PDA

Επιστροφή στο Forum : help! ιδεες ,που να τους παω?

πιγκουινακι
06-01-10, 00:47
καλα μου κοριτσια ,βοηθεια γιατι ειμαι στα προθυρα νευρικης κρισης!ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ (2, 3.5 ,9 ΕΤΩΝ ΑΓΟΡΙΑ) απογευματα τεταρτης και κυριακης? παιδικες χαρες και παρκα -που δεν πολυέχουμε κιολας στους αμπελοκηπους(αθήνα)- δεν γινεται για λογους ασφαλειας ,μου φευγουν οι δυο μικροι αλλος απο δω άλλος απο κει και δεν υπαρχει ασφαλεια-προχτες ενώ προσεχα τον ένα στην τσουληθρα του αλλου του ρθε μια κουνια κατακεφαλη!Παιδοτοπο έναν είχαμε κοντά και έκλεισε .είναι που τεταρτη -κυριακη ο αντρας μου λειπει απο το πρωι μεχρι το βραδυ και εγώ τα φτυνω, μεχρι το μεσημερι και παραμυθια λεμε και χορευουμε και βιντεο βλέπουμε και ομορφα παιζουμε μετα αρχιζει το πανηγυρι, απο τη βαρεμαρα τους αρχιζουν να τα σπανε, να δερνονται ,γκρινιες κ.τ,λ Ο μικρος είναι και στη φάση του όχι και του όλα τα πιανω όλα τα κατεβαζω...Οταν δε ο μεγαλος έχει και πολυ διαβασμα κλαυτα χαραλαμπε...σας παρακαλω απαντηστε,ειναι για μενα πολυ σοβαρο θεμα κι ας μην του φαινεται!όταν έρχεται το βραδυ καταρχην δοξαζω το θεο που ζω ακομη ,κατα δευτερον σα στυμενη λεμονοκουπα καθομαι στον καναπε και καταστρεφω τη διαιτα που είχα αρχισει την προηγουμενη μερα και κατα τριτον αρχιζω να μαζευω τον αμαζευτο πριν ερθει ο αντρας μου και φρικαρει!!!Αν μπορουσα να τους πηγαινω καπου δημιουργικα έστω και λιγο μακρυτερα, αλλα να μη στοιχιζει και μια περιουσια,θα ήταν τοσο καλα!

Φλορα
06-01-10, 10:09
Kαλημερα σου,
δεν ξερω απο Αθηνα αλλα για δοκιμασε εδω
http://www.paidorama.com/
Καλη διασκεδαση!!!

Φλορα
06-01-10, 10:16
Εχω κι εγω παιδακια και καθε Σαββατοκυριακο ψαχνουμε για δραστηριοτητες που θα μπορουσαμε να κανουμε!!Υπαρχει κι εδω αναλογη σελιδα και μ εχει σωσει πολλες φορες!!
Δες κι εδω
http://www.cityofathens.gr/el/eksereyniste-tin-athina/oikogeneies-paidia

κλάρα
06-01-10, 10:57
Καλημέρα σε όλες.Αχ vivikk πόσο σε καταλαβαίνω!!!!!!!Εγώ θα σου πώ πως το αντιμετώπησα αυτό .Δεν ξέρω όμως αν είναι πραγματοποιήσιμο σε όλες τις περιπτώσεις.....Εγώ εφάρμοσα την μέθοδο της παρέας κατά ανάγκη.....τώρα θα μου πείς τι σημαίνει αυτό?.......Ξεκήνισε όταν τα παιδιά (τα δίδύμα ήταν 6) πλήσίασα κάποιές μαμάδες από την τάξη των παιδίων που ταίριαζαν στο παιχνίδι ήταν δηλαδή κολλητοί και πρότεινα καφέ σε παιδότοπο ή στο σπίτι μου!Με αυτό τον τρόπο γνώριζα και τα παιδάκια που άκουγα όλη την ημέρα να μου μιλούν τα παιδία μου αλλα και γνώριζα και τις μαμάδες....Ε σε πλήροφορώ ότι με μερικές από αυτές ταιριαξά και εγώ η ίδια και 4 χρόνια τώρα κανουμε αυτήν την.... αναγκαστική συνάντηση.... στα σπίτια μας αναλάξ...Ασε πουκαι η μία από αυτές τις μαμάδες έχει κοριτσάκι που είναι στην ίδια τάξη με την τρίτη μου κόρη.......
Βέβαιά ξέρω πως είναι δύσκολο να ΄ρχεις κόσμο στο σπίτι σου και μάλιστα μικρά ...Ταρζανάκια αλλά ...όταν αυτά παιρνάνε καλά μετά τα ξέχάς όλα...Και στην δική μου περίπτωση μετά την εβδομαδιαία συναντηση βοήθαμε όλες να συμαζευτεί το αχούρι....που λεγεται αλλιώς και παιδικό δωμάτιο...
Ελπίζω να βοήθησα......

yasemi
06-01-10, 13:26
ασχετο να βρεις στη περιοχη σου και να συνδυασεις αθλητικες δραστηριοτηες απο το δημο πχ???δηλαδη να πηγαινει ο μεγαλος λεω εγω τωρα ποδοσφαιρο και τα μικρα κατι αλλο αναλογα με τα προγραμματα που εχει για την ηλικια τους και τις ωρες που σε βολευουν???ετσι εκανε η κολλητη μου που εχει 3....η μεγαλη(6 χρονων ) παει με τον αδερφο της (3) σε μουσικοκινιτικη δραστηριοτητα του δημου ( για καμια ωρα χορεουν παιζουν μουσικη κλπ ) και με το μικρο (1μιση) παει στις κουνιες εκεινη την ωρα....και επιεδη ειναι του δημου δε πληρωνει κατι το τρομερο λογω τριτεκνιας...ναι εμεις στο δημο μας πληρωνουμε συμμετοχη-αλλο θεμα αυτο ...

ή κολυμβητηριο???για να το κανουν ολα μαζι ....θα γυρνανε και πτωμα μετα και θα αθλουνται κιολας....

για κοιτα το εχουν βγει τα νεα προγραμματα....κατι θα βρεις δε μπορει....

πιγκουινακι
06-01-10, 15:40
δυστυχως ο δημος αθηναιων δε μας εχει τοσο καλομαθημενους στο θεμα των προγραμματων για παιδια -ειδικα για τις μικροτερες ηλικιες!

yasemi
06-01-10, 15:57
κολυμβητηριο???

πιγκουινακι
06-01-10, 22:56
έχουμε του παναθηναικου κοντα μας και δεχεται τους δυο μεγαλυτερους, ίσως αξιζει να δοκιμασω ,απλα με φοβιζει το οτι θα κουβαλαω συνεχεια μαζι και το καροτσι με τον μικρο- φαντασου να τους κανω ντους μετα ,και να προσπαθω να χωρεσω και το καροτσι στο μπανιο...

πιγκουινακι
10-01-10, 09:30
κατι που να μπορουν να κανουν και οι 3 μαζι σε κλειστο χώρο δεν υπαρχει μαλλον...???
είχα ρωτησει και στο ωδειο νακα για τις τεταρτες που υπαρχει ειδικο τμημα μουσικων παιχνιδιων για τους μικρους και ταυτοχρονα ο μεγαλος μπορει να κανει κιθαρα αλλα το κοστος ειναι φαρμακι- απο 60 οι δυο μικροι και εκατονκατι ο μεγαλος ,δηλαδη συνολο πανω απο 220ε το μηνα για 45 λεπτα τη βδομαδα,παει πολυ έτσι δεν ειναι ή εγώ έχω χασει επεισοδια με τις τιμες?