PDA

Επιστροφή στο Forum : Φύλαξη αποστειρωμένων μπιμπερό

goofy
27-10-09, 01:00
Μπορείτε να μου πείτε καμιά καλή και ασφαλή ιδέα για τη φύλαξη/αποθήκευση των ήδη αποστειρωμένω μπιμπερό;

eleni_k
27-10-09, 01:18
Αμέσως μετά την αποστείρωση, γέμιζα τα μπιμπερό με το αποστειρωμένο νερό έτοιμα για χρήση και τα έβαζα στο ψυγείο. Έτσι μου είχε πει η πρώτη παιδίατρος και το κράτησα και στα δύο παιδιά μου μιας και μου ήταν πολύ βολικό!:D

Eirini_Dr
27-10-09, 01:42
Λοιπον μπορεις να τα αφησεις το πολυ 3 ωρες μεσα στον αποστειρωτη αν φυσικα δεν τον ανοιξεις καθολου απο τη στιγμη που θα αρχισει να αποστειρωνει!
Δε ξερω πως σε βολευει να βραζεις νερο αλλα οπως ειπε και η eleni_k (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=18556) μπορεις ειτε να βραζεις για 10 λεπτα νερο να το βαζεις στα μπιμπερο και αμεσως να τα βαζεις στο ψυγειο...διατηρουνται με νερο ενα 24ωρο! αν δε θες να βρασεις νερο να το εχεις ετοιμο (μονο για ζεσταμα δηλαδη) μπορεις να βαλεις αδεια τα μπιμπερο κατευθειαν στο ψυγειο και διατηρουνται δυο 24ωρα!!!

goofy
27-10-09, 01:45
Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό το ριμαδό-ψυγείο. Ευχαριστώ πολύ!!!

mariantinos
27-10-09, 04:33
Κι εγώ στο ψυγείο τα έβαζα!υπάρχουν κ κασόνακια όπως αυτα που μπαίνουν τα γυάλινα μπουκάλια μπύρας κ αναψυκτικών αλλά για μπιμπερό για να τα έχεις τακτοποιημένα στο ψυγείο

elenik
27-10-09, 04:46
Κι εμεις στο ψυγειο. Σκεπασμενα , κλεισμενα μετα την αποστειρωση :D

eliana_1976_
08-12-09, 23:42
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι άλλο ??? Αποστειρώνουμε τα μπμπερό, τους λαιμούς και τις θηλές στον αποστειρωτή. Τα πιάνουμε με την ειδική λαβίδα....πως θα βιδώσουμε όμως τα καπάκια στα μπιμπερό και θα τα βάλουμε στο ψυγείο ??? Εγώ σκεφτόμουν να πλένω σχολαστικά τα χέρια μου με υγρό χεριών οικολογικό και κατευθείαν να τα βιδώνω και στο ψυγείο. Σκέφτομαι σωστά ή οχι ???

tarshou
09-12-09, 02:32
Αν η λαβίδα σου έχει δαγκάνες, μπορεί και να σε βολέψει να τα βιδώνεις χρησιμοποιώντας την. Εγώ στην αρχή αυτό έκανα. Μετά ξεθάρεψα και, αφού είχα πλύνει πολύ καλά τα χέρια μου, έπιανα πολύ προσεκτικά τα καπάκια και τα βίδωνα, με προσοχή να μην έρθει το χέρια μου σε επαφή ιδιαίτερα με τις πιπίλες.

eliana_1976_
11-01-10, 21:20
Κάπου διάβασα για τα μπιμπερό ότι πρέπει να τα σκουπίζουμε σχολαστικά μετά την αποστείρωση από τα νερά με ένα πανάκι ή μια πετσέτα. Είναι σωστό αυτό ??? Η πετσέτα θα έχει του κόσμου τα μικρόβια έτσω και καθαρή εάν είναι το ίδιο και το χαρτί κουζίνας. Μήπως είναι καλύτερα μετά την αποστείρωση να τα βάζουμε κατευθείαν στο ψυγείο ας είναι και βρεγμένα όπως διάβασα που κάνουν κάποιες κοπέλες εδώ μέσα ??

mariantinos
11-01-10, 22:10
Α ΠA ΠAααα!ξεχνα το αυτό που διαβάσεσ!
Ρώτα κ τον γιατρο σας.

eliana_1976_
12-01-10, 15:17
mariantinos το διάβασα σε ένα μπιμπερό της chicco και μου φάνηκε περίεργο. Οι πετσέτες όσο και καθαρές να είναι έχουν μικρόβια.
Το διάβασα όμως και στις ψευδοθηλές της medela. Αποστείρωση και μετά καλό σκούπισμα με πανάκι. Σε αυτή την περίπτωση πως θα φύγουν τα νερά από τις ψευδοθηλές ?? Η απλά μετά την αποστείρωση τις βάζουμε στο κουτάκι φύλαξής του έτσι βρεγμένες ??
Να ρωτήσω και μια βλακεία ??? Η ψυχρή αποστείρωση που γράφουν ποια είναι ??? Αποστείρωση στον αποστειρωτή και μετά φύλαξη στο ψυγείο ???

mariantinos
12-01-10, 15:56
mariantinos το διάβασα σε ένα μπιμπερό της chicco και μου φάνηκε περίεργο. Οι πετσέτες όσο και καθαρές να είναι έχουν μικρόβια.
Το διάβασα όμως και στις ψευδοθηλές της medela. Αποστείρωση και μετά καλό σκούπισμα με πανάκι. Σε αυτή την περίπτωση πως θα φύγουν τα νερά από τις ψευδοθηλές ?? Η απλά μετά την αποστείρωση τις βάζουμε στο κουτάκι φύλαξής του έτσι βρεγμένες ??
Να ρωτήσω και μια βλακεία ??? Η ψυχρή αποστείρωση που γράφουν ποια είναι ??? Αποστείρωση στον αποστειρωτή και μετά φύλαξη στο ψυγείο ???

Ξέρω ότι κάποια σκεύη αποστείρονονται στον φούρνο μικροκυμματων.ψυχρη μήπως είναι κατάψυξη;
Κ εμένα ο γιατρός μου το είπε όχι πανακι μετά.
Εγώ τις ψευδοθηλές τις αποστείρωνα κ μετά AΠO λίγο θηλαζα.

goofy
12-01-10, 16:56
Εγώ τις ψευδοθηλές τις σκούπιζα ελαφρά με αποστειρωμένη γάζα.

tarshou
12-01-10, 20:51
Μα άμα τις σκουπίσεις με οποιοδήποτε πανί, δεν υφίσταται πλέον αποστείρωση. Άρα ποιός ο λόγος να τις αποστειρώνεις και να μην τις πλένεις απλά; Αφού αποστειρωθούν περιμένεις λίγο να κρυώσουν (όχι πάνω από 3/ωρο, μετά θέλουν ξανά αποστείρωση), συναρμολογείς κανονικά το μπιμπερό με τη λαβίδα σου με τα χέρια σου να έρχονται σε όσο λιγότερο επαφή με το μπουκάλι γίνεται, και στο ψυγείο για 24 ώρες. Αν τα μπιμπερό παραμείνουν στο ψυγείο για περισσότερο από 24 ώρες, μετά θέλουν ξανά αποστείρωση.

eliana_1976_
12-01-10, 21:41
Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές !

ΙΡΑ
09-03-10, 13:55
Εγω τα αποστειρωνω κ μετα τα βαζω στην καταψυξη.

ΤΙΓΡΑΚΙ
09-03-10, 14:37
Κι εμεις στο ψυγειο. Σκεπασμενα , κλεισμενα μετα την αποστειρωση :D

το ιδιο εκανα και εγω απλα τα εβαζα μεσα σε ενα τεραστιο ταπερ για να μην ερχονται σε επαφη με τα αλλα αντικειμενα που ειχα στο ψυγειο.

v & a
15-03-10, 17:19
Εγω τα αποστειρωνω κ μετα τα βαζω στην καταψυξη.
egw sto psigeio ta bibero ths meras k katapsiksi ean itan gia taksidi gia na minoun polu pio poli wra pagwmena k meta apth katapsixi amesws se panino thermos ta bibero opos itan. px pigame athina thesaloniki me th parakampsi logo klistwn tempon, k kaname (eftyxws) mono ena gevma endiamesa...... prin ftiaksw to gala ( eixa gazaki mazi) erixna k kafto nero mesa sto bibero to "xeplena" k to nero to petousa...gia tyxon mikrovia pou mporei na xan dimiourgithei toses wres ...etsi mou xe katsei!!!!

episis ws routina kathimerini eftaxna ola ta galata tis epomenis meras to vradu afou ta aposteirona olata bibero, k me thermanthra ta zestena thn alli mera. kanena mou pedi den epathe tipota...;)

panoula
18-08-10, 14:26
αφου αποστειρωσω τα μπιμπερο που μπορω να τα αποθηκευσω??

ΤΙΓΡΑΚΙ
18-08-10, 14:30
μετα τον αποστειρωτη κατευθειαν εγω τα εβαζα μεσα σε ενα τεραστιο ταπερ μεσα στο ψυγειο.αλλα και εκει η αποστειρωση κραταει το πολυ ενα 24ωρο αν θυμαμαι καλα.

katerinakriti
18-08-10, 14:33
κι εγώ στο ψυγείο τα βάζω όχι μέσα σε τάπερ όμως .διατηρούνται το πολύ 24 ωρες

Iride
18-08-10, 16:47
Κι εγώ αμέσως στο ψυγείο, στα ραφάκια της πόρτας όρθια. Μόνο που εγώ τα μπιμπερό δεν τα έβαζα άδεια στο ψυγείο, αλλά ήδη γεμάτα νερό που είχα βράσει ώστε να είναι έτοιμα την ώρα του φαγητού του μωρού. Μου το είχε συστήσει η παιδίατρος, αντί να βράζω νερό εκείνη τη στιγμή, ή να το φυλάσσω σε θερμός (δεν το ήθελε το θερμός, παρά μόνο σε εκδρομές). Τα άφηνα λίγο να κρυώσει το νεράκι, όχι εντελώς, ευτυχώς το ψυγείο μας άντεξε! Το σημαντικό ήταν που είχα πάντα έτοιμο νερό. Βέβαια, αν είχε περισσέψει από την προηγούμενη ημέρα το πετούσα. Μία φορά την ημέρα έκανα "γαλακτοκομείο", αλλά μετά ησύχαζα!

marsolan
18-08-10, 21:18
Κι εγώ αμέσως στο ψυγείο, στα ραφάκια της πόρτας όρθια. Μόνο που εγώ τα μπιμπερό δεν τα έβαζα άδεια στο ψυγείο, αλλά ήδη γεμάτα νερό που είχα βράσει ώστε να είναι έτοιμα την ώρα του φαγητού του μωρού. Βέβαια, αν είχε περισσέψει από την προηγούμενη ημέρα το πετούσα. Μία φορά την ημέρα έκανα "γαλακτοκομείο", αλλά μετά ησύχαζα!

ακριβως το ιδιο!!!!!!

Iride
21-08-10, 23:38
ακριβως το ιδιο!!!!!!

Μήπως είχαμε την ίδια παιδίατρο? Εκείνη με συμβούλεψε να κάνω έτσι! Μόνο που τώρα έχει συνταξιοδοτηθεί, καλή της ώρα!

anna81
08-02-11, 23:19
ΕΓΩ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΝΩ ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΑΔΕΙΑ!ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΒΡΑΖΩ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΜΠΡΙΚΑΚΙ 10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΡΙΧΝΩ ΣΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΠΟΥ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΙ ΔΙΑΛΥΩ ΤΗ ΣΚΟΝΗ ΓΑΛΑΤΟΣ...ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ?ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

anna81
08-02-11, 23:27
κι εγώ στο ψυγείο τα βάζω όχι μέσα σε τάπερ όμως .διατηρούνται το πολύ 24 ωρες
ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΝ ΑΦΗΝΩ ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΠΟΣΤΕ:mrgreen:ΙΡΩΤΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΤΟ ΓΕΜΙΖΩ ΜΕ ΒΡΑΣΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΣΤΗΡΑ (ΤΟ ΒΡΑΖΩ 5 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΠΑΚΙ)ΚΑΙ ΔΙΑΛΥΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΗ ΣΚΟΝΗ?ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΑΜΑ..:-P

v & a
09-02-11, 00:04
αννα υποτιθεται πως αν ανοιξεις τον αποστειρωτη χανεται η αποστειρωση. μπορεις να τα αφησεις πχ ενα 24 ωρο οπως γραφουν στις οδηγιες χρησης πολλοι αποστειρωτες αλλα χωρις να τον ανοιξεις. καλυτερα ψυγειο για εως 24 ωρες η καταψυξη.

marmi
09-02-11, 01:32
Εμένα 2παιδιατροι που ρώτησα μου είπαν τα ίδια.τα αποστειρωνουμε στον αποστηρωτη κ μετά ψυγείο.το νερό πρέπει να βράζει 10 λεπτά από την ώρα που αρχίζει κ βράζει όμως.μου είπαν απαγορεύεται ο βραστηρας γιατί δεν αποστειρωνεται κ ο θερμός για τον ίδιο λόγο.
Εγώ τα ετοιμαζω κάθε βράδυ με το νερό μέσα και στο ψυγείο.επίσης χρησιμοποιώ τη λαβιδα για την πιπιλα αλλά το πλαστικό μέρος με το χέρι αφού δεν ερχεται σε επαφή με το στόμα του μωρού.χέρια εννοείται πλυμενα κ με αντισυπτικο.

marmi
09-02-11, 01:35
Επίσης ξέχασα,μου είπαν νερό να βραζω από τη βρύση όχι εμφιαλωμένο γιατί έχει υποστεί κάποια επεξεργασία.
Εκτός βέβαια αν το νερό απαγορεύεται στο μέρος που ζείτε συνήθως μου είπαν κάποια νησιά

zitamar
09-02-11, 10:15
βρε κορίτσια τις πιπιλες επειδη απο χθες έδωσα στο νινακι μου πρωτη φορα γιατι βαζει τα δακτυλα του στο στόμα,τις αποστειρώνετε και τις βάζετε στο ψυγείο? οταν την πιπιλάει και μετα απο λίγο του την βγαζω την κραταω στο κουτακι του ή πρεπει να την αποστειρώνω παλι?

maria- elpida
09-02-11, 10:23
Εγώ τα ετοιμαζω κάθε βράδυ με το νερό μέσα και στο ψυγείο.
να ρωτησω κατο πανω σε αυτο?
οκ το καταλαβαινω αυτο με το ψυγειο, μετα το γαλα πως το κανετε?
δεν σβολιαζει στο παγωμενο νερο? μετα πως το ζεστενεται? το βαζετε σε μπεν μαρι?
βοηθηστε τις αποριες μιας μελλοντικης μανουλας.....

επισης υπαρχουν αποστειρωτες που κανουν αποστειρωση ολο το 24ωρο.
ενας τετοιος ειναι της avent.

kiki*
09-02-11, 10:24
να σας πω την αμαρτία μου εγώ ποτε δεν χρησιμοποίησα τσιμπίδα , τα έπιανα πάντα με τα χέρια μου (τα οποία τα είχα πλυμένα) . Νερό έβραζα στο βραστήρα αλλά κάθε μέρα καθάριζα τα άλατα. Τα μπουκάλια μόλις τελείωνε η αποστείρωση εβαζα το νερό και στο ψυγείο. Ειχα στο θερμό ζεστό νερό και το ανακάτευα όταν ήταν να κάνω το γάλα του με το κρυο. Απλά το νερό όταν κάνεις το γάλα δεν μπορεί να έχει 100 βαθμούς γιατί σκοτώνονται τα θρεπτικά στοιχεία. Το κουτί του γάλακτος αναφέρει ποια θα πρέπει να είναι η σωστή θερμοκρασία.

PEPI1979
09-02-11, 10:25
εγ'ω μετα από κάθε χρήση τις αποστειρώνω... σαν τα μπιμπερό

anna81
09-02-11, 17:11
na rwthsw ti diafora exei an brazw to nero sth katsarola h ston brasthra gia 10 lepta synolika?kai ta dyo alata exoyn..kathws kai ta dyo den aposteirwnontai..opote ti proteinete?:D

Stellinula
09-02-11, 17:19
εγώ πάλι διακρίνω γενικά και στην ζωή έξω ότι υπάρχει μια υπερβολή με το θέμα αποστείρωση....

Παραδειγμα : Μην τυχόν και πιάσω το μπιμπερο με το χέρι όταν αποστειρωθεί...Δηλαδή όταν το ταιζεις το μωρό πως το πιάνεις το μπιμπερό με λαβίδα??? Σε νοιάζει εσωτερικά να είναι αποστειρωμένο όχι εξωτερικά....

Τέλος, η υπερβολική αποστείρωση δεν κάνει καλό το λένε όλοι οι γιατροί έτσι ώστε το παιδί να μπορεί να παίρνει αντισώματα......Δεν μιλάμε για το νεογέννητο έτσι?

marmi
09-02-11, 17:23
Έχω πάρει θερμαντηρα βάζω το νερό και ζεστενεται κ μετά δυαλυω το γάλα μέσα.
Οσο για κατσαρόλα η βραστηρα για το νερό κατσαρόλα καλύτερα γιατί την κατσαρόλα την πλενουμε κανονικά με ένα καθαρό σφουγγάρι με το απορρυπαντικο του μωρού και μετά βραζουμε το νερό όχι μόνο 10 λεπτά αλλά 10 λεπτά από την ώρα που βράζει καλά το νερό που σημαίνει περίπου 20 λεπτά.βάζουμε πάντα παραπάνω νερό για να μείνουν τα αλατα κάτω στην κατσαρόλα.

marsolan
09-02-11, 17:23
λοιπον κοριτσια...
-το θερμος αποστειρωνεται πανευκολα μεσα στον αποστειρωτη των μπουκαλιων αλλα εννοειται με ανοιχτο καπακι.
-η κατσαρολα και ο ατμομαγειρας απο την στιγμη που βραζει νερακι μεσα σε αυτα ειναι σαν αποστειρωμενα..απλα θελουν τακτικα καθαρισμα απο αλατα.
-Νερο κι εμεις απο την βρυση πιναμε οσο αποστειρωναμε και τωρα το ιδιο.
-Οι αποστειρωτες που ειναι 24ωροι οπως της Αβεντ,εννοουν οτι κρατανε την αποστειρωση 24 ωρες αν ΔΕΝ ανοιχτει το καπακι.Μολις ανοιχτει το καπακι...παει η αποστειρωση.
-Τις θηλες πρεπει να τις πιανουμε παντα με τσιμπιδα...τα υπολοιπα οχι εφοσον τα πιανουμε εξωτερικα.
-Οι μαμαδες που βαζουν μπουκαλια με νερο στο ψυγειο μετα τα ζεσταινουν σε θερμαντηρα συνηθως ή τα σπανε με ζεστο νερο απο θερμος.
-Επισης μολις αποστειρωσουμε τα μπουκαλια ΔΕΝ σκουπιζουμε με τιποτε τους υδρατμους που ειναι μεσα σε αυτα(Μην γελατε...το εκανε μια φιλη μου)!
-κι ενα κολπακι για οσες μαμαδες βαριουνται την κατσαρολα(οπως εγω)...βαλτε τον βραστηρα να βρασει το νερο με ανοιχτο καπακι...ετσι δεν θα πιασει αμεσα την θερμοκρασια ωστε να σβησει και θα μπορειτε να το αφησετε οσα λεπτα θετε!!

ELENI 27
09-02-11, 19:25
λοιπον κοριτσια...
-το θερμος αποστειρωνεται πανευκολα μεσα στον αποστειρωτη των μπουκαλιων αλλα εννοειται με ανοιχτο καπακι.
-η κατσαρολα και ο ατμομαγειρας απο την στιγμη που βραζει νερακι μεσα σε αυτα ειναι σαν αποστειρωμενα..απλα θελουν τακτικα καθαρισμα απο αλατα.
-Οι αποστειρωτες που ειναι 24ωροι οπως της Αβεντ,εννοουν οτι κρατανε την αποστειρωση 24 ωρες αν ΔΕΝ ανοιχτει το καπακι.Μολις ανοιχτει το καπακι...παει η αποστειρωση.
-Τις θηλες πρεπει να τις πιανουμε παντα με τσιμπιδα...τα υπολοιπα οχι εφοσον τα πιανουμε εξωτερικα.
-Οι μαμαδες που βαζουν μπουκαλια με νερο στο ψυγειο μετα τα ζεσταινουν σε θερμαντηρα συνηθως ή τα σπανε με ζεστο νερο απο θερμος.
-Επισης μολις αποστειρωσουμε τα μπουκαλια ΔΕΝ σκουπιζουμε με τιποτε τους υδρατμους που ειναι μεσα σε αυτα(Μην γελατε...το εκανε μια φιλη μου)!
-κι ενα κολπακι για οσες μαμαδες βαριουνται την κατσαρολα(οπως εγω)...βαλτε τον βραστηρα να βρασει το νερο με ανοιχτο καπακι...ετσι δεν θα πιασει αμεσα την θερμοκρασια ωστε να σβησει και θα μπορειτε να το αφησετε οσα λεπτα θετε!!

και πωσ φευγουν οι υδρατμοι??:D

xazomama2010
09-02-11, 19:52
λοιπον κοριτσια...

Αυτο με το βραστήρα δεν το είχα σκεφτεί γιατί εγώ το βράζω στο μπρίκι και μετά κατευθείαν στο θερμό
Τα μπουκάλια τα βάζω στο ψυγείο και ετσι όταν ρίχνω το νερό απο το θερμο ερχεται στη σωρτή θερμοκρασία και μετά τη σκόνη και ανακατευω και είναι ετοιμο.
Εμένα μία φίλη μου έβαζε τα μπουκάλια στον αποστειρωτη με το στόμιο προς τα πανω ενω στις οδηγείες έγραφε με μεγάλα γράμματα οτι πρέπει να τα τοποθετήτε με το στόμιο προς τα κάτω και όταν της το είπα μου είπε οτι δεν εχει χρόνο να τις διαβάσει.:confused:

maria- elpida
09-02-11, 20:01

ευχαριστουμε για τις συμβουλες αλλα να κανω μια επισημανση, υπαρχει ο iq24 ο οποιος αποστερωνει μονος του ολο το 24ωρο τα μπουκαλια ακομα και αν εχεις ανοιξει τον αποστειρωτη.

Εμένα μία φίλη μου έβαζε τα μπουκάλια στον αποστειρωτη με το στόμιο προς τα πανω ενω στις οδηγείες έγραφε με μεγάλα γράμματα οτι πρέπει να τα τοποθετήτε με το στόμιο προς τα κάτω και όταν της το είπα μου είπε οτι δεν εχει χρόνο να τις διαβάσει.:confused:
:shock::shock: δηλαδη δεν αποστειρωνοταν τιποτα ε?:shock::shock:

xazomama2010
09-02-11, 20:10
ELENI 27 τους υδρατμούς τους αφήνουμε δεν κάνουν κακό είναι από βρασμένο νερό.
Α και κατι άλλο όπως το κάνω εγω. Βάζω τα μπουκάλια πλαίνω τα δαχτυλίδια και τις θυλές βάζω τις θυλές ΄στα δαχτυλίδια τις τοποθετώ στον αποστειρωτή και μετά πλαινω και τα καπάκια και τα τοποθετω διπλα στα δαχτυλίδια ετσι όταν τελειώσει η αποστείρωση δεν χρειάζομαι λαβίδα πλαινω απλα τα χέρια μου παίρνω το καπάκι και καπακώνω το δαχτυλίδι με τη θυλή και αμεσος το βιδώνω στο μπουκάλι και μετά στο ψυγείο ετσι δεν πιανω τη θυλή ουτε με τα χέρια αλλά ούτε και με λαβίδα.

xazomama2010
09-02-11, 20:15
:shock::shock: δηλαδη δεν αποστειρωνοταν τιποτα ε?:shock::shock:[/QUOTE]

οχι γιατι ο ατμός πάει προς τα πάνω οχι προς τα πάνω και μετά κάτω για να μπει στο μπουκάλι και απορουσε και αυτη και ο γιατρός γιατί το παιδί κάνει διάρροιες.

marsolan
10-02-11, 01:02
ευχαριστουμε για τις συμβουλες αλλα να κανω μια επισημανση, υπαρχει ο iq24 ο οποιος αποστερωνει μονος του ολο το 24ωρο τα μπουκαλια ακομα και αν εχεις ανοιξει τον αποστειρωτη.

κι εγω αυτον ειχα και χρησιμοποιουσα 5 μηνες.

τι εννοεις αποστειρωνει μονος του ολο το 24ωρο???Χωρις να ανανεωνεις το νερο??χωρις να πατας ξανα το κουμπι??
Βγαζεις ενα μπουκαλι ας πουμε κι απλα κλεινεις το καπακι κι αυτος ξαναξεκινα μονος του???

Εγω παντως αυτο δεν το καταφερα!:oops:
και πιστεψε με ακολουθησα κατα γραμμα τις οδηγιες!!

maria- elpida
10-02-11, 11:58
κι εγω αυτον ειχα και χρησιμοποιουσα 5 μηνες.

τι εννοεις αποστειρωνει μονος του ολο το 24ωρο???Χωρις να ανανεωνεις το νερο??χωρις να πατας ξανα το κουμπι??
Βγαζεις ενα μπουκαλι ας πουμε κι απλα κλεινεις το καπακι κι αυτος ξαναξεκινα μονος του???

Εγω παντως αυτο δεν το καταφερα!:oops:
και πιστεψε με ακολουθησα κατα γραμμα τις οδηγιες!!
δεν τον εχω, θα το παρω απο μια κοπελα απο δω σε λιγες μερες.
εψαξα ομως και ειδα οτι αυτος ο αποστερωτης εχει την δυνατοτητα να αποστειρωνει ολο το 24ωρο.
αφηνεις φανταζομαι νερο μεσα.
δεν εχω διαβασει τις οδηγιες ακριβως, βρηκα αυτο ομως για κοιτα:http://img547.imageshack.us/img547/4903/productimage1686.jpg

Οι γιατροί συνιστούν να αποστειρώνετε τα αντικείμενα που χρησιμοποιείτε για να ταίζετε το μωρό σας μέχρι τους 12 πρώτους μήνες της ζωής του. Η αποστείρωση ατμού έχει αποδειχτεί ότι είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να προστατέψετε το μωρό σας από τα βλαβερά μικρόβια. Οι αποστειρωτές Ατμού της Philips, βασισμένοι στην αρχή των μαιευτηρίων, χρησιμοποιούν την έντονη θερμότητα του ατμού, για να εξαλείψουν τα βλαβερά βακτηρίδια. Περιλαμβάνουν μια εσωτερική θήκη, η οποία είναι σχεδιασμένη ειδικά για να χωράει το Θήλαστρο Isis Philips της AVENT και τα εξαρτήματά του. Μπορείτε, επίσης, να τα κλείσετε όλα στη θήκη του αποστειρωτή και να τα τοποθετήσετε στο πλυντήριο πιάτων.
Ο Ηλεκτρονικός Αποστειρωτής Ατμού IQ 24 Philips Avent περνάει την αποστείρωση ατμού σε άλλο επίπεδο. Λειτουργεί γρήγορα και συνεχόμενα και διατηρεί τα αντικείμενα αποστειρωμένα για μέχρι 24 ώρες, εάν δεν ανοιχτεί. Διαθέτει το χαρακτηριστικό της παύσης που σας επιτρέπει να βγάζετε αντικείμενα χωρίς να διακόπτετε τον κύκλο αποστείρωσης.
Η εξελιγμένη ψηφιακή ένδειξη και οι ηχητικές προειδοποιήσεις σας κρατάνε ενήμερους καθόλη τη διάρκεια της αποστείρωσης.
Χωράει μέχρι 6 μπιμπερό AVENT χωρητικότητας 260 ml ή δύο θήλαστρα Philips Avent και τα εξαρτήματά τους και αποστειρώνει μέσα σε 6 λεπτά.
Οδηγίες χρήσης: Απλά βάλτε τα αντικείμενα, προσθέστε νερό, πατήστε του κουμπί και αφήστε τον αποστειρωτή IQ 24 Philips Avent να κάνει τα υπόλοιπα.

marsolan
10-02-11, 12:37
Επειδη λοιπον μπορει να τον παρουν κι αλλες μαμαδες..
λεει ξεκαθαρα αυτο που ειχα κι εγω καταλαβει!!
Ουφ..ευτυχως δεν εκανα κανενα λαθος:p

Αποστειρωνει συνεχομενα μεχρι 24 ωρες ΑΝ ΔΕΝ ανοιχτει το καπακι!!Μολις τελειωσει ο κυκλος που διαρκει 6 λεπτα,χτυπα σηματακι που δειχνει οτι τελειωσε.

Αν ανοιχτει πρεπει να ξαναβαλεις νερο γιατι μετα απο εναν αντε δυο κυκλους εξατμιζεται,να ξαναπατησεις το κουμπι παυσης και να το βαζεις συνεχεια μπροστα καθε φορα επαναλαμβανοντας την διαδικασια.
Κατι που ειναι πολυ αβολο ιδιως αν πρεπει να ταιζεις ανα 2-2.5 ωρες..
αλλα περι διαθεσης της καθε μαμας...εγω παω πασο!!

Οσο για το τι προτεινουν οι γιατροι συμφωνα με τις παραπανω πληροφοριες...
Χμμμμμ..οι γιατροι στο 90% των περιπτωσεων προτεινουν κοψιμο της αποστειρωσης στον 5ο μηνα!!
Στο εξωτερικο δε..απο τον 3ο!!

ELENI 27
11-02-11, 10:59
Επειδη λοιπον μπορει να τον παρουν κι αλλες μαμαδες..
λεει ξεκαθαρα αυτο που ειχα κι εγω καταλαβει!!
Ουφ..ευτυχως δεν εκανα κανενα λαθος:p

Αποστειρωνει συνεχομενα μεχρι 24 ωρες ΑΝ ΔΕΝ ανοιχτει το καπακι!!Μολις τελειωσει ο κυκλος που διαρκει 6 λεπτα,χτυπα σηματακι που δειχνει οτι τελειωσε.

Αν ανοιχτει πρεπει να ξαναβαλεις νερο γιατι μετα απο εναν αντε δυο κυκλους εξατμιζεται,να ξαναπατησεις το κουμπι παυσης και να το βαζεις συνεχεια μπροστα καθε φορα επαναλαμβανοντας την διαδικασια.
Κατι που ειναι πολυ αβολο ιδιως αν πρεπει να ταιζεις ανα 2-2.5 ωρες..
αλλα περι διαθεσης της καθε μαμας...εγω παω πασο!!

Οσο για το τι προτεινουν οι γιατροι συμφωνα με τις παραπανω πληροφοριες...
Χμμμμμ..οι γιατροι στο 90% των περιπτωσεων προτεινουν κοψιμο της αποστειρωσης στον 5ο μηνα!!
Στο εξωτερικο δε..απο τον 3ο!!

κι εμενα ρε κοριτσια μου ειπε 3μηνεσ γιατι μετα θα βαζει τα παντα στο στομα του, οποτε τσαμπα κοποσ!και ομωσ ετσι κανει ο μικροσ!βαζει οτι βρει και το δαγκωνει!εγω παντα τα αποστειρωνα αλλα αμα ανοιγα το καπακι δεν το ξαναεκανα!και δεν εχει παθει τιποτα!γενικα ο δικος μου ειναι κατα του αποστιρωμενου περιβαλλοντοσ!:)

xazomama2010
11-02-11, 16:18
Εμένα μου ειπε να αποστειρώνω τα παντα μέχρι τον 6. Τα παιχνιδακια τα έκανα με ασπρο οινοπνευμα. Τωρα το σταματησα, τις πιπίλες θα το σταματήσω μόλις κλείσει τον 6 αλλα για τα μπιμπερο και μονο λόγω γάλατος όσο γίνεται περισσότερο για κάτι που δεν κατάλαβα και όταν της είπα ότι βαρέθηκα τη διαδικασία μου είπε ότι με την εισαγωγή στις στέρεες τροφές θα χρειάζεσαι μόνο 2 μπιμπερό την ημέρα και άρα θα κάνεις 1 αποστείρωση στις 3 μέρες.Πάντως και φίλη μου που έχει άλλον παιδίατρο έτσι της είπε τα μπιμπερο λόγω γάλατος να τα αποστειρώνει μέχρι να χρονίσει.

marsolan
11-02-11, 16:31
Εγω την αποστειρωση την σταματησα 5 μηνων...και σκεψου εκανα μονο μια φορα καθε βραδυ γιατι ειχα καβα...10 μπουκαλια στην διαθεση μου:cool::cool:
Παρολο που ηδη απο τον 3ο βαζουν στο στομα τα παντα..εγω δεν το ρισκαρα ακριβως για αυτο που λες xazomama..το γαλα,ιδιως η παλιοσκονη ειναι απο μονο του προβληματικο και μπορει να δημιουργησει μεγαλο ζητημα με γαστρεντεριτιδες κλπ κλπ..
Εδω ενηλικες κι αν καταναλωσουμε γαλακτοκομικο που δεν ειναι καλοδιατηρημενο παθαινουμε δηλητηριαση...

Το να συνεχισω αποστειρωση μπουκαλιων μεχρι τον χρονο το θεωρω υπερβολη...απλα πολυ καλο πλυσιμο με σαπουνακι και πολυ ζεστο νερο και μετα τελειο ξεβγαλμα ειναι αρκετο.
Επισης μια πολυ καλη ιδεα για καλο καθαρισμα που παιρνει ολες τις μυρωδιες ειναι μετα την παραπνω διαδικασια να ριξετε μαγειρικη σοδα και ξυδι,να κουνησετε τα μπουκαλια ωστε να παει παντου και μετα απλο ξεπλυμα με νερο....
Αυτο που κανω ακομη ομως μια-δυο φορες την εβδομαδα ειναι οτι πεταω μεσα στον βραστηρα τις θηλες και τις αφηνω μια βραση...αυτο βεβαια ειναι καθαρα δικη μου αποφαση!!

edit και τις πιπιλες καλο ειναι καθε βραδυ να συνεχιζουμε να τις αποστειρωνουμε...γιατι οι βρωμοστοματιτιδες καραδοκουν.Εγω κι αυτες...στον βραστηρα,χαχα

Marilena87
16-12-11, 18:49
Γεια σας! Μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι; Είμαι καινούρια μαμά και δυσκολεύομαι...
Μου είπε η παιδίατρος πως τα μπιμπερό αφού αποστειρωθούν μπορούν να διατηρηθούν σε ένα τάπερ στο ψυγείο για 24 ώρες.
Τα μπιμπερό αφού τα αποστειρωσα και ανοίξα τον αποστειρωτή είναι γεμάτα υδρατμούς. Πρέπει να τα βγάλω να τα αφήσω να στραγγίξουν και μετά να τα κλείσω και να τα βάλω στα τάπερ ή κατευθείαν μετά την αποστείρωση τα φυλαώ στο τάπερ με τους υδρατμους;

perlina
16-12-11, 19:00
εγω ειχα βαλει ενα δισκο στο ψυγειο και κατευθειαν απο τον αποστειρωτη τα εβαζα στο ψυγειο!το νερο το αποστειρωμενο το φυλαγα 24 ωρες στο ψυγειο.τα μπουκαλια τ αειχα και περισσοτερες μερες!περιμενα να κρυωσουν λιγο εριχνα οτι νερο ειχαν χωρις σκουπισμα και τα εβαζα!

Λίτσα
16-12-11, 20:45
Και εγώ συμφωνώ με τις προηγούμενες. Δηλ οταν το παιδι ξεκινήσει να βάζει τα πάντα στο στόμα του και κυρίως οταν μπει κουτάλι δηλ μετα τον 4-5 μήνα ξεχνάμε την αποστείρωση. Αυτά μου τα είχε πει ο παιδιατριος μου στο πρώτο μου παιδάκι και φυσικά ακόμη και τώρα με το τρίτο αυτό έχω εφαρμώσει και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Τώρα οταν ειναι πολύ μωρούλια , αφού καθαρίσουμε πολυ καλά τα μπιμπερό με ζεστό νερό , τα βαζουμε στον αποστειρωτή και όταν τελειώσει η αποστείρωση βάζουμε λίγο νεράκι μεσα στο μπιμπερο (εννοειται βρασμενο), το συναρμολογουμε και το φυλάμε στο ψυγείο. Αυτες ήταν οδηγιες απο νοσοκομειο παιδων οταν χρειαστηκε να νοσηλευσω την κορη μου 2,5 μηνών.
Εγω τα συναρμολογουσα και τα εβαζα στο ψυγειο σε ενα καλαθακι για μπιμπερο που ειχα αγορασει απο το τζαμπο!
Ελπιζω να βοηθησα.......