PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοκ!! 9 στα 10 παιδιά εκτίθενται καθημερινά στο παθητικό κάπνισμα

cyberbrain
24-12-09, 11:41
Το 90% των μαθητών στην Ελλάδα εκτίθενται στο παθητικό κάπνισμα στο ίδιο τους το σπίτι, Edit admin

ΤΙΓΡΑΚΙ
24-12-09, 12:02
αυτο ειναι απαραδεκτο
εγω ειμαι καπνιστρια και ο συζυγος αλλα ποτε στο σπιτι απο οταν εμεινα εγκυος το εκοψα μεχρι και αφου τελειωσα το θηλασμο.και ο συζυγος μπαλκονι και τωρα μονο μπαλκονι ολοι και οποιος ερθει σπιτι.

Nefelirene
24-12-09, 12:12
αυτο ειναι απαραδεκτο
εγω ειμαι καπνιστρια και ο συζυγος αλλα ποτε στο σπιτι απο οταν εμεινα εγκυος το εκοψα μεχρι και αφου τελειωσα το θηλασμο.και ο συζυγος μπαλκονι και τωρα μονο μπαλκονι ολοι και οποιος ερθει σπιτι.

Συμφωνώ απολύτα και επαυξάνω δηλ.καλύτερα είναι να το κόψουμε τελείως για να γλύτωσουμε.:eek:

anasp
24-12-09, 12:24
Πόσες φορές εχετε δει γονείς να καπνίζουν στο αυτοκίνητο και να είναι τα παιδιά τους μέσα? Ντροπή μας και πάλι ντροπή μας..

mom
24-12-09, 12:42
αυτο ειναι απαραδεκτο

Τα ίδια ακριβώς!!! Ακόμη και οι καλεσμένοι μας που δεν έχουν παιδιά, όχι μόνο το σέβονται αλλά και απο μόνοι τους το σκέφτονται πριν ακόμα τους το πούμε εμείς.

(Πάντως εμένα μου κάνει λίγο εντύπωση το ποσοστό της έρευνας, γιατί στην περιοχή που μένω και έχει μόνο νέα ζευγάρια με παιδιά, οι περισσότεροι γονείς βγαίνουν στο μπαλκόνι για τσιγάρο.
Έχει πολύ πλάκα. Όποια στιγμή και να βγεις στο μπαλκόνι, κάποιον θα πετύχεις να "ξεροσταλλιάζει" μέσα στο κρύο με το τσιγάρο στο χέρι..:lol::lol::lol:)

_mpoumpou_
24-12-09, 13:01
Προσωπικά ημουν καπνιστρια..το εκοψα μολις ανακαλυψα την εγκυμοσυνη μου...
Ομως πάντα σεβόμουν όχι μόνο τα παιδάκια, αλλά και ανθρώπους που δεν καπνιζαν! Ποτέ δεν είχα ζητήσει να καπνίσω σε σπίτι που ήξερα πως δεν καπνίζουν, αντίθετα αν ήθελα πχ μετα το φαγητό κανα τσιγαράκι εβγαινα στο μπαλκόνι από μόνη μου!
Το ίδιο ισχύει και για τις εγκυμονούσες!
Ομως ξέρετε πόσες (γυναίκες κυρίως) καπνίζουν μέσα στη μούρη μου ενω ξερουν πως είμαι εγκυος????????

tarshou
24-12-09, 16:33
Αυτά είναι απαράδεκτα πράγματα. Κι εγώ ήμουν καπνίστρια, το έχω κόψει εκτός 1-2 τσιγαράκια όταν είμαι πολύ στρεσαρισμένη. Το "μπαλκονάτο" :lol: το έχουμε καθιερώσει κι εμείς ως στάνταρ σύστημα, και όποιος διαφωνεί, απλά δεν καπνίζει στο σπίτι μας.

Mpoumpou, να τους το επιβάλλεις εσύ. Κάποιοι άνθρωποι είναι γαϊδουροποιημένοι γι'αυτό χρειάζεται να τους υπενθυμίζουμε εμείς την ανθρώπινη φύση τους. Ωραίο, να υποφέρει μια έγκυος γυναίκα επειδή κάποιοι δεν έχουν συνείδηση :-x

ALIS
24-12-09, 23:30
Οταν εκανα την καμπυλη ζαχαρου στο ελενας εκει που περιμεναμε ηταν γιαγια, μαμα και 2 αλλες κυριες μαζεμενες διπλα στο καροτσακι του μωρου τους και καπνιζαν με τον καπνο να πηγαινει πανω στο μωρο και οταν τους το ειπα(γιατι δεν κρατιεμαι σε κατι τετοια)μου ειπαν οτι δεν το πειραζει ειναι σκληρο μωρο αυτο και χαζογελαγαν!!!Εμας παντως στο σπιτι μας δεν καπνιζει κανενας και οποιος ερχεται ΜΠΑΛΚΟΝΙ!!!!!Και με ζεστη και με κρυο.....

kalamaraki
24-12-09, 23:39
Τα ίδια ακριβώς!!! Ακόμη και οι καλεσμένοι μας που δεν έχουν παιδιά, όχι μόνο το σέβονται αλλά και απο μόνοι τους το σκέφτονται πριν ακόμα τους το πούμε εμείς.

(Πάντως εμένα μου κάνει λίγο εντύπωση το ποσοστό της έρευνας, γιατί στην περιοχή που μένω και έχει μόνο νέα ζευγάρια με παιδιά, οι περισσότεροι γονείς βγαίνουν στο μπαλκόνι για τσιγάρο.
Έχει πολύ πλάκα. Όποια στιγμή και να βγεις στο μπαλκόνι, κάποιον θα πετύχεις να "ξεροσταλλιάζει" μέσα στο κρύο με το τσιγάρο στο χέρι..:lol::lol::lol:)

Και εγώ μπαλκονάτο, κάνω παρέα με όλους τους νέους γονείς χε εχ έχουμε γνωριστέι κιόλας στο πάρκο αφού βλεπόμαστε καθημερινά στα μπαλκόνια!!
Ολοι οι φίλοι μας ξέρουν ότι δεν επιτρεπεται το κάπνισμα στο σπίτι μας, εγώ το προτιμώ γιατι το σπίτι μας μυρίζει φρεσκάδα και όχι τσιγαρίλα! Αλλά μπορώ να πω ότι μειώθηκαν οι επισκέψεις των δυο κολλητών μου που είναι θεριακλούδες καπνίστριες σαν εμενα!
Εγώ βέβαια το έχω επιβάλλει και στο σπίτι της μητέρας μου! Όταν είναι εκει η μικρή κάθε μέρα από τις 12-4+30 δεν καπνίζει κανείς τους και ολοι μπαλκονάτοι!!
Βέβαια βγάζω γούστο...Οταν παώ στο σπίτι της κολλητής μου μόνη μου χωρίς τη μικρή και πίνω καφέ καπνίζω μέσα στη ζεστούλα....
Πολυ το απολαμβάνω!! Και αυτό γιατί το μπαλκονάτο το έκανα και πριν τη μπέμπα λόγω συζήγου που δεν καπνίζει...
Εχω να καπνίσω σε σπίτι μέσα πάνω από 5 χρόνια....

korinaki80
28-12-09, 09:21
Εγω δεν καπνιζω και ουτε προκειται. Ο αντρας μου μεχρι να μεινω εγκυος καπνιζε μεσα στο σπιτι αλλα μολις εμεινα εγκυος το εκοψε και ξεκινησε και αυτος το μπαλκονατο και το ελαττωσε κιολας. Οταν ερχεται κοσμος στο σπιτι ξερει που ειναι η μπαλκονοπορτα..... Δυστυχως ομως εχω δει και εγω περιπτωσεις με μαμαδες να καπνιζουν και να εχουν το μωρο (μεχρι και λεχωνακι) διπλα τους και μετα μολις σβηνουν το τσιγαρο χωρις να πλενουν τα χερια τους να το ταιζουν και οταν τις λες κατι να σου απαντανε με υφακι και να σε κολλανε και στον τοιχο.....
mpoumpou και εγω στην εγκυμοσυνη ομοιοπαθουσα.... Ηξεραν οτι ημουν εγκυος και καποιες καπνιζαν μεσα στη μουρη μου. Μπορει να μην εχω καπνισει ποτε αλλα εχω κανει ποσα τσιγαρα ετσι. Και οταν ελεγα κατι ευγενικα και απ'εξω απ'εξω μου απαντουσαν κιολας. Ετσι δηλ πως μου τα ελεγαν επρεπε να αλλαξω κτιριο. Δηλ. που επρεπε να παω? 'Η μου ελεγαν πως ο μικρος θα βγει ανθεκτικος...... Και δυστυχως τοτε δεν ειχε βγει ο νομος αυτος με το τσιγαρο.

anasp
28-12-09, 09:54
.... Ηξεραν οτι ημουν εγκυος και καποιες καπνιζαν μεσα στη μουρη μου. Μπορει να μην εχω καπνισει ποτε αλλα εχω κανει ποσα τσιγαρα ετσι. Και οταν ελεγα κατι ευγενικα και απ'εξω απ'εξω μου απαντουσαν κιολας. Ετσι δηλ πως μου τα ελεγαν επρεπε να αλλαξω κτιριο. Δηλ. που επρεπε να παω? 'Η μου ελεγαν πως ο μικρος θα βγει ανθεκτικος...... Και δυστυχως τοτε δεν ειχε βγει ο νομος αυτος με το τσιγαρο.

Α, τι μου θυμίζεις! Δεν το ήξερες? Στο Ελλάντα το πρόβλημα το έχουν αυτοί οι υστερικοί αντικαπνιστές που δεν θέλουν να αναπνέουν με το ετσι θέλω τον καπνό των άλλων. Αυτοί λοιπόν είναι οι γκρινιάριδες, κακόμοιροι, μισάνθρωποι, φασίστες (ναι τα έχω ακούσει όλα αυτά και αρκετά άλλα) που τολμάνε να μιλήσουν όταν κάποιος καπνίζει μπροστά στο παιδί τους!

_mpoumpou_
28-12-09, 14:00
Koρίτσια και που έχει βγει ο νόμος μην νομίζετε ότι τηρείτε, σε κανενα μαγαζί μεχρι τωρα δεν εχω δει να ΜΗΝ καπνίζουν στους εσωτερικούς χωρους!
Είναι θέμα ανθρώπου, υπάρχουν καπνιστές που σέβονται τους υπόλοιπους που δεν καπνιζουν!

korinaki80
28-12-09, 14:07
Koρίτσια και που έχει βγει ο νόμος μην νομίζετε ότι τηρείτε, σε κανενα μαγαζί μεχρι τωρα δεν εχω δει να ΜΗΝ καπνίζουν στους εσωτερικούς χωρους!
Είναι θέμα ανθρώπου, υπάρχουν καπνιστές που σέβονται τους υπόλοιπους που δεν καπνιζουν!

Καλε πες μου καποιον που το κανει αυτο γιατι εγω δεν ξερω κανεναν τετοιο... Ξερω καποιους αντικαπνιστες που δεν σεβονται τους καπνιστες και δεν τους αφηνουν να καπνισουν..... (οπως λενε οι καπνιστες)
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι να θελεις να καπνισεις αλλα δεν θα επρεπε να σεβομαστε αν οχι τους μεγαλους τουλαχιστον τα παιδια μας? Τι φταιει το παιδι να εισπνεει τον δικο σου τον καπνο? Αναφερομαι σε παραδειγματα τα οποια τα εχω ζησει.

_mpoumpou_
28-12-09, 14:24
Εχω συναντησει κάποιους ανθρωπους που σεβονται...
Οπως είπα και παραπάνω ενω εχω υπαρξει καπνιστρια φροντιζα να μην ενοχλω με τον καπνο μου κανενα! Αν ευαισθητοποιηθουν ολοι λιγακι θα φτιαξουν τα πραγματα (ρομαντικη σκεψη)
Παντως στο εξωτερικο δεν επιτρεπεται ακομα και σε χωρια ψηλα στις Αλπεις και βλεπεις κολλημενους να καπνιζουν μεσα στο κρυο και το χιονι!

anasp
28-12-09, 14:40
Εχω συναντησει κάποιους ανθρωπους που σεβονται...

Υπάρχουν, όντως, αλλά μιλάμε για μικρή μικρή μειοψηφία δυστυχώς (από την προσωπική μου εμπειρία τουλάχιστον)

tarshou
28-12-09, 16:31
Τώρα, συγγνώμη, αλλά όταν δεν μπορούμε να σεβαστούμε τα ίδια μας τα παιδιά και καπνίζουμε αβέρτα πάνω απ'τα κεφάλια τους, σ'ένα κλειστό σπίτι που καταλήγει να γίνεται ντουμάνι σκέτο, είναι δυνατόν να μπορέσουμε να σεβαστούμε τον άνθρωπο που δεν καπνίζει απέναντί μας ή την έγκυο που της έρχεται να σβήσει απ'τη μυρωδιά του καπνού; Δυστυχώς οι Ελληνες σε πολλά θέματα πάσχουμε από παιδεία. :-(

mamavicky
01-04-10, 14:15
ο πατέρας της καπνιζει μεσα στο τζακι κ λεει δεν βγαίνει καπνος.
εμενα δεν μου μυρίζει αλλά ξερω κ εγω....δεν μου αρεσει που το κανει αλλα δεν το κοβει.

kalamaraki
01-04-10, 14:16
Ο συζηγος δεν καπνιζει....και εγω που καπνίζω...μπαλκονάτο χειμώνα καλοκαίρι!

Μαριρενα
01-04-10, 14:23
ποσο χαιρομαι που το εκοψα!!!!!!!!!!!!!

Ellemphriem
01-04-10, 14:50
Ειμαι ακαπνη 5 1/2 χρονια και ο συζυξ 2 και δεν καπνιζει ΚΑΝΕΙΣ μεσα στο σπιτι μονο μπαλκονι η ΜΙΑ καπνιστρια φιλη και δεν πηγαινω σε σπιτια καπνιστων γιατι ητε καπνιζουν εκεινη την στιγμη ητε οχι το περιβαλλον βρωμαει και ειναι βεβαρημενο. Ειμαι γνωστης και δεν ρισκαρω......

demi
01-04-10, 14:57
προσωπικα δεν καπνισα ποτε..ο συζυγος εκανε μια προσπαθεια να το κοψει στα ιατρεια διακοπης καπνισματος στο νοσοκομειο με αποτελεσμα να του δωσουν κατι χαπια τα οποια τον εκαναν σαν φυτο..κοιμοταν συνεχεια,ετρωγε τρελλες ποσοτητης φαγητου και εβαλε 12 κιλα σε πολυ λιγες μερες και το τσιγαρο το συνεχιζει κανονικα...
οσο για τον εργασιακο μου χωρο κανενας δεν με σεβαστηκε..(οσο ημουν εγκυος εννοω)