PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ

BABE
30-10-09, 13:32
Κορίτσια καλημέρα έκλεισα δωμάτιο για τα θεοφάνεια μεσω του Κοινωνικού Τουρισμού στον ΖΑΡΚΑΔΑ ΒΑΙΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΑΓΡΑΦΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΕΡΑΣΙΑ ΔΗΜΟΥ ΛΙΜΝΗΣ ΠΛΑΣΤΗΡΑ εχετε ιδέα ξερετε να κατατοπίσετε θα πάμε 3 Ιανουαρίου με 6 Ιανουαρίου και θα Πάρω και την Κόρη μου μαζι ηλικία 2,5 Χρονών.

Ξέρετε τίποτα για το εν λόγω ξενοδοχειο η και γενικότερα για την περιοχή ειναι ωραια κλπ.
Ευχαριστω!!

Nefelirene
30-10-09, 14:04
Κορίτσια καλημέρα έκλεισα δωμάτιο για τα θεοφάνεια μεσω του Κοινωνικού Τουρισμού στον ΖΑΡΚΑΔΑ ΒΑΙΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΑΓΡΑΦΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΕΡΑΣΙΑ ΔΗΜΟΥ ΛΙΜΝΗΣ ΠΛΑΣΤΗΡΑ εχετε ιδέα ξερετε να κατατοπίσετε θα πάμε 3 Ιανουαρίου με 6 Ιανουαρίου και θα Πάρω και την Κόρη μου μαζι ηλικία 2,5 Χρονών.

Ξέρετε τίποτα για το εν λόγω ξενοδοχειο η και γενικότερα για την περιοχή ειναι ωραια κλπ.
Ευχαριστω!!

Γεια σου , δεν το ξέρω το ξενοδοχείο αλλά η περιοχή είναι όλα τα λεφτά και άν έχει χιονίσει έιναι τέλεια.Θα μπορέσετε να κάνετε και ιππασία με την μικρή , έχει πολύ πλάκα το είδικο ποδήλατο της λίμνης .Να πάτε στο φράγμα και να φάτε τέλεια καλαμάκια γουρουνόπουλο με τσίπουρο .Εχει πολλύ ωραία μοναστήρια και γενικά η τοποθεσία είναι μαγευτική.
Α και αν σου αρέσουν τα μανιτάρια εκτός ότι είναι τεράστια και θα τα κλώτσας τριγύρω στο δρόμο τα μαγειρέυουν υπέροχα εκεί.Αχ τώρα με ξεσήκωσες και θα διοργανώσω ΠΣΚ ταξιδάκι μου φαίνεται.:?:?

_mpoumpou_
30-10-09, 14:06
http://agrafa.focusgreece.gr/ εδω εχει καποιες πληροφορίες!

BABE
30-10-09, 14:11
αχ τι ωραια κορίτσια χάρηκα ποσες ώρες ειναι περιπου απο Αθήνα?
Εγω το μόνο που αγχωνομουνα ειναι με την μικρη αλλα εφοσον μου λες οτι εχει και ιππασία δεν το ήξερα!εχεις τιποτα τηλέφωνα για ιππασια ασ πουμε θα πρεπει να εχω κλείσει η τελευταια στιγμη δεν τα ξέρω συγνώμη που ρωταω!

Nefelirene
30-10-09, 14:21
αχ τι ωραια κορίτσια χάρηκα ποσες ώρες ειναι περιπου απο Αθήνα?
Εγω το μόνο που αγχωνομουνα ειναι με την μικρη αλλα εφοσον μου λες οτι εχει και ιππασία δεν το ήξερα!εχεις τιποτα τηλέφωνα για ιππασια ασ πουμε θα πρεπει να εχω κλείσει η τελευταια στιγμη δεν τα ξέρω συγνώμη που ρωταω!
Είναι γύρω στα 300χλμ.νομίζω όποτε εξαρτάται και απο την οδήγηση , για την ιππάσια εμείς δεν είχαμε κανονίσει κάτι επι τόπου πηγαίναμε και για το ποδήλατο .Επίσης είναι ωραία στην επιστροφή να πάτε λίγο ανάποδα προς Ελάτη -Περτούλι και να γυρίσετε απο εκεί αξίζει η διαδρομή και η ομορφιά του τοπίου εκεί.:-o

BABE
30-10-09, 14:29
σιγουρα θα το κάνουμε
ευχαριστω πολυ για φαγητο εχετε τιποτα να προτεινετε?
Ποδηλατο τι κανουμε υπαρχει πισω θέση για μωρο με ειδικο καρεκλακι κλπ?

Aggeloudia
30-10-09, 14:36
Αχχχχ...τι λες τωρα!!!!!!!!!!!!
Δεν ξερω αν ηταν ο ερωτας που με ειχε βαρεσει κατακέφαλα τοτε...(με τον σημερινο μου αντρουλη...) προ 12ετιας αλλά μιλάμε για εναν απο τους καλυτερους προορισμούς στην Ελλάδα...ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΙΙΙΙΘΑΝΑΑΑΑΑΑ!!!!!
Καλά να περάσετε...

Υ.Γ. Σορρυ...δεν εχω πολλά να σου πω για το που θα πας και τι θα φατε...(τρωγαμε ερωτα εμεις τοτε...που να κατεβει φαι κατω...χαχαχαχαχα :lol:) αλλά εχει πολλά μερη να τριγυρισετε γυρω γυρω...
καλη διαμονή...!!!!!

BABE
30-10-09, 15:07
Δεν πειράζει καταλαβαίνω ολες τα έχουμε κανει αυτα αλλα και με τα παιδια μετα ειναι αλλίως αλλη ευτυχια αλλες καταστάσεις γενικότερα μετα αλλαζει η ζωή σου!
Καμια αλλη βρε κορίτσια!!!!!
πειτε πειτε εμειρίες

apo+mpempa
30-10-09, 17:41
Εμεις είμασταν για 28 Οκτώβρη στην Λίμνη. Μείναμε στο Αρχοντικό ΖΑΚΟΝΙ www.zakoni.gr σε δωμάτιο με θέα στην λίμνη και τζακι. Βέβαια λίμνη δεν είδαμε γιατί είχε πολύ ομίχλη αλλά τα υπόλοιπα ήταν φανταστικά. Για το παιδί δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν κάναμε δραστηριοτητες λόγω του καιρού (βροχή και ομίχλη) και έβλεπα άλλους γονείς να μην ξέρουν τι να τα κανουν στα καφε.
Το δωματιο από 90 μας το άφησε 75 και δεν το είχαμε κλείσει νωρίτερα εκείνη την ώρα ψαξαμε. Εχει πολλά ξενοδοχεία.

Marigoula
30-10-09, 23:06
Έχεις κάνει πολύ καλή επιλογή!! Είναι από τους αγαπημένους μου προορισμούς.Έχω πάει 2 φορές Χριστούγεννα και ήταν μαγευτικά με το χιόνι γύρω από τη λίμνη.!!!Σου προτείνω να κάνετε το γύρο της λίμνης και να δείτε τα διάφορα χωριά, μην παραλείψετε το Φράγμα και το μοναστήρι της Παναγίας Πελεκητής καθώς και το ιχθειοτροφείο πέστροφας με το ταβερνάκι του (πέστροφα σε όλες τις εκδοχές). Δες και το site http://www.enavotsalostilimniplastira.gr/
Για φαγητό προτείνω ασυζητητί ταβέρνα "Ο κελεπούρης" στο Νεοχώρι με σούπερ σπιτικό φαγητό!Καλά να περάσετε!!!!

irenef
13-11-09, 20:02
Σχεδιαζουμε να παμε για Χριστουγεννα στη Λιμνη Πλαστηρα με το μωρο μας που ειναι ενος.
Λεμε νε κλεισουμε στο ξεοδοχειο Οραμα ξερετε αμα ειναι καλο?

Mara-76
13-11-09, 21:24
xmmm irenaki δεν κοιτασ καλυτερα στο ακριβως απεναντι του? περσι ειχαμε παει για πρωτοχρονια...εμεισ μειναμε αλλου και κατι φιλοι εκει...ε... στο δευτερο βραδυ τα μαζεψαν και ηρθαν σε εμας... κρυωναν και δεν ηταν ευχαριστημενοι απο στο σερβις... τωρα ολα υποκειμενικα ειναι τι να σου πω

Mara-76
13-11-09, 21:26
απο ξενοδοχειο προτεινω το πεζουλα και απο φαγητο το φαγοτοπι και αυτο στην πεζουλα....δοκιμαστε οπωσδηποτε καπνιστη μπριζόλα....κολαση!!!

soevan07
13-11-09, 22:55

Ευχαριστω!!

Δεν το πιστεύω! Ήμασταν εκεί την προηγούμενη εβδομάδα!!!
Πήγαμε 1 με 8 Νοεμβρίου στο ξενοδοχείο Αγραφα του Ζαρκάδα με εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού.
Μου άρεσε πάρα πολύ γιατί συνδύαζε βουνό και πεδιάδα! Εχει κάτι απίστευτες πράσσινες αλάνες στην λίμνη δίπλα που η κόρη μας ξετραλάθηκε να τρέχει!
Ηταν ένα παραμυθένιο φθινοπωρινό τοπίο με παντού κίτρινα πεσμένα φύλλα!!
Και φυσικά ΜΗΝ παραλέιψετε να κάνετε ιππασία!! Την κόρη μου (2,5 χρονών) την ανεβάσαμε πάνω στο άλογο (εγώ ήμουν δίπλα της βέβαια πεζή γιατί φοβόμουν μην πέσει -παρόλους τους μάταιους καθησυχασμούς της κας Σοφίας που είναι η υπεύθυνη εκεί) και πήγε παρακαλώ βόλτα η δεσποινίς 1 τέταρτο σε μια αλάνα κοντά στη λίμνη! και φυσικά όταν την κατεβάσαμε έγινε της μουρλής! Έκλαιγε απαρηγόρητα γιατί ήθελε κι άλλο!!!! Θα το δείτε, είναι ένα saloon σχετικά κοντά στο ξενοδοχείο του Ζαρκάδα.

Το μόνο αρνητικό ήταν, οτι το ξενοδοχείο είναι λιγο απομονωμένο και θέλει οπωσδήποτε αυτοκίνητο.Και λίγο με το γάλα της μικρής παιδευτήκαμε, μέχρι να το βρούμε (πίνει το νουνου kid του ψυγείου) που τελικά το βρήκαμε στο χωριό "Μητρόπολη".

Κατα τάλλα είναι για μένα το καλύτερο χειμερινό τοπίο για διακοπές. Καλύτερο και απο Αράχωβα ή Μέτσοβο. Θα ξαναπήγαινα άνετα!

soevan07
13-11-09, 23:06
Απο φαγητό, επειδή πήγαμε σε περίοδο που δεν είχε πολύ κόσμο (μας είπαν οτι τα Χριστούγεννα γίνεται χαμός απο κόσμο) δεν ήταν όλες οι ταβέρνες πάντα ανοικτές.
Σε αυτές που πήγαμε και μείναμε ευχαριστημένοι ήταν ο "Ζαρνάβαλος "(ο οποίος έχει δικά του κρέατα) στο χωριό Kαλύβια, το "Μανιτάρι" λίγο παραέξω απτα Καλύβια και το "κελεπούρι" πάνω στο Νεοχώρι.

Επίσης να πάρετε οπωσδήποτε μέλι απο το μαγαζί "Άμπια" στο χωριό Καλύβια, στο οποίο είναι μελισοκόμοι αυτοί που το έχουν και μας έδειξαν το κόλπο να καταλαβαίνουμε ένα μέλι εαν είναι νοθευμένο ή όχι.

markar
14-11-09, 10:06
Είναι φανταστικό το ξενοδοχείο και ο ιδιοκτήτης πολύ εξυπηρετικός. Θα ξετρελλαθείτε και με το σέρβις. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα

markar
14-11-09, 10:09
Σε αυτές που πήγαμε και μείναμε ευχαριστημένοι ήταν ο "Ζαρνάβαλος "(ο οποίος έχει δικά του κρέατα) στο χωριό Kαλύβια, το "Μανιτάρι" λίγο παραέξω απτα Καλύβια και το "κελεπούρι" πάνω στο Νεοχώρι.

Επίσης να πάρετε οπωσδήποτε μέλι απο το μαγαζί "Άμπια" στο χωριό Καλύβια, στο οποίο είναι μελισοκόμοι αυτοί που το έχουν και μας έδειξαν το κόλπο να καταλαβαίνουμε ένα μέλι εαν είναι νοθευμένο ή όχι.

Ο "Ζαρνάβαλος" σε περιίδους υψηλής τουριστικής κίνησης "βγάζει" τρίτης ποιότητας, το "Μανιτάρι" τσεκαρισμένο καλό, επίσης το "Κελεπούρι" αλλά και ο "Δειπνοσοφιστής". Καλό και το "ΦΑγοτόπι" για πιο εκλεπτυσμένα γούστα.

ΤΟ καλύτερο ωστόσο φαγητό σαν ποιότητα και από μαγειρευτά βρίσκεται στον ξενώνα του Νεοχωρίου "Αγναντι", τσεκαρισμένο και με συνεχή κίνηση. Δεν θα απογοητευθείτε.

irenef
14-11-09, 23:43
xmmm irenaki δεν κοιτασ καλυτερα στο ακριβως απεναντι του? περσι ειχαμε παει για πρωτοχρονια...εμεισ μειναμε αλλου και κατι φιλοι εκει...ε... στο δευτερο βραδυ τα μαζεψαν και ηρθαν σε εμας... κρυωναν και δεν ηταν ευχαριστημενοι απο στο σερβις... τωρα ολα υποκειμενικα ειναι τι να σου πω
κρυωναν?????????????? καλα δεν ειχαν θερμανση ? ευχαριστω για την απαντηση μαρακι
απεναντι απο αυτο δηλαδη ειναι το ξενοδοχειο πεζουλα?

soevan07
15-11-09, 00:11
΄

Πάντως στο ξενοδοχείο " Άγραφα" που πήγαμε εμείς, είχαμε σκάσει απο την ζέστη!!

Μια βραδιά (τώρα τον Νοέμβριο που πήγαμε εμείς) έξω είχε 2 βαθμούς κελσίου, και στο δωμάτιο κυκλοφορούσαμε με κοντομάνικο!! Και αυτό να σου πω την αλήθεια το ψιλοφοβόμουν, μήπως κρυολωγούσαμε απο τις εναλλαγές ζέστης μέσα και κρύου έξω... αλλά τελικά όλα οκ.

Mara-76
15-11-09, 00:57
κρυωναν?????????????? καλα δεν ειχαν θερμανση ? ευχαριστω για την απαντηση μαρακι
απεναντι απο αυτο δηλαδη ειναι το ξενοδοχειο πεζουλα?

ναι ναι το πεζουλα...ο ιδιοξτητης ειναι ενα νεο παιδι με πολυ κεφι και αγαπη για αυτο που κανει...εμεισ περασαμε χανειμουν περσι στην σουιτα και ηταν ολα...μελι!

fraoulopoulitsa
15-11-09, 01:02
Τώρα μου ανοίξατε την όρεξη για εκδρομές , και ο καλός μου λείπει...

irenef
15-11-09, 01:06
ναι ναι το πεζουλα...ο ιδιοξτητης ειναι ενα νεο παιδι με πολυ κεφι και αγαπη για αυτο που κανει...εμεισ περασαμε χανειμουν περσι στην σουιτα και ηταν ολα...μελι!

Αχ μπραβο φανταζομαι τελεια θα περασατε!
Νομιζω πηραμε στο πεζουλα και δεν εχει δωματια ομως ......

BABE
16-11-09, 10:42
Ευχαριστώ πολύ κοριτσια για της απαντησεις σας ειλικρινα ! θα σας γραψω εντυπωσεις οταν γυρισω!!

soevan07
16-11-09, 12:52
Ευχαριστώ πολύ κοριτσια για της απαντησεις σας ειλικρινα ! θα σας γραψω εντυπωσεις οταν γυρισω!!

Μην ξεχάσετε την ιππασία!!

Η κόρη μου, που είναι στην ηλικία της δικής σου, ξετρελλάθηκε!!

asteraki
16-11-09, 12:55
Εμεις είμασταν για 28 Οκτώβρη στην Λίμνη. Μείναμε στο Αρχοντικό ΖΑΚΟΝΙ www.zakoni.gr σε δωμάτιο με θέα στην λίμνη και τζακι. Βέβαια λίμνη δεν είδαμε γιατί είχε πολύ ομίχλη αλλά τα υπόλοιπα ήταν φανταστικά. Για το παιδί δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν κάναμε δραστηριοτητες λόγω του καιρού (βροχή και ομίχλη) και έβλεπα άλλους γονείς να μην ξέρουν τι να τα κανουν στα καφε.
Το δωματιο από 90 μας το άφησε 75 και δεν το είχαμε κλείσει νωρίτερα εκείνη την ώρα ψαξαμε. Εχει πολλά ξενοδοχεία.

Axxxx, τι μου θυμίζεις!!!! εκεί στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο άρχισε να χτυπάει η καρδούλα της μικρής μας... τι ωραία που ήταν!!!!

BABE
16-11-09, 14:00
ωΡΑΙΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΜΠΡΑΒΟ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΖΗΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ!!!!!!!!

STAUROULA
16-11-09, 15:43
ξερει καμμια αυτο το ξενοδοχειο www.linas-limniplastira.gr ειναι μεσω εργατικης εστιας.

markar
16-11-09, 19:39
ξερει καμμια αυτο το ξενοδοχειο www.linas-limniplastira.gr (http://www.linas-limniplastira.gr) ειναι μεσω εργατικης εστιας.

Κοίτα δεν είναι κακό, απλά αν δεν έχεις ξαναπάει στη λίμνη θα πρέπει να σου πω ότι ναι μεν η Φυλακτή είναι κοντά στην Πεζούλα χιλιομετρικά αλλά αν χιονίσει ο δρόμος ενδέχεται να είναι δύσκολος, γεγονός που θα δυσχεράνει τις μετακινήσεις σας. Είναι δηλ. ανηφορικός προς τη Φυλαχτή. Αν έχετε 4Χ4 (στην περίπτωση του χιονιού πάντα) είναι πιο εύκολα τα πράγματα.
Επίσης άμεση θέα προς τη λίμνη νομίζω δεν υπάρχει...

efan
07-10-10, 18:25
Έχετε δίκιο για τη Φυλακτή, δεν έχει θέα στη λίμνη :cry:
Για ρίξτε και μια ματιά στον τουριστικό οδηγό της λίμνης Πλαστήρα (http://www.plastiras-lake.gr) για να βρείτε και άλλες χρήσιμες πληροφορίες. ;)

roxy07
08-10-10, 00:50
ΥΠΕΡΟΧΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!!Ζακονι και εμεις......ειναι στο Νεοχωρι.Εχουμε στειλει σε αυτο το αρχοντικο κοσμο.....θα ξαναπηγαινα με χιλια........!!!!!Αχ τι μου θυμησατε τωρα!Απο φαγητο δε οπου και αν φαγαμε ηταν φανταστικο.Πηγαμε και Μετεωρα και στην επιστροφη επιλεξαμε τον δρομο προς Ελατη,Περτουλι....φανταστικη διαδρομη.

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
08-10-10, 07:04
εμείς σκεφτόμαστε να πάμε εκεί τον Ιανουάριο με άλλο ένα φιλικό ζευγάρι. Αν έχετε πάει και μπορείτε να μας προτείνετε διαμονή,φαγητό και διαδρομές στην γύρω περιοχή, είναι όλα καλοδεχούμενα.

my_Kelly
08-10-10, 07:47
Κοπελιές η καταγωγή μου είναι από το Νεοχώρι, οπότε πάω μια ζωή εκεί. Είναι καταπληκτικό το τοπίο γενικά και οι άνθρωποι φιλόξενοι και πολύ χιουμορίστες. Το πατρικό του πατέρα μου είναι ολίγον σαράβαλο, γι'αυτό όταν παντρεύτηκα πήγαμε και μείναμε στο www.zakoni.gr. Φοβερό ξενοδοχείο, παραδοσιακή διακόσμηση και γεμάτο από πίνακες της κόρης του ιδιοκτήτη. Με τζάκι στα δωμάτια αλλά έχει και καλοριφέρ για τους κρυουλιάρηδες. Καταπληκτικό, το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Για διαδρομές, προτείνω το γύρο της λίμνης εννοείται, παρκάρετε κάπου και πάτε βόλτα με τα πόδια στο δάσος. Μπορείτε να πάτε στο φράγμα και στα γύρω χωριά. Μπορείτε αν έχει καλό καιρό να κάνετε ιππασία, ποδήλατο στη λίμνη, να επισκεφτείτε το βοτανικό κήπο κτλ.
Από ταβέρνες, όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια, συνιστώ το Μανιτάρι, τον Ζαρνάβαλο, το Φαγοτόπι και το Αγνάντι. Να πάτε οπωσδήποτε για καφέ ή γλυκό στην καφετέρια του ξενοδοχείου Ναϊάδες. Φοβερή θέα και εξυπηρέτηση...
Αυτάαααα... Καλά να περάσετε!!!

jst
08-10-10, 08:37
Καλημερα κοριτσια! Εγω ειμαι απο Θεσσαλονικη και πηγα Λιμνη Πλαστηρα πριν 3 χρονια με τον αντρα μου. Σας συστηνω το http://www.aiolides.gr/ . ειναι καταπληκτικο και πεντακαθαρο. Απο τιμες δεν ηταν και ο,τι πιο φτηνο αλλα τα δωματια ηταν τεραστια, το μπανιο καινουριο και τα σεντονια του κρεββατιου μοσχοβολουσαν!!! Μου εκανε την καλυτερη εντυπωση πραγματικα αν και πηγα επιφυλακτικα γιατι το βρηκα απο το ιντερνετ σε χαμηλη τιμη. Και κατι αλλο... Δεν ξερω αν καποια απο εσας ετυχε να φαει αλμυρη κρεπα απο την καντινα στα Καλυβια Πεζουλας... Δεν εχω ξαναφαει τετοιο πραγμα. Σας μιλαω για 6 φετες ζαμπον και 6 κασερι με 2 ή 2,5 ευρω. Αν την πετυχετε αξιζει!!! Απο εστιατορια θυμαμαι το "ΚΕΛΕΠΟΥΡΗΣ" και το "ΜΑΝΙΤΑΡΙ". Κι απο εκδρομουλες ανεφερε μια φιλη την Ελατη και το Περτουλι που αξιζουν πραγματικα. Καλα να περασετε οσες πατε!!!!!! :-D

miriki
09-10-10, 21:21
Εμείς μείναμε στις Ναϊάδες. Φανταστικά (αν και αλμυρούτσικα από τιμή). Τέλειες οι ταβέρνες που προαναφέρθηκαν και φανταστικά παϊδάκια στο χμ δε θυμάμαι καλά πως το λένε "τσαρδάκι"; κάπως έτσι νομίζω. Εννοείται για φαγητό στο Φράγμα (κοντά στο φράγμα όντως). Είναι πριν το Λαμπερό. Να νοικιάσετε οπωσδήποτε ποδήλατα να κάνετε βόλτα στη λίμνη. Πολύ όμορφο χωριό η Καστανιά. Εμείς για εκδρομή πήγαμε Καλαμπάκα. Σούουουπερ.

Να περάσετε τέλεια.

Ellemphriem
10-10-10, 06:47
Λιμνη Πλαστηρα πηγαιναμε συνεχεια με τον αντρα μου προ παιδιου. Ειναι ΥΠΕΡΟΧΑ! *Επισης Ζαγωροχωρια και ολη η οροσειρα της Πινδου για μενα ειναι τα διαμαντια της Στερεας Ελλαδας*. Οποιος παει Λιμνη Πλαστηρα να ΜΗΝ 3εχασει να επισκεφτει το πανεμορφο Μοναστηρι της Παναγιας της Πελεκητής και εκτος απο το να απολαυσει την ΑΠΟΛΥΤΗ ησυχια μεσα σε ενα παρ8ενο πανεμορφο δασος γεματο ελατα που σπαει ρε κοριτσια μονο απο τον ηχο απο τις καμπανες των προβατων, να μπειτε ΚΑΙ μεσα. Ειναι ενα ΥΠΕΡΟΧΟ κτησμα σκαλισμενο ΟΛΟ μεσα στον βραχο. Αχ......δεν 3ερετε ποσο μου λειπουν αυτα τα τα3ιδια. Μπαιναμε στο αμα3ι με τον αντρα μου και φευγαμε μεεεερες, εβδομαδες, χωρις να 3ερουμε που παμε. Πολλες φορες κοιμομασταν στο αμα3ι. Ετσι ανακαλυψα οτι η Ελλαδα εχει ΟΛΕΣ τις ομορφιες που παλιοτερα εψαχνα να βρω στο ε3ωτερικο.......και την λατρεψα!

Αχ καλα τα3ιδια........

amande
10-10-10, 10:50
Κι εμείς στο Ζακόνι είχαμε μείνει, πάρα πολύ ωραίο ξενοδοχείο και πολύ καλό πρωινό, κάναμε πρωτοχρονιά εκεί πριν λίγα χρόνια....και όλες οι διαδρομές στην περιοχή φανταστικές...θα περάσετε τέλεια....

efi-geo
04-11-10, 11:29
Κλείσαμε δωμάτιο για τέσσερις μέρες την επόμενη εβδομάδα σε έναν ξενώνα "τ΄ασπρολίθια" στα Καλύβια Φυλακτής στη λίμνη Πλαστήρα. Είναι σπιτάκι, μικρή μεζονέτα με 80 ευρώ τη βραδιά με πρωινό. Επειδή έχω κι ένα μωρό χρειαζόμουν άνεση χώρου για το παρκοκρέβατο και κουζίνα. Ελπίζω να περάσουμε καλά! Είδομεν!!!!

sofiamk
04-11-10, 12:28
Για φαγητό προτείνω το "Κεραμαριό". Βρίσκεται στην περιοχή Βατσουνιά, περίπου 40' από το Νεοχώρι. Βάζω το link γιατί όντως δεν βρίσκεται πολύ εύκολα αν δεν το ξέρεις... http://www.keramario.gr/ Να δοκιμάσετε τη σαλάτα Κεραμαριό και τα γεμιστά μανιτάρια...
Επίσης στο Μεσενικόλα υπάρχει ένα εξαιρετικό οινοποιείο, το κτήμα Καραμήτρου. Για όσους προτιμούν τα βραβευμένα κρασιά. http://www.messenikolaswines.com
Εκτός από την Παναγία Πελεκητή προτείνω την Μονή Κορώνης http://www.monikoronis.gr/ αλλά και το παρατηρητήριο για πανοραμική θέα της λίμνης http://www.enavotsalostilimniplastira.gr/pages/article.asp?SUBCAT_ID=10
Καλή διαμονή!!!!

Evelina-A
04-11-10, 17:12
το κεραμαριω το συστηνω ανεπιφύλακτα έιναι τέλειο. Τιμές οι καλύτερες και οι ποσότητες μεγάλες.Το πιο νόστιμο φαγητο. Φοβερο τοπίο απίστευτο μαγαζί με θέα τα κατοικιδια του ιδιοκτήτη σε μια μεγάλη έκταση που είναι ελαφια κουνέλια πόνυ...Ο ιδιοκτήτης έφτιαξε πρόσφατα σπιτακια μέσα στο πράσινο με 120 ευρω τη βραδυα τα σαβ/κα. Τα ελάφια κάνουν βόλτες στην αυλή σου. Μαγικα!Το μόνο κακό είναι οτι πρέπει οπωσδήποτε να κλέισεις για φαγητό από πριν.
Για διαμονή το καζαρμα είναι ολοκαίνουργιο deluxe όμως με spa και άλλα πολλά!! Τα δωμάτια είναι απίστευτα και η εξυπηρέτηση super.

efi-geo
15-11-10, 21:56
Λοιπόν μόλις επιστρέψαμε από τη Λίμνη. Μείναμε στα Ασπρολίθια με 80 ευρώ τη βραδιά λόγω καθημερινών. Είναι μεζονετούλες χάρμα! Η τιμή δεν είναι τίποτα μπροστά στην καθαριότητα την τζακούρα και το απίστευτο χειροποίητο πρωινό. Πήγα με μωρό 11 μηνών και μπουσουλούσε άφοβα μέσα στο σπίτι. είχε και κουζινάκι για να μαγειρεύω το φαγάκι του!. Όσο για το Καζάρμα, πράγματι απίστευτο. Εκεί πηγαίναμε για φαγητό, και το καταυχαριστηθήκαμε. έχι και τζακούζι στα δωμάτια. Από ότι έμαθα οι τιμές είναι 85 ευρώ τις καθημερινές και 103 τα σαββατοκύριακα. Θεωρώ όμως ότι το χώρο που είχαμε στο σπιτάκι δεν θα τον είχαμε στο ξενοδοχείο και λόγω της μικρής θα δυσκολευόμασταν αρκετά επειδή μέναμε πολλές ώρες μέσα!

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
08-12-10, 18:17
Ακόμη δεν έχω κλείσει τίποτα. Θα αρχίσω από τώρα να παίρνω τηλέφωνα και θα αρχίσω από το zakoni. To είδα και στο διαδίκτυο και μου φαίνεται ωραίο. Το ξενοδοχείο Αγραφα δεν έχει καθόλου φωτογραφίες από τα δωμάτια τους. Θα τηλεφωνήσω κι εκεί όμως, δεν έχω να χάσω κάτι.
Το μόνο σίγουρο είναι πως είμαι αποφασισμένη να κάνω παζάρια....

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
15-12-10, 11:13
Λοιπόν τελικά κάναμε κράτηση στο zakoni. Παζάρεψα και λιγάκι και μας κατέβασε λίιιιιιγο την τιμή. Θα διαβάσω από την αρχή το θέμα για να σημειώσω ταβερνούλες και μέρη για να πάμε.
Ευχαριστώ κούκλες!