PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξωσωματική-Χορήγηση φαρμάκων από το ΙΚΑ

Σελίδες : [1] 2

BOXER72
29-09-09, 12:25
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ . ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.:?:

vickypap
30-09-09, 11:46
θα κλεισεις ραντεβου με την επιτροπη του ικα και θα σου δωσουν απο εκει ενα χαρτι το οποιο θα το κρατησεις και για επομενες φορες.μετα ο γιατρος σου θα σου γραφει τα φαρμακα και θα πηγαινεις στον γιατρο του ικα για να σου τα γραφει και εκεινος.απο εκει θα σου πουνε τι θα παρεις απο οποιοδηποτε φαρμακειο και τι θα παρεις απο συγκεκριμενο(γιατι καποια φαρμακα πολυ ακριβα δεν τα εχουν ολα τα φαρμακεια).επειδη μπορει να σε μπερδευω κιολας με αυτα που σου γραφω μπορει να σε βοηθησει και ο γυναικολογος σου.σιγουρα ξερει καλυτερα την διαδικασια στο μερος που εισαι.εγω τουλαχιστον αυτη την διαδικασια ακολουθησα.αληθεια απο που εισαι?;)
αν θες κατι ρωτα.ειμαστε εδω!!!:D
καλη επιτυχια

Dawn
30-09-09, 14:09
Το παρακάτω είναι από το site του ΙΚΑ και όλες οι διαδικασίες είναι σωστές.

Διαδικασίες

H ασφαλισμένη θα πρέπει να προσφύγει σε γυναικολόγο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για έλεγχο των προϋποθέσεων και σχηματισμό του σχετικού φακέλου για παραπομπή σε ειδική επιτροπή εξωσωματικής γονιμοποίησης. Η ειδική επιτροπή θα εγκρίνει τελικά την ένταξη της ασφαλισμένης σε πρόγραμμα εξωσωματικής Γονιμοποίησης.

Οι Επιτροπές εξωσωματικής Γονιμοποίησης είναι δύο για όλη την Ελλάδα.

1η Επιτροπή εξωσωματικής ΑΘΗΝΑΣ ( Πλ. Θεάτρου 18- Αθήνα τηλ.:210-3222923).
Καλύπτει όλες τις ασφαλισμένες εκτός εκείνων της Β. Ελλάδας.
2η Επιτροπή εξωσωματικής ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ(Ιατρεία Αγ.Δημητρίου:
Ίωνος Δραγούμη 61 Θεσσαλονίκη τηλ.:2310-235928).
Καλύπτει τις ασφαλισμένες της Β. Ελλάδας.

Γ. Δικαιολογητικά για την επιτροπή

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται από την Επιτροπή εξωσωματικής γονιμοποίησης είναι:

Παραπεμπτικό (προς την επιτροπή) από γυναικολόγο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και υποβολή του συνημμένου ειδικού εντύπου, αφού προηγηθεί έλεγχος των εξετάσεων που αναφέρονται σ' αυτό από τον γυναικολόγο του Υποκαταστήματος ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στο οποίο υπάγεται η ασφαλισμένη.

Βιβλιάριο υγείας με ασφαλιστική ικανότητα και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Αστυνομική ταυτότητα.

Δύο πλήρη σπερμοδιαγράμματα του συζύγου που πρέπει να έχουν γίνει με μεσοδιάστημα 3 μηνών το ένα από το άλλο και το ένα τουλάχιστον να έχει γίνει στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και τα δύο σπερμοδιαγράμματα θα πρέπει να υπογράφονται από ιατρό μικροβιολόγο- βιοπαθολόγο ή και βιολόγο, αλλά όχι από ιατρό γυναικολόγο του κέντρου εξωσωματικής γονιμοποίησης.

Σε περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος, εκτός περιπτώσεων με σπέρμα κάτω του 1.000.000/ml έως και αζωοσπερμία, απαιτείται ιατρική γνωμάτευση ενδοκρινολόγου ή ουρολόγου για τα πιθανά αίτια της νόσου, η θεραπευτική προσπάθεια που έγινε και αν αυτή είχε και ποια αποτελέσματα.

Μία σαλπιγγογραφία, η οποία πρέπει να έχει γίνει μέσα στην τελευταία 5ετία, ή εναλλακτικά, γνωματευμένη λαπαροσκόπηση και υποβάλλεται μαζί με το εξιτήριο του νοσοκομείου ή της κλινικής που έγινε, ή με την ένδειξη της νοσοκομειακής περίθαλψης στο βιβλιάριο υγείας και γενικά σε έντυπο σφραγισμένο από κρατικό ή ιδιωτικό νοσηλευτήριο.

Χωρίς σαλπιγγογραφία, ή λαπαροσκοπική έκθεση δεν γίνεται δεκτή η αίτηση της ενδιαφερόμενης. Εννοείται ότι σε καμία περίπτωση δεν υποκαθιστά η υστεροσκόπηση την σαλπιγγογραφία η την λαπαροσκόπηση.

Εάν υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπίγγων, δεν απαιτείται σπερμοδιάγραμμα και βέβαια σε περίπτωση αποδεδειγμένης με νοσηλεία άμφω χειρουργικής εξαίρεσης σαλπίγγων, δεν απαιτείται ούτε σαλπιγγογραφία.

Υπερηχογράφημα τελευταίου εξαμήνου με έκθεση υπογεγραμμένη από γυναικολόγο ή ακτινολόγο.

Η επιτροπή έχει δικαίωμα να ζητήσει επιπλέον εξετάσεις στις εξής περιπτώσεις:

Σε περιπτώσεις ανωμαλιών ή ευρημάτων από την ενδομητρική κοιλότητα (βάσει της σαλπιγγογραφίας), οπότε απαιτείται υστεροσκόπηση ή θεραπεία και επανεξέταση του θέματος μετά από 6 μήνες, δηλαδή μετά την αποκατάσταση του προβλήματος.
Σε ενδομητριωσικές κύστες μεγαλύτερες των 3 εκ., οπότε απαιτείται να προηγηθεί της εξωσωματικής θεραπευτική αντιμετώπιση και επανεξέταση του θέματος μετά από 6 μήνες.
Απαραιτήτως, σε όλες τις ασφαλισμένες άνω των 39 ετών, απαιτείται έλεγχος FSH,E2,PRL 2ης - 6ης ημέρας κύκλου, που να έχει διενεργηθεί από εργαστήριο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή Κρατικού Νοσοκομείου, ή ιδιωτικό εργαστήριο, υπογεγραμμένος από μικροβιολόγο.

Εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις, κάθε γυναίκα δικαιούται να υποβληθεί στη μέθοδο, μέχρι τέσσερις φορές συνολικά και ανά τετράμηνο τουλάχιστον.

Οι εξετάσεις που αναφέρει ότι πρέπει να γίνουν στο ΙΚΑ, δεν είναι όντως αναγκαίο να γίνουν εκεί, δέχονται και από εξωτερικά ιατρεία.

Τα φάρμακα χορηγούνται από τα Φαρμακεία του Ιδρύματος και συγκεκριμένα:

Από το Κεντρικό Φαρμακείο (Αγ. Κων/νου 16-18, Αθήνα, τηλ.: 210-5200022, 5222605)
Από το Ογκολογικό Νοσοκομείο (Ασωπίου 4 & Παράσχου, Γκύζη, τηλ.: 210-6495236 & 210-6495237 - 6495246)
Από το Β΄ Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης (Νικ.Πλαστήρα 22, Ν. Κρήνη, τηλ.:2310-465892 & 2310-451241 - 9 (τηλ.κέντρο), εσωτ. 1643)

Καλή επιτυχία να έχεις.

MarianS
11-02-12, 22:44
Εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις, κάθε γυναίκα δικαιούται να υποβληθεί στη μέθοδο, μέχρι τέσσερις φορές συνολικά και ανά τετράμηνο τουλάχιστον

Ηθελα να ρωτήσω: πού καταγραφονται οι φορές για το πότε έχουμε κανει εξωσωματική; Στα φαρμακα που μου έγραψε ο γιατρός του ΙΚΑ δεν καταγραφηκε πουθενα από τον γιατρο ότι έγραψα φαρμακα. Μήπως κρατούν αρχείο στο φαρμακείο;

kathi
12-02-12, 10:37
Εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις, κάθε γυναίκα δικαιούται να υποβληθεί στη μέθοδο, μέχρι τέσσερις φορές συνολικά και ανά τετράμηνο τουλάχιστον

Ηθελα να ρωτήσω: πού καταγραφονται οι φορές για το πότε έχουμε κανει εξωσωματική; Στα φαρμακα που μου έγραψε ο γιατρός του ΙΚΑ δεν καταγραφηκε πουθενα από τον γιατρο ότι έγραψα φαρμακα. Μήπως κρατούν αρχείο στο φαρμακείο;

μεσα στο βιβλιαριο σου η επιτροπη γραφει αριθμο πρωτ. και ημερομηνια και διπλα αναφερει οτι ειναι η πρωτη προσπαθεια, μετα και στο φαρμακειο του ικα βαζουνε σφραγιδα κατω απ΄αυτους και γραφουν και αυτοι πρωτη προσπαθεια.

kat76
13-02-12, 18:25
Ειναι αληθεια??? Εντελλως τυχαια, στη σελιδα του ΕΟΠΥΥ, ειδα οτι πλεον (απο 15/2) τα φαρμακα υψηλου κοστους, μαζι και της εξωσωματικης που μας ενδιαφερει, θα διατιθενται πλεον απο το Φραμακειο ΙΚΑ της Ν. Ιωνιας και οχι απο αυτο των Αμπελοκηπων (Παρασχου). Περναω επιτροπη την επομενη βδομαδα και τρομαξα να μαθω που ειναι το Κεντρικο Φαρμακειο στους Αμπελ/πους(δεν ειμαι απο Αθηνα)! Τωρα το αλλαξαν?!! Γνωριζει καποια κατι? Καποιο τηλ αυτου στη Ν. Ιωνια, που θελω να το τσεκαρω? Θα ειμαι Αθηνα για 3 μερες μονο λογω επιτροπης!

gogo38
13-02-12, 21:17
Ειναι αληθεια??? Εντελλως τυχαια, στη σελιδα του ΕΟΠΥΥ, ειδα οτι πλεον (απο 15/2) τα φαρμακα υψηλου κοστους, μαζι και της εξωσωματικης που μας ενδιαφερει, θα διατιθενται πλεον απο το Φραμακειο ΙΚΑ της Ν. Ιωνιας και οχι απο αυτο των Αμπελοκηπων (Παρασχου). Περναω επιτροπη την επομενη βδομαδα και τρομαξα να μαθω που ειναι το Κεντρικο Φαρμακειο στους Αμπελ/πους(δεν ειμαι απο Αθηνα)! Τωρα το αλλαξαν?!! Γνωριζει καποια κατι? Καποιο τηλ αυτου στη Ν. Ιωνια, που θελω να το τσεκαρω? Θα ειμαι Αθηνα για 3 μερες μονο λογω επιτροπης!

ΜΠΡΑΒΟ βρε Κατ! Ευτυχώς που το είδες. Προφανώς έχει αλλάξει. Το κοίταξα και ναι, είναι ξεκάθαρο:
"Επισημαίνεται ότι τα φάρμακα για εξωσωματική γονιμοποίηση ή πρόκληση
ωοθυλλακιορηξίας που περιλαμβάνονται στον ανωτέρω πίνακα παύουν να
διατίθενται από το Παράρτημα Κεντρικού Φαρμακείου-Αμπελόκηποι και θα
διατίθενται πλέον από το Παράρτημα Κεντρικού Φαρμακείου Ν.Ιωνία
(Αλ.Παναγούλη 91, Τ.Κ. 142-34 Ν.Ιωνία) και από Παράρτημα Κεντρικού
Φαρμακείου-Ρέντη (Πειραιώς 167) για την περιοχή του νομού Αττικής."

kat76
13-02-12, 21:45
ΜΠΡΑΒΟ βρε Κατ! Ευτυχώς που το είδες. Προφανώς έχει αλλάξει. Το κοίταξα και ναι, είναι ξεκάθαρο:
"Επισημαίνεται ότι τα φάρμακα για εξωσωματική γονιμοποίηση ή πρόκληση
ωοθυλλακιορηξίας που περιλαμβάνονται στον ανωτέρω πίνακα παύουν να
διατίθενται από το Παράρτημα Κεντρικού Φαρμακείου-Αμπελόκηποι και θα
διατίθενται πλέον από το Παράρτημα Κεντρικού Φαρμακείου Ν.Ιωνία
(Αλ.Παναγούλη 91, Τ.Κ. 142-34 Ν.Ιωνία) και από Παράρτημα Κεντρικού
Φαρμακείου-Ρέντη (Πειραιώς 167) για την περιοχή του νομού Αττικής."

Ε, Θα μας τρελλανουν τελειως! :xΚαλα δεν ηταν στην Παρασχου, τι θελανε κ τ αλλαξαν τωρα?? Κ τελικα σε ποιο απο τα 2 θα παμε, στης Ν. Ιωνιας ή στου Ρεντη? :?

gogo38
18-02-12, 23:18
Στις Ν. Ιωνίας.

MarianS
19-02-12, 18:18
Korιτσια τα φωτα σας. Χρειάζομαι συμπληρωματική δόση γκοναλ γιατί οι 3000 μοναδες δεν επαρκούν. Μπορεί ο άντρας μου να τις γραψει στο δικό του όνομα γιατί απ΄ ότι διάβασα και στους άντρες χορηγείται σε κάποιες περιπτώσεις. Το΄ χει κάνει καμία;

kathi
19-02-12, 22:53
Korιτσια τα φωτα σας. Χρειάζομαι συμπληρωματική δόση γκοναλ γιατί οι 3000 μοναδες δεν επαρκούν. Μπορεί ο άντρας μου να τις γραψει στο δικό του όνομα γιατί απ΄ ότι διάβασα και στους άντρες χορηγείται σε κάποιες περιπτώσεις. Το΄ χει κάνει καμία;

μου ειχε πει ο φαρμακοποιος οτι για να τα γραψει στον συζηγο η αιτια πρεπει να ειναι κατι πολυ σοβαρο οπως καρκινος (μακρυα απο εμας) ή κατι τετοιο οποτε δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο.ρωτα ομως και εναν ουρολογο -ανδρολογο.

Sunty
22-02-12, 22:19
Πήρα το Φεβρουαριο 3000 γκοναλ για πρόκληση ωορρηξίας. Ξερετε πότε μπορώ να περάσω από επιτροπή; 4 μήνες μετά; Θα είναι η πρώτη φορά.

gogo38
22-02-12, 22:40
Πήρα το Φεβρουαριο 3000 γκοναλ για πρόκληση ωορρηξίας. Ξερετε πότε μπορώ να περάσω από επιτροπή; 4 μήνες μετά; Θα είναι η πρώτη φορά.

Αφού θα περάσεις πρώτη φορά η Επιτροπή δεν θα ξέρει τι έχεις κάνει πριν και πότε, οπότε δεν έχει σημασία...φαίνεται στο βιβλιάριό σου ότι τα πήρες για σπερματέγχυση? αν ναι, η σπερματέγχυση δεν έχει σχέση με την Επιτροπή Εξωσωματικής, έτσι δεν είναι? Οπότε πάλι δεν πρέπει να περιμένεις 4μηνο.

gogo38
22-02-12, 22:43

Δεν ζητάς από καμία κοπέλα στα forum μήπως έχει να τελειώνεις και να μην μπλέκεις?

Sunty
23-02-12, 12:51
Αφού θα περάσεις πρώτη φορά η Επιτροπή δεν θα ξέρει τι έχεις κάνει πριν και πότε, οπότε δεν έχει σημασία...φαίνεται στο βιβλιάριό σου ότι τα πήρες για σπερματέγχυση? αν ναι, η σπερματέγχυση δεν έχει σχέση με την Επιτροπή Εξωσωματικής, έτσι δεν είναι? Οπότε πάλι δεν πρέπει να περιμένεις 4μηνο.

Nai φαίνεται. Μου έγραψαν σε μια σελίδα του βιβλιαρίου ό,τι φαρμακα πηρα. Γι΄ αυτό αναρωτιέμαι για την επιτροπή.

Cristy
23-02-12, 18:55

Κορίτσια κουίζ:

Ήμουν ΟΠΑΔ μέχρι 31/12/2011 οκ?
Στις 15/12/2011 πήρα τα φάρμακα για την προσπάθεια που έκανα τώρα ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ.

Για τη 2η προσπάθεια χρειάζομαι επιτροπή, αυτό είναι ξεκάθαρο.
Πότε?
4 μήνες τουλάχιστον μετά την ημερομηνία λήψης φαρμάκων της πρώτης φοράς, όπως αυτή προκύπτει από το βιβλιάριο. ("γατόνια" οι της επιτροπής, όλα τα ψάχνουν...)

Ερώτηση πιο δύσκολη:
Ποιος και με τι δικαιολογητικά θα με αποζημιώσει για την ωοληψία?
(50 ευρώ δικαιούμαι, τόσο πήρε (φανερά) το Δημ. Νοσοκομείο που την έκανα, εμβρυομεταφορά δεν υπήρξε, καθώς ατυχήσαμε...)
2 μέρες έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να εξηγώ ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΑΡΤΙ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ γιατί δεν το χρειαζόμουν στις 15/12/2011...
Τεσπά, μου είπαν να καταθέσω τα δικαιολογητικά μου στον ΥΠΑΔ κ βλέπουμε.

Επόμενη ερώτηση:
Αν, λέμε τώρα, καταφέρουμε με φυσικό κύκλο, ή με τροποποιημένο φυσικό να έχουμε καλές προϋποθέσεις για εξωσωματική και την επιχειρήσουμε, θα πρέπει να έχουμε πάλι χαρτί επιτροπής για να αποζημιωθούμε τα 350 που δικαιούμαστε?
Δηλαδή θα πρέπει να περάσουμε επιτροπή ακόμη κι αν δε χρειαστούμε φάρμακα?
Το γνωρίζει καμιά σας?

Καλό κουράγιο κορίτσια.

Sunty
23-02-12, 19:27
Cristy εγω πριν το καινουργιο χρόνο που κατεθεσα τα χαρτιά μου στον πρωην ΟΠΑΔ για τα 350 ευρώ μου έγραψαν στο βιβλιαριο την διαδικασια της εξωσωματικης, σε ένα χαρτι ότι έγινε επιτυχως η εμβρυομεταφορα, συν η αποδειξη πληρωμης, συν ο αριθμός λογαριασμου μου, συν η αιτηση. Βεβαια ακομα τιποτα δεν εχω παρει αλλα΄θα τα παρω ένα χρονο μετα την αιτηση. Τωρα με την επιτροπη δεν τα ξερω.

gogo38
23-02-12, 23:34
Cristy και εμένα με ενδιαφέρει αυτό να το μάθω αλλά το κόβω ότι σίγουρα για να πάρεις τα χρήματα από το ΙΚΑ πρέπει να περάσεις Επιτροπή πάρεις δεν πάρεις φάρμακα! Και σε φυσιολογικό κύκλο εξωσ. θεωρείται. Αυτοί σε αποζημιώνουν για την διαδικασία ωοληψίας/εμβρυομεταφοράς, τα φάρμακα είναι άλλο καπέλο.Τώρα που είμαστε όλοι ΕΟΠΥΥ θα ισχύει το ίδιο για όλες μας φαντάζομαι.

Κορίτσια κουίζ:

Ήμουν ΟΠΑΔ μέχρι 31/12/2011 οκ?
Στις 15/12/2011 πήρα τα φάρμακα για την προσπάθεια που έκανα τώρα ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ.

Για τη 2η προσπάθεια χρειάζομαι επιτροπή, αυτό είναι ξεκάθαρο.
Πότε?
4 μήνες τουλάχιστον μετά την ημερομηνία λήψης φαρμάκων της πρώτης φοράς, όπως αυτή προκύπτει από το βιβλιάριο. ("γατόνια" οι της επιτροπής, όλα τα ψάχνουν...)

Ερώτηση πιο δύσκολη:
Ποιος και με τι δικαιολογητικά θα με αποζημιώσει για την ωοληψία?
(50 ευρώ δικαιούμαι, τόσο πήρε (φανερά) το Δημ. Νοσοκομείο που την έκανα, εμβρυομεταφορά δεν υπήρξε, καθώς ατυχήσαμε...)
2 μέρες έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να εξηγώ ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΑΡΤΙ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ γιατί δεν το χρειαζόμουν στις 15/12/2011...
Τεσπά, μου είπαν να καταθέσω τα δικαιολογητικά μου στον ΥΠΑΔ κ βλέπουμε.

Επόμενη ερώτηση:
Αν, λέμε τώρα, καταφέρουμε με φυσικό κύκλο, ή με τροποποιημένο φυσικό να έχουμε καλές προϋποθέσεις για εξωσωματική και την επιχειρήσουμε, θα πρέπει να έχουμε πάλι χαρτί επιτροπής για να αποζημιωθούμε τα 350 που δικαιούμαστε?
Δηλαδή θα πρέπει να περάσουμε επιτροπή ακόμη κι αν δε χρειαστούμε φάρμακα?
Το γνωρίζει καμιά σας?

Καλό κουράγιο κορίτσια.

kat76
24-02-12, 21:48
Καλησπερα κοριτσια! Ξερω πως ειναι ασχετο με το θεμα, αλλα επειδη αναφερθηκε παραπανω, θελω να ρωτησω: ποια ειναι η διαδικασια και ποια τα δικαιολογητικα για δαπανες απο ωοληψια+εμβρυομεταφορα? Εγω ειμαι πρωην ΟΠΑΔ και εχω κανει ηδη 1 φορα δαπανες με το ταμειο μου (φυσικα ακομα δεν εχω παρει τα 350ευρω!), αλλα τωρα με τον ΕΟΠΥΥ, εχει αλλαξει κατι? Η αποφαση της επιτροπης, εκτος απο τα φαρμακα,χρειαζεται και για τη δαπανη? Φωτ/πια της φανταζομαι...

Cristy
25-02-12, 09:44
Cristy εγω πριν το καινουργιο χρόνο που κατεθεσα τα χαρτιά μου στον πρωην ΟΠΑΔ για τα 350 ευρώ μου έγραψαν στο βιβλιαριο την διαδικασια της εξωσωματικης, σε ένα χαρτι ότι έγινε επιτυχως η εμβρυομεταφορα, συν η αποδειξη πληρωμης, συν ο αριθμός λογαριασμου μου, συν η αιτηση.

έτσι πήγα η κακομοίρα κι εγώ... και με κάνανε "μπαλάκι".
Εντωμεταξύ τη μέρα της ωοληψίας δεν σφράγισα το βιβλιάριο με τη σφραγίδα του νοσοκομείου που να λέει "τμήμα υποβοηθούμενης αναπαραγωγής" και θα πρέπει να ξαναπάω και μετά πάλι από την αρχή.

gogo38
28-02-12, 16:08
Καλησπερα κοριτσια! Ξερω πως ειναι ασχετο με το θεμα, αλλα επειδη αναφερθηκε παραπανω, θελω να ρωτησω: ποια ειναι η διαδικασια και ποια τα δικαιολογητικα για δαπανες απο ωοληψια+εμβρυομεταφορα? Εγω ειμαι πρωην ΟΠΑΔ και εχω κανει ηδη 1 φορα δαπανες με το ταμειο μου (φυσικα ακομα δεν εχω παρει τα 350ευρω!), αλλα τωρα με τον ΕΟΠΥΥ, εχει αλλαξει κατι? Η αποφαση της επιτροπης, εκτος απο τα φαρμακα,χρειαζεται και για τη δαπανη? Φωτ/πια της φανταζομαι...

Εγώ, πρώην ΙΚΑ και τώρα ΕΟΠΠΥ μου ζήτησαν μία βεβαίωση από το νοσοκομείο/ή κέντρο εξωσωμ. με σφραγίδα και ημερομηνία που να λέει αναλυτικά τί έγινε (ωοληψ ή/και εμβρυομετ) και πότε έγινε, την απόφαση της Επιτροπής το πρωτότυπο αλλά εγώ τελικά τους πήγα επικυρωμένο αντίγραφο και το δέχτηκαν και το βιβλιάριό μου. Επίσης, είχα μαζί μου και το τιμολόγιο από το νοσοκομείο και μου το κράτησαν, το πρωτότυπο και καλά που είχα κρατήσει φωτοτυπία. Αυτές τις μέρες πρέπει να πάω να δω τι μου έδωσαν τελικά, αλλιώς θα κάνω ένσταση. Θα σας ενημερώσω...

gogo38
28-02-12, 16:15
Σας το είχα πει ότι πήγα για συνταγογράφηση της 2ης εξωσ, προσπάθειας και αρνήθηκε ο γιατρός του ΙΚΑ να μου γράψει τα φάρμακα γιατί ήταν νωρίς? ναι...τώρα που πέρασε ο μήνας θα ξαναπάω. Για καλό και για κακό είπα να πάρω σε έναν του ΕΟΠΠΥΥ για να πάω στο ιατρείο του έξω αλλά μου είπε ότι έκλεισε το πλαφόν του για συνταγογράφηση για τους επόμενους 2 μήνες, οπότε θα πρέπει να πληρώσω 10 Ευρώ για να πάω να μου τα γράψει. Είπα να μην πάω στο ΙΚΑ για να αποφύγω την ταλαιπωρία αλλά τελικά έξω πια η συνταγογράφηση δεν είναι πια δωρεάν κορίτσια...έκλεισε το πλαφόν και κουραφέξαλα...βρήκαν δικαιολογία τώρα...

mary j
29-02-12, 12:17
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!
ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΙΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ?ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ?

kathi
29-02-12, 14:25
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!
ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΙΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ?ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ?

αν τα εχεις γραμμενα και σε ηλεκτρονικη συνταγη τοτε πας στα κεντρικα φαρμακεια και τα παιρνεις, εγω απο αθηνα περασα.

gogo38
29-02-12, 15:32
αν τα εχεις γραμμενα και σε ηλεκτρονικη συνταγη τοτε πας στα κεντρικα φαρμακεια και τα παιρνεις, εγω απο αθηνα περασα.

Kathi τι εννοείς ΚΑΙ ηλεκτρονική συνταγή? Ρωτάω γιατί αύριο θα πάω στο ΙΚΑ να μου τα γράψει (ελπίζω...) ο γιατρός του ΙΚΑ και δεν έχουν ηλεκτρονικές...φαντάζομαι ότι ισχύουν και από το ειδικό βιβλίο που έχουν οι γιατροί του ΙΚΑ...

kathi
29-02-12, 19:30
gogo38, θα σε γελασω....πριν παω τους ειχα παρει τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ηθελαν ηλεκτρονικα την συνταγη και την εγκριση της επιτροπης, εγω ειχα τεβε και η γυναικολογος μου ειναι συμβεβλημενη με τον εοπυυ, και ετσι μου τα εγραψε ηλεκτρονικα. καλου κακου παρε ενα τηλεφωνο να το διευκρινησεις.

kat76
01-03-12, 23:04
Εμενα την περασμενη βδομαδα γυναικολογος του ΙΚΑ στην Αθηνα μου τα εγραψε (στο χερι) σε πρασινο χαρτι βιβλιαριου που ειχε στο γραφειο του (εγω δεν εχω, ειμαι πρωην ΟΠΑΔ) επειδη δεν εβρισκε τα φαρμακα (puregon 600) στο ηλεκτρονικο συστημα, κ στο φαρμακειο της Ν.Ιωνιας που πηγα την εκτελεσαν μια χαρα τη συνταγη. Κατι πηρε τ αφτι μου ομως οτι πλεον (απο Μαρτη..?) δεν θα δεχονται συνταγες απο βιβλιαρια. Διασταυρωστε το με το Φαρμακειο.

gogo38
03-03-12, 22:49
Εμενα την περασμενη βδομαδα γυναικολογος του ΙΚΑ στην Αθηνα μου τα εγραψε (στο χερι) σε πρασινο χαρτι βιβλιαριου που ειχε στο γραφειο του (εγω δεν εχω, ειμαι πρωην ΟΠΑΔ) επειδη δεν εβρισκε τα φαρμακα (puregon 600) στο ηλεκτρονικο συστημα, κ στο φαρμακειο της Ν.Ιωνιας που πηγα την εκτελεσαν μια χαρα τη συνταγη. Κατι πηρε τ αφτι μου ομως οτι πλεον (απο Μαρτη..?) δεν θα δεχονται συνταγες απο βιβλιαρια. Διασταυρωστε το με το Φαρμακειο.

Κορίτσια για 3η φορά δεν μου τα έγραψαν στο ΙΚΑ τα φάρμακα! Ενώ από τις παροχές του ΙΚΑ μου είπαν ότι η ημερομηνία από την οποία μετράει το 4μηνο για την 2η εξωσωματική είναι η ημερομηνία της ωοληψίας/εμβρυομεταφορας, ο γιατρός μου είπε ότι το μετράει από την ημερομηνία που πήρα τα φάρμακα από το φαρμακείο του ΙΚΑ...εντωμεταξύ στα ΙΚΑ δεν έχουν υπολογιστές στα γραφεία τους, οπότε εικάζω ότι σε πράσινα χαρτάκια τα γράφουν, ηλεκτρονικές γράφουν μόνο οι συμβεβλημένοι στα ιδιωτικά τους ιατρεία.

Να ευχηθώ καλή αρχή και στις 2 Κατερίνες!

kat76
04-03-12, 14:58
Κορίτσια για 3η φορά δεν μου τα έγραψαν στο ΙΚΑ τα φάρμακα! Ενώ από τις παροχές του ΙΚΑ μου είπαν ότι η ημερομηνία από την οποία μετράει το 4μηνο για την 2η εξωσωματική είναι η ημερομηνία της ωοληψίας/εμβρυομεταφορας, ο γιατρός μου είπε ότι το μετράει από την ημερομηνία που πήρα τα φάρμακα από το φαρμακείο του ΙΚΑ...εντωμεταξύ στα ΙΚΑ δεν έχουν υπολογιστές στα γραφεία τους, οπότε εικάζω ότι σε πράσινα χαρτάκια τα γράφουν, ηλεκτρονικές γράφουν μόνο οι συμβεβλημένοι στα ιδιωτικά τους ιατρεία.

Να ευχηθώ καλή αρχή και στις 2 Κατερίνες!

gogo38 να σαι καλα για την ευχη!Σου ευχομαι κ εγω με τη σειρα μου καλα ξεμπερδεματα με το ΙΚΑ. Ακρη δε βγαζεις! Ο καθενας οτι να ναι... :x Αληθεια, γιατι δεν πας σε συμβεβλημενο ιδιωτη του ΕΟΠΥΥ μηπως κ καταφερεις να σου τα γραψει? Εγω προσωπικα ειχα κλεισει ραντεβου σε καποιον γυναικολογο του ΙΚΑ (η επιτροπη ετσι μου ειχε πει να κανω , 1η φορα περνουσα). Μου εγραψε τα φθηνα σε ηλεκτρονικη συνταγη (ειχε λαπτοπ, ηταν απο τους... προχωρημενους 8-)) κ ουτε που με ρωτησε αν κ ποτε ξαναπηρα φαρμακα, μονο που μου εκανε λιγα "νουμερα" - δηλ στην αρχη δεν ηθελε να μ εξυπηρετησει γιατι ειμαι, ειπε, πρωην ΟΠΑΔ. Κ τ ακριβα σε πρασινο χαρτι γιατι, ειπε, δεν τα εβρισκε στο συστημα. Kathi, τι εγινες εσυ? Ολα καλα? Ποτε ξεκινας?

kathi
04-03-12, 22:30
καλησπερα και απο εμενα, τα εχω προμηθευτει ολα και καθονται, περιμενω 16/03 να αδιαθετησω και να αρχησω τα τρυπηματα (χαχαχαχα), ειλικρινα σας ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη καλη επιτυχια σε ολες μας.

gogo38
07-03-12, 16:34
Kat76 αυτό θα κάνω στην έσχατη!ευτυχώς έχω Puregon από την προηγούμενη φορά και δεν αγχώνομαι. Κορίτσια μου είπε συνάδελφος στην δουλειά ότι πια τα φαρμακεία δεν δίνουν φάρμακα με συμμετοχή και τα πληρώνεις ΟΛΑ ?Αλήθεια είναι?

gogo38
15-03-12, 23:47
Λοιπόν φαίνεται ότι η ταλαιπωρία μου έλαβε τέλος. Δικαίωμα συνταγογράφησης έχουν πια ΟΛΟΙ οι γιατροί, αρκεί να έχουν κωδικό στο σύστημα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης και ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΠΥΥ!!!!! Έτσι δεν χρειάστηκε καν να πάω στους αντιπαθέστατους γιατρούς του ΙΚΑ, ούτε στους συμβεβλημένους που κάνουν λες και είναι αγγαρεία! Ο ένας συμβεβλημένος μου ζήτησε 10 Ευρώ για να μου τα γράψει και ο άλλος μου άνοιξε τα μάτια και μου είπε ότι μπορεί να σου τα γράψει ο εξωσωμ. μου αν είναι στο σύστημα. Ε, και είναι μου τα έγραψε και αύριο θα πάω να τα πάρω!!!

Poeta
02-04-12, 13:44
Γεια σε όλες τις κοπέλες και καλό μήνα να έχουμε!!!:p:p

Πριν από 2 εβδομάδες μάθαμε πως δεν υπάρχει φυσιολογικός τρόπος σύλληψης και πρέπει να πάμε μέσω εξωσωματικής...
Την Πέμπτη που μας ερχεται έχουμε το 1ο μας ραντεβού με γιατρό ειδικό σε εξωσωματικές για να συζητήσουμε το θέμα και να αποφασίσουμε αν θα κάνουμε την πρώτη μας απόπειρα σε αυτόν ή όχι...

Εχω ΙΚΑ - ΕΟΠΥΥ πλέον και έχω καταμπερδευτεί...Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα ήταν μεγάλη βοήθεια...;)

1. Πρέπει να πάρω τηλ για την επιτροπή πριν αποφασίσω σε ποιον γιατρό θα κάνω την εξωσωματική...?Επίσης δεν ξέρω τι πρωτόκολλο θα πρέπει να αποφασίσω...
2.Αν μου κλείσουν να περάσω από επιτροπή σε πχ 2-3 μήνες , μπορώ να πάρω τα φάρμακα από το κέντρο εξωσωματικής , να μην χάσω χρόνο περιμένοντας και όταν φτάσει ο χρόνος, πάω τα γραφω κ τους τα επιστρέφω...είναι κάτι που το κάνουν...?
3. στην σελίδα του ΙΚΑ λεει πως οι γυναίκες υποβάλλονται σε γυναικολογική εξέταση...Ανατρίχιασα στην σκέψη..?Ισχύει κάτι τέτοιο..?

Και άλλες απορίες είχα αλλα τις ξέχασα...;) αυτές τις μέρες το μυαλό μου είναι πουρές...

Αν γνωρίζει κάποια θα με βοηθήσει πολύ!!!
Ευχαριστώ!!

Sunty
02-04-12, 15:56

Πριν από 2 εβδομάδες μάθαμε πως δεν υπάρχει φυσιολογικός τρόπος σύλληψης και πρέπει να πάμε μέσω εξωσωματικής...
Την Πέμπτη που μας ερχεται έχουμε το 1ο μας ραντεβού με γιατρό ειδικό σε εξωσωματικές για να συζητήσουμε το θέμα και να αποφασίσουμε αν θα κάνουμε την πρώτη μας απόπειρα σε αυτόν ή όχι...

Εχω ΙΚΑ - ΕΟΠΥΥ πλέον και έχω καταμπερδευτεί...Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα ήταν μεγάλη βοήθεια...;)

1. Πρέπει να πάρω τηλ για την επιτροπή πριν αποφασίσω σε ποιον γιατρό θα κάνω την εξωσωματική...?Επίσης δεν ξέρω τι πρωτόκολλο θα πρέπει να αποφασίσω...
2.Αν μου κλείσουν να περάσω από επιτροπή σε πχ 2-3 μήνες , μπορώ να πάρω τα φάρμακα από το κέντρο εξωσωματικής , να μην χάσω χρόνο περιμένοντας και όταν φτάσει ο χρόνος, πάω τα γραφω κ τους τα επιστρέφω...είναι κάτι που το κάνουν...?
3. στην σελίδα του ΙΚΑ λεει πως οι γυναίκες υποβάλλονται σε γυναικολογική εξέταση...Ανατρίχιασα στην σκέψη..?Ισχύει κάτι τέτοιο..?

Και άλλες απορίες είχα αλλα τις ξέχασα...;) αυτές τις μέρες το μυαλό μου είναι πουρές...

Αν γνωρίζει κάποια θα με βοηθήσει πολύ!!!
Ευχαριστώ!!

Poeta βρες το γιατρό να τα κανονισετε πρώτα και παραλληλα κλεισε και ένα ραντεβού με την επιτροπή η οποία είναι ένα μήνα μετα περιπου. Θα πρέπει να κανεις, στο διαστημα αυτό, κα΄ποιες εξετασεις προκειμενου να περασεις απο επιτροπή. επομενως θα χρειαστεις απαραιτητα γιατρο για να σε κατευθυνει και να στις γραψει. Επίσης ο γιατρος πρέπει να σου γραψει ποια φαρμακα θα παρεις. Επίσης, πρέπει να αποδεικνύεται με εξετασεις η αναγκη εωσωματικής. Μπες στο site του ΙΚΑ για να παρεις μια ιδεα για το ποιες εξετασεις χρειαζονται.
Αν δεν κανω λαθος πρέπει να υπαρχουν 2 σπερμοδιαγραμματα με χρονική απόσταση μεταξύ τους, εκ των οποίων το ένα πρέπει να το κανεις στο ΙΚΑ (νομιζω). Επομενως μαλλον δεν προλαβαινεις άμεσα να ξεκινήσεις. Σε ΄2-3 μηνες το βλέπω.
Να ξερεις ότι ο γιατρός μπορεί να ξερει λεπτομερειες να σε κατευθύνει.

Poeta
02-04-12, 17:41
Poeta βρες το γιατρό να τα κανονισετε πρώτα και παραλληλα κλεισε και ένα ραντεβού με την επιτροπή η οποία είναι ένα μήνα μετα περιπου. Θα πρέπει να κανεις, στο διαστημα αυτό, κα΄ποιες εξετασεις προκειμενου να περασεις απο επιτροπή. επομενως θα χρειαστεις απαραιτητα γιατρο για να σε κατευθυνει και να στις γραψει. Επίσης ο γιατρος πρέπει να σου γραψει ποια φαρμακα θα παρεις. Επίσης, πρέπει να αποδεικνύεται με εξετασεις η αναγκη εωσωματικής. Μπες στο site του ΙΚΑ για να παρεις μια ιδεα για το ποιες εξετασεις χρειαζονται.
Αν δεν κανω λαθος πρέπει να υπαρχουν 2 σπερμοδιαγραμματα με χρονική απόσταση μεταξύ τους, εκ των οποίων το ένα πρέπει να το κανεις στο ΙΚΑ (νομιζω). Επομενως μαλλον δεν προλαβαινεις άμεσα να ξεκινήσεις. Σε ΄2-3 μηνες το βλέπω.
Να ξερεις ότι ο γιατρός μπορεί να ξερει λεπτομερειες να σε κατευθύνει.

Sunty μου, την Πέμπτη θα πάω στον γιατρό για πρώτη φορά..
Είναι πολύ πιθανό να παω σε αυτόν για εξωσωματική αφού έχουν πάε 5 κοπέλες από τον κύκλο μου κ είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα...:p
Ο απλός γυναικολόγος μου , μου είχε έδωσε κ έκανα ήδη κάποιες εξετάσεις..
Σαλπιγγογραφία, ορμονολογικές και σπερμοδιάγραμμα ο άντρας μου..
επειδή οι σάλπιγγες έχουν θέμα , λεει πως δεν χρει'αζονται σπερμοδιάγραμμα οπότε λογικά πάντα (γιατί με αυτούς ποτέ δεν ξέρεις) γλυτώνουμε ένα 3μηνο αναμονής...
Επίσης από την σαλπιγγογραφία προκύπτει πως η μοναδική λύση είναι η εξωσωματική..
Δεν ξέρω αν θα μου ζητήσει ο γιατρόε άλλες εξετάσεις ή αν θα με βάλει να κάνω υστεροσκόπηση...
Ισως αυτό να με καθυστερήσει κ φυσικά το ραντεβού της επιτροπής..
θα τηλ το πρωί..
εσενα πόσο καιρό μετα σου έκλεισαν?

Sunty
02-04-12, 17:56
poeta, ένα μην αμετα μου είχαν κλεισει. Τελικά δεν περασα από Επιτροπή και πήρα λιγοτερες μοναδες για σπερματεγχυση.

kathi
02-04-12, 18:58
καλησπερα και απο εμενα, πρεπει να διαβασεις το site του ικα με καθε λεπτομερεια, αναφερει και κατι για την σαλπιγγογραφια, η επιτροπη γυναικολογικη εξεταση δεν σου κανει, μεσα σε 5 λεπτα σε εχει ξεπεταξει, αρκει να εχεις τα χαρτια που ζητανε παντως κλεισε ραντεβου απο τωρα για να εχεις καιρο να μαζεψεις τα χαρτια σου, υποψιν η σαλπιγγογραφια γινεται συγκεκριμενη ημερα του κυκλου (παραλιγο να χασω τον μηνα γι αυτο) εγω ηταν να ξεκινησω τον γεναρη και τελικα ξεκινησα τον μαρτιο. καλη επιτυχια!!!!

nasia1gr
03-04-12, 21:41
κοριτσια προσοχη ...

ειναι αδικο να μας ταλαιπωρουν με αυτο το τροπο ενημερωθειτε

Σύμφωνα με τη νεότερη σχετική εγκύκλιο του Οργανισμού (Γ55/888/28-12-2011) και με το άρθρο 13 του ενιαίου κανονισμού παροχών υγείας (ΦΕΚ 2456 Β΄ 2011), έγκριση επιτροπής απαιτείται μόνο σε περιπτώσεις όπου κατ’ εξαίρεση χορηγούνται επιπλέον ποσότητες φαρμάκων από αυτές που προβλέπονται στον κανονισμό παροχων.
στο ειδικό έντυπο παραπομπής, που μου δόθηκε, ζητείται να προσκομίσω ληξιαρχική πράξη γάμου, σε αντίθεση με τις υπουργικές αποφάσεις που αφορούν στην αυτεπάγγελτη αναζήτηση πιστοποιητικών από τους φορείς της δημόσιας διοίκησης (ΦΕΚ 373 Β΄ 2005 & ΦΕΚ 1309 Β΄ 2006)

zouzounaki12
04-04-12, 11:39
κοριτσια προσοχη ...

ειναι αδικο να μας ταλαιπωρουν με αυτο το τροπο ενημερωθειτε

Σύμφωνα με τη νεότερη σχετική εγκύκλιο του Οργανισμού (Γ55/888/28-12-2011) και με το άρθρο 13 του ενιαίου κανονισμού παροχών υγείας (ΦΕΚ 2456 Β΄ 2011), έγκριση επιτροπής απαιτείται μόνο σε περιπτώσεις όπου κατ’ εξαίρεση χορηγούνται επιπλέον ποσότητες φαρμάκων από αυτές που προβλέπονται στον κανονισμό παροχων.
στο ειδικό έντυπο παραπομπής, που μου δόθηκε, ζητείται να προσκομίσω ληξιαρχική πράξη γάμου, σε αντίθεση με τις υπουργικές αποφάσεις που αφορούν στην αυτεπάγγελτη αναζήτηση πιστοποιητικών από τους φορείς της δημόσιας διοίκησης (ΦΕΚ 373 Β΄ 2005 & ΦΕΚ 1309 Β΄ 2006)

αυτο στην πραξη τι σημαινει; οτι ουτως ή αλλως δικαιουμαστε καποια ποσοτητα φαρμακων, αλλα για επιπλεον ποσοτητα πρεπει να εχουμε εγκριση απο την επιτροπη;
απ οτι καταλαβαινω ομως αυτο αφορα τα φαρμακα. γιατι για την πραξη της εξωσωματικης πρεπει ετσι κι αλλιως να περασουμε απο την επιτροπη. αρα η ταλαιπωρια παραμενει!!
αν καταλαβαινω εγω κατι λαθος παρακαλω διορθωστε με.

magdoulini
04-04-12, 12:09

ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΟΡΑ ΟΥΤΕ ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΟΥΤΙ ΤΙ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ...

ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΝΤΡΑ,ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ...ουτως η αλλως,επειδη ζητανε δυο σπερμοδιαγραμματα με χρονικη αποσταση 3 μηνων μεταξυ τους,το λιγοτερο που θα περιμενεις για να περασεις απο επιτροπη,ειναι το τριμηνο(εκτος αν ανηκετε σε ιδιαιτερες κατηγοριες που τοτε διαφοροποιουνται οι εξετασεις που ζητουν)

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ,ΜΟΝΟ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ

απο ολα τα χαρτια που θα συγκεντρωσεις,θα εχεις βγαλει και φωτοτυπιες γιατι τις κρατανε για το αρχειο-φακελο τους...αναλυτικα τι εξετασεις χρειαζονται για την επιτροπη,θα βρεις στο site του ΙΚΑ...μην ξεχασεις και φωτο ταυτοτητας σου καθως επισης και προσφατη ληξιαρχικη πραξη γαμου...(αυτο που αναφερετε παραπανω για αναζητηση πιστοποιητικων αυτεπαγγελτα,δεν το ξερω,αυτο που σιγουρα ξερω,ειναι οτι χωρις ληξιαρχικη πραξη γαμου,σε κοβουν)

(σου εχω απαντησει με κεφαλαια για να ξεχωριζουν οι απαντησεις μου)

Cristy
05-04-12, 14:07
...μην ξεχασεις και φωτο ταυτοτητας σου

Αυτό πάλι καινούργιο είναι???

Σόρυ, αλλά κάθε φορά που μπαίνω εδώ μέσα για να ενημερωθώ (νάστε καλά που μοιράζεστε τις εμπειρίες από τον αγώνα σας), όλο και κάτι καινούργιο προκύπτει...

magdoulini
05-04-12, 14:12
Αυτό πάλι καινούργιο είναι???

Σόρυ, αλλά κάθε φορά που μπαίνω εδώ μέσα για να ενημερωθώ (νάστε καλά που μοιράζεστε τις εμπειρίες από τον αγώνα σας), όλο και κάτι καινούργιο προκύπτει...

τελευταια φορα που περασα επιτροπη ηταν το 2009...μου ειχαν ζητησει και φωτο ταυτοτητος...

Cristy
05-04-12, 18:58
τελευταια φορα που περασα επιτροπη ηταν το 2009...μου ειχαν ζητησει και φωτο ταυτοτητος...

Οκ λοιπόν, να πάρουμε κι απ΄ αυτό...
Πολύ "light" ακούγεται μπροστά στα άλλα έτσι κι αλλιώς...

Poeta
06-04-12, 13:20
Καλημερα κοριτσάκια μου!!!!

Πήρα σήμερα για ραντεβού κ μου έκλεισαν για 6/6...

Η υπάλληλος που το σηκωσε ήταν φειδωλή και δεν ηθελε να απαντήσει...
Της είπα πως σύμφωνα με την ιστοσελίδα τους, δε χρειάζεται να έχουμε μαζί σπερμοδιάγραμμα από Δημόσιο Νοσοκομείο γιατί υπαρχει πλήρης απόφραξη σαλπιγγών....
" Εάν υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπίγγων, δεν απαιτείται σπερμοδιάγραμμα και βέβαια σε περίπτωση αποδεδειγμένης με νοσηλεία άμφω χειρουργικής εξαίρεσης σαλπίγγων, δεν απαιτείται ούτε σαλπιγγογραφία.¨ "

Και μου είπε να έχουμε....??/Δεν καταλαβαίνω το γιατί...
Ο άντρας μου έκανε πριν ένα μήνα σπερμοδιάγραμμα σε ιδιωτικό μικροβιολογικό...δεν καταλαβανω γιατί πρέπει να πάει και σε Δημόσιο όταν το λέει σαφέστατα πως δεν χρειάζεται??
Μπας κ το αντιλαμβάνομαι λάθος ρε κορίτσια?
Επίσης η σαλπιγγογραφία μου είναι από ιδιωτική κλινική και υπογεγραμμενη από ακτινολόγο κ όχι γυναικολόγο...
Εχω θέμα σε αυτό????
Συγνώμη αν σας κουράζω αλλά μου το έκλεισε στην μούρη γρήγορα η υπάλληλος κ μετά δεν το σηκώναν...
Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη...

mamana
06-04-12, 13:28
Πες στον γιατρο να σου να σου δωσει ενα ιατρικο σημειωμα που να λεει το ιστορικο σας
κ να το υπογραψει
εγω ετσι εκανα!!!

Poeta
06-04-12, 13:51
Πες στον γιατρο να σου να σου δωσει ενα ιατρικο σημειωμα που να λεει το ιστορικο σας
κ να το υπογραψει
εγω ετσι εκανα!!!

Το ιατρικό σημείωμα πρέπει να είναι από γυναικολόγο του ΕΟΠΥΎ...???
Ξέρω πως θα πρέπει να πάω ούτως ή άλλως για να μου γράψει τα φάρμακα νομίζω ( το ΣΚ θα το μελετήσω εκτενώς)...

gogo38
06-04-12, 16:59
Καλημερα κοριτσάκια μου!!!!

Πήρα σήμερα για ραντεβού κ μου έκλεισαν για 6/6...

Η υπάλληλος που το σηκωσε ήταν φειδωλή και δεν ηθελε να απαντήσει...
Της είπα πως σύμφωνα με την ιστοσελίδα τους, δε χρειάζεται να έχουμε μαζί σπερμοδιάγραμμα από Δημόσιο Νοσοκομείο γιατί υπαρχει πλήρης απόφραξη σαλπιγγών....
" Εάν υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπίγγων, δεν απαιτείται σπερμοδιάγραμμα και βέβαια σε περίπτωση αποδεδειγμένης με νοσηλεία άμφω χειρουργικής εξαίρεσης σαλπίγγων, δεν απαιτείται ούτε σαλπιγγογραφία.¨ "

Και μου είπε να έχουμε....??/Δεν καταλαβαίνω το γιατί...
Ο άντρας μου έκανε πριν ένα μήνα σπερμοδιάγραμμα σε ιδιωτικό μικροβιολογικό...δεν καταλαβανω γιατί πρέπει να πάει και σε Δημόσιο όταν το λέει σαφέστατα πως δεν χρειάζεται??
Μπας κ το αντιλαμβάνομαι λάθος ρε κορίτσια?
Επίσης η σαλπιγγογραφία μου είναι από ιδιωτική κλινική και υπογεγραμμενη από ακτινολόγο κ όχι γυναικολόγο...
Εχω θέμα σε αυτό????
Συγνώμη αν σας κουράζω αλλά μου το έκλεισε στην μούρη γρήγορα η υπάλληλος κ μετά δεν το σηκώναν...
Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη...

τα έχουμε ξαναπεί στο ίδιο ποστ για την συγκεκριμένη υπάλληλο...τα ίδια και τα ίδια κάνει σε όλες η άσχετη! Είναι μία άσχετη και μισή και το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να γράφει τις βεβαιώσεις που τις υπαγορεύει η επιτροπή και τίποτα άλλο. ΜΟΝΟ οι 3 γιατροί της Επιτροπής ξέρουν τι γίνεται με τους νόμους και τα δικαιολογητικά-εμένα με έχει καταταλαιπωρήσει η ασχετοσύνη της. Ό,τι λέει στο σάιτ ισχύει, μην την ξαναρωτήσεις τίποτα, δεν έχει ιδέα!

Poeta
06-04-12, 17:40
Ααααα οπότε μιλάμε για ασχετοσύνη της υπαλλήλου...

Με συγχυσε πρωι-πρωί γιατί δεν "με άκουγε" καν....

Την σαλπιγγογραφία την έκανα στο ΜΗΤΈΡΑ...Πειράζει που την έχει υπογράψει ακτινολόγος...??

gogo38
06-04-12, 21:57
Ααααα οπότε μιλάμε για ασχετοσύνη της υπαλλήλου...

Με συγχυσε πρωι-πρωί γιατί δεν "με άκουγε" καν....

Την σαλπιγγογραφία την έκανα στο ΜΗΤΈΡΑ...Πειράζει που την έχει υπογράψει ακτινολόγος...??

δεν νομίζω...η σαλπιγγογραφία τους ενδιαφέρει και να την δουν...έτσι και αλλιώς νομίζω είναι ακτινολογική εξέταση, όχι γυναικολογική, θέλω να πω ακτινολόγος την κάνει...

Cristy
06-04-12, 23:48
τα έχουμε ξαναπεί στο ίδιο ποστ για την συγκεκριμένη υπάλληλο...τα ίδια και τα ίδια κάνει σε όλες η άσχετη! Είναι μία άσχετη και μισή και το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να γράφει τις βεβαιώσεις που τις υπαγορεύει η επιτροπή και τίποτα άλλο. ΜΟΝΟ οι 3 γιατροί της Επιτροπής ξέρουν τι γίνεται με τους νόμους και τα δικαιολογητικά-εμένα με έχει καταταλαιπωρήσει η ασχετοσύνη της. Ό,τι λέει στο σάιτ ισχύει, μην την ξαναρωτήσεις τίποτα, δεν έχει ιδέα!

Νάσαι καλά βρε gogo!
Κι εμένα με έχει εκνευρίσει πάρα πολύ η συγκεκριμένη υπάλληλος: παίρνεις τηλ για να λύσεις μια απορία και σου προκύπτουν 10.
Αυτοί οι 3 γιατροί της επιτροπής δεν βγαίνουν στα τηλέφωνα να λύνουν απορίες???

magdoulini
09-04-12, 12:20
δεν νομίζω...η σαλπιγγογραφία τους ενδιαφέρει και να την δουν...έτσι και αλλιώς νομίζω είναι ακτινολογική εξέταση, όχι γυναικολογική, θέλω να πω ακτινολόγος την κάνει...

η σαλπιγγογραφια υπογραφεται απο ακτινολογο και οχι απο γυναικολογο,ακτινολογικη εξεταση ειναι...και δεν τους πειραζει που ειναι απο ιδιωτικο μαιευτηριο...

MarianS
16-04-12, 13:52
Χριστος Ανεστη!

Ηθελα να σας ρωτήσω:

1) Μεχρι πόσες μοναδες μπορει να παρω αν περάσω από Επιτροπή;

2) Εχω παρει γκοναλ για πρόκληση ωορρηξίας χωρίς επιτροπή. Πρέπει να περάσει 4μηνο να παρω παλι για εξωσωματική αφού περάσω από επιτροπή;

gogo38
17-04-12, 08:23
Χριστος Ανεστη!

Ηθελα να σας ρωτήσω:

2) Εχω παρει γκοναλ για πρόκληση ωορρηξίας χωρίς επιτροπή. Πρέπει να περάσει 4μηνο να παρω παλι για εξωσωματική αφού περάσω από επιτροπή;

1. μέχρι 5000 για εξωσωματική και 3000 για σπερματέγχυση.
2. νομίζω πως όχι αλλά καλύτερα ας μας διαφωτίσει κάποια κοπέλα που να το έχει κάνει καλύτερα.

Poeta
23-04-12, 11:14
καλημέρα σε όλες !!!

Εκλεισα ραντεβού για επιτροπή στις 6/6/2012...

Από χαρτιά έχω μαζέψει :
-σαλπιγγογραφία
-ληξιαρχική πράξη γάμου
-φωτοτυπίες ταυτότητας

και εκρεμμεί να κάνω υπέρηχο..
Σπερμοδιαγράμματα σύφμωνα με την σελίδα τους , δεν χρειαζόμαστε αφού υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπιγγών..

ήθελα να ρωτήσω:
1. Πριν πάω στην επιτροπή , πρέπει να έχω γνωμάτευση ή κάποιο παραπεμτικό από γιατρό του ΕΟΠΥΥ ή απο τον δικο μου γιατρό, που να εξηγεί τους λόγους που χρειάζεται να κάνω εξωσωματική?
2.Αφού πάρω την έγκριση της επιτροπής , πάω απευθείας στο φαρμακείο να πάρω τα φάρμακα ή χρειάζεται να πάω και από κάποιο ΙΚΑ για θεώρηση???

Σας ευχαριστώ!!

magdoulini
23-04-12, 13:18
καλημέρα σε όλες !!!

Εκλεισα ραντεβού για επιτροπή στις 6/6/2012...

Από χαρτιά έχω μαζέψει :
-σαλπιγγογραφία
-ληξιαρχική πράξη γάμου
-φωτοτυπίες ταυτότητας

και εκρεμμεί να κάνω υπέρηχο..
Σπερμοδιαγράμματα σύφμωνα με την σελίδα τους , δεν χρειαζόμαστε αφού υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπιγγών..

ήθελα να ρωτήσω:
1. Πριν πάω στην επιτροπή , πρέπει να έχω γνωμάτευση ή κάποιο παραπεμτικό από γιατρό του ΕΟΠΥΥ ή απο τον δικο μου γιατρό, που να εξηγεί τους λόγους που χρειάζεται να κάνω εξωσωματική?
2.Αφού πάρω την έγκριση της επιτροπής , πάω απευθείας στο φαρμακείο να πάρω τα φάρμακα ή χρειάζεται να πάω και από κάποιο ΙΚΑ για θεώρηση???

Σας ευχαριστώ!!

οταν κανεις και τον υπερηχο πρεπει να κλεισεις ραντεβου με γυναικολογο του ικα ο οποιος σου δινει το παραπεμπτικο για την επιτροπη εξωσωματικης αφου ελεξει ολα τα χαρτια σου...ο δικος σου γυναικολογος εφοσον δεν ειναι στο ικα,δεν κανει...
μολις παρεις την εγκριση της επιτροπης και εφοσον εχεις ηδη την συνταγογραφηση απο το κεντρο που θα κανεις την προσπαθεια σου η απο τον γιατρο σου,πας στο φαρμακειο του ικα για τα ακριβα φαρμακα που δινονται δωρεαν και για τα υπολοιπα πας στο φαρμακειο της γειτονιας σου με συμμετοχη 25%...ξεκινας παντα απο το φαρμακειο του ικα

Poeta
23-04-12, 13:49
οταν κανεις και τον υπερηχο πρεπει να κλεισεις ραντεβου με γυναικολογο του ικα ο οποιος σου δινει το παραπεμπτικο για την επιτροπη εξωσωματικης αφου ελεξει ολα τα χαρτια σου...ο δικος σου γυναικολογος εφοσον δεν ειναι στο ικα,δεν κανει...
μολις παρεις την εγκριση της επιτροπης και εφοσον εχεις ηδη την συνταγογραφηση απο το κεντρο που θα κανεις την προσπαθεια σου η απο τον γιατρο σου,πας στο φαρμακειο του ικα για τα ακριβα φαρμακα που δινονται δωρεαν και για τα υπολοιπα πας στο φαρμακειο της γειτονιας σου με συμμετοχη 25%...ξεκινας παντα απο το φαρμακειο του ικα

Σε ευχαριστώ πολύ magdoulini...
Υπέρηχο ακόμα δεν έχω κάνει, θα πάω μες στον Μάιο...
Ο γυναικολόγος πρέπει να είναι του ΙΚΑ ή μπορώ να πάω και σε συμβεβλημένο του ΕΟΠΥΥ...?
Ελπίζω να μου δώσουν το παραπεμπτικό παρότι δεν είμαι ασθενής τους...
Το λέω αυτό γιατί ένας που πήγα να μου γράψει εξέταση προλακτίνης, με το ζόρι με δέχτηκε..
Είπε πως ο γιατρός μου έπρεπε να είχε ηλ.συνταγογράφηση...Το δίκιο του σωστό, δε λέω, αλλά τι να κάνω εγώ που ο δικός μου δεν έχει???
Από το κέντρο μου έχουν δώσει σε μια κόλλα Α4 με την επωνυμία του κέντρου, τα φάρμακα που πρέπει να πάρω...Τους καλύπτει ως συνταφογράφηση ή θέλουν κάτι πιο επίσημο..? Και με το ίδιο χαρτί του κέντρου πάω στο φαρμακείο του ΙΚΑ ..?
Συγνώμη που ρωτάω χαζά ενδεχομένως , αλλά έχω ταλαιπωρηθεί κατά διαστήματα για διάφορα με το ΙΚΑ ,και θέλω στην συγκεκριμένη φάση να τα έχω όλα στην εντέλεια...

MarianS
23-04-12, 15:03
Και μια άλλη ερωτησούλα αν καποιο κοριτσακι ξερει: κατέθεσα πέρισυ 8-4-12 στο οπαδ για το επίδομα εξωσωματικής και ακομα τιποτα δεν έχω λαβει. Εχει κάποια κοπέλα αναλογη εμπειρία για το πότε και αν βαζουν τα χρήματα;

magdoulini
24-04-12, 12:58
στην ουσια πλεον δεν υπαρχει ικα,υπαρχει ενας ενιαιος φορεας ο εοπυυ...οποτε φανταζομαι οτι ολοι οι γυναικολογοι θα κανουν την δουλεια σου...παραυτα,προτεινω να κλεισεις ραντεβου μεσω του 184 που κλειναμε παλια τα ραντεβου σε γιατρους του ικα,δεν αργουν,ωστε σιγουρα να μην συναντησεις αλλο εμποδιο...
για τα φαρμακα,εμενα μου τα συνταγογραφουσε ο εξωσωματικος μου...φανταζομαι ομως,οτι εφοσον η συνταγη που εχεις,εχει επανω το λογοτυπο του κεντρου και τις ακριβης ποσοτητες φαρμακων που θα χρειαστεις,δεν θα εχεις προβλημα.ευχομαι να ξεμπερδεψεις συντομα,μεγαλη ταλαιπωρια αυτη η διαδικασια

magdoulini
24-04-12, 13:05
Και μια άλλη ερωτησούλα αν καποιο κοριτσακι ξερει: κατέθεσα πέρισυ 8-4-12 στο οπαδ για το επίδομα εξωσωματικής και ακομα τιποτα δεν έχω λαβει. Εχει κάποια κοπέλα αναλογη εμπειρία για το πότε και αν βαζουν τα χρήματα;

νομιζω οτι πλεον οι πληρωμες των ασφαλισμενων για παροχες γινονται καθε τελος του μηνα...κανε ενα τηλεφωνο στις παροχες ενος ικα να σου πουν ακριβως

estrel
24-04-12, 18:57
Καλησπέρα σας! ήθελα να ρωτήσω αν καμιά σας γνωρίζει κάτι σχετικό με την "γνωμάτευση από ανδρολόγο κτλ, για τη διενεργηθείσα προσπαθεια βελτίωσης του σπέρματος," την οποία θέλουν στην Επιτροπή σε περίπτωση "παθολογικού σπερμοδιαγράμματος" Εμείς έχουμε θέμα "ασθενοσπερμίας" και ποτέ ο γιατρός δεν υπονόησε ότι μπορεί να γίνει κάποια προσπάθεια βελτίωσης και δεν έχουμε κάνει και τίποτε σχετικό... οπότε; ξέρεις κάποια σας κάτι σχετικό; είχει κάποια τέτοια γνωμάτευση πηγαίνοντας στην επιτροπή; ευχαριστώ ..

gogo38
24-04-12, 20:56
Χριστος Ανεστη!

Ηθελα να σας ρωτήσω:

τελικά εντάξει με το 2).? τι έγινε?

MarianS
24-04-12, 20:59
gogo μου ειπαν ότι ειναι ασχετο το ένα με το άλλο. Να το δουμε και στη πράξη

gogo38
24-04-12, 22:42
gogo μου ειπαν ότι ειναι ασχετο το ένα με το άλλο. Να το δουμε και στη πράξη

οκ θα μας πεις. καλή συνέχεια!

kathi
24-04-12, 22:57
Καλησπέρα σας! ήθελα να ρωτήσω αν καμιά σας γνωρίζει κάτι σχετικό με την "γνωμάτευση από ανδρολόγο κτλ, για τη διενεργηθείσα προσπαθεια βελτίωσης του σπέρματος," την οποία θέλουν στην Επιτροπή σε περίπτωση "παθολογικού σπερμοδιαγράμματος" Εμείς έχουμε θέμα "ασθενοσπερμίας" και ποτέ ο γιατρός δεν υπονόησε ότι μπορεί να γίνει κάποια προσπάθεια βελτίωσης και δεν έχουμε κάνει και τίποτε σχετικό... οπότε; ξέρεις κάποια σας κάτι σχετικό; είχει κάποια τέτοια γνωμάτευση πηγαίνοντας στην επιτροπή; ευχαριστώ ..

περασα επιτροπη τον φεβρουαριο ακριβως με την ιδια αιτιολογια, δεν μου ζητησαν τιποτα αλλο το περασαν ετσι, μεσα σε δυο μερες ειχα την απαντηση. οποτε μην ανησυχεις....

zouzounaki12
25-04-12, 08:12
μολις ανετρεξα στη σχετικη διατυπωση, που υπαρχει στο site του ικα, και αφορα τα σπερ/τα. αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι θελουν γνωματευση οταν το σπερμα ειναι παθολογικο. οταν ομως ειναι απο 1,000,000 εως ασθενοσπερμια δεν χρειαζεται γνωματευση(ισως επειδη δεν υπαρχει προοπτικη υοσιαστικης βελτιωσης;;;;λεω εγω) ρωτησε και το γιατρο σας, θα σου πει εκεινος.

estrel
25-04-12, 08:12
kathi, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! με γλιτώνεις από πολύ παράνοια και άγχος... εύχομαι να είναι όλα καλά για εσένα..

estrel
25-04-12, 08:19
zouzoumaki12, o γιατρός είναι σε δημόσειο νοσοκομείο, μια χαρά μου φαίνεται ο άνθρωπος αλλα τα πολύ γραφειοκρατικά δεν τα κατέχει.. :), θα πάμε μάλλον και σε κάποιον ενδοκρινολόγο - ανδρολόγο, μήπως μπορεί να μας γράψει κάτι σχετικό ... το γεγονός πάντως πως δεν έχω συναντήσει εδώ στο forum από άλλες κοπέλες κάποια αναφορά σε αυτή τη βεβαίωση, και μετά και από αυτό που έγραψε και η kathi, με κάνουν να πιστεύω ότι μάλλον τα μικρά σχόλια που γράφουν στα σπερμοδιαγράμματα είναι αρκετα...

zouzounaki12
25-04-12, 12:58
κοριτσια, να ρωτησω κατι;
απο την επιτροπη εξωσωματικης ζητανε παραπεμπτικο απο γιατρο του ικα, σωστα;
εγω λοιπον πηρα τηλεφωνο στο ικα της περιοχης μου για να με κατευθυνουν.... η υπαλληλος σα να επεσε απο τα συννεφα μολις της εξηγησα τι ηθελα!! μετα απο μια παυση(ισως για να με ξεφορτωθει;;)με παρεπεμψε σε γιατρο που ηταν παλια(προ εποχης ΕΟΠΥΥ) στο ικα.....
παιρνω κι εγω η αμοιρη τηλεφωνο σ αυτον το γιατρο για να τσεκαρω οτι μπορει να μου δωσει το παραπεμπτικο.... μολις μ ακουει ο ανθρωπος εβαλε τις φωνες: ειμαστε στο μηνα Μαιο, μου λεει, και δεν εχει συνειδητοποιησει κανεις οτι δεν υπαρχει πλεον ΙΚΑ αλλα ΕΟΠΥΥ; θα πας σε γυναικολογο του ΕΟΠΥΥ ή και σε νοσοκομειακο γυναικολογο γιατι και αυτος ειναι στον ΕΟΠΥΥ.....
εγω τωρα τι να κανω;;;
σημερα ολη μερα προσπαθω να επικοινωνησω παλι με την επιτροπη εξωσωματικης, για να μου το διευκρινησουν αυτο, αλλα ματαια!!!!!!!!.......
αλλοτε το τηλεφωνο καλει κανονικα και δεν το σηκωνουν και αλλοτε δειχνει πως "μιλαει".:confused::confused:(οχι που θα κατσουν να σκασουν για εμας)...
σας παρακαλω πολυ, αν καποια κοπελα γνωριζει με σιγουρια τι ακριβως ισχυει ας με ενημερωσει κι εμενα απο τι γιατρο θα πρεπει να παρω τελικα το παραπεμπτικο:(:(:(:(:(:(

Cristy
25-04-12, 13:58
στην ουσια πλεον δεν υπαρχει ικα,υπαρχει ενας ενιαιος φορεας ο εοπυυ...οποτε φανταζομαι οτι ολοι οι γυναικολογοι θα κανουν την δουλεια σου...παραυτα,προτεινω να κλεισεις ραντεβου μεσω του 184 που κλειναμε παλια τα ραντεβου σε γιατρους του ικα,δεν αργουν,ωστε σιγουρα να μην συναντησεις αλλο εμποδιο...

Παραταύτα και παρότι θεωρούσα ότι επειδή κάνω εξωσωματικές σε δημόσιο νοσοκομείο δεν θα έχω πρόβλημα με το χαρτί του επίκουρου καθηγητή από το Αρεταίειο, η κυρία που απαντά το τηλ της επιτροπής, συνέστησε χαρτί από γιατρό ΙΚΑ.
Σκεφτόμενη λοιπόν ως ανωτέρω, έκλεισα ραντεβού με συμβεβλημένο ιδιώτη με τον ΕΟΠΥΥ: ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ. Δεν είχε ιδέα τι του έλεγα και μου συνέστησε να τηλ στο 184 για γιατρό του ΙΚΑ.
Οκ, πήρα τηλ στο 184 και έκλεισα το εν λόγω ραντεβού στο ΙΚΑ της γειτονιάς μου, απόγευμα (το ΙΚΑ της γειτονιάς μου έχει και απογευματινά ιατρεία): ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΣ. Ο γιατρός είπε "δεν ξέρουν στο 184. Αυτές οι δουλειές γίνονται το πρωί, αλλά μπορεί και κάποιος δικός σας να έρθει και να το φτιάξει".
Εν τω μεταξύ άλλαξα κέντρο, επισκεύτηκα το ΓΕΝΕΣΙΣ. Οι κοπέλες εκεί ισχυρίζονται ότι με το παραπεμπτικό του Πάντου είμαι καλυμένη.
Την τύφλα μου δεν έχω καταλάβει.
Μπορεί να στείλω τη μαμά μου αύριο στο ΙΚΑ για καλό και για κακό...
(Αν μπορεί κάποιος τρίτος να φτιάξει την εν λόγω βεβαίωση με το χαρτί του άλλου γιατρού, τότε τι ακριβώς εξασφαλίζουν με τη βεβαίωση???)
Περνάω επιτροπή αυτήν την Παρακευή, ο Θεός βοηθός...

magdoulini
25-04-12, 14:17
το χαρτι του παντου,δεν κανει 100%!!!! το παραπεμπτικο απο τον γιατρο του ικα εγω το ειχα παρει και για τις δυο φορες που περασα απο επιτροπη,το απογευμα και κανεις δεν μου ειπε κατι αναλογο...δυστυχως απο τοτε που ξεκινησε την λειτουργια του ο ΕΟΠΥΥ κανεις δεν εχει ακριβη ενημερωση για τα ισχυοντα...παντως ο γιατρος του ικα,δεν ξερει τι του γινεται,για να ειναι στο ικα,προφανως και ειναι συμβεβλημενος με τον ΕΟΠΥΥ διοτι στην ουσια,ικα πλεον δεν υπαρχει,ο φορεας ειναι ενας και ονομαζεται ΕΟΠΥΥ...

zouzounaki12
25-04-12, 14:25
το χαρτι του παντου,δεν κανει 100%!!!! το παραπεμπτικο απο τον γιατρο του ικα εγω το ειχα παρει και για τις δυο φορες που περασα απο επιτροπη,το απογευμα και κανεις δεν μου ειπε κατι αναλογο...δυστυχως απο τοτε που ξεκινησε την λειτουργια του ο ΕΟΠΥΥ κανεις δεν εχει ακριβη ενημερωση για τα ισχυοντα...παντως ο γιατρος του ικα,δεν ξερει τι του γινεται,για να ειναι στο ικα,προφανως και ειναι συμβεβλημενος με τον ΕΟΠΥΥ διοτι στην ουσια,ικα πλεον δεν υπαρχει,ο φορεας ειναι ενας και ονομαζεται ΕΟΠΥΥ...
καλησπερα κοριτσι... εσυ περασες προ ή μετα εοπυυ; ο γιατρος που σου εσωσε το παραπεμπτικο ηταν συμβεβλημενος με το ικα ή μα τον εοπυυ;;; εχω μπερδευτει εντελως:!::-(

magdoulini
25-04-12, 14:32
καλησπερα κοριτσι... εσυ περασες προ ή μετα εοπυυ; ο γιατρος που σου εσωσε το παραπεμπτικο ηταν συμβεβλημενος με το ικα ή μα τον εοπυυ;;; εχω μπερδευτει εντελως:!::-(

περασα προ ευοπυυ ζουζουνακι...ο παθολογος που πηγα τις προαλλες μου ειπε οτι πλεον υπαρχει εοπυυ,ολοι οι γιατροι ανηκουν εκει...ουφ μεγαλο μπλεξιμο και τοση ταλαιπωρια πια...

kathi
25-04-12, 22:01
λοιπον κοριτσια, περασα απο την επιτροπη τον φεβρουαριο και ηταν η περιοδος που ειχα πεσει πανω στις μεγαλες αλλαγες, εγω εχω τεβε παρ΄ολα αυτα μου ζητουσαν παραπεμπτικο απο γιατρο του ικα ετσι και εγω εκλεισα ενα πρωινο ραντεβου σε γιατρο του ικα μου συμπληρωσε το παραπεμπτικο και πηγα και ευτυχως το δεχτηκαν, τωρα τι δουλεια ειχα εγω του τεβε με το ικα αυτο ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο, υποτιθεται οτι ειμαστε εοπυυ αλλα σου λενε πηγαινε στο τεβε για οτι αλλα χαρτια θελεις.....οτι να ναι....γερα στομαχια και υπομονη.

gogo38
25-04-12, 22:30
προ εοπυυ ήθελες παραπεμπτικό από ΙΚΑτζή αλλά τώρα μπορείς από οποιονδήποτε είναι του ΕΠΟΠΥΥ. Ο μαντούδης για να καταλάβετε που έκανα την 2η (Γέννημα) είναι εοπυυ και μου έγραψε αυτός τα φάρμακα για το φαρμακείο του ΙΚΑ!άρα και παραπεμπτικό μπορείς να πάρεις από οποιονδήποτε είναι εοπυυ....cristy o Πάντος είναι συμβεβλημένος? αν ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα...

kat76
26-04-12, 09:23
Στο Γεννεσις (στη γραμματεια) μπορουν να γραψουν ηλεκτρονικα τα φαρμακα με την εγκριτικη αποφαση της επιτροπης κ μετα να τα παρεις απο το φαρμακειο του Ικα, αλλα δε νομιζω οτι μπορουν να δωσουν παραπεμπτικο για την επιτροπη (δεν ειναι συμβεβλημενοι). Γενικως ενα μπερδεμα! Το παραπεμπτικο το ειχα παρει απο γυναικολογο του ΙΚΑ, αν κ εγω πρωην ΟΠΑΔ ειμαι.

kathi
26-04-12, 11:09
και εμενα η γυναικολογος μου ηταν συμβεβλημμενη με τον εοπυυ αλλα δεν μου το δεχτηκαν το χαρτι της, οταν πηγα ομως σε γυναικολογο του ικα το δεχτηκαν.....και σας ειπα και παλι ειχα πεσει ακριβως πανω στις αλλαγες που ολοι ψαχνοταν...
kat76 σε τι σταδιο εισαι? γιατι σε εχασα για ενα διαστημα....

zouzounaki12
26-04-12, 13:05
και εμενα η γυναικολογος μου ηταν συμβεβλημμενη με τον εοπυυ αλλα δεν μου το δεχτηκαν το χαρτι της, οταν πηγα ομως σε γυναικολογο του ικα το δεχτηκαν.....και σας ειπα και παλι ειχα πεσει ακριβως πανω στις αλλαγες που ολοι ψαχνοταν...
οταν λες πως πηγες σε γυναικολογο του ικα εννοεις πως πηγες στα πολυιατρεια του ικα και βρηκες εκει καποιον γυναικολογο(ο οποιος τωρα ειναι στον εοπυυ) και σου εδωσε το παραπεμπτικο;

zouzounaki12
26-04-12, 13:08
μεσα στα πολυιατρεια του ικα υπαρχουν γιατροι τωρα; εγω ειμαι οπαδ και δεν εχω ιδεα τι γινεται με το ικα

kathi
26-04-12, 13:29
οταν λες πως πηγες σε γυναικολογο του ικα εννοεις πως πηγες στα πολυιατρεια του ικα και βρηκες εκει καποιον γυναικολογο(ο οποιος τωρα ειναι στον εοπυυ) και σου εδωσε το παραπεμπτικο;

οχι ρε ζουζουνακι12, εγω εχω τεβε, πηρα τηλ. στο 184 και μου εκλεισαν ραντεβου στο ικα της περιοχης μου δεν ξερωαν ο γιατρος ειναι εοπυυ τωρα, παντως οπως ειπα και πιο πανω και η γιατρος μου που ηταν εοπυυ, το παραπεμπτικο δεν το ειχε, δεν τις το ειχαν στειλει καν, ετσι και εγω πηγα σε γιατρο του ικα οπου και εκανα δουλεια, μου εδωσε το παραπεμπτικο μου λεει μαζεψε τα χαρτια που ζητανε και ξαναελα να σου το υπογραψω, ετσι και εκανα, χαμος γινεται υποτιθεται οτι εχουμε εοπυυ αλλα σε στελνουν στο ικα ή στο τεβε αναλογα για το τι χαρτι χρειαζεσαι, αστα να πανε....

kat76
26-04-12, 18:51

Οπως βλεπεις κ απο την υπογραφη μου, η εξωσωματικη πετυχε κ ειμαι εγκυος! :D Τη Δευτερα θα κανω τον 1ο υπερηχο! Εσυ τι εκανες? Κ εγω σ εχασα...

kathi
26-04-12, 19:17
Οπως βλεπεις κ απο την υπογραφη μου, η εξωσωματικη πετυχε κ ειμαι εγκυος! :D Τη Δευτερα θα κανω τον 1ο υπερηχο! Εσυ τι εκανες? Κ εγω σ εχασα...

κοριτσακι μου μπραβο πολυ χαιρομαι, δεν την ειδα καν την υπογραφη σου, και εγω στο ιδιο σταδιο ειμαι μαζι παμε.....καλη μας επιτυχια με το καλο τα μπεμπε μας!!!!!!!!

Cristy
26-04-12, 23:11
Κορίτσια... έστειλα τη μαμά μου στο ΙΚΑ και πήρε το περιβόητο παραπεμπτικό.
Μιλάμε για ξεφτιλισμένα πράγματα:
Ναι, όταν λέμε παραπεμπτικό για την επιτροπή από γιατρό του ΕΟΠΥΥ εννοούμε να πάμε εκεί που ήταν παλιά το ΙΚΑ, στον γιατρό του ΙΚΑ, στα πρωινά ιατρεία. Μόνο αυτοί το έχουν... οι άλλοι ... οι κοινοί ΕΟΠΥΥ... ούτε τόχουν δει, ούτε το ξέρουν, και μπορεί και να φαντάζονται ότι τα δικά τους κάνουν. Αμ δε!!!
Και είναι έτσι το σύστημα, ώστε να πρέπει να πας στο γιατρό του ΙΚΑ, να μαζέψεις τα δικαιολογητικά (γιατί ναι, υπάρχουν και λεπτομέρειες που δεν τις μαθαίνεις αλλιώς) και να ξαναπάς!!!
πχ εδώ είδα για πρώτη φορά ότι οι ορμόνες που ζητάνε στις 39+ πρέπει να είναι τριμήνου... σιγά που θα αφήνανε τόσο σημαντική πληροφορία να διαρρεύσει οι τύποι της επιτροπής.

Κατά τα άλλα το χαρτί μου είναι σα να φωνάζει "ΚΟΨΤΕ ΤΗΝ"...
Εκεί που λέει ορμόνες, ο γιατρός του ΙΚΑ αφού το τίκαρε, έγραψε με μεγάλα γράμματα: "FSH 14,4 - στην κρίση της επιτροπής..." το μονόγραψε και το σφράγισε.

Αύριο θα παιχτεί το έργο...

zouzounaki12
26-04-12, 23:26
δηλαδη θες να πεις οτι μπορει να σε κοψουν για την τιμη της fsh; πιο ειναι το ανωτερο οριο τιμης κι εσυ εισαι πανω απο αυτο;
στις δικες μου εξετασεις εχω fsh13,3 και το οριο συμφωνα με το μικροβιολογικο ειναι 13. αντιμετωπιζω κι εγω τετοιο ενδεχομενο;
ορμονικο ελεγχο ζητανε και για οσες ειναι κατω των 39 ετων;
εγω εχω την εντυπωση πως για τις τελευταιες δεν απαιτειται τετοιο δικαιολογιτικο......

gogo38
26-04-12, 23:51
μην τρελαίνεσαι βρε Κρίστυ μου...εγώ είχα όλες τις ορμόνες φυσιολογικές και παρόλα αυτά με εγκρίνανε-μετά δυσκολίας βέβαια γιατί λέγανε ότι δεν έχεις πρόβλημα κανένα ούτε εσύ ούτε ο άντρας σου, αλλά μόλις τους είπα την ηλικία μου (φαίνομαι μικρότερη) με ρώτησαν αν έχω κάνει σπερματέγχυση και τους είπα ψέματα 4! έτσι με είχε συμβουλέψει ο γιατρός μου γιατί αλλιώς θα με στέλνανε για σπερματέγχυση...όταν με ρώτησαν γιατί δεν υπάρχουν φάρμακα στο βιβλιάριο που να δείχνουν ότι πήρα φάρμακα για σπερμ/ση τους είπα ότι δεν πήρα φάρμακα παρά τώρα τελευταία και τα πλήρωσα από την τσέπη μου γιατί όταν έπρεπε να τα πάρω γρήγορα δεν μπορούσα να περιμένω ραντεβού με γυναικολόγο του ΙΚΑ για να μου τα γράψει σε 15 μέρες που έβρισκα ραντεβού στο 184 ούτε να τρέχω στην Παράσχου να τα παίρνω, ούτε με ενδιέφεραν τα 35 (αν θυμάμαι καλά) Ευρώ που έδινε το ΙΚΑ για σπερμ/ση. Οπότε το βούλωσαν και επίσης όταν τους είπα ότι φυσιολογικά προσπαθώ 2 χρόνια είπαν ΟΚ, τότε έχεις εξαντλήσει τα πάντα, άρα θα σου γράψουμε "παραπομπή λόγο ανεξήγητης υπογονιμότητας. Πάντως να είσαι κλάψα και χαμηλοβλεπούσα-περνάει...

MarianS
27-04-12, 09:26
Cristy, δικοπο μαχαιρι η υψηλή FSH. Mπορει να σε περάσουν μπορει και όχι. Ομως επειδή δεν έχεις κανει καμια εγω πιστευω θα σε περάσουν για να μην σου κοψουν την ελπίδα. Επίσης δε μπορώ να καταλαβω το εξής: αφου ειναι νομιμοποιημενη στην Ελλάδα η δωρεα ωαριων γιατι δεν παιρνούν έτσι και αλλιώς τις περιπτώσεις σα και σενα (με υψηλή FSH) για να προσπαθήσουν με δανεικά;

kathi
27-04-12, 12:03
Κορίτσια... έστειλα τη μαμά μου στο ΙΚΑ και πήρε το περιβόητο παραπεμπτικό.
Μιλάμε για ξεφτιλισμένα πράγματα:
Ναι, όταν λέμε παραπεμπτικό για την επιτροπή από γιατρό του ΕΟΠΥΥ εννοούμε να πάμε εκεί που ήταν παλιά το ΙΚΑ, στον γιατρό του ΙΚΑ, στα πρωινά ιατρεία. Μόνο αυτοί το έχουν... οι άλλοι ... οι κοινοί ΕΟΠΥΥ... ούτε τόχουν δει, ούτε το ξέρουν, και μπορεί και να φαντάζονται ότι τα δικά τους κάνουν. Αμ δε!!!
Και είναι έτσι το σύστημα, ώστε να πρέπει να πας στο γιατρό του ΙΚΑ, να μαζέψεις τα δικαιολογητικά (γιατί ναι, υπάρχουν και λεπτομέρειες που δεν τις μαθαίνεις αλλιώς) και να ξαναπάς!!!
πχ εδώ είδα για πρώτη φορά ότι οι ορμόνες που ζητάνε στις 39+ πρέπει να είναι τριμήνου... σιγά που θα αφήνανε τόσο σημαντική πληροφορία να διαρρεύσει οι τύποι της επιτροπής.

Κατά τα άλλα το χαρτί μου είναι σα να φωνάζει "ΚΟΨΤΕ ΤΗΝ"...
Εκεί που λέει ορμόνες, ο γιατρός του ΙΚΑ αφού το τίκαρε, έγραψε με μεγάλα γράμματα: "FSH 14,4 - στην κρίση της επιτροπής..." το μονόγραψε και το σφράγισε.

ειδες ρε cristy Που σου ειπα οτι μονο με το ικα θα κανεις δουλεια? ανεξαρτητα που υποτιθεται οτι ειμαστε ολοι εοπυυ,καλη επιτυχια με την επιτροπη μπες στο site του ικα και διαβασε πολυ προσεχτικα ολα τα ψιλα γραμματα.

Αύριο θα παιχτεί το έργο...

ειδες ρε

zouzounaki12
27-04-12, 13:12
Cristy, τι εκανες σημερα;

mary B
28-04-12, 01:17
γεια σε ολες!!!
εγω εκανα την πρωτη μου προσπαθεια το φεβρουαριο και τελικα παλλινδρομησε:(.δεν ειχα περασει απο επιτροπη γιατι η προσπαθεια γραφτηκε ως "προκληση ωορρεξιας". οταν λοιπον ειχα παει στο ικα(Γκυζη) για τα φαρμακα κατεθεσα τα σπερμοδιαγραμματα.την σαλπιγγογραφια και τον υπερυχο και μου τα εδωσαν.οταν χρειαστηκε να παρω και αλλα,επειδη ειχα ξεπερασει τις μοναδες που αναλογουν σε καθε προσπαθεια,γραφτηκαν στο βιβλιαριο σαν 2η προσπαθεια με τα ιδια δικαιολογιτικα. τωρα για την 2η,θα πρεπει να κανω αλλες εξετασεις η ισχυουν οι προηγουμενες.δηλαδη σε καθε προσπαθεια τα χαρτια θα πρεπει να ειναι απο διαφορετικες χρονικες περιοδους ή τα πρωτα ισχυουν αφου ολα δειχνουν το κωλημα..:confused:

gogo38
29-04-12, 20:56
γεια σε ολες!!!
εγω εκανα την πρωτη μου προσπαθεια το φεβρουαριο και τελικα παλλινδρομησε:(.δεν ειχα περασει απο επιτροπη γιατι η προσπαθεια γραφτηκε ως "προκληση ωορρεξιας". οταν λοιπον ειχα παει στο ικα(Γκυζη) για τα φαρμακα κατεθεσα τα σπερμοδιαγραμματα.την σαλπιγγογραφια και τον υπερυχο και μου τα εδωσαν.οταν χρειαστηκε να παρω και αλλα,επειδη ειχα ξεπερασει τις μοναδες που αναλογουν σε καθε προσπαθεια,γραφτηκαν στο βιβλιαριο σαν 2η προσπαθεια με τα ιδια δικαιολογιτικα. τωρα για την 2η,θα πρεπει να κανω αλλες εξετασεις η ισχυουν οι προηγουμενες.δηλαδη σε καθε προσπαθεια τα χαρτια θα πρεπει να ειναι απο διαφορετικες χρονικες περιοδους ή τα πρωτα ισχυουν αφου ολα δειχνουν το κωλημα..:confused:

ρίξε μία ματιά στο site του ΙΚΑ για να δεις τις ημερομηνίες λίγο. Δηλαδή εξαρτάται πότε τις έκανες, αλλιώς δεν θα χρειαστεί να κάνεις τις ίδιες για να περάσεις από επιτροπή.

kathi
29-04-12, 21:56
γεια σε ολες!!!

αν δεν κανω λαθος μονο η σαλπιγγογραφια δεν αλλαζει, τα σπερμοδιαγραμματα πρεπει να εχουν τρεισ μηνες διαφορα και η επομενη προσπαθεια πρεπει να γινει μετα απο 6μηνες τουλαχιστον αυτα θυμαμαι απο αυτα που ειχα διαβασει στο site του ικα μελετησε το λιγο για καλο και για κακο....

Doram
30-04-12, 11:53
Κορίτσια γεια. μετά από πολύ κόπο πήρα το παραπεμπτικό από το ΙΚΑ. Μου δώσανε ένα Χαρτί, που λέει ειδικό έντυπο παραπομπής προς την επιτροπή IVF, γράφει την αιτία και έχει τσεκαρισμένα τα δικαιολογητικά/εξετάσεις που έχω κάνει. Αυτό το χαρτί, αρκεί για την επιτροπή, γιατί μου έχει κολλήσει ότι την προγηούμενη φορά μου είχαν δώσει και ένα δεύτερο χαρτί. Ευχαριστώ

Poeta
30-04-12, 14:16
Γεια σας κ καλη εβδομάδα σε όλες!!!!

Εχω μαζέψει σχεδόν όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζομαι για την επιτροπή..

Ραντεβού μου έκλεισαν στις 6/6/2012,,,

Αν γνωρίζετε θέλω να ρωτήσω:

1 .αν κλεισω την επόμενη εβδομαδα ραντεβού με τον γυναικολόγο του ΙΚΑ για να μου γράψει το παραπεμπτικό είναι νωρίς ? (δηλαδη να εχει ημερομηνια το παραμπεπτικό περίπου ενα μήνα πριν παω στην επιτροπή)
2. για να μην χάσω τον μήνα , το κέντρο θα μου δανείσει τα φάρμακα πριν πάω στην επιτροπή... Υπολογίζω πως η εμβρυομεταφορα με το καλο θα γίνει περιπου 13-15/6... Πόσες μέρες μετα την έγκριση χρειάζονται για να πάρω τα φάρμακα...? Επίσης τα 350 που θα μπορούσα να πάρω σαν επιστροφή από το ΙΚΑ, σε αυτή την περίπτωση λετε να μην μπορέσω λόγω του ότι οι ημερομηνίες θα είναι κοντα...
ελπίζω να μην σας μπερδεψα...:oops:

gogo38
02-05-12, 11:32
Κορίτσια γεια. μετά από πολύ κόπο πήρα το παραπεμπτικό από το ΙΚΑ. Μου δώσανε ένα Χαρτί, που λέει ειδικό έντυπο παραπομπής προς την επιτροπή IVF, γράφει την αιτία και έχει τσεκαρισμένα τα δικαιολογητικά/εξετάσεις που έχω κάνει. Αυτό το χαρτί, αρκεί για την επιτροπή, γιατί μου έχει κολλήσει ότι την προγηούμενη φορά μου είχαν δώσει και ένα δεύτερο χαρτί. Ευχαριστώ

δεν θυμάμαι να ήταν κάτι άλλο και εγώ...

kat76
02-05-12, 23:24
Γεια σας κ καλη εβδομάδα σε όλες!!!!

Εχω μαζέψει σχεδόν όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζομαι για την επιτροπή..

Ραντεβού μου έκλεισαν στις 6/6/2012,,,

Αν γνωρίζετε θέλω να ρωτήσω:

1 .αν κλεισω την επόμενη εβδομαδα ραντεβού με τον γυναικολόγο του ΙΚΑ για να μου γράψει το παραπεμπτικό είναι νωρίς ? (δηλαδη να εχει ημερομηνια το παραμπεπτικό περίπου ενα μήνα πριν παω στην επιτροπή)
2. για να μην χάσω τον μήνα , το κέντρο θα μου δανείσει τα φάρμακα πριν πάω στην επιτροπή... Υπολογίζω πως η εμβρυομεταφορα με το καλο θα γίνει περιπου 13-15/6... Πόσες μέρες μετα την έγκριση χρειάζονται για να πάρω τα φάρμακα...? Επίσης τα 350 που θα μπορούσα να πάρω σαν επιστροφή από το ΙΚΑ, σε αυτή την περίπτωση λετε να μην μπορέσω λόγω του ότι οι ημερομηνίες θα είναι κοντα...
ελπίζω να μην σας μπερδεψα...:oops:

Θεωρω οτι δε θα εχεις προβλημα για κανενα απο αυτα που ρωτας. Η ημ/νια του παραπεμπτικου μπορει να ειναι ακομα κ μια μερα, που λεει ο λογος, πριν περασεις επιτροπη. Οσο για τη προμηθεια των φαρμακων, μπορεις να τα παρεις κ την ιδια μερα που θα σου τα γραψει γιατρος του ΕΟΠΠΥ με το χαρτι της εγκρισης που θα εχεις. Συνηθως η επιτροπη το χαρτι το δινει 2 μερες μετα, αφου περασεις. Τα δικαιολογητικα για τις δαπανες της IVF (τα 350ε) τα καταθετεις κ μετα την χοριακη, δεν υπαρχει προβλημα. Καλη αρχη με τη θεραπεια σου κ καλη επιτυχια να εχεις!

Cristy
03-05-12, 06:52
Cristy, τι εκανες σημερα;

κορίτσια δεν τα κατάφερα στην επιτροπή...

υπήρχε στο βιβλιάριό μου εγγραφή "IVF 15-02-2012" (=η ημερομηνία που πήγα για ωοληψία). Μου είπαν να κλείσω ραντεβού για αργότερα (μετά τις 15-06-2012, ώστε να έχει συμπληρωθεί 4μηνο) και εντωμεταξύ να έχω ξαναμετρήσει την FSH και να την έχω βρει μικρότερη...
(ο γιατρός του Αρεταίειου κατά τα άλλα με είχε "ετοιμάσει" για την επιτροπή, αλλά και ο Π....ς που πήγα μετά δεν ανέφερε τίποτα όταν του αράδιαζα το ιστορικό μου και το επερχόμενο ραντεβού με την επιτροπή)

ΕΙΜΑΙ ΣΟΚΑΡΙΣΜΕΝΗ

Κι όχι τίποτα άλλο, αυτό το υποτιμητικό ύφος της κυρίας που λέγαμε, της ... "πολύ εξυπηρετικής"... τι χρώσταγα να το υποστώ???

Cristy
03-05-12, 06:58
Cristy, δικοπο μαχαιρι η υψηλή FSH. Mπορει να σε περάσουν μπορει και όχι. Ομως επειδή δεν έχεις κανει καμια εγω πιστευω θα σε περάσουν για να μην σου κοψουν την ελπίδα. Επίσης δε μπορώ να καταλαβω το εξής: αφου ειναι νομιμοποιημενη στην Ελλάδα η δωρεα ωαριων γιατι δεν παιρνούν έτσι και αλλιώς τις περιπτώσεις σα και σενα (με υψηλή FSH) για να προσπαθήσουν με δανεικά;

πολλά νόμιμα δεν τα δικαιολογεί το ΙΚΑ.
Πήρατε πχ χαμπάρι πως ενώ επιτρέπεται εξωσωματική μέχρι τα 50, το ΙΚΑ θέλει ηλικία έως 45???
Πήρατε επίσης χαμπάρι ότι στον ΟΠΑΔ θα παίρναμε φάρμακα για εξωσωματική μέχρι την ηλικία 50 και χωρίς να περάσουμε επιτροπή, ενώ τώρα....

zouzounaki12
03-05-12, 07:33
καλημερα κοριτσια, να σας ρωτησω!!
οταν παμε στο γιατρο του ικα για το παραπεμπτικο θα πρεπει προηγουμενως να μας εχει γραψει ο εξωσωματικος και τα φαρμακα για να δειξουμε και τη συνταγη; το ιδιο ισχυει και οταν παμε να περασουμε και απο την επιτροπη; θα πρεπει δηλαδη να εχουμε μαζι με ολα τα δικαιολογιτικα και τη συνταγη του γιατρου;

elena21
03-05-12, 10:42
κοριτσια καλημερα, να ρωτησω κατι αν γνωριζει καποια να μου απαντησει?

στις Φεβρουαριου περασα επιτροπη για πρωτη φορα οπου καιπηρα τα φαρμακα απο το ικα. Η πρωτη εξωσωσματικη εγινε 21/2(εμβρυομεταφορα) τωρα για τη 2η προσπαθεια νομιζω πρεπει να εχουν περασει 4 μηνες για τα φαρμακα και δεν χρειαζετε να περασω απο επιτροπη σωστα?
ο γιατροσ μου ανηκει στον ΕΟΠΥΥ οποτε μου γραφει τα φαρμακα αρχες ΙΟΥΝΙΟΥ να εχει περασει το τετραμηνο και παω στο φαρμακειο του ικα κατευθειαν? Σας παρακαλω αν καποια κοπελα γνωριζει να μου απαντησει αμεσα γιατι λεω να ξεκινησω με την περιοδο του ιουνιου γυρω στισ 10 του μηνα.

Poeta
03-05-12, 13:06
οταν παμε στο γιατρο του ικα για το παραπεμπτικο θα πρεπει προηγουμενως να μας εχει γραψει ο εξωσωματικος και τα φαρμακα για να δειξουμε και τη συνταγη; το ιδιο ισχυει και οταν παμε να περασουμε και απο την επιτροπη; θα πρεπει δηλαδη να εχουμε μαζι με ολα τα δικαιολογιτικα και τη συνταγη του γιατρου;

Ξερω πως την συνταγή με τα φάρμακα πρέπει να την εχεις μαζί σου , όταν θα πας στον γιατρό του ΙΚΑ με το χαρτί της έγκρισης από την επιτροπή...
Αλλα αν την έχει την συνταγή , δεν χάνεις κ τίποτα να την έχεις μαζί σου μπας κ στην ζητήσουν ..εγώ τουλάχιστον αυτό λέω να κάνω...

Doram
03-05-12, 13:09
Κορίτσια δεν νομίζω ότι χρειάζεται η συνταγή με τα φάρμακα. Δε βλέπω το λόγο, μην αγχώνεστε. Τη συνταγή πρέπει να την έχετε μαζί με την έγκριση της επιτροπής όταν θα πάτε να γράψετε τα φάρμακα!

Poeta
03-05-12, 13:11
Θεωρω οτι δε θα εχεις προβλημα για κανενα απο αυτα που ρωτας. Η ημ/νια του παραπεμπτικου μπορει να ειναι ακομα κ μια μερα, που λεει ο λογος, πριν περασεις επιτροπη. Οσο για τη προμηθεια των φαρμακων, μπορεις να τα παρεις κ την ιδια μερα που θα σου τα γραψει γιατρος του ΕΟΠΠΥ με το χαρτι της εγκρισης που θα εχεις. Συνηθως η επιτροπη το χαρτι το δινει 2 μερες μετα, αφου περασεις. Τα δικαιολογητικα για τις δαπανες της IVF (τα 350ε) τα καταθετεις κ μετα την χοριακη, δεν υπαρχει προβλημα. Καλη αρχη με τη θεραπεια σου κ καλη επιτυχια να εχεις!

Σ'ευχαριστώ πολυ κοριτσάκι μου για την απάντηση και για τις ευχές σου...
Απ'οτι κατάλαβα είσαι εγκυούλα..?
Αν ναι σου ευχομαι με το καλο στους 9!!
Ευτυχώς που είστε κ εσείς εδώ για να ξεδιαλύνεται λίγο το τοπίο με τα του ΙΚΑ..

magdoulini
03-05-12, 13:32
κοριτσια καλημερα, να ρωτησω κατι αν γνωριζει καποια να μου απαντησει?

στις Φεβρουαριου περασα επιτροπη για πρωτη φορα οπου καιπηρα τα φαρμακα απο το ικα. Η πρωτη εξωσωσματικη εγινε 21/2(εμβρυομεταφορα) τωρα για τη 2η προσπαθεια νομιζω πρεπει να εχουν περασει 4 μηνες για τα φαρμακα και δεν χρειαζετε να περασω απο επιτροπη σωστα?
ο γιατροσ μου ανηκει στον ΕΟΠΥΥ οποτε μου γραφει τα φαρμακα αρχες ΙΟΥΝΙΟΥ να εχει περασει το τετραμηνο και παω στο φαρμακειο του ικα κατευθειαν? Σας παρακαλω αν καποια κοπελα γνωριζει να μου απαντησει αμεσα γιατι λεω να ξεκινησω με την περιοδο του ιουνιου γυρω στισ 10 του μηνα.

δεν ξαναπερνας απο επιτροπη για την δευτερη προσπαθεια σου...η εγκριση σε καλυπτει για δυο προσπαθειες...πρεπει ομως για να σου συνταγογραφησει ο γιατρος του ικα η του εοπυυ εκ νεου φαρμακα για προσπαθεια,να εχουν περασει 4 μηνες...εφοσον εχεις καλυψει αυτο το διαστημα,στα γραφει και πας την επομενη ωρα και τα παιρνεις...

elena21
03-05-12, 14:20
δεν ξαναπερνας απο επιτροπη για την δευτερη προσπαθεια σου...η εγκριση σε καλυπτει για δυο προσπαθειες...πρεπει ομως για να σου συνταγογραφησει ο γιατρος του ικα η του εοπυυ εκ νεου φαρμακα για προσπαθεια,να εχουν περασει 4 μηνες...εφοσον εχεις καλυψει αυτο το διαστημα,στα γραφει και πας την επομενη ωρα και τα παιρνεις...

Σε ευχαριστω πολυ, ξερεις απο ποτε μετρανε οι τεσσερις μηνες? Στο βιβλιαριο μου γραφει 1η προσπαθεια 3/2 που πηγα στο φαρμακειο του ικα, και γραφει αλλη μια ημερομηνια 6/3/2012 που κατεθεσα τα χαρτια για να πληρωθω. η εμβρυομεταφορα εγινε 21/2.

zouzounaki12
03-05-12, 14:23
κοριτσια, αν δειτε οτι εχω αρκετες μερες να μπω στο φορουμ αναζητηστε με!! σε καποια ψυχολογικη- νευρολογικη κλινικη θα ειμαι!!!!!!!!............
πριν λιγο επικοινωνησα με καποιον γνωστο μου νοσοκομειακο γιατρο να τον ρωτησω σχετικα με τον υπερηχο και το πορισμα, που ζητανε στην επιτροπη εξωσωματικης, αν μπορει να μου το κανει. μου ειπε πως αυτο θα γινει στο ακτινολογικο...τι εννοουσε τωρα, οτι το πορισμα θα το παρω απο το ακτινολογικο; εγω απο την ταραχη μου δεν ξερω πια τι κανω.... κομπλαρα και δεν τον ρωτησα τι ακριβως εννοουσε... ειπα κι εγω αν μπορω να το κανω σε δημοσιο νοσοκομειο μπας και γλιτωσω κανα ευρουλακι.....το μονο που καταφερα ειναι να μπερδευτω περισσοτερο....
οσες περασατε απο τη διαδικασια τι κανατε; εναν απλο υπερυχο κι ενα πορισμα που βεβαιωνει τι; σε τι κατασταση ειναι η μητρα και οι οωθηκες; το πορισμα αυτο ειναι χειρογραφο; απο τι γιατρο υπογραφεται; απο γυναικολογο ή ακτινολογο; ελεος πια!!!!....
οσον αφορα την αλλη ερωτηση που εκανα για τη συνταγη με τα φαρμακα και την επιτροπη εξωσωματικης, νομιζω πως την ξεδιαλυνα!! πηρα τηλεφωνο στη γυναικολογο του ικα, που θα μου φτιαξει το φακελο, και μου ειπε πως θα περασω απο την επιτροπη κανονικα και μετα μπορει η εξωσωματικος να μου γραψει τα φαρμακα. δεν χρειαζεται δηλαδη οταν παω στην επιτροπη να εχω μαζι μου και τη συνταγη με τα φαρμακα. παλι καλα ξεκαθαρισαμε αυτο τουλαχιστον...
παλι καλα που ειναι και το φορουμ και τα λεμε λιγο....εγω κοντευω να χασω τη μπαλα με αυτη την επιτροπη....αφου κοντευω να ξεχασω γιατι μαζευω ολα αυτα τα χαρτια και ποιος ειναι ο απωτερος σκοπος μου...
χθες που πηγα να δωσω αιμα για την προγεστερονη, η κυρια που μου εκανε την αιμοληψια μου λεει οτι ειμαι παρα πολυ αγχωμενη και κανω μπαμ απο χιλιομετρο.....και πως να ηρεμησω;;;;;;;;

magdoulini
03-05-12, 14:28
Σε ευχαριστω πολυ, ξερεις απο ποτε μετρανε οι τεσσερις μηνες? Στο βιβλιαριο μου γραφει 1η προσπαθεια 3/2 που πηγα στο φαρμακειο του ικα, και γραφει αλλη μια ημερομηνια 6/3/2012 που κατεθεσα τα χαρτια για να πληρωθω. η εμβρυομεταφορα εγινε 21/2.

δεν ξερω σιγουρα να σου πω...λογικα θα πιανεται ως ημερομηνια αναφορας, η συνταγογραφηση,αλλα μαλλον θα πρεπει να ρωτησεις για σιγουρα

magdoulini
03-05-12, 14:33
ζουζουνακι μην αγχωνεσαι...οι υπερηχογραφιστες ξερουν τι πρεπει να αναγραφουν στην εκθεση του υπερηχου...αλλωστε δεν υπαρχουν και πολλα να γραψουν, κατασταση μητρας, ωοθηκων,αν βλεπουν και κανενα ωοθηλακιο και τελος....σημασια καμμια δεν εχει αν θα ειναι χειρογραφη η εκθεση η μηχανογραφημενη...και την υπογραφει ακτινολογος...εσυ θα ζητησεις γυναικολογικο υπερηχο μητρας και ωοθηκων και οτι απευθυνεται προς επιτροπη εξωσωματικης και δεν νομιζω οτι θα εχεις καποιο θεμα...

zouzounaki12
03-05-12, 14:43
ζουζουνακι μην αγχωνεσαι...οι υπερηχογραφιστες ξερουν τι πρεπει να αναγραφουν στην εκθεση του υπερηχου...αλλωστε δεν υπαρχουν και πολλα να γραψουν, κατασταση μητρας, ωοθηκων,αν βλεπουν και κανενα ωοθηλακιο και τελος....σημασια καμμια δεν εχει αν θα ειναι χειρογραφη η εκθεση η μηχανογραφημενη...και την υπογραφει ακτινολογος...εσυ θα ζητησεις γυναικολογικο υπερηχο μητρας και ωοθηκων και οτι απευθυνεται προς επιτροπη εξωσωματικης και δεν νομιζω οτι θα εχεις καποιο θεμα...
δηλαδη ειναι σωστα ολα αυτα που μου ειπε;
θα πρεπει να κλεισω ραντεβου στο ακτινολογικο και να ζητησω τον υπερηχο; δηλαδη ειναι δουλεια ακτινολογου κι οχι γυναικολογου;
εγω νομιζα πως κανουμε υπερηχογραφημα, οχι ακτινογραφια....

magdoulini
03-05-12, 14:54
θα πρεπει να κλεισω ραντεβου στο ακτινολογικο και να ζητησω τον υπερηχο; δηλαδη ειναι δουλεια ακτινολογου κι οχι γυναικολογου;

υπερηχογραφημα εννοειτε οτι θα κανεις,ισως στο νοσοκομειο να τα εχουν στο ιδιο μερος και να το ονομαζουν ακτινολογικο

Poeta
03-05-12, 14:56

Στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ λεει το εξής:

Υπερηχογράφημα τελευταίου εξαμήνου με έκθεση υπογεγραμμένη από γυναικολόγο ή ακτινολόγο.

Εγω θα πάω στον γιατρό που με έχει αναλάβει και θα του πω να μου κάνει υπέρηχο κ να μου δωσει γνωμάτευση προς την επιτροπή ΙΚΑ...υπογεγραμμένη από τον ίδιο ...πιστευω θα ειναι οκ!

Poeta
03-05-12, 14:57

Ελενα αν μάθεις πες μας τι ισχύει....

elena21
03-05-12, 21:56
Ελενα αν μάθεις πες μας τι ισχύει....

Πάντως το πρωι πήρα στην επιτροπή εξωσωματικης ούτε αυτοί ήξεραν να μου απαντήσουν! Καλο ε;

Cristy
03-05-12, 23:05
Λοιπόοον...
Από την πρόσφατη εμπειρία μου, μπορώ να απαντήσω στα εξής:

Μόνο αυτό το χαρτί είναι οκ.

Πρέπει να έχουμε ένα χαρτί που αναγράφει ο γιατρός (σαν βεβαίωση είναι) τα φάρμακα που θα χρειαστούμε. Όχι ηλεκτρονική συνταγή. Αυτήν την παίρνεις μετά από το γιατρό σου, με την έγκριση της επιτροπής

4 μήνες από την μέρα της εμβρυομεταφοράς... (ή της ωοληψίας, αν δεν έφτασες μέχρι εκεί...). Για την περίπτωσή σου είναι: 3/2 + 4μήνες= 3/6 το νωρίτερο ραντεβού που επιτρέπεται να κλείσεις με την επιτροπή.

elena21
04-05-12, 08:41
christy στις 21/2/2012 εγινε η εμβρυομεταφορα. δεν πρεπει να περασω παλι επιτροπη γιατι ειναι η δευτερη φορα. απλα χρειαζομαι τα φαρμακα στις αρχες Ιουνιου γιατι περιμενω περιοδο γυρω στις 12/6. θα δουμε. το κακο ειναι οτι κανεις δεν ξερει να σου απαντησει υπευθυνα.

Cristy
04-05-12, 11:11
christy στις 21/2/2012 εγινε η εμβρυομεταφορα. δεν πρεπει να περασω παλι επιτροπη γιατι ειναι η δευτερη φορα. απλα χρειαζομαι τα φαρμακα στις αρχες Ιουνιου γιατι περιμενω περιοδο γυρω στις 12/6. θα δουμε. το κακο ειναι οτι κανεις δεν ξερει να σου απαντησει υπευθυνα.

Το βιβλιάριό σου γράφει πότε είχες πάρει τα φάρμακα?
Νομίζω αν οι δυο ημερομηνίες (φάρμακα με φάρμακα) απέχουν 4 μήνες, δεν θάχεις πρόβλημα. Στη θέση σου θα επέλεγα να πάω μια (διερευνητική) βόλτα από κει και να τους ρωτήσω face to face: "αν έρθω στις 10-06 μπορώ να πάρω τα φάρμακα? μέχρι να ολοκληρωθεί η θεραπεία, πάλι τετράμηνο από εμβρυομεταφορά σε εμβρυομεταφορά θα είναι..."
Αν πάλι πετύχεις κανέναν/καμία εξυπηρετικό/ή στο τηλ του φαρμακείου του ΙΚΑ ίσως και να βγάλεις άκρη. Μια φορά την κυρία της επιτροπής δεν την φτάνει κανένας...

magdoulini
04-05-12, 11:43

νομιζω οτι το πιο ανωδυνο θα ηταν να κλεισεις ραντεβου με γυναικολογο του ικα η του εοπυυ αρχες ιουνιου για να σου συνταγογραφησει τα φαρμακα...αν αυτος σου πει οχι,θα ξερει και ποτε θα πρεπει να ξαναπας

elena21
04-05-12, 12:46
θα παω στο γιατρο μου γυρω στισ 5/6 που ετσι κι αλλιως ειναι στον εοπυυ να μου τα γραψει και θα παω στο φαρμακειο μετα να δουμε. η προηγουμενη φορα που πηγα στο φαρμακειο γαι τα φαρμακα εχουν γραψει 3/2/ οποτε θεωρητικα θα τα παρω. αχ κοριτσια πωσ θα περασουν οι μερες?

magdoulini
04-05-12, 13:06
θα παω στο γιατρο μου γυρω στισ 5/6 που ετσι κι αλλιως ειναι στον εοπυυ να μου τα γραψει και θα παω στο φαρμακειο μετα να δουμε. η προηγουμενη φορα που πηγα στο φαρμακειο γαι τα φαρμακα εχουν γραψει 3/2/ οποτε θεωρητικα θα τα παρω. αχ κοριτσια πωσ θα περασουν οι μερες?

το θεμα ειναι να στα γραψει ο γιατρος...αν δεν στα γραψει και να πας στο φαρμακειο,δεν θα σου δωσουν...

gogo38
05-05-12, 01:01
Κορίτσια μόλις πριν λίγες μέρες ολοκλήρωσα την 2η αποτυχημένη προσπάθεια. Ναι, τα πέρασα όλα αυτά τα άγχη Έλενα με τις ημερομηνίες οπότε θα σου δώσω μία σίγουρη απάντηση γιατί μόλις κατέθεσα και τα δικαιολογητικά για πληρωμή. Για το τμήμα παροχών του ΙΚΑ η 2η προσπάθεια πρέπει να απέχει 4 μήνες από την εμβρυομεταφορά (ή την ωοληψία αν δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία) και δεν τους νοιάζει πότε πήρες τα φάρμακα. Για παράδειγμα: αν έκανες εμβρυομεταφορά 1/2 τότε θα πρέπει να κάνεις εμβρυομεταφορά μετά τις 1/6, άρα, και με δεδομένο ότι θα πάρεις φάρμακα 10-12 ή και παραπάνω μέρες δικαιούσαι να πάρεις τα φάρμακα αρκετά νωρίτερα από τη ημέρα που συμπληρώνεται το 4μηνο,Ο γιατρός του ΙΚΑ όμως που πήγα για συνταγογράφηση εγώ επέμενε να έχει συμπληρωθεί και περίπου 4μηνο από τότε που μου είχαν γράψει τα φάρμακα στην 1η εξ. για να ξαναγράψει την νέα συνταγή της 2ης διότι, όπως μου είπε, αν τα έγραφε νωρίτερα και εγώ έμενα έγκυος στο μεταξύ θα πήγαιναν χαμένα, οπότε ήθελε να πάρω τα φάρμακα λίγο πριν ξεκινήσω την προσπάθεια.
Στις παροχές πάντως κοιτάξανε την βεβαίωση από το κέντρο που έλεγε ότι η εμβρυμεταφορά είχε γίνει μετά το 4μηνο και την απόδειξη του κέντρου (και φυσικά και το χαρτί από την Επιτροπή γιατί μετά την ολοκλήρωση της προσπάθειας πας με την βεβαίωση του κέντρου στην Επιτροπή και σου δίνουν και από εκεί 1 βεβαίωση). Αυτά...

gogo38
05-05-12, 01:06

μια χαρά είναι ως προς τις ημερομηνίες, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Doram
05-05-12, 10:58
ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

lucciola
06-05-12, 19:13
να ρωτήσω και γω κάτι;
ποιά είναι τα δικαιολογητικά για τα φάρμακα μετά την ωοληψία; τυπου utrogestan.
είναι τα ίδια που καταθέτεις για το menopur -υστεροσαλπιγγογραφία, σπερμοδιάγραμμα και υπέρηχο με γνωμάτευση γιατρού; η θέλει κι άλλα;

Cristy
06-05-12, 21:53
να ρωτήσω και γω κάτι;
ποιά είναι τα δικαιολογητικά για τα φάρμακα μετά την ωοληψία; τυπου utrogestan.
είναι τα ίδια που καταθέτεις για το menopur -υστεροσαλπιγγογραφία, σπερμοδιάγραμμα και υπέρηχο με γνωμάτευση γιατρού; η θέλει κι άλλα;

Τίποτα δε θέλει. Στα συνταγογραφεί ο γιατρός και τα παίρνεις από το φαρμακείο όπως πχ την αντιβίωση...

elena21
08-05-12, 08:41
Κορίτσια μόλις πριν λίγες μέρες ολοκλήρωσα την 2η αποτυχημένη προσπάθεια. Ναι, τα πέρασα όλα αυτά τα άγχη Έλενα με τις ημερομηνίες οπότε θα σου δώσω μία σίγουρη απάντηση γιατί μόλις κατέθεσα και τα δικαιολογητικά για πληρωμή. Για το τμήμα παροχών του ΙΚΑ η 2η προσπάθεια πρέπει να απέχει 4 μήνες από την εμβρυομεταφορά (ή την ωοληψία αν δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία) και δεν τους νοιάζει πότε πήρες τα φάρμακα. Για παράδειγμα: αν έκανες εμβρυομεταφορά 1/2 τότε θα πρέπει να κάνεις εμβρυομεταφορά μετά τις 1/6, άρα, και με δεδομένο ότι θα πάρεις φάρμακα 10-12 ή και παραπάνω μέρες δικαιούσαι να πάρεις τα φάρμακα αρκετά νωρίτερα από τη ημέρα που συμπληρώνεται το 4μηνο,Ο γιατρός του ΙΚΑ όμως που πήγα για συνταγογράφηση εγώ επέμενε να έχει συμπληρωθεί και περίπου 4μηνο από τότε που μου είχαν γράψει τα φάρμακα στην 1η εξ. για να ξαναγράψει την νέα συνταγή της 2ης διότι, όπως μου είπε, αν τα έγραφε νωρίτερα και εγώ έμενα έγκυος στο μεταξύ θα πήγαιναν χαμένα, οπότε ήθελε να πάρω τα φάρμακα λίγο πριν ξεκινήσω την προσπάθεια.
Στις παροχές πάντως κοιτάξανε την βεβαίωση από το κέντρο που έλεγε ότι η εμβρυμεταφορά είχε γίνει μετά το 4μηνο και την απόδειξη του κέντρου (και φυσικά και το χαρτί από την Επιτροπή γιατί μετά την ολοκλήρωση της προσπάθειας πας με την βεβαίωση του κέντρου στην Επιτροπή και σου δίνουν και από εκεί 1 βεβαίωση). Αυτά...

gogo mou, σε ευχαριστω πολυ για τισ πληροφοριες, καταλαβαινω πως νιωθεις τωρα. Κοιταξε να ηρεμησεις και να εχεις ενα ομορφο καλοκαιρι και αντε παλι απ' την αρχη. ολα καλα θα πανε...

Poeta
08-05-12, 13:36
Κορίτσια πήγα σε έναν γυναικολόγο του ΕΟΠΥΥ που δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο..
Ειναι ο γυναικολόγος της αδερφής μου...
Του είπα πως θέλω παραπεμπτικό προς την επιτροπή εξωσ του ΙΚΑ και μου είπε πως δεν έχει ξανακάνει τη διαδικασία κ δεν ξέρει τι χαρτί θέλουν...
ειναι κάποιο ειδικό έντυπό που συμπληρώνει?
Οσες περάσατε από επιτροπή το θυμάστε?

magdoulini
08-05-12, 13:45
Κορίτσια πήγα σε έναν γυναικολόγο του ΕΟΠΥΥ που δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο..
Ειναι ο γυναικολόγος της αδερφής μου...
Του είπα πως θέλω παραπεμπτικό προς την επιτροπή εξωσ του ΙΚΑ και μου είπε πως δεν έχει ξανακάνει τη διαδικασία κ δεν ξέρει τι χαρτί θέλουν...
ειναι κάποιο ειδικό έντυπό που συμπληρώνει?
Οσες περάσατε από επιτροπή το θυμάστε?

ναι ειναι ειδικο χαρτι...

Poeta
08-05-12, 14:13
Πήρα τηλ στην επιτροπή και το σήκωσε μια κυρία πολύ ευγενική ;);)...
Παραδόξως...
Μου είπε να περάσω το πρωί να μου δώσουν το ειδικό έντυπο για τον γιατρό...

Cristy
09-05-12, 01:34
Πήρα τηλ στην επιτροπή και το σήκωσε μια κυρία πολύ ευγενική ;);)...
Παραδόξως...
Μου είπε να περάσω το πρωί να μου δώσουν το ειδικό έντυπο για τον γιατρό...

ΛΟΤΟ έπαιξες???

zarozinia12
09-05-12, 08:12
καλημέρα κορίτσια....
έχοντας κάνει πριν κάποια χρόνια σπερματεγχύσεις με φάρμακα και εξωσωματικές σε φυσικό κύκλο... αλλά ήμουν σε άλλο ταμείο.
Σκέφτομαι να κάνω εξωσωματική με φάρμακα(αν και έχω ιστορικό άσχημο...) ... σε ιδιωτικό κέντρο.
Πωσ καλύπτονται τα φάρμακα απο το ΙΚΑ??? θυμάμαι ότι είναι πανάκριβα τα φάρμακα... Πως καλύπτονται ?
πρέπει να έχω και πρόσφατη σαλπιγγογραφία? ή αυτό μόνο όταν κάνεις σε δημόσιο νοσοκομείο εξωσωματική?
όποια κοπέλα ξέρει, αν θέλει ας μου γράψει!!!!!!!!!!!!!

elena21
09-05-12, 08:30
καλημέρα κορίτσια....
έχοντας κάνει πριν κάποια χρόνια σπερματεγχύσεις με φάρμακα και εξωσωματικές σε φυσικό κύκλο... αλλά ήμουν σε άλλο ταμείο.
Σκέφτομαι να κάνω εξωσωματική με φάρμακα(αν και έχω ιστορικό άσχημο...) ... σε ιδιωτικό κέντρο.
Πωσ καλύπτονται τα φάρμακα απο το ΙΚΑ??? θυμάμαι ότι είναι πανάκριβα τα φάρμακα... Πως καλύπτονται ?
πρέπει να έχω και πρόσφατη σαλπιγγογραφία? ή αυτό μόνο όταν κάνεις σε δημόσιο νοσοκομείο εξωσωματική?
zarolinia σου εχω απαντησει στην αλλη ενοτητα που εγραψες check..

elena21
09-05-12, 08:36
καλημέρα κορίτσια....
Στο στελνω και εδω
zarolinia καλη σου μερα, μην το βαζεις κατω θα ερθει οταν ειναι η ωρα του.
λειπον ωσ αναφορα το ικα για εξωσωματικη χρειαζεσε διαφορα χαρτια οπως δυο σπερμοδιαγραμματα με διαφορα 3 μηνων μεταξυ τους το ενα απο δημοσιο νοσοκομειο. Μια σαλπιγγογραφια των τελευταιων πεντε ετων, ενα υπερηχο του τελευταιου εξαμηνου. το βιβλιαριο σου και ληξιαρχικη πραξη γαμου. Με αυτα πας στο ΙΚΑ που ανηκεις σε ενα γυναικολογο και σου δινει το παραπεμπτικο για την επιτροπη. Καλο ειναι να εχεις κλεισει ραντεβου απο πριν για επιτροπη για σου κλεινουν μετα απο 1-2 μηνες. οταν με το καλο περασεις επιτροπη και παρεις την εγκριση πας στο φαρμακειο του ικα και παιρνεις τα φαρμακα. αυτα ...

zarozinia12
09-05-12, 08:38
zarolinia σου εχω απαντησει στην αλλη ενοτητα που εγραψες check..

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.... Όλα αυτά πρέπει να γίνουν έτσι κι αλλιώς και αν κάνω εξωσωματική σε ιδιωτικό κέντρο?????
τόση ταλαιπωρία ? θέλω να πω ότι για να δικαιολογηθούν τα φάρμακα δεν υπάρχει άλλος τρόπος?

elena21
09-05-12, 12:08
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.... Όλα αυτά πρέπει να γίνουν έτσι κι αλλιώς και αν κάνω εξωσωματική σε ιδιωτικό κέντρο?????
τόση ταλαιπωρία ? θέλω να πω ότι για να δικαιολογηθούν τα φάρμακα δεν υπάρχει άλλος τρόπος?

Αν θες να παρεις τα φαρμακα απο το ικα που ειναι πανακριβα τοτε ναι. Δεν εχει σχεση που θα την κανεις και εγω σε ιδιωτικο την εκανα. Επεισης μετα το τελος της προσπαθειας δικαιουσε 352 ευρω απο το ικα αν καταθεσεις τα χαρτια .

Sunty
09-05-12, 17:14
καλημέρα κορίτσια....

ζαροζινια, και με τις σπερματεγχυσεις και με του φυσικους κυκλους παλι φαρμακα παιρνεις. Λιγα γλυτωνεις και συνηθως αυτά έχουν μικροτερες πιθανοτητες επιτυχιας. Παρε λοιπόν τις κανονικές δοσεις μπας και έχεις επιτυχια και να παρακολουθεισαι προληπτικώς τακτικά.

ersa
10-05-12, 22:40
και εγω το ιδιο έπαθα..και πάμε για Ιούλιο τώρα.

pasteli
10-05-12, 23:26
να κανω και εγω μια ερωτηση πριν 1 μηνα εκανα εξωσωματικη αλλα δεν περασα επιτροπη για τα φαρμακα και τα πηρα σαν σπερματενχυση τωρα πρεπει να ξανακανω και θελω να περασω επιτροπη το ικα δικαιολογη ολη την ποσοτητα τον φαρμακον? θα χρειαστω gonal 4 κουτια τον 900 μοναδον kai monepur 5 κουτια?

gogo38
15-05-12, 17:58
να κανω και εγω μια ερωτηση πριν 1 μηνα εκανα εξωσωματικη αλλα δεν περασα επιτροπη για τα φαρμακα και τα πηρα σαν σπερματενχυση τωρα πρεπει να ξανακανω και θελω να περασω επιτροπη το ικα δικαιολογη ολη την ποσοτητα τον φαρμακον? θα χρειαστω gonal 4 κουτια τον 900 μοναδον kai monepur 5 κουτια?

δικαιολογεί 5000 μονάδες για εξ. Δηλαδή 4Χ900=3600 και σου μένουν και άλλες 1400 για μενοπούρ εκτός και αν μειώσει τα γκονάλ

φίλη
19-05-12, 00:26
Κορίτσια για ρωτήστε, άκουσα ότι τώρα δικαιολογούν πάνω από 5000 μον. γύρω στις 7500 και αυτό γιατί πολύ συχνά ζητούσαν παραπάνω και έτσι τις αύξησαν. Δεν είμαι όμως και απόλυτα σίγουρη:?:

eleftheriabag
22-05-12, 20:26
κορίτσια να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποια. θέλω να κάνω την τέταρτη και τελευταία μάλλον σπερματέγχυση και σκέφτομαι να την ξανακάνω με puregon. αν κάνω ξανά σαλπιγγογραφία και πάρω τις ενέσεις χωρίς επιτροπή και αν υποθέσουμε ότι δεν πετυχαίνει και πάω για εξωσωματική θα μπορώ να πάρω μετά ξανά φάρμακα και αν ναί μετά απο πόσο καιρό;σας ευχαριστώ

johnnick
25-05-12, 13:30
καλησπερα σε ολες και ολους

ειμαστε στο ξεκινημα μιας προσπαθειας , της πρωτης , εχουμε παρει την συνταγη με τα φαρμακα απο το κεντρο εξωσωματικης γ. (ιδωιτικο στην αθηνα , εμεις ειμαστε θεσσαλονικη) ... τα φαρμακα αφορουν την ωοθυλακιορρηξία (με φολλιτροπινη βήτα) ... ολα καλα μεχρι εδω ...

τωρα η καταλληλη μερα ειναι το επομενο Σ/Κ ... και εδω ξεκιναει το θεμα ... ο γιατρος του ΙΚΑ που πηγαμε μας ειπε οτι απαιτειτε επιτροπη ... η επιτροπη θελει πανω απο μηνα (ετσι μας ειπαν αλλα παρτε τηλεφωνο μπορει και ποιο νωρις) ... τα "δικαιολογητικα" (αυτα που βρηκα στο ιντερνετ , καθως την δευτερα θα παω απο εκει) απαιτουν σπερματο"τετοιο" ... εδω ηρθε και εδεσε .. γιατι ? γιατι εγω εχω προβλημα με "ογκο" πριν απο 20 χρονια (στην ουσια δεν παραγω σπερμα παρα μονο μετα απο φαρμακευτικη αγωγη την οποια και εκανα προ 5ετιας) , το τελευτια σπερμα"τοτετοιο" εγινε πριν απο 6 χρονια , επισης εχω καταψυξη σπερμα ... ετσι η διαδικασια ευρεσης των αντιστοιχων δικαιολογητικων οσο αφορα την δικη μου μερια απαιτει πανω απο 4 μηνες (καθως θελει 2 με διαφορα 4 μηνων) ... κτλπ να μη σας ζαλιζω αλλο ...

γνωριζει κανει εαν υπαρχει ειδικη ρυθμιση για την περιπτωση μου ? εαν υπαρχει ειδικη ρυθμιση για την περιπτωση που δεν θελω να παρω χρηματα για ολο το θεμα της εξωσωματικης παρα μονο για τα φαρμακα για την ωοθυλοκιορρηξία ?

γιατι οπως καταλαβαινετε εκει που ειπαμε την αλλη εβδομαδα ξεκιναμε , η διαδικασια θα μας παει αρκετους μηνες μετα και μας εχει κοψει τα φτερα ... αυτα εν ολιγοις , καθε βοηθεια/γνωμη/αποψη θεμιτη

σας ευχαριστω πολυ

Γιαννης

Doram
25-05-12, 15:06
Γεια σου Γιάννη, συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα. Θα κάνετε εξωσωματική ή σπερματέγχυση. Αν κάνετε το δεύτερο, μπορείς να γράψεις φάρμακα ως πρόκληση και δε χρειάζεται επιτροπή (νομίζω όμως ότι χορηγούν λιγότερες μονάδες)

Τώρα αν κάνετε εξωσωματική, πρέπει όντως να περάσεις επιτροπή (η γυναίκα σου εννοώ) . Σε περίπτωση αζωοσπερμίας ζητάνε τώρα (παλιά όχι) και βιοψία. Εσύ αν έχεις στην κατάψυξη και μαζί με τη γνωμάτευση γιατρού, δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα. Γράψε διευκρινήσεις, μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Στην επιτροπή κλείνεις ραντεβού με αναμονή περίπου δίμηνη.

johnnick
25-05-12, 17:24
εχω σπερμα σε καταψυξη το μονο που θελουμε ειναι ωαρια απο την γυναικα μου ... το θεμα ειναι οτι δεν εχει νοημα να κανω σπερματέγχυση ουτε και καποιον ελεγχο , θα δεχθει η επιτροπη την ασθενια μου ?(ξερεις με τι δικαιολογητηκα? η γνωματευση απο το νοσοκομειο του ικα αρκει?) ή θα μου ζητησει να κανω τις δυο μετρησεις ανα 4μνο για την κατασταση του σπερματος μου που δεν υπαρχει αφου εχω σταματησει την θεραπεια ? !!!

βασικα αυτο που ψαχνω ειναι την ποιο γρηγορη διαδικασια , ο λογος ειναι οτι ειμαι ανεργος 2 χρονια τωρα και σκεφτομαι να φυγω εξωτερικο καθως εχω καποιες προσφορες για δουλεια , αλλα δεν μπορει να γινει πριν μεινει εγκυος η συζυγος (μετα θα ερθει μαζι μου) δεν μπορω να την αφησω να τρεχει μονη της για τις διαδικασιες ... καταλαβαινεις
(σορυ εαν δεν τα περιγραφω σωστα αλλα δεν μου εχει ξανατυχει και εχω μια δυσκολια τοσο στο να περιγραψω οσο και στο πως να το κανω ...)

ΠΡΟΣΘΗΚΗ
και μια ερωτηση εαν ξερει κανεις , το GONAL το δινει ακομη το φαρμακειο του ΙΚΑ ή το δινουν τα φαρμακεια (με συνταγη γιατρου) , αυτο το ειχα παρει εγω για ενα διαστημα , οποτε παιζει να μου το γραψει εμενα καποιος γιατρος λογω του προβληματος που εχω ? (καθως αυτο ειναι το βασικο κοστος)

Doram
25-05-12, 21:17
Επομένως εξωσωματική θα κάνετε. Κοίταξε η διαδικασία της επιτροπής είναι ούτως ή άλλως χρονοβόρα. Δηλαδή αν πάρεις σήμερα τηλ. λογικά θα σου κλείσουν σε κανένα μήνα με δίμηνο περίπου. Τώρα εσύ έχεις μια ιδιαιτερότητα στην περίπτωσή σου, που δεν ξέρω πώς θα την αντιμετωπίσει η επιτροπή. και δεν είναι μόνο τα σπερμοδιαγράμματα, είναι και ένα σωρό άλλες εξετάσεις από την πλευρά της γυναίκας. δεν ξέρω αν θα μπορούσες να πας μια βόλτα από το ΙΚΑ, όπου γίνονται οι επιτροπές και να ρωτήσεις γιατί από το τηλ. δε θα βγάλεις άκρη.

λογικά gonal λόγω του προβλήματός σου, αφού το έχεις ξαναπάρει. Το θέμα είναι΄πόσες μονάδες θα σου γράψει. λυπάμαι πολύ που δεν μπορώ να βοηθήσω.

εύχομαι όλα να πάνε καλά. Μην αγχώνεσαι να τα προλάβεις όλα.

ersa
17-06-12, 20:10
κορίτσια, γνωρίζετε αν χρειάζεται να πάρω τηλ στο φαρμακείο της Ν. Ιωνίας πριν πάω(μένω επαρχία) ή έχουν απόθεμα για να πάρω τις puregon; Επίσης δεν ξέρω αν δίνουν την πένα, την αγοράζω εκεί; Εσείς που τη βρίκατε; Ευχαριστώ.. :p

elena21
18-06-12, 08:50
κορίτσια, γνωρίζετε αν χρειάζεται να πάρω τηλ στο φαρμακείο της Ν. Ιωνίας πριν πάω(μένω επαρχία) ή έχουν απόθεμα για να πάρω τις puregon; Επίσης δεν ξέρω αν δίνουν την πένα, την αγοράζω εκεί; Εσείς που τη βρίκατε; Ευχαριστώ.. :p

Καλη σου μερα ερσα, δεν νομιζω οτι χρειαζετε τηλεφωνο, υπαρχουν εκει τα φαρμακα. Την πενα να τους τη ζητησεις εσυ δεν θα στη δωσουν απο μονοι τους.

ersa
18-06-12, 09:03
ευχαριστώ πολύ, θα τους την ζητήσω

geom
27-06-12, 10:49
Γνωρίζει καμιά κοπέλα το τηλέφωνο για την επιτροπή εξωσωματικής στην Πατρα?

elena21
27-06-12, 21:50
Γνωρίζει καμιά κοπέλα το τηλέφωνο για την επιτροπή εξωσωματικής στην Πατρα?

Δεν νομίζω ότι υπάρχει στην Πάτρα! Μόνο Αθήνα θεσσαλονίκη

geom
28-06-12, 13:18
το βρηκα τελικά! Υπάρχει και εξυπηρετεί Πάτρα πελοπόνησσο και νησιά ιονίου. 2610466564-33

ΒΑΛΙΑ Β
31-07-12, 16:53
Γειά σας, και καλώς σας βρήκα!!!
Ειναι το πρώτο μου μνμ στην σελίδα και μολις έκανα την εγγραφη μου. Ειμαι λιγο αγχωμενη για το τι θα πρεπει να γραψω και τι οχι, όμως χαιρομαι πολυ που σας βρηκα!

nice
25-03-13, 17:06
Κορίτσια Καλησπέρα σε όλους και καλή Σαρακοστή!!!

Εδώ και χρόνια παρακολουθώ το φόρουμ. Όταν πρωτομπήκα ήμουνα στα πρόθυρα της λαπαροσκόπησης για ενδομητρίωση. Μετά αρβεκάπ, μετά κλομιφέν, πρεγνυλ, υλτραγεστάν, μετά 4 σπερματεγχύσεις και γενικά προσπάθεια 2 ετών. Στο τέλος αυτής της προσπάθειας και με τα νεύρα να έχουν γίνει κρόσσια με ενημερώνουν ότι, όπως είχε διαπιστωθεί ήδη από την λαπαροσκόπηση, έχω υδροσάλπιγγες και πρέπει να κάνω εξωσωματική.

Δυσκολεύομαι να εμπιστευτώ πλέον τους ιατρούς... Αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να ξέρει γυναικολόγο στην Κομοτηνή έμπιστο, έμπειρο και που να μην βλέπει τις γυναίκες σαν ευροπουλάκια με ποδαράκια ας επικοινωνήσει...

Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας για ιατρό εξειδικευμένο στην εξωσωματική στην Θεσσαλονίκη. Έχω ακούσει καλά λόγια για τον Πράππα και για τον Χριστοφορίδη... Βοηθήστε σας παρακαλώ...

demy79
03-04-13, 00:05
Καλησπέρα nice,είναι δύσκολο κάποιος να σου πει κάποιο κέντρο εξωσωματικής.....έγω πρόσφατα πήγα στον Πραπα και θα κάνω την 1η προσπαθεια εξωσωματικης τον Μαιο στο ********.Μείναμε ευχαριστημένοι απο την συμπεριφορά του και ήταν απολυτα ειλικρινης μαζί μας.Εχω ακουσει όμως και πολυ καλα λόγια για το EMBRYOLAB,έχει επιτυχίες αρκετές.Το σημαντικό είναι να βρεις ένα καλό και αξιόπιστο κέντρο για την εξωσωματική,δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου για ένα τόσο λεπτό και ευαισθητο κομμάτι όπως η εξωσωματική.:D

despokkp
04-04-13, 19:23
nice αν θέλεις στείλε μου με pm σε ποιους γιατρους εχεις πάει Κομοτηνή και τι εμπειρίες έχεις και θα σου πω και εγώ απο Κομοτηνή γιατρούς...

nice
05-04-13, 17:08
Καλησπέρα nice,είναι δύσκολο κάποιος να σου πει κάποιο κέντρο εξωσωματικής.....έγω πρόσφατα πήγα στον Πραπα και θα κάνω την 1η προσπαθεια εξωσωματικης τον Μαιο στο ********.Μείναμε ευχαριστημένοι απο την συμπεριφορά του και ήταν απολυτα ειλικρινης μαζί μας.Εχω ακουσει όμως και πολυ καλα λόγια για το EMBRYOLAB,έχει επιτυχίες αρκετές.Το σημαντικό είναι να βρεις ένα καλό και αξιόπιστο κέντρο για την εξωσωματική,δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου για ένα τόσο λεπτό και ευαισθητο κομμάτι όπως η εξωσωματική.:D

Αγαπητή demy, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου... Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα στον υπέρηχο αντί για την μαύρη εικόνα που βλέπουμε εδώ και χρόνια, να δεις το μπιζελάκι σου και να ακούσεις μια καρδούλα να χτυπά δυνατά σαν να λέει μανούλα ήρθα επιτέλους... Όσον αφορά εμένα πήγα και στα δυο κέντρα... Αλλά δεν μπόρεσα να καταλήξω ακόμα... Είσαι η πρώτη κοπέλα που συνάντησα και έχει πάει στον πρώτο κέντρο... Γνώρισα 2 άτομα που πήγαν στο δεύτερο και τώρα πλέον κρατάνε στην αγκαλιά τα αγγελούδια τους... Ο προσωπικός μου γυναικολόγος λέει ότι το ποσοστό επιτυχίας του πρώτου είναι 70% ενώ για τον δεύτερο δεν ξέρω σε τι ποσοστά κυμαίνεται... Δύσκολη απόφαση τελικά... Αν είχαν ορίσει κ οι δυο ιατροί την ίδια πορεία, θα με βοηθούσαν στην απόφαση...

demy79
05-04-13, 22:46
Αγαπητή demy, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου... Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα στον υπέρηχο αντί για την μαύρη εικόνα που βλέπουμε εδώ και χρόνια, να δεις το μπιζελάκι σου και να ακούσεις μια καρδούλα να χτυπά δυνατά σαν να λέει μανούλα ήρθα επιτέλους... Όσον αφορά εμένα πήγα και στα δυο κέντρα... Αλλά δεν μπόρεσα να καταλήξω ακόμα... Είσαι η πρώτη κοπέλα που συνάντησα και έχει πάει στον πρώτο κέντρο... Γνώρισα 2 άτομα που πήγαν στο δεύτερο και τώρα πλέον κρατάνε στην αγκαλιά τα αγγελούδια τους... Ο προσωπικός μου γυναικολόγος λέει ότι το ποσοστό επιτυχίας του πρώτου είναι 70% ενώ για τον δεύτερο δεν ξέρω σε τι ποσοστά κυμαίνεται... Δύσκολη απόφαση τελικά... Αν είχαν ορίσει κ οι δυο ιατροί την ίδια πορεία, θα με βοηθούσαν στην απόφαση...nice,πήγα στο ******** μετά από προτροπή μιας φίλης μου η οποιά είχε επιτυχία με την 1η προσπάθεια,γενικότερη στη πόλη μου ο Πραπας είναι πολύ γνωστός,έγω εντυπωσιαστηκα με τον άνθρωπο Πραπα μας μίλησε ειλικρινά για τις επιλογες που έχουμε,απόφασισαμε την επιλογη της εξωσωματικής...όμως πρόσφατα μια άλλη φίλη χάρη στο EMBRYOLAB κράταει στην αγκαλίτσα της 2 υπέροχους μπέμπηδες!!!!Κάλη επιτυχία σε ότι αποφασίσεις....FOLLOW YOUR HEART!!!!:):smile:

Ηλιοβασίλεμα
16-05-13, 23:14
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!
Να ρωτήσω για το κόστος των ενέσεων pregnyl; Μού έγραψε ο γιατρός συνταγή για 2 ενέσεις. Πόση είναι η συμμετοχή; είναι ακριβές; δεν τον ρώτησα...
Ευχαριστώ.

LILA77
16-05-13, 23:43
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!
Να ρωτήσω για το κόστος των ενέσεων pregnyl; Μού έγραψε ο γιατρός συνταγή για 2 ενέσεις. Πόση είναι η συμμετοχή; είναι ακριβές; δεν τον ρώτησα...
Ευχαριστώ.
Δεν νομίζω πως είναι ακριβές γύρω στα 3-4 ευρώ κοστίζουν.

Ηλιοβασίλεμα
16-05-13, 23:45
Δεν νομίζω πως είναι ακριβές γύρω στα 3-4 ευρώ κοστίζουν.

Α!ευτυχώς...

Sunty
03-06-13, 22:58
Kορίτσια, οι γιατροί πια συνταγογραφούν τα φαρμακα που παιρνουμε μετα την εμβρυομεταφορά, δηλ. τα ουτροζεστάν π.χ. ή χρειάζεται χαρτί από την επιτροπή εξωσωματικής για να στα γραψουν;

φίλη
04-06-13, 03:02
Σάντυ ξέρω από έγκυο φίλη μου ότι τα συνταγογραφούν όλα, αρκεί ο γιατρός σου να είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΠΥ.

Dada75
05-06-13, 10:09
Kορίτσια, οι γιατροί πια συνταγογραφούν τα φαρμακα που παιρνουμε μετα την εμβρυομεταφορά, δηλ. τα ουτροζεστάν π.χ. ή χρειάζεται χαρτί από την επιτροπή εξωσωματικής για να στα γραψουν;

Καλημέρα !!!

Αυτά τα φάρμακα που παίρνουμε μετά την ωοληψία ΠΑΝΤΑ γράφανε οι γιατροί.

Τα παίρνεις από το κάθε φαρμακείο.

Τα φάρμακα αυτά δεν είναι μονο για εξωσωματική και δεν χρειάζεται να έχεις την απόφαση τις επιτροπής !!!

nice
05-06-13, 18:42
Αγαπητή Σάντυ, την περασμένη εβδομάδα πήρα όλα τα φάρμακα για την εξωσωματική πέραν των συσκευασιών Γκονάλ που είχα πάρει από το ΙΚΑ με το χαρτί της επιτροπής και πλήρωσα συμμετοχή 75 ευρώ... Σήμερα έκανα και την πρώτη ένεση Γκονάλ, ο θεός να βάλει το χεράκι του να πάνε όλα καλά... Αλλά είπαμε θετική σκέψη και φαρδύ χαμόγελο...

demy79
10-06-13, 12:49
Καλησπέρα κορίτσια,πέρασα επιτροπή στις 28/3 και πήρα την έγκριση για εξωσωματική,μετά πήγα στο Φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ με την εγκριση της επιτροπής και με ένα χαρτί από τον γυναικολόγο μου πήρα μετά από 2μέρες τις ενέσεις menopure δωρεαν.Επίσης ο γυναικολόγος μου συνταγογράφησε 3 pregnyl,5orgalutran,5utrogestan,2zinadol(αντιβίωση συζυγου) για τα οποία πλήρωσα στο φαρμακείο 85ευρω με συμμετοχή.Ελπίζω να βοήθησα,καλή επιτυχία!!!!!!:D

nice
10-06-13, 19:03
Καλησπέρα κορίτσια,πέρασα επιτροπή στις 28/3 και πήρα την έγκριση για εξωσωματική,μετά πήγα στο Φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ με την εγκριση της επιτροπής και με ένα χαρτί από τον γυναικολόγο μου πήρα μετά από 2μέρες τις ενέσεις menopure δωρεαν.Επίσης ο γυναικολόγος μου συνταγογράφησε 3 pregnyl,5orgalutran,5utrogestan,2zinadol(αντιβίωση συζυγου) για τα οποία πλήρωσα στο φαρμακείο 85ευρω με συμμετοχή.Ελπίζω να βοήθησα,καλή επιτυχία!!!!!!:D

Αγαπητή Ντέμυ, περάσαμε μαζί από την επιτροπή (28/3 - Πλατεία Αριστοτέλους) και εγώ όπως και εσύ πήρα τα φάρμακα αλλά τελικά διαπίστωσα ότι έκανα βλακεία... Την περασμένη εβδομάδα τηλεφώνησα στο ΕΟΠΠΥ της περιοχής μου για το επίδομα εξωσωματικής και μου είπε ο υπάλληλος ότι πρέπει η πρωτότυπη έγκριση να προσκομιστεί σε αυτόν μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά για να εγκρίνει την χορήγηση του ποσού.... :( Εγώ έχω ήδη δώσε το χαρτί στο φαρμακείο :( Θα πάω αύριο εκεί μπας και βρω άκρη...

Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι... Εγώ ξεκίνησα.. Σήμερα στον πρώτο υπέρηχο είδαμε 9 αβγουλάκια... Ελπίζω τουλάχιστον ένα από αυτά να μετατραπεί σε μωράκι.... Καλή επιτυχία σου εύχομαι...

Olgita
14-06-13, 10:01
Κορίτσια καλημέρα!

Θα περασω κι εγω απο επιτροπη την αλλη εβδομάδα κι εχω αγχος.
Να σας ρωτησω .
Αν εγκρίνουν την προσπαθεια, μου δίνουν ενα παραπεμπτικο, παω στον γιατρο του ΕΟΠΥΥ μου γραφει τα φαρμακα και μετα παω στο φαρμακειο του ΕΟΠΥΥ? τα φαρμακα δεν τα παιρνεις αμεσως? περιμενεις δυο μερες απο την αποφαση?

Δηλαδη πχ αν περασω απο επιτροπη την Παρασκευη ποτε θα παρω τα φαρμακα?

Καλη επιτυχία σας ευχομαι!!!

demy79
14-06-13, 13:24
Αγαπητή Ντέμυ, περάσαμε μαζί από την επιτροπή (28/3 - Πλατεία Αριστοτέλους) και εγώ όπως και εσύ πήρα τα φάρμακα αλλά τελικά διαπίστωσα ότι έκανα βλακεία... Την περασμένη εβδομάδα τηλεφώνησα στο ΕΟΠΠΥ της περιοχής μου για το επίδομα εξωσωματικής και μου είπε ο υπάλληλος ότι πρέπει η πρωτότυπη έγκριση να προσκομιστεί σε αυτόν μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά για να εγκρίνει την χορήγηση του ποσού.... :( Εγώ έχω ήδη δώσε το χαρτί στο φαρμακείο :( Θα πάω αύριο εκεί μπας και βρω άκρη...

Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι... Εγώ ξεκίνησα.. Σήμερα στον πρώτο υπέρηχο είδαμε 9 αβγουλάκια... Ελπίζω τουλάχιστον ένα από αυτά να μετατραπεί σε μωράκι.... Καλή επιτυχία σου εύχομαι...
nice,καλη επιτυχία!Όταν φτάσαμε στο κτίριο της επιτροπής είχε τόσο πολύ κόσμο που αγχώθηκα,ευτυχώς μπήκα κατευθειαν γιατί ήταν η σειρά μου σε δέκα λεπτά είχα στα χέρια μου την έγκριση.Στο φαρμακέιο δίνουμε φωτοτυπία της έγκρισης,αυτό το γράφει στο ενημερωτικό σημείωμα εξωσωματικής που μας έδωσε η επιτροπή,το λάθος είναι δικό τους.Έκανες ωοληψία?Εγω ξεκίνησα ενεσιμα στις 16/5 και πήγα για ωοληψια στις 27/5(22ωαρια και 45 ωοθυλάκια),από αυτά δημιουργήθηκαν 10 βλαστοκύστες.Λόγω υπερδιέργεσης η εμβρυομεταφορά θα γίνει με τον επόμενο κύκλο μου,περίμενω να αδιαθετήσω στις 1/7 θα μεγαλώσει το ενδομήτριο με χάπια και μετα θα περιμένω.:DΠάντως εαν θέλεις μπες στο θέμα "συμπτώματα εμφύτευσης μετα από εξωσωματική??",έχουμε κάνει ωραια παρεουλα με τα κορίτσια που κάναμε ή θα κάνουμε εξωσωματική.Φιλιά!!!!:);-)

demy79
14-06-13, 13:30
Κορίτσια καλημέρα!

Να σας ρωτησω .
Αν εγκρίνουν την προσπαθεια, μου δίνουν ενα παραπεμπτικο, παω στον γιατρο του ΕΟΠΥΥ μου γραφει τα φαρμακα και μετα παω στο φαρμακειο του ΕΟΠΥΥ? τα φαρμακα δεν τα παιρνεις αμεσως? περιμενεις δυο μερες απο την αποφαση?

Θα πάρεις την έγκριση θα την βγάλεις φωτοτυπία και θα δώσεις το άντιγραφο(όχι το γνήσιο)στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ,αφου πρώτα ο γυναικολόγος σου θα σου δώσει γνωμάτευση για τα ενέσιμα.Εγώ είμαι από επαρχία και τα ενέσιμα τα πήρα σε 2μέρες,εαν έχουν απόθεμα θα τα πάρεις άμεσα διαφορετικά θα περιμένεις.Βοήθησα???

ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ
14-06-13, 13:31
Κορίτσια καλημέρα!

Να σας ρωτησω .

ΟΛΓΙΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΑΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ ΕΓΡΑΨΕΣ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΙΣ14-06,ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΕΓΩ ΠΕΡΝΑΩ 20-06 ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ,ΟΠΟΙΑ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΜΗΝ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΠΡΟ ΕΚΠΛΗΞΕΩΝ.

demy79
14-06-13, 14:01
ΟΛΓΙΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΑΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ ΕΓΡΑΨΕΣ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΙΣ14-06,ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΕΓΩ ΠΕΡΝΑΩ 20-06 ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ,ΟΠΟΙΑ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΜΗΝ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΠΡΟ ΕΚΠΛΗΞΕΩΝ.

ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ,ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΤΙΣ 28/3.ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ,ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.:D

nice
15-06-13, 13:39
nice,καλη επιτυχία!Όταν φτάσαμε στο κτίριο της επιτροπής είχε τόσο πολύ κόσμο που αγχώθηκα,ευτυχώς μπήκα κατευθειαν γιατί ήταν η σειρά μου σε δέκα λεπτά είχα στα χέρια μου την έγκριση.Στο φαρμακέιο δίνουμε φωτοτυπία της έγκρισης,αυτό το γράφει στο ενημερωτικό σημείωμα εξωσωματικής που μας έδωσε η επιτροπή,το λάθος είναι δικό τους.Έκανες ωοληψία?Εγω ξεκίνησα ενεσιμα στις 16/5 και πήγα για ωοληψια στις 27/5(22ωαρια και 45 ωοθυλάκια),από αυτά δημιουργήθηκαν 10 βλαστοκύστες.Λόγω υπερδιέργεσης η εμβρυομεταφορά θα γίνει με τον επόμενο κύκλο μου,περίμενω να αδιαθετήσω στις 1/7 θα μεγαλώσει το ενδομήτριο με χάπια και μετα θα περιμένω.:DΠάντως εαν θέλεις μπες στο θέμα "συμπτώματα εμφύτευσης μετα από εξωσωματική??",έχουμε κάνει ωραια παρεουλα με τα κορίτσια που κάναμε ή θα κάνουμε εξωσωματική.Φιλιά!!!!:);-)

Αγαπητή μου, εγώ ετοιμάζομαι να πάω Θεσ/νίκη για ωοληψία τη Δευτέρα... Έχω 10 ωάρια ώριμα.. Κατά τα άλλα μου είπε ο ιατρός που με παρακολουθεί εδώ στην πόλη μου ότι "όλα είναι εξαιρετικά". Θα φανεί μετά την Δευτέρα... Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη, ήρεμη αλλά νιώθω φοβερά κουρασμένη και ταλαιπωρημένη. Δεν μπορείς να φανταστείς πόοοοοοοσο πολύ θέλω να καπνίσω και κρατιέμαι. Από το πρωί που ξυπνάω αρχίζω να σκέφτομαι πότε εντός της ημέρας θα κάνω το μισό τσιγάρο που επιτρέπω στον εαυτό μου. Αλλά όλα για καλό σκοπό, αισιοδοξία και θετική σκέψη :)

Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα τον Ιούλιο... Ελπίζω το φθινόπωρο να μας βρει με τεράστιες χοριακές κατ'αρχήν και όλα να πάνε καλά στη συνέχεια...

demy79
15-06-13, 17:58
Αγαπητή μου, εγώ ετοιμάζομαι να πάω Θεσ/νίκη για ωοληψία τη Δευτέρα... Έχω 10 ωάρια ώριμα.. Κατά τα άλλα μου είπε ο ιατρός που με παρακολουθεί εδώ στην πόλη μου ότι "όλα είναι εξαιρετικά". Θα φανεί μετά την Δευτέρα... Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη, ήρεμη αλλά νιώθω φοβερά κουρασμένη και ταλαιπωρημένη. Δεν μπορείς να φανταστείς πόοοοοοοσο πολύ θέλω να καπνίσω και κρατιέμαι. Από το πρωί που ξυπνάω αρχίζω να σκέφτομαι πότε εντός της ημέρας θα κάνω το μισό τσιγάρο που επιτρέπω στον εαυτό μου. Αλλά όλα για καλό σκοπό, αισιοδοξία και θετική σκέψη :)

Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα τον Ιούλιο... Ελπίζω το φθινόπωρο να μας βρει με τεράστιες χοριακές κατ'αρχήν και όλα να πάνε καλά στη συνέχεια...
nice,να είσαι ήρεμη η διαδικασία της ωοληψίας είναι απλή και σύντομη δε πονας καθόλου,εγώ πάντως με τη μέθη είχα θέμα. Όσο αφορά το τσιγάρο είναι πολυ δύσκολο είμαι καπνίστρια και σε νοιώθω....Τα ωάρια σου είναι αρκετά και μακάρι να γονιμοποιηθούν όσα το δυνατόν περισσότερα.Η εμβρυομεταφορά θα γίνει κανονικά στις 5 μέρες?Σου ευχομαι καλή επιτυχια και περιμένω νέα σου:wink::D

freedom1978
15-06-13, 20:42
γεια σας κοριτσια!!! ευχομαι σε ολες να τα καταφερουμε!!! με δυναμη και πιστη!!;)
εγω περναω απο επιτροπη στις 6/8 στην πατρα και μενω αθηνα!
εκλεισα στην πατρα γιατι στην αθηνα μου ειπαν για 29/11. :confused:
τι να πω?????

ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ
15-06-13, 21:20
ΝΤΕΜΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΡΙΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΜΕ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΥΤΕ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ.ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

nice
16-06-13, 09:54
nice,να είσαι ήρεμη η διαδικασία της ωοληψίας είναι απλή και σύντομη δε πονας καθόλου,εγώ πάντως με τη μέθη είχα θέμα. Όσο αφορά το τσιγάρο είναι πολυ δύσκολο είμαι καπνίστρια και σε νοιώθω....Τα ωάρια σου είναι αρκετά και μακάρι να γονιμοποιηθούν όσα το δυνατόν περισσότερα.Η εμβρυομεταφορά θα γίνει κανονικά στις 5 μέρες?Σου ευχομαι καλή επιτυχια και περιμένω νέα σου:wink::D

demy79, αυτό που μου έχουν πει μέχρι στιγμής είναι ότι Πέμπτη ή Παρασκευή θα γίνει η εμβρυομεταφορά... Βέβαια την σωστή εικόνα θα έχουν μετά την ωοληψία... Πρέπει σε αυτό το σημείο να πω ότι η συμπεριφορά της κλινικής ήταν άριστη μέχρι στιγμής... Δυο φορές μου τηλεφώνησε η μαία που μας είχε δείξει πως θα κάνουμε τις ενέσεις να με ρωτήσει πως πάω με τα φάρμακα, αν έχω απορία ή κάποια ενόχληση, χτες με πήρε και ο ιατρός μου, παρόλο που είχε συνεννοηθεί τηλεφωνικά μπροστά μου με τον ιατρό που με παρακολουθεί στην πόλη μου για την συνέχεια, ήθελε και αυτός λέει να δει πως πάω και να με ενημερώσει και αυτός για την συνέχεια... Ελπίζω να συνεχιστεί και στην πορεία αυτή η συμπεριφορά τους... Αύριο το απόγευμα που εύχομαι να έχω επιστρέψει στο σπιτάκι μου θα σε ενημερώσω για τα περαιτέρω... Εσύ πότε με το καλό περιμένεις να αδιαθετήσεις...

demy79
16-06-13, 12:25
nice,αδιαθετω στις 1/7 με το καλό...μέτα με χάπια παχαίνουμε ενδομήτριο και αναμένω ημερομηνία εμβρυομεταφοράς.Σύμφωνα με το γυναικολόγο μου,γενικότερα η πορεία μου έιναι καλή πέρα του δέοντος,μπόρει λόγω της ανεξήγητης υπογόνιμότητας μπόρει και ως παρθένος οργανισμός σε ορμόνες να είχα καλή ανταπόκριση.Πάντως οι βλαστοκύστες ανεβάζουν τις πιθανότητες της επιτυχίας και είμαι ήρεμη,αλλά την επιτυχία ή την αποτυχία την ορίζει και η τύχη μερικές φορές.Χαιρομαι που είσαι ευχαριστημένη με το κέντρο,θυμάμαι μαζί ψάχναμε-ρωτούσαμε για εξωσωματική έγω κατέληξα στο άλλο που ρωτούσες.Ευχομαι καλή επιτυχια για αυριο,περιμένω νέα σου:D
ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ,το άγχος είναι ο χειρότερος εχθρος μας!!Ο άντρας μου ,μου χάρισε ένα κουτάβι και πίστεψε με έχει βοηθήσει κάνω και προπόνηση....Η προλακτίνη δεν νομίζω να έχει σχέση με την έγκριση της επιτροπής,τους ενδιαφέρει να έχεις όλες τις εξετάσεις,εαν προσπαθείται πολλά χρόνια χωρίς αποτέλεσμα εαν έχεις κάνει άλλες μεθόδους υποβοηθούμενης,όπως σπερματεγχυση ή θεραπεία με ορμόνες.;)

smamy
16-06-13, 17:09
demy και nice, βλέπω ότι περάσατε πρόσφατα από την επιτροπή της Θεσσαλονίκης και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα, αν μπορείτε να μου απαντήσετε.
Έχω ραντεβού με την επιτροπή στις 19 Σεπτεμβρίου. Έχω "κατεβάσει" το χαρτί με τα δικαιολογητικά για την επιτροπή και η απορία μου αφορά τα σπερμοδιαγράμματα. Γράφει "...το ένα να έχει γίνει στον ΕΟΠΥΥ". Τι εννοεί; ο σύζυγός μου ήδη έκανε ένα με παραπεμπτικό από γιατρό ΕΟΠΥΥ σε συμβεβλημένο εργαστήριο του ΕΟΠΥΥ. Το 2ο πού θα πρέπει να το κάνουμε;
Επίσης, γράφει στο πεδίο για επιπλέον εξετάσεις "Σε περιπτώσεις ανωμαλιών ή ευρημάτων από την ενδομητρική κοιλότητα (βάσει της σαλπιγγογραφίας), οπότε απαιτείται υστεροσκόπηση ή θεραπεία και επανεξέταση του θέματος μετά από 6 μήνες, δηλαδή μετά την αποκατάσταση του προβλήματος" Έχω τη σαλπιγγογραφία που είχε δείξει κάτι, κάναμε υστεροσκόπηση που έδειξε υπερπλασία ενδομητρίου, και μετά από 4 μηνες κάναμε βιοψία ενδομητρίου που είχε δείξει ότι επανήλθε στα φυσιολογικά. Θα χρειαστεί και 2η σαλπιγγογραφία;

Θα μου πείτε γιατί δε ρωτάω το κέντρο εξωσωματικής... δεν έχουμε καταλήξει που θα ξεκινήσουμε τελικά. Πρέπει να αποφασίσουμε μέχρι τέλη Ιουλίου. Έχουμε κάνει ένα ραντεβού μόνο στο Γε...ις στη Θεσσαλονίκη με την κ. Ζερβ...κου. Εσείς σε ποιο κέντρο ξεκινήσατε, αν θέλετε μου γράφετε και π.μ. γιατί διάβασα ότι είστε ευχαριστημένες. Έχω λίγο μπερδευτεί με το θέμα αυτό. Ο γιατρός μου επιμένει για το παραπάνω κέντρο με τη συγκεκριμένη γιατρό ενώ ο ουρολόγος μας είπε πολύ καλά λόγια για το εμβρ...λαμπ...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας! :):)

nice
16-06-13, 17:45
demy και nice, βλέπω ότι περάσατε πρόσφατα από την επιτροπή της Θεσσαλονίκης και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα, αν μπορείτε να μου απαντήσετε.
Έχω ραντεβού με την επιτροπή στις 19 Σεπτεμβρίου. Έχω "κατεβάσει" το χαρτί με τα δικαιολογητικά για την επιτροπή και η απορία μου αφορά τα σπερμοδιαγράμματα. Γράφει "...το ένα να έχει γίνει στον ΕΟΠΥΥ". Τι εννοεί; ο σύζυγός μου ήδη έκανε ένα με παραπεμπτικό από γιατρό ΕΟΠΥΥ σε συμβεβλημένο εργαστήριο του ΕΟΠΥΥ. Το 2ο πού θα πρέπει να το κάνουμε;
Επίσης, γράφει στο πεδίο για επιπλέον εξετάσεις "Σε περιπτώσεις ανωμαλιών ή ευρημάτων από την ενδομητρική κοιλότητα (βάσει της σαλπιγγογραφίας), οπότε απαιτείται υστεροσκόπηση ή θεραπεία και επανεξέταση του θέματος μετά από 6 μήνες, δηλαδή μετά την αποκατάσταση του προβλήματος" Έχω τη σαλπιγγογραφία που είχε δείξει κάτι, κάναμε υστεροσκόπηση που έδειξε υπερπλασία ενδομητρίου, και μετά από 4 μηνες κάναμε βιοψία ενδομητρίου που είχε δείξει ότι επανήλθε στα φυσιολογικά. Θα χρειαστεί και 2η σαλπιγγογραφία;

Θα μου πείτε γιατί δε ρωτάω το κέντρο εξωσωματικής... δεν έχουμε καταλήξει που θα ξεκινήσουμε τελικά. Πρέπει να αποφασίσουμε μέχρι τέλη Ιουλίου. Έχουμε κάνει ένα ραντεβού μόνο στο Γε...ις στη Θεσσαλονίκη με την κ. Ζερβ...κου. Εσείς σε ποιο κέντρο ξεκινήσατε, αν θέλετε μου γράφετε και π.μ. γιατί διάβασα ότι είστε ευχαριστημένες. Έχω λίγο μπερδευτεί με το θέμα αυτό. Ο γιατρός μου επιμένει για το παραπάνω κέντρο με τη συγκεκριμένη γιατρό ενώ ο ουρολόγος μας είπε πολύ καλά λόγια για το εμβρ...λαμπ...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας! :):)

Έχεις π.μ. :)

smamy
17-06-13, 10:05
Έχεις π.μ. :)

σ΄ευχαριστώ πολύ, καλή μου! σου απάντησα με π.μ.! :wink:

demy79
17-06-13, 15:16

Αγαπητή μου smamy,τα σπερμοδιαγράμματα θέλουν να είναι από διαφορετικά εργαστήρια,το δευτερό θα το κάνετε σε άλλο εργαστηριο απο αυτο που πήγατε.Επίσης δεν χρειάζεται να κάνεις πάλι σαλπιγγογραφία(είναι εντος 5εατίας?) έχεις και υστεροσκόπηση έισαι ΟΚ.Την επιτροπή την ενδιαφέρει να έχεις "πρόβλημα" για να σου δώσει έγκριση και εαν δεν έχετε θέμα υπογονιμότητα(όπως εμείς) τότε τους ενδιαφέρει πόσα χρόνια προσπαθείται και ποιες μεθόδους υποβοηθούμενης γονιμοποιήσης π.χ σπερματέγχυση κάνατε.Το παραπεμπτικό από γυναικολόγο του ΕΟΠΥΥ θέλει και ληξιαρχική πράξη γάμου.Σε βοήθησα?:smile:

demy79
17-06-13, 15:24
σ΄ευχαριστώ πολύ, καλή μου! σου απάντησα με π.μ.! :wink:
σου έστειλα π.μ,φιλιά!!!!

smamy
17-06-13, 15:48
Αγαπητή μου smamy,τα σπερμοδιαγράμματα θέλουν να είναι από διαφορετικά εργαστήρια,το δευτερό θα το κάνετε σε άλλο εργαστηριο απο αυτο που πήγατε.Επίσης δεν χρειάζεται να κάνεις πάλι σαλπιγγογραφία(είναι εντος 5εατίας?) έχεις και υστεροσκόπηση έισαι ΟΚ.Την επιτροπή την ενδιαφέρει να έχεις "πρόβλημα" για να σου δώσει έγκριση και εαν δεν έχετε θέμα υπογονιμότητα(όπως εμείς) τότε τους ενδιαφέρει πόσα χρόνια προσπαθείται και ποιες μεθόδους υποβοηθούμενης γονιμοποιήσης π.χ σπερματέγχυση κάνατε.Το παραπεμπτικό από γυναικολόγο του ΕΟΠΥΥ θέλει και ληξιαρχική πράξη γάμου.Σε βοήθησα?:smile:

demy, με βοήθησες πολύ και με αυτήν την απάντηση και με το π.μ.! Σ' ευχαριστώ κι εσένα πολύ! ναι η σαλπιγγογραφία είναι εντός 5ετίας, το ίδιο και η υστεροσκόπηση.
Όσον αφορά το αν έχουμε κάνει σπερματέγχυση π.χ. στη διάρκεια της προσπάθειας, πώς πιστοποιείται; απλά επειδή θα το πω; εμείς κάναμε 2 σπερματεγχύσεις (μια επιτυχή που κατέληξε σε παλίνδρομη) με clomifen - pregnyl και επίσης 6 μήνες επαφές πάλι με τη συνδρομή του clomifen - pregnyl αλλά αυτά δεν τα έκανα μέσω ΕΟΠΥΥ για να αποδεικνύονται...
Σόρι για τις απορίες απλά έχω φοβηθεί λίγο με την γραφειοκρατία και θέλω όσο γίνεται να είμαι τυπική με ό,τι ζητάνε.
καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου! :)

nice
18-06-13, 00:25
Αγαπητή μου κάναμε σήμερα την ωοληψία, δεν περίμενα να πονάω μετά από αυτό.. αλλά πονάαααω και είμαι πρησμένη μέχρι το στομάχι, έτοιμη να σκάσω. Ως προς το αποτέλεσμα αύριο θα μάθουμε.. Φιλάκια :)

demy79
18-06-13, 00:57
demy, με βοήθησες πολύ και με αυτήν την απάντηση και με το π.μ.! Σ' ευχαριστώ κι εσένα πολύ! ναι η σαλπιγγογραφία είναι εντός 5ετίας, το ίδιο και η υστεροσκόπηση.
Όσον αφορά το αν έχουμε κάνει σπερματέγχυση π.χ. στη διάρκεια της προσπάθειας, πώς πιστοποιείται; απλά επειδή θα το πω; εμείς κάναμε 2 σπερματεγχύσεις (μια επιτυχή που κατέληξε σε παλίνδρομη) με clomifen - pregnyl και επίσης 6 μήνες επαφές πάλι με τη συνδρομή του clomifen - pregnyl αλλά αυτά δεν τα έκανα μέσω ΕΟΠΥΥ για να αποδεικνύονται...
Σόρι για τις απορίες απλά έχω φοβηθεί λίγο με την γραφειοκρατία και θέλω όσο γίνεται να είμαι τυπική με ό,τι ζητάνε.
καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου! :)
smammy,μην αγχώνεσαι....δεν χρειάζεται να τους αποδείξεις με χαρτιά για τις σπερματεγχύσεις απλά θα σε ρωτήσουν θεραπείες,χάπια, μεθόδους που έχετε κάνει για να καταφέρεις να μείνεις έγκυος.Στην 1η σπερματέγχυση έμεινες έγκυος,γιατί να κάνεις εξωσωματική?συγνωμη που ρωταω αλλά πόσα χρόνια προσπαθειται και με ποια αιτιολογία κάνεις εξωσωματική,υπαρχει κάτι το παθολογικό?Εαν θέλεις απαντας.....:)

demy79
18-06-13, 01:02
Αγαπητή μου κάναμε σήμερα την ωοληψία, δεν περίμενα να πονάω μετά από αυτό.. αλλά πονάαααω και είμαι πρησμένη μέχρι το στομάχι, έτοιμη να σκάσω. Ως προς το αποτέλεσμα αύριο θα μάθουμε.. Φιλάκια :)
nice...σε καταλαβαίνω....και εγώ πονούσα για 2μέρες,αισθανόμουν δυνατες τσιμπιες στη κοιλιά μου και πολλές φορές δεν μπορούσα να τεντωθω...ήθελα να είσαι ήρεμη για αυτό δεν σου ανέφερα τον πόνο μετά την ωοληψια....κατα τ'άλλα η διαδικασία απλή και ανώδυνη!Καλά αποτελέσματα για αυριο και περιμένω νέα σου,καλή ξεκούραση:):wink:

smamy
18-06-13, 09:55
smammy,μην αγχώνεσαι....δεν χρειάζεται να τους αποδείξεις με χαρτιά για τις σπερματεγχύσεις απλά θα σε ρωτήσουν θεραπείες,χάπια, μεθόδους που έχετε κάνει για να καταφέρεις να μείνεις έγκυος.Στην 1η σπερματέγχυση έμεινες έγκυος,γιατί να κάνεις εξωσωματική?συγνωμη που ρωταω αλλά πόσα χρόνια προσπαθειται και με ποια αιτιολογία κάνεις εξωσωματική,υπαρχει κάτι το παθολογικό?Εαν θέλεις απαντας.....:)

demy δεν με πειράζει που ρωτάς :). Στην περίπτωσή μας νομιζω ότι βαραίνει προς την εξωσωματική το θεμα της ηλικίας. Είμαι 38 και η πρώτη φορά που έμεινα έγκυος ήταν πριν 4 χρόνια (με φυσική επαφή) αλλά ήταν εξωμήτριο. Αυτό με άφησε με μία σάλπιγγα. Μετά προσπαθούσαμε για ένα χρόνο περίπου, δεν τα καταφέρναμε, κάναμε εξετάσεις και το πρόβλημα είναι ότι δεν λειτουργούν σωστά οι ορμόνες μου κ δεν κάνω ωορρυξία, χαμηλή προγεστερόνη και χαμηλή ΑΜΗ. Οπότε προσπαθήσαμε για περίπου 8 μήνες με clomifen -pregnyl με φυσική επαφή και με σπερματέγχυση (συνολικά 2 φορές). Πετύχαμε εγκυμοσύνη με την 1η σπερματέγχυση πέρυσι το καλοκαίρι αλλά δυστυχώς παλινδρόμησε και μετά τον καρυότυπο φάνηκε τρισωμία στο έβρυο. Έκανα διάφορες εξετάσεις και εγώ και ο άντρας μου και παθολογικό πρόβλημα δεν βρέθηκε. Ωστόσο, μετά την απόξεση και ίσως την ταλαιπωρία με τα φάρμακα έπαθα αδενική υπερπλασία του ενδομητρίου - που γενικά πρόβλημα με το ενδομήτριο δεν ειχα. Οπότε κάναμε υστεροσκόπηση επεμβατική και 4 μήνες θεραπεία ώστε να επανέλθει το ενδομήτριο.

Ο γυναικολογός μου και κάποια άλλη γιατρός που πάω και συμβουλεύομαι για 2η γνώμη, μου τόνισαν ότι αν μέχρι να κλείσω τα 38 δν τα καταφέρουμε να έχουμε μωρό θα πρέπει να πάμε για εξωσωματική. Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο δύσκολα θα είναι. Τα 38 τα έκλεισα πριν 9 μέρες :!: Οπότε έκλεισα ραντεβού με την επιτροπή εξωσωματικής!
Τώρα, θα πρέπει να δουμε και 2-3 κέντρα για να αποφασίσουμε.
φιλιά!:-)

demy79
18-06-13, 10:43
demy δεν με πειράζει που ρωτάς :). Στην περίπτωσή μας νομιζω ότι βαραίνει προς την εξωσωματική το θεμα της ηλικίας. Είμαι 38 και η πρώτη φορά που έμεινα έγκυος ήταν πριν 4 χρόνια (με φυσική επαφή) αλλά ήταν εξωμήτριο. Αυτό με άφησε με μία σάλπιγγα. Μετά προσπαθούσαμε για ένα χρόνο περίπου, δεν τα καταφέρναμε, κάναμε εξετάσεις και το πρόβλημα είναι ότι δεν λειτουργούν σωστά οι ορμόνες μου κ δεν κάνω ωορρυξία, χαμηλή προγεστερόνη και χαμηλή ΑΜΗ. Οπότε προσπαθήσαμε για περίπου 8 μήνες με clomifen -pregnyl με φυσική επαφή και με σπερματέγχυση (συνολικά 2 φορές). Πετύχαμε εγκυμοσύνη με την 1η σπερματέγχυση πέρυσι το καλοκαίρι αλλά δυστυχώς παλινδρόμησε και μετά τον καρυότυπο φάνηκε τρισωμία στο έβρυο. Έκανα διάφορες εξετάσεις και εγώ και ο άντρας μου και παθολογικό πρόβλημα δεν βρέθηκε. Ωστόσο, μετά την απόξεση και ίσως την ταλαιπωρία με τα φάρμακα έπαθα αδενική υπερπλασία του ενδομητρίου - που γενικά πρόβλημα με το ενδομήτριο δεν ειχα. Οπότε κάναμε υστεροσκόπηση επεμβατική και 4 μήνες θεραπεία ώστε να επανέλθει το ενδομήτριο.

Ο γυναικολογός μου και κάποια άλλη γιατρός που πάω και συμβουλεύομαι για 2η γνώμη, μου τόνισαν ότι αν μέχρι να κλείσω τα 38 δν τα καταφέρουμε να έχουμε μωρό θα πρέπει να πάμε για εξωσωματική. Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο δύσκολα θα είναι. Τα 38 τα έκλεισα πριν 9 μέρες :!: Οπότε έκλεισα ραντεβού με την επιτροπή εξωσωματικής!
Τώρα, θα πρέπει να δουμε και 2-3 κέντρα για να αποφασίσουμε.
φιλιά!:-)
smammy,έχετε ταλαιπωρηθεί πολύ,έμεις δεν έιχαμε θέμα....μ'αρέσεις όμως δεν χάνεις το κουράγιο σου,αυτό είναι το πιο σημαντικό!Σου ευχομαι ολόψυχα το 2014 να έχεις μια τεράστια κοιλίτσα!!!:-):-)

demy79
18-06-13, 10:44
nice,καλημέρα τι κάνεις?Περιμένω νέαααααααααααα σου!!!:D

Olgita
18-06-13, 23:36
Demy moy, σ ευχαριστω για την βοηθεια!!!καταλαβα ότι με το πρωτοτυπο χαρτί θα παρουμε το επιδομα και την φωτοτυπια την δίνουμε στο φαρμακειο του εοπυυ . Επίσης αυτο με την διαθεσιμότητα δεν το είχα σκεφτεί.

ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ, περναω απο επιτροπη Αθηνας, την 21/6. θα σου μιλησω την πεμπτη να μου πεις τι εκανες.

Εχω αγχος κορίτσια :
1) αν θα περασω (γιατι δεν υπαρχει συγκεκριμενος λογος αιτιας υπογονιμοτ).Εχω κανει δυο (και όχι μονο..) σπερματεγχ με διεγερση αλλα δεν πετυχαμε.Πανω απο δυο χρόνια προσπαθω.

2) Περναω επιτροπη 21 και...30 περιμενω να αδιαθετησω.Λογικα θα μου ερθουν νωριτερα γιατι εχω κυκλο 27-29 μερες. Θα προλαβω να παρω τα φαρμακα και να κανω την προσπαθεια?θα προσπαθησω την ίδια μερα να κανω κατι, γιατι μεσολαβει και αγιου πνευματος. Μας εφαγε η γραφειοκρατία. Μετα φανταζομαι κλεινει το κεντρο τον αυγουστο.

Για να δούμε.Θα σας πω τα νεα την παρασκευη

nice
19-06-13, 00:04
Δεν μπόρεσα να μπω, συγγνώμη, γονιμοποιήθηκαν μόνο 3 :(. Την Πέμπτη πάω για εμβρυοεταφορά :) Αυτά τα νέα μου... Είμαι ολίγον αγχωμένη, προσπαθώ να το ελέγξω αλλά δεν μπορώ να πω ότι τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής. Με κυριεύουν δυσάρεστες σκέψεις, τα τηλεφωνήματα από το μικροβιολογικό "κα ........ δυστυχώς πάλι η χοριακή σας είναι αρνητική" Δεν θέλω να την ακούσω να μου το λέει αυτό για μια φορά ακόμα... Αλλά υπάρχει και η λύση, να πάω σε άλλο μικροβιολογικό από αυτό που πηγαίνω συνήθως :) Τι να πω... Αυτά από εμένα... Καληνύχτα!!

Olgita
19-06-13, 09:42
Καλημερα !!!
Νice, σου ευχομαι καλη επιτυχία και μην αγχωνεσαι!!

Δεν παίζει ρόλο ο αριθμος των γονιμοποιημένων ωαριων. Ενα να είναι καλό και να πιασει!
Όσο για το μικροβιολογικό, εγω να δεις ποσα εχω αλλαξει, για να παει γούρι! :)

amalia1983
19-06-13, 11:08
Καλή σας ημέρα!Είμαι 30 χρονών και προσπαθούμε με τον συντροφό μου εδς και 1,5 χρονο περίπου για παιδάκι αλλά δεν!υπάρχει ενα κακο σπερμοδιάγραμμα(3.500.000/ml) και κάποιες συμφύσεις στις σάλπιγγές μου.Θα κάνουμε σπερματέγχυση αλλά ο γυναικολόγος μας προέτρεψε να αρχίζουμε τις διαδικασίες για εξωσωματική.Αυτό που θέλω να ρωτήσω,γιατί πρέπει να περάσουμε απο επιτροπή?Γιατή πήρα τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού και μου έκλεισαν για 29/1/2014!!!ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣ!!!!

demy79
19-06-13, 14:46
Καλή σας ημέρα!Είμαι 30 χρονών και προσπαθούμε με τον συντροφό μου εδς και 1,5 χρονο περίπου για παιδάκι αλλά δεν!υπάρχει ενα κακο σπερμοδιάγραμμα(3.500.000/ml) και κάποιες συμφύσεις στις σάλπιγγές μου.Θα κάνουμε σπερματέγχυση αλλά ο γυναικολόγος μας προέτρεψε να αρχίζουμε τις διαδικασίες για εξωσωματική.Αυτό που θέλω να ρωτήσω,γιατί πρέπει να περάσουμε απο επιτροπή?Γιατή πήρα τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού και μου έκλεισαν για 29/1/2014!!!ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣ!!!!
amalia1983,προφανώς δεν είσαι από Β.Ελλαδα?

demy79
19-06-13, 15:00
Olgita,μην αγχώνεσαι για την επιτροπή....Εμείς δεν είχαμε θέμα οι εξετάσεις μας είναι υπερ..φυσιολογικές πόρισμα "Ανεξήγητη Υπογονιμότητα".Θα δουν τις εξετάσεις σου και θα σε ρωτήσουν πόσα χρόνια είστε παντρεμένοι,πόσο καιρό προσπαθείται,εαν έχετε κάνει σπερματεγχύσεις σε 5 λέπτα έχεις ξεμπερδέψει!!!Μην βιάζεις τα πράγματα...Εγω πέρασα επιτροπή 28/3,ήρθε το Πάσχα ανέβαλα την διαδικασία:(,ξεκίνησα ενέσιμα μέσα Μαίου,στις 27/5 έκανα ωοληψία,λόγω υπερδιέγερσης δεν έκανα εμβρυομεταφορά μου είπανε με τον επόμενο κύκλο:mad:...αδιαθέτησα πέντε μέρες μετά την ωοληψία!!!Πάει και αυτος ο κύκλος:(!!!!Λογικά θα αδιαθετήσω στις 1/7 και θα περίμενω άλλες 15 μέρες μέχρι την εμβρυομεταφορα με βλαστοκύστες!!!!Πόσοι μήνες περάσανε απο τότε που πέρασα επιτροπή???και ακόμα δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία της εξωσωματικής????Μην βιάζεσαι όλα πρέπει να γίνουν στην ώρα τους και όχι όποτε θες εσυ....;)

freedom1978
19-06-13, 17:57
καλησπερα κοριτσια!! εγω ειμαι 35 χρονων και ο σηζηγος 43! πηγαμε σε κεντρο εξωσωματικης γιατι εχουμε χαμηλο αριθμο σπερματος. οταν ψαξαμε και εμενα βρηκαμε αρηστερη υδροσαλπιγγα, δεξια αποφραγμενη και ινωμυομα που ακουμπαει το ενδομυτριο.:confused:
εκανα διπλο χειρουργειο, αφαιρεσα αριστερη υδροσαλ., απολυνοσα την αλλη και ξυσαμε το ενδομυτριο. ετοιμο το χωραφακι!:rolleyes:
στις 6/08 περναω απο επιτροπη στην πατρα, ενω ειμαι απο αθηνα.
αμαλια[B] αμα θες να περασεις πιο νωρις απο επιτροπη μπορεις να παρεις τηλ και στην πατρα!!και εγω πηρα στην αθηνα και μου ειπαν 29/11!
[B]ντεμη πηγαινουμε στο ιδιο κεντρο. μεσα απο την καρδια μου να εχεις επιτυχια!!νομιζω πως ειναι σιγουρακι με τις βλαστοκυστες!!!:p:D
στο κεντρο που παω δεν εχω δει ποτε τον πραππα. με εχει αναλαβει ενας συνεργατης του, πολυ αξιολογος ανθρωπος, αυτο νιωθω και μακαρι να ειναι ετσι!!!:roll:
η παναγια μαζι μας κοριτσια!! δυναμη και πιστη να εχουμε!!:wink:8-)

demy79
19-06-13, 19:48
καλησπερα κοριτσια!! εγω ειμαι 35 χρονων και ο σηζηγος 43! πηγαμε σε κεντρο εξωσωματικης γιατι εχουμε χαμηλο αριθμο σπερματος. οταν ψαξαμε και εμενα βρηκαμε αρηστερη υδροσαλπιγγα, δεξια αποφραγμενη και ινωμυομα που ακουμπαει το ενδομυτριο.:confused:
εκανα διπλο χειρουργειο, αφαιρεσα αριστερη υδροσαλ., απολυνοσα την αλλη και ξυσαμε το ενδομυτριο. ετοιμο το χωραφακι!:rolleyes:
στις 6/08 περναω απο επιτροπη στην πατρα, ενω ειμαι απο αθηνα.
αμαλια[B] αμα θες να περασεις πιο νωρις απο επιτροπη μπορεις να παρεις τηλ και στην πατρα!!και εγω πηρα στην αθηνα και μου ειπαν 29/11!
[B]ντεμη πηγαινουμε στο ιδιο κεντρο. μεσα απο την καρδια μου να εχεις επιτυχια!!νομιζω πως ειναι σιγουρακι με τις βλαστοκυστες!!!:p:D
στο κεντρο που παω δεν εχω δει ποτε τον πραππα. με εχει αναλαβει ενας συνεργατης του, πολυ αξιολογος ανθρωπος, αυτο νιωθω και μακαρι να ειναι ετσι!!!:roll:
η παναγια μαζι μας κοριτσια!! δυναμη και πιστη να εχουμε!!:wink:8-)
freedom1978,έχεις ταλαιπωρηθει πολύ και εσυ!!!Στην θεσσαλονίκη η επιτροπή καθυστερεί 3 με 4μήνες το ραντεβού,φυσικά η Αθήνα έχει να καλύψει πολύ κόσμο εαν υπολογίσουμε οτι οι επιτροπες είναι μόνο 3 για όλη την Ελλάδα!!!!!Εσυ στην Αθήνα θα κάνεις εξωσωματική?Ο Πρ ήταν γυναικολόγος μου όταν ήμουν φοιτητρια στην θεσ/νικη για αυτό και το εμπιστευομαι απόλυτα,έχει εμπειρία και πολύ καλά ποσοστά επτυχιας.Σου ευχομαι καλή επιτυχία σε όλες τις αγώνιζόμενες μανούλες που δεν το βάζουμε κάτω:);)

freedom1978
20-06-13, 09:52
καλημερα κοριτσια!! μια μερα πιο κοντα στον στοχο μας!
ντεπη εγω μενω αθηνα και θα παω στο κεντρο που εχουν εδω!
ανυπομονω να περασουν οι μερες !!!:)

msotiria
20-06-13, 10:43
Καλημέρα κορίτσια, είμαι καινούργια στην σελίδα αυτή. Είμαι 44, έχω κάνει 4 εξωσωματικές από τις οποίες στη 2η έμεινα έγκυος αλλά το έχασα αμέσως. Τώρα κάναμε την 5η προσπάθεια και αύριο θα κάνω την β-χοριακή. Τις 2-3 τελευταίες ημέρες έχω συμπτώματα περιόδου (και στις προηγούμενες προσπάθειες είχα), αλλά εχθές είχα και δέκατα έως 37,2 είχα φθάσει. Σήμερα το πρωί είχα πάλι κανονική θερμοκρασία 36,6. Ξέρει κάποια να με βοηθήσει να μου πει τι σημαίνει αυτό. Ευχαριστώ πολύ και καλά αποτελέσματα σε όλες που περιμένουν και προσπαθούν να γεννήσουν τα μωράκια τους.

freedom1978
20-06-13, 12:27
καλη επιτυχια αυριο μεσα απο την καρδια μου msotiria!!!!! ξερω οτι οταν εχεις αυξημενη θερμοκρασια ειναι καλη ενδειξη!!και οι πονοι περιοδου επισης! αισιοδοξια και πιστη να εχεις!!

Olgita
20-06-13, 12:41
DEMI εχεις δίκιο! δεν πρεπει να βιαζουμε τα πραγματα!!
Τωρα που μου λες ότι κι εσας οι εξετασεις σας ηταν καλες και ενεκριναν την προσπαθεια σας, δεν αγχωνομαι για την επιτροπη! :)

Μ επιασε μια ανυπομονησια πολυ μεγαλη.Ολα να γίνουν τωρα!
αλλα όλα εχουν την ωρα τους.

Απ ότι μου ειπες κι εσυ απο τον Μαρτιο, εφτασες Ιούλιο.

Σου ευχομαι καλη επιτυχια demoula !!!!!

Dada75
20-06-13, 12:48
Demy moy, σ ευχαριστω για την βοηθεια!!!καταλαβα ότι με το πρωτοτυπο χαρτί θα παρουμε το επιδομα και την φωτοτυπια την δίνουμε στο φαρμακειο του εοπυυ . Επίσης αυτο με την διαθεσιμότητα δεν το είχα σκεφτεί.

ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ, περναω απο επιτροπη Αθηνας, την 21/6. θα σου μιλησω την πεμπτη να μου πεις τι εκανες.

Εχω αγχος κορίτσια :
1) αν θα περασω (γιατι δεν υπαρχει συγκεκριμενος λογος αιτιας υπογονιμοτ).Εχω κανει δυο (και όχι μονο..) σπερματεγχ με διεγερση αλλα δεν πετυχαμε.Πανω απο δυο χρόνια προσπαθω.

2) Περναω επιτροπη 21 και...30 περιμενω να αδιαθετησω.Λογικα θα μου ερθουν νωριτερα γιατι εχω κυκλο 27-29 μερες. Θα προλαβω να παρω τα φαρμακα και να κανω την προσπαθεια?θα προσπαθησω την ίδια μερα να κανω κατι, γιατι μεσολαβει και αγιου πνευματος. Μας εφαγε η γραφειοκρατία. Μετα φανταζομαι κλεινει το κεντρο τον αυγουστο.

Για να δούμε.Θα σας πω τα νεα την παρασκευη

Καλημέρα Olgita !!!

Σου εύχομαι καλή επιτυχία αύριο.
Ο γιατρός σου έδωσε το πρωτόκολλο?

Αύριο μόλις περάσεις θα πας στο γιατρό σου να σου γράψει τα φάρμακα και θα πας την Τρίτη να τα πάρεις.
Μια χαρά προλαβαίνεις.

Μια συμβουλή: Το γνήσιο της αποφάσης δεν το δίνουμε σε κανέναν. Ούτε στο ΙΚΑ για επίδομα. Φωτοτυπία και απλά να το έχεις μαζί σου να το δούνε.

Olgita
20-06-13, 13:13
Dada mou καλημέρα (κι από δω) !! και σ ευχαριστω!

Λοιπον το πρωτοκολλο το εχω σε χαρτι, με την σφραγιδα του γιατρου.

Το φαρμακειο στο Μαρουσι θα είναι αυριο ανοιχτό μεχρι τις 7 το απογευμα!
εχουν λεει εφημερία.

Νομιζα ότι την πρωτοτυπη εγκριση την δίνω για το επίδομα.

Ευτυχως που υπαρχει αυτο το forum και υπάρχει αλληλοβοήθεια!!

Κορίτσια σας ευχαριστώ!!
:)

Ηλιοβασίλεμα
20-06-13, 20:54
Άνοιξα ένα νέο θέμα για την διαδικασία προς ΕΟΠΥΥ όσο αφορά την πρόκληση ωορρηξίας. Δεν μου έχει απαντήσει κανείς έως τώρα και γι' αυτό να σας ρωτήσω και εσάς που κάνετε παρόμοια διαδικασία για εξωσωματική!

Ο ιδιώτης γυναικολόγος μου συνέστησε να προχωρήσουμε σε ενέσιμες θεραπείες για πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας, μιας που δεν με "έπιασε" η θεραπεία/ προσέγγιση με κλομιφαίνη/πρεγκνυλ/προγραμματισμένες επαφές.
Για να πάρω τα φάρμακα μέσω ΕΟΠΥΥ, πώς πρέπει να κινηθώ; Με ποια βήματα πρέπει να κινηθώ;
Παίρνω τηλέφωνο από τώρα στην επιτροπή (Αθήνα ή Πάτρα) για κλείσιμο ραντεβού και στο ενδιάμεσο κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις που χρειάζονται ως δικαιολογητικά; Ή πρέπει να τα έχω μαζεμένα τα δικαιολογητικά και πρώτα να καταθέσω στον ΕΟΠΥΥ το έντυπο παραπομπής προς την επιτροπή μαζί με τα δικαιολογητικά και μετά να κλείσω ραντεβού;
Η επιτροπή της Πάτρας εξυπηρετεί το Μεσολόγγι; Πού καταθέτω τα χαρτιά; στον εοπυυ της περιοχής μου ή τα στέλνω σε μία από τις τρεις επιτροπές;
Το ειδικό έντυπο παραπομπής το υπογράφει γυναικολόγος του ΕΟΠΥΥ ή μπορεί και ο ιδιώτης γυναικολόγος;
Τα φάρμακα τα παίρνουμε από ιδιωτικά φαρμακεία ή μέσω φαρμακείου εοπυυ; Μπορώ να τα πάρω από τώρα για να ξεκινήσω τη θεραπεία και όταν πάρω έγκριση να προσκομίσω και στο ιδιωτικό φαρμακείο την συνταγή των φαρμάκων;
Το σπερμοδιάγραμμα μπορεί να γίνει σε ιδιωτικό εργαστήριο και να κατατεθεί στον Εοπυυ;
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις/ απορίες αλλά ο γιατρός μου είναι πολυάσχολος :???: και δεν μπορώ να του θέσω όλα αυτά τα ερωτήματα....
Δεν θέλω να χάσω χρόνο για να ξεκινήσω την διαδικασία...

Dada75
20-06-13, 22:47
Άνοιξα ένα νέο θέμα για την διαδικασία προς ΕΟΠΥΥ όσο αφορά την πρόκληση ωορρηξίας. Δεν μου έχει απαντήσει κανείς έως τώρα και γι' αυτό να σας ρωτήσω και εσάς που κάνετε παρόμοια διαδικασία για εξωσωματική!

Ο ιδιώτης γυναικολόγος μου συνέστησε να προχωρήσουμε σε ενέσιμες θεραπείες για πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας, μιας που δεν με "έπιασε" η θεραπεία/ προσέγγιση με κλομιφαίνη/πρεγκνυλ/προγραμματισμένες επαφές.
Για να πάρω τα φάρμακα μέσω ΕΟΠΥΥ, πώς πρέπει να κινηθώ; Με ποια βήματα πρέπει να κινηθώ;
Παίρνω τηλέφωνο από τώρα στην επιτροπή (Αθήνα ή Πάτρα) για κλείσιμο ραντεβού και στο ενδιάμεσο κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις που χρειάζονται ως δικαιολογητικά; Ή πρέπει να τα έχω μαζεμένα τα δικαιολογητικά και πρώτα να καταθέσω στον ΕΟΠΥΥ το έντυπο παραπομπής προς την επιτροπή μαζί με τα δικαιολογητικά και μετά να κλείσω ραντεβού;
Η επιτροπή της Πάτρας εξυπηρετεί το Μεσολόγγι; Πού καταθέτω τα χαρτιά; στον εοπυυ της περιοχής μου ή τα στέλνω σε μία από τις τρεις επιτροπές;
Το ειδικό έντυπο παραπομπής το υπογράφει γυναικολόγος του ΕΟΠΥΥ ή μπορεί και ο ιδιώτης γυναικολόγος;
Τα φάρμακα τα παίρνουμε από ιδιωτικά φαρμακεία ή μέσω φαρμακείου εοπυυ; Μπορώ να τα πάρω από τώρα για να ξεκινήσω τη θεραπεία και όταν πάρω έγκριση να προσκομίσω και στο ιδιωτικό φαρμακείο την συνταγή των φαρμάκων;
Το σπερμοδιάγραμμα μπορεί να γίνει σε ιδιωτικό εργαστήριο και να κατατεθεί στον Εοπυυ;
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις/ απορίες αλλά ο γιατρός μου είναι πολυάσχολος :???: και δεν μπορώ να του θέσω όλα αυτά τα ερωτήματα....
Δεν θέλω να χάσω χρόνο για να ξεκινήσω την διαδικασία...

Kalhspera ...

Einai para poles erotisis !!! Den mporo na sou ta grapso. An theleis stile mou to thl Se pm k tha milusoume na sou eksigiso. Einai polaaaa!!!

Ηλιοβασίλεμα
20-06-13, 22:56
Kalhspera ...

Einai para poles erotisis !!! Den mporo na sou ta grapso. An theleis stile mou to thl Se pm k tha milusoume na sou eksigiso. Einai polaaaa!!!

Το ξέρω, είναι πολλά!!!!!!!!!!!!! Σας ζάλισα και εγώ με τις ερωτήσεις /απορίες μου!!! :oops:
Γι΄αυτό είπα να ξεκινήσω ενημέρωση από φόρουμ!

Στείλε μου το δικό σου τηλέφωνο με π.μ., να σε πάρω να μην σε χρεώσω κιόλας!!! Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Dada75
20-06-13, 23:04
Το ξέρω, είναι πολλά!!!!!!!!!!!!! Σας ζάλισα και εγώ με τις ερωτήσεις /απορίες μου!!! :oops:
Γι΄αυτό είπα να ξεκινήσω ενημέρωση από φόρουμ!

Στείλε μου το δικό σου τηλέφωνο με π.μ., να σε πάρω να μην σε χρεώσω κιόλας!!! Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Exeis pm

demy79
21-06-13, 10:02
Καλημέρα κορίτσια,ερώτηση?Επιτροπη πέρασα στις 28/3 μέχρι τώρα έχω κάνει την ωοληψία η εμβρυομεταφορά θα γινει μεσα Ιουλίου.Εχω ενημερωτικό σημείωμα εξωσωματικής ,που μου το έδωσε η επιτροπή,στο άρθρο για τα δικαιώματα αναφέρει ότι η 1η εξωσωματική πρέπει να γίνει εντος 3μηνών απο τότε που πέρασα επιτροπη?Εγώ όμως δεν έχω ολοκληρώσει τη διαδικασία,λόγω υπερδιέγερσης,στις 28/6 κλεινω 3μήνες!!!:confused:Επίσης dada75,στο ίδιο χαρτί αναφέρει οτι για το επιδομα θα δώσουμε την πρωτότυπη γνωμάτευση από την έγκριση της επιτροπής?μαζί με το βιβλιάριο ασθενείας και την εξοφλητική απόδειξη από το κέντρο εξωσωματικής......:confused:
Μπερδευτηκα!!!!!

Dada75
21-06-13, 10:53
Καλημέρα κορίτσια,ερώτηση?Επιτροπη πέρασα στις 28/3 μέχρι τώρα έχω κάνει την ωοληψία η εμβρυομεταφορά θα γινει μεσα Ιουλίου.Εχω ενημερωτικό σημείωμα εξωσωματικής ,που μου το έδωσε η επιτροπή,στο άρθρο για τα δικαιώματα αναφέρει ότι η 1η εξωσωματική πρέπει να γίνει εντος 3μηνών απο τότε που πέρασα επιτροπη?Εγώ όμως δεν έχω ολοκληρώσει τη διαδικασία,λόγω υπερδιέγερσης,στις 28/6 κλεινω 3μήνες!!!:confused:Επίσης dada75,στο ίδιο χαρτί αναφέρει οτι για το επιδομα θα δώσουμε την πρωτότυπη γνωμάτευση από την έγκριση της επιτροπής?μαζί με το βιβλιάριο ασθενείας και την εξοφλητική απόδειξη από το κέντρο εξωσωματικής......:confused:
Μπερδευτηκα!!!!!

Καλημέρα !!!
Αν δεν γίνει η εμβρυομεταφορά μέσα σε 3 μήνες θα πάρεις μονο τα μισά λεφτά εφόσον έγινε η ωοληψία.
Εκτος αν μπορούν από το κέντρο να σου κόψουν την απόδειξη με άλλη ημερομηνία που θα είναι μέσα σε 3 μήνες και θα λέει ότι έγινε και ωοληψία και εμβρυομεταφορά.
Πρέπει να σου δώσουν και μια βεβαίωση από το κέντρο τι ακριβώς έγινε (πχ μονο ωοληψία η και η εμβρυομεταφορά).

Εγώ και στις 2 φορες έδωσα την φωτοτυπία και την γνήσια απόδειξη.

Την πρωτότυπη γνωμάτευση την έχω σπίτι.

Olgita
21-06-13, 14:12
Κορίτσια καλημέρα!!! απο το πρωί τρεξιμο!
Περασα επιτροπη και πηρα την έγκριση!!! :) τι αγχος κι αυτο.Ετρεμα όταν μπηκα!
Τωρα γυρισα και απο το φαρμακειο εοπυυ.Πηρα και τα φαρμακα και ξεμπερδεψα. :) :)

Demy αυτο το αρθρο που λες για τα δικαιώματα, δεν το εχω διαβασει. Θα το ψαξω.
Όπως λεει και η dada, μηπως συννενοηθείς με το κεντρο και σε εξυπηρετησει. Γιατι να χασεις την μιση επιδοτηση?

Καλό τριήμερο σε όλους!!

Dada75
21-06-13, 14:30
Τωρα γυρισα και απο το φαρμακειο εοπυυ.Πηρα και τα φαρμακα και ξεμπερδεψα. :) :)

Όπως λεει και η dada, μηπως συννενοηθείς με το κεντρο και σε εξυπηρετησει. Γιατι να χασεις την μιση επιδοτηση?

Καλό τριήμερο σε όλους!!

Μπράβο Olgita !!!

Τα κατάφερες τελικά και θα ξεκινήσει με αυτό το κύκλο.

Καλή αρχή κοπέλα μου !!!!

demy79
21-06-13, 14:34

Καλό τριήμερο σε όλους!!
olgita,ξεμπέρδεψες και εσυ!!!Προσωπικά το πιο δύσκολο κομμάτι για μένα ήταν αυτό...άντε προλαβαίνεις να ξεκινήσεις με αυτο τον κύκλο,μέχρι να αδιαθετήσεις χαλάρωσε η όλη διαδικασια είναι ανώδυνη...θετική σκέψη θέλει!!Η επιτροπή δεν σου έδωσε ένα ενημερωτικό φύλλο για την εξωσωματική?Εκεί θα διαβάσεις για τη διαδικασία του επιδόματος,και για το πόσες φορές δικαιούσε να κάνεις προσπάθειες και πότε.Καλή επιτυχία και είπαμε θετική σκέψη8-):eek:!!!!! dada75,επικοινώνησα με το ΙΚΑ και με ενημέρωσαν οτι δεν έχει σχέση το επίδομα με το τρίμηνο της 1ης προσπάθειας,μόλις ολοκληρώσω τη διαδικασία να απευθυνθώ στα γραφεία τους για να καταθέσω τα χαρτιά για το επίδομα.Ευτυχως που έχω και εσας και ανταλλάσουμε απόψεις!!:wink::p

ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ
21-06-13, 14:47
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΘΕΣ ΠΕΡΑΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΘΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ 21 ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ,ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ.ΤΖΑΜΠΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ....

ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ
21-06-13, 14:49
ΤΕΛΕΙΑ ΟΛΓΙΤΑ.ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ Σ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ?ΕΓΩ ΗΔΗ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ SUPREFAFT.

Dada75
21-06-13, 15:05
olgita,ξεμπέρδεψες και εσυ!!!Προσωπικά το πιο δύσκολο κομμάτι για μένα ήταν αυτό...άντε προλαβαίνεις να ξεκινήσεις με αυτο τον κύκλο,μέχρι να αδιαθετήσεις χαλάρωσε η όλη διαδικασια είναι ανώδυνη...θετική σκέψη θέλει!!Η επιτροπή δεν σου έδωσε ένα ενημερωτικό φύλλο για την εξωσωματική?Εκεί θα διαβάσεις για τη διαδικασία του επιδόματος,και για το πόσες φορές δικαιούσε να κάνεις προσπάθειες και πότε.Καλή επιτυχία και είπαμε θετική σκέψη8-):eek:!!!!! dada75,επικοινώνησα με το ΙΚΑ και με ενημέρωσαν οτι δεν έχει σχέση το επίδομα με το τρίμηνο της 1ης προσπάθειας,μόλις ολοκληρώσω τη διαδικασία να απευθυνθώ στα γραφεία τους για να καταθέσω τα χαρτιά για το επίδομα.Ευτυχως που έχω και εσας και ανταλλάσουμε απόψεις!!:wink::p

Ποιος ο λόγος τότε να είναι μέσα 3 μήνες? Γιατί το αναφέρουν καν ?
Δεν ξέρω.

Dada75
21-06-13, 15:12
Απόδοση δαπάνης εξωσωματικής γονιμοποίησης στους ασφαλισμένους του
Ε.Ο.Π.Υ.Υ. που διενεργήθηκαν σε μη συμβεβλημένους ιδιωτικούς φορείς.

Το Δ.Σ. του Ε.Ο.Π.Υ.Υ. στην προσπάθειά του να σταθεί αρωγός στις άμεσα ή
έμμεσα ασφαλισμένες του που υποβάλλονται στη διαδικασία της εξωσωματικής
γονιμοποίησης για τεκνοποίηση, συμβάλλοντας με τον τρόπο αυτό στη μείωση της
υπογονιμότητας στη χώρα, με την αρ. 518/51/1-8-2012 Απόφασή του ενέκρινε την
αναγνώριση της δαπάνης εξωσωματικής γονιμοποίησης που διενεργείται σε μη
συμβεβλημένους ιδιωτικούς φορείς και την αποζημίωση των ασφαλισμένων
σύμφωνα με το κρατικό τιμολόγιο ήτοι 352,16 €.
Προκειμένου να αποζημιωθούν οι ασφαλισμένοι για την εν λόγω δαπάνη θα
πρέπει να υποβάλλουν στις κατά τόπους υπηρεσίες των εντασσόμενων στον
Ε.Ο.Π.Υ.Υ. φορέων τα ακόλουθα δικαιολογητικά :
1) Απόφαση της Επιτροπής εξωσωματικής γονιμοποίησης για τη διενέργεια
αυτής. Για τους ασφαλισμένους του Οίκου Ναύτη για το μήνα Απρίλιο και
τους ασφαλισμένους του Τ.Α.Υ.Τ.Ε.Κ.Ω. για το μήνα Μάιο απαιτείται έγκριση
του αρμοδίου οργάνου που ενέκρινε την διενέργεια της εξωσωματικής
γονιμοποίησης μέχρι την ένταξή τους στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ.
2) Εξοφλητική απόδειξη παροχής υπηρεσιών στην οποία θα αναφέρονται οι
πραγματοποιηθείσες φάσεις της εξωσωματικής γονιμοποίησης (ωοληψία ή και
εμβρυομεταφορά).
3) Βεβαίωση του θεράποντα ιατρού από την οποία θα προκύπτει ότι η
ασφαλισμένη υπεβλήθη σε εξωσωματική γονιμοποίηση, ποιες φάσεις αυτής
πραγματοποιήθηκαν (ωοληψία ή και εμβρυομεταφορά), καθώς και τις
ημερομηνίες πραγματοποίησης αυτών.
Τα Τμήματα Παροχών των εντασσομένων στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. φορέων να
προβαίνουν σε έγγραφη μνεία επί του βιβλιαρίου ασθενείας για τη χορήγηση της εν
λόγω παροχής, καθώς και των ημερομηνιών στις οποίες έλαβαν χώρα η ωοληψία και η εμβυομεταφορά. Επιπλέον να ενημερώνουν το αντίστοιχο Ηλεκτρονικό αρχείο που θα τους διαβιβαστεί προκειμένου να ενημερώνεται η Κεντρική Υπηρεσία του Ε.Ο.Π.Υ.Υ. για την χορήγηση της εν λόγω παροχής.
Σε περίπτωση μη ολοκληρωμένης προσπάθειας (ήτοι μόνο ωοληψία ή
ή μόνο εμβρυομεταφορά) θα αποδίδεται το ήμισυ του κρατικού τιμολογίου ως αναφέρουμε ανωτέρω.

demy79
21-06-13, 15:21
dada75,συνεπώς όταν ολοκληρώσεις τη διαδικασια θα καταθέσεις χαρτιά για το επίδομα,τι εννοεις για το 3μηνο δεν καταλαβα την ερωτηση σου?:p

demy79
21-06-13, 15:25
ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ, ευχαριστα νέα,είδες τίποτα δεν ήταν το θέμα της επιτροπής και αγχώθηκες!!!Εσυ ξεκινάς την 21 μέρα του κύκλου,έχεις άλλο πρωτόκολλο από εμένα έγω είχα ξεκινησει 2η μέρα κύκλου.Θετική σκέψη!!!:wink::lol:

Dada75
21-06-13, 19:04
dada75,συνεπώς όταν ολοκληρώσεις τη διαδικασια θα καταθέσεις χαρτιά για το επίδομα,τι εννοεις για το 3μηνο δεν καταλαβα την ερωτηση σου?:p

Anaferoun oti I proti prospathia prepei na einai mesa se 3 mines apo tin imerominia tis apofaseis. Rotao an den exei na kanei imeromina oolipsias kai emvriometaforas me to epidoma me ti exei na kanei? Giati prepei na ginete tote mesa Se 3 mines? Me ti exei na kanei auto to trimino?

Katalaves ti enoo?

demy79
21-06-13, 23:50
Anaferoun oti I proti prospathia prepei na einai mesa se 3 mines apo tin imerominia tis apofaseis. Rotao an den exei na kanei imeromina oolipsias kai emvriometaforas me to epidoma me ti exei na kanei? Giati prepei na ginete tote mesa Se 3 mines? Me ti exei na kanei auto to trimino?

Katalaves ti enoo?
dada75,έτσι όπως τα λες έχεις δίκαιο,αλλά μήπως το τρίμηνο αναφέρεται στα φάρμακα που μας χορηγεί το ΕΟΠΥΥ?Συγκεκριμένα,το ενημερωτικό γράφει οτι έχουμε 3μήνες από την μέρα που περνάμε επιτροπη προθεσμία να κανουμε τη διαδικασία και τέσσερις μήνες διαφορά η 1η από την 2η προσπάθεια και εαν δεν ολοκληρωθει η διαδικασια καθόλου να τους ενημερώσουμε.Πάντως η προιστάμενη των παροχών του ΕΟΠΥΥ μου είπε μόλις ολοκληρώσω τη διαδικασια και της εμβρυομεταφορας να παραδώσω χαρτιά για το επίδομα.Μάλιστα της είπα να παραδώσω μόνο με τα χαρτιά που αποδεικνύουν την ωοληψία και να πάρω το μισό επίδομα και το υπόλοιπο μετά και μου είπε όχι.Τόσο να μην κατάλαβε??;):confused:

Dada75
22-06-13, 00:05
dada75,έτσι όπως τα λες έχεις δίκαιο,αλλά μήπως το τρίμηνο αναφέρεται στα φάρμακα που μας χορηγεί το ΕΟΠΥΥ?Συγκεκριμένα,το ενημερωτικό γράφει οτι έχουμε 3μήνες από την μέρα που περνάμε επιτροπη προθεσμία να κανουμε τη διαδικασία και τέσσερις μήνες διαφορά η 1η από την 2η προσπάθεια και εαν δεν ολοκληρωθει η διαδικασια καθόλου να τους ενημερώσουμε.Πάντως η προιστάμενη των παροχών του ΕΟΠΥΥ μου είπε μόλις ολοκληρώσω τη διαδικασια και της εμβρυομεταφορας να παραδώσω χαρτιά για το επίδομα.Μάλιστα της είπα να παραδώσω μόνο με τα χαρτιά που αποδεικνύουν την ωοληψία και να πάρω το μισό επίδομα και το υπόλοιπο μετά και μου είπε όχι.Τόσο να μην κατάλαβε??;):confused:

Ax den ksero tora, mperdeytika k egw. Egw kai stis 2 fores tirisa k to trimino k to tetramino.
Kalh epitixia k makari na vreis akri!!!

demy79
22-06-13, 00:32
Ax den ksero tora, mperdeytika k egw. Egw kai stis 2 fores tirisa k to trimino k to tetramino.
Kalh epitixia k makari na vreis akri!!!
dada75,σε μπέρδεψα και εσένα!!!Προς το παρόν,θα περιμένω να ολοκληρώσω την εμβρυομεταφορά και μετά θα κάνω τα χαρτιά για το επίδομα,εαν το πάρω καλώς εαν όχι ούτε που με νοιάζει σιγά τα λεφτά που δίνουν!!!!Εαν δεν ξέρουν αυτοι να μας ενημερώσουν σωστά που είναι και η δουλειά τους,τι να πώ?Θα δείξει......καλό βράδυ:D

elenou
22-06-13, 23:15
Κορίτσια καλησπέρα και από μένα... Σήμερα επισκέφτηκα κέντρο εξωσωματικής για την πρώτη μου προσπάθεια και με ενημέρωσαν ότι το συντομότερο που θα μου κλείσουν ραντεβού για επιτροπή του ΕΟΠΥΥ στη Θεσσαλονίκη είναι τον Οκτώβριο!!!! Γνωρίζει κάποια αν υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι νωρίτερα? 4 μήνες δεν είναι πολύ???

freedom1978
23-06-13, 18:13
μπορεις να κλεισεις και στην πατρα!!

girandola
24-06-13, 17:55
Κοριτσια, οσες περασατε μετα τη νεα εγκυκλιο επιτροπη για εξωσωματικη, ειχατε κανει Ηπατιτιδες και συφιλη και για το συζυγο εκτος απο τις δικες σας? Τα εχω ολα ετοιμα για τον γιατρο του εοπυυ και μου ηρθε το μεσημερι αυτη η φλασια! Μηπως πρεπει να εχουμε αντιστοιχες εξετασεις και για τους συζυγους μας? Στη σελιδα τους δεν ειναι ξεκαθαρο τι ακριβως ζητανε!

Olgita
25-06-13, 11:32
Κορίτσια καλημέρα!!!

Ηρέμησα, μου ηρθε περίοδος και ξεκινησα σε αυτον τον κύκλο!!! Πρόλαβα :)
Εκανα την πρωτη arvekap. Τζαμπα το αγχος, όπως το είπατε! αλλα τι να κανουμε με όλη αυτην την γραφειοκρατία.

Αντε καλη μας επιτυχία, σε όλες!!!

Η επιτροπη δεν μου εδωσε ενημερωτικο. Αλλα τι να το κάνω κιόλας, αφου τα διαβάζω τωρα απο εσας!

Καλη εβδομάδα!!

Dada75
25-06-13, 11:47
Κοριτσια, οσες περασατε μετα τη νεα εγκυκλιο επιτροπη για εξωσωματικη, ειχατε κανει Ηπατιτιδες και συφιλη και για το συζυγο εκτος απο τις δικες σας? Τα εχω ολα ετοιμα για τον γιατρο του εοπυυ και μου ηρθε το μεσημερι αυτη η φλασια! Μηπως πρεπει να εχουμε αντιστοιχες εξετασεις και για τους συζυγους μας? Στη σελιδα τους δεν ειναι ξεκαθαρο τι ακριβως ζητανε!

Καλημέρα !!!

Ναι πρέπει να τις κάνετε και οι 2.

Και τις ορμονολογικες επίσης και οι 2.

Dada75
25-06-13, 11:52
Κορίτσια καλημέρα!!!

Ηρέμησα, μου ηρθε περίοδος και ξεκινησα σε αυτον τον κύκλο!!! Πρόλαβα :)
Εκανα την πρωτη arvekap. Τζαμπα το αγχος, όπως το είπατε! αλλα τι να κανουμε με όλη αυτην την γραφειοκρατία.

Αντε καλη μας επιτυχία, σε όλες!!!

Η επιτροπη δεν μου εδωσε ενημερωτικο. Αλλα τι να το κάνω κιόλας, αφου τα διαβάζω τωρα απο εσας!

Καλη εβδομάδα!!

Εχεις πμ ...

demy79
25-06-13, 14:39
Καλημέρα κορίτσια,τι κάνετε?Εμείς τις εξετάσεις για σύφιλη,υπατίτιδα τις κάναμε και οι δύο άλλα δεν τις ήθελε ο γιατρός στο ΕΟΠΥΥ....Τις ήθελε το κέντρο πριν την ωοληψία.

demy79
25-06-13, 14:41
olgita,πρόλαβες άντε με το καλό.....πίστεψε με η αναμονή είναι χειρότερη,έγω ακόμα περιμένω να αδιαθετήσω!!!!:(

demy79
28-06-13, 16:11
nice κορίτσι μου,όλα καλά??Δεν έχω νέα σου αρκετά μέρες,ευχομαι να είσαι καλά......περιμένω ευχάριστα νέα.Φιλιά και καλό σαββατοκύριακο:)

nice
28-06-13, 17:57
Γενικά όλα καλά, τη Δευτέρα είναι η μεγάλη μέρα... Πως θα περάσει το Σαββατοκύριακο θέεεε μου... Η ψυχολογία μου είναι κάπως περίεργη, έρχονται στιγμές που λέω είμαι έγκυος, σήμερα παραλίγο θα έλεγα στους συναδέλφους μου που τόσο μου στάθηκαν ότι τη Δευτέρα το μεσημέρι θα πάμε για φαγητό να τους κεράσω για τα ευχάριστα, έρχονται στιγμές που τρέχουν τα δάκρυα βρύση, λέω τόσο καιρό δεν πέτυχαν οι προσπάθειες τώρα θα πετύχουν, άναψε ένα τσιγάρο να χαλαρώσεις... (Δεν το έχω ανάψει πάντως).Αυτά τα νέα... Εσύ είσαι στις τελευταίες μέρες της αναμονής πριν την περίοδο, σωστά??? Ή μήπως δεν κρατήθηκε η ακατανόμαστη και ήρθε νωρίτερα :) Με εμένα ότι ήταν να γίνει έγινε... Η σειρά σου κοπέλα μου... Καλά αποτελέσματα εύχομαι σε όλες μας...και καλό κουράγιο...

nice
28-06-13, 18:21
nice κορίτσι μου,όλα καλά??Δεν έχω νέα σου αρκετά μέρες,ευχομαι να είσαι καλά......περιμένω ευχάριστα νέα.Φιλιά και καλό σαββατοκύριακο:)

Γενικά όλα καλά, τη Δευτέρα είναι η μεγάλη μέρα... Πως θα περάσει το Σαββατοκύριακο θέεεε μου... Η ψυχολογία μου είναι κάπως περίεργη, έρχονται στιγμές που λέω είμαι έγκυος, σήμερα παραλίγο θα έλεγα στους συναδέλφους μου που τόσο μου στάθηκαν ότι τη Δευτέρα το μεσημέρι θα πάμε για φαγητό να τους κεράσω για τα ευχάριστα, έρχονται στιγμές που τρέχουν τα δάκρυα βρύση, λέω τόσο καιρό δεν πέτυχαν οι προσπάθειες τώρα θα πετύχουν, άναψε ένα τσιγάρο να χαλαρώσεις... (Δεν το έχω ανάψει πάντως).Αυτά τα νέα... Εσύ είσαι στις τελευταίες μέρες της αναμονής πριν την περίοδο, σωστά??? Ή μήπως δεν κρατήθηκε η ακατανόμαστη και ήρθε νωρίτερα Με εμένα ότι ήταν να γίνει έγινε... Η σειρά σου κοπέλα μου... Καλά αποτελέσματα εύχομαι σε όλες μας...και καλό κουράγιο...

demy79
28-06-13, 20:49
Σου εύχομαι τα καλύτερα,να δείς μια τεράστια χοριακή!!!!;)Το κλάμα είναι μέσα στο πρόγραμμα,είναι καλό να ξεσπάς.....Όσο για τους συναδέλφους σου πιστευω οτι δεν θα το γλιτώσεις το κέρασμα:lol:.Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω για να ξεκινησω θεραπεία,αλλά η ακατανόμαστη έχει καθυστερήσει 2μέρες...αναμένω.Πολλά φιλιά τα λέμε από Δευτέρα,καλό και ήρεμο σαββατοκύριακο:D:D

nice
01-07-13, 12:15
Σου εύχομαι τα καλύτερα,να δείς μια τεράστια χοριακή!!!!;)Το κλάμα είναι μέσα στο πρόγραμμα,είναι καλό να ξεσπάς.....Όσο για τους συναδέλφους σου πιστευω οτι δεν θα το γλιτώσεις το κέρασμα:lol:.Εγώ περιμένω να αδιαθετήσω για να ξεκινησω θεραπεία,αλλά η ακατανόμαστη έχει καθυστερήσει 2μέρες...αναμένω.Πολλά φιλιά τα λέμε από Δευτέρα,καλό και ήρεμο σαββατοκύριακο:D:D

Αγαπητή μου, η χοριακή κάτω από 0,1 :( Να είμαστε καλά για την δεύτερη προσπάθεια... Σου εύχομαι τα καλύτερα... Με το καλό εσύ τουλάχιστον να έχεις καλά αποτελέσματα. Φιλάκια....

demy79
01-07-13, 12:21
Αγαπητή μου, η χοριακή κάτω από 0,1 :( Να είμαστε καλά για την δεύτερη προσπάθεια... Σου εύχομαι τα καλύτερα... Με το καλό εσύ τουλάχιστον να έχεις καλά αποτελέσματα. Φιλάκια....
Λυπάμαι πολύ,χαλάρωσε και η 2η θα πετύχει,στο ευχομαι ολόψυχα:DΜε το γυναικολόγο σου μίλησες,τι σου είπε?Η 1η εξωσωματική είναι λίγο και θέμα τύχης....πότε ξεκινάς για τη 2η προσπάθεια?Παρεπιμπτώντως εγώ ακόμα να αδιαθετήσω......αναμένω!!!!!!:confused:

nice
02-07-13, 12:12
Λυπάμαι πολύ,χαλάρωσε και η 2η θα πετύχει,στο ευχομαι ολόψυχα:DΜε το γυναικολόγο σου μίλησες,τι σου είπε?Η 1η εξωσωματική είναι λίγο και θέμα τύχης....πότε ξεκινάς για τη 2η προσπάθεια?Παρεπιμπτώντως εγώ ακόμα να αδιαθετήσω......αναμένω!!!!!!:confused:

Όσο και προετοιμασμένη να είσαι η αρνητική χοριακή μετά από τόση ταλαιπωρία με λύγισε πρέπει να πω. Προσπαθώ να συνέλθω, ήρθα στη δουλειά αλλά που να δουλέψω :( Καπνίζω τα όσα δεν κάπνισα :( Μιλήσαμε με το ιατρό, αφού αδιαθετήσω και μετά θα πάω να τον δω από κοντά να κανονίσουμε για την 2η προσπάθεια...

Ήρθε καλοκαίρι και η ακατανόμαστή σου αφήνει περιθώρια για τα τελευταία σου μπάνια, δεν το καταλαβαίνεις :)

demy79
02-07-13, 14:46
Όσο και προετοιμασμένη να είσαι η αρνητική χοριακή μετά από τόση ταλαιπωρία με λύγισε πρέπει να πω. Προσπαθώ να συνέλθω, ήρθα στη δουλειά αλλά που να δουλέψω :( Καπνίζω τα όσα δεν κάπνισα :( Μιλήσαμε με το ιατρό, αφού αδιαθετήσω και μετά θα πάω να τον δω από κοντά να κανονίσουμε για την 2η προσπάθεια...

Ήρθε καλοκαίρι και η ακατανόμαστή σου αφήνει περιθώρια για τα τελευταία σου μπάνια, δεν το καταλαβαίνεις :)
nice,ειλικρινά το αρνητικό αποτέλεσμα σε ρίχνει ψυχολογικά.Εμένα αυτό με φοβίζει,δεν νομίζω να καταφέρω να το αντιμετωπίσω....έχεις στην κρυοσυντήρηση εμβρυα?Καλό θα ήταν να μην περάσεις την φάση της διέγερσης,πήγαινε μια βόλτα στο κέντρο να συζητήσεις μαζί τους.Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά.:)

sandra24
03-07-13, 01:16
Καλησπέρα κορίτσια! Να ρωτήσω κι εγώ η καινούρια κάτι. Από τα περίπου 3.500 ευρώ που δίνεις για εξωσωματική, παίρνεις από τον εοπυυ μόνο 352 ευρώ; Ή σου πληρώνουν τα φάρμακα και επιπλέον αυτά τα 352; Γιατί αν είναι μόνο τα 352, αξίζει τον κόπο η αναμονή και το παίδεμα με την χαρτούρα και τις εξετάσεις;;;

Dada75
03-07-13, 07:49
Καλησπέρα κορίτσια! Να ρωτήσω κι εγώ η καινούρια κάτι. Από τα περίπου 3.500 ευρώ που δίνεις για εξωσωματική, παίρνεις από τον εοπυυ μόνο 352 ευρώ; Ή σου πληρώνουν τα φάρμακα και επιπλέον αυτά τα 352; Γιατί αν είναι μόνο τα 352, αξίζει τον κόπο η αναμονή και το παίδεμα με την χαρτούρα και τις εξετάσεις;;;

Καλημέρα sandra24 !!!
Να πάρεις αυτά τα 352 και τα φάρμακα πρέπει να περάσεις την επιτροπή.
Παίρνεις απόφαση για 4 προσπάθειες σύνολο.

Τις εξετάσεις δεν θα τις κανεις έτσι και αλλιώς ???

Όλες μπορείς να τις γράψεις και να τις κανεις με EOΠΥΥ.
Δεν κοστίζουν σχεδόν τίποτα.

Σου χορηγούν σχεδόν 5000 μονάδες για κάθε προσπάθεια.

Και γιατί 3500?

Εγώ και στις 2 φορες πλήρωσα 2200.

sandra24
03-07-13, 16:51
Καλησπέρα Dada75! Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Έχω ήδη πάρει ημερομηνία για επιτροπή στις 21/11!!! Το πρόβλημα μ'αυτές τις εξετάσεις είναι ότι πρέπει να γίνουν σε γιατρούς του εοπυυ και αυτοί οι γιατροί(γυναικολόγοι) έχουν αναμονές απίστευτες(για Θεσσαλονίκη μιλάω). Επίσης τα σπερμοδιαγράμματα τα έχουμε ήδη κάνει αλλά όχι σε εργαστήριο εοππυ/νοσοκομείο οπότε φτου κι από την αρχή...Επίσης, σαλπιγγογραφία δε χρειάζεται για μένα γιατί δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα εγώ αλλά ο άντρας μου. Είναι ψιλομανίκι όσο να πεις! Το χειρότερο από όλα για μένα είναι η αναβολή...αλλά αν είναι να γλιτώσω τόσα χρήματα μάλλον θα το προσπαθήσω. Κάτι ακόμα: οι ορμονικές και για ηπατίτιδα κλπ ισχύουν και τους 2, έτσι δεν είναι;
Εσύ είσαι στη 2η προσπάθεια; Σε ποιό μέρος; Με τη δουλειά σου είχες πρόβλημα; Έπρεπε να πάρεις άδεια; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι αν είναι να μπούμε σε τέτοια διαδικασία μήπως πρέπει να δουλέψω part-time φέτος.

michel
10-07-13, 21:23
....ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ.......................
........Επειδη για μενα δεν θα υπαρξει αλλη προσπαθεια,εχω καποιες ενεσεις Πουρεγον,στο ψυγειο μου,που πηρα πριν λιγους μηνες,με συμμετοχη.
.....εννοειται οτι δεν εχουνε ληξει,για αυτο,αν καποια κοπελα ενδιαφερεται,ας μου στειλει μυνημα!!!

Dada75
11-07-13, 10:01
Καλησπέρα Dada75! Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Έχω ήδη πάρει ημερομηνία για επιτροπή στις 21/11!!! Το πρόβλημα μ'αυτές τις εξετάσεις είναι ότι πρέπει να γίνουν σε γιατρούς του εοπυυ και αυτοί οι γιατροί(γυναικολόγοι) έχουν αναμονές απίστευτες(για Θεσσαλονίκη μιλάω). Επίσης τα σπερμοδιαγράμματα τα έχουμε ήδη κάνει αλλά όχι σε εργαστήριο εοππυ/νοσοκομείο οπότε φτου κι από την αρχή...Επίσης, σαλπιγγογραφία δε χρειάζεται για μένα γιατί δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα εγώ αλλά ο άντρας μου. Είναι ψιλομανίκι όσο να πεις! Το χειρότερο από όλα για μένα είναι η αναβολή...αλλά αν είναι να γλιτώσω τόσα χρήματα μάλλον θα το προσπαθήσω. Κάτι ακόμα: οι ορμονικές και για ηπατίτιδα κλπ ισχύουν και τους 2, έτσι δεν είναι;
Εσύ είσαι στη 2η προσπάθεια; Σε ποιό μέρος; Με τη δουλειά σου είχες πρόβλημα; Έπρεπε να πάρεις άδεια; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι αν είναι να μπούμε σε τέτοια διαδικασία μήπως πρέπει να δουλέψω part-time φέτος.

Καλημέρα !!!
Όλες αυτές τις εξετάσεις μπορεί να σου γράψει ο γυναικολόγος σου επειδή σίγουρα θα έχει EOΠYY (Όλοι γιατροί - ιδιώτες έχουν σύστημα EOΠYY και μπορούν να γράψουν) και τις κανεις στη Βιοϊατρική, πληρώνεις μονο την συμμετοχη και είναι έτοιμες σε 3-4 ημερες. Το σπερμοδιαγραμα δεν γράφετε αλλα είναι 5 ευρ. Οι ορμονικές και για ηπατίτιδα κλπ ισχύουν και τους 2.

Εγώ θα κάνω την 3 μου προσπάθεια μετά το καλοκαίρι. Ελπίζω να είναι και τυχερή μου !!!
Εγώ είμαι Αθηνα.
Την πρώτη φορα δεν πήρα άδεια, την επομενη πήγα δουλειά.
Την δεύτερη φορα πήρα άδεια μια εβδομάδα.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία !!!
Ότι άλλο θέλεις εδώ είμαι.

MARYLOU11
23-07-13, 14:31
Καλημέρα σας κι από μένα. Διαβάζω το forum σας από το 2008 περίπου, τότε που πρωτοάρχισα τις προσπάθειες για να μείνω έγκυος. Ομολογώ ότι πολύ συχνά έβρισκα απαντήσεις στα ερωτήματα κ στις αγωνίες μου και ένιωθα ότι δεν είμαι η μόνη που ταλαιπωρείται κι ας μην είχα γραφτεί μέχρι τωρα σαν μέλος.

Δεν θα κουράσω κανέναν με λεπτομέρεις από την ιστορία μου, που άλλωστε μοιάζει με πολλών άλλων εδώ μέσα. Απατεώνες κ ψεύτες γιατροί που τα κάνουν όλα, εγώ με άπειρα φάρμακα(ορμόνες ) στο ενεργητικό μου, ψυχολογική και σωματική κούραση και άκαρπες προσπάθειες..Για να καταλήξω τελικά σε ένα από τα μεγάλα κέντρα εξωσωματικής στην Αθήνα και να έχω τώρα το κοριτσακι μου, μετα Από μία ταλαιπωρία με πρόωρη γέννα και 2 μήνες θερμοκοιτίδας...
Τέλος καλό όμως κ όλα καλά.

Τώρα σκέφτομαι να ξαναπροσπαθήσω (πάλι με εξωσωματική καθώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος) για δεύτερο παιδάκι, αλλά έχω πρόβλημα με την χορήγηση των φαρμάκων. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να εχει περίσευμα ενέσεων PUREGON 900 και φυσικά να θέλει να τις διαθέσει. Και για να μην φανώ απαιτητική να ενημερωσω(αν αυτό αξιζει κάτι) ότι κι εγω διέθεσα στη γυναικολόγο μου τα περισευματα μου από φάρμακα που ήταν πολλά και από τις προσπάθειες και από την εγκυμοσύνη επειδή γέννησα πολύ νωρίς.

Πιστεύω να μην σας κούρασα.Ευχαριστώ πολύ για όσες κοπέλες θα με διαβάσουν!

ηρακι
01-08-13, 09:08
καλημερα σε ολους!!!!!!!!πρωτη φορα γραφω αν και παρακολουθω τη σελιδα καιρο!θα ηθελα να μου πει οποιος η οποια ξερει τι να κανω με την επιτροπη!εγω θελω να παρω μονο τις ενεσεις και την εξωσωματικη να την πληρωσω θα περασω επιτροπη για προκληση ωοθηλακιορρηξιας???????:-(

demy79
01-08-13, 16:52
καλημερα σε ολους!!!!!!!!πρωτη φορα γραφω αν και παρακολουθω τη σελιδα καιρο!θα ηθελα να μου πει οποιος η οποια ξερει τι να κανω με την επιτροπη!εγω θελω να παρω μονο τις ενεσεις και την εξωσωματικη να την πληρωσω θα περασω επιτροπη για προκληση ωοθηλακιορρηξιας???????:-(
Πρέπει να περάσεις επιτροπή για την χορήγηση φαρμάκων,ούτως η άλλως την διαδικασία της εξωσωματικής την πληρώνεις.Μόνο όταν θα την ολοκληρώσεις καταθετεις χαρτιά και παίρνεις 400 ευρώ.Εκτός εαν έχεις να διαθέσεις 1600 ευρώ επιπλέον για τις ενέσεις......η επιτροπη για να κλείσεις ραντεβού αργεί.

ηρακι
02-08-13, 08:34
Πρέπει να περάσεις επιτροπή για την χορήγηση φαρμάκων,ούτως η άλλως την διαδικασία της εξωσωματικής την πληρώνεις.Μόνο όταν θα την ολοκληρώσεις καταθετεις χαρτιά και παίρνεις 400 ευρώ.Εκτός εαν έχεις να διαθέσεις 1600 ευρώ επιπλέον για τις ενέσεις......η επιτροπη για να κλείσεις ραντεβού αργεί.

σ ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:razz:

chrysothemis
02-08-13, 12:45
Καλημέρα!

Γενικά και ανεξάρτητα από την επιτροπή, τα φάρμακα της εξωσωματικής από πού τα προμηθευόμαστε;
Από οποιοδήποτε φαρμακείο ή μόνο από τον εοπυυ;

Έχω την εντύπωση ότι άκουσα κάτι τέτοιο...

ηρακι
02-08-13, 23:11
Καλημέρα!

Γενικά και ανεξάρτητα από την επιτροπή, τα φάρμακα της εξωσωματικής από πού τα προμηθευόμαστε;

μονο απ τα κρατικα φαρμακεια μπορουμε να τα παρουμε!

Cacao
02-08-13, 23:33
Καλημέρα!

Αν δεν τα παρεις μεσω ΕΟΠΠΥ μπορεις να τα παρεις απο οποιο φαρμακειο θελεις(αν τα διαθετει φυσικα).Βεβαια πληρωνεις ολο το ποσο.

chrysothemis
07-08-13, 10:35
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

ηράκι, όταν λες "κρατικά φαρμακεία", τι εννοείς;
Είναι φαρμακεία που έχουν σύμβαση με τον εοπυυ ή φαρμακεία του κράτους;
Πού βρίσκονται αυτά;

ηρακι
08-08-13, 12:24
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

ηράκι, όταν λες "κρατικά φαρμακεία", τι εννοείς;
Είναι φαρμακεία που έχουν σύμβαση με τον εοπυυ ή φαρμακεία του κράτους;
Πού βρίσκονται αυτά;

κρατικα φαρμακεια ειναι του εοπυυ!ενα ξερω πως ειναι στο μαρουσι και το αλλο νεα ιωνια αν με εχουν πληροφορησει σωστα.....

nanouka zoom zoom
14-08-13, 21:29
κοριτσια καλησπερα και καλη επιτυχια σε ολες μαε που προσπαθουμε...ονομαζομαι νανα ειμαι 29 ετων εχω συνδρομο ΣΠΩ και μετα απο πολλλες ακαρπες προσπαθειες τον ερχομενο μηνα θα ξεκινησω προσπαθεια με θρεγον 900 τα φαρμακα τα πηρα απο το στρατιωτικο φαρμακειο θεσσαλονικης αλλα δεν διεθεταν τον στυλο....μηπως μπορει να με κατατοπισει καποια απο εσας απο που μπορω να το βρω.....σας ευχαριστω πολυ και συγγνωμη αν σας κουρασα