PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορα Υπολοιπου..Δεν παει αλλο!!!!

casperαki
30-10-09, 12:17
Συγχωρεστε με αλλα δεν ηξερα σε πια ενοντητα να βαλω το θεμα και επειγει
Εχω δανεια στην αλφα bank kai ethinki.Αλλα της εθνικης ειναι πολυ μικρο το ποσο δεν με νοιαζει.Στην αλφα ομως ειναι μεγαλο σχετικα και θελω να κανω μεταφορα υπολοιπου γιατι δεν παει αλλο.
Εχετε κανει κατι τετοιο.?δεν ξερω και πολλα αλλα τωρα πρεπει να πληρωσω περιπου 600 ευρω για ολες τις δοσεις.και ελεγα αν κανω μεταφορα να κατεβει λιγο το ποσο γιατι δεν βγαινουμε ετσι.¨
Οτι συμβουλη εχετε δεκτη και πολυτιμη
Ευχαριστω

monbebe
30-10-09, 12:50
επειδη κι εγω θελω να κανω κατι αναλογο, απ'οσο ξερω μπορεις να τα μεταφερεις σε αλλη τραπεζα, οπου ξεπληρωνουν εκεινοι το χρεος σου και εσυ μετα τους το ξεπληρωνεις με λιγοτερο τοκο απο οτι εδινες πριν. πχ εγω για ενα δανειο με τοκους 11% θα το μεταφερω στην Πειραιως με 8%. δεν ξερω πολλα απο τραπεζικα. στα λεω με πολυ απλους ορους τωρα...

RENAH
30-10-09, 14:36
επειδη κι εγω θελω να κανω κατι αναλογο, απ'οσο ξερω μπορεις να τα μεταφερεις σε αλλη τραπεζα, οπου ξεπληρωνουν εκεινοι το χρεος σου και εσυ μετα τους το ξεπληρωνεις με λιγοτερο τοκο απο οτι εδινες πριν. πχ εγω για ενα δανειο με τοκους 11% θα το μεταφερω στην Πειραιως με 8%. δεν ξερω πολλα απο τραπεζικα. στα λεω με πολυ απλους ορους τωρα...
και ισως να βαλεισ και περισσοτερες δοσεις για να ειναι μικροτερο το ποσο.Κανε μια βολτα απο τις τραπεζες να ενημερωθεις ακριβως.

melita
30-10-09, 14:57
Αν δεν είχες σε άλφα τράπεζα δάνειο θα σου πρότεινα να βγάλεις πιστωτική της άλφα και να τα κάνεις μεταφορά άτοκα για 6 μήνες. Πάντως δες και την περίπτωση να βγάλεις πιστωτική κάρτα και να τα μεταφέρεις εκεί αφού έχουν πολύ μικρότερο επιτόκιο για τα πρώτα 2 χρόνια π.χ. η μαρφίν έχει για μεταφορά υπολοίπου 4,9% για 2 έτη, ενώ το ταχ. ταμιευτήριο 6% για πάντα.

Portishead
26-11-09, 11:47
Αν καποιος γνωριζει απο τραπεζικα προϊόντα και πως δουλευουν
μπορει να με βοηθήσει σε κατι ?

Ευχαριστώ.

Portishead
26-11-09, 13:45
Κανεις ??? :(

beba09
16-01-10, 12:38
Συγχωρεστε με αλλα δεν ηξερα σε πια ενοντητα να βαλω το θεμα και επειγει
Εχω δανεια στην αλφα bank kai ethinki.Αλλα της εθνικης ειναι πολυ μικρο το ποσο δεν με νοιαζει.Στην αλφα ομως ειναι μεγαλο σχετικα και θελω να κανω μεταφορα υπολοιπου γιατι δεν παει αλλο.
Εχετε κανει κατι τετοιο.?δεν ξερω και πολλα αλλα τωρα πρεπει να πληρωσω περιπου 600 ευρω για ολες τις δοσεις.και ελεγα αν κανω μεταφορα να κατεβει λιγο το ποσο γιατι δεν βγαινουμε ετσι.¨
Οτι συμβουλη εχετε δεκτη και πολυτιμη
Ευχαριστω

Πολύ σωστή κίνηση.....μπες στο Internet και δες κάθε τράπεζα τι πρόγραμμα έχει για μεταφορά υπολοίπου. Υπάρχει όμως ένα μικρό μυστικό για να πετύχει, δεν πρέπει να ξαναχρεωθείς μέχρι να εξοφλήσεις τελείως (διαφορετικά απλά θα αυξήσεις και άλλο το χρέος σου). Από την καινούργια τράπεζα το πιθανότερο είναι να σου στείλουν πιστωτικές κάρτες κλπ Πρέπει να τις ακυρώσεις αμέσως διαφορετικά θα μπεις στον πειρασμό να τις χρησιμοποιήσεις. Επίσης να μην δεχθείς να σου δώσουν κάποιο ποσό γιατί και αυτό θα μπει στο συνολικό και εννοείται ότι θα αυξηθεί το συνολικό υπόλοιπο. Επίσης καλύτερα είναι να ξέρεις από την αρχή τι θα πληρώνεις ακριβώς για όλη την διάρκεια της αποπληρωμής, αυτό σημαίνει ότι είναι προτιμότερο να ξέρεις ότι η δόση σου είναι 300 ευρώ παρά να σου πουν στην αρχή 200 και μετά από ένα χρόνο να γίνει 400. Φρόντισε να βρεις κάποιο πρόγραμμα που σε περίπτωση που καθυστερήσεις κάποια δόση να μπορείς να έχεις μια περίοδο χάριτος. Μια άλλη κίνηση που μπορείς να κάνεις είναι βρεις ένα πρόγραμμα με πολύ χαμηλή δόση αλλά σίγουρα θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια. Αν νοιώθεις ότι δεν μπορείς να αντέξεις να έχεις μια δόση μεγάλη που όμως θα αποπληρωθεί σε λιγότερα χρόνια, διάλεξε μια χαμηλή δόση με μεγαλύτερη αποπληρωμή που όμως θα σου επιτρέψει να σου μένουν κάποια χρήματα από το μισθό σου. Πάλι το μυστικό είναι να μην βάλεις άλλα χρέη. Σου παραθέτω μερικά links από τράπεζες αλλά και από το ταχυδρομικό ταμιευτήριο. Έχε υπόψη σου πως η τράπεζα ποτέ δεν χάνει και ο λόγος που ενώ έχεις ήδη κάποιες οφειλές σου στέλνει και άλλα ([πχ κάρτες κλπ) είναι ότι ξέρει ότι σίγουρα θα πάρει τα χρήματα της είτε απευθείας από σένα μέσω των πληρωμών σου είτε από πλειστηριασμό ακινήτου. Το ξέρω ότι ακούγεται άσχημο αλλά δούλευα σε δικηγορικό και όποιος δεν πληρώνει αργά ή γρήγορα χάνει το σπίτι του. Μια άλλη λύση είναι να πας στην τράπεζα με την οποία ήδη συνεργάζεσαι και να ζητήσεις νέο διακανονισμό με χαμηλότερη δόση και προφανώς περισσότερα έτη για αποπληρωμή. Ελπίζω να σε βοήθησα.

http://www.ttbank.gr/default.asp?siteID=1&pageID=123&langID=1

http://www.marfinegnatiabank.gr/MarfinEgnatia/Gr/Docs/Idiotes/Kartes/BalanceTransfer.aspx
http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=281201&lang=1&nt=96&from=links&tid=239789&fromsearch=239789&sid=

http://www.millenniumbank.gr/MillenniumVB/MillenniumGR/LeftMenu2_SolutionsFor_GR/Balance+Transfer_GR/

http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?page=2&docid=7A8FF6BA62559480C2256D480033DD11&cabinet=Customers_Services&lang=gr

beba09
16-01-10, 12:42
κάτι ακόμα....πρέπει ανά πάσα στιγμή να ξέρεις ακριβώς τι χρωστάς με κάθε λεπτομέρεια...να κρατάς ένα καρνέ με όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες, αυτό θα σε βοηθάει να μην ξεχνιέσαι ώστε να προσέχεις τα έξοδα σου, και σαφώς να κρατάς όλες τις αποδείξεις και τις ενημερώσεις τις τράπεζας.

Καλή επιτυχία, με λίγη επιμονή και υπομονή θα τα καταφέρεις μια χαρά

ΚΑΡΔΙΑ
12-05-10, 12:35
Καλημέρα σε όλες και όλους.
Βασικά δεν ξέρω εάν ανοίγω σωστό θέμα σε σωστή ενότητα, οπότε ζητώ συγνώμη προκαταβολικά.
Το θέμα μου είναι ότι θέλω να μεταφέρω το υπόλοιπο της πιστωτικής μου κάρτας (Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου) σε κάποια άλλη τράπεζα. Έκανα μια μικρή έρευνα μέσω ιντερνετ και βλέπω καλούς όρους στην Alpha Bank, καθώς έχει 0% επιτόκιο για 6 μήνες και στη συνέχεια 9,75% για τους υπόλοιπους μήνες, καθώς και δωρεάν συνδρομή για πάντα.
Ξέρετε κάτι επί τούτου?
Κάποια καλύτερη πρόταση που μπορεί να έπεσε στην αντίληψή σας από άλλη τράπεζα?
Ευχαριστώ!!!!

melita
12-05-10, 15:46
Καλημέρα σε όλες και όλους.
Βασικά δεν ξέρω εάν ανοίγω σωστό θέμα σε σωστή ενότητα, οπότε ζητώ συγνώμη προκαταβολικά.
Το θέμα μου είναι ότι θέλω να μεταφέρω το υπόλοιπο της πιστωτικής μου κάρτας (Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου) σε κάποια άλλη τράπεζα. Έκανα μια μικρή έρευνα μέσω ιντερνετ και βλέπω καλούς όρους στην Alpha Bank, καθώς έχει 0% επιτόκιο για 6 μήνες και στη συνέχεια 9,75% για τους υπόλοιπους μήνες, καθώς και δωρεάν συνδρομή για πάντα.
Ξέρετε κάτι επί τούτου?
Κάποια καλύτερη πρόταση που μπορεί να έπεσε στην αντίληψή σας από άλλη τράπεζα?
Ευχαριστώ!!!!

Προς το παρόν πιστεύω ότι είναι η καλύτερη προσφορά καθώς και εγώ και ο σύζυγος έχουμε κάνει άπειρες μεταφορές για 6 μήνες άτοκα. Για μεγαλύτερο κέρδος κάνε μεταφορά σε dynamic κάρτα αφού σου επιστρέφει και το 1% του ποσού μεταφοράς. Επίσης, στις κάρτες μπόνους παίρνεις πόντους που μπορείς να εξαργυρώσεις σε πολλές επιχειρήσεις.
Ελπίζω να βοήθησα.

LoL
12-05-10, 15:47
καρδια γεια σου.ειχαμε ενα παρομοιο προβληματακι αλλα με μικρο ποσο.
Μετα απο μια ερευνα ,καταληξαμε στην αγροτικη τραπεζα.Σωθηκαμε!!!
πηγαινε και δεν θα το μετανιωσεις.περιμενω νεα σου..

Ηλιάννα
12-05-10, 16:00
Η καθε τραπεζα κοριτσια εχει διαφορες προσφορες για περιορισμενο χρονικο διαστημα,μετα βγαζει αλλες αναλογα το στοχο που θελουν να πιασουν
Θυμαμαι πριν 1,5 χρονο ειχε σουπερ προσφορα η Πειραιως και εμεις καναμε πριν 3 χρονια με μια πολυ καλη προσφορα στην Κυπρου
Ψαξε το πριν κανεις οτιδηποτε....

ΚΑΡΔΙΑ
12-05-10, 16:29
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις.

Προς το παρόν πιστεύω ότι είναι η καλύτερη προσφορά καθώς και εγώ και ο σύζυγος έχουμε κάνει άπειρες μεταφορές για 6 μήνες άτοκα. Για μεγαλύτερο κέρδος κάνε μεταφορά σε dynamic κάρτα αφού σου επιστρέφει και το 1% του ποσού μεταφοράς. Επίσης, στις κάρτες μπόνους παίρνεις πόντους που μπορείς να εξαργυρώσεις σε πολλές επιχειρήσεις.
Ελπίζω να βοήθησα.
Dynamic έχει ο πατέρας μου melita και ξέρω ότι έχει επιστροφή, αλλά δυστυχώς λόγω American Express δεν την δέχονται παντού και σκεφτόμουν Visa....Για αυτό κοίταζα την Alpha Bonus που και αυτή έχει επιστροφή.

καρδια γεια σου.ειχαμε ενα παρομοιο προβληματακι αλλα με μικρο ποσο.
Μετα απο μια ερευνα ,καταληξαμε στην αγροτικη τραπεζα.Σωθηκαμε!!!
πηγαινε και δεν θα το μετανιωσεις.περιμενω νεα σου..
Γεια σου Lol. Το δικό μου ποσό (μικρό ή μεγάλο, όπως το ΄πάρει κανείς) είναι περίπου 2000 ευρώ. Θα δω και την αγροτική που δεν την είχα σκεφτεί είναι η αλήθεια και έχει και στην γειτονιά μου.

Η καθε τραπεζα κοριτσια εχει διαφορες προσφορες για περιορισμενο χρονικο διαστημα,μετα βγαζει αλλες αναλογα το στοχο που θελουν να πιασουν
Θυμαμαι πριν 1,5 χρονο ειχε σουπερ προσφορα η Πειραιως και εμεις καναμε πριν 3 χρονια με μια πολυ καλη προσφορα στην Κυπρου
Ψαξε το πριν κανεις οτιδηποτε....
Θέλει πολύ ψάξιμο, έχεις δίκιο. Αλλά είπα να ρωτήσω και τους γνωστούς μου στο parents.....έ όλο και κάτι παραπάνω θα ξέρουν....

melita
13-05-10, 23:53
Πάντως καμμία άλλη τράπεζα δεν έχει άτοκο διάστημα για μεταφορά εκτός της άλφα. Επίσης, εφόσον θα βγάλεις τώρα δεύτερη κάρτα για να κάνεις σε αυτήν την μεταφορά να διαλέξεις κάποια χωρίς συνδρομή.
Κοίταξε και στην μαρφίν μπλου που έχει επιτόκιο μεταφοράς 5.90% για πάντα.

Πριν 1,5 χρόνο η εθνική είχε μεταφορά υπολοίπου άτοκα για έναν ολοκληρο χρόνο αλλά που τέτοιες εποχές!

ΚΑΡΔΙΑ
14-05-10, 10:44
Σε ευχαριστώ melita. Και η Marfin είναι στις επιλογές (λόγω μισθοδοσίας) θα την κοιτάξω και αυτή.
Αχαχαχαχ ας όψονται τα έξοδα

apricot
14-05-10, 11:11
Σε ευχαριστώ melita. Και η Marfin είναι στις επιλογές (λόγω μισθοδοσίας) θα την κοιτάξω και αυτή.
Αχαχαχαχ ας όψονται τα έξοδα
συγκεκριμενα αφου εχεις μισθοδοσια στην marfin η καρτα βγαινει με δωρεαν συνδρομη για οσο διαστημα τηρειται η μισθοδοσια στην τραπεζα και επιτοκιο μεταφορας 5,95%, ενω επιπλεον εχει επιστροφη εως 3% για τις αγορες σου η οποια εξαργυρωνεται αμεσα σε καθε λογαριασμο σε ολα τα μεγαλα super market. επιπλεον δικαιουσε λογω μισθοδοσιας υπεραναληψη μεχρι 1500 ευρω απο το λογαριασμο μισθοδοσιας σου με επιτοκιο 8,5%( αυτο σε περιπτωση που θελεις να κανεις αμεση αποπληρωμη της καρτας χωρις μεταφορα υπολοιπου και χρωστας μικρο ποσο στην καρτα σου)

ΚΑΡΔΙΑ
14-05-10, 11:17
συγκεκριμενα αφου εχεις μισθοδοσια στην marfin η καρτα βγαινει με δωρεαν συνδρομη για οσο διαστημα τηρειται η μισθοδοσια στην τραπεζα και επιτοκιο μεταφορας 5,95%, ενω επιπλεον εχει επιστροφη εως 3% για τις αγορες σου η οποια εξαργυρωνεται αμεσα σε καθε λογαριασμο σε ολα τα μεγαλα super market. επιπλεον δικαιουσε λογω μισθοδοσιας υπεραναληψη μεχρι 1500 ευρω απο το λογαριασμο μισθοδοσιας σου με επιτοκιο 8,5%( αυτο σε περιπτωση που θελεις να κανεις αμεση αποπληρωμη της καρτας χωρις μεταφορα υπολοιπου και χρωστας μικρο ποσο στην καρτα σου)

δυστυχώς δεν έχω ακόμα μισθοδοσία στην Marfin, ΘΑ έχω σε 1-2 μήνες
δελεαστικό πάντως ακούγεται αυτό το πακέτο (πλην της υπερανάληψης, που προσπαθώ να το αποφύγω όοοοοσο μπορώ)
σε ευχαριστώ apricot

apricot
14-05-10, 11:28
δυστυχώς δεν έχω ακόμα μισθοδοσία στην Marfin, ΘΑ έχω σε 1-2 μήνες
δελεαστικό πάντως ακούγεται αυτό το πακέτο (πλην της υπερανάληψης, που προσπαθώ να το αποφύγω όοοοοσο μπορώ)
σε ευχαριστώ apricot
τιποτα καλε:wink:

teco
14-05-10, 17:03
http://www.tsig.gr/lang-el/banks/metafora-ypoloipou

ΚΑΡΔΙΑ
14-05-10, 18:28
σε ευχαριστώ teco
πολύ κατατοπιστικό

kalamaraki
14-05-10, 18:32
αρα Καρδια (εχω και εγω ενα υπόλοιπο 1300ευρώ...την παλιο τηλεόραση που πηρε ο αντρουλης) συμφερει για ενα χρονο η γενική σωστά??? Με 3,90%

ΚΑΡΔΙΑ
14-05-10, 18:41
όχι!! το 3,95 που βλέπεις είναι για τον πρώτο χρόνο
μετά αλλάζει το επιτόκιο (είναι στην στήλη "επιπλέον παράμετροι") αλλά δεν διευκρινίζει πόσο - μάλλον θέλει συζήτηση αυτό
πρέπει να δούμε σε αυτή την στήλη λοιπόν πως γίνεται το επιτόκιο, μετά την λήξη της περιόδου χάρητος για κάθε τράπεζα

kalamaraki
14-05-10, 18:44
Οχι ρε συ...αν βάζω καθε μηνα 150ευρώ.... το αρχικο κεφάλαιο ειναι 1300ευρώ σωστά επι 4% επιτόκιο βγαζει στο χρονο εξτρα 52ευρώ σωστά??? Για να μην τοκίζεται το κεφάλαιο πρέπει να βάζω πολυ περισσότερο απο την δοση που λεει σωστα?
Αρα λεω εγω αν εχω αρχικο κεφάλιο αποπληρωμής 1300+4% επιτόκιο, βάζω καθε μήνα (χωρις να κανω επιπρόσθετες αγορές) 120-150ευρώ...καλά δεν ειναι για αποπληρωμή σε 12μήνες???

ΚΑΡΔΙΑ
14-05-10, 18:52
αααα εάν είσαι σίγουρη ότι θα το αποπληρώσεις στον χρόνο.............λογικά είναι σωστά όπως το λες.......

Mairoula F
14-05-10, 22:52
Καλαμαράκι καλησπέρα,

Δυστυχώς δεν είναι ακριβώς έτσι. Με αυτό τον τρόπο οι τράπεζες δεν θα ήταν τόσο πλούσιες. Δυστυχώς το επιτόκιο δεν υπολογίζεται μία φορά στο αρχικό κεφάλαιο. Υπολογίζεται σε κάθε μηνιαίο λογαριασμό που έχεις. Δηλαδή 1300 + 4% = 1352. Αν εσύ πας και πληρώσεις π.χ. 150 ευρώ τότε γίνεται 1352 - 150 = 1202. Στον επόμενο λογαριασμό θα έχεις 1202 + 4% = 1250,08!! κ.ο.κ. Πρακτικά δηλαδή στον προηγούμενο λογαριασμό σου πλήρωσες 100 ευρώ!

Ελπίζω να βοήθησα.

Πάντως 1300 ευρώ δεν είναι μεγάλο χρέος και σου εύχομαι να μικρύνει άμεσα!

melita
15-05-10, 00:27
Βασικά το επιτόκιο που αναφέρει κάθε τράπεζα είναι ετήσιο οπότε για να υπολογίσεις πόσο σου έρχεται στο μήνα ή ακόμη και στην ημέρα το διαιρείς με 12 ή 365 αναλόγως. Επίσης, να προσθέσεις στο επιτόκιο το 0.12% και το 0.65%.
Κάθε μήνα λοιπόν εάν έχεις ένα υπόλοιπο 1300 θα τοκιστεί 1300χ5% (σχεδόν)/12 και ανάλογα τον υπόλοιπο μήνα καθώς μειώνεται το κεφάλαιο με τις καταβολές σου.
Πάντως αν και η γενική έχει πολύ καλό επιτόκιο, ακόμη πιστεύω ότι συμφέρει μια αρχική άτοκη περίοδος όπως της άλφα ή της hsbc όπου κατά τους 6 πρώτους μήνες ούτως ή άλλως μπορείς να κάνεις τις πληρωμές σου των 150ευρώ/μήνα και έτσι το υπόλοιπο στο τέλος του εξαμήνου να πάει στο μισό. Εάν θέλεις μετά το εξάμηνο μπορείς να ξαναμεταφέρεις το ποσό σε άλλη κάρτα.

kalamaraki
15-05-10, 06:41
Καλημέρα κορίτσια! Δεν ημουν ποτέ καλη σε αυτα!!
Σας ευχαριστώ πααααααρα πολυ , τώρα το κατάλαβα, Μελίτα ισως να εχεις και δικιο θα τα δειξω στον αντρουλη για να τα κανω .

ΚΑΡΔΙΑ
15-05-10, 08:46
Καλημέρα !!
ουπσσσσσσσ σορρυ καλαμαράκι μου, σε παραπληροφόρησα και σένα.
προφανώς και εγώ ενημέρωση και ψάξιμο χρειάζομαι

siburaki
29-05-10, 22:52
Καλησπέρα σε όλους τι κόπελες, θα ήθελα κ γω μια ένημέρωση έκανα μια άγορα με δόσεις σε κάταστήμα με ήλεκτρίκα γύρω στις 4000 χίλαδες εύρω κ μου βγάλανε πιστώτική κάρτα στην Εθνίκη για πόλλους κ δίαφορους λόγους(λόγω τόκετου,διαζύγιου κ ενος άλλου δάνειου που σύντομα τελέιωνει κτλ)άδυνάτω να πλήρωνω τις δόσεις μου κάνονικα κ πλήρώνω μόνο τόκους.

Θα μπορούσε κάποιος να μέ βοήθησει για μέταφορα ύπολοιπου κ αν με σύμφερεί να το κάνω!Κάθε συμβούλη δέκτη,
Ευχάριστω πόλυ εκ των προτέρων
Φιλικά Ιωάννα

fasolaki
30-05-10, 00:18
εχετε υποψιν σας πως οι ατοκες δοσεις δεν μεταφερονται..αυτο τουλαχιστον γινεται στην αγροτικη.η μεταφορα γινεται στο ποσο που λεει ο λογαριασμος σας,στον οποιο ομως δεν φαινονται οι ατοκες. και τον επομενο μηνα θα εχετε και την καρτα που μεταφερατε, και την ατοκη δοση που θα εμφανιστει στην παλια καρτα.
πριν λοιπον υπογραψετε κατι, ρωτηστε και αυτο..

ζώπυρον
17-03-12, 14:11
http://www.tsig.gr/lang-el/banks/metafora-ypoloipou
Κατατοπιστικό, ευχαριστούμε.

Μήπως κάποιος έχει και πρόσφατη εμπειρία από μεταφορά υπολοίπου καρτών? Μια φίλη μου οφείλει περίπου 4.000 ευρώ σε δύο τράπεζες (από πιστωτικές, ανενεργές πλέον) και θέλει να τις εξοφλήσει, μ' ένα αξιόπιστο πρόγραμμα, μικρή μηνιαία δόση κι ευνοικό επιτόκιο.

Έχετε κάτι υπόψιν σας?

Portishead
17-03-12, 19:32
Κατατοπιστικό, ευχαριστούμε.

Μήπως κάποιος έχει και πρόσφατη εμπειρία από μεταφορά υπολοίπου καρτών? Μια φίλη μου οφείλει περίπου 4.000 ευρώ σε δύο τράπεζες (από πιστωτικές, ανενεργές πλέον) και θέλει να τις εξοφλήσει, μ' ένα αξιόπιστο πρόγραμμα, μικρή μηνιαία δόση κι ευνοικό επιτόκιο.

Έχετε κάτι υπόψιν σας?

Το ποστ ειναι **2** ετών !!!
Τα πραγματα εχουν αλλαξει δραματικα απο τοτε στις τραπεζες !

madrid05
17-03-12, 20:36
Εξακολουθούν να υπάρχουν τέτοια προγράμματα συγκέντρωσης οφειλών,απλώς είναι πια πιο δύσκολο να εγκριθούν. Καλύτερα να προσπαθήσει η φίλη σου σε μια απο τις τράπεζας που έχει ήδη προιοντα.

v & a
17-03-12, 22:45
επισης αν εχεις καθυστερησει 2-3 δοσεις, η νεα τραπεζα δε θα στο εγκρινει και ευκολα, μη πω καθολου. ζητανε χαρτια απο τη προηγουμενη τραπεζα και φαινονται οι κινησεις. τουλαχιστον οσα ηξερα ως περσι τετοιο καιρο ετσι εκαναν. τωρα μπορει απλα να ναι πολυ χειροτερα!

#ΕΛΕΝΑ#
02-08-12, 16:06
κοριτσαρες μια βοηθεια για ενα φιλικο μου προσωπο παλιοτερα εργαζομουν σε μια εταιρια κ εκανα μεταφορες οφειλων απο καρτες κ δανεια αλλα εχω σταματησει εδω κ 3 χρονια κοντα οποτε εχω χασει πολλα κ τα πραγματα εγιναν πιο δυσκολα μηπως ξερει καμια να μου πει για τα επιτοκια μεταφορων αλφα εθνικης κ πειραιως κ ταχυδρομικου ταμ? οπως εψαξα ειναι τα χαμηλοτερα επιτοκια της αγορας αλλα στα σιτε τους δεν λεει τα βασικα τα εξοδα μεταφορων ποσα ειναι κ επισεις αν υπαρχει ποινη προεξοφλησεις..κ αν υπαρχουν εκπτωσεις για δημισιους υπαλληλους... εχει κανει καμια σας προσφατα ερευνα να με φωτησει? εχουν ενα ανοικτο δανειο που οατν τους εκανα την μεταφορα πριν 3 χρονια τους ειχα πει να το κλεισουν εμεσως γιατι αλλιως θα ξαναχρεωθουν πραγμα που δεν εκαναν κ τωρα ξανα θελουν βοηθεια αλλα εγω πια δεν ξερω κ πολλα...