PDA

Επιστροφή στο Forum : δασκαλα να σου πετυχει

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
24-09-09, 23:11
Aπο που ν αρχισω???
Λοιπον η Ελενα φετος παει τριτη δημοτικου ....απ την πρωτη μερα που μπηκε η φετινη μας δασκαλα στην ταξη (ειναι δεν ειναι 24...) ΟΛΑ τα παιδια φρικαραν (να πω οτι και η δασκαλα που ειχαν 2 χρονια φωναζε..αλλα οπως ελεγαν τα παιδια μονο οταν επρεπε)... Λεγανε λοιπον για την φετινη οτι φωναζει συνεχεια και χωρις λογο ...στην αρχη ειπα οκ μπορει να ειναι ζωηρα και λογο ηλικιας και απειριας να μην μπορει να διαχεριστη..ας την αφησουμε να δουμε τι θα δουμε
Χτες καποια στιγμη (και χωρις να κανει εισαγωγη ) τα ρωτησε να της πουν ενα επιθετο...κανενα δεν σηκωσε χερι ....η δικια μου αφηρημενη ...ειπε το επωνυμο ενος συμμαθητη της ...και οκ και τα παιδακια στην ταξη γελασανε...η δικια μου στεναχωρεθηκα και στο διαλλειμα εκλαιγε. Οταν γυρισε στο σπιτι αφου μου το ειπε ..της ειπα οτι δεν πειραζει και γενικα προσπαθησα να της δωσω να καταλαβει...ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. Οποτε στην συζητηση πανω την ρωτησα και η δασκαλα τι ειπε και μου ειπε οτι απλα κουνησε το κεφαλι της κοροιδευτικα ..... και οτι το κανει καθε φορα που ενα παιδι απαντησει λαθος...
Για να ειμαι σιγουρη επειδη μια φρικη την επαθα...πηρα αλλες 2 μαμαδες να ψαρεψουν τα πιτσιρικια τους αν ισχυει...και ναι γινεται καθημερινα σ ολα τα παιδια
Ειχαν για σημερα στην ορθογραφια μια προταση που ξεκιναγε ετσι (Στο Δημοτικο Σχολειο Τρικαλων κτλ) και με ρωτησε η μικρη γιατι το σχολειο το εχει με κεφαλαιο....της ειπα να ρωτησει την δασκαλα της....Σημερα το πρωι την ρωτησε και η απαντηση ηταν ...Εμενα ρωτας Ελενα?? και απανταει το παιδι Ναι ...και γυρισε και εκανε μια απαξιωτικη κινηση οτι δεν ασχολειται..και δεν απαντησε (επειδη κι αυτο το συζητησα με μια αλλη μαμα...της ειπε ο γιος της οτι δεν τους απανταει στις αποριες τους και τους λεει να σκεφτουν μονοι τους )
Μετα εγινε και ενα αλλο περιστατικο (με καποια παιδια) και εκει τους ειπε οτι δεν ειναι εξυπνοι και καλοι σαν τα προηγουμενα παιδακια που ειχε και οτι θα πανε τεταρτη και θα γελανε ολοι μαζι τους....και τους εβαλε τιμωρια επειδη ενα παιδι ξεχασε να γραψει μια ασκηση ..... ΟΛΟΙ να γραψουν την αντιγραφη οχι 3 φορες αλλα 5... ...
Τους πεταει συνεχεια εκφοβισμους και αλλα του στυλ θα τα βγαλει εξω κτλ και θα πανε στον διευθυντη θα παρει τους γονεις κ.α
Ειμαι τοσο τσατισμενη που πολλες λεπτομερειες που μου εχουν πει αλλοι γονεις ..σιγουρα τις εχω ξεχασει (οποτε ισως συμπληρωσω κι αλλα)

Παντως σημερα 2 παιδια (η κορη μου και ο γιος της μιας κοπελας) που εχουν πολυ καλη πορεια στο σχολειο ..καλη συμπεριφορα ...και ειναι απ τους καλυτερους μαθητες στην ταξη ....απλα θελουν να φυγουν απ αυτο το σχολειο (οταν την ρωτησα γιατι...μου επε δεν μπορω...και οταν της ειπα αν ειχε καποια αλλη δασκαλα...θα ηθελε να φυγει και μου απαντησε πως οχι)

Παιδια εχω γινει ..πως να το πω κοσμια....

Τωρα θελουμε να μαζευτουμε γιατι οσο ρωταμε τοσο μαθαινουμε

Loukoumaki!
25-09-09, 00:58
Σε καταλαβαινω και εγω στην θεση σου θα ειχα γινει τουρκος.Γιατι δεν κανεις μια συζητηση μαζι της να δεις τι θα σου πει.Ρωτα και αλλες μαμαδες και βλεπεις.ξερω ταραζεσαι γιατι αφορα το παιδι σου αλλα ο πανικος οδηγει καμμια φορα σε λαθος χειρισμους..

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
25-09-09, 09:19
Με κανα δυο μαμαδες που εχω μιλησει τους εχουν πει τα ιδια πραγματα...και το πιο σημαντικο... δεν τους απαντα στις αποριες τους..αλλα τους λεει να σκεφτειτε μονοι σας..
Το θεμα ειναι να βρω τωρα τις αλλες μαμαδες να δω το αποψη εχουν...αν εχουν κανει συζητηση καθολου με τα παιδια τους κτλ...
Θα δουμε που θα παει αυτη η υποθεση και θα σας ενημερωσω..

GIOYLA
25-09-09, 09:30
Καλα 6 χρονια ο μεγαλος στο δημοτικο και αλλα 6 με την φετινη χρονια εχω γνωρισει πολλους και πολλες δασκαλες εκτος ελαχιστον περιπτωσεων ολοι οι υπολοιποι ηταν αστα να πανε πριν απο 2 χρονια ο μικρος ειχε μια δασκαλα που οταν διορθωνε,διορθωνε λαθος ο μεγαλος πριν απο 2 χρονια ειχε εναν δασκαλο που συνεχεια πεταγε αντικειμενα στα παιδια και το κουφο ηταν οταν μιλησα με αλλες μαμαδες το θεωρουσαν πταισμα γιατι οι μαμαδες που ειχαν κοριτσια μου ελεγαν οτι τους πεταγε συνεχως υπονοουμενα και γενικως πονηρεψε ολα τα παιδια αστο δεν βγαζεις ακρη και απο οτι εχω καταλαβει παντα βρισκεις τον μπελα σου

gavramid
25-09-09, 09:42
Κοριτσια τι ειναι αυτα που λετε?Ειμαι και εγω δασκαλα(μουσικης) κι εγω φωνα ζω οταν χρειαζεται αλλα οχι τετοια πραγματα!!!!!αυτες οι ηλικιες ειναι οι πιο ευαισθητες!τα παιδακια θα παρουν λαθος μυνηματα και θα σιχαθουν το σχολειο και τα "γραμματα".Η μορφη του δασκαλου ειναι η πιο συμαντικη μετα τους γονεις σε αυτη την ευαισθητη ηλικια.Η Κοπελια που λετε οτι ειναι δασκαλα βαριεται και ειναι εξαιρετικα ανωριμη για δασκαλα...Να την αναφερετε και να ζητησετε αλαγη-δεν προκειται να διορθωθει αυτη!!!!!συλογο γονεων δεν εχετε?κανε μια συζητηση σοβαρη με τους αλλους γονεις

mama-lia
25-09-09, 10:00
gavramid, επειδή είσαι δασκάλα μουσικής, ξέρεις τι έκανε ο δάσκαλος μουσικής πέρσι στα παιδιά μου; Κάθε μέρα τους έβαζε σε κάθε τάξη τη μισή διδακτική ώρα να παίζουν το παιχνίδι της σιωπής!!!!!!!!, επειδή η σιωπή, όπως έλεγε, είναι σημαντική για αυτούς που ξέρουν μουσική! Και όποιο παιδί τολμούσε να μιλήσει, έπαιρνε σταυρό!:mad:
Και πόσο είχα χαρεί στην αρχή που είχε έρθει δάσκαλος μουσικής στο σχολείο μας!:(
Θα ήθελα τη γνώμη και τη συμβουλή σου σε περίπτωση που έρθει πάλι στο σχολείο μας!

GIOYLA
25-09-09, 10:01
Κοριτσια τι ειναι αυτα που λετε?Ειμαι και εγω δασκαλα(μουσικης) κι εγω φωνα ζω οταν χρειαζεται αλλα οχι τετοια πραγματα!!!!!αυτες οι ηλικιες ειναι οι πιο ευαισθητες!τα παιδακια θα παρουν λαθος μυνηματα και θα σιχαθουν το σχολειο και τα "γραμματα".Η μορφη του δασκαλου ειναι η πιο συμαντικη μετα τους γονεις σε αυτη την ευαισθητη ηλικια.Η Κοπελια που λετε οτι ειναι δασκαλα βαριεται και ειναι εξαιρετικα ανωριμη για δασκαλα...Να την αναφερετε και να ζητησετε αλαγη-δεν προκειται να διορθωθει αυτη!!!!!συλογο γονεων δεν εχετε?κανε μια συζητηση σοβαρη με τους αλλους γονεις

εγω ειμαι στο συλλογο απο τοτε πο ο μεγαλος πηγαινε Β"δημοτικου και ειμαι ακομα που ο μικρος παει εκτη δηλαδη σχεδον 6 χρονια οποτε και να καναμε παραπονα στον διευθυντη ποτε δεν εκανε τιποτα παρα μονο να σου κρατανε μουτρα και οι υπολοιποι δασκαλοι και να μην σου δινουν σημασια και στην ουσια να στιγματιζεται το παιδι εχετε να δειτε πολλα απο τα σχολεια στα χρονια που ερχονται απο τα δικα σας τα παιδια

GIOYLA
25-09-09, 10:07
περισυ στην πρωτη γυμνασου μπαινει πρωτη μερα η καθηγητρια των αγγλικων και ποια ηταν η ερωτηση της προς τα παιδια; σε ποιο φροντιστηριο πηγαινουν βλεπετε μεχρι προπερσυ ηταν ιδιοκτητρια φροντηστηριου αλλα αναγκαστηκε να κανει μεταβιβαση λογο διορισμου αν και ολη την περσινη και φετινη χρονια συνεχιζει να κανει μαθημα στο φροντιστηριο και μολις τα παιδια λεγανε καποιο αντιπαλο φροντηστηριο στραβωνε οποτε εχετε να δειτε και να ακουσετε ακομα πολλα

gavramid
25-09-09, 10:16
gavramid, επειδή είσαι δασκάλα μουσικής, ξέρεις τι έκανε ο δάσκαλος μουσικής πέρσι στα παιδιά μου; Κάθε μέρα τους έβαζε σε κάθε τάξη τη μισή διδακτική ώρα να παίζουν το παιχνίδι της σιωπής!!!!!!!!, επειδή η σιωπή, όπως έλεγε, είναι σημαντική για αυτούς που ξέρουν μουσική! Και όποιο παιδί τολμούσε να μιλήσει, έπαιρνε σταυρό!:mad:
Και πόσο είχα χαρεί στην αρχή που είχε έρθει δάσκαλος μουσικής στο σχολείο μας!:(
Θα ήθελα τη γνώμη και τη συμβουλή σου σε περίπτωση που έρθει πάλι στο σχολείο μας!
το μονο που μου κανει το παιχνιδι της σιωπης ειναι "βαριεμαι να σας ακουω τωρα!!!"Εμεις οι μουσικοι εχειυμε μεγαλες λοξες...Η γνωμη μου παντως ειναι να εχει οκαθε δασκαλος την αυτογνωσια να πει οτι δεν αντεχει πια...Αυτο δεν το κανουν βεβαια γιατι μπαινει το θεμα επιβιωσης..Τι να πω..τι θελει να κανει ο ποιητης?μηπως να τους μαθει αυτοσυγκεντρωση?Δεν ειπατε ομως οτι θελετε να τα κανετε μουσικους-δεν ειναι ωδειο...αν ξαναρθει κανε μια συζητηση μαζι του και μπορει να σε πεισει-μπορει να εχει επιχειρημα.δεν ξερω τι ακριβως θελει να κανει και τι μεθοδο ακολουθει...

gavramid
25-09-09, 10:21
GIOYLA στα σχολεια στην πειροχη μου αυτα που ξερω τουλαχιστον γινεται χαμος με οταν κανουν παραπονα οι συλογοι γονεων.Βεβαια πρεπει να ενδιαφερονται και οι αλλοι γονεις και να μην λενε "δεν βαριεσαι"η τυχη των παιδιων ειναι στα χερια μας..΄ή θα φωναξετε οι αλαξτε τα σχολειο αν ειιναι εφικτο..Εχω δει παιδακια που σιχαθηκαν τη μουσικη επειδη ειχαν "κακο"δασκαλο.Τι θα συμβει αν ο δασκαλος ειναι κακος σε ολα τα μαθηματα?που ειναι οντως πιο συμαντικα γιατι δεν ειναι θεμα επιλογης!Αν καποιος δεν θελι να γινει μουσικος δεν πειραζει αλλα αν καποιος δεν θελει να μαθει μαθηματικα θα τον κοινηγαει αυτο μεχρι να τελειωσει το σχολειο....

Loukoumaki!
25-09-09, 10:38

Μα τι λες τώρα!!!!!!!Ειναι δυνατον?????Καλα εγω μεχρι την Δ/νση Πρωτοβαθμιας Εκπαιδευσης θα ειχα φτασει!!!!!Οι αναφορες θα πεφτανε βροχη!!!!Αν ειναι δυνατον!!!!!:twisted:

fraoulopoulitsa
26-09-09, 00:24
Σίγουρα τέτοιες συμπεριφορές δεν πρέπει να μένουν έτσι. Το κακό ξεκινάει από την ώρα που δεν υπάρχουν δάσκαλοι να διδάξουν. Φέτος έμαθα ότι είχαν τόση μεγάλη έλλειψη σε δασκάλους που με το που ορκίζονταν από τη σχολή τους τους διόριζαν και σε σχολείο άμεσα. Και βρε παιδιά , κακά τα ψέματα , ένα παιδάκι 22 χρονών που τελειώνει μία σχολή και το νου του τον έχει σε ποιο μπαράκι θα πάει να τα πιει το βράδυ πιστεύετε ότι έχει υπομονή με τα παιδάκια μας? μάλλον θα πρέπει να τους τρίξετε τα δόντια με όποιο τρόπο έχετε....

dora
26-09-09, 01:12
Υπαρχουν και 22χρονα που αγαπανε αυτο που επελεξαν να κανουν κ το κανουν με κεφι και μερακι..
Υπαρχουν και αλλοι που "κακη τους μοιρα" τους εσπτωξε εκει ωστε μια μερα να γινουν δημοσιοι υπαλληλοι.

Αφροδιτη μου εγω θα εκαν ατο εξης:
Θα πηγαινα αυριο το πρωι στη δασκαλα και θα την ρωτουσα πολυ απλα το ιδιο πραγμα που τη ρωτησε και το παιδι.. Με το χαμογελο στα χειλη..
Και αναλογα με το τι θα απαντουσε θα φροντιζα να της κοπει το δικο της..
και θα εκανα σαφες οτι το παιδι μου το στελνω εκει για να μαθει γραμματα οχι για να το ειρωνευονται.. Και οτι αν ξαναγινει θα της κοπει μονιμα το χαμογελο.

politimi
26-09-09, 01:28
Υπαρχουν και 22χρονα που αγαπανε αυτο που επελεξαν να κανουν κ το κανουν με κεφι και μερακι..
Υπαρχουν και αλλοι που "κακη τους μοιρα" τους εσπτωξε εκει ωστε μια μερα να γινουν δημοσιοι υπαλληλοι.

Θα πηγαινα αυριο το πρωι στη δασκαλα και θα την ρωτουσα πολυ απλα το ιδιο πραγμα που τη ρωτησε και το παιδι.. Με το χαμογελο στα χειλη..
και θα εκανα σαφες οτι το παιδι μου το στελνω εκει για να μαθει γραμματα οχι για να το ειρωνευονται.. Και οτι αν ξαναγινει θα της κοπει μονιμα το χαμογελο.

Πέστα χρυσόστομη. .

nikijo
26-09-09, 10:04
κοριτσια η κορη μου ειναι πρωτακι κ η δασκαλα τους ειπε πως αν κανουν φασαρια θα τους παει στο διευθυντη κ θα τους κλειδωσει στο υπογειο με τα ποντικια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!αν ειναι δυνατον..............
αααα.....κ εβγαλε κ ενα παιδακι εξω για τιμωρια!!!!!!!!(με ανοιχτη πορτα.....χαχα για να το βλεπει χαχα....)
Η δικια μας ειναι 45αρα....προφανως με σπουδες ....προπολεμικες.....

Ειτε ειναι νεα ειτε μεγαλη ειναι στον ανθρωπο κατα ποσο θα διδαξει σωστα ,με αγαπη και υπομονη.....

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
26-09-09, 10:11

Eπειδη δεν ξερω το σοι ανθρωπος ειναι...και επειδη απ αυτα που εχω μαθει και απ αλλα παιδακια δειχνει ανθρωπος κομπλεξικος που δεν αγαπα τα παιδια και το μονο που θελει να καλλιεργησει ειναι ο φοβος και το αισθημα κατωτεροτητας...δεν θελω ακομα να παω (εννοω αυτη την εβδ) καθως τωρα τ αναφερα στον υποδευθυντη και θελω να δω τι θα κανουν και αυτοι (εχουμε καλους μονιμους διευθυντες-δασκαλους)Φοβαμαι μην βαλει το παιδι στο ματι ...και απο μια μαθητρια πολυ καλη με θαρρος ..μου το κομπλεξαρει πιο πολυ.
Σαφως αν δω οτι δεν χαμπαριαζει και συνεχιζει ... θα παω στην ιδια..οχι μονη μου αλλα με τον αντρα μου που ειναι 1,90 (η δασκαλα δεν πρεπει να ειναι πανω απο 1,55 καθως εχει σχεδων το ιδιο μποι με τα πιτσιρικια στην ταξη) να της τα πουμ με την καλη αλλα και την αναποδη...
Θα παω μονο την Δευτερα καθως τους εχεις βαλει μια ασκηση οπου χρειζεται το λεξικο που δινουν για τις 3 πρωτες ταξεις (αλλα γενικα σ ολο το τμημα δεν το ειχαν δωσει αλλα το ειχαν κρατησει στο σχολειο) και οταν τις ειπαν 2 πιτσιρικια οτι δεν το ειχαμε...τους ειπε οτι δνε την νοιαζει αλλα να πανε να το βρουνε-αγορασουν (και εγω βεβαια σιγα μην παω ν αγορασω κατι που επρεπε ν ατο εχουμε απ το σχολειο....)
Για να δουμε το θα γινει αυτη την εβδ....

Παντως την Πεμπτη 3 παιδια (μαζι με την κορη μου) γυρνοντας απ το σχολειο ζητησαν ν αλλαξουν σχολειο ή δασκαλα ..και πιστευω οπτι υπαρχουν κι αλλα ..καθως εγω μιλησα μονο μ αυτες τις μαμαδες....

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
26-09-09, 10:17
κοριτσια η κορη μου ειναι πρωτακι κ η δασκαλα τους ειπε πως αν κανουν φασαρια θα τους παει στο διευθυντη κ θα τους κλειδωσει στο υπογειο με τα ποντικια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!αν ειναι δυνατον..............
αααα.....κ εβγαλε κ ενα παιδακι εξω για τιμωρια!!!!!!!!(με ανοιχτη πορτα.....χαχα για να το βλεπει χαχα....)
Η δικια μας ειναι 45αρα....προφανως με σπουδες ....προπολεμικες.....

Ειτε ειναι νεα ειτε μεγαλη ειναι στον ανθρωπο κατα ποσο θα διδαξει σωστα ,με αγαπη και υπομονη.....

Τι λες τωρα και εσυ!!! Αν ειναι δυνατον!!!Τουλαχιστον τα 2 πρωτα χρονια τα παιδια μας ειχαν καλη δασκαλα που εμαθαν παρα πολλα και γνωρισαν τι παει να πει σωστος δασκαλος...ετσι αγαπανε το σχολειο...και αντιλαμβανονται οτι προβλημα εχει η δασκαλα και οχι τα ιδια ...
Εσεις τ αναφερατε στο διευθυντη? Ειναι αναπληρωτρια ή μονιμη στο σχολειο σας?

nikijo
26-09-09, 10:25
ειναι μονιμη πολλαααααα χρονια......
οι μαμαδες των παιδιων που τα τιμωρησε δεν ξερω αν εκαναν κατι αλλα αν συνεχιστει ισως κ να κινητοποιηθουν.....
να φανταστεις οτι σε μενα ειπε πως ειναι στα 3 καλυτερα παιδακια στη γραφη αλλα ειναι ζωηρη,μιλαει κ αποσπαται η προσοχη της......
βρε....δεν ηξερα.... να πατησω το κουμπι να σταματησει να μιλαει!!!!!!! 5,5 χρονων παιδι.......και μου λενε : μη μιλας γιατι θα παρει στραβα κ το παιδι......σοκ σοκ σοκ....!!!!

anna+
26-09-09, 14:01
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να επιβληθείς στα παιδιά, άλλοι εύκολοι και άλλοι δυσκολότεροι.
Είναι πολύ εύκολο να υποχρεώσεις ένα παιδί να καθίσει ήσυχο με το να το φωνάζεις, να το εκβιάζεις και να το τρομοκρατείς...
Είναι ίσως πιο δύσκολο το να δεις τον κόσμο μέσα από τα μάτια του και να προαπαθήσεις να κερδίσεις το σεβασμό του, την αγάπη του και την αποδοχή του...Μα ό,τι αξίζει πονάει και είναι δύσκολο...

Για να γίνεις δάσκαλος δεν πρέπει να λάβεις υπόψη σου το αν θα βρεις εύκολα ή όχι δουλειά (όπως βλέπω να γίνεται όλο και πιο συχνά τα τελευταία χρόνια) αλλά το αν μπορείς να το κάνεις με αγάπη...
Οι δάσκαλοι δεν ασχολούνται με άψυχα αντικείμενα αλλά με παιδιά και αυτό από μόνο του κάνει το επάγγελμα μας συναρπαστικό μα και δύσκολο...
Έχεις στα χέρια σου αθώες ψυχούλες και πρετοιμάζεις τον κόσμο του αύριο...
Έχεις στα χέρια σου ανέμους και αντί να προσπαθείς να τους κλείσεις σε ασκούς είναι καλύτερα να φτιάξεις ανεμόμυλους!!!
Αν δε θέλεις ή δε μπορείς να το κάνεις αυτό για οποιοδήποτε λόγο,τότε καλύτερα να φύγεις πριν χτυπήσει το κουδούνι.

Και για να δούμε και τη νομική πλευρά του ζητήματος εκτός από την παιδαγωγική - άνθρωπινη σας αντιγράφω ένα εδάφιο από το Προεδρικό Διάταγμα για την οργάνωση και λειτουργία των Δημοτικών Σχολείων με τονισμένα κάποια σημεία που πρέπει να προσέξετε:

Προβλήματα συμπεριφοράς (μαθητών) αποτελούν αντικείμενο συνεργασίας μεταξύ του Διευθυντή και των εκπαιδευτικών με τους γονείς και με τους σχολικούς συμβούλους για την καλύτερη δυνατή παιδαγωγική αντιμετώπιση του θέματος.
Σε κάθε περίπτωση και πριν από κάθε απόφαση λαμβάνεται σοβαρά υπόψη η βασική αρχή του σεβασμού της προσωπικότητας και των δικαιωμάτων του παιδιού.
Οι σωματικές ποινές δεν επιτρέπονται.

Και σίγουρα οι φωνές, η τρομοκρατία, η ειρωνία, το να σταθεί ένα παιδάκι με το ένα πόδι στη γωνία, το να εκσφενονίζεις αντικείμενα και όλα αυτά τα "όμορφα" δε στηρίζονται στη βασική αρχή του σεβασμού της προσωπικότητας και των δικαιωμάτων του παιδιού.

koutsineli
26-09-09, 14:44
Εγώ ασχολούμαι με μεγάλα παιδιά, παιδιά Λυκείου.
Είμαι φιλόλογος.
Χτες ήρθε μία μαμά στο σχολείο και μου ζήτησε έξαλλη το λόγο γιατί κάνω παρατήρηση στο παιδί της.

Η παρατήρηση ήταν η εξής:
1η: Γιατί είναι γραμμένες όλες οι ασκήσεις σου και όχι μόνο οι 2 πρώτες που σας είπα να κάνετε;
Μου απάντησε ότι της έκανε στο φροντιστήριο.
Απάντησα ήρεμα: "Δε θα ήθελα να ξαναγίνει. Μπορείς να πάρεις ένα άλλο βιβλίο μόνο για το φροντιστήριό σου ή να γράφεις τις ασκήσεις στο φροντιστήριο σε ένα τετράδιο."
Την επόμενη μέρα τα είχε σβήσει και, όταν μου έδειξε το βιβλίο του, του είπα "μπράβο, Νίκο."
Η παρατήρηση αυτή δεν έγινε μπροστά σε όλη την τάξη, αλλά, μόλις χτύπησε το κουδούνι και βγήκαν τα παιδιά διάλειμμα, του μίλησα κατ' ιδίαν.

2η: Πάλι δε διάβασες, Νίκο; Και χτες αδιάβαστος ήσουν και προχτές. Γιατί; Δεν μένω ευχαριστημένη από σένα. Μην ξεκινήσουμε με 09 στο τετράμηνο.
Η φωνή μου ήρεμη, το βλέμμα μου επίσης.

3η: Κανόνας της τάξης μου από την αρχή που μπήκα στο τμήμα τους ήταν ότι "απαγορεύονται τα κινητά εν ώρα μαθήματος. Πριν μπείτε στην τάξη μετά το διάλειμμα, απενεργοποιείστε τα. Όχι να τα βάζετε στο αθόρυβο, αλλά να τα κλείνετε, γιατί έχει πολλή ακτινοβολία. Φανταστείτε 20 άτομα σε ένα δωμάτιο με τα κινητά τους ανοιχτά πόση ακτινοβολία εκπέμπουν!"
Όταν χτύπησε το κινητό μιας μαθήτριας, η παρατήρησή μου ήταν "να μην ξαναγίνει. Την επόμενη φορά θα πάρεις απουσία."
Χτες χτύπησε το κινητό του εν λόγω μαθητή. Η παρατήρησή μου ήταν ακριβώς η ίδια: "να μην ξαναγίνει. Την επόμενη φορά θα πάρεις απουσία."

Η μαμά του, λοιπόν, μου ζήτησε το λόγο γιατί κάνω παρατήρηση στο γιο της, γιατί τον απειλώ (!!!) και γιατί έχω κάποιο πρόβλημα μαζί του και ποιο είναι αυτό.

Για να ακούσω, λοιπόν, τα σχόλιά σας περί του θέματος.

Υ.Γ.: Δεν ειρωνεύτηκα το Νίκο, απαντώ στις όποιες απορίες του και τον αντιμετωπίζω το ίδιο με τα υπόλοιπα παιδιά, γιατί όλα για μένα είναι ίσα μέσα στην τάξη. Επομένως, σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ τον τρόπο συμπεριφοράς της 24χρονης δασκάλας, αυτόν τον "εγώ είμαι η δασκάλα σου και εσύ πρέπει να κάθεσαι μπροστά μου σούζα και δεν δέχομαι καμία ερώτηση και κανέναν αντίλογο, γιατί εγώ είμαι η αυθεντία και η αλάνθαστη."

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
26-09-09, 15:10
To θεμα ειναι οτι βασικα εχει κυρηξει πολεμο απ την πρωτη μερα...και οτι εχουν φρικαρει και οι καλοι μαθητες και γενικως και τα παιδια που ειναι ηρεμα και συνεργασιμα μεσα στην ταξη...
Εβαλε τιμωρια ολη την ταξη επειδη 1 παιδι δεν ειχε κανει μια εργασια στο σπιτι του... αν δεν προσπαθει να γυρισει και τα παιδια μεταξυ τους αντιμετωπα....τοτε τι προσπαθει?
Εχουν γινει και αλλα...τωρα απλα ειμαστε στην επικοινωνια μεταξυ μας οι γονεις και ενωνουμε το παζλ...
Το κακο ειναι οτι απ οτι εχουμε μαθει..οτι και να ειναι η συγκεκριμενη...δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα περα απ τις παρατηρησεις και στο τελος να ερθει καποιος απ την πρωτοβαθμια...
Γμτ αυτα εχουν ξεκινησει απ την αρχη..πως θα βγει η χρονια...και πως θα εξελιχθει αυτο?

lianakleopatra
26-09-09, 15:19
Πραγματικά νιώθω πολύ τυχερή γιατί η κόρη μου, στην τρυφερή ηλικία των 6 και στην Α' Δημοτικού έχει μία απο τις καλύτερες δασκάλες, την κα Ράνια! Δόξα το Θεώ γιατί μ' αυτά που διαβάζω παραπάνω έχω φρικάρει. Κουράγιο και καλή δύναμη σας εύχομαι ν' αντιμετωπίσετε τις όποιες δυσκολίες προκύπτουν στο σχολείο του παιδιού σας.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
26-09-09, 15:19

Υ.Γ.: Δεν ειρωνεύτηκα το Νίκο, απαντώ στις όποιες απορίες του και τον αντιμετωπίζω το ίδιο με τα υπόλοιπα παιδιά, γιατί όλα για μένα είναι ίσα μέσα στην τάξη. Επομένως, σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ τον τρόπο συμπεριφοράς της 24χρονης δασκάλας, αυτόν τον "εγώ είμαι η δασκάλα σου και εσύ πρέπει να κάθεσαι μπροστά μου σούζα και δεν δέχομαι καμία ερώτηση και κανέναν αντίλογο, γιατί εγώ είμαι η αυθεντία και η αλάνθαστη."

Σαφως και αν το παιδι μου δεν σεβοταν το μαθημα...θα εξηγουσα το γιατι πρεπει να ακους ή να μην ειναι το κινητο ανοιχτο κτλ...
Δεν ειπαμε οτι ολοι οι εκπαιδευτικοι δεν ειναι καλοι...ειπα οτι η δασκαλα που ειχαν πρωτη και δευτερα ηταν αψογη..και σαφως φωναζε οταν καποια παιδια δεν προσεχαν ή υπηρχαν καποια προβληματα...
Δεν μπορω να συγκρινω ανομοια πραγματα και να πω σχολια (γιατι δεν βρισκω κατι λαθος στην συμπεριφορα σου)
Εδω δεν μιλαμε οτι ειμαι μια μαμα που δεν θελω να πουν κουβεντα στο παιδι μου...και πανω απ ολα παντα της λεω δεν μιλαμε και προσεχουμε στην ταξη...αν τα κανεις αυτα εχεις δικιαωμα να ρωτησεις τι δεν καταλαβες...αν μιλας..τοτε και η δασκαλα δεν θα καθισει να σου εξηγει και εσυ να την γραφεις...
Και το θεμα που εχει προκυψει δεν ειναι προσωπικο (δλδ αν της κανει παρατηρηση ο υποδιευθυντης δεν θα ξερει απο που ηταν) Ειναι απλα λαθος για μενα οταν ειρωνευεσαι παιδακια 8 χρ για ενα λαθος που καναν ή να μην δεχεται να λυσει καμια τους απορια.(η απαντηση που παιρνουν ειναι να σκεφτειτε μονοι σας..και δεν απαντα)

koutsineli
26-09-09, 15:42
Ο τρόπος της μαμάς του Νίκου ήταν απαράδεκτος και ανάγωγος.

Και επειδή είμαι περήφανη για τη δουλειά μου και τα θέλω όλα όπως τα θέλω, με μία κουβέντα είμαι εργασιομανής και απαιτητική, και δεν δέχομαι παρατηρήσεις με τέτοιο τρόπο και τέτοιο ύφος, θα αλλάξω τροπάριο με τον εν λόγω μαθητή: θα αδιαφορήσω.

Σηκώνει χέρι και θέλει να πει μάθημα; Θα τον σηκώνω.
Θέλω να του κάνω παρατήρηση; Θα απευθύνομαι σε όλη την τάξη και όχι μόνο σε αυτόν.
Ήρθε αδιάβαστος; Δεν θα με αφορά.
Δεν έγραψε καλά στο διαγώνισμα ή στο τεστ; Δεν θα το σχολιάζω.

Υ.Γ: Φαντάζεσαι μετά να έρθει η μάνα του να μου ζητήσει το λόγο για την αλλαγή της συμπεριφοράς μου;;; :lol: :lol: :lol:
Ευτυχώς ο διευθυντής μου με υποστήριξε πλήρως. ;-)

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
26-09-09, 15:54
Σαφως και εχεις δικιο και λογικο ειναι να σε υποστηριξει ο διευθυντης...
Μ εκνευριζει και εμενα καποιοι γονεις που πλεον τα παιδια και μονο εχουν δικιο και αμα τους πουν κατι .... το κανουν ολοκληρο θεμα...
Ομως το περιστατικο αυτο δεν νομιζω οτι ταιριασει σ αυτο το τοπικ ... γιατι παντου υπαρχουν ολα τα φρουτα....ειτε απ εκπαιδευτικους (που δεν γουσταρουν την δουλεια τους) ειτε απο γονεις (που τα παιδια τους εχουν παντα δικιο...)

Το θεμα ειναι οτι μια δασκαλα...τα εχει βαλει με μια ολοκληρη ταξη..δεν απαντα αποριες (μαλλον γιατι δεν ξερει τι να πει) και αν καποιο παιδι κανει λαθος το ειρωνευεται..αν αυτος ο τυπος δασκαλου υπαρχει εστω και ενας που τον επικροτει..τοτε απλα λυπαμαι πολυ...

gavrias
26-09-09, 22:33
Αφροδίτη φαντάζομαι ότι ακόμη δε θα κάνατε τη συνάντηση του μήνα.Αν θέτατε το θέμα στη συνάντηση?
Να ζητάγατε απ' τη δασκάλα να σας εξηγήσει τον τρόπο που δουλέυει και τις μεθόδους που σκέφτεται να ακολουθήσει στην τάξη?
Επίσης εκεί θα μπορούσατε να της μιλήσετε και για την έλειψη των λεξικών και να της ζητήσετε βοήθεια για να βρεθούνε τα βιβλία που κρατήθηκαν απο τα παιδιά. Σίγουρα κάπου τα έχει φυλάξει η προηγούμενη δασκάλα.
Και μετά το τέλος της συνάντησης θα μπορούσες να της μιλήσεις και συγκεκριμένα για το παιδί και τις επιπτώσεις που έχει αυτή η στάση στην κόρη σου.
Αν δεις ότι δεν είναι διατεθειμένη να συνεργαστεί προχωράς μετά με βάση την απάντησή της.
Δε σχολιάζω κάν το απαράδεκτο της στάσης της.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
26-09-09, 22:51
Αφροδίτη φαντάζομαι ότι ακόμη δε θα κάνατε τη συνάντηση του μήνα.Αν θέτατε το θέμα στη συνάντηση?
Να ζητάγατε απ' τη δασκάλα να σας εξηγήσει τον τρόπο που δουλέυει και τις μεθόδους που σκέφτεται να ακολουθήσει στην τάξη?
Επίσης εκεί θα μπορούσατε να της μιλήσετε και για την έλειψη των λεξικών και να της ζητήσετε βοήθεια για να βρεθούνε τα βιβλία που κρατήθηκαν απο τα παιδιά. Σίγουρα κάπου τα έχει φυλάξει η προηγούμενη δασκάλα.
Και μετά το τέλος της συνάντησης θα μπορούσες να της μιλήσεις και συγκεκριμένα για το παιδί και τις επιπτώσεις που έχει αυτή η στάση στην κόρη σου.
Αν δεις ότι δεν είναι διατεθειμένη να συνεργαστεί προχωράς μετά με βάση την απάντησή της.
Δε σχολιάζω κάν το απαράδεκτο της στάσης της.

Εχω μιλησει μεχρι τωρα με 7 μαμαδες...ΟΛΑ τα πιτσιρικια..κλαινε και θελουν να πανε σ αλλο σχολειο ..και μιλαω οτι τα πιο πολλα ειναι οι καλοι μαθητες!!!
Σαφως και στην συναντηση θα πουμε πολλα...αλλα καλο ειναι και η διευθυνση να ειναι ενημερωμενη...η πιτσιρικα σημερα ειναι αυριο δεν ειναι....ενω οι υπολοιποι θα ειμαστε ολοι εκει γι αλλα 4 χρονια το λιγοτερο.
Δεν ξερω αν το εχω αναφερει αλλα η αντιγραφη που απο 3 φορες εγινε 5 ηταν τιμωρια για ολη την ταξη επειδη ενας συμμαθητης τους δεν εγραψε μια ασκηση στο πσιτι του!!!
Αυριο θα μιλησω μ αλλες δυο μαμαδες

Mari
26-09-09, 23:45
Εχω μιλησει μεχρι τωρα με 7 μαμαδες...ΟΛΑ τα πιτσιρικια..κλαινε και θελουν να πανε σ αλλο σχολειο ..και μιλαω οτι τα πιο πολλα ειναι οι καλοι μαθητες!!!
Σαφως και στην συναντηση θα πουμε πολλα...αλλα καλο ειναι και η διευθυνση να ειναι ενημερωμενη...η πιτσιρικα σημερα ειναι αυριο δεν ειναι....ενω οι υπολοιποι θα ειμαστε ολοι εκει γι αλλα 4 χρονια το λιγοτερο.
Δεν ξερω αν το εχω αναφερει αλλα η αντιγραφη που απο 3 φορες εγινε 5 ηταν τιμωρια για ολη την ταξη επειδη ενας συμμαθητης τους δεν εγραψε μια ασκηση στο πσιτι του!!!
Αυριο θα μιλησω μ αλλες δυο μαμαδεςΚαλησπερα,αν θελεις την γνωμη μου γιατι καποια στιγμη ειχα ερθει και εγω στην θεση σου και δυστυχος οσο τα παιδια μας πανε σχολειο θα βλεπουμε διαφορα και καλα και ασχημα,πρεπει να μιλησεις κατευθειαν μαζι της,ειτε σ'ενα παιδι,ειτε σε ολη την ταξη εχει αυτη την συμπεριφορα ειναι το ιδιο γιατι ΑΦΟΡΑ πανω απ'ολα το ΔΙΚΟ ΣΟΥ παιδι.Με οσες μαμαδες κι αν μιλησεις πρεπει να μιλησεις με την δασκαλα και να καταλαβει με τι εχει να κανει,οσο πιστευουμε οτι δεν πρεπει να μιλαμε για να μην βαλουν στο ματι το παιδι μας τοσο αερα περνουν.Συγνωμη που ειμαι τοσο απολυτη αλλα περασα και εγω δυσκολες καταστασεις με τους διαφορους δασκαλους.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
27-09-09, 01:30
Καλησπερα,αν θελεις την γνωμη μου γιατι καποια στιγμη ειχα ερθει και εγω στην θεση σου και δυστυχος οσο τα παιδια μας πανε σχολειο θα βλεπουμε διαφορα και καλα και ασχημα,πρεπει να μιλησεις κατευθειαν μαζι της,ειτε σ'ενα παιδι,ειτε σε ολη την ταξη εχει αυτη την συμπεριφορα ειναι το ιδιο γιατι ΑΦΟΡΑ πανω απ'ολα το ΔΙΚΟ ΣΟΥ παιδι.Με οσες μαμαδες κι αν μιλησεις πρεπει να μιλησεις με την δασκαλα και να καταλαβει με τι εχει να κανει,οσο πιστευουμε οτι δεν πρεπει να μιλαμε για να μην βαλουν στο ματι το παιδι μας τοσο αερα περνουν.Συγνωμη που ειμαι τοσο απολυτη αλλα περασα και εγω δυσκολες καταστασεις με τους διαφορους δασκαλους.

Εχεις δικιο σ ααυτα που λες...
Απλα σκεφτομαι αν μαζευτουμε και 10-15 γονεις και στην συναντηση που γινει αμεσα...της τριξουμε λιγο τα δοντια...πιθανον να πιασει πιο πολυ απ το να μιλαμε ο καθενας μονος του..
Ασε που σιγα μην παραδεχτει οτι ειρωνευεται τα παιδια ή οτι δεν εξηγει τις αποριες τους ή οτι κανει γκριμαστες μεσα στην ταξη!!!
Το επομενο μου βημα θα ειναι αυτο...αλλα δεν θελω να αναιρεσω την διευθυντρια καθως ειναι διπλα μας και μς στηριζει παντα (ασχετα αν η γυναικα ετυχε να εχει προβλημα με τον ποδι της τωρα....)

gavrias
27-09-09, 01:36
Ακόμη καν δεν το παραδεχτεί,εκείνη ΞΕΡΕΙ τι κάνει και θα ξέρει ότι το ξέρετε.
Επειδή αυτή η συμπεριφορά είναι παράπτωμα και είναι αντίθετη στους κανονισμούς του σχολείου,θα πάρει το μύνημα είτε το δώσει ένας έιτε όλοι οι γονείς.
Αν είστε όλοι μαζί θα είναι καλύτερα για τη μεταξύ των γονέων σχέση.
Και ... όσο φοβάσαι εσύ (αν φοβάσαι) ότι θα βάλει το παιδί στο μάτι, άλλο τόσο θα φοβάται κι εκείνη γιατί υπάρχει παράπτωμα στη δουλειά της και υπάρχουν συνέπειες για τα παραπτώματα.:wink:

dora
27-09-09, 02:08
koutsineli εσυ θιγεις ενα πολυ διαφορετικο θεμα..

Σιγουρα υπαρχουν γονεις που δεν μπορουν να καταλαβουν οτι το σχολειο εχει καποιους κανονες που ισχυουν για ολα τα παιδια καιτα δικα τους δεν εξαιρουνται (πχ αυτο με το κινητο στο οποιο σαφως συμφωνω απολυτα μαζι σου) και που ακομα κι αν τα παιδια τους εχουν ακομα και παραβατικη συμπεριφορα αρνουνται να το δουν..

Ακουω καθημερινα αναλογα περιστατικα μετο δικο σου απο την κουμπαρα μου που ειναι διευθυντρια σε γυμνασιο και εχει φρικαρει με τη σταση καποιων γονιων.
Και επειδη την ξερω πολυ καλα (φαντασου την ειχα εγω καθηγητρια, ετσι γνωριστηκαμε και ειμαστε φιλες για 18 χρονια τωρα παρολο που ειναι ενα χρονο μεγαλυτερη απο τη μανα μου) ξερω πως δεν υπερβαλει.

Αν ημουν στη θεση σου θα ειχα επιστησει στην συγκεκριμενη κυρια την προσοχη.. το ποσο κακο μπορει να κανει στο παιδι της με την συμπεριφορα της..
Και αν καταλαβαινε εχει καλως.. αλλιως θα το βρει μπροστα της.

Ομως εδω το θεμα ειναι αλλο. Ειναι μια δασκαλα η οποια εχει προβληματικη συμπεριφορα απεναντι στα παιδια και σιγουρα αυτο δεν ειναι σπανιο φαινομενο. Και γω ειμαι παιδαγωγος αλλα ξερω πολυ καλα τι γινεται στους σταθμους και ποια ειναι πολλες φορες η συμπεριφορα των συναδελφων, αλλα εδω δεν βρισκομαι σαν υποστηρικτρια του κλαδου αλλα σαν μητερα με τις ιδιες ανησυχιες που εχουν ολες και προσπαθω παντα με βαση την εμπειρια μου να βοηθαω κ να λεω αντικειμενικα τα πραγματα.

gavrias
27-09-09, 02:31
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΕΝΙΑΙΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ
Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ Π.Ε.
ΤΜΗΜΑ Α΄
Α. Παπανδρέου 37
151 80 Μαρούσι

Πληροφορίες :Α. Κόπτσης
Ρ. Γεωργακόπουλος
Κ. Μιτζήθρας
Ρ. Φλώρου
Τηλέφωνο : 210.34.43.605
: 210.34.42.243
Fax : 210.34.42.247
e-mail : spudonpe@ypepth.gr

Να διατηρηθεί μέχρι
Βαθμός ασφαλείας

Μαρούσι, 03 - 08 - 2009
Αριθ. Πρωτ. Βαθμός Προτερ.
Φ.3 / 915 / 93640 / Γ1

ΠΡΟΣ:
1. Περιφερειακούς Δ/ντές
Π.Ε & Δ.Ε (Έδρες τους)
2. Προϊσταμένους Επιστημονικής &
Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Π.Ε.
(Έδρες τους)
3. 3. Σχολικούς Συμβούλους Π.Ε, Π.Α,
ΠΕ 05, ΠΕ 06, ΠΕ 07, ΠΕ 11 & ΠΕ 16
(μέσω των Δ/νσεων ΠΕ)
4. Διευθυντές Εκ/σης Π.Ε και
Προϊσταμένους Γραφείων Π.Ε
(Έδρες τους)
5. Διευθυντές & διδακτικό
προσωπικό Σχολικών Μονάδων
της χώρας
( μέσω των Δ/νσεων & Γραφείων Π.Ε)

ΘΕΜΑ : Λειτουργία σχολείων για το σχολικό έτος 2009-2010

Το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων έχει ως πρωταρχικό στόχο την παροχή υψηλής ποιότητας εκπαίδευσης και την άριστη οργάνωση και εύρυθμη λειτουργία των σχολικών μονάδων.
Λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των μαθητών, καθώς και τις προκλήσεις και απαιτήσεις της σύγχρονης εποχής το ΥΠΕΠΘ εφαρμόζει όλα τα απαραίτητα μέτρα ώστε να διασφαλιστεί η ομαλή ένταξη όλων των μαθητών στο εκπαιδευτικό σύστημα, η κοινωνική τους ενσωμάτωση, αλλά και η γνωστική, συναισθηματική και κοινωνική τους ανάπτυξη.
Για να υλοποιηθούν όλοι οι παραπάνω στόχοι οφείλει η καθημερινή λειτουργία των σχολικών μονάδων τόσο από παιδαγωγικής-διδακτικής όσο και από διοικητικής άποψης να οριοθετείται αυστηρά από τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας. Η συνεργασία όλων των παραγόντων εκπαίδευσης θεωρείται απαραίτητη για την επιτυχία των παραπάνω στόχων.
Με την παρούσα εγκύκλιο δίδονται οδηγίες και υπενθυμίζονται οι σημαντικότερες διατάξεις, η τήρηση των οποίων θα συμβάλει αποφασιστικά στην άριστη οργάνωση και λειτουργία των σχολικών μονάδων.

1. Έναρξη σχολικού έτους 2009-2010
Ο προγραμματισμός του σχολικού έτους 2009-10 έχει ξεκινήσει με τη λήξη του προηγούμενου σχολικού έτους, τόσο σε επίπεδο κεντρικών Υπηρεσιών του ΥΠΕΠΘ όσο και σε επίπεδο περιφερειακών Υπηρεσιών και σχολικών μονάδων. Το ΥΠΕΠΘ προέβη σε όλες οι απαραίτητες ενέργειες ώστε να επιτευχθεί η καλύτερη δυνατή διαχείριση και αξιοποίηση των εκπαιδευτικών, αλλά και η επιτυχία της εκπαιδευτικής διαδικασίας.
Κεντρικό σημείο αναφοράς της επιτυχούς εκπαιδευτικής διαδικασίας αποτελεί ο έγκαιρος, σαφής και αποτελεσματικός προγραμματισμός του εκπαιδευτικού έργου.
Για τον σκοπό αυτό, δόθηκαν οδηγίες σύμφωνα με τη με αριθμ. Φ.12/725/66545/Γ1/9-6-2009 Εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ, ώστε το νέο σχολικό έτος 2009-2010 να ξεκινήσει απρόσκοπτα.(Καταγραφή αναγκών σε διδακτικό προσωπικό, έγκαιρη παραλαβή βιβλίων, κατανομή τμημάτων, σύνταξη ωρολογίων προγραμμάτων, αναγκαίες συνεργασίες με εμπλεκόμενους φορείς, όπως με την Τοπική Αυτοδιοίκηση, Σχολικές Επιτροπές, Συλλόγους γονέων κ.α).
Με την έννοια αυτή, πλην των στελεχών της εκπαίδευσης, τα οποία έχουν τη γενική ευθύνη της υλοποίησης των παρεχόμενων οδηγιών αλλά και του ελέγχου της λειτουργίας των σχολικών μονάδων της περιοχής ευθύνης τους, ο εκπαιδευτικός της κάθε σχολικής μονάδας είναι ο βασικός συντελεστής της εκπαιδευτικής διαδικασίας.
Προς τούτο, με την έναρξη του σχολικού έτους 2009-2010 και στο επίπεδο της κάθε σχολικής μονάδας:
• Κατά την πρώτη ημέρα έναρξης των μαθημάτων διανέμονται στους μαθητές τα διδακτικά βιβλία, τα οποία έχουν έγκαιρα παραληφθεί και δίνονται οδηγίες για θέματα τα οποία αφορούν στην εφαρμογή του ωρολογίου προγράμματος μαθημάτων και στη λειτουργία εν γένει του σχολείου.
• Από την επόμενη μέρα του αγιασμού εφαρμόζεται, χωρίς παρέκκλιση, το προβλεπόμενο διδακτικό ωράριο και το εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα τόσο για το Δημοτικό όσο και για το Νηπιαγωγείο, συμπεριλαμβανομένων και των ολοήμερων Δημοτικών και Νηπιαγωγείων.
• Συντάσσεται άμεσα το εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα, σύμφωνα με όσα αναφέρονται στη με αριθμ. Φ.12/725/66545/Γ1/9-6-2009 Εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ με θέμα: «Προγραμματισμός εκπαιδευτικού έργου σχολικού έτους 2009-2010».

.......
12. Συνεργασία με γονείς

Κάθε εκπαιδευτικός ορίζει ημέρα και ώρα συνεργασίας με τους γονείς των μαθητών μια φορά το μήνα. Η ημέρα και η ώρα συνεργασίας καταγράφονται στο βιβλίο πράξεων του διδακτικού προσωπικού και γνωστοποιούνται στους γονείς. Οι γονείς μπορούν να επικοινωνούν με τους εκπαιδευτικούς κάθε φορά που προκύπτουν προβλήματα. (ΠΔ 201/98, άρθρο 11 παρ.1, εδαφ.ε).

...

22. Παιδαγωγικός έλεγχος διαγωγής των μαθητών

Τα προβλήματα συμπεριφοράς των μαθητών εξετάζονται με ιδιαίτερη προσοχή και φροντίδα και επιλύονται με παιδαγωγική αντιμετώπιση. Σε κάθε περίπτωση λαμβάνεται σοβαρά υπόψη η αρχή του σεβασμού της προσωπικότητας και των δικαιωμάτων του παιδιού. Οι σωματικές ποινές δεν επιτρέπονται σε καμία περίπτωση.
...

Όλα τα αναφερόμενα στην παρούσα, Νόμοι-Υπουργικές Αποφάσεις-Π.Δ.-σχετικές εγκύκλιοι, είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (www.ypepth.gr-εκπαιδευτικό σύστημα - Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση-Διεύθυνση Α/θμιας).

Παρακαλούνται όλοι οι εκπαιδευτικοί να λάβουν γνώση της παρούσης ενυπόγραφα.

www.ypepth.gr

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
27-09-09, 10:32
Σ ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες :D

gavramid
27-09-09, 10:50
Εχω φρικαρει με ολα αυτα που διαβαζω.Πρεπει να ενωθειται ολοι οι γονεις και αρχικα να της μιλησετε να δειτε της προθεσεις της ..αν δεν δειχνει οτι θελει να συνεργαστει κινηθειτε αλλιως...Δυστηχως στην Ελλαδα με το που τελιεωνουν τη σχολη οπως ειπε και μια αλλη μαμα της πετανε σε ενα σχολειο και ...εχουμε τα επακολουθα αυτα..ακομα και οι μεγαλυτεροι δεν παρασαν την στοιχειωδη εκπαιδευση οσον αφορα τη συμπεριφορα τους και την ψυχολογια τωνπαιδιων...Εδω αρχιζω να αναρωτιεμαι οτι μηπως ειναι καλυτερα ιδιβωτικη εκπαιδευση?τουλαχιστον εκει ακουγεται απο καποιον το παραπονο σου..στη δημοσια πρεπι να γινει ο χαμος για να μπουν στη διαδικασια να ελεγξουν εναν δημοσιο υπαλληλο...ελεος παιδια ..δεν σηκωνει η τσεπη μας ιδιωτικα σχολεια.!!!γιατι να πρεπει να γινεται ετσι?!!!

ΝΤΙΝΤΙ
27-09-09, 16:39
Tι να πω εκτος οτι εχω μεινει με το στομα ανοιχτο με οσα διαβαζω,Αφροδιτακι με εχουν καλυψει πληρως τα κοριτσια παραπανω.........

Παντως αν ειναι ετσι τα πραγματα πρεπει να κανετε κατι γρηγορα πριν τα πραγματα χειροτερεψουν ,απο μερια της δασκαλα παντα μιλαω,και τοτε η χρονια δυστηχως θα κλεισει εις βαρος των παιδιων ...............
Η συμπεριφορα της ειναι απαραδεκτη και καλο ειναι να φευγουν τετοια ατομα και να αναλαμβανουν αλλοι που εχουν τρομερη ορεξη και διαθεση να διδαξουν σε μικρα παιδακια.Γιατι ετσι πρεπει να ειναι ενας δασκαλος,να εχει ορεξη και μερακι οταν αναλαμβανει μια ταξη,αν οχι καλυτερα να παει σπιτακι του:evil:

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
28-09-09, 18:29
Πηγε και αλλη μαμα και μιλησε...η διευθυντρια μου ζητησε να μου μιλησει ιδιαιτερος και πριν σχολασουν με ρωτησε καποια πραγματα..
Ειπε οτι διαφωνει με ολη την συμπεριφορα και οτι αυτο για να το κανεις πρεπει να εχεις αγαπη για τα παιδια...αλλιως ...
Εχει κανονισει συναντηση (γονεις -δασκαλα) και εκει θα συζητηθουν πολλα (αν και θα της κανει και συσταση πιο νωρις)
Μου ειπε οτι δυστυχως θα ειναι μια δυσκολη χρονια (εχει πειρα απο αγυριστα κεφαλια) αλλα δεν θα την αφησει ετσι..
Μου ειπε οτι πρεπει να δυναμωσω το παιδι μου (αν και ξερει οτι η Ελενα ειναι και δυνατη και εξυπνη για ν αντιληφθει καποια πραγματα) και να του εξηγω καποια πραγματα
Ειμαστε σ αναμονη να δουμε τι θα δουμε...
Σημερα απ οτι μου ειπε η μικρη ηταν πολυ καλυτερα και δεν εκανε σε κανενα παιδακιγκριματσα (αφου με ρωτησε μαμα της ειπες να μην το κανει?) και ηταν πολυ πιο ευγενικη (δεν ξερω εαν της εχει γινει ηδη συσταση)
Αυτα..για καθε νεοτερο...θα σας ενημερωσω

Belfaccino
30-09-09, 00:39
Αφροδίτη, είναι πάρα πολύ θετικό ότι ασχολήθηκε η διευθύντρια! Αν θυμάσαι, εγώ τελικά έβγαλα τον γιο μου από το σχολείο.

Είναι πολύ στενάχωρο να ακούς πώς συμπεριφέρονται μερικοί σε μικρά παιδιά. Είναι απλά ανώριμοι άνθρωποι με κάποια άλυτα ψυχολογικά προβλήματα. Απολαμβάνουν αυτή την εξουσία που πιστεύουν ότι έχουν.
Αν δεν έχουν μπορούν τα 8χρονα να έχουν εμπιστοσύνη στην ίδια τη δασκάλα (ή το δάσκαλό) τους, πού θα στραφούν για μάθηση και πώς θα καλλιεργήσουν έναν δυνατό χαρακτήρα με αυτοπεποίηθηση και θέληση για μάθηση; Δυστυχώς, όμως, κάποιοι που έχουν διοριστεί σε αυτές τις θέσεις, δεν ενδιαφέρονται να μάθουν το ρόλο τους, αν και γνωρίζουν τι αντίκτυπο έχει η "εξουσία" τους πάνω στα παιδιά. Απολαμβάνουν να προκαλούν το φόβο.

ΝΤΙΝΤΙ
30-09-09, 11:28
Αφροδιτακι κανα αλλο καινουργιο νεο?
Πως πατε ?ηρεμησε καθολου η δασκαλα σας?

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
30-09-09, 17:12
Στην δασκαλα μαλλον εχει γινει ηδη συσταση...καθως απο 2 παιδακια + την δικια μου εμαθα οτι πλεον δεν ειρωνευεται αλλα ουτε και φωναζει τοσο πολυ!!!
Το θεμα ομως ειναι οτι μαλλον δεν ασχολειται και ουσιαστικα με την μαθηση ...
Τους εχει βαλει διαγωνισμα για αυριο (ουσιαστικα ,ρηματα ,γενη, οριστικο αρθρο,λεξεις σ αλφαβητικη σειρα, πτωσεις -κλινουν ουσιαστικα, οικογενεια λεξεων...οπου ολα αυτα τους τα ειχε μαθει παρα πολυ καλα η περσινη τους δασκαλα) και υποκειμενο που ''υποτιθεται ''τους το εμαθε φετος...Το θεμα ειναι ποτε τους το εμαθε..καθως περα απο εναν κανονα με ενα παραδειγμα μονο (ο πατερας δουλευει) δεν τους εκανε καμια αλλη εξασκηση...
Ερχεται χτες η κορη μου (τον κανονα να τον λεει τον ειχε μαθει παπαγαλια..) και τους ειχε σε μια φωτοτυπια να κανουν καποια πραγματα απ αυτα που αναφερω παραπανω....οτι ειχε κανει περσυ ηταν ΟΛΑ σωστα και εκει που ηταν το υποκειμενο ...τα ειχε λαθος... Μου ειπε οτι η δασκαλα της ..ετσι γενικα και αοριστα... οτι εχει καποια λαθη (αληθεια αυτα τα λαθη ποιος θα της τα εδειχνε της μικρης αν εγω δεν ηξερα??) χωρις να της πει ποια...αλλα και αφου βλεπει οτι και οι 4 προτασεις ηταν λαθος..δεν καταλαβε οτι το παιδι ΔΕΝ εχει καταλαβει τι ειναι υποκειμενο καλα??
Τελικα καθισα και της το εξηγησα εγω ... το καταλαβε.... και την ρωτησα μετα πως τους το εξηγησε η δασκαλα (ειπε απλα 2 παραδειγματα χωρις καν να τα γραψουν σε χαρτι ή στον πινακα) και την ρωτησα αφου δεν καταλαβε γιατι δεν την ρωτησε ....δεν μου απαντησε (αφου ξερω οτι τα εχει κομπλεξαρει τα παιδια και ετσι κι αλλιως δεν τους απαντα στις αποριες τους) Της ξαναειπα οτι δεν με νοιαζει τι βαθμο θα παρει...αλλα στο σχολειο παει για να μαθει και εκει πρεπει να λυνει τις αποριες της και να μην ντρεπεται ..αφου ειτε γελασουν τα παιδια ειτε πει κατι η δασκαλα...λαθος εχουν αυτοι και οχι εσυ...αλλιως της ειπα δεν θα πηγαινες σχολειο θα στα μαθαινα ολα εγω στο σπιτι...
Αντε να δουμε..αυριο (σημερα δεν την πετυχα) θα παω να ενημερωσω την διευθυντρια και θα της πω οτι θελω να μου ποια ειναι η υλη που πρεπει να κανουν στην γ δημοτικου σε γλωσσα και μαθηματικα... και να μου προτινει κανα καλο βοημα για εξασκηση...(αλλιως βλεπω οτι ειχε δικιο η δασκαλα οταν τους ειπε οτι θα πανε στην δ και θα γελανε μαζι τους...)
Ουφ...τελικα θα πρεπει να γινω δασκαλα για να μην αφησει ''αυτη'' τα ιχνη της πανω στο παιδι μου...
Και να πω και κατι ακομα...''αυτη'' για μενα δεν ειναι δασκαλα...οι δασκαλες για μενα ειναι πολυ σημαντικα προσωπα και τους ευχαριστω που υπαρχουν και αγαπανε τα παιδια μας και τους διδασκουν οσα πρεπει (2 χρονιες η Ελενα ειχε μια απ τις καλυτερες δασκαλες και ειμασταν πολυ τυχεροι)...κατι αποβρ@σμ@τα@ που θελουν να χαρακτηριζονται εκπαιδευτικοι ειναι απλα τυχαιο γεγονος (θελω να πιστευω)

PatPan
30-09-09, 18:02
Μάλλον η δασκάλα αυτή εξέλαβε λάθος την οδηγία ότι δεν δίνουμε έτοιμες τις απαντήσεις στα παιδιά, ούτε τους δίνουμε απευθείας την απάντηση όταν ρωτάνε κάτι αλλά τα οδηγούμε μέσα απο πειραματισμούς και κριτική σκέψη στην ανακάλυψη της απάντησης. Αλλά δεν τα αφήνουμε μόνα τους να βγάλουν συμπέρασμα. Γι'αυτό και η συμπεριφορά της είναι κατακριτέα.
Δυστυχώς, αν και είμαι παιδαγωγός, αναγνωρίζω ότι η παιδεία μας έχει πολλά κενά. Δεν πρέπει να αφήνουμε έτσι τέτοια παραδείγματα χωρίς φυσικά να φτάνουμε στο άλλο άκρο: ότι το παιδί μας είναι τέλειο και όλο οι άλλοι φταίνε. Τα όρια είναι πολύ λεπτά και γνωρίζω σαν μητέρα ότι δεν καταλαβαίνουμε πότε τα ξεπερνάμε. Με λεπτούς χειρισμούς μπορείτε όλοι οι γονείς να την βάλετε στη θέση της, δεν χρειάζετε ο συζυγός σου με το ύψος του να της επιβάλλει το θέλημά σας.
Επίσης ο διαφορετικός τρόπος που διδάσκει κάποιος, δημιουργεί προβλήματα στα παιδιά. Αν είχαν μάθει με την προηγούμενη δασκάλα να δουλεύουν με τα α σύστημα, ίσως με αυτήν να δυσκολεύονται να την παρακολουθήσουν λόγω διαφορετικού τρόπου διδασκαλίας. Ταπεινή μου γνώμη, στην συγκέντρωση να συζυτήσετε το τρόπο που δουλεύει και τι ζητά απο τα παιδιά.
Γνωρίζω απο προσωπική εμπειρία (έκανα ιδιαίτερα μαθήματα) ότι τα μικρά παιδιά συχνά συγκρίνουν τους δασκάλους τους και δημιουργούνται αρνητικά συναισθήματα που επηρεάζουν την μάθησή τους. Έλπίζω να μην είσαι "φωτιά και λαύρα" μπροστά στη μικρή, ούτε να απειλείς μπροστά της (σε ρώτησε αν της έχει μιλήσει!!!) γιατί θεωρώ ότι την επηρεάζεις αρνητικά. Βρες λύση μαζί με τις άλλες μαμάδες και την διευθύντρια αλλά μην ανακατεύεται τα μικρά.

ΝΤΙΝΤΙ
30-09-09, 18:18
Αφροδιτη στην θεση σου δεν θα αφεινα, σε συνεργασια παντα και με τους αλλους γονεις αλλα και με την διευθυντρια, αυτο το ατομο που θελει να ονομαζετε δασκαλα να συνεχισει να διδασκει..............
Αν κανει ολα αυτα που λετε ειναι τελειως απαραδεκτη....
Τωρα αν δεν εχετε αλλη λυση θα σου πω κοριτσακι μου να παρεις καποια πολυ καλα βοηθηματα που κυκλοφορουν (εγω τα πειρα και περσυ ,τα πειρα και φετος)και πατανε ακριβως επανω στα βιβλια που διδασκονται για να μπορεις εσυ να την καλυπτεις τα κενα που θα εμφανιζει.Συνεχιζοντας με αυτο τον τροπο και με αυτους τους ρυθμους την διδασκαλια της ενα ειναι σιγουρο,αυτο που αναφερες και εσυ..............
Αν και στο ξεναλεω δεν ειναι λυση και αυτο,καντε καποιες ενεργειες οσο ειναι ακομα νωρις....

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
30-09-09, 19:39
Αφροδιτη στην θεση σου δεν θα αφεινα, σε συνεργασια παντα και με τους αλλους γονεις αλλα και με την διευθυντρια, αυτο το ατομο που θελει να ονομαζετε δασκαλα να συνεχισει να διδασκει..............
Αν κανει ολα αυτα που λετε ειναι τελειως απαραδεκτη....
Τωρα αν δεν εχετε αλλη λυση θα σου πω κοριτσακι μου να παρεις καποια πολυ καλα βοηθηματα που κυκλοφορουν (εγω τα πειρα και περσυ ,τα πειρα και φετος)και πατανε ακριβως επανω στα βιβλια που διδασκονται για να μπορεις εσυ να την καλυπτεις τα κενα που θα εμφανιζει.Συνεχιζοντας με αυτο τον τροπο και με αυτους τους ρυθμους την διδασκαλια της ενα ειναι σιγουρο,αυτο που αναφερες και εσυ..............
Αν και στο ξεναλεω δεν ειναι λυση και αυτο,καντε καποιες ενεργειες οσο ειναι ακομα νωρις....

Δεν μου γραφεις ποια βιβλια ειναι αυτα ?

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
30-09-09, 19:48
Μάλλον η δασκάλα αυτή εξέλαβε λάθος την οδηγία ότι δεν δίνουμε έτοιμες τις απαντήσεις στα παιδιά, ούτε τους δίνουμε απευθείας την απάντηση όταν ρωτάνε κάτι αλλά τα οδηγούμε μέσα απο πειραματισμούς και κριτική σκέψη στην ανακάλυψη της απάντησης. Αλλά δεν τα αφήνουμε μόνα τους να βγάλουν συμπέρασμα. Γι'αυτό και η συμπεριφορά της είναι κατακριτέα.
Δυστυχώς, αν και είμαι παιδαγωγός, αναγνωρίζω ότι η παιδεία μας έχει πολλά κενά. Δεν πρέπει να αφήνουμε έτσι τέτοια παραδείγματα χωρίς φυσικά να φτάνουμε στο άλλο άκρο: ότι το παιδί μας είναι τέλειο και όλο οι άλλοι φταίνε. Τα όρια είναι πολύ λεπτά και γνωρίζω σαν μητέρα ότι δεν καταλαβαίνουμε πότε τα ξεπερνάμε. Με λεπτούς χειρισμούς μπορείτε όλοι οι γονείς να την βάλετε στη θέση της, δεν χρειάζετε ο συζυγός σου με το ύψος του να της επιβάλλει το θέλημά σας.
Επίσης ο διαφορετικός τρόπος που διδάσκει κάποιος, δημιουργεί προβλήματα στα παιδιά. Αν είχαν μάθει με την προηγούμενη δασκάλα να δουλεύουν με τα α σύστημα, ίσως με αυτήν να δυσκολεύονται να την παρακολουθήσουν λόγω διαφορετικού τρόπου διδασκαλίας. Ταπεινή μου γνώμη, στην συγκέντρωση να συζυτήσετε το τρόπο που δουλεύει και τι ζητά απο τα παιδιά.
Γνωρίζω απο προσωπική εμπειρία (έκανα ιδιαίτερα μαθήματα) ότι τα μικρά παιδιά συχνά συγκρίνουν τους δασκάλους τους και δημιουργούνται αρνητικά συναισθήματα που επηρεάζουν την μάθησή τους. Έλπίζω να μην είσαι "φωτιά και λαύρα" μπροστά στη μικρή, ούτε να απειλείς μπροστά της (σε ρώτησε αν της έχει μιλήσει!!!) γιατί θεωρώ ότι την επηρεάζεις αρνητικά. Βρες λύση μαζί με τις άλλες μαμάδες και την διευθύντρια αλλά μην ανακατεύεται τα μικρά.

Δεν ξερω αν τα εχεις διαβασει ολα αυτα που εχω γραψει..γιατι στα πιο πολλα τα εχω ηδη αναφερει..
Στο παιδι μπροστα σαφως και δεν μιλαω και της λεω οτι πρεπει να κανει αυτα που πρεπει (να προσεχει δλδ στο μαθημα να συμμετεχει και να ρωτα οποιες αποριες εχει) και να σεβεται την δασκαλα της (σ αυτο πανω μου απαντησε οτι και εμενα πρεπει να με σεβονται...)Νομιζω οτι τα εχω ηδη αναφερει αυτα...
Το οτι αναφερθηκε αν της μιλησα ηταν οτι εκει που ειρωνευοταν τα παιδια ξαφνικα σταματησε να το κανει...(μετα απο 10 μερες)...ε λογικα δεν ρωτησε?
Το τι ειναι το παιδι μου (δεν λεω οτι ειναι τελειο) το ξερουν πολυ καλα και η διευθυντρια και οι δασκαλοι οι μονιμοι που ειναι εκει...αλλα βεβαια δεν μιλαμε για το δικο μου παιδι..αλλα για πολλα παιδια μεσα στην ταξη...οπου κλαινε και θελουν να φυγουν....επειδη τους μιλα ασχημα (ετυχε μια μερα μια μαμα να ειναι εξω απ την ταξη ..και επαθε πλακα με τον τροπο που τους μιλουσε ...τελειως υποτιμητικο!!!)
Νομιζω οτι η δασκαλα αυτη ειναι απ τις εξαιρεσεις... αλλα ειναι για πολυ ξυλο... δεν ξερω τι ψυχολογικα εχει...αλλα να σου πω ουτε μ ενδιαφερει. Μ ενδιαφερει να κανει την δουλεια της (και οχι να ψαχνομαι να γινω εγω δασκαλα του παιδιου μου) και να καταλαβει οτι το σεβασμο το κερδιζουν και δεν τον επιβαλλουν...

ΝΤΙΝΤΙ
30-09-09, 20:26
Δεν μου γραφεις ποια βιβλια ειναι αυτα ?

Περσυ πηρα απο τις εκδοσεις Σαββαλας το βοηθημα της γλωσσας και των μαθηματικων,ειχε μεσα παρα πολυ ωραιες ασκησεις και πολλα απο τα φυλαδια που μας εδινε η δασκαλα μας ειχε μεσα τετοιες ασκησεις.
Επισης μου αρεσαν και του ¨Πατακη¨.
Φετος πηρα ¨Σκαι παιδεια¨ επειδη ειχε μεσα και ενα cd rom και ενθουσιαστικε η κορη μου με την ιδεα οτι θα χρησημοποιει και εκεινη τον υπολογιστη και μαλιστα ειναι τοσο ομορφο εικονογραφημενο που της αρεσει παρα πολυ και ασχολειται.
Τωρα αν θες μπορεις να πας σε ενα βιβλιοπωλειο και να τα δεις ολα και να κρινεις εσυ πιο θα σας βοηθησει περισσοτερο.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
30-09-09, 20:29
Περσυ πηρα απο τις εκδοσεις Σαββαλας το βοηθημα της γλωσσας και των μαθηματικων,ειχε μεσα παρα πολυ ωραιες ασκησεις και πολλα απο τα φυλαδια που μας εδινε η δασκαλα μας ειχε μεσα τετοιες ασκησεις.
Επισης μου αρεσαν και του ¨Πατακη¨.
Φετος πηρα ¨Σκαι παιδεια¨ επειδη ειχε μεσα και ενα cd rom και ενθουσιαστικε η κορη μου με την ιδεα οτι θα χρησημοποιει και εκεινη τον υπολογιστη και μαλιστα ειναι τοσο ομορφο εικονογραφημενο που της αρεσει παρα πολυ και ασχολειται.
Τωρα αν θες μπορεις να πας σε ενα βιβλιοπωλειο και να τα δεις ολα και να κρινεις εσυ πιο θα σας βοηθησει περισσοτερο.

Μωρε βασικα θελω καποια ν ακολουθει ακριβως την υλη...ωστε να πηγαινω μαζι με το βιβλιο...γιατι μ αυτην δεν βλεπουμε καν τι πρεπει να μαθαινουν...(δασκαλες την βοηθεια σας...)

ΝΤΙΝΤΙ
30-09-09, 20:41
Μωρε βασικα θελω καποια ν ακολουθει ακριβως την υλη...ωστε να πηγαινω μαζι με το βιβλιο...γιατι μ αυτην δεν βλεπουμε καν τι πρεπει να μαθαινουν...(δασκαλες την βοηθεια σας...)

ειδικα του Σαββαλα πατανε ακριβως πανω στην υλη.
Ιδια κεφαλαια,ιδιες ενοτητες απλα εχουν πιο πολλες ασκησεις πανω στο αντικειμενο καθε κεφαλαιου.Γι¨αυτο σου λεω πηγαινε να τα δεις και να ξεφυλισεις αφου εχεις ηδη την εικονα των βιβλιων και να διαλεξεις.Περσυ δεν θα το ξεχασω ημουν μια ωρα με την κοπελα (ευτυχως ειναι φιλη μου)και ξεφυλιζαμε και βλεπαμε τα βοηθηματα,μαλιστα επειδη η κορη της ειναι στο ιδιο σχολειο με την δικη μου ,μου ειπε οτι πολλοι δασκαλοι δουλευαν Σαββαλα και ετσι ειχα καταληξει και δεν ειχε και αδικο:wink:

elenik
30-09-09, 21:30

Για μια ακομα φορα ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Ειδικα το τελευταιο.

Οσο για το θεμα της ηληκιας προτιμω να εχει μικρη δασκαλα με ορεξη και φρεσκες εκπαιδευτικες μεθοδους παρα μια μεσηλικα που περιμενει να βγει στην συνταξη και δεν εχει καταλαβει οτι εγω της εμπιστευομαι το παιδι της κι εκεινη νομιζει οτι εχει καταθεσει χαρτια.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
30-09-09, 21:32
ειδικα του Σαββαλα πατανε ακριβως πανω στην υλη.
Ιδια κεφαλαια,ιδιες ενοτητες απλα εχουν πιο πολλες ασκησεις πανω στο αντικειμενο καθε κεφαλαιου.Γι¨αυτο σου λεω πηγαινε να τα δεις και να ξεφυλισεις αφου εχεις ηδη την εικονα των βιβλιων και να διαλεξεις.Περσυ δεν θα το ξεχασω ημουν μια ωρα με την κοπελα (ευτυχως ειναι φιλη μου)και ξεφυλιζαμε και βλεπαμε τα βοηθηματα,μαλιστα επειδη η κορη της ειναι στο ιδιο σχολειο με την δικη μου ,μου ειπε οτι πολλοι δασκαλοι δουλευαν Σαββαλα και ετσι ειχα καταληξει και δεν ειχε και αδικο:wink:

Σ ευχαριστω πολυ...να σαι καλα.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
30-09-09, 21:37
Οσο για το θεμα της ηληκιας προτιμω να εχει μικρη δασκαλα με ορεξη και φρεσκες εκπαιδευτικες μεθοδους παρα μια μεσηλικα που περιμενει να βγει στην συνταξη και δεν εχει καταλαβει οτι εγω της εμπιστευομαι το παιδι της κι εκεινη νομιζει οτι εχει καταθεσει χαρτια.

Νομιζω οτι δεν εχει να κανει με την ηλικια οσο με το ν αγαπαει τα παιδια και να θελει να δωσει (γνωση ,αγαπη .σεβασμο)
Ισως υπαρχουν καποια ατομα που ειτε μπηκαν απο σποντα στα παιδαγωγικα (γι αλλου πηγαιναν και αλλου καταληξαν) ειτε κοιταξαν αλλα κριτηρια (πχ καλο ωραριο-διακοπες) αλλα ειδαν οτι τελικα θελει πολυ περισσοτερη δουλεια ,κοτσια και θεληση για να τα καταφερουν

katerina1981
30-09-09, 22:03
H δασκαλα ειναι απαραδεκτη!!!!θα σου πω οτι ποτε δε θα βρεις εκπαιδευτικο να μη φωναζει.ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ...Εσυ στο σπιτι σου εχεις ενα παιδι κ θα φωναξεις για ησυχια και ταξη, οχι εμεις που εχουμε 20 κ 25.Καποια στιγμη επικρατει χαος κ πρεπει να επιβληθει ταξη.Δυστυχως οι φωνες ειναι ο μονος τροπος, αφου αυτον ξερουν κι απο το σπιτι τους.
Περα απο αυτο ομως τα υπολοιπα ειναι τραγικα.Να σε ενημερωσω οτι δεν απαντα σε αποριες γιατι δεν ξερει...Ειναι κολπακι των δασκαλων το σκεψου κ βρες μονος σου την απαντηση ή ααα! αυτο θα το σκεφτουμε ολοι κ θα πουμε την απαντηση αυριο γιατι κι μεις ανθρωποι ειμαστε οχι παντογνωστες.Αλλα το κανουμε σε μεγαλυτερα παιδια που μπορουν να βρουν απαντησεις σε ερωτηματα...Π.χ. εμενα με ειχε ρωτησει ενας πιτσιρικας "κυρια γιατι οταν κλαιμε βγαζουμε δακρυα?" Πού να ξερω κι εγω η αμοιρη.Ειπα να το ψαξουμε κ να πουμε την επομενη μερα την απαντηση. Βεβαια το γιατι το σχολειο ήταν με κεφαλαιο Σ επρεπε να το ξερει.Γιατι ειναι όνομα στη συγκεκριμενη περιπτωση.Δεν ειναι γενικα σχολειο, ειναι ονομασια σχολειου.
Θα σου προτεινα να μαζευτειτε γονεις κ να της μιλησετε στο γραφειο κ με τους αλλους δασκαλους.Να ζητησετε να σας διαθεσουν ενα διαλειμμα κ να γινει συζητηση ωστε να ξερουν κι αυτοι αλλα κι η κοπελα να νιωσει ασχημα κ να σταματησει τη συμπεριφορα αυτη.Δε θα παραδεχτει οτι τα κανει ολα αυτα , αλλα΄κ μονο που θα γινει "ρεζιλι" στους συναδελφους της, αυτο φτανει.

micky
30-09-09, 22:08
Είμαι φιλόλογος.
Χτες ήρθε μία μαμά στο σχολείο και μου ζήτησε έξαλλη το λόγο γιατί κάνω παρατήρηση στο παιδί της.

1η: Γιατί είναι γραμμένες όλες οι ασκήσεις σου και όχι μόνο οι 2 πρώτες που σας είπα να κάνετε;
Απάντησα ήρεμα: "Δε θα ήθελα να ξαναγίνει. Μπορείς να πάρεις ένα άλλο βιβλίο μόνο για το φροντιστήριό σου ή να γράφεις τις ασκήσεις στο φροντιστήριο σε ένα τετράδιο."
Την επόμενη μέρα τα είχε σβήσει και, όταν μου έδειξε το βιβλίο του, του είπα "μπράβο, Νίκο."
Η παρατήρηση αυτή δεν έγινε μπροστά σε όλη την τάξη, αλλά, μόλις χτύπησε το κουδούνι και βγήκαν τα παιδιά διάλειμμα, του μίλησα κατ' ιδίαν.

2η: Πάλι δε διάβασες, Νίκο; Και χτες αδιάβαστος ήσουν και προχτές. Γιατί; Δεν μένω ευχαριστημένη από σένα. Μην ξεκινήσουμε με 09 στο τετράμηνο.

3η: Κανόνας της τάξης μου από την αρχή που μπήκα στο τμήμα τους ήταν ότι "απαγορεύονται τα κινητά εν ώρα μαθήματος. Πριν μπείτε στην τάξη μετά το διάλειμμα, απενεργοποιείστε τα. Όχι να τα βάζετε στο αθόρυβο, αλλά να τα κλείνετε, γιατί έχει πολλή ακτινοβολία. Φανταστείτε 20 άτομα σε ένα δωμάτιο με τα κινητά τους ανοιχτά πόση ακτινοβολία εκπέμπουν!"
Όταν χτύπησε το κινητό μιας μαθήτριας, η παρατήρησή μου ήταν "να μην ξαναγίνει. Την επόμενη φορά θα πάρεις απουσία."
Χτες χτύπησε το κινητό του εν λόγω μαθητή. Η παρατήρησή μου ήταν ακριβώς η ίδια: "να μην ξαναγίνει. Την επόμενη φορά θα πάρεις απουσία."

Η μαμά του, λοιπόν, μου ζήτησε το λόγο γιατί κάνω παρατήρηση στο γιο της, γιατί τον απειλώ (!!!) και γιατί έχω κάποιο πρόβλημα μαζί του και ποιο είναι αυτό.

Na rwtisw an eisai monomh h anaplirwtria...giati se blepw proxorimenh sthn egghmosunh kai kalytera me tis iwshs kai thn griph na pareis adeia...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
30-09-09, 22:27
H δασκαλα ειναι απαραδεκτη!!!!θα σου πω οτι ποτε δε θα βρεις εκπαιδευτικο να μη φωναζει.ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ...Εσυ στο σπιτι σου εχεις ενα παιδι κ θα φωναξεις για ησυχια και ταξη, οχι εμεις που εχουμε 20 κ 25.Καποια στιγμη επικρατει χαος κ πρεπει να επιβληθει ταξη.Δυστυχως οι φωνες ειναι ο μονος τροπος, αφου αυτον ξερουν κι απο το σπιτι τους.
Περα απο αυτο ομως τα υπολοιπα ειναι τραγικα.Να σε ενημερωσω οτι δεν απαντα σε αποριες γιατι δεν ξερει...Ειναι κολπακι των δασκαλων το σκεψου κ βρες μονος σου την απαντηση ή ααα! αυτο θα το σκεφτουμε ολοι κ θα πουμε την απαντηση αυριο γιατι κι μεις ανθρωποι ειμαστε οχι παντογνωστες.Αλλα το κανουμε σε μεγαλυτερα παιδια που μπορουν να βρουν απαντησεις σε ερωτηματα...Π.χ. εμενα με ειχε ρωτησει ενας πιτσιρικας "κυρια γιατι οταν κλαιμε βγαζουμε δακρυα?" Πού να ξερω κι εγω η αμοιρη.Ειπα να το ψαξουμε κ να πουμε την επομενη μερα την απαντηση. Βεβαια το γιατι το σχολειο ήταν με κεφαλαιο Σ επρεπε να το ξερει.Γιατι ειναι όνομα στη συγκεκριμενη περιπτωση.Δεν ειναι γενικα σχολειο, ειναι ονομασια σχολειου.
Θα σου προτεινα να μαζευτειτε γονεις κ να της μιλησετε στο γραφειο κ με τους αλλους δασκαλους.Να ζητησετε να σας διαθεσουν ενα διαλειμμα κ να γινει συζητηση ωστε να ξερουν κι αυτοι αλλα κι η κοπελα να νιωσει ασχημα κ να σταματησει τη συμπεριφορα αυτη.Δε θα παραδεχτει οτι τα κανει ολα αυτα , αλλα΄κ μονο που θα γινει "ρεζιλι" στους συναδελφους της, αυτο φτανει.

Σ ευχαριστω Κατερινα μου .
Και η δασκαλα που ειχαμε στην πρωτη και δευτερα φωναζε και καποιοι την ειχαν για αυστηρη αλλα ποτε χωρις λογο...δλδ τα παιδια μονα τους ελεγαν οτι φωναζει μονο οταν πρεπει ...
Κι εγω φανταστηκα οτι δεν θα ηξερε...αλλα και εχουμε καταλαβει γενικα μ αλλες μαμαδες οτι αυτο γινεται συχνα..για την ακριβεια ...πλεον τα παιδια οταν εχουν απορια δεν πολυρωτανε γιατι λενε αφου δεν θα μας πει ..γιατι να ρωτησουμε!!!
Το καλο ειναι οτι μιλησαν και αλλοι γονεις ..χωρια που ετσι κι αλλιως η διευθυντρια μας ειναι ανθρωπος με πυγμη και δεν της αρεσουν αυτα...οποτε μαλλον πρεπει να εχει ηδη μιλησει γιατι απο λογια των παιδιων εχει σταματησει να κοροιδευει και τους μιλα καλυτερα...
Την επομενη εβδ εχουμε και συναντηση δασκαλα-γονεις για να δουμε τι θα μας πει ..και τι θα πουμε εμεις...
Και να σε ρωτησω κατι αλλο...ειναι δυνατον να κανουν το υποκειμενο και να δινει ολο και ολο ενα παραδειγμα γραπτο (και 2-3 προφορικα..ουτε στο πινακα γραμμενα) και να μην δινει και παραδειγματα ή ασκησεις στο πσιτι να δει αν καταλαβαν τα παιδια? Και εγω πως θα βρω την υλη να ξερω τι πρεπει να μαθει ωστε να της τα μαθαινω...
Και το κακο σ ολη την ιστορια ειναι οτι το παιδι δυστυχως εχει επιρεαστει παρα πολυ... δεν εχει ορεξηνα διαβασει και εκει που ηταν μια απ τις καλυτερες μαθητριες...τις τελευταιες μερες απλα ξεκιναει να διαβασει και τελειωνει μετα απο 5 ωρες (ενω στην ουσια 1 ωρα διαβασμα ειναι )
Δεν τα ειχα αυτα στην πρωτη και να τα εχω τωρα?(ειμαι στεναχωρεμενη πολυ...)

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
01-10-09, 19:12
Ενημερωση...
Απ οτι λεει η κορη μου αλλα και αλλα παιδακια σταματησε να ειρωνευεται-κοροιδευει και να φωναζει πολυ....
Αν λυνει πλεον τις αποριες....δεν ξερω καθως αυθτες τις μερες η κορη μου δεν την εχει ρωτησει τιποτα
Και εκει που ελεγα οκ ... της μιλησαν καταλαβε καποια πραγματα ..μου ειπε μια ιστορια η κορη μου ..που κουφαθηκα!!!
Λοιπον χτες πηρε απο ενα παιδακι το μολυβι του γιατι του επεφτε συνεχεια κατω και το κρατησε αυτη...σημερα πηγε το παιδι και το ξαναπηρε πισω...αυτη ομως δεν το ηξερε και το εψαχνε και οταν το εμαθε οτι το πηρε ο μικρος τον εβαλε τιμωρια....σε μια καρεκλα στο πινακα να κοιτα στον τοιχο μεχρι να χτυπισει το κουδουνι..:roll:
Δεν ξερω καν αν ο μικρος θα το πει στους γονεις του καθως ειναι ΠΟΛΥ ζωηρος ...(αλλα και παλι τιμωρια στο τοιχο??)
Εγω μιλησα και κανα 2 γονεις ακομα...καποιοι αλλοι λεγαν οτι θα μιλησουν και την καναν στριφογυριστει... και δεν μιλησαν ...
Αφου εχει βελτιωθει καπως η συμπεριφορα της :rolleyes: και εφοσον θα βρω την υλη της τριτης ωστε να μπορω να καλυπτω τα κενα ή τυχον αποριες -της μικρης και με βαση οτι ετσι κι αλλιως δεν προκεται να γινει κατι(πχ ν αλλαξουν δασκαλα ..προχωραμε ετσι..
Σαφως αν γινει καμια μλκ στο δικο μου παιδι ..δεν προκεται να τ αφησω ...αλλα μου την εδωσαν και καποιοι γονεις που περιμενουν να βγαλουν αλλοι το φιδι απ την τρυπα ...

efilain
02-10-09, 18:36
:confused:

elenik
02-10-09, 22:08
σε μια καρεκλα στο πινακα να κοιτα στον τοιχο μεχρι να χτυπισει το κουδουνι..:roll:

Καλα το παιδαγωγικο συστημα του Χιτλερ εχει μαθει αυτη η γυναικα ?:evil::evil:

Και να σκεφτεις οτι ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!!! Για να βγαζει τα απωθημενα της ζωης της στα δικα μας παιδια ομως? Εχει καταλαβει για ποιο λογο πληρωνεται ακριβως? :evil::evil::evil::evil:

ΝΤΙΝΤΙ
03-10-09, 08:28
Καλα το παιδαγωγικο συστημα του Χιτλερ εχει μαθει αυτη η γυναικα ?:evil::evil:

Και να σκεφτεις οτι ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!!! Για να βγαζει τα απωθημενα της ζωης της στα δικα μας παιδια ομως? Εχει καταλαβει για ποιο λογο πληρωνεται ακριβως? :evil::evil::evil::evil:

πεστα ,γιατι ακουσα και αλλο ενα ακραιο χθες περιστατικο με μια δασκαλα της ΣΤ¨δημοτικου και εμεινα καγκελο.......
αν ειναι δυνατον ........τι να πω ,μετα σου λενε πως για τυχον αναρμοστες συμπεριφορες των παιδιων φταει μονο το οικογενειακο περιβαλλον και οχι κατι αλλο και αυτο που ελενχουν ειναι πρωτα πρωτα αυτο........
συγνωμη κοριτσια για την αγανακτηση μου αλλα δυστηχως τετοια περιστατικα αρχισαν πλεον και γινονται καθημερινο φαινομενο και πραγματικα λυπαμαι αλλα και θυμωνω παρα πολυ......:evil::evil::evil:

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
03-10-09, 10:55
πεστα ,γιατι ακουσα και αλλο ενα ακραιο χθες περιστατικο με μια δασκαλα της ΣΤ¨δημοτικου και εμεινα καγκελο.......
αν ειναι δυνατον ........τι να πω ,μετα σου λενε πως για τυχον αναρμοστες συμπεριφορες των παιδιων φταει μονο το οικογενειακο περιβαλλον και οχι κατι αλλο και αυτο που ελενχουν ειναι πρωτα πρωτα αυτο........
συγνωμη κοριτσια για την αγανακτηση μου αλλα δυστηχως τετοια περιστατικα αρχισαν πλεον και γινονται καθημερινο φαινομενο και πραγματικα λυπαμαι αλλα και θυμωνω παρα πολυ......:evil::evil::evil:

Για πες περιστατικο...

ΝΤΙΝΤΙ
03-10-09, 11:07
Για πες περιστατικο...

δεν θα πω περιστατικο γιατι ειλικρινα θα νευριασω πολυ παλι αλλα θα σας πω μονο την καθημερινη εμφανιση που εχει η συγκεκριμενη δασκαλα ,24 χρονων παρακαλω,
2 χαλκαδακια μικρα στην μυτη,καμια 4 με 5 τρυπες σε καθε αυτι και φυσικα στολισμενες με διαφορα μικροαξεσουαρ,ασημενια τεραστια δακτυλιδια και στα δυο χερια και οσο για τα ρουχα δεν θα τα σχολειασω αστο καλυτερα(ολα φαινονται).
Παραδιδει μαθημα εχοντας τα βοηθηματα κατω απο την εδρα της και διαβαζοντας απο εκει μεσα και απαντωντας σε καθε απορια των παιδιων φυσικα μετα απο αρκετο ψαξιμο εκει μεσα...........
θελετε κι¨αλλα ???????δεν νομιζω...........
και ολα αυτα φυσικα με την ανοχη των υπευθυνων:evil::evil::evil:

miriki
03-10-09, 12:12
Η σειρά με την οποία είναι σκόπιμο να κινηθείτε είναι η ακόλουθη: Μιλάτε στον εκπαιδευτικό, μετά στο διευθυντή του, μετά στον αρμόδιο σχολικό σύμβουλο, μετά στον Προϊστάμενο του αρμόδιου Γραφείου Εκπαίδευσης. Όταν τα λόγια πετάξουν και δεν πιάσουν αρχίζετε τα έγγραφα.

Κόσμια και πολιτισμένη συζήτηση σπάνια πάντως δεν έχει αποτελέσματα.

elenik
04-10-09, 02:30
αλλα θα σας πω μονο την καθημερινη εμφανιση που εχει η συγκεκριμενη δασκαλα ,24 χρονων παρακαλω,
2 χαλκαδακια μικρα στην μυτη,καμια 4 με 5 τρυπες σε καθε αυτι και φυσικα στολισμενες με διαφορα μικροαξεσουαρ,ασημενια τεραστια δακτυλιδια και στα δυο χερια και οσο για τα ρουχα δεν θα τα σχολειασω αστο καλυτερα(ολα φαινονται).
Αυτο απο μονο του δεν ειναι κατακριτεο. Τι ειναι καλε? Παπας? 24 χρονων παιδι ειναι καλε (καλα ποτε τελειωσε αυτη και ποτε διοριστηκε κι ολας?). Ειναι λογικο να ντυνεται αναλογα με την ηληκια της.

Παραδιδει μαθημα εχοντας τα βοηθηματα κατω απο την εδρα της και διαβαζοντας απο εκει μεσα και απαντωντας σε καθε απορια των παιδιων φυσικα μετα απο αρκετο ψαξιμο εκει μεσα...........

Αυτο μαλιστα .:cool: Ειναι στοιχειο κατα της. :wink:

ΝΤΙΝΤΙ
04-10-09, 07:42
Αυτο απο μονο του δεν ειναι κατακριτεο. Τι ειναι καλε? Παπας? 24 χρονων παιδι ειναι καλε (καλα ποτε τελειωσε αυτη και ποτε διοριστηκε κι ολας?). Ειναι λογικο να ντυνεται αναλογα με την ηληκια της.

Αυτο μαλιστα .:cool: Ειναι στοιχειο κατα της. :wink:

Αν δεν ειναι κατακριτεα τετοια εμφανιση με συνχωρης αλλα ποια ειναι?
Νομιζω οτι ενας δασκαλος-λα θα πρεπει να ειναι σωστο παραδειγμα για τους μαθητες του.Εδω εχουν φτασει σε σημειο να λενε να ντυνεστε ευπρεπως στα παιδια και να μην προκαλουν και ερχετε τωρα μια "παιδαγωγος¨με τετοια εμφανιση?τι παραδειγμα περνουν τα παιδια ?
Δεν χρειαζετε να εισαι παπας για να ντυθεις κοσμια και πολυ ομορφα.
Υπαρχουν πολλες επιλογες στο πως θα ντυθει μια δασκαλα και θα ειναι ομορφη (γιατι αυτο επιδιωκει η συγκεκριμενη) αλλα αυτη η εμφανιση για εμενα ειναι απαραδεκτη.............
Και γω 29 χρονων ειμαι αλλα το να βλεπω μια τετοια εμφανιση μεσα σε σχολικο περιβαλλον δεν μου αρεσει καθολου.Ειναι ελευθερη να ντυνετε οπως θελει αλλα νομιζω στον εργασιακο μας χωρο και πολυ περισσοτερο μεσα σε ενα σχολειο οφειλουμε πανω απ¨ολα να ειμαστε λιγακι πιο προσεκτικοι στις επιλογες μας.

mama xrysa
04-10-09, 19:56
δεν θα πω περιστατικο γιατι ειλικρινα θα νευριασω πολυ παλι αλλα θα σας πω μονο την καθημερινη εμφανιση που εχει η συγκεκριμενη δασκαλα ,24 χρονων παρακαλω,
θελετε κι¨αλλα ???????δεν νομιζω...........
και ολα αυτα φυσικα με την ανοχη των υπευθυνων:evil::evil::evil:

Τα τελευταία χρόνια απο όταν το δημοτικό έγινε ολοήμερο οι απόφοιτοι εκπαιδευτικοί δημοτικής εκπαίδευσης αποροφούνται κατευθείαν στα σχολεία.
Απλά Ντίντι αν θες την γνώμη μου, εγώ δεν βρίσκω τίποτα μεμτό στην τακτική της κοπέλας να έχει το βοήθημα στα πόδια της και να ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.Ίσα ίσα το βρίσκω υπέρ της που αν και προτοδιόριστη (προφανώς) σε θέση που δεν την ακουμπάει κανείς,έχει όλη την καλή διάθεση να ασχοληθεί να ψάξει για να είναι σωστή στη δουλειά της.Κανείς πτυχιούχος βγαίνοντας απο την σχολή δεν είναι το ίδιο καλός και έμπειρος με κάποιον που έχει δέκα χρόνια εμπειρίας.Αυτό όμως δείχνει οτι η κοπέλα θέλει να μάθει και θέλει να λύσει απορίες στα παιδιά, έστω και με αυτόν τον τρόπο αρχικά, σε αντίθεση με την περίπτωση της πρώτης εκπαιδευτικού την οποία θεωρώ απαραδεκτη!!

ΝΤΙΝΤΙ
04-10-09, 20:11
Τα τελευταία χρόνια απο όταν το δημοτικό έγινε ολοήμερο οι απόφοιτοι εκπαιδευτικοί δημοτικής εκπαίδευσης αποροφούνται κατευθείαν στα σχολεία.
Απλά Ντίντι αν θες την γνώμη μου, εγώ δεν βρίσκω τίποτα μεμτό στην τακτική της κοπέλας να έχει το βοήθημα στα πόδια της και να ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.Ίσα ίσα το βρίσκω υπέρ της που αν και προτοδιόριστη (προφανώς) σε θέση που δεν την ακουμπάει κανείς,έχει όλη την καλή διάθεση να ασχοληθεί να ψάξει για να είναι σωστή στη δουλειά της.Κανείς πτυχιούχος βγαίνοντας απο την σχολή δεν είναι το ίδιο καλός και έμπειρος με κάποιον που έχει δέκα χρόνια εμπειρίας.Αυτό όμως δείχνει οτι η κοπέλα θέλει να μάθει και θέλει να λύσει απορίες στα παιδιά, έστω και με αυτόν τον τρόπο αρχικά, σε αντίθεση με την περίπτωση της πρώτης εκπαιδευτικού την οποία θεωρώ απαραδεκτη!!

Θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι η κοπελα ειναι πρωτοδιοριστη και απειρη αλλα, δεν θα ηταν καλο να εχει κανει την απαραιτητη προετοιμασια απο την προηγουμενη μερα στο σπιτι της για να ειναι ετοιμη ?
Δεν θα ηταν πιο ωραιο να εχει τις δικες της σημειωσεις μπροστα της και να λυνει τις αποριες των παιδιων?
Νομιζω οτι αν ο πραγματικος σκοπος της χρησης των βοηθηματων εν ωρα μαθηματος και φανερα σε ολη την ταξη ,ειναι να τους καλυψει οποιαδηποτε απορια τους δημιουργηθει τοτε ουτε καν θα το ανεφερα ουτε καν θα το συζητουσα.Δυστηχως ομως δεν ειναι αυτος.......Τελοσπαντων ορισμενα πραγματα αλλο ειναι να τα ζεις και αλλο να προσπαθεις να τα περιγραψεις στους αλλους.

mama xrysa
04-10-09, 20:19
Σίγουρα ξέρεις κάτι παραπάνω απο μένα για την κοπέλα και έχεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη γι'αυτήν.Σέβομαι το γεγονός οτι δεν συμφωνείς.Η απάντηση μου ήταν καθαρά πάνω στο θέμα των βοηθημάτων.Σαφώς μια προετοιμασία απο το σπίτι είναι απαραίτητη αλλά με παιδιά σε αυτές τις ηλικίες ποτέ δεν είσαι σίγουρος για το ποιες ερωτήσεις θα τεθούν! :wink:

katerinak
04-10-09, 21:50
... θα παω στην ιδια..οχι μονη μου αλλα με τον αντρα μου που ειναι 1,90 (η δασκαλα δεν πρεπει να ειναι πανω απο 1,55 καθως εχει σχεδων το ιδιο μποι με τα πιτσιρικια στην ταξη) να της τα πουμ με την καλη αλλα και την αναποδη...
..

αυτο τι ειναι παλι;..μου θυμιζει οταν ημασταν παιδια που φωναζαμε τον μπαμπα μας που ηταν ψηλος να καθαρισει για μας..εχεις καποια παραπονα αποτη δασκαλα,καταλαβαινω,αν και το πως διδασκει ειναι δυσκολο να το αποδειξεις,αλλα το να θεωρεις οτι θα τη φοβησεις γιατι εχεις ψηλο αντρα(!) τι να πω!!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
04-10-09, 22:50
αυτο τι ειναι παλι;..μου θυμιζει οταν ημασταν παιδια που φωναζαμε τον μπαμπα μας που ηταν ψηλος να καθαρισει για μας..εχεις καποια παραπονα αποτη δασκαλα,καταλαβαινω,αν και το πως διδασκει ειναι δυσκολο να το αποδειξεις,αλλα το να θεωρεις οτι θα τη φοβησεις γιατι εχεις ψηλο αντρα(!) τι να πω!!

:rolleyes::rolleyes:
Εκεινες τις μερες που εγραφα..ημουν πολυ εκνευρισμενη με την ολη κατασταση (και θεωρω οτι δικαιολογουμαι να εκφραζομαι ισως λιγο πιο οξυθυμα ...δεν πηγα να το κανω...αν πηγαινα ισως θα ειχες λογο να πεις κατι παραπανω)
Τωρα εσυ απ ολη αυτην την απαραδεκτη κατασταση αυτο βρηκες να σχολιασεις??? Αυτο δλδ σε πειραξε... το πως θα διδαξει (αν και για μενα ειναι και αυτο σημαντικο ) αναφερθηκε στο τελος...το γεγονος οτι εχει τελειως αναρμοστη συμπεριφορα...μαλλον σε βρισκει συμφωνη ε? :confused:
Και μεχρι τωρα (ετσι για την ιστορια..αν και τα πιο πολλα τα εχω ηδη αναφερει) εχω μιλησει στην διευθυντρια (μαζι και μ αλλους γονεις...που απ οτι εμαθα τελικα ειναι πανω απο 10) και μαζι της απλα την εχω ρωτησει για την πορεια του παιδιου μου και την συμπεριφορα της μεσα στην ταξη...και δεν εχω θιξει τιποτα αλλο!!!
Εαν ομως αντιμετωπιζα πιο σοβαρα προβληματα (λογο απαραδεκτης συμπεριφορας) σαφως και θα πηγαινα μαζι με τον αντρα μου..οχι λογο υψους ..απλα γιατι εχουμε μαθει σε οτι αφορα τα παιδια μας να ειμαστε παντα μαζι .
Ισως βεβαια δεν εχεις παιδια σε πιο μεγαλη ηλικια και δεν σου εχει τυχει στραβοξυλο εκπαιδευτικος ..για να δεις ισως ποσο ευκολο ειναι να βγεις απ τα ''ρουχα'' σου (και οχι επειδη δεν σεβομαστε το ρολο του εκπαιδευτικο....καθε αλλο...αλλα δυστυχως δεν ειναι ολοι ''σωστοι''..)

gavramid
04-10-09, 23:40
Kοριτσια ο δασκαλος ή η δασκαλα πρεπει να εχει κοσμια εμφανιση γιατι πρεπει να δεν -δεν θα πω "Το καλο παραδειγμα" στα παιδια αλλα δεν πρεπει να προκαλει με την εμφανιση σχολια γονιων που δικαιωμα τους ειναι το παιδι να μην παιρνει διαφορα εκεντρικα παραδειγματα εμφανισης....Κι εγω εκτως μαθηματος ντυνομαι καπως αλλα στο μαθημα δεν ειμαι καλογρια αλλα ειμα "σεμνη"
Ο δασκαλος επισης δεν πρεπει να εχει βοηθηματα την ωρα του μαθηματος και να ψαχνει τι θα πει..!!!Πρεπει να εχει προετοιμαστει και πρεπει τα παιδια να βλεπυν οτι ξερει αυτα που τους λεει...Εχω ακουσει απο μαθητη να λεει για συναδερφο"Ωραιος δασκαλος!μας τα διαβαζει απο μεσα και εχει την απαιτηση να τα ξερω εγω απεξω μετα"
Ο δασκαλος δεν πρεπει να ειρωνευεται αλλα να αγγαλιαζει με αγαπη Ολους τους μαθητες του καλους ή κακους...πρεπει να αγωνιζεται συνεχως να τους κερδισει με αγαπη και υπομονη.Δεν υπαρχει χειροτερη στιγμη για μενα οταν κανω μαθημα και εστω και ενας μαθητης δεν με προσεχει!!!
Ο δασκαλος ακομα και την τιμωρια..τον τροπο που θα γινει ...το αν θα γινει να την κανει με ολη την καλη διαθεση για να συνετισει και οχι για να μειωσει...
Ολοι κανουμε λαθη.Ο σκοπος ειναι να μαθουμε απο αυτα και να γινουμε καλυτεροι.οταν δεν τα παραδεχομαστε ...υπαρχει προβλημα.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
04-10-09, 23:50
Παντως ειλικρινα βλεπω οτι την ιστορια αυτη που αναφερω με την δασκαλα την κατακρινουν πιο πολυ κατα κυριο λογο εκπαιδευτικοι (οχι απ εδω μεσα μονο ..αλλα και γνωστες μου )...και απ το τροπο που μιλανε..χαιρομαι να τους ακουω...γιατι πανω απ ολα βλεπω την αγαπη που εχουν στα παιδια (αν δεν τ αγαπανε δεν γινεται δουυλεια)
Να πω μονο οτι τους εκπαιδευτικους που δεν κανουν σωστα την δουλεια τους και δεν αγαπανε τα παιδια τους θεωρω μειοψειφια και θεωρω οτι συνηθως πιο πολλα προβληματα δημιουργουν οι γονεις στα παιδια τους...(απλα αυτο το ποστ εγινε για μια αναρμοστη συμπεριφορα ενος συγκεκριμενου εκπαιδευτικο και σαφως δεν υποβιβαζω ολους τους δασκαλους) Το τονιζω απλα..

akamatra
05-10-09, 00:02
Αφροδίτη γειά σου...
Εγώ είμαι εκπαιδευτικός και είχα μεγάλο πρόβλημα με τη δασκάλα του γιού μου στην Α΄τάξη (να σου πω ότι το ξύλο ήταν το βασικό συστατικό της διδασκαλίας)...
Υπομονή έχω να πω...
καλό θα ήταν να μιλήσεις με τη δασκάλα και να της θέσεις τους προβληματισμούς σου.

STROUMFITA30
05-10-09, 11:13
Ως δασκάλα κι εγω θα ήθελα, χωρίς να προσπαθώ να υπερασπιστώ κανένα, να αναφέρω τα εξής: Αν έχετε ρίξει μια ματιά στα καινούργια βιβλία θα διαπιστώσετε πως είναι δύσκολο ακόμη και για έναν έμπειρο εκπαιδευτικό να τα διδάξει..Όλοι χρησιμοποιούμε βοηθήματα ( ναι, και για να δούμε τις λύσεις των ασκήσεων!!!), μάλιστα προτείνονται διαφορετικές λύσεις ανάλογα με τη συγγραφική ομάδα..Η δασκάλα, επομένως, δεν είναι κατακριτέο που έχει το βοήθημα..Θα μπορούσε, βέβαια, να είναι πιο διακριτική( καλό είναι να μη φαίνεται ο εκδοτικός οίκος π.χ)Σκέψου ότι τα βοηθήματα περιέχουν εμπεδωτικές και πρόσθετες ασκήσεις που είναι αδύνατο να αντιγραφούν στο σχολικό βιβλιο.Αναφορικά με το ύφος, πράγματι, πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί στο πώς απευθυνόμαστε στους μαθητές, γιατί ο ρόλος του δασκάλου είναι πάνω από όλα παιδαγωγικός.Τέλος, το να θέσει ένα ερώτημα της τάξης ως εργασία είναι μια συνηθισμένη πρακτική, που δεν τη βρίσκω κακή....Γενικά, θα ήθελα να σου προτείνω να συζητήσεις ότι πρόβλημα έχεις με τη δασκάλα του παιδιού σου και μην εμπιστεύεσαι απόλυτα τα λεγόμενα των παιδιών, γιατί συχνά παρερμηνεύουν συμπεριφορές...Ελπίζω να μη σε κούρασα

ΝΤΙΝΤΙ
05-10-09, 11:33
Kοριτσια ο δασκαλος ή η δασκαλα πρεπει να εχει κοσμια εμφανιση γιατι πρεπει να δεν -δεν θα πω "Το καλο παραδειγμα" στα παιδια αλλα δεν πρεπει να προκαλει με την εμφανιση σχολια γονιων που δικαιωμα τους ειναι το παιδι να μην παιρνει διαφορα εκεντρικα παραδειγματα εμφανισης....Κι εγω εκτως μαθηματος ντυνομαι καπως αλλα στο μαθημα δεν ειμαι καλογρια αλλα ειμα "σεμνη"
Ο δασκαλος επισης δεν πρεπει να εχει βοηθηματα την ωρα του μαθηματος και να ψαχνει τι θα πει..!!!Πρεπει να εχει προετοιμαστει και πρεπει τα παιδια να βλεπυν οτι ξερει αυτα που τους λεει...Εχω ακουσει απο μαθητη να λεει για συναδερφο"Ωραιος δασκαλος!μας τα διαβαζει απο μεσα και εχει την απαιτηση να τα ξερω εγω απεξω μετα"
Ο δασκαλος δεν πρεπει να ειρωνευεται αλλα να αγγαλιαζει με αγαπη Ολους τους μαθητες του καλους ή κακους...πρεπει να αγωνιζεται συνεχως να τους κερδισει με αγαπη και υπομονη.Δεν υπαρχει χειροτερη στιγμη για μενα οταν κανω μαθημα και εστω και ενας μαθητης δεν με προσεχει!!!
Ο δασκαλος ακομα και την τιμωρια..τον τροπο που θα γινει ...το αν θα γινει να την κανει με ολη την καλη διαθεση για να συνετισει και οχι για να μειωσει...
Ολοι κανουμε λαθη.Ο σκοπος ειναι να μαθουμε απο αυτα και να γινουμε καλυτεροι.οταν δεν τα παραδεχομαστε ...υπαρχει προβλημα.
Αυτα ακριβως ενοουσα και γω ......
χαιρομε πραγματικα που η προσωπικη μου αποψη ειναι αποδεκτη γιατι αρχισα να σκεφτομαι ,μηπως τελικα αρχισα να ειμαι λιγο συντηριτικη και βλεπω ,κρινω,λαθος καποια πραγματα

gavramid
05-10-09, 11:44
...Γενικά, θα ήθελα να σου προτείνω να συζητήσεις ότι πρόβλημα έχεις με τη δασκάλα του παιδιού σου και μην εμπιστεύεσαι απόλυτα τα λεγόμενα των παιδιών, γιατί συχνά παρερμηνεύουν συμπεριφορές...Ελπίζω να μη σε κούρασα
οσο ευκολα και να παρερμηνευουν τα παιδια -σε αυτη την ηλικια που συζηταμε πρεπει να κανει ο αλλος προσπαθεια για να τον αντιπαθησουν τοσο μικρα παιδια..!!!συμφωνω οτι πρεπει να συζητησουν πρωτα οι γονεις με τον δασκαλο για να κρινουν τις προθεσεις απο πρωτο χερι...

STROUMFITA30
05-10-09, 11:54
Γι' αυτό τόνισα και το απόλυτα.Όταν το σύνολο της τάξης αντιπαθεί έναν καθηγητή, αυτό προφανώς κάτι σημαίνει..Όμως δε λείπουν και οι περιπτώσεις που τα παιδιά θεωρούν καλό δάσκαλο αυτόν που δε βάζει εργασίες ή που τα βγάζει καθημερινα "ελεύθερη ώρα". Το κριτήριο των μικρών μαθητών δεν είναι πάντα η ποιότητα της διδασκαλίας...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
05-10-09, 14:59
Γι' αυτό τόνισα και το απόλυτα.Όταν το σύνολο της τάξης αντιπαθεί έναν καθηγητή, αυτό προφανώς κάτι σημαίνει..Όμως δε λείπουν και οι περιπτώσεις που τα παιδιά θεωρούν καλό δάσκαλο αυτόν που δε βάζει εργασίες ή που τα βγάζει καθημερινα "ελεύθερη ώρα". Το κριτήριο των μικρών μαθητών δεν είναι πάντα η ποιότητα της διδασκαλίας...

Eχω την εντυπωση οτι μπερδεψαμε 2 διαφορετικες δασκαλες...
Θα πω απαντησω σαν αυτα ν αναφερονται μονο στην δικη μας...Το να υπερβαλλουν τα παιδια αποκλειεται ...γιατι ολα λενε τα ιδια πραγματα(και επισης ετυχε μαμα να ειναι εξω απ την ταξη καποια στιγμη και την ακουσε...και τους μιλαγε πολυ αυταρχικα και με υποτιμητικο τροπο)...και η συγκεκριμενη ισα ισα που ΔΕΝ βαζει ουτε πολλα στο σπιτι ουτε κανουν και στο σχολειο πολλα..(και να πω οτι ειδικα η πρωτη μας δασκαλα τους εβαζε αναλογικα πολλα..και ποτε δεν παραπονεθηκαν γι αυτο..ουτε για οταν φωναξε...καθως μαλλωνε μονο οταν επρεπε ...αυτα ειναι τα λογια των παιδιων)

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
05-10-09, 15:02
Το αν χρησιμοποιει βοηθηματα η δικια μας δεν ξερω..αν και δεν νομιζω καθως δεν τους απανταει σε καμια απορια τους ..και το μονο που λεει ειναι να σκεφτειτε μονοι σας!!!(με λιγα λογια πηγαιντε στους γονεις σας)

Rasta
05-10-09, 15:08
Είμαι φιλόλογος.

Η αντιμετοπιση σου ήταν άψογη.

Μου άρεσε επίσεις που τους έδωσες και τον λόγο για τον οποίο πρέπει να έχουν τα κινητά τους κελιστά.

Δεν φτάνει μόνο η απαγόρευσ, πρέπει να βρίσκουμε τρόπους να πίθουμε τα παιδιά μας και να τους δίνουμε εξηγήσεις.

... την καθημερινη εμφανιση που εχει η συγκεκριμενη δασκαλα ,24 χρονων παρακαλω, 2 χαλκαδακια μικρα στην μυτη,καμια 4 με 5 τρυπες σε καθε αυτι και φυσικα στολισμενες με διαφορα μικροαξεσουαρ,ασημενια τεραστια δακτυλιδια και στα δυο χερια και οσο για τα ρουχα δεν θα τα σχολειασω αστο καλυτερα(ολα φαινονται)

Ορισέ μας παρακαλώ ποιά είναι η αποδεκτή εμφάνιση μιάς δασκαλας!

... Νομιζω οτι ενας δασκαλος-λα θα πρεπει να ειναι σωστο παραδειγμα για τους μαθητες του.Εδω εχουν φτασει σε σημειο να λενε να ντυνεστε ευπρεπως στα παιδια και να μην προκαλουν και ερχετε τωρα μια "παιδαγωγος¨με τετοια εμφανιση?τι παραδειγμα περνουν τα παιδια ?
Δεν χρειαζετε να εισαι παπας για να ντυθεις κοσμια και πολυ ομορφα.
Υπαρχουν πολλες επιλογες στο πως θα ντυθει μια δασκαλα και θα ειναι ομορφη (γιατι αυτο επιδιωκει η συγκεκριμενη) αλλα αυτη η εμφανιση για εμενα ειναι απαραδεκτη...

Παρακαλώ όπως μας ορίσεις τι είναι "κόσμια και πολύ όμορφη εμφάνιση"!

Kοριτσια ο δασκαλος ή η δασκαλα πρεπει να εχει κοσμια εμφανιση γιατι πρεπει να δεν -δεν θα πω "Το καλο παραδειγμα" στα παιδια αλλα δεν πρεπει να προκαλει με την εμφανιση σχολια γονιων που δικαιωμα τους ειναι το παιδι να μην παιρνει διαφορα εκεντρικα παραδειγματα εμφανισης....

Παρακαλώ όπως μας ορίσεις τι είναι "κόσμια εμφάνιση"!

Ως δασκάλα κι εγω θα ήθελα, χωρίς να προσπαθώ να υπερασπιστώ κανένα, να αναφέρω τα εξής: Αν έχετε ρίξει μια ματιά στα καινούργια βιβλία θα διαπιστώσετε πως είναι δύσκολο ακόμη και για έναν έμπειρο εκπαιδευτικό να τα διδάξει..Όλοι χρησιμοποιούμε βοηθήματα ( ναι, και για να δούμε τις λύσεις των ασκήσεων!!!), μάλιστα προτείνονται διαφορετικές λύσεις ανάλογα με τη συγγραφική ομάδα..Η δασκάλα, επομένως, δεν είναι κατακριτέο που έχει το βοήθημα..

Μια χαρά είναι τα βοηθήματα, σε όλο το κόσμο οι δάσκαλοι και καθηγητές διδάσκουν με αυτά.

alan
07-10-09, 00:05
ΑΜΑΝ θα τρελαθώ!!!! τι διαβάζουν τα ματακια μου Θεε μου!!!! ΚΑΛΕ ΜΙΛΗΣΤΕ!!!! Τι πάθατε μανούλες γλυκές? σας ριξαν τιποτα στο νερο και μουγκαθήκατε? τα μισα απο αυτα που διάβασα να είναι αλήθεια για τους δασκάλους "μπομπουκια" θα έπρεπε να ΤΣΙΡΙΞΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΒΡΑΧΝΙΑΣΜΑΤΟΣ!!! Βρε μανούλες αφου τα λατρευετε τα παιδάκια σας, σκοτώνεστε για αυτα (στη δουλειά στο σπιτι στο τρεξιμο) διαβαζετε όλα τα νεά που αφορούν την ψυχολογία τους, ενημερώνεστε και τελος παντων δεν ανοιξατε τα μπουτια σας τα αμολήσατε και τα αφήνετε να μεγαλώσουν μόνα τους ΦΩΝΑΞΤΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΜΠΙΠ που χρήζει ψυχιάτρικής υποστήριξης. Το 50% είναι η οικογένεια και το άλλο 50% το σχολείο και αφήνεται ΑΝΙΣΟΡΟΠΟΥΣ να σας χαλάνε το 50% του παιδιού σας??? Δεν το πιστεύω ποσο κότες γινόμαστε μπροστά στην "αυθεντία" του επιστήμονα! ΑΝ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΗΤΑΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΘΑ ΔΕΧΟΣΑΣΤΑΝ ΤΕΤΟΙΕΣ @#$%^@#@@ ?????? ΔΩΣΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ: ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΜΕΙΩΝΟΥΝ Μ Ι Λ Η Σ Τ Ε ( σταματω εδω και συγνωμη για την ενταση εχω νευριάσει με αυτους τους δασκάλους και εχω στενοχωρηθει σκεπτομενη πως θα νιωθουν τα παιδακια ψυχουλες μου, απο αυτες τις συμπεριφορες ):cry:

alan
07-10-09, 00:11
Και βρε παιδιά , κακά τα ψέματα , ένα παιδάκι 22 χρονών που τελειώνει μία σχολή και το νου του τον έχει σε ποιο μπαράκι θα πάει να τα πιει το βράδυ πιστεύετε ότι έχει υπομονή με τα παιδάκια μας? μάλλον θα πρέπει να τους τρίξετε τα δόντια με όποιο τρόπο έχετε....

επισης θα ήθελα να προσθέσω οτι δεν ξερουμε αν ΕΠΕΛΕΞΕ να γίνει δασκαλος εχοντας επιγνωση του τι σημαινει αυτό, και αν θέλει να αναλάβει μια τέτοια ευθύνη :!:

alan
07-10-09, 00:40
(ετυχε μια μερα μια μαμα να ειναι εξω απ την ταξη ..και επαθε πλακα με τον τροπο που τους μιλουσε ...τελειως υποτιμητικο!!!)
Νομιζω οτι η δασκαλα αυτη ειναι απ τις εξαιρεσεις... αλλα ειναι για πολυ ξυλο... δεν ξερω τι ψυχολογικα εχει...αλλα να σου πω ουτε μ ενδιαφερει. Μ ενδιαφερει να κανει την δουλεια της (και οχι να ψαχνομαι να γινω εγω δασκαλα του παιδιου μου) και να καταλαβει οτι το σεβασμο το κερδιζουν και δεν τον επιβαλλουν...

Αγαπητή Αφροδίτη και υπολοιπες μαμαδες ζητω ειλικρινα συγνωμη που φωναζα αλλα εχω πάθει .... πλακα. Για την ακριβεια με επιασε φοβος στην ιδέα οτι το παιδάκι μου μπορεί να ζήσει το ίδιο.
Ελπίζω Αφροδίτη να καταλαβαίνεις οτι ο άνθρωπος δεν αλλαζει (μεσα του). Το γεγονός οτι "βελτιωσε" την συμπεριφορά της δεν θα κάνει το μαθημα συναρπαστικο και ναι συναρπαστικο πρεπει να είναι για να κρατησει τα μικρουλακια στην ταξη, στην γνωση, στην παιδεία και στην επιστήμη. Τα κενα που θα μείνουν ποιος θα τα καλύψει? Τον φόβο απο την καρδούλα τους ποιος θα τον διώξει? την απογοήτευση? την εμπιστοσύνη απο τον δασκαλο μα και τον ίδιο τους τον εαυτό? Καθένας απο εμας κατι σπουδασε κατι προσφέρει στην ζωή και στον τοπο του και κανένα επάγγελμα δεν είναι ανωτερο απο τα αλλα: εμεις το κάνουμε τέτοιο!
Σε ευχαριστώ που με ακουσες και ευχομαι καλή προοδο

katerinak
07-10-09, 11:18
:rolleyes::rolleyes:
Εκεινες τις μερες που εγραφα..ημουν πολυ εκνευρισμενη με την ολη κατασταση (και θεωρω οτι δικαιολογουμαι να εκφραζομαι ισως λιγο πιο οξυθυμα ...δεν πηγα να το κανω...αν πηγαινα ισως θα ειχες λογο να πεις κατι παραπανω)
Τωρα εσυ απ ολη αυτην την απαραδεκτη κατασταση αυτο βρηκες να σχολιασεις??? Αυτο δλδ σε πειραξε... το πως θα διδαξει (αν και για μενα ειναι και αυτο σημαντικο ) αναφερθηκε στο τελος...το γεγονος οτι εχει τελειως αναρμοστη συμπεριφορα...μαλλον σε βρισκει συμφωνη ε? :confused:
.)

καταρχην λογω χρονου σταθηκα σ αυτο που δεν αναφερθηκε κανεις αλλος γιατι ολα τα υπολοιπα εχουν ειπωθει. ειναι ασχημο να λες οτι με βρισκει συμφωνη μια σταση για την οποια δεν προλαβα να εκφερω γνωμη. εδω γραφεις για να ακουσεις κ κατι αλλο κ οχι γιατι θες να συμφωνησουν ολοι μαζι σου,ασχετα με το αν συμφωνω οτι ο εκπαιδευτικος οφειλει να ειναι οσο γινεται πιο ευγενης κ καλος στη δουλεια του. απλα δεν μου αρεσει να λεω και να ακουω πραγματα που δεν εχουν να κανουν με γεγονοτα κ λυσεις αλλα προτασεις του τυπου θα σου δειξω εγω..δεν βοηθαει κανεναν αυτο. κ ετσι για την ιστορια,χτες που μια φιλη μου αντιμετωπισε αναλογο προβλημα συμπεριφορας απο την δασκαλα, τη συμβουλεψα να μιλησει πρωτα στην ιδια λεγοντας οτι το παιδι νιωθει μια αυστηροτητα στο σχολειο να ζητησει τη γνωμη της, σε δευτερη φαση να της μιλησει με παραδειγματα του παιδιου αν δεν εχει αλλαξει κατι κ σε τριτη φαση να παει στη διευθυντρια

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
07-10-09, 22:26
Αντε να το εξηγησω πιο πολυ...:rolleyes:
Δεν ειναι αυτος ο τροπος μας γενικα που διαχειριζομαστε τις καταστασεις μας...(ειπα πρωτον οτι ημουν εκνευρισμενη..αλλα σαφως δεν θα το εκανα αυτο) και επισης το ειπα και σαν παραδειγμα οπως αυτη εκφοβιζει 8 χρονα...ετσι και καποιος αλλος πιο μεγαλος ..αν της εκανε τα ιδια θα της αρεσε???:cool:
Απλα αν εβλεπες ποτε γραφτηκε αυτο το μηνυμα (που και καλα θα πηγαινε ο αντρας μου να μιλησει ) και γενικα ποιες ηταν οι κινησεις μου απ κει και υστερα...μερες μετα απ αυτο το μηνυμα....ουτε καν θα χρειαζοταν να το αναφερεις!!!;)
Απ την αλλη διαβασες τοσα ποστ και σταθηκες μονο σ ενα σημειο χωρις να αξιολογησεις τα τελευταια (που δειχνουν ξεκαθαρα ποιες κινησεις εγιναν) και λες οτι δεν προλαβες να εκφερεις γνωμη!!!:confused:
Επισης δεν μπορεις να ξερεις για ποιο λογο γραφει ο καθενας εδω μεσα :-?...δεν εγραψα για ν ακουσω κατι ή για ν αλλαξω γνωμη για την συμπεριφορα της δασκαλας ή για να συμφωνησουν μαζι μου...Ηθελα απλα να τα πω καπου...γιατι στεναχωρεθηκα ...:sad:
Επισης εκτιμω πολυ τους σωστους εκπαιδευτικους:-D ..δεν τους βαζω ολους σ ενα καλαθι επειδη ετυχε να συναντησω καποια η οποια δεν αξιζει και αυτα τα εχω ξαναφερει πιο πανω (επισης απ ολους του εκπειδευτικους που αγαπανε τα παιδια ... ειδα ωραια αντιμετωπιση ...τωρα αν καποιοι θελουν να κολλανε σε λεπτομερειες που ποτε δεν εγιναν ...οκ...δεν θα συνεχισω ετσι κι αλλιως αυτη την συζητηση γιατι ειναι εκτος θεματος για μενα:???:.. ο καθενας μπορει να κρατησει τα συμπερασματα του!!!)

Στο θεμα μου τωρα...η δασκαλα απο τοτε που την εχει κοντα η διευθυντρια ...εχει ηρεμισει πολυ στην συμπεριφορα της...και τουλαχιστον δεν ειρωνευεται-κοροιδευει τα παιδακια ..
Το θεμα που θελω να συζητηθει στην συναντηση οποτε καταφερει να γινει καθως παει απο Δευτερα σε Τεταρτη κτλ ειναι για ποιο λογο δεν εξηγει ποτε τις αποριες στα παιδια ή και γενικα δεν τ αφηνει να κανουν ερωτησεις (οκ εγω ξερω το λογο...οτι απλα δεν ξερει ..και για να μην εκτεθει στα ματια τους δεν αφηνει να γινουν ερωτησεις ή αποριες...)
Επισης να της πω οτι εμενα ο ρολος μου ειναι να ειμαι μαμα και οχι να διδασκω στο σπιτι ή να ψαχνω να λυσω τις αποριες του παιδιου μου ...
Με λιγα κομματια μαλλον το θεμα συμπεριφορας το εχουμε λυσει...αλλα τ αλλο θεμα χλωμο το βλεπω...εχω προμηθευτει βιβλια καποια βιβλια ωστε να βοηθησω την μικρη σε οποιες αποριες εχει....

gavramid
07-10-09, 23:00
Παρακαλώ όπως μας ορίσεις τι είναι "κόσμια εμφάνιση"
Η δασκαλα δεν πρεπει να προκαλει κανενα σχολιο με την εμφανιση της.το να φοραει δηλαδη 20 σκουλαρικια πχ αποσπαει και τα μικρα παιδια απο το μαθημα και πρικαλει αρνητικα σχολια απο ορισμενους γονεις που μπορει να εχουν αδικο και να κρινουν την κοπελα αυτη μονο απο αυτο που θα δουν γιατι δικαιωμα τους ειναι να μην θελουν το παιδι να βλεπει τετοια προτυπα.Πρεπει να ειναι αρκετα συντηρητικο λοιπν το ντυσιμο οποιασδηποτε δσκαλας η δασκαλου οσο κλισε κι ανακουγεται αυτο.
το να ειναι εκκεντρικος καποιος ειναι δικαιομα του αλλα και πρεπει να ξεχωριζει μεχρι που παει αυτη η εκκεντρικοτητα...
Μου αρεσουν τα σκουλαρικια στη μυτη, τα σκισμενα τζιν και γενικα μου αρεσει οταν καποιος ανθρωπος ντυνεται ιδιαιτερα.αλλα το ποσο ιδιαιτερα θα ντυθει και που θα το κανει αυτο ειναι αυτονοητο.Υ παρχει περιπτωση να πας στη τραπεζα λεω εγω τωρα και να δεις καποια υπαλληλο με σκουλαρικια παντου με ορθια μαλια κλπκλπ και να μην το σχολιασεις?
ποσο μαλον στο σχολειο που ο δασκαλος αποτελει σαφες προτυπο για ενα παιδι που καλως ή κακως καποιοι γονεις θα σχολιασουν θες δε θες.αυτη η κοπελα-και δεν εχω μπερδεψει τις δασκαλες-πρεπει να μπορεσει να παοδειξει με τη συμπεριφορα της και της γνωσεις της οτι ειναι η δασκαλα και εχει δικαιωμα να ντυνεται οπως θελει αλλα αυτο ειναι πολυ χρονοβορο και θα αργησει να κερδισει την εμπιστοσυνη των γονιων ετσι...

nikijo
10-10-09, 00:25
......λοιπον .....εκτος απο το υπογειο με τα ποντικια...εχθες μας τραβηξε και τα μαλλια:twisted: γιατι οπως ειπε κ η καημενουλα η κορη μου ...ημουν ζωηρη μαμα..........:(
Τωρα περιμενω ποτε θα την βαλει στο ενα ποδι να κοιταει τον τοιχο.....8):twisted:

gavrias
10-10-09, 00:29
......λοιπον .....εκτος απο το υπογειο με τα ποντικια...εχθες μας τραβηξε και τα μαλλια:twisted: γιατι οπως ειπε κ η καημενουλα η κορη μου ...ημουν ζωηρη μαμα..........:(
Τωρα περιμενω ποτε θα την βαλει στο ενα ποδι να κοιταει τον τοιχο.....8):twisted:

:confused::confused:Όντως περιμένεις???? :roll::roll:

nikijo
15-10-09, 23:32
:confused::confused:Όντως περιμένεις???? :roll::roll:

....εεε...δεν νομιζω να φτασει κ μεχρι εκει.....:cool::shock:

....αυριο θα της μιλησω κ ειμαι πολυ περιεργη να δω πως θα το δικαιολογησει:x.....
....τραβηξε κ αλλων μαθητων μαλλια ...λιγο-πολυ δεν ξερω ....θα μαθω αυριο......
ουφ....αλλιως την φανταζομουν την 1η ταξη......με μια καλη κυρια , με συνεργασια κ συνεννοηση.....:!::-|

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
16-10-09, 00:15
Eμας ευτυχως φαινεται οτι παιρνει απο λογια...
Και εχει σταματησει τελειως να ειρωνευεται-κοροιδευει και εχει μειωσει κατα πολυ τις φωνες ...
Πιστευω οτι εχουμε την πιο θετικη εκβαση απ αυτες που περιμεναμε...(ελπιζω να συνεχισουμε ετσι)
Τον Ιουνιο (αν δεν προκυψει κατι αλλο..ελπιζωπως οχι)θα κανω τον τελικο απολογισμο και θα σας πω τελικα πως πηγε η χρονια μας...

elenik
16-10-09, 01:15

Kαλα ας τραβαγε του δικου μου και θα εψαχνε να βρει τις τουφες της :evil::evil:
Αχ με βλεπω εγκληματια

katerinak
16-10-09, 10:06
....εεε...δεν νομιζω να φτασει κ μεχρι εκει.....:cool::shock:

....αυριο θα της μιλησω κ ειμαι πολυ περιεργη να δω πως θα το δικαιολογησει:x.....
....τραβηξε κ αλλων μαθητων μαλλια ...λιγο-πολυ δεν ξερω ....θα μαθω αυριο......
ουφ....αλλιως την φανταζομουν την 1η ταξη......με μια καλη κυρια , με συνεργασια κ συνεννοηση.....:!::-|

χωρις να παρω θεση γιατι δεν ξερω τι εγινε στο σχολειο θα πω μονο την δικια μου εμπειρια.ημουν στο νηπιαγ μιας συναδελφου σε αποριατικη γιορτη οπου ειχα αναλαβει να κανω face painting στα παιδια. ενα κοριτσακι ερχοταν συνεχεια(!) κ μου πειραζε τα πινελα. η νηπιαγ προσπαθησε να την απομακρυνει για να μην ενοχλει εμενα κ τα παιδια αφου την μικρη ηδη την ειχα βαψει. τελικα η μικρη ειπε οτι της τραβηξε τα μαλλια κ η μητερα της εκανε ολοκληρο σκηνικο στη νηπιαγωγο.λοιπον,επειδη ημουν μπροστα,πραγματικα τιποτα απολυτως δεν ειδα.μα τιποτα.αντε ομως να το πει η νηπιαγωγος στη μανα κ να την πιστεψει.δεν γινοταν.γενικα η συγκεκριμενη μανα συνεχεια δημιουργουσε προβληματα ακομα κ σε αλλες μαμαδες.τελικα η μανα πηγε το παιδι σε αλλο σχολειο που πιστευω οτι δεν εκανε καλο στο παιδι αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

δε θελω να πω οτι εγινε ετσι κ στο δικοσας σχολειο απλα δειτε τι αλλο μπορει να εχει γινει κ ποσες διαστασεις μπορει να παρει ενα θεμα..

underage
16-10-09, 19:42
http://www.meafora.gr/?p=354

Μια κι έγινε και νύξη για τους καθηγητές, παραθέτω το παρακάτω κείμενο που είναι η "ζωή μιας καθηγήτριας", να επισημάνω πως δεν ισχύει για όλους τους καθηγητές το ίδιο, υπάρχουν και πάρα πολύ καλοί και ευσυνείδητοι στην δουλειά τους καθητητές, όπως δείχνει και από τα γραφόμενά της η koutsineli!!!!!!

Η ΚΥΡΙΑ Χ. ΔΙΗΓΕΙΤΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ
Από μικρή δε συμπαθούσα τους εκπαιδευτικούς. Στα θετικά μαθήματα ήμουνα πιο καλή από τα θεωρητικά. Ο μπαμπάς ήτανε τμηματάρχης στο υπουργείο δημοσίων έργων και ήθελε να γίνω πολιτικός μηχανικός για να με βάλει στο υπουργείο. Έτσι έδωσα εξετάσεις, αλλά δυστυχώς μπήκα μαθηματικός. Τελείωσα σχετικά εύκολα με πτυχίο «σχεδόν καλώς 5,6» και έκανα τα χαρτιά μου για διορισμό.
Η επετηρίδα των μαθηματικών ήταν χάλια κι έτσι μέχρι να διοριστώ πέρασαν αρκετά χρόνια. Στην αρχή έκανα κάποια ιδιαίτερα. Πολύ το άγχος τους. Είχαν από μένα την απαίτηση να μάθω στα παιδιά ότι δεν μπορούσαν να μάθουν στο σχολείο και με θεωρούσαν υπεύθυνη για όλα. Μίλησε κάποιος συγγενής και με προσέλαβαν σε ένα φροντιστήριο. Αυτό ήταν κάτεργο και όχι δουλειά. Ήθελαν να γράφω σημειώσεις. Στην τάξη ήταν παιδιά από διαφορετικά σχολεία και ήθελαν άλλες ασκήσεις το καθένα. Ο ιδιοκτήτης όλο ερχόταν από το παραθυράκι και παρακολουθούσε. Ακόμα ζητούσε από τα παιδιά τη γνώμη τους για τους καθηγητές. Τα παράτησα γρήγορα. Ύστερα ήρθε ο γάμος και τα παιδιά, οπότε για μερικά χρόνια σταμάτησα να δουλεύω.
Αργότερα έκανα τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια. Ο άντρας μου είχε κάποιο γνωστό από την κλαδική που με έστειλε σε δική του υπάλληλο στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας. Έτσι τοποθετήθηκα σε ένα γυμνάσιο σχετικά κοντά στο σπίτι μου. Ο διευθυντής ήταν καλός άνθρωπος και του είχαν μιλήσει για μένα από την τοπική κι έτσι δεν είχα προβλήματα. Οι άλλοι καθηγητές δεν με είδαν σαν αναπληρώτρια με πολύ καλό μάτι, αλλά έκανα την πάπια. Για πρώτη χρονιά ανέχτηκα κάποια ριξίματα στο πρόγραμμα, αλλά μικρό το κακό. Ευτυχώς είχα όλο πρώτη γυμνασίου. Καμία σχέση η δουλειά εδώ και στο φροντιστήριο. Κανένας δε με έλεγχε. Δεν είχα το άγχος να προλάβω την ύλη. Τα έλεγα και όποιος ήθελε ας τα πρόσεχε. Ας δουλέψουν και τα φροντιστήρια. Για τα λεφτά που με πλήρωναν και πολλά έκανα. Έβαλα σε όλους μεγάλους βαθμούς και δεν είχαν παράπονο. Ας το βρουν από αλλού. Εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα;
Την επόμενη και τη μεθεπόμενη χρονιά τοποθετήθηκα αναπληρώτρια στο λύκειο της γειτονιάς μου. Με φόβιζε στην αρχή το ότι ήταν λύκειο, αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι δεν υπήρχε πρόβλημα. Κανένας δεν ενδιαφερόταν για τίποτα. Οι μαθητές πήγαιναν όλοι φροντιστήριο, γιατί τότε ήταν οι δέσμες, και στο σχολείο έρχονταν μόνο για τα τυπικά. Ωραία χρόνια τότε στο λύκειο. Ήταν η χρυσή εποχή! Δεν είχαμε την παραμικρή ευθύνη. Το μεγάλο καλό ήταν ότι η διευθύντρια ήταν πολύ καλή μας γνωστή και γρήγορα τα κατάφερα και γίναμε και φίλες. Έτσι με βοηθούσε όταν οι μόνιμοι πήγαιναν να με ρίξουν στην κατανομή ή στο πρόγραμμα.
Ύστερα ήρθε ο διορισμός. Κοιτάζω την εφημερίδα και διαβάζω : Γ’ περιφέρεια Περανησίου. Και λέω που είναι αυτό; Ψάξαμε με τον άντρα μου το χάρτη και το βρήκαμε. Ε, όχι δα! σιγά μην πάω εκεί! Πήραμε αμέσως τηλέφωνο κάποιο φίλο του άντρα μου με πολλές διασυνδέσεις και αυτός μας παρέπεμψε σε ένα γνωστό του στο υπουργείο. Αυτός τα κανόνισε να μην πάω στο Περανήσι αλλά να πάρω απόσπαση στη γραμματεία του ΙΕΚ της περιοχής μου. Υπήρχε όμως ακόμα ένα πρόβλημα: το Περανήσι είχε 12 μόρια, ενώ η περιοχή μου μόνο 2. Τελικά μετά από σκληρό αγώνα και πολλά τηλεφωνήματα ήρθαμε σε επαφή με κάποιο βουλευτή που τα κατάφερε να υπογράψει ο υφυπουργός ότι η απόσπασή μου γινόταν «για τις ανάγκες της υπηρεσίας» κι έτσι θα ήμουνα κοντά στο σπίτι μου αλλά θα έπαιρνα τα μόρια του Περανησίου. Με πήρε τηλέφωνο να μου κλαφτεί ο διευθυντής από το Περανήσι, αλλά του το έκλεισα. Στο ΙΕΚ έμεινα 3 χρόνια. Φρόντισαν οι γνωστοί να μη φύγω. Με βόλευε τότε το απογευματινό ωράριο. Επίσης ήμασταν τόσοι πολλοί αποσπασμένοι εκεί που ουσιαστικά δεν είχα αντικείμενο εργασίας. Ο διευθυντής ήταν καλός άνθρωπος και του είχαν μιλήσει για μένα από το υπουργείο κι έτσι με άφηνε να μην έρχομαι αρκετές μέρες ή να φεύγω νωρίτερα όποτε ήθελα.
Επειδή μου είπαν ότι θα ήταν δύσκολο να ξαναπάω στο ίδιο ΙΕΚ, έκανα αίτηση για μετάθεση. Ευτυχώς είχα μαζέψει κάμποσα μόρια και ήρθα στη δική μου περιφέρεια. Βοήθησε και κάποιος άλλος γνωστός, ήταν και συγγενής μου ο προϊστάμενος του γραφείου δευτεροβάθμιας κι έτσι τα κατάφερα να πάρω οργανική θέση στο λύκειο της γειτονιάς μου, αυτό που είχα υπηρετήσει δύο χρόνια αναπληρώτρια και η διευθύντρια ήταν πια κολλητή μου φίλη. Για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα γυμνάσιο, γιατί τότε ακουγόταν για αλλαγές στα λύκεια κι εγώ την πίεση δεν τη μπορώ, αλλά δεν υπήρχε κενή οργανική σε γυμνάσιο τόσο κοντά στο σπίτι μου.
Τώρα πήγα στο σχολείο με άλλο αέρα. Ήμουν πλέον μόνιμη και δεν θα ανεχόμουνα εξυπνάδες. Πάλεψα, με βοήθησε και η φίλη μου διευθύντρια, και κέρδισα να μην έχω πολλά αντικείμενα και να με βολεύει το πρόγραμμα. Έχουμε εξοχικό και κάθε Σαββατοκύριακο φεύγουμε. Έτσι την Παρασκευή πρέπει να έχω το πολύ τις 3 πρώτες ώρες και τη Δευτέρα να αρχίζω μετά την 4η ώρα. Τις άλλες μέρες δεν μπορώ ούτε πρώτη ώρα, ούτε 6η και 7η. Δεν θέλω κενά που είναι χαμένος χρόνος. Μόνο την Πέμπτη θέλω δύο ώρες συνεχόμενο κενό για να πηγαίνω στη λαϊκή.
Καθώς ήμουν 3 χρόνια στο ΙΕΚ είχα αποκοπεί από το λύκειο. Τη χρονιά αυτή γινόταν αναβρασμός. Ο Αρσένης ήθελε να κάνει τη μεταρρύθμισή του σε βάρος μας. Ήθελε να μας χαλάσει το βόλεμά μας και να μας πολλαπλασιάσει τη δουλειά χωρίς να μας πληρώσει πάρα πάνω. Ήμουν από αυτούς που αντέδρασαν έντονα! Μάλωσα και με τον άντρα μου. Του είπα: εντάξει με το ΠΑΣΟΚ είμαστε, αλλά να μαζέψει τον Αρσένη γιατί δεν θα το ξαναψηφίσω. Μαζί με τους Νεοδημοκράτες και τους Κουκουέδες που ήθελαν να κάνουν αντιπολίτευση, συσπειρωθήκαμε ενάντια στις αλλαγές. Εγώ η ίδια μίλησα στους μαθητές που δίσταζαν και τους εξήγησα γιατί πρέπει κι αυτοί να αγωνιστούν. Υπερηφανεύομαι ότι τι λύκειό μου έκανε από τις πιο δυναμικές και πιο μακροχρόνιες καταλήψεις. Τελικά ευτυχώς τον Αρσένη τον κόψανε και πολλά από αυτά που έκανε τα πήραν πίσω. Δυστυχώς κάποια μείνανε, αλλά τέλος πάντων.
Είμαι τώρα στο λύκειο της γειτονιάς μου 5 χρόνια. Δε σκοπεύω να το κουνήσω από εδώ. Το σπίτι μου απέχει 3 λεπτά με τα πόδια. Έχουν πάρει σύνταξη ή μετάθεση κάποιοι μαθηματικοί κι έτσι έχω τη δεύτερη οργανική στην ειδικότητά μου. Διαλέγω κάθε χρόνο τα μαθήματα που θέλω να κάνω και επιβάλλω τους όρους μου στο πρόγραμμά μου. Η φίλη μου διευθύντρια, η οποία επανεξελέγη με τη βοήθειά μου μέσω γνωστών από το ΠΑΣΟΚ, μου στέκεται σε όλα. Με αφήνει να λείπω όταν έχω δουλειά, ή να φεύγω πιο νωρίς. Σε γιορτές και εκδρομές μου επιτρέπει να εξαφανίζομαι. Το καλοκαίρι με βάζει ότι δεν κάνω χρήση αδείας και πληρώνομαι, ας μην πατάω στο σχολείο αφού λείπω διακοπές. Τι γκρινιάζουν κάποιοι, από την τσέπη τους τα παίρνω; Στις στάσεις εργασίας και στις απεργίες ενώ δεν πηγαίνω σχολείο και όλοι με θεωρούν απεργό, δε με δηλώνει κι έτσι δε μου κόβουν χρήματα. Σιγά τα λεφτά που παίρνουμε, να μας κόψουν κιόλας! Έχουμε κάνει ωραία ομάδα οι παλιοί και ντόπιοι καθηγητές και με τη βοήθεια και της διευθύντριας, δεν αφήνουμε κάποιους πονηρούς να κάνουν εξυπνάδες ότι τάχα μου δουλεύουν για το καλό της παιδείας.
Για τη δουλειά μου στην τάξη κανείς δε μπορεί να με κατηγορήσει. Βγάζω την ύλη μου έγκαιρα και βάζω το υποχρεωτικό διαγώνισμα το 1ο τετράμηνο. Από ασκήσεις κάνω όσες προλάβω. Σιγά! Αφού όλοι πάνε φροντιστήριο, ας δουλέψουν εκεί αν θέλουν. Βαθμούς βάζω από 15 ως 20 για να μην έχει παράπονο κανένας. Εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα; Ας το βρουν από αλλού. Θα διώξουμε τους μαθητές από το λύκειο και θα χαθούν δικές μας οργανικές θέσεις; Αρχή μου είναι να μην απορρίπτεται κανείς στο λύκειο. Στις πανελλήνιες ας κόψουν το λαιμό τους. Για μένα όμως δε θα μπορούν να πουν τίποτα.
Η οικογένειά μου ήταν πάντα με τη Νέα Δημοκρατία. Ο πατέρας μου είχε σχέσεις με βουλευτές και υπουργούς της. Σα φοιτήτρια ήμουνα με την ΟΝΝΕΔ. Ο άντρας μου από το 81 ήταν στο ΠΑΣΟΚ κι αυτό μας βοήθησε σε πολλά. Τώρα που ίσως αλλάξουν τα πράγματα προσπαθώ να αποκαταστήσω τις διασυνδέσεις του μπαμπά με τη Νέα Δημοκρατία και τις δικές μου από το πανεπιστήμιο. Πάντα χρειάζεται να έχεις επαφές με αυτούς που είναι στην κυβέρνηση.
Μπορεί να ήμουνα ως τώρα με το ΠΑΣΟΚ και να το ψήφιζα, αλλά η αλήθεια να λέγεται. Δε μας έδωσε τα λεφτά που μας έπρεπαν. Με τη λεγόμενη μεταρρύθμιση προσπάθησε να διαλύσει τα σχολεία. Ζητούσε από εμάς υπερβολική δουλειά. Άσε που ήθελε να μας κάνει αξιολόγηση! Ποιος είναι αυτός που θα με κρίνει εμένα; Η τωρινή αξιολόγηση σαχλαμάρα είναι γιατί η διευθύντριά μου θα μου βάλει σε όλα άριστα και ο σύμβουλος ακούει τον προϊστάμενο που είναι συγγενής μου. Όμως το θέμα δεν είναι εκεί. Αν γίνει η αρχή μπορεί να προχωρήσουμε σε άλλα, οπότε άστα να πάνε, θα διαλύσουν πάλι την παιδεία. Ελπίζω τώρα να βγει η Νέα Δημοκρατία και να βάλει κάποια πράγματα στη θέση τους. Να παγώσει τις ανοησίες για αξιολογήσεις. Να ξανακάνει το λύκειο ήσυχο όπως ήτανε αποσυνδέοντας από αυτό τις εξετάσεις για τα πανεπιστήμια. Άκου εξετάσεις και στη δευτέρα λυκείου! Μια χαρά δεν ήμασταν με τις δέσμες; Εγώ πάντως θα την ψηφίσω τη Νέα Δημοκρατία!
Γενικά μπορώ να πω μου είναι ανεκτή η δουλειά στο σχολείο. Λίγες ώρες δουλειά, βολικό ωράριο, μεγάλες διακοπές. Τα λεφτά έπρεπε να είναι περισσότερα. Μπαίνω βέβαια σε διάφορες επιτροπές και κάτι γίνεται. Πήγα να κάνω και ενισχυτική αλλά τα παλιόπαιδα έφευγαν και διαλύθηκαν τα τμήματά μου. Εκείνο που μου τη δίνει είναι η τάξη και τα παιδιά, αλλά δεν μπορεί να τα έχει κανείς όλα. Έρχονται τα σκασμένα στο σχολείο και δεν έχουν μάθει από το σπίτι τους να φέρονται. Δεν το μπορώ το μάθημα, κοιτάω να το αποφεύγω όσο μπορώ. Λέω πάντα ναι σε γιορτές, περιπάτους, εκδρομές κλπ. Όμως επειδή δε θέλω ευθύνες και πάντα μπορεί κάτι να συμβεί, αποφεύγω να πηγαίνω οπουδήποτε εκτός σχολείου. Άλλωστε έχω και τις δικές μου δουλειές να κάνω. Ξέχασα να σας πω ότι είμαι πιστή στο νόμο και κάθε χρόνο παίρνω όλες τις άδειες που δικαιούμαι. Έχουμε και φίλο ιδιώτη γιατρό αλλά και πολύ γνωστό το διευθυντή στο κρατικό νοσοκομείο και μου γράφουν ότι θέλω. Από τον προϊστάμενο δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί είμαστε και συγγενείς. Μπορώ να πάρω με τις γνωριμίες μου απόσπαση σε διοικητική θέση, αλλά δε με συμφέρει λόγω ωραρίου και λιγοστών διακοπών. Την επόμενη φορά θα φροντίσω να γίνω υποδιευθύντρια για να έχω και περισσότερα λεφτά και λιγότερες ώρες μάθημα. Η διευθύντρια έχει πολλές ευθύνες και δεν τις θέλω με τίποτα.
Εκείνο που με κάνει έξαλλη είναι κάποιοι συνάδερφοι που το παίζουν οι ιδεολόγοι της παιδείας. Δήθεν θέλουν παραπάνω ώρες γιατί δεν προλαβαίνουν να κάνουν παραπάνω ασκήσεις, μοιράζουν στα παιδιά φωτοτυπίες για φιγούρα, θέλουν να κάνουν εργαστήρια, βάζουν συχνά τεστ και διαγωνίσματα και όλο τάχα μου προσπαθούν να μη χάνουν μάθημα. Αυτοί ένα μόνο στόχο έχουν: να κατασυκοφαντήσουν τους υπόλοιπους καθηγητές ότι δήθεν δε δουλεύουν και μαζί όλο τον κλάδο. Εγώ αυτούς δεν τους μιλάω καθόλου αλλά τους παρακολουθώ και όποια παρατυπία κάνουν την καταγγέλλω και στη διεύθυνση και στους μαθητές και στον προϊστάμενο δευτεροβάθμιας. Δεν είναι δυνατόν κάποιοι να μας χαλάνε την πιάτσα.
Κατηγορεί ο κόσμος τους καθηγητές ότι δε δουλεύουν και τέτοια. Ας λένε ό,τι θέλουν! Στο κάτω-κάτω να δουλέψουν και τα φροντιστήρια. Εμείς για τα λεφτά που παίρνουμε και πολλά προσφέρουμε! Γιατί δεν κοιτάνε τους δασκάλους και τους γυμναστές που δεν κάνουν τίποτα; Γιατί δεν κοιτάνε το υπόλοιπο δημόσιο που όλοι μέρα οι υπάλληλοι κάθονται; Με τους καθηγητές τα βάλανε; Ας αρχίσουν από τους πολιτικούς πρώτα! Ας μας δώσουν εμάς λεφτά και θα δούνε! Όταν όμως λέω λεφτά δεν εννοώ μικροαυξήσεις. Και όχι επιδόματα, αλλά να μετράνε στη σύνταξη! Οι εφοριακοί γιατί πληρώνονται τόσα πολλά; Αφήστε λοιπόν τους καθηγητές και μη κατασυκοφαντείτε τον κλάδο! Υπάρχουν και άλλοι πολλοί χειρότεροι.
Αυτή λοιπόν είμαι εγώ και σε όποιον αρέσω! Σας είπα την ιστορία μου και τις απόψεις μου για την παιδεία. Μην ασχολείσθε λοιπόν άλλο μαζί μου!
Κυρία Χ.

Ξέρω είναι μεγάλο όμως διαβάζεται άνετα............

elenik
16-10-09, 20:18
Τωρα φταιω εγω να απαιτησω ιδιωτικοποιηση της παιδειας? :evil::evil::evil: Γιατι να υπαρχει δημοσια αφου ουτως η αλλως στα φροντιστηρια μαθαινουν γραμματα τα παιδια. Για να τρεφουμε τεμπεληδες στην μαθησιακη πλατη των παιδιων μας?
:evil::evil::evil:
Πω πω τα χω παρει τωρα

anna+
16-10-09, 20:24
Πράγματι διαβάζεται εύκολα μα καταπίνεται δύσκολα και σου αφήνει μια πικρή γεύση στο στόμα...

ΝΤΙΝΤΙ
16-10-09, 21:12
:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Belfaccino
16-10-09, 22:22
Μάλιστα.

Αυτοί είναι, λοιπόν, τα παιδιά της γενιάς των Ελλήνων που κάποτε φώναζε "Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία"...

roula39
31-10-09, 02:16
Θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου και να ακούσω τη γνώμη σας. Η κόρη μου πάει στην Γ' δημοτικού σε δημόσιο σχολείο. Εδώ και είκοσι μέρες μας αναφέρει ότι η δασκάλα τραβάει τα μαλλιά κάποιων παιδιών είτε γιατί δεν προσέχουν, είτε γιατί κάνουν φασαρία. Όταν άρχισαν αυτά τα περιστατικά, το παιδί μου παραπονιόταν ότι είχε πονοκέφαλο και δεν πήγε μια εβδομάδα σχολείο. Με τον πατέρα της καταλήξαμε ότι πρέπει να ενοχλούνταν από την κατάσταση ή να φοβόταν. Αν και θέλαμε, δεν παραπονεθήκαμε γιατί φοβηθήκαμε ότι "ως μη έχοντας υποστεί το παιδί μας" την τιμωρία μπορεί να μην είχαμε αποτέλεσμα. Σήμερα η δασκάλα τράβηξε τα μαλλιά της κόρης μου. Ο καθένας γνωρίζει το παιδί του, η κόρη μου είναι επιμελής και προσεχτική, δεν νομίζω όμως ότι είναι αυτό το θέμα. Είναι αυτός τρόπος διαπαιδαγώγησης είτε για τα "άτακτα" είτε για τα "φρόνιμα" παιδιά? Τη Δευτέρα θα πάω να της μιλήσω και δεν ξέρω τι να της πω. Η ίδια δεν το γνωρίζει ότι απαγορεύεται να χρησιμοποιεί αυτό το τρόπο? Να πολεμάς για το αυτονόητο? Δεν ξέρω έχω χάσει κάθε ελπίδα ότι το σχολείο μπορεί να οδηγήσει ένα παδί να αγαπήσει τη μάθηση, επιπλέον όμως εμποδίζει οποιαδήποτε προσωπική ανάπτυξη και εξέλιξη. Αλλά να σε τιμωρεί με αυτό τον τρόπο? Ο καθένας από εμάς δεν έχει προβλήματα στη δουλειά και στην οικογένεια του? Τι θα γινόταν αν αρχίζαμε τις σφαλιάρες ο ένας στον άλλο?

bouboukakia
31-10-09, 17:14
Να ρωτήσω κάτι; Μια εγκύκλιος που μας έρχεται κάθε χρόνο ότι απαγορεύεται η σωματική τιμωρία,ισχύει μόνο για δευτεροβάθμια; εκνευρίζομαι τόσο πολύ με τέτοια περιστατικά! εγώ θα πήγαινα να τη δω και θα της έλεγα ότι της απαγορεύω να ξαναγγίξει το παιδί μου για οποιονδήποτε λόγο! Θα πήγαινα και στο διευθυντή να τον ενημερώσω σχετικά.

Belfaccino
31-10-09, 18:24
Ο σύζυγός μου λέει... "να πας να την πιάσεις από το μαλλί"...

Αλλά σοβαρά τώρα, φυσικά απαγορεύεται η σωματική τιμωρία.
Η διαδικασία είναι να μην αφήσεις μέρες να περάσουν από τότε που έγινε το περιστατικό και να πας να δηλώσεις στην "κυρία" αυτή ότι της απαγορεύεις να αγγίζει το παιδί σας και ότι, επειδή κι άλλα παιδιά έχουν εκφράσει το ίδιο παράπονο, υπάρχει περίπτωση κάποιοι γονείς να απευθυνθούν στο γραφείο της πρωτοβάθμιας.

Η στάση σου να είναι ευγενική, αλλά αυστηρά κάθετη σε αυτό το θέμα.
Μπορεί να σου πει ότι δεν το κάνει ή να ζητήσει (δήθεν) συγνώμη ή ότι οι γονείς σήμερα είναι υπερπροστατευτικοί.

Τότε είναι που θα της τραβήξεις τα μαλλιά με τον ίδιο τρόπο για να καταλάβει πώς είναι. Αν κάνει φασαρία και διαμαρτυρηθεί ότι της τράβηξες τα μαλλιά, μπορείς να αρνηθείς ότι το έκανες ή να ζητήσεις (δήθεν) συγνώμη ή να της πεις ότι θεωρείς ότι οι δάσκαλοι σήμερα έχουν υπερεκτιμήσει τον εαυτό τους (αστιεύομαι φυσικά, αλλά τους χρειάζεται πιστεύω).

Αν δεν δεις προκοπή, πηγαίνεις στη διευθύντρια ή το διευθυντή και από κει αν δε μαζέψει τα χέρια της και δεν εξευγενιστεί, μια απλή επίσκεψη στην Πρωτοβάθμια θα χρειαστεί. Δεν είναι κάτι το πολύπλοκο, ούτε ψυχοφθόρο. Πηγαίνεις, το δηλώνεις και ζητάς να ερευνηθεί το θέμα. Να ξέρεις ότι δεν αρέσει καθόλου στους διευθυντές το ενδεχόμενο να πάει γονιός στην Πρωτοβάθμια διότι αυτό δείχνει ότι δεν έχουν κάνει σωστά τη δουλειά τους και μπλέκονται σε διαδικασίες που θα προτιμούσαν να αποφύγουν.

Εγώ είχα μιλήσει στη δασκάλα πέρυσι της Β' Δημοτικού διότι έβριζε και δεν έβριζε το δικό μου, αλλά κάποια άλλα παιδιά. Της έκανα θέμα ότι δεν επιθυμούσα ο γιος μου να είναι μάρτυρας αυτής της κακής συμπεριφοράς.
Ευτυχώς, όμως, κι άλλος γονιός της έθιξε το θέμα και μαζεύτηκε λιγάκι.... Η δική μας διευθύντρια ούτε που ήθελε να ανακατευτεί.

Φλορα
31-10-09, 21:49
Ειμαι εκπαιδευτικος και πολυ λυπαμαι γι αυτα που διαβαζω.Κριμα που ειμαστε υποτιθεται ευρωπαιοι και πολιτισμενοι!!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
31-10-09, 23:23
Ειμαι εκπαιδευτικος και πολυ λυπαμαι γι αυτα που διαβαζω.Κριμα που ειμαστε υποτιθεται ευρωπαιοι και πολιτισμενοι!!

Να μην λυπασαι...γιατι αυτοι οι ανθρωποι οπου και να ηταν το ιδιο χαρακτηρα θα ειχαν...
Σ ολα τα επαγγελματα δυστυχως υπαρχουν και 5-10 που χαλανε ολη την εικονα (περσυ και προπερσυ δεν βγηκα να κανω ενα ποστ για την υπεροχη δασκαλα που ειχαμε ... και τι ωραιο εργο εκανε..δυστυχως τα καλα δεν τα λεμε..ακουγονται μονο τ ασχημα)
Οποτε δεν γινεται ο καθε σωστος επαγγελματιας να φορτωνεται τα λαθη αλλων.

ΒάσωΚ
01-11-09, 00:45
Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την αντίστοιχη εμπειρία μου με δάσκαλο της Δ' Δημοτικού, πριν από αρκετά χρόνια, όταν η μεγάλη μου η κόρη ήταν 10 χρονών. Ο συγκεκριμένος δάσκαλος λοιπόν ήθελε να κάνει τα παιδιά πυρηνικούς επιστήμονες μέχρι τη λήξη της σχολικής χρονιάς. Ο όγκος των εργασιών ήταν απίστευτος. Θα σας πω μόνο πως κάθε Σαββατοκύριακο είμασταν κλεισμένες μέσα από το πρωί του Σαββάτο μέχρι το απόγευμα της Κυριακής για να τελειώσει τις εργασίες της. Όταν έβλεπε δε τριήμερο να πλησιάζει σεληνιαζόταν, τους έβαζε εργασίες ενός μήνα, μαζεμένες. Μόνο ένα παράδειγμα θα σας φέρω. Μετά από άπειρες φωτοτυπίες και άπειρες ασκήσεις (τρια τετράδια στο κάθε μάθημα είχαμε γεμίσει σε ένα χρόνο και οι φωτοτυπίες δένονταν σε τρίτομο βιβλίο) που κάναμε ένα Σαββατοκύριακο ολόκληρο και εκεί που νόμιζα πως είχαμε τελειώσει την Κυριακή το απόγευμα, μου λέει η κόρη μου πως έχει κάποιες λέξεις να κάνει προτάσεις. Ε, λέω, σιγά, όπου νάναι τελειώνουμε. Οι λέξεις όμως που είχε ήταν 58. Σωστά το διαβάσατε, 58 λέξεις να γίνουν 58 προτάσεις. Τα πήρα στο κρανίο και της λέω θα σου τις πω εγώ όλες τις προτάσεις και εσύ θα γράφεις. Αρχισα λοιπόν να φτιάχνω προτάσεις τόσο πολύπλοκες που ήταν ξεκάθαρο πως δεν θα μπορούσε ένα παιδί 10 χρονών να τις φτιάξει. Ήθελα να δώσω μήνυμα στο δάσκαλο οτι το είχε παρακάνει. Αντ' αυτού ο δάσκαλος έδωσε συγχαρητήρια στην κόρη μου και διάβασε τις προτάσεις της στην τάξη για να δείξει και στα άλλα τα παιδιά πόσο καλή δουλειά είχε κάνει και πως πρέπει να φτιάχνουν τις προτάσεις τους.
Δεν θα το σχολιάσω παραπάνω, τα συμπεράσματα δικά σας.
Δεν ήταν μόνο εκεί το πρόβλημα όμως. Ο συγκεκριμένος δάσκαλος συνήθιζε να χτυπάει τα παιδιά, να τους φωνάζει πολύ δυνατά, να τα ταρακουνάει και να τα προσβάλει. Οι λόγοι ήταν συνήθως γιατί δεν είχαν καταλάβει το μάθημα και γιατί έτρεχαν στο διάλειμα και ίδρωναν ενώ θα έπρεπε να κάθονται σαν καλά παιδιά σε μια μεριά (????), γιατί ιδρωμένα όπως έμπαιναν μέσα στην τάξη, δεν μπορούσε να ανεχτεί τη μυρωδιά τους (???).
Δυστυχώς η κόρη μου δεν είναι από τα παιδιά που μόλις γυρίσουν στο σπίτι λένε χαρτί και καλαμάρι στους γονείς τι έχει συμβεί στο σχολείο, ήταν αρκετά λιγομίλητο παιδί. Με αποτέλεσμα όλα αυτά να τα καταλάβω πολύ αργά. Μια μέρα ήρθε στο σπίτι και το χέρι της ήταν μελανιασμένο. Όταν τη ρώτησα τι έπαθε, μου είπε πως το χτύπησε στην πόρτα. Η μαμά μιας συμμαθήτριάς της όμως που συναντησα τυχαία μου είπε πως την χτύπησε ο δάσκαλος με το χάρακα που είχε πάνω στο θρανίο της γιατί δεν έλυσε σωστά ένα πρόβλημα που τους είχε βάλει εκείνη την ώρα. Αυτό που έκανα ήταν το αυτονόητο, να πάω και να του μιλήσω. Συμπτωματικά την επόμενη μέρα ήταν και η καθιερωμένη ενημέρωση γονέων, οπότε θεώρησα ευκαιρία να μιλήσω παρουσία όλων των γονέων. Και εδώ ήρθε το σοκ. Σας πληροφορώ υπήρξαν γονείς που ζήτησαν από τον δάσκαλο να συνεχίσει την τρομοκρατία γιατί "μόνο έτσι θα γίνουν άνθρωποι και που και που ας τους δίνει και καμία, δεν θα πάθουν τίποτα". Το προσπέρασα αυτό και ζήτησα τουλάχιστον στο δικό μου το παιδί να μη συμβαίνει. Στην κατ'ιδίαν συζήτησή μας, εκείνος το αρνήθηκε και εγώ του έφερα το παιδί μπροστά να το επιβεβαιώσει. Του είπα λοιπόν να μην επαναληφθεί και δεν θα ανεχτώ δεύτερη φορά χειροδικία στο παιδί μου. Πραγματικά το δικό μου παιδί δεν το ξαναχτύπησε.
Όμως χρειάστηκε να ξαναπάω και να του ξανακάνω παρατήρηση γιατί μια μέρα το παιδί μου με κλάματα μου είπε πως επειδή δεν έκλινε σωστά ένα ρήμα της φόρεσε στο λαιμό μια κουδούνα - ναι κουδούνα, σαν αυτές που κρεμάνε στα κατσίκια - και την ταρακουνούσε και της έλεγε "πότε θα γίνεις άνθρωπος εσύ ?" και γκλουν-γκλουν η κουδούνα και "πότε θα μάθεις γράμματα εσύ ?" και γκλουν-γκλουν η κουδούνα. Σημειωτέον οτι το παιδί μου ήταν και καλή μαθήτρια και ήσυχη μέσα στην τάξη, φαντάζεστε τι πάθαιναν τα παιδιά που ήταν πιο ζωηρά και λιγότερο μελετηρά. Τέλος πάντων, μετά και από αυτή την παρατήρηση που του έκανα, σταμάτησε να κρεμάει την κουδούνα στο δικό μου το παιδί.
Το αποτέλεσμα ποιό ήταν ? Το παιδί μου δεν το ξαναχτύπησε, ούτε το ξαναπρόσβαλε, κρατούσε μια απόσταση, δεν είχε πολλά πολλά μαζί της. Όμως αυτή η συμπεριφορά του συνεχιζόταν με όλα τα άλλα παιδιά. Όλα αυτά τα παιδιά βίωναν καθημερινά μια κατάσταση τρομοκρατίας. Και όλη η χρονιά πέρασε έτσι. Τον επόμενο χρόνο, την ημέρα του αγιασμού η κόρη μου έκανε εμμετό στο σχολείο μόλις τον είδε και έμαθε πως θα τον έχει και στην Ε' Δημοτικού. Και με τον ίδιο τρόπο πέρασε και η επόμενη χρονιά.
Εγώ αυτά τα δυο χρόνια είχα μιλήσει με αρκετούς γονείς και πολλοί από αυτούς ήταν αγανακτισμένοι. Κάποιοι του είχαν μιλήσει προσωπικά, κάποιοι είχαν μιλήσει στον Διευθυντή. Όμως υπήρχαν και αρκετοί που συμφωνούσαν με τις μεθόδους του και του έδιναν και συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που έκανε. Φως λοιπόν από πουθενά. Ομαδικά οι γονείς δεν γινόταν να λειτουργήσουμε. Θέλησα να αλλάξω σχολείο την κόρη μου, αλλά δεν δεχόταν με τίποτε γιατί δεν ήθελε να χάσει τις φίλες της. Οπότε και εγώ απλώς φρόντισα ο συγκεκριμένος δάσκαλος να μην της αγκίξει ούτε τρίχα από το μαλλί της και προσπάθησα να της δώσω να καταλάβει πως τέτοιους ανθρώπους συναντούμε στη ζωή μας και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για να τους εξαφανίσουμε. Τον συγκεκριμένο δάσκαλο έπρεπε να τον ανεχτεί όπως ανέχονταν στο παρελθόν το μουρουνέλαιο, έκλειναν τη μύτη και το έπιναν.
Σας κούρασα με όλο αυτό το κατεβατό, αλλά με γυρίσατε κάποια χρόνια πίσω και μου βγήκε όλη αυτή η οργή του να μην μπορείς να κάνεις τίποτε απολύτως. Δυστυχώς αυτό είναι το Δημόσιο Σχολείο, κάνεις την προσευχή σου να τύχεις σε σωστό εκπαιδευτικό, διαφορετικά κλείνεις τη μύτη και κατεβάζεις το μουρουνέλαιο.

katerinak
01-11-09, 20:36
εφριξα με οσα διαβασα,ειμαι εκπαιδευτικος κ δε μπορω να διανοηθω οτι τα παιδια που εγω κ αλλοι τα βλεπουμε σαν παιδια μας ο συγκεκριμενος δασκαλος τα βασανιζε ετσι!!πες μου που εγινε αυτο σε παρακαλω. στειλε μου πμ αν δε μπορεις δημοσια

elenik
01-11-09, 23:26
roula39
Ενημερωνεις τον διευθυντη (με απειλη καναλιων βεβαιως βεβαιως) και αν δεν δεις προκοπη απευθυνεσαι στο αρμοδιο τμημα Αβαθμιας εκπαιδευσης.

Ακομα και σαν θεατης ειναι τραυματικη εμπειρια (ο εκφοβισμος μενει χαραγμενος στο υποσυνειδητο της).
Κανε κατι!!!!!!!!!!

elenik
01-11-09, 23:31
ΒασωΚ εχω μεινει αφωνη και με τον "δασκαλο" και με τους γονεις που ενεκριναν. Νομιζα οτι γυρισαμε στο 1960 προς στιγμην. :cry:

Εχω γνωστο δασκαλο ο οποιος ασκουσε καποια ασχημη κριτικη στα παιδια μειωνοντας τα και καμαρωνοντας σε εμας γι αυτο. Του δηλωσα οτι αν τυχει σε εμενα κατι τετοιο (γιατι το σχολειο δεν ειναι παιδικος να απομακρυνεις το παιδι σου με οποιες συνεπειες συνεπαγεται αυτο) θα τον μηνυσω και θα βγω στα καναλια :evil:

roula39
02-11-09, 10:59
Πήγαμε οι γονείς πρωί πρωί και μιλήσαμε της δασκάλας. Δεν είμαι καθόλου σίγουρη για το αποτέλεσμα. Τη ρωτήσαμε τι συνέβει και αν το τράβηγμα μαλλιών περιλαμβάνεται στις παιδαγωγικές της μεθόδους. Αρνήθηκε ότι το τράβηγμα ήταν τόσο δυνατό για να έχει επιπτώσεις. Της είπαμε ότι το παιδί μας είναι ευαίσθητο και δεν έχει τόση σημασία η δύναμη αλλά η κίνηση. Άπό τη μια ζήτησε σγγνώμη για αυτό που συνέβει και από την άλλη μας είπε να "πάτε όπου θέλετε". Ναι, μπορούμε να πάμε αλλά τι αποτέλεσμα θα είχε κάτι τέτοιο όχι στους ενήλικες που εμπλέκονται αλλά στα ίδια τα παιδιά μας και μαθητές της. Κάι εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι αυτό που αναφέρει η κυρία ΒάσωΚ ότι οι άλλοι γονείς όχι μόνο δεν παίρνουν θέση αλλά κρυφά ή φανερά επικροτούν αυτή τη συμπεριφορά των δασκάλων. Προς το παρόν θα είμαστε σε επιφυλακή να δούμε αν θα σταματήσει αυτή τη συμπεριφορά αλλιώς θα ακολουθήσουμε το δρόμο προς το διευθυντή και το σχολικό σύμβουλο.

katerinak
02-11-09, 11:03
λυπαμαι για οσα διαβαζω..στο σχολειο που δουλευα παλια ενας πατερας μου ειπε οτι αν θελω να μου φερει κ γραπτα την αδεια οτι μπορω να δερνω το παιδι..παναγια μου..ηταν πατριος του..

ligeri
02-11-09, 11:46
Έχω πανικοβληθεί με όλα αυτά που διαβάζω καθώς πέρασα κι εγώ ένα περιστατικό που περιγράφω σε άλλο topic αλλά στη δική μας περίπτωση δεν υπήρξε σωματική βία αλλά ψυχολογική.

spyni
02-11-09, 16:46
πω πω τι ειναι ολα αυτα??νιωθω σοκαρισμενη με ολα αυτα και λυπαμαι παρα πολυ για αυτα τα παιδακια και το γεγονος οτι δεν αγαπανε το σχολειο και τη γνωση...πολυ κριμα....πρεπει να αντιδρασουμε ολοι..γονεις και εκπαιδευτικοι!!!

Belfaccino
02-11-09, 20:16
Πήγαμε οι γονείς πρωί πρωί και μιλήσαμε της δασκάλας. Δεν είμαι καθόλου σίγουρη για το αποτέλεσμα. Τη ρωτήσαμε τι συνέβει και αν το τράβηγμα μαλλιών περιλαμβάνεται στις παιδαγωγικές της μεθόδους. Αρνήθηκε ότι το τράβηγμα ήταν τόσο δυνατό για να έχει επιπτώσεις. Της είπαμε ότι το παιδί μας είναι ευαίσθητο και δεν έχει τόση σημασία η δύναμη αλλά η κίνηση. Άπό τη μια ζήτησε σγγνώμη για αυτό που συνέβει και από την άλλη μας είπε να "πάτε όπου θέλετε". Ναι, μπορούμε να πάμε αλλά τι αποτέλεσμα θα είχε κάτι τέτοιο όχι στους ενήλικες που εμπλέκονται αλλά στα ίδια τα παιδιά μας και μαθητές της. Κάι εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι αυτό που αναφέρει η κυρία ΒάσωΚ ότι οι άλλοι γονείς όχι μόνο δεν παίρνουν θέση αλλά κρυφά ή φανερά επικροτούν αυτή τη συμπεριφορά των δασκάλων. Προς το παρόν θα είμαστε σε επιφυλακή να δούμε αν θα σταματήσει αυτή τη συμπεριφορά αλλιώς θα ακολουθήσουμε το δρόμο προς το διευθυντή και το σχολικό σύμβουλο.

Κλασσική η απάντηση ότι "δεν τράβηξε τα μαλλιά της δυνατά". Το ίδιο είχε πει η δασκάλα της Β' Δημοτικού πέρυσι που έβριζε, αλλά ξέχασα να πω ότι τραβούσε και τα μαλλιά των κοριτσιών (έβριζε τα αγόρια μόνο). Δε φτάνει που παραδέχονται ότι τραβάνε τα μαλλιά των παιδιών, έχουν το θράσος να στρέφουν την επιχειρηματολογία τους ως προς τη δύναμη που ασκούν.... Δηλαδή, μιλάμε για IQ τζιτζικιού, έτσι;

Δεύτερον, κλασσική η απάντηση του βαριεστημένου και ασυνείδητου δημοσίου υπαλλήλου "να πάτε όπου θέλετε" (όπου επιμελώς παραλείπει να συμπληρώσει "και τι θα μου κάνουν"). Αλλά, θυμηθείτε ότι μόνο το γεγονός ότι τους εμπλέκετε σε μια διαδικασία να απολογηθούν για μια πράξη την οποία θεωρούν ασήμαντη, όταν πηγαίνετε "εκεί που θέλετε", αρκεί για να μαζευτούν λιγουλάκι.

Τρίτον, σχετικά με το φόβο ότι θα την πληρώσει το παιδί σας επειδή τολμάτε να διαμαρτυρηθείτε για μια αντιπαιδαγωγική συμπεριφορά, δεν ισχύει. Και αυτό, διότι δηλώνετε την παρουσία σας και την πρόθεση να ασχολείστε με το τι συμβαίνει στην τάξη, σε αντίθεση με πολλούς άλλους γονείς που προτιμούν ή που δεν έχουν το χρόνο να μάθουν τι συμβαίνει. Με τον τρόπο αυτό, γνωρίζει η συγκεκριμένη κυρία ότι θα ενημερώνεστε και ότι δε θα διστάσετε να την ενοχλήσετε πάλι. Μόνο που θα σας βλέπει στο διάδρομο του σχολείου, θα σφίγγεται το στομάχι της, είτε από φόβο, είτε από δυσαρέσκεια... αλλά και αυτό κάτι είναι, γιατί θα κοιτάζει να μη δίνει αφορμή να σας προκαλεί να την επισκέπτεστε.

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια.

bouboukakia
02-11-09, 20:22
Δεν νομίζω ότι ένας γονιός που κάνει αισθητή την παρουσία του πρέπει να φοβάται αντίποινα εις βάρος του παιδιού του. Θα πρέπει να είναι τελείως θρασίμι ο "εκπαιδευτικός" για να κάνει κάτι τέτοιο. Στο κάτω-κάτω, αν ένας άγνωστος συμπεριφερόταν έτσι στο παιδί μας θα αντιδρούσαμε όπως θα έπρεπε, έτσι; Τι είναι αυτό που δίνει δικαίωμα στο δάσκαλο να έχει τέτοιου είδους εξουσία στο παιδί μας και να σκεφτόμαστε και πώς θα του μιλήσουμε;

Belfaccino
02-11-09, 20:49
Δεν νομίζω ότι ένας γονιός που κάνει αισθητή την παρουσία του πρέπει να φοβάται αντίποινα εις βάρος του παιδιού του. Θα πρέπει να είναι τελείως θρασίμι ο "εκπαιδευτικός" για να κάνει κάτι τέτοιο. Στο κάτω-κάτω, αν ένας άγνωστος συμπεριφερόταν έτσι στο παιδί μας θα αντιδρούσαμε όπως θα έπρεπε, έτσι;
Συμφωνώ!

Τι είναι αυτό που δίνει δικαίωμα στο δάσκαλο να έχει τέτοιου είδους εξουσία στο παιδί μας και να σκεφτόμαστε και πώς θα του μιλήσουμε;
Εγώ θα απαντούσα... ότι κάποιοι δάσκαλοι παίρνουν από μόνοι τους το δικαίωμα, αλλά κυρίως οι ίδιοι οι γονείς τους αφήνουν να πάρουν το δικαίωμα αυτό, γιατί δεν αντιδρούν. Φαύλος κύκλος.

Φλορα
03-11-09, 09:29
To ''πατε οπου θελετε'' ειναι αμυνα και αμηχανια!!!Αν ο διευθυντης και ο συμβουλος δεν ενεργησουν υπαρχει και ο προισταμενος!!Ειμαι σιγουρη ομως οτι ταρακουνηθηκε αρκετα!Αλλα κι εσεις οι γονεις μιλατε εκει που δεν πρεπει και οταν πρεπει κρατατε το στομα σας κλειστο!!
Ειμαι εκπαιδευτκος πολλα χρονια και εχω αναλογες εμπειριες!!!

MarcoPolo
03-11-09, 10:12
Διαβαζω και εχω μεινει αφωνη. Δεν μπορω να διανοηθω καν να υποστει το παιδι μου τετοιου ειδους συμπεριφορα στο σχολειο. Μην αφηνετε τα πραγματα στην τυχη τους κυνηγηστε τους απαραδεκτους εκπαιδευτικους. Κρατανε την ψυχοσυνθεση των παιδιων σας στα χερια τους. Εγω μεχρι τον Αρειο Παγο θα εφτανα για να τους τιμωρησω. Μιλαμε για τις ψυχουλες των παιδιων μας και οχι για ασημαντα γεγονοτα.

mama Lina
27-11-09, 01:39
Και τι μπορεί να κάνει ο γονιός; Να κάνει καταγγελία; Να ζητήσει ραντεβού λοιπόν ο προιστάμενος από τη δασκάλα, να του πει η δασκάλα ποια συγκεκριμμένη μέρα θα τον δεχτεί στην τάξη της, να πάει ο προιστάμενος, να πει "ωραία, μια χαρά διδάσκει" και να φύγει. Ε.. και λοιπόν; Κανένας δεν κουνάει τη δασκάλα. Απλώς, μπορείς να παίξεις ψυχολογικά παιχνιδάκια μαζί της, μπας κι έχει φιλότιμο και τη νοιάζει η φήμη της. Τίποτε παραπάνω. Δυστυχώς. Κι αν πας και της πεις γιατί κάνεις αυτό και γιατί κάνεις εκείνο, θα τ' ακούσεις κιόλας γιατί "ποια είσαι εσύ να κρίνεις τη δουλειά της και τον τρόπο της"; Δυστυχώς η λύση είναι 1. Αλλαγή σχολείου 2. Ψυχολογικό ζόρισμα της δασκάλας. 3.Ν' ανακατέψεις το σύλλογο γονέων μπας και φοβηθεί ότι την πήρανε πολλοί χαμπάρι 4.Να κάνεις την πάπια και να κοιτάξεις να καλύψεις εσύ στο σπίτι τις όποιες ανάγκες του παιδιού σου. Ξέχασα κάτι;

alan
27-11-09, 01:59
η επιθυμία μου για το παιδί μου είναι να αγαπήσει την μάθηση και την γνώση. Αυτό ειλικρινά τιοιτε αλλο, μόνο αυτό.

Πως θα γίνει αυτό σε ολα τα παραπάνω παραδείγματα!!! Πως? πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως θα αγαπήσει την μάθηση ενα παιδί που το απειλούν, ενα που το δέρνουν, ενα που γραφει 20 εργασίες το Σαβατοκύριακο, ενα που ο πατριός ή ο γονιός του λενε στο δάσκαλο "πλακωσέ το να το κάνουμε ανθρωπο" :confused: (χομο σαπιενς θα εννοούν)
Δηλαδη εγω αν ήμουν στην θέση αυτών των παιδιών με μεγάλη προσπαθεια θα με καθίζαν μεχρι την 3η γυμνασίου κάτω εννοείται μονο να πηγαινοέρχομαι σχολείο!!!!
Ελεος εχουμε γεμήσει ψυχανώμαλους????
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ διότι αλοιώνουν την εκπαιδευση κανοντάς της απλώς και κακώς παιδευση

και εγω εμετο σαν το κοριτσάκι θα έκανα ....μονο που θα φροντηζα να είναι απάνω του του μ@#$%@!