PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΥΠΝΙΕΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ

ιωανναπατρα
29-11-09, 13:00
ΕΧΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΒΡΑΔΥ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ. ΕΣΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΧΑΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ?

ANGEL51
29-11-09, 13:05
ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΒΡΙΚΟΛΑΚΙΑΣΕΙ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΙΧΑ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ...... ΣΕΡΝΟΜΟΥΝΑ ΜΙΛΑΜΕ...... ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!!!! ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΣΗΧΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ ΜΕΤΑ...... ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!!!!!

ιωανναπατρα
29-11-09, 13:15
ΕΣΥ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ Η ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΜΑΤΙ ΓΑΡΙΔΑ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ? Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΜΙΣΟ ΖΑΝΑΧ. ΚΑΙ ΟΣΟ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΤΑΡΑΖΟΜΑΙ

ANGEL51
29-11-09, 13:19
ΟΧΙ, ΤΙΠΟΤΑ! ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΑΓΑ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΒΓΑΖΑ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΚΥΡΙΩΣ.... ΑΣΤΑ.....

ιωανναπατρα
29-11-09, 13:21
ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕΣ ΕΠΑΝΗΛΘΕΣ? ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ?

ANGEL51
29-11-09, 13:24
ΕΠΑΝΗΛΘΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΠΟΥΛΑΚΙΑ.........!!!!!!!!:lol::lol::lol:

mom
29-11-09, 13:31
Εννοείται!!! ότι είχα αυπνίες τους τελευταίους δύο μήνες της εγκυμοσύνης. Επανήλθα όμως, αφού γέννησα.

ιωανναπατρα
29-11-09, 13:31
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

AngiCat
29-11-09, 13:56
Ελπίζω να το ξεπεράσεις. Εγώ είμαι στον 5ο μήνα και κοιμάμαι σαν πουλάκι. Αν και πέρασα διάφορα με αποκολλήσεις κτλ δεν έχασα τον ύπνο μου. Κάποια περίοδο μόνο, είχα εφιάλτες αλλά αυτό ήταν από το στρες. Η κοιλιά μου έχει μεγαλώσει αρκετά αλλά δεν με εμποδίζει ακόμα. Έχω πόνους στην μέση, ώρες ώρες αφόρητους και το μόνο που με ξεκουράζει είναι ο ύπνος στο κρεββάτι μου το βράδυ. Αχ μακάρι να μην αλλάξει αυτό. Σου έυχομαι κι εσένα καλόν ύπνο να έχεις. Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις ένα χλιαρό ντουζάκι πριν πας για ύπνο, ή να πιείς ζεστό γάλα.

ιωανναπατρα
29-11-09, 23:22
πως βλεπετε να πηγαινει με τις αυπνιες αποψε? θα κλεισουμε ματι?

ΝΟΥΝΟΥ
29-11-09, 23:28
καλως ηρθες στο κλαμπ!!!εχω αυπνιες απο τον 6ο...και σημερα μπηκα στον 8ο.

ιωανναπατρα
29-11-09, 23:32
εμενα μου ξεκινησαν με το που μπηκα στον 8. πως το αντιμετωπιζεις?κοιμασαι καθολου. γιατι εγω δεν κλεινω ματι ολη νυχτα καιμε πιανει πανικος

ΝΟΥΝΟΥ
29-11-09, 23:46
1)εχω μικρο μωρο που με κουραζει πολυ κατα τη διαρκεια της μερας......κι ετσι δεν ξεφευγω απο τις 2.μετα τις 12 βλεπω sex and the city,διαβαζω ,νευριαζω με τον αντρα μου που κοιμαται απο τις 11..αυτα.χαπια δεν παιρνω

ιωανναπατρα
29-11-09, 23:53
εχεις ακουσει περιπτωσεις που να μην κοιμουνται καθολου? γιατι με εχει πιασει φοβερος πανικος! αν ξερεις please απαντησε μου μηπως ηρεμισω

ΝΟΥΝΟΥ
29-11-09, 23:56
εσυ δλδ δεν κλεινεις ματι ολη νυχτα?και πως εισαι την μερα?παντως ειναι παροδικα ολα αυτα μην ανυσηχεις....κι εγω μολις γεννησα το πρωτο επανηλθα

ιωανναπατρα
29-11-09, 23:59
δεν κοιμαμαι καθολου τη νυχτα και ζητημα αν θα κοιμηθω 2 3 ωρες τη μερα. φοβαμαι πολυ μηπως δεν αντεξω

ΝΟΥΝΟΥ
30-11-09, 00:11
μη φοβασαι καθολου..κατσε να γεννησεις με το καλο και μετα θα ψαχνεις να βρεις γωνια να πεσεις για υπνο..αντε με το καλο./..μπηκες στο μηνα σου?

candygirl
30-11-09, 13:54
Ψυχραιμία και κουράγιο, βρήκα κι εγώ ομοιοπαθείς!έχω να κοιμηθώ από τα τέλη Σεπτέμβρη , λίγο τα πρακτικά προβλήματα, λίγο το βάρος , λίγο το άγχος ,κάθε βράδυ κάνω ολονυχτία.Αλλά σε καμία περίπτωση χάπια , ούτως ή άλλως , και απλά ελπίζω να κοιμηθώ στο μαιευτήριο ή να είναι ήσυχο το μωρό μετά.Αλλιώς δεν τη γλιτώνω με τα νεύρα που κάνω...

Dimitra_13
30-11-09, 20:43
Είμαι στην 27 εβδομάδα κυήσεως...Το πρώτο τρίμηνο είχα τρομερή υπνηλία,αλλά το βράδυ ήταν πολύ δύσκολο να κοιμηθώ,κι όλη μέρα κοιμόμουν όρθια...Τον 4ο,5ο και 6ο μήνα κοιμήθηκα μια χαρά,γύρω στις 6 ώρες την μέρα.Τώρα που έκλεισα τον 6ο και βαδίζω στον 7ο σιγά σιγά,πάλι τα ίδια...Τρομερό στριφογύρισμα,απίστευτη αυπνία.Χαλάλι της,όμως.Ας ελπίσουμε πως τα νινάκια μας θα μας αφήσουν να κοιμηθούμε λιγάκι μετά.:roll:

ιωανναπατρα
01-12-09, 19:35
εγω στις 12 δεκεμβρη μπαινω στο μηνα μου. αλλα αντιμετωπιζω τοσο εντονα τις αυπνιες που δεν ξερω ποσο θα ανταξω. με παρηγορει μονο οτι κοντευει ο καιρος

MAROU
02-12-09, 01:40
και εγώ κοπέλα μου μια απο τα ίδια,αυπνίες και πάλι αυπνίες.Κοιμάμαι λίγο το μεσημέρι και αυτό είναι,υπομονή τι να πώ;

peny
02-12-09, 10:49
Ιωανναπατρα μην το ψάχνεις κορίτσι μου. Ο τελευταίος μήνας είναι μαρτυρικός για όλες μας. Και εγά δεν μπορούσα να κοιμηθώ όχι όμως έτσι απλά. Είχα τρομερές καούρες απ την μία και απ την άλλη είχα φοβίες μήπως μου σπάσουν τα νερά και δεν το καταλάβω. Μόλις μπήκα στον μήνα μου σταμάτησα τον ύπνο. Δεν βολευόμουν πουθενά επεφτα και άρχιζαν οι καούρες και απ την άλλη ο άντρας μου ροχάλιζε. Μου ερχόταν να του χώσω μια!!Όταν κατάφερνε και με επαιρνε ο ύπνος έβλεπα ότι μου έσπαγαν τα νερά και πεταγόμουν! Μιλάμε για πολύ κλάμα!!Ευτυχώς το μωρό μου ήταν πολύ ήσυχο και ξεκουράστηκα μετά (όσο μπορείς να το πεις αυτό).Από τότε που έκανα το παιδί τα ωράρια μου έχουν αλλάξει πολύ.Εκεί που κοιμομουν το αργότερο στις 9:30 τώρα πέφτω στις 12:30 το βράδυ ξυπνάω κατά τις 4 που ξυπνάει το παιδί μου και στις 8 το πρωί το μάτι γαρίδα πάλι και το πάω σερί μέχρι το βράδυ.Και όμως ακόμα επιβιώνω!!

ιωανναπατρα
02-12-09, 19:52
η γνωμη σας για την επισκληριδιο?

Aspa..
02-12-09, 20:12
η γνωμη σας για την επισκληριδιο?
εγω θα σου πω για την επισκληριδιο πατριωτισσα!!!η γνωμη μου ειναι η καλυτερη!!εχει εφευρεθει για να μην ταλαιπωρουμαστε και να απολαμβανουμε τη γεννα μας!!!γεννησα φυσιολογικα στις 7 νοεμβρη και ηταν τελεια!

REBITHOULIS
02-12-09, 21:29
Εγώ μπήκα στον 6ο και ενώ τόσο καιρό κοιμόμουν μια χαρά, τώρα το βράδυ δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα!!! Και αυτό γιατί μόλις ξαπλώνω, αρχίζει και πονάει όλο μου το σώμα και πιο πολύ η πλάτη μου η οποία με καίει λες και έχει πάρει φωτιά! Θέε μου, τι θα κάνω μέχρι να γεννήσω;;;;

Νατασούλα
03-12-09, 09:49
Εγώ μπήκα στον 6ο και ενώ τόσο καιρό κοιμόμουν μια χαρά, τώρα το βράδυ δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα!!! Και αυτό γιατί μόλις ξαπλώνω, αρχίζει και πονάει όλο μου το σώμα και πιο πολύ η πλάτη μου η οποία με καίει λες και έχει πάρει φωτιά! Θέε μου, τι θα κάνω μέχρι να γεννήσω;;;;

Και εμένα με πονούσε η πλάτη μου μέχρι και πριν από κανά μήνα αλλά τώρα κατά περίεργο τρόπο δεν με πονάει τίποτα. Και από συχνοουρίες, μόνο 1-2 φορές το βράδυ σηκώνομαι αλλά κοιμάμαι κανονικά, όπως και το μεσημέρι.

ιωανναπατρα
03-12-09, 23:43
η επισκληριδιος δεν πονεσε? εχω ακουσει διαφορα και δεν ξερω τι να προτοπιστεψω

herk_evi
10-12-09, 21:02
Κορίτσια, γεννάω την άλλη εβδομάδα και με την αϋπνία έχω αναπτύξει πολύ στενές σχέσεις... Αυτό που δε θα ξεχάσω ήταν η πρώτη "κρυάδα", γιατί δε γνώριζα πόσο απλό ήταν να περάσεις στην αϋπνία μετά τις τάσεις υπνηλίας, οπότε μέχρι να ενημερωθώ νόμιζα ότι κάτι κακό είχα πάθει... Από τότε που άρχισε η άδεια τοκετού το πήρα πολύ πιο ψύχραιμα, γιατί έχω περιθώριο να ξανακοιμηθώ μέχρι αργά.
Αυτό που έχω να πω στις ομοιοπαθούσες είναι, πέρα από το να κάνουν υπομονή, να πειραματιστούν με ό,τι μπορεί να τις βοηθήσει. Αυτά που μπορώ να σας πω εκ πείρας είναι να αποφεύγετε βαριά φαγητά, ζάχαρη και ανθρακικό όσο πλησιάζει το βράδυ. Είδα ότι με βοηθάει ένα χλιαρό χαμομήλι ή κίντερτε λίγο πριν τον ύπνο, ενώ πολύ αποτελεσματικό είναι το χλιαρό ντουζ. Δοκιμάστε και βαθιές αναπνοές με κλειστά μάτια σε στάση οκλαδόν λίγο πριν τον ύπνο, βοηθάει να "αδειάσετε" το μυαλό σας από αρνητικές σκέψεις.
Επίσης, κατάλαβα ότι ζορίζομαι στη σκέψη ότι ο σύζυγος κοιμάται μια χαρά δίπλα μου ή ότι μπορεί να τον ενοχλώ με τα στριφογυρίσματά μου. Από τότε, όποτε το μάτι είναι "γαρίδα" την κάνω για τον καναπέ ή το κρεβάτι του ξενώνα και είμαι πολύ πιο ήρεμη.
Το σημαντικότερο πάντως είναι η θετική σκέψη: όσο σκέφτομαι ότι πλησιάζει άλλη μια νύχτα μαρτυρίου τόσο χαλιέμαι και μένω ξύπνια... Εφοδιάζομαι με ευχάριστες ταινίες και βιβλία ή ανοίγω ραδιόφωνο και κάποια στιγμή τα βλέφαρα βαραίνουν.
Όπως και να'χει, θα περάσει..! Καλό κουράγιο σε όλες και με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!

tarshou
11-12-09, 01:22
Αυτές οι αϋπνίες. Εγώ στην εγκυμοσύνη μου ήμουν υποχρεωμένη να είμαι ξαπλωμένη. Σηκωνόμουνα μέχρι την τουαλέτα, άντε μέχρι το μπαλκόνι να ξελαμπικάρω και παλι κρεβάτι. Από τα πολλά, όχι μόνο δεν κοιμόμουν, αλλά μόλις πέρναγε λίγο η ώρα τα πόδια μου, τα χέρια μου, το κορμί μου ολόκληρο τιναζόταν λες και το πέρναγε ηλεκτρικό ρεύμα. Τόσα νεύρα είχα. Να μείνω ξαπλωτή ήταν αδύνατον. Να καθήσω σε καναπέ ήταν αδύνατον (είχα δίδυμα, μια τεράστια κοιλιά, τα μωρά πάνω στο διάφραγμα, λίγο ν'ανέβαινε η κοιλιά και μου κοβόταν εντελώς η ανάσα), να περπατάω δεν μπορούσα γιατί πονούσα. Μέχρι που βρήκε η μανούλα μου τη λύση. Εκτός απ'το χλιαρό ντους που είπαν πολλές κοπέλες εδώ, χαμομήλι με τίλιο, κορίτσια. Ήπια λίτρα ολόκληρα μέχρι να γεννήσω. Το έπινα και μετά από κανά τεταρτάκι με είχε πάρει ο ύπνος. Αφού όταν βράδιαζε κι έβλεπα ότι δεν είχα φτιάξει άλλο στο θερμός μου, μ'έπιανε στερητικό σύνδρομο :p

Η ώρα η καλη σε όλες σας, κορίτσια. Κι όπως λένε και οι μάνες μας, μ'έναν πόνο. Αν σας "ανακουφίζει" λιγάκι, όταν με το καλό έρθουν τα μπεμπέκια, θα κλείνουν τα ματάκια σας πριν καν ανεβάσετε το δεύτερο πόδι στο κρεβάτι.

rose1981
11-12-09, 10:16
καλημέρα μανούλες.Εγώ μπήκα στον 7ο μήνα κ την προηγούμενη εβδομάδα επί τις 3 μέρες είχα πρόβλημα ύπνου,τώρα ευτυχώς επανήλθα,αλλά πολύ φοβάμαι πως όταν πάρω άδεια από την δουλειά θα ξαναεμφανιστούν!!!!!!!!!!!Εμένα αυτό που με πιάνει κάθε βράδυ είναι έντονη νευρικότητα στα πόδια !!!!Απλώνομαι σα μπουγάδα στο κρεβάτι κ εκνευρίζεται ο σύζυγος (έχει πλάκα) κ άντε να βρω κ μια στάση που να βολεύει κ μένα κ τον μπέμπη.Μούρλια είναι !!!!!!!Επίσης βλέπω εφιάλτες οτι με χειρουργούν κτλ κτλ κ είναι μόνο η αρχή να φανταστώ????????μέχρι την γέννα τι θα γίνει?????

herk_evi
12-12-09, 21:03
Rose1981, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στα πόδια, σχεδόν κάθε βράδυ! Ένα ζεστό ποδόλουτρο, λίγο μασάζ στις γάμπες και παρακάτω, λίγα τεντώματα των δακτύλων... και αυτό θα περάσει! Αχ, τι τραβάμε για τα μπεμπάκια μας...! Αλλά χαλάλι τους!

ιωανναπατρα
13-12-09, 22:27
κοριτσια ας μου πει καποια! εχει κανει επισκληριδιο? ποναει? γιατι με εχουν αγχωσει. εσυ πατριωτισσα που το εχεις κανει τι λες?

superb
04-01-10, 03:04
Κι εγώ έχω "μαλώσει" με τον ύπνο παρ'όλο που τώρα μπαίνω στον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Δηλαδή έτσι θα πάει μέχρι να γεννήσω; Μου είναι αδύνατο να κοιμηθώ πριν τις 2 και αν τελικά τα καταφέρω, ξυπνώ στις 4 με 5 και πετάγομαι κυριολεκτικά από το κρεβάτι μου. Κοιμάμαι λίγο τις πρωινές ώρες αλλά αισθάνομαι κουρασμένη. Υπάρχει κάτι που να βοηθάει ή να ψάξω δουλειά για νυχτοφύλακας;

Mamoli
04-01-10, 03:52
Εγώ δεν μπορώ να πω ότι δεν νυστάζω ή ότι δεν κοιμάμαι... Έχει, όμως, δυο περίπου βδομάδες που ξυπνάω στα μισά της νύχτας και στριφογυρίζω για καμιά ώρα υποφέροντας από απαίσιες καούρες... Γκρρρρ... Υπομονή!!!

baby love
04-01-10, 08:07
Καλημέρα εγώ γέννησα με επισκληρίδιο πριν 3 μήνες. Είναι ένα περιέργο συναίσθημα που νοιώθεις την ώρα που την κάνουν αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει πόνο δυνατό. Μη φοβάσαι όλα θα πάνε τέλεια.
'Οσον αφορά τον ύπνο το ίδιο πάθαινα και εγώ, ξυπνούσα μέσα στη νύχτα για καμιά ωρίτσα. Πραγματικά θέλει λίγο υπομονή.

Γουντουδάκη Ευστρατία
20-01-10, 15:12
Ιωάνναπάτρα τι ακρίβώς έχεις ακούσει για την επισκληρίδιο και είσαι τόσο αγχωμένη?τόσες γυναίκες κάνουν. Όσον αφορά την δική μου εμπειρία...η καλυτερη. Γέννησα την 36η εβδομάδα με καισαρική λόγω συσπάσεων.Ούτε την ώρα που μου έβαζαν την βελόνα πόνεσα ούτε μετά. Να φανταστείς εκανα την ένεση 14.45 και στις 16.00 κουνούσα ήδη τα πόδια μου Χλιδή δηλαδή.Αφού η μητερα μου δεν το πίστευε νόμιζε οτι την κοροιδεύω οταν της έλεγα οτι νιώθω τα πόδια μου. Είναι απλά λίγο περίεργη η αίσθηση οτι δεν ορίζεις το σώμα σου από την μέση και κάτω. Γέννησα Πέμπτη, παρασκευή πρωί έκοβα βόλτες μέσα στην κλινική και Δευτέρα που γύρισα σπίτι έκανα δουλειές για να καταλάβεις. Καλή υπομονή σε όλες σας κ με το καλό να γεννήσετε τα μωράκια σας .Αξίζουν την ταλαιπωρία τα άτιμα

teddy-tedi
20-01-10, 21:37
υποφερωωω!!κοιμαμαι μονο το πρωι και σηκωνομαι απιστευτα κουρασμενη ολο το βραδυ στρυφογυρνω και θελω συνεχως τουαλετα και ειμαι 36+4 ΑΚΟΜΗ φαντασου πιο μετα τι θα κανω!!δν πηραζει ομως το μετα ειναι που εχει σημασια!!!

AngiCat
20-01-10, 22:17
Εγώ μέχρι τώρα είχα καλό ύπνο αλλά είναι μερικά βράδια που δεν με πιάνει! Έχω παρατηρήσει ότι αν πάω για ύπνο πριν τις 11 θα ξυπνήσω κατά τις 3 και ως τις 5 και.. θα είμαι άυπνη. Φροντίζω λοιπόν να πηγαίνω για ύπνο κατά τις 12 ώστε να ξυπνάω το πρωί. Εϊμαι πιό κουρασμένη στις 12 οπότε και δεν ξυπνάω μες την νύχτα.

nicolou
21-01-10, 02:55
Εγω βρισομαι στην 37 εβδομάδα και αν και πάω στο κρεββάτι απο τις 2 ο ύπνος με πιάνει γύρω στις 5.30 που ξυπνά ο σύζυγος να πάει δουλειά και κοιμάμαι μέχρι τις 11.30,12 . έχει κανένα μήνα που συνεχιζεται αυτό και πλέον δε με ενοχλεί .

ninia
21-01-10, 11:53
και εγω βρε κοριτσια, παρολο που ειμαι ακομα στην 28 εβδομαδα δεν κοιμαμαι σχεδον καθολου και αυτο με εχει εξαντλησει, γιατι νιωθω ολη μερα τα ματια μου θολα και βαρια

ELISAVET
21-01-10, 12:17
Κι εγώ δυσκολεύομαι πάρα πολύ στον ύπνο μου.Κατά τις 3 με πιάνει πολύ έντονη καούρα και σηκώνομαι, τρωω μια φρυγανιά και με πιάνει ύπνος σε καμιά ώρα.Δε βολεύομαι καθόλου, πονάει και η μέση μου...................

Μαριρενα
21-01-10, 13:19
Ειχα αυπνιες οταν μπηκα στον 8ο μηνα περιπου και συνεχιστικαν μεχρι και σημερα για διαφορετικους λογους!!!!!

demi
21-01-10, 13:25
αυτο το 3-5 τα ξημερωματα το περναω και εγω..ειναι φρικη γιατι δουλευω την αλλη μερα και νιωθω πτωμα...
αλλα και οταν γυρισω απο δουλεια και εχω να τρεξω με το αλλο παιδι παλι το βραδυ δεν μπορω να κοιμηθω...
πολυ δυσκολο ειναι....

πουλακι1989
21-01-10, 17:29
κοριτσια κι εγω 3 με 6 καθε πρωι δε μπορω να κοιμηθω με αποτελεσμα καθε απογευμα να μαι ενα πτωμα..τι να κανω?εχω τοσες υποχρεωσεις και δε μπορω..ειναι τοσο δυσκολα

teddy-tedi
21-01-10, 17:59
κοριτσια να δοσω μια συμβουλη.....να κανετε ενα ντουζακι ζεστο πριν κοιμηθειτε και μετα μια κρεμουλα με αρωμα λεβαντας!!βαλτε και λιγο να σας τριψουν οι ανδρες σας τα ποδια!!ισως να νιωσετε καλητερα και να κοιμηθειτε λιγο παραπανω!!

Lioula
21-01-10, 18:03
ΑΧ!ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΥΠΝΙΕΣ!ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΥΣΠΕΨΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΠΟΥ ΒΟΥΛΩΝΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΝΕΙ ΑΜΟΚ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ!ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!

Γαριδούλα
21-01-10, 18:33
Γεια σας κοριτσια!Εγω εχω τωρα μια μπεμπουλα 8 μηνων.Θυμαμι 3ο τριμηνο και εγω ετσι ημουν και ιδιαιτερα τον τελευταιο μηνα.Ειναι που κανουμε τις ετοιμασιες για τον ερχομο του μωρου και θελουμε ολα να ειναι τελεια.Αλλο πραγμα δεν υπαρχει παρα μονο η σκεψη του μωρου μας.Παντως οταν γεννησεις με το καλο να ξερεις οτι τερμα ο υπνος.Οτι κοιμηθηκες κοιμηθηκες.

teddy-tedi
22-01-10, 10:27
καλημερα κοριτσια
σημερα κοιμηθηκα μονο 2 ωρες,εχω ενα πονοκεφαλο πονανε τα ματια μου!!
αφηστε που η μπεμπα με τσακισε ολο το βραδυ και πονουσε φοβερα η μεση μου!!

marth
24-01-10, 01:08
Αχ αυτη η αυπνια..... Εγω κοριτσια υποφερω απο τον τριτο μηνα. Δεν κοιμαμαι σχεδον ποτε πανω απο 3-4 ωρες την ημερα,και μεθαυριο μπαινω στον ενατο! ειμαι μονιμως κουρασμενη!Πολλες νυχτες δεν κοιμαμαι και καθολου. Οσο σκεφτομαι οτι θα ερθει το μωρο και μπορει τα πραγματα να ειναι χειροτερα..... τουλαχιστον ελπιζω να απαλλαγω απο την ισχιαλγια, την βουλομενη μυτη, τους πονους στην πλατη, και τις αιμορροιδες που με βρηκαν μαζι με την εγκυμοσυνη, και μαζι με το αγχος δεν με αφηνουν να κοιμηθω. Κλαιω σχεδον καθε μερα πια.. νομιζω πως εχω μελαγχολια. Αραγε θα νιωσω καλυτερα οταν γεννησω? Ή μηπως με περιμενει η καταθλιψη?

sofiap81
02-02-10, 00:20
τουλαχιστον ελπιζω να απαλλαγω απο την ισχιαλγια, την βουλομενη μυτη, τους πονους στην πλατη, και τις αιμορροιδες που με βρηκαν μαζι με την εγκυμοσυνη, και μαζι με το αγχος δεν με αφηνουν να κοιμηθω.

μα ακριβως μια απο τα ιδια??εκτος απο την βουλομενη μυτη..εγω εχω παθει ιγμοριτιδα..μπουκωμα και πονοκεφαλος:(

eugie
10-02-10, 13:27
Εμένα είναι ανάλογα πως θα με πιάσει ο ύπνος... υπάρχουν μέρες που ξυπνάω στις 4 το πρωί και στιφογυρίζω για ώρες στο κρεβάτι και άλλες μέρες που μπορώ να κοιμάμαι μέχρι τις 10... Πάντως για τις αυπνίες το καλύτερο είναι καναπές και τηλεόραση. Με το που ξαπλώνω στον καναπέ και ανοίγω τηλεόραση μέσα σε 20 λεπτά έχω γλαρώσει. Νομίζω ότι μάλλον βοηθάει το ότι στηρίζεται η πλάτη μου στην πλάτη του καναπέ και είναι πιο εύκολο να χαλαρώσω.

rita_ki
10-02-10, 13:47
ααααχχχχ βρισκομαι και γω σχεδον στην 32 βδομαδα και απο τις σβουρες που κανω τα βραδια , ξεστρωνεται το σεντονι.αυτο ειναι το λιγοτερο θα μου πειτε....ο μικρος τα βραδια βαζει τα ποδαρακια του στο υψος των πλευρων μου κ να κοιμηθω πλαγια μου ειναι απιστευτο δυσκολο.Αφηστε την δυσποια κ την δυσφορια που νιωθω.εχω 1 μηνα σχεδον δουλεια ακομα....κ δεν ξερω πως θα τα καταφερω με τοσες λιγες ωρες υπνου:shock: εχω και την αναιμια, σε συνδιασμο με την αυπνια σαν ρακουν εχω γινει απτους μαυρους κυκλους

Konstantina-Kl
11-02-10, 21:53
Νυσταζω!!!! Ειμαι στην 30 εβδομαδα. Δεν μπορω να κοιμηθω τα βραδια. Κοιμαμαι δηλαδη κατα τις 2:00 και κατα τις 07:00 το πρωι ξυπναω (δεν δουλευω) απο πονους της μεσης και των γοφων. Υποφερω μιλαμε, και στριφογυρναω ωσαν το αρνι,ξυπναει και το μωρο στην κοιλια και κλωτσαει, και βλεπω τον αντρα μου να κοιμαται διπλα και μου ερχεται να του δωσω μια..:evil: Και μετα ξανακοιμαμαι η γουρουνα στις 10 αν με ξαναπαρει ο υπνος και ξυπναω στισ 12:oops:

sofiap81
12-02-10, 15:46
εμενα με ποναει τρομερα η πλατη μου...δεν μπορω να βολευτω πουθενα..ριτακι ακομη δουλευεις?πως αντεχεις βρε κοριτσι μου..

tsamar
12-02-10, 15:52
κορίτσια είμαι στην 38η εβδομάδα και τις 3 τελευταίες μερες με πεθαίνει η μέση μου! επίσης καθε βραδυ κατα τις 4 ξυπνάω και ξυπνάω. οχι οτι κοιμάμαι καλά αφού κάθε 2 ωρες παω τουαλέτα! στις 4 λοιπον με πιάνει και πείνα! γαλατάκι με κορν φλαικς και μετά παλι κρεβάτι. παίρνω και ενα βιβλίο και στην 3η σελ. εχω ξεραθεί! δοκιμάστε το βιβλίο, καλύτερα απο τηλεόραση...... εκεινη την ώρα δεν έχει και τπτ ωραίο!

sofiap81
12-02-10, 23:05
υπομονη..δεν μπορουμε να κανουμε και τιποτα αλλο..εχω να ευχαριστηθω υπνο κι εγω δεν ξερω απο ποτε..εγω εχω προκαθορισμενα ραντεβου με το wc!!:lol::lol:καθε βραδυ στη 1,στις 3,στις 6 και μετα στις 8..αν εχω πιει και κανενα ποτηρακι παραπανω(νερο οχι κρασι!!)εχω και εκτακτα!!αλλα το χειροτερο μου τη νυχτα ειναι οτι δεν μπορω να γυρισω πλευρο η να σηκωθω απο το κρεββατι..αυτο ειναι που μου τη δινει:???:

eirinibyronas
13-02-10, 23:53
Και εγώ στο κλαμπ κορίτσια ! Έχω λίγο από όλα όσα περέγραψαν και τ'άλλα κορίτσια, δηλ.: καούρες (τρομερές) τίναγμα(σπαστικό) πόνους στη μέση μεγάλη κοιλιά(δεν ξέρω που να τη βολέψω) εφιάλτες ( ότι είμαι στο χειρουργείο και πάνε να με ανοίξουν χωρίς να έχει επιδράσει ακόμα η αναισθησία ή ότι κάτι παθαίνει το πρώτο μου παιδάκι) συχνοουρία, δίψα .Αυτααά ! Είμαι στην 35η εβδομάδα ,υπομονή !!!

nasia84
14-02-10, 10:58
Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν έτσι. Κράμπες συνέχεια, μεγάαααλη κοιλιά (σαν να είχα δίδυμα) και το μωρό δεν είχε κατέβει. Τώρα κοιμαμαι και κανονικό 8ωρο.

MARILYN
18-02-10, 09:40
Αχ κορίτσια κι εμένα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου είναι αδύνατον να κοιμηθώ πριν τις 2. Αφήστε που δεν βολεύομαι κι όλας. Στριφογυρίζω συνέχεια..
τι ντουζ δοκίμασα, τι ζεστό γάλα, τι χαμομήλι, τι μασάζ για να χαλαρώσω...τίποτα δεν γίνεται...λες και άλλαξε το ρολόι μου και πρέπει να κοιμάμαι μετά τις 2.
Ευτυχώς όμως κοιμάμαι μετά μέχρι τις 9 το πρωί οπότε δεν είμαι κουρασμένη μέσα στην ημερα...
Υπομονή όλα για τα παιδάκια μας που έρχονται....γερά να είναι και χαλάλι τους!;)

superb
19-02-10, 00:57
Πραγματικά μου δίνει κουράγιο να ξέρω ότι και κάποιος άλλος βιώνει τα ίδια πράγματα με εμένα τις ίδιες ώρες! Να είστε όλες καλά κορίτσια, καλή υπομονή και με το καλό τα μωράκια σας!!!

Eirini1973
19-02-10, 15:05
ούτε εγώ μπορώ να κοιμηθώ πριν τις 2!!! ίσως να είναι όμως επειδη ξέρω ότι δεν πρέπει να ξυπνησω νωρίς το πρωί. μετά όμως κοιμάμαι.............. σαν τούβλο. Λίγο δύσπνοιες έχω, αλλά ο ύπνος πάει καλά. Τον χρειαζόμαστε τώρα, γιατί μετά θα τον ψάχνουμε....... όσο για τη θέση, εμένα με βολεύει μόνο στο δεξί πλάι. Κουφό, αλλά στο αριστερό με πονάει η κοιλιά μου!! Όλες βλέπω καλοπερνάμε!! ;)

πουλακι1989
20-02-10, 10:42
καλημερα κοριτσια..εγω εχω να κοιμηθω πολυ καιρο!!βλεπω πως εχετε κι εσεις τα ιδια και παρηγοριεμαι αλλα και παλι οταν φτανει 4-5 το βραδυ και δε μπορω να κοιμηθω και στριφογυρναω δε ξερω τι να κανω..και φυσικα ολη την αλλη μερα ειμαι σα κοτοπουλο!!

marsolan
21-02-10, 02:10
Vre koritsia,telika xamos me auta ta symptomata stin egymosini...Oson afora tin aypnia ego tin exo pareoula apo ton 3o mina mexri kai tora ston 6o.ksekinise mazi me tous emetous kai tora synexizei me tis kaoures...teleia filarakia.Apla einai isos to mono symptoma me to opoio symfiliothika giati panta imoun ksenixtomoutro kai latrhs tou proinou ypnou opote ksenyxtao oso paei kai tin alli mera ksapla mexri arga..Eytixos vevaia pou exo adeia allio fantazomai tha milagame apo to yperperan..tha eixa paradosei pneuma,xaxaxa

zoniadim
24-05-10, 18:45
Είμαι στη 39η βδομάδα και μπορώ να πω οτι εδώ και 3 βδομάδες κοιμάμαι καλύτερα από όλους τους μήνες της εγκυμοσύνης! Στη χειρότερη περίπτωση να ξυπνήσω μια φορά να πάω τουαλέτα και το πρωί ξυπνάω πλήρως ανανεωμένη!!!

elina1978
24-05-10, 18:56
τωρα ειμαι πλεον στο μηνα μου.εχω περασει απο πολλα σταδια.στην αρχη κοιμομουνα συνεχεια.μετα αυπνιες μεχρι τον 6ο μετα παλι κοιμομουνα ξερη τωρα εχω αγχος να πανε ολα καλα να γεννησω ενα υγειες μωρακι και δεν μου κολαει υπνος με τιποτα.εχω και συχνοουρια δεν βολευομαι και με την κοιλια μου.χαλια.βλεπω sex and the city και μετα το ριχνω στη μελετη.διαβαζω βιβλια μεχρι το ξημερωμα που καταφερνω να κομηθω για κανενα δυωρο.με συνεπερνουν αυτα που διαβαζω και δεν σκεφτομαι.γενικα το βραδυ με πιανει αγχος.φταινε και οι ορμονες μαλλον.

Rosie
24-05-10, 19:13
Ελίνα πρέπει να έχουμε ακριβώς την ίδια ΠΗΤ!

Ούτε κι εγώ κοιμάμαι καθόλου καλά τελευταία, παρόλο που το δεύτερο τρίμηνο κοιμόμουνα πάρα πολύ! Δεν μπορώ να βολευτώ, πάω συνέχεια τουαλέτα, ζεσταίνομαι κτλ.

Αλλά το προσπαθώ γιατί έχω ένα ζωηρό αγοράκι να φροντίσω κατά τη διάρκεια της μέρας χωρίς άλλη βοήθεια οπότε δεν με παίρνει να είμαι εξαντλημένη και άυπνη :(

depybal
25-05-10, 19:35
έχετε δίκιο κοριτσάκια μου!και γω στον ένατο δεν μπορούσα να κοιμηθώ.δεν βολευόμουνα...πήγαινα συνέχεια τουαλέτα..είχα ανησυχία..ακόμα και η ανάσα του άνδρα μου με ενοχλούσε...είχα άγχος...λίγο φόβο κατά βάθος ώρες ώρες...σκεφτόμουνα...σκεφτόμουνα..είναι φυσιολογικά όλα αυτά.αλλά κουκλίτσες μου,κοιμηθείτε όσο μπορείτε...έστω το μεσημεράκι..έστω το πρωί.μετά ίσως ο ύπνος σας λείψει και θα σας φανεί τόσο πολύτιμος!εμένα η μπουμπού μου σήμερα κλείνει τον ένα μήνα!!!!!και πλέον ο ύπνος διαρκεί μόνο 2 ώρες συνεχόμενες το πολύ!!οπότε....ύπνο!νάνι!8-):wink:

katerina2009
27-05-10, 16:17
ρε κορίτσια, εγώ δεν είμαι στον 9ο ακόμα, αλλά και εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ. Ξυπνάω κάθε μέρα κατά τις 4 και περιμένω να περάσει η ώρα να σηκωθώ. Με τον ύπνο εγώ σε όλη μου την ζωή τα πήγαινα πολύ καλά, κοιμόμουν στο λεπτό και πολλές ώρες. Τώρα, δεν ξέρω τι γίνεται. Ισως να φταίνει και τα πολλά μαξιλάρια που με περιτρυγιρίζουν αναγκαστικά....βάζω 2 μαξιλάρια στα πόδια για να είναι ψηλά για να ξεπρηστουν, ένα μαξιλάρι ανάμεσα στα γόνατα όταν είμαι στο πλάι γιατί έχω πρόβλημα με την μέση μου και ο φυσιοθεραπευτής το πρότεινε σαν την καλύτερη λυση, και 2 μαξιλάρια στο κεφάλι για να μην είμαι και πολύ ξαπλωμένη γιατί μου έρχεται αναγούλα.
Ο άντρας μου αναρωτιέται πότε θα τον διώξω από το κρεβάτι για να βάλω και άλλα μαξιλάρια!!!!
Μετά, τα όνειρα τα περίεργα, εκείνα που ξυπνάς και δεν ξέρεις πια είναι η πραγματικότητα, εκείνα που είναι τόσο έντονα που μετά, ενώ έχεις καταλάβει ότι ήταν όνειρο, σε πιάνουν τα κλάματα γιατί νομίζεις ότι τον έζησες τον εφιάλτη πάλι. Και πως γίνεται όλες οι καταστροφές και όλα τα άσχημα τα πράγματα να συμβαίνουν αυτήν την εποχή (στα όνειρά μου βέβαια). Ο άντρας μου λέει πως επηρεάζομαι από μ...ς που βλέπω στην τηλεόραση. Εγώ νομίζω πως είναι γενικότερο άγχος, υποσυνείδητα φοβάμαι μην τυχόν και γίνει κάτι άσχημο.
Ετσι, κάθε βράδυ βλέπω τηλεόραση, διαβάζω κανένα βιβλίο και κόβω βόλτες στο σπίτι μέχρι να ξημερώσει και να πάω στην δουλειά. Βέβαια από τις 1 το μεσημέρι νιώθω ένα χάλι μαύρο...δεν μπορώ όχι μόνο να σκεφτώ, ούτε και να κουνηθώ από την νύστα.
Αντε να κανουμε όλες κουράγιο, θα περάσει και αυτό...
Το θέμα είναι οτι μετά θα χτυπάμε το κεφάλι μας που δεν εκμεταλλευτήκαμε αυτές τις ώρες ύπνου, αλλά τι να κάνεις πολλά πράγματα δεν γίνονται κατά παραγγελία.

christine06
27-05-10, 16:25
. Ξυπνάω κάθε μέρα κατά τις 4 και περιμένω να περάσει η ώρα να σηκωθώ. Με τον ύπνο εγώ σε όλη μου την ζωή τα πήγαινα πολύ καλά, κοιμόμουν στο λεπτό και πολλές ώρες. .

Τι μου θύμισες! Από τον 8ο που σταμάτησα το δουλειά κάθε βράδυ ξυπνούσα στις 4 και δεν μπορούσα να ξανακοιμηθώ. Εγώ που μπορούσα να κοιμάμαι και 12 ώρες κάθε βράδυ...τι ταινίες είχα δει στην τηλεόραση δε λέγεται...!:D Όσες δεν είδα σε όλη μου τη ζωή. Βέβαια κατά τις 10 το πρωι σερνόμουν και κοιμόμουν κανα δίωρο! Αυτά μέχρι που ήρθε η μικρή...Μετά το πανηγύρι τέλος! Με το καλό εγκυούλες!

nala
03-06-10, 15:43
Τι μου θύμισες! Από τον 8ο που σταμάτησα το δουλειά κάθε βράδυ ξυπνούσα στις 4 και δεν μπορούσα να ξανακοιμηθώ. Εγώ που μπορούσα να κοιμάμαι και 12 ώρες κάθε βράδυ...τι ταινίες είχα δει στην τηλεόραση δε λέγεται...!:D Όσες δεν είδα σε όλη μου τη ζωή. Βέβαια κατά τις 10 το πρωι σερνόμουν και κοιμόμουν κανα δίωρο! Αυτά μέχρι που ήρθε η μικρή...Μετά το πανηγύρι τέλος! Με το καλό εγκυούλες!

Το τραγουδάκι "ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ..." αφιερωμένο σε όλες μας!!

amande
03-06-10, 16:06
Το τραγουδάκι "ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ..." αφιερωμένο σε όλες μας!!
:lol::lol: ευχαριστούμεεεεε.....αν και το να ξυπνάω κάθε βράδυ την ίδια ώρα (περίπου στις 4 κλασσικά) το είχα και 1ο και 2ο τρίμηνο και συνεχίζω ακάθεκτη:cool:...

elpidat
10-06-10, 01:28
χάλια μαύρα..............όπως βλέπτε απο την ωρα που ειναι τωρα............δεν μπορω να κοιμηθω με τιποτα τα βραδυα και συνεχεια τουαλετα........ευτυχως κοιμαμαι το πρωι....συνηθως με πιανει ο υπνος μετα το πρωινο κατα τις 9!!!!Και μολις μπηκα στον 8ο!!!

madrid05
10-06-10, 01:38
Και εγώ μια από τα ίδια!Ενώ ως τώρα κοιμόμουν μια χαρά, τον τελευταίο καιρό ρίχνω τρελά ξενύχτια!
Χθες ήταν από τα κορυφαία.Δεν βομευόμουν με τίποτα ουτε δεξιά ,ούτε αριστερά,πλάκωνα τα χέρια και τα πόδια μου, πονούσε η μέση μου, μετά κατουριώμουν,μετά θυμήθηκα οτι δεν έχω ακόμα τακτοποιήσει το θέμα "βλαστοκύτταρα" και ...αυτό ήταν!6:20 είπα να σταματήσω να προσπάθώ και να σηκωθώ!
Τουλάχιστον φαίνεται οτι έχω γεμίσει τις μπαταρίες μου και δεν σέρνομαι κατά την διάρκεια της ημέρας.Μετά να δούμε πως θα είμαστε που θα θέλουμε να κοιμηθούμε ...και δεν θα μας αφήνουν!!!:lol:

αγγέλα74
10-06-10, 09:47
Εγώ χθες περασα ένα εφιλατικό βράδυ...από τις 3.00 δεν μπορούσα να κλεισω μάτι...τελικά ξανακοιμήθηκα 6 το πρωι για καμια ωρίτσα. Κι εγώ σκεφτόμουν απίστευτα πραγματα...πως θα γεννήσω, αν θα είναι καλα το παιδί, αν το νοσοκομείο θα έχει τα απαραιτητα υλικά (λόγω της κρίσης σταματησαν οι προμήθειες στα δημοσια νοσοκομεία), τι θα κάνω με τα βλαστοκυτταρα κλπ κλπ, αν θα πρεπει να αρχισω από αυριο και δευτερη ένεση για την πήξη του αιματος...ωραια αγχωτικά ερωτήματα βασανιζαν το μυαλό μου...Αντε να κοιμηθεις μετά...:confused::confused::confused:

eirini2
10-06-10, 13:39
κι εγω δυσκολευομαι αρκετα με τον υπνο.αυτες οι καουρες με εχουν σκοτωσει.μολις παει να με παρει ο υπνος μου ερχονται ολα προς τα πανω.εχει καμια σας καμια λυση για τις καουρες.περνετε κατι για να ανακουφιστειτε?

my_Kelly
10-06-10, 13:43
eirini2 το ίδιο πράγμα παθαίνω κι εγώ, όσο λίγο κι αν έχω φάει. Το μόνο "γιατρικό" που έχω βρει μέχρι τώρα είναι το Perrier. Πίνω μισό ποτηράκι και κάπως ηρεμεί η κατάσταση με την καούρα.

Tour_baby
10-06-10, 14:52
Μπορώ να πώ οτι ακόμα κοιμάμαι καλά.. τις 6 ώρες που μπορώ αλλά μόλις προχθές διαπίστωσε ο άνδρας μου το λόγο που ξυπνάω και είμαι κουρασμένη!! Ο μικρός μας έχει περίεργο ωράριο μετά τα μεσάνυχτα!! Κατά τις 2 και 4 ξεκινάει τις απότομές κινήσεις με αποτέλεσμα εγώ να πετάγομαι μέσα στον ύπνο μου και να μεταδίδω τις κλοτσιές με κλοτσιές!! Βέβαια έριξα τρελό γέλιο όταν μου το είπε χθές ο άνδρας μου οτι πέφτει ξύλο στο κρεββάτι και εγώ χαμπάρι δεν πέρνω!! Μπορεί βέβαια να γελάμε αλλά αν συνεχίσει έτσι βλέπω σύντομα να ξεκινάνε και οι δικές μου αυπνίες!! Ο χώρος μειώνετε αλλά οι κινήσεις παραμένουν έντονες.. Λίγο έμεινε...

georkost
16-06-10, 17:29
χαιρομαι που βρηκα ομοιοπαθουσες!!!τι λετε να ανοιξουμε ενα after-club με ονομα "αυπνες εγκυμονουσες"???:p:p
χαλια!!!!!!ζεστη,δεν βολευομαι,δυσπνοια!!!κ να αεχω κ τον αντρα μου οταν ξυπναει στην χιλιοστη σβουρα μου στο κρεββατι να μου λεει ο καημενος τι να κανει να με βοηθησει...χαλιαααααααααααααααααααααααα:roll::roll:θα περασει ομως!!!που θα παει!!

GEORGIA LOGO
23-07-10, 18:52
ΕΧΘΕΣ το βραδυ κοιμηθηκα αισιως στις 11΄30 και ξυπνησα μια φορα στις 2,00 , μετα στις 4,00 και μετα στις 6,00......Και καθε φορα ειχα συσπαση....οποτε ξυπνουσα πηγαινα στην τουαλεττα , μετα μ επιανε φαγουρα απο τη ζεστη στην κοιλια μου και φτου κι απ την αρχη.... Στην ουσια δεν κοιμηθηκα......

Thaumataki
23-07-10, 23:51
ΕΣΥ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ Η ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΜΑΤΙ ΓΑΡΙΔΑ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ? Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΜΙΣΟ ΖΑΝΑΧ. ΚΑΙ ΟΣΟ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΤΑΡΑΖΟΜΑΙ
ΖΑΝΑΧ ενώ ήσουν έγκυος ;;;:shock:

Thaumataki
23-07-10, 23:57
Κορίτσια σας καταλαβαίνω, πόσο μάλλον τώρα με τη ζέστη! Ευτυχώς γέννησα άνοιξη και δε ταλαιπωρήθηκα το τελευταίο 3 μηνο της κύησης πολύ...εάν εξαιρέσουμε πως εγώ κοιμάμαι μπρούμυτα, στον 7ο δεν μπορούσα να κοιμηθώ ούτε στο πλαΐ! Οπότε από τον 7ο έως τον 9ο μάτι δεν είχα κλείσει. Και την πλήρωνε ο καημενούλης ο άντρας μου, είχα που είχα τα νεύρα μου, όταν κοιμόταν κι εγώ γυρνούσα σα σβούρα, τσατιζόμουν και τον ξυπνούσα να μου κάνει παρέα!:-D ....ο καημενούλης μου, απορώ πως δε με είχε βρίσει!!!!

pastakia
24-07-10, 11:24
Κορίτσια σας καταλαβαίνω, πόσο μάλλον τώρα με τη ζέστη! Ευτυχώς γέννησα άνοιξη και δε ταλαιπωρήθηκα το τελευταίο 3 μηνο της κύησης πολύ...εάν εξαιρέσουμε πως εγώ κοιμάμαι μπρούμυτα, στον 7ο δεν μπορούσα να κοιμηθώ ούτε στο πλαΐ! Οπότε από τον 7ο έως τον 9ο μάτι δεν είχα κλείσει. Και την πλήρωνε ο καημενούλης ο άντρας μου, είχα που είχα τα νεύρα μου, όταν κοιμόταν κι εγώ γυρνούσα σα σβούρα, τσατιζόμουν και τον ξυπνούσα να μου κάνει παρέα!:-D ....ο καημενούλης μου, απορώ πως δε με είχε βρίσει!!!!

Χα!Χα!Και εγώ τα ίδια κάνω.....Τι περνάνε οι άνθρωποι μαζί μας!!!!
Α, δεν συστήθηκα, καλημέρα..Την άλλη εβδομάδα κλείνω τον 8ο και μπαίνω αισίως στον 9ο και μόλις άρχισα να έχω αυτά τα προβλήματα..Ίσως το παθαίνω τόσο αργά επειδή δεν έχω πάρει πάρα πολλά κιλά (μόνο 7), αλλά τώρα που βάρυνα, ψιλο-υποφέρω....Σβούριτσα σκέτη....Αφήστε που όπως και να γυρίσω με κλωτσάει ο μπέμπης(δεν τον βολεύουμε τον κύριο..κατάλαβες) και ξθπνάω καμμιά 6-7 φορές το βράδυ...ε, μετά το πρωί κοιμάμαι απο τις 7-10

Αναστασί
24-07-10, 12:02
Γεια σας κορίτσια,
Εγώ είυμαι στον 7ο και βλέπω ότι υπάρχουν και χειρότερα.....Υπομονή....εμένα ο καλός μου λείπει και έτσι έχω ένα ολόκληρο υπέρδιπλο κρεβάτι γεμάτο μαξιλάρια να στριφογυρνώ...Το βράδυ θα σηκωθώ μία φορά σίγουρα...ως προς τα κιλά...έχω πάρει 9..., αλλά το στριφογύρισμα στριφογύρισμα...Συνέχεια, γιατί δε βολεύομαι....

Thaumataki
24-07-10, 12:17
Χα!Χα!Και εγώ τα ίδια κάνω.....Τι περνάνε οι άνθρωποι μαζί μας!!!!
Α, δεν συστήθηκα, καλημέρα..Την άλλη εβδομάδα κλείνω τον 8ο και μπαίνω αισίως στον 9ο και μόλις άρχισα να έχω αυτά τα προβλήματα..Ίσως το παθαίνω τόσο αργά επειδή δεν έχω πάρει πάρα πολλά κιλά (μόνο 7), αλλά τώρα που βάρυνα, ψιλο-υποφέρω....Σβούριτσα σκέτη....Αφήστε που όπως και να γυρίσω με κλωτσάει ο μπέμπης(δεν τον βολεύουμε τον κύριο..κατάλαβες) και ξθπνάω καμμιά 6-7 φορές το βράδυ...ε, μετά το πρωί κοιμάμαι απο τις 7-10
Κι άλλη σα κι εμένα!!!!:lol: Κι εγώ είχα πάρει μέχρι μου γέννησα ( 40 + 1 ), 8 κιλά, εκ των οποίων τα 3 του μωρού και τα 2 του πλακούντα και των υγρών.... Αλλά βρε κορίτσια η κοιλιά μου, είχε φτάσει στο Θεό!!!!:(

pastakia
24-07-10, 12:32
Κι άλλη σα κι εμένα!!!!:lol: Κι εγώ είχα πάρει μέχρι μου γέννησα ( 40 + 1 ), 8 κιλά, εκ των οποίων τα 3 του μωρού και τα 2 του πλακούντα και των υγρών.... Αλλά βρε κορίτσια η κοιλιά μου, είχε φτάσει στο Θεό!!!!:(

Κοίτα, επειδή είμαι στο 1ο, δεν γνωρίζω πολλά. Οι γύρω μου όμως μου λένε οτι η κοιλίτσα μου είναι νορμάλ(?)....Απλά, ρε παιδί μου δυσκολεύομαι πάάάρα πολύ στον ύπνο μου.....Ωωωωωωχ.....

Thaumataki
24-07-10, 12:37
Κοίτα, επειδή είμαι στο 1ο, δεν γνωρίζω πολλά. Οι γύρω μου όμως μου λένε οτι η κοιλίτσα μου είναι νορμάλ(?)....Απλά, ρε παιδί μου δυσκολεύομαι πάάάρα πολύ στον ύπνο μου.....Ωωωωωωχ.....
Eγώ που κοιμάμαι και μπρούμυτα ;;;;; Με το που έμαθα είμαι έγκυος, το σταμάτησα βέβαια και προσπαθούσα να συνηθίσω να κοιμάμαι στο πλάΐ.... Μετά κόπων και βασάνων, όταν το συνήθισα κι αυτό η κοιλίτσα μου δε μου το επέτρεπε ούτε κι αυτο!!!!:mrgreen: Κι ανάσκελα δεν μπορώ με καμίιιιιια δύναμη...Με το καλό κιόλας το μωράκι σου!!!! Κι εμένα το πρώτο μου είναι το θαυματάκι μου.....

pastakia
24-07-10, 12:52
Eγώ που κοιμάμαι και μπρούμυτα ;;;;; Με το που έμαθα είμαι έγκυος, το σταμάτησα βέβαια και προσπαθούσα να συνηθίσω να κοιμάμαι στο πλάΐ.... Μετά κόπων και βασάνων, όταν το συνήθισα κι αυτό η κοιλίτσα μου δε μου το επέτρεπε ούτε κι αυτο!!!!:mrgreen: Κι ανάσκελα δεν μπορώ με καμίιιιιια δύναμη...Με το καλό κιόλας το μωράκι σου!!!! Κι εμένα το πρώτο μου είναι το θαυματάκι μου.....

α, σε ευχαριστω πολύ...και εσύ ...με κανένα πόνο χαχαχαχα....Αυτό με το μπρούμυτα το είχε και η αδερφή μου η μικρή...καλά,ε; Υπέφερε η κοπέλα..
Να σε ρωτήσω κάτι; Σε ποιομήνα είσαι;;););)

Thaumataki
24-07-10, 13:17
α, σε ευχαριστω πολύ...και εσύ ...με κανένα πόνο χαχαχαχα....Αυτό με το μπρούμυτα το είχε και η αδερφή μου η μικρή...καλά,ε; Υπέφερε η κοπέλα..
Να σε ρωτήσω κάτι; Σε ποιομήνα είσαι;;););)
Eγώ γέννησα τον Απρίλιο! Είναι 3 μηνών το μωράκι μου, εχτές τους έκλεισε!

agkiolina
24-07-10, 13:43
Καλησπερα κι απο μενα...
Διανυω την 28η εβδομαδα και μπορω να πω πως εδω και 2 εβδομαδες εχω πιατσει παντου :( πονανε (σορρυ κιολας) τα κολομερια μου κοινως τα καπουλια που λενε αλλιως.... κοιμαμαι μπρουμυτα μονο οταν εχω το μαξιλαρι θηλασμου αγκαλια ... αλλα βλεπετε παει ο συζυγος πιο νωρις για νανι και το περναει για μαξιλαρι και το περνει αγκαλια και αντε να του το παρω :( τον λυπαμαι ωρες ωρες και του το αφηνω και περνω μαξιλαρακι κοινο... το βαζω στην κοιλιτσα μου σαν μαξιλαρι της μικρης και κοιμαμαι ανετα....:p:p
Αυτες τις μερες που λειπει ο αντρουλης μου κοιμαμαι στους γονεις μου ... εδω παιδευομαι ασχημα ... ξυπναω μια φορα στις 3 , μια στις 5 και μια στις 7 το πρωι ... για πιπι μου... αλλα μετα κανω και μιση ωρα και .. να ξανακοιμηθω....
Μου ειπαν οτι τις ωρες αυτες που ξυπναω θα ξυπναει και η μικρη..... τρομοκρατηθηκα.... ποτε θα κοιμαμαι μετα:(:(:(:(

GEORGIA LOGO
24-07-10, 13:53
Το ακουσα κι εγω αυτο οτι θα ξυπναει το μωρο τις ιδιεσ ωρεσ που ξυπναω εγω....αλλα να σου πω δεν το πολυπιστευω .Θεωρω οτι καθε μωρο ειναι ξεχωριστο με μοναδικες αναγκες και δεν υπαρχει κανονας υπνου.

Εγω ειμαι 31 εβδομαδα και τωρα δυσκολευομαι παρα πολυ στον υπνο....

agkiolina
24-07-10, 14:01
εγω το παρατηρησα με την νυφη μου και τον ανιψιο μου, που ξυπναγε καθε βραδυ στις 4 το πρωι για τσισα της ... καιμετα ξανα στις 6 ... ε οταν γεννηθηκε το σκατακι μας αυτες τις ωρες ηταν ξυπνιος....:p:p:p

pastakia
24-07-10, 14:05
Eγώ γέννησα τον Απρίλιο! Είναι 3 μηνών το μωράκι μου, εχτές τους έκλεισε!

α, μπράβο να σου ζήσει....Σόρυ δεν το είχα καταλάβει....:wink::wink::wink::wink:

pastakia
24-07-10, 14:11
Καλησπερα κι απο μενα...
Διανυω την 28η εβδομαδα και μπορω να πω πως εδω και 2 εβδομαδες εχω πιατσει παντου :( πονανε (σορρυ κιολας) τα κολομερια μου κοινως τα καπουλια που λενε αλλιως.... κοιμαμαι μπρουμυτα μονο οταν εχω το μαξιλαρι θηλασμου αγκαλια ... αλλα βλεπετε παει ο συζυγος πιο νωρις για νανι και το περναει για μαξιλαρι και το περνει αγκαλια και αντε να του το παρω :( τον λυπαμαι ωρες ωρες και του το αφηνω και περνω μαξιλαρακι κοινο... το βαζω στην κοιλιτσα μου σαν μαξιλαρι της μικρης και κοιμαμαι ανετα....:p:p
Αυτες τις μερες που λειπει ο αντρουλης μου κοιμαμαι στους γονεις μου ... εδω παιδευομαι ασχημα ... ξυπναω μια φορα στις 3 , μια στις 5 και μια στις 7 το πρωι ... για πιπι μου... αλλα μετα κανω και μιση ωρα και .. να ξανακοιμηθω....
Μου ειπαν οτι τις ωρες αυτες που ξυπναω θα ξυπναει και η μικρη..... τρομοκρατηθηκα.... ποτε θα κοιμαμαι μετα:(:(:(:(

Γεια σου και εσένα....και εγώ το ίδιο ακριβώς παθαίνω(ολόιδεις ώρες) και το ίδιο ακριβώς μου έχουν πεί...κοίταξε να δεις, δεν ξέρω πολλά, αλλά απ' ό,τι καταλαβαίνω αυτές οι ώρες ξυπνήματος θα ισχύουν τον πρώτο μήνα...μετά του βάζεις πρόγραμμα, δεν μπορεί να κάνει το μπεμπέ τη νύχτα-μέρα ή ανάποδα!!!! Εγώ έχω άλλες 3 αδερφές που ,όπως καταλαβαίνεις με έχουν κάνει χρυσή να το κάνω αυτό, γιατί έχουν παιδάκια και το έχουν δει στην πράξη..και επειδή όταν, πρώτα ο Θεός, είναι 3 μηνών ο μπεμπάκος μας, εγώ θα γυρίσω στη δουλειά:|:|:|:|,θα το παλέψω να του βάλω πρόγραμμα, για να μην ταλαιπωρείται και αυτός!!!

ELENI 27
25-07-10, 08:46
εγω ειμαι στην 29βδομαδα...εχει αρχισει ο μικροσ ενα τροπαρι εδω και 3βδομαδεσ και 6-6:30 ξυπναω...πρωτον για πιπι και δευτερον γιατι κανει παρτυ!!!!!ελπιζω να μην ειναι ετσι οταν γεννηθει!καλε τι ζεστη ειναι αυτη?με a/c και ζεσταινομουν το βραδυ!!:D

Ellemphriem
25-07-10, 09:47
Κοριτσια ερχομαι και μπαινω σφηνα το ξερω. Απλα να πω σε ολες σας. Κοιμηθητε τωρα που μπορειτε......μετα ΔΕΝ θα μπορειτε......ξερω τι λεω. Και εγω ειχα κακο υπνο τριτο τριμηνο. Και η κοιλια και το αγχος. Αλλα αν ηξερα τι με περιμενε μετα θα προσπαθουσα να κοιμηθω πολυ πιο πολυ και δεν θα το περναγα ετσι στο ντουκου.......

pastakia
25-07-10, 19:46
Κοριτσια ερχομαι και μπαινω σφηνα το ξερω. Απλα να πω σε ολες σας. Κοιμηθητε τωρα που μπορειτε......μετα ΔΕΝ θα μπορειτε......ξερω τι λεω. Και εγω ειχα κακο υπνο τριτο τριμηνο. Και η κοιλια και το αγχος. Αλλα αν ηξερα τι με περιμενε μετα θα προσπαθουσα να κοιμηθω πολυ πιο πολυ και δεν θα το περναγα ετσι στο ντουκου.......

Χαχα!!!Παρηγοριά στον άρρωστο...Εχεις δίκιο πάντως...Εγώ στο πρώτο μου είμαι, αλλά έχω ακούσει πολλές να το λένε αυτό...Όχι όμως και οτι αυτή η περίοδος που περνάμε οι υποψήφιες μανούλες είναι εύκολη...Τέλος πάντων μωρε...υπομονή σε όλες μας, γιατί άλλες ταλαιπωριουνται+για να μείνουν έγκυες ακόμα....Μην πολυ-χαϊδευόμαστε...αυτά....

ntinti
21-04-11, 04:50
Φαντάζομαι από την ώρα που βλέπετε θα δικαιολογείτε και τον τίτλο που έβαλα στο θέμα μου....
τυχαίνει σε κάποια κοπέλα?? ....δεν με βολεύει η κοιλιά,δεν μπορώ να ανασάνω,νιώθω να με πλακώνει το βάρος της,στο πλάι πάλι με ενοχλεί γιατί την νιώθω σαν να "κρέμεται" και με κουράζει...και γενικά μου φεύγει ο ύπνος....ουφφφφφ.....:-?:-?:-?

ΜΙΑ
21-04-11, 07:13
Γεννησα πριν περιπου 4 μηνες. Στον εννατο μηνα (ειμαι ανθρωπος που αγαπουσα και αγαπαω τον υπνο παρα παρα πολυ) εφτασα στο σημειο να κοιμαμαι στις 5 το πρωι. Ηξερα ολα τα προγραμματα της τηλεορασης (τι ωρα το παιζει και σε ποιο καναλι κ.τ.λ.) Φανταζομαι οτι τωρα που σου γραφω θα κοιμασαι, αλλα μην ανχωνεσαι ειναι φυσιολογικο γιατι και εγω ρωτουσα τι εχω παθει τοτε! Μαλιστα λενε οτι η καινουργια μαμα με αυτες τις αυπνιες προετοιμαζεται για τα ξενυχτια της λεχωνας.Ολα εχουν καποιο νοημα στην ζωη τελικα!

ntinti
21-04-11, 08:49
κοιμήθηκα 7 με 8...τι να σου πω...κοκοράκι!! από τις 4μιση μέχρι τις 7 ....μα και να μου φταίνε όλα και να μην μπορώ να βολευτώ πουθενά!!
στην κόρη μου είχα αυπνίες αλλά όχι από τώρα..τίς είχα περίπου ένα μήνα πριν και όχι τόσο έντονες.Θα μου πεις κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική...
μετά άρχισαν να με "ζώνουν τα φίδια" στο πως θα τα βγάλω πέρα με ένα μωρό νεογέννητο και ένα μωρό 24 μηνών που θα με περιμένει στο σπίτι όλις θα έχω γεννήσει... που όταν είναι άρρωστη ή δεν μπορεί να κοιμηθεί μονη της, ή όταν αλλάζει το πρόγραμμα της δεν κοιμάται χωρίς εμένα...γίνεται χαμός..κλαίει και οδύρεται...την παίρνω στο κρεβάτι μου και μέχρι να κοιμηθεί κάνει τούμπες,μιλάει μόνη της,περνάει κανα 40λεπτο...
ή το χειρότερο,ξυπνάει μέσα στην νύχτα και με φωνάζει και αν δεν πάω να την πάρω μερικές φορές ξυπνάει εντελώς και άαντ μετά να την αφήσεις να κοιμηθεί μόνη της....αυτές τις μέρες περνάγε μία ίωση και ακόμα δεν έχει τελειώσει ο βήχας και τα φάρμακακια της και είναι εντελώς αποσυντονισμένη και κάθε βράδυ έχουμε θέμα...με την καισαρική και ένα μωρό να με θέλει επάνω καταπάνω του πως θα τα φέρνω βόλτα το βράδυ??

τίποτε άλλο δεν με νοιάζει..μόνο ο βραδινός ύπνος..γενικά δεν είχα ποτέ θέμα με την μικρήμου στον ύπνο...αλλά όσο μεγαλώνουν όλο και κάτι θα χαλάσει,τα παιδιά δεν έχουν κουμπιά λογικό είναι....

ααααχ αν σκέφτεσαι και όλα αυτά και σου φταίνει και η κοιλιά που δεν βολεύεται,άντε να κοιμηθείς!! και λίγο ήταν το 4με 7 που ήμουν ξύπνια!:rolleyes:

ΜΙΑ
21-04-11, 08:54
Υπομονη καλη μου, θα περασει!

taniakar
21-04-11, 11:59
Φαντάζομαι από την ώρα που βλέπετε θα δικαιολογείτε και τον τίτλο που έβαλα στο θέμα μου....
τυχαίνει σε κάποια κοπέλα?? ....δεν με βολεύει η κοιλιά,δεν μπορώ να ανασάνω,νιώθω να με πλακώνει το βάρος της,στο πλάι πάλι με ενοχλεί γιατί την νιώθω σαν να "κρέμεται" και με κουράζει...και γενικά μου φεύγει ο ύπνος....ουφφφφφ.....:-?:-?:-?

Από τον 7ο άρχισα να μην μπορώ να κοιμηθώ! Τώρα που είμαι στον 8ο χειροτέρεψε το πράγμα... Φαντάζομαι τί θα γίνει στον 9ο...

ΜΙΑ
21-04-11, 12:12
Δυσκολα θα ειναι, προετοιμασου ψυχολογικα απο τωρα!

Niki81
21-04-11, 12:15
Από τον 7ο άρχισα να μην μπορώ να κοιμηθώ! Τώρα που είμαι στον 8ο χειροτέρεψε το πράγμα... Φαντάζομαι τί θα γίνει στον 9ο...

χιχιχι...και που να δεις τι εχει να γινει αφου γεννησεις!!!Ευχομαι σε ολες σας να γεννησετε παιδακια υγειεστατα πανω απόλα και βολικα στον υπνο...γιατι ο δικος μου ο αλητακος με εχει πεθανει...εχω να κοιμηθω 4 ωρες συνεχομενες απο τη μερα που γεννησα....τωρα τελευταια παει να γινει το θαυμα αλλα δε λεω μεγαλες κουβεντες...

Με το καλο σε ολες!!Καλη Ανασταση!!

ntinti
21-04-11, 18:30
καλά το τι έχει να γίνει μετά την γέννα...το πέρασα μία φορά και είμαι προετοιμασμένη...ΤΑΑΑΑ ξενύχτια!! και το πρώτο μου μωρό ήταν ήσυχο...αν ευτυχίσω να είναι έτσι και το δεύτερο...

η πλάκα είναι ότι - περιέργως - δεν νυστάζω σε αναλογία με τις ώρες που έχω κοιμηθεί το βράδυ...!

doom
07-06-11, 08:32
καλημερα κοριτσια.δεν ηθελα να ανοιξω καινουργιο τοπικ,δεν ειναι οτι εχω αυπνιες γενικα,μια χαρα κοιμαμε δοξα το θεο δεν εχω καμια ενοχληση παρα την προχωρημενη εγκυμοσυνη ειμαι στην 34η εβδομαδα.ουτε μεγαλη κοιλια ουτε πονους ουτε καουρες τιποτα.το μονο κακο ειναι οτι πεφτω κανονικα για υπνο 11 και τις 3 που εχω ρολοι εδω και μηνες θα ξυπνησω για να τρεξω στο μερος,μολις γυρισω στο κρεβατι δεν μπορω να κοιμηθω ξανα,ταλαιπωρουμαι αρκετα με ποιανει φοβος εκεινη την ωρα για τη γεννα και κανω κανα 2ωρο να ξανακοιμηθω.το ωραιο ειναι οτι την ημερα δεν με νοιαζει δεν το σκεφτομαι,μονο το βραδυ αγριευομαι,δεν μπορω να το καταλαβω αυτο το πραγμα...συμβαινει σε καμια αλλη αυτο το κουλο?:-(

lenaki1
07-06-11, 08:54
Doom εγώ που μπήκα στον 6ο το ιδιο πράγμα μου συμβαίνει και εγώ καλά ΄με πιάνει ο ύπνος στον καναπέ σηκώνομαι να πάω στο κρεβάτι και κατα τις 3 με 3:30 το μάτι γαρίδα και στριφογυρνάω σαν την σβούρα.Το παθαίνω μέρα παρα μέρα σχεδον.Πόνους δεν έχω και εγώ και δεν πίνω ούτε και καφέ.Τι να πώ που να φτάσω και στην δικια σου εβδομάδα.

tattoo
07-06-11, 08:55
καλημερα κοριτσια.δεν ηθελα να ανοιξω καινουργιο τοπικ,δεν ειναι οτι εχω αυπνιες γενικα,μια χαρα κοιμαμε δοξα το θεο δεν εχω καμια ενοχληση παρα την προχωρημενη εγκυμοσυνη ειμαι στην 34η εβδομαδα.ουτε μεγαλη κοιλια ουτε πονους ουτε καουρες τιποτα.το μονο κακο ειναι οτι πεφτω κανονικα για υπνο 11 και τις 3 που εχω ρολοι εδω και μηνες θα ξυπνησω για να τρεξω στο μερος,μολις γυρισω στο κρεβατι δεν μπορω να κοιμηθω ξανα,ταλαιπωρουμαι αρκετα με ποιανει φοβος εκεινη την ωρα για τη γεννα και κανω κανα 2ωρο να ξανακοιμηθω.το ωραιο ειναι οτι την ημερα δεν με νοιαζει δεν το σκεφτομαι,μονο το βραδυ αγριευομαι,δεν μπορω να το καταλαβω αυτο το πραγμα...συμβαινει σε καμια αλλη αυτο το κουλο?:-(

Και ντρεπομουν να το γραψω γτ λεω θα μου πουν ολες μην ανχωνεσαι κλπ κλπ...Αυτο που ακουω τους 2 τελευταιους μηνες απο ολους ειναι κοιμησου τωρα που μπορεις...Ναι αμε!!Εχω να κοιμηθω πανω απο 5 ωρες κι αυτο οχι συνεχομενες τουλαχιστον 3 μηνες...Οχι οτι δεν νυσταζω...απλα ξυπναω καποια φαση και μετα αρχιζω να σκεφτομαι τα διαφορα...Αλλα στη διαρκεια της μερας ολα μια χαρα!!Η αισιοδοξια στο μεγαλειο της!!Μαλλον σε μενα φατινε και κατι κουλα ονειρα που βλεπω ολη την ωρα...τι να πω..

hristin30
07-06-11, 09:50
κοριτσια και εγω τα παθαινω αυτα..Κοιμαμαι κατα τις 11 με 12 αφου τρομαζω να βολευτω γτ με ταλαιπωρουν απιστευτεσ καουρεσ κ κατα τισ 3-4 σηκωνομαι για τουαλετα μουσκεμα στον ιδρωτα κ αρχιζω κ σκεφτομαι διαφορα.Ολα τα προβληματα θελω να τα λυσω εκεινη την ωρα.Μετα μπορει να μεινω αυπνη 1-2 ωρεσ κ μετα που με ξαναπαιρνει ο υπνος σηκωνεται ο αντρασ μου για δουλεια κ ξαναξυπναω ιδρωμενη..
εντωμεταξυ ολο ξεχνιεμαι κ παω να ξαπλωσω πλαγιομπρουμυτα κ τσουπ αρχισει να κλωτσει η μπεμπα γιατι την ενοχλω κ αυτη..
Κ εγω κατα διαστηματα ονειρευομαι κατι βλακειες αλλα προσπαθω να μην τα ξαναθυμάμαι..

tamar
07-06-11, 09:58
Εγώ πάλι απλά δεν βολεύομαι αν και βάζω ένα σωρό μαξιλάρια. Αποτέλεσμα; Πηγαινοέρχομαι όλο το βράδυ. Κρεβατοκάμαρα-σαλόνι.Για την ακρίβεια κρεβάτι-καναπές. Αν βάλω και το γεγονός οτι σηκώνομαι για να πάω τουαλέτα...έτσι εξηγείται γιατί είμαι πτώμα όλη τη μέρα...

ρούλη
07-06-11, 10:36
Κορίτσια μια ερώτηση θέλω να κάνω. Εγώ είμαι στην 30 εβδομάδα και εδώ και κάποιες εβδομάδες έχουν ξεκινήσει οι αυπνίες διότι πονάνε πολυ οι γοφοί μου. Κοιμάμαι στα πλάγια αριστερα και δεξιά με πολλά μαξιλάρια. Ένα ανάμεσα στα πόδια, δύο στο κεφάλι για τις καούρες και ένα κοντά στην κοιλιά για να μην γυρίσω καταλάθος μπρούμητα αλλά έχω πόνους στους γοφούς και στην λεκάνη. Αφήστε που βογκάω όταν αλλάζω πλευρό. Αυτό όταν ξαπλώνω συμβαίνει και χειροτερεύει για όση περισσότερη ώρα είμαι ξαπλωμένη. Έχει συμβεί σε καμία από εσάς:?::confused::confused::confused::confused:

Fine
07-06-11, 10:45
Κορίτσια μια ερώτηση θέλω να κάνω. Εγώ είμαι στην 30 εβδομάδα και εδώ και κάποιες εβδομάδες έχουν ξεκινήσει οι αυπνίες διότι πονάνε πολυ οι γοφοί μου. Κοιμάμαι στα πλάγια αριστερα και δεξιά με πολλά μαξιλάρια. Ένα ανάμεσα στα πόδια, δύο στο κεφάλι για τις καούρες και ένα κοντά στην κοιλιά για να μην γυρίσω καταλάθος μπρούμητα αλλά έχω πόνους στους γοφούς και στην λεκάνη. Αφήστε που βογκάω όταν αλλάζω πλευρό. Αυτό όταν ξαπλώνω συμβαίνει και χειροτερεύει για όση περισσότερη ώρα είμαι ξαπλωμένη. Έχει συμβεί σε καμία από εσάς:?::confused::confused::confused::confused:
ναι εγω ειχα πονους στους γοφους πολλους αλλα ισιωσα λιγο τωρα.τωρα δεν μπορω να ρυμουλκηθω κ να αλλαξω πλευρο κ σηκωνομαι κ 2 φορες τη νυχτα για τουαλετα κ εχω κ εγω ενα μαξιλαρι στην κοιλια που με ζεσταινει ηδη κ ενα αναμεσα στα ποδια...τελειααα:)

ρούλη
07-06-11, 10:51
Γειά σου Fine. Ομοιοπαθούσες και οι δύο. Άσε τι να κάνουμε:!: Μόνο η υπομονή θα μας σώσει. Ελπίζω να αντέξει και ο άντρας μου, ο οποίος ξυπνάει πάρα πολύ εύκολα και ακούει τα βογκητά μου.

Fine
07-06-11, 11:05
ρουλη μου εμενα ευτυχως λεει δεν με καταλαβαινει...παντως σημερα πρεπει να ξυπνησα 10 φορες...ασε τα ονειρα!!με το καλο το μωρακι σου!

ρούλη
07-06-11, 11:11
Και σε σένα με το καλό το μωράκι σου.:):):):):):):):):):):)

T.S.
08-06-11, 13:16
ουφφφ!κι εγώ στο club! κοιμάμαι κατά τις 11-12, και κατά τις 4 που ξυπνάω για τουαλέτα παίζει να μη ξανακοιμηθώ...σκέφτομαι διάφορα, μου κολλάει ότι βλακεία μπορεί να με αγχώσει κ ύπνος ξανά λίγο πριν το ξυπνητήρι! φυσικά είμαι πτώμα μεσα στη μέρα!
κι όσο σκέφτομαι που όλοι μου λένε κοιμήσου τώρα που μπορείς..τόσο το μάτι γαρίδα!

aretoulini
08-06-11, 13:37
Αχ ποσο σας νιωθω κοριτσια...ειμαι στην 36 εβδομαδα και τον τελευταιο καιρο ο υπνος εχει γινει μαρτυριο...δε βολευομαι πουθενα, η μικρη κλοτσαει συνεχεια...βαζω μαξιλαρια κατω απο την κοιλια και τα ποδια μου αλλα ζεσταινομαι υπερβολικα και ξυπναω...εχω δει ο,τι επαναληψη προβαλλεται μεταμεσονυκτια...στριφογυριζω σαν αρνι στη σουβλα ολο το βραδυ......:lol:

doom
08-06-11, 14:19
βλεπω γενικο το κακο.και ελεγα οτι εγω δεν παω καλα....ειναι σαν ταινια θριλερ οταν νυχτωνει η γεννα μοιαζει πιο τρομακτικη!τι να πω πια!πολλες παραξενιες...οσο για τη ζεστη να ναι καλα αυτος που ανακαλυψε τα air condition,υπερωριες κανουν σπιτι και δουλεια....αλλιως δεν θα την παλευα.

Χριστινα Μ
08-06-11, 14:36
κοριτσια εγω που γεννησα θα σας πω αυτο οτνως κοιμηθητε τωρα βρειτε μια σταση που σας βολευει και ριξτε το στον υπνο εγω ποτε δεν ειχα μαυρους κυκλους τωρα κανουν πανηγυρι στο προσωπο μου δεν παλευετε η αυπνια ο μικρος ξυπναει συνεχεια μεσα στη νυχτα ελπιζω τωρα που σαραντησαμε να μου αλλαξει αυτη τη συνηθεια αλλιως δε μας βλεπω καλα ουτε εμενα ουτε τον ανδρα μου....

marina19
08-06-11, 14:49
εγω ειμαι πολυ λιγο μηνων για να τα εχω αυτα μαλλον....αλλα τα εχω !! ειμαι στην 25 εβδομαδα κ εχει 2 μερες που μολις ξαπλωνω τοτε ξυπναει το νινι κ αρχιζει κ κανει βολτες!γυρναω απο δεξια κ κλοτσαει δεξια γυρναω απο αριστερα κ κλοτσαει απο αριστερα ανησυχω μηπως τον ζοριζω ..κ οταν αποφασισω αν γυρισω ανασκελα(που κατουριεμαι πολυ ευκολα)τοτε βρισκει την χαρα του κ μου φαινεται οτι με τοσες κινησεις που κανει νιωθω οτι χορευει!!χιχι :) αλλα ολα αυτα ειναι χαρουμενα μου φτανει που ειναι γερος ..

tamar
08-06-11, 16:07
κοριτσια εγω που γεννησα θα σας πω αυτο οτνως κοιμηθητε τωρα βρειτε μια σταση που σας βολευει και ριξτε το στον υπνο εγω ποτε δεν ειχα μαυρους κυκλους τωρα κανουν πανηγυρι στο προσωπο μου δεν παλευετε η αυπνια ο μικρος ξυπναει συνεχεια μεσα στη νυχτα ελπιζω τωρα που σαραντησαμε να μου αλλαξει αυτη τη συνηθεια αλλιως δε μας βλεπω καλα ουτε εμενα ουτε τον ανδρα μου....

Πώς να κοιμηθούμε οι δόλιες με τα βλαστάρια μας να κάνουν πανηγύρι στην κοιλιά μας, η οποία πραγματικά δεν βολεύται πουθενά και με τίποτα; Χα χα!
Άντε με το καλό να γεννήσουμε και προσωπικά με βλέπω κάθε φορά που ο μπέμπης κοιμάται να πέφτουν και οι δικές μου ασφάλειες.;)

Όσο για τους μαύρους κύκλους υπομονή Χριστινάκι μου. Παρεπιπτόντως να σου ζήσει!

SMARA
08-06-11, 17:37
πρεπει σε αυτο το σημειο να πω και γω τον πονο μου. ο μεγαλος μου μεχρι που εγινε 5 χρονων καθε τρεις ωρες γκαριζε και ηθελε μπιμπερο. τι μαρτυριο περασαμε δε λεγεται.ολη νυχτα δρομολόγιο. τωρα που ξερενεται στον υπνο,ολη νυχτα, ειμαι παλι εγκυος-αυπνη-ταλαιπωρη!!!!αμε το καλο ναρθει και το μπεμπε, αλλα αν ξυπναει και αυτο ολη νυχτα....θα παρω τα βουνα))

tamar
08-06-11, 18:10
πρεπει σε αυτο το σημειο να πω και γω τον πονο μου. ο μεγαλος μου μεχρι που εγινε 5 χρονων καθε τρεις ωρες γκαριζε και ηθελε μπιμπερο. τι μαρτυριο περασαμε δε λεγεται.ολη νυχτα δρομολόγιο. τωρα που ξερενεται στον υπνο,ολη νυχτα, ειμαι παλι εγκυος-αυπνη-ταλαιπωρη!!!!αμε το καλο ναρθει και το μπεμπε, αλλα αν ξυπναει και αυτο ολη νυχτα....θα παρω τα βουνα))

Mέχρι που έγινε πέντε χρονών;Έπρεπε να ήσουν πιο αυστηρή μαζί του.

Με το καλό το μωράκι σου και εύχομαι να είναι πιο συνεργάσιμο :p

Fine
09-06-11, 11:43
εχω πεθανει στα γελια κοριτσια!τι τρελο κλαμπακι ειμαστε οι ομοιοπαθουσες!!!!!!!!!!!!!!!!

maria-il
09-06-11, 14:25
ΟΥΦ!! ησυχασα τωρα.....νομιζα οτι μονο εγω τα τραβαω αυτα!
Ειμαι 30w στη δευτερη εγκυμοσυνη και απο το πρωτο τριμηνο αρχισαν οι αυπνιες!Ευτυχως που ο γιος μου(18 μηνων)κοιμαται ολο το βραδυ σερι και δεν εχω και αυτο το αγχος!!
Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα μονο τον τελευταιο μηνα αυπνιες και ειχα ανησυχησει τωρα που ξεκινησαν τοσο νωρις.
Καποια κοπελα ειπε οτι δεν βολευεται η κοιλια της στο πλαι......μπορει να βαλει μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια και θα ειναι καπως πιο υποφερτα τα πραγματα.Εγω το βαζω το μαξιλαρι εδω και 2 μηνες ηδη!

ntinti
09-06-11, 14:36
Οι δικές μου αυπνίες κορίτσια τώρα συνοδεύονται και από βράσιμο....είμαι στην 36η εβδομαδα και ΣΚΑΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!
έχω που έχω τις αυπνίες ,αν μέσα στην νύχτα για κάποιο λόγο ξυπνήσω - και ο ύπνος που κάνω είναι της πεταλούδας - μετά όχι απλά δεν κοιμάμαι,αλλά δε με βολεύει η κοιλιά,γυρίζω πότε από το ένα πλευρό και πότε από το άλλο με αποτέλεσμα - κάνει που κάνει ζέστη - το στρώμα να αρχίζει να ζεσταίνεται σε σημείο βρασμού , να πυρώνουν τα σεντόνια, και στο τέλος να με βρίσκεις όρθια ( σημειωτέων με φοβερό πόνο στους γοφούς μέσα στα κόκκαλα της λεκάνης από το βάρος της κοιλιάς που είναι χαμηλά ) να κόβω βόλτες με ένα χαρτί στο χέρι για να κάνω αέρα ... και είτε να κουτσαίνω από τον πόνο είτε να ανακάθομαι στο στρώμα και να κουνάω τα πόδια μου από τα νεύρα μου....:twisted::twisted:

οπότε το παίρνω απόφαση,συκώνομαι,πίνω λίγο νερό και με μισόκλειστα μάτια (γιατι και καλά θα πάω πάλι για ύπνο ,εεε να μην ξυπνήσω και τελείως!!:shock::shock::shock:) πάω και κάθομαι....στον υπολογιστή!!:shock::cool::cool::cool:

κατά τα άλλα όλα καλά μωρέ...!! κυριλέ!:-):-):-)

marina19
10-06-11, 00:17
ntinti δεν εχω περασει απο την βδομαδα σου αλλα προσπαθω να φανταστω πως εισαι!πλησιαζεις ομως κανε λιγακι υπομονη ακομα!εγω παντως θα ηθελα παρεα στις αυπνιες μου!γιατι κ πονας κ δεν μπορεις να κοιμηθεις κ εισαι μονη ειναι δυσκολο!

ntinti
10-06-11, 08:58
ntinti δεν εχω περασει απο την βδομαδα σου αλλα προσπαθω να φανταστω πως εισαι!πλησιαζεις ομως κανε λιγακι υπομονη ακομα!εγω παντως θα ηθελα παρεα στις αυπνιες μου!γιατι κ πονας κ δεν μπορεις να κοιμηθεις κ εισαι μονη ειναι δυσκολο!

Δεν είναι τόσο ότι πονάς,είναι ότι νιώθεις ότι δεν σε χωράει ο τόπος...στριμώχνεται το μωρό,ζορίζεσαι εσύ...είναι καιρός να βγει και το νιώθεις,τα περιθώρια στένεψαν και απλά κάνετε και οι δύο υπομονή για να περάσει το απαραίτητο διάστημα...τώρα όλα τα παρελκόμενα είναι μέσα στο πρόγραμμα...πόνος στους γοφούς ή και στη μέση (εγώ για ποικιλία τα έχω και τα δύο),καούρες αν είναι ψηλα η κοιλιά (αυτό ευτυχώς δεν το είχα ποτέ), δυσκολία στην κίνηση και ζέστηηηηη....

το παίρνεις απόφαση,εγκαταλείπεις το συζυγικό κρεβατάκι και κόβεις βόλτες στο διάδρομο,ή ανακάθεσαι και παίρνεις ένα βιβλίο να διαβάσεις,ή ακούς ράδιο..αααα ωραία παρέα μέσα στην νύχτα,πίστεψε με...έχει κάτι ωραίες εκπομπές...αν βρεθείς στην ανάγκη πες μου να σου πω τι να ακούς :D:D;-);-);-)

hristin30
10-06-11, 10:23
κοριτσια χθες παλι κοιμηθηκα 12 κ 4.30 που ξυπνησα μετα παλι υπνος τελοσ.
εσεισ κοιμαστε τα μεσημερια? Γιατι εγω κοιμαμαι σπανια κ το πολυ μια ωρα..
Σερνομαι τη μερα ..
ελπιζω να μην ειμαι κομματια κ τη μερα του τοκετου..

ssmaria
10-06-11, 10:47
Καλημέρα!! Κορίτσακια λίγο πολύ όλες τα ίδια περνάμε!!
Κι εγώ κοιμάμαι κατά τις 11-12 αλλά όταν ξυπνησω για τουαλέτα αντε μετά να βολευτώ. Με πονάει η μέση, γυρνάω δεξία και αριστερά για να βολευτώ, ο μικρός στριφογυρνάει και φοβάμαι μην τον πιέζω...ανάσκελα νιώθω ότι πνίγομαι!! Ζεσταίνομαι ακόμα κι αν εχω αναμμένο το κλιματιστικό, ότι να΄ναι δηλαδη!!
Υπομονή σε όλες μας...
Αααα και για μεσημεριανό υπνο?? Ελαχιστες φορές αν κατάφερα να κοιμηθω εστω και λίγο!!

marina19
10-06-11, 11:29
αντε να δουμε εγω πως θα ειμαι τοτε!εχω διαβασει παρα πολλα βιβλια απο την μερα που εμεινα εγκυος ,δεν ξερω γιατι με επιασε η φιλομαθεια ,αφου ο αντρας μου λεει σε λιγο θα τρεφεσαι με τις σελιδες απο τα βιβλια!α! κ συν ολα αυτα σπουδαζω ταυτοχρονα κ διαβαζω κ εκεινα τα βιβλια!εχω κ εξεταστικη τωρα!! :/τελοςπαντων...εγω κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι η λεξη ροχαλητο σας λεει κατι;;;εγω δεν εχω προβλημα με τον υπνο αλλα ο αγαπημενος μου αντρουλης καθε βραδυ δινει συναυλιες κ με εκνευριζει αφανταστα!

ntinti
10-06-11, 15:16
εγω δεν εχω προβλημα με τον υπνο αλλα ο αγαπημενος μου αντρουλης καθε βραδυ δινει συναυλιες κ με εκνευριζει αφανταστα!

ααααααααααχχχχχ......πικρή και πονεμένη ιστορίααααααα.........

LYKAUGI
10-06-11, 15:57
Κορίτσια τώρα με αυτή την ζέστη τα εχς δει όλα!!!!!!!!!!Εκτός ότι δεν κοιμαμαι καλα την νύχτα γιατι πίνω χάπια για τις συσπάσεις και πρέπει να σηκώνομαι, τώρα εχουμε και τον κάυσωνα!!!!!!!!!!!!Γυρνάω από και από εκεί!!!!Τον προγούμενο μήνα έβαζα ένα μαξιλάρι ανάμεσα στο κρεβάτι αι την κοιλία!!!!!!!!Τώρα όμως δέν παλεύεται!!!!!!!ΖΚαι είμαι ακόμα στην 32 εβδομάδα!!!!!!!!Υπομονή σ' όλες!!!!!!!!!!!!!

marina19
10-06-11, 20:43
[QUOTE=ntinti;2054192]ααααααααααχχχχχ......πικρή και πονεμένη ιστορίααααααα.........[/QUOT
ναι ε; εχεις κ εσει τετοιο θεμα με τον υπνο;;:confused:
ουφ τι λυσει υπαρχει;:rolleyes:

ΤΙΓΡΑΚΙ
10-06-11, 22:07
Οι δικές μου αυπνίες κορίτσια τώρα συνοδεύονται και από βράσιμο....είμαι στην 36η εβδομαδα και ΣΚΑΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!
έχω που έχω τις αυπνίες ,αν μέσα στην νύχτα για κάποιο λόγο ξυπνήσω - και ο ύπνος που κάνω είναι της πεταλούδας - μετά όχι απλά δεν κοιμάμαι,αλλά δε με βολεύει η κοιλιά,γυρίζω πότε από το ένα πλευρό και πότε από το άλλο με αποτέλεσμα - κάνει που κάνει ζέστη - το στρώμα να αρχίζει να ζεσταίνεται σε σημείο βρασμού , να πυρώνουν τα σεντόνια, και στο τέλος να με βρίσκεις όρθια ( σημειωτέων με φοβερό πόνο στους γοφούς μέσα στα κόκκαλα της λεκάνης από το βάρος της κοιλιάς που είναι χαμηλά ) να κόβω βόλτες με ένα χαρτί στο χέρι για να κάνω αέρα ... και είτε να κουτσαίνω από τον πόνο είτε να ανακάθομαι στο στρώμα και να κουνάω τα πόδια μου από τα νεύρα μου....:twisted::twisted:

οπότε το παίρνω απόφαση,συκώνομαι,πίνω λίγο νερό και με μισόκλειστα μάτια (γιατι και καλά θα πάω πάλι για ύπνο ,εεε να μην ξυπνήσω και τελείως!!:shock::shock::shock:) πάω και κάθομαι....στον υπολογιστή!!:shock::cool::cool::cool:

κατά τα άλλα όλα καλά μωρέ...!! κυριλέ!:-):-):-)

βρε κοριτσι τι μου θυμισες,γεννησα 12/08 καταλαβαινεις τι ζεστη εφαγα,:rolleyes:
το τελευταιο διμηνο ειχα παρει και πολλα κιλα ημουν σα το θωρηκτο ολο το βραδυ δε κοιμομουν στη κυριολεξια αναβα ολα τα κλιματιστικα του σπιτιου ,ειχα παρει μια βενταλια παραλληλα ,ετρωγα αλομα μωσαικο και εβλεπα τις τρεις χαριτες.ολα τα επεισοδια ειχα δει.:p
ο αντρουλης μου κοιμοταν με χειμωνιατικη πυτζαμα και ειχε συναχωθει ψυξη το σπιτι.:lol:
αφου ολοι οι φιλοι μου ελεγαν οτι θα ανεβουν οι οικολογοι στον 6 να μου ξηλωσουν τα κλιματιστικα.
πολυ αυπνοια παντως μεχρι να βολευτω ηθελα τουαλετα και μετα παλι τα ιδια,οποτε προτεινω παγωτακι και τρεις χαριτες:lol::lol::lol:
με το καλο σε ολες καλη λευτερια:!:

ntinti
10-06-11, 22:28
marina19 άστο τι γίνεται....ξεκινάει από το κλασσικό πφφφφ...ππφφφφ.....και καταλίγει σε χορωδία Τυπάλδου....:shock::shock::shock: ευτυχώς όχι κάθε βράδυ...
όσο και αν προσπάθησα να τον σκουντήσω μέσα στην νύχτα να γυρίζει πλευρό,γιατί ανάσκελα ροχαλίζει πολύ,όσο και αν μούγκρισα και αν σκούντισα...η λύση είναι μία και μοναδική..να φεύγω από το κρεββάτι και να κοιμάμαι σε ένα άλλο που έχουμε!! άλλη λύση δεν υπάρχει...έχω και τον ύπνο ελαφρύ,δεν μπορώ να κοιηθώ και έυκολα αυτό το διάστημα,έχω και τον μπέμπη που πλέον δεν χωράμε ο ένας μέσα στον άλλο και αλληλοστριμοχνώμαστε,έχω την ζέστη να τρέχει ο ιδρώτας ποτάμι...έχω και το ροχαλιτό...εεεεε πάει πολύ!! και η πλάκα είναι ότι με το που φεύγω....γυρίζει μπρούμιτα!! μα επίτηδες το κάνεις μωρέ ? του λέω...όχι αλλά βλέπεις απλώνεται....αν απλώνεται μία εκεινος εγώ τι πρέπει να κάνω?? να ξεδιπλώνω την κοιλιά και να την ξαναμαζεύω το πρωί!:D:D γιαυτό σου λέωω..εσωτερική μεταγραφή στο διπλανό κρεβάτι...!και όταν γεννηθεί ο μπεμπης...αναγκαστικά αλλαγή βάρδιας....εκείνος θα μετακομίζει!για όσο και για όποτε χρειαστεί!τι να κάνουμε,σκόπος είναι και η ξεκούραση όχι μόνο οι αγκαλίτσες στον ύπνο γιατί καλες και αυτές αλλά αν έχεις ενα πφφφ πφφφφ γρρρρ μέσα στα αυτιά σου,δεν σε χωράει ο τόπος από τα νεύρα εκείνη τη στιγμή!

ntinti
10-06-11, 22:33
βρε κοριτσι τι μου θυμισες,γεννησα 12/08 καταλαβαινεις τι ζεστη εφαγα,:rolleyes:
το τελευταιο διμηνο ειχα παρει και πολλα κιλα ημουν σα το θωρηκτο ολο το βραδυ δε κοιμομουν στη κυριολεξια αναβα ολα τα κλιματιστικα του σπιτιου ,ειχα παρει μια βενταλια παραλληλα ,ετρωγα αλομα μωσαικο και εβλεπα τις τρεις χαριτες.ολα τα επεισοδια ειχα δει.:p
ο αντρουλης μου κοιμοταν με χειμωνιατικη πυτζαμα και ειχε συναχωθει ψυξη το σπιτι.:lol:
αφου ολοι οι φιλοι μου ελεγαν οτι θα ανεβουν οι οικολογοι στον 6 να μου ξηλωσουν τα κλιματιστικα.
πολυ αυπνοια παντως μεχρι να βολευτω ηθελα τουαλετα και μετα παλι τα ιδια,οποτε προτεινω παγωτακι και τρεις χαριτες:lol::lol::lol:
με το καλο σε ολες καλη λευτερια:!:

χαχαχαχαχαχαχαχααχα! με την ζέστη είναι τραγική η κατάσταση...! παγωτάαακι...αααχχχ και σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω πέσει με τα μούτρα!ευτυχως γενικά κιλά δεν παιρνω εύκολα και είμαι σε καλή κατάσταση

marina19
10-06-11, 23:22
ntinti ακριβως τα ιδια περναω κ εγω λες κ περιεγραφες την δικη μου ιστορια...πφφφ πφφφ κ μετα κομπρεσερ,ανα διαστηματα σταματαει κ ξαφνικα ξαναρχιζει κ τρομαζω μολις τρομαζω εγω παταει κ μια κλοτσια ο σπιρτουλης μου!μεετα καταουριεμαι κ μετα μεχρι να ξαναπαω στο κρεβατι εχει απλωθει ο πασας (ο αντρουλης μου)κ αντε να τον κουνησεις!κ πως γινεται καθε φορα να καταληγει ανασκελα που οπως λες κ εσυ ανασκελα το ροχαλητο δεν υποφερεται!μια μερα ομως νευριασα τοσο πολυ που τον σηκωσα κ τν πηγα στον καναπε κ το πρωι μου λεει ειχες ενα βλεμα το βραδυ που τρομαξα ,μαλλον ροχαλισα πολυ ε;κ λεω α μπα μη το λες !!!!μεχρι κ ο μπεμπης παραπονα εκανε για διαταραξη κοινης ησυχιας!δεν πειραζει ομως θα ερθει η μερα της δικαιωσης ,εκινη η μερα που αθ ξυπναει κ αυτος απο το κλαμα του μωρου!!! (κ εγω φυσικα)αλλα μεχρι τοτε ας με αφησει να χορτασω υπνο!εχουμε το θεματακι με το τσιγαρο που καπνιζει κ δεν μπορω να τον πλησιασω λογω μποχας...εχουμε κ το ροχαλητο ,ολο ποιο μακρια με στελνεις του λεω!!

baggi
11-06-11, 06:53
Η ώρα κοντεύει 7 κι εγώ δεν έχω πάει ακόμη για βραδυνό ύπνο... Βλέπω τον άντρα μου που κοιμάται και μου φαίνεται αστείο!!!!

kourkoumpini
11-06-11, 08:25
Οταν ειχα μπει στον 8ο βρυκολακιαζα καθε βραδυ. Σηκωνομουν στις 2 και κοιμομουν ξανα στις 6. Τριγυρνουσα στο σπιτι, χαζευα στο ιντερνετ. Χαλια. Αφηστε τις ξινιλες, τις καουρες κτλ. Και ετρωγα μονο κορν φλεικς με γαλα το απογευμα για να μην εχω προβλημα το βραδυ και δεν μπορω να κοιμηθω απο το στομαχι.. και δεν συζητω για τον ορθιο υπνο. Ορθη γωνια στο κρεβατι. Δεν μπορουσα να ξαπλωσω για να κοιμηθω γιατι δεν βολευομουν. υπομονη κοριτσια. Μετα να δειτε βρυκολακιασμα μεχρι να σταματησει το μωρο να ξυπναει για γαλα:lol:

tattoo
11-06-11, 09:18
marina19 άστο τι γίνεται....ξεκινάει από το κλασσικό πφφφφ...ππφφφφ.....και καταλίγει σε χορωδία Τυπάλδου....:shock::shock::shock: ευτυχώς όχι κάθε βράδυ...
όσο και αν προσπάθησα να τον σκουντήσω μέσα στην νύχτα να γυρίζει πλευρό,γιατί ανάσκελα ροχαλίζει πολύ,όσο και αν μούγκρισα και αν σκούντισα...η λύση είναι μία και μοναδική..να φεύγω από το κρεββάτι και να κοιμάμαι σε ένα άλλο που έχουμε!! άλλη λύση δεν υπάρχει...έχω και τον ύπνο ελαφρύ,δεν μπορώ να κοιηθώ και έυκολα αυτό το διάστημα,έχω και τον μπέμπη που πλέον δεν χωράμε ο ένας μέσα στον άλλο και αλληλοστριμοχνώμαστε,έχω την ζέστη να τρέχει ο ιδρώτας ποτάμι...έχω και το ροχαλιτό...εεεεε πάει πολύ!! και η πλάκα είναι ότι με το που φεύγω....γυρίζει μπρούμιτα!! μα επίτηδες το κάνεις μωρέ ? του λέω...όχι αλλά βλέπεις απλώνεται....αν απλώνεται μία εκεινος εγώ τι πρέπει να κάνω?? να ξεδιπλώνω την κοιλιά και να την ξαναμαζεύω το πρωί!:D:D γιαυτό σου λέωω..εσωτερική μεταγραφή στο διπλανό κρεβάτι...!και όταν γεννηθεί ο μπεμπης...αναγκαστικά αλλαγή βάρδιας....εκείνος θα μετακομίζει!για όσο και για όποτε χρειαστεί!τι να κάνουμε,σκόπος είναι και η ξεκούραση όχι μόνο οι αγκαλίτσες στον ύπνο γιατί καλες και αυτές αλλά αν έχεις ενα πφφφ πφφφφ γρρρρ μέσα στα αυτιά σου,δεν σε χωράει ο τόπος από τα νεύρα εκείνη τη στιγμή!

Κοριτσακια δοκιμαστε τα αυτοκολλητα που ειναι για τη μυτη για το ροχαλητο....Εγω σωθηκα!!!Πριν κοντευα να τρυπησω τα τυμπανα μου με τις ωτοασπιδες και παλι ετρεμε το κρεβατι απο το ρεσιταλ...Μετα απο καμια βδομαδα που αρχισε να τα χρησιμοποιει δεν ακουγεται τιποτα!!!:grin:

marina19
11-06-11, 12:38
ναι ε ;ωστε κανει δουλεια;θα το παρω εννοειται μπας κ σωθω!

tattoo
11-06-11, 13:15
ναι ε ;ωστε κανει δουλεια;θα το παρω εννοειται μπας κ σωθω!

Κι εγω δεν το πιστευα αλλα με λυπηθηκε και πηγε και τα πηρε μονος του...Τις πρωτες μερες δεν ειχε καμια τρελλη διαφορα αλλα μετα σταματησε να ροχαλιζει σχεδον τελειως...Απλα υπαρχουν νουμερα και πρεπει να παρεις το σωστο για να κανει δουλεια...Σου ευχομαι να λειτουργησει!!:grin:

tamar
11-06-11, 13:17
Ax κι εγώ θα πάρω. Μακάρι να πιάσει!

doom
11-06-11, 13:46
εμενα ενα σπρευ εβαζε και δεν εκανε και πολλα πραγματα η κανα βραδυ το ξεχνουσε.εκανε εγχειρηση εβγαλε αμυγδαλες σταφυλη και κρεατακια.υσηχασα για 1 μηνα και μετα ξαναρχισε.τι στο καλο ξαναφυτρωσανε?η γιατρος ειχε πει οτι γλυτωσαμε για παντα αλλα μπουρδες.θα παρω και αυτοκολητα να δοκιμασουμε αν και το ροχαλητο του ειναι μια παρεα.με τοση αυπνια μετραω ποσα ροχαλητα ριχνει το λεπτο και μου περναει η ωρα που καθομαι στο κρεβατι σαν τον κουκο....:D

marina19
11-06-11, 15:05
χαχαχα! doom να σαι καλα με εκανες κ γελασα!απο τη μια καλο ειναι να το βλεπεις ετσι γιατι αλλιως τα νευρα κροσια!το θεμα ειναι οτι εγω δεν εχω προβλημα με τον υπνο (ειχα μονο για κανα 2 μερες)πλεον νυσταζω κανονικοτατα,αλλα.... ηχορυπανση tattoo τι εννοεις εχει νουμερα;κ με βασει τι διαλεγεις το σωστο νουμερο;

tattoo
11-06-11, 19:24
χαχαχα! doom να σαι καλα με εκανες κ γελασα!απο τη μια καλο ειναι να το βλεπεις ετσι γιατι αλλιως τα νευρα κροσια!το θεμα ειναι οτι εγω δεν εχω προβλημα με τον υπνο (ειχα μονο για κανα 2 μερες)πλεον νυσταζω κανονικοτατα,αλλα.... ηχορυπανση tattoo τι εννοεις εχει νουμερα;κ με βασει τι διαλεγεις το σωστο νουμερο;

εχει νουμερα αναλογα με το μεγεθος της μυτης...:grin:

marina19
11-06-11, 21:34
baggi σε ποια βδομαδα εισαι;

baggi
23-06-11, 02:22
στην 34..

μαρια21
17-10-11, 13:40
κοριτσια καλησπερα. ειμαι 24 εβδομαδων, και εδω και 10 μερες περιπου εχω μεγαλο θεμα με τον υπνο. κοιμαμαι γυρω στις 12 και 7 η ωρα ειμαι στο ποδι. βεβαια η αληθεια ειναι οτι ακουω το ξυπνητηρι του αντρα μου η οποιοδηποτε αλλο θορυβο απο το κατω πατωμα, και μετα οσο και αν νυσταζω δεν μπορω να ξανακοιμηθω. με πιανει υπερενταση αρχιζω να σκεφτομαι διαφορα, και ο υπνος αντε γεια! το μεσημερι δε ενω κοιμαται και η μικρη μου(3 ετων) και επικρατει απολυτη ησυχια εγω δεν μπορω να κοιμηθω με τιποτα. μεχρι και πριν απο 10 μερες κοιμομουν μια χαρα μεσημερι-βραδυ. τι να κανω? τα νευρα μου! και να πω οτι δεν νυσταζω...

Zuzunaki
17-10-11, 14:03
Αγαπητή Μαρία, τον 7ωρο ύπνο εσύ τον λες αϋπνία; Συγγνώμη που σε ρωτάω, αλλά όταν διάβασα τον τίτλο του μηνύματός σου νόμιζα ότι κοιμάσαι 2-3 ώρες κάθε βράδυ, ή ότι σηκώνεσαι κάθε 2 ώρες για τουαλέτα. Νομίζω ότι ένα 7ωρο είναι μια χαρά. Εγώ γενικά είμαι τύπος που κοιμάμαι 7-8 ώρες, και είχα πραγματικές αϋπνίες στην εγκυμοσύνη ( δεν μπορούσα να κοιμηθώ πριν τις 3 το βράδυ κλπ). Δηλαδή μέχρι ποια ώρα θα ήθελες να κοιμάσαι; Ίσως το σώμα σου ξεκουράζεται στις 7 ώρες και δεν χρειάζεται παραπάνω ύπνο.

aik
17-10-11, 14:06
Αυτό συμβαίνει και σε εμενα με το που μπήκα στο 2ο τρίμηνο, μολις ξυπνήσω το βράδυ για οποιοδήποτε λόγο οτι ωρα και αν ειναι πάει ο υπνος μου μετα, οπότε κοβω βολτες,στριφογυριζω στο κρεβατι, κανω δουλειες. Μέχρι που ημουν στο 1ο τριμηνο και εγω κοιμομουν μεσημερι-βραδυ και δεν ειχα κανενα προβλημα.
Υπομονη και σε σένα λοιπόν

VASILIKH_4
17-10-11, 14:06
κοριτσια καλησπερα. ειμαι 24 εβδομαδων, και εδω και 10 μερες περιπου εχω μεγαλο θεμα με τον υπνο. κοιμαμαι γυρω στις 12 και 7 η ωρα ειμαι στο ποδι. βεβαια η αληθεια ειναι οτι ακουω το ξυπνητηρι του αντρα μου η οποιοδηποτε αλλο θορυβο απο το κατω πατωμα, και μετα οσο και αν νυσταζω δεν μπορω να ξανακοιμηθω. με πιανει υπερενταση αρχιζω να σκεφτομαι διαφορα, και ο υπνος αντε γεια! το μεσημερι δε ενω κοιμαται και η μικρη μου(3 ετων) και επικρατει απολυτη ησυχια εγω δεν μπορω να κοιμηθω με τιποτα. μεχρι και πριν απο 10 μερες κοιμομουν μια χαρα μεσημερι-βραδυ. τι να κανω? τα νευρα μου! και να πω οτι δεν νυσταζω...

Μαρία για να σε καθησυχάσω και να δεις ότι υπάρχουν και χειρότερα , εγω ειμαι στην 27 εβδομάδα και εχω 1 εβδομάδα τωρα να κοιμηθώ καλά..κοιμάμαι καθε βραδυ μετα τις 12 , κάθε 30 λεπτα ξυπνάω απο πόνους στην μέση και στην πλάτη (δεν βολεύομαι κιόλας, είναι και η συχνοουρία μέσα σε όλα:?:?:?) και απο τις 5 το πρωι ειμαι στο πόδι..Μεσημέρι δεν μπορώ να κοιμηθώ δεν ξέρω γιατι και πιστεψε με ειχα αποκτησει καλη σχέση με τον υπνο μετα τον 3 μήνα..;-);-)...όσο γιαυτό που λές ότι νυσταζεις και δεν μπορείς να κοιμηθείς σε ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩΩΩΩΩΩ...

vaso lux
17-10-11, 14:08
το ιδιο προβλημα εχω και εγω τον τελευταιο καιρο....νυσταζω αλλα με τιποτα δεν με πιανει ο υπνοσ.....κοιμαμαι 4 ηωρα τα ξημερωματα,χτυπαει το ξυπνητηρι απο το αμορε για την δουλεια 7 ηωρα....και μετα το ματι γαριδα....:oops::oops::oops:αρχισα να μην βολευομαι οταν κοιμαμαι,αρχιζω να γυρναω με δυσκολια....και οταν κοιμαμαι καθε μια ωρα νταν παω τουαλετα....δραμα κατασταση:(:(:(το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι υπομονη....δεν υπαρχει αλλη λυση...... με το καλο το νινι σου!!!:mrgreen::mrgreen:

kiknaki
17-10-11, 16:10
Αυπνίες είχα κι εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης μου και κατά διαστημάτα με πιάνουν πάλι αλλά ευτυχώς είναι παροδικές. Και οταν γράφω αυπνίες εννοώ να είμαι με 2~3 ώρες ύπνου την ημέρα.:?
Αυτό όμως που είχα καταλάβει είναι οτι οι αυπνίες μου ήταν άρρηκτα συνδεδεμένες με κάποια περίοδο άγχους και στρες...μα λίγο μα πολύ εκείνο το διάστημα ήμουν πάντα αγχωμένη.
Μήπως και σε σένα σου συμβαίνει το ίδιο?
Πάντως εμένα με βοήθησαν πολύ τα χαλαρωτικά μπανάκια και ένα ποτήρι χλιαρό γάλα προ ύπνου.

Maria1984
24-10-11, 12:17
Καλά οι αϋπνίες του 3ου τριμηνου και ειδικά του 9ου μήνα, δεν παλεύονται!!! Εγώ κλασσικά πέφτω για ύπνο κατά τις 11 με 12 και οπωσδήποτε ξυπνάω κατά τις 4 ή 5 για μιάμιση με δύο ώρες προτού με ξαναπάρει ο ύπνος. Πολύ κουραστικό. Απ' τη μία λες να ανακτήσεις δυνάμεις για όταν θα έρθει το μωρό, απ' την άλλη όμως φαίνεται ότι η φυση μας προετοιμάζει για τα ξενύχτια που θα ακολουθήσουν!!!

mariazerta
24-10-11, 12:45
καλα που σας βρηκα γιατι εχω αγανακτησει..ελεγα οτι μονο εγω εχω αυπνιες..ακριβως τα ιδια πεφτω για υπνο μετα τις 12 σιγουρα κ κατα τις 5 ξυπναω γιατι εχουμε κ τις συχνοουριες..εεε απο εκεινη την ωρα οσο κ να νυσταζω υπνος δεν μου κολλαει!! μια δεν βολευομαι,μια με ποναει η πλατη η' η μεση..καλα για την μπεμπα δεν το συζητω κλωτσαει ασταματητα..με προετοιμαζει φενεται για τα ξενυχτια που θα περασουμε μετα την γεννα!!!:p

louloudenia2011
24-10-11, 21:04
Καλησπέρα κορίτσια και με το καλό τα μωράκια μας!!!
Και γω τα ίδια έχω,με αυπνίες και πόνους.Εγώ ξυπνάω κάθε 1,5 με 2 ώρες για τουαλέτα το βράδυ,για να κοιμηθώ μετά θέλω αρκετή ώρα,και όσο για τους πόνους δεν παλεύονται με τίποτα,μέση,γοφοί,κοιλιά,όλα μαζί πονάνε!!!
Αν κάνω το λάθος και κοιμηθώ το μεσημέρι έστω και μισή ώρα,το βράδυ το μάτι δεν κλείνει με τίποτα,όσο καλή σχέση και αν είχα προ εγκυμοσύνης με τον ύπνο.
Αυτά όμως δεν έχουν σημασία όσο και αν μας κουράζουνε,σημασία έχουν να μπεμπάκια μας να είναι καλά,γι'αυτό υπομονή και θα αποζημιωθούμε γρήγορα!!!Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες μας!:)

aasimak
24-10-11, 21:13
Μια από τα ίδια και εγώ. Ξαπλώνω κατά τις 10.30 και παλεύω να κοιμηθώ κατά τις 12.30 στις 3.30 ξυπνάω, τρώω τοστ, ψωμι με βουτυρο και μαρμελάδα κάνω ζεστο γάλα βλέπω ότι σαχλαμάρα έχει η τηλεόραση και κατά τις 6 παρά πάλι για ύπνο μέχρι τις 9. Έχω και το σκυλάκι μου που εδω και ένα μήνα έρχεται και χώνεται στην αγκαλιά μου και με ξυπνάει. Αλλά είναι οπως το λετε η φύση μας ετοιμάζει για τα ξενύχτια. Βεβαια έχει μπουκώσει και η μύτη μου οποτε αναπνεω από το στομα (εννοειται ροχαλίζοντας) και εχω και τον άντρα μου να λεει μέσα στον ύπνο του "αμαν πια"...χαχαχα. Κατά τα άλλα τέλεια!!!

Maria110610
24-10-11, 21:43
κοριτσια κατα αρχην ευχομαι σε ολες καλη λευτερια!
Και εχω να πω που ειστε ακομα οι αυπνιες ξεκινανε μετα τη γεννα οποτε ηρεμια καντε οτι ειναι να κανετε για τον εαυτο σας τωρα πριν την ελευση του νεου μελους στην οικογενεια μετα ολα αλλαζουν!
Μια συμβουλη ειναι πολλα νερα περπατημα εαν το επιτρεπει ο γιατρος και για τον υπνο πιειτε κατι ζεστο και παρτε ενα μαξιλαρι θηλασμου θα σας διευκολυνει στην σταση του σωματος ωστε να μην σας ενοχλει η κοιλιτσα!

geonik
30-10-11, 09:04
Γενικά δεν έχω κοιμηθεί καλά σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης....αλλα τον τελευταίο μήνα δεν νυστάζω καθόλου!Πέφτω για ύπνο κατά τις 12, σηκώνομαι τουλάχιστον 3 φορές για τουαλέτα και κοιτάζω ανυπόμονα απο το παράθυρο να δω οτι ξημέρωσε για να σηκωθώ!!!!
Αφού όταν μου λένε για τα ξενυχτια που με περιμενουν τις πρωτες μερες με τον μπεμπη...μου φαινεται αστειο :shock: τουλαχιστον τοτε θα ειναι γλυκο το ξενυχτι...φανταζομαι!:mrgreen:

Thaumataki
17-11-11, 12:46
Είμαι στη 33η εβδομάδα και τις τελευταίες μέρες, ενώ νυστάζω δε μπορώ να κοιμηθώ λόγω της κοιλιάς μου!!!! Δε βολεύομαι σε καμία στάση..... Το αντιμετωπίσατε κι εσείς ή μόνο εγώ;;;;

lazariska
17-11-11, 18:21
Το χω κι εγώ, μέχρι να βρω τη στάση που με βολεύει,ανάσκελα πνίγομαι,δεν μπορώ να αναπνεύσω, πλάι κλωτσάει το μωρό συνέχεια αλλά άμα τα καταφέρω ρίχνω κάτι ύπνους τώρα τελευταία,το ευχαριστιέμαι.Γεμίζω μπαταρίες μάλλον για μετά.

iouliam
20-11-11, 16:45
Αχ! Κι εγώ μία από τα ίδια, σε όλη την εγκυμοσύνη κοιμήθηκα αρκετά μέχρι το 2ο μήνα. Μετά μέχρι 5ο είχα πολύ σοβαρό πρόβλημα με εμετούς, την έβγαλα πολλές μέρες στο νοσοκομείο και τώρα στην 32η εβδομάδα μία οι πόνοι στη μέση και τα πόδια, μία που ξυπνάει το μωρό και κλωτσάει συνέχεια, μία οι εφιάλτες πάει ο ύπνος!
Γελάω τόσο όταν μου λένε κοιμήσου τώρα γιατί θα ξενυχτάς μετά!!!Θα ξενυχτάω αλλά θα την κρατάω στην αγκαλιά μου!!!!

menia79
20-01-12, 10:02
Καλημέρα κορίτσια
Ειμαι σην 27 εβδομαδα και εδώ και ένα μήνα υποφέρω απο αυπνίες.Δεν κοιμάμαι καθόλου καλά το βράδυ.Ξυπνάω ανα 2 με 3 ώρες. έχω και το σύζηγο που ροχαλίζει σαν να μην πώ.
Ανησυχώ μήπως έχω κάτι πιο σοβαρό.Σας συμβαίνει και εσας?
Στο τσακ είμαι να πάω σε γιατρό .Ο άντρας μου μου λέει οτι εγώ εχώ τπ πρόβλημα και οχι αυτός που ροχαλίζει.
Κορίτσια δεν αντέχω άλλο.Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν ήταν έτσι.Κοιμόμουνα κανονικά μόνο όταν μπήκα στο μήνα μου είχα καούρες και τέτοια αλλά όμορφο που δεν με άφηναν.Τώρα δεν έχω τίποτα απο όλα αυτά.
Επίσης να σας πω οτι ο μικρός δεν ξυπνάει τα βράδια (σπάνια)αρά δεν εχώ αυπνίες λόγω του μικρού.

SMARA
20-01-12, 10:13
καλημέρα και με το καλό το μπεμπακι σου. εγω στην εγκυμοσυνη ειχα αυπνιες απο πολυ νωρις. απο τον 3 μηνα μεχρι και που γεννησα γυρνουσα σαν την ταραντουλα ολη νυχτα. Οχι οτι υπήρχε ιδιαιτερος λόγος πχ να μην βολευομαι ή να διψαω ή να θελω πιπι.....ετσι απλώς ειχα αυπνίες. το μόνο που βοηθησε λιγο(μη φανταστείς) ηταν το trofocort(μαγνησιο 2-6 καψουλες την ημερα),και επισης η μαξιλάρα εγκυμοσυνης που με βοηθησε να βολευτω λιγο στο υπερδιπλο κρεβατι απο το οποιο φυσικα ο αντρουλης ειχε παρει ποδι κοινος. ρωτα τον γιατρό σου για μαγνησιο λοιπον και αν ηδη παιρνεις, πες του να το αυξησει.

menia79
20-01-12, 12:19
μαγνήσιο παίρνω 4 χαπάκια την ημέρα. Ο άντρας μου δεν λέει να φύγει απο το κρεββάτι μίας και θεωρεί οτι το πρόβλημα το έχω εγώ!!!Με αποτέλεσμα να την βγάζω στο καναπέ.

iwanna81
20-01-12, 12:25
υποφερω.απλα υποφερω.την τελευταια εβδομαδα τις ελαχιστες (2-3) ωρες που κοιμαμαι και αυτές σπαστά, βλέπω απαίσια όνειρα και σηκώνομαι άρρωστη απο ανησυχία.στην προηγουμενη εγκυμοσύνη μου από την αρχή είχα πολλά προβλήματα ύπνου, με αποτελεσμα να κοιμαμαι στον καναπε του σαλονιού 6 -10 το πρωι.τοτε βεβαια είχα και εμετούς, καούρες αλλά και τρομερή ανησυχία στα πόδια, ταχυπαλμίες και δέκατα.γενικά ο ύπνος στην εγκυμοσύνη δεν ειναι το φόρτε μου. απο σήμερα θα ξεκινησω τα χαμομήλια μπας και ηρεμήσει λίγο το νέυρο.δεν παλεύεται....και σε λίγο -πρώ τα ο Θεός- έρχονται βαρβάτα ξενύχτια.πώς θα τα καταφέρω δεν ξέρω...

dimmi
22-01-12, 02:48
Περαστικά Ιωάννα...το δράμα μου και σήμερα δε λέγεται, νυστάζω οικτρά αλλά μόλις ξαπλώνω το υπερφορτωμένο με παγωτό στομάχι μου κάνει πόλεμο...
Καλά να πάθω! Τις προάλλες είχαμε ολονυκτία με τρελούς πόνους από φασολάδα.
Μου φαίνεται πρέπει να κόψω τελείως το φαγητό προ ύπνου και τα όσπρια το μεσημέρι...
Αντε να δούμε πότε θα κοιμηθούμε πάλι.
Α και χθες έπεσα 5 το πρωί (χωρίς να έχω φάει χαζομάρες) και 7μιση το μάτι γαρίδα...

dimmi
27-01-12, 01:51
Και από τις 22 του μήνα κοιμάμαι 12ωρα! Το άλλο άκρο! Μα που βάζω τόσο ύπνο πραγματικά δε ξέρω. Μήπως και ο υπερμετρος ύπνος οδηγεί στις αυπνίες μετά?

Helen@
17-07-12, 04:40
ωωω ναι... κ εγω αυπνίες...δεν μπορω να κοιμηθώ με τίποτα με το που μπηκα στην 37η εβδομάδα.όχι πως με πονάει κατι,αλλά απλώς δεν μπορω να κοιμηθώ... απο χθες έχω κ καούρες,αλλά πάλι καλά όχι πολλές.μα καλά λίγες ημέρες πριν γεννήσω με έπιασαν όλα????κ έχω κ την μικρή που ή θα στριφογυρνάει ή θα την πιάνει λόξυγγας κ θα τσαντίζεται κ θα πηγαίνει πάνω κάτω στην κοιλιά μου.τις κλωτσιές στα πλευρά δεν τις μετράω...άουτς....α!!έχει κ κουνούπια κ ζέστη...ξέχασα κάτι???

ioannante
02-10-12, 23:27
κοριτσια καλησπερα!!ειμαι καινουρια στο forum και φυσικα ετοιμαζομαι να γινω και καινουρια μανουλα!!!μπηκα στον 8ο και ο υπνος εχει παει περιπατο!!!!η αληθεια ειναι οτι και στο πρωτο τριμηνο κοιμομουνα ελαχιστα γιατι ειχα τρομερες ανακατωσουρες αλλα στο 2ο τριμηνο ηρεμησα καπως.τωρα ομως εχω βρυκολακιασει εντελως!!!!!η μπεμπα κουνιεται και κλωτσαει ολο το βραδυ,ζεσατινομαι συνεχεια, η μυτη βουλωμενη και φυσικα ο αντρας μου, ευγενικα παντα, με εχει στειλει σε αλλο δωματιο διοτι δεν τον αφηνα να κοιμηθει!!!!τελικα καταφερνω να κοιμηθω καμια ωρα το πρωι αλλα μετα σηκωνομαι για δουλεια και οπως καταλαβαινετε ειμαι κομματια:cry:και σε ολα αυτα πρεπει να προσθεσω τις απιστευτες καουρες αλλα και ενα εντονο αγχος!!!!ευτυχως οταν μπηκα σε αυτο το forum και διαβασα οτι ειναι κι αλλες σαν και μενα ενιωσα λιγο καλυτερα γιατι νομιζα οτι τρελαινομαι!!!!μου δωσατε κουραγιο:smile::smile::smile:σε λιγο παω να ξαπλωσω αλλα ετοιμαζομαι ψυχολογικα για αλλη μια ολονυκτια!!!!καλο κουραγιο σε ολες μας!!!!

Maria zena
05-10-12, 07:49
Δεν μπορω να βολευτώ με τίποτα, ανάσκελα ζαλίζομαι, στο πλάι τραβάει η κοιλιά, άσε που η μικρή παραπονιέται ?στριμώχνεται? ή απλά βρίσκει χώρο και αρχίζει να βαράει σαν τρελή, πράγμα που κρατάει φυσικά όλη νύχτα(χι χι).
Η αλήθεια είναι ότι ροχαλίζει και ο άντρας μου ρε κορίτσια πάρα πολύ οπότε νευριάζω κιόλας και δυσκολεύομαι ακόμα περισότερο να κοιμηθώ αλλά δεν μπορώ να του πω και τίποτα γιατί τώρα τελευταία πετάω και εγώ κάτι ορθοπεταλιές, να φανταστείτε ξυπνάω τον εαυτό μου !!! ο κακομοίρης φυσικά δεν μου λέει τίποτα αλλά είμαι σίγουρη ότι μέσα του γελάει επειδή πάντα τον πείραζα το κουσουράκι του.....Α τι λέγαμε?
Μετά αφού λοιπόν καταφέρω να κοιμηθώ θα ξυπνήσω άλλες τρεις τέσσερις φορές για πιπί, άντε να ξαναβολευτείς μετά, άντε να ξαναπείς ευγενικά στον σύντροφό να αλλάξει πλευρό ( και καλά για να τον πάρεις αγκαλίτσα) .... Η ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

Skybeam
19-03-13, 06:09
Από τη μέρα που μπήκα στον 7ο δεν κοιμάμαι ιδιαίτερα.. 5-6 ώρες είναι επιτυχία. Έχω μπει στην 30ή και χτες βράδυ κοιμήθηκα 4 ώρες με διακοπές για τουαλέτα. Βάλε τη δυσφορία, τη δύσπνοια ώρες-ώρες, τη νευρικότητα που με πιάνει, το ότι χρειάζομαι 500 μαξιλάρια για να είμαι ψιλοκαθιστή και το ότι δεν μ' αφήνουν να κοιμάμαι στο δεξί πλάι... τι θα κάνω?:confused: Κάθε μέρα σκέφτομαι τη μέρα που θα γεννήσω με χαρά, και τις μέρες της λοχείας με το μωρό που θα ξυπνάει ανά δίωρο με τρόμο!:sad:

νικολ28
19-03-13, 08:53
Από τη μέρα που μπήκα στον 7ο δεν κοιμάμαι ιδιαίτερα.. 5-6 ώρες είναι επιτυχία. Έχω μπει στην 30ή και χτες βράδυ κοιμήθηκα 4 ώρες με διακοπές για τουαλέτα. Βάλε τη δυσφορία, τη δύσπνοια ώρες-ώρες, τη νευρικότητα που με πιάνει, το ότι χρειάζομαι 500 μαξιλάρια για να είμαι ψιλοκαθιστή και το ότι δεν μ' αφήνουν να κοιμάμαι στο δεξί πλάι... τι θα κάνω?:confused: Κάθε μέρα σκέφτομαι τη μέρα που θα γεννήσω με χαρά, και τις μέρες της λοχείας με το μωρό που θα ξυπνάει ανά δίωρο με τρόμο!:sad:καλη σου μερα skybeam!ειμαι στο ιδιο club εδω και κατι εβδομαδες.ειμαι στην 35 εβδ σχεδον 36η και εχω απιστευτη αυπνια,με τη διαφορα οτι δεν αισθανομαι κοπωση παρολο που δεν κοιμαμαι πολυ!εχω διαβασει τα απαντα.....ο υπνος δεν ερχεται με τιποτα!εγω τραβαω και αλλο ζορι!ειμαι μονη μου στην πολη που μενω(οι γονεις μου και ο αδερφος μου με την οικογενεια του μενουν αλλου)οποτε βιωνω πολλες ωρες μοναξιας,αφου ο αντρας μου δουλευει πολλες ωρες!καλη και η παρεα της πεθερας μου αλλα ποσο?αλλο πραγμα η μανα!παρηγοριεμαι λεγοντας οτι εφαγα το γαιδαρο ομως!εμενα ειναι το πρωτο μου μωρακι και ειναι αγορακι!εσενα?:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P

Skybeam
19-03-13, 14:44
καλη και η παρεα της πεθερας μου αλλα ποσο?αλλο πραγμα η μανα!παρηγοριεμαι λεγοντας οτι εφαγα το γαιδαρο ομως!εμενα ειναι το πρωτο μου μωρακι και ειναι αγορακι!εσενα?:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P
Kαταλαβαίνω ότι στο τέλος η πεθερά καταντάει βαρετή παρά τις καλές προθέσεις... αλλά φρόντισε να την εκτιμήσεις και να την "εκμεταλλευτείς" στο θέμα της βοήθειας (όχι κακοπροαίρετα βέβαια). Όπως και το γεγονός ότι η μαμά σου ζει, έστω και μακρυά και θα έρθει όταν τη χρειαστείς! Μούρλανέ τη στα τηλέφωνα και στα γλυκόλογα!:wink:

Δεν έχω ούτε μαμά ούτε πεθερά και είναι και μένα το πρώτο μου και αγοράκι.:rolleyes:

erofma
30-07-13, 21:38
Κι εγώ βρε κορίτσια, νυστάζω αλλά μια η ζέστη, μια η κοιλιά, μια το άγχος δεν μ' αφήνουν να κοιμηθω με τίποτα! Ένας μήνας μου 'μεινε όμως, υπομονή. Αν και μάλλον μετά θα 'ναι που δεν θα ευχαριστιέμαι καθόλου ύπνο :-(. Το μωράκι μου όμως να 'ναι καλά κι όλα τ' άλλα χαλάλι!