PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικογενειακές χειμερινές αποδράσεις!

Σελίδες : [1] 2 3

mama-lia
20-09-09, 12:36
Επειδή το καλοκαίρι έφυγε και τα πρωτοβρόχια φέρνουν μελαγχολία:(, ας προτείνουμε όμορφα τριήμερα στην Ελλάδα μας, για να σχεδιάσουμε ταξιδάκια-αποδράσεις από τη ρουτίνα και το καθημερινό τρέξιμο!
Προτείνετε μέρη που έχετε επισκεφθεί και σας ενθουσίασαν! Έχει ενδιαφέρον η εκδρομή να απευθύνεται σε όλα τα μέλη της οικογένειας! Όταν όλοι βρίσκουν κάτι ενδιαφέρον, η οικογένεια δένεται περισσότερο! Αυτά τα ολιγοήμερα ταξιδάκια είναι από τις πιο γλυκές αναμνήσεις των παιδικών μου χρόνων!:D
Τα Ζαγοροχώρια είναι μία πολύ καλή αρχή! Διαμονή στο Δίλοφο και εξορμήσεις στο φαράγγι του Βίκου (Οξιά, Μονοδένδρι), ιππασία και ράφτιγκ στο Βοϊδομάτη, βόλτες στα πέτρινα γεφύρια, επίσκεψη στο Μουσείο του 1940 στο Καλπάκι. Φαγητό στο μικρό Πάπιγκο, σπιτικό λικεράκι στο μεγάλο Πάπιγκο, επιτραπέζια δίπλα στο τζάκι και ... τόσα άλλα!:D

maira95
20-09-09, 13:15
ωραιοι προρισμοι mama lia αν και δεν εχω παει,

εγω θα προτεινα Καλαβρυτα
ωραιο και μικρο χωριο,πολυ καθαρο και ιδανικο για οικογενειες,
και με πολυ ωραια καταλυματα!!

DEPY27
20-09-09, 15:21
εγω θα προτεινα Μονεμβασιά.εχω παει και το χειμωνα ειναι πολυ ωραια και ειδικα οταν μενεις μεσα στο καστρο και πινεις το καφεδακι σου στα μαγαζακια που εχει μεσα στο καστρο.σε γυριζει σε αλλες εποχες!

2αγοράκια
20-09-09, 15:58
ωραιοι προρισμοι mama lia αν και δεν εχω παει,

εγω θα προτεινα Καλαβρυτα
ωραιο και μικρο χωριο,πολυ καθαρο και ιδανικο για οικογενειες,
και με πολυ ωραια καταλυματα!!
Kαι λιγο εξω απο τα καλαβρυτα στο πλανητερο.Ειχα μεινει σε ενα ωραιο δωματιο, μπροστα στο δασος...

mama-lia
20-09-09, 16:00
Άλλος ένας ωραίος προορισμός είναι η Καστοριά! Διαμονή στο Σιδηροχώρι με απίστευτη θέα στη λίμνη. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει ο λιμναίος προϊστορικός οικισμός, αξίζει το όμορφο αρχοντικό-λαογραφικό μουσείο, αξέχαστη η βόλτα στη λίμνη με αυτοκίνητο ή ποδήλατο, και από τις δύο πλευρές. Η εκδρομή αυτή συνδυάζει επίσκεψη στον Αρκτούρο στο Νυμφαίο (μοναδική εμπειρία για μικρούς και μεγάλους, για να αγαπήσουμε τις αρκούδες, να ευαισθητοποιηθούμε, δίπλα σε ένα γοητευτικό Νυμφαίο) και βόλτα στις Πρέσπες (τι ομορφιά!).:D

mama-lia
20-09-09, 16:17
Για τη Μονεμβασιά ξέρω ότι είναι πολύ όμορφα! Ενδιαφέρουσα πρόταση και τα Καλάβρυτα! Η Πελοπόννησος είναι στα άμεσα μελλοντικά ταξίδια μας.:D

Maya
20-09-09, 16:45
Στη Βόρεια Εύβοια, στο χωριό Καματριάδες, υπάρχει ένα κέντρο ιππασίας με φάρμα. Το περιβάλλον είναι εκπληκτικό, τα δωμάτια ευρύχωρα και ζεστά και οι τιμές λογικές. Μην φανταστείτε πολυτέλειες. Απλή επαφή με τη φύση. Εμείς πήγαμε με πολύ κακό καιρό, και, όσο να το κάνεις, ήταν δύσκολο για τα παιδιά, όμως θα ξαναπάμε, γιατί έχει πολλές δυνατότητες.

maira95
20-09-09, 17:22
Άλλος ένας ωραίος προορισμός είναι η Καστοριά! Διαμονή στο Σιδηροχώρι με απίστευτη θέα στη λίμνη. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει ο λιμναίος προϊστορικός οικισμός, αξίζει το όμορφο αρχοντικό-λαογραφικό μουσείο, αξέχαστη η βόλτα στη λίμνη με αυτοκίνητο ή ποδήλατο, και από τις δύο πλευρές. Η εκδρομή αυτή συνδυάζει επίσκεψη στον Αρκτούρο στο Νυμφαίο (μοναδική εμπειρία για μικρούς και μεγάλους, για να αγαπήσουμε τις αρκούδες, να ευαισθητοποιηθούμε, δίπλα σε ένα γοητευτικό Νυμφαίο) και βόλτα στις Πρέσπες (τι ομορφιά!).:D

σε αυτες τις περιοχες εχουμε παει το γαμηλιο ταξιδι μας:p
(Καστορια,Φλωρινα ,Εδεσσα)
μειναμε πολυ ευχαριστημενοι ειδικα απο τη διαμονη μας στις Πρεσπες,σε εναν παραδοσιακο ξενωνα στον Αγ.Γερμανο,και επισης πολυ ωραιο και γραφικοτατο το Νυμφαιο και εννοειται και η Καστορια με την πανεμορφη λιμνη της:p(αλλος αερας εκει στα βορεια...:D)

Για τη Μονεμβασιά ξέρω ότι είναι πολύ όμορφα! Ενδιαφέρουσα πρόταση και τα Καλάβρυτα! Η Πελοπόννησος είναι στα άμεσα μελλοντικά ταξίδια μας.:D

την Πελοποννησο την εχουμε γυρισει σχεδον ολοκληρη,
οσο για την Μονεμβασια,ειναι οντως ολα τα λεφτα,καθως και το Ναυπλιο,το Λεωνιδιο,και η διαδρομη απο Καλαματα προς Σπαρτη πολυ ωραια,αξιζει να παει κανεις.

ALIKOYLA
21-09-09, 08:54
τρικαλα κορινθιας.πολυ ωραιο μερος,καλος δρομος και ωραια εκδρομη στη λιμνη.ειχε και φαρμα με αλογα αλλα δεν προλαβαμε να παμε.το συστηνω

athina_m
21-09-09, 09:28
Καλημερα σας εμεις θα παμε ζαγοροχωρια 24-27/12 θα εχουμε μαζι και τον μικρο κλεισαμε στο μονοδενδρι στο ξενοδοχειο αρκτουρος και ελπιζω να περασουμε καλα. Το μονο κακο ειναι οτι θα παμε τα Χριστουγεννα που θα γινεται χαμος απο κοσμο και ισως να εχει πολυ χιονι και να μην ευχαριστηθουμε τοσο.

Maya
21-09-09, 09:40
Ωραίο το Μονοδένδρι. Βέβαια, εμείς είχαμε πάει.... ζευγαράκι, αλλά νομίζω ότι και για παιδιά καλά θα είναι. Αν του αρέσει το αυτοκίνητο, θα δείτε και τις γύρω περιοχές.

athina_m
21-09-09, 10:47
maya ελπιζω να μην εχει πολυ χιονι για να μπορεσουμε να κανουμε βολτα και με τα ποδια, για να το χαρει και ο μικρος.

ΣΜΑΡΑΓΔΑ
21-09-09, 11:08
ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑ

http://www.discoverhellas.gr/weekend.php?dia_id=22

ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ

http://www.discoverhellas.gr/weekend.php?dia_id=13

ΠΗΛΙΟ

http://www.discoverhellas.gr/weekend.php?dia_id=24

ΑΙΓΙΝΑ

http://www.discoverhellas.gr/weekend.php?dia_id=17

ΜΕΤΣΟΒΟ

http://www.discoverhellas.gr/diadrom.php?dia_id=51

ΛΑΓΚΑΔΙΑ - ΑΡΚΑΔΙΑΣ

http://www.discoverhellas.gr/diadrom.php?dia_id=33

ΑΡΝΙΣΣΑ

http://www.discoverhellas.gr/weekend.php?dia_id=32

myrto
21-09-09, 12:37
Για ρίξτε μια ματιά και σ'αυτό. Πέρασα το ΣΚ, γιατί είναι εκεί κοντά το χωριό του πατέρα μου και μου φάνηκε πολύ συμπαθητική ιδέα για εκδρομή.Είναι ιππικός όμιλος και έχει ξενώνα, εστιατόριο και φυσικά μαθήματα ιππασίας...
http://www.patrio.gr/patrio/XENWNES.html

_mpoumpou_
21-09-09, 12:51
Μιας και είμαι χειμερινός τύπος και τρελαίνομαι για το βουνό, (κάνω και σκι) εχω επισκεφτει πολλά όμορφα μέρη στην Ελλάδα... Τα ζαγοροχώρια είναι πράγματι πανέμορφα , μικρό και μεγάλο Παπιγκο αλλά και τα γύρω χωριά...
Πήλιο είναι επίσης εξαιρετικά, ειδικά στην Τσαγκαράδα αλλά και στην Πορταριά..
Εμένα επίσης μου αρέσει και η Φλώρινα, όχι μέσα στην πόλη αλλά στα γύρω χωριά, πανέμορφο είναι το Νυμφαίο που είναι όλο πέτρινο και έχει και το καταφύγιο του Αρκτουρου που αξίζει να επισκεφτείς...

Ομορφα είναι επίσης και στη Νάουσα, η πολη ειναι μικρή και όμορφη και οι διαδρομές προς 3-5 πηγάδια φανταστικές!

Το Καρπενήσι επίσης είναι μια πολύ όμορφη περιοχή...

Και έχει η λίστα μου τόσα και άλλα τόσα!:D:D:D

mama-lia
21-09-09, 20:54
Και η Δράμα είναι ένας πολύ όμορφος προορισμός! Διαμονή και φαγητό στο Βώλακα ή στο Γρανίτη, σκι στο Φαλακρό (φανταστική θέα από το τηλεφερίκ), μοναδικό το σπήλαιο στο Μααρά με το ποτάμι μέσα σε αυτό, αξιόλογο το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Παρανέστι και το ενυδρείο στο Μυλοπόταμο. Μην ξεχάσετε να ανάψετε ένα κεράκι στο Παγγαίο, να επισκεφθείτε το αρχαίο θέατρο των Φιλίππων (είναι πολύ κοντά στη Δράμα), να κάνετε βόλτα στα νερά της Αγίας Βαρβάρας. Να αγοράσετε φασόλια και πατάτες Νευροκοπίου! Αξίζει να πάτε το Δεκέμβριο στην Ονειρούπολη! Τα παιδιά σας θα ενθουσιαστούν!!! :D:D:D

mama-lia
22-09-09, 14:13
Άλλος ένας ενδιαφέρων προορισμός για οικογενειακές αποδράσεις είναι η περιοχή Βέροια-Έδεσσα-Νάουσα. Διαμονή στο φανταστικό ξενώνα Αθηνά στην Κουμαριά στο Σέλι με το καλύτερο πρωινό που έχουμα φάει ποτέ!!!
Φανταστική η διαδρομή Άγιος Νικόλαος Νάουσας-Σέλι!!! Σε αυτό το ταξίδι συνδυάζετε τους καταρράκτες της Έδεσσας, τον καταπληκτικό αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας, τον Άγιο Νικόλαο Νάουσας. Μην αμελήσετε να δείτε το φράγμα του Αλιάκμονα στη Βέροια και το καναβουργείο στην Έδεσσα στο χώρο των καταρρακτών!:D
Φύση, αρχαιολογικοί χώροι, γνωριμία με τις πόλεις τις Ελλάδας... Μικροί μεγάλοι γυρίζουν στο σπίτι πλούσιοι σε γνώσεις, εμπειρίες, εικόνες, μυρωδιές, γεύσεις... Πολέμήστε τη ρουτίνα... Μας φθείρει...;)

BEAUTIFULL
23-09-09, 14:42
ετοιμάζομαι για Σαββ/κο εξορμηση και σκεφτομαι προς Καλαβρυτα ..Πλανητερο εχετε καμια καλη προταση για διαμονη;; δεν θελω και το πολυ πηξιμο στο χωριο μεσα, θα ηθελα καπου με θεα ..περιμενω προτασεις ή για ορεινη κορινθια -αρκαδια μεχρι 180-200 χιλ.αποστασης

Maya
23-09-09, 14:48
www.xeniakastania.gr (http://www.xeniakastania.gr)
Μόνο ένα σου λέω: ΑΧ!
Φαντάζομαι θα αρέσει και στα παιδιά, γιατί η γύρω περιοχή έχει λήμνες, ποτάμια κλπ.

paparouna
24-09-09, 23:06
Πολυ ωραιοι οι προορισμοι σας κοριτσια!!Εγω μολις γυρισα απο Καρπενησι, οπου περασα απλα α π ι θ α ν α!!!!!Παντως, για οποια ενδιαφερεται για Ναυπακτο, μπορω να της δωσω οσες πληροφοριες θελει, καθως επισης και να της κανω και μια καλη προσφορα και για διαμονη στα καταλύμματά μου!Θα χαρω πολυ να βοηθησω, ωστε να περασετε τελεια!!!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
24-09-09, 23:25
Κορίτσια είδα προτείνατε και τα Λαγκάδια Αρκαδίας που πράγματι είναι καταπληκτικά και είναι και το χωριό μου!
Αυτό που έχω να πω γενικά είναι αν μπορείτε μαζί με τα μέρη που προτείνετε να γράφετε και κάτι για τις τιμές, σας φάνηκαν ακριβά; φτηνά; ή πόσο περίπου στοίχισαν; Σκέφτομαι Μονεμβασιά αλλά νομίζω ότι μεσα στο καστρο θα είναι πανάκριβα, έτσι είναι;

maira95
24-09-09, 23:39
Κορίτσια είδα προτείνατε και τα Λαγκάδια Αρκαδίας που πράγματι είναι καταπληκτικά και είναι και το χωριό μου!
Αυτό που έχω να πω γενικά είναι αν μπορείτε μαζί με τα μέρη που προτείνετε να γράφετε και κάτι για τις τιμές, σας φάνηκαν ακριβά; φτηνά; ή πόσο περίπου στοίχισαν; Σκέφτομαι Μονεμβασιά αλλά νομίζω ότι μεσα στο καστρο θα είναι πανάκριβα, έτσι είναι;

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 καλησπερα!

στην Μονεμβασια εχω παει και εχω μεινει μεσα στο καστρο και ηταν πραγματικα παρα πολυ ωραια!:-D
η αληθεια ειναι πως δεν θυμαμαι ακριβως τιμες,αλλα παιζει ρολο και το ποτε θα πας
αν πας σκ εχει παρα πολυ κοσμο...
εμεις ειχαμε παει καθημερινες(οχι σε
περιοδο γιορτων) και οι τιμες μας φανηκαν προσιτες:D

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
24-09-09, 23:45
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 καλησπερα!

στην Μονεμβασια εχω παει και εχω μεινει μεσα στο καστρο και ηταν πραγματικα παρα πολυ ωραια!:-D
η αληθεια ειναι πως δεν θυμαμαι ακριβως τιμες,αλλα παιζει ρολο και το ποτε θα πας
αν πας σκ εχει παρα πολυ κοσμο...
εμεις ειχαμε παει καθημερινες(οχι σε
περιοδο γιορτων) και οι τιμες μας φανηκαν προσιτες:D

Σ΄ευχαριστώ maira95. Η αλήθεια είναι ότι ο άντρας μου δε μπορεί να πάρει άδεια και δε θέλω και ο γιος μου να λείψει από το σχολείο. Θα το ψάξω πάντως. Απ ότι ξέρω κι εγώ τις καθημερινές οι τιμές παντου είναι χαμηλές. Σκέφτομαι επίσης να το ψάξω από τώρα για τα Χριστούγεννα μήπως και πετύχω καλύτερες τιμες.

ΣΜΑΡΑΓΔΑ
25-09-09, 13:48
Σ΄ευχαριστώ maira95. Η αλήθεια είναι ότι ο άντρας μου δε μπορεί να πάρει άδεια και δε θέλω και ο γιος μου να λείψει από το σχολείο. Θα το ψάξω πάντως. Απ ότι ξέρω κι εγώ τις καθημερινές οι τιμές παντου είναι χαμηλές. Σκέφτομαι επίσης να το ψάξω από τώρα για τα Χριστούγεννα μήπως και πετύχω καλύτερες τιμες.

Εμείς είχαμε πάει πέρσι στο ΛΑΖΑΡΕΤΟ το οποίο είναι έξω από το κάστρο αλλά μετά την γέφυρα (πάνω στον βράχο) με σχετικά καλή τιμή και βέβαια θέα την θάλασσα.

Επί της ευκαιρίας το χωριό σου είναι πολύ ωραίο !!!!!!!!

DEPY27
25-09-09, 16:34
υπαρχει ενα ξενοδοχειο στο καστρο για το οποιο ειχα ρωτησει και ειχε το δικλινο γυρω στα 100 ευρω την βραδια και ειχε την ιδια τιμη ολο το χρονο.το ειχα δει μεσα και ηταν φανταστικο με κρυφους φωτισμους, ειχε μεσα στο δωματιο πηγαδι με αμμο και φωτισμο και θεα στην θαλασσα.νομιζω τα αξιζε τα λεφτα του.βεβαια εχει και πιο φτηνα δωματια μεσα στο καστρο και ακομα πιο φτηνα εξω απο το καστρο.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
25-09-09, 20:42
Επί της ευκαιρίας το χωριό σου είναι πολύ ωραίο !!!!!!!!

EYXΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mama-lia
28-09-09, 21:37
Τώρα το Φθινόπωρο να πάρετε τα παιδιά σας και να επισκεφθείτε το πιο κοντινό δάσος στην περιοχή σας, αν έχουν αφήσει κάποιο και δεν το έκαψαν, και θα γοητευθούν τα μικρά από τα χρώματα των φύλλων!
Πρέπει να τους μάθουμε να χαίρονται τη φύση με όλες τις αισθήσεις τους. Να βλέπουν, να μυρίζουν, να ακούνε τα θαύματα της φύσης! Όσο όμορφη είναι η άνοιξη, άλλο τόσο όμορφο είναι και το φθινόπωρο!:D
Αγαπώντας τη φύση, προστατεύουμε το περιβάλλον από αγάπη και όχι από καθήκον!;)
Καλές εκδρομούλες και ... περιμένουμε εντυπώσεις!

ioannanip
28-09-09, 22:04
Εγώ λατρεύω το Ναύπλιο! Με ότι καιρό κι αν κάνει ενθουσιάζομαι... Άλλη πρόταση είναι όντως τα Καλάβρυτα, το Πλανητέρο (για περισσότερη ηρεμία), τα Τρίκαλα Κορινθίας. Πολύ ωραία μέρη επίσης είναι Μέτσοβο και λίμνη Πλαστήρα. Ειδικά η λίμνη έχει μια μελαγχολική ατμόσφαιρα ιδανική για χειμώνα.. Αν θέλετε κάτι πιο μακρια ανεβείτε προς Καστοριά, Γρεβενά, Γιάννενα...

mama-lia
28-09-09, 22:13
Ioannanip, έχεις να προτείνεις κάτι πιο συγκεκριμένο για διαμονή και εξορμήσεις στα Τρίκαλα Κορινθίας, λίμνη Πλαστήρα, Γρεβενά, Πλανητέρο ή Καλάβρυτα;
Ωραίες ιδέες... και δεν έχουμε πάει, ακόμη...
Ελλάδα όμορφη, όπου κι αν πας!

ioannanip
28-09-09, 23:21
Στο Ναύπλιο εγώ μένω στο Αέτωμα, ένας παραδοσιακός ξενώνας με 5 δωμάτια... Στα Γρεβενά ωραίο είναι το hotel Μιλιώνης. Είναι πριν το κέντρο των Γρεβενών μέσα σε ενα καταπράσινο λόφο, πολύ ωραίο. Στα Καλάβρυτα και στην λίμνη Πλαστήρα δεν έχω μείνει, είχα πάει εκδρομή και είχα περάσει πολύ ωραία. Έχει πολλά πράγματα να δεις. Στο Πλανητέρο δε θυμάμαι πως λεγόταν τα ξενοδοχείο. Θα το βρω και θα σου πω. Κι εκεί είναι υπέροχα γιατί έχει πολλά δέντρα και καταρράκτες.

ELISA
29-09-09, 08:51
Στο Ναύπλιο εγώ μένω στο Αέτωμα, ένας παραδοσιακός ξενώνας με 5 δωμάτια... .

ioannanip, πόσο έχει περίπου η βραδυά σε αυτό το ξενοδοχείο και για να πας, πρέπει να ανέβεις σκαλιά ή παρκάρεις έξω από το ξενοδοχείο? Θέλουμε να κλείσουμε το άλλο Σ/Κ για Ναύπλιο (δηλώνω και εγώ μόνιμα ερωτευμένη με την πόλη αυτή!)

elenita
29-09-09, 10:09
Εγώ βρήκα αυτό το site:
http://www.kalavrita-hotels.gr/gr/diamoni.asp

για τα ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ

Είχα πάει παλιότερα (πριν γεννηθεί το παιδάκι μας)
και θέλω πάρα πολύ να ξαναπάω αυτή την εποχή (μαζί με το παιδί)...!!
Έχει να πας και εκδρομούλες γύρω γύρω,
έχει να πας να δεις τα Σπήλαια, έχει ποταμάκια μέσα στα δέντρα, λιμνούλες με πάπιες χήνες και εκτρέφουν σε κάποια σημεία και πέστροφες (νομίζω αν θυμάμαι καλά).
Και τα Καλάβρυτα σαν μέρος είναι πολύ ωραία!

mama-lia
29-09-09, 13:29
Ευχαριστούμε πολύ ioannanip και elenita! :D

_mpoumpou_
29-09-09, 13:57
Ημουν αυτο το ΠΣΚΔ στην Νάουσα μαζί με τους κουμπάρους μας και την μικρη τους (9 μηνων) Περασαμε τελεια!!!! Η Ναουσα εχει πανεμορφες διαδρομες και απιστευτη φύση...

Σχετικα με ξενωνα εχω να συστησω ανεπιφυλακτα την Παλια Πόλη!! Ειναι ενα πανεμορφο κτηριο, πολύ ομορφα διακοσμημενο με προσοχη στη λεπτομερεια!
Οι ιδιοκτητες της είναι απίθανοι ανθρωποι και οσες φορες εχω παει με κανουν να νιωθω σαν το σπιτι μου..

ΥΓ. Ενημερωσαμε οτι θα ειναι μαζι μας και ενα ζευγαρι με μωρακι και τους εδωσε μεγαλο δωματιο και παρκοκρεβατο για το μωρακι... Και επίσης επειδη μειναμε μια μερα παραπανω απρογραμματιστα την ωρα που πηγαινε ο μπαμπας της μικρης να αγορασει φρουτα για τη φρουτοκρεμα τον σταματησαν και του λενε καλα και εμεις εδω τι ειμαστε...?? Και του εδωσαν φρεσκα φρουτακια για το μωρό φυσικα χωρις καμια χρεωση..!

http://www.paleapoli.gr/

mitaki
29-09-09, 15:45
Ημουν αυτο το ΠΣΚΔ στην Νάουσα μαζί με τους κουμπάρους μας και την μικρη τους (9 μηνων) Περασαμε τελεια!!!! Η Ναουσα εχει πανεμορφες διαδρομες και απιστευτη φύση...

Σχετικα με ξενωνα εχω να συστησω ανεπιφυλακτα την Παλια Πόλη!! Ειναι ενα πανεμορφο κτηριο, πολύ ομορφα διακοσμημενο με προσοχη στη λεπτομερεια!
Οι ιδιοκτητες της είναι απίθανοι ανθρωποι και οσες φορες εχω παει με κανουν να νιωθω σαν το σπιτι μου..

ΥΓ. Ενημερωσαμε οτι θα ειναι μαζι μας και ενα ζευγαρι με μωρακι και τους εδωσε μεγαλο δωματιο και παρκοκρεβατο για το μωρακι... Και επίσης επειδη μειναμε μια μερα παραπανω απρογραμματιστα την ωρα που πηγαινε ο μπαμπας της μικρης να αγορασει φρουτα για τη φρουτοκρεμα τον σταματησαν και του λενε καλα και εμεις εδω τι ειμαστε...?? Και του εδωσαν φρεσκα φρουτακια για το μωρό φυσικα χωρις καμια χρεωση..!

http://www.paleapoli.gr/

Μπορείς να πεις τιμές???

ioannanip
29-09-09, 20:16
ioannanip, πόσο έχει περίπου η βραδυά σε αυτό το ξενοδοχείο και για να πας, πρέπει να ανέβεις σκαλιά ή παρκάρεις έξω από το ξενοδοχείο? Θέλουμε να κλείσουμε το άλλο Σ/Κ για Ναύπλιο (δηλώνω και εγώ μόνιμα ερωτευμένη με την πόλη αυτή!)

Η αλήθεια είναι ότι είναι λιγάκι ακριβό, αλλά έτσι κι αλλιώς το Ναύπλιο είναι ακριβό. Το ξενοδοχείο είναι στην πλατεία Αγίου Σπυρίδωνα, εκεί που σκοτώθηκε ο Καποδίστριας, αν ξέρεις που είναι. Δεν έχει σκαλιά, μπορεί να πάει αυτοκίνητο και το παρκάρεις απ' έξω. Έχει και πρωινό, το οποίο είναι σπιτικό και το φτιάχνει η ιδιοκτήτρια του ξενοδοχείου. Την τελευταία φορά στο πρωινό μας είχε φτιάξει βάφλες με μαρμελάδα φράουλα που την έφτιαξε η ίδια, τοστ, πορτοκαλάδα, καφέ, σπιτικό κέικ. Εγώ το αγαπάω πάααρα πολύ το Ναύπλιο και δε μένω πουθενά αλλού. Αν θέλεις μπες στο site www.nafplionhotel.com (http://www.nafplionhotel.com) να το δεις. Είναι υπέροχο...

_mpoumpou_
29-09-09, 21:09
Μπορείς να πεις τιμές???

Aν δεν κανω λάθος 100ε την βραδια μαζι με πρωινο...
Ομως τα δωματια, το πρωινο και η φιλοξενεια πραγματικα αξιζουν αυτη την τιμη!

ELISA
30-09-09, 08:31
Η αλήθεια είναι ότι είναι λιγάκι ακριβό, αλλά έτσι κι αλλιώς το Ναύπλιο είναι ακριβό. Το ξενοδοχείο είναι στην πλατεία Αγίου Σπυρίδωνα, εκεί που σκοτώθηκε ο Καποδίστριας, αν ξέρεις που είναι. Δεν έχει σκαλιά, μπορεί να πάει αυτοκίνητο και το παρκάρεις απ' έξω. Έχει και πρωινό, το οποίο είναι σπιτικό και το φτιάχνει η ιδιοκτήτρια του ξενοδοχείου. Την τελευταία φορά στο πρωινό μας είχε φτιάξει βάφλες με μαρμελάδα φράουλα που την έφτιαξε η ίδια, τοστ, πορτοκαλάδα, καφέ, σπιτικό κέικ. Εγώ το αγαπάω πάααρα πολύ το Ναύπλιο και δε μένω πουθενά αλλού. Αν θέλεις μπες στο site www.nafplionhotel.com (http://www.nafplionhotel.com) να το δεις. Είναι υπέροχο...
Σε ευχαριστώ. Θα πάρω τηλέφωνο σήμερα να ρωτήσω... το πρόβλημα είναι ότι - τα ξενοδοχεία που πήρα εχθές - δεν κλείνουν για ένα βράδυ μόνο :(.

mitaki
30-09-09, 09:22
Aν δεν κανω λάθος 100ε την βραδια μαζι με πρωινο...
Ομως τα δωματια, το πρωινο και η φιλοξενεια πραγματικα αξιζουν αυτη την τιμη!

Σε ευχαριστώ, ναι όντως μπήκα στο site και το είδα. Είναι εκπληκτικό και με τη συμπεριφορά που περιγράφεις πραγματικά χαλάλι τα 100 Ε :p.

Marigoula
30-09-09, 10:47
Σας προτείνω ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ !! Έχω πάει 2 φορές Χριστούγεννα και είναι μαγευτικά, η λιμνη και τα γύρω χωριά χιονισμένα και μέσα στα έλατα!!! Ειδικά αν πετύχεις δωμάτιο με θέα στη λίμνη είναι το κάτι άλλο (όπως εμείς, αν θέλετε σας στέλνω το τηλ)!!
Στο μεταξύ όλα τα χωριά είναι κοντά και ο γύρος της λίμνης είναι το πολύ 2 ώρες!! Τα Μετέωρα και η Ελάτη είναι επίσης κοντά για όποιον θέλει περισσότερες εξερευνήσεις!!
Απ'ότι μου έχουν πει πολύ όμορφα και τις άλλες εποχές και άνοιξη και καλοκαίρι (κάνεις μπάνιο στη λίμνη, ποδηλασία, βαρκάδα, κλπ).
Δείτε και το site για περισσότερες λεπτομέρειες: http://www.enavotsalostilimniplastira.gr
Αμα πάτε σίγουρα θα ενθουσιαστείτε!!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
30-09-09, 10:51
Marigoula
μπορείς να γράψεις τιμές δωματίου στο περίπου; ή το ξενοδοχείο που έμενες;

Marigoula
30-09-09, 11:14
Προπερσι είχαμε δώσει αν θυμάμαι καλά 60ευρώ με πρωινό. Ο ιδιοκτήτης έχει 2 που νοικιάζει. Το ένα είναι 5-6 ενοικιαζόμενα δωμάτια καινούρια ξεχωριστά με θέα στη λίμνη και κουζίνα κοινή για πρωινό. Το άλλο είναι είναι ένα σπίτι λίγο πιο παλιό με 4-5 κρεβατοκάμαρες που τις νοικιάζει και μια κουζίνα, είναι πιο ιδανικό για παρέα -εμείς είχαμε πάει 3 ζευγάρια. Η κουζίνα ειναι φάτσα στη λίμνη και κάποια δωματια βλέπουν. Θα σου στειλω με π.μ το τηλ. αν ενδιαφέρεσαι. Είναι στο Νεοχώρι Καρδίτσας.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
30-09-09, 11:26
Προπερσι είχαμε δώσει αν θυμάμαι καλά 60ευρώ με πρωινό. Ο ιδιοκτήτης έχει 2 που νοικιάζει. Το ένα είναι 5-6 ενοικιαζόμενα δωμάτια καινούρια ξεχωριστά με θέα στη λίμνη και κουζίνα κοινή για πρωινό. Το άλλο είναι είναι ένα σπίτι λίγο πιο παλιό με 4-5 κρεβατοκάμαρες που τις νοικιάζει και μια κουζίνα, είναι πιο ιδανικό για παρέα -εμείς είχαμε πάει 3 ζευγάρια. Η κουζίνα ειναι φάτσα στη λίμνη και κάποια δωματια βλέπουν. Θα σου στειλω με π.μ το τηλ. αν ενδιαφέρεσαι. Είναι στο Νεοχώρι Καρδίτσας.

Ναι στείλε μου σε παρακαλώ π.μ., δε χάνω τίποτα να ρωτήσω και εκεί.

mama-lia
02-10-09, 13:18
Προτάσεις για τη χειμερινή Πιερία: Λιτόχωρο και βόλτα στον Όλυμπο, Ελατοχώρι και χιονοδρομικό στα Πιέρια. Καταπληκτική η (φθινοπωρινή) διαδρομή Κατερίνης - Ελασσόνας ανάμεσα στα δυο βουνά με απίστευτα χρώματα και φαγητό στον Αη Δημήτρη. Παλαιός Παντελεήμονας και Σκοτίνα σκαρφαλωμένα ψηλά με θέα και πολλές προτάσεις για φαγητό. Το κάστρο του Πλαταμώνα παραμένει πάντα μια ευχάριστη έκπληξη! Αξίζει κανείς να το επισκεφτεί! Μην παραλείψετε την αρχαία πόλη του Δίου που, σε συνδυασμό με τον επιβλητικό όγκο του Ολύμπου, σε μεταφέρει σε άλλη εποχή...

nansy
07-10-09, 15:41
Κορίτσια εμείς σκεφτόμαστε να πάμε το τριήμερο της πρωτοχρονιάς στην Αλωνίσταινα στην Αρκαδία.'Εχετε να προτείνετε κάποιο μέρος για διαμονή,φαγητό κλπ?

mama-lia
13-10-09, 23:35
Την Κυριακή είχε πολύ καλό καιρό και πήγαμε βόλτα στο βουνό. Τα φύλλα των δέντρων κιτρίνισαν, οι καστανιές ήταν φορτωμένες και κόψαμε μερικά κάστανα με τα αγκαθάκια τους, στολίσαμε το σπίτι και τα παιδιά χάρηκαν τη φύση!:D

ΣΜΑΡΑΓΔΑ
14-10-09, 22:33
Κορίτσια εμείς σκεφτόμαστε να πάμε το τριήμερο της πρωτοχρονιάς στην Αλωνίσταινα στην Αρκαδία.'Εχετε να προτείνετε κάποιο μέρος για διαμονή,φαγητό κλπ?

Η Αλωνίσταινα είναι πολύ ωραία και γραφική όμως νομίζω πως δεν έχει και πολλά καταλύματα....... αν δεν βρεις κάτι, η Βυτίνα είναι κοντά και σίγουρα έχει πολλά περισσότερα.

http://www.discoverhellas.gr/view_polis.php?poli_id=1571

culte
15-10-09, 09:22
συμφωνώ και εγώ με τη Σμαράγδα..εμείς πέρυσι πήγαμε Δημητσάνα και ήταν πολύ καλά..

Afrodite
20-10-09, 20:58
Προτάσεις για τη χειμερινή Πιερία: Λιτόχωρο και βόλτα στον Όλυμπο, Ελατοχώρι και χιονοδρομικό στα Πιέρια. Καταπληκτική η (φθινοπωρινή) διαδρομή Κατερίνης - Ελασσόνας ανάμεσα στα δυο βουνά με απίστευτα χρώματα και φαγητό στον Αη Δημήτρη. Παλαιός Παντελεήμονας και Σκοτίνα σκαρφαλωμένα ψηλά με θέα και πολλές προτάσεις για φαγητό. Το κάστρο του Πλαταμώνα παραμένει πάντα μια ευχάριστη έκπληξη! Αξίζει κανείς να το επισκεφτεί! Μην παραλείψετε την αρχαία πόλη του Δίου που, σε συνδυασμό με τον επιβλητικό όγκο του Ολύμπου, σε μεταφέρει σε άλλη εποχή...
πως το βλεπεις, ειναι καλος προορισμος για μας που εχουμε ενα 2,5 χρονων κοριτσακι κ ενα μωρο 6 μηνων? γενικα δεν θελουμε μεγαλες αποστασεις με το αυτοκινητο στις εξορμησεις μας..

mama-lia
20-10-09, 22:30
Ποια είναι η αφετηρία σας και πότε θα πάτε;
Οι εκδρομές που προτείνω είναι πολύ καλές για οικογένειες με παιδιά σχολικής ηλικίας. Όμως, οικογένειες με μικρά παιδιά διαμορφώνουν το δικό τους πρόγραμμα! Οι διαδρομές στη συγκεκριμένη πρόταση δεν είναι μεγάλες.:)

Afrodite
22-10-09, 21:41
Ποια είναι η αφετηρία σας και πότε θα πάτε;
Οι εκδρομές που προτείνω είναι πολύ καλές για οικογένειες με παιδιά σχολικής ηλικίας. Όμως, οικογένειες με μικρά παιδιά διαμορφώνουν το δικό τους πρόγραμμα! Οι διαδρομές στη συγκεκριμένη πρόταση δεν είναι μεγάλες.:)
θα ξεκινησουμε απο αθηνα. Για Νοεμβρη ή δεκεμβρη σκεφτομαστε, ισως και λιγο πριν τα χριστουγεννα... σκεφτομουν να εχουμε βαση το λιτοχωρο. Για την βολτα στον Ολυμπο με τα παιδια σκεφτομαι...
Ευχαριστω για τις πληροφοριες

mama-lia
24-10-09, 15:16
θα ξεκινησουμε απο αθηνα. Για Νοεμβρη ή δεκεμβρη σκεφτομαστε, ισως και λιγο πριν τα χριστουγεννα... σκεφτομουν να εχουμε βαση το λιτοχωρο. Για την βολτα στον Ολυμπο με τα παιδια σκεφτομαι...
Ευχαριστω για τις πληροφοριες
Αν βρίσκεστε στο Λιτόχωρο ουσιαστικά ΕΙΣΤΕ στον Όλυμπο ;). Οι αποστάσεις από εκεί είναι πολύ μικρές για τους περισσότερους από τους προορισμούς που σας προτείνω. Από κει και πέρα όλα εξαρτώνται από το πρόγραμμα που θα καθορίσουν ... τα παιδιά :smile:

mama-lia
24-10-09, 17:18
Μανούλες και μπαμπάδες, θέλετε μία όμορφη ιδέα για τις γιορτές των Χριστουγέννων; Ονειρούπολη στη Δράμα! Πηγαίνουμε κάθε χρόνο! Στήνεται ένα χωριό παραμυθένιο! Το κεντρικό σπιτάκι είναι του Άγιου Βασίλη, όπου μικροί και μεγάλοι βγαίνουν μαζί του μία φωτογραφία), και γύρω από αυτό: το σπιτάκι όπου διαβάζουν παραμύθια, κάπου αλλού ζωγραφίζουν ξωτικά στο πρόσωπό σας, το ταχυδρομείο όπου γράφουν τα παιδιά σας γράμμα στον Άγιο, το σπιτάκι με τις κατασκευές (κάθε χρόνο στολίζουμε το σπίτι μας με μία όμορφη χειροτεχνία), το σπιτάκι του Αρκτούρου, το σπιτάκι του Παιδικού μουσείου από την Αθήνα...Σε μία εξέδρα γίνονται συναυλίες, ξωτικά χορεύουν μαζί σας... Ένα τρενάκι κάνει το γύρο της πόλης.. Κι όλα αυτά δωρεάν... Και αν θέλετε κάνετε βόλτα με το καρουζέλ, πίνετε ζεστό κρασί, ανεβαίνετε στο παγοδρόμιο ...Και η ατμόσφαιρα μαγική! Λαμπιόνια, χρώματα, μουσικές... Αχ! Πότε θα έρθουν οι γιορτές!:-D

mama-lia
25-10-09, 23:02
Και ... για να δείτε τι εννοώ λέγοντας Ονειρούπολη, ρίξτε μια ματιά εδώ:
http://www.oneiroupolh.gr/
Μια μικρή γεύση από γιορτινή ατμόσφαιρα, από χαρά, παιδικότητα, όνειρο...:D
Να ξαναδείτε τη σελίδα για περισσότερες πληροφορίες ....

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
26-10-09, 09:09
Kαταπληκτική η ονειρούπολη. Η αλήθεια είναι ότι τέτοια κάνουν και στο Ζάππειο, στο Mall, και γενικώς στους κατά τόπους Δήμους της Αθήνας. Αλλά παρ΄όλα αυτά, για μας που έχουμε μικρά παιδιά είναι καλό να πας κάπου εκδρομή στις γιορτές και να βρεις τέτοιες εκδηλώσεις. Είμαι σίγουρη ότι σιγά σιγά πολλές πόλεις θα το κάνουν αυτό!

MARGIO
27-10-09, 11:54
Εμεις τα Χριστουγεννα θα παμε Καρπενησι.Ειναι ωραια?Δεν εχω παει ποτε προς τα εκει.Ξερει καμια κοπελα που εχει παει τι αξιζει να δουμε εκει κοντα?

culte
27-10-09, 12:05
είναι τέλεια...σίγουρα θα πάτε στο Μικρό και το Μεγάλο χωριό και στο χιονοδρομικό επίσης...θα περάσετε σούπερ!

MARGIO
27-10-09, 12:41
Ευχαριστω culte για την απαντηση.Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παει χειμωνα διακοπες με τα παιδια και ανησυχω λιγο, για τον καιρο,μην αρρωστησουν για το πως θα περναμε τη μερα μας γιατι αλλο το καλοκαιρι που πας θαλασσα και αλλο το χειμωνα.Γι αυτο λεω αν ειναι μαπα και το μερος...Εγω ελεγα μηπως πηγαιναμε και Αραχωβα μια εκδρομη ή ειναι μακρια και λεω βλακειες?

katerinak
27-10-09, 12:44
Σας προτείνω ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ !! Έχω πάει 2 φορές Χριστούγεννα και είναι μαγευτικά, η λιμνη και τα γύρω χωριά χιονισμένα και μέσα στα έλατα!!! Ειδικά αν πετύχεις δωμάτιο με θέα στη λίμνη είναι το κάτι άλλο (όπως εμείς, αν θέλετε σας στέλνω το τηλ)!!
Στο μεταξύ όλα τα χωριά είναι κοντά και ο γύρος της λίμνης είναι το πολύ 2 ώρες!! Τα Μετέωρα και η Ελάτη είναι επίσης κοντά για όποιον θέλει περισσότερες εξερευνήσεις!!
Απ'ότι μου έχουν πει πολύ όμορφα και τις άλλες εποχές και άνοιξη και καλοκαίρι (κάνεις μπάνιο στη λίμνη, ποδηλασία, βαρκάδα, κλπ).
Δείτε και το site για περισσότερες λεπτομέρειες: http://www.enavotsalostilimniplastira.gr
Αμα πάτε σίγουρα θα ενθουσιαστείτε!!

μπορει να μεινει καποιος και μεσα στα τρικαλα που εινα πολυ ομορφα και σε 20 λεπτα να παει ελατη η μετεωρα

mama-lia
27-10-09, 12:56
Margio, για να περάσεις καλά με τα παιδιά, διάλεξε έναν ξενώνα με χώρο καθιστικό, για να μπορείτε να καθίσετε με τα παιδιά, αυλή για ξεμούδιασμα ή παιχνίδι, αν το επιτρέπει ο καιρός. Εξάλλου, αν τα παιδιά τα πηγαίνετε βολτίτσες, για να χαρούν τη φύση, θα είναι κουρασμένα και θα κοιμούνται αρκετά.
Στις εκδρομές πρέπει να αφήνουμε τα άγχη για το φαγητό τους, τα ρούχα τους κ.α. στο σπίτι. Εμείς έτσι κάνουμε και στις εκδρομές μας χαλαρώνουμε και όλοι περνάμε υπέροχα! Παίρνουμε πολλά άνετα ρούχα, κάποια παιχνίδια, κάνουμε πολλές πολλές βόλτες και γεμίζουμε τις μπαταρίες μας!:-)

_mpoumpou_
27-10-09, 14:03
Ευχαριστω culte για την απαντηση.Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παει χειμωνα διακοπες με τα παιδια και ανησυχω λιγο, για τον καιρο,μην αρρωστησουν για το πως θα περναμε τη μερα μας γιατι αλλο το καλοκαιρι που πας θαλασσα και αλλο το χειμωνα.Γι αυτο λεω αν ειναι μαπα και το μερος...Εγω ελεγα μηπως πηγαιναμε και Αραχωβα μια εκδρομη ή ειναι μακρια και λεω βλακειες?

H Aράχωβα από Θεσσαλονίκη είναι λίγο μακριούτσικα είναι όμως όμορφα..
Γιατί δεν πάτε Φλώρινα ή Νάουσα που είναι δίπλα σας??

Κατ' εμε το κρυο δεν κανει τα παιδια να αρρωσταινουν... ΠΕρσι το χειμωνα σε ενα βουνο με χιονοδρομικο στην Ελβετια όλοι ειχαν μαζι τους παιδακια ακομα και 6-7 μηνων...

Σχετικα με τις δραστηριοτητες πολλά μερη εχουν ιππασια, παρκα, διαδρομες για περπατημα κτλ

Μην το σκεφτεσαι καν!:D

MARGIO
27-10-09, 14:25
mama lia εχεις δικιο αυτο πρεπει να κανω να χαλαρωσω λιγο,δεν μου ειναι πολυ ευκολο αλλα το προσπαθω αλλιως δεν θα περασει κανενας μας καλα αν με πιασουν οι υστεριες δεν εφαγε το παιδι, θα κρυωσει το παιδι κλπ κλπ.
mpompou ελεγα να παμε Αραχωβα τα Χριστουγεννα που θα ειμαστε στο Καρπενησι απο Θεσσαλονικη ουτε σαν ιδεα δεν περναει απ'το μυαλο μου να ξεκινησω με τα παιδια για Αραχωβα.Απ'το Καρπενησι ειναι κοντα,ξερεις?(Οπως καταλαβατε η γεωγραφια δεν ειναι το ατου μου!)

_mpoumpou_
27-10-09, 15:06
Margio Και το Καρπενησι ειναι υπέροχο...
Από το Καρπενησι βασικα η ταλαιπωρια ειναι να βγεις στην Εθνικη, μετα δεν ειναι μακρια απο Λαμια μεχρι Καστρο που ειναι η εξοδος για Αραχωβα...

Αλλα βασικα ολα υποκειμενικά ειναι ας πουμε εμενα τιποτα δεν μου φαινεται μακρια, κανω τρελα ταξιδια ακομα και για ΣΚ, ελπιζω να μην αλλαξει αυτο!

culte
27-10-09, 15:29
MARGIO το καρπενήσι έχει δικό του χιονοδρομικό και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από την Αράχωβα..καλύτερα να μείνεις εκεί, γιατί η Αράχωβα δεν πατιέται τις γιορτές!!

DALIA
27-10-09, 15:35
Πολυ ωραιοι οι προορισμοι σας κοριτσια!!Εγω μολις γυρισα απο Καρπενησι, οπου περασα απλα α π ι θ α ν α!!!!!Παντως, για οποια ενδιαφερεται για Ναυπακτο, μπορω να της δωσω οσες πληροφοριες θελει, καθως επισης και να της κανω και μια καλη προσφορα και για διαμονη στα καταλύμματά μου!Θα χαρω πολυ να βοηθησω, ωστε να περασετε τελεια!!!

ενδιαφέρομαι:D
βασικά είναι ωραίος προορισμός για χειμώνα??
να ξεφύγουμε λίγο από βόρεια ελλάδα....

DALIA
27-10-09, 15:39

Μην αγχώνεσαι καθόλου...και μη φοβάσαι...τα παιδιά δεν αρρωσταίνουν από το κρύο
εμείς το κάνουμε από τότε που ο Θεόφιλος ήταν 1,5 ετών....και πλέον το κάνουμε συνέχεια...
το χειμώνα τουλάχιστον 1-2 σ/κ το μήνα φεύγουμε σε χειμερινούς προορισμούς...
Παιδιά και στο ελατοχώρι Πιερίας είναι πολύ όμορφα...

_mpoumpou_
27-10-09, 16:13
Η Ελλάδα εχει απιθανα χωριά, απίθανα βουνά και τρομερά τοπία...
Μην φοβαστε να πατε στη φυση ακομη και χειμωνα!

fraoulopoulitsa
30-10-09, 22:59
Το ελατοχώρι είναι από τα μέρη που αξίζει να πας. Πήγαμε πέρισυ το φθινόπωρο με τα παιδιά και τρελλάθηκα. Ο Όλυμπος σε όλο το μεγαλείο....
Δεν πίστευα ποτέ ότι η φύση σε αυτά τα μέρη μπορεί να έχει τόση ομορφιά και τόσους χρωματισμούς....

mama-lia
31-10-09, 14:19
fraoulopoulitsa, δώσε μας περισσότερες πληροφορίες!
Τα φύλλα των δέντρων κιτρίνισαν, κάποια άρχισαν να τα ρίχνουν και μία βόλτα στο δάσος είναι καταπληκτική εμπειρία για τα παιδιά!

fraoulopoulitsa
02-11-09, 11:12
μπες στο site www.elatohori.net (http://www.elatohori.net) και θα με θυμηθείς...
Στην ουσία είναι ένα χωριό μέσα στο πράσινο με ζώα στους κήπους , χωρίς αυτοκίνητα και τα παιδιά να τρέχουν ελεύθερα παντού. Μιλάμε για χωριό σαν αυτά που βλέπουμε στα παραμύθια.

DALIA
02-11-09, 12:11
αχ παιδιά και τα χριστούγεννα στο ελατοχώρι είναι "μαγικά"

Afrodite
02-11-09, 21:12
Λεμε να παμε πιερια λιγο πριν τα χριστουγεννα! για πειτε λοιπον, ελατοχωρι ή λιτοχωρο?

mama-lia
02-11-09, 23:51
Το Ελατοχώρι είναι πιο γραφικό, πιο ήσυχο, είναι ένα χωριό. Το Λιτόχωρο είναι Δήμος με τα θετικά και αρνητικά.

MARGIO
03-11-09, 08:57
Λεμε να παμε πιερια λιγο πριν τα χριστουγεννα! για πειτε λοιπον, ελατοχωρι ή λιτοχωρο?

Ελατοχωρι ασυζητητι!!(ετσι γραφεται?:oops:)

DALIA
03-11-09, 15:40
και εγώ ελατοχώρι θα πρότεινα...

fraoulopoulitsa
03-11-09, 19:38
κι εγώ ελατοχώρι , και αν θελήσεις να κάνεις και μία βολτούλα στην Θεσσαλονίκη για να χαζέψεις , είναι μόνο μία ώρα με το αυτοκίνητο...

angelina
04-11-09, 10:31
Καλημέρα!

Συζητάμε να πάμε τις γιορτές στο Καϊμακτσαλάν για σκι. Επειδή δεν έχω ιδέα από εκείνα τα μέρη θα με βοηθούσε πολύ οποιαδήποτε πρόταση ή συμβουλή από όσες έχουν πάει ή μένουν εκεί κοντά. Για παράδειγμα θέλω να μείνουμε κάπου σχετικά κοντά στο χιονοδρομικό αλλά όχι σε ερημιά. Καμιά ιδέα?:)
Α να πω ότι θα έχουμε και τη μικρή μαζί.

ALIKOYLA
05-11-09, 11:20
εμεις ειχαμε παει περσι στη ναουσα.ειχαμε μεινει σε ενα τελειο ξενοδοχειο "βερμιο" στη λιμνη με παπιες στη λιμνη και κουνιες μεσα και ταβερνα.ειχαμε παει βολτα στο καιμακτσαλαν,μια πολυ ωραια διαδρομη αλλα στο χιονοδρομιλο δεν φτασαμε ποτε γιατι εκει που πηγαιναμε μια χαρα στο δευτερολεπτο επιασε χιονοθυελλα,βαλανε αλυσιδες αλλα και παλι ηταν τοσο πολυ το χιονι που το χιονοδρομικο εκλεισε.προτεινα λοιπον να μεινετε ναουσα και να κανετε βολτες στο καιμακτσαλσν,στη βεροια στην εδεσσα.εμεις αυτο καναμε και ηταν υπεροχα

MARGIO
05-11-09, 13:50
To πιο ωραιο χωριο κατα τη γνωμη μου κοντα στο Καιμακτσαλαν ειναι ο Αγιος Αθανασιος εχει πολυ ωραιους ξενωνες,ταβερνες αλλα και πολυκοσμια.Αν θελεις κατι πιο ησυχο θα σου προτεινα την Αρνισσα(ελπιζω να ειναι ησυχη ακομη εχω λιγα χρονια να παω)

νούφαρο
05-11-09, 14:18
κοντά είναι και τα λουτρά Λουτρακίου Αριδαίας, οπότε συνδυάζετε τα ιαματικά λουτρά και δραστηριότητες (πεζοπορία, ορειβασία, αναρρίχηση, ιππασία, κλπ.) με το σκι στο Καϊμάκτσαλαν

δες εδώ για πληροφορίες

http://www.aridaiainfo.gr/default.aspx

http://www.dimosarideas.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=46&Itemid=82

http://www.touristorama.com/special_afieroma.php?afieromaID=58&countryID=1&diamerismaID=16&locationID=112&from=location&language=greek

http://www.e-city.gr/pella/home/view/view.php

_mpoumpou_
05-11-09, 16:13
Καλημέρα!

Συζητάμε να πάμε τις γιορτές στο Καϊμακτσαλάν για σκι. Επειδή δεν έχω ιδέα από εκείνα τα μέρη θα με βοηθούσε πολύ οποιαδήποτε πρόταση ή συμβουλή από όσες έχουν πάει ή μένουν εκεί κοντά. Για παράδειγμα θέλω να μείνουμε κάπου σχετικά κοντά στο χιονοδρομικό αλλά όχι σε ερημιά. Καμιά ιδέα?:)

καλησπέρα, διάβασα ότι φέτος το καιμακ πιθανα δεν θα ανοίξει λόγω κάποιων νομικών κολλημάτων..και κάτι διαφορών σε χρήματα κτλ. ακόμη όμως δεν είναι κάτι επίσημο...
Το Καιμάκ είναι πολύ καλό χιονοδρομικό όμως παρόλα αυτα πρεπει να είσαι τυχερός για να κανεις σερί σκι μιας και η ομίχλη και ο αέρας αρκετές φορές το καθιστούν αδυνατο για χιονοδρομία...

Μιας και είμαι φανατική με το σκι (σε βαθμό εθισμού θα έλεγα - αν και φετος θα το στερηθω , αλλά ΧΑΛΑΛΙ) θα προτεινα να πας στη Νάουσα και να κανετε σκι στα 3-5 πηγαδια!! Είναι πολύ όμορφο βουνό, αρκετά οργανωμένο χιονοδρομικο και όπως ειπε και η φίλη παραπάνω στο hotel Βέρμιο είναι παράδεισος όλο το τοπίο, η Νάουσα πολύ όμορφη πόλη και το χιονοδρομικό οχι σε μεγαλη απόσταση...

Τέλος να σε συγχαρω που αποφασιζετε να παρετε μαζι το παιδακι σας. Εδω στην Ελλαδα δυστυχως είμαστε λιγο φοβικοι με το χιονι και το κρυο... Στα 3-5 πηγαδια θα δεις τοσα παιδακια που δεν θα το πιστευεις... Οι Ναουσιώτες φημιζονται για το ποσο καλοι σκιερ ειναι και για το γεγονος οτι τα παιδακια μολις περπατησουν ανεβαινουν στα πεδιλα του σκι!!!!

mama-lia
08-11-09, 16:12
Τις ημέρες των εορτών παντού είναι πολύ ακριβά και δεν εξυπηρετούν όπως τις υπόλοιπες ημέρες, λόγω της μεγάλης ζήτησης. Σας προτείνω να ταξιδεύετε πριν ή μετά την υψηλή περίοδο! Μία εβδομάδα πριν ή μετά, αν υπάρχει δυνατότητα άδειας ή ένα τριήμερο, θεωρώ ότι είναι πολύ καλή ιδέα και όλη η οικογένεια περνά καλύτερα!;-)

Afrodite
09-11-09, 11:34
Τις ημέρες των εορτών παντού είναι πολύ ακριβά και δεν εξυπηρετούν όπως τις υπόλοιπες ημέρες, λόγω της μεγάλης ζήτησης. Σας προτείνω να ταξιδεύετε πριν ή μετά την υψηλή περίοδο! Μία εβδομάδα πριν ή μετά, αν υπάρχει δυνατότητα άδειας ή ένα τριήμερο, θεωρώ ότι είναι πολύ καλή ιδέα και όλη η οικογένεια περνά καλύτερα!;-)
συμφωνω απολυτα μαζι σου!!! τελικα κλεισαμε απο 18 μεχρι 23-12 στο ελατοχωρι! στολισμενα θα ειναι, χριστουγιεννιατικα θα ειναι οποτε νομιζω οτι δε θα εχει διαφορα απο το να πηγαιναμε ανημερα χριστουγεννα.
Για οσες εχετε παει, αν εχτε συμβουλες για το που να παμε βολτα ή για φαγητο καφε-ποτο, δεκτες!!!

σταυρούλα-άννα
09-11-09, 13:12
ΑΠΟ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ ΓΙΑ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΣΤΕΜΝΙΤΣΑ, ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ Ή ΜΑΙΝΑΛΟ ΕΛΑΤΗ ΒΥΤΙΝΑΣ.

margotte
09-11-09, 15:34
Καλημέρα!

Στο Καιμάκτσαλάν πήγαμε πέρυσι τον Ιανουάριο. Εμείς με την κόρη μας (ήταν τότε 2,5-3 ετών) και οι κουμπάροι μας με τα δύο κορίτσια τους (3,5 & 5,5 ετών). Μείναμε φυσικά στον Αγ. Αθανάσιο, όπου έχει απ'όλα και όπου ακόμη και χιονισμένα να είναι, δεν αποκλείεται η πρόσβαση.
Στο χιονοδρομικό έχει χιόνι όλο σχεδόν το χειμώνα αλλά η αλήθεια είναι ότι πάρα πολύ συχνά έχει τόσο έντονη ομίχλη που μπορούν να αντεπεξέλθουν μόνο οι πολύ πεπειραμένοι σκιέρ.
Εγώ πάντως, που δεν με ενδιαφέρει το σκι, πέρασα τέλεια γιατί κάναμε έλκυθρο με την κόρη μου και παίξαμε χιονοπόλεμο με την κόρη μου με την ψυχή μας.
Σας συστήνω ανεπιφύλακτα να κάνετε σ'αυτά τα μέρη τις διακοπές σας!!!
Εγώ άνετα θα ξαναπήγαινα!!

Εμείς πάλι φέτος (η ίδια παρέα) λέμε για Μπάνσκο!!
Κλείσαμε εδώ και πολύ καιρό αλλά διάβασα σήμερα ότι η νέα γρίπη έχει πάρει πολύ μεγάλες διαστάσεις και ανησύχησα κάπως!
Θα δείξει...

Καλό μεσημέρι σε όλους!

mama-lia
09-11-09, 23:46
Εμείς πάλι ψηφίζουμε Ελλάδα και για τα χιόνια, αν και η Ελλάδα μάς πληγώνει με τις τιμές της!
Margotte, τι όμορφη εικόνα μιας μαμάς ή ενός μπαμπά να παίζει αχόρταγα χιονοπόλεμο με τα παιδιά του! Ζήλεψα! :D

_mpoumpou_
10-11-09, 00:49
Aν μας πληγώνει λέειιιιιι....Απλησίαστα ειναι κάποια δωμάτια και ξενοδοχεία στην χιονοδρομική περίοδο...
Στην Αραχωβα δε, απλά το έχουν ξεφτυλίσει, οι τιμές ειναι τσουχτερότατες... Κρίμα γιατί είναι όμορφο χωριό και αξίζει να το δει κανεις...

angelina
11-11-09, 11:19
Επανέρχομαι στο θέμα....

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για το Καϊμακτσαλάν. Επειδή με προβληματίσατε, για το αν θα ανοίξει και την ομίχλη, θα κοιτάξω να προσανατολίσω τον άντρα μου (που είναι ο σκιέρ της οικογένειας) προς τα 3-5 Πηγάδια. 'Οταν λέτε είναι κοντά στη Νάουσα πόσο περίπου απέχει?

Όσο για τη μικρή, πέρισυ την Πρωτοχρονιά είχαμε πάει οικογενειακώς σε χιονοδρομικό στην Αυστρία, όπου περάσαμε εκπληκτικά, κι έκτοτε συνέχεια ζητάει χιόνια, έλκηθρο κλπ.
Φέτος λοιπόν είπαμε να πάμε κάπου στη Ελλάδα για να ξεκινήσει και μαθήματα με δάσκαλο (λίγο δύσκολο να συνεννοηθεί στα γερμανικά :):):)).

DALIA
11-11-09, 11:25
Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για το Καϊμακτσαλάν. Επειδή με προβληματίσατε, για το αν θα ανοίξει και την ομίχλη, θα κοιτάξω να προσανατολίσω τον άντρα μου (που είναι ο σκιέρ της οικογένειας) προς τα 3-5 Πηγάδια. 'Οταν λέτε είναι κοντά στη Νάουσα πόσο περίπου απέχει?
.

Άσε είχαμε πάει μια φορά με ομίχλη...ταλαιπωρία μεν αλλά πολύ γέλιο..
Τα 3-5 πηγάδια χαλαρά ειναι μισή ώρα από τη Νάουσα.
Και ο δικός μου έχει τρέλλα με το χιόνι...:-o

Chrisanikoli
11-11-09, 13:21
Χρειάζομαι βοήθεια!

Ξεκινάμε από Κω μέσα Φεβρουαρίου για διακοπές και δεν ξέρω που ...
είμαστε 7 άτομα μαζί με τα παιδια και θέλουμε ένα προορισμό κοντά σχετικά στην Αθήνα που να συνδέεται εύκολα με τρένο,γιατί στην επιστροφή θα γίνεται χαμός, θέλουμε χιόνι και λίμνη σαν θέμα ...
Θα εκτιμήσω πολύ κάθε βοήθεια αγαπητοί γονείς!
Ευχαριστώ

DALIA
11-11-09, 13:23
Χρειάζομαι βοήθεια!

Ξεκινάμε από Κω μέσα Φεβρουαρίου για διακοπές και δεν ξέρω που ...
είμαστε 7 άτομα μαζί με τα παιδια και θέλουμε ένα προορισμό κοντά σχετικά στην Αθήνα που να συνδέεται εύκολα με τρένο,γιατί στην επιστροφή θα γίνεται χαμός, θέλουμε χιόνι και λίμνη σαν θέμα ...
Θα εκτιμήσω πολύ κάθε βοήθεια αγαπητοί γονείς!
Ευχαριστώ

Λίμνη Πλαστήρα και αν δεν έχει χιόνι εκεί θα βρείτε στο Περτούλι

NikosAthens
11-11-09, 22:10
Νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή είναι η Κύμη στην Ευβοια... τώρα τελευταία έχει ανοίξει και ένα πολύ όμορφο παραδοσιακό το 'Αρχοντικό Κύμης΄μπορείς να βρεις πληροφορίες στο edit admin.

BILL
11-11-09, 23:11
ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ

takkiss
12-11-09, 02:01
Ειχα την τυχη να παω τελος Αυγουστου με την γυναικα μου και την 9χρονη κορη μου!Καταπληκτικο ξενοδοχείο με πολυ γουστο αλλα και φοβερη θεα στο Αιγαιο!Μας εκανε εντυπωση η ζωγραφιες στα ταβανια, τα παλια γυψινα του αρχοντικου και τελος το πρωινο που ηταν κυριολεκτικα χωριατικο!να χρησιμοποιησετε τα ποδηλατα του αρχοντικου..να πατε!θα περασετε τελεια!
edit admin (http://www.parents.gr/forum/edit%20admin)
(http://www.arxontikokimis.gr)

zhnia
12-11-09, 12:42
Καλησπερα..Πραγματι ειναι καταπληκτικο αυτο το ξενοδοχειο...πηγαν κατι οικογενειακοι μας φιλοι με τα παιδια τους το καλοκαιρι και εμειναν απολυτα ευχαριστημενοι...εγω εχω κλεισει για τα Χριστουγεννα εκει με την οικογενεια μου...Σας το συστηνω ανεπιφυλακτα....το site εινατι το παρακατω edit admin (http://www.parents.gr/forum/edit%20admin)

ravT
12-11-09, 13:16
αχαχαχαχααα. Έλεος...

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
12-11-09, 13:21
Ο.Κ. αγόρια και κορίτσια, φτάνει η "τσάμπα" διαφήμιση!!!!!!!!!!!!!!!!!

mama-lia
15-11-09, 17:07
Μυτιλήνη αρχόντισσα!
Βρέθηκα στη Μυτιλήνη για ένα τριήμερο και πέρασα θαυμάσια! Ο καιρός, αν και την πρώτη ημέρα έβρεχε, τις επόμενες ημέρες ήταν πολύ καλός!
Έμεινα λίγο έξω από την πόλη και περιορίστηκα σε μικρές διαδρομές γύρω από αυτήν. Η Μυτιλήνη είναι πραγματική αρχόντισσα! Δεν είδα πουθενά αλλού στην Ελλάδα τόσα αρχοντικά, τα οποία σε πείσμα των καιρών παραμένουν καλοδιατηρημένα, τα περισσότερα, αγέρωχα, με διάθεση ρομαντική!
Ο Άγιος Θεράποντας ένας ναός ο οποίος, είτε μπαίνεις μέσα είτε τον βλέπεις από έξω, σου προκαλεί δέος! Οι άνθρωποι της Μυτιλήνης πολύ, μα πολύ, φιλόξενοι! Τι ούζο, τι μεζέδες, τι ψάρια.... Πανέμορφο το νέο μουσείο λαδιού, γραφικός ο κόλπος της Γέρας. Τελικά, είναι όμορφα τα νησιά μας και ... το χειμώνα!:grin:

soevan07
15-11-09, 18:25
Στη Λίμνη Πλαστήρα είμασταν πρίν μια εβδομάδα περίπου, και πιστεύω οτι είναι το μακράν καλύτερο χειμερινό τοπίο και απο την Αράχωβα και απο το Μέτσοβο! Ειδικά εαν υπάρχουν και παιδιά μαζί.

Εμείς βέβαια πήγαμε στην ουσία φθινόπωρο αλλά ήταν παραμυθένια!!!!!
Έχω ακούσει και για τον χειμώνα, τα καλύτερα!

Παρακάτω υπάρχει θέμα για την Λίμνη Πλαστήρα.

mama-lia
16-11-09, 23:24
Κάνετε εκδρομούλες στο δάσος, στα βουνά, στη θάλασσα... Περπατήστε στη φύση... Εκεί δεν υπάρχει ο ιός!;)

Afrodite
17-11-09, 10:30
Η λιμνη πλαστηρα ειναι πολυ καλος προορισμος για ολες τις εποχες του χρονου. Δυστυχως δεν δουλευει ο χιονοδρομικο για τους φιλους του σκι, αλλα απο τα υπολοιπα εχει! Οποια θελει πληροφοριες σχετικα με τα χωρια και με φαγητο-ποτο αλλα κ δραστηριοτητες να με ρωτησει. Δυστυχως δεν ξερω πολλα απο ξενοδοχεια κ διαμονη γιατι εμεις μενουμε σε σπιτι οταν παμε. αν θελετε εχω κ πολλες φωτογραφιες να σας δειξω.

mama-lia
27-11-09, 15:48
Ονειρούπολη (http://www.oneiroupolh.gr/) Κορίτσια, όσες θέλετε να ζήσετε όμορφα εσείς, οι γονείς, και τα παιδιά σας σε ένα χωριό πραγματικά παραμυθένιο, το οποίο στήνεται γι΄αυτές τις ημέρες στη Δράμα, σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα! Όσες φορές πήγαμε περάσαμε θαυμάσια! :-)
Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα!
Ειδικά την παραμονή της εορτής της Αγίας Βαρβάρας είναι πολύ όμορφα, καθώς όλα τα παιδιά της Δράμας ρίχνουν ένα καραβάκι με το κεράκι τους στη λίμνη στο πάρκο της Αγίας Βαρβάρας, εκεί όπου στο βυθό υπάρχουν τα ερείπια παλιού ναού της Αγίας.
Αν επισκεφθείτε την Ονειρούπολη, να συμμετέχουν τα παιδάκια σας σε όλες τις δράσεις, σε όλα τα σπιτάκια (είναι δωρεάν)! Ειδικά, όταν ανάβουν τα φώτα και παίζουν οι ορχήστρες χριστουγεννιάτικα τραγούδια, είναι μαγικά! Μην αμελήσετε να δοκιμάσετε ζεστό κρασί!
Ονειρούπολη στη Δράμα!!!

mama-lia
27-11-09, 16:19
Όσοι έχετε παιδιά προσχολικής και σχολικής ηλικίας, μπορείτε, παράλληλα με την Ονειρούπολη, να πάτε στο πολύ καλό σπήλαιο Μααρά, στο μουσείο φυσικής ιστορίας στο Παρανέστι, ακολουθώντας μία όμορφη διαδρομή, στο ενυδρείο στο Μυλοπόταμο και στο Φαλακρό. Είτε έχει χιόνι είτε όχι, να ανεβείτε με την τετραθέσια καρέκλα, σε ένα καφέ για ζεστή σοκολάτα, όπου η θέα κόβει την ανάσα! Τα παιδιά σας θα ενθουσιασθούν!
Αν θέλετε αρχαιολογικά μνημεία, οι Φίλιπποι είναι πολύ κοντά, το αρχαίο θέατρο είναι σε πολύ καλή κατάσταση! Δίπλα στους Φιλίππους, είναι το βαπτιστήριο της Λυδίας, της πρώτης χριστιανής στην Ευρώπη, η φυλακή όπου φυλάκισαν τον Απόστολο Παύλο, και αρκετά κοντά στη Δράμα και το Παγγαίο με την ιστορική μονή της Εικοσιφοίνισσας, για να ανάψετε το κεράκι σας!
Μην ξεχάσετε να αγοράσετε φασόλια και πατάτες Νευροκοπίου!
Τα Χριστούγεννα έρχονται!!!

fraoulopoulitsa
28-11-09, 00:51
Επειδή μας άνοιξες την όρεξη για ταξιδάκια mama-lia μήπως ξέρεις από Αθήνα πόσες ώρες κάνουμε να φτάσουμε Ονειρούπολη?

mama-lia
28-11-09, 19:33
Η Ονειρούπολη βρίσκεται στον Κήπο και στην κεντρική πλατεία της Δράμας. Απέχουν μόλις μιάμιση ώρα από τη Θεσσαλονίκη!
Μπορώ να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες.

mama-lia
01-12-09, 21:48
Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες για τις δραστηριότητες της Ονειρούπολης έγραψα πολλές πληροφορίες στο θέμα: Ονειρούπολη Δράμας, στις Διακοπές.

mama-lia
08-12-09, 22:10
Περιμένουμε εντυπώσεις και πληροφορίες από τις γιορτινές οικογενειακές εξορμήσεις σας!

Morchelina
10-12-09, 13:12
mpompou ελεγα να παμε Αραχωβα τα Χριστουγεννα που θα ειμαστε στο Καρπενησι απο Θεσσαλονικη ουτε σαν ιδεα δεν περναει απ'το μυαλο μου να ξεκινησω με τα παιδια για Αραχωβα.Απ'το Καρπενησι ειναι κοντα,ξερεις?(Οπως καταλαβατε η γεωγραφια δεν ειναι το ατου μου!)

H Αράχωβα είναι τρεις ώρες από Καρπενήσι μέσω Μπράλου. Αν δεν έχει καλό καιρό να το αποφύγετε γιατί στον Μπράλο πιάνει πάγος από σούρουπο και μετά δηλ. από 4μμ.

Φέτος άνοιξαν δύο παιδότοποι στο Καρπενήσι. Επιτέλους. Η λύση όταν ο καιρός είναι χάλια.

Ο μεγαλύτερος που είναι αποκλειστικά παιδότοπος, είναι βγαίνοντας από την πόλη προς Προυσό στη μεγάλη κατηφόρα περνώντας μία Εκκλησία (των Αγίων Ευρυτάνων) δεν φεύγετε κάτω στην κατηφόρα αλλά λοξά αριστερά.

Ο δεύτερος, μικρότερος, λειτουργεί στο καινούριο καφέ Ευήλιον στο δρόμο από Καρπενήσι προς Προυσό στα 2 χλμ αριστερά, πριν το Salloon για όσους ξέρουν. Στη σάλα έχει τσιγάρο, αλλά κάτω στον παιδότοπο είναι καλά.

Σήμερα χιονίζει. Οπωσδήποτε αλυσίδες ότι καιρό και να κάνει. Άκόμη και αν βλέπετε συμβατικά αμάξια στο χιόνι χωρίς αλυσίδες οι ντόπιοι έχουν χιονολάστιχα. Μην ξεγελιέστε.

DALIA
10-12-09, 13:31
H Αράχωβα είναι τρεις ώρες από Καρπενήσι μέσω Μπράλου. Αν δεν έχει καλό καιρό να το αποφύγετε γιατί στον Μπράλο πιάνει πάγος από σούρουπο και μετά δηλ. από 4μμ.

Φέτος άνοιξαν δύο παιδότοποι στο Καρπενήσι. Επιτέλους. Η λύση όταν ο καιρός είναι χάλια.

Ο μεγαλύτερος που είναι αποκλειστικά παιδότοπος, είναι βγαίνοντας από την πόλη προς Προυσό στη μεγάλη κατηφόρα περνώντας μία Εκκλησία (των Αγίων Ευρυτάνων) δεν φεύγετε κάτω στην κατηφόρα αλλά λοξά αριστερά.

Ο δεύτερος, μικρότερος, λειτουργεί στο καινούριο καφέ Ευήλιον στο δρόμο από Καρπενήσι προς Προυσό στα 2 χλμ αριστερά, πριν το Saloon για όσους ξέρουν. Στη σάλα έχει τσιγάρο, αλλά κάτω στον παιδότοπο είναι καλά.

Σήμερα χιονίζει. Οπωσδήποτε αλυσίδες ότι καιρό και να κάνει. Άκόμη και αν βλέπετε συμβατικά αμάξια στο χιόνι χωρίς αλυσίδες οι ντόπιοι έχουν χιονολάστιχα. Μην ξεγελιέστε.

ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ εμείς θα κατέβουμε πρωτοχρονιά και το μόνο που εύχομαι είναι να χιονίσει....
Σε παιδότοπους δεν θα πάμε γιατί του μικρού δεν του αρέσουν αλλά στο salloon θα πάμε σίγουρα....
Θα μείνουμε στις Κορυσχάδες....για πες για πες οτι ξέρεις :-P

DALIA
10-12-09, 13:39
Ασχετο...πληροφορίες μου λένε ότι φέτος η ονειρούπολη είναι καλύτερη από τις προηγούμενες.....
σαββατο θα είμαστε εκεί μάλλον

Morchelina
10-12-09, 14:03
ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ εμείς θα κατέβουμε πρωτοχρονιά και το μόνο που εύχομαι είναι να χιονίσει....
Σε παιδότοπους δεν θα πάμε γιατί του μικρού δεν του αρέσουν αλλά στο salloon θα πάμε σίγουρα....

Dalia, έχεις δίκιο, οι παιδότοποι είναι λύση ανάγκης όταν βρέχει και το χειμώνα έχουμε πολλή βροχή. Το χιόνι είναι σίγουρα καλύτερο.

Θα πάτε σίγουρα Προυσό στο μοναστήρι και η διαδρομή δίπλα στο ποτάμι είναι μαγευτική. Όσα χωριά περάσετε Βουτύρο, Μικρό και Μεγάλο Χωριό, Γαύρος είναι πολύ ωραία.

Συνιστώ το Παλιό Μικρό Χωριό μετά το Μικρό Χωριό. Καταπληκτική θέα, φαγητό στην πλατεία, καφέ και σνακς στο καφέ Μέρσες που έχει απέναντι και παιδική χαρά. Το καφέ στο Country Club στο Μικρό Χωριό έχει μεγάλο χώρο μέσα για τα μικρά.

Προσοχή αν βρέχει έντονα γίνονται κατολισθήσεις στο δρόμο για Προυσό μετά το Γαύρο, οπότε πάτε άλλη μέρα.

_mpoumpou_
10-12-09, 14:06

Exω μείνει στις Κορυσχαδες, τα σπιτακια ειναι πολυ ωραια εχουν και τζακι τα περισσοτερα και το πρωινο σερβιρεται σε μια αιθουσα που εινσαι σαν κουζινα σπιτιου και νομιζεις οτι εισαι σπιτι σου...
Ομορφο μερος, πετρινο:grin:

DALIA
10-12-09, 14:29
Κοριτσάκια σας ευχαριστώ πολύ !!!:p

Τελικά Κορυσχάδες λέγεται το χωριό ή οι ξενώνες ? ψιλομπερδεύτηκα ρε γμτ...

Nantia
10-12-09, 14:33
λοιπον εμεις μετα την Πρωτοχρονια φευγουμε για Ανω πεδινα στα Ζαγορια..

Ξερει καμια απο εκει? Καλη επιλογη καναμε??? Μας ειπαμε οτι τετοια εποχη πρεπει σιγουρα να εχουμε αλυσιδες μαζι μας. Προβλεπω περιπετειουλα αλλα δεν πειραζει ωραιες ειναι και αυτες...

Morchelina
10-12-09, 14:48
Κοριτσάκια σας ευχαριστώ πολύ !!!:p

Τελικά Κορυσχάδες λέγεται το χωριό ή οι ξενώνες ? ψιλομπερδεύτηκα ρε γμτ...

Κορυσχάδες λέγεται το χωριό, είναι πέντε χλμ από Καρπενήσι. Και λέγεται έτσι γιατί είχε πολλά κορίτσια. Πριν από αυτό είναι οι Γοριανάδες, (Αγοριανάδες) γιατί είχε πολλά αγόρια. Ωραίο; Οι εν λόγω ξενώνες είναι διάσπαρτοι στο χωριό και είναι πολύ ωραίοι, όπως και το χωριό αν και λίγο ήσυχο από μαγαζιά.

Ωραίο είναι και το αθλητικό κέντρο πριν το Καρπενήσι αριστερά, με πολλά γήπεδα μπάσκετ, ποδοσφαίρου με γκαζόν, και ελεύθερη πρόσβαση.

MARGIO
10-12-09, 14:54
Μorchelina ευχαριστουμε παρα πολυ για τις πληροφοριες!Χιονιζει σημερα ε?Ωραια!!!Ο αντρας μου θα τρελλαθει απ'τη χαρα του.Και οι παιδοτοποι καλοι ειναι για ωρα αναγκης πες μας ο,τι ξερεις, κραταω σημειωσεις.
Την Αραχωβα την εχω ηδη αποκλεισει.

Morchelina
10-12-09, 16:01
Μία ωραία πεζοπορική διαδρομή είναι το μονοπάτι στη Μαύρη Σπηλιά, 2 χλμ μετά από τον Προυσό προς Τόρνο. Το μονοπάτι στην αρχή είναι λίγο στενό αλλά το περπατάει πολύς κόσμος, παιδιά, κλπ, αλλά με ασφαλή παπούτσια. Είναι κανά μισάωρο αλλά και στο δεκάλεπτο έχει καταρρακτάκια, γέφυρες, λιμνούλες, πολύ ωραία. Προς το τέλος ίσως να γλυστράει για να μπεις στη Σπηλιά. Απέναντι από την αρχή του μονοπατιού είναι το αλλαντοπείο του Στρεμμένου για προσούτο, λουκάνικα. Πιστεύω στις γιορτές να ψήνει επιτόπου και μπορείτε σίγουρα να αγοράσετε.

Για γλυκά κουταλιού, χυλοπίτες προτείνω το συνεταιρισμό γυναικών στο Καρπενήσι, στην πιάτσα ταξί πίσω απο την πλατεία.

Καφέ πάνω από το Salloon είναι και το Kasmir (είναι η ίδια επιχείρηση) που έχει 5Χ5. Kαλά για το Salloon τί να γράψω; Όταν έχει καλό καιρό για έξω είναι η σωτηρία του γονιού. Ιππασία, flying fox, τοξοβολία, γκαζόν για παιχνίδι. Πάνω στο δρόμο Καρπενήσι-Προυσό δεν το χάνεται με τίποτα αλλά θα γίνεται και χαμός.

katerinak
10-12-09, 16:43
λιμνη πλαστηρα μετα τα χριστουγεννα

mama-lia
10-12-09, 16:52
Dalia, πράγματι, φέτος είναι πανέμορφα στην Ονειρούπολη, με περισσότερα σπιτάκια, ακόμη καλύτερο στολισμό, όμορφες νέες εισόδους...Στις 11:00 το πρωί έχει ζαχαρομαγειρέματα. Δύο κυρίες από την ιστοσελίδα "Οι συνταγές της παρέας" θα φτιάξουν γλυκάκια με τα παιδιά και το απόγευμα στις 18:00 παιδιά θα παρουσιάσουν τραγούδια από τον παλιό κινηματογράφο και στις 7:00 το γυναικείο ηλεκτρικό κουαρτέτο εγχόρδων 4tissimo θα παίξει στη σκηνή της Ονειρούπολης! Και βέβαια, υπάρχουν κι άλλες πολλές παράλληλες εκδηλώσεις. Όμως, τα παιδάκια έχουν να δουν πολύ περισσότερα ονειρικά και μαγικά πράγματα! Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες ρώτησέ με!

DALIA
11-12-09, 08:49
Dalia, πράγματι, φέτος είναι πανέμορφα στην Ονειρούπολη, με περισσότερα σπιτάκια, ακόμη καλύτερο στολισμό, όμορφες νέες εισόδους...Στις 11:00 το πρωί έχει ζαχαρομαγειρέματα. Δύο κυρίες από την ιστοσελίδα "Οι συνταγές της παρέας" θα φτιάξουν γλυκάκια με τα παιδιά και το απόγευμα στις 18:00 παιδιά θα παρουσιάσουν τραγούδια από τον παλιό κινηματογράφο και στις 7:00 το γυναικείο ηλεκτρικό κουαρτέτο εγχόρδων 4tissimo θα παίξει στη σκηνή της Ονειρούπολης! Και βέβαια, υπάρχουν κι άλλες πολλές παράλληλες εκδηλώσεις. Όμως, τα παιδάκια έχουν να δουν πολύ περισσότερα ονειρικά και μαγικά πράγματα! Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες ρώτησέ με!

όχι παιδί μου είναι υπερ αρκετά αυτά που έγραψες ???
Είναι στο ίδιο σημείο με πέρυσι ?

sofia*basilis
11-12-09, 09:15
Κορίτσια εγώ Ελάτη - Περτούλι δεν τα αλλάζω με τίποτα . Χωρίς πολύ τουρισμό , με καλό φαγητό και προπάντων δεν επικρατεί αυτή η τρέλα όπως στην Αράχοβα . Από τιμές δωματίων δεν ξέρω τι παίζει γιατί εγώ μένω στο πατρικό μου . Όπως καταλάβατε αν δεν παινέψεις το σπίτι σου ….:wink:

mama-lia
11-12-09, 16:11
Dalia, η Ονειρούπολη είναι στο ίδιο σημείο με πέρσι, στον Κήπο και στην κεντρική πλατεία.

angelina
15-12-09, 11:24
Εμείς τελικά κλείσαμε να πάμε την πρωτοχρονιά στη Νάουσα, λόγω των χιονοδρομικών που έχει κοντά. Στο Καϊμακτσαλάν τα ελάχιστα ελεύθερα δωμάτια που βρήκα ήταν πανάκριβα. Μια ταρίφα όλα και μες στη χλιδή λες και θα τη βγάζουμε όλη μέρα δίπλα στο τζάκι και μέσα στο σπα! Στην Αυστρία πέρισυ πιο φτηνά μας ήρθε σε πολύ ωραίο ξενοδοχείο, που είχε και ημιδιατροφή! (ας όψεται ο άντρας μου που θέλει να μάθει σκι η μικρή οπότε χρειαζόμαστε Έλληνα δάσκαλο)

Ελπίζω να ήταν καλή η επιλογή μας, θα σας πω εντυπώσεις :)

MARGIO
15-12-09, 11:38
angelina θα σου αρεσει θα δεις η Ναουσα ειναι πολυ ωραια πολη και τα 3-5 πηγαδια πολυ καλο χιονοδρομικο.Καλα να περασετε.
Morchelina (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=22874) καμια καλη ταβερνα εχεις να μας προτεινεις με μαγειρευτο φαγητο?2 μερες μεινανε κοριτσια φευγουμεεεε!

_mpoumpou_
15-12-09, 12:25
Εμείς τελικά κλείσαμε να πάμε την πρωτοχρονιά στη Νάουσα, λόγω των χιονοδρομικών που έχει κοντά. Στο Καϊμακτσαλάν τα ελάχιστα ελεύθερα δωμάτια που βρήκα ήταν πανάκριβα. Μια ταρίφα όλα και μες στη χλιδή λες και θα τη βγάζουμε όλη μέρα δίπλα στο τζάκι και μέσα στο σπα! Στην Αυστρία πέρισυ πιο φτηνά μας ήρθε σε πολύ ωραίο ξενοδοχείο, που είχε και ημιδιατροφή! (ας όψεται ο άντρας μου που θέλει να μάθει σκι η μικρή οπότε χρειαζόμαστε Έλληνα δάσκαλο)

Ελπίζω να ήταν καλή η επιλογή μας, θα σας πω εντυπώσεις :)
\
Σίγουρα θα σας αρεσει και θα περασετε τελεια.. Η Νάουσα ειναι φανταστικη και τα Πηγάδια πολύ όμορφο χιονοδρομικό...
Επίσης εκει τα παιδακια μαθαινουν απο πολύ νωρις σκι οπότε οι δασκαλοι ειναι τελειοι εκει και εξεικιωμένοι με τόσο μικρές ηλικίες!:grin::grin:

Ζηλέυωωωωωωω!

angelina
15-12-09, 13:00
Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ!

Margio μία φορά έχω πάει στο Καρπενήσι και ένα από αυτά που μου έχουν μείνει αξέχαστα (μαζί με τα υπέροχα τοπία, τις τούμπες που έφαγα στο χιονοδρομικό :)κ.ά.) είναι το εκπληκτικό φαγητό σε όλες τις ταβέρνες (τα λουκάνικα που φάγαμε ακόμα τα συζητάμε με τον άντρα μου μετά από 7-8 χρόνια:))! Πραγματικά δεν θυμάμαι να έχω πάει αλλού και να είναι όλα τα μαγαζιά τόσο καλά. Καλά να περάσετε!

Morchelina
15-12-09, 14:06
angelina θα σου αρεσει θα δεις η Ναουσα ειναι πολυ ωραια πολη και τα 3-5 πηγαδια πολυ καλο χιονοδρομικο.Καλα να περασετε.
Morchelina (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=22874) καμια καλη ταβερνα εχεις να μας προτεινεις με μαγειρευτο φαγητο?2 μερες μεινανε κοριτσια φευγουμεεεε!

Tώρα θα πάτε; Νόμιζα Χριστούγεννα. Καθημερινές εκτός εορτών ζορίζουν λίγο τα πράγματα.

Λοπόν στο Γαύρο, στο δρόμο για Προυσό, ΠΕΤΑΛΟ, ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΨΑΡΑ (κάθε μέρα ανοιχτά) αν και υπερέχουν της ώρας.

Στο Καρπενήσι είναι λύση ανάγκης, ΠΑΝΟΡΑΜΑ (μεσημέρι, βράδυ).

Στο Μεγάλο Χωριό στον Άγιο Αθανάσιο, πριν μπεις στο χωριό, ωραίος χώρος έξω για παιδιά.

Στο Μικρό Χωριό όπως ανεβαίνεις στο χωριό αριστερά.

Στο Βουτύρο ο ΣΠΙΘΑΣ.

Στους Γοριανάδες μία είναι η ταβέρνα.

Αυτές που προτιμώ είναι στο Καρπενήσι η ΖΩΗ στην περιοχή Ξηριά πριν μπεις στο Καρπενήσι πάνω από τον κεντρικό δρόμο (βράδυ, για παϊδάκια(!!!), της ώρας) και το ΣΤΕΚΙ στο Κλαυσί στην πλατεία αριστερά, πολύ πολύ μικρό με έξι τραπέζια με ωραίους λαχανοντολμάδες και εξαίσια παϊδάκια.

Ωραία βόλτα αν έχεις μέρες, είναι να πάς από Κλαυσί-Ανιάδα (καταπληκτική θέα στην Καλιακούδα)- Συγκρέλο- Κρίκελο (μία ώρα, άσφαλτος), τρως στο Κρίκελο στην ωραία του πλατεία και μετά πίσω από τον κεντρικό δρόμο για τη Ράχη Τυμφρηστού.

Morchelina
15-12-09, 14:16
Και μην ξεχνιέστε βενζινάδικα μόνο στο Καρπενήσι και μετά στη μία ώρα στο δρόμο για Αγρίνιο. Για Προυσό, Φουρνά(?), Κρίκελο δεν υπάρχει βενζινάδικο. Στο Καρπενήσι για να μην πάθετε σοκ, βενζίνη στον Χονδρό, στην παλιά Πειραϊκή Πατραϊκή στην έξοδο για Προυσό προς Κεφαλόβρυσο. Μία φορά έβαλα στη Δομνίστα σε μπακάλικο από μπετόνι δεκαεξάκιλο!!

Εκτός Καρπενησίου είστε σε χώρα άγρια και απάτητη από πολιτισμό :!::!:

DALIA
15-12-09, 14:25
Και μην ξεχνιέστε βενζινάδικα μόνο στο Καρπενήσι και μετά στη μία ώρα στο δρόμο για Αγρίνιο. Για Προυσό, Φουρνά(?), Κρίκελο δεν υπάρχει βενζινάδικο. Στο Καρπενήσι για να μην πάθετε σοκ, βενζίνη στον Χονδρό, στην παλιά Πειραϊκή Πατραϊκή στην έξοδο για Προυσό προς Κεφαλόβρυσο. Μία φορά έβαλα στη Δομνίστα σε μπακάλικο από μπετόνι δεκαεξάκιλο!!

Oυπς ευχαριστούμε πάρα πολύ...:)
Σημαντική πληροφορία και όντως μπορεί να την πατήσεις

MARGIO
15-12-09, 14:57
Πραγματικα δεν ξερω πως να σ'ευχαριστησω.Οι πληροφοριες σου ειναι πολυτιμες,τα εχω σημειωσει ολα σ'ενα μπλοκακι γιατι δεν προκειται να τα θυμηθω.Θα ειμαστε εκει καλως εχοντων των πραγματων απο 17-26/12.

madia
15-12-09, 16:51
καλησπερα κοριτσια εγω θελω να σας ρωτησω αν καποια απο εσας εχει φυγει χειμερινες διακοπες τη πρωτοχρονια η γενικως χειμωνα με βρεφος ? θα ηθελα να μου πειτε εμπειριες.:?:?:?:confused::confused::confused:

Morchelina
15-12-09, 17:09
Πραγματικα δεν ξερω πως να σ'ευχαριστησω.Οι πληροφοριες σου ειναι πολυτιμες,τα εχω σημειωσει ολα σ'ενα μπλοκακι γιατι δεν προκειται να τα θυμηθω.Θα ειμαστε εκει καλως εχοντων των πραγματων απο 17-26/12.

Άλλη μία βόλτα τότε. Να πάτε στα Φιδάκια που είναι περίπου 25 χλμ από Καρπενήσι, στο δρόμο για Αγρίνιο. Υπόλογισε όμως τρία τέταρτα. Ωραίος οικισμός και δύο χλμ έξω από το χωριό έχει φανταστική θέα στη λίμνη των Κρεμαστών και θέση πικνικ. Για φαγητό δεν είμαι σίγουρη τις καθημερινές. Μπορείς να πάρεις σάντουιτς.

Ο καιρός προβλέπει ασθενή βροχή οπότε μπορείτε να πηγαίνετε τις αυτοκινητάδες σας χαλαρά, όταν σταματάει να βγαίνετε έξω, πάρε ρούχα και παπούτσια να τις αλλάζεις και άστες να πλατσουράνε. Σου δίνω σχετικά κοντινές εκδρομές λόγω των παιδιών.

Στο ΣΤΕΚΙ πάτε Σάββατο ή Κυριακή μεσημέρι μία η ώρα θα είναι ήσυχα και χωρίς καπνό.

2 χλμ πριν το Καρπενήσι είναι η διασταύρωση για Μυρίκη. Η θέα είναι πολύ ωραία και στα ενοικιαζόμενα σπιτάκια ΚΕΔΡΟΣ έχει ωραίο καφέ με θέα στο Βελούχι και ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ !!!

Ότι χρειαστείς, μήνυμα.

DALIA
16-12-09, 09:08
Morchelina είσαι θησαυρός.Τελείωσε :D
ΜΑΡGIO καλή ιδέα αυτή με το μπλοκάκι...( πάω να βρω δημοσιεύεσεις Μοrcelina )
Εμένα άλλο με καίει..ΧΙΟΝΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ???

culte
16-12-09, 09:20
κορίτσια από καστοριά που θα πάμε εμείς ξέρετε τίποτα??

elachl
16-12-09, 09:26
ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ!ΚΑΙ ΚΑΛΕς ΓΙΟΡΤΕς.ΜΕΓΑΛΩΣΕ Η ΜΙΚΡΗ ΣΟΥ

culte
16-12-09, 09:34
γεια σου ελενίτσα! ναι μεγάλωσε, περπατάει κανονικά τώρα...
εσείς, η μικρή τι κάνετε , όλα καλά??

elachl
16-12-09, 09:42
ΟΛΑ ΚΑΛΑ!ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ.ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ ΤΩΡΑ.ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΛΙΓΟ.ΛΙΓΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ

culte
16-12-09, 10:02
ναι βρε ελένη μου..να κάτσεις και λίγο με το κοριτσάκι σου..και από την άνοιξη ξαναρχίζεις πάλι...

elachl
16-12-09, 10:09
ΕΧΕΙς ΔΙΚΙΟ!ΦΙΛΑΚΙΑ!

Morchelina
16-12-09, 10:29
Morchelina είσαι θησαυρός.Τελείωσε :D
ΜΑΡGIO καλή ιδέα αυτή με το μπλοκάκι...( πάω να βρω δημοσιεύεσεις Μοrcelina )
Εμένα άλλο με καίει..ΧΙΟΝΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ???

Eδώ χιονίζει πολύ εύκολα. Εκεί που βρέχει εκεί χιονίζει. Θα σε κρατώ ενήμερη.

MARGIO
16-12-09, 12:30
Άλλη μία βόλτα τότε. Να πάτε στα Φιδάκια που είναι περίπου 25 χλμ από Καρπενήσι, στο δρόμο για Αγρίνιο. Υπόλογισε όμως τρία τέταρτα. Ωραίος οικισμός και δύο χλμ έξω από το χωριό έχει φανταστική θέα στη λίμνη των Κρεμαστών και θέση πικνικ. Για φαγητό δεν είμαι σίγουρη τις καθημερινές. Μπορείς να πάρεις σάντουιτς.

Ο καιρός προβλέπει ασθενή βροχή οπότε μπορείτε να πηγαίνετε τις αυτοκινητάδες σας χαλαρά, όταν σταματάει να βγαίνετε έξω, πάρε ρούχα και παπούτσια να τις αλλάζεις και άστες να πλατσουράνε. Σου δίνω σχετικά κοντινές εκδρομές λόγω των παιδιών.

Στο ΣΤΕΚΙ πάτε Σάββατο ή Κυριακή μεσημέρι μία η ώρα θα είναι ήσυχα και χωρίς καπνό.

2 χλμ πριν το Καρπενήσι είναι η διασταύρωση για Μυρίκη. Η θέα είναι πολύ ωραία και στα ενοικιαζόμενα σπιτάκια ΚΕΔΡΟΣ έχει ωραίο καφέ με θέα στο Βελούχι και ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ !!!

Ότι χρειαστείς, μήνυμα.

Σ'ευχαριστω και παλι.Ναι κοντινες διαδρομες θελουμε γιατι οι μικρες δεν ειναι και πολυ της υπομονης:smile: Αχ που θα σε βρω να σου στειλω μηνυμα? Anyway νομιζω οτι μου ειπες ηδη αρκετα μην ειμαι και αχαριστη.:p
Ελπιζω να χιονισει κιολας και θα ειναι τελεια.

culte
16-12-09, 12:36
ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΣΤΟΡΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

mama-lia
16-12-09, 16:10
culte, στην πρώτη σελίδα έχω κάποιες ιδέες/προτάσεις για Καστοριά. Τι πληροφορίες θέλεις;

aggelika
16-12-09, 17:43
η πλάκα είναι πως στα περισσότερα χειμερινά για χριστούγεννα είναι κλειστά ήδη....

culte
17-12-09, 09:25
culte, στην πρώτη σελίδα έχω κάποιες ιδέες/προτάσεις για Καστοριά. Τι πληροφορίες θέλεις;

για εκδρομές, ταβέρνες κλπ...ότι καλό ξέρετε

mama-lia
17-12-09, 13:42
Καστοριά: Εμείς πήγαμε με τα παιδιά μας και συνδυάσαμε πολύ ωραίες δραστηριότητες/εκδρομές!
Πηγαίνοντας, σταματήσαμε στο Νυμφαίο, που είναι υπέροχο, για καφέ και μετά επισκεφθήκαμε τον Αρκτούρο (συγκλονιστική εμπειρία), όπως έγραψα και πιο πάνω. Τα παιδιά είδαν και έμαθαν πράγματα για τις αρκούδες και τους λύκους, τα οποία τους έμειναν αξέχαστα και τα συζητούν ακόμη! Το Νυμφαίο είναι σκηνικό για ταινία. Όταν το πρωτοβλέπεις δεν μπορείς να πιστέψεις ότι είναι αληθινό! Θα ήταν ωραία να διανυκτερεύσετε κι εκεί. Δεν είναι όλα τα καταλύματα ακριβά!
Μείναμε στο Σιδηροχώρι, ένα χωριουδάκι ψηλά στο βουνό αλλά όχι μακριά από την Καστοριά (10΄). Συνιστώ ανεπιφύλακτα αυτή την επιλογή! Μία μέρα από το Σιδηροχώρι μέσα από όμορφα τοπία πήγαμε στις Πρέσπες. Άλλη συγκλονιστική εμπειρία! Φύση, εικόνες, ήχοι, μυρωδιές! (Εμείς επιλέγουμε Άνοιξη ή Φθινόπωρο για τέτοιες εξορμήσεις, για να μην κλεινόμαστε στους ξενώνες).
Μέσα στην Καστοριά γράφω στην πρώτη σελίδα τι αξίζει να δει κάποιος στην πρώτη επίσκεψη. Για ξενώνα και ταβέρνα θα σου γράψω, αν θέλεις, σε π.μ.:grin:

culte
17-12-09, 14:09
σε ευχαριστω μαμα-λια! ξενοδοχείο έχουμε κλείσει ήδη..για ταβέρνες αν θες γράψε μου

nancy_pan
19-12-09, 23:59
Καλησπέρα ...κοιτούσα τις εμπειρίες σας και θα ήθελα συγκεκριμένες πληροφορίες διαμονής , περιήγησης για τη λίμνη γιατί το σκέφτομαι για Καθαρά Δευτέρα!!Μη νομίζεται ότι είναι μακρυά στις 15 Φλεβάρη ούτε 2 μήνες..και μια που τα Χριστούγεννα θα είμαστε εδώ!!:(Είμαστε με 2 μεγάλοι και 2 παιδάκια ,7 και 1 έτους αντίστοιχα....

paparouna
21-12-09, 00:21
Όποια κοπελα θελησει πληροφοριες σχετικα με Ναυπακτο, πολυ ευχαριστως να βοηθησω!!!Παντα στη διάθεσή σας!!

Morchelina
23-12-09, 09:52
Στο ΟΙΚΟ της Καθημερινής έχει ωραιότατο αφιέρωμα στην Ευρυτανία με κρυφές ομορφιές για όσους τους αρέσει η πεζοπορία και ίσως με μεγαλύτερα παιδιά.

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathcommon_2_12/12/2009_1290564

Το μονοπάτι της Μαύρης Σπηλιάς στον Προυσό που είναι και το πιο δημοφιλές το κάνουμε κάθε χρόνο και με το μικρό μου από όταν ήταν 4 χρονών. Το μονοπάτι Κεφαλόβρυσο - Κλαυσί το μισοκάναμε φέτος που είναι 7.

DALIA
23-12-09, 10:20
Morchelina τι λέει ο καιρός εκεί ??
έχουμε ελπίδα να δούμε χιονάκι ?
θα ταλαιπωρηθούμε που θα ταλαιπωρηθούμε με τα Τέμπη, ας το απολαύσουμε τουλάχιστον

Morchelina
23-12-09, 12:10
Morchelina τι λέει ο καιρός εκεί ??
έχουμε ελπίδα να δούμε χιονάκι ?
θα ταλαιπωρηθούμε που θα ταλαιπωρηθούμε με τα Τέμπη, ας το απολαύσουμε τουλάχιστον

Τώρα είναι σχετικά μαλακός, από Σάββατο Κυριακή προβλέπεται να πέσει η θερμοκρασία. Στο χιονοδρομικό μπορεί να έχει χιόνι. Αν δείτε και βρέχει μέσα στην πόλη πιο ψηλά μπορεί να χιονίζει οπότε με κατάλληλο αμάξι ή αλυσίδες πάτε μία βόλτα.

Όπως θα έρχεστε, μετά τις στροφές του Τυμφρηστού θα βρείτε πινακίδα για μέσω τούνελ ή μέσω παλιάς εθνικής που περνάει από ράχη Τυμφρηστού. Aν πας ίσια στη ράχη μπορεί να έχει χιόνι. Από κει κατεβαίνεις Καρπενήσι. Η χιλιομετρική διαφορά είναι ελάχιστη.

Και εμείς θα περάσουμε απο Τέμπη για Θεσσαλονίκη αύριο. Θα πάμε μέσω Γόννων-Καλλιπεύκης-Άνω Σκοτίνας. Ελπίζω να μη βγει η ΕΜΑΚ και μας ψάχνει. Το καλοκαίρι πήγαμε από Στόμιο-Αγιόκαμπο-Αγιά-Εθνική. Ο δρόμος ήταν μια χαρά και έχουνε κάνει καινούρια παράκαμψη Καρίτσα-Κόκκινο Νερό.

Όπως και να 'χει αν δεν βρέχει πολύ, καλά θα περάσετε.

Καλές Γιορτές :-D:-D:-D

DALIA
23-12-09, 12:21
Ευχαριστούμε κοριτσάκι για τις πολύτιμες συμβουλές...
Επίσης και σε σας καλές γιορτές και υγεία πάνω απ'ολα !!! :-D

mama-lia
27-12-09, 12:58
Χρόνια πολλά! Με υγεία, αγάπη, ευτυχισμένα παιδάκια, χαρούμενες οικογένειες! :D:D:D

Κορίτσια, περιμένουμε εντυπώσεις από όμορφα τοπία, ξενώνες, εικόνες, γεύσεις, γενικά τις προτάσεις σας!
Καλές εξορμήσεις!

angelina
27-12-09, 22:25
Κορίτσια καλησπέρα, χρόνια πολλά σε όλες σας με υγεία και χαρά!!!

Επειδή απ' ότι φαίνεται τα χιονοδρομικά δεν θα μας κάνουν τη χάρη, αν μπορείτε πείτε μου ιδέες για εκδρομές με αφετηρία τη Νάουσα. Φεύγουμε την Τρίτη και δεν πολυπρολαβαίνω να ψάξω (προσπαθούμε να μη σκεφτόμαστε τον κλειστό δρόμο και την έλλειψη χιονιού :()

ALIKOYLA
27-12-09, 22:48
[QUOTE=angelina;1431361]Κορίτσια καλησπέρα, χρόνια πολλά σε όλες σας με υγεία και χαρά!!!

Επειδή απ' ότι φαίνεται τα χιονοδρομικά δεν θα μας κάνουν τη χάρη, αν μπορείτε πείτε μου ιδέες για εκδρομές με αφετηρία τη Νάουσα. Φεύγουμε την Τρίτη και δεν πολυπρολαβαίνω να ψάξω (προσπαθούμε να μη σκεφτόμαστε τον κλειστό δρόμο και την έλλειψη χιονιού

γιατι καλε το λες οτι δεν θα εχει χιονι?και το καιμακτσαλαν και τα 3-5 πηγαδια εχουν χιονι φετος.εμεις ειχαμε παει περσι.στο καιμακτσαλαν δεν φτασαμε ποτε γιατι ειχε χιονοθυελλα,αν ομως βρειτε καλη μερα με αλυσιδες θα φτασετε.τα πηγαδια τωρα εχχουν τεχνητο χιονι,αν και ξαναλεω ειδα στην τηλεοραση οτι εχει χιονισει.παντως αν δεν πατε εκει εμεις ειχαμε κανει εκδρομη στη βεροια και στην εδεσσα,η εδεσσα τελεια με τους καταρακτες.στη ναουσα ειχαμε μειενι στον αγιο αθανασιο.ειναι ενα πολυ ωραιο παρκο που μπορειτε να πατε για καφε και να δειτε τη λιμνη με τις παπιες ή για φαγητο,νομιζω η ταβερνα ανοιγε μονο σκ.ειναι πολυ ωραιο παρκο για τα παιδια .η δικια μου ακομα το θυμαται.η ναουσα ειναι και ωραια να την περπατησεις αλλα το βραδυ κανει πολυ κρυο,οποτε παρε χοντρα ρουχα.και γαλοτσες για τα παιδια.βολευουν απιστευτα.καλα να περασετε!

MARGIO
28-12-09, 11:49
Καλημερα κοριτσαρες,Χρονια Πολλα με υγεια πανω απ'ολα. Εμεις επιστρεψαμε απο τις διακοπες μας και θελω καταρχην να ευχαριστησω τη Morchelina (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=22874) για τις πολυτιμες πληροφοριες της.Χωρις αυτες νομιζω οτι δεν θα περνουσαμε τοσο ωραια.Οι εντυπωσεις μου απο το Καρπενησι ειναι αναμεικτες. Εχει φοβερα τοπια,απιθανες διαδρομες,πολλα πολλα δεντρα και τρεχουμενα νερα απλα ειναι μικροτερο απ'οτι περιμενα και ο καιρος δεν μας εκανε το χατηρι και τις 3 πρωτες μερες εβρεχε ασταματητα οποτε οι επιλογες μας ηταν περιορισμενες.(Καλα που υπηρχε και αυτος ο παιδοτοπος γιατι δεν ηξερα τι να τις κανω τις μικρες) Επισης περιορισμενες ηταν και οι επιλογες μας στο φαγητο γιατι καθημερινες μεσημερι ηταν δυσκολο να βρεις ανοιχτη ταβερνα.
Περασαμε ομως ωραια παρολ'αυτα και ειδικα μετα που εφτιαξε ο καιρος και καναμε τις βολτες μας χαρηκαν και τα παιδια και ηταν σουπερ.
DALIA να πας σε ολα αυτα που προτεινει η Morchellina ειναι πολυ ωραια και οι ταβερνες και τα καφε.Εμενα μου αρεσε πολυ το καφε Ευηλιον και η ταβερνα η ΖΩΗ. Τα σπιτακια ΚΕΔΡΟΣ απλα φανταστικα μεσα στο δασος ωραια στολισμενα,πληρως εξοπλισμενα,αφου να φανταστεις πηγαμε για καφε και τελικα κλεισαμε και μειναμε εκει τα δυο τελευταια βραδυα τοσο πολυ μας αρεσαν.Χιονι δυστυχως δεν ειχε ανεβηκαμε στο χιονοδρομικο αλλα για να πω την αληθεια ταλαιπωρηθηκαμε σταματησαμε για να βαλουμε αλυσιδες και οταν ανεβηκαμε επανω φυσουσε παρα πολυ και δεν μπορουσες να κατσεις εξω,το χιονοδρομικο δεν λειτουργουσε κι ετσι κατεβηκαμε λιγο πιο κατω για να παιξουν οι μικρες χιονοπολεμο και φυγαμε.

culte
28-12-09, 11:54
την Πεμπτη ξεκιναμε για Καστοριά...μηπως ξερετε ποιος είναι ο συντομότερος και καλύτερος δρόμος για να πάμε??

DALIA
28-12-09, 12:54
την Πεμπτη ξεκιναμε για Καστοριά...μηπως ξερετε ποιος είναι ο συντομότερος και καλύτερος δρόμος για να πάμε??

Eννοείς για να περάσετε τα Τέμπη ?

Nantia
28-12-09, 12:58
Eννοείς για να περάσετε τα Τέμπη ?

Ο καλυτερος δρομος για καστορια ειναι απο την εγνατια οδο αν μενεις φυσικα θεσσαλονικη ή βορεια.
αληθεια που μενεις?

_mpoumpou_
28-12-09, 13:23
Aντζελίνα, αν δεν έχει ικανό χιόνι για σκι (αν και στα πηγαδια δύσκολο, μιας και εχει τεχνητη χιόνωση) εχετε αρκετες εναλλακτικές
Καταρχήν αξίζει να πάτε στο τεραστιο πάρκο του Αγιου Νικολάου που είναι στη Ναουσα, είναι πανεμορφα έχει και καφετέρια για καφεδάκι και το ξενοδοχειο Βερμιο που ειναι εκεί εχει ανακαινιστεί και μπορείτε να φατε κιόλας...
Αξίζει να επισκεφτείτε κάποια από τα τοπικά οινοποιία μιας και στη Ναουσα λόγω του ξυνομαυρου έχει πάρα πολλά και είναι πολύ όμορφα...
Επιπλέον μπορείτε να επισκεφτείτε και την Εδεσσα και να δειτε τους τελειους καταρρακτες, δεν είναι μακριά ως εκδρομούλα..
Επίσης δίπλα είναι η Βεροια και εχει και εκει χιονοδρομικό το Σέλι, μπορειτε να τσεκαρετε και εκει τι εχει απο χιονι...
Εγω αγαπω πολύ αυτα τα μερη ακομα και ανευ χιονιού θεωρω πως θα περασετε πολύ ομορφα!

culte
28-12-09, 14:22
Ο καλυτερος δρομος για καστορια ειναι απο την εγνατια οδο αν μενεις φυσικα θεσσαλονικη ή βορεια.
αληθεια που μενεις?

αθήνα μένουμε..και δεν θέλουμε να περάσουμε τα Τέμπη

DALIA
28-12-09, 14:30
αθήνα μένουμε..και δεν θέλουμε να περάσουμε τα Τέμπη

Kαι να θέλατε να περάσετε τα Τέμπη δεν μπορείτε:D
ο καλύετρος δρόμος είναι από Αγία,Αγιόκαμπο,Κόκκινο νερό, τα παράλια της Λάρισας. Σύντομος δρόμος, καλός ( με λίγες στροφές ) και χωρίς φορτηγά..
Από κει και πέρα όπως σου είπε η nantia από εγνατία

culte
28-12-09, 14:43
Kαι να θέλατε να περάσετε τα Τέμπη δεν μπορείτε:D
ο καλύετρος δρόμος είναι από Αγία,Αγιόκαμπο,Κόκκινο νερό, τα παράλια της Λάρισας. Σύντομος δρόμος, καλός ( με λίγες στροφές ) και χωρίς φορτηγά..
Από κει και πέρα όπως σου είπε η nantia από εγνατία

συγνώμη επειδή δεν γνωρίζω...μετά από εκεί πώς θα μπούμε Εγνατία??

culte
28-12-09, 14:49
ο άντρας μου λέει να πάμε από Τρίκαλα - Γρεβενά
ξέρει κανείς??

DALIA
28-12-09, 14:56
ξέρει κανείς??

χμ..είναι πολύ καλή ιδέα λόγω του ότι τα Τέμπη είναι κλειστά και βγαίνεις κατευθείαν Εγνατία οδό...
Έτσι να πάτε

culte
28-12-09, 14:58
ουφ πάλι καλά Ντάλια μου...

mama-lia
28-12-09, 16:30
Angelina, όπως γράφω και στην πρώτη σελίδα, η διαδρομή " Άγιος Νικόλαος - Σέλι" θυμάμαι ότι μας είχε αρέσει πάρα πολύ (και για καφέ να πάτε στον ξενώνα Αθηνά στην Κουμαριά, με πολύ όμορφο χώρο δίπλα στο τζάκι)! Στην Έδεσσα στους καταρράκτες και για καφέ στο καναβουργείο! Αν είστε από βόρεια, αξίζει να επισκεφθείτε φεύγοντας και τη Βεργίνα (όσες φορές και να πάμε τον λατρεύουμε αυτόν τον αρχαιολογικό χώρο!).
Να κάνετε βόλτες στη φύση, να χαρείτε την ομορφιά και την ηρεμία της! Και για τυχόν δύσκολες ημέρες, πάρε κάποιο αγαπημένο σας παιχνίδι και σύνεργα ζωγραφικής (για τους μικρούς της παρέας).

katerinak
28-12-09, 20:33
ξέρει κανείς??

ειμαο απο κεινα τα μερη.θα πατε προς καλαμπακα,εχει κανενα μισαωρο στοφες κ μετα μπενετε εγνατια.μεχρι καλαμπακα με αυτοκ ειναι 4 ωρες κ κατι αναλογα την ταχυτητα

Afrodite
29-12-09, 00:03
Χρονια πολλα!
Τελικα πηγαμε στο Ελατοχωρι πιεριας με μεγαλη ταλαιπωρια λογω των Τεμπων, αλλα δεν το μετανιωσαμε. Μειναμε πεντε βραδια σε ενα πολυ καλο ξενοδοχειο, με αξιολογικη κουζινα (Μυθος λεγεται). Το χωριο ειχε αρκετα εστιατορια κ 2-3 καφε, πολυ φιλικους κατοικους και ηταν σχετικα ομορφο. Δεν ξετρελαθηκα βεβαια με το τοπιο (ισως φταιει το μετρο συγκρισης που εχω στο μυαλο μου για ορεινο προορισμο)!
Ευτυχως ειχε χιονι, οποτε δυο μερες πηγαμε στο χιονοδρομικο κ περασαμε σουπερ. Αλλη μια μερα επισκεφτηκαμε το ινδιανικο χωριο, ενα μερος που φτιαχτηκε με πολυ μερακι! Εκει η μεγαλη μου κορη εκανε κ ιππασια. ΑΝ επιτρεπει ο καιρος, ειναι ενα ονειρεμενο μερος. Εμεις με το ζορι μειναμε μια ωρα γιατι ειχε απιστευτο κρυο κ υγρασια.
Κατεβηκαμε εκδρομη κ στην παραλια κατερινης (μιση ωρα περιπου) κ ηπιαμε καφεδακι σε ενα ξενοδοχειο πανω στο κυμα!
Το προτεινω το μερος ανεπιφυλακτα! παρολο που τα παιδια μου ειναι πολυ μικρα, περασαμε πολυ ομορφα!

DALIA
29-12-09, 08:37
Afrodite για πες για το ινδιάνικο χωριό...που είναι ? έχουμε πάει πάρα πολλές φορές και δεν το πετύχαμε...

βλέπω οι χειμερινές διακοπές λόγω ζέστης να μετατραπούν σε καλοκαιρινές:-|

Morchelina
01-01-10, 23:38
...και ο καιρος δεν μας εκανε το χατηρι και τις 3 πρωτες μερες εβρεχε ασταματητα οποτε οι επιλογες μας ηταν περιορισμενες.

Margio μου, καλή χρονιά. Χαίρομαι που περάσατε καλά. Σε σκεφτόμουνα τις τρεις μέρες που έβρεχε αλλά μετά τις υπόλοιπες μέρες ήταν πιο καλά και όταν ο καιρός είναι συννεφιασμένος δεν έχει τόσο κρύο τουλάχιστον.

Την Παρασκευή στις 18/12 έριξε 90 χιλ. βροχή σε 24 ώρες που είναι το 1/12 της ετήσιας βροχόπτωσης. Πώς νομίζεις ότι συντηρείται τόσο πράσινο; Τα ελατάκια ξεπετάγονται σαν ραδίκια, γεμίζει ο τόπος.

Το Καρπενήσι είναι παράδεισος τον Ιούλιο, Αύγουστο (Ιούνιο ακόμη ανάβουμε θέρμανση). Αν πάτε Ιόνιο για θάλασσα μπορείτε να περάσετε από εκεί να μείνετε δύο τρεις βραδιές και μετά να συνεχίσετε.

Morchelina
03-01-10, 16:37
Εχει φοβερα τοπια,απιθανες διαδρομες,πολλα πολλα δεντρα και τρεχουμενα νερα απλα ειναι μικροτερο απ'οτι περιμενα

Γελάω που λες ότι βρήκες το Καρπενήσι μικρότερο από ότι περίμενες. Για αστικό κέντρο τόσο κοντά σε χιονοδρομικό έχει τα πάντα που μπορεί να χρειαστείς.

Αλλά η λύση είναι ομοιοπαθητική. Μένεις μία εβδομάδα σε ένα χωριό έξω από το Καρπενήσι ή καλύτερα σε χωριό των Αγράφων και όταν γυρνάς στο Καρπενήσι σου φαίνεται NEW YORK.

culte
03-01-10, 17:53
κορίτσια εγώ είμαι στην Καστοριά και είναι σούπερ..το πρωί είχαμε πάει στις πρέσπες που χιόνιζε και ήταν καταπληκτικά! όποιος δεν έχει έρθει σε αυτά τα μέρη αξίζει 1000%!!
επίσης το Νυμφαίο είναι ένα χωριό σαν παραμύθι!! δεν έχω λόγια..θα προσπαθήσω να ανεβάσω φώτο μόλις επιστρέψω...

MARGIO
03-01-10, 22:11
Γελάω που λες ότι βρήκες το Καρπενήσι μικρότερο από ότι περίμενες. Για αστικό κέντρο τόσο κοντά σε χιονοδρομικό έχει τα πάντα που μπορεί να χρειαστείς.

Αλλά η λύση είναι ομοιοπαθητική. Μένεις μία εβδομάδα σε ένα χωριό έξω από το Καρπενήσι ή καλύτερα σε χωριό των Αγράφων και όταν γυρνάς στο Καρπενήσι σου φαίνεται NEW YORK.

Γεια σας και καλη χρονια!
Δεν ειχα βρεθει ποτε προς εκεινα τα μερη και επειδη ειναι πρωτευουσα Νομου νομιζα οτι θα ειναι μεγαλο πχ οπως το Αγρινιο γι αυτο λεω οτι μου φανηκε μικρο,οχι οτι μας ελειψε κατι.Μ'αρεσε η λυση της ομοιοπαθητικης:-D

DALIA
04-01-10, 08:53
χθες γυρίσαμε από την ορεινή Ευρυτανία...
τι να πρωτοπώ, ένα όνειρο..
μας άρεσαν τόσο πολύ τα γραφικά χωριά που στο Καρπενήσι πήγαμε κάνα δύο φορές και ίσα ίσα βγάλαμε φωτογραφίες στην πλατεία..
ένα μεγάλο μπράβο στους επιχειρηματίες που έδωσαν στα ερημωμένα χωριά ζωή χωρίς να χάσουν την ομορφιά της φύσης...
Κορυσχάδες απίστευτος οικισμός....
Διαδρομές μαγευτικές...
ο μικρός σήμερα το πρωί που σηκωθηκε με ρώτησε πότε θα ξαναπάμε στο Καρπενήσι...:p
Σάββατο που ανεβήκαμε στο Βελούχι μας έπιασε χυονοθύελλα...:D

Morchelina
04-01-10, 10:44
χθες γυρίσαμε από την ορεινή Ευρυτανία...
τι να πρωτοπώ, ένα όνειρο..
μας άρεσαν τόσο πολύ τα γραφικά χωριά που στο Καρπενήσι πήγαμε κάνα δύο φορές και ίσα ίσα βγάλαμε φωτογραφίες στην πλατεία..
ένα μεγάλο μπράβο στους επιχειρηματίες που έδωσαν στα ερημωμένα χωριά ζωή χωρίς να χάσουν την ομορφιά της φύσης...
Κορυσχάδες απίστευτος οικισμός....
Διαδρομές μαγευτικές...
ο μικρός σήμερα το πρωί που σηκωθηκε με ρώτησε πότε θα ξαναπάμε στο Καρπενήσι...:p
Σάββατο που ανεβήκαμε στο Βελούχι μας έπιασε χυονοθύελλα...:D

Dalia μου, χαίρομαι που σου άρεσε και σένα. Όπως έγραψα παραπάνω πρέπει να έρθετε και καλοκαίρι. Θα ενθουσιαστείτε ακόμη περισσότερο. Τα πάντα είναι καταπράσινα, λουλουδιασμένα, μπορείτε να κάνετε μπάρμπεκιου, να κυλιστούν τα μικρά στο χορτάρι, να μαζέψετε αγριοφράουλες και βατόμουρα, να κάνετε μπάνιο στο ποτάμι, να πάτε σε παραδοσιακό πανηγύρι με ψητά να γυρνάνε στις σούβλες. Πάντα όμως να βλέπετε τον καιρό ακόμη και το καλοκαίρι. Με βροχή και μικρά ή πολύ κρύο είναι δύσκολα αν έρθετε μόνο για τριήμερο γιατί κλείνεσαι μέσα.

Όσο για το Καρπενήσι είναι πράγματι πολύ μικρό. Έχει μόλις 10.000 πληθυσμό και αρκετούς από αυτούς συνταξιούχους. Εγώ έχω 7 χρόνια και έχω συνηθίσει γιατί μου αρέσει πολύ η περιοχή και φεύγω σπανίως. Ο τρόπος ζωής στα χωριά έχει μια νοσταλγία που στη Μακεδονία την έχουν χάσει από το '70. Εδώ δεν το κάνουν πάντα από ανάγκη αλλά γιατί η παράδοση είναι πιο ισχυρή και ο κόσμος είναι δεμένος με τα ζώα και τη γη.

MARGIO
04-01-10, 10:55
έχω συνηθίσει γιατί μου αρέσει πολύ η περιοχή και φεύγω σπανίως.
Και πολυ καλα κανεις γιατι πραγματικα ζειτε στον παραδεισο.Οταν γυρισαμε το πρωτο πρωινο που ξυπνησα και ειδα την απεναντι πολυκατοικια λεω στον αντρα μου πωπω που ημασταν και που ηρθαμε?Τι ωραια που ξυπνουσαμε μεσα στη φυση και το πρασινο?

Όπως έγραψα παραπάνω πρέπει να έρθετε και καλοκαίρι

Το καλοκαιρι οντως θα ειναι καλυτερα πιστευω ειδικα για τα πιτσιρικια.Ετσι ειπαμε κι εμεις την επομενη φορα θα ρθουμε καλοκαιρι.

DALIA
04-01-10, 11:03
Morchelina πότε έχει παραδοσιακό πανυγήρι, ο σύζηγος είναι πολύ του κλαρίνου....:D
Την πρώτη και δεύτερη μέρα είχε πάρα πολύ καλό καιρό...τα μικρά δε μαζεύονταν...

α επίσης ξέχασα να πω για το υπέροχο γαλακτομπούρεκο και εκμεκ...:confused:

Morchelina
04-01-10, 11:55
Morchelina πότε έχει παραδοσιακό πανυγήρι, ο σύζηγος είναι πολύ του κλαρίνου....:D
Την πρώτη και δεύτερη μέρα είχε πάρα πολύ καλό καιρό...τα μικρά δε μαζεύονταν...

α επίσης ξέχασα να πω για το υπέροχο γαλακτομπούρεκο και εκμεκ...:confused:

Θα κάνω μία προσπάθεια σε αυτά που έχω πάει.

20 Ιουλίου Αϊ Λιος στο Καρπενήσι
26 Ιουλίου Αγία Παρασκευή στον Αγ. Νικόλαο, Μεγ. Χωριό
6 Αυγούστου του Σωτήρος στο Νόστιμο
15 Αυγούστου της Παναγίας σε πολλά χωριά και φυσικά
23 Αυγούστου της Προυσιωτίσσης στον Προυσό το μεγαλύτερο προσκύνημα της Ρούμελης που πάει κόσμος με τα πόδια και ροβολάει τις πλαγιές για το τάμα, και πολλά πολλά άλλα στο: http://www.evrytan.gr/ekdiloseis0/Ekdiloseis_Evrytanias.htm (http://www.evrytan.gr/ekdiloseis0/Ekdiloseis_Evrytanias.htm)

Τέλος Ιουλίου με 15 Αυγούστου έχει πολλές εκδηλώσεις που οργανώνουν οι δήμοι, ανταμώματα, κλπ. Φαντάζομια τα ωραιότερα είναι στα Άγραφα αλλά δεν έχω πάει γιατί πρέπει να μείνεις το βράδυ εκεί.

Άλλη πολύ ωραία ιστοσελίδα με εκπληκτικές φωτο είναι το:
http://www.evrytania.eu/

mama-lia
04-01-10, 13:46
Culte, έχουμε την ίδια όμορφη εντύπωση και για το παραμυθένιο Νυμφαίο (σκηνικό ταινίας μου φάνηκε, όταν το πρωτοείδα) και για τις πανέμορφες Πρέσπες! :-) Φάγατε εκεί που σου πρότεινα; Στο Νυμφαίο πήγατε στον Αρκτούρο;
Dalia, επειδή κάνετε πολλά ταξιδάκια, θέλουμε πάντα εντυπώσεις! :-)
Margio, Morchelina, και Dalia ζήλεψα πολύ και θέλω κι εγώ να επισκεφθώ την Ευρυτανία! Ήδη το ανακοίνωσα και στο σύζυγο! Εμείς συνηθίζουμε τέτοιες εξορμήσεις το Πάσχα, αν και φέτος είναι πολύ νωρίς! Μου αρέσουν πολύ οι ιδέες-προτάσεις σου, Morchelina! :-)

Morchelina
04-01-10, 15:05
Margio, Morchelina, και Dalia ζήλεψα πολύ και θέλω κι εγώ να επισκεφθώ την Ευρυτανία! Ήδη το ανακοίνωσα και στο σύζυγο! Εμείς συνηθίζουμε τέτοιες εξορμήσεις το Πάσχα, αν και φέτος είναι πολύ νωρίς! Μου αρέσουν πολύ οι ιδέες-προτάσεις σου, Morchelina! :-)

Όλα εξαρτώνται από τον καιρό. Αρχές Απρίλη έχω περάσει από χιονοθύελλα μέχρι υπέροχες λιακάδες με χιόνι στο χιονοδρομικό. Σίγουρα δεν είναι ακόμη άνοιξη. Είμαστε ένα μήνα πίσω. Ότι θερμοκρασία έχει στα χαμηλά είμαστε 10 βαθμούς κάτω. Βλέπω τους Αθηναίους στην Ανάσταση με λινά και σκέφτομαι να δώσω κανένα μπουφάν. Πάρτε τα χειμωνιάτικά σας και ελάτε.

Όσο για τις προτάσεις μου είναι πράγματα που μπορούμε να κάνουμε με παιδιά με ασφάλεια αρκεί να βγούμε λίγο από το αμάξι και να πατήσουμε χώμα. Και είναι πράγματα που τους εντυπώνονται και τα κουβαλούν μια ζωή.

Afrodite
04-01-10, 15:09
Afrodite για πες για το ινδιάνικο χωριό...που είναι ? έχουμε πάει πάρα πολλές φορές και δεν το πετύχαμε...

βλέπω οι χειμερινές διακοπές λόγω ζέστης να μετατραπούν σε καλοκαιρινές:-|
απο οτι μας ειπαν, ειναι 1,5 χρονων... μηπως εχετε καιρο να πατε?
Το ινδιανικο χωριο λοιπον, ειναι μια εκταση στην ακρη του δασους, με ινδιανικα σπιτακια, γεφυρακια, λιμνουλες αλλα κ κουνιες, φτιαγμενα με φυσικα υλικα. Υπαρχει κ μια σκηνη-σπιτακι για να κατσεις για καφε ή μεζε, αλλα φανταζομαι το καλοκαιρι αυτο θα γινεται στο υπαιθρο. Εχει κ φαρμα με αλογα οπου μικροι κ μεγαλοι μπορουν να κανουν ιππασια. Στην ουσια ειναι ενας υπαιθριος "παιδοτοπος" που παιδια ολων των ηλικιων (απο 5-15 φαναταζομαι καλυτερα) μπορουν να τρεξουν-παιξουν. Καποια στιγμη θα το δειξει στα "γυρισματα" στον Αλφα αν δε κανω λαθος. Βρισκεται πριν το Ελατοχωρι, περιπου 1 χλμ πριν φτασεις στοξενοδοχειο μυθος, οπως πας στα αριστερα σου. Ειναι πανω στο δρομο κ δεν εχει κατι αλλο γυρω του, σιγουρα θα το δειτε.

culte
04-01-10, 20:25
Culte, έχουμε την ίδια όμορφη εντύπωση και για το παραμυθένιο Νυμφαίο (σκηνικό ταινίας μου φάνηκε, όταν το πρωτοείδα) και για τις πανέμορφες Πρέσπες! :-) Φάγατε εκεί που σου πρότεινα; Στο Νυμφαίο πήγατε στον Αρκτούρο;

MAMA-LIA στο Ντολτσό φάγαμε την πρωτοχρονιά και ήταν πολύ καλά! Στον αρκτούρο δεν πήγαμε γιατί γινόταν χαμός από τον κόσμο..στις πρέσπες πήγαμε στον άγιο Γερμανό και σε ένα ψαροχώρι στη μεγάλη πρέσπα, τους Ψαράδες το οποίο είναι το μόνο ελληνικό εκεί!
κορίτσια είναι καταπληκτικά ο νομός Φλώρινας και ο νομός Καστοριάς αξίζει την απόσταση!!

mama-lia
10-01-10, 16:37
Περιμένουμε ιδέες και προτάσεις για αποκριάτικες εξορμήσεις!

maan
10-01-10, 21:41
Εγώ είμαι από Νάουσα, έχει ωραία αποκριάτικη ατμόσφαιρα αν θέλετε να επισκεφτείτε...
για πείτε όμως για μας που είμαστε από εδώ που να πάμε το τριήμερο της κ.Δευτέρας...; το σκεφτόμαστε και λέμε Καστοριά..αλλου;

mama-lia
11-01-10, 21:13
Δε θα ξεχάσω ποτέ πόσο όμορφα πέρασα πριν χρόνια στην Πάτρα, όταν μια φίλη με έβαλε σε γκρουπ! Ειδικά η βραδινή παρέλαση ήταν αξέχαστη εμπειρία χαράς και κεφιού! :-)
Τώρα με τα παιδιά χαιρόμαστε τριήμερα στη φύση και ειδικά το πέταγμα του χαρταετού. Για να είμαι ειλικρινής, χαιρόμαστε την ... προσπάθεια του πετάγματος! ;)
Maan, αν σου αρέσει το καρναβάλι και η Ξάνθη είναι μια καλή πρόταση, σε συνδυασμό με εξορμήσεις στα στενά του Νέστου, το Πόρτο-Λάγος κ.ά.

Morchelina
22-01-10, 10:35
Είδαμε μία άσπρη μέρα επιτέλους και θα συνεχιστεί και όλο το Σ/Κ. 30 πόντους μέσα στην πόλη, μισό μέτρο παραέξω χιόνι. Ευτυχώς έρχεται Σ/Κ και θα το χαρούμε. Όσοι πιστοί προσέλθετε.

maan
22-01-10, 11:22
κ εδώ χιόνι 10 πόντους και συνεχίζει!!

_mpoumpou_
22-01-10, 20:22
κ εδώ χιόνι 10 πόντους και συνεχίζει!!

Ζηλεύω και δεν μπορώ να έρθω κιόλας!!!!
Αχ, Ναουσίτσα!!

mama-lia
25-01-10, 23:40
Πού θα πάτε για χιονοπόλεμο; Σε ποιο βουνό; Επιτέλους να δούμε μια άσπρη μέρα!

mama-lia
26-01-10, 19:52
Σήμερα βρέθηκα στην Ξάνθη! Ο ποταμός της ο Κόσυνθος παγωμένος και τα πέτρινα γεφυράκια του όμορφα! Έχετε προσέξει πόσο όμορφα πέτρινα γεφυράκια έχουμε στην Ελλάδα, μοναχικά, παρατημένα, περήφανα στο πέρασμα του χρόνου...
Ωραία η καινούρια πλατεία της Ξάνθης, παγωμένο το συντριβάνι, φτωχικός ο στολισμός, αν και το καρναβάλι είναι τόσο κοντά!
Ωραίες καριόκες, πεντανόστιμο καζάν-τιπί! :-)

lena-aggelos
28-01-10, 01:36
κοριτσια μια ερωτηση για οσες εχουν παει στα μετεωρα.το μωρο μου ειναι σχεδον 1 ετους.θα τα καταφερω στα μετεωρα με καροτσακι ή θα παμε τζαμπα και θα με βριζει ο αντρας μου??:rolleyes::rolleyes:εννοω αν θα μπορουμε να περπατησουμε με το καροτσι,αν οι δρομοι προς τα μοναστηρια ειναι προσβασιμοι κλπ κλπ....αναμενω τις απαντησεις σας...;);)

katerinak
28-01-10, 09:16
κοριτσια μια ερωτηση για οσες εχουν παει στα μετεωρα.το μωρο μου ειναι σχεδον 1 ετους.θα τα καταφερω στα μετεωρα με καροτσακι ή θα παμε τζαμπα και θα με βριζει ο αντρας μου??:rolleyes::rolleyes:εννοω αν θα μπορουμε να περπατησουμε με το καροτσι,αν οι δρομοι προς τα μοναστηρια ειναι προσβασιμοι κλπ κλπ....αναμενω τις απαντησεις σας...;);)

καλημερα.οι δρομοι ειναι με ασφαλτο,πολυ καλοι, απλα δεν ειναι ολα τα μοναστηρια προσβασιμα τοσο ευκολα.καποια εχουν σκαλια. σιγουρα ειναι πολυ ανετο για να μπεις ο αγ στεφανος που ειναι κ η μεγαλυτερη μονη.μεσα στην αυλη εχει επιπεδα κ καποια σκαλακια αλλα δεν ειναι κατι τρομερο να σηκωσετε το καροτσι,εγω το εκανα.ειναι τοσο μαγευτικη η διαδρομη που αξιζει ν πας μονο γιαυτη κ ας μη μπεις σε μοναστηρι. αν πας με δικο σου αυτοκινητο να κανεις την διαδρομη μεσα απο το χωριο καστρακι.πλησιαζοντας στα μετεωρα σου δειχνει μια ταμπελα απο δεξια που λεει μετεωρα-καλαμπακα.αυτη η διαδρομη ειναι λιγοτερο εντυπωσιακη.να προτιμησεις να συνεχισεις 5 λεπτα μεχρι καστρακι κ μετα ανεβαινεις.ειμαι απο τα μερη οποτε το χω δοκιμασει!επισης ωραια διαδρομη αλλα μεγαλη ειναι ο δρομος που ενωνει την καλαμπακα με την ελατη.μην ξεχασεις να μπει κ τρικαλα για καφε!αν κ το χρειμωνα το πρασινο δεν δειχνει οπως αλλη εποχη,ειναι ομορφα.εχει κ την παλια πολη το βαρουσι,μοιαζει με πηλιο καπως

lena-aggelos
28-01-10, 12:29
katerinak ευχαριστω παρα παρα πολυ.παιρνω τηλεφωνο να κλεισω δωματιο τωρα!!;);)

katerinak
28-01-10, 12:41
katerinak ευχαριστω παρα παρα πολυ.παιρνω τηλεφωνο να κλεισω δωματιο τωρα!!;);)

αναλογα ποσες μερες θα μεινεις,να ξερεις οτι αν πχ μεινεις τρικαλα,οι γυρω περιοχες ειναι στο 20λεπτο. δηλ 20 λεπτα η καλαμπακα,20 λεπτα η πυλη και αν συνεχισεις απο κει για ελατη περτουλι αλλα 20 το πολυ.ειναι δηλ ολα περιφερειακα απο τα τρικαλα. η λιμνη πλαστηρα περιπου 45 λεπτα. στα τρικαλα εχει κ το τζαμι για επισκεψη,την παλια πολη,ενα ζωολογικο κηπο μικρο,το φρουριο για καφε,τα μαναβικα με ταβερνες κ μπαρ κ την ασκληπειου , πεζοδρομος για καφε.αν μεινεις μεσα πιστευω 60 ε να βρεις για δωματιο.απλα επειδη τα κλεινουν για γαμους κτλ να το κανεις εγκαιρα.παντως ειναι ολα με τα ποδια στην πολη,τα ξενοδοχεια τα περισσοτερα διπλα στην πλατεια,δεν χρειαζεσαι αυτοκινητο για μεσα.στα 14 χλμ ειναι ενα δασακι με πλατανια λεγεται μπατζιος η αλλιως θεση πλατανια.εχει ποταμι διπλα κ μπορεις να κανεις μια βολτα,απλα δεν εχει εκει κατι για φαγητο εκτος αν μπεις στο χωριο-διαλεχτο-εχει στην πλατεια

lena-aggelos
28-01-10, 16:16
katerinak ευχαριστω πολυ.πολυτιμες οι πληροφοριες σου.δεν εχουμε παει καθολου κατα εκει και εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ωραια.

mama-lia
09-02-10, 23:16
Πού δε θα βρέχει; Και τα καημένα τα παιδάκια μου θέλουν να πετάξουμε χαρταετό! :-(

KDC
10-02-10, 12:58
Εμείς έχουμε κλείσει στο Negroponte Resort στην Ερέτρια. Τι ενδιαφέρον υπάρχει εκεί στα πέριξ;

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
10-02-10, 13:06
Κορίτσια αν έχετε να προτείνετε καλά εστιατόρια-ταβέρνες στην Πορταριά θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμα. Επίσης, υπάρχει κάτι ξεχωριστό να δω ή να κάνω εκεί; (εκτός από την ομορφιά της φύσης!)

mama-lia
11-02-10, 00:08
Αν σου αρέσουν τα μουσεία προτείνω: Θεόφιλου, Τσαλαπάτα (βιομηχανικό) και το αρχαιολογικό. Μου τα πρότειναν χθες, διότι θα επισκεφθώ τη Μακρινίτσα τον επόμενο μήνα! Και στη βιβλιοθήκη στις Μηλιές πρέπει να είναι ωραία!
Οπωσδήποτε να πας για τσίπουρο στο Βόλο! Μου πρότειναν ένα τσιπουράδικο. Αν θέλεις, να στείλω π.μ.
Να αγοράσεις φιρίκια!!! :D

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
11-02-10, 09:24
Αν σου αρέσουν τα μουσεία προτείνω: Θεόφιλου, Τσαλαπάτα (βιομηχανικό) και το αρχαιολογικό. Μου τα πρότειναν χθες, διότι θα επισκεφθώ τη Μακρινίτσα τον επόμενο μήνα! Και στη βιβλιοθήκη στις Μηλιές πρέπει να είναι ωραία!
Οπωσδήποτε να πας για τσίπουρο στο Βόλο! Μου πρότειναν ένα τσιπουράδικο. Αν θέλεις, να στείλω π.μ.
Να αγοράσεις φιρίκια!!! :D

Eυχαριστώ πολύ! Αναμένω π.μ. για τσιπουράδικο. Πιστευω να έχει θαλασσινους μεζέδες.

mama-lia
17-02-10, 23:39
Αρχές Μαρτίου θα βρεθώ στο Βόλο, στη Μακρινίτσα, στην Πορταριά. Περιμένω οδηγίες για φαγητό (εστιατόριο, πιτσαρία, όχι τσιπουράδικο, διότι θα έχω και παιδιά) και ό,τι άλλο προτείνετε για τριήμερο!
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13, περιμένω συμβουλές!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
18-02-10, 23:38
Αρχές Μαρτίου θα βρεθώ στο Βόλο, στη Μακρινίτσα, στην Πορταριά. Περιμένω οδηγίες για φαγητό (εστιατόριο, πιτσαρία, όχι τσιπουράδικο, διότι θα έχω και παιδιά) και ό,τι άλλο προτείνετε για τριήμερο!
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13, περιμένω συμβουλές!

Αχ, καταπληκτικά θα περάσεις! Τα χωριά είναι υπέροχα, μαγεία, τα ερωτευτηκα! Από φαγητό τώρα εμένα μου είχαν προτείνει να φάω στην ΚΡΙΤΣΑ, ΚΡΙΣΤΑ κάπως έτσι, έχει ξενοδοχείο και εστιατόριο. Είναι στην πλατεία της Πορταριάς ακριβώς. Δεν βρήκαμε όμως τραπέζι εκεί (λόγω 3ήμερου ήταν όλα γεμάτα) και τρώγαμε όπου βρίσκαμε τραπέζι κενό. Δε θυμάμαι ονόματα από ταβέρνες αλλά δεν ήταν και κάτι ιδιαίτερο για να τις προτείνω. Καλό φαγητό αλλά όχι κάτι που να σε τρελάνει κιόλας. Μακάρι να βρεις συστάσεις από άλλους!
Να πάτε στο μονοπάτι των Κενταυρων, είναι όπως φευγεις από Πορταριά για Μακρυνίτσα. Είδα και κάτι ταμπέλες για ελευθερη ιππασία στην Πορταριά αλλά έβρεχε και δε πήγαμε. Εμείς πήγαμε και στα Χάνια στο χιονοδρομικό. Αρεσαν πολύ τα χιόνια στα παιδιά και έπαιξαν με τη καρδιά τους.
Πάντως η ομορφιά αυτών των χωριών είναι το κάτι άλλο. Δεν είχα ξαναπάει Πήλιο και ξετρελάθηκα. Θα μας πεις και εσύ εντυπώσεις όταν με το καλό γυρίσεις. Να δεις θα περάσετε υπέροχα και στο ευχομαι!

culte
20-02-10, 12:29
κορίτσια εσείς που θα πάτε ή έχετε πάει Πήλιο, έχετε κανένα καλό ξενώνα να προτείνετε για να πάμε το Πάσχα?? απλά θα θέλαμε να έχει κουζίνα για να μαγειρεύουμε στην μικρούλα μας..

vickygirl79
21-02-10, 12:59
ειρηνουκα παλι ταξιδακι!!???ζηλευωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω :lol::lol::lol::lol::lol:

culte
22-02-10, 09:03
ειρηνουκα παλι ταξιδακι!!???ζηλευωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω :lol::lol::lol::lol::lol:

τι ζηλεύεις καλέ εσύ? περιμένεις τον μπεμπίνο σου τώρα!! εγώ ζηλέυω....

katerinak
22-02-10, 09:29
katerinak ευχαριστω πολυ.πολυτιμες οι πληροφοριες σου.δεν εχουμε παει καθολου κατα εκει και εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ωραια.

τελικα πηγες;ολα καλα;

mama-lia
07-03-10, 12:31
Χτες επέστρεψα από τη Μακρινίτσα του Πηλίου. Τι θέα, τι ομορφιά τοπίου, αρχιτεκτονικής! Περπάτησα στα καλντερίμια, γοητεύτηκα από τις κρήνες, τα γεφύρια, τα αρχοντικά. Μου άρεσε πολύ το Δεσποτικό!
Ο Βόλος είναι κι αυτός όμορφος με πολύ ευγενικούς ανθρώπους! Ο καιρός τέλειος, ανοιξιάτικος.
Πόσο όμορφη είναι η Ελλάδα μας και σε τι άσχημη κατάσταση τη φέραμε!

astarti
08-03-10, 03:53
Κορίτσια γειά σας...Κι εμείς σήμερα γυρίσαμε από μια εκδρομούλα που είχαμε πάει...Μένουμε Λάρισα και θέλαμε να πάμε κάπου εδώ κοντά με το μωρό για ξεκούραση...Βρήκα έναν πολύ ωραίο ξενώνα στους Παλαιούς Πόρους, πετρόχτιστο, με τζακάκι στο δωμάτιο και περάσαμε σούπερ!!!Διάβασα και τα προηγούμενα ποστ και έτσι κάναμε και μια εκδρομούλα στο Ελατοχώρι που ήταν σχετικά κοντά..Σήμερα μάλιστα που ήταν να φύγουμε χιόνιζε στους
Παλαιούς Πόρους και μέχρι να φάμε πρωινό το χε στρώσει...Ήταν πολύ ωραία...Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση ήταν η τιμή του δωματίου στο ξενώνα...Πόσο λέτε???Μας ζήτησε 55 ευρώ!!!!!!!!!!!!!!Ειλικρινά το θεώρησα τζάμπα γι αυτόν τον ξενώνα και για το δωμάτιο....Το δωμάτιο είχε μέσα ένα τεράστιο σιδερένιο κρεββάτι με κουνουπιέρες και ήταν πολύ περιποιημένο και ζεστό...Ξετρελλάθηκα!!!Και ο άνθρωπος που το έχει έχει και ταβέρνα όπου φάγαμε πολύ ωραία το βραδάκι και το πρωινό επίσης ήταν καλό...Αυτά...Αχ ήταν όλα πολύ ωραία και μακάρι να μέναμε περισσότερο...Λόγω μωρού είχαμε καιρό να κάνουμε εκδρομούλα και μας άρεσε πολύ!!!

mama-lia
08-03-10, 14:02
astarti, ποιος είναι ο ξενώνας, για να τον βρούμε και να τον δούμε στο διαδίκτυο;

astarti
08-03-10, 20:46
Το site του ξενώνα είναι το εξής http://www.kgouzelis.gr/... Μπορείτε να το δείτε...Τα δωμάτια είναι έτσι όπως τα δείχνει γιατί είχα μια επιφύλαξη πριν πάμε λόγω του ότι μου φάνηκε πολύ χαμηλή η τιμή αλλά τελικά όλα ήταν μια χαρά...Στην τιμή περιλαμβανόταν το πρωινό και η χρήση τζακιού...Επειδή έχω ακούσει κάτι τρελλά οπού μερικοί ξενώνες σου χρεώνουν έξτρα την χρήση τζακιού γι'αυτό πάντα ρωτάω...

Morchelina
10-03-10, 09:48
Είναι πολύ ωραίος και ρομαντικός και η τιμή σούπερ. Καρπενήσι θέλεις 150 ευρώ για ένα τέτοιο δωμάτιο. Έχω πάει Παλαιούς Πόρους μερικές φορές για φαγητό γιατί είναι πιο ήσυχα και πιο περιποιημένα από Παλαιό Παντελεήμονα. Έχει μάλιστα και έναν αγροτικό δρόμο 2 χλμ που σε βγάζει από το ένα χωριό στο άλλο μέσα στο δάσος.

mama-lia
18-03-10, 23:36
Ξέρετε κάτι για την αναπαράσταση της Εξόδου του Μεσολογγίου;
Γίνεται το Σάββατο του Λαζάρου; Αξίζει να πάει κάποιος για διήμερο;

culte
19-03-10, 10:42
κοριτσια για λιμνη πλαστηρα εχετε τιποτα?
μ ετα το πασχα λεμε να πάμε...

τζιτζικι
24-03-10, 23:23
καλημερα ,ειμαι νεο μελος,θαθελα να μαθω αν η ε ρετρια αξιζει για πασχαλινες διακοπες,οποια κοπελα πηγε ας μας πει παρακαλω..βρηκα κατι καλα πακετα στο ερετρια βιλλατζ,και στο παλμαριβα,εχει καποια μ κοπελα προσωπικη αποψη?ευχαριστω

astarti
26-03-10, 02:32
καλημερα ,ειμαι νεο μελος,θαθελα να μαθω αν η ε ρετρια αξιζει για πασχαλινες διακοπες,οποια κοπελα πηγε ας μας πει παρακαλω..βρηκα κατι καλα πακετα στο ερετρια βιλλατζ,και στο παλμαριβα,εχει καποια μ κοπελα προσωπικη αποψη?ευχαριστω

Στο παλμαρίβα είχαμε πάει πέρισυ το Σεπτέμβρη ένα διήμερο με την δουλειά του συζύγου...Εμένα δεν μου πολυάρεσε για να είμαι ειλικρινής...Καλό ξενοδοχείο αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο...Το φαγητό ήταν σχετικά καλό από ότι θυμάμαι...Τώρα η Ερέτρια εμένα σαν μέρος δεν με ξετρελλαίνει, δεν θεωρώ ότι είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά η Χαλκίδα είναι πολύ κοντά κι έχει τα πάντα οπότε αν βαρεθείτε μπορείτε άνετα να πετάγεστε..!!!

τζιτζικι
26-03-10, 15:38
Στο παλμαρίβα είχαμε πάει πέρισυ το Σεπτέμβρη ένα διήμερο με την δουλειά του συζύγου...Εμένα δεν μου πολυάρεσε για να είμαι ειλικρινής...Καλό ξενοδοχείο αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο...Το φαγητό ήταν σχετικά καλό από ότι θυμάμαι...Τώρα η Ερέτρια εμένα σαν μέρος δεν με ξετρελλαίνει, δεν θεωρώ ότι είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά η Χαλκίδα είναι πολύ κοντά κι έχει τα πάντα οπότε αν βαρεθείτε μπορείτε άνετα να πετάγεστε..!!!
σ ε υχαριστω,ενταξει κι εμεις ενα απλο,καθαρο εξνοδοχειο εθλουμε,αυτο ειναι οντως πανω στη θαλασσα ε??εχεις θεα απο ολα τα δωματια και οπως γραφει δραστηριοτητες για παιδια?

mamaka1705
10-09-10, 14:23
Ενδιαφέρομαι για Ναύπακτο, από 27. – 30.12.2010. Δυστυχώς είναι οι μόνες μέρες που ο σύζυγος μου έχει άδεια. Το παιδάκι μας θα είναι περίπου 2,5 χρονών και θα είναι η πρώτη φορά που θα πάμε κάπου. Για ότι μπορείς να μας πεις……….θα το εκτιμούσα πολύ!
Ευχαριστώ πολύ.

mama-lia
10-09-10, 23:15
Χαίρομαι που αρχίσαμε να σχεδιάζουμε χειμερινές αποδράσεις!
Βέβαια, για Ναύπακτο δε γνωρίζω τίποτε, αλλά για τις εκλογές που έρχονται, αν δεν μας γονατίσει η οικονομική κρίση, το Πήλιο είναι φανταστικό! Πήγα το καλοκαίρι για ένα τριήμερο και ξετρελάθηκα! Φανταστείτε πώς θα είναι το φθινοπωρινό τοπίο!
Πολλές πληροφορίες υπάρχουν στο θέμα για τις διακοπές στο Πήλιο.

culte
11-09-10, 15:07
και πριν τις εκλογές έχουμε τετραήμερο (αν κολλήσουμε μια μέρα) της 28ης οκτωβρίου!!

mama-lia
17-09-10, 15:51
culte. μεγαλώσατε.... και είστε ακόμη πιο όμορφη!

culte
17-09-10, 15:53
Eυχαριστούμε!!

για πες καμμιά ιδέα για το τετραήμερο...

mama-lia
17-09-10, 15:54
Πολύ όμορφα είναι και στον Παλιό Παντελεήμονα Πιερίας! Δεν περίμενα ότι θα υπάρχει άλλο χωριό παραδοσιακό τόσο γραφικό όσο το Νυμφαίο! Η θέα σου κόβει την ανάσα!
Τα σπίτια, οι ξενώνες, οι ταβέρνες...η πλατεία με την εκκλησία...

culte
17-09-10, 16:04
ααααα..έχουμε πάει Χριστούγεννα εκεί!

καταπληκτικό!!

Melduck
22-09-10, 12:20
κοριτσια μποντζορνο,
κι εγω ψαχνω για καποιο μερος -οχι μακρια απο Αθηνα- για το τατραημερο (αν τα καταφερει και ο μπαμπας μας) της 28ης Οκτωβριου.
καποιο ξενοδοχειο φιλικο και για παιδια (διχρονα για την ακριβεια)???

culte
22-09-10, 12:23
πάμε μαζί??
χαχα...

για Ναύπλιο λέμε, αλλα δεν έχουμε βρει τίποτα...

Melduck
22-09-10, 12:39
χα χα λες???
ειμαι αναμεσα σε Τρικαλα Κορινθιας, Καλαβρυτα, Ναυπλιο και ο,τι αλλο τετοιας αποστασης περιπου.
θα γουσταρα κανεναν ωραιο παραδοσιακο ξενωνα που να μη φρικαρουν αν εμφανισω τον κωνσταντινο!
ουφ δεν εχω ιδεα

culte
22-09-10, 12:41
κάτι έχω υπόψιν μου για τα Τρίκαλα...

κάτσε να δω!!

Melduck
22-09-10, 12:46
τωρα που το λεμε, ειχε παει περσι μια φιλη εκει με παιδια (μεγαλυτερα βεβαια) και ηταν λεει πολυ ωραια. κατι με χρωματα. ο πυργος των χρωματων, θα σε γελασω, κατι τετοιο.
το κακο με τα τρικαλα ειναι οτι ειναι μονο ενας δρομος και τελος (ειναι πιο για ζευγαρακια μηπως?)
στα καλαβρυτα και στο ναυπλιο παλι, εχει πιο τζερτζελε, την πλατεια κλπ

culte
22-09-10, 12:48
και εγώ γιαυτό λέω Ναύπλιο...

έχω και μια φίλη εκεί με ένα δίχρονο και αυτή...έχουν ταβέρνα...

λες να την ρωτήσω??

Melduck
22-09-10, 12:50
τελικα το ναυπλιο ειναι εγγυηση
χειμωνα καλοκαιρι
βεβαια, για το λογο αυτο, το εχουμε φαει στη μαπα
δε με χαλαει καθολου, απλα ελεγα μηπως πηγαιναμε καπου που δεν εχουμε ξαναπαει
(αν και στην εμβελεια αυτη δεν βλεπω κατι αλλο)

culte
22-09-10, 12:59
εχεις υπόψιν σου κάποιο ξενοδοχείο στο Ναύπλιο που να μην ταραχθεί στο άκουσμα δίχρονου??

Melduck
22-09-10, 13:17
τσου... δεν ξερω...
εχω παει αρκετες φορες, αλλα παντα ζευγαρατη...
θα υπαρχει δεν μπορει, οποτε παω τιγκα στις οικογενεις με παιδακια ειναι

culte
22-09-10, 13:19
έστειλα μαιλ σε αυτό
http://www.hotelmarianna.gr/site/gr/photos.html

πώς σου φαίνεται??

Melduck
22-09-10, 13:22
χα!
με τσακωσες!
εκει ειχα μεινει τελευταια φορα

culte
22-09-10, 13:24
αχαχαχαχαχα...
για πες!
κάνει για τα δικά μας?
μου απάντησαν ότι έχουν δωμάτια...τιμή δεν μου είπαν!!

love4four
22-09-10, 13:32
εχεις υπόψιν σου κάποιο ξενοδοχείο στο Ναύπλιο που να μην ταραχθεί στο άκουσμα δίχρονου??

Για Ναύπλιο έχω να προτείνω :

Κάτι σε Ξενοδοχείο λίγο έξω από την πόλη το AMALIA (http://amalia.gr), εμείς τουλάχιστον όταν είχαμε πάει εκεί με 8 μηνών μωρό κανείς δεν μούτρωσε

Για Κατοικίες κοιτάξτε τα www.thalassinoageri.gr / www.karayannis-villas.gr
και σε Ξενώνες τους Ιππολύτη και Ανθέμιον (www.ippoliti.gr/www.anthemion.gr)

Από τιμές βέβαια μάλλον το πιο οικονομικό όλων πρέπει να είναι το Θαλασσινό Αγέρι, αλλά επειδή έχω χρόνια να κάνω έρευνα αγοράς τσεκάρετε πρώτα !

Αντε και με το καλό !

Melduck
22-09-10, 13:34
ειναι πολυ ωραια, εχει φανταστικη θεα...
εχει βεβαια αρκετα σκαλια, αλλα εξαρταται και σε ποιο δωματιο θα μεινεις.
η κεντρικη πλατεια ειναι στα 5-10 λεπτα περπατημα, αλλα ξερεις, εχει σκαλακια. παιζει βεβαια και το αυτοκινητο
(στο μεταξυ εγω λογαριαζω χωρις τον ξενοδοχο, δεν ξερω αν θα μπορει να λειψει απο τη δουλεια ο αντρας μου την παρασκευη - σωστη???)

Melduck
22-09-10, 13:38
στο αμαλια ειχα μεινει παλιοτερα σε αποδραση με κολλητη!
ειναι οντως πιο οικογενειακο ξενοδοχειο
ειναι στα 5 λεπτα (και πολυ λεω) με το αυτοκινητο για κεντρο ναυπλιου

Blacktan
22-09-10, 13:44
Κοριτσια οτι πληροφοριες θελετε απο ναυπλιο , δεν εχετε παρα να με ρωτησετε ....

υπαρχουν καλες "καβατζες" λιγο εξω απο το ναυπλιο (5mins) για πιο ανετη διαμονη ..

Blacktan
22-09-10, 13:46
Η πανσιον Μαριανα αν πατε με καροτσακι παιδικο (μαλλον εννοειται) δεν βολευει ...
εχει αρκετα σκαλια τοσα για να δημιουργησουν μπερδεμα ..
εκτος αν κανεις παρακαμψη και κανεις ολο τον κυκλο της παλαιας πολης για να κατεβεις κατω ... (γινετε , ευκολο ειναι , δεν ξερω ομως αν ειναι πρακτικο )

culte
22-09-10, 13:46
και γω ακόμη δεν έχω κανονίσει να πάρω άδεια...

αλλά λέω να πάρω μιας και στις 29 είναι και τα γενέθλιά μου!!

λοιπόν Μελινάκι, το ψάχνουμε και τα ξαναλέμε!!!

culte
22-09-10, 13:47
Κοριτσια οτι πληροφοριες θελετε απο ναυπλιο , δεν εχετε παρα να με ρωτησετε ....

υπαρχουν καλες "καβατζες" λιγο εξω απο το ναυπλιο (5mins) για πιο ανετη διαμονη ..

για πες...
κατ'αρχήν είναι δικά σου??

Blacktan
22-09-10, 13:48
Το Ανθεμιον ειναι στον δρομο προς παλαμιδι , 2 λεπτα εξω απο το κεντρο Ναυπλιου (με το αμαξι) και το περιβαλλον ειναι πραγματικα πολυ ωραιο ...
Μεσα στο βουνο , σαν να βρισκεσαι καπου για χειμωνιατικες διακοπες ..
Απο Ανθεμιον με καροτσι δεν παιζει βολτα ναυπλιο ... ειναι γυρω στα 2χλμτρα με ανηφορα απο την παλαια πολη ..
απαιτει αμαξι ...
ειναι ομως ησυχα απομερα και μακρια απο βαβουρα ...

Blacktan
22-09-10, 13:49
για πες...
κατ'αρχήν είναι δικά σου??

οχι , απλα εχει καταγωγη ο ανδρας μου απο εκει , και εχουμε εξοχικο πλεον ...
Συμπτωματικα αυριο κατεβαινουμε για ενα μινι 3ημερο-4ημερακι ... :)

Τοσα χρονια εκει , τα γνωριζουμε/ζει πλεον ολα απ`εξω ... ;)

Blacktan
22-09-10, 13:52
Οσο για το Αμαλια , η τοποθεσια του (προσωπικη γνωμη) δεν μου αρεσει καθολου ...
Σχεδον πανω στον κεντρικο/επαρχιακο δρομο , 5 λεπτα οδικως απο ναυπλιο , τυπικο ξενοδοχειο (οχι παραδοσιακο , σαν τους διαφορους ξενωνες που παιζουν εντος ναυπλιου)

Θα το ελεγα , ενα ξενοδοχειο για επαγγελματικα ταξιδια ...

(επαναλαμβανω ειναι προσωπικη αποψη , σε καποιους αλλους σιγουρα αρεσει)

culte
22-09-10, 13:55
πραγματικά είναι ωραίο..
για δες το Μελίνα...

http://www.anthemion.gr/anthemion_amenities_gr.html

Blacktan
22-09-10, 13:58
ΕΝΑ ΤΡΟΜΕΡΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ , το οποιο ομως βρισκεται μακριουτσικα απο Ναυπλιο (20 λεπτα) στην περιοχη Καντια ειναι το Candias Castle , που ειναι ενα πραγματικο ΚΑΣΤΡΟ ...

Οποιος το επισκεφθει θα παθει πλακα με τις παροχες και τις εγκαστασεις .

www.kandiascastle.gr (http://www.kandiascastle.gr)

Η τιμη ειναι λιγο αυξημενη σε σχεση με τα υπολοιπα , αλλα σε σχεση με αυτα που προσφερει ειναι τσαμπα ...

Δεν χρειαζεται να κουνηθειτε καθολου απο μεσα ...
ιδιωτικη παραλια , πισινες 3 στρεμματα spa κτλ ...

εννοειται ειναι ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟ για ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ !

culte
22-09-10, 14:00
τι να τα κανουμε μωρέ αυτά οκτώβρη μήνα??

να πηγαίναμε καλοκαιράκι το καταλαβαίνω...