PDA

Επιστροφή στο Forum : πανεπιστιμιακο νοσοκομειο Λαρισας

cristina.
05-12-09, 17:34
Ποιες γεννησανε στο πανεπιστιμιακο νοσοκομειο Λαρισας?

akamatra
05-12-09, 20:10
Γειά σου cristina. Εγώ γέννησα στο Πανεπ. Νοσοκομείο πριν ένα χρόνο.
Γιατρό είχα τον κ. Κων/νο Νταφόπουλο

cristina.
14-01-10, 12:07
Γειά σου cristina. Εγώ γέννησα στο Πανεπ. Νοσοκομείο πριν ένα χρόνο.
Γιατρό είχα τον κ. Κων/νο Νταφόπουλο

Καλησπέρα!Πώς ήταν η εμπειρία σου εκεί?πόσο πλήρωσες?τα δωμάτια ήταν καθαρά?υπήρχαν μονόκλινα?

Μπιζελάκι
14-01-10, 13:15
Καλημέρα..Γέννησε η αδερφή μου στο Πανεπιστημιακό πριν από 2,5 μήνες...έμεινε πολύ ευχαριστημένη,ειδικά από τις μαίες...μονόκλινα δωμάτια υπάρχουν αλλά δεν νομίζω ότι είναι και πολύ εύκολο να μπεις,πρέπει να έχεις μέσον...απ'όσο θυμάμαι πάντως ήταν πολύ καθαρά,η μαίες εξυπηρετικότατες και δεν νομίζω ότι πληρώνεις κάτι...αν και νομίζω ότι αυτό ισχύει για καισαρική,στον φ.τ. νομίζω κάτι πληρώνει΄ς αλλά είναι ελάχιστο το ποσό..

cristina.
15-01-10, 11:29
Καλημέρα..Γέννησε η αδερφή μου στο Πανεπιστημιακό πριν από 2,5 μήνες...έμεινε πολύ ευχαριστημένη,ειδικά από τις μαίες...μονόκλινα δωμάτια υπάρχουν αλλά δεν νομίζω ότι είναι και πολύ εύκολο να μπεις,πρέπει να έχεις μέσον...απ'όσο θυμάμαι πάντως ήταν πολύ καθαρά,η μαίες εξυπηρετικότατες και δεν νομίζω ότι πληρώνεις κάτι...αν και νομίζω ότι αυτό ισχύει για καισαρική,στον φ.τ. νομίζω κάτι πληρώνει΄ς αλλά είναι ελάχιστο το ποσό..

Ευχαριστώ για την απαντηση.Να σας ζήσει το μωράκι!Ποιος την παρακολουθούσε πριν γεννήσει?Εμένα το πρώτο τριμηνο ο Μεσσήνης αλλά τώρα ένας άλλος γυναικολόγος στην πόλη που μένω.Λες να με δεχτούν αν πάω ένα μήνα πριν γεννήσω?Καισαρική θα κάνω.Πόσες μέρες θα μείνω?ο άντρας μου απαγορεύεται να μενει στο δωμάτιο μου(αν είναι μονόκλινο)?

demi
15-01-10, 11:47
γεννησε η κουμπαρα μου η οποια ειναι και φυσιοθεραπευτρια εκει και ειναι πολυ αψογα...
συγχαρητηρια στο προσωπικο...

Μπιζελάκι
15-01-10, 12:33
Ευχαριστώ για την απαντηση.Να σας ζήσει το μωράκι!Ποιος την παρακολουθούσε πριν γεννήσει?Εμένα το πρώτο τριμηνο ο Μεσσήνης αλλά τώρα ένας άλλος γυναικολόγος στην πόλη που μένω.Λες να με δεχτούν αν πάω ένα μήνα πριν γεννήσω?Καισαρική θα κάνω.Πόσες μέρες θα μείνω?ο άντρας μου απαγορεύεται να μενει στο δωμάτιο μου(αν είναι μονόκλινο)?

Καλημέρα..Ξεκίνησε με τον Νταφόπουλο αλλά μετά την παρακολουθούσαν ειδικευόμενοι...όταν έφτασε η ώρα για να γεννήσει (κι η αδερφή μου νε καισαρική γέννησε) πήγε στον Νταφόπουλο και του είπε να την ξεγεννήσει αυτός...αυτός ενώ της είπε ότι κανονικά δεν θα έπρεπε γιατί δεν την παρακολουθούσε τελικά συμφώνησε...Έχω την εντύπωση ότι θα σε δεχτούν,στο κάτω κάτω δημόσιο νοσοκομείο δεν είναι???Για να είσαι σίγουρο όμως πάρε τηλέφωνο πρώτα και ρώτα,μην σε πάρω και στο λαιμό μου...η αδερφή μου έμεινε 4 μέρες (τόσες σε κρατάνε άσχετα αν έκανες φ.τ. ή καισαρική) και δεν επιτρέπεται να μείνει κανένας μαζί σου εκτός από τις ώρες επισκεπτηρίου..στο μονόκλινο νομίζω ότι επιτρέπεται,αλλά και πάλι δεν έιμαι και πολύ σίγουρη...
http://www.uhl.gr/main.asp?id=5 μπες εδώ να δεις πληροφορίες....

μανουλα
16-01-10, 01:31
κι εγω εκει γεννησα και τα 2 παιδια μου στον Νταφοπουλο. ειναι πολυ καλο το περιβαλλον και πολυ καθαρο, φαγητο νοστιμο, αλλα δεν αφηνουν συνοδο παρα μονο 2 ωρες στο επισκεπτηριο. αν ειναι δευτερος τοκετος και ολα με το μωρο και τη μαμα ειναι καλα μπορεις να φυγεις και στις 3 μερες. εγω με ΟΓΑ δεν πληρωσα τιποτα ενω η νυφη μου με ΙΚΑ πληρωσε 210 ευρω για 3 νυχτες. οχι δηλαδη ασχημα.
οσον αφορα τους γιατρους ειναι ολοι καλοι ακομη και οι ειδικευομενοι. το λεω γιατι εχω εμπειρια αφου συνολικα στις 2 εγκυμοσυνες μου εκανα αν θυμαμε 12 εισαγωγες. επισης απο 2 φιλες μου ξερω οτι ο Νταφοπουλος και 2 μηνες πριν το τελος να πας σε δεχεται. βεβαια δεχεται μονο απογευμα και κοστιζει 60 ευρω ( γιατι ειναι επικουρος καθηγητης) αλλα τα αξιζει.

cristina.
16-01-10, 13:55
Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!Δεν έχω αποφασίσει ακόμα..Μέσα στο μήνα πρέπει να αποφασίσω..:cry:

litsat
24-01-10, 17:40
cristina αν επιτρεπεται απο που εισαι? Εγω γενησα πριν ενα χρονο στο πανεπιστημιακο της Λαρισας με γιατρο τον Μαδεμτζη (πολυ καλος γιατρος) φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο. ΟΙ μαιες ηταν πολυ καλες στα χειρουργεια. Οι νοσοκομες στην κλινικη ειναι απαραδεκτες. Δεν επιτρεπουν συνοδο. Εγω ημουν σε δυκλινο, πολυ καθαρα τα δωματια . 8 στις 10 που παρακολουθουσε ο Νταφοπουλος καναν καισαρικη(τυχαιο?) Κατα τα αλλα ηταν οκ. Πληρωσα 390 ευρώ.

litsat
24-01-10, 17:42
Ξεχασα να σου πω μακρια απο καποια "γιατρο"Σκετζου η Σκεντου καπως ετσι λεγεται.......................................................................

akamatra
24-01-10, 18:38
Γειά και συγνώμη που σε ξέχασα...
όπως έχω γράψει γέννησα στο Παν. με γιατρό τον Νταφόπουλο και φυσιολογικό τοκετό. Τον γιατρό σου τον συστήνω ανεπιφύλακτα αλλά είναι βοηθός του Μεσσήνη (κάτι είχες γράψει). Καλή εντύπωση μου έκανε η Σκέντου αν και λίγο απότομη και η Βερικόκου ειδικευόμενη γιατρός.
Κανένα πρόβλημα δεν είχα ούτε με τις μαίες (εννοείτε όμως ότι ζητάς βοήθεια και πιέζεις).
Εκείνο που μου χάλασε όλη την καλή εντύπωση ήταν οι παιδίατροι...
Και για το φόβο που εξέφρασες εγώ το συγκεκριμένο γιατρό δεν το συνάντησα...

akamatra
24-01-10, 18:42
cristina αν επιτρεπεται απο που εισαι? Εγω γενησα πριν ενα χρονο στο πανεπιστημιακο της Λαρισας με γιατρο τον Μαδεμτζη (πολυ καλος γιατρος) φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο. ΟΙ μαιες ηταν πολυ καλες στα χειρουργεια. Οι νοσοκομες στην κλινικη ειναι απαραδεκτες. Δεν επιτρεπουν συνοδο. Εγω ημουν σε δυκλινο, πολυ καθαρα τα δωματια . 8 στις 10 που παρακολουθουσε ο Νταφοπουλος καναν καισαρικη(τυχαιο?) Κατα τα αλλα ηταν οκ. Πληρωσα 390 ευρώ.

Δεν ξέρω γιατί το λες αυτό. Εγώ ξέρω ότι δεν είναι έτσι...
Βέβαια αν κάποια κοπέλα έκανε εξωσωματική πάει κατευθείαν για καισαρική όποιο γιατρό και αν έχει...και πολλές κοπέλες που είναι στον Νταφόπουλο έχουν κάνει εξωσωματική.

μανουλα
26-01-10, 18:37

θα διαφωνησω για τον Νταφοπουλο γιατι εγω 9 γνωστες μου γεννησαν 9 φυσιολογικους εκανε;). η ακαματρα εχει δικιο σε αυτο που λεει επειδη ασχολειτε με εξωσωματικες εχει πολλες διδυμες κυησεις αρα και καισαρικες.

litsat
18-02-10, 23:24
Δεν ξέρω γιατί το λες αυτό. Εγώ ξέρω ότι δεν είναι έτσι...
Βέβαια αν κάποια κοπέλα έκανε εξωσωματική πάει κατευθείαν για καισαρική όποιο γιατρό και αν έχει...και πολλές κοπέλες που είναι στον Νταφόπουλο έχουν κάνει εξωσωματική.

Κοριτσια δεν δυσφημιζω τον κ. Νταφοπουλο απλα μου εκανε εντυπωση πως 4 ημερες που εμεινα εκει οποια ελεγε πως ηταν ο γιατρος της ειχε κανει καισαρικη. Αλλωστε τον ανθρωπο δεν τον ξερω ουτε γιατρο τον ειχα και απ οτι λεγαν τα κοριτσια ηταν πολυ καλος γιατρος. Ισως ηταν αυτο που λετε με την εξωσωματικη.

ντιν
11-03-10, 12:14
litsat, γιατί λες "μακριά" απο τη Σκέντου; Αν και έχω ακούσει ότι τώρα δεν είναι στο Πανεπιστημιακό. Εχεις π[ροσωπική εμπειρία ή έχεις ακούσει απο κάποιον άλλο;

ARNIKOL
11-03-10, 13:00
ΚΙ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΚΕΙ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟ ΛΙΑΛΙΟ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ. ΓΥΡΩ ΣΤΑ 300 ΕΥΡΩ ΠΛΗΡΩΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΝΟΣΗΛΕΙΑ.

ντιν
12-03-10, 10:53
Καλημέρα σας! Για το Πανεπιστημιακό Λάρισας έχω να πω τα καλύτερα. Νοσηλεύτηκα εκεί για ενάμιση μήνα πριν γεννήσω. Γέννησα με καισαρική με γιατρό τον κ. Μεσσήνη. Πλήρωσα μόνο γυρω στα 300 ευρώ τα οποία πήρα πίσω απο την ασφάλεια. Ολο το προσωπικό, ιατρικό και νοσηλευτικό, ήταν άψογο.

stiliani
12-03-10, 10:54
χθες γέννησε μία φίλη μου εκεί και είναι ενθουσιασμένη. Ακόμα μέσα είναι

frufru1
10-06-10, 00:31
γεια σας και εγω γεννησα στο πανεπιστημιακο λαρισας στον κο Καλλιντζαρη. τέλειος.

terreza
10-06-10, 12:59
καλημερα
κ εγω θα γεννησω στο πανεπιστημιακο με γιατρο τον κ.Γκαρα. εχει ακουσει καμια γι αυτον?
Παντως γενικα εχω ακουσει τα καλυτερα για το νοσοκομειο κ τις υπηρεσιες.

sevoula
10-06-10, 13:16
Καλημέρα σας! Για το Πανεπιστημιακό Λάρισας έχω να πω τα καλύτερα. Νοσηλεύτηκα εκεί για ενάμιση μήνα πριν γεννήσω. Γέννησα με καισαρική με γιατρό τον κ. Μεσσήνη. Πλήρωσα μόνο γυρω στα 300 ευρώ τα οποία πήρα πίσω απο την ασφάλεια. Ολο το προσωπικό, ιατρικό και νοσηλευτικό, ήταν άψογο.
βρε ντιν, εσύ είχες τον διευθυντή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αυτό έλειπε να έπαιρνε χρήματα μαύρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sevoula
10-06-10, 13:16
καλημερα
κ εγω θα γεννησω στο πανεπιστημιακο με γιατρο τον κ.Γκαρα. εχει ακουσει καμια γι αυτον?
Παντως γενικα εχω ακουσει τα καλυτερα για το νοσοκομειο κ τις υπηρεσιες.
είναι πολύ καλός. έχω ακούσει καλά λόγια μόνο!!!!!!!!!!!!!!!!!

sevoula
10-06-10, 13:19
Κοριτσια δεν δυσφημιζω τον κ. Νταφοπουλο απλα μου εκανε εντυπωση πως 4 ημερες που εμεινα εκει οποια ελεγε πως ηταν ο γιατρος της ειχε κανει καισαρικη. Αλλωστε τον ανθρωπο δεν τον ξερω ουτε γιατρο τον ειχα και απ οτι λεγαν τα κοριτσια ηταν πολυ καλος γιατρος. Ισως ηταν αυτο που λετε με την εξωσωματικη.
η αδερφή μου είχε τον Νταφόπουλο. πολύ καλός σε όλα! γέννησε με φυσιολογικό τοκετό. περισσότερο βέβαια ευγνωμονεί τη μαία για την ουσιαστική βοήθεια εκείνη την ώρα.δεν θυμάμαι δυστυχώς το όνομά της.

sevoula
10-06-10, 13:20
και η εξαδέρφη μου γέννησε με φυσιολογικό τοκετό και τα δύο παιδιά με τον Νταφόπουλο. υπέρ του φυσιολογικού τοκετού είναι ο άνθρωπος.

terreza
10-06-10, 15:42
να κανω κ ακομη μια ερωτηση σε αυτες που γεννησαν στο πανεπιστημιακο.
τι πρεπει να εχεις μαζι σου?
σου προσφερουν σερβιετες, πετσετες κ τετοια?
για το μωρο χρειαζεται να πααρεις κατι αλλο εκτος απο τα ρουχα εξοδου?

μαμαλευτερακι
10-06-10, 16:15
Γέννησα εκεί το γιο μου και θα γεννήσω τώρα και τον δεύτερο γιο μου
δεν παρέχει πολλά πράγματα από υλικά η αλήθεια είναι αυτήν

αλά ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Η ΜΑΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΣΟΥΠΕΡ ΚΛΙΝΙΚΗ

πάνες για τα μωρά και μωρομάντιλα έχει
για σένα θα χρειαστείς όπως δίποτε σερβιέτες λοχείας οπτι άλλο θες στηλε πμ αν σε βοηθήσω

μαμαλευτερακι
10-06-10, 16:21
Ξεχασα να σου πω μακρια απο καποια "γιατρο"Σκετζου η Σκεντου καπως ετσι λεγεται.......................................................................

Διαφωνώ κάθετα για την χαρά

αλά δεν είναι πλέων στο νοσοκομείο είναι γενετίστρια

και έχει άνοιξη ιατρείο έξω

μιλάμε για την ποιο φοβερή επιστήμον τώρα

τα έχουμε ξανα πει και παλιότερα για εκείνη εμείς :D:D

Όσο για τον κύριο μαδεμτζι μπορώ να σου πω κάτι μέσο επμ που θα σε σοκάρει με την εμμονή του στον φυσιολογικό τοκετό Το έζησα το είδα με τα μάτια μου την ημέρα που μπήκα στο χειρουργείο και μπορείς να το διαπιστώσεις ότι είναι αλήθεια

(κάποιες κοπέλες πρέπει να γεννάνε με καισαρική για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα )

fabiana
15-06-10, 14:01
κορίτσια όσες γεννήσατε στο πανεπιστημιακό με καισαρική,επισκληρίδιο ή ολική;επίσης για το ιασώ τι έχετε ακούσει;είναι καλά;

litsat
15-06-10, 16:14
Διαφωνώ κάθετα για την χαρά

αλά δεν είναι πλέων στο νοσοκομείο είναι γενετίστρια

και έχει άνοιξη ιατρείο έξω

μιλάμε για την ποιο φοβερή επιστήμον τώρα

τα έχουμε ξανα πει και παλιότερα για εκείνη εμείς :D:D

Όσο για τον κύριο μαδεμτζι μπορώ να σου πω κάτι μέσο επμ που θα σε σοκάρει με την εμμονή του στον φυσιολογικό τοκετό Το έζησα το είδα με τα μάτια μου την ημέρα που μπήκα στο χειρουργείο και μπορείς να το διαπιστώσεις ότι είναι αλήθεια

(κάποιες κοπέλες πρέπει να γεννάνε με καισαρική για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα )

Εγω εμπειρικα μιλησα για τη συγκεκριμενη γιατρο που μονο επιστημων δεν τη θεωρω και δεν αλλαζω αποψη. Οσο για τον Μαδεμτζη εμενα δεν με πιεσε για φυσιολογικο τοκετο αλλωστε γεννησα με προκληση στην 39 εβδομαδα για αλλο ιατρικο λογο. Στειλε μου αυτο το πμ please δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω αλλωστε οτι ηταν ενταξει μαζι μου δεν σημαινει οτι ειναι με ολους τους ασθενεις.Συμφωνω πως καποιες κοπελες οντως πρεπει να γεννανε με καισαρικη οταν επιβαλεται και οχι για να τα παιρνουν οι γιατροι .....................Μπορει να μαι κι εγω μια απο αυτες στον επομενο τοκετο ................

ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΙΜΙΑΚΟ ΕΓΡΑΨΑ .

μαμαλευτερακι
15-06-10, 16:24
Εγω εμπειρικα μιλησα για τη συγκεκριμενη γιατρο που μονο επιστημων δεν τη θεωρω και δεν αλλαζω αποψη. Οσο για τον Μαδεμτζη εμενα δεν με πιεσε για φυσιολογικο τοκετο αλλωστε γεννησα με προκληση στην 39 εβδομαδα για αλλο ιατρικο λογο. Στειλε μου αυτο το πμ please δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω αλλωστε οτι ηταν ενταξει μαζι μου δεν σημαινει οτι ειναι με ολους τους ασθενεις.Συμφωνω πως καποιες κοπελες οντως πρεπει να γεννανε με καισαρικη οταν επιβαλεται και οχι για να τα παιρνουν οι γιατροι .....................Μπορει να μαι κι εγω μια απο αυτες στον επομενο τοκετο ................

ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΙΜΙΑΚΟ ΕΓΡΑΨΑ .

συγγνώμη δεν σε πίεσε ενώ σε έβαλε με πρόκληση προγραμματισμένα τι μου λες τώρα ?

Λιζα14
15-06-10, 23:06
κορίτσια έχω ξαναγράψει και σε άλλο φορουμ...για την εμπειρία μου!γέννησα στο πανεπιστημιακό με τον κ.Γκαρά.άριστος!!και με δέχτηκε στον 8 μήνα γιατί με παρακολουθούσε άλλος γιατρός ο οποίος λέγαν όλοι ότι είναι ο καλύερος και σας πληροφορώ ότι είχα 40 πυρετό τον πήρα τηλ να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω παυσίπονο και ξέρετε τι μου απάντησε?πάρε με από δευτέρα είμαι σε σεμινάριο δεν μπορώ να σου απαντήσω!!εεε και ήταν τρίτη ακόμα.ντροπή!!εγώ πάντος έκανα και επισκληρίδιο και η αναισθησιολόγος που συνεργάζεται ο γκαράς τέλεια και η ψυχολογική υποστήρηξη κατά τη διάρκεια του τοκετού πολύ καλή

dimitra34
16-06-10, 09:57
γεια σας και εγω γεννησα στο πανεπιστημιακο λαρισας στον κο Καλλιντζαρη. τέλειος.

Πες μου λεπτομερειες για τον κο Καλλιτσαρη...και εγω σε αυτον παω, ειμαι τωρα στον 6ο. Μεχρι τωρα εχω πολυ καλη εντυπωση. Γεννησες φυσιολογικά ή με καισαρικη? Τον πλήρωσες? Γενικα ποσα εξοδα πληρωσες στο νοσοκομείο?

t0nia
10-08-10, 11:03
Καλημέρα σας! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και γεμάτη απορίες. Είμαι 26 χρονών και μάλλον διανύω την πρώτη μου εγκυμοσύνη! Τουλάχιστον έτσι φαίνεται από το τεστ β-χοριακής που έκανα.
Επειδή λόγω οικονομικού σκέφτομαι να γεννήσω στα Πανεπιστημιακό της Λάρισας, θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Ποιόν γιατρό θα μου προτείνατε ως καλύτερο, ποιό το συνολικό κόστος μιας γέννας στο Πανεπιστημιακό (υπόψη πως είμαι ασφαλισμένη στον άντρα μου ΙΚΑ) και γενικότερα πως είναι τα πράγματα εκεί; )εξυπηρέτηση, ραντεβού, δωμάτια....)

Ευχαριστώ πολύ και περιμένω σύντομα τη βοήθειά σας.

ARNIKOL
10-08-10, 11:11
Γειά σου Τόνια! Άντε με το καλό να έρθει το παιδάκι σας! Λοιπόν, κι εγώ γέννησα στο Π.Ν.Λ. και τις 2 φορές για ασφάλεια περισσότερο, σε περίπτωση που κάτι πήγαινε στραβά. Δεν το μετάνιωσα ούτε μία στιγμή! Άλλωστε είχα ακούσει ότι έχει πολύ καλούς γυναικολόγους. Εγώ είχα τον Λιάλιο. Είχε αρκετό κόσμο στα ραντεβού και πάντα καθυστερούσαμε (στα απογευματινά έτσι;). Το κόστος κάθε επίσκεψης ανερχόταν στα 60 ευρώ ( είναι επιμελητής Α΄). Γέννησα με Φ.Τ. χωρίς επισκληρίδιο, όλα πήγαν κατ'ευχήν, έκατσα 3 μέρες μέσα πληρώσαμε γύρω στα 300 ευρώ νοσήλεια, τα οποία πήρε ο άντρας μου από το ΙΚΑ αμέσως (στο σύνολο πήρε 800+). Το φαγητό καλό, είναι πολύ καθαρό, εξυπηρέτηση μια χαρά... Τι άλλο... Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Αν θες εσύ, ρώτησέ με ελεύθερα.

t0nia
10-08-10, 17:21
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Νομίζω πως΄ήσουν πολύ κατατοπιστική. Πολλά έχω ακούσει κ για τον Νταφόπουλο.
Έχεις μήπως ιδέα τι γίνεται και με τα βλαστοκύτταρα; Γιατί ακούω πάρα πολλά.....

ARNIKOL
11-08-10, 09:20
Ναι και ο Νταφόπουλος πολύ καλός είναι απ'ότι έχω ακούσει από πολλές κοπέλες. (και ωραίος!) Παρακολουθεί και τη συνυφάδα μου. Εμείς δεν κάναμε τπτ με βλαστοκύτταρα εξαιτίας του κόστους αλλά απ'ότι διάβασα μέσα εδώ στο forum, καλύτερα που δεν αποθηκεύσαμε γιατί δεν είναι αξιόπιστες οι εταιρείες εδώ στην Ελλάδα. Υπάρχει κάπου μια θεματική για τα βλαστοκύτταρα όπου γίνεται μεγάλη συζήτηση και ίσως σε διαφωτίσει. Αν πάς στην αναζήτηση και πληκτρολογήσεις "βλαστοκύτταρα" κάτι θα βρείς. Φιλιά!

t0nia
11-08-10, 10:50
Έχω ακούσει πολλά και για την αξιοπιστία και για το κόστος αλλά κυρίως για το ότι είναι όλες ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ!!!
Θα κοιτάξω για τη Δημόσια κλινική βλαστοκυττάρων που υπάρχει στην Αθήνα. Ακούγεται πολύ τελευταία και έχει κόστος μόνο 250?.

ARNIKOL
11-08-10, 10:52
ναι δεν έχουν άδεια. Τι να πώ... ψάξτο και διαφώτισέ μας!

akamatra
13-08-10, 00:19
Γειά σου Τόνια.
Εγώ γέννησα στις 19 Νοεμβρίου 2008 την κόρη μου στο ΠΝ, με γιατρό τον Νταφόπουλο. Για τον γιατρό έχω να πω τα καλύτερα παρόλο που είχα και διαβήτη κύησης όλα πήγαν καλά και στη γέννα ήταν συνέχεια εκεί. Στα απογευματινα ραντεβού έχει πάρα πολύ κόσμο.
Το μόνο αρνητικό για μένα είναι ότι δεν μπορείς να επιλέξεις παιδίατρο

t0nia
13-08-10, 13:54
Akamatra μου έχουμε την ίδια ημέρα γενέθλια με το παιδάκι σου!!! ΄Δηλαδή με τον παιδίατρο δεν έμεινες ευχαριστημένη??? Τελικά έκλεισα ραντεβού για την Τρίτη με τον Νταφόπουλο. Έχω πολύ αγωνία και άγχος!!!

MaroulakiD
09-09-10, 11:15
Καλημέρα και από μένα!!
Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω και γω για το Πανεπιστημιακό της Λάρισας! Είμαι στον 6ο και αποφάσισα πως θέλω να γεννήσω εκεί, μετα από τον τοκετό που έκαναν 2 φίλες και πήγαν όλα καλά και βέβαια μετά από αυτά που διάβασα εδώ. Πήρα τηλέφωνο για απογευματινό ραντεβού και η απάντηση ήταν πως επειδή δεν έχω κάνει αυχενική διαφάνεια στο νοσοκομείο δεν θα με δεχτεί ο γιατρός!! Διάβασα όμως σε προηγούμενα μηνύματα ότι ο κ Νταφόπουλος δέχεται να κάνει και τοκετούς που δεν παρακολουθούσε από την αρχή, ξέρει καμμία πως μπορώ να επικοινωνήσω με τον γιατρό για ραντεβού χωρίς να πάρω το κέντρο?
Ας με βοηθήσει κάποια που ξέρει γιατι δεν θέλω να πάω στο Ιασώ και να πληρώσω μια περιουσία!!

t0nia
12-09-10, 11:50
MaroulakiD καλημέρα! Καταρχήν δε χρειάζεται να αγχώνεσαι γιατί κάνεις κακό στο μωράκι σου!!! Εγώ διανύω τον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης και με παρακολουθεί ο κ. Νταφόπουλος. Ποιος σου είπε πως έπρεπε να έχεις κάνει αυχενική διαφάνεια στο ΠΝΛ; Δε κάνει κανείς εκεί γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει γιατρός. Κι εμένα μου είπε ο Νταφόπουλος να κάνω αυχενική και με έστειλε έξω!!! Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω το κινητό του, να του εξηγήσεις πως έχουν τα πράγματα κ να κλείσεις ραντεβού απευθείας μαζί του.

ντιν
13-09-10, 22:51
Καλησπέρα. Ξέρει κάποια να μου πει ποιες μέρες έχει απογευματινά ιατρεία ο κ. Νταφόπουλος; Παρασκευή απόγευμα ποιος έχει απογευματινά στο Πανεπιστημιακό;

MaroulakiD
14-09-10, 12:18
"MaroulakiD καλημέρα! Καταρχήν δε χρειάζεται να αγχώνεσαι γιατί κάνεις κακό στο μωράκι σου!!! Εγώ διανύω τον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης και με παρακολουθεί ο κ. Νταφόπουλος. Ποιος σου είπε πως έπρεπε να έχεις κάνει αυχενική διαφάνεια στο ΠΝΛ; Δε κάνει κανείς εκεί γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει γιατρός. Κι εμένα μου είπε ο Νταφόπουλος να κάνω αυχενική και με έστειλε έξω!!! Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω το κινητό του, να του εξηγήσεις πως έχουν τα πράγματα κ να κλείσεις ραντεβού απευθείας μαζί του."
Καλημέρα και Ευχαριστώ πολύ!! Αγχώθηκα είναι η αλήθεια λίγο αλλά είχα σκεφτεί πως αν δεν έβγαζα άκρη να πήγαινα στα εξωτερικά ιατρεία.
Πάντως αυτά που έγραψα ήταν και η απάντηση που μου έδωσαν όταν πήρα να κλείσω απογευματινό ραντεβού!
Αν μπορείς γράψε μου το τηλέφωνό του κ Νταφόπουλου να κλείσω ραντεβού μαζί του κατευθείαν. Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

sevoula
14-09-10, 12:31
ο Γκαράς κάνει αυχενική μέσα στο Πανεπιστημιακό, αλλά λόγω φόρτου και λόγω.... τις στέλνει έξω.
επίσης, είναι ασυζητητί άψογος γιατρός, αλλά τα απογευματινά είναι μαύρα. 40 ευρώ. σε άλλη παίρνει 35. αν θέλεις απόδειξη κόβει 45. παρακολουθεί την αδερφούλα μου στο 2ο και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένη.
ο Νταφόπουλος είναι επίσης καλός. το ξαναείπα. δεν ισχύει αυτό για τις καισαρικές. όσες γνωρίζω, γέννησαν με τον Νταφόπουλο με φ.τ., μέσα και η αδερφή μου.

ντιν
14-09-10, 13:12
Sevoula, ξέρεις ποιές μέρες έχουν απογευματινά ο Γκαράς και ο Νταφόπουλος;

sevoula
14-09-10, 13:21
για Γκαρά θα μάθω από την αδερφή μου.
Νταφόπουλο, δεν ξέρω.
παίρνεις τηλ και σου λένε.

sevoula
07-10-10, 23:47
ένα θα σας πω ο Γκαράς είναι μακράν καλύτερος του Νταφόπουλου.
η αδερφή μου είχε χαμηλό αιματοκρίτη τελευταίες εξετάσεις. είχε όμως κάτι άλλο σε καλά επίπεδα και της είπε ότι δεν χρειάζεται να φορτωθεί σίδηρο και χαζά. αυτά είναι άχρηστα της είπε. όπως επίσης της είπε ότι ο σίδηρος δεν ανεβαίνει τρώγοντας μοσχάρι. αν θέλει να το ψάξει σωστά να πάει σε αιματολόγο. μόνο αυτοί ξέρουν.
επίσης ότι δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα για το αίμα. είναι μια χαρά με 32 αιματοκρίτη.

οι άλλοι που μας φορτώνουν με χάπια γιατί; ιδίως όταν ο αιματοκρίτης και όλα είναι καλά;
γιατί να μην γνωρίζουμε κάποια πράγματα κι εμείς; έστω μίνιμουμ γνώσεων.

ΤΖΙΝΑ1990
05-01-11, 11:41
ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Ο Κ. ΝΤΑΦΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ .. ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ??? ΕΓΩ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΩ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ... ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ.. ΑΚΟΥΩ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Κ. ΝΤΑΦΟΠΟΥΛΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Κ. ΜΕΣΣΙΝΗ... ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ Ο Κ. ΜΕΣΣΙΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ..

t0nia
05-01-11, 14:35
Τζίνα μου καλωσόρισες!!!
Εμένα με παρακολουθεί ήδη ο Νταφόπουλος και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη. Πρόσφατα λοιπόν καθώς περίμενα τη σειρά μου γνώρισα μια κυρία από Καρδίτσα, η οποία μου είπε πως ήρθε συστημένη στον Νταφόπουλο από μια φίλη της που μένει στη Θεσσαλονίκη. Η τελευταία προσπαθούσε επί 10 χρόνια να κάνει παιδί και είχε κάνει αρκετές εξωσωματικές αλλά χωρίς αποτέλεσμα, μέχρι που επισκέφτηκε τον Νταφόπουό στο ΠΓΝΛ και κάνοντας μια θεραπεία που της έδωσε έμεινε έγκυος και αυτή τη στιγμή έχει δύο υγιέστατα παιδάκια!
Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι!
Καλή σου επιτυχία και χωρίς άγχος σε ότι κι αν αποφασίσεις να κάνεις!

larisa
08-01-11, 09:06
Κορίτσια καλημέρα και από εμένα. Είμαι και εγώ καινούρια στο forum και ψάχνω να δω αν έκανε σωστή επιλογή που επέλεξα το Πανεπιστημιακό της Λάρισας για εξωσωματική. Με παρακολουθεί Ο Μεσσήνης, αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ενώ έχω υδροσάλπιγγα και οι προηγούμενοι γιατροί μου είχαν πει να κάνω πρώτα λαπαροσκόπηση και μετά εξωσωματική ώστε να μην έχουμε αποβολή, ο Μεσσήνης μου είπε να πάμε κατευθείαν για εξωσωματική. Έχει καμία σας ανάλογη εμπειρία?

akamatra
08-01-11, 09:39
Κορίτσια συγγνώμη τώρα είδα τα μηνύματα. Ο Νταφόπουλος δέχεται Τρίτη απόγευμα. βέβαια έχει πολλές κυρίες που παρακολουθεί. Και εγώ πήγα μετά το δευτερο μήνα γιατί είχα διαβήτη κύησης (δεν περίμενα και την εγκυμοσύνη και αγχώθηκα), ρώτησα διαφορες κοπέλες και 2-3 γνωστους μου γιατρούς (άλλης ειδικότητας) και τώρα βλέπω ότι καλά έκανα.
Στην πρώτη επίσκεψη μου ζήτησε να μπω 2-3 μέρες στο νοσοκομείο για να παρακολουθήσουμε το ζάχαρο και να κάνουμε όλες τις εξετάσεις.
Εκείνες τις μέρες πέρασαν όλοι οι γυναικολόγοι. Κάποιος από τους παραπάνω με αντιμετώπισαν και με μια δόση ειρωνίας. Πίστεψα ότι η εγκυμοσύνη μου δεν έχει πολλές ελπίδες. Ευτυχώς ο Ντ. ήταν θετικός, πάντα με το χαμόγελο.
Αυχενική γίνεται στο νοσοκομείο αλλά πρέπει να κλείσεις ραντεβού πολύ καιρό πριν
Για τον Λιαλιο εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου ότι την ημέρα που είχαν προγραμματισμένες καισαρικές άργησε πάρα πολύ με αποτέλεσμα η κοπέλα που ήταν σ΄αυτόν να χάσει τη σειρά της (για μερικές ώρες) και άλλη κοπέλα να μπει στο χειρουργείο πολύ νωρίτερα χωρίς να έχει έρθει κανένας δικός της.
Εντάξει άνθρωπος είναι και μπορεί να συμβεί στον καθένα αλλά ποτέ δεν θα ξεχάσω το άγχος και τα κλάματα των κοριτσιών που μάλιστα έφτασαν στον τοκετό μετά από πολλές προσπάθειες....
Αυτό δεν το είχα γράψει για να μην αγχωθούν άδικα κάποιες κοπέλες που τις παρακολουθούσε
Ξαναλέω ότι ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό.

akamatra
08-01-11, 09:42
Κορίτσια καλημέρα και από εμένα. Είμαι και εγώ καινούρια στο forum και ψάχνω να δω αν έκανε σωστή επιλογή που επέλεξα το Πανεπιστημιακό της Λάρισας για εξωσωματική. Με παρακολουθεί Ο Μεσσήνης, αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ενώ έχω υδροσάλπιγγα και οι προηγούμενοι γιατροί μου είχαν πει να κάνω πρώτα λαπαροσκόπηση και μετά εξωσωματική ώστε να μην έχουμε αποβολή, ο Μεσσήνης μου είπε να πάμε κατευθείαν για εξωσωματική. Έχει καμία σας ανάλογη εμπειρία?
εγώ για τον καθηγητή έχω ακούσει μόνο καλά λόγια. άσε που τον έτρεμαν όλοι (νοσηλευτικό προσωπικό) και μάλιστα τον είχα ακούσει να κάνει φασαρία στις μαίες για κάποια κοπέλα που παρακολουθούσε (κάτι είχε δει που δεν του άρεσε και ήταν υπεύθυνες οι νοσοκόμες)

akamatra
08-01-11, 09:45
ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Ο Κ. ΝΤΑΦΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ .. ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ??? ΕΓΩ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΩ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ... ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ.. ΑΚΟΥΩ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Κ. ΝΤΑΦΟΠΟΥΛΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Κ. ΜΕΣΣΙΝΗ... ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ Ο Κ. ΜΕΣΣΙΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ..

Νομίζω ότι ο ΝΤΑΦΟΠΟΥΛΟΣ είαναι στη ομάδα του ΜΕΣΣΙΝΗ. (δεν κόβω και το κεφάλι μου.)
Σίγουρα είναι στις εξωσωματικες και έχει πολλές γυναίκες που παρακολουθει

akamatra
08-01-11, 09:48
Να τονίσω ότι μιλάω για τον Νταφόπουλο Κων/νο γιατί υπάρχει και ο Νταφόπουλος Αλέξανδρος (είναι μικρότερος αδερφός του Κων/νου). Τον δευτερο δεν τον γνωρίζω αλλά με είχε ρωτήσει κάποτε μια νοσηλευτρια σε ποιον από τους δυο πηγαίνω. Το 2008 επαιρνε ειδικότητα τώρα δεν ξέρω αν είναι στο ΠΝ ή αλλού

μαμαλευτερακι
08-01-11, 09:50
και η αναισθησιολόγος που συνεργάζεται ο γκαράς τέλεια και η ψυχολογική υποστήρηξη κατά τη διάρκεια του τοκετού πολύ καλή
ΜΠΑΡΕΚΑ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΝΑΣΘΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΗ..

οσο για τον ΜΜΕΣΙΝΗ δεν υπαρχουν σχολια ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ ΕΠΙΣΤΙΜΟΝΑΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ
ολοι η ομοδα ειναι υπεροχη γενισα δυο παιδακια και μου φρθικαν υπεροχα παρτεταμενουσν δυσκολουσ τοκετουσ και ηταν στο πλευρο μου

akamatra
08-01-11, 10:08
Akamatra μου έχουμε την ίδια ημέρα γενέθλια με το παιδάκι σου!!! ΄Δηλαδή με τον παιδίατρο δεν έμεινες ευχαριστημένη??? Τελικά έκλεισα ραντεβού για την Τρίτη με τον Νταφόπουλο. Έχω πολύ αγωνία και άγχος!!!

Δεν ήξερα κανένα παιδιατρο εκεί. Μετά από 3 μέρες όταν περιμέναμε για το εξιτήριο ο παιδ. που την εξέταση μου είπε ακριβώς: "Δεν μπορείς να πάρεις το παιδί σου γιατί έχει σοβαρό πρόβλημα. Θα το κρατήσουμε για παρακολούθηση, εξετάσεις και αν χρειαστεί θα το δει παιδοκαρδιολόγος". έπαθα σοκ.
Ο άντρας μου τηλ. αμέσως στον παιδίατρο που βλέπει το γιο μας (12 χρονών τώρα) ο οποίος αμέσως ζήτησε να μου μιλήσει (γιατί καταλαβε) με ηρέμησε ότι θα είχε φανεί αμέσως αν υπήρχε πρόβλημα και μας έκλεισε ραντεβού σε ιδιώτη παιδοκαρδιολόγο (ένας είναι στη Λάρισα). Πήγαμε μετά από δυο ώρες, βρήκε την καρδιά του μωρού μια χαρά (αλλά δεν είχε κλείσει τελείως ο βοττάλειος πόρος ο οποίος κλείνει στις 3 μέρες από τη γέννα αλλά όπως είπε ο παιδοκαρδιολόγος δεν σημαίνει ότι στις 3 μέρες και 1 λεπτό πρέπει να έχει κλείσει σε όλα τα μωρά)
Φύγαμε από τον ειδικό ήρεμοι και ευτυχισμένοι. Πήγαμε στο Π.ν και οι παιδίατροι άρχισαν να μας λένε ότι μπορεί να πάθει αυτό, εκείνο.... Μάλιστα μας έκαναν παρατηρηση που βρήκαμε μόνοι μας τον παιδοκαρδιολόγο.
Ο Νταφόπουλος με πήρε στο γραφείο του, τηλ. στον παιδοκαρδιολόγο, έβαλε ανοικτή ακρόαση, δεν είπε στον άλλον ότι ακούω και όταν τελείωσε μου είπε ότι αφού ο ειδικός τα βρήκε όλα καλά να μην κάθομαι και ακούω τις ...... του καθενός
Τελικά το μωρό έμεινε λίγες μέρες στο Π.Ν δεν βρήκαν κάτι, ο πόρος έκλεισε τις επόμενες μέρες όπως είχε προβλέψει ο ειδικός.
Τώρα είναι 2 χρονών και δεν έχει περάσει ούτε μια ίωση.....
Τα συμπεράσματα δικά σου και τονίζω ότι δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό. όλοι ήξεραν τον συγκεκριμένο γιατρό και στα επισκεπτήρια έλεγαν γελώντας να τον αποφύγουμε γιατί πάλι θα μας πεθάνει τα μωρά. Εγώ απαντούσα ότι δυστυχώς τον πετυχα στην αρχή

larisa
08-01-11, 10:35
akamatra μου επειδή τώρα μπήκα στο forum, εξωσωματικη έκανες με τον νταφόπουλο?

akamatra
08-01-11, 10:45
akamatra μου επειδή τώρα μπήκα στο forum, εξωσωματικη έκανες με τον νταφόπουλο?

Εγώ δεν έκανα εξωσωματική.
Έχω ένα γιο 12 χρονών, δεν είχα πάρει σοβαρά το θέμα 2ου παιδιού (διορίστηκα και έχω γυρίσει μόνη μου, με το παιδί τη μισή Ελλάδα οπότε μου φαινόταν αδιανόητο να τρέχω δυο μωρά εδώ και εκεί, είχα και μια αποβολή), είχα κύστη στις ωοθήκες, εφυγε με φαρμακα, έμεινα έγκυος, είχα διαβήτη κύησης και έψαχνα γιατρό. επειδή μένω στα Φάρσαλα και ο Νταφόπουλος είναι από εδώ έμαθα και πήγα σ΄αυτόν στον 3ο μήνα.
Έκανα το 1ο στα 28 και το δευτερο στα 37 μου χρόνια. Απλά τις ώρες που περιμέναμε στο ιετρείο ήταν πολλές κοπέλες που είχαν κάνει εξωσωματική

larisa
08-01-11, 10:50
έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Πανεπιστημιακό της Λάρισας, για αυτό πήρα την απόφαση να κάνω εκεί την πρώτη μου προσπάθεια. έχω αγχωθεί πολύ και ψάχνω πληροφορίες για όλα.

akamatra
08-01-11, 11:53
Καλά κάνεις. Έχω συναντήσει εκεί κοπέλες απ' όλη σχεδόν την Ελλάδα. Και μαλιστα αρκετές νοσηλευτριες όχι από Λάρισα

larisa
08-01-11, 12:15
Και εγώ από την Πάτρα είμαι και δυσκολεύομαι πάρα πολύ να πηγαινοέρχομαι κάθε τόσο, αλλά θέλω να πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.

Kateka
09-01-11, 00:02
Kalispera koritsia eimai kainourgia sthn parea sas.Exo mia koroula 8 xronon kai tora eimai egkios sto deutero paidaki mou.Tha genniso kai ego sto Panepistimiako sti Larissa.Exo giatro ton k.Ntafopoulo.Epeidi exete prosopiki peira sto thema exo kapoies apories.Pos einai to prosopiko?To moro to exei i mama sto domatio mazi tis?Kai an nai kai stin kaisariki?(mia pou tha kano kaisariki)Poses meres se kratane?Plironeis tipota?Paidiatros erxete apo mesa apo to nosokomeio i kaleis apo ekso?kserete kanenan kalo paidiatro entos i ektos nosokomeiou?Sas zalisa ligo e???:p

akamatra
09-01-11, 18:29
Γειά. Να χαίρεσαι την κόρη σου και Με το καλό να απόκτησεις το μωράκι σου. Εγώ γέννησα το Νοέμβριο του 2008 (οπότε κάποια πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει.
Το μωρό το έχεις μαζί σου στο δωμάτιο. Συνήθως στις καισαρικές βοηθάνε οι μαίες ειδικά την πρώτη μέρα. Μένεις μέσα 3 μέρες. Στην καισαρική δεν πληρώνεις κάτι στο νοσοκ.(ενώ με Φ.τ πληρώνεις γύρω στα 300 ευρώ)
Παιδιατροι έρχονται από το νοσοκομείο.
Εγώ παιδιατρο έχω τον Ζυγογιώργο Αστέριο (αλλά έχουμε ξεκινήσει εκεί πριν από 13 σχεδόν χρόνια). Είμαι ευχαριστημένη. Βέβαια για πιο νέους γιατρούς δεν ξέρω να σου πω. Σίγουρα τα κορίτσια που μένουν στη Λάρισα θα σε βοηθήσουν περισσότερο.

Kateka
09-01-11, 23:44
Na eisai kala akamata mou,se euxaristo poli,na xairesai kai si ta paidakia sou.O paidiatros pou mou eipes einai entos i ektos nosokomeiou?Fisiologika gennises?

Kateka
11-01-11, 11:02
Κalimera!Eimai egkios sto 2 paidaki mou kai tha genniso sto Panepistimiako Nosokomeio Larissas.Tha ithela mesa apo edo na exo epikoinonia me manoules pou gennisan i tha gennisoun kai autes ekei!;)

ΤΖΙΝΑ1990
11-01-11, 13:37
Νομίζω ότι ο ΝΤΑΦΟΠΟΥΛΟΣ είαναι στη ομάδα του ΜΕΣΣΙΝΗ. (δεν κόβω και το κεφάλι μου.)
Σίγουρα είναι στις εξωσωματικες και έχει πολλές γυναίκες που παρακολουθει

ΒΑΣΙΚΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΒΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ Κ.ΜΕΣΣΙΝΗ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΩΣ.....ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΡΟΣ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ.....:|

ΤΖΙΝΑ1990
11-01-11, 13:43
θα διαφωνησω για τον Νταφοπουλο γιατι εγω 9 γνωστες μου γεννησαν 9 φυσιολογικους εκανε;). η ακαματρα εχει δικιο σε αυτο που λεει επειδη ασχολειτε με εξωσωματικες εχει πολλες διδυμες κυησεις αρα και καισαρικες.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!! ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΜΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΣΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟΝ Κ. ΝΤΑΦΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΠΙΤΥΧΗΣ.... ΤΗ ΣΟΥ ΕΙΠΕ! ΤΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ??

ARNIKOL
11-01-11, 13:43
90 ευρώ η επίσκεψη Τζίνα μου! Σκέψου το...

ΤΖΙΝΑ1990
11-01-11, 13:56
ΑΡΝΙΚΟΛ ΜΟΥ ΠΟΥ 90 ΕΥΡΩ?? ΣΤΟ ΜΕΣΣΙΝΗ?? Η ΣΤΟΝ ΝΤΑΦΟΠΟΥΛΟ??

ARNIKOL
11-01-11, 13:57
Α για το Μεσσήνη λέω. Για τον Νταφόπουλο δεν γνωρίζω.

μανουλα
11-01-11, 21:33
Α για το Μεσσήνη λέω. Για τον Νταφόπουλο δεν γνωρίζω.

ο νταφοπουλος 60 ευρω

μανουλα
11-01-11, 21:38
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!! ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΜΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΣΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟΝ Κ. ΝΤΑΦΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΠΙΤΥΧΗΣ.... ΤΗ ΣΟΥ ΕΙΠΕ! ΤΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ??
ναι ξερω μονο μια κοντινη μου που εκανε 2 παιδακια και τα 2 στον νταφοπουλο. καλα πραγματα μου ειπε, εκ των υστερων εμαθα οτι ειχαμε τον ιδιο γιατρο. εγω ειχα πολυ δυσκολο 2ο τοκετο και ''τον εχω πολυ ψηλα''
οτι και να ακουσω ασχημο για αυτον εμενα μου φτανει που ζει ο γιος μου. προχτες γεννησε και η κουμπαρα μου :D 15 ωρες παιδευοταν αλλα για καισαρικη δεν εκανε λογο στις 3 τα ξημερωματα την ξεγεννησε ολες τις ωρες εκει ηταν (οχι ακριβως απο διπλα :lol: )

μαμαλευτερακι
12-01-11, 05:42
ΒΑΣΙΚΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΒΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ Κ.ΜΕΣΣΙΝΗ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΩΣ.....ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΡΟΣ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ.....:|
απαντησεσ μονη σου ΜΠΡΟΣ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ
με το καλο κοπελα μου σου ευχωμαι τα κηλητερα εγω γεννησα με την χριστινα βερυκουκη ιδικευομενη ΠΑΡΑΑΑΑΑΑΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ

μανουλα
13-01-11, 00:00
απαντησεσ μονη σου ΜΠΡΟΣ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ
με το καλο κοπελα μου σου ευχωμαι τα κηλητερα εγω γεννησα με την χριστινα βερυκουκη ιδικευομενη ΠΑΡΑΑΑΑΑΑΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ
γεια
ηταν και αυτη η γιατρος στη δευτερη γεννα μου, και μου κρατουσε το χερι και αυτη μου ειπε οτι ο γιος μου ειναι καλα και να μην στεναχωριεμαι. ολοι τους ηταν τελοιοι.
σημερα που πηγα να δω την κουμπαρα μου μου ελεγε οτι η μαια μια ωρα πριν αποφασισει η μπεμπα να βγει της εκανε μιση ωρα μασαζ στην μεση. δεν το ζητησε απλα προσφερθηκε. τους ''βγαζω το καπελο'' να τους εχει ο θεος καλα,
στο διπλα δωματιο ηταν μια με τριδυμα απο εξωσωματικη του νταφοπουλου. 3 υγιεστατα παιδακια :D

το μονο που αλλαξε στο νοσοκομειο ειναι οτι πρεπει η μαμα να εχει φορμακια και πανες δικες της :roll: λιγο το κακο.

ευχομαι κοριτσια καλη επιτυχια στις εξωσωματικες με γερα μωρα:D

Kateka
14-01-11, 11:23
Kalimera!Koritsia apo tin empeiria sas kaisariki me oliki narkosi i episkliridio?

ioko
02-04-11, 10:33
καλημερα σε όλες..εγω γέννησα το πρωτο παιδι Αυγουστο 2010 στο πανεπιστημιακο στο καλλιτσάρη, με καισαρική.Εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη και απο το γιατρο και απο τη κλινική.αυτο που με απασχολει τωρα ειναι το εξής...τωρα τελευταία ακουγονται πολλες ελείψεις σε αναλωσιμα χειρουργειου.Τι γίνεται??Δηλαδη αντε και ξαναπάω,υπάρχει περιπτωση να μη με δεχθουν για γεννα η να καταληξω σε κανενα γενικο?Εχω αγχος διοτι θελω να κανω και αλλο ενα παιδακι και δυστυχως τα οικονομικα μου δε μου επιτρεπουν να παω σε καποια ιδιωτική κλινικη.

ΤΖΙΝΑ1990
15-04-11, 17:43
καλησπερα κοριτσια!! τι μου κανετε??
να σας ρωτησω κατι??
ξερει καμια σας αμα στο πανεπιαστιμιακο υπαρχει τραπεζα ωαριων???
γιατι οπωσ ειπα και πιο πανω προκειται να κανω εξωσωματικη τον αυγουστο με δανεικο ωαριο και θελω να μαθω αμα υπαρχει τραπεζα !!!

grizano
26-04-11, 12:54
Καλημέρα σας! Είμαι σχετικα καινούργια στο φόρουμ αλλα παρακολουθώ τα κείμενα αλλά είμαι και γεμάτη απορίες. Είμαι 31 χρονών και διανύω την πρώτη μου εγκυμοσύνη! Δεν έχω κανει το τεστ β-χοριακής αλλά μας εξέτασε ο γιατρος (Αντώνης Γκαράς) και μας το επιβεβαίωσε την εγκυμοσύνη που βρίσκεται περίπου στις 6-7 εβδομαδες.
Επειδή λόγω ασφάλειας για την υγεία του μωρού και της δικη μου, σκέφτομαι να γεννήσω στα Πανεπιστημιακό της Λάρισας, με γιατρο τον Αντώνη Γκαρά και θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Αν ο γιατρός θεωρείται απο τους καλύτερους ,αν έχει πολύ φόρτο εργασίας, ποιό το συνολικό κόστος μιας γέννας στο Πανεπιστημιακό (να σας πω όμως, πως είμαι ασφαλισμένη στον άντρα μου ΙΚΑ) και γενικότερα πως είναι τα πράγματα εκεί; )εξυπηρέτηση, ραντεβού, δωμάτια....) κ τέλος τις εξετάσεις που θα μας ζητηθεί να κάνουμε ,γίνονται στο νοσοκομείο δωρεαν ή σε στέλνουν εξω με πληρωμή?

Χρονια πολλά σε ολες τις μαμάδες κ να χαιρονται τα μωρακια τους κ οι εγκυμονούσες να πανε ολα καλα με υγεια!!
Ευχαριστώ πολύ ,και περιμένω σύντομα τη βοήθειά σας.

Σνουφελ μου
26-04-11, 13:20
Μετα...για το πανεπιστημιακο απο κοπελες που γενησανε τελευταια κ μαμαδες που εχουνε κανει κ 3 γεννες εκει,εχω ακουσει οτι γενικα ειναι πολυ δυσκολο να μενεις μονος τοσες μερες χωρις συνοδο κ ολες ειχανε θεμα,γιατι δε μπορουσανε να κανουνε τιποτα,αλλα δε τις βοηθουσανε και πολυ-μονο λιγο τη πρωτη μερα-και μετα μονες ολη μερα με το μωρο.Οι περισσοτερες δε μου ειπανε οτι αυτος ητανε κι ενας λογος που δε καταφερανε να θηλασουνε,γιατι ητανε πτωμα τα μωρα δε κοιμοντουσαν η ξυπναγαν κ κλαιγανε κι επρεπε να τα περιποιουνται μονες και ολες ζοριστηκανε πολυ...Για θηλασμο δε...καμια δε θηλασε....Τυχαιο?:rolleyes:

Καλα ειναι μονο για το γεγονος οτι εχει νεογνολογικη,σε περιπτωση που φοβασαι αν το μωρο εχει προβλημα απο κει και περα αν βρεις τον γιατρο σου που να ναι και καλος,οπου και να σαι,αν χρειαστεις κατι θα το φροντισει εκεινος .

Ειχα κι εγω ενα θεμα,θα γενουσα πολυ μεγαλο μωρο και σκεφτομουν να παω Πανεπηστημιακο,αλλα τελικα γενησα σε γενικο σε αλλη πολη,καθως ο γιατρος μου με καθησυχασε,λεγοντας μου πως οτι και να γινει,εχουνε θερμοκοιτηδες και το παιδι το πολυ σε 30 λεπτα θα ναι στη νεογνολογικη,ειχε κανει και τα τηλεφωνα του...:wink:Ετσι πηγα εκει,αλλα δε χρειαστηκε τιποτα ευτυχως!Απο την αλλη διαπιστωσα πως αν τελικα γενουσα στο παν/κο,δε θα αντεχα μονη ,καθως ημουν σε πολυ χαλια κατασταση και υποβαλομουν επι ωρες σε μεταγγισεις και πολλα αλλα...ευτυχως ειχα ανθρωπους διπλα μου συνεχεια....Συνεβει το αντιθετο δηλ. το ολα παιδι καλα εγω ομως ετοιμοθανατη.

Πριν γενησετε οπουδηποτε ρωτατε τα παντα...οταν λεω τα παντα...τα ΠΑΝΤΑ.Ακομη και τι τουαλετες εχουνε,τα σημειωνεται και στο τελος ζυγιζετε τα πραγματα και διαλεγετε.Εγω πριν γενησω εκανα επιδρομες σε νοσοκομεια κ.λ.π. και ζητουσα ξεναγηση κανονικη,και ναι...μου κανανε και ρωταγα τα παντα!Εκει που θα γενησεις πρεπει να νιωθεις καλα,σα στο σπιτι σου,που δε σημαινει οτι πρεπει να πληρωσεις τα απαντα...εμενα μου στοιχισε μολις 350 ευρω,γιατι γενησα φυσιολογικα,καισαρικη δε πληρωνεις...

*tingerbell*
26-04-11, 13:46
καλημερα!
θα γεννησω κι εγω στο πανεπιστημιακο λαρισας.ημουν αναμεσα σε θεσσαλονικη και λαρισα και τελικα κατεληξα εκει μετα απο πολυ ψαξιμο.
το θεμα μου ειναι οτι τελικα εχω προβληματιστει πολυ για την ορθοτητα της επιλογης μου... δεν εχω ιδεα πως θα ειμαι σωματικα και ψυχολογικα,τωρα λεω δεν θελω κανεναν αλλα αν εκεινες τις ωρες θελω κοντα τη μαμα μου η τον αντρα μου δεν θα μπορω να τους εχω παρα μονο για 2 ωρες την ημερα,τις ωρες του επισκεπτηριου.
και με τα δωματια τι γινεται?ακουσα πως δεν εχω δικαιωμα επιλογης δωματιου...την ωρα του επισκεπτηριου δηλ. με τα μωρα μεσα στους θαλαμους θα πλακωνουν και οι επισκεψεις?δεν ειναι λιγο ανθυγιεινο ολο αυτο?
και το τελευταιο και σημαντικοτερο,με οσες κοπελες μιλησα που εχουν γεννησει στο ΠΝΛ,καμια δεν θηλασε.ολες φορμουλα και ολες ειπαν τα ιδια,δεν ειχα γαλα,δεν ειχα θηλες,ανεβασα πυρετο,πετρωσε το στηθος μου.
το θεμα ειναι πως δεν εχω ιδεα πως να το ψαξω το ολο θεμα.δε νομιζω οτι ο γιατρος ειναι αρμοδιος να μου δωσει απαντησεις και δεν ξερω καθολου τι γινεται με τις μαιες.τα κοριτσια που γεννησατε εκει τι ακριβως κανατε?που πρεπει να απευθυνθω για να με κατατοπισουν?
συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα...

Σνουφελ μου
26-04-11, 13:58
Διαβασες το παραπανω μηνυμα μου?Δε ξερω για τους αλλους γιατρους,παντως ο δικος μου με ξεναγησε κανονηκα και μου εδειξε τα παντα....απο τα μηχανηματα μεχρι τις θερμοκυτηδες,ολα..ολα....Ο γιατρος πρεπει να σου τα πει,αυτος ειναι ο ανθρωπο σου!

Επισης πιστευω πως εκεινες τις ωρες μπορει να χρειαστεις ανθρωπο,εγω δεν υπολογισα οτι θα μαι τοσο χαλια οταν θα γενουσα,αγκαλια με επερνε ο αντρας μου και με εκανε μπανιο καθε μερα,αν ειχα γενησει στο πανεπηστημιακο κ δεν ειχα βοηθεια.....θα ειχα αυτοκτονησει....!:lol:Πραγματικα θα μου ητανε πολυ δυσκολο,γιατι ειδικα η μεταγγιση κραταγε πολλες ωρες κ δεν αντεχα...δε λεω για τουαλετα κ.λ.π. ειχα κ το οξυγονο συντροφια....Απλα στο λεω γιατι ουτε εγω υπολογιζα το χαλι μου....:twisted:

*tingerbell*
26-04-11, 14:05
πωπω βρε Λενα εφαγες παιδεμα μεγαλο...
αυτο ειναι και το δικο μου αγχος...οκ τωρα λεμε οτι εφοσον θα συνεχιστει καλα η εγκυμοσυνη παμε για φυσιολογικο και προσωπικα αυτο επιθυμω και ευχομαι να το καταφερω...κανεις δε μου εγγυαται ομως το ποσο καλα θα ειμαι ανεξαρτητα απο το ειδος του τοκετου.εχω φιλη η οποια εχασε πολυ αιμα ηταν κι αυτη με μεταγγισεις και σε κακο χαλι για πολυ καιρο,ηταν ομως σε ιδιωτικο και ο αντρας της μονιμως διπλα. σκεφτομαι οτι επελεξα το συγκεκριμενο νοσοκομειο κατα βασιν για το rooming-in και φυσικα και για λογους ασφαλειας,αλλα αναρωτιεμαι αν τελικα εκανα καλα.
σε ποια χρονικη περιοδο μπορω να ζητησω απο το γιατρο να με ξεναγησει και να μου εξηγησει πως λειτουργει το συστημα?σκεφτομαι μηπως ειναι νωρις ακομα για τετοιες συζητησεις.

Σνουφελ μου
26-04-11, 14:16
Χθες!ποτε δεν ειναι νωρις σε τετοια θεματα...αυτα τα εχουμε πει...οσα περισσοτερα ξερεις,σοσ πιο νωρις..τοσο καλυτερα!Το rooming in το καθιερωσανε στα περισσοτερα νοσοκομεια,αλλα αν βρεις καποιο που σε καλυπτει απο αποψη σε ολα τα αλλα,να το προτιμησεις κ να θεσεις ως ορο,πως το παιδι θα τραφει ΜΟΝΟΝ με δικο σου γαλα,θα στο φερνουνε ολο το 24ωρο να θηλαζει,οταν ξυπναει οπως και να χει το πραγμα.Το απαιτεις,ειπαμε,δε το ζητας...ειναι δικαιωμα σου και ειναι ο κανονας,ασχετα αν πανε να μας το περασουνε ως εξερεση!

*tingerbell*
26-04-11, 14:50
μωρε εσυ καλα τα λες εγω που θα βρω τοση αποφασιστικοτητα δεν ξερω...ισως γι'αυτο να θελω να ειμαι οσο πιο αρτια ενημερωμενη γινεται.ετσι δεν θα μπορεσουν να με αποτρεψουν απο το οτιδηποτε.

Σνουφελ μου
26-04-11, 15:03
Εδω εγω δεν ειχα ιδεα και πηγαζε απο μεσα μου τοση θεληση ασυνειδητα-τωρα καταλαβαινω αυτο που λενε το ενστικτο της μανας-που μεεχει οδηγησει στους 8,μηνες με 5-8 θηλασμους την ημερα και οσα ξερεις.τελος παντων δεν ειναι το θεμα μας αυτο,αλλα το νοσοκομειο.Να κανεις ενα tour σε μαιευτηρια και νοσοκομεια και να δεις....δεν ειναι κακο...

*tingerbell*
27-04-11, 10:34
καλημερα,μεσα του μαη εχω παλι ραντεβου με το γιατρο. θα του ζητησω να μου πει τα παντα και να μου κανει και μια ξεναγηση στους χωρους.θα παω κλασσικα με την Α4 κολλα μου και τις αποριες μου μονο που αυτη τη φορα θα αφορουν αποκλειστικα στον τοκετο και τον θηλασμο.και πολυ φοβαμαι πως απο την αντιδραση του θα κριθουν πολλα!

Σνουφελ μου
27-04-11, 10:57
Eννοειται...αν εχεις ομως τη παραμικρη αμφιβολια,να πας και σε αλλον.Εγω 4 αλλαξα μεχρι να βρω καποιον που να νιωθω...σιγουρια,πληρωτητα,ασφαλεια και να σου πω κι αλλον θα αλλαζα αν χρειαζοτανε.Κοψε κινηση....:wink:

ΤΖΙΝΑ1990
27-04-11, 11:32
καλημερα κοριτσια!! τι κανετε??
να σασ πω για το πανεπιστιμιακο ... κοιταξτε για γνωστη μου γενησε πριν 1 χρονο περιπου εκει και το μωρο το θυλασε κανονικα.. βεβαια στο πανεπιστιμιακο σε κρατανε περιπου αν ολα ειναι καλα 3-4 μερεσ οποτε θελοντασ και μει αμα φυγεται στισ 3 μερεσ το μωρο θα το θυλασεται στο σπιτι.... αμα παλι οχι το θυλαζεται κανονικα.. αφου το εχεται διπλα!!!!

ΤΖΙΝΑ1990
27-04-11, 11:39
και να σασ πω και για τισ κλινικεσ...
αμα δεν εχεται συμβουλο θυλασμου δεν προκειται να θυλασεται γιατι το μωρο σου το φερνουν ταισμενο οποτε και να θελει να πιασει ειναι χορτατο και δεν πιανει οποτε φτανει η στιγμη να πιασει και το στηθοσ η εχει πετροσει η σταματισε το γαλα.. γιατι το στιθοσ παραγει οσο ζηταει αμα δεν ζηταει σταματαει να παραγει....!! τωρα βεβαια δεν ξερω πωσ ειναι στισ κλινικεσ τωρα τελευταια εχω ακουσει οτι και στισ κλινικεσ το μωρο το εχεισ διπλα σου.. οποτε παλι μονη σου το εξυπυρετει...

*tingerbell*
27-04-11, 12:34
καλημερα και παλι!τζνα αυτο ακριβως ειναι το θεμα,οτι επελεξα το ΠΝΛ λογω του οτι το μωρο ρο εχεις συνεχεια διπλα σου,αρα σιγουρα μπορω να ξερω οτι δεν του δινουν ξενο γαλα.το θεμα ειναι πως αυτο που καταλαβα εγω μιλωντας με κοπελες που ειχαν ηδη μια γεννα εκει ειναι οτι κανεις δεν τις ενθαρρυνε να θηλασουν και στην ουσια τις ωθουσαν στην φορμουλα.
βεβαια παλι εκτος θεματος βγαινω γιατι το νοσοκομειο γενικα ειναι το θεμα και οχι η σταση του νοσοκομειου απεναντι στον θηλασμο.
το αλλο που ακουσα ειναι οτι οι μαιες στην πλειοψηφεια τους δεν ειναι και πολυ εξυπηρετικες ουτε βοηθουν ιδιαιτερα(μην τις παρει ολες η μπαλα για κανα δυο ακουσα πολυ καλα σχολια).μηπως αυτο σημαινει πως θα πρεπει να εχω κλεισει μαια απο πριν...ολα αυτα τα αγνοω.
αν υπαρχει καποια κοπελα που γεννησε προσφατα εκει ας μας πει την εμπειρια της αν θελει.

Σνουφελ μου
27-04-11, 12:59
Εγω 3 ξερω πουγενησανε τους τελευταιες 2 μηνες αλλα σου ειπα αυτα που μου ειπανε.Ουσιαστηκα η γνωμη μου ειναι οι εμπειριες τους στο πνλ.Ειναι λιγο αυστηρα τα πραγματα εκει κ αν δε σου ερθουνε ευκολα...δεν εχεις καμια βοηθεια....η ξαδερφη μου τους παρακαλαγε να αφησουνε τη μανα της που ητανε απο κατω να μπει να της φερει τη βαλιτσα με τα ρουχα της κ του παιδιου κ δε της μιλαγανε καλα...εκλαιγε ολη την ωρα.Απελπισια μου ειπανε κ οι 3 κ το μετανιωσανε!
Να ρωτας κ τις συνθηκες που ειχε η καθεμια,γιατι μπορει καποια να γενησε ευκολα να μη θηλασε καθολου η λιγο κ να μη καταλαβε κ τιποτα:wink:

ΤΖΙΝΑ1990
27-04-11, 12:59
ε κοιτα και γω σου ειπα αυτο που ξερω απο την γνωστη μου που γενησε εκει!!
βεβαια να ξερεισ οτι δεν προκειται κανενασ να σε προωθησει για θυμασμο!!μονο αμα βρεισ οπωσ ειπα και πριν συντονιστρια!!
τωρα εσυ ψαχνεισ για την ποτιτικη του νοασοκομειου εγω ψαχνω αμα εχει τραπεζα ωαριων..... πλακα εχουμε!!!:p

*tingerbell*
27-04-11, 13:07
οντως πλακα εχουμε...ε ο καθενας ψαχνεται για οτι τον ενδιαφερει και δεν ειναι μονο ο τοκετος θεμα προς αναζητηση.
οσες ξερω που γεννησαν εκει η καθεμια ειχε και διαφορετικη εμπειρια...αλλες καλη αλλες κακη...πολλες μιλησαν και για φακελακια,αλλο θεμα αυτο!
σχετικα με τη συντονιστρια πως γινεται δηλ?θα βρω καποια και θα ερχεται ανα τακτα διαστηματα?αυτα αν ρωτησω το γιατρο ξερει να μου πει η ειναι εντελως εκτος απο τις αρμοδιοτητες του?

ΤΖΙΝΑ1990
27-04-11, 13:16
κοιτα λογικα πρεπει να ερχεται μια γυναικα εκει στισ γυναικεσ και τις μιλαει για τον θηλασμο.... τωρα η αδεργη μου που γενισε σε κλινικη οταν γενισε στισ τρεισ μερεσ ηρθε αυτη η γυναικα και τισ εδωσε συμβουλεσ τι ακριβοσ πρεπει να κανει π.χ πριν γενισει τισ ειπε να κανει κατι στο στηθοσ οστε να σκληρινει η θυλη ... τωρα αυτα τα ρωτασ!!!
κοιτα παντου θα ακουσει καλα και κακα λογια και ιδιετερα στο νοσοκομειο γιατι εχει περισσοτερα ατομα...
αλλα και στην κλινικη τυχενουν περιστατικα κακα..

ζωντανο παραγειγμα η αδερφη μου η οποια εχει κανει 3 καισαρικεσ και στην δευτερι ζητησε να την κανουν επισκληριδιο ναρκωση για να δει και το μωρο εκανε την επισκληριδιο και οταν ηρθε η ωρα για το μαχαιρι δεν την ειχε πιασει η ναρκωσει και τα καταλαβε ολα..... πονο.. ουρλιαζε... και οχι μονο μορο δεν ειδε αλλα εφαγε μετα και οληκη....
καταλαβαισ??

Σνουφελ μου
27-04-11, 13:23
Αυτο συνεβη στη τελευταια κοπελα που γενησε στοΠΝΛ ,τα καταλαβε ολα...και λυποθυμησε.Ομως δεν εχει να κανει με το νοσοκομειο αλλα με τον γιατρο αλλα και με τον ανθρωπο....αλλη επιρροη εχει σ εμενα αλλη σ εσενα η αναισθησια

ΤΖΙΝΑ1990
27-04-11, 13:37
ε αυτο σου λεω.. οτι δεν παει να πει οτι δεν ειναι καλο το νοσοκομειο!!
και επειτα σκεψου... στην κλινικη υπαρχουν 50 γυναικεσ που εχουν γενισει και στο νοσοκομειο υπαρχουν 100 δεν μπορουν οι νοσιλευτριεσ και οι μαιεσ να εξυπυρετισουν ολεσ αυτεσ τισ γυναικεσ..
πρεπει α υπαρχει και μια υπομονη .... και στην κλινικη παλι δεν εχεισ την εξυπιρετιση που θελεισ εκτοσ και αμμα εχουν λιγεσ γυναικεσ οποτε εχουν το χρονο...

*tingerbell*
27-04-11, 13:37
ε μωρε αυτο ειναι να μη σου τυχει...και ο καθε γιατρος οπως και να το κανουμε εχει τα καλα και τα κακα περιστατικα του,ανθρωπος ειναι και οχι θεος.
απο κει κι επειτα λες τουλαχιστον τα ατυχη συμβαντα να ειναι τα λιγοτερο δυνατα.
θεωρω πως στο νοσοκομειο θα ειμαι πιο ασφαλης συγκριτικα με την ιδιωτικη κλινικη.κι εφοσον εχω συγκεκριμενο γιατρο και δεν παω στα κουτουρου και με οποιον εφημερευει ειμαι λιγο πιο ηρεμη.
εχω πλακα παντως γιατι λεω πως θα ηθελα να γεννησω φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο.αλλα ξερω πολυ καλα πως σ'αυτο το θεμα δεν εχω επιλογη...μεχρι τελευταια στιγμη δεν ξερεις τι μπορει να προκυψει!

ΤΖΙΝΑ1990
27-04-11, 13:49
και επειτα σκεψου οτι το πανεπιστιμιακο νοσοκομειο εχει μια απο τισ καλυτερεσ μαιευτικεσ κλινικεσ ...... ενταξη εκεινεσ τισ πρωτεσ στιγμεσ θεσ τον ανθρωπο σου αλλα απο την αλλη σκεψου το μωρακι σου!!! η αδερφη μου που γενισε και τα τρεια στην κλινικη μολισ την πηγεναν στο δωματιο πλακωνε το συγγενολοει ολο... η αλλη ερχοταν συναχωμενη.... ενταξη δεν ειναι και το καλυτερο αυτο...
σκεψου και τα λεφτα.... στην κληνικη 2.500 και στο νοσοκομειο 350!! υπαρχη διαφορα!!

ΤΖΙΝΑ1990
27-04-11, 13:53
κοιτα ενα πραγμα να ξερεισ..
οτι οταν γεννασ φυσιολογικα γεννασ και με πονο... οταν γεννασ με καισαρικη δεν σε ρωτανε σε πανε επισκληριδιο κατευθειαν στο πνλ.!!

Σνουφελ μου
27-04-11, 13:54
Σε αυτο το θεμα κοριτσακι μου θα σου πω οτι σε οποιον ειχα παει πριν το γιατρο που με ξεγενησε(πηγα σ αυτον στον 7ο μηνα) οταν του ελεγα για φτ μου ελεγε οτι δε μπορουμε να ξερουμε..κ πρεπει να ειμαστε ετοιμοι για ολα..κ ξερεις εχεις μεγαλο μωρο και..και...και...ζΔηλαδη μου το πηγαινανε για κτ εν ολιγης...Οταν πηγα σε αυτον που σου ειπα σε γενικο νοσοκομειο,μες στη παρακμη,που αργοτερα αποδειχθηκε παλατι....μου ειπε απλα οτι δεν υπαρχει κανενας λογος για καισαρικη τη στιγμη που το παιδι εχει ηδη παρει θεση κ.λ.π. κ.λ.π. τη στιγμοι που αλλοι μου το ξεγραφανε...Γενησα στον 10 μηνα δηλ. 40+1, ενα μεγαλο μωρο που αλλου θα μου το ειχανε παρει νωριτερα,σιγουρα,και χαιρομαι απο τη μια....

*tingerbell*
27-04-11, 14:05
ξερω κοπελες που γεννησαν στο πνλ φυσιολογικο με επισκληριδιο...εγω απλα αν γεννησω φυσιολογικα δεν θα την ηθελα την επισκληριδιο.θελω να πιστευω πως τα μαθηματα ανωδυνου θα βοηθησουν.
οσο για το οτι το πνλ εχει μια απο τις καλυτερες μαιευτικες κι αυτο το γνωριζω.οπως εχω ηδη πει μετα απο ερευνα κατεληξα εκει.
επισης ξερω οτι ο γιατρος μου το παλευει μεχρι τελους για φ.τ και μονο αν δεν υπαρχουν περιθωρια καταφευγει στην κ.τ.τελοσπαντων...ειδικα για τον τοκετο δεν μπορω να γνωριζω με τιποτα απο τωρα αλλα για ολα τα υπολοιπα μολις ενημερωθω θα σας πω τι μου ειπεν ακριβως!

ΤΖΙΝΑ1990
27-04-11, 14:08
κοιτα καποιοι γιατροι δεν θελουν να παρουν το ρισκο.... οποτε πανε κατευθειαν οπωσ ειπεσ και συ...
αλλα σου λεω οτι στο πανεπιστιμιακο εχω ακουσει οτι οταν κανουν καισαρικη κανουν επισκληριδιο και στον φυσιολογικο κανουν αμα τουσ το ζητησεισ!

ARNIKOL
23-05-11, 13:11
Παιδιά ακούσατε ότι θα κλείσει η Μαιευτική της Λάρισας;;;; Τι θα κάνουμε; Πού θα γεννήσω εγώ το τρίτο μου παιδάκι;;(όταν μείνω έγκυος εννοώ...). κάτι είπαν ότι θα συγχωνευθεί με το Ιασώ αλλά είναι δυνατόν; Το ένα είναι δημόσιο το άλλο ιδιωτικό...

*tingerbell*
23-05-11, 14:37
καλησπερα!
ο γιατρος μου ειναι στο Π.Ν.Λ. τον ειδα πριν 3-4 μερες που ειχαμε ραντεβου να δουμε τον μπομπιρα και δεν ανεφερε κατι.ειναι δυνατον να ισχυει?οπως και η ιδια ειπες το ενα ειναι ιδιωτικο και το αλλο δημοσιο.
το εψαξα λιγο στο νετ αλλα δεν λεει κατι...δε νομιζω να ισχυει κι αν ισχυσει θα ειναι τελειως παραλογο...ειναι απο τις μεγαλυτερες μαιευτικες μοναδες στη θεσσαλια και μακραν η πιο οργανωμενη!

ARNIKOL
24-05-11, 09:06
Μακάρι να μην ισχύει (η κουμπάρα μου μου το είπε) αν και λένε ότι έχουν φοβερές ελλείψεις σε προμήθειες. Μάλιστα, τώρα το συνδυάζω και με κάτι άλλο. Τον Ιανουάριο ήταν να γεννήσει εκεί η κόρη του αφεντικού μου. Και σε ένα ραντεβού που είχε με το γιατρό της αυτός ήταν εκνευρισμένος γιατί έλεγε ότι δεν είχε γάζες κλπ με αποτέλεσμα να την τρομάξει και να πάει τελικά να γεννήσει στο Ιασώ.
Εύχομαι να είναι ράδιο αρβύλα...

*tingerbell*
24-05-11, 09:22
εξαιρετικα!
δεν εχω ιδεα και που να ρωτησω κατα ποσο ισχυει!
αν τιθεται παντως θεμα ελλειψης προμηθειων σε υλικα απαραιτητα για την καλη εκβαση ενος τοκετου θα ηθελα να το ξερω μια ωρα αρχυτερα.θα το ψαξω και αν βρω κατι θα ενημερωσω κι αν καποιος γνωριζει κατι ας μας πει να ξερουμε...

ARNIKOL
24-05-11, 09:28
όχι ρε γμτ δεν ήθελα να σε αγχώσω! Όταν το άνοιξα το θέμα, το έκανα εντελώς αυθόρμητα... Αν μπορείς, ψάξτο, μακάρι -ξαναλέω- να μην ισχύει...

*tingerbell*
24-05-11, 09:40
οχι καλη μου δεν αγχωθηκα,μην στεναχωριεσαι, απλα θελω να ξερω τι μου γινεται και καλα εκανες και το ανεφερες.
μαλιστα ειχα τις επιφυλαξεις μου αν διαβασεις και πιο πανω και στην τελευταια μου επισκεψη ο γιατρος με καλυψε πληρως.
τωρα αν τιθεται τετοιο θεμα,ακομα κι αν δε μαθω κατι αμεσα, θελω να πιστευω πως συντομα θα δειξει!
για οτι ακουσω θα ενημερωσω!

tazoula82
27-05-11, 00:15
Καλησπέρα κορίτσια, θα ήθελα την γνώμη σας όσες απο σας εχετε γεννήσει στο Πανεπιστημιακό Λάρισας για τον γιατρό κ. ΛιάλιοΕίμαι απο Βόλο και διανύω τη δευτερη εγκυμοσύνη μου.Βρίσκομαι στην 21η βδομάδα και μεχρι στιγμής με παρακολουθεί και ο γιατρός μου στον Βόλο κ. Πολύζος και ο κ.Λιάλιος στην Λαρισα.Αν ειχα την οικονομική δυνατότητα το σίγουρο ειναι οτι θα συνεχιζα στον γιατρό μου στον Βόλο αλλα επειδή ξεγαννάει σε ιδιωτική κλινική μου εινα αδύνατον να διαθέσω παλι τοσα λεφτα.Τα δωσα στην πρωτη γεννα αλλα τωρα δεν μας παίρνει.Οπότε θα συνεχίσω στον Λιάλιο στο Πανεπιστημιακό.Με εχει δει μεχρι τωρα 2 φορες αλλα οι υπέρηχοι μου φάνηκαν λίγο στην ξεπέτα.

Σνουφελ μου
27-05-11, 01:57
Κοριτσι γεια!Εχω πολλα δικα μου ατομα που τον ειχανε κ μαλιστα η νυφη μου πριν 2 βδομαδες τον επελεξε αναμεσα σε πολλους,εκανε επεμβαση στη μητρα κ την ενχειρησε ο ιδιος.
Καθε γιατρος ειναι καλος αν σου ταιριαζει εσενα.Εαν νιωθεις ασφαλης κ σιγουρη κ ανετη μαζι του τοτε ολα καλα...Καλος λενε οτι ειναι αλλα δε ξερω...εχω παει στους καλυτερους πριν γενησω κ μπορω να σου πω πως δεν μου εκατσε κανενας καλα...βρηκα εναν στο νοσοκομειο Τρικαλων που δεν τον αλλαζω με ΤΙΠΟΤΑ! γιατι με εκανε να νιωσω οπως κανενας απο τους μεγαλους κ τρανους.....

Οσο για τον υπερυχο...καλα σε εκανε κ σε ξεπεταξε κ θα σου πως πως στην Αμερικη ο υπερυχος εχει μπει στο στοχαστρο καθως εχουνε υποψιες πως ισως κ να μην ειναι καλος για το εμβρυο...Στα νοσοκομεια βλεπουνε δεκαδες καθε μερα κ μιλαμε για χιλιαδες....κ τα χειριζονται αψογα τα μηχανηματα.Παραδειγμα...εξωτερικοι γιατροι κορυφαιοι στο νομο αλλα κ στο γνωστο γιαγνωστηκο κεντρο της Λαρισας,κανανε 40 λεπτα να μετρησουνε το εμβρυο κ μιλαμε περασα 6 γιατρους κ αυτος που με ξεγενησε,εκανε μολις 10 λεπτα να μου πει οτι οι αλλοι βλεπανε σε 40-45 λεπτα:rolleyes:Το ρωτησα...γιατι κανετε γρηγορα?Κ μου ειπε αυτο που σου λεω...πως μπορει να μην ειναι κ καλο για το μωρο η εκθεση σε υπερηχους.Στις τελευταιες δε 2 -3 εβδομαδες πριν γενησω δε με εβαζε καν στον υπερηχο κ μου ελεγε δε χρειαζεται....

Σνουφελ μου
27-05-11, 02:03
εξαιρετικα!
δεν εχω ιδεα και που να ρωτησω κατα ποσο ισχυει!
αν τιθεται παντως θεμα ελλειψης προμηθειων σε υλικα απαραιτητα για την καλη εκβαση ενος τοκετου θα ηθελα να το ξερω μια ωρα αρχυτερα.θα το ψαξω και αν βρω κατι θα ενημερωσω κι αν καποιος γνωριζει κατι ας μας πει να ξερουμε...

Κοριτσι σου εχω νεα....κακα!Ρωτησα μια γνωστη μου που δουλευει πολλα χρονια μεσα κ μου ειπε πως οι αποστειρωσεις τους ειναι χαλια....θελει προσοχη...γιατι μου ειχε πει πως εχουνε παει πολλα περιστατηκα καισαρικης μετα με μολυνσεις.Δε ξερω..ψαξτο λιγο κ σ αυτο το θεμα....

*tingerbell*
27-05-11, 11:39
Κοριτσι σου εχω νεα....κακα!Ρωτησα μια γνωστη μου που δουλευει πολλα χρονια μεσα κ μου ειπε πως οι αποστειρωσεις τους ειναι χαλια....θελει προσοχη...γιατι μου ειχε πει πως εχουνε παει πολλα περιστατηκα καισαρικης μετα με μολυνσεις.Δε ξερω..ψαξτο λιγο κ σ αυτο το θεμα....
εξαιρετικα!θα το ψαξω λενακι,τι αλλο να κανω?
μεσα ιουνιου εχω παλι ραντεβου,παλι με κατεβατο ερωτησεων θα παω!
ασε που απο τοτε που μου εθεσε το ενδεχομενο της καισαρικης εχω παθει ενα κατι. και το επαθα γιατι απ'οτι καταλαβα ετσι οπως μου τα ειπε,αν κανω καισαρικη δεν θα ειναι για το καλο του παιδιου αλλα για να μην παιδευτω εγω πολυ.ουφ!δεν ξερω..εχω αρχισει και στεναχωριεμαι και αυτο που με στεναχωρει πιο πολυ ειναι το οτι εκει που παω να φτιαξω εικονα της ολης καταστασης εκει μου μπεινει παλι η κουρτινα μπροστα στα ματια και το χανω τελειως...

ARNIKOL
27-05-11, 12:15
Tingerbell, μην αγχώνεσαι βρε! Θύμισέ μου, ποιόν έχεις γιατρό; Εγώ είχα επιμείνει πολύ στο θέμα του φ.τ γι'αυτό άλλωστε έφυγα 6 μηνών από τον γιατρό μου(σε ιδ. κλινική) στην Καρδίτσα και πήγα στο Π.Ν.Λ. Ήμουν τυχερή με το Λιάλιο γιατί είχε (τότε τουλάχιστον) το μεγαλύτερο ποσοστό σε φ.τ., όπως μας είπε. Τώρα τι να πω... Μακάρι να διαψευστούν οι φόβοι σου...

Σνουφελ μου
30-05-11, 13:45
Αν βρεις γιατρο,καλο...και ειναι υπερ του Φ.Τ. και του ζητησεις να σε εχει αποκλειστηκα,του τα σταξεις κιολας:rolleyes:,τοτε θα σου φυγει το ανχος...Με το γιατρο μας πρεπει να εχουμε το θαρρος να τα λεμε αυτα τα πραγματα αλλιως μαλλον δεν ειναι ο καταλληλος για εμας.Στο λεω εγω που περασα 6 μεχρι να καταληξω σε εναν εξαιρετο κυριο στο νοσοκομειο Τρικαλων,ναι...καλα διαβασες και εμεινε μαζι μου μεχρι που βγηκα,τον ειχα καθε μερα απεναντι στο δωματιο μου.Ενιωθα μεγαλη ασφαλεια απο τη πρωτη στιγμη.Κι εγω στον 7ο τον ανακαλυψα:lol:.θα παει Καρδιτσα σε λιγο καιρο αν σε ενδιαφερει τον ρωταω κ κανεις κ μια βολτα αν ειναι κοντα σου κ σ αυτον αν θελεις,αν κ θα παθεις πλακα αν τον δεις...ειναι πολυ καλος ανθρωπος,νεος αλλα εξαιρετικος κυριος!

*tingerbell*
01-06-11, 09:27
Αν βρεις γιατρο,καλο...και ειναι υπερ του Φ.Τ. και του ζητησεις να σε εχει αποκλειστηκα,του τα σταξεις κιολας:rolleyes:,τοτε θα σου φυγει το ανχος...Με το γιατρο μας πρεπει να εχουμε το θαρρος να τα λεμε αυτα τα πραγματα αλλιως μαλλον δεν ειναι ο καταλληλος για εμας.Στο λεω εγω που περασα 6 μεχρι να καταληξω σε εναν εξαιρετο κυριο στο νοσοκομειο Τρικαλων,ναι...καλα διαβασες και εμεινε μαζι μου μεχρι που βγηκα,τον ειχα καθε μερα απεναντι στο δωματιο μου.Ενιωθα μεγαλη ασφαλεια απο τη πρωτη στιγμη.Κι εγω στον 7ο τον ανακαλυψα:lol:.θα παει Καρδιτσα σε λιγο καιρο αν σε ενδιαφερει τον ρωταω κ κανεις κ μια βολτα αν ειναι κοντα σου κ σ αυτον αν θελεις,αν κ θα παθεις πλακα αν τον δεις...ειναι πολυ καλος ανθρωπος,νεος αλλα εξαιρετικος κυριος!

καλημερα!
Λενα μου σ'ευχαριστω!
η αληθεια ειναι οτι κι εγω αλλαξα πολλους μεχρι να καταληξω σ'αυτον και σ'αυτον θα κατεληγα μαλλον ανεξαρτητα απο το αν ειναι στο νοσοκομειο η αν ηταν σε δημοσιο.
ειμαι μια χαρα με το γιατρο,το νοσοκομειο με προβληματιζει,αν τελικα ισχυουν ολα αυτα περι καταργησης της μαιευτικης, αλλα που θα παει θα λυθει κι αυτο το θεμα.

baggi
03-06-11, 03:55
Κορίτσια είμαι στην 31 εβδομάδα Γεννάω με το καλό τον Ιούλιο στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας. Επέλεξα να γεννήσω εκεί γιατί έχω εξαιρετικό γιατρό που με προσέχει πολύ μιας και είχα διάφορες περιπέτειες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και χάρη σε αυτόν κυοφορώ ακόμη τη μικρούλα μου..Νοσηλεύτηκα πολλές φορές στο νοσοκομείο και λυπάμαι που θα σας δυσαρεστήσω αλλά όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα γίνονται και χειρότερα. Γενικότερα παρατηρούνται ελλείψεις. Τις πρώτες φορές αισθάνθηκα κυριλέ εκεί μέσα την τελευταία φορά όμως..αφήστε τα!!! από χαρτί υγείας μέχρι τα φάρμακα από το σπίτι μου τα πήρα. Πέρασε νοσοκόμα τη νύχτα και φώναζε στους θαλάμους μήπως και κάποια κοπέλα έχει utrogestan γιατί ξεμείνανε..Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι έχω καλό γιατρό και αισθάνομαι ασφάλεια. Για την κατάσταση όμως του νοσοκομείου αγχώνομαι ιδιαίτερα..
tingerbell σου έχω στείλει π.μ να μου πεις πότε γεννάς και πιο γιατρό έχεις..

Σνουφελ μου
06-06-11, 13:02
Γενικα οσες γενησανε τα τελευταια 2 χρονια εκει,απο περυσι μεχρι φετος κ ειχανε ξαναγενησει εκει μου εχουνε πει πως τα πραγματα ειναι απο το κακο στο χειροτερο.Αυτο μου λενε κ οικιοι που γνωριζουνε τα ενδοτερα....Παντως καλα ειναι να ρωταμε το γυναικολογο μας γι αυτα...εχω ξαναπει πως εγω του ζητησα ξεναγηση κ αναλυση ολων πριν γενησω απο τη πρωτη επισκεψη κ ας μην τον ηξερα κ προσφερθηκε κ μου εξηγησε ΤΑ ΠΑΝΤΑ!Μου εδειξε μεχρι τα εργαλεια:shock:Ημουν υπερβολικη το παραδεχομαι αλλα κι εκεινος Κυριος!Και εφυγα με μια ανακουφιση...Πρεπει να ρωταμε!!!

*tingerbell*
21-06-11, 14:20
και επανερχομαι!πηγα χθες στο γιατρο και μου ειπε πως δεν χρειαζεται να εχω τιποτα μαζι μου για το μωρο γιατι τα παρεχει λεει ολα το νοσμοκομειο και σε περιπτωση ελλειψεων θα με ενημερωσουν αυτοι εγκαιρα.

μαμαλευτερακι
21-06-11, 14:24
Κορίτσια είμαι στην 31 εβδομάδα Γεννάω με το καλό τον Ιούλιο στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας. Επέλεξα να γεννήσω εκεί γιατί έχω εξαιρετικό γιατρό που με προσέχει πολύ μιας και είχα διάφορες περιπέτειες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και χάρη σε αυτόν κυοφορώ ακόμη τη μικρούλα μου..Νοσηλεύτηκα πολλές φορές στο νοσοκομείο και λυπάμαι που θα σας δυσαρεστήσω αλλά όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα γίνονται και χειρότερα. Γενικότερα παρατηρούνται ελλείψεις. Τις πρώτες φορές αισθάνθηκα κυριλέ εκεί μέσα την τελευταία φορά όμως..αφήστε τα!!! από χαρτί υγείας μέχρι τα φάρμακα από το σπίτι μου τα πήρα. Πέρασε νοσοκόμα τη νύχτα και φώναζε στους θαλάμους μήπως και κάποια κοπέλα έχει utrogestan γιατί ξεμείνανε..Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι έχω καλό γιατρό και αισθάνομαι ασφάλεια. Για την κατάσταση όμως του νοσοκομείου αγχώνομαι ιδιαίτερα..
tingerbell σου έχω στείλει π.μ να μου πεις πότε γεννάς και πιο γιατρό έχεις..
νομιζω πωσ δεν ειναι μονο στο πανεπιστιμιακο λαρισασ αυτε σοι συνθηκεσ πλεων ΟΛΛΑ ΤΑ νοσοκομεια ετσι ειναι γιατι μασ καταντισαν ετσι και φαγαν πολλα ολοι τουσ :evil::evil::evil:

panagiota25
15-07-11, 01:40
καλησπερα.εγω λογο επιπλοκων πρωτονοσυλευτηκα στο νοσοκομειο τον απριλιο και εμεινα μεχρι που γεννησα τον ιουνιο.προβλημα δεν ειχα κανενα και οι μαιαις ολα τελεια.γιατρο ειχα τον Μαδεμτζη και με βοηθησε πολυ ωστε να μην ανχωθω για τιποτα.το μονο που δεν μου αρεσε ηταν η συμπεριφορα μιας μαιαις που εκανε οτι γουσταρε και η συμπεριφορα της ηταν απαραδεχτη γιατι ειχε πλατες της προισταμενης.κατα τ αλλα κανενα προβλημα εμεινα πολυ ευχαριστημενη και στο δευτερο εκει θα με εχουν.

*tingerbell*
27-07-11, 14:47
βρε κοριτσια...εχω θεμα! αν υπαρχει καμια μανουλα που να γεννησε στο πανεπιστημιακο λαρισας ας μας πει τι πηρε στη βαλιτσα μαζι της γι'αυτην και τι για το μωρο. ρωτησα τη μαια και μου ειπε οτι για το παιδι χρειαζεται μονο φορμακι για την εξοδο να παρω και τιποτα αλλο.ισχυει?γιατι απο αλλες ακουσα οτι πηραν τα παντα μαζι τους και πανες και ρουχακια και απόλα. θελω να φτιαξω επιτελους τη βαλιτσα μου κι εχω καταμπερδευτει!

t0nia
27-07-11, 22:27
βρε κοριτσια...εχω θεμα! αν υπαρχει καμια μανουλα που να γεννησε στο πανεπιστημιακο λαρισας ας μας πει τι πηρε στη βαλιτσα μαζι της γι'αυτην και τι για το μωρο. ρωτησα τη μαια και μου ειπε οτι για το παιδι χρειαζεται μονο φορμακι για την εξοδο να παρω και τιποτα αλλο.ισχυει?γιατι απο αλλες ακουσα οτι πηραν τα παντα μαζι τους και πανες και ρουχακια και απόλα. θελω να φτιαξω επιτελους τη βαλιτσα μου κι εχω καταμπερδευτει!

Καλή μου Tingerbell δε χρειάζεται να έχεις κανένα θέμα!!! Χαλάρωσε και απόλαυσέ το!!! Όλα θα πάνε καλά χωρίς κανένα άγχος!
Να σου πω λοιπόν τι πράγματα πήρα εγώ μαζί στο ΠΓΝΛ που γέννησα πριν 3 1/2 μήνες. (Βασικά η κοπέλα που ήταν στα απογευματινά μου έδωσε λίστα με τα πράγματα!!!)

Λοιπόν, τα πράγματα που θα χρειαστείς για σένα (βασικό!). Για το μωρό τώρα πάρε φορμάκια (4-5), ρουχαλάκια(4-5) γιατί θα χρειαστεί να το αλλάζεις! Επίσης, πάνες - μωρομάντηλα, πάρε 2 μπουκάλια για καλό και για κακό (αν και καλό θα ήταν να θηλάσεις από την πρώτη στιγμή!!! Και αυτά που λένε ότι δε χορταίνει το παιδί... μην ακούς! Μια χαρά χορταίνει!), Σαμπουάν για να σας το κάνουν μπάνιο, πετσέτα μωρού, μία πάνα αγκαλιάς (εγώ έβγαλα τη δική τους κι έβαλα τη δική μου, το ίδιο και το φορμάκι), σεντονάκια (2), καλτσάκια..... αυτά......

Αν έχεις αποστειρωτή και μπορείς πάρε τον μαζί σου γιατί υπάρχει μόνο ένας εκεί και είσαι αναγκασμένη να περιμένεις εκεί γιατί αλλιώς θα κάνει φτερά το μπουκάλι!!!

Αν θέλεις να σου πω αναλυτικά τι να πάρεις και για σένα στείλε μου πμ...

* Μια γνωστή μου που γέννησε πριν 1 μήνα περίπου της είπαν να μη πάρει πάνες - μωρομάντηλα γιατί έχουν, τότε που γέννησα εγώ δεν είχαν παραμόνο βαμβάκι και καθαρό οινόπνευμα!

Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!! Και κοίτα να το απολαύσεις ειδικά αν είναι το πρώτο γιατί θα είναι οι μόνες μέρες που θα είστε οι δύο σας!!!

ARNIKOL
28-07-11, 09:56
Τι να σου πω Tinger μου... Κι εγώ είχα πάρει αυτά που σου είπε η μαία και ήταν αρκετά. Αυτό έγινε όμως πριν από 1,5 χρόνο... Με αυτά που ακούω καλύτερα να έχεις πάρει μαζί σου αυτά που σου λέει η Τόνια (και χαρτί υγείας, ω ναι, το ακουσα κι αυτό, χρειάστηκε) κι ας μη χρειαστείς τπτ! Αποστειρωτή πάντως εγώ δε θα έπαιρνα... δεν είδα να υπάρχει έλλειψη αποστειροωμένων μπουκαλιών, το αντίθετο θα έλεγα. Πότε με το καλό γεννάς;

t0nia
28-07-11, 10:38
Τι να σου πω Tinger μου... Κι εγώ είχα πάρει αυτά που σου είπε η μαία και ήταν αρκετά. Αυτό έγινε όμως πριν από 1,5 χρόνο... Με αυτά που ακούω καλύτερα να έχεις πάρει μαζί σου αυτά που σου λέει η Τόνια (και χαρτί υγείας, ω ναι, το ακουσα κι αυτό, χρειάστηκε) κι ας μη χρειαστείς τπτ! Αποστειρωτή πάντως εγώ δε θα έπαιρνα... δεν είδα να υπάρχει έλλειψη αποστειροωμένων μπουκαλιών, το αντίθετο θα έλεγα. Πότε με το καλό γεννάς;

Ναι, ναι.... χαρτί υγείας ευτυχώς είχα πάρει μαζί μου γιατί τελείωσε στο δωμάτιο και δεν ήρθε κανείς να το αντικαταστήσει!!!
Όσο για τα μπουκάλια ARNIKOL δεν υπήρχε ούτε ένα εκεί δικό τους, παρά μόνο ένας αποστειρωτής! Μια φορά έκανα το λάθος να μην περιμένω εκεί και το μπουκάλι μου έκανε φτερά!!!
Το μόνο που είχαν δικό τους ήταν το βαμβάκι με το καθαρό οινόπνευμα και τα χάπια. Τίποτα άλλο!:shock::shock::shock:

*tingerbell*
29-07-11, 19:12
κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις! μολις μπηκα στον 9ο και θελω σιγα σιγα να ετοιμασω βαλιτσα για να ειμαι ετοιμη.
ρωτησα τη μαια αν υπαρχει καποια λιστα που μπορω να παρω και μου ειπε επι λεξη ''τι λιστα?παρε τα νυχτικα σου,ρουχα για τη μερα που θα φυγεις και οτι χρειαζεσαι για την υγιεινη σου και για το μωρο μονο ενα φορμακι για να φυγετε''. πανες,ρουχα,οινοπνευματα κτλ της λεω δεν θα χρειαστω? '' ε παρε κανα δυο παμπερς να εχεις για παν ενδεχομενο αν και ειμαστε ενταξει,δεν υπαρχουν ελλειψεις.''
μου φαινεται πως τελικα θα φτιαξω μια χωριστη τσαντουλα για το μικρουλη και θα βαλω απ'ολα μεσα για παν ενδεχομενο.
κοριτσια και παλι ευχαριστω,να χαιρεστε τα παιδακια σας!

*tingerbell*
29-07-11, 19:15
ωπ!κι αλλη απορια: την ωρα του τοκετου τι φοραμε και γενικα τι διαδικασια ακολουθειται? θα πρεπει να εχω κατι μαζι μου εκει μεσα..ρωταω αλλα απαντηση δε μου δινει κανεις και δεν καταλαβαινω γιατι τρωω τετοιο γειωμα. θελω να 'χω,οσο γινεται, μια εικονα του πως ειναι η κατασταση.οκ με πιανουν οι πονοι,παω στο νοσοκομειο..μετα τι?

t0nia
29-07-11, 22:40
ωπ!κι αλλη απορια: την ωρα του τοκετου τι φοραμε και γενικα τι διαδικασια ακολουθειται? θα πρεπει να εχω κατι μαζι μου εκει μεσα..ρωταω αλλα απαντηση δε μου δινει κανεις και δεν καταλαβαινω γιατι τρωω τετοιο γειωμα. θελω να 'χω,οσο γινεται, μια εικονα του πως ειναι η κατασταση.οκ με πιανουν οι πονοι,παω στο νοσοκομειο..μετα τι?

Τι να πω αν ξαφνικά εξοπλίστηικαν τόσο και τα έχουν όλα!!! Εσύ κάνε τη βαλιτσούλα σου κ για το μωρό για να'σαι σίγουρη!!! Και μια μικρή παράλειψη...πάρε μαζί σου και ένα - δυο υποσέντονα γιατί αν λερωθεί το σεντόνι σου....το πιο πιθανό δλδ. σεντόνι δε σου αλλάζουν!!!!

Τώρα στην άλλη απορία σου!!!
Δε θέλω να σε αγχώσω αλλά είσαι σίγουρη πως θα σε πιάσουν οι πόνοι για να πας στο νοσοκομείο;;;; Στο λέω αυτό γιατί κι εγώ αυτή την εντύπωση είχα αλλά τελικά οι περισσότερες μπαίνουμε με προγραμματισμένη εισαγωγή! Εξαρτάται από το γιατρό βέβαια...(στείλε μου πμ και πες μου ποιον έχεις).

Στο θέμα μας....θα φορέσεις νυχτικό την ώρα του τοκετού για να είσαι άνετη. Δε φοράς σουτιέν, παρά μόνο το εσώρουχό σου και πάρε μαζί και μια σερβιέτα τοκετού για μετά.
Αφήνεις το άγχος εκτός και όλα θα πάνε καλά!!! Ζήσε το όσο μπορείς γιατί είναι πραγματικά μοναδική εμπειρία!

Με το καλό λοιπόν! Αλήθεια αγοράκι ή κοριτσάκι έχεις;

*tingerbell*
29-07-11, 23:50
ετσι ακριβως θα γινει.θα εχω τα παντα μαζι μου να ειμαι καλυμμενη. καλα συγγνωμη ουτε σεντονια δεν αλλαζουν?αν ειναι δυνατον πια! ευτυχως που μου το ειπες να ξερω να παρω και τα σεντονακια μου μαζι(μαλλον θα πρεπει να παρω πιο μεγαλη βαλιτσα:p)
οταν λες προγραμματισμενη εισαγωγη τι εννοεις?ειναι δεν ειναι η ωρα παμε με ραντεβου?
θα πρεπει να εχω και δευτερη νυχτικια στον τοκετο?με το που γεννιεται με το καλο το παιδακι σε ποση ωρα το δινουν και αν ζητησω αποκλειστικο θηλασμο το δεχονται η θα δωσουν ξενο γαλα οσο κι αν χτυπιεμαι? συγγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα σε βρηκα ευκαιρη και το εκμεταλλευομαι;)
ουφ...εχω αρχισει και αγχωνομαι για ολες αυτες τις λεπτομερειες...ελπιζω να μην σας κουραζω με τις χαζες αποριες μου!
λοιπον περιμενω αγορακι και ανυπομονω για την πρωτη μας αγκαλια:D

baggi
30-07-11, 00:51
tingerbell καλησπέρα!!! Είχαμε ξαναμιλήσει. Εγώ γέννησα πριν 26 ακριβώς ημέρες. Ότι σου είπα στο προσωπικό μνμ με τη λίστα ισχύει. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά υπάρχουν ελλείψεις. Η λίστα που σου έστειλα θα πρέπει να τα έχεις όλα μαζί σου. Οι μαίες είναι ανάλογα με τη βάρδια. Υπάρχουν βάρδιες που όλες είναι καλές και περνάμε τέλεια και υπάρχουν και βάρδιες που μπορεί να είναι καμιά ... στρίγγλα και παρακαλάς να σχολάσει. Δυο διπλανές δεν είχαν πάμπερσ λοχείας και πήγε ο άντρας της μιας και πήρε πριν μπουν χειρουργείο...να είσαι προετοιμασμένη. Εγώ γέννησα με καισαρική τελικά γιατί σπάσαν τα νερά μια μέρα πριν μπω στον 9ο και τη μπέμπα μου δεν την είχα δίπλα γιατί ήταν στην θερμοκοιτίδα. Άλλες κοπέλες πάντως που γέννησαν με καισαρική και τα είχαν δίπλα τους τα φέρανε αμέσως. Μην αγχώνεσαι όμως γιατί στις καισαρικές βοηθάνε περισσότερο οι μαίες...Απ ότι είδα στο φυσιολογικό τοκετό πας με την νυχτικιά σου απλά δεν φοράς σουτιέν και επιστρέφεις στο δωμάτιο πάλι με την νυχτικιά σου. Ουτε γάτα , ούτε ζημιά. Στην καισαρική φοράς πράσινη στολή και ένα σεντόνι από πάνω και πας έτσι περπατώντας στο χειρουργείο, επιστρέφεις με φορείο στο δωμάτιο όπου η τραυματιοφορέας σε βοηθά μέχρι και να ντυθείς...όλα. Σε ετοιμάζει κομπλέ και μετά μπορείς να δεχτείς και κάποιους συγγενεις για λίγο. Εγω γέννησα στις 8 το βράδυ , πήγα στο δωμάτιο στις 11 και άφησαν τον άντρα μου, τη μανα μου και την πεθερά μου να με δουν. Για λίγο φυσικά, έπειτα έμεινε ο άντρας μου για 1-2 ώρες. Επίσης να σ ενημερώσω ότι και αυτό εξαρτάται από το πόσο καλές είναι οι νοσοκόμες της βάρδιας και τη μέρα είναι. Εμένα ήταν κυριακή. Έλειπαν οι ανώτεροι και ήταν πιο χαλαρά. Δευτέρα πρωί ήταν πολύ αυστηρά όμως που ήταν προιστάμενοι και διευθυντές. Και κάτι τελευταίο. Στη γέννα θα περάσεις πολύ καλά...παρά το άγχος που όλες έχουμε όλοι εκεί στα χειρουργεία είναι πολύ καλοι. Γιατρός, ειδικευόμενοι, αναισθησιολόγοι, τραυματιοφορείς, μαίες..είναι όλα τα λεφτά. Εγώ πέρασα πολύ καλά, γέλασα πολύ..και γενικότερα θα σε χαλαρώσουν όλοι εκεί. Σου εύχομαι από καρδιάς με το καλό να αγκαλιάσεις το μωράκι σου. Και όσο για το νοσοκομείο..3 μέρες είναι θα περάσουν..μετά θα έρθουν τα πιο ευχάριστα. Κι αν σου λείψει και κάτι στείλε και ένα δικό σου να σου το φέρει ή να το αγοράσει..Ασε που μπορεί κάποια από τις κοπέλες που θα είναι στο δωμάτιο να σε εξυπηρετήσει. Εγώ το έχω δει να συμβαίνει..είναι όλες μανούλες και θα σε καταλάβουν. Α!!! για το θηλασμό είναι μια μαία κοντή χοντρούλα, καρδιτσίωτισσα νομίζω που είναι πολύ καλή. Μακάρι να την πετύχεις θα σου δείξει τα πάντα και θα σε βοηθήσδει. Επίσης θα σε μάθουν και πως να το κάνεις μπάνιο....

*tingerbell*
30-07-11, 09:50
baggi μου καλημερα, φυσικα και θυμαμαι που εχουμε ξαναμιλησει,εδω λεγαμε αν βολευουν οι ημερομηνιες να κανονισουμε να βρεθουμε αλλα το μικρουλι σου παραηταν βιαστικο! και παλι να σου ζησει!κοριτσακι εχεις ετσι?γερη και καλοτυχη λοιπον!
ειδα λιγο παλι τη λιστα...ενα σωρο πραγματα ειναι! αναρωτιεμαι γιατι οταν τους ρωταω μου λενε να μην παρω τιποτα.τελευταια στιγμη δηλαδη να τρεχει ο αντρας μου?σωθηκαμε!
να σε ρωτησω για το μωρο τι ρουχακια ειχες μαζι σου?
χαιρομαι που την ωρα του τοκετου ειναι ολοι καλοι και βοηθητικοι,ε, τωρα για τις μαιες τι να κανουμε δε γινεται να ειναι ολες καλες.οσο για το επισκεπτηριο δε με πολυαπασχολει.οπως κι εσυ ειπες 3 μερουλες ειναι,θα περασουν!

SMARA
30-07-11, 10:39
καλημέρα και με το καλό tingerbell. Nα συμπληρώσω και μια πολυ μικρή λεπτομερεια που ισως να ξεχάστηκε? εφόσον εχεις αποφασίσει να θηλάσεις, τα νυχτικάκια που θα πάρεις μαζί σου, να εχουν κουμπακια μπροστα, ωστε να μην εισαι υποχρεωμένη να το σηκώνεις .Μην ξεχάσεις επιθέματα για το στήθος, και επεδή οι σερβιέτες λοχίας ειναι πολυ μεγάλες και εμποδίζουν στην κίνηση , μπορεις να παρεις always μεγάλης ροής, απλα να αλλαζεις τακτικότερα. Ισως ηδη να τα ξέρεις ολα αυτά , απλα επειδη εμενα στο πρωτο δεν μου τα ειπε κανεις, δες το σαν υπενθύμιση!! με το καλό το μπεμπε!

t0nia
30-07-11, 15:08
ετσι ακριβως θα γινει.θα εχω τα παντα μαζι μου να ειμαι καλυμμενη. καλα συγγνωμη ουτε σεντονια δεν αλλαζουν?αν ειναι δυνατον πια! ευτυχως που μου το ειπες να ξερω να παρω και τα σεντονακια μου μαζι(μαλλον θα πρεπει να παρω πιο μεγαλη βαλιτσα:p)
οταν λες προγραμματισμενη εισαγωγη τι εννοεις?ειναι δεν ειναι η ωρα παμε με ραντεβου?
θα πρεπει να εχω και δευτερη νυχτικια στον τοκετο?με το που γεννιεται με το καλο το παιδακι σε ποση ωρα το δινουν και αν ζητησω αποκλειστικο θηλασμο το δεχονται η θα δωσουν ξενο γαλα οσο κι αν χτυπιεμαι? συγγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα σε βρηκα ευκαιρη και το εκμεταλλευομαι;)
ουφ...εχω αρχισει και αγχωνομαι για ολες αυτες τις λεπτομερειες...ελπιζω να μην σας κουραζω με τις χαζες αποριες μου!
λοιπον περιμενω αγορακι και ανυπομονω για την πρωτη μας αγκαλια:D

Εννοείται πως θα έχει έρθει η ώρα απλά σαν πρώτη γέννα για να μη σε αφήσουν να παιδευτείς μπορεί να σου πει ο γιατρός σου ότι αύριο κάνεις εισαγωγή για να γεννήσεις με τη βοήθεια τεχνητών πόνων.
Δεύτερο νυχτικό δε χρειάζεται αν λερωθείς αλλάζεις μετά στο δωμάτιο. Αν γεννήσεις φυσιολογικά σε κρατάνε για ένα 2ωρο περίπου μέχρι να σε πάνε στο δωμάτιό σου. Απλά για να συνέλθεις, να σου μετράνε πίεση - θερμοκρασία και να σε ελέγχουν για τα λόχεια. Μόλις λοιπόν πας στο δωμάτιο σου φέρνουν και το μωράκι σου!
Δε νομίζω πως χρειάζεται να ζητήσεις αποκλειστικό θηλασμό γιατί ούτως ή άλλως θα το έχεις εσύ συνέχεια δίπλα σου, εσύ θα το ταίζεις, άσε που από ότι είδα εκεί όλες οι μαίες επιμένουν στο θηλασμό και σου δείχνουν κιόλας.
Σε γενικές γραμμές είναι όλες καλές και εξυπηρετικές αλλά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις....ευτυχώς ελάχιστες!

baggi
30-07-11, 15:51
tingerbell καλησπέρα.. ευχαριστώ για τις ευχές κι εσύ με το καλό...Για την μπέμπα μου είχα πάρει φορμάκια με μακρυ μανικάκι και φυσικά με τα ποδαράκια μέσα. Ολόσωμα δηλαδή. Μη σε προβληματίζει που είναι καλοκαίρι..τα νεογέννητα κρυώνουν...Πήρα μαζί μου πάνες χασεδένιες, 2 πικέ κουβερτάκια, μπορνουζάκι η πετσέτα και πετσετάκια μικρά για το ρέψιμο. Θα χρειαστείς επίσης πάμπερσ και κρέμα συγκάματος, οινόπνευμα για τον αφαλό και μπιμπερό αν θέλεις. (μπιμπερό έχουν εκεί και γάλα). Η αλήθεια είναι ότι δεν χρησιμοποίησα τίποτα από αυτά γιατί όπως σου είπα η μικρή μου μπήκε στη θερμοκοιτίδα για μια εβδομάδα κι εκει απαγορεύεται αυστηρά να πας δικά σου πράγματα. Είναι όλα αποστειρωμένα...Μας ζήτησαν όμως παμπερσ και μωρομάντηλα γιατί υπήρχε έλλειψη κι εκεί. Οσοι γονείς δεν είχαν τη δυνατότητα έπερναν από άλλους. (Θα μου πεις ... κι όμως υπήρξαν και άνθρωποι που τους δίναμε πάμπερσ και μωρομάντηλα). Πάντως όλα τα παραπάνω που σου έγραψα οι διπλανές μου που είχαν τα μωράκια δίπλα τα χρειαστήκανε όλα.. sos πάρε χαρτί υγείας...δεν σου το παρέχουν και πανάκια χλωρίνησ γιατί η καθαρίστρια περνάει μόνο το πρωί και όταν είναι τόσες γυναίκες σε ένα θάλαμο..και με λόχεια..είναι απαραίτητα!!!!!!..Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα συμπληρώσω..και πάλι με το καλό..

Ευθαλία
30-07-11, 23:51
Εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το πανεπιστημιακό Λάρισας. Έχω καταγωγή από Λάρισα και τα Χριστούγεννα που είχαμε πάει για διακοπές, επειδή είχα καφέ υγρά στην 7η εβδομάδα πήγα εκεί για υπέρηχο. Μου τον έκανε ένας εξαιρετικός και συμπαθέστατος γιατρός που μου τον είχε συστήσει η ξαδέρφη μου που γέννησε εκεί. Επίσης, ξέρω ότι ενισχύουν το θηλασμό, άλλο που η ξαδέρφη μου δε θήλασε (δεν ήθελε η ίδια ούτως ή αλλως επειδή είχε και δίδυμα). Ο άντρας μου έχει περάσει από 'κει, κάνοντας το αγροτικό του (ορθοπεδικός), γενικά είναι καλό νοσοκομείο. Εντάξει Ελλάδα είναι, ελλείψεις είναι πάντα πιθανόν να υπάρχουν, εδώ και στα ιδιωτικά παίρνεις ένα σωρό πράγματα μαζί σου για να είσαι σίγουρη..Δεν είναι απαραίτητο ότι θα τα χρειαστείς όλα αυτά, μπορεί και να τα έχουν τα περισσότερα. Πάντως αν ήμουν Λάρισα κι εγώ εκεί θα γεννούσα και όχι σε ιδιωτικό!

*tingerbell*
31-07-11, 00:04
Ευθαλια μου κι εγω με την ιδια λογικη επελεξα να παω εκει!ειμαι απολυτα ευχαριστημενη απο το γιατρο μου και θεωρω πως την ασφαλεια που σου παρεχει το νοσοκομειο και δει το συγκεκριμενο,δεν την βρισκεις αλλου.
τωρα ως προς το θεμα των ελλειψεων,οπως ειπες Ελλαδα ειμαστε δυστυχως το φαινομενο συνανταται σε ολα σχεδον τα νοσοκομεια της χωρας.κοιταμε απλα να ενημερωθουμε οσο περισσοτερο γινεται για να παμε και να ειμστε οσο πιο ανετα γινεται γι'αυτες τις 3 μερες που θα ειμαστε μεσα και να μη χρειαζεται να τρεχει ο ερμος συζυγος τελευταια στιγμη να ψαχνει.

Ευθαλία
31-07-11, 00:15
Είναι γνωστό ότι έχει καλούς γιατρούς! Πολύ καλύτερους από τα ιδιωτικά! Εγώ τινγκερ, δεν αντέχω, θέλω να πετάξω πάλι την σποντα μου για τα ιδιωτικά... ξέρεις εσύ... χαχα! Πιο προσεχτικά αυτή τη φορά όμως... Χωρίς πλάκα, έχει καλή φήμη τουλάχιστον από άποψη γιατρών και το ξέρω από πρώτο χέρι και λόγω συγγενών αλλά και λόγω της μικρής μου εμπειρίας. Έλα ρε δεν ήξερα ότι είσαι κι εσύ Λαρισαία; Εγώ κατά το ήμισυ αλλά κρατάει και ο άντρας μου απο εκείνα τα μέρη!

*tingerbell*
31-07-11, 00:38
χαχαχαχα!ειδες, θα βγουμε και κοντοχωριανες στο τελος;)
δεν ειμαι λαρισαια ζω ομως εδω αφου ο αντρουλης μου ειναι απο δω.και κατεληξα στο πανεπιστημιακο μετα απο πολυ ψαξιμο και παρολο που υπηρχε οικογενειακος φιλος γυναικολογος σε ιδιωτικη κλινικη.
οσο για τα ιδιωτικα...μεχρι να ξυπνησουν και να ξεχασουν για λιγο τα συμφεροντα τους εμεις μαλλον θα περιμενουμε τα εγγονια μας!εσυ μιας και εισαι εξωτερικο το βλεπεις ακομα πιο καθαρα!
και σου ξαναλεω πως οσα ειπες σε αλλο θεμα ορθως τα ειπες προς ενημερωση αλλων γυναικων που θελουν να επιλεξουν μια τετοια προοπτικη!

tazoula82
31-07-11, 15:42
Καλησπερα κορίτσια.Να στε καλά γιατι με τις δικές σας απορίες ενημερωνομαι και γω καθως θα γεννησω στο Πανεπιστημιακό Λαρισας μεσα Σεπτεμβρίου.Απλα ρωτησα και γω ετσι ενημερωτικά μια Μαία που εχει εκει ο γιατρός μου για το τι περιπου θα χρειαστω να εχω μαζί μου οταν με το καλο φτάσει η ωρα της γεννας και μου πε η κοπέλα οτι περα απο νυχτικακια και γενικα τα δικα μου ειδη υγειινης,θα χρειαστω μονο κανα φορμακι για το μωρο.Βεβαια λεει μεχρι τοτε θα μου δωσει αναλυτική λίστα.Οποια κοπελα απο δω γενναει νωρίτερα ελπιζω να μας ενημερωσει και μας για το τι ακριβως χρειαστηκε.Ευχομαι σε ολες μας με ενα γερο μωρακι στην αγκαλια μας.

*tingerbell*
31-07-11, 16:17
γεια σου και με το καλο το παιδακι σου!
εγω γενναω πριν απο σενα οποτε θα σε ενημερωσω.
παντως και αλλες κοπελες που γεννησαν προσφατα,πχ η baggi, ειπαν οτι χρειαστηκαν πολυ περισσοτερα απο αυτα που σου ειπε και μου ειπε η μαια.γιατι και σε μενα ειπε οτι για το παιδι θα χρειαστω μονο φορμακι για τη μερα που θα φυγουμε αλλα ηδη φτιαχνω τη βαλιτσα και παιρνω απ'ολα.καλυτερα να μου περισσεψουν παρα να στελνω τον αντρα τελευταια στιγμη να ψαχνει!

fotinopsaro
31-07-11, 17:10
tingerbell γεννησαμεεεεεεεε.ολα πηγαν πολυ καλα εγινε φυσιολογικος τοκετος παρε οτι νομιζεις εσυ απαραιτητο εμεις στην κλινικη δεν χρειαστηκε να χρησιμοποιησουμε σχεδον τιποτε απο αυτα που τοσο καιρο ετοιμαζα.φιλια καλη δυναμη

baggi
31-07-11, 21:20
Προσωπικά επέλεξα να γεννήσω στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο Λάρισας για το γιατρό. Ο γυναικολόγος μου όπως και οι περισσότεροι γιατροί είναι εξαιρετικός επιστήμονας και μόνο γι αυτό άξιζε το κόπο. Επίσης πρέπει να σου πω ότι όταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου τον Οκτώβρη συγκεκριμένα δεν υπήρχαν αυτές οι ελλείψεις και στο λέω βάση εμπειρίας. Χρειάστηκε να νοσηλευτώ 4 φορές από την αρχή και έβλεπα τη διαφορά. Κάθε φορά ήταν και χειρότερα. Τα πράγματα αλλάξανε δραματικά μέσα σε λίγους μήνες. Θεωρώ ότι είναι ντροπή γιατί αξιόλογοι γιατροί δεν έχουν τα υλικά και τις ανέσεις να κάνουν την δουλειά τους και παρόλ αυτά όλο το προσωπικό από διευθυντές μέχρι καθαρίστριες καταβάλουν αξιέπαινες προσπάθειες!!!

ARNIKOL
01-08-11, 09:37
A Tinger, επίσης: δεν επιτρέπονται κοσμήματα την ώρα του τοκετού και βαμμένα νύχια.... εμένα μ'εβαλαν και τα ξέβαψα....Ένα κοντό νυχτικάκι φορούσα και είχα μαζί μου ένα καθαρό εσώρουχο για μετά.
Φωτεινόψαρο, συγχαρητήρια, να σας ζήσει!
Βρε παιδιά, ας έχετε καλούς τοκετούς εσείς κι ας κουβαλήσετε όλη την προίκα σας και του μωρού μαζί!!!
Baggi, μακάρι να είναι όντως έτσι και να έχουν αλλάξει τα πράγματα όπως λες.

*tingerbell*
01-08-11, 12:33
fotinopsaro συγχαρητηρια!να σας ζησει το μπεμπακι,γερο και καλοτυχο!
ARNIKOL ευχαριστω για την ενημερωση.καλα κοσμηματα ετσι κι αλλιως δε φοραω αλλα ουτε η βερα δεν επιτρεπεται?
οπως λες κι εσυ εφτιαξα βαλιτσα κι εβαλα ολη την προικα μεσα.τωρα παρακαλαω την Παναγια,οταν ερθει η ωρα να πανε ολα καλα και να ειναι γερο το παιδακι μου.στην τελικη μονο αυτο εχει σημασια!

ARNIKOL
01-08-11, 12:38
Ούτε τη βέρα!!! χαχαχα
όλα θα πάνε καλά, θα δείς!

*tingerbell*
01-08-11, 13:17
οκ θα την βγαλω κι αυτην να το παιξω για λιγες (ελπιζω λιγες) ωρες ελευθερη κι ωραια τρομαρα μου!χαχαχα!
μακαρι να πανε ολα καλα.σ'ευχαριστω! απο το στομα σου και στου Θεου τ'αυτι!

*tingerbell*
01-08-11, 20:51
λοιπον για το μικρο τελικα πηρα:
παμπερακια και μωρομαντηλα
αφρολουτρο
μπουρνουζακι
οινοπνευμα και γαζες
6 κορμακια κοντομανικα
ρουχακι για τη μερα που θα βγουμε
3 πανες για τυλιγμα
κουβερτουλα
για πειτε..τι αλλο να παρω γιατι σιγουρα κατι μου διαφευγει... ειδικα στα ρουχακια ζοριζομαι πολυ...οι μαιες μας ειπαν οτι αρκουν τα κοντομανικα κορμακια αλλα μηπως να παρω και κανενα μακρυ για παν ενδεχομενο?
μπουκαλια δεν θελω να παρω γιατι θελω να το παλεψω για αποκλειστικο θηλασμο.

ARNIKOL
02-08-11, 09:57
αφρολουτρο
μπουρνουζακι
οινοπνευμα και γαζες
6 κορμακια κοντομανικα
3 πανες για τυλιγμα
κουβερτουλα
για πειτε..τι αλλο να παρω γιατι σιγουρα κατι μου διαφευγει... ειδικα στα ρουχακια ζοριζομαι πολυ...οι μαιες μας ειπαν οτι αρκουν τα κοντομανικα κορμακια αλλα μηπως να παρω και κανενα μακρυ για παν ενδεχομενο?
όχι, τα κοντομάνικα αρκούν, κάνει πάρα πολλή ζέστη μέσα στη μαιευτική.
Αχ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Μπράβο για το θηλασμό και μια σύμβουλή ασχετη, αν μου επιτρέπεις: Να βάζεις το μωρό κοντά στο παράθυρο, να το βλέπει το φως, για ίκτερο. Κάτι ήξεραν οι παλιές...

*tingerbell*
02-08-11, 16:36
όχι, τα κοντομάνικα αρκούν, κάνει πάρα πολλή ζέστη μέσα στη μαιευτική.
Αχ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Μπράβο για το θηλασμό και μια σύμβουλή ασχετη, αν μου επιτρέπεις: Να βάζεις το μωρό κοντά στο παράθυρο, να το βλέπει το φως, για ίκτερο. Κάτι ήξεραν οι παλιές...

σ'ευχαριστω παρα πολυ!δεν το ειχα καθολου κατα νου!δεν ξερω πως ειναι τα δωματια μεσα αλλα μακαρι να ειμαι κοντα σε παραθυρο για να μπορω να το βαζω το γλαστρακι μου να κανει φωτοσυνθεση:-)
τωρα για τα πραγματα,αν τυχον δω οτι χρειαζομαι κατι ακομα ας το φερει ο αυζυγος,τα πιο βασικα νομιζω τα καλυψα:rolleyes:

sereir
03-08-11, 20:50
Γεια σας κορίτσια!
Εύχομαι σε όσες περιμένουν ναγεννήσουν με το καλό και "με ενα πόνο" !:p Εγω είμαι στο 5ο μήνα της εγκυμοσύνης ,περιμένω δίδυμα και είναι ο δεύτερος τοκετος. Αυτή τη φορά είμουν αποφασιζμένη να πάω στο Πανεπιστημιακό , ΄στο πρώτο παιδάκι έκανα καισαρική και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστιμένη απο ιδ. κλινική της Λάρισας οι συνθήκες στο χειρουργείο ήταν προτόγονες ,οποιος ήθελε έμπαινε και έβγαινε ,οι μαίες δεν ήταν καθόλου εξυπηρετικές μιας που το προσωπικό δεν υπαρκούσε και χρειαζόσουν οποσδήποτε συνοδό και το κυριώτερο δεν βοηθούσαν καθόλου στο θάμα του θήλασμού και μόλις τουσ πίεζες για βοήθεια σου βρίσκαν αφορμές και σου δίναν το χάπι να κόψει το γάλα αφ'ενός για να μην τους ενοχλείς και αφ'ετέρου για να ενησχήσουντις εταιρείς γάλακτος.
Στο Πανεπιστημιακό ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι εξαιρετικός επιστήμονας , όσο για τις υπόλοιπεσ συνθήκες πόσο χειρότερα μπορεί να είναι απο αυτό που έζησα στη ιδ. κλινική?

*tingerbell*
03-08-11, 20:59
sereir καλησπερα κα με το καλο τα παιδακια σου!
δε νομιζω πως θα ειναι χειροτερα. το οτι ισως υπαρχουν καποιες ελλειψεις δε σημαινει οτι δεν τηρουνται καποιοι βασικοι κανονες εκει μεσα.
για τις μαιες τωρα δεν ξερω να σου πω αλλα φανταζομαι πως ισχυει οτι ισχυει παντου,καποιες ειναι καλες και εξυπηρετικες και καποιες ισως λιγο πιο δυστροπες.οτι και να ναι για λιγες μερες ειναι.
επισης προσπωπικα πιστευω πως το επισκεπτηριο ειναι πολυ βολικο για μια λεχωνα μιας και δεν ερχεται οποιος θελει οτι ωρα θελει!

tazoula82
04-08-11, 15:54
Κορίτσια εσεις που γεννήσατε η γεννατε στο Πανεπιστημιακό ξέρετε τα δωμάτια στην Μαιευτική συννήθως ποσες κλίνες είναι?Εχουν τουαλετα στο δωμάτιο?Μπάνιο? Γενναω και γω εκει τον Σεπτέμβρη και γι αυτο ρωτάω.

baggi
04-08-11, 16:01
[QUOTE=sereir;2103921]Γεια σας κορίτσια!
Εύχομαι σε όσες περιμένουν ναγεννήσουν με το καλό και "με ενα πόνο" !:p Εγω είμαι στο 5ο μήνα της εγκυμοσύνης ,περιμένω δίδυμα και είναι ο δεύτερος τοκετος. Αυτή τη φορά είμουν αποφασιζμένη να πάω στο Πανεπιστημιακό , ΄στο πρώτο παιδάκι έκανα καισαρική και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστιμένη απο ιδ. κλινική της Λάρισας οι συνθήκες στο χειρουργείο ήταν προτόγονες ,οποιος ήθελε έμπαινε και έβγαινε ,οι μαίες δεν ήταν καθόλου εξυπηρετικές μιας που το προσωπικό δεν υπαρκούσε και χρειαζόσουν οποσδήποτε συνοδό και το κυριώτερο δεν βοηθούσαν καθόλου στο θάμα του θήλασμού και μόλις τουσ πίεζες για βοήθεια σου βρίσκαν αφορμές και σου δίναν το χάπι να κόψει το γάλα αφ'ενός για να μην τους ενοχλείς και αφ'ετέρου για να ενησχήσουντις εταιρείς γάλακτος.
Στο Πανεπιστημιακό ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι εξαιρετικός επιστήμονας , όσο για τις υπόλοιπεσ συνθήκες πόσο χειρότερα μπορεί να είναι απο αυτό που έζησα στη ιδ. κλινική?[/QUOTE

Ποιόν γιατρό έχεις??? Αν δεν θέλεις να πεις δημόσια στείλε μου π.μ. Τους περισσότερους τους ξέρω εκεί. Εγώ όπως είχα ξαναπεί πήγα στο πανεπιστημιακό μόνο για το γιατρό και δεν το μετάνιωσα. Η μπέμπα μου χρειάστηκε θερμοκοιτίδα και ήταν στο διπλανό θάλαμο. Το καλό με το νοσοκομείο είναι ότι και να συμβεί έχεις από πάνω σου όλες τις ειδικότητες και το παιδί είναι στα καλύτερα χέρια. Αφού στις θερμοκοιτίδες φέρναν παιδιά από λαμία, βόλο, τρίκαλα...Αχριαστα να είναι...Απλά νιώθεις ασφάλεια κι ας χρειαστεί να κουβαλήσεις περισσότερα προσωπικά πράγματα από το σπίτι...Με το καλό το μωράκι σου και να ξέρεις ότι μπορεί από υλικό να απογοητευτείς αλλά από γιατρούς..είσαι καλυμέννη!!!!!

baggi
04-08-11, 16:10
Κορίτσια εσεις που γεννήσατε η γεννατε στο Πανεπιστημιακό ξέρετε τα δωμάτια στην Μαιευτική συννήθως ποσες κλίνες είναι?Εχουν τουαλετα στο δωμάτιο?Μπάνιο? Γενναω και γω εκει τον Σεπτέμβρη και γι αυτο ρωτάω.

Υπάρχουν μονόκλινα τα οποία είναι μόνο για περιπτώσεις που χρειάζεται απομόνωση. Π.χ μια μαμά μπορεί να παρουσιάσει αλλεργία σε κάτι..δεν την βάζουν με άλλες. Υπάρχουν 2κλινα, 3κλινα και 4κλινα. Έχει να κάνει με την πληρότητα σε βάζουν στο ανάλογο. Πάντως τακτική τους είναι να γεμίζουν πρώτα τα 4κλινα και συνεχίζουν με 3κλινα και 2κλινα. Αυτό εξυπηρετεί κυρίως τις μαίες που πάνε σε 1 δωμάτιο και αμέσως έχουν 4 γυναίκες που τις βοηθάνε χωρίς να χρειαστεί να αλλάξουν θάλαμο. Επίσης εξυπηρετεί και τις καθαρίστριες...καταλαβαίνεις!!! Συνήθως βάζουν σε 4κλινα τις καισαρικές γιατί είναι δίπλα στις μαίες τα δωμάτια αυτά για να σε έχουν κοντά τους. Να επισημάνω ότι δεν έχει να κάνει με χρήματα. Εγώ ζήτησα να πληρώσω παραπάνω για τη διαμονή (τα καλύπτει η ασφάλεια μου τα χρήματα) και να μπω σε 2 κλινο αλλά δεν έχει να κάνει...με βάλαν σε 4κλινο..Στο κάθε θάλαμο υπάρχει μπάνιο με ντουζιέρα. Καλό είναι να έχεις μαντηλάκια χλωρίνης μαζί σου γιατί οι καθαρίστριες περνάνε μόνο το πρωί. (Εκτός απροόπτου π.χ αιμορραγια που τις καλούν και έρχονται).

sereir
04-08-11, 20:24
Συμφωνώ κορίτσια απολύτως με οσα λέτε , τα λίγα πράγματα παραπάνω ή η πολυτέλεια δεν είναι λόγος να διαλέξεις νοσοκομείο.Εγώ επειδή είχα και μια εξωμήτριο κύηση δηλ. έχω χειρουργηθεί δύο φορές και έχω και τα δίδυμα που υπάρχει μέγάλη πιθανότητα πρόωρου τοκετού το Πανεπιστημιακό μου δίνει ασφάλεια αφού έχει και μονάδα νεογνών και οτι να χρειασεί 'θεος φυλάξει' αίμα ,καρδιολόγο κτλ. δεν χάνεις χρόνο μιας και όλες οι ειδικότητες είναι εκεί. Ο γιατρος που με παρακολουθεί είναι ο διευθυντής ο Μεσσήνης , τον διάλεξα γιατί όπως σας είπα έχω δύσκολο ιστορικό.

t0nia
05-08-11, 10:07
Συμφωνώ κορίτσια απολύτως με οσα λέτε , τα λίγα πράγματα παραπάνω ή η πολυτέλεια δεν είναι λόγος να διαλέξεις νοσοκομείο.Εγώ επειδή είχα και μια εξωμήτριο κύηση δηλ. έχω χειρουργηθεί δύο φορές και έχω και τα δίδυμα που υπάρχει μέγάλη πιθανότητα πρόωρου τοκετού το Πανεπιστημιακό μου δίνει ασφάλεια αφού έχει και μονάδα νεογνών και οτι να χρειασεί 'θεος φυλάξει' αίμα ,καρδιολόγο κτλ. δεν χάνεις χρόνο μιας και όλες οι ειδικότητες είναι εκεί. Ο γιατρος που με παρακολουθεί είναι ο διευθυντής ο Μεσσήνης , τον διάλεξα γιατί όπως σας είπα έχω δύσκολο ιστορικό.

Sereir με το καλό να υποδεχτείς τα μωράκια σου και πραγματικά εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!
Είναι πολύ νωρίς ακόμη αλλά κάνε μια κουβεντούλα με το γιατρό σου σχετικά με την ώρα του τοκετού....θα είναι εκεί;;;
Δε θέλω να σε αγχώσω αλλά επειδή κι εγώ γέννησα στο ΠΓΝΛ άκουσα πως όσες κοπέλες είχαν τον Μεσσήνη σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καμία δεν γέννησε με αυτόν!! Από ότι ξέρω όταν είναι η ώρα του τοκετού δεν αναλαμβάνει αυτός και βάζει άλλους (κι ας του σκας εσύ κάθε μήνα 90€!!!)
Καλά θα κάνεις να το ξεκαθαρίσεις εκτός και αν δε σε ενοχλεί να γεννήσεις με άλλον!!!

t0nia
05-08-11, 10:11
αφρολουτρο
μπουρνουζακι
οινοπνευμα και γαζες
6 κορμακια κοντομανικα
3 πανες για τυλιγμα
κουβερτουλα

Πάρε και 2-3 πετσετάκια για να σκουπίζεις το μικρό την ώρα του φαγητού! Επίσης, επιμένω στο μπουκάλι!!! Κι εγώ είμαι υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού και θήλασα τη μικρή μου από την πρώτη στιγμή αλλά πάρτο μαζί για καλό και για κακό μήπως δε του αρκεί του μωρού! Άλλωστε για 2-3 μέρες θα είναι μόνο αν χρειαστεί σα συμπλήρωμα και ποτέ ως βασικό γεύμα!!!

*tingerbell*
05-08-11, 11:47
τονια μου σ'ευχαριστω! εβαλα και πετσετακια και κατι πολυ μαλακιες σαλιαριτσες που μου φανηκαν ακομα πιο απαλες απο τα πετσετακια.
για μπουκαλια ακομα αμφιταλαντευομαι γιατι ξερω απο τωρα οτι θα ζοριστω πολυ στον θηλασμο και η μαια που μιλησα μαζι της καθως και κοπελες που δεν δεχτηκαν σταγονα ξενο γαλα μου λενε καλα κανω και δεν παιρνω...θα δω δεν ξερω..ισως να βαλω στο πορτ μπαγκαζ σε μια σακκουλα να βρισκονται.αλλα με το θηλασμο και τα γευματα του μωρου γενικα πιεζομαι παρα πολυ...

monkey79
05-08-11, 13:25
τονια μου σ'ευχαριστω! εβαλα και πετσετακια και κατι πολυ μαλακιες σαλιαριτσες που μου φανηκαν ακομα πιο απαλες απο τα πετσετακια.
για μπουκαλια ακομα αμφιταλαντευομαι γιατι ξερω απο τωρα οτι θα ζοριστω πολυ στον θηλασμο και η μαια που μιλησα μαζι της καθως και κοπελες που δεν δεχτηκαν σταγονα ξενο γαλα μου λενε καλα κανω και δεν παιρνω...θα δω δεν ξερω..ισως να βαλω στο πορτ μπαγκαζ σε μια σακκουλα να βρισκονται.αλλα με το θηλασμο και τα γευματα του μωρου γενικα πιεζομαι παρα πολυ...

Καλημέρα. Μπουκαλι θα χρειαστεις ακομα και αν για καποιο λογο βγαλεις γαλα με θηλαστρο. δεν ειναι απαρετητο να δωσεις ξενο. Αφησετα εστω στο πορτ μπαγκαζ για να εισαι σιγουρη οτι τα εχεις ολα.

*tingerbell*
05-08-11, 14:34
Καλημέρα. Μπουκαλι θα χρειαστεις ακομα και αν για καποιο λογο βγαλεις γαλα με θηλαστρο. δεν ειναι απαρετητο να δωσεις ξενο. Αφησετα εστω στο πορτ μπαγκαζ για να εισαι σιγουρη οτι τα εχεις ολα.

σηκωνει πολλη συζητηση το θεμα και θα ειμαστε εντελως οφ τοπικ. ο λογος που δεν θελω καθολου μπουκαλι δεν ειναι μονο για να μην πιει το παιδι ξενο γαλα αλλα και για να μην παθει συγχυση θηλων. θελω να πιστευω οτι με υπομονη,επιμονη και την καταλληλη βοηθεια θα τα καταφερω και δεν θα χρειαστει. ισως να ακουγομαι λιγο υπερβολικη αλλα ειναι πολυ σημαντικο για μενα να παλεψω το θηλασμο οσο περισσοτερο μπορω. δεν εχω βεβαια να χασω κατι αν βαλω απλα σε μια τσαντα κανα δυο μπουκαλια να βρισκονται αλλα και να μην παρω πιστευω οτι αν χρειαστει τοσο πολυ πια θα με καλυψει το νοσοκομειο.

baggi
05-08-11, 23:45
σηκωνει πολλη συζητηση το θεμα και θα ειμαστε εντελως οφ τοπικ. ο λογος που δεν θελω καθολου μπουκαλι δεν ειναι μονο για να μην πιει το παιδι ξενο γαλα αλλα και για να μην παθει συγχυση θηλων. θελω να πιστευω οτι με υπομονη,επιμονη και την καταλληλη βοηθεια θα τα καταφερω και δεν θα χρειαστει. ισως να ακουγομαι λιγο υπερβολικη αλλα ειναι πολυ σημαντικο για μενα να παλεψω το θηλασμο οσο περισσοτερο μπορω. δεν εχω βεβαια να χασω κατι αν βαλω απλα σε μια τσαντα κανα δυο μπουκαλια να βρισκονται αλλα και να μην παρω πιστευω οτι αν χρειαστει τοσο πολυ πια θα με καλυψει το νοσοκομειο.

Το νοσοκομείο έχει μπουκάλια απλά είναι άθλιες οι θηλές!!! Έχουν τεράστιες τρύπες...Συγχαρητήρια πάντως για την επιμονή σου στο θηλασμό..Εγώ σταμάτησα την 15η ημέρα και μετάνιωσα που δεν το είχα κόψει από την αρχή..Ακούγεται κάπως αλλά για μένα ήταν μια κόλαση για πολλούς λόγους. Και ότι δεν το σταμάτησα αμέσως οφείλεται στις μαίες και στους γιατρούς στο νοσοκομείο που ήταν πιεστικοί με το θηλασμό.. Έφτασα σε σημείο να ψάχνω γιατρό να μου δώσει το χάπι και όλοι με το γάντι φυσικά απέφευγαν να μου το δώσουν...Για το δικό μου γιατρό ούτε λόγος...είναι υπερ του θηλασμού και το απέδειξε!!!!

*tingerbell*
15-08-11, 16:11
εχω αρχισει και αποδεχομαι πλεον πως μαλλον θα τον ''φαμε'' ολο το μηνα,αλλα δεν πειραζει,τι να κανουμε,το μπεμπε να ειναι καλα!
baggi μου χαιρομαι που λες οτι επιμενουν στο θηλασμο. οσο για το οτι σταματησες στις 15 μερες,ειναι επιλογη σου και κανεις δεν μπορει να σου πει τιποτα.και οχι δεν ακουγεται καπως! προ εγκυμοσυνης ελεγα πως δεν υπαρχει περιπτωση να θηλασω,ημουν εντελως αρνητικη.αλλο αν αλλαξα γνωμη στην πορεια. αλλα πιστεψε με το οτι δεν ηθελες να θηλασεις δεν ακουγεται καθολου καπως και κανεις δεν ειναι σε θεση να σου πει το οτιδηποτε. μια μανα που δεν θηλαζει το παιδι της δε σημαινει οτι το αγαπαει λιγοτερο απο μια που το θηλαζει.
εχω πολλη αγωνια για το πως θα ειναι η κατασταση...και μαλλον μου προκαλει εναν εκνευρισμο το οτι δεν ξερω ποια διαδικασια ακολουθειται κατα τον τοκετο... τελοσπαντων, σε λιγες μερες θα λυθει το μυστηριο!

ΧΡΥΣΟΥΛΑ 1
16-08-11, 16:53
γειά σας ειμαι νέα κ γω στο site!! έχει γέννησή καμία στο κ. Καλλιτσάρη!!! ξέρετε αν κάνει απογευματινά ραντεβού στο πανεπιστημιακό Λάρισας !!!! και αν συνεργάζετε καθόλου με το ιασώ Λάρισας

*tingerbell*
17-08-11, 11:24
προσωπικα δεν τον εχω καν ακουστα αλλα δεν ειμαι απο την περιοχη οποτε δε μετραει. πως γινεται ομως να ειναι και στο πανεπιστημιακο και στο ιασω? αυτο ειναι μαλλον λιγο δυσκολο.δεν ξερεις σε ποιο μαιευτηριο ειναι?

ΧΡΥΣΟΥΛΑ 1
17-08-11, 15:32
μέχρι πριν δυο χρόνια ξέρω οτι ηταν στο πανεπιστημιακό!!! άπλα τώρα που άνοιξε το ιασώ έχω ακούσει οτι πολλοί γιατροί έφυγαν και πήγαν εκεί δεν ξέρω αν αλήθεια η ψέμα !!! μήπως γνωρίζεις πόσο κοστίζει η γέννα στο ιασώ!!!! ευχαριστω..

*tingerbell*
18-08-11, 10:51
Χρυσουλα τι να σου πω...τον εψαξα λιγο το γιατρο σου στο google αλλα μου βγαζει μονο παλια αρθρα απο τοτε που ηταν ακομα στο πανεπιστημιακο.απο 'κει και περα δεν εχει προσωπικη σελιδα για να δω που βρισκεται τωρα.
ηταν παλιοτερα γιατρος σου?με ενα τηλεφωνο στο ιασω και στο παν/κο μπορεις να μαθεις ισως που βρισκεται.
οσο για τη γεννα στο ιασω,ειχα κανει καποιες εξετασεις εκει και ειχαν παντου τιμοκαταλογους αλλα δεν θυμαμαι καθολου. λογικα και παλι μπορουν να σε ενημερωσουν τηλεφωνικα η πηγαινοντας μια βολτα απο εκει.

baggi
18-08-11, 15:30
Ο κ.Καλλιντζάρης είναι στο πανεπιστημιακό ακόμη...Τώρα δεν ξέρω αν είναι και στο Ιασώ αλλά φαντάζομαι πως όχι αφού είναι σε δημόσιο νοσοκομείο. Δεν ξέρω όμως μέρες που δέχεται ούτε κάτι άλλο σχετικό...

ΧΡΥΣΟΥΛΑ 1
18-08-11, 15:30
ευχαριστώ πολύ!!!!!! και απο τι κατάλαβα εισαι στο μήνα σου!!! με το καλο να ρθει το μωράκι σας!!!! ο κ. καλλιτσαρης ήταν γιατρος μου το 2008 στο πανεπηστιμιακό!! εκεί γέννησα τη μικρή μου και γενικά ειμαι ευχαριστημένη!!!! απλα τώρα τελευταια με την οικονομική κρίση ακούω διάφορα για πολλές έλλειψής και δεν ξέρω τι γίνετε... πάντως ελπιζω τα πραγματα να μην έχουν αλλάξει πολύ γιατι ειναι κρίμα.

baggi
19-08-11, 02:45
Έχω γεννήσει..η καστορίνα μου είναι 46 ημερών σήμερα!!! Αν διαβάσεις στις προηγούμενες σελίδες θα δεις διάφορα που έχω γράψει για το νοσοκομείο, τα υπέρ και τα κατά. Εύχομαι τα καλύτερα και σε σένα!!!!!!!!

POLYTINA
19-08-11, 13:28
καλημερα,
εγω γεννησα σε ιδιωτικη κλινικη στο βόλο, δυο φορες. Η κατασταση ηταν απαραδεκτη απο ολες τις αποψεις. Αρκει να σας πω μονο οτι οταν ρωτησε ο αντρας μου πριν τη γεννα για το κοστος, ενημερωτικα, την πρωτη φορα του εδωσαν την κατωτερη τιμη που αφορουσε δωματιο ΧΩΡΙΣ δικο του μπανιο. ΑΚΟΥΣΟΝ, ΑΚΟΥΣΟΝ! Οταν λοιπον μετα τη γεννα με εβαλαν σε τετοιο δωματιο φανταστειτε τη φρικη που επαθα. Ο αντρουλης μου λοιπον για να μην παθω υστερια ζητησε να με μεταφερουν σε σουιτα. Παθαινω που λετε δευτερη φρικη καθότι εκτος από το μπανιο στο δωματιο το μονο εξτρα που ειχε Η ΣΟΥΙΤΑ ηταν ενας αθλιος καναπες και 1500 ευρω παραπανω στην τιμη.
Στη δευτερη γεννα, παρολα αυτα, γεννησα στο ιδιο μαιευτηριο γιατι λογω δουλειας δεν ειχα το χρονο να το ψαξω στο δημοσιο νοσοκομειο (ειχα και μια αρνητικη προκαταληψη για το δημοσιο),και στην πολη μου δεν υπαρχει δευτερη ιδιωτικη κλινικη).
Το μωρο αμεσως μετα τη γεννα ειχε προβλημα. απο την κλινικη βεβαια μας εδωσαν εξιτηριο για απολυτα υγιες μωρο. αφου γυρισαμε ολους τους παιδιατρους του βολου και δεν μπορεσαν να διαγνωσουν το προβλημα, μας παρεπεμψαν στο γενικο νοσοκομειο βολου και εκεινοι που αμεσως εθεσαν τη διαγνωση, μας εστειλαν στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο λαρισας. ΤΟ ΟΤΙ ΖΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΟ ΟΦΕΙΛΩ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ.
οσον αφορα τη μαιευτικη κλινικη, επειδη με την παιδιατρικη που περασα δυο μηνες,την χωριζει μια πορτα και την ειδα μια χαρα μου φανηκε.
και στο επομενο παιδι που θα κανω,γιατι σκεφτομαι να κανω και τριτο, στο Πανεπιστημιακο λαρισας θα παω, με κλειστα μάτια.

baggi
19-08-11, 15:09
Το μεγάλο πλεονέκτημα του πανεπιστημιακού νοσοκομείου Λάρισας..(το έχω ξαναγράψει) είναι οι γιατροί που είναι όλοι εξαιρετικοί επιστήμονες και το ότι κι αν χρειαστείς έχεις όλες τις ειδικότητες από πάνω σου...Οι ελλείψεις σε αναλώσιμα είναι δεδομένο αλλά αν σκεφτείς πως αυτό συμβαίνει πλέον σε όλα τα νοσοκομεία το προσπερνάς και κοιτάς να έχεις μια καλή γέννα και το μωρό σου να είναι εξασφαλισμένο σε οτιδήποτε κι αν χρειαστεί

red
19-08-11, 15:47
Συμφωνω απολυτα μια που γεννησα κι εγω εκει!!!!!!!!!!

ARNIKOL
29-08-11, 12:24
Παιδιά κι εγώ το τρίτο εκεί θα το γεννήσω ασυζητητί. Μόλις έμαθα ότι γέννησε η Tingerbell. Θα περιμένω να επιστρέψει να μου πει τι κατάσταση επικρατεί, γιατί πριν από μένα θα γεννήσει η συνυφάδα μου το πρώτο της και έχει ψιλοαγχωθεί. Ελπίζω να μπορέσω να την καθησυχάσω. Παρεμπιπτόντως, έχει γιατρό το Μεσσήνη (με εξωσωματική- δύσκολη περίπτωση).

baggi
30-08-11, 01:30
Μπράβο στην tingerbell και να της ζήσει...Arnikol πότε γεννάς εσύ???

ARNIKOL
30-08-11, 09:00
Baggi, Απρίλιο γεννάω, έχω ακόμα καιρό μπροστά μου...

*tingerbell*
01-09-11, 13:07
γεια σας κουκλες!
μπηκα για να κανω μια συντομη ενημερωση για να μην αγχωνεται η συνυφαδα της ARNIKOL. Η κατασταση στο νοσοκομειο,ηταν απλα αψογη!
ολα πεντακαθαρα,οτι ζητουσαμε το ειχαμε,για το μωρο δεν χρειαστηκε τιποτα γιατι τα ειχαν ολα και ρουχακια και μπουκαλια και πανες..τα παντα! οι μαιες στην πλειοψηφια τους αψογες.γλυκυτατες και πολυ εξυπηρετικες.σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ικανοποιημενη. για περισσοτερες πληροφοριες ρωτηστε οτι θελετε.

ARNIKOL
01-09-11, 13:17
Αχ χαίρομαι πολύ με αυτά που διαβάζω! Ελπίζω μέχρι τότε να μην αλλάξει η κατάσταση. Μπράβο τίνγκερ, ωραία. Καλό σαραντισμό, τα΄παμε και στο δίπλα.

mairh_
01-09-11, 15:56
tingerbell, να σου ζησει!!!
Και εγω στο πανεπιστημιακο θα γεννησω. Εχω μπει στον μηνα μου (ΠΗΤ 25/9/2011) και τωρα αρχιζω σιγα σιγα να φτιαχνω την βαλιτσουλα μου!
Διαβασα ολα τα προηγουμενα για τισ συνθηκεσ στο νοσοκομειο και πραγματικα με ανακουφισαν αυτα που εγραψες, γιατι φοβομουν το τι θα βρω!!
Εσυ γεννησες φυσιολογικα ή με καισαρικη? Τα δωματια ηταν σε καλη κατασταση? Ποσα κρεβατια ειχαν? Με το θεμα θηλασμος τι αντιμετωπιση υπαρχει?
Συγνωμη για τισ πολλες ερωτησεις, αλλα ενα αγχος το εχω!!:p

baggi
01-09-11, 16:40
Baggi, Απρίλιο γεννάω, έχω ακόμα καιρό μπροστά μου...

Σου εύχομαι καλή εγκυμοσύνη

baggi
01-09-11, 16:41
γεια σας κουκλες!
μπηκα για να κανω μια συντομη ενημερωση για να μην αγχωνεται η συνυφαδα της ARNIKOL. Η κατασταση στο νοσοκομειο,ηταν απλα αψογη!
ολα πεντακαθαρα,οτι ζητουσαμε το ειχαμε,για το μωρο δεν χρειαστηκε τιποτα γιατι τα ειχαν ολα και ρουχακια και μπουκαλια και πανες..τα παντα! οι μαιες στην πλειοψηφια τους αψογες.γλυκυτατες και πολυ εξυπηρετικες.σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ικανοποιημενη. για περισσοτερες πληροφοριες ρωτηστε οτι θελετε.

Κοριτσακι μου να σου ζήσει το μπεμπε!!! Γερό, καλότυχο και δυνατό..Καλή λοχεία!!!!!

agapoulini
01-09-11, 16:42
και ποσο παει το μαλλι στη Λάρισα και στο πανεπιστημιακο;

ARNIKOL
01-09-11, 18:58
Στις μέρες μου τα νοσήλεια ήταν γύρω στα 80 ευρώ την ημέρα.

Melina22
02-09-11, 09:09
γεια σας κουκλες!

tingerbell συγχαρητήρια!!!!! Να σας ζήσει το μωράκι σας!!!!

Πώς αισθάνεσαι; Είχες εύκολη γέννα; Είχα μείνει στην αγωνία των τελευταίων ημερών...;-):grin: κ σκεφτόμουν τι να έγινε άραγε;

Καλή λοχεία κ από εμένα! Πες μας περισσότερα όποτε μπορέσεις...

*tingerbell*
02-09-11, 15:24
σας ευχαριστω για τις ευχες κι ευχομαι και σε σας τα καλυτερα και με το καλο να παρετε τα παιδακια σας αγκαλια!
εγραψα ενα ολοκληρο κατεβατο και κατα λαθος σβηστηκε. το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να κατσω αλλο στον υπολογιστη,με τραβαει η τομη(οχι δεν την γλυτωσα την καισαρικη,ακριβως οπως το φοβομουν!).
θα μπω παλι καποια στιγμη αργοτερα η αυριο και θα ξαναγραψω αναλυτικα.
φιλακια!

vaso lux
02-09-11, 15:28
Γεια σας κορίτσια!
Στο Πανεπιστημιακό ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι εξαιρετικός επιστήμονας , όσο για τις υπόλοιπεσ συνθήκες πόσο χειρότερα μπορεί να είναι απο αυτό που έζησα στη ιδ. κλινική?
η μητερα μου που με γεννησε σε ιδιωτικη κλινικη τησ λαρισασ πριν 20 χρονια φισικα δεν εμεινε καθολου ευχαριστημενη....αλλα κ προσφατα γνωστεσ μασ παλι το ιδιο....

ΧΡΥΣΟΥΛΑ 1
02-09-11, 16:42
σας ευχαριστω για τις ευχες κι ευχομαι και σε σας τα καλυτερα και με το καλο να παρετε τα παιδακια σας αγκαλια!
εγραψα ενα ολοκληρο κατεβατο και κατα λαθος σβηστηκε. το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να κατσω αλλο στον υπολογιστη,με τραβαει η τομη(οχι δεν την γλυτωσα την καισαρικη,ακριβως οπως το φοβομουν!).
θα μπω παλι καποια στιγμη αργοτερα η αυριο και θα ξαναγραψω αναλυτικα.
φιλακια!

να σου ζήση το μωράκι σου tingerbell!!!! να ναι γερό και τυχερό!!! όταν μπορέσεις περιμένουμε νέα σου!!!! καλή λοχεία...

tazoula82
12-09-11, 22:47
Κορίτσια βρίσκομαι κοντα στην 37 εβδομαδα κύησης και θα γεννήσω στο Πανεπιστημιακο της Λάρισας.Είναι η δευτερη γεννα καθως εχω ήδη ενα αγορακι 2 ετων.Την πρωτη φορα γεννησα στο Βόλο σε ιδιωτικό μαιευτηριο με φ.τ αλλα με επισκληρίδιο.Η αλήθεια ειναι οτι απολαυσα την διαδικασία του τοκετου γιατι δεν πονούσα σχεδον καθόλου.Τωρα στο πανεπιστημιακο ο γιατρός που με παρακολουθεί μου πε πως δεν βρισκει λόγο να κανω επισκληριδιο και οτι φαίνεται να εχω προοπτικες να γεννήσω ευκολα.Οτι αν δουμε μονο οτι υπαρχει καποιο ζορι θα το δουμε εκείνη την στιγμή αν θα φωναξουμε αναισθησιολογο για επισκληρίδιο αλλα και πάλι αν θα υπαρχει διαθεσιμος γιατι θα φερει εξωτερικό δίοτι δεν καλύπτει το νοσοκομειο στον φυσιολογικό τοκετο.τον θεωρουν και καλα πολυτελεια.Αγχωθηκα βρε κορίτσια πολύ γιατι δεν ξέρω αν θα εχω ευκολο τοκετο και ειδικα μετα την εμπειρία της πρωτης γεννας με επισκληρίδιο τωρα καπως φοβάμαι να γεννήσω χωρις αναισθησία.

mairh_
13-09-11, 14:52
Κορίτσια βρίσκομαι κοντα στην 37 εβδομαδα κύησης και θα γεννήσω στο Πανεπιστημιακο της Λάρισας.Είναι η δευτερη γεννα καθως εχω ήδη ενα αγορακι 2 ετων.Την πρωτη φορα γεννησα στο Βόλο σε ιδιωτικό μαιευτηριο με φ.τ αλλα με επισκληρίδιο.Η αλήθεια ειναι οτι απολαυσα την διαδικασία του τοκετου γιατι δεν πονούσα σχεδον καθόλου.Τωρα στο πανεπιστημιακο ο γιατρός που με παρακολουθεί μου πε πως δεν βρισκει λόγο να κανω επισκληριδιο και οτι φαίνεται να εχω προοπτικες να γεννήσω ευκολα.Οτι αν δουμε μονο οτι υπαρχει καποιο ζορι θα το δουμε εκείνη την στιγμή αν θα φωναξουμε αναισθησιολογο για επισκληρίδιο αλλα και πάλι αν θα υπαρχει διαθεσιμος γιατι θα φερει εξωτερικό δίοτι δεν καλύπτει το νοσοκομειο στον φυσιολογικό τοκετο.τον θεωρουν και καλα πολυτελεια.Αγχωθηκα βρε κορίτσια πολύ γιατι δεν ξέρω αν θα εχω ευκολο τοκετο και ειδικα μετα την εμπειρία της πρωτης γεννας με επισκληρίδιο τωρα καπως φοβάμαι να γεννήσω χωρις αναισθησία.

Καλησπερα! Εγω βρισκομαι στην 39 εβδομαδα και θα γεννησω το πρωτο μου παιδακι κι εγω στο Πανεπιστημιακο!
Επειδη ειμαι αρκετα φοβητσιαρα εχω πει στον γιατρο μου οτι θελω οπωσδηποτε να κανω επισκληριδιο. Αυτος συμφωνησε μαζι μου λεγοντας μου οτι δεν υπαρχει λογος να υποφερεις τοσες ωρες και να εξαντληθεις!
Αν και μενα μου ειπε οτι λογικα θα εχω ευκολη γεννα(λογω σωματοτυπου και θεση μωρου), αλλα κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει σιγουρα για αυτο!
Δεν ξερω αν εχουμε τον ιδιο γιατρο, αλλα μηπως σου το ειπε γιατι ειναι το δευτερο παιδακι σου και ισως να ειναι πιο ευκολα και γρηγορα τα πραγματα?

tazoula82
13-09-11, 22:36
Καλησπερα! Εγω βρισκομαι στην 39 εβδομαδα και θα γεννησω το πρωτο μου παιδακι κι εγω στο Πανεπιστημιακο!
Επειδη ειμαι αρκετα φοβητσιαρα εχω πει στον γιατρο μου οτι θελω οπωσδηποτε να κανω επισκληριδιο. Αυτος συμφωνησε μαζι μου λεγοντας μου οτι δεν υπαρχει λογος να υποφερεις τοσες ωρες και να εξαντληθεις!
Αν και μενα μου ειπε οτι λογικα θα εχω ευκολη γεννα(λογω σωματοτυπου και θεση μωρου), αλλα κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει σιγουρα για αυτο!
Δεν ξερω αν εχουμε τον ιδιο γιατρο, αλλα μηπως σου το ειπε γιατι ειναι το δευτερο παιδακι σου και ισως να ειναι πιο ευκολα και γρηγορα τα πραγματα?
mairh σου έχω στείλει π.μ

*tingerbell*
16-09-11, 19:56
γεια σας και παλι!
εγω παντως ειχα ξεκινησει για φ.τ χωρις επισκληριδιο απο επιλογη.βεβαια οταν η ωρα προχωρουσε και οι πονοι δυναμωσαν φρικτα χωρις να προχωραει η διαστολη, ζητησα επισκληριδιο αλλα μου ειπαν οτι γινεται πολυ νωριτερα κι οχι στο σταδιο που ημουν εγω. δεν ξερω τι ισχυει γιατι τελικα το παιδι μου το πηραν με καισαρικη και επισκληριδιο.
ηθελα να πω πως η εμπειρια μου ηταν τραγικη αλλα απο το νοσοκομειο και το προσωπικο γενικα εμεινα πολυ ευχαριστημενη (υπηρχαν κανα δυο περιπτωσεις ατομων βεβαια που σηκωναν καταγγελια για τη σταση τους και τη συμπεριφορα τους αλλα δεν ειμαι τετοιος τυπος οποτε δεν υπαρχει και λογος να το συζηταω.ασε που στους 30 ηταν 2 οι αναποδοι,οποτε και στατιστικα ειναι αμελητεο το νουμερο).λεω οτι εμεινα ικανοποιημενη απο το νοσοκομειο γιατι αν διαβασετε πιο πανω θα δειτε ποσο αγχωμενη ημουν με διαφορα που ακουγονταν για ελλειψεις του νοσοκομειου σε προσωπικο και αναλωσιμα.τιποτα απο ολα αυτα δεν ισχυε τελικα.την τσαντουλα που ειχα φτιαξει για το μωρο οπως την πηγα την πηρα πισω.ειχαν απ'ολα.απλα απ'οτι καταλαβα καμια φορα ξεμενουν για λιγο, οποτε καλο ειναι οι κοπελες να παιρνουν 5 πραγματα μαζι τους προληπτικα.

Melina22
17-09-11, 10:25
*tingerbell* γιατί οι πόνοι δυνάμωναν χωρίς να προχωρά η διαστολή; Που πιστεύεις ότι οφείλεται; Σε ρωτάω γιατί κ εγώ έχω αποφασίσει να μην κάνω επισκληρίδιο κ αγχώθηκα λίγο ακούγοντάς το από εσένα επειδή είχες παρόμοια φιλοσοφία στο θέμα. Πόσο είχε φτάσει η διαστολή κ δεν γινόταν να σου κάνουν επισκληρίδιο; Μήπως κόντευες να γεννήσεις κ δεν θα προλάβαινε να δρασει; Αν κατάλαβα καλά εισαι δυσαρεστημένη από το γιατρό σου;

ΤΖΙΝΑ1990
20-09-11, 15:06
τινκερμπελ να σου ζησει το μωρακι σου!! να ειναι παντα γερο και δυνατο!!

ΤΖΙΝΑ1990
20-09-11, 15:08
βρε κοριτσια συγνωμη που σασ κουραζω αλλα μπορει να μου πει καποια αν στο πανεπιστιμιακο νοσοκομειο λαρισασ υπαρχει τραπεζα ωαριων???

tazoula82
20-09-11, 15:26
γεια σας και παλι!
εγω παντως ειχα ξεκινησει για φ.τ χωρις επισκληριδιο απο επιλογη.βεβαια οταν η ωρα προχωρουσε και οι πονοι δυναμωσαν φρικτα χωρις να προχωραει η διαστολη, ζητησα επισκληριδιο αλλα μου ειπαν οτι γινεται πολυ νωριτερα κι οχι στο σταδιο που ημουν εγω. δεν ξερω τι ισχυει γιατι τελικα το παιδι μου το πηραν με καισαρικη και επισκληριδιο.
ηθελα να πω πως η εμπειρια μου ηταν τραγικη αλλα απο το νοσοκομειο και το προσωπικο γενικα εμεινα πολυ ευχαριστημενη (υπηρχαν κανα δυο περιπτωσεις ατομων βεβαια που σηκωναν καταγγελια για τη σταση τους και τη συμπεριφορα τους αλλα δεν ειμαι τετοιος τυπος οποτε δεν υπαρχει και λογος να το συζηταω.ασε που στους 30 ηταν 2 οι αναποδοι,οποτε και στατιστικα ειναι αμελητεο το νουμερο).λεω οτι εμεινα ικανοποιημενη απο το νοσοκομειο γιατι αν διαβασετε πιο πανω θα δειτε ποσο αγχωμενη ημουν με διαφορα που ακουγονταν για ελλειψεις του νοσοκομειου σε προσωπικο και αναλωσιμα.τιποτα απο ολα αυτα δεν ισχυε τελικα.την τσαντουλα που ειχα φτιαξει για το μωρο οπως την πηγα την πηρα πισω.ειχαν απ'ολα.απλα απ'οτι καταλαβα καμια φορα ξεμενουν για λιγο, οποτε καλο ειναι οι κοπελες να παιρνουν 5 πραγματα μαζι τους προληπτικα.
Να σου ζήσει το μωράκι σου να ναι παντα γερό και καλότυχο.Γεννησα και γω πριν 5 μερες στο Π.Ν.Λαρισας και οντως ειναι ετσι ακριβως οπως τα λες.Και γω εμεινα αρκετα ευχαριστημενη και δεν χρειαστηκα τιποτα για το μωρό.Βεβαια εμενα με το που γεννησα το πηγαν στην μοναδα νεογνων και βρισκεται ακομα εκει λογου ηπιου αναπνευστικου προβλήματος.Ευτυχως τωρα ειναι καλα και πιστευουμε να το παρουμε τελος της εβδομάδας.Παντως και γω γεννησα χωρις επισκληρίδιο με φυσιολογικό τοκετο.Παρόλο που εγω την ηθελα να την κανω ο γιατρός μου ήταν αρνητικος λεγοντας μου οτι θα γεννησω ευκολα το πολυ μεσα σε ενα διωρο.Οντως ετσι ήταν αλλά τα ειδα ολα απο τους πονους.Φοβερες ωδίνες μιλάμε αλλα στο τελος 2 εξωθήσεις και τέλος.

*tingerbell*
27-09-11, 10:47
ταζουλα να σου ζησει κι εσενα το μπεμπακι σου! κι εμενα νοσηλευτηκε το δικο μου και για μενα αυτο ηταν ακομα ενα σοκ.και χειρουργημενη και χωρις μωρο.κι εγω μονη γυρισα σπιτι, αλλα ειπα δοξα τω Θεω που εχει τοσο καλη νεογνολογικη μοναδα και που ημουν κι εγω εκει και δεν ημουν σε καμια κλινικη χιλιομετρα μακρια.
Τζινα σ'ευχαριστω για τις ευχες!δυστυχως καλη μου δεν γνωριζω αν υπαρχει τραπεζα ωαριων.δεν μπορεις να μαθεις τηλεφωνικα?
Μελινα ειλικρινα δεν ξερω τι εγινε... οι πονοι ειχαν φτασει στο λεπτο και η διαστολη μου ηταν κολλημενη στο 6. η μαια καποια στιγμη μου ειπε οτι ακομα και στο 10 να φτασω το παιδι δυσκολα θα βγει φυσιολογικα.ειπε για την ακριβεια οτι ειμαι πολυ στενη και θα με ξεσκισει.και δεν ξερω τελικα ποσο προνοει η φυση γιατι κι εγω ειχα ξεσκισει τη μαμα μου,θα την πεθαινα(ισως να παιζει ρολο η κληρονομικοτητα τελικα,τι να πω).μακαρι να κοντευα να γεννησω γιατι αν κοντευα δεν θα περνουσα ολο αυτο που περασα.μου ειπαν οτι κανονικα γινεται πριν το 5 κι εγω ημουν στο 6.βεβαια για την καισαρικη επισκληριδιο μου εκαναν.κι εχω ακουσει και περιπτωσεις που την εκαναν στο 7.
Παντως γνωμη μου ειναι να μην κανεις εφοσον δε σου βαλουν τεχνητους πονους.πιστευω οτι ο ορος ειναι που επειδεινωνει την κατασταση.οπως μας ειχαν πει και στον ανωδυνο,οι τεχνητοι πονοι ειναι αγριοι,επειδη δεν τους παραγει ο οργανισμος για να παραχθει παραλληλα και η ενδορφινη που τους μαλακωνει.κι επισης ειπα οτι θελω επισκληριδιο οταν πονουσα ανα λεπτο.κι αυτο κρατησε πολληηηηη ωρα! σε ενα καλο τοκετο,αν δεν κανω λαθος, οι πονοι του λεπτου συνοδευονται απο τις εξωθησεις και ξεμπερδευεις σχετικα γρηγορα.εγω ειχα τοση ωρα που ημουν πια σε ημιλιποθυμη κατασταση.
ευχομαι να σου πανε ολα τελεια και με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου αγκαλια!

Melina22
29-09-11, 23:41
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Περιμένω από στιγμή σε στιγμή! Σήμερα είμαι 39 κ 4 οπότε κοντεύουμε...

Tinsey
30-09-11, 01:51
Με το καλό Μελίνα, και μ' ένα πόνο σου εύχομαι!

EIRINI 73
05-11-11, 13:32
Κορίτσια γειά σας!
Είμαι καινούργια στο forum , βρίσκομαι στην 33η εβδομάδα της κύησης και περιμένω δίδυμα. Θα ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που εκαναν καισαρική κάποια πράγματα:
1.Κάνατε επισκληρίδιο ή ολική ,πονέσατε με την επισκληρίδιο?
2.Μετά πόσο γρήγορα συνέλθατε ,μπορούσατε να σηκωθείτε απο την πρώτη μέρα? Τα καταφέρνατε με το μωράκι σας μιάς και δεν επιτρέπουν συνοδό?
3.Θηλάσατε απο την πρώτη μέρα? σας βοήθησαν καθόλου οι μαίες?
:confused::confused::confused:
Με συγχωρείτε για τις πολλές απορίες ,αλλά καταλαβαίνετε όσο περνάει ο καιρός το άγχος μεγαλώνει!

litsaki1988
06-11-11, 20:24
Κορίτσια γειά σας!
Είμαι καινούργια στο forum , βρίσκομαι στην 33η εβδομάδα της κύησης και περιμένω δίδυμα. Θα ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες που εκαναν καισαρική κάποια πράγματα:
2.Μετά πόσο γρήγορα συνέλθατε ,μπορούσατε να σηκωθείτε απο την πρώτη μέρα? Τα καταφέρνατε με το μωράκι σας μιάς και δεν επιτρέπουν συνοδό?
Με συγχωρείτε για τις πολλές απορίες ,αλλά καταλαβαίνετε όσο περνάει ο καιρός το άγχος μεγαλώνει!

λοιπον για την πρωτη ερωτηση επειδη εχω παρακολουθησει καισαρικη τομη γιατι ειμαι τελειοφητος νοσηλευτικης , κανουν επισκληριδιο αναισθησια.η ξαδερφη του αντρα μου που γενησε με καισαρικη προχθες δεν ειχε αμεσως γαλα και της ειπαν οτι θα εχει μετα το τριτο 24ωρο, με βαση τα δικα της λεγομενα, παντως ξερω κοπελα που μετα απο καποιες ωρες απο την καισαρικη σηκωθηκε.Σε παρακολουθει γιατρος του πανεπιστημιακου νοσοκομειου λαρισας? γιατι κι εγω εκει θα γεννησω, αλλα εχω ακομα καιρο μπροστα μου....καλη λευτερια να εχεις..φιλακια

http://lmtf.lilypie.com/7bQfp3.png

litsaki1988
06-11-11, 20:27
κοριτσια για οποια γεννησε προσφατα, τι πληρωσατε για το νοσοκομειο??, γιατι κατι ακουσα οτι αυξηθηκαν οι τιμες.....:shock:

*tingerbell*
06-11-11, 20:35
πριν δυο μηνες με καισαρικη περιπου 450 ευρω.αν αυξηθηκαν απο τοτε δεν το ξερω καθολου.

litsaki1988
06-11-11, 20:41
*tingerbell* ποιος γιατρος σε παρακολουθουσε??? ησουν ικανοποιημενη απο την δουλεια του??? αν δεν θελεις να πεις το ονομα του γιατρου στειλε πμ. και γενικα ησουν ικανοποιημενη απο το νοσοκομειο? σορυ για τις πολλες ερωτησεις, αλλα θελω να ξερω το τι γινεται εκει περα...(κριμα που την πρακτικη μου ασκηση την εκανα στο παλιο και οχι εδω θα ηξερα περισσοτερα πραγματα)

ααα και να σου ζησει το μωρακι σου:D

*tingerbell*
06-11-11, 21:06
Κορίτσια γειά σας!

απαντησεις:
1.εκανα επισκληριδιο και δεν πονεσα αλλα ειχα πονο στην πλατη και ημικρανιες.αυτο μαλλον εχει να κανει με τον οργανισμο ομως,δεν ειναι κανονας.
2.γεννησα 6.30 το απογευμα κατα τις 9 ημουν στο δωματιο και σηκωθηκα την αλλη μερα γυρω στις 12 το μεσημερι.
3. δεν θηλασα γιατι το μικρο μου μπηκε στη μενν λογω ταχυπνοιας.οταν δεχτηκε τροφη 3 μερες μετα,τον θηλασα και η μαια εκει με βοηθησε αρκετα και στο πως να τον κραταω για να μην ποναει η τομη(αλλα αυτο τελικα το βρισκεις μονη σου με τις μερες)
με το καλο να παρεις το παιδακι σου αγκαλια!

*tingerbell*
06-11-11, 21:13
*tingerbell* ποιος γιατρος σε παρακολουθουσε??? ησουν ικανοποιημενη απο την δουλεια του??? αν δεν θελεις να πεις το ονομα του γιατρου στειλε πμ. και γενικα ησουν ικανοποιημενη απο το νοσοκομειο? σορυ για τις πολλες ερωτησεις, αλλα θελω να ξερω το τι γινεται εκει περα...(κριμα που την πρακτικη μου ασκηση την εκανα στο παλιο και οχι εδω θα ηξερα περισσοτερα πραγματα)

ααα και να σου ζησει το μωρακι σου:D

ευχαριστω για τις ευχες σου καλη μου!κι εσυ με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου!
λιτσακι τον γιατρο θα στον πω με πμ δεν θελω να αναφερω το ονομα του δημοσια(εσυ ποιον εχεις?).απο την δουλεια του στην καισαρικη ειμαι απολυτα ευχαριστημενη. κεντησε!προφανως ηταν καλα εκπαιδευμενος στο κοψε-ραψε. απο το νοσοκομειο εμεινα απολυτα ικανοποιημενη.πολυ ευγενικο προσωπικο με κανα δυο μονο εξαιρεσεις.απο καθαριοτητα επισης πολυ καλα. τα γραφω και στην προηγουμενη σελιδα,ριξε μια ματια αν θες.
με το καλο!

litsaki1988
06-11-11, 21:24
ευχαριστω για τις ευχες σου καλη μου!κι εσυ με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου!
λιτσακι τον γιατρο θα στον πω με πμ δεν θελω να αναφερω το ονομα του δημοσια(εσυ ποιον εχεις?).απο την δουλεια του στην καισαρικη ειμαι απολυτα ευχαριστημενη. κεντησε!προφανως ηταν καλα εκπαιδευμενος στο κοψε-ραψε. απο το νοσοκομειο εμεινα απολυτα ικανοποιημενη.πολυ ευγενικο προσωπικο με κανα δυο μονο εξαιρεσεις.απο καθαριοτητα επισης πολυ καλα. τα γραφω και στην προηγουμενη σελιδα,ριξε μια ματια αν θες.
με το καλο!

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, ναι τωρα κοιτουσα και τις προηγομενες σελιδες, θα σου απαντησω και εγω με πμ για τον γιατρο.

EIRINI 73
08-11-11, 18:12
Κορίτσια σας ευχαρισρώ πολύ για τις ευχές σας και τις απαντήσεις σας!
tigirbell να σου ζήσει το μωράκι σου!
litsaki με το καλό να κρατήσεις το μωράκι στην αγκαλιά σου!

Να σας πω και τα άσχημα όσο αναφορά τις τιμές:mad:
ρώτησα σήμερα το πρωί στο λογιστήριο του νοσοκομείου και μου είπαν για καισαρική 1550 ευρώ!!! εγώ έχω ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) για τις άλλες ασφάλειες δεν ξέρω και φυσικά απο το ασ.ταμείο δεν παίρνεις τίποτα πίσω.

*tingerbell*
08-11-11, 18:16
πλακα κανεις!!! τριπλασιαστηκε η τιμη?αν ειναι δυνατον! αν σε παρακολουθουσε και γιατρος στα απογευματινα και υπολογισεις και καμια δεκαρια 60ευρα που χαλασες εκει η τιμη βγαινει ιδια με ιδιωτικα πανω κατω...
τι να πω...με το καλο να παρεις το παιδακι σου αγκαλια κι ολα τα υπολοιπα οσο δυσκολα κι αν ειναι ειναι δευτερευοντα...

EIRINI 73
09-11-11, 17:46
πλακα κανεις!!! τριπλασιαστηκε η τιμη?αν ειναι δυνατον! αν σε παρακολουθουσε και γιατρος στα απογευματινα και υπολογισεις και καμια δεκαρια 60ευρα που χαλασες εκει η τιμη βγαινει ιδια με ιδιωτικα πανω κατω...
τι να πω...με το καλο να παρεις το παιδακι σου αγκαλια κι ολα τα υπολοιπα οσο δυσκολα κι αν ειναι ειναι δευτερευοντα...
Και εγώ έπαθα σοκ! Απο την αρχή της εγκυμοσύνης πήγα στο Μεσσήνη γιατί ήξερα απο την αρχή οτι θα κάνω καισαρική και υπολόγιζα οτι θα ξοδέψω γύρω στα 1000ευρώ συνολικά για τις επισκέψεις , τωρα μαζί με αυτά θα μου πάει σχεδόν 2600 ευρώ οσο θα πλήρωνα σε ιδιωτικό μιευτήριο!
Τέλος πάντων... έτσι και αλλίως το πανεπιστημιακό το διάλεξα κυρίως για την ασφαλεια την δική μου και προπάντων των μωρών.
tingerbell τι κάνει το μωράκι σου? :pείναι ήσυχο , σε αφήνει τουλάχιστον να κοιμάσαι το βράδυ?

terreza
09-11-11, 20:12
Κορίτσια σας ευχαρισρώ πολύ για τις ευχές σας και τις απαντήσεις σας!
tigirbell να σου ζήσει το μωράκι σου!
litsaki με το καλό να κρατήσεις το μωράκι στην αγκαλιά σου!

Να σας πω και τα άσχημα όσο αναφορά τις τιμές:mad:
ρώτησα σήμερα το πρωί στο λογιστήριο του νοσοκομείου και μου είπαν για καισαρική 1550 ευρώ!!! εγώ έχω ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) για τις άλλες ασφάλειες δεν ξέρω και φυσικά απο το ασ.ταμείο δεν παίρνεις τίποτα πίσω.

eirini η καισαρικη ηταν προγραμματισμενη?
εγω γεννησα τον ιουλιο του 2010 στη λαρισα και πληρωσα μονο τη διαμονη
για 3 μερες, γυρω στα 300 €. Δεν πληρωσα την καισαρικη, ηταν και επειγουσα.
Τωρα ειμαι ξανα εγκυος και θα παω παλι εκει να με παρακολουθησει ο γιατρος μου, αλλα με αυτα που μου ειπες θορυβηθηκα. Εχω ΙΚΑ οποτε θα τα καλυψει το ταμειο αν και τα επιδοματα μαλλον θα μειωθουν. Ειδωμεν...

υπαρχει καποια κοπελα που εχει ΙΚΑ και γεννησε προσφατα στο πανεπιστημιακο?

EIRINI 73
11-11-11, 17:32
eirini η καισαρικη ηταν προγραμματισμενη?
εγω γεννησα τον ιουλιο του 2010 στη λαρισα και πληρωσα μονο τη διαμονη
για 3 μερες, γυρω στα 300 €. Δεν πληρωσα την καισαρικη, ηταν και επειγουσα.
Τωρα ειμαι ξανα εγκυος και θα παω παλι εκει να με παρακολουθησει ο γιατρος μου, αλλα με αυτα που μου ειπες θορυβηθηκα. Εχω ΙΚΑ οποτε θα τα καλυψει το ταμειο αν και τα επιδοματα μαλλον θα μειωθουν. Ειδωμεν...

υπαρχει καποια κοπελα που εχει ΙΚΑ και γεννησε προσφατα στο πανεπιστημιακο?
Απ'οτι κατάλαβα είτε προγραμματισμένη είτε οχι η καισαρική τα χρήματα τα πληρώνεις , αλλά εσύ είσαι απο τις τυχερές γιατί νομίζω το ΙΚΑ είναι το μόνο ταμείο που καλύπτει τα νοσήλεια.
Με το καλό το μωράκι σου!

Iουλια
21-12-11, 21:50
Kαλησπέρα σας! Mόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος και ψάχνω για γιατρό στο Πανεπιστημιακό Nοσοκομείο Λάρισας. Διάβασα όλα τα σχόλια που έχετε βάλει και κατέληξα στον κ. Nταφόπουλο, θα ήθελα όμως να μάθω αν δέχεται πρωινά ραντεβού στο νοσοκομείο που είναι χωρίς πληρωμή. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε το τηλέφωνο του?

t0nia
21-12-11, 22:49
Kαλησπέρα σας! Mόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος και ψάχνω για γιατρό στο Πανεπιστημιακό Nοσοκομείο Λάρισας. Διάβασα όλα τα σχόλια που έχετε βάλει και κατέληξα στον κ. Nταφόπουλο, θα ήθελα όμως να μάθω αν δέχεται πρωινά ραντεβού στο νοσοκομείο που είναι χωρίς πληρωμή. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε το τηλέφωνο του?

Ιουλία μου καταρχήν ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ!!! Ξεκινάει μια μοναδική εμπειρία για σένα! Χαλάρωσε, ηρέμησε, ζήσε το και απόλαυσέ το όσο το δυνατό καλύτερα μπορείς! Ειλικρινά σου εύχομαι όλα να πάνε καλά! Και θα πάνε....πίστεψέ το.
Όσον αφορά το γιατρό έχω να πω πως έκανες πολύ καλή επιλογή! Κι εγώ σε αυτόν γέννησα και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη.
Δυστυχώς πρωινά δεν κάνει καθόλου, οπότε αν είσαι αποφασισμένη να πας σε αυτόν θα πρέπει να πηγαίνεις απόγευμα. Τι κόστος της επίσκεψης είναι στα 60€.
Τα υπόλοιπα που ζητάς σου τα στέλνω με π.μ. Φιλάκια!;-)

xristina_kio
02-01-12, 16:41
Καλησπέρα κορίτσια υπάρχει κάποια που γέννησε πρόσφατα στο Πανεπιστημιακό Λάρισας?Θα ήθελα να μάθω αν είναι καλά και πόσο κοστίζει ενας φυσιολογικός τοκετός με ή χωρίς επισκληρίδιο ή καισαρική και αν καλύπτει το ΙΚΑ κάποιο ποσό.
Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων!

t0nia
03-01-12, 10:39
Καλησπέρα κορίτσια υπάρχει κάποια που γέννησε πρόσφατα στο Πανεπιστημιακό Λάρισας?Θα ήθελα να μάθω αν είναι καλά και πόσο κοστίζει ενας φυσιολογικός τοκετός με ή χωρίς επισκληρίδιο ή καισαρική και αν καλύπτει το ΙΚΑ κάποιο ποσό.
Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων!

xristinia_kio Καλημέρα και καλή χρονιά. Δε ξέρω ποιό είναι το διάστημα που εσύ θεωρείς πρόσφατο αλλά θα σου πω τι πλήρωσα εγώ που γέννησα στο Πανεπιστημιακό τον Απρίλιο του 2011 πριν 9 μήνες δλδ.
Έμεινα αρκετά ευχαριστημένη και σαν ασφαλισμένη στον άντρα μου (ΙΚΑ) πληρώσαμε κάπου στα 280-300€ εννοείται χωρίς την επισκληρίδιο που πήγε άλλα 200€ "μαύρα" στην αναισθησιολόγο! Όσον αφορά την καισαρική, χωρίς να είμαι και αλλά όταν πήγε ο άντρας μου να πληρώσει μπροστά του ήταν ένας μπαμπάς που η γυναίκα του γέννησε μαζί με μένα δίδυμα με καισαρική! Δεν πλήρωσε ΤΙΠΟΤΑ!!! Τώρα τι ισχύει και τι προσπαθούν να προωθήσουν θα σε γελάσω!! Από το ΙΚΑ σα προστατευόμενο μέλος που είμαι πήραμε 800€ ειδάλλως αν είσαι αυτοασφαλιζόμενος παίρνεις γύρω στα 3000€! ελπίζω να σε βοήθησα!

xristina_kio
03-01-12, 21:10
Τόνια μήπως απο το ΙΚΑ σαν αυτοασφαλιζομενος μπορείς να πάρεις μέχρι 3000 γιατί δεν μου φαίνεται λογικό να πληρώνεις τόσο λίγα και να σου δίνουν 3000!!!όχι οτι με χαλαέι.... :p Πρίν απο λίγες ώρες έκανα την πρώτη μου επίσκεψη στο Πανεπηστημιακό και δεν μπορώ να πώ ότι έμεινα και ευχαριστημένη για τον λόγο ότι με "ξεπέταξε" ο γιατρός χώρις να μου καλύψει τα ερωτήματα!Και μπορώ να πώ οτι αυτό το γεγονός με τρόμαξε...Ας ελπίσω ότι ήταν τυχαίο..

t0nia
04-01-12, 13:57
Τόνια μήπως απο το ΙΚΑ σαν αυτοασφαλιζομενος μπορείς να πάρεις μέχρι 3000 γιατί δεν μου φαίνεται λογικό να πληρώνεις τόσο λίγα και να σου δίνουν 3000!!!όχι οτι με χαλαέι.... :p Πρίν απο λίγες ώρες έκανα την πρώτη μου επίσκεψη στο Πανεπηστημιακό και δεν μπορώ να πώ ότι έμεινα και ευχαριστημένη για τον λόγο ότι με "ξεπέταξε" ο γιατρός χώρις να μου καλύψει τα ερωτήματα!Και μπορώ να πώ οτι αυτό το γεγονός με τρόμαξε...Ας ελπίσω ότι ήταν τυχαίο..

Όχι δεν έχει να κάνει με το πόσο πλήρωσες. Τα λεφτά που δίνουν είναι στάνταρ είτε είσαι αυτοασφαλιζόμενος, είτε προστατευόμενο μέλος! Τώρα με την κρίση και αυτά που ακούγονται για τα ταμεία δε ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι κι αν υπάρχουν λεφτά για τα δώσουν!!! Αν επιτρέπεται σε ποιον γιατρό πήγες; Θέλω να πιστεύω πως ήταν τυχαίο!!! Την επόμενη φορά θα σου πρότεινα να είσαι λίγο πιο "επίμονη..." μη φύγεις αν δεν εξαντλήσεις τα ερωτήματά σου! Στο κάτω κάτω τον πληρώνεις δε σου παρέχει τζάμπα τις υπηρεσίες του!

Λιζα14
04-01-12, 17:13
Σε ποιο γιατρό πήγες?κι εγώ στο πανεπιστημιακό παω κ είναι το 2 παιδάκι μου!

xristina_kio
05-01-12, 11:27
στον κ. Νταφόπουλο πήγα κορίτσια

Λιζα14
05-01-12, 12:03
Κι εγώ είχα πάει μια φορά σε αυτό το γιατρό στην πρώτη εγκυμοσυνη μου κ μετά πηγα σε άλλον

ΧΡΥΣΟΥΛΑ 1
15-01-12, 15:26
καλημερα σε όλες..εγω γέννησα το πρωτο παιδι Αυγουστο 2010 στο πανεπιστημιακο στο καλλιτσάρη, με καισαρική.Εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη και απο το γιατρο και απο τη κλινική.αυτο που με απασχολει τωρα ειναι το εξής...τωρα τελευταία ακουγονται πολλες ελείψεις σε αναλωσιμα χειρουργειου.Τι γίνεται??Δηλαδη αντε και ξαναπάω,υπάρχει περιπτωση να μη με δεχθουν για γεννα η να καταληξω σε κανενα γενικο?Εχω αγχος διοτι θελω να κανω και αλλο ενα παιδακι και δυστυχως τα οικονομικα μου δε μου επιτρεπουν να παω σε καποια ιδιωτική κλινικη.

geia sou ioko!!!! na sou zhsh to paidakki sou!!!!! gennhsa k egw sto panephstimiako ston idio giatro to 2008 xereis an einai akomh sto nosokomeio h an egyge!!! giati pernw thl gia apogeymatina rantebou kai den ton brhskw!!!!

merula
15-01-12, 17:31
καλησπερα σας.πρόκειτε να γεννήσει κάποια στο πανεπιστημιακό το 2012???τί γίνεται με τις τιμές με το νέο ασφαλιστικό???

litsaki1988
15-01-12, 23:42
ναι εγω....
λοιπον με αυτα που εχω διαβασει προσφατα και ελπιζω να ισχυουν , γιατι το κρατος μας συνεχεια αλλαγες κανει....με ασφαλεια ικα δεν πληρωνουμε τιποτα στο νοσοκομειο αλλα δεν περνουμε το επιδομα τοκετου. τωρα ελπιζω να ισχυουν ακομα. κατι αλλο δεν ξερω και δεν το εχω ψαξει και πολυ.....

αλλα μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ικανοποιημενη απο το γιατρο μου και γενικα απο το νοσοκομειο.

merula
16-01-12, 09:06
ευχαριστώ για την απάντηση:D

dimitra34
16-01-12, 09:48
geia sou ioko!!!! na sou zhsh to paidakki sou!!!!! gennhsa k egw sto panephstimiako ston idio giatro to 2008 xereis an einai akomh sto nosokomeio h an egyge!!! giati pernw thl gia apogeymatina rantebou kai den ton brhskw!!!!

Ο Καλλιτσαρης εχει ανοιξη ιατρειο στην 31ης Αυγουστου και Ογλ 5 απο τον περασμενο Σεπτέμβριο.

xristina_kio
30-01-12, 13:58
Καλησπέρα σε όλες σας!Είμαι 6 μηνών και σκέφτομαι να γεννήσω στο Πανεπιστημιακό Λάρισας.Ως έχουν τα πράγματα μέχρι στιγμής ο γιατρός μου είπε ότι θα γεννήσω φυσιολογικά εκτός απροόπτου φυσικά..Θέλω να ζητήσω από τώρα να κάνω επισκληρίδιο. Εχει γεννήσει καμία πρόσφατα στο Πανεπιστημιακό με επισκληρίδιο? Οταν ζητηθεί εξαρχείς κάνουν ή δεν το βλέπουν και τόσο θετικά και κάνουν μόνο όταν χρειαστεί...?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

*tingerbell*
30-01-12, 22:29
Καλησπέρα σε όλες σας!Είμαι 6 μηνών και σκέφτομαι να γεννήσω στο Πανεπιστημιακό Λάρισας.Ως έχουν τα πράγματα μέχρι στιγμής ο γιατρός μου είπε ότι θα γεννήσω φυσιολογικά εκτός απροόπτου φυσικά..Θέλω να ζητήσω από τώρα να κάνω επισκληρίδιο. Εχει γεννήσει καμία πρόσφατα στο Πανεπιστημιακό με επισκληρίδιο? Οταν ζητηθεί εξαρχείς κάνουν ή δεν το βλέπουν και τόσο θετικά και κάνουν μόνο όταν χρειαστεί...?

γεια σου και με το καλο το μωρακι σου!
γεννησα πριν 5 μηνες στο ΠΝΛ. ο τοκετος ξεκινησε για φυσιολογικος χωρις φαρμακα.δεν ειχαμε πει κατι με το γιατρο μου αλλα κι απο αλλες κοπελες που γεννησαν δεν τους εκαναν..δεν το βλεπουν και τοσο ζεστα γιατι χωρις την επισκληριδιο συνεργαζεσαι καλυτερα και βοηθας περισσοτερο το μωρο.εγω τελικα κατεληξα σε καισαρικη κι ενω δεν το συζητησαμε καθολου μου εκανε επισκληριδιο(στην καισαρικη δηλ-μακρια απο δω- ειναι στανταρ η επισκληριδιος). συζητα με το γιατρο σου παντως.
η συμβουλη μου ειναι να μην την κανεις . παρακολουθησε τα μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης που κανουν στη νομαρχια,θα σε βοηθησουν απιστευτα.
και παλι με το καλο!

tazoula82
30-01-12, 23:52

xristina-kio γέννησα και γω πριν 4 μήνες στο Πανεπιστημιακό Λάρισας.Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό χωρις επισκληρίδιο.Αν και εγω το χα ζητήσει απο τον Γιατρό μου αυτός τελευταία στιγμή με προέτρεψε στο να μην την κανουμε γιατι θεώρησε οτι θα εχουμε ευκολη γεννα.Τελικά δεν το μετάνιωσα που δεν την έκανα.Επειδή στο πρωτο μου παιδακι ειχα κανει επισκληρήδιο ναι μεν δεν καταλαβα πόνους γέννας αλλα η αίσθηση του τοκετου που εζησα τωρα στο δευτερο παιδί δεν περιγράφεται.Ναι μεν πόνεσα για να λέμε την αλήθεια αλλα στο τελος νιώθεις τετοια ανακουφιση και χαρα με το που βγαίνει το μωρό.Τωρα βεβαια οπως νιωθεισ εσυ πιο καλα αυτο θα κανεισ.Με το καλό να ρθει το μωράκι σου!

xristina_kio
31-01-12, 12:08
γεια σου και με το καλο το μωρακι σου!
γεννησα πριν 5 μηνες στο ΠΝΛ. ο τοκετος ξεκινησε για φυσιολογικος χωρις φαρμακα.δεν ειχαμε πει κατι με το γιατρο μου αλλα κι απο αλλες κοπελες που γεννησαν δεν τους εκαναν..δεν το βλεπουν και τοσο ζεστα γιατι χωρις την επισκληριδιο συνεργαζεσαι καλυτερα και βοηθας περισσοτερο το μωρο.εγω τελικα κατεληξα σε καισαρικη κι ενω δεν το συζητησαμε καθολου μου εκανε επισκληριδιο(στην καισαρικη δηλ-μακρια απο δω- ειναι στανταρ η επισκληριδιος). συζητα με το γιατρο σου παντως.
η συμβουλη μου ειναι να μην την κανεις . παρακολουθησε τα μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης που κανουν στη νομαρχια,θα σε βοηθησουν απιστευτα.
και παλι με το καλο!

Καλημέρα tingerbell,
ευχαριστώ πολύ και εσύ με το καλό να μεγαλώσεις το μωράκι σου και να είναι πάντα γερό!Λόγω της δουλειάς του άντρα μου βρίσκομαι σε νησί τον τελευταίο μήνα θα έρθω πάλι στην Λάρισα οπότε δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να συμμετέχω σε μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής που λές.Σίγουρα θα συνεργάζεσαι καλυτέρα χωρίς επισκληρίδιο αν και είχα διαβάσει κάπου ότι σαφήνουν να νιώθεις έστω λίγο πόνο για να έχεις τον έλεγχο και να βοηθάς..
Σε ευχαριστώ και πάλι

xristina_kio
31-01-12, 12:16
xristina-kio γέννησα και γω πριν 4 μήνες στο Πανεπιστημιακό Λάρισας.Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό χωρις επισκληρίδιο.Αν και εγω το χα ζητήσει απο τον Γιατρό μου αυτός τελευταία στιγμή με προέτρεψε στο να μην την κανουμε γιατι θεώρησε οτι θα εχουμε ευκολη γεννα.Τελικά δεν το μετάνιωσα που δεν την έκανα.Επειδή στο πρωτο μου παιδακι ειχα κανει επισκληρήδιο ναι μεν δεν καταλαβα πόνους γέννας αλλα η αίσθηση του τοκετου που εζησα τωρα στο δευτερο παιδί δεν περιγράφεται.Ναι μεν πόνεσα για να λέμε την αλήθεια αλλα στο τελος νιώθεις τετοια ανακουφιση και χαρα με το που βγαίνει το μωρό.Τωρα βεβαια οπως νιωθεισ εσυ πιο καλα αυτο θα κανεισ.Με το καλό να ρθει το μωράκι σου!

Καλημέρα tazoula,
με το καλό και εσένα το μωράκι σου. Έχεις δίκιο σε αυτό που λες αλλά επειδή είναι η πρώτη μου φορά και δεν ξέρω τι με περιμένει γιαυτό θέλω να ζητήσω επισκληρίδιο. Ίσως και εγώ να το μετανιώσω μετά αλλά τώρα για μένα αυτό είναι μια ανακούφιση! Εγώ θα το συζητήσω με τον γιατρό από εκεί και πέρα ας γίνει οτι είναι ευλογημένο...Μπορεί όντως να μην χρειαστεί..

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

litsaki1988
09-02-12, 20:10
κοριτσια οσες γενησαν στο πανεπιστημιακο προσφατα, αν θελω να κανω επισκληριδιο αναισθησια ( σε φυσιολογικο τοκετο) επιβαρυνομαι οικονομικα με καποιο ποσο στο τελος?

t0nia
10-02-12, 12:15
κοριτσια οσες γενησαν στο πανεπιστημιακο προσφατα, αν θελω να κανω επισκληριδιο αναισθησια ( σε φυσιολογικο τοκετο) επιβαρυνομαι οικονομικα με καποιο ποσο στο τελος?

Εγώ γέννησα στο ΠΓΝΛ τον περασμένο Απρίλιο. Δεν είχα μιλήσει καθόλου με το γιατρό για επισκληρίδιο γιατί είχα πει να αφήσω τα πράγματα όπως έρθουν. Τελικά την έκανα και πλήρωσα 200€ την αναισθησιολόγο (μετά τον τοκετό και μαύρα).

litsaki1988
10-02-12, 14:13
τονια μου, εκτος απο τα μαυρα επιβαρυνθηκες οικονομικα στο λογιστηριο του νοσοκομειου ή ηταν μονο αυτα για την αναισθησια?
παντως δημοσιο...αλλα απο παντου παιρνουν......

t0nia
11-02-12, 11:11
τονια μου, εκτος απο τα μαυρα επιβαρυνθηκες οικονομικα στο λογιστηριο του νοσοκομειου ή ηταν μονο αυτα για την αναισθησια?
παντως δημοσιο...αλλα απο παντου παιρνουν......

Όσον αφορά την επισκληρίδιο δε πλήρωσα κάτι επιπλέον. Στο λογιστήριο ο άντρας μου πλήρωσε μόνο τα έξοδα νοσηλείας και μάλιστα ρώτησε για τα 200€ που δεν ήταν περασμένα στην απόδειξη και ο υπάλληλος του είπε απλά ότι πήγαν "υπέρ πίστεως"..........

litsaki1988
11-02-12, 15:28
τονια μου σε ευχαριστω για την απαντηση.
αλλα εχω και αλλες αποριες αν μπορεις απαντησε μου.....
για το μωρο παιρνουμε ρουχαλακια μαζι, ή τις ημερες που ειμαστε εκει τα παρεχει το πανεπιστημιακο?
το μωρο το κανουμε εμεις μπανακι και παιρνουμε πετσετες και καλυντικα μαζι μας ή οι μαιες τα κανουν αυτα?
αν δεν μπορεσω να θηλασω παιρνω μπουκαλακια μαζι μου?
ελπιζω να μην γινομαι κουραστικη.....
βλεπεις οσο πλησιαζει ο καιρος τα σκεφτομαι αυτα και οταν παω στο γιατρο ξεχναω να ρωτησω...

t0nia
11-02-12, 16:21
για το μωρο παιρνουμε ρουχαλακια μαζι, ή τις ημερες που ειμαστε εκει τα παρεχει το πανεπιστημιακο?
το μωρο το κανουμε εμεις μπανακι και παιρνουμε πετσετες και καλυντικα μαζι μας ή οι μαιες τα κανουν αυτα?
βλεπεις οσο πλησιαζει ο καιρος τα σκεφτομαι αυτα και οταν παω στο γιατρο ξεχναω να ρωτησω...

Σου στέλνω πμ για να σου τα πω αναλυτικα!

xristina_kio
14-02-12, 11:54

Καλημέρα Λιτσάκι,
εγώ είμαι στον έβδομο μήνα και είναι η πρώτη μου φορά και σκέφτομαι να γεννήσω στο Πανεπιστημιακό.Και εγώ θέλω να ρώτησω στον γιατρό αυτή την φορά για το τι ακριβώς θα πάρω μαζί μου αλλά τον Ιανουάριο καθώς περίμενα στο νοσοκομείο την σειρά μου μια κυρία δίπλα μου ρώτησε την μαία τι ακριβώς να πάρει μαζί της...Αυτά που θυμάμαι είναι τα εξής: 3 φορμάκια για το μωρό,πάνες γάλα μην φέρεις είπε αλλά φέρε 4 μπιμπερό είπε και αυτό που μου έκανε τεράστια εντύπωση της είπε να φέρει ακόμα και αποστειρωμένες γάζες,μπεταντίν και καθαρό οινόπνευμα!!!!!! (και είπε και για τον εαυτό της τι ακριβώς να φέρει αλλά δεν θυμάμαι).Για αυτά είναι καλύτερα να σου πει κάποια που γέννησε και ξέρει ή ρώτα τον γιατρό για σίγουρα...Εγώ απλά είπα να γράψω για αυτά που άκουσα επειδή μου έκανε τεράστια εντύπωση που ζητάνε ακόμα και γάζες και οινόπνευμα ασχέτως που πληρώνουμε κιόλας για την νοσηλεία και όχι μόνο!!

xristina_kio
14-02-12, 11:57
Καλημέρα σε όλες,

Έχω μια απορία.. Άκουσα ότι όταν γεννιέται ένα μωρό μπαίνει σε θερμοκοιτίδα ασχέτως αν έχει πρόβλημα ή όχι..Αυτό ισχύει?

litsaki1988
14-02-12, 13:57
γεια σου χριστινα, ναι αυτο για τις γαζες και το οινοπνευμα το ηξερα.οι ελλειψεις στο μεγαλειο της......αρα τελεικα παιρνουνε και ρουχαλακια για το μωρο και μπουκαλια.βεβαια θα ρωτησω και εγω το γιατρο μου, να δουμε τι θα μου πει..ειμαστε και στον ιδιο μηνα και εγω μολις μπηκα στον εβδομο.
οσο για μας σιγουρα θα χρειαστουμε 1 νυχτικια για να γεννησουμε, πιτζαμες για μετα στο δωματιο και αν θα θηλασουμε να εχει κουμπια, 2 ζευγαρια παντοφλες-μια για το ντουζ και η αλλη για το δωματιο- σιγουρα χαρτι υγειας....( ναι και χαρτι υγειας....), εγω θα παρω και σουτιεν θηλασμου, εσωρουχα, ρουχα εξοδου, σερβιετες, πανακια χλωρινης για την τουαλετα,κατι αλλο δεν μου ερχεται στο μυαλο για μας.....
οσο για το μωρο θα ρωτησω και μια γνωστη μου που γεννησε εκει, αλλα δεν την βρηκα μεχρι στιγμης, γι αυτο ρωτησα πρωτα εδω.

οσο για θερμοκιτιδα πιστευω και απο αυτα που εχω ακουσει οτι πρεπει να υπαρχει λογος, αλλιως γιατι να σου το βαλουν το μωρο εκει?

xristina_kio
14-02-12, 16:43
[QUOTE=litsaki1988;2306163]γεια σου χριστινα, ναι αυτο για τις γαζες και το οινοπνευμα το ηξερα.οι ελλειψεις στο μεγαλειο της......αρα τελεικα παιρνουνε και ρουχαλακια για το μωρο και μπουκαλια.βεβαια θα ρωτησω και εγω το γιατρο μου, να δουμε τι θα μου πει..ειμαστε και στον ιδιο μηνα και εγω μολις μπηκα στον εβδομο.
οσο για μας σιγουρα θα χρειαστουμε 1 νυχτικια για να γεννησουμε, πιτζαμες για μετα στο δωματιο και αν θα θηλασουμε να εχει κουμπια, 2 ζευγαρια παντοφλες-μια για το ντουζ και η αλλη για το δωματιο- σιγουρα χαρτι υγειας....( ναι και χαρτι υγειας....), εγω θα παρω και σουτιεν θηλασμου, εσωρουχα, ρουχα εξοδου, σερβιετες, πανακια χλωρινης για την τουαλετα,κατι αλλο δεν μου ερχεται στο μυαλο για μας.....
οσο για το μωρο θα ρωτησω και μια γνωστη μου που γεννησε εκει, αλλα δεν την βρηκα μεχρι στιγμης, γι αυτο ρωτησα πρωτα εδω.

οσο για θερμοκιτιδα πιστευω και απο αυτα που εχω ακουσει οτι πρεπει να υπαρχει λογος, αλλιως γιατι να σου το βαλουν το μωρο εκει?[/QUOT

Μμμ και χαρτί υγείας ε?μπράβο μας νοσοκομείο σου λένε μετά...(γενικά το λέω για όλα τα νοσοκομεία).Για την γέννα νόμιζα οτι σου δίνουν την πράσινη ρόμπα...Ποιόν γιατρό έχεις αν επιτρέπεται?(αν θέλεις στείλε μου το όνομα prive!)

litsaki1988
14-02-12, 18:11
ναι και χαρτι υγειας, σιγουρα στο θαλαμο μπορει να εχει κανενα ρολο, αλλα αν εισαι σε τετρακλινο τι να σου φτασει και μετα αντε ψαξε την καθατιστρια να σου δωσει κι αν εχει κιολας...οποτε καλυτερα να εχουμε..;)
την πρασινη ρομπιτσα την βαζουν στην καισαρικη και δεν καλυπτει και πολλα......ειναι διαφανες....εκει σου την βγαζουν και γινεται το χειρουργιο. καλυτερα να εχεις μια νυχτικια για να νιωθεις και εσυ καλυτερα, εγω ηδη πηρα μια μονο για αυτην την δουλεια.

οσο για τον γιατρο θα σου στειλω πμ

katherinel
12-05-12, 17:49
KORITSIA KALISPERA.PERIMENW TO TRITO MOY PAIDAKI KAI SKEFTOMAI AFTH TH FORA NA PAW STO NOSOKOMEIO AN KAI PROS TO PARON ME PARAKOLOUTHEI GIATROS EKTOS NOSOKOMEIOU.MHPWS GENNHSE KAMIA PROSFATA?THA HTHELA NA MATHW GIA TO KOSTOS KAISARIKHS KAI GIA TIS SYNTHIKES POU EPIKRATOUN EKEI.ISXUEI AYTO GIA TA ANALWSIMA POU AKOUGETAI KAI GENIKA GIA TIS ELEIPSEIS POU YPARXOUN?

nat7
10-03-13, 17:22
Καλησπέρα. Είμαι στον 5ο μήνα και σκέφτομαι να γεννήσω στο Πανεπιστημιακό της Λάρισας. Έχει γεννήσει καμιά το τελευταίο χρόνο εκεί να μου πει την εμπειρία της; Υπάρχουν ελλείψεις λόγω της κρίσης; Οι νοσοκόμες είναι υπέρ του θηλασμού; Επίσης, με προβληματίζει το επισκεπτήριο. Έμαθα ότι επιτρέπεται μόνο 2 ώρες την ημέρα επισκεπτήριο και τις υπόλοιπες ώρες δεν αφήνουν ούτε ένα συνοδο. Αληθεύει αυτό; Επειδή είναι το πρώτο μου παιδί δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω μόνη μου.

ARNIKOL
10-03-13, 17:56
[QUOTE=nat7;2539732]Καλησπέρα. Είμαι στον 5ο μήνα και σκέφτομαι να γεννήσω στο Πανεπιστημιακό της Λάρισας. Έχει γεννήσει καμιά το τελευταίο χρόνο εκεί να μου πει την εμπειρία της; Υπάρχουν ελλείψεις λόγω της κρίσης; Οι νοσοκόμες είναι υπέρ του θηλασμού; Επίσης, με προβληματίζει το επισκεπτήριο. Έμαθα ότι επιτρέπεται μόνο 2 ώρες την ημέρα επισκεπτήριο και τις υπόλοιπες ώρες δεν αφήνουν ούτε ένα συνοδο. Αληθεύει αυτό; Επειδή είναι το πρώτο μου παιδί δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω μόνη μου.[/QUOTE\
Καλησπέρα! Καταρχήν, με το καλό εύχομαι! Μην αγχώνεσαι, εγώ γέννησα και τα 4 παιδιά μου εκεί. Τ'ωρα είμαι λεχώνα στο 4ο. χρειάστηκα πάνες και μωρομάντηλα για το παιδί. στη θέση σου θα έπαιρνα και κανά χαρτί υγείας, γιατί τα έδιναν με φειδώ. καλά ρρούχα και κουβερτούλα για το παιδί είναι αυτονόητα. στο θηλασμό είδα τώρα μια καλύτερη αντιμετώπιση΄γιατί παλιότερα μου φαινόταν ότι δεν τον ενθάρρυναν.
όσον αφορά το επισκεπτήριο, πιστεύω ότι καλύτερα είναι έτσι, γιατί θα είσαι απασχολημένη με το παιδί ούτως ή άλλως και θα μπορείς να ξεκουράζεσαι, χωρίς να σε απασχολεί μην πλακώσει το σόι. ό,τι άλλο θές, εδώ. Φιλιά!

melina30
27-04-13, 10:29
Κορίτσια καλημέρα κι από μένα!Είμαι στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου,μένω Κατερίνη και σκέφτομαι για γέννα στο Π.Ν.Λάρισας.Ξέρει κάποια να μου δώσει πληροφορίες;Σε φυσιολογικό τοκετό κάνουν επισκληρίδιο;Πόσο θα μου κοστίσει;Μπορεί να σε παρακολουθεί συγκεκριμένος γιατρός, ή όποιος τύχει και στα ραντεβού και στη γέννα;

mushmoranka
24-05-13, 11:04
Kalimera!
Me sighoreite gia to greeklish, alla den ginete alliws.
Sas diauazw hrwnia, alla epedi twra isws eimai pali egkuos ithela na ehw epikinonia kai me alles mamades.
Skeftomouna polu an tha eprepe na sas pw tin empiria mou apo auto to nosokomeio, alla pisteuw den eimai oi moni.
To telos to 2007 eiha minei egkuos ston gio mou, kai epedi egw kai o filos mou menoume se nisi (logo douleia tou) hwris nosokomeio, itane anamenomeno na genisw stin poli tou, opou einai kai to patriko tou. Ekei eiha gunaikologo, opios itan kai gunaikologos kai hronia tis petheras mou, kai oi duo imastam polu euharistimenes apo ekeinon. Oso prohorouse i egkumosini mou arhisame na akoume diafora gia agkues pou ehoun pethanei sta heria tou, farmaka kai eksetaseis hwris logo kia alla.:( Etsi ston 7 mina mas sistisan ston "uperoho", "empiro", "anthropo" kai "epistinonas" k. Lialios.
To prwto mas ranteuou itane stis 8 to vradu, alla arhise 12:30 ti nihta, kai olles autes tis wres egw kai olles tis alles gunaikes kathomastan orthoii (ektos apo 3, epedi eihe mono 3 karekles). Telika mpikame gia eksetasi, oi opia itane enas aplos uperihos kai tipota allo- hwris istoriko, hwris erwtiseis, hwris tipota. To mono pou frontise itan apo tin arhi na parei ta lefta tou, kai molis eide to moro, mas eipe oti teleiosame. :evil::evil::evil:
Tin epomeni fora pou eida ton kurio itan ligo prin to programatismeno ranteuou mas ston 9-to mina (parakalw) ... diladi otan mou espasan ta nera kai arhise o toketos.
Prwta na sas pw oti eimai voulgara kai itane diki mou apofasi na min pantreutoume me ton filo mou/ antra mou/ oti-theleis-pais-to, etsi egw eimai anasfalisti.
Loipon. Otan espasan ta nera, piga sto nosokomeio me tin mana mou kai tin pethera mou. Ekei me eksetase enas gunaikologos me aspra malia kai genia, opios eipe oti to paidi einai prowro, tha prepei na mpei se therokitida, kai amesws meta me rwtise an ehw asfaleia. Egw tou eipa oti den ehw asfaleia, alla oute to paidi mou einai prowro, giati eiha mpei sto mina mou prin 2,5 eudomades, kai upologizei lathos. TOu eipa oti o giatros mou einai o Lialios kai thelw ekeinos na me eksetasei. Me estile sto maieutirio, hwris karotsi, hwris tipota, enw apo mena etrehan ta nera. Kalos. Eftasa kato me ta hilia zoria na kano eisagogi, kai perimenw na dw to giatro mou- tipota. Epedi olla kratise 23 wres, egw eida ton giatro mou 3 fores olo kai olo!!! Kai i teleutea fora itane pou molis prolaue na kathisei kai na vlepei pws skizomai, na dwsei to paidi mou stis nosokomes, kai na ton dwseis sto kosmou pou perimene eksw! Egw pira gia proti fora to mwro mia wra meta. Entometaksi o "giatros" pou me erapse, pou den me erapse, kai ekei pou me erapse me ehei sakatepsei. Se oti gunaikologo paw den pisteuoun sta matia tous, kai mou milane gia plastiki.
Oso to mwro eitane makria apo mena, tin prwti tou wra zwis, oi nosokomes tou gemisan ti koilia me gala me mpimpero me tripa les kai me mahairi tin ehoune anoiksei! EPiteous sinandithikame me to paidaki mou! Me eihane valei se domatio eidika gia ksenes (to akousa apo tis nosokomes!!!). Tha sas pw mono oti sto mpanio eihe mouhla minwn, kai ekei eprepei na kanw mpanio!!! Ipostiriksi gia to mpoukali ehei, gia to thilasmo - ohi! Tin teleutea mou nuhta eferan mia kopela me kesariki ston 7-mo mina, kai kati den tis eihane valee kala tin petalouda kai se hrono miden gemise to krevati tis me aimata. Meta apo 20 lepta pou epsahna tis nosokomes, ekines irthan kai apla diorthosane ti petalouda kai efigan afinontas tin kopela sta aimata!!! :evil::evil::evil:
Kai epedi o gios mas se ilikia 1,5 minwn kratise monos tou to kefali, stin ilikia 2 minwnton evazes na "patisei"sta podia sou kai "horopidouse", kai apo tin imera pou genithike ehei polu ligo lipos pano tou, alla polu anaptigmeno muiko sistima. Etsi i "empiri" paidiatros tou nisiou apofasise oti to paidi mas ehei UPERTONIA (egkefaliki paralisi) kai mas sistise se paidoneurologos sto GPNL. Etsi meta ap hilia zoria mas dehtike kai arhise na eksetazei to 5 minwn paidaki mas- na kathete mono tou, na pianei pragmata, na gurizei ston uhw ktlp. Mazi tis eihe kai mia eidikeuomeni, opia eihe ai ekeini agoraki stin idia ilikia. Otan i kathigitria ton eksetase mas dilose - Nai, to paidi sas ehei Upertonia, kai mpenete gia eksetaseis - tomografies, EKG, aima, oura, magnitikes ... Egw pisteua oti ehana ti gi kato apo ta podia mou! Den mporousa na pistepsw oti auto to zoiro kai ugues paidaki einai toso arrwsto, kai se ilikia molis 5 minwn! O antras mou kratiotan me ta zoria, mehri pou akousame i eidikeuomeni na leei: Ma, o dikos mou gios, pou einai stin idia ilikia, den kanei oute ta misa apo auta. Ekeinos den mporei na kathete monos tou. Kai ekei i kathigitria tin stamatise kai eipe: allo to diko sou paidi!:shock:
Telika gurisame pollous paidoneurologous se olli tin Ellada, kai oloi mas elegan- Makari, ola ta paidakia pou erhotan edw na itan etsi. To paidi sas einai apla polu zwiro!
Apo tote otan akouw gia to painepistimiako stin Larisa, trehw makria.
Simera o mikros apo to proi mehri to vradi den usihazei, trehei, skarfalonei kai zei mia fisiologiki zwi (opou oi mpataries tou den teleionoun pote! Ma, pote!!! )kai perimenoume akoma merikes writses na doume an eimai egkuos pali. Oli auti oi empiria mou kostise polla, kai den thelw na to ksana perasw, kai auto me ekane na to mirasto mazi sas, giati den thelw kai alles gunaikes na to zisoun.
Sugharitiria gia ta mwrakia sas, kai se osoi ta perimenoun- me ena pono! :p

Stefanian
13-06-13, 15:57
Γεια σας κοριτσια! Ειμαι στη 19η εβδομαδα κ μετακομισα προσφατα στην καρδιτσα. Σκεφτομαι λοιπον να γεννησω στο πανεπ της Λαρισας. Θα κλεισω ρ/β στα εξωτερικα ιατρεια το πρωι για να μου ανοιξουν φακελο κ θα παω καποιες φορες μεχρι να γεννησω. Οταν ερθει η ωρα θα παω στα επειγοντα κ θα γεννησω οπως κ ολες οι γυναικες της Ευρωπης. Με προβληματιζει κ μενα οτι το επισκεπτηριο ειναι μονο 2 ωρες αλλα τι να κανουμε! Αυτο που θελω να ρωτησω προς το παρον ειναι για τα δωματια.. Ειναι ολε 3κλινα κ 4κλινα;;

fox 2
11-10-13, 23:10
γεια σασ κοριτσια ειμαι στον πρωτο μηνα τηs εγκυμοσυνησ μου και μου εχουν πει πολυ καλα λογια για τον κυριο γκαρα στο πανεπιστιμιακο λαρισασ. τον ειχε καποια απο εσασ?

martios77
12-11-13, 13:39
Καλημέρα σας σήμερα μπήκα στον 8ο άυτη τη στιγμή βρίσκομαι στη Σάμο αλλά ο γιατρός εδώ λόγω του ιστορικού μου από την πρώτη εγκυμοσύνη πριν 6 και κάτι χρόνια δεν με αφήνει να γεννήσω εδώ. Είμαι από Βόλο και την άλλη εβδομάδα έρχομαι στουσ γονείς μου.Μήπως κάποια κοπέλα γέννησε πρόσφατα στο Πανεπιστημιακό και σε πιο γιατρό μπορεί να με βοηθήσει?

Stefanian
02-12-13, 14:42
Καλημέρα σας σήμερα μπήκα στον 8ο άυτη τη στιγμή βρίσκομαι στη Σάμο αλλά ο γιατρός εδώ λόγω του ιστορικού μου από την πρώτη εγκυμοσύνη πριν 6 και κάτι χρόνια δεν με αφήνει να γεννήσω εδώ. Είμαι από Βόλο και την άλλη εβδομάδα έρχομαι στουσ γονείς μου.Μήπως κάποια κοπέλα γέννησε πρόσφατα στο Πανεπιστημιακό και σε πιο γιατρό μπορεί να με βοηθήσει?

Καλησπερα! Με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου στην αγκαλιτσα σου!
Γεννησα πριν 20 μερες στο πανεπιστημιακο κ εμεινα πολυ ευχαριστημενη. Σου παρεχουν τα παντα εκτος απο σερβιετες, χαρτι υγειας κ φυσικα σαπουνι. Για το μωρο εχουν τα παντα. Κ ρουχα αλλα ολες ειχαμε τα δικα μας. Επισης μπουρνουζακι για μπανιο κ πανες για να το ακουμπας στο κρεβατι μιας κ θα το εχεις συνεχεια εσυ. Α! Μου ειχαν πει να εχω μαζι μου πανες(παμπερς ή ο,τι αλλο θελω) γιατι μπορει να μην ειχαν ομως ειχαν κ δεν χρειαστηκα. Για γιατρο δεν μπορω να σε βοηθησω μιας κ γεννησα με 2ειδικευομενες αφου πηγαινα στα πρωινα εξωτερικα για παρακολουθηση. Ηθελα να γεννησω οπως ολες οι ευρωπαιες κ ευτυχως ολα πηγαν καλα. Παντως ολοι οι γιατροι ειναι πολυ καλοι ομως εχουν ταριφα. Μονο μια δεν εχει. Ο,τι αλλο θελεις ρωτα.