PDA

Επιστροφή στο Forum : RITELLO Ηλεκ. σκούπα με νερό

mamacita
05-10-09, 23:48
Κορίτσια, μόλις παρήγγειλα μια συσκευή που κοστίζει 1700 ευρώ και τώρα με ζώσανε τα μαύρα φίδια μήπως έκανα βλακεία!!!
Λέγεται RITELLO και γεμίζεις τον κάδο της με νερό και όλες οι σκόνες, τα χνούδια και τα μικροσωματίδια πέφτουν μέσα στο νερό, δε χρησιμιοποιείς σακούλες και λόγω του νερού δεν ανακυκλώνεται η σκόνη, βγαίνει καθαρός αέρας. Μπορείς να καθαρίσεις καναπέδες, στρώματα και μαξιλάρια από τα ακάρεα, να ξεσκονίσεις έπιπλα, κάδρα, πληκτρολόγια κ.λ.π., να πλύνεις τα χαλιά με νερό και ειδικό σαμπουάν χωρίς να τα μετακινήσεις και να είναι στεγνά μόλις τελειώσεις και επίσης μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να καθαρίσει τον αέρα από τη σκόνη και ρυθμίζει και τα επίπεδα υγρασίας στο σπίτι!!!
Το έχει πάρει καμιά σας; Τα αξίζει τα λεφτά του ή να υπαναχωρήσω;
Υπάρχει το ίδιο μηχάνημα και σε άλλες μάρκες.
Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας!!!!

MarcoPolo
05-10-09, 23:51
Την εχει η μαμα της κολλητης μου και πραγματικα κανει θαυματα. Καμια σχεση με αλλες σκουπες. Ψηνομαι και εγω να την παρω αλλα με προβληματιζει το κοστος της.

mamacita
06-10-09, 00:17
Αχ, να 'σαι καλά Marco Polo,
με ανακούφισες λιγάκι, γιατί είναι πολλά τα λεφτά!!!
Εμείς την πήραμε με 48 δόσεις των 46,06 ευρώ, δηλαδή θα μας βγει 2210 ευρώ στο τέλος της τετραετίας!!!! Τα 1700 είναι τιμή μετρητοίς.
Αν ξέρει και κάποια άλλη, ας καταθέσει την εμπειρία της, θα ήθελα πολύ να μάθω πιο πολλά. Δεν τη φέρανε ακόμη κι έτσι έχω λίγο περιθώριο να το ξανασκεφτώ.

mama-lia
06-10-09, 13:16
Επειδή κι εγώ σκέφτομαι να την αγοράσω, θα ήθελα τις γνώμες από μανούλες οι οποίες την έχουν! Πόσες παρόμοιες σκούπες υπάρχουν, πόσο εύκολες στη χρήση τους είναι και πόσο μεγάλες;
Τη θέλω κυρίως για τα στρώματα, αλλά τι άλλο καθαρίζετε με αυτή;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

marandnik
06-10-09, 15:00
Καθαρά προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι το ποσό είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ όσο καλή και να είναι η σκούπα.
Εγώ δε θα έδινα 2200 για μια σκούπα ακόμα και αν αυτή καθάριζε μόνη της όσο εγώ ήμουν για καφέ!:twisted:

Ολγα9
06-10-09, 15:33
κοριτσια η σκουπα ειναι φοβερη, ειναι...ηταν πλασιε μια φιλη και τωρα πηρα την σκουπα και εκανε συνεργειο καθαρισμου.
ειναι πολυ καλη ειδικα για τα ακαρεα που ευθυνονται για πολλες αλλεργιες, επισης το κοστος να υπολογισεις απο τον καθαρισμο των χαλιων καθε χρονο...εχεις κανει αποσβεση. το μονο...θυμαμαι οτι κατι μου ελεγε και για μια αλλη εταιρεια...μαιμου,αν προλαβω θα την ρωτησω και θα σας πω!!!

elenik
06-10-09, 16:48
Bαλτε κανενα λινκ καλε να καταλαβουμε για τι λετε?

mamacita
06-10-09, 21:25
Μπορείτε να διαβάσετε στα αγγλικά περισσότερα εδώ:

http://www.librexgroup.com/ritello.htm

mama-lia
07-10-09, 21:20
Κι εμένα μου είπαν για μια εταιρεία μαϊμού!:(
Δώστε μας περισσότερες πληροφορίες!

alice_
09-10-09, 12:50
και γω την την εχω δει αυτη τη σκουπα,την πηρε ο αδερφος μου που εχει διδυμα(αγορι κοριτσι) κανει πολυ καλη δουλεια αλλα ειναι πολυ ακριβη και δυσκινητη.
εγω που εχω ενα 4 μηνων baby boy θα παω να παρω απο την αγορα καμια σκουπα με φιλτρο ατμου πιο φτηνα και ξεχωριστο ιονιστη.
ειναι πολλα τα λεφτα για μενα.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
09-10-09, 13:03
Μου φαίνονται πάρα πολλά τα λεφτά για μία σκούπα. Εμείς για τα χαλιά έχουμε πάρει πιεστικό και τα καθαρίζει άψογα. Το να πάρεις μία σκούπα που πιο πολύ θα σε βολεψει στα χαλιά (γιατί σκούπισμα άψογο κάνουν και οι σκούπες με το 1/10 της τιμής ) δε νομίζω ότι αξίζει. Επίσης εμένα τα παιδιά μου όταν ήταν μικρότερα όλο εμμετούς έκαναν στα χαλιά. Δε πιστευω ότι τέτοιοι λεκέδες (και μυρωδιές) καθαρίζουν μόνο με τη σκούπα.

mitaki
09-10-09, 13:23
Στο site δεν είδα πουθενά να γράφει για το ακάρι. Το ρωτάω γιατί αν όντως είναι η ειδική σκούπα που καθαρίζει από το ακάρι τότε τα χρήματα είναι καλα σε σχέση με πιο παλιά που έκανε σε δραχμές 1,5 εκατ.!!!!! Αν είναι αυτή τότε πες μου από που την παρήγγειλες και πως μπορώ και εγώ να κάνω παραγγελία. Παιδεύομαι με αυτή την αλεργία χρόνια τώρα και από φθινόπωρο έως και άνοιξη είμαι άρρωστη. Μόνο 2,5 μήνες ντάλα καλοκαίρι είμαι οκ και τελευταία μόνο εκτός πόλεως!!!!!

RENAH
09-10-09, 14:46
http://www.robocleanhellas.gr/gr/products_1.php

Μια σκουπα ειναι και αυτη.Μια συναδερφος που εχει -αλλη μαρκα ομως -ειναι πουλ ικανοποιημενη.Παντως και για μενα ειναι πααααααααααααρα πολλα τα λεφτα και δεν βλεπω να την παιρνω...

doraki
09-10-09, 19:31
Είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσες να αγοράσεις για το σπίτι σου.
Η μαμά μου έχει το ίδιο σύστημα αλλά σε rainbow,την έχει πάνω από 15 χρόνια,δεν έχει πάθει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα,καθαρίζει καταπληκτικά και τα πάντα και δε βγάζει ούτε κόκο σκόνης.
Εγώ τώρα που θέλω να πάρω καλή σκούπα,θα πάρω οπωσδήποτε με κάδο νερού..

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
12-10-09, 09:27
Koρίτσια η λύση για τα ακάρεα είναι να λιάζουμε το στρώμα όσο πιο συχνά γίνεται. Τα ακάρεα αναπτύσονται με την υγρασία. Αυτό που έκαναν οι γιαγιάδες μας να βγάζουν συχνά πυκνά τα στρώματα στον ήλιο ήταν τελικά θαυματουργό. Αυτό το είχα ακούσει σε μία εκπομπή στη τηλεόραση. Είναι βέβαια δύσκολα εφαρμόσιμο αυτό αλλά από την άλλη δε νομίζω μία σκούπα να μπορεί να κάνει κάτι για τα ακάρεα.

mamacita
12-11-09, 12:08
Mitaki,
συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα (γέννησα βλέπεις και την ξέχασα λίγο τη σκούπα), αυτός από εκεί που την πήρα, έρχεται στο σπίτι και κάνει επιδείξεις, οπότε αν θες, μπορώ να σου δώσω το κινητό του και τη διαύθυνση του μαγαζιού στη Θεσσαλονίκη με π.μ. Είναι στην Καλαμαριά, στη Γεωργίου Γεννηματά.

lena-aggelos
16-11-09, 15:59
την δανειστικα απο μια φιλη μου και δεν τρελλαθηκα.το εντυπωσιακο μ αυτην την σκουπα ειναι οτι επειδη μαζευει τις σκονες στο νερο,βλεπεις τη βρωμια και νομιζεις οτι κανει κατι το φοβερο.πιστευω πως μια απλη σκουπα καλη(300-400 ευρω)κανει την ιδια και καλυτερη δουλεια.σορυ,αλλα πιστευω οτι ειναι παρα πολυ υπερβολικη η τιμη της σε σχεση και με το τι "προσφερει":rolleyes:

soevan07
21-11-09, 20:42
Αυτη η σκούπα που λέτε είναι διαφορετική απο εναν ατμοκαθαριστή?

xaris mat
21-11-09, 22:43
γεια σας φιλες μου τυχαια ειδα τα σχολια σας πραγματικα ενδιαφερον αλλα σας πληροφορω οτι οσες κυριες εχουν αυτο το μηχανημα ritello αλλαξε η ζωη τους αν πραγματικα την χρησιμοποιουν σωστα, τυνχανη να ειμαι πωλητης σ αυτην την εταιρεια .και σας λεω οτι προκειται για ενα μηχανημα που αλλαζη την ζωη μας.αρα φιλη μου εκανες την καλυτερη αγορα τις ζωης σου,περισοτερες πληροφοριες για οσες - οσους
θελουν στο τηλ.edit admin .ναστε καλα.

BEBE
21-11-09, 23:32
Τι λεμε βρε παιδιά 1700ε για μία σκούπα??????????????????????? Ο,τι δυνατότητες αυτή να έχει..................ουτε για αστείο

-ΛΕΝΑ-
11-12-09, 19:57
Να ρωτήσω όσες έχετε ήδη την Ritello είσαστε ευχαριστημένες?Επίσης ξέρει κανείς τιμή για τις άλλες 2 αντίστοιχες που κυκλοφορούν(Roboclean & Rainbow)?Ποιά είναι η "μαιμού" που αναφέρθηκε πριν?Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ sorry για τις πολλες ερωτήσεις αλλα είμαι μελλουσα μαμά κ ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο μετά από όσα διάβασα για το τι βγαίνει απο την κοινή ηλεκτρική σκούπα κατάτην διάρκεια του σκουπίσματος.

Μαρια Στυλιανακη
13-12-09, 05:09
ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο μετά από όσα διάβασα για το τι βγαίνει απο την κοινή ηλεκτρική σκούπα κατάτην διάρκεια του σκουπίσματος. ΄
θελοντας να σχολιάσω αυτό,
γραφω τα εξής!
Γεια σου!
δεν εχω τη συγκεκριμεενη που αναφέρεις αλλα επειδη εχω ψαξει πααααρα πολυ το θεμα,
στα αγγλικα στα γερμμανικα και σε ολα τα βιντεο που υπαρχουν,
αυτο που χρειαζεσαι ειναι μια σκουπα με φίλτρο hepa γιατι αυτο κατακρατά τα σωματιδια που βγαίνουν απο τη σκουπα,
όπως κα ιεπισης η καλή αεροστεγής κατασκευή κατά τα άλλα ετσι ώστε μονο απο εκεί να περνάει ο αέρας.

εχω γράψει εδώ
http://parentscafe.gr/showpost.php?p=140&postcount=1
αυτό που κατέληξα,
είναι φανταστική σκούπα και δεν θα έπαιρνα ποτέ άλλου είδους σκοουπα πλέον.
και ειχα παλιότερα και πιο μεγαλες και πιο ακριβές.
(ειχα κερδισει μια σουπερ ντουπερ σκουπα miele καποτε)
ΔΕΝ αξίζουν..!
το φίλτρο το εχω πλύνει ήδη μια φορά , όλα μια χαρά.
ειναι παααρα πολυ δυνατή και σε χαλιά εξαιρετική..!

βρε κορίτσια μην ξοδεύεστε πραγματικά δεν αξίζει !:idea:. !! υπαρχουν και άλλοι τρόποι να τα κάνει κανείς αυτά....

όπως και να έχει αν ειναι να αγοράσετε κάτι μην πάρετε τα ενδιάμεσα, αυτα που κανουν 200-300 ευρώ - με τίποτα. :idea::idea:αν ειναιι να πάρετε κάτι ακριβό τότε αυτά με τον ατμό, αλλα αλλιώς, αυτο που προτείνω ειναι πολυ πολυ καλυτερο και οικονομικό και λειτουργει σουπερ ντουπερ.

-ΛΕΝΑ-
14-12-09, 23:24
Μαρία ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες πήγα και στο link που παρέθεσες(πολύ ενδιαφέρον).Οντως αυτό που προτείνεις το έχω δει κ εγώ παρ'όλα αυτα τα άλλα που προανέφερα δεν είναι μόνο ηλεκτρικές σκούπες αλλα πολυμηχανήματα που σε βοηθούν να πλύνεις τα χαλιά χωρίς κόπο όσο συχνα θέλεις μιας κ πρόκειται για κάτι σαν στεγνό καθάρισμα καθώς επίσης έχουν εξάρτημα καθαρισμού στρωμάτων απο ακάρεα κλπ.Γιάυτό ρωτάω για τις συγκεκριμένες εταιρείες.Όσο για τη miele που έχω τώρα υποτίθεται οτι έχει αυτο το φίλτρο ή κάτι παρόμοιο (anti bacterial safe) γράφει αλλα...ασ΄τα να πάνε...:?:?

vana ka
18-12-09, 12:34
ΚΟΡΙΤΣΙΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΦΙΛΤΡΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΗΕΡΑ.ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΚΟΥΛΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΗΕΡΑ ΒΟΥΛΩΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΡΟΙ ΤΗΣ ΚΑΙ Η ΣΚΟΥΠΑ ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ.ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 4-5 ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 1936 ΕΙΝΑΙ ΤΟ RAINBOW,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 2.450 ΕΥΡΩ.ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΑΤΕΝΤΑΡΙΣΜΕΝΟ ΓΙΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ROBOCLEAN ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ 2007 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 2008 ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΣΤΟ WALDORF ΤΗΣ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 1.698 ΕΥΡΩ.ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η HULLA ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΤΕ ΣΤΗ ΒΟΣΝΙΑ ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 1.950 ΕΥΡΩ.ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ PRO AQUA ,ΙΤΑΛΙΚΟ 1.850 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΞΤΡΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΥΨΗΛΟΤΕΡΑ,ΚΑΙ ΤΕΛΛΟΣ ΤΟ RITELLO TO ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΛΙΒΑΝΕΖΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ MADE IN CHINA(ΚΙΝΕΖΙΚΟ) ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 1.700 ΕΥΡΩ.ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΧΟΥΝ ΚΑΔΟ ΝΕΡΟΥ ΠΟΥ ΦΙΛΤΡΑΡΟΥΝ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΒΡΩΜΙΕΣ ΚΑΙ HEPA,ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΚΟΥΠΙΣΜΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ(ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ,ΑΡΩΜΑΤΙΣΜΑ,ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ,ΡΥΘΜΙΣΗ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΚΤΛ),ΤΙΝΑΓΜΑ ΧΑΛΙΩΝ,ΜΟΚΕΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΡΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΑΚΑΡΕΑ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΝΙΓΟΥΝ ΣΤΟ ΝΕΡΟ,ΠΛΥΣΙΜΟ ΧΑΛΙΩΝ ΚΤΛ.
ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΣΚΟΥΠΕΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ,Η MAGESTIC AΠΟ TH FILTER QWEEN 1.998 EYΡΩ, ΚΑΙ Η ΚΙΡΒΥ 2.700 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΩΛΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΣΚΟΥΠΕΣ.
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΘΕΩΡΩ ΚΟΙΝΕΣ ΣΚΟΥΠΕΣ ,
ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ 100% ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ.
ΑΦΗΝΩ ΣΕ ΣΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΧΕΣΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΤΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΙΜΗΣ ΚΑΙ ΧΩΡΑΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ.
ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ.

-ΛΕΝΑ-
29-12-09, 16:32
ΚΟΡΙΤΣΙΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΦΙΛΤΡΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΗΕΡΑ.ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΚΟΥΛΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΗΕΡΑ ΒΟΥΛΩΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΡΟΙ ΤΗΣ ΚΑΙ Η ΣΚΟΥΠΑ ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ.ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 4-5 ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 1936 ΕΙΝΑΙ ΤΟ RAINBOW,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 2.450 ΕΥΡΩ.ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΑΤΕΝΤΑΡΙΣΜΕΝΟ ΓΙΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ROBOCLEAN ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ 2007 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 2008 ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΣΤΟ WALDORF ΤΗΣ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 1.698 ΕΥΡΩ.ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η HULLA ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΤΕ ΣΤΗ ΒΟΣΝΙΑ ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 1.950 ΕΥΡΩ.ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ PRO AQUA ,ΙΤΑΛΙΚΟ 1.850 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΞΤΡΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΥΨΗΛΟΤΕΡΑ,ΚΑΙ ΤΕΛΛΟΣ ΤΟ RITELLO TO ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΛΙΒΑΝΕΖΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ MADE IN CHINA(ΚΙΝΕΖΙΚΟ) ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 1.700 ΕΥΡΩ.ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΧΟΥΝ ΚΑΔΟ ΝΕΡΟΥ ΠΟΥ ΦΙΛΤΡΑΡΟΥΝ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΒΡΩΜΙΕΣ ΚΑΙ HEPA,ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΚΟΥΠΙΣΜΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ(ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ,ΑΡΩΜΑΤΙΣΜΑ,ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ,ΡΥΘΜΙΣΗ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΚΤΛ),ΤΙΝΑΓΜΑ ΧΑΛΙΩΝ,ΜΟΚΕΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΡΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΑΚΑΡΕΑ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΝΙΓΟΥΝ ΣΤΟ ΝΕΡΟ,ΠΛΥΣΙΜΟ ΧΑΛΙΩΝ ΚΤΛ.
ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΣΚΟΥΠΕΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ,Η MAGESTIC AΠΟ TH FILTER QWEEN 1.998 EYΡΩ, ΚΑΙ Η ΚΙΡΒΥ 2.700 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΩΛΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΣΚΟΥΠΕΣ.
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΘΕΩΡΩ ΚΟΙΝΕΣ ΣΚΟΥΠΕΣ ,
ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ 100% ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ.
ΑΦΗΝΩ ΣΕ ΣΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΧΕΣΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΤΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΙΜΗΣ ΚΑΙ ΧΩΡΑΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ.
ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ.

Ευχαριστώ πολύ!Ήσουν ιδιαίτερα κατατοπιστική(φαίνεται να το έχεις "σπουδάσει" το αντικείμενο:wink:).τώρα που ξεμπερδεύτηκα κάπως αρχίζει η εκστρατεία να πείσω τον αντρούλη μου!(Πολλά τα χρήματα κ δύσκολο μου φαίνεται)Thanks κ πάλι!

efitsa
29-12-09, 23:21
οταν γεννηθηκε ο μιχαηλ αποφασισα να αλλαξω σκουπα.......και πηρα την karcher ds 5600 σκουπα με καδο νερου ΠΑΡΑ πολυ δυνατη κ αποτελεσματικη σκουπα με τη γερμανικη φυσικα εγγυηση της εταιριας!και ολα αυτα με 350 ευρω.δεν ειναι η πιο φθηνη σκουπα αλλα δεν ειναι κ 2 χιλιαρικα:shock:.παιδακια εχουμε οικονομικη κριση!πρεπει να προσεχουμε για να εχουμε;)

ζιζελ
30-12-09, 02:27
οταν γεννηθηκε ο μιχαηλ αποφασισα να αλλαξω σκουπα.......και πηρα την karcher ds 5600 σκουπα με καδο νερου ΠΑΡΑ πολυ δυνατη κ αποτελεσματικη σκουπα με τη γερμανικη φυσικα εγγυηση της εταιριας!και ολα αυτα με 350 ευρω.δεν ειναι η πιο φθηνη σκουπα αλλα δεν ειναι κ 2 χιλιαρικα:shock:.παιδακια εχουμε οικονομικη κριση!πρεπει να προσεχουμε για να εχουμε;)

Αυτή τη σκούπα σκεφτόμουν και εγώ να αγοράσω.Είναι καλή? Αξίζει τα λεφτά της?
Και εγώ πιστεύω πως τα 1700 και άνω ,που ακούω, είναι πολλά χρήματα..όσο αποτελεσματικές και να είναι.

efitsa
30-12-09, 08:26
η σκουπα φιλεναδα γ#@#$%#ει!!!!!!!δεν ιονιζει την ατμοσφαιρα κλπ που διαβασα παραπανω αλλα σαν σκουπισμα ειναι εκπληκτικη!τελιωνεις σε χρονο dt .και σκονη απο πισω μηδεν αφου ολα καταληγουν στο νερο.ασε τι πετας μετα με το νερο:eek:.ειναι φοβερη!

donmatina
07-01-10, 17:51
Γεια,γράφτηκα ως μέλος πρόσφατα γιατί βρίσκω ενδιαφέρουσα την ιστοσελίδα και παρεμπιπτόντως διάβασα τις ανταλλαγές απόψεων για τις ηλεκτρικές σκούπες με φίλτρο νερού.Εσύ που έχεις ψάξει πολύ το θέμα η HULLA κοστίζει 1.950 ? με όλα τα εξαρτήματα;Έχεις αγοράσει κάποια από αυτές που ανέφερες;Θα σου ήμουν ευγνώμων αν απαντούσες στο μήνυμά μου,ευχαριστώ.

donmatina
07-01-10, 18:31
Αγαπητή Όλγα9 τελικά ποια αγόρασες;Και μια ερώτηση λίγο αδιάκριτη:πως τα συντονίζεις με τα πολλά παιδιά ενώ εγώ έχω 3,ηλικίας 20,18 και 7 ετών

donmatina
07-01-10, 18:40
Από donmatina.Αγαπητή Όλγα9 τελικά ποια μάρκα σκούπας αγόρασες;Και μία λίγο αδιάκριτη ερώτηση:πως συντονίζονται τα πολλά παιδιά μέσα στην οικογένεια όταν κάνουν φασαρία παίζοντας,ενώ έχουν διαφορετικές ηλικίες, όπως εγώ που έχω 3 γιους ηλικίας 20,18 και 7 ετών

Connie
24-01-10, 20:02

Κορίτσια γειά σας! Θέλω να αγοράσω το συντομότερο μία σκούπα που να πλένει χαλιά και καναπέδες και να είναι οικονομική ( έως 300 Ευρώ) Δεν με ενδιαφέρει να σκουπίζει όπως μια κοινή σκούπα, έχω ήδη.
Βρήκα μία KARCHER που αναφέρεται ως "πλυντική σκούπα".Μήπως την έχει κάποια από εσας? http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10002941 Efitsa μήπως γνωρίζεις κάτι περισσότερο μιας και έχεις karcher?
Μήπως κάποια κοπέλα μπορεί να μου εξηγήσει τη διαφορά της σκουπας που σας αναφέρω με τις σκούπες που κάνουν την ίδια δουλειά με ατμό? Μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε μάλλινα χαλιά? Μπορώ να τις χρησιμοποιώ και σε άλλα σημεία του σπιτιού? Όπως π.χ. αρμοί και τοίχοι?
Οποιαδήποτε συμβουλή και πληροφορία θα μου ήταν χρησιμη για να επιλέξω! Σας βρίσκω πολύ ενημερωμένες, μπράβο σας !!!!

efitsa
25-01-10, 09:07
αχ κοριτσακι μου δεν ξερω για τις σκουπες που πλενουν:(.
αν πας ομως σε αντιπροσωπο σιγουρα θα σε ενημερωσουν.

Connie
29-01-10, 16:38
Δυστηχώς δεν βρίσκω κανέναν που να έχει αγοράσει κάτι ανάλογο. Ελπίζω να μην κλαίω τα λεφτουδάκια μου! Ευχαριστω που απάντησες!

ΝΩΕΕΕ
31-03-10, 00:05
Δεν συμφωνω με τη Λενα. Εχω δει παρουσιαση Roboclean kai Majestic και κατεληξα να αγορασω Majestic γιατι το φιλτρο της κυτταρικης μεμβρανης και του ενεργου ανθρακα που χρησιμοποιει εχουν πιστοποιηση απ' τον FDA τον αντιστοιχο ΕΟΦ της Αμερικης (μου εδειξαν την πιστοποιηση).Ειμαι υπερευχαριστημενη και συστηνω το μηχανημα αυτο ανεπιφυλακτα. Εχει εγγυηση εφ' ορου ζωης για το μοτερ του απ' το εργοστασιο που το κατασκευαζει και ειναι και αμερικανικο!!! Οχι τουρκικο ή κινεζικο!!!

luci
18-10-10, 17:29
Μπορείτε να διαβάσετε στα αγγλικά περισσότερα εδώ:

http://www.librexgroup.com/ritello.htm
paidia auti i skoupa einai Kineziki RITELLO EINAI MOUFA... kineziko moter k oxi germaniko i italiko opos lene.. kamia sxesi me to RAINBOW pou einai to proto... aksizei 150 kai to poulane 1700 oso kai to authentiko! ego to gyrisa pisw kai eimai sta dikastiria gia ta xrimata me tous APATEWNES........

Λιζα Ν.
25-10-10, 14:31
Κορίτσια γειά σας! Θέλω να αγοράσω το συντομότερο μία σκούπα που να πλένει χαλιά και καναπέδες και να είναι οικονομική ( έως 300 Ευρώ) Δεν με ενδιαφέρει να σκουπίζει όπως μια κοινή σκούπα, έχω ήδη.
Βρήκα μία KARCHER που αναφέρεται ως "πλυντική σκούπα".Μήπως την έχει κάποια από εσας? http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10002941 Efitsa μήπως γνωρίζεις κάτι περισσότερο μιας και έχεις karcher?
Μήπως κάποια κοπέλα μπορεί να μου εξηγήσει τη διαφορά της σκουπας που σας αναφέρω με τις σκούπες που κάνουν την ίδια δουλειά με ατμό? Μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε μάλλινα χαλιά? Μπορώ να τις χρησιμοποιώ και σε άλλα σημεία του σπιτιού? Όπως π.χ. αρμοί και τοίχοι?
Οποιαδήποτε συμβουλή και πληροφορία θα μου ήταν χρησιμη για να επιλέξω! Σας βρίσκω πολύ ενημερωμένες, μπράβο σας !!!!

Γνωριζει κανεις αν εχει φιλτρο HEPA? Γιατι δεν το λεει στην ιστοσελιδα του Κωτσοβολου.
Μπερδευτηκα εντελως ομως.
Τελικα εαν καποιος δεν θελει να δωσει 1700 ευρω, ειναι προτιμοτερο να παρει εναλλακτικα μια καλη συμβατικη σκουπα με το εν λογω φιλτρο, ή να παρει μια πλυντικη χωρις αυτο? Οεο?

lucifer
19-11-10, 21:12
loipon i skoupa ritello einai mia apati einai kineziki eksapatoune to kosmo de kanei oute 300 euro kai ti poulane 1800..esxos...eimai thuma tous edo kai ena mina perimeno ta lefta mou piso eimai sta dikastiria mazi tous epeidi mou to pasarane gia germaniko proion i gnisia skoupa einai mono i rainbow..
makria apo tous polites einai megales leres kai eksapatoune to kosmo mi tous valete pote mesa sto spiti sas...

Galita
29-11-10, 15:17

Καλό απόγευμα σε όλες και όλους. Connie, θα μπορούσα να είχα γράψει εγώ το μήνυμά σου, αναζητώ ακριβώς το ίδιο πράγμα. Τελικά, αγόρασες τη συγκεκριμένη σκούπα? Δεν βρίσκω πουθενά στο διαδίκτυο κριτική, θα με βοηθήσει πάρα πολύ η άποψή σου. Θέλω να πλένω τα μάλλινα χαλιά, κάνει τίποτε ή ελπίζω το ακατόρθωτο?
Ευχαριστώ πάρα πολύ! :p

ΕΛΕΝΗ3
11-10-11, 20:24
Πέρασα από διεθνής έκθεση Θεσσαλονίκης και είδα καινούριο μηχάνημα που μου έκανε εντύπωση με το ντιζάιν και το βάρος του. Είναι πολύ όμορφη και μικρή σε σχέση με άλλες. Το άκουσα και στο ράδιο Θεσσαλονίκης ότι είναι καλό μηχάνημα με νερό που καθαρίζει , τινάζει και πλένει . Λέγετε AQUA VIVA. Η κουμπάρα μου από τη Καβαλά το παρήγγειλε .

stella peraia
13-10-11, 12:54
κοριτσια κι εγω εχω ακουσει πολλα ασχημα για αυτη τη σκουπα.ειναι οντως κινεζικη.Η κουμπαρα μου πηρε μια Ιταλικη πριν 3 χρονια παντως και ειναι πολυ ευχαριστημενη.Σιγουρα πραγματα και απ οτι μου ειπε ηταν και στην καλυτερη τιμη απ ολες αυτες που κυκλοφορουνε.Τουλαχιστον ειναι δοκιμασμενη κατασταση!:) igenio λεγεται η σκουπα νομιζω..ψαχτειτε και προσοχη!
Υ.Γ. απο την εκθεση την πηρε απ οσο ξερω.
(ελπιζω να βοηθησα με τον τροπο μου κι εγω)

mina+beba
02-11-11, 06:37
κοριτσακια καλημερα!και εγω εχω της karcher την ds5600 , ειναι σουπερ , την πηρα πριν 2 χρονια 250 ευρω απο το καταστημα στην μεταμορφωση. Απο πωλητη της εταιρειας ξερω οτι ολες αυτες ναι μεν καθαριζουν με την ιδια διαδικασια σαν την karcher αλλα ολα τα αλλα που λενε ειναι και λιγο φουμαρα . Τα στρωματα τα καθαριζω με αυτην την σκουπα αλλα αν ψαχτειτε θα δειτε οτι τα ακαρεα πεθαινουν μονο με uv ακτινες , δηλαδη ηλιο ή λαμπεσ UV . Την rainbow και την robocleaner μου τις εκαναν επιδειξη και εμενα και μαλιστα κολλητη της μαμας μου ειναι πωλητρια . Το τι ψεματα λενε ..καμμια απο αυτες τις σκουπες δεν κανει αυτα με τα ακαρεα..αυτη που κατεληξα και πηρα οντως οταν περασω το στρωμα αν ανοιξω τον καδο με το νερο εχει σαν αφρους που ναι ειναι απο τα ακαρεα , αλλα αλλο να μαζευει μερικα ακαρεα αλλο να τα εξολοθρευει οπως λενε . Σε καθε τετραγωνικο εκατοστο υπαρχουν καποια εκατομμυρια ακαρεα.. Εμεισ το μονο που καναμε για τα ακαρεα και ειναι η πραγματικη λυση για να μην περνανε στο στρωμα ειναι να βαλουμε προστατευτικο που να καλυπτει ολο το στρωμα με αδιαβρωχη επιστρωση σαν αυτα που βαζουμε στα μωρα , πηγα στο jumbo και πηρα 6 κομματια 1,40 χ 0,70 βαμβακερα πανω κατω και στη μεση αδιαβροχο , τα εδωσα σε μαδιστρα και τα ενωσε και δεν περνανε τα ακαρεααα. Τελος καθε εβδομαδα βγαινει και πλενεται στους 60 οποιαδηποτε χαμηλοτερη θερμοκρασια δεν τους κανει τιποτα και το στρωμα καθε 15 στο ηλιο για μια ωριτσα! το ακριβο δεν ειναι και καλο , επισης δεν λενε οτι μολις παθει κατι στο φορτωνουν σαν δικο σου λαθος και δεν την διορθωνουν οποτε την εχεις και την κοιτας . Στο διαδικτυο θα βρειτε χιλιαδες περιστατικα ατομων που βρισκονται στα δικαστηρια μαζι τους...α! ξερετε γιατι ειναι αυτη η τιμή της ?λογω των 1100 ευρω που ειναι η προμηθεια του πωλητη !χαζεψα οταν τα ακουσα εκ των εσω ...

sokolatass
04-12-11, 01:01
Αναλαμβάνω τον καθαρισμό στρωμάτων και χαλιών από το Άκρι με το edit admin για την περιοχή της Λάρισας edit admin

mina+beba
06-12-11, 00:36
sokolatass δεν ειναι πολύ ευγενικό αυτό που κάνεις ! Αν θελεις να δηλωσεις τα στοιχεια σου επικοινωνησε καλύτερα με το parents!

ΕΛΕΝΗ3
04-01-12, 19:55
Κορίτσια . τελικά τα Χριστούγεννα πήρα την AQUA VIVA και είναι τέλια σκούπα. Καθαρίζει τέλια . Από τα στρώματα τι έχει βγάλει - δεν περιγράφεται. Ο άνδρας μου έπλυνε καλύμματα στο αυτοκίνητο και έγινε σαν καινούριο. Είναι πολύ ελαφρύ, με λάμπες UV , και πολύ δυνατή. Από 6 σκάλες δουλεύω στη 4-5 σκάλα .

mamacita
11-03-12, 01:11
Γεια σας κορίτσια!! Μετά από δυόμισι χρόνια που χρησιμοποιώ τη ritello θα σας παραθέσω τα συμπεράσματά μου.
Λοιπόν, τα καλά είναι τα εξής:
1. Δεν βγάζει σκόνη όταν καθαρίζει
2. Δεν μυρίζει άσχημα (όπως μυρίζει όταν είναι αρκετά γεμάτη η σακούλα της κοινής σκούπας)
Τα κακά είναι:
1. Η ποιότητα της καθαριότητας του χαλιού ή του πατώματος είναι ίδια όπως μιας καλής κοινής σκούπας. Δηλαδή, εγώ που έχω 2 ίδια χαλιά στο σαλόνι δίπλα δίπλα, σκούπισα το ένα με την ritello και το άλλο με τη Siemens και δε φαινότανε διαφορά. Επίσης δεν μαζεύει παραπάνω πράγματα από την κοινή σκούπα, παρόλο που έχει υποτίθεται αυτό το σύστημα που "τινάζει" τα χαλιά. Αν κάτι έχει λίγο ξεραθεί στο χαλί πρέπει να σκύψω να το ξύσω με το χέρι για να φύγει. Μιλάμε για μικροποσότητες όπως από ένα κομμάτι μπανάνας που έπεσε και το σηκώσαμε, αλλά έμεινε ο λεκές και ξεράθηκε πάνω στο χαλί, για τέτοια πράγματα.
2. Αργείς πάρα πολύ να καθαρίσεις γιατί πρέπει να περάσεις δύο φορές όλο το σπίτι, μία κάνοντας μόνο χαλιά και μία κάνοντας το γυμνό πάτωμα με το άλλο εξάρτημα, ή να αλλάζεις εξαρτήματα σε κάθε δωμάτιο. Επίσης στο τέλος πρέπει να πλύνεις τον κάδο και τα εξαρτηματάκια του.
3. Δεν ξέρω τι κάνει με τα ακάρεα, γιατί δεν είχαμε ποτέ προβλημα αλλεργίας στην οικογένεια για να έβλεπα αν θα βελτιωνόταν.
4. Δεν έχουμε καταφέρει να πλύνουμε ποτέ τα χαλιά γιατί και τις 4 φορές που προσπάθησε ο άντρας μου κάποιο εξάρτημα ήταν χαλασμένο (κάθε φορά άλλο). Του το αντικαθιστούσανε δωρεάν βέβαια αλλά μέχρι να γίνει αυτό, τα είχε ήδη πλύνει τα χαλιά στο μπαλκόνι γιατί δεν είχε πολύ χρόνο στη διάθεσή του να περιμένει την επισκευή. Να δούμε τώρα τον Μάϊο αν τα καταφέρουμε. Το τι καζούρα έχουμε φάει από τους φίλους μας που δώσαμε τόσα λεφτά και εξακολουθούμε να πλένουμε τα χαλιά στο μπαλκόνι, δε λέγεται!!! Πάντως και μια φίλη μου που την έχει και έπλυνε χαλιά μ' αυτή, μου είπε ότι δε βγάζει λεκέδες (όχι από λάδι, ούτε τους απλούς δε βγάζει) και απλά τα γυαλίζει τα χαλιά σα να τα πέρασες με ξύδι και νερό.

Όπως καταλαβαίνετε το έχω μετανοιώσει που την πήρα και δε θα τη συνιστούσα σε κανέναν. Δεν αξίζει τα λεφτά της. Θα άξιζε μόνο αν έπλενε ικανοποιητικά τα χαλιά. Για τα υπόλοιπα, μπορείς να πάρεις μια σκούπα με κάδο νερού πιο φθηνή.

ΕΛΕΝΗ3
15-03-12, 17:48
Συγγνώμη, αλά δεν συμφωνώ μαζί σου.
Εγώ δύο φορές του χρόνου έπαιρνα roboclean από τη φυλή μου . Και η φυλή μου και εγώ ήμασταν πολύ ευχαριστημένες. Απλός δεν μπορούσα να αγοράζω το roboclean. Είναι πολύ ακριβή σκούπα . Και τώρα από τα Χριστούγεννα έχω την aqua viva, και είναι τέλια. Πολύ πιο μικρή από το roboclean. Και πιο δυνατή.
Δεν ξέρω πώς καθαρίσει το ritello αλά με την aqua viva φαίνεται μεγάλη διαφορά.
Εγώ σκουπίζω κάθε μέρα με εξάρτημα απλής σκούπας και 1-2 φορές την εβδομάδα τινάζω τα χαλιά με το σύστημα που "τινάζει".
Στο τέλος πρέπει να πλύνεις μονό τον κάδο(2 λεπτά υπόθεση).
Έχω στρώμα πέντε ετών και τι είχαμε βγάλει από εκεί – δεν περιγράφεται.
Πριν από μια εβδομάδα πλέναμε το χαλί στο παιδικό δωμάτιο χωρίς να το βγάλουμε έξω. Σε ένα τέταρτο το είχαμε τελείωση . Και σε περίπου 2-3 ώρες το χάλι στέγνωσε.
Τώρα περιμένουμε το καλοκαίρι για να κάνουμε βιολογικός καθαρισμός στο αυτοκίνητο.
Ίσως επειδή ritello είναι κινεζική, σου βγάζει πολλά προβλήματα. Κουμπάρα μου έχει την AQUA VIVA από το Σεπτέμβριο και κανένα πρόβλημα.

baggi
15-03-12, 18:21
Μήπως γνωρίζεις την τιμή του aqua viva? λειτουργεί και ως ατμοκαθαριστής ή είναι μόνο σκούπα αναρρόφησης?

Dreambox81
18-05-12, 19:39
Καλησπερα σας , επειδη γνωριζω καποια πραγματα παραπανω απο καποιο απλο χρηστη , θα ηταν καλο εαν δεν γνωριζετε τα μηχανηματα για τα οποια ολοι σας κατηγωρητε ή επενειτε να μην δινετε συμβουλες σε αλλους γιατι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια , θα σας πω 2 μικρα πραγματακια για να βαλετε τον νου σας να δουλεψει και να σκεφτει , ολα τα μηχανηματα που μπορουν να φιλτραρουν μεχρι 0,1 micron μικροσωματιδια ειναι παρα πολυ καλα και κανουν καλο στην υγεια σας και δεν εχουν καμια σχεση με τις απλες ηλεκτρικες σκουπες.Επισης αυτο γινετε με 2 τροπους : α) η χρησιμοποιουν το νερακι σαν φιλτρο και ετσι φιλτραρουν τον αερα και β) χρησιμοποιουν ειδικα φιλτρα απο κυταρικη μεμβρανη και παλι φιλτραρουν τον αερα με καλυτερη επιδοση (προσοχη τα φιλτρα hepa δεν φιλτραρουν μεχρι 0,1micron) .
Ενα τελευταιο πραγματακι που θα πρεπει να προσεξετε ειναι η χωρα προελευσης και πολυ σημαντικο η εγγυηση του μηχανηματος που αγοραζετε . (καποιες εταιριες δινουν και εφορου ζωης).

απο κει και περα ολα ειναι υποκειμενικα για παραδειγμα αυτες που χρησημοποιουν νερο για φιλτρο ειναι πιο δυσχρηστες απο αυτες που χρησιμοποιουν αερα κλπ κλπ .

kokona1982
15-06-12, 12:59
γεια σας κοριτσια.ενδιαφερομαι να αγορασω την σκουπα ritello.μπορει καποια να με βοηθησει να μου πει απο που την παραγγελνουμε?

kokona1982
15-06-12, 13:13
κοριτσια η σκουπα ειναι φοβερη, ειναι...ηταν πλασιε μια φιλη και τωρα πηρα την σκουπα και εκανε συνεργειο καθαρισμου.
ειναι πολυ καλη ειδικα για τα ακαρεα που ευθυνονται για πολλες αλλεργιες, επισης το κοστος να υπολογισεις απο τον καθαρισμο των χαλιων καθε χρονο...εχεις κανει αποσβεση. το μονο...θυμαμαι οτι κατι μου ελεγε και για μια αλλη εταιρεια...μαιμου,αν προλαβω θα την ρωτησω και θα σας πω!!!
geia sou mipos mporeis na mou peis pou mporo na vrw th skoupa ritello

ΕΛΕΝΗ3
13-08-12, 09:22
[QUOTE=kokona1982;2400877]geia sou mipos mporeis na mou peis pou mporo na vrw th skoupa ritello[/QU

παρε στο τηλεφωνο 2310670770.

ΕΛΕΝΗ3
13-08-12, 09:33
Μήπως γνωρίζεις την τιμή του aqua viva? λειτουργεί και ως ατμοκαθαριστής ή είναι μόνο σκούπα αναρρόφησης?

αναλογα απο εξαρτηματα που θα παρεισ. με στανταρ εξοπλισμο 998 εβρω.

ΕΛΕΝΗ3
05-07-13, 10:04
[QUOTE=ΕΛΕΝΗ3;2441134]Μήπως γνωρίζεις την τιμή του aqua viva? λειτουργεί και ως ατμοκαθαριστής ή είναι μόνο σκούπα αναρρόφησης?

H τιμή του aqua viva 1598e

ΕΛΕΝΗ3
05-07-13, 10:09
[QUOTE=ΕΛΕΝΗ3;2441134]Μήπως γνωρίζεις την τιμή του aqua viva? λειτουργεί και ως ατμοκαθαριστής ή είναι μόνο σκούπα αναρρόφησης?

H τιμή του aqua viva 1598e

Με ηλεκτρική βούρτσα και δωρο σετ πλυσιματοσ