PDA

Επιστροφή στο Forum : CMV επειγον!!(Κυτταρομεγαλοϊός)

vasov
03-11-09, 11:09
κορίτσια μου η αδερφη μου διανυει την ενατη εβδομαδα κυησης και βγηκε θετικη στο cmv και στι Igg και στο Igm.Υπαρχει ελπιδα να πανε ολα καλα;εχει τυχει σε καποια απο εσας;το απογευμα θα παει στον γιατρο της.Της ειπε να τα πουν απο κοντα και οχι απο το τηλεφωνο.Ας βοηθησει η Παναγια να πανε ολα καλα!

iro18
03-11-09, 12:10
Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αλλά δες αυτά

http://health.in.gr/pregn/Article.asp?ArticleId=17725&CurrentTopId=17670&IssueTitle=%C5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7

http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=434

vasov
03-11-09, 12:27
σε ευχαριστω για την απαντηση αν και αυτα πο λενε μεσα με κανανε χειροτερα.Καμια αλλη κοπελα με εμπειρια;

patousitsas
03-11-09, 12:53
Καλημέρα! Πολύ πονεμένη ιστορία ο cmv για μένα δυστυχώς. Αρχές Σεπτεμβρίου στον προγεννητικό βρέθηκα και γω θετική και στα δύο αντισώματα (IgG / IgM). Έπαθα πανικό γιατί έκανα το λάθος να ψάξω πληροφορίες για τον ιό μέσω διαδικτύου. Δυστυχώς τα προβλήματα που μπορεί να προκαλέσει εφόσον το έμβρυο κολλήσει, είναι τραγικά.
Όμως ο γιατρός μου ήταν πάρα πολύ καθησυχαστικός χωρίς βέβαια να αποκλείει την πιθανότητα επιπλοκών έστω και αν στατιστικά το ποσοστό να περάσει ο ιός τον πλακούντα και να προσβάλει το έμβρυο είναι πολύ μικρό. Και αυτό που τον ανησυχούσε κυρίως ήταν αν η λοίμωξη συνέβη κατά το τελευταίο 3μηνο πριν την εγκυμοσύνη μου. Τότε είναι μεγαλύτερο το πρόβλημα. Εκτός από τις επαναληπτικές εξετάσεις που θα έκανα για να δούμε την εξέλιξη του ιού, στην αμνιοπαρακέντηση που έπρεπε να γίνει την 18η-19η εβδομάδα θα βλέπαμε από τα ούρα του μωρού αν είχε προσβληθεί. Δυστυχώς όμως το μωράκι το έχασα την 8η εβδομάδα (παλίνδρομη κύηση) εξαιτίας χρωμοσωμιακών ανωμαλιών ή θρομβοφιλίας (στην οποία βρέθηκα θετική) και όχι από τον cmv.
Κοίτα επειδή το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα από τότε (σήμερα έχω πάλι επαναληπτική εξέταση) κατάλαβα ότι οι γιατροί το φοβούνται πάρα πολύ! Να φανταστείς η λοιμωξιολόγος που μου συνέστησαν τα κορίτσια εδώ και με την οποία μίλησα μετά την αποβολή, μου είπε ότι θα πρέπει να επιδιώξω ξανά εγκυμοσύνη σε ένα χρόνο όταν τα IgM μηνεδιστούν και έπαθα σοκ!!! Ο γυναικολόγος μου πάντως αλλά και η αιματολόγος δεν το θεωρούν ιδιαίτερο πρόβλημα και μου συνέστησαν να μείνω άμεσα.
Από την εμπειρία μου θα σου πω να μην αγχώνεστε τόσο πολύ γι'αυτό. Ο γιατρός σας βέβαια θα σας πει περισσότερα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έρθει ένα υγιέστατο μωράκι σύντομα!

BLUBLU
03-11-09, 13:07
Vasov την ιδια εμπειρια ειχα εγω, δυστυχως! Ειμαι εγκυος σε διδυμακια κ μου διεγνωσαν την 7 εβδομαδα οτι ειμαι θετικη στον ιο. Τρελαθηκα! Παλια κανανε κατευθειαν εκτρωση, τωρα κανουν τροφοβλαστη. Αυτο εκανα εγω κ ευτυχως δεν περασε τον πλακουντα. Βεβαια η στεναχωρια ειναι τεραστια μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα. Υπαρχει θεμα που εχει ανοιχτει με θεμα τον μεγαλοκυτταρικο ιο, διαβασε το! Υπαρχει η κ. Αντωνοπουλου στην Αθηνα που
ασχολειται με το συγκεκριμενο. Αν θελεις μπορω να σου δωσω το τηλ. μου να με παρει η αδερφη σου. Παντως σπανια εχω ακουσει περιπτωσεις να διαπερνα τον πλακουντα. Μην ανησυχει. Απλα πρεπει να περιμενει μεχρι να κανει την τροφοβλαστη η οποια γινεται μεταξυ 12η-13η εβδομαδας. Αν ειστε απο Β. Ελλαδα μπορω να βοηθησω. Καπου στο θεμα που θα διαβασεις για τον ιο εχει το τηλ. της Αντωνοπουλου, εγω αν κ δεν μενω Αθηνα την πηρα τηλ. Μου την συστησαν τα κοριτσια απο εδω(χιλια ευχαριστω) κ με ηρεμησε!

Οτι χρειαστεις μην διστασεις! Τα εχω περασει πολυ προσφατα!

vasov
03-11-09, 13:53
σας ευχαριστω ολες σας.Αθηνα μενω .Θα πω στην αδερφη μου για την κυρια αυτη.Σημερα θα παει στον γιατρο της και αυριο θα κανει ξανα αυτην την εξεταση.Της ειπε προληπτικα να παρει amoxil και οταν βγουν οι απαντησεις θα δουνε πως θα το αντιμετωπισουνε!Μακαρι να πανε ολα καλα!Εχω χασει κι εγω το μωρο μου στην δεκατη εκτη εβδομαδα (οχι απο αυτο αλλα απο αποκολληση πλακουντα) και δεν θελω καμια γυναικα να βιωσει αυτον τον πονο, ποσο ακομα η αδερφη μου!

kat05
03-11-09, 15:21
Διάβασα την ιστορία και εύχομαι όλα να πάνε καλά... Γνωρίζετε πώς κολλάει ο CMV; Είχα ρωτησει το γιατρό μου κάποτε και μου απάντησε αόριστα "από τα παιδιά, και δεν υπάρχει εμβόλιο". Δηλαδή τι κανεις για να μην κολλήσεις, αποφεύγεις τα ... παιδιά;

vasov
03-11-09, 15:27
τι λες τωρα;αυτο δεν το ηξερα, νομιζα οτι ηταν καθαρα θεμα οργανισμου.Η αδερφη μου εχει αλλο ενα κοριτσακι τεσσαρων χρονων που κολλαει συνεχεια ιωσεις λογω πρωτης χρονιας στον παιδικο.Γι αυτο το λογο το εχει η μαμα μου οταν ειναι αρρωστο για να μην κολλησει την αδερφη μου.Αληθεια τι γινεται στην περιπτωση αυτη;Πρεπει να ειναι ψιλοσπανιο αλλιως ολες οι μαμαδες θα ειχαν κολλησει στο δευτερο.

kat05
03-11-09, 15:29
Έχεις δίκιο, αυτό με προβληματίζει κι εμένα. Και δεν ξέρω από πού να φυλάγομαι, π.χ. στο τοξόπλασμα και στην ερυθρά ξέρεις, εδώ όμως;;; Νομίζω είχα διαβάσει κάπου οτι ορισμένα μωρά γεννιούνται με αυτό, έτσι όμως όπως λες θα κολλούσαν οι μανάδες στη δεύτερη εγκυμοσύνη τους... Πάντως σίγουρα δεν είναι θέμα οργανισμού, πρόκειται για ιό...

patousitsas
03-11-09, 15:51
Κορίτσια δυστυχώς ο cmv είναι το ίδιο μεταδοτικός όσο και οι υπόλοιπες απλές ιώσεις. Μπορεί να τον κολλήσεις οπουδήποτε από οποινδήποτε και οποτεδήποτε στη ζωή σου. Δεν υπάρχει θεραπεία όπως άλλωστε και με τους υπόλοιπους ιούς. Ούτε κάνει πάντοτε συμπτώματα που έτσι κι αλλιώς είναι όμοια με αυτά της απλής ίωσης οπότε δεν καταλαβαίνεις διαφορά. Φορείς είναι το μεγάλυτερο μέρος του πληθυσμού και βέβαια και τα παιδιά. Επίσης μου είπαν οι γιατροί (ναι ρώτησα πολλούς για το θέμα) ότι μπορεί να τον κολλήσεις και να μη σου εκδηλωθεί ποτέ, παραμένει όμως στον οργανισμό όπως οι άλλοι ερπητοϊοί και με την πρώτη ευκαιρία που ασθενήσει το ανοσοποιητικό για κάποιο λόγο, να εκδηλωθεί. Ο μόνος τρόπος προφύλαξης είναι η προσεκτικη ατομική υγιεινή και η αποφυγή αρρώστων έτσι ώστε να μην υπάρχει περίπτωση δραστηριοποίησής του.

vasov
03-11-09, 15:54
πραγματικα απιστευτο!βεβαια φανταζομαι οτι θα ειναι ψιλοσπανιος;σωστα;

natasaZ
03-11-09, 22:36
Καλησπερα κι από μενα. Τον περασα κι εγω αυτον τον ιο στην πρωτη εγκυμοσυνη. Πολυ αγχος. Οσο για τη σπανιότητα του, γενικα ο περισσοτερος κοσμος το περναει σαν μια μικρη ιωσουλα σε νηπιακη ηλικια. Υπαρχουν ομως και καποιες "τυχερες", οπως εμεις, που δεν το περασαμε τοτε και το περναμε πρωτη φορα στην εγκυμοσυνη, χωρις να εχουμε αναπτυξει αντισωματα (ειμαστε ενα 0,1%).
Η γιατρος λεγεται Αντωνιαδου και ειναι στο Αττικο.
Δες εδω την εμπειρία μου κι οτι χρειαστεις επικοινωνουμε.
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=21731&highlight=%EA%F5%F4%F4%E1%F1%EF%EC%E5%E3%E1%EB%EF%E9%EF%F2

patousitsas
04-11-09, 08:59
Δεν είναι καθόλου σπάνιος. Είναι το ίδιο συχνός όπως όλοι οι άλλοι ιοί. Όπως λέει και η Natasa οι περισσότεροι τον περνάνε σε νηπιακή ηλικία και αναπτύσσουν αντισώματα. Υπάρχουν όμως και οι "άτυχες", όπως εμείς, που δεν έχουμε αντισώματα και αν για κάποιο λογο τον κολλήσουμε ή υπάρχει δραστηριοποίησή του για πρώτη φορά στην εγκυμοσύνη αντιμετωπίζουμε τον κίνδυνο να προκληθούν σοβαρά προβλήματα στο έμβρυο.

DESTINY81
04-11-09, 17:32
. εμενα παντως ο γιατρος μου ειχε πει οταν εμεινα εγκυος να αποφευγω την επαφη με τα φυτα γενικοτερα γιατι ο ιος αυτος συνηθως κολλιεται απο εκει :!:

vasov
05-11-09, 12:57
κοριτσια σας ευχαριστω ολες , την Τεταρτη θα εχουμε τα τελικα αποτελεσματα!

Nefelirene
05-11-09, 13:47
Εμένα η μικρή μου πήγε φέτος πρώτη φορά παιδικό και τον τσίμπησε απο εκεί.Τον έφερε σπίτι και νοσηλεύτηκε και στο νοσοκομείο εξαιτίας υπερβολικών ημερών με υψηλό πυρετο.Εγώ δεν τον έχω έτσι έδειξαν τα test ούτε ο άντρας μου .Μετά απο λίγο καιρό αρρώστησε η μαμά μου με γρίπη ανέφερε στο γιατρό της την ιστορία με την μικρή της έκανε τεστ και βγήκε θετική .Εννοείτε ότι δεν μένει μαζί μας η μαμά μου αλλά κόλλησε :(
Τώρα που η ξαδέρφη μου έιναι σε περίοδο εξωσοματικής έχουμε αποκλειστεί εννοείτε και απλά τα λέμε τηλ.:oops:

gogga
15-11-09, 22:36
Κοριτσια εχω την πεποιθηση οτι κατι δεν γνωριζω καλα. Επειδη στον προγεννητικο βρηκαν οτι ειχα νοσησει απο κυτταρομεγαλοϊο περασα τρομερο αγχος. Η μικροβιολογος μου ειχε πει οτι ειχα περασει παλια μια βαρια λοιμωξη. Ο παθολογος οτι ειναι παρομοιο με ηπατητιδα και μεταδιδεται με σωματικα υγρα και ο γυναικολογος να μην δωσω σημασια και οτι δεν σπουδαζω ιατρικη για να εχω γνωσεις για τον καθε ιο(γενικα μου ελεγε να μην ασχολουμε με πραγματα που θα χαλουσαν την περιοδο της εγκυμοσυνης μου, εκτος αν υπηρχε λογος και αυτο θα το εκρινε ο ιδιος).

Dimitra83
15-11-09, 23:02
τι ιος ειναι αυτος βρε κοριτσια κ ποια τα συμπτωματα σε ενα παιδι?πως κολλας?

roulaki71
15-11-09, 23:05
Απ οτι θυμαμαι απο την δικια μου εγκυμοσυνη που κι εγω ανησυχουσα δεν εχει συμπτωματα συνηθως. Το περνας χωρις να το καταλαβεις. Καλυτερα να το εχεις περασει για να σε προστατευουν τα αντισωματα που εχεις. Εγω εβγαινα οριακα θετικη σε παλια αντισωματα που σημαινει οτι το περασα αλλα δεν ειχα ιδεα.

Dimitra83
15-11-09, 23:06
δηλαδη αν το κολλησει ενα παιδακι δεν εχει καποια συμπωματα?

roulaki71
15-11-09, 23:10
Απο ενα γρηγορο ψαξιμο που εκανα δεν υπαρχουν συμπτωματα. Ειναι απλα ενας ιος που τον περνας αθορυβα και ειναι επικινδυνος μονο στην εγκυμοσυνη.

natasaZ
15-11-09, 23:11
Σαν να περναει μια ιωσουλα, λιγο πυρετος, λιγο βήχας, πάντως όχι κάτι ανησυχητικο. Μονο στην εγκυμοσύνη ειναι προβλημα.

siderenia
15-11-09, 23:13
στον προγεννητικό έλεγχο φάνηκε πως κάποια στιγμή πέασα και γω αυτον τον ιό και έχω αντισώματα! Αντε βρες που πως και γιατί!

natasaZ
15-11-09, 23:16
Σιδερενια, να χαιρεσαι που τον ειχες περασει και μη σε νοιαζει το πως και ποτε. Ακου κι εμενα που περασα εκεινο το διαστημα της εγκυμοσυνης μια κολαση...

siderenia
16-11-09, 09:55
Νατάσα σε ευχαριστώ! Δεν με νοιαζει πως τον πέρασα τουλάχιστον τον πέρασα ανώδυνα! Απότι ξέρω είναι αντιμετωπίσιμος. το κακό είναι οτι μπορεί να περάσει στο έμβρυο και ζεις ένα διαρκές άγχος. Πάντως είναι πολύ συνηθισμένος ιος.

tarshou
05-12-09, 02:15
Όταν ήμουν έγκυος στις μικρούλες μου, τις ίδιες μέρες ήταν έγκυος και μια πολυ καλή μου φίλη που ήμασταν σχεδόν συνέχεια μαζί. Η μεγάλη της η κόρη πήγαινε τότε πρώτη χρονιά παιδικό. Στην πρώτη εξέταση που κάνουμε για ερυθρά, κυταρρομεγαλοϊό και τοξόπλασμα, για κάποιο λόγο στο εργαστήριο που τις έκανε κάναν λάθοςκαι δεν της βγάλαν απάντηση για cmv, αλλά της είπαν ότι καλές θα ήταν :shock: Δεν έκανε αμνιοπαρακέντηση γιατί απλά δεν ήθελε. Ο γιατρός της τρωγόταν και στους 7 μήνες της ξαναέκανε επαληπτική για cmv, όπου βρήκε ότι υπήρχε θέμα. Όταν με πήρε τηλέφωνο κλαίγοντας να μου ζητήσει συγγνώμη γιατί δεν το ήξερε και ο γιατρός της είπε ότι κολλάει ακόμη και με τον αέρα, εγώ έμεινα κάγκελο και έτρεμα ολόκληρη. επίσης, ο cmv είναι ο κυριότερος λόγος που οι γιατροί φωνάζουν στις έγκυες γυναίκες να μην τρώνε απ'έξω κρέατα ή λαχανικά/σαλάτες, και η συγκεκριμένη φίλη μου έτρωγε αποκλειστικά απ'έξω. Τέλος πάντων,μέχρι και στην Αγγλία τη στείλανε σ'έναν κορυφαίο, υποτίθεται, γιατρό εκεί. Το μωρό γεννήθηκε με τον κυταρρομεγαλοϊό, παρέμεινε για αρκετό καιρό στο νοσοκομείο για θεραπεία, αλλά σήμερα είναι ένας άντρακλας 16 μηνών κατάξανθος με καταγάλανα μάτια και υγιέστατος! :-D

Vasov, αλήθεια, πώς είναι η αδερφή σου; Οι εξετάσεις που έκανε;

italiana
05-12-09, 06:43
Πιστευω πως αυτο ειναι ενα απο τα πλεον καλογραμμενα και κατανοητα αρθρα που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στο διαδυκτιο σχετικα με τον MCV.

http://www.mednutrition.gr/images/side_top.gif

Επικίνδυνες λοιμώξεις στην εγκυμοσύνη : Εφικτή πλέον η διάσωση των παιδιών

http://www.mednutrition.gr/images/M_images/pdf_button.png (http://www.mednutrition.gr/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=2563) http://www.mednutrition.gr/images/M_images/printButton.png (http://www.mednutrition.gr/index2.php?option=com_content&task=view&id=2563&pop=1&page=0&Itemid=2) http://www.mednutrition.gr/images/M_images/emailButton.png (http://www.mednutrition.gr/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=2563&itemid=2) Γράφει ο Χαράλαμπος Πετρόχειλος, Δημοσιογράφος

«Έχουμε δει γυναίκες 37-38 ετών που έχουν κάνει έξι και εφτά προσπάθειες για απόκτηση παιδιού με εξωσωματική και όταν επιτέλους μείνουν έγκυες τους λέει ο γιατρός τους ότι θα πρέπει να διακόψουν την κύηση γιατί έχουν τοξοπλάσμωση ή κυτταρομεγαλοϊό. Δεν είναι εύκολες αυτές οι καταστάσεις. Πολύ περισσότερο όταν πλέον γνωρίζεις ότι η εγκυμοσύνη είναι εφικτό να διασωθεί και να γεννηθεί ένα απολύτως υγιές νεογνό».

Αυτά και μόνο τα λόγια της κ. Αναστασίας Αντωνιάδου, επίκουρης καθηγήτριας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών ήταν αρκετά για τη δημοσίευση του συγκεκριμένου θέματος για το Επιστημονικό Κέντρο Τοξοπλάσμωσης, Λοιμώξεων από Κυτταρομεγαλοϊό και άλλων λοιμώξεων στην κύηση που εδώ και λίγες εβδομάδες λειτουργεί, με την υποστήριξη του ΚΕΕΛΠΝΟ, στη Δ’ Παθολογική Κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου «Αττικόν» (διευθύντρια Καθηγήτρια Παθολογίας κ. Ελένη Γιαμαρέλλου) με υπεύθυνη την κ. Αντωνιάδου.

Πρόκειται για ένα Κέντρο που έρχεται να συμβάλλει στον περιορισμό των άσκοπων αμβλώσεων στις οποίες πολλές γυναίκες μέχρι σήμερα οδηγούνταν λόγω της δυσχέρειας ερμηνείας των ορολογικών εξετάσεων που γίνονται στην αρχική φάση της κύησης για τις λοιμώξεις αυτές.

Μπορεί δηλαδή οι εξετάσεις αυτές να είναι θετικές δείχνοντας ότι ο οργανισμός, μετά από μόλυνση -από τοξόπλασμα ή κυτταρομεγαλοϊό κυρίως- έχει αναπτύξει αντισώματα, χωρίς ωστόσο να μπορούν να προσδιορίσουν, εάν τα αντισώματα αυτά αναπτύχθηκαν από λοίμωξη που έγινε πριν την εγκυμοσύνη, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα για το έμβρυο ή μετά από λοίμωξη που συμβαίνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (ενεργό λοίμωξη).

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων που οι ορολογικές εξετάσεις είναι θετικές δεν υπάρχει πραγματικός κίνδυνος, ξεκαθαρίζει η κ. Αντωνιάδου. Πρόβλημα δημιουργείται σε οξεία λοίμωξη καθώς τότε πραγματικά υπάρχει ένα ποσοστό κινδύνου για το έμβρυο.

Ουσιαστικά αυτήν την περαιτέρω διερεύνηση έρχεται να προσφέρει το Κέντρο, δωρεάν, σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Παστέρ, που διαθέτει όλον εκείνον τον απαιτούμενο εξοπλισμό για να βρίσκει με ειδικές εξετάσεις, εάν τα αντισώματα της εγκύου οφείλονται τελικά σε ενεργό λοίμωξη.

Έτσι θα ξεκαθαριστεί η κατάσταση. Τα περιστατικά εκείνα που έχουν μολυνθεί στο παρελθόν θα συνεχίζουν κανονικά την εγκυμοσύνη τους χωρίς να έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα και χωρίς άγχος, ενώ όσα αποδεικνύεται ότι αποτελούν οξείες λοιμώξεις, θα τους παρέχονται όλα εκείνα τα μέτρα θεραπευτικής αντιμετώπισης που διαθέτει σήμερα η ιατρική για την πρόληψη, σε πρώτη φάση της μετάδοσης του ιού στο έμβρυο ή στην περίπτωση μετάδοσης, στην αντιμετώπισή του.

Διπλός ο ρόλος του Κέντρου

Ο ρόλος του Κέντρου, όπως μας είπε η κ. Αντωνιάδου είναι διπλός. Πάνω απ’ όλα να βοηθήσει τους μαιευτήρες που έχουν πρόβλημα στην ερμηνεία των εξετάσεων που κάνουν για το τοξόπλασμα και τον κυτταρομεγαλοϊό να καταλήξουν σε ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με το εάν πραγματικά κινδυνεύει το έμβρυο. Και δεύτερον να δώσει τη δυνατότητα στις ίδιες τις έγκυες να ζητήσουν, εφόσον έχουν πρόβλημα, από το γιατρό τους να κάνουν αυτές τις εξετάσεις που θα τον βοηθήσουν να καταλάβει, εάν είναι δυνατό να βγάλει πέρα φυσιολογικά την εγκυμοσύνη.

Ουσιαστικά το Κέντρο έρχεται να δώσει μία εναλλακτική λύση σε μία γυναίκα που αντιμετωπίζει πρόβλημα το οποίο μέχρι τώρα οδηγούσε τους γυναικολόγους στην λύση της διακοπής της κύησης.

Τα τρία βασικά ερωτήματα

Η διακοπή της κύησης δεν αποτελεί πλέον μονόδρομο. Τρία είναι τα βασικά ερωτήματα που θα πρέπει να απαντηθούν πριν ο γιατρός θέσει στην έγκυο το δίλημμα εάν θα συνεχίσει την εγκυμοσύνη ή εάν προτιμάει να τη διακόψει: το πρώτο είναι εάν πράγματι έχει ενεργό λοίμωξη. Εφόσον έχει, τότε το δεύτερο ερώτημα που θα τεθεί είναι εάν έχει μεταδοθεί το παθογόνο στο παιδί. Και εφόσον διαπιστωθεί ότι έχει μεταδοθεί το τρίτο ερώτημα που θα πρέπει να απαντηθεί είναι εάν το έμβρυο έχει υποστεί βλάβες.

Τι μας λένε οι αριθμοί

Στην Ελλάδα, όπως αναφέρει η κ. Αντωνιάδου δεν έχουμε στοιχεία για το ποσοστό εκείνο των γυναικών που περνούν την οξεία λοίμωξη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Υπολογίζεται πάντως ότι δεν υπερβαίνει το 2% των εγκύων.

Ένα 30% των εγκύων πάντως έχουν μολυνθεί είτε από τοξόπλασμα είτε από κυτταρομεγαλοϊό πριν την εγκυμοσύνη και έχουν αναπτύξει αντισώματα έναντί τους τα οποία έχουν περάσει και στο έμβρυο που έτσι πλέον δεν κινδυνεύει.

Η έγκυος που κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αναπτύσσει ενεργό λοίμωξη από κυτταρομεγαλοϊό έχει πιθανότητα γύρω στο 40-50% να μεταδώσει τον ιό στο έμβρυο, εφόσον δεν γίνει κανένας χειρισμός πρόληψης. Από τη στιγμή που τελικά θα γίνει η μετάδοσή του ιού, η πιθανότητα να γεννηθεί το παιδί με βλάβες είναι γύρω στο 10-20%, δηλαδή συνολικά 4-10%.

Αντίστοιχα για το τοξόπλασμα οι πιθανότητες μετάδοσής του στο έμβρυο κυμαίνονται στο 20-60% ανάλογα με την ηλικία του εμβρύου, με μικρότερο το ρυθμό μετάδοσης στην αρχή της κύησης και μεγαλύτερο όσο προχωράει η κύηση ενώ από τη στιγμή που τελικά θα μεταδοθεί το τοξόπλασμα, οι πιθανότητες βλάβης στο έμβρυο είναι μεγαλύτερες στην αρχή της κύησης (40%) και πολύ μικρότερες (<5%) στο τρίτο τρίμηνο.

Έλλειψη ενημέρωσης για τις λοιμώξεις στην κύηση

Η παράθεση όλων αυτών των στοιχείων δείχνει ότι στο ζήτημα των ιώσεων κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης χρειάζεται ψυχραιμία και γνώση. Το πρόβλημα όμως είναι ότι γενικότερα, δεν υπάρχει η ενημέρωση που θα έπρεπε στις γυναίκες για το θέμα των λοιμώξεων στη διάρκεια της κύησης. Αυτό δεν είναι πρόβλημα που αφορά μόνο τη χώρα μας. Υπάρχουν μελέτες στο εξωτερικό που δείχνουν ότι οι γυναίκες που βρίσκονται σε φάση να τεκνοποιήσουν σ’ ένα μεγάλο ποσοστό που φτάνει και το 60% δεν είναι ενημερωμένες γύρω από τους κινδύνους που διατρέχουν, όπως επίσης και για το τι θα πρέπει να κάνουν για να προλάβουν μία μόλυνση.

Ας δούμε στη συνέχεια κάποια πράγματα που είναι καλό κανείς να τα γνωρίζει.

Σημαντική η εξέταση πριν από την εγκυμοσύνη

Η πρόληψη μπορεί να ξεκινήσει πριν ακόμη από την εγκυμοσύνη. Όσες γυναίκες βρίσκονται σε φάση οικογενειακού προγραμματισμού, προγραμματίζουν δηλαδή την απόκτηση ενός παιδιού καλό είναι πριν προχωρήσουν στην εγκυμοσύνη να ελέγχονται για όλους αυτούς τους παθογόνους μικροοργανισμούς -και ειδικά τον κυτταρομεγαλοϊό και το τοξόπλασμα- που μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα κατά τη διάρκειά της. Έτσι, εάν διαπιστώσουν ότι έχουν υποστεί πιο παλιά κάποια λοίμωξη – και επομένως έχουν αναπτύξει αντισώματα- δε θα χρειαστεί να εξεταστούν για το ίδιο πρόβλημα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και βέβαια δε θα έχουν το άγχος εάν τα αντισώματα που θα βρεθούν σε εξέταση που θα γινόταν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα οφείλονται σε παλαιότερη ή σε ενεργό λοίμωξη. Εάν πάλι τα αποτελέσματα είναι αρνητικά, αφενός θα ενημερωθούν για τα μέτρα πρόληψης ώστε να μην κινδυνεύσουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αφετέρου εάν τελικά υποστούν λοίμωξη θα ξέρουν με σιγουριά ότι πρόκειται για ενεργό λοίμωξη για να την αντιμετωπίσουν θεραπευτικά όσο το δυνατόν πιο έγκαιρα.

Μέτρα προστασίας κατά την εγκυμοσύνη

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τώρα για να μειώσουν τις πιθανότητες να κολλήσουν κάποια ανεπιθύμητη λοίμωξη, όπως το τοξόπλασμα και ο κυτταρομεγαλοϊός οι γυναίκες θα πρέπει να παίρνουν κάποια μέτρα προφύλαξης. Έτσι λοιπόν θα πρέπει να μάθουν να πλένουν μετά από κάθε δραστηριότητα πολύ καλά τα χέρια τους. Θα πρέπει επίσης να μην έρχονται σε επαφή με κατοικίδια ζώα –ειδικά τις γάτες-, και να μην έρχονται σε επαφή με το χώμα ή εάν χρειαστεί να το κάνουν (π.χ. για κάποια εργασία στον κήπο, τα σκάμματα με άμμο στις παιδικές χαρές) θα πρέπει να φορούν γάντια και να πλένουν και πάλι μετά πολύ καλά τα χέρια τους. Θα πρέπει επίσης να πλένουν πολύ καλά τα λαχανικά και τα φρούτα και γενικά οτιδήποτε τρώνε ωμό, όπως επίσης να τρώνε καλά ψημένο το κρέας και να προσέχουν όλα τα μαγειρικά σκεύη που έρχονται σε επαφή με το ωμό κρέας κατά τους χειρισμούς προετοιμασίας του (π.χ. επιφάνεια κοπής, μαχαίρια κτλ) να τα πλένουν πολύ καλά και να μην τα αφήνουν να έρθουν σε επαφή με άλλα τρόφιμα που τα τρώμε ωμά, εάν προηγουμένως δεν έχουν πλυθεί.

Και βέβαια θα πρέπει να ακολουθούν όλα εκείνα τα μέτρα που πρέπει κανείς να λαμβάνει για την προστασία του έναντι των ιώσεων που μεταδίδονται μέσω σταγονιδίων αποφεύγοντας κυρίως την επαφή τους με άτομα που έχουν κρυώσει, με άτομα που έρχονται σε επαφή με αρρώστους και με τα πολύ μικρά παιδιά που αρρωσταίνουν πολύ συχνά.

Αναγκαία η επανάληψη των εξετάσεων

Σημαντικό επίσης είναι το να γνωρίζει κανείς ότι ακόμη κι αν η γυναίκα είναι αρνητική στις πρώτες εξετάσεις για τοξοπλάσμωση και κυτταρομεγαλοϊό που γίνονται μέχρι τη 14η εβδομάδα της κύησης, θα πρέπει κάθε δίμηνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης να τις επαναλαμβάνει για κάθε ενδεχόμενο, κάτι που σήμερα σε πολλές περιπτώσεις δε γίνεται.

Συμβουλή

Δυσκολεύουν τα αυξημένα αντισώματα της εγκυμοσύνης

Που οφείλεται η αυξημένη εμφάνιση ψευδώς θετικών αποτελεσμάτων στις ορολογικές εξετάσεις για τη διαπίστωση ύπαρξης λοίμωξης στις έγκυες γυναίκες; Όπως εξηγεί η κ. Αντωνιάδου οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο γεγονός ότι η εγκυμοσύνη γενικά είναι μια κατάσταση που διεγείρει το ανοσοποιητικό σύστημα της γυναίκας που παράγει μεγαλύτερο αριθμό ανοσοσφαιρινών ΙgM καθώς φέρει μέσα της το έμβρυο που κατά το ήμισυ είναι ξένο διότι προέρχεται από τον πατέρα.

Συμβουλή

Εάν μία γυναίκα περάσει σήμερα οξεία τοξοπλάσμωση θα μπορεί να μείνει έγκυος χωρίς πρόβλημα μετά από έξι μήνες. Εάν περάσει οξεία λοίμωξη από κυτταρομεγαλοϊό θα πρέπει να μείνει έγκυος μετά από ένα χρόνο.

Τι είναι το τοξόπλασμα και ο κυτταρομεγαλοϊός

Το τοξόπλασμα είναι ένα παράσιτο που μεταδίδεται στον άνθρωπο από τα κατοικίδια ζώα, κυρίως την γάτα, και μπορεί, εάν προσβάλει την εγκυμονούσα γυναίκα και δεν αντιμετωπιστεί, να οδηγήσει είτε σε αποβολή του εμβρύου είτε σε σοβαρές ανωμαλίες στο νευρικό σύστημα.

Η μόλυνση από κυτταρομεγαλοϊό είναι μία σχετικά συχνή συγγενής λοίμωξη και, εάν δεν αντιμετωπιστεί, οδηγεί στη γέννηση παιδιού με διανοητική καθυστέρηση και κώφωση. Ο κυτταρομαγαλοϊός είναι η συχνότερη αιτία συγγενούς λοίμωξης από ιό και το συχνότερο λοιμώδες αίτιο κώφωσης στις ΗΠΑ (περίπου 1% των γεννήσεων με συγγενή λοίμωξη).

nouka
03-03-10, 11:18
καλημερα... διανυω την ενατη βδομαδα της εγκυμοσυνης μου και μολις σημερα πηρα τα αποτελεσματα των εξετασεων οπου δειχνουν πως ειμαι θετικη στον κυτταρομεγαλιο (HMV) Igg και αρνητικη στον κυτταρομεγαλοιο (HMV) Igm... απο οσα διαβαζω στο ιντερνετ ανησυχω πολυ... υπαρχει καποια με αναλογη εμπειρια να με διαφωτισει?? αυριο θα παω στο γιατρο μου αλλα με τρωει η αγωνια... ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και ημουν τοσο χαρουμενη...

sagia
03-03-10, 11:36
εγω είχα βγει θετικη στα αντισωματα κυτταρομεγαλοιου (anti CMV-IgG) 259 και αφου ειχα περασει ενα απογευμα μεσα στην αγωνια ωσπου να βω το γιατρο επειδη ειχε χειρουργειο, εμαθα οτι δεν ηταν τιποτα απλα καποια στιγμη ειχα περασει λεει καποια ιωση παλια..τιποτα δηλαδη!τωρα εχω γεννησει και ο μικρος ειναι 6 μηνων!με το καλό

Αναστασί
03-03-10, 11:44
Καταρχήν μην ανησυχείς τόσο. Εγώ από ό,τι ξέρω είναι κάτι που έχει σημασία πότε το κόλλησες. Αν το κόλλησες το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης τότε είναι σημαντκό. Αν απλά βγεις ότι έχεις αντισώματα, ότι δηλαδή παλιότερα το είχες κολλήσεις τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Τώρα η αδερφή μου ήταν οριακά θετική και αυτό που θυμάμαι είναι ότι κάναμε διαρκώς επαναλαμβανόμενες εξετάσεις ξάνά και ξανά για να δούμε με ακρίβεια τι γίνεται. Τελικά όλα καλά. Η μικρή μας τώρα είνα 3,5, ένας κορίτσαρος έξυπνος και ζωηρός.
Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Και εγώ σήμερα περιμένω τα αποτελέσματα και έχω αγωνία.

nouka
03-03-10, 11:58
κοριτσια σας ευχαριστω πολυ με καθησυχασατε!! ελπιζω να πανε ολα καλα... sagia να χαιρεσαι το γιοκα σου κι εσυ Αναστασια ευχομαι τα αποτελεσματα σου να ειναι καλα και να πανε ολα τελεια!!

Αναστασί
03-03-10, 18:30
Ευχαριστώ πολύ nouka! Να είσαι καλά. Τα δικά μου αποτελέσματα ακόμη να βγουν και μάλλον θα με πάρουν αύριο. Οπότε θα ξέρω και εγώ τι παίζεται με το μεγαλοκυτταροϊό. Εν το μεταξύ λένε ότι είναι τόσο εύκολο να το κολλήσεις που δεν μπορείς να φανταστείς από που και πότε...Άσε είναι μυστήρια αυτά τα μικρόβια. Υπομονή. Δε΄ζούμε και σε γυάλα. Περιμένω νέα σου. Τι σου είπε τελικά ο γιατρός;

nouka
09-03-10, 15:23
καλησπερα! αργησα μερικες μερες να μπω... τελικα ο ιος ειναι ακινδυνος οταν τον εχεισ κολλησει παλια και οχι προσφατα οπως στην περιπτωση μου... ολα καλα δηλαδη! εσυ αναστασια?? τα αποτελεσματα σου καλα??

Αναστασί
09-03-10, 18:31
Γεια σου γλυκιά μου. Χάρηκα πάρα πολύ για σένα. Μπράβο. Είδες που όλα πήγαν καλά; Και τα δικά μου πήγαν πολύ καλά. Μόνο που εμένα μου βγήκε ότι έχω υψηλό εύρος κατανομής αιμοπεταλίων. Δεν ξέρω τι πάει να πει, αλλά ο μικροβιολόγος δεν μου είπε κάτι. Οπότε θα μου πει αύριο ο γιατρός μου. Την Τετάρτη τελειώνει ο 2ος και μπαίνουμε στον 3ο....:D

geo1112
10-03-10, 10:52
Εγώ θα σας πως την δική μου εμπειρία με το θέμα. Κόλλησα τον ιό κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου γύρω στα τέλη του 6ου μήνα και μετά από αμνιοπαρακέντηση που έκανα στον 7ο είδαμε ότι ο ιός είχε περάσει και στην μπέμπα. Πήγα δύο φορές στο Αττικό και έπερνα ένα φάρμακο πέντε ώρες περίπου την κάθε φορά. Η μπέμπα γεννήθηκε στην 39η εβδομάδα 1895 γραμμάρια και οφειλόταν στον ιό. Έμεινε στη μονάδα νεογνών για 50 μέρες όπου της 40 μέρες έπερνε αντιβίωση για να αρνητικοποιηθεί ο ιός. Όταν ήταν τριών μηνών ενεργοποιήθηκε πάλι ο ιός και έπαθε λοίμωξη του αναπνευστικού. Γενικά παρακολουθείτε συνέχεια από την παιδιατρική στο Αττικό νοσοκομείο. Επειδή κόλησα τον ιό στον τέλος του δεύτερου τριμήνου τα προβλήματα που αντιμετωπίζαμε ήταν όταν θα γεννιόταν να είχε πρόβλημα ακοής το οποίο ευτυχώς είναι όλα καλά και παρακολουθείτε και νευρολογικά όπου ευτυχώς είναι πάλι όλα καλά. ίσως αργότερα να αντιμετωπίσουμε μαθησιακά προβλήματα.
Αυτός ο ιός είναι πολύ επικύνδινος αν τον κολήσεις στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Πολλές φορές ο οργανισμός αποβάλει το έμβρυο. Οι λοιμωξιολόγοι στο Αττικό είναι ειδικευμένοι με το θέμα.
Ακόμα και μια γυναίκα που έχει κολλήσει τον ιό πριν την εγκυμοσύνη είναι καλό να πάει στο Αττικό. Θα της δίνουν αγωγή μία φορά το μήνα. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι υπάρχει περίπτωση σπάνια βέβαια αλλά υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιηθεί ο ιός πάλι. Είναι λίγο ψείρες με το θέμα αλλά αξίζει. Παίρνεις μια ενδοφλέβεια αγωγή και προστατεύεις και τον εαυτό σου και το μωρό σου. Και ακόμα και αν σας λέει ο γυναικολόγος ότι το έχετε κολήσει παλιά πηγαίντε στο Αττικό ή σε κάποιο λοιμωξιολόγο.

Αναστασί
10-03-10, 11:14
Σωστή! Απλά δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοια εξειδίκευση στο Αττικόν....Ευχαριστούμε πολύ, αχρείαστο να είναι. Δηλαδή για να καταλάβω, φταίνε αυτοί στους οποίους έκανες την αμνιοπαρακέντηση; Ή μπορείς να το κολλήσεις από οπουδήποτε; Εμείς πάντως τα είχαμε παίξει τότε.

geo1112
10-03-10, 11:18
Συνήθως μου είπανε ότι το κολάς από τα παιδιά. Εγώ όμως δεν είχα έρθει σε επαφή με παιδιά σε όλη την εγκυμοσύνη. Καμία σχέση με την αμνιοπαρακέντηση. Την αμνιοπαρακέντηση την έκανα αφού είχα κολήσει τον ιό για να δούμε αν είχε περάσει στο μωρό. Και εμείς περάσαμε μεγάλο λούκι. Το θέμα όμως είναι ότι η μπέμπα είναι σχεδόν οκτώ μηνών και ακόμα ταλαιπωρείται από εξετάσεις. Βέβαια όλα πάνε καλά αλλά ταλαιπωρείται το καϋμένο

Αναστασί
10-03-10, 11:25
Ναι ε; Απο παιδιά έ; Εγώ πάντως που δουλεύω με παιδιά μου βγήκε ευτυχώς αρνητικό...Ενώ η αδερφή μου το κόλλησε στο άσχετο.
Γλυκιά μου σου εύχομαι να μην περάσετε άλλα. Να χαίρεσαι τη μπεμπούλα σου...

geo1112
10-03-10, 11:58
Ευχαριστώ να 'σαι καλά.

nouka
11-03-10, 12:22
κοριτσια χαιρομαι που σας πηγαινουν ολα καλα και ευχομαι να συνεχισουν ετσι... οσον αφορα τον τροπο μεταδοσης του ιου δεν ειναι απαραιτητα να ειναι απο παιδια.. κολλαει πολυ ευκολα χωρις φυσικα να το καταλαβεις αφου συνηθως δεν εχει συμπτωματα.. και οσον αφορα τον Αττικο που λετε.. εγω μενω Σερρες δυστυχως και δεν εχουμε πολυτελειες.. μηπως καμια σας γνωριζει κατι αναλογο για Θεσ/νικη? γιατι ψαχνοντας εγω δεν βρισκω κατι.. Αναστασια σε ποια εβδομαδα εισαι? εγω 11η.. geo η μπεμπα σου ποσο ειναι τωρα?

nouka
11-03-10, 12:24
α τωρα ειδα παραπανω πως ειναι 8 μηνων η μπεμπουλα... υπομονη σας ευχομαι.. και οσο τα πραματα πηγαινουν καλα μην σκεφτεστε την ταλαιπωρια... ολα θα περασουν :)

Αναστασί
11-03-10, 21:15
Γλυκιά μου είμαι στην 9η και όλα είναι καλά. Δυστυχώς δεν έχω κάποια πληροφορία που να σε βοηθήσει. Πολλές κοπέλες όμως του φόρουμ είμαι σίγουρη ότι θα σπεύσουν.
φιλιά και καλή συνέχεια.

(Μου αρέσουν οι Σερρες)

myangel
11-03-10, 23:23
α τωρα ειδα παραπανω πως ειναι 8 μηνων η μπεμπουλα... υπομονη σας ευχομαι.. και οσο τα πραματα πηγαινουν καλα μην σκεφτεστε την ταλαιπωρια... ολα θα περασουν :)
καλησπέρα
αν θέλεις μπορω να σου δώσω τα στοιχεία του γυναικολόγου μου είχα τρομάξει κι εγώ τότε (πριν 2,5 χρόνια, με θετικό Igg και γυναικολόγο που μεπίεσε από την 1η μέρα νακάνω έκτρωση!!!)
άλλαξα γιατρό και βρήκα την υγειά μου! (και το παιδί μου!!!!)
μην ανησυχείς πάντως, θετική σκέψη!
ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ! ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ!!!

geo1112
12-03-10, 13:25
Καλύτερα να μιλήσεις με έναν λοιμοξιολόγο σε κάποιοι νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη. Ή αν θέλεις πές μου να σου στείλω το τηλέφωνο της λοιμοξιολόγου που είχα εγώ στο Αττικόν. Θα μπορέσει να σε κατευθύνει.

geo1112
12-03-10, 13:29
Όταν έπερνα εγώ την θεραπεία γνώρισα μία κοπέλα η οποία αυτή είχε κολήσει τον ιό από παλιά αλλά της έδιναν θεραπεία. Όχι ακριβώς θεραπεία. Έδιναν ανοσοσφαιρίνη η οποία δημιουργούσε αντισώματα και σε αυτήν και στο μωρό. Περισσότερο προληπτικά. Θεωρώ ότι είναι σημαντικό να πάρεις μια γνώμη λοιμοξιολόγου χωρίς βέβαια να σε αγχώνει αυτό. Από την στιγμή που το πέρασες παλιά δεν υπάρχει πρόβλημα. Ξέρεις πόσο παλιά την πέρασες;

nouka
12-03-10, 15:31
οχι δεν ξερω ποσο παλια.. και δεν νομιζω κιολας απο τισ εξετασεις να μπορει να βρεθει η χρονικη περιοδος... ψαχνω για λοιμωξιοολογο θεσνικη! σας ευχαριστω πααααρα πολυ κοριτσια, δεν ξερετε ποσο με βοηθατε!

Αναστασί
12-03-10, 15:39
Νομίζω ότι φαίνεται πόσο παλιά το κόλλησες αλλά δεν ξέρω ακριβώς από ποια ένδειξη. Εχουν περάσει και τέσσερα χρόνια από τότε. Πάντως να το ψάξεις, μην το αφήσεις. Η πρόταση με το Αττικόν μου ακούγεται πολύ καλή αφού αυτοί έχουν εξειδίκευση.
Υπομονή και καλή συνέχεια.

ΑΝΝ
17-03-10, 14:53
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΟ ΤΗΛ.ΤΗΣ ΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΤΙΚΟ?
ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟΚΥΤΤΑΡΟΙΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΝΩ ΤΟ IGG KAI IGM ΗΤΑΝ ΘΕΤΙΚΑ EKANA ENA AVIDITY ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ!ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΕΣ ΟΡΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΙΟ!

ΑΝΝ
17-03-10, 14:57
ΕΑΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΟ IMAIL annatourkaki@yahoo.gr

lena_m
06-04-10, 15:13
Γεια σας!
Ειμαι ενα νεο μελος στην παρεα σας και μελλουσα μαμα.Διανυω την ενατη εβδομαδα μιας υπεροχης εγκυμοσυνης χωρις προβληματα.Δυστυχως ομως,ολα αλλαξανε την Μεγαλη Πεμπτη οπου πηρα τα αποτελεσματα των αιματολογικων εξετασεων και ξαφνικα ηρθαν τα πανω κατω.Βγηκα θετικη στο cmv.Πιο συγκεκριμενα CMV IgG : 269.4 & CMV IgM :ΘΕΤΙΚΟ χωρις τιμη ομως ωστε να διαπιστωθει ο ακριβης αριθμος.Την εξεταση την εκανα στο ΙΚΑ οπου μου ειπανε οτι οι αναλυτες που εχουνε βγαζουνε θετικο/αρνητικο.
Σημερα πηγα σε ιδιωτη μικροβιολογο να επαναλαβω την εξεταση και περιμενω αγωνιωδως τα αποτελεσματα.Εχουνε γινει αρκετες φορες λαθη στο ΙΚΑ μου ειπανε Απο εκεινη την μερα περναω ενα γολγοθα.Εχω διαβασει τοσα αρθρα στο ιντερνετ που με κανανε να μπευρδευτω ακομη χειροτερα.Ο γυναικολογος μου ειπε αν βγει θετικο θα πρεπει να προχωρησω σε αμνιοπαρακεντηση να δουμε αν εχει περασει στο εμβρυο.Εχει κανει καποια απο εσας τοσο συντομα αμνιοπαρακεντηση?Απο οτι ξερω μετα την 16η εβδομαδα μπορει να γινει.Εχει καποια περασει κατι αντιστοιχο να βγουνε λαθος τα αποτελεματα?Επισης υπαρχει τοσο μεγαλη πιθανοτητα να μεταδωσα αθελα μου τον ιο σε φιλες που περιμενουν ηδη παιδι?Να σημειωσω οτι την 5η εδβομαδα της εγκυμοσυνης με επιασε μια γριπουλα με καταρροη και δεκατα πυρετο που μαλλον κολλησα απο τον αντρα μου ομως δεν ηρθα καθολου σε επαφη με αυτες τις φιλες μου.Αν υποθεσω οτι μπορει να ητανε απο τον ιο.Για ποσο καιρο μετα μπορεις να το μεταδωσεις?
Συγνωμη για το τοσο μεγαλο μηνυμα μου και τις τοσες ερωτησεις μου.Οποια πληροφορια μπορει να εχετε για το θεμα σιγουρα θα φανει χρησιμη.

natasaZ
07-04-10, 19:04
Λενα, οπως εχω γραψει και παραπανω, αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια με τον ιο.
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=21731&highlight=%EA%F5%F4%F4%E1%F1%EF%EC%E5%E3%E1%EB%EF%E9%EF%F2
Καλυτερα να κανεις την εξεταση στο Pasteur και να μιλησεις με την κ. Αντωνιαδου στο Αττικο (αν εισαι Αθηνα). Ειναι η πλεον αρμοδια να σε κατατοπισει και να λυσει τις αποριες σου.

manton1
16-04-10, 13:06
ΓΕΙΑ ΣΑΣ , ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕ Η ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΗ ΛΟΙΜΟΞΗ ΤΟΥ ΚΥΤΤΑΡΟΜΕΓΑΛΟΙΟΥ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΖΟΥΝ...ΚΑΙ ΓΩ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

nouka
16-04-10, 15:28
manton ο ιος τωρα ειναι ενεργος?? δηλαδη σου βρηκαν θετικο Igg και θετικο Ιgm???

marybaby2007
09-05-10, 21:27
Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν θετική μόνο στο igg με 208, ο γιατρός μου είπε ότι απλά κάποια στιγμή στο παρελθόν είχα περάσει τον ιό, ίσως και σε μικρή ηλικία. Ο γιος μου είναι 2,5 χρονών και είμαι πάλι έγκυος 9 εβδομάδων και ξαναβγήκα θετική στο ίδιο με 15,8. Πρέπει να είσαι και στα δύο θετική για να έχεις νοσήσει. Άρα κανένα πρόβλημα έχεις αντισώματα.

Γιώτα Αμαλιάδα
28-08-10, 01:28
κοριτσια καλησπερα!θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να μοιραστω μαζι σας την δικη μου εμπειρια με τον ιο.λογω της φυσης του επαγγελματος εγω τον απεκτησα στο νοσοκομειο οπου εργαζομαι.ευτυχως πριν μεινω εγκυος!ο παθολογος με καθησυχασε λεγοντας οτι ειναι μια ιωση που θα περασει μονη της χωρις φαρμακα."δεν ειναι τιποτα" ειχε πει.μονο που ξεχασε να μου πει το σημαντικοτερο!να μην μεινω εγκυος!και εγω εκανα το λαθος και τον πιστεψα!δεν εψαξα να μαθω τιποτα...λαθος....μετα απο 2 μηνες εμαθα οτι θα γινω μανουλα!!!την ημερα που ακουσα πρωτη φορα την καρδουλα της την ιδια ημερα μου ειπε η γυναικολογος μου οτι μαλλον θα μου την παρει καθως αυτα τα παιδια γεννιουνται με κωφωση,τυφλωση και νοητικη υστεριση:(:(:(το ηθελα αυτο το παιδι...το περιμενα καιρο...εχασα τον κοσμο κατω απο τα ποδια μου...με παρεπεμψε στο αττικο στην ειδικη λοιμωξιολογο κα Γιαμαρελλου να αποφασισει εκεινη τι θα γινει με την κυηση.εκεινη με εστειλε στο παστερ για πιο εγκυρα αποτελεσματα και μετα στην ειδικευμενη στον cmv κατα την κυηση συνεργατη της κα Αντωνιαδου.εξαιρετη επιστημων και καταπληκτικος ανθρωπος!!!η κυηση θα συνεχιζοταν!!!:D:D:Dκαθε μηνα αμαλιαδα-αθηνα.με αυτοκινητο,κτελ η τρενο.μετα παστερ για εξετασεις και αττικο για ενδοφλεβια χορηγηση γ-σφαιρινης.με ταξι,λεωφορειο,μετρο.δεν με ενοιαζε!δεν παραπονεθηκα ποτε!θα εκανα τα παντα γι'αυτο το παιδι!!!εκανα αμνιο στις 15 εβδομαδες.αρνητικη για pcr(ιικο φορτιο)!!!ολα θα πηγαιναν καλα!μονο μια τυπικη επαναλειψη της pcr στο μωρο οταν γενιοταν.οπως και εκανα.απο το ομφαλιο αιμα εσταλλει στο δειγμα στο παστερ.δυστυχως βγηκε θετικο:(:(:(13 ημερων η κορουλα μου νοσηλευτηκε στην μοναδα νεονγων του αττικου για μια σειρα εξετασεων.εκ'νεου αιμα και ουρα στο παστερ,βυθοσκοπιση,ωτοακουστικες εκπομπες,u/s πηγων εγκεφαλου,MRI εγκεφαλου,παιδονευρολογικη εκτιμηση στους 6 και 12 μηνες...το αιμα που πηραν απο το χερακι της και τα ουρα ηταν αρνητικα:D:D:D:Dη εξηγηση για το συμβαν ηταν οτι το ομφαλιο αιμα ειχε και δικο μου αιμα με αποτελεσμα οι τιμες να ειναι θετικες!βεβαια τις εξετασεις τις καναμε ολες για καθε ενδεχομενο και ηταν ολα καλα!!!

xaraki
28-11-10, 14:51
Γεια σας...προσπαθουμε για μωρακι με τον αντρα μου και είμαι στις ημερες ωορηξιας. Μόλης έμαθα ότι ο αδελφός μου έχει CMV (κυταρομεγαλοιο) και ήμουν αυτές τις μέρες σπίτι του. Τι να κάνω;;;Μήπως δε πρέπει να συνεχίσουμε τις προσπάθειες;;

zitamar
28-11-10, 15:39
πήγαινε αύριο να κάνεις εξετάσεις αίματος για κυτταρομεγαλοιο να δείς μήπως ήδη το έχεις περασει πριν καιρό και δεν το ξέρεις, οποτε δεν χρειάζεται να φοβάσαι.Αν δεν το έχεις περάσει μιλησε με τον γυναικολόγο σου γιατι δεν πρεπει να το κολλήσεις στην αρχή της εγκυμοσύνης σου.

xaraki
28-11-10, 16:50
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Αν πάω αύριο για εξετάσεις θα βγούν μέχρι το βράδυ τα αποτελέσματα;;; ή θα πρέπει να περημένω κάποιες μέρες;;

new mommy2
29-08-11, 13:21
Κορίτσια καλημέρα,
Ψάχνω κάποια κοπέλα που να γνωρίζει κάτι επί του θέματος και μπορεί να με βοηθήσει γιατί κοντεύω να τρελαθώ. Είμαι έγκυος 12 εβδομάδων, και στις εξετάσεις αίματος για CMV βγήκα θετική και στο IGG και στο IGM. Πήρα πριν από λίγο τις απαντήσεις από το Παστέρ όπου έδειξαν Igg 21 και Igm 1,35. Ξέρει καμία τι σημαίνει αυτό; Περιμένω την απάντηση από το avidity και μέχρι να βγει, ο γυναικολόγος μου δε μου λέει τίποτα. Μου έχει σπάσει τα νεύρα!
Είχε καμία κοπέλα παρόμοια εμπειρία;

Ευχαριστώ

iwanna81
29-08-11, 13:44
έχω μια εμπειρια,οχι παρομοια, αλλα ιδια.εγω ανακαλυψα οτι οταν ημουν μια εβδομαδα μετα τη συλληψη,ειχα igg 15 kai igm 1,64 εκανα το avidity και μου ειπαν οτι περασα τον ιο περιπου 1,5 μηνα πριν τη συλληψη.τωρα περιμενω σε καμια 10αρια μερες να κανω αμνιοπαρακεντηση να δουμε αν εχει μολυνθει το μωρο.αλλοι λενε οτι δεν υπαρχει λογος να την κανω, αλλοι λενε οτι αφου μολυνθηκα τοσο συντομα πριν τη συλληψη υπαρχει κινδυνος.να σου πω, ο,τι σου πουν και ο,τι σου προτεινουν ,πες το μου σε παρακαλω μπας και καταλαβουμε τι μας συμβαινει και τι κινδυνο διατρεχουν τα μωρα μας.βεβαια μπορει οι περιπτωσεις μας να ειναι στην ουσια τελειως διαφορετικες, παντως εχουμε κοινη αφετηρια,δε νομιζεις....;;

new mommy2
29-08-11, 13:57
Ok. Ότι μάθω θα σου πω.

Γιώτα Αμαλιάδα
29-08-11, 15:18
κοριτσια μην το αφησετε ετσι!προσωπικη εμπειρια εχω μεγαλη....δυστυχως....αν διαβασετε την ιστορια μου λιγο πιο πανω θα καταλαβετε....οποια πληροφορια χρειαστειτε μην διστασετε!!!!!!εχω περασει αυτο που τωρα περνατε και μονο που το σκεφτομαι κλαιω.....παντως προσωπικα πιστευω να μην μεινετε μονο σε οτι σας πουν οι γυναικολογοι σας!ειδικοι γι'αυτο το θεμα ειναι οι λοιμωξιολογοι!

new mommy2
29-08-11, 18:14
Γιώτα καταρχήν να σου ζήσει η κορούλα σου. Μόλις μπορέσεις στείλε μου σε παρακαλώ μήνυμα με το τηλέφωνο της Αντωνιάδου. Ξέρεις αν έχει και ιατρείο ή βλέπει μόνο στο Αττικό;
Ευχαριστώ πολύ!

iwanna81
29-08-11, 21:02
κι εγω γιωτα σε παρακαλω θα ηθελα πληροφοριες για την γιαμαρελου και την αντωνιαδου που απ οσα διαβαζω εδωμεσα εχουν βοηθησει πολυ κοσμο

Γιώτα Αμαλιάδα
29-08-11, 22:13
κοριτσια ευχαριστω πολυ!και εσεις με το καλο να παρετε τα μωρακια σας αγκαλια!σας στελνω με πμ το τηλ της αντωνιαδου.ειναι εξαιρετη γιατρος και καταπληκτικος ανθρωπος.στην κλινικη διευθυντρια ειναι η γιαμαρελλου αλλα ειδικευμενη στον cmv κατα την κυηση ειναι η αντωνιαδου.αυτη αναλαμβανει τις εγκυες.ιατρειο δεν κανει εξω.μονο στο αττικο νοσοκομειο μπορει να σας δει.ελπιζω να σας βοηθησα.για οτιδηποτε αλλο μην διστασετε να με ρωτησετε!

iwanna81
30-08-11, 23:39
ευχαριστουμε για την αμεση απαντηση γιωτα.εχω δυο αποριες που με βασανιζουν και επειδη βλεπω το κατεχεις το θεμα εγω θα στις πω κι εσυ αν ξερεις μου απαντας.δεδομενου οτι εγω κολλησα 1.5 μηνα πριν μεινω εγκυος:1.αν κανω αμνιοπαρακεντηση τωρα, στην 17 εβδομαδα περιπου και δειξει οτι δεν εχει κολλησει το παιδι, πρεπει να ξανακανω αμνιο μετα απο καποιους μηνες, ή εφοσον δεν εχει κολλησει μεχρι τωρα, αποκλειεται να κολλησει μετα..;;
και 2.διαβασα σε καποια αρθρα οτι η εξεταση του αμνιακου υγρου για να διαπιστωθει μεταδοση του μεγαλοκυτταροιού, πρεπει να γινεται μετα την 20η-21η εβδομαδα οπου εχει αρχισει το εμβρυο να ουρει μεσα στο αμνιακό, οπότε και απο εκεί-τα ούρα- γίνεται η εξέταση για να δουν αν εχει μολυνθει το εμβρυο.γιατί ο γιατρος ο δικος μου όπως και άλλοι γιατροί κοριτσιών απο το forum που διαβάζω τώρα, τους έκαναν παρακέντηση πολύ πριν την 20η εβδομάδα;τι εξέτασαν άν όχι τα ούρα του παιδιού;;;
ξέρω οτι οι ερωτησεις μου είναι πολύ ειδικές και πιθανότατα να μην γνωρίζει καμιά κοπέλα να μου απαντήσει, αλλα πραγματικά δεν νιώθω οτι χάνω κάτι όταν μοιράζομαι τις ανησυχίες μου μαζί σας.ισα ισα.....

Γιώτα Αμαλιάδα
30-08-11, 23:54
ιωαννα για την αμνιο δεν ξερω να σου απαντησω αν θα χρειαστει αργοτερα και δευτερη.εμενα πχ που ειχα κολλησει 2 μηνες πριν δεν χρειαστηκε.σε μια αλλη κοπελα που καναμε μαζι γ σφαιρινη και ειχε κολλησει κατα την κυηση ειχε κανει 2.τι να σου πω.αν θα γινει μια η δυο θα το αποφασισουν οι ειδικοι με βαση τις εξετασεις φανταζομαι της καθε κοπελας!
τωρα στο τι εξεταζουν την 17 εβδομαδα με την αμνιο.εμενα εξετασαν το pcr(δηλαδη το ιικο φορτιο)και οχι τα ουρα.φανταζομαι οτι σε μεγαλυτερες εβδομαδες θα εξεταζουν τα ουρα.δεν ξερω ομως σιγουρα.αλλα και παλι σε αυτο δηλ το ποτε θα γινει η αμνιο παλι το αποφασιζουν οι ειδικοι(λοιμωξιολογοι επαναλαμβανω και οχι γυναικολογοι)
και εγω οταν ειχα γεννησει και με ρωτουσαν οι παιδιατροι το ιστορικο της κυησης αντεδρασαν οτι ειχα κανει την αμνιο πολυ νωρις και καλα οτι δεν θα εδειχνε τοτε αν ειχε το μωρο,οτι επρεπε να ειναι μεγαλυτερη εβδομαδα κυησης(20-21)και τετοια.εγω ομως ακολουθησα τις οδηγιες της κυριας αντωνιαδου και εκανα ακριβως οτι μου ελεγε γιατι ηταν ειδικευμενη σε αυτο ακριβως!τον cmv κατα την κυηση!

iwanna81
30-08-11, 23:57
να σαι καλα για την αμεση και πληρη απαντηση σου,περιμενω την πεμπτη να παω στο γυναικολογο να τον συζητησω και μετα να κλεισω ραντεβου στην κ.Αντωνιαδου.θυμασαι τι τιμες igg kai igm ειχες οταν εμεινες εγκυος;

Γιώτα Αμαλιάδα
31-08-11, 00:07
τωρα μου βαζεις δυσκολα....δεν θυμαμαι καθολου....πανε και σχεδον 3 χρονια απο τοτε....εχω ομως κρατησει ολες τις εξετασεις.θα τις βρω και θα τις γραψω....τωρα ειναι αδυνατον να ψαξω!κοιμαται η μπεμπουλα μου!
πηγαινε στον γιατρο σου και κλεισε αμεσα ραντεβου στην αντωνιαδου.εισαι αθηνα για θεσ/νικη;

iwanna81
31-08-11, 13:13
ειμαι στην αθηνα.αυριο κ ολας θα οργανωθω.δεν αντεχω αλλο,υπαρχει πολυ αγωνια και μεγαλη ενταση...

Γιώτα Αμαλιάδα
31-08-11, 15:20
ιωαννα βρηκα τις εξετασεις μου.
λοιπον ξεκινησα κυηση με
IgG 106, (<4 αρνητικο,>_4-6 αμφ θετικο,>_6 θετικο)
IgM 1.66, (<0,7 αρνητικο,>_0,7-0,9 αμφ θετικο,>0,9 θετικο)
IgG avidity 0.64 (τιμη 0,8-1,0 ενδειξη παλιας λοιμωξης απο cmv προγενεστερης του τελευταιου τριμηνου,τιμη 0,2-0,8 αμφιβολο αποτελεσμα συνισταται επιπλεον ελεγχος,τιμη <0,2 ενδειξη προσφατης λοιμωξης πιθανον εντος του τελευταιου τριμηνου)
pcr αρνητικο.
τιμες του παστερ αυτες

iwanna81
31-08-11, 17:38
εγω δεν εκανα τις μετρησεις στο παστερ αλλα στη θεια μου που ειναι super μικροβιολογος-βιοχημικος κτλ...το μονο κοινο σημειο στις εξετασεις μας ειναι το avidity το οποιο οταν εμεινα εγκυος -την πρωτη εβδομαδα μετα τη συλληψη-ηταν 0,60 (<0,80 συνισταται περαιτερω ελεγχος), και μετα απο 1 μηνα ηταν 0,64...ας ελπισουμε οτι και η δικη μου περιπτωση θα καταληξει σαν τη δικη σου! ποσα ευχαριστω να σου πω για τη βοηθεια σου;;;μου λες;;;

Γιώτα Αμαλιάδα
31-08-11, 22:13
τιποτα να μην πεις!!!μακαρι και εγω τοτε να ειχα ιντερνετ και να με ειχαν βοηθησει και εμενα ετσι καποιες αλλες κοπελες!!!!:rolleyes:
δεν αμφιβαλω οτι η θεια σου ειναι σουπερ αλλα η αντωνιαδου ζηταει εξετασεις απο το παστερ.ειναι το πιο αξιοπιστο στις μετρησεις του,με μεθοδους αποδεκτες απο τον ιατρικο κλαδο και οι τιμες του ειναι σημειο αναφορας.δεν ξερω αν καταλαβες τι θελω να πω....απλα καθε εργαστηριο χρησιμοποιει διαφορετικα αντιδραστηρια και μεθοδους με αποτελεσμα να υπαρχουν αποκλισεις στις τιμες.ετσι στελνουν ολες τις κοπελες στο παστερ για να ειναι σιγουροι για τα αποτελεσματα.εγω πχ στο ιδιωτικο που εκανα τις κλασσικες εξετασεις εγκυμοσυνης μου εβγαζε IgG 306!!!!πολυ μεγαλη διαφορα δεν βρισκεις;;;;;;)
μακαρι ολες οι κοπελες που ταλαιπωρουνται απο αυτον τον ιο να εχουν αισια καταληξη και τα μωρακια τους να ειναι γερα!!!!!!ας μην περασει καμια μανουλα πανω στην γη την αγωνια και τον πονο που περασα μεχρι να βεβαιωθω οτι το κοριτσακι μου ηταν καλα.....

new mommy2
06-09-11, 12:06
να σαι καλα για την αμεση και πληρη απαντηση σου,περιμενω την πεμπτη να παω στο γυναικολογο να τον συζητησω και μετα να κλεισω ραντεβου στην κ.Αντωνιαδου.θυμασαι τι τιμες igg kai igm ειχες οταν εμεινες εγκυος;

Ιωάννα καλημέρα,

Κατάφερες να μιλήσεις τελικά με την Αντωνιάδου; Το συζήτησες με τον γυναικολόγο σου; Εγώ προσπαθώ να τη βρω από την προηγούμενη εβδομάδα και δεν τα έχω καταφέρει ακόμα... :-(

EVAnet
16-09-11, 14:34
ευχαριστουμε για την αμεση απαντηση γιωτα.εχω δυο αποριες που με βασανιζουν και επειδη βλεπω το κατεχεις το θεμα εγω θα στις πω κι εσυ αν ξερεις μου απαντας.δεδομενου οτι εγω κολλησα 1.5 μηνα πριν μεινω εγκυος:1.αν κανω αμνιοπαρακεντηση τωρα, στην 17 εβδομαδα περιπου και δειξει οτι δεν εχει κολλησει το παιδι, πρεπει να ξανακανω αμνιο μετα απο καποιους μηνες, ή εφοσον δεν εχει κολλησει μεχρι τωρα, αποκλειεται να κολλησει μετα..;;
και 2.διαβασα σε καποια αρθρα οτι η εξεταση του αμνιακου υγρου για να διαπιστωθει μεταδοση του μεγαλοκυτταροιού, πρεπει να γινεται μετα την 20η-21η εβδομαδα οπου εχει αρχισει το εμβρυο να ουρει μεσα στο αμνιακό, οπότε και απο εκεί-τα ούρα- γίνεται η εξέταση για να δουν αν εχει μολυνθει το εμβρυο.γιατί ο γιατρος ο δικος μου όπως και άλλοι γιατροί κοριτσιών απο το forum που διαβάζω τώρα, τους έκαναν παρακέντηση πολύ πριν την 20η εβδομάδα;τι εξέτασαν άν όχι τα ούρα του παιδιού;;;
ξέρω οτι οι ερωτησεις μου είναι πολύ ειδικές και πιθανότατα να μην γνωρίζει καμιά κοπέλα να μου απαντήσει, αλλα πραγματικά δεν νιώθω οτι χάνω κάτι όταν μοιράζομαι τις ανησυχίες μου μαζί σας.ισα ισα.....

Μόλις επέστρεψα από το Αττικό όπου έκανα την 4η θεραπεία με γ-σφαιρίνες. Από την κα Αντωνιάδου γνωρίζω ότι στη μικρή περίπτωση που το έμβρυο προσβληθεί από τον κυτταρομεγαλοϊό, το πρώτο όργανο που επηρεάζεται είναι τα νεφρά του, γι' αυτό πρέπει η αμνιοπαρακέντηση να γίνεται μετά την 22η εβδομάδα, όταν πια το παιδί ουρεί κανονικά μέσα στον αμνιακό σάκο, για πιο έγκυρα αποτελέσματα.

melpo
29-10-11, 09:56
Γεια σας κορίτσια!!
όπως οι περισσότερες από εσάς , έτσι κι εγώ κόλλησα μια ανύποπτη ημέρα αυτόν τον άτιμο CMV. Το έμαθα περίπου στον 4ο μήνα και υποψιάζομαι ότι τον κόλλησα περίπου στον 3ο.
Η πρώτη εβδομάδα αφού το έμαθα από τις εξετάσεις πέρασε απλά τραγικά, μετά όμως αποφάσισα να είμαι δυνατή, ούτως η άλλως το άγχος μόνο χειρότερα μπορεί να μου φέρει.
Πέρασε ένας μήνας από τότε και προχθές έκανα αμνιοπαρακέντηση. Ήμουν τυχερή και η γιατρός μου ήταν άψογη. Δεν πόνεσα καθόλου. Ο μικρός μου γιόκας φαινόταν πολύ καλός στον μεγάλο υπέρηχο που έκανα ταυτόχρονα και δεν δείχνει κανένα σύμπτωμα.
Τώρα δεν έχω να κάνω τίποτε παρά να περιμένω...... καμιά δυο μέρες να βγουν τα αποτελέσματα από την αμνιο. Η αναμονή εύχομαι να μη με τρελάνει!!!
Ευχηθείτε μου καλή δύναμη κορίτσια, χαίρομαι που για τις περισσότερες από εσάς όλα πήγαν καλά,
σας φιλώώώ

Γιώτα Αμαλιάδα
29-10-11, 14:04
μελπω καλα αποτελεσματα να εχεις κοπελα μου!!!!!!!!ολα να πανε καλα!!!!!!!!!!!!και με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου αγκαλια!!!!!!!

melpo
17-11-11, 20:17
Telika ta pragmata den mporousan na pane xeirotera..
Ta apotelesmata ths amnioparakenthshs bghkan 8etika , dhl. o ios eixe perasei sto amniako ygro. Perasa mia kolash pou de perigrafetai.
Kai enw hmoun bebaih oti 8a to krathsw , ma8ainw oti polu kontino melos ths oikogeneias tou antra mou pou einai koufo , perase akribws ton idio io otan htan embryo. Sto shmeio auto apofasisame na to ri3oume. Htan tragiko na exoume ena zwntano paradeigma mprosta mas. Ekana diakoph kuhshs ston 6o mhna, me fusiologikh genna pou dihrkhse 13wres..
....................................................................
Diabazw oti polles gunaikes pou perasan to idio me mena krathsan to mwro kai phgan ola kala..
Lupamai pou ta pragmata katelh3an etsi gia emas , eyxomai na htan h swsth apofash..

Γιώτα Αμαλιάδα
17-11-11, 23:31
μελπω δεν εχω λογια........
λυπαμαι αφανταστα για την εξελιξη αυτη.......
κουραγιο κοπελα μου.........
ο Θεος να σου δωσει δυναμη να συνεχισεις.........

zoitsa!
18-11-11, 09:47
Δεν εχω λογια....στεναχωρεθηκα οταν διαβασα το ποστ σου..

katia8
18-11-11, 15:03
μελπω μου λυπαμαι παρα πολυ!εχω σοκαριστει..ψαχνω εδω και πολυ καιρο για τον cmv..ειμαι εγκυος μετα απο εξωσωματικη στον 5ο μηνα και κολλησα τον ιο ΠΡΙΝ την εγκυμοσυνη,2 με 3 μηνες πριν..χθες ηταν να κανω αμνιο αλλα τελευταια στιγμη αλλαξα γνωμη γιατι οι πιθανοτητες αποβολης απο αμνιο ειναι περισσοτερες απο την πιθανοτητα να εχει περασει στο εμβρυο και φοβαμαι..ειχα αποφασισει οτι δεν θα κανω διακοπη λογω μικρων πιθανοτητων γι αυτο και τωρα σοκαριστηκα με την ιστορια σου!
ελπιζω μονο κι εγω να εχω παρει την σωστη αποφαση..3 χρονια προσπαθουσα για αυτο το παιδι..μακαρι να με βοηθησει ο Θεος να πανε ολα καλα..κι εμενα η μπεμπα μου φαινεται πολυ καλη στην β επιπεδου..

SOF_PAUL
18-11-11, 19:45
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗ 14 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΝΟΣΗΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΥΤΤΑΡΟΜΕΓΑΙΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ.ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΧΑ CMV IgG 536 KAI CMV IgM 0.99, ΔΗΛΑΔΗ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΓΚΡΙΖΑ ΖΩΝΗ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ 236 0,87 ΤΙΜΕΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ.ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ CMV IgG Avidity ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΗΤΑΝ 0,83,ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΛΟΙΜΩΞΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΕΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.

SOF_PAUL
20-11-11, 14:49
γιατί δεν μου απαντάει κανείς;εχω πολύ μεγάλη ανάγκη από μια συμβουλή.έχω πελαγώσει.σας παρακαλώ!!!

Γιώτα Αμαλιάδα
20-11-11, 15:08
καλησπερα!με το καλο να κρατησεις αγκαλια το μωρακι σου!
καταρχιν μην πελαγωνεις!αν διαβασεις το θεμα απο την αρχη θα δεις οτι καλο ειναι να πας να σε παρακολουθησει η κυρια Αντωνιαδου στο Αττικο.
εξετασεις να κανεις στο Παστερ.ειναι πιο αξιοπιστο.και απο εκει ζηταει και εκεινη.
εχεις πολλες πιθανοτητες να μην εχει τιποτα το μωρακι σου καθως κολλησες τον ιο πριν την εγκυμοσυνη(οπως και εγω).αλλα αρμοδια για εξετασεις και την πορεια σου ειναι η ειδικη σε αυτο το θεμα η Αντωνιαδου!
θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα!!!!

SOF_PAUL
20-11-11, 15:28
ΓΙΩΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΖΩ ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΤΩΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΔΙΟΤΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΞΑΠΛΑ.ΕΑΝ ΕΜΕΝΑ ΕΚΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕ ΤΟΣΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ

SOF_PAUL
20-11-11, 15:37
ΓΙΩΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΑΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ,ΕΣΥ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΤΕΛΙΚΑ;ΠΩΣ ΠΗΓΕ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ;ΕΚΑΝΕΣ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ;

Γιώτα Αμαλιάδα
20-11-11, 15:41
καλυτερα να μην τις ειχα....:(αληθεια σου λεω....:(η εμπειρια μου με εμαθε...:(
τεσπα...τελος καλο ολα καλα!
καθε περιπτωση παντως ειναι διαφορετικη.και για να μην επαναλαμβανομαι πιο πισω γραφω αναλυτικα ολη την περιπετεια που περασα με τον ιο.αμνιο εκανα.
εξετασεις εχεις κανει τις περισσοτερες.το μονο που σου εχει απομεινει ειναι η αμνιο.ο γιατρος σου τι λεει;θα την κανεις;
το avidity ειναι πολυ παρηγορο που δειχνει οτι ειναι παλαιοτερη λοιμωξη και οχι τωρινη!!!!!οσο παλαιοτερα εχεις ερθει σε επαφη με τον ιο τοσο μικροτερες οι πιθανοτητες να εχει κατι το μωρο!αυτο να σκεφτεσαι και ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!!

melpo
22-11-11, 18:40
μελπω μου λυπαμαι παρα πολυ!εχω σοκαριστει..ψαχνω εδω και πολυ καιρο για τον cmv..ειμαι εγκυος μετα απο εξωσωματικη στον 5ο μηνα και κολλησα τον ιο ΠΡΙΝ την εγκυμοσυνη,2 με 3 μηνες πριν..χθες ηταν να κανω αμνιο αλλα τελευταια στιγμη αλλαξα γνωμη γιατι οι πιθανοτητες αποβολης απο αμνιο ειναι περισσοτερες απο την πιθανοτητα να εχει περασει στο εμβρυο και φοβαμαι..ειχα αποφασισει οτι δεν θα κανω διακοπη λογω μικρων πιθανοτητων γι αυτο και τωρα σοκαριστηκα με την ιστορια σου!
ελπιζω μονο κι εγω να εχω παρει την σωστη αποφαση..3 χρονια προσπαθουσα για αυτο το παιδι..μακαρι να με βοηθησει ο Θεος να πανε ολα καλα..κι εμενα η μπεμπα μου φαινεται πολυ καλη στην β επιπεδου..

Οι δικές μου πιθανότητες δεν ήταν καθόλου μικρές. 2 στα 10 θα έβγαινε με πρόβλημα εκ των οποίων μόνο το ένα θα φαινόταν στον 8ο μήνα οπότε θα έπρεπε να κάνω διακοπή τότε.
Για την αμνιοπαρακεντηση δε ξερω τι να σου πω. Από τη μία μπορεί να σε καθησυχάσει πολύ και η εγκυμοσύνη σου απο δω κ ύστερα να είναι ηρεμη κ χαρούμενη!! (Που αυτο πιστευω οτι θα συνεβαινε στη περιπτωση σου.)
Απο την άλλη και γω μερικες φορες εύχομαι να μην είχα κανει και να μην ήξερα....
Παντως σαν διαδικασία δεν θα τη φοβόμουν καθόλου, δε με πόνεσε και μου φάνηκε πολύ ακίνδυνη.
Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να σε στεναχωρήσω με την ιστορία μου και να σε επηρεάσω με την απόφαση που πήρα εγώ. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Μεγάλη η διαφορά απ' ότι ξέρω να κολλήσεις 3 μήνες πριν, απ' ότι στον 3ο μήνα.
Σου ευχομαι τα καλύτερα μέσα από τη καρδιά μου. Να είσαι δυνατή!

ntemi
22-11-11, 18:47
κορίτσια,τι ιός είναι αυτός;
και πώς μεταδίδεται;

SOF_PAUL
11-12-11, 21:11
DYSTYXWS TA DYSKOLA GIA MENA DEN TELEIWNOYN POTE.THN PROHGOYMENH EBDOMADA MPHKA STO XEIROYRGEIO GIATI STH 17 EBDOMADA DIAGNWSTHKE ANEPARKEIA TRAXHLOY KAI EKANA PERIDESH.MHPWS TO PERASE KAMIA KOPELA NA MOY PEI APO EKEI KAI META TI EKANE?

BLUBLU
12-12-11, 23:21
Λυπαμαι πολυ Μελπω για την ιστορια σου!
Ειχα βγει κ εγω θετικη τις διδυμουλες μου, τις οποιες τις επιασα απο εξωσ. Εκανα τροφοβλάστη κ οχι αμνιο αφου μου το διεγνωσαν την 7η εβδ.
Αν ειναι παλια η λοιμωξη αλλα βγαινεις θετικη κ στα Igm κ Igg κανεις μονο μια φορα αμνιο ή τροφοβλαστη, αν κολλησες στην διαρκεια της εγκυμουνης που οι πιθανοτητες να περασε στο μωρο ειναι μεγαλυτερες μπορει να χρειαστει να κανεις κ 2 φορες!
Καντε τις εξετασεις ολες κανονικά! Μην το αφησετε! Κυριως καντε την αμνιο σε εξειδικευμενε κ αξιοπιστα κεντρα! Οταν γεννησετε, αν δεν εχετε κανει αμνιο θα τρελανουν το μωράκι σε εξετασεις, ενω η αμνιο δειχνει 999% αν περασε ή οχι το μωρο. Δεν σημαινει οτι θα πρεπει να το ριξετε ή οχι αν κανετε την αμνιο, μπορει να βγει θετικη κ να θελετε να το κρατησετε, απλα οι γιατροι θα εχουν ενα επιπλεον χαρτι στα χερια τους!

SOF PAUL αν ειναι παλια η λοιμωξη δεν θα εχει κολλησει το μωρο, μην ανησυχεις! Κανε οτι εξετασεις σου ζητησουν! Παρε αρκετες γνωμες! Οσο για την περιδεση, αν κ δεν εχω προωπικη εμπειρια, ειναι κατι συνηθισμενο απλα θα προσεχεις παραπανω κ θα ξεκουραζεσαι! Αν θελεις να ρωτησεις κ καποιον γυναικολογο μεσω ιντερνετ μπες στο gyn.gr, γραφεις το ιστορικο σου κ σου απαντανε αξιολογοι γιατροι. Εγω εκει καθησυχαστικα!
Θα πανε ολα καλα κ ολα αυτα θα σου μοιαζουν με ενα κακο ονειρο! Ετσι θυμαμαι τα δικα μου!

SOF_PAUL
03-05-12, 20:40
ΤΕΛΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΛΙΓΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΜΕ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΤΗΝ 37 6/7 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΗ ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΑ.ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ,ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΚΟΙΤΑΖΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ ΤΟ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑ

Γιώτα Αμαλιάδα
03-05-12, 22:11
να σου ζησει το αγορακι σου!!!!γερο και δυνατο να ειναι και παντα ευτυχισμενο!!!!

LadyBi
13-06-12, 06:02
Πολύ πρόσφατα ξέμπλεξα μια για πάντα με την υπόθεση CMV, αφού από βλακεία μου δηλητηρίασα την εγκυμοσύνη μου με αμφιβολίες, αντί να πάω να κοιτάξω άν όντως έχω CMV.
Εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης έδειχνα Igg αρνητικό και IgM αμφίβολο. Έκανα την εξέταση πότε σε μικροβιολογικό και πότε σε νοσοκομείο. Συνολικά έκανα την απλή εξέταση 4 φορές μέσα σε 5 μήνες. Ο γιατρός μου από τον 4ο κιόλας μου είχε πει να πάω στο Ινστιτούτο Παστέρ οπου οι εξετάσεις είναι πιο έγκυρες, αλλά εγώ το απέφευγα μην τυχόν και το δω τελικά θετικό. Κι ετσι έμενα στο αμφίβολο. Τελικά στον 7ο μου ήρθε κεραμμύδα όταν βγήκε θετικό σε εξέταση που έγινε σε νοσοκομείο.
Τελικά, πήγα στο Παστέρ και βγήκε αρνητικό.

Τι θέλω να πω με αυτό: Οτι πολλές φορές το Igm μπορεί να βγεί ΨΕΥΔΩΣ θετικό, όπως στη δική μου περίπτωση. Καλό θα ήταν όποια κοπέλα έχει Igm θετικό ή αμφίβολο, να κάνει ένα κόπο να πάει στο Παστέρ να επαναλάβει την εξέταση ή να κάνει το Igg Avidity, που είναι το πιο εξειδικευμένο τέστ.

chryssa2
13-06-12, 07:01
συμφωνω μαζι σου το παστερ ειναι πολυ αξιοπιστο και ετσι δεν θα τρελλανουν και το μωρο σε εξετασεις μετα τη γεννηση. Η αμνιο βεβαια ειναι η απολυτη εξεταση.Το ιδιο συνεβη και σε εμενα με αμφιβολα αντισωματα.

LadyBi
13-06-12, 09:19
συμφωνω μαζι σου το παστερ ειναι πολυ αξιοπιστο και ετσι δεν θα τρελλανουν και το μωρο σε εξετασεις μετα τη γεννηση. Η αμνιο βεβαια ειναι η απολυτη εξεταση.Το ιδιο συνεβη και σε εμενα με αμφιβολα αντισωματα.

Μάλλον έκανες αμνιο,ε; Τα αποτελέσματα τα πηρα την προηγουμενη εβδομάδα, και θα πάω στο γιατρό αυτη την εβδομάδα για να μου τα αξιολογήσει. Αν πιστεύει οτι το Παστερ δεν είναι αρκετό, μπορεί και να κάνω αμνιο, αν και ειμαι 33η εβδομάδα και δεν ξέρω κατα πόσο έχει νόημα να κάνω... Επειδή όμως έχω αδελφή αιματολόγο που ασχολείται με αυτές τις αρρωστιες λόγω μεταγγισεων, αυτοανοσων νοσηματων κλπ, μου είχε πει από την αρχή οτι μάλλον ειναι ψευδώς θετικό το αποτέλεσμα, αρα μάλλον δε θα το ψάξω παραπάνω. Ειχε δείξει τις εξετάσεις μου και τη γενική μου εικόνα σε άλλους γιατρούς και ειχαν πει το ίδιο πριν ακόμη πάω στο Παστερ, αρα την πιστεύω και δε νομίζω να μπω στη διαδικασία, ειδικά σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη.

kinkajoujou
25-06-12, 22:43
Ασχολήθηκα πρόσφατα μέσω της δουλειάς μου με το θέμα αυτό και θα ήθελα να παραθέσω κάποια στοιχεία από μια πρόσφατη μελέτη (Feldman B, et al. Pregestational, perigestational and gestational primary maternal CMV infection: Prenatal diagnosis in 508 pregnancies. Am J Obstet Gynecol 2011;205:342 el-6).

Μελετήθηκαν λοιπόν 508 κυήσεις, στις οποίες διαπιστώθηκε λοίμωξη της μητέρας από τον ιό. Αυτές τις γυναίκες λοιπόν τις χώρισαν σε ομάδες, ανάλογα με το πότε είχαν κολλήσει τον ιό: ως και 8 εβδομάδες πριν από τη σύλληψη, ως την 6η εβδομάδα της κύησης (perigestational), στο πρώτο τρίμηνο, στο δεύτερο και στο τρίτο τρίμηνο.

Στην πρώτη ομάδα ο ιός δεν μεταδόθηκε σε κανένα έμβρυο, στη δεύτερη μόνο στο 4,6%, στο πρώτο τρίμηνο στο 34,8%, στο δεύτερο τρίμηνο στο 42%, και στο τρίτο τρίμηνο στο 58%. Όμως, γεννήθηκαν 45 μωρά με τον ιό, τα οποία όμως τόσο κατά τη διάρκεια της κύησης όσο και στη γέννα δεν παρουσίαζαν κανένα σύμπτωμα. Στους 18 μήνες ζωής όλα τα βρέφη ήταν φυσιολογικά.

Αν λοιπόν η λοίμωξη της μητέρας συμβεί πριν τη σύλληψη ή το διάστημα γύρω από τη σύλληψη, οι πιθανότητες να περάσει ο ιός στο έμβρυο είναι πολύ μικρές. Κι αν περάσει αργότερα, με την κατάλληλη παρακολούθηση μπορούμε πλέον να γνωρίζουμε κατά πόσο έχει επηρεαστεί το έμβρυο, κι από ό,τι φαίνεται δεν είναι τόσο συχνό φαινόμενο.

Καλά αποτελέσματα σε όλες!

salomi123
13-10-12, 20:18
Θεωρώ χαρά μου και υποχρέωσή μου να γράψω σε αυτό το post αφού εμένα με βοήθησε τα μέγιστα στις αποφάσεις μου.
Εγώ βρέθηκα με θετικά IgG και IgM στον κυτταρομεγαλοιο στον 2ο μήνα της κύησης. Το Avidity απο το Pasteur αμφίβολο. Εντόπισα όμως ότι πρέπει να νόσησα από τον ιό καμμιά 15αριά μέρες πριν μείνω έγκυος γιατί αισθανόμουν μεγάλη ατονία, έκανα εξετάσεις α'ιματος και μου βρήκαν σε υψηλά επίπεδα την τρανσαμινάση ALT πράγμα που έδειχνε ότι περνούσα κάποια ίωση.
Από τότε άρχισε ο Γολγοθάς. Τα πρώτα λόγια των γυναικολόγων που ρωτούσα ήταν ότι οι περισσότερες τα ρίχνουν και μόνο οι καλές Χριστιανές τα κρατούν... Αλλά εμένα δεν μου ερχόταν να το κάνω χωρίς να το ψάξω περαιτέρω.
Ευτυχώς ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα αυτό το post και διάβασα τις εμπειρίες σας και σχετικά με το Αττικο. Εκλεισα ραντεβού στο Αττικο και ξεκίνησα τις ανοσοσφαιρίνες. Πήγαινα κάθε 4 εβδομάδες από την πόλη μου που είναι αρκετά μεγάλο ταξίδι. Εκεί οι λοιμωξιολόγοι ήταν καταπληκτικές, μου μίλησαν για πρώτη φόρα για πιθανότητες και με κατατόπισαν για την πορεία που εκείνες πρότειναν να ακολουθήσω.
Οι πιο δραματικοί μήνες ήταν μέχρι να κάνω την αμνιοπαρακέντηση γιατί όπως είχα αποφασίσει αν ήταν αρνητικό θα το κρατούσα, αν ήταν θετικο θα προχωρούσα σε έκτρωση με γέννα στον 6ο μήνα. Ολο αυτό τον καιρό προετοιμαζόμουν και για τα 2 ενδεχόμενα. Αλλά προτιμούσα να περάσω αυτό τον οδυνηρό τοκετό αν το παιδί ήταν θετικό παρά να το σκότωνα με πολύ περισσότερες αμφιβολίες στο 2ο μήνα.
Ευτυχως η αμνιο ήταν αρνητική. Πιστεύω ότι ήταν από τις ομορφότερες μέρες της ζωής μου. Τρομερή ανακούφιση για όσα πέρασα.
Συνέχισα τις ανοσοσφαιρίνες και τελικα γέννησα ένα όμορφο αγοράκι που το βλέπω ακόμη και κλαίω που πήγαν όλα καλά και που θα μπορούσα να το είχα ρίξει αν είχα βιαστεί. Η αλήθεια είναι ότι άγχος είχα μέχρι να γίνουν όλες οι εξετάσεις αφού γεννήθηκε. Οι εξετάσεις αιματος και ούρων του μωρού ήταν αρνητικές ενώ το μητρικό γάλα που έστειλα είχε ακόμη τον ιό. Μετά από 9 1/2 μήνες! Οι περισσότεροι ειδικοί μου είπαν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει σε αυτή τη φάση και ότι μπορούσα να θηλάσω, εγω όμως μετά από όλα αυτά που πέρασα άκουσα έναν μόνο που μου είπε όχι. Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει τελικα.
Καλή τύχη σε όσες περνούν αυτό το μεγάλο πρόβλημα και είμαι στη διάθεσή σας για ερωτήσεις.

Sofiade
13-10-12, 22:22
Να σου ζήσει το μωράκι σου και γρήγορα να τα ξεχάσεις όλα όσα πέρασες!

Γιώτα Αμαλιάδα
14-10-12, 15:11
να σου ζησει το αγορακι σου!!!!!παντα γερο και ευτυχισμενο!!!!!εγω ακομα και τωρα 3 χρονια και κατι μετα την εμπειρια μου ευχαριστω τον Θεο και την Αγια Ειρηνη Χρυσοβαλαντου....

μπεμπηςς μου
14-10-12, 17:03
διαβαζω τις ιστοριες σας και ευχομαι να ειναι το τελευταιο ασχημο γεγονος που να ζησετε και να κρατησετε με το καλο τα μωρακια σας αγκαλια!!!!
κατανοω την αγωνια σας γιατι το ιδιο ανχος κ ταλαιπωρια περασα κ εγω στην δικη μου εγκυμοσυνη αλλα με τοξοπλασμα...στο ΠΑΣΤΕΡ -Avidity-Igm-Igg και μετα αμνιοπαρακεντηση 18 βδομαδων...ειναι σημαστικο να το εχετε κολλησει πριν μεινετε εγκυος....εμενα ολα πηγαν καλα δοξα το θεο...το ειχα κολλησει πριν και το avidity μας εβγαινε αμφιβολο(τα νευρα μου τοτε) ολα καλα θα πανε κοριτσια!!!!

να ρωτησω κατι εγω....τοτε που ειχα κανει εξετασεις μου ειχε βγει οτι ειχα περασει κυτταρομεγαλο ιο...πρεπει να προσεξω κατι στην 2η μου εγκυμοσυνη????(με το καλο να αρθει)

salomi123
15-10-12, 15:49
διαβαζω τις ιστοριες σας και ευχομαι να ειναι το τελευταιο ασχημο γεγονος που να ζησετε και να κρατησετε με το καλο τα μωρακια σας αγκαλια!!!!
κατανοω την αγωνια σας γιατι το ιδιο ανχος κ ταλαιπωρια περασα κ εγω στην δικη μου εγκυμοσυνη αλλα με τοξοπλασμα...στο ΠΑΣΤΕΡ -Avidity-Igm-Igg και μετα αμνιοπαρακεντηση 18 βδομαδων...ειναι σημαστικο να το εχετε κολλησει πριν μεινετε εγκυος....εμενα ολα πηγαν καλα δοξα το θεο...το ειχα κολλησει πριν και το avidity μας εβγαινε αμφιβολο(τα νευρα μου τοτε) ολα καλα θα πανε κοριτσια!!!!

να ρωτησω κατι εγω....τοτε που ειχα κανει εξετασεις μου ειχε βγει οτι ειχα περασει κυτταρομεγαλο ιο...πρεπει να προσεξω κατι στην 2η μου εγκυμοσυνη????(με το καλο να αρθει)

Σύμφωνα με αυτά που ξέρω το μεγαλύτερο ποσοστό των εγκύων έχει IgG αντισώματα που σημαίνει ότι το έχει περάσει στο παρελθόν. Λίγες είμαστε οι άτυχες που το κολλάμε κατά την εγκυμοσύνη. Αν τα IgM έχουν σχεδόν εξαφανιστει και οι εξετάσεις δείχνουν ότι η λοίμωξη είχε εμφανιστεί από ένα έτος ή προγενέστερα, δεν υπάρχει κίνδυνος.
Επικίνδυνη στην εγκυμοσύνη είναι η πρώτη λοίμωξη στον ιό.
Στη θέση σου δεν θα ανησυχουσα καθόλου. Ισα ίσα έχεις βγάλει αυτό το άγχος από το κεφάλι σου.

μπεμπηςς μου
15-10-12, 16:04
Σύμφωνα με αυτά που ξέρω το μεγαλύτερο ποσοστό των εγκύων έχει IgG αντισώματα που σημαίνει ότι το έχει περάσει στο παρελθόν. Λίγες είμαστε οι άτυχες που το κολλάμε κατά την εγκυμοσύνη. Αν τα IgM έχουν σχεδόν εξαφανιστει και οι εξετάσεις δείχνουν ότι η λοίμωξη είχε εμφανιστεί από ένα έτος ή προγενέστερα, δεν υπάρχει κίνδυνος.
Επικίνδυνη στην εγκυμοσύνη είναι η πρώτη λοίμωξη στον ιό.
Στη θέση σου δεν θα ανησυχουσα καθόλου. Ισα ίσα έχεις βγάλει αυτό το άγχος από το κεφάλι σου.

ευχαριστω πολυ γιατην πληροφορια...το igg ηταν θετικο ενω το igm ηταν αρνητικο....αρα εχει εξαφανιστει απο μενα 100%
απλα ρωταω γιατι με το τοξοπλασμα δεν ειναι ετσι τα πραγματα...μπορει να εχω περασει(δεν ξερω αν εχει μηδενιστει,,θα κανω εξετασεις πριν βαλω μπρος γιατο 2ο)θα πρεπει να ξαναπροσεχω .....δεν απαλασεσαι 100% απο τιποτα ουτε απο ερυθρα ουτε απο ανεμοβλογια,,μπορεις να ξαναπερασεις

Kira
20-10-12, 23:28
αν καταλαβα καλα κοριτσια,αν το IGM του κυτταρομεγαλοιου ειναι αρνητικο,τοτε ότι τιμη και να εχει το IGG,δεν μας απασχολει,γιατι σημαινει οτι το περασαμε στο παρελθον και εχει μηδενιστει τωρα ετσι δεν ειναι;

μπεμπηςς μου
21-10-12, 01:44
το ΙGM ειναι αν ειναι ενεργο τωρα...αν ειναι αρνητικο εισαι κομπλε

LadyBi
23-10-12, 20:17
Κορίτσια, επειδή πρόσφατα το έζησα, να ξέρετε οτι πολλά τεστ βγαινουν ψευδως αμφιβολα ή ψευδως θετικά.Το μόνο διγουρο μέρος για να κανεις τεστ μεγαλοκυτταροιου ειναι το Ινστιτουτο Παστερ, Κηφισιας & Αλεξανδρας.

ελενηεξ
02-07-13, 13:32
καλησπερα ! δε ξερω αν παρακολουθειτε ακομα το θεμα ! εχω την αδερφη μου που εδεξε οτι ειναι θετικη σε μεγαλοκυτταριο ! εχω διαβασει για τη κυρια αντωνιαδου ! γνωριζει καποιοσ κατι για αυτη τη γιατρο ? η καποιο τροπο επικοινωνιασ ? ευχαριστω

mil_sof
02-07-13, 13:51
Εγώ πρόσφατα έκανα εξέταση για έρη 1 και 2. Μου βγαίνουν που λέτε όλα αμφίβολα εκτός από το IGM έρπη 2 με πρόσφατη μόλυνση, δηλ θετικό!
ΣΟΚ!
Με εξετάζει ο γιατρός δεν βρίσκει τπτ. Ο έρπης 2 είναι των γεννητικών οργάνων εντωμεταξύ. Πάω σε 2ο μικροβιολογικό και μου τα βγάζει αρνητικά εκτός από αμφίβολο το IGG του έρπη 1.
Πως γίνεται να υπάρχει αναντιστοιχεία στα εργαστήρια?

ελενηεξ
02-07-13, 20:29
Εγώ πρόσφατα έκανα εξέταση για έρη 1 και 2. Μου βγαίνουν που λέτε όλα αμφίβολα εκτός από το IGM έρπη 2 με πρόσφατη μόλυνση, δηλ θετικό!
ΣΟΚ!
Με εξετάζει ο γιατρός δεν βρίσκει τπτ. Ο έρπης 2 είναι των γεννητικών οργάνων εντωμεταξύ. Πάω σε 2ο μικροβιολογικό και μου τα βγάζει αρνητικά εκτός από αμφίβολο το IGG του έρπη 1.
Πως γίνεται να υπάρχει αναντιστοιχεία στα εργαστήρια?

γινεται να υπαρχει ! καθε μικροβιολογικο εργαστηριο μπορει να βγαλει διαφορετικα αποτελεσματα ! το καλυτερο θα ηταν να στειλεισ τησ εξετασεισ σου στο ινστιτουτο παστερ στην αθηνα !

mil_sof
03-07-13, 08:40
Άλλο όμως να υπάρχει διακύμανση κάποιων μονάδων λογικό είναι κι άλλο στο ένα να βγαίνει καθαρά αρνητικό και στο άλλο θετικό!
Με το ίδιο σκεπτικό όλες οι εξετάσεις που κάνουμε κ στην εγκυμοσύνη και γενικά αν τις κάνουμε κ αλλού μπορεί να δείξουν άλλο αποτέλεσμα.
Δηλ εμένα που έκανα τοξόπλασμα και βγήκε αρνητικό, αν τις κάνω αλλού θα βγει θετικό?Κ είναι νορμάλ?

κουκουνάκι
10-12-13, 16:55
κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα το τηλ. της Κ. Αντωνιάδου για να πάρω κάποιες πληροφορίες! Σας ευχαριστώ πολύ...

dioni 12
03-03-14, 14:16
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΜΙΑΣ ΥΠΕΡΟΧΗΣ ΟΜΑΔΑΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΝΥΩ ΤΗΝ 9η ΒΔΟΜΑΔΑ,ΠΡΟΧΤΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ Τ'ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΥ,ΒΡΕΘΗΚΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΚΥΤΤΑΡΟΜΕΓΑΛΟΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ!!!ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ.

argini
03-03-14, 19:32
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΜΙΑΣ ΥΠΕΡΟΧΗΣ ΟΜΑΔΑΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΝΥΩ ΤΗΝ 9η ΒΔΟΜΑΔΑ,ΠΡΟΧΤΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ Τ'ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΥ,ΒΡΕΘΗΚΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΚΥΤΤΑΡΟΜΕΓΑΛΟΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ!!!ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ.

Αν είσαι θετική στα IgM αντισώματα πρέπει να επικοινωνήσεις άμεσα εσύ ή ο γιατρός σου α) με το ιινστιτούτο Παστερ και εφόσον επιβεβαιωθεί το αποτέλεσμα β) με το ειδικό τμήμα λοιμώξεων του Αττικού νοσοκομείου. Αν είσαι θετική μόνο στα IgG σημαίνει ότι πέρασες παλιά τη λοίμωξη και δεν υπάρχει λόγος πανικού.

valeksan
20-03-14, 15:20
κορίτσια καλησπέρα!
θα ήθελα το τηλ. της Κ. Αναστασίας Αντωνιάδου από το Αττικό καθώς έχω IGM θετικό. Σας ευχαριστώ πολύ!