PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΕΝΝΑ ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Σελίδες : [1] 2

demi
30-10-09, 14:52
Ψαχνω ολο το φορουμ και δεν μπορω να βρω καποια κοπελα που γεννησε στο παπαγεωργιου θεσ-νικης....
υπαρχει καποια κοπελα να μας ενημερωσει???

koufetaki
30-10-09, 15:28
απο οσο εχω διαβασει εδω στο φορουμ ειναι πολλες εψαξες στους τοκετους?εγω το τελευταιο μωρο μου το εκανα εκει εχω γραψει πολλες φορες γι αυτο τι θα ηθελες να μαθεις?

demi
31-10-09, 22:01
Εννοω απο συμπεριφορα και ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ....δεν εχω καμια απαιτηση τρελη απλα να ειναι ανθρωπινες συνθηκες και οχι στυλ ιπποκρατειο οπου εχει φοβηθει το ματι μου

koufetaki
31-10-09, 23:37
καμια σχεση!αν κι εχω ακουσει και καλα για το ιπποκρατειο.τελος παντον τα χειρουργεια πεντακαθαρα τα δωματια επισης στα προηγουμενα παιδια μου γεννησα σε ιδιωτικη κλινικη θυμαμε την μανουλα μου στο πρωτο που κυνηγουσε τις μαιες για να ρθουν να μου δωσουν παυσιπονο τις πρωτες μερες,στο παπαγ.εμπαινε η μαια με το παυσιπονο στο χερι και μας παρακαλουσε να παρουμε παυσιπονο(κτ.)τις πρωτες μερες ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΤΑΤΕΣ και το καταπληκτικοτερο ολων εχεις το μωρακι σου διπλα σου αν θελεις μεσα σε κρεβατακι καροτσακι το φιλας το θηλαζεις(δεν το δινουν γαλα ξενο)οι γιατροι ερχονται στις εφημεριες τους και επειδη πηγα και γεννησα χωρις γιατρο μην νομιζεις οτι δεν ειχα!δυο γιατροι με ξεγεννησαν και ο ενας ηταν συνεχεια διπλα μου οταν ηταν να φυγουμε ολα τα κοριτσιΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ ΜΑΖΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΛΑΙΓΑΜΕ.ηταν ενα πολυ καθαρο περιβαλων με πολλα θετικα στοιχεια που δεν τα ειδα εγω προσωπικα στην ιδιωτικη κλινικη και με ενα προσωπικο αψογο.......δεν περνω ποσοστα η προσωπικη μου εμπειρια ειναι απλα!με το καλο το μωρακι σου

demi
01-11-09, 07:58
Σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου.αυτα ηθελα να ακουσω μονο.εισαι αστερι.γερα και καλοτυχα τα παιδακια σου.ο θεος να τα εχει υπο την σκεπη του.

koufetaki
01-11-09, 11:15
Σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου.αυτα ηθελα να ακουσω μονο.εισαι αστερι.γερα και καλοτυχα τα παιδακια σου.ο θεος να τα εχει υπο την σκεπη του.
σε ευχαριστω κι εγω για τις ευχες σου demi με το καλο να γινεις μανουλα και με ενα πονο!:) μπορεις να πας μια μερα να δεις τον χωρο και να ανοιξεις καρτελα να μιλησεις και για το θεμα τον εφημεριων εκτος εαν εχεις γιατρο απο εκει οποτε θα σε ενημερωσει!

demi
01-11-09, 11:35
Ναι εχω γιατρο απο εκει τον οποιο εχω εμπιστοσυνη παραπολυ.στην άρχη αλλος γιατρος θα μου εκανε αποξεση αυτος μου ειπε οτι εχω ενα υγιεστατο σπορακι στην κοιλια μου.δεν τον αλλαζω με Τιποτα.δεν μου εβαλε ορους.μου ειπε γεννάμε οπου θες.το πρωτο ηταν στο γενεσις άλλα το κοστος ειναι δυσβασταχτο.οποτε παμε παπαγεωργιου.

ΜΑΜΑ TO BE
04-11-09, 14:13
ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΡΙΝ 9 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ!!!ΕΚΑΝΑ 17 ΩΡΕΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΟΠΟΤΕ ΕΙΔΑ ΜΑΙΕΣ ΑΠΟ 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΒΑΡΔΙΕΣ!!ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΟΜΗ ΣΤΟΥΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥΣ ΤΗΣ ΔΛΔ ΟΤΑΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΕΙΧΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΗΤΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ!!ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΔΙΚΛΙΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ ΜΙΑ ΕΞΤΡΑ ΧΡΕΩΣΗ ΤΩΝ 120 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΕΣΗ ΣΟΥ!!ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΑΨΟΓΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!!
ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΝΟ!!

demi
04-11-09, 14:40
ευχαριστω πολυ για την ενημερωση...δυστυχως αν ολα πανε καλα (πρωτα ο θεος)θα ειναι προγραμματισμενη καισαρικη οποτε το κομματι με τις μαιες θα το αποφυγω...
απλα δεν θα αντεχα 8 ατομα στο δωματιο και ασχημη συμπεριφορα...και λεω παλι δεν ειμαι δυσκολος ανθρωπος ουτε εχω καμια απαιτηση απο κανεναν..απλα τα αυτονοητα...

demi
04-11-09, 14:41
120 ευρω την βραδια εννοεις?οποτε 120χ5=600?? η συνολο?

koufetaki
04-11-09, 14:46
120 ευρω την βραδια εννοεις?οποτε 120χ5=600?? η συνολο?
θα απαντησω εγω για την προλαλησασα αλλα μολις δει την ερωτηση σου θα σου πει και αυτη 120 +στο συνολικο ποσο βρε!αλλα απο την στιγμη που θα κανεις κτ οπως κι εγω δεν πληρωνεις τπτ γιατι περνετε σαν χειρουργικη επεμβαση να κι ενα καλο της κτ.:grin:

DALIA
04-11-09, 15:48
παιδιά και εγώ για το Παπαγεωργίου από φίλες που γέννησαν είδα πολύ καλά πράγματα.
θα το τολμούσα και εγώ...
σε περίπτωση όμως που εκείνη τη μέρα εφημερευει το Ιπποκράτειο τι κάνεις??
εκεί τα ματάκια μου είδαν τα χειρότερα...

ilonka19
04-11-09, 16:31
Ιπποκράτειο. Θα ακουσεις και τα καλύτερα και τα χειρότερα. Νομίζω οτι υπάρχουν εκει 3 κλινικές. Η μια ειναι σούπερ η άλλη χάλι. Δεν ξέρω αν εφημερεύουν όλες την ίδια μέρα και δεν ξέρω ποία είναι η καλή.

koufetaki
04-11-09, 21:45
η Α ειναι το παπαγεωργιου μετα στο ιπποκρατειο ειναι η Β-Γ-Δ η Β-Γ εχουν ανακαινιστει σχετικα προσφατα οχι ομως και η Δ η ουσια ειναι μωρε με τι κοπελες θα πεσεις μεσα στο δωματιο και ενταξει το παπαγ.ειναι κλασεις ανωτερο απο το ιπποκρατειο αλλα ειναι και τα δυο πολυ καλυτερα απο τις ιδιωτικες σε θεμα ασφαλειας των παιδιων πανω απο ολα

siburaki
17-11-09, 18:53
Καλησπέρα σας, είμαι καινουρία στην παρέα σας κ πολύ σύντομα καινουρία μαμα!!!Θα γεννήσω με τον καινούριο χρόνο !Θα ήθελά να μάθω πως κυμαίνονται τα πράγματα στο Παπαγεωργίου κ στο Ιποκράτειο κ πόσο περίπου θα μου κοστίσει μια φυσιολογική γέννα καθώς μεχρί τώρα δεν υπάρχουν ενδείξεις για καισαρική!!!
Υ.Γ. Είμαι ασφαλισμένη κανονικά στο ΪΚΑ

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

mlne
05-12-09, 02:13
Το Παπαγεωργιου ειναι μια χαρα!Δεν εχει τπτ να ζηλεψει απο τα ιδιωτικα μαιευτηρια, ουτε σε καθαριοτητα, ουτε σε περιποιηση! Μαλιστα ειναι ανωτερο σε πιο σημαντικα ζητηματα. Ειχα αποφασισει εδω και χρονια να γεννησω εκει και η επιλογη γιατρου εγινε με βαση αυτο το κριτηριο. Δεν το μετανοιωνω και το επομενο παλι εκει θα το γεννησω. Εγω ειχα μονοκλινο το οποιο μου στοιχισε 600 ευρω!! Το μωρο το ειχα συνεχεια στο δωματιο, εκτος απο τις ωρες του επισκεπτηριου, οταν τα εβλεπε η παιδιατρος και το πρωι που τα καναν μπανιο.

evanasoufi
14-03-10, 19:49
[QUOTE=demi;1369189]Ναι εχω γιατρο απο εκει τον οποιο εχω εμπιστοσυνη παραπολυ.στην άρχη αλλος γιατρος θα μου εκανε αποξεση αυτος μου ειπε οτι εχω ενα υγιεστατο σπορακι στην κοιλια μου.δεν τον αλλαζω με Τιποτα.δεν μου εβαλε ορους.μου ειπε γεννάμε οπου θες.το πρωτο ηταν στο γενεσις άλλα το κοστος ειναι δυσβασταχτο.οποτε παμε παπαγεωργιου.[/QUO

Γεια σου!θα μπορούσες να μου δώσεις τα στοιχεια του γιατρού σου? ψαχνω κι εγώ. Ευχαριστώ!

eleana82
14-03-10, 19:53
[QUOTE=demi;1369189]Ναι εχω γιατρο απο εκει τον οποιο εχω εμπιστοσυνη παραπολυ.στην άρχη αλλος γιατρος θα μου εκανε αποξεση αυτος μου ειπε οτι εχω ενα υγιεστατο σπορακι στην κοιλια μου.δεν τον αλλαζω με Τιποτα.δεν μου εβαλε ορους.μου ειπε γεννάμε οπου θες.το πρωτο ηταν στο γενεσις άλλα το κοστος ειναι δυσβασταχτο.οποτε παμε παπαγεωργιου.[/QUO

Γεια σου!θα μπορούσες να μου δώσεις τα στοιχεια του γιατρού σου? ψαχνω κι εγώ. Ευχαριστώ!

κ εγω γεννησα στο παπαγεωργιου, αν θες κατι πες μου!

etziamp
14-03-10, 22:29
και εγω το πρωτο μου παιδι το γεννησα σε ιδιωτική με καισαρική, τα επομενα 2 στο Παπαγεωργιου και ειμαι πολύ ευχαριστημένη. πεντακαθαρα και πολύ καλή συμπεριφορά. Πάντως αν ειναι να γεννήσεις με φυσιολογικό τοκετό το νοσοκομειο Παπαγεωργιου εφημερευει κάθε 4η ημέρα, π.χ. Τρίτη και μέτα ξανά το Σάββατο! οποτε ειναι λίγο ρισκο! εχεις γενικά περισσοτερες πιθανοτητες για Ιπποκρατειο... Με καισαρική δεν το συζηταμε!!!

ΚΕΛΙΔΟΥ ΜΑΙΡΗ
17-03-10, 17:33
να σας ρωτησω βρε κορίτσια εσεις που γεννησατε στο Παπαγεωργίου με επισκληρίδιο ή όχι? έχω ακουσει ότι για να σου κανουν επισκλ. πρεπει να έχεις τον γιατρό σου αν όχι τι γίνετε? γνωρίζετε κάποιον καλό γιατρό απο το Παπαγεωργίου? κ αν δεν έχει εφημερία τι γίνετε πηγαίνεις στο Ιπποκρατειο? ή σε βάζει ο γιατρός προγραμματισμένα? το πρωτο μου το γέννησα στο γέννεσις αλλα τα έξοδα τεραστια κ τωρα το σκεφτομαι... ευχαριστω

SONIA_Χ
17-03-10, 19:06
Καλησπέρα σας, είμαι καινουρία στην παρέα σας κ πολύ σύντομα καινουρία μαμα!!!Θα γεννήσω με τον καινούριο χρόνο !Θα ήθελά να μάθω πως κυμαίνονται τα πράγματα στο Παπαγεωργίου κ στο Ιποκράτειο κ πόσο περίπου θα μου κοστίσει μια φυσιολογική γέννα καθώς μεχρί τώρα δεν υπάρχουν ενδείξεις για καισαρική!!!
Υ.Γ. Είμαι ασφαλισμένη κανονικά στο ΪΚΑ

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΚΙ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ. ΕΜΕΙΝΑ ΣΕ ΔΙΚΛΙΝΟ. ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ ΜΕ ΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 330? ΣΥΝΟΛΙΚΑ. Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ.

bouboukitsa
18-03-10, 13:56
Το Παπαγεωργιου ειναι μια χαρα!Δεν εχει τπτ να ζηλεψει απο τα ιδιωτικα μαιευτηρια, ουτε σε καθαριοτητα, ουτε σε περιποιηση! Μαλιστα ειναι ανωτερο σε πιο σημαντικα ζητηματα. Ειχα αποφασισει εδω και χρονια να γεννησω εκει και η επιλογη γιατρου εγινε με βαση αυτο το κριτηριο. Δεν το μετανοιωνω και το επομενο παλι εκει θα το γεννησω. Εγω ειχα μονοκλινο το οποιο μου στοιχισε 600 ευρω!! Το μωρο το ειχα συνεχεια στο δωματιο, εκτος απο τις ωρες του επισκεπτηριου, οταν τα εβλεπε η παιδιατρος και το πρωι που τα καναν μπανιο.

Καταρχάς να σου ζήσει κορίτσι μου το μωράκι σου.
Γέννησα σε ιδιωτικό με καισαρική οπότε και το δεύτερο με καισαρική θα γίνει. Δεν είμαι ακόμα έγκυος βέβαια αλλά θέλω να ενημερωθώ για το Παπαγεωργίου επειδή ακούω καλά λόγια .Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις κάποια πράγματα μια και τα χεις πρόσφατα. Και ό,ποια άλλη κοπέλα φυσικά εννοείται.

1. επισκληρίδιο σε καισαρική κάνουν; η μόνο ολική νάρκωση; Δε θέλω με τίποτα ολική :confused:
2. πόσο εύκολο είναι να βρεις μονόκλινο δωμάτιο; Πρέπει να έχεις γνωστό;
3. Τι γίνεται με τα βλαστοκύτταρα; Κάνουν συλλογή από ιδιωτικές εταιρείες ή μόνο για τη δημόσια τράπεζα;
4. Οι μαίες; Είναι επαρκές το προσωπικό; Αν τις χρειαστείς (ειδικά την πρώτη μέρα της καισαρικής) έρχονται ή πρέπει να τις ψάχνεις;
5. Το μωρό ειδικά την πρώτη μέρα που από καισαρική δε μπορείς να σηκωθείς το έχεις δίπλα ή το έχουν αλλού να το φροντίζουν;
6. Συνοδός χρειάζεται; Στο ιδιωτικό παρόλο που έκανα καισαρική δεν επέτρεπαν συνοδό αλλά δε χρειάστηκε κιόλας μια και οι μαίες ερχόταν πάρα πολύ γρήγορα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τον καταιγισμό αλλά δεν έχω καμιά γνωστή/φίλη που να έχει γεννήσει εκεί...

eleana82
18-03-10, 16:38
καλησπερα! εγω γεννησα στο παπαγεωργιου με καισαρικη με επισκληριδιο, με το γιατρο που με παρακολουθουσε εξω!το νοσοκομειο ειναι τελειο, πεντακαθαρο, το επισκεπτηριο ειναι παολυ αυστηρο, το μωρο το βλεπει μονο η μαμα και ο μπαμπας, ενω στους συγγενοις το δειχνουν οι μαιες μονο ενα λεπτο! εγω οποτε τις χρειαστηκα ηταν εκει! συνοδος δεν επιτρεπεται, το μωρο δεν το εχεις συνεχεια μαζι σου, στο φερνουν συγκεκριμενες ωρες! εγω ημουν σε 4κλινο αλλα ημασταν μονο 2 γυναικες, και την τελευται μερα εμεινα μονη μου γιατι η αλλη βγηκε!!!παντως εγω δε θα προτιμουσα μονοκλινο!!! αν θες κατι αλλο ρωτα με να σου πω, γιατι ημουν λιγο συντομη!!!

bouboukitsa
19-03-10, 13:28
Σε ευχαριστώ πολύ. Δυστυχώς ο γιατρός που με ξεγέννησε δεν είναι στο Παπαγεωργίου οπότε αν θέλω να πάω εκεί θα πρέπει να αλλάξω γιατρό...εσύ ποιον έχεις; Είσαι ευχαριστημένη; Νομίζω ότι μου απάντησες σε όλες σχεδόν τις απορίες μου.
Αλήθεια συλλογή βλαστοκυττάρων φαντάζομαι γίνεται από το γιατρό έτσι δεν είναι; Πρέπει όμως να τα δώσεις στη δημόσια τράπεζα ή μπορείς και σε ιδιωτική εταιρεία;

eleana82
19-03-10, 13:32
οσο αναφορα τα βλαστοκυτταρα δε γνωριζω κατι!απο το γιατρο εμεινα ευχαριστημενη, λεγεται θεοδωριδης θ. !!!

etziamp
06-04-10, 12:52
1. επισκληρίδιο σε καισαρική κάνουν; η μόνο ολική νάρκωση; Δε θέλω με τίποτα ολική
εννοείτε πως κάνουν ραχιαία ή επισκληριδιο ! Το πρόβλημα που αντιμετώπισα εγω είναι πως σε αντίθεση με το γεννεσις την επισκληρίδιο την κρατάς για 24 ώρες(οποτε κανουν παυσίπονα από την επισκληριδιο και εχεις αμεση ανακουφηση) ενώ στο Παπαγεωργίου κάνουν κυρίως ραχιαία και την αφαιρούν μετά τη γεννά. (Και ο πόνος αντιμετωπίζεται πιο δύσκολα)

πόσο εύκολο είναι να βρεις μονόκλινο δωμάτιο; Πρέπει να έχεις γνωστό;
Τα μονόκλινα είναι 2 στο Παπαγεωργίου και σαφώς είναι δύσκολα να τα βρεις γιατί μπορεί να έχει δύσκολα περιστατικά και δεν μπορεί κανείς να σε διαβεβαιώσει ότι θα έχουν φύγει. Εχει όμως πολλά δίκλινα και μπορεις εκ των προτέρων να το ζητησεις από την γραμματεία του τμηματος (όταν θα κάνεις το εισιτήριο στην κλινική) να ξερεις όμως ότι εχει σαφως και διαφορετική χρεωση από το 4κλινο.
Τι γίνεται με τα βλαστοκύτταρα; Κάνουν συλλογή από ιδιωτικές εταιρείες ή μόνο για τη δημόσια τράπεζα;
Γινεται κανονικά η συλλογη από όποια τραπεζα εσυ επιθυμεις αρκει να εχεις ενημερώσει την τραπεζα σου για την προθεση σου να γεννησεις στο νοσοκομειο και μετα τους γιατρους του νοσοκομειου
Οι μαίες; Είναι επαρκές το προσωπικό; Αν τις χρειαστείς (ειδικά την πρώτη μέρα της καισαρικής) έρχονται ή πρέπει να τις ψάχνεις;
Εγώ δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα. Τα κορίτσια δουλεύουν παρά πολύ.
Το μωρό ειδικά την πρώτη μέρα που από καισαρική δε μπορείς να σηκωθείς το έχεις δίπλα ή το έχουν αλλού να το φροντίζουν;
Το μωρο το έχουν μεσα στο χωρο της κλινικης και το φροντιζουν οι μαιες. Άλλες για τα μωρα και άλλες για τις λεχωνες και τα γυναικολογικά.
Συνοδός χρειάζεται; Στο ιδιωτικό παρόλο που έκανα καισαρική δεν επέτρεπαν συνοδό αλλά δε χρειάστηκε κιόλας μια και οι μαίες ερχόταν πάρα πολύ γρήγορα.
Όχι δεν χρειαζεται συνοδος απαγορευεται μαλιστα και γενικά ισχυει ότι και στα ιδιωτικά αυστηρο ωράριο κτλ.
Να συμπηρωσω ότι αν εισαι σε δικλινο (ισως και σε τετρακλινο σε συνενοηση με τις άλλες μαμαδες) το μώρο μπορεις να το έχεις πολλες ώρες κοντά σου αν το επιθυμεις.
Επισης στο νοσοκομειο μενεις μια μερα λιγοτερο από ότι στην ιδιωτικη κλινικη.

maestria
07-04-10, 16:21
Η αδελφή μου βγήκε χθες από το Παπαγεωργίου, οπότε να σας πω τα εξής (που είναι πολύ πρόσφατα).
Άνοιξε καρτέλα από την αρχή της εγκυμοσύνης, θα έκανε καισαρική, καθώς έχει κάνει 3 προηγούμενες καισαρικές. Έκανε τις επισκέψεις κανονικά και της προγραμματίσανε την καισαρική.
Είχε γιατρό που δούλευε εκεί, αλλά μου είπε ότι την περισσότερη δουλειά την έκανε ο εφημερεύων γιατρός, μετάνιωσε που ζήτησε να είναι και η δική της, τζάμπα τα λεφτά :P.
Έμεινε σε 4κλινο, με άνετους χώρους, το νοσοκομείο γενικά είναι πεντακάθαρο.
Τα μωρά τα έχουν ξεχωριστά, τα πηγαίνουν στις μαμάδες μόλις λήξουν τα επισκεπτήρια, το βράδυ εάν θελήσουν οι μαμάδες, μπορούν να τα ταίσουν ή να κοιμηθούν και να τα πάρουν τη μέρα.
Συνοδός δεν επιτρέπεται, ο μπαμπάς μένει μια ώρα παραπάνω μετά το απογευματινό επισκεπτήριο (6-7) για να ΄χει το μωράκι.
Μπήκε Παρασκευή και βγήκε Τρίτη.
Οι μαίες όλες εξυπηρετικότατες.

Το μόνο αρνητικό ότι άργησαν πολύ να την πάνε σε δωμάτιο μετά το χειρουργείο κι ότι ζήτησε το "κατιτίς" και ο αναισθησιολόγος!

koufetaki
07-04-10, 20:28
Η αδελφή μου βγήκε χθες από το Παπαγεωργίου, οπότε να σας πω τα εξής (που είναι πολύ πρόσφατα).
Άνοιξε καρτέλα από την αρχή της εγκυμοσύνης, θα έκανε καισαρική, καθώς έχει κάνει 3 προηγούμενες καισαρικές. Έκανε τις επισκέψεις κανονικά και της προγραμματίσανε την καισαρική.
Είχε γιατρό που δούλευε εκεί, αλλά μου είπε ότι την περισσότερη δουλειά την έκανε ο εφημερεύων γιατρός, μετάνιωσε που ζήτησε να είναι και η δική της, τζάμπα τα λεφτά :P.
Έμεινε σε 4κλινο, με άνετους χώρους, το νοσοκομείο γενικά είναι πεντακάθαρο.
Τα μωρά τα έχουν ξεχωριστά, τα πηγαίνουν στις μαμάδες μόλις λήξουν τα επισκεπτήρια, το βράδυ εάν θελήσουν οι μαμάδες, μπορούν να τα ταίσουν ή να κοιμηθούν και να τα πάρουν τη μέρα.
Συνοδός δεν επιτρέπεται, ο μπαμπάς μένει μια ώρα παραπάνω μετά το απογευματινό επισκεπτήριο (6-7) για να ΄χει το μωράκι.
Μπήκε Παρασκευή και βγήκε Τρίτη.
Οι μαίες όλες εξυπηρετικότατες.

Το μόνο αρνητικό ότι άργησαν πολύ να την πάνε σε δωμάτιο μετά το χειρουργείο κι ότι ζήτησε το "κατιτίς" και ο αναισθησιολόγος!

και το δωσε το κατι τις?σιγα εγω δεν εδωσα τπτ και ημουν και δυσκολη περιπτωση!!!για ολα τα αλλα το ιδιο εζησα κι εγω πριν τρια χρονια.να σας ζησει το ανηψακι

maestria
08-04-10, 12:52
Το έδωσε το χαϊβάνι ο γαμπρός μου! :P
Εγώ θα της έλεγα "τα χαιρετίσματα και την αγάπη μου", αλλά τι να πεις; Είναι ξεδιάντροποι πια!
Ευχαριστούμε :) Είναι τοσοδούλα (2.700kg!) και μου φάνηκε τόσο ψεύτικη! Ο γιος μου είχε γεννηθεί 4.020kg και ούτε φαινόταν για νεογέννητο!

Για βλαστοκύταρα (ποιος ρώτησε δεν θυμάμαι), άκουσα ότι πλέον υπάρχει τράπεζα στο Παπανικολάου.

LILLYPRO
22-06-10, 16:13
Κορίτσια καλήσπέρα και από μένα!!! Να σας πω ότι η μιρκή μου είναι 14 μηνών και είμαι πάλι έγκυος στον 5ο οπότε μετά από γέννα στο γένεσσις εισητήρια Κω - Θεσσαλονίκη και βάφτιση είμαστε ταπί και ψύχραιμοι!Θέλω να γεννήσω στο Παπαγεωργίου αν και ο γιατρός μου δεν πάει εκεί μπορεί να την κάνω την θυσία γιατί πάει μόνο Ιπποκράτειοκαι αυτό με "κόπο" παρόλο που είναι εκεί επίκουρος....το μόνο πρόβλημα μου είναι να βρώ έναν καλώ γιατρό εκεί μέσα και σίγουρα να ξέρω αν κάνουν επισκληρίδιο σε φ.τ. γιατί σίγουρα θα το χρειαστώ...όποια μπορεί να με βοηθήσει ας μου στείλει μήνυμα.....
Ευχαριστώ πολύ

zounzoun
23-06-10, 03:13
Κορίτσια καλήσπέρα και από μένα!!! Να σας πω ότι η μιρκή μου είναι 14 μηνών και είμαι πάλι έγκυος στον 5ο οπότε μετά από γέννα στο γένεσσις εισητήρια Κω - Θεσσαλονίκη και βάφτιση είμαστε ταπί και ψύχραιμοι!Θέλω να γεννήσω στο Παπαγεωργίου αν και ο γιατρός μου δεν πάει εκεί μπορεί να την κάνω την θυσία γιατί πάει μόνο Ιπποκράτειοκαι αυτό με "κόπο" παρόλο που είναι εκεί επίκουρος....το μόνο πρόβλημα μου είναι να βρώ έναν καλώ γιατρό εκεί μέσα και σίγουρα να ξέρω αν κάνουν επισκληρίδιο σε φ.τ. γιατί σίγουρα θα το χρειαστώ...όποια μπορεί να με βοηθήσει ας μου στείλει μήνυμα.....
Ευχαριστώ πολύ

γεννησα ιπποκρατειο στις θεσεις και ηταν τελεια ! σαφως ειναι καλυτερο το παπαγεωργιου αλλα και οι θεσεις δεν θυμιζουν ιπποκρατειο !!! εχω γιατρο που δουλευει και εκει σαν συνεργατης αλλα εχει και εξω ιατρειο....ειναι τελειος !!!! κανονισε τα παντα και την επισκληριδιο μου εκει....εαν θελεις πληροφοριες στειλε πμ

LILLYPRO
03-07-10, 15:38
Σ'ευχαριστώ ζουζούνι μου μόλις είδα και το μυνημάτάκι σου!!!!

userdrf
19-07-10, 20:09
ειμαι εγκυος και μαια, δουλεψα και μεχρι προσφατα στο παπαγεωργιου, η αληθεια λοιπον ειναι πως 1.το ποσοστο καισαρικης ειναι πανω απο 70% γιατι οι γιατροι βαριουνται να περιμενου 2. τις καισαρικες τις κανουν μονο και αποκλειστικα οι ειδικευομενοι κατω απο επιβλεπση μονο αν εχεις πληρωσει η θα πληρωσεις τον ειδικο, οταν μπαινει το σεντονι μπροστα σου τα εργαλεια τα παιρνει ο μαθητης!!! 3. οι περισοτεροι αναισθησιολογοι δεν ξερουν καλη επισκληριδιο με αποτελεσμα λεσ οι λεχωνες να εχουν πονοκεφαλο για μηνεσ μετα. 4. σε ποσοστο πανω απο 30% οι τομες απο τισ καισαρικες παθαινουν μολυνση γιατι κυκλοφορουν περιεργα μικροβια στο νοσοκομειο λογω τισ εντατικης ποθ ειναι κατω απο την αιθουσα τοκετου!!!! 5. τα ραμματα και τα υλικα της αιθουσας ειναι κινεζικα λογω περικοπων! 6. μαιες ειδικευομενοι και οι περισοτεροι απο τουσ μεγαλους γιατρους (καθηγητες) δεν εχουν ιδεα απο τις καινουργιεσ τεχνικεσ γεννας και κυριως δεν εκπαιδευονται ποτα να διαβαζουν το καρδιοτοκογραφημα που ειναι το μονο εργαλειο για την παρακολουθηση του εμβρυου στη γεννα!!!!! στη θεσσαλονικη μονο 5-10 γιατροι το ξερουν καλα επειδη κανανε την ειδικοτητα σε αγγλια γερμανια.. 7. οτι και να συμβει απο λαθος γιατρου η οχι μεσα εκει ακρη δεν θα βγαλετε ποτε γιατι τα καλυπτουν ολα οι γιατροι με την διοικηση του νοσοκομειου.... τα ιδια και χειροτερα ισχειουν και για το ιπποκρατειο
γιαυτο και εγω τωρα στην δευτερη γεννα θα παω στην βιοκλινικη και θα παρω το πακετο της 1 η 2 ημερων.

aglaia
20-07-10, 01:30
1.το ποσοστο καισαρικης ειναι πανω απο 70% γιατι οι γιατροι βαριουνται να περιμενου

Δηλαδή στο γένεσις, διαβαλκανικό, γενική, άγιο λουκά, βιοκλινική, τα ποσοστά είναι μικρότερα; ή μόνο η βιοκλινική κατεβάζει το ποσοστό;

Έχω την εντύπωση ότι είναι καθαρά θέμα γιατρού και όχι κλινικής.

3. οι περισοτεροι αναισθησιολογοι δεν ξερουν καλη επισκληριδιο με αποτελεσμα λεσ οι λεχωνες να εχουν πονοκεφαλο για μηνεσ μετα.

και μόλις εκπαιδευτούν στο παπαγεωργίου και το ιπποκράτειο και φύγουν για να δουλέψουν στη βιοκλινική, αυτόματα μαθαίνουν καλή επισκληριδιο και την κάνουν σωστά!...

4. σε ποσοστο πανω απο 30% οι τομες απο τισ καισαρικες παθαινουν μολυνση γιατι κυκλοφορουν περιεργα μικροβια στο νοσοκομειο λογω τισ εντατικης ποθ ειναι κατω απο την αιθουσα τοκετου!!!!

θέλεις να πεις ότι στο παπαγεωργίου κρατούν στατιστικά στοιχεία κι εσύ έχεις πρόσβαση σε αυτά ή πρόκειται για προσωπική εκτίμηση;

5. τα ραμματα και τα υλικα της αιθουσας ειναι κινεζικα λογω περικοπων!

πριν τις περικοπές δεν ήταν κινέζικα;

(να μην αναφερθώ στα γάντια μιας χρήσεως που τα πλένανε και τους βάζανε ταλκ σε ιδιωτική κλινική...)

6. μαιες ειδικευομενοι και οι περισοτεροι απο τουσ μεγαλους γιατρους (καθηγητες) δεν εχουν ιδεα απο τις καινουργιεσ τεχνικεσ γεννας

μας αρκούν οι παλιές τεχνικές γέννας

(εσύ ξέρεις ποιες είναι οι καινούργιες και είσαι σίγουρη ότι πλεονεκτούν σε σχέση με τις παλιές;)

και κυριως δεν εκπαιδευονται ποτα να διαβαζουν το καρδιοτοκογραφημα που ειναι το μονο εργαλειο για την παρακολουθηση του εμβρυου στη γεννα!!!!!

στη θεσσαλονικη μονο 5-10 γιατροι το ξερουν καλα επειδη κανανε την ειδικοτητα σε αγγλια γερμανια..

και το κρατουν μυστικό;

7. οτι και να συμβει απο λαθος γιατρου η οχι μεσα εκει ακρη δεν θα βγαλετε ποτε γιατι τα καλυπτουν ολα οι γιατροι με την διοικηση του νοσοκομειου.... τα ιδια και χειροτερα ισχειουν και για το ιπποκρατειο

το ίδιο δεν συμβαίνει παντού;

γιαυτο και εγω τωρα στην δευτερη γεννα θα παω στην βιοκλινικη και θα παρω το πακετο της 1 η 2 ημερων.

γιατί δεν προτιμάς τον τοκετό στο σπίτι; ;-)

Maxh83
20-07-10, 01:49
egw gennisa prin tesseris mines sto ippokrateio!!oyte giatro eixa oute fakelaki edwsa oute tipota!!!ena kserw oti an den imoun ekei tha exana to mwro mou!!!!eixe stamatisei i kardoula tou!!!to mwro mpike katefthian stin entatiki kai twra einai mia xara!!!oso gia mena me ksegennise me kesariki enas idikevomenos pou to mono pou kserw gi auton einai to mikro tou onoma!!!den mou kanan oliki oute episkliridio alla raxeiea narkwsi!!den eixa oute enan ponokefalo!!oi maies mou ferthikane apsoga!!!o antras mou tous kinigouse olous gia tous dwsei lefta kai den ta pernane!!!o palios mou giatros ,ton opoio kai paratisa , pou itan kathigitis kai ksegenouse mono sto gennesis kai tin biokliniki den mou eixe metrisei pote piesi kai pote kila !!!ena mina prin gennisw eixa paei gia mia eksetasi sto ippokrateio kai anakalipsan pws i mia mitriaki artiria den leitourgei!!!!gi auto kai eixa 19 piesi!!!kai o giatros mou ston kosmo tou!!!opote NOSOKOMEIO KAI PALI NOSOKOMEIO!!!!

Sam
20-07-10, 02:03
Συμφωνώ με τα γραφόμενα της Αγλαίας.
Και θα ήθελα να ρωτήσω την μαία έγκυος αφού γνωρίζει τόσο καλά
το πως λειτουργούν και οι κλινικές και τα δημόσια νοσοκομεία γιατί
σε δύσκολες περιπτώσεις και επιπλοκές οι κλινικές μεταφέρουν νεογνά / μητέρες στα δημόσια νοσοκομεία?Ρητορική είναι η ερώτηση δεν χρειάζομαι απάντηση.

Maxh83
20-07-10, 02:14
σε δύσκολες περιπτώσεις και επιπλοκές οι κλινικές μεταφέρουν νεογνά / μητέρες στα δημόσια νοσοκομεία?Ρητορική είναι η ερώτηση δεν χρειάζομαι απάντηση.

:):):):):):):):):)

userdrf
20-07-10, 03:12
η αληθεια ειναι οτι κυκλοφορουν πολλοι ασχετοι γυναικολογοι στα κρατικα και στα ιδιωτικα αλλα οι καλοι καθως και οι αναισθησιολογοι δεν σπαταλουν το χρονο τουσ σε καρατικσ ιδριματα , μαθαινουν και φευγουν και αυτο ισχιει για ολες τις ιδικοτητες, οσο για τα υλικα σημερα οι ιδιωτικες κλινικες δεν τσιγκουνευονται γιατι εχουν καλητερες σχεσεισ πληρςμης με τα ταμεια, τελος για τα ποσοστα καισαρικων , ναι εχω τα στοιχεια λογω τις πτυχιακης της μαθητευομενης μαιας που ειχα στην επιβλεπση μου....τωρα οσο για το κουκουλωμα στα στραβα, αν εχετε στοιχεια..ποτε εγινε δικαστηριο για ατυχες συμβαν στο παπαγ... ποτε! και αν τηελετε να σας πω λεπτομερως καμια δεκαρια περιστατικα σε προσωπικο μηνυμα...αν και πιστευω πως εχετε καποιο προσωπικο οφελος απο την λειτουργεια του ....ιδρυματος αυτου και ο νοων νοειτο...

underage
20-07-10, 10:56
Μια και για τα υπόλοιπα έγγραψαν ήδη τα κορίτσια

3. οι περισοτεροι αναισθησιολογοι δεν ξερουν καλη επισκληριδιο με αποτελεσμα λεσ οι λεχωνες να εχουν πονοκεφαλο για μηνεσ μετα.

Εγώ είμαι η μεγαλύτερη φοβιτσιάρα της επισκληριδίου, για αυτό γέννησα χωρίς να κάνω και τα δυο μου παιδιά, και αν τυχόν χρειαστεί τώρα καισαρική θα ΚΑΝΩ ολική??????

Είναι απαραίτητο να γίνει επισκληρίδιος, χωρίς αυτή δεν γίνεται γέννα? δεν υπάρχει άλλη μέθοδος νάρκωσης στο Παπαγεωργίου???????

amaretto
20-07-10, 11:53
αν και πιστευω πως εχετε καποιο προσωπικο οφελος απο την λειτουργεια του ....ιδρυματος αυτου και ο νοων νοειτο...

Τι πάει να πει αυτό;

Φυσικά και έχουμε όφελος, αν το δημόσιο νοσοκομείο λειτουργεί σωστά, ως ασφαλισμένοι που πληρώνουν εισφορές και δεν έχουν τη ματαιοδοξία να τρέχουν στις ιδιωτικές κλινικές που χρεώνουν χιλιάδες ευρώ για 5 γάζες και 10 σερβιέτες, και στα δύσκολα περιστατικά σε στέλνουν έτσι κι αλλιώς στο νοσοκομείο.
Κατά τα άλλα, έχουμε τους γιατρούς και την περίθαλψη που μας αξίζουν.

etziamp
20-07-10, 11:53
Ενώ για τα λάθη που γίνονται στις ιδιωτικές κλινικές κάθε μέρα βγαίνουν στη φόρα….
Επίσης δεν άκουσα να γίνεται και καμία δίκη για ¨ατυχες συμβαν¨ και στις ιδιωτικές κλινικές.
Αγαπητή μου μαια εγκυος, νομίζω ότι έχεις δει τη μία μόνο πλευρά του νομίσματος(δημόσιο νοσοκομείο) και δεν έχεις ¨μπει¨ στη διαδικασία να δεις ή να σκεφτείς πως είναι και η άλλη (ιδιωτική κλινική).
Και είναι γεγονός πως όλες οι δύσκολες περιπτώσεις τρίδυμη κύηση, επιβαρυμένο ιστορικό της μητέρας κτλ πάνε κατευθείαν στο νοσοκομείο. Το ίδιο ισχύει και αν πάει κάτι στραβά στην γέννα.( έτσι μειώνουν και στατιστικά οι ιδιωτικές κλινικές τα άσχημα συμβάντα)
Και ναι εγώ γέννησα σε ιδιωτική κλινική με καισαρική γιατί ο γιατρός (το παραδέχτηκε αργότερα) θα με ταλαιπωρούσε πολλές ώρες και το ποιο πιθανό ήταν να γεννούσα με καισαρική….. Οπότε επέλεξε να μου το κάνει αμέσως μιας και ήταν 10 το βράδυ, ενώ εγω ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά.
Να θυμίσω πως και οι περισσότεροι μαιευτήρες που δουλεύουν στο δημόσιο έχουν και τα εξωτερικά τους ιατρεία και ξεγεννάνε στις ιδιωτικές κλινικές..
Αυτό που θα ήθελα να σχολιάσω γενικότερα στο θέμα γιατρού είναι ότι πολλές φορές παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες ..Θεός ? ..Τύχη? …Κάτι άλλο? δεν ξέρω. Θυμάμαι πάντως πριν καμιά δεκαριά χρόνια περίπου σε ιδιωτική κλινική πολύ γνωστός και καλός γιατρός ξεγέννησε μια κοπέλα από τον ¨παραϊατρικό κύκλο¨ γνωστή του κτλ. Και πέθανε από αιμορραγία μέσα στο χειρουργείο βρε παιδιά………. γιατι δεν είχαν να βάλουν αίμα και δεν μπορουσε ο γιατρος να σταματησει την αιμοραγια! :sad:...και το Αχεπα ήταν δίπλα.

Maggie
20-07-10, 12:06
...αν και πιστευω πως εχετε καποιο προσωπικο οφελος απο την λειτουργεια του ....ιδρυματος αυτου και ο νοων νοειτο...
το ιδιο σκεφτηκα και εγώ για εσένα και τη βιοκλινική. Μπορώ να φανταστώ τι ώφελος έχει κάποιος που υπερασπίζεται μια ιδιωτική κλινική αλλά δεν μπορώ να φανταστώ το ώφελος κάποιου που υπερασπίζεται κάποιο δημόσιο νοσοκομείο
(εγώ σε ιδιωτική κλινική γέννησα και μάλλον θα ξαναγεννήσω όταν ξαναμείνω έγκυος)

koufetaki
20-07-10, 12:08
μαια εγκυος σαφος οταν δουλευεις σε τετοιο μερος βλεπεις εκ των εσω και απο πρωτο χερι τα κακος κειμενα,αλλα δεν εισαι η μονη που τα βλεπεις και πιστεψε με ξερουμε και απο τις ιδιωτικες τι κανουν εκει μεσα,και απο την στιγμη που εχω μετρο συγκρισης εγω ψηφιζω νοσοκομειο δαγκωτο και ας με κανουν οι ειδικευομενοι την κτ με την επιβλεψη του καθηγητη τους νομιζω πολυ καλυτερα την κανανε αφου εχω κανει κτ στο παπαγ.και δεν πληρωσα κανεναν και ο γιατρουδακος καθε λιγο και λιγακι ερχοταν να με δει και ενημερωνε και τον καθηγητη του και μαθημα καναν για την περιπτωση μου οχι σε ιδιωτικη να λεει ο αναισθησιολογος πως την ραβεις ετσι ρε μλκ τον γιατρο και να σηκωνετε ο γιατρος και να λεει ελα ραψτην εσυ και η κοπελα κοιμησμενη να μην ξερει φυσικα τπτ,ασε λεμε ξερουμε απο τις ιδιωτικες μια χαρα και εμπειρια εχουμε μερικες απο δω αφου εχουμε 3 και 4 παιδακια γερα να ναι

Sam
20-07-10, 12:15
αν και πιστευω πως εχετε καποιο προσωπικο οφελος απο την λειτουργεια του ....ιδρυματος αυτου και ο νοων νοειτο...

Προσωπικό όφελος?
Όπως είχες εσύ πριν λίγο καιρό μιας και εργαζόσουν στο συγκεκριμένο νοσοκομείο όχι δεν έχουμε όφελος.
Αλήθεια όσο καιρό πληρώναν τον μισθό σου δεν υπήρχαν παραλείψεις εμφανιστήκανε μετά την απομάκρυνση σου από τον χώρο?
Πολύ θα ήθελα να πιστέψω ότι είναι ο ευγενικός ο σκοπός σου για την ενημέρωση μας αλλά συνήθως όταν κάποιος βγάζει τόση χολή για κάποιον
που του έδινε ένα μισθό διατηρώ τις επιφυλάξεις μου θα έβγαζα το καπέλο
μου αν αυτά λεγόταν επώνυμα και όσο διάστημα εργαζόσουν εκεί.

Αν εννοείς ότι ως φορολογούμενοι πολίτες που θα θέλαμε την δημόσια υγεία να λειτουργεί όπως πρέπει ναι έχουμε όφελος όχι μόνο για το συγκεκριμένο νοσηλευτικό ίδρυμα αλλά για όλα τα νοσοκομεία και υπηρεσίες της χώρας.

elenaki123
20-07-10, 12:25
Εγώ γέννησα τρίδυμα στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο Θεσσαλονίκης.
Ο γιατρός μου που ήταν σε κλινική της Θεεσαλονιίκης μου είπε να γεννήσω στην κλινική αλλά για οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετώπιζα ή εγω ή τα παιδιά θα πηγαίναμε κατευθείαν στο Ιπποκράτειο.
Ετσι λοιπόν πήγα μόνη μου στο Ιπποκράτειο γιατί ήξερα πως τα μωρά μου θα μεταφερόταν σίγουρα εκεί αφου οι θερμοκοιτήδες του ιδιωτικού κρατάν τα μικρά μέχρι 3 μέρες και μετά χρεώνεσαι κάτι υπέρογκα ποσά.
Όλα πήγαν καλά κατα την γέννα και τα μωρά μια χαρά.

patousaki mou
20-07-10, 12:30
ειμαι εγκυος και μαια, δουλεψα και μεχρι προσφατα στο παπαγεωργιου, η αληθεια λοιπον ειναι πως 1.το ποσοστο καισαρικης ειναι πανω απο 70% γιατι οι γιατροι βαριουνται να περιμενου 2. τις καισαρικες τις κανουν μονο και αποκλειστικα οι ειδικευομενοι κατω απο επιβλεπση μονο αν εχεις πληρωσει η θα πληρωσεις τον ειδικο, οταν μπαινει το σεντονι μπροστα σου τα εργαλεια τα παιρνει ο μαθητης!!! 3. οι περισοτεροι αναισθησιολογοι δεν ξερουν καλη επισκληριδιο με αποτελεσμα λεσ οι λεχωνες να εχουν πονοκεφαλο για μηνεσ μετα. 4. σε ποσοστο πανω απο 30% οι τομες απο τισ καισαρικες παθαινουν μολυνση γιατι κυκλοφορουν περιεργα μικροβια στο νοσοκομειο λογω τισ εντατικης ποθ ειναι κατω απο την αιθουσα τοκετου!!!! 5. τα ραμματα και τα υλικα της αιθουσας ειναι κινεζικα λογω περικοπων! 6. μαιες ειδικευομενοι και οι περισοτεροι απο τουσ μεγαλους γιατρους (καθηγητες) δεν εχουν ιδεα απο τις καινουργιεσ τεχνικεσ γεννας και κυριως δεν εκπαιδευονται ποτα να διαβαζουν το καρδιοτοκογραφημα που ειναι το μονο εργαλειο για την παρακολουθηση του εμβρυου στη γεννα!!!!! στη θεσσαλονικη μονο 5-10 γιατροι το ξερουν καλα επειδη κανανε την ειδικοτητα σε αγγλια γερμανια.. 7. οτι και να συμβει απο λαθος γιατρου η οχι μεσα εκει ακρη δεν θα βγαλετε ποτε γιατι τα καλυπτουν ολα οι γιατροι με την διοικηση του νοσοκομειου.... τα ιδια και χειροτερα ισχειουν και για το ιπποκρατειο

Σαν να ακούω τον γιατρό μου. Η αλήθεια είναι οτι για οικονομικούς λόγους ήθελα να γεννήσω στο Παπαγεωργίου. Ο γιατρός μου όταν του το είπα, ήταν αρνητικός, παρόλο που συνεργάζεται με το Παπαγεωργίου. Κι όμως δεν ήθελε. Εμείς βέβαια ήμασταν δεατεθιμένοι να πληρώσουμε κανονικά την αμοιβή του, απλά να γλυτώσουμε την κλινική. Ανένδοτος όμως ο γιατρός. Μας είπε οτι δεν ξαναπηγαίνει εκεί, γιατί δεν είναι δυνατόν μέχρι να ολοκληρωθεί μία γέννα να τρέμει το φυλλοκάρδι του. Και μόνο απο αυτό πειστήκαμε με τον άντρα μου οτι όντως υπάρχει λόγος, να μην πάμε. Θα γεννήσουμε κι εμείς στην βιοκλινική με το προγραμμα των ημερών. Παρεπιπτόντως, επειδή ο καθένας μπορεί να φανταστεί ότι θέλει, ο γιατρός μου, εκτός απο γιατρός μου είναι και γνωστός μου, ξέρω οτι δεν έχει προσωπικό όφελος γι αυτό που μας είπε. Απλά θέλησε να μας προστατέψει.

koufetaki
20-07-10, 12:33
Εγώ γέννησα τρίδυμα στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο Θεσσαλονίκης.
Ο γιατρός μου που ήταν σε κλινική της Θεεσαλονιίκης μου είπε να γεννήσω στην κλινική αλλά για οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετώπιζα ή εγω ή τα παιδιά θα πηγαίναμε κατευθείαν στο Ιπποκράτειο.
Ετσι λοιπόν πήγα μόνη μου στο Ιπποκράτειο γιατί ήξερα πως τα μωρά μου θα μεταφερόταν σίγουρα εκεί αφου οι θερμοκοιτήδες του ιδιωτικού κρατάν τα μικρά μέχρι 3 μέρες και μετά χρεώνεσαι κάτι υπέρογκα ποσά.
Όλα πήγαν καλά κατα την γέννα και τα μωρά μια χαρά.
να σου ζησουν καλα κουραγια εισαι ηρωας!εκανες την καλυτερη κινηση για σενα και τα παιδια σου!!εχω δει παιδιατρους με ελαφρια αναπνευστικα να τα στελνουν το ιπποκρατειο το καλοκαιρακι γτ μεσολαβουσε σαβ/κυριακο και θελαν να το δροσισουν,και η μανουλα να τσιρωνετε στην ιδιωτικη κλινικη αστε τα!

koufetaki
20-07-10, 12:36
Σαν να ακούω τον γιατρό μου. Η αλήθεια είναι οτι για οικονομικούς λόγους ήθελα να γεννήσω στο Παπαγεωργίου. Ο γιατρός μου όταν του το είπα, ήταν αρνητικός, παρόλο που συνεργάζεται με το Παπαγεωργίου. Κι όμως δεν ήθελε. Εμείς βέβαια ήμασταν δεατεθιμένοι να πληρώσουμε κανονικά την αμοιβή του, απλά να γλυτώσουμε την κλινική. Ανένδοτος όμως ο γιατρός. Μας είπε οτι δεν ξαναπηγαίνει εκεί, γιατί δεν είναι δυνατόν μέχρι να ολοκληρωθεί μία γέννα να τρέμει το φυλλοκάρδι του. Και μόνο απο αυτό πειστήκαμε με τον άντρα μου οτι όντως υπάρχει λόγος, να μην πάμε. Θα γεννήσουμε κι εμείς στην βιοκλινική με το προγραμμα των ημερών. Παρεπιπτόντως, επειδή ο καθένας μπορεί να φανταστεί ότι θέλει, ο γιατρός μου, εκτός απο γιατρός μου είναι και γνωστός μου, ξέρω οτι δεν έχει προσωπικό όφελος γι αυτό που μας είπε. Απλά θέλησε να μας προστατέψει.
δεν καταλαβαινω γτ να φοβατε ο γιατρος σου?οταν ξεγενναει ο ιδιος τι θα γινει?θα ερθει ο εκπαιδευομενος και θα σε κανει κτ?τις μιζες που περνουν απο τις ιδιωτικες και τα ποσοστα ανα γεννα τα χετε σκεφτει?

patousaki mou
20-07-10, 12:41
δεν καταλαβαινω γτ να φοβατε ο γιατρος σου?οταν ξεγενναει ο ιδιος τι θα γινει?θα ερθει ο εκπαιδευομενος και θα σε κανει κτ?τις μιζες που περνουν απο τις ιδιωτικες και τα ποσοστα ανα γεννα τα χετε σκεφτει?

θεωρώ πως ένας γιατρός για να θέλει να αποφύγει κάτι, θα έχει τους λόγους του και κάτι παραπάνω θα ξέρει. ο δικός μου μάλιστα παρόλο που είναι γνωστός, μου είπε πως άν επιμένω για Παπαγεωργίου...δεν με αναλαμβάνει. Ξέρω οτι σε καμία άλλη περίπτωση δεν θα το έλεγε αυτό. Και φυσικά δεν το έκανε για την μίζα. Πίστεψέ με σε αυτό....

Sam
20-07-10, 12:45
. Ο Ανένδοτος όμως ο γιατρός. Μας είπε οτι δεν ξαναπηγαίνει εκεί, γιατί δεν είναι δυνατόν μέχρι να ολοκληρωθεί μία γέννα να τρέμει το φυλλοκάρδι του. Και μόνο απο αυτό πειστήκαμε με τον άντρα μου οτι όντως υπάρχει λόγος, να μην πάμε. Θα γεννήσουμε κι εμείς στην βιοκλινική με το προγραμμα των ημερών. Παρεπιπτόντως, επειδή ο καθένας μπορεί να φανταστεί ότι θέλει, ο γιατρός μου, εκτός απο γιατρός μου είναι και γνωστός μου, ξέρω οτι δεν έχει προσωπικό όφελος γι αυτό που μας είπε. Απλά θέλησε να μας προστατέψει.

O γιατρός σου αφού τρέμει το φυλλοκάρδι του ας παραιτηθεί από το νοσοκομείο δεν χρειάζεται να πληρώνεται από δύο μέρη ταυτόχρονα.
Εκτός και αν δεν τον πειράζει να πληρώνεται για να δυσφημεί και να
κοροιδεύει ουσιαστικά τους εργοδότες του και τους έλληνες φορολογούμενους.

koufetaki
20-07-10, 12:45
θεωρώ πως ένας γιατρός για να θέλει να αποφύγει κάτι, θα έχει τους λόγους του και κάτι παραπάνω θα ξέρει. ο δικός μου μάλιστα παρόλο που είναι γνωστός, μου είπε πως άν επιμένω για Παπαγεωργίου...δεν με αναλαμβάνει. Ξέρω οτι σε καμία άλλη περίπτωση δεν θα το έλεγε αυτό. Και φυσικά δεν το έκανε για την μίζα. Πίστεψέ με σε αυτό....
λυπαμε αλλα η απαντηση σου δεν με καλυψε...οκ!!!

maestria
20-07-10, 12:50
O γιατρός σου αφού τρέμει το φυλλοκάρδι του ας παραιτηθεί από το νοσοκομείο δεν χρειάζεται να πληρώνεται από δύο μέρη ταυτόχρονα.
Εκτός και αν δεν τον πειράζει να πληρώνεται για να δυσφημεί και να
κοροιδεύει ουσιαστικά τους εργοδότες του και τους έλληνες φορολογούμενους.

Έτσι.

Όταν παίρνει το μισθό, φαντάζομαι, δεν τρέμει το φυλλοκάρδι του. :mrgreen:

patousaki mou
20-07-10, 12:57
Έτσι.

Όταν παίρνει το μισθό, φαντάζομαι, δεν τρέμει το φυλλοκάρδι του. :mrgreen:

Ποιόν μισθό? μάλλον δεν συννενοηθήκαμε σωστά. Είπα οτι ο γιατρός μου, ΔΕΝ αναλαμβάνει γέννα στο Παπαγεωργίου, και οτι άν επιμένω, θα πρέπει να με αναλάβει άλλος, γιατί ο ίδιος δεν πηγαίνει πλέον εκεί.

koufetaki
20-07-10, 13:00
Ποιόν μισθό? μάλλον δεν συννενοηθήκαμε σωστά. Είπα οτι ο γιατρός μου, ΔΕΝ αναλαμβάνει γέννα στο Παπαγεωργίου, και οτι άν επιμένω, θα πρέπει να με αναλάβει άλλος, γιατί ο ίδιος δεν πηγαίνει πλέον εκεί.
μας μπερδεψες λιγο γτ στο 1ο μνμ σου ειπες οτι δεν ηθελε να σε παει εκει παρολο που συνεργαζετε και μετα μας ξεκαθαρισες οτι δεν πηγαινει πλεον εκει...............:???:

maestria
20-07-10, 13:05
E, δεν είναι πολύ "ξεκάθαρα" μάλλον τα πράγματα. Ποιος ξέρει;

patousaki mou
20-07-10, 13:06
μας μπερδεψες λιγο γτ στο 1ο μνμ σου ειπες οτι δεν ηθελε να σε παει εκει παρολο που συνεργαζετε και μετα μας ξεκαθαρισες οτι δεν πηγαινει πλεον εκει...............:???:

οταν ξεκίνησε η εγκυμοσύνη μου, τον Δεκέμβρη, ο γιατρός μου συνεργαζόταν με το Παπαγεωργίου, αλλά δεν δεχόταν να με αναλάβει να γεν΄νησω εκεί. Τώρα που έχουμε Ιούλιο, ο γιατρός μου δεν είναι πλέον στο Παπαγεωργίου. όπως είπα και πιο πρίν επειδή "έτρεμε το φυλλοκάρδι του σε κάθε γέννα", δεν ήθελε να συνεχίσει να ξεγεννάει στο Παπαγεωργίου.

Τώρα ότι άλλο και να πώ εγώ, είμαι απ'έξω.! Απλά θεώρησα οτι μπορώ να γράψω την άποψή μου στο θέμα έτσι όπως μου έτυχε εμένα.

koufetaki
20-07-10, 13:10
σεβαστες ολες οι αποψεις και μπραβο μας που κραταμε τον διαλογο μας σε ωραιο επιπεδο.ημαστε και βαζω και τον εαυτο μου μεσα γτ εχω κανει σε παιδιατρο και γυναικολογο απο μισες βιλες εκαστος....ημαστε που λετε κοριτσια μεγαλα κοροϊδα τεραστια και φταιμε εμεις γι αυτο οχι οι γιατροι που τα περνουν

maestria
20-07-10, 13:16
Συμφωνώ κουφετάκι. ΠΡΕΠΕΙ επιτέλους ν' ανεβάσουμε τα στάνταρ μας, ν' απαιτούμε περισσότερο και να μην αφήνουμε τις κρατήσεις που μας γίνονται - και πηγαίνουν στη δημόσια υγεία - να πηγαίνουν χαμένες!

patousaki mou
20-07-10, 13:22
μακάρι να ήταν στο χέρι μας αυτό. φαντάζομαι όλες μας θα θέλαμε δωρεάν υγεία, και όχι πονοκέφαλο ακόμη και στο ποιο όμορφο πράγμα στη ζωή μας που είναι η εγκυμοσύνη μας.

popi1987
20-07-10, 13:25
γεια σας κοριτσια
διαβασα ολα αυτα που λετε και πραγματικα εχω να πω το εξης
ειτε εισαι στο δημοσιο ειτε σε κλινικη το ιδιο πραγμα ειναι
μην νομιζετε οτι στην κλινικη ολα ειναι μελι γαλα οπως φαινοντε εξωτερικα τ μονο που διαφερει ειναι το ονομα δηλαδη ΚΡΑΤΙΚΟ Η ΚΛΙΝΙΚΗ
φανταζομαι πως δεν εχουμε ολες την δυνατοτητα να παμε σε κλινικη . εγω προσωπικα και ντ ειχα δεν θ πηγαινα σε κλινικη απο την στιγμη που εχω την ασφαλεια μ
μονο σε περιπτωση εαν δεν ειχα ασφαλεια εκει ειτε παω κρατικο ειτε κλινικη θ πληρωσω το ιδιο πραγμα .
οσο για τους ειδικευομενους τα ιδιο πραγμα γινεται κ στο νοσοκομειο το ιδιο κ στην κλινικη δεν αλαζει τπτ μονο τ ονομα μην νομιζετε οτι ξερουν ολοι τους οι ειδικευομενοι στις κλινικες ν ραβουν η οτιδηποτε αλλο σε μια εγκυμοσυνη
απο την αλλη σκεφτεσαι την υγεια του παιδιου σου δεν ξερεις μεχρι τελευταια στιγμη πως θα πανετ πραγματα ακομα κ το 1 λεπτο που θ περασει εαν κινδυνει το μωρο μ θα φταιω εγω και οχι η κλινικη γιτι πρεπει ν σκεφτουμε την υγεια του . στο νοσοκομειο αποτο 1 δευτερολεπτο θα κανουν οτι ειναι δυνατον ενω αλλιως μεχρι ν μεταφερθει πολλα γινοντε . και τι σε κλινικες δεν γινοντε οσα λενε στα κρατικα νομιζετε?
απλα επειδη ειναι κλινικη πληρωουν για να μην βγουνε καποια πραγματα στην φορα για το ονομα της οποιας δηποτε κλινικης εχω διαβασει πολλα και εχω ακουσει πολλα απο πρωτο χερι και για τις δυο αποψεις .
οποτε προτιμο ν γεννησω ιπποκρατειο

demi
20-07-10, 13:33
ΛΟΙΠΟΝ γεννησα τον απριλιο πριν 3 μηνες δηλ στο παπαγεωργιου..Στην αρχη και ο δικος μου ο γιατρος ελεγε να παμε Γενεσις αλλα του ξεκαθαρισα οτι εγω δεν παω εκει...οκ ου ειπε αλλα να ξερεις...1.μεγαλη αναμονη στην καισαρικη ενω στην ιδιωτικη θα ξερουμε ακριβως την ωρα(δεν με νοιαζει του λεω και εγινε η καισαρικη στις 15.15 μεσημερι.
2.κακη συμπεριφορα απο το νοσηλευτικο προσωπικο στην νοσηλεια οχι στο χειρουργειο...
και ΟΝΤΩς ειχε δικιο και σε αυτο...
Κινεζικα ραματα οντως αλλα μου εβαλε δικα του τελικα..
Εκει που διαφωνω ΤΕΛΕΙΩς ειναι στις αναισθησιολογους που ειναι ΟΛΕς αστερια..εμεινα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ...
Και οταν επαθα ατονια μητρας και τρεχανε ΟΛΟΙ σαν τρελλοι απο αιματολογους,διευθυντες κλπ Ο ΙΔΙΟς Ο ΓΙΑΤΡΟς μου ειπε..ΕΥΤΥΧΩς ΕΠΕΜΕΝΕΣ για το νοσοκομειο..στην κλινικη σεν θα σε προλαβαιναμε....

μικροπρεπειες οσο αφορα τα μωρα που μας ζητησαν δικα μας σαμπουαν και παμπερς και τα ελουζαν με οτι ναναι..και επεναλαμβανω κακη συμπεριφορα οταν μας πηγαν στον θαλαμο...
χαρακτηριστικα μια κοπελα ζητησε το χερι νοσηλευτριας για να την βοηθησει να σηκωθει και ιδου η απαντηση..."τι λες καλε ...εσυ εισαι χοντρη..αν εδινα σε καθε λεχωνα το χερι μου θα ειχα ξεκουλαθει!!!!!!!!!!!!!!!!
και αλλα ωραια που οποια κοπελα θελει μπορω να την ενημερωσω..
βεβαια αν ηταν να επιλεξω παλι στο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ θα πηγαινα..
και ας ειναι καλα ο γιατρος μου που ηρθε με κατασπρο πουκαμισο και με καθαριζε απο τα αιματα και απο τσισα ...πολυ κακο προσωπικο στους θαλαμους σε ΑΝΤΙΘΕΣΗ με χειρουργεια και αναισθησιολογους που ηταν ολοι καλοι..

demi
20-07-10, 13:37
και να συμπληρωσω οτι το 1 μου παιδι γεννηθηκε στο γενεσις σε λουξ δωματιο και αηδιες...
επεσα απο αιμορραγια στις 1 το μεσημερι και με βρηκαν στις 4.30 στο επισκεπτηριο ο αντρας μου στο πατωμα μεσα στα αιματα..χαμπαρι δεν με πηραν ..δεν μπαιναν στα λουξ δωματια ουτε για βολτα μιλαμε...
το χερι του παιδιου σπασμενο και με ενημερωσαν οταν θα φευγαμε απο το γενεσις..
αψογο βεβαια πο δωματιο,τηλεοραση και τετοια...

Sam
20-07-10, 13:44
Μόνο σε μένα φαίνεται περίεργο ότι η μαία έγκυος και ο γιατρός της patousaki mou πρώην εργαζόμενοι του Παπαγεωργίου κατηγορούν με τον ίδιο τρόπο το νοσηλευτικο ίδρυμα ενώ έχουν φύγει από εκεί και ταυτόχρονα προτείνουν την Βιοκλινική?

Y.Σ demi έστω και με καθυστέρηση να σου ζήσει το δεύτερο παλληκαράκι σου!:)

demi
20-07-10, 13:49
σε ευχαριστω SAM οποτε θελεις πες να βρεθουμε ..θ αφυγω 7-22 αυγουστου μονο.
οσο για την παρατηρηση σωστη την βρισκω..αν και σε πολλα ειχε δικιο αλλα αν καποια κοπελα κινδυνεψει οπως εγω το νοσοκομειο ειναι η μονη λυση..

patousaki mou
20-07-10, 13:59
Μόνο σε μένα φαίνεται περίεργο ότι η μαία έγκυος και ο γιατρός της patousaki mou πρώην εργαζόμενοι του Παπαγεωργίου κατηγορούν με τον ίδιο τρόπο το νοσηλευτικο ίδρυμα ενώ έχουν φύγει από εκεί και ταυτόχρονα προτείνουν την Βιοκλινική?

ο γιατρός μου δεν μου πρότεινε την βιοκλινική. εγώ προτίμησα να πάω εκεί λόγω κόστους. ο γιατρός μου δεχόταν να γεννήσω και στο Ιπποκράτειο, αλλά εκεί δεν θέλαμε εμείς για δικούς μας λόγους που θα μου επιτρέψετε να μην τους αναφέρω.δεν έχουν να κάνουν όμως με το νοσοκομείο.

εκτός απο αυτό ο γιατρός μου δεν βγήκε να διατυμπανήσει τα αρνητικά του Παπαγεωργίόυ. μην ξεχνάς ότι έγραψα πως είναι γνωστός μου και πάλι δεν μου ανέφερε τί ακριβώς συμβαίνει.

demi
20-07-10, 14:43
Παντως ας κανουμε την λιστα με τα χρηματα που παιρνουν εν αγνοια μας..
αιματολογικες εξετασεις (25% δινει ο μικροβιολογος στον γιατρο)
αυχενικη διαφανεια (40 % δινει το διαγνωστικο κεντρο στον γυναικολογο)
papp a (25 %)
β επιπεδου (40%)
καμπυλη ζαχαρεως (25%)
αμνιοπαρακεντηση 40 εως και 45%
βλαστοκυταρα (600 ευρω παρακαλω!!!!!!!!)
συν αυτα που παιρνει φανερα!!!
και ολα αυτα ενω στο νοσοκομειο γινονται ΔΩΡΕΑΝ ΑΝ απλα ανοιξεις καρτελα!!!!!!!!!
και πως τα ξερω ολα αυτα?δουλευα σαν γραμματεας σε μεγαλο γιατρο της θεσσαλονικης και τα δωρα και τα ταξιδια σε καθημερινη βαση...και η δικη μου τηλεοραση δωρο απο εταιρια βλαστοκυτταρων μια που ο γιατρος ειχε μαζεψει καμια 10αρια απο αυτες!!!!!!!!

demi
20-07-10, 14:43
καλε ξεχασα την προμηθεια απο την κλινικη και αν ηταν πολυ τυχερος ο γιατρος και απο την εντατικη των νεογνων και την λαμπα για το ικτερο!!!!!!!!!!!!!!!

maestria
20-07-10, 14:46
papp a (25 %)
β επιπεδου (40%)
καμπυλη ζαχαρεως (25%)
και ολα αυτα ενω στο νοσοκομειο γινονται ΔΩΡΕΑΝ ΑΝ απλα ανοιξεις καρτελα!!!!!!!!!
και πως τα ξερω ολα αυτα?δουλευα σαν γραμματεας σε μεγαλο γιατρο της θεσσαλονικης και τα δωρα και τα ταξιδια σε καθημερινη βαση...και η δικη μου τηλεοραση δωρο απο εταιρια βλαστοκυτταρων μια που ο γιατρος ειχε μαζεψει καμια 10αρια απο αυτες!!!!!!!!

Κορίτσι κάνουν αυχενική και β' επιπέδου στο Παπαγεωργίου;;;;
Κι αν έχεις ΙΚΑ; Θα σε στείλουν στο ΙΚΑ; (που δεν έχει τέτοιους υπέρηχους στη Θεσ/νίκη) Κάνεις πάλι στο νοσοκομείο;

patousaki mou
20-07-10, 14:52
papp a (25 %)
β επιπεδου (40%)
καμπυλη ζαχαρεως (25%)

εγώ όλα αυτά τα έκανα ΔΩΡΕΑΝ -ευτυχώς- λόγω του ταμείου μου.

εκτός απο την β΄επιπέδου....

demi
20-07-10, 15:03
Για το παπαγεωργιου ισχυει αυτο...ναι και ιδιως τις αμνιοπαρακεντησεις τις κανει ο Ασημακοπουλος που θεωρειτε τοπ.
βεβαια στο πρωτο παιδι παντα την πατας ....στο 2 ενημερωνεσαι...και στο 3 εισαι πανετοιμος να μπεις σε αυτην την διαδικασια(διοτι εχεις ξεπαραδιαστει απο τις προηγουμενες 2 φορες!!!!!!

Sam
20-07-10, 15:42
Σαν να ακούω τον γιατρό μου. Η αλήθεια είναι οτι για οικονομικούς λόγους ήθελα να γεννήσω στο Παπαγεωργίου. Ο γιατρός μου όταν του το είπα, ήταν αρνητικός, παρόλο που συνεργάζεται με το Παπαγεωργίου. Θα γεννήσουμε κι εμείς στην βιοκλινική με το προγραμμα των ημερών. Παρεπιπτόντως, επειδή ο καθένας μπορεί να φανταστεί ότι θέλει, ο γιατρός μου, εκτός απο γιατρός μου είναι και γνωστός μου, ξέρω οτι δεν έχει προσωπικό όφελος γι αυτό που μας είπε. Απλά θέλησε να μας προστατέψει.

οταν ξεκίνησε η εγκυμοσύνη μου, τον Δεκέμβρη, ο γιατρός μου συνεργαζόταν με το Παπαγεωργίου, αλλά δεν δεχόταν να με αναλάβει να γεν΄νησω εκεί. Τώρα που έχουμε Ιούλιο, ο γιατρός μου δεν είναι πλέον στο Παπαγεωργίου. όπως είπα και πιο πρίν επειδή "έτρεμε το φυλλοκάρδι του σε κάθε γέννα", δεν ήθελε να συνεχίσει να ξεγεννάει στο Παπαγεωργίου.

ο γιατρός μου δεν μου πρότεινε την βιοκλινική. εγώ προτίμησα να πάω εκεί λόγω κόστους. ο γιατρός μου δεχόταν να γεννήσω και στο Ιπποκράτειο, αλλά εκεί δεν θέλαμε εμείς για δικούς μας λόγους που θα μου επιτρέψετε να μην τους αναφέρω.δεν έχουν να κάνουν όμως με το νοσοκομείο.

εκτός απο αυτό ο γιατρός μου δεν βγήκε να διατυμπανήσει τα αρνητικά του Παπαγεωργίόυ. μην ξεχνάς ότι έγραψα πως είναι γνωστός μου και πάλι δεν μου ανέφερε τί ακριβώς συμβαίνει.

Aν προσέξεις τα προηγούμενα μηνύματα σου θα δεις πως δεν υπάρχει
πουθενά το γεγονός ότι συνεργάζεται και με το Ιπποκράτειο ούτε ότι
μόνοι σας επιλέξατε την βιοκλινική θεωρώ ότι το συμπέρασμα μου το κατευθύνανε εκεί τα γραφόμενα σου και προσωπικά δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω.

Τέλος πάντων δεν με ενδιαφέρει καθόλου που θα γεννήσει η καθεμία είτε αυτό είναι το σπίτι της είτε η κλινική είτε το νοσοκομείο.
Λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε το τι συμβαίνει στα δημόσια νοσοκομεία και στις κλινικές
Ο καθένας έχει δικαίωμα να επιλέξει που θα πάει κανένας όμως δεν έχει το
δικαίωμα να τρομοκρατεί εγκυμονούσες οι οποίες ίσως να μην έχουν την
οικονομική δυνατότητα να διαθέσουν 1000 ευρώ για να γεννήσουν ότι αν πάνε σε δημόσιο νοσοκομείο ήρθε και το τέλος.
Ειδικά όταν οι καταγγελίες έρχονται από επαγγελματίες του χώρου στραβώνω ακόμη περισότερο γιατί πχ αν εσένα φιλικά ο γιατρός σου κατηγόρησε το Παπαγεωργίου που κάποτε συνεργαζόταν για μέναείναι συνυπεύθυνος γιατί γνωρίζε και δεν μίλησε ούτε τώρα μιλάει θέτοντας σε κίνδυνο την υγεία ανθρώπων.
Κι αν προσέξεις όλα τα μηνύματα του μέλους μαία έγγυος θα δεις ότι όλα είναι ένα κατηγορώ για όλες τις κλινικές και νοσοκομεία της πόλης εκτός της βιοκλινικής.

patousaki mou
20-07-10, 15:55
μόνοι σας επιλέξατε την βιοκλινική θεωρώ ότι το συμπέρασμα μου το κατευθύνανε εκεί τα γραφόμενα σου και προσωπικά δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω.

Τέλος πάντων δεν με ενδιαφέρει καθόλου που θα γεννήσει η καθεμία είτε αυτό είναι το σπίτι της είτε η κλινική είτε το νοσοκομείο.
Λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε το τι συμβαίνει στα δημόσια νοσοκομεία και στις κλινικές
οικονομική δυνατότητα να διαθέσουν 1000 ευρώ για να γεννήσουν ότι αν πάνε σε δημόσιο νοσοκομείο ήρθε και το τέλος.
Ειδικά όταν οι καταγγελίες έρχονται από επαγγελματίες του χώρου στραβώνω ακόμη περισότερο γιατί πχ αν εσένα φιλικά ο γιατρός σου κατηγόρησε το Παπαγεωργίου που κάποτε συνεργαζόταν για μέναείναι συνυπεύθυνος γιατί γνωρίζε και δεν μίλησε ούτε τώρα μιλάει θέτοντας σε κίνδυνο την υγεία ανθρώπων.

το ιπποκράτειο δεν το ανέφερα καθόλου, επειδή εμάς δεν μας απασχόλησε καθόλου σε αυτή την εγκυμοσύνη. λάθος μου ίσως,(το ότι δεν το ανέφερα) απλά πολλές φορές γράφοντας διατυπώνεις αλλιώς τη σκέψη σου, απ'ότι αν υπήρχε συζήτηση face to face.

Την βιοκλινική την επιλέξαμε εμείς, αφού πρώτα πήγαμε, είδαμε, ρωτήσαμε και πήραμε γνώμες φιλικών ζευγαριών που έχουν ήδη γεννήσει εκεί.

όσον αφορά το άλλο θέμα, δεν μπορώ να γνωρίζω τί έχει κάνει ο δικός μου γιατρός με το Παπαγεωργίου, ή οποιοσδήποτε άλλος γιατρός.

όταν όμως λές οτι θεωρείς συνυπεύθυνο που δεν μίλησε και δεν μιλάει ούτε τώρα, τί εννοείς? να μιλήσει πού? στα κανάλια? στις εφημερίδες?

ίσως να έχεις και δίκιο σε αυτά που λές, όμως δεν νομίζω οτι οι γιατροί (και αναφέρομαι σε όλους) μιλάνε δημόσια για όσα γνωρίζουν.... και γιατί να το κάνουν άλλωστε? ξέρεις για πόσα νοσοκομεία έχουν ακουστεί διάφορα, κι όμως συνεχίζουν κάποιοι και πηγαίνουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.
όταν ένας γιατρός αντί να βγεί και να μιλήσει δημόσια, κάνει κάποιες νομικές κινήσεις, δεν νομίζω οτι είναι λάθος. απο'κει και πέρα καλά κάνουν κάποιοι και φεύγουν αφού δεν βγάζεις άκρη με κανένα υπουργείο..πόσο ΄μάλιστα το υγείας..!

maestria
20-07-10, 15:57
Για το παπαγεωργιου ισχυει αυτο...ναι και ιδιως τις αμνιοπαρακεντησεις τις κανει ο Ασημακοπουλος που θεωρειτε τοπ.
βεβαια στο πρωτο παιδι παντα την πατας ....στο 2 ενημερωνεσαι...και στο 3 εισαι πανετοιμος να μπεις σε αυτην την διαδικασια(διοτι εχεις ξεπαραδιαστει απο τις προηγουμενες 2 φορες!!!!!!

Ε, στο επόμενο θ' ανοίξω κι εγώ καρτέλα στο Παπαγεωργίου και για ότι δεν με στέλνουν στο ΙΚΑ (αφού ΔΕΝ τα έχει όλα τα μηχανήματα εδώ το ΙΚΑ) και κάνω εκεί, καλό θα είναι.
Μπας και γλυτώσουμε ακόμα περισσότερο φράγκα.

Στο πρώτο γλίτωσα ότι μπόρεσα, γιατί έκανα όλες σχεδόν τις αιματολογικές εξετάσεις στο ΙΚΑ. Αλλά πολύυυυυυυυυ ταλαιπωρία. :roll:

aglaia
20-07-10, 16:12
γιατί

:lol::lol::lol:

μα δεν μπορείς να σκεφτείς;
χρηματίζουν τις ιδιωτικές κλινικές να τους στέλνουν μερικά περιστατικά για να έχουν λόγο ύπαρξης!

userdrf
20-07-10, 16:13

αγαπητη μου δεν γνωριζω σε ποιον γιατρο αναφερεσε αλλα εγω συνεχιζω να εργαζομαι σε νοσοκομειο του εσυ και εφυγα απο το παπαγεωργιου λογω κακων εργασιακων συνθηκων και εργασιακων συμβασεων ...ιδιωτικου δικαιου κατι που δεν εχει να κανει με την λειτουργεια της κλινικης, οσο για την βιοκλινικη τηνπροτιμω λογω καλης τιμης, αν μου περισευαν θα πηγαινα διαβαλκανικο η αγιο λουκα

aglaia
20-07-10, 16:17
.αν και πιστευω πως εχετε καποιο προσωπικο οφελος απο την λειτουργεια του ....ιδρυματος αυτου και ο νοων νοειτο...

Φυσικά και έχω προσωπικό και οικογενειακό και κοινωνικό όφελος από τη λειτουργία οποιουδήποτε νοσοκομείου!

Εκεί έκανα μαγνητική όταν χρειάστηκα, εκεί νοσηλεύτηκε μέλος της οικογένειάς μου για δύο εβδομάδες και νιώθω μεγάλη ασφάλεια και σιγουριά που υπάρχει ένα τέτοιο ίδρυμα σε αυτή την πόλη.

Εσύ που είσαι τόσο πλούσια και δεν έχεις ανάγκη τα νοσοκομεία, μπορείς να καταφεύγεις στο ιδιωτικό τομέα (όπου οι μισές εγχειρίσεις γίνονται σε άτομα που δεν χρειάζονται κανενός είδους επέμβαση...)

Πάντως ακόμη και οι πολύ πλούσιοι, τα προωράκια τους όταν είναι δύσκολα τα περιστατικά, τα πηγαίνουν στις νεογνολογικές του Ιπποκρατείου και του Παπαγεωργίου.

christine06
20-07-10, 16:28
Τα πράγματα δεν είναι μαύρα ή ασπρα στη ζωη! Ούτε τα δημόσια νοσοκομεία είναι τέλεια αλλά ούτε και οι ιδιωτικές κλινικές άθλιες! Δε χρειάζεται να γενικεύουμε....
Και απόδειξη είμαστε εμείς οι ίδιες. Άλλες κοπέλες έχουν καλές εμπειρίες από δημόσιο και θα ξαναπάνε και άλλες κοπέλες από ιδιωτικές κλινικές και επίσης θα ξαναπάνε...Η κάθε μια κρίνει από τις προσωπικές της εμπειρίες.

userdrf
20-07-10, 16:29

γιατι το κοστος της εντατικης νειγνων...300-500 ευρο τηνμερα μεχρι 1/1/20010 δεν το καλυπταν τα ταμεια, απο φετος ομως αυτο αλλαξε, εμεινε το μωρο καποιου πολιτικου 1 μηνα στο διαβαλκανικο περισυ και το ηρθε ο λογαριασμος και αλλαξε τον νομο...

Sam
20-07-10, 16:37
γιατι το κοστος της εντατικης νειγνων...300-500 ευρο τηνμερα μεχρι 1/1/20010 δεν το καλυπταν τα ταμεια, απο φετος ομως αυτο αλλαξε, εμεινε το μωρο καποιου πολιτικου 1 μηνα στο διαβαλκανικο περισυ και το ηρθε ο λογαριασμος και αλλαξε τον νομο...

Γέννησα το 2006 σε ιδιωτική κλινική στο Γέννεσις το μωρό έμεινε 5 μέρες στην θερμοκοιτίδα και πήραμε όλα τα χρήματα μας πίσω με ΙΚΑ.
Φαίνεται εμάς δεν μας έπιανε ο νόμος.
Άσε που έπιασε ο καημός τις κλινικές για τα λεφτά που θα μαζεύανε
και είπανε να αρχίσουν τις μεταφορές στα νοσοκομεία για να γλυτώσει ο κοσμάκης χρήματα.

Αγλαία :lol::lol::lol: να είσαι καλά για να πω την αλήθεια αυτό δεν το είχα σκεφτεί!
μα δεν μπορείς να σκεφτείς;
χρηματίζουν τις ιδιωτικές κλινικές να τους στέλνουν μερικά περιστατικά για να έχουν λόγο ύπαρξης!

Maggie
20-07-10, 16:45
νομίζω μετά το 2003 το ΙΚΑ άρχισε να καλύπτει εντατική και θερμοκοιτίδα σε ιδιωτικά νοσοκομεία. Λένε ότι το έκανε γνωστός πολιτικός με δίδυμα, γιατί είδε τη "γλύκα" σε ιδιωτικό μαιευτήριο της Αθήνας

Sam
20-07-10, 17:14
Maggie δεν έχει σημασία το πότε ψηφίστηκε ο γιατρός μου όταν είχα τον μικρό στην θερμοκοιτίδα γύρισε και μου είπε μην στεναχωριέσαι δεν είναι σοβαρό διαφορετικά θα τον είχαν μεταφέρει απευθείας στο Ιπποκρατειο.
Είναι η γενικότερη τακτική των κλινικών δεν έχουν συνήθως τα μέσα για
να αντιμετωπίσουν όλες τις καταστάσεις και από την άλλη πλευρά δεν θέλουν να χρεωθούν θύματα.
Πριν μερικά χρόνια υπήρχε διαφωνία για το που ανήκε νεογνό που ξεψύχησε
μέσα σε ασθενοφόρο κατά την μεταφορά του από την κλινική στο
νοσοκομείο και δεν δίνανε το νεογνό για ταφή μέχρι να ξεκαθαριστούν τα
όρια των δήμων.

Το θράσος τους δεν έχει όρια ειδικά όταν είναι να αποποιηθούν τις ευθύνες τους αλλά το να κατηγορούμε ασύστολα και να παραπληροφορούμε δεν νομίζω ότι εξυπηρετεί το κοινωνικό σύνολο.

ilonka19
20-07-10, 23:14
Το μοναδικό μεγάλο πλεονέκτημα των κλινικών έναντι των δημόσιων νοσοκομείων είναι οτι η εγκυος μπορει να επιλέξει μόνης της το γιατρό με τον οποίο αισθάνεται άνετα και ο οποίος παρακολουθεί την εγκυμοσύνη από την αρχή μέχρι το τέλος. Φυσικά υπάρχει και η ανάλογη δυνατότητα στα κρατικά, αλλά δεν θέλω να μπώ στη λογική του δώσε φακελάκι και θα σε φροντίσω εγώ.

koufetaki
21-07-10, 13:13
καλε για μενα μιλας?πως με ξερεις πως με ξερεις....ξυπνατε κοριτσια μην τα σταζετε τα λεφτα σας αδικα demi τα ειπες τοσο μα τοσο καλα θα κανουμε αντιγραφη και θα τα κολαμε σε καθε σελ. να τα διαβαζουν τα κοριτσια μπας και το εμπεδωσουν πια.

demi
21-07-10, 13:59
καλε για μενα μιλας?πως με ξερεις πως με ξερεις....ξυπνατε κοριτσια μην τα σταζετε τα λεφτα σας αδικα demi τα ειπες τοσο μα τοσο καλα θα κανουμε αντιγραφη και θα τα κολαμε σε καθε σελ. να τα διαβαζουν τα κοριτσια μπας και το εμπεδωσουν πια.

αχαχχα δεν σε ξερω αλλα Μα την Παναγια θα ηθελα πολυ να σε γνωρισω.....

demi
21-07-10, 14:03
Το μοναδικό μεγάλο πλεονέκτημα των κλινικών έναντι των δημόσιων νοσοκομείων είναι οτι η εγκυος μπορει να επιλέξει μόνης της το γιατρό με τον οποίο αισθάνεται άνετα και ο οποίος παρακολουθεί την εγκυμοσύνη από την αρχή μέχρι το τέλος. Φυσικά υπάρχει και η ανάλογη δυνατότητα στα κρατικά, αλλά δεν θέλω να μπώ στη λογική του δώσε φακελάκι και θα σε φροντίσω εγώ.

δεν παει ακριβως ετσι και δεν ειναι ακριβως φακελακι...
απλα σε παρακολουθουν στο νοσοκομειο οσον αφορα τις 607546473848949 εξετασεις που εχεις να κανεις,...απο εκει και περα εχεις τον γιατρο σου που σε παρακολουθει και θα σε ξεγεννησει εκει...το ιδιο πραγμα ειναι ακριβως....θα πληρωθει για την υπηρεσια του ειτε σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικο τομεα..

aglaia
21-07-10, 14:12

Στα νοσοκομεία υπάρχουν οι επιστημονικοί συνεργάτες, εξωτερικοί γιατροί που συνεργάζονται με το νοσοκομείο. Δεν ξέρω αν υπάρχουν έμμισθοι επιστημονικοί συνεργάτες, αυτοί που γνωρίζω είναι όλοι άμισθοι.

Στο Παπαγεωργίου δεν μπορούν πλέον οι επιστημονικοί συνεργάτες να πηγαίνουν πελάτισες να γεννήσουν. Από τη διοίκηση του νοσοκομείου και όχι επειδή οι γιατροί το αποφεύγουν.

popi1987
21-07-10, 14:20
να ρωτησω κατι εγω ειμαι θεσσαλονικη και εαν εδημερευει το παπαγεωργιου κ γεννησω εκει θα πληρωσω με εχετε περδεψει λιγο

demi
21-07-10, 14:23
παντως βρε κοριτσια πραγματικα σας μιλαω δεν θελω να επηρεασω καμια κοπελα απλα την προσωπικη μου εμπειρια λεω (ουτε την γνωμη μου)
Η SAM με ξερει ...μπορουσα να παω σε οποια κλινικη ηθελα...ο πατερας μου λυσσαξε..η δικια μου η κορη θα παει σε δημοσιο νοσοκομειο και θα γεννησει ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΓΓΟΝΟ???ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...
Ο αντρας μου και ο γιατρος μου ελεγαν....Εισαι πολυ πριγκιπισα για να γεννησεις εκει..σκεψου το καλα..εισαι καλομαθημενη..εισαι,εισαι εισαι....
κατι με ετρωγε ομως ..ειχα προαισθημα..
Ως την τελευταια στιγμη προσπαθουσαν να με πεισουν...
οταν ομως επαθα ατονια μητρας και το αιμα ετρεχε ποταμι ολοι σταματησαν..Μονο παρακαλουσαν..Τον Θεο ,τους γιατρους..Και οταν τους ειδαν να τρεχουν ολοι πανω απο το κεφαλι μου αιματολογοι,χειρουργοι,διευθυντες τοτε καταλαβαν την αξια του νοσοκομειου..
Δοξαζω τον Θεο που ειμαι καλα,ευχαριστω θερμοτατα τους γιατρους και το νοσηλευτικο προσωπικο στα χειρουργεια ..τελικα ημουν πολυ σκληρη για πριγκιπισα..

popi1987
21-07-10, 14:26
ποια ξερει ν μ απαντηση εμενα μ παρακολουθουν στο ιπποκρατειο αμα εφημερευει τ παπαγεωργιου θα πληρωσω?

maestria
21-07-10, 14:29
ποια ξερει ν μ απαντηση εμενα μ παρακολουθουν στο ιπποκρατειο αμα εφημερευει τ παπαγεωργιου θα πληρωσω?

Όχι βρε κοπέλα μου, με την ασφάλειά σου θα πας. Ηρέμησε, μην ανησυχείς :mrgreen:!

Με το καλό και μ' ένα πόνο!

koufetaki
21-07-10, 21:55
παντως βρε κοριτσια πραγματικα σας μιλαω δεν θελω να επηρεασω καμια κοπελα απλα την προσωπικη μου εμπειρια λεω (ουτε την γνωμη μου)
Η SAM με ξερει ...μπορουσα να παω σε οποια κλινικη ηθελα...ο πατερας μου λυσσαξε..η δικια μου η κορη θα παει σε δημοσιο νοσοκομειο και θα γεννησει ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΓΓΟΝΟ???ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...
Ο αντρας μου και ο γιατρος μου ελεγαν....Εισαι πολυ πριγκιπισα για να γεννησεις εκει..σκεψου το καλα..εισαι καλομαθημενη..εισαι,εισαι εισαι....
κατι με ετρωγε ομως ..ειχα προαισθημα..
Ως την τελευταια στιγμη προσπαθουσαν να με πεισουν...
οταν ομως επαθα ατονια μητρας και το αιμα ετρεχε ποταμι ολοι σταματησαν..Μονο παρακαλουσαν..Τον Θεο ,τους γιατρους..Και οταν τους ειδαν να τρεχουν ολοι πανω απο το κεφαλι μου αιματολογοι,χειρουργοι,διευθυντες τοτε καταλαβαν την αξια του νοσοκομειου..
Δοξαζω τον Θεο που ειμαι καλα,ευχαριστω θερμοτατα τους γιατρους και το νοσηλευτικο προσωπικο στα χειρουργεια ..τελικα ημουν πολυ σκληρη για πριγκιπισα..
γεια σου ρε demi σκληροπυρηνικη princess.κι εγω ημουν μια επικυνδινη περιπτωση και το λεω και το ξαναλεω αν δεν ημουν στο παπαγ.δεν ξερω το αποτελεσμα ποιο θα ταν οχι καλο σιγουρα.θυμαστε ή ειχατε διαβασει που ημουν στην εφημερια του ιπποκρατειου και λογο γνωστης προισταμενης ο γιατρος της εφημεριας με εδιωξε να παω στο παπαγ.?τα ακριβης λογια του ηταν,σε μιση ωρα ξεκιναει η εφημερια του παπαγ.φυγε κατευθειαν εκει δεν θα πας στο σπιτι σου εδω τωρα τελιωνει η εφημερια και δεν θα σε προσεξουμε οσο πρεπει.δεν ξερω κοριτσια παντος σαν το παπαγ.δεν υπαρχει,και ακομη και οι μαιες εκει ηταν εξυπηρετικοτατες αν και εχω ακουσει και οτι καποιες δεν μειναν πολυ ευχαριστημενες.και οπως η demi ετσι απεναντι μου ηταν μια αρχιτεκτονας και δεν ειναι χρηματικο το θεμα αλλα ειναι καθαρα θεμα ασφαλειας τελικα.

Sam
21-07-10, 22:27
Στα νοσοκομεία υπάρχουν οι επιστημονικοί συνεργάτες, εξωτερικοί γιατροί που συνεργάζονται με το νοσοκομείο. Δεν ξέρω αν υπάρχουν έμμισθοι επιστημονικοί συνεργάτες, αυτοί που γνωρίζω είναι όλοι άμισθοι.

Με κάθε επιφύλαξη έχω την εντύπωση πως υπάρχουν και έμμισθοι επιστημονικοί συνεργάτες(συνήθως από χρηματοδοτήσεις προγραμμάτων ή με μορφή επιδόματος)και υπήρχε δεν ξέρω αν τελικά πραγματοποιήθηκε μία πρόταση από το Υπουργείο για αμοιβές και έξοδα τρίτων, εξειδικευμένων επιστημονικών ή άλλων εξωτερικών συνεργατών στο τομέα της υγείας.

Maxh83
22-07-10, 10:45
οχι δεν θα πληρωσεισ!!!ητε στο ιπποκρατειο ητε στο παπαγεωργειου ειναι το ιδιο.γυρω στο 300 ευρω φυσιολογικοσ τοκετοσ και δωρεαν η καισαρικη

γουίνι
30-07-10, 00:58

Κι αν προσέξεις όλα τα μηνύματα του μέλους μαία έγγυος θα δεις ότι όλα είναι ένα κατηγορώ για όλες τις κλινικές και νοσοκομεία της πόλης εκτός της βιοκλινικής.
Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενά σου,καθώς και με το γεγονός ότι δεν είναι πάντα χρηματικό το θέμα της επιλογής του νοσοκομείου ή της κλινικής.Απλά θα πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε σαν λαός να απαιτούμε τα κεκτημένα μας που τα έχουμε με πολύ κόπο (χρηματικό) κατακτήσει και να μην πιστεύουμε ότι μόνο οι φτωχοί κ οι αλλοδαποί γεννάνε στα δημόσια νοσοκομεία ,καθώς εμείς οι νεόπλουτοι(για πολύ λίγο ακόμη) έλληνες ανεβάσαμε την ψείρα τόσο ψηλά στο γιακά!!!
Σαφώς κ υπάρχουν κακώς κείμενα στα δημόσια νοσοκομεία όμως να είστε απόλυτα βέβαιες ότι πολύ χειρότερα γίνονται στα ιδιωτικά μαιευτήρια πίνοντας μάλιστα "εις υγείαν" των κορόιδων ενώ εσύ ακόμα βογγάς!!!!.Ακόμη να σας διαβεβαιώσω όσον αφορά τον ανθρώπινο παράγοντα όσους ανεύθυνους και "γαιδούρια" έχεις πιθανότητα να συναντήσεεις στο δημόσιο , άλλους τόσους θα συναντήσεις και στον ιδιωτικο τομέα,;καθώς άνθρωποι που δεν αγαπούν το λειτούργημά τους υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ.
Επειδή έχω ζήσει για μικρό διάστημα στο εξωτερικό (Σουηδία) όπου ντρέπεσαι να πατήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο,πιστεύω ότι αν πρώτα εμείς αλλάξουμε την νοοτροπία κ το ψώνιο μας απέναντι στο δημόσιο,ίσως υπάρξει ελπίδα κάποια στιγμή να αλλάξουν και όλα προς το καλύτερο.

terataki08
30-07-10, 10:13
Μια ερώτηση σχετικά με την καρτέλα που ανοίγεις στο Παπαγεωργίου και σε παρακολουθούν...μια κοπέλα μου είπε ότι πας όταν έχει εφημερία, λες ότι υποψιάζεσαι εγκυμοσύνη ή πας μ' ένα τεστ θετικό και μετά σου ανοίγουν καρτέλα και σε παρακολουθούν και κάνεις όλες τις εξετάσεις εκεί. Ισχύει αυτό?
Μετά όμως στην γέννα για φυσιολογικό τοκετό, αν δεν εφημερεύει, δεν μπορείς να γεννήσεις εκεί.Πρέπει να πας στο εφημερεύων νοσοκομείο. Έτσι είναι τα πράγματα?
Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί έχω καθυστέρηση 15 ημερών, έκανα χοριακή που είναι θετική και σήμερα έχω ραντεβού στον γιατρό για επιβεβαίωση, αλλά θα ήθελα να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο.
Σας ευχαριστώ και εύχομαι σε όλες τα καλύτερα.

zwaki28
30-07-10, 11:39
Μια ερώτηση σχετικά με την καρτέλα που ανοίγεις στο Παπαγεωργίου και σε παρακολουθούν...μια κοπέλα μου είπε ότι πας όταν έχει εφημερία, λες ότι υποψιάζεσαι εγκυμοσύνη ή πας μ' ένα τεστ θετικό και μετά σου ανοίγουν καρτέλα και σε παρακολουθούν και κάνεις όλες τις εξετάσεις εκεί. Ισχύει αυτό?
Μετά όμως στην γέννα για φυσιολογικό τοκετό, αν δεν εφημερεύει, δεν μπορείς να γεννήσεις εκεί.Πρέπει να πας στο εφημερεύων νοσοκομείο. Έτσι είναι τα πράγματα?
Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί έχω καθυστέρηση 15 ημερών, έκανα χοριακή που είναι θετική και σήμερα έχω ραντεβού στον γιατρό για επιβεβαίωση, αλλά θα ήθελα να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο.

Καλή σου μέρα και συγχαρητήρια!! εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και να γεμίσει η αγκαλιά σου και η ζωή σου χαρούμενες φωνούλες!! Στο θέμα μας τώρα. Θα πάρεις ενα τηλέφωνο στο Παπαγωργίου (πρωινές ώρες) και θα πείς οτι είσαι έγκυος (να το τονίσεις γιατί στις εγκυμοσύνες κλείνουν αμέσως ραντεβού!!). Θα ζητήσεις να κλείσεις ραντεβού με εναν γυναικολόγο και όταν με το καλό πας αυτοί θα σου ανοίξουν καρτέλα και θα σου κάνουν όλες τις απαιτούμενες εξετάσεις με την εντολη του γιατρού που θα σε παρακολουθήσει. Η συμβουλή μου είναι να τις κάνεις τις εξετάσεις έξω, αν εχεις κανά βιβλιάριο δημοσίου να τα κολλήσεις. Όχι οτι δε θα εξυπηρετηθείς αλλά μεγάλο νοσοκομείο είναι, χαμός γίνεται! Όταν ερθει η ώρα να γεννήσεις η αλήθεια είναι οτι ΝΑΙ πρέπει να εφημερεύει το νοσοκομείο διαφορετικά πας αλλού. Αν σε παρακολουθεί εκεί μέσα όμως γιατρός θα βρεί αυτός την ακρη και θα σε βάλει οταν πρέπει. Όλα αυτά θα τα συνενοηθείς μαζί του μιλόντας με λίγο περισσότερο θάρρος. Αυτά και μην αγχώνεσαι , είναι πολύ νωρίς ακόμα!!

zounzoun
30-07-10, 13:00
καλημερα κοπελα μου και με το καλο !! σου εστειλα πμ....περιμενω νεα σου

terataki08
30-07-10, 14:35
Καλή σου μέρα και συγχαρητήρια!! εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και να γεμίσει η αγκαλιά σου και η ζωή σου χαρούμενες φωνούλες!! Στο θέμα μας τώρα. Θα πάρεις ενα τηλέφωνο στο Παπαγωργίου (πρωινές ώρες) και θα πείς οτι είσαι έγκυος (να το τονίσεις γιατί στις εγκυμοσύνες κλείνουν αμέσως ραντεβού!!). Θα ζητήσεις να κλείσεις ραντεβού με εναν γυναικολόγο και όταν με το καλό πας αυτοί θα σου ανοίξουν καρτέλα και θα σου κάνουν όλες τις απαιτούμενες εξετάσεις με την εντολη του γιατρού που θα σε παρακολουθήσει. Η συμβουλή μου είναι να τις κάνεις τις εξετάσεις έξω, αν εχεις κανά βιβλιάριο δημοσίου να τα κολλήσεις. Όχι οτι δε θα εξυπηρετηθείς αλλά μεγάλο νοσοκομείο είναι, χαμός γίνεται! Όταν ερθει η ώρα να γεννήσεις η αλήθεια είναι οτι ΝΑΙ πρέπει να εφημερεύει το νοσοκομείο διαφορετικά πας αλλού. Αν σε παρακολουθεί εκεί μέσα όμως γιατρός θα βρεί αυτός την ακρη και θα σε βάλει οταν πρέπει. Όλα αυτά θα τα συνενοηθείς μαζί του μιλόντας με λίγο περισσότερο θάρρος. Αυτά και μην αγχώνεσαι , είναι πολύ νωρίς ακόμα!!

Σ΄ευχαριστώ πολύ...θα πάρω τηλέφωνο και θα δω αν μπορώ να κλείσω ραντεβού...τώρα αν δεν μπορώ να κάνω τις εξετάσεις εκει θα δω αν μπορώ να τις γράφω...καλο σκ

quinnY
27-08-10, 15:46
Pos na kano randevu gia kesariki???Diko mou giatros den dulevi eki kai den ksero prepi na eho diko mou giatros sto nosokomio??Afto ine diko mou deftero toketos proti itan kesariki stin Genesis!

koufetaki
27-08-10, 19:14
τηλ. για ραντεβου στο παπαγεωργειου 2310 693-229,693-231

kikileuteris
03-09-10, 11:56
Κορίτσια καλημέρα.

Κι εγώ γέννησα το πρώτο στη γενική αλλά τώρα είμαι βουρ για παπαγεωργίου(demi έχουμε τον ίδιο γιατρό, έχω δει ποστ σου σε άλλα θέματα;))
Από το γιατρό μου είμαι υπερευχαριστημένη, και στο παπαγεωργίου ήθελα να γεννήσω και το πρώτο αλλά δε μου έκατσε.Ο κύριος λόγος, η ασφάλεια και το παράδειγμα μιας συναδέλφου που γέννησε το 3ο παιδάκι της, προωράκι στο παπαγεωργίου χωρίς δικό της γιατρό, μιας και ο γιατρός της και οι κλινικές δεν την αναλάμβαναν.Είχε επωματικό πλακούντα.Για να καταλάβετε πόσο δύσκολη περίπτωση ήταν, της έκαναν αφαίρεση μήτρας μαζί με τη γέννα, στα 33 της:|.Η κοπέλα έπαθε ανακοπή ην ώρα του χιερουργείου, γενικά πολύ δύσκολη κατάσταση, και μου λέει όταν πήγα να τη δω, ''αν το ήξερα ποτέ στη ζωή μου δε θα γεννούσα σε κλινική!''Ότι λένε δλδ οι περισσότερες που έχω ακούσει να έχουν εμπειρία και από τα 2.Τώρα βέβαια θέλω και για οικονομικούς λόγους.

fraoulitsa_1
08-09-10, 10:42
καλημερα κοπελα μου και με το καλο !! σου εστειλα πμ....περιμενω νεα σου

μπορείς να μου στείλεις κι εμένα πμ? είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης (χθες το επιβεβαιώσαμε στο γιατρό) αλλά ο γιατρός που έχω συνεργάζεται μόνο με τη γενική

fraoulitsa_1
08-09-10, 10:48
kikileuteris μπορεις να μου πεις πληροφορίες για το γιατρό σου? π.χ. είσαι ευχαριστημενη? ποσο αναλυτικός είναι? σε βλέπει στο παπαγεωργίου ή σε δικό του ιατρείο, πόσο κοστίζει η επίσκεψη στο ιατρείο του (αν πηγαινεις εκει), ποσο θα είναι η αμοιβή του για τη γέννα και αν εχετε συνεννοηθεί για το πως θα γεννησεις στο παπαγεωργιου. συγνωμη αν ρωταω πολλα, ειμαι στην αρχη της εγκυμοσυνης και ψαχνομαι...

kikileuteris
08-09-10, 11:07
kikileuteris μπορεις να μου πεις πληροφορίες για το γιατρό σου? π.χ. είσαι ευχαριστημενη? ποσο αναλυτικός είναι? σε βλέπει στο παπαγεωργίου ή σε δικό του ιατρείο, πόσο κοστίζει η επίσκεψη στο ιατρείο του (αν πηγαινεις εκει), ποσο θα είναι η αμοιβή του για τη γέννα και αν εχετε συνεννοηθεί για το πως θα γεννησεις στο παπαγεωργιου. συγνωμη αν ρωταω πολλα, ειμαι στην αρχη της εγκυμοσυνης και ψαχνομαι...

Καλά κάνεις και ρωτάς!
Είμαι πολύ ευχαριστημένη.Είναι το δεύτερο μου μωράκι σε αυτόν.Είναι πάρα πολύ αναλυτικός, σε κουραστικό σημείο!Ότι και να τον ρωτήσεις θα σου αφιερώσει χρόνο και θα σου απαντήσει, χωρίς να τον νοιάζει αν απέξω περιμένουν άλλες 10.Δεν αισθάνθηκα ποτέ άσχημα που τον έπρηζα στα τηλέφωνα και μάλιστα ότι ώρα ναναι.Δεν μου την είπε ποτέ γι αυτό ή να με κάνει να αισθανθώ άσχημα ότι τον ενοχλώ.Είναι ψείρας, σε βάζει 1 κάρο εξετάσεις.Δε σε κατευθύνει που να πας για αυχενική ή μεγάλο υπέρηχο, σου λέει αυτοί είναι οι καλοί, διάλεξε.(5 ονόματα)
Σημείωση:Να ξέρετε όλες ότι ο Αθανασιάδης κι ο
Ασημακόπουλος που είναι μέσα στις κορυφές για αυχενική και μεγάλο υπέρηχο τον κάνουν στο Παπαγεωργίου, κι η Ψαρρά στο Ιπποκράτειο.Θέλει κουράγιο κι υπομονή απλά για να κλείσετε ραντεβού.
Στα μείον του είναι ότι έχει πολύ κόσμο.Έχει τύχει και 2ωρη αναμονή.Επίσης σε κατευθύνει σε κλινική.Όμως εγώ τον διάλεξα από συναδέλφισσες που γέννησαν μαζί του στο νοσοκομείο και το ίδιο θα κάνω κι εγώ.Θέλω να πω ότι σου λέει τη γνώμη του και μετά διαλέγεις εσύ χωρίς να προσπαθεί να σε πείσει ή να αισθανθείς άσχημα γι αυτό.
Εγώ γέννησα με καισαρική.Ξέρω ότι στα νοσοκομεία στους φυσιολογικούς δεν κάνουν επισκληρίδιο για οικονομία.Και ξέρω ότι είναι δύσκολο να βρεις αναισθησιολόγο και με φακελάκι να σου κάνει δουλειά.Γιατί έχουν κόντρα οι αναισθησιολόγοι με τους γυναικολόγους.Βέβαια αυτά τα ξέρω από φήμες, δε μπορώ να σου πω τίποτα με σιγουριά.
Πηγαίνω στο ιατρείο του, 50? η επίσκεψη.Όποτε πήγα εξτρά δεν πλήρωσα δραχμή!Και για γέννα παίρνει τα ίδια και καισαρική και φυσιολογικό, αν θες θα σου στείλω πμ.
Σε ποιο μήναα είσαι φραουλίτσα?

Να πω επίσης ότι την Κυριακή νοσηλεύτηκα στο Παπαγεωργίου λόγω συσπάσεων.Πεντακάθαρο νοσοκομείο, αγενές νοσηλευτικό προσωπικό.Για το Ιπποκράτειο έχω ακούσει τα αντίθετα:βρώμικο, η παλιά κλινική, εξαιρετικό νοσηλευτικό προσωπικό!

fraoulitsa_1
08-09-10, 11:29
Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είμαι στον δεύτερο (χθες πηγαμε και επιβεβαιώσαμε στο γιατρο την εγκυμοσύνη) και γι'αυτο ψάχνομαι, νομιζω ότι θα είναι καλό να βρω νωρίς το γιατρό που θα με παρακολουθεί σε όλη την εγκυμοσύνη.

Ο βασικός προβληματισμός μου είναι η εφημερία των νοσοκομείων 1 φορά στις 4 μέρες και άρα ή που θα πας σε ιδιωτική κλινική αν δεν πέσεις σε εφημερια ή που θα προγραμματίσεις πρόκληση?

kikileuteris
08-09-10, 11:39
Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είμαι στον δεύτερο (χθες πηγαμε και επιβεβαιώσαμε στο γιατρο την εγκυμοσύνη) και γι'αυτο ψάχνομαι, νομιζω ότι θα είναι καλό να βρω νωρίς το γιατρό που θα με παρακολουθεί σε όλη την εγκυμοσύνη.

Ο βασικός προβληματισμός μου είναι η εφημερία των νοσοκομείων 1 φορά στις 4 μέρες και άρα ή που θα πας σε ιδιωτική κλινική αν δεν πέσεις σε εφημερια ή που θα προγραμματίσεις πρόκληση?

Δυστυχώς έτσι είναι.
Μια φίλη μου είχε 2 γιατρούς, ένα για το παπαγεωργίου, κι έναν για το ιπποκράτειο:wink:

fraoulitsa_1
08-09-10, 11:50
Δυστυχώς έτσι είναι.
Μια φίλη μου είχε 2 γιατρούς, ένα για το παπαγεωργίου, κι έναν για το ιπποκράτειο:wink:

ναι αλλα και στο ιπποκράτειο δεν ειναι 3 κλινικές? Άρα μ'αυτό το σκεπτικό κάθε βδομάδα του κάθε μήνα θα έχουμε ένα ραντεβού!:p

αν μη τι άλλο θα είναι στην κυριολεξία συνεχής η παρακολούθηση της εγκυμοσύνης :lol:

baila
08-09-10, 11:56
κι εγω εχω γιατρο του παπαγεωργιου και μου τονισε οτι αν δεν εφημερευει δε μπορουμε να μπουμε οποτε θα παω σε κλινικη σε αυτη τη περιπτωση
δε θελω προκληση ουτε καισαρικη εννοειται εκτος αν υπαρξει προς το τελος καποιος σοβαρος λογος
προσανατολιζομαι μαλλον για βιοκλινικη που ειναι πολυ οικονομικη και ακουω πολυ καλα λογια

fraoulitsa_1
08-09-10, 12:01
κι εγω εχω γιατρο του παπαγεωργιου και μου τονισε οτι αν δεν εφημερευει δε μπορουμε να μπουμε οποτε θα παω σε κλινικη σε αυτη τη περιπτωση
δε θελω προκληση ουτε καισαρικη εννοειται εκτος αν υπαρξει προς το τελος καποιος σοβαρος λογος
προσανατολιζομαι μαλλον για βιοκλινικη που ειναι πολυ οικονομικη και ακουω πολυ καλα λογια

μπορείς να διαλέξεις εσύ σε ποια κλινική θα πας? γιατί ο γυναικολόγος στον οποίο πήγα μου είπε ότι συνεργάζεται με τη γενική και δεν έδωσε περιθώρια για κάποια άλλη...ποιος είναι ο γιατρός σου?

kikileuteris
08-09-10, 12:02
ναι αλλα και στο ιπποκράτειο δεν ειναι 3 κλινικές? Άρα μ'αυτό το σκεπτικό κάθε βδομάδα του κάθε μήνα θα έχουμε ένα ραντεβού!:p

αν μη τι άλλο θα είναι στην κυριολεξία συνεχής η παρακολούθηση της εγκυμοσύνης :lol:

Δε χρειάζεται!Έχει ένα γιατρό στο ιπποκράτειο, ο οποίος σε εφημερία αυτού του νοσοκομείου θα την ξεγεννήσει...τώρα σε ποια κλινική, δεν έχω ιδέα!
Το ίδιο και του παπαγεωργίου!

Κι εγώ έχω ακούσει καλά λόγια για τη βιοκλινική!

fraoulitsa_1
08-09-10, 12:05
Δε χρειάζεται!Έχει ένα γιατρό στο ιπποκράτειο, ο οποίος σε εφημερία αυτού του νοσοκομείου θα την ξεγεννήσει...τώρα σε ποια κλινική, δεν έχω ιδέα!

Συγνώμη αν ακουστεί χαζό, αλλά για παράδειγμα κάνει επίσκεψη και στους 2 γιατρούς κάθε μήνα? Στο ιατρείο τους?

baila
08-09-10, 12:06
αυτο για το ιπποκρατειο δεν το ειχα σκεφτει, δηλ. να εχω κι αλλον γιατρο
στο ιπποκρατειο γεννησα και τα 2 μεγαλυτερα αλλα η α κλινικη μαζι με το γιατρο μου εφυγε στο παπαγεωργιου
βεβαια επειδη τον εμπιστευομαι πολυ μεχρι στιγμης καλυτερα να παραμεινω σ' αυτον
εν τω μεταξυ εχω και γιατρο ιδιωτη που με παρακολουθει στην πολη που μενω και παω και στο νοσοκομειο μας για παρακολουθηση οταν χρειαζεται αδεια

εχω ηδη 3 γιατρους!!!
χωρια αυτοι που μεειδαν σε αυχενικη και μεγαλο υπερηχο
μαλλον δε θα πρεπει να μπλεξω και με 4ο

fraoulitsa_1
08-09-10, 12:11

Μήπως ξέρεις ποιοι είναι οι γιατροί της φίλης σου? (αυτός του παπαγεωργιου είναι ίδιος με τον δικο σου?) είναι ευχαριστημένη? θα μπορούσες να γράψεις ποιοι είναι?

fraoulitsa_1
08-09-10, 12:12
αυτο για το ιπποκρατειο δεν το ειχα σκεφτει, δηλ. να εχω κι αλλον γιατρο
στο ιπποκρατειο γεννησα και τα 2 μεγαλυτερα αλλα η α κλινικη μαζι με το γιατρο μου εφυγε στο παπαγεωργιου
βεβαια επειδη τον εμπιστευομαι πολυ μεχρι στιγμης καλυτερα να παραμεινω σ' αυτον
εν τω μεταξυ εχω και γιατρο ιδιωτη που με παρακολουθει στην πολη που μενω και παω και στο νοσοκομειο μας για παρακολουθηση οταν χρειαζεται αδεια

εχω ηδη 3 γιατρους!!!
χωρια αυτοι που μεειδαν σε αυχενικη και μεγαλο υπερηχο
μαλλον δε θα πρεπει να μπλεξω και με 4ο

στο παπαγεωργίου ποιος σε παρακολουθεί?

kikileuteris
08-09-10, 12:15
Συγνώμη αν ακουστεί χαζό, αλλά για παράδειγμα κάνει επίσκεψη και στους 2 γιατρούς κάθε μήνα? Στο ιατρείο τους?

Κοίτα, τον 1 τον είχε από τον 7ο και μετά.

Η γενική πάντως να ξέρεις είναι η πιο ακριβή.

fraoulitsa_1
08-09-10, 12:20
Κοίτα, τον 1 τον είχε από τον 7ο και μετά.

Η γενική πάντως να ξέρεις είναι η πιο ακριβή.

έχω ακούσει ότι είναι ακριβή και γενικά με ενοχλεί που δε μου αφήνει περιθώρια επιλογής ο γιατρός...

βέβαια έχω την αίσθηση ότι το διαβαλκανικό και το γεννεσις ειναι πιο ακριβά

συγνώμη που επαναλαμβάνομαι, θα μπορούσες να μου πεις τα ονόματα των γιατρών?

baila
08-09-10, 12:24
στο παπαγεωργίου ποιος σε παρακολουθεί?
παπανικολαου αλεξης

kikileuteris
08-09-10, 12:25
έχω ακούσει ότι είναι ακριβή και γενικά με ενοχλεί που δε μου αφήνει περιθώρια επιλογής ο γιατρός...

βέβαια έχω την αίσθηση ότι το διαβαλκανικό και το γεννεσις ειναι πιο ακριβά

συγνώμη που επαναλαμβάνομαι, θα μπορούσες να μου πεις τα ονόματα των γιατρών?

o δικός μου λέγεται Ζεπειρίδης Λεωνίδας.Εκείνη έχει το Θεοδωρίση Θεόδωρο για το παπαγεωργίου, για το ιπποκράτειο δε θυμάμαι, θα τη ρωτήσω.Έχω ακούσει καλά λόγια για το Μαμόπουλο στο ιπποκράτειο.

kikileuteris
08-09-10, 12:26
Η γενική είναι 400? περίπου πιο ακριβή από τις άλλες.Τσεκαρισμένο.

baila
08-09-10, 12:27
φραουλιτσα εσυ ποιον εχεις;

fraoulitsa_1
08-09-10, 12:30
Η γενική είναι 400? περίπου πιο ακριβή από τις άλλες.Τσεκαρισμένο.

αντε ρε...

άρα, η έρευνα αγοράς μου θα πρέπει να περιλαμβάνει γιατρό(ους) στα νοσοκομεία που να συνεργάζονται με κλινική που δε θα μας κάνει αφαίμαξη...

fraoulitsa_1
08-09-10, 12:35
φραουλιτσα εσυ ποιον εχεις;

εγώ έχω τον Σαραβέλο, έκανα εκεί τα ετήσια τσεκ απ μου και πήγα εκεί και για την εγκυμοσύνη. Δεν έχω κανένα παράπονο κι έχω ακούσει ότι είναι καλός. Μόνο το γεγονός ότι δεν έχω εναλλακτική στο που θα γεννήσω με προβληματίζει...

Δ.Βούλα
08-09-10, 12:49
ασχετο με το θεμα εχω να πω οτι στα 19 ανακαλυψαμε οτι εχω ογκο στον τραχηλο της μητρας ο γυναικολογος που ειχα τοτε μου ειπε οτι θα αφαιρουσαμε και την μητρα ή κομματι της γιατι μπορει να ειχε προχωρησει σε βαθος καταλαβαινεται πως ημουν δεν ειχα κανει ουτε παιδια ουτε τιποτα στην ζωη μολις ειχα αρραβωνιαστει. μου εκλεισε ραντεβου ο αντρας μου στο ιατρειο του παπανικολαου πηγαμε μαζι μου ειπε οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα μου αφαιρεσε τρεις ογκους κακοηθης χωρις να πειραξει καθολου την μητρα και 8 χρονια μετα ολο αυτο μου θυμιζει ενα κακο ονειρο και χαρη στον αντρα μου με την αισιοδοξια του, την επιμονη του και την υπομονη του και χαρη στον παπανικολαου που προσεξε την περιπτωση μου σε λιγους μηνες θα κραταω τα διδυμα μου (αν και εχω αλλο γιατρο τωρα γιατι δεν μπορω να πηγαινω στην θεσσαλονικη) και παλι συγνωμη γιατι εγραψα κατι ασχετο με το θεμα σας απλα για μενα ειναι σπουδαιος αυτος ο γιατρος και ηθελα να το αναφερω

baila
08-09-10, 13:00
ασχετο με το θεμα εχω να πω οτι στα 19 ανακαλυψαμε οτι εχω ογκο στον τραχηλο της μητρας ο γυναικολογος που ειχα τοτε μου ειπε οτι θα αφαιρουσαμε και την μητρα ή κομματι της γιατι μπορει να ειχε προχωρησει σε βαθος καταλαβαινεται πως ημουν δεν ειχα κανει ουτε παιδια ουτε τιποτα στην ζωη μολις ειχα αρραβωνιαστει. μου εκλεισε ραντεβου ο αντρας μου στο ιατρειο του παπανικολαου πηγαμε μαζι μου ειπε οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα μου αφαιρεσε τρεις ογκους κακοηθης χωρις να πειραξει καθολου την μητρα και 8 χρονια μετα ολο αυτο μου θυμιζει ενα κακο ονειρο και χαρη στον αντρα μου με την αισιοδοξια του, την επιμονη του και την υπομονη του και χαρη στον παπανικολαου που προσεξε την περιπτωση μου σε λιγους μηνες θα κραταω τα διδυμα μου (αν και εχω αλλο γιατρο τωρα γιατι δεν μπορω να πηγαινω στην θεσσαλονικη) και παλι συγνωμη γιατι εγραψα κατι ασχετο με το θεμα σας απλα για μενα ειναι σπουδαιος αυτος ο γιατρος και ηθελα να το αναφερω
χαιρομαι πολυ για σενα και συγκινηθηκα γιατι απο μια λαθος κινηση δε θα μπορουσες να εχεις τα παιδακια σου
με το καλο να τα χαρεις στην αγκαλια σου

κι εγω τον εμπιστευομαι παρα πολυ γιατι τον ενδιαφερει αυτο που κανει να προκαλεσει τη λιγοτερη η καθολου ζημια
εγω οπως εχω ξαναγραψει γεννησα την κορη μου με καισαρικη 28w και εμεσως μου τονισε οτι να γεννησω το 2ο φυσιολογικα τοτε που κανεις δε μιλουσε για vbac
σορρυ για το οφ τοπικ

fraoulitsa_1
08-09-10, 13:07
χαιρομαι πολυ για σενα και συγκινηθηκα γιατι απο μια λαθος κινηση δε θα μπορουσες να εχεις τα παιδακια σου
με το καλο να τα χαρεις στην αγκαλια σου

κι εγω τον εμπιστευομαι παρα πολυ γιατι τον ενδιαφερει αυτο που κανει να προκαλεσει τη λιγοτερη η καθολου ζημια
εγω οπως εχω ξαναγραψει γεννησα την κορη μου με καισαρικη 28w και εμεσως μου τονισε οτι να γεννησω το 2ο φυσιολογικα τοτε που κανεις δε μιλουσε για vbac
σορρυ για το οφ τοπικ

εγώ δε θα το έλεγα καθόλου οφ τοπικ, η επιλογή του γιατρού από εμάς που ψαχνόμαστε νομίζω ότι θα βασιστεί και στις δύσκολες (αλλά επιτυχείς) δικές σας εμπειρίες. Στα εύκολα όλοι μια χαρά τα πάνε...

Απορία, baila τον γιατρό τον βλέπεις στο παπαγεωργίου ή κλείνεις ραντεβού σε εξωτερικό ιατρείο?

baila
08-09-10, 13:12
παω στο ιατρειο του
βασικα εχω παει μονο μια φορα 8 εβδ και θα ξαναπαω στην 29η γιατι με παρακολουθει και στην πολη που μενω γιατρος (για να μην πηγαινοερχομαι), το ιδιο ειχα κανει και στο γιο μου και μου το ειχε προτεινει ο ιδιος
απο και και περα θα με παρακολουθει συστηματικα ο παπανικολαου

fraoulitsa_1
08-09-10, 13:17
παω στο ιατρειο του
βασικα εχω παει μονο μια φορα 8 εβδ και θα ξαναπαω στην 29η γιατι με παρακολουθει και στην πολη που μενω γιατρος (για να μην πηγαινοερχομαι), το ιδιο ειχα κανει και στο γιο μου και μου το ειχε προτεινει ο ιδιος

αν δε σε πειράζει, μπορείς να μου πεις πόσο κοστίζει η επίσκεψη και η αμοιβή του για τον τοκετό?

maritajoan
08-09-10, 13:24
παω στο ιατρειο του

κι εμένα με παρακολουθεί ο Παπανικολάου και είμαι πολύ ευχαριστημένη.
μπορείτε να βάλετε τα σχολιά σας και στο Θέμα που είχε ανοιχτεί παλαιότερα για τον γιατρό Παπανικολάου.

voupapa
01-10-10, 13:43
kalhmera eimai kainoyrgia sthn parea sas kai hthela na sas rwthsw eimai ston ekto mhna kai thelw na gennhsw se dhmosio nosokomeio.o giatros poy me parakoloythei ksegenaei mono sto genesis.ti prepei na kanw gia na gennhsw sto ipokrateio h sto papagewrgiou?mporeite na mou peite?

maritajoan
01-10-10, 13:58
kalhmera eimai kainoyrgia sthn parea sas kai hthela na sas rwthsw eimai ston ekto mhna kai thelw na gennhsw se dhmosio nosokomeio.o giatros poy me parakoloythei ksegenaei mono sto genesis.ti prepei na kanw gia na gennhsw sto ipokrateio h sto papagewrgiou?mporeite na mou peite?
Eπί της ουσίας απολύτως τίποτα! τυπικά, όταν έρθει η ώρα σου να γεννήσεις θα πας σε όποιο από τα 2 νοσοκομεία εφημερεύει και θα σε ξεγεννήσει ο γιατρός της εφημερίας.
τώρα εάν θέλεις να γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο με τον γιατρό σου, θα πρέπει να επιλέξεις κάποιον που είναι είτε στο Ιπποκράτειο είτε στο Παπαγεωργίου, και να συμφωνήσετε να σε βάλει μέσα για πρόκληση-με το αντίστοιχο αντίτιμο φυσικά!!

εμένα με παρακολουθεί ο γιατρός μου κανονικά στο ιατρείο του, και όταν έρθει η "ώρα", θα πάω σε όποιο από τα 2 νοσοκομεία εφημερεύει.Στον 6ο μήνα μου άνοιξα καρτέλα (τους πας όλες σου τις εξετάσεις σου για να κρατήσουν αρχείο) και στα 2 νοσοκομεία, και με παρακολουθούν μηνιαίως και εκεί.
Οπότε όταν έρθει η ώρα να γεννήσω σε όποιο από τα 2 νοσοκομεία καταλήξω θα έχουν τα στοιχεία μου. αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι, απλά το έκανα για να νιώσω εγώ πιο καλά, από την άποψη ότι δεν θα πάω στο ξεκάρφωτο να γεννήσω...

melisoula
30-11-10, 14:01
καλημερα σας, πηρα να κλεισω ραντεβου στο παπαγεωργιου για να ανοιξω καρτελα μηπως κ γεννησω εκει, τους ειπα οτι ειμαι στην 25 εβδομαδα κυησης και μου κλεισανε ραντεβου στις 23 φεβρουαριου!!! :shock::shock::shock: ευτυχως δλδ που δεν θα εχω γεννησει κιολας....οριακα βεβαια καθοτι θα εχω μπει στον μηνα μου!

kikileuteris
30-11-10, 14:14
καλημερα σας, πηρα να κλεισω ραντεβου στο παπαγεωργιου για να ανοιξω καρτελα μηπως κ γεννησω εκει, τους ειπα οτι ειμαι στην 25 εβδομαδα κυησης και μου κλεισανε ραντεβου στις 23 φεβρουαριου!!! :shock::shock::shock: ευτυχως δλδ που δεν θα εχω γεννησει κιολας....οριακα βεβαια καθοτι θα εχω μπει στον μηνα μου!

Στείλε ένα mail στο υπουργείο υγείας, στη διοίκηση του Παπαγεωργίου,στην4η υγιειονομική περιφέρεια Θεσσαλονίκης και όπου αλλούπαραπονούμενη γι αυτό και ζήτα λύση.
Εγώ το έκανα για πολλά προβλήματα που συνάντησα στο Παπαγεωργίου και είδα κάποιο αποτέλεσμα, όχι τέλειο αλλά κάποιο.
Επιπλέον, αν όλες, η καθεμια ξεχωριστά λειτουργεί έτσι και διεκδικεί τα αυτονόητα, για τα οποία πληρώνουμε, θα έρθει κάποια στιγμή που θα λειτουργήσει επιτέλους αυτό το κ@$%λοκράτος!

demi
30-11-10, 14:36

δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα..δεν ανοιγουν καρτελα την 25 βδομαδα αλλα απο την αρχη της εγκυμοσυνης διοτι σε παρακολουθουν εκει και ολες οι εξετασεις γινονται εκει..
Αφου ως τωρα ειχες εξωτερικο ιατρο γιατι δεν πας σε οποιο νοσοκομειο εφημερευει την ωρα την καλη?
δεν εχει νοημα ετσι οπως το εκανες...

LA LATINA
30-11-10, 14:46
κοριτσια υπ οψιν οτι το Ιπποκρατειο εχει πιο πολλες εφημεριες απο το Παπαγεωργιου οποτε οι πιθανοτητες με εφημερια δεν ειναι τοσο πολλες για Παπαγεωργιου....

demi
30-11-10, 14:57
Καλά κάνεις και ρωτάς!
Είμαι πολύ ευχαριστημένη.Είναι το δεύτερο μου μωράκι σε αυτόν.Είναι πάρα πολύ αναλυτικός, σε κουραστικό σημείο!Ότι και να τον ρωτήσεις θα σου αφιερώσει χρόνο και θα σου απαντήσει, χωρίς να τον νοιάζει αν απέξω περιμένουν άλλες 10.Δεν αισθάνθηκα ποτέ άσχημα που τον έπρηζα στα τηλέφωνα και μάλιστα ότι ώρα ναναι.Δεν μου την είπε ποτέ γι αυτό ή να με κάνει να αισθανθώ άσχημα ότι τον ενοχλώ.Είναι ψείρας, σε βάζει 1 κάρο εξετάσεις.Δε σε κατευθύνει που να πας για αυχενική ή μεγάλο υπέρηχο, σου λέει αυτοί είναι οι καλοί, διάλεξε.(5 ονόματα)
Σημείωση:Να ξέρετε όλες ότι ο Αθανασιάδης κι ο
Ασημακόπουλος που είναι μέσα στις κορυφές για αυχενική και μεγάλο υπέρηχο τον κάνουν στο Παπαγεωργίου, κι η Ψαρρά στο Ιπποκράτειο.Θέλει κουράγιο κι υπομονή απλά για να κλείσετε ραντεβού.
Στα μείον του είναι ότι έχει πολύ κόσμο.Έχει τύχει και 2ωρη αναμονή.Επίσης σε κατευθύνει σε κλινική.Όμως εγώ τον διάλεξα από συναδέλφισσες που γέννησαν μαζί του στο νοσοκομείο και το ίδιο θα κάνω κι εγώ.Θέλω να πω ότι σου λέει τη γνώμη του και μετά διαλέγεις εσύ χωρίς να προσπαθεί να σε πείσει ή να αισθανθείς άσχημα γι αυτό.
Εγώ γέννησα με καισαρική.Ξέρω ότι στα νοσοκομεία στους φυσιολογικούς δεν κάνουν επισκληρίδιο για οικονομία.Και ξέρω ότι είναι δύσκολο να βρεις αναισθησιολόγο και με φακελάκι να σου κάνει δουλειά.Γιατί έχουν κόντρα οι αναισθησιολόγοι με τους γυναικολόγους.Βέβαια αυτά τα ξέρω από φήμες, δε μπορώ να σου πω τίποτα με σιγουριά.
Πηγαίνω στο ιατρείο του, 50? η επίσκεψη.Όποτε πήγα εξτρά δεν πλήρωσα δραχμή!Και για γέννα παίρνει τα ίδια και καισαρική και φυσιολογικό, αν θες θα σου στείλω πμ.
Σε ποιο μήναα είσαι φραουλίτσα?

Να πω επίσης ότι την Κυριακή νοσηλεύτηκα στο Παπαγεωργίου λόγω συσπάσεων.Πεντακάθαρο νοσοκομείο, αγενές νοσηλευτικό προσωπικό.Για το Ιπποκράτειο έχω ακούσει τα αντίθετα:βρώμικο, η παλιά κλινική, εξαιρετικό νοσηλευτικό προσωπικό!

ΑΚΡΙΒΩς ΑΚΡΙΒΩς ΕΤΣΙ...
Ισχυουν αυτα για τον γιατρο και το αρνητικο της υποθεσης το ΑΘΛΙΟΤΑΤΟ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΟ προσωπικο στους θαλαμους ΟΧΙ στα χειρουργεια και οι μαιες..αυτες ηταν αψογες....

demi
30-11-10, 14:59
και να επαναλαβω για τον γιατρο μια αστεια νυχτα..του παιρνω τηλ 3 τα μεσανυχτα..
Λεωνιδα κοιμασαι..???..απαντηση Οχι βρε πες μου τι επαθες...
μετα γελουσα μονη μου...3 τα μεσανυχτα τι ερωτηση ηταν αυτη?τι θα εκανε θα απλωνε τραχανα?

kikileuteris
30-11-10, 17:04
ΑΚΡΙΒΩς ΑΚΡΙΒΩς ΕΤΣΙ...
Ισχυουν αυτα για τον γιατρο και το αρνητικο της υποθεσης το ΑΘΛΙΟΤΑΤΟ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΟ προσωπικο στους θαλαμους ΟΧΙ στα χειρουργεια και οι μαιες..αυτες ηταν αψογες....

Θα συφωνήσω απολύτως για τα χειρουργεία.ΑΨΟΓΕΣ όλες. Μόνο τον αναισθησιολόγο κόντευα να δείρω!

και να επαναλαβω για τον γιατρο μια αστεια νυχτα..του παιρνω τηλ 3 τα μεσανυχτα..
Λεωνιδα κοιμασαι..???..απαντηση Οχι βρε πες μου τι επαθες...
μετα γελουσα μονη μου...3 τα μεσανυχτα τι ερωτηση ηταν αυτη?τι θα εκανε θα απλωνε τραχανα?

:lol::lol::lol::lol::lol:

melisoula
30-11-10, 18:14
δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα..δεν ανοιγουν καρτελα την 25 βδομαδα αλλα απο την αρχη της εγκυμοσυνης διοτι σε παρακολουθουν εκει και ολες οι εξετασεις γινονται εκει..
Αφου ως τωρα ειχες εξωτερικο ιατρο γιατι δεν πας σε οποιο νοσοκομειο εφημερευει την ωρα την καλη?
δεν εχει νοημα ετσι οπως το εκανες...
για τους δικους μου λογους που δεν θελω να αναπτυξω θελω να ανοιξω καρτελα, κ τι σημαινει οτι επειδη ειμαι 25 εβδομαδα δεν μπορουν να μου κλεισουν ραντεβου πιο μπροστα? λεει πουθενα οτι ξεγγενανε πχ μονο γυναικες που εχουν τουλαχιστον 5 επισκεψεις σε ολη την εγκυμοσυνη ? μην τρελλαθουμε κιολας το κωλοσυστημα σε αναγκαζει να "χρυσοπληρωνεις" τους εξωτερικους γιατρους.......:evil:

koufetaki
30-11-10, 21:16
οταν γεννησα εγω πριν 3μιση χρονια στο παπαγ.τοτε ειχε αρχισει να αυξανετε ο κοσμος εκει.πηγαινουν δηλ. ολων των ειδων καστες ανθρωπων εγω ειχα στο δωματιο μια αρχιτεκτονα και δυο αλλοδαπες μια ρωσοποντια πολυ πλουσια απο οτι καταλαβα που χαρακτηριστικα μου ειχε πει οτι η ξαδερφη της ειχε γεννησει εκει και τις το συστησε και μια αλβανεζα.το σιγουρο ειναι οτι δυσκολα βλεπεις αθυγκανους τους ερχετε μακρια μαλλον.οποτε το επιπεδο συμβιωσης για τις λιγες μερες που βρισκεσε εκει ειναι καλο.εγω ειχα ανοιξει καρτελα και στο ιπποκρ. αν και δεν ηθελα να γεννησω εκει τελικα,και ευτυχως ηρθαν ετσι τα πραγματα και πετυχα εφημερια του παπαγ.ομως πηγαινα καθε μηνα μετα τον 4το και στα δυο νοσοκ.για την επισκεψη ρουτινας.τον επομενο χρονο που η κουμπαρα μου εμεινε εγκυος πηγαινε εξ αρχης και στα δυο χωρις ιδιωτη γιατρο(κατι που εγω εκανα μεχρι την 37βδ.γτ ξεγγενουσε και στο ιπποκρ.....τρομαρα μου)οταν λοιπον πηγαινε στο παπαγ.με το ραντεβου της εκλεινε και για τον επομενο μηνα μετα το τελος της εξετασης γτ πλεον δεν υπηρχαν κενα,καταλαβες?και στις μεγαλες εξετασεις αν δεν εκλεινε ραντεβου δεν μπορουσε να τις κανει εκει,αυχενικη και μια ακομη την εκανε σε ιδιωτικο ιατρειο,τωρα δεν ξερω αν πας απο κει και περιμενεις σε μια εφημερια για εξεταση(μιλαμε για ωρες αναμονης)και ετσι κλεισεις μετα για τον επομενο μηνα.δεν ξερω λεω!!!!

melisoula
30-11-10, 21:31
ουτως ή αλλως ηθελα απλα να ανοιξω καρτελα για τυπικους λογους , οποτε λογικα δεν θα εχω γεννησει μεχρι τοτε κ θα προλαβω να παω... θα ειμαι 37 εβδομαδα!!! αλλα μου φανηκε πολυ περιεργο που μου κλεισαν ραντεβου για σχεδον 3 μηνες μετα!!!
koufetaki με ικα ξερεις τι πληρωνεις για καισαρικη κ τι δωματιο δικαιολογει?

koufetaki
30-11-10, 21:45
ουτως ή αλλως ηθελα απλα να ανοιξω καρτελα για τυπικους λογους , οποτε λογικα δεν θα εχω γεννησει μεχρι τοτε κ θα προλαβω να παω... θα ειμαι 37 εβδομαδα!!! αλλα μου φανηκε πολυ περιεργο που μου κλεισαν ραντεβου για σχεδον 3 μηνες μετα!!!
koufetaki με ικα ξερεις τι πληρωνεις για καισαρικη κ τι δωματιο δικαιολογει?
ναι ξερω γτ κι εγω ικα εχω και εκανα κτ.μην ψαχνεις δωματια γνωμη μου μπες σε 4 κλινο ειναι μεγαλα με παραθυραρες και ολα πεντακαθαρα οι επισκεψεις ειναι αυστηρες οποτε δεν θα υπαρχει μπουγιο σε καμια περιπτωση οταν θα χεις το μωρακι σου.και εφοσον θα κανεις κτ θα κανεις οπως η αλλη κουμπαρα μου που γεννησε μετα απο την αλλη κουμπαρα(μια μας παντρεψε και η αλλη μας βαφτισε το 2ο...ασχετο αλλα εχω πολλες κουμπαρες χαχαχα)πας στην επισκεψη σου και λες οτι θελεις να γεννησεις εκει και να κλεισεις ημερομηνια,τωρα η θα σου κλεισουν και αλλη μερα εξετασης η θα σου κλεισουν την ημερα που θες.πηγε η κουμπαρουλα μου την προηγουμενη μερα χαλαρα την καναν εισαγωγη εξετασεις αιματος υπερηχο και δεν θυμαμε τι αλλο βολεψε τα πραγματακια της και το πρωι της ημερας που διαλεξε γεννησε την κορουλα της.α!και δεν πληρωνεις τπτ στην κτ γτ την υπολογιζουν σαν επεμβαση.;)

melisoula
30-11-10, 22:09
ραντεβου για γεννα σου κλεινουν αμμεσα ή οπως τις επισκεψεις , οποτε εχουν διαθεσιμο ραντεβου? εγω οπως ανεφερα παραπανω θα παω 37 εβδομαδα, λογικα θα πρεπει σε καμια βδομαδα να με προγραμματισουν!

koufetaki
30-11-10, 22:23
ραντεβου για γεννα σου κλεινουν αμμεσα ή οπως τις επισκεψεις , οποτε εχουν διαθεσιμο ραντεβου? εγω οπως ανεφερα παραπανω θα παω 37 εβδομαδα, λογικα θα πρεπει σε καμια βδομαδα να με προγραμματισουν!
μετα την 38 μπορεις να γεννησεις οποτε νομιζω θα μπορεις να κλεισεις την ημερα που θες.οι προγραματισμενες καισ.λες να ναι τοσες πολλες και να μην μπορεις να κλεισεις την μερα που θελεις?...ξερω γω?αντε αν δεν μπορουν στις 20 να εχουν κενο στις 21 λεω γω τωρα μια μερα ετσι.μην ανχωνεσε!θα σε κλεισουν οπως πρεπει την ημερα και θα γεννησεις σουπερ βρε σε λιγο καιρο θα εχεις το μωρουλινη σου αγκαλια αυτο να σκεφτεσε τωρα!!

sokolatina
01-12-10, 14:18
καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!Ειμαι και εγω εγκυος και πρεπει σιγα σιγα να επισκεφθω γιατρο(ειμαι 7 εβδομαδων)Το προβλημα ειναι οτι ειμαι απο την Πατρα,απλα σαν παντρεμενη θα μενω εδω και δεν εχω γυναικολογο στη Θεσσαλονικη.Φυσικα ειμαι καθετη στο οτι θελω νοσοκομειο και γιατρο που να μη με γδαρει(οικονομικα).Για το ιπποκρατειο εχω ακουσει απο γειτονισσες καλα λογια.Μπορει να με βοηθησει καποια με ενα καλο γιατρο?

cesilia
06-12-10, 13:24
Κοριτσια καλημερα
Θα ηθελα να ρωτισω μερικα πραγματα για το Παπγεωργιου.
Ειμαι εγγυος 6 ευδομαδων στο δευτερο παιδακι μου...
Θα με παρακολουθει ο Παπανικολαου αλλα εχω πρωτο ραντευου στις 13/12 γι ανα ακουσουμε καρδουλα κατευθειαν.

θα ηθελα να σας ρωτισω οποια ξερει να μου πει...
εκτος απο το παπγεωργιου με ποιες κλινικες ιδιωτικες συνεργαζετε;;;...θελλω να παω για VBAC εαν μου δωσει καλες πιθανοτηες...εαν παλη οχι και θα πρεπει να ξανακανουμε καισαρικη θελω να γεννισω στο παπαγεωργιου
Εχω κλεισει το πρωτο ραντευου για τις 8 Φευρουαριου για να μου ανοιξουν καρτελα..θα με παρακολουθει βεβεια στο ιατρειο του απλα θελω σε αυτην την περιπτωση να γεννισω εκει.
Πως ηταν η εμπειρια σας σχετικα προσφατα..διαβασα αυτα που γραψατε πριν και ΟΚ ελπιζω να μην αλλαξε κατι

Επισης για οποια κοπελα την παρακολουθουσαν εκει..τον Β επιπεδου σαν τον κανονισανε να τον κανετε τα κοριτσια στο μαιευτικο η κλεισατε αλλο ραντευου...να ξερω να κλεισω απο τωρα γιατι μετα θα ειναι αργα..
Θελω να κανω εκει και τον Β επιπεδου

Οποια κοπελα δεν θελει να πει κατι δημοσια θα εκτιμουσα πολυ να μου εστελνε ενα πμ

σας ευχαριστω πολυ

melisoula
22-12-10, 17:18
koufetaki αν επιλεξω δικλινο ξερεις τι χρεωση εχει?
και κατι ακομη: αν καταλαβα καλα κανεις εισαγωγη απο την προηγουμενη μερα ή πας κανεις τις εξετασεις φευγεις κ ξαναπας την αλλη μερα που θα κανεις την καισαρικη?
επισκληριδιο σου κανουν ή ολικη?

koufetaki
22-12-10, 23:17
koufetaki αν επιλεξω δικλινο ξερεις τι χρεωση εχει?
και κατι ακομη: αν καταλαβα καλα κανεις εισαγωγη απο την προηγουμενη μερα ή πας κανεις τις εξετασεις φευγεις κ ξαναπας την αλλη μερα που θα κανεις την καισαρικη?
επισκληριδιο σου κανουν ή ολικη?
δεν ξερω καλη μου για τις τιμες αλλα και να ξερα περασαν 3μιση χρονια οποτε θα ημουν μαλλον οφ!η κουμπαρα μου οπως προειπα,μπηκε την προηγουμενη και γιναν οι απαραιτητες εξετασεις,οχι δεν εφυγε εκανε μια διανυκτερευση εκει.την επομενη ομως μπηκε πρωι χειρουργειο και ξεμπερδευσε σουμπιτο.η αναισθησια εξαρτατε απο την κλινικη εικονα σου.ομως η επισκληριδιο ειναι η αρχικη.εγω πχ.εκανα ραχαια γτ η πιεση μου ηταν πολυ χαμηλη και η επισκλ. την ριχνει ποιο πολυ οπως και η ολικη.

melisoula
26-12-10, 12:26
.εγω πχ.εκανα ραχαια γτ η πιεση μου ηταν πολυ χαμηλη και η επισκλ. την ριχνει ποιο πολυ οπως και η ολικη.
τι ακριβως ειναι η ραχαια? πρωτη φορα το ακουω...

koufetaki
26-12-10, 20:20
στην κτ δεν πληρωνεις τπτ!!θεωρητε επεμβαση.μονο με την ασφαλεια σου!!οσο για την ραχιαια δεν ειναι κατι το διαφορετικο απο την επισκληριδιο,και δεν πονεσα καθολου απλα ενιωσα κατι κρυο.τρια τσιμπιματα ηταν στην περιοχη που γινετε και η εισαγωγη της βελονας για την επισκλ.
Ραχιαία Αναισθησία
Περίπου όπως και η επισκληρίδια, η ραχιαία αναισθησία πραγματοποιείται με μια μικρή ένεση στην πλάτη. Έχει ταχεία έναρξη δράσης και προκαλεί απώλεια της αίσθησης του κάτω μέρους του σώματος, διάρκειας μερικών ωρών. Είναι πολύ διαδεδομένη μέθοδος. Όπως και η επισκληρίδια αναισθησία, όταν χορηγείται από έμπειρο αναισθησιολόγο είναι πολύ ασφαλής και σε πολλές περιπτώσεις είναι προτιμώμενη της γενικής αναισθησίας.

mlne
11-01-11, 13:07
Σ εμενα ειχαν κανει συνδυασμο ραχιαιας και επισκληριδιου.
Αυτο που δεν μου αρεσε ομως ηταν οτι ενω γεννησα με κτ στις 9:45 το πρωι, μου ακουμπησαν για μια μοναδικη στιγμη το μωρακι μου στο προσωπο μου, καθως ειχα ορους και στα δυο χερια και δεν μπορουσα να το αγκαλιασω, με πηγαν στην αιθουσα ανανηψης και μετα στο δωματιο και μου εφεραν το παιδι στις 18:00 δηλαδη 8 ωρες μετα!!!!!!
Μου στοιχισε πολυ αυτο, το μονο που ηθελα ηταν να την δω και να την παρω αγκαλια.
Ουτε ξεκουραστηκα, ουτε κοιμηθηκα σε αυτο το διαστημα απλα κοιταγα τους δεικτες να περασει η ωρα να μου την φερουν κι εκλαιγα σιωπηλα. Κι οταν ηρθε το επισκεπτηριο στις 16.00 δεν ειχα πολυ ορεξη, ηθελα να τελειωνει να δω το μωρο μου.
Τα δυο πρωτα βραδυα δεν μου την αφησαν καθως ειχα δυο ορους το πρωτο βραδυ κι εναν το δευτερο. Περιττο να πω οτι δεν κοιμηθηκα και ξενυχτησα περιμενοντας να ξημερωσει να την δω.
Ενας βασικος λογος που επελεξα το Παπαγεωγιου ηταν για να ειμαι με το μωρο συνεχεια, δεν ξερω πως την πατησα ετσι, κι εκεινες τις ωρες δεν ειχα το κουραγιο να επαναστατησω και να διεκδικησω.
Συνεβη κατι παρομοιο σε καποια απο εσας?
Ειχε καμια αλλη δυο ορους μετα απο κτ? Ηταν αδυνατο να την φροντιζω σε αυτην την κατασταση? Ποση ωρα εκαναν να σας φερουν το μωρο?
Αυτη ειναι η μονη μου επιφυλαξη για να επαναλαβω εκει τοκετο. Βεβαια την επομενη φορα θα ειμαι προετοιμασμενη κι ετοιμοπολεμη.
Συγνωμη που δεν τα ειχα πει αυτα νωριτερα, απλα προσπαθησα να τα απωθησω.

Χριστινα Μ
11-01-11, 13:21
mlne εν γνωριζω για την περιπτωση σου απλα ειχα στο μυαλο μο να γεννησω στο παπαγεωριου συγχρονα μηχανηματα βεβαια εχω και στο μυαλο μου ιπποκρατειο γνωριζεις κατι για εκει?

mlne
11-01-11, 14:32
Νομιζω πως αυτο συνεβη μονο σε εμενα.
Κατα τα αλλα οπως εχω ξαναπει, το νοσοκομειο ειναι κορυφαιο.

koufetaki
11-01-11, 14:42
Σ εμενα ειχαν κανει συνδυασμο ραχιαιας και επισκληριδιου.
Αυτο που δεν μου αρεσε ομως ηταν οτι ενω γεννησα με κτ στις 9:45 το πρωι, μου ακουμπησαν για μια μοναδικη στιγμη το μωρακι μου στο προσωπο μου, καθως ειχα ορους και στα δυο χερια και δεν μπορουσα να το αγκαλιασω, με πηγαν στην αιθουσα ανανηψης και μετα στο δωματιο και μου εφεραν το παιδι στις 18:00 δηλαδη 8 ωρες μετα!!!!!!
Μου στοιχισε πολυ αυτο, το μονο που ηθελα ηταν να την δω και να την παρω αγκαλια.
Ουτε ξεκουραστηκα, ουτε κοιμηθηκα σε αυτο το διαστημα απλα κοιταγα τους δεικτες να περασει η ωρα να μου την φερουν κι εκλαιγα σιωπηλα. Κι οταν ηρθε το επισκεπτηριο στις 16.00 δεν ειχα πολυ ορεξη, ηθελα να τελειωνει να δω το μωρο μου.
Τα δυο πρωτα βραδυα δεν μου την αφησαν καθως ειχα δυο ορους το πρωτο βραδυ κι εναν το δευτερο. Περιττο να πω οτι δεν κοιμηθηκα και ξενυχτησα περιμενοντας να ξημερωσει να την δω.
Ενας βασικος λογος που επελεξα το Παπαγεωγιου ηταν για να ειμαι με το μωρο συνεχεια, δεν ξερω πως την πατησα ετσι, κι εκεινες τις ωρες δεν ειχα το κουραγιο να επαναστατησω και να διεκδικησω.
Συνεβη κατι παρομοιο σε καποια απο εσας?
Ειχε καμια αλλη δυο ορους μετα απο κτ? Ηταν αδυνατο να την φροντιζω σε αυτην την κατασταση? Ποση ωρα εκαναν να σας φερουν το μωρο?
Αυτη ειναι η μονη μου επιφυλαξη για να επαναλαβω εκει τοκετο. Βεβαια την επομενη φορα θα ειμαι προετοιμασμενη κι ετοιμοπολεμη.
Συγνωμη που δεν τα ειχα πει αυτα νωριτερα, απλα προσπαθησα να τα απωθησω.
gia ωρες δεν θυμαμε αλλα κι εγω ειχα και τα δυο χερια με ορους τον κρατησε η μαια αρκετη ωρα διπλα μου και τον φιλουσα του μιλουσα και μετα ανανηψη εκει δεν θυμαμε ποση ωρα δεν ξερω ομως ειχα τα δικα μου αλεργικη αντιδραση απο την ραιχαια ξεκινουσαν οι πονοι γτ εφευγε η αναισθησια μετα στο δωματιο δεν επρεπε να σηκωθω αλλα μου τον φερναν οσες φορες τον ζητησα για λιγο μεχρι και στο στηθος τον εβαλα με την βοηθεια μαιας(μετραει που ξερω καμια 10ρια κοπελες απο κει?...μαλλον)και το πρωι σηκωθηκα με τους ορους και τον ουροσυλεκτη καθησα στην καρεκλα και με το που μπαιναν οι γιατροι τους φωναζα βγαλτετα τωρα και γελουσαν.οποτε ομως μου τα βγαλαν με το που τελιωσε το πρωινο επισκεπτηριο και απλα ειχα την 2η μερα μια πεταλουδα για την αντιβιωση-παυσιπονο.ζοριζομουν να περπατησω γτ ηξερα-ενιωθα οτι αυτο θα με κανει καλα.και εκανα βολτες αρκετα συχνα και στα διπλανα δωματια αφου στην ανανηψη ειχα γνωρισει καποιες κοπελες και ηταν απλα τελεια

melisoula
12-01-11, 09:42
καλημερα , υπαρχει καποιο site που να εχει τις εφημερειες των νοσοκομειων?

kikileuteris
12-01-11, 09:43
καλημερα , υπαρχει καποιο site που να εχει τις εφημερειες των νοσοκομειων?

http://www.e-database.gr/Hospital_Duties/Now/6

Εγώ από εδώ τα έβλεπα!

melisoula
12-01-11, 09:51
σ ευχαριστω πολυ ... καποιο αλλο που να εχει ολο τον μηνα? μαλλον δεν θα υπαρχει....

kikileuteris
12-01-11, 09:55
Νομίζω ότι στο ίδιο σάιτ μπορείς να βρεις και το μήνα.

melisoula
13-01-11, 10:23
Νομίζω ότι στο ίδιο σάιτ μπορείς να βρεις και το μήνα.
γιατι δεν βρισκω για ολο τον μηνα?

melisoula
13-01-11, 10:27
οι ωρες επισκεπτηριου που ειναι μονο 2 ωρες το απογευμα ισχυει κ για τον συζηγο?
http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=257

kikileuteris
13-01-11, 10:32
γιατι δεν βρισκω για ολο τον μηνα?

Έχεις δίκιο, ούτε εγώ το βρίσκω.

οι ωρες επισκεπτηριου που ειναι μονο 2 ωρες το απογευμα ισχυει κ για τον συζηγο?

Ο σύζυγος μπορεί να κάθεται μια ώρα επιπλέον.

melisoula
13-01-11, 10:36
Ο σύζυγος μπορεί να κάθεται μια ώρα επιπλέον.
δλδ το πρωι δεν μπορει να ερχεται καθολου?

melisoula
14-01-11, 17:11
κουφετακι, ντεμι που ειστε????
περιμενω απαντησεις............

kikileuteris
14-01-11, 17:31
δλδ το πρωι δεν μπορει να ερχεται καθολου?

Μέσα στο θάλαμο όχι.Μπορεί να έρθει και να κατεβείτε στο καφέ.

koufetaki
14-01-11, 18:16
οι μαιευτικες ειναι Β'Γ'Δ' Ιπποκρατειο,και Α'παπαγεωργειου.οποτε απο τις 7μερες τις εβδομαδας μετρας,απο τις 8το πρωι σημερα μεχρι τις 8το πρωι αυριο μια κλινικη πχ.η Α',μετα η Β'μετα η Γ'και ετσι ξερεις καθε μερα ποια εχει εφημερια.δειτε τα παντα εδω,τωρα το βρηκα,βρε που ηταν τοσο καιρο?!!!!!
http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=189
http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=190
http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=190

koufetaki
14-01-11, 18:27
οσοι γιατροι συνεργαζονται με το παπαγεωργιου
Μέλη Διδακτικού Επιστημονικού Προσωπικού (ΔΕΠ) ΑΠΘ

Ιωάννης Παπαδήμας, καθηγητής (ενδοκρινολόγος)
Θεόδωρος Αγοραστός, καθηγητής
Τρύφωνας Τσαλίκης, καθηγητής
Παναγιώτης Σταματόπουλος, καθηγητής
Βασίλειος Παπαμελετίου, καθηγητής
Κωνσταντίνος Δραγούμης, αναπληρωτής καθηγητής
Ευστράτιος Ασημακόπουλος, καθηγητής
Διαμαντής Κελλαρτζής, αναπληρωτής καθηγητής
Φίλιππος Τζεβελέκης, αναπληρωτής καθηγητής
Αλέξιος Παπανικολάου, επίκουρος καθηγητής
Δημήτριος Βαβίλης, επίκουρος καθηγητής
Απόστολος Αθανασιάδης, επίκουρος καθηγητής
Γρηγόριος Γκριμπίζης, επίκουρος καθηγητής
Γεώργιος Πάντος, λέκτορας
Ελένη Μπίλη, λέκτορας
Δημήτριος Γ. Γουλής, λέκτορας (ενδοκρινολόγος)
Λεωνίδας Ζεπειρίδης, λέκτορας
Ευστράτιος Κολυμπιανάκης, λέκτορας
Θεόδωρος Θεοδωρίδης, λέκτορας

Μέλη Π.Δ. 407/80 και άμισθοι επιστημονικά συνεργαζόμενοι ιατροί

Αικατερίνη Καραβιδά, μαιευτήρ-γυναικολόγος (Π.Δ. 407/80)
Καλλιόπη Λουτράδη, βιολόγος (Π.Δ. 407/80)
Φώτιος Πουρναρόπουλος, μαιευτήρ-γυναικολόγος (Π.Δ. 407/80)
Στέργιος Τζιτζιμίκας, μαιευτήρ-γυναικολόγος (Π.Δ. 407/80)
Ευτυχία Αναγνώστου, μαιευτήρ-γυναικολόγος
Αριστοτέλης Αποστολίδης, μαιευτήρ-γυναικολόγος
Θεόδωρος Αργυρίου, μαιευτήρ-γυναικολόγος
Δημήτριος Χ. Γουλής, ειδικευόμενος μαιευτήρ-γυναικολόγος
Μενέλαος Ζαφράκας, μαιευτήρ-γυναικολόγος
Πασχαλία Ηλιάδου, ειδικευόμενη ενδοκρινολόγος
Δήμητρα-Περσεφόνη Κανταρτζή, ειδικευόμενη μικροβιολόγος
Γεώργιος Κλώνος, μαιευτήρ-γυναικολόγος
Θεμιστοκλής Μίκος, μαιευτήρ-γυναικολόγος
Πέτρος Μπιζίμης, μαιευτήρ-γυναικολόγος
Παναγιώτης Μοναστηριώτης, μαιευτήρ-γυναικολόγος
Κωνσταντίνος Πανταζής, μαιευτήρ-γυναικολόγος
Νικόλαος Παπαδόπουλος, μαιευτήρ-γυναικολόγος
Πάρις Πολυχρόνου, μαιευτήρ-γυναικολόγος
Ανδρέας Σόρτσης, μαιευτήρ-γυναικολόγος
Ιωάννης Σταματέλλος, μαιευτήρ-γυναικολόγος
Ελεονόρα Τογκαρίδου, μαιευτήρ-γυναικολόγος
Χρήστος Τσαμέτης, ενδοκρινολόγος
Δαμιανός Τσιτλακίδης, ιατρός
Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου, μαιευτήρ-γυναικολόγος
αναλυτικοτερα
http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=186

koufetaki
14-01-11, 18:30
καραενθουσιαστηκα http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=189

koufetaki
14-01-11, 18:37
αυτη ειναι η κεντρικη σελ.http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=463

melisoula
15-01-11, 09:53
καραενθουσιαστηκα http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=189
xaxaxa...ανακαλυψες την πιο ευκολη σελιδα.... μεχρι κ εγω που εχω τοσες αποριες την σελιδα αυτην την ηξερα!

melisoula
15-01-11, 09:54
Μέσα στο θάλαμο όχι.Μπορεί να έρθει και να κατεβείτε στο καφέ.
πχ πες οτι γεννας με καισαρικη 10 το πρωι... μπορει ο συζηγος να ρθει να σε δει μονο στις 16.00 το απογευμα?:shock::shock::shock:

kikileuteris
15-01-11, 10:15
πχ πες οτι γεννας με καισαρικη 10 το πρωι... μπορει ο συζηγος να ρθει να σε δει μονο στις 16.00 το απογευμα?:shock::shock::shock:

Όταν γεννάς και είσαι στην ανάνηψη τον αφήνουν να έρθει να σε δει.

Εμένα ήρθε και μετά στο θάλαμο, αλλά ήταν επειδή ήμουν πολύ χάλια ψυχολογικά και κόντευα να τοπυς δείρω.Είχαν προηγηθεί και μέηλ μου στο υπουργείο υγείας και στηνη υγιειονομική περιφέρεια Μακεδονίας για το ότι δεν κάνουν επισκληρίδιο και είχε διαταχθεί ΕΔΕ εξαιτίας μου οπότε ίσως έπαιξε ρόλο.Δεν ξέρω τι γίνεται γενικώς.

Πάντως σας συνιστώ να διεκδικείται τα δικαιώματά σας.

Εμένα μου έκανε αρχικά μανούρα το ΙΚΑ και δεν μου πλήρωνε ασθένεια, γιατί είχα 2 εγκυμοσύνες απανωτές(ενώ έχω χρόνια ένσημα).Κι έτσι έστειλα μέηλ και γι αυτό το θέμα και για την κατάσταση στο Ιπποκράτειο και στο Παπαγεωργίου θίγοντας τις γνωστές καταστάσεις.Μπορεί στο τέλος απλά να διετάχθη ΕΔΕ για το από που διέρρευσαν οι πληροφορίες (κάφροι εντελώς!Αντί να τους νοιάζει το τραγικό της κατάστασης) και απλά να με ''πρόσεχαν'', αν όμως αυτό το κάνουμε όλες και όλοι, στο τέλος θα αναγκαστούν να κάνουν καθεστώς τις σωστές συνθήκες νοσηλείας, γιατί δε θα τους συμφέρει η ειδική μεταχείριση σε όλους χωριστά;)

Πάντως, έχω να πω και το εξής:στο παπαγεωργίου ήταν πάρα πολύ υποστηρικτικοί στο θηλασμό, σου έφερναν δηλαδή το μωρό όποτε το ζητούσες και σου έδιναν και πληροφορίες (όχι πάντα σωστές, αλλά τουλάχιστον είχαν τη θέληση).

Στο Ιποοκράτειο, που γέννησε πρόσφατα η κουμπάρα μου ήταν άσχετες με το θέμα.Και το μωρό το έφερναν όποτε ήθελαν αυτές και πάντα με ένα μπιμπερό με γάλα δίπλα:shock:

koufetaki
15-01-11, 15:59
xaxaxa...ανακαλυψες την πιο ευκολη σελιδα.... μεχρι κ εγω που εχω τοσες αποριες την σελιδα αυτην την ηξερα!
αμαν σοβαρα?ποτε δεν με εκοψε οτι θα χει σελ.το νοσοκομειο χαχαχαχαα!!!λεει τα παντα ομως.και εχει και τηλ.μεσο σκαϊπ ουυυυυυ!!!

melisoula
15-01-11, 22:56
ρε κουφετακι πες κ συ για το επισκεπτηριο τι ισχυει για τον συζηγο κ την μητερα?ιδιως την μερα της καισαρικης που εισαι καλοδιωμενη?

koufetaki
15-01-11, 23:22
ρε κουφετακι πες κ συ για το επισκεπτηριο τι ισχυει για τον συζηγο κ την μητερα?ιδιως την μερα της καισαρικης που εισαι καλοδιωμενη?
την 1η μερα που γεννας εισαι με τον συζηγο.δεν θα μπεις στο δωματιο και θα τον διωξουν τον ανθρωπο.το 1ο βραδυ εγω δεν ειχα συνοδο,δεν θυμαμε αν ειπαμε να ειναι καποιος μαζι μου πχ.μαμα ας πουμε,αλλα εκτος απο ενα μασαζακι που θα ηθελα γτ ειχα πιαστει και ενταξει πονουσα ηταν συνεχεια τα κοριτσια διπλα μου.ή πατουσα το κουμπακι ή ερχοταν να με δουνε απο μονες τους.πραγματικα δεν ηθελα συνοδο,και ηταν και η ποιο δυσκολη 1η νυχτα μου απο τις αλλες 2γεννες μου.μεχρι και το μωρο μου ειχαν κρατησει για να το βαλω λιγο στο στηθος γτ δεν επρεπε να σηκωσω το κεφαλι μου ψηλοτερα απο το σωμα μου λογο ραχαιας.το ηθελα το ζητησα και με βοηθησαν.κοριτσια απο την στιγμη που εχεις το μωρακι διπλα σου καλυτερα να μην εχει κοσμο οι συζηγοι παντος ερχοταν απλα δεν καθοντουσαν πολυ εκτος φυσικα απο τις ωρες που επιτρεποταν.

melisoula
16-01-11, 10:30
δλδ μπορει να ερχεται και το πρωι αλλα να μπορει να καθισει κανενα μισαωρακι πχ?

koufetaki
16-01-11, 12:06
melisoula τι ζωδιο εισαι μαναρι μου?ποσο χρονων?αν θες μου απαντας.την 1η μερα θα ειναι εκει γτ πρεπει να φτιαξει τα πραγματα σου να δει διαφορα και να βολευτεις ετσι?μετα αν ερθει ενα πρωινο δεν θα τον αφησουν απο εξω οχι ομως να κανει κατασκηνωση.μπορεις να βγεις ομως εσυ,οι μερες ειναι λιγες και πρεπει να παει και στο ληξιαρχιο για να δηλωσει το μωρο,εμενα δουλευε οποτε ερχοταν τις ωρες επισκεπτηριου την δευτερη μερα που ηθελα να κανω μπανιο και με τον φοβο μην ζαλιστω ηρθε το μεσσημερι και με βοηθησε για το μπανιο μου.να εχει αλλαξει κατι?δεν ξερω!οταν ενα νοσοκομειο ειναι τοσο οργανωμενο δεν εχεις αναγκη για βοηθους.τωρα εμενα σιγουρα με πειραξε το οτι δεν μπορουσα να δω τα παιδια μου μεχρι να καταφερω να βγω εξω γτ τα παιδια με τπτ δεν μπαινουν μεσα.αν δεν ειχα κτ θα ηταν σιγουρα καλυτερα και ποιο ευκολα τα πραγματα.

melisoula
16-01-11, 13:09
εννοειτε οτι παντα μιλαμεγια καισαρικη τομη... γιατι για φυσιολογικο τοκετο δεν τιθεται θεμα βοηθου.... χαχαχαχα γελαω για το ζωδιο... σου στελνω πμ

melisoula
16-01-11, 17:00
κουφετακι αν δεν κανω λαθος στο ιπποκρατειο δεν ισχυει το ιδιο... δηλ το μωρο δεν το εχει εσυ στο δωματιο, ετσι δεν ειναι?
σιγουρα στο παπαγεωργιου το εχεις μεσα στο δωματιο ή μηπως εσυ το ειχες ζητησει?

melisoula
16-01-11, 17:05
καλησπερα! εγω γεννησα στο παπαγεωργιου με καισαρικη με επισκληριδιο, με το γιατρο που με παρακολουθουσε εξω!το νοσοκομειο ειναι τελειο, πεντακαθαρο, το επισκεπτηριο ειναι παολυ αυστηρο, το μωρο το βλεπει μονο η μαμα και ο μπαμπας, ενω στους συγγενοις το δειχνουν οι μαιες μονο ενα λεπτο! εγω οποτε τις χρειαστηκα ηταν εκει! συνοδος δεν επιτρεπεται, το μωρο δεν το εχεις συνεχεια μαζι σου, στο φερνουν συγκεκριμενες ωρες! εγω ημουν σε 4κλινο αλλα ημασταν μονο 2 γυναικες, και την τελευται μερα εμεινα μονη μου γιατι η αλλη βγηκε!!!παντως εγω δε θα προτιμουσα μονοκλινο!!! αν θες κατι αλλο ρωτα με να σου πω, γιατι ημουν λιγο συντομη!!!
εδω η ελενα αναφερει οτι το μωρο δεν το ειχε μαζι της....εχω μπερδευτει ρε κοριτσιαααααα

koufetaki
16-01-11, 22:22
ας διευκρινισει η ελεανα δεν το ηθελε και το περνε καποιες ωρες ή εχει αλλαξει το συστημα?εγω γεννησα τον απριλιο του 2007.

melisoula
30-01-11, 22:35
κοριτσια τι ραμματα σας εκαναν στην καισαρικη στο παπαγεωργιου? απορροφησιμα ή μη?

demi
30-01-11, 22:40
απορροφησιμα ηταν τα ραματα...αλλα την τελευταια κοπελα επειδη τους τελειωσαν την εβαλαν μη απορροφησιμα καο πηγε σε 5 μερες και τα εβγαλε...

melisoula
09-02-11, 14:01
τι χρειαζεται να παρω μαζι μου? πετσετες παιρνω απο το σπιτι ή μας δινουν εκει? σερβιετες να υποθεσω παιρνω εγω, παμπερς εχουν εκει?

demi
09-02-11, 14:37
XM...ολα θα τα παρεις απο το σπιτι σου πετσετες σερβιετες και παμπερς σαμπουαν για το μωρο και μωρομαντηλα..
βεβαια εγω ειχα παρει πανακριβο σαμπουαν και παμπερς για το νινι μου ΑΛΛΑ ουδεποτε δεν το εκαναν μπανιο με αυτο ουτε φορουσε τις πανες που του ειχα παει εγω..
με δικο τους σαμπουαν τα λουζουν οτι ναναι παμπερς τα φοραν απορω γιατι μας τα ζητησαν....

melisoula
09-02-11, 15:14
δηλαδη εγω να τα παρω μζι μου και παιζει να μην μου τα ζητησουν? ρουχαλακια μονο για την μερα που θα φυγει παιρνω ε?

melisoula
23-02-11, 22:04
και ναι ειμαι ολο αποριες ... επειδη μια κοπελα που γεννησε σε μονοκλινο μου ειπε οτι εχει τηλεοραση ξερετε αν εχει κ το δικλινο?
ντεμι εσυ τι δωματιο ειχες?

daphnie
06-04-11, 23:07
Καλησπερα σε ολες-ολους.Περιμενω τριδυμα (ειμαι 21 εβδομαδων) και θελω να γεννησω στο Παπαγεωργιου.Με ποιον γιατρο γεννησατε;Μεινατε ευχαριστημενες απο τον γιατρο και απο το νοσοκομειο;Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων σε οσες-οσους απαντησουν.

etziamp
06-04-11, 23:36
και ναι ειμαι ολο αποριες ... επειδη μια κοπελα που γεννησε σε μονοκλινο μου ειπε οτι εχει τηλεοραση ξερετε αν εχει κ το δικλινο?
ντεμι εσυ τι δωματιο ειχες?

και το μονόκλινο και τα δικλινα εχουν tv.

etziamp
06-04-11, 23:42
XM...ολα θα τα παρεις απο το σπιτι σου πετσετες σερβιετες και παμπερς σαμπουαν για το μωρο και μωρομαντηλα..
βεβαια εγω ειχα παρει πανακριβο σαμπουαν και παμπερς για το νινι μου ΑΛΛΑ ουδεποτε δεν το εκαναν μπανιο με αυτο ουτε φορουσε τις πανες που του ειχα παει εγω..
με δικο τους σαμπουαν τα λουζουν οτι ναναι παμπερς τα φοραν απορω γιατι μας τα ζητησαν....

σκέψου ότι ζητάνε απο όλες τις μητέρες(σαμπουάν και πάνες) και η καθε μια πάει ότι θέλει απο μάρκες. όταν τελειώνει το αφρολουτρο και οι πάνες ανοιγουν απλώς το επόμενο πακέτο όποια μάρκα και να είναι..και πιθανον να μην άνοιξαν τα δικάσου εκείνες τις μέρες...

vivianli
14-04-11, 00:41
παιδιά και εγώ για το Παπαγεωργίου από φίλες που γέννησαν είδα πολύ καλά πράγματα.
θα το τολμούσα και εγώ...
σε περίπτωση όμως που εκείνη τη μέρα εφημερευει το Ιπποκράτειο τι κάνεις??
εκεί τα ματάκια μου είδαν τα χειρότερα...

Ερώτηση: δηλαδή αν έχεις γιατρό που είναι στο Παπαγεωργίου, όταν σε πιάσουν οι πόνοι δεν τον ειδοποιείς να έρθει να σε ξεγεννήσει εκεί, παρά πρέπει να πας στο Ιπποκράτειο που θα εφημερεύει? Ή μιλάς για την περίπτωση που αποφασήσεις να γεννήσεις σε εφημερεύον οπότε πας σε όποιο τύχει να εφημερεύει?
Διαφωτίστε με σας παρακαλώ γιατί το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα στο Έλενα στην Αθήνα και δεν ξέρω πως λειτουργούν τα πράγματα στη Θεσσαλονίκη. Τώρα είμαι ανάμεσα σε Ιπποκράτειο και Παπαγρωργίου.
Και κάτι ακόμη. Από τιμές τι παίρνουν οι γιατροί στα δημόσια της Θεσσαλονίκης?

Ρούλα26
14-04-11, 16:25
Αν εχεις γιατρο που ειναι στο παπαγεωργιου και δεν θελεις να ρισκαρεις για το αν εφημερευει η οχι το νοσοκομειο,πιθανως θα σε βαλει ο γιατρος σου με προκληση την ημερα που θα εφημερευει αλλιως αν πετυχεις μερα που ειναι σειρα για το ιπποκρατειο αναγκαστικα θα πρεπει να πας εκει.

cesilia
11-05-11, 15:34
Καποια κοπελα που ρωτησε για τα εφημερευοντα...μπορεις να τα βρεις εδω
www.invivo.gr
εχει λιστα με νοσοκομεια και φαρμακεια για ολο το μηνα

Εχει γεννησει καμια αλλη κοπελα προσφατα να μου πει γεννικα τι γινετε;;;
εχω ανοιξει καρτελα και με παρακολουθουν εκει- παρακολουθουν ειναι σχημα κλογου αλλα τελοσπαντων- και ειπαμε με τον γιατρο μου οτι εαν κανουμε τελικα καισαρικη θα την κανουμε εκει, ενω εαν παμε για VBAC και δεν πεσουμε σε εφημερια του θα την κανουμε σε ιδιωτικη κλινικη .
Εγω παντως και τον Β επιπεδου εκει τον εκανα και την αυχενικη- φροντησα να ανοιξω πολυ νωρις καρτελλα- και στις 01/06 ειναι να κανω και το ντοπλερ ασχετα αν με παρακολουθει ο γιατρος μου και εξωτερικα.

Πιο πολυ θα ηθελα να μαθω για καισαρικη..ισχυει οτι θα σου την κανουν ασκουμενοι- εγω εχω συνεννοηθει να μου την κανει ο γιατρος μου;;;...

demi
11-05-11, 16:13
www.invivo.gr

εχω ανοιξει καρτελα και με παρακολουθουν εκει- παρακολουθουν ειναι σχημα κλογου αλλα τελοσπαντων- και ειπαμε με τον γιατρο μου οτι εαν κανουμε τελικα καισαρικη θα την κανουμε εκει, ενω εαν παμε για VBAC και δεν πεσουμε σε εφημερια του θα την κανουμε σε ιδιωτικη κλινικη .
Εγω παντως και τον Β επιπεδου εκει τον εκανα και την αυχενικη- φροντησα να ανοιξω πολυ νωρις καρτελλα- και στις 01/06 ειναι να κανω και το ντοπλερ ασχετα αν με παρακολουθει ο γιατρος μου και εξωτερικα.

Πιο πολυ θα ηθελα να μαθω για καισαρικη..ισχυει οτι θα σου την κανουν ασκουμενοι- εγω εχω συνεννοηθει να μου την κανει ο γιατρος μου;;;...

OXI φυσικα δεν την κανουν ασκουμενοι....μπορει να παρακολουθουν αλλα εσενα ο γιατρος σου ειναι στο παπαγεωργιου?αν ναι θα την κανει αυτος..

demi
11-05-11, 16:15
Καλησπερα σε ολες-ολους.Περιμενω τριδυμα (ειμαι 21 εβδομαδων) και θελω να γεννησω στο Παπαγεωργιου.Με ποιον γιατρο γεννησατε;Μεινατε ευχαριστημενες απο τον γιατρο και απο το νοσοκομειο;Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων σε οσες-οσους απαντησουν.

ιδιως τα 3δυμα μονο 2-3 τα αναλαμβανουν..παπαγεωργιου αφοβα...

demi
11-05-11, 16:18
α ξεχασα το ιατρικο προσωπικο αριστο οι μαιες αψογες οπως και οι αναισθησιολογοι οι νοσηλευτριες για κλαματα!!!!
και να σημειωσω οτι ο ζεπειριδης ειναι επικουρος καθηγητης τωρα πια και οχι λεκτορας...

melisoula
11-05-11, 16:48
Αν εχεις γιατρο που ειναι στο παπαγεωργιου και δεν θελεις να ρισκαρεις για το αν εφημερευει η οχι το νοσοκομειο,πιθανως θα σε βαλει ο γιατρος σου με προκληση την ημερα που θα εφημερευει αλλιως αν πετυχεις μερα που ειναι σειρα για το ιπποκρατειο αναγκαστικα θα πρεπει να πας εκει.
vivianli καλα τα λεει η ρουλα, τωρα απο τιμες κυμαινονται εμενα 1200€ μου πηρε ο γιατρος (ητανν κ προσωπικος μου γιατρος)
βεβαια θα μπορουσα να παω να κλεισω ραντεβου μονη μου για καισαρικη κ να μου κανει την εγχειρηση οποιος τυχη χωρις να πληρωσω μια. βεβαια απο οτι καταλαβα αν δεν πληρωσεις καποιον γιατρο την εγχειρηση σου την κανουν οι ασκουμενοι, ετσι εμαθα απο κοπελα που πηγε χωρις τον γιατρος.
εσυ εχεις γιατρο που ειναι κ στο παπαγεωργιου? αν ναι ποιον?

melisoula
11-05-11, 16:52

αν συνεννοηθηκες να σε ξεγεννησει εκει την εγχειρηση θα σου την κανει ο ιδιος, βεβαια βοηθος θα ειναι ασκουμενος (τουλαχιστον ετσι εγινε σε μενα) που θα κανει κ ολη την προετοιμασια... μην αγχωνεσαι καθολου εγω που δεν ειμαι κ ο πιο βολικος ανθρωπος του κοσμου εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο το παπαγεωργιου κ αν εκανα κ αλλο παιδι εκει θα γενουσα...γιατι να πληρωσεις ενα σωρο λεφτα ενω μπορεις να τα γλιτωσεις???

travellingmum
11-05-11, 20:25
www.invivo.gr (http://www.invivo.gr)

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να την κανουν ασκουμενοι χωρις την παρουσια του γιατρου, ο οποιος μπορει οποιαδηποτε στιγμη να αναλαβει δραση αν χρειαστει. Επισης, απ'οσο ξερω, πρεπει να συμφωνησεις εγγραφως να την κανει ασκουμενος. Ετσι μου ειπε τουλαχιστον καποια συγγενης μου που γεννησε εκει προσφατα (εναμιση χρονο περιπου)

melisoula
11-05-11, 22:51
κοπελες που γεννησαν χωρις να εχουν τον γιατρο τους μου ειπαν οτι ο γιατρος που εφημερευε μπηκε για 5 λεπτα ή κ καθολου και οτι τους εκαναν την επεμβαση ασκουμενοι....

cesilia
12-05-11, 14:12
Κοριτσια σας ευχαροστω για τις πληροφοριες.
O Γιατρος μου ειναι εκει, ειναι ο Παπανικολαου και ειχαμε πει οτι αν μας κατσει η VBAC και δεν εφημερευει θα παμε στη βιοκλινικη αλλα αν για οποιονδηποτε λογο θα αποφασισω καισαρικη θα το κανουμε στο παπαγεωργιου.
μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενη κυριως απο τις κοπελες στα εξωτερικα ιατρεια που ειναι πολυ εξυπηρετηκες πολυ προθμες και ευγενικες . ΟΙ γιατροι ομως που υποτιθετε οτι παρακολουθουν μια εγγυο ειναι για κλαματα....
Εκανα εκει και τον Β επιπεδου με τον Ασημακοπουλο...αλλα μου εκανε εντυπωση οτι στο ιατρειο ο δικο ςμου γιατρος ειχε βρει μια ηπια υδρονεφρωση στο μωρο αλλα αυτος δεν βρηκε τιποτα απολυτως. Τωρα που θα κανουμε ντοπλερ στις 01/06 μου ειπε ο Παπανικολαου να του πω να το δει καλυτερα.

Το πρωτο μου το γεννησα στο Γεννεσης και ομολογω οτι δεν εχω καμια απολυτως καηλα να ξαναπαω σε ξενοδοχειακων προδιαγραφων κλινικη...ηταν κυριολεκτηκα τζαμπα λεφτα.
Και αυτη τη φορα επειδη φοβαμαι παααρα πολυ θελλω την ασφαλεια του νοσοκομειου.
Δεν ειναι θεμα χρηματων εννωειτε πως θελλω να ειναι εκει και να το κανει ο γιατρος μου και φυσικα δεν εχω καμια αντιριση να τον πληροσω γι'αυτο αλοιμονο απλα ειχα διαβασει σε παλαιοτερο ποστ πως ολες τις καισαρικες τις κανουν ασκουμενοι και ψιλοφοβηθηκα.

Επισης αυτο που ειχατε πει για πανες κλπ το ζητανε ακομα..οσες φορες επεσα σε εφημερια οπου κοπελες επαιρναν παραπεμπτηκο για την επομενη εφημερια και που τις ειχαν προγραμματισει ειτε για καισαρικη ειτε για προκληση το μονο που ζητουσαν ηταν 2 φιαλες αιμα..
Στο επομενο ραντευουν να θυμηθω να ξαναρωτισω τις κοπελες.

Επισης ρουχαλακια στο μωρο σεντονακια κλπ να παρω δικα μου;;;

melisoula
12-05-11, 17:32
εμενα φιαλες αιμα δεν μου ζηησαν κ γεννησα προσφατα πριν 2 μηνες. οταν γεννησεις δινουν στο συζηγο ενα χαρτακι με τα δικαιολογητικα που χρειαζεται για να δηλωσει το παιδι , εκει γραφουν οτι πρεπει να τους πας μια συσκευασια πανες, μωρομαντηλα κ ενα σαμπουαν, οποτε καλα να ειναι να τα εχεις αγορασμενα ωστε να μην πηγαινει ο συζηγος. κ φυσικα δεν χρησιμοποιουν στο καθε μωρο τα δικα του. για το μωρο δεν χρειαζεται τπτ αλλο να παρεις παρα μονο τα ρουχαλακια που θα του βαλεις την μερα που θα φυγετε.

maria11
31-05-11, 01:18
Κοριτσια να σας κανω και γω μια ερωτηση και ελπιζω να μπορεσετε να μου αμ=παντησετε αν φυσικα γνωριζει καποια. Ειμαι εγγυος στο 2 παιδακι μου , το πρωτο το γεννησα σε ιδιωτικη κλινικη με Κ.Τ. . Αυτη τη στιγμη διανυω τον 6 μηνα της εγγυμοσυνης εχω αποφασισει οτι θελω τελικα να γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο αλλα δεν εχω ανοιξει καρτελα τι γινεται στην περιπτωση μου??
Βρηκα εναν γιατρο (του Παπαγεωργιου) ο οποιος δεχτηκε να γεγεννησει αν εφημερευει το νοσοκομειο την ημερα που θα ορισουμε και δ συμβει τιποτα απροοπτο αλλα μου ζητησε 1200 + τις επισκεψεις στο εξωτερικο του ιατρειο...
Ο πρωτος μου γιατρος δεν ξεγενναει σε δημοσιο αλλα δεν μου ειχε ζητησει ποτε επισκεψη και στο τελος με Κ.Τ μου ηθελε 1000 !!!!!ΑΝΘΡΩΠΟΣ υπερανω χρηματων και τωρα μου κακοφανηκε με τον καινουργιο .
Δ ξερω τι να κανω ......HELP ME!

supermamaka
31-05-11, 10:14
Αν δε σε πειράζει να σε γεννήσει ο γιατρός που εφημερεύει, τότε κλείσε απλά ένα ραντεβού στο Παπαγεωργίου και άσε να σε παρακαλοθούν εκεί καθ΄ολη τη διαρκεια της εγκυμοσύνης σου. Αυτοί θα σου κλείσουν και το ραντεβού της καισαρικής και θα έχεις να πληρώνεις και κανένα έξτρα "δήθεν" μεσολαβητή.
Προσωπικά ξέρω ότι όλοι σχεδόν οι γιατροί του Παπαγεωργίου κανονίζουν οι πελάτισσές τους που είναι να γεννήσουν με καισαρική να πάνε εκεί, χωρίς να το παίζουν δύσκολοι για δήθεν εφημερίες. Η καισαρική είναι προγραμματισμένη και η εφημερία του νοσοκομείου δε παίζει κανένα ρόλο.

maria11
31-05-11, 11:09
οχι δ με πειραζει να με ξεγεννησει ο γιατρος που θα εφημερευει (γιατρος θα ειναι)...απλα ειμαι ειδη στην 25 εβδομαδα και λεω μηπως δε με αναλαβουν.....

melisoula
31-05-11, 12:27
οχι δ με πειραζει να με ξεγεννησει ο γιατρος που θα εφημερευει (γιατρος θα ειναι)...απλα ειμαι ειδη στην 25 εβδομαδα και λεω μηπως δε με αναλαβουν.....
παρε σημερα κιολας τηλεφωνο να σου κλεισουν ραντεβου για επισκεψη στο παπαγεωργιου κ μετα θα σου κανονισουν κ για την γεννα...

maria11
31-05-11, 13:06
ευχαριστω πολυ !!!!γνωριζετε καποιο τηλ. ??γιατι αυτο που εχω ειναι συνεχεια κατηλλειμενο.........

melisoula
31-05-11, 16:46
http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=124
τα τηλεφωνα θα τα βρεις στο σαιτ αλλα θελει επιμονη κ υπομονη για να βγαλεις γραμμη :D:p
βεβαια κ γω με προγραμματισμενη καισαρικη ηταν να γεννησω στις 38 εβδ μου εκλεισε ο γιατρος ραντεβου (ειχα τον δικο μου γιατρο) ελα ντε ομως που πιασαν πονοι 37 + 3 ημερων αλλα ευτυχως εφημερευε το παπαγεωργιου... οποτε καλα ειναι να εχεις καβατζα γιατρο για κλινικη ή εκτος αν δεν εχεις προβλημα να γεννησεις ιποκρατειο αν παρελπιδα σε πιασουν πονοι κ δεν εφημερευει το παπαγεωργιου....:wink:

maria11
01-06-11, 00:07
σας ευχαριστω πολυ!! εκλεισα ραντεβου στο ιπποκρατειο σε 2 εβδομαδες ....στο παπαγεωργιου θα παω αυτοπροσωπος γιατι δ βλεπω να απαντανε στο τηλ.
ειμαι αποφασισμενη για δημοσιο ....προτιμω να δωσω κατι παραπανω στον γιατρο που με παρακολουθουσε μεχρι τωρα παρα στην κλινικη...αν και εμεινα αυχαριστημενη θεωρω οτι παρα πολλα τα χρηματα !

popi1987
06-06-11, 12:45
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΓΕΝΝΗΣΑ 17.11.2010 στο παπαγεωργιου . ολους τους μηνες με παρακολουθουσαν στο ιπποκρατειο . εφημερευε το παπαγεωργιου και επρεπε να παμε εκει περα . απο εξυπηρετηση δεν το συζηταμε σουπερ . απο καθαριοτητα σουπερ . ειχα αποκλειστικη μαια απο το νοσοκομειο ηταν ολο μαζι μου δεν εφυγε ουτε δευτερολεπτο με βοηθουσε στις ανασες σε στασεις για να κατεβει το μωρο . για τουαλετα για τα παντα . οι γιατροι αν και πρωτοι φορα τους εβλεπα με βοηθησαν και μου δωσανε κουραγιο μεγαλο ομως και οταν εμαθα οτι θα παω για καισαρικη ο γιατρος ηταν απιστευτος πανω απολα ανθρωπος μετα την γεννα να βοηθησσουν να κανω ντουζακι να περπατησω για θυλασμο να μας εξηγησουν μολις παμε σπιτι να μας δωσανε οδηγιες.
δεν πληρωσα ουτε ευρω
ειμαι πολυ ευχαριστημενη

cesilia
09-06-11, 17:09
πρεπει οντως να πας απο κει γιατι απο το τηλεφωνο,....σωθηκεσ.
Να ξερεις οτι τα περισσοτερα ραντευουν ειναι πλασματικα...συνηθως δεν εμφανιζονται στα ραντευουν και δεν τα ακυρωνουν
εγω σημερα ειχα ραντευου στις 9:45...και μπηκα πρωτη στις 9:30 .
Εκει που σε παρακολουθουν ειναι λιγο καπως αλλα ΟΚ..
Β επιπεδου και ντοπλερ μου κανονισαν εκει απο τα εξωτερικα ιατρεια
Τωρα εχω παλη ραντευου στις 07/07 και εαν δεν γυρησει το μωρο με το κεφαλι κατω θα παμε παλη για καισαρικη οποτε και θα το προγραμματισουν.
Αλλα εγω θελλω να εχω εκει τον γιατρο μου οποτε δεν ξερω ακομα την ημερα.

Επισης ηθελα να ρωτισω τα κοριτσια που γεννησαν ηδη..τι γινετε στο θεμα αναισθησια;;;;
πχ εγω δεν θα ηθελα με τιποτα ολικη ναρκωση..αλλα ειχα ενα θεματακι με την επισκληριδιο οταν γεννησ ατον μεγαλο μου γιο..ειχ απαθει κατι σαν κριση πανικου και μου βαλανε οξυγονο με μεθη..
μπορεις να ζητησεις τη μεθοδο αναισθησιας..η αποφασιζουν οι ιδιοι οι γιατροι;;;;

Επισης εχει παρει καποια κοπελα αλλο τυπο δοματιου;;;;..πχ δικλινο η μονοκλινο...υπαρχει αυτη η δυνατοτητα;;;;..επισης αν κανεις καισαρικη δικαιουσαι να εχεις συνοδο εκει..

melisoula
09-06-11, 17:43
λοιπον γεννησα πριν 3 μηνες με καισαρικη με τον δικο μου γιατρο. μου κανανε επισκληριο σε συνδυασμο με ραχιαια κ δεν καταλαβα απολυτως τπτ (πολυ καλυτερα απο την πρωτη καισαρικη στο γενεσις με σκετη επισκληριο).
αν σου κανουν μονο ραχιαια το μειονεκτιμα ειναι ειναι οτι μετα δεν μπορουν να σε βαλουν επιπλεον δοση γιατι μπαινει με μορφη ενεσις, οποτε ζητησε να σου κανουν τον συνδυασμο που ανεφερα για να μην πονας μετα ;)
βεβαια εαν εχεις αλεργια μπορει να σου κανουν κ ολικη :-?
ζητησα δικλινο δωματιο κ επιβαρυνθηκα συνολικα 129€ μονο :D:D (με ασφαλεια ικα)
το καλο ειναι οτι το δικλινο εχει κ τηλεοραση!
απο εξυπηρετηση πολυ καλα, δεν βρηκα καμια διαφορα με το γενεσις το μονο που δεν μαρεσε ειναι το φαγητο :-(:-( το βρηκα κατω του μετριου αλλα ειμαι κ λιγο ιδιοτροπη...
αν εκανα κ 3το παπαγεωργιου παλι θα πηγαινα....!:D

kikileuteris
09-06-11, 20:34
Δεν είμαι σίγουρη ότι γίνεται συνδυασμός...

Ραχιαία κάνουν κυρίως. Επισκληρίδιο ούτως ή άλλως δεν κάνουν πουθενά στο εξωτερικό. Μόνο εμείς εδώ τη χρησιμοποιούμε με αυτή τη συχνότητα. Την κάνουν κατά περίπτωση. Ραχιαία κάνουν κυρίως.

melisoula
10-06-11, 10:20
σιγουρα γινετε γιατι εκεινη την μερα ολες την ιδια αναισθησια μας εκαναν

kikileuteris
10-06-11, 11:39
σιγουρα γινετε γιατι εκεινη την μερα ολες την ιδια αναισθησια μας εκαναν

Μελισούλα μου, επειδή με εμένα όταν γέννησα είχε γίνει πολύ μεγάλο θέμα με την επισκληρίδιο, θυμάμαι ότι οι γιατροί είχαν παραδεχτεί, ότι ακόμη και τις κοπέλες που γεννούσαν με το γιατρό τους και τον πλήρωναν εξτρά, της έλεγαν ότι τις έκαναν επισκληρίδιο, αλλά τις έκαναν ραχιαία.

Τώρα που είναι η αλήθεια και που το ψέμα, ειλικρινά δεν έχω ιδέα...

demi
10-06-11, 11:52
λοιπον γεννησα πριν 3 μηνες με καισαρικη με τον δικο μου γιατρο. μου κανανε επισκληριο σε συνδυασμο με ραχιαια κ δεν καταλαβα απολυτως τπτ (πολυ καλυτερα απο την πρωτη καισαρικη στο γενεσις με σκετη επισκληριο).
αν σου κανουν μονο ραχιαια το μειονεκτιμα ειναι ειναι οτι μετα δεν μπορουν να σε βαλουν επιπλεον δοση γιατι μπαινει με μορφη ενεσις, οποτε ζητησε να σου κανουν τον συνδυασμο που ανεφερα για να μην πονας μετα ;)
βεβαια εαν εχεις αλεργια μπορει να σου κανουν κ ολικη :-?
ζητησα δικλινο δωματιο κ επιβαρυνθηκα συνολικα 129€ μονο :D:D (με ασφαλεια ικα)
το καλο ειναι οτι το δικλινο εχει κ τηλεοραση!
απο εξυπηρετηση πολυ καλα, δεν βρηκα καμια διαφορα με το γενεσις το μονο που δεν μαρεσε ειναι το φαγητο :-(:-( το βρηκα κατω του μετριου αλλα ειμαι κ λιγο ιδιοτροπη...
αν εκανα κ 3το παπαγεωργιου παλι θα πηγαινα....!:D

ΚΑΙ εγω συνδυασμο επισληριδιο με ραχιαια..πρεπει να μιλησεις με τον γιατρο σου για να το κανουν.
δεν ξερω τι ηταν καλυτερο διοτι εγω εκανα ατονια μητραςκαι ειχα αναισθησια 3 μερες με μικρες δοσεις αλλα πριστηκε το 1 ποδι μου φρικτα..τεραστιο εγινε..μολις σταματησαν την δοση ηρεμησε..
δυσκολη η 2 γεννα μου ευτυχως ημουν παπαγεωργιου..ο Θεος μας φυλαξε.

cesilia
10-06-11, 11:54
Ωραια..
η ραχιαια δε με πειραζει..την Ολικη δεν θελλω γιατι φοβαμαι.
Μελίσσουλα χρειαστηκε να κανεις κατι για να πας σε δικλινο;;;
η επιβαρισνη δε με ενδιαφερει σιγα το ποσο μπροστα στο 2χιλιαρο του Γεννεσης
απλα θελλω ισυχια οσο μπορεις να την εχεις σε ενα νοσοκομειο
ουτε η τηλεωραση με νοιαζει..οσο δεν θα εχω το μωρο θα κοιμαμαι..μεταξυ μα ςουτε επισκεψεις θελλω απο ασχετους ουτε τιποτα..μονο τον αντρα μου και τους γονεις μου.
Η καθαριοτητα με νοιαζει αλλα απ'οσο ειδα και η ιδια ειναι πεντακαθαρο.
Ειναι να γεννησει με προγραμματισμενη καισαρικη η ξαδελφη μου εκει στις 8/07..αλλα ξερω πως η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη οποτε θελλω να μαθω γνωμες

Ωραια..σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

melisoula
10-06-11, 14:20
η ραχιαια αν δεν κανω λαθος γινετε με ενεσι οποτε αποκλειεται να μου ειπαν ψεματα διοτι εγω ειχα το σωληνακι κανονικα κ μου προσθεσαν δοση στο δωματιο μετα...
για το δικλινο μολις κανεις εισαγωγη πηγαινει ο συζηγος κ δηλωνει οτι προτιμας δικλινο κ σου το κρατανε... μπορεις να ζητησεις κ μονοκλινο!

kikileuteris
10-06-11, 19:50
Έτσι είναι μελισούλα, έτσι ξέρω κι εγώ για τη ραχιαία.

Όπως είπα και πιο πάνω, δυστυχώς δεν έχω ιδέα που ξεκινάει η αλήθεια και που τελειώνει το ψέμα.

cesilia
12-06-11, 20:42
Αλλη μια ερωτηση αν γινετε να μου απαντησετε.
Τι γινετε εκει στο θεμα θηλασμος...πχ..το μωρο σητιζετε με ωραριο;;;..η μπορεις να ζητησεις αποκλειστηκο θηλασμο και να σε φωναζουν η να σου φερνουν το μωρο οποτε πεινασει;;
επειδη στο πρτο μου μωρο ειχα ενα θεμα με αλλεργιες κλπ..θα ηθελα απο την αρχη να μη παρει καθολου φορμουλα και να θηλαζει αποκλειστηκα

maria11
13-06-11, 00:14
Κοριτσια τελικα πηγα "αυτοπροσωπος " στο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ γιατι οπως σας ειπα τα τηλεφωνα δ τα σηκωναν οσες φορες και να πηρα.Με χιλια ζορια και με καυγα μου κλεισανε ραντεβου ...μετα απο ενα μηνα.....γιατι η κοπελα στη γραμματεια μου εκλεινε στις 15 Σεπτεμβριου (εγω εχω καισαρικη και πρεπει να γεννησω μεχρι αρχες Σεπτεμβρη). Σημασια εχει εχει οτι τελικα το ραντεβου κλειστηκε ....και ο Θεος βοηθος.

BLUBLU
11-07-11, 23:39
Κοριτσια θα ηθελα τα φωτα σας.
Γεννησα πριν 17 μηνες στο Διαβαλκανικο κ πλρωσα 4.500 ολα μαζι. Πλεον θελω να γεννησω στο Παπαγεωργιου. Δεν ειμαι απο Θεσ.νικη κ οταν γεννησα στο Διαβ. ηρθε ο γιατρος μου απο την πολη μου κ με ξεγεννησε.
Τωρα ειμαι στην αρχη της εγκυμοσυνης, δεν ξερω κανεναν γιατρο θεσ.νικη κ δεν ξερω πως πρεπει να κινηθω. Θα πρεπει να γεννησω με καισαρικη. Στειλτε μου αν γνωριζετε καποιον γιατρο που συνεργαζεται με το Παπαγεωργιου.

Επισης εχω τυψεις που θα αφησω τον γιατρο μου. Περασα τρομερα δυσκολα στη προηγουμενη εγκυμοσυνη κ ηταν παντα διπλα μου. Εχω δεθει πολυ μαζι του συναισθηματικα. Δεν ξερω πως να του το πω. Μονο αυτη ειναι η αναστολη μου...αλλα αν γεννησω με το καλο σε ιδιωτικη στον τοπο μου θα δωσω 3000 στο νερο.

Ουφ τα ειπα...

kikileuteris
11-07-11, 23:51
Εγώ είχα το Ζεπειρίδη Λεωνιδα κι ήμουν πολύ ευχαριστημένη

BLUBLU
12-07-11, 14:03
Ευχαριστώ για την απάντηση. Εσυ δηλ. πηγες στο ιατρειο του κ σε ξεγέννησε στο Παπαγεωργιου?

kikileuteris
12-07-11, 14:13
Αλλη μια ερωτηση αν γινετε να μου απαντησετε.
Τι γινετε εκει στο θεμα θηλασμος...πχ..το μωρο σητιζετε με ωραριο;;;..η μπορεις να ζητησεις αποκλειστηκο θηλασμο και να σε φωναζουν η να σου φερνουν το μωρο οποτε πεινασει;;
επειδη στο πρτο μου μωρο ειχα ενα θεμα με αλλεργιες κλπ..θα ηθελα απο την αρχη να μη παρει καθολου φορμουλα και να θηλαζει αποκλειστηκα

Γενικώς βρήκα το Παπαγεωργίου αρκετά φιλικό προς το θηλασμό. Εχεις το μωρό μαζί σου όλες τις ώρες εκτός 4-6 που είναι επισκεπτηρίου. Αν θες το ζητάς και το βράδι να το έχεις δίπλα. Νομίζω ότι δε θα έχεις πρόβλημα να ζητήσεις να μη δοθεί καθόλου φόρμουλα.

Οι μαίες...χμμ... άλλες εξυπηρετρικές άλλες όχι.

Το μείον που βρήκα, είναι που το προηγούμενο βράδι μας μάζεψε η μαία να μας δώσει οδηγίες για το θηλασμό...οι οποίες ήταν:μην τρώτε όσπρια, καυτερά, κρεμμύδια, σκόρδα, τηγανητά κτλ,, κατηγορηματική μάλιστα ότι απαγορεύονται όλα αυτά.

Τέτοιες οδηγίες δοσμένες με αυτόν τον τρόπο προσωπικά τις βρίσκω εξαιρετικά αποθαρρυντικές για μια λεχώνα.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εσυ δηλ. πηγες στο ιατρειο του κ σε ξεγέννησε στο Παπαγεωργιου?

Ναι, ακριβώς έτσι.

cesilia
12-07-11, 14:17
Ευχαριστω για την απαντιση..
Καλα οσο γι'αυτο ΟΚ για μενα που εχω θηλασει 1.5 χρονο και λογω της αλλεργιας καθησα και ενημερωθηκα και απεκτησα μια πιο σφαιρικη γνωση επι του θεματος κατι τετοιες μπουρδες δεν θα εχουν αντικρισμα..αλλα εχεις δικιο..οταν σου τα λεει νοσοκομα..με τοσο κατηγορηματικο τροπο...ειναι σαν να σου λεει..αμα θες να ζησεις σαν ανθρωπος μη θηλαζεις..
τεσπα...
Τωρα ειμαι σε αναμονη...περιμενω να γεννησω αφου μπηκα στο μηνα μου και μακαρι να εφημερευει

Γεννικα το ειδα ειναι πολυ καθρο, δενε χει να ζηλεψει τιποτα απο κανενα ιδιωτικο .
Αν τωρα παλη κανω καισαρικη φανταζομαι οτι η θα μου επιτρεψουν συνοδο...η δεν θα εχω το μωρο μαζι μου

kikileuteris
12-07-11, 15:05
Ευχαριστω για την απαντιση..
Καλα οσο γι'αυτο ΟΚ για μενα που εχω θηλασει 1.5 χρονο και λογω της αλλεργιας καθησα και ενημερωθηκα και απεκτησα μια πιο σφαιρικη γνωση επι του θεματος κατι τετοιες μπουρδες δεν θα εχουν αντικρισμα..αλλα εχεις δικιο..οταν σου τα λεει νοσοκομα..με τοσο κατηγορηματικο τροπο...ειναι σαν να σου λεει..αμα θες να ζησεις σαν ανθρωπος μη θηλαζεις..
τεσπα...
Τωρα ειμαι σε αναμονη...περιμενω να γεννησω αφου μπηκα στο μηνα μου και μακαρι να εφημερευει

Γεννικα το ειδα ειναι πολυ καθρο, δενε χει να ζηλεψει τιποτα απο κανενα ιδιωτικο .
Αν τωρα παλη κανω καισαρικη φανταζομαι οτι η θα μου επιτρεψουν συνοδο...η δεν θα εχω το μωρο μαζι μου

Συνοδό, στο 4κλινο δεν επιτρέπουν. Με το μωρό όμως νομίζω ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Σου εύχομαι πραγματικά να γεννήσεις στο παπαγεωργίου, γιατί στο ιπποκράτειο κάνουν μάχη να πάρουν το βραβείο του πιο αντιφιλικού νοσοκομείου στο θηλασμό. Γέννησε η κουμπάρα μου εκεί. Πήγαιναν το παιδί ότι ώρες εκείνοι όριζαν παρέα με μπουκαλάκι με φόρμουλα.

cesilia
12-07-11, 15:59
Ασε..γεννησε η ξαδελφη μου στο Ιπποκρατειο πριν 2 ευδομαδες...τραγικη κατασταση...
ηταν να κανει καισαρικη μετα απο 2 αλλες καισαρικες..ηταν εκει και περιμενε το χειρουργειο 6 ωρες..στο μεταξυ σπασανε τα νερα της...
εχει ακομα μελανιασμενα χερια απο τους ορους...
ηταν σε τρικλινο αλλα υπηρχαν εκει εφτακιλινα , και νε απολιτικη του ειναι να ειναι τα μωρα παντα με τις μητερες..επισης αμα εχεις κανει καισαρικη εισαι υποχρεομενος να εχεις συνοδο μαζι σου γυναικα οπωςσδηποτε..
φαντασου πχ σε ενα δοματιο...7 λεχωνες...7 συνοδοι....και 7 μωρα...συν επισκεψεις...
Αυτο το νοσοκομειο θελει γκρεμισμα και ξαναχτισημο απο τα θεμελια.

Μακαρη να εφημερευει...τωρα ειναι την Πεμπτη..παρακολουθω ευλαβικα τις εφημεριες του

BLUBLU
12-07-11, 16:58
Kikileuteris επειδη σε παρακολουθούσε στο ιατρειο σου ζητητσε λεφτα για την γέννα κ πόσο σου έπαιρνε στις επισκέψεις. Γιατι αν ειναι να μου πάρει 1500 για την γεννα 50 ευρω την επισκεψη και 50 ευρω βενζίνη για να παμε Θεσ.νικη δεν με συμφέρει καθολου οικονομικά. Συγνωμη αν σε κουράζω αλλα δεν ξερω καθολου πως πανε ολα αυτα.

kikileuteris
12-07-11, 17:44
Kikileuteris επειδη σε παρακολουθούσε στο ιατρειο σου ζητητσε λεφτα για την γέννα κ πόσο σου έπαιρνε στις επισκέψεις. Γιατι αν ειναι να μου πάρει 1500 για την γεννα 50 ευρω την επισκεψη και 50 ευρω βενζίνη για να παμε Θεσ.νικη δεν με συμφέρει καθολου οικονομικά. Συγνωμη αν σε κουράζω αλλα δεν ξερω καθολου πως πανε ολα αυτα.

Δε με κουράζεις καθόλου.

Εγώ πλήρωνα 50 ευρώ τις επισκέψεις, για τον τοκετό δεν πλήρωσα.Δεν ξέρω τι ισχύει για άλλες πελάτισσές του. Όμως οι συνθήκες που αναφέρεις πιο πάνω δυστυχώς είναι καθεστώς στη Θεσσαλονίκη.

BLUBLU
12-07-11, 17:51
Αλήθεια? περιμενα να ειχες πληρωσει κάτι. Δηλ. εσυ τον επελεξες να έρθει εκεινη την ημέρα να γεννησεις κ δεν σου πηρε τπτ? Μηπως επειδη ησουν πελατισσα του πριν την γέννα? Κ κάτι ακομη ποτε ανοιξες καρτελα στο Παπαγεωργιου? Εγω λεω να παω μετα το πρωτο τριμηνο, αν πανε όλα καλά. Λες να υπάρχει θεμα?

kikileuteris
12-07-11, 17:55
Αλήθεια? περιμενα να ειχες πληρωσει κάτι. Δηλ. εσυ τον επελεξες να έρθει εκεινη την ημέρα να γεννησεις κ δεν σου πηρε τπτ? Μηπως επειδη ησουν πελατισσα του πριν την γέννα? Κ κάτι ακομη ποτε ανοιξες καρτελα στο Παπαγεωργιου? Εγω λεω να παω μετα το πρωτο τριμηνο, αν πανε όλα καλά. Λες να υπάρχει θεμα?

Νομίζω ότι όσο πιο νωρίς ανοίξεις την καρτέλα τόσο πιο καλά.

Ήμουν καισαρική και πήγα να γεννήσω την ημέρα που είχε εκείνος εφημερία.

Ήμουν ιδιάζουσα περίπτωση...γι αυτό δε μπορώ να μιλήσω γενικά. Μπορώ μόνο να πω ότι εγώ δεν πλήρωσα τοκετό.

cesilia
12-07-11, 18:56
Καλτερα να ανοιξεις καρτελα στο Παπαγεωργιου το συντομοτερο δυνατων..πιστεψε με η αναμονη ειναι μεγαλη...αν και πλασματικη..παρα πολλα ραντευου απλα δεν ερχονται.
Επισης οσο πιο νωρις κλεισεις θα προλαβεις να σου κανουν τον Β επιπεδου και τα Ντοπλερ...

klouzeau
13-07-11, 08:53
Ασε..γεννησε η ξαδελφη μου στο Ιπποκρατειο πριν 2 ευδομαδες...τραγικη κατασταση...
ηταν να κανει καισαρικη μετα απο 2 αλλες καισαρικες..ηταν εκει και περιμενε το χειρουργειο 6 ωρες..στο μεταξυ σπασανε τα νερα της...
εχει ακομα μελανιασμενα χερια απο τους ορους...
ηταν σε τρικλινο αλλα υπηρχαν εκει εφτακιλινα , και νε απολιτικη του ειναι να ειναι τα μωρα παντα με τις μητερες..επισης αμα εχεις κανει καισαρικη εισαι υποχρεομενος να εχεις συνοδο μαζι σου γυναικα οπωςσδηποτε..
φαντασου πχ σε ενα δοματιο...7 λεχωνες...7 συνοδοι....και 7 μωρα...συν επισκεψεις...
Αυτο το νοσοκομειο θελει γκρεμισμα και ξαναχτισημο απο τα θεμελια.

Μακαρη να εφημερευει...τωρα ειναι την Πεμπτη..παρακολουθω ευλαβικα τις εφημεριες του

Τα εφτάκλινα είναι για τις λεχώνες με φυσιολογικό τοκετό.Τις λεχώνες απο καισαρική τις βάζουν σε τρίκλινα.

BLUBLU
18-07-11, 13:57
Κοριτσια αποφασισαμε οτι θα γεννησω στο Παπαγεωργιου με οποιον εφημερευει εκεινη την ημερα. Τους πηρα τηλ. κ κλεισαμε ραντεβου 31 Οκτωβριου...!!!!Τελος παντων, θα με παρακολουθει ο γιατρος μου στην πολη μου κ θα παω εκει να γεννησω.

Ηθελα να μου πειτε, αν ξερει καμια, τι μεταχειριση εχουν οι γυναικες που δεν εχουν το γιατρο συμφωνημενο με τα 1000 ευρω?
Επειδη εχω ενα θεμα υγειας θα το θυμουνται την μερα που θα παω να γεννησω ωστε να εχουν τα απαραιτητα φαρμακα?

Ας μου πει καποια που γεννησε απλως με παρακολουθησεις στο Παπαγεωργιου.

Ευχαριστω

BLUBLU
18-07-11, 14:01
Κ κατι ακομη: την καρτελα την ανοιγω την ημέρα του ραντεβου?
Εγω ειμαι 7 εβδ. κ το πρωτο ραντεβου ειναο 31 Οκτ.,οποτε δεν θα προλαβω να κανω εκει τον β επιπεδου?
Στο ραντεβου που θα παω θα μου κανονισουν επιτοπου το επομενο ραντεβου ή παντα θα μιλάω με τις τηλρφωνητριες κ οποτε εχουν κενο θα πηγαινω?

cesilia
18-07-11, 14:56
Να κανονισεις τα επομενα ραντευο το συντομοτερο δυνατον, υπαρχει μαγαλη αναμονη αν και τα περισσοτερα ραντευου ειναι πλασματικα..πχ εχουν 15 ραντευου κλεισμενα και τελικα ερχονται 7 ατομα.
Η θα παρεις τηλεφωνο η ακομα καλυτερα να πας απο εκει και να κλεισεις αμεσα τα μηνιαια ραντευου σου, μπορεις να κλισεις μεχρι 3 ραντευου τη φορα.

Τα ραντευου για Β επιπεδου, ντοπλερ κλπ στα κλεινουν αυτοι επι τοπου οπως και σου ανοιγουν καρτελλα την ημερα του πρωτου ραντευου. Εκει θα σε ρωτισουν διαφορα πραγματα και θα παρουν το ιστορικο σου και θα σημειωσουν στην καρτελλα οποιο τυχως προβλημα υγειας υπαρχει οποτε οταν θα σε προγραμματισουν για καισαρικη θα εχουν και την καρτελλα με ολα τα στοιχεια σου.
Να ξερεις οτι οι γιατροι που παρακολουθουν- λεμε τωρα- τις εγγυες εκει δεν εχουν καμια σχεση με τους πραγματικους γιατρους , μερικοι ειναι μεχρι και αγενης λιγακη αλλα δε σε νοιαζει , η δουλεια σου να γινετε.
Επισης οταν θα σ επρογραμματισουν για καισαρικη να ξερεις οτι παντα πρωτεραιοτητα θα εχουν οι κοπελες που εχουν καποιον απο τους γιατρους τους εκει και μετα ολες οι υπολοιπες..και δε μιλαω για τους κανονικους μαγαλοιατρους καθηγητες η αναπληρωτες ξκαθηγητες που δεν εχουν αναγκη να κανουν κατι τετοιο αλλα για αυτους που ειναι κατω και κανουν τα ιατρεια γιατι τους ενδιαφερει να κανουν ονομα και να εξηυπηρετησουν την πελατεια τους.
Να σου δωσω για παραδειγμα η ξαδελφη μου δεν ειχε δικο της γιατρο και ενω ολοι ξερουν πως οι προγραμματισμενες καισαρικες γινοναται την 38η ευδομαδα, αυτην την προγραμματησαν να κανει καισαρικη στις 39+4 και ηταν το τριοτο της παιδι...με αποτελεσμα μια μερα πριν να την πιασουν οι πονοι και να καταληξει στο Ιπποκρατειο.
Αν δεις οτι γινετε κατι τετοιο μη διστασεις να ζητησεις να στο κανουν πιο νωρις

Αν εχεις το κουραγιο να απαιτησεις να σου κλεισουν πιο νωρις ραντευου,

Εαν τελικα θα γεννισω στο Παπαγεωργιου- γιατι συμφωνισαμε με τον γιατρο μου να περιμενουμε ποτε θα ξεκινησει μονος του ο τοκετος και να μη παμε προγραμματισμενα αν και το μωρο δεν εχει γυρησει ακομα, θα σου πω τι γινετε εκει

BLUBLU
18-07-11, 16:31
Σε ευχαριστω πολυ Cesilia!!!!! Μου έδωσες να καταλάβω!
Με το καλό να γεννησεις!
Εγω ειμαι για καισαρικη, γιατι κ τις διδυμουλες με καισαρικη τις εκανα πριν 16 μηνες.
Οσο για τον β επιπεδου λεω να παρω τηλ. να το κλεισω απο τωρα, γιατι 31 οκτ. που εχω ραντεβου νομιζω οτι θα ειμαι περιπου στις μερες που πρεπει να γινει.
Κ παλι σε ευχαριστω!

cesilia
18-07-11, 16:45
Δεν μπορεις να κλεισεις εσυ για την Β επιπεδου, το κλεινουν μονο αυτοι απο εκει..διλαδη ακομα και να πας απο εκει θα σε παραπεμπψουν για κανονικο ραντευου στο μαιευτηκο και εκεινοι θα σε γραψουν στον Β επιπεδου.

Ετσι παει το συστημα εκει. Γι'αυτο σου λεω πιεσε τους να σου κλεισουν τουλαχιστων ενα μηνα νωρητερα καποιο ραντευου στο μαιευτηκο για να σου κιλεισουν και αυτοι με τη σειρα τους για τον Β επιπεδου, και πες τους το οτι απο προσωπικη εμπειρια γνωστων σου ξερεις οτι πολλα ραντευου δεν ερχοναται, και επισης φροντησε να κλεισεις και ολα τα υπολοιπα, εγω τα ειχα κλεισει ολα μαζι..εστελνα τον αντρα μου μερα παρα μερα και μου τα εκλεινε 3-3.

Μη περιμενεις σωστη παρακολουθηση...δεν κανουν, το μονο στο οποιο θα εξυπηρετηθεις ειναι στο οτι θα σε προγραμματισουν για γεννα. Οι κοπελες κατω στα εξωτερικα ιατρεια ειναι πολυ ευγενικες και εξυπηρετικες.

Β επιπεδου εκει κανουν δυο γιατροι, ο Ασημακοπουλος και ο Αθανασιαδης...εγω εκανα στον Ασιμακοπουλο, και το θεμα ειναι λιγο μπερδεμενο, πας εκει το πρωι κοβεις το παραπεμπτηκο και περιμενεις. Αλλες μερες τα παιρνουν με τη σειρα,αλλες μερες ξενικανε πρωτα μεολα τα ντοπλερ, μετα μεολα τα Β επιπεδου μετα μεολες τις αμνιοπαρακετησεις κλπ κλπ, αναλογα με το ποια νοσοκομα εκτελει χρεη βοηθου

BLUBLU
18-07-11, 16:59
Χμ καταλαβα! Θα τους τηλ. να τους πιεσω για νωριτερα! Μου ειπαν οτι δεν εχουν απογευματινα ιατρεια οι γιατροι τους κ μου εκανε εντυπωση. Να κλεισω 1 ραντεβου για καθε μηνα? Εγω με το καλο 20 Φλεβαρη πρεπει να εχω γεννησει. Οποτε αν πουμε οτι το πρωτο ειναι 31 Οκτ., τοτε θελω αλλα 3-4 ραντεβου? Πωπω ρε Cesilia πολυ μπλεξιμο, τι να πω!Εσυ εχεις γιατρο απ'εξω που θα τον πληρωσεις ?

cesilia
18-07-11, 17:12
Ατο ακριβως!! Θα κλεισεις ολα τα ραντευου στου μεχρι τοτε, ενα για καθε μηνα.
Ναι εχω γιατρο που με παρακολουθει γιατι εξαρχας ηθελα να κανω φυσιολογικο μετα απο καισαρικη, και τον διαλεξα με αποκλειστηκο γνομωνα αυτο- ειναι απο τους ελαχιστους στη Θεσσαλονικη που κανει κατι τετοιο.

Και ενω μεχρι τωρα ολα ηταν καλα..το μωρακι μου δενε χει γυρησει και ειναι με τον ποπο κατω και με το κεφαλι-ποδια πανω, οποτε δεν προβλεπετε φυσιολογικος.

Εαν και εφοσων μεχρι τις 40 ευδομαδες δεν με πιασουν οι πονοι, γιατι αποφασησα πως εφοσων θα κανω που θα κανω καισαρικη να μη την κανω προγραμματισμενα, να την κανω την ημερα που θα θελισει να ερθει αυτο στον κοσμο εστω και αναποδα.
Απο κει και περα στην αρχη ελεγα η παπαγεωργιου η βιοκλινικη αλλα η Βιοκλινικη δεν διαθετει ΜΕΝΝ οποτε σε μερα μη εφημεριας του παπαγεωργιου θα παω στο Ιπποκρατειο.
Προλο που δεν το συμπαθω καθολου σαν νοσοκομειο το θεωρω ως η ασφαλεστερη εναλλακτηκη

Δεν ειναι θεμα Χρηματτων για μενα, απλα το πρωτο μου το γεννησα στο Γεννεσης και η ολη εμπειρια μου μου εδειξε πως κανεις και τιποτα δεν μπορουν να σου εγγυηθουν πως ολα θα πανε καλα, πως δε θα γινουν λαθη, πως δεν θα υπαρξουν αγενης υπαλλιλοι κλπ κλπ..
οποτε προτιμω να κρατισω τα λευτα που θα εδεινα εκει και να τα ξοδεψω καπου πιο ευχαριστα

BLUBLU
18-07-11, 17:28
Δηλ. για να καταλαβω ο γιατρος σου ξεγεννάει κ στο Παπαγεωργιου ή απλα σε παρακολουθει κ οταν θα ερθει η ωρα να γεννησεις θα πας με οποιον γιατο βρισκεται στην εφημερια? Σε ρωταω γιατι ξερω οτι αν ο γιατρος σου θα σε ξεγεννησει στο Παπαγεωργιου θελει 1000-1500 ευρω. Συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα, μην σε πιεζω!
Εγω γεννησα Διαβαλκανικό, οκ καλά ηταν αλλα πολλά μα παρα πολλά τα λεφτα κ τώρα με 3 παιδια προτιμω να τα χαρουν τα παιδάκια μου.

cesilia
18-07-11, 18:42
ξεγενναει και κανονικα στο Παπαγεωργιου.
Εαν θα γεννισω εκει τελικα, ειτε οταν με πιασουν οι πονοι , ειτε αμα κλεισω 40 ευδομαδες και θα παμε προγραματισμενα, θα γινει σε μερα εφημεριας του Παπαγεωργιου- δε γινετε αλλιως δυστιχως .

Εαν τον θελλω στη Γεννα, φυσικα θα τον πληροσω και γνωριζω εκ των προτερων την αμοιβη του, οποιαδηποτε στιγμη ομως μπορω απλα να γεννησω με τον γιατρο της εφημεριας στο παπαγεωργιου και να μη πληροσω τιποτα.

Δεν καιγομαι ιδιετερα ομως να τον εχω..καλος, χρυσος, αλλα απο τι στιγμη που δεν γινετε αυτο που θελλω και για το οποιο τον επελεξα, ειλικρινα δεμε ενδιαφερει ποιος ακριβως θα με "σφαξει" χιχιχιιχ

Αυτο ειναι κατι που ακομα δεν εχω αποφασισει..θα μου πεις τι ακριβως περιμενω..ενω εχω μπει ηδη στη 39η ευδομαδα;;;..δεν ξερω...
βλεπεις ο προηγουμενος γιατρος μου σε ολη τη γεννα και μετα απο αυτην ηταν αψογος..και ηταν τα μονα λευτα που ειπα χαλαλι του, και οπως λες και εσυ ετσι και εγω προτιμω να χαλαλισω τα λευτα με τα παιδια μου...
Να τα παρω πχ του χρονου και να παω σε ενα καλα οργανωμενο ξενοδοχειο οπου θα εχουμε ολα τα γευματα δραστηριοτητες κλπ στην τιμη οπως καναμε περισυ που κει ο μικρος απολαυσε Θαλασσα και εμεις ξεκουραστηκαμε γιατι δεν ειχαμε καμια εννοια, η στην τελικη να τα βαλω στον λογαριασμο τους για μελλοντικες σπουδες

BLUBLU
18-07-11, 19:07
Cesilia σωστη σε βρισκω!!! Αντε με το καλό, εισαι ενα βημα πριν το μεγαλο γεγονος! Πωπω να δω ποτε κ πως θα περασει ο δικος μου καιρος να γεννησω, με το καλο!

cesilia
03-08-11, 19:37
Γεννησαμε και εμεις!!!
γρησαμε την Κυριακη σπιτι μας και μπορω να πω πως η εμπειρια μου στο παπαγεωργιου ηταν εξισουκαλη με του Γενεσης...λιγο πιο ευχαροστη βεβεια καθως δεν ειχαμε παρατραγουδα με την υγεια του παιδιου.

Θα σας πω ενα πραγμα..οσες το επιθυμειτε να το κανετε...
επεσα σε μια εφημερια αφιστε τα να πανε...το Σαββατο που ημοπυν μεσα και παλη εφημερευε...ηταν νεκρα..μαλλων ολοι οι γιατροι ηθελαν να ξεπεταξουν τις γεννες και να φυγουν διακοπες...
Αλλα ενα εχω να πω...μπραβο σε ολους εκει μεσα..στα χειρουργεια, στους αναισθησιολογους στου ςβοηθους στου ειδηκευομενους στο νοσηλετηκο προσωπικο- αν εξαιρεσεις μερικες αντιπαθεστατες αγενης μαιες που ηταν για χαστουκια- ολοι τους ηταν αψογοι.
Τους ευχαριστω πολυ

zoivrana
08-08-11, 10:25
Γεννησαμε και εμεις!!!
γρησαμε την Κυριακη σπιτι μας και μπορω να πω πως η εμπειρια μου στο παπαγεωργιου ηταν εξισουκαλη με του Γενεσης...λιγο πιο ευχαροστη βεβεια καθως δεν ειχαμε παρατραγουδα με την υγεια του παιδιου.

Θα σας πω ενα πραγμα..οσες το επιθυμειτε να το κανετε...
επεσα σε μια εφημερια αφιστε τα να πανε...το Σαββατο που ημοπυν μεσα και παλη εφημερευε...ηταν νεκρα..μαλλων ολοι οι γιατροι ηθελαν να ξεπεταξουν τις γεννες και να φυγουν διακοπες...
Αλλα ενα εχω να πω...μπραβο σε ολους εκει μεσα..στα χειρουργεια, στους αναισθησιολογους στου ςβοηθους στου ειδηκευομενους στο νοσηλετηκο προσωπικο- αν εξαιρεσεις μερικες αντιπαθεστατες αγενης μαιες που ηταν για χαστουκια- ολοι τους ηταν αψογοι.
Τους ευχαριστω πολυ
Αχ πες μου μια που είσαι η πιο πρόσφατη που γεννησες Παπαγ. Πως πήγες εκει? σε παρακολουθούσαν απο την αρχή? Πηγες με το γιατρό σου? ποσα σου πηρε ο γιαρος και πόσα το νοσοκομείο? αν δεν πήγες μς το γιατρό σου, πως πήγες? στα τυφλα οταν σε πιασαν πόνοι?
Εγω εκανα το πρωτο στο διαβαλκανικο και πληρωσα 2900 + 1500 το γιατρο + 50 καθε επισκεψη στο ιατρειο του και στο δευτερο λέω να παω Παπαγ και με τα λεφτα που θα γλυτώσω να κανω ανακαινησει το μπάνιο μου που το θέλω οσο τπτ!!! αλλα δεν ξέρω γιατρο στο Παπαγ...
Λοιπον? και να σου ζησει το μωράκι. Αν θες μπορεις να μου πεισ στο zoivrana@yahoo.gr το ονομα του γιατρου?

cesilia
09-08-11, 09:48
Ειχα ανοιξει καρτελλα στο παπαγεωργιου. Ειχα κλεισει ραντευου με το που αποφασισα οτι θελλω δευτερο μωρο γιατι εχει αναμονη εως και τρεις μηνες, και εστελνα τον αντρα μου απο εκει καθε μερα και μου εκλεισε ολα τα ραντευου μεχρι και τον 9ο. Για Β επιπεδου και ντοπλερ σου κλεινουν απο μονοι τους οποτε δε χρειαζετε να κλεισεις εσυ.

Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις τον γιατρο σου εκει, καθε εφημερια εχει εναν- δυο καθηγητες που επιβλεπουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ και ολη την δουλεια την κανουν ειδηκευομενοι- οχι απειροι πιστεψε με επεινα εκει μεσα πανω απο ενα 24ωρο- και την κανουν πολυ καλα.
Διαχειρηστικαν περιστατηκα πολυ δυσκολα- φτου φτου.

Στο νοσοκομειο δεν πληρωσα τιποτα απολυτως εκτος απο τον μπαμπα μου που με το ζωρι εχωσε στην τσεπη της νοσοκομας που τους εδειξε το μωρο ενα 50 ευρω γιατι του μοιαζει το εγγονι και κατασυγκηνηθηκε, συν 2 κουτια γλυκα που εφερε η μαμα μου οταν βγαιναμε στις νοσοκομες των θαλαμων.
Ειχα ζητησει μονοκλινο- με πολυ μικρη επιβαρυνση- αλλα δωθηκαν σε δυο βαρια περιστατηκα αλλα και κανονικα στα μονοκλινα εχουνπρωταιρεοτητα οι ασφαλησμενοι του δημοσιου.
Εγω εμεινα σε δικλινο και δεν πληρωσα τιποτα γιατι εκανα καισαρικη τελικα. Για ασφαλισμενουν του ΙΚΑ η επιβαρινση ειναι πολυ μικρη γυρω στα 30 ευρω τη βραδια, η κοπελα που ηταν μαζι μου ηταν ασφαλισμενη στον ΟΑΕΕ και πληρωσε γυρω στα 450 ευρω.
Το δικλινο ηταν μια χαρα δοματιο ισαξιο το γενεσης μπορω να πω.
Μονο το φαγητο ηταν καπως οχι του γουστου μου...αλλα γουστα ειναι αυτα.
Ο γιατρος μου ηταν εκει τη δετερη μερα αλλα δε μου πηρε λευτα για τη γεννα.
Ειχαμε πει να παμε για VBAC αλλα δε μας εκατσε, πηγα εκει την Τριτη που εφημερευε και τελικα γεννησα τεταρτη απογευμα.

Αλλα ημουν σε μια μερα με πραγματικα τρελη εφημερια

Ολους τους γιατρους που δουλευουν στο παπαγεωργιου θα τους βρεις εδω http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=106

Την ημερα που ετυχα εφημερευε ο Θεοδωριδης.
Οι Ασημακοπουλος και Αθανασιαδης κανουν τις Β επιπεδου της Αμνιοπαρακετησεις τις αυχενικες και τα ντοπλερ, ο Αθανασιαδης ειναι κορυφη στο ειδος του λενε.
Εμενα μου εκανε ο Ασημακοπουλος ο οποιος προεκυψε γνωστος της παιδιατρου μας.

Επισης πολυ καλα λογια εχω ακουσει για Γκριμπιζη και Ζεπειριδη Εγω σαν γιατρο ειχα τον Παπανικολαου Αλεξη.
Δεν μπορω να πω οτι εμεινα απολυτα ευχαριστιμενη μαζι του τον διαλεξα μονο και μονο επειδη κανει VBAC, αλλα ειναι τελικα γιατρος μονο για δυσκολες περιπτωσεις καικαταστασεις..
να φανταστεις οτι την δικη μου καισαρικη απλα την επιτυρουσε δηλαδη μπηκε 2 φορες μεσα στο χειρουργειο, την εκαναν δυο ειδηκευομενοι..αλλα το μονο πραγμα που ξερουν πολυ καλα να κανουν οι γυναικολογοι- ειδηκεομενοι και μη - στην Ελλαδα ειναι καισαρικες.
Οτι αλλο θες ρωτα

SUNNY_KORINNA
10-08-11, 12:22
Ειχα ανοιξει καρτελλα στο παπαγεωργιου. Ειχα κλεισει ραντευου με το που αποφασισα οτι θελλω δευτερο μωρο γιατι εχει αναμονη εως και τρεις μηνες, και εστελνα τον αντρα μου απο εκει καθε μερα και μου εκλεισε ολα τα ραντευου μεχρι και τον 9ο. Για Β επιπεδου και ντοπλερ σου κλεινουν απο μονοι τους οποτε δε χρειαζετε να κλεισεις εσυ.

Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις τον γιατρο σου εκει, καθε εφημερια εχει εναν- δυο καθηγητες που επιβλεπουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ και ολη την δουλεια την κανουν ειδηκευομενοι- οχι απειροι πιστεψε με επεινα εκει μεσα πανω απο ενα 24ωρο- και την κανουν πολυ καλα.
Διαχειρηστικαν περιστατηκα πολυ δυσκολα- φτου φτου.

Στο νοσοκομειο δεν πληρωσα τιποτα απολυτως εκτος απο τον μπαμπα μου που με το ζωρι εχωσε στην τσεπη της νοσοκομας που τους εδειξε το μωρο ενα 50 ευρω γιατι του μοιαζει το εγγονι και κατασυγκηνηθηκε, συν 2 κουτια γλυκα που εφερε η μαμα μου οταν βγαιναμε στις νοσοκομες των θαλαμων.
Ειχα ζητησει μονοκλινο- με πολυ μικρη επιβαρυνση- αλλα δωθηκαν σε δυο βαρια περιστατηκα αλλα και κανονικα στα μονοκλινα εχουνπρωταιρεοτητα οι ασφαλησμενοι του δημοσιου.
Εγω εμεινα σε δικλινο και δεν πληρωσα τιποτα γιατι εκανα καισαρικη τελικα. Για ασφαλισμενουν του ΙΚΑ η επιβαρινση ειναι πολυ μικρη γυρω στα 30 ευρω τη βραδια, η κοπελα που ηταν μαζι μου ηταν ασφαλισμενη στον ΟΑΕΕ και πληρωσε γυρω στα 450 ευρω.
Το δικλινο ηταν μια χαρα δοματιο ισαξιο το γενεσης μπορω να πω.
Μονο το φαγητο ηταν καπως οχι του γουστου μου...αλλα γουστα ειναι αυτα.
Ο γιατρος μου ηταν εκει τη δετερη μερα αλλα δε μου πηρε λευτα για τη γεννα.
Ειχαμε πει να παμε για VBAC αλλα δε μας εκατσε, πηγα εκει την Τριτη που εφημερευε και τελικα γεννησα τεταρτη απογευμα.

Αλλα ημουν σε μια μερα με πραγματικα τρελη εφημερια

Ολους τους γιατρους που δουλευουν στο παπαγεωργιου θα τους βρεις εδω http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=106

Την ημερα που ετυχα εφημερευε ο Θεοδωριδης.
Οι Ασημακοπουλος και Αθανασιαδης κανουν τις Β επιπεδου της Αμνιοπαρακετησεις τις αυχενικες και τα ντοπλερ, ο Αθανασιαδης ειναι κορυφη στο ειδος του λενε.
Εμενα μου εκανε ο Ασημακοπουλος ο οποιος προεκυψε γνωστος της παιδιατρου μας.

Επισης πολυ καλα λογια εχω ακουσει για Γκριμπιζη και Ζεπειριδη Εγω σαν γιατρο ειχα τον Παπανικολαου Αλεξη.
Δεν μπορω να πω οτι εμεινα απολυτα ευχαριστιμενη μαζι του τον διαλεξα μονο και μονο επειδη κανει VBAC, αλλα ειναι τελικα γιατρος μονο για δυσκολες περιπτωσεις καικαταστασεις..
να φανταστεις οτι την δικη μου καισαρικη απλα την επιτυρουσε δηλαδη μπηκε 2 φορες μεσα στο χειρουργειο, την εκαναν δυο ειδηκευομενοι..αλλα το μονο πραγμα που ξερουν πολυ καλα να κανουν οι γυναικολογοι- ειδηκεομενοι και μη - στην Ελλαδα ειναι καισαρικες.
Οτι αλλο θες ρωτα
Καλησπέρα,καλησπέρα.Εγω πηγαίνω στον Γκριμπίζη-είναι όντως πολύ καλός!!Σκέφτομαι σοβαρά να γεννήσω στο Παπαγεωργίου,αν μπορέσουμε να το προγραμματίσουμε.Εχω όμως μερικές ερωτήσεις να σου κάνω.Μπορεί να εφημερεύει το νοσοκομείο και να μην είναι εκείνη την ημέρα ο γιατρός σου εκεί?θα ήταν πολυ κρίμα.Και δεύτερη ερώτηση-τα μωρά τα αφήνουν στα δωμάτια με τις μητέρες-αν π.χ. γεννήσω φυσιολογικά και θέλω να το θυλάσω αποκλειστικά?=)να σου ζήσει το μωράκι σου!!και εκ των προτέρον ευχαριστώ

cesilia
10-08-11, 12:31
Φυσικα και μπορει να μην ειναι ο γιατρος σου εκει, αλλα τα παντα θα εξαρτηθουν απο τη συνεννοηση που θα κανεις μαζι του.
Εαν το θελεις μπορεις να ζητησεις να ερθει αλλα να ξερεις οτι παρολο που την περισσοτερη δουλεια την κανουν ειδηκευομενη, ειδηκα την ημερα της εφημεριας και την επομενη παντα οι περισσοτεροι γιατροι ειναι εκει αν οχι να δουλεψουν στην εφημερια να ειναι stand by.
Οσο για το μωρο δεν θα εχεις θεμα. Το αφινουν οσο θες. Τις πρωτες μερες δεν τον ειχα πολυ λογω καισαρικης αλλα απο την τριτη μερα και μετα τον παιρνανε μονο στο επισκεπτηριο και για να εξεταστει απο τους παιδιατρους. Ολη την υπολοιπη μερα και νυχτα τον ειχα μαζι μου.
Υπηρχαν βεβεια καποιες υπευθυνες του θαλαμου νεογνων που ειχαν απαιτηση να του ςτο πηγαινουμε τη νυχτα αλλα ειναι μια δυο ολες οι υπολοιπες ειναι πολυ συνεργασημες.
Φυσικα εαν δεν θελεις να το εχεις μαζι σου μπορεις να το ζητησεις

Εαν θελεις αποκλειστηκο θηλασμο θα το δηλωσεις και θα βαλουν χαρτακι πανω στο ταψακι για αποκλειστηκο θηλασμο.
με το καλο να γεννησεις!!!

SUNNY_KORINNA
05-09-11, 11:37
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφωρίες!!!

maria781
11-09-11, 18:26
καλησπέρ κορίτσια! Σκέφτομαι και εγώ, με το καλό όταν μείνω έγκυος, προσπαθούμε τώρα, να πάω στον Γκριμπίζη. Έχω ακούσει καλά λόγια. Όμως αλήθεια, έτσι γίνεται; Δηλαδή μπορεί να σε παρακολουθεί σε όλη την εγκυμοσύνη και τελικά στην γέννα σου να μην είναι εκεί; Δηλαδή, να δώσω μερικά παραδείγματα γιατί είμαι και πρωτάρα: αν με πιάσουν οι πόνοι, 12 το πρωι μιας καθημερινής μέρας, θα είναι εκεί; Αν με πιάσουν Κυριακή; Τέλος, αν με πιάσουν βράδυ; Υπάρχει περίπτωση, ενώ με παρακολουθεί ο Γκριπιτζής όλη την εγκυμοσύνη, ο οποίος είναι στο Παπαγεωργίου, εγώ τελικά να γεννήσω στο Ιπποκράτειο για κάποιο λόγο(όπως διάβασα οτι γίνεται αν δεν εφημερεύει το Παπαγεωργίου εκείνη την ημέρα, απλά δεν ξέρω αν αυτό ισχύει για τις κοπέλες που δεν παρακολουθούνται απο γιατρό νοσοκομείου); Ο Γκριμπίζης έχει ιατρίο έξω, έτσι δεν είναι; Μπορώ να έχω την διεύθυνσή του;
Κάποια κοπέλα ανέφερε οτι αν τον πιέσεις τον γιατρό, πχ Γκριμπίζη, μπορεί να μην σεξεγεννήσει αυτός αλλά τουλάχιστον θα είναι εκεί να σε επιβλέπει. Πως το πιέζεις; Χρηματικά;
Τέλος να ρωτήσω κάτι ακόμη: Για τον Γουλη Δημήτριο επίσης μου είπαν καλά λόγια. Έχει καμιά σας καμία εμπειρία; (γέννα)

zoivrana
12-09-11, 09:57
καλησπέρ κορίτσια! Σκέφτομαι και εγώ, με το καλό όταν μείνω έγκυος, προσπαθούμε τώρα, να πάω στον Γκριμπίζη. Έχω ακούσει καλά λόγια. Όμως αλήθεια, έτσι γίνεται; Δηλαδή μπορεί να σε παρακολουθεί σε όλη την εγκυμοσύνη και τελικά στην γέννα σου να μην είναι εκεί; Δηλαδή, να δώσω μερικά παραδείγματα γιατί είμαι και πρωτάρα: αν με πιάσουν οι πόνοι, 12 το πρωι μιας καθημερινής μέρας, θα είναι εκεί; Αν με πιάσουν Κυριακή; Τέλος, αν με πιάσουν βράδυ; Υπάρχει περίπτωση, ενώ με παρακολουθεί ο Γκριπιτζής όλη την εγκυμοσύνη, ο οποίος είναι στο Παπαγεωργίου, εγώ τελικά να γεννήσω στο Ιπποκράτειο για κάποιο λόγο(όπως διάβασα οτι γίνεται αν δεν εφημερεύει το Παπαγεωργίου εκείνη την ημέρα, απλά δεν ξέρω αν αυτό ισχύει για τις κοπέλες που δεν παρακολουθούνται απο γιατρό νοσοκομείου); Ο Γκριμπίζης έχει ιατρίο έξω, έτσι δεν είναι; Μπορώ να έχω την διεύθυνσή του;
Κάποια κοπέλα ανέφερε οτι αν τον πιέσεις τον γιατρό, πχ Γκριμπίζη, μπορεί να μην σεξεγεννήσει αυτός αλλά τουλάχιστον θα είναι εκεί να σε επιβλέπει. Πως το πιέζεις; Χρηματικά;
Τέλος να ρωτήσω κάτι ακόμη: Για τον Γουλη Δημήτριο επίσης μου είπαν καλά λόγια. Έχει καμιά σας καμία εμπειρία; (γέννα)
η αδερφή μου επέλεξε να κάνει το δευτερο μωρο στο Παπαγεωργίου και είχε γιατρό καποιον Τζαννετάκο, Τζανέτο, τζαβελλάκο??? καπως έτσι... Ηταν για καισαρική και είχε κανονισμένο ραντεβού δευτέρα πρωί και στα μισά του ένατου μήνα( λόγο ιστορικού). Να όμως που στις 20.00 το βράδυ της Κυριακής την επιασαν οι πόνοι και την πηγαμε σχεδον σηκωτή και με την εντολή του γιατρού στο .... Ιποκρατειο που εφημέρευε!!! Και τους έλεγε κιόλας εκει... ''οχι οχι τωρα.... μπορω να περιμένω... εχω ετσι και αλλιως ραντεβου το πρωι.....'' και ευτυχως που δε την εβρισαν στο τέλος. Στις 12.00 το βράδυ γέννησε!!