PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακτινίδιο, Πορτοκάλι & λαχανικά από τον 5ο μήνα...;!

Nefelie
16-01-10, 19:51
Καλησπέρα!
Η μικρούλα μου μόλις μπήκε στον 5ο μήνα. Από τον 4ο μήνα τρώει κρέμα βανίλια και φρουτόκρεμα με αχλάδι, μήλο & μπανάνα.
Τώρα ο γιατρός είπε ότι μπορούμε ν' αρχίσουμε φρουτόκρεμες με ΟΛΑ τα φρούτα, εκτός της φράουλας. Τον ρώτησα αν επιτρέπεται ακόμα και το ακτινίδιο και το πορτοκάλι και μου είπε πως ναι, μπορώ να της δώσω και απ' αυτά...
Μου κάνει εντύπωση, διότι που απ' ότι διαβάζω, το ακτινίδιο και το πορτοκάλι αργούν να μπούνε στο διαιτολόγιο του παιδιού.
Είπε επίσης ότι σε 15 μέρες (όταν δηλαδή θα είναι 5,5 μηνών) ν' αρχίσω να της δίνω βρασμένα και αλεσμένα λαχανικά (πατάτα, καρότο, σέλινο και κρεμμύδι) με λίγο ελαιόλαδο και λεμόνι...
Πολύ νωρίς δεν είναι για όλ' αυτά; Υπάρχει κάποια άλλη μανούλα εδώ που να ξεκίνησε το παιδάκι της τόσο νωρίς αυτά τα τρόφιμα;

fistikaki
16-01-10, 19:58
σε καμια περιπτωση δεν θα εδινα ακτινιδιο τοσο νωρις.... ειναι πολυ μωρακι!!!! εγω εδωσα ακτινιδιο μετα τον χρονο

Dimitra83
16-01-10, 20:18
πορτοκαλι μετα τον 7ο μου ειχε πει ο γιατρος κ ακτινιδιο μετα τον 9ο γενικος μετα τον9ο μπορει να τρωει τα παντα αλλα 5 μηνων οξινα φρουτα με τιποτα
και τα δικα μου απο τον 4ο αρχισανε αυτα που λες

sofi 30
16-01-10, 21:20
Εμείς δώσαμε κ ακτινίδιο κ πορτοκάλι από τον 5ο που αρχίσαμε φρουτόκρεμες (κ γενικά μας είπε οτι επιτρέπονται όλα τα φρούτα) κ πάλι στον 5ο αρχίσαμε κ λαχανικά βρασμένα κ αλεσμένα. Όλα τα λαχανικά!

fridoula
16-01-10, 21:36
ουτε εγω εχω δωσει ακομα πορτοκαλι που ειμαστε οχτωμιση μηνων και τρωμε απο πεντεμιση μηλο αχλαδι μπανανα και αυτα τα ξεκινησαμε σταδιακα οπως και τα λαχανικα μου εδωσε κολοκυθι πατατα καροτο και αργοτερα βαλαμε το κρεας και το κοτοπουλο..ειναι οξινα το πορτοκαλι και το ακτινιδιο και εγω αυτο ξερω

katerinak
16-01-10, 21:43
ετσι πανε οι ημερομηνιες. λιγο νωρις μου φανηκαν οι κρεμες.πορτοκαλι κ εμεις αργοτερα..

Nefelie
17-01-10, 10:04
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Τα όξινα φρούτα τι πρόβλημα μπορούν να δημιουργήσουν; Εμετούς;
Για το πορτοκάλι και το ακτινίδιο είχα διαβάσει ότι μπορούν να προκαλέσουν αλλεργία, γι' αυτό τα καθυστερούν στο διαιτολόγιο. Γενικά στα μωρά πως ανακαλύπτουμε τι αλλεργίες έχουν; Γίνονται κάποιες εξετάσεις ή τα ανακαλύπτουμε στην πορεία;

Εμείς δώσαμε κ ακτινίδιο κ πορτοκάλι από τον 5ο που αρχίσαμε φρουτόκρεμες
Sofi 30, παρατήρησες κανένα πρόβλημα με το ακτινίδιο και το πορτοκάλι; Με τι άλλα φρούτα τα έδινες;

sofi 30
17-01-10, 10:49
Eμείς της δίνουμε ΟΤΙ φρούτο θέλουμε. Όταν ξεκινήσαμε τις φρουτόκρεμες ρώτησα τον γιατρό ποιά φρούτα απαγορεύονται κ μου είπε ΚΑΝΕΝΑ. Και μάλιστα ρώτησα συγκεκριμένα για ακτινίδιο κ μου είπε οτι δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Της δίνω λοιπόν στάνταρ μήλο, αχλάδι, μπανάνα κ χυμό πορτοκάλι κ προσθέτο είτε ακτινίδιο είτε μάνγκο είτε ανανά.
Πρόβλημα δέν έχω κανένα. Ούτε αλεργίες ούτε τίποτα. Βέβαια ενοείτε οτι κάθε παιδάκι είναι διαφορετό οπότε εγώ μπορώ να πω μόνο για τη δικιά μας!

Dimitra83
17-01-10, 12:30
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Τα όξινα φρούτα τι πρόβλημα μπορούν να δημιουργήσουν; Εμετούς;
Για το πορτοκάλι και το ακτινίδιο είχα διαβάσει ότι μπορούν να προκαλέσουν αλλεργία, γι' αυτό τα καθυστερούν στο διαιτολόγιο. Γενικά στα μωρά πως ανακαλύπτουμε τι αλλεργίες έχουν; Γίνονται κάποιες εξετάσεις ή τα ανακαλύπτουμε στην πορεία;

αλλεργιες.καποια μωρα μπορει να ειναι τυχερα κ να μη παρουσιασουν.η κορη μου απο πορτοκαλι εβγαλε εκζεματα κ επρεπε να της βαζω κορτιζονη.5 διαφορετικες γνωμες πηρα ολοι το ιδιο μου ειπαν.ειχε γεμισει στα ποδια στα χερια κ στην κοιλια.χαζομαρα δικη μου εννοειται που ακουσα τη μανα μου κ τις εδινα λιγο πριν κλεισει τον 5ο χυμο...γιαυτο δινουμε μετα τον 7ο γιατι μπορει να μη σου παρουσιασει τιποτα αλλα μπορει να κανει κ αλλεργια κ αυτο δεν εισαι σε θεση να το ξερεις

Μπουμπουλιθρα
17-01-10, 12:38
εαν προσθετεις ενα τα φρουτα νομιζω η σειρα δεν εχει σημασια απλα μερικα φρουτα οπως φρουλα επειδη θεωρουντε αλεργιογονα τα δινουν μετα τον χρονο η δικια μου μου ειπε οτι εχει σπορακια φραουλες ακτινιδιο μουρα μετα τον χρονο γιατι πειραζουν στο εντερο το πορτοκαλι το ξεκινησα 3 απλα παρατηρησα για αλεργια και απο τοτε ολα καλα απο λαχανικα μελιτζανα γιατι περιεχει νικοτινη και λαχανο επιδη ειναι βαρι μετα τον χρονο

Dimitra83
17-01-10, 12:40
η μελιτζανα εχει νικοτινη???:shock::shock: ευτυχως που δε τους εδωσα ποτε...
δε το ηξερα:?

Ellemphriem
17-01-10, 19:41
Οχι χαρα μου. Εμας η παιδιατρος ηταν πολυ καθετη. Μεχρι τον 6ο μηνα ΜΟΝΟ γαλα, απο εκει και περα μεχρι τον 8ο μονο κρεμα βανιλια και μετα σιγα σιγα φρουτοκρεμμες αλλα με διαφορα τουλαχιστον 10 ημερων αναμεσα για να φανουν τυχον αλλεργιες. Λαχανικα βρασμενα και αλεσμενα απο 7ο μηνα και πανω μας ειπε. Κρεας απο 8ο και κοτοπουλο. Ψαρι απο 1 χρονων και πανω......οσο για φρουτα μας ειπε μεγαλη προσοχη σε πορτοκαλια (την ρωτησα για πορτοκαλαδα) μας ειπε να το αποφυγουμε και να το δοκιμασουμε αφοτου μπει για τα καλα στον χρονο. Το δοκιμασαμε αλλα δεν μας αρεσει.....

Ellemphriem
17-01-10, 19:42

Ναι ναι εχει.......:D:D:D:D

mmdad
17-01-10, 20:03
Εμεις ξεκινησαμε με λαχανικα 4.5-5 μηνων και με φρουτα 5μιση μηνων. Πορτοκαλι και ακτινιδιο θα δωσω αργοτερα γυρω στον 7ο με 8ο. Και φραουλες εκει περιπου που θα ειναι η εποχη τους. Οσο για την μελιτζανα εγω την απεφευγα γιατι ερεθιζει τα ουλα (τα δικα μου σιγουρα γιατι μου αρεσουν και τις τρωω συχνα)...
Α! και κρεμα ΠΟΤΕ κατα την γιατρο μας! Ριχνω λιγο ριχαλευρο ή μπισκοτοκρεμα χωρις γλουτενη ακομη στην φρουτοκρεμα γιατι την δινω το απογευμα για να τον "κραταει" λιγο

marandnik
17-01-10, 20:25

Έχει μεγάλη γκάμα να διαλέξεις: Μελιτζάνες άφιλτρες, λάιτ, μαλακό πακέτο, σκληρό πακέτο και τυλιχτά μπουρεκάκια σέρτικα.:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Εγώ δίνω light και δεν έχω πρόβλημα.

Πάντως, εντελώς πληροφοριακά, νικοτίνη έχουν και οι πατάτες και τα κουνουπίδια και οι πιπεριές. Όμως κανένα από αυτά (ούτε τις μελιτζάνες) δεν μας απέκλεισε η γιατρός μας. Μιλάμε για πάρα πολύ μικρές ποσότητες που μόνο κακό δεν κάνουν.;)

Dimitra83
17-01-10, 20:30
μελιτζανα king size υπαρχει??:lol:
παντως τωρα το εμαθα αυτο.τι μαθαινει κανεις!!!

fistikaki
17-01-10, 22:53
το ακτινιδιο εγω, της το δινω σε μαρμελαδα που εφτιαξε ο πατερας μου και μου εδωσε (μεγαλος μαστορας στη κουζινα!!!!)

αλλιως, δεν θα το φαει με τιποτα.... αλλα ετσι, πανω σε ψωμακι το τρωει... μια κουταλιτσα τη μερα, για να κανουμε και κακα επειδη εχουμε θεμα...

giota.
17-01-10, 22:56
Αυτο ηθελα να πω,το ακτινιδιο βοηθαει τη δυσκοιλιοτητα.Εγω δεν του εχω δωσει ακομη,ας χρονισει και μετα!Δεν εχω ρωτησει ομως τον παιδιατρο.Αλλωστε το εντερακι μας δουλευει μια χαρα οποτε κ δε χρειαστηκε να το προσθεσω!!!!!Το πορτοκαλι παλι το ξεκινησαμε μετα τον 8ο.

Nefelie
17-01-10, 23:32
Πω, πω.... μου φαίνεται πως κάθε παιδίατρος τα δικά του λέει... Άντε να βγάλω άκρη! :confused:
Sofi 30, είμαστε οι μόνες που οι γιατροί μας είπανε ν' αρχίσουμε τόσο νωρίς! Λες να έχουμε τον ίδιο παιδίατρο;! :lol: (στο Χαλάνδρι είναι ο δικός μου... λες; )
Πάντως, μ' αυτά που διαβάζω, μάλλον τελικά θα περιμένω κάνα-δυο μήνες πριν της δώσω ακτινίδιο και πορτοκάλι... Νά 'χω το κεφαλάκι μου ήσυχο!

sofi 30
18-01-10, 09:54
Πω, πω.... μου φαίνεται πως κάθε παιδίατρος τα δικά του λέει... Άντε να βγάλω άκρη! :confused:
Sofi 30, είμαστε οι μόνες που οι γιατροί μας είπανε ν' αρχίσουμε τόσο νωρίς! Λες να έχουμε τον ίδιο παιδίατρο;! :lol: (στο Χαλάνδρι είναι ο δικός μου... λες; )
Πάντως, μ' αυτά που διαβάζω, μάλλον τελικά θα περιμένω κάνα-δυο μήνες πριν της δώσω ακτινίδιο και πορτοκάλι... Νά 'χω το κεφαλάκι μου ήσυχο!

Kαι εγώ το σκέφτηκα οτι μπορεί να έχουμε τον ίδιο!!! Κ εγώ Χαλάνδρι μένω, αλλά ο παιδίατρος είναι Ψυχικό!
Να σου πω πάντως οτι εγώ έκτός από τον ¨συμβατικό¨παιδίατρό μου, συμβουλεύομαι κ μία ομοιοπαθητική παιδίατρο κ μου είπε κ αυτή τα ίδια!
Τί να πω???!!!

DEL
18-01-10, 10:14
Εγώ φρούτα στον μικρό έδωσα μόλις έκλεισε τον 5ο μήνα.Την πρώτη εβδομάδα μόνο μήλο μπανάνα αχλάδι και μετά ότι φρούτο θέλω.Δεν μου απέκλεισε τίποτα.Τώρα βάζω και ακτινίδιο και πορτοκάλι και στα λαχανικά του βάζω τα πάντα.Μελιτζάνα δεν έχω βάλει γιατί είναι λίγο βαρειά και την φοβήθηκα.Πάντως κάθε γιατρός έχει τα δικά του και εγώ πολλές φορές στον μικρό κάνω πράγματα από μόνη μου.Και στην μικρή μου έτσι μου έλεγε και επειδή ήταν το πρώτο φοβόμουν και ήμουν επιφυλακτική.Τώρα όμως δοκιμάζω τα πάντα.Απλώς την πρώτη φορά θα του δώσω πολύ λίγο για να δώ αντιδράσεις και μετά ολόκληρο.

Ευάκι
18-01-10, 10:19
Ότι λέει κάθε γιατρός τα δικά του είναι δεδομένο. Χωρίς να ξέρω έδωσα στη μικρή μου πριν χρονίσει πορτοκάλι και όταν έκανε κακά συγκαιγόταν. Ο καημένος ο ποπός της ήταν κατακόκκινος και δεν έκλεινε με τίποτα. :rolleyes:

RENAH
18-01-10, 10:32
Καλημερα
Και γω της εδινα ολα τα φρουτα απο τον 5ο μηνα και μαλιστα και ακτινιδιο μας ειχε πει λογω δυσκοιλιοτητας.Γενικα ολα τα αρχισαμε πολυ νωρις συμφωνα με τις οδηγιες της γιατρου.Μονο στο μελι ηταν απολυτη!ΜΕτα τον χρονο!

Dimitra83
18-01-10, 10:46
στο μελι ολοι οι γιατροι λενε οχι πριν το χρονο.υπαρχει μεγαλος κινδυνος

Theni
18-01-10, 11:02
κι εμεις απο τοσο νωρις τα ξεκινησαμε ολα εκτος απο την φραουλα και το μελι αυτα μολις χρονισε... δεν ειδα τιποτα στο παιδι ολα πηγαν πολυ καλα!

evita79
18-01-10, 11:23
ουτε εγω εχω δωσει ακομα πορτοκαλι που ειμαστε οχτωμιση μηνων και τρωμε απο πεντεμιση μηλο αχλαδι μπανανα και αυτα τα ξεκινησαμε σταδιακα οπως και τα λαχανικα μου εδωσε κολοκυθι πατατα καροτο και αργοτερα βαλαμε το κρεας και το κοτοπουλο..ειναι οξινα το πορτοκαλι και το ακτινιδιο και εγω αυτο ξερω
Kαι μεις ακριβως τα ιδια! Το πορτοκαλι το εδιναν παλια απο πολυ νωρις σαν χυμο, μα αποδειχθηκε οτι ευθυνεται για αλλεργιες( ετσι τουλαχιστον μας ειπε η παιδιατρος). Τωρα γιατι τοση βιασυνη δεν καταλαβαινω...μπορεις παλι να το δοκιμασεις και αν δεν σου κανει αλλεργια το δινεις! Απλα ενα ενα γιατι θα μπερδευτειτε!

mommy natassa
19-01-10, 12:06
Βασικά ξεκινάμε από το γεγονός ότι κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του κι εμείς μπερδευόμαστε ακόμα περισσότερο.
Ο δικός μου είναι της σχολής φαγητό μετά τον 6ο μήνα. Το πρόβλημα είναι ότι κάποια μωρά μπορεί να εμφανίσουν αλλεργίες αν έχουν την προδιάθεση και δίνοντας τους πιο νωρίς μπορεί να τις πυροδοτήσεις. Επίσης, μου είχε πει ότι το μωρό από τη στιγμή που δεν κάθεται στον πωπό του γιατί να το ταλαιπωρώ ψιλοξαπλωτό σώνει και καλά να φάει. Συμφωνώ μαζί του και ειδικά για το δεύτερο το βρίσκω πολύ λογικό. Δεν υπάρχει λόγος βιασύνης αφού σε έναν ή δυο μήνες θα μπει σε αυτή τη διαδικασία ούτως ή άλλως. Πορτοκάλι του έδωσα με το που ξεκίνησε τη φρουτόκρεμα μετά τον 6ο μήνα αλλά ακτινίδιο μου είπε μετά το χρόνο. Αλλωστε υπάρχουν ένα σωρό φρούτα. Το ξέρω ότι πολλοί γονείς έχουν δώσει νωρίτερα αλλά εγώ είμαι της λογικής "φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά", είμαι λίγο της πρόληψης. Κι επίσης, δεν ασπάζομαι το γεγονός ότι επειδή το δικό μου παιδί δεν έπαθε τίποτα (από αλλεργίες εννοώ) δεν θα πάθει και κανένα άλλο. Υπάρχουν πολλά ευαισθητούλια και δυστυχώς μπορούμε να το καταλάβουμε μόνο όταν το παθαίνει. Κάθε παιδί είναι μοναδικό και έχει τους δικού του ρυθμούς ανάπτυξης

Nefelie
19-01-10, 15:05
Ευχαριστώ όλες σας για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας!

Απορία: εάν ένα παιδί έχει αλλεργία στο πορτοκάλι (ως παράδειγμα), δεν θα φανεί αυτό είτε του δώσουμε πορτοκάλι νωρίς είτε αργά; Ή μήπως υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί αλλεργία εάν δοθεί νωρίς, ενώ εάν δοθεί αργότερα δεν θα δημιουργηθεί αλλεργία;... Αυτό είναι κάτι που με προβλημάτισε σήμερα καθώς το σκεφτόμουν... Έχετε κάτι υπ' όψη σας γι' αυτό;

fistikaki
19-01-10, 15:12
οσο μεγαλωνει το παιδι, τοσο ωριμαζει και ο οργανισμος του και δεχεται ευκολοτερα τις τροφες..
σημερα διαβαζα ενα αρθρο στο in.gr, οσο αργουμε να εισαγουμε τροφες τοσο το καλυτερο... δεν χρειαζεται να βιαζομαστε, θα τα δοκιμασουν ολα, αργα ή γρηγορα!!!

εμενα ας πουμε, μου εκανε δυσκοιλιοτητα στο μηλο, τον 5ο μηνα που της το εδωσα... ηταν ενδειξη οτι δεν ηταν ετοιμη... μετα απο λιγο καιρο, ολα καλα..
και το αυγο, τωρα της το δινω, σιγα σιγα (ειναι 16μιση μηνων) επειδη οταν πηγα να της δωσω στον χρονο, εκανε αλλεργια...

θελουν λιγο χρονο τα μωρακια!

Μπουμπουλιθρα
19-01-10, 15:17
αλεργια εαν εχει προδιαθεση θα σου παρουσιαση ειτε στο χρονο το δωσεις ειτε νωριτερα οπως πχ με το αγελαδινο γαλα το καταλαβαινουν νωριτερα αυτες που δεν θηλαζουν απλαοσο πιο μεγαλο ειναι το παιδι τοσο πιο δυνατο οργανισμο εχει και μπορει να το ξεπερασει πιο γρηγορα .. οσο για το μελι μην ειστε τοσο σιγουρες οτι δεν δωσατε το η μισες και παραπανω κρεμες εχουν μελι ασχετα με αυτα που λενε η παιδιατροι απλα απαγορευετε μεχρι τον 6 μηνα κιαυτο γιατι λοιπει ενα ενζυμο απο τον οργανισμο νομιζω μετα πρεπει να δωθει με προσοχη μηπως παρουσιαση αλεργια το παιδι εμας μαςειπε εαν θελουμε να βαζουμε 1/2 κουταλακι στην φρουτοκρμα αφου δεν την τρωει απλα δεν θα εδινα κατι στο παιδι επειδη το δινει και η γειτονισα και δεν της επαθε τποτ φοβαμε και εμπιστευομαι την παιδιατρο ... η κουνιαδα μου εδινε αυγο απο τον 4 μηνα και δεν επαθε τπτ αλλα το συγκεκριμενο τρωει και χαλικια παμφαγω ειναι και δεν παθαινει τπτ..

mommy natassa
20-01-10, 12:57
Καλημέρα,
θα συμφωνήσω με το φυστικάκι, απλά από αυτά που έχω καταλάβει όσο πιο πολύ μεγαλώνει τόσο περισσότερο θωρακίζεται ο οργανισμός του. Σίγουρα αν είναι αλλεργικό κάπου θα το βγάλει αργά ή γρήγορα αλλά ίσως κάποια να τα γλιτώνεις. Οσο για το μέλι μετά το χρόνο γιατί περιέχει ένα ένζυμο το οποίο δεν μεταβολίζει ο οργανισμός ενός μωρού. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να φάει μέλι 100 φορές και να μην πάθει τίποτα και να συμβεί κάτι την 101 η φορά ή κάποιο άλλο μωρό να μην πάθει τίποτα ή να το φάει πρώτη φορά και να πάθει αλλαντίαση. Για όποια δεν ξέρει είναι σοβαρή δηλητηρίαση όπου κινδυνεύει η ζωή του μωρού. Γιατί λοιπόν να το ρισκάρω?μία στο εκατομμύριο να συμβεί, θα φάει μέλι αργότερα.

Δ+Β
20-01-10, 13:12
Εμείς αρχίσαμε τα φρούτα από τον πέμπτο. Δύο μέρες μήλο, δύο μήλο- αχλάδι, δύο μήλο- αχλάδι -μπανάνα και μέτα προσέθετα ένε ένα φρούτο. Το ακτινίδιο δεν το έδωσα τόσο νωρίς επειδή έχει τα σποράκια ενώ το πορτοκάλι το έδωσα μετά την μπανάνα αλλά στην αρχή μόνο μία κουταλιά από το χυμό του πορτοκαλιού απλά γιατι θεωρείτε βαρύ φρούτο για το στομάχι. Όσο για το μέλι, όταν σπούδαζα νοσηλευτική είδα μωράκι που είχε αρχίσει να παραλλύει επειδή του έβαλαν μέλι στην πιπίλα του και απλά περίμεναν με τον καιρό να παραλλήσει και η καρδιά, δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα!:-(:-(:-( Γι'αυτό προσοχή!!!

fistikaki
20-01-10, 14:22
αυτο με το μελι, ποτε δεν το καταλαβα... κι εγω το φοβομουν παρα πολυ, (ακομα δεν εχω δωσει σκετο, αν τυχει σε κανενα γλυκο μονο, κι αυτο εξαιρετικα σπανια)

αλλα θυμαμαι τις παιδικες κρεμες, αυτες που δινουμε απο τον 5ο μηνα, πολλες αναφερουν μελι στα συστατικα τους..

οπου εβλεπα μελι, δεν επαιρνα κρεμα (αν θυμαμαι καλα nutricia).. δε νομιζω ομως να το ρισκαριζαν αν υπηρχε κινδυνος..

ισως κατι παιζει με την μορφη που δινουμε το μελι... ας πουμε αν ειναι σε σκονη κρεμας οκ, αλλιως ειναι επικινδυνο

δεν ξερω, το εχει ψαξει καποιος?

marandnik
20-01-10, 17:47
Το θέμα του μελιού, δεν έχει να κάνει με πιθανές αλεργίες αλλά με την εμφάνιση αλλαντίασης στα μωρά.
Πληροφορίες έτσι πρόχειρα, βρήκα εδώ: http://www.melissokomos.gr/04012.html

Επίσης ίσως θυμάστε ένα περιστατικό αλλαντίασης που παρουσιάστηκε πέρυσι τέτοια εποχή: http://www.skai.gr/articles/news/greece/%CE%92%CF%81%CE%AD%CF%86%CE%BF%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7/

fridoula
20-01-10, 23:56
εχουνε χρονο μπροστα τους να δοκιμασουν ολες τις γευσεις..θεωρω και εγω οτι πρεπει να ωριμασει ο οργανισμος τους για να δεχτουν καποιες καινουριες τροφες και ετσι μου το δικαιολογησε και η παιδιατρος μου..οποτε και εγω δεν ρισκαρω..

Nefelie
21-01-10, 15:39
Σίγουρα τελικά δεν θα βιαστώ για το ακτινίδιο. Πορτοκάλι ίσως της δώσω λιγάκι από τον άλλο μήνα...

Πρόσφατα διάβασα σε περιοδικό για γονείς, ότι λέει αν βάζουμε λίγο αθέψημα θυμαριού στο γάλα του μωρού, το βοηθάμε να εξοικειωθεί με την γεύση των λαχανικών κι έτσι δεν θα έχουμε στο μέλλον τα προβλήματα του να μην θέλει τα λαχανικά (όπως συμβαίνει με τα περισσότερα παιδάκια). Έχετε ακουστά κάτι τέτοιο; (...Ξέχασα να ρωτήσω και τον παιδίατρο γι' αυτό :oops: )

areti32
21-01-10, 16:31
Nefelie μου εμεις ξεκινησαμε ριζαλευρο βανιλια μια εβδομαδα πριν κλεισει τον εκτο και αφοτου τον εκλεισε ξεκινησαμε φρουτοκρεμα με μηλο αχλαδι στην αρχη και μετα απο πεντε μερες μπανανα και λαχανικα με πατατα καροτο στην αρχη και προσθεσα μετα απο πεντε μερες κολοκυθι και μετα απο δυο μερες κρεμμυδι και σελινο.ακτινιδιο και πορτοκαλι μου ειπε οχι ακομα

casperαki
23-01-10, 02:39
ο καθε γιατροις λεει τα δικα του σε θεματα διατροφης
εμενα 6 μιση φρουτα.ολα τα φρουτα μου ειπε ΕΠΟΧΗΣ ομως.
7 μιση λαχανικα ΟΛΑ.
8 μιση ΚΟΤΟπουλο μπουτι και στηθος.
Ρωτησα αν μπορω να δωσω πατζαρια και ειπε ναι τα παντα αρκει να ειναι εποχης.Εχει φαει τα παντα σχεδον εκτος μελιτζανα (θα το σκεφτω με την νικοτινη που ειδα παραπανω)και χορτα.και λαχανο τρωει και πρασα και αρακα και καλαμποκι ολα ολα.
Και φρουτα ακτινιδιο,μαλιστα επεμενε να δωσω ακτινιδιο (ισως επειδη εχουμε ενα θεματακι με τα κακα) και πορτοκαλι.Μαλιστα το πορτοκαλι ηταν το 1ο φρουτο του.
Ευτυχως δεν ειχαμε κανενα προβλημα
Τωρα 9 μηνων ειναι και εχει φαει προφιτερολ , κασερι , φετα , κιντερ αυγουλακι.Αυτα δεν τα εδωσα εγω...καταλαβαινετε..................................

vividim
12-02-10, 17:41
NEFELI KOITA NA DEIS O MIKROS MOY EINAI 6MISI MINWN TRWME PRWI GALA,DEKATIANO FROUTOKREMA(POU PERIEXEI MILO-AXLADI-MPANANA-PORTOKALI K 2 MPISKOTAKIA MIRANTA)MESIMERIANO 5 MERES THN BDOMADA MOSXARI PONTIKI K 2 STITHOS KOTOPOULO ME KAROTO PATATA K LAXANIKO OTI EXW SPITI MOU EIPE H GIATROS(EXOUME DOKIMASEI KOLOKITHI-PANTZARI-PRASO-AGGINARA-ARAKA-MAROULI)K TA EXOUME FAEI OLA.KAI APOGEUMATINO KSEKINISAME ME BANILIA,TWRA MAS EIPE NA TOU DINOUME FARIN LACTE ENALLAKS ME BANILIA GIA NA MIN VARETHEI..MOLIS MPEI STON EBDOMO THA TOU DWSW TO APOGEUMA ANTI GIA KREMA GIAOURTAKIA ADVANCE ME FARIN LACTE H SKETA.AUTA OSO GIA TO PORTOKALI K EMENA MOU EKANE ENTIPWSI POU TO KSEKINISAME TOSO NWRIS ALLA K ALLES FILES MOU POU RWTISA TO IDIO EIXAN KANEI K AYTES APO 6 MINWN DILADI PORTOKALI.

Aeriko
28-02-10, 22:21
Μάλλον είναι το πρώτο μου post στο φόρουμ αλλά σας διαβάζω συχνά... Εμείς είμαστε 7 μηνών και έχουμε φάει πορτοκάλι (όχι με ιδιαίτερη όμως ευχαρίστηση) από 6.5 μηνών. Ρώτησα για τις φράουλες πριν τις βάλω και μου είπε ναι αρκεί να είναι ώριμες και εγγυημένες. Ευτυχώς έχουμε δικό μας παραγωγό συγγενή και τον εμπιστευόμαστε. Δεν μου έχει αποκλείσει ακόμα κανένα φρούτο αλλά αυτή την εποχή δεν έχει και πολλά.

Σε λαχανικά επίσης δεν μου έχει αποκλείσει τίποτα αλλά αύριο που θα πάμε θα την ρωτήσω συγκεκριμένα για τα πατζάρια και το κρεμμύδι. Από το κοτόπουλο διαβάζω ότι σας συνέστησαν στήθος. Εγώ που την ρώτησα πολύ συγκεκριμένα για το κοτόπουλο μου είπε όλα τα μέρη εκτός πέτσας.

fridoula
01-03-10, 16:17
μην αγχωνεσε ο καθε παιδιατρος εχει τα δικα του...θα το καταλαβες και διαβαζοντας το φορουμ..εμεις ειμαστε σχεδον δεκα μηνων και η παιδιατρος μου πορτοκαλι δεν μου εβαλε ακομα και τρωμε μπανανα αχλαδι ακτινιδιο μηλο..οποτε στανταρ δεν θα δωσω φραουλα ακομα γιατι ειναι στα πρωτα αλλεργιογονα εφοσον δεν εχουμε φαει ουτε πορτοκαλι.
Τωρα στα λαχανικα τα τρωμε ολα αρκει να ειναι εποχης παντζαρι δεν εχω δωσει ουτε το κρεμμυδι εχω χρησιμοποιησει ακομα στο φαγητο της γιατι της βαζω σπανακι μαρουλι μπροκολο που ειναι εποχης.κοτοπουλο δινω στηθος γιατι το παιρνω βιολογικο οποτε ειναι φιλετο χωρις πετσα.οποτε ανα δυο ημερες που μαγειρευω εναλλασω τα λαχανικα και στην κοτα βαζω ρυζακι πολλες φορες στο κρεας μακαρονακι η τραχανα χωρις αυγο γιατι θα το ξεκινησουμε τον επομενο μηνα.τωρα θα δοκιμασουμε την ψαροσουπα,για αυτο σου λεω ο καθε παιδιατρος τα δικα του..

Aeriko
05-03-10, 15:12
Έχω σταματήσει να αγχώνομαι γιατί αυτό που λες εκτός του ότι το διαπίστωσα εδώ μέσα το έχω διαπιστώσει και με δυο τρεις φίλες που γεννήσαμε σχεδόν μαζί και οι παιδιάτροί μας είναι εκ διαμέτρου αντίθετοι χαχα

Στην ερώτηση λοιπόν ποια λαχανικά και ποια φρούτα η απάντηση ήταν ΟΛΑ τα εποχής :D

Ρυζάκι και μακαρονάκια χωρίς αυγό ξεκινάμε κι εμείς σε 2 εβδομάδες :D