PDA

Επιστροφή στο Forum : 20 MHNΩΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΙΛΗΣΗ.......

baggy
01-12-09, 23:01
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 20 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΛΕΕΙ ΜΑΜΑ ΜΠΑΜΠΑ ΜΠΟΥ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΑΜ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΧΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΗ.ΕΧΩ ΑΝΧΩΘΕΙ.ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕΙ.ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΤΕ ΜΙΛΗΣΑΝ?

Natly
02-12-09, 05:17
Μη στεναχωριέσαι καλή μου το κάθε μωράκι θέλει το χρόνο του!Ξέρω για περίπτωση που μίλησε το παιδάκι 3 χρονών και τα είπε ΟΛΑ κατευθείαν!!να σου ζήσει!

Ευάκι
02-12-09, 07:28
Η μεγάλη μου κόρη 20 μηνών, έλεγε ότι και η δικιά σου. 22 μηνών που την έστειλα παιδικό έλεγε το πολύ 5-6 λέξεις. Σε ένα μήνα έλεγε πάρα πολλά και πεντακάθαρα και σε 2 μήνες μιλούσε σα μεγάλο παιδί με πλούσιο λεξιλόγιο (καλά να είναι η Χάιντι). Η μικρή μου μιλάει από πολύ μικρότερη, αλλά μόνο εμείς την καταλαβαίναμε (πολλές φορές κοιταζόμασταν μήπως καταλάβουμε τι λέει). Τώρα είναι σχεδόν 3 και ακόμα κάποια γράμματα δε τα λέει (ρ,σ). Απλά μίλα της και κάνε ότι δεν καταλαβαίνεις τι θέλει για να την αναγκάσεις να βρει τρόπο επικοινωνίας. Βασικά μην ανησυχείς, κάθε παιδί έχει το χρόνο του.

G.STONE
02-12-09, 08:22
Να σου ζήσει!
Και εμένα ο δικός μου 20 μηνών είναι και λέει λίγες λεξούλες και μπορεί μια να την πεί μια φορά και μετά να μην την ξαναπεί. Η παιδίατρός μου είπε εφόσον καταλαβαίνει τι του του λέω, μου φέρνει πράγματα όταν του το ζητήσω, ανταποκρίνεται στην αγκαλιά μας και μας αντιγράφει με οποιοδήποτε τρόπο δεν υπάρχει πρόβλημα. Εχτές συμπτωματικά είδα την αδελφή μιας φίλης μου η οποία είναι λογοθεραπεύτρια στο ΠΑΙΔΩΝ ΑΓ. ΣΟΦΙΑ και μου είπε να μην ανυσηχώ. Μετά τα 2 συνήθως τους λύνεται η γλώσσα και μετά δεν σταματάνε! τα κοριτσάκια μου είπε ότι μιλάνε πιο γρήγορα γιατί έχουν μεγαλύτερο κροταφικό λοβο:roll: αλλα και πάλι μου είπε ότι καθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Επίσης και η παιδίατρος και η λογοθεραπευτρια μου είπαν ότι στον παιδικό μιλάνε πιο γρήγορα. Και εγώ περιμένω με αγωνία γιατί δεν σου κρύβω ότι με ψιλοπροβληματίζει αλλά ή παιδίατρος με καθυσηχάζει.
Της ξαδέλφής μου 14 μηνών μιλούσε κανονικά! είχαμε πάθει πλάκα όλοι!

sofia*basilis
02-12-09, 09:12
Καλημέρα , ο δικός μας είναι 17 μηνών και τώρα αρχίζει να λέει κουβεντούλες . Αν δει για παράδειγμα τα λουκούμια θα πει « ουκούμι » αν τον ρωτήσεις όμως τι είναι αυτό δεν θα σου απαντήσει . Μου δίνει την εντύπωση ότι το κάνει από αντίδραση . Τον παιδίατρο πάντως που ρωτήσαμε μας είπε ότι είναι κληρονομικό από την πλευρά του πατέρα το πότε θα μιλήσει το παιδί . Μην αγχώνεσαι , όταν θα αρχίσει να μιλάει θα εύχεσαι να σταματήσει .

talou
02-12-09, 09:18
Πράγματι το καθε παιδι θελει το χρονο του οποτε μην αγχωνεσαι.

elenasteraki
02-12-09, 09:22
Και εγώ θα συμφωνήσω με τα κορίτσια ότι αν το παιδί σου καταλαβαίνει ότι του λες και συννενοήστε τότε να μην ανησυχείς. Πάντως σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εγώ είχα ακριβώς τις ίδιες ανησυχίες έβλεπα άλλα απιδάκια στον παιδικό που πήγαινε ο δικός μου και έλεγα ότι έχει πρόβλημα το παιδί μου...έλεγε μόνο τα μπαμπά, μαμά και κανά δυο λεξούλες ακόμη....Όμως όταν ήταν 22 μηνών περίπου λες και λύθηκε η γλώσσα του ήταν πέρυσι το Πάσχα και μάλιστα είμασταν διακοπές και άρχισε και έλεγε πολλές λεξούλες πρώτα είπε νιάου τη γατούλα (γιατί ούτε αυτά δεν έλεγε δηλ. πως κάνουν τα ζωάκια παρά μόνο την αγελάδα μουυυυ και αυτό όποτε είχε κέφι), βάου το σκυλάκι κλπ. Τώρα πραγματικά θεωρώ ότι είναι σε πολύ καλό επίπεδο και μάλιστα συντάσσει σωστά προτασούλες και λέει και κάτι γλυκά λογάκια που μας τρελαίνει όλους!!! Επίσης να σε ρωτήσω μήπως χρησιμοποιείτε πιπίλα γιατί δεν βοηθάει στην γλωσσική εξέλιξη και επειδή και εμείς έχουμε ακόμη την πιπίλα (πιο πολύ για τον ύπνο) προσπαθούμε αν την έχει στο στόμα του και πάει να μιλήσει του λέμε δεν καταλαβαίνω τι μου λες βγάλε την πιπίλα να μιλήσουμε. Στην αρχή νευρίαζε όπως λες και εσύ αλλά τώρα το έχει πάρει απόφαση ότι όσο φοράει την πιπίλα δεν θα του απαντάει κανείς!!!!

elsadrm
02-12-09, 10:40
εμενα ο γιος μου μεχρι 26 μηνων ελεγε τα βασικα λογακια μετα αρχισε να μιλαει και απο τοτε δεν εχει σταματησει καθολου....ο ανιψιος μου μεχρι 3 χρονων δεν μιλουσε καθολου.καταλαβαινε τα παντα αλλα μονο γριλιζε.τωρα ειναι 5 και μετα απο 2 χρονια λογοθεραπεια λεει τα παντα πεντακαθαρα.

baggy
03-12-09, 23:44
μανουλεσ σασ ευχαριστω παρα πολυ,τελικα δεν εχω μονο εγω ανχοσ για το ποτε θα μιληση.η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ εξιπνη καταλαβαινει τα παντα,μασ φερνει οτι τησ ζηταμε αλλα δε μασ τα λεει.τησ λεμε γεια και μασ χαιρεταει τησ λεω νταντα και μου δινει το χερακι τησ για να την κανω νταντα τησ λεω πιοσ ηρθε και παει στην μπαλκονοπορτα για δει.απλα δεν ξερω ποτε ξεκινανε τησ λογοθεραπιεσ ποσο ετων,αν δε μιλησει. elenasteraki εχεισ δικιο με τη πιπιλα ειναι περιπου 1ας μηνασ που η πεθερα μου τησ τη βγαζει και εχουμε δει βελτιωσει.φιλακια σε ολεσ σασ.

apricot
24-12-09, 12:55
η κορη μου μιλουσε απο 12 μηνων κανονικα και στους 18 μηνες μιλουσε οπως μιλαει τωρα (απταιστα!) ο γιος μου ειναι πιο τεμπελης και λεει λιγοτερα πραγματα ωστοσο απο 20 μηνων μεχρι τωρα που ειναι 1,5 μηνας εχει λυθει η γλωσσα του και μας ξεφουρνιζει καθε μερα και καινουργιες λεξεις! οποτε μην ανησυχεις καθολου....να το χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!

singlemam
24-12-09, 15:01
Καλημέρα , ο δικός μας είναι 17 μηνών και τώρα αρχίζει να λέει κουβεντούλες . Αν δει για παράδειγμα τα λουκούμια θα πει « ουκούμι » αν τον ρωτήσεις όμως τι είναι αυτό δεν θα σου απαντήσει . Μου δίνει την εντύπωση ότι το κάνει από αντίδραση . Τον παιδίατρο πάντως που ρωτήσαμε μας είπε ότι είναι κληρονομικό από την πλευρά του πατέρα το πότε θα μιλήσει το παιδί . Μην αγχώνεσαι , όταν θα αρχίσει να μιλάει θα εύχεσαι να σταματήσει .
Αχαααααααααα, έλεγα κι εγώ...
εγώ στους 18 μήνες μιλούσα άπταιστα...
η κόρη μου στους 27 τα λέει τηλεγραφικά "μαμά νινί αγκαλιά"= μαμά πάρε με αγκαλιά (νινί είναι η ίδια ενώ έχει αρχίσει να λέιε το "εχύ"=εσύ)
Βέβαια ο πατέρας της μου είχε πει: αν δεν μιλήσει γρήγορα μην ανησυχήσεις... θα σημαίνει ότι την καταλαβαίνεις και δεν χρειάζεται να προσπαθήσει να μιλήσει!!! Κι εγώ άργησα να μιλήσω!!!
Απλά ευελπιστούσα ότι θα μου έμοιζε και σε κάτι... αλλά κι αυτό από την άλλη μεριά το πήρε!!!:oops::oops::oops: