PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΙΚΡΟΚΕΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΟΣΤΕΟΣΗ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
14-10-09, 09:51
γεια σας ειμαι μελος εδω και παρα πολυ καιρο αν και δεν προλαβαινω να γραφω σας διαβαζω συχνα και οποτε μου το επιτρεπει ο μικρουλης μου
εχω ενα αγορακι 15 μηνων προωρο ο οποιος οταν γεννηθηκε επαθε εγγεφαλικη αιμοραγια 3ου βαθμου.εδω και 3 μηνες η περιμετρος του κεφαλιου του δεν εχει παρει ουτε μισο εκατοστο..παραμενει στα κατωτατα φυσιολογικα ορια.
καναμε ενα τσεκαπ και μου μιλησαν για μικροκεφαλια ακομη και για νοητικη στερηση(απεξω απεξω)
μετεπειτα εγινε ενα μινι ιατρικο συμβουλιο με την παιδιατρο τον νευρολογο και την φυσιοθεραπευτρια που εχουν αναλαβει τον μικρουλη μου και μου ειπαν οτι ειναι καλα και οτι απλα εχει αλλους ρυθμους αναπτυξης ως προωρο και οτι απο εδω και περα θα ειναι υπο στενη ιατρικη παρακολουθηση για να δουμε την πορεια του κεφαλιου του(να σημειωσω οτι οι ραφες του κεφαλιου του τεινουν να κλεισουν και οτι πλεον μιλαμε και για συνοστεοση στο μετωπο)
χθες στην επισκεψη μας στην παιδιατρο τα αποτελεσματα μετρησης περιμετρου κεφαλης ηταν παλι απογοητευτικα!!! στασιμος στα 44εκ.μου συστησε να παω σε νευροχειρουργο στο παιδων να κανει και εκεινος μια εκτιμηση του μικρου μου (μηπως χρειαστει αξονικη η αλλες εξετασεις η ακομη και χειρουργειο να ανοιξουμε την ραφη στο μετωπο)

δεν ξερω τι να κανω πια εχω τρελαθει...αυτο το παιδακι απο την ωρα που γεννηθηκε τραβιεται απο γιατρο σε γιατρο και ενω ολα κυλουσαν καλα τωρα.....αυτο ενα νεο βουνο μπροστα μας
σας παρακαλω πολυ αν γνωριζετε κατι η αν υπαρχει καποια κοπελα με αντιστοιχη εμπειρια ας μου πει κατι μια συμβουλη η εστω ας κανει μια ευχουλα για τον μικρο σπυρο μου
σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα

giota.
14-10-09, 10:14
Δυστυχώς δε γνωρίζω κάτι για να σε βοηθήσω.Η γνώμη μου πάντως είναι να τον πας σε νευροχειρούργο όπως σου είπανε.Καταλαβαίνω οτι είναι πολύ δύσκολο αλλά πρέπει να κάνεις κουράγιο και να εξοπλιστείς με υπομονή....
Ο Τασούλης μου κι εγώ σου ευχόμαστε τα καλύτερα για τον Σπυράκο σου!!!!!!

zymaraki40
14-10-09, 10:19
Καλή σου μέρα, έχω παρακολουθήσει και αλλού την ιστορία σου :( δεν ξέρω για να σε βοηθήσω.... σου στέλνω ομως ΟΛΕΣ μου τις ευχές και θα κανω και προσευχούλα γιά το μωράκι σου. Ευχομαι όλα να πάνε καλά!

Γκρετα
14-10-09, 10:21
Kαλημερα!:DΔεν εχω αντιστοιχη εμπειρια,ως προς το παθολογικο κομματι τουλαχιστον, αλλα ενιωσα την αναγκη να κανω χιλιες ευχες για τον μικρο σου Σπυρο!Μακαρι να τελειωσει γρηγορα η ταλαιπωρια σας !Ξερω οτι τωρα ολα μπορει να σου φαινονται βουνο και να μην βλεπεις φως πουθενα,αλλα πρεπει να βρεις τη δυναμη μεσα σου να το παλεψεις...να γελας στον Σπυρακο και μ ενα σου χαδι και χαμογελο θα παιρνει δυναμη αυτος απο σενα κι εσυ απ αυτον!Το χω νοιωσει το συναισθημα,κι ας μην εχω παιδια...Επισης θελω να σου πω οτι το παιδων στην Αθηνα ειναι το τοπ νοσοκομειο της Ελλαδας και των Βαλκανιων.Ειστε σε καλα χερια!Και ειναι πολυ ενθαρρυντικο τ' οτι σας ειπαν οτι η αναπτυξη αργει γιατι το μωρακι σας γεννηθηκε προωρο.Ακου τους γιατρους αλλα ακου και την καρδια σου...μια μανα μονο μπορει να ξερει αν το παιδι της ειναι καλα!Καλη δυναμη και ευχομαι να πανε ολα καλα,και θα πανε!Οι προσευχες και η σκεψη ολων μας θα σας συνοδευουν.Ευχομαι την επομενη φορα που θα μπεις να χεις ευχαριστα να μας πεις!Φιλια σε σενα και στον Σπυρακο σου!

sweet_february
14-10-09, 10:27
Καλημερα! Αν θελεις, ριξε μια ματια κι εδω:

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=29342&highlight=%EA%F1%E1%ED%E9%EF%F3%F5%ED%EF%F3%F4%E5%F9%F3%E7

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=37181&highlight=%EA%F1%E1%ED%E9%EF%F3%F5%ED%EF%F3%F4%E5%F9%F3%E7

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=38325&highlight=%EA%F1%E1%ED%E9%EF%F3%F5%ED%EF%F3%F4%E5%F9%F3%E7

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=37181&highlight=%EA%F1%E1%ED%E9%EF%F3%F5%ED%EF%F3%F4%E5%F9%F3%E7

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=36113&highlight=%EA%F1%E1%ED%E9%EF%F3%F5%ED%EF%F3%F4%E5%F9%F3%E7

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=36113&highlight=%EA%F1%E1%ED%E9%EF%F3%F5%ED%EF%F3%F4%E5%F9%F3%E7

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=31250&highlight=%EA%F1%E1%ED%E9%EF%F3%F5%ED%EF%F3%F4%E5%F9%F3%E7

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=34970&highlight=%EA%F1%E1%ED%E9%EF%F3%F5%ED%EF%F3%F4%E5%F9%F3%E7

Ελπιζω να βοηθησα! Ευχομαι ολα να πανε καλα!

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
14-10-09, 10:34
κοριτσια μου τι να πω παρα μονο χιλια ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου

SOULA33
14-10-09, 10:48
Γλυκειά μου δεν εχω και εγω εμπειρια για να σου πω κατι αλλα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ξεπεραστεί γρήγορα το πρόβλημα σας.

pegi
14-10-09, 10:49
καλη μου σου ευχωμαι να πανε ολα καλα για τον Σπυρακο σου.εχε δυναμη και πιστη στην παναγιτσα που ολα τα παιδακια ειναι και δικα της,και να δεις που θα γινει καλα.
σε καταλαβαινω που νιωθεις ετσι γιατι κι εγω περναω δυσκολα με τον μικρο μου αλλα ειναι ανθρωπινη αδυναμια και να λυγιζουμε αλλα και να νιωθουμε καποιες φορες απογοητευμενοι.
πρεπει να σαι δυνατη για εκεινον για να του δινεις χαρα και να σε βλεπει να χαμογελας για να γινει γρηγορα καλα.σημερα που θα κανω ευχελαιο για τον μικρο μου θα προσευχηθω και για το δικο σου παιδακι γιατι ολα τα παιδακια ειναι ολονων μας,ειδικα οταν ειναι και αρρωστα....
Η παναγιτσα μαζι σας..

elenita
14-10-09, 11:01
Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου για το μωράκι σου να πάνε όλα μα όλα καλά!!!!!!!!
Δεν ξέρω τίποτα για την μικροκεφαλία και συνοστέοση
αλλά προσεύχομαι για τον μικρούλη σου!!!!
και για όλα τα παιδάκια που έχουν προβλήματα υγείας!
Κρίμα τόσο μικρούλια και να περνάνε τόσα πολλά!!!

Όλα να πάνε καλά!!!! φιλάκια πολλά στο μικρούλη σου!

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
14-10-09, 14:34
ευχομαι να αποφυγουμε το χειρουργειο και να ειναι ολα καλα οπως πριν μακαρι ...δεν εχω κατι αλλο να πω εκτος απο το να περιμενω μεχρι την τριτη που εκλεισα το ραντεβου με τον νευροχειρουργο (και απο οτι διαβασα απο καποιο μελος ειναι πολυ καλος και εκανε το χειρουργειο στο παιδακι της)

katesps
14-10-09, 14:36
'Ολα καλά να πάνε στο Σπυράκο σου. Εύχομαι η Παναγία να είναι μαζί σας και να σας βοηθήσει. Να μου τον φιλήσεις, κι ό,τι χρειαστείς είμαστε εδώ.
Μην ξεχνάς να μας ενημερώνεις.

ΣΩΤΗΡΙΑ
14-10-09, 14:48
Ακομα κι αν χρειαστεί χειρουργείο μην στενοχωριέσαι αντιθέτως να χαίρεσαι γιατί απο εδώ και στο εξής όλα θα πανε καλά για τον μπεμπίκο σου!:-)

VENETIA
14-10-09, 15:58
αχ ρε γμτ τελικα υπαρχει συνεχεια ε?
τι να σου πω?ευχομαι να τελειωσει γρηγορα η ταλαιπωρια του μικρου να ειναι ολα καλα...
πανε στον γιατρο που σε ειπανε και βλεποντας και κανοντας..
στεναχωρεθηκα πολυ και ευχομαι τα καλυτερα για τον σπυρακο!

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
16-10-09, 08:52
κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας με βοηθησατε πολυ
εψαξα και μεσω νετ και εχω ενημερωθει αρκετα πλεον για το τι μπορει να αντιμετωπισω
ο νευροχειρουργος που θα παμε ειναι ο σφακιανος και εμεθα τα καλυτερα γιαυτον οποτε σαυτο το θεμα ειμαι τουλαχιστον λιγακι ησυχη
βεβαια το αγχος δεν παυει να υπαρχει οπως και η αγωνια και ο φοβος αλλα σε μικροτερο βαθμο απο οτι στην αρχη

τωρα περιμενω πως και πως την τριτη να δουμε τι θα μας πει....μπορει να ακουσω δυσαρεστα μπορει ομως με την εμπειρια του αυτος ο γιατρος να μας βοηθησει και ολα να πανε καλα

giota.
16-10-09, 09:14
Η Τρίτη λοιπόν είναι η μεγάλη μέρα.
Σου εύχομαι να ακούσεις μόνο ευχάριστα!!!!!!
Θα περιμένουμε με αγωνία!
Καλή δύναμη σε σας και τον Σπυράκο σας!!!!!!

Γκρετα
16-10-09, 12:56
κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας με βοηθησατε πολυ
εψαξα και μεσω νετ και εχω ενημερωθει αρκετα πλεον για το τι μπορει να αντιμετωπισω
ο νευροχειρουργος που θα παμε ειναι ο σφακιανος και εμεθα τα καλυτερα γιαυτον οποτε σαυτο το θεμα ειμαι τουλαχιστον λιγακι ησυχη
βεβαια το αγχος δεν παυει να υπαρχει οπως και η αγωνια και ο φοβος αλλα σε μικροτερο βαθμο απο οτι στην αρχη

τωρα περιμενω πως και πως την τριτη να δουμε τι θα μας πει....μπορει να ακουσω δυσαρεστα μπορει ομως με την εμπειρια του αυτος ο γιατρος να μας βοηθησει και ολα να πανε καλα
Kαλη επιτυχια Μπεμπουλη!:DΟλη η θετικη μας ενεργεια ειναι μαζι σου!

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
16-10-09, 14:22
την τριτη ειναι οντως η μεγαλη μας μερα αν και την τρεμω γιατι συνηθως ειμαι ανθρωπος που παντα προετοιμαζεται για τα χειροτερα
ευτυχως που ο αντρας μου ειναι ψυχραιμος χαρακτηρας και καπως εχω καποιον να με συγκρατει

Γκρετα
16-10-09, 14:48
την τριτη ειναι οντως η μεγαλη μας μερα αν και την τρεμω γιατι συνηθως ειμαι ανθρωπος που παντα προετοιμαζεται για τα χειροτερα
ευτυχως που ο αντρας μου ειναι ψυχραιμος χαρακτηρας και καπως εχω καποιον να με συγκρατει
Θα θελα να σου πω καποια πραγματα που αποκομισα απο προηγουμενη εμπειρια μου.Ξερω οτι θα πας στο ραντεβου με χιλιες δυο αποριες και με μονη ελπιδα ν ακουσεις κατι ευχαριστο.Μην στενοχωρεθεις ομως αν δεις οτι δεν παιρνεις ξεκαθαρες απαντησεις.Μην στενοχωρεθεις αν δεν δεις μια ηλιαχτιδα μες στο σκοταδι.Απο προηγουμενη εμειρια μου θα σου πω οτι λενε μονο τα βασικα,περιφραστικα και λακωνικα.Υπαρχει δυστυχως ο φοβος της ευθυνης.Μια λαθος λεξη,μια υποβοσκουσα ελπιδα να δωσουν θα κριθουν αυστηρα.Δωσε λιγο χρονο και οπλισου με υπομονη και κουραγιο.Αν δειξεις οτι εισαι ψυχραιμη και γενναια θα μαθαινεις ολο και περισσοτερα δεδομενα,αν υπαρχουν.Και οταν ερθει το πληρωμα του χρονου θ ακουσεις και το πρωτο ευχαριστο κι ενθαρρυντικο μηνυμα! Εξαλλου δεν υπαρχει μεγαλυτερη χαρα για εναν γιατρο απ το να ειναι αγγελιοφορος ευχαριστων μηνυματων.Σωστα?Σου ευχομαι καλη δυναμη και να ρθει γρηγορα η στιγμη που ολα αυτα θα ειναι ενα μακρινο παρελθον!:D

savropinguinos
16-10-09, 21:13
ολα θα πανε καλα,ο μπεμπουλης ειναι δυνατος και θα ξεπερασει τα παντα!!!φιλια και στους 2

underage
17-10-09, 13:44
Το έχω ξαναγράψει, ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ που έχουν κρανιοσυνοστέωση, το κεφάλι τους είναι στις μικρότερες μετρήσεις, δηλ. έχουν μικροκεφαλία. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι ο εγκέφαλος δεν αναπτύσσεται σωστά. Από την στιγμή που έχουν ανοιχτεί οι ραφές το παιδί δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα, ας είναι οι μετρήσεις στα κατώτερα όρια.

Ο Σφακιανός είναι πάρα πολύ καλός και ότι σας πει φυσικά και θα τον ακούσετε πιστά.

Νευρολόγο ή παιδονευρολόγο έχετε???

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
18-10-09, 13:30
παιδονευρολογο εχουμε τον γιουρουκο ειναι και αυτος πολυ καλος και μου ειπε οτι πρεπει να τον παρακολουθουμε με την παιδιατρο τωρα πια και αν δεν μεγαλωνε το κεφαλι του θα επρεπε να δουμε αλλιως τι θα κανουμε
ετσι σε συνεργασια με την παιδιατρο αποφασιστικε να παμε στον σφακιανο

την τριτη θα παρω μαζι μου ολο το ιστορικο του και του νευρολογου το χαρτι με την δικη του εκτιμηση και θα παω....

περνανε οι μερες ευτυχως αλλα η καρδια μου εχει αρχισει και χτυπα δυνατα και ο υπνος μου ειναι ανυσηχος

αχ μακαρι να πανε ολα καλα ακομη και για χειρουργειο να μας πει μακαρι ολα να πανε καλα και να αναπτυχθει φυσιολογικα οπως ολα τα παιδακια

annina
18-10-09, 14:50
Σου ευχομαι μέσα απο την καρδιά μου να πάνε όλα καλά με το παλικαρακι σου.Να τελειώσει και ο δικός σου γολγοθάς οπώς και ο δικός μου και όλων των μαμαδων που΄εχουν πρόβλημα τα παιδάκια τους οσο πιο γρήγορα γινεται. Να γίνουν τα παιδακια μας καλά τιποτα αλλο δεν ευχομαι.
Ο Γιουρούκος είναι πολύ καλός και ο Σφακιανός επίσης.
ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ

Efi2
20-10-09, 15:47
Εύχομαι και εγώ με τη σειρά μου να πάνε όλα καλά. Διάβασα το θέμα σου γιατί έχω και εγώ μια μπεμπούλα 17 μηνών και γεννήθηκε ελλειποβαρή. Το κεφαλάκι της είναι 44 εκ. και μεγαλώνει μισό μισό εκ. τη φορά περίπου και η γραμμή μας έχει κατέβει αρκετά.. Ο γιατρός δεν μου είπε κάτι ανησυχητικό ακόμα!!!τον είδα σκεφτικό την τελευταία φορά αλλά η μικρή δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα προς το παρόν....
Μήπως λέω εγώ τώρα δεν ξέρω, για μερικά παιδάκια είναι φυσιολογικό το μικρό κεφαλάκι? Ειδικά όταν έχουν γεννηθεί μικρότερα? Εύχομαι να είναι για όλους μας όλα καλά και να μην υπάρξει κάποιο μελλοντικό πρόβλημα...Καλή επιτυχία εύχομαι και στο μικρούλη....

antonop76
21-10-09, 14:59
ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ τι νέα; πήγατε στο Αγία Σοφία; Ελπίζω όλα καλά...

giota.
21-10-09, 16:13
Περιμένουμε τις εξελίξεις ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ!!!!!!!!
Ελπίζουμε να πηγαν όλα καλά!!!!

giota.
23-10-09, 14:03
Εχουμε κανένα νέο???

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
24-10-09, 08:42
κοριτσια μου μπηκα τωρα που κοιμαται ο μικρος γιατι εχει γινει πολυ αυτοκολλητος μου τωρα τελευταια και δεν προλαβαινω τιποτα
να σας πω λοιπον τα νεα μας..πηγαμε στον σφακιανο(φοβερος ανθρωπος και γιατρος)τον εξετασε και μας ειπε οτι δεν εχει κλεισιμο ραφων(κρανιοσυνοστεοση).εχει αρκετο χωρο το κεφαλακι του αλλα δεν μεγαλωνει ο εγγεφαλος!! οποτε δεν υπαρχει λογος χειρουργειου προς το παρρον
τον βρηκε πολυ καλα ψυχοκινητικα(ευτυχως)απεκλησε το ενδεχομενο νοητικης στερησης
και μας εδωσε μια τελευταια προθεσμια μεχρι τελος νοεμβριου με αρχες δεκεμβρη να δουμε αν θα παρει καθολου εκατοστα το κεφαλακι του.απο εκει και περα αν δεν παρει θα παμε παλι να του κανει μια ακτινογραφια και βλεποντας θα πραξει αναλογα
τοτε λεει θα κοιταξει να δει μηπως υπαρχει καποιο θεμα παθολογιας στον μικρο.αλλοι 2 μηνες αγωνιας λοιπον αλλοι 2 μηνες να περιμενουμε να δουμε ελπιζω να γινει κατι και να αρχισει ξανα το κεφαλακι του να μεγαλωνει.
επεισης να σας πω οτι πηγα και σε εναν αλλο παιδιατρο να παρω ακομη μια γνωμη και μολις του ειπα το ιστορικο και ποιους γιατρους εχει ο μικρος μου ειπε οτι ειμαστε στα καλυτερα χερια και να μην φοβαμαι.
εγω παντως δεν μπορω να αποβαλω τον φοβο και την αγωνια μου προσπαθω τουλαχιστον να μην την διχνω στο παιδι

efi2 και εμενα επαιρνε μισο εκατοστο τον μηνα απλα εχει σταματησει να παιρνει τωρα και ανυσυχουμε

giota.
24-10-09, 09:35
πηγαμε στον σφακιανο(φοβερος ανθρωπος και γιατρος)τον εξετασε και μας ειπε οτι δεν εχει κλεισιμο ραφων(κρανιοσυνοστεοση).εχει αρκετο χωρο το κεφαλακι του αλλα δεν μεγαλωνει ο εγγεφαλος!! οποτε δεν υπαρχει λογος χειρουργειου προς το παρρον
τον βρηκε πολυ καλα ψυχοκινητικα(ευτυχως)απεκλησε το ενδεχομενο νοητικης στερησης

Πολύ ευχάριστο νέο!!!!!!Θα κάνετε λίγο ακόμη υπομονή και θα πάνε όλα καλά!!!!Είστε και στα καλύτερα χέρια!!!!Αυτό να θυμάσαι και να παίρνεις δύναμη!Είναι λογικό να έχεις τις ανυσηχίες σου,αλλά να έχεις Πίστη και όλα θα πάνε καλά!!!!!!!:p:p:pΚαι αν χρειαστεί κάποια στιγμή χειρουργείο,εμείς είμαστε εδώ και θα προσευχόμαστε για σας!!!!!!Θετική ενέργεια χρειάζεται!!!!

Γκρετα
24-10-09, 10:08
κοριτσια μου μπηκα τωρα που κοιμαται ο μικρος γιατι εχει γινει πολυ αυτοκολλητος μου τωρα τελευταια και δεν προλαβαινω τιποτα
να σας πω λοιπον τα νεα μας..πηγαμε στον σφακιανο(φοβερος ανθρωπος και γιατρος)τον εξετασε και μας ειπε οτι δεν εχει κλεισιμο ραφων(κρανιοσυνοστεοση).εχει αρκετο χωρο το κεφαλακι του αλλα δεν μεγαλωνει ο εγγεφαλος!! οποτε δεν υπαρχει λογος χειρουργειου προς το παρρον
και μας εδωσε μια τελευταια προθεσμια μεχρι τελος νοεμβριου με αρχες δεκεμβρη να δουμε αν θα παρει καθολου εκατοστα το κεφαλακι του.απο εκει και περα αν δεν παρει θα παμε παλι να του κανει μια ακτινογραφια και βλεποντας θα πραξει αναλογα
τοτε λεει θα κοιταξει να δει μηπως υπαρχει καποιο θεμα παθολογιας στον μικρο.αλλοι 2 μηνες αγωνιας λοιπον αλλοι 2 μηνες να περιμενουμε να δουμε ελπιζω να γινει κατι και να αρχισει ξανα το κεφαλακι του να μεγαλωνει.
επεισης να σας πω οτι πηγα και σε εναν αλλο παιδιατρο να παρω ακομη μια γνωμη και μολις του ειπα το ιστορικο και ποιους γιατρους εχει ο μικρος μου ειπε οτι ειμαστε στα καλυτερα χερια και να μην φοβαμαι.
εγω παντως δεν μπορω να αποβαλω τον φοβο και την αγωνια μου προσπαθω τουλαχιστον να μην την διχνω στο παιδι

efi2 και εμενα επαιρνε μισο εκατοστο τον μηνα απλα εχει σταματησει να παιρνει τωρα και ανυσυχουμε
Αχ μπεμπούλη!!!Τι υπεροχα νεα ηταν αυτα!!:DΧαρηκα παρα πολυ με τις εξελιξεις!Λιγη υπομονη ακόμα και το αλλο διμηνο να εχεις και παλι ευχαριστα νεα να μας πεις:D.Οι σκεψεις ολων μας θα ναι μαζι σου και στην οικογενεια σου!!!:D

Efi2
24-10-09, 20:15
Μπράβο για τα ευχάριστα νέα και να συνεχίσουν να είναι ευχάριστα σας εύχομαι.. Λογικό να ανχώνεσαι αλλά να δείξεις υπομονή και κουράγιο και όλα θα πάνε καλά...

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
24-10-09, 21:33
ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας κοριτσακια μου να ειστε παντα καλα και εσεις και οι οικογενειες σας και οτι ποθειτε να αποκτησετε

θα κανω υπομονη 2 μηνακια και ελπιζω μεχρι τοτε να εχει υπαξει καλυτερευση

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
11-11-09, 08:50
και ηρθα παλι να σας πω τα νεα μας που ειναι καλα!!!!

χθες μετρηθηκαμε με αφορμη την επισκεψη μας στην παιδιατρο λογω ιωσης και....πηρε =0.5cm!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αυτο ηταν το πιο καλο νεο που εχω ακουσει ποτε μου.. αχ ποσο ανακουφιση ενιωσα δεν φανταζεστε κοριτσια

η παιδιατρος μου μιλησε με τον σφακιανο και της ειπε οτι αν παρει εκατοστα εστω και μισο παμε καλα και οτι τοτε δεν υπαρχει θεμα παθολογιας αλλα δευτεροπαθειας κατι τετοιο τελος παντον που ειναι κληρονομικο δηλαδη θα εχουμε ενα χαριτωμενο κεφαλακι και ποτε δεν θα τον πει κανεις κεφαλα χιχιχι.αν κλεισουν οι ραφες του ειπε και ο εγκεφαλος δωσει εκατοστα αλλα πιεζεται τοτε θα το φτιαξουμε με χειρουργειο αλλα μπορει και να μην χρειαστει .

επεισης μετρησε και εμενα και με βρηκε 1.5cm κατω απο το φυσιολογικο αρα απο την μαμα του πηρε το καμαρι μου

τωρα θα κανει ενα γενικο τσεκαπ(αιμα,ουρα)και μια αξονικη στο κεφαλακι του ετσι ωστε να εχουμε μια πληρη εικονα της καταστασης του εγκεφαλου του και μια γενικοτερη εκτιμηση της υγιειας του.

μακαρι ολα απο εδω και περα να πανε καλα και να ειναι η τελευταια δοκιμασια που περναμε
ευχομαι ολα τα παιδακια να ειναι παντα γερα και χαρουμενα

christina77
11-11-09, 09:42
Τί τέλεια νέα είναι αυτά! Χωρίς να σε ξέρω, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χάρηκα με την εξέλιξη της περιπέτειάς σας. Να είστε πάντα καλά κι εσύ τόσο δυνατή για την οικογένειά σου!

Γκρετα
11-11-09, 21:35
Μπεμπούλη τα νέα σας είναι φανταστικάαα!!!Χαίρομαι πάρα πολύ με τις εξελίξεις!Μπράβοοοοο!!!!Όλα θα πάνε καλύτερα και εύχομαι να μην περάσετε άλλη ταλαιπωρία!Φιλιά πολλά!

ΣΩΤΗΡΙΑ
12-11-09, 10:09
:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p Δεν υπάρχει πιο ωραίο νέο και μάλιστα να το διαβάζεις πρωι και και να πηγαίνει καλά η μέρα σου!
Μπράβο το μωράκι σου !

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
24-03-10, 14:35
κοριτσια γεια σας!!!

πηγαμε στον νευροχειρουργο τα χριστουγεννα και ειδε τον μικρο...μας ειπε οτι ειναι πολυ καλα και δεν χρειαζεται απολυτως τιποτα απο εξετασεις και οτι θα τον δει παλι το καλοκαιρι σε ηλικια 2 ετων.

ομως...το κεφαλι του ξανα σταματησε να μεγαλωνει και η παιδιατρος επιμενει για αξονικη!!!!
και συγκεκριμενα τωρα την μ.πεμπτη που εχουμε ραντεβου με τον νευρολογο μου ειπε να του πω παλι για αξονικη και να ειμαι πιο επιμονη!!!!!

δεν ξερω τι να κανω...και αν και αυτος μου πει οχι?? και αν εχει δικιο η γιατρος μας και χρειαζεται και δεν την κανουμε???

αχχχ δεν ξερω γιατι ειμαι σε δυσκολη θεση δεν ξερω ποιος εχει δικιο και ποιος οχι
ποιον να ακουσω?
να υποβαλω η οχι τον μικρο σε αυτην την εξεταση???

mmdad
24-03-10, 14:38
κοριτσια γεια σας!!!

πηγαμε στον νευροχειρουργο τα χριστουγεννα και ειδε τον μικρο...μας ειπε οτι ειναι πολυ καλα και δεν χρειαζεται απολυτως τιποτα απο εξετασεις και οτι θα τον δει παλι το καλοκαιρι σε ηλικια 2 ετων.

ομως...το κεφαλι του ξανα σταματησε να μεγαλωνει και η παιδιατρος επιμενει για αξονικη!!!!
και συγκεκριμενα τωρα την μ.πεμπτη που εχουμε ραντεβου με τον νευρολογο μου ειπε να του πω παλι για αξονικη και να ειμαι πιο επιμονη!!!!!

δεν ξερω τι να κανω...και αν και αυτος μου πει οχι?? και αν εχει δικιο η γιατρος μας και χρειαζεται και δεν την κανουμε???

αχχχ δεν ξερω γιατι ειμαι σε δυσκολη θεση δεν ξερω ποιος εχει δικιο και ποιος οχι
ποιον να ακουσω?
να υποβαλω η οχι τον μικρο σε αυτην την εξεταση???

Ποσο ειναι ο μπεμπουλης, ποσο ειναι το κεφαλακι του και τι μεγεθος εχει το δικο σας κεφαλι?

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
24-03-10, 19:14
ο μικρος μου ειναι 20.5 μηνων εχει περιμετρο κεφαλιου 45 και εγω εχω μικρο κεφαλι

mmdad
24-03-10, 21:35
Απο μια ηλικια και μετα δεν μεγαλωνει τοσο πολυ το κεφαλι. Αν ομως επιμενει ο γιατρος σου μηπως πρεπει να την κανεις την εξεταση?

AngiCat
24-03-10, 22:33
Ναι, γιατί δεν την κάνεις; Είναι επικίνδυνη η αξονική σε μικρά;

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
24-03-10, 22:51
εγω δεν εχω προβλημα να την κανει
απλα δεν καταλαβαινω γιατι οι μεν λενε οχι και η παιδιατρος επιμενει πως πρεπει να γινει
και μαλιστα πρεπει να μας πουν πουν το οκ εκεινοι(οι νευρολογοι)
μηπως χρειαζεται παραπεμπτικο απο αυτους για να μου την γραψει η παιδιατρος???

δεν ξερω πως γινεται

baila
24-03-10, 23:06
εγω δεν εχω προβλημα να την κανει
απλα δεν καταλαβαινω γιατι οι μεν λενε οχι και η παιδιατρος επιμενει πως πρεπει να γινει
και μαλιστα πρεπει να μας πουν πουν το οκ εκεινοι(οι νευρολογοι)
μηπως χρειαζεται παραπεμπτικο απο αυτους για να μου την γραψει η παιδιατρος???

δεν ξερω πως γινεται

ηθελα να σου δωσω τις καλυτερες ευχες και να σου επιβεβαιωσω οτι οντως ο γιατρος σας (Σφακιανος) ειναι φανταστικος
γνωριζω γονεις που εχουν παει και ολοι μιλανε με τα καλυτερα λογια
να τον εμπιστευεσαι

elion
24-03-10, 23:30
Απαραιτήτως η αξονική εγκεφάλου χρειάζεται παραπεμπτικό νευρολόγου δεν μπορεί να τη γράψει παιδίατρος. Άν το ένστικτο σου λέει να ακούσεις τη παιδίατρο τότε σκέψου το ενδεχόμενο να την κάνεις ιδιωτικά (πχ στο ιατρικό), αλλά από την άλλη οι νευρολόγοι που πήγες είναι περισσότερο εξειδικευμένοι σε τέτοια περιστατικά απ'ότι οι παιδίατροι και σίγουρα αν κάτι δεν τους άρεσε θα σε παρέπεμπαν κατευθείαν για αξονική.

THEODOSI
25-03-10, 11:44
Πρώτα, πρώτα μαγνητική και όχι αξονική, η αξονική έχει μεγάλη ακτινοβολία και δεν συνίσταται για μικρά παιδιά.Οσον αφορά την διαδικασία χρειάζεται παραπεμπτικό απο το νευρολόγο που το παρακολουθεί και εαν είναι να γίνει μέσα στο παίδων σου κλείνουν ραντεβού για περίπου 3 μήνες μετά και για να μην πληρώνεις κιόλας την ημέρα του ραντεβού σου κάνουν εισαγωγή & εξαγωγή αυθημερόν και δεν πληρώνεις τίποτα διαφορετικά μπορείς να πάς και ιδιωτικά όπου το κόστος είναι αρκετά μεγάλο, πάντα όμως με παραπεμπτικό από γιατρό και σίγουρα όχι αξονική, ΜΟΝΟ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ.

IVI37
26-03-10, 23:08
Τελικά οι γιατροί μας τρελαίνουν. Μπεμπούλη, επειδή κι εμείς βιώνουμε μια ανάλογη κατάσταση κι επομένως την ίδια αγωνία, πιστεύω πως το καλύτερο θα ήταν να εμπιστευόσουν τους πιο ειδικούς πάνω στο θέμα. Δηλαδή συζήτα το με τον παιδονευρολόγο, πες του ότι η παιδίατρος πρότεινε αξονική κι άσε να αποφασίσει αυτός ως πιο ειδικός. Πάντως και η δικιά μου παιδίατρος εμπιστεύεται το Γιουρούκο απόλυτα. Εύχομαι όλη αυτή η περιπέτεια να έχει αίσιο τέλος και να αποδειχτεί τελικά πως τα αγγελουδάκια μας έχουν μικρό κεφαλάκι γιατί το κληρονόμησαν από τι μαμάδες τους. Δύο παιδίατροι μου τόνισαν πως η κληρονιμικότητα στην περίμετρο κεφαλής παίζει μεγάλο ρόλο.