PDA

Επιστροφή στο Forum : Iνομυώματα και αφαίρεση μήτρας

Skybeam
12-11-09, 21:19
Καλησπέρα και πάλι,

Πήγα σήμερα για το ετήσιο τεστ παπ και υπέρηχο και έπεσα από τα σύννεφα. Θα θυμάστε ορισμένες ότι έχω ήδη κάνει μία ινομυωματεκτομή. Αυτό έγινε πριν τρία χρόνια. Αφαιρέθηκαν καμιά τριανταριά ινομυώματα. Πέρσι, ο γιατρός με ενημέρωσε πως βγαίνουν καινούργια. Ήταν μικρά ακόμα όμως. Ένα από αυτά έβγαινε κοντά στην είσοδο της μήτρας. Μου συνέστησε να μείνω επειγόντως έγκυος.

Τη χρονιά που πέρασε όμως είχα διάφορες περιπέτειες. Αρρώστησε η μαμά μου, την έχασα και έμεινα άνεργη δύο φορές.

Στο φετινό τσεκ απ λοιπόν, ούτε λίγο ούτε πολύ, μου είπε: Ένα ινομύομα πέντε εκατοστών παραμορφώνει το σχήμα της μήτρας και μου προκαλεί αιμορραγίες και ανωμαλίες στην περίοδο. Ένα δεύτερο, διαμέτρου 3 εκατοστών είναι στο άνοιγμα της μήτρας, στο μεγαλύτερο ποσοστό μέσα σ' αυτήν.

Μου συνέστησε εγχείρηση πάλι, εντός εξαμήνου. Μου ξεκαθάρισε πως το πρώτο ινομύωμα αφαιρείται εύκολα, αλλά το δεύτερο είναι πολύ δύσκολη περίπτωση. Μπορεί να καταφέρει να το αφαιρέσει ολόκληρο, μπορεί ένα μέρος. Υπάρχει και μια πιθανότητα στην προσπάθεια αυτή να γίνει ζημιά στη μήτρα. Οπότε αν η ζημιά που θα προκληθεί είναι μεγαλύτερη από το καλό, θα αναγκαστεί να προχωρήσει σε αφαίρεση της μήτρας (θα αφήσει ωοθήκες και σάλπιγγες, αλλά η μήτρα θα πρέπει να αφαιρεθεί). Το ποσοστό αυτό είναι 2% αν η εγχείρηση γίνει σε έξι μήνες. Αν γίνει σε ένα χρόνο, το ποσοστό αφαίρεσης μεγαλώνει.

Τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι πολύ, είναι καλός, και μ' αυτόν έκανα και την πρώτη εγχείρηση. Σ' αυτό το post θα ήθελα να ακούσω ανάλογες εμπειρίες, είτε προσωπικές, είτε από συγγενείς και φίλους σας.

Ευχαριστώ κορίτσια.

Skybeam
13-11-09, 07:29
Ευχάριστο που είναι σπάνιο κάτι τέτοιο. Αν πάλι κάτι ακούσετε, μου λέτε.

stellasss
13-11-09, 08:35
Καλημέρα skybeam!! Toν περασμένο χρόνο έκανα και εγώ αφαίρεση ινομυωμάτων (οκτώ) και μου είχε πει και εμένα ο γιατρός να μείνω σύντομα έγκυος γιατί υπήρχε η πιθανότητα να ξαναβγούν. Είχαμε και ένα πρόβλημα με το σπέρμα του άντρα μου και έτσι προχωρήσαμε μετά από 3 μήνες σε εξωσωματική η οποία ήταν επιτυχής! Από την άλλη όμως σκεφτόμουνα ότι οκ εγώ ήμουνα παντρεμένη και εκείνο τον καιρό θέλαμε μωρό. Αν μια κοπέλα δηλαδή δεν έχει δεσμό ή δεν θέλει παιδί αυτήν την χρονική στιγμή τι θα κάνει??
Πάντως τώρα που είμαι έγκυος και μπαίνω στον υπέρηχο δεν έχει εμφανιστεί κανένα ινομύωμα αλλά πιστεύω ότι θα βγουν πάλι σε κανα χρόνο και θα θέλω πάλι χειρουργείο.
Σκέψου τι θα κάνεις γιατί αυτά μεγαλώνουν και όντως αν τα αφήσεις μετά από 1-2 χρόνια θα είναι δύσκολα τα πράματα στο χειρουργείο..

Skybeam
13-11-09, 21:54
stellasss, ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Το δυστυχές γεγονός ήταν ότι εγώ δεν κατάφερα να μείνω έγκυος μέσα στον χρόνο που μου συνέστησε ο γιατρός μου. Και τώρα καλούμαι να αντιμετωπίσω ακόμα και αφαίρεση της μήτρας... Πολλές ευχές για ένα υγιές κουκλί μωρό. Δυστυχώς υπάρχουν γυναίκες που η μήτρα τους αντί για μωρά γεννά με τρελλούς ρυθμούς ινομυώματα.

ζιζελ
13-11-09, 22:52
Η αδερφή μου έχει αντίστοιχο πρόβλημα και έχει ήδη κάνει δύο εγχειρήσεις για αφαίρεση ινομυωμάτων.Το δύσκολο είναι ότι και πάλι ξαναβγήκε ένα μικρό και ''ψάχνεται'' να δεί τί θα κάνει. .Προς το παρόν τίποτα είπε ο γιατρός..

Skybeam
13-11-09, 22:56
Η αδερφή μου έχει αντίστοιχο πρόβλημα και έχει ήδη κάνει δύο εγχειρήσεις για αφαίρεση ινομυωμάτων.Το δύσκολο είναι ότι και πάλι ξαναβγήκε ένα μικρό και ''ψάχνεται'' να δεί τί θα κάνει. .Προς το παρόν τίποτα είπε ο γιατρός..
Πολύ φοβάμαι ότι, αν έχει καλή σχέση, ή είναι παντρεμένη, πρέπει να μείνει έγκυος άμεσα.

fistikaki
13-11-09, 23:14
εχω αφαιρεσει και γω ινομυωμα, ενα μικρο μεν, σε δυσκολο σημειο δε....

με ειχαν ενημερωσει οτι υπηρχαν κινδυνοι, (παντα τα λενε λιγο τραγικα οι γιατροι, για να ειναι καλυμμενοι) αλλα ολα πηγαν καλα, ευτυχως..

και εμεινα εγκυος συντομα...

σου ευχομαι να πανε ολα καλα!! (θα πανε!!!! :p θα δεις!!)

Dimitra83
13-11-09, 23:15
τι ακριβως ειναι τα ινομυωματα κ γιατι δημιουργουνται?υπαρχει κινδυνος σε ολες τις ηλικιες?το τεστ παπ επιβεβαιωνει αν εχεις ή οχι? ευχαριστω.

melita
13-11-09, 23:21
Κορίτσια εσείς που κάνατε επέμβαση αφαίρεσης ινομυωμάτων μπορείτε να περιγράψετε λίγο πώς ήταν π.χ. έγινε μεγάλη τομή, πονούσατε μετά, πόσες μέρες καθήσατε στο νοσοκομειο, μετά από πόσο καιρό μπορούσατε να κάνετε δουλειές κτλ......
Πρέπει και εγώ να κάνω παρόμοια επέμβαση και θα ήθελα τις εμπειρίες σας. Σκέφτομαι πόσο δύσκολο θα είναι μετά να φροντίζω το μωρό μου και για πόσο διάστημα θα εξαρτάμαι από μαμά και σύζυγο.

stellasss
14-11-09, 09:04
QUOTE=melita;1390191]Κορίτσια εσείς που κάνατε επέμβαση αφαίρεσης ινομυωμάτων μπορείτε να περιγράψετε λίγο πώς ήταν π.χ. έγινε μεγάλη τομή, πονούσατε μετά, πόσες μέρες καθήσατε στο νοσοκομειο, μετά από πόσο καιρό μπορούσατε να κάνετε δουλειές κτλ......
Πρέπει και εγώ να κάνω παρόμοια επέμβαση και θα ήθελα τις εμπειρίες σας. Σκέφτομαι πόσο δύσκολο θα είναι μετά να φροντίζω το μωρό μου και για πόσο διάστημα θα εξαρτάμαι από μαμά και σύζυγο.[/QUOTE]
Μελίτα εξαρτάται από το σημείο που βρίσκονται τα ινομυωματα και τον αριθμό τους πιστεύω. Δηλαδή θα μπορούσαν και πιο εύκολα να αφαιρεθούν λαμπαροσκοπικά και να αναρρώσεις νωρίτερα. Αν όμως κρίνει ο γιατρός σου ότι πρέπει να τα αφαιρέσεις με κανονικό χειρουργείο τότε είναι σαν να κάνεις καισαρική. Η τομή δεν είναι πολύ μεγάλη αλλά εξαρτάται και από το γιατρό που θα στην κάνει και να σε ράψει και καλά. Εγώ 2 βδομάδες σίγουρα τις ήθελα για ανάρρωση δηλαδή ήθελα και βοήθεια στις δουλειές στο σπίτι κλπ. Το μωρό σου δεν ξέρω πόσο μεγάλο είναι αλλά μπορεί τις πρώτες μέρες να σου πει να μην το κρατάς αν είναι μεγαλούτσικο. Μην φοβάσαι τίποτα εγώ την έκανα πέρσι όταν ήμουν 26 χρονών και φέτος τον ίδιο καιροό θα γεννήσω τα διδυμάκια μου:)

stellasss
14-11-09, 09:07
τι ακριβως ειναι τα ινομυωματα κ γιατι δημιουργουνται?υπαρχει κινδυνος σε ολες τις ηλικιες?το τεστ παπ επιβεβαιωνει αν εχεις ή οχι? ευχαριστω.
dimitra τα ινομυώματα είναι καλοήθεις όγκοι της μήτρας, δεν είναι τίποτα ανησυχητικό αλλά όταν είναι πολλά και μεγάλα πρέπει να αφαιρεθούν γιατί δημιουργοούν αιμορραγίες και ειδικά αν μείνεις έγκυος και τα έχεις διπλασιάζονται σε μέγεθος και έχεις λίγα προβληματάκια στην εγκυμοσύνη σου. Φαίνονται μόνο στον υπέρηχο τα ινομυώματα και ναι υπάρχει κίνδυνος σε όλες τις ηλικίες. Εγώ 26 είμαι!! Αλλά όπως φαίνεται ή το έχει μήτρα σου να παράγει ή δεν το έχει γι'αυτό μην ανησυχείς αλλά ένα check-up δεν βλάπτει.

νινετα
14-11-09, 09:16
καλημερα κοριτσακι για δες εδω !
http://www.vita.gr/html/ent/411/ent.1411.asp

Skybeam
14-11-09, 10:23
Κορίτσια εσείς που κάνατε επέμβαση αφαίρεσης ινομυωμάτων μπορείτε να περιγράψετε λίγο πώς ήταν π.χ. έγινε μεγάλη τομή, πονούσατε μετά, πόσες μέρες καθήσατε στο νοσοκομειο, μετά από πόσο καιρό μπορούσατε να κάνετε δουλειές κτλ......
Πρέπει και εγώ να κάνω παρόμοια επέμβαση και θα ήθελα τις εμπειρίες σας. Σκέφτομαι πόσο δύσκολο θα είναι μετά να φροντίζω το μωρό μου και για πόσο διάστημα θα εξαρτάμαι από μαμά και σύζυγο.

Aν κάνεις κανονικό χειρουργίο είναι με καισαρική τομή. Μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις ολική νάρκωση ή επισκληρήδιο. Εγώ είχα επιλέξει επισκληρήδιο αλλά τώρα που είναι σκούρα τα πράγματα... δεν ξέρω.

Η τομή πλέον είναι λεπτή και μετά από κανένα χρόνο φαίνεται απειροελάχιστα. Ξέρουν πια οι γιατροί να ράβουν! Έμεινα στο νοσοκομείο τρεις ή τέσσερεις μέρες. Τις πρώτες τρεις μέρες στο σπίτι με βοήθησε η μαμά μου και ο άντρας μου. Πονάς λίγο και αισθάνεσαι την περιοχή λίγο "παράξενα".

Μετά από μια εβδομάδα έκανα δουλειές και μετά από τρεις εβδομάδες πήγα στην δουλειά (άλλες κοπέλες πηγαίνουν σε δύο εβδομάδες).

Dimitra83
14-11-09, 10:24
nineta ευχαριστω:)

ravT
14-11-09, 10:29
Αμ δυστυχώς εκεί που ζει η Μελίτα η επισκληρίδιος είναι ολίγον άγνωστη λέξη για τους γιατρούς...
Skybeam δυστυχώς δεν έχω κάτι να προσθέσω στη συζήτηση παρα μόνο ότι αν ήμουν στη θέση σου όσο εμπιστοσύνη κι αν είχα στον γιατρό μου, θα ευμβουλεύομουν και άλλον ή άλλους μιας και το θέμα είναι πλέον σοβαρό...
Μέσα απ την καρδιά μου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Skybeam
14-11-09, 11:12
Skybeam δυστυχώς δεν έχω κάτι να προσθέσω στη συζήτηση παρα μόνο ότι αν ήμουν στη θέση σου όσο εμπιστοσύνη κι αν είχα στον γιατρό μου, θα ευμβουλεύομουν και άλλον ή άλλους μιας και το θέμα είναι πλέον σοβαρό...
Λέτε βρε κορίτσια να το ψάξω κι αλλού? Να πάρω και δεύτερη γνώμη?

Dimitra83
14-11-09, 13:03
εννοειται πως ναι.εγω στη θεση σου δε θα εμενα με μια γνωμη για κατι τοσο σημαντικο

Skybeam
14-11-09, 15:33
Mήπως γνωρίζετε κάποιον γυναικολόγο στην Αθήνα, που να ειδικεύεται σε προβλήματα όπως το δικό μου?

melita
14-11-09, 16:10
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια.
Η γιατρός μου είπε ότι χρειάζεται τομή, λαπαροσκοπικά δεν θα με ένοιζε αφού έχω κάνει ήδη μια για αλλο πρόβλημα.
Τωρα για την αναισθησία δεν το εχω συζητήσει αλλα μαλλον ολική.
Θα δούμε

νινετα
14-11-09, 16:12
Mήπως γνωρίζετε κάποιον γυναικολόγο στην Αθήνα, που να ειδικεύεται σε προβλήματα όπως το δικό μου?
Καλησπερα κοριτσακι μου !εχω εναν πολυ καλο γιατρο !αν σε ενδιαφερει να σου στειλω πμ το τηλ του και το ονο μα του ειναι απο τους καλυτερους στην ελλαδα !

Skybeam
14-11-09, 16:26
Καλησπερα κοριτσακι μου !εχω εναν πολυ καλο γιατρο !αν σε ενδιαφερει να σου στειλω πμ το τηλ του και το ονο μα του ειναι απο τους καλυτερους στην ελλαδα !
Με ενδιαφέρει πολύ.

stellasss
14-11-09, 16:48
skybeam αν σε ενδιαφέρει και εγώ το χειρουργείο το έκανα στην Αθήνα σε έναν πολύ καλό γιατρό. Να σου στείλω το όνομα του σε π.μ?

Dimitra83
14-11-09, 18:24
dimitra τα ινομυώματα είναι καλοήθεις όγκοι της μήτρας, δεν είναι τίποτα ανησυχητικό αλλά όταν είναι πολλά και μεγάλα πρέπει να αφαιρεθούν γιατί δημιουργοούν αιμορραγίες και ειδικά αν μείνεις έγκυος και τα έχεις διπλασιάζονται σε μέγεθος και έχεις λίγα προβληματάκια στην εγκυμοσύνη σου. Φαίνονται μόνο στον υπέρηχο τα ινομυώματα και ναι υπάρχει κίνδυνος σε όλες τις ηλικίες. Εγώ 26 είμαι!! Αλλά όπως φαίνεται ή το έχει μήτρα σου να παράγει ή δεν το έχει γι'αυτό μην ανησυχείς αλλά ένα check-up δεν βλάπτει.

το τσεκαπ για ινομυωματα γινεται με το τεστ παπ ή με καποια αλλη εξεταση??

stellasss
14-11-09, 18:41
Με έναν απλό υπέρηχο!

Dimitra83
14-11-09, 18:45
σευχαριστω θα το κοιταξω γιατι με επιασε λιγο πανικος τωρα. κ γω 26 ειμαι..

stellasss
14-11-09, 18:51
Απ'ότι βλέπω έχεις παιδάκια?? Αν είχες ινομυώματα θα το έβλεπε ο γιατρός σου όταν έκανες τον υπέρηχο που ήσουνα έγκυος. Μην αγχώνεσαι, εμένα είχε και η μαμά μου σε τέτοια ηλικία. Δεν έχουν όλες οι γυναίκες αλλά καλύτερα για να βγεις από το άγχος κάνε και ένα υπέρηχο.

ravT
14-11-09, 18:53
Καλέ γιατί σ επιασε πανικός? Δεν πηγαίνεις κάθε χρόνο στο γυναικολόγο? Αν ναι είσαι καλυμένη. Μη τρελαίνεσαι...

Dimitra83
14-11-09, 19:06
ειναι να παω τον ιανουραριο για τεστ παπ αλλα δε μου εκανε υπερηχο τον προηγουμενο χρονο!νομιζω οτι πρεπει να το ζητησεις εσυ αν θες υπερηχο.δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις ινομυωματα μετα τις γεννες?

Skybeam
14-11-09, 20:05
skybeam αν σε ενδιαφέρει και εγώ το χειρουργείο το έκανα στην Αθήνα σε έναν πολύ καλό γιατρό. Να σου στείλω το όνομα του σε π.μ?
Nαι, με ενδιαφέρει πολύ. Στείλε μου!

Skybeam
14-11-09, 20:08
ειναι να παω τον ιανουραριο για τεστ παπ αλλα δε μου εκανε υπερηχο τον προηγουμενο χρονο!νομιζω οτι πρεπει να το ζητησεις εσυ αν θες υπερηχο.δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις ινομυωματα μετα τις γεννες?
Κουκλίνα μου μην τρελλαίνεσαι. Ινομυώματα βγαίνουν συνήθως ώς 40-45 ετών και "προτιμούν" γυναίκες που δεν έχουν παιδιά. Δεν βγαίνουν όμως σε όλες τις γυναίκες, και ειδικά τέτοιες παράξενες περιπτώσεις όπως η δική μου δεν είναι συνηθισμένες. Μην πανικοβάλλεσαι!

Dimitra83
14-11-09, 20:37
σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα κ να μη χριαστεις επεμβαση.αλλωστε τι στο καλο τοσες θεραπειες εχει βγαλει η επιστιμη...ευχομαι να μας ανακοινωσεις συντομα την εγκυμοσυνη σου...ελεος αλλες γεννανε στα 60 κ συ που εισαι τοσο μικρη?:wink:

Skybeam
14-11-09, 20:48
Εγχείρηση θα χρειαστώ, δεν το συζητάω... το θέμα είναι να πάει καλά και να μη μου αφαιρέσει την μήτρα... Όσο για τα φάρμακα, υπάρχει ένα που μικραίνει τα ινομυώματα, και ή λήψη του πρέπει να σταματάει στους 6 μήνες γιατί προκαλεί οστεοπόρωση. Οπότε, μόλις η λήψη του φαρμάκου σταματήσει, αυτά τα καταραμένα ξαναμεγαλώνουν...

Dimitra83
14-11-09, 20:52
σε περιπτωση που τα αφαιρεσεις κ μετα μεινεις εγκυος υπαρχει φοβος να ξαναβγουν?

Skybeam
14-11-09, 21:05
σε περιπτωση που τα αφαιρεσεις κ μετα μεινεις εγκυος υπαρχει φοβος να ξαναβγουν?
Σε περίπτωση που τα αφαιρέσω και ο γιατρός αποδειχτεί πολύ γάτα και δεν κάνει ζημιά στην μήτρα, τότε μετά από λίγους μήνες πάω κατευθείαν για σπερματέγχυση και εξωσωματική γιατί στον δικό μου οργανισμό αυτά ξαναβγαίνουν μέσα σ' έναν χρόνο (έχω ήδη χειρουργηθεί μία φορά). Φυσικά και θα ξαναβγούν, δυστυχώς... Αλλιώς είναι όμως να πάω για αφαίρεση μήτρας έχοντας ένα παιδί, όπως καταλαβαίνεις...

Dimitra83
14-11-09, 21:10
εννοειται...οπως κ να εχει ακομα κ παιδι να κανεις μακαρι να μη χρειαστει να γινει ποτε...

Skybeam
14-11-09, 23:50
εννοειται...οπως κ να εχει ακομα κ παιδι να κανεις μακαρι να μη χρειαστει να γινει ποτε...
eυχαριστώ πολύ γλυκιά μου...

Κορίτσια περιμένω π.μ. από όσες το ανέφεραν.

BEBE
15-11-09, 00:04
Ολα θα πάνε καλά κοριτσάκι. Απλά ψάξτο. Πριν 3 εβδομαδες εκανα αφαίρεση ωοθηκών και σαλπίγγων στο Ιασω ξέρεις ποσες κοπέλες πέρασαν με ινομυώματα. Σε μια 6 ημέρες που έμεινα μεσα τουλάχιστον 6... ειμαι σίγουρη οτι θα βεις γρήγορα την άκρη. ;)

Skybeam
15-11-09, 02:19
Ολα θα πάνε καλά κοριτσάκι. Απλά ψάξτο. Πριν 3 εβδομαδες εκανα αφαίρεση ωοθηκών και σαλπίγγων στο Ιασω ξέρεις ποσες κοπέλες πέρασαν με ινομυώματα. Σε μια 6 ημέρες που έμεινα μεσα τουλάχιστον 6... ειμαι σίγουρη οτι θα βεις γρήγορα την άκρη. ;)
Nα ευχηθώ περαστικά και να μην ξαναέχεις ποτέ πρόβλημα υγείας. Στο Ιασώ είναι και ο δικός μου γιατρός. Θα πάω να ακούσω κι άλλες γνώμες, αλλά προβλέπω πως πάλι στον γιατρό μου θα καταλήξω. Γνωρίζω πως τα ινομυώματα είναι διαδεδομένο πρόβλημα. Αλλά, βρε παιδί μου, είναι και η ρημ@δα η θέση που βγαίνουν τα άτιμα. Ούτε που το φανταζόμουν πως θα κινδύνευα από αφαίρεση, 2% μού φαντάζει αυτή τη στιγμή μεγάλο ποσοστό...

BEBE
15-11-09, 22:54
Νομίζω δεν ειναι μεγάλο ποσοστό το 2% αλλα εχεις δικιονα φοβασαι. Μόλις τελειώσεις με ολα αυτό να προσπαθησεις να μεινεις εγκυος το συντομότερο. Μετα την αφαίρεση που εκανα πιστευω ότι η πιο σοφή αποφαση της ζωής μου ειναι η απόκτηση των παιδιών μου. Και εγω στο Ιασω χειρουργήθηκα (κράτα γερό πορτοφόλι:mad:) Γραψε μας νεα σου. :wink:

Skybeam
16-11-09, 18:28
Νομίζω δεν ειναι μεγάλο ποσοστό το 2% αλλα εχεις δικιονα φοβασαι.
έτσι, είναι, όπως το λες...

SAY MY NAME
17-11-09, 14:56
Γειά σας κορίτσια είμαι νέο μέλος και με ενδιαφέρουν πολύ αυτά που γράφετε. Έχω 2 ινομυώματα με πρόσφατη διάγνωση απο γιατρό του ΙΚΑ μετα απο τεστ Πάπ και κοιλιακό υπερηχογράφημα, ο οποίος μου είπε να κάνω και ένα κολπικό υπερηχογράφημα και βλέπουμε. Πήγα και σε έναν άλλο γιατρό του ΙΚΑ ο οποίος μου είπε πως πρέπει αν τα αφιαρέσω επειδη είμαι πολύ μικρή (26). Γνωρίζει κάποια έναν γιατρό ο οποίος να ειδικεύεται σε αυτό και να είναι λίγο σύγχρονος με τεχνολογία? επειδή ο τελευταίος που μου είπε να τα αφιαρέσω μου είπε οτι θα μου κάνει τομη σαν καισαρική. Θεωρω οτι η τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετα. Δεν ξέρω τι να πω . Ακούω και διαβάζω πολλά και δεν ξέρω τι να κάνω. Θα εκτιμούσα όποιαδήποτε απάντηση.

ραφαελ
17-11-09, 15:10
Γειά σας κορίτσια είμαι νέο μέλος και με ενδιαφέρουν πολύ αυτά που γράφετε. Έχω 2 ινομυώματα με πρόσφατη διάγνωση απο γιατρό του ΙΚΑ μετα απο τεστ Πάπ και κοιλιακό υπερηχογράφημα, ο οποίος μου είπε να κάνω και ένα κολπικό υπερηχογράφημα και βλέπουμε. Πήγα και σε έναν άλλο γιατρό του ΙΚΑ ο οποίος μου είπε πως πρέπει αν τα αφιαρέσω επειδη είμαι πολύ μικρή (26). Γνωρίζει κάποια έναν γιατρό ο οποίος να ειδικεύεται σε αυτό και να είναι λίγο σύγχρονος με τεχνολογία? επειδή ο τελευταίος που μου είπε να τα αφιαρέσω μου είπε οτι θα μου κάνει τομη σαν καισαρική. Θεωρω οτι η τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετα. Δεν ξέρω τι να πω . Ακούω και διαβάζω πολλά και δεν ξέρω τι να κάνω. Θα εκτιμούσα όποιαδήποτε απάντηση.

εχω ινομυωμα εδω κ 1,5 χρονο.το βρηκαμε στην αυχενικη διαφάνεια κ ηταν 10 εκ.Πριν δεν υπήρχε καν...γιατι ηταν τοσο μικρο που δεν φαινοταν.Το δικομου ειναι εξωτερικο της μητρας ενοτοιχωματικο.Φυσικα δεν το αφαιρεσα...κ μετα την γεννα πηγε 5 εκ.Ξαναεμεινα εγκυος (ασχετο αλλα εγινε διακοπή στον 5ο)κ πηγε 7εκ...εχει μεινει εκει.Δεν υπάρχει περιπτωση να το βγαλω, δεν ξαναμπένω χειρουργειο παρα μονο για να κανω παιδι...3 γιατροι μου ειπαν να το αφησω μονο μια μου ειπε να το βγαλω!!!

stellasss
17-11-09, 18:30
Eξαρτάται σε ποιο τόπο βρίσκονται τα ινομυώματά σου και αν επηρεάζουν μελλοντική σου εγκυμοσύνη. Ναι υπάρχει νέα μέθοδος με λαμπαροσκόπηση αλλά αν τα ινομυώματα είναι σε κάποια θέση ας πούμε, τότε χρειάζεται να σου κάνει τομή σαν καισαρική. Αυτό μου έκανε και μένα. Να πας να πάρεις και τη γνώμη κάποιου άλλου γιατρού. Αν θες να σου στείλω το όνομα του δικού μου σε π.μ.

Skybeam
17-11-09, 20:37
Eξαρτάται σε ποιο τόπο βρίσκονται τα ινομυώματά σου και αν επηρεάζουν μελλοντική σου εγκυμοσύνη. Ναι υπάρχει νέα μέθοδος με λαμπαροσκόπηση αλλά αν τα ινομυώματα είναι σε κάποια θέση ας πούμε, τότε χρειάζεται να σου κάνει τομή σαν καισαρική. Αυτό μου έκανε και μένα. Να πας να πάρεις και τη γνώμη κάποιου άλλου γιατρού. Αν θες να σου στείλω το όνομα του δικού μου σε π.μ.
Έτσι ακριβώς. Κι εγώ με καισαρική έχω κάνει. Είδα κοπέλες που έκαναν λαπαροσκόπηση και ταλαιπωρήθηκαν και έξι ώρες μη σου πω, γιατί ο γιατρός άλλα περίμενε να βρει και αλλιώς τα βρήκε. Ενώ αν σε ανοίξει, είναι πολύ πιο ξεκάθαρα τα πράγματα και σε ένα εικοσάλεπτο έχεις τελειώσει αν δεν έχεις πολλά (εμένα μου αφαίρεσε περίπου τριάντα, γι' αυτό κράτησε περίπου μιάμιση ώρα η πρώτη εγχείρηση).
Η δική μου πρώτη τομή δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου. Αν θέλεις, κι ο δικός μου γιατρός είναι πολύ καλός.

SAY MY NAME
19-11-09, 12:17
Αγαπητές stellasss (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=15486) και Skybeam (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=10688) στείλτε μου πληροφορίες για τους γιατρους σας επειδη ψάχνομαι τώρα τι να κάνω, και ευχαριστω για τις συμβουλές

Skybeam
19-11-09, 21:31
Αγαπητές stellasss (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=15486) και Skybeam (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=10688) στείλτε μου πληροφορίες για τους γιατρους σας επειδη ψάχνομαι τώρα τι να κάνω, και ευχαριστω για τις συμβουλές
Σου έστειλα π.μ.

vasdeli
19-11-09, 22:14
Skybeam τώρα είδα το θεμα σου.....και έλεγα ότι είχα καιρό να σε 'δω' στο forum...
Εύχομαι όλα να πάνε καλά....Το ποσοστό που αναφέρεις είναι μηδαμινό, μη φοβάσαι...Κατανοώ όμως τους φόβους σου...

Skybeam
20-11-09, 21:52
Εύχομαι όλα να πάνε καλά...
Eυχαριστώ κουκλίνα μου. Ήδη έχω αρχίσει να ψάχνω για δεύτερη και ίσως και τρίτη γνώμη...

Decem
26-11-09, 08:06
Καλημερα σας κοριτσια!
skybeam ειναι πολυ σημαντικο να πας με πολυ καλη ψυχολογια και να σκεφτεσαι μοναχα οτι ολα θα πανε καλα!!
Και σου το ευχομαι ολοψυχα..
Και εγω μεσα στον Δεκεμβρη θα κανω ανοιχτη επεμβαση για αφαιρεση αυτης της βλακειας.....στην αρχη φοβομουν και εγω πολυ γιατι ειναι σε δυσκολο σημειο αλλα πρεπει να γινει..τουλαχιστον για εμενα!
Θα σε ενημερωσω οταν το κανω και θα σου πω και την δικη μου εμπειρια..
Ολα θα πανε καλα λοιπον!!!!
Φιλια και σου ευχομαι να πανε ολα τοοοοοοσοοοοοο καλα!!!!!!!!!!!!!!:)

MINA1976
26-11-09, 12:21
Καλημέρα σας, είμαι καινούρια εδώ αλλά διαβάζω τα μηνύματα σας πολύ καιρό. Έχω ένα πρόβλημα όπως σχεδόν όλα τα κορίτσια σε αυτό το forum. Είμαι 33 χρονών παντρεμένη και θέλω να κάνω παιδιά. Όταν ήμουν 22 χρονών οι γιατροί μου βρήκαν ένα ινομύωμα 8εκ και μου το αφαίρεσαν λαμπαδοσκοπικά. Από τότε και μετά μου είπαν να κάνω τακτικό έλεγχο για να το παρακολουθώ. Από τότε έως σήμερα έχω βγάλει αρκετά αλλά δεν ήταν πολύ μεγάλα και οι γιατροί μου έλεγαν να μην τα πειράξω. Τώρα που είμαι σε περίοδο που θέλω να κάνω παιδιά, πήγα σ' έναν γιατρό στην Αθήνα και μου είπε οτι εάν τα αφήσω (τα ινομυώματα) δεν θα μπορέσω να μείνω έγκυος. Έχω 2 μέσα στην μήτρα 5εκ και 4εκ. Οι γιατροί εδώ μου λένε οτι εαν κάνω επέμβαση, ίσως να πληγώσω την μήτρα και να μην μπορώ να κάνω παιδιά μετά. Στην Αθήνα μου λένε οτι πρέπει με εγχείριση να τα αφαιρέσω. Είμαι πραγματικά απελπισμένη και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει κάποια απο εσας παρόμοια περίπτωση? Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό γιατρό είτε στο Ηράκλειο Κρήτης είτε στην Αθήνα?
Σας ευχαριστώ πολύ

Decem
27-11-09, 08:00
Καλημέρα σας, είμαι καινούρια εδώ αλλά διαβάζω τα μηνύματα σας πολύ καιρό. Έχω ένα πρόβλημα όπως σχεδόν όλα τα κορίτσια σε αυτό το forum. Είμαι 33 χρονών παντρεμένη και θέλω να κάνω παιδιά. Όταν ήμουν 22 χρονών οι γιατροί μου βρήκαν ένα ινομύωμα 8εκ και μου το αφαίρεσαν λαμπαδοσκοπικά. Από τότε και μετά μου είπαν να κάνω τακτικό έλεγχο για να το παρακολουθώ. Από τότε έως σήμερα έχω βγάλει αρκετά αλλά δεν ήταν πολύ μεγάλα και οι γιατροί μου έλεγαν να μην τα πειράξω. Τώρα που είμαι σε περίοδο που θέλω να κάνω παιδιά, πήγα σ' έναν γιατρό στην Αθήνα και μου είπε οτι εάν τα αφήσω (τα ινομυώματα) δεν θα μπορέσω να μείνω έγκυος. Έχω 2 μέσα στην μήτρα 5εκ και 4εκ. Οι γιατροί εδώ μου λένε οτι εαν κάνω επέμβαση, ίσως να πληγώσω την μήτρα και να μην μπορώ να κάνω παιδιά μετά. Στην Αθήνα μου λένε οτι πρέπει με εγχείριση να τα αφαιρέσω. Είμαι πραγματικά απελπισμένη και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει κάποια απο εσας παρόμοια περίπτωση? Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό γιατρό είτε στο Ηράκλειο Κρήτης είτε στην Αθήνα?
Σας ευχαριστώ πολύ

Καλημερα σου Μηνα!
Δεν υπαρχει λογος να πανικοβαλεσαι για ολα υπαρχει λυση!
Θα σου πω την δικη μου εμπειρια προσωπικα..
Πριν λιγο καιρο ξεκινησα και εγω να κανω ενα γενικο τσεκ για να ξεκινησω και εγω με τη σειρα μου τις προσπαθειες..Βρηκαμε ενα ινομυωμα 6 εκατ. εσωτερικο και σε δυσκολη θεση..
Τα ινομυωματα γενικα αναλογα με τη θεση και το μεγεθος τους δυκολευουν στη συλληψη αλλα δεν αποκλειεται το γεγονος να συλλαβεις..

Μιλωντας παλι για εμενα αν καταφερω να συλλαβω υπαρχει κινδυνος να χασω το παιδακι μου, γιατι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης τα ινομυματα μεγαλωνουν λογω ορμονων και εκει που βρισκεται ο κινδυνος ειναι μεγαλυτερος..
Αφου ο γιατρος μου τα εξηγεισαι ολα αναλυτικα κανοντας και δευτερο υπερυχο για να δουμε περισσοτερες πληροφοριες αποφασησαμε να το αφαιρεσουμε με ανοιχτη επεμβαση για να εχει 100% καθαρη εικονα της μητρας ετσι ωστε να αποφυγουμε το γεγονος να την πληγωσουμε.
Ετσι θα ειμαι καθαρη και θα μπορω να ξεκινησω προσπαθειες για παιδακι.
Η επεμβαση θα γινει τον Δεκεμβριο, οποτε μετα μπορω να σου πω περισσοτερες πληροφοριες..
Ειναι πολυ σημαντικο ομως να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου και να εχεις πολυ καλη ψυχολογια οσο χαζο και αν σου ακουγεται..
Στην αρχη φοβηθηκα και εγω οτι δεν θα μπορω να κανω παιδακια και πολλα αλλα.....ομως αυτο δεν ειναι αληθεια..
Μην πανικοβαλεσαι!!!
Θα σε βοηθησω οπως μπορω!!!
Φιλακια

MINA1976
27-11-09, 09:32
Annadi καλημέρα και σ' ευχαριστώ πολύ.
Κι εμένα ο γιατρός (που με είδε στην Αθήνα και όχι αυτός που με παρακολουθεί τόσα χρόνια) μου είπε οτι εαν μείνω έγκυος με τα υπάρχουσα ινομυώματα (που είναι μέσα στην μήτρα) θα έχω πρόβλημα με αποβολές γιατί όντως είναι σε κακή θέση. Το άλλο πρόβλημα είναι οτι ο γιατρός που με παρακολουθεί τόσα χρόνια δεν μου έχει κανει κουβέντα για επέμβαση. Πως να του έχω εμπιστοσύνη?
Χαίρομαι που σ' ακούω τόσο ψύχραιμη και έτοιμη γι' αυτή την επέμβαση. Είμαι σίγουρη ότι όλα θα σου πάνε καλά και σύντομα θα γίνεις μανούλα.

και πάλι σ' ευχαριστώ

Decem
27-11-09, 10:58
Μηνα μου γι αυτο σου λεω οτι ειναι πολυ σημαντικο να εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου!
Πηγαινε στο γιατρο σου και ρωτησε τον οτι σε απασχολει διαφορετικα δεν μπορεις να μπεις μεσα στο μυαλο του για να ξερεις πως σκεφτεται..και πριν κανεις οτιδηποτε τα πραγματα πρεπει να ειναι τελειως ξεκαθαρα για εσενα χωρις να εχεις καμια αμφιβολια..
Θελω να ειμαι θετικη γιατι δεν μπορω να κανω κατι να το αποφυγω...
Νεοτερα μπορω να εχω μετα την επεμβαση..
Σ ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου..και εγω με τη σειρα μου σου ευχομαι οτι πιο ομορφο!!!
Φιλια

Skybeam
27-11-09, 11:00
@ Annadi Koυκλίνα μου σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και την υποστήριξη. Όλα καλά να πάνε και σε σένα. Περιμένω οπωσδήποτε νέα σου σ' αυτό εδώ το τόπικ, μιας και θα το κάνεις νωρίτερα (εγώ προγραμματίζω για Γενάρη-Φλεβάρη).

@ ΜΙΝΑ1976 Kαλή επιτυχία και σε σένα, ό,τι κι αν αποφασίσεις. Το κακό με τα ινομυώματα είναι πως αν βγουν και μεγαλώσουν σε δύσκολες θέσεις, είναι δίκοπο μαχαίρι ό,τι κι αν αποφασίσεις. Υπάρχει πιθανότητα να μην μπορέσεις να μείνεις έγκυος και υπάρχει τεράστια πιθανότητα να αποβάλεις, αν μείνεις τελικά. Γι' αυτό στην Αθήνα σου σύστησαν να τα αφαιρέσεις. Τώρα, αν βρίσκονται σε άσχημο σημείο (όπως τα δικά μου, μέσα στη μήτρα) υπάρχει πράγματι ένα μικρό ποσοστό να πληγωθεί η μήτρα. Στη δική μου περίπτωση, αν γίνει κάτι τέτοιο, ο γιατρός θεωρεί καλό να μου την αφαιρέσει μιας και αφενός δεν θα εξυπηρετήσει τον σκοπό της, αφετέρου το μόνο που θα γεννάει είναι ινομυώματα, άρα την αφαίρεση ούτως ή άλλως κάποτε θα την κάνω. Μην το σκέφτεσαι όμως πολύ αυτό το τελευταίο, μιας και σαν πιθανότητα έχει πολύ μικρότερο ποσοστό να συμβεί, αντίθετα με την αδυναμία σύλληψης και την αποβολή, που είναι τα πιο πιθανά να συμβούν αν δεν κάνεις την επέμβαση.

Κορίτσια, περιμένω νέα σας. Εγώ αδιαθέτησα προχθές και ήταν η χειρότερη φορά στη ζωή μου λόγω του πόνου και της αιμορραγίας που μου κάνουν τα ινομυώματα. Για πρώτη φορά αναγκάστηκα σήμερα να λείψω από τη δουλειά μου, τόσο χάλια είμαι, ούτε να περπατήσω καλά καλά δεν μπορώ. ΑΦού έλεγα, Θεέ μου, ας ήταν να κάνω σήμερα την εγχείρηση να τελειώνω απ' αυτήν την ταλαιπωρία...:(

Decem
27-11-09, 12:21
ουφφφφφ!!!
Εχεις απολυτο δικιο!
Αισθανομαι τοσο ασχημα εκεινες τις ημερες δεν μπορω να κανω τιποτα...καθε μια ωρα επιβαλλεται να πηγαινω για αλλαγη...ακομη και την νυχτα!
Ας γινει με το καλο να μου φυγει και αυτο το βαρος..!!

MINA1976
27-11-09, 17:00
Κορίτσια κι εγώ σας ευχαριστώ κι ελπίζω όλα να μας πάνε καλά και σύντομα να αποκτήσουμε αυτό που όλες τόσο πολύ θέλουμε. Annadi καλή επιτυχία στην επέμβαση σου, Skybeam είμαι σίγουρη οτι θα πάνε καλά. Σας ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνετε. Να' στε καλά.
Μόλις μιλήσω με τον γιατρο μου και έχω νεότερα, θα σας ενημερώσω
Φιλιά

Skybeam
04-12-09, 18:28
Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με κάποιον άλλον γυναικολόγο για μια δεύτερη γνώμη... Δεν νομίζω βέβαια να μου πει κάτι πολύ διαφορετικό... μη μου τίποτα χειρότερο φοβάμαι! :(

Dimitra83
04-12-09, 18:31
τελικα θα κανεις αφαιρεση στα ινομυώματα μονο?

Skybeam
04-12-09, 18:37
τελικα θα κανεις αφαιρεση στα ινομυώματα μονο?
Eγώ μόνο για ινομυώματα πάω. Αν γίνει όμως καμιά ζημιά εκεί που πήγαν και βγήκαν όμως, φοβάμαι πάρα πολύ για τα χειρότερα.

Dimitra83
04-12-09, 18:38
σου ειπε ο γιατρος οτι υπαρχει τετοια περιπτωση?

Skybeam
04-12-09, 18:40
σου ειπε ο γιατρος οτι υπαρχει τετοια περιπτωση?
Ναι, 2% για αφαίρεση μήτρας (δες αρχικό ποστ)

Dimitra83
04-12-09, 18:42
ελα βρε κουκλα μου το 2% σκεφτεσαι?γιατι δε σκεφτεσαι το 98% δηλαδη???ποτε θα κανεις την αφαιρεση?

Niki81
04-12-09, 19:03
Εχει η μαμα μου ινομυωματα.Οι πρωτοι γιατροι μιλησαν με τη μια για αφαιρεση μητρας.Το ψαξαμε καλυτερα.Ο τωρινος γιατρος της ειπε δε χρειαζεται αφαιρεση,τα παρακολουθουν απλα.Πανε αρκετα χρονια τωρα και δεν εχει κανενα προβλημα.Ουτε μεγαλωνουν ουτε τπτ.Αν ειχαμε βιαστει θα ειχε υποβληθει σε αφαιρεση χωρις λογο.Στη δική σου περιπτωση βεβαια αφου θέλεις να μεινεις εγκυος εννοειται θα αφαιρεσεις τα ινομυωματα.Αλλα για αφαιρεση μητρας 2% ειναι πολυ μικρο το ποσοστο.Αν ο γιατρος ειναι καλος και εμπειρος ειμαι σιγουρη ολα θα πανε καλα.Απλα φροντισε να εχεις καλο γιατρο.Σου ευχομαι ολα να πανε τελεια και συντομα να εχει περασει η περιπετεια σου!!!

Skybeam
04-12-09, 20:41
ελα βρε κουκλα μου το 2% σκεφτεσαι?γιατι δε σκεφτεσαι το 98% δηλαδη???ποτε θα κανεις την αφαιρεση?
Ax, βρε Δήμητρα, μ' έχει πάει τρεις κι εξήντα, γι' αυτό! Αυτό το 98% ούτε μια στιγμή δεν το σκέφτηκα, δίκιο έχεις! Τέλος Γενάρη προγραμματίζω...

Νiki81, σ' ευχαριστώ πολύ:) Καλός είναι ο γιατρός μου, είναι η δεύτερη φορά που θα κάνω το ίδιο χειρουργείο (με τον ίδιο γιατρό).

Dimitra83
04-12-09, 20:43
ολα καλα θα πανε κ αντε το 2010 με ενα μωρακι:razz:

TARA
05-12-09, 15:24
Koριτσάκι μου δε ρωτάω πώς εισαι, διάβασα τα νεα σου. Ολα καλά θα πάνε, μην αγχώνεσαι!
Η συνυφάδα μου ειχε πολλα και μεγάλα ινομυωματα οταν εμεινε εγκυος και 3 γιατροι της ειπαν να κανει εκτρωση. Την ανελαβε τελικά γιατρος σε δημοσιο μαιευτηριο, με μεγαλη εμπειρια σε δυσκολες περιπτωσεις, και οχι μονο ολα πηγαν καλα με το μωρο, αλλα της αφαιρεσε τα μεγαλυτερα ινομυωματα κατα τη διαρκεια της καισαρικης!!! Συνηθως δεν το τολμουν αυτο γιατι ειναι παρα πολυ επικινδυνο, θα μπορουσε να πεθανει απο αιμορραγια. Πρεπει ο γιατρος να΄ναι μαχιμος και καλος χειρουργος.
Καλη επιτυχια σου ευχομαι!

Decem
08-12-09, 07:59
Την καλημερα μου και απο εμενα κοριτσια!
Πλησιαζουν και οι δικες μου οι ημερες....
Την Παρασκευη μπαινω για να κανω τις γενικες εξετασεις πριν την επεμβαση και μεσα στην επομενη εβδομαδα μπαινω κανονικα..
Skybeam μην μου αγχωνεσαι καθολου!!!!
Θα σου τα πω ολα απο πρωτο χερι..χαχαχαχαχαχ
Και αυτο που σου ειπε η Δημητρα εχει 1000% δικαιο!
Πρεπει να σκεφτομαστε οτι ολα θα πανε καλα γιατι ετσι θα γινει!!!
Διωξε απο το μυαλο σου καθε αρνητικη σκεψη, το 2% μπροστα στο 98% δεν ειναι τιποτα!!!
Τα φιλια μου

Skybeam
08-12-09, 18:37
Decem, καλή επιτυχία! Σε προλαβαίνω! Μπαίνω Πέμπτη στο Μητέρα να βγάλω το πιο επικίνδυνο από τα ινομυώματα με υστεροσκόπηση. Με άλλον γιατρό, γιατί ο δικός μου με τρόμαξε με την πιθανότητα αφαίρεσης μήτρας στο ανοιχτό χειρουργείο.

Θα μείνουν δύο ινομυώματα, ένα πέντε εκ. κι ένα δύο εκ. αλλά αυτά είναι εκτός μήτρας και δεν τα φοβόνται οι γιατροί. Το άλλο το διαολάκι μου την κάνει τη ζημιά:(Bέβαια έχει μια δυσκολία αυτό που πάω να βγάλω υστεροσκοπικά τώρα, γιατί είναι μισό εκ. μεγαλύτερο από αυτό που επιτρέπεται με υστεροσκόπηση... και η γιατρός μου με προειδοποίησε ότι μετά μπορεί να χρειαστώ άλλο ένα χειρουργείο, μισό υστεροσκοπικό (αν μείνει κανένα κομμάτι από αυτό) συν λαπαροσκοπικό ή... ρομποτικό για τα άλλα δύο...

Ίδωμεν. Ας πάει αυτό καλά τώρα και βλέπουμε. Και πάλι καλη επιτυχία Decem, περιμένω νέα σου με αγωνία!

Decem
09-12-09, 07:54
Καλη σου επιτυχια λοιπον!!!
Με προλαβες τελικα..εγω επιμενω στο ανοιχτο χειρουργειο οπως καταλαβαινεις γιατι δεν θελω να μπω στη διαδικασια να χρειαστει να με καθαρισει και δευτερη φορα σε περιπτωση που μεινει κατι...
Σου ευχομαι το καλυτερο!!!
Φιλια!

BEBE
09-12-09, 09:33
Καλή επιτυχία κορίτσια και υπομονή. Περιμενουμε νέα σας.

MINA1976
09-12-09, 10:41
Καλημέρα κορίτσια,

Έχω ευχάριστα νέα. Ο γιατρός μου εδώ μου είπε οτι τα ινομυώματα είναι σε θέση που δεν ενοχλούν την γονιμότητα μου. Μου είπε να κάνω και σαλπιγγογραφία, την οποία έκανα εχθές και βγήκε πολύ καλή.
Skybeam τι έγινε τελικά, πήγες και σε άλλο γιατρό, τι σου είπε?
Decem έκανες την επέμβαση? Όλα καλά?
Ελπίζω να σας πήγαν όλα καλά. Όλον αυτό τον καιρό τρέχω στους γιατρούς, και δεν φτάνει αυτό είχα και έχω δηλαδή και προβλήματα στην δουλειά.

Πολλά φιλιά σε όλες

stellasss
09-12-09, 10:44
Κοριτσάκια καλή επιτυχία στις επεμβάσεις που θα κάνετε!!Όλα καλά θα πάνε. Περιμένουμε νέα σας!

antu
09-12-09, 19:07
να σας πω την δικη μου ιστορια και θα δειτε οτι ολα ειναι πιθανα. Εγω εκανα επεμβαση μια ινομυωμα πριν 4 χρονια και τελικα ηταν ενδομητριωση πανω στην αριστερη σαλπιγγα. Κανενας τοτε δεν μου ειπε οτι πρεπει το συντομοτερο να βαλω μπρος για παιδι. Το Δεκεμβριο του 2006 πηγα σε ευημερευων με πονους και μου βρηκαν 3 ινομυωματα και πριν προλαβω να παω στο γυναικολογο ( γιατι ολο πηγαινω και ποτε δεν παω) ημουν εγγυος. Ολα πηγαν καλα και τα ινομυωματα δεν τα εχω βγαλει ακομα, ουτε να σας πω οτι το σκεφτομαι καθολου και εννοειτε κανω επεμβαση οτι δεν αν δεν κανω και δευτερο παιδι. Σημειωση οτι συμφωνα με τα χαρτια μου εχω μερικη ή ολικη αφαιρεση αριστ. σαλπιγγας. ( δεν το διευκρινιζει)

Skybeam
09-12-09, 21:21
Καλη σου επιτυχια λοιπον!!!
..εγω επιμενω στο ανοιχτο χειρουργειο οπως καταλαβαινεις γιατι δεν θελω να μπω στη διαδικασια να χρειαστει να με καθαρισει και δευτερη φορα σε περιπτωση που μεινει κατι...
Πολύ σωστά το σκέφτεσαι. Απλώς εγώ έχω ήδη υποβληθεί σε ένα ανοιχτό χειρουργείο, και ό,τι και να κάνω πάντα θα βγαίνουν ινομυώματα. Οπότε ξεκινάω τώρα με το πιο δύσκολο κι επικίνδυνο, τα άλλα θα περιμένουν λίγο...

Καλή επιτυχία και σε σένα, τα λέμε εδώ σύντομα!:D

Decem
10-12-09, 08:03
Καλημερα σε ολα τα κοριτσακια!
Σας ευχαριστω πραγματικα ολες για το ενδιαφερον και την θετικη ενεργεια που μου δινεται!
Skybeam Μου θα το δοκιμασω και εγω με τη σειρα μου....:wink:
Οσο αναφορα την δικη σου περιπτωση εσυ ξερεις καλυτερα απο τιν καθενα τι πρεπει να κανεις και ειμαι σιγουρι οτι ολα θα πανε τελεια και για εσενα!!!
Μην ξεχνας οτι στο τοπικ ειναι μεσα και η Δημητρα η οποια ειναι πολυ γουρλου!!!:D
Antu μακαρι να συνεχισουν να σου πηγαινουν ετσι ομορφα τα πραγματα και να μην χρειαστει ποτε να κανεις τιποτα..
Απλα εγω δεν μπορω να το ρισκαρω...καθε μηνα υποφερω απο τις αιμοραγιες και εχω κουραστει παρα πολυ!!! Και απο την αλλη θελω να καθαρισω για να μπορω να συνεχισω να κανω και παιδακι...Ολα εξαρτωνται απο τη θεση που βρισκεται και το μεγεθος..Δεν εχω αλλη επιλογη..
Φιλια πολλα σε ολες!!

Skybeam
10-12-09, 19:49
Παιδιά, το έκανα! Η υστεροσκοπικη αφαίρεση του ενδομήτριου ινομυώματος στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία! Μου μένει άλλο ένα και δευτέρα έχω ραντεβού με τη γυναικολόγο μου να δούμε πώς θα αφαιρεθεί. Πάντως νομίζω πως σε δυο τρεις εβδομάδες μπορώ πάλι να ξεκινήσω προσπάθειες για νινί:)

Decem αύριο νομίζω είναι η μεγάλη μέρα για σένα, ε? Όλα θα πάνε σούπερ κουκλίνα μου. Φιλάκια!

Decem
14-12-09, 14:00
Χαιρομαι που ενα-ενα τα τελειωνεις μπραβο σου!!!
Εγω εκανα τις εξετασεις μου και σημερα ειναι η τελευταια μου ημερα στη δουλεια....
Ηρθε και εμενα η ωρα μου...Οταν με το καλο ξεμπερδεψω θα σας ξαναβρω εδω...
Σ ευχαριστω πραγματικα παρα παρα πολυ μου δινεις κουραγιο!!!
Φιλακια, τα λεμε!!!

mor@ki_K
15-12-09, 12:27
Λοιπόν εγώ θέλω να σου πω 1 πολύ μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ γλυκειά μου Skybeam,
σε διαβάζω πάρα πολύ καιρό και είσαι από τα λίγα άτομα που μ'έχετε κάνει να κλάψω από πολύ πολύ συγκίνηση :(:(:(...

Τι να πω,
είσαι ΉΡΩΑΣ κοπέλα μου, ξέρω πόσο πολύ θέλεις ένα παιδάκι και σου έχουν βγει τόσες πολλές αναποδιές,
αλλά ΕΣΥ δεν το βάζεις κάτω με τίποτα!!!!!http://smileys.on-my-web.com/repository/Respect/number-one-043.gif

Σου στέλνω την αγάπη μου και την θετική μου ενέργεια να σου πάνε όλα καλά και γρήγορα να αφαιρέσεις και το δεύτερο, καλή ανάρρωση να έχεις και γρήγορα-γρήγορα να έχουμε από το καινούριο έτος τικεράκι με μωράκι!!!!

Και να σκεφτείτε την εξωσωματική όπως κάνανε κάποιες κοπέλες και πήγαν όλα καλά τελικα!

mor@ki_K
15-12-09, 12:31
Και στα υπόλοιπα κορίτσια που περνάνε κάτι παρόμοιο, σας εύχομαι να το ξεπεράσετε το γρηγορότερο!

Να κοιτάτε μπροστά με αισιοδοξία.

Skybeam
15-12-09, 19:46
Γλυκιά μου mor@ki_K, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Δεν είμαι εγώ ο ήρωας, αλλά η φοβερή γιατρός μου, εγώ απλά χρειάστηκε να την βρω (ευτυχώς ήμουν τυχερή). Μετά τις γιορτές θα πάω να αφαιρέσω και το άλλο, όπως το λες.... για να δούμε! Αν πάνε όλα καλά μπορεί να έχω και γω μια μπουμπού τον καινούργιο χρόνο! Όσο για την εξωσωματική, έχεις δίκιο. Το σκέφτομαι ήδη, μιας και παρά τις ελεύθερες σχέσεις τόσα χρόνια με τον άντρα μου (και τις... "βλακειούλες" που οπωσδήποτε έγιναν όταν ήμουν νεαρή) δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος... ούτε κατά λάθος που λένε.
Ευχαριστώ για το μήνυμα, καλές γιορτές!:)

Vanora
15-12-09, 20:21
Skybeam, έχω κι εγώ πολύ μεγάλα ινομυώματα μέσα στην μήτρα. Το διαπίστωσα όταν έμεινα έγκυος και πήγα για τον πρώτο υπέρηχο!
Παρόλο που μεγάλωσαν με την εγκυμοσύνη, γέννησα κανονικά και ο γιατρός μου είπε να μην τα αφαιρέσω ακόμη, μήπως θέλω να κάνω κι άλλο παιδί στο μέλλον, διαφορετικά πρέπει να αφαιρεθούν.
Επειδή όμως θέλω να αποφύγω το "μαχαίρι" πήγα σε ολιστικό γυναικολόγο και τώρα κάνω φυτοθεραπεία.

Σε μερικούς μήνες τα ινομυώματα θα συρικνωθούν.

Ο ίδιος γιατρός παρέχει αποτελεσματικότατη θεραπεία με βότανα και για την αύξηση της γονιμότητας.

Skybeam
15-12-09, 21:59
Vanora, πολύ ενδιαφέρον! Πόσον καιρό κάνεις αυτή τη φυτοθεραπεία? Εχουν μικρύνει καθόλου?

Vanora
16-12-09, 18:56
Κανω 2 μήνες φυτοθεραπεία. Μετά από 4 μήνες θα ξανακάνω υπέρηχο για να δω αν μίκρυναν. Νιώθω πάντως σαν να φεύγει το φούσκωμα που ένιωθα.

Στην αίθουσα αναμονής του γιατρού, μια κοπέλα μου είπε οτι το ινομύωμά της έχει πλέον εξαφανιστεί! Επίσης μου είπε για μια φίλη της που με άλλη θεραπεία κατάφερε και έμεινε έγκυος.

Βέβαια τον Απρίλιο εγώ θα ξέρω από πρώτο χέρι αν είναι αποτελεσματική η θεραπεία.

Skybeam
16-12-09, 19:06
Κανω 2 μήνες φυτοθεραπεία. Μετά από 4 μήνες θα ξανακάνω υπέρηχο για να δω αν μίκρυναν. Νιώθω πάντως σαν να φεύγει το φούσκωμα που ένιωθα.

Στην αίθουσα αναμονής του γιατρού, μια κοπέλα μου είπε οτι το ινομύωμά της έχει πλέον εξαφανιστεί! Επίσης μου είπε για μια φίλη της που με άλλη θεραπεία κατάφερε και έμεινε έγκυος.

Βέβαια τον Απρίλιο εγώ θα ξέρω από πρώτο χέρι αν είναι αποτελεσματική η θεραπεία.
σου στέλνω π.μ.

Decem
08-02-10, 14:46
Γεια σας και απο εμενα!!

Skybeam...τελος καλο ολα καλα...

Τελειωσα και εγω με τη σειρα μου αυτην την περιβοητη επεμβαση ολα πηγαν παρα μα παρα πολυ καλα...δεν πειραχτηκε, δεν πληγωθηκε τιποτα και η ανναρωση μου ηταν σχετικα γρηγορη..

Ειμαι πραγματικα χαρουμενη και σε λιγους μηνες ( περιπου 3 ) ξεκιναω και εγω τις προσπαθειες...

Ελπιζω να εχεις ξεμπερδεψει και εσυ!!

Φιλια

Skybeam
18-02-10, 21:27
Κουκλίνα μου χάρηκα πολύ που όλα πήγαν καλά! Εμένα μένει το τελευταίο χειρουργείο Μάρτη ή Απρίλη και εύχομαι όλα να πάνε καλά και να ξεκινήσω κι εγώ... Χαίρομαι που ανάρρωσες γρήγορα μιας και πρόκειται για μεγάλο χειρουργείο. Επισκληρίδιο έκανες τελικά ή ολική?

Decem
19-02-10, 08:22
Να μην ανυσηχεις!!
Τελικα ειναι πολυ σημαντικο να εχεις καλη ψυχολογια!!
Ο αναισθησιολογος ηθελε να μου ξανει και επισκληριδιο και ολικη για να μην ποναω μετα το χειρουργειο..αλλα δεν δεχτηκα.
Εκανα μοναχα ολικη οταν συνηλθα ισα που καταλαβαινα λιγο πονο..αλλα η ανναρωση μου ηταν παρα πολυ καλη!
Την ιδια μερα με σηκωσε ο γιατρος να περπατησω ( μετα απο 5-6 ωρες..), τα καταφερα, δεν εβγαλα σταγονα αιμα ( που σημαινει οτι δεν τραυματιστηκα εσωτερικα) και γενικοτερα χαρη στον γιατρο και τον θεουλη ολα πηγαν αψογα!!
Υπομονη και θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα και για εσενα!!!!
(Διαβαζω τα νεα σου μην νομιζεις οτι σε ξεχασα!!)
Ειμαι σιγουρη γι αυτο και σε λιγο καιρο θα μας λες και εσυ τα ευχαριστα!
Φιλια πολλα!

georgiamami
15-03-10, 15:05
Κοριτσια γεια σας. Ειχα κι εγω μια περιπετειουλα με ινομυωματα.Το ενα ηταν 2,4 cm και το αλλο 0,8 cm. Το μεγαλο ηταν στη βαση του τραχηλου της μητρας και ειχα αφορητους πονους κατα την περιοδο. Μια μερα πονο χωρις αιμα και μια μερα αιμοαραγια ωσπου να τελειωσει η ρηση. Αποφασισα να τα βγαλω με λαπαροσκοπηση. Ο γυναικολογος μου, συστησε να μεινω εγγυος γιατι οπως γνωριζουμε τα ινομυωματα μεγαλωνουν - τρεφονται με το αιμα και σε περιπτωση εγγυμοσυνης σταματαει η αναπτυξη τους και ισως χανονται.Φυσικα ουτε λογος να κανω τριτο παιδι και ειδικα στην ηλικια μου. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο τον χειρουργο μου, μια μερα νοσηλειας και εδω και 3 χρονια παρακολουθω την κατασταση και ολα ειναι ΟΚ.

georgiamami
16-03-10, 11:36
Κουκλίνα μου μην τρελλαίνεσαι. Ινομυώματα βγαίνουν συνήθως ώς 40-45 ετών και "προτιμούν" γυναίκες που δεν έχουν παιδιά. Δεν βγαίνουν όμως σε όλες τις γυναίκες, και ειδικά τέτοιες παράξενες περιπτώσεις όπως η δική μου δεν είναι συνηθισμένες. Μην πανικοβάλλεσαι!
Δε συμφωνω ως προς το μερος οτι προτιμουν γυναικες χωρις παιδια. Ειναι θεμα μητρας. Εγω εχω δυο παιδια και ενω εκανα υπερηχο καθε χρονο, ανακαλυψα τα ινομυωματα μου 15 χρονια μετα τη τελευταια γεννα. Εκανα λαπαροσκοπικη (πριν 2 χρονια) και για την ωρα ειμαι ΟΚ.

Skybeam
16-03-10, 18:39
Μακάρι να μην ξαναέχεις πρόβλημα ποτέ georgiamami:)

georgiamami
16-03-10, 18:49
Μακάρι να μην ξαναέχεις πρόβλημα ποτέ georgiamami:)
Σ'ευχαριστω πολυ. Ουτε εγω αλλα και καμια γυναικα. Σε οσες βεβαια συμβαινει, π ε ρ α σ τ ι κ ά.

Fleur15
16-03-10, 19:36
να'μαι παλι και εγω..ακόμα το ψάχνω το θέμα με τα ινομυώματα. Προς το παρόν δεν μου έχουν δώσει συμπτώματα τα δικά μου. Επισης το θετικό ειναι ότι μεσα στον χρόνο δεν μεγάλωσαν.
Αλλα βρε κορίτσια αυτό με την φυτοθεραπεία πιάνει;; Επίσης αν οχι λεω προς το καλοκαιρι να προχωρησω και εγω με την επεμβαση πια...με φοβο βεβαια...γιατι μαλλον θα πρεπει να γινει ανοιχτή επεμβαση.:(
Skybeam εσυ δεν την έκανες ακόμη ε;;
Για όσα κοριτσια το εκαναν ευχομαι περαστικά και ολα καλα απο εδω και περα...
Υ.Γ. σήμερα εκανα και μια προληπτική μαστογραφία και υπερηχο μαστων..ευτυχως όλα καλά...(απλα ηθελα να το μοιραστώ):)

Skybeam
16-03-10, 20:10
Fleur μου πήγα εχτές και κανόνισα χειρουργείο (ρομποτικό, με τη Χατζηραφαήλ) για το τέλος Απριλίου. Χαίρομαι για τη μαστογραφία σου που βγήκε καλή! Άλλο τεράστιο θέμα αυτό! Και δεν έχω κάνει ποτέ μαστογραφία, πρέπει να το κανονίσω...

Την εγχείρηση μην την κάνεις καλοκαίρι γιατί θα είσαι πρησμένη. Κάν'τη ή τώρα, ή από Σεπτέμβριο...

antu
16-03-10, 21:10
παντως εγω εκανα ομοιπαθητικη και δεν εγινε τιποτα. Σε αλλα πραγματα με την ομοιπαθητικη ειδα αποτελεσμα αλλα στα ινομυωματα τιποτα:sad:

ελενα 2
24-03-10, 19:53
κοριτσια και εγω θα παω για ανοιχτο χειρουργειο για ενα ινομυωμα που εχει υποστει εκφυλιση.θα το κανω με επισκληριδιο και μεθη.εχει καμια σας καποια εμπειρια με ανοιχτο χειρουργειο και μεθη να μου πει πως ειναι?πως εισαι με την μεθη?ποση ωρα διαρκει?στο ιασω θα μπω,ειναι καλο νοσοκομειο?:oops:

Skybeam
24-03-10, 22:17
Mη φορτωθείς τη μέθη αν κάνεις επισκληρήδιο. Δεν σου χρειάζεται. Έχω κάνει ανοιχτό χειρουργείο και η επισκληρηδιος ήταν αρκετή. Νιώθεις την΄πίεση από τις επεμβάσεις στο σώμα σου αλλά πόνο καθόλου. Γενικώς είναι καλά ανεκτό μόνο με επισκληριδιο. Θα έλεγα να μην επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με μέθη.

ελενα 2
24-03-10, 23:00
ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΘΗ ΓΙΑΤΙ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ.ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΞΕΡΕΙΣ?

Skybeam
25-03-10, 11:02
H δική μου κράτησε μιάμιση ώρα γιατί αφαίρεσα δεκάδες ινομυώματα (30). Τώρα αν μιλάμε για δυο τρια ή και τέσσερα ινομυώματα, δε νομίζω να κρατάει πάνω από μισάωρο.

Στο Ιασώ το είχα κάνει κι εγώ, δεν έχω παράπονο από το νοσοκομείο.

ελενα 2
25-03-10, 11:16
kalimera skybeam .εγω ενα ινομυωμα θα παω να αφαιρεσω.ευτυχως ειναι εξω απο την μητρα ειναι υπορογονιο.εσυ ποτε θα πας?

Nasel
25-03-10, 15:27
Καλησπερα κορίτσια, εχθές πηγα σε εναν καινούργιο γυναικογολο που μου συστησαν. καναμε τεστ παπ, περιμενω αποτελεσματα την μεγαλη τεταρτη, δυστηχως ομως μου βρηκε ενα ινομυωμα τεσσερα εκ. αριστερα κοντα στιη μητρα. αυτο που με προβλιματισε ειναι οτι μου ειπε οτι πρεπει να το αφαιρεσουμε οχι αμμεσα, οταν ειμαι ετοιμη. τον ρωτησα αν εμποδιζει την συλληψη (κανω ελευθερα ερωτα με τον συντροφο μου εδω και εξι μηνες περιπου, χωρις αποτελεσμα) αλλα δεν μου ειπε σιγουρα μπορει και ναι μπορει και οχι. επισης μου ειπε οτι υπαρχει πιθανοτητα να εχω προβλημα κατα την διαρκεια της κυησης. φοβαμαι πολυ και νιωθω οτι ηταν λιγο υπερβολικος, δεν εχω ουτε τρελες αιμοραγιες, ουτε πονους περιοδου, εχω σταθερο κυκλο και ποτε δεν ειχα καποια διακοπη κυησεως λογω ινομυωματος. δεν ξερω τι να κανω, παρακαλω βοηθηστε με, δεν θελω να μπω στο χειρουργειο χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος αλλα απο την αλλη δεν θελω να περιμενω αδικα καθε μηνα να μεινω εγκυος (αν δυσκολευει τη συληψη) ή να εχω καποια αποβολη.

ελενα 2
25-03-10, 18:23
KALISPERA NASSEL ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΥΠΟΡΟΓΟΝΙΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΟΥΤΕ ΠΟΝΟΥΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΙΤΗΣΙΟ ΤΣΕΚ ΑΠ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΗΞΕΡΑ.ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 8 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΠΑΘΕ ΕΚΦΥΛΙΣΗ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΒΓΑΛΩ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.ΓΥΡΙΣΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ.ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΙΜΟΡΑΓΙΕΣ.ΕΚΦΥΛΙΣΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ.ΕΓΩ ΘΑ ΜΠΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ.ΠΙΟ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.:oops:ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΕ ΜΠΕ

Skybeam
25-03-10, 19:19
kalimera skybeam .εγω ενα ινομυωμα θα παω να αφαιρεσω.ευτυχως ειναι εξω απο την μητρα ειναι υπορογονιο.εσυ ποτε θα πας?

Tέλος Απριλίου θα πάω εγώ. Με ρομποτική/λαπαροσκοπική επέμβαση, δεν αντέχω άλλο ανοιχτό χειρουργείο:(

ελενα 2
25-03-10, 20:10
ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ?

emma282
25-03-10, 22:11
κοριτσια και εγω θα παω για ανοιχτο χειρουργειο για ενα ινομυωμα που εχει υποστει εκφυλιση.θα το κανω με επισκληριδιο και μεθη.εχει καμια σας καποια εμπειρια με ανοιχτο χειρουργειο και μεθη να μου πει πως ειναι?πως εισαι με την μεθη?ποση ωρα διαρκει?στο ιασω θα μπω,ειναι καλο νοσοκομειο?:oops:
πριν 3 εβδομάδες αφαίρεσα δύο ινομυώματα 1 και 1,5 εκ. στο μητερα με ανοικτό χειρουργείο.Η νάρκωση super ο καλύτερος ύπνος δεν προλαβαίνεις να καταλάβεις τίποτα,εκεί που σε αγχώνει λίγο η μέθη μετά δεν είσαι πουθενά.Όταν τελειώσει η επεμβαση και ξυπνήσεις θα πονάς λίγο υπομονή.

emma282
25-03-10, 22:14

Tέλος Απριλίου θα πάω εγώ. Με ρομποτική/λαπαροσκοπική επέμβαση, δεν αντέχω άλλο ανοιχτό χειρουργείο:(
γεια συγγνώμη ! έχεις ιδέα μετα απο ινομυωματεκτομή γιατι κάνεις ενέσεις arvekap 3 ώστε να μείνεις χωρίς περίοδο και δεν πας κατευθείαν για εξωσωματική?

Skybeam
25-03-10, 22:39
Mη ΦΩΝΑΖΕΙΣ!!! Τίποτα δεν έχει, τι να έχει... απλώς λίγο μεγαλύτερη περίοδο ανάρρωσης από το λαπαροσκοπικό.

emma282 υποθέτω ότι το κάνουν αυτό για να ξεκουραστεί λίγο η μήτρα και να ελαχιστοποιήσουν την εμφάνιση νέου ινομυώματος ή και το μεγάλωμά του (καθώς τα οινομοιόματα "τρέφονται' από τις ορμόνες και το αίμα. Απλώς υποθέτω όμως, ρώτησε κάποιον γιατρό καλύτερα για να είσαι σίγουρη.

ελενα 2
26-03-10, 18:52
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ.ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.:oops:ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΜΕΘΗ ΠΑΡΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΕΘΗ ΚΟΙΜΑΣΑΙ Η ΑΠΛΑ ΕΙΣΑΙ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΜΙΛΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ?

sara
27-03-10, 05:46
Skybeam, έχω κι εγώ πολύ μεγάλα ινομυώματα μέσα στην μήτρα. Το διαπίστωσα όταν έμεινα έγκυος και πήγα για τον πρώτο υπέρηχο!
Παρόλο που μεγάλωσαν με την εγκυμοσύνη, γέννησα κανονικά και ο γιατρός μου είπε να μην τα αφαιρέσω ακόμη, μήπως θέλω να κάνω κι άλλο παιδί στο μέλλον, διαφορετικά πρέπει να αφαιρεθούν.
Επειδή όμως θέλω να αποφύγω το "μαχαίρι" πήγα σε ολιστικό γυναικολόγο και τώρα κάνω φυτοθεραπεία.

Σε μερικούς μήνες τα ινομυώματα θα συρικνωθούν.

Ο ίδιος γιατρός παρέχει αποτελεσματικότατη θεραπεία με βότανα και για την αύξηση της γονιμότητας.

Με ενδιαφερει ΠΟΛΥ η συρρικνωση τους, γιατι κι εγω εχω πολλα και 2 εξ αυτων ειναι μεγαλα δυστυχως. Εγκυμοσυνη δεν μου εχει προκυψει ακομα μετα την καισαρικη μου (εχω ηδη ενα παιδακι) και ανησυχω μην εχουν γινει συμφυσεις απο την επεμβαση που σε συνδυασμο με τα ινομυωματα προκαλουν υπογονιμοτητα.
Μπορεις να στειλεις πμ; Η να το γραψεις εδω;

Skybeam
31-03-10, 19:18
Έχω την αίσθηση sara, πως η κοπέλα με τον ολιστικό γυναικολόγο τελικά δεν είδε αποτέλεσμα. Νομίζω πως κάτι τέτοιο έχει γράψει σε κάποιο θέμα, τσέκαρέ το.

litsaki23
27-04-10, 14:14
αγαπητη φιλη τελικα τι εκανεσ?εγω στα 22 εκανα την πρωτη αφαιρεση ινομυωματων 16 στο συνολο.τωρα η μητρα μου ειναι παλι γεματη και απ οτι βλεπω θα ξαναμπω χειρουργειο.αυτο που με απασχολει ειναι οτι δεν σκεφτομαι ακομα για παιδακι γιατι δεν ειναι οι καταλληλες συνθηκες και φοβαμαι μην οταν θελω δεν μπορω πλεον να κανω....η στενοχωρια μου ειναι απεριγραπτη...ο γιατρος μου μου ειπε αντι να γενναει η μητρα σου παιδακια γενν αει συνεχως ινομυωματα...μαλιστα ειναι και πολλαπλα και σε στιβαδες παντου διαχυτα στη μητρα...:(

stellasss
28-04-10, 10:50
αγαπητη φιλη τελικα τι εκανεσ?εγω στα 22 εκανα την πρωτη αφαιρεση ινομυωματων 16 στο συνολο.τωρα η μητρα μου ειναι παλι γεματη και απ οτι βλεπω θα ξαναμπω χειρουργειο.αυτο που με απασχολει ειναι οτι δεν σκεφτομαι ακομα για παιδακι γιατι δεν ειναι οι καταλληλες συνθηκες και φοβαμαι μην οταν θελω δεν μπορω πλεον να κανω....η στενοχωρια μου ειναι απεριγραπτη...ο γιατρος μου μου ειπε αντι να γενναει η μητρα σου παιδακια γενν αει συνεχως ινομυωματα...μαλιστα ειναι και πολλαπλα και σε στιβαδες παντου διαχυτα στη μητρα...:(
Λιτσάκι και εγώ πέρσι έβγαλα 8 ινομυώματα και από ότι φαίνεται τα παράγει και μένα η μήτρα μου γιατί φέτος που γέννησα ο γιατρός μου είπε πως είδε 1-2 πάλι την ώρα της γέννας!! Έκανες κανονικό χειρουργείο φαντάζομαι.

Skybeam
28-04-10, 10:53

:( κρίμα βρε κουκλίνα μου, ακριβώς όπως εγώ είσαι κι εσύ... Ψαξτο, μην το αφήνεις.

litsaki23
28-04-10, 11:28
Τη δευτερα παω στο γιατρο μου να δω τι θα μου πει αλλα μαλλον θα μπω χειρουργειο,δεν βλεπω να τη γλυτωνω..το μεγαλυτερο ειναι 5,7 εκατοστα.παιδια μηπως γνωριζει καμια τον γιατρο ροδολακη απο το αλεξανδρας?

SAY MY NAME
13-05-10, 13:29
Φίλες και εγώ μια απο τα ίδια και μονόδρομο βλέπω την εγχειρηση, έτσι το καλύτερο που μπορούσα να κάνω είναι να βρώ τον καλύτερο τρόπο για τη αφαίρεση των ινομυωμάτων, έτσι μετά απο πολύ έρευνα κατέληξα στη ρομποτική χειρουργική, το κόστος δεν διαφέρει και πολύ απο την λαπαροτομή και εννοείται οτι έχει πιο πολλά πλεονεκτήματα, αναίμακτη με λιγότερη νοσηλεία εγχείρηση! Έχει κάνει καμιά απο σας αυτού τους είδους εγχείρηση? θα εκτιμούσα όποιαδήποτε πληροφορία. Ξέρει καμία απο σας τον Αδάμη Θεόδωρο - Χειρούργο Γυναικολόγο - Κλινική Doctors Hospital ??
Ευχαριστώ και περαστικά να είναι για όλες μας!!!!

Fleur15
18-05-10, 22:06
παιδιά και εγώ μαλλον δεν την γλυτώνω. Σήμερα με έχει τρελλανει η συχνοουρια, λετε να ειναι από τα ινομυώματα;; (το μεγαλυτερο τον γεναρη ήταν 7 εκ και ίσως να εχει παρει και λιγο τα πανω του...):(
σκεφτομαι παρα πολυ να κανω την επεμβαση αλλα φοβαμαι...ρε παιδια εγω που ειχα ρωτησει για ρομποτικη επειδή εχω αρκετα (καμμια 10ρια) μου είπαν οτι ειναι καλύτερα το ανοιχτο χειρουργειο γιατι αλλιως θα με εχουν πολυ ωρα στη ναρκωση...τι γνωμη εχετε;;

antonia2008
19-05-10, 09:23
Εχω κανει δυο ενχειρησεις σε διαστημα ενος χρονου.Μετα απο τις ενχειρησεις και μετα απο 2 χρονια εμεινα εγκυος στον γιο μου.Υπεθετα οτι τα υνομυωματα θα ξαναγεννιώντουσαν κατα την εγκυμοσυνη. ΟΜΩΣ..2 χρονια τωρα , αφου γέννησα δεν εχω κανενα....Η καθε περιπτωση ειναι μοναδικη...Γιαυτο προσπαθειστε....2 φορες μου ειχαν προτεινει αφαιρεση μήτρας .Και ομως.. το αποτέλεσμα ηταν αλλιως...
Για πολλους γιατρους η θεωρία είναι οτι 'εφοσον δεν ενοχλεί π.χ. πολυ πολυ χαμηλος αιματοκρίτης η αλλο σοβαρη ενόχληση - δεν τα πειράζουμε

Fleur15
03-06-10, 21:34
Τελικά μετά και από 3η ιατρική γνώμη επειδή τα ινομυωματά μου ειναι πολλά (γύρω στα 10 σύνολο) πρεπει να αφαιρεθουν μονο με ανοιχτο χειρουγείο...η λαπαρασκοπιση και η ρομποτικη θα παρουν πολύ ώρα..
έχω αγχωθεί αρκετά αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι αλλο...δυστυχως πρεπει να προχωρήσω στην επέμβαση...:(
βρε παιδια οσες εχουν κανει καμμια επεμβαση με ανοιχτο χειρουργείο πειτε τιποτα να παρω κουραγιο....Τρίτη εχω ραντεβου με τον γιατρό για να κανονισουμε ημερομηνία. Επίσης εχει εγχειριστεί καμμια στον Λευκό Σταυρό;;

Skybeam
03-06-10, 21:58
Εγώ έχω εγχειριστεί στον Λευκό, αλλά τα δικά μου τα ξέρεις.

Fleur15
03-06-10, 22:05
τα ξέρω τα δικά σας τα ξέρω....παντως ετοιμάζομαι και εγώ, δεν γίνεται να το τραβήξω αλλο...

Decem
04-06-10, 09:20
Καλημερα!!!
Πιστευω να εχεις διαβασει και την δικη μου ιστορια...
Να χαιρεσαι που τα βρηκες και οτι θα φυγουν...
Να μην σε τρομαζει το ανοιχτο χειρουργειο ολα θα πανε καλα, οσο πιο καλη ψυχολογια εχεις τοσο πιο γρηγορη θα ειναι και η αναρωση σου!
Εγω φυσικα το εκανα στο Αττικο οποτε απο θεμα νοσοκομειου δεν μπορω να σε βοηθησω..αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα για τον Λευκο Σταυρο.
Λοιπον, μην φοβασαι ολα θα πανε τελεια!!!!!!!

Fleur15
04-06-10, 21:54
ναι Decem, έχω διαβάσει και τα δικά σου, για την ακρίβεια χθες:-D και πήρα κουράγιο. Ναι πράγματι και εγω πιστεύω οτι η ψυχολογία παίζει ρόλο....για να δούμε τι θα γίνει. Τρίτη εχω ραντεβου με τον γιατρό, τωρα τρώγομαι να τελειώνω γιατί πολύ τραβηξε αυτή η ιστορία και μου εβγαλε διαφορα (απο αποψη ψυχολογικων κυριως)...
Ευχαριστώ για την συμπαρασταση..θα ενημερώσω σχετικά..

SAY MY NAME
14-06-10, 16:27
Τέρμα τα αστεία κορίτσια, μεθάυριο πάω για το χειρουργέιο (ρομποτικά)! Θα σας ενημερώσω με λεπτομέρειες μετά την εγχείρηση. Ο γιατρός είναι υπέροχος απο όλες τις απόψεις, με βοήθησε σε όλα και στο οικονομικό που είναι σημαντικό στις μέρες μας (αν δεν έχεις ιδιωτική ασφάλεια βέβαια). Όποια θέλει πληροφορίες για το γιατρό μου λέει (Αδάμης Θ.) . Σας χαιρετώ, και αν έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία θα το εκτιμούσα αν το μοιραζόταν εδώ μαζί μας!
Skybeam πως είσαι εσύ? Μετά απο δίμηνο περίπου μετά την εγχείρηση, όλα καλα?

Skybeam
14-06-10, 17:43
Kαλή επιτυχία κουκλίνα μου!:) Εγώ μια χαρά, ούτε που το θυμάμαι πια! Πέμπτη μέρα μετά την εγχείρηση έκανα γενική στο σπίτι και την έκτη μέρα πήγα στην ανθοκομική έκθεση και κουβάλαγα γλάστρες!!! Περιμένουμε από βδομάδα τα νέα σου!

SAY MY NAME
14-06-10, 18:10
Χαίρομαι που είσαι τέλεια skybeam, και σε ευχαριστώ πολύ!! σημαδάκια μείνανε απο τις μικρές τρυπίτσες ??
Θα ενημερώσω σίγουρα για όλες τις λεπτομέρειες!

Skybeam
14-06-10, 19:16
Πολύ μικρά σημαδάκια. Είναι τέσσερα. Το ένα μπλέκεται μέσα στον αφαλό κι αν είναι λίγο καλλιτέχνης ο γιατρός θα το ενσωματώσει στην φυσική πτυχή του αφαλού σου, οπότε μείον ένα σημαδάκι. Τα άλλα τρία είναι της τάξης των πέντε χιλιοστών. Αρχικά μοιάζουν με βαθειές γρατζουνιές. Σε 10-12 μήνες συρρικνώνονται κι άλλο και γίνονται λευκά. Μετά θέλω να πιστεύω πως φεύγουν (εδώ σχεδόν έφυγε η καισαρική τομή από ανοιχτό χειρουργείο για ινομυώματα, αυτά δεν θα φεύγουν???:):))

Decem
17-06-10, 14:51
Σου ευχομαι να εχεις την πιο γρηγορη ανναρωση και να μην καταλαβεις τον παραμικρο πονο!!!!!

Skybeam πολλα φιλακια και σε εσενα!

Skybeam
17-06-10, 17:51
Skybeam πολλα φιλακια και σε εσενα!
;):D

Άντε να ξεμπερδεύμε όλες με τα ινομυώματα σιγά σιγά!!

SAY MY NAME
20-06-10, 21:40
Ξεμπέρδεψα και εγω κορίτσια,ΤΕΛΕΙΑΑΑ!!! Καλά η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο πολύ που πραγματικά έχω την ανάγκη να το μοιραστώ μαζί σας! Η ρομποτική χειρουργική αφαίρεση ινομυωμάτων είναι πιστέυω η καλύτερη μέθοδος!Την έκανα την τετάρτη και σήμερα είμαι περδίκι, καλά και χθές ήμουν αλλά σήμερα πολύ καλύτερα! Λίγο πρήξιμο αλλά φυσιολογικό!Είχα πάρα πολλά ινομυώματα και δυστυχώς πήρε πολλή ώρα το χειρουργείο αλλά μόνο αυτό ήταν το αρνητικό, και απο ασφάλεια δεν το συζητάω, αναίμακτα! Επίσης απο τιμή έχω να σας πώ οτι είναι λίγη η διαφορά απο την απλή χειρουργική τομή (λαπαροτομή). Χαίρομαι πολύ που έκανα αυτή την μέθοδο και την συστήνω σε όποια θέλει επίσης να ξεμπερδεύει με τα ινομυωματάκια! Ο γιατρός μου είναι ΣΟΥΠΕΡ, τέλειος, επαγγελματίας, και λόγω του οτι είναι και νέος είναι πολυ μπροστά απο άποψης τεχνολογίας και ένα επίσης καλό είναι οτι μέχρι χτές με έπαιρνε κάθε μέρα για να δεί πως είμαι! Τον συστήνω ανεπιφύλακτα σέ όποια θέλει κορίτσια! Είναι Μαιευτήρας Γυναικολόγος με είδίκευση στην ρομπότική χειρουργική και είναι απο τους πρώτους που ξεκινήσαν τη ρομποτική μέθοδο στην Ελλάδα (Αδάμης Θεόδωρος). Λοιπόν αυτά κορίτσια, αν έχετε απορίες σχετικά με την μέθοδο με ρωτάτε ελέυθερα! Φιλάκια και καλά ξεμπερδέματα και στις υπόλοιπες!

Fleur15
20-06-10, 21:43
Εκλεισα και εγώ το χειρουργείο μου για τις 29 για την αφαίρεση των ινομυωμάτων. Λόγω του ότι ειναι αρκετά (10) και τα δυο εξ αυτών μεγάλα θα γίνει με ανοιχτό χειρουργείο. Αυτό λίγο με φοβίζει αλλα ειναι μονοδρομος δεν γίνεται να το αφήσω αλλο. Αντε βρε κορίτσια δώστε λίγο κουράγιο γιατί τρεμει η καρδούλα μου....

Decem
21-06-10, 09:24
Say my name σου ευχομαι περαστικα!!!
Χαιρομαι που ολα πηγαν τοοοσο καλα!

Fleur να μην ανυσηχεις και αγχωνεσαι γιατι οπως βλεπεις ειμαστε πολλες κοπελες που περασαμε το ιδιο με εσενα...
Για καθετι που εντοπιζουμε και αντιμετωπιζεται πρεπει να ειμαστε αισιοδοξες ειναι πολυ σημαντικο!!
Σου ευχομαι τα καλυτερα
Φιλια ;)

Skybeam
21-06-10, 17:46
SayMyName, σιδερένια!
Fleur μου, άντε, να ξεμπερδεύεις κι εσύ!:)

Fleur15
21-06-10, 18:12
Ευχαριστώ κορίτσια για τις ευχές σας. Αντε να ξεμπερδεύω με αυτή την ιστορία και εγώ...απλά εχω λίγη αγωνία (λογικό θα μου πείτε). Decem εσύ που εκανες ανοιχτό χειρουργείο, πόσες μέρες έμεινες στο νοσοκομείο;;; (βεβαια ίσως περίπτωση με περίπτωση να έχουν διαφορά)

Decem
22-06-10, 07:46
Καλημερα!!
Λογικο ειναι να εχεις αγωνια αλλα ολα θα περασουν..
Λοιπον εγω μπηκα Δευτερα εγινε η προετοιμασια, Τριτη εκανα την επεμβαση και Παρασκευη πηγα σπιτακι μου.
Οσο πιο νωρις σηκωθεις να περπατησεις τοσο πιο γρηγορη αναρωση θα εχεις και τοσο πιο γρηγορα θα αισθανεσαι και εσυ καλυτερα.
Και να ξερεις οτι μερα με τη μερα θα βλεπεις μεγαλη αλλαγη στον εαυτο σου....αλλα μην ξεθαρεψεις και πολυ, θελει λιγο προσοχη τις πρωτες ημερες με τις αποτομες κινησεις και φυσικα τα βαρη τα ξεχνας για ενα διαστημα..
Φιλακια

SAY MY NAME
22-06-10, 15:54
Κορίτσια ευχαριστώ πολύ, όλα καλά, χτές πήγα και για καφέ και για φαγητό! Τέλειααααα
Φιλίά και κουράγιο και στις υπόλοιπες

Fleur15
22-06-10, 17:12
ευχαριστώ Decem...:). Εγώ θα πάω για εξετάσεις κλπ τη Δευτέρα αλλα δεν θα μείνω το βράδυ και Τρίτη πρωι πρωι θα είμαι εκεί για την επέμβαση. Ξερεις το έχω στο μυαλο μου ως "αντε να ξεμπερδευω και μ'αυτο" αλλά οταν σκεφτομαι τη στιγμή αυτή καθαυτή με πιανει λίγο τρόμος. Ολική έκανες εσύ ε;;; πόσο κράτησε η επέμβασή σου;; (βεβαια εμένα είναι και καμμια δεκαριά τουλαχιστον που πρεπει να αφαιρεθουν, και καθε περίπτωση ειναι διαφορετική). Χρειάστηκες μετάγγιση;; (είχες χαμηλό αιματοκρίτη δηλαδή ή όχι;)
Συγνωμη που σε ζαλίζω αλλά....ξέρεις οι απορίες της πρωτάρας..:(

SAY MY NAME
22-06-10, 17:35
Fleur καλά ξεμπερδέματα και γρήγορη ανάρρωση σου έυχομαι! Και μην το σκέφτεσαι πολύ!

Φιλια! :-)

despina11
22-06-10, 19:53
Γειά σας! Είμαι καινούργια και θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί έχω φρικάρει εντελώς!Έχω ινομύωμα στη μήτρα περίπου 8,5 εκ και πρέπει να το βγάλω με ανοιχτή επέμβαση.Ψάχνω λοιπόν γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί δεν έχω ιδιωτική ασφάλεια. Έχω ακούσει ότι Χασιάκος και Κρεατσάς στο Αρεταίειο είναι πολύ καλοί γυναικολόγοι,αλλά είναι ειδικότητά τους τα ινομυώματα? Έχει καμία εμπειρία αφαίρεσης από αυτούς τους δύο? please help me!Ευχαριστώ....

Skybeam
22-06-10, 20:23
Έχεις σιγουρευτεί despina11 ότι η περίπτωσή σου χρειάζεται αποκλειστικά και μόνο ανοιχτό χειρουργείο? Γιατί αν το πρόβλημά σου μπορεί να λυθεί με ρομποτική επέμβαση θα ήταν πιο εύκολο για σένα...

despina11
22-06-10, 21:12
Δύο γιατροί μέχρι τώρα μου είπαν για ανοιχτό. Το ψάχνω και για ρομποτική αλλά στο Ντυνάν που ρώτησα μου είπαν ότι κοστίζει περίπου 6.000 ευρώ και απογοητεύτηκα γιατί έχω δημόσιο και μου καλύπτει μόνο 500 Ευρώ.Αν ξέρετε άλλες τιμές σε άλλο νοσοκομείο πείτε μου.Στο Λάικο διαβάσα ότι δεν λειτουργεί το ρομποτ γιατί δεν έχουν χρήματα να το συντηρήσουν.

Fleur15
22-06-10, 21:15
ευχαριστώ say !!! έχεις δίκιο, όσο το σκεφτεσαι τόσο χειροτερα είναι...;)
Δέσποινα, μόνο ένα ινομύωμα είναι να βγάλεις; ή έχεις και άλλα μικρότερα;; (συνήθως πανε και παρεούλες αυτά γι'αυτο ρωτάω). Αν έχεις αρκετά καλύτερα ανοιχτό χειρουργείο, αν όμως έχεις ενα ίσως να γίνεται και ρομποτικά που σου λένε τα κορίτσια. Δεν χρειαζεται να έχεις ιδιωτική ασφαλιση, ένα μέρος πληρώνει το ταμείο σου και τα αλλα εσύ (δεν ξερω βεβαια τι δυνατοτητες εχεις). Για τους γιατρούς που ρωτάς δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλα εχω ακουσει και καλά και κακά, οπότε δεν είμαι αξιοπιστη πηγή.

despina11
22-06-10, 21:35
Έχω 1 μεγάλο και 1-2 πολύ μικρά.Ουφ!Έχω κατααγχωθεί.Θέλω να τελειώνω αλλά δεν ξέρω ούτε γιατρό ούτε μέθοδο και μου φαίνεται βούνο.

stellasss
22-06-10, 21:44
κορίτσια εξαρτάται που βρίσκονται τα ινομυωματα για να γίνει ρομποτική ή ανοιχτό χειρουργείο! Εγώ είχα 8! Τα 7 μπορούσαν να βγουν με ρομποτική αλλά είχα ένα σε επικίνδυνο σημείο και έπρεπε να γίνει χειρουργείο.

Skybeam
22-06-10, 22:24
Στην πρώτη μου εγχείρηση έβγαλα 30 με ανοιχτό. Στη δεύτερη 1 ενδομήτριο με υστεροσκοπικό. Στην τρίτη ρομποτική εγχείρηση τυπικά ήταν 4 ινομυώματα αλλά ουσιαστικά ήταν 2 μικρά και 2 που σχημάτιζαν συστάδες. Η μίσή μήτρα ήταν καλυμμένη από τις συστάδες. Κορίτσι μου ψάξτο, μην υποστείς ανοιχτό αν γίνεται ρομποτικά.

Για ρομποτικό έχουμε δύο δοκιμασμένους εδώ στο forum. Αδάμη Θεόδωρο, που χειρούργησε τη SayMyName ρομποτικά και Χατζηραφαήλ Βασιλική που χειρούργησε εμένα (ρομποτικά και υστεροσκοπικά). Και οι δυο μας είμαστε ευχαριστημένες από τους συγκεκριμένους.

Fleur15
22-06-10, 22:38
εγώ ακόμη δεν έχω άποψη καθώς μπαίνω για χειρουργείο την ερχόμενη Τρίτη, ανοιχτό όμως. Ο γιατρός μεχρι στιγμής φαίνεται άψογος και έχει μια εξειδικευση στα ινομυωματα απ'οτι μου έχουν πει....θα σου πω όμως μετά την επέμβαση.
Συμφωνώ Στέλλα. Και εγω ήθελα πολυ να κανω ρομποτικό ή εστω λαπαροσκοπικό αλλά δεν γίνεται...κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική. Δέσποινα η μονη συμβουλη που μπορώ να σου δωσω ειναι να παρεις 2 τουλαχιστον γνωμες πριν προχωρήσεις και δεύτερον αν ολοι σου πουν για χειρουργείο να προχωρήσεις σύντομα. Μην το αφήσεις (όχι για τίποτα άλλο απλά θα σε "τρώει" από μεσα σου)

Decem
23-06-10, 08:47
Ναι ολικη εκανα χωρις επιπλεον επισκληριδιο κτλ....
Γιατι ο αναισθησιολογος προσπαθουσε να με πεισει να κανω και επισκληριδιο..αλλα φυσικα δεν δεχτηκα..
Δεν κρατησε πολυ ωρα αλλα σε κρατανε καποιες ωρες μετα στο δωματιο της ανανηψης.
Εχω χαμηλο αιματοκριτη αλλα δεν χρειαστηκα καθολου μεταγγιση...
Καταλαβαινω την αγωνια σου και τις ερωτησεις σου και εγω ετσι ακριβως ημουν, αλλα σου λεω απο πρωτο χερι οτι παιζει εξαιρετικα σημαντικο ρολο η ψυχολογια σου!!!
Προσπαθησε να εισαι ηρεμη μοναχα και ολα θα πανε τελεια!
Οτι και να σου ερθει να ρωτησεις , ρωτα το δεν υπαρχει κανενα προβλημα!

despina11
23-06-10, 12:26
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ..ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ. ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΝΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΗΓΕ ΤΟ ΜΑΛΛΙ?

ΒΕΡΑ
23-06-10, 14:19

Στείλτον μου κι εμένα!!!!

SAY MY NAME
23-06-10, 17:23
Despina11 έχω να σου προτείνω τον δικό μου , επειδή ούτε εγώ έχω ιδιωτική ασφάλεια και με βοήθησε πολύ ο δικός μου σε αυτό, μου έκανε πάρα πολύ καλή τιμή και εγώ είχα πάρα πολλά ινωμυώματα ( τι τέλεια χρησιμοποιώ παρελθοντικό χρόνο). Και απο παρασκευή θα πάω στο ΙΚΑ να δώ τι θα μου δικαιολογήσουν απο εκεί και θα ενημερώσω και για αυτό. Αν θές λεπτομέρειες για την τιμή και το γιατρό να σου στείλω π.μ.

despina11
23-06-10, 20:55
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΝ ΟΙ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.ΝΑ' ΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ!ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΠΜ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.

despina11
25-06-10, 16:20
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΠΜ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!

Skybeam
25-06-10, 19:12
Nά' σαι καλά. Καλή επιτυχία.

Fleur15
02-07-10, 19:11
Γεια σας κορίτσια. Χθες επέστρεψα από το νοσοκομείο τελικάααααα. Την Τρίτη εγινε η περιβοητη επέμβαση. Τελικά τα ινομυωματα που βγηκαν με ανοιχτό χειρουργείο ήταν 12!!!!! (ολοκληρη ομάδα).
Ο γιατρός μου πολύ καλός, πάντα δίπλα μου. Βεβαια ακομη παιρνω αγωγη (αντιβιώσεις κλπ) και "χτυπαω" και κανενα 37αρι στο θερμομετρο αλλα αυτό δεν είναι καπως φυσιολογικό;; Επισης εχω και λιιιιγο αιματακι, το οποιο λεει θα εχω για λιγες ημέρες...αχ κοριτσια απο τη μια ξελαφρωσα από την αλλη ανησυχω (οχι που θα μου εφευγε η ανησυχια). Εσας ποσο καιρο σας πήρε να νιώσετε καλά;

Skybeam
02-07-10, 19:26
Σιδερένια βρε λουλουδένια! Περαστικά! Η γαϊδούρα δεν άδειασα να έρθω, θα τα πούμε και με πμ! Αντιβίωση θα πάρεις καμιά 15ριά μέρες συνολικά, αφού έφαγες μαχαίρι βρε κοριτσάκι μου! Πρόσεξε τον πυρετό σου μην ανεβαίνει, αν δεις να επιμένει κοίταξέ το για λοίμωξη. Το αίμα φυσιολογικότατο! Για πες! Δεν πονάς πολύ πια, ε? Πόνεσες την πρώτη μέρα? Πόση ώρα κράτησε? Τι νάρκωση? Πώς ξύπνησες? Πες!:)

Fleur15
02-07-10, 19:44
Νάρκωση ολική έκανα (ο τραυματιοφορεας που με πήγε στο χειρουργείο κούκλος), η επεμβαση κράτησε περιπου μιαμισυ ώρα, βγήκαν όπως είπα και παραπάνω 12 ινομυωματα εκ των οποιων το ενα παρολιγο να μου κατεστρεφε την σαλπιγγα. Ξύπνησα αμέσως από τη νάρκωση και ζητουσα επιμονα διπλο κεικ σοκολάτα (όπως και τις επομενες 2 ημέρες που εμεινα στο νοσοκομείο).
Επίσης οταν ρώτησα τον καλό μου "τι ελεγα όταν ξύπνησα" μου απαντησε "αυτά που λες συνήθως, οπότε κανείς δεν παρεξήγησε":p
Και εγω μωρε τη λοίμωξη φοβαμαι, αλλα οσο περνούν οι μέρες δεν γίνεται και πιο μακρινο το σενάριο;; Η αντιβιωση μου κραταει μεχρι την ερχομενη Τρίτη (οι ενέσεις είναι κανενα 15νθήμερο ακόμη) αλλα πυρετό μεχρι στιγμής είχα μεχρι 37.1 (αυτό ειναι δεκατα ή όχι;;)
Αυτά που λέτε τα νέα μου. Πονάω λίγο αλλά υποφερτά...(σαν να με δειρανε καπως...βρε λες;;;)
Επίσης επειδή το χειρουργειο μου τελειωσε γυρω στις 4 το απογευμα, σηκωθηκα την επομενη μερα το πρωι μόλις μου εβγαλαν τον καθετήρα δηλαδή (και από τότε δεν εβαλα κώλο κάτω), γι'αυτο ενω ήταν να φυγω παρασκευη μεσημερι τελικα βγηκα πεμπτη. Αυτα εν ολιγοις...θα σας πω τι γινεται και στην πορεία...

ελενα 2
03-07-10, 23:51
μπραβο βρε κοριτσι μου χαιρομαι που πηγαν ολα καλα και εγω εγχειριζομαι την παρασκευη για ινομυωμα λαπαροσκοπικα.και φοβαμαι πολυ.κατ αρχην φοβαμαι πολυ την ναρκωση και πως θα ειμαι μετα την ναρκωση.μακαρι να πανε ολα καλα....

Fleur15
04-07-10, 13:33
όλα καλά θα πάνε Ελενα μου μην ανησυχείς....ψυχραιμία και χιουμορ εκεινη την ώρα..:p

Decem
05-07-10, 07:50
Περαστικα σου!!!!! Αντε σιδερενια τωρα!

Την δευτερη εβδομαδα θα εισαι πολυ καλυτερα και μερε με τη μερα θα καταλαβαινεις μεγαλυτερη διαφορα!

Ειδες που ολα πηγαν πολυ καλα? :D

Fleur15
05-07-10, 20:18
αααχ ναι το είδα....ελπιζω σιγα σιγα να τα αφήσω όλα πίσω μου...

evagba
13-07-10, 00:06
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.
ΕΙΜΑΙ ΜΗΤΕΡΑ 2 ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ 1 ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗ 2Η ΓΕΝΝΑ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ 0.6 ΕΚ ΙΝΟΜΥΩΜΑ .ΤΗ 2 ΧΡΟΝΙΑ 1.9 ΕΚΑΤΟΣΤΑ. ΚΑΙ ΤΗΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ 3,6 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ 5.6 ΕΚΑΤ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ.

ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΔΙΙΣΤΑΝΤΑΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ 3 ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΤΟΜΗ
ΣΑΣ ΕΥΑΧΑΡΙΣΤΩ

Decem
13-07-10, 09:04
Κοριτσακια μου σας στελνω την πιο γλυκια μου καλημερα!!!

Δεν θελω να βγω εκτος θεματος απλα θελω να ειστε οι πρωτες που θα το πω..

Επειδει μαζι σας περασα ολες μου τις αγωνιες και τους φοβους απο το χειρουργειο που ειχα κανει πριν 6 μηνες θα ηθελα να σας πω οτι μετα απο αυτο και απο τον πρωτο μηνα προσπαθειων τελικα τα καταφεραμε...ειμαι εγκυος....

Skybeam σ ευχαριστω για τα ομορφα λογια σου, Fleur ειδες????

Evagba πιστευω το σημερινο μου μυνημα να σε καλυψε...

Να μην φοβασαι καλη μου να χαιρεσαι που το βρηκες και μπορεισ να γιατρευτει!!

Πολλα φιλακια σε ολες!!

Fleur15
13-07-10, 15:04
Τι καλά νέα είναι αυτά;;; Χαίρομαι πάρα πολύ ειλικρινά. Είμαστε εδω για τακτικές ενημερώσεις εννοείται. Αντε και σύντομα στα δικά μας όσες θέλουν ένα μωράκι;)

Εχει δίκιο η Decem, να λες καλά που το βρήκες και είναι κάτι περαστικό. Αφου μεγαλώνει και ενδιαφέρεσαι και για αλλο παιδάκι καλό θα ήταν να αφαιρεθεί. Κανε μια γύρα απο γιατρούς όμως να παρεις διάφορες απόψεις πριν το αποφασίσεις (εγω πηγα σε 4 και τελικά δεν κατέληξα στον αρχικά δικό μου να φανταστείς). Εγώ πια αφού το πήρα απόφαση ψυχολογικά είμαι ΠΑΡΑ πολύ καλύτερα και σωματικά μέρα με την ημέρα (σήμερα κλεινω 2 εβδομάδες απο την ανοιχτή επέμβαση που έκανα).
Εύχομαι το καλύτερο

Skybeam
13-07-10, 18:05
Επειδει μαζι σας περασα ολες μου τις αγωνιες και τους φοβους απο το χειρουργειο που ειχα κανει πριν 6 μηνες θα ηθελα να σας πω οτι μετα απο αυτο και απο τον πρωτο μηνα προσπαθειων τελικα τα καταφεραμε...ειμαι εγκυος....!!
Σ υ γ χ α ρ η τ ή ρ ι α! :D:D

άντε και στα δικά μας οι υπόλοιπες:)

evagba
13-07-10, 23:17
κοριτσια αυριο θα παω στο γιατρό που θα με χειρουργήσει με ανοιχτή επέμβαση....θα τα πουμε αυριο.Ειναι σημαντικό να έχεις παρέα σε όλο αυτό...

Fleur15
13-07-10, 23:31
άντε με το καλό! Μη φοβάσαι, μια απόφαση είναι...εδω είμαστε και μένα τα κορίτσια εδω με στήριξαν πολύ πριν την επέμβαση (κι ας τις ρώταγα για το παραμικρό)

Skybeam
14-07-10, 07:36
Kαλή επιτυχία evagba. Άντε να το ξεμπερδέψεις κι εσύ! Εδώ είμαστε αν έχεις απορίες!

Decem
14-07-10, 09:06
Καλη σου επιτυχια!!!!!!!
Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!
Skybeam με το καλο τωρα και για εσενα αντε αντε!
Φιλιακια

evagba
15-07-10, 09:34
κορίτσια τελικά το δικό μου είναι τοιχωματικό. Θα το αφαιρέσουμε με ανοιχή επέμβααη αμεσα ¨γιατί θα μου φαει τη μήτρα όπως μου είπε ο γιατρός. Ισχύει ότι πρέπει να περιμένω να αδιαθεήσω και μετά απο 2 ημέρες να το κάνω για να έχει χρονό να επουλωθεί η μήτρα;ποσες μέρες θα μείνω στο νοσοκομείο ;μπορώ να ταξιδέψω;
φιλικια

evagba
16-07-10, 23:43
κορίτσια γεια σας και πάλι
Μάλλον εχετε πάει διακοπούλες .Εγώ αγχώνομαι λίγο γιατί με πιέζει λίγο το ατιμουλικο και με πονά και η μέση μου
φιλακια

Fleur15
17-07-10, 21:21
εγω εδώ είμαι καλέ...με το καλό να κανεις και εσύ την επέμβαση αντε να δεις ολα θα πανε καλά. Εμενα με πονουσε η μεση, το πόδι δεν μπορείς να φανταστείς, για να μην αναφερω την πιεση σε εντερο και ουροδοχο κύστη. Αντε και μόλις στο βγαλεις θα ξελαφρώσεις. Πόσες μέρες θα μείνεις στο νοσοκομείο τελικά; εγώ ήταν να μεινω 3 αλλα τελικά εφυγα στις 2. Βεβαια στο σπίτι ξαπλα ε;; μεχρι να αισθανθεις καλά.

evagba
17-07-10, 23:30
μου είπαν για 2 μέρες . Αλήθεια πόσες μέρες θα κάνω να σηκώσω βάρη (γύρω στις 20;) . Αχ κορίτσια ευτυχώς που υπάρχετε. Γιατί κάποια κορίτσια δεν τα αφαιρούν ακόμη και όταν είναι πάνω απο 10 εκ;

evagba
17-07-10, 23:33
επίσης fleur15 ισχύει ότι πρέπει να αδιαθετήσεις και μετά απο 2-3 ημέρες να κάνεις την επέμβαση;

Fleur15
18-07-10, 13:10
κοιτα αυτό με την περίοδο δεν μου το είπε ο γιατρός μου. Μαλιστα εγω περιμενα στις 5 του μήνα και έκανα την επεμβαση 29. Δεν ξέρω κατα ποσο επηρρεάζεται βεβαια ο οργανισμός καθότι και εγω ακόμα περιμένω....βάρη για κανενα μήνα εγω τα αποφεύγω,βεβαια βλέποντας και κανοντας. Εγω η χαζή το παρακανα μετά με το φαγητο και τώρα εχω και γαστρίτιδα να αντιμετωπίσω....

evagba
18-07-10, 16:28
ευχαριστώ fleur15

despina11
18-07-10, 23:09
Γειααα σας!Σιδερένιες και συγχαρητήρια στην εγκυμονούσα!Και εγώ τελικά ανοιχτό θα κάνω το Σεπτέμβρη.
Fleur είχες πρόβλημα με το πόδι λόγω ινομυώματος?Έχω και γω θέμα με το πόδι και τρέχω σε γιατρούς και δεν λέει να περάσει.Μου είπαν ότι είναι τενοντίτιδα αλλά δεν αποκλείουν να φταίει και το ινομύωμα και έχω αγχωθεί και με αυτό.
Να κάνω κάποιες ερωτήσεις?Τις ενέσεις που κάνει η fleur τις κάνατε όλες οι κοπέλες?Γιατί θα πρέπει να βρω από πριν ποιος θα μου τις βάλει εκτός νοσοκομείου.:roll:
Πόσες μέρες άδεια σας έδωσε ο γιατρός?
Και μια πολύ πολύ πολύ κουφή ερώτηση...:oops: Βολεύει στο νοσοκομείο να φοράς πυτζάμα ή καλύτερα νυχτικιά?(με νευριάζουν οι νυχτικές :D)
Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωω!!!!!!

Fleur15
19-07-10, 13:31
Γειααα σας!Σιδερένιες και συγχαρητήρια στην εγκυμονούσα!Και εγώ τελικά ανοιχτό θα κάνω το Σεπτέμβρη.
Fleur είχες πρόβλημα με το πόδι λόγω ινομυώματος?Έχω και γω θέμα με το πόδι και τρέχω σε γιατρούς και δεν λέει να περάσει.Μου είπαν ότι είναι τενοντίτιδα αλλά δεν αποκλείουν να φταίει και το ινομύωμα και έχω αγχωθεί και με αυτό.
Να κάνω κάποιες ερωτήσεις?Τις ενέσεις που κάνει η fleur τις κάνατε όλες οι κοπέλες?Γιατί θα πρέπει να βρω από πριν ποιος θα μου τις βάλει εκτός νοσοκομείου.:roll:
Πόσες μέρες άδεια σας έδωσε ο γιατρός?
Και μια πολύ πολύ πολύ κουφή ερώτηση...:oops: Βολεύει στο νοσοκομείο να φοράς πυτζάμα ή καλύτερα νυχτικιά?(με νευριάζουν οι νυχτικές :D)
Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωω!!!!!!

Για σου Δεσποινάκι, εύχομαι με το καλό η επέμβαση. Ναι το πόδι μου το ένιωθα πολύ "βαρύ" κάποιες μερες ειδικά πριν την περίοδο. Εγω εφτασα μεχρι σε νευρολογο για το πόδι μου δεν μπορείς να φανταστείς....και ολα αυτά από το ινομύωμα...τελοσπαντων. Οι ενέσεις αυτές είναι αντιπηκτικες και γίνονται περιπου για 15 ημέρες μετά την επεμβαση. Δεν ξέρω αν έκαναν όλα τα κοριτσια εγω εκανα τις innohep. Γίνονται υποδόρια και σχετικά εύκολα. Εγω ευτυχως βρήκα μια κοπέλλα που δουλευε σε διαγνωστικό κέντρο και εμενε κοντά μου, αν μενεις κοντα στην Κυψέλη μπορώ να σου στειλω στοιχεια της με ΠΜ. Να σου πω επίσης οτι οι συγκεκριμένες πρέπει να γίνονται συγκεκριμένη ώρα καθε μέρα οποτε να το κανονισεις οποτε σε βολευει και επίσης μπορείς να τις κανεις και στο φαρμακείο (απλα οταν μεσολαβει και σκ ειναι καπως δυσκολα). Ο γιατρός μου εγραψε 2 εβδομαδες αδεια αλλα αν του πεις μπορει να σου γραψει και 3 αναλογα τι εργασία κανεις.
Θα συμβουλευα να παρεις νυχτικο, στην ανοιχτή επεμβαση τα πυτζαμάκια δεν βολεύουν. Μια καλή λύση ειναι να παρεις ενα φορεματάκι για νυχτικο (να'σαι και ομορφη οταν θα έρθουν να σε βλεπουν) Εγω προσωπικά βολευτηκα με ενα φορεματάκι μπάνιου:p:p

Μια ασχετη ερώτηση κορίτσια και από μένα: Ενω για το χειρουργείο μπηκα χαλαρη και ηρεμη, τις τελευταιες μέρες τιναζομαι αρκετες φορες στον ύπνο μου (χερια ποδια κορμος) και ξυπναω με αποτελεσμα να μην κοιμαμαι αρκετα. Το έχει παθει καμμια σας αυτό;;; λέτε μετεγχειριτικο άγχος;;;

despina11
19-07-10, 19:42
Ευχαριστώ fleur μου για τις πληροφορίες.Δυστυχώς μένω προς Πειραιά οπότε αν μου δώσουν ενέσεις θα ρωτήσω το φαρμακοποιό μου αν μπορεί να με εξυπηρετήσει.

Decem
20-07-10, 07:37
Καλημερα στα κοριτσια!!
despina σ ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σου.
Να σου πω και εγω με τη σειρα μου τα δικα μου...
Λοιπον εγω ενεσεις δεν εκανα....πριν την επεμβαση εκανα την αντιπυκτικη ενεση οπως την λενε και μετα το χειρουργειο μου ειπε ο γιατρος να φοραω κατι καλτσες που βοηθανε να μην παθεις θρομβωσεις στο αιμα.
Αν δεν εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα στο αιμα δεν κανεις εξτρα ενεσεις.
Οσο για το νυχτικο επειδει και εμενα δεν μου καθοταν καλα...το φορεσα αμεσως μετα το χειρουργειο που ειχα τον καθετηρα αλλα οταλ τον εβγαλα φορουσα πιτζαμακια..
Και εγω μπηκα πολυ ηρεμη για το χειρουργειο και ετσι ημουν και τα υπολοιπα βραδια fleur μου , δεν ξερω αν ειμαι τοσο αναισθητη.....αλλα τιναγματα εγω δεν ειχα...
Να μην αγχωνεσαι μοναχα!!!
Φιλια

despina11
21-07-10, 13:08
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ARVEKAP ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ? ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ 3 (ΙΟΥΛΙΟ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ) ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΩ ΤΗΝ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΤΟ. ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ 1 ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΗΡΘΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.:confused: ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ?ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΙΩΣΗ?ΑΧ ΤΙ ΤΡΑΒΑΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ....

ελενα 2
25-07-10, 16:29
καλησπερα κοριτσια.τελικα την εκανα την περιβοητη λαπαροσκοπηση.περιτο να σας πω οτι την ωρα που μπηκα στο χειρουργειο επαθα 4 απανοτες κρισεις πανικου απο το αγχος μου.τρελαθηκε ο γιατρος μου.τελικα με κοιμισαν και ηρεμησαν.το χειρουργειο μου κρατησε 4 ωρες,γιατι το δικο μου το ινομυωμα ειχε παθει εκφυλιση και ειχε διαλυθει και το μαζευαν σε κομματακια.ξυπνησα αμεσως απ την ναρκωση,αλλα ζαλιζομουν παρα πολυ και κρυωνα.κατα το απογευματακι ομως ημουν καλυτερα.εμεινα ενα βραδυ στο νοσοκομειο και μετα πηγα σπιτακι μου.ποναγα για καμια εβδομαδα παρα πολυ και μου ηρθε και η περιοδος καπακι.μια χαρα:???:.μετα την μια εβδομαδα εκανα το θηριο και μετακομιση.τωρα ακομα με ενοχλει λιγο εκει που ηταν το ινομυωμα αλλα πιστευω οτι ειναι φυσιολογικο.θελω να σας ευχαριστησω ολες κοριτσια για την υποστηριξη.

evagba
05-08-10, 18:10
κοριτσια τερμα τα ψέματα!!!!Δευτέρα πρωι ανοιχτό χειρουργείο για το ινομύωμα. Ας ευχηθούμε ότι όλα θα πάνε καλά

evagba
05-08-10, 18:11
ελενα καλή ανάρρωση

Skybeam
05-08-10, 22:40
Καλη επιτυχία evagba, όλα καλά θα πάνε:) Πού θα την κάνεις?

evagba
06-08-10, 16:23
στο Ιασώ

evagba
06-08-10, 16:23
ευχαριστώ φιλακια

Fleur15
06-08-10, 19:39
καλή ανάρρωση στην έλενα και καλή επιτυχία σε σένα. Ολα καλα θα πάνε. ;)

γιαννουλιτσα
06-08-10, 20:19
κοριτσια τερμα τα ψέματα!!!!Δευτέρα πρωι ανοιχτό χειρουργείο για το ινομύωμα. Ας ευχηθούμε ότι όλα θα πάνε καλά
καλή επιτυχία να εχεις! εκανα κι εγω αφαιρεση ινομυωματος(ανοιχτη επεμβαση) πριν 10 μηνες λίγες μετά την περίοδο.

Lolli-pop
10-08-10, 13:43
γεια σας ειμαι νεα στο φορουμ, δεν ειμαι μανουλα.

εδω κ 2 μηνες σχεδον μου διεγνωσε ο γιατρος ενα ινομυωμα 10 εκ περιπου πανω απο το ενδομητριο, μεχρι τωρα δεν μου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα κ γι αυτο δεν το ειχα καταλαβει.
εχω παει μεχρι στιγμης σε 3 γιατρους, ο ενας μου ειπε να το βγαλουμε λαπαροσκοπικα αλλα δεν τον εμπιστευομαι μιας κ ειναι γιατρος επαρχιας χωρις ιδιαιτερη πειρα απλα αυτος μου το διεγνωσε.
ο αλλος (παλιος μου γιατρος) μου ειπε με τομη αλλα επειδη ειχα γυρω στα 5 χρονια να τον επισκεπτω αλλαξε (ως ανθρωπος) κ αυτα που μου ειπε ναι μεν ηταν σωστα αλλα ειπε κ ορισμενα πραγματα που με εκαναν να ζητησω τη βοηθεια καποιου τριτου.
ετσι πηγα σε εναν που μου προτεινε μια συγγενης μας, μου ειπε αυτος οτι βγαινει και λαπαροσκοπικα αλλα οταν πηγαμε μαζι κ μου εκανε ειδικο υπερηχο σε ακτινολογικο κεντρο μου ειπε οτι προτιμα να μου κανει τομη επειδη ειναι μεγαλο κ επειδη ακουμπαει στη μια ωοθηκη, οτι ειναι πολυ πιο ευκολο κ οτι οι γυναικολογοι εχουν μαθει να κανουν λαπαροσκοπισεις απο τους χειρουργους, δεν ειναι η ειδικοτητα τους (τουλαχιστον ηταν ειλικρινης).

διαβασα ολες τις δημοσιευσεις σας κ καθε μια περιπτωση απο οτι βλεπω ειναι κ διαφορετικη.
εχουμε σκοπο με τον συντροφο μου μετα απο 1-2 χρονια να ξεκινησουμε προσπαθειες για παιδακι (τωρα ειμαι 28) κ εχω τρομαξει με αυτα που εχω διαβασει γενικα!
επισης εχω εκνευριστει γιατι δεν μπορει να εχει εξελιχθει τοσο η επιστημη κ οι γιατροι να μενουν στις παλιες τεχνικες, ισως να ειναι λαθος η αποψη μου αυτη.
διαβασα οτι μια κοπελα απο εδω εκανε ρομποτικη μεθοδο αφαιρεσης κ καθομουν κ διαβαζα το site της γιατρου χατζηραφαηλ οπου ειδα οτι η ρομποτικη ειναι μεθοδος αφαιρεσης χωρις να τραυματιζει τη μητρα, αρα φανταζομαι οτι αυτο βοηθαει αργοτερα σε καλυτερη κυηση χωρις προβληματα.
ομως καμια γνωστη μου δεν το εχει κανει κ μου ειναι λιγο δυσκολο να εμπιστευτω μια γιατρο απο ενα site.

επισης αυτο που μου δημιουργει μεγαλη απορια ειναι οτι οι 2 τελευταιοι γιατροι που πηγα μου ειπαν οτι μετα απο τουλαχιστον 6 μηνες κ καλυτερα 1 χρονο να μεινω εγκυος για να θρεψει η μητρα, ομως διαβασα εδω οτι μερικες επρεπε να μεινουν αμεσως, το ιδιο μου εχει πει κ μια φιλη που ειχε βγαλει 3 μεγαλα ινομυωματα οτι της ειχαν πει να μεινει το συντομοτερο οπως κ εκανε.

λεω να κανω την επεμβαση αρχες σεπτεμβρη για να φυγει το καλοκαιρακι, φοβαμαι αρκετα οχι για την επεμβαση αλλα για το μετα, θελω να γινω μανουλα χωρις προβληματα:(

despina11
12-08-10, 20:08
καλή ανάρρωση ελενα!
evagba περαστικα!Πώς πήγε? Όλα καλά?
lolli-pop και το δικό μου το ινομύωμα τόσο είναι. Από Σεπτέμβρη θα το βγάλω με ανοιχτό χειρουργείο. Εμένα μου το απέκλεισαν για ρομποτικη λογω μεγέθους αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Πάντως αν δεν έχεις ιδιωτική ασφάλεια είναι ακριβούτσικη επέμβαση να ξέρεις.Ψάξτο.Τα κορίτσια που έκαναν λένε ότι αξίζει. Άντε να το βγάλουμε και εμεις να τελειώνουμε...

Skybeam
13-08-10, 21:49
διαβασα οτι μια κοπελα απο εδω εκανε ρομποτικη μεθοδο αφαιρεσης κ καθομουν κ διαβαζα το site της γιατρου χατζηραφαηλ οπου ειδα οτι η ρομποτικη ειναι μεθοδος αφαιρεσης χωρις να τραυματιζει τη μητρα, αρα φανταζομαι οτι αυτο βοηθαει αργοτερα σε καλυτερη κυηση χωρις προβληματα.
ομως καμια γνωστη μου δεν το εχει κανει κ μου ειναι λιγο δυσκολο να εμπιστευτω μια γιατρο απο ενα site.

Eγώ έχω κάνει δύο επεμβάσεις μάλιστα με τη Χατζηραφαήλ, μία υστεροσκοπική και μία ρομποτική. Επίσης κι άλλο ένα μέλος έκανε ρομποτική με την ίδια γιατρό, θα το βρεις στο αντίστοιχο τόπικ που έχω ανοίξει για τη γιατρό.

Κάνε ένα ραντεβού μαζί της, και φυσικά δες κι άλλους γιατρούς να πάρεις κι άλλες γνώμες. Κανένας γιατρός δεν θα σε βουτήξει να σε πάει για εγχείριση με το ζόρι. Πάντως οι ρομποτικές εγχειρήσεις δεν έχουν μετεγχειριτικό πόνο. Ψάξτο!

evagba
16-08-10, 09:56
κορίτσια η επέμβαση έγινε πριν μια εβδομαδα.ολα πήγαν καλά . Το δικό μου ήταν τοιχωματικό και είχε μπει μέσα ση μητρα. Δυσκολεύτηκα λίγο να συνέλθω από τη νάρκωση . πάντως τέτοιες περιπέτειες σε κάνουν πιο δυνατό.
Αν θέλετε να μείνετε έγκυες όπως μου είπαν πρέπει να γίνει ανοιχτή επέμβαση.
Πάντως η συμπαράσταση σας ήταν φοβερή.Σας ευχαριστω όλες πολυ .Εύχομαι στη κάθε μια απο εσάς να πραγματοπιήσει το όνειρό της και πάνω απολα ΥΓΕΙΑ

despina11
03-09-10, 09:34
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΚΛΕΙΣΑ ΚΑΙ ΓΩ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ..ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΝΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ..ΜΕΓΑΛΗ Η ΧΑΡΗ ΤΟΥ!ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΟΥΛΗΣ!ΟΥΦ!ΑΝΤΕ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΩ.ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ.:cry:

veronikaki
05-09-10, 17:59
Koρίτσια μη σας τρομάζουν οι γιατροί που πολλές φορές τα λένε όντως τρομακτικά και προσέξτε να επιλέξετε το σωστό γιατρό. Πριν χρόνια είχε πρόβλημα με ινομυώματα η μητέρα μου, ο γιατρός της είπε ότι ήταν πολύ πιθανό να χρειαστεί να αφαιρέσει μέρος της μήτρας. Μετά από λίγες μέρες, χωρίς να γινει άλλη εξεταση, της ειπε ότι δ γινεται αλλιώς, θα την αφαιρέσει όλη. Ίσως να ήταν πιο εύκολη η διαδικασία για εκείνον, ήταν και 50 χρονών η μητέρα μου, βόλευε! Πήγε σε άλλους 2 που έπεσαν από τα σύννεφα όταν τους το είπε και τελικά το μόνο που αφαιρεθηκε ήταν τα ινομυώματα.

despina11
21-09-10, 13:30
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.ΤΩΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΟΛΑ ΠΕΡΝΑΝΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ!!!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΕΙΡΑ ΓΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.

vvassoula
23-09-10, 16:29
Έπειδή διαβάζω το θέμα, είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία (8 ινομυώματα, διαφορετικών μεγεθών και θέσης) και τα έβγαλα λαπαροσκοπικά μετά από πολύ ψάξιμο και ρωτώντας τρίτες και τέταρτες γνώμες.

Αυτό που έχω μόνο να πω είναι κορίτσια να το ψάχνετε ΠΑΡΑ πολύ γιατί πολλές φορές οι γιατροί προτιμούν ανοιχτό χειρουργείο μισής ώρας παρά 8 ώρες λαπαροσκόπισης (ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ).

Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και απαιτείται η επιλογή της βέλτιστης μεθόδου για την κάθε ασθενή.

Περαστικά σε όλες και γρήγορα με τα μωρά σας.

NIKACAT
23-09-10, 16:49
δυστυχοσ εχω κανει και εγω στα 26 μου μπεικα για καθαρισμο τισ οωθηκεσ και μου τα βρηκε ηταν οπωσ μου ειπε απο τιν πισω πλευρα τισ μητρασ και πωσ με τεστ παπ δεν φαινοντουσαν ευτυχοσ ειχα σχεση και εμεινα εγκυοσ μετα απο 6 μηνεσ τωρα αν ξανα βγουν δεν ξερω.

kikitsamou
28-11-10, 20:05
να σας ρωτησω βρε κοριτσια και γω κατι. εχω πολυ αιμα κατα την διαρκεια τις περιοδου μου και εκτος αυτου διερκεισε και πολλες μερες. 18 μερες για την ακριβεια μετα ειχα πολυ λιγο και πηγα στο γιατρο μου να κανουμε υπερηχο. με ειπε οτι δεν εχω ινομυωμα. επισης μου ειπε οτι η ωοθηκη μου εχει ακομα αιμα και δεν λειτουργει καλα και δεν συνγκρατει το αιμα. μου εδωσε προγεστερονη για να σταματησει. εκανα θεραπεια και οταν τελιωσα τα χαπια με ξαναηρθε και εχω πολυ. δεν ξερω φοβαμαι πολυ . τωρα θα περιμενω να τελιωσει η περιοδος, και αν δεν σταματησει σε 10 μερες να ξαναπαω να με δει....το ερωτημα ειναι- φαινεται αν εχω ινομιωμα απο τον υπερηχο? και 2ον σηκωνω βαρος καθημερινα παιζει ρολο και το βαρος που σηκωνω? πειτε μου σας παρακαλω την γνωμη σας. θα τρελαθω, εχω ανχωθει πολυ αυτες τις μερες....

NIKACAT
29-11-10, 20:56
εγω σηκωνα πολυ βαροσ στιν δουλεια μου καθερινα ξερω πωσ μετραει εμενα ηταν πισω απο την μητρα μου μου ειχε πει πωσ με τον απλο υπεριχο δεν φαινετε μονο με λαπαρασκοπισει αν δεν κανω λαθοσ

Fleur15
30-11-10, 22:47
τα ινομυώματα φαίνονται με κολπικό υπέρηχο καθώς και οτιδήποτε υπάρχει στις ωοθήκες. Αυτό με την τόση αιμμοραγια μπορεί να είναι οτιδήποτε. Πάρε και μια δεύτερη γνώμη. (μετα συγχωρήσεως και οι γιατροι ανθρωποι ειναι και κανουν λαθη)

Fleur15
30-11-10, 22:48
τα ινομυώματα φαίνονται με κολπικό υπέρηχο καθώς και οτιδήποτε υπάρχει στις ωοθήκες. Αυτό με την τόση αιμμοραγια μπορεί να είναι οτιδήποτε. Πάρε και μια δεύτερη γνώμη. (μετα συγχωρήσεως και οι γιατροι ανθρωποι ειναι και κανουν λαθη)

Επίσης σχετικά με τα ανοιχτά χειρουργεία και τα λαπαροσκοπικά: συμφωνω φυσικά ότι κάθε περίπτωση είναι αλλιώς αλλα βρε κορίτσια αλλο μισή ώρα στη νάρκωση και άλλο 8!!! Η ζημια στον οργανισμό ειναι τεράστια (και ας μην φαινεται). Επίσης για τα πολλά ινομυώματα θεωρώ οτι το ανοιχτό χειρουργείο ενδεικνυται καθότι ο γιατρός ρίχνει και μια έξτρα ματιά γενικότερα.

ελενα 2
14-12-10, 20:34
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΕΚΕΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΕΥΤΥΧΩΣ,ΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΖΑΛΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΟΥ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΝΑ 2ΜΗΝΟ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 28 ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΙΣ 23 ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΥΚΛΟ.ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ?Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΝΑΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΤΟΜΗ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ...........

Skybeam
14-12-10, 20:40
Πήγαινε κατευθείαν για υπέρηχο!

ελενα 2
14-12-10, 20:51
EKANA ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ

balentina 02
21-10-12, 11:27
Καλημέρα , μέτα απο απόξεση στην 10η βδομάδα , διαγνώστηκε 1 ινωμυομα 1εκ. περιπου το οποιο ειναι μεταξυ μητρας και ενδομητριου.ο γιατρος μου με φοβησε πααααρα πολυ γιατι μπορει να δημιουργηθει προβλημα στη μητρα ειπε και να μην μπορεσω να ξανακανω παιδι 1. το πρωτο το επιασα τοσο ευκολα...αναρωτιεμαι υποτιθεται τα ινωμυοτατα τα αφαιρουμε για να μην εχουμε προβλημα οχι για να αποκτησουμε...

Skybeam
21-10-12, 11:33
Καλημέρα , μέτα απο απόξεση στην 10η βδομάδα , διαγνώστηκε 1 ινωμυομα 1εκ. περιπου το οποιο ειναι μεταξυ μητρας και ενδομητριου.ο γιατρος μου με φοβησε πααααρα πολυ γιατι μπορει να δημιουργηθει προβλημα στη μητρα ειπε και να μην μπορεσω να ξανακανω παιδι 1. το πρωτο το επιασα τοσο ευκολα...αναρωτιεμαι υποτιθεται τα ινωμυοτατα τα αφαιρουμε για να μην εχουμε προβλημα οχι για να αποκτησουμε...
Ηρέμησε! Γράφεις και σε λάθος τόπικ γιατί με ένα ινομύωμα του ενός εκατοστού δεν σου αφαιρούν τη μήτρα ούτε σε εμποδίζει να κάνεις παιδί! Εγώ όταν άνοιξα αυτό το θέμα είχα ήδη κάνει κάνα-δυο εγχειρήσεις κι ήμουν πάλι γεμάτη!

Λοιπόν ένας γενικός κανόνας λέει ότι ένα ινομύωμα δεν το αφαιρούμε όταν είναι κάτω από τρία εκατοστά, απλώς το παρακολουθούμε. Τώρα αν εμποδίζει τη σύλληψη ή όχι, έχει σημασία η θέση του, αλλά και πάλι, μην τρελλαθούμε, όπου και να είναι ένα ινομύωμα 1 εκ. δε νομίζω ότι εμποδίζει τόσο καθοριστικά!!!

Πάρε δεύτερη γνώμη, κατά τη γνώμη μου ο γιατρός σου ήταν υπερβολικός.

georgiamami
04-11-12, 22:49
Στη δικη μου περιπτωση, δεν αφαιρεθηκαν λογω μεγεθους αλλα λογω θεσης.