PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξωσωματική-Χορήγηση φαρμάκων από το ΙΚΑ

Σελίδες : 1 [2]

myheart
14-08-13, 21:40
κοριτσια καλησπερα και καλη επιτυχια σε ολες μαε που προσπαθουμε...ονομαζομαι νανα ειμαι 29 ετων εχω συνδρομο ΣΠΩ και μετα απο πολλλες ακαρπες προσπαθειες τον ερχομενο μηνα θα ξεκινησω προσπαθεια με θρεγον 900 τα φαρμακα τα πηρα απο το στρατιωτικο φαρμακειο θεσσαλονικης αλλα δεν διεθεταν τον στυλο....μηπως μπορει να με κατατοπισει καποια απο εσας απο που μπορω να το βρω.....σας ευχαριστω πολυ και συγγνωμη αν σας κουρασα

Το στυλό δεν σου το έδωσαν στο κέντρο που θα κάνεις την εξωσωματική?Εμένα μου το έδωσαν απο 'κει πάντως...για ρωτησέ τους!

Cacao
14-08-13, 21:41
κοριτσια καλησπερα και καλη επιτυχια σε ολες μαε που προσπαθουμε...ονομαζομαι νανα ειμαι 29 ετων εχω συνδρομο ΣΠΩ και μετα απο πολλλες ακαρπες προσπαθειες τον ερχομενο μηνα θα ξεκινησω προσπαθεια με θρεγον 900 τα φαρμακα τα πηρα απο το στρατιωτικο φαρμακειο θεσσαλονικης αλλα δεν διεθεταν τον στυλο....μηπως μπορει να με κατατοπισει καποια απο εσας απο που μπορω να το βρω.....σας ευχαριστω πολυ και συγγνωμη αν σας κουρασα
Καλησπέρα δεν γνωρίζω σίγουρα να σου πω γιατί ακόμα δεν έχω πάρει τα φάρμακα.Γιατί δεν ρωτάς το γιατρό σου;Μήπως έχει να σου δώσει;Αλλιώς σε κάποιο φαρμακείο.Ρώτα και το φαρμακοποιο σου.Επειδη δεν ξέρω αυτο κοστίζει πολύ;Το παίρνεις με συνταγή μαζί με τα φάρμακα ή το πληρώνεις εξτρα;Αν το πληρώνεις έτσι κι αλλιώς απο οποιοδήποτε φαρμακείο θα μπορέσεις να το πάρεις αν τους πεις να στο φέρουν.Εγω επειδή δεν έχω ασφάλιση θα τα αγοράσω απο το φαρμακείο της γειτονιάς μου.Τον έχω ρωτήσει και μου είπε πως θα μου τα φέρει πριν ξεκινησω.

nanouka zoom zoom
15-08-13, 12:00
καλημερα και χρονια μας πολλα να μας βοηθησει η Χαρη της....τις ενεσεις της πηρα απο το στρατιωτικο φαρμακειο (συζυγος στρατιωτικος)και δεν ειχαν το στυλο...πηρα τηλ σε καποια φαρμακεια εδω στα γιαννιτσα που μενω κ σε καποια ακομα φαρμακεια στην κατερινη κ δεν το εχουν...δεν σταματαω την προσπαθεια που θα παει θα το βρω...γλυκια μου my heart δεν κανω καθεαυτου εξωσωματικη κανω προκληση ωορηξιας με τις ενεσεις κ αν κ αυτο δεν πετυχει τοτε θα κανω εξωσωματικη....cacao μου δεν ξερω ακομα το κοστος αλλα μολις το μαθω θα σου απαντησω

Ηλιοβασίλεμα
15-08-13, 12:10

Καλημέρα και Χρόνια μας πολλά!!!
Ετοιμάζεσαι για την πρώτη σας προσπάθεια με ενέσεις για πρόκληση ωορρηξίας; ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!! Θα κάνεις και σπερματέγχυση ή με ελεύθερες επαφές;

Και εγω με ΣΠΩ και αντίσταση στην ινουλίνη, 36χρονων και εχω κλεισει ραντεβου με εοπυυ τελη οκτωβρη για χορηγηση ενεσεων για πρόκληση ωορρηξιας...Περιμένω λοιπόν.... Πήρα 3 φορες χάπια κλομιφαίνης και μόνο την πρώτη φορά έκανα 1 ωάριο κ είχα ωορρηξία...Θα δοκιμάσω ξανά τα χάπια μήπως γίνει κάτι αφού το ραντεβού με την επιτροπή αργεί και δεν υπάρχει δυνατότητα να αγοράσω τις ενέσεις χωρίς ταμείο...

Μην απελπίζεσαι όμως!!! Εγώ είμαι μαμά 1 κοριτσιού 4,5 χρ που μας ήρθε με φυσιολογική σύλληψη, δίχως φάρμακα και πολύ γρήγορα αφότου ξεκινήσαμε τις ελεύθερες επαφές. Τώρα προσπαθούμε για 2ο αλλά δεν πετύχαμε ακόμη το στόχο...

delmar
15-08-13, 15:32

Μάλλον εννοείς την πένα puregon ε; Εμένα μου την είχαν δώσει απο το κέντρο εξωσωματικης. Μου περισσεύει αν θέλεις σου τη δίνω. Μένω Αθήνα. Στείλε μου pm αν ενδιαφέρεσαι.

nanouka zoom zoom
15-08-13, 20:13
Ηλιοβασιλεμα μου ειναι η πρωτη φορα που θα δοκιμασουμε με αυτες τις ενεσεις
με ελευθερη επαφη μας ειπε ο γιατρος...ειχα δοκιμασει για κανα 6μηνο με τα χαπια τους πρωτους 4 εκανα αυγουλακια κανονικα αλλα δυστυχως δεν ειχα καμια εγκυμοσυνη....σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα

giota21
15-08-13, 20:57
Καλημέρα!

Γενικά και ανεξάρτητα από την επιτροπή, τα φάρμακα της εξωσωματικής από πού τα προμηθευόμαστε;
Από οποιοδήποτε φαρμακείο ή μόνο από τον εοπυυ;

Έχω την εντύπωση ότι άκουσα κάτι τέτοιο...
καλησπερα πλεον τα περισσοτερα φαρμακα τα παιρνεις μεσω ΕΟΠΥ και πληρωνεις την συμμετοχη...τα φαρμακεια ειναι της Ν.Ιωνιας και του Μοσχατου....Το γνωριζω απο πρωτο χερι γιατι και εγω τσι απεκτησα τις ζουζουνες μου πριν 22 ημερες...Καλη επιτυχια και αν θελεις με pm κατι μπορω να ψαξω να βρω τις δ/νσεις και να σου συστησω και τον γιατρο μου...:p

chrysothemis
27-08-13, 11:14
καλησπερα πλεον τα περισσοτερα φαρμακα τα παιρνεις μεσω ΕΟΠΥ και πληρωνεις την συμμετοχη...τα φαρμακεια ειναι της Ν.Ιωνιας και του Μοσχατου....Το γνωριζω απο πρωτο χερι γιατι και εγω τσι απεκτησα τις ζουζουνες μου πριν 22 ημερες...Καλη επιτυχια και αν θελεις με pm κατι μπορω να ψαξω να βρω τις δ/νσεις και να σου συστησω και τον γιατρο μου...:p

Σε ευχαριστώ giota21!
Αν δεν περάσεις επιτροπή, πάλι από το φαρμακείο ΕΟΠΥΥ παίρνεις τα φάρμακα;

Να χαίρεσαι τα κοριτσάκια σου!

Cacao
27-08-13, 12:17
Το εχω γραψει και πιο πανω.Τα φαρμακα χωρις επιτροπη δηλαδη ιδιωτικα τα παιρνεις απο φαρμακειο κανονικα.Τα φαρμακεια του εοπυ δινουν στους δικαιουχους ασφαλισμενους δεν πουλανε ιδιωτικα.Απλως καμια σχεδον δεν τα παιρνει ιδιωτικα...Ρωτα τον φαρμακοποιο σου.

Rosaria
28-08-13, 15:25
Γεια και απο μενα! Περασε καποια κοπελα προσφατα απο την επιτροπη στην αθηνα να μου πει τι ακριβως γινεται;εχω ραντεβου για 16/10 και το μονο που μου λειπει ειναι η σαλπιγγογραφια που θα κανω συντομα.αφου παρεις την εγκριση μετα ποτε παιρνεις τα φαρμακα;

Dada75
29-08-13, 11:53
Γεια και απο μενα! Περασε καποια κοπελα προσφατα απο την επιτροπη στην αθηνα να μου πει τι ακριβως γινεται;εχω ραντεβου για 16/10 και το μονο που μου λειπει ειναι η σαλπιγγογραφια που θα κανω συντομα.αφου παρεις την εγκριση μετα ποτε παιρνεις τα φαρμακα;

Καλημέρα !!!!
Τα φάρμακα μπορείς να τα πάρεις και την ίδια ημερα αν σου τα έχει γράψει ο γιατρός σου. Κάποια παίρνεις από τα φαρμακεία του EOPYY που είναι στα συγκεκριμένα σημεία τις Αθηνας και κάποια με συμμετοχη από οποιο φαρμακείο θέλεις.

Έχεις πρωτόκολλο από το γιατρό σου?

Rosaria
29-08-13, 14:32
Καλημέρα !!!!
Τα φάρμακα μπορείς να τα πάρεις και την ίδια ημερα αν σου τα έχει γράψει ο γιατρός σου. Κάποια παίρνεις από τα φαρμακεία του EOPYY που είναι στα συγκεκριμένα σημεία τις Αθηνας και κάποια με συμμετοχη από οποιο φαρμακείο θέλεις.

Έχεις πρωτόκολλο από το γιατρό σου?

Α ωραια! Οχι δεν εχω πρωτοκολλο ακομα γιατι λογω καποιων υποχρεωσεων που εχω θα ξεκινησω στον επομενο κυκλο απο την μερα που θα περασω επιτροπη.εσυ περασες προσφατα απο την επιτροπη;ρωταω γιατι νομιζω γυρω στον απριλιο αλλαξαν τα πραγματα και ζητανε πιο πολλα πλεον απ οτι παλιοτερα.

HARA79
29-08-13, 19:52
Καλησπέρα κορίτσια!
Την προηγούμενη εβδομάδα πήγαμε για τον προγραμματισμο.
Εμείς θα προχωρήσουμε με ωάριο δότριας. Θα θελα να σας ενημερώσω ότι στην περίπτωση μου το ΕΟΠΥΥ δεν καλύπτει καθόλου την αξία των φαρμάκων :mad:
Να είναι καλά το Κέντρο που πάμε και οι άνθρωποι έχουν κάποια αποθέματα φαρμάκων (εμείς αγοράσαμε κάποιο μέρος απ'ολο το σύνολο. Πληρώσαμε γύρο στα 370 ευρώ).
Από την άλλη εάν δεν είχαμε τέτοια βοήθεια θα έπρεπε να περιμένω 2 με 3 μήνες ώστε να περάσω την επιτροπή και η πηθανότητα να μου χορηγηθούν τα φάρμακα ήταν μηδενική.

Dada75
30-08-13, 11:42
Α ωραια! Οχι δεν εχω πρωτοκολλο ακομα γιατι λογω καποιων υποχρεωσεων που εχω θα ξεκινησω στον επομενο κυκλο απο την μερα που θα περασω επιτροπη.εσυ περασες προσφατα απο την επιτροπη;ρωταω γιατι νομιζω γυρω στον απριλιο αλλαξαν τα πραγματα και ζητανε πιο πολλα πλεον απ οτι παλιοτερα.

Καλημέρα !!!

Εγώ θα περάσω την επιτροπή 18/10, δεύτερη φορα.

Ναι ξέρω ότι από 15/4 άλλαξαν πράγματα και ζητάνε πιο πολλές εξέτασης.

Μπορείς να δεις εδώ τι ακριβώς ζητάνε.

http://www.eopyy.gov.gr/Article/DisplayArticle/526762fc-e1a4-4aaa-be45-6da382ed5672

nanouka zoom zoom
30-08-13, 23:39
γεια κ παλι απο μενα κοριτσουδια μου καλη επιτυχια σε ολες ευχομαι.....εγω εχω λιγες μερες που πηρα τιε ενεσεις πουρεγκον για να ξεκινησω την υποβοηθουμενη εγκυμοσυνη μπας κ μας λυπηθει ο θεουλης κ μας δωσει κ εμας ενα αγγελουδι.....ηθελα να ρωτησω καποια αλλη κοπελα δοκιμασε μονο με αυτες τις ενεσεις κ ειχε επιτυχια?????κ αν ναι τι ακριβως εκανε ευχαριστω

Olgita
03-09-13, 13:07
Κορίτσια καλημέρα!!

Να σας ρωτησω, αν γνωρίζετε.

Περασα επιτροπη κι εκανα μια προσπαθεια. Πηρα το επιδομα των 352€.

Τωρα εχω στην καταψυξη εμβρυάκια και θα κανω μονο εμβρυομεταφορα στην επόμενη προσπάθεια.(εκτος αν κανω ωοληψία φυσικου κύκλου, δεν ξερω). Τι επίδομα θα παρω? τα μισά χρήματα? πηρα στις παροχες και δεν ξέρουν.

Rosaria
04-09-13, 23:32
καλησπερα,
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης κ αν ξερει καποια κοπελα να μουαπαντησει.
Προκειται να περασω απο επιτροπη στις 16/10 αλλα την προσπαθεια
Θα την ξεκινησω ενα μηνα μετα λογω καποιων υποχρεωσεων οποτε δεν εχω ακομα πρωτοκολλο απο τον γιατρο μου.το ερωτημα ειναι , χρειαζεται να εχω το πρωτοκολλο για να περασω απο την επιτροπη η δεν τους ενδιαφερει το τι φαρμακα θα μου γραψει;;;

Olgita
05-09-13, 09:14
καλημερα !
Rosaria, το πρωτοκολλο νομίζω δεν χρειάζεται στην επιτροπη.
Περνας την επιτροπη, παίρνεις την έγκριση και στην συνεχεια πηγαινεις στον γιατρο σου και σου γραφει τα φαρμακα.
Μετα, με την ηλεκτρονικη συνταγη που θα σου δωσει ο γιατρος και την αποφαση της επιτροπης, πας στο φαρμακειο του εοπυυ και παιρνεις τα φαρμακα.

Rosaria
05-09-13, 13:38
Α, μαλιστα! Σε ευχαριστω πολυ olgita για την απαντηση.χθες το βραδυ εκει που καθομουν μου ρθε ξαφνικα κ λεω κατσε μην εχω μαζεψει ολη τη χαρτουρα κ την πατησω απο αυτο! Ξερω κ γω ; Εχω αγχωθει κ με ολη τη διαδικασια.δεν φτανει αυτο που περναμε εχουμε κ την γραφειοκρατια!

felitsia1
11-09-13, 17:50
για σας θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει στο φορουμ κατιγορια χαριζω φαρμακα?

ΕΛΕΝΑΙ
13-09-13, 13:29
καλημέρα! εγώ έκαν μια φορά τον Δεκέμβριο του 2012 αλλά απέτυχε......τώρα θα πάω να πάρω τις ενέσεις γιατην δευτερη προσπαθεια..δεν ηξερα ομως οτι περνουμε πισω χρηματα. εαν παω τωρα τα δικαιολογιτικα λετε να μου τα δωσουν?
τελικα ειναι πολλα αυτα που πρεπι να ψαξεις γιατι δεν σε πληροφορουν για τπτ

felitsia1
13-09-13, 18:55
δεν περνεις χρηματα πισω.....
λογικα περασεσ απο επιτροπη απο την ημερα τισ επιτροπης και για ενα χρονο δικαιουσε 2 φορεσ φαρμακα 2 προσπαθιες. τι δικαιολογιτικα να πας?

vara
14-09-13, 08:44
δεν περνεις χρηματα πισω.....
λογικα περασεσ απο επιτροπη απο την ημερα τισ επιτροπης και για ενα χρονο δικαιουσε 2 φορεσ φαρμακα 2 προσπαθιες. τι δικαιολογιτικα να πας?

κοριτσια παιρνεις σε καθε προσπαθεια γυρω στα 345 ευρω πισω.πας την αποδειξη απο το κεντρο οτι εκανες μεχρι και εμβρυομεταφορα,την αποφαση γνησια και φωτοτυπια απο την επιτροπη,βιβλιαριο υγειας και τραπεζας.αλλα αργουν γυρω στις τεσσερις μηνες.εγω τα κατεθεσα 30 μαιου και θα μπουν 17 σεπτεμβιου.

felitsia1
14-09-13, 09:22
sorry καταλαβα οτι απο τα φαρμακα περνεις πισω
ναι αυτα τα δικαιουσε αλλα δεν ειναι λιγο γελιο να δινεις γυρο στα 3000€ και να παρεις 350€ ??????????

felitsia1
14-09-13, 09:25
sorry εγω καταλαβα οτι περνεις λεφτα απο τα φαρμακα
ναι αυτα τα δικαιουσε γαι την εξωσωματικη
αλλα δεν ειναι γελιο να δινεις περιπου 3000€ και να παρεις μονο 350€ ????

vara
14-09-13, 19:09
sorry καταλαβα οτι απο τα φαρμακα περνεις πισω
ναι αυτα τα δικαιουσε αλλα δεν ειναι λιγο γελιο να δινεις γυρο στα 3000€ και να παρεις 350€ ??????????
Felitsia απο τα φαρμακα δεν παιρνεις αλλα χρηματα.απλως σου γραφουν τα altermon π.χ. η meridian δωρεαν τα οποια τα παιρνεις απο φαρμακεια εοπυυ,και ολα τα αλλα τα πληρωνεις αναλογα με το ταμειο σου...οντως,στα 3000 με 4000 που κοστιζουν οι εξωσωματικες,τα 350 ειναι ενα ΤΙΠΟΤΑ,αλλα σου λεει:καντω σε δημοσιο νοσοκομειο για να μην πληρωσεις φραγκο...και η αναμονη?αυτη δεν την υπολογιζουν??τελος παντων.καλη επιτυχια σε ολα τα κοριτσια.φιλια

LETOM
16-09-13, 19:56
Κορίτσια καλησπέρα!
Θα κάνω την 2η προσπάθεια εξωσωματικής, κ από επιτροπή θα περάσω τον Δεκέμβριο (!!!). Το ταμείο μου μπήκε πρόσφατα στον ΕΟΠΥΥ και τώρα καταλαβαίνω πόση γραφειοκρατία υπάρχει στη χώρα μας.:confused:. Μου έχουν μείνει κάποιες μονάδες φαρμάκων από τη 1η μου προσπάθεια, υπάρχει κάποια κοπέλα σε περιοχή Αθήνας που να μην χρειάζεται PUREGON 900 IU, και Orgalutran.? Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα, γιατι διαφορετικά πρέπει να περιμένω Γενάρη, και όλη μου η προσπάθεια πάει πολύ πίσω...
Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!:(:(:wink::wink::smile::smile::smile::smile:

basiksiro
16-09-13, 20:11
Κορίτσια καλησπέρα!
Θα κάνω την 2η προσπάθεια εξωσωματικής, κ από επιτροπή θα περάσω τον Δεκέμβριο (!!!). Το ταμείο μου μπήκε πρόσφατα στον ΕΟΠΥΥ και τώρα καταλαβαίνω πόση γραφειοκρατία υπάρχει στη χώρα μας.:confused:. Μου έχουν μείνει κάποιες μονάδες φαρμάκων από τη 1η μου προσπάθεια, υπάρχει κάποια κοπέλα σε περιοχή Αθήνας που να μην χρειάζεται PUREGON 900 IU, και Orgalutran.? Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα, γιατι διαφορετικά πρέπει να περιμένω Γενάρη, και όλη μου η προσπάθεια πάει πολύ πίσω...

καλησπερα LETOM. Εγω σημερα περασα απο επιτροπη για τα φαρμακα. εκλεισα ραντεβου στην επιτροπη των ιωαννινων. πηρα τηλ 03/09 και μου κλεισανε για σημερα 16/09. γσκεωου το ενδεχομενο να περασεις απο αλλη επιτροπη. νεες επιτροπες εχει επισης στην λαρισα και στην αλεξανδρουπολη.

Ηλιοβασίλεμα
16-09-13, 20:35
καλησπερα LETOM. Εγω σημερα περασα απο επιτροπη για τα φαρμακα. εκλεισα ραντεβου στην επιτροπη των ιωαννινων. πηρα τηλ 03/09 και μου κλεισανε για σημερα 16/09. γσκεωου το ενδεχομενο να περασεις απο αλλη επιτροπη. νεες επιτροπες εχει επισης στην λαρισα και στην αλεξανδρουπολη.

Μπορείς να μας ενημερώσεις ποια είναι τα τηλεφωνα της επιτροπής Ιωαννίνων; Αναλαμβάνουν κάθε ενδιαγερόμενη από οπαιαδήποτε περιοχή της Ελλάδας;

LETOM
16-09-13, 22:02

:shock::shock::shock: Η ιδέα σου είναι φοβερή! Στη Λάρισα δεν είναι κ πολύ μακριά να πάω από Αθήνα. Θα με δεχτούν όμως εκεί; Κοιτάζουν εντοπιότητα;;; Πώς θα εξυπηρετηθώ εκεί?:rolleyes:

LETOM
16-09-13, 22:07
Μπορείς να μας ενημερώσεις ποια είναι τα τηλεφωνα της επιτροπής Ιωαννίνων; Αναλαμβάνουν κάθε ενδιαγερόμενη από οπαιαδήποτε περιοχή της Ελλάδας;
Κι εγω αυτό αναρωτιέμαι... πάντως κορίτσια για Αθήνα μου είπαν ότι είναι κλεισμένοι για πολλούς μήνες, κι μου έκλεισαν το ραντεβού το Δεκέμβρη εμβόλιμα...:(

basiksiro
16-09-13, 23:27

:shock::shock::shock: Η ιδέα σου είναι φοβερή! Στη Λάρισα δεν είναι κ πολύ μακριά να πάω από Αθήνα. Θα με δεχτούν όμως εκεί; Κοιτάζουν εντοπιότητα;;; Πώς θα εξυπηρετηθώ εκεί?:rolleyes:

συγγνωμη που αργησα να σας ενημερωσω. το τηλεφωνο των ιωαννινων ειναι 2651059605. ναι εγω απο θεσσαλονικη πηγα γιαννενα και ηταν και 2 κοπελες απο αθηνα που περιμεναν να περασουν επιτροπη. οποτε δεν εχει σημασια απο που εισαι!

felitsia1
17-09-13, 09:40
καλημερα ηθελα να ρωτησω μπορει ο γυναικολογος μας να μας γραψει φαρμακα αλλα χωρις να περασουμε επιτροπη και με την ηλεκτονικη συνταγη να τα παρουμε με συμετοχη απο ενα οποιοδηποτε φαρμακειο?

Dada75
17-09-13, 11:19
Κορίτσια καλησπέρα!

Καλησπέρα ...
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω με PUREGON αλλα τα Orgalutran τα παίρνεις με συμμετοχη κανονικά. Δεν χρειάζεται απόφαση τις επιτροπής.

Dada75
17-09-13, 11:22
καλημερα ηθελα να ρωτησω μπορει ο γυναικολογος μας να μας γραψει φαρμακα αλλα χωρις να περασουμε επιτροπη και με την ηλεκτονικη συνταγη να τα παρουμε με συμετοχη απο ενα οποιοδηποτε φαρμακειο?

Καλησπέρα ...

Τα φάρμακα διέγερσης (PUREGON, GONAL) δεν μπορεί να σου τα γράψει. Για αυτό το λόγο περνάς επιτροπή.

Τα φάρμακα καταστολής και ανταγωνιστές ναι μπορεί και τα παίρνεις με συμμετοχη 25%.

Dada75
17-09-13, 11:23
Καλησπέρα ...

Τα φάρμακα διέγερσης (PUREGON, GONAL) δεν μπορεί να σου τα γράψει. Για αυτό το λόγο περνάς επιτροπή.

Τα φάρμακα καταστολής και ανταγωνιστές ναι μπορεί και τα παίρνεις με συμμετοχη 25%.

Μπορείς να τα αγοράσεις αλλα είναι πανάκριβα.

LETOM
17-09-13, 20:40
Καλησπέρα ...

Καλησπέρα Dada75,
Με τι αιτιολογία μπορεί να μου τα γράψει ο γιατρός;:rolleyes:
Δεν με πειράζει να πληρώσω την συμμετοχή μου. Στη προηγ.εξωσωματική μου, με το ταμείο μου ΤΑΥΤΕΚΩ, πριν μπει ΕΟΠΥΥ, είχα κ πάλι πληρώσει 25% σε όλα τα φάρμακα. Τα Orgalutran κοστίζουν περίπου 182€ το κουτί των 5 ενέσεων αν θυμάμαι καλά. Επίσης, να ρωτήσω και κάτι άλλο, γιατί δεν είμαι πολύ σχετική με τις διαδικασίες. Αν περάσω από επιτροπή για πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας (οχι εξωσωματικη), τι φάρμακα μπορούν να μου γράψουν και μέχρι πόσες μονάδες? Ρωτάω, γιατι αν με καλύπτει η ποσότητα των φαρμακων, δεν θα χρειαστεί να περιμένω 3 σχεδόν μήνες για τα 2 σπερμοδιαγράμματα του συζύγου που ζητάνε από την επιτροπή.
Προσωπικά έχω ανεξήγητη υπογονιμότητα, είμαι 34 ετών, με πολύ χαμηλή βέβαια AMH, κ λαμβάνω φάρμακα για το άσθμα μου, που μου έχουν πει ότι επηρεάζουν κ αυτά τη γονιμότητα (κορτιζόνη,κλπ). Ο σύζυγος είναι εντάξει, επίσης η σαλπιγγογραφία μου είναι εντάξει. Προσπαθούμε 5 χρόνια, είχαμ κάνει κάποιους κύκλους με serpafar χάπια κ παρακολούθηση, πολύ λεπτό ενδομήτριο, κατάφερνα με χάπια ένα ωαριάκι μικρό, κ καταφύγαμε στην εξωσωματική. Η οποία πήγε πολύ καλά σε ωάρια κ 5 εμβρυάκια (εχω 3 στη κατάψυξη), αλλά δυστυχώς δεν είχαμε θετικό αποτέλεσμα. Διαβάζω σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν όλες, κ το μόνο μου έχω να πω, είναι ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΟΡΊΤΣΙΑ, να μην το βάζουμε κάτω, όλα θα πάνε καλά!!!:razz::lol::razz:

LETOM
17-09-13, 20:42
γνωρίζω πως όχι... για τους ανταγωνιστες τα κοριτσια ανεφεραν οτι μπορουν να γραφτουν απο τον γιατρο.

LETOM
17-09-13, 21:01
κορίτσια μήπως γνωρίζει κάποια από εσάς συμβεβλημένο εργαστήριο στην Αθήνα ή Πειραιά με εοππυ για το σπερμοδιάγραμμα;Πέρυσι, το είχαμε κάνει στον Λυμπερόπουλο, αλλά το είχαμε πληρώσει...

vara
17-09-13, 23:15
κορίτσια μήπως γνωρίζει κάποια από εσάς συμβεβλημένο εργαστήριο στην Αθήνα ή Πειραιά με εοππυ για το σπερμοδιάγραμμα;Πέρυσι, το είχαμε κάνει στον Λυμπερόπουλο, αλλά το είχαμε πληρώσει...

Letom,ο ανδρας μου ολα τα ειχε κανει στην biodiagnostiki.πηγαινε σε ιατρο εοπυυ να σου τα γραψει και κλεισε ραντεβου να σου πουν τις οδηγιες,ποσες μερες αποχη κλπ.διαλεξε ενα κεντρο κοντα στο σπιτι σου για να ειστε κοντα και να εχετε μαζι το δειγμα.εκτος εαν μενετε μακρια και το δινετε εκει.

Dada75
18-09-13, 10:01
Καλησπέρα Dada75,
Με τι αιτιολογία μπορεί να μου τα γράψει ο γιατρός;:rolleyes:
Δεν με πειράζει να πληρώσω την συμμετοχή μου. Στη προηγ.εξωσωματική μου, με το ταμείο μου ΤΑΥΤΕΚΩ, πριν μπει ΕΟΠΥΥ, είχα κ πάλι πληρώσει 25% σε όλα τα φάρμακα. Τα Orgalutran κοστίζουν περίπου 182 το κουτί των 5 ενέσεων αν θυμάμαι καλά. Επίσης, να ρωτήσω και κάτι άλλο, γιατί δεν είμαι πολύ σχετική με τις διαδικασίες. Αν περάσω από επιτροπή για πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας (οχι εξωσωματικη), τι φάρμακα μπορούν να μου γράψουν και μέχρι πόσες μονάδες? Ρωτάω, γιατι αν με καλύπτει η ποσότητα των φαρμακων, δεν θα χρειαστεί να περιμένω 3 σχεδόν μήνες για τα 2 σπερμοδιαγράμματα του συζύγου που ζητάνε από την επιτροπή.
Προσωπικά έχω ανεξήγητη υπογονιμότητα, είμαι 34 ετών, με πολύ χαμηλή βέβαια AMH, κ λαμβάνω φάρμακα για το άσθμα μου, που μου έχουν πει ότι επηρεάζουν κ αυτά τη γονιμότητα (κορτιζόνη,κλπ). Ο σύζυγος είναι εντάξει, επίσης η σαλπιγγογραφία μου είναι εντάξει. Προσπαθούμε 5 χρόνια, είχαμ κάνει κάποιους κύκλους με serpafar χάπια κ παρακολούθηση, πολύ λεπτό ενδομήτριο, κατάφερνα με χάπια ένα ωαριάκι μικρό, κ καταφύγαμε στην εξωσωματική. Η οποία πήγε πολύ καλά σε ωάρια κ 5 εμβρυάκια (εχω 3 στη κατάψυξη), αλλά δυστυχώς δεν είχαμε θετικό αποτέλεσμα. Διαβάζω σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν όλες, κ το μόνο μου έχω να πω, είναι ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΟΡΊΤΣΙΑ, να μην το βάζουμε κάτω, όλα θα πάνε καλά!!!:razz::lol::razz:

Καλημέρα,
Εγώ πέρασα επιτροπή για εξωσωματική και πήρα απόφαση για 2 προσπάθειες. Κάθε προσπάθεια 5000 μονάδες.
Για πρόκληση νομίζω ότι δίνουν 3000 μονάδες και αυτά λογικά σε καλύπτουν.
Επειδή έχεις ανεξήγητη δεν νομίζω ότι έτσι και αλλιώς θα σε περάσουν για εξωσωματική.
Τα φάρμακα διέγερσης παίρνεις μονο από τα φαρμακεία του EOΠΥΥ και είναι με απόφαση τις επιτροπής.
Για πρόκληση σου δίνουν φάρμακα διέγερσης (PUREGON, GONAL).
Τα φάρμακα καταστολής (στο μακρύ πρωτόκολλο) και ανταγωνιστές σου τα γραφει ο γιατρός κανονικά και πληρώνεις συμμετοχη. Με τι αιτιολογία δεν ξέρω, αυτό θα ξέρει ο γιατρός.

Το σπερμοδιάγραμμα μπορείς να το κανεις στην Βιοϊατρική, γράφετε κανονικά και πληρώνεις 3-4 ευρ.

Δες εδώ τι ακριβώς χρειάζεσαι για πρόκληση.

http://www.eopyy.gov.gr/Article/DisplayArticle/526762fc-e1a4-4aaa-be45-6da382ed5672

Ότι άλλο θέλεις είμαι εδώ.
Καλή επιτυχία και καλή δύναμη !!!

vara
18-09-13, 17:12
Καλημέρα,
Εγώ πέρασα επιτροπή για εξωσωματική και πήρα απόφαση για 2 προσπάθειες. Κάθε προσπάθεια 5000 μονάδες.
Επειδή έχεις ανεξήγητη δεν νομίζω ότι έτσι και αλλιώς θα σε περάσουν για εξωσωματική.
Τα φάρμακα διέγερσης παίρνεις μονο από τα φαρμακεία του EOΠΥΥ και είναι με απόφαση τις επιτροπής.
Τα φάρμακα καταστολής (στο μακρύ πρωτόκολλο) και ανταγωνιστές σου τα γραφει ο γιατρός κανονικά και πληρώνεις συμμετοχη. Με τι αιτιολογία δεν ξέρω, αυτό θα ξέρει ο γιατρός.

Το σπερμοδιάγραμμα μπορείς να το κανεις στην Βιοϊατρική, γράφετε κανονικά και πληρώνεις 3-4 ευρ.

Dada,εμενα για φαρμακα διεγερσης μου εχουν γραψει και τις δυο φορες altermon,ενα daronda και ovitrelle.τα εχεις ακουσει αυτα?

LETOM
18-09-13, 18:20
Letom,ο ανδρας μου ολα τα ειχε κανει στην biodiagnostiki.πηγαινε σε ιατρο εοπυυ να σου τα γραψει και κλεισε ραντεβου να σου πουν τις οδηγιες,ποσες μερες αποχη κλπ.διαλεξε ενα κεντρο κοντα στο σπιτι σου για να ειστε κοντα και να εχετε μαζι το δειγμα.εκτος εαν μενετε μακρια και το δινετε εκει.
vara καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δείγμα δεν μπορεί να δώσει εκεί? πρέπει να το μεταφέρουμε εμείς σε κυπελλάκι?

LETOM
18-09-13, 18:26
Καλημέρα,

Dada καλησπέρα! σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες, πραγματικά μου είναι εξαιρετικα χρήσιμες. Από το περιβάλλον μου δεν έχω κάποιον με εμπειρία, κ γενικότερα δεν μιλανε..
Στη προηγ.εξωσωματικη χρησιμοποίησα 3000 μοναδες puregon, μαλλον την ιδια ποσοτητα θα χρειαστω. Ρωτησα στην επιτροπη Λαρισας αν μπορω να περασω απο αθηνα, κ μου απαντησαν πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Βεβαια ειχαν απεργια, κ δεν εκλεισα ραντεβου. Δεν καταλαβα αυτο που μου εγραψες για την εξωσωματικη. Πιστευεις οτι λογω ανεξηγητης υπογονιμοτητας δεν θα μου γραψουν για εξωσωματικη?Τέλος, από φάρμακα γράφουν ο,τι θελουν? μπορει ο γιατρος μου να αναφερει στην εκθεση του ποια θα χρησιμοποιησει και να τους τα αναφερω?
ευχαριστω κ παλι εκ των προτερων.:D

vara
18-09-13, 18:30
vara καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δείγμα δεν μπορεί να δώσει εκεί? πρέπει να το μεταφέρουμε εμείς σε κυπελλάκι?

Letom,εκει φυσικα μπορεις να δωσεις το δειγμα,αλλα εαν ειχε προβλημα (νιωθει αμηχανια κλπ)να το δωσει εκει,και ειναι κοντα στο σπιτι σας το κεντρο,μπορουσατε καλλιστα να το παρετε μαζι.καλη επιτυχια.

smamy
18-09-13, 21:02
Ρωτησα στην επιτροπη Λαρισας αν μπορω να περασω απο αθηνα, κ μου απαντησαν πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Βεβαια ειχαν απεργια, κ δεν εκλεισα ραντεβου. Δεν καταλαβα αυτο που μου εγραψες για την εξωσωματικη. Πιστευεις οτι λογω ανεξηγητης υπογονιμοτητας δεν θα μου γραψουν για εξωσωματικη?Τέλος, από φάρμακα γράφουν ο,τι θελουν? μπορει ο γιατρος μου να αναφερει στην εκθεση του ποια θα χρησιμοποιησει και να τους τα αναφερω?

LETOM καλησπέρα,
διάβασα ότι μίλησες με την επιτροπή εξωσωματικής της Λάρισας. Εγώ κανονικά έχω αύριο ραντεβού στην επιτροπή της Θεσσαλονίκης, αλλά λόγω απεργίας δεν είμαι πολύ αισιόδοξη ότι θα γίνει. Επίσης, δεν ξέρω αν θα μου κλείσουν σχετικά σύντομα ραντεβού. Αυτό που θέλω να σου ζητήσω είναι το τηλέφωνο από την επιτροπή της Λάρισας γιατί στο ιντερνετ δεν το βρήκα. Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επίσης, όσον αφορά το ερώτημά σου για τα φάρμακα, εμένα η γιατρός μαζί με το παραπεμπτικό μου έδωσε κι μια ιατρική γνωμάτευση στην οποία αναφέρει και τα φάρμακα που θα χρειαστεί να μου χορηγηθούν. Ρώτησε το γιατρό σου.

Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!

LETOM
18-09-13, 21:35
LETOM καλησπέρα,
διάβασα ότι μίλησες με την επιτροπή εξωσωματικής της Λάρισας. Εγώ κανονικά έχω αύριο ραντεβού στην επιτροπή της Θεσσαλονίκης, αλλά λόγω απεργίας δεν είμαι πολύ αισιόδοξη ότι θα γίνει. Επίσης, δεν ξέρω αν θα μου κλείσουν σχετικά σύντομα ραντεβού. Αυτό που θέλω να σου ζητήσω είναι το τηλέφωνο από την επιτροπή της Λάρισας γιατί στο ιντερνετ δεν το βρήκα. Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επίσης, όσον αφορά το ερώτημά σου για τα φάρμακα, εμένα η γιατρός μαζί με το παραπεμπτικό μου έδωσε κι μια ιατρική γνωμάτευση στην οποία αναφέρει και τα φάρμακα που θα χρειαστεί να μου χορηγηθούν. Ρώτησε το γιατρό σου.

Kαλησπέρα smamy, έχω αφήσει το τηλ.στο γραφείο μου, γιατί εκεί έψαχνα στο ιντερνετ, αυριο θα το παρω μαζι μου και θα στο δωσω.Κι εγω δυσκολεύτηκα να το βρω, δεν το ανεγραφε πουθενα. Κι εκει απεργια παντως ειχαν σημερα, αλλα με ενημερωσαν οτι εχουν για αμεσα ραντεβου.
Εχω καποιες αποριες αν μπορεις να με βοηθησεις.

Οι ορμονολογικες εξετασεις που αναφερει η διαδικασια για την επιτροπη αφορουν μονο εμενα, σωστα?
Ο συζυγος μου κανει μονο σπερμοδιαγραμμα ? εχει σημασια αν θα ειναι απλο ή πλήρες?
οι εξετασεις για HIV, Ηπατίτιδα κ σύφιλη, πρεπει να προσκομισθουν στην επιτροπη μαζί με τον φακελο, και για τους 2 μας?

Καλή μας επιτυχία!:-P:-)

LETOM
18-09-13, 21:38
Letom,εκει φυσικα μπορεις να δωσεις το δειγμα,αλλα εαν ειχε προβλημα (νιωθει αμηχανια κλπ)να το δωσει εκει,και ειναι κοντα στο σπιτι σας το κεντρο,μπορουσατε καλλιστα να το παρετε μαζι.καλη επιτυχια.
vara καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Πήρα ήδη την Βιοιατρικη, θα το πάμε καλύτερα με κυπελλάκι γιατί δεν έχουν ειδικα διαμορφωμενο χωρο. εντός μιας ωρας πρέπει να εχει προσκομισθεί, σωστα?

LETOM
18-09-13, 21:44
το έντυπο για την εξωσωματική που θα συνοδευει τα δικαιολογητικα για την επιτροπη το συντασσει ο γυναικολογος. Ο γιατρος μου ειναι ιδιωτικος, συμβεβλημενος με εοπυυ για να γραφει ηλεκτρονικα τα φαρμακα κ ιατρικες εξετασεις. ειναι ενταξει, ή πρέπει ο γυναικολόγος να είναι από καποια Μοναδα υγειας του εοπυυ..? Υπαρχει καποια διαφορα?:confused::rolleyes::confused::confused::confused::confused:

smamy
18-09-13, 21:54
το έντυπο για την εξωσωματική που θα συνοδευει τα δικαιολογητικα για την επιτροπη το συντασσει ο γυναικολογος. Ο γιατρος μου ειναι ιδιωτικος, συμβεβλημενος με εοπυυ για να γραφει ηλεκτρονικα τα φαρμακα κ ιατρικες εξετασεις. ειναι ενταξει, ή πρέπει ο γυναικολόγος να είναι από καποια Μοναδα υγειας του εοπυυ..? Υπαρχει καποια διαφορα?:confused::rolleyes::confused::confused::confused::confused:

LETOM τα ίδια άγχη έχουμε όλες...!

Λοιπόν, όσον αφορά τα δικαιολογητικά:
εσύ χρειάζεται να προσκομισεις:
σαλπιγγογραφία τελευταίας πενταετίας, ορμονικές εξετάσεις τελευταίου τριμήνου, υπερηχογράφημα τελευταίου εξαμήνου
ο σύζυγος:2 πλήρη σπερμοδιαγράμματα (75 μέρες διαφορά περίπου) (στις οδηγίες γράφει "πλήρη")
και οι δυο: εξετάσεις για ηπατίτιδες, σύφιλη, HIV, ταυτότητες και
1 ληξιαρχική πράξη γάμου τελευταίου εξαμήνου

Όσον αφορά το έντυπο το συντάσσει ο γυναικολόγος σου. Είχα κι εγώ την ίδια απορία και τηλεφώνησα στον ΕΟΠΥΥ όπου ρώτησα χαρακτηριστικά αν πρέπει να είναι γυναικολόγος καταστήματος ΕΟΠΥΥ ή πρώην ΙΚΑ και μου είπε "όχι, ο προσωπικός σας γιατρός" Μαζί με το έντυπο αυτό μου έδωσε και μια ιατρική γνωμάτευση όπου αναγράφει τα φάρμακα.

Το τηλέφωνο της Λάρισας μου το έστειλε μια άλλη "συνάδελφος" πριν λίγο. Σε ευχαριστώ πάντως!
Καλή επιτυχία!

Dada75
18-09-13, 23:20
Γεια σου vara,

Daronda είναι φάρμακο για καταστολή, altermon είναι για διέγερση και ovitrelle είναι stop ένεση.

Μάλλον έκανες μακρού πρωτόκολλο.

Τώρα σε τι φάση είσαι?

Dada75
18-09-13, 23:32
Γεια σου Letom...

Αυτό που σου λέω ότι μάλλον δεν θα έπαιρνες έγκριση για εξωσωματική εννοώ εφόσον είναι οι σάλπιγγες σου καλές και το σπέρμα καλο γιατί να κανεις εξωσωματική? Πρέπει να έχεις κάτι που εμποδίζει φυσιολογική σύλληψη. Εγώ ας πούμε δεν έχω σάλπιγγες k με περνάνε άμεσος.

Για πρόκληση θα σε περάσουν σίγουρα. Ότι εσύ θα κανεις εξωσωματική είναι άλλο θέμα. Εμείς θέλουμε τα φάρμακα.

Δίνουν σύνολο 3000 μονάδες και ο γιατρός θα σου γράψει τα φάρμακα. PUREGON, GONAL, MENOPUR, αυτά είναι.
Δεν χρειάζεται να ξέρεις πριν την επιτροπή. Δεν αναφέρουν τα φάρμακα με την εμπορική τους ονομασία. Γενικά.

Dada75
18-09-13, 23:37
Kαλησπέρα smamy, έχω αφήσει το τηλ.στο γραφείο μου, γιατί εκεί έψαχνα στο ιντερνετ, αυριο θα το παρω μαζι μου και θα στο δωσω.Κι εγω δυσκολεύτηκα να το βρω, δεν το ανεγραφε πουθενα. Κι εκει απεργια παντως ειχαν σημερα, αλλα με ενημερωσαν οτι εχουν για αμεσα ραντεβου.
Εχω καποιες αποριες αν μπορεις να με βοηθησεις.

Οι ορμονολογικες εξετασεις που αναφερει η διαδικασια για την επιτροπη αφορουν μονο εμενα, σωστα?
Ο συζυγος μου κανει μονο σπερμοδιαγραμμα ? εχει σημασια αν θα ειναι απλο ή πλήρες?
οι εξετασεις για HIV, Ηπατίτιδα κ σύφιλη, πρεπει να προσκομισθουν στην επιτροπη μαζί με τον φακελο, και για τους 2 μας?

Καλή μας επιτυχία!:-P:-)

Kai oi 2 prepei na kanete k ormonologikes k gia hiv etc.

Ala auta den ta xriazese gia proklisi nomizo. Eides to link pou sou esteila? Einai apo to site tou eopyy k exei k to entipo.
Simvouli: Klise rantevou gia proklisi ... Gia eksosomatikiden tha se perasoun distixos.

vara
19-09-13, 07:58
Γεια σου vara,

Daronda είναι φάρμακο για καταστολή, altermon είναι για διέγερση και ovitrelle είναι stop ένεση.

Μάλλον έκανες μακρού πρωτόκολλο.

Τώρα σε τι φάση είσαι? Dada σευχαριστω για την απαντηση σου.μετα απο πρωτη επιτυχημενη εξωσωματικη,αλλα που κατεληξε σε παλινδρομηση δυστυχως,τον ιουλιο,ξαναπηρα τα ιδια φαρμακα και τα εχω στο ψυγειο.περιμενουμε ποτε θα αποφασισουμε να ξαναξεκινησουμε.αλλα φοβαμαι παααρα πολυ.το προβλημα μου ειναι μονοκερη μητρα με μια σαλπιγγα καλη:(εσυ σε ποια φαση εισαι.φιλια

Dada75
19-09-13, 11:42
Dada σευχαριστω για την απαντηση σου.μετα απο πρωτη επιτυχημενη εξωσωματικη,αλλα που κατεληξε σε παλινδρομηση δυστυχως,τον ιουλιο,ξαναπηρα τα ιδια φαρμακα και τα εχω στο ψυγειο.περιμενουμε ποτε θα αποφασισουμε να ξαναξεκινησουμε.αλλα φοβαμαι παααρα πολυ.το προβλημα μου ειναι μονοκερη μητρα με μια σαλπιγγα καλη:(εσυ σε ποια φαση εισαι.φιλια

Γεια σου vara,

Αυτό που έχεις μια σάλπιγγα δεν μας ενδιαφέρει καθόλου στην εξωσωματική. Εγώ δεν έχω καμια !!!

Για την μονόκερη μήτρα δεν γνωρίζω κάτι.

Εγώ έκανα 2 εξωσωματικές και τώρα ετοιμάζομαι για 3.

Η 1 αρνητική, 2 θετική αλλα δυστυχώς παλινδρόμησε.

Μακάρι να πετύχω τώρα !!!

Αν πηγες καλά με τα φάρμακα αυτά, καλά έκανες και πήρες τα ίδια.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία. Μην φοβάσαι !!!

smamy
19-09-13, 12:04
γεια χαρά κορίτσια!
Πριν λίγο πέρασα την επιτροπή εξωσωματικής στη Θεσσαλονίκη και πήρα έγκριση για 2 προσπάθειες.
Είχα λίγο άγχος λόγω της απεργίας αλλά τελικά ήρθαν οι γιατροί και έγινε η επιτροπή. Έλειπαν πολλές κοπέλες και τελειώσαμε σχετικά γρήγορα. Μπαίναμε μέσα μία-μία και αυτό που έλεγχαν ήταν αν υπάρχουν όλα τα δικαιολογητικά και το λόγο παραπομπής.
και τώρα, καλή επιτυχία!!:)

LETOM
19-09-13, 21:18
LETOM καλησπέρα,

Smamy καλησπέρα, το τηλ.ειναι 2410-531942!!!:p

LETOM
19-09-13, 21:21
LETOM τα ίδια άγχη έχουμε όλες...!

Λοιπόν, όσον αφορά τα δικαιολογητικά:
εσύ χρειάζεται να προσκομισεις:
σαλπιγγογραφία τελευταίας πενταετίας, ορμονικές εξετάσεις τελευταίου τριμήνου, υπερηχογράφημα τελευταίου εξαμήνου
ο σύζυγος:2 πλήρη σπερμοδιαγράμματα (75 μέρες διαφορά περίπου) (στις οδηγίες γράφει "πλήρη")
και οι δυο: εξετάσεις για ηπατίτιδες, σύφιλη, HIV, ταυτότητες και
1 ληξιαρχική πράξη γάμου τελευταίου εξαμήνου

Όσον αφορά το έντυπο το συντάσσει ο γυναικολόγος σου. Είχα κι εγώ την ίδια απορία και τηλεφώνησα στον ΕΟΠΥΥ όπου ρώτησα χαρακτηριστικά αν πρέπει να είναι γυναικολόγος καταστήματος ΕΟΠΥΥ ή πρώην ΙΚΑ και μου είπε "όχι, ο προσωπικός σας γιατρός" Μαζί με το έντυπο αυτό μου έδωσε και μια ιατρική γνωμάτευση όπου αναγράφει τα φάρμακα.

Το τηλέφωνο της Λάρισας μου το έστειλε μια άλλη "συνάδελφος" πριν λίγο. Σε ευχαριστώ πάντως!
Καλή επιτυχία!
Πήρα τηλ.το πρωι στην επιτροπη Λάρισας, ρώτησα αν μπορεί ο δικος μου γιατρος, έχεις απόλυτο δίκιο. Ο σύζυγος μου πρέπει να κανει και τις ορμονολογικες? (γιατι να τις κανει?)Εχω επισης θεμα με το διαστημα των 75 ημερων... δεν προλαβαινω τετοιο διαστημα...Παντως καταλαβαινω οτι το κανουν επιτηδες για να αργοπορεις τη διαδικασια...:lol:

LETOM
19-09-13, 21:25
Kai oi 2 prepei na kanete k ormonologikes k gia hiv etc.

Ala auta den ta xriazese gia proklisi nomizo. Eides to link pou sou esteila? Einai apo to site tou eopyy k exei k to entipo.
Simvouli: Klise rantevou gia proklisi ... Gia eksosomatikiden tha se perasoun distixos.
Γεια σου Dada,
μαύρισε η καρδιά μου.. :(
η διαφορα εξωσωματικης κ προκλησης ειναι η ποσοτητα των φαρμακων?
χχχχχχ

LETOM
19-09-13, 21:34
γεια χαρά κορίτσια!
Πριν λίγο πέρασα την επιτροπή εξωσωματικής στη Θεσσαλονίκη και πήρα έγκριση για 2 προσπάθειες.
Είχα λίγο άγχος λόγω της απεργίας αλλά τελικά ήρθαν οι γιατροί και έγινε η επιτροπή. Έλειπαν πολλές κοπέλες και τελειώσαμε σχετικά γρήγορα. Μπαίναμε μέσα μία-μία και αυτό που έλεγχαν ήταν αν υπάρχουν όλα τα δικαιολογητικά και το λόγο παραπομπής.
και τώρα, καλή επιτυχία!!:)
Συγχαρητήρια!!!!!!
Σε ρώτησαν κατι? Επίσης, εκεινη τη στιγμη παιρνεις την εγκριση, και μπορεις να πας να αγορασεις τα φαρμακα αμεσα?
Σου ευχομαι ολοψυχα ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στην προσπαθεια σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σήμερα πήγα κ εκανα το τυπικο υπερηγογραφημα μητρας σαλπιγγων κ ωοθηκων για την επιτροπη. Ειμαι 7η μερα του κυκλου μου(26-28 ημερων)με παχος 4.3mm.Ποια ειναι η αποψη σας? Δυστυχως περυσι εκανα μονιμως λεπτο ενδομητριο. Τη Δευτερα θα με δει ξανα ο γιατρος κ θα κανουμε μετρηση με κολπικο υπερηχο.
Σας καληνυχτιζω!

someday...
19-09-13, 23:02
Καλησπέρα κορίτσια, και καλή επιτυχία!
Έχω ήδη περάσει επιτροπή μια φορά-για 2 προσπάθειες-και ετοιμάζομαι σιγά σιγά για τη 2η.
Την 1η φορά με πέρασαν κατευθείαν, παρόλο που δεν υπάρχει ορατό πρόβλημα, δηλαδή και καλό σπέρμα έχουμε, και σάλπιγγες ανοιχτές και καλές ορμονικές. Ανήκω στην κατηγορία της ανεξήγητης υπογονιμότητας, και μόλις είδαν στο βιβλιάριό μου οτι έχω ήδη πάρει φάρμακα για σπερματέγχυση άλλες 3 φορές, μου έδωσαν το οκ.
Την απάντηση στην δίνουν επι τόπου αν περνάς ή όχι, το χαρτί όμως για να μπορείς να πάρεις τα φάρμακα μερικές μέρες μετά.Προσέξτε όταν σας τα συνταγογραφήσουν να σας δώσουν ξεχωριστή συνταγή για το φαρμακείο του εοπυυ και άλλη για αυτά που πάιρνουμε απο ιδιωτικό φαρμακείο-την έχω πατήσει με ένα βλάκα γιατρό, γι αυτό το λέω.
Επίσης, ορμονικές δεν ζητάνε του συζύγου, παρά μόνο αν είναι να περάσει ο ίδιος επιτροπή για χορήγηση φαρμακων.
Μην αγχώνεστε, δεν είναι κάτι τρομερό, αν έχετε τα δικαιολογητικά που ζητάνε όλα καλά θα πάνε!

someday...
19-09-13, 23:05
και κάτι ακόμα! όταν πήρα τηλ να κλείσω το ραντεβού, στην επιτροπή της αθήνας μου είπαν οτι είναι η ίδια επιτροπή είτε για εξωσωμ είτε για πρόκληση, δεν χρειάζεται να τους το διευκρινίσεις στο τηλ. από πριν.

Dada75
19-09-13, 23:58
Γεια σου Dada,
μαύρισε η καρδιά μου.. :(
η διαφορα εξωσωματικης κ προκλησης ειναι η ποσοτητα των φαρμακων?
χχχχχχ

Nai. Kai den perneis epistrofi 352 eur an peraseis gia proklisi.
Den xriazese oute ormonologikes, oute 75 hmeres an pas gia proklisi.

smamy
20-09-13, 09:44
Συγχαρητήρια!!!!!!
Σε ρώτησαν κατι? Επίσης, εκεινη τη στιγμη παιρνεις την εγκριση, και μπορεις να πας να αγορασεις τα φαρμακα αμεσα?
Σου ευχομαι ολοψυχα ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στην προσπαθεια σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σήμερα πήγα κ εκανα το τυπικο υπερηγογραφημα μητρας σαλπιγγων κ ωοθηκων για την επιτροπη. Ειμαι 7η μερα του κυκλου μου(26-28 ημερων)με παχος 4.3mm.Ποια ειναι η αποψη σας? Δυστυχως περυσι εκανα μονιμως λεπτο ενδομητριο. Τη Δευτερα θα με δει ξανα ο γιατρος κ θα κανουμε μετρηση με κολπικο υπερηχο.
Σας καληνυχτιζω!

LETOM σε ευχαριστώ για τις ευχές!
Στην επιτροπή Θεσσαλονίκης εκείνη τη στιγμή μας έδωσαν το χαρτί της έγκρισης (2 χαρτιά για 2 προσπάθειες), μετά το υπέγραφε ο διευθυντής και, αν είχες και τη συνταγή από το γιατρό για τα φάρμακα, μπορούσες να πας στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ, το οποίο είναι στον ίδιο κτήριο με την επιτροπή στη Θεσσαλονίκη. Μια κοπέλα το έκανε.
Δε με ρώτησαν κάτι ιδιαίτερο, είδαν μόνο τη διάγνωση της σαλπιγγογραφίας και με ρώτησαν αν έχω κάνει και υστεροσκόπηση και τι βρήκαν. Επίσης, κοίταξε με λίγο παραπάνω προσοχή τα σπερμοδιαγράμματα του συζύγου.
Έχει η δίκιο η someday ότι για τον σύζυγο δεν χρειάζονται οι ορμονικές, εκτός κι αν περνάει ο ίδιος για χορήγηση φαρμάκων.
Καλή επιτυχία κορίτσια!!!:):)

pinelopi!!!
23-09-13, 09:58
Πήρα τηλ.το πρωι στην επιτροπη Λάρισας, ρώτησα αν μπορεί ο δικος μου γιατρος, έχεις απόλυτο δίκιο. Ο σύζυγος μου πρέπει να κανει και τις ορμονολογικες? (γιατι να τις κανει?)Εχω επισης θεμα με το διαστημα των 75 ημερων... δεν προλαβαινω τετοιο διαστημα...Παντως καταλαβαινω οτι το κανουν επιτηδες για να αργοπορεις τη διαδικασια...:lol:

ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΚΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΕΟΠΥ ΣΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ ΟΠΟΥ ΜΕΝΩ.ΠΙΟ ΗΛΙΘΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ.ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΗ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΣΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ.ΗΤΑΝ ΑΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 60 ΝΑ ΣΕ ΓΔΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ Ο ΑΘΛΙΟΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΟΥ.ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΙΑΤΡΕΙΑ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΣΤΟΝ ΕΟΠΥ.ΤΟ ΓΑΙΔΟΥΡΙ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΟ 1 ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΩΡΑ.ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΥΛΩΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΕΤΑ.
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ.ΝΕΥΡΙΑΣΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΠΑΛΙ

ΕΛΕΝΑΙ
24-09-13, 14:10
καλημέρα να ρωτήσω κάτι....εγώ ετοιμάζομαι για την 2 προσπάθεια στην 1 δεν πλήρωσα τις gonal τώρα στην 2 προσπάθεια θα πληρώσω κάτι στο φαρμακείο για τις ενέσεις?

Dada75
24-09-13, 15:40
καλημέρα να ρωτήσω κάτι....εγώ ετοιμάζομαι για την 2 προσπάθεια στην 1 δεν πλήρωσα τις gonal τώρα στην 2 προσπάθεια θα πληρώσω κάτι στο φαρμακείο για τις ενέσεις?

Geia sou ...

Giatti na plirosis tora ???

I egkrisi einai gia 2 prospathies.

ΕΛΕΝΑΙ
24-09-13, 20:05
Geia sou ...

Giatti na plirosis tora ???

I egkrisi einai gia 2 prospathies.

ξέρετε πως είναι με έχει πιάσει άγχος για όλα τώρααααα!ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. μήπως ξέρεις εάν μπορώ να πάρω τα φάρμακα από εκέι που μένω η πρέπει να πάω αθήνα?

pinelopi!!!
25-09-13, 10:15
ξέρετε πως είναι με έχει πιάσει άγχος για όλα τώρααααα!ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. μήπως ξέρεις εάν μπορώ να πάρω τα φάρμακα από εκέι που μένω η πρέπει να πάω αθήνα?

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΟΥ ΕΟΠΥ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΘΗΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΛΑΡΙΣΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΝΟΜΙΖΩ.ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΣΤΟΝ ΕΟΠΥ

Ηλιοβασίλεμα
25-09-13, 10:41
Καλημέρα!
Φαρμακείο εοπυυ στην Πατρα δεν υπάρχει; Περνώ από επιτροπή Πάτρας τελη Οκτώβρη για πρόκληση ωορρηξίας και αν πάρω την έγκριση, από που θα πάρω τα φάρμακα;

pinelopi!!!
25-09-13, 11:13
Καλημέρα!
Φαρμακείο εοπυυ στην Πατρα δεν υπάρχει; Περνώ από επιτροπή Πάτρας τελη Οκτώβρη για πρόκληση ωορρηξίας και αν πάρω την έγκριση, από που θα πάρω τα φάρμακα;
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΤΡΑ ΑΛΛΙΩΣ ΠΕΤΑΞΟΥ ΑΘΗΝΑ.ΑΜΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΙΛΑ ΤΟΥ ΕΟΠΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΟΤΥ ΕΟΠΥ.ΚΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

ΕΛΕΝΑΙ
25-09-13, 22:43
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΟΥ ΕΟΠΥ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΘΗΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΛΑΡΙΣΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΝΟΜΙΖΩ.ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΣΤΟΝ ΕΟΠΥ

πήγα σήμερα στι ικα στα τρίκαλα και μου είπαν ότι θα μου τις δώσουν.αρκει να έχω όλα τα χαρτία μου έτοιμα!

demy79
28-09-13, 11:05
Καλημέρα κορίτσια,θέλω να κάνω μια μικρή παρέμβαση.Το χαρτί του ΕΟΠΠΥ που πήρα απο την επιτροπή έγκρισης για εξωσωματική αναφέρει για την ολοκλήρωση της προσπάθειας μέσα σε ένα τρίμηνο,αυτό δεν ισχυεί.Η ολοκλήρωση της δικής μου προσπάθειας ολοκληρώθηκε μέσα σε 4μήνες(Ωοληψία 27/5 και εμβρυομεταφορά στις 25/9,λόγω υπερδιεγερσης),το ΕΟΠΠΥ δέχτηκα τα χαρτιά μου για τη δαπάνη μια χαρά,λεγοντας μου οτι τους ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσουμε τα ενέσιμα που μας δίνουν δωρεαν μεσα σε ένα τρίμηνο όχι να ολοκληρωθει η διαδικασία.Το ανέφερα απλά για να είμαστε ενήμερες....καλή επιτυχία:D

Dada75
30-09-13, 11:08
Καλημέρα κορίτσια,θέλω να κάνω μια μικρή παρέμβαση.Το χαρτί του ΕΟΠΠΥ που πήρα απο την επιτροπή έγκρισης για εξωσωματική αναφέρει για την ολοκλήρωση της προσπάθειας μέσα σε ένα τρίμηνο,αυτό δεν ισχυεί.Η ολοκλήρωση της δικής μου προσπάθειας ολοκληρώθηκε μέσα σε 4μήνες(Ωοληψία 27/5 και εμβρυομεταφορά στις 25/9,λόγω υπερδιεγερσης),το ΕΟΠΠΥ δέχτηκα τα χαρτιά μου για τη δαπάνη μια χαρά,λεγοντας μου οτι τους ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσουμε τα ενέσιμα που μας δίνουν δωρεαν μεσα σε ένα τρίμηνο όχι να ολοκληρωθει η διαδικασία.Το ανέφερα απλά για να είμαστε ενήμερες....καλή επιτυχία:D

Kalhmera !!!

Na rotiso kati. An xrisimopoisoume tis enesis den kanoume tin prospathia dld ???

Alo an patheis uperdiegersi kai den ginete na oloklirothi alios prepei na einai mesa se 3 mines.

Ti imerominia exei i egkrisi???

demy79
30-09-13, 15:23
dada75,αναφέρομαι σε κάποιες κοπέλες που μπορεί για κάποιο λόγο είτε υπερδιέγερσης είτε οικονομικού θέματος δεν ξέρω για ποιό λόγο δεν ολοκληρώσουν τη διαδικασία μέσα στο 3μήνο.Όυτως η άλλως,τα ενέσιμα τα χρησιμοποιούμε στη 1η φάση της ωοληψίας.....μπορεί για κάποιο λόγο να μην προχωρήσεις στο επόμενο βήμα.Η έγκρισή μου από την επιτροπή ήταν στις 28/3,εαν έχει αλλάξει τώρα κάτι με τις επιτροπές δεν γνωρίζω,εγώ απλά αναφέρω την εμπειρία μου.

Dada75
30-09-13, 16:07
dada75,αναφέρομαι σε κάποιες κοπέλες που μπορεί για κάποιο λόγο είτε υπερδιέγερσης είτε οικονομικού θέματος δεν ξέρω για ποιό λόγο δεν ολοκληρώσουν τη διαδικασία μέσα στο 3μήνο.Όυτως η άλλως,τα ενέσιμα τα χρησιμοποιούμε στη 1η φάση της ωοληψίας.....μπορεί για κάποιο λόγο να μην προχωρήσεις στο επόμενο βήμα.Η έγκρισή μου από την επιτροπή ήταν στις 28/3,εαν έχει αλλάξει τώρα κάτι με τις επιτροπές δεν γνωρίζω,εγώ απλά αναφέρω την εμπειρία μου.

Tin oolipsia tin ekanes mesa se 3 mines kai epeidi epathes uperdiegersi kai den egine emvriometafora gia auto sou to dosane.

Oi 3 mines einai apo tin imerominia egkrisis tis epitropis.

demy79
30-09-13, 17:30
Dada75Συνεπώς αυτοί θέλουν να γίνει η χρήση των φαρμάκων μέσα στο διαστημα των 3μήνων μετά απο την ημερομηνία της έγκριση,για το εαν ολοκληρωθει η διαδικασία π.χ λόγω υπερδιέγερσης μετά απο 2-3 μήνες δεν τους ενδιαφέρει αρκει να το αποδεικνύεις με κάποιο χαρτι από το κέντρο.Σωστά????

iolii
01-10-13, 09:17
Κορίτσια καλημέρα.
Εγώ πέρασα Επιτροπή 13/06, αλλά έκανα ωοληψία 20/09,, τρεις μήνες και κάτι δηλαδή, τα ενέσιμα βέβαια τα ξεκίνησα 09/09.
Λέτε να έχω πρόβλημα για λίγες ημέρες μόνο?

Και κάτι άλλο ήθελα να ρωτήσω. Τι περιθώριο έχουμε να καταθέσουμε τα χαρτιά για να μας επιστρέψουν το τεράστιο ποσό των 300 ευρώ?

kika9
02-10-13, 11:02
Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω (παρ'όλο που υποψιάζομαι την απάντηση) αν μπορούμε να επιλέξουμε μεταξύ των ταμείων των συζύγων.Συγκεκριμένα εγω είμαι στον ΕΟΠΥΥ και ο σύζυγος στον ΕΔΟΕΑΠ, θα μπορούσαμε να εκμεταλλευτούμε το ταμείο του συζύγου μου ή μόνο το ταμείο της γυναίκας χορηγεί τα φαρμακα;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

demy79
02-10-13, 12:00
Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω (παρ'όλο που υποψιάζομαι την απάντηση) αν μπορούμε να επιλέξουμε μεταξύ των ταμείων των συζύγων.Συγκεκριμένα εγω είμαι στον ΕΟΠΥΥ και ο σύζυγος στον ΕΔΟΕΑΠ, θα μπορούσαμε να εκμεταλλευτούμε το ταμείο του συζύγου μου ή μόνο το ταμείο της γυναίκας χορηγεί τα φαρμακα;

ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλημέρα, από την στιγμή που έχεις ασφαλιστκό φορέα δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις του συζύγου.Εαν μια γυναίκα είναι ασφαλισμένη πάνω στον σύζυγο τότε στα χορηγεί το ταμείο του συζύγου.;)

kika9
02-10-13, 14:56
Καλημέρα, από την στιγμή που έχεις ασφαλιστκό φορέα δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις του συζύγου.Εαν μια γυναίκα είναι ασφαλισμένη πάνω στον σύζυγο τότε στα χορηγεί το ταμείο του συζύγου.;)

Ευχαριστώ για την απαντηση, αυτό φανταζόμουν κι εγω....κρίμα γιατι στο ταμείο του συζύγου μου οι διαδικασιες ειναι πιο απλές.

Dada75
03-10-13, 08:57
Κορίτσια καλημέρα.
Εγώ πέρασα Επιτροπή 13/06, αλλά έκανα ωοληψία 20/09,, τρεις μήνες και κάτι δηλαδή, τα ενέσιμα βέβαια τα ξεκίνησα 09/09.
Λέτε να έχω πρόβλημα για λίγες ημέρες μόνο?

Και κάτι άλλο ήθελα να ρωτήσω. Τι περιθώριο έχουμε να καταθέσουμε τα χαρτιά για να μας επιστρέψουν το τεράστιο ποσό των 300 ευρώ?

Kalhmera ...

Tin hmerominia pou koitane sto IKA einai imerominia tis apodeiksis tou kentrou, dld hmera tis emvriometaforas.

Exeis ena mina perithorio gia katathesh.

http://www.eopyy.gov.gr/%CE%88%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B1%20%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5/%CE%9D%CE%AD%CE%B1%20-%20%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20-%20%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%20%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%95%CE%9E%CE%A9%CE%A3%CE%A9%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97%20%CE%93%CE%9F%CE%9D%CE%99%CE%9C%CE%9F%CE%A0%CE%9F%CE%99%CE%97%CE%A3%CE%97%2030-08-2012.pdf

iolii
03-10-13, 09:44
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Dada 75
Καλημέρα

Dada75
03-10-13, 10:51
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Dada 75
Καλημέρα

Sou protinw na pas na katathesis ta xartia. Mpori k na perasei. Den exeis na xaseis kati ...

sandra24
08-10-13, 00:09
Δηλαδή για να καταλάβω: τα σπερμοδιαγράμματα πρέπει να απέχουν αναγκαστικά 75 μέρες μεταξύ τους ή ΤΟ ΠΟΛΥ 75 μέρες;;; ξέρει κάποια να μου πεί με σιγουριά; εμείς περνάμε επιτροπή 21 Νοεμβρη κ έχουμε ένα σπερμοδιάγραμμα 17/6 κ ένα 5/10. Λέγαμε να κάνει ένα άλλο σε κανένα μήνα και να έχουν 40-45 μέρες απόσταση...

iolii
08-10-13, 09:35
Δηλαδή για να καταλάβω: τα σπερμοδιαγράμματα πρέπει να απέχουν αναγκαστικά 75 μέρες μεταξύ τους ή ΤΟ ΠΟΛΥ 75 μέρες;;; ξέρει κάποια να μου πεί με σιγουριά; εμείς περνάμε επιτροπή 21 Νοεμβρη κ έχουμε ένα σπερμοδιάγραμμα 17/6 κ ένα 5/10. Λέγαμε να κάνει ένα άλλο σε κανένα μήνα και να έχουν 40-45 μέρες απόσταση...

Καλημέρα
Κανονικά πρέπει να υπάρχει μεσοδιάστημα ακριβώς 75 ημερών,
Εγώ το είχα καταλάβει τουλάχιστον 75 ημερών και το δικά μας είχαν διαφορά περίπου 100 ημέρες αλλά δεν έδωσαν σημασία καν στις ημερόμηνίες(ίσως επειδή υπήρχε μεγάλο πρόβλημα στο σπέρμα ή δεν ασχολούνται με τέτοιες λεπτομέρειες τι να πω...
Θεσ/νικη πέρασα Επιτροπή πάντως

Dada75
08-10-13, 09:37

Kalhmera ...

Prepei na einai MINIMUM 75 hmeres ...

Eisai mia xara me ta 2 pou exeis 17/6 kai 5/10. Ena einai apo to EOPYY?

Egw perasa 2/10 kai eixa ena 28/5 kai to alo 26/9.

sandra24
08-10-13, 17:13
iolii και Dada75 σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!! Κι εμένα η λογική μου μου έλεγε τουλάχιστον 75 αλλά βγάζεις άκρη με δαύτους;;;Θα το δοκιμάσω με αυτά τα 2 και βλέπουμε!Ταυτοχρόνως θα κλείσω και άλλο ραντεβού αργότερα για καβάντζα ;) Καλή μας επιτυχία!!!!!!

ZOICH1983
11-10-13, 20:25
kalispera se oloys sas!!!eimai kainoyrgia sto forum molis 5 lepton!!!tha hthela ta fota olon oson gnorizoyn thn diadikasia bima bima sto pos tha ftaseis thn xartoura k ola ta loipa dhladh ena bhma prin tin exosomatikh !!!ti xreiazetai na kano?eimai asfalismenh sto tebe tou suzugou!!sas eyxaristo ek ton proteron!!!

Rosaria
11-10-13, 23:06
kalispera se oloys sas!!!eimai kainoyrgia sto forum molis 5 lepton!!!tha hthela ta fota olon oson gnorizoyn thn diadikasia bima bima sto pos tha ftaseis thn xartoura k ola ta loipa dhladh ena bhma prin tin exosomatikh !!!ti xreiazetai na kano?eimai asfalismenh sto tebe tou suzugou!!sas eyxaristo ek ton proteron!!!

Καλησπερα και καλη αρχη σε ολα!
Ειμαι και εγω ασφαλισμενη στο τεβε του συζηγου σαν προσθετο μελος.
Λοιπον καταρχην θα πρεπει να κλεισεις ραντεβου για να περασεις απο την επιτροπη ωστε να σου εγκρινουν τα φαρμακα.
Για να περασεις απο την επιτροπη θα χρειαστει να μαζεψεις καποιες εξετασεις απο τις οποιες μερ;ικες ειναι χρονοβορες για να γινουν οπως πχ το σπερμοδιαγραμμα που χρειαζονται 2 με μεσοδιαστημα 75 ημερων.αναλυτικα θα τα δεις στην εγκυκλιο του εοπυυ.βαλε στο google εγκυκλιος εξωσωματικης εοπυυ και θα διαβασεις τι χρειαζεται.αν και πρωτα απο ολα πρεπει να κλεισεις ραντεβου στην επιτροπη γιατι ειναι περιπου μετα απο τρεις μηνες.φαντασου οτι εγω περναω την τεταρτη και το ραντεβου το εχω κλεισει απο τον ιουνιο.
Μην αγχωνεσαι και βημα βημα θα τα βρεις ολα. Οτι χρειαστεις ρωτησε με!
Φιλια!

katerinaki!!
15-11-13, 23:33
καλησπερα κοριτσια!!πριν απο λιγες μερες γραφτηκα σε αυτο το φορουμ γιατι θα ξεκινησω εξωσωματικη κι εχω καποιες αποριες!!!
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν η εξεταση καριοτυπου την καλυπτει το ικα και αν ειναι τα νοσοκομεια την κανουν??

smamy
16-11-13, 11:27
καλησπερα κοριτσια!!πριν απο λιγες μερες γραφτηκα σε αυτο το φορουμ γιατι θα ξεκινησω εξωσωματικη κι εχω καποιες αποριες!!!
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν η εξεταση καριοτυπου την καλυπτει το ικα και αν ειναι τα νοσοκομεια την κανουν??

katerinaki καλημέρα,

εμείς κάναμε καρυότυπο ζεύγους στο ΑΧΕΠΑ Θεσ/νικης χωρίς να πληρώσουμε κάτι. Πρώτα κλείσαμε ραντεβού με τον ανοσολόγο του ΑΧΕΠΑ και στη συνέχεια κάναμε την εξέταση. Ωστόσο, περιμέναμε αρκετό καιρό (για ραντεβού και αποτελέσματα). Νομίζω 4 μήνες περίπου.
ελπίζω να βοήθησα κάπως.

katerinaki!!
16-11-13, 13:22
καλημερα smamy!!

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!με βοηθησες αρκετα!!

yolgpa
23-01-14, 23:07
Κοριτσια καλησπερα. Θα ήθελα να σας ρωτησω κατι αν γνωριζετε. Περασα επιτροπη με θετικι αποτέλεσμα το καλοκαίρι του 2013. Εκανα την 1η εξωσωματικη τον Οκτώβριο. Μπορω να προμηθευτω φαρμακα με το ιδιο χαρτι για 2η προσπαθεια κ αν ναι γνωρίζετε με ποιον τροπο?

Dada75
24-01-14, 22:53
Κοριτσια καλησπερα. Θα ήθελα να σας ρωτησω κατι αν γνωριζετε. Περασα επιτροπη με θετικι αποτέλεσμα το καλοκαίρι του 2013. Εκανα την 1η εξωσωματικη τον Οκτώβριο. Μπορω να προμηθευτω φαρμακα με το ιδιο χαρτι για 2η προσπαθεια κ αν ναι γνωρίζετε με ποιον τροπο?

Kalhspera ..
Sorry gia ta greeklish grafw apo to tablet.

To xarti ths epitropis einai gia 2 prospathies. Prepei na perasoun toulaxiston 4 mines apo thn proth prospahia k oxi pano apo 12 mines. Apo thn hmerominia pou exeis sto bibliario sou pou pires ta farmaka metras tous 4 mines.

Pas sto giatro sou na deis ti protokolo tha kaneis k sou grafei ta farmaka k ta pernis apo to farmakeio tou EOPYY.

Kalh epitixia sou euxome !!!

yolgpa
25-01-14, 09:16
Καλημέρα... Σε ευχαριστω παρά πολυ για την απάντηση σου.. Να σαι καλα..

zafeiroula30
26-01-14, 15:47
Καλησπέρα,

Γράφω αυτό το μήνυμα γιατί θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Έχω τις ενέσεις Pergoveris οι οποίες λήγουν τον Απρίλιο. Δεν προβλέπετε μέχρι τότε να κάνω κάτι για οικονομικούς κυρίως λόγους...
Απλά θέλω να ρωτήσω αν μπορεί κάποια κοπέλα να μου τις ανταλλάξει με πιο μακρινή ημερομηνία έτσι ώστε να μην πάνε χαμένες. Είναι σχεδόν για ακόμη μία προσπάθεια. Επικοινώνησα με το κέντρο εξωσωματικής αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να μπουν στην διαδικασία ανταλλαγής...
Εάν λοιπόν υπάρχει κάποια κοπέλα που μπορεί να μου κάνει αυτή την εξυπηρέτηση ας μου στείλει πμ.

Ευχαριστώ πολύ.

mpempa1974
07-02-14, 20:52
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΤΗΝ 1Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ Α ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΟΝ κο. ΜΑΝΤΟΥΔΗ ΕΥΡΙΠΙΔΗ.
ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΧΑΡΙΣΩ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΝΟΥΛΑ.

ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:
1) 1 κουτι GONAL -F 900IU/1,5ml η οποια ληγει τον Ιουνιο του 2014
2) 2 κουτια CETROTIDE 0.25mg οπου το ενα ληγει τον Ιουνιο 2014 και το αλλο τον Ιανουαριο του 2015
3) 2 κουτια DARONDA 14mg/2,8ml οπου ληγουν τον τελος Μαρτίου του 2014.

οποια κοπελα ενδιαφερεται ας μου στειλει μηνυμα τον αριθμο τηλεφωνου της ωστε να επικοινωνησω για το πως θα τα παραλαβη, επισημαινω και παλι οτι τις χαριζω.

ελπιζω και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου η κοπελα που θα τις παρει να εχει την ιδια τυχη με εμενα και σε 9μηνες να κρατα στην αγκαλια της το αγγελουδι της!!!!

mpempa1974
09-02-14, 17:29
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!
ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΗΔΗ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ, ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΟΛΕΣ ΕΣΑΣ.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΤΗΝ 1Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ Α ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΟΝ κο. ΜΑΝΤΟΥΔΗ ΕΥΡΙΠΙΔΗ.
ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΧΑΡΙΣΩ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΝΟΥΛΑ.

ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:
1) 1 κουτι GONAL -F 900IU/1,5ml η οποια ληγει τον Ιουνιο του 2014
2) 2 κουτια CETROTIDE 0.25mg οπου το ενα ληγει τον Ιουνιο 2014 και το αλλο τον Ιανουαριο του 2015
3) 2 κουτια DARONDA 14mg/2,8ml οπου ληγουν τον τελος Μαρτίου του 2014.

οποια κοπελα ενδιαφερεται ας μου στειλει μηνυμα τον αριθμο τηλεφωνου της ωστε να επικοινωνησω για το πως θα τα παραλαβη, επισημαινω και παλι οτι τις χαριζω.

ελπιζω και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου η κοπελα που θα τις παρει να εχει την ιδια τυχη με εμενα και σε 9μηνες να κρατα στην αγκαλια της το αγγελουδι της!!!!