PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

litsar
04-11-09, 13:57
Ο άντρας μου καπνίζει 1.5 πακέτο την ημέρα. Σκέφτομαι να του πάρω ηλεκτρονικό τσιγάρο. Έχετε δοκιμάσει??? Και αν ναι ποια είναι η γνώμη σας???

Για το ΝJOY λεω...Το έχετε πάρει???

DALIA
04-11-09, 14:06
Το είχε δοκιμάσει ένας φίλος αλλά το ξαναγύρισε..
Ο σύζηγος θέλει ?

litsar
04-11-09, 14:15
Θέλει αλλά δεν μπορεί να το κόψει... Για ένα διάστημα έπαιρνε τις nicorette αλλά τίποτα.... Να το πάρω είναι και ακριβούτσικα αλλά να έχει αποτέλεσμα... Για αυτό ρωτάω... Είναι περίπου ίδια η αίσθηση??

DALIA
04-11-09, 14:18
ε όχι καμία σχέση ( είχα δοκιμάσει )..πλαστικούρα...
μπράβο του πάντως που θέλει να το κόψει, διότι όι περισσότεροι καπνιστές ( και εγώ μέσα ) τους αρέσει το τσιγάρο, το απολαμβάνουν...

litsar
04-11-09, 14:21
Α κατάλαβα... Δεν πρόκειται να του αρέσει δηλαδή... Πόσο μάλλον να το καπνίζει καιρό μέχρι να αποφασίσει να το κόψει...

Μaριaλένa
05-12-09, 09:13
Αξίζει να τα δοκιμάσει, αλλά το κλειδί στην απεξάρτηση είναι ουσιαστικά η σταδιακή μείωση.
Πάντως προσοχή στο ποια φίλτρα θα πάρετε, δεν είναι όλα τις ίδιας ποιότητας, όπως περιγράφεται παρακάτω:

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/electronic-cigarettes.html

katerina+
05-12-09, 10:22
Θα μπορούσε να πάει σε ένα ιατρείο διακοπής του καπνίσματος όπου με φαρμακευτική αγωγή αντιμετωπίζονται τα συμπτώματα στέρησης...Έχω ακούσει οτι έχουν πολύ καλά αποτελέσματα...Σημαντικός παράγοντας όμως είναι να το θέλει πραγματικά ο ίδιος..

ANGEL51
05-12-09, 10:56
Θέλει αλλά δεν μπορεί να το κόψει... Για ένα διάστημα έπαιρνε τις nicorette αλλά τίποτα.... Να το πάρω είναι και ακριβούτσικα αλλά να έχει αποτέλεσμα... Για αυτό ρωτάω... Είναι περίπου ίδια η αίσθηση??
Θελει αλλα δεν μπορει? Συγνωμη αλλα αυτο το βρισκω μια πολυ ευκολη δικαιολογια, απο πειρα μιλαω.... Αν ηθελε πραγματικα, θα μπορουσε κιολας... Ολα ειναι μεσα στο μυαλο μας, αν υπαρχει θεληση ολα μπορουμε να τα καταφερουμε....

kalamaraki
05-12-09, 11:15
Μην σιγκρίνεις το να το κόψεις γιατί είσαι εγκυος....με το να το κόψεις για σενα!
Και εγω το έκοψα μαχαίρι μόλις ανακάλυψα ότι έιμαι έγκυος τριών εβδομάδων αλλά είχα τα συμπτώματα στέρησης για ένα μήνα! Βέβαια η αδρεναλίνη μου και οι ορμόνες μου για το ευχαριστο γεγονός δεν με άφηναν να το σκεφτω καν το τσιγάρο....
Το ξαναρχισα από βλακειά μου 4 μήνες αφού γεννήθηκε η μικρή....
Πήρα μια μεγάλη στεναχώρια , τα βρήκα μπροστά μου και του έδωσα και κατάλαβε...
Τώρα που το σκεφτομαι πάλι λέω θελω να το κόψω ...αλλά δεν το παίρνω απόφαση...
Ποντάρω στο δεύτερο παιδί να μην το ξαναρχίσω αν τα καταφέρω...γιατί για το παιδι το κόβω...για μενα όμως....
Δεν είναι το ίδιο σε καμία περίπτωση!!!!!!!

Φλορα
05-12-09, 12:41
Εγω ειχα συμπτωματα στερησης για εναν ολοκληρο χρονο!!Θυμαμαι ονειρευομουν οτι καπνιζα και ξυπνουσα με μια ευχαριστηση και συγχρονως μ ε ενα αγχος,οτι να παλι ...το ξαναρχισα!!!
Θελει αποφαση και δυναμη για να το κοψεις!!Τωρα μετα απο 6,7 χρονια,δεν θυμαμαι και καλα,εχω φτασει στο σημειο να το σιχαινομαι και να απορω με τον εαυτο μου και την εξαρτηση που ειχα τοτε!!

eleni_k
05-12-09, 12:44
Μην σιγκρίνεις το να το κόψεις γιατί είσαι εγκυος....με το να το κόψεις για σενα!
Και εγω το έκοψα μαχαίρι μόλις ανακάλυψα ότι έιμαι έγκυος τριών εβδομάδων αλλά είχα τα συμπτώματα στέρησης για ένα μήνα! Βέβαια η αδρεναλίνη μου και οι ορμόνες μου για το ευχαριστο γεγονός δεν με άφηναν να το σκεφτω καν το τσιγάρο....
Το ξαναρχισα από βλακειά μου 4 μήνες αφού γεννήθηκε η μικρή....
Πήρα μια μεγάλη στεναχώρια , τα βρήκα μπροστά μου και του έδωσα και κατάλαβε...
Τώρα που το σκεφτομαι πάλι λέω θελω να το κόψω ...αλλά δεν το παίρνω απόφαση...
Ποντάρω στο δεύτερο παιδί να μην το ξαναρχίσω αν τα καταφέρω...γιατί για το παιδι το κόβω...για μενα όμως....
Δεν είναι το ίδιο σε καμία περίπτωση!!!!!!!

Συμφωνώ... Κι εμένα μου αρέσει να καπνίζω... Τώρα τελευταία όμως, όταν αντιλαμβάνομαι ότι βγαίνω στο μπαλκόνι μέσα στο κρύο για να καπνίσω αφήνοντας μέσα τον άντρα μου και τα παιδιά μου θεωρώ ότι είναι μεγάλη κατάντια... Άσε που συνειδητοποίησα ότι καπνίζω 18 ολόκληρα χρόνια (από τα 16 μου), παραπάνω από την μισή μου ζωή!!! Πρώτη φορά στην ζωή μου σκέφτομαι σοβαρά ότι μάλλον θα πρέπει να το κόψω...

Aggeloudia
10-02-10, 13:20
...θελω να αγοράσω στον αντρουλη μου για να τον βοηθήσω να κόψει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το κ@#$τσιγάρο...
Έχω ακούσει πολλά αλλά θα εκτιμούσα να άκουγα και εσάς που το έχετε δοκιμάσει...

Πόσο αξιόπιστο είναι...
Πόσο αποτελεσματικό ειναι...
Πόσο κοστίζει, (άκουσα κατι για μπαταρίες, για φίλτρα...κλπ...)

Με εκτίμηση

Μαρία

litsar
11-02-10, 08:26
Εγώ τελικά τον΄έπεισα και πήγε σε δημόσιο ιατρείο διακοπής καπνίσματος. Ξεκίνησε εδώ και 5 μέρες θεραπεία με χάπι champix. έχω ανοίξει θέμα για αυτό στην ενότητα Ιατρικά θέματα. οίδωμεν...

Aggeloudia
11-02-10, 15:09
ευχαριστω...καλη επιτυχία!!!!!!!!!!

desperate_mary
16-11-11, 01:36
Επαναφερω το θεμα, για να ρωτησω κατι λιγο ασχετο μ'αυτο...

Η κοπελα που προσεχει το μικρουλη μου (σχεδον 2 ετων) για δυο απογευματα την εβδομαδα, καπνιζει μεσα στο σπιτι ηλεκτρονικο τσιγαρο.

Ασφαλως και με ειχε ρωτησει και της το επετρεψα..

Ρωτω, μηπως καποιος γνωριζει αν δεν κανει να εισπνεουν τα παιδακια (τον καπνο να το πω?) που βγαζει αυτο το τσιγαρο..

Ολες οι αποψεις δεκτες, κοριτσια μου..

black_rose
16-11-11, 02:12
Επαναφερω το θεμα, για να ρωτησω κατι λιγο ασχετο μ'αυτο...

Η κοπελα που προσεχει το μικρουλη μου (σχεδον 2 ετων) για δυο απογευματα την εβδομαδα, καπνιζει μεσα στο σπιτι ηλεκτρονικο τσιγαρο.

Ασφαλως και με ειχε ρωτησει και της το επετρεψα..

Ρωτω, μηπως καποιος γνωριζει αν δεν κανει να εισπνεουν τα παιδακια (τον καπνο να το πω?) που βγαζει αυτο το τσιγαρο..

Ολες οι αποψεις δεκτες, κοριτσια μου..

Το ηλεκτρικό τσιγάρο επιτρέπεται παντού αν δεν κάνω λάθος!Ακόμα και στο αεροπλάνο!Δεν περιέχει ίχνος καπνού ή κάποιου χημικού.Επειδή είχε αγοράσει και ο άντρας μου ξέρω ότι αυτό που ρουφάς είναι στην ουσία ατμός.Ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν καλύτερα.Πάντως μην ανησυχείς για το παιδί.Περισσότερα χημικά εισπνέει όταν σφουγγαρίζεις το σπίτι παρά απο το ηλεκτρονικό τσιγάρο!

xristinio
16-11-11, 06:36
μακαρι να τα καταφερει και να το κοψει...η μαμα μου πριν 1-2 χρονια επερνε χαπια, το εκοψε 3 μηνες περιπου και τωρα καπνιζει πολυ:(:(:(
ο αντρας μου αρχισε το ηλεκτρονικο τσιγαρο και εδω και 1 μηνα εχει μειωσει αισθητα το καπνισμα...υπαρχουν διαφορες γευσεις με πολυ νικοτινη, λιγη ή και καθολου...σκεφτομαι τα χριστουγεννα να κανω ενα και στη μαμα μου δωρο!!!!!!

xanthi9
16-11-11, 09:45
καλημέρα το χρησιμοποιω και εγω και ο αντρας μου εδω και 1 μηνα ,πραγματικα δεν βγαινει καπνος αλλα ατμος ο οποιος δεν μυριζει και δεν ειναι βλαβερος και οπως σωστα ειπαν επιτρεπεται παντου

epang
16-11-11, 09:59
..δεν ειναι βλαβερος ...

Πως ξέρεις ότι δεν είναι βλαβερός?? Κάτι δεν βάζεις μέσα (ένα λαδάκι?)
το οποίο βγάζει αυτό τον ατμό?? Πως είσαι σίγουρη ότι αυτό που βάζεις δεν είναι χειρότερο από τον καπνό που έχουν μέσα τα τσιγάρα?? Έχει κάποια έγκριση από ιατρικό οργανισμός?
Σκέφτεται να το πάρει ο άντρας μου, αλλά εγώ δεν είμαι σίγουρη ότι είναι καλύτερο από το τσιγάρο..

xanthi9
16-11-11, 11:56
το να καπινιζεις γενικως ειναι βλαβερο θεωρω ομως οτι το απλο τσιγαρο το οποιο περιεχει χαρτι και πισσα και ενα σωρο φαρμακα και δηλητηρια ειναι σαφως πιο επικινδυνο απο ενα λαδι το οποιο περιεχει μονο γλυκερινη και νερο και αν θες ....νικοτινη διαβασε εδω http://www.nobacco.gr/datafiles/files/χημικη%20αναλυση%20,%20ηλεκτρονικο%20τσιγαρο%20nobacco.pdf και επειδη δεν θελω να χαρακτηριστει ως διαφηση και πραγματικα δεν εχω σχεση με το χωρο σου λεω οτι παιρνω διαφορετικες μαρκες , το ειχα παρει για τον αντρα μου ο οποιος καπνιζε 2 πακετα την ημερα και μετα απο 20 ημερες το ξεκινησα και εγω για το λογο οτι "του μυριζα" η αληθεια ειναι οτι πρωι δεν εχω στο στομα μου αυτη πικρα που εχει ενας καπνιστης οσο και να πλενει τα δοντια του και επισης οποτε καπνιζα κανονικο τσιγαρο οσα ρουχα και να αλλαζα για να παω στα παιδια μου ο μεγαλος μου ελεγε μαμα εκανες τσιγαρο ...με το ηλεκτρονικο δεν εχω ακουσει να μου λενε τιποτα

Thaumataki
16-11-11, 12:32
Το τσιγάρο κόβεται μόνο και όταν το θελήσουμε πραγματικά! Ό,τι άλλο και να δοκιμάσουμε (nicorette, ηλεκτρονικά τσιγάρα κλπ.) δε κόβεται εάν δε το θελήσουμε οι ίδιοι.

xanthi9
16-11-11, 12:38
Το τσιγάρο κόβεται μόνο και όταν το θελήσουμε πραγματικά! Ό,τι άλλο και να δοκιμάσουμε (nicorette, ηλεκτρονικά τσιγάρα κλπ.) δε κόβεται εάν δε το θελήσουμε οι ίδιοι.

σωστα:p

ChristinaGRZ
16-11-11, 13:25
σωστα:pΣυγγνώμη για το άκυρο: Που είσαι εσύ παιδί μου; Black eyes κάναμε να σε δούμε!!! Εμπα στο καφέ επιτέλους!

ster
16-11-11, 15:58
Πάντως και ένας φίλος μου που πήρε ηλεκτρονικό τσιγάρο για να το μειώσει (κάπνιζε δύο πακέτα την ημέρα), το πέταξε από την πρώτη μέρα. Τζάμπα λεφτά είναι, δεν είναι και φτηνό. Επειτα πήγε στον γιατρό για μια απλή οφθαλμολογική εξέταση και του βρήκε τα αγγεία του σε χάλια κατάσταση και του είπε να κόψει το τσιγάρο μαχαίρι, όπως και έκανε. Και εγώ καπνίστρια είμαι αλλά πιστεύω ότι αν θέλουμε να κόψουμε το τσιγάρο μπορούμε να το κάνουμε χωρίς βοηθήματα και τζάμπα έξοδα. Εξάρτηση υπάρχει βέβαια αλλά η περισσότερη είναι στο μυαλό μας.

emmaki
16-11-11, 16:09
Το ηλεκτρικό τσιγάρο επιτρέπεται παντού αν δεν κάνω λάθος!Ακόμα και στο αεροπλάνο!Δεν περιέχει ίχνος καπνού ή κάποιου χημικού.Επειδή είχε αγοράσει και ο άντρας μου ξέρω ότι αυτό που ρουφάς είναι στην ουσία ατμός.Ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν καλύτερα.Πάντως μην ανησυχείς για το παιδί.Περισσότερα χημικά εισπνέει όταν σφουγγαρίζεις το σπίτι παρά απο το ηλεκτρονικό τσιγάρο!

Μόνο μια διόρθωση....
Στα αεροπλάνα απαγορεύεται γιατί θεωρούνται απικίνδυνες οι μπαταρίες.... (δεν γνωρίζω γιατί, αλλά μου το είπαν την προηγούμενη εβδομάδα σε αεροπλάνο)

Να πω βέβαι, ότι απορώ γιατί οι μπαταρίες οι συγκεκριμένες, και όχι οι μπαταρίες π.χ. του κινητού ή του MP3....και αυτές επαναφορτιζόμενς είναι....

danaie
01-12-11, 23:23
ΚΑΠΝΙΖΑ 3 ΠΑΚΕΤΑ /ΗΜΕΡΑ 25 ΑΡΙΑ . ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ. ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΠΝΙΖΩ 1 ΠΑΚΕΤΟ ΑΝΑ 2 ΗΜΕΡΕΣ , ΔΕΝ ΒΗΧΩ ΣΑΝ ΤΟΝ ΜΠΕΤΑΤΖΗ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ , ΜΥΡΙΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΕΥΟΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΩ ΤΣΙΓΑΡΙΛΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ...!
ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ !
ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ!!!!

v & a
01-12-11, 23:41
ο μπαμπας μου πριν απο 25 χρονια εκοψε το τσιγαρο με βελονισμο. και δε το ξανακουμπησε. πολλοι δε τα παραδεχονται αυτα αλλα το θεωρω καλυτερο μια κ εξω παρα ηλεκτρονικο τσιγαρο και νικορετ. ασχετο λιγο με το θεμα αλλα επειδη βλεπω γυρω μου να εχει αρχισει εμπορικη εκμεταλλευση** του " απαγορευση καπνισματος" και "δε καπνιζω γιατι κοστιζει κ θελω γιαυτο να το κοψω" ειπα να το αναφερω. ουτε αυτα τα ιατρεια που το κοβεις "και καλα" παραδεχομαι. ενω αυτο που ειδα με τα ματια μου πρεπει να το πω. :)

**κλεινουν μαγαζια ετων και ανοιγουν αμετρητα καταστηματα ηλεκτρονικου τσιγαρου!!!!

arisexarchos
02-12-11, 10:04
ΚΑΠΝΙΖΑ 3 ΠΑΚΕΤΑ /ΗΜΕΡΑ 25 ΑΡΙΑ . ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ. ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΠΝΙΖΩ 1 ΠΑΚΕΤΟ ΑΝΑ 2 ΗΜΕΡΕΣ , ΔΕΝ ΒΗΧΩ ΣΑΝ ΤΟΝ ΜΠΕΤΑΤΖΗ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ , ΜΥΡΙΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΕΥΟΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΩ ΤΣΙΓΑΡΙΛΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ...!
ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ !
ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ!!!!

υπάρχουν διάφορες επιλογές?
(συγχαρητήρια παρεπιμπτόντως)

DALIA
08-12-11, 15:38
Αυστηροί έλεγχοι για να διαπιστωθεί που ακριβώς πωλούνται παράνομα, τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, ξεκινά την επόμενη εβδομάδα το Υπουργείο Υγείας. Σύμφωνα με απόφαση του ΕΟΦ, το ηλεκτρονικό τσιγάρο περιέχει επιβλαβείς για τον οργανισμό, ουσίες και προτείνεται η απαγόρευση της διάθεσης του. Οι καταστηματάρχες που το πωλούν στα μαγαζιά τους, κινδυνεύουν με βαριά χρηματικά πρόστιμα.

Σαρωτικούς ελέγχους ξεκινούν άμεσα, κλιμάκια του Υπουργείου Υγείας, σε όλα τα σημεία πώλησης του Ηλεκτρονικού Τσιγάρου, όπως ανακοίνωσε ο Γενικός Γραμματέας του υπουργείου κ. Αντώνης Δημόπουλος.
Ο κ. Δημόπουλος διευκρίνησε ότι εδώ και καιρό έχει εκδοθεί απόφαση του ΕΟΦ, η οποία απαγορέυει τόσο την πώληση όσο και τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, και ιδιαιτέρως εκείνων που περιέχουν σταγόνες νικοτίνης.
Εντύπωση επίσης προκάλεσε η απόφαση του Υπουργείου Υγείας να απαγορεύσει τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου και σε κλειστούς Δημόσιους χώρους (κάτι που μέχρι σήμερα δεν ίσχυε), αφού θεωρεί ότι το κάπνισμα με το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι επιβλαβές λόγω νικοτίνης αλλά και των άλλων ουσιών και ελαίων που περιέχει.

http://www.iatropedia.gr/articles/read/667

η δικιά μου απορία τώρα παρόλλο που δεν το χρησιμοποιώ ( είμαι κλασσικός τύπος χα χα ) είναι, όντως υπάρχει πρόβλημα με την υγεία ή παίζονται άλλα "παιχνίδια" με τις καπνοβιομηχανίες ???

emmaki
08-12-11, 15:47
η δικιά μου απορία τώρα παρόλλο που δεν το χρησιμοποιώ ( είμαι κλασσικός τύπος χα χα ) είναι, όντως υπάρχει πρόβλημα με την υγεία ή παίζονται άλλα "παιχνίδια" με τις καπνοβιομηχανίες ???

Κοίτα, είναι γεγονός ότι κανέις δεν γνωρίζει τις μελλοντικές επιπλοκές των ελαίων στον οργανισμό. Δεν έχουν γίνει ακόμα μελέτες.
Πριν κάποια χρόνια και το κανονικό τσγάρο θεωρούνταν αβλαβές!

Τουλάχιστον από το κλασιοκό τσιγάρο ξέρεις από τι θα αρρωστήσεις (αν αρρωστήσεις) και με τι επιβαρύνεις τον οργανισμό σου.... Με το ηλεκτρονικό δεν έχεις ιδέα τι χημεία βάζεις στο σώμα σου....

Πολύ πιθανόν, βέβαια, να παίζουν και άλλα συμφέροντα. Δεν το αποκλειώ καθόλου....
Αλλά εγώ αν είχα συνεχίσει το τσιγάρο (το έκοψα πριν από χρόνια) δεν θα έπαιρνα ηλεκτρονικό.....

yogini
12-12-11, 15:49
πριν λίγες μέρες σκεφτόμουν ότι όλοι έχουν αρχίσει και ψάχνονται με το ηλεκτρονικό τσιγάρο και πως θα αντιδράσουν οι καπνοβιομηχανίες. Όπως είδαμε το κράτος κινήθηκε με ρυθμούς αστραπής να προστατεύσει τα συμφέροντα του!
Το αν είναι ασφαλές δεν το γνωρίζω, πάντως να είναι πιο επιβλαβές από το κανονικό το αποκλείω προσωπικά. Χτες το δοκίμασα που το είχε μια φίλη και μου φάνηκε καλό. Κοστίζει 70 ευρω +12 το λαδάκι που όμως αν καπνίζεις λίγο έτσι κι αλλιώς σε φτάνει για ένα μήνα και μπορεί και περισσότερο.
Η κοπέλα που το χρησιμοποιεί είναι ενθουσιασμένη γιατί καπνίζει πολύ λιγότερο και δεν μυρίζει στο μωρό της. Κάνεις 3-4 τζούρες σε "γεμίζει" ενώ στην περίπτωση του κλασσικού τσιγάρου θα το κάπνιζες όλο να μην πάει χαμένο :)
Πιστεύω όμως ότι κάποιος πρέπει να το παίρνει με την προοπτική να το κόψει και όχι να αντικαταστήσει το κανονικό. Οι άνθρωποι που καπνίζουν μανιωδώς πιστεύω θα το παρατούσαν αμέσως.

emmaki
12-12-11, 16:19
Επίσης μην ξεχνάτε ότι η νικοτίνη είναι φαρμακευτική ουσία!
Σαν φαρκαμευτική ουσία οφείλει να περάσει για έλεγχο από τον ΕΟΦ.
Κανένα από τα λαδάκια που κυκλοφορούν δεν έχει περάσει από ΕΟΦ.....

Όλοι μένουν στο ότι παίρνουν την τάδε ποσότητα νικοτίνης που λέει επάνω το μπουκαλάκι. Είναι όμως έτσι; Και είναι αυτή η ποσότητα νικοτίνης σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα που περιέχει το λαδάκι ασφαλής;;;;;

yogini
12-12-11, 16:31
ο καλος μας ο ΕΟΦ.....αδιάθφορος όπως πάντα.. :)

Τώρα μπήκα στη σελίδα του Nobacco και διαβάζω....έχει πάντως και με μηδενική νικοτίνη. Για να δούμε τι θα ακούσουμε τις επόμενες ημέρες στις ειδήσεις.
Πάντως αν το παίξουν έτσι το παιχνίδι θα πρέπει να μας πουν γιατί και στα τσιγάρα δεν αναγράφεται η ακριβής σύσταση τους, οι ουσίες που εκλύονται κατά την καύση, τα φυτοφάρμακα που χρησιμοποιούνται στην καλλιέργεια κοκ και γιατί δεν τα αγοράζουμε από τα φαρμακεία εφόσον περιέχουν νικοτίνη.

emmaki
12-12-11, 16:35
Πάντως αν το παίξουν έτσι το παιχνίδι θα πρέπει να μας πουν γιατί και στα τσιγάρα δεν αναγράφεται η ακριβής σύσταση τους, οι ουσίες που εκλύονται κατά την καύση, τα φυτοφάρμακα που χρησιμοποιούνται στην καλλιέργεια κοκ και γιατί δεν τα αγοράζουμε από τα φαρμακεία εφόσον περιέχουν νικοτίνη.

Σε αυτό με βρίσκεις σύμφωνη!
Ή όλα ή τίποτα!

Catrin
12-12-11, 16:44
Πιστοποιήσεις υπάρχουν διαφόρων οργανισμών και μάλιστα και έλεγχος από τον Δημόκριτο, όχι όμως από τον ΕΟΦ,τώρα για το πόσο επιβλαβές είναι γενικά, δεν είμαι ειδικός να το πω σε σύγκριση με το τσιγάρο όμως που δεν έχω ακούσει η διαβάσει ποτέ να το πουν αβλαβή να είστε σίγουροι ότι ειναι αθωότερο.
Κάπνιζα για πολλά χρόνια και τα τελευταία 2 χρόνια 2 πακέτα την ημέρα και πριν 6 μήνες ξεκίνησα το ηλεκτρονικό. Πριν κάπνιζα 36 mg την ημέρα νικοτίνη συν όλες τις άλλες χιλιάδες ουσίες του κανονικού τσιγάρου σήμερα ατμίζω ενα μπουκαλάκι των 11 mg νικοτίνη σε 30-35 μέρες και πολλές φορές ξεχνάω πως θέλω να ατμίσω.
Μακάρι να μπορούσα να το σταματήσω χωρίς υποκατάστατο αλλά δεν μπορούσα τα κατάφερα όμως έτσι και είμαι περήφανη γι αυτό!

DALIA
12-12-11, 22:26
Τι γίνεται με την υγρασία που πάει στα πνευμόνια όμως ρε παιδιά;

yogini
13-12-11, 09:53
Τι γίνεται με την υγρασία που πάει στα πνευμόνια όμως ρε παιδιά;

γενικά καπνίζω πολύ λίγο και μόνο όταν βγαίνω...αυτό από ανέκαθεν, οπότε να έχω ένα τέτοιο μαραφέτι θα με βόλευε, να κάνω και το γούστο μου και να μην μυρίζω, με πονάει ο λαιμος κτλ. Το τσιγάρο της κοπέλας που δοκίμασα δεν ένιωθα καμιά υγρασία....ακριβώς όπως ο καπνός, δεν το περίμενα ότι θα ήταν τόσο καλό.
Πάντως ήμουν σε ένα μαγαζί που τα πουλούσαν και ήταν μπροστά ένα παλικαράκι και παραπονιόταν ότι τον πονάει ο λαιμός του ένα μήνα που το κάνει. Ο μαγαζάτορας του έλεγε ότι πρέπει να πάρει χαμηλότερη νικοτίνη.
Απ' ότι είδα στη γειτονιά μου το πουλάνε μαγαζιά με ηλεκτρονικά, είδη υπολογιστών κτλ και μου κάνει πολύ άσχετο αυτό. Μάλλον θα έπρεπε να διατίθεται από τα φαρμακεία :roll:.

irallada
13-12-11, 10:02
Κι εγώ τόσα τσιγάρα έκανα την ημέρα και πίστευα ότι δεν θα το έκοβα ποτέ. Αγόρασα το ovale elips που ειναι το πιο ακριβο αλλα και το πιο μικρο και ειμαι 14 μερες χωρις τσιγαρο. νιωθω υπεροχα. το σαββατο αναψα επιτηδες ενα παλιο μου για τεστ και μονο που δεν ξερασα..

Ο άντρας μου καπνίζει 1.5 πακέτο την ημέρα. Σκέφτομαι να του πάρω ηλεκτρονικό τσιγάρο. Έχετε δοκιμάσει??? Και αν ναι ποια είναι η γνώμη σας???

Για το ΝJOY λεω...Το έχετε πάρει???

irallada
13-12-11, 10:08
τα ηλεκτρονικα τσιγαρα εχουν μια αμπουλιτσα που τη γεμιζεις με υγρο της αρεσκειας σου. υπαρχουν υγρα με γευσεις και υγρα που εχουν μεσα νικοτινη. το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν σκοπευω να το εχω για παντα αλλα θεωρω οτι εινια καλο για μεταβατικο σταδιο. ο παθολογος μου, μου ειπε οτι αν το εχω για 2-3 μηνεες ειναι οκ. εμενα με καλυπτει απολυτα, εχω βαλει μια αμπουλιτσα με γευση marlboro και ελαχιστη νικοτινη.

οσον αφορα την απαγορευση, οι πωλησεις των κανονικων τσιγαρων επεσαν 40% μολις ανακαλυφθηκε το μαραφετι. δεν σκοπευω να γυρισω στο κανονικο γιατι ολες ξερουμε οτι ειναι πολυ χειροτερο με 4.000 καρκινογονες ουσιες.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΓΙΑΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΤΕ;

Μια πρωην φανατικη καπνιστρια

yogini
13-12-11, 10:25
ναι σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να με πείσουν ότι το κανονικό τσιγάρο είναι πιο επιβλαβές. Αυτό που με τρομάζει είναι τι θα χαράτσι θα σκεφτούν να μας βάλουν μόλις συνειδητοποιήσουν την απώλεια σε φόρους, πιθανές μειώσεις προσωπικού στην καπνοβιομηχανία κλτ......

DALIA
13-12-11, 11:30
γενικά καπνίζω πολύ λίγο και μόνο όταν βγαίνω...αυτό από ανέκαθεν, οπότε να έχω ένα τέτοιο μαραφέτι θα με βόλευε, να κάνω και το γούστο μου και να μην μυρίζω, με πονάει ο λαιμος κτλ. Το τσιγάρο της κοπέλας που δοκίμασα δεν ένιωθα καμιά υγρασία....ακριβώς όπως ο καπνός, δεν το περίμενα ότι θα ήταν τόσο καλό.
Πάντως ήμουν σε ένα μαγαζί που τα πουλούσαν και ήταν μπροστά ένα παλικαράκι και παραπονιόταν ότι τον πονάει ο λαιμός του ένα μήνα που το κάνει. Ο μαγαζάτορας του έλεγε ότι πρέπει να πάρει χαμηλότερη νικοτίνη.
Απ' ότι είδα στη γειτονιά μου το πουλάνε μαγαζιά με ηλεκτρονικά, είδη υπολογιστών κτλ και μου κάνει πολύ άσχετο αυτό. Μάλλον θα έπρεπε να διατίθεται από τα φαρμακεία :roll:.

Kαλέ την υγρασία δεν την νιώθεις...απλά ο ατμός είναι υγρασία...
anyway η αδερφή μου πέρυσι χειρουργήθηκε καρδιά.Αφού ανάρωσε και μετά έκανα από 2-3 τζούρες μετά το φαγητό ή τον πρωινό καφέ.
Θεώρησε ότι με αυτό θα είναι καλύτερα και το αγόρασε....
Αφού έγινε όλος αυτός ο ντόρος εννοείται πήρε τον καρδιολόγος της και της είπε ακριβώς αυτό που συζητάμε εδώ...Σαφέστατα να μην ξεκινήσει το κανονικό και αν μπορεί να διατηρήσει μόνο αυτό να το συνεχίσει.

Από κει και πέρα ρε κορίτσια τι λέτε να κάνω ? Εγώ είμαι καπνίστρια που μου αρέσει πολύ το τσιγάρο και ουδέποτε σκέφτηκα να το κόψω...Να το πάρω λέτε έτσι ώστε τουλάχιστον να αποφεύγω τα τσιγάρα, "να καπνίσω, να μην καπνίσω?"

Eve
13-12-11, 11:53
o ολος ντορος με το ηλεκτρονικο τσιγαρο και την "απαγορευση" του εγινε επειδη το κρατος χανει τους ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ φορους απο το κανονικο τσιγαρο. Περιπου το 85% της αξιας του πακετου παει στο κρατος εν ειδη φορων. Τωρα ετοιμαζονται για νεα αυξηση στα τσιγαρα και βλεπουν οτι φοροεισπρακτικο δεν τους βγαινει, οποτε μποικοταρουν-απαγορευουν το ηλεκτρονικο.
καθικια.

ο αντρας μου (φανατικος καπνιστης 15 χρονια) το εκοψε με το nobacco..ειναι αληθινη επανασταση και φυσικα δεν θα την αφησουν τα μεγαλα συμφεροντα..

Eve
13-12-11, 11:56

οπως ανεφερα τα μεγαλυτερα παιχνιδια αυτη την ωρα στην ελλάδα παιζονται για λογους φορολογικους ..δυστυχως..

την υγεια του κοσμου φυσικα δεν την υπολογιζει κανεις..

zouzounel
13-12-11, 12:20
εγω δεν καπνίζω, αλλά μου φαινεται χυδαιο αυτό που γίνεται με το ηλεκτρονικό τσιγάρο

διαβασα και αυτό το άρθρο και μου άρεσε:
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=110628&catid=3

DALIA
13-12-11, 12:57
zouzounel πολύ καλό το άρθρο όντως !!

kalamaraki
13-12-11, 13:09
Eγώ θα ήθελα πληροφορίες από όποια κοπέλλα έχει διάθεση κ χρόνο να μου αφιερώσει για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, μάρκες, ποιότητες, μπαταρίες διάρκεια αυτονομία , ατμοποιητές κτλπ Γιατι καπνίζω εναμιση με δυο πακέτα την ημέρα, εχω αρχισεi να σκέφτομαι σοβαρά την εκδοχή του ηλεκτρονικού τσιγάρου για να το κόψω ενδεχομένος. Εχω δοκιμάσει κ μου άρεσε πολύ~:mrgreen:

Εχω γραφτέι στο φορουμε των ηλεκτρονικών τσιγάρων ατμιστών , αλλά εχω καταμπερδευτει :rolleyes::roll:με τα τοσα που κυκλοφορούν . Κατέληξα οτι τα καλυτερα ειναι τα Οβαλε κ τα Νομπακο?

Pleaseeee help!!!:roll::|

yogini
13-12-11, 14:23
kalamaraki εγω είδα αυτό το nobacco μινι και μου αρέσει γιατί είναι πάρα πολύ διακριτικό (σαν ασημί στυλο παρκερ) και έχει και μια μικρή θήκη-φορτιστή που την κουβαλάς μαζί σου και στο φορτίζει χωρίς πρίζα. Μου φάνηκε πάρα πολύ πρακτικό.
Και μόνο για μια μητέρα να μην μυρίζει στα παιδιά της πάντως είναι πολύ σημαντικό....ή σε μια έγκυο που δεν μπορεί με τίποτα να κόψει-ελαττώσει το τσιγάρο υπάρχουν και μπουκαλάκια χωρίς νικοτίνη...κάτι είναι πιστεύω από το άλλο το δηλητήριο.

Ένας γνωστός της μητέρας μου είναι απο κάποιο χωριό καπνοπαραγωγών και αγοράζει χύμα καπνό οπότε τώρα που θα ακριβηνούν αυτούς του εμπορίου όλο και κάποιοι θα βρουν τις άκρες. Ο κόσμος έφυγε από τα πακέτα και μοιράστηκε στον καπνό και στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Πάντως μερικά ηλεκτρονικά είναι κουμούτσες και δεν μ' αρέσουν καθόλου :)

επειδή κάνω και ομοιοπαθητική έστειλα ενα εμαιλ στην εταιρία να ρωτήσω εαν και ποια λαδάκια περιέχουν μέντα και μου έστειλαν αυτό το μήνυμα...το ποστάρω εδω σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος
2) E-liquid Enjuice 10ml (Υγρό γεμίσματος Φίλτρων) - Menthol Ice Premium
3) E-liquid Enjuice 30ml (Υγρό γεμίσματος Φίλτρων) - Menthol Ice Premium
4) E-Liquid - Plan B' - 15ml ( Rhapsody )

prosperous
29-12-11, 15:47
παρ αυτα.. απο πανεπιστημιακη μοναδα σε σχετικη ερωτηση μου ειπαν οτι παιζει να αποσυρθει σιγα σιγα το ηλεκτρονικο τσιγαρο καθως υπαρχει "πολεμος" απο τις καπνοβιομηχανιες και ειναι θεμα λιγων μηνων το κοψιμο της προωθησης αν τελικα υπερισχυσουν οι τελευταιες..

BlueButterfly
29-12-11, 16:53
Ο σύζηγος καπνίζει εδώ και 4 μήνες. Μάλλον ατμίζει ειναι το σωστο. Κάπνιζε 3 σχεδόν πακέτα 25αρια την ημέρα. Χρειαζόταν περιπου 250ε το μηνα...τωρα λίγοτερο απο το 1/4 το μηνα!!! Και δεν εχει αναζητησει καθολου το κανονικο...αντιθετως..τωρα του μυριζει και μια φορά που δοκιμασε να το βαλει στο στομα του ενιωσε αηδια. Παλιότερα ουτε μια σκάλα δε μπορουσε να ανεβει..λαχανιαζε...τωρα τπτ! Στο φορουμ που εβαλε παραπανω μια κοπελα θα βρειτε και ατομα που ατμιζουν χρονια και δεν εχουν παθει τπτ.. Σιγουρα θα το πολεμησουν οσο δε παει γιατι ο περισσοτερος κοσμος το γυριζει σε αυτο.

Εδώ υπάρχει και επιστημονικη ερευνα

http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=416.15

επίσης δείτε και εδώ
FAME Lab, το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και το Κέντρο Έρευνας, Τεχνολογίας και Ανάπτυξης Θεσσαλίας συμπεριέλαβαν το ηλεκτρονικό τσιγάρο στο ερευνητικό πρόγραμμα «Πνοή»

http://www.altersmoke.gr/component/content/article/36/85-meleti-fame-lab

yogini
29-12-11, 16:54
το αγόρασε η μαμά μιας φίλης μου αλλά μετά σταμάτησε να το χρησιμοποιηεί γιατί άκουσε και καλά ότι είναι επιβλαβές το έλαιο και ότι πάει και κάθεται στα πνευμόνια. Περιμένει να δει έναν γνωστό της πνευμονολόγο να της πει τι και πως και μετα αν είναι θα το ξαναρχίσει.

yogini
29-12-11, 16:57
καλά δεν παίζει να μην το βγάλουν άχρηστο....ποιος τα βάζει με καπνοβιομηχανία και φαρμακοβιομηχανία;;;; Philip Morris λέμε!

Πάντως θα ήθελα να ξέρω πόσο διαδεδομένο είναι και στο εξωτερικό. Εδω έγινε ξαφνικά το μπαμ και μόνο οι φούρνοι δεν το πουλάνε! Τουλάχιστον εδω που μένω το πουλάνε παντού και άνοιξε και ένα μαγαζί αποκλειστικά με ηλεκτρονικά τσιγάρα! και σε ένα φαρμακείο είδα ταμπέλα.

pashalitsa
29-12-11, 18:18
Σήμερα λοιπόν είδα κι εγώ στη Σαλαμίνα:shock: ειδικό μαγαζί μόνο με ηλεκτρονικά τσιγάρα! Είπα να σταματήσω να ρωτήσω αλλά ήμουν βιαστική καθώς έκανα σαφάρι να βρω σήματα αυτοκινήτου καθώς και οι πέντε τράπεζες στο νησί δεν έχουν από χθες (ας πω κι εγώ τον πόνο μου)!!!

Ενδιαφέρομαι για τον πατέρα μου, ο οποίος δεν είναι μανιώδης καπνιστής, μισό πακέτο τη μέρα κάνει αλλά δεν τον παίρνει πια (ούτε οικονομικά ούτε από θέμα υγείας) και γι΄αυτό... Σκεφτόμουν να του κάνω δώρο ηλ. τσιγάρο μιας και προσπαθεί πολύ να το κόψει... Απλά μόλις νευριάζει έχει το αντανακλαστικό να θέλει να το βάλει στο στόμα του και σκέφτομαι αν το ηλεκτρονικό θα μπορέσει να το αντικαταστήσει αυτό... Εννοώ ότι δεν ξέρω αν τον χαλαρώνει η νικοτίνη (οπότε μάλλον δε θα του κάνει το ηλεκτρονικό) ή η κίνηση του καπνίσματος (οπότε μάλλον θα δουλέψει). Υπάρχει εδώ καμιά μη φανατική καπνίστρια που να τη βοήθησε;:roll:

DALIA
29-12-11, 23:26
Pashalitsa εμένα που είμαι απο τους πολύ φανατικούς καπνιστές όταν βρίσκομαι με την αδερφή μου που το έχει, πραγματικά με καλύπτει ( έχει νικοτίνη) , οπότε θεωρώ ότι τους όχι και τόσο φανατικούς θα τους υπερκαλύπτει.

floraM
30-12-11, 08:41
Σήμερα λοιπόν είδα κι εγώ στη Σαλαμίνα:shock: ειδικό μαγαζί μόνο με ηλεκτρονικά τσιγάρα! Είπα να σταματήσω να ρωτήσω αλλά ήμουν βιαστική καθώς έκανα σαφάρι να βρω σήματα αυτοκινήτου καθώς και οι πέντε τράπεζες στο νησί δεν έχουν από χθες (ας πω κι εγώ τον πόνο μου)!!!

Ενδιαφέρομαι για τον πατέρα μου, ο οποίος δεν είναι μανιώδης καπνιστής, μισό πακέτο τη μέρα κάνει αλλά δεν τον παίρνει πια (ούτε οικονομικά ούτε από θέμα υγείας) και γι΄αυτό... Σκεφτόμουν να του κάνω δώρο ηλ. τσιγάρο μιας και προσπαθεί πολύ να το κόψει... Απλά μόλις νευριάζει έχει το αντανακλαστικό να θέλει να το βάλει στο στόμα του και σκέφτομαι αν το ηλεκτρονικό θα μπορέσει να το αντικαταστήσει αυτό... Εννοώ ότι δεν ξέρω αν τον χαλαρώνει η νικοτίνη (οπότε μάλλον δε θα του κάνει το ηλεκτρονικό) ή η κίνηση του καπνίσματος (οπότε μάλλον θα δουλέψει). Υπάρχει εδώ καμιά μη φανατική καπνίστρια που να τη βοήθησε;:roll:
Εμένα ο άντρας μου δεν ήταν απο τους μανιωδες καπνιστές και με το ηλεκτρονικό τον καλύπτει απόλυτα! Έχει να βάλει κλασικό τσιγάρο 4 μήνες και δεν του έχει λείψει καθόλου. είμαι πολυ ευχαριστημένη απο αυτή την αγορά.

elenik
09-01-12, 06:56
Πηρα το ηλεκτρονικο τσιγαρο πριν 10-15 μερες.
Θετικα: Σταματησα να βηχω και σταματησα να βρωμαω
Αρνητικα : Ξεκινησα να τρωω.

Θεωρουμε απο τους λατρεις του τσιγαρου με 2 αποπειρες να το κοψω (περαν εγκυμοσυνης που απλα πηρα 25 κιλα στην καθεμια για να καταφερω να μην το βαλω στο στομα μου).
Το πηρα για λογους οικονομιας και υγειας (ασθμα και τσιγαρο με δυσκολευουν μεγαλωνοντας οπως ειχε πει ο πνευμονολογος).

Μου λειπει το τσιγαρακι μου. Καμια σχεση με το κανονικο.
1. Η γευση δεν εχει καμια μα καμια σχεση
2. Αντε να σου τελειωσει η μπαταρια ή το λαδακι την ωρα που θες ενα τσιγαρο σαν τρελλη.
3. Μερικες φορες ρουφωντας σου ερχεται λαδι στο στομα
4. Πρεπει να πατας ενα κουμπακι για να ρουφηξεις και γενικα εγω που ειμαι εθισμενη στην κινηση του τσιγαρου περισοτερο απο την νικοτινη εχω μεγαλο θεμα.
5. Δεν ειμαι τοσο σιγουρη ποσο ασφαλης ειναι το παθητικο ατμισμα και ολοι θεωρουν σωστο να ατμιζουν τα παιδια μου.
6. Ακουν τα πιτσιρικια γευση σοκολατα και το κοιτανε σαν ξερολουκουμο (προσοχη στο τι λετε μπροστα τους).
7. Δεν με βλεπω να το κοβω ετσι. Απλα αντι για καπνιστης θα γινω ατμιστης :lol::lol:

Μου λειπει το τσιγαρακι μου. Μου λειπει η απολαυση αυτη του τελους μιας δυσκολης ημερας , και αφου κοιμηθουν τα παιδια να χαλαρωσω κανοντας το.

Το καλο ειναι οτι δεν περνας στερητικο νικοτινης και δεν εχεις τα τρελλα νευρα που εχεις οταν κοβεις το τσιγαρο.

Θα δειξει....

Δεν θελω να κοψω το τσιγαρο. Πρεπει να κοψω το τσιγαρο. Οποτε δεν θα ελεγα οτι ειμαι το καλυτερο δειγμα. Ισως αν καποιος ΘΕΛΕΙ να κοψει το τσιγαρο ειναι πιο ικανοποιημενος .... :roll:

floraM
09-01-12, 09:30
Τελικά τι ισχύει; Επιτρέπεται το ηλεκτρονικό στους κλειστούς χώρους; Μήπως ξέρετε κάτι;

yogini
09-01-12, 16:43
http://www.cretalive.gr/new/68793/science/Irakleiotis_epikefalis_se_ereuna_gia_to_ilektroniko_tsigaro_#.TwrU0y0WKdQ.facebook

tzini
24-01-12, 22:56
Πηρα το ηλεκτρονικο τσιγαρο πριν 10-15 μερες.
Θετικα: Σταματησα να βηχω και σταματησα να βρωμαω
Αρνητικα : Ξεκινησα να τρωω.

Θεωρουμε απο τους λατρεις του τσιγαρου με 2 αποπειρες να το κοψω (περαν εγκυμοσυνης που απλα πηρα 25 κιλα στην καθεμια για να καταφερω να μην το βαλω στο στομα μου).
Το πηρα για λογους οικονομιας και υγειας (ασθμα και τσιγαρο με δυσκολευουν μεγαλωνοντας οπως ειχε πει ο πνευμονολογος).

Μου λειπει το τσιγαρακι μου. Καμια σχεση με το κανονικο.
1. Η γευση δεν εχει καμια μα καμια σχεση
2. Αντε να σου τελειωσει η μπαταρια ή το λαδακι την ωρα που θες ενα τσιγαρο σαν τρελλη.
3. Μερικες φορες ρουφωντας σου ερχεται λαδι στο στομα
4. Πρεπει να πατας ενα κουμπακι για να ρουφηξεις και γενικα εγω που ειμαι εθισμενη στην κινηση του τσιγαρου περισοτερο απο την νικοτινη εχω μεγαλο θεμα.
5. Δεν ειμαι τοσο σιγουρη ποσο ασφαλης ειναι το παθητικο ατμισμα και ολοι θεωρουν σωστο να ατμιζουν τα παιδια μου.
6. Ακουν τα πιτσιρικια γευση σοκολατα και το κοιτανε σαν ξερολουκουμο (προσοχη στο τι λετε μπροστα τους).
7. Δεν με βλεπω να το κοβω ετσι. Απλα αντι για καπνιστης θα γινω ατμιστης :lol::lol:

Μου λειπει το τσιγαρακι μου. Μου λειπει η απολαυση αυτη του τελους μιας δυσκολης ημερας , και αφου κοιμηθουν τα παιδια να χαλαρωσω κανοντας το.

Το καλο ειναι οτι δεν περνας στερητικο νικοτινης και δεν εχεις τα τρελλα νευρα που εχεις οταν κοβεις το τσιγαρο.

Θα δειξει....

Δεν θελω να κοψω το τσιγαρο. Πρεπει να κοψω το τσιγαρο. Οποτε δεν θα ελεγα οτι ειμαι το καλυτερο δειγμα. Ισως αν καποιος ΘΕΛΕΙ να κοψει το τσιγαρο ειναι πιο ικανοποιημενος .... :roll:

έχει να κάνει με το μοντέλο που αγόρασες.
αυτό που έχω εγώ, (αλλά κ του χασμπάνου/διαφορετικό μοντέλο από το δικό μου) δεν έχει κουμπάκι κ έχει την μορφή ενός κανονικού τσιγάρου. (δυό δηλ. ένα σαν κατοστάρι κ ένα κανονικό)

εκτός από τις γέυσεις, υπάρχουν κ βαθμίδες νικοτίνης κλπ.
σου τα εξήγησαν?

jo89
24-01-12, 23:09
εχει και ο πατερας μου ηλεκτρονικο τσιγαρο ενα μικρο..παιρνει και υγρο μεσα και σε αυτο πατας κουμπακι για να ρουφηξεις!!!καπνιζε παρα πολυ σχεδον 4 πακ την μερα!!και με αυτο εχει να το βαλει στο στομα του απο 3 δεκεμβριου..;)τον βολεψε προς τ παρον!!Εγω ειμαι εγκυος και καπνιζω 5-6 τσιγαρα την μερα μπορει ακι να ξεφυγω κ ν κανω κ παραπανω προσπαθω να τ κοψω τελειως αλλα δεν τα καταφερνω!!Εγω κανει να παρω ηλ.τσιγαρο μηπως γνωριζετε??

vickoulina
24-01-12, 23:50
Πάντως εγώ που δεν καπνίζω τραβηξα μια απο ηλεκτρονικό τσιγαρο που ηταν χωρις καθολου νικοτίνη και μου ηρθε να βγαλω τ αντερα μου. Εχει η κουμπαρα μου αυτο που ειναι σαν κανονικο τσιγαρο στην οψη και οταν ρουφάς ανάβει στην άκρη!!