PDA

Επιστροφή στο Forum : σιδερο και παλι ......σιδερο

BIKY74
29-11-09, 10:48
κοριτσια δεν ξερω για εσας αλλα εγω οταν ειναι να σιδερωσω αρρωσταινω.τι ρουχο και κακο ειναι αυτο.δεν προλαβαινω να βαλω πλυντηριο και να το σιδερωσω τσουπ να σου και αλλα.σε περιοδο βροχης δε που δεν στεγνωνουν και ευκολα γεμιζω ασιδερωτα.μονο εγω ειμαι ετσι η' υπαρχουν ομοιοπαθουσες;

ANGEL51
29-11-09, 12:25
ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΝΑ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ? Ε, ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ........ ΧΑΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΧΑΜΟΣ......

Dimitra83
29-11-09, 12:36
συχαινομαι το σιδερωμα!!!!!σαν βαμπιρ που το πιτσιλανε με αγιασμο κανω μολις δω ασιδερωτα ρουχα!!!σιδερωνω καθε 10 μερες λογω της βαρεμαρας που με πιανει μολις σκεφτω το σιδερο κ ξερετε τι μαζευεται σε 10 μερες!5-6 πληντυρια ασιδερωτα ρουχα !!ο αντρας μου λεει να σιδερωνω καθε 3 μερες που θα ειναι λιγα κ θα τελειωνω τακα τακα ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ!!!ειμαι πολι τελειομανης με τις υπολοιπες δουλειες κ υπερβολικη καμια φορα μπορω να πω :oops::oops: ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΣΙΔΕΡΩΜΑ ΒΓΑΖΩ ΦΛΥΚΤΑΙΝΕΣ!!!!:evil::evil::evil::evil::evil:

Sam
29-11-09, 12:36
Αν θέλεις βάλε κάτω από το σιδερόπανο φύλλο αλουμινόχαρτου.
Με τον τρόπο αυτό μειώνεται κατά πολύ ο χρόνος σιδερώματος μιας
και αντανακλάται η θερμότητα και σιδερώνεται και η κάτω πλευρά.
Eξοικονομείς εκτός από προσωπική ενέργεια και ηλεκτρική.

BILL
29-11-09, 22:53
ομοίως...και τελικά σιδερώνω τα πλυμένα στην ντουλάπα, όταν παραστεί ανάγκη και φτάσει ο κόμπος στο χτένι...

Dimitra83
29-11-09, 23:00
Αν θέλεις βάλε κάτω από το σιδερόπανο φύλλο αλουμινόχαρτου.
Με τον τρόπο αυτό μειώνεται κατά πολύ ο χρόνος σιδερώματος μιας
και αντανακλάται η θερμότητα και σιδερώνεται και η κάτω πλευρά.
Eξοικονομείς εκτός από προσωπική ενέργεια και ηλεκτρική.

ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ!!

alepoudaki
30-11-09, 08:54
Η λύση που έχω βρει εγώ κορίτσια είναι να σιδερώνω αμέσως το πλυντήριο που μου στεγνώνει για να μη μαζεύονται βουνά. Βάζω πλυντήριο με το νυχτερινό, το απλώνω το πρωί και το μεσημέρι που γυρίζω από τη δουλειά είναι έτοιμο για σίδερο. Και παρόλο που έχω το σύστημα stiroplus της stirella, ξαναγύρισα στο παλιό καλό μου ατμοσίδερο! Κάνει το τέλειο σιδέρωμα το άτιμο! Μακριά όμως από βουνά με ρούχα!

Nefelirene
30-11-09, 09:07
ΑΧ τι μου το θυμίζετε κάθε Κυριακή ειναι το μαρτύριο μου εχτές 4-8 αυτή τη δουλεία έκανα πάλι.Δεν μπορούμε να φτίαξουμε εκτος απο στεγνωτήριο και ενα σιδερωτήριο να μπαίνουν μέσα και να βγάινουν έτοιμα??????

ΤΙΓΡΑΚΙ
30-11-09, 09:45
η λυση η δικη μου ειναι να σιδερωνω 2-3 φορες μεσα στην εβδομαδα,φτιαχνω τη σιδερωστρα και το σιδερο σε θεση μαχης απο το βραδυ και μολις γυρισω το μεσημερι απο τη δουλεια κατευθειαν σιδερωνω.:-|ο μικρος ερχεται 40 λεπτα με το σχολικο αργοτερα οποτε οτι προλαβω κανω.
η αληθεια ειναι οτι αν καποια στιγμη τα αφησω με παιρνει η κατω βολτα.
δεν ξερω αλλα εμεις ειμαστε τρια ατομα και βαζω 6 πλυντηρια την εβδομαδα...:-(:-(:-(
οτι φοραμε καθε μερα παει κατευθειαν στα απλυτα,ολα...ξερω δεν πρεπει παντα ετσι αλλα δεν μπορω αλλιως.

ΤΙΓΡΑΚΙ
30-11-09, 10:08
ΑΧ τι μου το θυμίζετε κάθε Κυριακή ειναι το μαρτύριο μου εχτές 4-8 αυτή τη δουλεία έκανα πάλι.Δεν μπορούμε να φτίαξουμε εκτος απο στεγνωτήριο και ενα σιδερωτήριο να μπαίνουν μέσα και να βγάινουν έτοιμα??????

ποτε την κυριακη...εδω και 3 μηνες περιπου εχω κοψει τις δουλειες την κυριακη....;););)

και ειμαι καλα....:-P:-P:-P

ολα τα κανω μεσα στην εβδομαδα εξαλλου χαμενη ειναι...

2αγοράκια
30-11-09, 10:21
Το χειροτερο μου....εγω βαριεμαι κ το αλλο μετα.Την τακτοποιηση!!Εχει τυχει να μεινουν κ 3 μερες πανω στη τραπεζαρια γιατι περιμενα να πανε μονα τους...

ANGEL51
30-11-09, 10:24
Το χειροτερο μου....εγω βαριεμαι κ το αλλο μετα.Την τακτοποιηση!!Εχει τυχει να μεινουν κ 3 μερες πανω στη τραπεζαρια γιατι περιμενα να πανε μονα τους...

Πω πω! Κι εγω ετσι, καθομαι και τα κοιταω αλλα ποδια δεν βγαζουν......

Nefelirene
30-11-09, 10:36
Ταυτόχρονα κορίτσια μόλις τελείωσει το νέρο απο το πρεσοσίδερο την πρώτη φορά κατευθείαν μέχρι να ζεσταθεί ξανά ταχτοποιουμε τα σιδερωμένα και τελικά δεν μαζεύονται πολλά.!!!
Το χειρότερο απο όλα όμως είναι οι κουρτίνες πιστέυω κάθε φορά που πρέπει να αλλαχθουν με πιάνει η καρδιά μου γιατι σκέφτομαι το σίδερο.:cry::cry::cry:

Nefelirene
30-11-09, 10:37
ποτε την κυριακη...εδω και 3 μηνες περιπου εχω κοψει τις δουλειες την κυριακη....;););)

και ειμαι καλα....:-P:-P:-P

ολα τα κανω μεσα στην εβδομαδα εξαλλου χαμενη ειναι...

Μόνο όταν έχει βάρδια καθημερινη ;-);-);-)αλλίως πάντα την Κυριακή μετά την ΄βόλτα που παιζουν εκείνοι και εγώ τελέιωνω πιο γρήγορα.:rolleyes:

JENIA
30-11-09, 11:37
ΑΜΑΡΤΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ είναι αυτό το σίδερο εμείς κορίτσια είμαστε και πολύ σύνολο οικογένειας 4 μεγάλοι και δυο μικρά ο άντρας μου σιδεράς και ο μπαμπάς μου γεωργός περιττό να σα πω ότι το πλυντήριο και το σίδερο δουλεύουν υπερωρία . οι γονείς μου μένουν κάτω από εμένα και η μητέρα μου κρατά τα παιδιά και την λείπαμε να κάνει κάποιες δουλειές διότι τα παιδιά της έχουν βγάλει το λαδί μέχρι να επιστρέψω από την δουλεια.

athens2006
30-11-09, 12:26
Και εγώ εχω πλεον υιοθετησει το συστημα σιδερωμα αμέσως μετά το μάζεμα. Πριν μαζέψω τα ρουχα, εχω ηδη ανάψει την στιρελα οποτε τα σιδερωνω αμέσως. Αλλά και ενα πληντυριο να ειναι το τακτοποιημα μου φαινεται βουνο... ξέρω ντροπή μου...

maan
30-11-09, 12:48
Ταυτόχρονα κορίτσια μόλις τελείωσει το νέρο απο το πρεσοσίδερο την πρώτη φορά κατευθείαν μέχρι να ζεσταθεί ξανά ταχτοποιουμε τα σιδερωμένα και τελικά δεν μαζεύονται πολλά.!!!
Το χειρότερο απο όλα όμως είναι οι κουρτίνες πιστέυω κάθε φορά που πρέπει να αλλαχθουν με πιάνει η καρδιά μου γιατι σκέφτομαι το σίδερο.:cry::cry::cry:

έχει κάτι φακελλάκι σαν κολλάρισμα για κουρτίνες που δεν χρειάζονται μετά σίδερο. Πλένεις αφήνεις με αυτό για λίγη ώρα βάζεις στο ξέπλυμα και κρεμάς απευθείας κ δεν χρειάζεται σιδέρωμα. Αν χρειαστεί σε κάποια σημεία βάζεις το σίδερο στον ατμό και το κάνεις επιτόπου.

Lucy
30-11-09, 12:48
κοριτσια δεν ξερω για εσας αλλα εγω οταν ειναι να σιδερωσω αρρωσταινω.τι ρουχο και κακο ειναι αυτο.δεν προλαβαινω να βαλω πλυντηριο και να το σιδερωσω τσουπ να σου και αλλα.σε περιοδο βροχης δε που δεν στεγνωνουν και ευκολα γεμιζω ασιδερωτα.μονο εγω ειμαι ετσι η' υπαρχουν ομοιοπαθουσες;

Και εμένα αυτό ήταν το πρόβλημά μου, μέχρι που πήρα στεγνωτήριο. Έχει μειωθεί απίστευτα το σίδερο και φυσικά η διαδικασία απλώματος, μαζέματος κτλ...

BIKY74
30-11-09, 17:09
lucy δηλαδη το στεγνωτηριο δεν τα τσαλακωνει τα ρουχα;τα βγαζεις στεγνα ετοιμα για διπλωμα και στην θεση τους;

BIKY74
30-11-09, 17:12
Η λύση που έχω βρει εγώ κορίτσια είναι να σιδερώνω αμέσως το πλυντήριο που μου στεγνώνει για να μη μαζεύονται βουνά. Βάζω πλυντήριο με το νυχτερινό, το απλώνω το πρωί και το μεσημέρι που γυρίζω από τη δουλειά είναι έτοιμο για σίδερο. Και παρόλο που έχω το σύστημα stiroplus της stirella, ξαναγύρισα στο παλιό καλό μου ατμοσίδερο! Κάνει το τέλειο σιδέρωμα το άτιμο! Μακριά όμως από βουνά με ρούχα!ποιο ατμοσιδερο εχεις;

Dimitra83
30-11-09, 18:57
lucy δηλαδη το στεγνωτηριο δεν τα τσαλακωνει τα ρουχα;τα βγαζεις στεγνα ετοιμα για διπλωμα και στην θεση τους;

βικυ δε τσαλακωνει τα περισσοτερα ρουχα.αυτο ειναι αληθεια.αλλα καιει απιστευτο ρευμα.εγω το εδωσα σε μια γνωστη μου στη μιση τιμη που το αγορασα.ειχα ρευμα 200-300 το μηνα μεχρι που το σταματησα κ πληρωνω 75 το μηνα.εδω στη γερμανια με το μηνα ειναι στην ελλαδα δε θυμαμαι :p

ravT
30-11-09, 18:59
Μεγάλο βάσανο...Αν και δε μπορώ να πω ότι το σιχαίνομαι, μάλλον το βαριέμαι. Αλλά επειδή έχω δοκιμάσει τα πάντα, έχω καταλήξει ότι όταν στεγνώνουν πρέπει να τα σιδερώνω αλλιώς μένουν εκεί και..γεννάνε... Σχεδόν κάθε μέρα πλυντήριο, τι να σου κάνει...

Skybeam
30-11-09, 19:02
Κι εγώ το σιχαίνομαι το σίδερο! Ευτυχώς μου σιδερώνει η κοπελιά που έρχεται κάθε 15. Μόνο ενδιάμεσα αν χρειαστεί κάτι και πριν τις διακοπές ή τις γιορτές τα πλυντήρια της τελευταίας στιγμής...

Dimitra83
30-11-09, 19:03
κ γω σκεφτομαι να παρω μια να μου σιδερωνει μονο!δε θελω αλλη δουλεια να κανει!!ειμαι γαιδαρα??ποσο πληρωνεις την ωρα?:lol::lol:

Skybeam
30-11-09, 19:06
ποσο πληρωνεις την ωρα?:lol::lol:
Μαζί με όλες τις δουλειές, τής παίρνει ένα εξάωρο περίπου, 40 ευρώ. Δεν τα λυπάμαι καθόλου τα συγκεκριμένα λεφτά. Την εκτιμώ και την αγαπώ βαθύτατα την κοπελιά μου που με "ξεβρωμίζει" και μου σιδερώνει. Αφού αν μου περισσεύουν πέντε ευρώ παραπάνω τής τα δίνω με ευχαρίστηση. ή ό,τι άλλο δωράκι μπορώ. Είναι μεγάλο πράγμα να σου κάνουν γενική και σίδερο!

Dimitra83
30-11-09, 19:18
εγω μια μονο για σιδερο θελω :oops::oops: ειμαι αδικιολογητη ε?:p:p τι να κανω ρε κοριτσια!πειτε μου να κανω καθε μερα γενικη!δεν εχω προβλημα να κεσκονιζω κ να τραβαω καναπεδες καθε μερα!ετσι κιαλλιως 2 φορες τη μερα κανω με ηλεκτρικη ολο το σπιτι κ σφουγγαριζω μερα παρα μερα!πειτε μου να κανω 3 φαγητα τη μερα!παλι θα το κανω!σημερα πχ εκανα 2!το μπανιο καθε μερα το καθαριζω με φαρμακο.αλλα ΣΙΔΕΡΟ!ΟΧΙ!!ΤΟ ΒΛΕΠΩ Κ ΜΟΥ ΓΥΡΝΑΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ!μια μπλουζα να μου πειτε να σιδερωσω παει αυτο ηταν χαλασε η μερα μου :shock::shock:

Ηλιάννα
30-11-09, 20:11
βικυ δε τσαλακωνει τα περισσοτερα ρουχα.αυτο ειναι αληθεια.αλλα καιει απιστευτο ρευμα.εγω το εδωσα σε μια γνωστη μου στη μιση τιμη που το αγορασα.ειχα ρευμα 200-300 το μηνα μεχρι που το σταματησα κ πληρωνω 75 το μηνα.εδω στη γερμανια με το μηνα ειναι στην ελλαδα δε θυμαμαι :p
Εγω παντως διαφορα στο ρευμα δεν ειδα μεγαλη και βαζω πανω απο 10-12 πλυντηρια την εβδομαδα
Το δικο μου ειναι Α ενεργειακης κλασης μηπως γι αυτο;;;
Παντως το σιδερο το μισω κι εγω και ο καλος μου φοραει μονο πουκαμισα....:sad:

Dimitra_13
30-11-09, 20:56
Αχ κορίτσια μου,τί θέμα πιάσατε...όποτε έρχεται αυτή η στιγμή,έχω τέτοια νεύρα για κανένα διήμερο,που αν τα νεύρα μου ήταν ηλεκτρικό ρεύμα θα έψηνα άνετα κοτόπουλο...!
Βάλε με να ξεσκονίσω,να μαγειρέψω,να σκουπίσω,να κάνω το μπάνιο,τα πάντα!!!Να παλεύω 'όλη μέρα,δεν με νοιάζει,ακόμη και τώρα που μπαίνω στον έβδομο.Το σίδερο με πεθαίνει,όμως!

BIKY74
30-11-09, 21:51
Εγω παντως διαφορα στο ρευμα δεν ειδα μεγαλη και βαζω πανω απο 10-12 πλυντηρια την εβδομαδα
Το δικο μου ειναι Α ενεργειακης κλασης μηπως γι αυτο;;;
Παντως το σιδερο το μισω κι εγω και ο καλος μου φοραει μονο πουκαμισα....:sad: ΠΑς ΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΟ;ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ;ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ!!!!!!!ΕΚΑΝΕς ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ;ΠΑΝΤΩς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙς ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΣΟΥ Ν'ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑΦΟΡΑΕΙ ΚΑΝΑ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ.ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑΚΑΝΩ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟΤΟ ΝΑ ΣΙΔΕΡΩΝΕΙς ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΟΥ

alepoudaki
01-12-09, 08:09
ποιο ατμοσιδερο εχεις;

Εχω το ατμοσίδερο της Rowenta το DW 9030. Λίγο τσιμπημένο, γύρω στα 100 ευρώ το πήρα αλλά τα αξίζει τα λεφτά του. Δυνατό σίδερο.

koufetaki
01-12-09, 08:20
δεν νομιζω οτι φταιει τοσο το σιδερο οσο η επαναληψη κανεις αγωνα να σιδερωσεις τα βουνα και σε δυο μερες αντε ξανα αααα!εμεις ειμαστε πεντε ατομα στο σπιτι και κατω απο 8 πλυντηρια την εβδομαδα δεν πεφτουμε,οποσδηποτε η αγορα ενος στεγνωτηρα Α κλασης ειναι στα σχεδια μου για αγορα εχω πρεσα αλλα περα οτι δεν κανει και το καλυτερο σιδερωμα δεν μπορεις να σιδερωσης ολα τα ρουχα και τα κανω με το πατροπαραδοτο σιδερο μετα!γιατι κανενας αντρας εκτος απο τον αδερφο μου που ξερω δεν ''ξερει'' να σιδερωνει?ειμαστε μεγαλα κοροϊδα!και μην ακουσω καμια να μου λεει αυτες ειναι δικες μας δουλειες θα μου πεσουν τα μαλλια!

Ευάκι
01-12-09, 08:34
Καλημέρα κι από μένα. Εγώ είμαι πολύ ευτυχισμένη που μου σιδερώνει και μου καθαρίζει μια κοπέλα κάθε εβδομάδα. Το αποφάσισα πως δεν πάει άλλο όταν σιδέρωνα, ήμουν ήδη πολύ κουρασμένη, είχα ακόμα τις άπειρες δουλειές να κάνω και οι κόρες μου με παρακαλούσαν να παίξω μαζί τους. Πάντως αν θέλετε κάποιον μόνο να σας σιδερώνει υπάρχουν επιχειρήσεις που κάνουν αυτό ακριβώς. Σιδερώνουν οικιακά ρούχα είτε με το κιλό, είτε με το σάκο. Αν σας ενδιαφέρει στην Θεσσαλονίκη έχω μια γνωστή που κάνει αυτή τη δουλειά.

Dimitra83
01-12-09, 08:36
για γερμανια ενδιαφερομαι :p κ γω 6 με 8 πλυντηρια καθε βδομαδα εχω κ τα βλεπω με μισω ματι:evil:

Lucy
02-12-09, 15:40

Είναι ελάχιστα πλέον αυτά που χρειάζονται σίδερο. Κυρίως πουκάμισα και σεντόνια, αλλά και αυτά βγαίνουν σε πολύ καλύτερη κατάσταση σε σχέση με το πλυντήριο. Πολύ λιγότερο τσαλακωμένα. Έχει μειωθεί εκπληκτικά ο χρόνος που σιδερώνω... Ειδικά αν διπλώσεις τα ρούχα με το που τελειώσει το στεγνωτήριο και είναι ακόμα ζεστούλικα, είναι έτοιμα για την ντουλάπα. Επίσης για κάποιο λόγο βγαίνουν πολύ μαλακά και μυρωδάτα, ενω πριν με σκέτο το πλυντήριο ένιωθα ότι δεν κάνει δουλειά το μαλακτικό. Έχω εντυπωσιαστεί με το αποτέλεσμα και άξιζε τα λεφτά του το στεγνωτήριο. Ήδη νιώθω ότι έχω κάνει απόσβεση! Σήμερα και με την κακοκαιρία που είχε, ανατριχιάζω στο ενδεχόμενο να έπρεπε να απλώσω και να περιμένω πότε θα στεγνώσουν για να βάλω το επόμενο πλυντήριο...
Σημείωση: Είναι ωστόσο ορισμένα ρούχα που δεν μπαίνουν σε στεγνωτήριο. Πρέπει να κοιτάς τις ετικέτες.

scorpiaki
11-01-10, 22:23
Αν βαλετε καποια ρουχα (αυτα που μπαινουν στο στεγνωτηριο-κοιταζουμε παντα την ετικετα μην μας βγουν μωρουδιακα) στο στεγνωτηριο (αν εχετε φυσικα) δεν θα εχετε πολυ σιδερωμα....εγω πχ βαζω και τα σεντονια και καποια ρουχα μας....βεβαια μολις τελειωσει τα διπλωνω αμεσως διαφορετικα τσαλακωνουν και φυσικα χρειαζονται σιδερωμα!!!

voulam
22-01-10, 16:30
Σιδέρωμα;Κάθε φορά που βάζω πλυντήριο( και βάζω συχνά με δύο παιδιά)το χειρότερο μου:x:x:x:x:x:xΓιατί μετά έχει σιδέρωμα.Ολο λέω να τα σιδερώνω μόλις στεγνώσουν αλλά όλο κάτι άλλο προκύπτει με αποτέλεσμα να μαζεύονται.:(:(:(:(:(:(

twins!
23-01-10, 12:36

Παρομοίως!Σιχαίνομαι το σιδέρωμα γι'αυτό συνήθως το κάνει ο άντρας μου χιχι

VANILIA123M
27-04-11, 21:31
βρε κοριτσια ποσα δινετε για γυναικα σιδερο και καθάρισμα? με την ώρα την εχετε....εχω κ εγω προβλημα μετο σιδερο ...ουφ!

sevoula
28-04-11, 10:31
τί σίδερο έχετε; ποιό θεωρείτε καλύτερο σύστημα σιδερώματος;

maria- elpida
28-04-11, 10:35
βρε κοριτσια μονο εμενα μου αρεσει το σιδερο;;;;
αληθεια λεω, μου αρεσει!
το απλωμα και το μαζεμα μου την δινει.
Σεβουλα, εγω θεωρω καλυτερα τα rowenta και μαλιστα τα σιδερα τα απλα οχι τα πρεσοσυστηματα.
κανω λιγο νευρικο σιδερο και τα ογκωδη συστηματα μου την δινουν!

sevoula
28-04-11, 11:02
κι εμένα μου αρέσει το σιδέρωμα, αλλά σκέφτηκα να μην το γράψω εδώ, για να μην κουφάνω τα κορίτσια που υποφέρουν από το σιδέρωμα.

όμως το απλό ατμοσιδεράκι μουτα έφτυσε, όπως κ η σιδερώστρα. σκέφτομαι να πάρω ένα σύστημα σιδερώματος, όχι τύπου πρέσα.
σκεφτόμουν για στιρέλλα. έχω ακούσει πολλές διαφορετικές απόψεις για γιούρο προ, για τεφάλ, αλλά η στιρέλλα συγκεντρώνει τα περισσότερα θετικά σχόλια.
εγώ είχα φίλιπς, φτηνό σιδεράκι, αλλά πολύ καλό. κράτησε από το καλοκαίρι του 2008. σιδερώνω πάντα όταν στεγνώνουν τα ρούχα, κι έτσι δεν γίνονται βουνό.
αυτό που βρίσκω εκνευριστικό στο σιδέρωμα είναι τα παντελόνια με τσάκιση. μου γυρίζει το μάτι. γι' αυτό όταν έρχεται η μανούλα μου σπίτι μου την βάζω κ σιδερώνει τα παντελόνια του άντρα μου.

anastasiaspil
28-04-11, 11:20
Εγώ πάντα σιδερώνω κάθε πλυντήριο μόλις στεγνώσει. Έχω στεγνωτήριο και αν τα αφήσω για την επόμενη μέρα, δεν σιδερώνονται με τίποτα. Πετσέτες και μερικά άλλα ρούχα μόλις τα βγάζω από το στεγνωτήριο και τα διπλώνω ζεστά, δεν θέλουν καθόλου σίδερο. Είχα πρεσσοσίδερο juropro αλλά μου βγήκε μάπα. Χάλασε εντελώς στα 4 χρόνια. Τώρα έχω αγοράσει πάλι πρεσοσίδερο singer από στοκ μαγαζί στη μισή τιμή και μπορώ να πω ότι ως ώρας είμαι ευχαριστημένη. Σιδερώνει και καλύτερα από το juropro.

lovely people
28-04-11, 11:20
Bρε κορίτσια στείλτε μου τις διευθύνσεις σας να σας στείλω κάτι στοίβες που έχω εδώ και καιρό...έτσι για να καλοπεράσετε και να σας φτιάξω την μέρα:D! Αν δεν ήταν τα ρούχα της μικρής μου θα είχα πολύ καιρό να πιάσω σίδερο στα χέρια μου...:cool::cool:!!

Α! Σεβούλα έχω ατμοσιδερο της στιρελα αλλα κατάληξα να χρησιμοποιώ το φοιτητικό μου (χειρος) γιατι δεν κάνει φασαρίας μιας και μπορώ να σιδερώσω μόνο οταν κοιμάται η μικρή..

sevoula
28-04-11, 11:41
βρε λάβλυ, πότε γέννησες τη μικρή σου; έχει την ίδια ηλικία με τη δικιά μου; ή τα μαθηματικά μου πάλι με γελοιοποιούν;
εγώ γέννησα 9/10/2009.

στείλε, θα σου τα σιδερώσω. μόνο μην βάλει παντελόνια με τσάκιση, γιατί δεν!!!!!

PEPI1979
28-04-11, 12:07
Και εγω σιδερώνω καθημερινά τα ρούχα της μικρής και αν με αφησει λίγα από τα δικα μας με αποτελεσμα να μην μπορώ να βαλω άλλα πάνω στην στίβα ....

beloved
28-04-11, 12:44
αχ.....πονεμενη ιστορια!!!!αυτο κανω τωρα, προσπαθω να μειωσω το βουνο!!!!

PEPI1979
28-04-11, 13:13
Και το θεμα είναι οτι σιδερωνω όταν θελει να κοιμηθει και νανουριζεται στην κούνια . Μετα κάθομαι και εγω να μην την ενοχλω γιατι εχω την σιδερωστρα στο δωμάτιο της και γραφω για να επικοινωνησω λίγο με τον έξω κόσμο ..Το θεμα είναι ότι ο άντρας μου δεν έχει ρουχα να βαλει ....Αλλά δεν με νοιάζει προτιμώ να κάθομαι με την μικρή .

tsixlofouska
28-04-11, 13:26
Το βαριέμαι το σίδερο.Συνέχεια το αναβάλλω :lol: Έχω μια κοπέλα που έρχεται και μας κάνει μεταξύ των άλλων και αυτό.Τις ώρες που γυρίζω από τη δουλειά όχι σίδερο,μόνο το κρεβάτι μου βλέπω :oops:

PEPI1979
28-04-11, 13:29
Το βαριέμαι το σίδερο.Συνέχεια το αναβάλλω :lol: Έχω μια κοπέλα που έρχεται και μας κάνει μεταξύ των άλλων και αυτό.Τις ώρες που γυρίζω από τη δουλειά όχι σίδερο,μόνο το κρεβάτι μου βλέπω :oops:
Εντάξει εσυ καλά κάνεις δεν πρεπει να κουράζεσαι !:p

lovely people
28-04-11, 13:30
βρε λάβλυ, πότε γέννησες τη μικρή σου; έχει την ίδια ηλικία με τη δικιά μου; ή τα μαθηματικά μου πάλι με γελοιοποιούν;
εγώ γέννησα 9/10/2009.

στείλε, θα σου τα σιδερώσω. μόνο μην βάλει παντελόνια με τσάκιση, γιατί δεν!!!!!

Όχι το χεις, το χεις:lol::lol:! Σωστά υπολογίζεις, κάτι μέρες μας ρίχνετε..Εμείς είμαστε 23/10/2009..Σκορπίνες ντε (ή Ζυγος ακόμα δεν το χω οριστικοποιήσει :rolleyes::rolleyes::rolleyes:). Τώρα περνάμε την φάση με την απίστευτη γκρίνια και το κόλλημα με την μαμάκα....

sevoula
28-04-11, 13:44
εσείς είστε Σκορπίνες, εμείς Ζυγοί (μάνα κ κόρη).
αυτή η φάση κρατάει από 9 μηνών;;;;;;;;;;;;;κ διαρκεί μέχρι να κλείσουμε τα μάτια; αν ναι, τότε την ξέρω, την ζω!
είναι γλύκα όταν γίνονται βεντουζάκια παραπονιάρικα ή όταν τρέχουν κάθε λίγο κ λιγάκι για χάδι κ μετά επιστρέφουν στο παιχνίδι.
όταν γκρινιάζουν...έχουν λόγο βρε λάβλυ! θέλουν πιο πολλή αγάπη!

πάντως για σίδερο θα πάω το Σάββατο, για να μπω στο θέμα...

lovely people
28-04-11, 14:21
εσείς είστε Σκορπίνες, εμείς Ζυγοί (μάνα κ κόρη).
αυτή η φάση κρατάει από 9 μηνών;;;;;;;;;;;;;κ διαρκεί μέχρι να κλείσουμε τα μάτια; αν ναι, τότε την ξέρω, την ζω!
είναι γλύκα όταν γίνονται βεντουζάκια παραπονιάρικα ή όταν τρέχουν κάθε λίγο κ λιγάκι για χάδι κ μετά επιστρέφουν στο παιχνίδι.
όταν γκρινιάζουν...έχουν λόγο βρε λάβλυ! θέλουν πιο πολλή αγάπη!

πάντως για σίδερο θα πάω το Σάββατο, για να μπω στο θέμα...

Λες να ναι που την αφήνω για να πάω στην δουλειά? Μα αυτό το έκανα απο 9 μηνών και το κόλλημα το φαγε τελευταία. Αφού να φανταστείς ούτε να κατουρήσω δεν μπορώ χωρίς να μου κάνει παρέα η σκατούλα:oops::oops:!

Καλά ψώνια και πάρε κανένα οικονομικό γιατί δεν το βλέπω να σε βγάζει για πολύ, για να μπω και εγώ στο θέμα8-)

sevoula
28-04-11, 15:15
εγώ την άφησα στους 3 μήνες. αλλά το βεντουζάκι μου τελευταία κι εμένα δεν με αφήνει ούτε στην τουαλέτα μόνη μου.
πότε θα ξαναείναι βεντουζάκια ξανά; θα μεγαλώσουν κα θ είναι ανεξάρτητα.
εμείς κοιμόμαστε κ μαζί! αναπληρώνουμε αγάπη, για τις ώρες που της λείπω, όταν είμαι στη δουλειά!!!!!!

λέω να δώσω αρκετά, να είμαι πιο σίγουρη για το σίδερο! λες να είμαι λάθος κ να τα κλαίω;

lovely people
28-04-11, 15:54
Eμείς κοιμόμαστε μόνες μας:-|. Αλλα μου κάνει κάτι ζουζουνίσματα και με αγκαλιάζει και με φιλάει και μου ρχεται να σκάσω απο την πολύ αγάπη που της έχω;)! Ώρες ώρες θέλω να σταματήσω απο την δουλειά και μετά το ξανασκεφτομαι και αλλάζω γνωμη:(.

Να πάρεις φτηνό λέω εγώ...Εγώ δεν θα ξαναεδινα πολλά λεφτα για σίδερο...

salvia:)
28-04-11, 16:12
αχ κι εγω ανατριχιαζω με την ιδεα του σιδερωματος! δεν ξερω τι εχει το καημενο το σιδερο και μας προκαλει τετοιες αντιδρασεις!!;)
η δικη μου "λυση" ειναι να φυλαω τα ρουχα ασιδερωτα αλλα καλοδιπλωμενα στην ντουλαπα και να τα σιδερωνω μονο οταν τα χρειαζομαι δηλαδη λιγο πριν τα φορεσουμε.
σιδερωνω μονο τις πετσετες και τα σεντονια που και πιο ευκολα ειναι αλλα και επιβαλεται για λογους υγιεινης.

Χαρά-Μαρία
28-04-11, 16:57
εγω δεν εχω σιδερωσει ποτε :oops:
Παλια εμενα με τους γονεις μου και ειχαμε μοιρασει τις δουλειες, εγω πχ εκανα παντα ηλεκτρικη και η μαμα μου σιδερο.
Τωρα εχω παρει μια γυναικα που ερχεται καθε 15 μερες, της εχω φυλαξει τα ρουχα σε ενα ομορφο κασελακι που πηρα και μου σιδερωνει τα παντα τελεια (σεντονια, πετσετες, ρουχα) μεσα σε 1 ωρα για την οποια πληρωνεται 10 ευρω, δηλ 20 ευρω το μηνα!!!!!!

ziu_zitsu
28-04-11, 17:01
Αχ ποσο με ποναει το σιδερο!!!
Δεν το γουσταρω καθολου!!! Απο παντα! Απο τοτε που προσπαθουσε η μανα μου να μου μαθει να σιδερωωνω!
Εγω εχω το τεφαλ..καλο ειναι..αν κατσω να σιδερωσω τα ρουχα τελειωνουν αρκετα γρηγορα..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ

PASOUMI
28-04-11, 17:24
εγω δεν εχω σιδερωσει ποτε :oops:
Παλια εμενα με τους γονεις μου και ειχαμε μοιρασει τις δουλειες, εγω πχ εκανα παντα ηλεκτρικη και η μαμα μου σιδερο.
Τωρα εχω παρει μια γυναικα που ερχεται καθε 15 μερες, της εχω φυλαξει τα ρουχα σε ενα ομορφο κασελακι που πηρα και μου σιδερωνει τα παντα τελεια (σεντονια, πετσετες, ρουχα) μεσα σε 1 ωρα για την οποια πληρωνεται 10 ευρω, δηλ 20 ευρω το μηνα!!!!!!

χιχι και γω τα ιδια ακριβως με σενα!!

Thaumataki
28-04-11, 18:01
Μπορω να σιδερώνω στοιβάδες ρούχα.....
Μισώ τη λάντζα, αν κι έχω πλυντήριο και τη μαγειρική!!!! Ξξξξξξξξ 666

anastasiaspil
28-04-11, 18:08
Το χειμώνα δεν με πειράζει να σιδερώνω, γιατί ζεσταίνομαι και μ' αρέσει.Το καλοκαίρι όμως δεν το θέλω καθόλου. Δεν την αντέχω τη ζέστη.

irencat
11-08-11, 22:43
χιχι και γω τα ιδια ακριβως με σενα!!

PASOUMI έχεις π.μ.!!!

my billy
11-08-11, 23:03
Μπορω να σιδερώνω στοιβάδες ρούχα.....
Μισώ τη λάντζα, αν κι έχω πλυντήριο και τη μαγειρική!!!! Ξξξξξξξξ 666
θελεις να αναταλξουμε σπιτια? εσυ θα μου κανεις το σιδερο κ εγω οολα τα υπολοιπα;)
ομολογω οτι ντρεπομα:oops:ι γιατι εχω γυναικα που μου κανει τις δουλειες κ καποιο μερος του σιδερωματος καθε 15. εχω στεγνωτηριο κ πρεσσα κ παλι μαζευονται βουνα:rolleyes: κ παλι το σιχαινομαι λεμε......... μηπως να παρω κ κανεναν αραπη να μου κανει αερα την ωρα που σιδερωνω:lol::lol::lol:

annia
12-08-11, 13:14
Εγω δεν βαριεμε το σιδερο βαριεμε να τα τοποθετω στην ντουλαπα!!!Εμεις εχουμε 4-5πληντυρια την βδομαδα και συνηθως σιδερωνω παρασκευη βραδυ με το νυχτερινο..

annia
12-08-11, 13:17
Κοριτσια εγω απο σιδερο εχω ενα απλο της phillips με αντ.πλακα και εχω σωθει βεβαι αμετα πηρα αυτο http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=39141 και σιδερωνω πλεον μπαμ μπαμ

eliana_1976_
12-08-11, 15:57
Εγω δεν βαριεμε το σιδερο βαριεμε να τα τοποθετω στην ντουλαπα!!!Εμεις εχουμε 4-5πληντυρια την βδομαδα και συνηθως σιδερωνω παρασκευη βραδυ με το νυχτερινο..

Το σίδερο ήταν ο εφιάλτης μου όλα αυτά τα χρόνια. Από τότε που γεννήθηκε ο μικρός ώρες ώρες γίνονταν βουνά, ειδικά το χειμώνα που στεγνώνουν πολύ δύσκολα. Είχα πρέσσα που δεν την ήθελα καθόλου. Επιανε και χώρο και πουκάμισα, παντελόνια έπρεπε να βάζω το σίδερο. Το σίδερο πάλι ήταν ένα της πλάκας που για να κάνεις τσάκιση στο παντελόνι ή σε λινό πουκάμισο μου έβγαινε το χέρι και η ζάρα ζάρα. Σιδέρωνα σχεδόν κάθε βράδυ καμμιά ώρα.
Πριν 3 μήνες αγόρασα την γεννήτρια ατμού της tefal http://www.tefal.gr/All+Products/Linen+Care/Steam+stations/Products/Protect+Anti+calc/Protect+Anti+calc.htm

Μπορεί να έδωσα 336 ευρώ αλλά τα αξίζει τα λεφτά της και με το παραπάνω !!!! Βάζω περίπου 3-4 πλυντήρια την εβδομάδα κάθε βράδυ με το νυχτερινό από ένα πλυντήριο. Τα μαζευω όλα σε ένα καλάθι και σιδερώνω στο νυχτερινό το βράδυ στις 11 όλα τα ρούχα της εβδομάδας το πολύ σε 1,5 ώρα. Ούτε να ζορίζω το χέρι μου και να με πονάει, ούτε να μένουν ζάρες ούτε τίποτα. Τρία πλυντήρια 8κίλα τα σιδερώνω σε 1,5 ώρα το πολύ. Και μιλάμε για πλυντήρια με σεντόνια, μπλούζες, πουκάμισα που είμαι ψείρας στο να είναι καλά σιδερωμένα. Εσώρουχα, πετσέτες και ρούχα παιδιού φεύγουν σε χρόνο ντε τε. ΄Βέβαια πριν μερικούς μήνες είχα αλλάξει και το 5άκιλο πλυντήριο ρούχων και αγοράσα 8άκιλο Α+++ (-30% λιγότερη κατανάλωση). Εγώ που σιχαινόμουν το σίδερο και έβγαζα καντίλες κάθε φορά που μαζευόταν βουνό με το τεφαλ έχω δει μεγάληηηηηηηηηηηη διαφορά !!!

annia
12-08-11, 16:20
αχ ειμαι λιγο οφ τοπικ αλλα εκει που εχουμε το πληντυριο δεν χωραει μεγαλυτερο απο 5κιλο σνιφ σνιφ...ειδες διαφορα με το 8κιλο??πχ το 5κιλο χωραει 1σετ σεντονια 3-4πετσετες και 2-3σετακια ρουχα το 8κιλο?

lop
12-08-11, 19:09
annia έχω το 8κιλο Brand με τον κάδο απο πάνω, και πρίν το ίδιο σε 5κιλο. Μεγάλη διαφορά σε χώρο & επίσης επειδή είναι στενό 45άρι (είπαμε η πόρτα απο πάνω) κάνεις μεγάλη οικονομία στο χώρο σου. Χωράει παντού. Και μιλάμε για Brand. Σκυλί....

chatzico
12-08-11, 19:17
Σίδερο ...... η πιο μισητή δουλειά στο σπίτι, συναγωνίζεται επάξια και τελικά προσπερνάει το ξεσκόνισμα. Μαύρο χάλι.

Κορίτσια, στεγνωτήριο !!!!!!!

Πραγματικά σώθηκα !!!!! Άντε ένα τίναγμα, δίπλωμα και ...... ντουλάπα !!!

Τώρα, σιδερώνω 3-4 ώρες το καλοκαίρι και 1-2 ώρες τον χειμώνα. Τον μήνα ε ?

Και ρουχαλάκια απολυμασμένα !!!!!!!

Αφού χάλασε αυτό που είχα και πήρα αμέσως καινούριο !!!!

Ζήτημα άμεσης ανάγκης !!!!!!!

maria1976
12-08-11, 19:33
τον τελευταιο εξαμηνο εμαθα να το αγνοω και τα μικρα εμαθαν την λεκανο-ντουλαπα:
τα ρουχα ειναι στην λεκανη και περιμενουν να σιδερωθουν το οποιο ποτε δεν γινεται με τετοιο ρυθμο ωστε να αδειασει η λεκανη.
ειδικα τον τελευταιο καιρο μετα τις διακοπες σιδερωνω τι χρειαζομαστε πριν ντυθουμε και αποφευγω να βγαλω σιδερομενα ρουχα απο την ντουλαπα!!!!!

korina1974
13-08-11, 13:49
Εγώ έχω το πρεσσοσίδερο της singer και έχω σωθεί. Μιλάμε για επαγγελματικό σιδέρωμα. Και τα σεντόνια τα σιδερώνω τετράδιπλα :rolleyes:. Το χειμώνα με το κρύο, να σας πω την αλήθεια, μ' αρέσει να σιδερώνω γιατί ζεσταίνεται το κοκκαλάκι μου με τον ατμό ;-). Το καλοκαίρι όμως μόλις ακούω σιδέρωμα, πετάω σπυριά :???:!!!

Μαρια2010
13-08-11, 14:51
Το σίδερο ήταν ο εφιάλτης μου όλα αυτά τα χρόνια. Από τότε που γεννήθηκε ο μικρός ώρες ώρες γίνονταν βουνά, ειδικά το χειμώνα που στεγνώνουν πολύ δύσκολα. Είχα πρέσσα που δεν την ήθελα καθόλου. Επιανε και χώρο και πουκάμισα, παντελόνια έπρεπε να βάζω το σίδερο. Το σίδερο πάλι ήταν ένα της πλάκας που για να κάνεις τσάκιση στο παντελόνι ή σε λινό πουκάμισο μου έβγαινε το χέρι και η ζάρα ζάρα. Σιδέρωνα σχεδόν κάθε βράδυ καμμιά ώρα.
Πριν 3 μήνες αγόρασα την γεννήτρια ατμού της tefal http://www.tefal.gr/All+Products/Linen+Care/Steam+stations/Products/Protect+Anti+calc/Protect+Anti+calc.htm

Μπορεί να έδωσα 336 ευρώ αλλά τα αξίζει τα λεφτά της και με το παραπάνω !!!! Βάζω περίπου 3-4 πλυντήρια την εβδομάδα κάθε βράδυ με το νυχτερινό από ένα πλυντήριο. Τα μαζευω όλα σε ένα καλάθι και σιδερώνω στο νυχτερινό το βράδυ στις 11 όλα τα ρούχα της εβδομάδας το πολύ σε 1,5 ώρα. Ούτε να ζορίζω το χέρι μου και να με πονάει, ούτε να μένουν ζάρες ούτε τίποτα. Τρία πλυντήρια 8κίλα τα σιδερώνω σε 1,5 ώρα το πολύ. Και μιλάμε για πλυντήρια με σεντόνια, μπλούζες, πουκάμισα που είμαι ψείρας στο να είναι καλά σιδερωμένα. Εσώρουχα, πετσέτες και ρούχα παιδιού φεύγουν σε χρόνο ντε τε. ΄Βέβαια πριν μερικούς μήνες είχα αλλάξει και το 5άκιλο πλυντήριο ρούχων και αγοράσα 8άκιλο Α+++ (-30% λιγότερη κατανάλωση). Εγώ που σιχαινόμουν το σίδερο και έβγαζα καντίλες κάθε φορά που μαζευόταν βουνό με το τεφαλ έχω δει μεγάληηηηηηηηηηηη διαφορά !!! Εχεις δικιο γιατι εχουμε το ιδιο σιδερο και ειναι σουπερ....4 πληντυρια σε χρονο ντεντε...τελειο...ουτε με κουραζει ουτε καταλαβαινω ποτε τελειωνω...ειδικα τα τζιν και τα πουκαμισα που ειμαι ψειρας τα κανει σαν καινουρια.:wink::grin:

βιβηη
19-09-11, 18:11
ποιο σιδερο ειναι καλο; γιατι λενε οτι τα ροβεντα ειναι καλυτερα; http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/siemens-ts11xtrm-3000w.php ειναι καλο; ή να παρω ενα φτηνο οπως αυτο για να μη δωσω και πολλα χρηματα;http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10097510

βιβηη
19-09-11, 18:12
ή αυτο; http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/bosch-tda-7680-2750-w.php

neraida11
19-09-11, 19:05
και γω το τεφαλ εχω, ειναι ευκολο στη χρηση και τελειωνεις γρηγορα με καλο αποτελεσμα.κοστιζει λιγο αλλα.....

sesame
19-09-11, 20:25
ποιο σιδερο ειναι καλο; γιατι λενε οτι τα ροβεντα ειναι καλυτερα; http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/siemens-ts11xtrm-3000w.php ειναι καλο; ή να παρω ενα φτηνο οπως αυτο για να μη δωσω και πολλα χρηματα;http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10097510

Μάλλον τα ροβέντα είναι όντως τα καλύτερα...... εγώ που διάλεξα ένα τέτοιο σώθηκα!!!!!
Είχα σύστημα σιδερώματος που με ταλαιπώρησε πολύ, ειδικά όταν τέλειωνε το νερό ενώ σιδέρωνα, ήταν φρίκη....και βαρύ πανάθεμά το......δεν ξέρω αν έφταιγε που ήταν κάπως παλιό, αλλά χρηστικό δεν ήταν καθόλου....κι ευτυχώς χάλασε και το πέταξα πριν παρανοήσω τελείως.....
Άσε που αν ήθελα να σιδερώσω κάτι έκτακτο γρήγορα.......δεν μπορούσα......
Συμπέρασμα...το ροβέντα πολύυυ καλύτερο από το σύστημα...εκτός από το ότι τελειώνω πιο γρήγορα....δεν κουράζομαι κιόλας......ααα και φέτος το καλοκαίρι που χρειάστηκε να σιδερώσω κάποια ρούχα στη μητέρα μου είδα ότι είχε ένα βαρύ σίδερο, γνωστή μάρκα και από απόδοση μηδέν.........και με πόνεσε το χέρι μου και δουλειά όπως ήθελα δεν έκανα...
Εγώ θα λεγα να πάρεις ροβέντα να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.....

mariaVdr
25-10-11, 14:29
Σίδερο!!!Οταν έχω σίδερο θυμαμαι όταν μου έλεγε η μητέρα μου να διαβάσω και έκανα όλα τα άλλα εκτός από αυτό.Πήρα το σίδερο http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=39141 και σχεδόν σώθηκα.. απο την μια μεριά τα ρουχα και δρόμο!!!

mina+beba
02-11-11, 14:48
ενα θα πω : τρεις απλωστρες στη σειρα ... τις βλεπω και αγριευομαι και 2 απο χθες ..."δεστε μου τα ματιααα να μην τις ξαναδωω , δεστε μου τα ματια ...." ! ε ρε γλεντια θα κο καψουμε αποψε....(δεν παιζει θα κανω απατεωνια τα σεντονια θα τα διπλωσω στη μεση δεν παλευω να τα σιδερωσω ανοιχτα !

katerinak
02-11-11, 15:09
και γω το τεφαλ εχω, ειναι ευκολο στη χρηση και τελειωνεις γρηγορα με καλο αποτελεσμα.κοστιζει λιγο αλλα.....

ποσο το πηρες;

masta
02-11-11, 18:05
κ εγώ με την tefal πολύ ευχαριστημένη. Το σίδερο πάντα μου την έδινε...αλλά από πέρυσι που πήρε την tefal ξεμπερδεύω πολύ γρήγορα. Έχω την anti calc, παίρνει σχεδόν 2 λίτρα νερό βρύσης, οπότε δεν χρειάζεται συνέχεια να γεμίζω..

dimmi
02-11-11, 19:19
ενα θα πω : τρεις απλωστρες στη σειρα ... τις βλεπω και αγριευομαι και 2 απο χθες ..."δεστε μου τα ματιααα να μην τις ξαναδωω , δεστε μου τα ματια ...." ! ε ρε γλεντια θα κο καψουμε αποψε....(δεν παιζει θα κανω απατεωνια τα σεντονια θα τα διπλωσω στη μεση δεν παλευω να τα σιδερωσω ανοιχτα !
Δοκίμασε να τα κάνεις και διπλωμένα στα 4! Εμάς τέλεια γίνονται! Αρκεί να μην είναι πολυκαιρισμένα και να είναι ωραία απλωμένα.
Θέλουν όμως και πολύ ατμό και δ'ωστου να γεμίζεις το σίδερο διαρκώς.

Σήμερα ήταν η μέρα που σκόπευα να σιδερώσω, έχω από τις 10 το πρωί αναγούλα και κακοδιαθεσία, τύχαίο? Δε νομίζω!

dimmi
02-11-11, 19:21
κ εγώ με την tefal πολύ ευχαριστημένη. Το σίδερο πάντα μου την έδινε...αλλά από πέρυσι που πήρε την tefal ξεμπερδεύω πολύ γρήγορα. Έχω την anti calc, παίρνει σχεδόν 2 λίτρα νερό βρύσης, οπότε δεν χρειάζεται συνέχεια να γεμίζω..
ενδιαφέρον! Αν και νομίζω τεφάλ έχω αλλά όλο το γεμίζω :rolleyes:

masta
02-11-11, 20:50
ενδιαφέρον! Αν και νομίζω τεφάλ έχω αλλά όλο το γεμίζω :rolleyes:
Γιατί βρε?με ένα γέμισμα σίγουρα σιδερώνει 2 πλυντήρια..το καλό με το σύστημα ατμού είναι ότι σε κάποια ρούχα ένα πέρασμα αρκεί,το κακό είναι ο χώρος που πιάνει..

dimmi
03-11-11, 20:11
Γιατί βρε?με ένα γέμισμα σίγουρα σιδερώνει 2 πλυντήρια..το καλό με το σύστημα ατμού είναι ότι σε κάποια ρούχα ένα πέρασμα αρκεί,το κακό είναι ο χώρος που πιάνει..
em τότε δεν έχω το τεφαλ αφού πιάνει χώρο, μπερδεύτηκα! :confused:
εμ τόσο καιρό που έχω να σιδερώσω ξέχασα και τί έχω! :lol:
Καιρός για σίδερο απόψε :???: Δεν έχω παντελόνι να βάλω.
Μου αρέσει το σίδερο δε λέω, αλλά η ορθοστασία δεν παλεύεται στην εγγυμοσύνη :sad:
Και το αφήνω διαρκώς και μαζεύεται, πως περνά ο καιρός έτσι βρε παιδιά!

mamavicky
02-05-12, 12:18
Καλό μήνα σε όλους.
Πρίν ένα μήνα αγοράσαμε το Siemens Ατμοσταθμός Απεριόριστης Αυτονομίας - 3000Watt TS20XTRM kai ενω έχω σιδερώσει μόλις 2 φορές ο αντρας μου το έδωσε στην αδελφή του και σιδέρωσε 2 φορές. Μας το επέστρεψε με το καλώδιο στριφογυρισμενο και χωμένο σε μια τρυπούλα για την οποία ήταν μόνο το καλώδιο που μπαίνει στην τρύπα και όχι για εκείνο που συνδέει το σίδερο με τον σταθμό.επίσης εγω εκείνη την ημέρα το γέμισα με νερό λίγο παραπάνω απο εκεί που γράφει max.
το πρόβλημα ειναι οτι πλεον το σιδερο δεν εχει την ιδια πιεση ατμου και βγαζει ατμο κατα διαστηματα και επισης κανει εναν διαφορετικο θορυβο οταν τραβαει νερο.σαν να τριρτσιριζει κατι μεσα.
εχει συμβει σε κανεναν αλλον αυτο?εννοειται οτι θα το παω αντιπροσωπεια αλλα ρωταω μηπως και να ξερω τουλαχιστον τι εφταιξε.