PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλιά....για πείτε μου!!!!

kalamaraki
10-10-09, 10:21
Λοιπόν θέλω να αγοράσω δυο χαλιά για το σαλόνι μας, ένα για την μπέμπα μου και ένα χαλί για την κουζίνα.....
επειδή φυσικά δεν γνωρίζω τίποτα για χαλιά παρά μόνο για τα κλασσικά χειροποίητα που έχει η μαμά μου και μεγάλωσα με αυτά αλλά με τίποτα δεν στρώνω τέτοια δεν μου αρέσουν....
Για πείτε μου τι να προσέξω στα χαλιά...τι είναι αυτά τα shaggy?
Ποια μαζεύουν σκόνη, ποια είναι δύσκολα στο τίναγμα...
Ξέρω ακόυγομαι χαζή αλλά δεν έχω ξαναγοράσει....

kalamaraki
10-10-09, 10:28
Επίσης...για πείτε μου την γνώμη σας
πρέπει τα χαλιά να ταιριάζουν αισθητικά με τα καλλύματα των καναπέδων και τις κουρτίνες?
εχω φάει κόλλημα τόσες μερες και δεν αγοράζω κουρτίνες για αυτό το λόγο....
Δηλαδή χρωματικά θέλω να είναι της ίδιας οικογένειας μου αρέσουν όλοι οι τόνοι των γήινων χρωμάτων από καφέ ταμπά, λαδι εκρού του νεκρού και πάει λέγοντας......
Αλλά τα καλλύματά μου πχ έχουν έντονα μοτίβα σε καφέ ολέ με γλυκό ζεστό μπεζ σαν φόντο....ε η κουρτίνα που μου άρεσε έχει έντονα μοτίβα σε καφέ σκούρο σοκολά αλλά δεν μου ταιρίαζουν τα δυο μοτίβα...τι να κάνω???

bouboukakia
10-10-09, 15:59
Γνωρίζω σίγουρα ότι τα ολόμαλλα μπορούν να προκαλέσουν αλλεργίες. Τα παιδιά μου δεν σταματούσαν να βήχουν μέχρι που το έμαθα και τα σήκωσα (τα χαλιά, όχι τα παιδιά!). Επίσης, μου έκαναν δώρο ένα με μεταξωτές φούντες, πολύ βαρύ και άρχισαν οι φουντίτσες να το εγκαταλείπουν!

GIOYLA
10-10-09, 16:26
το ξερω και εγω για τις αλλεργιες για τα ολομαλλα χαλια αλλα ομως αξιζουν αν εχεις χρηματα να διαθεσεις
εγω ειμαι υπερ του κλασικου χαλιου γιατι μοδες ειναι πανε και ερχονται περισυ παντρευτηκε μια φιλη μου και ενω απο επιπλα ειχε μοντερνα πηγαμε και πηραμε κλασικα χαλιαπου εδειξαν υπεροχα στο σπιτι το χρωμα στους καναπεδες ειναι της αμμου οι κουρτινες της λινες υπεροχες και αυτες στο χρωμα της αμμου τραπεζακι τραπεζαριακ.τ.λ στο σκουρο χρωμα του ξυλου,και ηαληθεια ειναι οτι στην αρχη φαινοταν λιγο αχρωμο τα χαλια που πηραμε ομως ηταν σε γλυκο πορτοκαλι και οτι και να σου πω ειναι λιγο εδωσαν τετοια ζεστασια στο σπιτι!!!!τελεια και δεν αγορασε ακριβως τα ιδια για το σαλονι και την τραπεζαρια στο ιδιο υφος και χρωματισμο περιπου αλλα σε αλλο σχεδιο της στοιχησαν 2 χαλια 2500

GIOYLA
10-10-09, 16:38
ελπιζω να το εκανα σωστα και να μπορεσεις να δεις .....
καθε μερα μπαινω μεσα στην σελιδα και λιγουρευομαι και απο οσο ξερω ειναι αξιοπιστα
http://www.carpetvista.gr

tver100
16-10-09, 12:00
ελπιζω να το εκανα σωστα και να μπορεσεις να δεις .....
καθε μερα μπαινω μεσα στην σελιδα και λιγουρευομαι και απο οσο ξερω ειναι αξιοπιστα
http://www.carpetvista.gr

Ειχαμε κάνει επιστροφή χαλί που δεν μας άρεσε το χρώμα και πήραμε τα 800 ευρώ της διαφοράς στην κάρτα, εντός 20 ημερών.Πολύ αξιόπιστο και με δωρεάν μεταφορικά απο 700-800 ευρώ (νομίζω;). Η επιστροφή είναι με χρέωση όμως, 40 ευρώ. Εχουμε αγοράση τουλάχιστον 20 κομμάτια μέσα σε δυο χρόνια.

VENETIA
16-10-09, 13:32
shaggy εχω εγω.ειαν ιπολυ ομορφα αλλα οτι πεσει το ψαχνεις!!!!!!χαχαχαχα
πολυ δυσκολα εως καθολου το βγαζεις για τιναγμα παρα μονο καλη ηλεκτρικη...
ειναι πολυ ομορφα και ζεσταινουνε τον χωρο.
εμεναμου αρεσανε παρα πολυ παντως!

G.Geo
16-10-09, 15:30
Επίσης έχε υπόψην σου ότι αν πάρεις χειροποίητο, θα πρέπει να το δίνεις κάθε χρόνο για καθάρισμα, γιατί απαγορευεται να το πλύνεις στο χέρι.
Αν πάρεις μηχανής μπορείς, αν έχεις χώρο, να το πλένεις εσύ με απλό σαπούνι πράσινο και νερό.
Εμένα αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο στην αγορά των χαλιών μου..
Επίσης τα ολόμαλλα κάνουν αλεργίες (συνήθως τα χειροποίητα είναι μαλλί) ενώ τα άλλα όχι.
Κάτι που επίσης κοίταξα, καθώς το μαρό κάποια στιγμή θα σέρνεται πάνω αναγκαστικά!
Πάντως κάτι καινούργιο που έμαθα την προηγούμενη βδομάδα που πήγα κ αγόρασα χαλί για το παιδικό δωμάτιο, είναι ότι τα παιδικά (χειροποίητα και μηχανής) τα κάνουν με ειδική σύνθεση, χωρίς μαλλί, ειδικά για τα παιδιά και τις αλεργίες!

kalamaraki
16-10-09, 15:34
για κάθαρισμα θα τα δίνω έτσι και αλλιως κάθε δυο χρόνια και στο ενδιάμεσο νερόξυδο απαλό για συντήρηση όπως κάνει και η μαμά μου με τα δικά της -βέβαια τα δικά της είναι χειροποίητα κλασσικά από ινδιά και βυρηττό-εγώ εχω αλλεργικό άσθμα το οποιό με πιάνει σε έντονες μυρωδιές από διάφορα πράγματα και με την σκόνη και με το καυσαέριο έχω πρόβλημα αρα καλύτερα να προτιμήσω τα μηχανής ε? Και τα σάγκυ είναι ολόμαλλα ή μπορώ λες να πάρω ?

2αγοράκια
16-10-09, 15:44
Παντως θελω να σας τονισω πριν αγορασετε χαλια απο επωνυμο μαγαζι ριξτε μια ματια στα μαγαζια της γειτονιας σας.Πριν 2 χρονια πηγα σε ενα στοκ υποτιθεται μεγαλης σειρας στη ν ιωνια κ πηρα ενα χαλακι 130ε.Μετα απο 2 μερες μου ηρθε στα χερια μου ενα προσπεκτους ενος συνοικιακου μαγαζιου στο ν ηρακλειο.Για κακη μου τυχη κ να μην σας τα πολυλογω το ιδιο χαλακι το ειχε προσφορα 65ε!!Μονο κ μονο επειδη αισθανθηκα μ...πηγα στο στοκ κ τους το ειπα, οχι σαν παραπονο που εδωσα 2πλασια χρηματα, αλλα οτι ειναι καραγκιοζηδες κ κοροιδευουν τον κοσμο.Εννοειται πως εκανα κ καταγγελια.
Καλες αγορες

VENETIA
16-10-09, 16:09
ναι οντως αυτο ισχυει..εγω για να καταλαβετε πηγα απο συνοικιακο που εχει βιοκαρπετ και εκτος του οτι ητανε πιο φτηνο το ιδιο χαλι απο οτι στο καταστημα της βιοκαρπετ το δευτερο μου το εδωσε μιση τιμη!!!!! και χωρις να πω τιποτα γιατι γενικα δεν κανω παζαρια ντρεπομαι...
καλαμαρακι εαν θες να σου πω που ειναι(παπαναστασιου κοντα στην μποτσαρη)εαν θες να σου στειλω π.μ.

mama-lia
16-10-09, 16:27
Εγώ έχω ολόμαλλα agra. Είναι πανέμορφα.Όταν τα βάζω, το σπίτι αποκτά ζεστασιά και αρχοντιά, αλλά τα καθαρίζω με νερόξυδο και είναι πολύ βαριά!!!

evapapad
17-10-09, 13:26
yπαρχει ενα σιτε με μοναδικα χαλια shaggy buhara κλπ www.drossos-carpets.gr poy exei monadika χειροποιητα χαλια απο ενα λενε και πληροφοριες για πως καθαριζουμε η προσεχουμε τα χαλια μας ειναι εταιρεια χονδρικης με τιμεσ χονδρικης εγω πηρα πριν λιγες μερες ενα χειροποιηοτ για το σπιτακι μας σε πολυ καλη τιμη χονδρικης καλο σαββατοτοκυριακο σε ολους αν και ο καιρος παλι καλοκαιρι γυριζει
eva papadopoylou

MARGIO
23-10-09, 14:02
Εγω αυτο που θα σου ελεγα να προσεξεις ειναι να μην παρεις μονοχρωμα και προπαντων ανοιχτοχρωμα.Γιατι οταν τα παιδια ειναι μικρα λερωνονται αυνεχεια και αντε να τα καθαρισεις μετα.Επισης στους χρωματικους συνδυασμους νομιζω οτι πρεπει το χαλι να συνδυαζεται και με την κουρτινα και με τον καναπε.Οχι να ειναι ιδια αλλα να ταιριαζουν.

marialina
23-10-09, 16:25
Επίσης σε μεγάλα παζάρια και σε στοκατζίδικα βρίσκεις χαλιά μηχανής υπέροχα και σε τιμές φοβερες.

alan
23-10-09, 17:06
αν θες να πάρεις ακριβά χαλιά δεν σου κάνει η απάντηση μου
αν θες οικονομικά πήγαινε στην λαϊκή (πχ στην δικιά μας το Σαββατο περιοχή Αγιος Παντελεήμονας. Επειδή η λαική μας ξεκινάει απο το ύψος της Πλατείας Βικτωρίας κια τελειώνει Αγιο Νικόλαο τα χαλιά είναι Μιχαήλ Βόδα και Παιώνίου δλδ στο ύψος της Βικτώριας) βρίσκεις με 100 και 150 ευρώ. Φυσικά είναι συνθετικά αλλα τουλάχιστον αν πάθουν οτιδήποτε δεν θα τα κλαίω. Εννοείται οτι θα βρείς την τελευταια λέξη της μόδας και σε σχέδια και σε χρώματα.
Τωρα αισθητικά να μην είναι μονοχρωμα και ανοιχτοχρωμα και σε στυλ και χρωμαιτκούς τονος που ταιριάζουν με το υπολοιπο χωρο πχ αν τα επιπλα σου είναι ντιζαϊν μην βάλεις κλασικό χαλί κοκ
ΚΑΛΑ ΨΩΝΙΑ

kalamaraki
30-10-09, 07:03
Σας ευχαριστώ όλες για την βοήθεια σας!
Τώρα έχω καταλήξει στο τι θα πάρω από άποψη υλικού ...εννοείται ακρυλικά γιατί με τα ολόμαλλα δεν μπορώ έχω ασθμα αλλά θέλω να μου πείτε τα χαλιά shaggy πως τα περιποιήστε??? Δηλαδή τι θέλω να πω, στο σπίτι κυκλοφορούμε μόνο με παντόφλες τις οποίες πλένω μια φορά το μήνα στο πλυντήριο, όταν έρχεται κόσμος δηλάδή άτομα δικά μου όχι ξένοι τους δίνω παντοφλίτσες που έχω ειδικά για καλεσμένους αντρικες και γυναικείες , οπώτε δεν έχω χαλίκια χώματα κτλπ (μου την σπάνε απίστευτα...η σκόνη στα έπιπλα δεν με ενοχλεί αλλά αν δω κάτι στο πατωμα τρελλαίνομαι....) Όταν έρχεται κόσμος πχ σε μια γιορτή...μετά που φεύγουν τι κάνετε για να το καθαρίσετε? Μόνο σκούπα ή και τίναγμα? Γιατί στα απλά κάνεις μια σκούπα και σφουγγάρισμα και τελέιωσε στα shaggy όμως????

Nefelirene
30-10-09, 08:55
Καλημέρα και απο εμένα .
Εγώ στις γιορτές πχ.του άντρα μου Βασίλης ή στα γενέθλια της κόρης μου 04/01 τα βγάζω τα χαλίά προτιμώ να σκουπίσω μετά και να σφουγγάρισω παρά να μου κάνουν τα χαλιά κω...ς .Ασχημο μπορεί να φαίνεται στην πεθερά μου :-(ή στη γιαγιά μου ας πούμε που ειναι της παλίας σχολής αλλά σε εμένα και στους συνομίληκους μου μας φαίνεται πολύ καλύτερα να χορέουμε (ενίοτε να σπάμε και κανά ποτηρι)στα πλακάκια παρά στα χαλιά.:wink:

MARGIO
30-10-09, 09:02
Γιατί στα απλά κάνεις μια σκούπα και σφουγγάρισμα και τελέιωσε στα shaggy όμως????

Η αληθεια ειναι οτι για να καθαρισουν καλα θελουν τιναγμα αλλα και να μην τα τιναξεις δεν τα βλεπεις τα σκουπιδικακια εκει που πανε και χωνονται!!

VENETIA
30-10-09, 09:15
Η αληθεια ειναι οτι για να καθαρισουν καλα θελουν τιναγμα αλλα και να μην τα τιναξεις δεν τα βλεπεις τα σκουπιδικακια εκει που πανε και χωνονται!!

aaaaaaaaxxxxxxxxx μου εχουνε βγει τα χερια με την ηλεκτρικη...
αλλα οντως και να μεινουνε σκουπιδακια δεν φαινονται!χαχαχα
εγω θελω αυριο να βαλω και της τραπεζαριας που ειναι πιο μεγαλο και βαριεμαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
θελω να το περασω και με ατμο! αστα! παντως ειναι κουκλια τα shaggy χαλια!!!!!

ravT
31-10-09, 10:46
Μας αρέσουν πολύ και εμας τα shaggy και αυτές τις μέρες το σκεφτόμαστε αν θα μείνουμε και φέτος χωρις ή αν θα αγοράσουμε.Επειδή είμαι πολύ ικανοποιημένη από το flycarpet που πήρα της μικρής και επειδή το halia.gr είναι της ίδιας ιδιοκτησίας έχω βρει κάποια και ίσως τα παραγγείλω. Αλλά με τρωει να παω και μια βόλτα σε ένα μαγαζί (γνωστή φίρμα) εδώ κοντά να δω τι με συμφέρει. Πάντως εγώ δε σκοπεύω να τα τινάζω, είναι αδύνατον χαλιά 2*3 να τα σηκώνουμε και να τα τινάζουμε. Σκούπα και κάθε χρόνο καθαριστήριο.Απλά επειδή με έχουνε φαει ότι το παιδί θα μπουσουλήσει και πρέπει να χω χαλιά (για να τα τρώει ΚΑΙ αυτά...) θα πάρω και έναν διάδρομο-πατάκι να πλένεται πλυντήριο να τη βάζω εκεί. Στο δωμάτιό της πάνω απ το χαλί όταν θα ναι να κάθεται εκεί θα στρώνω μια μεγάλη πικέ. Και τα 2, για λόγους ασφαλείας αλλά και καθαριότητας (που είναι επίσης λόγος ασφαλείας!)
2 αγοράκια μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις με pm ποιο κατάστημα εννοείς στο Ν.Ηράκλειο? Γιατί για το stok στη Ν.Ιωνία κατάλαβα ΣΙΓΟΥΡΑ ποιο εννοείς.

melita
31-10-09, 11:03
Είμαι να σκάσω. Έβγαλα το καλό χαλί από το υπνοδωμάτιο που το είχα βάλει προπερσι και είχε πιάσει μούχλα. Το στέλνω για καθάρισμα και το αποτέλεσμα μηδέν. Είναι μάλλινο ιντογκαμπέ της μιραράκης και το έχω στρώσει μόνο για μερικούς μήνες. Πάνε 500 ευρώ. Από εδώ και στο εξής μηχανής. Ποιος ψάχνει τώρα!
Κορίτσια στο flymarket είναι δωρεάν τα έξοδα αποστολής?

ravT
31-10-09, 11:04
Αν εννοείς το flycarpet.gr, ναι είναι δωρεάν!

anna+
31-10-09, 11:19
Τα μεταφορικά σε flycarpet και halia είναι δωρεάν.
Έχω παραγγείλει κι εγώ δυο shaggy απο το http://www.halia.gr (http://www.halia.gr )αλλά) αλλά δεν τα είχαν άμεσα διαθέσιμα και θα τα λαβω μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του Νοεμβρίου. Μόλις παραλάβω θα σας πω εντυπώσεις.

Τα shaggy είναι πανέμορφα αλλά το καθάρισμα τους για να είμαι ειλικρινής με προβληματίζει λίγο...:roll:
Να τα βγάζω συχνά για τίναγμα το βλέπω λίγο (εως πολύ) δύσκολο αφενός λόγω του μεγέθους και του βάρους τους και αφετέρου γιατί θα πρέπει να βγάζω και όλα τα έπιπλα κάθε φορά και μόνη μου δεν τα καταφέρνω - άρα θα τα κάνω κυριώς με την ηλεκτρική σκούπα και βλέπουμε... :roll:
ΑΑΑ ερώτηση αν η σκούπα είναι μεγάλης ισχύος δε θα φθείρει τα χαλιά;;; Κι αν πάλι δεν έχει αρκετή ισχύ πώς θα καθαρίζουν;;;
Αγχώθηκα!

Access
09-11-09, 11:56
Να κάνω και εγώ την ηλίθια ερώτηση της ημέρας. :confused:
Έχω από την γιαγιά μου κάτι ολόμαλλα χαλιά σετ για την κρεβατοκάμαρα όμως δεν έχουν πλαστικό από κάτω και πάνω στο ξύλινο πάτωμα γλιστράνε (2 φορές παραλίγο να μου σακατευτεί η μπουμπίτσα μου από χθες που τα έστρωσα) για συναισθηματικούς λόγους αλλά και γιατί μου αρέσουν θέλω να τα κρατήσω.

Ξέρετε κανένα τρόπο για να τα κάνω να μην γλιστράνε? σκέφτηκα να τα κολλήσω με ταινία 2 όψης αυτή την ειδική, άλλα έτσι θα χαλάσει το πάτωμα, κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι πλαστικά που βάζουν κάτω από τα χαλιά αλλά δεν είμαι σίγουρη ούτε πως τα λένε, ούτε από πού τα αγοράζεις, άλλα ούτε και αν θυμάμαι σωστά (γεράματα) helpplsssssss :roll::roll::roll:

kalamaraki
09-11-09, 12:00
Δεν είναι καθόλου χαζή η ερώτησή σου!!!
Λοιπόν στα γρηγορα να σου απαντήσω , ξέρω ότι στο παιδικό τμήμα του ΙΚΕΑ και στο τμήμα των χαλιών έχει πλαστικό λεπτό ταπητάκι πολύ λεπτό που το περνάς κάτω από το χαλι σου για να κολλάει στο πατωμα και να μην σουρώνει ή να γλυστράνε τα παιδιά.
Εγώ έχω φλοκάτες του άντρα μου-της πεθεράς μου κατάλευκες χιονάτες και ψάχνω για τρίτη γιατί μου λείπει ενας διάδρομος για την μερία του άντρα μου και δεν βρίσκω....
Αυτές που βρίσκω δεν είναι σαν τις παλιές είναι σαν του ικεα γούνα...μπλιάχ!!!
Και όλα αυτά γιατί μου αρεσουν μου θυμίζουν τα παιδικά μου χρόνια στο χωρίο με τις κόκκινες και πράσινες φλοκάτες της γιαγιάς μου!

Access
09-11-09, 12:25
μπράβο kalamaraki εκεί θα τα είδα και επειδή με τον άντρα μου μαζί στο ΙΚΕΑ, κάνουμε ασκήσεις τροχάδην :lol::lol: δεν το συγκράτησα:lol::lol:

τι μου θύμησες τώρα φλοκάτες της γιαγιάκας μου

έφτιαχνε τα προικιά για τις εγγόνες της από τότε που ήμασταν 4:grin: :grin: με πήραν τα ζουμιά γμτ

ζιζελ
09-11-09, 20:30
Αυτά τα αντιολισθητικά τάπετα για τα χαλιά μπορείς να τα βρεις και στα Practiker και στα μεγάκα super market.(σε περίπτωση που σου πέφτει μακριά το Ικέα).

lena-aggelos
09-11-09, 21:14
Λοιπόν θέλω να αγοράσω δυο χαλιά για το σαλόνι μας, ένα για την μπέμπα μου και ένα χαλί για την κουζίνα.....
επειδή φυσικά δεν γνωρίζω τίποτα για χαλιά παρά μόνο για τα κλασσικά χειροποίητα που έχει η μαμά μου και μεγάλωσα με αυτά αλλά με τίποτα δεν στρώνω τέτοια δεν μου αρέσουν....
Για πείτε μου τι να προσέξω στα χαλιά...τι είναι αυτά τα shaggy?
Ποια μαζεύουν σκόνη, ποια είναι δύσκολα στο τίναγμα...
Ξέρω ακόυγομαι χαζή αλλά δεν έχω ξαναγοράσει....
δεν διαβασα ολο το ποστ,αλλα εχω να σου πω μονο ενα πραγμα.πηρα ημιμαλινα(μαλλι και συνθετικο) και βρηκα το μπελα μου.θελει καθε μερα ηλεκτρικη σκουπα,γιατι γεμιζει το σπιτι τριχα(μπουρμπουλια!!)

marh
09-11-09, 22:14
κι εγώ δεν γνωρίζω πολλά από χαλιά το μόνο που θα σου πω είναι ότι πείρα 2 χαλιά γκριζομαύρα για να μην λερώνουν και το σπίτι φαινόταν πολύ μουντό και λερωμένο (λόγω χρώματος) εχτές αγόρασα ένα εκρού ανοιχτό και ένα.......πορτοκαλί ναι ανοιχτόχρωμα και το σπίτι έδηξε πάρα πολύ! χρειάζεται το χρώμα δίνει φως και ομορφιά στο σπίτι!

Access
10-11-09, 09:25
Αυτά τα αντιολισθητικά τάπετα για τα χαλιά μπορείς να τα βρεις και στα Practiker και στα μεγάκα super market.(σε περίπτωση που σου πέφτει μακριά το Ικέα).

Σας ευχαριστώ, θα ψάξω να τα βρω άμεσα στο paractiker ευκολότερα θα τον πείσω να πάμε........:mrgreen::mrgreen:

kalamaraki
10-11-09, 09:30
Καλύτερα πάρτους ένα τηλέφωνο πριν τραβηχτήτε τζάμπα και τ' ακούσεις!!
Δεν εχει τα ίδια προιόντα σε όλα τα Πράκτικερ , το ξέρω γιατί όταν έμενα αθήνα έψαχνα κάτι πιάτα που είχα πάρει στην θεσσαλονίκη και δεν τα είχαν στην αθήνα σαν σχεδιο καν!!

Aggeloudia
10-11-09, 14:30
Λοιπον για να μην την πατήσετε σαν εμενα...!!!!!!!!!!!!

Αγοράσαμε πριν απο 2 χρονια 2 ολομαλλα χαλιά κοκκινα και ταιριαξαν πολύ με το κλασικομοντέρνο σαλόνι...

Καθε μέρα μάζευα απο τις γωνίες τουφες απο κοκκινα χνουδια επι 2 χρονια...
Τα στειλαμε για περιποιηση (ειδική για να μη μαδουν...) και φυλαξη στον 1 χρονο...Οταν ξαναστρώθηκαν συνεχισαν να μαδουν πράμα που μου τσακιζε τα νευρα να φαινεται το σπίτι οτι δεν εχει μπει σκουπα -ανα 1 ωρα αυτή η ιστορία...-

Συμπερασμα...χαρισαμε τα χαλιά σε κάποια κοπέλα απο το forum που τα ηθελα για αλλο χωρο...
Πετάξαμε αρα 500 ευρώ χαλαράαααα!!!!!!!

Ειμαστε χωρίς χαλιά...
προτάσεις και ποιότητες..please σωστε με για τα εχω πάρει...
δεν μπορω να κάνω και αλλη κακή αγορά...

Που να πάω, τι να ζητήσω, τι να αποφύγω-φυσικά και το ολομαλλο...!!-

μενουμε Πειραιά
Θα σας χρωστάω χάρη!!!!!

Nefelirene
10-11-09, 15:09
Λοιπον για να μην την πατήσετε σαν εμενα...!!!!!!!!!!!!

Αγοράσαμε πριν απο 2 χρονια 2 ολομαλλα χαλιά κοκκινα και ταιριαξαν πολύ με το κλασικομοντέρνο σαλόνι...

Καθε μέρα μάζευα απο τις γωνίες τουφες απο κοκκινα χνουδια επι 2 χρονια...
Τα στειλαμε για περιποιηση (ειδική για να μη μαδουν...) και φυλαξη στον 1 χρονο...Οταν ξαναστρώθηκαν συνεχισαν να μαδουν πράμα που μου τσακιζε τα νευρα να φαινεται το σπίτι οτι δεν εχει μπει σκουπα -ανα 1 ωρα αυτή η ιστορία...-

Συμπερασμα...χαρισαμε τα χαλιά σε κάποια κοπέλα απο το forum που τα ηθελα για αλλο χωρο...
Πετάξαμε αρα 500 ευρώ χαλαράαααα!!!!!!!

Ειμαστε χωρίς χαλιά...
προτάσεις και ποιότητες..please σωστε με για τα εχω πάρει...
δεν μπορω να κάνω και αλλη κακή αγορά...

Που να πάω, τι να ζητήσω, τι να αποφύγω-φυσικά και το ολομαλλο...!!-
μενουμε Πειραιά Θα σας χρωστάω χάρη!!!!!

Εγώ είχα πάθει ακριβώς το ίδιο και μάλιστα έιχα πάρει χαλία γκρί με άσπρα και μάυρα σχέδια και ένα ρίγέ για το γραφείο που μετά έγινε παιδικό.
Φαντάσου λοιπόν τι γίνοτανε που το ένα χνούδι το μάυρο πήγαινε και κόλαγε πάνω στο άσπρο σχέδιο μη σου πώ για το ριγέ με όλα τα χρώματα.
Τα έδωσα και εγώ και πέρασα απο το Ικέα έχω πάρει ένα πολύ ωράιο ποντικί για το σαλόνι μου που παρόλο που λεέι ότι ειναι μαλλί δεν βγάζει τίποτα και δεν φαίνεται και η βρώμα και της μικρής της αγόρασα απο ένα συνοικιακό ενα Disney με ήρωες νομίζω 150 http://www.flycarpet.gr/product.php?dim=1562&pid=2041&im=της μικρής και 200 περίπου το δικό μας και είναι όλα τέλεια.
Αμαν ποια με αυτή τη βρωμοσκούπα ..................:mad::mad::mad::mad:

miamama
11-11-09, 10:48
κορίτσια αγόρασα αρχές του μήνα χαλιά για το σαλόνι,πήρα τύπου shaggy,είναι σαν κορδελάκια μικρά σατέν,δεν βγάζουν καθόλου χνούδια.
δεν φαίνονται ούτε τα σκουπιδάκια.
σοκολατί γάλακτος.
επίτηδες τα διάλεξα γιατί η μικρή μπουσουλάει.
είχα μάλλινο στο σαλόνι πέρσυ...χάλια.
το έχω κρατήσει βέβαια στην τραπεζαρία,αλλά δεν το πατάμε πολύ.

eva27
11-11-09, 12:03
κορίτσια αγόρασα αρχές του μήνα χαλιά για το σαλόνι,πήρα τύπου shaggy,είναι σαν κορδελάκια μικρά σατέν,δεν βγάζουν καθόλου χνούδια.
σοκολατί γάλακτος.
Κι εμένα μου αρέσουν αυτα, αλλά στο σκούπισμα, δεν θα φεύγουν αυτα μετα από λίγο καιρό? Είμαι σε δίλλημα για το τί χαλί να πάρουμε, έχουμε και σκύλο και τα νεύρα μου έχουνε γίνει κρόσσια με το σκούπισμα...:?

Nefelirene
11-11-09, 12:46
σοκολατί γάλακτος.

Ok.εχω πάρει και εγώ για την κουζίνα μου αλλά το δύσκολο είναι το καθάρισμα.:twisted::twisted::twisted:http://www.flycarpet.gr/product.php?pid=2087

kalamaraki
11-11-09, 16:53
εγώ πάλι παρήγειλα της μικρής το χαλί χτες....http://www.flycarpet.gr/product.php?pid=2821
και για το σαλόνι γλυκοκοιτάζω αυτό....αχ...http://www.flycarpet.gr/product.php?pid=3044

kalamaraki
12-11-09, 04:30
Λοιπόν μόλις τελείωσα και με τα χαλία...αποφάσισα επιτέλους..!!!!!!!!!!!
Για το σαλόνι μας πήρα αυτό 245? (160χ230εκ)
http://i290.photobucket.com/albums/ll244/kalamaraki_2008/xalia-karim-rashid_1015_1.jpg
για την κουζίνα πήρα αύτο 95? (140χ200εκ)
http://i290.photobucket.com/albums/ll244/kalamaraki_2008/xalia-oslo16.jpg
για την μικρή πήρα αυτό 110? (160χ240εκ)
http://i290.photobucket.com/albums/ll244/kalamaraki_2008/xalia-paidika6.jpg
και μου μένει να πάρω και δυο διαδρόμους ένα για την κουζίνα μπροστά από το νεροχύτη και έναν για το χωλ μπροστά στην τουαλέτα
Το σύνολο τα χαλιά 450?! Νομίζω καλά μου βγήκαν! Τώρα ποιος το λέει στον αντρούλη ότι στις 4 το πρωί εγώ παρήγγειλα χαλιά από τη Λάρισα χχαχαχαχα!!!
Δεν έχω ύπνο λέμε καθόλου....

Aggeloudia
12-11-09, 08:34
kalamaraki...μπράβο...πολύ ομορφα...να τα χαρειται πολύ ευχομαι...

Λοιπον κάπου εκει εχω αποφασίσει και εγώ...

Ακουσα την συμβουλή σας και "πήγα" προς τα shaggy...
Πήγαμε σε ενα συνοικιακό κατάστημα, μεγάλο, με απιστευτη ποικιλία και φυσικά ειχε χαλιά μεσα με δερμα και γουνα που μου επεσαν τα σάλια αλλά επειδή πέφτουν και του Φούφη τα σάλια αυτοματα εσβεισε το ονειρο και εσκασε σαν φουσκα στη στιγμή...

Λυση αναγκης και πρακτικότητας αλλά εχω την αποψη πως τα εχει λίγο ακριβά...δεν εχει και ιστοσελιδα να σας τα εδειχνα...

2 χαλιά 2,5Χ3.5 και 2.5Χ3.00 σε ακριλικό μηχανής και χρυσοκλοστή που γιάλιζε μεσα στα σχεδια πο και που 750 ευρώ...δεν ειναι πολά για ακριλικό χαλί;;;

miamama
12-11-09, 10:41
καλαμαράκι πολύ ωραία τα χαλιά!!!
το πρώτο πήρα κι εγώ...δεν ξέρω βέβαια αν είναι άλλη ποιότητα..
πήρα 2,ένα 2.00χ2.50 και ένα 2.00χ3.00...900Ε(μήπως ήταν ακριβά?)
βέβαια δεν έδωσα λεφτά ακόμα..λίγα λίγα
με την σκούπα δεν με δυσκολεύει,πλύσιμο σε καθαριστήριο εννοείται όπως πάντα.

anna+
12-11-09, 11:18
Kαλαμαράκι τα ίδια χαλιά (karim rashid) απλά σε άλλο χρώμα έχω παραγγείλει κι εγώ. Δυστυχώς όμως δεν τα έχω λάβει γιατί δεν τα είχαν άμεσα διαθέσιμα - επρόκειτο να τα λάβω αυτήν την εβδομάδα αλλά τελικά θα έρθουν την επόμενη (ελπίζω...)
Εσένα πότε σου είπαν πως θα τα έχεις;

Σημείωση: εγώ τα παράγγειλα από το www.halia.gr (http://www.halia.gr) υπέυθυνος του οποίου είναι το ίδιο άτομο που έχει το flycarpet

kalamaraki
12-11-09, 12:52
Anna μόλις μου έστειλε μαιλ ότι θα το έχει τέλος της επόμενης εβδομάδας το καριμ και συμφώνησα γιατί μου άρεσε πολύ!

ravT
12-11-09, 13:15
Η προσωπική μου εμπειρία απ το συγκεκριμένο site ήταν πολύ καλή γι αυτό και λέω να τα παραγγείλω από εκεί και τα υπόλοιπα (έχω πάρει ήδη της μικρής) να τελειώνω. Εδώ και 15 μέρες λέω θα βγω στα μαγαζια να τσεκάρω αλλά δεν βλέπω να το καταφέρνω και φτάνουν οι γιορτές. Σήμερα άνοιξα και το flycarpet και το halia και βάζω στην άκρη αυτά που μ αρέσουν αν έρθει ο άνδρας μου να διαλέξουμε μαζί να τελειώνουμε.
Άλλωστε δε νομίζω να βρω καλύτερες τιμές στα μαγαζιά. Απ ότι είχα κοιτάξει πριν 1,5 χρόνο τουλάχιστον...

anna+
12-11-09, 19:14
Anna μόλις μου έστειλε μαιλ ότι θα το έχει τέλος της επόμενης εβδομάδας το καριμ και συμφώνησα γιατί μου άρεσε πολύ!

Ευχαριστώ για την απάντησή σου kalamaraki :D
Κι εμένα μου τηλεφώνησαν προχθές και μου είπαν πως θα τα στείλουν την άλλη εβδομάδα κι όχι αυτή όπως είχαμε συμφωνήσει.
Ανυπομονώ να έρθουν γιατί κι εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ και βιάζομαι να τα στρώσω - έπιασε και κρύο και φαίνεται γυμνό το σπίτι!!!

Το μόνο που με αγχώνει όπως έχω ξαναγράψει είναι το καθάρισμα :roll:

Lena + Sourloulou
13-11-09, 16:56
Καλησπερα...
Εχει παρει καμια υποαλλεργικη μοκέτα; Κι αν ναι, ποσο; ειναι καλη; Σε ενα καταστημα που ειδαμε ειχε 44 Ε/m...

soevan07
22-11-09, 16:13
Όταν έρχεται κόσμος πχ σε μια γιορτή...μετά που φεύγουν τι κάνετε για να το καθαρίσετε? Μόνο σκούπα ή και τίναγμα? Γιατί στα απλά κάνεις μια σκούπα και σφουγγάρισμα και τελέιωσε στα shaggy όμως????

Εγώ σκέφτηκα να πάρω ατμοκαθαριστή.

Ελπίζω να μην μου χαλάσουν που είναι και ολόμαλλα...

despina.
30-11-09, 21:06
Συγνωμη που θα παραθεσω ενα μαλλον σχετικα ασχετο θεμα,αλλα δεν ξερω πως να ανοιξω καινουριο(αν γινεται πειτε μου)!θα θελα να ρωτησω αν ξερετε που θα μπορουσα να ρελιασω ενα χαλι που εχω.οχι απαραιτητα συγκεκριμενο μαγαζι,αλλα σε ποιους θα μπορουσα να απευθυνθω!ας πουμε αυτοι που καθαριζουν τα χαλια κοβουν και ρελιαζουν?γιατι ξερω οτι τα μαγαζια που πουλανε χαλια κανουν αυτη τη δουλεια,αλλα θα πρεπει να εχω αγορασει απο εκει το χαλι και δε θελω να μου φυγει μια περιουσια.το δικο μου χαλι ειναι απ'τη λαικη,αλλα ειναι μια χαρα!ουτως η'αλλως δεν το θελω για καλο...το προβλημα μου ειναι οτι εχω ενα μικρο χωλακι στο σπιτι και δε βρισκω χαλι στις διαστασεις του.οποτε θα πρεπει να το κοψω...

soevan07
30-11-09, 22:33
despina

εγώ ρέλιασα το χαλί μου σε ένα εργαστήριο που κάνει μόνο αυτή τη δουλειά .

Ειναι στη κυψέλη. Εαν σε ενδιαφέρει να ψάξω να βρω τη διεύθυνση.
Πρέπει ομως να τους το πας εσύ εκεί.

Lena + Sourloulou
30-11-09, 23:36
despina

Μμμ, πολυ καλη ιδεα η λαικη! Θελω να βαλω κατι στο διαδρομο που ειναι 5 μετρα αλλα δε θελω να το χρυσοπληρωσω. Αν βρεις την διευθυνση την στελνεις και σε μενα μηπως χρειαστει; Ευχαριστω.

despina.
30-11-09, 23:54
despina

Ναι,αμε!αν δε βρεθει κατι ποιο κοντα ισως παω κι εκει!αν δε σου κανει κοπο στειλε μου τη διευθυνση!σου στοιχισε ακριβα?ευχαριστω!α,συγνωμη που ξαναρωταω κατι τοσο ασχετο,αλλα πως ανοιγουν ενα καινουριο θεμα?:?:

kalamaraki
01-12-09, 09:34
γιατί καλέ να ανοίξεις νέο θέμα?
αφού εδώ μιλάμε για χαλιά!
Καλως ήρθες Δέσποινα

soevan07
01-12-09, 09:43
Λέγεται Αρτεμιάδης και βρίσκεται
στην οδο Καυκάσου 43 και Κρίνης -Κυψέλη
τηλ.210-8826815
Εγώ όταν τα πήγα το χαλί μου (πριν 15 μέρες) μου το έκαναν επιτόπου σε 20 λεπτά.

(Για να ανοίξεις καινούργιο θέμα, πας μέσα σε ενα σχετικό τόπικ και πας πανω-πανω και πατας εκεί που λέει "νεο θέμα")

Τόνια 1712
01-12-09, 09:43
Ναι,αμε!αν δε βρεθει κατι ποιο κοντα ισως παω κι εκει!αν δε σου κανει κοπο στειλε μου τη διευθυνση!σου στοιχισε ακριβα?ευχαριστω!α,συγνωμη που ξαναρωταω κατι τοσο ασχετο,αλλα πως ανοιγουν ενα καινουριο θεμα?:?:

Καλημέρα Δέσποινα, για να ανοίξεις καινούριο θέμα θα επιλέξεις από το forum και θα πας στην ενότητα που ανήκει το θέμα που θέλεις να ανοίξεις, εκεί πάνω αριστερά υπάρχει ένα πεδίο που λέει ΝΕΟ ΘΕΜΑ. Το πατάς και γράφεις το θεματάκι που θέλεις.

christy28
01-12-09, 10:14
Μου προτιναν να αγορασω δερματινα χαλια με τετρεγωνακια απο γουνα προβατο σε σοκολα. Σε μαλλινο και shaggi δεν βρισκω τη διασταση του σαλονιου γιατι αναμεσα στο σαλονι και την τραπεζαρια εχω το τζακι σε κεντρικο και ειναι περιεργες οι διαστασεις.
Εχετε αναλογη εμπειρεια απο τετοια χαλια. πως καθαριζονται? αν λερωνονται ευκολα?

kalamaraki
01-12-09, 13:19
Ευχαριστώ για την απάντησή σου kalamaraki :D
Κι εμένα μου τηλεφώνησαν προχθές και μου είπαν πως θα τα στείλουν την άλλη εβδομάδα κι όχι αυτή όπως είχαμε συμφωνήσει.
Ανυπομονώ να έρθουν γιατί κι εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ και βιάζομαι να τα στρώσω - έπιασε και κρύο και φαίνεται γυμνό το σπίτι!!!

Το μόνο που με αγχώνει όπως έχω ξαναγράψει είναι το καθάρισμα :roll:

Άνναααααααααααααααα
έχω νέα καλα!
Μόλις τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι τα παρέλαβαν σήμερα τα καρίμ και μέχρι την παρασκευή θα μας τα στείλουν!!!!
Αχ τι ωραια και θα κάνω γενικη την παρασκευή ταμάμ να το στρώσω κιόλας!!!!!

_mpoumpou_
01-12-09, 15:11
Καλησπερα...
Εχει παρει καμια υποαλλεργικη μοκέτα; Κι αν ναι, ποσο; ειναι καλη; Σε ενα καταστημα που ειδαμε ειχε 44 Ε/m...

Exω εγω στο σαλονι ειναι τελεια μεν αλλά....
οταν την βαλαμε δεν υπολογίσαμε οτι θα παιρναμε σκυλακι...
Οπως καταλαβαινεις η μοκετα καθε μερα γινεται χαλια και ο σκυλος μαδαει λιγο σχετικα! Εχω βαρεθει την ηλεκτρικη καθε μερα...και τωρα στη φαση που ειμαι δεν το παλευω...

loukomamy
01-12-09, 16:35
Μου προτιναν να αγορασω δερματινα χαλια με τετρεγωνακια απο γουνα προβατο σε σοκολα. Σε μαλλινο και shaggi δεν βρισκω τη διασταση του σαλονιου γιατι αναμεσα στο σαλονι και την τραπεζαρια εχω το τζακι σε κεντρικο και ειναι περιεργες οι διαστασεις.
Εχετε αναλογη εμπειρεια απο τετοια χαλια. πως καθαριζονται? αν λερωνονται ευκολα?

Ο άντρας μου κάνει καθαρισμούς χαλιών. Τα δερμάτινα χαλιά καθαρίζονται απο το εργοστάσιο κανονικά με νερό εκτος εάν υπάρχουν αντίθετες υποδείξεις καθαρισμού. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι οτι πολλά δερμάτινα χαλιά έχουν αρκετά έντονη τη μυρωδιά του δέρματος. Η μυρωδιά αυτή είναι αρκετά ενοχλητική κυρίως αν το δέρμα δεν είναι καλής ποιότητας. Επίσης έχε υποψη σου οτι τα χαλιά αυτά σε ότι αφορά τον καθαρισμό θεωρούνται "χειροποιητα" οποτε η χρέωση του καθαρισμού σε εργοστάσιο είναι ακριβότερη.

Προσωπική μου άποψη είναι οτι τα χαλιά αυτά είναι πολύ όμορφα αλλά όχι τόσο "γερά" όσο τα κλασικά μάλλινα χαλιά ας πούμε συνήθως μετά απο λίγο καιρό αρχίζουν να μαδάνε.

Ποιάς εταιρείας είναι το χαλί που θες να αγοράσεις?

despina.
01-12-09, 20:02
ευχαριστω πολυ κοριτσια!τι χαζη!μετα ειδα εκει που εγραφε νεο θεμα...στοιχιζει ακριβα sophie?

soevan07
01-12-09, 23:15
ευχαριστω πολυ κοριτσια!τι χαζη!μετα ειδα εκει που εγραφε νεο θεμα...στοιχιζει ακριβα sophie?

Μας πήρε για το χαλί που είναι 2.30 χ 3.00 γύρω στα 40 ευρώ

Μας αφαίρεσε τα κρόσια που δεν τα ήθελα πιά και μας έκανε καινούργιο ρέλιασμα όλο γύρω γύρω.

christy28
02-12-09, 00:11
Ο άντρας μου κάνει καθαρισμούς χαλιών. Τα δερμάτινα χαλιά καθαρίζονται απο το εργοστάσιο κανονικά με νερό εκτος εάν υπάρχουν αντίθετες υποδείξεις καθαρισμού. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι οτι πολλά δερμάτινα χαλιά έχουν αρκετά έντονη τη μυρωδιά του δέρματος. Η μυρωδιά αυτή είναι αρκετά ενοχλητική κυρίως αν το δέρμα δεν είναι καλής ποιότητας. Επίσης έχε υποψη σου οτι τα χαλιά αυτά σε ότι αφορά τον καθαρισμό θεωρούνται "χειροποιητα" οποτε η χρέωση του καθαρισμού σε εργοστάσιο είναι ακριβότερη.

Προσωπική μου άποψη είναι οτι τα χαλιά αυτά είναι πολύ όμορφα αλλά όχι τόσο "γερά" όσο τα κλασικά μάλλινα χαλιά ας πούμε συνήθως μετά απο λίγο καιρό αρχίζουν να μαδάνε.

Ποιάς εταιρείας είναι το χαλί που θες να αγοράσεις?
Δεν ξερω την εταιρεια, σε καταστημα της βιοκαρπετ τα ειδα παντως. Θα μαθω μαρκα και επανερχομαι.
Το προβλημα με τα μαλλινα ειναι οτι δεν μου ταιριαζουν στην διασταση ενω αυτα θα τα κανω παρεγγελια.

loukomamy
02-12-09, 09:27
Πάντως η Βιοκαρπετ έχει καλά χαλιά.

despina.
09-12-09, 22:13
Λέγεται Αρτεμιάδης και βρίσκεται
στην οδο Καυκάσου 43 και Κρίνης -Κυψέλη
τηλ.210-8826815
Εγώ όταν τα πήγα το χαλί μου (πριν 15 μέρες) μου το έκαναν επιτόπου σε 20 λεπτά.

(Για να ανοίξεις καινούργιο θέμα, πας μέσα σε ενα σχετικό τόπικ και πας πανω-πανω και πατας εκεί που λέει "νεο θέμα")
τελικα το ρελιασα σε εναν που πουλαει χαλια στη νικαια!δεν το κανε με μεγαλη ευχαριστηση,αλλα και πιο κοντα ηταν και πιο οικονομικος!8-)

soevan07
09-12-09, 22:37
τελικα το ρελιασα σε εναν που πουλαει χαλια στη νικαια!δεν το κανε με μεγαλη ευχαριστηση,αλλα και πιο κοντα ηταν και πιο οικονομικος!8-)

Α! ωραία ...

σημασία έχει το αποτέλεσμα και οτι έμεινες ευχαριστημένη απο την δουλειά του...

και ας σου γκρίνιαξε...

λες και δεν τους πληρώνεις ρε γμτ !!

Ηλιάννα
09-12-09, 23:08
Κοριτσια μηπως γνωριζει καποια απο εσας αν το Halia και το flycarpet κανουν εκπτωσεις τελος της σεζον;;
Ειμαι 4 χρονια στο σπιτι και δεν εχω ακομα καποια χαλια,αν θα μεινω αλλο ενα χειμωνα χωρις σκασιλα μου,λεφτα δεν εχουμε ετσι κι αλλιως....

soevan07
10-12-09, 09:37
Κοριτσια μηπως γνωριζει καποια απο εσας αν το Halia και το flycarpet κανουν εκπτωσεις τελος της σεζον;;
Ειμαι 4 χρονια στο σπιτι και δεν εχω ακομα καποια χαλια,αν θα μεινω αλλο ενα χειμωνα χωρις σκασιλα μου,λεφτα δεν εχουμε ετσι κι αλλιως....

Εγώ στην θέση σου (με 4 παιδιά!) θα έπαιρνα απο την λαική... και όσο κρατήσουν!

Έχε υπόψιν, οτι τα μάλλινα χαλιά προκαλούν αλλεργίες!!

(Εγώ τώρα το έμαθα και αγχώθηκα! Είμαι κάθε μέρα με μια ηλεκτρική σκούπα και εναν ατμοκαθαριστή για να τα καθαρίζω...και μου κόστισαν και ένα σωρό λεφτά γιατί τα πήρα βιοκαρπέτ-τρομάρα μου)

Ηλιάννα
10-12-09, 22:18
sophie07 δεν εχεις κι αδικο,αν και ετσι οπως πανε οι δουλειες(ελ.επαγγελματιας) ουτε απο τη λαικη δεν θα μπορω να παρω:roll:

soevan07
10-12-09, 22:56
sophie07 δεν εχεις κι αδικο,αν και ετσι οπως πανε οι δουλειες(ελ.επαγγελματιας) ουτε απο τη λαικη δεν θα μπορω να παρω:roll:

Ασε που και κάθε χρόνο να αγοράζεις καινούργιο χαλί απο την λαική,

θα σου έρθει "μία η άλλη" με τα έξοδα των ταπητοκαθαριστηρίων ενός καλού χαλιού... :lol:

kalamaraki
10-12-09, 22:59
Και εγώ να σας πω σκέφτομαι έντονα μόλις πληρωθώ το γενάρη (πληρώνομαι κάθε τρεις μήνες) να πάρω χαλάκι για το καλοκαίρι....Τουλάχιστον για την κουζίνα μωρέ!

despina.
11-12-09, 10:25
ξερετε τι θελω να βρω?χαλακι για το μπανιο!πως ειναι οι κουρελουδες,αλλα χαλακι(οχι μοκετα)!ειχα βρει καποτε και το εχω ακομα στο μπανιο!δεν εχω ομως ξαναδει τοσο μικρο!ειναι τυπου περσικο με κροσια!μηπως εχει δει καμια σας?

kalamaraki
15-12-09, 19:03
Κορίτσια σας ευχαριστώ ΄πάαααααααρα πολύ για την βοήθεια σας!
Εγω τελειωσα , τα αγόρασα όλα τα αέρισα τα έπλυνα με λίγο νερακι με ξυδάκι για να φρεσκαριστουν τα έστρωσα και έκανα καλά που σας άκουσα και πήρα μηχανής και όχι ολόμαλλα!
Και ιδου της κουζίνας μας
http://i290.photobucket.com/albums/ll244/kalamaraki_2008/DSC02055.jpg
http://i290.photobucket.com/albums/ll244/kalamaraki_2008/DSC02048.jpg
και το μικρό στο νεροχύτη
http://i290.photobucket.com/albums/ll244/kalamaraki_2008/DSC02057.jpg

της μικρής
http://i290.photobucket.com/albums/ll244/kalamaraki_2008/DSC00020.jpg

το διαδρομάκι μας
http://i290.photobucket.com/albums/ll244/kalamaraki_2008/DSC02078.jpg

και του σαλονιού μας
http://i290.photobucket.com/albums/ll244/kalamaraki_2008/DSC02098.jpg
http://i290.photobucket.com/albums/ll244/kalamaraki_2008/DSC02097.jpg

σας χιλιοευχαριστώ και πάλι κορίτσια για τις συμβουλές σας!!!
Και φυσικά σας συνιστώ το eshop www.flycarpet.gr & www.halia.gr
είναι άψογοι , εξυπηρετικότατοι και ευγενέστατοι!!

miamama
16-12-09, 11:49
πολύ ωραία!!
μπράβο!!
τελικά δεν έχουμε το ίδιο στο σαλόνι.
της κουζίνας είναι φανταστικό.

ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ
16-12-09, 14:33
Μανουλες καλημερα σημερα θα στρωσω χαλια στο σαλονι και κουζινα κανει πλεον κρυο. Με το καλοριφερ την παλευαμε αλλα οταν σβυσει ξεπαγιαζουμε στην κυριολεξια.Ειμαι 2,5 χρονια παντρεμενη και επειδη δεν ειχα χρηματα τοτε (και σημερα δηλαδη ) να παρω καλα χαλια πηρα 2 χαλια 2επι 3 στο σαλονι και 2 επι 2 στην κουζινα με 150 ευρουλακια και της κρεβατοκαμαρας μου 2 χαλακια 1 επι 2 και ενα πιο μακρι 1 επι 3 με 80 ευρω ΜΟΝΟ απο τους γυφτους που εχουν εμπορικο καταστημα στο νησι μου !!!!!!!!Και ειναι πολυ σουπερ !!!Πιστευω οτι συμφερει!!Του χρονου πρωτα ο θεος που η μικρη μας θα μπουσουλαει ή θα περπαταει τελως παντων θα παρω αλλα για να ειναι πιο καινουργια και γιατι τα βαρεθηκα αυτα που εχω. Εννοειται απο τους γυφτους παλι θα παρω

ravT
18-12-09, 10:58
Λοιποοοοον...Πριν ακριβώς έναν μήνα και ενώ είχα βρει ένα σωρό χαλιά που μου άρεσαν από halia.gr & flycarpet.gr, του ανδρούλη μου δεν του άρεσε κανένα. Τα μαζεύουμε και πάμε στα Πέρσικα. Εκεί βρίσκουμε 2 χαλιά που αρέσουν και στους 2 μας. Ένα για την τραπεζαρία, ένα για το καθιστικό. Από όλο το μαγαζί, αυτά τα δυο μας άρεσαν. Και τα παραγγέλνουμε. Έρχονται μετά από μια εβδομάδα. Παίρνω και την κοπέλα να ρθει να κάνει γενική να τα στρώσουμε. Και τα χαλιά είχαν έρθει...ανάποδα στις διαστάσεις. Αυτό που ήθελα για το καθιστικό μου ήρθε σε διάσταση τραπεζαρίας κ.λπ. Τα παίρνω κρανίο και τηλεφωνώ..."Μα πως έκανα εγώ τέτοιο λάθος?" "Λες να το έκανα εγώ?" του λεω. Αφου μάλιστα μου χε πει "αυτό με την μπορντούρα θα είναι ωραίο στην τραπεζαρία σας που ναι σκούρα να 'κατσει' πάνω στο ανοιχτό χρώμα". "Θέλετε να τα αλλάξουμε δηλαδή?", "οχι θέλω να ρθεις να σε τυλίξω μες το χαλί απ τα νευρα μου" Τέλος πάντων, μου λεει θα κοιτάξει να τα βρει να τα αλλάξουμε. Δυο μέρες μετά μου φέρνει μόνο το ένα, το άλλο σε 10 μέρες λέει. Του ζητάω να ναι όμως 10 γιατί εκτός από ότι έχω μωρό παιδί, έχουμε και Χριστούγεννα. Περνάνε 12 μέρες και παίρνω τηλ. "Αυριο-μεθαυριο σας τηλεφωνω να κανονίσουμε πότε θα το φέρω". Σε τρεις μέρες ξαναπέρνω τηλ άγρια παρμένη..."Που βρίσκεται το χαλάκι μου?" "Τη Δευτέρα θα το χω!" Ε και αρχίζω ένα Ξε#$^*(^$μο χωρις τέλος ζητώντας να έρθουν άμεσα να πάρουν το χαλί το 2ο και να φέρουν τα χρήματά μου. Και ναι εχετε δίκιο (ναι αλλά δεν έχω χαλί) και ηρεμήστε (αμα έρθω απο εκεί δεν θα ηρεμει η μανουλα σου μετα) και αυριο στελνω τα χρήματα αλλά αν αλλάξετε γνώμη μέχρι την Πρωτοχρονιά εδώ θα ναι το χαλί να σας περιμένει. Για να μην του πω που να βάλει το χαλί, απλά του το κλεισα. Να σημειώσω πως μου χαν πει εξ αρχης να τα στρώσω τα λάθος χαλιά για να ναι στρωμενο το σπίτι με δική τους ευθύνη, αλλά εννοείται πως δεν το έκανα. Μόλις έκλεισα το τηλέφωνο, μπήκα στο halia.gr και με μεγάλη μου χαρά είδα πως είχαν προσθέσει χαλάκια και βρήκα ένα αν όχι ίδιο, παρόμοιο με αυτό που είχα αγοράσει. Χθες το πρωι το παρήγγειλα. Και 90 ευρώ φθηνότερα. Με αυτά τα επιπλέον χρήματα πήρα μοκέτα για την κουζίνα μου. Αυτά κ από μένα.
Να και το χαλάκι που παρήγγειλα
http://www.halia.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=824&category_id=28&option=com_virtuemart&Itemid=56

kalamaraki
18-12-09, 11:04
Φιλενάδα πολυ ωραίο το χαλάκι σου!!!!!!!
Καλορίζικο και καλοπάτητοο!!!!!!!!!!!!!

mor@ki_K
18-12-09, 12:34
Εγώ πάντως βρήκα ένα μαγαζί που έχει τα ίδια χαλιά σε χαμηλότερες τιμές στη Θεσσαλονίκη (από κει που παίρνουμε τα δικά μας). Στα παιδικά disney που αγοράσαμε υπάρχει διαφορά 30 ευρώ από το flycarpet.gr .Βέβαια καλές τιμές έχει και το site αυτό αλλά εγώ τα αγοράζω ακόμα πιο φτηνα.

kalamaraki
18-12-09, 17:48
Εγώ πάντως βρήκα ένα μαγαζί που έχει τα ίδια χαλιά σε χαμηλότερες τιμές στη Θεσσαλονίκη (από κει που παίρνουμε τα δικά μας). Στα παιδικά disney που αγοράσαμε υπάρχει διαφορά 30 ευρώ από το flycarpet.gr .Βέβαια καλές τιμές έχει και το site αυτό αλλά εγώ τα αγοράζω ακόμα πιο φτηνα.

φιλενάδα είμαι σίγουρη οτι εννοείς δυτικά ένα μαγαζί σωστά???
ποιος παέι όμως εκει...από καλαμαριά
και το κυριότερο...ποιος τα κουβαλάει με ενα μωρό?
εγω τα πήρα μονη μου , τα έφεραν τα έστρωσα χωρίς να περιμένω τον αντρούλη ποοοοοοοοτε θα γυρίσει από δουλειά ποτε θα έχει χρόνο να πάμε μαγαζια...
μεγάλη ευκολια για μενα!!
Τις μικρής το βρήκα όντως 30 ευρώ ποιο φθηνά και σε ενα μαγαζί 4 τετράγωνα ποιο περα απο το σπιτι μου , οταν τους ρώτησα να μου το φέρουν μου ζήτησαν 20ευρώ...ε αντε χαθείτε λεω!!

marandnik
18-12-09, 18:00

φιλενάδα είμαι σίγουρη οτι εννοείς δυτικά ένα μαγαζί σωστά???
ποιος παέι όμως εκει...από καλαμαριά
και το κυριότερο...ποιος τα κουβαλάει με ενα μωρό?
εγω τα πήρα μονη μου , τα έφεραν τα έστρωσα χωρίς να περιμένω τον αντρούλη ποοοοοοοοτε θα γυρίσει από δουλειά ποτε θα έχει χρόνο να πάμε μαγαζια...
μεγάλη ευκολια για μενα!!
Τις μικρής το βρήκα όντως 30 ευρώ ποιο φθηνά και σε ενα μαγαζί 4 τετράγωνα ποιο περα απο το σπιτι μου , οταν τους ρώτησα να μου το φέρουν μου ζήτησαν 20ευρώ...ε αντε χαθείτε λεω!!

Καλέ, πείτε και σε μας ποιο είναι αυτό το μαγαζί, να πάμε να δούμε κι εμείς!:roll:
Αφού αναφέρθηκε το flycarpet.gr, το οποίο λόγω του ότι είναι ηλεκτρονικό κατάστημα είναι πανελλαδικής εμβέλειας. Γιατί να θεωρηθεί διαφήμιση η αναφορά ενός ταπεινού μαγαζιού εδώ στην συμπρωτεύουσα, πού πόσες από το φόρουμ θα μπορούν πράγματι να το επισκεφτούν;

ΝΟΥΝΟΥ
18-12-09, 18:10
σοβαρα τωρα?σου ζητησαν λεφτα για τα μεταφορικα?δεν τους φτανουν οσα βγαζουν?τωρα μη σας πω τι κερδος εχουν σε αυτα τα χαλια.θα φρικαρετε.καλαμαρακι αυτο το μαγαζι δυτικα ποιο ειναι?

kalamaraki
18-12-09, 18:29
καλέ δεν ξέρω πως το λενε, μου έλεγε μια φιλη που μένει στο παλαιόκαστρο ότι εκει στον εύοσμο ή στην Ηλιούπολη έχει ένα μαγαζι που πουλάει μάρκες ελληνικές οπως ντομοραλ κτλπ πολύ φτηνά...!

kalamaraki
18-12-09, 18:31
σοβαρα τωρα?σου ζητησαν λεφτα για τα μεταφορικα?δεν τους φτανουν οσα βγαζουν?τωρα μη σας πω τι κερδος εχουν σε αυτα τα χαλια.θα φρικαρετε.καλαμαρακι αυτο το μαγαζι δυτικα ποιο ειναι?

ναι τα μουλάρια , το βρήκα 95ευρώ...ε λεω θα το πάρω γλυτώνω 30ευρώ...μολις του ειπα να μου το φέρει (σημείωστε 5 τετράγωνα απο το σπίτι μου) μου εκανε τον δύσκολο και μου λεει 20ευρω για να το φέρω και να το ανεβάσω....
εγώ κάνω μεταβολή επιτόπου χωρίς να του πω τίποτα , φωνάζοντας εύθυμα "Ευχαριστώ πολύυυυυυυυυ"

BEBE
18-12-09, 23:58
Εχω μία μπουχάρα στο σαλόνι μου από το 2001 ( δώρο του γάμου) που βγάζει χνούδι αφανταστο πιά.

Πήρα σημερα ένα χαλί συνθετικό (σαν κουρεμενο χωρίς πέλος ιδιαίτερο). Εχει πάρει και η μάνα μου απο εκει και λένε πως δε χνουδιάζει. Με ενδιεφερει μία και η μικρή ειναι αλλεργική και έχει θέμα με το αναπνευστικό. :(

Θα δούμε θα σας βάλω φωτό αύριο που θα το φέρουνε.

kalamaraki
19-12-09, 00:04
Bebe μου και εγώ έχω αλλεργικό άσθμα και είμαι ιδιαίτερα "ευάισθητη" σε νεες μυρωδιές, να φανταστείς τα χαλιά τα αέρισα επί 3μέρες γιατι μου μύριζαν εργοστάσιο- ασχετα αν ο αντρας μου επεμενε οτι μετά την πρώτη μερα ειχαν ξεμυρίσει! Τα έστρωσα εδώ και καμιά δυο βδομαδούλες , ούτε χνούδι ούτε τιποτα μιλαμε....!
Και σκουπίζονται και ευκολα με την σκούπα και ειναι και ζεστούλικα!
Την μπουχαρα αν η κορούλα σου ειναι αλλεργική καλυτερα να την αναφέρεις στο γιατρο...
εγω στης μαμάς μου το σπιτι μονίμως έχω ξερόβηχα λόγω των χαλιών που με ενοχλούν

BEBE
19-12-09, 00:13
Θα τη μαζέψω εννοείται δεν παει άλλο. Γεμίζουμε χνούδι παντουυυ

('ασχετο το έχεις από μικρή το αλλεργικό άσθμα ? )

kalamaraki
19-12-09, 00:17
οχι δεν το ειχα από μικρη...
Το απέκτησα δυο χρόνια αφού αρχισα να ασχολούμαι με την ζωγραφική στη σχολη΄μου
Ονομάζεται -το συγκεκριμένο αλλεργικό που έχω εγώ- Ασθμα των Ζωγράφων....
Επειδή ειμαστε σε επαφή και εισπνέουμε νέφτι και white spirit συνεχως και χωρίς μάσκα 99% των περιπτώσεων..ε αποκτάμε αυτο το πράμα
Το έχω τιθασεύσει τώρα πια μετά απο 12 χρόνια αλλά αν αρρωστήσω από ίωση άσχετα με το λαιμό μου...μου μενει βηχάκι και ευαισθησιά για τουλαχιστον 2-3μήνες...
Δεν αντέχω τις βαριές κολώνιες, τις βαριές μυρωδιές κτλπ με πιάνει δυσπνοια

maridoula80
20-12-09, 07:55
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ FLYCARPET ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ 70 ΕΥΡΩ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ Ε?ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ

annina
20-12-09, 11:00
Γενικά αυτοι με τα χαλιά δεν ξέρουνε τι ζητάνε. Ηθελα να πάρω ενα χαλί για το δωμάτιο του μπεμπη με τα forever frieds πήγα στον Κορυδαλλο οπου μένω στην Δημητρακοπουλου είδα το χαλί που μου αρεσε ρώτησα τιμή μου λέει 109ευρώ. Πάω και σε ένα αλλο μαγαζί στη Νεα ζωή κοντα στο περιστέρι ρωτάω για το ίδιο ακριβώς χαλι την ιδια διάσταση και μου λέει 155ευρω. Ελεος ρε παιδιά οτι θελει ζητάει ο καθένας. Φυσικά γυρισα στην περιοχή μου και το πήρα.

Κalamaraki πολυ ωραία τα χαλιά σου μεγιές.
ΝΟΥΝΟΥ εχεις απολυτο δικιο βγάζουν τα αντερά τους:evil:

kalamaraki
20-12-09, 11:01
Κalamaraki πολυ ωραία τα χαλιά σου μεγιές.

Σε μερσώ Αννίνα μου!!!!

maridoula80
20-12-09, 11:20
τελικα δεν μπορω να αποφασησω τι να κανω να περιμενω μεχρι τις εκπτωσεις η να το παραγγειλω τωρα?και μετα θα τραβαω τα μαλλια μου?

kalamaraki
20-12-09, 11:22
εγώ δεν πιστεύω ότι θα βγάλει εκπτώσεις...αλλά δεν είμαι και σίγουρη..!
Τα περσυνά του σχέδια τα έχει στην ενότητα outlet αλλά δεν είναι και αυτά τραγικά ποιο φθηνά...
Κοίτα αφού εφτασες εως εδώ Δεκέμβρη ε κανε υπομονή αν θες...
Μειναν 25 μέρες για τις εκπτώσεις!

evita
20-12-09, 22:36
Εγώ παρήγγειλα προχτές ένα χαλί από το carpetvista.com. Είναι με μάλλινο πέλος και βαμβακερή ύφανση.........λέτε να γεμίζουμε χνούδια;
Περιμένω πάντως πως και πως να έρθει να δω τι ακριβώς έχω πάρει :).

barbie2000
21-12-09, 08:40
Annina, στον Φραγκο....... πήγες στην Δημητρακοπούλου? Εκεί βρήκες τις καλύτερες τιμές? Έχω αγοράσει κουρτίνες από το απέναντι μαγαζί.

citron
06-01-10, 14:13
Ξερει μηπως κανενας να μου πει πως καθαριζουν τα χαλια χωρις ηλεκτρικη σκουπα? Πηραμε ενα καινουργιο Περσικο και επειδη εχουμε σκυλο μεσα στο σπιτι γεμιζει συνεχεια μακριες τριχες. Δεν θελω ομως να βαζω καθε ημερα ηλεκτρικη γιατι θα χαλασει γρηγορα ( ετσι χαλασαμε ηδη ενα χαλι). Υπαρχει αλλος τροπος να μαζευω καθημερινα τις τριχες ?

_mpoumpou_
06-01-10, 22:10
κι εγω το ιδιο θεμα εχω με το σκυλουνι μας, απλα εχουμε μοκετα και μαλιστα σε σκουρο χρωμα...
δυστυχως δεν γινεται διαφορετικά....
εκτός και αν εχεις υπομονη και κουραγιο να τις μαζευεις με τη χτενα του σκυλου - που αν και αποτελεσματικο εγω δεν το παλευω να το κανω!

maridoula80
07-01-10, 15:35
καλημερα σας να ρωτησω βρε κοριτσια κατι?εχω παρει για το σπιτι μου καποια χαλια και συγκεκριμενα για το σαλονι σε μπεζ χρωμα με καποιες μικρες λεπτομερειες απο δερμα και εκτος του οτι εδωσα τοσα λεφα για να τα παρω ειναι μαλλινα και το σπιτι γεμιζει συνεχεια χνουδι δεν προλαβαινω να σκουπιζω και εκτος απο αυτο ειναι και μπεζ και αν ακουμπησει και κατι πανω αμεσως φαινεται οποτε δεν βλεπω την ωρα να τα μαζεψω γιατι δεν φαινεται και ωραιο μετα απο λιγο καιρο.τελοσπαντων αποφασησα οτι τα λεφτα που εδωσα αν και αρκετα πηγαν χαμενα και σκεφτομαι να τα αλλαξω και να τα παω στο εξοχικο.οποτε τι χρωμα να προτιμησω ωστε να μπορω να τα χρησημοποιω χωρις να γινονται αμεσως χαλια?και τι υλικο για να μη βγαζει τοσα χνουδια?να σας πω οτι το σπιτι μου ειναι σε γηινες αποχρωσεις του καφε.

kalamaraki
07-01-10, 17:11
εγώ που έχω αλλεργικό άσθμα μετά από συμβουλή του πνευμονολόγου μου έχω αγοράσει τα πάντα σε συνθετικά, πάπλωμα, μαξιλάρια, ρούχα...δεν φοράω μάλλινα μη συνθετικά,δεν υπάρχει τίποτα ολόμμαλλο στο σπίτι και οταν φοράει ο αντρούλης μου κάτι πουλοβεράκια μαλλινα με το που με αγκαλιάζει αρχίζω το βήχα....
Και τα χαλιά φυσικά πήρα μηχανής συνθετικά και έχω βρει την υγειά μου! Συν οτι δεν χνουδιάζουν κ με ενα περασμα το βράδυ με swiffer το πατωμα όχι τα χαλιά το σπίτι ειναι και φαίνεται πάντα καθαρό!
Θα σου προτείνω φυσικά από εκει που πήρα εγώ και εχει χαμηλές τιμές και δωρεάν μεταφορικά και άψογοι και εξυπηρετικότατοι!
www.halia.gr & www.flycarpet.gr

maridoula80
07-01-10, 21:00
και τι χρωμα λετε να παρω για να κραταει περισσοτερο καθαρο?

kalamaraki
08-01-10, 01:15
μπορείς να παρεις πάλι απο την οικογένεια του καφέ οποιαδήποτε απόχρωση του σου αρέσει! Ακόμα και λάσπη να ναι δεν θα φανεί
Η να πάρεις γκρι σκούρο πχ..

it06188
20-01-10, 21:03
Κορίτσια,
γεια σας κ από μενα, Ειμαι η Φαιη και είμαι καινουργια στο forum.
Eγω πηρα χαλια της Guy Laroche πριν μια εβδομαδα και μου φαινονται αρκετα καλα, δεν βγαζουν χνουδι. Σε διασταση 1,60 χ 2,30 για το σαλονι και για την τραπεζαρια.
Τα πηρα και με εκπτωση, απο 500 ευρώ μου τα αφησε 400 το καθενα.
Μπορειτε να το δειτε στο Link : http://www.omorfospitiko.gr/products.php?p=92&l=1 (http://www.omorfospitiko.gr/products.php?p=92&l=1)
Σε καφε αποχρωση τα πηρα

kalamaraki
25-01-10, 14:08
βρήκα τέλεια παιδικά χαλιά στο www.goldencarpets.gr (http://www.goldencarpets.gr) . φανταστικά χαλιά και για κοριτσάκια και για αγοράκια. μεσα σε δύο μέρες μου είχαν φέρει την παραγγελία μου και φυσικά χωρίς έξοδα αποστολής. έκανα έρευνα αγοράς και είναι το πιο φθηνό απο όλα. και έχει και πολύ καλές προσφορές και για άλλα είδη χαλιού.

Έλεος Νικολ μου....
Δεν είμαστε τοσο χαιβάνια!!!!! Τέρμα η διαφήμιση σου.....

Access
25-01-10, 18:34
ψωνίσαμε, ψωνίσαμε ............από άλλου :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
πόσα χαλιά να πάρουμε οι εθισμένες στο Internet shopping ............

kalamaraki
25-01-10, 23:54
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΚΑΛΑΜΑΡΑΚΙ.
ΟΝΤΩΣ ΕΧΩ ΨΩΝΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ www.goldencarpets.gr (http://www.goldencarpets.gr) ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ.
ΣΟΥ ΣΥΝΗΣΤΩ ΝΑ ΨΩΝΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ.
ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ.

Αντε να δουμε τοτε τι θα ακολουθήσει...!
πάντως εμένα δεν με πείθεις...ουτε να ψωνίσω ουτε οτι δεν κάνεις διαφήμιση...
Δηλαδη συγνώμη...γράφεσαι σε ενα φορουμ που το θέμα του ειναι τα παιδιά η οικογένεια, η εγκυμοσύνη, η διαπαιδαγώγηση των νηπίων και όλα οσα αφορούν μια οικογένεια και τους γονεις....
και εσυ το πρώτο μύνημα που ποστάρεις αφορά την ενημέρωση μας για ένα μαγαζί χαλιών...και κατ΄εξακολούθηση αλλα 5 μυνήματα...θες να με πεισεις δηλαδη?
Μπαααα....Δεν πείθομαι....
Ισως αν ήμουν ανεγκέφαλη να με έπειθες!

mor@ki_K
26-01-10, 09:24
Ξερει μηπως κανενας να μου πει πως καθαριζουν τα χαλια χωρις ηλεκτρικη σκουπα? Πηραμε ενα καινουργιο Περσικο και επειδη εχουμε σκυλο μεσα στο σπιτι γεμιζει συνεχεια μακριες τριχες. Δεν θελω ομως να βαζω καθε ημερα ηλεκτρικη γιατι θα χαλασει γρηγορα ( ετσι χαλασαμε ηδη ενα χαλι). Υπαρχει αλλος τροπος να μαζευω καθημερινα τις τριχες ?

Καλημέρα κορίτσια!
Λοιπόν είδα προχθές στην τηλεόραση πως θα καθαρίσετε τις τρίχες των σκύλων σας από τους καναπέδες!
Ο καναπές ήταν σουετ δερμάτινος.

Πήρε λοιπόν 1 δερμάτινο πανί και το έβαλε σε σκέτο νεράκι, το έστηψε και με απαλές κινήσεις το έτριψε πάνω στον καναπέ και έφυγαν οι τρίχες!
Δοκιμάστε το λίγο και στο χαλί σας!
Για να μην σκύβετε, κάντε το σαν τα παλιά χρόνια.
Βάλτε το πανάκι στο νερό, στήψ'τε το και περάστε το σε μια σκούπα με κοντάρι. Και έτσι δε θα χρειαστεί να είστε κάτω.;-)

iro18
26-01-10, 13:30
Κορίτσια με σκυλάκι σας ζηλεύω, πάνε 2 χρόνια που μας πέθανε, εμείς βέβαια δεν είχαμε τριχόπτωση αλλά να σας προτείνω κάτι, πάρτε αυτά τα ρολά με το αυτοκόλλητο-κολλητική ταινία που είναι για τα να καθαρίζουμε τα χνούδια από τα μαύρα ρούχα και περάστε τα χαλιά.
Εμένα μου είναι απαραίτητο στα μαύρα. Το βρίσκετε στα σούπερ στο διάδρομο με τις σκούπες, κουβάδες, κρεμάστρες ή στο καθαριστήριο σε αυτό το 5sec είδα.

iro18
27-01-10, 22:29
σκέφτομαι να αγοράσω από το www.flycarpet.gr και θέλω να ρωτήσω όσες αγόρασαν αν είναι ευχαριστημένες, δηλ. αν σκουπίζονται εύκολα ή αν κολλάει η σκούπα και αν τα έχετε πλύνει, ήταν οκ μετά ή κάτι στράβωσε? σκέφτομαι αυτόν τον τύπο http://www.flycarpet.gr/product.php?pid=2255

kalamaraki
28-01-10, 00:53
σκέφτομαι να αγοράσω από το www.flycarpet.gr και θέλω να ρωτήσω όσες αγόρασαν αν είναι ευχαριστημένες, δηλ. αν σκουπίζονται εύκολα ή αν κολλάει η σκούπα και αν τα έχετε πλύνει, ήταν οκ μετά ή κάτι στράβωσε? σκέφτομαι αυτόν τον τύπο http://www.flycarpet.gr/product.php?pid=2255

Ηρώ μου εγώ εχω αγοράσει δυο τετοιου τυπου χαλιά, και ειμαι πολύ ευχαριστημένη, ουτε χνουδιάζουν , ευκολα και απλα σκουπίζονται με την σκουπα! Η σκουπα δεν κατάλαβα τι εννοείς αν κολλάει...
Δεν τα εχω πλύνει ακόμα , μονο νερόξυδο τα περασα και τα άφησα 2 μερες στο μπαλκόνι γιατι μύριζαν εργοστάσιο
Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα να αγορασεις

iro18
28-01-10, 01:17
σε κάποια ακρυλικά οι σκούπες δεν γλιστράνε όπως στα μάλλινα δηλ. τα βουρτσάκια που έχει η σκούπα βρίσκουν στο χαλί και δεν προχωράει. Τελικά μπορούμε να γίνουμε πολύ περίεργες!!!:!:

kalamaraki
28-01-10, 01:21
αααα οσο ζω μαθαίνω! Δεν το ήξερα αυτο να σου πω την αλήθεια..!
Σιγουρα δεν γλυστράει οπως πχ στης μητέρας μου τα χαλιά τα μάλλινα και τα μεταξωτα΄αλλα δεν εχω συναντήσει προβλημα μεχρι στιγμής!

maridoula80
28-01-10, 07:47
καλη σου μερα και εγω εχω ψωνισει φετος απο το συγκεκριμενο καταστημα αυτο
http://www.flycarpet.gr/product.php?pid=2878
δεν το εχω πλυνει βεβαια αλλα σε σχεση με κατι αλλα που εχω στο σαλονι μου και οπως εχω πει παραπανω γεμιζουν χνουδι αυτο δεν βγαζει τιποτα μεχρι στιγμης τουλαχιστων.

kalamaraki
09-04-10, 10:39
Λοιπόν επαναφέρω το θεμα γιατι εχω θέμα χαχα
Θελω τον Μαιο να μαζέψω τα χαλια και φυσικα πρωτον δεν εχω χωρο αποθήκευσης...στο νοικι ντε και δευτερον θελω κανεναν καλό να μη μου τα τσουρομαδίσει...!
Ξερετε κανέναν καλο πλυντήριο ταπητών (ετσι δεν τα λενε???) και οικονομικό στην Καλαμαρια ή στην ευρήτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης??

loukomamy
09-04-10, 12:06
Λοιπόν επαναφέρω το θεμα γιατι εχω θέμα χαχα
Θελω τον Μαιο να μαζέψω τα χαλια και φυσικα πρωτον δεν εχω χωρο αποθήκευσης...στο νοικι ντε και δευτερον θελω κανεναν καλό να μη μου τα τσουρομαδίσει...!
Ξερετε κανέναν καλο πλυντήριο ταπητών (ετσι δεν τα λενε???) και οικονομικό στην Καλαμαρια ή στην ευρήτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης??

Kalamaraki μου ο άντρας μου κάνει αυτή τη δουλειά αλλά στην Αθήνα.

Θα ζητήσεις απο τον υπεύθυνο που θα αναλάβει τον καθαρισμό των χαλιών σου να σε ενημερώσει πριν τα καθαρίσει αν υπάρχει περίπτωση να καταστραφεί το χαλί σου. Ο έμπειρος στον καθαρισμό των χαλιών καταλαβαίνει πώς πρέπει να πλυθεί ένα χαλί για να μην καταστραφεί (αν δηλ. πρέπει να το πλύνει με στεγνό καθάρισμα κτλ).

Ο άντρας μου αρκετές φορές έχει χρειαστεί να επικοινωνήσει με πελάτες πριν καθαρίσει ένα χαλί, κυρίως για κάποια χαλιά που είναι κακής ποιότητας και υπάρχει φόβος φθοράς.

maria77777
09-04-10, 15:10
loukomamy καλησπερα.μιας και ανεφερες τον αντρα σου, εχω μια απορια:εχω χειροποιητους ταπητες ελληνικους,τους παραδοσιακους(οχι φλοκατη) μαλλινους.πως τα καθαριζουμε? σε ευχαριστω και συγγνωμη για την παρεμβαση.

loukomamy
09-04-10, 15:20
loukomamy καλησπερα.μιας και ανεφερες τον αντρα σου, εχω μια απορια:εχω χειροποιητους ταπητες ελληνικους,τους παραδοσιακους(οχι φλοκατη) μαλλινους.πως τα καθαριζουμε? σε ευχαριστω και συγγνωμη για την παρεμβαση.

Εννοείς για να τους καθαρίσεις μόνη σου?

loukomamy
09-04-10, 15:34
Λοιπόν έχουμε και λέμε, η απάντησή του ήταν η εξής:

"O καθαρισμός τέτοιου τύπου χαλιών γίνεται με βιομηχανικό καθαρισμό, που αναλαμβάνεται απο τα εργοστάσια καθαρισμού χαλιών.
Ενας επιφανιακός καθαρισμός για ζωντάνεμα των χρωμάτων μπορεί να γίνει με νερό και ξύδι και ελαφρί τρίψημο με βούρτσα. Φυσικά έτσι δεν καθαρίζει το πέλος του χαλιού, αλλά μόνο η επιφάνεια".

Ελπίζω να σε κάλυψα...Οτι αλλο χρειαστείς με ενημερώνεις...

miriki
12-10-10, 12:56
#$@&@$. Εχμ καλημέρα σας. Τελικά πρώτα πρέπει να διαβάζουμε το φόρουμ και μετά να προβαίνουμε σε αγορές. Αγόρασα δυο ολόμαλλα χαλιά και α. βγάζουν τοοοοοο χνούδι και β. μάλλον κάνουν αλλεργία στον μικρό.

Ηλίθιες ερωτήσεις τώρα:
α. Αν με κάποιο τρόπο αποκμακρύνω το πολύ χνούδι, τη γλιτώνουμε την αλλεργία;
β. Πώς απομακρύνουμε το πολύ χνούδι;

Προς το παρόν έστρωσα μόνο το ένα το πιο μικρό και το χτένισα χτες το βράδυ με μια σκληρή βούρτσα να βγάλει ότι είναι να βγάλει. ισχύει ή τσάμπα παιδεύομαι; (Χριστούλη μου μη μου πείτε ότι πέταξα 800 ευρώ θα σαλτάρω...)

iro18
12-10-10, 13:50
Για την αλλεργία την πάτησες, μπορεί να φύγει μπορεί και όχι, έχω και εγώ στα μάλλινα και προέκυψε ξαφνικά που κυλιόμουν στο χαλί και έπαιζα με το σκύλο μου, εκείνο το χειμώνα δεν φόρεσα τίποτα μάλλινο, τον επόμενο χειμώνα δεν είχα!

Για το χνούδι, καλό θα ήταν να τα δώσεις καθαριστήριο μάλλον θα φύγει αρκετό.

loukomamy
12-10-10, 14:04
Ηλίθιες ερωτήσεις τώρα:

Προς το παρόν έστρωσα μόνο το ένα το πιο μικρό και το χτένισα χτες το βράδυ με μια σκληρή βούρτσα να βγάλει ότι είναι να βγάλει. ισχύει ή τσάμπα παιδεύομαι; (Χριστούλη μου μη μου πείτε ότι πέταξα 800 ευρώ θα σαλτάρω...)

O άντρας μου έχει εταιρεία καθαρισμού χαλιών. Θα σε στεναχωρήσω αλλά τα χαλιά που βγάζουν χνούδι, στην ουσία δε σταματάνε ποτέ να βγάζουν...

Ούτε το καθάρισμα βοηθάει πολύ ...

Φοβάμαι οτι την πάτησες...

Rea_1971
12-10-10, 14:17
Το κακό είναι ότι χαλιά-μοκέτες ανεξαρτήτως πρώτης ύλης μαζεύουν πολλά ακάρεα. Υπαριθμόν 1 αίτιο για επιδείνωση αναπνευστικών αλλεργιών, άσθματος κλπ.

Για αυτό τον λόγο δεν πρόκειται ούτε φέτος ούτε του χρόνου να στρώσω. Φοβάμαι ότι όταν θα το κάνω θα έχουν πάρει το σχήμα κανελόνι και δεν θα ισιώνουν με τίποτα...

Rea_1971
12-10-10, 14:24
στην Καλαμαρια ή στην ευρήτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης??

τώρα κατάλαβα γιατί σε λένε καλαμαράκι...

miriki
12-10-10, 16:39
Ευχαριστώ. Μεγάλη επιτυχία είχαμε δηλαδή..... σνιφ. Όταν είπα στην πωλήτρια ότι έχω αναπνευστικές αλλεργίες, έπρεπε να με ενημερώσει σχετικά με την χνουδοποσότητα ή δεν είναι υποχρέωσή της;

loukomamy
12-10-10, 16:45
Ευχαριστώ. Μεγάλη επιτυχία είχαμε δηλαδή..... σνιφ. Όταν είπα στην πωλήτρια ότι έχω αναπνευστικές αλλεργίες, έπρεπε να με ενημερώσει σχετικά με την χνουδοποσότητα ή δεν είναι υποχρέωσή της;

Σπάνια θα βρεις πωλήτρια να ξέρει...

kalamaraki
12-10-10, 17:34
τώρα κατάλαβα γιατί σε λένε καλαμαράκι...

χε χε Γιατι καλε...? Επειδη ειπα για την καλαμαρια...?

miamama
12-10-10, 17:41
το χνούδι το πολύ μπορεί να φύγει ύστερα από 3-4 χρόνια χρήση,έτσι την πάτησε και η αδερφή μου πέρσι...
σας πειράζει πολύ στην αλλεργία?
κρίμα τόσα λεφτά.
σε 1-2 εβδομάδες θα πάρω πίσω τα χαλιά μας,ελπίζω να μην έπαθαν τίποτα...εσένα καλαμαράκι πως είναι?έχουμε το ίδιο στυλ.

vouraikos
13-10-10, 16:53
εγω λεω να μην βαλω χαλι γιατι ο χωρος ειναι μεγαλος αλλα μοκετα σε διασταση 2,50 * 4 γιατι αν το καλυψω με χαλι θελω 2!!!!

η καλυτερη τιμη που εχω βρει ειναι 23 ευρω το τετραγωνικο εγω θελω 10 αρα 230 ευρω........

ειναι καλα ή τσουκου???

εχετε υποψιν σας που μπορω να κοιταξω?

my billy
13-10-10, 17:20
δεν ξερω αν χει αναφερθει αλλα προσεξτε στα saggy χαλια μπορει να μπερδευτει το τακουνι(αν ειναι λεπτο) δεν καθαριζουν πολυ καλα με την ηλεκτρικη (οχι ολα ,αλλα καποια αυτου του τυπου) και οσες ειστε αγορομανες προσεξτε! οταν η κουνιαδα μου πηρε καινουριο χαλι τετοιου τυπου για το καθιστικο, που επαιζε ο μικρος της ως τοτε, ξαφνικα ο μικρος μετακομισε με τα αυτοκινητακια του στο σαλονι. γιατι οπως (πολυ σωστα) ειπε, ΔΕΝ τσουλανε τα αυτοκινητακια μου ρε μαμα σε αυτο το παλιοχαλι που πηρες.... γλουπς....!!!!

miamama
13-10-10, 19:03
κι εγώ saggy έχω σοκολατί χρώμα,ουσιαστικά σαν κορδελάκια μικρά είναι,δεν φαίνονται οι λεκέδες,δεν φαίνονται ασκούπιστα... αλλά έτσι και πέσει κάτι μικρό,δεν το βρίσκεις με τίποτα!!!
έχει δίκιο το παιδί όμως δεν τσουλάνε τα αυτοκινητάκια!!χεχε

kalamaraki
13-10-10, 19:22
κι εγώ saggy έχω σοκολατί χρώμα,ουσιαστικά σαν κορδελάκια μικρά είναι,δεν φαίνονται οι λεκέδες,δεν φαίνονται ασκούπιστα... αλλά έτσι και πέσει κάτι μικρό,δεν το βρίσκεις με τίποτα!!!
έχει δίκιο το παιδί όμως δεν τσουλάνε τα αυτοκινητάκια!!χεχε

Και εγω shaggy εχω αυτο το σοκολατι http://www.flycarpet.gr/product.php?pid=3045 απο τον www.flycarpet.gr (και απο οτι ειδα αυξησε την τιμη του....κακο πολυ κακο αυτο!) και εχουμε ακριβως τις ιδιες ιδιότητες χε χε . Ακόμα δεν τα εφερα να τα ανοιξω, τα εχει ο πλυντηριας μου !

miamama
13-10-10, 20:28
κι εγώ δεν τα έχω παραλάβει,ελπίζω να μην το μάδησε,του είπα να τα προσέχει!!
το ίδιο έχουμε,άλλη μάρκα,τα πήρα από κατάστημα,2 διαφορετικά μεγέθη,αλλά τα πλήρωσε η μαμά μου λίγα λίγα...κάπου τόσο αν θυμάμαι καλά...
λες να μας τα χαλάσουν?τόσα λεφτά έκαναν!!

my billy
13-10-10, 20:51
εγωτα εχω παραλαβει αλλα δεν τα εχ ανοιξει-στρωσει ακομα.
ομως κατι δεν μου αρεσει... ειναι 4 χαλια χειροποιητα ziegler (αρκετα ακριβα) τα εδωσα 1η φορα για καθαρισμα ,επειδη θα κυλιεται το νινι μου,και μου τα εφεραν τυλιγμενα σε ρολλο μεσα σε ναυλον σακουλα χαλιων. εμενα ομως μου ειχαν πει(οταν τα αγορασα) οτι 1ον δεν κανει να τα τυλιγεις ρολο ,αλλα να τα διπλωνεις, κ ουτε να τα βαζεις σε ναυλον ,μονο μεσα σε υφασματινη σακουλα. οταν τα ανοιξω ελπιζω να μην φρικαρω. της αδερφης μου επισης χειροποιητα της τα ειχαν ξεχειλωσει...ΑΧ ΑΧ ΑΧ!

miamama
13-10-10, 23:02
κι εγώ το ίδιο ξέρω για τα χειροποίητα,αλλά δεν νομίζω να έχουν πάθει κάτι επειδή είναι ρολό...επίσης ξέρω ότι δεν καθαρίζονται αυτά,μόνο με νερό και ξύδι. έπρεπε να τους το είχες πει...άνοιξε τα να τα δεις...το δικό μου καθαριστήριο το εμπιστεύομαι,ποτέ δεν μου έχει κάνει τίποτα σε άλλα χαλιά που τους έχω δώσει,αλλά εκείνα ήταν και φθηνά,τώρα έδωσα πρώτη φορά τα καινούρια 2 shaggy...ο θεός βοηθός!!!

my billy
13-10-10, 23:56
κι εγώ το ίδιο ξέρω για τα χειροποίητα,αλλά δεν νομίζω να έχουν πάθει κάτι επειδή είναι ρολό...επίσης ξέρω ότι δεν καθαρίζονται αυτά,μόνο με νερό και ξύδι. έπρεπε να τους το είχες πει...άνοιξε τα να τα δεις...το δικό μου καθαριστήριο το εμπιστεύομαι,ποτέ δεν μου έχει κάνει τίποτα σε άλλα χαλιά που τους έχω δώσει,αλλά εκείνα ήταν και φθηνά,τώρα έδωσα πρώτη φορά τα καινούρια 2 shaggy...ο θεός βοηθός!!!

κατ΄αρχην αυτο το καθαριστηριο μου το συστησε το καταστημα που τα αγορασα(Α! καλα τωρα το θυμηθηκα αυτο κ ησυχασα λιγο!) κ 2ον οταν τα παραλαβανε μου το ειπαν μονοι τους οτι αυτα ειναι χειροποιητα κ ακριβα κ κανουν ειδικο καθαρισμο που ειναι σαφως κ ακριβοτερος. εννοειται οτι τους ειπα να τα προσεξουν ειναι βαμενα με τσαι κ τριανταφυλλο κ αν πεσει χημικο.. λε καταστροφ...!! αλλα ολα αυτα ειχαν γινει κ με την αδερφη μου σε εξειδικευμενο, υποτιθεται ,για χειροποιητα καθαριστηριο κ τελικα τα χαλασαν.
την αλλη βδομαδα θα τα στρωσω που να τα ανοιγω τωρα να τα εχω μεσ την μεση:rolleyes::rolleyes:. αλοιμονο τους ετσι και .....:twisted::twisted:

μινουλα
14-10-10, 08:57
Καλημερα σας! Αγορασα και γω χαλια για το σπιτι μου φετος, απο το flycarpet.gr αυτο εδω http://www.flycarpet.gr/product.php?pid=3005 .
Λεει senil/cotton 100%. Αρα δεν κινδυνευω με χνουδια κτλ,ε; Γιατι διαβασα το θεμα και με ελουσε κρυος ιδρωτας... Εγω ηθελα shaggy, αλλα ο ανηρ μου με το που ειδε την τιμη, αλλαξε 3 χρωματα και ειπε ΟΧΙ:rolleyes::rolleyes:.

ballou
14-10-10, 09:13
#$@&@$. Εχμ καλημέρα σας. Τελικά πρώτα πρέπει να διαβάζουμε το φόρουμ και μετά να προβαίνουμε σε αγορές. Αγόρασα δυο ολόμαλλα χαλιά και α. βγάζουν τοοοοοο χνούδι και β. μάλλον κάνουν αλλεργία στον μικρό.

Ηλίθιες ερωτήσεις τώρα:

Και εγώ χειροποίητα χαλιά με μαλλί έχω αγοράσει. Τον πρώτο χρόνο έβγαζαν τόοοοοοοσο πολύ χνούδι που γίνονταν μεγάλες μάλλινες μπάλες και το σκούπιζα τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα με την σκούπα. Αφού έβγαλε τι είχε να βγάλει σταμάτησε. Τώρα τα έχω ήδη 5 χρόνια και είναι εντάξει. Αυτά για το πολύ χνούδι, κάποια στιγμή θα σταματήσει. Για την αλλεργία στον μικρό;

miamama
14-10-10, 10:30
κατ΄αρχην αυτο το καθαριστηριο μου το συστησε το καταστημα που τα αγορασα(Α! καλα τωρα το θυμηθηκα αυτο κ ησυχασα λιγο!) κ 2ον οταν τα παραλαβανε μου το ειπαν μονοι τους οτι αυτα ειναι χειροποιητα κ ακριβα κ κανουν ειδικο καθαρισμο που ειναι σαφως κ ακριβοτερος. εννοειται οτι τους ειπα να τα προσεξουν ειναι βαμενα με τσαι κ τριανταφυλλο κ αν πεσει χημικο.. λε καταστροφ...!! αλλα ολα αυτα ειχαν γινει κ με την αδερφη μου σε εξειδικευμενο, υποτιθεται ,για χειροποιητα καθαριστηριο κ τελικα τα χαλασαν.
την αλλη βδομαδα θα τα στρωσω που να τα ανοιγω τωρα να τα εχω μεσ την μεση:rolleyes::rolleyes:. αλοιμονο τους ετσι και .....:twisted::twisted:
τότε μια χαρά θα είναι,αφού είναι εξειδικευμένο.τα κρόσσια είναι ευαίσθητα συνήθως.

miamama
14-10-10, 10:32
Καλημερα σας! Αγορασα και γω χαλια για το σπιτι μου φετος, απο το flycarpet.gr αυτο εδω http://www.flycarpet.gr/product.php?pid=3005 .
Λεει senil/cotton 100%. Αρα δεν κινδυνευω με χνουδια κτλ,ε; Γιατι διαβασα το θεμα και με ελουσε κρυος ιδρωτας... Εγω ηθελα shaggy, αλλα ο ανηρ μου με το που ειδε την τιμη, αλλαξε 3 χρωματα και ειπε ΟΧΙ:rolleyes::rolleyes:.
ωραίο χαλί,δε νομίζω να βγάλει χνούδι,μοιάζει με της κρεβατοκάμαρας μου τα χαλιά,τις πρώτες μέρες έβγαλαν λίγο.

Thaumataki
31-10-10, 20:07
Ο μικρός μου έχει αρχίσει και κοιλιέται κάτω στο πάτωμα και σε κάνα 2 μηνάκια, θα μπουσουλάμε κιόλας! Ευτυχώς έχουμε ξύλινο πάτωμα σε όλο το σπιτί, οπότε του είναι και ζεστούλια κάτω. Θέλω να στρώσω τα χαλιά μου όμως, τα οποία είναι μάλλινα ως επί το πλείστον. Το ζήτημα είναι, πως παρόλο που τα καθαρίζω 1 φορά την εβδομάδα με ατμοκαθαριστή, κατά πόσο θα είναι υγειινό για το μωράκι μου...Να τα στρώσω λέτε;

sevoula
31-10-10, 20:15
μη σκας τόσο. κι εγώ σαν εσένα ήμουν.μέχρι που την είδα να βάζει στο στόμα ό,τι έβρισκε κατω. χθες έφαγε κομμάτι από την μπάλα της. ευτυχώς το είδα και το έβγαλα.
θα εκπλαγείς από το τί τρώνε!
εσύ θα πλένεις τα χεράκια του και το μουσουδάκι του συχνά, θα καθαρίζεις όπως καθάριζες πριν το σπίτι και όλα καλά θα πάνε.
εγώ έχω μαλλινα χαλιά σε όλο το σπίτι, εκτός από το δωματιό της (μοκέτα).
συνθετικό χαλί έχω στο χωλ της εισόδου.
εκτός από την πρώτη φορά που έβγαζαν χνούδι, μετά το καθαριστήριο, όλα καλά.

Thaumataki
31-10-10, 20:26
μη σκας τόσο. κι εγώ σαν εσένα ήμουν.μέχρι που την είδα να βάζει στο στόμα ό,τι έβρισκε κατω. χθες έφαγε κομμάτι από την μπάλα της. ευτυχώς το είδα και το έβγαλα.
θα εκπλαγείς από το τί τρώνε!
εσύ θα πλένεις τα χεράκια του και το μουσουδάκι του συχνά, θα καθαρίζεις όπως καθάριζες πριν το σπίτι και όλα καλά θα πάνε.
εγώ έχω μαλλινα χαλιά σε όλο το σπίτι, εκτός από το δωματιό της (μοκέτα).
συνθετικό χαλί έχω στο χωλ της εισόδου.
εκτός από την πρώτη φορά που έβγαζαν χνούδι, μετά το καθαριστήριο, όλα καλά.
Κι εμένα μάλλινα με λίγο μετάξυ. Κι όχι όλα, του σαλονιού και της τραπεζαρίας. Τα υπόλοιπα είναι μάλλινα. Αυτό με φοβίζει, πως θα τα βάζει όοοοολα στο στοματάκι του και θα πρέπει να 'χω τα μάτια μου 124!!!!!:shock::shock::shock:
Βασικά, με τρόμαξε ένα περιστατικό με τη μπεμπούλα της κολλητής μου, η οποία κατάπιε ένα αυτοκόλλητο, που 'χε κολλήσει στο χαλί και της κόλλησε στον οισοφάγο! Ευτυχώς η κολλητή μου, έμεινε ψύχαραιμη και της έβαλε δάχτυλο και της το 'βγαλε...
Κάτι τέτοια ακούω και τρομάζω....:(

lenaG
08-11-10, 09:08
βλεπω οτι εχετε χαλια στην κουζινα σας, εγω αν και μου αρεσουν πολυ δεν στρωνω παρα μονο ενα διαδρομο baboo μπροστα απο το νεροχυτη γιατι μεσα σε 2 μερες ειναι λερωμενα.
Το σφουγγαρισμα της κουζινας διτηρειται 1-2 ωρες!!!
μετα κατι θα μασουλησει η μικρη τυπου μπισκοτο να ψιχουλα κατω θα τα πατησει κιολας ...... τρεχατε ποδαρακια μου!!!!!
Θα φαμε άλλος χαμος!!! ψιχουλα παντου ενιοτε και κομματακια φαγητου!!!
Ο δε συζυγος λατρεια με τα φυστίκια εχετε ιδεα ποσο κολλαει το ρημαδοφυστικοφλουδο????
παρολα αυτα εγω θελω χαλι!!!!!!!!!

εσεις τι εχετε επιλεξει απο ποιοτητα (σκεφτηκα να παρω μεγαλο baboo που σφουγγαριζεται αλλα ειναι αρκετα βαρυ για να το βγαζω καθε μερα να σγουγγαριζω απο κατω οπως κανω στο νεροχυτηπως και με ποιο τροπο τα καθαριζετε???
τα εχετε στρωσει κατω απο το τραπέζι??
πως γλυτωνετε λεκεδες τυπου λαδιές?/

kalamaraki
08-11-10, 09:15
Καλημερα Λενακι
λοιπον εγω εχω βαλει τετοιου τυπου,(ακρυλικο μηχανης http://www.flycarpet.gr/product.php?pid=3061 τα πηρα ολα μου τα χαλια απο αυτους), στην κουζινα την πιανει σχεδον ολη την επιφάνεια, εκτος απο μπροστα στο νεροχύτη που εχω εναν μαλλιαρο διαδρομο. Και εκανα το εξης για να μη λερωνεται κατω απο το τραπεζι που ολο και κατι ριχνει η μικρη...εγω χε χε
Πηγα στη λαικη και αγορασα ενα μεγάλο κομματι πλαστικο διαφανο, σαν αυτο που βαζουμε στα τραπεζια για να μη λερωνεται το τραπεζομαντιλο , πηρα το μαλακο για να μην ειναι σαν σκληρος μουσαμας και καλυψα με ενα κομματι ολα το τραπεζι απο κατω. Και εννοειτε πως εμεινε καθαρο το χαλι εκει και λερωθηκε απο τα ποδια μας στο υπολοιπο μερος. Ε μετα τα στελνεις καθαριστηριο και σου ερχονται τζιτζι!

Alice6
08-11-10, 09:26
Καλημέρα σε όλες. Διάβασα 3-4 σελίδες από τη συζήτηση (μη με πείτε και τεμπέλα) αλλά την απορία μου δεν την έλυσα..... Από ό,τι κατάλαβα τα μάλλινα χαλιά βγάζουν πολύ χνούδι. Γιατί τότε δεν προτιμάμε τα ακρυλικά? Γενικότερα ποια είναι αυτά που δεν βγάζουν χνούδι?

kalamaraki
08-11-10, 09:31
Το γιατι δεν τα προτιμάει ο κοσμος θα σε γελάσω..... Εγω εχω εμπειρια με μάλλινα αλλα χειροποίητα της μητερας μου...ειναι πανάκριβα και δεν βγαζουν χνουδι...Αλλα θες μια μικρη περιουσια για να τα αγοράσεις πια.
Τωρα τα ακρυλικα μηχανης ή χειροποιητα δεν βγάζουν χνουδι. Εγω ειμαι αλλεργικη γενικοτερα και λεφτα να ειχα δεν θα μπορουσα να εχω μαλλινα...
Εδω ειχα τρεις καταλευκες χιονενιες βελέτζες και οταν τις απλωσα σε μια μερα κοντεψα να πεθάνω απο τον βηχα.

Nitsa2
08-11-10, 09:55
Kalamaraki κι εγώ shaggy έχω, χαλιά-πατάκια both. Αλλά πήρα με κρόσσι δέρμα/ύφασμα και δεν μου δημιουργούν κανένα πρόβλημα με χνούδια. Αυτό που μου αρέσει είναι ότι είναι ζεστά. Εν τω μεταξύ η κόρη μου άρχισε πριν 1μήνα να περπατάει κι όλο τον καιρό μπουσούλαγε. Καταλαβαίνεις... Θα σου στείλω σε πμ ποιανής εταιρείας είναι.

ζώπυρον
29-11-10, 13:54
Χαίρετε κορίτσια!

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι τα χαλιά ΑΙΩΝ θα κάνουν τις πρώτες μέρες του Δεκέμβρη εκπτώσεις 80%!! Το έχετε ακούσει???

Κι αναρωτιέμαι. Η αρχική τους τιμή ποιά να είναι... Και η ποιότητα επίσης...

1Giannis1
10-01-12, 22:08
Καλησπέρα και απο μένα και καλώς σας βρήκα! δεν είμαι ακόμα γονιός αλλά που θα πάει θα έρθει και αυτό...! Λοιπόν για να δώσω μερικές απαντήσεις σε όποιους έχουν απορία με τα χαλιά.

Τα περιβόητα shaggy που ποιό σωστά γράφονται shuggy δεν ειναι τίποτα άλλο παρά η εξέλιξη της παλιάς φλοκάτης, μόνο που το νήμα είναι ποιό γυαλιστερό και ποιό αραιό ώστε να μπορούν να καθαρίζονται εύκολα και να μην μαζεύουν μικρά αντικείμενα (ψίχουλα κ.λ.π)

Επίσης διάβασα ποιό πάνω κάποιος φίλος απο δω που πήρε ολλόμαλα χαλιά και έβγαζαν χνούδι. Όντως τα μάλλινα χαλιά βγάζουν χνούδι και ιδαίτερα στην αρχή πάρα πολύ, δηλαδή όσο το πατας τόσο ποιό πολύ βγάζει! Ειναι όμως απόλυτα φυσιολογικό...και αυτό συμβαίνει γιατί το μαλλί είναι "ζωντανός" οργανισμός και συνέχεια αναγεννάται. Βγάζει λοιπόν το χνούδι μόλις πατηθεί και με τον καιρό αρχίζει και βγάζει όλο και λιγότερο μέχρι καθόλου! Τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό? Τίποτα απλά ένα τακτικό σκούπισμα είναι υπέρ αρκετό όπως και η υπομονή μας! Τα μάλλινα χαλιά είναι τα ποιό ακριβά και απο τα καλύτερα ακρυλλικά! Όσο για τις αλλεργίες πρέπει να υπάρχει προδιάθεση σε κάτι τέτοιο, αλλά ΠΟΤΕ μαλλί μέσα σε παιδικό δωμάτιο. Ο λόγος είναι προφανές τα χνούδια που βγαίνουν μπορεί καποιο μικρό παιδί να τα βάζει στο στόμα του συν οτι τα μάλλινα χαλιά "αγγιλόνουν" στο μπουσούλισμα και στο περπάτημα τις ευθαίσθητες ψυχούλες! Αντιθέτως τα ακρυλλικά έχουν υποστεί τέτοια επεξεργασία ώστε να είναι σαν βελούδο στην υφή και υπο-αλλεργικά για το δέρμα. Κλείνοντας θα πρέπει να προτιμάμε χαλιά ποιότητας και απο μαγαζιά που ξέρουμε οτι θα είναι εκεί και μετά την αγορά του χαλιού μας! Καλή συνέχεια!

thomai1979
20-01-12, 23:30
χαλια επισης εχει και ο λιοσατος πετρουπολη -50%.....οι τιμες ξεκινουν απο 69ε...!!!;);)

evdi
17-02-12, 18:24
Ποιός είπε ότι μόνο τα μάλλινα χαλιά βγάζουν χνούδι; Πριν ένα μήνα αγόρασα 3 χαλιά 100% ακρυλικά αρκετά γνωστής μάρκας. Κάθε μέρα γεμίζουν χνούδια και φαίνονται χάλια! Και επέλεξα ακρυλικά για αυτό ακριβώς το λόγο... Από το κατάστημα (ηλεκτρονικό) που τα αγόρασα με διαβεβαίωσαν ότι μαδάνε μόνο στην αρχή επειδή έχουν σχέδιο και είναι κουρεμένα (!). Ο καιρός περνάει όμως και η σκούπα μαζεύει τούφες καθημερινά! Έχει καμμιά παρόμοια εμπειρία από "κουρεμένα" ακρυλικά χαλιά;

1Giannis1
17-03-12, 13:12
Καλησπέρα evdi! Aν τα χαλιά που αγοράσες εγίναν για τις δικές σου διαστάσεις ναι όντως θα βγάλουν χνούδι, αλλα δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα αφού μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα και με τα σκουπίσματα, αυτό θα σταματήσει τελείως!

Ev
24-12-12, 15:35
καλησπερα και Χρονια Πολλα!
Επαναφερω το θεμα χαλιά και θελω τη γνωμη σας....εχω ενα χαλί μαλλινο χειροποιητο και εχω αγανακτησει....βγαζει χνουδι.....τα χαλιά μηχανης μου φαινονται πολυ ακρυλικα-ναυλον και δνε μου αρεσει κατι....βρηκα σε ενα μαγαζι ενα χαλί μηχανης παλι ομως μαλλινο....αυτο θα βγαζει χνουδι?? οπως το ετριψα με το χερι μου εβγαζε αυτο το πολυ πολυ λεπτο που γεμιζει τα ρουχα και οταν βγηκα απο το καταστημα φαινοταν λευκο χνουδακι στο μαυρο παντελονι μου...... ε τι να παρω για να ειναι μαλακό στην υφη και να μη χνουδιαζει???? ακουω γνωμες.......ευχαριστω

polina26
24-12-12, 21:10
Επαναφερω το θεμα χαλιά και θελω τη γνωμη σας....εχω ενα χαλί μαλλινο χειροποιητο και εχω αγανακτησει....βγαζει χνουδι.....τα χαλιά μηχανης μου φαινονται πολυ ακρυλικα-ναυλον και δνε μου αρεσει κατι....βρηκα σε ενα μαγαζι ενα χαλί μηχανης παλι ομως μαλλινο....αυτο θα βγαζει χνουδι?? οπως το ετριψα με το χερι μου εβγαζε αυτο το πολυ πολυ λεπτο που γεμιζει τα ρουχα και οταν βγηκα απο το καταστημα φαινοταν λευκο χνουδακι στο μαυρο παντελονι μου...... ε τι να παρω για να ειναι μαλακό στην υφη και να μη χνουδιαζει???? ακουω γνωμες.......ευχαριστω

εγώ είχα πάρει κάτι σαν σγουρό .. μαλακό χοντρό και σγουρό σαν μαλλινο δεν ξέρω ακριβώς πως να χαρακτηρίσω το ύφασμα
δεν χνουδιάζει κάθόλου εχω μείνει πολύ ευχαριστημενη.. η πλεξη είναι πολύ σκληρη και καταλαβαίνεις ότι έιναι πολύ κάλό βεβαια τα πληρωσα πανακριβα αλλά αξιζουν το κόπο

1Giannis1
25-12-12, 21:10
εγώ είχα πάρει κάτι σαν σγουρό .. μαλακό χοντρό και σγουρό σαν μαλλινο δεν ξέρω ακριβώς πως να χαρακτηρίσω το ύφασμα
δεν χνουδιάζει κάθόλου εχω μείνει πολύ ευχαριστημενη.. η πλεξη είναι πολύ σκληρη και καταλαβαίνεις ότι έιναι πολύ κάλό βεβαια τα πληρωσα πανακριβα αλλά αξιζουν το κόπο

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΟΛΙΝΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΝΕΟΣ ΕΙΔΟΣ SHAGGY ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΥΛΙΚΟ ΠΡΩΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΧΝΟΥΔΙΑΣΕΙ ΠΟΤΕ! Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ 50 ΩΣ 60 ΕΥΡΩ ΑΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ ΜΕΤΡΟ.

1Giannis1
25-12-12, 21:16
Επαναφερω το θεμα χαλιά και θελω τη γνωμη σας....εχω ενα χαλί μαλλινο χειροποιητο και εχω αγανακτησει....βγαζει χνουδι.....τα χαλιά μηχανης μου φαινονται πολυ ακρυλικα-ναυλον και δεν μου αρεσει κατι....βρηκα σε ενα μαγαζι ενα χαλί μηχανης παλι ομως μαλλινο....αυτο θα βγαζει χνουδι?? οπως το ετριψα με το χερι μου εβγαζε αυτο το πολυ πολυ λεπτο που γεμιζει τα ρουχα και οταν βγηκα απο το καταστημα φαινοταν λευκο χνουδακι στο μαυρο παντελονι μου...... ε τι να παρω για να ειναι μαλακό στην υφη και να μη χνουδιαζει???? ακουω γνωμες.......ευχαριστω
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕV ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΙΝΟ ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΧΝΟΥΔΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ, ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΝΤΟΜΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΗΝ ΤΟ ΦΟΒΑΣΑΙ. ΑΝ ΠΑΛΙ ΕΧΕΙΣ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΤΩΝ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΑΚΡΥΛΙΚΟ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΧΑΛΙ.

thanos7
10-01-13, 10:13
Η μητέρα μου έχει ένα χαλί,όχι μοντέρνο,εδώ και κάμποσα χρόνια το οποίο δεν βγάζει καθόλου χνούδι.Είναι της ΠΕΡΣΙΚΑ και ονομάζεται roubayat.Βέβαια ήταν πολύ ακριβό χαλί αλλά είναι τόσο ευχαριστημένη που συνέχεια μας λέει πόσο καλό χαλί είναι και το σημαντικότερο είναι ολόμαλλο και δεν γεμίζει χνούδι καθόλου.

1Giannis1
18-01-13, 12:57
ΑΓΑΠΗΤΕ ΘΑΝΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΤΩΡΑ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΧΑΛΙΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΓΙΑΤΙ, ΤΟ ROUBAYAT EINAI 100% ΜΑΛΛΙΝΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ, ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ Η ΠΛΕΞΗ ΤΟΥ ΧΑΛΙΟΥ ΣΤΟΝ ΑΡΓΑΛΙΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΤΟ ΝΗΜΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΑΜΕΣΑ ΤΑ ΧΝΟΥΔΙΑ ΠΡΙΝ ΑΥΤΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ, ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΙΠΕΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟΥ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΑ 300€!!! ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ 50% ΕΚΠΤΩΣΗ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ...

thanos7
19-04-13, 14:09
Πράγματι οι τιμές έχουν πέσει πάρα πολύ.Με λίγο ψάξιμο μπορεί κάποιος να βρεί καλές τιμές.Τα συγκεκριμένα χαλιά τα βρήκα στη μισή τιμή σε αυτό το site haliaeshop.gr. (http://www.haliaeshop.gr/vm.html?page=shop.browse&manufacturer_id=8)
Αν κάποιος ενδιαφέρεται για καλό κλασικό χαλί, η τιμή όντως είναι καλή.