PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα γρίπη - την πέρασε κανείς?

katrin
19-11-09, 09:27
Υπάρχουν μέλη που κόλλησαν οι ίδιοι ή τα παιδιά τους τον ιό της νέας γρίπης? Πώς αντιμετωπίστηκε?
Και κάτι ακόμη: κόλλησε καμία έγκυος τον ιό? τι έγινε?

Μπουμπουλιθρα
19-11-09, 11:03
Εμεις εχαμε την ανεψια μου στην λαρισα που κολησε τον ιο απο συμφοιτητη της κοριτσια πολυ αγχος για το τιποτα η κοπελα ειναι στο κρεβατι 4μερα προληπτικα την πρωτη μερα εκανε πυρετο ο οποιος επεσε και εχει βηχα και ενα πεταριψασμα στο στηθος περνει αντιβιωση απο την πρωτη μερα και η ιδια λεει οτι ειναι σαν την απλη γριπη .. ο αδερφος της που περασε παλια λευκαιμια κολλησε και αυτος τωρα ειναι με λιγο ψηλο πυρετο στο σπιτι και αυτος με αντιβιωση .. η κουνιαδα μου που το συζητισαμ μου ειπε οτι και οι γιατροι πλεον βαρεθηκαν δεν κανουν χρησμα στο νοσ της λαρισας και χορηγουν κατευθειαν αντιβιωση για προληψη και γιατι γεμισε το νοσ. ακομα ο γιατρος της ειπε οτι τωρα δεν χρειαζοντε να κανουν το ενβολιο τα παιδια αφου περασαν τα αντισωματα με την γριπη και εαν θελει νμα κανει η ιδια και αυτη αρνηθηκε...και εγω ρωτω αφου ηξεραν ποτε θα εχει αυξηση η γριπη γιατι δεν εμβολιασαν νωριτερ α αλλα τωρα που καποιοι ειδη το εχουν περαση χωρις να το καταλαβουν και τι θα γινει με αυτος που μπορει να το περασαν χωρις να το καταλαβουν και ξανα εμβολιαστουν;και γιατι δεν ενδιαφερθηκαν νωριτερα σε ατομα κυριως με προβληματα υγειας να τα εμβολιασουν ..δεν ξερω αλλα λιγο πηρα κουραγιο με την αποψη οτι την περασαν ατομα δικα μας και δεν ειναι τπτ ...

PASOUMI
19-11-09, 11:19
το καλοκαίρι ο μικρός και εγώ πήγαμε Αντίπαρο για 5 μέρες στη νονά μας. Ταξιδεψαμε αεροπορικώς. Γενικά δεν είμαστε άτομα κ οι 2 που αρρωσταίνουμε εύκολα κ ειδικά το καλοκαίρι. αφού γυρίσαμε στις 5 μέρες ο μικρός κ στις 7 εγώ, ανεβάσαμε πυρετό κ γενικά παρουσίασαμε όλα τα συμπτώματα που αναφέρονται στα φυυλάδια της νέας γρίπης. (που βέβαια είναι παρόμοια με αυτή της κοινής γρίπης) έκανε τον κύκλο του κ σε 4-5 μερες μας πέρασε.του έδωσα depon, φυσιολογικό ορό κ σιρόπi ΑΕΡΟΛΙΝ για το βήχα. εγώ μόνο panadol.στο γιατρό δεν τον πήγα να τον δει, μόνο τηλεφωνικά έπερνα οδηγίες. τώρα τι να πω? αν ήταν άλλη η κατάσταση θα έλεγα οτι ήταν απλή γρίπη, επειδή όμως χρησιμοποιήσαμε αεροπλάνο κ πήγαμε σε νησί που μετά άκουσα οτι ειχε έξαρση της νέας γριπης εκέινη την περίοδο, μου περνάει απ το μυαλό οτι μπορεί να ήταν κάτι τέτοιο.πάντως τέλος καλό όλα καλά.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
19-11-09, 11:38
Eνδιαφέρον θέμα! Εγώ δεν την έχω περάσει (και να το ξέρω ) ακόμη, αλλά όταν τύχει θα γράψω αμέσως νέα μου. Φοβάμαι μόνο γιατί καπνίζω αλλιώς δε θα με εννοιαζε καθόλου.

yogini
19-11-09, 11:39
τα ξαδέρφια μου την πέρασαν και ειναι πολυ ελαφρια λένε

DALIA
19-11-09, 11:42
Eνδιαφέρον θέμα! Εγώ δεν την έχω περάσει (και να το ξέρω ) ακόμη, αλλά όταν τύχει θα γράψω αμέσως νέα μου. Φοβάμαι μόνο γιατί καπνίζω αλλιώς δε θα με εννοιαζε καθόλου.

Εμένα την πέρασε ο γαμπρός μου στο σπίτι με αντιβίωση.Και αυτός καπνίζει.
Παρασκευή γιατί το αναφέρεις αυτό με το κάπνισμα ? και εγώ καπνιζω

Γατουλα
19-11-09, 11:52
μπουρμπουληθρα, μια ερωτηση μονο, πως ηξερε απο την πρωτη μερα οτι ειναι Η γριππη??? απο το συμφητητη???? μονο αυτο δε ξερω πως θα το ξεχωρισουμε

και σε αλλο φορουμ διαβασα οικογενεια με 2 παιδακια, αρρωστησαν ολοι πολυ ελαφρα, τα μικρα μονο βηχα μυξα. Μονο στη μαμα κρατησε πανω απο 1 βδομαδα και πιο εντονα και ετσι επαληθευσε οτι ειναι Η γριππη. ΚΑι αυτα αγγλια που γινεται χαμος!

sasasam
19-11-09, 11:53
Καλημερα κοριτσια ..τη γριππη την περναμε οικογενειακως απο το Σαββατο το προηγουμενο.Αντιμετωπιστηκε μονο με αντιπυρετικα και τα συμπτωματα της ειναι γενικα ηπια..Εχουμε περασει πολυ χειροτερες ιωσεις..Τωρα ειμαστε ολοι απυρετοι απο προχθες και μας εμεινε λιγο βηχαλακι και καταροη..Φυσικα τα παιδια θα πανε σχολειο απο Δευτερα για να περασει το 7ημερο κατα το οποιο μας ειπανε οτι μεταδιδεται ο ιος για να προστατεψουμε τα αλλα παιδακια.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
19-11-09, 11:55
Εμένα την πέρασε ο γαμπρός μου στο σπίτι με αντιβίωση.Και αυτός καπνίζει.
Παρασκευή γιατί το αναφέρεις αυτό με το κάπνισμα ? και εγώ καπνιζω

Tο αναφέρω γιατί αυτή η γρίπη έχει προτίμηση στα πνευμόνια. Δλδ μπορεί να προκαλέσει πνευμονία. Αν τα πνευμόνια μας είναι ήδη βεβαρυμένα από το τσιγάρο... τι να πω; Ελπίζω όχι το χειρότερο!

Γατουλα
19-11-09, 11:59
ελεγε και καλα μηπως οι καπνιστες να μπουν στους υψηλου κινδυνου και να κανουν το εμβολιο

σασασαμ, κανατε πολυ πυρετο η 38 κοντα
καλα εδω τα δικα μου μηξα ειμαστε φουλ, βηχακι οχι , ελπιζω αν ειναι να το περασουμε να ειναι ξοφαλτσα

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
19-11-09, 12:05
ελεγε και καλα μηπως οι καπνιστες να μπουν στους υψηλου κινδυνου και να κανουν το εμβολιο

Eμβόλιο δε πρόκειται να κάνω ούτε εγώ ούτε τα παιδιά! Το ΄χω γράψει και σε παρόμοιο θέμα.

Γατουλα
19-11-09, 12:08
ναι βρε! και εγω τρεχοντας θα παω να το κανω!!!!!! τα μικρα κανανε το κλασσικο αντιγριππικο

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
19-11-09, 12:11
ναι βρε! και εγω τρεχοντας θα παω να το κανω!!!!!! τα μικρα κανανε το κλασσικο αντιγριππικο

Kαλά, στα μικρούλια σου δε θα το κάνανε, είναι κάτω από 4χρ. Εσύ τρέξε!!!!!!!!

sasasam
19-11-09, 12:15

σασασαμ, κανατε πολυ πυρετο η 38 κοντα
καλα εδω τα δικα μου μηξα ειμαστε φουλ, βηχακι οχι , ελπιζω αν ειναι να το περασουμε να ειναι ξοφαλτσα

Τα παιδια κανανε μεχρι 39.5, 2 φορες.Ο συζυγος κι εγω δε καναμε καθολου πυρετο αλλα ειχαμε φοβερο πονοκεφαλο και ολα τα αλλα συμπτωματα.

PASOUMI
19-11-09, 12:20
εγω παντως ρωτησα το παιδιατρο μου ειπε οχι να μην το κανετε ουτε εσεις ουτε ο μικρος το εμβολιο. απλα, λεέι, θα ηταν καλα να καναμε οι μεγαλοι το απλο,αντιγριπικο εμβολιο για να περιορισουμε τους κινδυνους.ο μικρος ουτε το απλο αντιγριπικο.τον καλυπτουν τα εμβολια που κανει κανονικα.

Μπουμπουλιθρα
19-11-09, 12:37
[QUOTE=Γατουλα;1394673]μπουρμπουληθρα, μια ερωτηση μονο, πως ηξερε απο την πρωτη μερα οτι ειναι Η γριππη??? απο το συμφητητη???? μονο αυτο δε ξερω πως θα το ξεχωρισουμε

και σε αλλο φορουμ διαβασα οικογενεια με 2 παιδακια, αρρωστησαν ολοι πολυ ελαφρα, τα μικρα μονο βηχα μυξα. Μονο στη μαμα κρατησε πανω απο 1 βδομαδα και πιο εντονα και ετσι επαληθευσε οτι ειναι Η γριππη. ΚΑι αυτα αγγλια που γινεται χαμος![/QUO μετα απο τρεις μερες που πηγε σπιτι του και ηταν αρωστος πυρετο βηχα εκανε πυρετο και καταροη πηγε στο νοσ και εκανε το επιχρεισμα και βγηκε θετικη τι δεν καταλαβες;; καθε οργανισμος περνα διαφορετικα την γριπη γιαυτο ειπα και για τον αδερφο της 20 χρονων που ειχε περασει λευκαιμια μικρος και ηταν επιφοβος ςαν και πηγε στην γιαγια να μεινει κολλησε απο αλλου εκανε πιο ψηλο πυρετο απο την αδερφη του ..

marinaki86
19-11-09, 13:25
fovamai eleina omws!!!
eimai egkuos sthn 14 vdomada...
alhtheia exete akousei na lene kati gia tis egkuous sxetika me thn gripi?

Γατουλα
19-11-09, 23:18
1. ΔΕΝ σκοπευω να το κανω!!!! τα θαυμαστικα ηταν "ειρωνικα" , αλλα δε με πιασατε!
2. μπουρμπουληθριτσα στο 1ο σου μηνυμα δεν ησουν ηα τουλαχιστον εγω δε σε καταλαβα, αλλα δε παιραζει. Απλα ειπες απο την 1η μερα πηρε αντιβιωση. Ρωταω για να ξερουμε και εμεις τροπους αντιμετωπισης, πως να κινηθουμε
3. απο οσα εχω διαβασει ο γυναικολογος θα σε ενημερωσει τι να κανεις μαρινα! Καλο ειναι να κατσεις οσο γινεται σε μερη που δεν υπαρχει συνωστισμος, στο σπιτακι σου κοινως, αν γινεται

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
20-11-09, 09:07
1. ΔΕΝ σκοπευω να το κανω!!!! τα θαυμαστικα ηταν "ειρωνικα" , αλλα δε με πιασατε!

Σε πιάσαμε βρε γατούλα, γι΄αυτό σου έβαλα και εγώ θαυμαστικά!

Λοιπόν, ο γιος μιας συναδέλφου μου που πάει στο Λυκειο της Γερμανικής κόλλησε τη γρίπη. Η συνάδελφος έχει έρθει ήδη στη δουλειά. Θα σας ενημερώνω για νέα, αν δεν ενημερώνω σημαίνει κόλλησα και εγώ και είμαι κρεββατωμένη!

fraoulopoulitsa
20-11-09, 09:25
Εγώ πάντως είμαι με τα περισσότερα συμπτώματα της γρίπης 9 μέρες τώρα. Πυρετό δεν έχω αλλά έχω πονόλαιμο, καταρροή, βήχα, πόνο στα κόκκαλα και αισθάνομαι συνεχώς σαν να με πάτησε ένα κοπάδι ελέφαντες. Την προηγουμενη Κυριακή και αφού είδα ότι ο λαιμός μου χειροτέρεψε, άρχισα να παίρνω αντιβίωση μόνη μου, και προχθές αφού δεν είδα βελτίωση (είχα κλείσει εβδομάδα) πήγα σε ένα γιατρό πεπεισμένη πια ότι έχω τη γρίπη. Ο γιατρός έπεσε κάτω από τα γέλια όταν του το είπα και με εξέτασε και μου είπε ότι ήταν ο λαιμός μου χάλια και απλά μου άλλαξε την αντιβίωση. Τα δε παιδιά μου έχουν ένα ελαφρύ βήχα και μύξα πάνω από μία εβδομαδα χωρίς όμως τίποτα άλλο. Και αναρωτιέμαι: μήπως θα έπρεπε να γίνονται πιο συχνά τα τεστ για την γρίπη όχι τίποτε άλλο αλλά για να γνωρίζουμε αν την περάσαμε?

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
20-11-09, 09:31
Και οι 2 κόρες μου - 3,5 ετών και 4 μηνών έχουν φοβερό μπούκωμα εδώ και 2 μέρες και κάνουν μόνο δέκατα με ανώτερο το 37,6.Δεν μου έχει περάσει από το μυαλό για την γρίπη των χοίρων αλλά μήπως πρέπει να τις πάω στο Παίδων προληπτικά;

fraoulopoulitsa
20-11-09, 09:48
Για να σε προλάβω να μην τρέχεις άδικα. Στο παίδων κάνουν το τεστ της γρίπης μόνο αν το παιδάκι πάει με αναπνευστικά προβλήματα .Σε όλα τα άλλα δίνουν οδηγίες και φάρμακα (αν χρειάζονται) και τα στέλνουν σπίτι τους.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
20-11-09, 09:54
Δε ξέρω αν θα πήγαινα στο Παίδων, το σκέφτομαι και ανατριχιάζω! Εκεί μπορείς να πας και να κολλήσει το παιδί τα πάντα σε χρόνο ρεκόρ, δυστυχώς!

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
20-11-09, 09:57
H παιδίατρος λέει πως είναι ίωση,να μείνουν σπίτι και να τους βάζω πολλούς ορούς...

ΝΤΙΝΤΙ
20-11-09, 10:07
πολυ ενδιαφερον θεμα και προς το παρον καθησυχαστικο με αυτα που διαβαζω......
να μας κρατατε ενημερους για τα συπτωματα μπας και καταλαβουμε επιτελους πως με την καταλληλη και γρηγορη αγωγη μπορει να αντιμετωπιστει.

Μπουμπουλιθρα
20-11-09, 10:41
γατουλα τα παιδια ειναι καταρχην μεγαλα το ενα 20 και το αλλο 25 αρρωστησε πρωτα η κοπελα που κολλησε απο εναν συμφοιτητη της εκανε υψηλο πυρετο βηχα και ενα πτερισμα οπως περιεγραψε σε μενα στο στηθος πηγε 2 μερα στο νοσ την πηραν επιχρισμα βγηκε θετικη και ο γιατρος την εδωσε αντιβιωση και την εστειλε σπιτι η μητερα της την εδωσε παραλληλα εχινατσια για το λαιμο και απο την δευτερη μερα και μετα επεσε ο πυρετος και τα συμπτωματα αρχισαν να υποχωρουν παρολαυτα εμεινε μεσα μια εβδομαδα. δευτερον ο αδερφος 25 στα 7 ειχε περασει λευκαιμια ειχε περισοτερο φοβο η μητερα μην κολλησει με αυτα που ακουγε τον εστειλε στην πεθερα να μεινει αλλα τελικα εχει εδω και τρεις μερες που κολησε και αυτος δεν τον πηγε καν στο γιατρο πηρε τηλ και του εδωσε την ιδια θεραπεια με την κορη μονο που αυτος προς το παρον εχει ακομα πυρετο... αυτα πιστευω οτι καταλαβες τωρα να γραφουμε κοριτσια γιατι και εγω παροαυτα αγχωνομε αποφασισα να μην κανω σε κανεναν το εμβολιο αλλα φοβαμε για τον μικρο μου περασε ασχημη βροχιολιτιδα και φοβαμε πως θα αντιδραση σε αυτον ο ιος και με αυτα που βγαζουν οι τηλεορασης τρελενεσε αλλα απο οτι αλλη μονο για σοβαρα λενε ουτε συζ για αυτο τα περιστατικα που θεραπευοντε γρηγορα...

Nefelirene
20-11-09, 11:02
Δε ξέρω αν θα πήγαινα στο Παίδων, το σκέφτομαι και ανατριχιάζω! Εκεί μπορείς να πας και να κολλήσει το παιδί τα πάντα σε χρόνο ρεκόρ, δυστυχώς!

Απόλυτα συμφωνώ πήγαμε με λοιμώδη μονοπυρήνωση κολλήσαμε αποικίες ψευδομονάδων και έχω μια υπόνοια ότι και το μεγαλοκυταρροίο απο εκεί τον τσιμπήσαμε αφού μείναμε και 2-3μέρες .Πάντως έχουμε κάνει 3φορές τεστ ακόμα και το απλό απο την ¨μύξα¨και όχι το φαρυγγικό και έχει βγεί αρνητικό.:razz:

VASSO96
20-11-09, 11:16
Tο αναφέρω γιατί αυτή η γρίπη έχει προτίμηση στα πνευμόνια. Δλδ μπορεί να προκαλέσει πνευμονία. Αν τα πνευμόνια μας είναι ήδη βεβαρυμένα από το τσιγάρο... τι να πω; Ελπίζω όχι το χειρότερο!

Παρασκευη μου (που εχουμε και τον ιδιο γυναικολογο!),οποιαδηποτε γριπη δεν προσεξεις ,μπορει να προκαλεσει πνευμονια.Οποιος δηλ.εχει ευαισθησια στα πνευμονια, "κινδυνευει"απο ολες τις ιοσεις.
Οι γονεις μου περασαν την γριπη.Μονο η μητερα μου εκανε την εξεταση για να το επιβεβαιωσει (ο πατερας μου δεν την εκανε ,δεν χρειζοταν αφου τον κολλησε η μητερα μου).
ο πατερας μου δεν ανεβασε καθολου πυρετο ,ειχε καμια βδομαδα πονολαιμο και "μπουκωμα",η μαμα μου ειχε πυρετο σχεδον 38 για 2 μερες,πονολαιμο και πονοκεφαλους.Κανενας δεν πηρε αντιβιωση ,μονο panadol και απλα η μαμα μου πηρε και ενα σπρει για εισπνοες.
επισης η μικρη του νονου μου (10 χρονων)την κολλησε και ειχε πυρετο 1 μερα.το κοριτσακι οταν πηγε να κανει την εξεταση για επιβεβαιωση της γριπης,την 1η φορα του πηραν δειγμα (επιχρισμα)απο την μυτη και της βγηκε αρνητικο στον Η1Ν1,ομως της ειπαν οτι απο την μυτη δεν ειναι τοσο εγκυρο το αποτελεσμα,ξαναπηγε και της πηραν δειγμα απο τον λαιμο και τοτε της βγηκε θετικο.Σημερα ακουγα μια μικροβιολογο να λεει οτι 1 στα 2 δειγματα ειναι θετικα στην νεα γριπη.Ομως ,οπως βλεπετε τα μονα περιστατικα που εχουν παει στην εντατικη ανηκουν σε ομαδες υψηλου κινδυνου (που και απλη γριπη να ειχαν παλι στην ενατικη θα κατεληγαν),ολοι οι υπολοιποι (που προσεχουν βεβαια),την περνανε ελαφρια (και πολλοι τελειως "στο ποδι").Καμια ανησυχια.

antonia2008
23-11-09, 18:44
to test γινεται σε ιδιωτικα μικροβιολογικα μονο και κοστιζει 130 ευρω

antonia2008
23-11-09, 18:45
πολλοι δεν το κανουν λογω κοστους

antonia2008
23-11-09, 18:47
ποσοι ειναι αυτοι που εχουν νοσησει λοιπον...

ΠΕΖΗ
23-11-09, 19:00
ποσοι ειναι αυτοι που εχουν νοσησει λοιπον...

Έλα ντε??? Και μένα ο άντρας μου έχει από την Πέμπτη πόνο στα κόκκαλα, λίγο βήχα και πυρετό ευτυχως μόνο μία μέρα κοντά στο 39. Από χθες είναι καλύτερα απλά τον πονάει στο σώμα. Τον έχουμε με μάσκα για να μη κολλήσουμε εγώ και ο μικρός και ο Θεός Βοηθός, βέβαια από τότε που αναφέρθηκε αυτο με τη γρίππη με τον μικρό έχουμε αρρωστήσει δυο φορες με έντονο μπουκωμα κ.λ.π. άρα πιθανόν να έχουμε περάσει τη γρίππη ποιος ξερει??

aspaa60
24-11-09, 00:29
βρε παιδιά....κι εγώ ανησυχώ για τα παιδιά. Ο μεγάλος εμβολιάστηκε με αυτό της απλής γρίπης .Το μωρό λέει η γιατρός δεν χρειάζεται (την καλήπτει το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου?).Εμεις δε δεν εμβολιαστήκαμε με τίποτα!!!! Ν α τρέξουμε ?:confused:

fraoulopoulitsa
29-11-09, 22:42
Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να κάνουμε το εμβόλιο αν τα συμπτώματα είναι τόσο ελαφριά, όταν μάλιστα ακούγεται για κάποιες πολύ σοβαρές παρενέργειες από τα συγκεκριμένα εμβόλια. Τουλάχιστον πιστεύω ότι καλύτερα είναι να το περάσεις , παρά να σκέφτεσαι για τα επόμενα 10 χρόνια τι μπορεί να σου βγάλει στην πορεία.

linav
30-11-09, 09:50
Εγώ είμαι από το Σάββατο βράδυ με 38 πυρετό και βήχα. Δεν ξέρω αν είναι ο Η1Ν1 αλλά και στο γιατρό να πας δεν μπορεί να σου πει αν δεν κάνεις την εξέταση στο νοσοκομείο. Πάντως και τη νέα γρίπη να έχω τα συμπτώματα είναι ήπια σαν αυτά της κοινής γρίπης. Σκέφτομαι μόνο να κάνω εξέταση να δω αν έχω αναπτύξει αντισώματα της Η1Ν1 για να ξέρω αν όντως την πέρασα και να μην χρειαστεί να κάνω εμβόλιο.

mama xrysa
30-11-09, 11:52
Να ρωτήσω εγώ κάτι;Όλοι εσείς που λέτε πως συγγενείς σας κπερνάν την νέα γρίππη που το ξέρουν;Έκαναν την εξέταση;Γιατι εμείς ππήγαμε το Σάββατο το βράδυ τη μικρή μου με συμπτώματα στο νοσοκομείο και αρνηθήκαν να μας κάνουν την εξέταση αφου όπως μας είπαν "οι οδηγίες λένε πως η εξέταση γίνεται μόνο σε όσους νοσηλεύονται!"Τώρα είμαστε όλοι με συμπτώματα και έχουμε μπεί σε καραντίνα.Ούτε στη δουλειά δεν πήγε ο άντρας μου!

vagos789
30-11-09, 11:55
Το κυριο συμπτωμα της νεας γριππης ειναι υψηλος και επιμονος πυρετος.
To φορτσαρισμα της αναμένεται εντος του Δεκεμβρη-Γεναρη.
Οσοι ειναι να κανετε το εμβολιο μην το καθυστερειτε γιατι θελει και 7-8 μερες να δρασει.

mitaki
30-11-09, 13:08
Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στο γιατρό με έντονη δύσπνοια, βήχα, πονόκοιλο και ελαφριά διάρροια τα οποία τα είχα περίπου 10 μέρες και δεν περνούσαν με τίποτα. Στο νοσοκομείο πήγα και επειδή δεν είχα πυρετό με διώξανε... Ο γιατρός μου όμως μου είπε ότι μάλλον αυτός ο ιός ήταν, και ότι έχουν αρχίσει να αναθεωρούν στο ότι χρειάζεται να έχεις υψηλό πυρετό, γιατί τελευταία υπάρχουν πολλά κρούσματα απύρετα. Ποιον να πιστέψεις και τι να ακούσεις? Πάντος αν όντως είναι η γρίπη. Είναι πολύ επίμονη και τραβάει μέρες πολλές σε εμένα τουλάχιστον, αλλά δεν είναι τόσο δύσκολη όσο περίμενα. Απλά πολύ κουραστική, έχω να κοιμηθώ κοντά 15-20 μέρες... Φυσικά μου είπε ότι τώρα έχει περάσει και ότι μου άφησε μόνο άσθμα (που είχα παλιότερα και τώρα ξύπνησε) αλλά δεν είναι ούτε αυτός σίγουρος αν δεν κάνω τέστ για αντισώματα. Μόνο που δεν μου κάνανε στο νοσοκομείο. Πρέπει δηλ. να σκάσω το 200άρι για να ξέρω τι μου γίνεται???? :rolleyes:

yogini
30-11-09, 13:11
Οι γιατροί επιμένουν οτι η νέα γριπη ειναι ηπιοτερη της κοινής και πολλοι την περνάνε στο ποδι απ'οτι φαίνεται, επισης λενε οτι εχει εκτοπίσει τους εποχικους ιους οποτε οσοι περνάνε γρίπη πιθανότατα ειναι αυτη. Τεστ παρακαλουν να μην κάνουμε γιατι εχει πήξει το Παστερ και κάνουν έκκληση να τσεκάρουν μονο τις επικίνδυνες περιπτώσεις.
Πάντως σε αλλο ποστ εγραψε μια χρήστης οτι εκει που νοσηλευεται κάποιος συγγενης της φέραν στο διπλανο κρεβάτι άνθρωπο με σοβαρο νευρολογικό πρόβλημα μετα απο το εμβόλιο αλλα δυστυχως αυτο δεν ακουστηκε στις ειδησεις :(

Οσοι το κάνετε ευχομαι ολοψυχα να μην έχετε καμια παρενεργεια....

Vago789 παίρνεις ποσοστα απο τα εμβόλια...σορρυ που σε ρωτάω αλλα βλέπω πολυ κόψιμο :)

Dimitrali
30-11-09, 14:09
Διαβάστε εδώ. Διαπραγματεύονται τώρα ακύρωση μεγάλου μέρους της παραγγελίας εμβολίων. Στο άρθρο γράφεται:

Εξάλλου, όπως εκτιμούν οι επιστήμονες, το λεγόμενο «τείχος προστασίας» δημιουργείται ήδη από τον τρόπο διασποράς του ίδιου του ιού. Οι 700.000 με 800.000 άνθρωποι που, σύμφωνα με τις τελευταίες εκτιμήσεις, έχουν προσβληθεί από τον ιό στη χώρα μας αναπτύσσουν με τα αντισώματα του οργανισμού τους το «προστατευτικό ανάχωμα» και σίγουρα είναι πολλαπλάσιοι από κάποιες δεκάδες χιλιάδες που έχουν εμβολιαστεί μέχρι τώρα στη χώρα μας. Μέχρι τις γιορτές θεωρείται ότι θα έχει δημιουργηθεί το απαραίτητο «τείχος» για να σταματήσει η περαιτέρω διασπορά του ιού

http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...&pubid=8610845 (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=8610845)

Διαβάστε όλο το άρθρο, είναι ενδιαφέρον να δείτε πόσα χρήματα ξόδεψε η υπό κατάρευση οικονομία μας χωρίς λόγο...

Αυτοί που έχουν αρρωστήσει στην Ελλάδα είναι ηδη πάρα πολλοί. Κι ας μιλήσουμε και για πιθανότητες και στατιστική. Από τους 800.000 που εκτιμάται ότι έχουν νοσήσει έχουν πεθάνει 18 άτομα, δηλ. έχουν πεθάνοι λιγότεροι από 1:40.000 από αυτούς που προσβλήθηκαν απ΄τη νόσο, η συντρηπτική πλειοψηφία των οποίων έχουν ιδιαίτερα επιβεβαρημενο ιατρικό ιστορικό (καρκινοπαθής, ασθενής με φυματίωση, άτομο με σοβαρή καρδιοπάθεια, σοβαρή παχυσαρκία κλπ) ή βρίσκονται σε ανοσοκαταστολή.

Dimitrali
30-11-09, 14:12
Δημήτρης ΚΡΕΜΑΣΤΙΝΟΣ για τη "νέα γρίπη" : Γιατί τόση υπερευαισθησία; (http://www.chiosnews.com/cn2472009722570.asp)

Κρεμαστινός: Δεν σκοπεύω να κάνω το πανδημικό εμβόλιο (http://www.healthview.gr/?q=%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/%CF%81%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%AC%CE%B6/%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%B5%CF%8D%CF%89-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CF%89-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%BF)

Dimitrali
30-11-09, 14:14
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1405373&postcount=365

Dimitrali
30-11-09, 14:14
Για να δει κανείς τι παίζεται...

Η GlaxoSmithKline ανακοίνωσε κέρδη καλύτερα των αναμενομένων και πρόβλεψε μεγαλύτερη άνοδο στο β΄εξάμηνο χάρη στα εμβόλια κατά της πανδημίας της γρίπης.

http://www.inews.gr/37/Glaxo-parange...volia-i1n1.htm (http://www.inews.gr/37/Glaxo-parangelies-gia-195-ekat-emvolia-i1n1.htm)

Dimitrali
30-11-09, 14:15
Κορίτσια μην πανικοβάλεστε! Μια γριπούλα είναι και θα περάσει που λέει και η yogini. Βάγγο εσύ μπορείς να πανικοβληθείς αν θες... δεν είσαι κορίτσι!

Ουπς... ξέχασα! Ο Βάγγος πήρε τη μαμά του και πήγαν να κάνουν το εμβόλιο μαζί... και δεν έβγαλαν ούτε αφρούς ούτε έγιναν αυτιστικοί... χμ... καλέ μου Βάγγο, ποτέ δεν ξέρεις πότε θα εκδηλωθεί!

Dimitrali
30-11-09, 14:26
Το καλοκαίρι πέρασαν στο νησί εδώ πάρα πολλοί άνθρωποι μια ίωση και όλοι κόπτονταν πως δεν πρόκειται για τον Η1Ν1. Ένας απ' αυτούς ήταν κι ο αδελφός μου. Έκανε εξέταση αντισώματα και είναι ο γουρουνοϊός τελικά.

Είχε επίμονο πυρετό που δεν έπεφτε εύκολα, πονόλαιμο και πονούσαν πολύ οι κλειδώσεις του. Ήταν κουραστικό για εκείνον αλλά είναι καλά. Και έχει δια βίου 100% ανοσία απ' την ασθένεια!;)

Να σημειώσω εδώ πως τα εμβόλια δεν παρέχουν ποτέ 100% ανοσία (δλδ ακόμη και αν κάποιος έχει εμβολιαστεί αυτό δε σημαίνει πως δε θα νοσήσει) και πως η ανοσία αυτή δεν είναι ισόβια, πράγμα που σημαίνει ότι σε κάποιο χρονικό διάστημα που εξαρτάται απ' το εμβόλιο πρέπει να επαναληφθεί.

Αυτό γίνεται κυρίως διότι τα λεμφοκύτταρα μνήμης που παραγονται κατά την τεχνητή ανοσοποίηση με το εμβόλιο δεν είναι αρκετά και όπως γίνεται με όλα τα ανθρώπινα κύτταρα κάποτε πεθαίνουν. Έτσι χάνεται η μνήμη με βάση την οποία ο οργανισμός μας μπορεί να καταπολεμήσει την ίδια ασθένεια εφόσον του επιτεθεί. Τότε χρειάζεται επανάληψη του εμβολίου.

(Αυτά μπορεί κάποιος να τα βρει σε ένα οποιοδήποτε σοβαρό βιβλίο κλασικής Βιολογίας)

Aggeloudia
30-11-09, 14:29
Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στη νεα γρίπη...

Εχω περιπτώσεις με διαγνωσμενη τη νέα γρίπη και στη μια περίπτωση εχει υψηλό πυρετο μεεεεερες τωρα ενω στην αλλη , την περνάει στο πόδι...

Πάντως εμενα οπως λεει και η yogini ακριβως το ιδιο περναω και εγω ,μεεεερες τωρα και δεν λέει να ξεκουμπιστει ακόμα απο πάνω μου οτι και ναναι αυτο...η παληά ή η νεα...

Κουραση τρελή, προβλημα αναπνοής -αν και δεν καπνίζω- βηχας μεχρι ξελαριγκιάσματος και 2 μερες πυρετό...υπέθεσα οτι κολλησα απο τα παιδιά ιογενη λοίμωξη οπως διέγνωσαν στο νοσοκομειο αλλά τεστ δεν μας εκαναν, αρα δεν μπορω να ξερω μετα βεβαιότητος...Υποψίες εχω μόνο οτι μπορει και να ηταν αυτό...

Dimitrali
30-11-09, 14:33
Πάντως στις ειδήσεις είπαν ότι 6 στα 10 παιδιά που πάνε στο νοσοκομειο έχουν τον ιό αυτό. Καλό είναι αυτό αφού δεν έχουμε θύματα γιατί θα δημιουργηθεί τείχος προστασίας απ' τον ιό και θα σταματήσει η διασπορά του.

Aggeloudia έχεις δίκιο. Υπάρχουν και περιστατικά που το περνάνε μόνο με δέκατα και ελαφρύ πονόλαιμο.

BABE
30-11-09, 14:56
εΓΩ ΚΟΡΊΤΣΙΑ Ειμαι πολυ προβληματισμένη δεν ξέρω τι να κανω θα ήθελα τις γνώμες σας.
Η κόρη μου εκτος απο την προωρότητα που γενν΄γηθηκε 7 μηνών απο τοτε εχει κατα καιρούς εκτός απο Σεπ΄τεμβριο και μετα ταλαιπωρηθεί με βρογχικα εχει το γνωστο παιδικο ασθμα.........Απο Σεπ΄τεμβριο λοιπον που ξεκίνησε σταθμό δεν ειχε αρρωστήσει εκτος απο την Κυριακή τα ξημερώματα που μου ξεκίνησε βήχα χωρίς πυρετού και τέτοια δεν εχει ακροαστικά αποφάσισα λοιπον να μην την στείλω σταθμό..........Ο σταθμός μας ευτυχώς εκτος απο 1 επιβεβαιωμένο κρόυσμα δεν εχει τιποτα αλλο μέχρι στιγμής....Αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι το εξής πήρα τον παιδίατρο και μου είπε οτι να ξεκινήσω seretide πρωι βραδυ για 1 εβδομ΄'αδα εισπνεόμενα δηλαδή (ξεχασα να σας πω ο βήχας ειναι χωρις φλέγματα και μύξες εχει λίγες ειναι βηχας ξηρός με πολυ εντονα στοιχεια το βραδυ για καμια ώρα) μου ειπε λοιπον να μην την στείλω στο σταθμό για καμια εβδομάδα δεν ειναι ανγκη μου λεει να μην τησ ξαναστείλεις τον ρώτησα και για το εμβόλιο και μου είπε πτι δεν ειναι επικύνδυνο η κορη σου μου λεει εναι ευαισθητη και εγω θα σου έλεγα να το κάνεις οχι τωρα ομως που είναι αρρωστη..........πραγματικα αυτη τη στιγμή εχω μπερδευτη δεν ξερω τι να κανω τη σας εχουν πει εσας οι παιδιατροί σας??

vagos789
30-11-09, 15:43
BABE το μονο σιγουρο ειναι οτι τα εμβολια δεν τα κανουμε οταν ειμαστε αρρωστοι.
Θα πρεπει να υποχωρησουν τα συμπτωματα πρωτα,και στην συνεχεια μιλα παλι με τον παιδίατρο σου.

BABE
30-11-09, 16:38
το ξέρω αυτο μου το είπε οτι εννοειται οτι δεν θα το κανουμε τωρα απλα σας το εγραψα γιατι ειμαι προβληματισμένη πραγματικα αλλα ακουω απο αλλους αλλα απο εδω και απο εκει............και εννοειται οτι θα ξαναμιλησουμε τελοσ της εβδομαδας απλα ηθελα να ρωτησω εαν σκεφτετε κανενασ αλλοσ γονίος το ιδιο ?????

efikarag
02-12-09, 16:34
Αχ ποσο πολυ σας ευχαριστω,ποσο με καθυσηχασατε.Σημερα το πρωι επιβεβαιωσαμε οτι ο αντρας μου εχει τη νεα γριπη,εφυγε αμεσως απο το σπιτι και μενει στην πεθερα μου..φοβαμαι παρα πολυ μηπως εχω κολλησει κι εγω και τα παιδια,ολη μερα κλαιω σημερα,μακαρι να την περασουμε ελαφρια τουλαχιστον τι να πω.

yogini
02-12-09, 16:37
Καλη μου γιατι τετοιος πανικός; Για μια γριπη να κλαις;;; Ειδατε τι κάνουν στον κόσμο με την τρομοκρατία των ΜΜΕ? Να τρώτε φρουτάκια και να πινετε υγρα, να βγαινεται στον ήλιο καθε μερα (οποτε δεν βρεχει) και να μην φοβάστε τιποτα!

efikarag
02-12-09, 16:43
Πιο πολυ για το μπεμπη φοβαμαι ειναι πολυ μικρος και δεν ξερω πως μπορει να το περασει.Χαιρομαι που υπαρχουν και πιο ψυχραιμες μαμαδες απο μενα,ηρεμησα λιγακι και γι'αυτο σας ευχαριστω.

yogini
02-12-09, 19:54
το μωρακι σου δεν ειναι νεογέννητο και να μην φοβάσαι καθολου

Dimitrali
02-12-09, 19:54
Γλυκιά μου, ηρέμησε. Τα πράγματα είναι μια χαρά. Στην Ελλάδα έχουν ήδη αρρωστήσει απ' τον ιό 800.000 άνθρωποι. Αυτοί που έχουν πεθάνει ήταν άτομα με χρόνια προβλήματα υγείας. Μην ανησυχείς λοιπόν! Κάνε αυτά που σου λέει η yogini. Μία γριπούλα είναι, σαν την κανονική. Ούτε πολύ καλύτερη ούτε πολύ χειρότερη.:grin:

Aggeloudia
03-12-09, 15:05
Την πέρασε μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ τάξη και δεν πήρε χαμπάρι...
Ουτε οι γιατροί πήραν φυσικά...!!!!!!!!!!!!

Ντομινο έπεσαν 9 παιδάκια στο σχολείο με παρόμοια συμπτώματα -φυσικά και κάποιοι γονείς, μέσα σαυτους και εγώ λίγο πιο βαριά...-και εντέλει κολλησε την αδελφή του , της έγινε τεστ και βγηκε θετικό...

Αρα ολοι το ιδιο -πιθανός-περάσαμε και δεν το πήραμε χαμπάρι...

Μια απλή γριπη ειναι που κολλάει ομως πιο ευκολα

Γατουλα
03-12-09, 15:43
αγγελουδια, για πες συμπτωματα????

Μπαμπουράκι
03-12-09, 16:08
Φίλος μου με 2 παιδάκια καναν το τεστ στην παιδίατρο (έχει βγει ένα γρήγορο τεστ), δεν το είχαν τα παιδάκια του αλλά η γιατρός του είπε πως τα κρούσματα είναι πάρα πολλά..
κανένα πρόβλημα.. γρίππη είναι ... όχι ο κίτρινος πυρετός..
Πολλά παιδάκια συναδέλφων....
όλα καλά..
και συνήθως με λίγο πυρετό...
3-5 μέρες και τέλος..

soevan07
03-12-09, 17:21
Οσους γιατρούς έχω ρωτήσει

μου είπαν οτι οι ιώσεις φέτος είναι κατά 99% η καινούργια γρίπη Η1Ν1

και φυσικά (όπως διαπιστώσατε και όσοι την πέρασαν) μου είπαν οτι είναι πιό ελαφριά και απο την κοινή!

Ο ανιψιός μου που την κόλλησε (απο την τάξη του με επιβεβαιωμένα κρούσματα) έκανε 1 μέρα μόνο πυρετό 39 και μετά του πέρασε.:shock:

Ούτε βήχα, ούτε πνευμονίες,ούτε νοσοκομεία, ούτε εντατικές !!!!!:roll:

Αυτοί που κατέληξαν στα νοσοκομεία, θα πήγαιναν έτσι κι αλλιώς και με την κοινή εποχική γρίπη...μόνο που τότε δεν θα το μαθαίναμε, γιατί δεν θα ασχολιόταν κανείς!!

linav
03-12-09, 17:32
Εγώ ύστερα από 5 μέρες με 38 πυρετό, βήχα και καταρροή νιώθω επιτέλους σήμερα καλύτερα. Η παιδίατρος που πήγα εχτές την κόρη μου γιατί μάλλον την πέρασε και αυτή πάρα πολύ ελαφριά μου είπε ότι μάλλον πρόκειται για τη νέα γρίπη. Είναι μία γρίπη όπως όλες, το μόνο που παρατήρησα ήταν ότι εκεί που νόμισα ότι έγινα καλά ανέβηκε πάλι ο πυρετός. Τώρα είμαστε στην ανάρρωση και να φανταστείτε ότι έχουμε και το μωρό μας στο σπίτι που είναι 2.5 μηνών.

maan
04-12-09, 16:05
Ξέρετε κανένα μωράκι που πέρασε τη γρίππη; πώς ήταν και τι θεραπεία ακολούθησε; Ρωτάω επειδή για εμάς δεν ανησυχώ τόσο αλλά αν κολλήσει η μικρή μου που είναι 6 μηνών τι γίνεται; πάει νοσοκομείο ή το περνάμε σπίτι; πώς παίρνει αντιβίωση; αν πάει νοσοκομείο την κρατάνε βάζουν tamiflu και αντιικα; αν έχει κπ εμπειρία ας με ενημερώσει..

ΝΤΙΝΤΙ
04-12-09, 16:57
Να ρωτησω βρε κοριτσια ,εσεις που την εχετε περασει σας χορηγηθηκε καποιο αντιβιωτικο ή την περασατε μονο με αντιπυρετικα?

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
04-12-09, 21:29
Λοιπόν, όπως είχα γραψει η συναδελφός μου και η οικογένειά της πέρασαν τη νέα γρίπη (επιβαιβεωμένα, έκαναν το τεστ). Ολα καλά, ούτε αντιβίωση δε πήραν, τώρα είναι στη δουλειά ξανά. Επίσης όλα τα παιδιά του σχολείου του γιού της (την πέρασαν και αυτά και είχε κλείσει και το σχολείο) είναι μια χαρά. Δεν είναι τίποτα, σαν απλή γρίπη. Τελικά δεν πρέπει να ανησυχούμε καθόλου!

MarcoPolo
04-12-09, 21:38
Αντιβιωση πηρα αρκετες ημερες και γιαυτο το προλαβα και περασε ελαφρια. Το ιδιο και ο αντρας μου. Ο Μαριος 7 μηνων δεν κολλησε παροτι ηταν συνεχεια μαζι μου αναγκαστικα.

Aggeloudia
05-12-09, 15:31
Με τον φοβο να κατηγορηθώ πως το παιζω γιατρός-και δεν το θελω με τιποτα- θα σας πω ακριβως αυτό που περάσαμε και εγω και η οικογενειά μου αλλά και μια ολοκληρη τάξη του παιδιου, μπάς και βγάλουμε συμπέρασμα...

Λοιπον...κολλάει πρωτα ενα παιδάκι και μετά ανα μια μερα ελειπε και απο ενα...μονο 2-3 ελειψαν πάνω απο 4 μερες αλλά πιο πολύ απο τον φοβο των μαμαδων τους τον οποιον και κατανοώ...

Πυρετό, γενική αδιαθεσία, βηχας, και μαλιστα οπως εχω διαβασει και σε αλλα post πυρετος που μετά ξανανεβηκε οπως εκανε και το δικο μου το μωρό...

Ο Στελιος πήγε μεχρι 37,9 αλλά το Σισινι χτυπησε 39.5...

Εγω ημουν το δράμα της υπόθεσης που ΤΡΟΟΟΟΟΜΑΞΑ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΩ...οχι ψηλό πυρετό αλλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ατονια, πονο λές και με πλακωναν 10...πυρετό και ΑΣΥΛΙΠΤΟ ΒΗΧΑ...

Τα παιδάκια πάνω κάτω ειχαν τα ιδια συμπτώματα...τελευταίο κολλάει ενα παιδάκι και μετά κολλάει την αδελφή του...Κανει η μπεμπα το test και βγαινει θετικό...Εσεις τι λέτε
Την περάσαμε η οχι;;;

Αααα και κάτι ακομη...Παιδων πήγαμε δις
Δεν μας εκαναν το τεστ και φυγσαμε...

Ο παιδιατρος λεει πως οτι ιος κυκλοφορει ειναι η νεα γριπη στο μεγαλυτερο ποσοστό

ΝΤΙΝΤΙ
05-12-09, 18:09
Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Μαλλον περναει και η κορη μου(7 ετων) την νεα γριπη χωρις να κανουμε βεβαιως το τεστ.
Απο την Πεμπτη ειχε πυρετο 38,5 αλλα δεν επεφτε με τιποτα,τις εδινα ντεπον ανα 6 με 7 ωρες αλλα ηταν σαν να μη το επερνε,ειχε ατονια ,υπνηλια ,πονοκεφαλο και οταν πηγαμε στο γιατρο ηταν και πολυ λιγο κοκκινος ο λαιμος ομως δεν μας εδωσε αντιβιωση, μας ειπε να περιμενουμε γιατι δεν ειχε κατι αλλο.
Την Παρασκευη το πρωι ομως εμφανισε και πολυ βηχα και μπουκωμα την ξεκινησα αμεσως εισπνοουμενα και ευτυχως σημερα εχει μαλακωσει και ηρεμησει παρα πολυ.
Σημερα ειμαστε ευτυχως σχεδον απυρετη και λεω σχεδον γιατι εκανε το πρωι μεχρι 37,δεκατακια .
Ο γιατρος μου ειπε πως σχεδον ολοι μας την εχουμε περασει ή θα την περασουμε χωρις να το καταλαβουμε,απλα θελει προσοχη ,να καθησουμε στο σπιτι μας και να βγουμε μετα απο κανα δυο 24ωρα που θα ειμαστε απυρετη για να μην ξανακυλισουμε,οταν ιδρωνουμε μετα απο πυρετο να αλλαζουμε αμεσως και τα σχετικα που ακολουθουμε και στα κοινα κρυολογηματα.
Παντως αν ειναι ετσι η νεα γριπη καλο ειναι να την περασουμε και χωρις αντιβιωση να αποκτησουμε αντισωματα και να ηρεμησει το κεφαλι μας.

soevan07
05-12-09, 23:29
Παντως αν ειναι ετσι η νεα γριπη καλο ειναι να την περασουμε και χωρις αντιβιωση να αποκτησουμε αντισωματα και να ηρεμησει το κεφαλι μας.

Έλα ντε!! Αυτό ξαναπές το!!

Εγώ θέλω να την κολλήσω για να ξεμπερδεύουμε...

μόνο η μικρή δεν θα ήθελα να κολλήσει γιατί βαριέμαι τους ορούς στην μύτη, τις εισπνοές κλπ...

nira
06-12-09, 02:23
<FONT color=black><FONT face=Verdana>Δυστυχώς θλίβομαι με την εικόνα που παρουσιάζει η σημερινή ελληνική κοινωνία. Φόβος, παραπληροφόρηση, δεισιδαιμονία, έως και τρομολαγνεία. Χτες κατόπιν συστάσεως 2 παιδιάτρων που παρακολουθούν χρόνια τα παιδιά και ενός παθολόγου και μετά από ώριμη σκέψη πήγαμε και κάναμε το εμβόλιο στα παιδιά μας. Με τη βοήθεια του Θεού πάντα δεν έχει κανείς παρουσιάσει το παραμικρό (παρεμπιπτόντως ο άντρας μου το έκανε πριν 2 εβδομάδες). Θα ήθελα στη βάση του διάλογου να παραθέσω τα εξής:
-Με το νέο εμβόλιο έχουν εμβολιαστεί εκατοντάδες εκατομμύρια αμερικάνοι καναδοί ευρωπαίοι αυστραλοί κινέζοι και πολλοί άλλοι.
-Οι επιπλοκές που έχει παρουσιάσει είναι ήπιες (πυρετός ,ζάλη τοπικό τσούξιμο κλπ) και ίδιες με αυτές των άλλων εμβολίων γρίπης. (http://pandemicflugr.wordpress.com/2009/12/05/flu_vaccine_is_safe/ (http://pandemicflugr.wordpress.com/2009/12/05/flu_vaccine_is_safe/))
-Το εμβόλιο περιέχει ΝΕΚΡΟΥΣ ΙΟΥΣ.
-Ο ιός της νέας γρίπης όντως παρουσιάζει την ίδια (στην πραγματικότητα ελαφρώς πιο υψηλή) θνησιμότητα στους υγιείς. Αλλά σαφώς υψηλότερη μεταδοτικότητα.
-Η θνησιμότητα όμως σε εγκύους είναι ιδιαίτερα υψηλή 1 στις 24!!!
-Ο ιός προσβάλλει κυρίως νέα άτομα και παιδιά.
-Κανένας στον κόσμο δεν έχει αντισώματα σε αυτόν το ιό γιαυτό και όσοι δεν εμβολιαστούν είτε θα νοσήσουν φέτος είτε του χρόνου πάντως θα νοσήσουν.
-Από όλα τα εκατομμύρια που θα νοσήσουν δυστυχώς κάποιοι θα πεθάνουν επειδή δεν εμβολιάστηκαν.
-Ήδη το σύστημα υγείας στην Ελλάδα βρίσκεται στα όριά του. Αλίμονο αν συμβεί πανδημικό κύμα και χρειαστούν κάποιοι εντατική!!! μόνο και μόνο επειδή δεν εμβολιάστηκαν.
-Βιντεάκια με δήθεν πρώην υπουργούς της Φιλανδίας- γιατρός Κοεμτζόπουλος που στέλνει δήθεν mail ψάξτε τα στο google να δείτε τι κουμάσια είναι με αναφορές σε ufo κλπ.
-Τα συστατικά του εμβολίου είναι παρόμοια με τα εμβόλια που δίνουμε στα παιδιά μας για αρρώστιες της σειράς. Δήθεν βαρέα υπερτοξικά ραδιενεργά κλπ κλπ είναι για τον Λιακόπουλο.
-Κανένα φάρμακο δεν είναι 100% ασφαλές από το depon και την ασπιρίνη έως το περίφημο tamiflu που δυστυχώς είναι πολύ "βαρύτερο" για τον οργανισμό και πολλοί που θα επιλέξουν να μην εμβολιαστούν θα κατεβάσουν με τις κούτες.
-Όλοι οι έγκυροι οργανισμοί ΠΟΥ-ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ- ΠΟΥ, CDC, ECDC αλλά και οι ελληνικοί φορείς συνιστούν πως ο εμβολιασμός πρέπει να γίνει.
-Όσοι βλέπουν θεωρίες συνομωσίας των αμερικάνων-ευραίων για ελάττωση του πληθυσμού της γης μάλλον να σκεφτούν πως στόχος τους είναι αυτοί που δεν εμβολιάστηκαν (υπερβάλλω βέβαια για να δείξω την ανοησία μερικών)
-Συστήνω για σοβαρή ενημέρωση το http://pandemicflugr.wordpress.com/ (http://pandemicflugr.wordpress.com/)
-Τα διάφορα τεστ παρουσιάζουν μεγάλα σφάλματα ενώ κοστίζουν και πολλά
-Μελέτες και έρευνες υπάρχουν τόσο σε παιδιά (δείγμα 200 στην Ισπανία-αλλά και εκατομμυρίων που εμβολιάστηκαν μετέπειτα) όσο και σε εγκύους (σε μικρή κλίμακα όμως κυρίως στην Αυστραλία που πέρασε το χειμώνα) και δείχνουν τα προαναφερθέντα σε σχέση με τις παρενέργειες.
Όποιος έχει μελέτες έγκυρες και επίσημες και όχι από ufologous και ομοιθεραπευτές που δείχνουν θανάτους από το νέο εμβόλιο ας μας τις δείξει να ενημερωθούμε και εμείς.

<SPAN style="FONT-FAMILY: 'Verdana','sans-serif'; COLOR: black; FONT-SIZE: 10pt">Δυστυχώς η λογική, η επιστήμη και παγκόσμιες έρευνες δείχνουν πως πρέπει να γίνει ο εμβολιασμός σε όλους κάτι που 

soevan07
06-12-09, 23:39
-Ο ιός της νέας γρίπης όντως παρουσιάζει την ίδια (στην πραγματικότητα ελαφρώς πιο υψηλή) θνησιμότητα στους υγιείς.

Κάνεις λάθος
η θνησιμότητα της κοινής εποχικής γρίπης είναι 0,8%
ενώ της Η1Ν1 0,2%

-Από όλα τα εκατομμύρια που θα νοσήσουν δυστυχώς κάποιοι θα πεθάνουν επειδή δεν εμβολιάστηκαν.

Μόνο αυτοί που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες, που έχουν πχ αναπνευστικά προβλήματα η καρδιακή ανεπάρκεια.

Ίσως δεν έχεις διαβάσει καλά αυτό το τόπικ για την περιγραφή της νέας γρίπης απο μέλη του φόρουμ που την πέρασαν...

Και έπειτα εαν έκανες εσύ το εμβόλιο δικαίωμά σου...
μην παίρνεις όμως στο λαιμό σου εγκυμονούσες γυναίκες!!

Dimitra83
07-12-09, 00:19
μια κοπελα ειπε οτι η φιλη της εκανε το εμβολιο στην 7χρονη κορη της κ το παιδι παρελυσε!κ μη ξεχναμε το προσφατο που ειπα προχτες με την ξαδερφη του αντρα μου που εκανε το εμβολιο 21 εμβ εγκυος κ την αλλη μερα το μωρο πεθανε με ανακοπη κ το γεννησε κανονικα!οπως ειπα ειχε κανει ολες τις εξαιτασεις πριν.κ για θρομβοφιλια!η αλλη η γυναικα βγηκε στηντηλεοραση με παρκινσον μετα το εμβολιο!κ αφου ειναι αθωο γιατι δεν πρεπει να μεινεις εγκυος καποιους μηνες μετα το εμβολιο?κ ελεος περιεχει υδραργυρο ρε παιδια!ειναι δηλητηριο!κ ιστους απο νεκρα εμβρυα ζωων!διαβασε κανεις τα συστατικα?εγω σοκαριστικα μαυτα που διαβασα!
ολοι οσοι την εχουν περασει παντως μιλανε για απλο συναχακι με πυρετο!!

MarcoPolo
07-12-09, 00:47
Eγω εχω κουραστει να διαβαζω συνεχεια εδω μεσα οτι κινδυνευουν μονο οι ευπαθεις ομαδες. Λες και ειναι μηδαμινο το ποσοστο αυτων των ανθρωπων. Ευπαθεις ομαδες ισον ηλικιωμενοι, παιδια,βρεφη, ανθρωποι με αναπνευστικα προβληματα, ανθρωποι με χρονιες παθησεις, ατομα με καρδιακα προβληματα και ενα σωρο αλλες κατηγοριες ανθρωπων.
Το αν θα κανει καποιος το εμβολιο ειναι καθαρο υποκειμενικο θεμα και εξαρταται απο πολλους παραγοντες σε καθε ανθρωπο που δεν τους ξερουμε για να κρινουμε και να βγαζουμε πορισματα αν ειναι σωστο να γινει το εμβολιο η οχι. Εγω δεν ειμαι υπερ του εμβολιου παρολαυτα κατανοω οτι η καθε περιπτωση ανθρωπου ειναι ξεχωριστη και με βαση αυτο πρεπει να αποφασιζει ο καθενας τι θα κανει. Ερευνες και μελετες και στατιστικες δεν ισχυουν για ολες τις κατηγοριες. Ας κρινει ο καθενας αναλογα με τα προσωπικα του δεδομενα τι πρεπει να κανει. Υπερβολες δεν χρειαζονται απο καμια πλευρα, υπερ η κατα του εμβολιου.

soevan07
07-12-09, 09:14
Eγω εχω κουραστει να διαβαζω συνεχεια εδω μεσα οτι κινδυνευουν μονο οι ευπαθεις ομαδες. Λες και ειναι μηδαμινο το ποσοστο αυτων των ανθρωπων. Ευπαθεις ομαδες ισον ηλικιωμενοι, παιδια,βρεφη, ανθρωποι με αναπνευστικα προβληματα, ανθρωποι με χρονιες παθησεις, ατομα με καρδιακα προβληματα και ενα σωρο αλλες κατηγοριες ανθρωπων.

Συμφωνούμε! Είναι πολλοί (δυστυχώς) οι άνθρωποι που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες!! Αυτοί είναι που χρειάζονται το εμβόλιο και όχι τα υγιείς άτομα που γιαυτούς θα είναι ενα απλό συναχάκι!!

Τόνια 1712
07-12-09, 09:46
Καλημέρα και απο εμένα. Τα κοριτσάκια της ξαδέλφης μου (δημοτικού και τα δύο) είναι αρρωστα από την νεά γρίπη. Εχθές που μιλήσαμε μου είπε οτι απο πυρετό έχουν κάνει μέχρι 38,5 η μία 39 η άλλη, τους χορηγούν ότι και στην κοινή γρίπη και claripen και φυσικά είναι στο σπίτι.

soevan07
07-12-09, 10:19
Το παρακάτω δημοσίευμα μιλάει για έγκυες γυναίκες ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ:

Για ποιες έγκυες είναι απαραίτητο το εμβόλιο της νέας γρίπης, σε ποιες περιττεύει

04/12/2009

«Όχι στον εμβολιασμό των υγιών εγκύων με το πανδημικό εμβόλιο ναι στις έγκυες που έχουν υποκείμενη νόσο» λέει ο μαιευτήρας -χειρουργός- γυναικολόγος Λουκάς Κλέντζερης, MD FRCOG, Ακόλουθος στο Βρετανικό Βασιλικό Κολέγιο Μαιευτήρων-Γυναικολόγων, διδάκτωρ στο Πανεπιστήμιο Sheffield Αγγλίας και διευθυντής του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Cardiff Αγγλίας.
Της Αλεξίας Σβώλου
Τις επιφυλάξεις του εκφράζει στο www.healthview.gr (http://www.healthview.gr/) για το αν είναι αναγκαίος ο εμβολιασμός όλων των εγκύων γυναικών που βρίσκονται στο 2ο και το 3ο τρίμηνο εγκυμοσύνης με το πανδημικό εμβόλιο ο μαιευτήρας-γυναικολόγος Λουκάς Κλέντζερης. Διατηρώντας αυτή τη στάση συντάσσεται με την πλειοψηφία των Ελλήνων μαιευτήρων-γυναικολόγων που θεωρούν την οδηγία για τον μαζικό εμβολιασμό όλων των εγκύων του 2ου και 3ου τριμήνου από υπερβολική έως αδικαιολόγητη.
www.healthview.gr (http://www.healthview.gr/): Ποιες έγκυες πιστεύετε ότι πρέπει να κάνουν το εμβόλιο της νέας γρίπης
Λουκάς Κλέντζερης: Εκείνες οι έγκυες που έχουν υποκείμενα νοσήματα όπως βρογχικό άσθμα, πνευμονοπάθειες, καρδιοπάθειες, νεφροπάθειες ή βρίσκονται σε ανοσοκαταστολή. Το τελευταίο μπορεί να συμβαίνει γιατί έχει προηγηθεί κάποια αντικαρκινική θεραπεία (π.χ. για λευχαιμία). Καταλαβαίνετε βέβαια ότι οι έγκυες αυτές δεν αποτελούν τον κανόνα αλλά αντιστοιχούν σε μεμονωμένα περιστατικά.
www.healthview.gr (http://www.healthview.gr/): Τις έγκυες χωρίς τέτοιου είδους προβλήματα τι τις συμβουλεύατε;
Λουκάς Κλέντζερης: Σε γυναίκες που βρίσκονται σε κατάσταση εγκυμοσύνης και δεν συντρέχουν ειδικοί παράγοντες κινδύνου που να τις καθιστούν πιο ευάλωτες στην νέα γρίπη συνιστώ δύο πράγματα. Καταρχήν να αποφεύγουν για όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πολυσύχναστους χώρους (δηλαδή τον συγχρωτισμό με πολλά άτομα) και επίσης να τηρούν με ευλάβεια τους κανόνες ατομικής υγιεινής. Ιδιαίτερα σημαντικό είναι το σχολαστικό πλύσιμο των χεριών. Νομίζω ότι με αυτά τα μέτρα και με κάποιες αλλαγές στο καθημερινό πρόγραμμα- ακόμα και κάποιες θυσίες σε ότι αφορά την κοινωνική τους ζωή οι έγκυες μπορούν να προστατευτούν από τη νέα γρίπη και να αποφύγουν τον εμβολιασμό με το πανδημικό εμβόλιο.
www.healthview.gr (http://www.healthview.gr/): Ποιος είναι ο βασικός σας ενδοιασμός σχετικά με το πανδημικό εμβόλιο;
Λουκάς Κλέντζερης: Ότι δεν γνωρίζουμε τεκμηριωμένα τι μπορεί να προκαλέσει το εμβόλιο της νέας γρίπης στο έμβρυο. Δεν υπάρχουν πουθενά στον κόσμο κλινικές μελέτες που να επιβεβαιώνουν πέραν πάσης υποψίας ότι το πανδημικό εμβόλιο ενάντια στην νέα γρίπη δεν μπορεί με κανένα τρόπο να βλάψει το έμβρυο. Οι μακροπρόθεσμες παρενέργειες, που ενδέχεται να έχει το πανδημικό εμβόλιο στο έμβρυο είναι άγνωστες και συνεπώς το ζήτημα αυτό απαιτεί πολύ λεπτό χειρισμό. Eκεί στηρίζονται οι ενδοιασμοί των περισσότερων μαιευτήρων.
www.healthview.gr (http://www.healthview.gr/): Θα κάνατε το πανδημικό εμβόλιο σε έγκυο γυναίκα που βρίσκεται προς το τέλος της εγκυμοσύνης της υπό την απειλή της νέας γρίπης;
Λουκάς Κλέντζερης: Θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να γίνει ένα τέτοιο εμβόλιο τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης.
www.healthview.gr (http://www.healthview.gr/): Η εμπειρία σας από τις χώρες του εξωτερικού και κυρίως τη Μ Βρετανία με την οποία έχετε μεγάλη σχέση τι σας διδάσκει;
Λουκάς Κλέντζερης: Στην Αγγλία εμβολιάζονται οι ευπαθείς ομάδες πληθυσμού, όχι τα υγιή παιδιά και οι υγιείς έγκυες. Φυσικά και πρέπει να εμβολιαστεί ενάντια στην νέα γρίπη ένα παιδάκι με άσθμα ή μια έγκυος με υποκείμενη νόσο σε πνεύμονα, καρδιά ή νεφρά ή που βρίσκεται σε ανοσοκαταστολή. Αλλά μέχρι εκεί. Αυτή η εμμονή να εμβολιαστούν όλοι για την νέα γρίπη με το πανδημικό εμβόλιο, ακόμα και ο τελευταίος υγιής πολίτης της χώρας μόνο στην Ελλάδα υπάρχει και για την ορθότητά της διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.
www.healthview.gr (http://www.healthview.gr/): Για τους θανάτους από την νέα γρίπη τι έχετε να πείτε;
Λουκάς Κλέντζερης: Όλα τα άτομα που πέθαναν από τη νέα γρίπη είχαν υποκείμενα νοσήματα, κάποια μάλιστα βαρύτατης μορφής. Συνεπώς, και ας μην κοροϊδευόμαστε, θα αντιμετώπιζαν κίνδυνο και από την απλή εποχική γρίπη που μας επισκέπτεται κάθε χειμώνα. Τέτοιου είδους άνθρωποι ανήκουν δυστυχώς σε ομάδα υψηλότατου κινδύνου και ακόμα και ένα απλό κρυολόγημα είναι πολύ πιθανό να δημιουργήσει δυσάρεστες επιπλοκές στην υγεία τους. Δεν μπορούν όμως να συγκριθούν με υγιή άτομα.

Γατουλα
07-12-09, 10:37
αρθρα σχετικα με τα εμβολια υπαρχουν σε πολλα τοπικ εδω μεσα
Εδω απλα φτιαξαμε ενα τοπικ για οσους το περασαν η το περνανε.
Αρθρα εχω βαρεθει να διαβαζω, οι μισοι ειναι θετικοι και οι μισοι αρνητικοι, συμπερασμα μηδεν
Οσο για τα απροσμενα περιστατικα .....τυχαια η οχι....δε βλεπω να τα μαθουμε ποτε επισημα, οποτε ας ξερουμε και την αλλη πλευρα

maan
07-12-09, 12:29
Κορίτσια συγνώμη που επαναφέρω την ερώτηση που έκανα και πιο πάνω αλλά με καίει λίγο... εμείς δεν κάναμε εμβόλιο έχει αρρωστήσει κανένα μωράκι τόσο μικρό όσο το δικό μου; 6,5 μηνών περίπου; τι γίνεται; μπαίνει νοσοκομείο; τι του κάνουν εκεί;
αν ξέρετε πείτε μου κάποια να είμαι προετοιμασμένη αν κολλήσει... για τη χρησιμότητα ή μη του εμβολίου υπάρχουν περίπου 40 ακόμα topic εδώ είναι για εμπείρίες...ας περιοριστούμε σε αυτές...συμφωνείτε;

Dimitra83
07-12-09, 12:53
εγω ρωτησα τον παιδιατρο κ μου ειπε οτι την περνανε σαν γριπη.ειτε ειναι κατω των 6 μηνων ειτε 2 χρονων ειτε 5.αν το μωρο-παιδι δεν εχει χρονια προβληματα υγειας τοτε την περναει σαν γριπη με συναχι βηχα κ πυρετο (οχι παντα)

Γατουλα
07-12-09, 13:23
Εγω ενημερωτικα θα αναφερω 2 περιστατικα που γνωριζω
1.Μικρος διχρονος ΑΛΛΑ πολυ προωρος (850 γρ!), ηταν στα ορια αφυδατωσης και τον πηγανε νοσοκομειο
2.Μικρα διχρονη, ειναι με τα ξαδελφακια. Αρρωστα τα ξαδελφακια. Αρχιζει και αυτη με μπουκωμα και απυρετη. Η παιδιατρος πιστευει οτι εχει τη γριππη.
130 σε ιδιωτικο μετα απο 1,5 μερα και αρνητικο! Της λενε οτι ειναι σιγουρο μετα απο 3 μερες μονο οτι θα εχει τα αντισωματα.
Περνανε οι μερες και η μικρη αρχιζει και πυρετο. Τελικα την παει νοσοκομειο. Εισαγωγη και δειγμα στο παστερ. Θετικη!Ολος ο οροφος τιγκα με αναλογα περιστατικα. Αρνητικα τα πρωτα τεστ. Και τα 2α θετικα με επιδεινωση και προβληματα γενικα στους πνευμονες.
Την πηρε μετα απο 5 μερες. Ξανακανε πυρετο. Η παιδιατρος της ειπε οτι αν συνεχιζει να επιμενει να την ξαναπαει.
....ειμαι γαιδαρα και δε ξαναπηρα να μαθω τη συνεχεια......Αμα μαθω θα σας γραψω......

3....μας εχουν καταντησει οφουυυυυ μη πω
Φοβομουνα να μιλησω με το συναδελφο που ο γιος του εκανε γαστρεντεριτιδα!
Αυτος κυκλοφοραει με μασκα στο σπιτι για να μην του αρρωστησουν τα πιτσιρικια

TARA
07-12-09, 13:23
Τρεις φιλικες οικογενειες μας την περασαν. Η μια, πιστοποιημενα, γιατι εκαναν και το τεστ. Οι αλλες δυο δεν το εκαναν, αλλα ειχαν τα κλασσικα συμπτωματα και κολλησαν ολοι. Με μικρα παιδια. Ειναι μια γριπη, τιποτα το τρομερο.

mariadi
07-12-09, 19:23
κοριτσια χωρις να θελω να σας τρομοκρατησω, εγω περναω τη νεα γριππη κ με εχει εξαντλησει πολυ... Εχω πολυ υψηλο πυρετο που δυσκολα πεφτει με αντιπυρετικα κ πολυυυ εντονο βηχα. Στο νοσοκομειο που πηγα (λογω επαγγελματος μονο μου εκαναν το τεστ του παστερ) κ μου εδωσαν ενα σωρο φαρμακα. Μου ειπαν να απεχω απο την δουλεια για 1 εβδομαδα κ να μην αφηνω τον πυρετο να ξεπερνα το 37,5 (ενω εγω επαιρνα αντιπυρετικο στο 39). Παντως εχω πολλα χρονια να κανω τοσο υψηλο πυρετο, παροτι τα πρωτα χρονια που ξεκινησα την δουλεια αρρωσταινα συνεχεια. Με εχει εξαντλησει πραγματικα...

Περαστικα σε ολους..

Aggeloudia
08-12-09, 13:53
Μολις πριν απο λίγο εκανα το εμβολιο της νεας στα παιδιά...

...

...

δεν ξερω αν κάναμε το σωστό .........

...

...:neutral:

SUPERMOM
08-12-09, 14:03
ΕΜΕΝΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ. ΕΙΧΕ ΛΙΓΟ ΠΟΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΝΕΒΑΣΕ ΞΑΦΝΙΚΑ 39 ΠΥΡΕΤΟ. ΠΗΓΑΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ, ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ 99,9% ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΑ ΓΡΙΠΠΗ. ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΑΜΕΣΩΣ, Ο ΠΥΡΕΤΟΣ ΕΠΕΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. ΓΥΡΙΣΕ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΣΕ 7 ΜΕΡΕΣ. ΕΓΩ ΠΑΛΙ, ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΠΛΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΓΡΙΠΠΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΔΗΛΑΔΗ, ΚΟΜΑΡΕΣ, ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ, ΚΡΥΑΔΕΣ, ΑΝΟΡΕΞΙΑ, ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΚΑΤΑΡΡΟΗ, ΒΗΧΑ, ΨΙΛΟΑΝΑΓΟΥΛΕΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΥΡΕΤΟ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΠΛΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΠΑΡΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑ ΓΡΙΠΠΗ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΚΟΛΛΗΣΕ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΧΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΜΑΣΚΕΣ, ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΧΕΡΙΩΝ ΚΤΛ.
ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΤΕΣΤ ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ, ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΤΕΣΤ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΒΑΡΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ, ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΟ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΡΙΠΠΗ. ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΑΝ.

maan
08-12-09, 14:04
Μολις πριν απο λίγο εκανα το εμβολιο της νεας στα παιδιά...

...

...

δεν ξερω αν κάναμε το σωστό .........

...

...:neutral:

Tο σημαντικό είναι να νιώθεις άνετα με την απόφασή σου...τώρα το κάνατε ξέχασέ το...όλα θα πάνε καλά και σίγουρα το κάνατε επειδή ένιωθες ότι έκανες το καλύτερο για τα παιδάκια σου... έτσι σκέφτομαι κ εγώ...

soevan07
08-12-09, 14:10
κοριτσια χωρις να θελω να σας τρομοκρατησω, εγω περναω τη νεα γριππη κ με εχει εξαντλησει πολυ... Εχω πολυ υψηλο πυρετο που δυσκολα πεφτει με αντιπυρετικα κ πολυυυ εντονο βηχα. Στο νοσοκομειο που πηγα (λογω επαγγελματος μονο μου εκαναν το τεστ του παστερ) κ μου εδωσαν ενα σωρο φαρμακα. Μου ειπαν να απεχω απο την δουλεια για 1 εβδομαδα κ να μην αφηνω τον πυρετο να ξεπερνα το 37,5 (ενω εγω επαιρνα αντιπυρετικο στο 39). Παντως εχω πολλα χρονια να κανω τοσο υψηλο πυρετο, παροτι τα πρωτα χρονια που ξεκινησα την δουλεια αρρωσταινα συνεχεια. Με εχει εξαντλησει πραγματικα...

Περαστικα σε ολους..

Περαστικά!

Θα περάσει μην ανησυχείς...και θα είσαι ΦΟΥΛ απο αντισώματα!!!

(Αχ αν σε ήξερα, θα ερχόμουν να με κόλλαγες να ησύχαζε το κεφάλι μας!! :lol:)

natty26
08-12-09, 14:41
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=83237&cid=15

katrin
08-12-09, 14:47
Κορίτσια ακούστε και ένα νέο που είμαι πολύ περίεργη αν θα το πούνε στις ειδήσεις!

Την έγκυο κοπέλα από Θεσσαλονίκη 22 ετών, η οποία βρέθηκε με πνευμονία στην εντατική και γέννησε πρόωρα το μωράκι της (νομίζω στην 30η εβδομάδα?) την θυμάστε?

Από συγγενή της γυναίκα μάθαμε πως η κοπέλα βεβαίως είχε πνευμονία και γέννησε πρόωρα, αλλά τελικά......δεν είχε τον ιό της νέας γρίπης!

Οι γιατροί έχουν ζητήσει συγγνώμη (!) από την κοπέλα για το όλο θέμα που έγινε ντόρος, αλλά ποιος άραγε θα ζητήσει συγγνώμη από τις εκατοντάδες ή χιλιάδες εγκύους που τρομοκρατήθηκαν με την είδηση???

Aggeloudia
08-12-09, 18:00
:-|

ΔΕΝ ΞΕΡΩ.....ΔΕΝ ΞΕΡΩ...

mariadi
08-12-09, 18:29
Περαστικά!

Θα περάσει μην ανησυχείς...και θα είσαι ΦΟΥΛ απο αντισώματα!!!

(Αχ αν σε ήξερα, θα ερχόμουν να με κόλλαγες να ησύχαζε το κεφάλι μας!! :lol:)

δεν θες να κολλησεις γλυκια μου... δεν αντεχω αλλο τον πυρετο... προφυλαχτειτε κ καντε το εμβολιο της απλης γριππης τουλαχιστον να το περασετε πιο ευκολα

εγω σημερα, πηγα για δευτερη φορα σε νοσοκομειο, κ στις εξετασεις αιματος το ανοσοποιητικο μου εχει μηδενιστει τελειως.... μαλλον γι'αυτο δεν αναρρωνω ευκολα...

soevan07
08-12-09, 18:40
δεν θες να κολλησεις γλυκια μου... δεν αντεχω αλλο τον πυρετο... προφυλαχτειτε κ καντε το εμβολιο της απλης γριππης τουλαχιστον να το περασετε πιο ευκολα

εγω σημερα, πηγα για δευτερη φορα σε νοσοκομειο, κ στις εξετασεις αιματος το ανοσοποιητικο μου εχει μηδενιστει τελειως.... μαλλον γι'αυτο δεν αναρρωνω ευκολα...

Kαλύτερα να "ταλαιπωρηθείς" τώρα

παρά να είχες καμιά ανεπιθυμήτη παρενέργεια (για όλη σου την ζωή) απο το εμβόλιο!...

Sheena
08-12-09, 20:48
Η απορία μου είναι η εξής: Γιατί κανένα κανάλι δεν αναφέρει πόσοι πέθαναν πέρυσι από την κοινή γρίπη??? Και γιατί φέτος έχουν τρελαθεί και συνάμα τρέλαναν και όλου εμάς για το εμβόλιο της γρίπης των χοίρων???

ΝΤΙΝΤΙ
08-12-09, 21:05
Kοριτσια καλησπερα σας .Σημερα γραφω για να σας πω οτι ο αδελφος μου περασε την νεα γριπη ,εκανε και το τεστ και τον ειδοποιησαν οτι ειναι θετικο.Δυο μερες ψηνοταν στον πυρετο ο οποιος δεν επεφτε με τιποτα και εμφανισε παρα πολυ ασχημο βηχα και τοτε ξεκινησε αντιβιωση.Ειχει τρομερο πονοκεφαλο και δεν αντεχε στο φως,μεχρι και την ημερα με κλειστα παντζουρια καθοταν.Τον ταλαιπωρησε και τον ταλαιπωρη ακομα με πονους στα κοκαλα και ατονια .
Μαλλον ειναι αναλογα στον οργανισμο του καθε ατομου πως την περναει γιατι την κολλησαν και αλλοι συμπαικτες του και την περασε ο καθενας διαφορετικα,αλλος με πολλα και βαρια συπτωματα και αλλος σχεδον στο ποδι.

yogini
08-12-09, 21:16
Οσοι απο εσας αρρωστησατε και το περάσατε βαρια κάνατε κατι απο πριν για να οχυρώσετε την άμυνα του οργανισμού σας; Καμια εχινάκια, ψευδάργυρο, βιταμινή C, σωστη διατροφή;;;

ΝΤΙΝΤΙ
08-12-09, 21:38
Οσοι απο εσας αρρωστησατε και το περάσατε βαρια κάνατε κατι απο πριν για να οχυρώσετε την άμυνα του οργανισμού σας; Καμια εχινάκια, ψευδάργυρο, βιταμινή C, σωστη διατροφή;;;

μαλλον δεν παιζουν τελικα και πολυ ρολο αυτα και αυτο το λεω γιατι ο αδελφος μου κανει πρωταθλητισμο και η γριπη χτυπησε πολλα ατομα απο την ομαδα,οποτε καταλαβαινεις και σωστη διατροφη κανουν και βιταμινες παιρνουν και ολα τα σχετικα,αλλα..............

Dimitrali
09-12-09, 09:07
Nτίντι μου, ίσως ήδη το γνωρίζεις, αλλά ο πρωταθλητισμός είναι το ίδιο κακός για τον οργανισμό και εξοντωτικός όσο και ο μη αθλητισμός. Αυτό μπορεί να το διαβεβαιώσει ένας οποιοδήποτε γιατρός.

soevan07
09-12-09, 09:29
Η απορία μου είναι η εξής: Γιατί κανένα κανάλι δεν αναφέρει πόσοι πέθαναν πέρυσι από την κοινή γρίπη??? Και γιατί φέτος έχουν τρελαθεί και συνάμα τρέλαναν και όλου εμάς για το εμβόλιο της γρίπης των χοίρων???

Είναι πολλάάα τα λεφτά Άρη!!....

(έτσι μου απάντησε ένα μέλος απο το φόρουμ στην ίδια απορία που είχα και εγώ...)

ΝΤΙΝΤΙ
09-12-09, 09:35
Nτίντι μου, ίσως ήδη το γνωρίζεις, αλλά ο πρωταθλητισμός είναι το ίδιο κακός για τον οργανισμό και εξοντωτικός όσο και ο μη αθλητισμός. Αυτό μπορεί να το διαβεβαιώσει ένας οποιοδήποτε γιατρός.

τελικα εχεις δικιο ,τωρα που το σκεφτομαι τα τελευταια χρονια αρρωσταινει πολυ ευκολα.Τα πρωτα χρονια δεν ηταν ετσι ,ουτε ντεπον δεν ηξερε τι θα πει αλλα τωρα εχει καμια 3ετια συνεχεια αρρωσταινει................
τελοσπαντω σημασια τωρα εχει οτι το ξεπερναει σιγα σιγα και προσπαθει να επανελθει,αρα ας ηρεμησουμε εμεις τουλαχιστον που δεν ανηκουμε στις πολυαναφερθεις αυτες τις μερες ευπαθεις ομαδες.

efikarag
11-12-09, 16:46
Kοριτσια επανερχομαι για να σας πω οτι τελος καλο ολα καλα!Αν δε με εχετε διαβασει νωριτερα στο τοπικ σας θυμιζω οτι κολλησε ο αντρας μου την νεα γριπη την περασμενη τεταρτη και αμεσως εφυγε απο το σπιτι για να μη μας κολλησει.Εμεινε στην πεθερα μου μεχρι και την Κυριακη.Το περασε σαν μια συνηθησμενη γριπουλα με πυρετο που εφτασε μεχρι 38 και κρατησε μονο 2 μερες!Απο τη Δευτερα επεστρεψε σπιτι μας και μεχρι στιγμης δεν εχει κολλησει κανεις μας.

nyxterida
13-12-09, 01:04
καλημερα σας!!!ειμαι 31 ετων
το προηγουμενο Σαββατο ανεβασα ξαφνικα 38,7 και πηγα αμεσως στο νοσοκομειο.μου εδωσαν μια αντιβιωση geromycin,λεγοντας οτι ειναι μια ιωση. Μολις πηρα την αντιβιωση την Κυριακη,επειδη ειχα παλι ιδιο πυρετο, εκανα εμετο και την σταματησα. Την Δευτερα ο πυρετος ειχε πεσει 37,4 και φανταστηκα οτι ολα θα τελειωναν... πηγα ομως στο ικα και μου ειπαν να παιρνω μονο depon.Την Τριτη ξυπνησα με 38.3. πηγα στο λοιμωδων,πηραν αιμα και ακτινογραφια και μου ειπαν οτι ειναι ιωση.το αιμα ηταν οκ.δεν υπηρχε λοιμωξη.μετα το νοσοκομειο εφτασε και 39, ηθελα depon καθε 4 ωρες.Την Πεμπτη επεσε ξαφνικα 37 και μετα 36.5. Το ολο θεμα κρατησε 5 ημερες..και κανεις δεν ηταν σιγουρος για το τί ηταν.,,,,ειχα μονο πυρετο και λιγο πολυ λιγο βηχα...που λογω αλλεργιας στα ακαρεα δεν μπορουσα να τον ξεχωρισω,,

elenik
18-12-09, 10:15
Λοιπον παιδακια πηγα στον δικο μου γιατρο που με παρακολουθει λογω ασθματος. Τελικα μαλλον περασα την γριπη και αυτο φαινεται απο τα υπολειματα λογω του ιστορικου μου.:confused:
Σιγουρα εμπιστευομαι τον δικο μου γιατρο και πιστευω οτι εχει δικιο. :(
Λοιπον μιας και περασα την γριπη στο ποδι (η επιβεβαιωση κοστιζει οποτε δεν ασχολουμαι αφου δεν κολαω τους αλλους πια και παρακολοθουμε για βελτιωση των υπολειματων στα πνευμονια μου) να σας πω τα συμπτωματα.
Πυρετο καθολου εως δεκατα.
Καταροη
Πολυυυς Βηχας (μιλαμε ομως για πολυ βηχα ακομα και για μενα που τον εχω συνηθισει)
Εμετος 1-2 φορες
Τρομερος πονοκεφαλος (νομιζα οτι θα εκραγει το κεφαλι μου)
Πονος στα κοκαλα
Εξαντληση.
Οι αδενες μου δεν ηταν πρισμενοι (γιατι αυτη που ειχα παει ειχε πει οτι το αποκλειει λογω αδενων)

Με πετυχε σε μια φαση που σκαλιζα το αναπνευστικο μου ωστε να τελειωνω με καποιες ιστοριες που επιδυνωναν το ασθμα μου και ολες αυτες οι αντιβιωσεις πιθανοτατα με προστατευσαν.

Ολα καλα μεχρι στιγμης και δεν κολησε κανεις σπιτι αν και πηρα ενα δισελιδο φαρμακα για τα υπολειματα που αφησε (λογω του οτι εγω εχω ασθμα μην πανικοβληθει κανεις).

elisabeth
18-12-09, 10:53
καλημερα!
περασα κ εγω τη νεα γριππη-ακομα τη περναω δηλαδη.ξεκινησε με εξαντληση πονο στα κοκαλλα υπνηλια μετα ανεβασα πυρετο-μεχρι 39,5 εφτασε-καταρροη κ βηχα.ηρθε γιατρος στο σπιτι μου εκανε το τεστ βγηκε θετικο μου εγραψε tamiflu-με το οποιο ειδα αμεση βελτιωση και τωρα ειμαιστη 4ημερα κ χωρις πυρετο.μια γριππη ειναι σαν ολες τις αλλες οχι κατι φοβερο.το μονο που με νοιαζει ειναι να μη κολλησει η κορη μου-την εχω στη μαμα μου προς το παρον.ξερει καμια ποσες μερες μετα τηληξη των συμπτωματων μεταδιδεται ο ιος?

MarcoPolo
18-12-09, 11:13
Μεσα σε 7 ημερες μου ειπε εμενα ο γιατρος και κολλαει ακομα και απο τα αντικειμενα που μπορει να πιασει το παιδι.

elisabeth
18-12-09, 11:15
Μεσα σε 7 ημερες μου ειπε εμενα ο γιατρος και κολλαει ακομα και απο τα αντικειμενα που μπορει να πιασει το παιδι.

7 meres μετα το πυρετο?η μετα απ ολα τα συμπτωματα?κ τι κανουμε για να μη κολλησουν τα μωρα μας?

elenik
19-12-09, 00:42
7 meres μετα το πυρετο?η μετα απ ολα τα συμπτωματα?κ τι κανουμε για να μη κολλησουν τα μωρα μας?
Oτι κανουμε παντα.
Βηχουμε οχι στην παλαμη αλλα στο εσωτερικο του αγκωνα (ωστε να μην μεταφερουμε σε αυτο που θα πιασουμε μικροβια).
Πλενουμε συχνα τα χερια με απολυμαντικο (και οχι απλα αρωματικο) σαπουνι (αν δεν εχουμε το υγρο πιατων κανει επισης πολυ καλη δουλεια :wink:)
Αν δεν εχουμε προβλημα (πχ ασθμα - δυσπνοια κλπ) μια μασκουλα οταν ειμαστε κοντα σε μικρα παιδια ή ευπαθης ομαδες θα ηταν πολυ καλο.
Δεν φιλαμε και αποφευγουμε πολυ κοντινη επαφη με αλλους.
Αυτα μπορω να σκεφτω :roll:

Γατουλα
19-12-09, 07:47
Περαστικα Ελισαβετ. Κολλαει λεει μια μερα πριν και 7 μερες μετα αφου το αρπαξεις το μικροβιο.
Το κακο ειναι οτι δε εχουν ενα τεστ οπωτεδηποτε να δεις αν το περασες.
Μου εχει κατσει οτι το περασα απο τους πρωτους.....αλλα δεν ειμαι και σιγουρη. Ειχα μονο απιστευτο βηχα, μεχρι σπιρομετρηση εκανα να δω το ασθμα μετα απο 2 βδομαδες. Καπακι μεσα στο γραφειο αρρωστησαν 2 με πυρετο, η ! με εξαντληση και αυτο ητανε.
Μακαρι να το περασα, αλλα θα μεινω και με την απορια.
Ο Βασιλης παλι μου εκανε ενα πυρετο 40 για 1,5 μερα και τελος και αυτος.
Απο την αλλη μπορει να ητανε ιωσεις.....θα μεινω με την απορια.....τον Οκτωβρη τα περασαμε ολα αυτα.....

elisabeth
19-12-09, 09:24
κοριτσια σας ευχαριστω.μιλησα χθες με το παθολογο κ μου ειπε οτι 5 μερες μετα τη τελευταια μερα με πυρετο δε μεταδιδεται ο ιος.κ αφου εχω παρει κ tamiflu ετσι κ αλλιως μετεδιδα σε μικρο ποσοστο-αυτο δε το πολυκαταλαβα αλλα τεσπα.κ ο παιδιατρος ειπε να μην ανησυχω για τη μικρη μαλλον τη περασε πριν απο μενα-εκανε μια μερα πυρετο κ λιγο βηχα-κ να τη φερω σπιτι.αλλα ακομα κ αν δε τη περασε να μη φοβαμαι ειναι λεει ηπια στα παιδια τα συμπτωματα.

twins2008
24-01-11, 12:07
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΣΥΧΝΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΑΣ.ΓΡΑΦΩ ΣΗΜΕΡΑ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΟ Η1Ν1.ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ 2 1/2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΤΥΧΟΝ ΜΕΤΑΔΟΣΗ, ΒΕΒΑΙΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΕΘΕΙΜΕΝΗ ΑΦΟΥ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΑΠΛΗΣ ΓΡΙΠΗΣ...ΕΧΩ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΕΙ.ΒΕΒΑΙΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΥΓΕΙΗΝΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ..

THEODOSI
24-01-11, 13:39
Μα δεν υπάρχει πλέον ειδικό εμβόλιο για τον Η1Ν1 έχει ενσωματωθεί στο ετήσιο αντιγριππικό εμβόλιο. Δεν ξέρω αν τους; έχεις κάνει ποτέ αντιγριππικό εμβόλιο πάντως αν το είχες κάνει ποτέ μια απλή δόση του ετήσιου εμβολίου αρκεί αν και τα πράγματα δεν είναι τόσο φοβερά όσο έλεγαν πέρυσι τουλάχιστον τα δικά μου ευτυχώς μέχρι τώρα δεν την πέρασαν αλλά τα ανήψια μου την πέρασαν πέρυσι όλα στην γραμμή χωρίς καμία παρενέργεια σαν απλό κρυολόγημα.

Αγγελίνα#2
24-01-11, 13:48
Εγώ τα δικά μου τα εμβολίσα και τα δύο από τον Οκτώβριο, τον μεγάλο λόγω του ότι θα ήταν ο πρώτος χειμώνας του σε παιδικό και τον μικρό επειδή ανήκει σε ομάδα υψηλού κινδύνου. Ισχύει αυτό που σου είπε η ΤΗΕΟDOSI παραπάνω, το περυσινί ξεχωριστό εμβόλιο φέτος ενσωματώθηκε στο απλό αντιγριππικό.

Για φέτος εδώ σε μας δεν άκουσα κανένα κρούσμα. Πέρισυ, κάποια παιδάκια που ξέρω ότι προσβλήθηκαν, την περασαν σαν μια κανονική ίωση. Μια ηλικιωμένη μόνο την πέρασε πιο βαριά, αλλά και πάλι στο σπίτι.

Thaumataki
24-01-11, 13:51
Ο πανικός είναι ο χειρότερος σύμμαχος!
Δεν έχω εμβολιαστεί ποτέ με το αντιγριπικό εμβόλιο, ούτε καν για τον ιό Η1Ν1, πέρυσι που ήμουν έγκυος και ήμουν στις ευπαθείς ομάδες!
Χαλάρωσε και μην ακούς τί λένε στις ειδήσεις! Σε πανικοβάλλουν περισσότερο.

twins2008
24-01-11, 14:12
ευχαριστω για τις απαντησεις σας.και εμεις περισι το απλο εμβολιο της γριπης το ειχαμε κανει αλλα φετος δεν μπορεσαμε γιατι ειχαμε σκοπο να κανουμε μια επεμβαση τον οκτωβριο ( η οποια θα γινει τελος φλεβαρη τελικα) κ δε εκανε να το κανουμε το εμβολιο τοτε κ ετσι ειμαστε ανευ εμβολιου!ξερω οτι σκορπιζουν πανικο τα μμε και μας παρουσιαζουν πιο δυσκολη την ολη κατασταση, απλα με ανησυχησε περισσοτερο που λενε για νεους και μικρα παιδια και ανευ ιστορικου.ας ελπισουμε να νοσησουν λιγοτεροι κ με ηπια συμπτωματα..

mousmoulitsa
24-01-11, 14:22
Ο πανικός είναι ο χειρότερος σύμμαχος!
Δεν έχω εμβολιαστεί ποτέ με το αντιγριπικό εμβόλιο, ούτε καν για τον ιό Η1Ν1, πέρυσι που ήμουν έγκυος και ήμουν στις ευπαθείς ομάδες!
Χαλάρωσε και μην ακούς τί λένε στις ειδήσεις! Σε πανικοβάλλουν περισσότερο.

Συμφωνω απολυτα !!

AZIA
24-01-11, 14:44
Συμφωνω απολυτα !!

Kι εγω συμφωνω...., αλλωστε τα κρουσματα, καθε χρονο, της εποχικης γριπης, κυμαινονται στα ιδια ποσοστα περιπου, χωρις ιδιαιτερες εξαρσεις.
Οκ, τωρα ηρθε να προστεθει και το νεο στελεχος... μια απο τα ιδια δηλ... δεν χρειαζεται λογος ανησυχιας, εδω δεν τρομαξαμε με τον καταιγισμο των ειδησεων την προηγουμενη φορα, τωρα θα τρομαξουμε...

emmaki
24-01-11, 16:08
Να σας πω εγώ που την πέρασα πέρυσι το καλοκαίρι.
Κόλλησα στην Αγγλία, όπου εκεί και αν ήταν σε έξαρση, και εκδηλώθηκε 3 μέρες αφού ήρθα στην Ελλάδα.
Πήγα στο νοσοκομείο, γιατί και εγώ και οι δικοί μου είχαμε πανικοβληθεί από την τηλεόραση (ήταν η εποχή που γινόταν χαμός!!!!). Η αντιμετώπιση που είχα στο νοσοκομείο (πανεπιστημιακό τρομάρα του) ήταν τόσο χάλια που δεν μπορώ να την περιγράψω! Μέχρι και τις εξετάσεις αίματος που μου έκαναν φοβόταν να έρθουν να τις πάρουν, για να μην κολλήσουν από το μπουκαλάκι στο οποίο ήταν το αίμα (όχι από το ίδιο το αίμα), ούε ακτινογραφία δεν ήθελαν να μου κάνουν λόγο φόβου και μάλωναν ποιος θα μπει στο ακτινολογικό!
Τελικά, είχα πυρετό για 3-4 μέρες μέχρι 38,5 (μόλις ανέβαινε στο 38,1 έπαιρνα depon για να πέσει), 1 εβδομάδα συνάχι (πολύ συνάχι όμως), και βήχα ο οποίος μου κράτησε πολύ, λόγω του γεγονότος ότι ερεθίστηκε ο λαιμός μου και έβηχα μετά από τον ερεθισμό. Να σημειώσω ότι ο βήχας δεν ήταν από το στήθος, αλλά από το λαιμό.
Πήγα και μια φορά στον παθολόγο μου για να με ακούσει, ώστε να βεβαιωθώ ότι δεν έχω ακροαστικά και ότι δεν έχει προχωρήσει σε πνευμονία (αυτός ήταν ο φόβος).
Βασικά το πέρασα στο σπίτι, χωρίς να έχω επαφές με άλλο κόσμο για να μην τους κολλήσω και παίρνοντας αντιπυρετικά, σιροπάκι για το βήχα και προσέχοντας να ξην κρυώσω. Βασικά ό,τι κάνουμε και σε μια απλή γρίπη!
Ο πανικός ήταν απλά για να γίνει και να κάνει ο κόσμος το εμβόλιο! Αφήστε που μπορεί ήδη να την έχετε περάσει και ασείς και απλά να μην το καταλάβατε!

Υ.Γ. Εγώ ήμουν και σε ομάδα υψηλού κινδύνου, γιατί είχα μεταβολικό νόσημα (θυρεοειδή) και άσθμα

AZIA
25-01-11, 12:17
Mπραβο βρε Εmmaki, σ' ευχαριστουμε για την καταθεση της εμπειριας σου, ετσι για να περνουμε θαρρος και να μην τρομαζουμε.

DALIA
25-01-11, 13:22
Χθες που πήγα να τον πάρω η δασκάλα του μου είπε ότι έχουν από το σχολείο ένα επιβεβαιωμένο κρούσμα στο νοσοκομείο άλλα 7 παιδάκια με 41 πυρετό.
Χθες από 45 περίπου παιδάκια που έχει όλο το σχολείο ήταν μόνο 8...

Thaumataki
25-01-11, 13:44
Χθες που πήγα να τον πάρω η δασκάλα του μου είπε ότι έχουν από το σχολείο ένα επιβεβαιωμένο κρούσμα στο νοσοκομείο άλλα 7 παιδάκια με 41 πυρετό.
Χθες από 45 περίπου παιδάκια που έχει όλο το σχολείο ήταν μόνο 8...
Ντάλια μου, χαλάρωσε... Κράτησε το παιδάκι σου σπίτι, κατά τη γνώμη μου, μέχρι να κοπάσει όλο αυτό και να γίνει καμιά απολύμανση (φαντάζομαι) στους χώρους του νηπιαγωγείου...:roll:

AZIA
25-01-11, 13:50
Πραγματικα δεν υπαρχει λογος για πανικο. Οπως λεει και το θαυματακι, κρατησε το παιδακι σου στο σπιτι, μεχρι να σας βεβαιωσουν οτι ολα ειναι καλα, προκειμενου να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Γριπη ειναι θα περασει...

jst
25-01-11, 14:00
εμένα την κόλλησε ο ξάδερφός μου. επιβεβαιωμένο κρούσμα! 3-4 μέρες από 38,5 πυρετό όπως ακριβώς τα λέει το emmaki. και το σημαντικότερο; δεν κόλλησε κανέναν στο σπίτι τους από τους άλλους 5 της οικογένειας ούτε κανέναν φίλο του. οι ευπαθείς ομάδες, πάντως, θέλουν προσοχή.

DALIA
25-01-11, 14:02
Ντάλια μου, χαλάρωσε... Κράτησε το παιδάκι σου σπίτι, κατά τη γνώμη μου, μέχρι να κοπάσει όλο αυτό και να γίνει καμιά απολύμανση (φαντάζομαι) στους χώρους του νηπιαγωγείου...:roll:

Πραγματικα δεν υπαρχει λογος για πανικο. Οπως λεει και το θαυματακι, κρατησε το παιδακι σου στο σπιτι, μεχρι να σας βεβαιωσουν οτι ολα ειναι καλα, προκειμενου να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Γριπη ειναι θα περασει...

:)
παιδιά ούτε φοβήθηκα, ούτε πανικοβλήθηκα, απλά ενημερώνω γιατί κάποιοι που ίσως ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες θα ήθελαν να το γνωρίζουν...
εγώ από τη στιγμή που το σχολείο είναι ανοιχτό τον στέλνω κανονικά...

AZIA
25-01-11, 14:07
Kαι πολυ καλα κανεις, κι εγω στην θεση σου θελω να πιστευω οτι ετσι ψυχραιμα θα το αντεμετωπιζα...

mousmoulitsa
25-01-11, 14:15
Kοριτσια περσυ στην ταξη της κορης μου ειχαν κολλησει ολα τα αγορια 7-8 επιβεβαιωμενα με τον ιο της περιβοητης γριπης τα παιδακια ολα μια χαρα την περασανε μη σας πω πιο ελαφρια απο αλλες φορες που ειχαν γριπη ( απλη ) οπως μου ειπαν οι μαμαδες τους 2 μερες με 38 πυρετο .

AZIA
25-01-11, 14:18
Εγω προσωπικα δεν θα σταματησω να το λεω, αφου ετσι το νιωθω....

Γριπη ειναι θα περασει ΚΑΙ φετος..

Να ειναι γερα τα παιδακια σας, ολα τα παιδακια βεβαια, αλλα κυριως αυτα που πηγαινου σχολειο και ειναι λιγακι πιο εκτεθειμενα στιο ιο...

XΡΙΣΤΙΝΑ
25-01-11, 14:22
Η κουμπαρα μου μπηκε στο νοσοκομειο και επιβεβαιωθηκε οτι ειχε τον Η1Ν1. Τον εφερε ο αντρας της στο σπιτι κολλησε ο μικρος 13 μηνων και τον περασε πολυ ελαφρια.Οι κουμπαροι μου λιωσανε στον πυρετο 40 ακατεβατος.Δεν κατεβαινε και την κουμπαρα μου την κρατησαν ενα βραδυ μεσα.Η γιαγια μου τον περασε περυσι 87 χρονων με χρονιο προβλημα καρδιας και αναπνευστικο.Περασε απλα μια εβδομαδα στο νοσοκομειο.
Σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο να τον περασεις σε ψιλοδιαλυει, αλλα οκ χαλαρα.
Να σας πω την αληθεια φοβαμαι λιγο τωρα με την εγκυμοσυνη μου δεν θα ειναι και οτι καλυτερο, γιαυτο κομμενος ο παιδοτοπος για λιγο καιρο για μας.Ειναι σε εξαρση ο ιος μεχρι τον Μαρτη.Υπομονη λοιπον

DALIA
25-01-11, 14:24
Kοριτσια περσυ στην ταξη της κορης μου ειχαν κολλησει ολα τα αγορια 7-8 επιβεβαιωμενα με τον ιο της περιβοητης γριπης τα παιδακια ολα μια χαρα την περασανε μη σας πω πιο ελαφρια απο αλλες φορες που ειχαν γριπη ( απλη ) οπως μου ειπαν οι μαμαδες τους 2 μερες με 38 πυρετο .

έχει τεράστι διαφορά το 38 πυρετός με το 41....
εγώ μέχρι 38,7 δεν δίνω ούτε καν αντιπυρετικό στο 41 δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα;)

XΡΙΣΤΙΝΑ
25-01-11, 14:28
Βασικα 40-41 πας νοσοκομειο ετσι δεν ειναι?Εγω εννοειτε

DALIA
25-01-11, 14:33
Βασικα 40-41 πας νοσοκομειο ετσι δεν ειναι?Εγω εννοειτε

προσωπικά δεν μου έτυχε..το περισσότερο που έχει ανεβάσει είναι 39,5 και του έβαλα υπόθετο...
θα περίμενα κανένα 24ώρο και λόγω των κρουσμάτων στο σχολείο πιθανότατα θα τον πήγαινα νοσοκομείο...( χωρίς πάλι να'μαι σίγουρη, θα εξαρτιόταν και από το πως θα ήταν το παιδί )

XΡΙΣΤΙΝΑ
25-01-11, 14:43
ουτε εμενα μου εχει τυχει, ουτε υποθετο εχει χρειαστει να της βαλω, αλλα δεν ξερω ..αν ηταν ακατεβατος ο πυρετος θα την πηγαινα σιγουρα.

DALIA
25-01-11, 14:46
εγώ είχα χρησιμοποιήσει υπόθετο γιατί δεν έπινε στο 39,5 αντιπυρετικό

boy'smam
25-01-11, 14:59
Μα δεν υπάρχει πλέον ειδικό εμβόλιο για τον Η1Ν1 έχει ενσωματωθεί στο ετήσιο αντιγριππικό εμβόλιο.

:shock: δηλαδη οσοι περσυ δεν ηθελαν να κανου ντο εμβολιο για το οποιο τοσα ακουστηκαν και γιατροι-φαρμακοποιοι και λοιποι σφαζοντουσαν για το αν πρεπει η δεν πρεπει να το κανουμε τωρα το ενσωματωσαν για να ειναι σιγουροι οτι θα το κανουν περισσοτεροι!?!!!?Τι να πω?
Περσυ παντως περασε την γριπη μια γνωστη μου...και το μωρο της ασαραντηστο!Η κοπελα με υψηλους πυρετους και ολα τα συμπτωματα της απλης γριπης και το μωρακι με λιγα δεκατα!Βεβαια το μωρακι νοσηλευτηκε για προοληπτικους λογους!

DALIA
25-01-11, 15:05
:shock: δηλαδη οσοι περσυ δεν ηθελαν να κανου ντο εμβολιο για το οποιο τοσα ακουστηκαν και γιατροι-φαρμακοποιοι και λοιποι σφαζοντουσαν για το αν πρεπει η δεν πρεπει να το κανουμε τωρα το ενσωματωσαν για να ειναι σιγουροι οτι θα το κανουν περισσοτεροι!?!!!?Τι να πω?

Όχι βρε συ, απλά έτσι γίνεται κάθε χρόνο προσθέτουν στο νέο αντιγριπικό και τους ιους της περασμένης χρονιάς...

AZIA
25-01-11, 15:10
:shock: τωρα το ενσωματωσαν για να ειναι σιγουροι οτι θα το κανουν περισσοτεροι!?!!!?Τι να πω?

E! ναι, μη τυχον και τους μενουν αδιαθετες ολες αυτες οι ποσοτητες φαρμακου που παρηγαγαν, κριμα ειναι και κοστιζουν κι ενα σκασμο λεφτα. :evil:

DALIA
25-01-11, 15:17
παιδιά μην μπερδεύεστε άλλο το εμβόλιο για τον Η1Ν1, άλλο το κοινό αντιγριπικό

mousmoulitsa
25-01-11, 15:17
έχει τεράστι διαφορά το 38 πυρετός με το 41....
εγώ μέχρι 38,7 δεν δίνω ούτε καν αντιπυρετικό στο 41 δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα;)

Ακριβως και εγω το ιδιο , παντως και απο τα 7 παιδακια μεχρι 38,5 κανανε ολα.

boy'smam
25-01-11, 15:19
Όχι βρε συ, απλά έτσι γίνεται κάθε χρόνο προσθέτουν στο νέο αντιγριπικό και τους ιους της περασμένης χρονιάς...

Αληθεια?Δεν το γνωριζα αυτο!Και μου ειχε κανει εντυπωση που φετος δεν ακουσα τπτ για το εμβολιο!

AZIA
25-01-11, 15:28
παιδιά μην μπερδεύεστε άλλο το εμβόλιο για τον Η1Ν1, άλλο το κοινό αντιγριπικό

Το νέο αντιγριπικό εμβόλιο περιέχει στελέχη του ίου της γρίπης των χοίρων

Οκτώβριος 16, 2010 από mypharm

Διαβάζοντας κανείς τη σύσταση των αντιγριπικών που κυκλοφόρησαν διαπιστώνει ότι περιέχουν στελέχη του ιού της γρίπης των χοίρων. Ενδεικτικά παραθέτουμε την σύσταση του περσινού εμβολίου που ήταν η ακόλουθη:

ένα A/Brisbane/59/2007 (H1N1) - προσομοιάζον στέλεχος.
ένα A/ Brisbane/10/2007 (H3N2) - προσομοιάζον στέλεχος.
ένα Β/ Brisbane/60/2008 - προσομοιάζον στέλεχος.
Αντίθετα το φετινό εμβόλιο περιλαμβάνει τον ιό της γρίπης των χοίρων, γνωστός και με την ονομασία A/California/7/09 (H1N1), πανδημία γρίπης (Η1Ν1) 2009, τον ιό A/Perth /16/2009 (H3N2) και τον ιό B/Brisbane/60/2008. Γεννάται λοιπόν το εύλογο ερώτημα γιατί μετά τον περσινό ντόρο με τα εμβόλιο για τον ίο της γρίπης των χοίρων και την απόφαση του Π.Ο.Υ. ( Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας ) για παραπληροφόρηση της κοινής γνώμης σχετικά με την πανδημία ο ίδιος έδωσε εντολή για την ενσωμάτωση των στελεχών του ίου H1N1 στο νέο αντιγριπικό εμβόλιο.

DALIA
25-01-11, 15:31
AZIA μου το ίδιο πράγμα λέμε παιδί μου απλά εγώ δεν τον απέδειξα επιστημονικά...
Πέρυσι μπορούσες να κάνεις μεμονωμένα το κοινό αντιγριπικό το οποίο δεν σε κάλυπτε από τον η1ν1..φετος ΄στελέχη αυτού του ιου περιλαμβάνονται στο κοινό αντιγριπικό..όπως γίνεται κάθε χρόνο

AZIA
25-01-11, 15:45
DALIA μου καλη, σκοπος του post μου δεν ηταν ο αντιλογος, αλλα η ενισχυση αυτου που ελεγες... απλα επειδη το διαβαζα προσφατα, το ειχα προχειρο σαν ανευρεση και ειπα να το παραθεσω για να ενημερωθουν και οι υπολοιπες φιλες, που ενδεχομενως δεν το γνωριζαν.
Και επειδη ακριβως ηθελα να... "ενισχυσω" την αποψη σου, εκανα quote στο σχολιο σου
Δεν διαφωνουμε πουθενα λοιπον...

emmaki
25-01-11, 16:08
Να προσθέσω κάτι που θυμήθηκα.....
Το 2006-7 στο νηπιαγγείο που δούλευα από τα 27 παιδιά της τάξης υπήρχε μέρα που κάναμε μάθημα με 5 ή 6 γιατί ολα τα υπόλοιπα ήταν άρρωστα. Ήταν μια γρίπη με πάαααρα πολύ υψηλό πυρετό που κρατούσε πολλές μ΄λερες. Είχα κολλήσει και εγώ (και φυσικά και οι άλλες συνέδελφοι, άλλωστε όλα τα κολλάμε στο νηπιαγωγείο) και μπορώ να σας πω ότι ήταν πολύ χειρότερα από την Η1Ν1! Εγώ είχα 39,5 πυρετό ακατέβατο για 5 μέρες και δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Δεν έγινε κανένας χαμός τότε.
Την προηγούμενη χρονιά η μητέρα μου και ο πετέρας μου κόλλησαν μια γρίπη, η οποία τους διέλυσε. Η μητέρα μου ήταν 10 μέρες με 39. Της έκαναν ό,τι εξετάσεςι υπάρχουν γιατί ο πυρετός δεν κατέβαινε. Και μια μέρα, απλά ξύπνησε και ήταν απύρετη. Έκανε τον κύκλο του και πέρασε. Ο πατέρας μου το ίδιο. Ήταν για πόσο καιρό με εισπνεόμενα, γιατί τον χτύπησε στο αναπνευστικό. Απλά μια μέρα και αυτός ήταν μια χαρά!
Αν και τα 3 περιστατικά συνέβαιναν φέτος (και πολύ περισσότερο πέρυσι) 1. το σχολέιο θα έμενε κλειστό για πολύ καιρό, 2. τους γονείς μου θα τους είχαν ακόμα μέσα και θα τους έψαχναν!!!!

Μην ακούτε τι λένε! Γρίπη είναι (είτε απλή είτε Η1Ν1) και θα περάσει. Τηρείτε τους κανόνες υγιεινής, αν αρρωστήσετε προσέξτε να μην καθίσετε σε ρεύματα κλπ, και θα κάνει το κύκλο της.....

Υ.Γ Σε καμία περίπτωση δεν παίζω το "γιατρό". Αν δείτε ότι κάτι δεν πάει καλά, φυσικά και να πάτε στο γιατρό σας ο οποίος είναι ο πιο αρμόδιος για να σας πει τι να κάνετε.

AZIA
25-01-11, 16:20
Eννοειται emmaki μου, σιγουρα δεν ειμαστε γιατροι, απλως προσπαθουμε οπως αντιλαμβανομαι με τις εμπειριες της η καθεμια μας να ενημερωσει τις υπολοιπες για να μην ανησυχουμε αδικα.

Συντονιστής Ε
05-02-11, 07:15
Επισης μπορειτε να δειτε για το θεμα και εδω

http://www.parents.gr/forum/showthre...EF%DF%F1%F9%ED (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=45508&highlight=%E3%F1%DF%F0%E7+%F7%EF%DF%F1%F9%ED)
http://www.parents.gr/forum/showthre...EF%DF%F1%F9%ED (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=48901&highlight=%E3%F1%DF%F0%E7+%F7%EF%DF%F1%F9%ED)
http://www.parents.gr/forum/showthre...EF%DF%F1%F9%ED (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=51450&highlight=%E3%F1%DF%F0%E7+%F7%EF%DF%F1%F9%ED)
http://www.parents.gr/forum/showthre...EF%DF%F1%F9%ED (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=45755&highlight=%E3%F1%DF%F0%E7+%F7%EF%DF%F1%F9%ED)
http://www.parents.gr/forum/showthre...EF%DF%F1%F9%ED (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=39374&highlight=%E3%F1%DF%F0%E7+%F7%EF%DF%F1%F9%ED)
http://www.parents.gr/forum/showthre...EF%DF%F1%F9%ED (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=45285&highlight=%E3%F1%DF%F0%E7+%F7%EF%DF%F1%F9%ED)
[/URL][URL="http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=47916&highlight=%E3%F1%DF%F0%E7+%F7%EF%DF%F1%F9%ED"]http://www.parents.gr/forum/showthre...EF%DF%F1%F9%ED (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=51407&highlight=%E3%F1%DF%F0%E7+%F7%EF%DF%F1%F9%ED)

http://www.parents.gr/forum/showthre...EF%DF%F1%F9%ED (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=46067&highlight=%E3%F1%DF%F0%E7+%F7%EF%DF%F1%F9%ED)

aleca
06-02-11, 21:14
γουρουνογριπη και εμεις....δεν ειναι σιγουρος ο ντοκ γιατι δνε καναμε εξετασεις αλλα μου ειπε πως το 95% των αρρωστων παιδιων τετοια εχουν.....και τα συμπτωματα μας ηταν ακριβως!
Ο μεγαλος βηχα, πυρετο μεχρι 38 για μιαμιση ημερα και μετα βηχας παλι.....και επειτα απο 3 ημερες εκανε 39 που επεσε μεσα σε δυο ημερες. Ο πυρετος σε αυτον επεφτε πολυ ευκολα με το ντεπον.
Ο μικρος ξεκινησε με βηχα, δεκατα δυο μερες, 40αρια αλλες δυο και μετα εξασθενησε ο πυρετος....εμεινε ο βηχας...την τελευταια ημερα ο πυρετος σχεδον δεν επεφτε.....ετοιμοι ημασταν για νοσοκομειο αλλα ευτυχως ξαφνικα επεσε μονος του.
και οι δυο πολλλλυυυυυυυυ μιξα εν τω μεταξυ.
εγω και ο πατερας τους δεν κολλησαμε γιατι ειχαμε κανει το εμβολιο περυσι, όταν γεννησα.

kinkajoujou
06-02-11, 22:54
E! ναι, μη τυχον και τους μενουν αδιαθετες ολες αυτες οι ποσοτητες φαρμακου που παρηγαγαν, κριμα ειναι και κοστιζουν κι ενα σκασμο λεφτα. :evil:

εδώ υπάρχει μια παρανόηση, όταν λέμε ότι το φετινο εμβόλιο περιλαμβάνει και το περσινό, δεν εννοούμε ότι ό,τι περίσσεψε πήραν το υγρό, το ανακάτεψαν με καινούριο κι έβγαλαν νέο εμβόλιο. εννοούμε απλά ότι περιέχει τα στελέχη του ιού.

στην πραγματικότητα ο ιός της γρίπης είναι αρκετά επικίνδυνος, γιατί έχει την ικανότητα να μεταλλάσσεται πάααρα πολύ γρήγορα και με πολλές διαφορετικές μεταλλάξεις ταυτόχρονα, οπότε αντιμετωπίζεται και πολύ πιο δύσκολα και μπορεί έτσι εύκολα να γυρίσει σε πνευμονία π.χ. και να πας αδιάβαστος. Το καλό είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις την περνάμε ελαφριά. Θυμίζω όμως ότι το 1918 από την ισπανική γρίπη πέθαναν 50 εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο (και τότε δεν είχαν και αεροπορικές μετακινήσεις κλπ, φανταστείτε τι θα γινόταν σήμερα). Πέρυσι που έγινε ο ντόρος, ο Π.Ο.Υ. δεν κήρυξε πανδημία επειδή η γρίπη ήταν βαριά ή οτιδήποτε, αλλά επειδή εξελισσόταν πολύ γρήγορα και ήταν πολύ μεταδοτική. Ότι θα ξαναέχουμε μια μεγάλη πανδημία κάποια στιγμή οι επιστήμονες το θεωρούν σίγουρο, το θέμα είναι το πότε. όλα αυτά δεν τα λέω για να δικαιολογήσω τον πανικό και το μπάχαλο που έγινε, αλλά κι από την άλλη δεν είναι και εντελώς ακίνδυνη η γρίπη.

όταν λοιπόν κάθε χρόνο εμφανίζονται καινούριες μεταλλάξεις, οι επιστήμονες τις εντοπίζουν, τις μελετούν και τις αναπαράγουν, έτσι ώστε να συμπεριλαμβάνονται στο εμβόλιο του επόμενου χρόνου για περισσότερη προστασία. Τώρα το αν θα κάνει κάποιος το εμβόλιο ή όχι είναι άλλο θέμα. Αλλά δεν περιλαμβάνει το περσινό με την έννοια του ό,τι περίσσεψε.

aleca
06-02-11, 23:09
και εγω συμφωνω με την kinkajoujou (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=24933)....και επειδη τωρα τα χρειαστηκα σκεφτομαι πολυ σοβαρα το ενδεχομενο να κανω του χρονου το εμβολιο και στα παιδια μου

tanoyla
06-02-11, 23:21
Κορίτσια μην φοβάστε. Μόλις αναρρώσαμε κι εμείς από την νέα γρίπη. Τα συμπτώματα είναι ακριβώς τα ίδια με της κοινής γρίπης θέλει προσοχή να μην δημιουργηθούν ακροαστικά γιατί υπάρχει κίνδυνος πνευμονίας. Αφήστε που δεν το καταλάβαμε εγώ κι ό σύζυγος τρέξαμε στους γιατρούς γιατί το περάσαμε πρώτοι και μετά το κόλλησαν τα παιδιά,και μόνο η παιδίατρος μας ομολόγησε ότι η γρίπη που κυκλοφορεί φέτος είναι αυτή,η νέα γρίπη.
Όλα υπό έλεγχο λοιπόν. Περαστικά μας!

ada9
06-02-11, 23:47
εδώ υπάρχει μια παρανόηση, όταν λέμε ότι το φετινο εμβόλιο περιλαμβάνει και το περσινό, δεν εννοούμε ότι ό,τι περίσσεψε πήραν το υγρό, το ανακάτεψαν με καινούριο κι έβγαλαν νέο εμβόλιο. εννοούμε απλά ότι περιέχει τα στελέχη του ιού.

στην πραγματικότητα ο ιός της γρίπης είναι αρκετά επικίνδυνος, γιατί έχει την ικανότητα να μεταλλάσσεται πάααρα πολύ γρήγορα και με πολλές διαφορετικές μεταλλάξεις ταυτόχρονα, οπότε αντιμετωπίζεται και πολύ πιο δύσκολα και μπορεί έτσι εύκολα να γυρίσει σε πνευμονία π.χ. και να πας αδιάβαστος. Το καλό είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις την περνάμε ελαφριά. Θυμίζω όμως ότι το 1918 από την ισπανική γρίπη πέθαναν 50 εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο (και τότε δεν είχαν και αεροπορικές μετακινήσεις κλπ, φανταστείτε τι θα γινόταν σήμερα). Πέρυσι που έγινε ο ντόρος, ο Π.Ο.Υ. δεν κήρυξε πανδημία επειδή η γρίπη ήταν βαριά ή οτιδήποτε, αλλά επειδή εξελισσόταν πολύ γρήγορα και ήταν πολύ μεταδοτική. Ότι θα ξαναέχουμε μια μεγάλη πανδημία κάποια στιγμή οι επιστήμονες το θεωρούν σίγουρο, το θέμα είναι το πότε. όλα αυτά δεν τα λέω για να δικαιολογήσω τον πανικό και το μπάχαλο που έγινε, αλλά κι από την άλλη δεν είναι και εντελώς ακίνδυνη η γρίπη.

όταν λοιπόν κάθε χρόνο εμφανίζονται καινούριες μεταλλάξεις, οι επιστήμονες τις εντοπίζουν, τις μελετούν και τις αναπαράγουν, έτσι ώστε να συμπεριλαμβάνονται στο εμβόλιο του επόμενου χρόνου για περισσότερη προστασία. Τώρα το αν θα κάνει κάποιος το εμβόλιο ή όχι είναι άλλο θέμα. Αλλά δεν περιλαμβάνει το περσινό με την έννοια του ό,τι περίσσεψε.
Ναι μονο που ακριβως επειδη ο ιός μεταλλάσετε το φετινο εμβόλιο καλύπτει την περσινη μετάλλαξη και οχι τη φετινη γιατι απλούστατα δεν μπορουν να την προβλέψουν και να φτιαξουν εμβόλια, άρα δωρον άδωρον

aleca
07-02-11, 00:04
δεν ειναι δωρον αδωρον ρε παιδια....εγω με τον αντρα μου ειχαμε κανει περυσι το εμβολιο και εφετος δεν κολλησαμε...αν και κολλησαν τα μωρα μας.....Απλα ισως να μην πιανει ολες τις μεταλλαξεις αλλα η τελικα δεν κολλησαμε καθολου η το περασαμε τοσο ελαφρυα που δεν το καταλαβαμε...ισως λιγο συναχι.

Sebastian
07-02-11, 00:16
Ναι μονο που ακριβως επειδη ο ιός μεταλλάσετε το φετινο εμβόλιο καλύπτει την περσινη μετάλλαξη και οχι τη φετινη γιατι απλούστατα δεν μπορουν να την προβλέψουν και να φτιαξουν εμβόλια, άρα δωρον άδωρον

Δεν εχεις δικιο..κ εξηγω πολυ απλα...
Ο ιός της γρίπης δεν είναι ένας ιος αλλα διαφοροι ομοειδεις ιοι που εχουν πολλους τυπους κ υποτυπους (με διαφορετικη συμπεριφορα). Τα διαφορα στελεχη του ιου συνδυαζονται μεταξυ τους ανταλασσοντας γενετικο υλικο κ ετσι προκυπτουν τα νεα στελεχη. Αν ο ιος διαφερει λιγο απο την προηγουμενη χρονια (κατι που συμβαινει φετος) τοτε μας προστατευουν τα αντισωματα της περασμενης χρονιας. Εαν ο ιος ειναι πολυ διαφορετικος εχουν λιγη προστασια. Συχνα ομως συνυοαρχουν οι περσινοι τυποι του ιου αλλα κ το νεο στελεχος..Επομενως το εμβολιο που περιεχει παντα το επρσινο στελεχος (διοτι το επομενο δεν μπορει να προβλεφθει) σε καλυπτει απο την συνυπαρξη των 2 στελεχων (κατι που συμβαινει συχνα κ εγινε κ περσι οπου ειχαμε τη "νεα" γριππη κ την απλη γριππη) και σε καλυπτει σ εμεγαλο βαθμο εαν τα νεα στελεχη δεν διαφοροποιουνται καθολου (συμβαινει) η διαφοροποιουνται λιγο απο τα περσινα (επισης συμβαινει συχνα)

marilu
07-02-11, 00:20
Κόλλησε η κόρη μου την Η1Ν1 και μετά εγώ, πολύ βαριά και οι δύο, στη μικρή στο τσακ προλάβαμε την πνευμονία, 6 μέρες με 40 πυρετό ακατέβατα και βήχα μεχρι πνιγμού. Τι να πω, τόσο βαριά πια, η μικρή τόσα χρόνια τωρα μεχρι 38 μας έφτασε μια φορά, και τώρα αυτό την τσάκισε.Στο παιδων μας ειπαν οτι τα περισσότερα παιδιά έρχονται με αυτή την γρίπη, και πως δεν χρειάζεται πλέον να κάνουν το τεστ, ξέρουν οτι ειναι αυτή.

#ΕΛΕΝΑ#
07-02-11, 00:21
κοριτσια εγω τι να πω φετος:( πρωτη φορα αρρωστησαμε ολοι μαζι καπακι πρωτος ο αντρας μου μετα η μικρη και ο μικρος και δυο μερες ημουν και εγω ,μπορω να πω το περασα πιο ελαφρια απο ολους, τα μικρα ακομα με φαρμακα μασκες αντιβιωση το ιδιο και ο συζυγος μονο που αυτος δεν ξερω οσο παει ειναι και χειροτερα ειναι εδω κ δυο εβδομαδες πολυ χαλια πυρετος πολυς βηχας και μετο βηχα εμετος πολυ συχνα καμια φορα και δυο φορες την ημερα...τωρα πριν λιγο παλι αγκαλιαζε την λεκανη...πηγε στο παθολογο και του εδωσε καποια φαρμακα αλλα δεν βλεπω να βοηθανε,,,,του λεω να παει νοσοκομειο δεν με ακουει ξερετε τοπυς αντρες <<σκληροι>>...<<μια χαρα ειμαι>>...δεν ξερω αυτο πρωτη φορα φετος 14 μερες πυρετος οχι καθε μερα αλλα παρα μερα και εμετοι...και βηχας πνιγεται...φοβαμαι μην εχει καμια πνευμονια...ποια τα συμπτωματα ξερεται και τι παθαινεις με αυτην αν δεν πας στο νοσοκομειο....???/

Sebastian
07-02-11, 00:29
κοριτσια εγω τι να πω φετος:( πρωτη φορα αρρωστησαμε ολοι μαζι καπακι πρωτος ο αντρας μου μετα η μικρη και ο μικρος και δυο μερες ημουν και εγω ,μπορω να πω το περασα πιο ελαφρια απο ολους, τα μικρα ακομα με φαρμακα μασκες αντιβιωση το ιδιο και ο συζυγος μονο που αυτος δεν ξερω οσο παει ειναι και χειροτερα ειναι εδω κ δυο εβδομαδες πολυ χαλια πυρετος πολυς βηχας και μετο βηχα εμετος πολυ συχνα καμια φορα και δυο φορες την ημερα...τωρα πριν λιγο παλι αγκαλιαζε την λεκανη...πηγε στο παθολογο και του εδωσε καποια φαρμακα αλλα δεν βλεπω να βοηθανε,,,,του λεω να παει νοσοκομειο δεν με ακουει ξερετε τοπυς αντρες <<σκληροι>>...<<μια χαρα ειμαι>>...δεν ξερω αυτο πρωτη φορα φετος 14 μερες πυρετος οχι καθε μερα αλλα παρα μερα και εμετοι...και βηχας πνιγεται...φοβαμαι μην εχει καμια πνευμονια...ποια τα συμπτωματα ξερεται και τι παθαινεις με αυτην αν δεν πας στο νοσοκομειο....???/

παθαινεις οτι θα παθεις απο οποιαδηποτε γριππη που παρουσιαζει επιπλοκες και δεν αντιμετωπιζεται. Δεν εχει σημασια να κανει το τεστ η οχι για τη Η1Ν1, η αντιμετωπιση ειναι ιδια. Εαν κανει πνευμονια θελει αγωγη κ πιθανον νοσηλεια

marilu
07-02-11, 00:36
Εμενα η μικρή έκανε και ακροαστικά και φυσικά πήρε αντιβίωση και εγώ επειδή εχω νεογέννητο στο σπίτι, μου έδωσε ο γιατρός για 3 μέρες tamiflu.

Αλλοι την περνάνε ελαφριά και άλλοι βαριά, στο παίδων ερχόντουσαν συνέχεια περιστατικά με δύσπνοια.

#ΕΛΕΝΑ#
07-02-11, 09:34
παθαινεις οτι θα παθεις απο οποιαδηποτε γριππη που παρουσιαζει επιπλοκες και δεν αντιμετωπιζεται. Δεν εχει σημασια να κανει το τεστ η οχι για τη Η1Ν1, η αντιμετωπιση ειναι ιδια. Εαν κανει πνευμονια θελει αγωγη κ πιθανον νοσηλεια
ευχαριστω....

nancy_pan
07-02-11, 17:59
καλησπέρα!Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε ακούσει τίποτα για κλείσιμο σχολείων σε περίπτωση όπου νοσούν αρκετά πιτσιρίκια από τον Η1Ν1?thanks:D

#ΕΛΕΝΑ#
07-02-11, 19:19
οταν ηρθα να κανω εγγραφη στο παιδικο σταθμο την μικρη μου ανεφερε η διευθ οτι περισυ ειχαν κλεισει αρκετα σχολεια και παιδικοι σταθμοι λογο γριπης,,,φανταζομαι οτι το κανουν κιολας επειδη ερχονται πολυ λιγα παιδακια....

sabrina
09-02-11, 18:52
μου εστειλαν από το παιδικο του μικρού την ανακοινωση από το υπουργειο για τη νεα γριπη,εγγραφο με σημερινη ημερομηνια
κανονικα μου εγραφαν ηταν για την ενημερωση για τα τμηματα του νηπιαγωγειου αλλα αυτοι θεωρησαν την υποχρεωση να ενημερωσουν ολους τους γονεις!!
απλα μεσα αναφερει τους τροπους προφυλαξης και πως να κινηθουμε αν δουμε κατι υποπτο,
ντάξει δε πανικοβληθηκα αλλά να χει τοσο εξαρση???η να το στειλαν ετσι για καλο και για κακο απο το υπουργειο για να μη δημιουργηθει πανικος???

ζώπυρον
11-02-11, 01:24
Σήμερα έμαθα πως ο θείος μου και η θεία μου (ζευγάρι) κόλλησαν την γρίπη των χοίρων (αποδεδειγμένα, με την ανάλογη εξέταση).

Το ερώτημα είναι πως έγινε αυτό αφού και οι δύο πέρσι είχαν εμβολιαστεί με το ειδικό εμβόλιο και φέτος είχαν κάνει και το κοινό αντιγριπικό (που όμως περιέχει και στελέχη του Η1Ν1)...

kinkajoujou
11-02-11, 02:10
Σήμερα έμαθα πως ο θείος μου και η θεία μου (ζευγάρι) κόλλησαν την γρίπη των χοίρων (αποδεδειγμένα, με την ανάλογη εξέταση).

Το ερώτημα είναι πως έγινε αυτό αφού και οι δύο πέρσι είχαν εμβολιαστεί με το ειδικό εμβόλιο και φέτος είχαν κάνει και το κοινό αντιγριπικό (που όμως περιέχει και στελέχη του Η1Ν1)...

Δυστυχώς το εμβόλιο δεν επάγει πάντα ανοσοποίηση, μπορεί δλδ ο οργανισμός να μην παράγει αντισώματα ή να παράγει ελάχιστα, οπότε να μην αρκούν για να τον προστατεύσουν από επόμενη επίθεση από τον ιό. Αυτό μπορεί να συμβεί με οποιοδήποτε εμβόλιο.

άλλο ενδεχόμενο είναι το στέλεχος του ιού της γρίπης των χοίρων να έχει μεταλλαχτεί ήδη, αν και δεν νομίζω να έχει γίνει κάτι τέτοιο.

KATOMERIS SPIROS
14-02-11, 21:22
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ....ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΟΛΗΣΕΙ ΤΩΝ ΙΟ Η1Ν1 ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΚΟΛΑΣ

marilu
14-02-11, 22:22
Δηλαδή και μετά απο 20 ημέρες μπορείς να τον ξανακολλήσεις?

aleca
14-02-11, 22:42
αληθεια αυτο ειναι κατι που δνε ξερω και εγω.....Μπορεις να ξανακολλησεις τη γριπη αν την περασεις μια φορα?? Λογικα ναι....νομιζω....αλλα θα την περασεις ελαφρυα ετσι δεν ειναι???
Αν βεβαια δεν εχει μεταλλαχτει ο ιος.
Εγω με τον ανγρα μου παντως που καναμε περυσι το εμβολιο της νεας γριπης , δεν κολλησαμε φετος.

Eleftheria
15-02-11, 09:41
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ....ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΟΛΗΣΕΙ ΤΩΝ ΙΟ Η1Ν1 ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΚΟΛΑΣ

Όχι, την συγκεκριμένη γρίπη δεν την ξανακολλάς. Απλά, γενικά κυκλοφορούν 3-4 γρίπες τύπου Α. Οι γιατροί λένε ότι η Η1Ν1 είναι η χειρότερη.

marilu
15-02-11, 14:03
Εκ πείρας μιλώντας, όντως είναι η χειρότερη!!

vassoulaki
16-02-11, 16:07
Εμένα ο μικρός μου , 16 μηνων, είναι με πυρετό 5η μέρα σήμερα και με διάρροια τις 3 τελευταίες μέρες, και η παιδίατρος χωρίς να του πάρει αίμα για εξέταση μου είπε από τα συμπτώματα ότι ο μικρούλης μου μάλλον έχει την γρίππη Η1Ν1. Είχα αρρωστήσει πρώτα εγώ, πολύ ελαφριά βέβαια, και μάλλον τον κόλλησα!!Όμως το πιτσιποπάκι μου έχει ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ,,,Αν όντως έχει την γρίππη, είναι πολύ βαριά...Το έχει θερίσει το παιδάκι μου!Ελπίζω να συνέλθει σύντομα, γιατί βλέπω ότι σήμερα έχει μείνει αρκετές ώρες απύρετος!

zwza
02-03-11, 11:22
τα σχολεια κλεινουν μονο οταν υπαρχει πιστοποιημενα κρουσμα της γριπης αυτης (εχει γινει δηλαδη ταυτοποιηση) μεσα στη ταξη. Αυτο τουλαχιστον μου ειπε η διευθυντρια του σχολειου της κορης μου.
Και να συμπληρωσω πως τοσο εγω οσο και η υπολοιπη τοπικη κοινωνια εδω, ειμαστε συγκλονισμενοι απο το θανατο ενος συναθρωπου μας 40 χρονων χωρις καποιο προβλημα υγειας πριν, απο τον ιο Η1Ν1. Ο συγκεκριμενος ανθρωπος ειχε πολλες ημερες πυρετο και δεν πηγαινε στο γιατρο να παρει την καταλληλη αντιβιωση... και εχασε τη ζωη του απο αυτο.
Οσο δεν φοβηθηκα περσι με ολα αυτα που ακουγοταν ....δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο εχω τρομοκρατηθει φετος.