PDA

Επιστροφή στο Forum : εξετασεις μετα απο παλινδρομη

emi
11-01-10, 16:07
μολις χτες απεβαλα για 2η φορα. θελω να ρωτησω τι εξετασεις κανατε μετα οσες ειχατε αναλογη εμπειρια?

soevan07
11-01-10, 16:14
Εμένα προσωπικά ο γιατρός μου,
μου είπε οτι δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις
γιατί το γεγονός το οτι έχω ήδη ένα παιδί ,
δείχνει
οτι ήταν λέει ένα "τυχαίο γεγονός" κακής ποιότητας ωαρίων και σπερματοζωαρίων.
Τι να πω...:confused:

soevan07
11-01-10, 16:17
μολις χτες απεβαλα για 2η φορα. θελω να ρωτησω τι εξετασεις κανατε μετα οσες ειχατε αναλογη εμπειρια?

Έχω ακούσει πάντως
οτι πρώτα απ'όλα κοιτάνε για θρομβοφιλία.

Συζήτα το καλύτερα με τον ίδιο.
Αυτός θα ξέρει και το ιστορικό σου, γιατί σίγουρα δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες!

LUVELINA
11-01-10, 16:18
ΕΜΙ,

λυπάμαι γλυκία μου για την αποβολή.
εγώ είχα παλλίνδρομή τον μαιο και 3 μήνες μετά μου είπε γυναικολόγος να κανω εξετάσεις γαι καθεξιν αποβολές.μάζι συνήθως ζητούν να κάνεις και υστεροσκόπηση.
θα πρέπει να συμβουλευτείς γυναικοιλόγο για να σου γράψει το πρωτόκολλο εξετάσεων για τις αποβολές.
μήπως μερίμνησε ο γιατρός που σου έκανε την απόξεση να κρατησει καρυοτυπο του εμβρυου για να παει προς εξέταση? συνήθως βοηθάει πολυ στην αιτιολόγηση της αποβολής, συνήθιως για περιπτώσεις θρομβοφιλιας καθως και για τυχαιές χρωμοσωματικές ανωμαλίες.

LUVELINA
11-01-10, 16:22
συνήθως οι ιατροί σου λένε για εξετάσεις μετά από 3 παλλινδρομές.γιατί πλέον είναι σύνηθες φαινόμενο.
σχετικά με το εαν έχεις η όχι παιδιά σοφία 07 , στο ζήτημα της θρομβοφιλιας είναι ζαρία μιας και μπορεί να έχεις και την μία φορά να ολοκληρώσεις εγκυμοσύνη κανονικά και μετά να μην αφήνει το επόμενο εμβρυο να αναπτυχθεί κανονικα.
για αυτό πολλές φορές οι εξετάσεις σε προφυλλάσουν και πολλές φορές σε τρελλαίνουν, προσωπικη εκτίμηση

soevan07
11-01-10, 21:49
σχετικά με το εαν έχεις η όχι παιδιά σοφία 07 , στο ζήτημα της θρομβοφιλιας είναι ζαρία μιας και μπορεί να έχεις και την μία φορά να ολοκληρώσεις εγκυμοσύνη κανονικά και μετά να μην αφήνει το επόμενο εμβρυο να αναπτυχθεί κανονικα.
για αυτό πολλές φορές οι εξετάσεις σε προφυλλάσουν και πολλές φορές σε τρελλαίνουν, προσωπικη εκτίμηση

Εγώ είχα την εντύπωση οτι στην ζωή σου ή έχεις θρομβοφιλία ή δεν έχεις απο την αρχή...

Έχεις κάποια συμπτώματα εάν έχεις θρομβοφιλία?
Δηλαδή σου "κρούει το καμπανάκι" τίποτα? (εκτός απο τις αποβολές)

Clelia
11-01-10, 22:04
emi καλησπέρα... λυπάμαι πολύ, ξέρω πώς νιώθεις και εγώ στην ίδια φάση είμαι, μόνο που η 2η παλινδρόμηση σε μένα συνέβη τον Αύγουστο...
Οι εξετάσεις που μου έγραψε ο γιατρός μου είναι όλο το πακέτο της θρομβοφιλίας, αντιπηκτικό λύκου, μεταλλάξεις γονιδίων, διάφορες ανοσολογικές, γενική αίματος, γλυκοζηλιωμένη κλπ.
Γενικότερα ψάχνουν τις περιπτώσεις μετά την 2η συνεχόμενη αποβολή, δλδ αν μείνεις έγκυος, παλινδρομήσει, μείνεις πάλι και κάνεις παιδί και μετά πάλι παλινδρομήσει το θεωρούν τυχαίο γεγονός. Στις 2 απανωτές αποβολές το ψάχνουν, όσα παιδιά και αν έχεις κάνει προηγουμένως... Ένας γιατρός που κουράρει μια γυναίκα που έχει αποβάλει 2 φορές, δεν ρισκάρει να αποβάλει και 3η φορά...
Το ξέρω ότι σου φαίνεται αδιανόητο, αλλά θα ξαναχαμογελάσεις... Όπως και εγώ, όπως και πολλές άλλες που πέρασαν έστω 1 αποβολή στην ζωή τους. Τους το έλεγα και δεν το πίστευαν...
Θα περάσεις μαρτύριο για λίγο καιρό, αλλά θα βρεις τον εαυτό σου και την επιθυμία σου να κάνεις ένα μωράκι... Κουράγιο...

Clelia
11-01-10, 22:08
Εγώ είχα την εντύπωση οτι στην ζωή σου ή έχεις θρομβοφιλία ή δεν έχεις απο την αρχή...

Έχεις κάποια συμπτώματα εάν έχεις θρομβοφιλία?
Δηλαδή σου "κρούει το καμπανάκι" τίποτα? (εκτός απο τις αποβολές)
Όχι sophie μου, δυστυχώς δεν είναι έτσι... Κάποιες που έχουν ήδη τουλάχιστον ένα παιδί (τυχερές για μένα αφού έχουν μία παρηγοριά) μπορεί να έχουν θρομβοφιλία αλλά είτε να έκαναν το παιδί τους σε νεαρή ηλικία (18-22 ετών) που ο οργανισμός ξεπερνά τέτοιες δυσκολίες, είτε μπορεί πχ να πήραν κάποια ασπιρίνη για άσχετο λόγο στην διάρκεια της εγκυμοσύνης τους και να τους διέλυσε τον θρόμβο, είτε πολύ απλά δεν έστειλαν θρόμβο στο έμβρυο όταν ήταν πολύ μικρό...
Δεν έχεις συμπτώματα εάν έχεις θρομβοφιλία, ίσως σε ψυλλιάσει η κληρονομικότητα στην οικογένειά σου, αλλά άλλα συμπτώματα δεν έχεις. Ούτε η θρομβοφιλία "φαίνεται" από κάποια επέμβαση που ίσως να έχεις κάνει στο παρελθόν... Ούτε από εξετάσεις απλές (γενικής αίματος), πουθενά

soevan07
12-01-10, 11:43
Όχι sophie μου, δυστυχώς δεν είναι έτσι... Κάποιες που έχουν ήδη τουλάχιστον ένα παιδί (τυχερές για μένα αφού έχουν μία παρηγοριά) μπορεί να έχουν θρομβοφιλία

Η αλήθεια είναι οτι ιδίως προς το τέλος της εγκυμοσύνης μου (της κόρης μου) στον 7ο-8ο μήνα είχα πρηστεί πάαααρα πολύ στα πόδια μου!
Σκεφτόμουν οτι είχε να κάνει με το κυκλοφορικό μου...

(Ο γιατρός μου τότε, είχε φοβηθεί :shock: για προεκλαμψία και με είχε στείλει για εξετάσεις στα ούρα -αλλά όλα ήταν οκ τελικά...)

Θα το ψάξω πάντως καλύτερα
τώρα που μου το είπες (σ΄ευχαριστώ)
γιατί δεν θα ήθελα να ξαναπεράσω και άλλη παλλίνδρομη...

Ν76
12-01-10, 12:32
Κατ' αρχήν λυπάμαι για την περιπέτεια σου και εύχομαι σύντομα να έχεις μια ολοκληρωμένη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωράκι.
Δεν έχω ανάλογη εμπειρία, αλλά από όσο ξέρω κάνουν διάφορες εξετάσεις, π.χ.θρομβοφιλία, αντιπατρικά αντισώματα κ.α.
Δεν ξέρω αν οι δυο αποβολές ή περισσότερες θεωρούνται καθ'έξιν αποβολές, αλλά καλό είναι να το ψάξεις, για να μην ξαναπεράσεις αυτή τη δοκιμασία.
Ξέρω ότι στο ΙΑΣΩ λειτουργεί τμήμα καθ'έξιν αποβολών (πήγαινε για θεραπεία μια γνωστή μου κοπέλα), αλλά δυστυχώς δε γνωρίζω να σου συστήσω κάποιον γιατρό εκεί.
Κάνε ένα γκάλοπ εδώ στο φόρουμ από τις Αθηναίες και κάποιον καλό θα βρεις σίγουρα.
Ευχομαι σύντομα να μας πεις ευχάριστα νέα.

Clelia
12-01-10, 12:51
Η αλήθεια είναι οτι ιδίως προς το τέλος της εγκυμοσύνης μου (της κόρης μου) στον 7ο-8ο μήνα είχα πρηστεί πάαααρα πολύ στα πόδια μου!
Σκεφτόμουν οτι είχε να κάνει με το κυκλοφορικό μου...

(Ο γιατρός μου τότε, είχε φοβηθεί :shock: για προεκλαμψία και με είχε στείλει για εξετάσεις στα ούρα -αλλά όλα ήταν οκ τελικά...)

Θα το ψάξω πάντως καλύτερα
τώρα που μου το είπες (σ΄ευχαριστώ)
γιατί δεν θα ήθελα να ξαναπεράσω και άλλη παλλίνδρομη...
Πάντως να ξέρεις πως 1 περιστατικό αποβολής το θεωρούν τυχαίο, έχεις παιδί ή όχι δεν έχει σημασία. Γενικότερα πάντως όποια έχει παιδί λογικά δεν έχει θρομβοφιλία (λογικά).
Ο λόγος που δεν κάνουμε εξετάσεις από την πρώτη αποβολή είναι διότι αφενός το θεωρούν τυχαίο γεγονός και βάσει αυτού δεν βάζουν την γυναίκα να κάνει εξετάσεις ακριβότατες (916 ευρώ πλήρωσα στον Ευαγγελισμό παρακαλώ) και χρονοβόρες (έκαναν 1-1,5 μήνα να βγουν κάποιες εξετάσεις μου).
Πάντως με 2 αποβολές στο ιστορικό μου δεν βρέθηκε τίποτε - τίποτε...

emi
12-01-10, 13:23
σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... έχω ήδη 1 γιο(πριν τις 2 παλίνδρομες) και νόμιζα πως δεν υπήρχε ενδεχόμενο θρομβοφιλίας..οπότε θα τα δω όλα αυτά.. να δούμε τι θα μου γράψει ο γιατρός σε 1 μήνα που θα πάω... υπάρχει καμιά που να έχει ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ? καλύπτει καθόλου τα έξοδα. σε δημόσιο νοσοκομείο μπορώ να κάνω τις εξετάσεις ή πρέπει να είμαι ασφαλισμένη στο δημόσιο?

soevan07
12-01-10, 13:39
Πάντως να ξέρεις πως 1 περιστατικό αποβολής το θεωρούν τυχαίο, έχεις παιδί ή όχι δεν έχει σημασία. Γενικότερα πάντως όποια έχει παιδί λογικά δεν έχει θρομβοφιλία (λογικά).
Ο λόγος που δεν κάνουμε εξετάσεις από την πρώτη αποβολή είναι διότι αφενός το θεωρούν τυχαίο γεγονός και βάσει αυτού δεν βάζουν την γυναίκα να κάνει εξετάσεις ακριβότατες (916 ευρώ πλήρωσα στον Ευαγγελισμό παρακαλώ) και χρονοβόρες (έκαναν 1-1,5 μήνα να βγουν κάποιες εξετάσεις μου).
Πάντως με 2 αποβολές στο ιστορικό μου δεν βρέθηκε τίποτε - τίποτε...

Ετσι ακριβώς όπως τα λες Clelia μου τα είπε και εμένα ο γιατρός!
Μου είπε οτι είναι ακριβές αυτές οι εξετάσεις και οτι δεν υπάρχει ακόμα λόγος να ταλαιπωρηθώ κλπ.κλπ...

Τι να πω... θα το σκεφτώ.

Ισως να αφήσουμε να περάσει λίγος καιρός ακόμα πριν ξαναρχίσουμε τις προσπάθειες για το 2ο παιδί,
μήπως και στο διάστημα αυτό "τακτοποιηθούν" λίγο απο μόνα τους τα πράγματα :confused:
(εάν όντως δεν υπάρχει κάτι σοβαρό-παθολογικό αίτιο στην μέση)

Clelia
12-01-10, 13:42
Ετσι ακριβώς όπως τα λες Clelia μου τα είπε και εμένα ο γιατρός!
Μου είπε οτι είναι ακριβές αυτές οι εξετάσεις και οτι δεν υπάρχει ακόμα λόγος να ταλαιπωρηθώ κλπ.κλπ...

Τι να πω... θα το σκεφτώ.

Ισως να αφήσουμε να περάσει λίγος καιρός ακόμα πριν ξαναρχίσουμε τις προσπάθειες για το 2ο παιδί,
μήπως και στο διάστημα αυτό "τακτοποιηθούν" λίγο απο μόνα τους τα πράγματα :confused:
(εάν όντως δεν υπάρχει κάτι σοβαρό-παθολογικό αίτιο στην μέση)
Τίποτε δεν έχεις να περιμένεις, τίποτε δεν έχεις, τυχαίο ήταν, δεν θα ξαναγίνει!! Όταν σου δώσει το οκ ο γιατρός σου, ξεκινήστε προσπάθειες. Για να ξεπεράσεις την απώλεια μιας αποβολής χρειάζεσαι μία εγκυμοσύνη με θετική έκβαση - που θα την έχεις!!

soevan07
12-01-10, 13:56
Τίποτε δεν έχεις να περιμένεις, τίποτε δεν έχεις, τυχαίο ήταν, δεν θα ξαναγίνει!! Όταν σου δώσει το οκ ο γιατρός σου, ξεκινήστε προσπάθειες. Για να ξεπεράσεις την απώλεια μιας αποβολής χρειάζεσαι μία εγκυμοσύνη με θετική έκβαση - που θα την έχεις!!

Να΄σαι καλά Clelia μου, μου ανεβάζεις το ηθικό...

σου εύχομαι σύντομα να ξεπεράσεις κι εσύ τις δικές σου "απώλειες"...
και απο την στιγμή που οι εξετάσεις σου βγήκαν καθαρές δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα!

Βουουρ στο ψητό!!

ΤΙΤΗ
12-01-10, 16:51
πριν την κόρη μου είχα μια αποβολή και 2 παλίνδρομες μετά, μέσα σε διαστημα 7 μηνών.ο γιατρός μου είχε κάνει καρυότυπο στην 3η παλίνδρομη και το αποτέλεσμα ήταν τρισωμία6.παρόλαυτα και γιατι δεν το άντεχα να το ξαναπέράσω,ζήτησα να κάνω κάποιες εξετάσεις και μου έγραψε για θρομβοφιλία.δεν πρόλαβα να τις κάνω γιατι ξαναέμεινα έγκυος και όταν πήγα σε αιματολόγο μου έκανε θρομβοελαστρογραμμα βρέθηκε αυξημένη πηκτικότητα και εδώ και 20 μέρες κάνω αντιπηκτικές ενέσεις.ποτέ δεν είχα κάποια ένδειξη οτι υπάρχει πρόβλημα,μάλιστα στην κόρη μου όλα είχαν πάει καλά και ούτε που μου είχε περάσει απο το μυαλό.πλέον αυτό που λέω ειδικά σε αυτές που το έχουν περάσει ήδη 2 φορές να ΨΑΧΤΟΥΝ.ααα και για να σας δώσω λίγο κουράγιο, η εγκυμοσύνη μου πάει πολύ καλά και σήμερα είδαμε οτι είναι και κοριτσάκι.

LUVELINA
12-01-10, 17:15
κορίτσια,
η τίτη τα αναφέρει πολύ σωστά. Τίτη μου κια εξετάσεις να είχες προλάβει να κάνεις μπορεί πάλι να σου έκανε το θρομβοελαστόγραμμα.
να σου πω, εγώ έκανα τις εξετάσεις όλες και είμαι ετερόζυγη στο γονίδιο της ομοκυστείνης και ετεροζυγη στο ΡΑΙ 1 4G/5G. σύμφων με την αιματολόγο , αμελητέα ευρήματα για τώρα για να στοιχειοθετούν θρομβοφιλία άμεσα αλλά όταν μείνω εγκυος να την επισκεφτώ για να κάνω και αυτήν την εξέταση για να είμαστε σίγουρες ότι σε κατάσταση εγκυμοσύνης η πηκτικότητα του αίματος δεν αλλάζει και να χρειάζομαι υπαρίνης ενέσεις.
Τίτη με το καλό και το δεύτερο μωράκι στην Ζωή σου. και εγώ σε αλλό τοπικ εγραψά ότι εαν το ενστικτό μας μας λέει να ψάξουμε τα πράγματα λίγο παραπάνω να το ακόυμε ...

LUVELINA
12-01-10, 17:18
τίτη μου τι ωραία κοριτσάκι. η κόρη σου η μεγάλη θα ξετρελλαθεί που θα τις κάνεις αδερφούλα.
όλα να πάνε καλά και με 1 πόνο μόνο.

soevan07
12-01-10, 17:22
πριν την κόρη μου είχα μια αποβολή και 2 παλίνδρομες μετά, μέσα σε διαστημα 7 μηνών.ο γιατρός μου είχε κάνει καρυότυπο στην 3η παλίνδρομη και το αποτέλεσμα ήταν τρισωμία6.παρόλαυτα και γιατι δεν το άντεχα να το ξαναπέράσω,ζήτησα να κάνω κάποιες εξετάσεις και μου έγραψε για θρομβοφιλία.δεν πρόλαβα να τις κάνω γιατι ξαναέμεινα έγκυος και όταν πήγα σε αιματολόγο μου έκανε θρομβοελαστρογραμμα βρέθηκε αυξημένη πηκτικότητα και εδώ και 20 μέρες κάνω αντιπηκτικές ενέσεις.ποτέ δεν είχα κάποια ένδειξη οτι υπάρχει πρόβλημα,μάλιστα στην κόρη μου όλα είχαν πάει καλά και ούτε που μου είχε περάσει απο το μυαλό.πλέον αυτό που λέω ειδικά σε αυτές που το έχουν περάσει ήδη 2 φορές να ΨΑΧΤΟΥΝ.ααα και για να σας δώσω λίγο κουράγιο, η εγκυμοσύνη μου πάει πολύ καλά και σήμερα είδαμε οτι είναι και κοριτσάκι.

Επειδή δεν κατάλαβα καλά...
έκανες πρώτα την κόρη σου, και μετά έπαθες τις παλλίνδρομες?
Μπερδεύτηκα...(αναφέρεις και για μια 3η παλλίνδρομη)

LUVELINA
12-01-10, 17:27
σοφια 7,
διαβάζωντας το μηνυμα της τίτης νομίζω πρώτη εγκυμοσύνη δυστυχώς αποβολή, δεύτερη εγκυμοσύνη όλα μια χαρά και γενναέι την κόρη της, μετα 3 4 η εγκυμοσύνη παλλινδρομές και τώρα 5 η εγκυμοσύνη όλα μια χαρά και κάνει αντιπηκτικές ενέσεις υπαρίνης γαι την θρομβοφιλία.
αυτό κατ'άλαβα εγώ

soevan07
12-01-10, 22:07
σοφια 7,
διαβάζωντας το μηνυμα της τίτης νομίζω πρώτη εγκυμοσύνη δυστυχώς αποβολή, δεύτερη εγκυμοσύνη όλα μια χαρά και γενναέι την κόρη της, μετα 3 4 η εγκυμοσύνη παλλινδρομές και τώρα 5 η εγκυμοσύνη όλα μια χαρά και κάνει αντιπηκτικές ενέσεις υπαρίνης γαι την θρομβοφιλία.
αυτό κατ'άλαβα εγώ

Μπερδεύτηκα επειδή κάπου αναφέρει για 3η παλλίνδρομη...

τελοσπάντων,
άρα αποδεδειγμένα πια, είναι όπως τα λέει η Clelia,

μπορείς να έχεις θρομβοφιλία και να πάει καλά μια εγκυμοσύνη
και τα προβλήματα να σου βγούν στις επόμενες...

ΤΙΤΗ
13-01-10, 16:24
λοιπόν...έχω μια αποβολή τον μάιο του 05 στην 5η εβδομάδα με αιμοραγία (γιαυτό και δεν την λέω παλίνδρομη) και τον αυγουστο του 07 γεννάω την κόρη μου έπειτα απο μια καλή εγκυμοσύνη.μένω έγκυος ξανά τον σεπτέβριο του 08 αλλα απο την αρχή δεν πήγαινε καλά.είχα χάλια χωριακή η ανάπτυξη δεν ήταν σωστή με αποτέλεσμα να παλινδρομήση τον οκτώβριο στην 6η εβδομάδα.ο γιατρός μου πρότεινε να μην το πολυψάξω γιατι είχα ήδη μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη λίγο καιρό πρίν ,οπότε και αυτή τη φορά την θεώρησε τυχαία.τον μάιο του 09 ξαναμένω έγκυος με πάλι χάλια χωριακη κτλ και παλίνδρομη την 6η εβδομάδα.μου προτείνει να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλίας.θέλοντας να ηρεμήσω αφήνω να περάσει το καλοκαίρι και το κανονίζω να πάω σε αιματολόγο τον οκτώβρη.μένω πάλι έγκυος αναπάντεχα και το μόνο που μπορεί να μου κάνει ο αιματολόγος απο εξέτάσεις είναι αυτή που σας είπα οπου και είδε αυξημένη πηκτικότητα και πλέον κάνω ενέσεις και όλα πάνε καλά.
"ελπίζω τώρα να σας έδωσα να καταλάβετε, απλά επειδή δεν ήθελα να σας κουράσω τα είπα λίγο σ΄λυντομα και μπερδεμένα,σόρυ:oops::oops:"

ΤΙΤΗ
13-01-10, 16:30
luvelina σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου οτι επιθυμείς σου εύχομαι.τελικά πολύ σωστά κατάλαβες

soevan07
13-01-10, 17:30
"ελπίζω τώρα να σας έδωσα να καταλάβετε, απλά επειδή δεν ήθελα να σας κουράσω τα είπα λίγο σ΄λυντομα και μπερδεμένα,σόρυ:oops::oops:"

ΟΚ. Με το καλό το μπεμπάκι σου!!

Παραλίγο να είχαμε πάθει ακριβώς τα ίδια.
Γιατί κι εγώ πριν την κόρη μου είχα μια αποβολή με αίμα αλλά δεν την λαμβάνω υπόψη μου σαν παλλίνδρομη γιατί απέβαλα κι εγώ στην 5η εβδομάδα και ο γιατρός μου είχε πει οτι εαν δεν είχα "βιαστεί "να κάνω την β΄χωριακή, ούτε που θα την επαιρνα είδηση...απλά θα νόμιζα οτι καθυστέρησε να μου έρθει η περίοδος μια εβδομάδα.

Την παλλίνδρομη όμως (μετά την κόρη μου) την έπαθα στην 11η εβδομάδα (λίγο πριν να κάνω την αυχενική διαφάνεια)
Και να φανταστείς όλα στην αρχή έδειχναν τέλεια!!
"Τέλεια" β χωριακή,
"τέλειους" υπέρηχους -είχαμε δει και την καρδούλα του...

ΤΙΤΗ
14-01-10, 20:06
ΟΚ. Με το καλό το μπεμπάκι σου!!

Παραλίγο να είχαμε πάθει ακριβώς τα ίδια.
Γιατί κι εγώ πριν την κόρη μου είχα μια αποβολή με αίμα αλλά δεν την λαμβάνω υπόψη μου σαν παλλίνδρομη γιατί απέβαλα κι εγώ στην 5η εβδομάδα και ο γιατρός μου είχε πει οτι εαν δεν είχα "βιαστεί "να κάνω την β΄χωριακή, ούτε που θα την επαιρνα είδηση...απλά θα νόμιζα οτι καθυστέρησε να μου έρθει η περίοδος μια εβδομάδα.

Την παλλίνδρομη όμως (μετά την κόρη μου) την έπαθα στην 11η εβδομάδα (λίγο πριν να κάνω την αυχενική διαφάνεια)
Και να φανταστείς όλα στην αρχή έδειχναν τέλεια!!
"Τέλεια" β χωριακή,
"τέλειους" υπέρηχους -είχαμε δει και την καρδούλα του...λυπάμαι πάρα πολύ καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι.

soevan07
14-01-10, 23:16
λυπάμαι πάρα πολύ καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι.

Σ΄ευχαριστώ που με συμμερίζεσαι! Είναι πολύ παρήγορο το να ξέρεις οτι σε καταλαβαίνει κάποιος, και να νιώθεις οτι είναι ειλικρινές αυτό που λέει,
γιατί το έχει περάσει και ο ίδιος! ...

Δεν απελπίζομαι πάντως!
Απλά θα προτιμούσα να μην το είχα πάθει...
Εφόσον δεν ήταν ακόμα η ώρα μου...καλύτερα να μην είχα μείνει έγκυος!

Τα δώρα δεν πρέπει να δίνονται πίσω!...:sad:

maria29
15-01-10, 23:09
Είχα και εγώ 2 αποβολές μία τον Οκτώβρη και μία τον Δεκέμβρη 2009...οι εξετάσεις που μου έδωσε ο γιατρός ήταν το πακέτο της θρομβοφιλίας, εξέταση αίματος θυρεοειδούς, εξέταση αίματος για τα αντισώματα του θυρεοειδούς, υπέρηχο θυρεοειδούς, καμπύλη ζαχάρου, καμπύλη ινσουλίνης, γλυκοζιομένη.επίσης από το τμήμα καθέξιν αποβολών του ΙΑΣΩ με είχαν βάλει να κάνω την εξέταση για τα ΝΚ κύτταρα τα οποία βρέθηκαν ανεβασμενα και η μόνη λύση ήταν οι θεραπείες με ανοσοφαιρίνες οι οποίες είναι πανάκριβες θεραπείες αλλά αφού το έψαξα και αφού μίλησα με κάποιες άλλες κοπέλες από εδώ και κάποιους γιατρούς καταλήξαμε στο συμπερασμα ότι όλο αυτό το σκηνικό με τα ΝΚ κυτταρα είναι λιγο μόδα και εκμετάλλευση.....τόσα χρόνια αυτα τα ΝΚ δεν ειχαν εμφανιστεί τώρα ξαφνικά εμφανίστηκαν????Εγώ θα σου πρότεινα να ζητήσεις από τον γιατρό σου να σου γράψει τις εξετάσεις ΑΛΛΑ αν είναι γιατρός του ΙΑΣΩ και σε στείλει στο τμήμα καθέξιν αποβολών του ΙΑΣΩ να προσέχεις και να ψαχτείς....καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!!!!!!

ΤΙΤΗ
16-01-10, 15:40
Σ΄ευχαριστώ που με συμμερίζεσαι! Είναι πολύ παρήγορο το να ξέρεις οτι σε καταλαβαίνει κάποιος, και να νιώθεις οτι είναι ειλικρινές αυτό που λέει,
γιατί το έχει περάσει και ο ίδιος! ...

Δεν απελπίζομαι πάντως!
Απλά θα προτιμούσα να μην το είχα πάθει...
Εφόσον δεν ήταν ακόμα η ώρα μου...καλύτερα να μην είχα μείνει έγκυος!

Τα δώρα δεν πρέπει να δίνονται πίσω!...:sad:
αχ πόσο δίκιο έχεις

LUVELINA
16-01-10, 16:20
τίτη,
εσύ κοριτσάκι μου, μην στεναχωριέσαι με αυτά που διαβάζεις εδώ, πρέπει να είσαι χαρούμενη και αισιόδοξη. είσαι ξανά εγκυός , όλα είναι καλά κάνεις τις ενεσούλες σου, σε παρακολουθούν και σε κουράρουν και όλα θα πάνε καλά. μην ανυσηχείς καθόλου, μόνο θετικές σκέψεις και αισιοδοξία. όπλισε το μωράκι σου με αρετές όπως αισοδοξία ....

christy28
16-01-10, 16:29
Θα σου προτινα να κανεις οπωσδηποτε ελεγχο θρομβοφιλιας και καμπυλη σακχαρου, ινσουλινης και γλυκοζιομενη αιμοσφαιρινη. Ειδικα τον τελευταιο ελεγχο τον παραλειπουν πολυ "σχετικοι"- ασχετοι γιατροι που ασχολουνται με τις αποβολες!

LUVELINA
16-01-10, 16:34
κριστι,
εννοεις την αιμοσφαιρίνη?

christy28
16-01-10, 20:27
την γλυκοζιλιομενη αιμοσφαιρινη εννοω. Δειχνει την προδιαθεση για σακχαρο!

bp-IOLH
17-01-10, 12:52
την γλυκοζιλιομενη αιμοσφαιρινη εννοω. Δειχνει την προδιαθεση για σακχαρο!

christy28 μου, τι κάνεις?
Καιρό έχω να σε "δω".
Έκανες τις εξετάσεις αυτές? Τι έδειξαν τα αποτελέσματα? Θυμάμαι που ήταν να πας σε αιματολόγο για τη θρομβοφιλία. Τελικά τι έγινε?
Οι εξετάσεις σακχάρου τι έδειξαν?
Εγώ μετά τη 2η παλλίνδρομη θα κάνω υστεροσκόπηση, για να ελεγχθεί η κοιλότητα της μήτρας, μήπως υπάρχει κάτι που εμποδίζει την ανάπτυξη του κυήματος.
Και ρώτησα το γιατρό τι θα γίνει αν η υστεροσκόπηση τα δείξει όλα καλά και μου είπε ότι θα τα συζητήσουμε μετά την υστεροσκόπηση.

emi
04-03-10, 11:25
καλημέρα ο γιατρός μου έγραψε για αρχή τις εξετάσεις θρομβοφιλίας και δεν ξέρω που να τις κάνω. στην βιοιατρική πάει περίπου 500? και θέλω να κοιτάξω κι αλλού ..ξέρετε τι γίνεται με τα δημόσια? είμαι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ

eleni-kalam
24-04-10, 17:15
κοριτσια εχω ενα αγορακι 3 ετων η πρωτη μου εγκυμοσύνη πήγε μια χαρά.Μετα απο προσπαθειες για 2ο παιδακι κατέληξα σε 2 παλινδρομες μεσα σε 6 μηνες. Την πρωτη φορα θεωρηθηκε τυχαιο. Τη δευτερη όμως και αφου ο καρυοτυπος εδειξε πως δεν υπηρχαν χρωμοσωματικες ο γιατρος μου με παρέπεμψε στο ακολουθο πακέτο εξετάσεων:

Αντιπυρηνικά
Β2 Γλυκοπρωτεινη(IgG, IgM, IgA)
Αντιθυροειδικα Αντισώματα (Μικροσωμιακα, Θυρεοσφαιρίνης)
Αντισώματα έναντι Καρδιολιπίνης(IgG, IgM, IgA)
Αντισώματα έναντι Φωσφατιδυλσερίνης(IgG, IgM, IgA)
Αντιπατρικά
CD 56-NK
Συμπλήρωμα (C3, C4)
Ra Test/CRP
APTT
Αντιθρομβίνη ΙΙΙ
Αντιπηκτικό Λύκου (LAC)
Πρωτεΐνη C
Πρωτεΐνη S
APCR
MTHFR
FACTORV (LeiderF5)

Τις έχω γράψει στο ΙΚΑ και έχω κλείσει ραντεβού στο ΕΛΕΝΑ. Έχει τύχει να κάνει καμια ανάλογες εξετάσεις εκει; Μήπως μπορείτε να με πληροφορήσετε για το κόστος , ειδικά αν καποια είχε ασφάλεια ΙΚΑ;

Συγνωμη για το μέγεθος του μηνύματος.
Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα.

Clelia
24-04-10, 23:20
eleni-kalem πάνω κάτω τις ίδιες εξετάσεις έκανα στον Ευαγγελισμό.
Πλήρωσα στις 14/10/2009 στον Ευαγγελισμό 916 ευρώ, στις 19/10 πήγα στο ΙΚΑ και μου έδωσαν 323 ευρώ. Έκανα ένσταση η οποία εκδικάστηκε στις 12/4/2010, οπότε και μου έδωσαν το υπόλοιπο των χρημάτων. Για την ακρίβεια μου είπαν ότι θα μου καλύψουν το σύνολο της δαπάνης, περιμένω ένα χαρτί να μου έρθει στο σπίτι μου, εντός 30 ημερών και μετά θα πάω στο ΙΚΑ για να μου δώσουν το υπόλοιπο ποσό.
Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο από εδώ και πέρα...

eleni-kalam
25-04-10, 00:42
Clelia σε ευχαριστω πολυ και με το καλο το μωράκι σου.