PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδέες για να κάνουμε οικονομία!

mariantinos
24-10-09, 16:17
Χτες διάβαζα το θέμα για το πόσα ξοδεύει η κάθε οικογένεια τον μήνα.μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω όταν διάβασα ότι η dora πληρώνει στην δεη 40-60 ευρώ!εγώ προσωπικα θα ήθελα να μάθω τα "τρικ" της.πιστεύω θα μας φανεί χρήσιμο αυτό το τοπικ γιατί οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι πλέον!
Να σας πω κατι που κάνω εγώ κάπου κάπου αλλά αποφάσισα από σήμερα να το κάνω κάθε μέρα!
1.Το νερό από το μπάνιο του παιδιού αντί να το πετάμε μπορούμε να το ρίχνουμε στην τουαλέτα αντί να τραβήξουμε το καζάνακι
όταν κάνουμε τα τσισα μας.
2.γεμίζουμε μερικά μπουκάλια μίκρα με νερό κ τα τοποθετούμε μέσα στο καζάνακι.έτσι θα λειτουργεί με λιγότερο νερό.
3.ξεχνούσα συνέχεια τον θερμοσιφ αναμενό για ώρες!τώρα όταν τον ανάβω αφήνω το πόρτακι απ τους διακόπτες ανοιχτό,έτσι ώστε αν ξεχαστώ να το δω ανοιχτό κ να παω να κλείσω τον διακόπτη.
Περιμένω κ τις δικές σας ιδέες!

kalamaraki
24-10-09, 16:43
Εμείς
-έχουμε βάλει λάμπες οικονομίας σε όλο το σπίτι και στα μπαλκόνια, τώρα πια έχει νέες που δεν χρειάζονται ώρα για να φωτίσουν σαν τις παλιές
-πλένω μόνο στους 30 ή 40 βαθμούς τα ρούχα όλων μας
-βάλαμε κλιματιστικά με ινβερτερ συμπιεστή (το κόστος της δεη από Ιούνιο έως και Σεπτέμβρη με φούλ κλιματιστικά όλη μέρα γιατί το βλέπει το σπίτι ο ήλιος από τις 8 το πρωί έως τις 8 το απόγευμα, μας βγήκε 160?!!!!
-έχουμε αέριο όχι πετρέλαιο ευτυχώς και τον θερμοστάτη τον έχω μονίμως στους 20 βαθμούς δεν το παίζω , ανάβει και σβήνει μόνος του όποτε πρέπει
-αγοράζω μόνο ότι είναι να φάμε μες την βδομάδα, κανω μενού περίπου, αγοράζω προσφορές λογικές μόνο και έχω στοκ στην αποθήκη
-δεν αφήνω συσκευές στο standby τους γιατί τρώνε ρεύμα άχρηστο και άσκοπο, της βγάζω από την μπρίζα
-πάω πάντα φαγωμένη στο σούπερ για να μην αγοράζω μπούρδες
-έβαλα τον άντρα μου όταν μπήκαμε στο σπίτι και έλεγξε για διαροές στις βρύσες και αλλάξαμε τις προβληματικές χάνεις και από εκεί πολύ νερό χωρίς λόγο
-χρησιμοποιώ μόνο επαναφορτιζόμενες μπαταρίες για όλες τις συσκευές στο σπίτι ακόμα και για τα παιχνίδια της μικρής
-Δεν αγοράζω χαρτί υγείας τα 8 ρολλά 6,5ευρώ!!!!!!!! Αγοράζω από ένα μαγαζί με έιδη καθαρισμού τα 12ρολά 4φυλλο άσπρο με 3,5ευρώ
-όπως και τις χαρτοπετσέτες και το ρολλό κουζίνας
-όταν αγοράζω μπύρες και σόδες παίρνω τα γύαλινα και τα επιστρέφω για να πάρω πίσω τα 11 με 15 λεπτά και να ξαναγοράσω
-πάω στο μάκρο που έχει ποιο οικονιμές τιμές σε όλα τα προιόντα
-επίσης...έχω ρεύμα νυχτερινό το έχω δυο ώρες το μεσημέρι και μετά ξανά το βράδυ ε βάζω πλυντήρια και τα πάντα εκείνη την ώρα συνήθως το μεσημέραι 3και μισή με 5μιση
αυτά.....αν σκεφτώ κάτι άλλο θα το γράψω!

mariantinos
24-10-09, 16:48
Εμείς
-έχουμε βάλει λάμπες οικονομίας σε όλο το σπίτι και στα μπαλκόνια, τώρα πια έχει νέες που δεν χρειάζονται ώρα για να φωτίσουν σαν τις παλιές
-πλένω μόνο στους 30 ή 40 βαθμούς τα ρούχα όλων μας
-βάλαμε κλιματιστικά με ινβερτερ συμπιεστή (το κόστος της δεη από Ιούνιο έως και Σεπτέμβρη με φούλ κλιματιστικά όλη μέρα γιατί το βλέπει το σπίτι ο ήλιος από τις 8 το πρωί έως τις 8 το απόγευμα, μας βγήκε 160?!!!!
-έχουμε αέριο όχι πετρέλαιο ευτυχώς και τον θερμοστάτη τον έχω μονίμως στους 20 βαθμούς δεν το παίζω , ανάβει και σβήνει μόνος του όποτε πρέπει
-αγοράζω μόνο ότι είναι να φάμε μες την βδομάδα, κανω μενού περίπου, αγοράζω προσφορές λογικές μόνο και έχω στοκ στην αποθήκη
-δεν αφήνω συσκευές στο standby τους γιατί τρώνε ρεύμα άχρηστο και άσκοπο, της βγάζω από την μπρίζα
-πάω πάντα φαγωμένη στο σούπερ για να μην αγοράζω μπούρδες
-έβαλα τον άντρα μου όταν μπήκαμε στο σπίτι και έλεγξε για διαροές στις βρύσες και αλλάξαμε τις προβληματικές χάνεις και από εκεί πολύ νερό χωρίς λόγο
-χρησιμοποιώ μόνο επαναφορτιζόμενες μπαταρίες για όλες τις συσκευές στο σπίτι ακόμα και για τα παιχνίδια της μικρής
-Δεν αγοράζω χαρτί υγείας τα 8 ρολλά 6,5ευρώ!!!!!!!! Αγοράζω από ένα μαγαζί με έιδη καθαρισμού τα 12ρολά 4φυλλο άσπρο με 3,5ευρώ
-όπως και τις χαρτοπετσέτες και το ρολλό κουζίνας
-όταν αγοράζω μπύρες και σόδες παίρνω τα γύαλινα και τα επιστρέφω για να πάρω πίσω τα 11 με 15 λεπτά και να ξαναγοράσω
-πάω στο μάκρο που έχει ποιο οικονιμές τιμές σε όλα τα προιόντα
-επίσης...έχω ρεύμα νυχτερινό το έχω δυο ώρες το μεσημέρι και μετά ξανά το βράδυ ε βάζω πλυντήρια και τα πάντα εκείνη την ώρα συνήθως το μεσημέραι 3και μισή με 5μιση
αυτά.....αν σκεφτώ κάτι άλλο θα το γράψω!

Μπράβο σου!πολύ οργανωμένη.όλα τα είχα κατά νου εκτός από αυτό με τις επαναφορτιζομενες μπαταρίες κ αυτό με το μενου της εβδομάδας που είχα σκοπό να το εφαρμοσω από δευτέρα!

melita
24-10-09, 17:12
Ό,τι σκεφτόμουνα να ψάξω αντίστοιχο θεματάκι.
Όσον αφορά την ΔΕΗ θεωρώ ότι όση οικονομία και να κάνουμε άντε να γλυτώσουμε5-10 ευρώ. Το μεγαλύτερο μέρος είναι τα έξοδα του δήμου και η ερτ. Άκουσον άκουσον, πρόσφατα είδα μια διαφορά στα τετραγωνικά που μου χρέωνε η δεη από 99 σε 109. Ρωτάω λοιπόν τον δήμο και μου λένε ότι με νέο νόμο χρεώνουνε και τα ντουβάρια στο λογ/σμό!!!
Anyway, ιδέες για οικονομία
- Το μπανάκι του μωρού για το καζανάκι το κάνω επίσης όχι για οικονομία νερού - έρχεται 18 ευρώ το δίμηνο - αλλά για λόγω έλλειψης νερού στο περιβάλλον.
- Πλυντηρια πάντα γεμάτα σε 30-40 βαθμούς.
-Εκμετάλλευση των προσφορών στα σούπερ μάρκετ σε προιόντα που ξέρω ότι θα τα χρησιμοποιήσω κα δεν χαλάνε. Καθώς ο σύζυγος είναι αρνητικός δεν ψωνίζω από εκπτωτικές αλυσίδες lidl, aldi, dia τρόφιμα.
- Ό,τι χαλάει, κρεατικά, τυριά, λαχανικά, φρούτα αγοράζω λίγα και πολλές φορές.
- Όπωσδήποτε μενού εβδομάδας για να ξέρω τι θα αγοράσω.
- Συνδυασμός φαγητών ώστε να μην πετάγεται φαγητό.
- Άν περισσέψει φαγητό ακόμη και ένα πιάτο κατάψυξη για άλλη μέρα.
- Αποφεύγω να αγοράζω από έξω φαγητά ή γλυκά τόσο γιατί οι τιμές τους έχουν ξεφύγει αλλά περισσότερο γιατί σιχαίνομαι αυτούς που τα μαγειρεύουν κυρίως στο φαγητό. Το σπιτικό είναι πάντα εγγυημένο.
- Προσπαθώ να μαγειρεύω φαγητά που "φτουράνε" όπως λέει η γιαγιά μου με λίγα και οικονομικά υλικά. Εντάξει μπορεί να υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά γενικά λέω.
- Αγορές σε ρούχα, παπούτσια, καλλυντικά τα αναγκαία.
- Βενζίνη βάζω σε ένα πρατήριο σούπερ μαρκετ που έχει την φθηνότερη βενζίνη στην πόλη.
- Επίσης, ψωμί και ψωμί του τόστ από πολύ οικονομικό φούρνο , μισό κιλό ψωμί 60 λεπτά και 1 ψωμί του τόστ 1 ευρώ.
- Χρησιμοποιώ προιόντα που κάνουν πολλές δουλειές ταυτόχρονα π.χ. το αφρόλουτρο της μπεμπούλας είναι θαυμάσιο για καθαρισμό προσώπου....
- Δεν πίνω, δεν καπνίζω....
- Θηλασμός αντί για αγορασμένες σκόνες - εκτός των άλλων κάνει και για οικονομία.
- Ιδιόκτητο σπίτι για να μην πετάω τα χρήματά μου σε ενοίκια.

Αν σκεφτώ και άλλα θα επανέλθω. Συνεχίστε φιλενάδες.

mariantinos
24-10-09, 17:33
Ό,τι σκεφτόμουνα να ψάξω αντίστοιχο θεματάκι.
Όσον αφορά την ΔΕΗ θεωρώ ότι όση οικονομία και να κάνουμε άντε να γλυτώσουμε5-10 ευρώ. Το μεγαλύτερο μέρος είναι τα έξοδα του δήμου και η ερτ. Άκουσον άκουσον, πρόσφατα είδα μια διαφορά στα τετραγωνικά που μου χρέωνε η δεη από 99 σε 109. Ρωτάω λοιπόν τον δήμο και μου λένε ότι με νέο νόμο χρεώνουνε και τα ντουβάρια στο λογ/σμό!!!
Anyway, ιδέες για οικονομία
- Το μπανάκι του μωρού για το καζανάκι το κάνω επίσης όχι για οικονομία νερού - έρχεται 18 ευρώ το δίμηνο - αλλά για λόγω έλλειψης νερού στο περιβάλλον.
- Πλυντηρια πάντα γεμάτα σε 30-40 βαθμούς.
-Εκμετάλλευση των προσφορών στα σούπερ μάρκετ σε προιόντα που ξέρω ότι θα τα χρησιμοποιήσω κα δεν χαλάνε. Καθώς ο σύζυγος είναι αρνητικός δεν ψωνίζω από εκπτωτικές αλυσίδες lidl, aldi, dia τρόφιμα.
- Ό,τι χαλάει, κρεατικά, τυριά, λαχανικά, φρούτα αγοράζω λίγα και πολλές φορές.
- Όπωσδήποτε μενού εβδομάδας για να ξέρω τι θα αγοράσω.
- Συνδυασμός φαγητών ώστε να μην πετάγεται φαγητό.
- Άν περισσέψει φαγητό ακόμη και ένα πιάτο κατάψυξη για άλλη μέρα.
- Αποφεύγω να αγοράζω από έξω φαγητά ή γλυκά τόσο γιατί οι τιμές τους έχουν ξεφύγει αλλά περισσότερο γιατί σιχαίνομαι αυτούς που τα μαγειρεύουν κυρίως στο φαγητό. Το σπιτικό είναι πάντα εγγυημένο.
- Προσπαθώ να μαγειρεύω φαγητά που "φτουράνε" όπως λέει η γιαγιά μου με λίγα και οικονομικά υλικά. Εντάξει μπορεί να υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά γενικά λέω.
- Αγορές σε ρούχα, παπούτσια, καλλυντικά τα αναγκαία.
- Βενζίνη βάζω σε ένα πρατήριο σούπερ μαρκετ που έχει την φθηνότερη βενζίνη στην πόλη.
- Επίσης, ψωμί και ψωμί του τόστ από πολύ οικονομικό φούρνο , μισό κιλό ψωμί 60 λεπτά και 1 ψωμί του τόστ 1 ευρώ.
- Χρησιμοποιώ προιόντα που κάνουν πολλές δουλειές ταυτόχρονα π.χ. το αφρόλουτρο της μπεμπούλας είναι θαυμάσιο για καθαρισμό προσώπου....
- Δεν πίνω, δεν καπνίζω....
- Θηλασμός αντί για αγορασμένες σκόνες - εκτός των άλλων κάνει και για οικονομία.
- Ιδιόκτητο σπίτι για να μην πετάω τα χρήματά μου σε ενοίκια.

Αν σκεφτώ και άλλα θα επανέλθω. Συνεχίστε φιλενάδες.

Ω ναι κυρίες μου!πλέον έχουν κ οι τοίχοι δικαιώματα!τι άλλο θα ακούσουμε; :-S
Εγώ δεν εχω πλυντήριο πιάτων.όταν λοιπόν θέλω ζεστό νερό για να βγουν τα λίπη κτλ δεν γυρίζω την βρύση στο ζεστό νερό αλλά ρίχνω από τον βραστιρα.

kalamaraki
24-10-09, 20:14
αυτό με το βραστήρα πολύ έξυπνο.... αλλά αγόρασα πλυντήριο πριν από 6 μήνες γιατί δεν άντεχα άλλο το πλύσιμο...
εγώ πάλι για το κρέας παώ σε ξάδερφο του αντρός μου χασάπή και πέρνω ότι μπορώ με 50ευρώ...ε συνήθως μας κρατάει 3-4 μήνες και αυτό γιατί δεν τρώμε κάθε μέρα κόκκινο κρεάς , μονο δυο φορές τη βδομάδα και μια άσπρο κρέας γαλοπούλα ή κοτόπουλο
εννοείτε ρούχα πια μόνο στις εκπτώσεις αγοράζουμε και μόνο τα απαραίτητα!
και αυτό με το σπίτι ...όνειρο όλων το ιδιόκτητο αλλά λίγο δύσκολο μέχρι να το καταφέρεις... εμέις ακόμα τα πετάμε τα λεφτά μας σε ενοίκιο!

mariantinos
24-10-09, 21:07
Ααα επίσης εχω σταματήσει να αγοράζω μαντίλακια ντεμακιγιαζ κ ξεβαφομε με μωρομαντιλα του κωνσταντίνου(οοοοταν βαφομαι...) Κ δεν αγοράζω απόλεπιστικο σώματος αλλά ρίχνω στο χέρι μου αφρολουτρο κ μαύρη ζάχαρη!απλά ΤΈΛΕΙΟ!στο τέλος λιώνει κ δεν μένουν υπολοίματα.

melita
24-10-09, 22:19
Για καλύτερη οικονομία ειναι αναγκαίο να καταγράφουμε τα έξοδά μας καθημερινά και να ορίζουμε ένα ποσό μηνιαίως που δεν πρέπει να το ξεπερνούμε.
Επίσης, προσωπικά χρησιμοποιώ και πιστωτικές κάρτες που δίνουν δωροεπιταγές ή πόντους. Φυσικά όταν έρχεται ο λογαριασμός εξοφλώ όλο το ποσό εκτός άν θέλω να το μεταφέρω άτοκα σε άλλη κάρτα.
Άλλη ιδέα είναι ο περιορισμός μικροεξόδων όπως τσιχλούλες, τυροπιτούλες, περιοδικά ..... και ένα σωρό άλλα που μπορεί να κοστίζουν 1 ή 2 ή 5 ευρώ αλλά αν μαζευτούν στο τέλος του μήνα δίνουν ένα διόλου αξιοφρονητο ποσό.
Τέλος, κάτι που όλες γνωρίζουμε είναι η έρευνα αγοράς σε ότι αγοράζουμε ώστε να έχουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αξία για τα χρήματα που ξοδεύουμε (value for money).

arleta
24-10-09, 22:26
εγω εκτος απο τα περισσοτερα που αναφερεται, ψωνιζω πανες με εκπτωτικα κουπονια και εχω καρτα στο σουπερ μαρκετ. μια με δυο φορες το μηνα παιρνω επιταγη των 6 ευρω.
α! εχουμε και κουμπαρα στο σπιτι. με τον κουμπαρα παμε καθε χρονο διακοπες χωρις να μας φανουν τα λεφτα. φετος το γουρουνακι ειχε μεσα 930 ευρω. κι αυτα ηταν τα ρεστα απο περιπτερο, φουρνο κτλ.

mariantinos
24-10-09, 22:31
Μελιτα πιο πάνω γράφεις πως όταν περισσεύει φαγητό το βάζεις κατάψυξη κ μου άρεσε πολύ σαν ιδέα!μπορούμε να καταψύχουμε τα πάντα;πως το αποθηκεύεισ;με διάφανη ζελατίνα ας πούμε;μετά φούρνο μικροκυμάτων;

mariantinos
24-10-09, 22:35
εγω εκτος απο τα περισσοτερα που αναφερεται, ψωνιζω πανες με εκπτωτικα κουπονια και εχω καρτα στο σουπερ μαρκετ. μια με δυο φορες το μηνα παιρνω επιταγη των 6 ευρω.
α! εχουμε και κουμπαρα στο σπιτι. με τον κουμπαρα παμε καθε χρονο διακοπες χωρις να μας φανουν τα λεφτα. φετος το γουρουνακι ειχε μεσα 930 ευρω. κι αυτα ηταν τα ρεστα απο περιπτερο, φουρνο κτλ.

Αυτό με τον κουμπαρά όσες δεν το κάνουν να αρχίσουν να το κάνουν!βέβαια στην φάση που ζούμε τώρα δεν έμεινε τίποτα μέσα.πάντως με έβγαλε πολλές φορές ασπροπρόσωπη!

melita
24-10-09, 22:39

επίσης, τα ίδια. Εγώ τον κουμπαρά τον ξεκίνησα για την μικρή μου και κάθε χρόνο στα γενέθλιά της θα της αφιερώνω το ποσό.

mariantinos στην κατάψυξη βάζω ό,τι περισσεύει κυρίως σε μπωλάκια (πλαστικά ή βαζάκια από μαρμελάδες) ή αν είναι πίτες σε πλαστικές σακούλες. Την προηγούμενη ημέρα τα βάζω στην συντήρηση του ψυγειου ώστε να ξεπαγώσουν σιγά σιγά έως την επομένη και μετά τα ζεσταίνω στο φούρνο μικροκυμάτων.

arleta
24-10-09, 22:42
παιδια ο κουμπαρας οσο παιδικο κι αν ακουγεται ειναι λεφτα που προφανως θα τα ξοδευαμε σε αχρηστα πραγματα. γιατι οταν εχω ενα διευρω λεω "παει για κουμπαρα αυτο". παλιοτερα θα επαιρνα ενα περιοδικο που δε θα διαβαζα ποτε. εμενα το γουρουνακι μου εχει παρει μεχρι και μηχανακι... και σιγουρα τις δυσκολες ωρες κανει θαυματα.

mariantinos
24-10-09, 22:44
επίσης, τα ίδια. Εγώ τον κουμπαρά τον ξεκίνησα για την μικρή μου και κάθε χρόνο στα γενέθλιά της θα της αφιερώνω το ποσό.

mariantinos στην κατάψυξη βάζω ό,τι περισσεύει κυρίως σε μπωλάκια (πλαστικά ή βαζάκια από μαρμελάδες) ή αν είναι πίτες σε πλαστικές σακούλες. Την προηγούμενη ημέρα τα βάζω στην συντήρηση του ψυγειου ώστε να ξεπαγώσουν σιγά σιγά έως την επομένη και μετά τα ζεσταίνω στο φούρνο μικροκυμάτων.

Τέλεια τέλεια τέλεια ιδέα!σε όλα τα τρόφιμα έτσι;πόσο καιρό μπορούμε να τα κρατήσουμε στην κατάψυξη;

Εντιτ
Πειράζει αν KATEYΘEIAN από κατάψυξη τα βάλω στον φούρνο μικροκυμ;

melita
24-10-09, 22:51
Τέλεια τέλεια τέλεια ιδέα!σε όλα τα τρόφιμα έτσι;πόσο καιρό μπορούμε να τα κρατήσουμε στην κατάψυξη;

Εντιτ
Πειράζει αν KATEYΘEIAN από κατάψυξη τα βάλω στον φούρνο μικροκυμ;

Εκτός από ωμά ζυμαρικά και κρέμες γάλακτος, έχω βάλει τα υπόλοιπα φαγητά.
Προσπαθώ να μην τα κρατάω πολύ στην καταψυξη - π.χ γύρω στο μήνα. Ο φούρνος μικροκυμάτων έχει πρόγραμμα ξεπαγώματος απλά θέλει πολύ λίγη θερμοκρασία αλλά έτσι χανονται όσες βιταμίνες έχουν μείνει. Δεν το έχω κάνει αλλά νομίζω γίνεται.
Συμβουλές περι κατάψυξης νομίζω υπάρχει σχετικό ποστ στην κατηγορία που είμαστε "σπίτι μου σπιτάκι μου".

GIOYLA
24-10-09, 23:02
Εγω κοριτσια κανω ολα οσα ειπατε αλλα πλεον δεν αγοραζω τα επωνυμα προιοντα,σκονη για πλυσιμο,φαγωσιμα κ.τ.λ την ιδια δουλεια κανουν με τα αλλα ομως ειναι πιο οικονομικα,ο κουμπαρας με εχει βοηθησει απιστευτα, και οσο για το χαρτι υγειας το πιο οικονομικο αλλα και το πιο καλο ειναι απο το lidl το ροζ και πολλα αλλα απο εκει ειναι οικονομικα

GIOYLA
24-10-09, 23:06
κρεμα γαλακτος οση μου περισευει την βαζω στη καταψυξη δεν παθαινει τιποτα αλλα δεν την ξεπαγωνω οταν την βγαζω αλλα απ'ευθειας στην κατσαρολα

ζιζελ
24-10-09, 23:14
Οικονομία μπορείς να κάνεις στα χαρτικά,απορυπαντικά και είδη καθαρισμού.
Στα τρόφιμα δεν το κάνω ,γιατί ότι έχω δοκιμάσει δεν μου αρέσει γευστικά.
Είναι ταλαιπωρία όμως να πηγαίνεις σε δύο διαφορετικά super market ,κυρίως όταν δεν υπαρχει χρόνος.

melita
24-10-09, 23:15
Όσον αφορά τα τηλέφωνα, μέχρι πέρισυ δεν είχα βάλει ποτέ σταθερό τηλέφωνο. Έβαλα, φυσικά όχι μέσω ΟΤΕ γιατι να πληρώνω πάγιο έξτρα, μόνο και μόνο για να έχω ίντερνετ αφού πλέον δεν θα δούλευα για κανα χρόνο.
Όσον αφορά το κινητό μετέτρεψα το συμβόλαιο σε καρτοκινητό το οποίο με μια ανανέωση μου δίνει 1000 λεπτά ομιλίας δωρεάν το μήνα. Επίσης, σύζυγος και μάνα, πήραν το ίδιο καρτοκινητό οποτε τα λοιπά τηλέφωνα είναι ελάχιστα.
Ως αποτέλεσμα, πληρώνω 24 ε για σταθερό και ίντερνετ συν 5 ε για κινητό το μήνα.

xuito
25-10-09, 10:11
Όλα τα ψώνια του σπιτιού γίνονται με μία πιστωτική κάρτα , η οποία στο τέλος του μήνα εξοφλείται μέχρι το τελευταίο ευρώ. Κρατάω excel με τα έξοδα του μήνα , ώστε να μην τη φτάσουμε κάπου που δεν μπορούμε να ανταποκριθούμε. Ξέρω την ημερομηνία που εκδίδει η τράπεζα το λογαριασμό μου κι έτσι φροντίζω να κάνω τις "χοντρές" αγορές μόλις
εκδοθεί ο λογαριασμός ώστε να επωφεληθώ περίπου 2 μήνες μέχρι να την πληρώσω. Με την ίδια κάρτα , ανάλογα με την κίνηση , μου γίνεται έκπτωση στο λογαριασμό του κινητού μου κάθε μήνα.
Όλες οι αγορές στο σπίτι μας , ηλεκτρικά , ηλεκτρονικά , ότι μπορείς να φανταστέις , ακόμη και το καρεκλάκι αυτοκινήτου του μωρού , έχουν αγοραστεί on-line , μετά από έρευνα στα καταστήματα , σε πολύ συμφέρουσες τιμές.
Ψωνίζουμε στις εκπτώσεις , εγώ για τη βάφτιση που ήταν 4 Οκτωβρίου , είχα ψωνίσει το φόρεμα από τον Ιούλιο με έκπτωση .Κάνουμε επιδρομές σε Outlet μαγαζιά και αγοράζουμε πχ παντελόνι τζην του άντρα μου 60? , ενώ κάνει 160 ,κλπ.
Με τη ΔΕΗ δεν υπάρχει σωτήρία , κυρίως λόγω ΕΡΤ και δημοτικών τελών , αλλά κι εγώ αφήνω ανοιχτό το καπάκι για να μην ξεχνάω το θερμοσίφωνα , αν και σύντομα το σκέφτομαι για ηλιακό.
Σταθερό τηλέφωνο + intenet σύνολο 25? το μήνα , ο σύζυγος εταιρικό κινητό κι εγώ πληρώνω κινητό 22 ? το μήνα (οτιδήποτε παραπάνω αφαιρείται από την κατανάλωση που κάνω στην πιστωτική).
Πάνες ψωνίζω μόνο όταν υπάρχει προσφορά , το ίδιο και απορρυπαντικό ρούχων (αν με ρωτήσει κανείς με τι απορρυπαντικό πλένω , θα απαντήσω : αυτό που είχε προσφορά !!).
Κοινόχρηστα + αέριο = άστα να πάνε , πέρυσι μου ανέβαινε η πίεση κάθε φορά που έβλεπα το λογαριασμό , εύχομαι φέτος να είναι φθηνότερο.
Ευτυχώς μένουμε σε δικό μας σπίτι και δεν έχουμε και ενοίκιο κάθε μήνα...
Μου άρεσε πολύ αυτό που γράφετε για τον κουμπαρά, θα το εφαρμόσω άμεσα!!

marandnik
25-10-09, 10:18
Ααα επίσης εχω σταματήσει να αγοράζω μαντίλακια ντεμακιγιαζ κ ξεβαφομε με μωρομαντιλα του κωνσταντίνου(οοοοταν βαφομαι...)

Δεν καταργείς καλύτερα και τα μωρομάντηλα; Εκτός του ότι είναι πανάκριβα είναι και ανθυγιεινά για το δερματάκι του μωρού.
Το μωρό το πλένω σε κάθε αλλαγή με νεράκι και το σκουπίζω με μια πετσέτα. Ένα πακέτο μωρομάντηλα το έχω για μήνες για να το χρησιμοποιώ μόνο όταν βρίσκομαι έξω. Αν και μπορείς να φτιάξεις και αυτοσχέδια μωρομάντηλα με βαμβακάκι ποτισμένο με νερό και βρεφικό σαμπουάν για τέτοιες περιπτώσεις. ;-)

mariantinos
25-10-09, 10:37
Όσον αφορά τα τηλέφωνα, μέχρι πέρισυ δεν είχα βάλει ποτέ σταθερό τηλέφωνο. Έβαλα, φυσικά όχι μέσω ΟΤΕ γιατι να πληρώνω πάγιο έξτρα, μόνο και μόνο για να έχω ίντερνετ αφού πλέον δεν θα δούλευα για κανα χρόνο.
Όσον αφορά το κινητό μετέτρεψα το συμβόλαιο σε καρτοκινητό το οποίο με μια ανανέωση μου δίνει 1000 λεπτά ομιλίας δωρεάν το μήνα. Επίσης, σύζυγος και μάνα, πήραν το ίδιο καρτοκινητό οποτε τα λοιπά τηλέφωνα είναι ελάχιστα.
Ως αποτέλεσμα, πληρώνω 24 ε για σταθερό και ίντερνετ συν 5 ε για κινητό το μήνα.

Κι εγώ κατι τέτοιο εχω.μου τραβάει κάθε μέρα απ τηνκάρτα 0.35 λεπτά κ εχω ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ 60 λεπτά που μπορώ να τα χρησιμοποιήσω είτε σε σταθερά είτε σε ίδιου τύπου καρτοκινητό.

mariantinos
25-10-09, 10:39
Όλα τα ψώνια του σπιτιού γίνονται με μία πιστωτική κάρτα , η οποία στο τέλος του μήνα εξοφλείται μέχρι το τελευταίο ευρώ. Κρατάω excel με τα έξοδα του μήνα , ώστε να μην τη φτάσουμε κάπου που δεν μπορούμε να ανταποκριθούμε. Ξέρω την ημερομηνία που εκδίδει η τράπεζα το λογαριασμό μου κι έτσι φροντίζω να κάνω τις "χοντρές" αγορές μόλις
εκδοθεί ο λογαριασμός ώστε να επωφεληθώ περίπου 2 μήνες μέχρι να την πληρώσω. Με την ίδια κάρτα , ανάλογα με την κίνηση , μου γίνεται έκπτωση στο λογαριασμό του κινητού μου κάθε μήνα.
Όλες οι αγορές στο σπίτι μας , ηλεκτρικά , ηλεκτρονικά , ότι μπορείς να φανταστέις , ακόμη και το καρεκλάκι αυτοκινήτου του μωρού , έχουν αγοραστεί on-line , μετά από έρευνα στα καταστήματα , σε πολύ συμφέρουσες τιμές.
Ψωνίζουμε στις εκπτώσεις , εγώ για τη βάφτιση που ήταν 4 Οκτωβρίου , είχα ψωνίσει το φόρεμα από τον Ιούλιο με έκπτωση .Κάνουμε επιδρομές σε Outlet μαγαζιά και αγοράζουμε πχ παντελόνι τζην του άντρα μου 60? , ενώ κάνει 160 ,κλπ.
Με τη ΔΕΗ δεν υπάρχει σωτήρία , κυρίως λόγω ΕΡΤ και δημοτικών τελών , αλλά κι εγώ αφήνω ανοιχτό το καπάκι για να μην ξεχνάω το θερμοσίφωνα , αν και σύντομα το σκέφτομαι για ηλιακό.
Σταθερό τηλέφωνο + intenet σύνολο 25? το μήνα , ο σύζυγος εταιρικό κινητό κι εγώ πληρώνω κινητό 22 ? το μήνα (οτιδήποτε παραπάνω αφαιρείται από την κατανάλωση που κάνω στην πιστωτική).
Πάνες ψωνίζω μόνο όταν υπάρχει προσφορά , το ίδιο και απορρυπαντικό ρούχων (αν με ρωτήσει κανείς με τι απορρυπαντικό πλένω , θα απαντήσω : αυτό που είχε προσφορά !!).
Κοινόχρηστα + αέριο = άστα να πάνε , πέρυσι μου ανέβαινε η πίεση κάθε φορά που έβλεπα το λογαριασμό , εύχομαι φέτος να είναι φθηνότερο.
Ευτυχώς μένουμε σε δικό μας σπίτι και δεν έχουμε και ενοίκιο κάθε μήνα...
Μου άρεσε πολύ αυτό που γράφετε για τον κουμπαρά, θα το εφαρμόσω άμεσα!!

Όταν ανοίξεις τον κουμπαρά απλά δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου

ΤΙΤΗ
25-10-09, 14:38
καλά έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.μπράβο σε όλες σας,μου αρέσουν οι ιδέες σας, και μακάρι να μπορέσω να κάνω έστω και τα μισά απο όσα ΄εχω διαβάσει.εγώ το μόνο που ΄έχω κάνει και που τυχαία έγινε,είναι οτι πλέον δεν χρησιμοποιώ μαλακτικό ρούχων.παίρνω απορρυπαντικό με άρωμα και είναι ακριβώς το ίδιο.και φυσικά το παίρνω με κουπόνι και όταν είναι σε προσφορά.αλήθεια μήπως μπορείτε να πείτε λεπτομέρειες για το καρτοκινητό;αν υπάρχει πρόβλημα στείλτε και πμ:-D

mariantinos
25-10-09, 14:53
καλά έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.μπράβο σε όλες σας,μου αρέσουν οι ιδέες σας, και μακάρι να μπορέσω να κάνω έστω και τα μισά απο όσα ΄εχω διαβάσει.εγώ το μόνο που ΄έχω κάνει και που τυχαία έγινε,είναι οτι πλέον δεν χρησιμοποιώ μαλακτικό ρούχων.παίρνω απορρυπαντικό με άρωμα και είναι ακριβώς το ίδιο.και φυσικά το παίρνω με κουπόνι και όταν είναι σε προσφορά.αλήθεια μήπως μπορείτε να πείτε λεπτομέρειες για το καρτοκινητό;αν υπάρχει πρόβλημα στείλτε και πμ:-D

Το δικό μου δεν μπορείς να το κανείς γιατί υπήρχε χρονικό όριο για να το ενεργοποιήσεις αλλά όλες οι εταιρίες πλέον δίνουν πολύ καλές προσφορές.πχ βονταφον με 7 ευρώ δίνει 600 λεπτά ομιλίας για σι γιου κ 600 μηνύματα για σιγιου.

ΤΙΤΗ
25-10-09, 15:17
σε ευχαριστώ, αυτά τα θέματα τα έχει αναλάβει ο άνδρας μου και δεν έιχα ιδέα.μάλλον θα τον ζαλίσω το βράδυ.να σαι καλά

dora
26-10-09, 08:56
Μαρια δεν ξερω αν ειναι εφικτο για μια οικογενεια να πληρωσει στη ΔΕΗ αυτα που πληρωνω εγω..
Καταρχην εκτος απο τα δυο φωτιστικα στα υπνοδωματια που εχουν οικομικους λαμπτηρες, κ το υπολοιπο στιτι εχει λαμπες φθοριου σε κρυφους φωτισμους που επισης εχουν χαμηλη καταναλωση..
Μετα εχω νυχτερινο ρευμα το οποιο χρεωνεται κατα τι ημισι αν θυμαμαι καλα κ δεν εχω βαλει ποτε πλυντηριο ρουχων η πιατων ή σιδερο οταν δεν εχει νυχτερινο.. αλλα ειμαι κ νυχτοπουλι δεν κοιμαμαι νωρις οποτε μπορω να το κανω .
Επισης στα 3 χρονια που μενω σε αυτο το σπιτι, εχω αναψει θερμοσιφωνα 5 φορες (3 περυσι κ δυο φετος) γιατι εχω ηλιακο ο οποιος το χειμωνα λειτουργει με το καλοριφερ.
Κ το βασικοτερο ολων ειναι οτι δεν μαγειρευω σχεδον ποτε αλλα κουβαλαω ταπερακια απο τη μαμα μου.. μονο κανα φαγητο του παιδιου μαγειρευω κ αντε για μας (οταν ειναι εδω ο αντρας μου δηλαδη 2-3 μηνες το χρονο) μια φορα την εβδομαδα. Και σε καμια γιορτη που θα κανω τραπεζι στο σπιτι..
Επισης κατι πολυ βασικο ειναι οτι δεν εχω κλιματιστικα στο σπιτι γιατι γενικοτερα δεν τα πολυγουσταρω.. Το χειμωνα ειμαστε με τα καλοριφερ κ το καλοκαιρι αμα δω τα σκουρα κ τις μεγαλες ζεστες φευγω κ παω στο εξοχικο. (που επισης δεν εχει κλιματιστικα.. δεν ειμαι φαν του ειδους και δεν ζεσταινομαι κ τοσο πολυ για να τα χρειαζομαι)
Γι αυτο λεω οτι δεν ειναι πραγματα εφικτα για μια οικογενεια..
Οι περισσοτεροι κ κλιματιστικα εχουν κ το βασικοτερο μαγειρευουν.:mrgreen:

bipe21
26-10-09, 15:26
dora μηπως η μαμα στειλει και πο εδω ταπερακι?

εμεις :
*εχουμε ηλιακο και μαλιστα συνδεδεμενο με το καλοριφερ
*ηλεκτρικα ενεργεικαης κλασης Α
*ολη την ημερα τα εχουμε ολα ανοιχτα ωστε να κανουμε χρηση στο φυσικο φως
*οικονομικους λαμπτηρες
*πλυντηριο πιατων οπου το χρησιμοποιουμε καθημερινα το βραδυ με το νυχτερινο ρευμα κια αφου το εχεουμε γεμισει με τα πιατα της ημερας και συνδεδεμενο με τον ηλιακο
*πλυντηριο ρουχων μονο το βραδυ με νυχτερινο ρευμα και οχι πανω απο τους 50 και παντα γεματο(7κιλο)
*σιδερωνω το βραδυ (κοιμαται η μικρη τοτε)
*μαγειρευω στην χυτρα
*το καλοριφερ σταθερα στους 19
* τις κρυες μερες δεν αφηνω ορθανοιτχο το σπιτι να αεριστει για ωρες
*αν μεινει φαγητο στην καταψυξη και καποια μερα θα γλιτωσω το μαγειρεμα και θα κανω και οικονομια
*ψηνω στο αερα ακομα και 2 φαγητα μαζι κια δεν ανοιγω τον φουρνω κατα την διαρκεια του ψησιματος
*οταν δεν τα χρησιμοποιω κλεινω απο τον κεντρικο διακοπτη: υπολογιστη, καφετιερα, βραστηρα, τηλεοραση
* φορτιζω το κινητο-σταθερο οταν τελειωσει η μπαταρια
*πηγαινω σουπερ μαρκετ χορτατη για να ψωνιζω λιγοτερες μαλ....
*βγαινω βολτες με το καροτσι μπας και αφησω κανενα κιλο στον δρομο αλλα τα φερνω παι σπιτι
*πηγαινουμε κουνιες και οχι παιδοτοπο(γλιτωνουμε ιωσεις αρα φαρμακα και παιδιατρους)
*ελεγχω τα ελλαστικα του αυτοκινητου
*το αυτοκινητο πλενετε οταν φιλοτιμηθει ο αντρας μου
*κανω ανακυκλωση

mariantinos
26-10-09, 15:33
Μαρια δεν ξερω αν ειναι εφικτο για μια οικογενεια να πληρωσει στη ΔΕΗ αυτα που πληρωνω εγω..
Καταρχην εκτος απο τα δυο φωτιστικα στα υπνοδωματια που εχουν οικομικους λαμπτηρες, κ το υπολοιπο στιτι εχει λαμπες φθοριου σε κρυφους φωτισμους που επισης εχουν χαμηλη καταναλωση..
Μετα εχω νυχτερινο ρευμα το οποιο χρεωνεται κατα τι ημισι αν θυμαμαι καλα κ δεν εχω βαλει ποτε πλυντηριο ρουχων η πιατων ή σιδερο οταν δεν εχει νυχτερινο.. αλλα ειμαι κ νυχτοπουλι δεν κοιμαμαι νωρις οποτε μπορω να το κανω .
Επισης στα 3 χρονια που μενω σε αυτο το σπιτι, εχω αναψει θερμοσιφωνα 5 φορες (3 περυσι κ δυο φετος) γιατι εχω ηλιακο ο οποιος το χειμωνα λειτουργει με το καλοριφερ.
Κ το βασικοτερο ολων ειναι οτι δεν μαγειρευω σχεδον ποτε αλλα κουβαλαω ταπερακια απο τη μαμα μου.. μονο κανα φαγητο του παιδιου μαγειρευω κ αντε για μας (οταν ειναι εδω ο αντρας μου δηλαδη 2-3 μηνες το χρονο) μια φορα την εβδομαδα. Και σε καμια γιορτη που θα κανω τραπεζι στο σπιτι..
Επισης κατι πολυ βασικο ειναι οτι δεν εχω κλιματιστικα στο σπιτι γιατι γενικοτερα δεν τα πολυγουσταρω.. Το χειμωνα ειμαστε με τα καλοριφερ κ το καλοκαιρι αμα δω τα σκουρα κ τις μεγαλες ζεστες φευγω κ παω στο εξοχικο. (που επισης δεν εχει κλιματιστικα.. δεν ειμαι φαν του ειδους και δεν ζεσταινομαι κ τοσο πολυ για να τα χρειαζομαι)
Γι αυτο λεω οτι δεν ειναι πραγματα εφικτα για μια οικογενεια..
Οι περισσοτεροι κ κλιματιστικα εχουν κ το βασικοτερο μαγειρευουν.:mrgreen:

Τι είναι το νυχτερινό;

ritsa_mp
26-10-09, 15:52
Εμείς πάλι έχουμε ξεσκιστεί στην οικονομία... Δεν αγοράζουμε ρούχα αλλά μεταποιούμε τα ήδη υπάρχοντα... Βάλαμε ξυλόσομπα για να γλιτώσουμε το ρεύμα για το καλοριφέρ και το πετρέλαιο.... έχουμε κήπο (δικές μας ντομάτες, κολοκύθια, μελιτζάνες....).... τρώμε πιο πολύ όσπρια και μακαρόνια, δλδ μία φορά με 2 το μήνα κρέας, και αυτό αν έχουμε κόσμο.... στο σούπερ μάρκετ δεν πάω ποτέ εγώ, πάει εκείνος και ότι βλέπει ότι είναι περιττό πολύ απλά το σβήνει από τη λίστα μου.... Χρησιμοποιούμε μηχανάκι αντί για αυτοκίνητο (μόνο όταν βρέχει και κάνει πολύ κρύο το παίρνουμε).... και πολλά άλλα που δεν θυμάμαι τώρα... δλδ τη βγάζουμε με 200 ευρώ το μήνα για τα έξοδα κάθε λογής και δίνουμε τα υπόλοιπα στα δάνεια και τα πάγια έξοδα (νοίκι,κάρτα,νερό, δεη.....)

mariantinos
26-10-09, 16:07
Εμείς πάλι έχουμε ξεσκιστεί στην οικονομία... Δεν αγοράζουμε ρούχα αλλά μεταποιούμε τα ήδη υπάρχοντα... Βάλαμε ξυλόσομπα για να γλιτώσουμε το ρεύμα για το καλοριφέρ και το πετρέλαιο.... έχουμε κήπο (δικές μας ντομάτες, κολοκύθια, μελιτζάνες....).... τρώμε πιο πολύ όσπρια και μακαρόνια, δλδ μία φορά με 2 το μήνα κρέας, και αυτό αν έχουμε κόσμο.... στο σούπερ μάρκετ δεν πάω ποτέ εγώ, πάει εκείνος και ότι βλέπει ότι είναι περιττό πολύ απλά το σβήνει από τη λίστα μου.... Χρησιμοποιούμε μηχανάκι αντί για αυτοκίνητο (μόνο όταν βρέχει και κάνει πολύ κρύο το παίρνουμε).... και πολλά άλλα που δεν θυμάμαι τώρα... δλδ τη βγάζουμε με 200 ευρώ το μήνα για τα έξοδα κάθε λογής και δίνουμε τα υπόλοιπα στα δάνεια και τα πάγια έξοδα (νοίκι,κάρτα,νερό, δεη.....)

Η πιο "γλυκιά" ζέστη είναι της ξύλοσομπας!όσο για τον κήπο...ότι καλύτερο για τον οργανισμό σας!
Θυμήθηκα κ κατι άλλο!μπορούμε να φυτέψουμε σε γλάστρες φυτά τύπου μαϊντανός δυόσμοσ κτλ!

melita
26-10-09, 17:34
Κορίτσια εσείς που έχετε νυχτερινό ρεύμα μπορείτε να μας δώσετε λίγες περισσότερες πληροφορίες π.χ. πόσο χρεώνει η κιλοβατώρα, τι ώρες ισχύει και γενικά πότε συμφέρει να βάλει κανείς νυχτερινό.

dora λείπει και εσένα ο άνδρας σου εκτός έδρας? Εμένα συνήθως φεύγει δευτέρα και επιστρέφει παρασκευή οπότε δεν χρειάζεται να μαγειρεύω και πολλές φορές ή μένω με την μητέρα μου για κανα 2 μέρες την εβδ. και μαγειρευουμε μαζί.
ritsa προσωπικά εμένα μου αρέσουν περισσότερο τα όσπρια και τα λαδερά και τα ζυμαρικά, το κρέας δεν το πολυσυμπαθώ. Όσο το δυνατόν λιγότερο τόσο το καλύτερο.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
26-10-09, 19:22

Πολύ ενδιαφέρον αυτό με το κινητό!Μήπως μπορείς να μας πεις την εταιρεία ή δεν επιτρέπεται από admin?Αν όχι θα ήθελα λεπτομέρειες με π.μ. γιατί με ενδιαφέρει.Φιλιά.

melita
26-10-09, 22:52
Πολύ ενδιαφέρον αυτό με το κινητό!Μήπως μπορείς να μας πεις την εταιρεία ή δεν επιτρέπεται από admin?Αν όχι θα ήθελα λεπτομέρειες με π.μ. γιατί με ενδιαφέρει.Φιλιά.

Αφροδιτάκι έχω το cu της vodafone, το ίδιο και η μητέρα μου και ο σύζυγος με τους οποίους επικοινωνώ περισσότερο. Στην αρχή του έτους είχε μια προσφορά με κάθε ανανέωση κάθε μήνα μου έρχονται 1000 λεπτά ομιλίας +1000 μην.δωρεάν προς cu. Καθώς σπάνια τηλεφωνώ σε άλλους δεν ξοδεύω και πολλές κάρτες το μήνα. Αν όμως χρησιμοποιείς το κινητό σου αρκετά ίσως δεν σε συμφέρει η καρτοκινητή αλλά ένα συμβόλαιο με δωρεαν χρόνο ομιλίας προς όλα τα δίκτυα.

kalamaraki
27-10-09, 08:21
εγώ έχω 250λεπτά (μιλάω πολύ και με όλους) με την vodafone με 25? το μήνα (είμαι πελάτισσα από το 98 και τους είπα πριν δυο χρόνια ότι δεν με ενδιαφέρει να παραμείνω και για να με κρατήσουν μου δώσαν και επιδότηση συσκευής 150? συν 5? έκπτωση στο πάγιο μου, και πέρυσι πάλι το ίδιο τους είπα και μου ξανακατέβασαν το παγιο και τώρα έχω παγιο 25? το μήνα για 250λεπτά ομιλίας) τις συσκευές που μου δίνουν κάθε χρονιά τις πουλάω σε ένα μαγαζί και έχω φυσικά μόνο κέρδος! Και τώρα πήρα ένα whats up για να μιλάω με την κολλητή μου από αθήνα για 1000λεπτά το μήνα μονο με 5? και να μην ξεφεύγω στον μηνιάιο μου λογαριασμο!

apricot
27-10-09, 09:20
ολα τα ψωνια του super market με πιστωτικη που μου επιστρεφει μεχρι 3% της αξιας των αγορων μου και κυριως πετρελαιο θερμανσης που ειναι μεγαλο το ποσο και μεγαλη η επιστροφη.πολλα ρουχα των παιδιων απο τη λαικη στα τελη και αρχες της σεζον που τα δινουν τα μαγαζια,εχω νυχτερινο ρευμα και βαζω πλυντηριο στις 11 το βραδυ παντα εως 40οC και στο προγραμμα των συνθετικων που πλενει για μια ωρα και 30 λεπτα και οχι 2 ωρες και 30 λεπτα που πλενει των βαμβακερων. αγοραζω απο το super market παντα τα ειδη των προσφορων σε μεγαλες ποσοτητες για να εχω μεχρι την επομενη φορα που θα ξαναεχει προσφορα σε αυτα τα ειδη, πανες με κουπονια ή απο το lidl και μαγειρευω καθε μερα εγω αρα δεν αγοραζουμε ετοιματζιδικα(και οικονομια και ποιοτητα).λαμπες οικονομιας δεν εχω γιατι το εχω αμελησει.....

melita
27-10-09, 11:48
Τώρα που αναφέρθηκε η λαική, πραγματικά σε μερικές πόλεις όπως στην κατερίνη, λάρισα ξέρω ότι μπορείς να βρεις πολύ καλά ρουχα, παπούτσια, τσάντες σε τιμές φανταστικές. Δυστυχώς εδώ ο εμπορικός μας σύλλογος απαγορεύει κάτι τέτοιο με αποτέλεσμα να τα πληρώνουμε διπλά και τρίδιπλα.

mama tou kostantinoulh
29-10-09, 16:01
Εμείς από φέτος ξεκινήσαμε να αναβουμε τον θερμοσίφωνα τις μέρες που δεν έχει ήλιο (οποτε και δεν έχει νερο ο ηλιακος) το μεσημέρι με το μειωμένο τιμολόγιο.

kalamaraki
29-10-09, 16:08
Επίσης πολύ ρεύμα τρώει και ο υπολογιστής όταν είναι όλη μέρα ανοιχτός!

Aggeloudia
29-10-09, 19:27
Απο ποια ωρα μεχρι ποιά ειναι το νυχτερινό;;;
Το εχουμε βαλει αλλά μαλλον πεφτω εξω στις ωρες...
Βοηθεια!!!!!
Αααα και πόση ειναι η διαφορά;;;

mariantinos
29-10-09, 19:58
Ρε κορίτσια εξηγήστε τι είναι αυτό το νυχτερινό ρεύμα

annia
29-10-09, 20:10
ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟς ΟΚΤΩΒΡΗ ΕΙΝΑΙ 11ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕ 7ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ..ΤΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙΕΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ..ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΕΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΑΝΕ ΜΕ ΕΧΤΡΑ ΧΡΕΩΣΗ ΒΕΒΑΙΑ..ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΕΡΕΙ..

mariantinos
29-10-09, 20:18
ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟς ΟΚΤΩΒΡΗ ΕΙΝΑΙ 11ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕ 7ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ..ΤΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙΕΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ..ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΕΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΑΝΕ ΜΕ ΕΧΤΡΑ ΧΡΕΩΣΗ ΒΕΒΑΙΑ..ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΕΡΕΙ..

Ευχαριστώ βαφτιστιρακι μου :-) πόσο πάει αυτή η έξτρα χρέωση;

ΤΙΓΡΑΚΙ
29-10-09, 22:35
για χρεωση δεν ξερω το ωραριο ομως ειναι απο 1 οκτωβριου μεχρι 1 μαιου 15:30 μεχρι 17:30 και 02:00 το βραδυ με 08:00 το πρωι.και απο 1 μαιου μεχρι 1 οκτωβριου ειναι 23:00 με 07:00.

mariantinos
29-10-09, 22:52
για χρεωση δεν ξερω το ωραριο ομως ειναι απο 1 οκτωβριου μεχρι 1 μαιου 15:30 μεχρι 17:30 και 02:00 το βραδυ με 08:00 το πρωι.και απο 1 μαιου μεχρι 1 οκτωβριου ειναι 23:00 με 07:00.

Τέλειο!οποία ξέρει χρέωση ας μου πει.

ravT
29-10-09, 23:04
Εδώ

http://www.dei.gr/Documents/timologia.oikiakis.pdf

marlen
30-10-09, 01:44
Η ΔΕΗ Α.Ε. υπενθυμίζει στους πελάτες της που κάνουν χρήση του μειωμένου (νυχτερινού) οικιακού τιμολογίου με τμηματικό ωράριο (15:30-17:30 και 02:00-08:00) ότι η ρύθμιση αυτή θα ισχύσει και φέτος, όπως κάθε χρόνο, από 1ης Νοεμβρίου 2009 έως 30ης Απριλίου 2010.

marlen
30-10-09, 01:48
Καταναλωτές που επιθυμούν περαιτέρω ενημέρωση για το θέμα αυτό, μπορούν να απευθυνθούν στα αρμόδια γραφεία ΔΕΗ της περιοχής τους ή να επισκεφθούν την ιστοσελίδα της ΔΕΗ (www.dei.com.gr/Σπίτι/Οικιακά Τιμολόγια/Νυχτερινό Τιμολόγιο Οικιακής Χρήσης).

dora
30-10-09, 03:19
melita ο αντρας μου δεν λειπει "εκτος εδρας" Ειναι ναυτικος κ λειπει για μηνες..
Κ γι αυτο δεν εχω καμια σχεση με την κουζινα μου.. ουσιαστικα δεν χρειαζεται τον περισσοτερο καιρο εφοσον ειμαι μονη μου κ ο γιος μου ειναι δυσκολος στο φαγητο κ τρωει μονο σουπα κ τραχανα κ τιποτα αλλο.

Μαρια για να βαλεις νυχτερινο πρεπει να κανεις αιτηση στη ΔΕΗ κ εχρονται κ σου αλλαζουν το ρολοι.. Πληρωνεις γι αυτο φυσικα.
Επειδη πηρα καινουργιο το σπιτι, οταν πηρα για να βαλω το ρολοι της ΔΕΗ με ρωτησαν αν θελω νυχτερινο γιατι ηταν παραπανω τα χρηματα που επρεπε να πληρωσω.

DALIA
30-10-09, 09:40
στο σούπερ μάρκετ δεν πάω ποτέ εγώ, πάει εκείνος και ότι βλέπει ότι είναι περιττό πολύ απλά το σβήνει από τη λίστα μου....

sorry τωρα αλλά αυτό δεν το καταλαβαίνω..πως κρίνει δηλ από τη στιγμή που το γράφεις ότι δεν είναι απαραίτητο ? δώσε ένα παράδειγμα...

Δεν ξέρω ρε κορίτσια αλλά πιστεύω ότι αν δεν υπάρχει τεράστιο οικονομικό πρόβλημα και κανένα περιττό εξοδάκι χρειάζεται στη ζωή μας...
Αυτό που διάβασα π.χ να ψάχνουμε τις προσφορές στα σούπερ..έχει και αυτό κόστος..
ένα η βενζίνη που θα κάψεις και ένα ακόμη ο χρόνος γιατί και αυτός είναι χρήμα...
επίσης το νυχτερινό δεν είναι εφικτό να χρησιμοποιηθεί από όλους...εμένα ας πούμε που το μεσημέρι λείπω από το σπίτι και το βράδυ κοιμάμαι το αργότερο 12 μου είναι άχρηστο...

mariantinos
30-10-09, 10:12
sorry τωρα αλλά αυτό δεν το καταλαβαίνω..πως κρίνει δηλ από τη στιγμή που το γράφεις ότι δεν είναι απαραίτητο ? δώσε ένα παράδειγμα...

Δεν ξέρω ρε κορίτσια αλλά πιστεύω ότι αν δεν υπάρχει τεράστιο οικονομικό πρόβλημα και κανένα περιττό εξοδάκι χρειάζεται στη ζωή μας...
Αυτό που διάβασα π.χ να ψάχνουμε τις προσφορές στα σούπερ..έχει και αυτό κόστος..
ένα η βενζίνη που θα κάψεις και ένα ακόμη ο χρόνος γιατί και αυτός είναι χρήμα...
επίσης το νυχτερινό δεν είναι εφικτό να χρησιμοποιηθεί από όλους...εμένα ας πούμε που το μεσημέρι λείπω από το σπίτι και το βράδυ κοιμάμαι το αργότερο 12 μου είναι άχρηστο...

Εγώ δεν γυρνάω στα σ.μ για να βρω προσφορές,απλά αγοράζω κάποιες δικέΣ τους μάρκες (πχ mr grand) που ξέρω περίπου τα πάντα πλέον κ που θα τα βρω φτηνότερα.ας πούμε μαλακτικο ρούχων από μαρινόπουλο που το μισό λίτρο έχει 0.42 λεπτά αν δεν κάνω λάθος κ ελαιόλαδο απ το ίδιο σ.μ. Βιταμ από μασούτη.φραπέ από μασουτη. Κατάλαβες;

melita
30-10-09, 10:17
Επίσης, εφόσον τα φυλλάδια των σ.μ. βρίσκονται και στο ίντερνετ μπορείς να ρίχνεις μια ματιά και να τσεκάρεις τις προσφορές τους. Καμμιά μας δεν έχει περιττό χρόνο.
Συμφωνώ ότι χρειάζεται και κάτι επιπλέον ή περιττό μια στις τόσες.

DALIA
30-10-09, 10:45
Εγώ δεν γυρνάω στα σ.μ για να βρω προσφορές,απλά αγοράζω κάποιες δικέΣ τους μάρκες (πχ mr grand) που ξέρω περίπου τα πάντα πλέον κ που θα τα βρω φτηνότερα.ας πούμε μαλακτικο ρούχων από μαρινόπουλο που το μισό λίτρο έχει 0.42 λεπτά αν δεν κάνω λάθος κ ελαιόλαδο απ το ίδιο σ.μ. Βιταμ από μασούτη.φραπέ από μασουτη. Κατάλαβες;

άλλο αυτό...σ'αυτό συμφωνώ και ξέρω από ΄τον κουμπάρο μου που δουλεύει σε μεγάλη αλυσίδα σ.μ στις αποθήκες ότι τα προιοντα με την επωνυμία τους επάνω δεν είναι τίπτα λιγότερο από γνωστές εταιρίες που τα δίνουν "φασον" και απλά βάζουν επάνω το λογότυπο του σουπερ μάρκετ...π.χ ένα φεγγάρι η φέτα του carrefur ήταν βαλμάς...
το έγραψα γιατί το είχα διαβάσει σε παρόμοιο θέμα στο φόρουμ ότυ γυρνάνε απο σούπερ σε σούπερ και πέρνουνε ποσότητες ανάλογα με την προσφορά

ravT
30-10-09, 10:52
Κατ'αρχην όλες κάπου ζούσαμε πριν κάνουμε οικογένεια. Ε, εγώ από τότε που πήγαινα με την μαμά μου σούπερ ήξερα (ύστερα από την έρευνά της) ότι ένα σουπερ είναι φθηνότερο απ τ άλλα. Πλέον ξέρω και τη σειρά απ το φθηνότερο στο ακριβότερο. Από αυτό ψωνίζω λοιπόν κατα κύριο λόγο. Πλέον όμως όταν έχει προσφορά άλλο σουπερ στις πάνες και τα απορρυπαντικά που είναι πολλαααααα τα λεφτά, πηγαίνω εκεί. Και στην περίπτωσή μου δεν χαλάω πολύ παραπάνω βενζίνη αλλά και το κέρδος είναι αρκετό.

mariantinos
30-10-09, 11:14
άλλο αυτό...σ'αυτό συμφωνώ και ξέρω από ΄τον κουμπάρο μου που δουλεύει σε μεγάλη αλυσίδα σ.μ στις αποθήκες ότι τα προιοντα με την επωνυμία τους επάνω δεν είναι τίπτα λιγότερο από γνωστές εταιρίες που τα δίνουν "φασον" και απλά βάζουν επάνω το λογότυπο του σουπερ μάρκετ...π.χ ένα φεγγάρι η φέτα του carrefur ήταν βαλμάς...
το έγραψα γιατί το είχα διαβάσει σε παρόμοιο θέμα στο φόρουμ ότυ γυρνάνε απο σούπερ σε σούπερ και πέρνουνε ποσότητες ανάλογα με την προσφορά

Εεεέτσι ακριβώς!
Να ρωτήσω κ κατι άλλο κορίτσια.μου φαίνεται ότι πλέον δεν πολυσυμφέρουν τα ξένα σμ τύπου λιντλ ή κάνω λάθος;

elachl
30-10-09, 11:18
μια χαρα συμφερουν τα λιντλ....καμια σχεση με τα αλλα.τουλαχιστον με τα δεδομενα της μυτιληνης!να πω και γω ενα μυστικο?η θεια μου δουλευει στα αβ βασιλοπουλος.τα παγωτα 365 που τα παιρνω φανατικα(ειναι πολυ νοστιμα) τα φτιαχνει η εβγα αλλα βαζει το 365 πανω γιατι ειναι ιδιωτικης ετικετας!

mariantinos
30-10-09, 11:23
Κατ'αρχην όλες κάπου ζούσαμε πριν κάνουμε οικογένεια. Ε, εγώ από τότε που πήγαινα με την μαμά μου σούπερ ήξερα (ύστερα από την έρευνά της) ότι ένα σουπερ είναι φθηνότερο απ τ άλλα. Πλέον ξέρω και τη σειρά απ το φθηνότερο στο ακριβότερο. Από αυτό ψωνίζω λοιπόν κατα κύριο λόγο. Πλέον όμως όταν έχει προσφορά άλλο σουπερ στις πάνες και τα απορρυπαντικά που είναι πολλαααααα τα λεφτά, πηγαίνω εκεί. Και στην περίπτωσή μου δεν χαλάω πολύ παραπάνω βενζίνη αλλά και το κέρδος είναι αρκετό.

Δεν ξέρω που ζεις αλλά εδώ σέρρες που η πόλη είναι μικρή για να παω σε 3 διαφορετικά σ.μ το πολύ να φάω 1,5 ώρα κ αυτή με ατελείωτο κοζαρισμα στα ράφια..επίσης στο χωριό μου έχει 2 μίνι μάρκετ που κάνουν πόλεμο.έτσι έχουν πάντα πολύ φτηνά πράγματα.το άλτισ έχει κανονικά κάπου 25 ευρώ.πριν καιρό που ήταν καλύτερα τα οικονομικά μας κ το αγόραζα,καθώς πηγαίναμε χωριό σταματήσαμε λιντλ να πάρω κατι συγκεκριμένο κ το είδα προσφορά 21,50.πάμε χωριό παω στο μίνι μάρκετ καιαιαι το είχε προσφορά 18ΕΥΡΏ!!!!το τελευταίο μου "τρόπαιο" απ το χωριό είναι φέρι για τα πιάτα 700μλ 1,5 ευρώ!!!

mariantinos
30-10-09, 11:26
μια χαρα συμφερουν τα λιντλ....καμια σχεση με τα αλλα.τουλαχιστον με τα δεδομενα της μυτιληνης!να πω και γω ενα μυστικο?η θεια μου δουλευει στα αβ βασιλοπουλος.τα παγωτα 365 που τα παιρνω φανατικα(ειναι πολυ νοστιμα) τα φτιαχνει η εβγα αλλα βαζει το 365 πανω γιατι ειναι ιδιωτικης ετικετας!

Έλενακι αυτα που βγάζουν προσφορές στα φυλλάδια απλά είναι ΤΖΆΜΠΑ!τρελές προσφορές.

elachl
30-10-09, 11:40
και ουτε εγω στελνω τον αντρα μου για ψωνια..παιρνω το μηχανακι και το φορτωνω σακουλες απο παντου.εκεινος ειναι ικανος να δωσει 50ευρω για μια βλακεια...οι αντρες δεν ξερουνε κακα τα ψεματα!

xuito
30-10-09, 12:39
και ουτε εγω στελνω τον αντρα μου για ψωνια..παιρνω το μηχανακι και το φορτωνω σακουλες απο παντου.εκεινος ειναι ικανος να δωσει 50ευρω για μια βλακεια...οι αντρες δεν ξερουνε κακα τα ψεματα!

Χα-χα! Όποτε έχω στείλει τον άντρα μου στο σουπερ μαρκετ θα μου φέρει λάθος πράγματα :
-άλλο έγραψα στο χαρτί , άλλο έφερες , σε έβαλα να διαβάσεις το χαρτί μπροστά μου για να με ρωτήσεις τι δεν καταλαβαίνεις
-όλα τα κατάλαβα , χαζός είμαι ?
-ωραία φέρε το χαρτί να τα δούμε
-ωχ , το έχασα το χαρτί!!!
Επίσης δεν θα φέρει ΠΟΤΕ κάποια πράγματα (είτε δεν τα βρήκε , είτε είχαν την ατυχία να γραφτούν στο πίσω μέρος του χαρτιού ,που τελικά χάθηκε έτσι κι αλλιώς) και τελικά θα βρω και στις σακούλες ένα σωρό άχρηστα (δηλ. μη απαραίτητα που ανεβάζουν το λογαριασμό) και θα πατήσουμε καυγά τρικούβερτο...

melita
30-10-09, 12:45

Συμφωνώ κι επαυξάνω, άσε που μπορεί να γυρίσουν με ένα καλάθι γεμάτο μπύρες και κρασιά!

elachl
30-10-09, 12:50
καλε την αλλη φορα εφερε κρεας απο το σουπερ μαρκετ 30 ευρω το κιλο.εμφραγμα επαθα.εγω με 30 ευρω γεμισα την καταψυξη σακουλακια κρεας!τωρα θα φορτωθω εμφιαλωμενα βικος απο το λιντλ 1 ευρω η εξαδα σημερα και αυριο!:mrgreen:

ΤΙΓΡΑΚΙ
30-10-09, 12:54

κοριτσακι εχεις δικιο εγω το νυχτερινο το χρησιμοποιω στο πλυντηριο ρουχων και πιατων.τα προγραμματιζω το βραδυ γιατι κοιμαμαι και εγω νωρις και το πρωι που σηκωνομαι ειναι ετοιμα και τα τακτοποιω και απλωνω το πρωι.μονο ετσι ειναι χρησιμο.και εγω λειπω τα μεσημερια.η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι τερας οικονομιας.απλα πλεον στο σ.μ ψωνιζω πολλα προιοντα με την επωνυμια του σ.μ.και φυσικα εχω περιορισει τα ασκοπα εξοδα οπως σε γιορτες και γενεθλια φιλων περνω δωρο κατι πιο συμβολικο.προσπαθω να ειμαι πιο λογικη πια σε πολλα πραγματα.του μικρου πχ δεν του ψωνιζω πανακριβα πραγματα σε ρουχα γιατι ξερω οτι σε λιγο καιρο δεν θα του κανουνε.πηγαινω στο zara και στο jumbo μια χαρα.μονο στα παππουτσια του ειμαι προσεκτικη.

DALIA
30-10-09, 13:01
ΤΙΓΡΑΚΙ το "λογική" μου αρέσει πολύ περισσότερο σαν τοποθέτηση;) στο θέμα...λογική είμαι και εγώ...

elachl
30-10-09, 13:03
καλα εγω ιδεα δεν ειχα οτι υπαρχει τετοιο ρευμα...εγω το αγροτικο ρευμα ηξερα στο χωριο που εχουμε...αλλα και παλι δεν ξερω αν θα με βολεψει απο θεμα ωραριων...θα κανω ενα τηλ στη δεη τωρα...
γεια σου DALIA!

mariantinos
30-10-09, 14:40

Ακριβώς έτσι!τον έστειλα να πάρει πανεσ όταν ο μικρός ήταν κάπου 10.500 κ μου πήρε 11-19 κιλά!το τυλίγες ολόκληρο μέχρι τον λαιμό το παιδί

mariantinos
30-10-09, 14:45
καλα εγω ιδεα δεν ειχα οτι υπαρχει τετοιο ρευμα...εγω το αγροτικο ρευμα ηξερα στο χωριο που εχουμε...αλλα και παλι δεν ξερω αν θα με βολεψει απο θεμα ωραριων...θα κανω ενα τηλ στη δεη τωρα...
γεια σου DALIA!

Αχ... Στο χωριό τον χρόνο πληρώναμε κάπου 100 ευρώ τον χρόνο σε νερό!όλη μέρα τα λάστιχα να τρέχουν στον κήπο κ στην αυλή!κ στο ρεύμα υπάρχει έκπτωση αλλά δεν ξέρω ακριβώς.

πιγκουινακι
31-10-09, 09:22
αυτο βασικα ισχυει για τις κοπελες που μενουν αθηνα ,στις άλλες πολεις δεν ξερω πως είναι,
μη σνομπαρετε τη λαικη και μαλιστα στο τέλος της ,δεν ισχυει οτι μενουν μονο τα αχρηστα
τα ίδια που το πρωι ή στο μαναβικο ή στο σουπερ μαρκετ θα τα παρεις σε διπλη τιμη,τα παιρνεις φθηνοτερα-εξαιρουνται πατατες κρεμμυδια μαιντανοι
εγώ πηγαινω κατα τις 2.30-3.00 και γεμιζω το καροτσι μου με φρουτα και λαχανικα με 12-15 ευρω και οταν λεμε γεμιζω, γεμιζω π.χ καλα μηλα με 0,50 το κιλο ,ολοκληρη σακουλα πορτοκαλια χυμου με 2,5 ευρω κ.α
επισης στα παιδια πολλα απο τα λεπτα καλοκαιρινα κοντομανικα τους-με διακριτικα σχεδια το χειμωνα τα χρησιμοποιω για φανελακια-γιατι πρεπει σωνει και καλα να είναι ασπρα?
επισης καλτσες καλης ποιοτητας για όλη την οικογενεια σε πολυ οικονομικες τιμες -για αθηνα παλι- στα καταστηματα h&m
επισης 'οπως και αλλες κοπελες επισημαναν φευγουν πολλα χρηματα σε χαζομαρουλες που δεν τους δινουμε σημασια, καφεδες απ'εξω που μπορουμε να κανουμε και μονες με το1/5 της τιμησ, χαζοτυροπιττες, αχρηστα ταξι,ενα μανω που πηραμε ''εν θερμω'' στο χοντο και δεν το χρειαζομαστε...
επισης αν χρησιμοπουμε συγκοινωνιες συχνα ,αξιζει να τσεκαρουμε τις καρτες απεριοριστων υπαρχουν για διαφορες αναγκες και συμφερουν

τελος να δεν έχετε σιδερενια πειθαρχια και άνετα και σταθερα οικονομικα ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ έχω καει για αυτο το λεω

mariantinos
31-10-09, 09:28
Κορίτσια εσείς που μένετε στις μεγάλες πόλεις γιατί δεν οργανώνετε κάποια ανταλλαγή ρούχων κ διαφόρων αντικειμένων σαν μικρό παζάρι;μπορεί πχ μια κρέμα που δεν βόλεψε την μια να είναι τέλεια για κάποια άλλη κοπέλα

mariantinos
31-10-09, 09:32
Σε ένα περιοδικό είχα διαβάσει πριν μερικά χρόνια το εξής κόλπο για την πιστωτική.έλεγε πως αν συνηθίζεις να κανείς παρορμητικές αγορές με την πιστωτική να πάρεις την κάρτα να την βάλεις σε ένα μπολ,να το γεμίσεις νερό κ να το βάλεις στην κατάψυξη.έτσι όταν σε πιάσει τρέλα να αγοράσεις κατι θα το σκεφτείς πολύ καλύτερα όσο περιμένεις να λιώσει ο πάγος!καλό;

melita
31-10-09, 10:49
Οι πιστωτικές είναι ένα εργαλείο που μπορείς είτε να κερδίσεις και με πόντους και με άτοκη περίοδο αλλά αν δεν ξέρεις να τις ελέγχεις γίνονται ΄μπούμερανγκ. Το κλειδί είναι να πληρώνεις όλο το οφειλόμενο ποσό το τέλος.

Τώρα που πλησιάζουν γιορτές όλο και κάπου θα ειμαστε καλεσμένοι, με τα δωράκια να απειλούν την τσέπη μας. Αντι αυτού μπορούμε να επιστρατεύσουμετις μαγειρικές μας ικανοτητες και να πηγαίνουμε είτε καλοφτιαγμένα φαγητά ή σπιτικά γλυκά ή λικέρ ή μαρμελάδες ή ό,τι μπορούμε να φτιάξουμε. Θα εκτιμηθεί περισσότερο νομίζω.

mariantinos
31-10-09, 11:04
Οι πιστωτικές είναι ένα εργαλείο που μπορείς είτε να κερδίσεις και με πόντους και με άτοκη περίοδο αλλά αν δεν ξέρεις να τις ελέγχεις γίνονται ΄μπούμερανγκ. Το κλειδί είναι να πληρώνεις όλο το οφειλόμενο ποσό το τέλος.

Τώρα που πλησιάζουν γιορτές όλο και κάπου θα ειμαστε καλεσμένοι, με τα δωράκια να απειλούν την τσέπη μας. Αντι αυτού μπορούμε να επιστρατεύσουμετις μαγειρικές μας ικανοτητες και να πηγαίνουμε είτε καλοφτιαγμένα φαγητά ή σπιτικά γλυκά ή λικέρ ή μαρμελάδες ή ό,τι μπορούμε να φτιάξουμε. Θα εκτιμηθεί περισσότερο νομίζω.

Σωστή!ή κάποια κατασκευή αν πιάνουν τα χέρια μας.μπορούμε επίσης να αγοράσουμε κατι πολύ απλό κ φτηνό από μαγαζί τύπου "ότι πάρεις 300" κ να το μετατρέψουμε είτε με την δική μας φαντασία είτε με την βοήθεια των κοριτσιών εδώ στο φόρουμ ;-)

apo+mpempa
02-11-09, 07:30
Πολύ καλές οι ιδέες σας κορίτσια! Εμείς έχουμε νυχτερινό ρεύμα οπότε ισχύουν τα ανάλογα,έχουμε βάλει οικολογικές λάμπες σε όλα τα φωτιστικά, αλλά βασικά σε αυτά που αφήνουμε αναμένα όλη τη νύχτα για τα παιδιά. Το βασικό όμως είναι η ερευνα αγοράς και να εκμεταλλέυεσαι προσφορές και κουπόνια.
Σε κουμπαρά βάζουμε με τον άντρα μου μόνο δίευρα, για παράγειγμα ανοίγω πορτοφόλι και βλέπω 2ευρω, τοβάζω κουμπαρά. Το κάνουμε χρόνια τώρα και μαζεύεις λεφτά χωρίς να το καταλάβεις. Εχουμε βάλει τέντες με αυτά τα λεφτά αλλά συνήθως πάνε στις διακοπές, η να ξεχρεώσουμε την κάρτα για να μην βάζει η τράπεζα τοκους.

marandnik
02-11-09, 08:07

Συμφωνώ για τις πιστωτικές. Εμάς μας βοήθησαν πολύ σε περιπτώσεις που τα φέραμε λίγο δύσκολα. Μπορέσαμε και πληρώσαμε μέχρι και το λογαριασμό της ΔΕΗ μ' αυτές. Φυσικά το κλειδί είναι να μην υπερβάλεις στη χρήση τους και να πληρώσεις μόλις ευκολυνθείς όλο το ποσό για να μην επιβαρύνεσαι με τόκους.

Εδώ δε θα συμφωνήσω. Αν θέλω να κάνω οικονομία κάνω οικονομία κυρίως από τα δικά μου έξοδα και όχι στις υποχρεώσεις μου απέναντι σε άλλους. Γιατί είναι άσχημο αν έχει κάποιος φίλους ή συγγενείς που του φέρνουν δώρα στις γιορτές που κάνει, στα παιδιά του, στον ίδιο, κλπ και αυτός να πηγαίνει πάντα με ένα "συμβολικό" δώρο ή ένα σπιτικό γλυκό. Μου έχει συμβεί, είμαι καμμένη και γι' αυτό μιλάω. ;)

elenaκι
02-11-09, 12:39
Συμφωνώ. Μπορεί να ζορίζομαι αλλά στις υποχρεώσεις μου οφείλω να είμαι εντάξει. Με κάποιους φίλους κάνουμε μεταξύ μας συμβολικά δώρα, με άλλους περισσότερο ακριβά. όταν οι νονοί των παιδιών μου φέρνουν ακριβά δώρα και στα παιδιά και σε μένα εγώ δεν μπορώ να πάω κάτι εντελώς συμβολικό. Τα σπιτικά γλυκά, μαρμελάδες κ.λπ είναι πολύ ωραία ιδέα όταν πηγαίνεις σε ένα φιλικό σπίτι επίσκεψη. Θωρώ πολύ πιο ωραίο και υγειινό να πάω με κάτι δικό μου παρά να αγοράσω γλυκά απ΄ έξω που μπορεί να μην τρώγονται. Μία σπιτική μηλόπιτα ή σπιτικό ψωμί και κρασί είναι προτιμότερα σε ένα κυριακάτικο τραπέζι!

ALIS
24-12-09, 23:21
Για αλλη μια φορα χαιρομαι που ανακαλυψα αυτο το φορουμ!!Ειστε πολυ καλες...διαβαζω...διαβαζω...και αρχιζω να καταλαβαινω γιατι ο αντρας μου οταν ερχονται οι λογαριασμοι με φωναζει ''χλιδα''.Κοριτσια μας ηρθε η δεη 360 και ευδαπ 180 (χωρις καμια διαροη το τσεκαραμε).Δεν εχουμε νυχτερινο ρευμα ουτε ηλιακο και βαζω στανταρ 1 πλυντηριο την ημερα ,των μωρων και μαγειρεμα καθε μερα μπορει και 2 φορες.Τελικα ειμαι ή ασχετη ή αχρηστη!Θα δειξει....

melita
24-12-09, 23:30
Για αλλη μια φορα χαιρομαι που ανακαλυψα αυτο το φορουμ!!Ειστε πολυ καλες...διαβαζω...διαβαζω...και αρχιζω να καταλαβαινω γιατι ο αντρας μου οταν ερχονται οι λογαριασμοι με φωναζει ''χλιδα''.Κοριτσια μας ηρθε η δεη 360 και ευδαπ 180 (χωρις καμια διαροη το τσεκαραμε).Δεν εχουμε νυχτερινο ρευμα ουτε ηλιακο και βαζω στανταρ 1 πλυντηριο την ημερα ,των μωρων και μαγειρεμα καθε μερα μπορει και 2 φορες.Τελικα ειμαι ή ασχετη ή αχρηστη!Θα δειξει....

Καλή αρχή τότε.
Πάντως η οικονομία γενικά είναι ολόκληρη φιλοσοφία, πως έχεις μεγαλώσει, με ποιους κάνεις παρέα, η κοινωνική σου ζωή και τοσα άλλα. Πάντως υπάρχει πάντα τρόπος και στις μέρες μας αξίζει η προσπάθεια.

mariantinos
25-12-09, 11:51
Απλά γιατί να στα τρώει η δεη κ να μην τα δίνεις αλλού που είναι περισσότερο απαραίτητα;
Κορίτσια την ώρα που πλένω δόντια ή χέρια στην διάρκεια της μέρας,εχω μια μικρή λεκάνη στο νιπτηρα που μαζεύει αυτό το νερό κ το ρίχνω στην τουαλέτα αντί για καζανακι.
Όταν μας έκοψαν το νερό κατάλαβα τι νερό ξοδεύουμε με το καζάνακι...
6 μεγάλα μπουκάλια χρειαζόταν για να γεμίσει!!!
Απίστευτο;κ σε κάποιες χώρες δεν έχουν να πιουν ούτε 1 μπουκάλι

casperαki
23-02-10, 18:06
Εμεις πληρωνουμε ΔΕΗ 200 ευρω μεσω ορο....
Ειναι πολυ ακριβο το ρευμα η απλως κανω κατι λαθος....
Εγω βαζω ενα πλυντιριο την ημερα πλεον////το καλοκαιρι βαζω 2.....την ημερα....
Μαγειρευω σχεδον καθε μερα.,....
Μηπως μπορειτε να μου πειτε τα εξοδα για να βαλουμε νυχτερινο?

ΡΕΑ
23-02-10, 18:41
Για να βάλεις νυχτερινό πας και κάνεις αίτηση στο γραφείο της ΔΕΗ, έρχεται κάποιος για εκτίμηση, μετά ζητάνε κάποιες προσθήκες στον πίνακα, υπεύθυνη δήλωση διπλωματούχου εγκαταστάτη(εκεί νομίζω πληρώνεις κάτι) και ένα ποσό της τάξεως των 40 ευρώ περίπου και σου δίνουν καινούρια χελώνα. Θέλουν επίσης ΑΦΜ. Όταν τα κάνεις όλα πας και κάνεις νέο συμβόλαιο. Αυτά

melita
24-02-10, 09:23
Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που ανεβάζει το λογ/σμό της ΔΕΗ δεν είναι η κατανάλωση ρεύματος αλλά τα έξοδα για ΕΡΤ κ ΔΗΜΟ που είναι πάντα διπλάσια από το ρεύμα.

melisoula
24-02-10, 11:13
αν δεν εχεις ενεργοποιήσει το νυχτερινο ρευμα η χρεωση ειναι η ιδια καθ ολη την διαρκεια της μερα? ή καποιες ωρες λιγο χαμηλοτερη? εψαξα στο site της δεη αλλα δεν βρηκα κατι...

Ηλιάννα
24-02-10, 12:44
Για να βάλεις νυχτερινό πας και κάνεις αίτηση στο γραφείο της ΔΕΗ, έρχεται κάποιος για εκτίμηση, μετά ζητάνε κάποιες προσθήκες στον πίνακα, υπεύθυνη δήλωση διπλωματούχου εγκαταστάτη(εκεί νομίζω πληρώνεις κάτι) και ένα ποσό της τάξεως των 40 ευρώ περίπου και σου δίνουν καινούρια χελώνα. Θέλουν επίσης ΑΦΜ. Όταν τα κάνεις όλα πας και κάνεις νέο συμβόλαιο. Αυτά
Εγω ειχα ρωτησει και θυμαμαι οτι ηταν μεγαλο το κοστος(καμια 150αρια ευρω)και επειδη με το τεταρτο παιδι θα παρω μειωμενο ρευμα το αφησα και δεν το εψαξα παραπανω

Ευάκι
24-02-10, 14:47
Κορίτσια είναι τρελά τα ποσά που πληρώνουμε στη ΔΕΗ :confused: . Εμείς πληρώνουμε 250 ευρώ το 2μηνο ρεύμα και μου φαίνονται πάρα πολλά. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βάλω νυχτερινό. Το πλυντήριο πιάτων μου έχει δυνατότητα να προγραμματίσεις ώρα λειτουργίας. Υπάρχει κάποιος τρόπος ενσωμάτωσης, εξωτερικά, χρονοδιακόπτη στο πλυντήριο ρούχων και στο στεγνωτήριο;

athens2006
24-02-10, 15:06
Και εμάς στο τετραμηνο η ΔΕΗ εφτασε τα 520,00 συνολο.
Μου φαινονται υπερβολικά. Βάζω ενα πλυντηριο πιατων την ημερα, αντε 2 σε γιορτες, 1 ρουχων και ο θερμοσυφωνας αναβει καθημερινα. Εχω χαμηλωσει αρκετα τον καταψυκτη γιατι προσεξα οτι απο οταν τον αγορασαμε ανεβηκαν οι λογαριασμοι,αν και δεν ξερω αν θα εχει καμια διαφορα.

pk33
24-02-10, 15:43
αν δεν εχεις ενεργοποιήσει το νυχτερινο ρευμα η χρεωση ειναι η ιδια καθ ολη την διαρκεια της μερα? ή καποιες ωρες λιγο χαμηλοτερη? εψαξα στο site της δεη αλλα δεν βρηκα κατι...

ΝΑΙ είναι ίδια

ΡΕΑ
24-02-10, 16:21
[QUOTE=Ηλιάννα;1487946]Εγω ειχα ρωτησει και θυμαμαι οτι ηταν μεγαλο το κοστος(καμια 150αρια ευρω)και επειδη με το τεταρτο παιδι θα παρω μειωμενο ρευμα το αφησα και δεν το εψαξα παραπανω[/QUOT

Έκανα αίτηση για νυχτερινό και η απάντηση της ΔΕΗ ήταν αυτή που έγραψα, για την ακρίβεια ήρθε ο υπάλληλος γι' αυτοψία και άφησε ένα χαρτί που αναφέρει 1. καταβολή εφάπαξ οικον. συμμετοχής 34 ευρώ πλέον ΦΠΑ 19% και 2. υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη από αδειούχο ηλεκτρολόγο ο οποίος θα προσθέσει στη γραμμή πίνακα - μετρητή αγωγό πρόσθετης εξυπηρέτησης. Λογικά εκτός από τη συμμετοχή θα πρέπει να πληρωθεί και ο ηλεκτρολόγος που θα κάνει τις τροποποιήσεις, αυτό το κόστος δεν ξέρω πόσο είναι ακριβώς. Εδώ να πω ότι μένω σε επαρχία και σε καινούρια οικοδομή. Πάντως από τη ΔΕΗ είπαν ότι το νυχτερινό ρεύμα είναι 40% φθηνότερο, κάτι είναι κι αυτό αν και το μεγαλύτερο μέρος του λογαριασμού είναι δημοτικά τέλη κλπ.

kalamaraki
24-02-10, 16:51
Και εμάς στο τετραμηνο η ΔΕΗ εφτασε τα 520,00 συνολο.
Μου φαινονται υπερβολικά. Βάζω ενα πλυντηριο πιατων την ημερα, αντε 2 σε γιορτες, 1 ρουχων και ο θερμοσυφωνας αναβει καθημερινα. Εχω χαμηλωσει αρκετα τον καταψυκτη γιατι προσεξα οτι απο οταν τον αγορασαμε ανεβηκαν οι λογαριασμοι,αν και δεν ξερω αν θα εχει καμια διαφορα.

εγώ νομίζω ο θερμοσύφωνας την κάνει τη ζημια....και οχι τοσο τα πλυντήρια!

ilonka19
24-02-10, 17:11
Στη ΔΕΗ έχετε κοιτάξει ποτέ την ανάλυση του λογαριασμού; Πληρώνω 90 ευρω λογαριασμό από τα οποία τα 65 είναι δημοτικά τέλη και ΕΡΤ, δηλαδή ΔΕΗ + ΦΠΑ είναι 25 ευρώ. Δεν υπάρχει καν νόημα να κάνω οικονομία γιατί το πολύ πολύ να γλιτώσω 5 ευρώ το δίμηνο. Εχω φρικάρει με τα ποσά που πληρώνουμε για τα τέλη.

anastasaki
24-02-10, 17:25
κοριτσια καλησπερα
ηθελα να ρωτησω σχετικα με τις πιστωτικες καρτες, πως γινεται εκπτωση π.χ.3% ??? το κανουν συγκεκριμενες τραπεζες? αν ναι ποιες?αν δεν θελετε να αναφερετε ονομα τραπεζας παρκαλω στειλτε μου πμ.
Επίσης σχετικα με την οικονομια γενικοτερα, εχω αγορασει αρτοπαρασκευαστη και κανω ψωμι μονη μου (καποιες φορες αγοραζω και απο φουρνο),ειναι πολυ πιο νοστιμο,το τρως ζεστο και δεν χρειαζεται να τρεχεις συνεχεια στο φουρνο.Η χρηση του αρτοπαρασκευαστη ειναι ευκολη ριχνεις τα υλικα και ολα τα κανει μονο του.
Τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους σε ολες τις μανουλες.

angel_mammy
24-02-10, 19:14
Κορίτσια καλησπέρα,

Όσον αφορά το νυχτερινό τιμολόγιο, εαν λείπετε τις ώρες που υπάρχει ή αν δεν μπορείτε να προγραμματίσετε συσκευές να δουλέυουν το βράδυ, δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να έχει εφαρμογή. Επειδή μια κοπέλα είπε οτι δεν βρίσκει το ωράριο στο site της εταιρείας στις συχνές ερωτήσεις μπορείς να βρείς το ωράριο. Δεν το γράφω εδώ να μην μεγαλώνω το ποστ χωρίς λόγο.
anastasaki ωραίος ο αρτοπαρασκευαστής δε λέω και έτοιμο ψωμάκι ότι ώρα θες. Αλλά επειδή είναι πολύ ωραίο και εμείς απο εκεί που δεν τρόγαμε ψωμι καταλήξαμε να τρώμε για πλάκα 1 κιλό στην καθησιά μας, τον πήγαμε στην αποθήκη :roll:.

annia
24-02-10, 19:28
κοριτσια οντως πολυ σωτηριες οι λυσεις που γραφετε για οικονομια...
εγω πλεον δεν αφηνω τιποτα που να μην το βαζω στο νυχτερινο.
3,30με 5,30..βαζω πληντυριο σιδερωνω φορτιζω κινητα μπαταριες κλπ..μαγειρευω για την επομενη μερα ειδικα αν ειναι φαγητο φουρνου μπαινει παντα με νυχτερινο ρευμα..επισης αγορα συστημα σιδερωματος και 4-5πληντυρια τα σιδερωνω σε μιαμιση ωρα το πολυ ενω με το κλασσικο σιδερο εκανα κανενα 2ωρο και βαλε..επισης αλλαξα ολες μου τις λαμπες με οικονομικες,ακομα και το φωτακι που αφηνω στο δωματιο της μικρης ειναι με φωτοκυταρρο..

Ηλιάννα
24-02-10, 22:52
Έκανα αίτηση για νυχτερινό και η απάντηση της ΔΕΗ ήταν αυτή που έγραψα.
Aρα εσυ ξερεις καλυτερα....αν δεν περιμενα το 4ο θα το ειχα προχωρησει κι εγω αλλα λεω ας περιμενω μεχρι τον Ιουνιο με το καλο και θα παρω το μειωμενο(ενας λογος που εμεινα εγκυος ηταν να γλιτωσω κατι απο την ΔΕΗ:p)

pk33
25-02-10, 11:19
Εννοείται πως βάζει κανείς νυχτερινό ακόμη και αν δεν βάζει συσκευές ειδικά την ώρα του νυχτερινού, γιατί απλά υπάρχουν συσκευές (όπως ψυγείο, standby των ηλεκτρονικών) που καταναλώνουν συνέχεια!

fragola
25-02-10, 13:18
Χθες ήρθε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός της ΔΕΗ και σκέφτηκα να υπολογίσω τί γλιτώνω με το νυχτερινό. Τονίζω ότι τους τελευταίους μήνες "κυνηγάω" στην κυριολεξία το νυχτερινό και μόνο τότε βάζω πλ. ρούχων/πιάτων, στεγνωτήριο, αρτοπαρασκευαστή, ακόμα και μαγείρεμα και σίδερο προσπαθούσα να είναι στο νυχτερινό (στο χειμερινό ωράριο 15.30 - 17.30). Ξέρετε πόσα γλίτωσα? ΕΞΙ ολόκληρα ευρώ το μήνα:shock:!!! Να μου πεις κάτι είναι και αυτό 72 ευρώ το χρόνο, κλπ... Αξίζει όμως τον κόπο? Γιατί να τα κάνω όλα αυτά απασχολούσα το μυαλό μου "μη βάλω τώρα πλυντήριο, ας περιμένω μέχρι τις 15.30", "ας σιδερώσω τώρα που έχει νυχτερινό κι ας είναι μεσημέρι και θα ήθελα να ξεκουραστώ" κ.ο.κ. Παρόλα αυτά συνέκρινα τον φετινό λογαριασμό με της αντίστοιχης περσινής περιόδου και είδα ότι είχα λιγότερη κατανάλωση από πέρυσι, άσχετα αν φέτος απόκτησα και στεγνωτήριο, μάλλον γιατί χειρίστηκα το θέμα μέσα στο σπίτι (οικονομικές λάμπες, κλπ).
Τελικά το νυχτερινό δεν είναι και κάτι το τρομερό για όποιον δεν το έχει, αλλού είναι οι σπατάλες...

Ευάκι
02-03-10, 10:23
Ξέρετε αν αυτό το εξάρτημα που διαφημίζουν σε πολλά site καθώς και στο parents, για εξοικονόμιση ρεύματος κάνει δουλειά ή είναι μούφα;

valia21
02-03-10, 11:38
Χθες ήρθε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός της ΔΕΗ και σκέφτηκα να υπολογίσω τί γλιτώνω με το νυχτερινό. Τονίζω ότι τους τελευταίους μήνες "κυνηγάω" στην κυριολεξία το νυχτερινό και μόνο τότε βάζω πλ. ρούχων/πιάτων, στεγνωτήριο, αρτοπαρασκευαστή, ακόμα και μαγείρεμα και σίδερο προσπαθούσα να είναι στο νυχτερινό (στο χειμερινό ωράριο 15.30 - 17.30). Ξέρετε πόσα γλίτωσα? ΕΞΙ ολόκληρα ευρώ το μήνα:shock:!!! Να μου πεις κάτι είναι και αυτό 72 ευρώ το χρόνο, κλπ... Αξίζει όμως τον κόπο? Γιατί να τα κάνω όλα αυτά απασχολούσα το μυαλό μου "μη βάλω τώρα πλυντήριο, ας περιμένω μέχρι τις 15.30", "ας σιδερώσω τώρα που έχει νυχτερινό κι ας είναι μεσημέρι και θα ήθελα να ξεκουραστώ" κ.ο.κ. Παρόλα αυτά συνέκρινα τον φετινό λογαριασμό με της αντίστοιχης περσινής περιόδου και είδα ότι είχα λιγότερη κατανάλωση από πέρυσι, άσχετα αν φέτος απόκτησα και στεγνωτήριο, μάλλον γιατί χειρίστηκα το θέμα μέσα στο σπίτι (οικονομικές λάμπες, κλπ).
Τελικά το νυχτερινό δεν είναι και κάτι το τρομερό για όποιον δεν το έχει, αλλού είναι οι σπατάλες...

Και μόνο που διάβασα το τρέξιμο που κάνεις για να γλιτώσεις 6?!!!! το μήνα κουράστηκα.
Μια χαζομαρούλα λιγότερη να πάρεις από το μάρκετ τα έχεις γλιτώσει τα 6?
Και μη μου πείτε ότι δεν παίρνετε ούτε μία χαζομαρούλα?

casperαki
03-03-10, 11:39
Ποσα λεφτα θελετε περιπου τον μηνα για να φατε?ΟΧΙ αγορες ρουχα καλυντικα δωρα κτλ....καθαρα για σουπερ μαρκετ....
Γιατι εμεις ειμαστε2 μεγαλοι στο σπιτι και ο μικρος και δεν με φτανουν τα χρηματα ποτε....
Μια φορα να παω να πεταχτω στο σουπερ χλααω 30 ευρω...
Οταν παω για ψωνια ας πουμε της εβδομαδας το ποσο κυμαινετε στα 200 ευρω...δηλαδη 800 το μηνα για φαι και χαρτικα και καθαριστικα?????
Εχω απελπιστει...τα οικονομικα ειναι πολυ χαλια..
Απο που να κανουμε οικονομια?Κοψαμε το Νοβα και γλιτωσαμε 60 ευρω...Τι αλλο να κοψω????
ΑΧΧΧΧΧ...μολις χτες εδωσα 550 ευρω στην τραπεζα....Δεν βγαινουμε....σκεφτομαι μεχρι και να πουλησω το αμαξι μου σοβαρα το σκεφτομαι..
Πως εχουμε γινει ετσι???Που θα τα βρουμε αυριο που θα παει το παιδι φροντιστηριο , γυμναστικη οτιδηποτε????

Ευάκι
03-03-10, 11:42
Ποσα λεφτα θελετε περιπου τον μηνα για να φατε?ΟΧΙ αγορες ρουχα καλυντικα δωρα κτλ....καθαρα για σουπερ μαρκετ....
Γιατι εμεις ειμαστε2 μεγαλοι στο σπιτι και ο μικρος και δεν με φτανουν τα χρηματα ποτε....
Οταν παω για ψωνια ας πουμε της εβδομαδας το ποσο κυμαινετε στα 200 ευρω...δηλαδη 800 το μηνα για φαι και χαρτικα και καθαριστικα?????
Απο που να κανουμε οικονομια?Κοψαμε το Νοβα και γλιτωσαμε 60 ευρω...Τι αλλο να κοψω????
ΑΧΧΧΧΧ...μολις χτες εδωσα 550 ευρω στην τραπεζα....Δεν βγαινουμε....σκεφτομαι μεχρι και να πουλησω το αμαξι μου σοβαρα το σκεφτομαι..
Πως εχουμε γινει ετσι???Που θα τα βρουμε αυριο που θα παει το παιδι φροντιστηριο , γυμναστικη οτιδηποτε????
Και άντε αν έχουμε δουλειά κουτσά στραβά κάτι θα γίνει. Αν είμαστε άνεργοι (που προς τα εκεί οδεύω) τι γίνεται;

JENIA
03-03-10, 11:43

βρε καλη μου τι αγορζεις εμεις ημαστε μια 7 οικογενεια και στο σουπερ. χαλαμε 700 ευρω το μηνα 2μικρα παιδια και 5 ενηλικες . για βαστα λιγο .

kalamaraki
03-03-10, 11:47

Βρε Κασπεράκι....δινεις τη βδομάδα 200ευρω σε σουπερ? και εννοω και χασάπη και ψωμια...? Πολλα δεν ειναι?
Εγω δινω το διμηνο 90ευρώ σε χασάπη, και στο σουπερ 80 ευρώ χωρις τις πάνες της μικρης!

JENIA
03-03-10, 11:53
εγω μεσα στα 700 ευρω εχω και μαναβικη και χασαπη . θεωρω οτι πρεπει να κανει ενα ελενχο στο τι περνεις απο το σουπερ γιατι αν χαλας 267 ευρω το μηνα για καθε ατομο ειναι φρικη . να μου ελεγες 350-400 θα το δεχομουνα και παλι πολλα ειναι για 3 ατομα μεσα στο μηνα .

Christie
03-03-10, 12:05
Κι εμεις δε δινουμε για σουπερ μαρκετ πανω απο 60-70 ευρω την εβδομαδα, αντε πες 100 για τιποτα εκτακτο.... ΚΙ εγω τα 200 τα βρισκω πολλα παντως..

Εχω παρατηρησει βεβαια πως αν παω χωρις αυστηρη λιστα ολο και κατι παραπανω θα πεταξω μεσα στο καλαθι και ο λογαριασμος ανεβαινει ευκολα... Η πιο καλη λυση ειναι να κανεις λιστα με αυτα που πραγματικα χρειαζεσαι και τη δεδομενη στιγμη να αγοραζεις μονο αυτα, ετσι θα αποφυγεις καπως τις ασκοπες αγορες...

anti1980
03-03-10, 12:09
Εμείς ξοδεύουμε γύρω στα 300 ευρώ το μήνα για σουπερ, χασάπη, μανάβη. Αλλά μια φορά την εβδομάδα τρώμε έξω(συνήθως Σάββατο) και μια φορά την εβδομάδα στους γονείς μου (συνήθως Κυριακή).

Δεν παίρνω όμως ποτέ περιττά πράγματα...

casperαki
03-03-10, 12:11
Κοριτσαρες
Δεν δινω 200 ευρω γιατι δεν εχω τοσα καθε βδομαδα...Εννοω οτι χρειαζομαι για να γεμισω το ψυγειο και την καταψυξη τοσα χρηματα?δεν ειναι πολλα....Το ποσο πο ξοδευω???δειτε...και πειτε μου ...

Περνω τον μηνα 5 παμπερς----5Χ20Ε=100
Γαλα τον μηνα ΝΟΒΑΛΑΚ ΙΤ 5Χ16Ε=80
Μωρομαντηλα 2Χ3Ε= 6
Κοτοπουλο για μωρο και ψαρι =σχεδον 50
Παιδιατρος χωρις εμβολιο 70
εμβολιο 40-70
Κοστος μηνα ΜΟΝΟ για μπεμπη ---350 ευρω.
χωρις να υπολογισω τυχον ρουχα η κανενα παιχνιδι.

Μετα 550 τραπεζα.
60 τηλεφωνο ιντερνετ

ΤΣΙΓΑΡΑ .....τρομερα λεφτα....που δεν το καταλαβαινεις γιατι τα δινεις 3 ευρω και δεν φαινονται...6 ευρω την ημερα ΕΠΙ 7 μερες = 42 ευρω / βδομ.= 168 μηνα για τσιγαρα 2 ατομα και παραπανω γιατι ο αντρας μου καπνιζει περισσοτερο....

Σουμα με τα βασικα εξοδα τον μηνα ΧΩΡΙΣ το φαγητο...1130 ευρω...
Βενζινη για το αμαξι μου θελω 20 ευρω την εβδομαδα---περιοριζω τις μετακινησεις αντε να το κανω 10 ευρω...= 40 τον μηνα...και θελει ο αντρας μου για την μηχανη του που αυτη χρησιμοποιει 50 το μηνα συνολο βενζινης 90 ΕΥΡΩ.
ΣΟυμα παλι 1220 ευρω....
Δεη δεν το συζηταμε καθολου....δεν το υπολογιζω ερχεται και καθε 2 μηνο...Το αφησα απληρωτο και ηταν 360 ευρω.Ακομα απληρωτο ειναι....Θα πληρωθει με το δωρο του πασχα..
Οποτε με εναν μισθο 1300-1400 ευρω μας μενουν 80 με 180 ευρω για να φαμε εναν μηνα να τρωει και η σκυλα μας και κρεωπολειο και λαικη????
Σας κουρασα συγγνωμη αλλα που αλλου να το πω?εχω απελπιστει....
Θελω να παρω μια ενυδατικη και δεν τα δινω....ελεος/..
Πριν 2 χρονια ειχα αρκετη ανεση....
Πως θα τα βγαλουμε????

fragola
03-03-10, 12:12
Εμείς με ένα παιδί δίνουμε 400 ευρώ το μήνα στο σούπερ μάρκετ, αλλά από κει ψωνίζω πια μαναβική και κρεοπωλείο, οπότε είναι όλα μαζί. Βέβαια, πάνες δεν έχουμε τώρα. Όμως, αν κάνω γενέθλια της μικρής μου ή κάποια γιορτή, το ποσό αυξάνεται... Γενικά, χαρτικά, απορρυπαντικά, ζυμαρικά, κλπ δεν παίρνω επώνυμα αλλά τη μάρκα του σουπερμάρκετ.

JENIA
03-03-10, 12:12
και εγω με λιστα δουλευω γιαιτι αμα παω χωρις αυτη το σιγουρο ειναι οτι θα παρω και πραγματα που δεν θα χριαζομαι.και δεν θελει πολυ ο λογαριασμος να παει δεν ξερω και εγω .

fragola
03-03-10, 12:14
Φαντάζομαι πάντως ότι με ένα μισθό είναι δύσκολα ούτως ή άλλως...

casperαki
03-03-10, 12:16
και ασε τρως φακες κοτοπουλο λεμονατο μπιφτεκι μακαρονια ....θες να κανεις ενα ωραιο φαγητο ενα γλυκο..και ειναι πολλα τα λεφτα...
Παραδεγμα θελω να φτιαξω ενα γλυκο πηγα πηρα τα υλικα 17 ευρω.
Την επομενη να φτιαξω μια συνταγη καινουργια ενα 20αρικο...δεξια αριστερα φευγουν...
Δεν παω να δουλεψω ακομα εχω ενα θεμα με το πιος θα κραταει τον μπεμπη....περιμενω να παει νηπιο...αλλα βλεπω δεν με περνει...
Ρουχα???δεν το συζηταω καν.....Εχω να παρω κατι απο τοτε που ημουν εγκυος και αυτο γιατι δεν μου κανανε τα ρουχα...
Αν εχω ενα 50αρικο το φυλαω σε περιπτωση που ξεμεινουμε τελος του μηνα....
εχει καταντησει πολυ εκνευριστικο και με στεναχωριε αφανταστα.

JENIA
03-03-10, 12:21
Κοριτσαρες
Δεν δινω 200 ευρω γιατι δεν εχω τοσα καθε βδομαδα...Εννοω οτι χρειαζομαι για να γεμισω το ψυγειο και την καταψυξη τοσα χρηματα?δεν ειναι πολλα....Το ποσο πο ξοδευω???δειτε...και πειτε μου ...

Περνω τον μηνα 5 παμπερς----5Χ20Ε=100
Γαλα τον μηνα ΝΟΒΑΛΑΚ ΙΤ 5Χ16Ε=80
Μωρομαντηλα 2Χ3Ε= 6
Κοτοπουλο για μωρο και ψαρι =σχεδον 50
εμβολιο 40-70
Κοστος μηνα ΜΟΝΟ για μπεμπη ---350 ευρω.
χωρις να υπολογισω τυχον ρουχα η κανενα παιχνιδι.

Μετα 550 τραπεζα.
60 τηλεφωνο ιντερνετ

ΤΣΙΓΑΡΑ .....τρομερα λεφτα....που δεν το καταλαβαινεις γιατι τα δινεις 3 ευρω και δεν φαινονται...6 ευρω την ημερα ΕΠΙ 7 μερες = 42 ευρω / βδομ.= 168 μηνα για τσιγαρα 2 ατομα και παραπανω γιατι ο αντρας μου καπνιζει περισσοτερο....

Σουμα με τα βασικα εξοδα τον μηνα ΧΩΡΙΣ το φαγητο...1130 ευρω...
Βενζινη για το αμαξι μου θελω 20 ευρω την εβδομαδα---περιοριζω τις μετακινησεις αντε να το κανω 10 ευρω...= 40 τον μηνα...και θελει ο αντρας μου για την μηχανη του που αυτη χρησιμοποιει 50 το μηνα συνολο βενζινης 90 ΕΥΡΩ.
ΣΟυμα παλι 1220 ευρω....
Δεη δεν το συζηταμε καθολου....δεν το υπολογιζω ερχεται και καθε 2 μηνο...Το αφησα απληρωτο και ηταν 360 ευρω.Ακομα απληρωτο ειναι....Θα πληρωθει με το δωρο του πασχα..
Οποτε με εναν μισθο 1300-1400 ευρω μας μενουν 80 με 180 ευρω για να φαμε εναν μηνα να τρωει και η σκυλα μας και κρεωπολειο και λαικη????
Σας κουρασα συγγνωμη αλλα που αλλου να το πω?εχω απελπιστει....
Θελω να παρω μια ενυδατικη και δεν τα δινω....ελεος/..
Πριν 2 χρονια ειχα αρκετη ανεση....
Πως θα τα βγαλουμε????

για μισο λεπτο τωρα το θεμα το πας αλλιος πριν οπως το εγραψες εβγενε το νοημα οτι 800 χαλας για σουπερ τωρα παει αλλιως . βαζεις μεσα ολο το πακετο των εξοδων σουπε+βεζινη+δεη+τηλ+παιδιατρος+τσιγαρα κλπ ε! τωρα ναι θα σου πω πως το ποσο αυτο αγκιζει την πραγματικοτητα. ;-)

Ευάκι
03-03-10, 12:36
Αυτό που με στενοχωρεί περισσότερο εμένα είναι πως θα αναγκαστώ να στείλω από Σεπτέμβριο την μικρή μου σε δημοτικό παιδικό σταθμό και να την σταματήσω από τον ιδιωτικό που την στέλνω τώρα και που είμαι πολύ ευχαριστημένη. :sad:

JENIA
03-03-10, 12:44
γενικα κοβω απο εδω , κοβω απο εκει για να μπορω να τα βγαζω περα .
ευτηχος που εχω εγω εναν καλο μισθο γιατι ο αντρας μου ειναι ελευθ.επαγκελματιας και αυτες οι δουλες ειναι χ.,.ε μεσα τον ενα μηνα μπορει να βγαλει 2000 ε και να πληρωθει μετα απο κανα δυμηνο παλι. α! και εχουμε και δικο μας σπιτι.

kalamaraki
03-03-10, 12:58
...

εμβολιο 40-70

Συγνώμη για την αδιακρισία μου....
αλλα γιατι πληρωνεις για τα εμβόλια?
Αφου ειναι δωρεάν ή με μικρη συμμετοχη απο τα ταμεια....
Εγω πάντως απο τον 12ο μηνα της μικρης σταμάτησα να την πηγαινω καθε μηνα στον παιδιατρο (50ευρώ η επισκεψη) και απο τον Ιουλιο που χρονισε την εχω παει δυο φορες... Αφου ειναι καλα και αναπτυσσεται δεν εχω λογο, την παω στου ταμειου αν θελω κατι απλο χωρις να χρεωθω!

Επισης μπορεις να αλλάξεις συνδεση σταθερου και να πληρώνεις καθε μηνα μονο 40ευρώ πχ Φορθνετ για αστικα και υπεραστικα και ιντερνετ, θα μου πεις ειναι μονο ενα 20αρικο αλλα κατι ειναι και αυτο!

Σοφία Τ.
03-03-10, 13:45
Casperaki μπορεις να κυνηγας τις προσφορες στις πανες και τα χαρτικα (πχ -20% στο Carrefour), να παιρνεις χαρτικα της επωνυμιας του Σουπερ Μαρκετ που ψωνιζεις, πανες lidl (10 ευρω το πακετο η μεγαλη συσκευσια-αν το μωρο σου δεν παρουσιαζει ερεθισμους, δεν καταλαβαινω γιατι να παιρνεις τα επωνυμα) και μωρομαντηλα επισης μη γνωστης μαρκας (ολοι τα ιδια σκ...α βαζουν μεσα).Να τρως κρεας 2 φορες τη βδομαδα,να κοψεις το delivery,να ψωνιζεις τα ρουχα της επομενης σεζον για το παιδια στις εκπτωσεις παιρνοντας τα κανα 2 νουμερα μεγαλυτερα,να βρεις στοκαδικα με επωνυμες φιρμες που εχουν καλες τιμες ολο το χρονο,να μην χρησιμοποιεις τοσο το αυτοκινητο αλλα να παιρνεις το λεωφορειο ή αν δυνασαι με τα ποδια (για ταξι ουτε λογος),να βαζεις μια φιλη σου να σου βαφει τα μαλλια,να κανεις παντα λιστα στο σμ,να κανεις συγκριση τιμων αναμεσα στις επωνυμες μαρκες γιατι παρουσιαζουν μεγαλες αποκλισεις και να προτιμας την πιο οικονομικη (οπου αυτο ειναι δυνατον), να κοψεις το καπνισμα, να πηγαινεις στη λαϊκη για φρουτα και λαχανικα,να πηγαινεις στον παιδιατρο του ασφαλιστικου σου ταμειου οταν προκειται για επισκεψη ρουτινας,να βολευτεις με ρουχα καθημερινα για εσενα απο μια φιλη σου κανοντας ανταλλαγη των παλιων σας ρουχων που δεν φορατε πια και πολλα αλλα...

Ειναι τοσα πολλα αυτα που μπορεις να κανεις...Εμεις την βγαζουμε 2 ενηλικες,ενα νηπιο και ενα μωρο με 1620 ευρω το μηνα και ενοικιο 350 ευρω και παντα τρωμε στο σπιτι μας γιατι οι οικογενειες μας ειναι 500 χλμ μακρυα...Και μερικους (καλους) μηνες μπορω και να βαλω και 50 ευρω στην ακρη.Και τα καταφερνω κανοντας ολα αυτα που σου γραφω και αλλα τοσα ακομη...Στην αρχη ενιωσα να πιεζομαι αλλα τωρα το συνηθισα...Μαλιστα οταν με το καλο παω να δουλεψω και εχουμε αλλα 1000 ευρω στο σπιτι, θα μου φαινεται εξωπραγματικο, θα αισθανομαι πλουσια...Ολα αυτα βεβαια ισχυουν οσο τα παιδια ειναι μικρα και εχουν λιγες αναγκες...Το μελλον θα ειναι εντελως διαφορετικο...

casperαki
03-03-10, 14:00
Τα εμβολια τα αγοραζω με το σκεπτικο οτι περνω τα χρηματα πισω απο το ΙΚΑ αλλα τωρα εληξε το βιβλιαριο μου και μεχρι να παρει αποφαση ο αντρας μου να βαλει το παιδι στο δικο του θα πληρωνω.
Δεν θελω να φανω καπως η δηθεν αλλα φοβαμαι να παω σε παιδιατρο ΙΚΑ ναι ξερω ειναι σχεδον τζαμπα αλλα δεν εχω εμπιστοσυνη.
Ο παιδιατρος μου με βοηθησε παρα πολυ με το παιδι και το βαρος του και μας προσεχει πολυ.ΤΟυ εχω τυφλη εμπιστοσυνη.Δεν με αγχωνει αλλα τα καταφερνει αυτο οχι με αδιαφορια αλλα με την γενικοτερη σταση κ φιλοσοφια του που ταιριαζει πολυ με εμενα.
Δεν θελω να τον αλλαξω και να παω στο ΙΚΑ...Μονο οτροπος που κραταει το παιδι και του δινει κ φιλακι καθε φορα στο κεφαλι....τον προσεχει παρα πολυ.
Στο ικα εχω την εντυπωση οτι τα παιδακια τα βλεπουν ιδια . Δηλση δεν υπαρχει το προσωπικο ...η προσωπικη επαφη...σαν να κανουν απλα την δουλεια τους....Ισως εχω αδικο αλλα οι εμπιειριες μου με γιατρους ικα ειναι ΟΛΕΣ δυσαρεστες

Τωρα για τα υπολοιπα....τι να πω????κοιταω ηδη για αλλη εταιρια τηλεφωνου εστω 20 ευρω να γλιτωσω καλα ειναι.
Φαγητα σταματησα να φτιαχνω τις συνταγες που βρισκω και αρκουμε σε απλα και κλασσικα.
Πεθερα μαγειρευει χαλια...δεν παιζει να τρωμε απο εκει...εγω δηλαδη.
Εχω φτασει στο σημειο που λεω να μην κανω παστιτσιο αλλα να κανω μακαρονια με σαλτσα κια να κρατησω τον κιμα για μπιφτεκια....Νιωθω πολυ ασχημα....κουραστηκα με την κατασταση....
Αυτα της τραπεζας μας πεθαινουν.....
Κοιταω για προσφορες μερικες φορες βρισκω εχω ζητησει απο εταιριες να μου στελνουν κουπονια και οταν υπαρχουν αυτες οι προσφορες περνω.
Τα πραγματα παραμενουν δυσκολα.

kalamaraki
03-03-10, 14:07
Τα εμβολια τα αγοραζω με το σκεπτικο οτι περνω τα χρηματα πισω απο το ΙΚΑ αλλα τωρα εληξε το βιβλιαριο μου και μεχρι να παρει αποφαση ο αντρας μου να βαλει το παιδι στο δικο του θα πληρωνω.
Δεν θελω να φανω καπως η δηθεν αλλα φοβαμαι να παω σε παιδιατρο ΙΚΑ ναι ξερω ειναι σχεδον τζαμπα αλλα δεν εχω εμπιστοσυνη.
Ο παιδιατρος μου με βοηθησε παρα πολυ με το παιδι και το βαρος του και μας προσεχει πολυ.ΤΟυ εχω τυφλη εμπιστοσυνη.Δεν με αγχωνει αλλα τα καταφερνει αυτο οχι με αδιαφορια αλλα με την γενικοτερη σταση κ φιλοσοφια του που ταιριαζει πολυ με εμενα.
Δεν θελω να τον αλλαξω και να παω στο ΙΚΑ...Μονο οτροπος που κραταει το παιδι και του δινει κ φιλακι καθε φορα στο κεφαλι....τον προσεχει παρα πολυ.
Στο ικα εχω την εντυπωση οτι τα παιδακια τα βλεπουν ιδια . Δηλση δεν υπαρχει το προσωπικο ...η προσωπικη επαφη...σαν να κανουν απλα την δουλεια τους....Ισως εχω αδικο αλλα οι εμπιειριες μου με γιατρους ικα ειναι ΟΛΕΣ δυσαρεστες.

Casperaki μην μου θυμώσεις αλλα εισαι λαθος...
Τι εννοω...
Στο ΙΚΑ θα το πηγαινεις μονο για τα εμβολια και τιποτα αλλο...
Τον δικο σας το γιατρο να τον σταματησεις οταν κλεισετε χρονο και να πηγαινεις μονο στα εκτακτα....γιατι και τα 80ευρώ του πολλα ειναι...
Για ενα ελεγχο ρουτινας ,υψος και κιλα δεν βρισκω πραγματικα το λογο γιατι να χρεωθω 80 ή 50ευρω....
Αλλωστε το εμβολιο ειναι εμβολιο...και δεν μας ενδιαφέρει να αναπτυξουν σχέσεις με το παιδι μας...την δουλεια τους θελουμε να κανουν σωστα απλα! ειναι κριμα να τα πληρωνεις...υπαρχουν αργοτερα αλλα εμβολια που κανουν και 200ευρω...θα τα πληρώσεις...?

kalamaraki
03-03-10, 14:11
Casperaki μπορεις να κυνηγας τις προσφορες στις πανες και τα χαρτικα (πχ -20% στο Carrefour), να παιρνεις χαρτικα της επωνυμιας του Σουπερ Μαρκετ που ψωνιζεις, πανες lidl (10 ευρω το πακετο η μεγαλη συσκευσια-αν το μωρο σου δεν παρουσιαζει ερεθισμους, δεν καταλαβαινω γιατι να παιρνεις τα επωνυμα) και μωρομαντηλα επισης μη γνωστης μαρκας (ολοι τα ιδια σκ...α βαζουν μεσα).Να τρως κρεας 2 φορες τη βδομαδα,να κοψεις το delivery,να ψωνιζεις τα ρουχα της επομενης σεζον για το παιδια στις εκπτωσεις παιρνοντας τα κανα 2 νουμερα μεγαλυτερα,να βρεις στοκαδικα με επωνυμες φιρμες που εχουν καλες τιμες ολο το χρονο,να μην χρησιμοποιεις τοσο το αυτοκινητο αλλα να παιρνεις το λεωφορειο ή αν δυνασαι με τα ποδια (για ταξι ουτε λογος),να βαζεις μια φιλη σου να σου βαφει τα μαλλια,να κανεις παντα λιστα στο σμ,να κανεις συγκριση τιμων αναμεσα στις επωνυμες μαρκες γιατι παρουσιαζουν μεγαλες αποκλισεις και να προτιμας την πιο οικονομικη (οπου αυτο ειναι δυνατον), να κοψεις το καπνισμα, να πηγαινεις στη λαϊκη για φρουτα και λαχανικα,να πηγαινεις στον παιδιατρο του ασφαλιστικου σου ταμειου οταν προκειται για επισκεψη ρουτινας,να βολευτεις με ρουχα καθημερινα για εσενα απο μια φιλη σου κανοντας ανταλλαγη των παλιων σας ρουχων που δεν φορατε πια και πολλα αλλα...

.

Ακριβως τα ιδια κάνουμε...! Συν οτι εβαλα οικονομικες λαμπες σε οοοοολο το σπιτι και στα μπαλκονια, εχει τις νεας τεχνολογιας που εχουν ζεστο φως και οχι το νοσοκομειακο το κιτρινο και αναβουν κατευθειαν Και οντως τρωμε κοκκινο κρεας μονο δυο φορες τη βδομαδα...!

Portishead
03-03-10, 14:17

Επιτελους το ειπε καποια.
Ολα παλευονται....αυτο το Super Market μας γονατιζει.
Και να μασταν και τίποτα θρεφταρια που τρωνε τον αμπακα ?
Αν γλυτωναμε το σουπερ μαρκετ θα ειμασταν πλουσιοι !!!
:D:D:D:D

anti1980
03-03-10, 14:19
Στο ικα εχω την εντυπωση οτι τα παιδακια τα βλεπουν ιδια . Δηλση δεν υπαρχει το προσωπικο ...η προσωπικη επαφη...σαν να κανουν απλα την δουλεια τους....Ισως εχω αδικο αλλα οι εμπιειριες μου με γιατρους ικα ειναι ΟΛΕΣ δυσαρεστες

Δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτά που λες για το ΙΚΑ. Για να μη σου πω ότι λίγα λες…

Εμείς όταν μείναμε από παιδίατρο επειδή βγήκε στη σύνταξη, αποφασίσαμε να πάμε μια βόλτα από το ΙΚΑ, να γνωρίσουμε τους παιδιάτρους και να πηγαίνουμε εκεί. Τι το ήθελα??? Πήγα σε 2. Και οι 2 με μάλωσαν που δεν έδινα εμπλουτισμένο γάλα στο μωρό και που δεν τις είχα κάνει κάποια εμβόλια τα οποία εγώ δε θεωρούσα αναγκαία για την ηλικία της. (εννοείται πως είχαμε κάνει τα απαραίτητα). Και ήθελαν να πάω στο κατοίκων ιατρείο τους, να πληρώσω την επίσκεψη και να μου κάνουν το εμβόλιο.(το οποίο θα μου το γράφαμε και δε θα το πλήρωνα). Όσο για τη μέριμνα του παιδιού, πρέπει να πάρεις ένα μήνα πριν τηλέφωνο και μόνο στις 7:30 το πρωί. και εγώ σας ρωτώ… ξέρω εγώ αν σε ένα μήνα είναι καλά το παιδί μου για να το πάω για εμβόλιο???? :confused::confused::confused:

Χαμένος χρόνος το ΙΚΑ…

Α! ξέχασα να αναφέρω, ότι όταν πήγα στο ΙΚΑ, την πρώτη φορά η γιατρός ούτε που το εξέτασε. (είχε το μυαλό στα εμπλουτισμένα γάλατα) και η δεύτερη, το βρήκε ελαφρώς άρρωστο (ενώ ήταν υγιέστατο)και μου είπε να το ξαναπάω αν το δω να χειροτερεύει, για να μας δώσει αντιβίωση.:shock::shock::shock::shock::shock:

casperαki
03-03-10, 14:21
Casperaki μην μου θυμώσεις αλλα εισαι λαθος...
Τι εννοω...
Στο ΙΚΑ θα το πηγαινεις μονο για τα εμβολια και τιποτα αλλο...
Τον δικο σας το γιατρο να τον σταματησεις οταν κλεισετε χρονο και να πηγαινεις μονο στα εκτακτα....γιατι και τα 80ευρώ του πολλα ειναι...
Για ενα ελεγχο ρουτινας ,υψος και κιλα δεν βρισκω πραγματικα το λογο γιατι να χρεωθω 80 ή 50ευρω....
Αλλωστε το εμβολιο ειναι εμβολιο...και δεν μας ενδιαφέρει να αναπτυξουν σχέσεις με το παιδι μας...την δουλεια τους θελουμε να κανουν σωστα απλα! ειναι κριμα να τα πληρωνεις...υπαρχουν αργοτερα αλλα εμβολια που κανουν και 200ευρω...θα τα πληρώσεις...?

Καλαμαρακι μου!Γιατι να σου θυμωσω?!
Νομιζω απο την φιλη μου που προτοπηγαινε τον γιο της οτι στον χρονο πανω το παιδι αραιωνει τις επισκεψεις.Νομιζω μονο τον πρωτο χρονο ειναι καθε μηνα....Τωρα για να κανει το παιδι το εμβολιο στο ικα φοβαμαι.....εσυ τα πας χαλαρα?δεν εχει ενα αγχος?υπερβαλλω μαλλον...αλλα ////σκεφτομαι οτι θα κανω οικονομια στο Παιδι????
Και η μαμα μου λεει να πηγαινω στο ΙΚΑ.
Να σε ρωτησω κατι.Αν ομως δεν πηγαινω στα ραντεβου μου αν χτυπα ξυλο κατι εχει ο γιατρος δεν θα το προλαβει....Τα ακροαστικα παραδειγμα...φοβαμαι πολυ....

DALIA
03-03-10, 14:22
παιδιά να ρωτήσω κάτι ?
πως είναι δυνατόν το σούπερ να σας βγαίνει στάνταρ ποσό το μήνα ??

εμένα ποτέ δεν είναι το ίδιο..

DALIA
03-03-10, 14:28
casperaki τα κορίτσια σου λένε να πηγαίνεις μόνο για τα εμβόλια...

Portishead
03-03-10, 14:29
παιδιά να ρωτήσω κάτι ?
πως είναι δυνατόν το σούπερ να σας βγαίνει στάνταρ ποσό το μήνα ??

εμένα ποτέ δεν είναι το ίδιο..

Εμας βασικα ειναι σχεδον το ιδιο.
Απλα παμε μια καλη στην αρχη του μηνα (καμια 160αρα και βαλε)

και 2-3 περιστασιακες μεχρι το τελος.

Αυτα τα καθημερινα ομως (2-3 πραγματακια) ειναι που εκτοξευουν το συνολο.

Να φανταστεις οτι εχω καταγραψει εξοδα (ναι , κανονικο βιβλιο εσοδων-εξοδων) για 1 χρονο.
Σχεδον τιποτα δεν ειναι περιττο και σχεδον τιποτα δεν μπορεις να κοψεις.

Το 2010 το βλεπω πολυ σκουρο....μα πολυ.

kalamaraki
03-03-10, 14:34
Νομιζω απο την φιλη μου που προτοπηγαινε τον γιο της οτι στον χρονο πανω το παιδι αραιωνει τις επισκεψεις.Νομιζω μονο τον πρωτο χρονο ειναι καθε μηνα....Τωρα για να κανει το παιδι το εμβολιο στο ικα φοβαμαι.....εσυ τα πας χαλαρα?δεν εχει ενα αγχος?υπερβαλλω μαλλον...αλλα ////σκεφτομαι οτι θα κανω οικονομια στο Παιδι????
Να σε ρωτησω κατι.Αν ομως δεν πηγαινω στα ραντεβου μου αν χτυπα ξυλο κατι εχει ο γιατρος δεν θα το προλαβει....Τα ακροαστικα παραδειγμα...φοβαμαι πολυ....

Βρε Κασπεράκι μου!
Εγω την εχω στο Τεβε του άντρα μου πρωτον αλλα και εκει τα ιδια χάλια ειναι μη φανταστεις καλυτερα τις ιδιες μπουρδες σου λενε , εσυ θα κανεις οτι πιστευεις καλυτερο για το παιδι σου!
Οσον αφορα τα εμβολια....αφου βλεπω οτι μπροστα μου βγάζει καινουργια συριγγα και του δινω εγω το εμβολιο που μου εχει γραψει και εχω ηδη αγοράσει δωρεαν η με ελάχιστη εισφορα, της το κανει και δεν τον ρωτω τιποτα αλλο παρα μονο για τα εμβολια. Δεν με αφορα αυτος ο γιατρος τον εχω μονο για τη εξέταση ρουτινα, τον αλλο τον εχω πια για τα σοβαρα
Πχ πριν απο λιγες μερες επεσε η μικρη και χτυπησε εσκισε τη μυτη της, τον πηρα τηλεφωνο, σιγα μην πηγαινα στο νοσοκομειο να περιμενω με τις ωρες ήταν ηδη 9 το βραδυ....και εφημερευε το Ιπποκράτειο...δράμα η κατάσταση ε λεω θα την παω στη κλινικη που γεννησα αλλα μου ειπε ελα απο εδω να την δω και βλεπουμε...Ε πηγα της εκανε ενα ράμμα και μας πηρε 50ευρω...τεσπα να το καταπιω...παιδι μου ειναι οπως λες!
Στο ικα πάντως αν το μωρο σου δεν αισθάνεται καλα πας και στηνεσαι εξω απο το ιατρειο ενημερωνοντας τον διεθυντη οτι ειναι αρρωστο και δεν εχεις ραντεβου και θα σε δεχτει προς το τελος των ραντεβου του θελει δεν θελει και αν ειναι και επειγον θα κοψει την ουρα μετα απο συσταση του διευθυντη.
Εγω ετσι εχω κανει απειρες φορες με μενα που ειμαι στο ΙΚΑ και δεν ειχα κλεισει ραντεβου!
Γιατι ειλικρινα ειναι μεγάλη αμαρτια για μια εξεταση ρουτινας να πληρώνουμε 50-80ευρω...
Τι εννοω....εννοειτε οτι στα σοβαρα και επειγοντα παμε στον ιδιωτικο...αλλιως κλαφτα χαράλαμπε με τους άλλους των ταμειων!

ultraviolet
03-03-10, 14:47
εμεις μεχρι τωρα γραφαμε τα εμβολια στο ικα,τα παιρνουμε δωρεαν απο το φαρμακειο και μας τα κανει η δικια μας η παιδιατρος με 40ε επισκεψη. και τι καταλαβα? 2φορες τη χρειαστηκα και δεν τη βρηκα και δεν μας πληροφορησε καλα σε ενα θεμα υγειας του μωρου και τωρα τρεχουμε. εχουμε ενα εμβολιο ακομη δεν θα ξαναπατησω. α! δεν κανει κι επισκεψεις κατ'οικον για ωρα αναγκης. απο εδω και περα ικα. θα ψαξω ενα καλο παιδιατρο στο ικα της γειτονιας μου που να ρχεται και στο σπιτι οταν τον χρειαστω. και στο κατω κατω το ΙΚΑτο χρυσοπληρωνουμε.και δεν το χρησιμοποιουμε..

οσο για τα ψωνια τα εχουμε δοκιμασει ολα να δουμε τιμες. καταληξαμε σε καρφουρ 1μηνιαως και γαλαξια που ειναι κοντα στο σπιτι για τα καθημερινα. κρεοπωλειο 1 φορα το μηνα γυρω στα 30ε.(να σημειωσω οτι ο αντρας μου οταν ειναι πρωινος τρωει στη δουλεια του οποτε αυτο μας κανει πολυ οικονομια μια που μαγειρευω 1μιση μεριδουλα για μενα και τον πιτσιρικο) το καλοκαιρι παμε και lild, γιατι μας αρεσουν οι μπυρες του.
λαικη αν παω ξεφευγω γιατι ειναι ολα φρεσκα και μπορει να παρω και 4 διαφορετικα φρουτα που δεν τρωμε μονο και μονο επειδη τα λιμπιστηκα.
πανες παιρνουμε οταν εχουν εκπτωσεις 2-3 συσκευασιες, και περιμενω πως και πως να καθαρισουμε,για να φυγει και αυτος ο βραχνας. μωρομαντηλα τα babycare που τα θεωρω τα καλυτερα και εχουν παντα εκπτωση.
οσο για το ρευμα, νομιζω καιμε φυσιολογικα. προτιμω να αναβω το κλιματιστικο για θερμανση παρα τα καλοριφερ γιατι και συμφερει περισσοτερο και τα συστηματα ωρομετρησης στις πολυκατοικιες ειναι σκετη απατη. βεβαια εχουμε μποιλερ που νομιζω οτι μειωνει αρκετα.

mom
03-03-10, 15:23
Καλά, θα πέσει πολύυυυυυυ πείνα απο εδώ και στο εξής....:lol::lol::lol:

Κι εμείς μια απο τα ίδια στο super market. Πηγαίνεις για 2 πραγματάκια και να το 20ευρω....έλεος πια.
Και δεν σας κρύβω, ότι επειδή διακοπές έχουμε κόψει, βραδυνές εξόδους έχουμε κόψει, δώρα μεταξύ μας -εννοείται- έχουμε κόψει, κινηματογράφο έχουμε κόψει, ρούχα έχουμε κόψει, καλλυντικά έχουμε κόψει κλπ κλπ, η μόνη απόλαυση που μας μένει, είναι το φαγητό. Σε λίγο θα το κόψουμε κι αυτό απ'ότι βλέπω. Θα μάθουμε να ζούμε με αέρα.:p
Ε, μαααα, να θέλω να φτιάξω μια μους σοκολάτας και να σκέφτομαι ότι θα ξοδέψω πολλά για τις κουβερτούρες και την κρέμα γάλακτος και τελικά να καταλήγω να τρώω λίγη μερέντα με το κουτάλι? :cool::p:lol::lol:
Που είναι εκείνες οι καλές εποχές, που τρώγαμε κάθε βδομάδα τσουρέκι και προφιτερόλ απο τον Τερκενλή?:confused: :-(

Καλά είναι, να κυνηγάς τις προσφορές ή να τσεκάρεις που έχει π.χ. φθηνά μακαρόνια, που έχει φθηνή φέτα, που έχει φθηνά απορρυπαντικά και να πηγαίνεις να τα ψωνίζεις απο διαφορετικά μέρη. Αυτό βέβαια, εκτός απο χρονοβόρο είναι και κουραστικό και αν τα άλλα σούπερ είναι μακριά, ξοδεύεις και βενζίνη, οπότε δεν ξέρω αν συμφέρει τελικά.Εκτός κι αν κάνεις μαζικές αγορές.

Για το ΙΚΑ ήθελα να γράψω....
Όπως σου είπαν και παραπάνω casperaki κι εγώ το ίδιο κάνω. Δηλαδή, έχω την ιδιωτική μας παιδίατρο στην οποία θα πάω το μωρό όταν -χτύπα ξύλο- αρρωστήσει (είμαστε 16 μηνών, τέλος πια οι μηνιαίες επισκέψεις) και για εμβόλιο κλείνω ραντεβού στο Κέντρο Προστασίας Μάνας και Παιδιού της περιοχής μου και μου το κάνουν (δεν τα αγοράζω εγώ, τα έχουν αυτοί εκεί). Προσωπικά έχω πετύχει μια παιδίατρο πολύ καλή. Αν και δεν με ενδιαφέρει στο κάτω κάτω, γιατί απλά βλέπει το μωρό μήπως έχει πυρετό, το λαιμό του, τον ακροάζεται, κάνει το εμβόλιο και μου δίνει οδηγίες επ'αυτού. Τίποτε παραπάνω δεν χρειάζομαι απο αυτήν. Οπότε έτσι, γλιτώνω και την επίσκεψη και το εμβόλιο.

Portishead
03-03-10, 15:36
...και τελικά να καταλήγω να τρώω λίγη μερέντα με το κουτάλι? :cool::p:lol::lol:

Ποπο ?
Το κανουν κιαλλοι αυτο ?
:D:D:D

ultraviolet
03-03-10, 18:02
αυτο με τα γλυκα παλι που το πας? γραφω τη λιστα με τα ψωνια κι αφου την τελειωσω την ξανακοιταω, μηπως εγραψα κατι περιττο.. κι αν κανω το λαθος να μπω σε κανενα σαιτ με συνταγες, αποφευγω αυτες με τα γλυκα γιατι ξερω οτι θα ανεβει ο λογαριασμος 10-15ε αν θελησω να φιαξω κατι.. το χειροτερο ομως βρε παιδια ειναι να στερεις απο το μωρο πραγματα.. δε λεω φαγητο και αλλα βασικα. να σκεφτεσαι τα 10ε που θα δωσεις στον παιδοτοπο..

mom
03-03-10, 18:51
Ποπο ?
Το κανουν κιαλλοι αυτο ?

Ω ναι!!! :mrgreen:

melita
03-03-10, 19:49
βέβαια εάν σκεφτείς ότι για να αγοράσεις από το ζαχαροπλαστείο το γλυκό αυτό που θα φτιάξεις σπίτι θα δαπανούσες τα τριπλάσια βλέπεις ότι κάνεις οικονομία. Γιατί ένα γλυκάκι την ημέρα τον .... ψυχίατρο τον κάνει πέρα!!!!

valia21
04-03-10, 11:51
Εννοείτε ότι το μάρκετ είναι το μεγαλύτερο έξοδο κάθε οικογένειας.'Ολα τα άλλα και ανάλογα τα έσοδα του καθενός μπορούν να περικοπούν.
Εγώ πάντως κυνηγάω απελπισμένα τις προσφορές και φορτώνω την αποθήκη με πράγματα. Για παράδειγμα τώρα που έβγαλε το Lidl προσφορά το χαρτί υγείας με 3? πήρα 9 δεκάδες. Το ίδιο κάνω με το γάλα του μικρού τα αναψυκτικά κτλ.
Ψωνίζω πολλά πράγματα με την επωνυμία του μάρκετ εκτός από τα απορρυπαντικά που παίρνω επώνυμα μιας και έχω κόλλημα με συγκεκριμένα αλλά από μάρκετ που τα κάνει εισαγωγή και είναι πολύ φθηνότερα.
Συνταγές από το ίντερνετ με γλυκά και φαγητά κάνω αλλά προτιμώ αυτά που έχουν υλικά απλά και που έχω πάντα στο σπίτι. Άντε 1-2 να είναι παράξενα.
Σοκολάτες, γαριδάκια κλπ βλακείες τις έχω κόψει στο ελάχιστο αφού και κακό κάνουν στα παιδιά (και στα κιλά μου :lol: ) και μεγάλο έξοδο είναι.
Και να μην μιλήσω για παιδότοπους. Τρως 15? τη φορά για να πας τα παιδιά σου σε ένα περιβάλλον γεμάτο αρρώστιες και καπνίλα.
Ούτε στα γενέθλιά τους δεν πάω. Τα κάνω όλα σπίτι κι ας κουραστώ λίγο παραπάνω

valia21
04-03-10, 12:00
Αυτό που με στενοχωρεί περισσότερο εμένα είναι πως θα αναγκαστώ να στείλω από Σεπτέμβριο την μικρή μου σε δημοτικό παιδικό σταθμό και να την σταματήσω από τον ιδιωτικό που την στέλνω τώρα και που είμαι πολύ ευχαριστημένη. :sad:

Αυτό να μην σε στεναχωρεί καθόλου. Τουλάχιστον για τον παιδικό σταθμό που μας ενδιαφέρει και η ποιότητα του φαγητού που τρώει το παιδί θεωρώ ότι ο δημοτικός είναι καλύτερος.
Και αυτό γιατί οι εκεί υπάλληλοι λειτουργούν καλώς ή κακώς σαν δημόσιοι υπάλληλοι. Κοινώς δεν τους ενδιαφέρει να κρατήσουν χθεσινό ή χαλασμένο φαγητό για οικονομία και περισσότερο κέρδος. Το κράτος πληρώνει.
Το ίδιο ισχύει νομίζω και για όλα τα είδη πρώτης ανάγκης ενός παιδικού σταθμού. Ψωνίζουν άφοβα

mariantinos
04-03-10, 18:15
Ποπο ?
Το κανουν κιαλλοι αυτο ?

Εγώ παίρνω AΠO μαρίνοπ σόκοφρ π τις έχει πολύ φτηνά κ την BΓAZΩ έτσι.θα γίνουμε κορμαρες λέμε!

anastasia76
05-03-10, 01:35

Θα συμφωνήσω και εγω με το καλαμαράκι. Κι εγω πριν γεννησω μου φαινόταν παραξενο να παω το παιδι μου στο ΙΚΑ. Σε συζητήσεις που είχα με αλλα ζευγάρια με παιδια και μαλιστα πιο ευκαταστατα απο εμενα εμαθα οτι πηγαιναν χωρις δευτερη σκεψη τα παιδια στο ΙΚΑ για εμβολια και φυσικα οταν τα εβαλα κατω σκεφτηκα οτι θα ημουν κοροιδο το λιγοτερο να μην κανω και εγω το ιδιο. Μεχρι και η παιδιατρός μου με συμβούλεψε να κανω το ιδιο και να τα λεμε μαζι καθε μηνα για τις μετρησεις και τα υπολοιπα. Μπορώ να σου πω μάλιστα οτι το πρώτο εμβόλιο επειδη αναγκαστηκαμε να το κάνουμε πριν το 2μηνο μας το εκανε η παιδιατρος μας που απο οτι καταλαβα εχει πιο βαρύ χερι. Εκει (στο κεντρο μεριμνας) οι κοπέλες επειδη κανουν συνεχεια εμβολια δεν κλάψαμε παρα μονο σε ενα που εγινε διπλο και δεν προλαβαμε να την απασχολησουμε. Σκεψου το και αυτο.

traganoula
06-03-10, 13:12
κι όμως με λίγο μυαλό έχουμε τα όπλα!
Περιμένω το 2ο παιδάκι μου και σίγουρα έχω αγχωθεί με τις ανάγκες 2 παιδιών...όμως νομίζω πως αν το καλοσκεφτουμε έχουμε αρκετές λύσεις και προς όφελος της τσέπης μας αλλά και των ίδιων των παιδιών μας..προτείνω..
1. θηλασμός..δε χρείάζεται να τοαναλύσω περαιτέρω..και μάλιστα όσο πιο πολύ τοσο το καλύτερο για όλους(δε μιλάω και μέχρι το στρατό!!!:D)
2.επαναχρησιμοποιούμενες πλενόμενες πάνες..κι όμως..αν αγοράσετε έναν ικανοποιητικό αριθμό πχ. 30-40 μπορεί για αρχή να σας φανεί τεράστιο το ποσό αλλά για δυο παιδιά για αρχή και για ένα μετα(αφου ο ένας θα μάθει στο γιο γιο )μιλάμε για το πολύ 1 πλυντήριο την εβδομάδα! Κι αν το βάζετε τη νύχτα κερδίζετε και στη ΔΕΗ!!κι όμως..συμφέρει!!
3. ανακύκλωση παιχνιδιών...δηλαδή χωρίζουμε τα παιχνίδια στη μέση..τα μισά τα άφήνουμε να παίζουν και τα άλλα μισά τα φυλάμε στην ντουλάπα..μετά από ένα διάστημα αλλάζουμε..δηλαδή βγάζουμε αυτά που ήταν κρυμμένα και φυλάμε τα προηγουμενα..κι όμως..θα εκλπαγείτε με το πόσο θα χαρουν τα παιδιά όταν δουν τα παλιά τους παιχνίδια!
4. ανακύκλωση ρουχων..αν έχετε γνωστους ή γνωστές με παιδιά στην ηλικία των παιδιών σας μπορείτε αν έχετε την άνεση μαζί τους να ανταλάσσετε τα ρουχα τους..δεν τίθεται θέμα ντροπής..άλλωστε οι καιροί δε χωράνε τέτοιες παραξενιές!! (με τα δυο τελευταία τοπαιδί μαθαίνει να μη γίνεται ιδιαίτερα σπάταλο χωρίς λόγο..φυσικά και αγοράζουμε πράγματα αλλά όχι ασύστολα!)
Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο..ευχαρίστως να το μάθουμε όλες!!Προσωπικά θα με ενδιέφερε πολύ!!
:wink:(σόρι αλλά στον τίτλο μου ξεφυγε ορθογραφικό λάθος για το <<οικονομική κρίση!!>>)

Mafalda31
06-03-10, 18:44
Πρακτικά και εγώ τα κάνω τα περισσότερα που διάβασα και για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια ας πω κ μερικα δικά μου..
κατάψυξη σε όλα! π.χ παίρνω κρεμμύδια τα βάζω στο multi και τα βάζω σε σακουλάκια σε δόσεις στην κατάψυξη.Θέλει να μην έχει νερό μέσα λίγη προσοχή γιατι στο τσιγάρισμα πετιέται το λάδι. και χρόνο γλιτώνω και χρήμα σε πεταμένα χαλασμένα κρεμμύδια.. το ίδιο και σε μαιντανο, σέλινο, άνηθο. ακόμα και καροτάκια σε δόσεις. γλιτώνω απίστευτο χρόνο έτσι.
φυσικά όταν περισσέυει φαγητό το ίδιο, η και κάνω κιμά μπόλικο κ σε ταπεράκια στην κατάψυξη μαγειρεμένο, έτοιμο για κατανάλωση. Ακόμα μαθαίνω... μου άρεσε η ιδέα του κουμπαρά και με την ανακύκωση παιχνιδιών, φανταστικό θυμάμαι εγώ μικρή είχα πάρει το μάντεψε ποιός τουλάχιστον δυο φορές. πραγματικα τα παιδιά βαριούντε τα παιχνίδια τους αλλά αν τα κρύψουμε και τα εμφανίσουμε αργότερα σίγουρα θα ενθουσιαστούν!

elenaκι
11-03-10, 12:54
μιας και μιλάμε για οικονομία πείτε ιδέες για τα βαφτισήρια μας. Φέτος αν δε μου ζητήσει κάποια συγκεκριμενη γιατί τελευταία μου ζητάει αυτές τις χαζές που διαφημίζουν με τα παιχνίδια και ένα σκέτο κερί δίπλα και τρελαίνομαι να πετάω τα λεφτά μου σε βλακείες αλλά αφού συμφωνεί ημαμά της δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά, σκέφτομαι να φτιάξω μία λαμπάδα μόνη μου, μιας και πιάνουν τα χέρια μου βάζοντας πάνω κάποιο αγαπηένο παιχνίδι πχ winx,χιονάτη ή κάτι άλλο. Επίσης πρέπει να περιοριστούν τα έξοδα γιατί έχουμε 3 βαφτιστήρια, οκ η μία είναι 20 οπότε παίρνει κάτι συμβολικό αλλά δε γίνεται να δώσουμε 150 ευρώ σεκαθένα γιατι έχουμε πλέον και 2 παιδιά και 4 ανήψια!

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
14-03-10, 20:19
Πρακτικά και εγώ τα κάνω τα περισσότερα που διάβασα και για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια ας πω κ μερικα δικά μου..
κατάψυξη σε όλα! π.χ παίρνω κρεμμύδια τα βάζω στο multi και τα βάζω σε σακουλάκια σε δόσεις στην κατάψυξη.Θέλει να μην έχει νερό μέσα λίγη προσοχή γιατι στο τσιγάρισμα πετιέται το λάδι. και χρόνο γλιτώνω και χρήμα σε πεταμένα χαλασμένα κρεμμύδια.. το ίδιο και σε μαιντανο, σέλινο, άνηθο. ακόμα και καροτάκια σε δόσεις. γλιτώνω απίστευτο χρόνο έτσι.
φυσικά όταν περισσέυει φαγητό το ίδιο, η και κάνω κιμά μπόλικο κ σε ταπεράκια στην κατάψυξη μαγειρεμένο, έτοιμο για κατανάλωση. Ακόμα μαθαίνω... μου άρεσε η ιδέα του κουμπαρά και με την ανακύκωση παιχνιδιών, φανταστικό θυμάμαι εγώ μικρή είχα πάρει το μάντεψε ποιός τουλάχιστον δυο φορές. πραγματικα τα παιδιά βαριούντε τα παιχνίδια τους αλλά αν τα κρύψουμε και τα εμφανίσουμε αργότερα σίγουρα θα ενθουσιαστούν!

Για πες μας πως καταψύχεις τα πράσινα λαχανικά και τα καρότα γιατί κι εγώ το κάνω για μαιντανό και άνηθο και κάπου πήρε το αυτί μου πως δεν το κάνω σωστά!
Το καλοκαίρι τρίβω φρέσκιες ντομάτες και βάζω στην κατάψυξη για τις σάλτσες και τα κοκκινιστά.

Lucy
16-03-10, 12:19
μιας και μιλάμε για οικονομία πείτε ιδέες για τα βαφτισήρια μας. Φέτος αν δε μου ζητήσει κάποια συγκεκριμενη γιατί τελευταία μου ζητάει αυτές τις χαζές που διαφημίζουν με τα παιχνίδια και ένα σκέτο κερί δίπλα και τρελαίνομαι να πετάω τα λεφτά μου σε βλακείες αλλά αφού συμφωνεί ημαμά της δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά, σκέφτομαι να φτιάξω μία λαμπάδα μόνη μου, μιας και πιάνουν τα χέρια μου βάζοντας πάνω κάποιο αγαπηένο παιχνίδι πχ winx,χιονάτη ή κάτι άλλο. Επίσης πρέπει να περιοριστούν τα έξοδα γιατί έχουμε 3 βαφτιστήρια, οκ η μία είναι 20 οπότε παίρνει κάτι συμβολικό αλλά δε γίνεται να δώσουμε 150 ευρώ σεκαθένα γιατι έχουμε πλέον και 2 παιδιά και 4 ανήψια!

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα. Μέχρι πέρυσι παίρναμε στα 2 βαφτιστήρια μας λαμπάδες, παιχνίδια ( + για το αδερφάκι του ενός), παπούτσια, ρούχα, αυγά, γλυκά για γονείς + κάτι πασχαλινο. Απίστευτα έξοδα, χωρίς ανταπόκριση από τους γονείς των παιδιών (ειδικά του ενός που μάλλον μας βλέπουν σαν χορηγούς, ενώ εκείνοι δεν έχουν υποχρέωση για τίποτα. Να φανταστείτε επειδή ο γιος τους έχει το ίδιο όνομα με την κόρη μου, 2 χρόνια τώρα δεν της έχουν πάρει δώρο για τη γιορτή της!!!
Κομμένα λοιπόν τα έξοδα! Δίναμε καμιά 200 ευρώ για το καθένα. Έλα όμως που δεν μου επιτρέπει και η αξιοπρέπειά μου να πάρω μπαχατέλες για να κάνω οικονομία...:sad: Σκεφτόμασταν να πάρουμε από 1 λαμπάδα + παπούτσια για το καθένα. Τα παπούτσια όμως τα καλά, έχουν από 70-80 ευρώ και πάνω. Άσε που θα θέλουν και παιχνίδι τα παιδιά. Μήπως να κόψω τα παπούτσια? Αλλά θα "δυσαρεστηθούν" οι μανάδες... Τί να κάνω??? Αν είναι δυνατόν θέλω να ξοδέψω κάτω από 100 ευρώ για το καθένα και πολλά λέω... Είναι και πολύ αυξημένα τα έξοδά μας τελευταία και δεν μας παίρνει...

mom
16-03-10, 12:25
Lucy, πόσο χρονών είναι τα βαφτιστήρια σου? Αγόρια ή κορίτσια?

Lucy
16-03-10, 12:31
Lucy, πόσο χρονών είναι τα βαφτιστήρια σου? Αγόρια ή κορίτσια?

Είναι αγόρια.

2 και 6

mom
16-03-10, 12:44
Λοιπόν.....θα μπορούσες να τους πάρεις παπούτσια αθλητικά π.χ. τα Nike έχουν γύρω στα 30-40 ευρώ, τα puma νομίζω 50 ευρώ.
Επίσης, στο 2 χρονο άνετα παίρνεις μια λαμπάδα που έχει επάνω ένα λούτρινο χαρακτήρα (disney, gummy bear κλπ) που νομίζω ότι θα βρεις σε καλή τιμή.
Σε ένα 6χρονο αγοράκι, μια κοπέλα έφτιαξε μια λαμπάδα χειροποίητη σε πολύ καλή τιμή με ένα ρολόι του Ben 10 επάνω. (αν θέλεις να σου στείλω με πμ στοιχεία) ή μπορείς να την φτιάξεις και μόνη σου αν πιάνουν τα χέρια σου.

Παίρνεις και ένα καλαθάκι, βάζεις και μερικά αυγουλάκια μέσα για την κουμπάρα και είσαι ΟΚ

arleta
16-03-10, 13:02
Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα. Μέχρι πέρυσι παίρναμε στα 2 βαφτιστήρια μας λαμπάδες, παιχνίδια ( + για το αδερφάκι του ενός), παπούτσια, ρούχα, αυγά, γλυκά για γονείς + κάτι πασχαλινο. Απίστευτα έξοδα, χωρίς ανταπόκριση από τους γονείς των παιδιών (ειδικά του ενός που μάλλον μας βλέπουν σαν χορηγούς, ενώ εκείνοι δεν έχουν υποχρέωση για τίποτα. Να φανταστείτε επειδή ο γιος τους έχει το ίδιο όνομα με την κόρη μου, 2 χρόνια τώρα δεν της έχουν πάρει δώρο για τη γιορτή της!!!
Κομμένα λοιπόν τα έξοδα! Δίναμε καμιά 200 ευρώ για το καθένα. Έλα όμως που δεν μου επιτρέπει και η αξιοπρέπειά μου να πάρω μπαχατέλες για να κάνω οικονομία...:sad: Σκεφτόμασταν να πάρουμε από 1 λαμπάδα + παπούτσια για το καθένα. Τα παπούτσια όμως τα καλά, έχουν από 70-80 ευρώ και πάνω. Άσε που θα θέλουν και παιχνίδι τα παιδιά. Μήπως να κόψω τα παπούτσια? Αλλά θα "δυσαρεστηθούν" οι μανάδες... Τί να κάνω??? Αν είναι δυνατόν θέλω να ξοδέψω κάτω από 100 ευρώ για το καθένα και πολλά λέω... Είναι και πολύ αυξημένα τα έξοδά μας τελευταία και δεν μας παίρνει...

βρε Lucy, γιατι να "δυσαρεστηθουν" οι μαμαδες τους;;; συγνωμη, αλλα νομιζω πως οι αναγκες μας μπαινουν πανω απο ολα, κι υστερα οι αναγκες των αλλων. στα βαφτιστηρια μας εχουμε καποιες υποχρεωσεις, χωρις αυτες να μεταφραζονται σε ευρω. τα δωρα ειναι συμβολικα κι ετσι δειχνεις την αγαπη σου και το ενδιαφερον σου για αυτα. αν δεν εχεις να χαλασεις 200 ευρω να χαλασεις 50 που σου περισευουν. δηλαδη οσα περισσοτερα χαλας τοσο περισοτερο τα αγαπας;;;
εγω προσωπικα απο τις νονες του γιου μου δεν εχω καμια απολυτως απαιτηση. ακομα και για τη βαφτιση τους ζητησα να μη ξοδευτουν, γιατι ξερω πως δε τους περισσευουν. κι απο δωρα δε τους λεω ποτε τι να παρουν, εκτος κι αν μας ρωτησουν αν χρειαζομαστε κατι, αλλα παντα επιμενω πως δε χρειαζονται πολλα εξοδα. τα παιδια μεγαλωνουν γρηγορα κι ενα ζευγαρι παπουτσια η ενα ρουχο ποτε δε το φορανε για πολυ. γιατι να το πληρωνουμε πανακριβα;; εδω εμεις οταν αγοραζουμε ρουχο η παπουτσια το σκεφτομαστε αν ειναι ακριβο που ξερουμε οτι θα το φορεσουμε για πολυ καιρο....

MUMSOFIA
16-03-10, 13:05
Λοιπόν.....θα μπορούσες να τους πάρεις παπούτσια αθλητικά π.χ. τα Nike έχουν γύρω στα 30-40 ευρώ, τα puma νομίζω 50 ευρώ.
Επίσης, στο 2 χρονο άνετα παίρνεις μια λαμπάδα που έχει επάνω ένα λούτρινο χαρακτήρα (disney, gummy bear κλπ) που νομίζω ότι θα βρεις σε καλή τιμή.
Σε ένα 6χρονο αγοράκι, μια κοπέλα έφτιαξε μια λαμπάδα χειροποίητη σε πολύ καλή τιμή με ένα ρολόι του Ben 10 επάνω. (αν θέλεις να σου στείλω με πμ στοιχεία) ή μπορείς να την φτιάξεις και μόνη σου αν πιάνουν τα χέρια σου.

Παίρνεις και ένα καλαθάκι, βάζεις και μερικά αυγουλάκια μέσα για την κουμπάρα και είσαι ΟΚ

Κορίτσια για παπουτσια και ρουχαλάκια να πάτε factory έχουν και crocodilino μέσα και άλλα
παπουτσάκια.

Χρησιμοποιήστε και τα outlet - που υπάρχουν.

Εγω το έχω κάνει αρκετές φορές

arleta
16-03-10, 13:11
και τα zara μια χαρα ρουχα εχουν.... και φτηνα κι ομορφα.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
16-03-10, 13:27

Δεν κατάλαβα αυτό για τις μαμάδες...Δεν φτάνει που παίρνεις τόσα πολλά πράγματα θα σου τη πουν κιόλας;Εγώ το Πάσχα παίρνω παπούτσια,λαμπάδα,αυγό και τσουρέκι και πιστεύω πως είμαι μια χαρά (δεν θέλω να διανοηθώ πως δεν είναι ευχαριστημένοι)...Στο αδερφάκι της παίρνω ένα πασχαλινό αυγό και επειδή είναι δίδυμα προσπαθώ να πηγαίνω την ίδια μέρα με τον άλλο νονό.
Μέχρι τώρα της έπαιρνα παπούτσια μόνο από το Μούγερ γιατί είναι πολύ καλά ποιοτικά και δεν ήθελα να πάρω κάτι φτηνιάρικο,άρα έκοβα από το δικό μου παιδί ( της παίρνω από το stock του Μούγερ της κόρης μου ) και έπαιρνα στην βαπτιστήρα μου κάτι ακριβότερο.Το καλό με το Μούγερ είναι ότι αυτό το παραπάνω που πληρώνεις αξίζει τα λεφτά του.Την πρώτη χρονιά μετά την βάπτιση είχα πάρει και στο αδερφάκι της ένα ζευγάρι αθλητικά PUMA αλλά δεν το επανέλαβα.
Φέτος άρχισα να κοιτάω και στο CROCODILINO και σε άλλα μαγαζιά και θα πάω και στο stock του Μούγερ γιατί πέρυσι της έιχα πάρει παπούτσια STONES & BONES από το Μούγερ και η μαμά της δυσανασχέτησε...μήπως ήθελε MANOLO'S;
Τα είχα πληρώσει 102,00 ευρώ και χαλάλι της δεν μου φταίει σε κάτι το παιδάκι...αλλά η νονά της κόρης μου είναι σε 10 φορές καλύτερη οικονομική κατάσταση από εμάς,δεν της κάνει τόσο ακριβά δώρα, λέω πάντα ευχαριστώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη!

Α!Να μην ξεχάσω πως ο άλλος νονός παίρνει μόνο μια λαμπάδα στο αγοράκι γιατί η κουμπάρα μου λέει πως το έθιμο των παπουτσιών το έχουν μόνο οι Ηπειρώτες (εμείς δηλαδή) και αυτός δεν το γνωρίζει....Εγώ πάντως ξέρω ανθρώπους από πολλά μέρη της Ελλάδος που πάνε παπούτσια το Πάσχα.
Ουφ,το είπα και ξαλάφρωσα...
Πίσω στην δουλειά τώρα...

Lucy
17-03-10, 12:28
Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σας! Για να φτιάξω μόνη μου λαμπάδα δεν παίζει... Θα μπορούσα όμως να πάρω αθλητικά ή να πάω σε Outlet όπως είπατε!

Έχετε δίκιο για αυτά που λέτε για τις μαμάδες. Εμείς πρέπει να κόψουμε τον αέρα γιατί δυστυχώς κανείς δεν αναγνωρίζει τίποτα και οι περισσότεροι βλέπουν τον νονό σαν χορηγό και μάλιστα κάνουν και παραγγελίες... Το τελευταίο με εξοργίζει πολύ και όποτε μου δίνουν παραγγελία, εγώ κάνω το αντίθετο ! Εγώ πάντως δεν φέρομαι έτσι στους νονούς των παιδιών μου και ούτε θα μάθω τα παιδιά μου να βλέπουν τον νονό και να περιμένουν δώρο. Το ξέρετε ότι εμάς μας παραγγέλνουν και σχολική τσάντα τον Σεπτέμβρη? Αυτό πρώτη φορά το ακούω...

Πού είναι το stock της Μούγερ?

Πάντως δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κόψω κάτι από τα παιδιά μου για να δώσω σε βαφτιστήρια. Με τίποτα όμως...

kalamaraki
17-03-10, 12:33
Εμεις επειδη εχουμε δυο νονους , τους εβαλα να μιλησουν ξανα και να μοιρασουν τα εξοδα των δωρων, δεν χρειαζεται να παρουν και οι δυο δωρο ουτε και οι δυο λαμπαδες!!!

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
17-03-10, 13:34
Το στοκ του Μούγερ είναι πάνω στη Λ.Αθηνών 162,λίγο πριν το Παλατάκι.Έχει μαγαζί στοκ και στο Φάληρο στην Ελ.Βενιζέλου αλλά δεν έχω πάει ποτέ.Έχει ωραία παπούτσια απλά είναι της προηγ.σεζόν και έχουν έκπτωση περίπου 50-60% από όσο τα πούλαγαν πέρυσι τέτοια εποχή.
Αυτό πάλι με την σχολική τσάντα πρώτη φορά το ακούω....Οι νονοί δεν είναι μόνο για να φέρνουν πράγματα... και συμφωνώ κι εγώ στο ότι δεν πρέπει να κάνουμε παραγγελίες και δεν θέλω να μου κάνουν κι εμένα.
Η κόρη μου ήθελε την Μερλία την γοργόνα (καινούρια Barbie) και της την πήρα πριν από μία εβδομάδα, δεν την παρήγγειλα στη νονά της για να επωφεληθώ λόγω Πάσχα.Της είπα πως η νονά θα σου φέρει μία ωραία λαμπάδα και η μαμά θα σου πάρει την κούκλα για δωράκι.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
17-03-10, 13:39
Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σας! Για να φτιάξω μόνη μου λαμπάδα δεν παίζει... Θα μπορούσα όμως να πάρω αθλητικά ή να πάω σε Outlet όπως είπατε!

Έχετε δίκιο για αυτά που λέτε για τις μαμάδες. Εμείς πρέπει να κόψουμε τον αέρα γιατί δυστυχώς κανείς δεν αναγνωρίζει τίποτα και οι περισσότεροι βλέπουν τον νονό σαν χορηγό και μάλιστα κάνουν και παραγγελίες... Το τελευταίο με εξοργίζει πολύ και όποτε μου δίνουν παραγγελία, εγώ κάνω το αντίθετο ! Εγώ πάντως δεν φέρομαι έτσι στους νονούς των παιδιών μου και ούτε θα μάθω τα παιδιά μου να βλέπουν τον νονό και να περιμένουν δώρο. Το ξέρετε ότι εμάς μας παραγγέλνουν και σχολική τσάντα τον Σεπτέμβρη? Αυτό πρώτη φορά το ακούω...

Πού είναι το stock της Μούγερ?

Πάντως δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κόψω κάτι από τα παιδιά μου για να δώσω σε βαφτιστήρια. Με τίποτα όμως...

Και σε αυτό έχεις δίκιο...Απλά μερικές φορές τυγχάνει να βρω πολύ ωραία παπούτσια και στο στοκ και δεν υπάρχει λόγος να χάσω την ευκαιρία.Αν όμως μου έχουν παραγγείλει κάτι (π.χ. σε χρώμα,μέγεθος) και δεν το βρω εκεί αναγκαστικά τα παίρνω από το κανονικό μαγαζί.Εννοείτα πως δεν θα ''ρίξω'' το παιδί μου για το βαφτιστήρι μου αλλά προσπαθώ να παίρνω εξίσου καλά πράγματα γιατί και αυτό είναι το πνευματικό μου παιδί και δεν θέλω να μιζεριάζω.

IRINARI
17-03-10, 16:26
Το καλοκαίρι τρίβω φρέσκιες ντομάτες και βάζω στην κατάψυξη για τις σάλτσες και τα κοκκινιστά.

Πως φυλάς το χυμό από τις ντομάτες για να μην πιάνει πολύ χώρο?
Σε βαζάκια ή σε πολυμπάκ?

kalamaraki
17-03-10, 17:14
Πως φυλάς το χυμό από τις ντομάτες για να μην πιάνει πολύ χώρο?
Σε βαζάκια ή σε πολυμπάκ?

Η μαμά μου τα βάζει σε πολυμπαγκ! Και μονο οταν φτιαχνει ετοιμη σάλτσα τα βαζει σε αποστειρωμένα γυαλινα βαζάκια και βουρ στην αποθηκη της

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
18-03-10, 07:20
Η μαμά μου τα βάζει σε πολυμπαγκ! Και μονο οταν φτιαχνει ετοιμη σάλτσα τα βαζει σε αποστειρωμένα γυαλινα βαζάκια και βουρ στην αποθηκη της

Έτσι ακριβώς κάνω κι εγώ.Καμιά φορά,όταν δεν έχω πολλές ντομάτες βάζω τον πολτό από το multi σε μικρά τετράγωνα ταπεράκια και μετά από 2 μέρες που έχουν γίνει σαν τουβλάκια στην κατάψυξη,μεταφέρω την ντομάτα σε polybag.Αυτό το κάνω γιατί δεν έχω καταψύχτη σαν έξτρα συσκευή και έτσι μπορώ να τα τακτοποιώ ομοιόμορφα στην καταψυξη.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
18-03-10, 07:21

Άντε Μafalda μου πες μας πως τα καταψύχεις....!

mom
18-03-10, 07:58

Καλημέρα Αφροδιτάκι, δεν ξέρω αν σου απαντώ στο ερώτημα σου, αλλά κι εγώ ότι θέλω να καταψύξω, (π.χ. άνηθο, μαϊντανό, κρεμμύδι, σκόρδο, πράσσο, σπανάκι, μπρόκολο και κουνουπίδι, πιπεριές κλπ) το πλένω, το αφήνω να στραγγίξει, το κόβω σε κομματάκια ή στο multi και μετά το βάζω σε πολυμπάγκ και στην κατάψυξη. (Τα μαγειρεμένα φαγητά τα βάζω σε ταπεράκια.) :D

mom
18-03-10, 08:00
Έτσι ακριβώς κάνω κι εγώ.Καμιά φορά,όταν δεν έχω πολλές ντομάτες βάζω τον πολτό από το multi σε μικρά τετράγωνα ταπεράκια και μετά από 2 μέρες που έχουν γίνει σαν τουβλάκια στην κατάψυξη,μεταφέρω την ντομάτα σε polybag.Αυτό το κάνω γιατί δεν έχω καταψύχτη σαν έξτρα συσκευή και έτσι μπορώ να τα τακτοποιώ ομοιόμορφα στην καταψυξη.

Αυτό με τον σχηματισμένο πολτό ντομάτας είναι ..ΤΕΛΕΙΟ!!!!

Κοκορίκα
19-03-10, 19:33
Εγώ πάλι τις ντοματούλες μου, βιολογικές από χωράφι φίλου τις κάνω λιαστές.
Μεγάλες ντομάτες κομμένες στη μέση με αλατάκι για 5 μέρες στην ταράτσα το καλοκαίρι και έχουμε μια νοστιμιά για όλο το χρόνο. Τις βάζουμε σε σακουλάκια στην κατάψυξη και όποτε θέλουμε τις αποψύχουμε τις βάζουμε σε βαζάκι με ελαιόλαδο, σκόρδο, μαϊντανό και βασιλικό.
Έχω χαρίσει βαζάκια σε φίλους και συγγενείς και έχω πάρει τα εύσημα.

Κοκορίκα
19-03-10, 19:41
Καλώς ή κακώς,τα περισσότερα χρήματα φεύγουν στα πάγια, ΔΕΗ, ΟΤΕ κτλ.
Σίγουρα βέβαια υπάρχουν διάφορες εναλλακτικές αλλά το κράτος δε βοηθά...
Π.χ. Είχαμε κάνει αίτηση σε Cyta και Forthnet και καμμία δεν μπόρεσε να μας εξυπηρετήσει, μη διαθέτοντας δίκτυο στην περιοχή μας...οπότε ΟΤΕ... Υπάρχουν τα φωτοβολταϊκά, οι ανεμογεννήτριες κτλ...Πότε όμως θα μπουν σε οικιακή χρήση; Μέχρι να γίνει αυτό θα πληρώνουμε την Kwh χρυσή. Η πράσινη ανάπτυξη εφαρμόζεται σε όλη την Ε.Ε. και εμείς αγναντεύουμε με τα κυάλια.
Εμείς προσπαθούμε να υιοθετήσουμε έναν οικολογικό τρόπο ζωής όχι μόνο για να εξοικονομήσουμε χρήματα αλλά για να εξασφαλίσουμε ένα καλύτερο βιοτικό επίπεδο.
Το ίδιο προσπαθούμε να εμφυσήσουμε και στους μαθητές μας. Μας λυπεί να βλέπουμε τους μαθητές να ρυπαίνουν αλόγιστα, να αγοράζουν ανθυγιεινά σνακ κτλ

ultraviolet
20-03-10, 17:28

ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!

ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ: 1 βαφτιστηρα 11 χρονων, ενας ανηψιος νεογεννητος, δυο οι κουκλες της κουμπαρας(4χ & 7μ) και ενας ο μικρος μας, που του υποσχεθηκαμε ντιντιτο για το πασχα... μας φτανουν τα 200ε? δε νομιζω.. βαλτε και κρεοπωλειο,τσουρεκια, αυγα,βαφες και τα ρεστα για το πασχα.. βαλτε και βενζινη πηγαινε ελα στο χωριο.. ωχ.. μου ρχεται το εγκεφαλικο..

ravT
20-03-10, 17:59
Στο γνωστό πολυκατάστημα παιχνιδιών και όχι μόνο πήρα παιχνίδια για 5 παιδάκια με 5 ευρώ το ένα (όχι βλακείες, επώνυμα) και για τη μικρή μου με 20-25. Έβγαλα και τις υποχρεώσεις μου σε συγγενείς 1ου βαθμού κ.λπ που όπως τα Χριστούγεννα παίρνω γούρια το Πάσχα παίρνω αυγουλοθήκες. 2-3 ευρώ η μια. Σύνολο για μικρούς και μεγάλους 75 ευρώ (χωρις το παιχνίδι της κόρης μου) συμπεριλαμβανομένου του αμπαλάζ.

ALIS
20-03-10, 19:18
Βρε Κασπεράκι....δινεις τη βδομάδα 200ευρω σε σουπερ? και εννοω και χασάπη και ψωμια...? Πολλα δεν ειναι?
Εγω δινω το διμηνο 90ευρώ σε χασάπη, και στο σουπερ 80 ευρώ χωρις τις πάνες της μικρης!

Βρε καλαμαρακι να ανοιξεις σχολη οικονομιας!κρατα μου μια θεση....πως το κανεις αυτο βρε κουκλα μου?90 ευρω το διμηνο?4εννοεις μονο του μωρου η και τα δικα σας?τα 80 ευρω?την εβδομαδα?

kalamaraki
22-03-10, 08:28
Ειναι απλο...
δεν τρώμε καθε μερα κρεας....Δυο με τρεις φορές την βδομάδα το πολυ , απο τις οποιες η μια ειναι το κοτόπουλο..! Τρώμε οσπρια, λαχανικά ζυμαρικα...
Δεν ξερω τι εννοεις παντως εγω παω μια φορα το διμηνο στο χασάπη και ξοδευω συνήθως 85-95ευρω!
Και ναι στο σουπερ δινω τη βδομάδα 80 ευρω Για ολους μας εννοειτε.....
Γινεται δεν ειναι ακατόρθωτο!!!

NASIA
22-03-10, 13:07
kalamaraki πώς το καταφέρνεις αυτό γιατί εμείς που κρέατα δεν αγοράζουμε γιατί μας στέλνουν από το χωριό και κάθε μήνα δίνουμε στο σούπερ περίπου 350-400€ για όλους μας ήτοι δύο παιδιά με πάνες και άλλα τρία άτομα που τρώμε κανονικά μόνο για το γάλα των δύο μεγάλων παιδιών θέλουμε περίπου 80€ το μήνα και ψωνίζουμε και στο πρατήριο του Ναυτικού που έχει φθηνότερα το γάλα.Σε πιό σούπερ ψωνίζεις μήπως είναι φθηνότερο να πάμε και εμείς?

mom
22-03-10, 13:22
Nasia μου... Θα πω την γνώμη μου, μην με παρεξηγείς.....
Το kalamaraki έχει μόνο ένα παιδάκι και μικρό. Είναι λογικό να έχετε διαφορά στα έξοδα του σούπερ μάρκετ. Αφού εσύ έχεις 3 παιδιά.. Άλλο να τρώνε, να πίνουν, να πλένονται και να ξοδεύουν γενικώς, 3 άτομα και άλλο 5!!! Φαντάσου τα απορρυπαντικά πλυντηρίου που ξοδεύεις παραπάνω, τα σαμπουάν, τα αφρόλουτρα, το χαρτί υγείας, τα μωρομάντηλα, τις πάνες κλπ Μην πω για τυριά, αλλαντικά, χυμούς, δημητριακά, φρούτα, μερέντες, μπισκότα κλπ
Όλα αυτά έχουν κόστος. Ακόμη και τα καθαριστικά που σου τελειώνουν γρηγορότερα γιατί 3 παιδιά λερώνουν το σπίτι περισσότερο έναντι του ενός 20μηνου...:lol::lol::lol:

Εκείνη με ένα παιδί, πληρώνει 320 ευρώ τον μήνα κι εσύ με τρία, 350-400. Λογικό μου φαίνεται...

kalamaraki
22-03-10, 14:14
kalamaraki πώς το καταφέρνεις αυτό γιατί εμείς που κρέατα δεν αγοράζουμε γιατί μας στέλνουν από το χωριό και κάθε μήνα δίνουμε στο σούπερ περίπου 350-400€ για όλους μας ήτοι δύο παιδιά με πάνες και άλλα τρία άτομα που τρώμε κανονικά μόνο για το γάλα των δύο μεγάλων παιδιών θέλουμε περίπου 80€ το μήνα και ψωνίζουμε και στο πρατήριο του Ναυτικού που έχει φθηνότερα το γάλα.Σε πιό σούπερ ψωνίζεις μήπως είναι φθηνότερο να πάμε και εμείς?

Το πως τα καταφέρνω σηκώνει μεγάλη συζήτηση....
Πρωτον οπως σωστά ειπε και η φιλη μου mom εχω ενα παιδάκι 20μηνων,,,,,
Δευτερον τα πράγματα που αγοράζω απο το σουπερ ειναι σιγκεκριμένα....δεν παιρνω τιποτα εχτρα ποτε...! Δεν αγοράζω πατατάκια, αναψυκτικά και τετοια κτλπ
Μονο 6 σοκοφρέτες τη βδομάδα για τον συζηγο για την δουλεια του, και ενα κουτι μπισκότα για την μπέμπα για να εχω για έξω...γαλα , ψωμι του τοστ κτλπ
Τι θελω να πω.... Αλοιφες , τυράκια και βλακειουλες δεν παιρνω γιατι αλλιως θα ξεφυγω κατα πολυ! Μονο τα βασικα παιρνω παντα! Αλλα δεν με χαλάει γιατι αρκουμαστε με αυτά μεχρι στιγμης! Για αργότερα δεν μπορώ να ξέρω...
Απορρυπαντικά αγοράζω μονο προσφορες αλλα και παλι εγω με τρια άτομα οπως σωστά ειπώθηκε δεν βαζω τοσο συχνα πλυντήριο βάζω δυο φορες την εβδομάδα και μας φτάνει!
Αυτά που μου τρώνε πολλά λεφτά ειναι τα φρουτα που τρώει πολλα ο συζηγος οπως και η μικρη καθημερινα....δεν τους προλαβαίνω, εγω και να μην φαω δεν το καταλαβαινω!
Και κανω πολυ κουμάντο στα χαζολογίδια.....
Γιατι προτιμώ να βγω μια ταβέρνα με το συζηγο και την μπέμπα την Κυριακη και ας μην εχω το κατι παραπάνω στο ψυγειο μου!
Ας πουμε την προηγουμενη βδομάδα φαγαμε και ρεβυθια, και φακες, και φασολάκια και μια μακαρονια με κιμά μια κοκκινιστο και μια κοτοπουλο γάστρας..... και την 7η ταβέρνα...!
Μου ειναι οντως δυσκολο να μη ξεφευγω απο τα 80-90ευρω...αλλα δεν εχω αλλη επιλογη! Πρεπει να το κανω!

melita
22-03-10, 16:23
Κι εγώ γύρω στα 300 με 350 ευρώ το μήνα αφιερώνω για σούπερ μαζί με χαρτικά, απορρυπαντικά, πάνες κτλ. Όπως και η προλαλήσασα δεν παίρνω τίποτα το περιττό ή ελάχιστα σοκολατοειδή μόνο εάν τα ζηλέψω. Κρεατικά βάζω 2 φορές το πολύ 3 την εβδομάδα και την υπόλοιπη 1 όσπρια, 1 λαχανικά, 2 ζυμαρικά τα οποία τα συνοδεύω είτε με αλλαντικά είτε με θαλασσινά π.χ. τόνο.
Επίσης, πάντα έχω στο σπίτι υλικά για φαγητά εξπρές ώστε να μην παραγγέλνουμε απέξω.

kalamaraki
22-03-10, 16:52
Και εγω εχω για φαγητο εξπρες....τον τραχανά και την πίτσα που φτιάχνω με έτοιμη ζύμη σε μιση ωρα..!

NASIA
22-03-10, 17:25
Κορίτσια δεν θέλω να με παρεξηγήσετε αλλά και εμένα το μόνο μου άγχος είναι το σούπερ που ειλικρινά πλέον δεν ξέρω τί να άλλο να κόψω για να λιγοστέψουν τα ψώνια και κατέπέκταση το έξοδο του σούπερ.Σοκολάτες,πατατάκια κ.α. δεν αγοράζουμε εκτός από τα κρουασανάκια που πέρνει ο μεγάλος στο σχολείο και γενικά φροντίζω να παίρνω υλικά για να φτιάχνω γλυκά στο σπίτι,το ίδιο και για πίτσα-τυρόπιτες κα.Απορρυπαντικά δεν παίρνω ποτέ επώνυμα γιατί είναι πανάκριβα και αν πάρω πάντα έχω εκπτωτικό κουπόνι, το ίδιο και για τις πάνες αλλά όπως και να έχει πάλι στα 350€ μου βγαίνει,αφού τώρα που αυξήθηκε το ΦΠΑ τρέμω να πάω στο σούπερ γιατί σίγουρα 400€ δεν θα μου φτάσουν.
kalamaraki συγνώμη αλλά δεν είχα καταλάβει ότι είσασταν τριμελής οικογένεια οπότε για αυτό μου φάνηκε περίεργο το ποσό που δίνεις στο σούπερ.

marandnik
22-03-10, 18:52
Κορίτσια δεν θέλω να με παρεξηγήσετε αλλά και εμένα το μόνο μου άγχος είναι το σούπερ που ειλικρινά πλέον δεν ξέρω τί να άλλο να κόψω για να λιγοστέψουν τα ψώνια και κατέπέκταση το έξοδο του σούπερ.Σοκολάτες,πατατάκια κ.α. δεν αγοράζουμε εκτός από τα κρουασανάκια που πέρνει ο μεγάλος στο σχολείο και γενικά φροντίζω να παίρνω υλικά για να φτιάχνω γλυκά στο σπίτι,το ίδιο και για πίτσα-τυρόπιτες κα.Απορρυπαντικά δεν παίρνω ποτέ επώνυμα γιατί είναι πανάκριβα και αν πάρω πάντα έχω εκπτωτικό κουπόνι, το ίδιο και για τις πάνες αλλά όπως και να έχει πάλι στα 350? μου βγαίνει,αφού τώρα που αυξήθηκε το ΦΠΑ τρέμω να πάω στο σούπερ γιατί σίγουρα 400? δεν θα μου φτάσουν.
kalamaraki συγνώμη αλλά δεν είχα καταλάβει ότι είσασταν τριμελής οικογένεια οπότε για αυτό μου φάνηκε περίεργο το ποσό που δίνεις στο σούπερ.

Nasia σου στέλνω μήνυμα συμπαράστασης καθώς και εμείς είμαστε 5 άτομα στην οικογένεια και δεν τολμώ καν να υπολογίσω πόσα χρήματα ξοδεύουμε για φαγητό σε σούπερ μάρκετ, κρεοπωλεία, κλπ. Απλά δεν θέλω να ξέρω.:roll:

Τέλος πάντων για να παρηγορηθώ, σκέφτομαι ότι θα είμαστε από τους λίγους έλληνες που δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα να συγκεντρώσουν αποδείξεις για τη φορολογική δήλωση. Όλοι ψάχνουν για αποδείξεις, εμείς θα έχουμε και περίσσευμα.:lol:

elenaκι
23-03-10, 12:08
Και για μας το σουπερ μαρκετ είναι το μεγαλύτερο έξοδο! Υπολογίζω ότι ξοδεύουμε περίπου 450 - 500 ευρώ το μήνα,χωριστά η λαική και τα ψαρια! Είμαστε 4μελής, δηλ. 2 παιδιά 3.5 και 1 και ενώ προσπαθώ να αποφύγω χαζομαρούλες όπως τσιπς και σοκολάτες αλλά δε γίνεται να μην έχω κάποια πράγματα στο ντουλάπι, όπως πχ τα υλικά για κέικ, μηλόπιτα ή αλλα σπιτικά γλυκίσματα που να μπορώ να φτιάξω ανά πάσα στιγμή, αν θελήσει ο μικρός ή αν έρθουν φίλοι στο σπίτι. Έχω αρχίσει να αγοράσω κάποια μη επώνυμα απορρυπαντικά πέρα μπας και δούμε διαφορά, πάνες από Lidl και έχουμε κόψει τα πολλά ψωνια για εμάς. Επίσης κάνουμε καλή ανακύκλωση σε ρούχα, έννοείται σε καλή κατάσταση, μεταξύ αδερφών και φίλων. Όλο λέω να μαζέψω το χέρι μου αλλά όλο κάτι βγαίνει. Να τώρα αποφάσισα να φτιάξω τσουράκια και κουλουράκια όχι μόνο για το σπίτι αλλά και για τις νονές των παιδιών, δε θα δώσεις και στη μαμα, αδερφή, πεθερά...ε να μην δοκιμάσω και μερικά τσουθρεκάκια με μερέντα....?

Portishead
23-03-10, 12:18
Που φτασαμε ρε παιδια ?
Πως μας εχουν καταντησει ετσι ?
Να σκεφτομαστε τα υλικα που θα εχουμε στο ντουλαπι για να κανουμε ενα κεικ αμα ερθουν φιλοι για επισκεψη.
Η κατασταση ειναι τραγικη και δεν μπορω να φανταστω που θα φτάσει
:( :( :(

Παλια γελουσαμε με τους γερους που στηνοντουσαν απο το πρωι εξω απο τις τραπεζες για το δωρο Πασχα-Χριστουγεννων...τωρα πλεον και μες τη δουλεια ρωταμε ο ενας τον αλλον ποτε και αν μπηκε....ειναι ολοι μειων :(

NASIA
23-03-10, 12:22
Εγώ κορίτσια χρησιμοποιώ πολύ τα κουπόνια και φυσικά τα περισσότερα απορρυπαντικά τα παίρνω και εγώ από το LIDL.Eπιπλέον για ρούχα ψωνίζω από stock και για δώρα για επισκέψεις φροντίζω να φτιάχνω ένα γλυκάκι και να το πηγαίνω τέλος πλέον τα ρούχα ή τα διακοσμητικά.
Γενικά όμως κοιτάω πολύ τις προσφορές αναγκαστικά αλλά και πάλι ξεφεύγεις δεν μπορείς να τα κόψεις όλα όσο και να το θέλεις, οπότε υπομονή και προπαντώς καλή διαχείριση.

kalamaraki
23-03-10, 12:26
Εγώ κορίτσια χρησιμοποιώ πολύ τα κουπόνια και φυσικά τα περισσότερα απορρυπαντικά τα παίρνω και εγώ από το LIDL.Eπιπλέον για ρούχα ψωνίζω από stock και για δώρα για επισκέψεις φροντίζω να φτιάχνω ένα γλυκάκι και να το πηγαίνω τέλος πλέον τα ρούχα ή τα διακοσμητικά.
Γενικά όμως κοιτάω πολύ τις προσφορές αναγκαστικά αλλά και πάλι ξεφεύγεις δεν μπορείς να τα κόψεις όλα όσο και να το θέλεις, οπότε υπομονή και προπαντώς καλή διαχείριση.

Και εγω αυτο πιστευω οτι ειναι η σωστη προταση "Καλη διαχειριση των εσόδων μας"
Γιατι οι ανάγκες καθε οικογένειας ειναι διαφορετικες και αλλου δινει καθε οικογένεια προτεραιότητα! Εγω ας πουμε προτιμω να κοψω απο καπου πχ απο τα δικα μου θελω ή και αναγκες μου ή να μην τρωμε 4 φορες κρεας για να μπορουμε να βγουμε μια Κυριακη ταβερνα μετα καφεδάκι και παιδοτοπο ή παιδικη χαρα με τα συναφη Αλλοι δεν το κανουν και δινουν αλλου προτεραιοτητα. Ο καθένας οπως νομιζει.

elenaκι
23-03-10, 12:46
Συμφωνώ ότι είναι θέμα προτεραιότητας. Και μεις προσπαθούμε να βγαίνουμε μία φορά την εβδομάδα έξω με φίλους. ΕΠίσης έχουμε καθιερώσει εαν το σάββατο έχει καλό καιρό,σηκώνομαι νωρίς να ετοιμάσω το φαγητό ή κανονίζουμε να ψήσουμε και έτσι βγαίνουμε με τα παιδιά για κούνιες, πάρκο με ποδήλατο και απολαμβάνουμε ένα φρέντο στο χερι. Γυριζουμε πίσω το μεσημερακι ανανεωμένοι όλοι.

marvas
23-03-10, 12:50
Συμφωνώ με τα όσα έχετε πει παραπάνω. Αλλά πείτε μου σας παρακαλώ, σας τυχαίνουν απρόβλεπτα έξοδα; Έχω παρατηρήσει ότι όσες φορές έχω καταφέρει να περισσέψω κανένα φράγκο όλο και κάτι έκτακτο θα προκύψει που δεν ήταν στο πρόγραμμα, όπως κάτι για το αυτοκίνηστο, ή επίσκεψη στο παιδίατρο. Πάντως, πολύ μου κακοφαίνεται που πρέπει να σκέφτομαι το κάθετι που ξοδεύω. Έλεος πια!

kalamaraki
23-03-10, 12:56
Ναι βρε εννοειτε...σε ποιον δεν τυχαινουν απροβλεπτα?
Ο συζηγος τον χαζοτράκαρε ενας πριν δυο βδομαδες μου λεει θελω 300 ευρω για να το φτιαξω... ειναι θεμα αισθητικης οχι λειτουργιας..του λεω θα κανεις υπομονη τωρα δεν εχουμε! Εγω περυσι τον φλεβαρη τρακαρα και διελυσα το αμαξι μου....6000ευρω ζημια....ηταν τα μοναδικα λεφτα που ειχαμε στην ακρη! Το φτιαξαμε ομως και με μια εκπτωση δωσαμε 5000ευρω...και μειναμε ταπι και ψυχραιμοι!
Αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα!
Και τωρα παλι ειμαστε σε φαση ταπι και ψυχραιμοι...τα λεφτα μας στην ακρη δεν αγγιζουν καν τα δυο χιλιαρικα....
Αλλα δεν μπορω συνεχεια να αγχωνομαι γιατι χανω τη ζωη μου και αναλώνομαι τζαμπα
Το εχω ριξει στο φλου και λεω εχει ο θεος για να μην περνανε οι μερες οι μηνες και τα χρονια μου στο να αγχωνομαι για ολα αυτα!

elenaκι
23-03-10, 14:00
Κάπως έτσι είμαστε και μεις.Προσπαθούμε να κόψουμε από οπου μπορούμε αλλά υπάρχουν και στιγμές που λέμε "δε βαριέσαι....." ΄και στο ταβερνάκι μας θα πάμε και το μικρό στο θέατρο και έτσι δεν κάνουμε αποταμίευση αλλά δε μπορώ να ζορίζομαι και τρελά!Ας είμαστε καλά και ας τα φέρνουμε ίσα ίσα!
Απρόβλεπτα έξοδα? Πολλά! Πριν 3 βδομάδες μας σκίστηκε η τέντα και ήρθε και το ΕΤΑΚ μαζί να πληρωθεί εντός 15νθημέρου!

fraoulopoulitsa
23-03-10, 14:14
αυτό με τους γιατρούς είναι άλλο πράγμα... όποτε πάω και λέω εντάξει, καλά πάμε, τότε πέφτουν όλες οι αρρώστιες μαζεμένες.

ALIS
10-04-10, 00:09
Ειναι απλο...
δεν τρώμε καθε μερα κρεας....Δυο με τρεις φορές την βδομάδα το πολυ , απο τις οποιες η μια ειναι το κοτόπουλο..! Τρώμε οσπρια, λαχανικά ζυμαρικα...
Δεν ξερω τι εννοεις παντως εγω παω μια φορα το διμηνο στο χασάπη και ξοδευω συνήθως 85-95ευρω!
Και ναι στο σουπερ δινω τη βδομάδα 80 ευρω Για ολους μας εννοειτε.....
Γινεται δεν ειναι ακατόρθωτο!!!

Δεν το ρωτησα για κακο ρε συ....γενικα σε διαβαζω και μου αρεσει γιατι εισαι ενημερωμενη και εγω εχω πελαγωσει με τα μωρα,πολλα και τα εξοδα και ρωταω να μαθαινω!!!
Ουτε εμεις καλε τρωμε καθε μερα κρεας (εκτος των μωρων).....ειδα οτι το κοριτσακι σου ειναι μεγαλυτερο απο το δικο μου και εμεις ειμαστε στην φαση που τρωνε 2 μερες μοσχαρακι 2 μερες κοτοπουλο και ψαρακι....οποτε ετσι καταλαβαινω την διαφορα γιατι λεω και εγω?!τοσο σπαταλη δεν ειμαι!

Mafalda31
12-04-10, 13:50
Λοιπόν, τα κόβω τα καροτάκια κανονικά έτοιμα για χρήση σε ροδέλες και μετά σε polybag. Τα λαχανικά έτοιμα βρασμένα σε τάπερ, πχ μπρόκολα κ κουνουπίδι. Τα έχω δει σε άλλους που καταψύχουν τα πάντα σε φαγητά σε τάπερ κ έχουν έτοιμο φαγητό. Ακόμα καλή ιδέα είναι οι σαλάτες που κάνω έτοιμες σε τάπερ χωρίς λάδια όμως κ άλατι. Σε τάπερ έτοιμες κομμένες και μετά στο ψυγείο και έχω έτοιμες μερίδες σαλάτα όποτε θέλω. Απλά προσθέτω λάδι αλάτι και λεμόνι η ξύδι ανάλογα..Υπόψιν όσο καλύτερο το τάπερ τόσο πιο πολύ διατειρείται η σαλάτα στο ψυγείο. Αυτά που βγάζεις τον αέρα πχ είναι πολύ καλά. Αυτα..αν ξεχασα κάτι θα επανέλθω.

ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ
26-04-10, 18:19
EMEIΣ εχουμε μονιμως ενα κουμπαρα του παιδιου ο οποιος δεν εχει ανοιγμα διοτι ''ολοι'' οι προηγουμενοι κουμπαραδες ειχαν ανοιγμα και δυστηχως πολλες φορες πιαναμε απο κει ψιλα!!
Εχω σχεδον αποριψει το κρεας -τρωμε πολλα λαχανικα εποχης και κυριως οσπρια οπου ειναι και πολυ θρεπτικα.
Οταν κανει μπανιο ο αντρας μου(δηλαδη καθημερινα) δεν χρησιμοποιει πλεον μπουρνουζι και πετσετα.Τον ειχε πολυ καλομαθημενο η μανουλα του!!!
Μονο πετσετα .
Πλυντηριο βαζω παντα απο τις 2 μεχρι τις 6 το πρωι. Το ιδιο ισχυει και για το στεγνωτηριο βεβεαια!!!!
Προσπαθω να ανακυκλωνω!!!!!
Φαγητο δεν πεταω ποτε και για κανενα λογω !!!
Ρουχα παντα απο τις εκπτωσεις και σουτιεν ,κιλοτακια ,καλτσες και σλιπ φανελακια μονο παζαριου τα φθηνοτερα!!!!
Ολα τα ειδη προικος που μας καταστρεφοντε τα αντικαταστουμε με ωραιοτατα απο το παζαρι!!!
Δεν παραγγελνουμε απέξω παρα μονο οταν εχουμε κοσμο!!!
Δεν καπνιζουμε τσιγαρο πια!!!Κανουμε στριφτα!!Συμφερει πολυ δοκιμαστε το!!!
Δεν εχω πια γλαστρες για να μην καταναλωνουμε πολυ νερο για φυτα!!!!!!!!!

amelie
15-05-10, 09:56
γεια σας κοριτσια !!!πολυ ωραιο τοπικ και επικαιροοοοοοοοοοο!!!!
λοιπον δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα αυτο που εγω κανω (περα απο τα βασικα που εχετε αναφερει )ειναι και ανακυκλωση ρουχων!!δηλαδη για παραδειγμα εχω ενα στραπλες (αφορετο για χρονια) μπλουζακι και ενα φορεμα που το εχω βαρεθει?εεε τα κοβω .τα ενωνω και ....ταραν ταραν ...μεγεια το καινουργιο φορεμα!!!βασικη προυποθεση βεβαια η γνωση ραπτικης...

mariantinos
15-05-10, 13:50
Κορίτσια ακόμα μια ιδέα.δεν κερδίζεις τρελα λεφτά αλλά κάτι είναι κ αυτό.τους τελευταίους μήνες σταμάτησα να παίρνω αλάτι σε συσκευασία.παίρνω σε σακούλακι που είναι πολύ πιο φτηνό!αυτό μπορείτε είτε να γεμίζετε ξανά την παλιά συσκευασία ή να το βάλετε σε βάζακι.

kalamaraki
15-05-10, 13:52
α ρε μαράκι...τα ίδια κάνουμε χαχαχαχαχα

to adraki mou!
15-05-10, 14:55
Εγω παλι εκτος απο τα παραπανω ψωνιζω προσφορες απο σουπερ μαρκετ και χρησιμοποιω κουπονια, επιταγες κλπ
πιστευω στο σουπερ μαρκετ θα με λενε κ Κυρια Κουπονι χαχαχα

mariantinos
16-05-10, 09:51
α ρε μαράκι...τα ίδια κάνουμε χαχαχαχαχα

XA XA .κ φυσικά μπαχαρικά μόνο απ τις μάρκες που είναι παραγωγή των σ/μ.επίσης ανακάλυψα ότι υπάρχει βαφή μαλλιών της farcom 3 ευρώπOYλα

dimitra_p
16-05-10, 12:34
Τα χρήματα που ''φαίνονται'' περισσότερο σε μια οικογένεια,είναι αυτά που πηγαίνουν στο φαγητό.
Εμείς είμαστε 5 μελής οικογένεια και όμως δεν δίνουμε πάνω απο 300 ευρώ μηνιαίως για σούπερ μάρκετ.Σημαντικός παράγοντας,οι απαγορεύσεις των δύο έφηβων κοριτσιών μου για όλα τα επικίνδυνα και παχυντικά σνάκ.
Τα κοριτσάκια σε αυτή την ηλικία έχουν μια μανία με τα κιλά τους και έτσι οι δύο μικρές μας έβαλαν όλους σε πρόγραμμα.Πατατάκια,γαριδάκια,μπισκοτάκια,αναψυκτικά περνάνε την πόρτα μας μόνο σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις(γιορτές).
Τα μόνα που ψωνίζω πλέον είναι τα Μιράντα της μικρούλας και 2-3 σοκολάτες υγείας.Αναγκαστικά προσαρμόσαμε το οικογενειακό μενού στις επιθυμίες τους.
Το κόστος λιγότερο και το φαγητό μας υγειινότερο.
Αποφεύγω τα ψώνια σε κοντινά μικρά σούπερ μάρκετ στα μέσα της εβδομάδας και πηγαίνω μια φορά την εβδομάδα σε μεγάλο σούπερ μάρκετ μαζί με τον άντρα μου.Αυτά τα ''μικροψώνια'' αν τα υπολογίσουμε είναι σοβαρά λεφτά!
Δεν έχω κόλλημα με τις μάρκες και προτιμώ τα προιόντα που φέρουν στη συσκευασία τους το όνομα του σούπερ μάρκετ και είναι φτηνότερα!Γιατί να πληρώνουμε ακριβότερα το ίδιο προιόν;

mariantinos
16-05-10, 13:39
300 ευρώ για 5μελής οικογένεια;!
Μπράβο σου!
Εμάς έφτιαξαν τα πράγματα μ την πεθερά κ αν 15μερο μας φέρνει πολλά κρέατα κ διάφορα άλλα τρόφιμα.το μόνο θετικό τηΣ υπόθεσης :-S

dimitra_p
16-05-10, 20:57
mariantinos αγοράζουμε αυτά ακριβώς που χρειαζόμαστε.Τίποτα παραπάνω.
Εμένα με βοηθάει και η λίστα σε αυτό όπως και οτι δεν θα πάω σούπερ μάρκετ με 200 ευρώ.Θα υπολογίσω στο περίπου ώστε να μην παρασυρθώ.

arleta
16-05-10, 21:09
mariantinos αγοράζουμε αυτά ακριβώς που χρειαζόμαστε.Τίποτα παραπάνω.
Εμένα με βοηθάει και η λίστα σε αυτό όπως και οτι δεν θα πάω σούπερ μάρκετ με 200 ευρώ.Θα υπολογίσω στο περίπου ώστε να μην παρασυρθώ.

συμφωνω, η λιστα στο σουπερ μαρκετ σωζει πορτοφολια!!!!!!
γιατι αν σκεφτουμε ποσες φορες αγοραζουμε πραγματα στο σουπερ που δε χρειαζομαστε και δε θα χρησιμοποιησουμε ποτε..... χεσε μεσα......
γεμιζουμε τα ντουλαπια με αχρηστα πραγματα.....

dimitra_p
16-05-10, 21:31
Καλά,ασφαλώς δεν αναφέρομαι σε αντικείμενα.Ειδικά αν το σούπερ μάρκετ είναι μεγάλο και έχει πληθώρα από είδη ρουχισμού,στολισμού κτλ φεύγεις ''καμένος''.
Αναφερόμουν στην οικονομία των χρημάτων που δίνουμε για το φαγητό.Εντάξει,μια κονσέρβα ή δύο κουτιά γάλα παραπάνω θα καταναλωθούν :smile:

marmar
16-05-10, 21:43
Εγω παλι εκτος απο τα παραπανω ψωνιζω προσφορες απο σουπερ μαρκετ και χρησιμοποιω κουπονια, επιταγες κλπ
πιστευω στο σουπερ μαρκετ θα με λενε κ Κυρια Κουπονι χαχαχα
Χα χαχαχαχα!!!!! Παρομοίως!!!!
Επίσης να σας δώσω μια ιδέα απο "κατοχής". Η γιαγιά μου καθεται και χωρίζει τις χαρτοπετσέτες πολυτελείας........ξέρετε αυτές που είναι διπλές όπως των Goody's, τις κάνει 2 μονές!!!!! Τρελό;;;;; Την κοροϊδεύαμε όλοι και απο τότε που κάναμε παιδιά την έχουμε μιμηθεί άπειρες φορές!!!

angel_mammy
16-05-10, 22:39
delete.

arleta
16-05-10, 22:55
εμεις παλι μιας και αποκεντρωθηκαμε ειπαμε να φτιαξουμε το κηπο μας.... βαλαμε ολων των ειδων λαχανικα για το καλοκαιρι, αντε να δουμε τι θα φαμε απο αυτα κι αν συμφερει η ιδεα του κηπου.....

επισης εδω πηγαινεις σε παιδιατρο του ικα που εχει ιατρειο (δεν υπαρχει ικα κτιριο) κι αν πας στο ωραριο του ικα δε πληρωνεις τιποτα κι η επισκεψη ειναι κανονικη οχι μονο εμβολιο κ τα εμβολια τα εχει στο ιατρειο του, ουτε στο φαρμακειο δε πας.... μεγαλη υποθεση τα 50 ευρω το μηνα που γλιτωνουμε μαζι κι η ταλαιπωρια πηγαινε στο ικα να σου γραψουν το εμβολιο και μετα στο γιατρο σου, αλλιως επρεπε να παμε στο κεντρο παιδιου...

fraoulopoulitsa
16-05-10, 23:52
εμεις παλι μιας και αποκεντρωθηκαμε ειπαμε να φτιαξουμε το κηπο μας.... βαλαμε ολων των ειδων λαχανικα για το καλοκαιρι, αντε να δουμε τι θα φαμε απο αυτα κι αν συμφερει η ιδεα του κηπου......

η ιδέα του κήπου σίγουρα συμφέρει ... τα ξαδέλφια μου που ζουν στην επαρχία και έχουν τον κήπο τους , καταναλώνουν ελάχιστα σε μαναβική (κυρίως και μπορώ να σου πω αποκλειστικά σε φρούτα) και επιπλέον με τα δικά τους πράγματα ξέρουν τι τρώνε...

soevan07
19-05-10, 11:29
Για διαβάστε το παρακάτω:
(πόσο δίκιο έχει)

Καταναλώνω άρα υπάρχω (?) (http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009/10/blog-post.html)

Μερικές φορές θαυμάζω τα νέα προϊόντα που διαφημίζονται την ώρα που θέλω να παρακολουθήσω καμιά ταινία και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι..

Ότι άχρηστο και περιττό, έχει μετατραπεί σε ανάγκη, και μάλιστα μερικές φορές σε ανάγκη που αποπληρώνεται σε πολλές "άτοκες μηνιαίες δόσεις"..

Παραδείγματα άπειρα όπως...

Ατμομάγειρες: Δηλαδή σύμφωνα με τη διαφήμιση, εγώ που δεν διαθέτω τέτοιο μαραφέτι και όταν θέλω να μαγειρέψω κάτι στον ατμό απλά βάζω την τροφή μέσα σε ένα σουρωτήρι, πάνω από το νερό που βράζει μέσα στην κατσαρόλα, χάνω πολλά..
Αντιθέτως νομίζω, αν αναλογιστεί κανείς, την κατανάλωση που έχει η συγκεκριμένη συσκευή, σε σχέση με το μάτι της κουζίνας. Οι αντιστάσεις του ατμομάγειρα είναι μεγαλύτερες (και ίσως περισσότερες) από αυτές που χρειάζεται το μάτι της κουζίνας για να βράσει νερό.

Φριτέζες: Το ίδιο και το αυτό! Χώρια που όλες αυτές οι καινοτομίες, είναι καταδικασμένες να πεταχτούν αργά ή γρήγορα επειδή καλύπτονται από καμένα λίπη τα οποία δεν είναι απαραίτητο να έχουν στάξει κάπου.. Και οι λιπαροί υδρατμοί, είναι αρκετοί για να λερώσουν και να διαλύσουν το πλαστικό πλαίσιο.

Πρόσφατο δημιούργημα: Η "Υγειινή φριτέζα" που τηγανίζει χωρίς λάδι! Τι μου λέτε κύριε Μαμαλάκη μου! Κατασκευάστηκε τέτοια καινοτομία; Λοιπόν, για να μην τα πολυλογούμε, υγειινές πατάτες τόσο φρέσκες όσο και κατεψυγμένες, εγώ (όπως και πολλοί άλλοι υποθέτω) έφτιαχνα πριν το σκεφτεί η Tefal.
Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να ρίξετε λίγο λάδι πάνω από τις ωμές πατάτες που μόλις έχετε κόψει στο μπωλ, μαζί με ό,τι μπαχαρικό και μυρωδικό θέλετε, να τις ανακατέψετε ώστε να πάει το μείγμα παντού, και να τις ψήσετε σε λαδόχαρτο στο φούρνο για μισή ώρα.
Για να το πάμε ακόμα παραπέρα, μπορείτε να περάσετε τις πατάτες από τρίφτη που τις κάνει chips, να τους ρίξετε ρίγανη, ή ξύδι + αλάτι, ή γιαούρτι σακούλας + κρεμμύδι, ή ό,τι άλλο σας κατέβει, και να ταΐσετε όσους τρελαίνονται για έτοιμα chips του εμπορίου, με κάτι αγνό και σπιτικό.

Ηλεκτρικές σκούπες που σκουπίζουν, σφουγγαρίζουν, πλένουν, στεγνώνουν, φτιάχνουν καφέ, και πιθανό να διαβάζουν και τα παιδιά..
Δεν καταλαβαίνω τι κακό υπάρχει στη χειροκίνητη σκούπα και το χειροκίνητο σφουγγάρισμα. Προσωπικά προσπάθησα να χειριστώ αυτά τα θαύματα της τεχνολογίας, και το μοναδικό που κατάφερα ήταν να τραβολογάω πίσω μου και να κοπανάω τα έπιπλα με δαύτο. Πέρα από την πιθανή οικονομία χρόνου, ούτε τα χαλιά καθαρίζουν καλύτερα αν δεν τα τινάζετε αλλά τα "ρουφάτε", ούτε το πάτωμα. Και αν σκεφτεί κανείς πόσο ρεύμα καταναλώνουν αυτές οι "αντικαταστάτριες" των χειροκίνητων εργαλείων, μάλλον θα τρομοκρατηθεί.

Συσκευές αρωματισμού χώρου: Σίγουρα είναι απαραίτητες! Αν δε σας φτάνουν όλα τα χημικά που εισπνέετε από τα υπόλοιπα καθαριστικά, την ατμοσφαιρική ρύπανση, και τα καλλυντικά που χρησιμοποιείτε, τότε σίγουρα λίγο τεχνητό άρωμα θα καλύψει τα κενά σας. Εκτός του ότι ΚΑΙ αυτά καταναλώνουν ρεύμα, καταστρέφουν το όζον, είναι ανθυγειινά, δεν έχουν καμία μα ΚΑΜΙΑ σχέση με τα αρώματα που θα μπορούσατε να απολαμβάνετε από ένα φυσικό αιθέριο έλαιο της αρεσκείας σας. Έχουμε φτάσει να πιστεύουμε ότι τα φρούτα μυρίζουν "peach" της Glade, και έχουμε ξεχάσει τις φυσικές μυρωδιές. Χώρια που θέλει και το ανταλλακτικό κάθε λίγο και λιγάκι.

Και η τελευταία μόδα που κυριολεκτικά θερίζει! Δεν είναι συσκευή, είναι προϊόν! Πωλείται παντού! Από καταστήματα ηλεκτρονικών, φαρμακεία, super market, μέχρι και σε καταστήματα ρούχων..
Αν δυσκολεύεστε να μαντέψετε, είναι το αντισηπτικό gel χεριών. Με κύριο απολυμαντικό συστατικό του το οινόπνευμα, αν και κανείς δεν έχει αναρωτηθεί που είναι το κακό στο να χρησιμοποιεί απλό οινόπνευμα. Το οινόπνευμα δεν αφήνει άρωμα. Δεν αφήνει καν μυρωδιά. Είναι φτηνότερο. Κι όσο για την πρόληψη κατά της γρίπης των χοίρων, εγώ αυτά τα ακούω βερεσέ. Δεν ήταν ανάγκη να επινοηθεί καμία γρίπη των χοίρων για να χρειάζεται ο Αθηναίος ένα gel να απολυμαίνει τα χέρια του. Το γεγονός και μόνο ότι μένει στην Αθήνα και χρησιμοποιεί μέσα μαζικών μεταφορών αρκεί.

Ελπίζω μετά από αυτό να σκεφτείτε πιο λογικά την αγορά που θα κάνετε επειδή το είδατε να το έχει κάποιος ή το είδατε σε διαφήμιση.. Σκεφτείτε μακροχρόνια, την τσέπη σας και το περιβάλλον, και κυρίως σκεφτείτε τα παιδιά σας και την υγεία σας.

kornilia
28-05-10, 22:43
τους τελευταιους μηνες που καθομαι λογω της κορουλας μου στο σπιτι ειχα το χρονο να ασχοληθω με το ebay κι ανακαλυψα πως αν εχεις το χρονο να ψαξεις βρισκεις τρομερα και φθηνα πραγματα. συγκεκριμενα εχω αγορασει πολλα ρουχα για τα παιδια δευτερο χερι απο ιδιωτες σε πολυ καλη κατασταση και σε τρελλες τιμες! επισης εκανα τρομερη οικονομια στο γαλα της μικρης, το οποιο εδω το πληρωνα 12,40 τα 400γρ. και το εφερα απο Αγγλια με 17 ευρω τα 900γρ μαζι με τα εξοδα αποστολης! προσωπικα για τα παιδια πλεον ψωνιζω κυριως απο εκει, γιατι νομιζω οτι δεν αξιζει να δινεις λεφτα για ρουχα που θα φορεθουν μια σεζον. ασε που με τα λεφτα που δινεις π.χ. στο ζαρα για να παρεις ενα μπλουζακι, απο το ebay μπορει να παρεις ενα diesel ή ενα gap. με λιγα λογια κανεις και το κομματι σου. χα! χα!

arleta
28-05-10, 22:51
αν εκμεταλευτεις σωστα, τα δωρα-ρούχα που φερνουν οι συγγενεις στα παιδια κερδίζεις πολλα....
ας πουμε σε μια γιορτη αν φερουν δωρα στο παιδι ρουχα, πας και τα αλλαζεις αν δε του κανουν η δε σου αρεσουν, ή παιιρνεις μεγαλυτερα νουμερα για αργοτερα....
εγω απο τη βαφτιση του μικρου μου δεν αφησα τιποτα ανεκμεταλευτο. τα αλλαξα ολα και μεχρι το φθινοπωρο δε θα χρειαστουμε τιποτα....
αντε κανα παπουτσακι.......

prune
28-05-10, 23:59
Για διαβάστε το παρακάτω:
(πόσο δίκιο έχει)

Καταναλώνω άρα υπάρχω (?) (http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009/10/blog-post.html)

Μερικές φορές θαυμάζω τα νέα προϊόντα που διαφημίζονται την ώρα που θέλω να παρακολουθήσω καμιά ταινία και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι..

Ότι άχρηστο και περιττό, έχει μετατραπεί σε ανάγκη, και μάλιστα μερικές φορές σε ανάγκη που αποπληρώνεται σε πολλές "άτοκες μηνιαίες δόσεις"..

Παραδείγματα άπειρα όπως...

Ατμομάγειρες: Δηλαδή σύμφωνα με τη διαφήμιση, εγώ που δεν διαθέτω τέτοιο μαραφέτι και όταν θέλω να μαγειρέψω κάτι στον ατμό απλά βάζω την τροφή μέσα σε ένα σουρωτήρι, πάνω από το νερό που βράζει μέσα στην κατσαρόλα, χάνω πολλά..
Αντιθέτως νομίζω, αν αναλογιστεί κανείς, την κατανάλωση που έχει η συγκεκριμένη συσκευή, σε σχέση με το μάτι της κουζίνας. Οι αντιστάσεις του ατμομάγειρα είναι μεγαλύτερες (και ίσως περισσότερες) από αυτές που χρειάζεται το μάτι της κουζίνας για να βράσει νερό.

Φριτέζες: Το ίδιο και το αυτό! Χώρια που όλες αυτές οι καινοτομίες, είναι καταδικασμένες να πεταχτούν αργά ή γρήγορα επειδή καλύπτονται από καμένα λίπη τα οποία δεν είναι απαραίτητο να έχουν στάξει κάπου.. Και οι λιπαροί υδρατμοί, είναι αρκετοί για να λερώσουν και να διαλύσουν το πλαστικό πλαίσιο.

Πρόσφατο δημιούργημα: Η "Υγειινή φριτέζα" που τηγανίζει χωρίς λάδι! Τι μου λέτε κύριε Μαμαλάκη μου! Κατασκευάστηκε τέτοια καινοτομία; Λοιπόν, για να μην τα πολυλογούμε, υγειινές πατάτες τόσο φρέσκες όσο και κατεψυγμένες, εγώ (όπως και πολλοί άλλοι υποθέτω) έφτιαχνα πριν το σκεφτεί η Tefal.
Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να ρίξετε λίγο λάδι πάνω από τις ωμές πατάτες που μόλις έχετε κόψει στο μπωλ, μαζί με ό,τι μπαχαρικό και μυρωδικό θέλετε, να τις ανακατέψετε ώστε να πάει το μείγμα παντού, και να τις ψήσετε σε λαδόχαρτο στο φούρνο για μισή ώρα.
Για να το πάμε ακόμα παραπέρα, μπορείτε να περάσετε τις πατάτες από τρίφτη που τις κάνει chips, να τους ρίξετε ρίγανη, ή ξύδι + αλάτι, ή γιαούρτι σακούλας + κρεμμύδι, ή ό,τι άλλο σας κατέβει, και να ταΐσετε όσους τρελαίνονται για έτοιμα chips του εμπορίου, με κάτι αγνό και σπιτικό.

Ηλεκτρικές σκούπες που σκουπίζουν, σφουγγαρίζουν, πλένουν, στεγνώνουν, φτιάχνουν καφέ, και πιθανό να διαβάζουν και τα παιδιά..
Δεν καταλαβαίνω τι κακό υπάρχει στη χειροκίνητη σκούπα και το χειροκίνητο σφουγγάρισμα. Προσωπικά προσπάθησα να χειριστώ αυτά τα θαύματα της τεχνολογίας, και το μοναδικό που κατάφερα ήταν να τραβολογάω πίσω μου και να κοπανάω τα έπιπλα με δαύτο. Πέρα από την πιθανή οικονομία χρόνου, ούτε τα χαλιά καθαρίζουν καλύτερα αν δεν τα τινάζετε αλλά τα "ρουφάτε", ούτε το πάτωμα. Και αν σκεφτεί κανείς πόσο ρεύμα καταναλώνουν αυτές οι "αντικαταστάτριες" των χειροκίνητων εργαλείων, μάλλον θα τρομοκρατηθεί.

Συσκευές αρωματισμού χώρου: Σίγουρα είναι απαραίτητες! Αν δε σας φτάνουν όλα τα χημικά που εισπνέετε από τα υπόλοιπα καθαριστικά, την ατμοσφαιρική ρύπανση, και τα καλλυντικά που χρησιμοποιείτε, τότε σίγουρα λίγο τεχνητό άρωμα θα καλύψει τα κενά σας. Εκτός του ότι ΚΑΙ αυτά καταναλώνουν ρεύμα, καταστρέφουν το όζον, είναι ανθυγειινά, δεν έχουν καμία μα ΚΑΜΙΑ σχέση με τα αρώματα που θα μπορούσατε να απολαμβάνετε από ένα φυσικό αιθέριο έλαιο της αρεσκείας σας. Έχουμε φτάσει να πιστεύουμε ότι τα φρούτα μυρίζουν "peach" της Glade, και έχουμε ξεχάσει τις φυσικές μυρωδιές. Χώρια που θέλει και το ανταλλακτικό κάθε λίγο και λιγάκι.

Και η τελευταία μόδα που κυριολεκτικά θερίζει! Δεν είναι συσκευή, είναι προϊόν! Πωλείται παντού! Από καταστήματα ηλεκτρονικών, φαρμακεία, super market, μέχρι και σε καταστήματα ρούχων..
Αν δυσκολεύεστε να μαντέψετε, είναι το αντισηπτικό gel χεριών. Με κύριο απολυμαντικό συστατικό του το οινόπνευμα, αν και κανείς δεν έχει αναρωτηθεί που είναι το κακό στο να χρησιμοποιεί απλό οινόπνευμα. Το οινόπνευμα δεν αφήνει άρωμα. Δεν αφήνει καν μυρωδιά. Είναι φτηνότερο. Κι όσο για την πρόληψη κατά της γρίπης των χοίρων, εγώ αυτά τα ακούω βερεσέ. Δεν ήταν ανάγκη να επινοηθεί καμία γρίπη των χοίρων για να χρειάζεται ο Αθηναίος ένα gel να απολυμαίνει τα χέρια του. Το γεγονός και μόνο ότι μένει στην Αθήνα και χρησιμοποιεί μέσα μαζικών μεταφορών αρκεί.

Ελπίζω μετά από αυτό να σκεφτείτε πιο λογικά την αγορά που θα κάνετε επειδή το είδατε να το έχει κάποιος ή το είδατε σε διαφήμιση.. Σκεφτείτε μακροχρόνια, την τσέπη σας και το περιβάλλον, και κυρίως σκεφτείτε τα παιδιά σας και την υγεία σας.

Συμφωνω σε ολα εκτος απο την απαξιωση της ηλεκτρικης σκουπας!!
Νομιζω πως εχει βελτιωσει τη ζωη μας πααααρα πολυ!!
Ουτε να σκεφτω δε θελω τι θα γινοταν αν ολοι τιναζανε τα χαλια τους!

Παντως το πνευμα του αρθρου μου αρεσε πολυ!!Σιγουρα μας δημιουργουν αναγκες απο το πουθενα!!

melita
29-05-10, 09:14
αν εκμεταλευτεις σωστα, τα δωρα-ρούχα που φερνουν οι συγγενεις στα παιδια κερδίζεις πολλα....
ας πουμε σε μια γιορτη αν φερουν δωρα στο παιδι ρουχα, πας και τα αλλαζεις αν δε του κανουν η δε σου αρεσουν, ή παιιρνεις μεγαλυτερα νουμερα για αργοτερα....
εγω απο τη βαφτιση του μικρου μου δεν αφησα τιποτα ανεκμεταλευτο. τα αλλαξα ολα και μεχρι το φθινοπωρο δε θα χρειαστουμε τιποτα....
αντε κανα παπουτσακι.......

και εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα και δεν θα χρειαστώ τίποτα για φέτος και ελάχιστα για του χρόνου.

epipolaiotita
09-11-10, 15:30
Τι τακτικές αποταμίευσης και οικονομίας ακολουθείτε για να εξοικονομήσετε χρήματα?

tyfeonas
15-11-10, 12:04
3.ξεχνούσα συνέχεια τον θερμοσιφ αναμενό για ώρες!τώρα όταν τον ανάβω αφήνω το πόρτακι απ τους διακόπτες ανοιχτό,έτσι ώστε αν ξεχαστώ να το δω ανοιχτό κ να παω να κλείσω τον διακόπτη.
Περιμένω κ τις δικές σας ιδέες!

μπορεις να ζητησεις απο εναν ηλεκτρολογο να σου βαλει ενα διακοπτη (button) με χρονοδιακοπτη.

ουσιαστικα θα πατας τον διακοπτη μια φορα και αυτος θα κλεινει το ρευμα μετα απο 20-30 λεπτα (αναλογα ποσο χρονο θελεις να βαλεις ωστε να ζεσταινει το νερο)

το κοστος απο οσο ειχα ρωτησει ειναι 50 ευρω τα υλικα και η εργασια.

sevoula
15-11-10, 12:37
1. σούπερ μάρκετ μόνο με λίστα και μόνο με συγκεκριμένο ποσό, αλλιώς ξεφεύγω ή με μαζεύει ο αγαπούλης.
2. προγραμματισμός φαγητού εβδομάδας, για να μην πετάμε φαγητό ούτε να αναγκαζόμαστε να τρώμε απ' έξω.
3. αγορές μεγάλων ποσοτήτων τροφίμων από μάκρο με κάρτα και αποθήκευση. μεγάλη διαφορά.
4.αγορά μεγάλων ποσοτήτων σε χαρτικά από λίντλ.
5. καλλυντικά ψωνίζω σε μεγάλες εκπτώσεις μόνο.
6. έχω περιορίσει την γκάμα των απορρυπαντικών για την καθαριότητα. χρησιμοποιώ λίγα και αποτελεσματικά. συγκαταλέγεται και το ξύδι σε αυτά. κυρίως αγαπώ χλωρίνη και φέρυ (ακόμα και στο μάρμαρο το φέρυ κάνει τη διαφορά!).
επίσης σε έπιπλα χρησιμοποιώ παλιά πουκάμισα του Στέφανου, τα έχω κάνει πατσαβούρια και είτε μόνο με νερό είτε με λευκό ξύδι γυαλίζω τα πάντα και τα απολυμαίνω. βέβαια από πίσω μου έρχεται η κυρία "κάνω δαχτυλάκια όπου βρω", αλλά καλή καρδιά!
7. μας είχαν κάνει δώρο ατμομάγειρα και φριτέζα, ακριβά δώρα, αλλά τα έδωσα. δεν τα γουστάρω λόγω διαφορετικής νοοτροπίας στο φαγητό. τελικά γλίτωσα και από χρήμα πεταμένο.
8. το μάρμαρο της βεράντας το σφουγγαρίζω μόνο με νερό. έτσι κι αλλιώς το μάρμαρο από μόνο του είναι ευαίσθητο. σπάνια βάζω ελάχιστο φέρυ.
9. επιλέγω ρούχα-τσάντες που είναι διαχρονικά, οπότε με λίγο στένεμα τα ρούχα είναι πάντα μέσα στη μόδα. συνήθως ακριβά. λίγα κομμάτια κάθε φορά, αλλά αγαπημένα.
10. το αμαξάκι μας δεν τρώει πολλή βενζίνη σε σχέση με άλλα.

ΠΓ
19-11-10, 16:40
Δεν θα το παίξω υπεράνω φυσικά. Η οικονομία είναι το Νο 1 και έρχεται και η οικολογία.

1. ΦΙΛΤΡΟ ΝΕΡΟΥ (Κατασκευής συζύγου) αντί για πολλά πλαστικα μπουκάλια

2. ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΕΤΟΙΜΟ ΦΑΓΗΤΟ πάντα σπιτικό

3. ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΟΥΜΕ παρα σε εξαιρέσεις απ΄έξω. Προτιμούμε να πάμε για φαγητό έξω. Δηλαδή πιο αραιά, απ΄ότι αν παραγγέλναμε.

4. ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΑΠΟΥΝΙ ΣΕ ΝΙΦΑΔΕΣ που το κάνω υγρό για τα ρούχα και δεν γεμίζω με άρχηστες πλαστικές συσκευασίες

5. ΟΧΙ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ. Το αντικατέστησα με κάτι μπάλες πλυσίματος.

6. ΟΧΙ ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ (με εξαιρέσεις) αλλά σαπούνι και ποτέ υγρό σαπούνι

7. ΟΧΙ ΠΛΕΟΝ ΕΤΟΙΜΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ, αλλά σπιτικό (οικονομικό, υγιεινό και οικολογικό αφού δεν πετάς συσκευασίες). Τώρα ετοιμάζομαι για τον αρτοπαρασκευαστή. Που να δίνεις κάθε μέρα 1? για ψωμί.

8. ΟΧΙ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ εκτός από μαζώξεις με κάποιους φίλους.

9. ΣΠΙΤΙΚΑ ΓΛΥΚΙΣΜΑΤΑ

10. ΨΩΝΙΑ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ Σ.Μ. (Εδώ να σημειώσω ότι ακόμη και στο πιο φθηνό μαγαζί να πας πάντα μπορείς να ξεφύγεις. Εμείς τώρα που πάμε τη μικρή στον παιδικό, έχουμε πιο πολλή σπατάλη, γιατί περνούσαμε απο το ΣΟΥΠΕΡ, όλο και κάτι θυμόμασταν και τα 20?). Τώρα επανήλθαμε στη ΛΙΣΤΑ

11. ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ. Π.χ. δεν βάζω στη σάλτσα των μακαρονιών και τόνο και μανιτάρια. Ένα απο τα δύο τα κρατάω για άλλη συνταγή.

12. ΨΩΝΙΑ ΣΕ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ

13. ΣΠΑΝΙΑ ΣΤΟ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ. (Αν και τα έβαφα μόνη μου τώρα με τις ανταύγειες... αλλά βρήκα ένα κάπως πιο οικονομικό)

14. ΜΑΘΑΙΝΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ (μπας τη μάθω και εγώ) και δεν ψωνίζουμε ότι μας αρέσει.

15. ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ. Όσο ήμουν ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, το προτιμούσα για όλους τους γιατρούς και παιδίατρο και εμβόλια. Παιδιά τρελλή οικονομία.

16. ΔΩΡΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ, συνήθως βιβλία ή παιχνίδια απο μαγαζία του κέντρου που μας κάνουν καλύτερη τιμή λόγω γνωριμίας.

Και με όλα αυτά πάλι ζοριζόμαστε. Πως τα καταφέρνουμε;
Εμάς μας φεύγουν πολλά στις κοινωνικες υποχρεώσεις.
Τώρα έχω αρχίσει και σημειώνω μπας και βγάλω καμιά άκρη.

ΠΓ
19-11-10, 16:54
μπορεις να ζητησεις απο εναν ηλεκτρολογο να σου βαλει ενα διακοπτη (button) με χρονοδιακοπτη.

ουσιαστικα θα πατας τον διακοπτη μια φορα και αυτος θα κλεινει το ρευμα μετα απο 20-30 λεπτα (αναλογα ποσο χρονο θελεις να βαλεις ωστε να ζεσταινει το νερο)

το κοστος απο οσο ειχα ρωτησει ειναι 50 ευρω τα υλικα και η εργασια.

Εμένα ο άντρας μου έκανε κάτι άλλο.
Σύνδεσε ένα μικρό θερμοσίφωνα στην παροχή νερού στη μπανιέρα, το έκρυψε στο πατάρι για να μη φαίνεται και έτσι ανοίγουμε και ζεσταίνουμε το νερό μόνο που χρειαζόμαστε.

annia
19-11-10, 17:23
λοιπον εγω τερας οικονομια ςδεν ειμαι αλλα απο την κριση και μετα εγινα....

φροντιζω παντα να σιδερωνω βαζω πληντυρια και να μαγειρευω φαγητα που θελουν πολυ ωρα με το νυχτερινο ρευμα ετσι γλυτωνω καποια χρηματα απο την δεη..επισης εχω βαλει σε ολο το σπιτι οικονομικους λαμπτηρες....αγοραζω παντα προιοντα που ειναι σε προσφορα...εχω γραφτει σε πολλα σαιτ στα οποια μου στελνουν διαφορα κουπονια για προιοντα...παιρνω παντα πανες σε προσφορα για τον μικρο...εχουμε βαλει ηλιακο θερμοσιφωνο και οχι τον κλασσικο ωστε να ζεσταινει μετον ηλιο και με τα καλοριφερ να μην ανοιγουμε ασκοπα ρευμα...στην λαικη παω παντα προς το τελος που πεφτουν αρκετα οι τιμες,και σακουλες σκουπιδιων χρησιμοποιω αυτες απο τα ψωνια μου...επισης εχω ενα κουμπαρα στον οποιο βαζω ολα μου τα ψιλα μεσα και τον ανοιγω καθε 3μηνες μαζευετε ενα ποσο τον 100-200Ε.

annia
19-11-10, 17:26
οπως επισης ειχα παραγγειλει απο αγγλια τα γαλατα του μικρου που εδω εχουν 26το κουτι απο εκει ειχα παρει τα 10μαζι με εξ.αποστολης 140Ε

mirtoula4
30-01-12, 18:05
Κορίτσια για πείτε τι κόβετε εσεις για να ανταπεξέλθετε οικονομικά έτσι όπως γίναμε??
Εγω έχω κόψει κινητό (μόνο sms και στην έσχατη ανάγκη τηλ), σταθερό βάλαμε οικονομικό απεριόριστο, κρέμες προσώπου - ματιών άλλαξα μάρκα και παίρνω φτηνές (olay), μανικιουρ κ τα συναφή κομμένα, κομμωτήριο μόνο για κούρεμα, ψώνια στις εκπτώσεις και τα βασικά, σούπερ μάρκετ μόνο με λίστα, κουπόνια και αναζήτηση προσφορών, βόλτες με το αυτοκίνητο περιορίστηκαν σε 2-3 εβδομαδιαίως, καφέδες επίσης, βιολογικά κομμένα....αυτά.Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να κόψω αλλά μαλλον θα χρειαστεί κ άλλη οικονομία οσωνούπω...
Εσείς τι κάνετε?Τι κόβετε τι κρατάτε?Λύσεις για οικονομία??

nectaria1977
30-01-12, 18:39
εμείς δεν αλλάξαμε κάτι σε γενικές γραμμές, γιατί πάντα προσέχαμε. Μερικά κολπάκια που χρησιμοποιώ:
- ηλιακός θερμοσίφωνας (τον έχω αποσβέσει τουλάχιστον 3 φορές την τελευταία 5ετία που τον έχουμε). Όλοι κάνουν μπάνιο μέσα στη μέρα, για να προλάβει να ξαναζεσταθεί το νερό.
- δεν πετάμε φαγητό. Ανακυκλώνεται υπό άλλλη μορφή.
- 8κιλο πλυντήριο, λίγες πλύσεις, όλα μαζί. Σιδέρωμα όλα μαζί.
-λαμπτήρες εξοικονόμησης παντού
-κυνήγι κουπονιών, προσφορών
-μαγείρεμα σύμφωνα με την αξιοποίηση των προϊόντων που υπάρχουν στο ψυγείο
- καφέ ΜΟΝΟ σπίτι μας
- φαγητό ΜΟΝΟ σπίτι μας
- ταινίες ΜΟΝΟ σπίτι μας
- καμία συσκευή σε αναμονή
- κανένα φως άσκοπα ανοικτό
- διακοπές ΜΟΝΟ στο χωριό μας
- μαστορέματα, βαψίματα, οικιακές δουλειές ΜΟΝΟΙ μας
- μετακίνηση με μηχανάκι (τεράστο όφελος σε βενζίνη, χρόνο και αποφυγή λοιμώξεων από τα ΜΜΜ).
- θέατρο και σινεμά με δωρεάν προσκλήσεις
- διασκέδαση μετους φίλους μας ΣΠΙΤΙ μας, με καλό φαγάκι, μουσικούλα, χαβαλέ.
- ζαρζαβατικά στη βεράντα μας, με λίπασμα δικό μου (κομποστοποίηση).
- χτένισμα ΠΑΝΤΑ μόνη μου και γρήγορα πια
- μανικιούρ-πεντικιουρ ΜΟΝΗ μου και το ευχαριστιέμαι και περισσότερο
- τα περισσότερα ρούχα και παπούτσια του γιου τα βάζει και η κόρη, στο σπίτι τουλάχιστον
- ψώνια ΜΟΝΟ στις εκπτωσεις

Αναστασια Μ
30-01-12, 18:54
-κουπονια κ εγω
-ρουχα για τον μπεμπη πολλα απο εδω μεσα αγορασμενα σ πολυ καλες τιμες
-κρεμες προσωπου εμποριου κομμενες, εχω βρει κοπελα που φτιαχνει χειροποιητες κ σ πολυ καλη τιμη και κρατανε πολυ περισσοτερο κ εχω τεραστια διαφορα στο προσωπο κ στα χερια μου
-ζαρζαβατικα κ κ αυγουλακια ν ναι καλα ο πεθερος κ ο μπαξες του
-κομμωτηριο μια φορα τ τριμηνο για κουρεμα μονο απο προσφορες σ site που βρισκω
-ψωμακι απο τ χερακια μου

αυτα προς τ παρον θυμαμαι
θ επανελθω

Goblin
31-01-12, 08:40
Οικονομία μπλιάχ…. :evil: :evil: Ότι είπαν και οι προλαλήσασες +

Κόψαμε την ακατονόμαστη (Nova)… άκου 60 τον μήνα στις μέρες μας!!!

mirtoula4
31-01-12, 09:41
-κρεμες προσωπου εμποριου κομμενες, εχω βρει κοπελα που φτιαχνει χειροποιητες κ σ πολυ καλη τιμη και κρατανε πολυ περισσοτερο κ εχω τεραστια διαφορα στο προσωπο κ στα χερια μου

Πολύ ενδιαφέρον αυτό!Θα θελα και γω....πού βρίσκεσαι?Αν είσαι Θεσσαλονίκη θα μπορούσες να μου δώσεις με πμ τα στοπιχεία της κοπέλας?

pk33
31-01-12, 13:32
Αυτά όλα έπρεπε να τα κάναμε ανεξάρτητα κρίσης.

DALIA
31-01-12, 13:49

δηλαδή ?
δουλειά-σπίτι, σπίτι-δουλεια και τούμπαλιν 365 μέρες το χρόνο ?

Ναι κάναμε κάποια πράγματα περιττά προ κρίσης, αλλά τουλάχιστον περάσαμε καλά, έχουμε να θυμόμαστε,,,,και όπως είπαμε ξανά και ξανά δεν κλέψαμε, δεν μας χαρίστηκε τίποτα...

mirtoula4
31-01-12, 13:53
Γιατί βρε παιδιά, ένας εργαζόμενος - ξαναλέω εργαζόμενος ούτε άνεργος ούτε τεμπέλης- δεν πρέπει να έχει την άνεση να ψωνίζει κάτι για τον καημένο τον εαυτούλη του, να πηγαίνει να πίνει έναν καφέ, να κάνει μια εβδομάδα διακοπούλες το χρόνο, να πηγαίνει ένα κομμωτήριο βρε αδερφέ?Τι σοι εργαζόμενος είναι αυτός?Εργάζεται δηλαδή μόνο για να πληρώνει ΔΕΗ και να πηγαίνει super market?

marchalina
31-01-12, 13:53
Ζυμωνω ψωμι μια φορα την εβδομαδα και μετα στην καταψυξη
Πλενω με αρκαδι (το διαλυω σε ζεστο νερο και το κανω υγρο απορρυπαντικο)
Καθαριζω το σπιτι με ξυδι και σοδα (στην τουαλετα χρησιμοποιω πού και πού καθαριστικο εμποριου)
Μου ειπε μια γνωστη οτι κανει μονη της συντηρηση στα κλιματιστικα και σκεφτομαι να το κανω και αυτο

Goblin
31-01-12, 13:58
Πάντως εγώ δεν μπορώ να έχω λεφτά και να κάνω οικονομία (οικονομία αυτού του τύπου εννοώ) Μου είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο … Ακόμα και τώρα θα την κάνω την πολυτέλεια μου… Απλά έχουν αλλάξει οι πολυτέλειες… πχ. Πολυτέλεια τότε ήταν η Nova τώρα είναι ένας Freddo στην καφετέρια!!! ;)

vivi.
31-01-12, 14:00
εμείς δεν αλλάξαμε κάτι σε γενικές γραμμές, γιατί πάντα προσέχαμε. Μερικά κολπάκια που χρησιμοποιώ:
- ηλιακός θερμοσίφωνας (τον έχω αποσβέσει τουλάχιστον 3 φορές την τελευταία 5ετία που τον έχουμε). Όλοι κάνουν μπάνιο μέσα στη μέρα, για να προλάβει να ξαναζεσταθεί το νερό.
- δεν πετάμε φαγητό. Ανακυκλώνεται υπό άλλλη μορφή.
- 8κιλο πλυντήριο, λίγες πλύσεις, όλα μαζί. Σιδέρωμα όλα μαζί.
-λαμπτήρες εξοικονόμησης παντού
-κυνήγι κουπονιών, προσφορών
-μαγείρεμα σύμφωνα με την αξιοποίηση των προϊόντων που υπάρχουν στο ψυγείο
- καφέ ΜΟΝΟ σπίτι μας
- φαγητό ΜΟΝΟ σπίτι μας
- ταινίες ΜΟΝΟ σπίτι μας
- καμία συσκευή σε αναμονή
- κανένα φως άσκοπα ανοικτό
- διακοπές ΜΟΝΟ στο χωριό μας
- μαστορέματα, βαψίματα, οικιακές δουλειές ΜΟΝΟΙ μας
- μετακίνηση με μηχανάκι (τεράστο όφελος σε βενζίνη, χρόνο και αποφυγή λοιμώξεων από τα ΜΜΜ).
- θέατρο και σινεμά με δωρεάν προσκλήσεις
- διασκέδαση μετους φίλους μας ΣΠΙΤΙ μας, με καλό φαγάκι, μουσικούλα, χαβαλέ.
- ζαρζαβατικά στη βεράντα μας, με λίπασμα δικό μου (κομποστοποίηση).
- χτένισμα ΠΑΝΤΑ μόνη μου και γρήγορα πια
- μανικιούρ-πεντικιουρ ΜΟΝΗ μου και το ευχαριστιέμαι και περισσότερο
- τα περισσότερα ρούχα και παπούτσια του γιου τα βάζει και η κόρη, στο σπίτι τουλάχιστον
- ψώνια ΜΟΝΟ στις εκπτωσεις

Mε κάλυψε η nectaria αν οχι 100% δηλαδή δεν βάζω ζαρζαβατικά και δεν έχουμε μηχανάκι σε οοοοολα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα.

Goblin
31-01-12, 14:06
Άσε που μου την έχει δώσει λίγο… προ κρίσεις δεν πήγαινα πουθενά (ίσως γιατί είχα την προοπτική: ‘’όποτε θέλω θα πάω’’)

Τώρα (που δεν μπορώ) θέλω να πάω να τα σπάσω στα μπουζούκια :mrgreen:

mariaVdr
31-01-12, 14:07
Εχω κόψει το αυτοκίνητο, μονο στην δουλειά πάω μ'αυτό...Σε όλα τα υπολοιπα τρεχάτε ποδαρακια μου.Δεν ψωνίζω σχεδόν ποτε...Περιποιηση προσωπου κτλ κανω μόνη μου με συνταγες από σπιτικά υλικά.Μαγειρευω πάντα...φτιαχνω να πάρω και στην δουλειά...Κομμωτήριο δεν πάω γιατί ούτως η άλλως τα μαλλιά μου είναι αφάνα.Κοσμήματα έφτιαξα μόνη μου και πλέον καθαριστικά για το σπίτι δεν αγοράζω εκτός από μια χλωρίνη.Κάνω ότι και η marchalina.

marchalina
31-01-12, 14:25
Οσες εχετε χωρο να φυτεψετε..εφετος τα καταφέρατε;
Για κάποιο λογο που δεν καταλαβα εφετος δεν "επιασε" τίποτα (μαρούλια και σπανακια εβαλα):o:o:o

thampelina
31-01-12, 14:50
Αυτά όλα έπρεπε να τα κάναμε ανεξάρτητα κρίσης. γιατι;;;; δηλ μονο δουλεια και σπιτι;;;οχι αποην στηγμη που εισαι οικονομικα ανετος γιατι να μην τα κανεις.;;τωρα με την κριση κοβεις τα περιττα..

KonstantinaDimitris
31-01-12, 14:54
Εμάς μας έσωσε ο ηλιακός θερμοσίφωνας γιατί με τον ηλεκτρικό δεν είδαμε προκοπή...επίσης πλένω και σιδερώνω τις ώρες που είναι πιο φτηνή η ΔΕΗ. Τώρα τον χειμώνα 15.30 - 17.30 δηλαδή...Ζαρζαβατικά δεν σκέφτομαι να βάλω γιατί πχ το λάχανο αξίζει 0,30 λεπτά.Αξίζει τον κόπο;;Για μένα όχι..Επίσης φαγητό έξω το περιορίσαμε σε μια φορά το μήνα (βγαίναμε κάθε Κυριακή). Φαγητό δεν πετάω πια και ζυμώνω μόνη μου...όχι μόνο για οικονομία αλλά και για υγεία (τεράστια διαφορά στην γεύση). Ααααα όσο για ρούχα, κομμωτήρια και γενικά σπατάλες ΚΟΜΜΕΝΑ !!!Τα απολύτως απαραιτητα...οσο για την NOVA θέλω σαν τρελή να βάλουμε για να βλέπουμε ταινίες και εκπαιδευτικά προγράμματα , αλλά όπως είπε μια φίλη παραπάνω 60 ευρώ το μήνα σκέφτομαι να τα δώσω..θα δούμε

mariaVdr
31-01-12, 15:06
ΑΑΑ Nova εχω..55 τον μήνα και έβαλα για τον λόγο ότι μας στοιχίζει λιγότερο τον μήνα από 2 φορές στο σινεμα...και τους καφέδες που θα έπινε ο καλός μου για να δεί τον Ολυμπιακό στην καφετέρια που θα είχε.Η μια φορά στο σινεμα πήγαινε 9+9 εισητήρια 3-4 βενζίνη 5 ενα ποπ κορν με 2 νερά...27ε μόνο για μια φορά.

tzo28
31-01-12, 16:59
Στη nova θα συμφωνησω κι εγω κοριτσια...ειναι το μονο που μας εμεινε.Εξω πλεον δεν βγαινουμε.Οποτε χαλαλι το πενηνταρικο το μηνα...τουλαχιστον βλεπει ο αντρας μου τα αθλητικα του,βλεπουμε και καλες ταινιουλες.

κλάρα
31-01-12, 17:14
Γιατί βρε παιδιά, ένας εργαζόμενος - ξαναλέω εργαζόμενος ούτε άνεργος ούτε τεμπέλης- δεν πρέπει να έχει την άνεση να ψωνίζει κάτι για τον καημένο τον εαυτούλη του, να πηγαίνει να πίνει έναν καφέ, να κάνει μια εβδομάδα διακοπούλες το χρόνο, να πηγαίνει ένα κομμωτήριο βρε αδερφέ?Τι σοι εργαζόμενος είναι αυτός?Εργάζεται δηλαδή μόνο για να πληρώνει ΔΕΗ και να πηγαίνει super market?
...χα χα αυτον που περιγραφεις ειναι ενας εργαζομενο ΠΡΟ ΚΡΙΣΗΣ π.κ....!!!!ο εργαζομενος ΚΑΤΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ κ.δ.κ ειναι αυτος ακριβως που αναφερεσαι στην τελευταία σειρα...ενω αυτος που δεν θα μπορει να πληρωνει ουτε την ΔΕΗ αλλα δεν θα εχει λεφτα ουτε για φαγητο ειναι ο ΜΕΤΑ ΚΡΙΣΗΣ μ.κ εργαζόμενος...!!!:-|:-|
συνοψιζοντας....εχουμε 3 χρονικες περιοδους στην ζωή μας...¨
1)π.κ
2)κ.δ.κ
3)μ.κ
...........:-|:-|:-|:-|......

KonstantinaDimitris
31-01-12, 19:09
Στη nova θα συμφωνησω κι εγω κοριτσια...ειναι το μονο που μας εμεινε.Εξω πλεον δεν βγαινουμε.Οποτε χαλαλι το πενηνταρικο το μηνα...τουλαχιστον βλεπει ο αντρας μου τα αθλητικα του,βλεπουμε και καλες ταινιουλες.

Δλδ ρε κορίτσια όντως αξίζει η Nova... ;;;; Έχουν οι γονείς μου κ λένε ότι έχει απίστευτες ταινίες, παιδικά, αθλητικά βέβαια.. Άλλα σκέφτομαι τα λεφτά... Άλλα όσοι έχουν είναι ενθουσιασμένοι!!!

mariaVdr
31-01-12, 20:21
Εγώ προσωπικά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.Εχει ταινιες καινούργιες αλλά και παλιοτερες κάθε μέρα όλη μερα.Εμείς το βράδι που χαλαρώνουμε το βρίσκουμε διασκέδαση να δούμε μια ταινία σπίτι μας.

melita
01-02-12, 13:08
Προσωπικά, κάνω αρκετά από αυτά που είπατε:
- σιδερώνω μόνο τα απαραίτητα δηλ. τα ρούχα της μικρής και αυτά που είναι για έξω καθώς και μαξιλαροθήκες, ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ!
- δεν παραγγέλω ποτέ από έξω, έχω σπίτι κάποια υλικά για γρήγορες και εύκολες συνταγές της στιγμής π.χ. ομελέτα με λουκάνικα, τονοσαλάτα, έτοιμη σάλτσα για μακαρόνια, ζυμαρόπιτα κτλ....
- φαγητό σε εστιατόρια σε γιορτές και άν...
- καφέδες μόνο 1-2 την εβδομάδα,
- φτιάχνω μενού όλης της εβδομάδας και ψωνίζω 1 το πολύ 2 φορές την εβδομάδα αφού έχω ελέγξει όλα τα φυλλάδια των σούπερ
- ρούχα από ανακύκλωση συγγενών κτλ... ή ελάχιστες αγορές
- κομμωτήριο μία φορά το χρόνο
- καλλυντικά μόνο από oriflame και yves rocher εκμευταλλευόμενη τις καλύτερες προσφορές που κάνουν και μπορώ να βρώ καλά προιόντα σε εξευτελιστικές τιμές.
- σκεφτόμαστε να γυρίσουμε το αυτοκίνητο σε υγραέριο και όταν φτιάξει ο καιρός θα κινούμαστε περισσότερο με μηχανάκι
- ΔΕΗ προσπαθώ να μην ξεπερνώ τις 800 kw το τετράμηνο
αυτά σκέφτομαι προς το παρόν

kourkoumpini
01-02-12, 20:29
δειτε και εδω σχετικο θεμα:

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=35666

μπουρμπουλιθρα
01-02-12, 23:30
κορίτσια απ'ότι βλέπω δεν έχουμε κόψει και τίποτα ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ακούς εκει καφέδες ,ταβέρνες,καλυντικά,ένδυση,βενζίνη,πετρέλαιο,nova,ψωμί,φαί ;;;;;;;;αίσχος στή βουλή τί να πούνε που τους κόψανε το χαμαμ και τη σάουνα,ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ....... και για να γυρίσω στο θέμα μας και εγώ τα ίδια κάνω η μόνη σπατάλη μας είναι η σύνδεση στο ιντερνετ ......

KonstantinaDimitris
02-02-12, 22:11
κορίτσια απ'ότι βλέπω δεν έχουμε κόψει και τίποτα ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ακούς εκει καφέδες ,ταβέρνες,καλυντικά,ένδυση,βενζίνη,πετρέλαιο,nova,ψωμί,φαί ;;;;;;;;αίσχος στή βουλή τί να πούνε που τους κόψανε το χαμαμ και τη σάουνα,ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ....... και για να γυρίσω στο θέμα μας και εγώ τα ίδια κάνω η μόνη σπατάλη μας είναι η σύνδεση στο ιντερνετ ......

Χαχαχα τουλάχιστον το διακωμωδούμε.....