PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΚ ΚΥΤΤΑΡΑ

maria29
21-12-09, 14:41
Καλησπέρα σε όλους,

Παρακαλουθώ εδώ και καιρό το συγκεκριμένο forum αλλά δεν έχει τύχει να γράψω!!Τώρα όμως θέλω πολύ να μπώ και εγώ στην παρέα σας και να ζητήσω και εγώ την βοήθειά σας. Τον Οκτώβριο είχα μία αποβολή και την προηγούμενη εβδομάδα αλλη μία..ο γιατρός μου, μου ζήτησε να κάνω κάποιες περαιτέρω εξετάσεις. Μία από αυτές τις εξετάσεις ήταν και για τα ΝΚ κύτταρα τα οποία αποδείχθηκαν ανεβασμένα και θα πρέπει να γίνει θεραπεία. Γνωρίζει κανείς ποια είναι η μέθοδος της θεραπείας και αν εχει αποτελέσματα? Επίσης υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει περάσει αυτή την διαδικασία να μου πει ποιος/α γιατρός την παρακολουθούσε, ποιος ήταν ο τρόπος θεραπείας, εχει παρενέργειες κλπ κλπ?? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων....

ania
21-12-09, 15:35
Καλησπέρα Μαρία εγώ είχα επίσης ανεβασμένα τα ΝΚ και εκανα 4 ¨θεραπείες¨με γ - σφαιρίνη, οι οποίες δεν μου έκαναν απολύτως τίποτα εκτός απο το να με αφήσουν με λιγότερα ευρώ στην τράπεζα. Τα φάρμακα αυτά αν δεν σου τα καλύπτει το ταμείο στοιχίζουν περίπου 2000 Ευρώ και επειδή εχω πάει σε καθηγητή ανοσολογίας για το συγκεκριμένο θέμα μου είπε ότι δεν υπάρχει τεκμηρίωση για αυτή τη θεωρία και θεραπεία. Επειδή έχω ξαναγράψει την ιστορία μου μπορείς να δεις στο τόπικ ¨ιατρικά θέματα - αναζήτηση ιατρών " στο όνομα Τζανατου. Εμένα μου έλεγαν ότι με τετοια τιμή στα ΝΚ δεν μπορώ να μείνω έγκυος και όμως εγώ έμεινα κανονικότατα.

maria29
21-12-09, 15:40
ania, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ποσό ανεβασμένες ήταν οι δικές σου τιμές? Είχες και εσύ αποβολή? Και πώς γίνεται η θεραπεία? Πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω πιά? έχω προβληματιστεί τόσο πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω, ποιον να πιστεψω..ποιο ειναι το σωστό και ποιό είναι το λάθος!! Και εγώ στην συγκεκριμένη κυρία που ανέφερες πήγα.

ania
21-12-09, 16:29
Η δική μου τιμή όταν έκανα την πρώτη εξέταση ήταν 9,1 έκανα 2 "θεραπείες" και παρέμεινε ίδια και μετα από άλλες 2 πήγε στο 12,5. Υποτίθεται ότι πρέπει να είναι η τιμή γύρω στο 3 πριν μεινεις έγκυος γιατί με τη σύλληψη αυξάνονται και να κάνεις "θεραπείες" μέχρι τον 4ο μήνα περίπου. Εγώ έμεινα έγκυος με το 12,5 και είχα μια τέλεια εγκυμοσύνη και γέννησα ένα υγιέστατο μωράκι χωρίς να κάνω καμία "θεραπεία" εννοείται στην εγκυμοσύνη. Δεν είχα αποβολή ούτε παλίνδρομη αλλά στις "θεραπείες" γνώρισα κοπέλες που είχαν αποβολες, δεν οφελήθηκαν από τις "θεραπείες" παρόλαυτα έκαναν παιδάκι. Για τη "θεραπεία" μπαίνεις από το πρωι στο Ιασώ και σου βάζουν πεταλούδα με το φάρμακο, το φάρμακο πάει ανάλογα με τα κιλα σου, εγώ που είμαι 63 κιλά χρειαζόμουνα 6 μπουκάλια, δηλαδή έφευγα από το Ιασώ απόγευμα προς βράδυ. Σου τα βάζει να στάζουν σιγά - σιγά για να αποφύγεις τις παρενέργειες, μπορεί να σου κάνει τρελό πονοκέφαλο. Στην ουσία αυτό δεν είναι φάρμακο είναι ανθρώπινη ανοσοσφαιρίνη, παρασκευάζεται από πλάσμα προερχόμενο από εθελοντές δότες, χρησιμοποιείται κανονικά για ασθένεις με ανοσοανεπάρκεια... Σου προτείνω να το ψάξεις καλά πριν κάνεις οτιδήποτε στον οργανισμό σου. Αν θέλεις κάποια άλλη πληροφορία στην διάθεσή σου.

maria29
21-12-09, 16:54
Εγώ είχα μία αποβολή στην 6η εβδομάδα την πρώτη φορά, ο γιατρος μου συνέστησε να επισκεφτώ την εν λόγω κυρία η οποια μου έδωσε να κάνω αυτό το κατεβατό των εξετάσεων. Αποφάσισα τελικά να πάω να τις κάνω...την ημέρα που λοιπον που πήγα στο Ιασω να κάνω την εξέταση για τα ΝΚ ήμουν ήδη έγκυος για δεύτερη φορά χωρίς να το ξέρω....η τιμή βγήκε 12,9 με ανωτερο φυσιολογικό όριο το 12,5. Τελικά απέβαλα και για δεύτερη φορά και μιας και ήμουν στο Ιασώ για κολπικό υπέρηχο είπα να περάσω να την επισκεφτώ για να ακούσω την άποψη της...η οποια μου είπε ότι αυτά ευθύνονται και για τις 2 αποβολές. Πραγματικά τα εχω μπερδέψει τοσο πολυ στο μυαλό μου που δεν ξέρω που αλλου να το ψάξω και να κάποιος να μου πει ότι αν μείνω και για τρίτη φορά έγκυος δεν θα έχω πάλι τα ίδια!!Δεν αντέχω αυτή την αβεβαιότητα!Εσύ που αλλού το έψαξες έχεις κάτι να μου προτείνεις? Συγγνώμη που σε πρήζω με τα δικά μου αλλά νομίζω ότι μπορείς να με βοηθήσεις μιας και έχεις ανάλογη εμπειρία. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

ania
21-12-09, 17:06
Οι τιμές σου ήταν παρόμοιες με τις δικές μου, γιατί όμως εγώ δεν απέβαλα; Μήπως ήταν τυχαίο γεγονός η αποβολή σου; Καταλαβαίνω πως νιώθεις γιατί έχω περάσει από τη θέση σου και εγω δεν ήξερα τι να πιστέψω και τι όχι και η αλήθεια είναι οτι η συγκεκριμένη γιατρός έχει τρόπο να σε πείθει. Θα σου στείλω π.μ. με κάποιες πληροφορίες που δεν μπορώ να γράψω εδώ. Εγώ πήγα σε ανοσολόγο να πάρω περισσότερες πληροφορίες για το θέμα.

spyni
21-12-09, 17:44
παρουσα και παθουσα και εγω με την κα Τζανατου!!μετα απο οριακα αυξημενη τιμη-συγγνωμη δεν εχω προχειρο το φακελο μου, ο οποιος ειναι και χοντρος-και εμενα με ειχε διαβεβαιωσει η εν λογω κυρια οτι δεν προκειται να μεινω εγκυος με τετοια τιμη...η αληθεια ειναι ειχα ηδη 3 αποβολες οταν ο γυναικολογος μου με εστειλε σε αυτην και τις απεδωσε ολες σε αυτο..μετα απο 2 ημερες μετα τη γνωριμια μας και αφου φυσικα μου εδωσε και εμενα το κατεβατο με τις εξετασεις επικοινωνησα με το γιατρο μου για να του πω οτι ειμαι εγκυος!!φυσικα δεν το περιμενε ουτε αυτος ουτε εγω..τελοσπαντων με τη βοηθεια και μεσολαβηση του γιατρου μου-ηταν βλεπεις παραμονη Χριστουγεννων και η Τζανατου ελειπε και δεν μπορουσε να μου κανει κατι οπως μου ειπε απο το Πηλιο...- ειχαμε την πρωτη θεραπεια αμεσα με γ σφαιρινες ενω μου εκανε παραλληλα και το αντιπατρικο,αλλο φρουτο και αυτο....γενικα τα εκανε πανω μου ολα σε σημειο να μην ξερω πια τι σκοπο γενικα ειχε...ενα μονο θα σου πω.τελικα οπως εδειξε η βιοψια πλακουντα μετα τον τοκετο ειχα μονο θρομβοφιλια...δυστυχως δεν εχω τωρα πολυ χρονο για περισσοτερα, πρεπει να φυγω...στειλε μου το τηλ. σε πμ να σε παρω.......η κουβεντα ειναι μεγαλη!!οπως λεει και η ania ΠΡΟΣΕΞΕ πολυ κοριτσακι μου πριν κανεις οτιδηποτε...πανω στην απογοητευση και την απελπισια μας γινομαστε μου φαινεται και ολιγον πειραματοζωα..να μου πεις για ενα παιδακι τα κανουμε ολα...περιμενω π.μ.

spyni
21-12-09, 17:46
Οι τιμές σου ήταν παρόμοιες με τις δικές μου, γιατί όμως εγώ δεν απέβαλα; Μήπως ήταν τυχαίο γεγονός η αποβολή σου; Καταλαβαίνω πως νιώθεις γιατί έχω περάσει από τη θέση σου και εγω δεν ήξερα τι να πιστέψω και τι όχι και η αλήθεια είναι οτι η συγκεκριμένη γιατρός έχει τρόπο να σε πείθει. Θα σου στείλω π.μ. με κάποιες πληροφορίες που δεν μπορώ να γράψω εδώ. Εγώ πήγα σε ανοσολόγο να πάρω περισσότερες πληροφορίες για το θέμα.

αν εχεις την καλοσυνη στειλε μου με π.μ. τον ανοσολογο σου, σε παρακαλω...θα με ενδιεφερε οταν με το καλο ξαναμεινω εγκυος να μην πεσω παλι θυμα.....να το κοιταξω λιγακι...

ania
21-12-09, 18:07
παρουσα και παθουσα και εγω με την κα Τζανατου!!μετα απο οριακα αυξημενη τιμη-συγγνωμη δεν εχω προχειρο το φακελο μου, ο οποιος ειναι και χοντρος-και εμενα με ειχε διαβεβαιωσει η εν λογω κυρια οτι δεν προκειται να μεινω εγκυος με τετοια τιμη...η αληθεια ειναι ειχα ηδη 3 αποβολες οταν ο γυναικολογος μου με εστειλε σε αυτην και τις απεδωσε ολες σε αυτο..μετα απο 2 ημερες μετα τη γνωριμια μας και αφου φυσικα μου εδωσε και εμενα το κατεβατο με τις εξετασεις επικοινωνησα με το γιατρο μου για να του πω οτι ειμαι εγκυος!!φυσικα δεν το περιμενε ουτε αυτος ουτε εγω..τελοσπαντων με τη βοηθεια και μεσολαβηση του γιατρου μου-ηταν βλεπεις παραμονη Χριστουγεννων και η Τζανατου ελειπε και δεν μπορουσε να μου κανει κατι οπως μου ειπε απο το Πηλιο...- ειχαμε την πρωτη θεραπεια αμεσα με γ σφαιρινες ενω μου εκανε παραλληλα και το αντιπατρικο,αλλο φρουτο και αυτο....γενικα τα εκανε πανω μου ολα σε σημειο να μην ξερω πια τι σκοπο γενικα ειχε...ενα μονο θα σου πω.τελικα οπως εδειξε η βιοψια πλακουντα μετα τον τοκετο ειχα μονο θρομβοφιλια...δυστυχως δεν εχω τωρα πολυ χρονο για περισσοτερα, πρεπει να φυγω...στειλε μου το τηλ. σε πμ να σε παρω.......η κουβεντα ειναι μεγαλη!!οπως λεει και η ania ΠΡΟΣΕΞΕ πολυ κοριτσακι μου πριν κανεις οτιδηποτε...πανω στην απογοητευση και την απελπισια μας γινομαστε μου φαινεται και ολιγον πειραματοζωα..να μου πεις για ενα παιδακι τα κανουμε ολα...περιμενω π.μ.
Καλα εσένα δεν σε λυπήθηκε καθόλου, τα δοκίμασε όλα πάνω σου η αθεόφοβη :evil:
Πάντως είναι η τρίτη φορά που ακούω πως η αιτία των αποβολών είναι η θρομβοφιλία. Μαρία κοίταξέ το αυτό το θέμα, ίσως χρειαστεί αν μείνεις έγκυος να κάνεις ενέσεις ηπαρίνης και το πρόβλημα λύνεται.

martha8
21-12-09, 21:16
Παιδια και εγώ επισκεύτηκα τη συγκεκριμένη και δεν έχω καθόλου καλή άποψη. Μου πρότεινε την θεραπεία με 6,6 ΝΚ. Ήταν σίγουρη ότι τη δεύτερη αποβολή αυτό την προκάλεσε. Είναι βέβαια καλά μου είπε αλλά τα θέλει πιο χαμηλα!!!
Επισκεύτηκα στη συνεχεια έναν αιματολογο ο οποίος μου είπε ότι αυτή τη θεωρία για τα ΝΚ την ξεκίνησαν κάποιοι επιστήμονες στην Αγγλία πριν κάποια χρόνια αλλά οι ίδιο πρόσφατα την απέρριψαν ύστερα από πολλές μελέτες. Είπαν δηλαδή ότι δεν ισχύει.
Τώρα γιατί κάποιοι την ενστερνίζονται, ποιος ξέρει(;;;;;).
Εμένα μου κάνει για εκμετάλλευση η όλη κατάσταση.....!!!!

martha8
21-12-09, 21:19
Όσο για την ania όταν διάβασα την ιστορία της έπαθα πλάκα!!!!
Αξίζει ο κόπος να πάτε να την διαβάσετε.
ania σκέψου ότι την εκτύπωσα και τη διάβασα στον άντρα μου!!! Τόσο εντύπωση μου είχε κάνει!!!

ania
21-12-09, 23:22
Και αυτά είναι μια γρήγορη, σεμνή περιγραφή των όσων πέρασα για 3 μήνες σ΄ αυτό το λούκι, να ναι καλά η γραμματέας της που με την αγενιά της μου έδωσε τη χαριστική βολή για να φύγω οριστικά. Η κυρία για να με πείσει πως φταίει η ουλίτιδα μου έλεγε πως μια άλλη κοπέλα είχε αυξημένα ΝΚ επειδή είχε σπαστική κολίτιδα :shock: Γενικά δηλαδή όλα τα ..ίτιδα :lol:. Επίσης στην τελευταία εξέταση που βγήκαν τόσο ανεβασμένα με ρώτησε μήπως πήγα να κάνω την εξέταση εκνευρισμένη:confused: ναι δεν ήξερα να κάνω γιόγκα πριν... Τελοσπάντων αυτά και άλλα πολλά, τα θυμάμαι και συγχίζομαι.
Πάντως τώρα στα σοβαρά η τιμή των ΝΚ κυττάρων μεταβάλλεται ανάλογα την φάση του κύκλου στην οποία βρίσκεται η γυναίκα δεν είναι σταθερά.

maria29
22-12-09, 09:30
Καλημέρα Κορίτσια,

Πραγματικά έχω μείνει άφωνη με όλα αυτά που διαβάζω....δηλαδή κανονική εκμετάλλευση?Και εγώ είχα πρόβλημα με την γραμματέα της είχα πάρει τηλεφώνο να κλείσω ραντεβού...το έκλεισα αλλά μετά κάτι προέκυψε και δεν ειχα ολοκληρώσει και όλες τις εξετάσεις και δεν μπορούσα να πάω..θεώρησα ευγενικό να πάρω τηλέφωνο να το ακυρώσω και όχι απλά να μην εμφανιστώ...κάποια αλλη στιγμή ξαναπαίρνω, αφού είχα ολοκληρώσει όλες μου τις εξετάσεις, να κλεισω ραντεβού και να πάω....και μου λέει η γραμματέας της (η πρωινή) ελπίζω να μην το ακυρώσετε πάλι και μας παιρνετε συνέχεια τηλέφωνο....και της λέω...θα παίρνω όσα τηλέφωνα και εσυ θα απαντάς σε όλα...στην τελική εγώ δεν πληρώνω???Επίσης αυτό που δεν έχω αναφέρει είναι ότι απο τις εξετάσεις της θρομβοφιλίας βγήκε μία πολύ πολύ ήπια θρομβοφιλία που η εν λόγω κυρία μου είχε πεί ότι δεν την ανησυχει καθόλου μα καθόλου όσο την ανησυχουν τα ΝΚ!

LUVELINA
22-12-09, 09:37
μαρία ποιοι δείκτες βγήκαν στην θρομβοφιλια , που στην χαρακτήρησε ήπια?

ania
22-12-09, 09:49
Ε βέβαια η θρομβοφιλία δεν θεωρείται σημαντική γιατί από αυτή δεν υπάρχει ΚΕΡΔΟΣ, και όμως όταν υπάρχει θρομβοφιλία το αίμα το έμβρυο δεν αιματώνεται σωστά με αποτέλεσμα να μην μπορεί να τραφεί και να αναπτυχθεί οπότε παλινδρομει ή αποβάλλεται, σαν ένα λουλουδάκι που δεν το ποτίζεις πώς θα μεγαλώσει; Δεν γνωρίζω ποιες είναι οι τιμες αλλά γνώμη μου είναι να το κοιτάξεις με ένα σωστό γυναικολόγο. A όσο για την κοντή άντε μην αρχίσω..

maria29
22-12-09, 10:17
Luvelina, βγήκε ανεβασμένο το PAI-1 και επίσης στην Ανίχνευση Μεταλλαγής του Γονιδίου της Ομοκυστεϊνης (MTHFR) βγήκε θετικό για την C677T μεταλλαγή, στο ένα απο τα δύο αλληλόμορφα γονίδια (Ετερόζυγος γονότυπος). Από αυτό μου είπε ότι έχω πολύ ήπια θρομβοφιλία και ότι αυτή δεν την ανησυχεί και παραμόνο με ενα ενεσάκι λύνεται το πρόβλημα!αλλα τα ΝΚ ειναι το πρόβλημα!!

LUVELINA
22-12-09, 10:28
Luvelina, βγήκε ανεβασμένο το PAI-1 και επίσης στην Ανίχνευση Μεταλλαγής του Γονιδίου της Ομοκυστεϊνης (MTHFR) βγήκε θετικό για την C677T μεταλλαγή, στο ένα απο τα δύο αλληλόμορφα γονίδια (Ετερόζυγος γονότυπος). Από αυτό μου είπε ότι έχω πολύ ήπια θρομβοφιλία και ότι αυτή δεν την ανησυχεί και παραμόνο με ενα ενεσάκι λύνεται το πρόβλημα!αλλα τα ΝΚ ειναι το πρόβλημα!!

Σε ρώτησα γιατι το 677 έχω και εγώ ετερόζυγη μεττάλαξη και τπ ΡΑΙ -1 εγώ έχω ετερόζυγη μεττάλαξη 4G/5G και ομοκυστείνη 18. κανένα από τα τρία δεν δηλώνουν θρομβοφιλία και δεν χρήζουν ηπαρίνη μου είπε. η ομοκυστεινη φιλλικο οξυ και β12 και σε ενα μηνα με ληξη αυτων των σκευασματων ξανα εξέταση ομοκυστείνης. και εγω την ρώτησα για τις υπαρίνες γιατί μου είχαν πει γυναικολόγοι ότι σε επόμενη εγκυμοσυνη να κάνω ηπαρίνες. τα νκ δεν τα εμπιστεύεται και θεωρεί οτί δεν υπάρχει αυτό που ονομάζουν θεραπεία. η γιατρός θεωρείται κορυφη στην δουλεια της και πάνω από όλα είναι ανθρωπος. δεν θα σου έδινε θεραπεία στην εγκυμοσύνη μόνο και μόνο για να σε βλέπει κάθε μήνα και να στα παίρνει.
εαν θέλεις να σου στείλω πμ με τα στοιχεία της και να κανονίσει ςνα την δεις. νομίζω ότι αξίζει....

maria29
22-12-09, 10:32
Luvelina, εγώ έχω ομοκυστεϊνη 9,0 με φ.τ 3,50-20 και το PAI-1 είναι 5,0 με φ.τ 0,3-3,5 τις εξετάσεις τις έκανα στη βιοατρική. Αν θέλεις στέιλε μου τα στοιχεία της γιατρού που λές και ότι άλλες πληροφορίες έχεις. Σε ευχαριστώ πάρα πολυ!

LUVELINA
22-12-09, 15:56
Luvelina, εγώ έχω ομοκυστεϊνη 9,0 με φ.τ 3,50-20 και το PAI-1 είναι 5,0 με φ.τ 0,3-3,5 τις εξετάσεις τις έκανα στη βιοατρική. Αν θέλεις στέιλε μου τα στοιχεία της γιατρού που λές και ότι άλλες πληροφορίες έχεις. Σε ευχαριστώ πάρα πολυ!

Η ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ ΤΙΣ ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΑΙΜΟΔΙΑΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΜΑΞΙΜΟΥΜ ΗΤΑΝ 13 ΚΑΙ ΟΧΙ 20. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΙΚΤΕΣ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΙ 1 ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΩΝΑΣΕΙΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΜΟΡΦΙΣΜΟΥ 4G/5G ΤΟΥ ΓΟΝΙΔΙΟΥ ΡΑΙ- 1
ΠΟΛΥΜΟΡΦΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗ: ΡΑΙ - 1 _675 4G/5G
ΜΕΘΟΔΟΣ : REAL TIME PRC
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΗΣ 4G/5G.
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΜΕΣ ΣΤΟ ΡΑΙ -1 ΌΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ.

ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΕΙΞΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΔΕΝ ΧΡΗΖΩ ΗΠΑΡΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΡΑΙ 1 ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΣΤΟ ΦΑΞ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΕ ΕΜΕΝΑ Η ΜΟΝΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΕΡΙΤΙΝΗ ΚΑΙ ΦΥΛΙΚΟ ΟΞΥ Β12 ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΟΜΟΚΥΣΤΕΙΝΗ

maria29
22-12-09, 16:03
Οι διαφορές στις φυσιολογικές τιμές και στα αποτελέσματα μπορει να διαφέρουν απο εργαστήριο σε εργαστήριο οι γιατροί όμως σίγουρα μπορούν να τα αξιολογήσουν. Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις με ενα μήνυμα τα στοιχεία της γιατρού σου να κανονισω να την επισκεφθω γιατι με την συγκεκριμένη που έχω μπλέξει αλλού θα είναι το πρόβλημα και σε άλλα θα με κατευθήνει....άσε που θέλω να το ψάξω κιόλας και όχι να βασιστώ μόνο σε μια γνώμη ενός μόνο γιατρού!

bp-IOLH
22-12-09, 16:18
LUVELINA, σε ποια αιματολόγο πηγαίνεις? Αν δεν θέλεις να πεις δημόσια, στείλε μου π.μ. Εγώ πήγα στο Αλεξάνδρα στην κ. Ματσούκα και σε έναν ιδιώτη στην Πανόρμου στον κ. Νοδάρο. Και οι δύο μου είπαν ότι δεν χρειάζομαι ηπαρίνες.

LUVELINA
22-12-09, 16:30
LUVELINA, σε ποια αιματολόγο πηγαίνεις? Αν δεν θέλεις να πεις δημόσια, στείλε μου π.μ. Εγώ πήγα στο Αλεξάνδρα στην κ. Ματσούκα και σε έναν ιδιώτη στην Πανόρμου στον κ. Νοδάρο. Και οι δύο μου είπαν ότι δεν χρειάζομαι ηπαρίνες.
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΜ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΕΙ.
ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ:
Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΜΕΛΙΣΣΑΡΗ ΕΥΦΥΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΩΝΑΣΕΙΟΥ ΚΑΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΜΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.ΠΑΡΕ ΤΟ ΩΑΝΑΣΕΙΟ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΗΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΘΑ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕΙ Η ΓΡΑΜΑΤΕΑΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ . ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΡΓΕΙ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΤΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ. ΕΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΤΕ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΑΙΔΑ ΑΕΡΙΚΟ ΑΠΛΩΣ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΣΕΒΑΣΤΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ.
ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΡΟΦΗ ΣΕ ΑΡΓΟΣΧΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑΛΑΙΠΟΡΟΥΝ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

LUVELINA
22-12-09, 16:31
ΙΟΛΗ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΤΗΛ ΜΕ ΠΜ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΑΝ ΤΟ ΠΗΡΕΣ

maria29
22-12-09, 16:31
Εγώ Luvelina έλαβα το μήνυμα σου και σου έχω απαντήσει κιόλας αν μπορεις να μου δώσεις και κάποιες ακόμα πληροφορίες.Σε ευχαριστώ πολυ!

LUVELINA
22-12-09, 16:44
ΜΑΡΙΑ ΕΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ?

maria29
22-12-09, 16:49
Ναι τα έχω λάβει όλα....και τώρα σου στέλνω και κάτι άλλο, αν μπορεις να μου πεις!

LUVELINA
22-12-09, 16:51
ΜΑΡΑΚΙ ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΕΣΑΚΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ ΛΕΕΙ ΑΥΤΗ ΕΝΩ ΤΑ ΝΚ ΠΩΠΩΠΩ.... ΕΛΕΟΣ ΜΑΝΤΑΜ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΙΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΡΔΙΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΛΥΠΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΡΕΜΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ. ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΕ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΙΣ ΘΥΜΑΤΑΡΕΣ - ΕΥΡΩΧΟΡΗΓΟΥΣ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ... ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ Η ΑΝΙΑ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΧΤΕΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΑ

maria29
22-12-09, 16:54
H ania έδωσε σίγουρα την απάντηση.......για όλα!!!!!!!!!!!!Τρελή εκμετάλλευση....πώς νομίζεις ότι βγαίνει η τσαντα αξίας 3,000 εύρώ και η γόβα αλλά τόσα?????????????

LUVELINA
22-12-09, 17:11
H ania έδωσε σίγουρα την απάντηση.......για όλα!!!!!!!!!!!!Τρελή εκμετάλλευση....πώς νομίζεις ότι βγαίνει η τσαντα αξίας 3,000 εύρώ και η γόβα αλλά τόσα?????????????
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΛΟΙ ΕΥΡΩ- ΧΟΡΗΓΟΙ...... ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΝ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕς ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΦΥΛΛΑΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΛΑΠΩΡΙΑ , ΤΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑΝ ΑΥΤΕΣ.
ΤΕΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΨΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΔΟΠΙΣΤΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΣΤΕΡΗΣΕΙ.
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΡΙΤΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΟΥΜΕ ΔΥΝΑΤΑ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΜΑΣ. ΤΕΛΟΣ Η ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΟΠΡΕΠΕΙΑ.ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ...

new parents
16-10-10, 21:14
Κορίτσια, καλησπέρα! Μετά από παλίνδρομη κύηση έκανα εξετάσεις οι οποίες έδειξαν ολίγη θρομβοφιλία και αυξημένα ΝΚ. Μου προτάθηκε θεραπεία με γ-σφαιρίνη. Γνωρίζει καμία ποιο είναι το κόστος για την αγορά των σκευασμάτων, γράφονται σε βιβλιάριο, πληρώνεις συμμετοχή και ποιό το κόστος για τη μονοήμερη νοσηλεία στο Ιασώ?

maria29
18-10-10, 10:57
Καλημέρα, πριν αρχίσεις την έρευνα για το πόσο στοιχίζουν τα συγκεκριμένα σκευάσματα κλπ κλπ εγώ προσωπικά θα σε συμβούλευα να επισκεφθείς και αλλον/άλλη αιματολόγο!!Ποιός ήταν αυτός που σου ειπε ότι η μόνη σου λύση είναι να κάνεις γ-σφαιρίνες, η Τζανάτου? Αν ναι αναζήτησε κάποιες άλλες αναρτήσεις εδώ μέσα για να διαβάσεις και τις εμπειρίες από άλλες κοπέλες!!Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρεις στείλε μου πμ για να το συζητήσουμε!!Εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις!!

ania
19-10-10, 00:28
Έχει περάσει τόσος καιρός από τότε που έκανα αυτές τις "θεραπείες" κ δυστυχώς διαπιστώνω ότι ακόμα μπλεκουν ανθρώπους σε αυτά τα μονοπάτια.... :evil:
Συμφωνώ με την Μαρία , ενημερώσου καλά πριν προχωρήσεις σε σφαιρίνες. Θα διαβάσεις κ εδώ ιστορίες για να διαπιστώσεις την "αποτελεσματικότητά" τους. :roll:
Για να σου φύγει η απορία παντως οι σφαιρίνες είναι σε μπουκαλάκια κ πηγαίνουν ανάλογα με το βάρος σου. Εγώ ήμουν 62 κιλα κ χρησιμοποιούσε κάθε φορά (τονιζω το κάθε γιατί ποτέ δεν είναι μία φορά) 6 μπουκάλια με συνολικό κόστος περίπου 2000 Ευρώ, τότε τα έπαιρνα με το βιβλιάριο δημοσίου απο δημόσιο νοσοκομείο αλλα με μεγάλη δυσκολία, τις σφαιρίνες τις χρησιμοποιούν σε θεραπείες για ανθρώπους με σκλήρυνση κατά πλάκας ή σε αυτούς που έχουν ανοσολογικά προβλήματα, κ επειδή είνια ακριβά φάρμακα δεν σου τα δίνουν εύκολα διότι δεν έχουν αρκετά αποθέματα.
Το Ιασώ χρέωνε το τρίκλινο 180 Ε συν η αμοιβή της κυρίας 150 Ε , μην ξεχνάς ότι κάθε 2η θεραπεία θα κάνεις έλεγχο για να δεις αν τα ΝΚ έπεσαν (:rolleyes:) η οποία χρεωνεται 150 ευρώ. Αυτά το 2008, σήμερα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
Η συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι να κοιτάξεις την θρομβοφιλία η οποία είνια πραγματικό κ αποδεδειγμένο ιατρικό θέμα κ κάνοντας κάποιες ενέσεις ηπαρίνης θα κάνεις το παιδάκι σου μια χαρά κ ωραία. Ευχομαι όλα να πάνε καλά :p

ΛΙΝ
28-12-12, 10:19
Καλημερα, εχω μια απορεια τη εξεταση ειναι ΝΚ??
σε ποιες περιπτωσεις γινετε?? κ τη δειχνη ακριβως

μετα απο τοσες αποτυχιες κ παλινδρομες εχω αρχισει το ψαξιμο μηπως βρω την αιτια.

σας παρακαλω παρα πολυ αν γνωριζετε πειτε μου

sofi@p
28-12-12, 10:33
Καλημερα, εχω μια απορεια τη εξεταση ειναι ΝΚ??
σε ποιες περιπτωσεις γινετε?? κ τη δειχνη ακριβως

μετα απο τοσες αποτυχιες κ παλινδρομες εχω αρχισει το ψαξιμο μηπως βρω την αιτια.

σας παρακαλω παρα πολυ αν γνωριζετε πειτε μου

τα κύτταρα ΝΚ είναι τα λεγόμενα Natural Killers. είναι κύτταρα του ανοσοποιητικού συστήματος που ενεργοποιούνται κι επιτείθενται και στο έμβρυο (όταν είναι σε αριθμό μεγαλύτερο από το φυσιολογικό), επειδή το βλέπουν ως ξένο σώμα. η εξέταση είναι αιματολογική. γίνεται σε περιπτώσεις που μια γυναίκα έχει ιστορικό καθ 'εξιν αποβολών ή υπογονιμότητα.

ΛΙΝ
28-12-12, 11:19
τα κύτταρα ΝΚ είναι τα λεγόμενα Natural Killers. είναι κύτταρα του ανοσοποιητικού συστήματος που ενεργοποιούνται κι επιτείθενται και στο έμβρυο (όταν είναι σε αριθμό μεγαλύτερο από το φυσιολογικό), επειδή το βλέπουν ως ξένο σώμα. η εξέταση είναι αιματολογική. γίνεται σε περιπτώσεις που μια γυναίκα έχει ιστορικό καθ 'εξιν αποβολών ή υπογονιμότητα.

ποσο κοστιζει??
πρεπει σιγουρα να την κανω εχω δυο παλινδρομες στης πρωτες εβδομαδες
κατι μου λεει οτι ειναι εκει το προβλημα.
σε περιπτωση που υπαρχει προβλημα γινετε καποια θεραπεια 'η οταν υπαρξει εγκυμοσηνη δεινουν τοτε το φαρμακο οπως στην θρομβοφιλια που δεινουν αντηπυκτηκα ενεσακια?

συγνωμη που κανω πολλες ερωτησεις αλλα θελω να βρω την αιτια ναι μεν μενω εγκυος αλλα δεν συνεχιζετε

sofi@p
28-12-12, 11:31
ποσο κοστιζει??
πρεπει σιγουρα να την κανω εχω δυο παλινδρομες στης πρωτες εβδομαδες
κατι μου λεει οτι ειναι εκει το προβλημα.
σε περιπτωση που υπαρχει προβλημα γινετε καποια θεραπεια 'η οταν υπαρξει εγκυμοσηνη δεινουν τοτε το φαρμακο οπως στην θρομβοφιλια που δεινουν αντηπυκτηκα ενεσακια?

συγνωμη που κανω πολλες ερωτησεις αλλα θελω να βρω την αιτια ναι μεν μενω εγκυος αλλα δεν συνεχιζετε
δε θυμάμαι πόσο κοστίζει γιατί την είχα κάνει το 2009 μαζί με άλλες εξετάσεις, ως πακέτο. αν διαπιστωθεί πρόβλημα πρέπει να κάνεις τη θεραπεία πριν μείνεις έγκυος ώστε να ρυθμίσεις το ανοσοποιητικό σου. σου εύχομαι να μη χρειαστεί πάντως γιατί είναι ακριβή θεραπεία και με μεγάλες παρενέργειες. έχεις ψάξει για άλλα αίτια των παλλίνδρομων?

ΛΙΝ
28-12-12, 12:45
δε θυμάμαι πόσο κοστίζει γιατί την είχα κάνει το 2009 μαζί με άλλες εξετάσεις, ως πακέτο. αν διαπιστωθεί πρόβλημα πρέπει να κάνεις τη θεραπεία πριν μείνεις έγκυος ώστε να ρυθμίσεις το ανοσοποιητικό σου. σου εύχομαι να μη χρειαστεί πάντως γιατί είναι ακριβή θεραπεία και με μεγάλες παρενέργειες. έχεις ψάξει για άλλα αίτια των παλλίνδρομων?

την πρωτη φορα μου ειπαν για τυχαιο γεγονος αλλα συνεβει κ δευτερη φορα που δεν νομιζω να ειναι τυχαιο γεγονος αλλα σιγουρα κατι ευθυνεται.
εχω κανει αρκετες εξετασεις παιδευομε απο το 2008 με εξωσωματικες
μηπως ξερεις τι εξετασεις πρεπει να γινουν μετα την παλινδρομη ο εξωσωματικος μου προτεινε να κανω λαπαροσκοπηση απ'οτι διαβασα στο φορουμ ειναι πολυ ακριβει εξεταση 3600

sofi@p
28-12-12, 12:59
την πρωτη φορα μου ειπαν για τυχαιο γεγονος αλλα συνεβει κ δευτερη φορα που δεν νομιζω να ειναι τυχαιο γεγονος αλλα σιγουρα κατι ευθυνεται.
εχω κανει αρκετες εξετασεις παιδευομε απο το 2008 με εξωσωματικες
μηπως ξερεις τι εξετασεις πρεπει να γινουν μετα την παλινδρομη ο εξωσωματικος μου προτεινε να κανω λαπαροσκοπηση απ'οτι διαβασα στο φορουμ ειναι πολυ ακριβει εξεταση 3600
έχω κι εγώ 2 παλλίνδρομες στο ιστορικό μου, μετά το 1ο μου παιδί. μετά την 1η παλλίνδρομη έκανα κάποιες εξετάσεις κι ο γυναικολόγος μου απεφάνθη ότι είχα θρομβοφιλία. έκανα τη θεραπεία αλλά και η επόμενη εγκυμοσύνη παλλινδρόμησε. τότε, εντελώς χαμένη κι απογοητευμένη, πήγα στο τμήμα καθ'έξιν αποβολών του Αλεξάνδρας. εκεί μου έγραψαν κι άλλο ένα κατεβατό εξετάσεις και αποφάσισαν ότι έφταιγαν τα αντιπατρικά αντισώματα. έκανα τη θεραπεία κι απέκτησα την κόρη μου.
οι εξετάσεις είναι για ανοσολογικούς παράγοντες (πχ ΝΚ, αντιπατρικά), παράγοντες θρομβοφιλίας (αιματολογικές και μοριακές εξετάσεις), μικροβιακούς παράγοντες (χλαμύδια, ουρεόπλασμα, μυκόπλασμα κλπ από ιστό πρώτης περιόδου), γενετικούς παράγοντες (κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία σε σένα και το σύζυγο), ορμονολογικούς παράγοντες και θυρεοειδή, σάκχαρο (καμπύλη σακχάρου), ανωμαλίες της μήτρας (πάχος ενδομητρίου, συμφήσεις από τις αποξέσεις, κλπ). είναι πολλές και ακριβές και εξειδικευμένες.

ΛΙΝ
28-12-12, 13:10
έχω κι εγώ 2 παλλίνδρομες στο ιστορικό μου, μετά το 1ο μου παιδί. μετά την 1η παλλίνδρομη έκανα κάποιες εξετάσεις κι ο γυναικολόγος μου απεφάνθη ότι είχα θρομβοφιλία. έκανα τη θεραπεία αλλά και η επόμενη εγκυμοσύνη παλλινδρόμησε. τότε, εντελώς χαμένη κι απογοητευμένη, πήγα στο τμήμα καθ'έξιν αποβολών του Αλεξάνδρας. εκεί μου έγραψαν κι άλλο ένα κατεβατό εξετάσεις και αποφάσισαν ότι έφταιγαν τα αντιπατρικά αντισώματα. έκανα τη θεραπεία κι απέκτησα την κόρη μου.
οι εξετάσεις είναι για ανοσολογικούς παράγοντες (πχ ΝΚ, αντιπατρικά), παράγοντες θρομβοφιλίας (αιματολογικές και μοριακές εξετάσεις), μικροβιακούς παράγοντες (χλαμύδια, ουρεόπλασμα, μυκόπλασμα κλπ από ιστό πρώτης περιόδου), γενετικούς παράγοντες (κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία σε σένα και το σύζυγο), ορμονολογικούς παράγοντες και θυρεοειδή, σάκχαρο (καμπύλη σακχάρου), ανωμαλίες της μήτρας (πάχος ενδομητρίου, συμφήσεις από τις αποξέσεις, κλπ). είναι πολλές και ακριβές και εξειδικευμένες.

Aπο της εξετασεις που αναφαιρες εχω κανει καρυοτυπο ζευγους,θρομβοφιλια, καμπυλα ζακχαρου λιγο πανω απο το φυσιολογικο, υπερηχο θυροειδη που μου ειπαι η γιατρος για προδιαθεση κ αιματολογικες οι οποιες ειναι καλες, κολπικη καλλιεργεια οπου καθε φορα εχω ουρεοπλασμα κ μυκητες κανω θεραπεια κ ξανα παλι τελευταια φορα εκανα τον ιουλιο ειχα τελειωση τη θεραπεια και δεν εκανα επανεξεταση κ οκτωμβριο ξεκινησα της ενεσεις εξωσωματικης.
υπαρχει περιπτωση λογο ουρεοπλασματος κ μυκητες να εχω την παλινδρομηση?

σε ευχαριστω πολυ που μπαινης στον κοπο να μου απαντησεις, να'σαι καλα!

mpempinomama
28-12-12, 13:17
Οι εξετάσεις για τα ΝΚ είναι αιματολογικές. Είχε πρόβλημα η αδερφή μου. Η θεραπεία στη δική μας περίπτωση ήταν απλά χορήγηση κορτιζόνης. Δύο μήνες μετά έμεινε έγκυος αλλά συνέχισε τη θεραπεία και κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Εύχομαι ότι καλύτερο και με το καλό

sofi@p
28-12-12, 13:27
Aπο της εξετασεις που αναφαιρες εχω κανει καρυοτυπο ζευγους,θρομβοφιλια, καμπυλα ζακχαρου λιγο πανω απο το φυσιολογικο, υπερηχο θυροειδη που μου ειπαι η γιατρος για προδιαθεση κ αιματολογικες οι οποιες ειναι καλες, κολπικη καλλιεργεια οπου καθε φορα εχω ουρεοπλασμα κ μυκητες κανω θεραπεια κ ξανα παλι τελευταια φορα εκανα τον ιουλιο ειχα τελειωση τη θεραπεια και δεν εκανα επανεξεταση κ οκτωμβριο ξεκινησα της ενεσεις εξωσωματικης.
υπαρχει περιπτωση λογο ουρεοπλασματος κ μυκητες να εχω την παλινδρομηση?

σε ευχαριστω πολυ που μπαινης στον κοπο να μου απαντησεις, να'σαι καλα!
τί να σου απαντήσω? δεν είμαι και γιατρός. από την προσωπική μου εμπειρία μιλάω.
απλά, καλά θα κάνεις να το ψάξεις με έναν ειδικό γυναικολόγο στις αποβολές. αλλιώς μπερδεύεσαι και ξοδεύεσαι άδικα. έτσι την πάτησα κι εγώ με τον 1ο μου γυναικολόγο. γιατί δεν πας στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ή σε κάποιο άλλο νοσοκομείο να πάρεις μια 2η γνώμη? δεν έχεις κάτι να χάσεις.

ΛΙΝ
28-12-12, 13:48
τί να σου απαντήσω? δεν είμαι και γιατρός. από την προσωπική μου εμπειρία μιλάω.
απλά, καλά θα κάνεις να το ψάξεις με έναν ειδικό γυναικολόγο στις αποβολές. αλλιώς μπερδεύεσαι και ξοδεύεσαι άδικα. έτσι την πάτησα κι εγώ με τον 1ο μου γυναικολόγο. γιατί δεν πας στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ή σε κάποιο άλλο νοσοκομείο να πάρεις μια 2η γνώμη? δεν έχεις κάτι να χάσεις.

το ξερω οτι απο την προσωπικη σου εμπειρια μιλας, συγνωμη για της πολλες ερωτησεις μου:oops:, εχει δικιο πρεπει να επισκευτω ενα γιατρο σε σχεσει με το προβλημα μου.

σου ευχομαι καλη πρωτοχρονια!!!

sofi@p
28-12-12, 13:54
το ξερω οτι απο την προσωπικη σου εμπειρια μιλας, συγνωμη για της πολλες ερωτησεις μου:oops:, εχει δικιο πρεπει να επισκευτω ενα γιατρο σε σχεσει με το προβλημα μου.

σου ευχομαι καλη πρωτοχρονια!!!
αχ, κοπέλα μου!! δε με κουράζεις, έχω περάσει κι εγώ παρόμοιες στενοχώριες κι αγωνίες και καταλαβαίνω. αν θέλεις πάντως (δεν μπορείς την αναμονή και τη ταλαιπωρία των δημόσιων νοσοκομείων), μπορώ να σου δώσω το τηλέφωνο του προσωπικού ιατρείου του Δρακάκη (Δ/ντή τμήματος καθ'έξιν αποβολών στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ) για να πάρεις μια 2η γνώμη.

ΛΙΝ
28-12-12, 14:02
αχ, κοπέλα μου!! δε με κουράζεις, έχω περάσει κι εγώ παρόμοιες στενοχώριες κι αγωνίες και καταλαβαίνω. αν θέλεις πάντως (δεν μπορείς την αναμονή και τη ταλαιπωρία των δημόσιων νοσοκομείων), μπορώ να σου δώσω το τηλέφωνο του προσωπικού ιατρείου του Δρακάκη (Δ/ντή τμήματος καθ'έξιν αποβολών στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ) για να πάρεις μια 2η γνώμη.

αν σου ειναι ευκολο στειλε μου το τηλ του γιατρου, αν δεν θελεις δημοσια στειλε μου σε πμ.
και παλι ευχαριστω