PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια είναι τα πρώτα συμπτώματα εγκυμοσύνης??

Σελίδες : 1 [2] 3 4

catherine23
07-03-10, 19:53
και εμένα πονάνε οι θηλές και έχω 4 μέρες καθυστέρηση. κανένα άλλο σύμπτωμα, ούτε περιόδου ούτε εγκυμοσύνης...

GIOANDY
07-03-10, 23:48
catherine23 γεια σου εκανες τεστακι ή κρατιεσαι??μακαρι βρε κοπελα μου να εισαι!!

GIOANDY
07-03-10, 23:52
καλησπερα κοριτσια!πονοι στις θηλες ειναι συνηθως της εγκυμοσυνης!!!
αληθεια kisha μου?εμενα παντα με πονανε στην ακρη καταλαβες προς μασχαλη ομως αυτο το μηνα ποναει η ακρη της θηλης και στο πλαι δεν ποναω καθολου ειπα δεν θα ξαναασχοληθω με συμπτωματα αλλα με ξεσηκωνεις!!!επισης εχω κανει εμετο περιπου 5-6 φορες στη ζωη μου κ εχει μια βδομαδα τωρα που μου ανεβαινει αλλα δεν κανω κρατιεμαι κ εχω καουρες ομως παντα απο το μεσημερι κ μετα!!!!κ απ οτι ξερω εαν εισαι εγκυος εχεις πρωινες αναγουλες.....

magda TS
08-03-10, 08:53
Αντε σε 4 μερουλες θα μπεις να μας πεις τα ευχαριστα!!!!:lol::lol::lol:
Ειμαι πολυ αισιοδοξη για εσενα!!!:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

GIOANDY
08-03-10, 10:23
μαγδουλα σου ειχα πει οτι δεν θα ξανακανω τεστ αλλα επειδη ξεσηκωθηκα εχθες εκανα το πρωι κ ηταν αρνητικοτατο εχω αυτα απο αγγλια τα τεστ.....απογοητευτηκα γμτ!!!!

GIOANDY
08-03-10, 15:54
κοριτσακια που χαθηκατε?ας μου απαντησει καποια........παρεα θελω κι εγω...:lol::lol::lol:

rounti
08-03-10, 16:31
δεν περνάνε οι μέρες να δούμε αν θα μου έρθει η κακία περίοδος ή θα έχω καθυστέρηση !!! Θα σκάσω!!!

έχω κάτι ζαλάδες αλλά επειδή έχω και χαμηλό σίδηρο μπορεί να φταίει και αυτό.. μάλλον η φαντασία μου οργιάζει!!!!!
:-(:-(

αννα82
08-03-10, 19:31
δεν περνάνε οι μέρες να δούμε αν θα μου έρθει η κακία περίοδος ή θα έχω καθυστέρηση !!! Θα σκάσω!!!

έχω κάτι ζαλάδες αλλά επειδή έχω και χαμηλό σίδηρο μπορεί να φταίει και αυτό.. μάλλον η φαντασία μου οργιάζει!!!!!
:-(:-(
να ξερες ποσο συμφωνω μαζί σου δεν περνανε οι άτιμες:-?

catherine23
08-03-10, 23:53
gioandy για τεστάκι κρατιέμαι, γιατί τους τελευταίους μήνες η περίοδος μου σαν να τα'χει παίξει λίγο και σκέφτομαι να επισκεφτώ έναν γιατρό αυριο μεθαύριο..πάντως ο πόνος στις θηλές συνεχίζεται.. κανα νέο από σας κορίτσια?

agappula
09-03-10, 00:38
Πρηξιμο στο στηθος- θηλες ειδικα αν το ακουμπουσα,ειχα κ κατι σαν ταχυκαρδια
Τα σημπτωματα μοιαζουν με περιοδο, αλλα ειναι πιο εντονες

mariagpa
09-03-10, 02:35
καλησπερα κοριτσια!χαιρομαι που βρηκα και ενα ενδιαφερον site στο internet που μπορω να συζητησω αυτα που με απασχολουν!εδω και 2-3 εβδομαδες προσπαθουμε με τον αντρα μου για μωρακι και το αγχος με εχει κυριευσει!ετσι σημερα πηγα στο γυναικολογο και μου ειπε οτι το ενδομητριο ειναι 12mm,αρα 40% να ειμαι εγκυος!περιμενω περιοδο στις 16-18 αλλα νιωθω χαμηλα σαν να μου ερθει περιοδος και εχω πρησμενο στηθος.ο αντρας μου λεει να μην αγχωνομαι και οτι ειναι να γινει θα γινει.ειδα ορισμενα συμπτωματα απο μερικες κοπελες οπως πονοι περιοδου και ενοχλησεις και πρησμενο στηθος,που τα εχω και εγω.μηπως ομως ενιωσε καμια σαν να γινεται κατι διαφορετικο εκει κατω.τι;δεν μπορω να το εξηγησω!σαν να κουνιεται κατι!!!συγνωμη αν σας κουρασα αλλα φοβαμαι την απογοητευση!!!

kisha
09-03-10, 09:11
gioandy λυπαμαι για το αρνητικο τεστ,αλλα πονο προς μασχαλη ειναι περιοδου,πονο στις θηλες με τσιμπηματακια και φαγουριτσα ειναι εγκυμοσυνης,αυτα ειχα κι εγω απο τη 18η μερα κυκλου,εκανα τεστ clearblue την25η με κυκλο 28και μαλιστα απογευμα και βγηκε θετικο!αλλα δεν εχω ακομη αλλαξει τικερακι καλο ε?ποτε περιμενεις εσυ?δε θελω ν σε ξεσηκωνω,αλλα εγω μονο αυτοτο συμπτωμα ειχα!

GIOANDY
09-03-10, 09:46
καλημερα κοριτσια δυστυχως ο πονος αρχισε σημερα να χανεται απο τις θηλες κ πηγαινει προς μασχαλη...επισης δεν εχω καθολου φουσκωμα κ πονακια οπως αλλες φορες..αυτο δεν ξερω τι σημαινει παντως την παρασκευη ειναι να μου ερθει η σιχαμενη!!!!!!!!!:twisted::(:evil::(:twisted::(:evil:

GIOANDY
09-03-10, 20:54
πριν λιγο που εκανα μπανιο ξαναεκανα τεστακι κ παλι αρνητικο!εχω αρχισει να απογοητευομαι κ χθες πηραμε τα αποτελεσματα απο το 2ο σπερμοδιαγραμμα πρωτη ωρα 10%........(το προηγουμενο ηταν 5%) καταλαβαινεται βεβαια το τι απογοητευση νοιωθω.

magda TS
09-03-10, 20:58
Κοπέλα μου ειναι νωρίς ακόμη!!!! Εχεις 3 μέρες ακόμη και πρέπει να κάνεις τόσο νωρίς το τεστ με πρωινά ούρα!!! Γιατι κάνεις τσάμπα τόσα τεστ και απογοητευεσαι??? Ηρέμησε οσο μπορείς!!!! Αν πονάν ακόμη οι θήλες σου είναι καλό σημάδι!!!!

GIOANDY
09-03-10, 21:42
αμ δεν...σταματησε μαγδουλα πηγαμε στον πονο μασχαλη αρα περιοδος!παντως τετοιο μαζοχισμο να θελω τον πονο δεν τον περιμενα....!

catherine23
10-03-10, 18:29
μετά από 7 μέρες καθυστέρησης και περίεργο πόνο στις θηλές αποφάσησα να κλείσω ραντεβού στον γυναικολόγο..απ'ότι φαίνεται όμως έρχεται περίοδος. κάτι σημαδάκια ύποπτα ειδα :(...και η ειρωνεία είναι ότι σε μία ώρα πρέπει να πάω στον γιατρο και δεν ξέρω τι να κάνω...θέλω τόσο πολύ να παω απ'τη μία να μου λύσει όλες μου τις απορίες, αλλά δεν θέλω να γίνω και ρεζίλι κιόλας..ρε κορίτσια, τι στο καλό γίνεται??

GIOANDY
10-03-10, 19:50
catherine23 σου ευχομαι ολα να πανε καλα κ καλη επιτυχια..θετικη σκεψη κ ολα θα τα αντιμετωπισουμε...περιμενουμε νεα σου..

Nasel
11-03-10, 09:01
Καλημέρα κορίτσια!!! Εγώ περιμένω να μην μου έρθουν στις 15/3. Το στήθος μου με πονάει αλλά αυτό το παθαίνω κάθε μήνα. Το μόνο που με έχει ανησυχήσει και δεν ξέρω αν είναι σύμπτωμα ή κάτι άλλο.. εδώ και δύο μέρες με πιάνουν ξαφνικές ταχυπαλμίες, όχι για πολύ ώρα αλλά εκεί που κάθομαι ήρεμη ακούω την καρδιά μου να χτυπάει δυνατά (δύο-τρεις χτύποι έντονοι) και μετά κανονικά. Σκέφτομαι να πάω να κάνω καμιά εξέταση αίματος για αρχή και θέλω να ελπίζω ότι δεν θα είναι κάτι σοβαρό

rounti
11-03-10, 09:20
υπομονή κορίτσια και με το καλό σε όλες μας να έχουμε θετικά αποτελέσματα... αλλά όπως είπα και πιο πάνω δεν περνάνε οι μέρες :evil: άλλες 7 μέρες περιμένω αλλά από το τόσο άγχος στο τέλος δεν θα έρθει λόγω αυτού :-(

εμένα ο πόνος στο στήθος πέρασε ο πιο πολύς αλλά έχω κάτι ζαλάδες και ψιλό τσιμπήματα χαμηλά.. το θέμα ζαλάδας το ρίχνω περισσότερο λόγω κούρασης γιατί δουλεύω αρκετά και 6 μέρες την εβδομάδα σερί...

rounti
11-03-10, 12:58
κορίτσια να ρωτήσω κάτι ? όσο περνάνε οι μέρες ζαλίζομαι και περισσότερο βέβαια αυτό δεν μπορεί να είναι από κούραση και έλλειψη σιδήρου ? εντομεταξύ σήκωσα κάτι κούτες (ήταν λίγο βαριές) και με έπιασε πόνος χαμηλά (εκεί που πονάμε όταν έχουμε ωορρηξία) !!!

xrysa1981
15-11-10, 21:21
γεια σας κοριτσια.σας γραφω γιατι εχω πολυ αγωνια αυτες τις μερες!!!!!!τη παρασκευη περιμενω περιοδο αλλα ελπιζω να μην ερθει και να ειμαι εγκυος!!!!!!!εχω καποια συμπτωματα οπως τσιμπιματα και τσουξιμο στο στηθος,ναυτια και τρελη πεινα!προσπαθουμε περιπου 11 μηνες και πριν 2 μηνες ειχαμε μια αποβολη.εχω ανχωθει παρα πολυ και οι μερες δεν περνανε!θελω τοσο πολυ να ξανα δω ενα θετικο τεστ και να πανε ολα καλα αυτη τη φορα!

cindy
15-11-10, 21:37
χρυσα σου εύχομαι καλή επιτυχία!κι εγώ όπως και πάρα πολλές κοπέλες ΔΕΝ περιμένουμε αυτή την εβοδμάδα να έρθει η ακατανόμαστη!έλα αν θέλεις στο topi ΤΡΕΛΗ ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ... θα βρεις μεγάλη παρεούλα και συμπαράσταση!!!!:p:p

koukkida
21-11-10, 21:50
καλησπέρα σε όλες σας!

Εύχομαι αρχικά να έρθει σε όλες σας το μωράκι που λαχταράτε και γρήγορα.
Εγώ άρχισα αυτόν τον μήνα με πόνο στο στήθος, πρήξιμο και μου φαίνεται οτι το χρώμα γύρω απο τη θηλή είναι πιο σκούρο. Πολύ σταθερό κύκλο δεν έχω (29-36 μέρες πρπ) αλλά είμαι στην 33η μέρα του κ'υκλου. Εχω πολλά υγρά και φυσικά μια ολόπρηστη κοιλιά. Νιώθω και κούραση και τα βράδια έχω ρίγος αλλά δεν έχω δέκατα. Τι λέτε? Το χω?

Έχω ξαναμείνει έγκυος και είχα πολύ πόνο στο στήθος οπως τώρα και υγρά. Α, κουραζόμουν και αμέσως αλλά είχε και 7 κιλά παραπάνω. Δεν βιάζομαι να χαρώ γτ και άλλους μήνες είχα ποναλάκια αλλα....
Απλώς το στήθος μου πονάει διαφορετικά...
Λέω να κάνω χοριακή σε 2 μέρες, πιστεύω οτι θα έχω ασφαλή αποτελέσματα. Να δω και καμμια καλή τιμή χοριακής αυτή τη φορά, όχι ψίχουλα!!!
Φιλιά σε όλες!

ValiaK
21-11-10, 23:00
μακάρι κοπέλα μου, έλα μετά να μας ανακοινώσεις τα ευχαριστα και να μας "κολλήσεις" μετά κι εμάς μετά εγκυμοσύνη! :D

mary..
22-11-10, 14:45
καλησπερα και απο μενα..ειναι η πρωτη φορα που γραφω αλλα εχω διαβασει τοσα πολλα και εχω παρει κουραγιο απο τις απαντησεις σας..ευχομαι σε ολες σας τα καλυτερα,μεσα απο την καρδια μου..θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας και μενα..λοιπον η τελευταια μου περιοδος ηταν 1η Νοεμβρη..ο κυκλος μου ειναι 29 ημερων.οπωτε περιμενω την επομενη περιοδο στις 28 με 29 Νοεμβρη.ελευθερες επαφες με τον αντρα μου ειχαμε..στις 12-14-16-18 και 20 του μηνα.πιστευω πως ειναι οι γωνιμες(μαλλον)εδω και 4 ημερες εχω πριξιμο στην κοιλια,πονους περιοδου(σαν κραμπες στις οωθηκες)μεση και πλατη πονανε,το στηθος εχει πρηστει λιγο,τα συμπτωματα αυτα ηταν μεχρι εχτες εντονα,σημερα ειναι λιγο ποιο χαλαρα.το Σαββατο ειδα στο εσωρουχο 2 σταγονες ροζ.και 3 μερες τωρα εχω δεκατα 37.1,37,2την δευτερη και σημερα 37.4!πηρα και ενα τεστ self clear και το εκανα σημερα αλλα αρνητικο...........πειτε μου την γνωμη σας..φιλακια σε ολες

neraida28
22-11-10, 18:04
καλησπερα και απο μενα..ειναι η πρωτη φορα που γραφω αλλα εχω διαβασει τοσα πολλα και εχω παρει κουραγιο απο τις απαντησεις σας..ευχομαι σε ολες σας τα καλυτερα,μεσα απο την καρδια μου..θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας και μενα..λοιπον η τελευταια μου περιοδος ηταν 1η Νοεμβρη..ο κυκλος μου ειναι 29 ημερων.οπωτε περιμενω την επομενη περιοδο στις 28 με 29 Νοεμβρη.ελευθερες επαφες με τον αντρα μου ειχαμε..στις 12-14-16-18 και 20 του μηνα.πιστευω πως ειναι οι γωνιμες(μαλλον)εδω και 4 ημερες εχω πριξιμο στην κοιλια,πονους περιοδου(σαν κραμπες στις οωθηκες)μεση και πλατη πονανε,το στηθος εχει πρηστει λιγο,τα συμπτωματα αυτα ηταν μεχρι εχτες εντονα,σημερα ειναι λιγο ποιο χαλαρα.το Σαββατο ειδα στο εσωρουχο 2 σταγονες ροζ.και 3 μερες τωρα εχω δεκατα 37.1,37,2την δευτερη και σημερα 37.4!πηρα και ενα τεστ self clear και το εκανα σημερα αλλα αρνητικο...........πειτε μου την γνωμη σας..φιλακια σε ολες

Γειά σου κουκλίτσα μου...εύχομαι ολόψυχα να είσαι εγκυούλα και να ξεκινήσει η πιο όμορφη περίοδος της ζωής σου!
Επί του θέματος!Σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνεις και τα λίγα που ξέρω η πιο πιθανή ημέρα ωορρυξίας σου αν είναι σταθερός ο κύκλος 29 ημερών ήταν..16/11.Σύμφωνα με αυτό λοιπόν σήμερα που έκανες το τεστάκι είναι μάλλον πάρα πολύ νωρίς, παρόλο που ισχυρίζονται ότι δείχνουν από νωρίς...μάλλον από 26 και μετά πρέπει να ξανακάνεις, αν και εγώ είχα κάνει τη δεύτερη μέρα καθυστέρησης για να σιγουρευτώ...!Τώρα όσο για τα συμπτώματα..μου θυμίζουν λιγάκι τα δικά μου...και εγώ είχα λίγο αίμα, όμως 10 μέρες μετά τη σύλληψη και όχι τόσο σύντομα και ακριβώς την ίδια μέρα μου είχε ανέβει και η θερμοκρασία 37.2 και έκτοτε δεν έπεσε κάτω από 36.9.Φυσικά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός...θα πώ το κοινότυπο κάνε υπομονή λίγες μέρες και πήγαινε για χοριακή..το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολη η αναμονή, αλλά δε μπορούμε να κάνουμε και τίποτα άλλο δυστυχώς!Εύχομαι εννοείται θετικότατο τεστ και καραμπινάτη χοριακή!:-D

Υ.Γ (κατά ένα περίεργο τρόπο παρόλα τα συμπτώματα, πονάκια, στήθος να με τυραννάει ειδικά στον ύπνο, αιματάκι 10 ημέρες μετά τη σύλληψη, θερμοκρασία και λοιπά...προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν είμαι έγκυος, για να μην απογοητευτώ μετα, παρόλο που μέσα μου ήμουν σίγουρη ότι ήμουν!κουλό?μητρικό ένστικτο!)

gk_maria
22-11-10, 23:37
Γειά σας κι από μένα!! Αν όλα πάνε καλά την ερχόμενη Δευτέρα θα είναι η πρώτη μέρα καθυστέρησης.. Την προηγούμενη εβδομάδα είχα κάτι περίεργα τσιμπιματάκια στην κοιλιά χαμηλά, και λιγους πόνους στο στήθος και στη μέση και 2 μέρες ξύπνησα με μια αδιαθεσία.. τις τελευταίες 3 μέρες είμαι μια χαρά.. Κανένα σύμπτωμα.. Σήμερα είναι η 27 μέρα του κύκλου (ο κύκλος μου διαρκεί 28-34 μερες) και αισθάνομαι σαν πόνους περιόδου αλλά σε πολυ ελαφριά μορφή.. Αυτό σημαίνει οτι θα αδιαθετήσω??
Δεν περνάνε με τίποτα οι μέρες και έχω απίστευτη αγωνία.. Το σκεφτομαι συνέχεια...

candy76
26-11-10, 15:34
Mary, έχω κι εγώ ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με τα δικά σου, και έχουμε συγχρονιστεί :) κι εγώ 16 του μήνα είχα επιβεβαιωμένη ωορρηξία, και επαφές εκείνες τις μέρες (κύκλος 30-32 ημερών) ...κ (δεν) περιμένω 2 Δεκέμβρη... gk maria επίσης βαδίζουμε παράλληλα... προσπαθήστε (δύσκολο βέβαια) να μην αγχώνεστε γιατί κάνει κακό.... εγώ προσπαθώ όσο γίνεται να απασχολούμαι με οτιδήποτε άλλο για να μην το σκέφτομαι διαρκώς...
Στο τοπικ "αγωνία κ ελπίδα" θα βρείτε πολλές από μας σε παρόμοια κατάσταση, και είναι και γούρικο!! Τις τελευταίες μέρες κάθε μέρα μαθαίνουμε κι από μία εγκυμοσύνη!!:D

NEFELI18
15-12-10, 13:11
Κορίτσια γειά σας! Έχω κι εγώ μια απορία. Περίμενα να αδιαθετήσω την προηγούμενη Τρίτη με Τετάρτη, άρα έχω μια εβδομάδα καθυστέρηση. Ένιωθα όλες αυτές τις μέρες κράμπες και τσιμπηματάκια στην κοιλιά, κόπωση και υπνηλία, πόνο στην μέση και να με 'κόβουν' τα γόνατα καθώς και πόνο και πρήξιμο στο στήθος. Αυτά άλλωστε είναι και τα συμπτώματα της επερχόμενης περιόδου, μ'εξαίρεση την καθυστέρηση φυσικά. Ωστόσο σήμερα είμαι πολλή ανήσυχη γιατί το στήθος δεν με πονάει πια κι ενώ παραμένει πρησμένο, δεν είναι τόσο σφιχτό όσο τις προηγούμενες μέρες. Λέτε να αδιαθετήσω τελικά ή πιστεύετε ότι αυτό μπορεί να συμβεί ακόμη και αν είμαι έγκυος; Δηλαδή όταν κάποια είναι έγκυος το στήθος πονάει για όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης ή μόνο στις αρχές και μετά σταματάει;

ValiaK
15-12-10, 13:12
με μια εβδομάδα καθυστέρησης, έχεις κάνει χοριακή?

NEFELI18
15-12-10, 13:18
όχι, ούτε τεστ. Φοβάμαι μήπως είναι αρνητικά και απογοητευτώ. Θέλω να ελπίζω παρ'όλο που μ'εχει φάει η αγωνία. Μου έχει κάτσει η σκέψη ότι με το που αγοράσω το τεστ, θα αδιαθετήσω πριν καν το κάνω και φοβάμαι. Είναι χαζά αυτά που σκέφτομαι,το ξέρω, αλλά έχω αποφασίσει να μην κάνω τίποτα άν δεν περάσουν πρώτα 10 μέρες. Αλλά αυτό με το στήθοσ με προβληματίζει και με ανησυχει

ValiaK
15-12-10, 13:24
3 μέρες διαφορά έχει η μια εβδομάδα από τις 10 μέρες που θες εσύ να περιμένεις, σάββατο πρωί πήγαινε για τη χοριακή (θα στη ζητήσει έτσι κι αλλιώς ο γιατρός οπότε γιατί να πετάξις τα λεφτά σου στα τεστ, τα ίδια λεφτά έχουν) αλλά μπες μετά να μας γράψεις τα ευχάριστα, οκ? :)

NEFELI18
15-12-10, 13:32
Μακάρι να έχω ευχάριστα αλλά γι'αυτό με το στήθος τι γνώμη έχεις; Μήπως είναι προεόρτιο περιόδου;

ValiaK
15-12-10, 13:44
δεν ξέρω να σου πω μονο για το στήθος... πραγματικά εύχομαι να έχεις ευχάριστα (και να ανησυχείς λίγο λίγοτερο ;))

NEFELI18
15-12-10, 13:48
Μπα, πάντα όταν το στήθος παύει να είναι ευαίσθητο αδιαθετώ. Επίσης, η κοιλιά με πονάει περισσότερο από τις προηγούμενες μέρες άρα αυτό ήταν, θα αδιαθετήσω.:-( Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου

*tingerbell*
15-12-10, 14:40
γενικοτερα εχεις τετοιες αυξομοιωσεις στον κυκλο σου η ειναι σταθερος?
μια βδομαδα καθυστερηση ειναι καλη καθυστερηση και για μενα καλα κανεις κ περιμενεις να περασουν λιγες μερες.ο γιατρος καποτε μου ειχε πει να περιμενω να εχω 1 βδομαδα καθυστερηση κ μετα να κανω τεστ.καλυτερη βεβαια η χοριακη,μακαρι να εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα!

NEFELI18
15-12-10, 15:45
Ο κύκλος μου είναι σταθερός συνήθως, στις 29-30 μέρες. Το περισσότερο που μου έχει τύχει -από τότε που μετράω τις μέρες δηλαδη εδώ κι έναν χρόνο- είναι 35 μέρες και μάλιστα είχα πιστέψει ότι είμαι έγκυος, είχα πάρει τεστ που βγήκε αρνητικό και απογοητεύτηκα. Γι'αυτό φοβάμαι τώρα. Βέβαια σήμερα είμαι στην 38η μέρα αλλά και πάλι έχω αμφιβολίες. Γενικά οι εξετάσεις που έχω κάνει έχουν βγάλει καποια προβληματάκια, προλακτίνη λίγο πάνω από το κανονικό, μέτριο προς κακό σπέρμα του συζύγου και μάλιστα περίμενα μετά από αυτή την περιόδο να πάω για σαλπιγγογραφία. Και θα είναι κρίμα να έχει υπάρξει τόση καθυστέρηση και μετά να αδιαθετήσω γιατί το αποτέλεσμα θα είναι να μη μπορώ να κάνω την εξέταση λόγω Χριστουγέννων και να περιμένω τον επόμενο μήνα. Να χάσω χρόνο που τον θεωρώ πολύτιμο

Στολιδι
15-12-10, 18:14
Ο κύκλος μου είναι σταθερός συνήθως, στις 29-30 μέρες. Το περισσότερο που μου έχει τύχει -από τότε που μετράω τις μέρες δηλαδη εδώ κι έναν χρόνο- είναι 35 μέρες και μάλιστα είχα πιστέψει ότι είμαι έγκυος, είχα πάρει τεστ που βγήκε αρνητικό και απογοητεύτηκα. Γι'αυτό φοβάμαι τώρα. Βέβαια σήμερα είμαι στην 38η μέρα αλλά και πάλι έχω αμφιβολίες. Γενικά οι εξετάσεις που έχω κάνει έχουν βγάλει καποια προβληματάκια, προλακτίνη λίγο πάνω από το κανονικό, μέτριο προς κακό σπέρμα του συζύγου και μάλιστα περίμενα μετά από αυτή την περιόδο να πάω για σαλπιγγογραφία. Και θα είναι κρίμα να έχει υπάρξει τόση καθυστέρηση και μετά να αδιαθετήσω γιατί το αποτέλεσμα θα είναι να μη μπορώ να κάνω την εξέταση λόγω Χριστουγέννων και να περιμένω τον επόμενο μήνα. Να χάσω χρόνο που τον θεωρώ πολύτιμο

Γενικά από αυτά που ξέρω,η προλακτίνη σου δίνει πιο έντονα συμτώματα εγκυμ.όμως δεν παυει η καθυστέρηση να υπάρχει οποτε κανε υπομονη και απο εβδομάδα βλέπεις...σου ευχομαι να εχεις το δωρο που επιθυμείς..και εμένα κάπως έτσι ειναι ο κύκλος μου:???:..

NEFELI18
15-12-10, 19:44
σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τις ευχές σας!
Τι εννοείς λέγοντας ότι η προλακτίνη δίνει πιο έντονα συμπτώματα εγκυμοσύνης; θα έπρεπε δηλ. να έχω ζαλάδες, μυρωδιές και τέτοια;

christy@
15-12-10, 21:31
δεν παιρνεις και τη θερμοκρασια σου απο το στομα να δεις????νομιζω οτι εχεις ξεπερασει τις 18 μερες μετα την ωορηξια....αν ειναι ανεβασμενη εχεις πολλες πιθανοτητες να εισαι....σου ευχομαι να μας πεις τα ευχαριστα!!!!!!!!!

NEFELI18
15-12-10, 23:20
Νομίζω ότι με το ηλεκτρονικό θερμόμετρο η θερμοκρασία από το στόμα δεν ισχύει γιατί μου βγάζει 34,9! Ενώ όταν το χρησιμοποιώ κανονικά δείχνει άλλες θερμοκρασίες. Το μεσημέρι 36,7 και τώρα το βράδυ 36,9.

gk_maria
16-12-10, 00:55
Νομίζω ότι με το ηλεκτρονικό θερμόμετρο η θερμοκρασία από το στόμα δεν ισχύει γιατί μου βγάζει 34,9! Ενώ όταν το χρησιμοποιώ κανονικά δείχνει άλλες θερμοκρασίες. Το μεσημέρι 36,7 και τώρα το βράδυ 36,9.

ευχομαι να μπεις ξανα στο φορουμ και να μας πεις ευχαριστα!!!!!!!!

NEFELI18
16-12-10, 14:34
Δεν άντεξα. Πήρα τεστ και βγήκε θετικό:razz: Μάλιστα η κάθετη γραμμή είναι πολύ έντονη και βγήκε πριν καν βγει η γραμμή στο παράθυρο ελέγχου. Δεν μπορεί να κάνει λάθος, τι λέτε; Το απόγευμα θα κάνω και το 2ο για να βεβαιωθώ. Πάντως ενώ χθες το βράδυ το στήθος μου ξαναπονούσε, σήμερα πάλι σταμάτησε να πονάει. Οι θηλές μου φαίνεται ότι είναι πιο σκούρες και όσο για την θερμοκρασία: μόλις ξύπνησα 36,5 μετά απο ένα τέταρτο 36,8 και πρίν λίγο 37,1. Θεέ μου, φοβάμαι να το πιστέψω! Πάντως, αν είμαι πράγματι είναι θαύμα. Τον προηγούμενο μήνα ο γιατρός με είχε απελπίσει τελείως. Ανεβασμένη προλακτίνη, μέτριο σπέρμα, ενδείξεις ότι θα έχω πρόωρη εμμηνόπαυση και τι δεν μου βρήκε. Μου είπε μάλιστα να κάνω πάλι εξετάσεις αυτό τον μήνα και άν οι τα αποτελέσματα θα ήταν τα ίδια θα έκανα σαλπιγγογραφία και μετά κατ'ευθείαν εξωσωματική. Είχα φύγει κλαίγοντας απο το ιατρείο. Επίσης επειδή είδε ότι είχα ένα ωάριο ανεπτυγμένο μου έδωσε 4 τεστ ωορηξίας γιατί αναμενόταν να γίνει εκείνες τις μέρες. Όταν θα έδειχνε θετικό θα έκανα σπερματέγχυση. Όμως και τα 4 τεστ, τις επόμενες 4 μέρες βγήκαν αρνητικά και έφυγα από την Αθήνα (ζω στην επαρχία). Την 5η μέρα ένιωθα χάλια ψυχολογικά και πήγα σε ένα ξωκκλήσι όπου παρακάλεσα με όλη μου την ψυχή. Βγήκα τρομερά ανακουφισμένη, ανάλαφρη.Μόλις πήγα σπίτι, ήρθα σε επαφή. Ο σύζυγος μάλιστα μου είπε: τι περιμένεις; πήγες να προσευχήθεις και νομίζεις ότι τώρα θα μείνεις έγκυος; ΝΑΙ, το πίστευα. Πριν λίγες μέρες, η μητέρα μου είδε ένα όνειρο. Ότι πετούσε στον αέρα μαζί με ένα μωρό και ήταν μαζί της μια γνωστή της που την λένε Ρένα. Στο μυαλό της η μητέρα μου την συνέδεσε με την Άγια Ειρήνη. Αυτή η γυναίκα λοιπόν μου δώρισε, ήμουν κι εγώ εκεί, ένα βάζο με ζωγραφισμένα κόκκινα λουλούδια πάνω και η μητέρα μου, όταν μου διηγήθηκε το όνειρο, μου είπε ότι το κόκκινο σημαίνει γρήγορα, ότι τα λουλούδια σήμαινουν κορίτσι και ότι η Αγία Ειρήνη θα μου κάνει ένα δώρο. Το συμπεράσματα δικά σας

newbie G
16-12-10, 14:50
Δεν άντεξα. Πήρα τεστ και βγήκε θετικό:razz: Μάλιστα η κάθετη γραμμή είναι πολύ έντονη και βγήκε πριν καν βγει η γραμμή στο παράθυρο ελέγχου. Δεν μπορεί να κάνει λάθος, τι λέτε; Το απόγευμα θα κάνω και το 2ο για να βεβαιωθώ. Πάντως ενώ χθες το βράδυ το στήθος μου ξαναπονούσε, σήμερα πάλι σταμάτησε να πονάει. Οι θηλές μου φαίνεται ότι είναι πιο σκούρες και όσο για την θερμοκρασία: μόλις ξύπνησα 36,5 μετά απο ένα τέταρτο 36,8 και πρίν λίγο 37,1. Θεέ μου, φοβάμαι να το πιστέψω! Πάντως, αν είμαι πράγματι είναι θαύμα. Τον προηγούμενο μήνα ο γιατρός με είχε απελπίσει τελείως. Ανεβασμένη προλακτίνη, μέτριο σπέρμα, ενδείξεις ότι θα έχω πρόωρη εμμηνόπαυση και τι δεν μου βρήκε. Μου είπε μάλιστα να κάνω πάλι εξετάσεις αυτό τον μήνα και άν οι τα αποτελέσματα θα ήταν τα ίδια θα έκανα σαλπιγγογραφία και μετά κατ'ευθείαν εξωσωματική. Είχα φύγει κλαίγοντας απο το ιατρείο. Επίσης επειδή είδε ότι είχα ένα ωάριο ανεπτυγμένο μου έδωσε 4 τεστ ωορηξίας γιατί αναμενόταν να γίνει εκείνες τις μέρες. Όταν θα έδειχνε θετικό θα έκανα σπερματέγχυση. Όμως και τα 4 τεστ, τις επόμενες 4 μέρες βγήκαν αρνητικά και έφυγα από την Αθήνα (ζω στην επαρχία). Την 5η μέρα ένιωθα χάλια ψυχολογικά και πήγα σε ένα ξωκκλήσι όπου παρακάλεσα με όλη μου την ψυχή. Βγήκα τρομερά ανακουφισμένη, ανάλαφρη.Μόλις πήγα σπίτι, ήρθα σε επαφή. Ο σύζυγος μάλιστα μου είπε: τι περιμένεις; πήγες να προσευχήθεις και νομίζεις ότι τώρα θα μείνεις έγκυος; ΝΑΙ, το πίστευα. Πριν λίγες μέρες, η μητέρα μου είδε ένα όνειρο. Ότι πετούσε στον αέρα μαζί με ένα μωρό και ήταν μαζί της μια γνωστή της που την λένε Ρένα. Στο μυαλό της η μητέρα μου την συνέδεσε με την Άγια Ειρήνη. Αυτή η γυναίκα λοιπόν μου δώρισε, ήμουν κι εγώ εκεί, ένα βάζο με ζωγραφισμένα κόκκινα λουλούδια πάνω και η μητέρα μου, όταν μου διηγήθηκε το όνειρο, μου είπε ότι το κόκκινο σημαίνει γρήγορα, ότι τα λουλούδια σήμαινουν κορίτσι και ότι η Αγία Ειρήνη θα μου κάνει ένα δώρο. Το συμπεράσματα δικά σας

Μακάρι να έχει γίνει το θαύμα για σένα. Ξανακάνε το τεστ αύριο κι αν είναι πάλι θετικό, βουρ για χοριακή. :D

NEFELI18
16-12-10, 14:50
και το 2ο τεστ θετικο:grin: Τώρα θέλω να ρωτήσω κτ: τι ακριβώς είναι η χοριακή και που την κάνουν; ίσως είναι χαζή η ερώτηση αλλά δεν έχω ιδέα απο αυτά! :oops:

newbie G
16-12-10, 14:52
Είναι εξέταση αίματος που ανιχνεύει μια ορμόνη, η οποία εκρίνεται μόνον όταν είσαι έγκυος. Την κάνεις σε μικροβιολόγο, συνήθως στοιχίζει 20 ευρώ και παίρνεις τ αποτελέσματα σε λίγες ώρες. Μόλις τα πάρεις, ανάλογα με το νούμερο της χοριακής, κλείνεις ραντεβού με το γιατρο σου. Καλή τύχη. Ενημέρωσέ μας.

NIOBH
16-12-10, 14:53
Συγχαρητήρια.....:D.......NEFELI18.......ελπίζω και εύχομαι το τέστ να ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα.....:D.....αν και είμαι σίγουρη αφού είχες τόσες μέρες καθυστέρηση!!!!:D

Κάνε με το καλό και μια χοριακή να είσαι 100% σίγουρη....:D....αν και πιστεύω πως απλώς θα επαληθεύσει το αποτέλεσμα....:D....και πάλι συγχαρητήρια....:D.

ValiaK
16-12-10, 14:53
συγχαρητήρια! με το καλό να έρθει γερό το μπεμπέ!!!

NEFELI18
16-12-10, 14:54
Ευχαριστώ πολύ,Νιούμπι! Εύχομαι να έχετε όλες σας το πολυπόθητο + και όλα να πάνε καλά σε όλες μας:-D

newbie G
16-12-10, 14:54
Πάντως τη θερμοκρασία σταμάτα να τη μετράς συνέχεια. Πρώτον, μετράμε μόνο το πρωί και δεύτερον είναι μπαρούφες. Εμένα μου ήρθε περίοδος με 36,9 ενώ όταν ήμουν έγκυος είχα 36,2-36,4 (ξέρω σας το έχω πει πολλές φορές, αλλά μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση) :-P

καιτη77
16-12-10, 14:56
και το 2ο τεστ θετικο:grin: Τώρα θέλω να ρωτήσω κτ: τι ακριβώς είναι η χοριακή και που την κάνουν; ίσως είναι χαζή η ερώτηση αλλά δεν έχω ιδέα απο αυτά! :oops:
χοριακη ειναι η ορμονη που ανιχνευεται στο αιμα της εγκυου και θα σου δειξει ποσων εβδομαδων εισαι. μπραβο κοπελα μου συγχαρητηρια. εγινε το θαυμα και για σενα

NEFELI18
16-12-10, 14:56
ευχαριστώ κορίτσια για τις ευχές σας. Φοβάμαι να χαρώ πολύ αλλά απο την άλλη και τα 2 τεστ θετικά. Δεν μπορεί να είναι λάθος, δεν μπορεί!

Mary_84
16-12-10, 15:06
Μπράβο Νεφέλη! Συγχαρητήρια.
Το όνειρο της μητέρας σου υπέροχο. Σίγουρα όλα θα πάνε καλά.

NEFELI18
16-12-10, 15:40
Η χοριακή πρέπει να γίνεται πρωί ή μπορώ να την κάνω και απόγευμα; είμαι σε αναμμένα κάρβουνα και ανυπομονώ να την κάνω:roll:

NIOBH
16-12-10, 15:43
Η χοριακή πρέπει να γίνεται πρωί ή μπορώ να την κάνω και απόγευμα; είμαι σε αναμμένα κάρβουνα και ανυπομονώ να την κάνω:roll:

Όποτε θές την κάνεις....απλά αν τη κάνεις πρωί θα τη πάρεις μέχρι το απόγευμα....αν την κάνεις απόγευμα...θα τη πάρεις την άλλη μέρα!!!:roll:

sota
16-12-10, 15:44
συγχαρητηρια....κοριτσακι..!!!!η χοριακη γινεται και το απογευμα....

ValiaK
16-12-10, 15:45
οποιαδήποτε ώρα, απλά αν την κάνεις πρωί παίρνεις τα αποτελεσματα την ίδια μέρα

NEFELI18
16-12-10, 15:45
Τώρα επειδή έχασα το πρωινό θα πάω το απόγευμα για να την έχω τουλάχιστον αυριο το πρωί, τι να κάνω, δεν πειράζει λίγη υπομονή παραπάνω

elsaki...
16-12-10, 15:57
Πριν λίγες μέρες, η μητέρα μου είδε ένα όνειρο. Ότι πετούσε στον αέρα μαζί με ένα μωρό και ήταν μαζί της μια γνωστή της που την λένε Ρένα. Στο μυαλό της η μητέρα μου την συνέδεσε με την Άγια Ειρήνη. Αυτή η γυναίκα λοιπόν μου δώρισε, ήμουν κι εγώ εκεί, ένα βάζο με ζωγραφισμένα κόκκινα λουλούδια πάνω και η μητέρα μου, όταν μου διηγήθηκε το όνειρο, μου είπε ότι το κόκκινο σημαίνει γρήγορα, ότι τα λουλούδια σήμαινουν κορίτσι και ότι η Αγία Ειρήνη θα μου κάνει ένα δώρο. Το συμπεράσματα δικά σας

Αχ βρε NEFELI18 ανατρίχιασα... Άντε να περιμένουμε όλες μαζί με αγωνία την χοριακή για την επιβεβαίωση!!! Αμέσως μόλις μας ενημερώσεις ανοίγουμε σαμπάνιες!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

gk_maria
16-12-10, 18:45
Διαβαζα το μύνημα σου με κομμένη την ανασα.. Και το όνειρο πολύ χαρακτηριστικό είδες???????? Μετά σου λένε να μην πιστεύουμε σε τέτοια..
Συγχαριτηρια λοιπόν κι από μένα. Δεν παίζει να κάνουν λάθος 2 τεστ!!! Εξάλλου λανθασμένα αρνητικά υπάρχουν, λανθασμένα θετικά όχι!!!!
Απόλαυσέ το λοιπόν και να φέρεις γούρι και σε μας μου πρέπει να περιμένουμε 15 μέρες ακόμα...
Συγχαριτήριααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:p:p:p

newbie G
17-12-10, 10:03
Διαβαζα το μύνημα σου με κομμένη την ανασα.. Και το όνειρο πολύ χαρακτηριστικό είδες???????? Μετά σου λένε να μην πιστεύουμε σε τέτοια..
Συγχαριτηρια λοιπόν κι από μένα. Δεν παίζει να κάνουν λάθος 2 τεστ!!! Εξάλλου λανθασμένα αρνητικά υπάρχουν, λανθασμένα θετικά όχι!!!!
Απόλαυσέ το λοιπόν και να φέρεις γούρι και σε μας μου πρέπει να περιμένουμε 15 μέρες ακόμα...
Συγχαριτήριααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:p:p:p

Δυστυχώς υπάρχουν και τέτοια και μας ξεσηκώνουν καιμας βάζουν σε τρελή ψυχολογία και μετά μας γκρεμίζει μια χοριακή. Εδώ μέσα ήταν δυο κοπέλες που έγραψαν ότι είχα θετικό predictor κι όμως δεν ήταν έγκυες τελικά. Εκτός κι α ήταν βιοχημική κύηση. Γι αυτό λέμε, χοριακή και μόνο χοριακή, είναι η μόνη σίγουρη ένδειξη εγκυμοσύνης.

beloved
17-12-10, 10:10
με το καλοοοοοο!!!!ειδες? το δικο σου το θαυμα εγινε! σου ευχομαι να εχεις μια υγιη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!!και εννοειται οτι το παιδακι σου θα παρει και το ονομα της Αγιας Ειρηνης???με το καλο γλυκια μου!!!

NEFELI18
17-12-10, 14:05
Φαντάζομαι Νιουμπι, ότι η περίπτωση που αναφέρεις είναι στις εξαιρέσεις κι ελπίζω να μην ανήκω κι εγώ εκεί. Σε μια ώρα θα το ξέρω με σιγουριά αλλά νιώθω λες και ο δείκτης του ρολογιού έχει κολλήσει. Δεν κρύβω ότι αυτά που έγραψες δεν τα είχα σκεφτεί και έχω ανησυχήσει τρομερά. Και δεν φοβάμαι μόνο μην απογοητευτώ εγώ αλλά για την στεναχώρια που θα δώσω στην μητέρα μου και το σύζυγό μου που έκανα την χαζομάρα να τους το πώ:-(

NEFELI18
17-12-10, 14:50
Μόλις πήρα τα αποτελέσματα! Είναι θετικό!! ΄Εχω 17.348 μονάδες!!! Αχ, τι ανακούφιση και τι χαρά!! Άκομα δεν μπορώ να ηρεμήσω από το άγχος

NIOBH
17-12-10, 15:12
Μόλις πήρα τα αποτελέσματα! Είναι θετικό!! ΄Εχω 17.348 μονάδες!!! Αχ, τι ανακούφιση και τι χαρά!! Άκομα δεν μπορώ να ηρεμήσω από το άγχος

Συγχαρητήρια και πάλι......:D.
Ηρέμησε τώρα....χαλάρωσε.....και απόλαυσέ τα όλα.....:D

elsaki...
17-12-10, 15:37

Συγχαρητήρια........... Κορίτσια τις σαμπάνιες.... Άντε σου κατσε και σε ωραία μέρα... Παρασκευή και ΣΚ ολόκληρο μπροστά σου αγκαλιά με τον αντρούλη σου!!! και κρύο και πάπλωμα....! :wink::wink::wink:

NEFELI18
17-12-10, 15:45
ευχαριστώ και πάλι για τις ευχές σας. Σε όσες προσπαθείτε, εύχομαι να έχετε σύντομα τα ευχάριστα που περιμένετε! Να έχετε πίστη!

newbie G
17-12-10, 15:45

Τέλεια νεα!!! Και μόλις τώρα αναρωτιόμουν τι έγινε και ρωτούσα στο λάθος thread για σένα. :D Τεράστια η χοριακή σου. Καλέ, πόσες μέρες καθυστέρηση είχες;

ValiaK
17-12-10, 15:48
Η πολλές μέρες καθυστέρησης ή τρίδυμα! Συγχαρητήρια! Γερό και τελειόμηνο το μωράκι! (η τα μωράκια)

newbie G
17-12-10, 15:53
Πάντως με περιστατικά σαν της Νεφέλης, είναι ν' απορείς με τους γιατρούς τελικά. Βγήκε η κοπέλα από το ιατρείο κλαίγοντας και τα 'βαψε μαύρα μ αυτά που της είπε και μέσα σε λίγες μόνο μέρες κατάφερε να μείνει έγκυος φυσιολογικά. Πας να του τρίψεις αυτού του γιατρού το αποτέλεσμα της χοριακής στη μούρη ή όχι; :evil:

NEFELI18
17-12-10, 16:21
Τελευταία περίοδο είχα στις 8/11 με κύκλο 29-30 μέρες. Είναι κακό που έχω τόσο υψηλές τιμές χοριακής; Τι μπορεί να σημαίνουν; δεν είναι φυσιολογικές; τον γιατρό δεν το βρήκα, μίλησα με τη γραμματέα του και αυτή είπε ότι υψηλή αλλά χωρίς άλλο σχόλιο. Το απόγευμα τα με πάρει ο γιατρός αλλά μ'έχει φάει η αγωνία.. Όποια ξέρει κάτι ας μου πει, σας παρακαλώ

Tatjani
17-12-10, 16:38
Η χαμηλή χοριακή είναι ανησυχιτική... Η υψηλή πάντα καλό είναι :-) Μπορεί να σου απαντήσει και η μικροβιολόγος σ' αυτό αν δε βρίσκεις τον γιατρό σου.

Tatjani
17-12-10, 16:41
Πάντως ο γιατρός μου είχε πει πως τελικά δεν είναι και τόσο σημαντικό αυτό... Έχει τύχει γυναίκα με υψηλή χοριακή και χωρίς καλή έκβαση της εγκυμοσύνης της, και το αντίθετο... :neutral: Όλα θα φανούν στον πρώτο υπέρηχο όταν ακούς την καρδούλα του ;-)

newbie G
17-12-10, 18:56
Τελευταία περίοδο είχα στις 8/11 με κύκλο 29-30 μέρες. Είναι κακό που έχω τόσο υψηλές τιμές χοριακής; Τι μπορεί να σημαίνουν; δεν είναι φυσιολογικές; τον γιατρό δεν το βρήκα, μίλησα με τη γραμματέα του και αυτή είπε ότι υψηλή αλλά χωρίς άλλο σχόλιο. Το απόγευμα τα με πάρει ο γιατρός αλλά μ'έχει φάει η αγωνία.. Όποια ξέρει κάτι ας μου πει, σας παρακαλώ

Συνήθως οι υψηλές χοριακές μπορεί προμηνύουν δίδυμα. Αλλά δεν είναι στάνταρ. Χαλάρωσε, γιόρτασε το ευτυχές γεγονός και κάνε υπομονή μέχρι τον πρώτο υπέρηχο. Είσαι πολύ τυχερή κούκλα μου και το ξέρεις!!! :mrgreen:

NEFELI18
17-12-10, 20:47
Το ξέρω Νιούμπι μου αρκεί να πάνε όλα καλά. Την Δευτέρα θα πάω στον γιατρό να δούμε τι γίνεται. Όσο για τα δίδυμα έχω πιθανότητες γιατί ο πατέρας μου είχε διδυμο αδερφό. Θα δούμε, το μόνο που με νοιάζει είναι να πάνε όλα καλά και να αποκτήσω ένα (ή δυο) υγιές/υγιή παιδακι/α:lol:

newbie G
17-12-10, 21:04
Η κληρονομικότητα για δίδυμα πάντως είναι από την πλευρά της γυναίκας και όχι από του άντρα. ;-)

λουκια 79
17-12-10, 21:52
Κορίτσια γειά σας! Έχω κι εγώ μια απορία. Περίμενα να αδιαθετήσω την προηγούμενη Τρίτη με Τετάρτη, άρα έχω μια εβδομάδα καθυστέρηση. Ένιωθα όλες αυτές τις μέρες κράμπες και τσιμπηματάκια στην κοιλιά, κόπωση και υπνηλία, πόνο στην μέση και να με 'κόβουν' τα γόνατα καθώς και πόνο και πρήξιμο στο στήθος. Αυτά άλλωστε είναι και τα συμπτώματα της επερχόμενης περιόδου, μ'εξαίρεση την καθυστέρηση φυσικά. Ωστόσο σήμερα είμαι πολλή ανήσυχη γιατί το στήθος δεν με πονάει πια κι ενώ παραμένει πρησμένο, δεν είναι τόσο σφιχτό όσο τις προηγούμενες μέρες. Λέτε να αδιαθετήσω τελικά ή πιστεύετε ότι αυτό μπορεί να συμβεί ακόμη και αν είμαι έγκυος; Δηλαδή όταν κάποια είναι έγκυος το στήθος πονάει για όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης ή μόνο στις αρχές και μετά σταματάει;
:pΚαι τελικα εισαι εγκυοςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!μπραβοοοοοοοοο!!!!!συγχαρητηρια!!!!!:pΕχω σχεδον το ιδιο ιστορικο με σενα..και τα ιδια συμπτωματα....περιμενω σημερα περιοδο και ελπιζω να εχω και το ιδιο αποτελεσμα με σενα!!!!!;)

gk_maria
17-12-10, 23:25
Δυστυχώς υπάρχουν και τέτοια και μας ξεσηκώνουν καιμας βάζουν σε τρελή ψυχολογία και μετά μας γκρεμίζει μια χοριακή. Εδώ μέσα ήταν δυο κοπέλες που έγραψαν ότι είχα θετικό predictor κι όμως δεν ήταν έγκυες τελικά. Εκτός κι α ήταν βιοχημική κύηση. Γι αυτό λέμε, χοριακή και μόνο χοριακή, είναι η μόνη σίγουρη ένδειξη εγκυμοσύνης.
Δεν το γνώριζα αυτό.. και καλά που μου το είπες γιατι είναι λάθος να γράφουμε κάτι που δεν ισχύει.. Σε ευχαριστώ για την χρισημη πληροφορία newbie!!!!

gk_maria
17-12-10, 23:31
συγχαριτήρια και επίσημα λοιπόν αφού έκανες και τη χοριακή!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απόλαυσέ το και εύχομαι να είσαι γούρι και για εμάς που ακόμα περιμένουμε!!!!

NEFELI18
17-12-10, 23:40
Μακάρι Λουκία και Μαρία να είναι μεταδοτική η εγκυμόσυνη μου και να σας φέρω γούρι! Δεν ξέρω αν είναι σχετικό αυτό που θα πώ αλλά στα εμπορικά μαγαζιά όταν μπαίνω και χαίρομαι που είμαι μόνη μου και θα εξυπηρετηθώ με ακολουθούν ένα σωρό πελάτες. Κάνω καλό ποδαρικό, το έχω παρατηρήσει! Νιούμπι, ούτε αυτό το ήξερα! Απ'το σόι της μητέρας μου υπάρχουν κάτι ξαδέρφια της αλλά δεν νομίζω να μετράει. Δεν πειράζει, αρκει να πάνε όλα καλά τιποτα άλλο δεν με νοιάζει, ούτε αν 2 ή αν ειναι κορίτσι ή αγόρι.

newbie G
18-12-10, 08:45
Δεν το γνώριζα αυτό.. και καλά που μου το είπες γιατι είναι λάθος να γράφουμε κάτι που δεν ισχύει.. Σε ευχαριστώ για την χρισημη πληροφορία newbie!!!!

Για τα predictor μόνο έχει ακουστεί.

candy76
18-12-10, 11:47
NEFELI μπράβο!! Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Να έχεις μια ΥΠΕΡΟΧΗ εγκυμοσύνη!! :D
...Και...μην ξεχάσεις: ΚΟΛΛΗΣΕ ΜΑΣ ΚΙ ΕΜΑΣ!!! :wink:

enio
20-01-11, 12:05
κοριτσια καλησπερα να σας ρωτησω κατι εχω τις τελευταιες μερες πολυ εντονη υπνηλια ειμαι 17 ημερα του κυκλου πολυ νωρις βεβαια και εχθες πηγα να κανω καποις δουλειες στο σπιτι και δεν ενιωσα καλα χαμηλα μαζι με καποια πονακια. Υπαρχει περιπτωση να ειναι εγκυμοσυνη.?

christy@
21-01-11, 13:12
κοριτσια καλησπερα να σας ρωτησω κατι εχω τις τελευταιες μερες πολυ εντονη υπνηλια ειμαι 17 ημερα του κυκλου πολυ νωρις βεβαια και εχθες πηγα να κανω καποις δουλειες στο σπιτι και δεν ενιωσα καλα χαμηλα μαζι με καποια πονακια. Υπαρχει περιπτωση να ειναι εγκυμοσυνη.?
βασικα ειναι πολυ νωρις ακομα για να εχεις συμπτωματα....απο οτι ξερω τα συμπτωματα αρχιζουν μετα την εμφυτευση του ωαριου στη μητρα....δηλαδη μια βδομαδα με 10 μερες περιπου μετα τις γονιμες........στο ευχομαι εννοειται να εισαι....απλα ειναι λιγο νωρις...

cindy
21-01-11, 13:16
κορίτσια καλημέρα.έχω μία απορία, και θα ήθελα να μου απαντήσετε ανάλογα με τις εμπειρίες που είχατε. τα πολλά υγρά, τα διαφανή τα έχουμε όλες όταν έχει γίνει η σύλληψη?γιατί εγώ έχω 4 μέρες καθυστέρηση, με κάποια υγρά απροσδιορίστου χρώματος (καφε απαλό) κυρίως χτες, πάντως όχι διαφανή και αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να αποκλείσω το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης.να πω ότι δεν έχω τον πιο σταθερό κύκλο γιαυτό δεν έχω φρικάρει ακόμη..

christy@
21-01-11, 13:21
εγω υγρα διαφανη δεν ειχα ποτε σαν ενδειξη εγκυμοσυνης ουτε τωρα εχω...ολα σχετικα ειναι..και καθε γυναικα διαφορετικη.....σου ευχομαι να εισαι και να μας πεις τα ευχαριστα συντομα.....

cindy
21-01-11, 13:44
σε ευχαριστώ christy μου. τελικά από αυτό που μου λες κι εσύ έχω καταλάβει είναι ότι κάθε κοπέλα έχει τα "δικά" της συμπτώματα.σου εύχομαι μία ήρεμη και καλή εγκυμοσύνη και ένα υγιέστατο μωρό.

zizi23
01-02-11, 18:37
Κοριτσια καλησπερα εγω ειχα μια χημικη εγκυμοσυνη τον προηγουμενο μηνα παει τελειωσε ολα καλα επεσε και η χοριακη οποτε δεν χρειαστηκα αποξεση ευτυχως!!Συνεχισαμε ελευθερα μετα απο αυτο το αιμα που ηρθε που ηταν της αποβολης( ογιατρος ειπε δεν υπαρχει προβλημα για να περιμενουμε)...Τωρα εγω ποτε περιμενω περιοδο ας πουμε ουτε ξερω!!!Ειχα 10 δεκεμβριου ειχα την αποβολη μετα και ειχα αιμα απο 11 γεναρη για 10 μερες...Εχει τωρα καμμια 5 μερες που νιωθω κουραση και ποναω στη κοιλια το στηθος ποναει αλλα δεν πρηστηκε οπως τοτε τι να συμβαινει αραγε???

marial1981
13-02-11, 17:28
κοριτσια καλησπερα :D
ειναι η πρωτη φορα που μιλαω εδω και πολυ χαιρομαι γι'αυτο :):)
εδω και 3 ωρες διαβαζω αυτα που γραφεται και περιττο να σας πω οτι εχω μουλιασει στο κλαμα....
οπως οι περισσοτερες,ετσι κι εγω εχω την εντυπωση πως ειμαι εγκυος.επειδη το θελω πολυ ομως κι εχω προσπαθησει παρα πολυ (ανεπιτυχως):(:( δεν ξερω αν αυτα που νιωθω ειναι συμπτωματα εγκυμωσυνης η οχι. περιμενω περιοδο στις 19/2,παρολα αυτα εχω πονους στη μεση (οπως της περιοδου) τραβηγμα στην χαμηλα στην κοιλια,εντονη ουραση,ελαφρυες ζαλαδες (οχι πολυ συχνα) εντονη πεινα και συχνουρια.να πω δε πως η θερμοκρασια μου ειναι ανεβασμενη στο 37 και κατι απο την ωορηξια μου και μετα.δεν πεφτει καθολου.ολα αυτα τις τελευταιες 10 μερες περιπου.... τι λετε ? εχω ελπιδες για μωρακι??:roll::roll::roll::roll::roll:

b.hope
13-02-11, 18:15
Γεια σου marial1981.
Τα συμπτωματα που αναφερεις τα εχεις πριν απο καθε περιοδο?
Επισης τι κυκλο εχεις και ποσο καιρο προσπαθειτε?
Να σου πω οτι η θερμοκρασια πεφτει μια μερα πριν την χαζοπεριοδο,οποτε μην το κοιτας σαν συμπτωμα.

marial1981
13-02-11, 18:21
καλησπερα b.hope! τα συμπτωματα που αναφερω πρωτη φορα τα νιωθω τοσο εντονα.πριν απο καθε περιοδο εχω τα κλασικα πονακια στο στηθος (πραγμα το οποιο δε συμβαινει αυτη τη φορα) και μια μερα πριν τραβηγμα στην κοιλια και στη μεση...
αυτη τη φορα ειναι πολυ πιο εντονα και πολυ πιο νωρις.... ασε που κουραση και πεινα δεν εχω ξανανιωσει ποτε...
να πω πως ξεχασα να αναφερωτην υπαρξη διαγανων και αοσμων υγρων (σαν κι αυτα της ωορηξιας) τα οποια υπαρχουν ακομα...

marial1981
13-02-11, 18:22
ο κυκλος μου ειναι 28-30 μερες σταθεροτατος εδω και 2 χρονια...

muriam
14-02-11, 00:25
αχ κοριτσια μακαρι να τα καταφερουμε κ να μιν μας ερθει η περιοδος για 9 μηνες.περιμενω στις 17 κ εχω αγωνια εχω υγρα σαν αυτα τις οωρηξιας δυσπεψια πρησμενη κοιλια στηθος κ θερμοκρασια 37,1 37,2 τι λετε?

b.hope
14-02-11, 12:45
marial1981;1904316
καλησπερα b.hope! τα συμπτωματα που αναφερω πρωτη φορα τα νιωθω τοσο εντονα.πριν απο καθε περιοδο εχω τα κλασικα πονακια στο στηθος (πραγμα το οποιο δε συμβαινει αυτη τη φορα) και μια μερα πριν τραβηγμα στην κοιλια και στη μεση...
αυτη τη φορα ειναι πολυ πιο εντονα και πολυ πιο νωρις.... ασε που κουραση και πεινα δεν εχω ξανανιωσει ποτε...
να πω πως ξεχασα να αναφερωτην υπαρξη διαγανων και αοσμων υγρων (σαν κι αυτα της ωορηξιας) τα οποια υπαρχουν ακομα...

Μμμμμμμμ υποπτα τα συπτωματα σου...!!!
Μακαρι ρε κοριτσακι να ειναι αυτο που θελεις.
Σε λιγες μερες θα ξερεις,εχεις υπομονη???????

stela282
15-02-11, 23:57
Γεια σε όλες! Είμαι καινούρια στο forum και πήρα την απόφαση να γραφτώ επειδή έμπαινα συχνά ως επισκέπτρια και με βοηθούσαν αυτά που διάβαζα.Προσπαθούμε σχεδόν 2 χρόνiα με τον σύζυγο μου να μείνω έγκυος.Η ερώτηση μου είναι ότι το στήθος μου άρχισε να πρήζεται 15 μέρες πριν και πονάω .Η τελευταία μου περίοδος ήταν 27/01/20011 και κύκλος μου είναι 30-35 ημέρες.Απλά τα συμπτώματα περιόδου μου εμφανίστηκαν πολύ νωρίτερα απο ότι κανονικά , να φανταστείτε στην 15μέρα άρχισε να πρήζεται και πριν μια έβδομάδα είχαμε έρθει σε επαφή με τον άντρα μου!!
Αυτό θεώρείται πρώιμο σύμπτωμα εγκυμοσύνης?(εχω συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων)

stela282
16-02-11, 10:24
geia sas koritsia to idio epatha kai egw eixa kathisterisei kai ekana predictor bgike thetiko kai se 2 meres phga kai ekana xoriaki kai bgike arnitiki..........:(alla ti na kanoume tha erthei kapoia stigmi.

elenhr
14-09-11, 11:35
koritsia kalimera sas!!! mipws gnwrizete poio einai to pio aksiopistw test egkimosinis kai pote prepei kanonika na to kanoyme??? ennow prwi mesimeri brady...
exw 4 meres kathisterisi to stithos moy einai prismeno perissotero apo tis alles fores kai apo xthes exw kai ponoys xamila sti koilia...entometaksi moy exoyn pei oti katalabaineis an eisai egkyos apo ti thili sto stithos oti i gyro perioxi pernei ena skoyro xrwma emena omws enw exei aplwthei fantazomai logo priksimatos den exei skoyro xrwma opws kai oti i thermokrasia moy einai fysiologiki 36.3... exw elpides??? mipws prepei na perimenw liges meres akoma???

MINNI
14-09-11, 11:40
Εφόσον έχεις 4 μέρες καθυστέρηση μπορείς αύριο κιόλας να πάς να κανεις μια εξέταση β χοριακής! Κοστίζει όσο ένα τεστ εγκυμοσύνης, αλλά είναι πιο αξιόπιστο!!!

elenhr
14-09-11, 11:52
to theme moy einai yparxoyn elpides i tha paw k tha apogoiteytw????

elenhr
14-09-11, 12:03
.....

elenhr
14-09-11, 12:07
paidia twra molis metrisa ti thermokrasia moy kai einai 37,3 xthes isws na min eida kala i na min to afisa arketi wra.... peite moy re paidia exw elpida????

elenhr
14-09-11, 13:37
molis ekana to test... arnhtiko :( kai imoyn toso sygoyri.... apogoiteytika pali....

fraoulitsa1
29-09-11, 13:00
kalhmera koritsia.. :) tha ithela na sas kanw mia erwthsh .. exw 3 mewres kathisterisei kai exw pono sto stithos sthn mesh kai ligo sthn koilia eniotha kai kati kriades kai eipa na valw thermometro kai mou edikse oti exw 37.2 den kserw an exei sxesh o puretos... alla uparxei kamia pithanotita na eimai eguos?ti na kanw na paw kateythian ston gunekologo mou apo twra h na perimenw akoma ligo... exw skasei apo to anxos mou kai fovame mhn kanw kai kako.. apanthste mou parakalw...

trelokouneli
29-09-11, 13:30
kalhmera koritsia.. :) tha ithela na sas kanw mia erwthsh .. exw 3 mewres kathisterisei kai exw pono sto stithos sthn mesh kai ligo sthn koilia eniotha kai kati kriades kai eipa na valw thermometro kai mou edikse oti exw 37.2 den kserw an exei sxesh o puretos... alla uparxei kamia pithanotita na eimai eguos?ti na kanw na paw kateythian ston gunekologo mou apo twra h na perimenw akoma ligo... exw skasei apo to anxos mou kai fovame mhn kanw kai kako.. apanthste mou parakalw... Κανε βρε κοριτσακι μου ενα τεστακι να δεις τι γινεται!

newbie G
29-09-11, 14:00
fraoulitsa1, θα γελάσει ο γιατρός αν πας. Γιατί το μόνο που θα σου κάνει είναι ένα τεστ ούρων. Πάρε ένα τεστ από το φαρμακείο ή πάνε κατευθείαν για μια χοριακή. Το αν υπάρχει πιθανότητα να είσαι έγκυος, μόνο εσύ το ξέρεις.

PONY
29-09-11, 14:45
fraoulitsa εγώ με τα ίδια συμπτώματα με εσένα είμαι έγκυος.
είχα πόνουσ στις θηλές,συμπτώματα περιόδου ακόμα και τώρα και θερμοκρασία από 36,9-37,2.
έκανα τεστ σήμερα-1η μέρα καθυστέρησης και βγήκε θετικό.
κάνε ενα τεστ και εσύ

k_loulou
29-09-11, 20:39
Καλησπέρα κοριτσιααα, διαβαζω εδω και λιγους μηνες το forum, το οποιο ειναι πολυ κατατοπιστικο σε πολλα θεματα περι εγκυμοσυνης.Ηθελα να παραθεσω και γω την δικη μου εμπειρια.Ειχα τελευταια περιοδο στις 7/09.Στις 16/09 ημερα Παρασκευη (9η μερα) πηγα για υπερηχο, οπου η γιατρος μου ειπε οτι το Σάββατο ή την Κυριακη (17/09 η 18/9) 10η ή 11η μερα θα έχω ωορρηξία οποτε καναμε τα δεοντα.Την Πεμπτη 22/09 (15η μερα)ειδα λιγο αιμα και καφε υγρα (για 2 μερες) που λογικα ηταν μετα την ωορρηξια. Επισης από τοτε εχω πρησμενο στηθος και πρηξιμο στην κοιλια καθως και καποιες ενοχλησεις χαμηλα.Σημερα 29/09 (22η μερα)ειδα παλι καποια καφε υγρα ελαχιστα ομως. Περιοδο εχω καθε 26/27 /28 μερες περιπου, δηλαδη περιμενω απο 3-5 Οκτωβριου.Υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης?εχω αγχωθει!!!!!!!!!

Μάρθα 28
09-11-11, 11:38
καλημερα σε ολους! αρκετα διαφωτιστικα και παρηγορα τα οσα διαβασα..ειμαι καινουρια στην παρεα σας και ηθελα να σας πω και τη δικη μου περιπτωση.πριν εναμιση μηνα πηγα στον γυναικολογο για τις καθιερωμενες εξετασεις.ως συνηθως μου βρηκε μια κυστη στη δεξια ωοθηκη (συνηθως μετα την περιοδο εξαφανιζεται)και ενα ινομυωμα εκτος μητρας.(δεν ειχα ξαναβγαλει ποτε)τον ρωτησα αν αυτο δημιουργει προβλημα σε τυχον εγκυμοσυνη και μου ειπε οχι. ειμαι 28 ετων και στις 30/10 που ξεκινησαν οι γονιμες μερες αποφασισαμε με τον συντροφο μου να αρχισουμε τις προσπαθειες για παιδι.ειχα περιοδο 17/10. στις 03/11 ξανακαναμε ελευθερα. απο τις 31/10 ομως αρχισα να εχω πονακια λιγο πιο εντονα απο της περιοδου ποτε δεξια ποτε αριστερα και οσο περνανε οι μερες δεν σταματουν.το στηθος μου ειναι ελαχιστα πρησμενο και δεν ποναει. μολις τωρα θερμομετρηθηκα και εχω 36,9 νιωθω κατι ανακατοσουρες το πρωι ειδικα οταν πινω καφε. να ελπιζω?λογικα περιοδο περιμενω 15/11-17/11. με το ινομυωμα μηπως ξερετε τι γινεται?ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Baby girl
09-11-11, 11:51
καλημερα σε ολους! αρκετα διαφωτιστικα και παρηγορα τα οσα διαβασα..ειμαι καινουρια στην παρεα σας και ηθελα να σας πω και τη δικη μου περιπτωση.πριν εναμιση μηνα πηγα στον γυναικολογο για τις καθιερωμενες εξετασεις.ως συνηθως μου βρηκε μια κυστη στη δεξια ωοθηκη (συνηθως μετα την περιοδο εξαφανιζεται)και ενα ινομυωμα εκτος μητρας.(δεν ειχα ξαναβγαλει ποτε)τον ρωτησα αν αυτο δημιουργει προβλημα σε τυχον εγκυμοσυνη και μου ειπε οχι. ειμαι 28 ετων και στις 30/10 που ξεκινησαν οι γονιμες μερες αποφασισαμε με τον συντροφο μου να αρχισουμε τις προσπαθειες για παιδι.ειχα περιοδο 17/10. στις 03/11 ξανακαναμε ελευθερα. απο τις 31/10 ομως αρχισα να εχω πονακια λιγο πιο εντονα απο της περιοδου ποτε δεξια ποτε αριστερα και οσο περνανε οι μερες δεν σταματουν.το στηθος μου ειναι ελαχιστα πρησμενο και δεν ποναει. μολις τωρα θερμομετρηθηκα και εχω 36,9 νιωθω κατι ανακατοσουρες το πρωι ειδικα οταν πινω καφε. να ελπιζω?λογικα περιοδο περιμενω 15/11-17/11. με το ινομυωμα μηπως ξερετε τι γινεται?ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Έχω κ εγώ ινομύωμα εκτός μήτρας (μικρό) κ μου είπαν κ εμένα ότι δεν επηρεάζει καθόλου ούτε τη σύλληψη ούτε την εγκυμοσύνη γενικά.
Μην ψάχνεις καλύτερα για συμπτώματα κ περίμενε να έχεις έστω κ 1 μέρα καθυστέρηση κ μετά κάνεις κανένα τεστάκι...

Μάρθα 28
09-11-11, 12:10
Έχω κ εγώ ινομύωμα εκτός μήτρας (μικρό) κ μου είπαν κ εμένα ότι δεν επηρεάζει καθόλου ούτε τη σύλληψη ούτε την εγκυμοσύνη γενικά.
Μην ψάχνεις καλύτερα για συμπτώματα κ περίμενε να έχεις έστω κ 1 μέρα καθυστέρηση κ μετά κάνεις κανένα τεστάκι...
Σ'ευχαριστω παρα πολυ! η αναμονη πραγματικα με σκοτωνει..να σε ρωτησω επισης και για τη θερμοκρασια?Απλα ενημερωτικα!! Στο forum ειδα οτι λετε για τη θερμοκρασια σωματος.νομιζα οτι τη μερα της ωορρηξιας ειναι ανεβασμενη μονο...σ'ευχαριστω και παλι

gipar
09-11-11, 17:57
Καλησπέρα σας!Είμαι και εγώ καινούρια στο forum και πραγματικά έχω πάρει πολλές απαντήσεις από εδώ. Σε ότι αφορά τα συμπτώματα, αυτό που με υποψίασε ότι τελικά το πετύχαμε ήταν ότι μία μέρα πριν την αναμενόμενη περίοδο είχα κάποια υγρά που ποτέ δεν είχα ξαναδει στο παρελθόν σε αυτή την μέρα του κύκλου. Επίσης, ταυτόχρονα με τους πόνους περιόδου είχα και κάποια τσιμπήματα πότε δεξιά και πότε αριστερά. Οι πόνοι περιόδου δεν ήταν τόσο δυνατοί όπως συνήθως και τα τσιμπήματα άρχισαν περίπου 5 μέρες μετά την ωορροξία. Τέλος, λίγες μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο άρχισα να έχω και κάποιες αναγούλες. Όλα αυτά τα συμπτώματα συνεχίζονται ακόμα. Με τη θερμοκρασία δεν κατάφερα να βγάλω άκρη... μάλλον κάτι έκανα λάθος.

Μάρθα 28
09-11-11, 20:54
fraoulitsa εγώ με τα ίδια συμπτώματα με εσένα είμαι έγκυος.
είχα πόνουσ στις θηλές,συμπτώματα περιόδου ακόμα και τώρα και θερμοκρασία από 36,9-37,2.
έκανα τεστ σήμερα-1η μέρα καθυστέρησης και βγήκε θετικό.
κάνε ενα τεστ και εσύ
τι καλα!!!!!!συγχαρητηρια και ευχομαι απο καρδιας ολα να πανε καλα για σενα και το μωρακι!! :D:-D εγω νιωθω συμπτωματα που δεν ειχα στην περιοδο ακριβως ετσι.δηλαδη: οι πονοι στις ωοθηκες ειναι εντονοι και τους εχω συνεχομενα εδω και 10 μερες περιπου,τετοιο πονο ειχα μονο τη 2η μερα της περιοδου.οταν περιμενα περιοδο ειχα ανακατοσουρες οπως και τωρα..το στηθος μου επισης ειναι πρησμενο και εχει αρχισει να πονα.δεν ξερω τι να υποθεσω θελω τοσο πολυ να γινω μανουλα που απο τη μια πιστευω πως ειμαι εγκυος αφου για τις γονιμες μερες ειμαι σιγουρη απο την αλλη δεν θελω αλλη απογοητευση!!:confused:περιμενω περιοδο στις 15/11 μεχρι τις 17/11. για εξεταση χοριακης ποτε ειναι καταλληλη μερα ωστε να δειξει??

Cristy
13-11-11, 23:11
τι καλα!!!!!!συγχαρητηρια και ευχομαι απο καρδιας ολα να πανε καλα για σενα και το μωρακι!! :D:-D εγω νιωθω συμπτωματα που δεν ειχα στην περιοδο ακριβως ετσι.δηλαδη: οι πονοι στις ωοθηκες ειναι εντονοι και τους εχω συνεχομενα εδω και 10 μερες περιπου,τετοιο πονο ειχα μονο τη 2η μερα της περιοδου.οταν περιμενα περιοδο ειχα ανακατοσουρες οπως και τωρα..το στηθος μου επισης ειναι πρησμενο και εχει αρχισει να πονα.δεν ξερω τι να υποθεσω θελω τοσο πολυ να γινω μανουλα που απο τη μια πιστευω πως ειμαι εγκυος αφου για τις γονιμες μερες ειμαι σιγουρη απο την αλλη δεν θελω αλλη απογοητευση!!:confused:περιμενω περιοδο στις 15/11 μεχρι τις 17/11. για εξεταση χοριακης ποτε ειναι καταλληλη μερα ωστε να δειξει??

Έκανες χοριακή?
Από αύριο κάτι θα δείξει. Αν είσαι έγκυος, απλά θα είναι χαμηλή η τιμή της και θα χρειαστεί να την επαναλάβεις για να δεις πως ανεβαίνει.
Αν αντέχεις, περίμενε μέχρι την Παρασκευή 18/11.
Καλά αποτελέσματα.
(κι εγώ σ΄αναμένα κάρβουνα κάθομαι... ίδιες μέρες περιμένω, ίδια συμπτώματα, επιπλέον κάτι σταγονίτσες αίμα αραιά και που, άστα βράστα)

SOFIAV
14-11-11, 11:32
κλαημερα κοριτσια! ειμαι και εγω νεα στην παρεα και εχω καποιες απορειες.....ειχα τελευταια περιοδο 28/10.μετα απο παρακολουθηση της γιατρου μου με κολπικουσ και κανοντασ pregnyl για να βοηθησουμε την κατασταση(προσπαθουμε 1,5 χρονο ) ηρθαμε με προγραμμα σε επαφη απο 10η εως 15η μερα καθε μερα..απο τηι 07/11 που εκενα την pregnyl καθε μερα εχω ποναλακια δεξια και αριστερα ...καθε απογευμα εχω αναγουλες ςχει γινει χαλια το στομαχι μου που εγω ημουν κροκοδειλος στο θεμα φαγητο και ολο ειμαι πρησμενη......απο ποτε και μετα πιστευεται οτι μπορει να εχω συμπτωματα γιατι φοβαμαι οτι αυτα ειναι παιχνιδια του μυαλου μου.....και αυτο με τη θερμοκρασια μπορει καποια να μου το εξηγησει? δειχνει οτι μπορει να εισαι εγκυος αν εχεισ απο ποια θερ/σια και πανω και απο ποτε μετα την ωορηξια την μετρας και ποτε ?βραδυ πρωι.....?? περιμενω τις απαντησεις σας και δεν περιμενω στισ 24/11 την κοκκινοσκουφιτσα να με επισκεφτει...φτου κακα που την ανεφερα

SOFIAV
14-11-11, 11:33
αααα επισης εχω και μια ενοχλητικη συχνοουρια......

Μάρθα 28
14-11-11, 12:27
Έκανες χοριακή?
Από αύριο κάτι θα δείξει. Αν είσαι έγκυος, απλά θα είναι χαμηλή η τιμή της και θα χρειαστεί να την επαναλάβεις για να δεις πως ανεβαίνει.
Αν αντέχεις, περίμενε μέχρι την Παρασκευή 18/11.
Καλά αποτελέσματα.
(κι εγώ σ΄αναμένα κάρβουνα κάθομαι... ίδιες μέρες περιμένω, ίδια συμπτώματα, επιπλέον κάτι σταγονίτσες αίμα αραιά και που, άστα βράστα)
Σου ευχομαι να εισαι!!!!!!θα περιμενω τα νεα σου!!!!εγω εχθες πονουσα αρκετα το βραδυ, το πρωι εχω αναγουλες, ακομα αντεχω και δεν κανω το τεστ!το πως κρατιεμαι ειναι αλλο θεμα! αυριο το πρωι κανονικα αν δεν μου ερθει περιοδος λεω να κανω και βλεπουμε!Το οτι η περιοδος και η εγκυμοσυνη εχουν τα ιδια συμπτωματα ειναι πολυ εκνευριστικο. το περιεργο ειναι οτι ενω παντα 10 μερες πριν την περιοδο μου η μεση μου με πεθαινε(και λογω σκολιωσης) μεχρι να μου ερθει, αυτη τη φορα εχω μονο τις ενοχλησεις στην κοιλια!!Για την ορεξη μου να μη σου πω!καλα που δεν εχω φαει και τα επιπλα!:lol:

Cristy
14-11-11, 12:57
Σου ευχομαι να εισαι!!!!!!θα περιμενω τα νεα σου!!!!εγω εχθες πονουσα αρκετα το βραδυ, το πρωι εχω αναγουλες, ακομα αντεχω και δεν κανω το τεστ!το πως κρατιεμαι ειναι αλλο θεμα! αυριο το πρωι κανονικα αν δεν μου ερθει περιοδος λεω να κανω και βλεπουμε!Το οτι η περιοδος και η εγκυμοσυνη εχουν τα ιδια συμπτωματα ειναι πολυ εκνευριστικο. το περιεργο ειναι οτι ενω παντα 10 μερες πριν την περιοδο μου η μεση μου με πεθαινε(και λογω σκολιωσης) μεχρι να μου ερθει, αυτη τη φορα εχω μονο τις ενοχλησεις στην κοιλια!!Για την ορεξη μου να μη σου πω!καλα που δεν εχω φαει και τα επιπλα!:lol:

Δυστυχώς, μετά από 8 μέρες συμπτώματα, οι σταγόνες πύκνωσαν και σήμερα έγιναν κανονική ροή περιόδου... 21η μέρα του κύκλου.
Τώρα ψάχνομαι, όχι γιατί δεν έμεινα έγκυος, αυτό είναι δεδομένο, αλλά για το τι πήγε στραβά στον κύκλο μου, τον ίδιο που μέτρησα όοοοολες τις ορμόνες (που μου είπανε) ώστε να προετοιμαστώ για εξωσωματική γιατί καβάλησα τα 40...

Εύχομαι εσένα να σου πάνε όλα καλά!!!

Μάρθα 28
14-11-11, 18:10
Δυστυχώς, μετά από 8 μέρες συμπτώματα, οι σταγόνες πύκνωσαν και σήμερα έγιναν κανονική ροή περιόδου... 21η μέρα του κύκλου.
Τώρα ψάχνομαι, όχι γιατί δεν έμεινα έγκυος, αυτό είναι δεδομένο, αλλά για το τι πήγε στραβά στον κύκλο μου, τον ίδιο που μέτρησα όοοοολες τις ορμόνες (που μου είπανε) ώστε να προετοιμαστώ για εξωσωματική γιατί καβάλησα τα 40...

Εύχομαι εσένα να σου πάνε όλα καλά!!!
Κοπελα μου γλυκια μην στεναχωριεσαι!κριμα αλλα καθε εμποδιο σε καλο!να προσεχεις τον εαυτο σου και την υγεια σου και ολα θα πανε καλα. σου εχω και εγω νεα..εκανα τελικα το ενα τεστ και βγηκε αχνο θετικο. αυριο με τα πρωινα ουρα θα δουμε και αναλογα θα παω για χοριακη.μιλησα κ με τον γυναικολογο μου.Αυριο θα σου πω τα τελικα αποτελεσματα μεχρι τοτε τις καλυτερες ευχες μου για σενα.κι αν δεν ηρθε το μωρακι τωρα θα ερθει αργοτερα!εγω εχω μια φιλη που ενω προετοιμαστηκε για εξωσωματικη εμεινε εγκυος φυσιολογικα.απλα ειχε συμβιβαστει και αποκλεισει εντελως το ενδεχομενο να μεινει εγκυος και τσουπ! η μικρη της τωρα ειναι περιπου 8 μηνων! και ειναι στην ηλικια σου..:wink: οσο για τον κυκλο σου μην ανυσηχεις τοσο. Σε πολλες γυναικες συμβαινει για διαφορους λογους.Και σε μενα ακομα. Για προκλημακτηριο εισαι πολυ νεα οποτε..χαμογελασε!!!!

Μάρθα 28
15-11-11, 11:41
κλαημερα κοριτσια! ειμαι και εγω νεα στην παρεα και εχω καποιες απορειες.....ειχα τελευταια περιοδο 28/10.μετα απο παρακολουθηση της γιατρου μου με κολπικουσ και κανοντασ pregnyl για να βοηθησουμε την κατασταση(προσπαθουμε 1,5 χρονο ) ηρθαμε με προγραμμα σε επαφη απο 10η εως 15η μερα καθε μερα..απο τηι 07/11 που εκενα την pregnyl καθε μερα εχω ποναλακια δεξια και αριστερα ...καθε απογευμα εχω αναγουλες ςχει γινει χαλια το στομαχι μου που εγω ημουν κροκοδειλος στο θεμα φαγητο και ολο ειμαι πρησμενη......απο ποτε και μετα πιστευεται οτι μπορει να εχω συμπτωματα γιατι φοβαμαι οτι αυτα ειναι παιχνιδια του μυαλου μου.....και αυτο με τη θερμοκρασια μπορει καποια να μου το εξηγησει? δειχνει οτι μπορει να εισαι εγκυος αν εχεισ απο ποια θερ/σια και πανω και απο ποτε μετα την ωορηξια την μετρας και ποτε ?βραδυ πρωι.....?? περιμενω τις απαντησεις σας και δεν περιμενω στισ 24/11 την κοκκινοσκουφιτσα να με επισκεφτει...φτου κακα που την ανεφερα
Σοφάκι καλώς ήρθες!!!για την θερμοκρασία κ εγώ εδώ είδα 1η φορά οτι παίζει κάποιο ρόλο, θεωρείται δλδ ένα από τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης.Γι' αυτότο έψαξα και διάβασα ότι αν η θερμ/σία σου κυμαίνεται από 36,9 έως 37,4 συνεχόμενα 18 μέρες μέχρι δηλαδή την αναμενόμενη ημέρα της περιόδου σου τότε πιθανόν με τα υπόλοιπα συμπτώματα να είσαι έγκυος..κατι που σου εύχομαι..το πότε θα την μετρήσεις δεν παίζει ρόλο!
Μακάρι να μας έχεις καλά νέα! εγώ θα πάω τώρα να πάρω τα αποτελέσματα της χοριακής! wish me luck!!!!!!!:-P

Cristy
15-11-11, 12:03
Κοπελα μου γλυκια μην στεναχωριεσαι!κριμα αλλα καθε εμποδιο σε καλο!να προσεχεις τον εαυτο σου και την υγεια σου και ολα θα πανε καλα. σου εχω και εγω νεα..εκανα τελικα το ενα τεστ και βγηκε αχνο θετικο. αυριο με τα πρωινα ουρα θα δουμε και αναλογα θα παω για χοριακη.μιλησα κ με τον γυναικολογο μου.Αυριο θα σου πω τα τελικα αποτελεσματα μεχρι τοτε τις καλυτερες ευχες μου για σενα.κι αν δεν ηρθε το μωρακι τωρα θα ερθει αργοτερα!εγω εχω μια φιλη που ενω προετοιμαστηκε για εξωσωματικη εμεινε εγκυος φυσιολογικα.απλα ειχε συμβιβαστει και αποκλεισει εντελως το ενδεχομενο να μεινει εγκυος και τσουπ! η μικρη της τωρα ειναι περιπου 8 μηνων! και ειναι στην ηλικια σου..:wink: οσο για τον κυκλο σου μην ανυσηχεις τοσο. Σε πολλες γυναικες συμβαινει για διαφορους λογους.Και σε μενα ακομα. Για προκλημακτηριο εισαι πολυ νεα οποτε..χαμογελασε!!!!

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι από καρδιάς.
Εγώ μίλησα με το γιατρό και με καθησύχασε.
Αυτόν τον μήνα χαλαρά και "φυσικά". Τον έλεγχο τον έχω ολοκληρώσει οπότε δεν έχω και τρέξιμο... κι από Δεκέμβρη εξωσωματική.

Μάρθα 28
15-11-11, 12:29
Και ναι! τελικα ειμαι εγκυος!!!!!!!τετοια αγωνια δεν εχω ξανανιωσει!!!ευχομαι σε ολες σας οτι καλυτερο !!!!πραγματικα ειστε και γουρικες!!!!

SOFIAV
15-11-11, 12:45
καλη επυτιχια !!!!!!!!και ευχαριστω για τισ πληροφορειεσ

mary..
15-11-11, 14:46
Και ναι! τελικα ειμαι εγκυος!!!!!!!τετοια αγωνια δεν εχω ξανανιωσει!!!ευχομαι σε ολες σας οτι καλυτερο !!!!πραγματικα ειστε και γουρικες!!!!
συγχαρητηρια,:p:p:p:p:pνα εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!πωπω ανατριχιαζω με τεοια νεα!!μπραβοοοοοοοοο

Cristy
15-11-11, 14:50

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!
Να έχεις μια υπέροχη τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

monicaa
15-11-11, 15:26

Συνχαρητήρια όλα να σου πάνε τέλεια και υπέροχα!!!!!

sofianik
16-11-11, 12:38
καλημέρα κορίτσια . . .
θέλω να σας πω και εγώ για την δική μου περίπτωση και επειδή είμαι και "πρωτάρα" στο θέμα εγκυμοσύνη θα ήθελα τα φώτα σας . . .
λοιπόν, 4 μέρες μετά την επαφή ( η επαφή έγινε σίγουρα την πιο κρίσιμη ημέρα ωορηξίας) είδα μια ροζ κηλίδα αφού είχα πάει στην τουαλέτα. δεν ήταν ροή, ούτε καν το εσώρουχο δεν είχε λερωθεί, απλά λίγο στο χαρτί. την επόμενη μέρα έγινε καφέ (πάντα αχνό) και την τρίτη μέρα σταμάτησε. την επόμενη μέρα από τότε που είδε το ροζ σημάδι ξύπνησα από πόνους περιόδου αλλά όχι μεγάλης έντασης, όπως συνήθως. όλα αυτά ξεκίνησαν 11 μέρες πριν την αναμενόμενη ημέρα περιόδου και πρέπει να σας πώ ότι αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί ποτέ ! ! ! ! ! !
τα σημάδια, 4 μέρες αφού είχαν εξαφανιστεί επανεμφανίστηκαν πάλι μαζί με μικροπονάκια, 6 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο. αναγούλες δεν έχω αλλά αρκετά συχνά μέσα στην μέρα νιώθω ένα σφίξιμο και μια πίεση στο στομάχι. επίσης η κοιλιά μου εδώ και μερικές μέρες έχει πρηστεί ανεξήγητα . . .
υπάρχει μήπως η μαγική περίπτωση να είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης ; ; ; ;
τι λέτε ; ; ; ;

Whispering
16-11-11, 13:08
Μαρθα 28
Πολλά συγχαρητήρια!!!! Μπράβο!!! Όλα καλά σου εύχομαι...:D
Να έχεις μια όμορφη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!

sofianik καλημέρα,
μοιάζει να είναι νωρίς αλλά ποτέ δεν ξέρεις....;) Ειδικά αν τα αισθάνεσαι για πρώτη φορά!!! Τι να πω; Συνήθως τα συμπτώματα της περιόδου και της εγκυμοσύνης μοιάζουν (και μας τρελαίνουν!!!), πάντως τίποτα δεν αποκλείεται!!!!
Σου εύχομαι τα συμπτώματα να είναι εγκυμοσύνης!!!:D Φιλιά!!

Whispering
16-11-11, 13:59
Μαρθα 28
Πολλά συγχαρητήρια!!!! Μπράβο!!! Όλα καλά σου εύχομαι...:D
Να έχεις μια όμορφη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!

sofianik καλημέρα,
μοιάζει να είναι νωρίς αλλά ποτέ δεν ξέρεις....;) Ειδικά αν τα αισθάνεσαι για πρώτη φορά!!! Τι να πω; Συνήθως τα συμπτώματα της περιόδου και της εγκυμοσύνης μοιάζουν (και μας τρελαίνουν!!!), πάντως τίποτα δεν αποκλείεται!!!!
Σου εύχομαι τα συμπτώματα να είναι εγκυμοσύνης!!!:D Φιλιά!!

Μάρθα 28
16-11-11, 18:03
Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ, πραγματικά με συγκινήσατε!!!!!!!!Κοριτσάρες μου δεν έχω λόγια να σας εκφράσω τί αισθάνομαι και πόσο πολύ θέλω να νιώθετε το ίδιο!!!!!να είστε στα σύννεφα όπως εγώ!νιώθω οτι αγαπώ όλο τον κόσμο αλλά με εσάς κατά κάποιον τρόπο δέθηκα!!Σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου τα καλύτερα!:lol::D:D:D:D:D:D:D:D:D

Ελπίζοντας
22-11-11, 22:22
Κορίτσια, εγώ δεν ξέρω αν είμαι απαισιόδοξη, πάντως νομίζω, για μένα τουλάχιστον πως το μόνο σύμπτωμα που θα με κάνει να ελπίζω είναι η διακοπή της περιόδου....Αύριο περιμένω να αδιαθετήσω, αυτή τη στιγμή πονάω πολύ στη μέση, στα πλευρά...είμαι πάντα έτσι όταν περιμένω περίοδο...δεν με κάνει κάτι να πιστεύω πως τα συμπτώματα περιόδου αύριο θα γίνουν συμπτώματα εγκυμοσύνης...Θα το θελα πολύ, αλλά μια φορά τις σερβιέτες μου τις αγόρασα...;)

silvia86
24-11-11, 18:44
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΜΕ SERPAFAR ΚΑΤΟΠΙΝ 1 ΕΤΟΥΣ ΑΓΟΝΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ (ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΜΑΛΛΟΝ) ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΚ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 5η ΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ . ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΧΩ ΩΡΕΣ-ΩΡΕΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΑΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΩ ΚΟΛΠΙΚΑ ΚΑΘΕ 8 ΩΡΕΣ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗΣ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΛΛΗΨΗ ή ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΟΜΑΙ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΝΩΡΙΣ ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΟΙ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 36.7-36.9. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?

luna 82
24-11-11, 19:47
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΜΕ SERPAFAR ΚΑΤΟΠΙΝ 1 ΕΤΟΥΣ ΑΓΟΝΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ (ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΜΑΛΛΟΝ) ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΚ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 5η ΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ . ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΧΩ ΩΡΕΣ-ΩΡΕΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΑΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΩ ΚΟΛΠΙΚΑ ΚΑΘΕ 8 ΩΡΕΣ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗΣ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΛΛΗΨΗ ή ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΟΜΑΙ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΝΩΡΙΣ ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΟΙ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 36.7-36.9. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?

Και γω παιρνω seprafar 2 μηνες τωρα και εχω πονακια ελαφρια που και που αλλα οχι δυνατα...Ισα που με ενοχλουν..Ισως να ειναι και κατι ασχετο απο καποια ιωση ισως και πονας??Αν ειναι πολυ ενοχλητικοι ισως πρεπει να μιλησεις με τη γυναικολογο σου ξανα,αν οχι δεν νομιζω να ειναι κατι να ανυσηχεις αν δεν επιμενουν για μερες!
Ευχομαι καλα αποτελεσματα παντως να εχεις αυτο το μηνα....Νομιζω μαζι περιμενουμε για αδιαθεσια αλλα εγω δεν εχω και πολλες ελπιδες αυτο το μηνα γιατι ουτε την ωορρηξια δεν ειδε σιγουρα ο γιατρος...δεν πειραζει ομως μια ελπιδουλα μικρη παντα υπαρχει!!!!!!

angel1999
01-12-11, 14:16
Γειά σας και από εμένα και καλό μήνα! Είχα ξαναγράψει και στο θέμα ''πόνοι στην κοιλιά;Συμπτώμα εγκυμοσύνης;'' Εμένα τελικά οι πόνοι στην κοιλιά χαμηλά δεξιά και αριστερά συνέχισαν και μετά από λίγες μέρες είχα και τους κλασσικούς πόνους περιόδου (αλλά όχι πολύ έντονους) εώς και σήμερα! Μετά από 9 μέρες καθυστέρησης (αν και έχω λίγο άστατο κύκλο) πήγα σήμερα και έκανα χωριακή. Το απόγευμα θα μάθω αποτελέσματα. Δεν πιστεύω ότι θα είμαι έγκυος αλλά τουλάχιστον να μου φύγει το άγχος για να πάω τον Δεκέμβρη να κάνω ορμονολογικές εξετάσεις και για θυροειδή, να ξεμπερδεύω, και σε κανά δίμηνο ξεκινάω προσπάθειες εντατικές για μωράκι!!!

Helen@
04-12-11, 23:06
Καλησπέρα και απο εμένα... λοιπόν εγώ είχα όλα τα κοινά συμπτώματα για να αδιαθετήσω συν κάτι περίεργα πονάκια στην κοιλιά μου... δηλαδή, είχα πόνους περιόδου,απίστευτες κρυάδες, πρήξιμο και πόνο στο στήθος μέχρι και σπυράκια είχα βγάλει στο πρόσωπο κ ήμουν σίγουρη οτι θα αδιαθετήσω...αλλά τελικά τη ψιλιάστηκα όταν στο στομάχι ένιωθα κάτι περίεργα πονάκια...κ επίσης διάβασα που έλεγε μια κοπέλα εδω μέσα οτι είχε 37 πυρετό κ έτσι κ αυτή κατάλαβε οτι ήταν έγκυος.κατευθείαν έβαλα θερμόμετρο κ σκέφτηκα "σιγα, τι έχω να χάσω????" κ όταν το έβγαλα κ είδα οτι είχα 37 τρελάθηκα.....

eleni_gt
09-12-11, 14:31
Καλημέρα κοριτσια!!! είμαι και εγώ νέα στο forum και φυσικά στην προσπάθεια για μπεμπάκι!! αυτόν τον μήνα έκανα και σαλπιγγογραφία (λένε ότι βοηθάει...θα δείξει) γιατί προσπαθούμε σχεδόν 1 χρόνο και τώρα είμαι στην 26η μέρα του κύκλου με σταθερό κύκλο 29-31 μέρες! είχα τελευταία περίοδο 14/11 και στις γόνιμες του δώσαμε και κατάλαβε!!χαχα...αεροπλάνο έγινε ο αντρούλης μου (όχι πως του κακόπεσε), κάθε μέρα και κάποιες μέρες και 2 φορές τη μέρα! τη γόνιμη πάντως τη πιάσαμε! Έχει λοιπόν τώρα 3 μέρες που το στήθος πρήστηκε, αλλά δεν μπορώ να πώ οτι πονάει, κάτω χαμηλά στην κοιλιά έχω κάτι τραβήγματα και ποναλάκια δεξια-αριστερά, σήμερα το πρωί λίγο ζαλίστηκα και ένιωσα περίεργα!! Τίποτα άλλο! βέβαια ξέρω οτι είναι νωρις για συμπτώματα και μπορει να ένιωσα αυτά τα 2-3 πράγματα επειδή θα μου ρθει η περίοδος!! Απ την άλλη ελπίζω και εύχομαι να είμαι εγκυούλα:p!! Λέτε????Μήπως περιμένει το μπεμπάκι μου να έρθει δώρο χριστουγεννιάτικο???ΜΑΚΑΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!:roll::roll:

ΜΑΡΙΑ 27
27-12-11, 18:32
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ..ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΥΚΛΟ 30 ΗΜΕΡΩΝ,ΜΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ ΤΗΝ 16 ΗΜΕΡΑ..ΕΙΧΑΜΕ ΑΠΑΦΕΣ 16 ΗΜΕΡΑ,17 ΚΑΙ 19..ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΑ..ΜΑΚΑΡΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ...ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...ΠΕΤΥΧΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ...ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ???????

stroumfitaki
22-01-12, 21:36
Καλησπέρα κορίτσια!

Αυτό το μήνα του δίνουμε και καταλαβαίνει! Από την 5η μέρα του κύκλου μου και ανά δύο μέρες! Πού θα πάει, δεν θα μας γλυτώσει το αυγουλάκι!

Προμηθεύτηκα και μια αγκαλιά τεστ ωορρηξίας και άλλη μια εγκυμοσύνης και περιμένω...!
http://www.buddy-icons.info/img/smile/546.gif
Σήμερα βρίσκομαι στην 22η μέρα και από το πρωί που σηκώθηκα μέχρι τώρα με έχει πεθάνει η μέση μου. Λέω "δε ρίχνω μια ματιά ξανά στο θέμα με τα συμπτώματα;", αλλά δεν είδα να το αναφέρει καμία. Είναι ο πόνος στη μέση σύμπτωμα εγκυμοσύνης ή να έπαθα απλά κάποια ψύξη; Πονάω πολύ χαμηλά στη μέση μου κέντρο και δεξιά, σαν τσίμπημα, σαν μάγκωμα, ακόμη και στο περπάτημα με δυσκολεύει λιγάκι.

Σημείωση: Η θερμοκρασία μου που τη μετράω κάθε πρωί έχει φτάσει μέχρι 36,9 το πολύ. Είπα να τη μετρήσω και τώρα ας είναι βράδυ και δείχνει 37,3!

Christab83
22-01-12, 21:48
Καλησπέρα κορίτσια!

Αυτό το μήνα του δίνουμε και καταλαβαίνει! Από την 5η μέρα του κύκλου μου και ανά δύο μέρες! Πού θα πάει, δεν θα μας γλυτώσει το αυγουλάκι!

Προμηθεύτηκα και μια αγκαλιά τεστ ωορρηξίας και άλλη μια εγκυμοσύνης και περιμένω...!
http://www.buddy-icons.info/img/smile/546.gif
Σήμερα βρίσκομαι στην 22η μέρα και από το πρωί που σηκώθηκα μέχρι τώρα με έχει πεθάνει η μέση μου. Λέω "δε ρίχνω μια ματιά ξανά στο θέμα με τα συμπτώματα;", αλλά δεν είδα να το αναφέρει καμία. Είναι ο πόνος στη μέση σύμπτωμα εγκυμοσύνης ή να έπαθα απλά κάποια ψύξη; Πονάω πολύ χαμηλά στη μέση μου κέντρο και δεξιά, σαν τσίμπημα, σαν μάγκωμα, ακόμη και στο περπάτημα με δυσκολεύει λιγάκι.

Σημείωση: Η θερμοκρασία μου που τη μετράω κάθε πρωί έχει φτάσει μέχρι 36,9 το πολύ. Είπα να τη μετρήσω και τώρα ας είναι βράδυ και δείχνει 37,3!

Καλησπέρα!Και εγώ στην 22η μέρα είμαι!!!Και εμείς από την 9η μέρα και μέρα πάρα μέρα μέχρι και σήμερα!Εγώ δεν χρησιμοποιώ τεστάκια ωορρηξίας.Εσύ τα χρησιμοποίησες αυτόν τον μήνα?Τι κύκλο έχεις?Προς το παρόν εγώ δεν έχω κανένα σύμπτωμα...Νομίζω ότι ο πόνος στην μέση είναι σύμπτωμα χωρίς να είμαι σίγουρη όμως!Σου εύχομαι να το έχεις τσακώσει το μπεμπάκι!!!!!

stroumfitaki
22-01-12, 22:45
Κι εσένα πρωτοχρονιάτικη σου ήρθε η ακατανόμαστη, ε; Ας ελπίσουμε να είναι οιωνός και για τις δυο μας!

Τα τεστάκια δεν πρόλαβα να τα δοκιμάσω αυτό το μήνα, γιατί μόλις προχθές τα παρέλαβα από το ταχυδρομείο.

Ο κύκλος μου... ήταν κάποτε 27! Εδώ και κανένα χρόνο όμως, κάνει ό,τι θέλει! Μια θα έρθει στις 25, μια στις 27, μια στις 30! Κι έτσι, το πήρα απόφαση και δεν της δίνω σημασία πια! Δεν της μιλάω, δε μου μιλάει, κι αν δεν ξαναβλεπόμασταν για κάνενα 9μηνο... τόσο το καλύτερο!
http://www.stabletostable.com/forums/images/smilies/sulking.gif
Εσένα; Εσύ χρησιμοποιείς τεστ ωορρηξίας;

Christab83
22-01-12, 22:51
Κι εσένα πρωτοχρονιάτικη σου ήρθε η ακατανόμαστη, ε; Ας ελπίσουμε να είναι οιωνός και για τις δυο μας!

Τα τεστάκια δεν πρόλαβα να τα δοκιμάσω αυτό το μήνα, γιατί μόλις προχθές τα παρέλαβα από το ταχυδρομείο.

Ο κύκλος μου... ήταν κάποτε 27! Εδώ και κανένα χρόνο όμως, κάνει ό,τι θέλει! Μια θα έρθει στις 25, μια στις 27, μια στις 30! Κι έτσι, το πήρα απόφαση και δεν της δίνω σημασία πια! Δεν της μιλάω, δε μου μιλάει, κι αν δεν ξαναβλεπόμασταν για κάνενα 9μηνο... τόσο το καλύτερο!
http://www.stabletostable.com/forums/images/smilies/sulking.gif
Εσένα; Εσύ χρησιμοποιείς τεστ ωορρηξίας;

Ακριβώς!!!!Πρωτοχρονιάτικα έσκασε μύτη η κυρία!!!!Εγώ όχι δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.Είπα να προσπαθήσουμε μερικούς μήνες έτσι και μετά τα δοκιμάζω αν δεν έχουμε αποτέλεσμα!

stroumfitaki
22-01-12, 23:22
Είχα κι έναν πονοκέφαλο τρελό χτες, ασυνήθιστο για μένα. Αλλά δούλεψα και πολλές ώρες. Σήμερα όχι μόνο έφαγα όλη τη μπριζόλα, αλλά ζήτησα και επιπλέον, επίσης ασυνήθιστο για μένα.
Να τα προσθέσω με τον πόνο στη μέση, να τα πολλαπλασιάσω με το 37,3... μπας και βγάλω κανένα αποτέλεσμα αυτόν το μήνα!

Πόσο καιρό προσπαθείτε; Εμείς από μέσα καλοκαιριού, αλλά αφήσαμε ενδιάμεσα και 2 μήνες που έπρεπε να κάνω κάτι ακτινογραφίες.

Christab83
23-01-12, 11:03
Είχα κι έναν πονοκέφαλο τρελό χτες, ασυνήθιστο για μένα. Αλλά δούλεψα και πολλές ώρες. Σήμερα όχι μόνο έφαγα όλη τη μπριζόλα, αλλά ζήτησα και επιπλέον, επίσης ασυνήθιστο για μένα.
Να τα προσθέσω με τον πόνο στη μέση, να τα πολλαπλασιάσω με το 37,3... μπας και βγάλω κανένα αποτέλεσμα αυτόν το μήνα!

Πόσο καιρό προσπαθείτε; Εμείς από μέσα καλοκαιριού, αλλά αφήσαμε ενδιάμεσα και 2 μήνες που έπρεπε να κάνω κάτι ακτινογραφίες.

Μακάρι να το βγάλεις το αποτέλεσμα!!!!Εμείς μόνο 3 μήνες...Μακάρι αυτός να είναι ο τυχερός αλλά δεν νομίζω ότι έχει γίνει κάτι!

stroumfitaki
23-01-12, 12:47
Σε ευχαριστώ, αλλά μάλλον δεν το βλέπω ούτε για μένα, πάλι στο 36,8 βρίσκομαι σήμερα. :neutral:

libero10
23-01-12, 18:57
Σε ευχαριστώ, αλλά μάλλον δεν το βλέπω ούτε για μένα, πάλι στο 36,8 βρίσκομαι σήμερα. :neutral:

στρουμφιτακι δεν εχει τοση σημασια η θερμοκρασια τελικα!εγω να φανταστεις ειχα πολυ χαμηλη θερμοκρασια,καθολου συμπτωματα,εκτος απο το πρησμενο στηθος κι ομως το τσακωσαμε το σπορακι!διαφερουν τα συμπτωματα απο γυναικα σε γυναικα!!!!σου ευχομαι ολοψυχα να το εχεις πιασει το μικρο φασολακι!!!!!

stroumfitaki
23-01-12, 21:40
Σοβαρά μιλάς τώρα;! Κι εγώ νόμιζα πως η θερμοκρασία ήταν κάτι σαν... νόμος απαράβατος! Να είσαι καλά libero! Ακόμη κι αν δεν το έχω πιάσει ακόμη το φασολάκι, μου αναπτέρωσες το ηθικό!
Σήμερα έχω και τσιμπηματάκια στην κοιλιά, και το μεσημέρι που δεν πεινούσα κι έφυγα χωρίς να φάω μεσημεριανό, μετά από καμιά ώρα έπαθα σφοδρή ζαλάδα και ανακάτεμα! Να ήταν από την πείνα; Τί να πω! Αν όλα παν καλά και δεν εμφανιστεί ο "ρώσος" σε 5-6 μέρες από σήμερα, τότε θα εγκαινιάσω και τα τεστάκια που αγόρασα από το ίντερνετ!
http://www.sherv.net/cm/emo/christmas/christmas-gift.gif

libero10
23-01-12, 23:08
Σοβαρά μιλάς τώρα;! Κι εγώ νόμιζα πως η θερμοκρασία ήταν κάτι σαν... νόμος απαράβατος! Να είσαι καλά libero! Ακόμη κι αν δεν το έχω πιάσει ακόμη το φασολάκι, μου αναπτέρωσες το ηθικό!
Σήμερα έχω και τσιμπηματάκια στην κοιλιά, και το μεσημέρι που δεν πεινούσα κι έφυγα χωρίς να φάω μεσημεριανό, μετά από καμιά ώρα έπαθα σφοδρή ζαλάδα και ανακάτεμα! Να ήταν από την πείνα; Τί να πω! Αν όλα παν καλά και δεν εμφανιστεί ο "ρώσος" σε 5-6 μέρες από σήμερα, τότε θα εγκαινιάσω και τα τεστάκια που αγόρασα από το ίντερνετ!
http://www.sherv.net/cm/emo/christmas/christmas-gift.gif

τις προηγουμενες φορες που κοιτουσα την θερμοκρασια μου κ ηταν ανεβασμενη ημουν σιγουρη οτι ημουν εγκυος...τωρα ομως ειχα 36,4 καπου εκει επαιζε!κι ειπα αποκλειεται!εγω δεν ειχα τιποτα απολυτως ουταιμα που βλεπουν καποιες κοπελες ουτε τιποτα!το στηθος μου ειχε πρηστει πριν κανω την ωορρηξια μου!αντε με το καλο να μας πεις τα ευχαριστα!!!!

nena38
24-01-12, 01:09
τις προηγουμενες φορες που κοιτουσα την θερμοκρασια μου κ ηταν ανεβασμενη ημουν σιγουρη οτι ημουν εγκυος...τωρα ομως ειχα 36,4 καπου εκει επαιζε!κι ειπα αποκλειεται!εγω δεν ειχα τιποτα απολυτως ουταιμα που βλεπουν καποιες κοπελες ουτε τιποτα!το στηθος μου ειχε πρηστει πριν κανω την ωορρηξια μου!αντε με το καλο να μας πεις τα ευχαριστα!!!!

Κι εγω πίστευα το ιδιο με το στρουμφιτακι, ότι δηλαδη όλες οι εγκυες εχουν δεκατα. Να σαι καλα που μας διευκρινησες ότι υπάρχουν και εξαιρεσεις. Εγω ήταν να αδιαθετησω σημερα εχω όμως περιθωριο 2-3 μερες γιατι μου κανει και τετοια. Συμπτωματα που εχουν οι αλλες κοπελες δεν εχω εκτός απο ενα πολυ πρησμενο στηθος ομως μονο τις τελευταιες 3 μερες. Νιωθω ότι θα αδειαθετησω αλλά το ενδεχόμενο εγκυμοσυνης το ξεκοψα λόγω χαμηλης θερμοκρασιας 36.5-36.6. Τι να πω ευχαριστη εκπληξη το μηνυμα σου.

MARAKI HOPE
24-01-12, 09:49
καλημερα!!!!!
επεστρεψα μετα απο ενα ταξιδακι και ειμαι στα πανω μου.....ψυχολογικα μετα την στεναχωρια του προηγουμενου μηνα!!!!
επεστρεψα και εχω καποιες ερωτησεις........
- η κουνιαδα μου ειναι εγγυος στην 9η εβδομαδα....ο γιατρος της (που ειναι κ δικος μου) παρολο που εχει παρει ηδη 10 κιλα ουτε την ζυγιζει, ουτε της λεει να προσεχει.....της ειπε φαε οτι κ οσο θες.... εκτος αυτου ακομα δεν τησ εχει δωσει να κανει καμια μα καμια εξεταση περαν του υπερηχου ανα 15 μερες..... ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΥΤΑ????
- κ δευτερη ερωτηση......με τον αντρα μου ειπαμε κανουμε ελευθερα κ προσπαθουμε για παιδακι..... μετα την πρωτη εκσπερματωση επιτρεπεται νεα διείσδυση??? ειναι στανταρ αυτο για τον αντρα μου......αμεσως στον δευτερο γυορ....αυτο επηρεαζει κατι???? επιτρεπεται????απαγορευεται?????
ευχαριστω πολυυυυυ κ συγνωμη αν σας ζαλισα πρωι πρωι.....

ευχομαι σε ολες τις εγγυουλες να πηγαινουν ΟΛΑ ΚΑΛΑ κ σε εμας να μεινουμε συντομα!!!!!!!

φιλιααααα

libero10
24-01-12, 10:42
Κι εγω πίστευα το ιδιο με το στρουμφιτακι, ότι δηλαδη όλες οι εγκυες εχουν δεκατα. Να σαι καλα που μας διευκρινησες ότι υπάρχουν και εξαιρεσεις. Εγω ήταν να αδιαθετησω σημερα εχω όμως περιθωριο 2-3 μερες γιατι μου κανει και τετοια. Συμπτωματα που εχουν οι αλλες κοπελες δεν εχω εκτός απο ενα πολυ πρησμενο στηθος ομως μονο τις τελευταιες 3 μερες. Νιωθω ότι θα αδειαθετησω αλλά το ενδεχόμενο εγκυμοσυνης το ξεκοψα λόγω χαμηλης θερμοκρασιας 36.5-36.6. Τι να πω ευχαριστη εκπληξη το μηνυμα σου.
καλημερα κοριτσια!!!!!οντως κι εγω ετσι πιστευα με την θερμοκρασια αλλα ευτυχως διαψευστηκα!!!απλα ο πονος στο στηθος ηταν διαφορετικος!!!!πονουσα οχι μονο απο τα πλαγια αλλα κ στο κεντρο!μπρουμυτα δεν μπορουσα να κοιμηθω με τιποτα!!!!!!!
καλημερα!!!!!
επεστρεψα μετα απο ενα ταξιδακι και ειμαι στα πανω μου.....ψυχολογικα μετα την στεναχωρια του προηγουμενου μηνα!!!!
- η κουνιαδα μου ειναι εγγυος στην 9η εβδομαδα....ο γιατρος της (που ειναι κ δικος μου) παρολο που εχει παρει ηδη 10 κιλα ουτε την ζυγιζει, ουτε της λεει να προσεχει.....της ειπε φαε οτι κ οσο θες.... εκτος αυτου ακομα δεν τησ εχει δωσει να κανει καμια μα καμια εξεταση περαν του υπερηχου ανα 15 μερες..... ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΥΤΑ????
- κ δευτερη ερωτηση......με τον αντρα μου ειπαμε κανουμε ελευθερα κ προσπαθουμε για παιδακι..... μετα την πρωτη εκσπερματωση επιτρεπεται νεα διείσδυση??? ειναι στανταρ αυτο για τον αντρα μου......αμεσως στον δευτερο γυορ....αυτο επηρεαζει κατι???? επιτρεπεται????απαγορευεται?????

ευχομαι σε ολες τις εγγυουλες να πηγαινουν ΟΛΑ ΚΑΛΑ κ σε εμας να μεινουμε συντομα!!!!!!!

φιλιααααα

να σου απαντησω στο πρωτο σκελος γιατι κι εγω στην 9η βδομαδα ειμαι!ο γιατρος μου ειπε να προσεχω κ να παρω μεχρι 12-14 κιλα το πολυ!οταν εμαθα για την εγγκυμοσυνη μου με εναλε να κανω τον προγεννητικο ελεγχο οπου ειναι ενα σωρο εξετασεις και μου ειπε να παρω χαπια φιλισιν!σε 2 βδομαδες πο υεχω ραντεβου για την αυχενικη μου ειπε να ξανακανω εξετασεις αιματος κ ουρων κ μου εδωσε να παιρνω βιταμινες!
τωρα για την δευτερη ερωτηση δεν γνωριζω κοριτσακι μου!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
24-01-12, 10:58
καλημερα!!!!!

φιλιααααα

Φυσιολογικα πρεπει να δρομολογουνται οι εξετασεις απο νωρις. Δεν πρεπει να καθυστερουν γιατι αν κατι παει λαθος, πρέπει να υπαρχει χρονικο περιθωριο να διορθωθει!

Σχετικα με το βαρος, 10-12 κιλα ειναι το οριο που πρεπει μια εγκυος να παρει σε όλη την εγκυμοσυνη. Με το ρυθμο αυτο το βαρος της θα φτασει σε ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ επιπεδα καθως την κανει υποψηφια για ΠΟΛΛΕΣ και ΣΟΒΑΡΕΣ επιπλοκες!!!

Θα σας συμβουλευα να ξανασκεφτειτε ορισμενα πραγματα!!!

Η δευτερη διεισδυση δεν εχει καμια επιπτωση στην πιθανοτητα γονιμοποιησης!!

MARAKI HOPE
24-01-12, 11:05
καλημερα κοριτσια!!!!!οντως κι εγω ετσι πιστευα με την θερμοκρασια αλλα ευτυχως διαψευστηκα!!!απλα ο πονος στο στηθος ηταν διαφορετικος!!!!πονουσα οχι μονο απο τα πλαγια αλλα κ στο κεντρο!μπρουμυτα δεν μπορουσα να κοιμηθω με τιποτα!!!!!!!

να σου απαντησω στο πρωτο σκελος γιατι κι εγω στην 9η βδομαδα ειμαι!ο γιατρος μου ειπε να προσεχω κ να παρω μεχρι 12-14 κιλα το πολυ!οταν εμαθα για την εγγκυμοσυνη μου με εναλε να κανω τον προγεννητικο ελεγχο οπου ειναι ενα σωρο εξετασεις και μου ειπε να παρω χαπια φιλισιν!σε 2 βδομαδες πο υεχω ραντεβου για την αυχενικη μου ειπε να ξανακανω εξετασεις αιματος κ ουρων κ μου εδωσε να παιρνω βιταμινες!
τωρα για την δευτερη ερωτηση δεν γνωριζω κοριτσακι μου!

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου....ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΟΥΤΕ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ....:(οσοι μου απαντησαν στα διαφορα τοπικ που εβαλα το ιδιο μνμ μου ειπαν τα ιδια....και ο κ. Χριστοπουλος τα ιδια ειπε.... εχω ανυσηχησει πολυ.....
οσο για το δευτερο κομματι ευτυχως δεν επηρεαζει απο οτι μου ειπαν.....;)

σου ευχομαι ολοψυχα μια τελεια εγκυμοσυνη και ολα να σου πανε πολυ καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!

libero10
24-01-12, 11:14
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου....ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΟΥΤΕ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ....:(οσοι μου απαντησαν στα διαφορα τοπικ που εβαλα το ιδιο μνμ μου ειπαν τα ιδια....και ο κ. Χριστοπουλος τα ιδια ειπε.... εχω ανυσηχησει πολυ.....
οσο για το δευτερο κομματι ευτυχως δεν επηρεαζει απο οτι μου ειπαν.....;)

σου ευχομαι ολοψυχα μια τελεια εγκυμοσυνη και ολα να σου πανε πολυ καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!

σ ευχαριστω παρα πολυ κ σου ευχομαι ολοψυχα να ερθει το πολυποθητο σπορακι!!!!
παντως οπως αναφερει κ πιο πανω ο κ χριστοπουλος τα κιλα παιζουν μεγαλο ρολο!ο γιατρος μου ειπε κατα λεξη αν ξεπερασεις τα 12 θα σε μαστιγωσω.....τωρα οσο για τις εξετασεις πρεπει οπωσδηποτε να κανει!!!!!μηπως να αλλαξει γιατρο???????

MARAKI HOPE
24-01-12, 11:18
σ ευχαριστω παρα πολυ κ σου ευχομαι ολοψυχα να ερθει το πολυποθητο σπορακι!!!!
παντως οπως αναφερει κ πιο πανω ο κ χριστοπουλος τα κιλα παιζουν μεγαλο ρολο!ο γιατρος μου ειπε κατα λεξη αν ξεπερασεις τα 12 θα σε μαστιγωσω.....τωρα οσο για τις εξετασεις πρεπει οπωσδηποτε να κανει!!!!!μηπως να αλλαξει γιατρο???????

αυτο πιστευα κ εγω ακομα και πριν μιλησω εδω στο φορουμ για τις ανησυχιες μου στο θεμα αντιμετωπισης του γιατρου αλλα δυστυχως ειναι πολυ λεπτη η θεση μου και δεν μπορω να επεμβω.....θα την ενημερωσω σχετικα και θα της προτεινω να γραφτει στο φορουμ να μιλησει με ολες εσας που εχετε τοσο καλη διαθεση βοηθειας κ ισως να αλλαξει κατι......δεν ξερω.....παντως ανησυχω πολυ γιατι ειναι κ ο δικος μου γιατρος δυστυχως.....

stroumfitaki
24-01-12, 21:55
Καλησπέρα σας! ♥

Σήμερα μέσα σε όλα τα προηγούμενα συμπτώματα, μου προστέθηκαν και πόνοι περιόδου, το στομάχι μου δεν είναι και τόσο καλά και το κεφάλι μου έχει τη γνωστή θολούρα της περιόδου. Από την 24 μέρα του κύκλου βέβαια είναι κάπως νωρίς για να μου έρθει περίοδος, αλλά έτσι όπως μου τα έχει κάνει τον τελευταίο χρόνο, τίποτε δεν αποκλείω!

Στο πίσω μέρος του μυαλού μου εύχομαι να μου φυτεύεται το σποράκι, στο μπροστά μέρος του μυαλού μου λέω πως πάλι σε κουλή μέρα θα μου έρθει η περίοδος!

Μα δεν είναι άδικο αυτό; Περίοδος και εγκυμοσύνη να έχουν τα ίδια συμπτώματα; Ολόκληρη φύση με τόσο μεγαλείο, αυτό δε μπορούσε να το φτιάξει κάπως αλλιώς να μη μας τρώει κι εμάς η αγωνία;

stroumfitaki
25-01-12, 22:28
Διάβασα οτι πολλές κοπέλες που ήταν τελικά έγκυες, όταν φυτευόταν το σποράκι τους είδαν μια καφέ κηλίδα στο εσώρουχό τους. Πώς ακριβώς είναι αυτή η καφέ κηλίδα; Είναι καφέ σκούρα ή κάπως... λευκοκαφέ;
:confused:

IFIGENIOULA
25-01-12, 23:03
Καλησπέρα και απο μένα..
θα σας πω τι νιώθω και θα μου πείτε τι πιστεύετε..
Περιμένω να αδιαθετήσω στις 2/02 σε κύκλο 32 ημερών(περίπου, είχα κάτι προβληματάκια μέχρι και 2 μήνες). Ενώ έχουν τελειώσει οι μέρες της ωορηξίας μου,κατα τις οποίες ήρθα αρκετές φορές σε επαφή με τον σύζυγό μου, συνεχίζω να έχω πρησμένο στήθος και κοιλιά, για δυο συνεχόμενες μέρες είχα έντονο τράβηγμα στην αριστερή σάλπιγγα, μικρο πονάκια γενικά και λίγο μέση.Δεν νιώθω ούτε κόπωση ούτε υπνηλία απλά νιώθω ότι πεινάω πιο πολύ και απο σήμερα έχω ενοχλήσεις στο στομάχι μου.
Σημαίνουν τίποτα όλα αυτά ή είναι απλά προεόρτια περιόδου ή απλά κάποιο κρύωμα η ακόμα και ίωση? (για το στομάχι μιλάω)

Σας ευχαριστώ πολύ..

stroumfitaki
26-01-12, 12:46
... και ξαφνικά σήμερα που περιμένω περίοδο εξαφανίζονται όλα τα συμπτώματα και επιστρέφω στο 36,6...
Νομίζω πως έχει αρχίσει να σπάει το ηθικό μου... :-(

stroumfitaki
26-01-12, 21:59
... κι από το μεσημέρι ξαναεμφανίζονται!
Πάει, θα το χάσω το μυαλό μου σήμερα!
Το θετικό είναι τουλάχιστον οτι δεν έχει έρθει η ακατανόμαστη ακόμη...

IFIGENIOULA
26-01-12, 22:04
Έγω τελικά σήμερα παρόλο που είναι πάρα πολύ νωρίς έκανα ένα τεστγια να δείξει αρνητικό και να ΄΄ηρεμήσω και αυτό βγήκε πολύ αχνό θετικό.. τι να πω μου φαίνεται ότι μπερδεύτηκα τελείως τωρα..

ΣΤΕΛΛΙ
26-01-12, 22:13
εγω τον νοεμβρη δεν αδιαθετησα---παω στο γιατρο: καθυστερημενη ωορρηξια, βλεπει ενα ωοθυλλακιο 14 χιλιοστων κ μου λεει ποιες μερες να ερθω σε σε επαφη...το τηρω πιστα!!! μετα απο 3 βδομαδεσ ποναγε το στηθος μου οπωσ της περιοδου!!!! το στομαχι μονο 2 μερες....κανενα αλλο συμπτωμα!!! κανω τεστ κ χοριακες....θετικο!!!! αρα μονο το στηθος ποναγε για καμια βδομαδα κ ειπα να κανω τεστ...παντως επειδη τωρα ειμαι στην 11η βδομαδα κ υποφερω με το στομαχι απο την 7η!!...οι πονοι του στομαχιου ειναι αφορητοι με δυσπεψια κ ναυτιες...δεν ξερω αν αρχιζουν απο πολυ νωρισ...εγω την 6η-7η βδομαδα ξεκινησα....και αν δεν ειχα παει στο γιατρο, θα ερχομουν σε επαφη κ ακομα θα περιμενα να αδιαθετησω!!! ευχομαι με το καλο ενα μωρακι!!!

α...και οταν εκανα το τεστ ημουν ηδη 3 βδομαδων! μονο με το στηθος ωσ συμπτωμα!!!

stroumfitaki
26-01-12, 22:31
IFIGENIOULA (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=51936) μού φαίνεται πώς η τύχη σού χαμογέλασε! Πόσο νωρίς το έκανες το τεστ;

ΣΤΕΛΛΙ (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=23543) λέγε μας τέτοια, ανέβασέ μας, γιατί σήμερα ειδικά είμαι να σκάσω!

Και δεν μπορώ και να καταλήξω πότε να κάνω τεστ, αφού δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει να υπολογίσω τον κύκλο μου 26, 27, 28 ημερών ή και παραπάνω. Την τελευταία χρονιά κυμαίνεται από 25 μέχρι 30. Ωορρηξία δεν κατάλαβα, και επαφές είχαμε μέρα παρά μέρα.

Να κάνω αύριο ένα λέτε; Θα έχει προλάβει να δείξει;

IFIGENIOULA
26-01-12, 22:59
IFIGENIOULA (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=51936) μού φαίνεται πώς η τύχη σού χαμογέλασε! Πόσο νωρίς το έκανες το τεστ;

ΣΤΕΛΛΙ (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=23543) λέγε μας τέτοια, ανέβασέ μας, γιατί σήμερα ειδικά είμαι να σκάσω!

Και δεν μπορώ και να καταλήξω πότε να κάνω τεστ, αφού δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει να υπολογίσω τον κύκλο μου 26, 27, 28 ημερών ή και παραπάνω. Την τελευταία χρονιά κυμαίνεται από 25 μέχρι 30. Ωορρηξία δεν κατάλαβα, και επαφές είχαμε μέρα παρά μέρα.

Να κάνω αύριο ένα λέτε; Θα έχει προλάβει να δείξει;
5 μερες πριν την αναμενόμενη περίοδο

stroumfitaki
27-01-12, 11:09
5 μέρες; Όντως είναι κάπως νωρίς. Αν σκέφτεσαι να κάνεις κι άλλο τεστ αντί χοριακής, ίσως είναι καλύτερα να περιμένεις τουλάχιστον μέχρι Τρίτη-Τετάρτη.

Έκανα κι εγώ ένα πριν λίγο, αρνητικό, και είμαι στην 27η μέρα. Αφού όμως περίοδος δε μου έχει έρθει ακόμη, ελπίζω ακόμη και θα περιμένω να κάνω άλλο ένα την Κυριακή.

Είναι πολύ χτυπητά τα συμπτώματα για να εμπιστευτώ το αρνητικό. Χτες είχα έντονα τσιμπήματα χαμηλά στην κοιλιά και από το μεσημέρι μέχρι να πέσει ο ήλιος με τάραξε στη ζαλάδα και την αναγούλα. Δηλαδή, αν δεν είμαι έγκυος, τότε κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει με το στομάχι μου ή με το κεφάλι μου, τί να πω...

stroumfitaki
27-01-12, 20:46
Τελικά όντως πρέπει κάποιο πρόβλημα να έχω με το κεφάλι μου και μάλλον θα πρέπει να πάρω φόρα και να το χτυπήσω στον τοίχο...
Μου ήρθε η ξεδιάντροπη το μεσημέρι... :-(

IFIGENIOULA
28-01-12, 10:00
Τελικά όντως πρέπει κάποιο πρόβλημα να έχω με το κεφάλι μου και μάλλον θα πρέπει να πάρω φόρα και να το χτυπήσω στον τοίχο...
Μου ήρθε η ξεδιάντροπη το μεσημέρι... :-(

Δεν πειράζει.....:oops: τον επόμενο μήνα σου εύχομαι να δεις ένα τεράστιο ΘΕΤΙΚΟ....Εγώ έκανα άλλο ένα εχθές το πρωί και ήταν και αυτό θετικό.. επειδή λοιπόν μπερδεύτηκα θα πάω για χοριακή Δευτέρα Τρίτη και βλέπουμε... τα συμτώματα μου καλά κρατούν.. βέβαια δεν αποκλείεται να είναι και μένασ όλα στο μυαλό μου και ξαφνικά μια μέρα να την δω.. την χαζή

stroumfitaki
28-01-12, 12:45
Σε ευχαριστώ, από το στόμα σου και στου αυγού μου το αυτί!!! :D Με δεύτερο θετικό σε βλέπω να παίρνεις μια ωραία μεγάλη χοριακή Ιφιγενειούλα μου! Με το καλό!

Εγώ πέρασα χτες τα πάθη! Όπως μου ήρθε το μεσημέρι, το απόγευμα κόβεται μέχρι το βράδυ. Τα νεύρα μου τεντωμένα, δεν καταφέρνω να αποκοιμηθώ πριν τις 4 το πρωί. Στις 7 ξυπνάω από φρικτούς πόνους, φτιάχνω ένα ντεπόν αναβράζον. Με το που πίνω το μισό, τρέχω τουαλέτα και λιώνω στον εμετό. Με πιάνει κι ένα κρύο απίστευτο που έτρεμα σαν το ψάρι, δεν όριζα τα σαγόνια μου. Μου ξεκινάει και η περίοδος, χτυπάω και μια διάρροια καπάκι...

Με παίρνει ο καλός μου αγκαλιά, παίρνω κι εγώ τη θερμοφόρα κι έτσι κατάφερα να ξανακοιμηθώ. Σήμερα το στομάχι μου είναι για πέταμα.

Δεν της έφτανε που μου ήρθε και μου τσάκισε την ψυχολογία, έπρεπε να με αποτελειώσει και σωματικά!

Αχ, ανυπομονώ να τελειώσει να ξεκινήσω να μετράω από την αρχή...

ath_gal1
28-01-12, 12:50
Σε ευχαριστώ, από το στόμα σου και στου αυγού μου το αυτί!!! :D Με δεύτερο θετικό σε βλέπω να παίρνεις μια ωραία μεγάλη χοριακή Ιφιγενειούλα μου! Με το καλό!

Εγώ πέρασα χτες τα πάθη! Όπως μου ήρθε το μεσημέρι, το απόγευμα κόβεται μέχρι το βράδυ. Τα νεύρα μου τεντωμένα, δεν καταφέρνω να αποκοιμηθώ πριν τις 4 το πρωί. Στις 7 ξυπνάω από φρικτούς πόνους, φτιάχνω ένα ντεπόν αναβράζον. Με το που πίνω το μισό, τρέχω τουαλέτα και λιώνω στον εμετό. Με πιάνει κι ένα κρύο απίστευτο που έτρεμα σαν το ψάρι, δεν όριζα τα σαγόνια μου. Μου ξεκινάει και η περίοδος, χτυπάω και μια διάρροια καπάκι...

Με παίρνει ο καλός μου αγκαλιά, παίρνω κι εγώ τη θερμοφόρα κι έτσι κατάφερα να ξανακοιμηθώ. Σήμερα το στομάχι μου είναι για πέταμα.

Δεν της έφτανε που μου ήρθε και μου τσάκισε την ψυχολογία, έπρεπε να με αποτελειώσει και σωματικά!

Αχ, ανυπομονώ να τελειώσει να ξεκινήσω να μετράω από την αρχή...

καλημερα...αχαχαχ...συγνωμη που γελαω αλλα σε φερνω σαν εικονα στο μυαλο μου να τα παθαινεις ολα αυτα καπακι !..ε δεν εμεινε και τιποτα αλλο ..εμετο διαρροια περιοδο ..ελεοσ ....!! περαστικα κουκλα ...μην απογοητευεσαι ...next month ....maybe -baby!

stroumfitaki
28-01-12, 17:21
Τώρα που το λες με πιάνουν κι εμένα τα γέλια!!! :mrgreen:
Πω πω, εξάντλησα όλο το ρεπερτόριό μου χτες!

Αυτό το μήνα πάντως θα είμαι ακόμη πιο οργανωμένη!

Θερμοκρασία: μετράω από την αρχή
Τεστ ωορρηξίας: αγορασμένα και σε ετοιμότητα
Τεστ εγκυμοσύνης: αγορασμένα και σε ετοιμότητα
Σταφίδες: αγορασμένες και σε ετοιμότητα
Σύζυγος: αγριεμένος και σε ετοιμότητα!!!

http://www.sherv.net/cm/emoticons/war/saluting-soldier.gif

IFIGENIOULA
28-01-12, 17:36
Σε καταλαβαίβω γιατι και εγω με την περίοδο αυτά παθαίνω.. η σειρά αλλάζει λίγο :-).. Περάστικά σου εύχομαι και ελπίζω όλα τα αγορασμένα τεστ να βγούνε θετικά το επόμενο μήνα..

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
28-01-12, 17:37
καλημερα!!!!!

φιλιααααα
Καλησπερα ειμαι στην 21η εβδομαδα και ο γιατρος μου που με ζυγιζει καθε μηνα μου εχει πει να παρω 14-15 κιλα τον προηγουμενο μηνα επειδη πηρα 4 σε ενα μηνα μου ειπε να προσεχω.Αυτα που λεει ο γιατρος στη κουνιαδα σου ειναι σιγουρα λαθος γαι τα κιλα και οσον αφορα τις εξετασεις ειναι αδικαιολογητος που δεν τις εχει δωσει να κανει ακομα.Εγω εκανα ολες τις προγεννητικες απο την 8η εβδομαδα περιπου και απο τοτε κανω καθε μηνα για τοξοπλασμα,ουρα και αιμα.Εγω θα σου προτεινα να της πεις να τον αλλαξει και εσυ φυσικα!!!Δεν παιζουν με αυτα!!!!!!Σχετικα με το δευτερο ερωτημα σου ξερω πως οχι δεν πειραζει απλα αποδυναμωνεται το σπερμα γι αυτο και λενε οτι οταν θες να μεινεις εγκυος οι επαφες πρεπει να ειναι μερα παρα μερα για να ειναι πιο δυνατο.Αν το σκεφτεις εχει λογικη.Ελπιζω να σε βοηθησα

elenip83
27-03-12, 12:06
Καλημέρα σας!!

Είμαι νέα ως μέλος, αλλά παλιά ως απλή αναγνώστρια... Διαβάζοντας τις εμπειρίες σας, είπα να καταθέσω κι εγώ τις δικιές μου ανησυχίες.. Είχα αδιαθετήσει στις 28.2.2012 και, λόγω "κουτσοΦλέβαρου", είναι σαν να είχα αδιαθετήσει στις 30 για να υπολογίστει η επόμενη περίοδος. Τους τελευταίους μήνες (εδώ και 1 χρόνο, καλύτερα!) αδιαθετώ 5-6 μέρες νωρίτερα (μπορεί και 1 εβδομάδα).. Μόνο τον προηγούμενο μήνα ήρθαν 2 μέρες νωρίτερα. Αυτόν τον μήνα, σήμερα που έχουμε 27.3.2012, ούτε δείγμα περιόδου! Το μόνο που έχω εδώ και 4-5 μέρες είναι έντονοι πόνοι (οι οποίοι έρχονται και φεύγουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα μέσα στην ημέρα) χαμηλά κεντροαριστερά στην κοιλιά. Είναι όμοιοι με "έντονης" περιόδου. Επίσης, έχω ελαφρώς "μεγαλωμένο" στήθος!! Κάθε φορά που πηγαίνω στο μπάνιο, λέω "τώρα μου'ρθανε το νιώθω", αλλά τίποτα!! Άσε που παρατηρώ ότι μου μυρίζουν διάφορα άσχετα... Π.χ. χτες στη δουλειά, μου μύριζε απορρυπαντικό!!! Έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες από αρχή του χρόνου και λέω μήηηηηηηηηηπως, αλλά δεν θέλω να το πολυσκέφτομαι, για να μην απογοητευτώ ξανά! Άλλες δύο φορές είχα την εντύπωση ότι ήμουν έγκυος (με αναγούλες, όχι πόνους-πρηξίματα και τέτοια), είχα κάνει τα τεστ που δείχνουν αν είσαι έγκυος ή όχι πριν ακόμα αδιαθετήσεις και τζίφος! Μου ήρθε η περίοδος κανονικότατα τότε! Τώρα, σκέφτομαι, μήπως οι πόνοι είναι από κανένα κρύωμα της κοιλιάς και προσγειώνομαι... Αλλά, βαθιά μέσα μου, ελπίζω... Τι να κάνω;;; Ουφ....

Ευχαριστώ προκαταβολικώς!

Asteraki_80
27-03-12, 12:41
Καλημέρα σας!!

Είμαι νέα ως μέλος, αλλά παλιά ως απλή αναγνώστρια... Διαβάζοντας τις εμπειρίες σας, είπα να καταθέσω κι εγώ τις δικιές μου ανησυχίες.. Είχα αδιαθετήσει στις 28.2.2012 και, λόγω "κουτσοΦλέβαρου", είναι σαν να είχα αδιαθετήσει στις 30 για να υπολογίστει η επόμενη περίοδος. Τους τελευταίους μήνες (εδώ και 1 χρόνο, καλύτερα!) αδιαθετώ 5-6 μέρες νωρίτερα (μπορεί και 1 εβδομάδα).. Μόνο τον προηγούμενο μήνα ήρθαν 2 μέρες νωρίτερα. Αυτόν τον μήνα, σήμερα που έχουμε 27.3.2012, ούτε δείγμα περιόδου! Το μόνο που έχω εδώ και 4-5 μέρες είναι έντονοι πόνοι (οι οποίοι έρχονται και φεύγουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα μέσα στην ημέρα) χαμηλά κεντροαριστερά στην κοιλιά. Είναι όμοιοι με "έντονης" περιόδου. Επίσης, έχω ελαφρώς "μεγαλωμένο" στήθος!! Κάθε φορά που πηγαίνω στο μπάνιο, λέω "τώρα μου'ρθανε το νιώθω", αλλά τίποτα!! Άσε που παρατηρώ ότι μου μυρίζουν διάφορα άσχετα... Π.χ. χτες στη δουλειά, μου μύριζε απορρυπαντικό!!! Έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες από αρχή του χρόνου και λέω μήηηηηηηηηηπως, αλλά δεν θέλω να το πολυσκέφτομαι, για να μην απογοητευτώ ξανά! Άλλες δύο φορές είχα την εντύπωση ότι ήμουν έγκυος (με αναγούλες, όχι πόνους-πρηξίματα και τέτοια), είχα κάνει τα τεστ που δείχνουν αν είσαι έγκυος ή όχι πριν ακόμα αδιαθετήσεις και τζίφος! Μου ήρθε η περίοδος κανονικότατα τότε! Τώρα, σκέφτομαι, μήπως οι πόνοι είναι από κανένα κρύωμα της κοιλιάς και προσγειώνομαι... Αλλά, βαθιά μέσα μου, ελπίζω... Τι να κάνω;;; Ουφ....

Ευχαριστώ προκαταβολικώς!

Τελικά αδιαθέτησες?:confused:

elenip83
27-03-12, 12:44
Τελικά αδιαθέτησες?:confused:

Όχι, αυτό λέω! Τίποτα ακόμα....

Asteraki_80
27-03-12, 12:47
Όχι, αυτό λέω! Τίποτα ακόμα....

Μπερδεύομαι πόσες μέρες διαρκεί ο κύκλος σου και σε ποια ημέρα είσαι τώρα? έχεις καθυστέρηση?
Μη κάνεις ιστορική αναδρομή βγάλε ένα μέσο όρο κύκλο περιόδου.
Μακάρι να είσαι εγκυούλα πάντως αν έχεις καθυστέρηση κάνε ένα τεστ να μας πεις τα νέα!
Υπάρχει πολύ αγωνία στην ατμόσφαιρα!

elli 26
27-03-12, 12:47
kalimera elenip83..kae ligo ypomoni k an den soy erthei pigene gia xoriaki..ego perimeno tin deytera k exo saltarei....giayto soy leo ypomoniiiiiiiiiiiiiiii...

elenip83
27-03-12, 12:51
Μπερδεύομαι πόσες μέρες διαρκεί ο κύκλος σου και σε ποια ημέρα είσαι τώρα? έχεις καθυστέρηση?
Μη κάνεις ιστορική αναδρομή βγάλε ένα μέσο όρο κύκλο περιόδου.
Μακάρι να είσαι εγκυούλα πάντως αν έχεις καθυστέρηση κάνε ένα τεστ να μας πεις τα νέα!
Υπάρχει πολύ αγωνία στην ατμόσφαιρα!

Ο κύκλος μου τον τελευταίο χρόνο διαρκούσε 24 μέρες περίπου. Μόνο τον προηγούμενο μήνα διήρκησε 28 μέρες.. Έχω χάσει κι εγώ το μέτρημα, μου έχει σπάσει τα νεύρα, δεν ξέρω πότε να περιμένω περίοδο επιτέλους!!! :-? Και πότε να θεωρήσω ότι έχω καθυστέρηση;;; Να έχω ελπίδες ή να τις καταπολεμήσω κι αυτές που έχω ήδη;;; :|

elenip83
27-03-12, 12:52
kalimera elenip83..kae ligo ypomoni k an den soy erthei pigene gia xoriaki..ego perimeno tin deytera k exo saltarei....giayto soy leo ypomoniiiiiiiiiiiiiiii...

Την Δευτέρα περιμένεις περίοδο ή τις απαντήσεις από την χωριακή; Άρα, κοντά είμαστε! Μακάρι, Παναγία μου... Να το βιώσουμε και μαζί! Χιχιχι...

Asteraki_80
27-03-12, 12:54
Ο κύκλος μου τον τελευταίο χρόνο διαρκούσε 24 μέρες περίπου. Μόνο τον προηγούμενο μήνα διήρκησε 28 μέρες.. Έχω χάσει κι εγώ το μέτρημα, μου έχει σπάσει τα νεύρα, δεν ξέρω πότε να περιμένω περίοδο επιτέλους!!! :-? Και πότε να θεωρήσω ότι έχω καθυστέρηση;;; Να έχω ελπίδες ή να τις καταπολεμήσω κι αυτές που έχω ήδη;;; :|

Αν έχεις περάσει τις 28 μέρες σήμερα είσαι σε καθυστέρηση, περίμενε μέχρι Παρασκευή, εγώ στη θέση σου θα έκανα ενα τεστ για να μου φύγει το άγχος και -χτύπα ξύλο- να μου έρθει η περίοδος μετά, αφού είναι ακανόνιστος ο κύκλος σου.
Εγώ περιμένω μεθαύριο περίοδο αλλά έχω κανονικό κύκλο, μέχρι και στην ώρα όχι μόνο στην μέρα Άγγλος ο κύκλος μου.
Πάντως πιθανώς να είσαι έγκυος, αλλά θέλει υπομονή για να περάσουν και οι επόμενες 2-3 μέρες!

Asteraki_80
27-03-12, 12:58
Τώρα που το λες με πιάνουν κι εμένα τα γέλια!!! :mrgreen:
Πω πω, εξάντλησα όλο το ρεπερτόριό μου χτες!

Αυτό το μήνα πάντως θα είμαι ακόμη πιο οργανωμένη!

Θερμοκρασία: μετράω από την αρχή
Τεστ ωορρηξίας: αγορασμένα και σε ετοιμότητα
Τεστ εγκυμοσύνης: αγορασμένα και σε ετοιμότητα
Σταφίδες: αγορασμένες και σε ετοιμότητα
Σύζυγος: αγριεμένος και σε ετοιμότητα!!!

http://www.sherv.net/cm/emoticons/war/saluting-soldier.gif

Σταφίδες?

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
27-03-12, 13:02

Να καταπολεμήσεις λίγο το άγχος σου θα έλεγα εγώ. Διαταράσεις τον κύκλο σου με αυτό τον τρόπο. Κι εγώ θέλω μωράκι πάάάάάάρα πολύ αλλά προσπαθώ να είμαι ήρεμη. Βρες τρόπους να ξεχαστείς λιγάκι, όσο γίνεται, ξέρω είναι δύσκολο!!!

elenip83
27-03-12, 13:02
Αν έχεις περάσει τις 28 μέρες σήμερα είσαι σε καθυστέρηση, περίμενε μέχρι Παρασκευή, εγώ στη θέση σου θα έκανα ενα τεστ για να μου φύγει το άγχος και -χτύπα ξύλο- να μου έρθει η περίοδος μετά, αφού είναι ακανόνιστος ο κύκλος σου.
Εγώ περιμένω μεθαύριο περίοδο αλλά έχω κανονικό κύκλο, μέχρι και στην ώρα όχι μόνο στην μέρα Άγγλος ο κύκλος μου.
Πάντως πιθανώς να είσαι έγκυος, αλλά θέλει υπομονή για να περάσουν και οι επόμενες 2-3 μέρες!

Αύριο είναι η 28η.. Μέχρι την Παρασκευή;;;; Πολύ μακριά μου φαίνεται!!! :razz:
Τα τεστ προ περιόδου δεν είναι και απόλυτα αξιόπιστα, οπότε τα αποφεύγω για να μην απογοητευτώ τσάμπα! Η αδερφή μου είχε κάνει τα προ περιόδου (3 μέρες πριν αδιαθετήσει) και της είχε βγει αρνητικό. Έκανε στην 2η μέρα καθυστέρησης το ClearBlue και της βγήκε θετικό, ήταν έγκυος στον πρώτο της παιδάκι!

Εσύ έχεις κανένα σύμπτωμα;

elenip83
27-03-12, 13:04
Να καταπολεμήσεις λίγο το άγχος σου θα έλεγα εγώ. Διαταράσεις τον κύκλο σου με αυτό τον τρόπο. Κι εγώ θέλω μωράκι πάάάάάάρα πολύ αλλά προσπαθώ να είμαι ήρεμη. Βρες τρόπους να ξεχαστείς λιγάκι, όσο γίνεται, ξέρω είναι δύσκολο!!!

Πώς να ξεχαστώ, η κακομοίρα;; Μου το θυμίζει η κοιλιά μου, δεν μπορώ να πω!

Σου εύχομαι να το αποκτήσεις σύντομα.. Πολύ σύντομα!!

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
27-03-12, 13:36
Πώς να ξεχαστώ, η κακομοίρα;; Μου το θυμίζει η κοιλιά μου, δεν μπορώ να πω!

Σου εύχομαι να το αποκτήσεις σύντομα.. Πολύ σύντομα!!

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!:p:p:p:p

Asteraki_80
27-03-12, 14:22
Αύριο είναι η 28η.. Μέχρι την Παρασκευή;;;; Πολύ μακριά μου φαίνεται!!! :razz:
Τα τεστ προ περιόδου δεν είναι και απόλυτα αξιόπιστα, οπότε τα αποφεύγω για να μην απογοητευτώ τσάμπα! Η αδερφή μου είχε κάνει τα προ περιόδου (3 μέρες πριν αδιαθετήσει) και της είχε βγει αρνητικό. Έκανε στην 2η μέρα καθυστέρησης το ClearBlue και της βγήκε θετικό, ήταν έγκυος στον πρώτο της παιδάκι!

Εσύ έχεις κανένα σύμπτωμα;

Εγώ με τα συμπτώματα δεν είμαι αντικειμενική, λίγο πρήξιμο στο στήθος όχι πολύ, πόνοι στην κοιλιά και τις προάλλες κάτι υγρά που φοβάμαι μήπως είναι κανένα μικρόβιο. Περιμένω περίοδο, το κακό είναι ότι κρυώνω κιόλας όπως ακριβώς με την περίοδο.

elenip83
27-03-12, 14:44
Εγώ με τα συμπτώματα δεν είμαι αντικειμενική, λίγο πρήξιμο στο στήθος όχι πολύ, πόνοι στην κοιλιά και τις προάλλες κάτι υγρά που φοβάμαι μήπως είναι κανένα μικρόβιο. Περιμένω περίοδο, το κακό είναι ότι κρυώνω κιόλας όπως ακριβώς με την περίοδο.

Πάντως, βρε παιδί μου, είναι αποδεδειγμένο ότι όταν θέλουμε κάτι πολύ, βλέπουμε παντού σημάδια που, υπό άλλες συνθήκες, δεν θα δίναμε καμία σημασία.

Μπορεί, όντως, να είναι συμπτώματα.. Μας το εύχομαι!!

Τοξότες δεν βγαίνουν τώρα; :-)

Olga92
27-03-12, 15:27
Καλησπέρα κορίτσια!! Διαβάζω πολύ καιρό τώρα με πολύ προσοχή για τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης. Η αλήθεια είναι ότι διαφέρουν σε κάθε άνθρωπο. Μακάρι να υπήρχε κάτι που να μας το έδειχνε καθαρά, χωρίς να πληρώναμε ένα σορό λεφτά σε τεστ εγκυμοσύνης και χοριακές, αλλά τι να πεις!!!
Τελοσπάντων! Ήθελα την βοήθειά σας γιατί δυστυχώς ο κύκλος μου είναι ένα μαύρο χάλι εδώ και ένα χρόνο!

Τελευταία περίοδος: 12-3-12
Προτελευταία: 1-2-12
και πριν την προτελευταία: 29-12-11

Πρόβλημα 1: Δεν μπορώ με σιγουριά να μάθω ποιες είναι οι γόνιμες μέρες μου.
Πρόβλημα 2: Χθες κάναμε μια προσπάθεια για μωρό, και σήμερα το πρωί ξύπνησα με ανακατωσούρα και είμαι όλη μέρα έτσι. Ξέρω ότι είναι λίγο τρελό να αρχίσουν τα συμπτώματα από τώρα, αλλά είναι δυνατόν?

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας..
Φιλιά σε όλες!! ;)

elenip83
27-03-12, 15:36
Καλησπέρα κορίτσια!! Διαβάζω πολύ καιρό τώρα με πολύ προσοχή για τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης. Η αλήθεια είναι ότι διαφέρουν σε κάθε άνθρωπο. Μακάρι να υπήρχε κάτι που να μας το έδειχνε καθαρά, χωρίς να πληρώναμε ένα σορό λεφτά σε τεστ εγκυμοσύνης και χοριακές, αλλά τι να πεις!!!
Τελοσπάντων! Ήθελα την βοήθειά σας γιατί δυστυχώς ο κύκλος μου είναι ένα μαύρο χάλι εδώ και ένα χρόνο!

Τελευταία περίοδος: 12-3-12
Προτελευταία: 1-2-12
και πριν την προτελευταία: 29-12-11

Πρόβλημα 1: Δεν μπορώ με σιγουριά να μάθω ποιες είναι οι γόνιμες μέρες μου.
Πρόβλημα 2: Χθες κάναμε μια προσπάθεια για μωρό, και σήμερα το πρωί ξύπνησα με ανακατωσούρα και είμαι όλη μέρα έτσι. Ξέρω ότι είναι λίγο τρελό να αρχίσουν τα συμπτώματα από τώρα, αλλά είναι δυνατόν?

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας..
Φιλιά σε όλες!! ;)

Καλησπέρα!!

Πρόβλημα 1: υπάρχουν αντίστοιχα τεστ, αν και ξέρω ότι η top γόνιμη είναι η 14η μέρα του κύκλου σου.
Πρόβλημα 2: το ωάριο γονιμοποιείται μετά από 48 ώρες, μήπως είναι απλή σύμπτωση ή είναι η ιδέα σου;

Μην ξεκινάς με άγχος! Απλά, ασ'το και όποτε κάτσει! Σου μιλάω εκ πείρας, το μόνο που καταφέρνεις είναι να προβληματίζεις το μυαλουδάκι σου και να μην απολαμβάνεις τις στιγμές με τον άνθρωπό σου.. Γιατί θα σκέφτεσαι "κάτσε να κάτσω έτσι, για να πιάσει", "μήπως το καταφέραμε;", "μην κάνω μπάνιο για να μην φύγει το -υλικό-"... Άσε! Πολύ ψυχοφθόρο!!!

Olga92
27-03-12, 15:42
Καλησπέρα!!

Πρόβλημα 1: υπάρχουν αντίστοιχα τεστ, αν και ξέρω ότι η top γόνιμη είναι η 14η μέρα του κύκλου σου.
Πρόβλημα 2: το ωάριο γονιμοποιείται μετά από 48 ώρες, μήπως είναι απλή σύμπτωση ή είναι η ιδέα σου;

Μην ξεκινάς με άγχος! Απλά, ασ'το και όποτε κάτσει! Σου μιλάω εκ πείρας, το μόνο που καταφέρνεις είναι να προβληματίζεις το μυαλουδάκι σου και να μην απολαμβάνεις τις στιγμές με τον άνθρωπό σου.. Γιατί θα σκέφτεσαι "κάτσε να κάτσω έτσι, για να πιάσει", "μήπως το καταφέραμε;", "μην κάνω μπάνιο για να μην φύγει το -υλικό-"... Άσε! Πολύ ψυχοφθόρο!!!

Καταρχάς ευχαριστώ που μου απάντησες τόσο γρήγορα! :D
Αν το πάρουμε με τις ημέρες --> 12-3-12 αδιαθέτησα, σήμερα είναι η 15η μέρα. Άρα χθες είχα ωορρηξία; Ή μήπως εννοείς 14 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο;

elenip83
27-03-12, 15:51
Καταρχάς ευχαριστώ που μου απάντησες τόσο γρήγορα! :D
Αν το πάρουμε με τις ημέρες --> 12-3-12 αδιαθέτησα, σήμερα είναι η 15η μέρα. Άρα χθες είχα ωορρηξία; Ή μήπως εννοείς 14 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο;

Τίποτα, βρε! Εδώ η μία "βοηθάει" την άλλη..

14η μέρα από την πρώτη μέρα περιόδου.. Μετρώντας ΚΑΙ την πρώτη, άρα η 14η μέρα ήταν στις 25.3

Νομίζω ότι οι γόνιμες κρατάνε 2-3 μέρες. Αλλά μην πηγαίνεις με πρόγραμμα, γιατί θα έχεις άγχος και, όπως είπαμε, δεν οδηγεί πουθενά!! Απλά, να το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου... :-D

Olga92
27-03-12, 16:00
Τίποτα, βρε! Εδώ η μία "βοηθάει" την άλλη..

14η μέρα από την πρώτη μέρα περιόδου.. Μετρώντας ΚΑΙ την πρώτη, άρα η 14η μέρα ήταν στις 25.3

Νομίζω ότι οι γόνιμες κρατάνε 2-3 μέρες. Αλλά μην πηγαίνεις με πρόγραμμα, γιατί θα έχεις άγχος και, όπως είπαμε, δεν οδηγεί πουθενά!! Απλά, να το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου... :-D

Λες να έπιασα με την πρώτη; :p Χαχα!!
Το πιο σπαστικό είναι ότι δεν ξέρω πότε θα μου έρθει η επόμενη περίοδος, για να γνωρίζω πότε και αν έχω καθυστέρηση..! Τώρα είναι που θέλει υπομονή μάλλον!! :???:

elenip83
27-03-12, 16:09
Λες να έπιασα με την πρώτη; :p Χαχα!!
Το πιο σπαστικό είναι ότι δεν ξέρω πότε θα μου έρθει η επόμενη περίοδος, για να γνωρίζω πότε και αν έχω καθυστέρηση..! Τώρα είναι που θέλει υπομονή μάλλον!! :???:

Σου το εύχομαι!!! Αν είναι έτσι, τρελό πιστόλι ο λεγάμενος!! Χαχα... :lol:

Απλά, μόλις περάσει η μέρα της προηγούμενης περιόδου σου (η 12.4.2012 δηλαδή) αν θες κάνε κανένα τεστ ή για μεγαλύτερη σιγουριά, μια χοριακή β'.

Και καλά αποτελέσματα!!! :grin:

Olga92
27-03-12, 16:17
Σου το εύχομαι!!! Αν είναι έτσι, τρελό πιστόλι ο λεγάμενος!! Χαχα... :lol:

Απλά, μόλις περάσει η μέρα της προηγούμενης περιόδου σου (η 12.4.2012 δηλαδή) αν θες κάνε κανένα τεστ ή για μεγαλύτερη σιγουριά, μια χοριακή β'.

Και καλά αποτελέσματα!!! :grin:

Σε 2,5 βδομάδες ε;
Αχ! Πώς θα περάσουν αυτές οι μέρες; :-?
Προσπαθώ από την μία να είμαι χαλαρή και ήρεμη, και απ'την άλλη με πιάνει το στομάχι μου όταν το σκέφτομαι.....
Τελοσπάντων! Υπομονή !!!

Asteraki_80
27-03-12, 18:24
Σε 2,5 βδομάδες ε;
Αχ! Πώς θα περάσουν αυτές οι μέρες; :-?
Προσπαθώ από την μία να είμαι χαλαρή και ήρεμη, και απ'την άλλη με πιάνει το στομάχι μου όταν το σκέφτομαι.....
Τελοσπάντων! Υπομονή !!!

Ωορρηξία κάνουμε 14 ΠΡΙΝ την αναμενόμενη περίοδο, οπότε αν έχεις κύκλο 40 μέρες θα πρέπει να αφαιρέσεις 14 από την επόμενη περίοδο, γόνιμες είναι +- 3-4 μέρες καμιά βδομάδα δηλαδή.
Αυτοί είναι οι κανόνες αλλά δεν πάμε πάντα με κανόνες, να κάνετε σεξάκι και κυρίως τις γόνιμες αν όχι κάθε μέρα σίγουρα μέρα παρά μέρα.
Θα καταλάβεις το σώμα σου με το πέρασμα των μηνών, τώρα είμαστε σε φάση αναζήτησης και δίνουμε βάση σε όλες τις λεπτομέρειες.
Εύχομαι όλες μας να χαρούμε αυτό που επιθυμούμε!

elenip83
28-03-12, 08:01
Μου φέρατε γούρι, παιδιάαααα!!! Δεν κρατήθηκα χτες και έκανα ClearBlue και βγήκε θετικό!! Αύριο έχω ντόκτορα για τα σχετικά... Τώρα αρχίζουν τα ευχάριστα "τρεξίματα".... :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Σας εύχομαι να το ζήσετε σύντομα!!! :grin: :grin: :grin: :grin:

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
28-03-12, 08:13
Μου φέρατε γούρι, παιδιάαααα!!! Δεν κρατήθηκα χτες και έκανα ClearBlue και βγήκε θετικό!! Αύριο έχω ντόκτορα για τα σχετικά... Τώρα αρχίζουν τα ευχάριστα "τρεξίματα".... :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Συγχαρητήριαααααα!!!!! Να πάνε όλα καλά!.Να και μία καλή είδηση επιτέλους. Μπράβο,μπράβο..........Περιμένουμε νέα σου όταν πας στον γιατρό.:p:p:p:p:p

elenip83
28-03-12, 08:22
Συγχαρητήριαααααα!!!!! Να πάνε όλα καλά!.Να και μία καλή είδηση επιτέλους. Μπράβο,μπράβο..........Περιμένουμε νέα σου όταν πας στον γιατρό.:p:p:p:p:p

Σ'ευχαριστώ πολύ, κοριτσάκι μου!!

Εννοείται, θα επανέλθω με νεότερα... Και σίγουρα με καινούριες απορίες.... :-P

Και στα δικά σου!!! :grin::grin::grin:

Asteraki_80
28-03-12, 09:46

Συγχαρητήρια κουκλίτσα μου μπράβο με το καλό!!!!
Θα πας γιατρό σήμερα?
Χωριακή πότε θα κάνεις?
Ενημέρωσέ μας!

PRAYER
28-03-12, 09:49

Μπράβοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σας εύχομαι τα καλύτερα Eleni!!!!!!!!!!!
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

elenip83
28-03-12, 09:51
Συγχαρητήρια κουκλίτσα μου μπράβο με το καλό!!!!
Θα πας γιατρό σήμερα?
Χωριακή πότε θα κάνεις?
Ενημέρωσέ μας!

Σ'ευχαριστώ πολύ, κοπέλα μου!!!

Αύριο το απόγευμα τον έχω.. Θα μου πει τότε τι εξετάσεις χρειάζονται και θα ξεκινήσω...

Είπαμε, θα υπάρξει έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωση... :grin::grin:

elenip83
28-03-12, 09:52
Μπράβοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σας εύχομαι τα καλύτερα Eleni!!!!!!!!!!!
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ευχαριστούμε πολύυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!! :grin::grin::grin::grin:

Olga92
28-03-12, 10:45

Συγχαρητήρια κοπέλα μου! Εύχομαι ότι καλύτερο και πάνω απ'όλα να έχεις καλή εγκυμοσύνη!!! :D :D :D

elenip83
28-03-12, 10:48
Συγχαρητήρια κοπέλα μου! Εύχομαι ότι καλύτερο και πάνω απ'όλα να έχεις καλή εγκυμοσύνη!!! :D :D :D

Από το στόμα σου και στου Θεού τ'αφτί!!

Σ'ευχαριστώ πολύ!!

Άντε να δω κι από εσάς τέτοιες ανακοινώσεις.....;)

Olga92
28-03-12, 11:31
Εγώ ωστόσο σήμερα, ξύπνησα με ποναλάκια στην κοιλιά και το στήθος μου, μου φαίνεται πιο μεγαλωπό και στα πλαινά το νιώθω πρησμένο.
Και επίσης έχω από τη στιγμή που ξύπνησα ένα περίεργο πονοκέφαλο..

Δεν έχω τρελό άγχος, είμαι χαλαρή σε γενικές γραμμές, αλλά δεν μπορώ να ηρεμήσω απόλυτα όταν έχω τέτοια συμπτώματα και μάλιστα τόσο νωρίς!

:neutral: :neutral: :neutral:

elenip83
30-03-12, 10:01
Λοιπόν, κορίτσια....

Έχω νέα... Πήγα στο γιατρό χτες... Είμαι μόλις 15-16 ημερών από τη σύλληψη (οι γιατροί όμως μετρούν από την ημερομηνία τελευταίας περιόδου, δηλαδή 4 εβδομάδων έγκυος)...

Το είδαμε και στην οθόνη... Βασικά, κάτι σαν σκιά είδαμε, είναι πολύ νωρίς ακόμα, αλλά το σποράκι είναι εκεί και ετοιμάζεται... :grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin:

Δόθηκαν οι απαραίτητες οδηγίες, τύπου "όχι κούραση, όχι πολύ περπάτημα, όχι βάρη.. Και επίσης να μην με πιέζουν να τρώω".. Χαρακτηριστικά είπε "το παιδί θα πάρει αυτό που είναι να πάρει, ο κόσμος να χαλάσει!! είτε φας ένα αρνί είτε φας 1/3 αρνιού.. όσο πιο πολλά κιλά παίρνεις, τόσο πιο αδύνατο βγαίνει το παιδί! τι θέλετε να βγάλετε, κανένα γατί;;". :)

Και με περιμένουν ένα σωρό εξετάσεις (το χειρότερό μου!)... :-?

Ευτυχώς, με ξεάγχωσε πολύ! :grin::grin::grin:

Άντε κι εσείς γρήγορα!!!

amarillo81
30-03-12, 11:39
Λοιπόν, κορίτσια....

Έχω νέα... Πήγα στο γιατρό χτες... Είμαι μόλις 15-16 ημερών από τη σύλληψη (οι γιατροί όμως μετρούν από την ημερομηνία τελευταίας περιόδου, δηλαδή 4 εβδομάδων έγκυος)...

Το είδαμε και στην οθόνη... Βασικά, κάτι σαν σκιά είδαμε, είναι πολύ νωρίς ακόμα, αλλά το σποράκι είναι εκεί και ετοιμάζεται... :grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin:

Δόθηκαν οι απαραίτητες οδηγίες, τύπου "όχι κούραση, όχι πολύ περπάτημα, όχι βάρη.. Και επίσης να μην με πιέζουν να τρώω".. Χαρακτηριστικά είπε "το παιδί θα πάρει αυτό που είναι να πάρει, ο κόσμος να χαλάσει!! είτε φας ένα αρνί είτε φας 1/3 αρνιού.. όσο πιο πολλά κιλά παίρνεις, τόσο πιο αδύνατο βγαίνει το παιδί! τι θέλετε να βγάλετε, κανένα γατί;;". :)

Άντε κι εσείς γρήγορα!!!
eleni μου μπραβο!!!!ολα καλα θα πανε!!!κ μη σε φοβιζουν οι εξετασεισ!!αρχιζουν τα ευχαριστα τωρα!!!!!!αντε κ στα δικα μασ κοριτσια!!!

Olga92
31-03-12, 20:46
Λοιπόν, κορίτσια....

Άντε κι εσείς γρήγορα!!!

Όταν διάβαζα αυτά που έγραφες, έλεγα μέσα μου: "άντε να το ζήσουμε κι εμείς!!" :D:D:D χαίρομαι πολύ για σένα και συγκινήθηκα πολύ όταν διάβασα ότι είσαι έγκυος! Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά!!! Γράφε μας νέα σου να τα μαθαίνουμε κι εμείς!!! Φιλιά πολλά!! ;)

PRAYER
02-04-12, 13:05
Λοιπόν, κορίτσια....

Άντε κι εσείς γρήγορα!!!

Τέλεια...!!!!!!!!!! Μπράβο Eleni μου!!!!!!!!!!!!!!
Σου εύχομαι τα καλύτερα για σας και για το νινάκι σας...!
Να μην σε τρομάζουν οι εξετάσεις, να σκέφτεσαι πως κάθε φορά που θα σε βλέπει ο γιατρός σου εσύ θα βλέπεις την ψυχούλα που έχεις μέσα σου!!!!!!!!!!!
:razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::-P

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
02-04-12, 13:13
Τέλεια...!!!!!!!!!! Μπράβο Eleni μου!!!!!!!!!!!!!!
Σου εύχομαι τα καλύτερα για σας και για το νινάκι σας...!
Να μην σε τρομάζουν οι εξετάσεις, να σκέφτεσαι πως κάθε φορά που θα σε βλέπει ο γιατρός σου εσύ θα βλέπεις την ψυχούλα που έχεις μέσα σου!!!!!!!!!!!
:razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::razz::-P

Prayer σε τι στάδιο βρίσκεσαι;

PRAYER
02-04-12, 13:17
Prayer σε τι στάδιο βρίσκεσαι;

Περιμένω την άλλη Τετάρτη να μου έρθει η ακατανόμαστη...!Δεν έχω κάποια διαφορετική ένδειξη για να ελπίζω για κάτι..δυστυχώς...! Λέμε αν δεν είμαι και αυτό το μήνα να πάει ο σύζηγος για εξετάσεις..Εσύ????

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
02-04-12, 13:23
Περιμένω την άλλη Τετάρτη να μου έρθει η ακατανόμαστη...!Δεν έχω κάποια διαφορετική ένδειξη για να ελπίζω για κάτι..δυστυχώς...! Λέμε αν δεν είμαι και αυτό το μήνα να πάει ο σύζηγος για εξετάσεις..Εσύ????

Κόλλησε το μυαλό μου τώρα που μιλάμε κ δεν θυμάμαι ημερ/νία τελευταίας περιόδου. Νομιζω ότι θέλω καμιά 10αριά μέρες ακόμα. Πρησμένο στήθος μόνο εδώ και μέρες. Σπερμοδιάγραμμα θα κάνει;

PRAYER
02-04-12, 13:30
Κόλλησε το μυαλό μου τώρα που μιλάμε κ δεν θυμάμαι ημερ/νία τελευταίας περιόδου. Νομιζω ότι θέλω καμιά 10αριά μέρες ακόμα. Πρησμένο στήθος μόνο εδώ και μέρες. Σπερμοδιάγραμμα θα κάνει;

χαχαχα..ένα μυαλό χειμώνα - καλοκαίρι τι να σου κάνει...! Ελπίζω να σου έρθουνε μετά από 9 μήνες και όχι σε 10 μέρες....
Ναι απ'αυτό θα κάνει..θέλει πολύ ένα παιδί και όποτε βλέπουμε ότι δεν είμαι στεναχωριέται πολύ, περισσότερο και από μένα...Και επειδή μπαίνουν διάφορα στο μυαλό του, του είπα να την κάνει για να μην το σκέφτεται...

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
02-04-12, 13:38
χαχαχα..ένα μυαλό χειμώνα - καλοκαίρι τι να σου κάνει...! Ελπίζω να σου έρθουνε μετά από 9 μήνες και όχι σε 10 μέρες....
Ναι απ'αυτό θα κάνει..θέλει πολύ ένα παιδί και όποτε βλέπουμε ότι δεν είμαι στεναχωριέται πολύ, περισσότερο και από μένα...Και επειδή μπαίνουν διάφορα στο μυαλό του, του είπα να την κάνει για να μην το σκέφτεται...

Αχ, τον καημένο. Εύκολη εξετασούλα είναι, ας την κάνει λοιπόν. Άτιμο άγχος!!!!!:confused:

PRAYER
02-04-12, 13:53
Αχ, τον καημένο. Εύκολη εξετασούλα είναι, ας την κάνει λοιπόν. Άτιμο άγχος!!!!!:confused:

Όλα είναι μέσα στο μυαλό, αν υπήρχε ένας τρόπος να μην σκεφτόμασταν πολύ τα πάντα όλα θα ήταν καλύτερα...Βέβαια φταίει και ο εξωτερικός παράγοντας..Παντού ακούμε για νέα νινάκια..γνωστοί γνωστών, όλοι...!Τι να πω μακάρι να έρθει και σε μας αυτό το ευχάριστω μήνυμα!!!!!

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
02-04-12, 14:17
Όλα είναι μέσα στο μυαλό, αν υπήρχε ένας τρόπος να μην σκεφτόμασταν πολύ τα πάντα όλα θα ήταν καλύτερα...Βέβαια φταίει και ο εξωτερικός παράγοντας..Παντού ακούμε για νέα νινάκια..γνωστοί γνωστών, όλοι...!Τι να πω μακάρι να έρθει και σε μας αυτό το ευχάριστω μήνυμα!!!!!

Στο φιλικό περιβάλλον σου έχετε πολλά νινάκια; Εκτός από την νύφη σου,σωστά δεν θυμάμαι;

PRAYER
02-04-12, 14:22
Στο φιλικό περιβάλλον σου έχετε πολλά νινάκια; Εκτός από την νύφη σου,σωστά δεν θυμάμαι;

Ναι μόνο της νύφης μου, αλλά από γνωστους μας στην δουλειά ή γνωστους γνωστών η μια κοπέλα μετά την άλλη μένουν έγκυες...Αυτά ακούει και το αστέρι μου κι αντί να λέω εγώ "πότε θα γίνω μάνα"...λέει αυτός "πότε θα γίνω πατέρας"...!είμαστε ανάποδο ζευγάρι..
εσείς τα έχετε ξεπεράσει αυτά;;;

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
02-04-12, 14:36
Ναι μόνο της νύφης μου, αλλά από γνωστους μας στην δουλειά ή γνωστους γνωστών η μια κοπέλα μετά την άλλη μένουν έγκυες...Αυτά ακούει και το αστέρι μου κι αντί να λέω εγώ "πότε θα γίνω μάνα"...λέει αυτός "πότε θα γίνω πατέρας"...!είμαστε ανάποδο ζευγάρι..
εσείς τα έχετε ξεπεράσει αυτά;;;

Ο άντρας μου δεν σκέφτεται όπως εγώ. Προχθές μάλιστα μου είπε ότι όσο το σκέφτομαι δεν έρχεται. Είναι γενικά χαλαρός. Εγώ είμαι η ¨τρελή¨. Από μωρά άλλο τίποτα. Όλοι οι φίλοι και συγγενείς έχουν γίνει γονείς.

PRAYER
02-04-12, 15:02
Ο άντρας μου δεν σκέφτεται όπως εγώ. Προχθές μάλιστα μου είπε ότι όσο το σκέφτομαι δεν έρχεται. Είναι γενικά χαλαρός. Εγώ είμαι η ¨τρελή¨. Από μωρά άλλο τίποτα. Όλοι οι φίλοι και συγγενείς έχουν γίνει γονείς.

Ενώ εγώ που γενικότερα αγχώνομαι και με την τρίχα μπορώ να το ελέγξω,αυτός καθόλου...! Βέβαια όταν ακούω κοπέλες να μας λένε τα ευχάριστα φαντάζομαι κι εγώ πως θα είμαι στην θέση τους αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι και κυρίως να μην με στεναχωρεί τόσο...
Πιστεύω ότι θα έρθουν τα καλά και στις δυο μας...!:lol:
Λένε πως όταν θέλεις κάτι πολύ αργά ή γρήγορα θα γίνει...Μακάρι η δημιουργία ενός παιδιού να ήταν 80% στο δικό μας χέρι και το υπόλοιπο 20% στην τύχη...

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
02-04-12, 15:08
Ενώ εγώ που γενικότερα αγχώνομαι και με την τρίχα μπορώ να το ελέγξω,αυτός καθόλου...! Βέβαια όταν ακούω κοπέλες να μας λένε τα ευχάριστα φαντάζομαι κι εγώ πως θα είμαι στην θέση τους αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι και κυρίως να μην με στεναχωρεί τόσο...
Πιστεύω ότι θα έρθουν τα καλά και στις δυο μας...!:lol:
Λένε πως όταν θέλεις κάτι πολύ αργά ή γρήγορα θα γίνει...Μακάρι η δημιουργία ενός παιδιού να ήταν 80% στο δικό μας χέρι και το υπόλοιπο 20% στην τύχη...

Σωστά το χειρίζεσαι λοιπόν. Και τα καλά θα έρθουν σίγουρα. Εγώ απολαμβάνω την ανεξαρτησία μου προς το παρόν διότι δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Παρεπιπτόντως μαζί θα αδιαθετήσουμε.

PRAYER
02-04-12, 15:17
Σωστά το χειρίζεσαι λοιπόν. Και τα καλά θα έρθουν σίγουρα. Εγώ απολαμβάνω την ανεξαρτησία μου προς το παρόν διότι δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Παρεπιπτόντως μαζί θα αδιαθετήσουμε.

Σωστά, δεν το είχα σκεφτεί!!! Λες να είναι σημαδιακό;;;:lol:
Καλά θα ήταν τέλειο..:lol:
Την καλύτερη δουλειά κάνεις, δεν το συζητώ, έτσι μου λέει και η φίλη μου να χαρείς αυτά που μπορείς τώρα γιατί με ένα μωρό κάποια πράγματα δεν γίνεται να γίνουν.. Ένα μωρό σίγουρα έχει άλλες χαρές και άλλες απαιτήσεις...
Εγώ αν και θα ακουστεί χαζό, ψάχνω να βρω άλλη δουλειά γιατί εκεί που είμαι τα πράγματα δεν πάνε καλά..
Τώρα θα μου πεις προσπαθείς για παιδί και ταυτόχρονα ψάχνεις για δουλειά;; Δεν κολλάει... Αλλά δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς..:-?

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
02-04-12, 15:30
Σωστά, δεν το είχα σκεφτεί!!! Λες να είναι σημαδιακό;;;:lol:
Καλά θα ήταν τέλειο..:lol:
Την καλύτερη δουλειά κάνεις, δεν το συζητώ, έτσι μου λέει και η φίλη μου να χαρείς αυτά που μπορείς τώρα γιατί με ένα μωρό κάποια πράγματα δεν γίνεται να γίνουν.. Ένα μωρό σίγουρα έχει άλλες χαρές και άλλες απαιτήσεις...
Εγώ αν και θα ακουστεί χαζό, ψάχνω να βρω άλλη δουλειά γιατί εκεί που είμαι τα πράγματα δεν πάνε καλά..
Τώρα θα μου πεις προσπαθείς για παιδί και ταυτόχρονα ψάχνεις για δουλειά;; Δεν κολλάει... Αλλά δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς..:-?

Οι δουλειές γενικά δεν πάνε καλά. Πολλοί είναι στη θέση σου και δυστυχώς οι προβλέψεις για οικονομική ανάκαμψη είναι δυσοίωνες. Δεν γίνεται να μην κάνεις ένα παιδί όμως. Αυτό συζητούσα εχθές με μία φίλη.

PRAYER
03-04-12, 10:01
Οι δουλειές γενικά δεν πάνε καλά. Πολλοί είναι στη θέση σου και δυστυχώς οι προβλέψεις για οικονομική ανάκαμψη είναι δυσοίωνες. Δεν γίνεται να μην κάνεις ένα παιδί όμως. Αυτό συζητούσα εχθές με μία φίλη.

Έχεις δίκιο και η φίλη μου τα ίδια μου λέει..
Απ'ότι καταλαβαίνω αυτό είναι θέμα συζήτησης για όλες τις μελλοντικές μανούλες...Θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά..
Εγω μια εντύπωση, ένα προαίσθημα να το πω ότι ούτε κ αυτόν το μήνα θα είμαι :cry:..δεν νιώθω κάτι διαφορετικό..Θα δείξει..Πλησιάζουν οι μέρες..

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
03-04-12, 11:32
Έχεις δίκιο και η φίλη μου τα ίδια μου λέει..
Απ'ότι καταλαβαίνω αυτό είναι θέμα συζήτησης για όλες τις μελλοντικές μανούλες...Θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά..
Εγω μια εντύπωση, ένα προαίσθημα να το πω ότι ούτε κ αυτόν το μήνα θα είμαι :cry:..δεν νιώθω κάτι διαφορετικό..Θα δείξει..Πλησιάζουν οι μέρες..

Μια εβδομάδα έχουμε ακόμα. Το ότι δε νιώθεις κάτι διαφορετικό δεν σημαίνει κάτι βέβαια μια και τα συμπτώματα είναι τα ίδια με της περιόδου. Μην το αποκλείεις δηλαδή. Όλα παίζουν.;)

PRAYER
03-04-12, 15:28
Μια εβδομάδα έχουμε ακόμα. Το ότι δε νιώθεις κάτι διαφορετικό δεν σημαίνει κάτι βέβαια μια και τα συμπτώματα είναι τα ίδια με της περιόδου. Μην το αποκλείεις δηλαδή. Όλα παίζουν.;)

Μακάρι να'ναι όπως τα λες και να έχω μια ευχάριστη έκπληξη την άλλη εβδομάδα..αμάν, δεν γινόταν να βγάζεις κάτι συγκεκριμένο λίγο πριν μάθεις ότι είσαι έγκυος;;; Δεν λέω για την σύλληψη αλλά ούτε αυτό... Κρίση είναι θα περάσει χαχαχαχαχα:razz:

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
03-04-12, 15:32
Μακάρι να'ναι όπως τα λες και να έχω μια ευχάριστη έκπληξη την άλλη εβδομάδα..αμάν, δεν γινόταν να βγάζεις κάτι συγκεκριμένο λίγο πριν μάθεις ότι είσαι έγκυος;;; Δεν λέω για την σύλληψη αλλά ούτε αυτό... Κρίση είναι θα περάσει χαχαχαχαχα:razz:

Δεν έχεις κάνει κανένα σύμπτωμα;

TinaGR
14-04-12, 11:03
Κορίτσια καλημέρα,
Είμαι νέα εδώ και καλώς σας βρήκα!
Έχω κάποια συμπτώματα που δεν είχα άλλες φορές πριν την περίοδο και το θέμα είναι πως με τον φίλο μου δεν έχουμε σκοπό να κανουμε παιδάκι σύντομα...αλλά η μέθοδος που χρησιμοποιούμε είναι αυτή της διακεκομένης συνουσίας,..:oops:
Περιμένω περίοδο στις 17-18 του μήνα και πάνω απο 10 μέρες έχω πρησμένο στήθος,τώρα τελευταία έχω αναγούλες σχεδόν με ότι και να φάω,έχω επίσης πονάκια χαμηλά στην κοιλιά,δεξιά κυρίως...Το στομάχι μου είναι μέρες που ειναι χαλια,φουσκώματα κλπ.,νιώθω επίσης κούραση και υπνηλία...
Λέτε να είναι ορμονικό το θέμα??Γιατί ούτε καν μετράω τις μέρες ωορυξιας μου καθώς όπως σας είπα δεν έχουμε σκοπό για παιδάκι ακόμα...
Ευχαριστώ κορίτσια και ευχομαι σε όλες σας ότι καλύτερο!!Και Καλή Ανάσταση!!:grin:

Helen@
14-04-12, 11:12
Κορίτσια καλημέρα,
Έχω κάποια συμπτώματα που δεν είχα άλλες φορές πριν την περίοδο και το θέμα είναι πως με τον φίλο μου δεν έχουμε σκοπό να κανουμε παιδάκι σύντομα...αλλά η μέθοδος που χρησιμοποιούμε είναι αυτή της διακεκομένης συνουσίας,..:oops:
Περιμένω περίοδο στις 17-18 του μήνα και πάνω απο 10 μέρες έχω πρησμένο στήθος,τώρα τελευταία έχω αναγούλες σχεδόν με ότι και να φάω,έχω επίσης πονάκια χαμηλά στην κοιλιά,δεξιά κυρίως...Το στομάχι μου είναι μέρες που ειναι χαλια,φουσκώματα κλπ.,νιώθω επίσης κούραση και υπνηλία...
Λέτε να είναι ορμονικό το θέμα??Γιατί ούτε καν μετράω τις μέρες ωορυξιας μου καθώς όπως σας είπα δεν έχουμε σκοπό για παιδάκι ακόμα...
Ευχαριστώ κορίτσια και ευχομαι σε όλες σας ότι καλύτερο!!Και Καλή Ανάσταση!!:grin:

βάλε θερμόμετρο να δεις και τί θερμοκρασία έχεις.... εγώ είχα 37 κ έτσι το είχα χαζοψιλιαστει....αλλιώς ετοιμάσου, τράβα σε φαρμακείο για τεστάκι ή τρίτη να πας να κάνεις μια χοριακή και εκεί θα σου φύγουν όλες οι απορίες!!!!καλή σου επιτυχία κ καλή ανάσταση!:p:p:p:p

TinaGR
14-04-12, 14:23
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Helen..Η αλήθεια είναι πως χθες και προχθές με έπιαναν και ρίγη..Θέλω να πιστεύω πως θα μου ρθει...εν τω μεταξύ τα πονάκια χαμηλά συνεχίζουν και ειδικά όταν φταρνίζομαι σουβλιά!!!!
Αν πάρω τεστάκι τώρα θα δείξει?Λέω να περιμένω μέχρι Τρίτη όπως λες και εσύ...
Αυτό το 37 που λες πως είχες το είχες για πολλές μέρες ή είναι ανά διαστήματα μέσα στην ημέρα??

Μπουρμπουρ1
14-04-12, 14:34
Κορίτσια καλημέρα,

καλως ορισες!!!
και πιθανοτατα: συγχαρητηρια!!! ;-);-);-)
η HELEN τα λεει σωστα, κι εχω ειχα 37,2 μονιμως και πιεση στα ταρταρα.
αν προσθεσεις κατοπιν ζαλαδες, δυσκοιλιοτητα και απεχθεια για τη σοκολατα ειμαστε ακριβως τα ιδια- ααα, οχι εγω τα πονακια τα ειχα αριστερα κυριως!...;):oops:;):razz:
Και λιγο αργοτερα μια αισθηση οτι κουβαλαω πατατες στην κοιλια μου (4-5 μετριεςστο μεγεθος:razz::lol:)...

TinaGR
14-04-12, 14:46
χαχαχα για πατάτες όχι ακόμα..Και καλά θα ήταν να έχω απέχθεια στη σοκολάτα γιατι προς το παρόν έχω εμμονή!!!
Θα δείξει...θα κάνω υπομονή μέχρι Τρίτη...

TinaGR
14-04-12, 14:55
Κορίτσια μόλις πήρα τη θερμοκρασία μου...37!!!!!!!!!!!!!!!
Ίσως είναι και επειδή περιμένω περίοδο??Θέλω παιδάκι αλλά όχι ακόμα...Ούτε καν σταθερή δουλειά δεν έχω..

Παναγιώτης Χριστόπουλος
14-04-12, 23:11
Κορίτσια καλημέρα,

Η μεθοδος διακεκομμένης συνουσίας εχει ποσοστο αποτυχίας περίπου 35%. Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι, ειναι μια ιδιαιτερα αναξιόπιστη μέθοδος αντισύλληψης και οτι πρέπει να βρείτε κάποιον άλλο τροπο προστασίας απο μια εγκυμοσύνη, καθως όπως λετε, δεν σκοπευετε να εχετε μια κυηση τωρα.

Θα σας συμβούλευα να κάνετε ενα τεστ κύησης ή μια εξέταση χορειακής στο αίμα.
Περιμένω σύντομα νέα σας.

olga m
15-04-12, 02:14
Χρόνια πολλά σε όλους και καλό πάσχα...
Είμαι καινουργια στην παρέα αν και εχω καιρο που βλεπω τη σελιδα..
εχω καποιες ανησυχίες και η γυναικολόγος μου την Τεταρτη γυρναει ειναι εκτος Ελλαδας γιαυτο και ειπα μηπως μπορειται να με βοηθησετε λιγο αν γνωριζεται..
η τελευταια μου περιοδος ηταν στις 17 Μαρτιου/2012 συνηθως κραταει περιπου στις 7 μερρες ενω αυτη τη φορα μονο τρεις και πολυ λιγο αιμα σε σχεσει με την πρηγουμενη οχι οτι δεν ειχα αλλα ηταν λιγο..σε καμια βδομαδα περιμενω να αδιαθετησω αλλα εχω εδω και δυο βδομαδες που νιωθω πονο χαμηλα στην κοιλια δεξια αριστερα και στη μεση στην αρχη ενιωθα μονο τσιμπιματα αλλα εδω και τρεις μερρες το νιωθω ολη μερα σχεδον και φοβαμαι μην ειναι κατι κακο εχω και συχνοουρία εδω και μια βδομαδα και σημερα ειδα οτι τα υγρα ειχαν πιο σκουρο χρωμα τι μπορει να ειναι..?υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος?εγω θελω παρα πολυ γιατι εχω περασει οτι χειροτερο θα μπορουσε να συμβει σε ενα κοριτσι 20 ετων σε μια μαμα στον πεμπτο μηνα τις εγκυμοσυνης να χασει το μωρο τις και να το γεννάει φυσιολογικα εχει περασει 1 χρονος μα ο πονος παραμενει και θα υπαρχει για παντα στην καρδουλα μου ..τωρα ειμαι στα 21 δεν εχω προσπαθηση με τον συζηγο μου για αλλο μωρακι μα εχουμε σχεσει χωρις προφυλάξεις αλλα και ετσι προσεχουμε και μου φενεται λιγο απιθανο να ειμαι εσεις τι λέτε φοβαμαι πολυ μην ειναι κατι κακο γιατή δεν θα το αντεχα και δευτερη φορα να παθεναι κατι το μωρο μου Συγνωμη αν μηλισα πολυ για τον εαυτό μου ετσι Ευχαριστο πολυ θα περιμενω απαντηση σας και παλι Καλο Πασχα

Παναγιώτης Χριστόπουλος
15-04-12, 09:34
Χρόνια πολλά σε όλους και καλό πάσχα...
Είμαι καινουργια στην παρέα αν και εχω καιρο που βλεπω τη σελιδα..
εχω καποιες ανησυχίες και η γυναικολόγος μου την Τεταρτη γυρναει ειναι εκτος Ελλαδας γιαυτο και ειπα μηπως μπορειται να με βοηθησετε λιγο αν γνωριζεται..
η τελευταια μου περιοδος ηταν στις 17 Μαρτιου/2012 συνηθως κραταει περιπου στις 7 μερρες ενω αυτη τη φορα μονο τρεις και πολυ λιγο αιμα σε σχεσει με την πρηγουμενη οχι οτι δεν ειχα αλλα ηταν λιγο..σε καμια βδομαδα περιμενω να αδιαθετησω αλλα εχω εδω και δυο βδομαδες που νιωθω πονο χαμηλα στην κοιλια δεξια αριστερα και στη μεση στην αρχη ενιωθα μονο τσιμπιματα αλλα εδω και τρεις μερρες το νιωθω ολη μερα σχεδον και φοβαμαι μην ειναι κατι κακο εχω και συχνοουρία εδω και μια βδομαδα και σημερα ειδα οτι τα υγρα ειχαν πιο σκουρο χρωμα τι μπορει να ειναι..?υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος?εγω θελω παρα πολυ γιατι εχω περασει οτι χειροτερο θα μπορουσε να συμβει σε ενα κοριτσι 20 ετων σε μια μαμα στον πεμπτο μηνα τις εγκυμοσυνης να χασει το μωρο τις και να το γεννάει φυσιολογικα εχει περασει 1 χρονος μα ο πονος παραμενει και θα υπαρχει για παντα στην καρδουλα μου ..τωρα ειμαι στα 21 δεν εχω προσπαθηση με τον συζηγο μου για αλλο μωρακι μα εχουμε σχεσει χωρις προφυλάξεις αλλα και ετσι προσεχουμε και μου φενεται λιγο απιθανο να ειμαι εσεις τι λέτε φοβαμαι πολυ μην ειναι κατι κακο γιατή δεν θα το αντεχα και δευτερη φορα να παθεναι κατι το μωρο μου Συγνωμη αν μηλισα πολυ για τον εαυτό μου ετσι Ευχαριστο πολυ θα περιμενω απαντηση σας και παλι Καλο Πασχα

Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης για αυτό και θα σας πρότεινα να κάνετε ένα τεστ κύησης φαρμακείου. Αν αποκλείσουμε την περίπτωση εγκυμοσύνης τότε μπορεί να είναι ορμονικό θέμα, ή μια κύστη στην ωοθήκη ή πολύ συχνά τυχαίο γεγονός.

maspir
15-04-12, 10:34
καλημερα και χριστος ανεστη!!
θα ηθελα να σας ρωτησω.με κυκλο 28 ημερων,ειχαμε επαφες 13η και 18η ημερα.την 26η ημερα ειχα λιγα ροζ στο σκουπισμα.απο εκει και περα τιποτα.και εχθες παλι το μεσημερι λιγα.σημερα ειναι η πρωτη ημερα καθυστερησης.υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης?

nena38
15-04-12, 10:44
καλημερα και χριστος ανεστη!!
θα ηθελα να σας ρωτησω.με κυκλο 28 ημερων,ειχαμε επαφες 13η και 18η ημερα.την 26η ημερα ειχα λιγα ροζ στο σκουπισμα.απο εκει και περα τιποτα.και εχθες παλι το μεσημερι λιγα.σημερα ειναι η πρωτη ημερα καθυστερησης.υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης?

Χρονια πολλα αληθως ανεστη. Ναι υπάρχει περιπτωση να εισαι εγκυος και εφοσον εχεις και μια μερα καθυστερηση κανε ενα τεστ ή περιμενε την Τριτη για χοριακή.

olga m
15-04-12, 12:31
Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης για αυτό και θα σας πρότεινα να κάνετε ένα τεστ κύησης φαρμακείου. Αν αποκλείσουμε την περίπτωση εγκυμοσύνης τότε μπορεί να είναι ορμονικό θέμα, ή μια κύστη στην ωοθήκη ή πολύ συχνά τυχαίο γεγονός.

Ευχαριστω πολύ για την γρηγορη απαντηση Κ.Παναγιωτη Χριστοπουλε...
Σημερα που ξυπνησα το πρωι ειχα αδιαθετηση το αιμα ειναι ροζουλη αλλα ειναι πολυ νωρις για να αδιαθετησω ειναι η 22δευτερη μερα και εγω εχω μεγαλο κυκλο συνηθως μετα τις 28 μερρες τι να πω μηπως ειναι ορμονικο τελικα ποναω οπως τις αλλες φορες δεν ξερω τι να πω μονο να μην ειναι κατι κακο
αν και απο τοτε που συνεβει αυτο με το μωρακι μου ολα πανω μου αλλαξαν δεν εννοω εξωτερικη εμφανιση αλλα το σωμα μου αντιδρα αλλιως καθε μηνα παθαινω και κατι διαφορετικο δεν ξερω αν τελικα ολο αυτο ειναι ψυχολογικο η αντιδρα το σωμα μου
Σας ευχαριστω και παλι ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ να εχετε με υγεια πανω απο ολα υγεια για ολους ευχομαι θα τα πουμε συντομα να περασετε μια ομορφη μερα σημερα με τις οικογενιες σας.

Helen@
15-04-12, 13:49
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Helen..Η αλήθεια είναι πως χθες και προχθές με έπιαναν και ρίγη..Θέλω να πιστεύω πως θα μου ρθει...εν τω μεταξύ τα πονάκια χαμηλά συνεχίζουν και ειδικά όταν φταρνίζομαι σουβλιά!!!!
Αν πάρω τεστάκι τώρα θα δείξει?Λέω να περιμένω μέχρι Τρίτη όπως λες και εσύ...
Αυτό το 37 που λες πως είχες το είχες για πολλές μέρες ή είναι ανά διαστήματα μέσα στην ημέρα??

εγώ είχα μόνιμα το 37-τουλάχιστον για 2-3 μέρες που έβαζα το θερμόμετρο γιατί μετά πήρα τεστ εγκυμοσύνης.κ ναι κ εγώ ένιωθα τη κοιλιά μου λες κ έχω πατάτες μέσα, πρησμένη λες κ ήμουν ήδη 5 μηνών έγκυος, το οποίο μου κράτησε καμια εβδομάδα εαν θυμάμαι καλά....:p:p

maspir
15-04-12, 14:45
Χρονια πολλα αληθως ανεστη. Ναι υπάρχει περιπτωση να εισαι εγκυος και εφοσον εχεις και μια μερα καθυστερηση κανε ενα τεστ ή περιμενε την Τριτη για χοριακή.

αυτο θα ανω.θα περιμενω μεχρι τριτη,εαν δεν ερθει μεχρι τοτε..

TinaGR
15-04-12, 19:13
Η μεθοδος διακεκομμένης συνουσίας εχει ποσοστο αποτυχίας περίπου 35%. Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι, ειναι μια ιδιαιτερα αναξιόπιστη μέθοδος αντισύλληψης και οτι πρέπει να βρείτε κάποιον άλλο τροπο προστασίας απο μια εγκυμοσύνη, καθως όπως λετε, δεν σκοπευετε να εχετε μια κυηση τωρα.

Θα σας συμβούλευα να κάνετε ενα τεστ κύησης ή μια εξέταση χορειακής στο αίμα.
Περιμένω σύντομα νέα σας.

Κ.Χριστόπουλε σας ευχαριστώ για το μήνυμά σας..
Περιμένω περίοδο αύριο ή μεθαύριο.Αν υπάρξει καθυστέρηση θα κάνω για αρχή ένα τεστ.Και αν είναι θετικό καλώς να ρθει το μωράκι.:)
Αλλά πιστεύω πως απλά έχω έντονο ΠΣ..

TinaGR
15-04-12, 19:25
εγώ είχα μόνιμα το 37-τουλάχιστον για 2-3 μέρες που έβαζα το θερμόμετρο γιατί μετά πήρα τεστ εγκυμοσύνης.κ ναι κ εγώ ένιωθα τη κοιλιά μου λες κ έχω πατάτες μέσα, πρησμένη λες κ ήμουν ήδη 5 μηνών έγκυος, το οποίο μου κράτησε καμια εβδομάδα εαν θυμάμαι καλά....:p:p
Γεια σου Helen ,Xρόνια Πολλά,
Και γω έχω 37 αλλά και πριν την περίοδο έχουμε δέκατα..Εν τω μεταξύ εγώ πάντα έχω προεμμηνορρυσιακό σύνδρομο και αρκετά έντονο κάποιες φορές..
Περιμένω με αγωνία αύριο και μεθαύριο να δούμε τι θα γίνει..

maspir
16-04-12, 16:56

και περιμενω ακομα..

nena38
16-04-12, 17:11
και περιμενω ακομα..

Βρες ενα τεστ και κανε

maspir
16-04-12, 17:13
Βρες ενα τεστ και κανε

αυριο το πρωι..ή τεστ ή χοριαη κατευθειαν/

maspir
17-04-12, 15:52
μου ηρθε τελικα εχθες το βραδυ..πφφφφ..τα καφετια τοσες μερες..να ηταν καμια κυστη?

TinaGR
17-04-12, 15:54
Και γω αδιαθετησα σημερα το πρωι τελικα...

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
17-04-12, 15:56
Και γω αδιαθετησα σημερα το πρωι τελικα...

Δεν πειράζει τον άλλο μήνα με το καλό όλες μας. Απογοήτευση ρε γαμώτο.:(:(

maspir
17-04-12, 16:00
παιρνετ εβιολ ή φιλισιν καθολου?

TinaGR
17-04-12, 17:33
Δεν πειράζει τον άλλο μήνα με το καλό όλες μας. Απογοήτευση ρε γαμώτο.:(:(
Εγώ δεν κάνω προσπάθειες ακόμα για παιδάκι,απλά επειδή είχα έντονα συμπτώματα είπα μήπως και...Βέβαια αν σου πω πως δεν απογοητεύτηκα και γω ψεμματα θα πω...Ίσως πείσω τον σύντροφό μου να ξεκινήσουμε σιγά σιγά..
Υπομονή κοπέλα μου σε σένα που προσπαθείς..Το θέμα πιστεύω είναι πως το παιδάκι δεν έρχεται όποτε εμείς το θέλουμε...Υπομονή και θα έρθει..:)

annat29
19-04-12, 11:49
Καλημερα κ χρονια πολλα!!!
δωστε μου τα φωτα σας κοριτσια!!!
περιμενα να αδιαθετησω στις 17/04 εχθες ολη μερα ειχα κατι καφε (αιματακι πρωτο).
σημερα παλι τα ιδια,τι λετε?να παρω τον γιατρο μου?
απο συμπτωματα τπτ!!!ουτε πρισμενο στηθος κ χαμηλα ελαχιστη ενοχληση!!!