PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΝΑΤΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΣΑΣ ΥΠΕΡΥΧΟ???

baby27
26-10-09, 23:37
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!ΕΣΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΝΑΤΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΣΑΣ ΥΠΕΡΥΧΟ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 5Η ΚΑΙ ΜΕ 500 ΜΟΝΑΔΕΣ ΧΟΡΙΑΚΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΛΕΕΙ!!ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ???ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΟΥ???ΦΙΛΙΑ!!!

sweet_february
26-10-09, 23:45
Οι τιμες της χοριακης δεν ειναι απολυτες. Για να μην σου ειπε τιποτα ο γιατρος σου, σημαινει πως ειναι καλη! Η κουμπαρα μου εκανε στην 7η εβδομαδα ενδοκολπικα ομως και παλι φαινοταν απλα ο σακος. Στην 8η εβδομαδα ξαναεκανε ενδοκολπικα οπου διαπιστωθηκε εμβρυικος παλμος και στην 11η εν τελει εκανε κανονικα απο πανω στην κοιλια. Εχε ομως κατα νου πως αυτα διαφερουν απο γυναικα σε γυναικα γιατι καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη. Ευχομαι ολα να πανε καλα!
Χαλαρωσε και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου!
(Υ.Γ.: Δεν σου παραθετω δικο μου παραδειγμα αλλα της κουμπαρας μου, γιατι εγω το καταλαβα οταν ημουν ηδη στη 12η εβδομαδα και εκανα κατευθειαν την αυχενικη διαφανεια)

baby27
26-10-09, 23:57
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΑΙΗ ΜΟΥ!!ΚΑΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ..ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ Η ΣΥΛΛΗΨΗ Κ.Λ.Π. ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΑΓΧΩΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥ!!ΜΠΟΡΕΙ Κ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΩ!!

sweet_february
27-10-09, 00:08
Ειναι πολυ πιθανο αυτο που σου ειπε! Το θεμα ειναι η χοριακη να συμβαδιζει με το μεγεθος του σακου, οποτε πιστευω στην επομενη συναντηση να σου κανει εναν υπερηχο! Οι γιατροι γενικοτερα ειναι ετσι.. Εγω να σου πω την αληθεια ηρθα απο επαρχεια μετα τη γεννα και τωρα εχω βρει γιατρο που δεν τον αλλαζω με τιποτα.. Μακαρι να τον ειχα και πριν τη γεννα! Παρ' ολ' αυτα ομως, οταν καθησαμε να μου παρει ιστορικο και του ειπα πως εχω ενα μωρακι 4 μηνων -τοτε-, μου ειπε "Καλα βρε Χριστιανη μου, αυτο το παιδι πως αντεξε εκει μεσα?". Αυτο το ειπε γιατι τη στιγμη που σου γραφω ζυγιζω 90 κιλα, αλλα οταν ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου 107.... Ειναι ωμος, αλλα ειναι κορυφη! Εγω το προτιμω απο τα μισολογα!
Ολα θα πανε καλα! Μην αγχωνεσαι!

madq
27-10-09, 00:10
Έκανα τον 1ο υπέρηχο στην 8η βδομάδα και ο, τότε σπορούλης και σήμερα παίδαρος, φαινόταν πεντακάθαρα. Φαντάζομαι ότι όντως στην 5η βδομάδα δεν θα διακρίνεται ακόμη. Είναι νωρίς, ψυχραιμία ;)

baby27
27-10-09, 08:34
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΑΣ!!ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΑΙ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ!!!ΦΙΛΙΑΑΑΑ!!!

xrisaki
27-10-09, 08:35
Για να φανεί ο σάκος και το ριζάκι θα πρέπει η χοριακή να είναι 3.000. Το ότι είναι η δικιά σου 500 δεν σημαίνει τίποτα, μπορεί να ήταν και πιο μικρή. Αυτό που έχει σημασία είναι να τριπλασιάζεται ή τουλάχιστον να διπλασιάζεται ανά 2 μέρες και τα 2 είναι καλά. Καταλαβαίνω το άγχος σου, τώρα βλέπεις παντού σημεία και τέρατα. Αν ο γιατρός ανησυχούσε για κάτι θα στο έλεγε εξαρχής για να μην κινδυνέψεις ούτε εσύ ούτε το μωρό. Χαλάρωσε και σκέψου ότι σε λίγες μέρες θα δεις ένα πανέμορφο ριζάκι στον υπέρηχο. Εαν δε, ανησυχείς επανέλαβε μια χοριακή να δεις πως είναι οι τιμές. Κι εμένα η χοριακή μου στις 5 μέρες καθυστέρησης δεν ανυχνευόταν καν από το τεστ και όλα τελικά ήταν μια χαρά. Βέβαια για να μην το παίζω υπεράνω από τότε που έμαθα ότι είμαι έγκυος νιώθω να με απειλούν τα πάντα, άσε τα χω παίξει και εύχομαι να μην κάνεις το ίδιο.
Να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη, να την χαρείς και να δεις πως όλα θα πάνε καλά!

baby27
27-10-09, 08:42
ΧΡΙΣΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ!!ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

ΑλέΣι
27-10-09, 12:32
Καλησπέρα!!!
Εγώ έκανα τον πρώτο υπέρηχο στην 5η εβδομάδα!
(χωρίς καθόλου χοριακή) πήγα κατευθείαν στο γιατρό και μου εκανε υπέρηχο. Όπου είδαμε μόνο το σάκο και στις παρατηρήσεις έγραψε αρχόμενη εμβρυακή και μου συνέστησε να ξανακάνω 2 εβδομάδες μετα. Εχθές, δλδ στην 7η εβδομάδα, κάναμε για 2η φορά υπέρηχο, ακούσαμε ελαφρώς την καρδούλα του και στον υπέρηχο φαίνεται και το καρδιογράφημα του σποριού μας!!!
Να μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά....!!!!
Φιλάκια!

bp-IOLH
27-10-09, 12:44
baby27, ξεκίνησα μια μέρα να σου γράψω κάτι σε άλλο θέμα που σε πέτυχα και είδα τις ανησυχίες σου αλλά κάτι με διέκοψε και το ξέχασα.
Πέρσι είχα μια παλλίνδρομη στην 7η εβδομάδα, είδαμε κενό σάκο, δηλ. δεν υπήρχε έμβρυο.
Φέτος με τελευταία περίοδο 18/9 έκανα τεστ εγκυμοσύνης θετικό στις 16/10 και στις 19/10 έκανα την 1η β' χοριακή, η οποία βγήκε 300.
Μετά άρχισε ο εφιάλτης. Η 2η χοριακή στις 21/10 αυξήθηκε αλλά δεν διπλασιάστηκε, πήγε 445, ενώ θα έπρεπε να είναι 600. Κάνω και 3η χοριακή στις 23/10 κι ενώ ήμουν ακριβώς 5 εβδομάδων και η χοριακή πάλι τα ίδια, από 445 πήγε 615, ενώ θα έπρεπε να έχει πάει σχεδόν 900.
Την ίδια μέρα πήγα στο γιατρό. Αρχικά φοβήθηκε μήπως είναι εξωμήτριο. Μου έκανε υπέρηχο (κολπικό) και διέκρινε στη μήτρα κάτι που έμοιαζε με σάκο. Και η απορία του ήταν ότι με χοριακή 615 δεν φαίνεται ο σάκος, γιατί η χοριακή πρέπει να είναι τουλάχιστον 1000-1500 μονάδες.
Μου είπε ότι θα φανεί ξεκάθαρα τι γίνεται σε μερικές μέρες, μου έδωσε utrogestan και θα με δει σήμερα το βράδυ, για να δούμε πως θα πάει.
Θέλω να σου πω ότι σημασία έχει να διπλασιάζεται η χοριακή και όχι πόσο είναι. Εμένα αυξανόταν αλλά δε διπλασιαζόταν κι έτσι δεν έχω ξανακάνει χοριακή από την Παρασκευή που μας πέρασε.
Ο γιατρός μου άφησε μια μικρή πιθανότητα να πάει καλά.
Εγώ δεν το πολυπιστεύω, γιατί οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μου, δυστυχώς. Η σύλληψη σ' εμένα δεν έγινε καθυστερημένα, γιατί αυτό το μήνα είχα δυο και μοναδικές επαφές, μια την 10η και μία την 11η μέρα του κύκλου, και μάλιστα είχα κάνει τεστ ωορρηξίας που έδειξε την 11η μέρα ότι θα γινόταν ωορρηξία.
Υπάρχουν όμως πιθανότητες σε άλλες κοπέλες να έχει γίνει καθυστερημένη σύλληψη.
Επίσης, μια άλλη κοπέλα έπαθε ακριβώς το ίδιο με εμένα και τελικά, όταν ξαναπήγε στο γιατρό για να δουν αν αυτό που είδαν είναι σάκος ή αν είναι εξωμήτριο, πήγαν όλα καλά και είδαν το σποράκι τους.
Σ' αυτή την απειροελάχιστη πιθανότητα έχω στηρίξει κι εγώ τις ελπίδες μου.
Εύχομαι και σε σένα να πάνε καλά. Εσύ δεν πρέπει να ανησυχείς, γιατί απλώς σου φαίνεται μικρό το νούμερο της χοριακής, δεν έχεις τσεκάρει όμως αν διπλασιάζεται ή όχι.
Μείνε ήρεμη και αισιόδοξη μέχρι να πας στο γιατρό σου και να δεις τι θα γίνει.
Πολλές ευχές και σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια.

fairymummy
27-10-09, 13:00
πρωτο υπερηχο εκανα στις 6w k 5d κ ειδαμε σακο κ ακουσαμε καρδουλα...αλλα σε αλλες κοπελες δεν δειχνει τοσο νωρις.

Ιολη μου τωρα ειδα τι περνας!!! κοριτσακι μου ευχομαι ολα να πανε καλα!!! εχε ελπιδα κ ολα θα πανε :)
8α σε σκεφτομαι

Νονντυ
27-10-09, 13:06
ΤΕΡ ΕΙΧΑ 2/7 ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΤΕΛΙΚΑ 30 ΙΟΥΛΙΟΥ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΦΑΝΗΚΕ Η ΚΟΥΚΙΔΑ.ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΧΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.

baby27
27-10-09, 13:58
ΙΟΛΗ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΕΘΕΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ Κ ΕΓΩ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΦΡΙΚΑΡΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΣΧΗΜΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΤΕ ΣΥΝΕΛΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ 1-2 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΣΥΝΕΛΛΑΒΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ!!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!!ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΤ ΕΥΧΗΝ!!!!ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΤΟ ΘΑΥΜΑ!!!ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ!!!

argyro73
27-10-09, 14:20
baby27 τον 1ο υπέρηχο έκανα 5η εβδομάδα κ κάτι μέρες, όπου είδαμε μόνο σάκο. Ήταν όμως απ'την αρχή μικρότερος σε σχέση με την εβδομάδα κύησης κ τα προγνωστικά δεν ήταν καλά... Πάντως το σημαντικό στους υπερήχους είναι να ακούσεις καρδιακή λειτουργία, το αργότερο στην 8η εβδομάδα..Τότε ηρεμείς θα έλεγα. Σου εύχομαι το καλύτερο μέσα απ'την καρδιά μου, με το καλό να δεις την 1η φωτό του μωρού σου!!
http://dl3.glitter-graphics.net/pub/443/443043g3rcicluog.gif (http://www.glitter-graphics.com)

baby27
27-10-09, 14:41
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΡΓΥΡΩ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ!!

elina1978
27-10-09, 19:16
εγω εκανα 5 εβδ και 4 ημερων.ειδαμε μονο σακο 12,6 χιλιοστα και την παρασκευη θα παω να ακουσω καρδουλα.για να φανει σακος πρεπει η χοριακη να ειναι πανω απο 1500 αλλα αυτο ειναι σχετικο γιατι σε καθε μικροβιολογικο η μοναδα μετρησης της χοριακης ειναι διαφορετικη.γι αυτο καθε φορα πρεπει να επαναλαμβανετε η χοριακη στο ιδιο μικροβιολογικο.αλλιως δεν μπορει να γινει συγκριση.την εχω πατησει ετσι:oops::oops::oops:

bp-IOLH
28-10-09, 12:20
Τελικά χθες πήγα στο γιατρό 5 εβδ. και 4 ημερών. Είδαμε ξεκάθαρα το σάκο, στον οποίο φάνηκαν και εμβρυϊκά στοιχεία.
Θα με ξαναδεί σε λίγες ημέρες και μου είπε ότι είναι καλό που έχουμε εξέλιξη. Ήταν συγκρατημένα αισιόδοξος.

elina1978
28-10-09, 14:18
Τελικά χθες πήγα στο γιατρό 5 εβδ. και 4 ημερών. Είδαμε ξεκάθαρα το σάκο, στον οποίο φάνηκαν και εμβρυϊκά στοιχεία.
Θα με ξαναδεί σε λίγες ημέρες και μου είπε ότι είναι καλό που έχουμε εξέλιξη. Ήταν συγκρατημένα αισιόδοξος.ειδες?αμα σε ξανα ακουσω απαισιοδοξη θα βαλω το μωρο σου να σε κλωτσισει!!!!!!!!!!!!!!

sweet_february
28-10-09, 14:44
Θα με ξαναδεί σε λίγες ημέρες και μου είπε ότι είναι καλό που έχουμε εξέλιξη. Ήταν συγκρατημένα αισιόδοξος.
Πολυ χαρηκα με αυτα τα νεα! Ειλικρινα νιωθω κι εγω ανακουφιση μαζι με εσενα!
Ολα θα πανε καλα κοριτσακι μου! Θα περιμενουμε νεα σου με αγωνια!!:D:D

baby27
29-10-09, 16:46
ΙΟΛΗ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΧΑΡΗΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΕΑ!!!!!!!ΜΑΚΑΡΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!!ΘΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!!!!!!!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΜΟΝΟ!!!!!!!ΣΕ ΦΙΛΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!!

ritsa_mp
31-10-09, 15:27
Γεια σας κοπελιές... Εγώ έκανα εχθές στην 4-5 εβδομάδα δλδ σε εφημερέυον νοσοκομείο γιατί φοβήθηκα με τόσους πόνους που ένιωθα... προς το παρόν μόνο σάκο είδαμε... από Δευτέρα θα πάω στο δικό μου γιατρό και θα μάθουμε ίσως περισσότερα..

baby27
31-10-09, 17:28
ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΡΙΤΣΑ ΜΟΥ!!!

bp-IOLH
01-11-09, 16:26
Ρίτσα μου, θερμά συγχαρητήρια, όλα θα πάνε τέλεια, να είσαι σίγουρη, θετική κι αισιόδοξη.

Εγώ τελικά δεν έχω ευχάριστα νέα. Χθες πήγα πάλι στο γιατρό και τελικα μου είπε ότι παλλινδρόμησε. Το μόνο καλό είναι ότι δε θα χρειαστεί απόξεση αλλά θα αποβληθεί από μόνο του.
Μετά, όταν με το καλό καθαρίσω, θα κάνω υστεροσκόπηση, για να δούμε αν φταίει κάτι στη μήτρα και τα συναφή.

baby27
01-11-09, 23:03
IOLH ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ!ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ!ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΘΕΤΙΚΟ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΞΕΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΚΑΤ ΕΥΘΕΙΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ!ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ!!!

aleca
01-11-09, 23:26
6εβδ και 1 ημ έκανα υπέρηχο και άκουσα καρδούλα αλλ΄σε διαγνωστικό με καλά μηχανληματα. Στο γιατρό μου, στην πρώτη εγκυμοσύνη, το είχαμε ακουσει στην 7η εβδ και 4 ημ. Καλή επιτυχία

mairi1983
11-11-09, 09:50
Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω και εγώ για τον πρώτο υπέρηχο. Πότε γίνεται και πώς? Ενδοκολπικά ή απο την κοιλιά? Εγώ αύριο θα ξανακάνω χοριακή έίχα 42,2 την πρώτη και 157,3 την δεύτερη. Τώρα θα πάω για την Τρίτη. Παίζει ρόλο η τιμή της χοριακής για τον υπέρηχο?

ΕΥΑ1974
11-11-09, 11:06
Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω και εγώ για τον πρώτο υπέρηχο. Πότε γίνεται και πώς? Ενδοκολπικά ή απο την κοιλιά? Εγώ αύριο θα ξανακάνω χοριακή έίχα 42,2 την πρώτη και 157,3 την δεύτερη. Τώρα θα πάω για την Τρίτη. Παίζει ρόλο η τιμή της χοριακής για τον υπέρηχο?

Παίζει ρόλο η τιμή της χοριακής...καλό είναι να είναι πάνω από 2000 όταν θα γίνει ο πρώτος υπέρηχος.Αν και η δική μου ενώ ήταν 2900 δεν έδειξε τίποτα ο υπέρηχος. Ο σάκος και η κουκκίδα φάνηκαν μετά από 3 μέρες που είχε πάει 4300 η χοριακή..όλα είναι σχετικά και δε χρειάζεται άγχος. Εμένα με άγχωσε ο γιατρός που είχα (και τον άλλαξα μετά) γιατί μόλις είδε ότι στον υπέρηχο δε φαινόταν τίποτα ενώ η χοριακή ήταν 2900 μίλησε για παλλινδρόμιση ή για εξωμήτριο. Όσο και να τον παρακαλούσα να μου δώσει μία ελπίδα, αυτός ήταν απόλυτος..μου έριξε αφάνταστα την ψυχολογία. Πέρασα ένα δραματικό τριήμερο και για ποιο λόγο; επειδη ο γιατρός (ενώ ο ίδιος είπε ότι στην ιατρική τίποτα δεν είναι απόλυτο) ήταν απόλυτος! Περίμενε λίγες μέρες να ανέβει η χοριακή και μετά πας για υπέρηχο! Όλα να πάνε καλά!

apricot
11-11-09, 11:20
εγω και στις δυο εγκυμοσυνες με θετικα τα τεστ φαρμακειου εκανα στην 2η εβδομαδα.

mairi1983
11-11-09, 11:25
Σας ευχαριστώ πολύ. Περιμέμένω να δω και αύριο την χοριακή και τί θα μου πεί και ο γιατρός.
Ευα καλά έκανες και άλλαξες γιατρό. Αντι να σε καθυσηχάσει αυτός σου δημιούργησε περισσότερο άνχος.

Νονντυ
11-11-09, 11:26

εγω εκανα υπέρηχο χωρις να εχω κανει χοριακη και ημουν 4 εβδομαδων σε 2 ημερες περιμενα περιοδο εκανα υπερηχο και το ειδαμε το σακο.βεβαια αυτο εξαρταται απο το ποσο καλο υπερηχο εχει ο γιατρος.οσοι εχουν τα καινουργια μηχανηματα βλεπουν το σακο

vaw
11-11-09, 11:31
Εμενε η χοριακή μου ήταν χαμηλή αλλά ημουν έγκυος και έκανα υπέρηχο την 5η εβδομάδα

mairi1983
11-11-09, 11:42
Βαρβάρα μου μακάρι να μου πει και μενα απο βδομάδα να πάω να με δει. έχω αγωνία για τον πρώτο υπέρηχο.
Ntinatom πόσο ήταν η χοριακή σου?

robenula
11-11-09, 13:35
8οκτωβρη τελευταια περιοδο 9 νοεμβρη η χοριακη μου ηταν 415 και την παρασκευη θα παω για πρωτο υπερηχο.ειναι καλη η τιμη τησ χοριακησ μου?ειχα μια παλλινδρομη και τρεμω

mairi1983
16-11-09, 11:44
robenula έκανες υπέρηχο? Πως ήταν? Εγω την Τετάρτη θα πάω για τον πρώτο υπέρηχο και έχω αγωνία!!!! Σήμερα έκανα ξανα χοριακή και πήγε 3900.

robenula
16-11-09, 12:42
robenula έκανες υπέρηχο? Πως ήταν? Εγω την Τετάρτη θα πάω για τον πρώτο υπέρηχο και έχω αγωνία!!!! Σήμερα έκανα ξανα χοριακή και πήγε 3900.
εκανα καλο μου,στις 5 εβδ+1μερα.ειδαμε σακο.εσυ ποσο εισαι τωρα?

mairi1983
16-11-09, 20:21
Αν πάει σωστά το τικερ είμαι 4 εβδομάδων και 5 ημερων. Τελευταία περίοδο 15/10!

Venus75
17-11-09, 18:31
Αν πάει σωστά το τικερ είμαι 4 εβδομάδων και 5 ημερων. Τελευταία περίοδο 15/10!

Μαιρουλα κουκλιτσα μου μην εχεις αγχος. Θα πανε ολα καλα.
Λογικα αυριο θα δειτε σακο...σε εμενα με 2500 χιλιαδες μοναδες ειχαμε δει μια κουκιδα την οποια δεν μπορουσαμε να την προσδιορισουμε, με 5000 μοναδες ειδαμε κατι που παλι εμοιαζε με σακο αλλα πολυ ποιο μεγαλο και 3 μερες μετα ειδαμε τον σακο ο οποιος ειχε τριπλασιαστει.
Ψυχραιμια και καλα αποτελεσματα αυριο.

mairi1983
17-11-09, 18:37
Σε ευχαριστώ κουκλίτσα μου! Όλα καλα θα πάνε και στις δυο μας!!! Την Δευτέρα είχα 3900 αν διπλασιάζεται κάθε δύο μερες τότε θα έχει ξεπεράσει τις 7000, άρα πιστεύω ότι κάτι θα δούμε. Η χοριακή συνεχίζει να αυξάνεται με τον ίδιο ρυθμό? Η΄μπορεί να είναι μικρότερη?

Venus75
17-11-09, 18:46
Σε ευχαριστώ κουκλίτσα μου! Όλα καλα θα πάνε και στις δυο μας!!! Την Δευτέρα είχα 3900 αν διπλασιάζεται κάθε δύο μερες τότε θα έχει ξεπεράσει τις 7000, άρα πιστεύω ότι κάτι θα δούμε. Η χοριακή συνεχίζει να αυξάνεται με τον ίδιο ρυθμό? Η΄μπορεί να είναι μικρότερη?
Λοιπον, το θεμα της χοριακης ειναι μεγαλο.Συνηθως μεχρι τις 5 βδομαδες πρεπει να διπλασιαζεται ή να ειναι η αυξηση μεγαλυτερη σε ποσοστο 70%.
Επειδη εγω εχω παθει χοντρο χουνερι με την χοριακη μου ενα εχω να σου πω...ασχετα με το τι κανει η χοριακη σου αυτος που θα πει την αληθεια ειναι ο υπερηχος...
Σε εμενα μια φορα 5σιαστηκε μεσα σε δυο μερες (φρικαρε η γιατρος επεσα χαμω του θανατα εγω λαλια δεν εβγαζα μονο λυγμους)...μετα διαπλασιαζοταν κανονικα και προχτες αντι να διπλασιαστει επεσε 600 μοναδες (οπου φρικαρα και γω και η γιατρος παλι), αλλα ο υπερηχος που εκανα ηταν πολυ καλος κξαι ειδαμε οτι ο σακος μου μεγαλωσε.
Κοιτα να εισαι οσο πιο ηρεμη μπορεις και να σκεφτεσαι οσο πιο θετικα γινεται κουκλιτσα μου. Ολα θα πανε μια χαρα.

mairi1983
18-11-09, 18:28
Σήμερα έκανα τον πρώτο υπέρηχο!!!! Όλα καλα μου είπε ο γιατρός! Είδα μία κουκίδα!!!!Καρδούλα την επόμενη φορά!!!

Venus75
18-11-09, 18:35
Σήμερα έκανα τον πρώτο υπέρηχο!!!! Όλα καλα μου είπε ο γιατρός! Είδα μία κουκίδα!!!!Καρδούλα την επόμενη φορά!!!

Ειδατε σακο? Μπραβο,ολα θα σου πανε τελεια. :p
Ποτε θα ξαναπας για υπερηχο?

mairi1983
18-11-09, 18:46
ναι είδαμε σακο! Θα ξαναπάω 4/12! Εσυ τι νέα? Πήγες στον γιατρό?

Venus75
18-11-09, 18:54
ναι είδαμε σακο! Θα ξαναπάω 4/12! Εσυ τι νέα? Πήγες στον γιατρό?
Ολα τελεια!!! ;)
Και εμεις τωρα ψαχνουμε το εμβρυακι και την καρδουλα του.Την Παρασκευη θα ξαναπαμε (αν και θεωρω οτι ειναι πολυ νωρις ακομη για να ακουσουμε καρδουλα).

Φιλακια και καληνυχτα

mairi1983
18-11-09, 18:58
Εύχομαι να ακούσεις καρδούλα την Παρασκευή για να ηρεμήσεις!!!!

Basia
18-11-09, 19:04
Ο πρωτος μου υπερηχος ειναι ητν Παρασκευη και εχω αγχος πολυ.Η χοριακη μου τη Δευτερα εδειξε 940 απο 190 που ειχε πριν τρεις μερες.Αλλα κοριτσια μου εχω παρα πολυ αγχος για να πανε ολα καλα.

mairi1983
18-11-09, 19:28
Ο πρωτος μου υπερηχος ειναι ητν Παρασκευη και εχω αγχος πολυ.Η χοριακη μου τη Δευτερα εδειξε 940 απο 190 που ειχε πριν τρεις μερες.Αλλα κοριτσια μου εχω παρα πολυ αγχος για να πανε ολα καλα.

Η χοριακή σου αυξήθηκε πάρα πολύ!!!!!!!!!!! Την Παρασκευή θα δείς μια κουκίδα μόνο! Είναι πολύ νωρίς!
Είσαι και εσύ μανούλα Ιουλίου? Μπες και εδω αν θελεις να τα λέμε!
http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=168

mangie
05-12-09, 21:51
4 εβδομαδων εκανα τον πρωτο υπερηχο και ειδαμε τον σακο!

RESTA
05-12-09, 21:53
τι έγινε τελικά βαρβάρα μου??εγώ έκανα κολπικό υπέρυχο στην 4η εβδομάδα και είδαμε μόνο μια κουκίδα

Tour_baby
29-12-09, 09:48
Γεια σας.. Την τριτη βδομαδα και μετα απο 4 τεστ το πηρα αποφαση και εκανα την χοριακη με αποτελσμα 87.. Τον κολπικο υπερηχο τον καναμε στην 6 βδομαδα και ειδαμε το σακο και το σπορακι μου. Ο αντρας μου βρηκε νεο ερωτα στο χτυπο της καρδιας. Η επομενη μας συναντηση ειναι σε 25 μερες για να κανουμε το πρωτο εξωτερικο υπερηχο!!

aggeliki87
02-01-10, 11:54
εμεις τον πρωτο υπερηχο τον καναμε γυρω στην 5η εβδομαδα την επομενη που το τεστ ειχε βγει θετικο(με 4μερες καθυστερηση). η χωριακη την ιδια μερα(5ηεβδομαδα) ηταν υψηλη(12340) οποτε πιθανον ειχε γινει νωρις η συλληψη. Δυστυχως υπηρχε μια μικρη αποκολληση(αρραβωνας-χοροι ψωνια κτλ πριν δυο μερες που δεν το ηξερα ακομα).ετσι πρεπει να προσεχουμε μεχρι τον επομενο υπερηχο σε μερικες μερες

nano79
02-01-10, 15:36
κοριτσια να ρωτησω γιατι εχω μπερδευτει. τη βδομαδα τη μετρατε απο τη τελευταια μερα περιοδου?

Dimitra_13
02-01-10, 16:35
κοριτσια να ρωτησω γιατι εχω μπερδευτει. τη βδομαδα τη μετρατε απο τη τελευταια μερα περιοδου?

Η κύηση ξεκινάει από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου.

Τον πρώτο μου υπέρηχο τον έκανα στις 7 εβδομάδες...!

Anstef
02-01-10, 16:45
Καλησπέρα κ καλη χρονια!!!

Τον 1ο υπερηχο τον έκανα 6 εβδομάδων περιπου οπου δεν ακουσαμε καρδουλα,μονο είδαμε το σάκο.Μεγαλο άγχος κ αυτό.
Ξανάκανα 8 εβδομαδων και ηταν ολα οκ!

nano79
03-01-10, 18:13
Η κύηση ξεκινάει από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου.

ευχαριστω για την απαντηση! να σου ζησει η τουλουμπιτσα σου!

Ανδρομέδα
04-01-10, 23:24
ρε κοριτσια εγω ειχα περιοδο στις 28/11 κι εγκυος εμεινα 18/12 με σπερματεγχυση... ποσο ειμαι δλδ? τα χω χασει με τα μετρηματα

ameliec
28-01-10, 20:56
koritsia auti ti stigmi eimai ksapla,eimai 5 evdomadon kai 2 imeron,alla me mia mikri apokollisi ki etsi ta xo paiksei....exoume idi dei to sako me to emvruo pou paei na sximatistei/alla fovamai polu....thelo na pane ola kala...

pasxalitsa v
21-02-10, 18:08
ameliec...
χαμογέλα,μην αγχώνεσαι και ολα θα πανε καλα! :p
ειχα κι εγω αρκετα προβληματα στις αρχες αλλα οπως βλεπεις...ολα καλα...;)

catherine78
22-02-10, 09:57
Εγω έκανα τον πρώτο υπέρηχο 5 εβδομάδων και είδαμε το σάκο και εμβρυικά στοιχεία...όπως επίσης και μια... αποκολλησούλα, ευτυχώς χωρίς αίμα.Μέχρι και τον 3ο μήνα ήμουν εντελώς στο κρεβάτι, τώρα έχω μπεί στον 5ο και είμαι κάπως πιο χαλαρή.Να ακούτε τον γιατρό σας, να ξεκουράζεστε και με τη βοήθεια του θεού,όλα θα πάνε καλά.

JENIA
22-02-10, 10:16
και στις δυο εγκυμοσινες εκανα τον πρωτο υπεριχο στην 6 εβδομαδα και 1 η 2 ημερων .

agkiolina
22-02-10, 13:28
Ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη μου ειχε κλεισει ραντεβου να δουμε το φασολακι μας στην 7η εβδομαδα αλλα λογω μικρης αιμοραγιας μου ζητησε να παω πιο νωρις... ημουν δηλαδη 6η εβδομαδα και 3 ημερων και το ειδα κανονικα αλλα δεν ακουσα την καρδουλα του μονο την ειδε εκεινη και μου ειπε οτι εχει κανονικη καρδιακη λειτουργια ... μολις το ειδα το φασολακι δεν το πιστευα:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Αναστασί
22-02-10, 14:37
Γεια σας και από μένα. Είμαι καινούργια στο δίκτυο, αλλά αισθάνομαι μεγάλη χαρά που σας γράφω. Και εγώ είμαι σε παρόμοια φάση με όλες σας και έχω φρικάρει. Έχω κάνει ήδη τρεις χοριακές και έχουμε δει σάκο και ένα σποράκι. Όμως οι τιμές των χοριακών δεν πολύ συμπίπτουν με τις ημέρες της ωορριξίας. Οπότε μάλλον είναι αργή σύλληψη ή πάμε για αποβολή.
Μεγάλη αγωνία.
Υπάρχει κάποια με κάποια αντίστοιχη εμπειρία;

dimitra34
22-02-10, 15:10
Γεια σας και απο εμενα. Μολις εκανα την εγγραφη μου για να μπορω να συμμετεχω στις τοσο ενδιαφερουσες συζυτησεις. Εκανα τον πρωτο μου υπερηχο στις 5 εβδ. και 3 ημερ. χωρις να εχω κανει πριν χοριακη, μονο τεστ απο φαρμακειο μετα απο 5 μερες καθυστερηση. Το τεστ φυσικα βγηκε θετικο και ο πρωτος υπερηχος εδειξε το σακο. Μετα απο δυο εβδομαδες εκανα τον δευτερο και ακουσαμε την καρδουλα και σημερα θα κανω τον τριτο και εχω μεγαλη αγωνια.

Αναστασί
22-02-10, 15:23
Μπράβο σου!!!
Και εγώ είμαι ενθουσιασμένη. Ωστόσο αισθάνομαι περίεργα, γιατί έκανα δύο τέστ εγκυμοσύνης και μου βγήκαν αρνητικά, οι δε χοριακές είναι οριακές. Είδαμε σάκο και ένα μικρό σποράκι. Δεν ξέρουμε ακριβώς σε τι εβδομάδα είμαι...Έχω πολλή αγωνία; Θα πάνε καλά όλα; Μήπως τελικά δεν φτάσουμε μέχρι το τέλος;

NantinIIN
26-02-10, 17:26
Καλησπέρα σε όλους!!! Έμαθα πως είμαι έγκυος 2 μέρες πριν την αναμενόμενη ημερομηνία της επόμενης περιόδου και γεμάτη ενθουσιασμό επισκεύτηκα το γυναικολόγου του ΙΚΑ για να μου γράψει τις πρώτες εξετάσεις (Β χοριακή και υπέρηχο).
Φυσικά, αν και δεν το κατάλαβα εκείνη τη στιγμή, ο άνθρωπος απόρησε (τι ήρθε να κανει αυτή χωρίς καν να έχει καθυστέρηση;), αλλά μου έγραψε τον υπέρηχο και μου τόνισε να πάω να τον κάνω σε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 ημέρες, καθώς δεν θα έδιχνε νωρίτερα κάτι.
Όταν πέρασαν οι 10 ημέρες πήρα να κλέισω R/V σε γνωστό Διαγνωστικό κέντρο για τον υπέρηχο, όπου μετά λύπης μου ενημερώθηκα πως ο κοιλιακός υπέρηχος γίνετε μετά την 9η εβδομάδα και νωρίτερα γίνετε μονάχα κολπικός προκειμένου να φανεί κάτι.
Στην 8η εβδομάδα (7 εβδομάδων και 2 ημερών) μη αντέχοντας ακόμα μια αναβολή έκλεισα το πολυπόθητο R/V και αν και με ενδιασμούς, μου έκαναν την εξέταση. Επιτέλους, άκουσα τους χτύπους της καρδίας από το μικρό μας εμβρυάκι, που ήταν ήδη 15 ολόκληρα χιλιοστά :p
Εύχομαι υγεία και κάθε καλό στις μέλλουσες μαμάδες, και με το καλό να μάθουν τα ευχάριστα νέα σε όσες επιθυμούν να γίνουν μαμάδες!!!

Angelique1981
23-03-10, 16:09
Έκανα τον 1ο υπέρηχο στην 5η εβδομάδα (5 εβδ. & 4 ημέρες) και είδαμε σάκο και νινί.
Τον 2ο, τον έκανα στην 6η εβδομάδα (6 εβδ. & 0 ημέρες) γιατί είχα λίγο ροζ και ήθελα να δω αν είναι όλα καλά. Είδαμε νινί και καρδιά να κινείται, χωρίς όμως να το ακούσουμε, ήταν νωρίς...
3ο υπέρηχο, στην 8η εβδομάδα-χθες (8 εβδ. & 4 ημέρες) και καρδούλα να χτυπάει!!!!! 2 πόντους το μωράκι μας και όλα καλά!!!!!
Αυχενική θα γίνει την 12η εβδομάδα (12 εβδ. & 0 ημέρες)

Χοριακή γίνεται πάντα; Εμένα ο ιατρός μου δεν μου ανάφερε κάτι....

MarilenaAth
10-04-10, 13:19
Κορίτσια καλημέρα και καλο Σαββατοκύριακο!!! Ηθελα την βοηθεια σας αφου προς το παρον δεν εχω ποιον να συμβουλευτω!!! Τελευταια περιοδο ειχα στις 1/03/2010.
Στις 8/04 εκανα την χοριακή και βγήκε 880...Το θέμα ειναι οτι δεν εχω καταφέρει να βρω τον γιατρο και δεν ξερω τι να κανω. Να ξανακάνω την Δευτερα το πρωι μια χοριακή η να δω τι θα μου πει ο γιατρός? Οι εβδομάδες μετριουντε συμφωνα με την ημερομηνία περιόδου? Εχω ποναλακια στην κοιλιά που και που και λιγο πυρετο καθε απογευμα περιπου 37.2. Ειναι φυσιολογικό? Δεν ξερω τι να προσεξω και τι να σκεφτω!!! Δεν το εχω πει σε κανεναν δικό μου παρα μονο στον αντρα μου αλλα και αυτος ο καημένος δεν ξέρει πως να με συμβουλέψει...

ΟΛΓΑ79
10-04-10, 18:02
Γεια σου Μαριλένα!Στην εβδομαδα που βρισκεσαι μαλλον στον υπέρηχο ο γιατρός θα δει τον σακο.Πρεπει να εισαι 5 εβδομαδες και 5 μερες
Το οτι δεν βρισκεις τον γιατρό σου ασχετο αλλα δεν ειναι οτι πιο ωραιο για γιατρό.Μηπως θα πρεπει να το σκεφτεις λιγο αυτό γιατι θα υπαρξουν πολλες στιγμες στην εγκυμοσύνη σου που θα τον ψαχνεις
Με το καλο κοπέλα μου!!!Περιμενω νεα σου

domnina
10-04-10, 19:31
Μαριλένα μου,

Εγώ σου προτείνω να επαναλάβεις τη χοριακή σου για να βεβαιωθείς ότι διπλασιάζεται και ότι όλα πάνε καλά. Θα μπορέσετε να δείτε κάτι στον υπέρηχο όταν η χοριακή φτάσει στις 2000 μονάδες περίπου και τότε μην περιμένεις να δείτε πολλά πράγματα. θα δείτε μόνο εάν η κύηση είναι ενδομήτρια ή όχι. Εγώ έκανα τον πρώτο υπέρηχο όταν ήμουν 5 βδομάδων και 2 ημερών, διαπιστώσαμε ότι η κύηση είναι ενδομήτρια και χθες που ήμουν 6 βδομάδων και 3 ημερών κάναμε επαναληπτικό και είδαμε και το σάκο με τα εμβρυϊκά στοιχεία. Μου είπε να πάω πάλι την ερχόμενη εβδομάδα που θα είμαι 7 βδομάδων και 2 ημερών να ακούσουμε καρδούλα..

MarilenaAth
11-04-10, 12:16
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια...Αυριο θα πάω παλι το πρωι για αλλη μια χοριακή και ελπίζω όλα να πάνε καλά!!! θα σας ενημερωσω για τα νουμερα...
Χρηάζομαι τη θετική σας ενέργεια!!!....

yorkshire
02-06-10, 19:32
κοριτσια βοηθεια. Πηγα σημερα για τον πρωτο υπερηχο ειμαι 6 εβδομαδων ακριβως ειδαμε ενα σακο πολυ καλο αλλα οχι εμβυικα στοιχεια (κατι πολυ αχνο). Δεν σου λεω ουτε θετικο ουτε αρνητικο λεει θα ηθελα να δω κατι παραπανω. τι να κανω? εχω πεσει ψυχολογικα πως θα περασει ο καιρος μεχρι την αλλη τριτη?

παντελινο
03-06-10, 07:41
κοριτσια βοηθεια. Πηγα σημερα για τον πρωτο υπερηχο ειμαι 6 εβδομαδων ακριβως ειδαμε ενα σακο πολυ καλο αλλα οχι εμβυικα στοιχεια (κατι πολυ αχνο). Δεν σου λεω ουτε θετικο ουτε αρνητικο λεει θα ηθελα να δω κατι παραπανω. τι να κανω? εχω πεσει ψυχολογικα πως θα περασει ο καιρος μεχρι την αλλη τριτη?

μπορει η συλληψη να εγινε αργοτερα οποτε μην αγχωνεσαι!

efi25
24-06-10, 13:37
γεια σας ειμαι καινουρια εδω και πολυ φρεσκια εγκυμονουσα!ειχα τελευταια περιοδο 18/5/10 και με σταθερο κυκλο περιμενα να αδιαθετησω 16/6/10.εκανα τεστ απο το φαρμακειο 21/6 και βγηκε θετικον.την επομενη μερα εκανα τη χοριακη και βγηκε 5.570.η γραμματεας του γιατρου μου ζητηζε μονο τη προηγουμενη περιοδο και οχι τη χοριακη και αποφασισε οτι ο γιατρος πρεπει να με δει 1/7.δεν ειναι πολυ υψηλη η τιμη της χωριακης μου?μηπως επρεπε να με δει νωριτερα?διαβαζω σε αλλα φορουμ κατι τιμες πολυ μικροτερες!τι να κανω?να περιμενω?

EYANTHIA
09-07-10, 13:52
καλησπερα!
εφη κ εγω ειχα ΤΕΡ 13/05 κ τον πρωτο υπερηχο τον εκανα 05/07, ειδαμε σακο, σπορακι κ καρδουλα να παλεται. απλα ο γιατρος ειπε να πας τοτε για να εχει μεγαλωσει λιγο το εμβρυο να ακουσετε καρδουλα, κλπ, αν κ τωρα που σου γραφω θα τα εχετε δει ηδη. σου ευχομαι καλη εγκυμοσυνη!

SoHappy
09-07-10, 22:32
Φρέσκια εγκυούλα. Ο πρώτος υπερηχος έγινε στις 5,5 εβδομάδες οποτε κ είδαμε τον σάκο..
Εfi25 τι εγινε? Όλα καλα στο ραντεβου? Σίγουρα ακουσες κ καρδούλα....?
Eyanthia σου ευχομαι μια καλη κ γερη εγκυμοσύνη 40 εβδομαδων!
Και σε όλες τις εγκυούλες να έχουν καλες εγκυμοσύνες, ξεκουραστες, τελειόμηνες και γερα μωρά!

efi25
11-07-10, 19:56
ναι ολα καλα ακουσα καρδουλα και 26/6 παω για τον επομενο!μακαρι να πανε ολα καλα και τοτε

popi1987
11-07-10, 20:21
γεια σου. εγω την εκανα9 εβδομαδων ακουσαμε και καρδουλα :)

annoula1987
12-07-10, 20:00
Εμείς κάναμε τον πρώτο υπέρηχο στις 8 εβδομαδες και 4 μέρες!Είδαμε το "φασολάκι" μας και ακούσαμε την καρδούλα!!!Ανυπομονώ για τον επόμενο που θα δούμε χεράκια και ποδαράκια να κουνιούνται!!!Αχ....χαζομαμά που θα γίνω...:mrgreen:

efi25
13-07-10, 17:59
κι εγω τωρα περιμενω πως και πως να ξαναπαω!

eleni kalamata
13-07-10, 18:15
εμεις στην 8η εβδομαδα ακουσαμε καρδουλα

eleni kalamata
13-07-10, 18:15
βασικα καρδουλες..

annoula1987
13-07-10, 18:19
βασικα καρδουλες..

Διδυμάκια?????:D Τέλεια!!!:D

eleni kalamata
13-07-10, 18:20
να σαι καλα κοπελα μου. καλη εγκυμοσυνη να εχουμε!!

dolfin
18-07-10, 01:58
πηγα στις 5 και 3 μερες και ειδαμε 2 σακους ο ενας πιο μικρος.την αλλη εβδομαδα παλι.ξερετε αν κενει να κανεις καθε μερα υπερηχο;

popi1987
18-07-10, 17:25
γεια σας κοριτσια εγω μετα απο καθυστερηση κ πονους στο στηθος κ τσην κοιλια πηγα 9 εβδομαδων ειχαμε ακουσει κ καρδουλα
τωρα ειμαι 21 εβδομαδων

aliki1983
19-07-10, 20:42
Καλησπέρα!!!
Εγώ πήγα σήμερα για τον πρώτο υπέρηχο.
Είμαι 6 εβδομάδων και 6 ημερών. Ακούσαμε και καρδούλα!!!!

stellitsa1978
19-07-10, 21:14
Εγώ ειμαι 4 εβδομάδων. Μετρας από την τελευταια περιοδο? Δηλαδησε 2 εβδομάδες θα ακουσω καρδουλα????

stellitsa1978
19-07-10, 21:16
πηγα στις 5 και 3 μερες και ειδαμε 2 σακους ο ενας πιο μικρος.την αλλη εβδομαδα παλι.ξερετε αν κενει να κανεις καθε μερα υπερηχο;

Ο υπερηχος ειναι τελειος αβλαβης για το εμβρυο!

aliki1983
22-07-10, 12:11
Εγώ ειμαι 4 εβδομάδων. Μετρας από την τελευταια περιοδο? Δηλαδησε 2 εβδομάδες θα ακουσω καρδουλα????

stellitsa καλημέρα!
Ναι, από την τελευταία περίοδο μετράω. Τώρα ακριβώς πότε ξεκινάει να χτυπάει η καρδιά δεν ξέρω. Έχω διαβάσει ότι ξεκινάει 21 μέρες μετά την σύλληψη. Οι περισσότερες γνωστές μου πάντως , άκουσαν καρδούλα την 6η εβδομάδα περίπου.

pegg
24-07-10, 08:52
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΓΙΑΤΡΟ 4 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ+ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ 2 ΣΑΚΟΥΣ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΗΤΑΝ ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ (ΗΤΑΝ ΛΙΓΑΚΙ ΜΑΚΡΥΣ)!!!ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΟ ΟΤΔΗΠΟΤΕ. ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ 5 ΗΜΕΡΩΝ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.ΟΙ ΧΟΡΙΑΚΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΗΤΑΝ 12/7 190, 14/7 700 ΚΑΙ 19/7 5076 ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΔΕ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ

ΡΙΑ84
24-07-10, 09:52
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΓΙΑΤΡΟ 4 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ+ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ 2 ΣΑΚΟΥΣ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΗΤΑΝ ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ (ΗΤΑΝ ΛΙΓΑΚΙ ΜΑΚΡΥΣ)!!!ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΟ ΟΤΔΗΠΟΤΕ. ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ 5 ΗΜΕΡΩΝ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.ΟΙ ΧΟΡΙΑΚΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΗΤΑΝ 12/7 190, 14/7 700 ΚΑΙ 19/7 5076 ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΔΕ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ
δεν χρειαζετε να φρικαρεις γιατι το κανεις χειροτερο περιμενε μεχρι την Δευτερα και σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα!!!!περιμενουμε νεα σου!!!!:-P

pegg
24-07-10, 17:49
δεν χρειαζετε να φρικαρεις γιατι το κανεις χειροτερο περιμενε μεχρι την Δευτερα και σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα!!!!περιμενουμε νεα σου!!!!:-P

ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΙ ΧΟΡΙΑΚΕΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΑΛΛΑ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ

popi1987
24-07-10, 18:03
γεια σου εγω την 9 εβδομαδα εκανα κολπικο υπερηχο για ν ακουσουμε καρδουλα
14 εκανα αυχενικη διαφανεια κανονικα . και μετα21 εβδομαδα εκανα μεγαλο υπερηχο

pegg
26-07-10, 18:21

RIA ΕΙΔΑ 3 ΣΑΚΟΥΣ ΚΑΙ 2 ΚΑΡΔΙΑΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ!!!ΤΗΝ 3 ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ 5 ΗΜΕΡΩΝ ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!!!!!

βασω79
26-07-10, 18:54
RIA ΕΙΔΑ 3 ΣΑΚΟΥΣ ΚΑΙ 2 ΚΑΡΔΙΑΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ!!!ΤΗΝ 3 ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ 5 ΗΜΕΡΩΝ ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!!!!!
συγχαρητηριααααααααααααα:)

pegg
27-07-10, 08:31
συγχαρητηριααααααααααααα:)

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΒΑΣΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ

antigoooni
12-08-10, 14:18
ego ekana ton uperixo 9/08 me ilikia kiusis 4w+6.eidame to sako 7,7mm pou antistoixouse se 5w+3...megalo moro!!!!tora tha ksanapao 17/08 opou mallon tha akousoume kardoula!!!!anipomono!!!!

aliki1983
12-08-10, 14:24
ego ekana ton uperixo 9/08 me ilikia kiusis 4w+6.eidame to sako 7,7mm pou antistoixouse se 5w+3...megalo moro!!!!tora tha ksanapao 17/08 opou mallon tha akousoume kardoula!!!!anipomono!!!!

με το καλό!!! Ωραία εμπειρία να ακούς την καρδούλα!!!