PDA

Επιστροφή στο Forum : νυχια και μαλλια

χρυσαφενια
11-01-10, 20:14
καλησπερα σας!!! εχω ακουσει τοσα πολλα και πραγματικα εχω μπερδευτει... ειμαι 2 μηνων και δε ξερω αν μπορω να κανω ανταυγες! ακομα δε ξερω αν μπορω να βαλω τεχνητα νυχια!!!

ΤΙΓΡΑΚΙ
11-01-10, 20:25
για τα τεχνητα νυχια δεν ξερω,ανταυγιες ομως μπορεις μετα το πρωτο 3μηνο.ετσι ξερω.
εγω βεβαια δεν εκανα τιποτα απο τα δυο σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

kassiani
12-01-10, 10:25
Εγω θα σου ελεγα να μην κανεις τιποτα αν μπορεις μεχρι να γεννησεις.
Ολα αυτα εχουν χημικα που περνανε τουλαχιστον κατα 30% στο αιμα σου.
Σε καθε περιπτωση τιποτα πριν μπεις στον 5ο.

katerinak
12-01-10, 10:32
τα τεχνητα νυχια εχουν χημικα κ δεν επιτρεπεται.αλλοι λενε κ για το μανο αλλα δεν εχει αποδειχθει. ανταυγιες θεωρητικα δεν περνανε στο δερμα επειδη ειναι πιο χαμηλα,αλλα ασε καλυτερα κανα μηνα ακομη..υπαρχουν καποια χρωματα σαν μασκαρα για τα μαλλια αν εχεις προβλημα να βαλεις

mariantinos
12-01-10, 10:35
Κ εγώ έκανα ανταύγ μετά τον 4.
Για τα νύχια αστο καλύτερα.όταν πασ να γεννήσεις ούτε καν βαμμένα πρέπει να είναι.
Ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει σωστό.γιατί απο κει κ πέρα..κ τα σαμπουάν έχουν χημικά,κ τα αρώματα και και και...όχι δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά ο καθένας το βλέπει διαφορετικά.εγώ κάπνιζα στην εγκυμοσύνη όμως έκοψα το ποτό που έπινα πολύ.

kassiani
13-01-10, 12:13
και τα τεχνητα νυχια εχουν χημικα και για το μανο μια χαρα εχει αποδειχθει οτι εχει μολυβδο και οι ανταυγιες περνανε στο αιμα καθως μεταφερονται απο την τριχα και οχι απο το δερμα.
απλα συνηθιζουν καποιοι γιατροι να λενε μετα τον 5ο γιατι τοτε τουλαχιστον εχει ολοκληρωθει η δημιουργια του μωρου και η οργανογενεση και πλεον το μωρο μονο παχαινει και αναπτυσσεται.
οχι ομως οτι δεν περνανε στο αιμα και αρα στον πλακουντα αυτες οι ουσιες.
και μιλαμε για βαρεα μεταλλα.

Bambi
15-01-10, 13:13
εγω δυστυχως οταν παντρευτηκα δεν ηξερα οτι ημουν εγκυος και ειχα βαλει τεχνητα νυχια.. αλλα αμεσως μολις το εμαθα πηγα και τα εβγαλα.. συνολικα δηλαδη να τα κρατησα περιπου 5 ημερες.. :( ελπιζω να μην εκανα κακο..

τα μαλλια μου τωρα ειναι μεγαλο θεμα.. τα ειχα χρονια ξανθα και τωρα που θελω να τα γυρισω στο φυσικο για να μην εχω βαφες κτλ, δεν μπορω να το κανω.. ο γιατρος μου ειπε οτι με φυτικες βαφες μπορω αλλα ο κομμωτης μου δεν εχει τετοιες..

:(

katerinak
15-01-10, 13:34
[QUOTE=kassiani;1444154]οι ανταυγιες περνανε στο αιμα καθως μεταφερονται απο την τριχα και οχι απο το δερμα.
QUOTE]

που το ακουσες αυτο;δ νομιζω να ισχυει,σου το ειπε γιατρος;

domnina
15-01-10, 13:38
Κοριτσάκια,

Οι ανταύγειες είναι οι μόνες που επιτρέπονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αφού εφαρμόζονται στην τρίχα και όχι στη ρίζα. Αντιθέτως στη μόνιμη βαφή που αναγκαστικά περνάς και ρίζα έχεις πρόβλημα. Ρώτησα τον κομμωτή μου και το γιατρό μου. Επίσης υπάρχουν και φυτικές βαφές που δεν επηρεάζουν καθόλου αλλά δεν ξέρω αν τις χρησιμοποιούν όλοι οι κομμωτές. Ο δικός μου πάντως τις χρησιμοποιεί.

kassiani
15-01-10, 14:29
Δηλαδη εχετε την αισθηση οτι απο την τριχα δε μεταφερονται οι ουσιες στον οργανισμο.
Οκ, οπως νομιζει ο καθενας.
Οσο για τις φυτικες, αφου δεν εχουν κατι επικινδυνο, γιατι γραφουν επανω "να μην χρησιμοποιουνται εαν υπαρχει προηγουμενη αλλεργια"?
το εχετε σκεφτει ποτε αυτο?
φυσικα και εχουν χημικα και οι φυτικες. απλα εχουν λιγοτερα απο τις αλλες.

Iraki
19-01-10, 20:01
Δεν ξερω για τη χημικη σύνθεση των φυτικών βαφών, αλλά αλλεργίες υπάρχουν ΚΑΙ στα φυτά!

Απο κει και πέρα, ναι, ο καθένας κάνει τις επιλογές του

theolvas
28-01-10, 09:28
...καπου το εχω ξαναπει,θα το πω κι απο δω...οι βαφες των μαλλιων περιεχουν βαρεα μεταλλα που εχουν ενοχοποιηθει για εμφανιση αυτισμου.το πρωτο μου παιδι εχει μια μορφη αυτισμου που οφειλεται στην αδυναμια του οργανισμου του να μεταβολισει τα βαρεα μεταλλα στα οποια εκτεθηκε ισως κ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.εγω εχω ακομα την απορια αν εχω προκαλεσει η ιδια αυτη την κατασταση στο παιδι μου με τη βαφη κ τις ανταυγειες που εκανα στο 2 κ 3 τριμηνο της εγκυμοσυνης μου...πιστεψτε με,ειναι λιγο σπανιο να τυχει,αλλα αξιζει εστω η μια μικρη πιθανοτητα???εγω που την εχω ηδη πατησει (αν κ το παιδι μου βρισκεται σε παρα πολυ κατασταση) λεω ΟΧΙ...αλλωστε οταν εισαι εγκυος οι περισσοτερη κοιτανε την κοιλια κι οχι τα μαλλια....

katerinak
28-01-10, 09:36
...το πρωτο μου παιδι εχει μια μορφη αυτισμου που οφειλεται στην αδυναμια του οργανισμου του να μεταβολισει τα βαρεα μεταλλα στα οποια εκτεθηκε ισως κ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης..

καλημερα..ο αυτισμος ακομα δεν εχει διαγνωστει στο πως κ στο γιατι..υπαρχουν σκεψεις αλλα επειδη η καθε μορφη ειναι κ απο μονη της διαφορετικη ακομα δεν ξερουν τι ειναι αυτο που τον προκαλει.εσυ θα εχεις ενημερωθει αρκετα φανταζομαι..ειναι κριμα να ριχνεις την ευθυνη σε σενα. μια καθηγητρια μου ,ελεγε οτι ολοι μπορει να εχουμε καποια αυτιστικα στοιχεια εστω κ αν δεν εχουμε αυτισμο.ακομα κ ο συνδιασμος αυτος καποιες φορες των γονιδιων μπορει να τον προκαλεσει. ειναι ομως πολυ πολυ λεπτα αυτα τα σημεια για να λεμε οτι ξερουμε το πως κ το γιατι.

theolvas
28-01-10, 09:46
καλημερα..ο αυτισμος ακομα δεν εχει διαγνωστει στο πως κ στο γιατι..υπαρχουν σκεψεις αλλα επειδη η καθε μορφη ειναι κ απο μονη της διαφορετικη ακομα δεν ξερουν τι ειναι αυτο που τον προκαλει.εσυ θα εχεις ενημερωθει αρκετα φανταζομαι..ειναι κριμα να ριχνεις την ευθυνη σε σενα. μια καθηγητρια μου ,ελεγε οτι ολοι μπορει να εχουμε καποια αυτιστικα στοιχεια εστω κ αν δεν εχουμε αυτισμο.ακομα κ ο συνδιασμος αυτος καποιες φορες των γονιδιων μπορει να τον προκαλεσει. ειναι ομως πολυ πολυ λεπτα αυτα τα σημεια για να λεμε οτι ξερουμε το πως κ το γιατι.

καλη μου,σαν παθουσα επιτρεψε μου να κατεχω λιγο καλυτερα το θεμα...το παιδι μου εχει κανει ειδικες κ πανακριβες εξετασεις που δειχνουν οτι ο αυτισμος του προερχεται απο αδυναμια του οργανισμου να μεταβολισει τα βαρεα μεταλλα.ναι,μπορει να φταιει κ το κινητο,ακομα κ ο υπολογιστης,εξισου υπευθυνες ειναι ομως κ οι βαφες των μαλλιων κ τα απορρυπαντικα κ αλλα πολλα.η κοπελα ρωτησε αν ειναι ασφαλες,κ της απαντησα συμφωνα με αυτα που ξερω (κ μονο για τον αυτισμο του παιδιου ΜΟΥ).εδωσα μια πληροφορια με βαση (μπορεις να δεις κ τις εξετασεις μας αν εχεις αμφιβολιες) κι οχι γενικα κ αοριστα.απο κει κ μετα,οποιος θελει,ακουει........συγνωμη για το υφος μου,μ ενοχλησε πολυ η τελευταια σου προταση.....

katerinak
28-01-10, 10:20
καλη μου,σαν παθουσα επιτρεψε μου να κατεχω λιγο καλυτερα το θεμα...το παιδι μου εχει κανει ειδικες κ πανακριβες εξετασεις που δειχνουν οτι ο αυτισμος του προερχεται απο αδυναμια του οργανισμου να μεταβολισει τα βαρεα μεταλλα.ναι,μπορει να φταιει κ το κινητο,ακομα κ ο υπολογιστης,εξισου υπευθυνες ειναι ομως κ οι βαφες των μαλλιων κ τα απορρυπαντικα κ αλλα πολλα.η κοπελα ρωτησε αν ειναι ασφαλες,κ της απαντησα συμφωνα με αυτα που ξερω (κ μονο για τον αυτισμο του παιδιου ΜΟΥ).εδωσα μια πληροφορια με βαση (μπορεις να δεις κ τις εξετασεις μας αν εχεις αμφιβολιες) κι οχι γενικα κ αοριστα.απο κει κ μετα,οποιος θελει,ακουει........συγνωμη για το υφος μου,μ ενοχλησε πολυ η τελευταια σου προταση.....

παρεξηγησες!η τελευταια προταση δεν εχει να κανει με σενα κ με μενα αλλα γενικα σαν θεμα ιατρικης. το εγραψα οπως το συζηταμε συνηθως σε σεμιναρια κ μαθηματα.ειναι γενικο δηλ! αν σου το εχουν πει φυσικα δεν εχω κανενα λογο να το αμφισβητησω δεν ηξερα καν για τις τοσες εξετασεις.απλα τονισα οτι ειναι κατι που ακομη οι επιστημη δεν ειναι ευκολο να το προσδιορισει..

bourbou
28-01-10, 15:46
Γειά σας κορίτσια. Μετά από συζήτηση με το γιατρό μου και φίλους μου φαρμακοποιούς στν αρχή της εγκυμοσύνης μου είπαν οτι αυτό για τις βαφές είναι μύθος. Ποτέ δεν έχει αποδειχτεί οτι οι βαφές επηρεάζουν σε κάτι, ακόμα και σε πανεπιστημιακές μελέτες του εξωτερικού. Εγώ τα έβαφα κανονικά από την αρχή (είμαι ξανθιά και το φυσικό μου σχεδόν μαύρο) αλλά έπαιρνα την πιο ανοιχτή βαφή του Κορρέ που είναι φυτική. Το αποτέλεσμα δεν ήταν τέλειο, αλλά αρκετά ικανοποιητικό. Όσον αφορά τα νύχια δεν τα έχω βάψει καθόλου, περισσότερο γιατί δεν με ενόχλησε να το αποφύγω.

kassiani
29-01-10, 11:49
Γειά σας κορίτσια. Μετά από συζήτηση με το γιατρό μου και φίλους μου φαρμακοποιούς στν αρχή της εγκυμοσύνης μου είπαν οτι αυτό για τις βαφές είναι μύθος. Ποτέ δεν έχει αποδειχτεί οτι οι βαφές επηρεάζουν σε κάτι, ακόμα και σε πανεπιστημιακές μελέτες του εξωτερικού. Εγώ τα έβαφα κανονικά από την αρχή (είμαι ξανθιά και το φυσικό μου σχεδόν μαύρο) αλλά έπαιρνα την πιο ανοιχτή βαφή του Κορρέ που είναι φυτική. Το αποτέλεσμα δεν ήταν τέλειο, αλλά αρκετά ικανοποιητικό. Όσον αφορά τα νύχια δεν τα έχω βάψει καθόλου, περισσότερο γιατί δεν με ενόχλησε να το αποφύγω.

Προφανως δεν εχουν διαβασει ολες τις μελετες και μαλλον διαβασαν μονο αυτες που χρηματοδοτουνται απο τις σχετικες εταιρειες.

Οχι μονο ειναι γεματες βαρεα μεταλλα, αλλα ευθεως ενοχοποιουνται και για συγκεκριμενους καρκινους.

Δικαιωμα μας σαν γυναικες να βαφουμε τα μαλλια μας, τα νυχια μας, το σωμα μας ολο.

Ειναι τοσο αναγκη ομως αυτο να γινεται και στην εγκυμοσυνη, οπου μεσα στο δικο μας σωμα (που οτι θελουμε το κανουμε, συμφωνω), φιλοξενειται και καποιος αλλος που μπορει να μη θελει να παρει ουτε γραμμαριο απο αυτες τις ουσιες?

Πραγματικα δεν σας φοβιζει ουτε λιγο?

kallia-poppy
29-01-10, 12:12
εμενα με φοβιζουν πολυ.
ουτε μαλλια ουτε τεχνιτα νυχια. βεβαια ειμαι τυχερη εχω καλη βαση νυχιου και δεν εχει χρειαστει ποτε να βαλω ψευτικα απλα τα βαφω. οσο για το μαλλι οταν αποφασισα μετα το γαμο οτι τωρα ξεκιναμε το προγραμμα μας (ετσι οπως ελεγα σε ολους χι χιχιιιι) εβαψα τα μαλλια στο φυσικο μου και τα αφησα.
Υπομονη κοριτσαρες λιγοι μηνες ειναι θα περασουν.

theolvas
29-01-10, 12:23
Προφανως δεν εχουν διαβασει ολες τις μελετες και μαλλον διαβασαν μονο αυτες που χρηματοδοτουνται απο τις σχετικες εταιρειες.

Οχι μονο ειναι γεματες βαρεα μεταλλα, αλλα ευθεως ενοχοποιουνται και για συγκεκριμενους καρκινους.

Δικαιωμα μας σαν γυναικες να βαφουμε τα μαλλια μας, τα νυχια μας, το σωμα μας ολο.

Ειναι τοσο αναγκη ομως αυτο να γινεται και στην εγκυμοσυνη, οπου μεσα στο δικο μας σωμα (που οτι θελουμε το κανουμε, συμφωνω), φιλοξενειται και καποιος αλλος που μπορει να μη θελει να παρει ουτε γραμμαριο απο αυτες τις ουσιες?

Πραγματικα δεν σας φοβιζει ουτε λιγο?

...αυτο ακριβως..........

fouskitsa
15-02-10, 09:45
εγω σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν εβαψα καθολου τα μαλλια μου κι αυτο βεβαια ειχε ως αποτελεσμα μετα απο καμποσο καιρο που σταματησα και να θυλαζω να κανω καταπληκτικες ανταυγιες που επιασαν αμεσως γιατι το μαλλι μου ειχε το φυσικο του χρωμα;).τωρα οσο αφορα το βαψιμο των νυχιων τα εβαφα μετα τον εκτο και ειδικα στα ποδια που εχω μια τρελα με τα νυχια των ποδιων.οταν πηγα να ξγεννησω ειχα κανει ενα ωραιοτατο πεντικιουρ σε μπορντω αποχρωση αλλα μου τα ξεβαψαν γιατι τελικα εκανα καισαρικη.και βεβαια ο γιος μου ειναι ενα φυσιολογικο και πανεξυπνο μωρο ηδη 11 μηνων περιπου

Angeli
05-03-10, 01:34
Κοριτσάκια,

Οι ανταύγειες είναι οι μόνες που επιτρέπονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αφού εφαρμόζονται στην τρίχα και όχι στη ρίζα. Αντιθέτως στη μόνιμη βαφή που αναγκαστικά περνάς και ρίζα έχεις πρόβλημα. Ρώτησα τον κομμωτή μου και το γιατρό μου. Επίσης υπάρχουν και φυτικές βαφές που δεν επηρεάζουν καθόλου αλλά δεν ξέρω αν τις χρησιμοποιούν όλοι οι κομμωτές. Ο δικός μου πάντως τις χρησιμοποιεί.

Kalispera se olous!!!!!

Ithela na po oti simfono poli me tin domnina, giati exo rotisei kai ego tin giatro mou, i opoia einai ginaika me adra ginaikologo episis kai i opoia gennise prin 1 mina, opos episis exo rotisei kai ton kommoti mou me ton opoio eimaste xronia filoi!!!!! Antaugeies epitrepontai!!!!!!!!!Apo ton 3o mhna kai meta.
Exo diavasei toses xazomares edo, me to sibatheio kiolas, pou vlepo apla frikarismenes kai animerotes mamades!!!!!!!
An fovaste gia ola auta kai to paramikro akoma pou simvainei, na sas po kai kati akoma na "tromaksete akoma pio poli"!!!!!!
KAnete idi kako sta mora sas oles mono kai mono pou xreisimopoieite to computer sas giati ekpembei poli megalo pososto aktinovolias!!!!
To eixate skeftei auto??????
Para pernate ateleiotes ores na diavazete kai na grafetai gia ta diagora zitimata tis egimosinis......
Auto pou thelo na po einai xalaroste kai apolauste tin egimosini sas!!!!

Elpizo na min sas prosvala kai na katalavenete oti kai i ipervoliki anisixeia den eina ioti kalitero.....

kassiani
05-03-10, 12:36
Kalispera se olous!!!!!

Ithela na po oti simfono poli me tin domnina, giati exo rotisei kai ego tin giatro mou, i opoia einai ginaika me adra ginaikologo episis kai i opoia gennise prin 1 mina, opos episis exo rotisei kai ton kommoti mou me ton opoio eimaste xronia filoi!!!!! Antaugeies epitrepontai!!!!!!!!!Apo ton 3o mhna kai meta.
Exo diavasei toses xazomares edo, me to sibatheio kiolas, pou vlepo apla frikarismenes kai animerotes mamades!!!!!!!
An fovaste gia ola auta kai to paramikro akoma pou simvainei, na sas po kai
Elpizo na min sas prosvala kai na katalavenete oti kai i ipervoliki anisixeia den eina ioti kalitero.....

Οποτε να θεωρησω οτι επειδη ρωτησες τη γιατρο ΣΟΥ και τον κομμωτη ΣΟΥ, θεωρεισαι απολυτως ενημερωμενη σε σχεση με εμας τις καημενες τις "ανημερωτες":rolleyes:
Η γιατρος σου και ο κομμωτης σου προφανως κατεχουν την απολυτη και σωστη γνωση.
Προφανως καποιοι αλλοι επισης γιατροι και ερευνητες που εχουν αποδειξει οτι εντος των βαφων (ακομα και των δηθεν φυτικων) βρισκονται επικινδυνα βαρεα μεταλλα, απλα δεν ετυχε να συνομιλησουν με τη γιατρο σου και τον κομμωτη σου.
Προφανως το αδιαμφισβητητο που γνωριζει ο καθε πρωτοετης φοιτητης ιατρικης οτι Ο,ΤΙ βαζουμε στο δερμα, τριχα, νυχια, περναει κατα ποσοστο τουλαχιστον 30% στον οργανισμο και στο αιμα μας, ετυχε απλα να μην το γνωριζουν ουτε η γιατρος σου ουτε ο κομμωτης σου.

Αυτο που συμβαινει λοιπον με αυτο το 30% (οπως και με βαρεα μεταλλα που εισερχονται απο χιλιες δυο πηγες στον οργανισμο μας) ειναι οτι ο οργανισμος -ειδικα του ενηλικα- εχει τους μηχανισμους να τα μεταβολιζει.
Δεν ξερει βεβαια ο καθενας μας ποση ικανοτητα μεταβολισμου εχει ο δικος του οργανισμος, ποσο ποσοστο απο ολα αυτα θα μεινει , ποσο θα περασει στον πλακουντα και ποσο θα αφησει ο πλακουντας να περασει στο εμβρυο.

Φυσικα και υπαρχουν χιλιαδες πια επικινδυνοι παραγοντες στο περιβαλλον μας (γιατι αλλωστε εχει δημιουργηθει και τετοια υπογονιμοτητα?) που μπορει να θεσουν σε κινδυνο την υγεια του εμβρυου.

Το θεμα ειναι ποσοι απο αυτους ειναι τοσο πια απαραιτητοι που δεν μπορουμε να τους αποχωριστουμε ουτε για 9 μηνες.

Να σου τονισω επισης οτι καποτε και το τσιγαρο θεωρειτο απο την πλειοψηφια της ιατρικης κοινοτητας ακινδυνο και οσοι φωναζαν εναντιον του γραφικοι και "φρικαρισμενοι".
Καποτε χιλιαδες γυναικολογοι εδιναν στις εγκυους ενα χαπι στην αρχη της εγκυμοσυνης "σωτηριο" και αυτο το χαπι αποδειχθηκε χρονια μετα υπευθυνο για στειροτητα στα κοριτσια-εμβρυα που τοτε η εγκυος μητερα τους το ελαβε.

Εχω δεκαδες τετοια παραδειγματα να σου δωσω.

Δηλαδη:
Εαν μια στο εκατομμυριο εχει δικιο ο δικος μου γιατρος και ο δικος μου κομμωτης, δεχομαι πραγματικα να ρισκαρω για να μη χασω 9 μηνες τις ανταυγιες μου?

Πραγματικα το επαναλαμβανω:
Δε φοβαστε καθολου?

theolvas
05-03-10, 13:37
Οποτε να θεωρησω οτι επειδη ρωτησες τη γιατρο ΣΟΥ και τον κομμωτη ΣΟΥ, θεωρεισαι απολυτως ενημερωμενη σε σχεση με εμας τις καημενες τις "ανημερωτες":rolleyes:
Η γιατρος σου και ο κομμωτης σου προφανως κατεχουν την απολυτη και σωστη γνωση.
Προφανως καποιοι αλλοι επισης γιατροι και ερευνητες που εχουν αποδειξει οτι εντος των βαφων (ακομα και των δηθεν φυτικων) βρισκονται επικινδυνα βαρεα μεταλλα, απλα δεν ετυχε να συνομιλησουν με τη γιατρο σου και τον κομμωτη σου.
Προφανως το αδιαμφισβητητο που γνωριζει ο καθε πρωτοετης φοιτητης ιατρικης οτι Ο,ΤΙ βαζουμε στο δερμα, τριχα, νυχια, περναει κατα ποσοστο τουλαχιστον 30% στον οργανισμο και στο αιμα μας, ετυχε απλα να μην το γνωριζουν ουτε η γιατρος σου ουτε ο κομμωτης σου.

Αυτο που συμβαινει λοιπον με αυτο το 30% (οπως και με βαρεα μεταλλα που εισερχονται απο χιλιες δυο πηγες στον οργανισμο μας) ειναι οτι ο οργανισμος -ειδικα του ενηλικα- εχει τους μηχανισμους να τα μεταβολιζει.
Δεν ξερει βεβαια ο καθενας μας ποση ικανοτητα μεταβολισμου εχει ο δικος του οργανισμος, ποσο ποσοστο απο ολα αυτα θα μεινει , ποσο θα περασει στον πλακουντα και ποσο θα αφησει ο πλακουντας να περασει στο εμβρυο.

Φυσικα και υπαρχουν χιλιαδες πια επικινδυνοι παραγοντες στο περιβαλλον μας (γιατι αλλωστε εχει δημιουργηθει και τετοια υπογονιμοτητα?) που μπορει να θεσουν σε κινδυνο την υγεια του εμβρυου.

Το θεμα ειναι ποσοι απο αυτους ειναι τοσο πια απαραιτητοι που δεν μπορουμε να τους αποχωριστουμε ουτε για 9 μηνες.

Να σου τονισω επισης οτι καποτε και το τσιγαρο θεωρειτο απο την πλειοψηφια της ιατρικης κοινοτητας ακινδυνο και οσοι φωναζαν εναντιον του γραφικοι και "φρικαρισμενοι".
Καποτε χιλιαδες γυναικολογοι εδιναν στις εγκυους ενα χαπι στην αρχη της εγκυμοσυνης "σωτηριο" και αυτο το χαπι αποδειχθηκε χρονια μετα υπευθυνο για στειροτητα στα κοριτσια-εμβρυα που τοτε η εγκυος μητερα τους το ελαβε.

Εχω δεκαδες τετοια παραδειγματα να σου δωσω.

Δηλαδη:
Εαν μια στο εκατομμυριο εχει δικιο ο δικος μου γιατρος και ο δικος μου κομμωτης, δεχομαι πραγματικα να ρισκαρω για να μη χασω 9 μηνες τις ανταυγιες μου?

Πραγματικα το επαναλαμβανω:
Δε φοβαστε καθολου?

το ειπες καλυτερα απο οτι θα το ελεγα εγω.........

soevan07
05-03-10, 14:03
Δε φοβαστε καθολου?

Εγώ πιστεύω οτι ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΥΝ
γιατί τους αρέσει!....... τους βολεύει!!....

και ΚΡΑΤΑΝΕ αυτό που ΕΤΥΧΕ να τους πει
ο ΔΙΚΟΣ ΤΟΥΣ γιατρός

ο οποίος μπορεί να μην είναι και 100% ενημερωμένος
ή να μην το έχει ψάξει και τόσο το θέμα.....

(....εδώ έχουν υπάρξει και γιατροί που προτείνανε στις εγκυμονούσες να κάνουν εμβόλιο!!!!! :evil: :evil: :evil:)

όπως επίσης ο κομμωτής!!!
(μεγάλος επιστήμονας!! Τα ξέρει όλα!!!)

bourbou
05-03-10, 14:05
η φυτική του Κορρέ γράφει ξεκάθαρα οτι δεν περιέχει βαρέα μέταλλα. Από εκεί και πέρα είναι δικαίωμα της κάθε μιας να κάνει οτι καταλαβαίνει. Ας μην μας πιάνουν και υστερίες..

kassiani
05-03-10, 14:13
το ειπες καλυτερα απο οτι θα το ελεγα εγω.........

Ειδικα με τη δικη σου περιπτωση, απορω πως μπορει να τη διαβαζουν και να μην τρεμουν...
Ποσο σε σκεφτομαι καθε φορα...με πολυ αγαπη:)

και ΚΡΑΤΑΝΕ αυτό που ΕΤΥΧΕ
να τους πει ο γιατρός ΤΟΥΣ
ο οποίος μπορεί να μην είναι 100% ενημερωμένος!!!...

(....εδώ έχουν υπάρξει και γιατροί που προτείνανε στις εγκυμονούσες να κάνουν εμβόλιο!!!!! :evil: :evil: :evil:)

όπως επίσης ο κομμωτής!!!
(μεγάλος επιστήμονας!! Τα ξέρει όλα!!!)

Εμενα παντως ο κομμωτης μου που θα ειχε καθε συμφερον να μου τα παιρνει, πατερας δυο παιδιων και ο ιδιος, μου ειπε ΜΑΚΡΙΑ!
Οταν μαλιστα του ανεφερα τις φυτικες, μου ειπε "χαζη εισαι? απλα εχουν λιγοτερα απο τις καθαρα χημικες. με παντζαρι και κρεμμυδι κοριτσι μου ΔΕΝ βαφει το μαλλι".
Γιατι αραγε (αν ειναι καθαρα φυτικες) να εχουν ειδοποιηση επανω οτι εαν εχεις παρουσιασει στο παρελθον αλλεργια σε βαφη, δεν πρεπει να χρησιμοποιησεις ουτε τη "φυτικη"???

Σκεφτομαι καμμια φορα οτι καποια που διαβαζει αυτα που γραφω εδω, μπορει να με φανταζεται ως ντυμενη με ταγαρι, με αναρχοαυτονομο στυλακι κλπ ή πχ καμια απεριποιητη που αδιαφορει για την εμφανιση της.

Ενημερωνω οτι αν με ξερατε θα αλλαζατε γνωμη:p
Μιλαμε οτι ειμαι πολυ ψωνιο με την εμφανιση, το ντυσιμο κλπ.
Απλα κοιταω να γλιτωσω ο,τι μπορω απο τα επικινδυνα για τα παιδια μου, ποσο μαλλον οταν τα εχω μεσα στην κοιλια μου.
Μια γυναικα που ξερει να φροντιζει τον εαυτο της, εχει κι αλλους τροπους να ειναι περιποιημενη και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Οσο για το συζυγο, αν ηταν να τον χασω γιατι δεν εβαψα μαλλι 9 μηνες που κυοφορουσα το παιδι μας, να φυγετε, να πατε αλλου:lol:

kassiani
05-03-10, 14:16
η φυτική του Κορρέ γράφει ξεκάθαρα οτι δεν περιέχει βαρέα μέταλλα. Από εκεί και πέρα είναι δικαίωμα της κάθε μιας να κάνει οτι καταλαβαίνει. Ας μην μας πιάνουν και υστερίες..

Εγω θελω να πιστευω οτι γραφει την αληθεια (εχω ακουσει και αντιθετες πληροφοριες βεβαια).
Επιμενω ομως, γιατι τοτε γραφει ξεκαθαρα οτι αν εχετε παθει αλλεργια απο βαφη, να μην χρησιμοποιησετε ουτε αυτη?

Υστερια προσωπικα δεν με πιανει.
Εχω περασει πολυ κουλ τις εγκυμοσυνες μου και το ιδιο περναω και την ανατροφη των παιδιων μου.

Αλλα το θεμα αυτο ειναι για να το συζηταμε.
Αλλιως και αν ηταν τοσο ξεκαθαρα τα πραγματα, προς τι η συζητηση?

theolvas
05-03-10, 14:17
οχι υστερια καλη μου,τη γνωμη μας λεμε...μερικες μαλιστα ειμαστε κ παθουσες,αρα κααατι λιγο παραπανω θα ξερουμε (σιγουρα περισσοτερα απο εναν κομμωτη...).εγω προσωπικα δεν δεχομαι απο κανεναν να με αποκαλει ανενημερωτη κ φρικαρισμενη.γιατι ουτε το ενα ειμαι,ουτε το αλλο...

theolvas
05-03-10, 14:19
κασιανη...εγραψες παλι.......

soevan07
05-03-10, 14:23
Σκεφτομαι καμμια φορα οτι καποια που διαβαζει αυτα που γραφω εδω, μπορει να με φανταζεται ως ντυμενη με ταγαρι, με αναρχοαυτονομο στυλακι κλπ ή πχ καμια απεριποιητη που αδιαφορει για την εμφανιση της.

Ενημερωνω οτι αν με ξερατε θα αλλαζατε γνωμη:p
Μιλαμε οτι ειμαι πολυ ψωνιο με την εμφανιση, το ντυσιμο κλπ.
Απλα κοιταω να γλιτωσω ο,τι μπορω απο τα επικινδυνα για τα παιδια μου, ποσο μαλλον οταν τα εχω μεσα στην κοιλια μου.
Μια γυναικα που ξερει να φροντιζει τον εαυτο της, εχει κι αλλους τροπους να ειναι περιποιημενη και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Μου το πήρες απο το στόμα μου!!
Εγώ "βάφω" τα μαλλιά μου με 100% φυσική ΧΕΝΑ
που την παίρνω απο μαγαζί με βότανα...
Μια χαρά περιποιημένη είμαι!!!

Οσο για το συζυγο, αν ηταν να τον χασω γιατι δεν εβαψα μαλλι 9 μηνες που κυοφορουσα το παιδι μας, να φυγετε, να πατε αλλου:lol:

YΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ!!!!

kassiani
05-03-10, 14:36
Τι να κανω ρε κοριτσια...

Εχω βαρεθει να ακουω συνεχεια οτι πρεπει να ειμαστε και μαμαδες και επαγγελματιες και ωραιες γκομενες και νοικοκυρες και και και και καντηλαναφτες μαλλον:rolleyes:, μην τυχον και χασουμε τα κελεπουρια μας ή επειδη δηθεν ειναι καλο για εμας.

Οκ το δεχομαι.
Ετσι ειναι.

Αλλα προσωπικα τον αντρα μου τον θεωρω "κελεπουρι" πανω απ' ολα γιατι του αρεσω και με τη ρομπα (οτι θα φορουσα ρομπα δεν το ειχα φανταστει:p), γιατι δεν απαιτει πχ να ειμαι και μαμα την ωρα που εχω δουλεια , να ειμαι και γκομενα την ωρα που φροντιζω τα παιδια μας και γενικα επειδη χαλαρωνω μαζι του.

Αυτο θεωρω τσιτα και υστερια τελικα.
Τις παραπανω απαιτησεις που ριχνουν μονιμως πανω στο κεφαλακι μας.
Και πολυ φοβαμαι οτι ειναι αντρες αυτοι που τα γραφουν και τα διαιδουν αυτα.

Που δεν μπορεις να απολαυσεις μια ερμη εγκυμοσυνη, αλλα εχει μπει κι αυτη σε ρυθμο λαιφσταιλ και απο τη στιγμη που μαθαινεις οτι εισαι εγκυος, αμεσως σε βομβαρδιζουν με το τι ΠΡΕΠΕΙ να κανεις για να εισαι μαζι με εγκυος και ολα τα υπολοιπα.

Ουφ!

soevan07
05-03-10, 14:49
Θα ήταν πολύύύύ εγωιστικό απο μέρους μας
να κοιτάξουμε την ομορφιά μας και την φιλαρέσκειά μας,

και να παραβλέψουμε κάτι που έχει πει
ΕΣΤΩ κι ένας μόνο επιστήμονας...

....ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΑΣ!!!!

kassiani
05-03-10, 14:56
Το "προβλημα" ειναι οτι δεν το λεει μονο ενας.
Ειναι πολλοι, αλλα ειναι σκορπιοι, που ελεγε και ενα ανεκδοτο:p

Βρε ακομα και ο φαρμακοποιος μου που εχει αμεσο συμφερον να πουλησει ο ανθρωπος, σταυροκοπιεται οποτε βλεπει εγκυο να ζηταει βαφη.

Πηγα κι εγω συναμενη κουναμενη γιατι εχω πηξει στα λευκα και με εδιωξε κακην κακως επειδη ειχα παθει μια σοβαρη αλλεργια παλια.
Βρε του λεω αφου ειναι φυτικες.
Ειναι ΚΑΙ φυτικες μου ειπε, οχι μονο.
Χωρις χημικα δεν βαφει το μαλλι.
Μην ξεχασουμε μου λεει κι αυτα που μαθαμε στο πανεπιστημιο...

Τελος παντων, γι αυτο γινεται και η συζητηση και η καθεμια ο,τι νομιζει κανει.

soevan07
05-03-10, 16:24
Εμένα πάντως θα μου έφτανε να μου το πει κι ΕΝΑΣ μόνο
για να με κάνει να προβληματιστώ και να μην θελήσω να ρισκάρω!!!

Και αυτά που λένε μερικές:
Aα! εγώ κάπνιζα,
και τα νύχια μου έβαφα συνέχεια,
και τα μαλλιά μου,
και τατουάζ χτύπησα....

...και τελικά το μωρό μου δεν έπαθε τίποτα!

Το θέμα όμως είναι οτι κανείς δεν ξέρει
ΣΕ ΠΟΙΟΝ μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα και σε ποιόν όχι,
(δεν είμαστε όλοι οι οργανισμοί ίδιοι)

όπως επίσης και κανείς δεν ξέρει
ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ τι προβλήματα μπορούν να εμφανιστούν....

Smouts
05-03-10, 16:46

Εχω βαρεθει να ακουω συνεχεια οτι πρεπει να ειμαστε και μαμαδες και επαγγελματιες και ωραιες γκομενες και νοικοκυρες και και και και καντηλαναφτες μαλλον:rolleyes:, μην τυχον και χασουμε τα κελεπουρια μας ή επειδη δηθεν ειναι καλο για εμας.

Οκ το δεχομαι.
Ετσι ειναι.

Αλλα προσωπικα τον αντρα μου τον θεωρω "κελεπουρι" πανω απ' ολα γιατι του αρεσω και με τη ρομπα (οτι θα φορουσα ρομπα δεν το ειχα φανταστει:p), γιατι δεν απαιτει πχ να ειμαι και μαμα την ωρα που εχω δουλεια , να ειμαι και γκομενα την ωρα που φροντιζω τα παιδια μας και γενικα επειδη χαλαρωνω μαζι του.

Που δεν μπορεις να απολαυσεις μια ερμη εγκυμοσυνη, αλλα εχει μπει κι αυτη σε ρυθμο λαιφσταιλ και απο τη στιγμη που μαθαινεις οτι εισαι εγκυος, αμεσως σε βομβαρδιζουν με το τι ΠΡΕΠΕΙ να κανεις για να εισαι μαζι με εγκυος και ολα τα υπολοιπα.

Ουφ!

Γεια σου ρε Κασσιανη!!!!!!
Οταν αποφασισαμε με τον αντρα μου να κανουμε παιδακι, εβαψα τα μαλλια μου στο φυσικο τους, και απο τοτε εχω να τα βαψω 3 χρονια (αν και θα αρχισω λιαν συντομως μου φαινεται, γιατι κατι ασπρες τριχουλες εκαναν απειλητικα την εμφανιση τους). Ασε που μου παει πιο πολύ απ' οτιδηποτε αλλο εχω επιχειρησει να κανω. Η φυση ξερει μαλλον καλυτερα απο τους κομμωτες.
Τα νυχια (των χεριων) μου τα εβαψα μια φορα στο γαμο της αδελφης μου στον 4ο και μια φορα στο γαμο της ξαδελφης μου στον 8ο. Ποδια ενω εκανα καθε 2-3 εβδομαδες πεντικιουρ, ουτε μια φορα. Και να φανταστειτε οτι ειμαι απο τις γυναικες που τα βαφουν.
Αφου στο πρωτο τριμηνο, που δεν το ξερανε ουτε οι γονεις μας, παντρευτηκε η αδελφη του αντρα μου, πηγα κι εκανα μανικιουρ αλλα δεν τα εβαψα, και ολοι με ρωτουσαν, μα πως και δεν τα εχεις βαψει εσυ? Σε κανεναν δεν πηγαινε το μυαλο οτι δεν κανει να τα βαφεις.

dilena
06-03-10, 19:15
και τα τεχνητα νυχια εχουν χημικα και για το μανο μια χαρα εχει αποδειχθει οτι εχει μολυβδο και οι ανταυγιες περνανε στο αιμα καθως μεταφερονται απο την τριχα και οχι απο το δερμα.
απλα συνηθιζουν καποιοι γιατροι να λενε μετα τον 5ο γιατι τοτε τουλαχιστον εχει ολοκληρωθει η δημιουργια του μωρου και η οργανογενεση και πλεον το μωρο μονο παχαινει και αναπτυσσεται.
οχι ομως οτι δεν περνανε στο αιμα και αρα στον πλακουντα αυτες οι ουσιες.
και μιλαμε για βαρεα μεταλλα.

ελεος!!!
παρακαλω αν δεν ξερετε κατι να μην το λετε γιατι αποτελειτε παραπληροφορηση και τρομαζεται τον κοσμο. η τριχα ειναι νεκρη υλη (γι αυτο δεν ποναει οταν την κοβεις) και τιποτα δεν μεταφερεται στο αιμα μεσω της τριχας!!! επισης τα νυχια ειναι νεκρη υλη ομωσ επειδη εχουν πορους και ειναι σε αμεση επαφη με το δερμα καλα ειναι να αποφευγονται τα βαρια χημικα.εγω βεβαια και τεχνητα νυχια κανω και καθε μηνα και ανταυγειες.αυτο ειναι στην κριση του καθενος.αλλα ειμαι χημικος κι οταν ακουω οτι τα χημικα μεταφερονται μεσω της τριχας στο αιμα και μετα στον πλακουντα μου σηκωνεται η τριχα καγκελο!εδω ειναι εναι σοβαρο forum απο το οποιο ενημερωνεται κοσμος.γι' αυτο προσεξτε τι λετε!

soevan07
06-03-10, 22:46
ελεος!!!
παρακαλω αν δεν ξερετε κατι να μην το λετε γιατι αποτελειτε παραπληροφορηση και τρομαζεται τον κοσμο. η τριχα ειναι νεκρη υλη (γι αυτο δεν ποναει οταν την κοβεις) και τιποτα δεν μεταφερεται στο αιμα μεσω της τριχας!!! επισης τα νυχια ειναι νεκρη υλη ομωσ επειδη εχουν πορους και ειναι σε αμεση επαφη με το δερμα καλα ειναι να αποφευγονται τα βαρια χημικα.εγω βεβαια και τεχνητα νυχια κανω και καθε μηνα και ανταυγειες.αυτο ειναι στην κριση του καθενος.αλλα ειμαι χημικος κι οταν ακουω οτι τα χημικα μεταφερονται μεσω της τριχας στο αιμα και μετα στον πλακουντα μου σηκωνεται η τριχα καγκελο!εδω ειναι εναι σοβαρο forum απο το οποιο ενημερωνεται κοσμος.γι' αυτο προσεξτε τι λετε!

Με το συμπάθειον....

είσαι χημικός και
προτείνεις ανεπιφύλακτα σε μια έγκυο να βάψει τα μαλλιά της ??:confused:

...και μην μου πεις οτι οι ανταύγειες είναι "αθώες"!! :roll:

Είναι και αυτές χημικές
και όπως θα ξέρεις
όλα τα χημικά επιβαρύνουν τον οργανισμό!!

Κι ας μιλάμε για μια τρίχα που είναι "νεκρή ύλη" !
Απο την στιγμή που βρίσκεται ακόμα πάνω στο σώμα μας
υπάρχει μεγάλη πιθανότητα
η ρίζα της να απορροφήσει "οτιδήποτε" μπορεί να ξεφύγει (απο μια απρόσεκτη βαφή)
και να εισχωρήσει στον οργανισμό μας!!

Μου θυμίζεις την ιστορία με το εμβόλιο του Η1Ν1
που υπήρξαν κάποιοι γιατροί
που πρότειναν σε εγκυμονούσες να το κάνουν!!!! :evil:

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥ ΜΙΑ ΕΓΚΥΟ ΓΥΝΑΙΚΑ!!!!!!

Γιαυτό (συγχώραμε για το ύφος μου)
αλλά μάλλον εσυ θα πρέπει να προσέχεις το τι λες σε εγκυμονούσες γυναίκες!! :wink:

theolvas
07-03-10, 10:14
Με το συμπάθειον....

είσαι χημικός και
προτείνεις ανεπιφύλακτα σε μια έγκυο να βάψει τα μαλλιά της ??:confused:

...και μην μου πεις οτι οι ανταύγειες είναι "αθώες"!! :roll:

Είναι και αυτές χημικές
και όπως θα ξέρεις
όλα τα χημικά επιβαρύνουν τον οργανισμό!!

Κι ας μιλάμε για μια τρίχα που είναι "νεκρή ύλη" !
Απο την στιγμή που βρίσκεται ακόμα πάνω στο σώμα μας
υπάρχει μεγάλη πιθανότητα
η ρίζα της να απορροφήσει "οτιδήποτε" μπορεί να ξεφύγει (απο μια απρόσεκτη βαφή)
και να εισχωρήσει στον οργανισμό μας!!

Μου θυμίζεις την ιστορία με το εμβόλιο του Η1Ν1
που υπήρξαν κάποιοι γιατροί
που πρότειναν σε εγκυμονούσες να το κάνουν!!!! :evil:

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥ ΜΙΑ ΕΓΚΥΟ ΓΥΝΑΙΚΑ!!!!!!

Γιαυτό (συγχώραμε για το ύφος μου)
αλλά μάλλον εσυ θα πρέπει να προσέχεις το τι λες σε εγκυμονούσες γυναίκες!! :wink:

...αυτο.....

Smouts
07-03-10, 10:54
βρε κοριτσια, ας λεει ο καθε ενας οτι πιστευει. Φανταζομαι κι αυτοι, καπου τα εχουν διαβασει. Το θεμα ειναι οτι η καθε εγκυος πρεπει να προσεχει τον εαυτο της και το μωρο της. Εγω δεν ρωτησα ποτε το γιατρο μου για νυχια και μαλλια, αλλα τα μαλλια μου ειχα παρει την αποφαση απο πριν μεινω εγκυος οτι θα σταματησω να τα βαφω, για να αποφευγω τετοια χημικα, και τα νυχια μου, δεν τα εβαψα περα απο 2 εξαιρετικες περιπτωσεις σε ολη την εγκυμοσυνη. Ετσι καταλαβαινα οτι ειναι το σωστο, αυτο μου ελεγε το ενστικτο μου, και ετσι επραξα απο μονη μου.
Επισης οτι δεν κανει να καπνιζουν λενε, και οι μισες καπνιζουν. Πρεπει να τους το πει γιατρος και αυτο? Δεν καταλαβαινουν απο μονες τους?

theolvas
07-03-10, 11:59
βρε κοριτσια, ας λεει ο καθε ενας οτι πιστευει. Φανταζομαι κι αυτοι, καπου τα εχουν διαβασει. Το θεμα ειναι οτι η καθε εγκυος πρεπει να προσεχει τον εαυτο της και το μωρο της. Εγω δεν ρωτησα ποτε το γιατρο μου για νυχια και μαλλια, αλλα τα μαλλια μου ειχα παρει την αποφαση απο πριν μεινω εγκυος οτι θα σταματησω να τα βαφω, για να αποφευγω τετοια χημικα, και τα νυχια μου, δεν τα εβαψα περα απο 2 εξαιρετικες περιπτωσεις σε ολη την εγκυμοσυνη. Ετσι καταλαβαινα οτι ειναι το σωστο, αυτο μου ελεγε το ενστικτο μου, και ετσι επραξα απο μονη μου.
Επισης οτι δεν κανει να καπνιζουν λενε, και οι μισες καπνιζουν. Πρεπει να τους το πει γιατρος και αυτο? Δεν καταλαβαινουν απο μονες τους?

...εγω το λεω κ το φωναζω που ειμαι κ παθουσα (σε μικρο βαθμο μεν,αλλα παθουσα) κ με λεν υστερικη κ ανενημερωτη...τι να πεις???λεμε τη γνωμη μας με προσωπικη εμπειρια με σκοπο να προφυλαξουμε κι αλλους κ τ ακουμε κι απο καποιους???
ειναι δημοσια η συζητηση,ο καθενας λεει οτι θελει,κι οποιος θελει ακουει...εξ αλλου,ειμαστε ενηλικες κι ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις αποφασεις που τυχον θα παρει.......

Smouts
07-03-10, 12:10
ακριβως

soevan07
08-03-10, 11:00
"Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά"

Όποιος θέλει να κάνει το παιδί του πειραματόζωο
(εν γνώσει του!) ας κάνει ό,τι θέλει!!!!.....
εγώ........
ευχαριστώ, δεν θα πάρω!!!!!

Αναστασί
08-03-10, 11:07
Καλημέρα. Ακριβώς. Αυτό το ανενημέρωτη, όταν το ακούω, μου κάνει τα νεύρα κρόσσια....Είναι μεγάλη αγένεια να πρέπει οπωσδήποτε να συμφωνήσω με τον άλλον, διαφορετικά θα με πει ανενημέρωτη...Άσε που εγώ πραγματικά δεν ήξερα κάποια θέματα....

DALIA
08-03-10, 11:32
Οκ το δεχομαι.
Ετσι ειναι.

Κassiani μου όλα αυτά που αναφέρεις δεν τα κάνει( όποιος τλπ τα κάνει, βάζω και τον εαυτό μου μέσα ) ούτε γιατί πρέπει, ούτε για να μη χάσεις το κελεπούρι...τα κάνεις μόνο για τον εαυτό σου....
Εγώ όταν αισθάνομαι "όμορφη" αισθάνομαι ακόμη πιο δυνατή και τα βγάζω πολύ ευκολότερα πέρα με την καθημερηνότητα...
Και αυτό "βγαίνει" και στη δουλειά μου και στο παιδί μου και παντού...

Στο θέμα μας τώρα...:grin:
εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης τα έβαφα με φυτική βαφή, μετά τον 6ο μήνα τα έβαψα κανονικότατα στο κομμωτήριο...
όταν αισθανόμουν να βάψω νύχια τα έβαφα...
Ναι έτυχε και το παιδί μου είναι υγιέστατο ( μια φορά μόνο πήραμε αντιβίωση ) και για το τι μας επιφυλάσει το μέλλον κανείς δεν μπορεί να το ξέρει...
Τώρα αν κάποιος με θεωρεί λιγότερο καλή μάνα από κάποια που δεν έκανε όσα προανέφερε, δεν μπορώ να κάνω κάτι γι΄αυτό αλλά για να είμαι και απόλυτα ειλικρινής δεν με πολυενδιαφέρει...
είναι σα να λέω "χμ ξέρεις τι χημικά έχουν τα φρούτα και τα λαχανικά που δεν είνα βιολογικά?"

kassiani
08-03-10, 12:26
Προσωπικα δε θεωρω κακη μανα (και ποια ειμαι εγω που θα πω ποια ειναι κακη και ποια καλη?:rolleyes:) οποια βαφει τα μαλλια ή τα νυχια της.
Ποσο μαλλον οταν καποιος γιατρος της ειπε οτι ειναι ακινδυνο.

Το προβλημα με τις βαφες μαλλιων, νυχιων, ασετον κλπ δεν ειναι μονο η μεταφορα χημικων απο την τριχα και τα νυχια (αν θελει πραγματι καποια να πιστεψει οτι ειναι νεκρα κυτταρα και ουδεν μεταφερουν στον οργανισμο), αλλα και η εισπνοη τους.

Σε τελευταιες ερευνες βρεθηκε οτι τα παιδια (ειδικα αγορια) των κομμωτριων που εργαζονται εγκυες, αντιμετωπιζουν σε μεγαλο ποσοστο προβληματα στην ουροδοχο κυστη, εξαιτιας των χημικων που εισπνεει η εγκυος απο βαφες μαλλιων και λακ.

Προσωπικα δεν βρισκομαι εδω για να πεισω καμμια να βαψει ή να μην βαψει τα μαλλια της, το σπιτι της και ο,τι αλλο νομιζει κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Αποψεις ανταλασσουμε με βαση αυτα που ειτε γνωριζει καποιος ειτε απλα εχει ακουσει και απο εκει και περα ειναι προσωπικο ζητημα του καθενος τι θα κανει με την εγκυμοσυνη, τον εαυτο του, το παιδι του.

Παντως οτι ειμαι ανενημερωτη επειδη δε συμφωνω ή επειδη γνωριζω διαφορετικα δεδομενα απο καποιο αλλο μελος, λυπαμαι δε θα το δεχθω.

Οπως επισης και προειδοποιησεις να προσεχω τι λεω.
Γραφουμε ανωνυμα με αποτελεσμα να μην γνωριζει ο καθενας τις ειδικες γνωσεις του αλλου.
Ας το εχουμε αυτο υποψη μας και ας εκλαμβανουμε ο,τι διαβαζουμε εδω ως αποψεις μιας μητερας.
Ας μην μπλεξουμε με το τι γνωριζει ο καθενας, γιατι το μονο που θα πω ειναι οτι το τι μεταφερεται απο το δερμα, την τριχα, τα νυχια, ειναι υλη πρωτου ετους ιατρικης.
Εαν καποιος χημικος θελει να πιστευει οτι ειναι νεκρα κυτταρα και ουδεν μεταφερεται, ειναι δικαιωμα του.

kassiani
08-03-10, 12:35
Κassiani μου όλα αυτά που αναφέρεις δεν τα κάνει( όποιος τλπ τα κάνει, βάζω και τον εαυτό μου μέσα ) ούτε γιατί πρέπει, ούτε για να μη χάσεις το κελεπούρι...τα κάνεις μόνο για τον εαυτό σου....
Εγώ όταν αισθάνομαι "όμορφη" αισθάνομαι ακόμη πιο δυνατή και τα βγάζω πολύ ευκολότερα πέρα με την καθημερηνότητα...
Και αυτό "βγαίνει" και στη δουλειά μου και στο παιδί μου και παντού...

Στο θέμα μας τώρα...:grin:
εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης τα έβαφα με φυτική βαφή, μετά τον 6ο μήνα τα έβαψα κανονικότατα στο κομμωτήριο...
όταν αισθανόμουν να βάψω νύχια τα έβαφα...
Ναι έτυχε και το παιδί μου είναι υγιέστατο ( μια φορά μόνο πήραμε αντιβίωση ) και για το τι μας επιφυλάσει το μέλλον κανείς δεν μπορεί να το ξέρει...
Τώρα αν κάποιος με θεωρεί λιγότερο καλή μάνα από κάποια που δεν έκανε όσα προανέφερε, δεν μπορώ να κάνω κάτι γι΄αυτό αλλά για να είμαι και απόλυτα ειλικρινής δεν με πολυενδιαφέρει...
είναι σα να λέω "χμ ξέρεις τι χημικά έχουν τα φρούτα και τα λαχανικά που δεν είνα βιολογικά?"

Θα συμφωνησω φυσικα οτι ομορφη προσπαθεις να εισαι πανω απ' ολα για τον εαυτο σου και για να νιωθεις εσυ καλα.
Ειμαι η τελευταια που θα διαφωνουσε, πιστεψε με.
Απλα δεν ξερω πολλες φορες ποσα ειναι αυτα που θελουμε πραγματι εμεις και ποσα μας εχει επιβληθει απο το συγχρονο λαιφσταιλ να θελουμε.
Ειδικα με το θεμα της εγκυμοσυνης και του παιδιου εχει στηθει τα τελευταια χρονια μια ολοκληρη βιομηχανια διαφημισης, που "επιβαλει" το πως "πρεπει" να ειναι μια εγκυος για να ταιριαζει στα στανταρντς των περιοδικων και πως πρεπει να ντυνεται ενα μωρο για να ειναι ασορτι.
Εχω εκατονταδες παραδειγματα, αλλα μαλλον ειναι εκτος θεματος:roll:

Προφανως και ειναι σα να λεμε και για τα βιολογικα και για τοσους αλλους κινδυνους που υπαρχουν, πχ ενα μελος ανεφερε τον ηλ. υπολογιστη, εγω σε αλλα τοπικς εχω αναφερει τα ασυρματα δικτυα μεσα στο σπιτι κοκ.

Φυσικα και δεν μπορεις να αποφυγεις τα παντα.
Ακομα και σε ενα αγροκτημα να μπορουσες να ζησεις, η ατμοσφαιρα ειναι μολυσμενη απο τα ψεκασματα των καλλιεργειων και τα νερα απο τα λιπασματα και τα λυμματα.

Προσωπικα ομως προσπαθω να αποφυγω ο,τι μπορω.
Χωρις υστεριες ουτε υπερβολες.
Δε νομιζω οτι αν δε βαψω τα μαλλια και τα νυχια μου 9 μηνες θα με πιασει καμια υστερια:grin:

Αναστασί
08-03-10, 14:05
Συμφωνώ απόλυτα, απόλυτα όμως μαζί σου....

kassiani
09-03-10, 10:57
ελεος!!!

Θα συμφωνησω με το ελεος...

Η τριχα δεν ειναι "νεκρη υλη" (τα εισαγωγικα ειναι επειδη δεν γνωριζω την ορολογια αυτη), απλα στο σωμα της τριχας δεν υπαρχουν νευρικες αποληξεις και για αυτο δεν ποναει.

Εαν υπηρχαν, το φαινομενο θα ηταν γελοιο τουλαχιστον, καθως δε θα τολμουσαμε ουτε να ακουμπησουμε λιγο πιο εντονα τα μαλλια μας.
Αλλο λοιπον το οτι δεν υπαρχει αποληξη νευρου στο σωμα της τριχας και αλλο να τη θεωρησουμε νεκρο κυτταρο.

Νεκρη ειναι ή η τριχα που απο μονη της πεφτει ή η τριχα πτωματος.
Εαν δεις τριχα επανω στο κεφαλι ζωντανου ανθρωπου με ειδικο τριχοσκοπιο ή ακομα και με απλο μικροσκοπιο και τριχα πεσμενη και αρα νεκρη, η εικονα απο μονη της θα σου δωσει την απαντηση.
Ειναι εντελως διαφορετικη ακομα και η εμφανιση τους, η οποια με γυμνο ματι δε φαινεται.

Επειδη εισαι χημικος, εχεις διαβασει καθολου τις απειρες τελευταιες μελετες οι οποιες ενοχοποιουν ευθεως τις βαφες μαλλιων με την εμφανιση κακρινου στην ουροδοχο κυστη?
Γιατι αραγε?
Περαν της μεταφορας απο την τριχα, εξισου επικινδυνη ειναι η εισπνοη των αναθυμιασεων μιας βαφης.

Οι κομμωτριες που φορανε μασκα το κανουν αραγε απο υστερια ή μηπως κατι ξερουν?

DALIA
09-03-10, 11:48
γιατί τους αρέσει!....... τους βολεύει!!....

αγαπητή σοφία το τι πιστεύει εσύ δε νομίζω να έχει καμιά σημασία..δεν χρειάζεται να φωνάζουμε τα δικά μας πιστεύω...

αυτό ακριβώς, το αρχικό post μια ερώτηση έκανε, δεν θεωρώ ότι είναι καλλιστεία για την καλύτερη εγκυμονούσα

Θα ήταν πολύύύύ εγωιστικό απο μέρους μας
να κοιτάξουμε την ομορφιά μας και την φιλαρέσκειά μας,

δεν είναι μόνο θέμα ομορφιάς είναι και ψυχολογίας

"Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά"

Όποιος θέλει να κάνει το παιδί του πειραματόζωο
(εν γνώσει του!) ας κάνει ό,τι θέλει!!!!.....
εγώ........
ευχαριστώ, δεν θα πάρω!!!!!

το φύλαγε τα ρούχα σου πολύ τεκμιριωμένη άποψη μπορώ να πω
για τα υπόλοιπα:evil:

Απλα δεν ξερω πολλες φορες ποσα ειναι αυτα που θελουμε πραγματι εμεις και ποσα μας εχει επιβληθει απο το συγχρονο λαιφσταιλ να θελουμε.
Ειδικα με το θεμα της εγκυμοσυνης και του παιδιου εχει στηθει τα τελευταια χρονια μια ολοκληρη βιομηχανια διαφημισης, που "επιβαλει" το πως "πρεπει" να ειναι μια εγκυος για να ταιριαζει στα στανταρντς των περιοδικων και πως πρεπει να ντυνεται ενα μωρο για να ειναι ασορτι.

αν περιμένεις από ένα παλιοπεριοδικό να σου υποδείξει το "ωραίο" τότε πραγματικά είσαι άξιος της μοίρας σου...
το ωραίο είναι ωραίο, όπως και να το κάνουμε

μελετες οι οποιες ενοχοποιουν ευθεως τις βαφες μαλλιων με την εμφανιση κακρινου στην ουροδοχο κυστη?

η ισοπεδοτική λογική...επειδή τα πάντα έχουν και κάτι που πειράζει.πρέπει να μείνουμε κλεισμένοι στα σπίτια μας να μην τρώμε πίνουμε τίποτα, αν είναι δυνατόν να μην αναπνέουμε και να περιμένουμε το τέλος του κόσμου:D
για το γάλα έχετε διαβάσει μελέτες...παρόλα αυτά μάλλον δίνετε στα παιδιά...γιατί ?

ζητάω συγνώμι για το ύφος αλλά έτσι όπως κρίνεται, εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου...
ο γιος μου είναι 4 ετών, κάνω πολλά πράγματα για την υγεία του και τώρα και στο μέλλον αλλά ουδέποτε έκρινα γονείς που δεν τα κάνουν...

DALIA
09-03-10, 12:00
Από αυτά που έχω βρει εγώ στο νετ πάντως το ρεζουμέ είναι αυτό:

Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα, δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι οι βαφές των μαλλιών επιδρούν αρνητικά την περίοδο της κύησης. Ωστόσο, δεν έχει επιβεβαιωθεί ότι είναι απόλυτα ασφαλείς.
Η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας συνιστά στις μέλλουσες μαμάδες να αποφεύγουν τις βαφές μαλλιών διότι δεν έχει αποδειχθεί ακόμα η ασφάλειά τους.

ΤΙΓΡΑΚΙ
09-03-10, 12:09
συμφωνω με τη dalia και πραγματικα δε μπορω να καταλαβω γιατι η καθε μια εγκυουλα να μην κανει αυτο που θελει για να αισθανεται εκεινη ομορφα.
εγω μια μερα πριν γεννησω πηγα και εκανα πεντικιουρ για να αισθανθω ομορφα,εκανα αποτριχωση σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.
δεν νομιζω οτι αυτο με κανει κακια μανουλα και ουτε ειναι κανεις σε θεση να με κρινει αν κανω εγω πειραματα στο σπλαχνο μου περισσοτερο απο μια μανουλα που πχ δινει σοκολατα σε μικρο παιδι...εμενα ειναι σχεδον 19μηνων και σοκολατα δεν ξερει ουτε την οψη της.

SKEK
09-03-10, 12:11
συμφωνω με τη dalia και πραγματικα δε μπορω να καταλαβω γιατι η καθε μια εγκυουλα να μην κανει αυτο που θελει για να αισθανεται εκεινη ομορφα.
εγω μια μερα πριν γεννησω πηγα και εκανα πεντικιουρ για να αισθανθω ομορφα,εκανα αποτριχωση σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.
δεν νομιζω οτι αυτο με κανει κακια μανουλα και ουτε ειναι κανεις σε θεση να με κρινει αν κανω εγω πειραματα στο σπλαχνο μου περισσοτερο απο μια μανουλα που πχ δινει σοκολατα σε μικρο παιδι...εμενα ειναι σχεδον 19μηνων και σοκολατα δεν ξερει ουτε την οψη της.

Έτσι, έτσι!!

Αναστασί
09-03-10, 12:27
αγαπητή σοφία το τι πιστεύει εσύ δε νομίζω να έχει καμιά σημασία..δεν χρειάζεται να φωνάζουμε τα δικά μας πιστεύω...

Θα συμφωνήσω απόλυτα....Είναι δυνατόν;;;; Εδώ (νομίζω, από ό,τι έχω καταλάβει, διότι είμαι πολύ νέα) γίνεται ένας δημόσιος διάλογος...Ο καθένας είναι ώριμος να επιλέξει αν θα κάνει το ένα ή το άλλο...Πρέπει οπωσδήποτε να γνέφουμε καταφατικά σε ό,τι λέει ο άλλος, χωρίς να εκφράζουμε κάποια αντίρρηση; Θα σας άρεσε να σας έβριζαν για το περιεχόμενο των απόψεών σας; Άκου εθελοτυφλούν;

Αναστασί
09-03-10, 12:30
Σημειωτέον ότι εγώ ούτε τα μαλλιά μου βάφω ούτε τα νύχια μου... Αλλά αυτός ο αυταρχισμός δε μου αρέσει καθόλου...Φαντάζομαι σε ζωντανό διάλογο τι θα γινόταν...; Μαλλιοτράβηγμα; Έλεος!!!
Κορίτσια, κατεβάστε τους τόνους και συζητήστε για να βγάλουμε άκρη. Αυτό μας νοιάζει. Να βγάλουμε ένα συμπέρασμα.

G.STONE
09-03-10, 12:39
Όταν έμεινα έγκυος επειδή πέρασα πολλά το μόνο που δεν με ένοιαζε ήταν το βάψιμο των μαλλιών! είχα πάρει απόφαση να μην τα βάψω καθόλου και τα νύχια επίσης όπως και έκανα.

Ο γυναικολόγος μου είχε πεί μετά τους 4 μήνες αν θελω να κάνω ανταύγιες ή να βάψω νύχια. Ωστόσο μου είπε ''θα σου έλεγα ότι αν δεν σε πειράζει τόσο ψυχολογικά να μην τα βάψεις''. Εννοείται ότι είχε φθάσει η ρίζα στο αυτί αλλά δεν με ένοιαζε καθόλου. Θεωρώ εξαιρετικά επικίνδυνες τις βαφές και τα μανό κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Η κομμώτριά μου πέρυσι που έμεινε έγκυος σε δίδυμα, δεν τα έβαψε καθόλου και όταν ερχόταν στο μαγαζί ήταν πάντα με μάσκα και φυσικά δεν έκανε αυτή τις βαφές! επίσης δεν αναλαμβάνει να βάψει μαλλιά σε εγκύους το έχει δηλώσει!

Επίσης ο κομμωτής δεν είναι ΓΙΑΤΡΟΣ!!! έλεος πια! είναι δυνατόν να ακούτε τον κομμωτή;; ούτε ο χημικός θα με επηρέαζε!

marilu
09-03-10, 14:40
Νομίζω πως ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει, για αυτό υπάρχει αυτό το forum για να ακούγονται διαφορετικές απόψεις. Δεν υπάρχει λόγος να επιβάλει κανείς ούτε να κρίνει κάποιος την άποψη του άλλου επειδή την θεωρεί λάθος. Όλοι μας συμφωνούμε και διαφωνούμε.
Και εγώ πιστεύω πως όλα μα όλα είναι θέμα ψυχολογίας καθαρα (και μιλάω απο προσωπική εμπειρία) και πως όσο και αν θέλεις να προφυλαχθείς τελικά δεν το καταφέρνεις. Ξέρετε τι μας ψεκάζουν στην ατμόσφαιρα? Τι τρώμε? Ο καθένας προσπαθεί να προφυλάξει ότι εκείνος θεωρεί πως πρέπει.
Τώρα όσον αφορά τις βαφές και εγώ δεν τα έβαψα το πρώτο τρίμηνο σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού αλλά όταν πέρασε το τρίμηνο και μου είπε ο γιατρός οτι μπορώ και είδα πως με είχε πιάσει και κατάθλιψη (γιατί υπάρχουν και γυναίκες που έχουν κόλλημα με τα μαλλιά και τα νύχια και εγώ είμαι μια απο αυτές τι να κάνουμε), έκανα και ανταύγειες και τα νύχια. Δεν νομίζω πως πρέπει να με κρίνει κανείς απο αυτό και υπάρχουν πολλά παραδείγματα που είπαν και οι κοπέλες παραπάνω.

Πάντα εκφέρω προσωπική μου άποψη δεν θέλω να επιβάλλω ούτε να κρίνω καμιά σας. Αυτό για τυχόν παρεξήγηση

kassiani
09-03-10, 14:53
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι αν καποια πει κατι αντιθετο, σωνει και καλα σημαινει οτι προσπαθει και να το επιβαλει ή οτι κρινει την αλλη ως χειροτερη μητερα.

Η καθεμια λεει αλλα και κανει αυτο που εκεινη θελει, αλλα υπαρχει και αντιλογος.
Ας τον δεχτουμε.

DALIA
09-03-10, 14:58
οτι κρινει την αλλη ως χειροτερη μητερα.

kassiani μου εγώ προσωπικά έβαλα τα ποστ μέλους που το μόνο που κάνουν είναι να κρίνουν χωρίς να μπουν σε διαδικασία αντίλογου;)

kassiani
09-03-10, 15:02
Τελος παντων ουτε καμμια θα μας ζητησει την αδεια για να βαψει μαλλι ή νυχια ουτε θα παμε σπιτι της να της παρουμε τη βαφη απ' τα χερια:p

Οποια διαβαζει, διαλεγει και παιρνει.

Αλλα ας μην κρινουμε ως ισοπεδωτικο κατι που ειναι απλα ενα επιστημονικο δεδομενο.
Πρεπει δηλαδη να προσχωρησω στην αποψη οτι η τριχα και το νυχι ειναι "νεκρη υλη", κατι που ειναι παντελως λανθασμενο?

Φυσικα και δεν μπορουμε να τα αποφυγουμε ολα τα βλαβερα.
Καλο ειναι να αποφευγουμε ομως ο,τι μπορουμε οταν εξαρταται η ζωη ενος αλλου που βρισκεται εντος μας.

DALIA
09-03-10, 15:20
Οποια διαβαζει, διαλεγει και παιρνει.

μα αυτή είναι ουσία, κάποιοι όμως μπερδεύτηκαν και κάνανε κάποια σχόλια άστοχα που είχαν μοναδικό σκοπό να κρίνουν

Αλλα ας μην κρινουμε ως ισοπεδωτικο κατι που ειναι απλα ενα επιστημονικο δεδομενο.

Kassiani εγώ πάντως δεν βρήκα επιστημονική έρευνα που να αποδυκνείει ή το ένα ή το άλλο.
Προφανώς γι'αυτό το λόγο οι γιατροί αλλά λέει ο ένας και άλλα ο άλλος

Όσο αναφορά νεκρές ύλες κ.τ.λ δεν σχολιάζω τίποτα διότι έχω άγνοια

soevan07
09-03-10, 17:42
αγαπητή σοφία το τι πιστεύεις εσύ δε νομίζω να έχει καμιά σημασία..δεν χρειάζεται να φωνάζουμε τα δικά μας πιστεύω...

Ο καθένας γράφει τα δικά του πιστεύω
σύμφωνα με τις προσωπικές του εμπειρίες
ή σύμφωνα με πληροφορίες που έχει συλλέξει....

Εαν εσένα δεν σε ενδιαφέρουν τα "πιστεύω" των συνομιλητών σου
τότε γιατί διαβάζεις αυτό το φόρουμ?
Εδω δεν είμαστε για να ακούμε το "τι πιστεύει" ο καθένας?

Και στο φινάλε εγώ βλέπω οτι δεν σας ενδιαφέρει
ούτε η ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ γνώμη ενός μέλους απο αυτό το φόρουμ
το οποίο φωνάζει σε όλους μας
για αυτά που έχει "πάθει"......

και γιαυτό "πιστεύω" οτι.....τελικά εθελοτυφλείτε!

DALIA
10-03-10, 09:47
Ο καθένας γράφει τα δικά του πιστεύω
σύμφωνα με τις προσωπικές του εμπειρίες
ή σύμφωνα με πληροφορίες που έχει συλλέξει....

Εαν εσένα δεν σε ενδιαφέρουν τα "πιστεύω" των συνομιλητών σου
τότε γιατί διαβάζεις αυτό το φόρουμ?
Εδω δεν είμαστε για να ακούμε το "τι πιστεύει" ο καθένας?

Και στο φινάλε εγώ βλέπω οτι δεν σας ενδιαφέρει
ούτε η ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ γνώμη ενός μέλους απο αυτό το φόρουμ
το οποίο φωνάζει σε όλους μας
για αυτά που έχει "πάθει"......

και γιαυτό "πιστεύω" οτι.....τελικά εθελοτυφλείτε!

το πρόβλημα με'σενα είναι ότι δεν γράφεις ούτε τις προσωπικές σου εμπειρίες,ούτε μας δίνεις πληροφορίες που έχεις συλλέξει...αυτό που κάνεις είναι μόνο να κρίνεις...

Όλες εδώ μέσα και μόνο που είμαστε και διαβάζουμε 5 πράγματα σημαίνει ότι ενδιαφερόμαστε για τα παιδιά μας...εσύ γιατί θέλεις επιβεβαίωση κρίνοντας άλλες μητέρες ??

τη γνώμη του μέλους φυσικά και την διάβασα, εσύ ?

Αναστασί
10-03-10, 11:20
Λυπάμαι άλλα από ό,τι φαίνετα έχει δίκιο η Ντάλια....

soevan07
10-03-10, 21:02
το πρόβλημα με'σενα είναι ότι δεν γράφεις ούτε τις προσωπικές σου εμπειρίες,ούτε μας δίνεις πληροφορίες που έχεις συλλέξει...αυτό που κάνεις είναι μόνο να κρίνεις...

Όλες εδώ μέσα και μόνο που είμαστε και διαβάζουμε 5 πράγματα σημαίνει ότι ενδιαφερόμαστε για τα παιδιά μας...εσύ γιατί θέλεις επιβεβαίωση κρίνοντας άλλες μητέρες ??

Καλά συγγνώμη λες να τα "κατέβασα" απο το μυαλό μου
και να ξύπνησα μια μέρα και να είπα
ας προτείνω στις εγκυμονούσες
να μην βάψουν τα μαλλάκια τους και τα νυχάκια τους
έτσι.... για να τους πάω κόντρα!

Εχω χάσει παιδί,
και είμαι πολύ ευαισθητοποιημένη
στο οτιδήποτε θα μπορούσε να "επιβαρύνει" μια εγκυμοσύνη!!!!!

Εσυ μια χαρά τα λες εκ του ασφαλούς.....

Δεν μπορείς όμως να προτείνεις ανεπιφύλακτα
σε κάποια άλλη γυναίκα να κάνει κάτι
που δεν είναι αποδεδειγμένα ασφαλές!!

Εγω στο φινάλε προσπαθώ να τις προφυλάξω!

Εσύ τι προσπαθείς να κάνεις, δεν το έχω καταλάβει?

τη γνώμη του μέλους φυσικά και την διάβασα, εσύ ?

Δεν νομίζω να την διάβασες προσεχτικά
αλλιώς δεν θα συνέχιζες να επιμένεις....
(εκτός εαν δεν μιλάμε για το ίδιο άτομο...)

Αναστασί
10-03-10, 22:36
Συγνώμη δηλαδή για να δω αν κατάλαβα καλά (και συγνώμη που επεμβαίνω) αλλά έχασες μωρό και σου είπαν ότι οφείλεται σε βαφή μαλλιών και νυχιών; Αν είναι έτσι τα πράγματα είναι πολύ σοβαρό το θέμα...Και τότε έχεις απόλυτο δίκιο που "φωνάζεις".

soevan07
10-03-10, 23:06
Συγνώμη δηλαδή για να δω αν κατάλαβα καλά (και συγνώμη που επεμβαίνω) αλλά έχασες μωρό και σου είπαν ότι οφείλεται σε βαφή μαλλιών και νυχιών; Αν είναι έτσι τα πράγματα είναι πολύ σοβαρό το θέμα...Και τότε έχεις απόλυτο δίκιο που "φωνάζεις".

Κανείς δεν πρόκειται να μου πει και να μου επιβεβαιώσει για ποιό λόγο έχασα το παιδί μου....

Οτιδήποτε πάντως και να έφταιξε,
θα έχω πάντα την αίσθηση οτι μπορεί να έκανα εγώ κάπου...
σε κάτι λάθος....

(Για να μην παρεξηγηθώ
δεν έχει πει κανένας οτι απο μια βαφή στα μαλλιά μπορεί να χάσεις το παιδί σου!
Κι ούτε εγώ λέω κάτι τέτοιο! Προς Θεού!)

Γενικώς είμαι πολύ ευαισθητοποιημένη όταν βλέπω κάποιες γυναίκες να παίρνουν κάποια "ρίσκα"
κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης τους
(κάπνισμα,χρήση χημικών,εμβολιασμοί κλπ κλπ)

Στην συγκεκριμένη συζήτηση
βγαίνω εκτός εαυτού μόνο και μόνο
γιατί βλέπω οτι δεν σας αγγίζει καθόλου το παρακάτω post:

...καπου το εχω ξαναπει,θα το πω κι απο δω...οι βαφες των μαλλιων περιεχουν βαρεα μεταλλα που εχουν ενοχοποιηθει για εμφανιση αυτισμου.το πρωτο μου παιδι εχει μια μορφη αυτισμου που οφειλεται στην αδυναμια του οργανισμου του να μεταβολισει τα βαρεα μεταλλα στα οποια εκτεθηκε ισως κ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.εγω εχω ακομα την απορια αν εχω προκαλεσει η ιδια αυτη την κατασταση στο παιδι μου με τη βαφη κ τις ανταυγειες που εκανα στο 2 κ 3 τριμηνο της εγκυμοσυνης μου...πιστεψτε με,ειναι λιγο σπανιο να τυχει,αλλα αξιζει εστω η μια μικρη πιθανοτητα???εγω που την εχω ηδη πατησει (αν κ το παιδι μου βρισκεται σε παρα πολυ κατασταση) λεω ΟΧΙ...αλλωστε οταν εισαι εγκυος οι περισσοτερη κοιτανε την κοιλια κι οχι τα μαλλια....

Kαι πως να μην γίνομαι έξαλλη
όταν ύστερα απο αυτό το μήνυμα

έρχονται μερικοί-μερικοί απο το πουθενά
(και δεν αναφέρομαι σε εσένα DALIA)

και πετάνε ένα:
"Eλεος! Ειστε άσχετοι και ανενημέρωτοι"

και μετά.....εξαφανίζονται!!

DALIA
11-03-10, 09:12
Εσυ μια χαρά τα λες εκ του ασφαλούς.....
Δεν μπορείς όμως να προτείνεις ανεπιφύλακτα
σε κάποια άλλη γυναίκα να κάνει κάτι
που δεν είναι αποδεδειγμένα ασφαλές!!
Εγω στο φινάλε προσπαθώ να τις προφυλάξω!
Εσύ τι προσπαθείς να κάνεις, δεν το έχω καταλάβει?

Σε παρακαλώ πάρα πολύ...πρόσεχε λίγο τι γράφεις ???
που έγραψα ότι προτείνω ανεπιφύλακτα ότι μπορούν βάψουν μαλλιά ??
που :?: ??

επίσης δεν επιμένω πουθενά...
ξέρεις που αλλού υπάρχουν βαρέα μέταλλα εκτός από τις βαφές ??

λες ότι είσαι πολύ ευαισθητοποιημένη με τις γυναίκες που πέρνουν ρίσκα στην εγκυμοσύνη...λάθος έκφραση...κατακριτής είσαι...

αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι αν κάποια έχει βάψει μαλλιά ή νύχια είναι να της πω ότι εγώ προσωπικά δεν τη θεωρώ τόσο κακή μάνα όσο εσύ..τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο

kassiani
11-03-10, 10:06

Επειδη βλεπω οτι σας "εντυπωσιαζει" κατι τετοιο, θα σου πω οτι εγω ειχα δυτερη εγκυμοσυνη, στην οποια το μωρο ειχε εντονη ανατομικη παραμορφωση, την οποια οι γιατροι απεδωσαν σε σφαλμα "διαμορφωσης" κατα το πρωτο τριμηνο.
Δεν μπορουσαν να μου πουνε με σιγουρια τι ακριβως μπορει να το προκαλεσε.
Οι πιθανες αιτιες που μου ανεφεραν ηταν οι συνηθεις (οπως ειπαν), εισπνοη χημικων απο βαφες ειτε μαλλιων ειτε μπογιες τοιχου, εισπνοη χημικων απο βαρια καθαριστικα,βρωση μολυσμενων απο λιπασματα λαχανικων που δεν ειχαν πλυθει καλα κλπ.
Ευτυχως δε θυμομουν να εχω εν γνωσει μου κανει κατι απ' ολα αυτα, οποτε δεν εφτασα και οριστικα στην τρελα απο το γεγονος οτι υποχρεωθηκα να γεννησω κανονικα ενα νεκρο μωρο στο τελος του 5ου μηνα.

Ειναι βεβαιο οτι δε θα συμβει σε ολους το ιδιο, ακομα και αν ολοι υποβληθουν στον ιδιο επικινδυνο παραγοντα.
Παιζει μεγαλο ρολο ο οργανισμος του καθενα ξεχωριστα.

Ειναι επισης βεβαιο οτι δεν μπορουμε να αποφυγουμε τα παντα. Να με σκοτωνες δεν μπορουσα να θυμηθω κατι συγκεκριμενο που ειχα κανει.

Απλα μπορουμε να προσπαθησουμε να αποφυγουμε για 9 μολις μηνες καποια επιβεβαιωμενα επικινδυνα πραγματα.

Και δεν εχω κατι αλλο να πω.

soevan07
11-03-10, 10:42
που έγραψα ότι προτείνω ανεπιφύλακτα ότι μπορούν βάψουν μαλλιά ??
που :?: ??

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αρπάζεσαι ΕΣΥ,
αφού όπως λες δεν έχεις προτείνει πουθενά
το να βάφουν ανεπιφύλακτα τα μαλλιά τους!

Εγω αναφέρομαι σε αυτούς που το προτείνουν
και "παίρνουν στο λαιμό τους" μια έγκυο γυναίκα!
Εαν δεν το πρότεινες εσύ,
τότε δεν σε αφορούν αυτά που είπα.
Εκτος εαν είσαι δικηγόρος της dilena....
Ομολογώ οτι δεν θυμάμαι τα posts σου με λεπτομέρεια...
απλά βλέποντας να αρπάζεσαι έτσι
υπέθεσα οτι ήσουν υπέρ!

Και ΟΧΙ
δεν είπα καμία "κακή μάνα"!
ιδίως τις μανάδες που το έκαναν εν αγνοία τους!

Με τα δικά σου λεγόμενα εννοείς
οτι θα μπορούσα να πω και την Τheolvas κακή μάνα .....

ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
(γιατί τυχαίνει να την γνωρίζω και προσωπικά)
ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ
ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΜΗΤΕΡΑΣ!!!

Ας μην συνεχίσουμε άλλο την συζήτηση
γιατί αρχίζει να ξεφεύγει απ το θέμα μας
σε προσωπικές επιθέσεις.

Ο καθένας έχει την προσωπική του ευαισθησία
και την προσωπική του συνείδηση....
Όποιος θέλει να εθελοτυφλήσει και να μην διαβάσει το μήνυμα της Theolvas και της Κassianis .....
είναι δικαίωμά του!

DALIA
11-03-10, 10:56
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αρπάζεσαι ΕΣΥ,
αφού όπως λες δεν έχεις προτείνει πουθενά
το να βάφουν ανεπιφύλακτα τα μαλλιά τους!

:shock::shock::shock::shock:
κάνεις quote σε δική μου απάντηση και με ρωτάς γιατί αρπάζεσαι εσύ?

για να τελειώνουμε αυτά που βρήκα εγώ είναι τα παρακάτω απο κει και πέρα θα συμφωνήσω απόλυτα με την kassiani ότι μπορούμε να αποφύγουμε καλό θα ήταν να το αποφύγουμε και τίποτε άλλο, όλα τα άλλα είναι λογια εντυπωσιασμού και "τρομοκρατίας"

Από αυτά που έχω βρει εγώ στο νετ πάντως το ρεζουμέ είναι αυτό:

Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα, δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι οι βαφές των μαλλιών επιδρούν αρνητικά την περίοδο της κύησης. Ωστόσο, δεν έχει επιβεβαιωθεί ότι είναι απόλυτα ασφαλείς.
Η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας συνιστά στις μέλλουσες μαμάδες να αποφεύγουν τις βαφές μαλλιών διότι δεν έχει αποδειχθεί ακόμα η ασφάλειά τους.

soevan07
11-03-10, 11:05
:shock::shock::shock::shock:
κάνεις quote σε δική μου απάντηση και με ρωτάς γιατί αρπάζεσαι εσύ?

Ναι, γιατί τελικά δεν πήγαιναν για εσένα όλα αυτά...
και αρπάζεσαι χωρίς να σε αφορούν!

kassiani
11-03-10, 11:21
Παντως ανεξαρτητα απο τα παραπανω (καλο θα ηταν να μην παρεξηγουμαστε συζητωντας), ειλικρινα "εντυπωσιαζομαι" οταν γιατροι (οι κομμωτες δεν ειναι υποχρεωμενοι να ξερουν παραπανω) προτεινουν ως αθωες τις βαφες μαλλιων σε οποιοδηποτε σταδιο της εγκυμοσυνης.
Αρκει μια απλη αναγνωση των μελετων πανω στον καρκινο ουροδοχου κυστης για να διαπιστωσουν οτι για τις γυναικες θεωρειται η πρωτη αιτια προκλησης.

Αρα για να καταλαβω.
Θεωρειται ως ο νο 1 ενοχοποιητικος παραγων για γυναικειο καρκινο ουροδοχου κυστης και παρ' ολα αυτα ειναι ασφαλες στην κυηση?

Αδυνατω να καταλαβω τον επιστημονικο συνειρμο...

soevan07
11-03-10, 17:20
Αδυνατω να καταλαβω τον επιστημονικο συνειρμο...

Eχω βρεθεί κι εγώ πολλές φορές με τέτοιες απορίες....

ΡΕΝΑΤΑ
12-03-10, 21:29
Κορίτσια δεν χρειάζεται να τσακωνόμαστε. Κουβέντα κάνουμε, αλλά πραγματικά με την έκταση που έχει πάρει η συζήτηση με αγχώσατε πάρα πολύ έχω να σας πω. Εγώ πάντα εκανα ανταύγειες και πραγματικά προβληματίστηκα πάρα πολύ από τότε που έμεινα έγκυος αν θα έκανα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης ή όχι. Παρ'όλο που ο γιατρός μου μου είχε πει ότι μετά το πρώτο τρίμηνο μπορούσα να κάνω.Μόνο ανταύγειες όμως, όχι βαφή. Τελικά πήρα την απόφαση και τις έκανα στον 7ο. Όχι ότι θα πάθαινα τίποτα αν δεν τις έκανα αλλά ξέρετε πόσο ανέβηκε η ψυχολογία μου μετά ? Έχω περάσει μια δύσκολη εγκυμοσύνη κλεισμένη στο απίτι τον περισσότερο καιρό, γεμάτη περιορισμούς και απαγορεύσεις και το βρήκα σαν διέξοδο. Τώρα όμως με αυτά που διαβάζω εδώ έχω ψιλοφρικάρει. Επίσης τα νύχια μου τα έβαψα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος και όταν το έμαθα δεν τα ξέβαψα αμέσως γιατί φοβόμουν να χρησιμοποιήσω το ασετόν. Τώρα νοιώθω πολύ ηλίθια. Επίσης μέχρι σήμερα τα έχω βάψει άλλες δύο φορές που ήθελα να πάω κάπου, βέβαια μετά τον έκτο μήνα, αλλά ήδη το έχω μετανοιώσει. Ομολογώ ότι για τα νύχια δεν είχα ρωτήσει τον γιατρό μου. Εύχομαι να μην έχω κάνει κακό στο παιδάκι μου γιατί θα πέθαινα από τις τύψεις. Ας υπήρχε κάποιος να μας πει πραγματικά τι συμβαίνει και τι στον κόσμο....

valeri
13-03-10, 17:29
http://estia.hua.gr:8080/dspace/bitstream/123456789/616/1/xristodoumlou.pdf
Διαβαστε τα συμπερασματα των ερευνων που ξεκινουν απο την σελιδα 190

domnina
14-03-10, 08:21
Αυτό που ξέρω πάντως χωρίς να θέλω να πάρω θέση στη συγκεκριμένη θέση είναι ότι υπάρχουν βιολογικές βαφές που γίνονται από πάστα ελιάς και από άλλα υλικά τα οποία είναι τελείως ακίνδυνα. Αν θέλετε μπορώ να ρωτήσω τον κομμωτή μου ο οποίος τις χρησιμοποιεί [γιατί ναι, έβαψα κι εγώ τα μαλλιά μου με μια τέτοια βαφή διότι αν δεν το έκανα θα ήταν κάτασπρα (και είμαι μόλις 36)] και να σας πω τη μάρκα.

Για τα νύχια δεν γνωρίζω κάτι και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη..

soevan07
14-03-10, 08:40
http://estia.hua.gr:8080/dspace/bitstream/123456789/616/1/xristodoumlou.pdf
Διαβαστε τα συμπερασματα των ερευνων που ξεκινουν απο την σελιδα 190

Μπράβο σου valeri !!!!
Για να ξεκαθαρίσουμε ποιος είναι ανημέρωτος και ποιός όχι!

theolvas
14-03-10, 10:34
Μπράβο σου valeri !!!!
Για να ξεκαθαρίσουμε ποιος είναι ανημέρωτος και ποιός όχι!

...επαυξανω...........

Rosie
15-03-10, 00:08
Οι συζητήσεις αυτές περίν νυχιών και βαφών κατά την εγκυμοσύνη και το θηλασμό γίνονται τακτικά εδώ στο parents και αν και συνήθως τις διαβάζω αποφεύγω να γράψω αλλά νομίζω ότι τώρα έφθασε ο κόμπος στο κτένι!

Οτιδήποτε μπορεί να βλάψει το σώμα μας (και υπάρχουν πάρα πολλές μελέτες που αποδεικνύουν πόσο μπορεί να μας βλάψουν οι βαφές μαλλιών και νυχιών αλλά και όλα αυτά τα συμβατικά καλλυντικά που βάζουμε στο πρόσωπο και το σώμα μας) εννοείται ότι θα βλάψει και το μωράκι που μεγαλώνει μέσα μας αλλά και αυτό που τρέφεται άμεσα από το σώμα μας, δηλ. αυτό που θηλάζει. Το τι λέει ο κάθε "ειδικός" εδώ πέρα στην Ελλάδα προσωπικά δεν μ' ενδιαφέρει, είτε αυτός είναι γιατρός, μαία, κομμωτής, αισθητικός κτλ. Έχω ψάξει το θέμα πάρα πολύ (μου είχε γίνει εμμονή στην πρώτη μου εγκυμοσύνη!) οπότε δεν συμβουλεύομαι πια κανένα, με την υγεία μου και ειδικά αυτή των παιδιών μου δεν ρισκάρω.

Σε "ασφαλή" βαφή δεν έχω καταλήξει, αλλά στην διαδυκτιακή και μη αγορά υπάρχει μεγάλη ποικιλία από φυσικά, μη-τοξικά καλλυντικά. Μόνο που πέρσι το καλοκαίρι δεν άντεξα να έχω τα νύχια των ποδιών μου άβαφτα και πήρα αυτά τα μανό από την Αμερική, http://www.polishedmama.com/products.htm.

(Σημείωση ότι σας μιλάει τώρα μια κοπέλα που στα "νιάτα" της δεν έβγαινε ποτέ από το σπίτι της αν δεν ήτανε βαμμένη στην τρίχα με νύχια σε διάφορες έντονες αποχρώσεις χρωμάτων! Όσο για το μαλλί μου, έχω αλλάξει του κόσμου τα χρώματα, από πλατινέ σε κατακόκκινο! Τώρα στα 33 μου είμαι πολύ πιο απλή, φυσικό χρώμα μαλλιών και ελάχιστο μακιγιάζ και μου φαίνεται ότι είμαι πιο όμορφη απ' όσο υπήρξα ποτέ ;-))

ada9
15-03-10, 00:47
Στην πρωτη μου εγκυμοσύνη έβαψα τα μαλλια μου με χρωμοσαμουάν στον 6ο γιατί παντρευόμουνα, τα νύχια μου τα έβαφα συχνότερα!τωρα σ αυτήν την εγκυμοσύνη έχω σταματησει εδώ κι ενα χρόνο να βαφω τα μαλλία μου γιατι θελω να επαναφέρω το φυσικό μου χρώμα!
Η γιατρος μου μου είχε πει απαγορευεται η βαφή στο 1ο τριμηνο!από κει κ υστερα ειπε καλό θα ηταν να μην τα βάψεις, ωστόσο αν υπάρχει ''σοβαρός λόγος '' βάψτα με φυτική ή μη μόνιμη!Για τα νυχια δεν ειχα ρωτήσει γιατι πιστευω οτι δεν υπήρχε λόγος να ρωτήσω!
Η δικια μου αποψη είναι οτι ΝΑΙ ολα αυτά ειναι χημικά και οτι καλό ειναι να αποφευγονται οχι μονο στην εγκυμοσύνη, αλλά και γενικότερα!Ομως δεν χρειαζεται να πανικοβάλουμε κανέναν!
Προσωπικά περισσ'οτερο ανησυχώ για το κολοκύθι, την πατάτα, το καρότο, το μοσχάρι κλπ που δίνω στο παιδί μου και τρώει καθημερινά, παρά για το οτι έβαψα 1 φορά τα μαλλια μου όσο ήμουν έγκυος!
Αυτά που τρώμε νομίζετε δεν έχουν χημικά?Η νουμερο 1 αιτία θανάτου των αγροτών είναι ο καρκίνος !ξέρετε τι ποσότητες φυτοφάρμακου έχει το αγγουράκι που τρώμε?Οι γονείς μου ειναι αγρότες και μιλάω εκ πέιρας!το μασχάρι τι φαρμακα και τι ορμόνες εχει φαει μεχρι να ερθει στο τραπέζι μας!
Για να μην πω για τα κινητα και την ακτινοβολία που εκπέμπουν και μη μου πειτε οτι δεν έχετε τουλάχιστον 2 κινητα στο σπίτι!
Συμπέρασμα:ο καθενας μας διαβάζει, ενημερώνετε κρίνει και αποφασίζει!δεν χρειαζεται ουτε επικριτική, ούτε πανικός!

valeri
15-03-10, 10:18
Προσωπικά περισσ'οτερο ανησυχώ για το κολοκύθι, την πατάτα, το καρότο, το μοσχάρι κλπ που δίνω στο παιδί μου και τρώει καθημερινά, παρά για το οτι έβαψα 1 φορά τα μαλλια μου όσο ήμουν έγκυος!
Αυτά που τρώμε νομίζετε δεν έχουν χημικά?Η νουμερο 1 αιτία θανάτου των αγροτών είναι ο καρκίνος !ξέρετε τι ποσότητες φυτοφάρμακου έχει το αγγουράκι που τρώμε?Οι γονείς μου ειναι αγρότες και μιλάω εκ πέιρας!το μασχάρι τι φαρμακα και τι ορμόνες εχει φαει μεχρι να ερθει στο τραπέζι μας!
Για να μην πω για τα κινητα και την ακτινοβολία που εκπέμπουν και μη μου πειτε οτι δεν έχετε τουλάχιστον 2 κινητα στο σπίτι!

!
συμφωνω

παιζει ρολο βεβαια πραγματικα και ο λογος που τα βαφεις δηλ.εαν απλα αλλαζεις το χρωμα η προσπαθεις να καλυψεις τις πολλες ασπρες τριχες

επισης δεν ειναι μονο η 9 μηνες της εγκυμοσινης ,,που συμφωνω οτι το μωρο ειναι πιο ευαλωτο, αλλα και τα επομενα χρονια που θηλαζει μια γυναικα<οπως το τονισε και η rosie>
και τα παιδικα του χρονια
γενικα ενα μωρο δυστυχως απορροφα μεγαλυτερες ποσοτητες τοξικων ουσιων απο οτι
ενας ενηλικας

θα πω κατι που μπορει να φανει πολυ υπερβολικο αλλα θα μπορουσαμε να θεωρηθουμε ως ανευθυνες ολες οι μαμαδες που φερνουμε σε αυτο τον κοσμο μωρα οπου ακομη κα ιη πιο βασικη αναγκη μας οπως ειναι η τροφη και το νερο θετουν σε αμεσο κινδυνο την υγεια τους ετσι θεωρω οτι το να φερεις σε αυτον τον κοσμο ενα μωρο ειναι πολυ εγωστικο<διανυω την δευτερη εγκυμοσινη μου>

τωρα για τις βαφες πιστευω οτι πρεπει να τις χρησιμοποιουμε οσες λιγοτερες φορες γινεται και μονο οταν υπαρχει απολυτη αναγκη οπως πολλα ασπρα μαλλια και αυτο οχι μονο στη διαρκεια της εγκυμοσινης αλλα και γενικα αφου ολες αυτες οι ουσιες καταληγουν τελικα στην διατροφικη μας αλυσιδα και φυσικα να αποφευγουμε τις χημικες μονιμες και να προτειμουμε τις προσωρινες και ας μην εχουν το επιθυμιτο αποτελεσμα ,ποιος θα κατσει να σου εξεταζει την καθε τριχα χωριστα ετσι κανω εγω δηλ.
κατα περιεργο τροπο για τα νυχια δεν αναρωτηθηκα ποτε μεχρι που διαβασα αυτο το ποστ

Rosie
15-03-10, 10:30
Κοπέλες για τις άσπρες τρίχες (αν είναι λίγες) υπάρχει και φυσική μάσκαρα μαλλιών. Την πήρα από ένα μαγαζί με βιολογικά προϊόντα (υπάρχει σ' όλες τις αποχρώσεις) και τη χρησιμοποιώ μέσα-μέσα (πχ αν είναι να βγω το βράδυ). Αν ενδιαφέρεται κάποια κοπέλα μπορώ να κοιτάξω να σας πω ποια είναι.

Εννοείται ότι κρατάμε τα παιδιά μακρυά από πηγές ακτινοβολίες (κινητά και ασύρματα τηλέφωνα, Wi-Fi καλύτερα να μην υπάρχουν στο σπίτι μας). Για φρούτα και λαχανικά προσωπικά ψωνίζω από τη βιολογική λαϊκή και δεν δίνω ποτέ κρέας που να μην είναι βιολογικό στο παιδί μου (ούτε κι εγώ τρώω συμβατικό κρέας).

fragolina
15-03-10, 19:52
Κορίτσια δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να αντιδικεί κανείς σε θέματα που κανείς δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα τι είναι σωστό και τι λάθος.
Εγώ θα αναφερθώ στη δική μου περίπτωση χωρίς να γνωρίζω αν αυτό που ακολουθώ είναι και το σωστό.
Σε μια εβδομάδα μπαίνω στο 2ο τρίμηνο (πρώτα ο Θεός) και έχω κανονίσει να βάψω τα μαλλιά μου σε 2-3 μέρες με κανονική βαφή καθώς τα βάφω ξανθά και η φυτική θα βγει χάλια.
Ρώτησα τη γιατρό μου και μου είπε να τα βάψω και να μην ανησυχώ γιατί αν περνούσαν οι βαφές στο σώμα θα είμασταν όλες άρρωστες απλά αυτό που βλάπτει είναι η μυρωδιά, γι'αυτό και μου συνέστησε να μην την εισπνεύσω. Το ίδιο ακριβώς μου είπε και μια φίλη κομμώτρια εξειδικευμένη στις βαφές.
Δεν λέω οτι ξέρω ότι είναι ακινδυνες οι βαφές απλά παραθέτω αυτά που άκουσα απο τις δυο αυτες γυναίκες. :|

theolvas
15-03-10, 20:12
Κορίτσια δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να αντιδικεί κανείς σε θέματα που κανείς δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα τι είναι σωστό και τι λάθος.
Εγώ θα αναφερθώ στη δική μου περίπτωση χωρίς να γνωρίζω αν αυτό που ακολουθώ είναι και το σωστό.
Σε μια εβδομάδα μπαίνω στο 2ο τρίμηνο (πρώτα ο Θεός) και έχω κανονίσει να βάψω τα μαλλιά μου σε 2-3 μέρες με κανονική βαφή καθώς τα βάφω ξανθά και η φυτική θα βγει χάλια.
Ρώτησα τη γιατρό μου και μου είπε να τα βάψω και να μην ανησυχώ γιατί αν περνούσαν οι βαφές στο σώμα θα είμασταν όλες άρρωστες απλά αυτό που βλάπτει είναι η μυρωδιά, γι'αυτό και μου συνέστησε να μην την εισπνεύσω. Το ίδιο ακριβώς μου είπε και μια φίλη κομμώτρια εξειδικευμένη στις βαφές.
Δεν λέω οτι ξέρω ότι είναι ακινδυνες οι βαφές απλά παραθέτω αυτά που άκουσα απο τις δυο αυτες γυναίκες. :|

..δηλ,συγνωμη κιολας,αλλα να καταλαβω...πως δεν θα εισπνευσεις???????????
θα βαλεις μασκα αυτη την τεραστια που ειναι για βαρια χημικα????
γιατι απ οσο ξερω μονο αυτη προστατευει απο εισπνοη βλαβερων αεριων.

valeri
15-03-10, 20:50
βιολογικές βαφές που γίνονται από πάστα ελιάς και από άλλα υλικά τα οποία είναι τελείως ακίνδυνα.

..

πες μας την μαρκα

Κοπέλες για τις άσπρες τρίχες (αν είναι λίγες) υπάρχει και φυσική μάσκαρα μαλλιών. Την πήρα από ένα μαγαζί με βιολογικά προϊόντα (υπάρχει σ' όλες τις αποχρώσεις) και τη χρησιμοποιώ μέσα-μέσα (πχ αν είναι να βγω το βράδυ). Αν ενδιαφέρεται κάποια κοπέλα μπορώ να κοιτάξω να σας πω ποια είναι.

Εννοείται ότι κρατάμε τα παιδιά μακρυά από πηγές ακτινοβολίες (κινητά και ασύρματα τηλέφωνα, Wi-Fi καλύτερα να μην υπάρχουν στο σπίτι μας). Για φρούτα και λαχανικά προσωπικά ψωνίζω από τη βιολογική λαϊκή και δεν δίνω ποτέ κρέας που να μην είναι βιολογικό στο παιδί μου (ούτε κι εγώ τρώω συμβατικό κρέας).

μαλλον εχεις λιγες ασπρες τριχες για να σε βολευει μονο η μασκαρα
σου ειναι ευκολο να αγοραζεις βιολογικα γιατι ζεις σε μεγαλουπολη οπου εχει πολλες λαικες και μαγαζια
στις επαρχιακες πολεις ειναι πολυ πιο δυσκολα
και εγω αγοραζω βιολογικα αλλα ξερεις για πιο πραγμα αναρωτιεμαι πολυ για το νερο αφου ειναι πολυ μολυσμενο πως γινεται αρκετα απο τα βιολογικα να μην εχουν καθολου φαρμακα ?μαλλον ξεφευγω απο το θεμα μας

Rosie
15-03-10, 21:28

Οτιδήποτε έρχεται σε άμεση επαφή με το δέρμα μας (πχ βαφές, σαμπουάν, ενυδατικές κτλ) περνάει κατευθείαν στο αίμα μας. Σ' αντίθεση αν φάμε κάτι που περιέχει βλαβερές ουσίες (πχ λιπάσματα) τότε αυτό θα περάσει πρώτα από το συκώτι μας που δουλειά του είναι να προσπαθήσει να αποβάλει τις ουσίες αυτές, δηλ. να μας αποτοξινώσει. Οπότε είναι "ασφαλέστερο" να φάμε κάτι τοξικό παρά να το βάλουμε κατευθείαν στο δέρμα μας! Γι' αυτό και λένε ότι δεν πρέπει ποτέ να βάζουμε κάτι στο δέρμα μας που δεν θα το τρώγαμε!

kassiani
16-03-10, 12:41
και εγω αγοραζω βιολογικα αλλα ξερεις για πιο πραγμα αναρωτιεμαι πολυ για το νερο αφου ειναι πολυ μολυσμενο πως γινεται αρκετα απο τα βιολογικα να μην εχουν καθολου φαρμακα ?μαλλον ξεφευγω απο το θεμα μας

Αυτο για εμενα ειναι πολυ μεγαλο θεμα.
Ειχα δει μια φορα σε μεγαλο μαγαζι βιολογικων, βιολογικα καροτα απο τη Θηβα.
Και ας μου πει καποιος τι σοι βιολογικα και ασφαλη ειναι, οταν εχουν ποτιστει με το νερο της Θηβας...:confused:

Ειπαμε ολα να τα γλιτωσεις δεν μπορεις, ας γλιτωσουμε ομως ο,τι μπορουμε.
Προσωπικα και τα ασυρματα τηλεφωνα τα εβγαλα απο το σπιτι.
Μια ιδεα ειναι ολα.
Τι επαθα δηλαδη που μιλαω με το τηλεφωνο το κανονικο?
Πιστευω οτι πολυ συχνα μας πειθουν ή πειθουμε τον εαυτο μας οτι εχουμε αναγκες, που τελικα δεν ειναι και τοσο αναγκαιες.
Και υπολογιστη ενσυρματοεχω και τον πυργο τον εχω μετακινησει μακρια μου και τη δουλεια μου την κανω κανονικα.

Οτιδήποτε έρχεται σε άμεση επαφή με το δέρμα μας (πχ βαφές, σαμπουάν, ενυδατικές κτλ) περνάει κατευθείαν στο αίμα μας. Σ' αντίθεση αν φάμε κάτι που περιέχει βλαβερές ουσίες (πχ λιπάσματα) τότε αυτό θα περάσει πρώτα από το συκώτι μας που δουλειά του είναι να προσπαθήσει να αποβάλει τις ουσίες αυτές, δηλ. να μας αποτοξινώσει. Οπότε είναι "ασφαλέστερο" να φάμε κάτι τοξικό παρά να το βάλουμε κατευθείαν στο δέρμα μας! Γι' αυτό και λένε ότι δεν πρέπει ποτέ να βάζουμε κάτι στο δέρμα μας που δεν θα το τρώγαμε!

Αυτο ηταν μια παλια καλη συμβουλη των γιαγιαδων και κριμα που δεν την ακολουθουμε.
Ο πιο τιμιος δερματολογος εξαλλου θα σας πει οτι τιποτα δεν μπορει να κανει μια κρεμα, αν δεν φροντισουμε το δερμα μας και κατ' επεκταση τον οργανισμο μας απο μεσα.

soevan07
16-03-10, 12:51

Καλή μου έχεις μεγάλο άδικο!

Όσο είσαι έγκυος είναι η περίοδος που "σχηματίζεται" ένας καινούργιος άνθρωπος,
σχηματίζονται τα ζωτικά του όργανα,
το νευρικό του σύστημα.....
ΟΛΑ!!!!.................

εαν στην πορεία αυτής της "δημιουργίας"
κάτι "στραβώσει"

θα συμβούν όλα αυτά για τα οποία φωνάζουν σε προηγούμενα posts τους
η theolvas και η kassiani!!.......

valeri
16-03-10, 15:36
Ειπαμε ολα να τα γλιτωσεις δεν μπορεις, ας γλιτωσουμε ομως ο,τι μπορουμε

.

Καλή μου έχεις μεγάλο άδικο!

Όσο είσαι έγκυος είναι η περίοδος που "σχηματίζεται" ένας καινούργιος άνθρωπος,
σχηματίζονται τα ζωτικά του όργανα,
το νευρικό του σύστημα.....
ΟΛΑ!!!!.................

εαν στην πορεία αυτής της "δημιουργίας"
κάτι "στραβώσει"

θα συμβούν όλα αυτά για τα οποία φωνάζουν σε προηγούμενα posts τους
η theolvas και η kassiani!!.......

Πραγματικα λυπαμαι για οτι εχει συμβει στην περιπτωση των κοριτσιων αλλα νομιζω ειναι λιγο παρακινδυνευμενο και αδικο και για τα ιδια τα κοριτσια να το αποδιδουμε αποκλειστικα στις βαφες , γιατι χρειαζεται παρατεταμενη εκθεση σε μεγαλες ποσοτητες ολων αυτων των ουσιων ,με μια η 2 φορες νομιζω ειναι λιγο δυσκολο να συμβει ,φυσικα εαν συγκεντρωσουμε ολες τις τοξικες ουσιες που εισερχονται στον οργανισμο μας τοτε ισως ναι μπορει .
Μου εκανε εντυπωση που στην περιπτωση σου kassiani οι γιατροι απεδωσαν το προβλημα σε διαφορες τοξικες ουσιες<που απο οτι καταλαβα εσυ προσεχεις ουτως η αλλος> και οχι σε γεννετικους παραγοντες οπως συνηθιζεται, το λεω εν μερη με την καλη εννοια γιατι οι γιατροι ακομη και τωρα παραβλεπουν τις περιβαλλοντικες επιπτωσεις.Ενω στην περιπτωση της theolvas αφου υπαρχει προβλημα στον μεταβολισμο βαρεων μεταλλων τοτε δεν θα μπορουσε η ιδια να κανει και πολλα πραγματα για να το διορθωσει αυτο γιατι στενοχωρεθηκα οταν διαβασα οτι πιστευει πως φταιει η ιδια για κατι.

Και γενικα ειναι διαφορετικο οταν κανεις κατι ενω εχεις αγνοια για τους κινδυνους και διαφορετικο οταν παρολο που ξερεις οτι βλαπτει εξακολουθεις να το κανεις.

galat
16-03-10, 15:43

Εγώ ενδιαφέρομαι! (Και χαρηκα που σε "ξαναδιαβάζω"!)

theolvas
16-03-10, 15:50
Πραγματικα λυπαμαι για οτι εχει συμβει στην περιπτωση των κοριτσιων αλλα νομιζω ειναι λιγο παρακινδυνευμενο και αδικο και για τα ιδια τα κοριτσια να το αποδιδουμε αποκλειστικα στις βαφες , γιατι χρειαζεται παρατεταμενη εκθεση σε μεγαλες ποσοτητες ολων αυτων των ουσιων ,με μια η 2 φορες νομιζω ειναι λιγο δυσκολο να συμβει ,φυσικα εαν συγκεντρωσουμε ολες τις τοξικες ουσιες που εισερχονται στον οργανισμο μας τοτε ισως ναι μπορει .
Μου εκανε εντυπωση που στην περιπτωση σου kassiani οι γιατροι απεδωσαν το προβλημα σε διαφορες τοξικες ουσιες<που απο οτι καταλαβα εσυ προσεχεις ουτως η αλλος> και οχι σε γεννετικους παραγοντες οπως συνηθιζεται, το λεω εν μερη με την καλη εννοια γιατι οι γιατροι ακομη και τωρα παραβλεπουν τις περιβαλλοντικες επιπτωσεις.Ενω στην περιπτωση της theolvas αφου υπαρχει προβλημα στον μεταβολισμο βαρεων μεταλλων τοτε δεν θα μπορουσε η ιδια να κανει και πολλα πραγματα για να το διορθωσει αυτο γιατι στενοχωρεθηκα οταν διαβασα οτι πιστευει πως φταιει η ιδια για κατι.

...θα μπορουσα ισως να προσεξω να μην εκθετω τον εαυτο μου σε διαφορα "κακα" για την αναπτυξη του εμβρυου στοιχεια.σιγουρα δεν φταιω εγω γι αυτο που συμβαινει στο παιδι μου,ισως ομως να μπορουσα να εχω κανει πιο ελαφρια την κατασταση,αν δεν ειχα εκθεσει τον εαυτο μου κ το εμβρυο που κυοφορουσα στις ουσιες αυτες.....

Rosie
16-03-10, 16:54
Εγώ ενδιαφέρομαι! (Και χαρηκα που σε "ξαναδιαβάζω"!)

Συγχαρητήρια, δεν ήξερα ότι είσαι κι εσύ εγκυούλα! Άντε με το καλό :D

Λοιπόν η μάσκαρα είναι η εξής: www.bionews.gr/bionews/054/bakratsas.htm (http://www.bionews.gr/bionews/054/bakratsas.htm)

Και η ίδια εταιρεία έχει και βαφές μαλλιών αλλά δεν τις έψαξα γιατί οι λευκές τρίχες που έχω είναι ελάχιστες. Αλλά φαίνονται αρκετά καλές:
http://www.bionews.gr/bionews/053/bakratsas.htm

Πάρε τηλέφωνο τον αντιπρόσωπο για να σου πει που μπορείς να βρεις τα προϊόντα τους στην περιοχή σου.

Θυμάμαι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έψαχνα να βρω απελπισμένα ένα "ασφαλές" μανό γιατί γεννούσα Αύγουστο και μου φαινότανε αδιανόητο να περάσω το καλοκαίρι με άβαφτα νύχια ποδιών. Βρήκα τελικά ένα κατάστημα που πουλούσε φυσικά βιολογικά καλλυντικά (η αντιπροσωπεία ήτανε) και ζήτησα να μου δείξουν τα μανό. Ξέρετε τι μου είπε η κοπέλα εκεί; Μου λέει ότι ναι, τα μανό μας είναι βιολογικά και φυσικά, αλλά και πάλι δεν θα σου σύστηνα να βάψεις τα νύχια σου ούτε μ' αυτά, δεν αξίζει να το ρισκάρεις ούτε στο ελάχιστο!

Φυσικά από τότε δεν διανοήθηκα ξανά να βάψω νύχι στην εγκυμοσύνη, πάω και κάνω κανονικά πεντικιούρ απλά τους λέω στο τέλος να μην μου τα βάψουν.

valeri
16-03-10, 19:22

δεν θα διαφωνσω πολυ ,απλα να επισημανω το εξης οτι το μεγαλυτερο μερος των τοξικων ουσιων απορροφαται απο το λεπτο εντερο ενω το δερμα διαθετει φυσικο φραγμο που εμποδιζει την απορροφηση πολλων ουσιων

galat
16-03-10, 21:10
Συγχαρητήρια, δεν ήξερα ότι είσαι κι εσύ εγκυούλα! Άντε με το καλό :D

Λοιπόν η μάσκαρα είναι η εξής: www.bionews.gr/bionews/054/bakratsas.htm (http://www.bionews.gr/bionews/054/bakratsas.htm)

Και η ίδια εταιρεία έχει και βαφές μαλλιών αλλά δεν τις έψαξα γιατί οι λευκές τρίχες που έχω είναι ελάχιστες. Αλλά φαίνονται αρκετά καλές:
http://www.bionews.gr/bionews/053/bakratsas.htm

Πάρε τηλέφωνο τον αντιπρόσωπο για να σου πει που μπορείς να βρεις τα προϊόντα τους στην περιοχή σου.

Θυμάμαι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έψαχνα να βρω απελπισμένα ένα "ασφαλές" μανό γιατί γεννούσα Αύγουστο και μου φαινότανε αδιανόητο να περάσω το καλοκαίρι με άβαφτα νύχια ποδιών. Βρήκα τελικά ένα κατάστημα που πουλούσε φυσικά βιολογικά καλλυντικά (η αντιπροσωπεία ήτανε) και ζήτησα να μου δείξουν τα μανό. Ξέρετε τι μου είπε η κοπέλα εκεί; Μου λέει ότι ναι, τα μανό μας είναι βιολογικά και φυσικά, αλλά και πάλι δεν θα σου σύστηνα να βάψεις τα νύχια σου ούτε μ' αυτά, δεν αξίζει να το ρισκάρεις ούτε στο ελάχιστο!

Φυσικά από τότε δεν διανοήθηκα ξανά να βάψω νύχι στην εγκυμοσύνη, πάω και κάνω κανονικά πεντικιούρ απλά τους λέω στο τέλος να μην μου τα βάψουν.

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου, ναι είμαι κι εγώ εγκυος και μάλιστα Αυγουστο εχω Πητ όπως με το αγοράκι σου! Αντε τώρα και κορούλα ποιός στη χάρη σου! Με το καλό!

Λοιπόν εγώ γενικά δεν βάφω τα νυχια μου, ομως δυστυχως οταν ημουν εγκυος τα ειχα βαψει στον γαμο μου...δεν το ηξερα τοτε...
Αλλα ολα τα αλλα τα προσεξα παρα πολυ κυριως τη διατροφη...πιστευω οτι όλα παίζουν ρόλο και καλώς ή κακώ ότι μπορούμε να κάνουμε-και ας φαινεται σε μερικούς υπερβολη-ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να το κανουμε...εξάλλου μονο να κερδισουμε εχουμε οχι να χασουμε κατι...

ellain
17-03-10, 12:12
ειμαι κι εγω εγκυος στην 10η εβδομαδα και καλως εχοντων των πραγματων θα περασω τους καλοκαιρινους μηνες εγκυμονουσα. Παντα μα παντα τα καλοκαιρια βαφω τα νυχια των ποδιων μου. Φετος ομως δεν θα το κανω παρα το ελευθερο που μου εδωσε ο γιατρος μου(ο οποιος κατα τα αλλα ειναι αυστηρος).
Θελω να πω οτι οσο κι αν διαφωνουμε ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο, το ολο θεμα ειναι καθαρα θεμα επιλογης. Δεν ειμαι χημικος, δεν εχω τις γνωσεις για να κρινω μονη μου αν οντως ειναι βλαβερες ή οχι οι ουσιες που περιεχονται στα βερνικια νυχιων. Γι'αυτο επιλεγω αυτο που σιγουρα δεν θα με βλαψει. Οπως καποιος ξερει οτι μακροπροθεσμα μπορει να τον βλαψει το τσιγαρο, αλλα επιλεγει να καπνισει ή ανεβαινει στην μηχανη αλλα επιλεγει να μην φορεσει κρανος. Για μενα ειναι αποδεκτες και οι δυο αποψεις. Ο καθενας κρινει και πραττει αναλογως.

soevan07
19-03-10, 00:14
Γι'αυτο επιλέγω αυτό που σίγουρα δεν θα με βλάψει.

Αυτή η πρόταση θα έλεγα οτι είναι
η πιό σωστή και η πιο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ απο όλες!

elena 79
10-06-10, 10:46
Εγώ ακόμη είμαι στον πρώτο μήνα και 6 ημέρες μετά την σύλληψη τα είχα βάψει με μόνιμη βαφή. Όμως δεν γνώριζα πως ήμουν έγκυος. Τώρα που το έμαθα δεν ξέρω τι να κάνω. Ακόμη δεν έχω πάει στον γυναικολόγο. Έψαξα λίγο τις καινούργιες του κορρέ που είναι σαν επαγγελματικές, μόλις κυκλοφόρησαν. Έχω φίλους ένα ζευγάρι χημικών μέσα στον Κορρέ και μου έχουν πει ότι είναι πραγματικά φυτικά τα προϊόντα, τώρα εγώ τι να πω; Μάλιστα μου φέρνουν και το φυτικό καφέ του κορρέ με σιτάρι και βρώμη. Ξέρω πολλές που τα έβαφαν. Μάλλον θα κάνω ανταύγειες και μόλις περάσω τον τέταρτο θα τα βάψω με του κορρέ ή για καλύτερα θα κάνω και τις ανταύγειες με του κορρέ.

ismeni
10-06-10, 10:52
καλησπερα σας!!! εχω ακουσει τοσα πολλα και πραγματικα εχω μπερδευτει... ειμαι 2 μηνων και δε ξερω αν μπορω να κανω ανταυγες! ακομα δε ξερω αν μπορω να βαλω τεχνητα νυχια!!!

μολις κλέισεις τον τριτο μήνα, μπορέις να κάνεις ανταυγιες. ρώτησε και το γιατρό σου.
τεχνικά νύχια; γιατί όχι, μπαίνει τίποτα μέσα στον οργανισμό;
ρωτησε για όλα τον γιατρό σου.

kassiani
10-06-10, 14:44
Εγώ ακόμη είμαι στον πρώτο μήνα και 6 ημέρες μετά την σύλληψη τα είχα βάψει με μόνιμη βαφή. Όμως δεν γνώριζα πως ήμουν έγκυος. Τώρα που το έμαθα δεν ξέρω τι να κάνω. Ακόμη δεν έχω πάει στον γυναικολόγο. Έψαξα λίγο τις καινούργιες του κορρέ που είναι σαν επαγγελματικές, μόλις κυκλοφόρησαν. Έχω φίλους ένα ζευγάρι χημικών μέσα στον Κορρέ και μου έχουν πει ότι είναι πραγματικά φυτικά τα προϊόντα, τώρα εγώ τι να πω; Μάλιστα μου φέρνουν και το φυτικό καφέ του κορρέ με σιτάρι και βρώμη. Ξέρω πολλές που τα έβαφαν. Μάλλον θα κάνω ανταύγειες και μόλις περάσω τον τέταρτο θα τα βάψω με του κορρέ ή για καλύτερα θα κάνω και τις ανταύγειες με του κορρέ.

Αν δεν κλεισεις τριμηνο να μη βαλεις τιποτα, ουτε δηθεν φυτικα, ουτε ανταυγιες. Γινεται η διαπλαση του μωρου, κινδυνευεις με τερατογενεση.

Το κατα ποσο ειναι φυτικες του Κορρε, τι να σχολιασω...
Ντροπη τους που εισαι και φιλη τους και στο λενε δηθεν με σιγουρια:rolleyes:
Παρε ενα κουτι και διαβασε τη συσταση, ενα καρο χημικα εχει.
Απλα δεν εχει αμμωνια και εχει ΚΑΙ καποια φυτικα συστατικα.

Επαθα πολυ σοβαρη αλλεργια μολις τον προηγουμενο μηνα απο του Κορρε τη βαφη.
Απο τι αραγε? απο τον "ηλιανθο"????:confused:
Ο μονος λογος που δεν τους κανω αγωγη, ειναι γιατι γραφουν ολα τα συστατικα επανω (με ολα τους τα χημικα) και προειδοποιουν για αλλεργιες:rolleyes:

kassiani
10-06-10, 14:46
μολις κλέισεις τον τριτο μήνα, μπορέις να κάνεις ανταυγιες. ρώτησε και το γιατρό σου.

Απο τα νυχια, τις τριχες και το δερμα, ενα 30% των προιοντων απορροφαται.
Το ποσα χημικα εχουν ολα τα ειδη μακιγιαζ, βαφες κλπ, ειναι πλεον τοσο γνωστο, που παρελκει να το αναλυσω.

Εχουν γραφτει τεραστια αρθρα σε εγκριτες καθημερινες και κυριακατικες εφημεριδες.
Λιγο κρατει για 9 μολις μηνες, δεν ειναι και τρομερο.

DALIA
10-06-10, 15:24
Αλλεργία μπορεί να πάθει από οτιδήποτε.
Επίσης μπορεί να σε τσιμπήσει μέλισσα 99 φορές να μην πάθεις απολύτως τίποτα και την 100η να κάνεις αλλεργικό σοκ.

hope@
10-06-10, 15:52
κοριτσια εγω προσωπικα εχω ακουσει οτι απαγορευονται οι βαφες μαλλιων στην εγκυμοσνη..και χωρις να ειμαι ειδικος τολμω να πω οτι ειναι λογικο αφου εχουν μεσα τοσα χημικα.λοιπον εβαψα τα μαλλια μου υπολογιζω λιγες μερες μετα τη συλληψη...οχι μονο τα εβαψα εβαλα και extension!φυσικα δεν ηξερα οτι ειμαι εγκυος!!νυχια δεν βαφω απο τοτε που το εμαθα και βαφομαι αραια και που οσο το δυνατον λιγοτερο και ελαφρια..δε σας κρυβω οτι φοβαμαι πολυ!!εκεινες τις πρωτες μερες που εχει γινει η γονιμοποιηση ξερω οτι ειναι σημαντικο να προσεχεις!α και το αλλο..περασα 2 φορες απο τα μηχανιματα τον αεροδρομιων που σε ελεγχουν!!!τη δευτερα παω για αυχενικη και τρεμω!

hope@
10-06-10, 15:56
α και το αλλο μεχρι να μου πει καποιος οτι απαγορευεται εβαλα ουκ ολιγες φορες λακ στα μαλλια μου...δηλαδη τη περιοδο οργανογενεσης μιας και σε μενα που ειμαι στην 11η μολις ολοκληρωθηκε...νιωθω απιστευτες τυψεις κοριτσια

theolvas
10-06-10, 16:13
α και το αλλο μεχρι να μου πει καποιος οτι απαγορευεται εβαλα ουκ ολιγες φορες λακ στα μαλλια μου...δηλαδη τη περιοδο οργανογενεσης μιας και σε μενα που ειμαι στην 11η μολις ολοκληρωθηκε...νιωθω απιστευτες τυψεις κοριτσια

μη νιωθεις τυψεις...τυψεις πρεπει να νιωθεις εαν εχεις κανει κατι που γνωριζεις οτι βλαπτει (κ φυσικα γνωριζεις κ οτι εισαι εγκυος) εστω κι αν το ποσοστο της βλαβης που ΜΠΟΡΕΙ να παθεις ειναι πολυ μικρο...
με λυπη βλεπω οτι υπαρχουν κοπελες που οχι μονο δεν σεβονται τις ασχημες εμπειριες που παραθετουμε εδω σαν παραδειγματα (οχι μονο εγω,αλλα κ αλλες κοπελες),αλλα συνεχιζουν να ειρωνευονται.κ το λεω παλι με φοβο να χαρακτηριστω "υστερικη κ ανημερωτη",αλλα μιας κ ειμαι κ καμενη,εστω ελαφρια,προσπαθω να προστατεψω αλλες κοπελες.
εγω τα λεω,κι οποια θελει ακουει...ειναι προσωπικη επιλογη του καθ ενος αλλωστε το τι θα κανει με το σωμα του.εγω παντως,αν με ρωτησετε εκ των υστερων θα ελεγα,μακαρι να μην ειχα βαψει τα μαλλια μου οταν ημουν εγκυος στο δημητρη,κι ας μην ειναι αυτη η αιτια του αυτισμου του...μονο που περναει απο το μυαλο μου σαν πιθανοτητα,μου αρκει...
hope@σου ευχομαι ολα να πανε καλα στην αυχενικη σου κ μονο καλα σου νεα να διαβαζω απο δω κ μπρος..........

Lillie
10-06-10, 16:14
Απο όσα διάβασα στο διαδύκτιο, ενοχοποιούνται οι σκούρες βαφές μαλλιών, λόγω κάποιων επιπλέον συστατικών, σε σχέση με τις ξανθές αποχρώσεις, χωρίς να είναι ξεκαθαρισμένο τι τελικά ισχύει.

Ο κομμωτής μου μου είπε να κάνω ανταύγειες άφοβα, βαφή αν φοβάμαι, μπορεί να μου βάλει φυτική.
Για όσες κοπέλες φοβούνται για αλλεργικά σόκ, επιβάλλεται ενα τεστ πίσω απο το αυτί ή στο εσωτερικό του αγκώνα πριν κάνουμε βαφή στα μαλλιά. Ετσι γράφουν άλλωστε, τα κουτιά απο όλες τις μάρκες. Είτε είναι φυτικές, είτε χημικές.
Με τη γιατρό μου δεν το έχω συζητήσει ακόμα. Στο επόμενο ραντεβού θα το κάνω σίγουρα, γιατι η ρίζα κοντεύει να κατέβει στο αυτί.

Πριν ένα μήνα, ήθελα να είμαι μια όμορφη εγκυούλα και φώναξα μια κοπέλα να μου κάνει τεχνητά νύχια.
Οταν με είδε, μου είπε πως επειδή είμαι έγκυος δεν θα μου βάλει τεχνητά.
Οχι λόγω των υλικών, αλλα εξαιτίας του μηχανήματος σκλήρυνσης.
Απαγορεύεται η χρήση της λάμπας σε έγκυες γυναίκες μου είπε.
Για τα υλικά, ανέφερε, πως δεν υπάρχουν εμπεριστατωμένες έρευνες. Πάντως φοβήθηκε μη της λιποθυμήσω και απο τη μυρωδιά του ακρυλικού, αν και δεν είμαι και τοσο "μη μου άπτου".
Μανικιούρ και πεντικιούρ έκανα. Επίσης μου τα έβαψε, χωρίς να μου πεί κάτι.
Ομολογώ πως εδώ, το πρωτοακούω αυτό για τα μανόν. Τα βάφω τα νύχια μου κανονικά. Θα ρωτήσω τη γνώμη της γιατρού μου οταν τη δώ.

Σχετικό και άσχετο... θορυβήθηκα οταν έμαθα πως δεν κάνει να τρώω συκώτι, γιατί το Πάσχα έφαγα με τη μαγειρίτσα. Ρώτησα τη γιατρό μου και μου είπε επακριβώς: "Γιατί? Πόσα κιλά σκοπεύεις να φάς?"
Tέλος πάντων, μου είπε να τρώω τα πάντα με μέτρο, να τα μαγειρεύω σε υψηλές θερμοκρασίες και τα λαχανικά να τα πλένω καλά. Κάτι, που έτσι και αλλιώς πρέπει να κάνουμε στη βιομηχανοποιημένη εποχή μας.

Δεν ξέρω, μήπως γινόμαστε υπερβολικές ώρες ώρες?
Τα βαρέα μέταλλα των καυσαερίων που αναπνέουμε καθημερινά δεν μετράνε? Ο μόλυβδος μετοικεί στον οργανισμό μας με το που ανοίγουμε παράθυρο.
Και η επαρχία δεν έχει μόλυβδο, αλλα έχει λιπάσματα.

Προσωπική μου άποψη πάντως είναι πως οσο και να προστατευόμαστε με βιολογικά, φυτικά και τόσα άλλα, αν δεν προστατεύουμε το κοντινό μας περιβάλλον, κάνουμε μια τρύπα στο νερό.

Παράδειγμα 1ον, αντι να κάνουμε τα οικιακά οργανικά απορρίματα μας, κομπόστα, αγοράζουμε λιπάσματα για τα φυτά μας. Τα οποία καταλήγουν στα ποτάμια, στις θάλασσες, στα ψάρια και... στο πιάτο μας!
Παράδειγμα 2ον. Βρωμίζουμε τις ακτές μας. Κι αν δεν τις βρωμίζουμε εμείς, δεν πέρνουμε μια σακουλίτσα να καθαρίσουμε τις βρωμιές των άλλων. θεωρούμε την καθαριότητα υποχρέωση του κράτους. Εμείς μόνο κατακρίνουμε. Τους άλλους που βρωμίζουν και το κράτος που δεν καθαρίζει.
Δεν έχει δει καμμιά απο σας ακόμα και πεταμένες πάνες σε παραλίες?

Συγνώμη αν μακρυγόρησα ή αποπροσανατόλισα απο το θέμα, αλλα τα θεωρώ όλα σχετικά.

underage
10-06-10, 16:22

μπορεί να μην μπαίνει τίποτα στον οργανισμό σου, ούτε να βλάπτει το μωρό (δεν το γνωρίζω), ΑΛΛΑ σίγουρα 1) το νύχι δεν αναπνέει και 2) αν τυχόν πάθεις κάτι εσύ και δεν οξυγονόνεται καλά ο εγκεφαλός σου το πρώτο χαρακτηριστικό είναι ότι μελανιάζουν τα άκρα!!!!!! ......για αυτό οι "παλιές" λέγανε μην βάφεται τα νύχια σας, για αυτό πολλοί γιατροί λένε όχι βαμμένα νύχια τις τελευταίες εβδομάδες, όχι βαμμένα νύχια στον τοκετό!!!!!

όσο για τις ειρωνίες που λεει η φιλενάδα παραπάνω, λυπάμαι αφάνταστα που συμβαίνει αυτό το πράγμα!!!
Η γνώμη και η άποψη του καθενός είναι σεβαστή, πχ εγώ τώρα είπα την άποψη μου στην Ισμήνη (μια κοπέλα που εκτιμώ πολύ) δεν της επέβαλα τίποτα, δεν την αμφισβήτησα, δεν την πρόσβαλα, δεν πήγα σπίτι της να της ξεβάψω τα νύχια!!!!!!!

και εγώ ώρες ώρες σκέφτομαι πως άμα είχα γεννήσει με κτ ίσως να μην είχε κρανιοσυνοστέωση η μικρή μου, φυσικά είναι κάτι που ΔΕΝ θα το μάθω ποτέ, αλλά αυτό το ΑΛΛΑ με καίει

theolvas
10-06-10, 16:27
μπορεί να μην μπαίνει τίποτα στον οργανισμό σου, ούτε να βλάπτει το μωρό (δεν το γνωρίζω), ΑΛΛΑ σίγουρα 1) το νύχι δεν αναπνέει και 2) αν τυχόν πάθεις κάτι εσύ και δεν οξυγονόνεται καλά ο εγκεφαλός σου το πρώτο χαρακτηριστικό είναι ότι μελανιάζουν τα άκρα!!!!!! ......για αυτό οι "παλιές" λέγανε μην βάφεται τα νύχια σας, για αυτό πολλοί γιατροί λένε όχι βαμμένα νύχια τις τελευταίες εβδομάδες, όχι βαμμένα νύχια στον τοκετό!!!!!

όσο για τις ειρωνίες που λεει η φιλενάδα παραπάνω, λυπάμαι αφάνταστα που συμβαίνει αυτό το πράγμα!!!
Η γνώμη και η άποψη του καθενός είναι σεβαστή, πχ εγώ τώρα είπα την άποψη μου στην Ισμήνη (μια κοπέλα που εκτιμώ πολύ) δεν της επέβαλα τίποτα, δεν την αμφισβήτησα, δεν την πρόσβαλα, δεν πήγα σπίτι της να της ξεβάψω τα νύχια!!!!!!!

και εγώ ώρες ώρες σκέφτομαι πως άμα είχα γεννήσει με κτ ίσως να μην είχε κρανιοσυνοστέωση η μικρή μου, φυσικά είναι κάτι που ΔΕΝ θα το μάθω ποτέ, αλλά αυτό το ΑΛΛΑ με καίει

πες τα κι εσυ μπας κ ακουσει καμια.....το πολυ πολυ να γινεις κι εσυ μια απο μας,τις υστερικες..(μη γελας,σε βλεπω.......)

Lillie
10-06-10, 16:55
αν τυχόν πάθεις κάτι εσύ και δεν οξυγονόνεται καλά ο εγκεφαλός σου το πρώτο χαρακτηριστικό είναι ότι μελανιάζουν τα άκρα!!!!!! ......για αυτό οι "παλιές" λέγανε μην βάφεται τα νύχια σας, για αυτό πολλοί γιατροί λένε όχι βαμμένα νύχια τις τελευταίες εβδομάδες, όχι βαμμένα νύχια στον τοκετό!!!!!

Οταν πριν 4 χρόνια έκανα επεμβατική λαπαροσκόπηση, πήγα χειρουργείο με βαμμένα νύχια.
Αρχικά μου έβαλε χέρι ο γιατρός μου, αλλα μου είπε πως εκείνος έφταιγε γιατί όφειλε να με ενημερώσει να μη τα βάψω γιατι απο τα νύχια βλέπουν αν οξυγονώνεσαι σωστά. Πάντως δεν μου τα ξέβαψαν! :?

Μήπως τελικά απο εδώ ξεκινάει η ιστορία και όλα τα άλλα περι μανόν και βαρέα μέταλλα, είναι urban legends? Δεν ξέρω, ειδικός δεν είμαι, σίγουρα θα ρωτήσω και τη γιατρό μου.

hope@
10-06-10, 16:56
ΕΓΩ ΞΕΡΕΤΑΙ ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ?ΟΤΙ ΑΝ ΔΕ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ..ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΥΗΣΗ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ ΑΤΥΧΗ..ΤΙ ΕΜΑΘΑ ΑΥΤΟ?ΕΜΑΘΑ ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΟΥΛΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ?ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΟΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ..ΔΕ ΛΕΩ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΛΛΑ...ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΗ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ!ΕΞΑΛΟΥ Η ΦΥΣΙΚΗ ΟΜΟΡΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!Ε ΔΕ ΧΑΛΑΣΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΒΑΦΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΜΑΤΑΚΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΞΟΔΟ 1-2 ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ ΜΙΑ ΖΩΟΥΛΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ!!!ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ..ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΤΕΙΣ ΣΕΜΙΑ ΓΥΑΛΑ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΒΑΦΕΣ ΤΕΧΝΙΤΑ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ!
ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟN GIRLS!!!!!

theolvas
10-06-10, 17:24
ΕΓΩ ΞΕΡΕΤΑΙ ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ?ΟΤΙ ΑΝ ΔΕ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ..ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΥΗΣΗ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ ΑΤΥΧΗ..ΤΙ ΕΜΑΘΑ ΑΥΤΟ?ΕΜΑΘΑ ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΟΥΛΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ?ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΟΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ..ΔΕ ΛΕΩ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΛΛΑ...ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΗ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ!ΕΞΑΛΟΥ Η ΦΥΣΙΚΗ ΟΜΟΡΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!Ε ΔΕ ΧΑΛΑΣΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΒΑΦΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΜΑΤΑΚΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΞΟΔΟ 1-2 ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ ΜΙΑ ΖΩΟΥΛΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ!!!ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ..ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΤΕΙΣ ΣΕΜΙΑ ΓΥΑΛΑ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΒΑΦΕΣ ΤΕΧΝΙΤΑ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ!
ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟN GIRLS!!!!!

θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου...(ασχετο,μη γραφεις με κεφαλαια.....)

hope@
10-06-10, 17:32
thanx theolvas ξεχαστικα ;-)τωρα διαβασα το ποστ για το πιτσιρικι σου.βρε συ μη κατηγορεις γι'αυτο που εγινε.!το συνδρομο down ειναι μια ιδιαιτεροτητα (και οχι ασθενια)που προκυπτει στο εμβρυα συμφωνα με τη κληρονομικοτητα η απλα με πιθανοτητες!ειναι αποδεδειγμενο οτι δεν το προκαλει εκθεση σε χημικα!τα χημικα μπορει να κανουν κακο σε αλλα θεματα της οργανογενεσης σε αυτο ομως οχι!!!να χαιρεσαι το αγγελουδι σου κοριτσακι!!!!

theolvas
10-06-10, 17:37
thanx theolvas ξεχαστικα ;-)τωρα διαβασα το ποστ για το πιτσιρικι σου.βρε συ μη κατηγορεις γι'αυτο που εγινε.!το συνδρομο down ειναι μια ιδιαιτεροτητα (και οχι ασθενια)που προκυπτει στο εμβρυα συμφωνα με τη κληρονομικοτητα η απλα με πιθανοτητες!ειναι αποδεδειγμενο οτι δεν το προκαλει εκθεση σε χημικα!τα χημικα μπορει να κανουν κακο σε αλλα θεματα της οργανογενεσης σε αυτο ομως οχι!!!να χαιρεσαι το αγγελουδι σου κοριτσακι!!!!

δεν εχει νταουν ο δημητρης μου,εχει αυτισμο,που προερχεται απο εκθεση σε βαρεα μεταλλα.γι αυτο φωναζω,αλλα με λεν υστερικη.........τι να πω.......

hope@
10-06-10, 17:49
χιλια συγνωμη βρε κοριτσακι.νομιζα οτι ειναι το ιδιο.παω πασο και ειμαι σιγουρη οτι τα λες σωστα μιας και ως παθουσα θα το εχεις ψαξει!αν καποιοι θελουν απο κει και περα να εθελοτυφλουν ειναι δικαιωμα τους τι να πω...να ευχομαστε απλα να μη τους τυχει κατι τετοιο!γιατι ομως βρε κοριτσια τετοια αδιαφορια???

elena 79
10-06-10, 22:58
Εντάξει κορίτσια με τρομάξατε αρκετά. Για να δω τι θα πει και ο γιατρός. Για να δω αν δίνει υπεύθυνες απαντήσεις. Ότι μου πει πάντως θα σας το μεταφέρω.

soevan07
10-06-10, 23:46
Ήθελα να παρακαλέσω όλες όσες αμφισβητούν την επικινδυνότητα μιας βαφής μαλλιών
να δουν το παρακάτω:

Σας παραθέτω ένα αμερικάνικο site απο έναν μη κερδοσκοπικό περιβαλλοντικό οργανισμό
(ewg -enviromental working group)

ο οποίος κρίνει και αξιολογεί πάρα πολλά προιόντα
ανάλογα με τα συστατικά τους

και τα χωρίζει σε 3 κατηγορίες ανάλογα με την επικινδυνότητά τους:

Όσα έχουν βαθμολογία απο
0-2 χαρακτηρίζονται "ασφαλή" (low hazard)

όσα έχουν βαθμολογία
3-6 "μετρίου κινδύνου" (moderate hazard)

και όσα έχουν
7-10 " υψηλού κινδύνου" (high hazard)

δείτε τι έβγαλαν κάποιες μάρκες βαφής μαλλιών που πήρα:
(δείτε το πινακάκι που θα βγεί στο κεντρικό σημείο της ιστοσελίδας)

της clairol
http://www.cosmeticsdatabase.com/product/162457/Clairol_Herbal_Essences_by_Clairol%2C_True_Intense_Permanent_Hair_Color%2C_Amber_Shimmer_%28Light_Golden_Brown%29_54/

της Loreal
http://www.cosmeticsdatabase.com/product/210813/LOreal_Superior_Preference_Hair_Color%2C_UL51_Ultra_Light_Natural_Brown/

της Revlon
http://www.cosmeticsdatabase.com/product/162941/Colorsilk_by_Revlon%2C_Ammonia-Free_Permanent%2C_Haircolor%2C_Light_Ash_Brown_5A/

Βέβαια υπάρχουν και ασφαλείς φυτικές-οικολογικές βαφές
http://www.cosmeticsdatabase.com/product/183669/Coastal_Classic_Creations_Hair_Color_and_Conditioner_%28Cassia_Obovata%29/

....αλλά ποιά έχει βάψει τα μαλλιά της με την μάρκα coastal classic creations ??? :confused:

Αν δεν κλεισεις τριμηνο να μη βαλεις τιποτα, ουτε δηθεν φυτικα, ουτε ανταυγιες. Γινεται η διαπλαση του μωρου, κινδυνευεις με τερατογενεση.

Το κατα ποσο ειναι φυτικες του Κορρε, τι να σχολιασω...
Ντροπη τους που εισαι και φιλη τους και στο λενε δηθεν με σιγουρια:rolleyes:
Παρε ενα κουτι και διαβασε τη συσταση, ενα καρο χημικα εχει.
Απλα δεν εχει αμμωνια και εχει ΚΑΙ καποια φυτικα συστατικα.

Θα σας απογοητεύσω αποδεικνύοντάς σας το πόσο δίκιο έχει η φίλη μας η Kassiani !!!

Δείτε εδώ όλες τις βαφές του KORRE να χτυπάνε κόκκινο:
http://www.cosmeticsdatabase.com/browse.php?comp_id=795&&showmore=products&start=70

και η περαιτέρω ανάλυση του συγκεκριμένου πρόϊόντος:
http://www.cosmeticsdatabase.com/product/265792/Korres_Natural_Products_Hair_Balsam_Colorant_-_7C_GRAPHITE_BLONDE/

Μπορείτε να τσεκάρετε και μόνες σας όποιο προϊόν θέλετε
(αρκεί να κυκλοφορεί στην Αμερική γιατί είναι αμερικάνικο site)

Για να μην σας πω για τα βερνίκια νυχιών:
http://www.cosmeticsdatabase.com/product/164794/Maybelline_Express_Finish_60_Second_Nail_Color%2C_Timely_Rose_145/

Kαι όσον αφορά τα προϊόντα του ΚΟRRE δεν είναι όλα σκάρτα -μην τον ισοποεδώσουμε και τελείως!
Έχει και πολυ καλά προίόντα (αλλά όχι βαφές) :
http://www.cosmeticsdatabase.com/browse.php?comp_id=795

mpoumpoula
11-06-10, 00:17
Τελικά πρέπει να είμαι πολύ τυχερή που τα δύο παιδάκια μου είναι, δόξα τω θεώ, υγιέστατα! Και σίγουρα είμαι πολύ αναίσθητη που και στις δύο εγκυμοσύνες μου (και τώρα στην τρίτη) έβαφα τα μαλλιά μου κάθε μήνα, έβαζα τεχνητά νύχια ή έβαφα τα φυσικά μου, έκανα αποτρίχωση με laser, και διάφορα άλλα επέιδή ήθελα και θέλω να δείχνω και να νιώθω όμορφη και περιποιημένη! Ο δικός μου γιατρός μου επέτρεπε και τον θεωρώ εξαιρετικό γιατρό. Κάποιοι δεν το επιτρέπουν. Ας κάνει η καθεμία αυτο που τη συμβουλεύει ο γιατρός της και ας πάψουμε τελικά να το παίζουμε παντογνώστες!!!!!!!!!!!!!!!

soevan07
11-06-10, 00:27
Τελικά πρέπει να είμαι πολύ τυχερή που τα δύο παιδάκια μου είναι, δόξα τω θεώ, υγιέστατα! Και σίγουρα είμαι πολύ αναίσθητη που και στις δύο εγκυμοσύνες μου (και τώρα στην τρίτη) έβαφα τα μαλλιά μου κάθε μήνα, έβαζα τεχνητά νύχια ή έβαφα τα φυσικά μου, έκανα αποτρίχωση με laser, και διάφορα άλλα επέιδή ήθελα και θέλω να δείχνω και να νιώθω όμορφη και περιποιημένη! Ο δικός μου γιατρός μου επέτρεπε και τον θεωρώ εξαιρετικό γιατρό. Κάποιοι δεν το επιτρέπουν. Ας κάνει η καθεμία αυτο που τη συμβουλεύει ο γιατρός της και ας πάψουμε τελικά να το παίζουμε παντογνώστες!!!!!!!!!!!!!!!

Nα ανάψεις μια λαμπάδα απο εδώ μέχρι εκεί πάνω
για το πόσο τυχερή ήσουν!!....

Δυστυχώς όμως αυτό δεν σημαίνει οτι ΟΛΕΣ οι κοπέλες θα έχουν την ίδια τύχη με εσένα!

Πήγαινε να ρωτήσεις τις κοπέλες που βρίσκονται στο τόπικ "δύσκολες στιγμές" αυτού του φόρουμ....
...όσες αναγκάστηκαν να διακόψουν μια κύηση,
όσες έχασαν παιδιά...
και φυσικά όσες ηρωίδες μεγαλώνουν παιδιά με προβλήματα υγείας!!

Εσύ ρισκάρισες για τα καλά!!!
Εκείνες πίστεψε με δεν θα το ρίσκαραν ΟΥΤΕ ΣΤΙΓΜΗ !!!

Και όσο για τις "συμβουλές" κάποιων κ@λο-γιατρών.....
....τις ακούω βερεσέ
δεν είναι και λίγοι οι γιατροί που κάνουν τα λαθάκια τους...

Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις σηκώνουν τα χέρια ψηλά και λένε ένα απλό: έτυχε!!

Τους στέλνω χαιρετίσματα!!

mpoumpoula
11-06-10, 01:31
Nα ανάψεις μια λαμπάδα απο εδώ μέχρι εκεί πάνω
για το πόσο τυχερή ήσουν!!....

Δυστυχώς όμως αυτό δεν σημαίνει οτι ΟΛΕΣ οι κοπέλες θα έχουν την ίδια τύχη με εσένα!

Πήγαινε να ρωτήσεις τις κοπέλες που βρίσκονται στο τόπικ "δύσκολες στιγμές" αυτού του φόρουμ....
...όσες αναγκάστηκαν να διακόψουν μια κύηση,
όσες έχασαν παιδιά...
και φυσικά όσες ηρωίδες μεγαλώνουν παιδιά με προβλήματα υγείας!!

Εσύ ρισκάρισες για τα καλά!!!
Εκείνες πίστεψε με δεν θα το ρίσκαραν ΟΥΤΕ ΣΤΙΓΜΗ !!!

Και όσο για τις "συμβουλές" κάποιων κ@λο-γιατρών.....
....τις ακούω βερεσέ
δεν είναι και λίγοι οι γιατροί που κάνουν τα λαθάκια τους...

Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις σηκώνουν τα χέρια ψηλά και λένε ένα απλό: έτυχε!!

Τους στέλνω χαιρετίσματα!!

Α, μάλιστα.... Δηλ, οι κοπέλες στις οποίες αναφέρεσαι παραπάνω φταίνε για όσα τους συνέβησαν... Τί να πω... Θα πω μόνο αυτό που είπα και παραπάνω... Ας ακούμε τις συμβουλές των γιατρών μας... ή ίσως να μην ακούμε ούτε αυτούς αφού δεν είναι και λίγοι αυτοί που κάνουν τα λαθάκια τους;;;;;;;

mpoumpoula
11-06-10, 01:53
Α.... μάλιστα.... Δηλαδή, οι κοπέλες στις οποίες αναφέρεσαι πληρώνουν λάθη που έκαναν εκείνες! Εκεινες φταίνε για τα προβλήματα που αντιμετώπισαν με τα εμβρυάκια ή τα μωρά τους!!!! Τί να πω... Θα πω μόνο να ακολουθούμε τις συμβουλές των γιατρών μας ή μήπως να μην ακούμε ούτε αυτούς αφού δεν είναι λίγοι αυτοί που κάνουν λάθη;;;;;

vasdeli
11-06-10, 04:34
Δεν χρειάζομαι κανέναν γιατρό να με διαβεβαιώσει ότι είναι οκ να βάψω τα μαλλιά μου έστω και μετά τον 3ο μήνα. Δεν γίνονται ιατρικά λάθη; Ή μήπως όλοι είναι σωστοί;
θα μείνω με το φυσικό μου χρώμα μέχρι να γεννήσω (πρώτα ο Θεός) και μέχρι να αποθηλάσω(πιθανότατα). θα το κάνω πρώτα για μένα, γιατί έτσι θα νιώθω άνετα, θα το κάνω για το παιδί που κουβαλάω μέσα μου.
Ούτε τα νύχια μου θα βάψω, γιατί έτσι νιώθω...αυτό με εκφράζει...
Κασσιανή και theolvas συμφωνώ μαζί μας!

zeta77
11-06-10, 07:22
εγω εκανα οτι μου ειπε ο γιατροσ μου νυχια απο μεταξι 1-2 φορεσ για μικρο διαστημα και βαφη μια φορα στον φυσικο μου τονο και παντα φυτικη καλο ειναι να προσεχουμε οχι μονο για το μωρο αλλα γιατι αν μασ τυχει κατι παντα μεσα μασ θα εχουμε τυψεισ οτι φταιμε εμεισ .τωρα ο καθενασ κανει οτι θελει και οτι του πει ο γιατροσ του.εγω τισ τυψεισ δεν αντεχω.η αποψη μου πολυ φιλικα!

soevan07
11-06-10, 08:52
Α.... μάλιστα.... Δηλαδή, οι κοπέλες στις οποίες αναφέρεσαι πληρώνουν λάθη που έκαναν εκείνες! Εκεινες φταίνε για τα προβλήματα που αντιμετώπισαν με τα εμβρυάκια ή τα μωρά τους!!!! Τί να πω... Θα πω μόνο να ακολουθούμε τις συμβουλές των γιατρών μας ή μήπως να μην ακούμε ούτε αυτούς αφού δεν είναι λίγοι αυτοί που κάνουν λάθη;;;;;

Ο,ΤΙ ΠΕΙΣ!!!!!!
Εσύ είσαι ο παντογνώστης τελικά!

(Τheolvas, μήπως είσαι αόρατη? :confused:)

theolvas
11-06-10, 11:06
Ο,ΤΙ ΠΕΙΣ!!!!!!
Εσύ είσαι ο παντογνώστης τελικά!

(Τheolvas, μήπως είσαι αόρατη? :confused:)

οχι βρε,δεν ειμαι αορατη,το επιβεβαιωνει κ η vasdeli παραπανω...(στην οποια παρεπιπτοντως στελνω πολλα φιλια)

kassiani
11-06-10, 13:47
Αλλεργία μπορεί να πάθει από οτιδήποτε.
Επίσης μπορεί να σε τσιμπήσει μέλισσα 99 φορές να μην πάθεις απολύτως τίποτα και την 100η να κάνεις αλλεργικό σοκ.

Φυσικα και μπορεις να παθεις απο οτιδηποτε.
Αλλα ξαναρωτω?
Το κουτι βαφης του Κορρε το εχετε διαβασει?
Σοβαρα δεν ειναι γραμμενα χημικα επανω?

Δεν εχω καμμια διαθεση να βγαλω τα προιοντα του κορρε σκαρτα, θα ηταν αλλωστε γελοιο αφου οι μονες κρεμες που φοραω πανω μου ειναι δικες τους.
Αλλα οι βαφες του δεν ειναι αμιγως φυτικες, εχουν κανονικα χημικα που εχουν και οι υπολοιπες πλην της αμμωνιας.

Οσο για το αν υπαρχουν και βλαπτουν τα χημικα αυτα, δε θα το παιξω εγω εξυπνη σε καμμια.
Υπαρχουν απειρες μελετες που το αποδεικνυουν.

zwoula
11-06-10, 14:02
Για τις βαφες του κορρε ειπε φαρμακοπειος σε φιλη εγκυμονουσα οτι εχουν καποια χημικα μεσα και οτι μια φυτικη βαφη δεν αλλαζει το χρωμα..το μαλλι τις απο ξανθο εγινε γκρι και ειχε παρει βαφη για ξανθο..Εγω σκεφτομαι να τα βαψω στο φυσικο μου αλλα λεω να μην περασω ριζα εχει καμια σημασια αυτο??

theolvas
11-06-10, 14:14
Για τις βαφες του κορρε ειπε φαρμακοπειος σε φιλη εγκυμονουσα οτι εχουν καποια χημικα μεσα και οτι μια φυτικη βαφη δεν αλλαζει το χρωμα..το μαλλι τις απο ξανθο εγινε γκρι και ειχε παρει βαφη για ξανθο..Εγω σκεφτομαι να τα βαψω στο φυσικο μου αλλα λεω να μην περασω ριζα εχει καμια σημασια αυτο??

εγω θα ελεγα να κανεις λιγο υπομονη κ να μην επιβαρυνεις το σπορακι σου...
σου ευχομαι καλη εγκυμοσυνη.....

soevan07
11-06-10, 14:16
Φυσικα και μπορεις να παθεις απο οτιδηποτε.
Αλλα ξαναρωτω?
Το κουτι βαφης του Κορρε το εχετε διαβασει?
Σοβαρα δεν ειναι γραμμενα χημικα επανω?

Δεν εχω καμμια διαθεση να βγαλω τα προιοντα του κορρε σκαρτα, θα ηταν αλλωστε γελοιο αφου οι μονες κρεμες που φοραω πανω μου ειναι δικες τους.
Αλλα οι βαφες του δεν ειναι αμιγως φυτικες, εχουν κανονικα χημικα που εχουν και οι υπολοιπες πλην της αμμωνιας.

Οσο για το αν υπαρχουν και βλαπτουν τα χημικα αυτα, δε θα το παιξω εγω εξυπνη σε καμμια.
Υπαρχουν απειρες μελετες που το αποδεικνυουν.

Kassiani μου θα σε απογοητεύσω και για τις κρέμες του Κορρέ.
(κι εγώ παλιά τις χρησιμοποιούσα αλλά τώρα έχω αλλάξει γνώμη!!)

Χρησιμοποίησε το site που σας παρέπεμψα (www.cosmeticdatabase.com (http://www.cosmeticdatabase.com))
και τσέκαρε οποιοδήποτε προϊόν

είτε βάζοντας την μάρκα του προϊόντος

είτε βάζοντας κάποιο συστατικό

για να δεις την επικινδυνότητα.

Για βιολογικές κρέμες με πραγματικά φυτικά συστατικά
θα σου έλεγα να μπεις στο τόπικ
"ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-BIOΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ"
που βρίσκεται στο "Σπίτι μου Σπιτάκι μου"
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=61955

Eκει θα βρεις και μια λίστα που έχω βρει
με τα πιο ασφαλή προι'οντα του Κορρέ

δες εδώ
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1596964&postcount=475

kassiani
11-06-10, 14:16
Τα ιδια μου ειχε πει και ο κομμωτης μου και ο φαρμακοποιος μου.
Και οι δυο εναντια στο συμφερον τους:p
Δε βαφει η τριχα μονο με κρεμμυδια...

Ζωουλα θα σου ελεγα ασχετα απο τη ριζα, σε καθε περιπτωση να περιμενεις να περασει και ο 4ος μηνας οποτε να εχει ολοκληρωθει η διαπλαση του μωρου.

kassiani
11-06-10, 14:27
Kassiani μου θα σε απογοητεύσω και για τις κρέμες του Κορρέ.
(κι εγώ παλιά τις χρησιμοποιούσα αλλά τώρα έχω αλλάξει γνώμη!!)

Χρησιμοποίησε το site που σας παρέπεμψα (www.cosmeticdatabase.com (http://www.cosmeticdatabase.com))
και τσέκαρε οποιοδήποτε προϊόν

είτε βάζοντας την μάρκα του προϊόντος

είτε βάζοντας κάποιο συστατικό

για να δεις την επικινδυνότητα.

Για βιολογικές κρέμες με πραγματικά φυτικά συστατικά
θα σου έλεγα να μπεις στο τόπικ
"ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-BIOΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ"
που βρίσκεται στο "Σπίτι μου Σπιτάκι μου"

Eκει θα βρεις και μια λίστα που έχω βρει
με τα πιο ασφαλή προι'οντα του Κορρέ

δες εδώ
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1596964&postcount=475

Δε με απογοητευεις:)
Το ξερω οτι και οι κρεμες του δεν ειναι απολυτως ασφαλεις, απλα τις επιλεγω ως λιγοτερο επικινδυνες σε σχεση με της ευρειας καταναλωσης και τις πανακριβες μαρκες.

underage
11-06-10, 14:30
Μήπως τελικά απο εδώ ξεκινάει η ιστορία και όλα τα άλλα περι μανόν και βαρέα μέταλλα, είναι urban legends? Δεν ξέρω, ειδικός δεν είμαι, σίγουρα θα ρωτήσω και τη γιατρό μου.

Δεν ξέρω, πάντως εγώ προσωπικά τα μανό και τα βαμμένα νύχια πάνω μου τα αντιπαθώ!!!!! οι φορές που τα έχω βάψει είναι ελάχιστες!!!

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ η theolvas δεν είναι αόρατη!!! Εκτός αν σπίτι μου ήρθε μια κοπέλα με τρια παιδιά φαντάσματαααααααααααααα

theolvas
11-06-10, 14:35
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ η theolvas δεν είναι αόρατη!!! Εκτός αν σπίτι μου ήρθε μια κοπέλα με τρια παιδιά φαντάσματαααααααααααααα

δεν εννοουσε αυτο η κοπελα......
μαλλον οτι μιλαω κ δε με ακουει κανεις θελει να πει....
γιατι διαφορετικα μαλλον βλεπει κι εκεινη φαντασματα.....

(βρε,λες??????????????????)

soevan07
11-06-10, 17:56
δεν εννοουσε αυτο η κοπελα......
μαλλον οτι μιλαω κ δε με ακουει κανεις θελει να πει....

Ακριβώς αυτό!!!

Εδώ ταιριάζει απόλυτα: "Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα!!..."

Λέγε-λέγε εσύ Τheolvas....................

http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000201D6.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

Myrella
11-06-10, 19:37
Παντος ρε κοριτσια ειναι καλυτερο να βαζεις πανω σου κατι που γραφει στη συσκευασια ακριβως τι περιεχει, οπως τα προιοντα του Κορρε, παρα αλλες εταιριες κ καλα πιο καλες (hondos) που ενας θεος ξερει τι εχουν μεσα. Ουτε ημερομηνια ληξης δεν εχουν πανω οι κρεμες τους! (Dior, chanel και τα συναφη).

Εγω προσωπικα πηρα της apivita κρεμες φανταστικες, με 90% φυσικη συνθεση! Κ παλι ειμαι σιγουρη οτι αν το ψαξω, καποια χημεια θα βρω μεσα. Αλλα απο αλλες εταιριες ειναι σιγουρα καλυτερες!

Κ μανο εχω παρει τα καινουρια του Κορρε που ειναι φανταστικα, βεβαια δε το παρακανω! :grin:

vasdeli
11-06-10, 22:35
οχι βρε,δεν ειμαι αορατη,το επιβεβαιωνει κ η vasdeli παραπανω...(στην οποια παρεπιπτοντως στελνω πολλα φιλια)

Ανταποδίδω καλή μου!!!:D

Ρε παιδιά έχω πάθει ένα σοκ τώρα...Έβαλα στο σάιτ που προτείνει η soevan07 τις κρεμες που χρησιμοποιώ και τις αγοράζω δήθεν για φυτικές και βγήκαν highly hazardous!!!! Έλεος δηλαδή!!! Και μετά έψαξα για καλλυντικά που να είναι ακίνδυνα και τα μόνα που βρήκα ηταν μερικά από το Body shop!!!! Έχει καμιά σας να μου προτείνει καμιά κρέμα για το πρόσωπο;;;:roll:

soevan07
11-06-10, 22:54
Ανταποδίδω καλή μου!!!:D

Ρε παιδιά έχω πάθει ένα σοκ τώρα...Έβαλα στο σάιτ που προτείνει η soevan07 τις κρεμες που χρησιμοποιώ και τις αγοράζω δήθεν για φυτικές και βγήκαν highly hazardous!!!! Έλεος δηλαδή!!! Και μετά έψαξα για καλλυντικά που να είναι ακίνδυνα και τα μόνα που βρήκα ηταν μερικά από το Body shop!!!! Έχει καμιά σας να μου προτείνει καμιά κρέμα για το πρόσωπο;;;:roll:

Για να μην είμαστε off topic έλα εδώ:

και θα αναθεωρήσεις ΠΟΛΛΑ !!!!

vasdeli
11-06-10, 23:37
Ευχαριστώ πολύ, καλή μου!

soevan07
11-06-10, 23:38
Ευχαριστώ πολύ, καλή μου!

Σου απάντησα εκεί ;)

zwoula
12-06-10, 10:03
Κασσιανη μου κατα τον 5ο με 6ο λεω να το κανω οχι τωρα.Τα ειχα βαψει λιγο πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος και φυσικα θα ρωτησω πρωτα τον γιατρο μου!!!

hope@
12-06-10, 14:28
κοριτσια παρατηρω οτι το συγκεκριμενο τοπικ εχει μετατραπει σε ρινγκ που ο καθενας προσπαθει να επιβαλλει τις αποψεις του και αυτο δε μου αρεσει..απο τη μια η υπερβολη στη προσοχη και απο την αλλη ακουω μια κοπελια απο δω που λεει οτι εβαφε με κανονικη μπογια τα μαλλια καθε μηνα και εκανε λειζερ......μαλλον η μπογια ποτισε τον εγκεφαλο για να μη παραδεχεται ευθαρσος η συγκεκριμενη οτι η βαφες και το λειζερ κανουν κακο!!!εδω δεν συνισταται η συχνη βαφη απο γυναικες που δεν ειναι εγκυες γιατι ειναι τιγκα καρκινογονες το γνωριζει ακομα και η γατα μου λετε να κανει καλο σε εγκυμονουσες ???δηλαδη λιγη απλη λογικη βρε κοριτσια ελεος...αυτα και δεν ξαναμπαινω σε αυτο το τοπικ γιατι...τοση δηθεν αγνοια δεν την αντεχω.για συνελθετε!!!!!
υ.γ σορρυ για τα νευρα αλλαδεν μπορω να τα πω αλλιως τα νευρα απο τις ορμονες βλεπετε και να βλεπω αλλα ποστ απο χαζ..γκ...νες!!!!ε μα!!!κι ας φανω υπερβολικη:evil::evil::evil:
υ.γ ζωουλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα για να βαψεις για μια φορα τα μαλλια σου στον 6ο με φυτικη βαφη το πρωτο τριμηνο ειναι κρισιμο.γιατι δε ρωτας το γιατρο σου κοριτσακι??περιμενω νεα σου απο αυχενικη φιλια!!

soevan07
12-06-10, 14:49
κοριτσια παρατηρω οτι το συγκεκριμενο τοπικ εχει μετατραπει σε ρινγκ που ο καθενας προσπαθει να επιβαλλει τις αποψεις του και αυτο δε μου αρεσει..απο τη μια η υπερβολη στη προσοχη και απο την αλλη ακουω μια κοπελια απο δω που λεει οτι εβαφε με κανονικη μπογια τα μαλλια καθε μηνα και εκανε λειζερ......μαλλον η μπογια ποτισε τον εγκεφαλο για να μη παραδεχεται ευθαρσος η συγκεκριμενη οτι η βαφες και το λειζερ κανουν κακο!!!εδω δεν συνισταται η συχνη βαφη απο γυναικες που δεν ειναι εγκυες γιατι ειναι τιγκα καρκινογονες το γνωριζει ακομα και η γατα μου λετε να κανει καλο σε εγκυμονουσες ???δηλαδη λιγη απλη λογικη βρε κοριτσια ελεος...αυτα και δεν ξαναμπαινω σε αυτο το τοπικ γιατι...τοση δηθεν αγνοια δεν την αντεχω.για συνελθετε!!!!!
υ.γ σορρυ για τα νευρα αλλαδεν μπορω να τα πω αλλιως τα νευρα απο τις ορμονες βλεπετε και να βλεπω αλλα ποστ απο χαζ..γκ...νες!!!!ε μα!!!κι ας φανω υπερβολικη:evil::evil::evil:

Ετσι είναι όπως τα λες hope@

Τι πιο ΛΟΓΙΚΟ να προτιμήσουμε ΤΟ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣ !!!!!!!!!!!!!!!

(Για όνομα πια!!!)

υ.γ ζωουλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα για να βαψεις για μια φορα τα μαλλια σου στον 6ο με φυτικη βαφη το πρωτο τριμηνο ειναι κρισιμο.γιατι δε ρωτας το γιατρο σου κοριτσακι??περιμενω νεα σου απο αυχενικη φιλια!!

Γιατί να τα βάψει στον 6ο μήνα
και να μην περιμένει άλλους 3 βρε hope@-άκι!

Δεν το αξίζει το μπεμπάκι????

hope@
12-06-10, 15:08
κοιτα εγω προσωπικα ειμαι κατα του να βαφεις τα μαλλια σου στην εγκυμοσυνη!σε μενα δηλαδη δε θα το εκανα με τη καμια(αν και δυστυχως το εκανα αθελα μου στις αρχες εγκυμοσυνης)τωρα αν θελει η ζωουλα τοσο πολυ και ρωτησε και το γιατρο τι να πω..δεν θελω να γινομαι και υπερβολικη.ομως πραγματικα απο τοτε που εχω μπει σε αυτο το τοπικ με αυτα που διαβαζω μου εχει ανεβει το αιμα στο κεφαλι!!!!!!:evil::evil::evil::evil:ΟΧΙ ΕΠΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΩ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ...ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ ΟΝΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΟΥΝ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΒΑΦΕΣ ΚΑΙ ΛΕΙΖΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΑΝΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΣΟΛΑΡΙΟΥΜ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!!!!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ Η ΝΑ ΚΛΑΨΩ!!

ladycat
12-06-10, 15:58
Λοιπον κοριτσια επειδη σας βλεπω κ εχετε μπερδευτει ολες μαζι κ επειδη η δουλεια μου ειναι η παρασκευη βαφων για μαλλια κ γενικα τα ειδη κομμωτηριου θα σας πω την αποψη μου κ οποια θελει την διαβαζει η Βαφη η χημικη των μαλλιων κ η φυτικη απαγορευετε το πρωτο τριμηνο κ γενικα απαγορευετε σε ασχημη εγκυμοσυνη η χημικη λογο των χημικων συνθεσεων κ η φυτικη λογω τον μετταλων που μπορει να περιεχει καλο θα ηταν σαν δικη μου αποψη να μην κανετε βαφες για 40 εβδομαδες δεν ειναι κακο κοψτε κοντα τα μαλλακια σας κ ολα καλα ομορφες θα εισαστε κ παλι

soevan07
12-06-10, 15:58
κοιτα εγω προσωπικα ειμαι κατα του να βαφεις τα μαλλια σου στην εγκυμοσυνη!σε μενα δηλαδη δε θα το εκανα με τη καμια(αν και δυστυχως το εκανα αθελα μου στις αρχες εγκυμοσυνης)τωρα αν θελει η ζωουλα τοσο πολυ και ρωτησε και το γιατρο τι να πω..δεν θελω να γινομαι και υπερβολικη.ομως πραγματικα απο τοτε που εχω μπει σε αυτο το τοπικ με αυτα που διαβαζω μου εχει ανεβει το αιμα στο κεφαλι!!!!!!:evil::evil::evil::evil:ΟΧΙ ΕΠΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΩ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ...ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ ΟΝΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΟΥΝ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΒΑΦΕΣ ΚΑΙ ΛΕΙΖΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΑΝΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΣΟΛΑΡΙΟΥΜ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!!!!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ Η ΝΑ ΚΛΑΨΩ!!

Eύχομαι να μην κλάψουν όσες κάνουν τις έξυπνες!!

Όσο για την βαφή στην αρχή -στις πρώτες 4 εβδομάδες-
(που ακόμα δεν ξέρει μια γυναίκα για την εγκυμοσύνη της)

κάπου είχα διαβάσει οτι δεν υπάρχει κίνδυνος
γιατί ακόμα δεν έχει δημιουργηθεί ο σάκος...

ladycat
12-06-10, 16:00
κ κατι ακομη εαν θελετε φυσικα καλυντικα ψαξτε να βρειτε απο την peta k aλλη μια οργανωση δεν την θυμαμαι τωρα εκει εχει λιστες με εταιριες φυτικων καλυντικων

soevan07
12-06-10, 16:31
Διαβάστε τι έχει γράψει για τις βαφές μαλλιών

ο Γιάννης Στεφανογιάννης -Μοριακός Ερευνητής-
(τι να μας πει τώρα ο κάθε γιατρουδάκος!!......)

http://stefanogiannis.blogspot.com/2007/09/blog-post_2197.html

Στην 8η παράγραφο αναφέρετε σε εγκυμονούσες:
.......θα πρέπει να αποφεύγονται κατά τη διάρκεια της κυήσεως....

Δεν αναφέρεται για το 1ο τρίμηνο μόνο!!!

Νατασούλα
13-06-10, 16:49
Κορίτσια και εγώ ξέρω ότι τα δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται βαφές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Εγώ είχα κάνει βαφή και ανταύγειες τις ημέρες της σύλληψης αλλά δεν το ήξερα και όταν μετά το κατάλαβα είχα σκάσει από το κακό μου!!!!!!!!! Και έκανα ανταύγειες στον 8ο μήνα της κύησης αλλά αφού ρώτησα το γιατρό μου προηγουμένως. Ως τότε δεν έκανα απολύτως τίποτα. ήταν ευκαιρία να πάρουν τα μαλλιά μου και μια ανάσα!!!!!!!!!
Μην αγχώνεστε, έχετε καιρό μπροστά σας να τα βάψετε. Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας.

mpoumpoula
13-06-10, 22:57

Καταρχάς, εγώ το μόνο που είπα είναι ότι ακολούθησα τις συμβουλές του γιατρού μου, ο οποίος μου επέτρεπε να κάνω όλα αυτά.Δεν είπα ούτε ότι κάνει καλό ούτε ότι δεν κάνει! Προφανώς απαγορέυεται να λέμε τελικά τη γνώμη μας!!! Και ΣΑΦΩΣ δεν προσέβαλα ούτε έθιξα προσωπικά καμία κοπέλα με αντίθετη άποψη, όπως κάνεις εσύ που λες ότι πότισε ο εγκέφαλος μου από τις βαφές!!!!!! Και οι ακτινογραφίες βλάπτουν, αλλά εγώ έκανα στη μέση μου λόγω σοβαρού προβλήματος πριν ακόμα μάθω ότι είμαι έγκυος, μήπως τελικά ο γιατρός μου είναι βλάκας που μου είπε να το κρατήσω και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα;;;;;; Τί να πω..... Σιωπώ.....

kassiani
14-06-10, 09:10
Eύχομαι να μην κλάψουν όσες κάνουν τις έξυπνες!!

Όσο για την βαφή στην αρχή -στις πρώτες 4 εβδομάδες-
(που ακόμα δεν ξέρει μια γυναίκα για την εγκυμοσύνη της)

κάπου είχα διαβάσει οτι δεν υπάρχει κίνδυνος
γιατί ακόμα δεν έχει δημιουργηθεί ο σάκος...

Γενικα τις πρωτες 4 εβδομαδες η φυση προστατευει ακριβως επειδη η μητερα ακομη δεν ξερει οτι ειναι εγκυος.
Μετα αναλαμβανει τις ευθυνες της.
Βεβαια ακομα και τις πρωτες 4 εβδομαδες μπορει να συμβει κατι, γι αυτο υπαρχουν (ενας απο τους διαφορους λογους) και αυτοματες αποβολες.

Διαβάστε τι έχει γράψει για τις βαφές μαλλιών

ο Γιάννης Στεφανογιάννης -Μοριακός Ερευνητής-
(τι να μας πει τώρα ο κάθε γιατρουδάκος!!......)

http://stefanogiannis.blogspot.com/2007/09/blog-post_2197.html

Στην 8η παράγραφο αναφέρετε σε εγκυμονούσες:
.......θα πρέπει να αποφεύγονται κατά τη διάρκεια της κυήσεως....

Δεν αναφέρεται για το 1ο τρίμηνο μόνο!!!

Ειναι δυνατον απο τη στιγμη που οι βαφες μαλλιων εχουν ευθεως κατηγορηθει για καρκινογενεση και μαλιστα ειναι η πρωτη αιτια καρκινου ουροδοχου κυστης στις γυναικες, να απαγορευεται μονο το πρωτο τριμηνο?

Καταρχάς, εγώ το μόνο που είπα είναι ότι ακολούθησα τις συμβουλές του γιατρού μου, ο οποίος μου επέτρεπε να κάνω όλα αυτά.Δεν είπα ούτε ότι κάνει καλό ούτε ότι δεν κάνει! Προφανώς απαγορέυεται να λέμε τελικά τη γνώμη μας!!! Και ΣΑΦΩΣ δεν προσέβαλα ούτε έθιξα προσωπικά καμία κοπέλα με αντίθετη άποψη, όπως κάνεις εσύ που λες ότι πότισε ο εγκέφαλος μου από τις βαφές!!!!!! Και οι ακτινογραφίες βλάπτουν, αλλά εγώ έκανα στη μέση μου λόγω σοβαρού προβλήματος πριν ακόμα μάθω ότι είμαι έγκυος, μήπως τελικά ο γιατρός μου είναι βλάκας που μου είπε να το κρατήσω και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα;;;;;; Τί να πω..... Σιωπώ.....

Προσωπικα δεχομαι ευχαριστως ολες τις αντιθετες αποψεις.
Μονο που προσωπικα δεν εκφραζω την προσωπικη μου αποψη περι βαφων, απλα αναφερω τα συμπερασματα τα επιστημονικα, που ειναι ολα τους αρνητικα.
Φυσικα και οι ακτινογραφιες βλαπτουν, απλα συνυπολογιζει ο γιατρος τον κινδυνο με την αναγκη που υπαρχει και παιρνει αποφαση.
Ο γιατρος σου σου ειπε να το κρατησεις γιατι δεν μπορει απο την αρχη να προεξοφλησει οτι το παιδι θα εχει προβλημα.
Σε φιλη μου που εν αγνοια της ειχε βαψει το σπιτι της και ειχε εισπνευσει ολες τις μπογιες, της ειπε ξεκαθαρα ο γιατρος οτι φυσικα και μπορει να εχει προκυψει τερατογενεση, αλλα δυστυχως θα επρεπε να περιμενει μεχρι τον 5ο και το β επιπεδου για να βεβαιωθει.

Εδω παντως δε μιλαμε για τυχαια γεγονοτα που συμβαινουν εν αγνοια της μητερας, τετοια υπαρχουν πολλα.
Μιλαμε για μια ενσυνειδητη επιλογη, η οποια στο κατω κατω δεν ειναι και απαραιτητη.

Και στην τελικη η καθεμια λεει αυτο που πιστευει ή αυτο που εχει διαβασει ως επιστημονικο δεδομενο και ειναι στο χερι της καθεμιας τι θα αποφασισει.
Επειδη προσωπικα θεωρω πολυ επικινδυνο να βαφεις τα μαλλια σου στην εγκυμοσυνη, δε σημαινει οτι θα παω να παρω και τη βαφη απ' τα χερια της αλλης.

Αυτο βεβαια που μου κανει εντυπωση ειναι οτι στο τοπικ πχ του τσιγαρου κατα την εγκυμοσυνη, πολλες κοπελες απορουν γιατι μια εγκυος αδυνατει να κοψει το τσιγαρο (παρα το οτι αποτελει εναν απο τους πιο εντονους οργανικους και ψυχικους εθισμους) και οι ιδιες κοπελες αποδεχονται να βαζουν βαρια χημικα επανω τους κατα τη διαρκεια της κυησης, ενω ευκολα αυτο ειναι κατι που μπορεις να αποφυγεις χωρις στερητικα συμπτωματα κλπ.

Αντιλαμβανομαι: η μητερα που δεν μπορει να στερηθει εστω και λιγα τσιγαρα την ημερα ειναι μια εγωιστρια που δε σκεφτεται το μωρο της, ενω η αλλη που υποβαλλεται σε χημικο ντους (οπως το αναφερουν οι σχετικοι επιστημονες) ειναι απλα μια "ομορφη εγκυουλα".
Δεκτο.

Niki81
14-06-10, 09:49
χμ...νομιζα οτι η εγκυμοσυνη γλυκαινει τις γυναικες...αλλα βλεπω η κακια σε μερικες οσο παει και αυξανει....Ενταξει βρε κοριτσια ...μας πεισατε οτι εσεις εισαστε οι τελειες μανουλες που τα κανετε ολα σωστα....φτανει πια!!!

baila
14-06-10, 09:56
κοριτσια ειμαι στη 13η εβδ και το επομενο σαββατο παντρευεται ο αδερφος μου!
τα μαλλιά μου είναι βαμμενα ξανθο ανοιχτο και τελευταια φορα τα εβαψα πριν μεινω εγκυος.
οπως καταλαβαινεται η ριζα εχει βγει πλεον πολυυυυυ και εχω και ορισμενα λευκα
γενικα τα μαζευω γιατι φαινεται λιγοτερο η χρησιμοποιω μπαντανες οταν τα εχω κατω
ελεγα να κανω την επομενη εβδομαδα μερικες ανταυγειες αλλα με αυτα που διαβαζω το ξανασκεφτομαι γιατι ειναι και πολυ νωρις ακομα θα ειμα 14 εβδ
τι μου προτεινετε να κανω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ada9
14-06-10, 10:07
κοριτσια ειμαι στη 13η εβδ και το επομενο σαββατο παντρευεται ο αδερφος μου!
τα μαλλιά μου είναι βαμμενα ξανθο ανοιχτο και τελευταια φορα τα εβαψα πριν μεινω εγκυος.
οπως καταλαβαινεται η ριζα εχει βγει πλεον πολυυυυυ και εχω και ορισμενα λευκα
γενικα τα μαζευω γιατι φαινεται λιγοτερο η χρησιμοποιω μπαντανες οταν τα εχω κατω
ελεγα να κανω την επομενη εβδομαδα μερικες ανταυγειες αλλα με αυτα που διαβαζω το ξανασκεφτομαι γιατι ειναι και πολυ νωρις ακομα θα ειμα 14 εβδ
Kαλημέρα και με το καλό μια τελειόμηνη και καλή εγκυμοσύνη!:-D
Από τη στιγμή που έχεις προσωπικό γιατρό τον οποίο εμπιστεύεσαι θα κάνεις οτι σου πεις αυτός και μόνον!!!!!!!!
Αλλίως δε θα χρειαζόταν να έχουμε προσωπικό γιατρό!Θα μπαίναμε στα φορουμ, θα ρωτούσαμε τι εξετάσεις να κάνουμε, θα δημοσιευαμε τα αποτελέσματα και τα μέλη θα έκαναν τη διάγνωση!Και θα ηταν και τζάμπα!:-P:-P:-P
Με το καλό σου εύχομαι!

Lillie
14-06-10, 10:52
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο baila http://www.parents.gr/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1605767#post1605767)

................

Οτι σου πει ο γιατρός που εμπιστεύεσαι.
(Ετσι και αλλιώς και να τον εμπιστεύεσαι εσύ, κάποια άλλη θα στον βγάλει σκάρτο. Οπότε άκρη δεν θα βρείς.)
Εγώ πάω να χαρώ την εγκυμοσύνη μου μακρυά απο εδώ που το χορό το σέρνουν οι Δεισ(ι)δαιμόνες.

Οποια έχει τη μύγα ας μυγιαστεί ελεύθερα.

underage
14-06-10, 11:43
............δε θα χρειαζόταν να έχουμε προσωπικό γιατρό!Θα μπαίναμε στα φορουμ, θα ρωτούσαμε τι εξετάσεις να κάνουμε, θα δημοσιευαμε τα αποτελέσματα και τα μέλη θα έκαναν τη διάγνωση.......!!

σωστήηηηηηηηηηηη :lol: :lol:

baila
14-06-10, 11:47
μια χαρα τα λετε κοριτσια αλλα εγω ρωταω αν εχετε καμια ιδεα για χτενισμα που να καμουφλαρει τη ριζα αν δεν τα βαψω τελικα

Niki81
14-06-10, 11:52
μια χαρα τα λετε κοριτσια αλλα εγω ρωταω αν εχετε καμια ιδεα για χτενισμα που να καμουφλαρει τη ριζα αν δεν τα βαψω τελικα

Ισιωσε τα και πιασε μια ωραια κοτσιδα ψηλα.Εγω καθε μερα τα πιανω πλεον για να παω στη δουλεια γιατι κι εμενα βαμμενα ξανθα ειναι και η ριζα φαινεται παρα πολυ πλεον.

mpoumpoula
14-06-10, 12:35
Kαλημέρα και με το καλό μια τελειόμηνη και καλή εγκυμοσύνη!:-D
Από τη στιγμή που έχεις προσωπικό γιατρό τον οποίο εμπιστεύεσαι θα κάνεις οτι σου πεις αυτός και μόνον!!!!!!!!
Αλλίως δε θα χρειαζόταν να έχουμε προσωπικό γιατρό!Θα μπαίναμε στα φορουμ, θα ρωτούσαμε τι εξετάσεις να κάνουμε, θα δημοσιευαμε τα αποτελέσματα και τα μέλη θα έκαναν τη διάγνωση!Και θα ηταν και τζάμπα!:-P:-P:-P
Με το καλό σου εύχομαι!

Συμφωνώ!!!!!!!

amande
14-06-10, 14:20
baila η ρίζα έχει κατέβει εως τα αυτιά...τουλάχιστον...και πριν 2 εβδομάδες που πήγα σε βάφτιση μου έκανε η κομμώτρια (καθότι εγώ δεν ξέρω ούτε βούρτσα να πιάνω) εναν ωραιότατο κότσο και δε φαινόταν τίποτα...ίσα ίσα...τα τσουλουφάκια τα ξανθά στις άκρες ήταν σαν φυσικά...τις υπόλοιπες μέρες τα πιάνω ψηλά και φοράω μπαντάνες και κορδέλες.

kassiani
14-06-10, 14:39
Η ριζα με ενα ωραιο χτενισμα καμουφλαρεται.
Το ασπρο μου μαλλιδεν κρυβοταν με τιποτα και πηγα κι εκανα τη "φυτικη" του κορρε και φουλτακιασα (οπως λενε στο χωριο μου) στα σπυρια:rolleyes:

Ειλικρινα ρε κοριτσια, αμα ειναι καμμια που ειχε εμφανισει αλλεργια και τελικως καταφερε να βρει βαφη που να μην της προκαλεσει αλλεργια, την παρακαλω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να μου το πει.

Niki81
14-06-10, 14:58
Εγω για την ωρα δεν εχω κανει τπτ..η ριζα φαινεται πλεον πολυ για τι το φυσικο μου ειναι καστανο σκουρο και τα εχω βαμμενα ξανθα.Για τωρα δε με απασχολει..για τη δουλεια οπως ειπα τα πιανω κοτσιδα και δε φαινονται τοσο χαλια.Ομως το Σεπτεβρη παντρευομαι.Θα ειμαι 6 μηνων τοτε και η ριζα θα εχει φτασει τουλαχιστον στ'αυτια.Αυτο που εχω κανονισει με την κομμωτρια για την ωρα ειναι να τα βαψουμε τοτε απο τα αυτια και κατω σε ενα χρωμα παρομοιο με το φυσικο μου ωστε να καλυφθουν μονο τα βαμμενα και ισως κανουμε λιγες ανταυγιες χωρις να πειραξουμε ριζα.Ισως και αυτο σε πολλες να φανει υπερβολικο και επικινδυνο.Σε αλλη περιπτωση δε θα με ενοιαζε.Αλλα ειναι ο γαμος μου...

soevan07
14-06-10, 15:40
Σας παραθέτω ένα μήνυμα
που ίσως δεν προσέξατε:

Λοιπον κοριτσια επειδη σας βλεπω κ εχετε μπερδευτει ολες μαζι κ επειδη η δουλεια μου ειναι η παρασκευη βαφων για μαλλια κ γενικα τα ειδη κομμωτηριου θα σας πω την αποψη μου κ οποια θελει την διαβαζει η Βαφη η χημικη των μαλλιων κ η φυτικη απαγορευετε το πρωτο τριμηνο κ γενικα απαγορευετε σε ασχημη εγκυμοσυνη η χημικη λογο των χημικων συνθεσεων κ η φυτικη λογω τον μετταλων που μπορει να περιεχει καλο θα ηταν σαν δικη μου αποψη να μην κανετε βαφες για 40 εβδομαδες δεν ειναι κακο κοψτε κοντα τα μαλλακια σας κ ολα καλα ομορφες θα εισαστε κ παλι

Και αυτό είναι δικό μου:

Ήθελα να παρακαλέσω όλες όσες αμφισβητούν την επικινδυνότητα μιας βαφής μαλλιών
να δουν το παρακάτω:

Σας παραθέτω ένα αμερικάνικο site απο έναν μη κερδοσκοπικό περιβαλλοντικό οργανισμό
(ewg -enviromental working group)

ο οποίος κρίνει και αξιολογεί πάρα πολλά προιόντα
ανάλογα με τα συστατικά τους

και τα χωρίζει σε 3 κατηγορίες ανάλογα με την επικινδυνότητά τους:

Όσα έχουν βαθμολογία απο
0-2 χαρακτηρίζονται "ασφαλή" (low hazard)

όσα έχουν βαθμολογία
3-6 "μετρίου κινδύνου" (moderate hazard)

και όσα έχουν
7-10 " υψηλού κινδύνου" (high hazard)

δείτε τι έβγαλαν κάποιες μάρκες βαφής μαλλιών που πήρα:
(δείτε το πινακάκι που θα βγεί στο κεντρικό σημείο της ιστοσελίδας)

της clairol
http://www.cosmeticsdatabase.com/product/162457/Clairol_Herbal_Essences_by_Clairol%2C_True_Intense_Permanent_Hair_Color%2C_Amber_Shimmer_%28Light_Golden_Brown%29_54/

της Loreal
http://www.cosmeticsdatabase.com/product/210813/LOreal_Superior_Preference_Hair_Color%2C_UL51_Ultra_Light_Natural_Brown/

της Revlon
http://www.cosmeticsdatabase.com/product/162941/Colorsilk_by_Revlon%2C_Ammonia-Free_Permanent%2C_Haircolor%2C_Light_Ash_Brown_5A/

Βέβαια υπάρχουν και ασφαλείς φυτικές-οικολογικές βαφές
http://www.cosmeticsdatabase.com/product/183669/Coastal_Classic_Creations_Hair_Color_and_Conditioner_%28Cassia_Obovata%29/

....αλλά ποιά έχει βάψει τα μαλλιά της με την μάρκα coastal classic creations ??? :confused:

Δείτε εδώ όλες τις βαφές του KORRE να χτυπάνε κόκκινο:
http://www.cosmeticsdatabase.com/browse.php?comp_id=795&&showmore=products&start=70

και η περαιτέρω ανάλυση του συγκεκριμένου πρόϊόντος:
http://www.cosmeticsdatabase.com/product/265792/Korres_Natural_Products_Hair_Balsam_Colorant_-_7C_GRAPHITE_BLONDE/

Μπορείτε να τσεκάρετε και μόνες σας όποιο προϊόν θέλετε
(αρκεί να κυκλοφορεί στην Αμερική γιατί είναι αμερικάνικο site)

Για να μην σας πω για τα βερνίκια νυχιών:
http://www.cosmeticsdatabase.com/product/164794/Maybelline_Express_Finish_60_Second_Nail_Color%2C_Timely_Rose_145/

Kαι όσον αφορά τα προϊόντα του ΚΟRRE δεν είναι όλα σκάρτα -μην τον ισοποεδώσουμε και τελείως!
Έχει και πολυ καλά προίόντα (αλλά όχι βαφές) :
http://www.cosmeticsdatabase.com/browse.php?comp_id=795

kxristina
14-06-10, 16:05
baila και όσες κοπέλες έχουν το ίδιο πρόβλημα με τη σκούρη ρίζα και το βαμένο ξανθό, πως την παλεύετε? εμένα τώρα άρχισε να βγαίνει ρίζα, ακόμη δεν είναι χάλια δλδ αλλά σε 1 μήνα πχ θα έχει φτάσει στα αφτιά! είναι σπαστά τα μαλλιά μου και προς το παρόν το καμουφλάρω κάπως (στο ίσιο φαίνεται περισσότερο, αν είναι κάτω τα μαλλιά). Δεν με πειράζει να κυκλοφορώ έτσι γενικά, αλλά στη δουλειά δεν θέλω να φαίνομαι απεριποίητη (φυσικά δεν τους το έχω ανακοινώσει ακόμη). Αν το ήξερα ότι θα μείνω, θα τα είχα βάψει καστανά από πριν! Μπαντάνες , ε? καπέλο θα βάλω σε λίγο! κάποια κομψή ιδέα για τη δουλειά μήπως?

soevan07
14-06-10, 16:15
baila και όσες κοπέλες έχουν το ίδιο πρόβλημα με τη σκούρη ρίζα και το βαμένο ξανθό, πως την παλεύετε? εμένα τώρα άρχισε να βγαίνει ρίζα, ακόμη δεν είναι χάλια δλδ αλλά σε 1 μήνα πχ θα έχει φτάσει στα αφτιά! είναι σπαστά τα μαλλιά μου και προς το παρόν το καμουφλάρω κάπως (στο ίσιο φαίνεται περισσότερο, αν είναι κάτω τα μαλλιά). Δεν με πειράζει να κυκλοφορώ έτσι γενικά, αλλά στη δουλειά δεν θέλω να φαίνομαι απεριποίητη (φυσικά δεν τους το έχω ανακοινώσει ακόμη). Αν το ήξερα ότι θα μείνω, θα τα είχα βάψει καστανά από πριν! Μπαντάνες , ε? καπέλο θα βάλω σε λίγο! κάποια κομψή ιδέα για τη δουλειά μήπως?

Υπάρχουν κάτι σαν μάσκαρες μου φαίνεται
για να βάφεις και καλά τούφες....:confused:
που με το λούσιμο φεύγει (κάνω λάθος?)

kxristina
14-06-10, 16:20
όντως υπάρχουν αυτές, έχει και το body shop νομίζω. δεν τις έχω δοκιμάσει αυτές. λες να είναι οκ?

amande
14-06-10, 17:12
kxristina τα δικά μου πάντως είναι καστάνα στις ρίζες και κατάξανθα κάτω απο τις ανταύγειες που είχα κάνει πρίν μείνω έγκυος...έχω ήδη μπει στον 7ο οπότε φαντάζεσαι πόσο έντονη είναι η διαφορά...αν τα πιάνεις ψηλα σε κότσο π.χ. δεν θα φαίνεται καθόλου και μια χαρά περιποιημένη θα είσαι...άσε που κυκλοφορούν και τόσο ωραίες κορδελιτσες στα μαγαζιά, έχω σε όλα τα σχέδια και χρώματα

soevan07
14-06-10, 17:41
όντως υπάρχουν αυτές, έχει και το body shop νομίζω. δεν τις έχω δοκιμάσει αυτές. λες να είναι οκ?

Καλύτερες απο τις βρωμο-μόνιμες βαφές!!!!!

hope@
15-06-10, 13:19
κοπελιες με το styling του μαλλιου τι κανετε?χρησιμοποιητε αφροη λακ??εγω εβαζα στην αρχη λακ αλλα μετα φοβηθηκα με αυτα που ακουσα οτι εισπνεεις!!!!πως στρωνεις το μαλλι αν πεταει οεο?χθες εκανα αυχενικουλα και βγηκαν ολα καλα!νιωθω πολυ τυχερη και θελω το καλυτερο για το μωρακι μου!!στελνω τη θετικη μου ενεργεια σε ολες τις μανουλες που περιμενουν σημαντικες εξετασεις!!!

soevan07
16-06-10, 08:59
κοπελιες με το styling του μαλλιου τι κανετε?χρησιμοποιητε αφροη λακ??εγω εβαζα στην αρχη λακ αλλα μετα φοβηθηκα με αυτα που ακουσα οτι εισπνεεις!!!!πως στρωνεις το μαλλι αν πεταει οεο?χθες εκανα αυχενικουλα και βγηκαν ολα καλα!νιωθω πολυ τυχερη και θελω το καλυτερο για το μωρακι μου!!στελνω τη θετικη μου ενεργεια σε ολες τις μανουλες που περιμενουν σημαντικες εξετασεις!!!

Yπάρχει αυτό το βιολογικό gel μαλλιών:
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30260

soevan07
16-06-10, 13:41
Για όσες επιμένετε στο μανικιούρ δείτε αυτό:
(άοσμα βερνίκια νυχιών)
http://www.polishedmama.com/products.htm

ΥΓ: Eμένα μην με ρωτάτε εαν θα τα έβαζα -μην αρχίσουμε να τσακωνόμαστε πάλι! :rolleyes:

pinakiiii
19-06-10, 19:19
emena o giatros de mou anefere tipota gia nuxia...gia ta mallia omws einai kathetos!meta to trito mina k me futikh vafi...kala egw exw xanthes antaugeies k to fusiko mou einai kastano k exei hdh emfanistei h riza 3 daxtula!!!peritto na pw pws eimai..re gamwto einai k thema psixologias k de maresei auto pou vlepw...kala sigoura molis kleisw to 3o tha ta ftiaxw .de tha perasw riza alla mia antaugeies tha tis kanw..!
vre koritsakia na sas rwtisw asxeto me trixes....gia to kafe sas exei pei tpt o giatros sas????egw pou diavazw genika vlepw pws einai asfalis 1 to polu 2 flutzania kafe stigmiaio thn imera.apagoreuetai o gallikos k o espresso.

pinakiiii
19-06-10, 19:21
aaaa kai na prosthesw...eleos meta nuxia!!:!::!:
de mporei dld mia kopela na perimenei na valei prostheta meta:?::?:to idio einai me ta mallia????gia na sovareutoume!!

Niki81
20-06-10, 08:50
emena o giatros de mou anefere tipota gia nuxia...gia ta mallia omws einai kathetos!meta to trito mina k me futikh vafi...kala egw exw xanthes antaugeies k to fusiko mou einai kastano k exei hdh emfanistei h riza 3 daxtula!!!peritto na pw pws eimai..re gamwto einai k thema psixologias k de maresei auto pou vlepw...kala sigoura molis kleisw to 3o tha ta ftiaxw .de tha perasw riza alla mia antaugeies tha tis kanw..!
vre koritsakia na sas rwtisw asxeto me trixes....gia to kafe sas exei pei tpt o giatros sas????egw pou diavazw genika vlepw pws einai asfalis 1 to polu 2 flutzania kafe stigmiaio thn imera.apagoreuetai o gallikos k o espresso.

Που το διαβασες οτι ο στιγμιαιος επιτρεπεται ενω ο γαλλικος και ο εσπρεσσο απαγορευονται?
Προσωπικα θεωρω το στιγμιαιο το χειροτερο καφε ever.Μικρη επινα συνεχως μεχρι που επαθα ΓΟΠ και ο γιατρος μου απαγορευσε να ξαναπιω στιγμιαιο.Μονο γαλλικο η εσπρεσσο που φιλτραρονται.Τωρα που ειμαι εγκυος ο γιατρος μου ειπε ενα γαλλικο τη μερα με αρκετο γαλα.Με αυτη τη ζεστη πινω ενα φρεντο η αληθεια ειναι αλλα ελαφρυ και με πολυ γαλα.

pinakiiii
20-06-10, 11:47
DE TO PISTEUW ME PETAXE TO NET K PREPEI NA XANAGRAPSW TO MNM AP THN ARXI!!!XAXA XALALI OMWS....
loipon niki kalimera..!!!eimai anagnwstria enos ap ta megalutera vivlia egkumosoinhs pagosmiws,oxi pws eimai treli alla mou to paraxwrise 1 polu diko mou proswpo pros enhmerwsi mou.legetai "ti na perimeneis otan eisai egkuos",to epimeleitai o dieuthinths maieutikis toy panepisthmioy ths n.y.auto giati me rwtises..
sxetika me to kafe twra..sumfwna me to vivlio mou opws k me to giatro mou 1 flitzani stigmiaiou kafe periexei ligoteri posothta kafeinis apo 1 flitzani filtrou.an vevaia o stigmiaios de periexei 3 koutalies kafe..!!
kathws epishs k o espresso exei ligoteri kafeini apo 1 galliko.auta ta statistika mporeis na ta vreis k sto net an to psaxeis.
twra an o giatros sou sou leei na ton apofeugeis giatros sou einai k vevaia ton empisteuesai..kapou allou tha stirizetai pithanon oxi sth kafeini.opws kai nan xei mi xexnas oti kafeini ston organismo mas de pernoume mono apo ton kafe alla k apo ta anapsiktika.tis sokolates, to tsai....
gia to kalo mas pantws oso ligoteri katanalwsi toso to kalutero gia eunoitous logous..!!!

soevan07
20-06-10, 11:51
pinakiiiii sorry άσχετο:
γράφε στα ελληνικά γιατί θα φας κάρτα απ τους admin!!

pinakiiii
20-06-10, 12:02
παιζει ρολο????δε το γνωριζω!!!

Niki81
20-06-10, 16:46
DE TO PISTEUW ME PETAXE TO NET K PREPEI NA XANAGRAPSW TO MNM AP THN ARXI!!!XAXA XALALI OMWS....
loipon niki kalimera..!!!eimai anagnwstria enos ap ta megalutera vivlia egkumosoinhs pagosmiws,oxi pws eimai treli alla mou to paraxwrise 1 polu diko mou proswpo pros enhmerwsi mou.legetai "ti na perimeneis otan eisai egkuos",to epimeleitai o dieuthinths maieutikis toy panepisthmioy ths n.y.auto giati me rwtises..
sxetika me to kafe twra..sumfwna me to vivlio mou opws k me to giatro mou 1 flitzani stigmiaiou kafe periexei ligoteri posothta kafeinis apo 1 flitzani filtrou.an vevaia o stigmiaios de periexei 3 koutalies kafe..!!
kathws epishs k o espresso exei ligoteri kafeini apo 1 galliko.auta ta statistika mporeis na ta vreis k sto net an to psaxeis.
twra an o giatros sou sou leei na ton apofeugeis giatros sou einai k vevaia ton empisteuesai..kapou allou tha stirizetai pithanon oxi sth kafeini.opws kai nan xei mi xexnas oti kafeini ston organismo mas de pernoume mono apo ton kafe alla k apo ta anapsiktika.tis sokolates, to tsai....
gia to kalo mas pantws oso ligoteri katanalwsi toso to kalutero gia eunoitous logous..!!!

Μιλωντας ως προς την ποσοτητα καφεινης που περιεχει ισως εχεις δικιο.Αυτο που εχω ακουσει ομως ειναι οτι ο στιγμιαιος προκειμενου να παρει αυτη τη μορφη και να εχει την ικανοτητα να γινει αφρος εχει υποστει χημικη επεξεργασια και απο αυτη την αποψη δεν ειναι ασφαλης.ωστοσο δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα μιας και οπως σου εξηγησα το στιγμιαιο καφε μου τον εχει απαγορευσει δια ροπαλου ο γαστρεντερολογος μου πρωτος απόλους.

Παντως αυτο που θα ηθελα να πω και αυτο το λεω με βεβαιοτητα και μετα απο αρκετες κουβεντες με γιατρους ειναι οτι περα απο τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ο καφες εχει πολλες και σημαντικες ευεργετικες ιδιοτητες και προστατευει τον οργανισμο απο πολλα προβληματα υγειας,οποτε 1-2 καφεδακια επιβαλλονται στην καθημερινοτητα μας.

pinakiiii
20-06-10, 18:18
μαζι σου νικη μου και γω χρειαζομαι το καφεδακι στη καθημερινοτητα μου!
Απλα στην εγκυμοσυνη τελικα μπορει να αποφερει μια σειρα απο αρνητικα αποτελεσματα...παραδειγμα η καταναλωση καφε απορροφα μεγαλο μερος της ποσοτητας του σιδηρου που λαμβανουμε,γιαυτο λενε οτι ειναι προτιμοτερο να γινεται καταπωση με χυμο πορτοκαλι.το καφεδακι μας...μπορει να δημιουργησει εξαρσεις στη συμπεριφορα μας καθολου ευχαριστες..κοβει την ορεξη με αποτελεσμα να μην τρωμε θρεπτικα συστατικα και να γεμιζουμε το στομαχι μας με κατι που το μονο που μας προσφερει ειναι διαθεση και κορεσμο!!!τελικα τι να πω ο καθενας επιλεγει οτι ειναι σωστοτερο γιαυτον και το παιδακι του..!!εγω παλι αν και δεν πινω καθημερινα καφεδακι οταν θα πιω σε καφετερια προτειμω ελληνικο κ οταν ειμαι σπιτι 1 μικρο ποτηρακι φραπεδακι!!!!!

Niki81
20-06-10, 20:08
μαζι σου νικη μου και γω χρειαζομαι το καφεδακι στη καθημερινοτητα μου!
Απλα στην εγκυμοσυνη τελικα μπορει να αποφερει μια σειρα απο αρνητικα αποτελεσματα...παραδειγμα η καταναλωση καφε απορροφα μεγαλο μερος της ποσοτητας του σιδηρου που λαμβανουμε,γιαυτο λενε οτι ειναι προτιμοτερο να γινεται καταπωση με χυμο πορτοκαλι.το καφεδακι μας...μπορει να δημιουργησει εξαρσεις στη συμπεριφορα μας καθολου ευχαριστες..κοβει την ορεξη με αποτελεσμα να μην τρωμε θρεπτικα συστατικα και να γεμιζουμε το στομαχι μας με κατι που το μονο που μας προσφερει ειναι διαθεση και κορεσμο!!!τελικα τι να πω ο καθενας επιλεγει οτι ειναι σωστοτερο γιαυτον και το παιδακι του..!!εγω παλι αν και δεν πινω καθημερινα καφεδακι οταν θα πιω σε καφετερια προτειμω ελληνικο κ οταν ειμαι σπιτι 1 μικρο ποτηρακι φραπεδακι!!!!!

Εχεις δικιο γιάυτο κιολας ξεκαθαρισα οτι ο καφες ειναι ευεργετικος για την καθημερινοτητα μας...ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.

kxristina
21-06-10, 11:33
καλημέρα κορίτσια,
εμένα ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να πίνω καφέ, ότι αυτή ήταν παλιοτερη αντίληψη. αλκοολ λεει καθόλου , αλλά καφέ οκ. παρολαυτά, πίνω μόνο αν βγω έξω για καφέ, δηλαδή ας πούμε 2 την εβδομάδα

ultraviolet
21-06-10, 17:00
πριν τον μικρο δεν επινα καφε γιατι δε ξενυχτουσα και δε νυσταζα.. παντως ο στιγμιαος ειναι ο,τι χειροτερο(αν κι εγω μονο φραπε πινω). στη 2η εγκυμοσυνη τι θα κανω?
τα μαλλια μου δε τα εβαψα καθολου, δεν με ενοιαζε κι ας ηταν τα μισα μαυρα και τα μισα καφε.. δεν με πειθει κανεις για την αθωοτητα των βαφων.. μου κανε και καλο..ξεπροβαλλε το λαμπερο υγιεστατο, φυσικο μαλλακι μου..
νυχια τεχνητα γιατι να βαλει μια εγκυουλα? απο τις βιταμινες κι απο τη σωστη διατροφη το νυχακι μου εγινε πιο γερο απο ποτε..
κι οσο για το αλκοολ.. μου ειχε σχεδον επιβαλλει ο γιατρος μισο ποτηρακι κοκκινο μπρουσκο κρασι καθε βραδυ..

kassiani
22-06-10, 13:37
Αν και μαλλον ειμαστε εκτος θεματος:p ο καφες με τη λιγοτερη καφεινη ειναι ο καφες που ερχεται σε λιγοτερη "επαφη" με το νερο, δηλ ο εσπρεσσο και ο στιγμιαιος και μετα ο ελληνικος. Ο γαλλικος ειναι ο πιο δυνατος λογω πολυωρης δυιλησης με το νερο.

Παντως αν ειναι να πιειτε ενα καφεδακι, να προτιματε εναν κανονικο καφε και οχι ντεκαφεινε, γιατι ειναι φουλ στο χημικο, ενω η καφεινη σε λογικες ποσοτητες ειναι κατι φυσικο, που εχει και καποιες ευεργετικες ιδιοτητες.

DALIA
22-06-10, 13:43
Εγώ σε όλα ήμουν και είμαι ΠΑΝ ΜΕΤΡΟ ΆΡΙΣΤΟ...

soevan07
23-06-10, 10:11
Αν και μαλλον ειμαστε εκτος θεματος:p ο καφες με τη λιγοτερη καφεινη ειναι ο καφες που ερχεται σε λιγοτερη "επαφη" με το νερο, δηλ ο εσπρεσσο και ο στιγμιαιος και μετα ο ελληνικος. Ο γαλλικος ειναι ο πιο δυνατος λογω πολυωρης δυιλησης με το νερο.

Πάντως αν ειναι να πιειτε ενα καφεδακι, να προτιματε εναν κανονικο καφε και οχι ντεκαφεινε, γιατι ειναι φουλ στο χημικο, ενω η καφεινη σε λογικες ποσοτητες ειναι κατι φυσικο, που εχει και καποιες ευεργετικες ιδιοτητες.

Kassiani θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου
για ακόμη μια φορά!!! :p

vasdeli
23-06-10, 13:34
Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι!!!

pennou
10-07-10, 15:18
Γεια σας...θα ηθελα να ρωτησω κατι που με απασχολει...ειμαι 1,5 μηνων εγκυος και αφηρημενη εβαψα το μαλλι της μαμας μου(ξανθο)και δεν χρησιμοποιησα γαντια και το ακουμπουσα με τα χερια μου...μπορει να βλαψει το εμβρυο???

AnastasiaL
10-07-10, 20:59
είμαι 2 μηνών, το Σεπτέμβριο θα είμαι 4 καί γίνομαι κουμπάρα!!!

ο γιατρός είναι αρνητικός στο να κάνω ανταύγιες... αλλά στο γάμο ρε σεις πως θα είμαι; σκέφτομαι να το τολμήσω...

αλλά η ιδέα οτι μπορεί αυτό που θα κάνω να επηρεάσει το έμβρυο μου δημιουργεί πανικό...

αν δεν ήταν ο γάμος στον οποίο είμαι κουμπάρα ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑ καν να κάνω τέτοιο πράγμα...

παρακαλώ για τις απόψεις σας... τι να κάνω;

pennou
12-07-10, 13:18
Γεια σας...θα ηθελα να ρωτησω κατι που με απασχολει...ειμαι 1,5 μηνων εγκυος και αφηρημενη εβαψα το μαλλι της μαμας μου(ξανθο)και δεν χρησιμοποιησα γαντια και το ακουμπουσα με τα χερια μου...μπορει να βλαψει το εμβρυο???
κοριτσια μου ο γιατρος ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα ουτε καν να το συζηταω...ειπε...ολα καλα

Titi_S
12-07-10, 15:33
Εμένα πάλι μου είπε ότι μόνο ανταύγειες επιτρέπονται, που δεν έρχεται σε επαφή το δέρμα του κεφαλιού. Μετά το 1ο τρίμηνο οι κίνδυνοι ελαχιστοποιούνται... Τα όργανα έχουν σχηματιστεί, δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα..
Έτσι έκανα την 1η φορά , έτσι και τη 2η τώρα...
Μην ανησυχείς... Δεν είναι κάτι τρομερό...
Οι καημένες οι κομμώτριες, τι να πουν , που μπορεί να είναι έγκυες και αναπνέουν κάθε μέρα τις βαφές?

πρωταρα
13-07-10, 10:52
Βρητε μου μια λύση pleasee... 24 Ιουλίου βαφτιζω μια κουκλιτσα. Τοτε θα εχω μόλις κλεισει τον 2ο μήνα και θα μπαινω στον 3ο. Το μαλλί μου το βαφω εδω κ χρόνια ξανθό και μόλις έμαθα οτι ήμουν εγγυος ηταν μέρες που επρεπε να βαψω την ρίζα. Οπως καταλαβαινετε δεν το έκανα και τώρα εχει φτασει η ρίζα στο αυτι!!! Ο γιατρος μου ειπε μονο ανταυγιες αλλα μετα τον 3ο μήνα. Τι μπορώ να κάνω εστω και προσωρινά για την βάφτιση?

pennou
13-07-10, 12:48
το μονο που θα σου συνηστουσα ειναι να βαψεις και το υπολοιπο μαλλι στο φυσικο σου για να μην το διακινδυνευσεις...να βαλεις τη βαφη δηλαδη απο το σημειο που ξεκιναει το ξανθο...

Thanomanoula
13-07-10, 12:58
Επίσης μπορείς να πάρεις βαφή του Κορρε από το φαρμακείο. την έβαζα κι εγώ στην εγκυμοσύνη και είναι μια χαρά.
Παρόλα αυτά επειδή εγώ παντρεύτηκα και ήμουν έγκυος, έκανα ανταύγειες μία φόρα.

kassiani
23-07-10, 10:29
Εμένα πάλι μου είπε ότι μόνο ανταύγειες επιτρέπονται, που δεν έρχεται σε επαφή το δέρμα του κεφαλιού. Μετά το 1ο τρίμηνο οι κίνδυνοι ελαχιστοποιούνται... Τα όργανα έχουν σχηματιστεί, δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα..
Έτσι έκανα την 1η φορά , έτσι και τη 2η τώρα...
Μην ανησυχείς... Δεν είναι κάτι τρομερό...
Οι καημένες οι κομμώτριες, τι να πουν , που μπορεί να είναι έγκυες και αναπνέουν κάθε μέρα τις βαφές?

Οι κομμωτριες εχει βρεθει οτι ειναι σε πολυ υψηλα ποσοστα κινδυνου για διαφορες παθησεις εξαιτιας των βαφων και των λακ.
Στα περισσοτερα μαλιστα κομμωτηρια οι κοπελες που ειναι εγκυες δεν βαφουν μαλλια.
Σε καθε περιπτωση ειναι η δουλεια τους και δεν μπορουν να την αποφυγουν, εμεις μπορουμε.

Επίσης μπορείς να πάρεις βαφή του Κορρε από το φαρμακείο. την έβαζα κι εγώ στην εγκυμοσύνη και είναι μια χαρά.
Παρόλα αυτά επειδή εγώ παντρεύτηκα και ήμουν έγκυος, έκανα ανταύγειες μία φόρα.

Του κορρε εχει σχεδον ολα τα χημικα που εχουν και οι αλλες, απλα δεν εχει αμμωνια, διαβασε το κουτι!

πρωταρα
25-07-10, 18:13
Τελικά δεν τα εβαψα, πηρα μια μασκαρα μαλλιων κ λακ με χρυσοσκονη μου τα κραπαρισε αρκετα ο κομμωτης κ τα καμουφλαραμε :)

soevan07
18-08-10, 16:27
Κορίτσια, βρήκα αυτή την φυτική βαφή μαλλιών
http://www.mypure.co.uk/naturtint-hair-dye-b154/permanent-hair-colorant-p1285

Όσες επιμένετε οπωσδήποτε να βάφετε τα μαλλιά σας
δεν χάνετε τίποτα να δοκιμάσετε αυτήν...

...ούτως ή άλλως το ρισκάρετε που το ρισκάρετε
τουλάχιστον ας είναι πιο "ελαφρύ" το ρίσκο !.....

(Είναι απο site με βιολογικά προϊόντα
που ψωνίζω κατά καιρούς)

Εγώ πάντως
-επαναλαμβάνω για χιλιοστή φορά και για να μην παρεξηγηθώ-
δεν θα το έκανα σε περίοδο εγκυμοσύνης!!

(Anyway...η δική μου η γνώμη λίγο μετράει...)

gentriana
20-08-10, 19:25
Περιττό να σας πω ότι κατατρομοκρατήθηκα διαβάζοντας αυτή την επικοινωνία. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι το μανό έχει κάποιες συνέπειες και έβαψα τα νύχια μου πρόσφατα. Ήθελα τόσο να νιώσω λίγο καλύτερα... Μόνο για βαφή μαλλιών μου μίλησε ο γιατρός μου. Αν σκεφτούμε βέβαια και τα ασύρματα δίκτυα, την ακτινοβολία από το κομπιούτερ κτλ, τα χημικά που έχουμε στο σπίτι. Είναι να τρελαίνεσαι!

gentriana
20-08-10, 19:29
Παρεμπιπτόντως αυτό το σάιτ http://www.cosmeticsdatabase.com/ είναι τέλειο.

tracy
20-08-10, 19:31
τι συνεπειες εχουν τα μανο?τι εννοεις?

aliki1983
20-08-10, 22:34
Εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι μπορώ να βάφω τα νύχια μου αλλά όχι τα μαλλιά μου.
Τι να πω βρε κορίτσια..όλα επιτρέπονται και όλα απαγορεύονται τελικά στην εγκυμοσύνη.
Όσο ποιο πολύ το ψάχνεις τόσο πιο πολύ τρελένεσαι . Βλέπε εγώ: διάβασα ένα βιβλίο για την εγκυμοσύνη και λίγο θέλω να κλειστώ σε ένα δωμάτιο και να ξαναβγώ όταν θα γεννήσω...χαχαχα

Ασχετο : τα μαλλιά σας τώρα στην εγκυμοσύνη σας πέφτουν??

gentriana
21-08-10, 11:25
τι συνεπειες εχουν τα μανο?τι εννοεις?

Αν διαβάσεις παραπάνω θα καταλάβεις. Εγώ δεν είχα ιδέα. Δηλαδή δε μου είχε περάσει από το μυαλό ότι το βερνικί νυχιών περνάει στον οργανισμό, ούτε είχε τύχει να ακούσω κάτι σχετικό με την εγκυμοσύνη. Οπότε απλώς διαβάζω εδώ τις διάφορες γνώμες προς το παρόν. :confused:

gentriana
21-08-10, 11:29
Ασχετο : τα μαλλιά σας τώρα στην εγκυμοσύνη σας πέφτουν??

Νομίζω πως μου πέφτουν λόγω εποχής, όπως και πέρυσι έπεφταν τούφες. Πάντως η φήμη ότι η εγκυμοσύνη κάνει λαμπερό και δυνατό μαλλί δεν έχει επιβεβαιωθεί μέχρι στιγμής για μένα.

prosperous
21-08-10, 13:57
Νομίζω πως μου πέφτουν λόγω εποχής, όπως και πέρυσι έπεφταν τούφες. Πάντως η φήμη ότι η εγκυμοσύνη κάνει λαμπερό και δυνατό μαλλί δεν έχει επιβεβαιωθεί μέχρι στιγμής για μένα.

μετα το πρωτο τριμηνο συνηθως παρατηρειται η αλλαγη και ο περιορισμος της τριχοπτωσης και μετα την γεννα ξεκιναει σιγα σιγα η πτωση..

koukkida
31-08-10, 13:43
μια ερωτησούλα...

Εδώ και λίγο καιρό κάνουμε προσπάθειες για εγκυμοσύνη και είμαι περίπου στα μισά του κύκλου μου τώρα.
Θέλω να κάνω ανταύγειες γτ η ρίζα παραμεγάλωσε (έχω 4 μήνες να κάνω) και όλο το αφήνω πίσω γτ σκέφτομουν οτι αν ήμουν έγκυος στις πρώτες εβδομάδες μήπως έβλαπτα το έμβρυο.
Τώρα όμως αρχίζω να αισθάνομαι οτι η εικόνα που βλέπω δεν μου αρέσει. Ο γιατρός όταν τον είχα ρωτήσει μου είχε πει οτι προτιμά κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης να είμαι καλά ψυχολογικά και να κάνω οτι με κάνει να αισθάνομαι όμορφη και ποθητή.
Εγώ διαβάζοντας και αυτά που λετε έλεγα να το επιχειρούσα μετα απο 3-4 μήνες αφού και πριν με τέτοια συχνότητα τα έβαφα.

Τώρα, στην παρούσα φάση έχετε να μου προτείνετε κατί?
Σκέφτηκα να περιμένω να δω αν είμαι έγκυος αυτό το μήνα και αν είμαι να μην το επιχειρήσω αλλιώς να τα βάψω όταν θα τελειώνει η περίοδός μου.

Αληθεύει οτι δεν πρέπει να τα βάψουμε ακόμη και έναν μήνα πριν ?(βασικά για ανταύγειες μιλάω) Η είναι υπερβολή?

Συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων!!!!

andigo
31-08-10, 17:29
Κουκκίδα περίμενε λίγες ημέρες να δεις και τα βάφεις μετά αν δεν είσαι. Αν πάλι είσαι (που στο εύχομαι) θα σου έλεγα να περιμένεις. Εγώ και στις 2 εγκυμοσύνες ήθελα σαν τρελή να τα βάψω και αν μου έδινε το οκ ο γιατρός μου θα το έκανα. Ένας γιατρός που το έχω τυφλή εμπιστοσύνη. Δυστυχώς ή ευτυχώς ενώ μου είχε επιτρέψει πολλά πράγματα (sex, μεγάλα ταξείδια, μπάνιο κλπ) αυτός μου είπε όχι!!! Έκανα υπομονή και 7 ημερών λεχώνα (στο 2ο δε θήλασα) και με καισαρική πήγα στο κομμωτήριο.
Πάντως εγώ δεν ξεχωρίζω βαφές από ανταύγειες χωρίς να το έχω ψάξει πολύ γιατι αυτό που σκέφτηκα είναι η βαφή από τις ανταύγειες όταν την ξεπλένει η κομμώτρια δεν έρχεται σε επαφή με το δέρμα;;;

Thaumataki
31-08-10, 17:49
Εγώ μια χαρά και μαλλί έβαφα και νύχια έφτιαχνα. Σημασία δεν έχει τόσο το γεγονός που έρχεται σε επαφή το δέρμα με τη βαφή, όσο η εισπνοή της αμμωνίας. Συγκεκριμένα, η βαφή που χρησιμοποιώ δεν έχει αμμωνία κι έτσι μια χαρά τα έβαφα. Και το μωράκι μου μια χαρά υγειέστατο είναι. Εδώ τόσα τοξικά αναπνέουμε καθημερινά και τόσα τρώμε, δηλαδή η βαφή θα κάνει το ''κακό'';

koukkida
31-08-10, 19:19
Ευχαριστώ κορίτσια!
Είναι λίγο μπερδεμένο το θέμα και ακούς τόσες αντικρουόμενες απόψεις που τελικά σε πιάνει και ο πανικός και μαζί με την επιθυμία να δείχνεις...αξιοπρεπής χωρίς να μπορείς...ααααργκ!

όταν την ξεπλένει η κομμώτρια δεν έρχεται σε επαφή με το δέρμα;;;

Κι αυτό σωστό!!! έλεγα να τα βάψω στο φυσικό μου αλλα ποια αποχωρίζεται τις χρυσαφί ανταύγεις της χωρίς καημο?
Θα μπορούσε να πει κανεις οτι μπροστά στην ασφάλεια του παιδιού οτι σκέφτομαι εγωιστικά, όμως πιστεύω έχει σημασια η καλή αυτοεικόνα σε μια τέτοια φάση της ζωής μας...

Φιλια

Elsa05
05-09-10, 20:35
Eimai eggyos mono ligwn ebdomadwn. To xrwma twn malliwn mou einai poly entono kokkino! Skeftomai oti o giatros tha mou pei oxi stis vafes opws kai stin prwth mou egymosynh . Den kserw ti na kanw... meta apo ligo kairo ta malia mou tha einai ena xali :(

kassiani
10-09-10, 10:11
Εγώ μια χαρά και μαλλί έβαφα και νύχια έφτιαχνα. Σημασία δεν έχει τόσο το γεγονός που έρχεται σε επαφή το δέρμα με τη βαφή, όσο η εισπνοή της αμμωνίας. Συγκεκριμένα, η βαφή που χρησιμοποιώ δεν έχει αμμωνία κι έτσι μια χαρά τα έβαφα. Και το μωράκι μου μια χαρά υγειέστατο είναι. Εδώ τόσα τοξικά αναπνέουμε καθημερινά και τόσα τρώμε, δηλαδή η βαφή θα κάνει το ''κακό'';

Φανταζομαι τοτε δεν πρεπει να υπαρχει λογος να λαμβανουμε καμια ιδιαιτερη προφυλαξη κατα την εγκυμοσυνη.

kuriaki
02-12-10, 19:58
Κορίτσια καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα γιατί κατι άκουσα στην τηλεόραση, αλλά δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω... Άκουσα ότι υπάρχουν ειδικά βερνίκια νυχιών για εγκύους. Έχετε ακούσει κάτι? Πήγα βέβαια στο Χόντο σήμερα και ρώτησα και με παρέπεμψαν στον Κορρέ. Εκεί αγόρασα ένα που υποτίθεται ότι δεν έχει μέσα διάφορα βλαβερά συστατικά... Να σημειώσω ότι δεν βάφω τα μαλλιά μου, ούτε τα νύχια μου, αλλά με έχει φάει η πλήξη μες το σπίτι και σκέφτομαι τις γιορτες που έρχονται να είμαι λίγο πιο περιποιημένη...

amande
03-12-10, 10:59
Κορίτσια καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα γιατί κατι άκουσα στην τηλεόραση, αλλά δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω... Άκουσα ότι υπάρχουν ειδικά βερνίκια νυχιών για εγκύους. Έχετε ακούσει κάτι? πιο
kuriaki δες εδώ http://www.polishedmama.com/shades.htm

natasou
03-12-10, 12:15
κορίτσια προχθές έκανα μανικιούρ. βέβαια πρώτη στρώση μου βαλε η κοπέλα βάση και μετά το μανό. πειράζει πάλι;

lucky_mommy
03-12-10, 17:40
Στο πρώτο μου παιδάκι δεν έκανα τίποτα σε βαφή και τέτοια, γιατί είχα προνοήσει και είχα αφήσει να βγει το φυσικό μου. Έκανα ξανά ανταύγειες αφού είχαμε τελειώσει και με το θηλασμό. Τώρα μου συνέβη ως εξής: Είχα παραμελήσει πολύ καιρό τις ξανθές μου ανταύγιες, η καστανή ρίζα είχε βγεί αρκετά, και λέω δεν πάει άλλο, θα πάω κομμωτήριο. Όταν έκλεισα το ραντεβού στο κομμωτήριο δεν υποπτευόμουνα τα ευχάριστα. Μετά, όταν έκανα το test, και πριν τις ανταύγεις, πήγα στο γυναικολόγο για τον πρώτο υπέρηχο και του είπα έτσι κι έτσι, να το ακυρώσω το κομμωτήριο? Μου λέει γιατί? Ε, λέω αφού είμαι έγκυος και δεν είναι καλό για το μωρό. Για να μην τα πολυλογώ, όχι μόνο μου το επέτρεψε, αλλά μου είπε ότι αυτά που τρώμε είναι πολύ πιο επικίνδυνα, ότι η βαφή δεν απορροφιέται στον οργανισμό από την τρίχα, και ότι στην εγκυμοσύνη πρέπει να είμαστε απλά λίγο προσεκτικοί, όχι παρανοϊκοί. Πάντως εγώ, όση ώρα με έβαφαν, κραταγα στη μουσούδα μια πετσέτα να μην το αναπνέω κιόλας, και έφερα τις ανταύγειες σε ένα γλυκό χρώμα πιο κοντά στο φυσικό μου, ώστε να μην με νοιάζει και πολύ το χρώμα μέχρι να γεννηθεί με το καλό το μωράκι. Το συμπέρασμα το δικό μου: Προφανώς η βαφή δεν βλάπτει, είναι μόνο ο φόβος που μας δαιμονίζει, και κάνει και καλή δουλειά. Σίγουρα πάντως, αν είχα προβλέψει ότι θα μείνω έγκυος, θα το είχα κανονίσει από πριν.

kuriaki
04-12-10, 09:54
Βρε Μαράκι76 που το ξετρύπωσες αυτό?? Φοβερό έτσι? Μόνο που είναι Αμερική και έχω τηναίσθηση ότι είναι για εμπορους για χονδρική διάθεση. Αλλά ακόμα και να τα έστελναν νομίζω δεν θα σύμφερε...
Αυτό που λέει μια φίλη παραπάνω νομίζω ότι είναι το πιο σωστό. Οχι παράνοιες! Και εγώ θα χρησιμοποιήσω αυτό το βερνίκι που πήρα του Κορρέ στις γιορτές και σε μερικές άλλες περιστάσεις και τέλος.
Νατασου και εγώ καποια στιγμή θα χτυπήσω ένα πεντικιούρ γιατί η αλήθεια είναι ότι νιώθω πολύ χάλια, μόνο για ψυχολογικούς λόγους, αλλά αφού περάσω το πρώτο τρίμηνο. Ακόμα είμαι 10 εβδομ... Δεν νομίζω ότι πειράζει μια στο τόσο...

amande
06-12-10, 11:23
Βρε Μαράκι76 που το ξετρύπωσες αυτό?? Φοβερό έτσι? Μόνο που είναι Αμερική και έχω τηναίσθηση ότι είναι για εμπορους για χονδρική διάθεση. Αλλά ακόμα και να τα έστελναν νομίζω δεν θα σύμφερε...

μπορείς να παραγγείλεις, έχουν περίπου στα 10 $ τα μεταφορικά....οτι άλλο θες, χωρίς χημικά τσέκαρε τη λίστα στην υπογραφή μου

kassiani
07-12-10, 19:00
Στο πρώτο μου παιδάκι δεν έκανα τίποτα σε βαφή και τέτοια, γιατί είχα προνοήσει και είχα αφήσει να βγει το φυσικό μου. Έκανα ξανά ανταύγειες αφού είχαμε τελειώσει και με το θηλασμό. Τώρα μου συνέβη ως εξής: Είχα παραμελήσει πολύ καιρό τις ξανθές μου ανταύγιες, η καστανή ρίζα είχε βγεί αρκετά, και λέω δεν πάει άλλο, θα πάω κομμωτήριο. Όταν έκλεισα το ραντεβού στο κομμωτήριο δεν υποπτευόμουνα τα ευχάριστα. Μετά, όταν έκανα το test, και πριν τις ανταύγεις, πήγα στο γυναικολόγο για τον πρώτο υπέρηχο και του είπα έτσι κι έτσι, να το ακυρώσω το κομμωτήριο? Μου λέει γιατί? Ε, λέω αφού είμαι έγκυος και δεν είναι καλό για το μωρό. Για να μην τα πολυλογώ, όχι μόνο μου το επέτρεψε, αλλά μου είπε ότι αυτά που τρώμε είναι πολύ πιο επικίνδυνα, ότι η βαφή δεν απορροφιέται στον οργανισμό από την τρίχα, και ότι στην εγκυμοσύνη πρέπει να είμαστε απλά λίγο προσεκτικοί, όχι παρανοϊκοί. Πάντως εγώ, όση ώρα με έβαφαν, κραταγα στη μουσούδα μια πετσέτα να μην το αναπνέω κιόλας, και έφερα τις ανταύγειες σε ένα γλυκό χρώμα πιο κοντά στο φυσικό μου, ώστε να μην με νοιάζει και πολύ το χρώμα μέχρι να γεννηθεί με το καλό το μωράκι. Το συμπέρασμα το δικό μου: Προφανώς η βαφή δεν βλάπτει, είναι μόνο ο φόβος που μας δαιμονίζει, και κάνει και καλή δουλειά. Σίγουρα πάντως, αν είχα προβλέψει ότι θα μείνω έγκυος, θα το είχα κανονίσει από πριν.

Παντως εμενα ο κομμωτης μου μολις δει εγκυο να θελει να κανει βαφη, τη διωχνει απο το κομμωτηριο.
Οταν τον ρωτησα γιατι ειναι τοσο απολυτος μου απαντησε οτι με αυτα που γνωριζει και απο την πειρα του και απο τα σεμιναρια, το θεωρει εγκλημα στο οποιο δε θελει καμμια συμμετοχη.

Οσο για τα μανο και γενικα ολα τα προιοντα του κορρε (τα οποια προσωπικα χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα ) δεν ειναι χωρις χημικα, απλα δεν εχουν ολα τα χημικα που εχουν τα συμβατικα καλλυντικα.
Διαβαστε τις συσκευασιες!

Louizaki
18-02-11, 13:55
κοριτακια γεια σας! θα ηθελα τη γνωμη σας για κατι.τα μαλλακια μου ειναι καρε και ειχα αγορασει στο παρελθον τρεσες με κλιπ,αυτες που τις βαζεις και τις βγαζεις μονη σου οποτε θελεις.ειμαι περιπου 9 εβδομαδων εγκυουλα.πιστευετε οτι ειναι προβλημα για την εγκυμοσυνη να τις φορεσω; ευχαριστω πολυ και ευχομαι με το καλο να υποδεχτουμε τα μωρακια μας στην αγκαλιτσα μας και σε οσες προσπαθουν συντομα να μαθουν ευχαριστα!

dimmi
06-09-11, 03:07
Το λοιπόν, αφού και διάβασα αναλυτικά τα περισσότερα μηνύματα έχω κάποιες απορίες.
Καταρχάς να πώ ότι πρίν βάλουμε μπρός για μωρό είχα κάνει την τελευταία μου βαφή και μανικιούρ πεντικιούρ (όπου και βάφω τα νύχια, των χεριών με μανό διαρκείας που μπαίνει το χέρι σε λάμπα).
Δεν έχω καταλάβει τα εξής και θα ήθελα τη γνώμη σας:
1. μπορώ να κάνω μανικιούρ πεντικιούρ χωρίς να τα βάφω? Εμάς στο πεντικιούρ χρησιμοποιείται ένα υγρό για μαλάκωμα του δέρματος και δε νομίζω ότι είναι...νεράκι!
στο μανικιούρ έχουμε κίνδυνο μετάδοσης μικροβίων?
2. βαφη δεν έχω σκοπό να κάνω άμεσα, θα έχω τύψεις, ο γυναικολόγος όμως γιατί μου επέτρεψε, χωρίς να ρωτήσω, να κάνω φυτική βαφή?
3. αν βάψω τα νύχια με απλό μανό είναι πολύ κακό? κακό λόγω της μυρωδιάς ή περνάνε μέσα από το νύχι τα χημικά?
4. αν βάψω τα νύχια με αυτό το μανό διαρκείας που για την στερεοποίηση του μπαίνει το νύχι σε λάμπα ίδια με αυτή του ακρυλικού είναι κακό? (κάπου διάβασα εδώ ότι η λάμπα κάνει το κακό και όχι το βερνίκι)
kai
5. (τελευταία ερώτηση το υπόσχομαι :D ) πειράζει που ενώ έμαθα ότι είμαι έγγυος δεν ξέβαψα τα νύχια μου? (ξεβάφουν με πυκνό ασετόν και το φοβήθηκα, προτίμησα να μείνει το βερνίκι πάνω, τώρα πια θα πρέπει όμως να το βγάλω για να κοπούν και πάλι φοβάμαι)
Ευχαριστώ!

Εχω σύντομα ραντεβού για χέρια-πόδια και σκέφτομαι να κάνω κανονικά μανικιούρ χωρίς βάψιμο (θα κάνω όμως το ξέβαμα που είπαμε δυστηχώς) και πεντικιούρ χωρίς το υγρό που μαλακώνει τις σκληρύνσεις. Τί λέτε?

Eva 1977
06-09-11, 08:16
θα σου απαντησω με βαση τι μου εχει πει ο δικος μου γυναικολογος:
- συνεχιζω να βαζω κανονικα οτι κρεμες εβαζα (μερας/νυχτας/κυτταριτιδας κλπ κλπ)
- μπορω να κανω ανταυγειες απο τωρα αλλα βαφη μετα τον 4ο (οι βαφη πιανει τη ριζα ενω οι ανταυγειες οχι).
- μανικιουρ-πεντικιουρ κανω κανονικα, δεν μου το απαγορευσε. κανω κ εγω μανο διαρκειας στα χερια.

παρολα αυτα, ο πλεον αρμοδιος να σου λυσει τις αποριες ειναι ο γιατρος σου. αλλωστε ο καθε γυναικολογος εχει τη δικη του προσεγγιση σε καποια θεματα, οποτε καλο θα ειναι να ακολουθεις τις συμβουλες του πρωτιστως!

dimmi
06-09-11, 14:52
θα σου απαντησω με βαση τι μου εχει πει ο δικος μου γυναικολογος:
- συνεχιζω να βαζω κανονικα οτι κρεμες εβαζα (μερας/νυχτας/κυτταριτιδας κλπ κλπ)
- μπορω να κανω ανταυγειες απο τωρα αλλα βαφη μετα τον 4ο (οι βαφη πιανει τη ριζα ενω οι ανταυγειες οχι).
- μανικιουρ-πεντικιουρ κανω κανονικα, δεν μου το απαγορευσε. κανω κ εγω μανο διαρκειας στα χερια.

παρολα αυτα, ο πλεον αρμοδιος να σου λυσει τις αποριες ειναι ο γιατρος σου. αλλωστε ο καθε γυναικολογος εχει τη δικη του προσεγγιση σε καποια θεματα, οποτε καλο θα ειναι να ακολουθεις τις συμβουλες του πρωτιστως!
Ειδικά κρέμες έχω κόψει μαχαίρι και μόνο από όταν είχα την υπόνοια σύλληψης. Μωρό θα έφερνα στον κόσμο, γιατί να αποροφά την αντικυτταριτιδική κρέμα? (και όλες τις άλλες που έτσι κι αλλιώς δεν κάνουν τίποτε)
Κάθε γιατρός απότι κατάλαβα λέει τα δικά του, οπότε γιατί να ακολουθήσω του γιατρού? Είπε να βάφω τα μαλλιά με φυτική βαφή όσες φορές θέλω και μου φάνηκε πολύ περίεργο.
Σκέψου για τα νύχια, δε θα έχει κανένα πρόβλημα! Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα το κάνω. Αν ξέρει κάποιος πιο συγκεκριμένα ας μου πεί αυτά που ρώτησα παραπάνω, αν και έχω πάρει ήδη την απόφαση μου νομίζω, όταν δεν είμαι σίγουρη απλά δεν κάνω κάτι και τελειώνει η αμφιβολία :)

Σοφακι..
13-11-11, 13:50
κοριτσια sos!!!! κανω εδω και χρονια τζελ στα νυχια μου. τωρα ειμαι 9 εβδομαδων. να το βγαλω? τι να κανω? περνουν ολα αυτα τα στοιχεια στο μωρακι μου?? αν υπαρχει καποια αισθητικος ας μας βοηθησει!!!

dimmi
17-11-11, 21:32
Σοφάκι το τζελ πρέπει να πειράζει όσο στο βάζει, κι αν μπαίνει και στη λάμπα πειράζει η ακτινοβολία.
Εγώ είχα το μανό διαρκείας (που στη σύνθεση του έχει τζελ και μπαίνει στη λάμπα). Οταν συνέλαβα το μωρό λίγες εβδομάδες μετά το έβγαλα. Φοβόμουν να αναπνεύσω νωρίτερα το πυκνό ασετον.
Δεν το είχα βάλει ενώ ήμουν έγγυος και πιστεύω δεν πείραζε. Λένε πειράζει η μυρωδιά και η ακτινοβολία.
Εσύ το κάνεις ενώ είσαι έγγυος ή σου είχε μείνει?
Πάντως αν θελήσω να τα ξαναβάψω θα κάνω το απλό το μανό και μόνο.;)

Λοιπόν σήμερα έβαψα το μαλλί μετά από 4+βάλε μήνες! Ψάχτηκα πολύ και κατέληξα σε ένα χρωμογαλάκτωμα που έχουν στο κομμωτήριο μου της colourtouch.
Του κορρέ την βαφή την απέρριψα σαν ιδέα, είναι λέει σαν κανονική βαφή!:-x

Α να πω και το αστείο, το χρωμογαλάκτωμα δε το ένιωθα ούτε το μύριζα καθόλου, αλλά με ενοχλούσε η βαφή της διπλανής και όλο απομακρυνόμουν, αλλά εκείνη δεν έλεγε να καταλάβει το λόγο και με πλησίαζε για κουβέντα!:lol:

Σοφακι..
19-11-11, 20:36
Σοφάκι το τζελ πρέπει να πειράζει όσο στο βάζει, κι αν μπαίνει και στη λάμπα πειράζει η ακτινοβολία.
Εγώ είχα το μανό διαρκείας (που στη σύνθεση του έχει τζελ και μπαίνει στη λάμπα). Οταν συνέλαβα το μωρό λίγες εβδομάδες μετά το έβγαλα. Φοβόμουν να αναπνεύσω νωρίτερα το πυκνό ασετον.
Δεν το είχα βάλει ενώ ήμουν έγγυος και πιστεύω δεν πείραζε. Λένε πειράζει η μυρωδιά και η ακτινοβολία.
Εσύ το κάνεις ενώ είσαι έγγυος ή σου είχε μείνει?
Πάντως αν θελήσω να τα ξαναβάψω θα κάνω το απλό το μανό και μόνο.;)

Λοιπόν σήμερα έβαψα το μαλλί μετά από 4+βάλε μήνες! Ψάχτηκα πολύ και κατέληξα σε ένα χρωμογαλάκτωμα που έχουν στο κομμωτήριο μου της colourtouch.
Του κορρέ την βαφή την απέρριψα σαν ιδέα, είναι λέει σαν κανονική βαφή!:-x

Α να πω και το αστείο, το χρωμογαλάκτωμα δε το ένιωθα ούτε το μύριζα καθόλου, αλλά με ενοχλούσε η βαφή της διπλανής και όλο απομακρυνόμουν, αλλά εκείνη δεν έλεγε να καταλάβει το λόγο και με πλησίαζε για κουβέντα!:lol:

να σου πω κ γω ενα αστειο? εχω κοψει το κομμωτηριο εδω και 2 μηνες. τα φτιαχνω μονη μου και εχω ανακαλυψει οτι στεκονται και με κρεπαρισμα χωρισ λακ!!!! τι να κανουμε!!! κομμωτηριο δεν παω κυριως λογω καπνου απτα τσιγαρα,λακ και διπλανες βαφες παρα για να μην βαψω τα δικα μου!! τι καλα ησυχασα τωρα τελευταια απτις αναγουλες τί το θελω ξανα??:p:p
τον 1ο μηνα που ημουν εγκυος δεν το ηξερα και ειχα παει για ανανεωση τζελ, το 2ο μηνα ειχα παει επισης για ανανεωση μιας και πηγα μια μερα πριν μαθω οτι ειμαι δηλαδη περιπου 6η βδομαδα εγκυμοσυνης. νιωθω απεριοριστες τυψεις. φοβαμαι πολυ μηπως εκανα κακο στο μικρο με ολα οσα διαβαζω και ακουω με τα τοξικα!!!:(:(

dimmi
19-11-11, 20:45
νιωθω απεριοριστες τυψεις. φοβαμαι πολυ μηπως εκανα κακο στο μικρο με ολα οσα διαβαζω και ακουω με τα τοξικα!!!:(:(Εχεις δίκιο για τα κομμωτήρια!
Οσο για το τοξικά είπαμε ό,τι ξέρουμε και μπορούμε να το αποφύγουμε, κατά τα άλλα δε νομίζω ότι παθαίνει κανείς κάτι με μια φορά! Μια χαρά θα είναι το μωράκι σου και να μην έχεις τύψεις!
Μια φίλη έγγυος έκανε αυτή τη δουλειά. Δηλαδή τα φτιάχνει σε άλλες κοπέλες. Οταν προχώρησε η κύηση δεν το έκανε το τζελ στις πελάτισσες.

balentina 02
19-11-11, 22:11
απο καλλυντικα ???? τι χρησιμοποιειται??ἕιμαι στην 6 βδομαδα και συνεχιζω με το ιδιο λιπ γκλοσ ....

Σοφακι..
19-11-11, 23:03
απο καλλυντικα ???? τι χρησιμοποιειται??ἕιμαι στην 6 βδομαδα και συνεχιζω με το ιδιο λιπ γκλοσ ....

εγω χρησιμοποιω τα ιδια που εβαζα και παλια δηλαδη l'oreal , max factor , dior κ.τ.λ. απλα δεν βαφομαι συχνα , για να μην πω και καθολου. προτιμω τις κρεμουλες του κορρε καθε μερα και τιποτα αλλο. η επιδερμιδα προς το παρον ειναι καλη..

newbie G
20-11-11, 09:25
Ξέρει καμία αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αλοιφή ξυλοκαΐνης για μια φορά μόνο στην εγκυμοσύνη;

dimmi
20-11-11, 09:26
Τί κάνει η ξυλοκαινη?

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=63701
τσέκαρε αυτό

newbie G
20-11-11, 09:54
Τί κάνει η ξυλοκαινη?

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=63701
τσέκαρε αυτό

Ειναι τοπικό αναισθητικό. Ευχαριστώ για το λινκ, αλλά δε λέει και πολλά. Θα ρωτήσω τη γυναικολόγο μου την επόμενη φορά που θα πάω.

dimmi
20-11-11, 10:07
Πάω Τετάρτη, θες να ρωτήσω? Αλλά θα ρωτήσει ποιό είναι το σκεύασμα μάλλον. Μυρίζομαι ότι φτιάχνεις νύχια, μαλλιά και μπικίνι για τις επερχόμενες διακοπές?:D (δεν πήγατε ήδη έτσι?)

newbie G
20-11-11, 10:12
Πάω Τετάρτη, θες να ρωτήσω? Αλλά θα ρωτήσει ποιό είναι το σκεύασμα μάλλον. Μυρίζομαι ότι φτιάχνεις νύχια, μαλλιά και μπικίνι για τις επερχόμενες διακοπές?:D (δεν πήγατε ήδη έτσι?)

Για την αλοιφή emla 5% πρόκειται. Όχι δεν είναι για αποτρίχωση, τατουάζ θα κάνω, το δεύτερο. Για να σε προλάβω, ρώτησα τη γιατρό και μου έδωσε το ΟΚ, αλλά τότε δεν ήξερα ότι ίσως χρειαστεί να βάλω και ξυλοκαΐνη. Ρώτα κι εσύ το γιατρό σου, θα ρωτήσω κι εγώ τη δικιά μου, και διασταυρώνουμε απόψεις. ;-)

Αποτρίχωση στο μπικίνι έχω να κάνω από πριν την εμβρυομεταφορά, τώρα δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι, ανατριχιάζω στην ιδέα και μόνο ότι θα πονέσω εκεί κάτω. Έτσι κι αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ το εργαλείο αυτό το διάστημα. :mrgreen: Από νύχια, κάνω τζελ και ξενοιάζω. Τα μαλλιά δεν τα βάφω πια, εδώ και 2-3 χρόνια τα έχω στο φυσικό μου, ευτυχώς δεν έχω άσπρα.

Εκδρομούλα θα πάμε το ΠΣΚ που μας έρχεται, άντε γιατί έχω πήξει τόσο καιρό μέσα στο σπίτι. :D

balentina 02
20-11-11, 10:47
εγω χρησιμοποιω τα ιδια που εβαζα και παλια δηλαδη l'oreal , max factor , dior κ.τ.λ. απλα δεν βαφομαι συχνα , για να μην πω και καθολου. προτιμω τις κρεμουλες του κορρε καθε μερα και τιποτα αλλο. η επιδερμιδα προς το παρον ειναι καλη..

και γω δεν εχω πφοβλημα με την επιδερμιδα , αλλα οταν βγω θα βαλω κονσιλερ και θα βαψω γενικα το ματι .Πιο πολυ φοβαμαι για ματια και χειλη γιατι πιο ευκολα απορροφονται τα καλλυντικα στον οργανισμο απο κει...

dimmi
20-11-11, 15:07
Μόνο εγώ βάφομαι κανονικά όταν έχω κέφια? :D
Μόνο πούδρα όμως βάζω και βάφω μάτια χείλη.

Newbie G κι εμείς θα πάμε για tattoo, ο άντρας μου θέλει τώρα, εγώ του λέω να περιμένουμε μετά την γέννα. Καταλαβαίνεις τί tattoo!
Θα τον ρωτήσω για την ξυλοκαινη, δεν υπόσχομαι όμως, μη πάει και δω κανένα τσουτσούνι κι έχουμε κλάμματα και ξεχαστώ :lol:
Δες το αυτό με το τζελ, δεν κάνει στην κύηση, η αισθητικός μου η ίδια το είπε:roll:
και δεν το κάνει πια ούτε σε άλλους γιατί είναι έγγυος!
Με το καλό η εκδρομή!

Γιατί να πονέσεις εκεί κάτω? Βάλε ξυράφι δεν πονά καθόλου.
Εμένα και που χρησιμοποιείται αραιά και που (το ξυράφι) κοντεύει να σκουριάσει :lol:

newbie G
20-11-11, 15:19
Μόνο εγώ βάφομαι κανονικά όταν έχω κέφια? :D
Μόνο πούδρα όμως βάζω και βάφω μάτια χείλη.

Newbie G κι εμείς θα πάμε για tattoo, ο άντρας μου θέλει τώρα, εγώ του λέω να περιμένουμε μετά την γέννα. Καταλαβαίνεις τί tattoo!
Θα τον ρωτήσω για την ξυλοκαινη, δεν υπόσχομαι όμως, μη πάει και δω κανένα τσουτσούνι κι έχουμε κλάμματα και ξεχαστώ :lol:
Δες το αυτό με το τζελ, δεν κάνει στην κύηση, η αισθητικός μου η ίδια το είπε:roll:
και δεν το κάνει πια ούτε σε άλλους γιατί είναι έγγυος!
Με το καλό η εκδρομή!

Γιατί να πονέσεις εκεί κάτω? Βάλε ξυράφι δεν πονά καθόλου.
Εμένα και που χρησιμοποιείται αραιά και που (το ξυράφι) κοντεύει να σκουριάσει :lol:

Κι εγώ βάφομαι όταν βγαίνω, απλά δεν βάζω make-up πλέον, μου προκαλεί μια αίσθηση ξηρότητας και με "τραβάει". Κι έχω ήδη αποφασίσει ήδη και για το τρίτο τατουάζ που θα κάνω μετά τη γέννα. Όλα θέλω να έχουν κάποιο συμβολισμό, γι αυτό και το δεύτερο θέλω να το κάνω τώρα, αλλιώς θα περίμενα.

Ξυραφάκι δεν ξαναβάζω πουθενά και για κανένα λόγο, τρομαξαμε ν' αδυνατίσει η τρίχα, μην την κάνουμε πάλι γαϊδουρότριχα, δε λέει! Μόνο κερί πλέον.