PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΟΝΤΙΑ?

Γαριδούλα
21-01-10, 12:26
:-P Καλημερα σας. Η μικρη μου ειναι 8 μηνων και ακομα ουτε ενα δοντι.Ο,τι βρισκει ειναι χωμενο μεσα στο στομα της και τα σαλια σταζουν στην πανα της. Εχω βαρεθει να αλλαζω σαλιαρες.Οταν με αφηνει να βαλω δαχτυλο στο στομα της πιανω τα ουλα της πρησμενα. Ποτε θα βγουν τα δοντια προς τα εξω? Σε 20 ημερες? Σε 1 μηνα? ? ? ?

ΚΥΡΙΑΚΗ_
21-01-10, 12:39
Γαριδούλα κι εμένα είναι 9,5 και τίποτα στον ορίζοντα....μπορεί να πάρει από μενα που έβγαλα πρώτο δόντι όταν ήμουν 18 μηνών.....ΥΠΟΜΟΝΗ....κάποια στιγμή θα βγουν...δεν χρειάζεται να απελπιζόμαστε... ;)

Ellemphriem
21-01-10, 12:40
χεχεχε δεν σημαινει τπτ αυτο......η δικη μας δαγκωνο-σαλιαριζε απο 4 μηνων και το πρωτο το βγαλαμε 11 μηνων.....μεχρι τους 14 τωρα εχουμε βγαλει 6 συνολικα.....μην βιαζεσαι οσο αργουν τοσο πιο γερα βγαινουν......

Dimitra83
21-01-10, 12:50
¨το οσο αργουν τοσο πιο γερα βγαινουν δε το πιστευω 1ον κ κυριοτερον γιατι μου το ειπε ο γιατρος οτι ειναι μυθος αυτα τα λεγαν οι γιαγιαδες
2ον κ εγω κ ο αδερφος μου βγαλαμε 4 κ 5 μηνων το 1ο δοντι.ο αδερφος μου εχει μονο 1 χαλασμενο κ εγω 3 μετα τις εγκυμοσυνες.
τα δικα μου δεεν ειχαν σαλια.η κορη μου κανενα συμπτωμα βασικα ουτε σαλια ουτε γκρινια.αλλα ο μικρος οποτε εβγαζε ειχε συγκαμα κ διαροια κ εχω ακουει κ για αλλα μωρακια που το ειχαν αυτο

Ellemphriem
21-01-10, 12:52
¨το οσο αργουν τοσο πιο γερα βγαινουν δε το πιστευω 1ον γιατι μου το ειπε ο γιατρος οτι ειναι μυθος
2ον κ εγω κ ο αδερφος μου βηαλαμε 4 κ 5 μηνων το 1ο δοντι.ο αδερφος μου εχει μονο 1 χαλασμενο κ εγω 3 μετα τις εγκυμοσυνες
τα δικα μου δεεν ειχαν σαλια.η κορη μου κανενα συμπτωμα βασικα ουτε σαλια ουτε γκρινια.αλλα ο μικρος οποτε εβγαζε ειχε συγκαμα κ δοιαρια κ εχω ακουει κ για αλλα μωρακια που το ειχαν αυτο

Τι σημασια εχει καλε? Μπορει να το λενε για να καθησυχαζουν τις μαναδες που αργει το παιδι τους να βγαλει δοντια....κακο ειναι αυτο? εμενα μου αρεσει πως ακουγεται......:lol::lol: αλλη ηταν η ερωτηση της κοπελας.....:razz:

ΤΙΓΡΑΚΙ
21-01-10, 12:53
εμενα εβγαλε 2 μαζι 11 μηνων και τωρα που ειναι 17μηνων εχει 6...τωρα ποτε θα βγουν δε ξερω.
παντως διαροια κανει και εμενα σε καθε δοντι που βγαζει

nathael
21-01-10, 12:58
8 μηνων εβγαλε η μπεμπα μου το 1ο δοντι και τωρα 9 μηνων σχεδον παμε για το 2ο.
Μην ανυσηχεις, θα βγαλει καποια στιγμη...

G.STONE
21-01-10, 13:01
Υπομονή! και εμένα ο δικός μου 9 μηνών έβγαλε το πρώτο του δοντάκι και από τότε μας έχει αλλάξει τα φώτα!
Τώρα βγάζει τους κυνόδοντες να φανταστείς, 22μηνών! και έχει μια γκρίνια...άστα.τέσσερα μαζεμένα βγάζει.
Γενικά όταν αργούν βαίνουν μαζεμένα τα δοντάκια.

Γαριδούλα
21-01-10, 13:20
Και εγω δεν το πιστευω οσο αργα τοσο και πιο γερα. Παντως σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Αντε υπομονοι φιλες-οι μου. Ας ερθουν οποτε θελουν. G.stone τι εννοεις οταν λες μας εχει αλλαξει τα φωτα? Με φοβιζεις...

vatzi
21-01-10, 13:30
Εμείς σε λίγο θα χρονίσουμε και δόντι στον ορίζοντα δε φαίνεται. Αλλά δεν με αγχώνει καθόλου, κάποια στιγμή θα βγάλει. Ούτε καν βάζω το χέρι μου στο στόμα του, θέλω να το δω να ξεπροβάλει, κάτι σαν δώρο-έκπληξη το φαντάζομαι. Η κόρη μιας φίλης μας που είναι 2,5 μήνες μικρότερη έχει βγάλει 6 δόντια. Όλοι μας ρωτάνε αν ο δικός μας έχει κανένα δοντάκι, αυτό στην αρχή με άγχωνε, τώρα καθόλου. Από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε είχα ένα μόνιμο άγχος, το δικό μου το παιδί να τα κάνει όλα γρήγορα, αλλά μια μέρα κάθισα και σκέφτηκα πως αυτό είναι κόμπλεξ και από τότε δεν αγχώνομαι για τέτοια θέματα. Βλέπω πως αναπτύσσεται φυσιολογικά και αυτό είναι που με νοιάζει.

giota.
21-01-10, 13:39
Αυτο το οσο πιο αργα τοσο πιο γερα δεν ισχυει αφου ετσι κ αλλιως τα πρωτα δοντακια αλλαζουν στην ηλικια των 6 ετων.Εμας ο Τασουλης απο 3 μηνων εβαζε τα παντα στο στομα του και εβγαλε τα δυο κατω δοντακια 10 μηνων.Τωρα δε φαινονται ουτε να βγαζει τα πανω αλλα δεν με ανυσηχει καθολου.Το πολυ-πολυ να παει δημοτικο κ να του στελνω αλεσμενο φαγητο σε ταπερακι!!!!!χαχαχαχα......
Γαριδουλα αν θες δες κι εδω
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40503&highlight=%F6%E1%F6%EF%F5%F4%EF%EC%E1%ED%E1
Θα δεις οτι δεν εισαι η μονη!!!!

G.STONE
21-01-10, 15:06
Και εγω δεν το πιστευω οσο αργα τοσο και πιο γερα. Παντως σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Αντε υπομονοι φιλες-οι μου. Ας ερθουν οποτε θελουν. G.stone τι εννοεις οταν λες μας εχει αλλαξει τα φωτα? Με φοβιζεις...

Εννοώ ότι μας έχει αλλάξει τα φώτα στο ξενύχτι. Ξυπνάει συνέχεια το βράδυ...

arma
22-01-10, 09:29
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40503&highlight=%F6%E1%F6%EF%F5%F4%EF%EC%E1%ED%E1
Θα δεις οτι δεν εισαι η μονη!!!!

Και αν θα διάβασες κι εκεί( το είχα ανοίξει εγώ το θέμα), είμαι σίγουρη ότι δεν θα νιώθεις πλέον μοναξιά. Από 4 μηνών άπειρα σάλια, ούλα πρησμένα, αφαγίες, διάρροιες και δόντι γιοκ! Κάποια στιγμη σταμάτησαν και όλα τα συμπτώμτα παρέμειναν μόνο τα πρησμένα ούλα και τελικά βγάλαμε το πρώτο δοντάκι λίγο πριν κλείσει τους 18 μήνες!
Το τι είχα κούσει, δεν λέγεται! Εννοείται πως δεν ισχύει το όσο πιο αργά τόσο πιο γερά(εγώ είχα βγάλει 12 μηνών και τα δόντια μου είναι χάλια..). Μου έλεγαν πως θα ταλαιπωρηθεί πολύ(κι όμως έβγαλε 5 μαζί και τα πράγματα δεν ήταν τόσο τραγικά). Αυτό που μάλλον συναίβει σε εμας και μου το είχε πει και ο οδοντίατρος είναι ότι τα δόντια της είναι πολύ μεγάλα και γι'αυτό άργησαν και τόσο να βγουν.
Υπομονή λοιπόν και κάποια στιγμή θα βγουν!

maan
22-01-10, 09:55
:-P Καλημερα σας. Η μικρη μου ειναι 8 μηνων και ακομα ουτε ενα δοντι.Ο,τι βρισκει ειναι χωμενο μεσα στο στομα της και τα σαλια σταζουν στην πανα της. Εχω βαρεθει να αλλαζω σαλιαρες.Οταν με αφηνει να βαλω δαχτυλο στο στομα της πιανω τα ουλα της πρησμενα. Ποτε θα βγουν τα δοντια προς τα εξω? Σε 20 ημερες? Σε 1 μηνα? ? ? ?

Κι εμείς τίποτα ακόμα!! περίπου 8 κ εμείς!! αλλά εμείς ούτε πρησμένα ούλα ούτε τπτ!! αναμένουμε για τη λευκή παρουσία στα κόκκινα ούλα μας!!

Ellemphriem
22-01-10, 11:16

Οχι καλε μην φοβασαι.....δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια. Η δικη μας δεν καταλαβαινεις ποτε βγαζει δοντια, πολλες φορες εγω τα εχω δει την ωρα που γελαει και ριχνει κεφλαι πισω, αλλιως δεν θα το επερνα καν χαμπαρι. Δεν σημαινει επειδη το ενα ειναι ετσι, ετσι ειναι ολα......

αντε καλα βγαλσηματα.....εγω ενα εχω να πω....οταν βγουν θα σουν λειψουν τα αγαπω-δαγκωματα με τα ουλα.....μετα οτι κανει ποναειιιιιιιιιι........αουτς.........

Γαριδούλα
23-01-10, 20:01
Επιτελους μπηκα στο foroum και μπορω να απαντησω.Λοιπον giota μου ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εστειλες να διαβασω. Ευχαριστω και ολους σας εναν εναν ξεχωριστα για τις δικες του εμπειριες. Πλεον δεν νιωθω μονη μου. Χθες με αφησε να βαλω δαχτυλο στο στομα της και κατι με γρατσουνησε κατω και αριστερα μαλλον ΔΟΝΤΑΚΙ! Και τωρα τι κανω? Περιμενω να βγει? Φτιαχνω γλυκο? Βαζω κουταλι για να γινει σιδερενιο? χα χα χα

Ntanty
23-01-10, 20:40
μην ανησυχεισ καθόλου!!!!!!! εμεις βγάλαμε δοντακι(το πρώτο μας) 11 μηνων!!Αφου έλεγα στην παιδιατρο: τι θα γινει??δεν θα βγάλει ποτε δοντια?χαχαχα.

babystar
26-01-10, 11:16
Πάνω που θα έγραφα ότι από μέρα σε μέρα θα βγει το δοντάκι, διάβασα το τελευταίο σου ποστ και είδα ότι έγραψες ότι βγήκε!!!
Άντε, μπράβο!!!!Δεν ξέρω βέβαια τι απαιτεί η παράδοση, οπότε απλά εύχομαι όλα να βγουν χωρίς κλάμα, πόνο και ζόρια!Τουλάχιστον η δικιά μας και τα 4 που έβγαλε (σχεδόν 14 μηνών!!!) δεν πήραμε χαμπάρι τίποτα!!!

Γαριδούλα
26-01-10, 15:50
Γεια σου babyster.Χθες ειχαμε παιδιατρο και μας ειπε να περιμενουμε και το δευτερο δοντι. Μεγαλωνουμε! Απο υψος ειναι 74εκ και απο βαρος 8290.Εκανα πολυ καλη προσπαθεια με το μιζερο (στο φαγητο) παιδακι μου. Εσεις πως πατε απο υψος και κιλα?

Γαριδούλα
26-01-10, 15:51
sorry babystar ηθελα να πω

Ellemphriem
26-01-10, 18:58
τωρα εγω πως μπερδευτικα.....για αλλου πηγαινε αυτο.....συγνωμη.....αχ παναγια αιπνοιες.....ωχ ωχ

babystar
27-01-10, 14:38
8 μηνών 74cm και 8290?Μάλλον είναι ψηλή, ε???

χμ...εμείς είμαστε σχεδόν 14 μηνών, 75cm και 10 κιλά...Όλα αυτά βέβαια τον προηγούμενο μήνα, γιατί στον παιδίατρο θα ξαναπάμε την άλλη βδομάδα να μας μετρήσει...Εμένα τρώει πολύ, πάρα πολύ (300-400 ml κρεατόσουπα!), χωρίς πίεση (ποτέ δεν την πίεσα), αλλά δε βάζει πολύ βάρος...Πόσο εύχομαι να είναι από τις γυναίκες που τρώνε και δε βάζουν κιλά!!!!!Δόντια (2) έβγαλε 10 μηνών και άλλα δυο πριν 20 μέρες...Μάλλον άργησε, αλλά δε με νοιάζει. Μάλιστα πλέον τρώει μπισκότα, ψωμί, τα δαγκώνει με τα ούλα της!!!!χεχε!!!

Εσείς 8 μηνών, μια χαρά σας κόβω (από δόντια και ανάπτυξη)!Και τα καλύτερα έρχονται(από συμπεριφορά)!!!!

fridoula
27-01-10, 20:57
αχ και εμεις μια απο τα ιδια!φαφουτες!ειμαστε σχεδον εννια μηνων η παιδιατρος προχθες μου ειπε οτι διαγραφονται δυο κατω και δυο πανω αλλα δεν εχουνε σκασει ακομα...και απο γκρινια παρα πολυ!φαινεται οτι ζοριζεται το μωρο...

babystar
27-01-10, 21:10
Εμάς μέχρι 2 μέρες πριν βγούνε δεν είχε καμία ένδειξη ότι θα βγουν.Ξαφνικά μια μέρα βλέπω τα ούλα πρησμένα και τη μέρα που έγινε 10 μηνών, έσκασε το ένα και μετά δυο μέρες το άλλο..Ούτε γκρίνια, ούτε αϋπνία, ούτε αφαγία, μόνο λίγο παραπάνω σάλια-από αυτά δηλ. το ψιλιάστηκα και είδα τα ούλα φουσκωμένα 2 μέρες πριν σκάσει το δοντάκι!Και στα άλλα δυο πάλι τα ίδια, για να δω με τους κυνόδοντες, όοοοοοοταν τους βγάλει!!!

Εσάς είναι έτοιμα, οπότε υπομονή και θα βγουν όλα μαζί!Όταν σκέφτομαι μωρό να βγάζει δόντια, θυμάμαι τον πόνο που τράβηξα με τους φρονιμήτες μου και το συμπονώ πάρα πολύ....

ptharaki
28-01-10, 11:23
ΕΜΕΝΑ Ο ΠΑΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 10,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ 7 ΔΟΝΤΑΚΙΑ!!!!!!!!!!!ΕΒΓΑΛΕ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΤΩ (8 ΜΗΝΩΝ),ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ, ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟΝ ΕΝΑ ΚΥΝΟΔΟΝΤΑ!!!ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΥΝΟΔΟΝΤΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 5 ΜΕΡΕΣ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΑΝΩ ΚΟΠΤΗΡΑ (ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΛΕΝΕ ΤΟ ΔΟΝΤΑΚΙ!!!) ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ!!!!!ΠΥΡΕΤΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΚΥΝΟΔΟΝΤΕΣ (37.8) ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ΣΑΛΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ.ΛΙΓΗ ΓΚΡΙΝΙΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΑΦΑΓΙΑ!!!!!ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝΩΔΥΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΔΟΝΤΑΚΙΑ!!!!!!!

koullam
28-01-10, 12:17
Εμείς σε 1 βδομάδα κλείνουμε 10 μηνών και ακόμη δεν έχει φανεί τίποτα. Αλλά δεν με χαλά όποτε βγάλει

Γαριδούλα
28-01-10, 19:48
Ναι ειναι ψηλη.Ευτυχως τα κιλα τα φτασαμε με πολυ ιδρωτα αλλα εδειξε οτι τα καταφεραμε. babystar και εσεις μια χαρα ησαστε. Εμενα η δικη μου , μου βγαζει το λαδι στο φαγητο και λεω απο μεσα μου υπομονηηηηη, υπομονηηηηηηηη, ΥΠΟΜΟΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ και ετσι περναει η ωρα του φαγητου πιο ηρεμα. Ασε της αρεσει να της τραγουδαω οταν τρωει με ακουει ολη η πολυκατοικια. Πολυ γελιο.

pk33
28-01-10, 20:11
γιατί να μην γεννιούνται έτοιμα με τα δόντια τους; Εμείς έτσι τα παραγγείλαμε αλλά να πάρει έγινε λάθος στην παραγγελία! :)

Dimitra83
28-01-10, 21:00
να συμπληρωσω?
γιατι να μη γενιουνται ξεροντας να μιλανε να περπαρτανε να κανουν κακα τους να τρωνε κ κυριως να μην αρρωσταινουν??:rolleyes::rolleyes:

babystar
28-01-10, 21:30
Αχ, δε θα ήθελα να γεννηθεί έτοιμο, ούτε με δόντια, ούτε με τίποτα!Απολαμβάνω τόσο τη διαδικασία και δεν το αλλάζω με τίποτα αυτό!

koullam
29-01-10, 08:05
συμφωνώ μαζί σου babystar. Απολαμβάνω την διαδικασία αυτή πάρα πολύ μέχρι που λέω δεν θέλω να μεγαλωσει :lol: Με τα μικροσκοπικά του χεράκια, ποδαράκια και το τρυφερό του δερματάκι !

maan
29-01-10, 08:13
....και το φαφούτικο στοματάκι του!!!

efitsa
29-01-10, 09:28
το φαφουτικο το στοματακι του μου εχει κανει το βυζι ....ΣΦΕΝΤΟΝΑ!!!
η γιατρος μου γελαει ! εμ βεβαια δεν δαγκωνει το δικο της:mad:. μιλαμε για πονο ο φαφουτης!
η μανα μου το φχαριστιεται. μου λεει καλα σου κανει ! δαγκω κ αλλο αγορι μου:shock:.
τι να πω!
κανε μανα να δεις καλο:lol:.
παντως απο δοντι στον οριζοντα γιοκ!!:((8.5 μηνων)

katerinak
29-01-10, 09:37
η δικια μου εβγαλε πριν 2 μερες!10 μηνων κ 10 ημερων!

Φλορα
29-01-10, 09:56
Κι ο δικος ακριβως το ιδιο,10 μηνων και λιγων ημερων!!Τωρα βγαζει και το δευτερο!

Γαριδούλα
30-01-10, 19:02
Χαχαχα κοριτσια γελασα πολυ με τα παραπανω να' στε καλα. Να εχουν υγεια τα βλασταρια μας και τι στον κοσμο ολο.......Κοριτσια νιωθω τρελα ερωτευμενη με την κορη μου. Τωρα ειναι καλο αυτο? Εχω παθει εξαρτηση..............

efitsa
30-01-10, 19:19
ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!καλα σοβαρα μιλας?
περιττο να σου πω πως σε καμια αλλη δε συμβαινει αυτο κ να πας να το κοιταξεις γαριδουλα μου μην το κολλησεις κ στον αντρα σου:lol::lol::lol::lol:

Γαριδούλα
31-01-10, 17:01
Αχ efitsa μου χαιρομαι πολυ που μιλαμε. Γελασα πολυ με το μνμ σου. Καθε μερα που περνα την ερωτευομαι πιο πολυ. Βλεπεις ειναι το πρωτο μας.

ptharaki
01-02-10, 09:44
ΕΜΕΙΣ ΕΧΘΕΣ ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ 8 ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΜΑΣ!!!!!!!

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ;;;;;

maan
01-02-10, 09:53
Την Παρασκευή γκρίνια χαμός, κοκκίνισαν τα κάτω ούλα της πάρα πολύ, και τα μάγουλά της κατακόκκινα! λέω κ εγώ επιτέλους δόντι!!! το Σάββατο ηρέμησε ξεκοκκίνησε και από δόντι τίποτα....αναμένουμε λοιπόν...ακόμα

pk33
01-02-10, 12:09
ΕΜΕΙΣ ΕΧΘΕΣ ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ 8 ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΜΑΣ!!!!!!!

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ;;;;;

τι το τέλειο έχει; το να μη κοιμάσαι καθόλου το βράδυ αλλά το πρωί να πρέπει να είσαι φρέσκος στα meetings, να κάνεις χωρίς λάθη τη δουλειά σου, να πρέπει να οδηγήσεις μία ώρα να πάς και άλλη μία ώρα να έρθεις με τα μάτια να κλείνουν από την αυπνία και να προσπαθείς να μην προξενήσεις ατύχημα;
Όχι δεν είναι τέλεια η διαδικασία. Σαφώς είναι χαρά τα παιδιά αλλά αυτή είναι μία περίοδος που αργότερα θα θέλω να ξεχάσω γιατί απλά κάθε μέρα είμαι και πιο κουρασμένος.

ptharaki
02-02-10, 11:36
τι το τέλειο έχει; το να μη κοιμάσαι καθόλου το βράδυ αλλά το πρωί να πρέπει να είσαι φρέσκος στα meetings, να κάνεις χωρίς λάθη τη δουλειά σου, να πρέπει να οδηγήσεις μία ώρα να πάς και άλλη μία ώρα να έρθεις με τα μάτια να κλείνουν από την αυπνία και να προσπαθείς να μην προξενήσεις ατύχημα;
Όχι δεν είναι τέλεια η διαδικασία. Σαφώς είναι χαρά τα παιδιά αλλά αυτή είναι μία περίοδος που αργότερα θα θέλω να ξεχάσω γιατί απλά κάθε μέρα είμαι και πιο κουρασμένος.

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΑΕΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ "ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΙΑ" ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ ΝΑ ΓΥΑΛΙΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥ,ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΥΠΕΡΗΦΑΝΗ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ;

pk33
02-02-10, 12:49
ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΑΕΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ "ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΙΑ" ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ ΝΑ ΓΥΑΛΙΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥ,ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΥΠΕΡΗΦΑΝΗ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ;

Ναι αισθάνομαι χαρούμενος γιατί λέω, άντε πάει ένα δόντι, πόσα μένουν ακόμη;

Χαρά και ευλογία είναι τα παιδιά δεν αντιλέγω αλλά δεν είναι όλα τα στάδια χαρά και κέφι. όταν και τα 2 δεν κοιμούνται από τα δόντια, και η μεγάλη παράλληλα βλέπει εφιάλτες, δεν είναι καμία μα καμία χαρά. Μόνο ελπίδα έχω εκείνη τη στιγμή ότι άντε να βγει το δόντι να ηρεμήσουμε μια-δυο μέρες, και μετά να παλέψουμε για τα άλλα δόντια, ή για τις μύξες ή για τον πυρετό ή για την γκρίνια της μεγάλης που ζηλεύει τα δίδυμα.

Λοιπάμαι αλλά όταν πρέπει να ξυπνήσω στις 7, να ετοιμάσω τα 3 γάλατα, να ταϊσω μαζί με τη γυναίκα μου, να ετοιμάσουμε τη μεγάλη για παιδικό, να προλάβω μέσα στην τρελλή κίνηση (γιατί κάποιος ανεγκέφαλος αποφάσισε ότι ο ηλεκτρικός πρέπει να υπολειτουργεί μέχρι να τελειώσουν τα έργα που γίνονται χωρίς χρονοδιάγραμμα, αν ποτέ τελειώσουν) να φτάσω εγκαίρως στη δουλειά, και εκεί να πρέπει να αποδόσω ανεξάρτητα από την αϋπνία μου, και μετά μόλις γυρίσω το απόγευμα σπίτι να ξεκουράσω λίγο τη γυναίκα μου που παλέυει μόνη της με τα 3 μωρά μετα τη δική της δουλειά, δεν έχω καμία μα καμία χαρά για το ότι βγάζουν δόντια και με έχουν φέρει στα πρόθυρα της κατάρευσης.
Σαφώς θα χαρώ με τα γελάκια τους, με τη χαρά που κάνουν όταν με βλέπουν, αλλά όχι δεν θα ξεχάσω την κούραση, την εξάντληση, γιατί απλά πρέπει να σκεφτώ πως θα τα καταφέρω να μην πάθω υπερκόπωση, γιατί αν πάθω υπερκόπωση απλά θα πάθει και η γυναίκα μου υπερκόπωση και δεν θα υπάρχει κανένας να ταίσει τα μωρά.
Βλέπεις όταν δεν υπάρχουν οι παπούδες και οι γιαγιάδες, αν πάθεις κάτι και πρέπει να πας νοσοκομείο, μέχρι να έρθουν κάποιοι συγγενείς από άλλη πολη, απλά τα μωρά μπορεί να έχουν πεθάνει από την ασυτία. Τοσο απλά.

Όχι δεν είναι τέλεια η διαδικασία. Χάνει από παντού. Κρέμεται από μία κλωστή που καθημερινά παλεύουμε με τη γυναίκα μου να μην σπάσει.

Γαριδούλα
03-02-10, 16:10
pk33 σε νιωθω απολυτα.Εμεις 1 μπεμπουλα εχουμε και ειμαστε μονοι μας χωρις καμια βοηθεια ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ. Βλεπεις οι δικοι μας ειναι εκτος Αθηνων και δεν μπορεις να τους ξεσπιτωσεις. Αχχχχχχχχχχ θελω την μαμα μου να με βοηθησει λιγο, να βρω ενα πιατο φαγητο. Καλα εσεις με 3 πως τα κουμανταρετε? Ηλικιες?

pk33
04-02-10, 10:03
μεγάλο 2 ετών και 7 μηνών και τα 2 μικρά 8 μηνών. Δεν τα κουμαντάρουμε. Απλά το σπίτι είναι σε μία μόνιμη βομβαρδισμένη κατάσταση και όσο είναι ξύπνια κάποιο από τα 3 θα κλαίει. Κάποιες φορές απλά προσπαθούμε να τα βάζουμε σε πρόγραμμα κλάματος, τώρα εσύ μετά ο άλλος.
α, και πάντα κάποιο από τα 3 ή και από εμάς είναι άρρωστο

ptharaki
04-02-10, 20:02
ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ.ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΥ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!

alcyon
04-02-10, 21:11
να συμπληρωσω?
γιατι να μη γενιουνται ξεροντας να μιλανε να περπαρτανε να κανουν κακα τους να τρωνε κ κυριως να μην αρρωσταινουν??:rolleyes::rolleyes:
Αφού εύχεσαι ... να το κάνεις ολοκληρωμένα.... :lol: :p
..... Να βγουν επίσης επιστήμονες, γνώστες-παντογνώστες (να γλυτώσουμε σχολεια - φροντιστήρια, ωδεία κτλ), καθώς και αν έχουν και τη νύφη/γαμπρό μαζί τους... ΟΚ...!! Δεκτό!

Συγνώμη για το οφφ τόπικ..... :lol:
Απλά φαντάστηκα πως δεν έχει νόημα να πω κι εγώ πως στους 10,5 μήνες βγάλαμε το πρώτο. Τώρα στους 12 έχουμε... 2. :lol: :lol: :lol: Έεεεεεχουμε καιρό!! :lol:

misdimzi
07-02-10, 01:37
Μην γελάσετε αλλά εμένα η μπέμπα μου είναι 10 μηνών και έχει 8 δόντια.4 πάνω και 4 κάτω.6 μηνών ξεκίνησε και από τότε έχει πάρει φόρα.Βιάζεται να φάει μπριζόλα μου φαίνεται.

Γαριδούλα
07-03-10, 19:17
Εμεις τωρα εχουμε 2 δοντακια κατω, 1 εντοπιστηκε να βγαινει πανω και αλλα 5 πρησμενα. Αχ τι περνουν τα μωρακια μας....

Maroylaki
26-12-10, 18:44
Κορίτσια γειά σας...
Εγω έχω μια άλλη ερώτηση??ποτε τελιώνουν να βγαίνουν τα δόντια???ευχαριστω πολυ

anitapolonia
26-12-10, 21:37
ελα δε ποτε τελιονουν ??? και εμεις τα περιμενουμε ποσ και ποσ ....ιμαστε 14,5 μηνον και εχουμε 12 δοντια ....ποτε να τελιοσουν οεο????

vag
26-12-10, 22:40
Η μικρή μου που είναι 3χρ και 2μηνών έχει 16/20... ποτέ δεν ξέρεις...

anitapolonia
26-12-10, 22:51
aaaaaaa εχουμε δρομο προστα μας διλαδι ακομη.... καλο μασ κουραγιο

Aeriko
26-12-10, 23:40
Υπάρχουν και χειρότερα... Είμαστε 17 μηνών και έχουμε ΜΟΝΟ δύο δόντια!

Eve
27-12-10, 00:07
ελα δε ποτε τελιονουν ??? και εμεις τα περιμενουμε ποσ και ποσ ....ιμαστε 14,5 μηνον και εχουμε 12 δοντια ....ποτε να τελιοσουν οεο????

εγω θυμαμαι περιπου 1.5 τα ειχε ολα τα δοντια του..

Aeriko
27-12-10, 16:46
Με το πόνο μου παίζεις Eve!

anitapolonia
27-12-10, 21:57
Aeriko μπορει να εχετε μονο 2 δοντια αλλα ιστε τινγα στο μαλλι ,ενο εμις ...... απο δοντια 12 και 2 τριχες στο κεφαλη και αυτεσ κσαντες και δεν φενοντε !!!!

maria ampelokipi
29-12-10, 12:42
τα πρώτα δόντια του μωρού είναι 20, οπότε τότε σταματάνε, αφού βγουν όλα! τώρα το πότε θα γίνει αυτό... καλό κουράγιο σε όλες μας!

Danielaki
29-12-10, 13:00
Ουτε εμεις εχουμε κανενα δοντακι και περιμενω πως και πως να βγουν γιατι το τι νευρακια εχει μικρη δεν λεγεται..ενω οταν γεννηθηκε ειχε 4 δοντακι λιγο εξω,οσο για να βλεπεις δηλαδη τωρα κι αυτα δεν υπαρχουν..κι ειχα χαρη κιολας οτι θα μας βγουν νωρις..τζαμπα η χαρα..

nti na
29-12-10, 13:24
εμένα ο μιρκούλης μου έβγαλε τα δύο κάτω ταυτόχρονα 10 μηνών και μέχρι τώρα έχει 5 και είναι 13 μηνών!!!!!!!!!!!!!!!!

MarcoPolo
29-12-10, 13:26
Εμεις βγαλαμε το πρωτο την ημερα που ειχε γενεθλια και μεχρι τωρα που ειναι 20 μηνων εχουμε βγαλει 12. Καθε δοντι και βδομαδα αυπνιας. Δεν κοιμαται που δεν κοιμαται ποτε αυτο το παιδι οταν ετοιμαζει δοντι ζουμε τις νυχτες του Αγιου Βαρθολομαιου. Ολο το βραδυ ειναι ορθιο και κλαιει σπαραχτικα και την ημερα τρελη γκρινια.

XΡΙΣΤΙΝΑ
29-12-10, 14:11
εμενα πρωτο δοντι εβγαλε 18 μηνων!
τωρα εχει 12..δεν εχει βγαλει ακομα τους κυνοδονντες ομως που ειναι και τα πιο δυσκολα δοντια..Εχει να βγαλει καινουργιο δοντι απο αρχες καλοκαιριου αν θυμαμαι καλα...παει καιρος...

dwraki
30-12-10, 23:45
εμας ειναι 18 μηνων και εχει 10 δοντακια και 2-3 που ειναι μικρουλια;)
τα 2 πρωτα τα εβγαλε το ενα 8 μηνων και το αλλο 9!

χουρχουρίνι
31-12-10, 08:54
Εμείς είμαστε επτάμιση μηνών και μόλις ανήμερα τα Χριστούγεννα βγάλαμε το πρώτο δοντάκι!!!
Στην παιδίατρο που ήμουν όμως τις προάλες άκουσα μαμά να λέει πως η κορούλα της έβγαλε το πρώτο δοντάκι σε ηλικία 22 μηνών κι από κει και πέρα όλα τα άλλα κανονικά!

Aeriko
31-12-10, 11:26
Χριστίνα μου βάλσαμο το μήνυμά σου :lol: Παρηγοριέμαι αφού είδαμε επιτέλους και το τρίτο δόντι :lol: Εφιάλτης μου έχουν γίνει τα δόντια αν και ποτέ δεν έχω δει παιδί φαφούτικο :lol:

Χρόνια Πολλά σε όλες.

poney
31-12-10, 13:13
Ο μεγάλος: 1ο δόντι 12 μηνών, 2ο δόντι 15 μηνών. Άργησε αργότερα και η έναρξη διαδικασίας αλλάγματος δοντιών. Το πρώτο δόντι του έπεσε 7,5 χρονών.

Ο μικρός: 1ο δόντι 14 μηνών. Είναι τριών χρονών και ακόμα δεν έχει βγάλει τους πίσω τραπεζίτες ούτε πάνω ούτε κάτω.

marsolan
02-01-11, 01:17
η δικια μου ειναι 7.5 μηνων και μολις πριν 3 μερες διαπιστωσα οτι κατι"γρατσουναει" εκει κατω....εχει ξεχαραξει μια μυτουλα...ισα που την νιωθεις και την ακους αν καταλαθος ακουμπησει κουταλακι.Και νομιζω ετοιμαζεται και το διπλα!!!
Γκρινιες δεν εχουμε τρομερες!!!!
Απο την στιγμη που βγαινει αυτη η μυτουλα σε ποσο καιρο γινεται κανονικο δοντακι???

maria ampelokipi
03-01-11, 12:01
πολύ πολύ γρήγορα! μέσα σε μια εβδομάδα θα έχει γίνει δοντάκι-μαργαριταράκι ολόκληρο! το θέμα είναι μέχρι να σκάσει από το ούλο, που έχει την αντίσταση, μετά βγαίνει εύκολα και γρήγορα.

marsolan
04-01-11, 18:43
Σε ευχαριστω για την πληροφορια!!!
Παντως μερα με την μερα εχουμε ολο και πιο πολλα συμπτωματα με κυριοτερο την ανορεξια σε πρωινο και μεσημεριανο.Γκρινιες ιδιαιτερες δεν εχουμε ουτε ξυπνηματα με κλαμματα αδικαιολογητα(οχι περισσοτερα απο οτι πριν δηλαδη) αλλα διαπιστωσα και αυξηση θερμοκρασιας σωματος...ηταν πολυ πιο ζεστη,την μετρησα και ειχε 37,2.
Φανταζομαι ειναι κι αυτο στα πλαισια του δοντιου??!!

Aeriko
04-01-11, 21:18
Ναι και το ανέβασμα της θερμοκρασίας στα πλαίσια του δοντιού είναι ;)

marsolan
05-01-11, 11:09
τι ηθελα και μιλαγα???καλωσορισαν και οι περισσοτερες γκρινιες και τα περισσοτερα ξυπνηματα κι ολα τα καλουδια..και ο πονος...Ωραια!!!
και θελω υστερα να κοιμηθω κιολας!!!χαχα!!

v & a
05-01-11, 12:33
εμας εσκασε το 1ο 12 μηνων, και ακολουθησαν σιγα σιγα κ μερικα αλλα. τωρα 15 μηνων εχει 4 και εχουν σκασει αλλα 2, χωρις ιδιεταιρη γκρινια κ αυπνιες μονο βαζει συνεχεια το χερι στο στομα και "ψαχουλευει"...... απλα εκνευρισμος ορισμενες φορες και ελαχιστες κλαμμα...μου χουν πει πως οσο αργουν να τα βγαλουν τοσο αργουν και να τα αλλαξουν τα νεογιλα...εχετε ακουσει εσεις κατι παρομοιο η ειναι ραδιο αρβυλα????

fridoula
05-01-11, 16:27
εμεις ειμαστε 20μηνων και μας λειπουν οι κυνοδοντες...οι οποιοι βγαινουν με ζορι σε εμας,αλλα το πρωτο το βγαλαμε εννια μηνων,τους τραπεζιτες ταυτοχρονα και με ζεστη πολλη γιατι ηταν το καλοκαιρι και τωρα αναμενουμε τα 4τελευταια(επιτελους!!!)μηπως και αρχισουμε να κοιμομαστε σερι..

Tania76
10-02-11, 15:25
εμεις είμαστε σχεδόν ενός έτους (σε 10 ημέρες) κι έχουμε βγάλει συνολο 4 δοντάκια (2 πάνω - 2 κάτω) με όλα τα συμπτώματα που ανεφέρεται οι περισσότερες (γκρίνια, σάλια, μειομένη όρεξη, ξύπνημα το βράδυ, μιξούλες) αλλά όταν βλέπω τη πριγκίπισσα μου και έχει πολλά νευρα καθώς πονάει το θέμα!!!! (βάζει τα χεράκια της στο κεφάλι) αλείφω τα ούλα της με ειδικό gel που μου έχει προτείνει η παιδιατρός μας και κάπως ηρεμεί. Πάντως το θέμα των δοντιών είναι (έστω για το δικό μου παιδάκι) βασανιστικό καθώς άρχισαν τα συμπτώματα από 4 μηνών (8 μηνων εβγαλε το πρώτο) και όποτε έχει γκρίνια λέω τα δόντια της είναι ---εχει βαρεθεί ο αντρας μου να με ακούει---αντε να τα βγάλουμε με το καλό να τελειώνουμε--- βέβαια θα αρχίσουν άλλα που τα περιμένουμε με το καλό... καλά να είναι η Στεφανία μου ή πριγκιπισσά μου .....

drosostalia
16-02-11, 12:13
εμ εγω τη να πω? που ειναι 15 μηνων και εχει βγαλει μονο 3 τρεια ΤΡΕΙΑ 3 δοντια χαχαχαχαχαχα ηα αρχηζω να τσιρηζω μπασ και τρομαξουν και βγουν χααχαχαχαχαχα )))

marchalina
31-03-11, 14:31
Εκλεισε τους 9 μηνες..και δοντι στον οριζοντα κανενα!!!! Την προτρεπω να μασαει τα παιχνιδια της μπας και βγει κατι

kounelitsa
17-05-11, 11:54
Βρε κορίτσια έχω αγχωθεί εμείς από 10 μηνών πετάξαμε 7!!! Δόντια και τώρα 23 μήνες ούτε φωνή ούτε ακρόαση....Ανησυχώ γιατί σταμάτησε να βγάζει ξαφνικά!!!

Nefelirene
17-05-11, 12:06
Κορίτσια μην ανυσηχειτε εμένα η μικρή 8μηνών εβγαλε και τα 2μαζι και μετά γεμίσαμε και Δοξα Τω Θεο όλα τα έχουμε και της ξαδέρφης μου το πιτσιρικί το πρώτο το έβγαλε 14μηνών και αυτό γεμάτο ειναι τώρα.

Zouzounakii
28-03-12, 03:58
αχχχ!!!!! την ιδια απορια ειχα κ γω με τον μικρο μου ...ποτε θα τα βγαλει????? ποτεεεε?
ντεπον-μουντιζαλ ειχαν γινει συνηθεια πια !
οτι εβρισκε στο στομα.σαλια παντουυυυ γκρινιεςςςςςςς πολλεςςςςςς!!!!! τελικα ενα βραδυ ξαφνικα ειδα το ρυζακι που εσκασε :D
ποσο ηταν??????????? 13 μηνων!!!!! :p:p:p

xrisapap
28-03-12, 11:00
Στο :lol:γιο μου ανέτειλλε το πρώτο δοντάκι του σε ηλικία 8 μηνών, ενώ στην :Dκόρη μου στους 5 μήνες.

Xristinakip
29-03-12, 13:12
Ο δικός μου 5,5 μηνών έβγαλε τα 2 πρώτα δοντάκια (κάτω στο κέντρο) και τώρα που σχεδόν χρονίζει βγάζει το 9ο!! 4 επάνω και 5 κάτω!! Βέβαια απο φαγητό ακόμη προτιμάει τα αλεσμένα, άντε και κανένα μπισκοτάκι, παξιμαδάκι να πούμε οτι μασάει και λίγο!!

goody
29-03-12, 13:47
αχχχ!!!!! την ιδια απορια ειχα κ γω με τον μικρο μου ...ποτε θα τα βγαλει????? ποτεεεε?
ντεπον-μουντιζαλ ειχαν γινει συνηθεια πια !
οτι εβρισκε στο στομα.σαλια παντουυυυ γκρινιεςςςςςςς πολλεςςςςςς!!!!! τελικα ενα βραδυ ξαφνικα ειδα το ρυζακι που εσκασε :D
ποσο ηταν??????????? 13 μηνων!!!!! :p:p:p

Ακριβως το ιδιο και εμεις!! 13 μηνων βγηκε το πρωτο! Μετα ανα μηνα εβγαζε και 2..ταλαιπωρηθηκε και ακομα δεν εχουν βγει ολα αλλα ευτυχως κοπηκε η γκρινια και οι πονοι..

rizouli
29-03-12, 18:53
O δικος μου το 1ο στους 6 μηνες και μετα ανα μηνα βγαζει και απο ενα....βλεπω παντως μεγαλη γκρινια και φουσκωμα στα ουλα τωρα. Και καμια διαρροιουλα που και που αλλα η παιδιατρος ειπε πως συχνα συμβαινει αυτο.

kriaraki84
16-08-13, 02:14
Καλημερα, η μπεμπουλα μου στις 24 μπενει στους 10 μηνες και δοντακια αφαντα ακομα:(! εχου απο 6 μηνων σαλια νευρα δαγκωνουμε τα παντα αλλα τιποτα. Μηπως να πρεπει να ανησυχησω???

Izaki
16-08-13, 08:39
Καθόλου! Ο γιός μου έβγαλε το πρώτο του δόντι 11 μηνών, τώρα 16 μηνών έχει 6. Το κάθε παιδί έχει το ρυθμό του.

Babylino
16-08-13, 16:45
Φυσικά και όχι......ο δικός μου έβγαλε το πρώτο του δόντι 13 μηνών και τώρα είμαστε 17 και έχουμε 8 δοντάκια......και ακολουθούν τα υπόλοιπα με γοργούς ρυθμούς.....το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό.

Μπουρμπουρ1
16-08-13, 22:04
εμεις 13 μηνων και δεν εχουμε κανενα!
κι ουτε προκειται να αποκτησουμε συντομα οπως το βλεπω...

kriaraki84
16-08-13, 23:41
εμεις 13 μηνων και δεν εχουμε κανενα!
κι ουτε προκειται να αποκτησουμε συντομα οπως το βλεπω...

Εδω και 3 μερες δεν κοιμομαστε, και γκρινιαζουμε συνεχεια σταματησαμε το φαγητο και τρωμε τα χερια μας. Της εδωσα ντεπον πρωι βραδυ αλλα τιποτα ολο κλεει. Αν ειναι δοντια τι αλλο να κανω δεν ξερω για να την βοηθησω.... Αν ξερει καποια μανουλα κατι αλλο ας με βοηθησει....:(:(:(

Μπουρμπουρ1
17-08-13, 19:17
Εδω και 3 μερες δεν κοιμομαστε, και γκρινιαζουμε συνεχεια σταματησαμε το φαγητο και τρωμε τα χερια μας. Της εδωσα ντεπον πρωι βραδυ αλλα τιποτα ολο κλεει. Αν ειναι δοντια τι αλλο να κανω δεν ξερω για να την βοηθησω.... Αν ξερει καποια μανουλα κατι αλλο ας με βοηθησει....:(:(:(
Δως της κατι παγωμενο/δροσερο να μασουλησει.
Τυληξε μια γαζα σε ρολο και δως της το να το μασαει.
Αν θηλαζεις αστην να πιπιλαει το στηθος.
Η δικη μου που δεν ανεχεται τις κρεμες τυπου μουντισαλ, μασαει κρεμμυδια:shock: και νομιζω οτι με καποιο τροπο αυτο την ανακουφιζει. Προσοχη να μη πνιγει.

kriaraki84
18-08-13, 01:57
Δως της κατι παγωμενο/δροσερο να μασουλησει.
Τυληξε μια γαζα σε ρολο και δως της το να το μασαει.
Αν θηλαζεις αστην να πιπιλαει το στηθος.
Η δικη μου που δεν ανεχεται τις κρεμες τυπου μουντισαλ, μασαει κρεμμυδια:shock: και νομιζω οτι με καποιο τροπο αυτο την ανακουφιζει. Προσοχη να μη πνιγει.

Της εχω αυτα τα πλαστηκα με το νερο μεσα chicco στην καταψυξη αλλα τιποτα τα πιανει τα βαζει στο στομα ουρλιαζει και τα πεταει. Κρεμες τις βαζω την babygel αλλα τιποτα παλι κλεει το θεμα ειναι οτι νευριαζει και κραταει την αναπνοη της και γινετε κατακοκκινη και φοβαμαι λιγο. Ακομα και την πιπιλα με μισος την δαγκωνει. Απορω που τα βρησκουν τοσα νευρα μια σταλια μωρα. Η μαμα μου λεει οτι και εγω ετσι εκανα μωρο αλλα οταν δεν μου καναν τα χατηρια. Ντεπον της δινω 4 μερες τωρα πρωι βραδυ. Χαζομαρα κανω?Να το κοψω μην το συνηθησει?

efi75
18-08-13, 12:44
Μην αγχωνεσαι!!!

Και μενα η κορη μου, τωρα κοντευει τα δεκα, εβγαλε το πρωτο δοντι δεκα μερες πριν χρονισει... το μονο ζορι ηταν οτι μετα τα εβγαζε μαζεμενα, τεσσερα τεσσερα με αποτελεσμα να μην κοιμαται για μηνες... Το τι ντεπον ηπιε εκεινο το διαστημα δε λεγεται... Μη φοβασαι, τα παυσιπονα δεν τα συνηθιζεις, μονο τις αντιβιωσεις...

Το πηρε απο τον μπαμπα της αυτο που το πρωτο δοντι του εσκασε 16 μηνων!!!

grigoria26
24-08-13, 16:37
Καλησπερα.Ο γιος μου ειναι 11 μηνων και δεν εχει αποφασισει να βγαλει δοντακια?Μπορει καποια μανουλα να μου πει τα συμπτωματα πριν βγουν??Εμεις γκρινια εχουμε απο τοτε που γεννηθηκαμε..Και απο τοτε που πιασαμε τα δοκιμαζουμε ολα...???

1μανουλα
24-08-13, 22:37
Καλησπερα.Ο γιος μου ειναι 11 μηνων και δεν εχει αποφασισει να βγαλει δοντακια?Μπορει καποια μανουλα να μου πει τα συμπτωματα πριν βγουν??Εμεις γκρινια εχουμε απο τοτε που γεννηθηκαμε..Και απο τοτε που πιασαμε τα δοκιμαζουμε ολα...???

και εμενα η μικρη μου εβγαλε το πρωτο της δοντακι 11 μηνων , σημερα ειναι 18,5 μηνων και εχουμε μονο 4 δοντακια.Και εμεις εχουμε ολα τα συμπτωματα ανησυχο υπνο,πρισμενα ουλα κ.τ.λ Αρχισα λιγο να ανησυχω γιατι τα αλλα μου παιδια δεν ηταν ετσι ως το χρονο τα ειχαν βγαλει ολα.Παντως προχθες η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα το κακο ειναι οτι το παιδι ταλαιπωρειται πιο πολυ γιατι θα τα βγαλει ολα μαζι.Και εγω σαν και εσενα δεν ξερω τι αλλο να κανω εκτος απο υπομονη.

grigoria26
25-08-13, 14:15
Μονο υπομονη.....Που θα παει θα τα βγαλει τα δοντακια.....