PDA

Επιστροφή στο Forum : σχεση αυχενικης διαφανειας με εξεταση β΄επιπεδου

iwanna81
02-12-09, 09:58
ειμαι νεα στην παρεα σας και εχω την εξης απορια:οταν ερθει η ωρα με το καλο να κανω την β΄επιπεδου, θα εχουν καμία σχεση τα αποτελέσματα της αυχενικης διαφανειας;ξερω οτι στην β΄επιπεδου τα κοιτανε ολα στο μωρο.
η μετρηση της αυχενικης δεν παιζει ρολο;ρωταω γιατι με τα αποτελεσματα της αυχενικης μου δεν ξερω τι να σκεφτω (1:3.500 απο αυχενικη και τελικα μετα τις αιματολογικες 1:2.500).Η αληθεια ειναι οτι προσπαθω να χαλαρωσω και να περιμενω μεχρι την β΄επιπεδου αλλα δεν ξερω περι τινος προκειται αυτη η εξεταση...
μπορειτε να με διαφωτισετε;;;;

TARA
02-12-09, 10:10
H αυχενικη διαφανεια δεν ειναι αξιοπιστη εξεταση και σε συνεδριο των μαιευτηρων περσι, αποφασιστηκε να καταργηθει, γιατι ειναι στατιστικα τα αποτελεσματα και οχι διαγνωστικα. Γιατι τη ζητουν ακομα? Συνηθως για να μη χασουν τα ποσοστα τους...
Μη δινεις καμια σημασια απολυτως. Στην κορη μου που ειναι τωρα 6 μηνων, ειχε βγει 1:137... Μόνο το β΄επιπεδου ειναι διαγνωστικο.

katerina+
02-12-09, 10:36
Ιωάννα απο ότι κατάλαβα ανησύχησες που σου έριξαν οι αιματολογικές τα ποσόστα μην πανικοβάλεσαι το ίδιο συνέβη και σε εμένα και έκανα αμνιοπαρακέντηση αλλά όλα καλά. Συμφωνώ με την Ταρα οτι το Β επιπέδου είναι διαγνωστικό και ελέγχονται τα επιμέρως συστήματα του εμβρύου..

iwanna81
02-12-09, 10:43
Ιωάννα απο ότι κατάλαβα ανησύχησες που σου έριξαν οι αιματολογικές τα ποσόστα μην πανικοβάλεσαι το ίδιο συνέβη και σε εμένα και έκανα αμνιοπαρακέντηση αλλά όλα καλά. Συμφωνώ με την Ταρα οτι το Β επιπέδου είναι διαγνωστικό και ελέγχονται τα επιμέρως συστήματα του εμβρύου..

ανησυχησα πολυ!σκεφτηκα και εγω την αμνιοπαρακεντηση αλλα ξερω οτι πρεπει το ποσοστο να ειναι μεγαλυτερο απο 1:300.εγω με 1:2.500....δεν ξερω, τι να πω...

JENIA
02-12-09, 10:46
κατερινα συμφωνω και εγω μαζι σου και σε εμενα στο πρωτο παιδι μου ετσι μου εκαναν ειδαν τις αιματολογικες και μετα μου ζητησαν αμνιοπαρακεντηση και ολα εδειξαν οκ. και εγω πιστευω οτι το β επιπεδου ειναι ποιο αποτελεσματικο και ποιο σιγουρη εξεταση. Ιωαννα ξερω οτι ανησυχεις αλλα μην πανικοβαλεσαι εισαι σε μια απο τις καλητερες φασεις της ζωης σου .και η ταρα εχει απολυτο δικιο .

iwanna81
02-12-09, 11:07
κατερινα συμφωνω και εγω μαζι σου και σε εμενα στο πρωτο παιδι μου ετσι μου εκαναν ειδαν τις αιματολογικες και μετα μου ζητησαν αμνιοπαρακεντηση και ολα εδειξαν οκ. και εγω πιστευω οτι το β επιπεδου ειναι ποιο αποτελεσματικο και ποιο σιγουρη εξεταση. Ιωαννα ξερω οτι ανησυχεις αλλα μην πανικοβαλεσαι εισαι σε μια απο τις καλητερες φασεις της ζωης σου .και η ταρα εχει απολυτο δικιο .

βρε κοριτσια οταν λετε οτι σας ζητησαν αμνιοπαρακεντηση, εννοειτε οτι το ποσοστο σας ειναι υψηλης επικινδυνοτητας;ή οτι οι αιματολογικες απο μονες τους εχριζαν περαιτερω εξετασης,ανεξαρτητα απο το τελικο ποσοστό;;
ειλικρινα προσπαθω να απολαυσω την εγκυμοσυνη μου αλλα μετα τα αποτελεσματα της αυχενικης δεν ξερω τι μου γινεται...

JENIA
02-12-09, 11:56
Εμενα ιωαννα το τεστ παρ-α και η αυχενικη το πακετο των δυο εξετασεων παρακινησαν το γιατρο μου να κανω αμνιοπαρακεντηση αν και ημουνα μονο 24 χρονων βεβαια ο γιατρος μου μου ειπε οτι μην αγχωνομαι λογο οτι αυτες η εξετασεις εχουν καποιες αποκλησεις αβεβαιωτητας . και να μην φοβηθω την αμνι. θελει προσοχη αλλα οχι φοβο οταν γινει , την εκανα στην 18 εβδομαδα .

maraki2108
03-12-09, 14:08
Iwanna το ποσοστο σου ειναι καλο. 1:2500. Για σκεψου ποσο λιγες πιθανοτητες ειναι! Μην τρελαινεσαι χωρις λογο και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου. Στη β' επιπεδου θα σου φυγει κι εντελως πια το αγχος αλλα μεχρι τοτε πρεπει να ηρεμησεις γιατι τα αποτελεσματα της αυχενικης σου ειναι μια χαρα! Για 1:300 και κατω σε στελνουν για αμνιο. Σκεψου ποσο πολυ απεχει το δικο σου αποτελεσμα απο αυτο. Και παλι, τοσες κοπελες εδω μεσα που εκαναν αμνιο λογω χαμηλων ποσοστων, αποδειχτηκε οτι τελικα ολα καλα. Γι'αυτο ηρεμησε και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου. Το μωρακι σου ειναι μια χαρα!

lena-aggelos
03-12-09, 15:35
η εξεταση β επιπεδου,δεν μπορει να διαγνωσει το συνδρομο νταουν,αν αυτο ρωτατε

Dimitra_13
03-12-09, 21:19
Επειδή η Ιωάννα είναι στις αρχές ακόμη,είναι λογικό να φοβάται το παραμικρό.Σε εμένα η αυχενική είχε δείξει ποσοστό για σύνδρομο down 1:19125,και νόμιζα ότι είναι μεγάλη η πιθανότητα κι έτρεμα.
Το θέμα είναι αυτό που ήδη αναφέρατε.Η αυχενική είναι καθαρά ποσοστιαία πιθανότητα,τίποτα παραπάνω και την θεωρώ πολύ ανόητη.Το γράφει κι η ίδια η εξέταση πάνω ότι είναι σύμφωνα με στατιστικά,κι όχι διαγνωστική.Τουλάχιστον η δική μου έτσι έγραφε...
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας αγχώνουν τόσο.Εσύ Ιωάννα μου να σκέφτεσαι μόνο θετικά,μην αγχώνεσαι και φορτίζεις και το σποράκι σου.Τίποτα κακό δε θα συμβεί,όλα καλά θα πάνε.:wink:

ΡΕΝΑΤΑ
04-12-09, 17:12
ΙΩΑΝΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΕΜΕΝ Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΕΔΕΙΞΕ 1/1579 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΣΤΟ 1/735. ΕΓΩ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΜΝΙΟ. ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟΒΟΛΗΣ 1/200 ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΗΔΗ 4 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕΣ.ΟΠΟΤΕ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 38 ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΩ. ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΩΝΙΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΟΝΤΩΣ Η ΜΟΝΗ ΕΞΕΤΑΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ. ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ.

zoe26
05-12-09, 10:21
ρε κοριτσια ειμαι 14 εβδομαδων..η αυχενικη πηγε παρα πολυ καλα...αλλα τωρα εχω αρχισει να σκεφτομαι και να τρεμω το β επιπεδου..υπαρχει περιπτωση να εχουν παει ολα πολυ καλα μεχρι τωρα και στο β επιπεδου να στραβωσει κατι?ναι ε?αχ πολυ αγχος:roll:

ΡΕΝΑΤΑ
05-12-09, 12:34
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ή ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΣΤΕ. ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΑΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΟΥΠΕΡ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΙΡΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΝΑΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ. ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΙΑΝΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ !!!! ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΡΟΥΜΕ.

Eirini1973
05-12-09, 12:48
βρε κορίτσια, μάλλον τζάμπα ανησυχείτε. Οτιδήποτε κάτω από 1:250 είναι επικύνδινο στο Αλφα τεστ. Οι τιμές που είναι σε χιλιάδες είναι μία χαρά. Εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι η πιο σημαντική εξέταση από όλες και η πιο καθοριστική ειναι η αυχενική διαφάνεια. Πάλι εκεί το όριο είναι 3,5 - 3.
Η Ταρα έγραψε το αντίθετο βέβαια, αλλά από γιατρό σε γιατρό αλλάζουν οι γνώμες.... Οσο για την αμνιοπαρακέντηση, έχω διαβάσει τόσα και τόσα και έχω καταλήξει στο συμπερασμα ότι την κα΄νουν για τα λεφτά και για ψύλλου πήδημα, εννοείται όταν δεν υπάρχει πρόβλημα. Φίλη μου με αποτέλεσμα 1:80 (πολύ επικύνδινο) έκανε αμνιοπαρακέντηση και τελικά γέννησε ένα υγιέστατο αγοράκι. Απλά περασε όλη της την εγκυμοσύνη τρομοκρατημένη...
(Μ'αυτό το ποσοστό βέβαια κι εγώ θα την έκανα....)

ΟΛΓΑ79
05-12-09, 12:56
εχω μπροστα μου το ενημερωτικό σημειωμα που μου ςδωσε ο γιατρος μου οταν εκανα το β'επιπέδου και λεει τα εξης:
ανωμαλία διαγνωση
δισχυδης ραχη 90%
ανεγκεφαλία 99%
υδροκεφαλία 60%
καρδιακές παθησεις 25%-50%
διαφραγματοκήλη 60%
εξώμφαλος-γαστρόσχιση 90%
νεφρικα προβλήματα 85%
ανωμαλίες των ακρων 90%
εγκεφαλική παράλυση δεν διαγιγνώσκεται
αυτισμός δεν διαγιγνώσκεται
συνδρομο down 40%

Οπότε καταλάβαίνετε ουτε το β' επιπέδου δεν κάνει θαυματα.Σιγουρα όμως ειναι αναγκαίο έστω και για αυτά τα ποσοστά

ΡΕΝΑΤΑ
05-12-09, 14:16
ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΗ ΜΟΥ Η ΕΙΡΗΝΗ ΟΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ. ΑΝ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ. ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ. ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΕΙΜΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ. ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ.

zoe26
05-12-09, 14:46
ΟΛΓΑ δεν καταλαβα τιποτα απο το β επιπεδου...τι ειναι αυτα τα ποσοστα?πχ 90%σημαινει οτι κατα 90% δεν θα εχει τη συγκεκριμενη ανωμαλια?και καρδιακα γιατι εχει μικρο ποσοστο...πο πο τρελα τελικα ειναι το β επιπεδου....:wink:

ΟΛΓΑ79
05-12-09, 16:40
ΟΛΓΑ δεν καταλαβα τιποτα απο το β επιπεδου...τι ειναι αυτα τα ποσοστα?πχ 90%σημαινει οτι κατα 90% δεν θα εχει τη συγκεκριμενη ανωμαλια?και καρδιακα γιατι εχει μικρο ποσοστο...πο πο τρελα τελικα ειναι το β επιπεδου....:wink:

τα ποσοστα αυτα ειναι κατα ποσο ανιχνευει η β'επιπέδου την κάθε ανωμαλια που γραφω

beloved
09-12-09, 11:52
η μονη σιγουρη εξεταση ειναι η αμνιοπαρακεντηση και η αυχενικη και η β επιπεδου δειχνουν ποσοστα βαση ηλικιας και ανιχνευουν υπερηχογραφικα τυχον προβληματα στο εμβρυο!!!!

iwanna81
10-12-09, 13:19
η εξεταση papp-A δηλαδη που εντασσεται?
στην αυχενικη?
γιατι εκει δεν γινεται υπερηχογραφικη εξεταση αλλα ορμονολογικη
δεν καταλαβαινω,πολυ μπερδευομαι με ολα αυτα
γυναικολογοι θα γινουμε στο τελος

ΡΕΝΑΤΑ
10-12-09, 17:07
Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ PAP-A ΕΙΝΑΙ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΣΥΝΑΞΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ. ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΙΑ ΣΥΝΔΥΑΣΜΕΝΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΝΔΡΟΜΑ DOWN ΚΛΠ. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΘΑΡΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

beloved
10-12-09, 17:31
εαν ομως υπαρχει καποιο προβλημα ειναι πολυ πιθανο να φανει στην αυχενικη διαφανεια...

ΡΕΝΑΤΑ
10-12-09, 17:36
ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΙΣΩΣ. ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN ΟΧΙ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ..........

iwanna81
11-12-09, 10:31
κατσε βρε ρενατα γιατι δεν καταλαβαινω
κανουμε την αυχενικη διαφανεια για να δουμε αν υπαρχει ρινικο οστο και την ποσοτητα του υγρου στον αυχενα, ετσι?
και με βαση την ηλικια βγαινει ενα ποσοστο
σιγουρα ειναι στατιστικο
αλλα δεν υπαρχουν ενδειξεις για το συγκεκριμενο συνδρομο;
αν δηλαδη υπαρχει πολυ υγρο,ή δεν φαινεται το οστο, κατι δεν δειχνει αυτο;
νομιζα οτι η συγκεκριμενη εξεταση ακριβως αυτο διαγιγνωσκει -στατιστικα εστω και οχι αποδεικτικα-.το συνδρομο down
αν ειναι να μην δειχνει ουτε αυτο, τοτε για ποιο λογο γινεται;;

beloved
11-12-09, 11:51
ιωαννα ετσι πιστευω κι εγω...απο τη μετρηση του αυχενα φαινεται εαν υπαρχει πιθανοτητα για το συνδρομο,εφοσον η αυχενικη διαφανεια ειναι πανω απο 2,5...δεν ειναι 100% σιγουρο αλλα δειχνει στατιστικα τις πιθανοτητες....οπως δειχνει εαν το εμβρυο ειναι αρτιμελες, εαν ειναι ολα του τα οργανα στη θεση τους και εαν υπαρχει ρινικο οστο...

ΡΕΝΑΤΑ
11-12-09, 15:49
ΝΑΙ ΒΡΕ ΙΩΑΝΝΑ ΜΟΥ. ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ. ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΚΙ ΕΓΩ. ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ.ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΑΝΙΧΝΕΥΕΙ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN ΚΑΤΑ 99,9%. Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ PAP-A ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΧΑΜΗΛΗ ΣΥΝΔΥΑΣΜΕΝΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

mommy natassa
11-12-09, 15:58
Καλησπέρα μέλλουσες μανούλες,
όπως είπε και η Ρενάτα στην εξέταση του α' επιπέδου η αυχενική διαφάνεια και το PAP-A είναι 2 διαφορετικές εξετάσεις τα αποτελέσματα των οποίων συναξιολογούνται και βγάζουν μία πιθανότητα για το σύνδρομο down. Δεν είναι διάγνωση, είναι μία πιθανότητα.

Στην εξέταση του β' επιπέδου, ο γιατρός βλέπει πιο αναλυτικά την ανατομία του εμβρύου και το αρχικό σας ποσοστό αυξάνεται ή μειώνεται ανάλογα με τα ευρύματα. Πάντα μιλάμε για πιθανότητες. Από κει και πέρα, είναι στην επιλογή του ζευγαριού αν θέλει να προχωρήσει ούτως ή άλλως στην αμνιοπαρακέντηση, μόνο με αυτή την εξέταση μπορείτε με βεβαιότητα να εξαλείψετε τις πιθανότητες.

Μην αγχώνεστε κορίτσια, διανύετε μία πολύ όμορφη περίοδο στη ζωή σας. Το μωράκι σας νοιώθει όλα τα άγχη και τις στεναχώριες σας οπότε να σκέφτεστε θετικά και όταν έρθει η ώρα για τις εξετάσεις σας να μην σκέφτεστε τα χειρότερα, πριν από αυτά υπάρχουν τα καλύτερα!!!!

ΡΕΝΑΤΑ
11-12-09, 16:17
Μην αγχώνεστε κορίτσια, διανύετε μία πολύ όμορφη περίοδο στη ζωή σας. Το μωράκι σας νοιώθει όλα τα άγχη και τις στεναχώριες σας οπότε να σκέφτεστε θετικά και όταν έρθει η ώρα για τις εξετάσεις σας να μην σκέφτεστε τα χειρότερα, πριν από αυτά υπάρχουν τα καλύτερα!!!!

ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΟΥ ΚΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΩ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ , ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΜΑΖΕΨΕΙΣ. ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΑΝΤΡΑΚΙ ΣΟΥ.
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΕΜΕΝΑ ? ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ Η ΑΝΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΣΕ ΜΗΝΕΣ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ. ΜΗΝ ΓΕΛΑΤΕ ΟΜΩΣ ΚΙ ΕΣΕΙΣ. ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΗΝ 18η εβδομαδα ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ ΣΤΟΝ 5ο ? ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ TOPIC ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ. ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΩ.

iwanna81
11-12-09, 17:13
ισως μπορω να σε βοηθησω εγω ρενατα σε αυτο.
υπαρχει η απλη αριθμητικη μεθοδος συμφωνα με την οποια εφοσον εισαι στην 18η εβδομαδα σημαινει οτι το μωρο σου ειναι 16 εβδομαδων (λογω των 2 εβδομαδων+,τις οποιες προσθετουν οι γιατροι καθως κανεις δεν ξερει ποτε ακριβως εγινε η συλληψη)
η εγκυμοσυνη χωριζεται σε 3 τριμηνα, δηλαδη 9 μηνες (38 εβδομαδες) πραγματικης κυησης.με βαση αυτο καθε τριμηνο περιλαμβανει περιπου 12,5 εβδομαδες.οποτε αν εισαι στη 16η εβδομαδα πραγματικης κυησης , στο τριτο τριμηνο μπαινεις στην 24η-25η
επισης, τα βιβλια εγκυμοσυνης τα οποια εχω,καθιστουν την 28η εβδομαδα την αρχη του τριτου τριμηνου αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ!: 28η εβδομαδα απο την τελευταια περιοδο.για την ακριβεια λεει:28η εβδομαδα της εγκυμοσυνης σας-το μωρο σας ειναι 38 εβδομαδων..
ελπιζω να σε βοηθησα

iwanna81
11-12-09, 17:19
και επειδη μπερδευτηκα και γραφω για τριμηνα τοση ωρα...
οσον αφορα στους μηνε 38 εβδομαδες:9 μηνες= 4,22 (τι λεω η γυναικα..!!:eek:)
οποτε στον 5ο θα μπεις οταν το μωρακι σου θα ειναι 21 εβδομαδων :wink:

ΟΛΓΑ79
12-12-09, 12:26
χαχαχα Ιωαννάκι μου φαίνεται οτι τα εκανες μαντάρα!
Παντως εγω που τον ρωτησα προχθες(ειχα και γω ην ιδια απορία)μου ειπε οτι μετραμε μονο σε εβδομαδες και οχι σε μηνες γιατι δεν προκειται να βγουν σωστα οσο και αν το ψαχνουμε.Οποτε και γω τα παρατησα και μετραω εβδομαδες

Νονντυ
12-12-09, 12:55
καλημερα κοριτσια.οσο αφορα την αυχενικη διαφανεια ειναι παρα πολυ σημαντικη αν γινει απο σωστο ιατρο δηλ απο οσους κανουν εμβρυομητρικη οχι αυτοςπου σας παρακολουθει.βλέπουν την ανατομια ολου του εβρυου δηλ β επιπεδου σε μικρη εβδομαδα κυησης.τα υπερηχογραφικα ευρηματα ειναι που θα κατευθηνουν το γιατρο για να συστησει ληψη τροφοβλαστης ή αμνιοπαρακεντηση σε μεγαλυτερη εβδομαδα κυησης.το papp Α ειναι οπως θα δειτε καποια στατιστικα.τα δυο μαζι εχουν ευαισθησια 90-95%.οσο αφορα τα υπερηχο
γραφικα ειπαμε να γιινονται απο ειδικους.το A test εχεΙ 10% λιγοτερη ευαισθησια απο τΟ papp a στην ευρωπη πλεον δεν το κανουν οι γυναικες
οσο αφορα την αμνιοπαρακεντηση εντοπιζουμε χρωμοσωμιακες ανωμαλίες ενω με τον υπερηχο ανατομικες π.χ.αν υπαρχει ενα νεφρος και οχι δυο εντοπιζονται υπερηχογραφικα,καμια αμνιοπαρακεντηση δε θα σου πει κατι τετοιο.απλα αποτην αυχενικη διαφανεια θα μπορεσει να εντοπιστει νωριτερα.

ΡΕΝΑΤΑ
12-12-09, 15:53
χαχαχα Ιωαννάκι μου φαίνεται οτι τα εκανες μαντάρα!
Παντως εγω που τον ρωτησα προχθες(ειχα και γω ην ιδια απορία)μου ειπε οτι μετραμε μονο σε εβδομαδες και οχι σε μηνες γιατι δεν προκειται να βγουν σωστα οσο και αν το ψαχνουμε.Οποτε και γω τα παρατησα και μετραω εβδομαδες

ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΜΑΝΤΑΡΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ. ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΗΝΑ ΕΙΜΑΙ. ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΠΑΝΤΩΣ. ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΘΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΗΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ.

zoe26
12-12-09, 17:51
koritsia δηλαδη αν η αυχενικη ειναι καλη σημαινει οτι ολα τα οργανα εχουν δημιουργηθει σωστα?πως φαινεται αυτο?τι σχεση εχει με την μετρηση του υγρου του αυχενα?πως φαινεται κατι τετοιο?:confused:

maraki2108
12-12-09, 18:43
Η μετρηση του υγρου του αυχενα απλως ειναι μια ενδειξη για το ποσες πιθανοτητες υπαρχουν για συνδρομο down. Ομως στην αυχενικη ο γιατρος που κανει τον υπερηχο βλεπει επισης και την ανατομια του μωρου, και κρινει εαν μεχρι εκεινη την στιγμη ολα εχουν αναπτυχθει σωστα.
Οσο για τους μηνες, σε καποιο αλλο ποστ εδω μεσα διαβασα οτι στην Ευρωπη και στον κοσμο γενικοτερα, χωριζουν τους μηνες ανα 4 εβδομαδες. Δηλ.
1ος μηνας-εβδ. 1-4
2ος μηνας-εβδ.5-8
3ος μηνας-εβδ.9-12 κοκ.
γιατι οι 40 εβδομαδες της κυησης ουσιαστικα αντιστοιχουν σε 10 μηνες. Οποτε στο τελος που λεμε οτι ειμαστε στον μηνα μας, ουσιαστικα ειμαστε στον 10ο. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει, αλλα ετσι ειχε γραψει μια κοπελιτσα καπου εδω μεσα κι εγω αυτη τη μεθοδο χρησιμοποιω οταν με ρωτανε.
Ελπιζω να βοηθησα...

mommy natassa
12-12-09, 19:32
Το ξέρω Ρενάτα μου, όλες αγχωμένες ήμασταν για διάφορα θέματα, σε κάθε μήνα τσουπ όλο και κάτι βρίσκαμε. Κάθε φορά όμως που ήμουν στεναχωρημένη ή αγχωμένη ένοιωθα το μικρό στην κοιλιά μου να χοροπηδάει, σαν να του το μετέδιδα όλο αυτό, είμαι σίγουρη ότι το εισέπραττε κι αυτός έπαιρνα δύναμη και προσπαθούσα να ξεπερνώ τις ανασφάλειες μου. Θα το καταλάβεις πιο μετά που θα μεγαλώσει κι άλλο στην κοιλίτσα σου και θα κλωτσάει δυνατά. Τα θυμάμαι και συγκινούμαι πολύ.

Εύχομαι το καλύτερο σε όλες σας...

και για να σε παρηγορήσω.... όταν με το καλό έρθει το μωρουλίνι σου, μετά να δεις ανησυχίες!!!!!! αλλά θα τα λέμε και σε άλλα θέματα του forum...

Με τις βδομάδες κι εγώ έχανα το λογαριασμό γιατί ο γιατρός μετράει από την εμφάνιση της τελευταίας περιόδου καθώς δεν γνωρίζουμε την ακριβή ημέρα σύλληψης, οπότε κι εγώ μετρούσα την εγκυμοσύνη μου σε μήνες και άφηνα τους γιατρούς να βρίσκουν τα άλλα!!!!

ΡΕΝΑΤΑ
13-12-09, 00:23
Το ξέρω Ρενάτα μου, όλες αγχωμένες ήμασταν για διάφορα θέματα, σε κάθε μήνα τσουπ όλο και κάτι βρίσκαμε. Κάθε φορά όμως που ήμουν στεναχωρημένη ή αγχωμένη ένοιωθα το μικρό στην κοιλιά μου να χοροπηδάει, σαν να του το μετέδιδα όλο αυτό, είμαι σίγουρη ότι το εισέπραττε κι αυτός έπαιρνα δύναμη και προσπαθούσα να ξεπερνώ τις ανασφάλειες μου. Θα το καταλάβεις πιο μετά που θα μεγαλώσει κι άλλο στην κοιλίτσα σου και θα κλωτσάει δυνατά. Τα θυμάμαι και συγκινούμαι πολύ.
Εύχομαι το καλύτερο σε όλες σας...
και για να σε παρηγορήσω.... όταν με το καλό έρθει το μωρουλίνι σου, μετά να δεις ανησυχίες!!!!!! αλλά θα τα λέμε και σε άλλα θέματα του forum...
Με τις βδομάδες κι εγώ έχανα το λογαριασμό γιατί ο γιατρός μετράει από την εμφάνιση της τελευταίας περιόδου καθώς δεν γνωρίζουμε την ακριβή ημέρα σύλληψης, οπότε κι εγώ μετρούσα την εγκυμοσύνη μου σε μήνες και άφηνα τους γιατρούς να βρίσκουν τα άλλα!!!!

ΤΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΟΙ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΕΧΕΙ ΑΓΧΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ. ΑΛΛΑ Η ΚΑΘΕ ΦΑΣΗ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΑΓΧΗ. ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΣΠΟΡΑΚΙΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΓΧΗ ΜΑΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ, ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ. ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΕΓΞΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.

mommy natassa
13-12-09, 10:15
Καλημέρα μέλλουσα μαμά Ρενάτα!!!
Μην νομίζεις κι εγώ πάρα πολλές φορές δεν ήμουν τέρας ψυχραιμίας!!!!!! Είχα τα σκαμπανεβάσματά μου, τις αγωνίες, τα άγχη μου. ¨οπως σου είπα, αργότερα που το μωρουλίνι θα μεγαλώσει και θα διεκδικεί όλο και περισσότερο χώρο στην κοιλίτσα σου θα καταλαβαίνεις τις αντιδράσεις του. Θα με θυμηθείς!!! Εγώ καμμιά φορά αν τσακωνόμουν ή στεναχωριόμουν, μου έριχνε κάτι κλοτσιές φοβερές, ήταν σαν να μου έλεγε... μάνα σύνελθε, στεναχωριέμαι κι εγώ, τσουπ λοιπόν προσπαθούσα να συνέλθω και να κάνω ΖΕΝ ασκήσεις αναπνοής !!!!!!
Την ημέρα του τοκετού, είχα κλείσει προγραμματισμένη καισαρική γιατί ο μάγκας δεν έλεγε να γυρίσει, (δεν ξέρω βαρέθηκε όταν έπρεπε να το κάνει....) ξέσπασα ξέρεις κλάμματα, άγχος κτλ. ¨γιατί είμαι και πολύ φοβητσιάρα με τια ιατρικά θέματα. ομως όταν πήγα στο ΜΗΤΕΡΑ μέσα σε ένα δωμάτιο όπου όλες περιμέναμε προκειμένου να μας ετοιμάσουν για τον τοκετό, έκατσα στην καρέκλα και χαμογελούσα σαν τη χαζή, η μόνη εκεί μέσα γιατί σκεφτόμουν: "Θεε μου, σήμερα θα αντικρύσω το δικό μου θαύμα... εννέα μήνες είμαστε ένα, τώρα θα δω τα μουτράκια του επιτέλους!!!
Δεν είναι καθόλου εύκολο στην καθημερινότητά μας να μην φοβόμαστε ή να μην αγχωνόμαστε γιατί είναι μία πρωτόγνωρη κατάσταση, όμως ότι είμαστε, είναι και το μωρό μας

Κι όντως πρόκειται για ένα θαύμα, το πιο όμορφο από όλα...

eleni1977
13-12-09, 11:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΤΑ ΣΥΝΔΙΑΣΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΕΧΕΙ 4 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ 2-3 ΗΜΕΡΑΣ. ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΕΤΡΑΜΕ ΣΕ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ, ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΗΝΕΣ( ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ), ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΜΗΝΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. ΕΓΩ Π.Χ. ΗΤΠ 12/8/09 ΟΠΟΤΕ ΧΘΕΣ 12/12/09 ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ 5ο ΜΗΝΑ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΟΛΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ 12/4/10 ΜΠΑΙΝΩ, ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ, ΣΤΟΝ 9ο ΑΛΛΑ ΠΗΤ ΕΧΩ 19/5/10, ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΩ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟΝ 9ο. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΛΕΨΕΙ ΣΤΟ ΜΕΤΡΗΜΑ, ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΤΙ ΚΑΝΩ;;;;;; ΑΥΤΑ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ, ΦΙΛΙΑ

nimar
13-12-09, 18:30
Απ οτι μου εχει πει ο δικος μου γυναικολογος, στην ημερομηνια της τελευταιας περιοδου προσθετουμε μια βδομαδα και εκεινη την ημερομηνια αλλαζουμε μηνα. Πχ εμενα τελευταια περιοδος ηταν 25/06, συν μια βδομαδα, περιπου καθε 1η του μηνος αλλαζω μηνα. Μ αυτον τον τροπο νομιζω θα σου βγαινει κι εσενα ακριβως eleni1977!

NewMummy
14-12-09, 12:06
Κορίτσια καλημέρα.Γράφω πρώτη φορά σ'αυτό το topic και όσο διαβάζω βλέπω ότι τελικά όλες μας φοβόμαστε κάτι. Μάλλον είναι η προετοιμασία της φύσης για τη μητρότητα και για το μόνιμο άγχος που θα έχουμε από δω και πέρα... δε μπορώ να το δικαιολογήσω αλλιώς!
Πιστεύω όμως ότι με τις εξετάσεις αντί να αγχωνόμαστε θα έπρεπε να ηρεμούμε και να λέμε πάλι καλά που υπάρχουν και αυτές γιατί αν πάμε στα χρόνια των μαμάδων μας (όχι και πολύ παλία αν το σκεφτούμε!) όλα γινόντουσαν στα τυφλά. Ποιά αυχενική και β' επιπέδου!!! ούτε ο απλός υπέρηχος δεν υπήρχε!!! Εμένα πιο πολύ με αγχώνει ο αυτισμός και η εγκαφαλική παράλυση που ακόμα δεν εχει βρεθεί ένας τρόπος διάγνωσης έστω και ποσοστιαίος. Χαίρομαι για τα καλά ποσοστά της αυχενικής μου. Ναι, υπάρχει η πιθανότητα να είμαι αυτό το 1/... αλλά είναι ελάχιστο. Και το ξέρω γιατί η προηγούμενη ατυχή εγκυμοσύνη μου έβγαλε 1/4 για down και όταν κάναμε καρυότυπο στο έμβρυο ήταν υγιέστατο!Γιατί το 1/4 είναι μόνο 25%. Το 75% των πιθανοτήτων ήταν υπέρ του!
Συγνώμη αν κούρασα. Εύχομαι όλες να έχουμε καλές εγκυμοσύνες και να έχουμε τα αγγελούδια μας γερά.
Φιλιά

mommy natassa
14-12-09, 22:36
Επειδή μετράει ο γιατρός από την 1η ημέρα της τελευταίας περιόδου γιατί δεν γνωρίζουν πότε ακριβώς έγινε η σύλληψη ουσιαστικά είναι σαν να μιλάμε για 10 μήνες και όχι για 9 μήνες . Αν κάνουμε τη διαίρεση σε εβδομάδες δεν συμβαδίζει με αυτό που απαντάμε πόσο μηνών είσαι. Εγώ έλεγα σε μήνες αλλά ήξερα και την ΠΗΤ, δεν το ανέλυε, ούτως ή άλλως ο γιατρός μου τα είχε γραμμένα!!Ετσι δεν μπερδεύομουν, δεν βαριέσαι

Νονντυ
15-12-09, 09:55
7η - 10η εβδομαδα = 2ος μήνας
11η - 14η εβδομάδα = 3ος μήνας
15η - 18η εβδομάδα = 4ος μήνας
19η - 22η εβδομάδα = 5ος μήνας
23η -26η εβδομάδα = 6ος μήνας
27η - 30η εβδομάδα = 7ος μήνας
31η - 34η εβδομάδα = 8ος μήνας
35η - 40η εβδομάδα = 9ος μήνας

ελπιζω να σας βοήθησα!το πρωτο τρίμηνο τελειωνει με την αυχενικη διαφάνεια δηλ 13w+6d

ΡΕΝΑΤΑ
15-12-09, 16:36
Καλημέρα μέλλουσα μαμά Ρενάτα!!!
Μην νομίζεις κι εγώ πάρα πολλές φορές δεν ήμουν τέρας ψυχραιμίας!!!!!! Είχα τα σκαμπανεβάσματά μου, τις αγωνίες, τα άγχη μου. ¨οπως σου είπα, αργότερα που το μωρουλίνι θα μεγαλώσει και θα διεκδικεί όλο και περισσότερο χώρο στην κοιλίτσα σου θα καταλαβαίνεις τις αντιδράσεις του. Θα με θυμηθείς!!! Εγώ καμμιά φορά αν τσακωνόμουν ή στεναχωριόμουν, μου έριχνε κάτι κλοτσιές φοβερές, ήταν σαν να μου έλεγε... μάνα σύνελθε, στεναχωριέμαι κι εγώ, τσουπ λοιπόν προσπαθούσα να συνέλθω και να κάνω ΖΕΝ ασκήσεις αναπνοής !!!!!!
Την ημέρα του τοκετού, είχα κλείσει προγραμματισμένη καισαρική γιατί ο μάγκας δεν έλεγε να γυρίσει, (δεν ξέρω βαρέθηκε όταν έπρεπε να το κάνει....) ξέσπασα ξέρεις κλάμματα, άγχος κτλ. ¨γιατί είμαι και πολύ φοβητσιάρα με τια ιατρικά θέματα. ομως όταν πήγα στο ΜΗΤΕΡΑ μέσα σε ένα δωμάτιο όπου όλες περιμέναμε προκειμένου να μας ετοιμάσουν για τον τοκετό, έκατσα στην καρέκλα και χαμογελούσα σαν τη χαζή, η μόνη εκεί μέσα γιατί σκεφτόμουν: "Θεε μου, σήμερα θα αντικρύσω το δικό μου θαύμα... εννέα μήνες είμαστε ένα, τώρα θα δω τα μουτράκια του επιτέλους!!!
Δεν είναι καθόλου εύκολο στην καθημερινότητά μας να μην φοβόμαστε ή να μην αγχωνόμαστε γιατί είναι μία πρωτόγνωρη κατάσταση, όμως ότι είμαστε, είναι και το μωρό μας

Κι όντως πρόκειται για ένα θαύμα, το πιο όμορφο από όλα...

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΓΧΗ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΤΟ ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΜΑΣ !!! ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΘΑΥΜΑ, ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ, ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΑΥΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ.ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.
ΒΑΡΒΑΡΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΜΠΕΡΔΕΥΤΩ.

mommy natassa
15-12-09, 21:37
Αρα Ρενάτα μου έχεις ένα λόγο παραπάνω να είσαι χαρούμενη αφού δυσκολεύτηκες όπως λες να γίνει πραγματικότητα, αγκάλιασε το με όλητη δύναμη της καρδιάς σου και προστάτεψέ το.
Ολα θα πάνε μια χαρά
Καλό βράδυ

ΡΕΝΑΤΑ
16-12-09, 17:40
Αρα Ρενάτα μου έχεις ένα λόγο παραπάνω να είσαι χαρούμενη αφού δυσκολεύτηκες όπως λες να γίνει πραγματικότητα, αγκάλιασε το με όλητη δύναμη της καρδιάς σου και προστάτεψέ το.
Ολα θα πάνε μια χαρά
Καλό βράδυ

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΟΥ. ΟΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΣΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ. ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ. ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΓΡΙΠΠΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΟΛΛΗΣΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ. ΤΩΡΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΗΠΩΣ ΒΓΑΛΩ ΚΑΜΜΙΑ ΑΚΡΗ. ΓΙΑΤΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΥΝΔΥΝΕΥΣΩ ΤΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΟΝ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ. ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ, ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΚΥΡΙΩΣ ΕΜΕΝΑ, ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΤΩΡΑ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΟΤΙ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΑΧ !!!! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ.....

mommy natassa
17-12-09, 16:47
Εχεις δίκιο, τώρα πραγματικά δεν ξέρω τι να σου πω, δεν γνωρίζω καθόλου το θέμα αυτό. Εχω διαβάσει ότι οι έγκυες ανήκουν στην ομάδα υψηλού κινδύνου και ότι πρέπει να το κάνουν, όμως από την άλλη πράγματι είναι ένα εμβόλιο που δεν έχει δοκιμαστεί για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ισως κάποιες άλλες που έχουν το ίδιο δίλημμα να είναι πιο διαφωτιστικές. Πάντως ότι και να αποφασίσεις θα πρέπει να πείσεις τον εαυτό σου ότι είναι η σωστή απόφαση και να το υποστηρίξεις 100% μέσα σου για να μην διχάζεσαι και λες... αν έκανα το άλλο.
Η καρδούλα σου τι λέει?? Ανοιξε ένα καινούργιο θέμα να δεν υπάρχει ήδη για να δεις τι έχουν κάνει κι άλλες γυναίκες

Νονντυ
17-12-09, 17:49
Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΟΥ. ΟΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΣΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ. ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ. ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΓΡΙΠΠΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΟΛΛΗΣΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ. ΤΩΡΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΗΠΩΣ ΒΓΑΛΩ ΚΑΜΜΙΑ ΑΚΡΗ. ΓΙΑΤΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΥΝΔΥΝΕΥΣΩ ΤΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΟΝ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ. ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ, ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΚΥΡΙΩΣ ΕΜΕΝΑ, ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΤΩΡΑ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΟΤΙ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΑΧ !!!! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ.....

αυτο που λενε οι πιο ψηχραιμοι ιατροι πως οποιος εχει νοσησει με μια στοιχειωδη ιατρικη περιθαλψη δεν καταληγει σε καμια εντατικη.οσο περιστατικα μπηκαν στην εντατικη ηταν παραμελημενα και με καποια υποκοιμενη νοσο.και το θεμα με το εμβολιο ειναι κατα ποσο ειναι ασφαλες για το εμβρυο δηλ αν εχει καποιες παρενεργειες στο εμβρυο εφοσον γεννηθει,μακροπροθεσμα.αυτο ομως δεν το γνωριζουμε!
καλο θα ηταν να μην υπαρχει πανικος τοσο απο εμας οσο και απο τους ιατρους.ποσες ειμαστε εγκυες σε αυτο το φορουμ ποσες κολλησαμε την ιωση και ποσες πηγαν στην εντατικη?

ΡΕΝΑΤΑ
18-12-09, 15:50
καλο θα ηταν να μην υπαρχει πανικος τοσο απο εμας οσο και απο τους ιατρους.ποσες ειμαστε εγκυες σε αυτο το φορουμ ποσες κολλησαμε την ιωση και ποσες πηγαν στην εντατικη?

ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΒΑΡΒΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ. ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ. ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΗΔΗ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.

Νονντυ
18-12-09, 17:42

ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΒΑΡΒΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ. ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ. ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΗΔΗ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ, ΕΙΝΑΙ ΜΙ
Α ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.

ας παψουν οι υπερβολες απο καποιους ιατρους αυτο που λενε οι σχεδον ολοι οι ιατροι ειναι πως ειναι λιγοτερο επικινδυνη απο την κοινη γριπη,γιατι τοσα χρονια δεν αγχωναν τις εγκυες ωστε να κανουν το εμβολιο της κοινης γριπης?και γιατι φετος αυτο το αγχος και ο πανικος?ας ακουσουμε και τους επιστημονες με την αντιθετη αποψη που ειναι κατα του
εμβολιου,οπωςκαι το τι γινεται στην ευρωπη

ΡΕΝΑΤΑ
18-12-09, 20:38
ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙ...ΑΜΑΝ ΜΩΡΕ ΠΗΓΕ ΝΑ ΜΕ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.

mommy natassa
18-12-09, 22:54
Ρενάτα υπάρχει ήδη το θέμα

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?threadid=52048 (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?threadid=52048)

τσέκαρέ το μήπως από κει βγάλεις κάποια άκρη.

Τώρα γιατρός δεν είμαι αλλά ότι υπάρχει τρομολαγνεία υπάρχει. Οι περιπτώσεις που ήταν πολύ σοβαρά ή που κατέληξαν ήταν άνθρωποι με πολύ αδύναμο ανοσοποιητικό λόγω αθενειών ή αυτοί που είχαν μεγάλα καρδιοαναπνευστικά προβλήματα. οπότε λογικό είναι να κινδυνεύουν. Τώρα φρόντισε και τον εαυτό σου πίνε κάθε μέρα φυσικό χυμό πορτοκάλι, ο σίδηρος βοηθάει στην άμυνα του οργανισμού (πρώτα η έγκριση του γιατρού), προσοχή στους χώρους με πολύ κόσμο και όχι πολλά φιλιά...
τι να κάνουμε πρέπει να προσέχουμε, έχουμε γίνει αρρωστοφοβικοί όλοι

ΡΕΝΑΤΑ
19-12-09, 20:46
Ε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ.

ΟΛΓΑ79
21-12-09, 10:06
πωπω τρελαθηκα με την αποψη του γιατρού σου Ρενάτα μου για την γρίπη.Αν κανεις ενα γκάλοπ στο φορουμ θα δεις ποσες κοπέλες εγκυες περασαν την γριπη αυτη χωρις να το καταλάβουν.Ενα θα σου πω.Ο δικός μου γιατρός ειχε 6 περιστατικά και τα 6 εντελως ανωδυνα.Ακου λεει θα μπεις εντατική.Μα καλα ειναι σοβαρος ο ανθρωπος?????Αντε γιατι τα πηρα τωρα

ΡΕΝΑΤΑ
21-12-09, 15:44
ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΟΛΓΑΚΙ. ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΑ ΠΗΡΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ. ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ. ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΤΑ ΧΑΛΑΣΕ.

mommy natassa
06-01-10, 21:51
ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΟΛΓΑΚΙ. ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΑ ΠΗΡΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ. ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ. ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΤΑ ΧΑΛΑΣΕ.

Ρενάτα καλή χρονιά!
Πως παει η εγκυμοσύνη σου???

ΡΕΝΑΤΑ
10-01-10, 00:40
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΟΥ. ΚΑΛ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ. ΦΤΑΣΑΜΕ ΑΙΣΙΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ 23ης ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ. ΤΟΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ 21ης ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΑΝΤΗΣΗ. ΘΑ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΩ ΔΗΛΑΔΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΥΤΗ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΥΧΟΜΑΙ !!!!

mommy natassa
12-01-10, 13:06
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΟΥ. ΚΑΛ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ. ΦΤΑΣΑΜΕ ΑΙΣΙΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ 23ης ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ. ΤΟΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ 21ης ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΑΝΤΗΣΗ. ΘΑ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΩ ΔΗΛΑΔΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΥΤΗ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΥΧΟΜΑΙ !!!!

Μπράβο, πολύ χαίρομαι για σένα! Εχεις ακούσει το μωράκι σου??? το νοιώθεις?? σου είπε ο γιατρός τι είναι?? αν θέλεις φυσικά να το μοιραστείς μαζί μας, δεν θέλω να πιέσω!!
Τα πιο δύσκολα και αγχωτικά έχουν περάσει από άποψη εξετάσεων. Ξέρεις, η β-επιπέδου είναι σημαντική, το μωρό σου έχει μεγαλώσει και το βλέπουν πιο αναλυτικά, οπότε εφόσον όλα έδειξαν καλά, δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι... να προσέχεις τον εαυτό σου, να απολάυσεις την εγκυμοσύνη σου και να χαιδεύεις την κοιλίτσα σου!!!!!:p Αυτή είναι και η καλύτερη περίοδος, έχεις ξεπεράσει την έντονη νύστα του πρώτου τριμήνου και δεν είσαι βαριά όπως όταν θα πλησιάζεις στο τέλος και έχεις πιο πολύ όρεξη να κάνεις πράγματα.

ΡΕΝΑΤΑ
14-01-10, 14:02
ΟΝΤΩΣ ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΟΥ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΗΤΑΝ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑΛΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΣΑΣ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙ. ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ. ΑΠΟ ΤΗΝ 18η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΝΟΙΩΘΩ. ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ. ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΧΑΝΕΤΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΛΩΤΣΙΤΣΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΑ ΙΣΙΑ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΥΠΕΡΗΧΟ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΦΕΒΡ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥΣ ΚΑΙΡΟΣ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΤΗΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ 30/12. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ ? ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.

mommy natassa
14-01-10, 15:12
ΟΝΤΩΣ ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΟΥ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΗΤΑΝ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑΛΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΣΑΣ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙ. ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ. ΑΠΟ ΤΗΝ 18η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΝΟΙΩΘΩ. ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ. ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΧΑΝΕΤΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΛΩΤΣΙΤΣΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΑ ΙΣΙΑ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΥΠΕΡΗΧΟ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΦΕΒΡ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥΣ ΚΑΙΡΟΣ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΤΗΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ 30/12. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ ? ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.

Επειδή όταν με το καλό θα έχεις το μωρό στην αγκαλιά σου θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις και δεν θα έχεις χρόνο ούτε για μπάνιο!!!! απόλαυσε το διάστημα αυτό. Διάβασε βιβλία, δες τις αγαπημένες σου ταινίες. Ξεκαθάρισε συρτάρια και ντουλάπια, πάντα με προσοχή στις κινήσεις και χωρίς κούραση, ονειρέψου πως θα φτιάξεις το δωμάτιό του:D Κάνε πράγματα για σένα, μία μάσκα, ένα ωραίο μπανάκι, τηλέφωνα με φίλες, chat εδώ μαζί μας...
Τέλεια κι άλλο αγοράκι στην παρέα... νύφες να δούμε που θα βρούμε. Ξέρεις τώρα είσαι εσύ στο επίκεντρο, μετά θα είσαι αόρατη, όλοι πάνω από το μωρό. Πρέπει να είσαι ξαπλωμένη για κάποιο λόγο???

οσο πιο πολύ θα μεγαλώνει το μπεμπουλίνι θα το καταλαβαίνεις και περισσότερο, δεν είναι απαραίτητο να κλωτσάει συνεχώς

ΡΕΝΑΤΑ
14-01-10, 15:50
ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΑΡΙΕΜΑΙ. ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΑΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΕΙΣΟΥΡΑ. ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΞΑΠΛΩΜΕΝΗ. ΑΛΠΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΚΙ ΑΠΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ. ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ, ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ. ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΙΛΟΙΠΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΓΕΝΙΚΑ. ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ. ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΜΟΥ (4 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕΣ) ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΙΟΥ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ.

annaplani
19-01-10, 21:48
Παιδιά, εγώ βλέπω ότι τελικά όλες οι εξετάσεις από την αυχενική μέχρι τον υπέρηχο β' επιπέδου είναι σχεδόν αφερέγγυες! Εμένα μου βγάλανε τέλεια την αυχενική, το α-τεστ έβγαλε πιθανότητα 1:119, το επανέλαβα και έβγαλε ποσοστό τη δεύτερη φορά 1:860 και τέλος ο β' επιπέδου βγήκε πολύ καλός! Οι περισσότερες πιθανότητες είναι πάντα να είναι υγιές ένα μωρό. Έχουν γίνει τόσα λάθη σ'αυτές τις εξετάσεις και μετά πηγαίνεις για την άμνιο κι όλα βγαίνουν μια χαρά! Ειδικά το α-τεστ στην Ευρώπη έχουν αρχίσει να το καταργούν γιατί κάνει πολλά λάθη!

Mara-76
20-01-10, 15:08
εγω πάλι εχω χάσει την μπάλα με ολες αυτες τις εξετασεισ και τα ποσοστα και κλπ κλπ κλπ :(

ΡΕΝΑΤΑ
28-01-10, 16:33
ΤΕΛΙΚΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΝΟΜΑΣΤΕ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ. ΑΝ ΚΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ.

elenigmn
05-03-10, 12:46
Λοιπόν αυτό το θέμα το έψαξα πάρα πολύ, γιατί με είχε ανησυχήσει ο γιατρός μου. Το φυσιολογικό της αυχενικής διαφάνειας είναι κάτω από 2mm. Από εκεί και πέρα οι ορμονολογικές εξετάσεις οι λεγόμενες papp-a είναι για το σύνδρομο down και την τρισωμία 18+13. Παρόλο που το αποτέλεσμά μου στην αυχενική ήταν τέλειο (όπως το χαρακτήρισαν) με 1,3mm, είχα αποτέλεσμα 1/134 για τρισωμία 18+13 και 1/5993 για σύνδρομο down. Κατευθείαν μου πρότειναν αμνιοπαρακέντηση. Έκανα την εξέταση και όλα καλά. Μετά όμως από καλό ψάξιμο και πολλές ερωτήσεις σε γιατρούς, ανακάλυψα πως οι ορμονολογικές εξετάσεις έχουν μεγάλο ποσοστό λάθους, και πολλοί γιατροί δεν τις παίρνουν υπόψιν τους. Αυτό λοιπόν που έχει περισσότερη σημασία είναι η αυχενική διαφάνεια και ο β΄ υπέρηχος, ο οποίος θα σου δείξει κάθε είδους σωματική ανωμαλία του μωρού.

Νονντυ
05-03-10, 13:15
Λοιπόν αυτό το θέμα το έψαξα πάρα πολύ, γιατί με είχε ανησυχήσει ο γιατρός μου. Το φυσιολογικό της αυχενικής διαφάνειας είναι κάτω από 2mm. Από εκεί και πέρα οι ορμονολογικές εξετάσεις οι λεγόμενες papp-a είναι για το σύνδρομο down και την τρισωμία 18+13. Παρόλο που το αποτέλεσμά μου στην αυχενική ήταν τέλειο (όπως το χαρακτήρισαν) με 1,3mm, είχα αποτέλεσμα 1/134 για τρισωμία 18+13 και 1/5993 για σύνδρομο down. Κατευθείαν μου πρότειναν αμνιοπαρακέντηση. Έκανα την εξέταση και όλα καλά. Μετά όμως από καλό ψάξιμο και πολλές ερωτήσεις σε γιατρούς, ανακάλυψα πως οι ορμονολογικές εξετάσεις έχουν μεγάλο ποσοστό λάθους, και πολλοί γιατροί δεν τις παίρνουν υπόψιν τους. Αυτό λοιπόν που έχει περισσότερη σημασία είναι η αυχενική διαφάνεια και ο β΄ υπέρηχος, ο οποίος θα σου δείξει κάθε είδους σωματική ανωμαλία του μωρού.

το papp A ειναι στατιστικα δεδομένα.η αυχενικη διαφανεια ειναι η πιο σοβαρη εξεταση του πρωτου τριμήνου οπου δε βλέπεις μόνο την τιμη της αυχενικης διαφάνειας μα και την ανατομια του εμβρυου,η εξεταση γινεται απο γιατρους γυναικολογους που εχουν εκπαιδευθει στην εμβρυομητρικη, οι υπολοιποι γυναικολογοι δε ξερουν να την κανουν ολοκληρωμενη εξεταση.και το Α TEST στη Γερμανια δε το δινουν το κανουν ειναι παλι στατιστικα δεδομενα και εχει 10% λιγοτερη ευαισθησια απο το papp A.
στο δευτερο τριμηνο γινεται ο β επιπεδου απο 19η - 23η εβδομάδα.και οσο νωριτερα τοσο καλυτερα για να μπορεσεις να προλαβεις ή να εχεις περιθωριο να παρακολουθησεις.

mammy30
05-03-10, 13:28
Το Α τεστ μπορεί να διαγνώσει μόνο το 60% των περιπτώσεων με σύνδρομο ντάουν,ενώ ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ αυχενικής διαφάνεις και pappa φθάνει στο 90%,πολλές φορές και το 95%,με ποσοστό ψευδώς θετικών αποτελεσμάτων 5%.Η papp a είναι καθοριστική ορμόνη,γιατί έχουν γίνει έρευνες ότι όταν η μήτρα έχει μωρό με σύνδρομο ντάουν η MoM βγαίνει κάτω από 1 και συνήθως κοντά στο 0,5.Αυτό δε σημαίνει ότι σε όποια κοπέλα βγει αυτό το νούμερο έχει παιδί με σύνδρομο ντάουν απλώς ανάβει αλάρμ για περαιτέρω εξετάσεις.Όσο πιο πάνω από το 1 είναι pappa τόσο απομακρύνεται η περίπτωση να πάσχει το παιδί από το συγκεκριμένο σύνδρομο,καθώς η ορμόνη αυτή δείχνει τον δείκτη ανάπτυξης του πλακούντα όταν λαμβάνει σωστά σήματα για την ανάπτυξη του εμβρύου στην μήτρα.Γι αυτό και οι κοπέλες που έχουν χαμηλή pappa και το παιδί τους δεν πάσχει τελικά από το σύνδρομο,πρέπει να παρακολουθούνται από κοντά μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης,γιατί τα μωράκια τους κινδυνεύουν να γεννηθούν με μικρότερο βάρος!!

iwanna81
09-03-10, 16:52

εγω που ειχα 2 νταν ειναι οκ η ανησυχητικο;

iwanna81
09-03-10, 16:53
διευκρινηση: 2 mm στην αυχενικη

ΟΛΓΑ79
09-03-10, 17:05
κοριτσια η τιμη της αυχενικής εξαρταται απο την μερα που γίνεται και απο το μεγεθος του εμβρυου.Δεν το γνωριζα,ρωτησα και εμαθα οταν μου βγηκε 2,5
Οποτε ενας αριθμος απο μονος του ψωρις να γνωριζουμε δεν λεει κατι

Νονντυ
16-01-12, 21:03
παραθετω το αρθρο απο το βημα http://www.tovima.gr/science/article/?aid=150640 όπου μιλαει ο πλεον ειδικος

edit admin προστέθηκε περιγραφή του συνδέσμου 10/9/12Οι υπέρηχοι, τα έμβρυα και ο κύπριος «πατέρας» τους
Ο καθηγητής Κύπρος Νικολαΐδης, θεμελιωτής της εμβρυϊκής ιατρικής, μιλάει στο «Βήμα» για την επιστήμη η οποία συμβάλλει στο να έρχονται στον κόσμο γερά παιδιά

Mirandoula
22-02-14, 17:46
όλα καλά θα μας πάνε....εγώ πιστεύω ότι αν βγει καλή η αυχενική είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πάει καλά και η β΄επιπέδου!Αισιοδοξία να έχουμε και όχι άγχος γιατί κάνουμε κακό σοτ μπεμπέ!!

αρτα 14
24-02-14, 18:02
καναμε του πρωτου και δευτερου επιπεδου στον μαλιγιαννη και μας ειπε οτι ολα ηταν καλα και οτι δεν χρειαζεται αμνιοπαρακεντηση,και τελικα το παιδι γεννηθηκε με εξαδακτυλια κατω ακρων.μακρια απο τον μαλιγιαννη ειναι αναξιοπιστος.δεν μας αφησε κανενα περιθωριο οτι το παιδι θα βγει με αυτο το προβλημα ηταν απολυτα σιγουρος για της μετρησεις του τελικα δεν ειδε τιποτε.το ιδιο ειναι και ο τζιωρας στα γιαννενα και παλι και αυτος δεν ειδε τιποτε.

αρτα 14
24-02-14, 20:20
Μακρια απο τον ΜΑΛΙΓΙΑΝΝΗ δεν βλεπει τιποτε στους υπερηχους.το μονο που ξερει να κανει ειναι η φιγουρα.

dimitra00
24-02-14, 20:31
καναμε του πρωτου και δευτερου επιπεδου στον μαλιγιαννη και μας ειπε οτι ολα ηταν καλα και οτι δεν χρειαζεται αμνιοπαρακεντηση,και τελικα το παιδι γεννηθηκε με εξαδακτυλια κατω ακρων.μακρια απο τον μαλιγιαννη ειναι αναξιοπιστος.δεν μας αφησε κανενα περιθωριο οτι το παιδι θα βγει με αυτο το προβλημα ηταν απολυτα σιγουρος για της μετρησεις του τελικα δεν ειδε τιποτε.το ιδιο ειναι και ο τζιωρας στα γιαννενα και παλι και αυτος δεν ειδε τιποτε.

στη β επιπεδου οταν ρωτησα για τα δαχτυλα του ποδιου μου ειπε οτι ακομα δεν εχουν σχηματιστει κ γι αυτο δεν ανεφερε οτι ειναι 5 στο καθενα ποδι.
μπορουν οντως να τα δουν στη β επιπεδου;

BabyCute
24-02-14, 22:11
στη β επιπεδου οταν ρωτησα για τα δαχτυλα του ποδιου μου ειπε οτι ακομα δεν εχουν σχηματιστει κ γι αυτο δεν ανεφερε οτι ειναι 5 στο καθενα ποδι.
μπορουν οντως να τα δουν στη β επιπεδου;

;;;;;
Σε υπερυχογραφημα 15 εβδομάδων είδαμε τα δάχτυλα των ποδιών του πεντακάθαρα - τα έχουμε βάλει και κορνίζα!

μητσουκο
24-02-14, 22:16
Κι εγώ θυμάμαι στη β επιπέδου που τα μέτραγε ο γιατρός και μας τα έδειχνε...

io_anna
24-02-14, 22:29
εμεις με τον αντρα μου αποφασισαμε οτι δε θα κανουμε τον υπερηχο β' επιπεδου αφου ακομα και αν εχει καποια σωματικη ανωμαλια το μωρο δεν θα το ριξουμε.. η γυναικολογος μου απο μονη της μου ειπε οτι δεν ειναι αναγκη τοτε να την κανουμε.. το θεμα ειναι οτι ο καιρος περασε και ανησυχω μηπως μου ειπε χαζα και επρεπε να την κανω.. τι λετε εσεις?

marthapappa2
24-02-14, 22:46
εμεις με τον αντρα μου αποφασισαμε οτι δε θα κανουμε τον υπερηχο β' επιπεδου αφου ακομα και αν εχει καποια σωματικη ανωμαλια το μωρο δεν θα το ριξουμε.. η γυναικολογος μου απο μονη της μου ειπε οτι δεν ειναι αναγκη τοτε να την κανουμε.. το θεμα ειναι οτι ο καιρος περασε και ανησυχω μηπως μου ειπε χαζα και επρεπε να την κανω.. τι λετε εσεις?
ασχετα αν θα κρατησεις καποιο παιδι ή οχι πρεπει να εισαι προετοιμασμενη να ξερεις τι σε περιμενει εσενα και το παιδι. Το πιο πιθανο ειναι να πανε ολα καλα ομως σκεψου καποια μωρα που γενιουνται και χρειαζονται καποιο χειρουργειο.αλλο να ξερεις τι εχει και αλλο να γεννηθει και να ψαχνονται οι γιατροι. εμενα μου φαινεται χαζο μια γυναικολογος να λεει τετοιο πραγμα.ηδη τωρα και λες μηπως εκανα λαθος?εγω θα σου ελεγα να πας ακομη και τωρα να κανεις το β επιπεδου. στο λεει μια μανα που περασε πολλα για να καταφερει να φερει στον κοσμο τα δυδιμα της,ενας γυναικολογος που ερχοταν σπιτι με φορητο υπερηχο,και σκεψου πως ειναι ο ιδιος που κανει αυχενικη/β επιπεδου πιστοποιημενος και φοβοταν μη γινει κατι

io_anna
24-02-14, 22:49
ασχετα αν θα κρατησεις καποιο παιδι ή οχι πρεπει να εισαι προετοιμασμενη να ξερεις τι σε περιμενει εσενα και το παιδι. Το πιο πιθανο ειναι να πανε ολα καλα ομως σκεψου καποια μωρα που γενιουνται και χρειαζονται καποιο χειρουργειο.αλλο να ξερεις τι εχει και αλλο να γεννηθει και να ψαχνονται οι γιατροι. εμενα μου φαινεται χαζο μια γυναικολογος να λεει τετοιο πραγμα.ηδη τωρα και λες μηπως εκανα λαθος?εγω θα σου ελεγα να πας ακομη και τωρα να κανεις το β επιπεδου. στο λεει μια μανα που περασε πολλα για να καταφερει να φερει στον κοσμο τα δυδιμα της,ενας γυναικολογος που ερχοταν σπιτι με φορητο υπερηχο,και σκεψου πως ειναι ο ιδιος που κανει αυχενικη/β επιπεδου πιστοποιημενος και φοβοταν μη γινει κατι

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!:) τωρα που εχει περασει ο καιρος γινεται?

marthapappa2
24-02-14, 22:52
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!:) τωρα που εχει περασει ο καιρος γινεται?
πως δε γινεται.εμενα ο γιατρος μου απο την αυχενικη διαφανεια ως το τελος μου εξεταζε τα μωρα καθε φορα απο την κορηφη ως τα νυχια .σα β επιπεδου τα εβλεπε καθε φορα.πηγαινε κανε το.για το μωρο πανω απο ολα

io_anna
24-02-14, 22:55
πως δε γινεται.εμενα ο γιατρος μου απο την αυχενικη διαφανεια ως το τελος μου εξεταζε τα μωρα καθε φορα απο την κορηφη ως τα νυχια .σα β επιπεδου τα εβλεπε καθε φορα.πηγαινε κανε το.για το μωρο πανω απο ολα

κι εμεις λεγαμε θα το κανουμε σιγουρα μεχρι που μας ειπε η γυναικολογος πως αφου δεν θα ριξουμε το μωρακι δε χρειαζεται.. δε ζητησαμε και 2η γνωμη αφου την εμπιστευομασταν.. απορω με την ανευθυνοτητα καποιων γιατρων.. σ'ευχαριστω και παλι!! :):)

alovesa
25-02-14, 08:19
Αν εχει σοβαρα προβληματα υγειας που θα απαιτουν ισως για μια ζωη επεμβασεις, φυσξοθεραπειες, εργοθεραπειες κ καποιον απο τους δυο τουλαχιστον να ασχολειταιναποκλειστικα μαζι του, εχετε τη δυνατοτητα ( οικονομικη κυριως) να το υποστηριξετε;
Γιατι στο β επιπ δε φαινονται μονο καποια σωματικης φυσεως προβληματα αλλα αυτα ειναι δεικτες για σοβαροτερα θεματα.
Εννοειται δεν ειμαι σε θεση να κρινω την αποφαση σας, κ ουτε εχω προθεση να το κανω, μη θεωρηθει κατι τετοιο... απλα θεωρω καλο, αν ειναι να ληφθει μια τετοια αποφαση, να εχεις ολα τα δεδομενα. Οπως ειπαν τα κοριτσια πιο πανω, πρεπει να ξερεις τι αντιμεωτοιζεις. Μπορει.να χρειαστει αμεσα νεογνολογους, εντατικη, επεμβασεις- κι αυτα ισως καθορισουν κ που θα γεννησεις, γιατι ουτε οι κλινικες ουτε ολα τα νοσοκομεια μπορουν να αντιμετωπισουν καποιανπεριστατικα.
Εν ολιγοις, και για μενα ο β επιπ εοιβαλλεται.
( φυσικα το πιο πιθανο ειναι να πανε ολα καλα :) , απλα μη θεωρεις οτι οσοι κανουν τις απαιτουμενες εξετασεις τις κανουν ντε κ καλα για να ριξουν το παιδι!! )

μητσουκο
25-02-14, 08:23
Δε γίνεται οποτεδήποτε η β επιπέδου,γίνεται σε συγκεκριμένη ηλικία κυήσεως.Κι από ένα σημείο και μετά το μωρό έχει μεγαλώσει τόσο που ούτε μετρήσεις σωστές μπορύν να γίνουν ούτε να φανούν όλα.

αγοροmummy!
25-02-14, 08:55
Καλημερα κοριτσια. Παντως νομιζω πως ο υπερηχος της β'επιπεδου δε γινεται μονο για να κρινει το ολα ή τιποτα, δηλαδη οτι κρινεις αν πρεπει να το ριξεις ή οχι. Καταρχην εξεταζουν τον τραχηλο κολπικα για να δουν την πιθανοτητα προωρου τοκετου και αν διαπιστωθει κατι τετοιο κανουν μια ωραιοτατη περιδεση και γλιτωνεις τον προωρο.. ενω στους απλους υπερηχους δε σε εξεταζουν κολπικα απο την αυχενικη και μετα και δεν ειναι παντα ορατη η διαστολη του τραχηλου αν δεν εξεταστουμε κολπικα. Επισης στη β'επιπ μπορει να διαπιστωθει καποιο μικροπροβληματακι π.χ. καποιο ορθοπεδικο θεμα και αυτο να απαιτει εξειδικευμενο γιατρο με το που θα γεννηθει το παιδι. Αν το εχεις διαπιστωσει στη β'επιπεδου εχεις την ανεση του χρονου να βρεις τον καταλληλο εξειδικευμενο γιατρο μεχρι να γεννηθει το παιδι.. Σιγουρα σε ολα αυτα γεννιεται και αγχος αλλα νιωθεις και μια ασφαλεια παραπανω... Στην πρωτη εγκυμοσυνη εκανα απλα ο,τι μου ελεγε ο γιατρος και δοξα τω Θεω ολα καλα. Στην τωρινη μου εγκυμοσυνη και οντας πλεον μανουλα για πρωτη φορα σκεφτηκα "και αμα το παιδι εχει προβλημα δηλαδη τι θα κανω?" και ειχαμε αποφασισει οτι δεν υπηρχε περιπτωση να το ριξουμε αν ειχε θεμα...

marthapappa2
25-02-14, 09:01
Δε γίνεται οποτεδήποτε η β επιπέδου,γίνεται σε συγκεκριμένη ηλικία κυήσεως.Κι από ένα σημείο και μετά το μωρό έχει μεγαλώσει τόσο που ούτε μετρήσεις σωστές μπορύν να γίνουν ούτε να φανούν όλα.
επειδη ο γυναικολογος που με παρακολουθουσε ηταν πιστοποιημενος για τους υπερηχους απο το FMF οποτε και ο ιδιος μου ειπε οτι απο την αυχενικη διαφανεια και μετα τα ξαναβλεπει ολα μηπως κατι ξεφυγει ή στην αυχενικη δε φαινοταν οποτε στην 16η εβδομαδα ισως δειξει κατι, δε μπορει να κανεις υπερηχο και να μη δεις καποιο οργανο.Αυτη ειναι η διαφορα απο τους αλλους γυναικολογους στην παρακολουθηση ολης της εγκυμοσυνης.

marthapappa2
25-02-14, 09:04
Καλημερα κοριτσια. Παντως νομιζω πως ο υπερηχος της β'επιπεδου δε γινεται μονο για να κρινει το ολα ή τιποτα, δηλαδη οτι κρινεις αν πρεπει να το ριξεις ή οχι. Καταρχην εξεταζουν τον τραχηλο κολπικα για να δουν την πιθανοτητα προωρου τοκετου και αν διαπιστωθει κατι τετοιο κανουν μια ωραιοτατη περιδεση και γλιτωνεις τον προωρο.. ενω στους απλους υπερηχους δε σε εξεταζουν κολπικα απο την αυχενικη και μετα και δεν ειναι παντα ορατη η διαστολη του τραχηλου αν δεν εξεταστουμε κολπικα. Επισης στη β'επιπ μπορει να διαπιστωθει καποιο μικροπροβληματακι π.χ. καποιο ορθοπεδικο θεμα και αυτο να απαιτει εξειδικευμενο γιατρο με το που θα γεννηθει το παιδι. Αν το εχεις διαπιστωσει στη β'επιπεδου εχεις την ανεση του χρονου να βρεις τον καταλληλο εξειδικευμενο γιατρο μεχρι να γεννηθει το παιδι.. Σιγουρα σε ολα αυτα γεννιεται και αγχος αλλα νιωθεις και μια ασφαλεια παραπανω... Στην πρωτη εγκυμοσυνη εκανα απλα ο,τι μου ελεγε ο γιατρος και δοξα τω Θεω ολα καλα. Στην τωρινη μου εγκυμοσυνη και οντας πλεον μανουλα για πρωτη φορα σκεφτηκα "και αμα το παιδι εχει προβλημα δηλαδη τι θα κανω?" και ειχαμε αποφασισει οτι δεν υπηρχε περιπτωση να το ριξουμε αν ειχε θεμα...
αν ο γιατρος που σε παρακολουθει κανει τους υπερηχους αυχενικη και β επιπεδου τοτε θα σου μετραει και τον τραχηλο και ολα.τελος παντων.δεν ειναι το θεμα μου αυτο.ο γιατρος της κοπελας φταιει για εμενα γιατι αυτα που της λεμε εμεις δεν της τα ειπε.σα γιατρος θα επρεπε να ειναι ποιο υποψιασμενος για το μετα τον τοκετο.και οχι αυτο που της ειπε

alovesa
25-02-14, 09:42
Γι μενα δε φταιει ο γιατρος. Πηγε το ζευγαρι κ ανακοινωση μια ειλημενη αποφαση. Για να λαβει μια τετοια αποφαση το λογικο συμπερασμα ειναι οτι φροντισε να ενημερωθει πιο πριν. Αν τους ελεγε το κ το μπορει κ να κατηγορουνταν οτι το κανει για τα λεφτα.
Για μενα η ρωτας το γιατρο για ολες τις παραμετεους ΠΡΙΝ αποφασισεις η αναλαμβανεις τημ ευθυνη της αποφασης κ των πραξεων σου.

αγοροmummy!
25-02-14, 10:48
αν ο γιατρος που σε παρακολουθει κανει τους υπερηχους αυχενικη και β επιπεδου τοτε θα σου μετραει και τον τραχηλο και ολα.τελος παντων.δεν ειναι το θεμα μου αυτο.ο γιατρος της κοπελας φταιει για εμενα γιατι αυτα που της λεμε εμεις δεν της τα ειπε.σα γιατρος θα επρεπε να ειναι ποιο υποψιασμενος για το μετα τον τοκετο.και οχι αυτο που της ειπε
αυτο που εγραψα το εγραψα γενικα για το αν πρεπει ή οχι να γινεται η β'επιπεδου! κι εμεις απο την αυχενικη μετρησαμε δαχτυλακια και ολα, και οταν λεω να μετραει τον τραχηλο ο γιατρος μας εννοω κολπικα, αυτο δε νομιζω να το κανουν ολοι οι γιατροι.. γιατι θεωρειται επικινδυνο να εξεταζεις κολπικα απο καποια εβδομαδα και μετα. τουλαχιστον εμενα τελευταια φορα που με εξετασαν κολπικα ηταν στη β'επιπ και ο γιατρος μου δε βαζει ουτε χερι ουτε εργαλεια γενικα στον κολπο πριν την 39η εβδομ. Εννοειται οτι κοιλιακα μετρα και τραχηλο και ολα και αν εβλεπε σημαντικη μειωση ή κατι αλλο μονο τοτε θα εκανε κολπικα. Καθε γιατρος εχει τις μεθοδους του, σημασια εχει οπως λες να δινει την πρεπουσα σημασια και να εξηγει ολα τα ενδεχομενα στο ζευγαρι γιατι το ζευγαρι καλως κανει και παιρνει μια αποφαση αλλα ολοι μας περιμενουμε απο το γιατρο μια παραπανω πληροφορια, γι'αυτο αλλωστε τους πληρωνουμε!!

io_anna
25-02-14, 11:50
Αν εχει σοβαρα προβληματα υγειας που θα απαιτουν ισως για μια ζωη επεμβασεις, φυσξοθεραπειες, εργοθεραπειες κ καποιον απο τους δυο τουλαχιστον να ασχολειταιναποκλειστικα μαζι του, εχετε τη δυνατοτητα ( οικονομικη κυριως) να το υποστηριξετε;
Γιατι στο β επιπ δε φαινονται μονο καποια σωματικης φυσεως προβληματα αλλα αυτα ειναι δεικτες για σοβαροτερα θεματα.
Εννοειται δεν ειμαι σε θεση να κρινω την αποφαση σας, κ ουτε εχω προθεση να το κανω, μη θεωρηθει κατι τετοιο... απλα θεωρω καλο, αν ειναι να ληφθει μια τετοια αποφαση, να εχεις ολα τα δεδομενα. Οπως ειπαν τα κοριτσια πιο πανω, πρεπει να ξερεις τι αντιμεωτοιζεις. Μπορει.να χρειαστει αμεσα νεογνολογους, εντατικη, επεμβασεις- κι αυτα ισως καθορισουν κ που θα γεννησεις, γιατι ουτε οι κλινικες ουτε ολα τα νοσοκομεια μπορουν να αντιμετωπισουν καποιανπεριστατικα.
Εν ολιγοις, και για μενα ο β επιπ εοιβαλλεται.
( φυσικα το πιο πιθανο ειναι να πανε ολα καλα :) , απλα μη θεωρεις οτι οσοι κανουν τις απαιτουμενες εξετασεις τις κανουν ντε κ καλα για να ριξουν το παιδι!! )
μαλλον η γυναικολογος μου μου τα ειπε οπως να ναι... :( δεν με ενημερωσε για αυτα μου ειπε απλα οτι αφου δε θα το ριξουμε δεν ειναι αναγκη να κανουμε το β' επιπεδου... φφφφ προβλεπω αλλαγη γιατρου!!

io_anna
25-02-14, 11:55
Γι μενα δε φταιει ο γιατρος. Πηγε το ζευγαρι κ ανακοινωση μια ειλημενη αποφαση. Για να λαβει μια τετοια αποφαση το λογικο συμπερασμα ειναι οτι φροντισε να ενημερωθει πιο πριν. Αν τους ελεγε το κ το μπορει κ να κατηγορουνταν οτι το κανει για τα λεφτα.
Για μενα η ρωτας το γιατρο για ολες τις παραμετεους ΠΡΙΝ αποφασισεις η αναλαμβανεις τημ ευθυνη της αποφασης κ των πραξεων σου.

οπως ειπα και πιο πριν αλοβεζα ειχαμε αποφασισει πως θα κανουμε την εξεταση μεχρι που μας ειπε αυτο η γυναικολογος.. που να ξερουμε εμεις περεταιρω.. 19 χρονων ειμαι δεν ειχα ιδεα την σημαντικοτητα τησ εξετασης αυτης.. ειχα απλα εμπιστοσυνη σε οτι μου ελεγε η γιατρος..

αγοροmummy!
25-02-14, 12:20
οπως ειπα και πιο πριν αλοβεζα ειχαμε αποφασισει πως θα κανουμε την εξεταση μεχρι που μας ειπε αυτο η γυναικολογος.. που να ξερουμε εμεις περεταιρω.. 19 χρονων ειμαι δεν ειχα ιδεα την σημαντικοτητα τησ εξετασης αυτης.. ειχα απλα εμπιστοσυνη σε οτι μου ελεγε η γιατρος..
κοπελα μου ναι μεν ειναι λαθος της γιατρου το να σου πει ετσι αψηφιστα να μην κανεις αλλα δεν ειναι αργα. Σε ποια εβδομαδα εισαι? βασικα η αυχενικη ειναι η εξεταση που ΔΕΝ μπορει να γινει οποιαδηποτε εβδομαδα. Αυτα που βλεπει ο γιατρος στη β'επιπεδου ειναι πραγματα που μπορει να τα δει οποιαδηπτοε στιγμη, τωρα γιατι εχουν ορισει συγκεκριμενες εβδομαδες που μπορει να γινει δε το γνωριζω αλλα ισως μας πει καποια κοπελα. Εμενα ο γιατρος απο την 18η εβδομ μου εκανε μια μινι βέπιπ επειδη εχει τα καταλληλα μηχανηματα, ωστοσο με εστειλε και εκανα σε εμβρυολογο την κανονικη β'επιπεδου στην 21η εβδομαδα επειδη ο δικος μου γιατρος δεν εχει πιστοποιηση. Απο την β'επιπ και μετα και μεχρι να γεννησω ο γιατρος μου εξεταζε ο,τι ακριβως κοιταξε ο εμβρυολογος στη β'επιπ. Οποτε ισως απλα να πας σε εναν γιατρο να σου κανει εναν μεγαλο υπερηχο, οπως αλλιως λεγεται, για να νιωσεις πιο ησυχη.

io_anna
25-02-14, 13:48
κοπελα μου ναι μεν ειναι λαθος της γιατρου το να σου πει ετσι αψηφιστα να μην κανεις αλλα δεν ειναι αργα. Σε ποια εβδομαδα εισαι? βασικα η αυχενικη ειναι η εξεταση που ΔΕΝ μπορει να γινει οποιαδηποτε εβδομαδα. Αυτα που βλεπει ο γιατρος στη β'επιπεδου ειναι πραγματα που μπορει να τα δει οποιαδηπτοε στιγμη, τωρα γιατι εχουν ορισει συγκεκριμενες εβδομαδες που μπορει να γινει δε το γνωριζω αλλα ισως μας πει καποια κοπελα. Εμενα ο γιατρος απο την 18η εβδομ μου εκανε μια μινι βέπιπ επειδη εχει τα καταλληλα μηχανηματα, ωστοσο με εστειλε και εκανα σε εμβρυολογο την κανονικη β'επιπεδου στην 21η εβδομαδα επειδη ο δικος μου γιατρος δεν εχει πιστοποιηση. Απο την β'επιπ και μετα και μεχρι να γεννησω ο γιατρος μου εξεταζε ο,τι ακριβως κοιταξε ο εμβρυολογος στη β'επιπ. Οποτε ισως απλα να πας σε εναν γιατρο να σου κανει εναν μεγαλο υπερηχο, οπως αλλιως λεγεται, για να νιωσεις πιο ησυχη.

τωρα ειμαι στην 22η εβδομαδα.. την τεταρτη εχω ραντεβου στο νοσοκομειο και θα δουμε τι θα μας πουνε και εκει για να ξερουμε που θα παμε και τι θα κανουμε.. μακαρι να πανε ολα καλα.. τι αλλο να πω!?

αγοροmummy!
25-02-14, 14:00
τωρα ειμαι στην 22η εβδομαδα.. την τεταρτη εχω ραντεβου στο νοσοκομειο και θα δουμε τι θα μας πουνε και εκει για να ξερουμε που θα παμε και τι θα κανουμε.. μακαρι να πανε ολα καλα.. τι αλλο να πω!?
oλα καλα θα πανε, μην ανησυχεις! μια χαρα εβδομαδα εισαι για να κανεις και τωρα τη β'επιπ. Στην τελικη αν εισαι ευχαριστημενη κατα τ'αλλα απο τη γιατρο σου μπορειτε απλουστατα να της πειτε οτι αποφασισετε πως τελικα θελετε τη β'επιπ και να σας παραπεμψει...

αρτα 14
25-02-14, 16:31
σε ποιον γιατρο κανατε αυχενικη?

αρτα 14
25-02-14, 16:38
oλα καλα θα πανε, μην ανησυχεις! μια χαρα εβδομαδα εισαι για να κανεις και τωρα τη β'επιπ. Στην τελικη αν εισαι ευχαριστημενη κατα τ'αλλα απο τη γιατρο σου μπορειτε απλουστατα να της πειτε οτι αποφασισετε πως τελικα θελετε τη β'επιπ και να σας παραπεμψει...

σε ποιο γιατρο κανατε αυχενικη?

alovesa
25-02-14, 19:56

Συγνωμη, εισαι οντως μικρουλα, εχεις δικιο ο γιατρος επρεπε να σας επιστησει την προσοχη. Επιπλεον νομισα οτι απλα συμφωνησε σε αποφαση που ηδη ειχατε παρει κ για τη β επιπ. Και παλι συγνωμη.
Παντως 1ον εισαι σε καλη ηλικια κυησης για β επιπ, οποτε προλαβαινεις, μην αγχεσαι κ 2ον τοσο μικρουλα που εισαι δεν ανηκεις σε ομαδα "υψηλου" κινδυνου. Τις εξετασεις ομως να τις κανει ολες κοριτσακι :)
Μην αγχωνεσαι, ολα.θ γινουν :)

αρτα 14
25-02-14, 21:22
το παιδι γεννηθηκε.

αγοροmummy!
26-02-14, 10:08
το παιδι γεννηθηκε.
την αυχενικη και τη β'επιπ την εκανα στον Παναγιωτη Λιβανο, στην Αθηνα. Καλε τι εννοεις οταν λες "Το παιδι γεννηθηκε"??:confused::roll::D:D

αρτα 14
26-02-14, 14:26
την αυχενικη και τη β'επιπ την εκανα στον Παναγιωτη Λιβανο, στην Αθηνα. Καλε τι εννοεις οταν λες "Το παιδι γεννηθηκε"??:confused::roll::D:D

γεννηθηκε χωρις να δει κανεις οτι ειχε 6δακτυλα.καναμε του βεπιπεδου στο μαλιγιαννη και δεν ειδε τιποτε.

αγοροmummy!
27-02-14, 13:06
γεννηθηκε χωρις να δει κανεις οτι ειχε 6δακτυλα.καναμε του βεπιπεδου στο μαλιγιαννη και δεν ειδε τιποτε.
αχ συγγνωμη κοπελα μου, δε το καταλαβα οτι εννοουσες για το δικο σου μωρακι, νομιζα για την io-anna οτι ελεγες κατι επειδη σε εκεινη εγραφα οτι μπορει και τωρα να κανει τη β'επιπ.. πωπω και υποτιθεται οτι τους μεγαλους υπερηχους τους ακριβοπληρωνεις για να σου εντοπισουν τετοια θεματα! Εμενα απο την αυχενικη μετρησε δαχτυλακια, ειναι και θεμα μηχανηματος αλλα σιγουρα και κατα ποσο δινει βαση ο γιατρος. Εμας να φανταστεις επειδη ειχε μαζεμενο μπουνιτσα το χερακι θυμαμαι μου ταραξε την κοιλια ο γιατρος για να ανοιξει το χερι ο μπεμπης να μετρησει δαχτυλακια. κατα τ'αλλα ομως υγιεστατο δεν ειναι το παιδακι σου?

Marialulu
27-02-14, 13:38
dimitra00, σε ποιά βδομάδα έκανες β'επιπέδου; Εμάς στην 23η εβδομάδα μέτραγε και μας έδειχνε ένα ένα τα δαχτυλάκια και των χεριών και των ποδιών, ως μέρος των απαραίτητων μετρήσεων. Και περιμέναμε πόση ώρα να ανοίξει την μια παλάμη του προκειμένου να τα τσεκάρει όλα.

io-anna, η β'επιπέδου γίνεται συνήθως στον 5ο μήνα περίπου. Οι περισσότερες μανούλες έχουμε ήδη δεθεί με τα μωράκια μας και δεν θα οδηγούμασταν σε διακοπή της κύησης τόσο εύκολα. Παρόλα αυτά, σχεδόν όλες κάνουμε την εξέταση. Σου είπαν ήδη οι άλλες κοπέλες τους λόγους για τους οποίους γίνεται και, κατά τη γνώμη μου, αν και είσαι νέα και είναι πολύ πολύ μικρό το ενδεχόμενο να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, καλό θα ήταν να την κάνεις, γιατί οι πληροφορίες που θα σας δώσει αυτή η εξέταση μπορεί να του σώσουν τη ζωή (και όχι να του την αφαιρέσουν όπως λανθασμένα σας έκανε να πιστεύετε η γιατρός σας).