PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΤΗΝΕΣ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ

ANDEDANTINOS
24-11-09, 10:45
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΦΤΗΝΕΣ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ

ΠΗΓΑ ΧΤΕΣ ΣΤΟ ΙΚΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟ LEROU MERIN AΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ .....................ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ

ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

sunset
26-11-09, 22:28
ΛΑΙΚΗ!!!!!
Εγω ποτε κατεβω Αθηνα,παιρνω υφασμα και δυο φορες τον χρονο τις αλλαζω και το σπιτι φαινεται ανανεωμενο χωρις να εχω ξοδεψει πολλα. Ασε που αν πετυχεις καλη λαικη,εχει super υφασματα.Πριν απο τρια χρονια που εφτιαχνα το σπιτι,ειχα παρει υφασμα με εννεα ευρω το μετρο,και στο μερος μου (επαρχια),βργκα το ιδιο ακριβως σε μαγαζι με ειδη προικος με 39 ευρω .Επαθα!! Τοση αισχροκαιρδεια?
Βεβαια εαν εχεις πολλα μετρα να παρεις ,μπορεις για να μην σου φανει να μην τις παρεις ολες μαζι.

alan
26-11-09, 23:24
θα συμφωνήσω για την λαϊκή!!!!!
να σου προτείνω και μια δυο λαϊκές?
του Σαββάτου στην Ηλιούπολη και στο Περιστέρι νομίζω Τετάρτη
εγω πέρισυ εκανα το δωμάτιο της μικρής με ροζ οργάντζα με βελούδινες ρίγες απο ροζ εως βιολέ αποχρώσεις με 7 ευρώ το μέτρο.
Θα προσπαθήσω να βάλω αυριο καμία φωτο για να δεις
Πάντως στην λαϊκή της Αργυρούπολης έβγαλα φωτο με το κινητό κουρτίνα με 10 ευρώ το μέτρο σε ποπ σχέδιο που ειχε την ολοϊδια καταστημα στο κέντρο του πειραιά 45 ευρώ το μέτρο

elenik
27-11-09, 03:31
Laikis place κι εγω :D:D:D:D
Φτηνες, ωραιες και με μεγαλη ποικιλια.

Χωρια που τις αλλαζεις και ανανεωνεσαι (τις 1ες ειχα σκυλοβαρεθει να τις βλεπω αλλα οσο σκεφτομουνα ποσο ειχαν....!! Απο τοτε Λαικη)

http://www.laikesagores.gr/content/section/4/28/lang,el/

vasso st
27-11-09, 06:58
Καλημερα κοριτσια!!!
Το θεμα ειναι στο στοιχειο μου:D:D.Λατρευω στο σπιτι οτι εχει να κανει με χρωμα κ υφασμα κ "παιζω" πολυ με αυτα(κουρτινες, ριχταρια,σεντονια,μεχρι και..χαρτοπετσετες!)
Ψηφιζω λαικη με ποικιλια σε σχεδια κ τιμες οπως επισης κ Praktiker και Leroy οπου δεν βρισκω μεγαλες διαφορες!!!!
Οι φιλοι που ερχονται επισκεψη παθαινουν πλακα με τα σχεδια!!!!
Καλες μας αγορες!!

xuito
27-11-09, 09:11
Λαϊκή με τα μυαλά στα κάγκελα!!!!
Ποικιλία μεγάλη , τις ράβουν στα μέτρα σου και τιμές θανάτου!!!
Μην το σκέφτεσαι καθόλου!
Εγώ διάλεξα από αυτές που δεν θέλουν σίδερο και σώθηκα!

ANDEDANTINOS
30-11-09, 12:02
Λαϊκή με τα μυαλά στα κάγκελα!!!!
Ποικιλία μεγάλη , τις ράβουν στα μέτρα σου και τιμές θανάτου!!!
Μην το σκέφτεσαι καθόλου!
Εγώ διάλεξα από αυτές που δεν θέλουν σίδερο και σώθηκα!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ

ΠΗΓΑ ΣΕ ΛΑΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΔΑ

ΟΚ ΩΡΑΙΑ ΣΧΕΔΙΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ,,,,,ΔΗΛΑΔΗ 600-650€ .......ΚΑΙ ΝΤΟΥΚΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΙΚΗ ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

mitaki
30-11-09, 12:59
Κοίτα... ελπίζω να μη με πάρετε με τις πέτρες αλλά εγώ που τελευταία ήθελα να κάνω μια ανανέωση στο δωμάτιο της μικρής λόγω μετακόμισης και δεν είχα φράγκο τσακιστό πήγα στα κινέζικα όπου πήρα την ίδια κουρτίνα που είχα δει στη λαϊκή με 180 €, εκεί την πήρα 15 € ραμμένη έτοιμη. Ξέρω ότι είναι παραεμπόριο κλπ κλπ αλλά δεν είχα με τίποτα να διαθέσω τόσα λεφτά ενώ 15 μπορούσα...

ANDEDANTINOS
30-11-09, 13:19
Κοίτα... ελπίζω να μη με πάρετε με τις πέτρες αλλά εγώ που τελευταία ήθελα να κάνω μια ανανέωση στο δωμάτιο της μικρής λόγω μετακόμισης και δεν είχα φράγκο τσακιστό πήγα στα κινέζικα όπου πήρα την ίδια κουρτίνα που είχα δει στη λαϊκή με 180 €, εκεί την πήρα 15 € ραμμένη έτοιμη. Ξέρω ότι είναι παραεμπόριο κλπ κλπ αλλά δεν είχα με τίποτα να διαθέσω τόσα λεφτά ενώ 15 μπορούσα...

και που ειναι αυτη η αγορα

mitaki
30-11-09, 13:31
Εγώ είμαι στη Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω σε ποια πόλη είσαι. Στη Θεσσαλονίκη είναι κάτω από το Σιδηροδρομικό σταθμό. Η πρώτη παράλληλη της Μοναστηρίου. Από το ύψος του Σιδηροδρ. σταθμού μέχρι τα Δικαστήρια. Τώρα για άλλες πόλεις... Ίσως μπορέσω να μάθω από το σόι μου (είναι σχεδόν όλοι κάτω στη Αθήνα) για Αθήνα αλλά για άλλες πόλεις δεν ξέρω.

ANDEDANTINOS
01-12-09, 07:59
Εγώ είμαι στη Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω σε ποια πόλη είσαι. Στη Θεσσαλονίκη είναι κάτω από το Σιδηροδρομικό σταθμό. Η πρώτη παράλληλη της Μοναστηρίου. Από το ύψος του Σιδηροδρ. σταθμού μέχρι τα Δικαστήρια. Τώρα για άλλες πόλεις... Ίσως μπορέσω να μάθω από το σόι μου (είναι σχεδόν όλοι κάτω στη Αθήνα) για Αθήνα αλλά για άλλες πόλεις δεν ξέρω.

εγω ειμαι ΑΘΗΝΑ

koufetaki
01-12-09, 08:05
φυσικα θα πω κι εγω L.A γιατι στο ελ.εϊ τα πραγματα ειναι και φτηνα και καλα πλεον και δεν νιωθεις οτι σε πιανουν τον κ@@@ο.οχι μονο για κουρτινες αλλα και για ρουχα!

kalamaraki
04-12-09, 01:48
χε χε Koufetaki και εγώ με την μαμά μου L.A (Laiki Agora) την αποκαλούμε όποτε την ρωτάω από που πήρε κατι!

antigoni84
04-12-09, 08:45
υπαρχει ενα μαγαζι στην Αθηνα που έχει υφάσματα με 1 ευρώ το μέτρο,τα εχω ψαξει και είναι το πιο οικονομικο με καλή ποιοτητα που εχω βρει!Στη λαική δεν εχω βρει και πολύ φτηνά υφάσματα,ψαξε σε στοκατζίδικο υφασμάτων,κατι θα βρεις.

mariadi
04-12-09, 09:26
Καλημερα! Μιας κ μιλατε για L.A, να ρωτησω σε ποια L.Α της αθηνας μπορω να βρω φθηνα χαλια, σε καινουρια σχεδια κ μοντερνα κ φυσικα οικονομικα;;; Ζηταω πολλα, ε;;;:lol::lol::lol:

συγνωμη για την αλλαγη του θεματος...:oops::oops:

kalamaraki
04-12-09, 09:27
Εγώ όταν έμενα Δραπετσώνα είχε καταπληκτικές τιμες στην L.A της Τετάρτης!

2αγοράκια
04-12-09, 09:38
Καλημερα! Μιας κ μιλατε για L.A, να ρωτησω σε ποια L.Α της αθηνας μπορω να βρω φθηνα χαλια, σε καινουρια σχεδια κ μοντερνα κ φυσικα οικονομικα;;; Ζηταω πολλα, ε;;;:lol::lol::lol:

Καλημερα, εχει χαλια στο Ν ηρακλειο καθε Παρασκευη.

Christie
04-12-09, 09:47

Καθε Κυριακη πρωι εχει μεγαλο παζαρι στο Σχιστο αλλα και στο κεντρο του Πειραια.. Εγω απο εκει τα πηρα τα χαλια μου και ειναι μια χαρα :D..

Niki81
04-12-09, 10:42
Πρόσφατα μετακόμισα και χρειαζομουνα καινουριες κουρτινες.Ανέθεσα το θέμα στη μανουλα μου η οποία μένει επαρχεία.Αγόρασε ύφασμα και τις έραψε μόνη της (ευτυχως πιανει το χερακι της).Εφτιαξα μια μεγάλη για το σαλόνι,μία για την κρεβατοκάμαρα και 3 μικρές για την κουζίνα μου(μπαλκονόπορτα και 2 παραθυρα).Το σύνολο 150 ευρώ και είναι πανεμορφες.Βέβαια ειμαι σίγουρη οτι στην Αθήνα θα είναι πιο ακριβά τα υφάσματα αλλά νομίζω οτι η πο καλή λυση ειναι αυτή.Αν εψαχνα να αγοάσω ετοιμες κουρτινες ειμαι σιγουρη θα εδινα πολλα περισσότερα.Ευχαριστώ μανούλα :D :D :D!!!!!!

Σε λαική εχω καιρο να παω αλλα παντα βρισκεις ωραια πραγματάκια εκει και φτηνα.

kalamaraki
04-12-09, 10:45
ε μα ναι...εγώ πήρα από λαική κουρτίνες τέλειες (θα ανεβάσω φώτο σύντομα) μια για σαλόνι διπλό φύλλο μια για δωμάτιο διπλή και μια για την μπέμπα μου Σύνολο 160ευρόπουλα τις πήρα σχεδόν 18ευρώ το μέτρο και του έκανα και παζάρια....
Οχι σαν την κουνίαδα μου που πήρε με 35ευρώ το μέτρο..απο γνω΄στο κατάστημα αθηνών!!

ΠΕΖΗ
04-12-09, 13:52
Και εγώ μια από τα ίδια..
Τις πρωτες μου κουρτίνες τις πήρα από καταστημα στη Ιωνος Δραγούμη και τις χρυσοπλήρωσα 800 Ευρώ μόνο για σαλοκουζίνα. Και το αποτέλεσμα οι κουρτίνες του σαλονιού πόρτα και παράθυρο κάθε που τις πλένω μαζεύουν ένα 20ποντο με αποτέλεσμα να τις έχω μακρύνει 2 φορές (άλλα λεφτά στο ράφτη ) και μια φορά που τις πήγα καθαρηστήριο μου πήραν 60 Ευρώ. Έτσι τώρα πήγα και πήρα από λαική φοβερες, μοντέρνες και μου κόστισαν με της κρεββατοκάμαρας μαζί 150 Ευρω!!!
Λαική με τα χίλια..τις αλλάζεις και συχνότερα και δεν έχεις και τύψεις!!!;)

kalamaraki
04-12-09, 13:57
ε μα....
εγώ εχω το ελλάτωμα οτι βαριέμαι γρήγορα και θελω αλλαγές και θέλω να τις αλλάζω καθε δυο χρόνια ...ε οταν είναι 150ευρώ δεν το σκέφτομαι ιδιαίτερα!

ΠΕΖΗ
04-12-09, 13:59
ε μα....
εγώ εχω το ελλάτωμα οτι βαριέμαι γρήγορα και θελω αλλαγές και θέλω να τις αλλάζω καθε δυο χρόνια ...ε οταν είναι 150ευρώ δεν το σκέφτομαι ιδιαίτερα!

Μια από τα ίδια!!!;)

kalamaraki
04-12-09, 14:00
Τώρα που λες...είδα κα΄τι ωράια ριχτάρια για καλοκαίρι στο τουφέκ...πα πα έτοιμη ειμαι να τα πάρω....

ΠΕΖΗ
04-12-09, 14:04
Εγώ λέω να περιμένεις τις εκπτώσεις εκτός αν σου άρεσαν πολύ!!
Πήρα με τις καλοκαιρινές εκπτώσεις ριχτάρια χειμερινά από τον ΠΛΙΚΑ πιο κάτω από το Τουφεκ στην Βασιλέως Ηρακλέιου GUY LAROCHE από 190 τα πήρα 120 φοβερά και ποιοτικά! Τώρα θα τα πουλάει σε κανονικές τιμές..

kalamaraki
04-12-09, 14:08
λες ε..?
ναι αλλά είναι τόσοοοοο ωραία...είναι μπεζ με σχέδιο απαλό καφέ σκούρο τύπου κινέζικο κλαδάκι λεπτό με ανθάκια....σε μαύρο...πολύ διακριτικό!
Θα δω τι θα κανει και στις εκπτώσεις..στις 15/1 γιατί θα αγοράσω από την L.A τις καλοκαιρινές μου κουρτίνες μόλις δω σχέδιο που να με ενθουσιάσει!

despina.
08-12-09, 19:22
Μηπως αντιγονη μου θα μπορουσες να μου πεις που βρισκεται το μαγαζι που εχει 1ευρω το μετρο;ευχαριστω

barbie2000
09-12-09, 08:37
1 ευρω το μέτρο??? πού ???

ROARY
09-12-09, 09:37
Κορίτσια πού τις ράβετε τις κουρτίνες της λαικής; Κι εγώ όταν παντρεύτηκα είχα πάρει όλα τα υφάσματα από 'κει. Τις έραψε η μαμά μου, όμως ταλαιπωρήθηκε πολύ να της φέρει στα ίσα. Επίσης δεν ξέρει να κάνει αυτά τα σχέδια πάνω στις τρέσες που κάνουν τα μαγαζιά και δείχνουν πολύ ωραία ή ας πούμε στο δωμάτιο που θέλω τρύπες να περνάει από μέσα το κουρτινόξυλο αντί γαντζάκια. Έτσι είπαμε φέτος με το δώρο να πάρουμε από μαγαζί όμως πάει πολύ:sad: Άσε για τα ρομάν που έλεγα να βάλω!! 40ε/το μέτρο ο μηχανισμός και άλλα 50ε/μέτρο τα ραφτικά χώρια το ύφασμα:shock::shock::shock:!!!

kalamaraki
09-12-09, 09:45
εμένα μου τις έραψε ο κύριος που τις αγόρασα, είχε και ενα βιβλιο για να διαλέξω πάνω τι ράψιμο θελω και το ράψιμο ήταν μέσα στη τιμή φυσικά!

katerinak
09-12-09, 09:47
: Άσε για τα ρομάν που έλεγα να βάλω!! 40ε/το μέτρο ο μηχανισμός και άλλα 50ε/μέτρο τα ραφτικά χώρια το ύφασμα:shock::shock::shock:!!!

η μητερα μου εφτιαξε ρομαν μονη της κ εβαλε για μηχανισμο σιδερακι που το εβγαλε απο καπου αλλου,νομιζω απο στορια.τελειο βγηκε πραγματικα!

katerinak
09-12-09, 09:50
πηρα χαλο απο 450 , 120 πολυ καλο χειροποιητο κτλ με μικρο ελαττωμα που δεν με ενοχλει ΑΛΛΑ οτι πεφτει μενει πανω κ φαινεται!παει χαμενο! πρεπει να βρω αλλο,ισως στο γιουσουρουμ;;;...

despina.
09-12-09, 22:06
πηρα χαλο απο 450 , 120 πολυ καλο χειροποιητο κτλ με μικρο ελαττωμα που δεν με ενοχλει ΑΛΛΑ οτι πεφτει μενει πανω κ φαινεται!παει χαμενο! πρεπει να βρω αλλο,ισως στο γιουσουρουμ;;;...
στο παζαρι του σκαραμαγκα να πας!γινεται καθε κυριακη!:grin:

despina.
09-12-09, 22:09
υπαρχει ενα μαγαζι στην Αθηνα που έχει υφάσματα με 1 ευρώ το μέτρο,τα εχω ψαξει και είναι το πιο οικονομικο με καλή ποιοτητα που εχω βρει!Στη λαική δεν εχω βρει και πολύ φτηνά υφάσματα,ψαξε σε στοκατζίδικο υφασμάτων,κατι θα βρεις.
που ειναι?
:idea:

ROARY
10-12-09, 09:02
εμένα μου τις έραψε ο κύριος που τις αγόρασα, είχε και ενα βιβλιο για να διαλέξω πάνω τι ράψιμο θελω και το ράψιμο ήταν μέσα στη τιμή φυσικά!
Πλάκα κάνεις:-D!! Τους δίνεις τα μέτρα ή έρχονται και μετράνε; Αχ να μην είμαι Θεσσαλονίκη! Η αλήθεια είναι ότι δεν ρώτησα στη λαϊκή αλλά θεώρησα αυτονόητο ότι δεν ράβουν!! Θα κατέβω το Σάββατο στη λαϊκή Μπουρναζίου που είναι δίπλα στο σπίτι μου να ρωτήσω πριν δώσω ένα σωρό λεφτά σε μαγαζί!

kalamaraki
10-12-09, 11:44
Του δίνω ύψος, φάρδος μπαλκονόπορτας και μετά κάνουμε κάθε φορά διαμάχη ποσο μπόλικη θα την κάνουμε 1/2,5 ή 1/3 κτλπ.....

barbie2000
11-12-09, 08:31
Αρχικό μήνυμα απο antigoni84

Ποιό μαγαζί λές? ευχαριστώ...

ROARY
11-12-09, 10:31
Πήγα χτες σε 2 μαγαζιά εκ των οποίων το 1 ήταν πρατήριο στο Περιστέρι. Μόνο για την μπαλκονόπορτα του σαλονιού (2,20 φάρδος) μου είπαν 800-850 με υφάσματα που μου άρεσαν και γύρω στα 600 με πιο οικονομικά υφάσματα! Όλο το δώρο για 1 διπλή κουρτίνα!!! Κι εγώ έλεγα με το δώρο να βάλω και στις 2 κρεβατοκάμαρες και να πάρω και κουρτινόξυλα! Οπότε όπως καταλαβαίνετε το ξεχνάω μέχρι να βρω κάτι πιο οικονομικό!!

antigoni84
13-12-09, 09:24
στο κεντρο Νικίου 22 δευτερος όροφος

elachl
13-12-09, 09:24
αντιγονη καλημερα.που χαθηκες?

to adraki mou!
13-12-09, 15:13
Εγω παντως αγορασα ολες τις κουρτινες του σπιτιου μου απο τη λαικη και μου τις εραψαν κι ολας και στην κουζινα και στο παιδικο που εκανα ρομαν μου βαλανε και τον μηχανισμο και εγω μονο τις κρεμασα !
Τις ειχα παρει απο την λαικη που γινετε καθε πεμπτη στην Γλυφαδα
Οσοι ερχονται σπιτι λενε τι ωραιες κουρτινες!!!
Εχουν πολυ ωραια σχεδια και χρωμματα!!!!

Α! εχεις και επιλογες πως θες να στις ραψουν με σχεδιο ή χωρις οι επιλογες ειναι παρα πολλες!!!!

stellas
13-12-09, 16:05
Του δίνω ύψος, φάρδος μπαλκονόπορτας και μετά κάνουμε κάθε φορά διαμάχη ποσο μπόλικη θα την κάνουμε 1/2,5 ή 1/3 κτλπ.....
σε ποια L.A. πηγες ?;)
απο καποιον συγκεκριμενο? εχουν κ μαγαζια ολοι αυτοι στους παγκους.

despina.
13-12-09, 19:51
στο κεντρο Νικίου 22 δευτερος όροφος
ευχαριστω πολυ!:D

ROARY
23-12-09, 15:02
Στη δικιά μας λαϊκή δεν ράβουν ρόμαν:-(. Κορίτσια εσείς που ράψατε στη λαϊκή σας έδωσαν την κουρτίνα με ανοιχτή την τρέσα και τη σφίξατε εσείς; Γιατί κολλάω πάντα σ' αυτό;

stavroulitsa
23-12-09, 15:13
L.A. Κορυδαλλού το Σάββατο κοντά στην Π. Ράλλη. Όλα τα λεφτά. Ότι σχέδια θέλεις και σου τα ράβουν και όλας. Εγώ πήγα πριν 2 εβδομάδες και πήρα με 15ευρώ διπλή (οργαντίνα με ένα άλλο ύφασμα πιο αδιάφανο) ραμένη, μπορντώ με ρίγες 3 μέτρα φάρδος. Πήγα στο σπίτι, την έβαλα σαν δεύτερη με ένα πιάσιμο κόμπο στο πλάι γιατί ήταν μακριά και έτοιμη η νέα κρεβατοκάμαρα.
Δεν παίζει αλλιώς κορίτσια.
"Είναι πολλά τα λεφτά Αρη"

stavroulitsa
23-12-09, 15:25
L.A. Κορυδαλλού το Σάββατο κοντά στην Π. Ράλλη. Όλα τα λεφτά. Ότι σχέδια θέλεις και σου τα ράβουν και όλας. Εγώ πήγα πριν 2 εβδομάδες και πήρα με 15ευρώ διπλή (οργαντίνα με ένα άλλο ύφασμα πιο αδιάφανο) ραμένη, μπορντώ με ρίγες 3 μέτρα φάρδος. Πήγα στο σπίτι, την έβαλα σαν δεύτερη με ένα πιάσιμο κόμπο στο πλάι γιατί ήταν μακριά και έτοιμη η νέα κρεβατοκάμαρα.
Δεν παίζει αλλιώς κορίτσια.
"Είναι πολλά τα λεφτά Αρη"

Ανθήβη
23-12-09, 15:46
Γεια σας κορίτσια,

Δεν λέω, καλές οι λαικές, και είμαι απο τις τυχερές που η μαμά τους έχει μηχανή και τις γαζώνει, αλλά την τελευταία φορά αγόρασα κουρτίνες απο το jumbo έτοιμες ραμμένες, 10ευρώ η χονδρή εμπριμέ σε μπέζ βάση με πορτοκαλί και καφέ σχέδια (λουλούδια) και 3ευρώ η λέπτή πορτοκαλί για απο μέσα. Τρελάθηκα...... Αλλαξε και η διάθεσή μου, ανανέωσα και τις κουρτίνες μονο με 15ευρώ... για να μην πώ και για τις πιάστρες της κουρτίνας που τις πήρα 2ευρώ ενώ στο Praktiker τις βρήκα 10ευρώ... Σκέτη κοροιδία....

sunset
03-01-10, 15:40
Kοριτσια με πεισατε! Θα ανανεωσω την κρεβατοκαμαρα! Εχετε να προτεινετε καποιο συνδιασμο χρωματος κουρτινας-τοιχου,που θα ανανεωσει τη διαθεση μας? Αντε γιατι εχουμε πεσει πολυ τωρα τελευταια!

maridoula80
19-01-10, 13:47
λοιπον κοριτσια σας μιλαει μια φανατικη γνωστου πολυκαταστηματος με κουρτινες που εχει δωσει πολλα λεφτα για τις κουρτινες του σπιτιου της.και δεν τις περισσευουν κιολας.λοπον την προηγουμενη εβδομαδα και μετα απο εμπειριες σας διαβαζοντας εδω για φθηνες κουρτινες πηγα στη λαικη της περιοχης μου και κοιταζοντας καποια υφασματα που ειχαν βρηκα καποιες κουρτινες φοβερες μου αρεσαν τοσο πολυ που τις πηρα αμεσως σκεφτομενη οτι θα ανανεωσω το σαλονι μου με ενα σχεδιο που μου αρεσε εδω και καιρο αλλα δεν διεθετα τα χρηματα.να πω την αληθεια πριν διαβασω τις αποψεις σας εδω μεσα ουτε θα τολμουσα να παρω κουρτινες απο αλλου.να φανταστητε πως μεχρι και ο αντρας μου με το που τις ειδε δεν το πιστευε οτι τις πηρα απο κει τελικα πολλα χρηματα πανε χαμενα αν δεν το ψαξεις.

kalamaraki
19-01-10, 13:53
Η λαική γενικότερα αν ψάξεις έχει πολύ καλά πράγματα...αλλά θελει ψάξιμο και χρονο!
Πηρα κουρτινα ετοιμη ραμμένη για την κουζινα μου ήθελα να αλλάξω λιγο,με 10 ευρώ....
Εγώ πηρα προχθές σετ χαλάκια shaggy για την κρεββατοκάμαρα με 60ευρώ και τα τρια!
Και ειναι πααααααααρα πολυ ομορφα και δεν φαινονται λαικης, βεβαια τα ειχα τρεις μερες έξω στο μπαλκόνι, τα πέρασα και νερόξυδο γιατι μύριζαν βιοτεχνια!
αλλα ειναι σουπερ! Κ μενα ο συζηγος δεν το πιστευει οποτε φερνω πράγματα απο τη λαικη οτι ειναι απο εκει!

maridoula80
19-01-10, 14:12
και εμενα οχι μονο δεν με πιστευει αλλα μου ειπε και οταν του ειπα για τις κουρτινες και επειδη ηξερε το κολλημα μου <<εσυ πως και τις πηρες απο τι λαικη>>?ευτηχως που μου ανοιξατε τα ματια παντως.

manoulina
20-01-10, 10:55
Εγώ πήγα στη λαϊκή αλλά μου βγαίνανε ακριβά με τα ραφτικά.
Ετσι κατέληξα στο carrefour και πήρα κουρτίνες για όλο το σπίτι, 8 κομμάτια δηλαδή έτοιμες ραμμένες 170 ?. Κινέζικες ήταν αλλά δεν με απασχολεί καθόλου.

manoulina
20-01-10, 10:56
Ααα και έχουν και τα Jumbo πλέον κουρτίνες έτοιμες με 10 ? η μία.

kalamaraki
20-01-10, 11:17
Εδω σε εμας πάντως στην τιμή μεσα ειναι τα ραφτικά τους, δηλαδη κανει 12ευρώ το μετρο χωρις εξτρα

Δ+Β
20-01-10, 11:27
Καλημέρα! Βρήκα στα κινέζικα έτοιμες κουρτίνες σε πολύ ωραία σχέδια με ταυτά τσαλακωτό εσωτερικά και λεπτό διάφανο ύφασμα εξωτερικά με διάφορα βελουτέ σχέδια , 3 μέτρα, 18 ευρώ η μία. Τις ίδιες βρήκα στη λαική 20 ευρώ και τελικα τις πήρα απο το παζάρι του Πειραιά 12 ευρώ! Ακριβώς το ίδιο σχέδιο!

kalamaraki
20-01-10, 11:28
εγώ ακριβως αυτο που περιγράφεις το έβαλα σαν δευτερο φυλλο στη κρεββατοκάμαρα και το πηρα 15ευρω!

maridoula80
20-01-10, 13:42
και εγω οπως ειπα και ποιο πανω πηρα κουρτινα μια λεπτη για εσωτερικη και μια χοντρη για εξωτερικη 12 μετρα συνολο 50 ευρω και κανεις δεν πιστευει την τιμη ακομα και σε γνωστη μου μοδιστρα που τις πηγα να τις δει μου ειπε οτι δεν το πιστευε.

kalamaraki
20-01-10, 13:45
Ναι βρε κορίτσια δεν αξίζει παραπανω πχ χτες η μικρη κυκλοφορουσε με ενα κλαμερ μου...ε τρυπησε το πρωτο φυλλο το διαφανές στην κουρτινα μου στη κρεββατοκάμαρα...δεν με πτόησε καθολου..επειδη 15ευρώ θα ξαναδώσω ανετα , αν και δεν την αλλαζω γιατι δεν φαινεται! Αλλα αν την ειχα χρυσοπληρώσει...θα τραβουσα τα μαλλιά μου!

maridoula80
20-01-10, 18:17
να ρωτησω και εγω κατι κοριτσακια?πηρα καποιες κουρτινες διπλες οπως ειπα και ποιο πανω που το εξωτερικο φυλλο η ραφη του ειναι η απλη κλασικη ραφη τι θα μπορουσα να κανω για να την ομορφινω λιγο παραπανω?υπαρχουν καποια ειδικα διακοσμητικα η κανω λαθος?

maridoula80
22-01-10, 13:36
και τωρα που το βρηκα ξερει μηπως καμμοια τι ειναι τα αμπρας κουρτινας?αν το λεω σωστα .

sunset
30-01-10, 02:12
Υπαρχουν πολυ ομορφες πιαστρες για τις κουρτινες,απο απλες ξυλινες εως στρας.Επισης τυπου κρυσταλακια να κρεμασεις καθως και διαφορα μαγνητακια για το πλαι. Ποικιλια εχουν οι λαικες και το Jumbo.

BEAUTIFULL
08-02-10, 13:55
Εγω ψωνιζω ολες μου τις κουρτινες απο Αθηνα κεντρο στα μαγαζια που ειναι στην αγιου μαρκου διπλα απο την καπνικαρεα , μαζεμενα ολα διπλα διπλα μεχρι 15 ευρω το μετρο και εχουν και ρεταλια με 3-4 ευρω το μετρο και παιρνω και ριχταρια και τα φτιαχνει η μαμα μου (ας ειναι καλα!!) και απο αυτο στην νικιου με το 1 ευρω οντως ισχυει δεν εχω παει εγω μου παιρνει πολυ συχνα η πεθερα μου καλυμματα με το μετρο για ριχταρια και ειναι μια χαρα ισχυουν οι τιμες ψαξτε το λιγο ειναι ολα κοντα το ενα με το αλλο..αξιζει τον κοπο

Μηλίτσα
17-07-10, 17:12
καλησπερα κοριτσια,ανανεωνω το σπιτι και θα αλλαξω κουρτινες κ καλλυματα,τα οποια θα ραψω εγω. Ξεσηκωθηκα να παω να δω το μαγαζι στη Νικιου. Ξερω να ξεχωριζω την ποιοτητα στο υφασμα. Αχ,ανυπομονω! Αντιγονη ευχαριστω. Σε κουρτινες αμα θελετε να κανετε σχεδιο απλο πχ σφηγκοφωλια η κανονακι η πιετες,υπαρχουν ετοιμες τρεσες στο εμποριο,σε ειδη ραπτικης ψαγμενα. Μιλαμε απιθανο το αποτελεσμα! Θα κανω ετσι τις εξωτερικες του σαλονιου. Αμα θελετε βρηκα μια σελιδα που δειχνει τετοιες τρεσες. Α,θα βαλω στη κουρτινα των κοριτσιων μαγνητακια με πεταλουδες η λουλουδακια.
Το να φτιαξετε καλλυματα για τις καρεκλες της τραπεζαριας ειναι πιο ευκολο απ οτι φανταζεστε. Αμα θελετε να σας δωσω οδηγιες για απλο σχεδιο με φιογκο στην πλατη. Καντε και ασορτι τραπεζομαντηλο. Και οσοι ερχονται θα τα θαυμαζουν.

ravT
17-07-10, 17:18
Μηλίτσα αφού θα πας και έχεις και γνώση, ενημέρωσέ μας και εμας που είμαστε σε αναζήτηση για (πολλές) φθηνές κουρτίνες...

Μηλίτσα
17-07-10, 17:38
εννοειται πως θα σας πω τις εντυπωσεις μου! Κοριτσιααα κοιτατε τι μπορειτε να κανετε μονες σας! Παρτε μια ιδεα. Η σελιδα βεβαια απευθυνεται σε επαγγελματιες κ εμπορους,αλλα βρισκονται μερικα απο αυτα σε ειδη ραπτικης. Ειμαι σιγουρη πως θα ενθουσιαστειτε!
http://www.maribbon.gr/maribbon.htm

ilonka19
17-07-10, 23:28
Εξήγησέ μας για αρχή πώς ξεχωρίζουμε το καλό υφασμά για κουρτίνα; Τι πρέπει να προσέχουμε;

pasxalitsa v
18-07-10, 16:07
Α,θα βαλω στη κουρτινα των κοριτσιων μαγνητακια με πεταλουδες η λουλουδακια.
αυτο πως θα το κανεις? θελω κι εγω να κολλησω σχεδιακια στην δικια μας κουρτινα αλλα δεν ξερω ουτε τον τροπο ουτε που μπορω να βρω διακοσμητικα...

asteri2
18-07-10, 16:39
κορίτσια καλησπέρα,

και εγώ θέλω βοήθεια. μπήκαμε σε δικό μας σπίτι πρόσφατα και δεν έχω καθόλου ασχοληθεί με τις κουρτίνες.....και έχω πολλά παράθυρα και μπαλκονόπορτες, θα χρειαστώ πολλά χρήματα.. (γιαυτό δεν έχω κοιτάξει ακόμα). και επειδή είναι και δικό μας το σπίτι θα τις φτιάξω μια και καλή και θέλω να τις προσέξω...
πρέπει κάποιος να έρθει στο σπίτι να πάρει τα μέτρα, να δούμε τα σχέδια ραψίματος και πώς θα μπουν κάποιες γιατί θέλουν ειδικό τρόπο και μετά να κοιτάξω για κουρτινόξυλα και κουρτίνες...ξέρετε κάποιον πολύ καλό που να ράβει και να έρθει να μου πει ιδέες και να μου δώσει προσφορά; και από πού να κοιτάξω για υφάσματα;

Μηλίτσα
19-07-10, 01:31
αυτο πως θα το κανεις? θελω κι εγω να κολλησω σχεδιακια στην δικια μας κουρτινα αλλα δεν ξερω ουτε τον τροπο ουτε που μπορω να βρω διακοσμητικα...
Σε ειδη ραπτικης πουλανε,επισης μου ειπανε στο τζαμπο. Ο τροπος ειναι πανευκολος κ σε συμβουλευουν στο μαγαζι. Ακομα μπορεις να παρεις υφασματινα μοτιφ κ να τα ραψεις επανω.

Μηλίτσα
19-07-10, 01:41
κορίτσια καλησπέρα,

και εγώ θέλω βοήθεια. μπήκαμε σε δικό μας σπίτι πρόσφατα και δεν έχω καθόλου ασχοληθεί με τις κουρτίνες.....και έχω πολλά παράθυρα και μπαλκονόπορτες, θα χρειαστώ πολλά χρήματα.. (γιαυτό δεν έχω κοιτάξει ακόμα). και επειδή είναι και δικό μας το σπίτι θα τις φτιάξω μια και καλή και θέλω να τις προσέξω...
πρέπει κάποιος να έρθει στο σπίτι να πάρει τα μέτρα, να δούμε τα σχέδια ραψίματος και πώς θα μπουν κάποιες γιατί θέλουν ειδικό τρόπο και μετά να κοιτάξω για κουρτινόξυλα και κουρτίνες...ξέρετε κάποιον πολύ καλό που να ράβει και να έρθει να μου πει ιδέες και να μου δώσει προσφορά; και από πού να κοιτάξω για υφάσματα;τα περισσοτερα μαγαζια ερχονται κ σπιτι για να σε βοηθησουν στην επιλογη κ να μετρησουν σωστα. Κ συνεργαζονται με γαζωτριες. Θελει σχετικη ερευνα το θεμα. Εγω ξερω ενα καλο κ με καλες τιμες κερατσινι.Αμα μπορεις κι εχουν περισσεψει μπογιες απ τους τοιχους φτιαξε ενα δειγματολογιο. Θα σε βοηθησει πολυ.

Μηλίτσα
19-07-10, 01:56
Εξήγησέ μας για αρχή πώς ξεχωρίζουμε το καλό υφασμά για κουρτίνα; Τι πρέπει να προσέχουμε;
Ειναι ευκολο να το καταλαβω,δυσκολο να το περιγραψω... Να ειναι ομοιομορφες οι ινες. Να μην εχουν τραβηγμενες κλωστες αναμεσα. Να εχουν λιγο ναϋλον,αλλιως θα μας βγαινει η πιστη στο σιδερο. (Αν κ δεν εχω σιδερωσει ποτε κουρτινα αλλα λεμε) Οχι πολυ ομως,γιατι το υφασμα φαινεται ψευτικο κ φτηνιαρικο. Α,κι ενα μυστικο.Στα λεπτα υφασματα οταν εχουν ελαστικοτητα κοιταμε το βαριδι να ειναι πολυ ελαφρυ κ λεπτο αλλιως μετα απο λιγο καιρο θα εχει γινει το μηκος της κουρτινας σαν τα κυματα του Δουναβη.

hunter
19-07-10, 07:48
Καλημέρα ,καλή εβδομάδα.
Να επέμβω & γω πάνω στο θέμα όχι ότι ξέρω τίποτα αλλά επειδή το είδα.
Πριν το γάμο η γυναίκα μου έκανε έρευνα αγοράς για κουρτίνες(εγώ δεν πήγαινα) & το πιο οικονομικό μαγαζί & ωραίες τιμές αλλά & ποιότητα είναι το meteor στο Γέρακα.

asteri2
19-07-10, 13:15
τα περισσοτερα μαγαζια ερχονται κ σπιτι για να σε βοηθησουν στην επιλογη κ να μετρησουν σωστα. Κ συνεργαζονται με γαζωτριες. Θελει σχετικη ερευνα το θεμα. Εγω ξερω ενα καλο κ με καλες τιμες κερατσινι.Αμα μπορεις κι εχουν περισσεψει μπογιες απ τους τοιχους φτιαξε ενα δειγματολογιο. Θα σε βοηθησει πολυ.

καλημέρα,
σε ευχαριστώ πολύ. μου δώσατε ιδέες και λέω να ξεκινήσω να ψάχνω αφού μπορώ να βρω φτηνές γιατί έλεγα να το αφήσω ακόμα. έχω 3 παράθυρα και 6 μπαλκονόπορτες εκ των οποίων η μία είναι περίπου 3,5 μέτρα. κουρτινόξυλα πού να κοιτάξω; εκεί νομίζω πρέπει να προσέξω πιο πολύ αφού δε θα τα αλλάζω συχνά. προς γλυφάδα ξέρει κανείς κάποιον να έρχεται; δε με πειράζει να είναι μακριά το μαγαζί αρκεί να έρχεται αυτός στο σπίτι γιατί πρέπει οπωσδήποτε να το δει.

salomi
19-07-10, 13:55
Λαϊκή δαγκωτό! εκει τις διαλέγεις και σε 1 εβδομάδα τις εχουν ετοιμες. ιδιως αυτη που εχω στο δωματιο του μικρου ειναι πανεμορφη!! αν εχεις και λιγο γουστο κανεις απιστευτους συνδιασμου σε πολυ καλες τιμες.Στο προηγούμενο σπίτι ειχα μια στο παραθυρο του δωματιο του ηταν πολυ ανοιχτο λιλά και απο πανω ενα κομματι στο ιδιο χρωμα σαν διχτυ. οσοι το βλεπαν παθαιναν πλακα!

Stellinula
19-07-10, 14:12
Μηπως αντιγονη μου θα μπορουσες να μου πεις που βρισκεται το μαγαζι που εχει 1ευρω το μετρο;ευχαριστω

1 ευρω το μέτρο??? πού ???

Το "υφασματάδικο" αυτό βρίσκεται στην οδό Νικίου στο κέντρο της Αθήνας και όλα τα υφάσματά του πωλούνται προς 1 ευρώ το μέτρο και κάτω!

Νικίου 22 - 2ος όροφος (με ασανσέρ)
Τηλ. 6942 786845

Ωράριο:
Δευτέρα - Τετάρτη - Σάββατο: 8.30 - 16.00
Τρίτη - Πέμπτη - Παρασκευή: 8.30 - 20.00

Μηλίτσα
22-07-10, 18:42
σημερα πηγα. Τελικα δεν εχει υφασματα για κουρτινες. Κ το φαρδος ειναι 1.50 μ. Δεν ειναι διπλοφαρδα. Δηλ αν τελικα βρεις υφασμα που σου αρεσει για κουρτινα,θα πρεπει να κανεις ραφη δυο κομματια για να πετυχεις το υψος,πραγμα που δε μου αρεσει καθολου. Κ δεν εχουν τελειωμα για κουρτινα,αλλα θελουν στριφωμα . Ισως για ρουχα κανουν...

#ΕΛΕΝΑ#
09-08-10, 00:16
κοριτσια εχω ενα παραθυρο στο παιδικο και μια μπαλκονοπορτα και θελω να βαλω ρομαν πηγα στο λεροι μερλιν και μονο το παραθυρο θελει 150 ευρω (190εκ-170εκ) και πορτα μου ειναι 1 μετρο φαρδος ποσο θα παει πανω κατω η τιμουλα σε λαικη ξερει καμια??????γλυφαδα που ακριβος εχει λαικη με υφασματα???? ψαχνω για κουρτινες πηρα καποιες προχειρες αλλα θελω να το φτιαξω επιτελους το παιδικο...

kalamaraki
09-08-10, 08:19
http://www.laikesagores.gr/content/view/376/28/lang,el/

Για δες εδώ αλλα επιβεβαιωσέ το πριν στειλτους ενα μειλ..μη πηγαινεις και τζάμπα!

#ΕΛΕΝΑ#
09-08-10, 08:45
ευχαριστω πολυ kalamaraki!!!

kalamaraki
09-08-10, 08:47
Τιποτις γλυκεια μου!
Και εγω θα παω την Πεμπτη στη δικια μας λαικη να αγοράσω δευτερο φύλλο για την κουρτινα μου του σαλονιου σε μπεζ ιριδιζον το θελω για να το ανανεώσω για το χειμωνα, το πολυ να δωσω 20ευρώ!
Και ήδη εχω παραγγείλει με 15ευρώ ενα δευτερο φυλλο σε λαχανι για να ανανεώσω την κουρτινα της μικρης μου!

#ΕΛΕΝΑ#
09-08-10, 08:56
τωρα που το σκεφτομαι μαλλον θα παρω και εγω μια αλλαγη να κανω για το σαλονι....
κοριτσια μονο μην περνετε κουρτινες που ειναι δπλες (απο κατω σκουρες και απο πανω διαφανες υφασμα με βελουδινο σχεδιο) ειχα παρει το χειμωνα στο σχιστο παλι καλα δεν εδωσα πολλα 50 ευρω μονο και μετα απο καποιο διαστημα ειπα να τα πλυνω και τα επλυνα στο χερι με κρυο νερο...γεμισα με βελουδο μαυρο παντου ολο το σπιτι ηταν χαλια η κουρτινα που ηταν κιτρινη με μαυρο σχεδιο εγινε ολη μαυρη....αφηστε πολυ χαλια τα πηρα και την πεταξα...οποτε ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

kalamaraki
09-08-10, 09:03
χε χε ....εγω στην κρεββατοκάμαρα μας εχω τρια φυλλα... σε διπλο σιδηρόδρομο, ενα φυλλο σκετο με κατι καθετα λεπτα πολυ λεπτα στοιχεια και ενα φυλλο διπλο σαν αυτο που περιγράφεις (εγω το πηρα 15ευρώ) αλλα χωρις βελουδινα στοιχεια.... εγω πηρα αυτο που ειναι σαν κεντημένα να το πω! Σαν παράκεντροι κύκλοι επαναλαμβανόμενοι. Την εχω ηδη πλύνει 3 φορες στο πλυντηριο στο προγραμμα για τα μαλλινα χωρις στυψιμο!Βασικα ολες εκει τις πλενω σε αυτο το προγραμμα.
Οι βελουδινες που ειχα δει δεν μου ειχαν γεμισει το ματι να σου πω..αλλα και εκεινες 15ευρω τις ειχε!
Στης μικρης εχω του ΙΚΕΑ τα δυο φυλλα που εχει με λαχανι ασπρο και κοκκινα στοιχεια (ολοι αυτην εχουν) και εχω βαλει ροζ φυλλο για την μεση....Ε τωρα επειδη ειπαμε με την σπιτονοικοκυρα μου οτι θα μεινουμε αλλο ενα χρονο εδω...θα της αγοραζω το μεγαλο κρεββάτι της, θα αλλαξω κουνουπιερα , θα βαψω ενα τοιχο ροζ και ενα τοιχο λαχανι ειπα να της βαλω σαν μεσαιο φυλλο λαχανι απαλο!
Νομιζω καλουτσικο θα βγει!

#ΕΛΕΝΑ#
09-08-10, 09:19
oοps...βλακεια μου δυο φορες το ιδιο μηνυμα:oops:!!!!

#ΕΛΕΝΑ#
09-08-10, 09:20
ναι τα κεντημενα ειναι και εγγυημενα που λεμε δεν χαλανε ευκολα.... κατι τετοιο λεω να παρω θα δω!!! γενικα μου αρεσουν τα μοντερνα σχεδια, οποτε δεν θα δυσκολευτω να βρω...
το λαχανι και το ροζ η φουξια ταιριαζουν πολυ οπως και μπορεις να το κανεις ροζ με μοβ...πολυ ωραιος συνδιασμος ειχα στο δωματιο της μικρης το πανω μερος ροζ απαλο και κατω φουξια τωρα που γεννηθικε ο νικολακης το καναμε λαχανι το δωματιο...ηθελα κατι σε κιτρινο αλλα ξερω οτι το κιτρινο δωματιο υπερεαζει την ψυχολογια και συνηθως σε κιτρινα δωματια υπαρχει πιο πολυ ενταση αποοτι πρεπει (πιο πολυ καβγαδες) οποτε δεν το ρισκαρα θα σκοτωνονται που θα σκοτωνοναται μεταξυ τους αργοτερα μην το κανω και χειροτερα:lol:!!!!

kalamaraki
09-08-10, 09:23
χαχα να σου πω την αμαρτια μου...εγω το ροζ θα το βαλω απο απαιτηση του μπαμπα....
Εγω ήθελα δυο τοιχους λευκους εναν σιελ και εναν λαχανι....Τον σιελ να τον κανω ουρανο εκει που κοιμαται ακουμπαει το κρεββάτι της και τον λαχανι ακριβως απεναντι να τον κανω λιβαδια κτλπ.... Αλλα ο μπαμπακας τσινισε με το σιελ...και ζητησε ροζ...ε ειπα να μη χαλασουμε τις καρδιες μας για αυτο! Τους δυο τους λευκους ειναι οι μικροτεροι τοιχοι του δωματιου (το πλατος) και ειναι ηδη καλυμένοι με τα επιπλα και για αυτο δεν θα ασχοληθω!

#ΕΛΕΝΑ#
09-08-10, 09:38
ωραιο ακουγεται ουρανος λιβαδια... ναι το ροζ δεν πολυ κολαει :roll:αλλα αφου θα ειναι τα επιπλα;-)...βαλε εσυ εκει και κανα αρκουδο μεγαλο να καλυπτει περισσοτερα...:lol:

kalamaraki
09-08-10, 09:40
χαχαχα ναι ναι κατσε να δεις τι του ετοιμαζω..... σκεφτηκα ροζ ουρανο χαχαχαχα
θα φριξει!χαχαχαχαχαχα

#ΕΛΕΝΑ#
09-08-10, 09:44
εγω την γνωμη του αντραμου δεν την ακουω και πολυ μονο αν κανω τιποτα τρελο:twisted: τοτε λεω ε.....μιλησαμε με το Γιαννη και ειπαμε να κανουμε εκεινο....:twisted:...μονο κατι τετοια τωρα π.χ θελω στο παιδικο εχω καποιες εσοχες στον ενα τοιχο και θελω να το κανω ισιο και να βαλω φωτοταπετσαρια παιδικη και η πεθερα μου ξυνισε:( οταν εμαθε οτι θα κανω κατι τετοιο και λεω ο γιαννης ο γιαννης..:lol:..αφου ειναι ογιος δεν θα πει και τιποτα καλα και γενικα δεν λεει αλλα να μην ειμαι εγω αυτη που θα το κανει....:wink:

#ΕΛΕΝΑ#
09-08-10, 09:50
αλλαξαμε το θεματακι μας:D περασαμε στο θεμα παιδικο δωματιο :lol:!!!!λοιπον παω να ψαξω τιποτα στην λαικη της μαμας μου μηπος βρω τιποτα εκει.....;-)

efalcon
13-08-10, 19:25
Κορίτσια
διαβάζω με ενδιαφέρον τα όσα γράφετε και, λόγω επαγγέλματος, θα ήθελα να σας συμβουλεύσω να μην ψωνίζετε υφάσματα που είναι άγνωστης προέλευσης και δεν έχουν μέσα ΒΑΜΒΑΚΙ. Μόνο το βαμβάκι (cotton) και το μαλλί (wool) μπορούν να διασφαλίσουν την ποιότητα ενός υφάσματος ώστε να είναι μαλακό στην αφή και ανθεκτικό στο χρόνο (πλυσίματα, καθαριστήριο, κλπ.)

Είμαι διακοσμήτρια Home Stylist και δουλειά μου είναι να αναλαμβάνω ολόκληρα σπίτια για σκίαση, κουρτίνες, roller κλπ. Το γραφείο μου βρίσκεται στη Γλυφάδα και όποια από εσάς θέλει βοήθεια ας επικοινωνήσει μαζί μου στο edin admin
Θα χαρώ πολύ να σας βοηθήσω και με υφάσματα αλλά και με ραφή, μέτρημα κλπ.

#ΕΛΕΝΑ#
14-08-10, 00:57
Κορίτσια
διαβάζω με ενδιαφέρον τα όσα γράφετε και, λόγω επαγγέλματος, θα ήθελα να σας συμβουλεύσω να μην ψωνίζετε υφάσματα που είναι άγνωστης προέλευσης και δεν έχουν μέσα ΒΑΜΒΑΚΙ. Μόνο το βαμβάκι (cotton) και το μαλλί (wool) μπορούν να διασφαλίσουν την ποιότητα ενός υφάσματος ώστε να είναι μαλακό στην αφή και ανθεκτικό στο χρόνο (πλυσίματα, καθαριστήριο, κλπ.)

Είμαι διακοσμήτρια Home Stylist και δουλειά μου είναι να αναλαμβάνω ολόκληρα σπίτια για σκίαση, κουρτίνες, roller κλπ. Το γραφείο μου βρίσκεται στη Γλυφάδα και όποια από εσάς θέλει βοήθεια ας επικοινωνήσει μαζί μου στο edin admin
Θα χαρώ πολύ να σας βοηθήσω και με υφάσματα αλλά και με ραφή, μέτρημα κλπ.

:rolleyes:

kouklissa
08-09-10, 20:27
Βρε παιδια, στη λαικη υπαρχει περιπτωση να βρω ετοιμες κουρτινες ύψος 270?? θελω να τα παρω και να φιγω!

efalcon
08-09-10, 21:09
Βρε παιδια, στη λαικη υπαρχει περιπτωση να βρω ετοιμες κουρτινες ύψος 270?? θελω να τα παρω και να φιγω!

Στο Praktiker και στο Leroy Merlin θα βρεις σίγουρα και σε μεγάλη ποικιλία.
Της Λαϊκής, εγώ προσωπικά δεν τις συστήνω. Το χύμα έχει και πολλά μικρόβια εκτός της άθλιας ραφής τους.

Καλά ψώνια!
ε.

ολγακι
08-09-10, 22:17
ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΗς ΛΑΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ..ΕΠΙΣΗΣ ΣΟΥ ΤΗΣ ΡΑΒΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ

kouklissa
09-09-10, 13:43
Στο
και στο Leroy Merlin θα βρεις σίγουρα και σε μεγάλη ποικιλία.
Της Λαϊκής, εγώ προσωπικά δεν τις συστήνω. Το χύμα έχει και πολλά μικρόβια εκτός της άθλιας ραφής τους.

Καλά ψώνια!
ε.
Συμφωνω πολυ μαζι σου .αλλα οταν πηγα χθες στο Leroy βρηκα οτι μου χρειαζεται στα δειγματα ..ΑΛΛΑ δεν υπαρχουν για να τα αγουρασεις :(:(.

Praktiker ειναι Σ...Α! πηρα κουρτινες για σαλονι 4 με ~140 ευρο και βρηκα ΤΡΙΠΑ.

Στη Λαικη πηρα περσι παλι 4 για το σαλονι και εκτος απο οτι εγινε ενα θεμα με την παράδοση και επρεπει ο αντδρας μου να παει στο θελος του κοσμου για να τα παρει ( απο τοτε δεν θελει να ακουσει τιποτα για τη λαικη), δεν σιδερωνονται με ΤΙΠΟΤΑ, Ειχα ταλιπωρωθει καλαααα. τωρα ειναι στο πατάρι ( κοινουργια 90 ευρο. δεν τα εβαλα ποτε!)

kouklissa
09-09-10, 13:50
ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΗς ΛΑΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ..ΕΠΙΣΗΣ ΣΟΥ ΤΗΣ ΡΑΒΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ

Αυτο ελειπε να μην ειναι και πιο φτηνα. αφου δεν πληρώνουν τιποτα! Εχεις δει ποτε σου εκει ετοιμα σαν στα μαγαζια? αυτο θελω να παρω και να φηγω. :roll::roll:
Μ αρεσαν και στην ΙΚΕΑ αλλα δεν εχουν πολλα και τιποτα δεν παει με το σαλονι μου:(

efalcon
09-09-10, 16:47
Συμφωνω πολυ μαζι σου .αλλα οταν πηγα χθες στο Leroy βρηκα οτι μου χρειαζεται στα δειγματα ..ΑΛΛΑ δεν υπαρχουν για να τα αγουρασεις :(:(.

Praktiker ειναι Σ...Α! πηρα κουρτινες για σαλονι 4 με ~140 ευρο και βρηκα ΤΡΙΠΑ.

Στη Λαικη πηρα περσι παλι 4 για το σαλονι και εκτος απο οτι εγινε ενα θεμα με την παράδοση και επρεπει ο αντδρας μου να παει στο θελος του κοσμου για να τα παρει ( απο τοτε δεν θελει να ακουσει τιποτα για τη λαικη), δεν σιδερωνονται με ΤΙΠΟΤΑ, Ειχα ταλιπωρωθει καλαααα. τωρα ειναι στο πατάρι ( κοινουργια 90 ευρο. δεν τα εβαλα ποτε!)

Με τόσα λεφτά μέσα σε ένα χρόνο, άξιζε να έχετε πάει (ή έρθει σε εμένα ;)) σε ένα σωστό προμηθευτή υφασμάτων και να τις αγοράσετε όπως ακριβώς θέλετε και να κρατήσουν πολλάαα χρόνια.

Τέλος πάντων, για τις καλύτερες έτοιμες κουρτίνες, προτείνω τη MADURA στη Σταδίου και μόνο. Πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά "ό,τι πληρώνεις παίρνεις" και θα ήθελα να θυμάστε ότι η κουρτίνα είναι η αρχοντιά στους τοίχους ενός σπιτιού! Μη τσιγκουνέυεστε κάτι που αγαπάτε να βλέπετε κάθε μέρα γύρω από τα παράθυρά σας!

Να'στε όλες καλά!

kalamaraki
09-09-10, 16:58

Ισως και να βρεις , συνήθως τις εχουν στα 3μετρα τις ετοιμες και καμμια φορα στα 280, αλλα γιατι χολοσκας να ειναι ετοιμες? πας δινεις μετρα , διαλέγεις τελειωμα στυλ κτλπ και σε μια βδομαδα πας ξανα και τις παιρνεις απο εκει!
Εγω εντυσα ολο το σπιτι με κουρτινες απο λαικη......τις εχω πλυνει ηδη δυο φορες και ειναι αθικτες! Διαλεξα και υφασμα που να χυνεται να μη θελει σιδερο, σιγα μη δωσω 20 και 25ευρώ το μετρο για να πω οτι τα πηρα απο Διλτζα....
Της μικρης τα δυο φυλλα ειναι Ικεα με 15ευρω, το τριτο φυλλο με 5 ευρώ ετοιμο ραμμενο. Της κρεββατοκάμαρας μου σε γήινους τονους of white και ιβουαρ το ενα φυλλο 40ευρώ παραγγελια, το δευτερο διπλο φυλλο με 12ευρω ετοιμο ραμμενο. Της κουζινας με 10ευρώ ενα φυλλο ελαφρυ λαδι ημιδιάφανο. Του σαλονιου το ενα φυλλο παραγγελια στα 60ευρώ και το δευτερο φυλλο στα 5ευρω ετοιμο ραμμενο....
Συνολο 7κουρτινες φυλλα 127ευρώ εντυσα οοολο το σπιτάκι μου
Και δεν τσιγκουνευομαι τωρα να αλλάξω το δευτερο φυλλο του σαλονιου να βαλω ενα ποιο ανοιχτοχρωμο ή να τα αλλαξω ολα απο την αρχη.....
Δεν εδωσα ουτε 1000ευρω ουτε 500 για να το ξανασκέφτομαι.
Σιγουρα στη λαικη οτι πληρώσεις παιρνεις αλλα αν κοβει λιγο το ματακι σου απο ποιοτητα υφασματος, θα κανεις σιγουρα καλες επιλογες, εχει και χαλια υφάσματα εχει ομως και πολυ καλα!
Η μητερα μου εντυσε ολο το εξοχικο της (8 μπαλκονόπορτες +4 παράθυρα) τα παράθυρα με ρομάν παραγγελια απο την λαικη στο συνολο εδωσε 180ευρώ!

kouklissa
09-09-10, 18:34
Παιδιά, για παράθυρα φάρδους 2 μέτρων ποσο φάρδος υφάσματος να πάρω??
Επίσης θέλω να πάρω χοντρό ύφασμα που να μη θελει σίδερο και βλακίες αλλά να είναι και καλη ποιοτητα.Πείτε μου σας παρακαλω ποια υφάσματα να ζητήσω..
Θέλω να πάω διαβασμένη ;);)

kouklissa
10-09-10, 10:32
Παιδιά, για παράθυρα φάρδους 2 μέτρων ποσο φάρδος υφάσματος να πάρω??
Επίσης θέλω να πάρω χοντρό ύφασμα που να μη θελει σίδερο και βλακίες αλλά να είναι και καλη ποιοτητα.Πείτε μου σας παρακαλω ποια υφάσματα να ζητήσω..
Θέλω να πάω διαβασμένη ;);)

καποιος/α μπορει να βοηθήσει... θανξξ

ballou
10-09-10, 11:54
Για χοντρό ύφασμα δεν ξέρω ονομασίες να σου πω αλλά υπάρχουν πολλά.
Τώρα για το παραθυρό σου αν είναι 2 μέτρα θα πρέπει να βάλεις κουρτινόξυλο μεγαλύτερο, τουλάχιστον κατά 30 έως 50 εκατοστά.
Αν η επιλογή σου είναι λεπτή κουρτίνα τότε είναι
κουρτινόξυλο χ 3 ή για λίγο πιο οικονομικά χ 2,5
Αν το ύφασμα είναι χοντρό χ 2 ή και λίγο λιγότερο.
Να ξέρεις ότι όσο πιο πολλά λούκια κάνει η κουρτίνα κρεμασμένη τόσο πιο πολύ χαρίζει.

eleana82
10-09-10, 12:15
καποιος/α μπορει να βοηθήσει... θανξξ

για χοντρο υφασμα, θες το διπλο δηλ. 4 μετρα υφασμα!! στα λεει πολυ αναλυτικα παραπανω η ballou

kxristina
10-09-10, 12:45
Αυτο ελειπε να μην ειναι και πιο φτηνα. αφου δεν πληρώνουν τιποτα! Εχεις δει ποτε σου εκει ετοιμα σαν στα μαγαζια? αυτο θελω να παρω και να φηγω. :roll::roll:
Μ αρεσαν και στην ΙΚΕΑ αλλα δεν εχουν πολλα και τιποτα δεν παει με το σαλονι μου:(
καλημέρα! στη δική μου λαικη παντως πηγα τις ειδα χάλια μου φάνηκαν (δεν είχε και πικοιλία), αλλά η αδερφή μου που είχε πάρει από το κέντρο ήταν πολύ ωραίες. το ικεα δεν το συνιστώ για κουρτίνες. εχω πάρει και λεπτες και χοντρες, χάλια κάθονται (ειδικά οι χοντρες). επίσης τα κουρτινόξυλα που πηρα από το ικεα πριν 5 χρόνια, τώρα τα ξηλώνω και παρηγγειλα καινούρια. έχουν γίνει για πέταμα! έχουν 'κρεμάσει' στη μέση και έχει ξεφλουδιστεί το χρώμα τους! τελικά ότι δίνεις παίρνεις. δεν χρειάζεται να δώσουμε 100 ευρώ το μέτρο, βρήκα σε κανονικό κατάστημα με 19 ευρώ πολύ ωραιες. επίσης τα ρολερ είναι οικονομική λύση

ballou
10-09-10, 13:00
................... επίσης τα κουρτινόξυλα που πηρα από το ικεα πριν 5 χρόνια, τώρα τα ξηλώνω και παρηγγειλα καινούρια. έχουν γίνει για πέταμα! έχουν 'κρεμάσει' στη μέση και έχει ξεφλουδιστεί το χρώμα τους! ................
Τα κουρτινόξυλα πάνω από 2,5 μέτρα θέλουν μεσαίο στήριγμα να να μην κρεμάνε με τον καιρό.

AZIA
10-09-10, 13:08
Σιγουρα στη λαικη οτι πληρώσεις παιρνεις αλλα αν κοβει λιγο το ματακι σου απο ποιοτητα υφασματος, θα κανεις σιγουρα καλες επιλογες, εχει και χαλια υφάσματα εχει ομως και πολυ καλα!

Συμφωνω...
Επειδη εργαζομαι, δεν εχω την δυνατοτητα να βγω στη λαϊκη. Την προηγουμενη εβδομαδα, ομως που ειχα αδεια και καταφερα να παω, μου ... επεσε το σαγωνι απο τις κουρτινες που ειδα.
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ. Επαθα πλακα :shock:.
Σχεδια που κυκλοφορουν στα καταστηματα υπαρχουν και εκει και σε αναλογη ποιοτητα μπορω να πω.
Τις δικες μου τις ακριβοπληρωσα και σκεφτειτε οτι τιης πηρα απο πρατηριο βιομηχανιας κουρτινων, που βρισκεται στην Βι.πε.θ της Σινδου (οι Θεσσαλονικες φιλες, γνωριζουν ενδεχομενως), οπου στην περιοχη αυτη εργαζομαι.
Πολυ ευχαριστως την επομενη φορα που θα χρειαστω αλλαγη, θα προτιμησω την λαϊκη. Δεν την απαξιωνω καθολου.

kouklissa
10-09-10, 17:44
Σασ ευχαριστω παιδια!!

marag
11-09-10, 08:41
Εγώ κορίτσια στο σαλόνι μου έχω καλές κουρτίνες , στο παιδικό όμως πήρα από την λαϊκή .
Νομίζω ότι είναι τέλειες ,τις έχω ερωτευτεί!
Στα μαγαζιά τέτοια δεν έβρισκα
Τις πήρα με το μέτρο [5 ευρώ παρακαλώ!] και μου τις έραψε μια κυρία [πολύ οικονομικά]
Είναι αυτές! Σας αρέσουν?

http://desmond.yfrog.com/Himg69/scaled.php?tn=0&server=69&filename=2010002j.jpg&xsize=640&ysize=640

ravT
11-09-10, 10:15
Εγώ ένα θα πω... Αν είστε στο ενοίκιο κ σκοπεύετε να μετακομίσετε πολλές φορές ή να πάτε σε πολύ μεγαλύτερο σπίτι, μην παίρνετε ακριβές κουρτίνες. Είχα πληρώσει 2.000 πριν 3 χρόνια και τώρα που μετακόμισα δεν μου κάνει καμιά κουρτίνα και κανένα κουρτινόξυλο σε κανένα παράθυρο... Τώρα έχω να ντύσω 10 πορτοπαράθυρα εξ αρχής...

#ΕΛΕΝΑ#
11-09-10, 10:33

Καλά ψώνια!
ε.

μην σου πω οτι απο αυτα τα καταστηματα που γραφεις ...ιδια ποιοτητα εχει και απο ιδια προελευση απλα η διαφορα ειναι στις τιμες πολυ μα πολυ φουσκωμενες...

marag
11-09-10, 10:52
Εγώ πάντως τις έχω πλύνει τόσες φορές και δεν έχουν πάθει τίποτα!
Για τα μικρόβια που λες τις πλένεις πρώτα, όσο για τη ραφή τις παίρνεις με το μέτρο και τις ράβεις στη μοδίστρα σου

kxristina
13-09-10, 12:02
Τα κουρτινόξυλα πάνω από 2,5 μέτρα θέλουν μεσαίο στήριγμα να να μην κρεμάνε με τον καιρό.
συμφωνώ, στο μεγάλο που έχω σε ένα δωμάτιο έχω βάλει μεσαίο στήριγμα. αλλά στην κρεβατοκάμαρα που είναι το πιο 'κρεμασμένο', είναι μια μονή φαρδιά πόρτα μόνο.
Εγώ ένα θα πω... Αν είστε στο ενοίκιο κ σκοπεύετε να μετακομίσετε πολλές φορές ή να πάτε σε πολύ μεγαλύτερο σπίτι, μην παίρνετε ακριβές κουρτίνες. Είχα πληρώσει 2.000 πριν 3 χρόνια και τώρα που μετακόμισα δεν μου κάνει καμιά κουρτίνα και κανένα κουρτινόξυλο σε κανένα παράθυρο... Τώρα έχω να ντύσω 10 πορτοπαράθυρα εξ αρχής...
έχεις δίκιο, στο ενοίκιο δεν αξίζει να δώσεις πολλά για τέτοια είδη. εκτός κι αν έχεις σκοπό να μείνεις πολλά χρόνια στο ίδιο σπίτι, οπότε θέλεις να είναι ωραίο. δεν μπορείς να μεταποιήσεις κάποιες από τις κουρτίνες?

marimari
17-09-10, 18:30
Kαλησπέρα !

Σκοπεύω να αγοράσω roman για το σαλόνι μου
(ακόμα δεν κατέληξα από που, ψάχνω ότι πιο οικονομικό και ωραίο
θα μπορούσα!)...
Είδα πως έχει και στο praktiker, γνωρίζεται αν πρεπει να προσέξω κάτι (στον μηχανισμο πχ) γιατί δεν έχω ξαναπάρει κ δεν έχω ιδέα!?!

Καθε πληροφορία ή ιδέα, δεκτή...
Ευχαριστώ!

Kira
17-09-10, 23:41
Ξερει κανεις,αν γινεται με καποιον τρόπο να βαλω 2πλες κουρτινες (μια χοντρο υφασμα και μια ψιλο) σε κουρτινόξυλο απλό;δηλαδη αυτο το ξυλινο με τους κρικους;

ravT
18-09-10, 09:21
Με μια βέργα δηλαδή? Ο ποιο οικονομικός τρόπος που μου έρχεται είναι να πάρεις εναν σκέτο σιδηρόδρομο να τον βάλεις πίσω απ το κουρτινόξυλο και να βάλεις την εσωτερική και στο ξύλινο να βάλεις την εξωτερική

Αναστασια Μ
19-09-10, 17:47
κοριτσια μηπως ξερετε κανα μαγαζι με φτηνα υφασματα κοντα στα Σπατα???
θελω να παρω υφασμα για κουρτινες και ριχταρι για τους καναπεδες μου αλλα θα τα κρατησω κανα χρονο μπορει και λιγοτερο και δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα

efalcon
20-09-10, 00:09
κοριτσια μηπως ξερετε κανα μαγαζι με φτηνα υφασματα κοντα στα Σπατα???
θελω να παρω υφασμα για κουρτινες και ριχταρι για τους καναπεδες μου αλλα θα τα κρατησω κανα χρονο μπορει και λιγοτερο και δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα

ΡΑΓΚΟΣ στη Λεωφ. Μεσογείων
Δεν ξέρω κάτι στα Σπάτα αλλά το ΙΚΕΑ έχει εξαιρετικά υφάσματα με το μέτρο (μόνο συνθετικά βέβαια, αλλά μια χαρά είναι!)

Καλά ψώνια!

ravT
20-09-10, 09:11
Εχμ... Συγνώμη, η κοπέλα ζητάει οικονομικά υφάσματα και τις προτείνεις τον Ράγκο?

efalcon
20-09-10, 11:36
Εχμ... Συγνώμη, η κοπέλα ζητάει οικονομικά υφάσματα και τις προτείνεις τον Ράγκο?

Ναι, αυτό ακριβώς κάνω. Ο συγκεκριμένος λόγω "κρίσης" ξεπουλάει πολλά από τα υφάσματά του όπως ακριβώς κάνουν όλοι οι "μεγάλοι" υφασματέμποροι, μιας και όλος ο κόσμος πια ψωνίζει από τη λαϊκή με 5 ευρώ το μέτρο :?

Τι να πεις... Ένα παζάρι κατέντησε η ζωή μας και μη χειρότερα...

Rea_1971
20-09-10, 11:55
Ξερει κανεις,αν γινεται με καποιον τρόπο να βαλω 2πλες κουρτινες (μια χοντρο υφασμα και μια ψιλο) σε κουρτινόξυλο απλό;δηλαδη αυτο το ξυλινο με τους κρικους;

Για το κομμάτι που οι ψιλές κουρτίνες θα επικαλύπτονται από τς χοντρές θα βάλεις τους κρίκους εναλλάξ. Στον ένα κρίκο θα κρέμεται η χοντρή κουρτίνα στον άλλο η ψιλή.

sweet_february
20-09-10, 12:08
Καλημερα κοριτσια!
Μηπως ξερετε που εχει λαϊκη κοντα σε εμενα?
Μενω Λαγονησι... Κατι εχει παρει το αυτι μου για Μαρκοπουλο αλλα δεν ειμαι σιγουρη..
Θελω κι εγω να βαλω κουρτινουλες! Εμεις δεν εχουμε καθολου, ειμαστε "γυμνοσπιτο"..
Επισης ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κατι αλλο περα απο το κουρτινοξυλο στο οποιο να μπορω να κρεμασω κουρτινα... Ρωταω γιατι ειμαι στο ενοικιο και σε λιγο καιρο θα φυγουμε μονιμα για επαρχεια και δεν θελω να ξοδεψω πολλα σε κουρτινοξυλα..
Καμμια ιδεα?
Ευχαριστω! :D

Rea_1971
20-09-10, 12:16

Καλά ψώνια!
ε.

Αχ efalcom, θα σου γράψω μια εμπειρία προσωπική για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα ποιότητα (΄και διαφορές μεταξύ λαικής και λοιπών επώνυμων - δήθεν καταστημάτων)

Το 2001 ή το 2002 (δεν θυμάμαι ακριβώς ίσως λίγο πιο παλιά) έφτιαξα κάτι καταπληκτικές κουρτίνες στο ΚΑ (της Βιοκαρπέτ). Προορίζονταν για το σαλόνι μου και δεν πολυέδωσα σημασία που τις χρυσοπλήρωσα.
Εκείνη την εποχή ξεκίνησε η συνεργασία μου με μια πολύ γνωστή πολυεθνική εταιρεία εισαγωγής φρούτων. Με την οικονομική διευθύντρια αναπτύξαμε και φιλική σχέση η οποία κρατάει ως σήμερα.

ΤΕΣΠΑ μια μέρα με κάλεσε σπίτι της για φαγητό. Το σπίτι ήταν υπέροχο, σε μια από τις πιο ακριβές περιοχές των ν.προαστίων, με θέα στη θάλασσα και καταπληκτική επίπλωση φερμένη κυρίως από Αγγλία (λόγω καταγωγής της) (τα αναφέρω όλα αυτά για να ξεκαθαρίσω ότι η γυναίκα διέθετε οικονομική άνεση εκτός από καταναλωτική συνείδηση).
Φέυ!! Στο σαλόνι της είχε ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ κουρτίνες με αυτές που είχα πάρει εγώ από το ΚΑ. Γυρνάω λοιπόν και της λέω:
-Από το ΚΑ τις πήρες;
Η απάντηση:
-ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΙΚΗ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (τότε λειτουργούσε μια λαική ποντίων στη βουλιαγμένης)
Κόκαλο εγώ:
-Πόσα πλήρωσες;;;
Και μου είπε μια τιμή η οποία δεν είχε καμιά σχέση με αυτή του ΚΑ. (βασικά αυτή είχε πληρώσει κάτω από το 1/10 από αυτά που πλήρωσα εγώ. Και με υπηρεσία ραφής)

Ένιωσα βλάκας. Ηλίθια. Άχρηστη. Κορόιδο. Και δίνω οικονομικές συμβουλές, τρομάρα μου.

Για τα μικρόβια που λες, δεν μπορώ να πω ότι στα καλά ή επώνυμα μαγαζιά τα φυλάνε σε συνθήκες αποστείρωσης. Και γενικά όλοι προσέχουν που τα φυλάσουν για να μη λερωθούν και για να μην καταστραφούν από έντομα ή τρωκτικά.
Κατά τα άλλα, ούτως ή άλλως ότι μπαίνει στο σπίτι θα πρέπει να πλένεται...

Rea_1971
20-09-10, 12:19
Και μια που το ανέφερα...

Βρε κορίτσια, έχετε καμιά ιδέα για το που πήγαν οι πόντιοι που κάνανε εμπόριο στη Βουλιαγμένης κάθε Σάββατο;;;

Portishead
20-09-10, 12:24
Για το που πηγαν δεν γνωριζω....εχουμε βρει ομως την/μιά "πηγη" που τους προμηθευε ολους αυτους.

Rea_1971
20-09-10, 12:36
ΟΜΟΛΟΓΗΣΕ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!

Ποια είναι αυτή η πηγή;;;; Πλήζ.... Πες μας....

Portishead
20-09-10, 12:39
Κανει δημοσια ?
Δεν ξερω τι λενε οι κανονες του φορουμ για διαφημίσεις κλπ
Αν θες στο στελνω με p.m.
:)

ballou
20-09-10, 12:41
Κανει δημοσια ?
Δεν ξερω τι λενε οι κανονες του φορουμ για διαφημίσεις κλπ
Αν θες στο στελνω με p.m.
:)
Και εγώ θέλω:lol::lol:............ Πλιζ

Portishead
20-09-10, 12:45
Κοριτσια ?
Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ειναι ψηλα στο Μενιδι.
Ειναι μια αποθηκη με κουρτινες και υφασματα.
Εχει 1000δες σχεδια και χρωματα να διαλεξετε και σε πολυ καλες τιμες.
Τα ραφτικά εννοειτε πως ειναι μεσα στην τιμη.

Αυριο θα σας στειλω με p.m αν ειναι τα στοιχεια του , γιατι η γυναικα μου δεν εχει το καρτακι μαζι της σημερα.(Τηλεφωνα και διευθύνσεις)

Για παραδειγμα να σας πω οτι για μια λεπτη και μια χοντρη κουρτινα για το σαλονι (6 μετρα υφασμα η καθε μια) + ραφτικα μας πηγε συνολο 140 ευρω

ballou
20-09-10, 12:50
Χαίρομαι γιατί μένω πολύ κοντά!!!
Περιμένω............................

Stellinula
20-09-10, 13:43
Τους Ρώσσους του έχεις επισκεφτεί??? Συνήθως εμφανίζονται τα Σάββατα μαζί με την Λαική αγορά....Φοβερά σχέδια τέλειες τιμές και καλή ποιότητα...Μια ζωή απο κει αγοράζω κουρτίνες!!!

Επίσης είναι ένα μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας με υφασματα ΟΛΑ με 1 ευρω το μέτρο....Δες εδώ!!!

Νικίου 22 - 2ος όροφος (με ασανσέρ)
Τηλ. 6942 786845

Ωράριο:
Δευτέρα - Τετάρτη - Σάββατο: 8.30 - 16.00
Τρίτη - Πέμπτη - Παρασκευή: 8.30 - 20.00

http://yfasmata.blogspot.com/

Portishead
20-09-10, 13:44
Τους Ρώσσους του έχεις επισκεφτεί??? Συνήθως εμφανίζονται τα Σάββατα μαζί με την Λαική αγορά....Φοβερά σχέδια τέλειες τιμές και καλή ποιότητα...Μια ζωή απο κει αγοράζω κουρτίνες!!!

Μα κιαυτος που σας λεω ρωσσοποντιος ειναι , απλα δεν παει στις λαϊκες , προμηθευει αυτους που πανε .

Rea_1971
20-09-10, 13:45
Λοιπόν... Αύριο αναμένω και εγώ το pm!

1.000.000 ευχαριστώ για τον κόπο.

angels
20-09-10, 14:25
pm pleaseeeeee

Kira
20-09-10, 15:50
pm me tooooo!!!!!;)

NASIA
20-09-10, 16:59
και σε μενα και σε μενα

marag
20-09-10, 18:08
και σε μένα!!!!

mxv
20-09-10, 22:26
Κορίτσια θα ήθελα και εγώ κουρτίνες αλλά μπάνιου και υφασμάτινες! Και επίσης θα προτιμούσα από ιντερνετικό κατάστημα! Καμία πρόταση;;)

barbie2000
21-09-10, 22:37
και σε εμένα αν δεν είναι κόπος...

k-sigma
21-09-10, 22:49
Κορίτσια θα ήθελα και εγώ κουρτίνες αλλά μπάνιου και υφασμάτινες! Και επίσης θα προτιμούσα από ιντερνετικό κατάστημα! Καμία πρόταση;;)

και εμενα με ενδιαφερει,για υφασμα με το μετρο για καναπεδες.
ενημερωστε με PLEASE

manoulina
21-09-10, 22:52
Κι εγώ θέλω....

Quirky
24-09-10, 12:23
Αγαπητέ Portishead [τέλειο nickname btw :) ]

Δώσε και σε μένα σε παρακαλώ τα στοιχεία του καλού αυτού κυρίου γιατί είμαι 6 μηνών έγκυος και ακουρτίνωτη επομένως ότι προλάβω μέσα στον επόμενο μήνα γιατί μετά θα σέρνομαι!

Παρεπιπτόντως , εφόσων τα ζητάμε τόσοι πολλοί μήπως να έμπαιναν δημοσίως, έτσι βρ' αδερφέ για τις επόμενες γενιές που θα μπουν να ψάξουν το πονεμένο ζήτημα "κουρτίνα"

Επίσης έχει και κουρτινόξυλα ο εν λόγω κύριος? Γιατί ούτε από αυτά διαθέτουμε!

Άν κάποιος άλλος ξέρει πηγή με οικονομικά ξύλινα κουρτινόξυλα παρακαλώ πείτε μας και μας που μένουμε σ ένα σπίτι καραφλό εδώ και 4 μήνες :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Q.

Kira
14-10-10, 15:52
Τελικα ακουσα τις συμβουλες σας κι εγω και πήρα υφασμα απο την λαική και εραψα κουρτινες.Η μοδιστρα μου ειπε οτι επειδη η κουρτινα η εξωτερικη η χονδρη ειναι σκετη,μπορω να βαλω καποια διακοσμητικα κουμπια ή χαντρες στο πάνω μερος τους,εδώ όμως ειναι πανακριβα,εχετε υποψιν κανενα καταστημα ιντερνετικο να κοιταξω;Η μοδστρα πάντως μου εδειξε μικρα κουμπάκια swarofski σαν αυτο http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.mazgaltzidis.com/eshop1/components/com_virtuemart/shop_image/product/_____________Swa_49b7868bd1448.jpg&imgrefurl=http://www.mazgaltzidis.com/eshop1/index.php%3Fpage%3Dshop.product_details%26product_id%3D280%26flypage%3Dflypage.tpl%26pop%3D0%26option%3Dcom_virtuemart%26Itemid%3D1%26lang%3Del&usg=__lV0MVWY53HjtwjfIcYXYnsqLV9Y=&h=389&w=583&sz=160&hl=el&start=0&zoom=1&tbnid=5LNz5mft0rkjAM:&tbnh=129&tbnw=164&prev=/images%3Fq%3D%25CE%25BA%25CE%25BF%25CF%2585%25CE%25BC%25CF%2580%25CE%25AF%2Bswarofski%26hl%3Del%26sa%3DG%26biw%3D1090%26bih%3D442%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1&itbs=1&iact=rc&dur=234&ei=T_u2TLOoIMaCOsr78e8J&oei=LPu2TJbSLdiH4gbP0oijCQ&esq=14&page=1&ndsp=10&ved=1t:429,r:1,s:0&tx=89&ty=93

(στην μεσαια σειρα το τελευταιο).Οραια αλλα πανακριβα..,εδω εχουν..5 ευρω το ενα!!!(και θα χρειαστω 135 τεμ!!!:shock::shock: )Ω yesss!!!Eγω εννοειται συμβιβαζομαι με κατι ομορφο και απλό, και φθηνό πάνω απ'ολα,δεν το συζητω:)!!
Μου ειπε πως θα χρειαστω 12 τεμ στο μετρο,δηλαδη για μια κουρτινα 4 μετρων,48 τεμ! Δεν θα ειναι υπερβολικο το αποτελεσμα;
Και σε τί μεγεθος να τα πάρω,δεν ξερω,μπερδευτηκα!
πειτε καμια ιδεα κοριτσια!!

μινουλα
14-10-10, 17:46
Κοριτσια ?

Αυριο θα σας στειλω με p.m αν ειναι τα στοιχεια του , γιατι η γυναικα μου δεν εχει το καρτακι μαζι της σημερα.(Τηλεφωνα και διευθύνσεις)

Για παραδειγμα να σας πω οτι για μια λεπτη και μια χοντρη κουρτινα για το σαλονι (6 μετρα υφασμα η καθε μια) + ραφτικα μας πηγε συνολο 140 ευρω
Και σε μενα ενα πμ, οποτε ξαναμπεις, διπλα στο Μενιδι μενω και θελω να αλλαξω τις κουρτινες του σαλονιου μου:D

AZIA
15-10-10, 09:51
Τελικα ακουσα τις συμβουλες σας κι εγω και πήρα υφασμα απο την λαική και εραψα κουρτινες.Η μοδιστρα μου ειπε οτι επειδη η κουρτινα η εξωτερικη η χονδρη ειναι σκετη,μπορω να βαλω καποια διακοσμητικα κουμπια ή χαντρες στο πάνω μερος τους,εδώ όμως ειναι πανακριβα,εχετε υποψιν κανενα καταστημα ιντερνετικο να κοιταξω;Η μοδστρα πάντως μου εδειξε μικρα κουμπάκια swarofski σαν αυτο http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.mazgaltzidis.com/eshop1/components/com_virtuemart/shop_image/product/_____________Swa_49b7868bd1448.jpg&imgrefurl=http://www.mazgaltzidis.com/eshop1/index.php%3Fpage%3Dshop.product_details%26product_id%3D280%26flypage%3Dflypage.tpl%26pop%3D0%26option%3Dcom_virtuemart%26Itemid%3D1%26lang%3Del&usg=__lV0MVWY53HjtwjfIcYXYnsqLV9Y=&h=389&w=583&sz=160&hl=el&start=0&zoom=1&tbnid=5LNz5mft0rkjAM:&tbnh=129&tbnw=164&prev=/images%3Fq%3D%25CE%25BA%25CE%25BF%25CF%2585%25CE%25BC%25CF%2580%25CE%25AF%2Bswarofski%26hl%3Del%26sa%3DG%26biw%3D1090%26bih%3D442%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1&itbs=1&iact=rc&dur=234&ei=T_u2TLOoIMaCOsr78e8J&oei=LPu2TJbSLdiH4gbP0oijCQ&esq=14&page=1&ndsp=10&ved=1t:429,r:1,s:0&tx=89&ty=93

(στην μεσαια σειρα το τελευταιο).Οραια αλλα πανακριβα..,εδω εχουν..5 ευρω το ενα!!!(και θα χρειαστω 135 τεμ!!!:shock::shock: )Ω yesss!!!Eγω εννοειται συμβιβαζομαι με κατι ομορφο και απλό, και φθηνό πάνω απ'ολα,δεν το συζητω:)!!
Μου ειπε πως θα χρειαστω 12 τεμ στο μετρο,δηλαδη για μια κουρτινα 4 μετρων,48 τεμ! Δεν θα ειναι υπερβολικο το αποτελεσμα;
Και σε τί μεγεθος να τα πάρω,δεν ξερω,μπερδευτηκα!
πειτε καμια ιδεα κοριτσια!!

Eχει παρει το ματι μου στα jumbo, διακοσμητια κρυσταλλακια για κουρτινες, στον χωρο που βρισκονται οι κουρτινες, τα ριχταρια, τα μαξιλαρια...
Ειναι σε συσκευασια οπως και τα υπολοιπα διακοσμητικα για κουρτινες και τοιχους, ψαξε λιγακι, σιγουρα θα τα βρεις, για να παρεις τουλαχιστον μια ιδεα. Πρεπει να ειναι μια ολοκληρη σειρα με κρυσταλλακια, για να φανταστεις δηλ. οπως οι σειρες με τα κρυσταλλακια που εχουν οι πολυελαιοι, με μικρα - μικρα κρυσταλλακια (απομιμηση φυσικα) και με ενα κρυσταλλο σε σχημα αμυγδαλου, στο τελειωμα τους. Τα ειχα πιασει καποια στιγμη στα χερια μου, μου αρεσαν τοσο πολυ και σκεφτομουν που θα μπορουσα αραγε να τα χρησιμοποιησω κι εγω...

SOTIRIA30
15-10-10, 10:52
Γεια θα ήθελα και εγω τα στοιχεία της δ/νσης με π.μ.Ευχαρισ΄τώ εκ των προτέρων

NASIA
15-10-10, 12:40
Κορίτσια θα ήθελα τα φώτα σας στο σαλόνι έχω κουρτίνες χρώματος γκρί τόσο η λεπτή όσο και η χοντρή και έχουν σχέδια εκρού το σαλόνι μου είναι σε χρώμα γκρι αλλά μετά από 8 χρόνια τα εχω βαρεθεί και θέλω να βάλω κάτι άλλο.Ο τοίχος είναι κίτρινο πολύ ανοικτό και τα έπιπλα σε χρώμα κερασιάς.Τί άλλο χρώμα θα μπορούσα να βάλω εκτός του γκρί?

Kira
16-10-10, 00:20
Eχει παρει το ματι μου στα jumbo, διακοσμητια κρυσταλλακια για κουρτινες, στον χωρο που βρισκονται οι κουρτινες, τα ριχταρια, τα μαξιλαρια...
Ειναι σε συσκευασια οπως και τα υπολοιπα διακοσμητικα για κουρτινες και τοιχους, ψαξε λιγακι, σιγουρα θα τα βρεις, για να παρεις τουλαχιστον μια ιδεα. Πρεπει να ειναι μια ολοκληρη σειρα με κρυσταλλακια, για να φανταστεις δηλ. οπως οι σειρες με τα κρυσταλλακια που εχουν οι πολυελαιοι, με μικρα - μικρα κρυσταλλακια (απομιμηση φυσικα) και με ενα κρυσταλλο σε σχημα αμυγδαλου, στο τελειωμα τους. Τα ειχα πιασει καποια στιγμη στα χερια μου, μου αρεσαν τοσο πολυ και σκεφτομουν που θα μπορουσα αραγε να τα χρησιμοποιησω κι εγω...

Δυστυχώς εδω που μενω δεν εχει καθόλου τζαμπο,και να και ειχα παει Πατρα εδω και λιγες μερες δεν μου περασε απο το μυαλο να κοιταξω..
Εψαξα λιγο στο e bay,και τελικα βρήκα εκει καποια κρυσταλλακια,όπως περιπου τα περιγραφεις μου φανηκαν,σε πολύ λογική τιμή,τα παραγγειλα,και..ο θεός βοηθός τί θα ερθει!!:mrgreen:

sophiesch
17-10-10, 19:19
Θα ήθελα και εγω με πμ το τηλέφωνο ή την δ/νση με τα υφάσματα κουρτινών στο Μενίδι. Ευχαριστώ.

AZIA
18-10-10, 11:21
Δυστυχώς εδω που μενω δεν εχει καθόλου τζαμπο,και να και ειχα παει Πατρα εδω και λιγες μερες δεν μου περασε απο το μυαλο να κοιταξω..
Εψαξα λιγο στο e bay,και τελικα βρήκα εκει καποια κρυσταλλακια,όπως περιπου τα περιγραφεις μου φανηκαν,σε πολύ λογική τιμή,τα παραγγειλα,και..ο θεός βοηθός τί θα ερθει!!:mrgreen:

Kαλη επιτυχια λοιπον!!!

Spiroulina
18-10-10, 12:10
Θα ήθελα και εγω με πμ το τηλέφωνο ή την δ/νση με τα υφάσματα κουρτινών στο Μενίδι. Ευχαριστώ.

Και'γω,και'γω το θελω...:D

efalcon
18-10-10, 12:18
Κορίτσια θα ήθελα τα φώτα σας στο σαλόνι έχω κουρτίνες χρώματος γκρί τόσο η λεπτή όσο και η χοντρή και έχουν σχέδια εκρού το σαλόνι μου είναι σε χρώμα γκρι αλλά μετά από 8 χρόνια τα εχω βαρεθεί και θέλω να βάλω κάτι άλλο.Ο τοίχος είναι κίτρινο πολύ ανοικτό και τα έπιπλα σε χρώμα κερασιάς.Τί άλλο χρώμα θα μπορούσα να βάλω εκτός του γκρί?

Αγαπητή Νάσια
για να μην ξοδέψεις λεφτά, μήπως θα μπορούσες να κρατήσεις τις χοντρές κουρτίνες και από μέσα να βάλεις μία όμορφη και αέρινη γάζα σε εκρού σκούρο; Να ζεστάνει λίγο ο χώρος;
Μία άλλη ιδέα είναι να πιάσεις τη χοντρή κουρτίνα στο πλάι με ένα όμορφο αμπράς (βλ. εικόνα) και πάλι τη λεπτή να την αλλάξεις με μία πιο ζεστή, ίσως σε μπορντώ ανοικτό (που ταιριάζει με την κερασιά).

Τι λες;

http://www.highcleaning.co.uk/img/curtain.jpeg

http://www.blindandcurtaincompany.co.uk/pix/curtains.jpg

stellas
19-10-10, 03:07
χε χε ....εγω στην κρεββατοκάμαρα μας εχω τρια φυλλα... σε διπλο σιδηρόδρομο, ενα φυλλο σκετο με κατι καθετα λεπτα πολυ λεπτα στοιχεια και ενα φυλλο διπλο σαν αυτο που περιγράφεις (εγω το πηρα 15ευρώ) αλλα χωρις βελουδινα στοιχεια.... εγω πηρα αυτο που ειναι σαν κεντημένα να το πω! Σαν παράκεντροι κύκλοι επαναλαμβανόμενοι. Την εχω ηδη πλύνει 3 φορες στο πλυντηριο στο προγραμμα για τα μαλλινα χωρις στυψιμο!Βασικα ολες εκει τις πλενω σε αυτο το προγραμμα.
Οι βελουδινες που ειχα δει δεν μου ειχαν γεμισει το ματι να σου πω..αλλα και εκεινες 15ευρω τις ειχε!
Στης μικρης εχω του ΙΚΕΑ τα δυο φυλλα που εχει με λαχανι ασπρο και κοκκινα στοιχεια (ολοι αυτην εχουν) και εχω βαλει ροζ φυλλο για την μεση....Ε τωρα επειδη ειπαμε με την σπιτονοικοκυρα μου οτι θα μεινουμε αλλο ενα χρονο εδω...θα της αγοραζω το μεγαλο κρεββάτι της, θα αλλαξω κουνουπιερα , θα βαψω ενα τοιχο ροζ και ενα τοιχο λαχανι ειπα να της βαλω σαν μεσαιο φυλλο λαχανι απαλο!
Νομιζω καλουτσικο θα βγει!

kalamaraki μπορεις να ανεβασεις φωτο με τα διπλα και τριπλα φυλλα που λες να παρω καμια ιδεα? τι υφασματα επιλεγεις( την ονομασια).
thanks....

IRINARI
19-10-10, 07:29
Κοριτσια ?

Και σε μένα ένα pm!
Ευχαριστώ

NASIA
19-10-10, 10:34
ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ EFALCON ΤΙΣ ΕΧΩ ΗΔΗ ΔΕΜΕΝΕΣ ΜΕ ΑΜΠΡΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΩ.
http://img825.imageshack.us/img825/371/dsc00256l.jpg (http://img825.imageshack.us/i/dsc00256l.jpg/)

http://img834.imageshack.us/img834/3784/dsc00258a.jpg (http://img834.imageshack.us/i/dsc00258a.jpg/)

efalcon
19-10-10, 11:59
Γλυκιά ΝΑΣΙΑ καλημέρα
μάλλον σε κουράζει το βάρος της κουρτίνας και μετά το χρώμα της.
Νομίζω ότι παραείναι "πλούσια" ίσως να πρέπει να γίνει πιο αέρινη... Τι εννοώ: Η θέση του καναπέ μπροστά από την μπαλκονόπορτα ήδη περιορίζει την κίνησή σου στο χώρο και έχοντας και αυτό το βαρύ φύλλο κουρτίνας, όλο το σύνολο μοιάζει κουραστικό. Αν ο καναπές έφευγε από εκεί και γινόταν γωνία με τον άλλον, η τραπεζαρία γυρνούσε παράλληλα με τον τοίχο (αντί κάθετα που την έχεις), μήπως έτσι ο χώρος άνοιγε λίγο και έπαιρνε μια ανάσα;

Η κουρτίνα η χοντρή για εμένα δε χρειάζεται. Η αέρινη εσωτερική αρκεί για ένα πιο minimal αποτέλεσμα. Επίσης, αν έβαφες την καμινάδα του τζακιού σε ένα γλυκό σοκολατί ή κάποιο άλλο χρώμα που σου αρέσει;
http://www.konteaki-furniture.co.uk/images/cube_oval_dining_table.jpg

Δεν έχω αίσθηση όλου του χώρου απλά παραθέτω μερικές ιδέες για να ανοίξει το μάτι σου και να μπει περισσότερο φως στο χώρο! :)
Τέλος, καλό να αποφεύγεις τις πολλές κορνίζες παντού. Αν έβαζες ένα ράφι κάπου που θα τις έχεις όλες μαζί; Να ελευθερώσεις και την τραπεζαρία και το καλοριφέρ από κορνίζες. Έχεις πολλά αντικείμενα επάνω σε έπιπλα νομίζω... Κοίτα στη φωτο πόσο πιο όμορφη είναι η τραπεζαρία "καθαρή" και το τζάκι βαμμένο ώστε να εξέχει η πρόσοψή του.
Αν έχεις ελεύθερο τοίχο (ίσως κοντά στην τραπεζαρία), ένας καθρέφτης θα βοηθούσε να δείξει το χώρο μεγαλύτερο όπως και μία λάμπα δαπέδου που θα διαχέει το φως καλύτερα από ότι τα απλά φωτιστικά ταβανιού.

Να έχεις μία όμορφη μέρα.

NASIA
19-10-10, 12:20
Γλυκιά μου efalcon σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.Όσο αφορα την θέση του καναπέ αυτή είναι η θέση που έχει τώρα το καλοκαίρι το χειμώνα και ειδικά τα Χριστούγεννα οι καναπέδες σχηματίζουν γωνία αν και να σου πω την αλήθεια όταν η γωνία γίνεται με το εσωτερικό της γωνίας να κοιτάει την κουρτίνα τότε ο χώρος μικραίνει αφάνταστα και επιδεινώνει την κατάσταση ενώ όταν η γωνία γίνεται με το καναπε μπροστά στην κουρτίνα τότε υπάρχει άπλετος χώρος.Η τραπεζαρία τον χειμώνα γυρνάει ούτως ή άλλως κάθετα για να ταιριαζει με το χαλί.Δίπλα από την τραπεζαρία όπως είναι τώρα αλλά δεν φαίνεται στην φωτό υπάρχει μπουφές και από πάνω μεγάλος ορθογώνιος καθρέπτης και πίσω της υπάρχει μεγάλη κρυσταλιέρα.Τώρα για την κουρτίνα το εχω σκεφτεί και εγώ να βάλω μόνο την λεπτή κουρτίνα αλλά πιστεύω ότι θα φαίνεται ασχημα με το κουρτινόξυλο να φαίνεται ένα άδειο κουρτινόξυλο από πίσω.Σκέφτηκα να βάλω δύο λεπτές κουρτίνες η μια να είναι σκέτη και η άλλη να έχει ένα λεπτό σχεδιάκι.Το θέμα μου είναι τί χρώμα να είναι γιατί σε αποχρώσεις γκρι είναι αυτές που ήδη έχω.Αν δεν ήταν η πρώτη εικόνα που βλέπεις με το που μπαίνεις στο σπίτι μπορεί και να μην την άλλαζα γιατί σαν χρήση το συγκεκριμένο δωμάτιο το χρησιμοποιούμε όταν έχουμε κόσμο γιατί διαφορετικά καθόμαστε στο καθιστικό.Αυτά λοιπόν σε ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου και περιμένω και άλλες ιδέες.

efalcon
19-10-10, 15:41
Γλυκιά μου efalcon σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.Όσο αφορα την θέση του καναπέ αυτή είναι η θέση που έχει τώρα το καλοκαίρι το χειμώνα και ειδικά τα Χριστούγεννα οι καναπέδες σχηματίζουν γωνία αν και να σου πω την αλήθεια όταν η γωνία γίνεται με το εσωτερικό της γωνίας να κοιτάει την κουρτίνα τότε ο χώρος μικραίνει αφάνταστα και επιδεινώνει την κατάσταση ενώ όταν η γωνία γίνεται με το καναπε μπροστά στην κουρτίνα τότε υπάρχει άπλετος χώρος.Η τραπεζαρία τον χειμώνα γυρνάει ούτως ή άλλως κάθετα για να ταιριαζει με το χαλί.Δίπλα από την τραπεζαρία όπως είναι τώρα αλλά δεν φαίνεται στην φωτό υπάρχει μπουφές και από πάνω μεγάλος ορθογώνιος καθρέπτης και πίσω της υπάρχει μεγάλη κρυσταλιέρα.Τώρα για την κουρτίνα το εχω σκεφτεί και εγώ να βάλω μόνο την λεπτή κουρτίνα αλλά πιστεύω ότι θα φαίνεται ασχημα με το κουρτινόξυλο να φαίνεται ένα άδειο κουρτινόξυλο από πίσω.Σκέφτηκα να βάλω δύο λεπτές κουρτίνες η μια να είναι σκέτη και η άλλη να έχει ένα λεπτό σχεδιάκι.Το θέμα μου είναι τί χρώμα να είναι γιατί σε αποχρώσεις γκρι είναι αυτές που ήδη έχω.Αν δεν ήταν η πρώτη εικόνα που βλέπεις με το που μπαίνεις στο σπίτι μπορεί και να μην την άλλαζα γιατί σαν χρήση το συγκεκριμένο δωμάτιο το χρησιμοποιούμε όταν έχουμε κόσμο γιατί διαφορετικά καθόμαστε στο καθιστικό.Αυτά λοιπόν σε ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου και περιμένω και άλλες ιδέες.

ΝΑΣΙΑ μου καταλαβαίνω από το ύφος του σαλονιού ότι είσαι της πιο κλασσικής σχολής και σου αρέσουν τα πιο κλασσικά έπιπλα παρά τα minimal και πιο αφαιρετικά. Αν είναι έτσι, τότε τι θα έλεγες να δοκιμάσεις τη ρίγα στις κουρτίνες σου;

Να αλλάξει ΠΟΛΥ ο χώρος και να δώσεις και ύψος στον τοίχο αυτό που φαίνεται μικρός λόγω τζακιού αλλά και λόγω της πολύ μεγάλης κουρτίνας που έχεις ήδη; Αν είναι να τις αλλάξεις πάντως, η ραφή με κρίκους αντί για την κλασσική σούρα/ πιέτα, θα κάνει μεγάλη διαφορά! Φυσικά το κουρτινόξυλο δε χρειάζεται να το αλλάξεις αν και ένα σε κερασιά θα ταίριαζε ακόμα περισσότερο με την επίπλωση και την απόχρωση ξύλου της κουζίνας.

Σου παραθέτω μερικές εικόνες σε χρωματισμούς που ταιριάζουν με το χρώμα της κερασιάς, μήπως και εμπνευστείς. Αν όχι, τουλάχιστον προσπάθησα :smile:

Η πιο "κυριλέ" λύση της ΟΤΤΙΜΟ (ταυτάς):
http://www.ottimo.gr/images/Fiore%20stripe%20curtains%20LR.jpg

Αέρινη και διάφανη (ειδικά αν έχεις καλή θέα, είναι σημαντικό να τη βλέπεις):

http://homeimprovementhardware.org/wp-content/uploads/Stripe%20Curtains.jpg

σε πιο έντονα χρώματα (και ίσως σε ένα από αυτά να ντύσεις και την καμινάδα με ταπετσαρία ή χρώμα/ βαφή):

http://s3.amazonaws.com/tc-photos/10084/product/standard/46451.jpg

και κάτι σε πιο ρομαντικό:

http://images.countrycurtains.com/images/set_a/en_us/local/products/detail/011350361_dt.jpg

kalamaraki
19-10-10, 20:39
kalamaraki μπορεις να ανεβασεις φωτο με τα διπλα και τριπλα φυλλα που λες να παρω καμια ιδεα? τι υφασματα επιλεγεις( την ονομασια).
thanks....

Πολύ ευχαρίστως να στις δέιξω αλλα τωρα βρισκομαι κοζάνη αναπληρώτρια, θα ξαναπαω θεσσ σε δυο βδομαδούλες για σκ Μολις ευκαιρήσω θα στις ανεβάσω.

Quirky
22-10-10, 13:29
Ευχαριστώ τους πάντες που με ενέπνευσαν να ψαχτώ σε λαϊκές για κουρτίνες. Εμείς πήραμε για τρία δωμάτια του σπιτιού [σύνολο 12+ μέτρα] ωραιότατες τύπου γάζα [και μία σε στυλ λεπτοπλεγμένο διχτάκι] σύνολο 110 ευρώ [με τα ραφτικά και όλα μέσα εννοείται] :) Αυτό από την λαϊκή του Νέου Κόσμου, είναι στο δρόμο που περνάνε οι γραμμές του τραμ ,όπως έρχεσαι από τον σταθμό αριστερά 3-4 κουρτινάδες μαζεμένοι.

Είμαι πανευτυχής, ειδικά μετά την προσφορά που είχα από κατάστημα του κέντρου που μου έβγαζε ένα κουστουμάκι 3.500 :shock: Ευρώ [αλλά και για κουρτίνα σαλονιού και ένα ρόμαν και κουρτινόξυλα απλά]. Υπολογίζω ότι αν βρω στην μυθική αποθήκη στο Μενίδι κουρτίνα για το σαλόνι σε αντίστοιχη τιμή θα γλυτώσω τουλάχιστον 2.500 Ευρώ [όχι ότι θα τα έδινα, λέμε τώρα!]

Επαναλαμβάνω : αν κάποιος έχει πρόταση για οικονομικά και στυλάτα κουρτινόξυλα θα την ακούσω με μεγάλη χαρά.

Καλά ψώνια εύχομαι σε όλους :)

Q.

Kira
12-11-10, 10:57

και τελικα τα καταφερα!ετοιμες οι κουρτινες μου!!:-D
συνολικο κοστος;
υφασμα απο λαικη μαζι με τρεσες 150 ευρω
ραψιμο και κρυσταλλακια απο ιντερνετ, 50 ευρω.
Συνολο για 2 διπλές κουρτινες και μια μονη,200 ευρω! Πιστευω οτι τα πήγα πολύ καλα,δεδομενου του οτι εδω που μενω δεν εχει λαικες με υφασματα,και τα καταστηματα εδω ζητούσαν υπερογκα ποσα,απο 25 -45 ευρω το μετρο!! χρειαστηκε για αλλο λογο να παω Πατρα,και χωρις να εχω παρει τα μετρα,"με το ματι" δηλαδη αγορασα υφασμα απο λαικη με 6 ευρω το μετρο.
Να και μια φωτό να μου πειτε εντυπωσεις!
(το κουρτινοξυλο ειναι το τελειως απλο,και βαλαμε διαδρομο μικρο απο πισω,για να μπει η δευτερη κουρτινα,η ψιλη.καποια στιγμη θα παρουμε αλλα κουρτινοξυλα..)
http://img337.imageshack.us/img337/3077/dscn0904r.jpg

http://img686.imageshack.us/img686/9408/dscn0906b.jpg

AZIA
12-11-10, 11:05
Τα συγχαρητηρια μου κυρια μου, πολυ ωραια επιλογη, εξαιρετικο το αποτελεσμα. Ειναι απλα πανεμορφες.....

Kira
12-11-10, 11:10
Τα συγχαρητηρια μου κυρια μου, πολυ ωραια επιλογη, εξαιρετικο το αποτελεσμα. Ειναι απλα πανεμορφες.....

ευχαριστωωωω!!!!:)

nirma
15-11-10, 09:25
Καλημέρα κορίτσια :p

Τί υπέροχες ιδέες είναι αυτές :!::!::!:

Χρειάζομαι κι εγώ βοήθεια για τις κουρτίνες αρχικά για το στιλ...

Μετακομίζω σύντομα και το νέο μου σπίτι είναι αυτό:

http://img339.imageshack.us/img339/2183/90446035.jpg

Γεια πέστε καμία ιδέα με τις κουρτίνες.

Γενικά μου αρέσει το απλό και λιτό στιλ. Οι καναπέδες μου είναι λευκοί και το τραπεζάκι σε χρώμα "βέγκε".

http://img339.imageshack.us/i/90446035.jpg/

manoulina
15-11-10, 19:28
Τι ωραίο και μεγάλο σαλόνι!!!

nirma
16-11-10, 09:07
Πραγματικά :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Αν και δεν έχω έπιπλα για να το γεμίσω... ούτε κουρτίνες για τόσα πολλά παράθυρα :evil:
Πάντως θα φροντίσω να το κάνω πολύ όμορφο.

Για πες καμία ιδέα:razz:

manoulina
16-11-10, 09:23
χαχαχα σε νιώθω.... κι εγώ όταν μετακομίσαμε είχα ένα άδειο σπίτι. Το παλιό μας ήταν 50 τ.μ. και το καινούργιο 200τ.μ. Οπως καταλαβαίνεις επειδή είμαστε μεροκαματιάριδες.....και εγώ άνεργη τώρα....βάλαμε όσα έπιπλα είχαμε και μετά απο πολλές επισκέψεις σε επιπλάδικα....και φεύγοντας απογοητευμένοι απο τις τιμές....κάναμε μια πολύ ωραία επίσκεψη στο ΙΚΕΑ, πήραμε ότι έξτρα χρειαζόμασταν και είμαστε μια χαρά κι ευχαριστημένοι.
Οσο για τις κουρτίνες... είχα 4 παράθυρα στο παλιό σπίτι και έχω 15 εδώ.... τραγικό..... πήγε η μαμά μου στη λαϊκή, πήρε κουρτινούλες, τις έραψε και μου τις έφερε. Και μετακύ μας στο παλιό σπίτι είχα ακριβές κουρτίνες....και τώρα έχω δει κάτι ωραίες και απλές στα jumbo....με 10 ευρόπουλα....που μόλις τη βαρεθείς, την αλλάζεις χωρίς δισταγμό και ανανεώνεις και το χώρο σου.

nirma
16-11-10, 09:29
Ακριβώς τα ίδια :p
Εχθές έκανα επίσκεψη σε jumbo και leroy merlin για κουρτίνες. Κι αυτές όμως συνολικά 500 ευρώ θέλουν.
Σήμερα είπα να κοιτάξω και στην κινέζικη αγορά :mrgreen::mrgreen::mrgreen:. Διαβασα στο post ότι έχει πολύ καλύτερες τιμές.
Για έπιπλα μάλλον θα πάω στο σπίτι της μαμάς μου και της πεθεράς μου που είναι παραφορτωμένα και θα "κλέψω" ότι μου αρέσει ;):oops::twisted:

manoulina
16-11-10, 09:32
Μια χαρά σε βρίσκω....
Το leroy merlin είναι λίγο ακριβό για κουρτίνες. Εγώ κάποια στιγμή είχα πάρει κάτι κουρτίνες απο το careffour. Είχα πάρει 8 κουρτίνες 170 ?. Μια χαρά...έτοιμες ραμμένες.

nirma
16-11-10, 11:16
μμμ:rolleyes:

Ενδιαφέρον...
θα κοιτάξω και εκεί. Για πες και καμιά ιδέα για τί είδους κουρτίνες θα μπορούσα να βάλω. Μου άρεσε πολύ η ιδέα της efalcon με τις ασπρες εκρού κουρτίνες που δείχνει στην αρχή της σελίδας. Αλλά δεν είμαι σίγουρη αν μπορούν να μπουν στα δικά μου παράθυρα....:-?

Nantia
16-11-10, 11:29
[QUOTE=nirma;1790232]Καλημέρα κορίτσια :p

Τί υπέροχες ιδέες είναι αυτές :!::!::!:

Χρειάζομαι κι εγώ βοήθεια για τις κουρτίνες αρχικά για το στιλ...

Μετακομίζω σύντομα και το νέο μου σπίτι είναι αυτό:

http://img339.imageshack.us/img339/2183/90446035.jpg

Γεια πέστε καμία ιδέα με τις κουρτίνες.

Γενικά μου αρέσει το απλό και λιτό στιλ. Οι καναπέδες μου είναι λευκοί και το τραπεζάκι σε χρώμα "βέγκε".

Νιρμα πολυ ωραιο το σπιτι σου και πολυ μεγαλο σαλονι :grin::grin:

Εχεις αρκετα ανοιγματα απο οτι βλεπω στην φωτο και επειδη το σπιτι σου ειναι αρκετα σκοτεινο λογου του χρωματος του ξυλου θα σου προτινα κουρτινες οσο το δυνατον πιο αραχνουφαντες ή σε αποχρωσεις ανοιχτων χρωματων. Λευκο εκρου κπλ.... Εγω φετος πηρα απο το ΙΚΕΑ κουρτινες ετοιμες ραμμενες Πολυ ομορφες αλλα χοντρες (γιατι δεν ηθελα να με βλεπουν απο εξω γιατι ειμαι χαμηλα) σε εκρου χρωματακι με κατι αχνα σχεδια επανω. Ολη την ημερα τις εχω στο πλαι με το κορδονακι τους και το βραδυ τις τραβαω... ΚΑι πολυ μα παρα πολυ οικονομικες.......:wink:

nirma
16-11-10, 11:41
ΙΚΕΑ.... σίγουρα θα το επισκευθώ για πολλά πράγματα. Μάλλον και για κουρτίνες. :p

συμφωνώ ότι δεν θέλω να σκουρίνει - σκοτεινιάσει άλλο ο χωρος. Γι'αυτό λέω να βάλω εκρου - λευκό χρώμα για την κουρτίνα στο πλάι και είναι μια αραχνούφαντη μπροστά στο παράθυρο είναι στόρια ή ρόμαν.

Πως σου φαίνεται η ιδέα?

Μου άρεσε και η πρώτη φωτο που έχει βάλει η efalcon αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει στο σπίτι αυτό...:(

chatzico
16-11-10, 11:50
Μα κιαυτος που σας λεω ρωσσοποντιος ειναι , απλα δεν παει στις λαϊκες , προμηθευει αυτους που πανε .

Γείτονα,

Πες και σε μένα μωρέ, με πμ...

Σε πλιζάρω..

Nantia
16-11-10, 11:54
ΙΚΕΑ.... σίγουρα θα το επισκευθώ για πολλά πράγματα. Μάλλον και για κουρτίνες. :p

συμφωνώ ότι δεν θέλω να σκουρίνει - σκοτεινιάσει άλλο ο χωρος. Γι'αυτό λέω να βάλω εκρου - λευκό χρώμα για την κουρτίνα στο πλάι και είναι μια αραχνούφαντη μπροστά στο παράθυρο είναι στόρια ή ρόμαν.

Πως σου φαίνεται η ιδέα?

Μου άρεσε και η πρώτη φωτο που έχει βάλει η efalcon αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει στο σπίτι αυτό...:(

Νιρμα μου τα στορακια σε μπαλκονοπορτες ειναι δυσκολα γιατι για να ανοιξεις την μπαλκονοπορτα πρεπει να σηκωσεις μεχρι επανω το στορακι. Και απο οτι ειδα τα κουφωματα σου ειναι παλαιου τυπου σαν τα δικα μου και απο πρακτικης αποψης δεν νομιζω να σε βολεψουν. (βεβαια γνωμη μου ειναι αλλα δεστο και εσυ). Το σαλονι που εβαλε η efalcon το πρωτο ειναι πολυ ωραιο μου αρεσε ετσι οπως ταιριασαν το στορακια με τις πλουσιες κουρτινες αλλα το σπιτι αυτο εχει πολυ μεγαλες μπαλκονοπορτες. Ισως στο δικο σου θα ταιριαζε αν τοσο πολυ θελεις ενα ρεντο στο πλαι μονο απο την μια μερια γιατι τα ανοιγματα σου ειναι μικρα και μια αραχνουφαντη κουρτινα μεσα. Και τα δυο ανοιχτοχρωμα το ρεντο θα ειναι ενα τονο απλα πιο σκουρο απο την μεσα κουρτινα Ισως να εχει και μικρα σχεδιακα σε αλλο χρωμα απο το εκρου και σε αυτο το χρωμα να ειναι η αραχνουφαντη κουρτινα. Πχ μπεζ ρεντο με μικρα σχεδια σε αποχρωσεις του πορτακαλι ε τετοιο χρωμα να εχει και κουρτινα μεσα ή κοραλι ή και ανοιχτο μπλε σιελακι. Ή και μωβακι που μου αρεσει πολυ.......Πανε να δεις τι παιζει στο ικεα ή οπου αλλου θελεις φυσικα και αν κατασταλαξεις σε μερικες πες μας να σου πουμε την γνωμη μας. :grin:

nirma
16-11-10, 12:17
Νομίζω ότι έχεις δίκιο.:rolleyes:
Δεν θα μπορέσω να τα βάλω πάνω στο παράθυρο γιατί είναι ανοιγόμενα. Μαλλον απλά μια αραχνοϋφαντη κουρτίνα απλή με όμορφα σχεδιάκια και πιο φτηνά θα μου βγεί και πιο όμορφο θα γίνει.

Θα κάνω έρευνα αγοράς και θα σας ενημερώσω...
Ευχαριστώ πολύ:lol:

marjolaine
24-11-10, 20:51
καλησπέρα κορίτσια! χρειάζομαι τη συμβουλή σας...τι κουρτίνα μου προτείνετε να βάλω δίπλα από την κεντημένη χειροποίητη που έχω στο καθιστικό? είναι λευκή και έχει κεντήματα τετράγωνα σε όλη σχεδόν την επιφάνεια.(το βασικό υλικό της κουρτίνας είναι από καραβόπανο);););)

marjolaine
25-11-10, 19:01
Σνιφ!καμία απάντηση....μόλις μετακόμισα
στο νέο μου σπίτι και έχω κουραστεί γιατί
δεν βρίσκω αυτό που ψάχνω...αν έχετε
καλή διάθεση και κάποια ιδέα -γιατί έχω
κολλήσει - θα το εκτιμούσα πολύ.

spyni
25-11-10, 21:15
Για το που πηγαν δεν γνωριζω....εχουμε βρει ομως την/μιά "πηγη" που τους προμηθευε ολους αυτους.

σε παρακαλω στειλε και σε εμενα τη διευθυνση!!!!!!!!!!!!!

chatzico
17-12-10, 21:01
Γείτονα,

Πες και σε μένα μωρέ, με πμ...

Σε πλιζάρω..

ΜΩΡΕ ΓΕΙΤΟΝΑ,

Που είσαι ? Μας ξέχασες ?

gerastina
02-04-11, 00:10
Χαίρομαι γιατί μένω πολύ κοντά!!!
Περιμένω............................
κι εγώ θέλω!!!!!

savanna
05-04-11, 18:42
Κορίτσια όποια γνωρίζει τα στοιχεία του καταστήματος με τις κουρτίνες στο Μενίδι που έχει αναφερθεί σε προηγούμενα μηνύματα άς μου στείλει κι εμένα ένα pm!

Με σώζετε, έχω κι εγώ "γυμνόσπιτο" και μιας και είναι άδειο το σπίτι απο έπιπλα τουλάχιστον να βαλω καμμιά κουρτίνα....

Ilias3194
11-04-11, 17:43
μηπως μπορω να εχω και εγω τα στοιχεια τις αποθηκης στο μενιδι

ευχαριστω

πιτσιποπακι
14-04-11, 01:11
Ειναι ευκολο να εχω και εγω τα στοιχεια;Ευχαριστω πολυ.

Kira
03-05-11, 21:14
και τελικα τα καταφερα!ετοιμες οι κουρτινες μου!!:-D
συνολικο κοστος;
υφασμα απο λαικη μαζι με τρεσες 150 ευρω
ραψιμο και κρυσταλλακια απο ιντερνετ, 50 ευρω.
Συνολο για 2 διπλές κουρτινες και μια μονη,200 ευρω! Πιστευω οτι τα πήγα πολύ καλα,δεδομενου του οτι εδω που μενω δεν εχει λαικες με υφασματα,και τα καταστηματα εδω ζητούσαν υπερογκα ποσα,απο 25 -45 ευρω το μετρο!! χρειαστηκε για αλλο λογο να παω Πατρα,και χωρις να εχω παρει τα μετρα,"με το ματι" δηλαδη αγορασα υφασμα απο λαικη με 6 ευρω το μετρο.
Να και μια φωτό να μου πειτε εντυπωσεις!
(το κουρτινοξυλο ειναι το τελειως απλο,και βαλαμε διαδρομο μικρο απο πισω,για να μπει η δευτερη κουρτινα,η ψιλη.καποια στιγμη θα παρουμε αλλα κουρτινοξυλα..)
http://img337.imageshack.us/img337/3077/dscn0904r.jpg

http://img686.imageshack.us/img686/9408/dscn0906b.jpg

κοριτσια ειμαι λιγο off topic αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας.εχει παρει πουθενα το ματι σας αυτο ακριβως το σχεδιο;(οχι το μονοχρωμο,το αλλο το λεπτο ) ;κι αν ναι,πού;οπως ειχα προαναφερει ,το ειχα αγορασει απο λαικη,αλλα τωρα που θελω να φτιαξω και για εναν αλλο χωρο,δεν μπορω να το βρω..

euadamop
15-05-11, 16:20
μπορώ να έχω και εγω τη διευθυνση της αποθηκης στο μενίδι;

αννακορινθος
25-06-11, 01:41
ρε παιδια δε γραφετε τοδρομο τουλαχιστονστομενιδι? τοσα μαγαζια εχουν αναφερθεί!!:)

αννακορινθος
25-06-11, 01:44
ρε παιδια δε γραφετε τουλαχιστοντο δρομο της αποθηκης στο μενιδι?? τοσα μαγαζια εχουν αναφερθει!! :)

Αναστασια Μ
26-06-11, 00:45
κοριτσια και αγορια οποιος ξερει ας γραψει την οδο η εστω πως τ λενε αυτον που πουλαει κουρτινες στο Μενιδι η αν δεν θελει ν τ γραψει εδω αν μπορει ας μου στειλει πμ

ευχαριστω!!!!!!!!!!!!

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
30-06-11, 14:21
Διεύθυνση του μαγαζιού στο Μενίδι;;;;;;;; Μήπως είναι μυστικό;;;;

Αναστασια Μ
30-06-11, 15:04
μου την εστειλαν
ειναι αυτη
οποια παει πρωτη ν γραψει κ εντυπωσεις κοριτσια

ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ - ΥΦΑΣΜΑΤΑ
ΣΠΑΡΤΗΣ 34 & ΚΑΛΛΙΣΘΕΝΟΥΣ
ΑΧΑΡΝΑΙ (ΜΕΝΙΔΙ)
210 - 2477121

αννακορινθος
30-06-11, 23:03
να σαι καλα κοπελαμου:lol: !!!!ουφφφ αμαν πια!!!

Αναστασια Μ
30-06-11, 23:13
σ καταλαβαινω!!!!
κ εγω τωρα που φτιαχνω τ σπιτι αν δεν μαθαινα την διεύθυνση θ εσκαγα και θελω ν παω κ μεσα στο επομενο 15μερο ν τις παρω

Elena31
05-07-11, 15:49
κορίτσια, ξέρετε αυτήν την βιομηχανία? η ποιότητα είναι καλή? γενικά οι τιμές μου φανηκαν καλές, υπάρχουν και παιδικές κουρτίνες. Επίσης έχουν βάλει και προσφορά;)
http://www.goldendeals.gr/assets/deal-images/19euros-mmc-textiles/catalogue.pdf

Αναστασια Μ
15-07-11, 13:51
κοριστια μηπως πηγε καμια στο Μενιδι να μας πει για την βιοτεχνια?

εχω σκοπο ν παω απο βδομαδα και θελω να ξερω

α μηπως ξερει καμια που θα βρω και οικονομικο μηχανισμο για ρομαν??
ρωτησα και μου ειπαν 150 ευρω κ πανω μονο ο μηχανισμος
πολυ ακριβο τ θεωρω

αντιγονη1986
17-07-11, 13:59
καλησπερα πηγα στην αποθηκη στο μενιδι αλλα δυστυχωε δεν μπορουσα να το βρω μ,ε τιποτα.....επισης το τηλεφωνο τους ειναι χαλασμενο κ δεν λειτουργει....κ εγω πηγα σε ενα καταστημα στο ιλιον,λεγετε τσαρουχης κ εχει πολυ χαμηλες τιμουλες,εγω την πηρα 6 ευρω το μετρο.

Αναστασια Μ
17-07-11, 14:11
καλησπερα πηγα στην αποθηκη στο μενιδι αλλα δυστυχωε δεν μπορουσα να το βρω μ,ε τιποτα.....επισης το τηλεφωνο τους ειναι χαλασμενο κ δεν λειτουργει....κ εγω πηγα σε ενα καταστημα στο ιλιον,λεγετε τσαρουχης κ εχει πολυ χαμηλες τιμουλες,εγω την πηρα 6 ευρω το μετρο.

ωχ μη μου λες τετοια και ηθελα ν παω μεσα στην βδομαδα

μηπως μποεις ν μου στειλεις διευθυνση απο το μαγαζι που πηγες τελικα?????

Mariampo
20-11-11, 14:29
Στη δικιά μας λαϊκή δεν ράβουν ρόμαν:-(. Κορίτσια εσείς που ράψατε στη λαϊκή σας έδωσαν την κουρτίνα με ανοιχτή την τρέσα και τη σφίξατε εσείς; Γιατί κολλάω πάντα σ' αυτό;

Τελικά υπάρχει καμιά φτηνή λύση για ρόμαν?
Ψάχνω για το παράθυρο της κουζίνας
Έχω διαστάσεις 2 τεμάχια 120χ120 και κουρτίνα για πόρτα 80 πόντους και μου ζητάνε 370-450 Ευρώ.Τί να κάνω?

koritsaki9200
20-11-11, 19:12
στο ικέα κοίταξες;;; είχα δει και στο πρακτικερ!
Αν θέλεις όμως να χρησιμοποιήσεις το δικό σου ύφασμα... πρέπει να στο φτιάξουν... οπότε ίσως το οικονομικότερο είναι η λαική! Αλλά δυστυχώς δεν ξέρω ποια λαική ράβει ρομάν...

neogenitaki
20-11-11, 19:13
mariamρo εγώ πήγα την προηγούμενη εβδομάδα ΣΠΑΡΤΗΣ 34 στο μενίδι που αναφέρει παραπάνω το μέλος Αναστασία Μ και έχει καταπληκτικές πάνφθηνες κουρτίνες για όλο το σπίτι (ίδια σχέδια και ποιότητα με τα μαγαζιά στο 1/3 της τιμής) και ρόμαν πολύ φθηνά- το πχ το μέτρο έχει 35ευρω και το αφήνει 25ευρω (μόνο παιδικές διάφανες κουρτίνες για αγοράκι που ήθελα εγώ δεν είχε)

agathaki
12-08-12, 14:40
Παρακαλώ μπορώ να έχω και εγώ την δ/νση στο μενίδι με τις κουρτίνες με pm???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:eek::eek::eek::eek::eek::eek::grin::grin::grin::grin:

cristy1983
09-08-13, 17:31
Κοριτσια ?

Θα ήθελα κι εγώ αν είναι εύκολο, να μου πείτε πληροφορίες. Σας παρακαλώ!!!