PDA

Επιστροφή στο Forum : Φοβιες Για Την Υγεια Του Μωρου !!!!

Mommy29
14-01-10, 03:36
Κοριτσια Καλησπερα !!!

Ηθελα να μοιραστω μαζι σας τις φοβιες μου για την υγεια της Μπεμπας μου !!!
Εχει νιωσει καμια σας φοβο αν το Μωρακι σας ειναι καλα στην υγεια του?
Ειμαι στην 31η εβδομαδα και συνεχεια κανω ασχημες σκεψεις μηπως το μωρο γεννηθει με καποιο προβλημα υγειας αν και ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου !!!
Στο γιο μου δεν ειχα τετοιες φοβιες...μερικες φορες με πιανουν τα κλαματα μονο και μονο στη σκεψη
Ο γιατρος μου λεει οτι ολα πανε καλα αλλα εγω δεν ξερω...φοβαμαι πολυ..ισως γιατι εχω παρει 4 φορες Ζinadol αντιβιωση και Depon με τις χουφτες λογω ημικρανιων και το αποκορυφωμα το Otrivin για το Μπουκωμα...ο γιατρος με διαβεβαιωσε οτι ειναι ακινδυνα αλλα εγω δεν νιωθω καλα !!!!

Συγγνωμη για το μεγαλο Post !!!

jesgk
14-01-10, 09:59
Κοριτσια Καλησπερα !!!

Ειμαι στην 31η εβδομαδα και συνεχεια κανω ασχημες σκεψεις μηπως το μωρο γεννηθει με καποιο προβλημα υγειας αν και ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου !!!
Στο γιο μου δεν ειχα τετοιες φοβιες...μερικες φορες με πιανουν τα κλαματα μονο και μονο στη σκεψη
Ο γιατρος μου λεει οτι ολα πανε καλα αλλα εγω δεν ξερω...φοβαμαι πολυ..ισως γιατι εχω παρει 4 φορες Ζinadol αντιβιωση και Depon με τις χουφτες λογω ημικρανιων και το αποκορυφωμα το Otrivin για το Μπουκωμα...ο γιατρος με διαβεβαιωσε οτι ειναι ακινδυνα αλλα εγω δεν νιωθω καλα !!!!

Νομίζω πώς όλες οι υποψήφιες μανούλες νιώθουν τον ίδιο φόβο με εσένα.

Κι εγώ στην κορούλα μου φοβόμουν παρα παρα πολυ από την αρχή της εγκυμοσύνης σε αντίθεση με το γιο μου που ήμουν πολύ ηρεμη.

Εκανα συνεχώς μαύρες σκεψεις ότι θα έχει όλα τα σπανιότερα σύνδρομα του κόσμου, μέχρι την στιγμή που την αγκάλιασα ήμουν αγχωμένη. Δεν θα σου πω να μην το σκέφτεσαι αφού ειναι αδύνατο, τουλάχιστον να το σκέφτεσαι όσο λιγότερο μπορείς

τοσοδουλα
14-01-10, 10:16
καλημέρα
mommy 29 μη στεναχωριεσαι και μην αγχωνεσαι γιατι στεναχωριεται και η μπεμπουλα σου....εγω είμαι στην 32η εβδομαδα και δεν σου κρυβω οτι που και που περνάνε άσχημες σκεψεις απο το μυαλό μου, τι κάνω; χαιδευω την κοιλιτσα μου και λεω οτι ολα θα πανε καλα. χαμογελα !!!!! οι πριγκίπισσες μας έρχονται........!!!!!!!!!!

aleca
14-01-10, 10:36
ρε κοριτσακια, αυτα δεν τελειωνουν ποτε!!!!!!! Εγω ειχα αγχος και στις εγκυμοσυνες και τωρα... ένα θα σας πω... ο μεγαλος μου επιασε κατι και εβγαλε σπυρακια στο χερι του όταν ηταν 2, και εγω τον πρακολουθουσα μην κανει πυρετο μην τυχον ειναι μηνιγγιτιδα!!!! Τρελη σας λεω.
Μην ανησυχειτε. Όσο μεγαλωνουμε τοσο δυναμωνουν και οι φοβοι μας. Με το καλο τα μωρακια σας.

ιωάννα25
14-01-10, 10:39
κοριτσάκι μου γλυκό μην αγχώνεσε, για να σου λέει ο γιατρός ότι όλα είναι μια χαρά σημαίνει πως όλα κοιλούν ομαλά

maria1512
14-01-10, 11:02
Mommy 29, σε καταλαβαίνω απολύτως. Κι εγώ σε αυτή την εγκυμοσύνη (είμαι στην 23η εβδομάδα) έχω τρομερή ανασφάλεια και φοβίες. Σίγουρα με έχει επηρεάσει πολύ το γεγονός ότι είχα 2 παλίνδρομες κυήσεις μετά τη γέννηση της κόρης μου. Και την περασμένη εβδομάδα ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα. Έπαθα πυελονεφρίτιδα και νοσηλεύτηκα για 4 ημέρες...μου χορηγήθηκε ενδοφλέβια αντιβίωση και κόντεψα να τον τρελάνω το γιατρό γιατί τον ρώταγα συνέχεια για το πόσο ασφαλής είναι η αντιβίωση. Προσεύχομαι όλα να πάνε καλά μέχρι τέλους και να γεννηθεί η δεύτερη κορούλα μου υγιής.

apricot
14-01-10, 12:03
ναι δυστυχως ολες τα τραβαμε αυτα....και εγω ακομη και μετα που γεννηθηκε η κορη μου ρωτουσα τον γιατρο αν ακουει και αν βλεπει. βεβαια η κορυφαια απαντηση ηταν ¨απο οτι βλεπω εωσ τωρα ναι" δηλαδη μετα?? και εννοειται οτι καθε βραδυ εβλεπα ονειρα οτι γενναω κατι ασχετο και οχι παιδι. φιλια και ψυχραιμια ολα καλα θα πανε!!!

Eleniparis
14-01-10, 12:21
ισως γιατι εχω παρει 4 φορες Ζinadol αντιβιωση και Depon με τις χουφτες λογω ημικρανιων και το αποκορυφωμα το Otrivin για το Μπουκωμα...ο γιατρος με διαβεβαιωσε οτι ειναι ακινδυνα αλλα εγω δεν νιωθω καλα !!!!

Mommy29 μην στεναχωριέσαι. Κλεινω πάνω από 2 εβδομάδες με πολύ δυνατό κρυολόγημα (ιός νέας γρίπης;;;) που εξελίχθηκε σε βρογχίτιδα και παίρνω αντιβίωση, Otrivin αλλά και Dexarhinaspray που έχει κορτιζόνη. Όλα θα πάνε καλά!

zoi_m
14-01-10, 13:09
Mommy 29, σε καταλαβαίνω απολύτως. Κι εγώ σε αυτή την εγκυμοσύνη (είμαι στην 23η εβδομάδα) έχω τρομερή ανασφάλεια και φοβίες. Σίγουρα με έχει επηρεάσει πολύ το γεγονός ότι είχα 2 παλίνδρομες κυήσεις μετά τη γέννηση της κόρης μου. Και την περασμένη εβδομάδα ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα. Έπαθα πυελονεφρίτιδα και νοσηλεύτηκα για 4 ημέρες...μου χορηγήθηκε ενδοφλέβια αντιβίωση και κόντεψα να τον τρελάνω το γιατρό γιατί τον ρώταγα συνέχεια για το πόσο ασφαλής είναι η αντιβίωση. Προσεύχομαι όλα να πάνε καλά μέχρι τέλους και να γεννηθεί η δεύτερη κορούλα μου υγιής.

MΑρακι και εγω ετσι ημουνα την 21η εβδομαδα!!!!!!!!!!!Εγω ομως νοσηλευτηκα για 3 εβδομαδες γιατι αρχισαν και οι συσπασεις!Αντιβιωση και χαπια για τις συσπασεις πηρα με το κιλο...Το αποτελεσμα?Εχω εναν υπεροχο μπεμπη που ειναι πανεξυπνος αναπτυσεται γρηγορα και πανω απο ολα ειναι υγειεστατος.
Κοριτσια τον ιδιο φοβο ειχα και εγω και μετα που γεννησα κιολας.Ειχα και επεισοδιακη γεννα.Λοιπον αυτο το συναισθημα μου εφυγε καπου στον τριτο μηνα μπορω να σας πω.Θελει υπομονη και να σκεφταισε οτι αν αγχωνεσαι χανεις τις καλυτερες στιγμες με το μωρακι σου....Ειτε ειναι στην κοιλια ειτε το εχεις αγκαλια....

loukomamy
14-01-10, 13:17
Και έλεγα οτι μόνο εγω είχα τρελαθεί... Αυτό λοιπόν με κούρασε πολύ στην εγκυμοσύνη μου. Ελεγα άντε να γεννηθεί ο μικρός να τον βλέπω τουλάχιστον και να ξέρω οτι είναι καλά, ή αν κάτι ρε παιδί μου δεν παει καλά να μπορώ να το καταλάβω.

Οχι οτι τώρα δεν ανησυχώ... η τρέλα συνεχίζεται... αλλά πιο συγκρατημένα...

ΝΤΟΛΗ
14-01-10, 14:39
Κοριτσια Καλησπερα !!!

Κοριτσάκι μου δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να το βιώνεις όλο αυτό...από τη στιγμή που ο γιατρός σου σου επιβεβαιώνει ότι όλα είναι καλά, απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου...είναι μοναδικές στιγμές δεν αξίζει να τις χάνεις χωρίς λόγο..άκου κι εμένα που περνάω μια πάρα πολύ δύσκολη φάση αυτή τη στιγμή (έχω αναφερθεί σχετικά στο θέμα για την λήψη τροφοβλάστης) Είσαι ήδη στην 31η εβδομάδα και σε λίγο θα κρατάς αγκαλίτσα την κορούλα σου και όλα θα είναι καλά...

silber
14-01-10, 23:19
οtrivin να μην ξαναπαρεις!!!
Δοκιμασε tonimeer ζελε!
και ηρεμησε......ολα καλα θα πανε !

Mommy29
15-01-10, 01:18
οtrivin να μην ξαναπαρεις!!!
Δοκιμασε tonimeer ζελε!
και ηρεμησε......ολα καλα θα πανε !

To μονο που με βοηθαει ειναι το Otrivin !!!!:-(:-(:-(
Eχει καμια σας καμια αλλη λυση να μου προτεινει ???? Εχω ακουσει για φυτικα προιοντα στο φαρμακειο !!!!
Δυστηχως το μπουκωμα ειναι τοσο εντονο που εκτος του οτι δεν μπορω να κοιμηθω μου προκαλει πονοκεφαλους :shock::shock:

popi.
15-01-10, 01:36
Το ίδιο άγχος έχω και γω... φοβάμαι πολύ μήπως κάτι πάει στραβά... Λογικό,όλες οι μέλλουσες μαμάδες νομίζω το έχουν! Εγώ διαβάζω και στα φόρουμ για εγκυμοσύνες που δεν εξελίχθηκαν καλά, που γεννήθηκαν πρόωρα μωρά ή νεκρά... και πανικοβάλλομαι ακόμα πιο πολύ!! Κάνουμε μόνο θετικές σκέψεις, τον σταυρό μας και περιμένουμε!!! Μετά θα έχουμε άλλες φοβίες και άγχη!!!

Mommy29
15-01-10, 01:57
Το ίδιο άγχος έχω και γω... φοβάμαι πολύ μήπως κάτι πάει στραβά... Λογικό,όλες οι μέλλουσες μαμάδες νομίζω το έχουν! Εγώ διαβάζω και στα φόρουμ για εγκυμοσύνες που δεν εξελίχθηκαν καλά, που γεννήθηκαν πρόωρα μωρά ή νεκρά... και πανικοβάλλομαι ακόμα πιο πολύ!! Κάνουμε μόνο θετικές σκέψεις, τον σταυρό μας και περιμένουμε!!! Μετά θα έχουμε άλλες φοβίες και άγχη!!!

Kι εγω το ιδιο κανω κοριτσακι μου :-( αλλα τελικα καταφερνω να κλαιω και να στεναχωριεμαι !!!!! οποτε μαλλον πρεπει να ηρεμησουμε γιατι τα μωρακια μας το νιωθουν ολο αυτο !!!!!!

soulimpouli
15-01-10, 03:07
Καλησπέρα, mommy 29, συμφωνώ για τις φοβίες και είμαι σίγουρη ότι είναι φυσιολογικό στη κατάσταση μας,πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά και να τις αποθούμε. Όσο για το μπούκωμα να σου πώ ότι εγώ είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα και βρήκα μόνη μου λύση. Αντί να πάρω οτριβιν που μου συνέστησε ο γιατρός μου, έκανα πλύσεις με αλατόνερο στη μύτη με σύριγγα..και γαργάρες με αλατόνερο..έπινα πολλά χλιαρά χαμομήλια και νερά. Σε αυτή τη φάση δε θέλουμε και πολύ με τις ορμόνες μας για να είμαστε στη τσίτα όποτε πάρτο χαλαρά σου μιλάει η πιο κυκλοθυμική και νευρόσπαστη ειδικά σε αυτή τη φάση :) και το βράδυ να ξες μη κοιμάσε τελίως ίσια, ούτε πλάγια ,τώρα με το μπούκωμα να έχεις το κεφάλι λίγο πιο ψηλά βοηθάει καλύτερα και για το πονοκέφαλο να βάζεις κάτι ζεστό στο κεφάλι σου... ελπίζω να σε βοήθησουν αυτά που σου γράφω, περαστικά.

Teomar
16-01-10, 03:10
Γεια σας και από εμένα.ειμαι στην 36 εβδομάδα και κάθε μέρα φοβάμαι και περισσότερο ότι κάτι θα στραβώσει στο τέλος.ελπίζω να πάρω αγκαλιά το μπεμπη μου και να τα ξεχάσω όλα. Ίσως φταίει και που κάθε μέρα όλο και κάτι κακό ακούμε.δεν ξέρω πως αλλιώς να το ερμηνευσω.

Γουντουδάκη Ευστρατία
16-01-10, 17:39
Κορίτσια όλα αυτά που νιώθετε είναι απολύτως φυσιολογικά.Είναι μια πρωτ'ογνωρη εμπειρία για μας τις γυναίκες η εγκυμοσύνη και πολλές φορές την βιώνουμε πολύ διαφορετικά από τοι φανταζόμασταν ή είχαμε ακούσει από μαμάδες,γιαγιάδες κλπ. Δεν υπάρχει υποψήφια μαμά που να μην έχει έστω και ένα μικρό άγχος σχετικά με την υγεία του παιδιού που πρόκειται να γεννήσει. Εγώ που η δουλειά μου τα τελευταία 4 χρόνια είναι με παιδάκια με ειδικές ανάγκες και συμβουλευτική των γονέων τους να φαναταστείτε τι άγχος είχα. Φυσικά γιατί ήξερα λόγω δουλειάς από πρώτο χέρι τι μπορεί να πάει στραβά.Στην εγκυμοσύνη μου έπαιρνα utrogestan μέχρι τον 5ο μήνα και prepar από τον 5ο μήνα και μετά και είχα τρελάνει την γιατρό μου αν κάνει κακό στο παιδί μου η όχι. Τελικά γέννησα οριακά πρόωρα λόγω συσπάσεων στην 36η εβδομάδα(αφού νοσηλεύθηκα στην κλινική για λίγες μέρες με ενδοφλέβιο πρεπάρ και μετα 3 βδομάδες σπίτι στο κρεβάτι) αλλά όλα πήγαν μια χαρά. Σας λέω πάντως από πρώτο χέρι οτι η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική. Εγώ πιστεύω οτι δεν θα είχα κρατηθεί μέχρι την 36 εβδομάδα εαν δεν με χαλάρωνε κ με συγκρατούσε η γιατρός μου.Το Να συμβεί κάτι άσχημο είναι πάντα η μειοψηφία. Όλα θα πάνε μια χαρά, με το καλό να κρατήσετε τα μωράκια σας στην αγκαλιά σας. Καλή υπομονή

nasia84
18-01-10, 11:57
Τις ίδιες ακριβώς φοβίες ότι δεν θα είναι υγιες το μωράκι έχω και έγώ αν και είναι το δευτερο. Στον Γιώργο ήμουν χαλαρή. Δεν θα αφήσω τις φοβίες να με κυριεύσουν. Θελω να ζήσω αυτήν την υπέροχη στιγμή.

apricot
18-01-10, 12:37
Γεια σας και από εμένα.ειμαι στην 36 εβδομάδα και κάθε μέρα φοβάμαι και περισσότερο ότι κάτι θα στραβώσει στο τέλος.ελπίζω να πάρω αγκαλιά το μπεμπη μου και να τα ξεχάσω όλα. Ίσως φταίει και που κάθε μέρα όλο και κάτι κακό ακούμε.δεν ξέρω πως αλλιώς να το ερμηνευσω.
καλε τι φοβασαι εσυ? τωρα τελειωσες οπου να ναι γεννας!!!!! και τωρα να γεννησεις , ενταξει θα ειναι το μπεμπε σου!!
ΚΑΛΗ ΜΕΥΤΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ....:razz::-P

mamvas
18-01-10, 12:43
To μονο που με βοηθαει ειναι το Otrivin !!!!:-(:-(:-(
Eχει καμια σας καμια αλλη λυση να μου προτεινει ???? Εχω ακουσει για φυτικα προιοντα στο φαρμακειο !!!!
Δυστηχως το μπουκωμα ειναι τοσο εντονο που εκτος του οτι δεν μπορω να κοιμηθω μου προκαλει πονοκεφαλους :shock::shock:

Δεν ειμαι γιατρος βεβαια, αλλα μπουκωμα που προκαλει πονοκεφαλους μηπως ειναι ιγμοριτιδα; Εγω επαθα πρωτη φορα περυσι και μου περασε μονο με 15 μερες κλαρισιντ των 500 2 φορες τη μερα. Το ντεπον παντως ειναι ακινδυνο για εγκυους, ετσι μου ειχε πει η γιατρος μου. Η φιλη μου επισης ειχε παρει ζιναντολ 3 η 4 φορες στην εγκυμοσυνη και το παιδι της ειναι μια χαρα.
Τωρα για οτριβιν δεν ξερω. Εχεις δοκιμασει να κοιμασαι με υγραντηρα; Οπως βοηθαει τα παιδια στο απλο μπουκωμα και στο βηχα και στη λαρυγγιτιδα, ισως βοηθησει και σενα, σε συνδιασμο βεβαια με καποιο σπρει φυσιολογικου ορου.

kounelitsa
18-01-10, 12:51
Αχ όλες τα ίδια άγχη έχουμε..το έχουν μάλλον οι μανούλες...ανησυχούμε από την εγκυμοσύνη μέχρι και να μεγαλώσει το παιδί....αλλάζουν οι ανησυχίες αλλά το άγχος παραμένει...εμένα η μαμά μου ακόμα άγχος έχει μην πάθω τίποτα!!! Κι εγώ έτσι φαντάζομαι θα είμαι...σε λογικά βέβαια πλαίσια!!!

Όσο γι αυτή την περίοδο αγχώνομαι συνεχώς, το έχω γράψει και σε άλλο ποστ...γιατί κουνιέται πολύ ή γιατί δεν κουνιέται...γιατί είναι η κοιλιά μου έτσι...γιατί είναι το στήθος μου έτσι..μήπως έκανα κάτι και του έκανα κακό κλπ κλπ....ψυχραιμία κορίτσια!!!!

nasia84
18-01-10, 13:09
Καλύτερα αντί για otrivin να χρησιμοποιούμε φυσιολογικό ορό οπως αυτόν που βάζουμε στα παιδια. Οι γυναικολόγοι όμως ξέρουν καλύτερα.
apricot εμένα ένα κομβίο στην αριστερή κοιλία της καρδιας της μπεμπούλας μου την εκανε τη δουλεια, λίγο και η νέα γρίπη (βασικά τα ΜΜΕ), ...

Teomar
19-01-10, 12:15
Apricot σε ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι φόβος ανεξέλεγκτος και πολύ εσωτερικός.Δεν μπορεί κανείς να σε παρηγορήσει και η Μονή ανακούφιση είναι να τελειώσει αυτή η κατάσταση και να πάρεις αγκαλιτσα το μωρό.Εγώ κάθε φορά που λίγο δεν τον ακούω τον σκουνταω για να μου μιλήσει να ησυχασω. Το έχω ταράξει το μαναρι μου.Θα βγει και θα με δειρει.

eirinibyronas
14-02-10, 10:38
Και εγώ ιδίως στην 1η εγκυμοσύνη ( στη δευτερη δεν προλαβαίνω να σκεφτώ τίποτα) σκεφτόμουν τα χειρότερα .Βέβαια παρουσίασα κάποιο πρόβλημα και γέννησα πρόωρα αλλά καμία σχέση με τα εφιαλτικά σενάρια που έπλαθα στο κεφάλι μου ! Βέβαια και μετά που γέννησα τον μικρούλη μου συνέχισα να έχω κάποιες σκέψεις του τύπου¨"μη μου πέσει" "μη μου πνιγεί" "μη ξυπνήσω το πρωϊ και το βρω νεκρό στην κούνια του " και άλλα τέτοια μακάβρια ( έξω από μας ) .Να φανταστείς τον κράταγα αγκαλιά και έκλαιγα από την αγωνία μόνο και μόνο στη σκέψη ότι κάτι θα του συμβεί .Σιγά σιγά αυτές οι σκέψεις υποχώρησαν από μόνες τους .Πάντως πιστεύω ότι ένα καλό αντίδοτο για αυτό είναι - όπως προείπα- να απασχολείς το μυαλό σου με κάτι άλλο,( πχ που να είναι πάλι αυτό το παιδί ,πολύ ήσυχο είναι τι μαγειρεύει πάλι ;;;)