PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιο όνομα σας αρέσει περισσότερο?

twins!
22-01-10, 15:42
Το καλοκαιράκι θα βαπτίσουμε τα δίδυμα κοριτσάκια μας.Ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει τα ονόματα τους :? Μια βοήθεια...?Ποιά σας ακούγονται πιο εύηχα...?
Έχουμε σκεφτεί τα:
-Θεανώ
-Άννα
-Χλόη
-Ρωξάνη
-Ολίβια
-Μαριλή.

Οποιαδήποτε πρόταση/ιδέα και για άλλα ονόματα που ενδεχομένως δεν έχουμε σκεφτεί,δεκτή!Ευχαριστώ πολύ!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
22-01-10, 15:57
Το καλοκαιράκι θα βαπτίσουμε τα δίδυμα κοριτσάκια μας.Ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει τα ονόματα τους :? Μια βοήθεια...?Ποιά σας ακούγονται πιο εύηχα...?
Έχουμε σκεφτεί τα:
-Θεανώ
-Άννα
-Χλόη
-Ρωξάνη
-Ολίβια
-Μαριλή.

Οποιαδήποτε πρόταση/ιδέα και για άλλα ονόματα που ενδεχομένως δεν έχουμε σκεφτεί,δεκτή!Ευχαριστώ πολύ!

Bασικα αυτα ειναι γουστα..κι εμεις μαλλον δεν εχουμε το ιδιο ...:p
Απ ολα τα παραπανω....μου αρεσει μονο το Χλοη και το Αννα.
Με το καλο η βαφτιση σας.

twins!
22-01-10, 15:59
Χεχε,Αφροδίτη ευχαριστώ για την απάντηση.Όποιαδήποτε άλλη πρόταση ονόματος δεκτή.Η λίστα μας προς το παρόν περιλαμβάνει αυτά

Niki81
22-01-10, 16:01
Ωχ κοριτσακι θα σε στεναχωρησω μαλλον γιατι βλεπω τα γουστα μας δεν ταιριαζουν...Προσωπικα θα προτιμουσα ονοματα οπως :
Αριαδνη,Αρτεμις,Ραφαελα,Ρεβεκα,Λυδια,Νεφελη...βεβαια σημασια εχει το τι αρεσει σε εσας.

Απο αυτα που εχεις επιλεξει τα Χλόη,Ρωξανη,Ολιβια,Μαριλη είναι χριστιανικα ονοματα?Εχεις βρει ιερεα που δεχεται να βαφτισει το παιδακι Ρωξανη?Απο περιεργια ρωταω...μη παρεξηγηθω.

Mamoli
22-01-10, 16:01
Ολίβια δαγκωτό, μιας και είναι το όνομά μου! Χεχεχεχε! Η αλήθεια είναι ότι είναι εντυπωσιακό όνομα για Ελλάδα (τα κομπλιμέντα πάνε και έρχονται, αλλά υπάρχουν και αυτοί που δεν το πιάνουν με την πρώτη :lol::lol:) Από εκεί και πέρα μου αρέσουν και το Άννα και το Θεανώ!

Να σας ζήσουν!!

v.polina
22-01-10, 16:02
και σ'εμενα αρεσουν μονο το χλόη και το άννα...να σου ζησουν τα κοριτσακια σου!

TasNat
22-01-10, 16:02
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΤWINS ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΣΟΥ.ΕΜΕΝΑ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΤΗ ΡΩΞΑΝΗ ΚΑΙ ΟΛΙΒΙΑ...
ΘΑ ΔΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΥΟ ΜΩΡΑΚΙΑ :)

lena-aggelos
22-01-10, 16:05
απο αυτα που εγραψες μου αρεσει το ρωξανη.μου αρεσει επισης το ηλεκτρα,ιολη,ιοκαστη.;)

Σοφία Τ.
22-01-10, 16:05
Το αγαπημενο μου γυναικειο ονομα ειναι το Μυρτω (ετσι θα πω το τριτο μου παιδι-αν κανω και αν ειναι κορη χεχεχε).Βαλτο κι αυτο στη λιστα σου...

twins!
22-01-10, 16:07
Niki81 γιατί να παρεξηγηθείς καλέ;Προς Θεού...Λες να μην τα δεχτεί ο ιερέας;Το Χλόη,το Ρωξάνη και το Θεανώ έχουν αρχαία ρίζα.Το Άννα είναι φουλ Χριστιανικό.Το Μαριλή είναι απο το Μαρία και το Βασιλική.Χμ...τώρα για το Ολίβια δεν έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια.

Μαμόλι το Ολίβια το ακούω και εγώ σπάνια!!!
Θέλω γενικά να επιλέξω κάποιο όμορφο όνομα αλλά όπως λέτε είναι καθαρά θέμα γούστου.Σας ευχαροστώ για την βοήθεια.

Sam
22-01-10, 16:12
Απο αυτα που εχεις επιλεξει τα Χλόη,Ρωξανη,Ολιβια,Μαριλη είναι χριστιανικα ονοματα?Εχεις βρει ιερεα που δεχεται να βαφτισει το παιδακι Ρωξανη?Απο περιεργια ρωταω...μη παρεξηγηθω.

To Ρωξάνη γιορτάζει 21 Φεβρουαρίου
η Ολίβια 29 Μαίου και 17 Σεπτεμβρίου
και η Χλόη 14 Φεβρουαρίου

Μου αρέσει το Χλόη και το Ρωξάνη...

Niki81
22-01-10, 16:14
To Ρωξάνη γιορτάζει 21 Φεβρουαρίου
η Ολίβια 29 Μαίου και 17 Σεπτεμβρίου
και η Χλόη 14 Φεβρουαρίου

Μου αρέσει το Χλόη και το Ρωξάνη...

thanks...δεν το ηξερα

eleana82
22-01-10, 16:21
σ εμενα αρεσει το αννα και το μαριλη!

πουλακι1989
22-01-10, 16:23
ολιβια θα πω κι εγω!εμενα μου αρεσει πολυ και το φαιδρα!αλλα και το μυρτω ειναι πολυ ωραιο!!που ειπε η σοφια!

peony
22-01-10, 16:50
Εμένα μου αρέσουν όλα, κυρίως το Ολίβια και το Ρωξάνη, εκτός από το Μαριλή (απλώς επειδή μου θυμίζει υποκοριστικό και μου αρέσουν τα ολόκληρα ονόματα).

AngiCat
22-01-10, 17:41
Θεανώ και Άννα

κατια81
22-01-10, 18:01
Ολιβια και Χλοη μου αρεσουν!!
Επισης λατρευω το Νεφελη και το Ιολη!!!
Να σου ζησουν τα κοριτσακια σου!!!!:D

Dimitra83
22-01-10, 18:09
εμενα μαρεσουν κ τα αρχεια ονοματα οπως
Αρτεμις
Αριαδνη
Ηλέκτρα
Ιφιγένεια
Νεφέλη
Αρετη
Ιολη
φυσικα και μαρεσει κ το Αννα,Ελενη(η τα βαζεις κ τα 2 κ το κανεις Ελεαννα:p Λυδια κ τα ονοματα των παιδιων μου εννοειται :mrgreen::mrgreen:

casperαki
22-01-10, 23:13
Έχουμε σκεφτεί τα:
-Θεανώ
-Άννα
-Χλόη
-Ρωξάνη
-Ολίβια
-Μαριλή.

ΕΙναι πολυ προσωπικο θεμα ειναι πως σου χτυπαει !
ΤΟ θεανω δεν μου αρεσει μου θυμιζει γιαγια(κουφο!!!)
ΤΟ ΑΝΝΑ οκ.
Χλοη πρασιναδα
Ρωξανη (............δεν το γραφω καλυτερα.....)
Ολιβια πολυ ξενοφερτο
και μαριλη .....ουτε...
Α¨¨ΛΛΑ!!!εινα γουστα!!!!
Μου αρεσει για κοριτσι(αν εβγαινε κοριτσι ετσι θα τον εβγαζα!!!) το Μελινα η το Μιλενα.Αγαπημενο μου.
ΤΟ νεφελη επισς αλλα πολλες πλεον το χρησιμοποιουνε.
ΤΟ Αλεξανδρα μου αρεσει.Αρτεμις.
Να σου ζησουν τα παιδακια σου με το καλο να τα βαφτισεις.

Ntanty
22-01-10, 23:18
Μαριλη δαγκωτο!!!!!!!! Πολύ όμορφο όνομα!

agentP
22-01-10, 23:24
Απ' όσα έχεις βάλει πιο πολύ μου αρέσει το Άννα.
Σαν όνομα μου αρέσει πολύ το Έλλη.
Και το Μαρία, το Μαρκέλλα και το Βερενίκη.
Αλλά γενικώς είμαι υπέρ του να βγάζεις ένα όνομα που να σημαίνει κάτι για σένα, όχι να είναι απλά εύηχο.

ANNA27!
22-01-10, 23:36
προτιμώ το χλόη και το άννα

κι εμένα το θεανώ μου θυμίζει γιαγιά!

eleni_k
22-01-10, 23:37
Από τα ονόματα που έχεις αναφέρει μου αρέσει το Άννα και το Ρωξάνη...

Ονόματα που είχα εγώ στην λίστα για την κόρη μου ήταν Μελίνα, Δάφνη, Κοραλλία, Μαρίνα και Μυρτώ... Τελικά την ονομάσαμε Μυρτώ!

sweet_february
23-01-10, 01:40
Καλησπερα! Να σου ζησουν τα κοριτσακια σου!
Απο τα ονοματα που αναφερεις μου αρεσει μονο το Μαριλη (ηθελα κι εγω να ονομασω την κορη μου Μαρια - Βασιλικη αλλα εγω θα τη φωναζα Μαριλια).
Απο την αλλη ειναι θεμα γουστου! Εμενα επισης μου αρεσουν:
Αγαπη, Μυρτω, Μαριαννα, Αγγελικη, Μελινα, Ανδριαννα, Χαρα.
Με το καλο η βαφτιση σας!

twins!
23-01-10, 11:05
Φίλες μου καλημέρα.Με βοηθάτε πολύ με τις ιδέες σας!Ευχαριστώ εκ μέρους μου και εκ μέρος των μπουμπούδων!:wink:
Τελικά είναι τόόόσα το ονόματα που δεν είχαμε σκεφτεί...
Το Μαρίζα πώς σας φαίνεται;Χτες μου είπε μια μαμά πώς έβγαλε έτσι το κοριτσάκι της από το Μαρία-Λουίζα

twins!
23-01-10, 11:11
Απ' όσα έχεις βάλει πιο πολύ μου αρέσει το Άννα.
Σαν όνομα μου αρέσει πολύ το Έλλη.
Και το Μαρία, το Μαρκέλλα και το Βερενίκη.
Αλλά γενικώς είμαι υπέρ του να βγάζεις ένα όνομα που να σημαίνει κάτι για σένα, όχι να είναι απλά εύηχο.

Δυστυχώς τα ονόματα που σημαίνουν κάτι για εμάς(δηλαδή των γονιών μας που μας στηρίζουν απο την αρχή)είναι κάπως...!Η μαμά μου λέγεται Λαμπρινή(δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου),ο μπαμπάκας μου Παντελής(Παντελία;;;:shock:),η πεθερούλα μου Νόπη(Παρθενόπη)και ο πεθερός μου Σωκράτης...
Οπότε,καταλήξαμε σε κάποιο άσχετο όνομα για τις μπουμπούδες μας που θα μας αρέσει ;-)

Dimitra83
23-01-10, 11:59
οντως κ τα 4 ονοματα ειναι...καπως:p κ γω στα δικα μου ασχετα εβαλα.Μαριζα μαρεσει παντως κ εμενα.τελικα ποια εχεις στο μυαλο σου?

twins!
23-01-10, 12:30
Δήμητρα κλίνω προς το Ολίβια...Για αρχή!;-)Έχω αγχωθεί βασικά γιατί θα έπρεπε να έχουμε αποφασίσει πριν τον τοκετό,αλλά τότε δεν το σκεφτόμασταν τόσο.Ελπίζω μέχρι τη βάφτιση να έχουμε καταλήξει χεχε

elenada
23-01-10, 14:30
γεια!με το καλο να γεννησεις τις κορακλες σου.
απο αυτα τα ονοματα που εχεις στην λιστα μου αρεσει το Αννα.
και το Μαριζα.
οπως επισης και τα Εβελινα,Δαναη,Αλκηστις,Ιφιγενεια,Ναταλια,Κορνηλια και Ιολη.

twins!
23-01-10, 15:14
Θέλω να ξεφύγω απο το Νεφέλη,Δανάη,Ναταλία,Λυδία κτλ,που ναι μεν είναι υπέροχα αλλά ακούγονται πολύ συχνά τα τελευταία χρόνια.
Το Εβελίνα απο ποια ονόματα προκύπτει;Ή είναι αυτούσιο;

agentP
23-01-10, 15:20
Δυστυχώς τα ονόματα που σημαίνουν κάτι για εμάς(δηλαδή των γονιών μας που μας στηρίζουν απο την αρχή)είναι κάπως...!
Μμμμ... δίκιο έχεις :rolleyes:
Αντί για Λαμπρινή, πώς σου φαίνεται το Φωτεινή ή Αναστασία;
Το Παρθενόπη γιορτάζει; Μήπως γιορτάζει και κανένα άλλο όνομα την ίδια μέρα;
Το Εβελίνα συνήθως είναι υποκοριστικό του Ευαγγελία. Και το Μαρίζα δεν βγαίνει μόνο του.
Το Μαρίνα πώς σου φαίνεται;

Dimitra83
23-01-10, 15:39
παρθενοπη 15αυγουστο νομιζω ε?την ιδια μερα ειναι Μαρια(συνηθισμενο) Δεσποινα κ αλλα τα οποια μου διαφευγουν...
το μαριζα νομιζω βγαινει απο το Μαρια-Ζωη?

ioannanip
23-01-10, 20:00
Αντιγόνη και Ισμήνη; Πολύ ωραία ονόματα και τα 2 και ασυνήθιστα. Αλλιώς εγώ θα προτείνω το Άλκηστις, Διώνη, Μαργαρίτα, Αριάδνη, Λυτώ, Λυδία

MARIAEVA
23-01-10, 20:23
Θέλω να ξεφύγω απο το Νεφέλη,Δανάη,Ναταλία,Λυδία κτλ,που ναι μεν είναι υπέροχα αλλά ακούγονται πολύ συχνά τα τελευταία χρόνια.
Το Εβελίνα απο ποια ονόματα προκύπτει;Ή είναι αυτούσιο;

Μυρτώ, Ηρώ, Ήρα, Λήδα, Αφροδίτη, Ερατώ, Φαίδρα, Ιφιγένεια

ένα σωρό υπέροχα ονόματα........

Ελπίζω να μην επαναλαμβάνω ονόματα που ήδη έχουν προτείνει τα υπόλοιπα κορίτσια, γιατί διάβασα όλο το τόπικ χτες και σήμερα αξιώθηκα να γράψω! :-)

ALIS
23-01-10, 22:19
Το ονομα που ειχα διαλεξει αν θα εκανα κοριτσι ηταν Ιοκαστη....το ανεφερε και μια αλλη κοπελα.Επσης το Αλεξια μου αρεσει παρα πολυ,οπως και το Ελευθερια ,Ειρηνη, Αγαπη,αλλα γουστα ειναι αυτα...το Ολιβια εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει γιατι λενε μια ξαδερφη μου και το εχω συνδιασει με αυτη οποτε..... Εχεις ψαξει τι κουβαλανε αυτα τα ονοματα(εννοια,σημασια....)?εγω το μικρο μου γιο θα τον βγαλω Ιασωνα και οχι Ιασονα γιατι εχει αλλη εννοια....λεω μηπως σε βοηθησει και αυτο...

peony
23-01-10, 23:43
ΤΕχεις ψαξει τι κουβαλανε αυτα τα ονοματα(εννοια,σημασια....)?εγω το μικρο μου γιο θα τον βγαλω Ιασωνα και οχι Ιασονα γιατι εχει αλλη εννοια....λεω μηπως σε βοηθησει και αυτο...

Sorry για το οφφ τόπικ, ήθελα να σε ρωτήσω από περιέργεια, ποιά η διαφορά; Με ενδιαφέρει! Αν θέλεις στείλε πμ.

MARIAEVA
24-01-10, 00:29
Sorry για το οφφ τόπικ, ήθελα να σε ρωτήσω από περιέργεια, ποιά η διαφορά; Με ενδιαφέρει! Αν θέλεις στείλε πμ.

και εγω θελω να μαθω τη διαφορα, γιατι το μικρο μας θα το βαφτισουμε Ιασονα!

kalamaraki
24-01-10, 00:36
γεια!με το καλο να γεννησεις τις κορακλες σου.
απο αυτα τα ονοματα που εχεις στην λιστα μου αρεσει το Αννα.
και το Μαριζα.
οπως επισης και τα Εβελινα,Δαναη,Αλκηστις,Ιφιγενεια,Ναταλια,Κορνηλια και Ιολη.

Αγαπημένα...!

babystar
24-01-10, 00:52
Πριν γεννήσω την κόρη μου, το αγαπημένο μου όνομα ήταν Αλεξάνδρα. Όχι όμως Αλεξία ή Αλέκα. Ολόκληρο-Αλεξάνδρα.

Τώρα λατρεύω το όνομα της κόρης μου - Στέλλα - (έτσι τη βαφτίσαμε, όχι Στυλιανή) και αν κάνω κι άλλο κορίτσι θα τη βγάλω Μελίνα ή Άρτεμις. Το ξέρω πως δε βοήθησα γιατί τα ονόματα ξαναειπώθηκαν, αλλά είπα να πω κι εγώ την προτίμηση μου....χεχε!

Επίσης δεν ξέρω αν σου αρέσει κάτι σε Ραφαέλα ή Ραφαηλία, που τώρα τελευταία το ακούω και ενώ στην αρχή μου φάνηκε κάπως, τώρα αρχίζει και μου αρέσει...Τι θα έλεγες για το Μάγδα?Κι αυτό μου αρέσει...

Dimitra83
24-01-10, 00:59
Ραφαελα (κουκουβααα:mrgreen:)

babystar
24-01-10, 01:02
Ουπς!Ενώ το είχα δει, δεν το θυμόμουν ότι την κόρη σου τη λένε Ραφαέλα-Ειρήνη!Καλά, είναι και η ώρα μυστήρια, μην παρεξηγείς...

kalamaraki
24-01-10, 01:03
babystar δεν νομιζω να την πειράξει το ειπε και αλλωστε μονη της η Δήμητρα..χε χε Κουκουβάου ειναι!

babystar
24-01-10, 01:05
Κι εγώ κουκουβάου είμαι...
Τώρα λατρεύω το όνομα της κόρης μου - Στέλλα -

χεχε!

Dimitra83
24-01-10, 01:10
τι να παρεξηγησω καλε?σιγααααα

kalamaraki
24-01-10, 01:10
χαχαχα και εγωωωωωωωωω και ολες μας νομιζω! Αρτεμουλα δαγκωτοοοοοοο!
Και αν ειμαι τυχερη και κανω και δευτερο κοριτσάκι Δανάη σιγουρα,αν κανω αγοράκι ...δαγκωτο Φιλλιπος...το εχω κατοχυρώσει με τον σύζηγο χε χε!

kalamaraki
24-01-10, 01:11
τι να παρεξηγησω καλε?σιγααααα

Βρε Δημητρα...γιατι φαινεσαι οφ? Και λεω εγω..θα εχει ρεπο ο αντρουλης της και χάρηκα για σενα χε χε! :rolleyes::rolleyes::rolleyes::wink:

babystar
24-01-10, 01:15
Kalamaraki, να σε ρωτήσω κάτι?Επειδή με τον σύζυγο έχουμε θέμα..Την κόρη σου τη λένε Άρτεμις ή Άρτεμη?Αν τη λένε Άρτεμις, πώς τη φωνάζετε? "Άρτεμις, έλα εδώ" ή "Άρτεμη, έλα εδώ!" Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα, απλά επειδή λέγαμε ότι αυτό το όνομα μας αρέσει, αλλά δεν ξέρουμε ποιο είναι το σωστό...!
Ευχαριστώ!

kalamaraki
24-01-10, 01:27
Kalamaraki, να σε ρωτήσω κάτι?Επειδή με τον σύζυγο έχουμε θέμα..Την κόρη σου τη λένε Άρτεμις ή Άρτεμη?Αν τη λένε Άρτεμις, πώς τη φωνάζετε? "Άρτεμις, έλα εδώ" ή "Άρτεμη, έλα εδώ!" Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα, απλά επειδή λέγαμε ότι αυτό το όνομα μας αρέσει, αλλά δεν ξέρουμε ποιο είναι το σωστό...!
Ευχαριστώ!

Η μανούλα μου ειναι φιλολογος και εχω τις εξης κατευθυντηριες

το αρχαίο ελληνικό Η Άρτεμις έχει διατηρηθεί και η γενική του θα είναι της Αρτέμιδος. Ωστόσο, ισχύει και το νεοελληνικο Η Άρτεμη κατά την τάση της νέας ελληνικής να μετατρέπει τα τριτόκλιτα της αρχαίας σε δευτερόκλιτα (π.χ. η πόλις νέα ελληνικά η πόλη). σε αυτήν την περίπτωση η γενική είναι της Άρτεμης.
Εγώ προσωπικά την φωνάζω Άρτεμις και οταν θελω να αναφερθώ με γενικη λέω της Άρτεμης....Κοινώς στην ονομαστική κρατάω το αρχαιο ελληνικό ενω στην γενική κρατάω την νεοελληνική!! Κοινώς με βολευει ετσι και μου ειναι ποιο ευκολο και ευηχο!
Και τα δυο ειναι σωστά πάντως!

babystar
24-01-10, 01:31
Πω πω!Μου έλυσες τρομερή απορία!Θα μου πεις, γιατί δε ρωτούσες να μάθεις?Ε, όποιον ρώτησα δεν ήξερε και μετά το ξεχνούσα!Νομίζω όμως ότι η μαμά ως φιλόλογος, με έστειλε, βραδιάτικα, αδιάβαστη!Τι να κάνουμε...Πρωτοδεσμίτισσα βλέπεις εδώ...!
Ευχαριστώ πολύ!

Dimitra83
24-01-10, 01:37
Βρε Δημητρα...γιατι φαινεσαι οφ? Και λεω εγω..θα εχει ρεπο ο αντρουλης της και χάρηκα για σενα χε χε! :rolleyes::rolleyes::rolleyes::wink:
ρεπο 1 φορα τη βδομαδα αλλα οχι κανονικο...5 ωρες δουλευει αντι για 12 .κ 1 φορα το μηνα ολοκληρο..ΑΣΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
(επαναλαμβανω κουκουβαααααα:lol::lol::lol::lol:)

ange
24-01-10, 01:55
Μελίς, Μελίνα, Βιβιάννα, Χρυσή, Όλγα, Θεανώ, Ελίζα, Αιμιλία, Ζάχη (Ζαχαρούλα), Ηλιάνα, Θάλεια, Καρολίνα !!!

ange
24-01-10, 01:58
από αυτά που είπεσ εσύ, μου αρέσουν τα Θεανώ και Ολίβια, σπάνια ονόματα και για τισ δυό τουσ!

twins!
24-01-10, 09:23
Κορίτσια ευχαριστώ...Συνεχίστε!
Εντός των ημερών θα παρθεί η τελική απόφαση γιατί μεγαλώνουμε και ποια θα πρωτοφωνάζω ''μπέμπα'':lol: :roll:Αλλιώς δεν είχαμε πρόβλημα...Θα αποφασίζαμε στο Πανεπιστήμιο το τελικό όνομα χαχαχα
Θα σας ενημερώσω δια την τελικήν απόφασην!
Πολλά φιλιά

pasxalitsa v
24-01-10, 12:12
...δαγκωτο Φιλλιπος...το εχω κατοχυρώσει με τον σύζηγο χε χε!
kalamaraki κι εμενα μ αρεσει πολυ το Φιλιππος αλλα του αντρα μου καθολου...(κι ειναι αγορακι το μικρο..)

twins απο τα ονοματα που προτεινες μου αρεσουν το Ολιβια και το Μαριλή (υπαρχει και σειρα με παιδικα βιβλια αν θυμαμαι καλα με αυτο το ονομα)

Dimitra83
24-01-10, 12:29
βρηκα καποια που μου αρεσαν
Ανδριανα
Αλεξανδρα
Αλικη
Γαβριελα
Εβιτα
Ελπίδα
Ηλιάνα
Ηλεκτρα
Καλυψώ
Μαριάνθη
Ναυσικά
Σιλβάνα
Υβόννη
Φαίδρα
Χριστιάνα

gorgia
29-01-10, 11:10
emena mou aresi to anna mono.episeis mporo na sou protino merika opos.
hlianna-iakinthi-artemis-ludia.opos kai na ta onomaseis na ta xerese kai na exoune panta ugeia.

ALIS
29-01-10, 15:15
[QUOTE=babystar;1455960]Πριν γεννήσω την κόρη μου, το αγαπημένο μου όνομα ήταν Αλεξάνδρα. Όχι όμως Αλεξία ή Αλέκα. Ολόκληρο-Αλεξάνδρα.

το Αλεξια ειναι αλλο ονομα απο το Αλεξανδρα....

ALIS
29-01-10, 15:30

Ειναι 2 διαφορετικα ονοματα....
Ιασων προερχεται απο το ιασις που σημαινει θεραπεια και ειναι αρχαιο ονομα φορτωμενο με πολλα χαρακτηριστικα ....ειναι αυτος που φερνει ηρεμια και ''θεραπευει'' τις ζωες των ανθρωπων....
Ιασονας προερχεται απο τον αποστολο Ιασονα....εχει και αυτο καλα χαρακτηριαστικα και καλη ενεργεια....
γιορταζει 29 Απριλιου ενω το Ιασων δεν εχει γιορτη....ασχετα αν τα εχουμε κανει ενα και τα γιορταζουε μαζι...
αυτα με συντομια μολις μου επιστρεψουν το βιβλιο μου θα τα σκαναρω και θα σου τα στειλω σε πμ...

ενα αλλο γυναικειο αρχαιο ονομα ειναι το Ινω και δεν ειναι πολυφορεμενο.....

Minnie!
29-01-10, 15:52
Ελπίδα και Φαίδρα!!!!!!!!!!

babystar
29-01-10, 16:12
το Αλεξια ειναι αλλο ονομα απο το Αλεξανδρα....

Έχω γνωστή που τη λένε Αλεξία και τυχαία μια μέρα μου είπε τη λένε Αλεξάνδρα...Δεν ξέρω πώς το έβγαλε το Αλεξία από το Αλεξάνδρα, αλλά το έκανε!!!

twins!
29-01-10, 17:20
Τελικά επιλέξαμε :lol: :lol: :lol:
Τα ονόματα των διδύμων θα είναι......................................................

twins!
29-01-10, 17:20
θα είναι...............................................................

twins!
29-01-10, 17:24
Ολίβια και Άννα!!!!!:lol::lol::lol::lol:

kalamaraki
29-01-10, 17:25
Πολυ ομορφα ονόματα μπράβο!
Να σου ζησουν τα μπουμπούκια σου!

peper
29-01-10, 17:35
Κρίμα δεν πρόλαβα να σου πω ένα ακόμη όνομα σαν ιδέα. Μου αρέσει πολύ το Μυρσίνη. Πάντως να είναι καλοφώτιστα τα κοριτσάκια σου.

twins!
29-01-10, 17:38
Ευχαριστώ κορίτσια!
Βέβαια δεν είναι καθόλου μικρή η πιθανότητα να αλλάξουμε γνώμη μέχρι τη βάφτιση χεχε!:lol:
Σας είμαι ευγνώμων για την πολύτιμη βοήθεια σας

ALIS
29-01-10, 23:33
Έχω γνωστή που τη λένε Αλεξία και τυχαία μια μέρα μου είπε τη λένε Αλεξάνδρα...Δεν ξέρω πώς το έβγαλε το Αλεξία από το Αλεξάνδρα, αλλά το έκανε!!!

τα κανουν κατι τετοια αλλα ειναι αλλα ονοματα γι αυτο εχουν και διαφορετικες ημερες γιορτη......οπως και το Αλεξης με το Αλεξανδρος!

ange
03-02-10, 23:42
ωραίοσ συνδιασμόσ ολίβια και άννα! να τα χαίρεσαι!

haido
17-04-10, 01:34
Ωραία επιλογή twins! Δεν πρόλαβα να σου πω κι εγώ: το Ά ν ν α θεωρώ ότι είναι το ωραιότερο κοριτσιστικό όνομα, και επίσης μου αρέσει και το Κορίνα!
Να σας ζήσουν!

haido
17-04-10, 01:35
...κοριτσίστικο...

totastath
17-04-10, 22:56
Με το καλο να τα βαφτισετε τα μπεμπακια σας. Τα ονοματα που μου αρεσουν πιο πολυ ειναι Ολίβια και Χλόη. Επισης ωραια ονοματα θεωρω και τα Εύα, Ναταλία, Αιμιλία, Αστερία, Μελάνη, Σάρρα, Κύνθια και Φοίβη. Ελπιζω να βοηθησα λιγουλακι.

koullam
01-11-10, 20:43
Κορίτσια μπορείτε να με βοηθήσετε ψάχνω για όνομα και είμαι μεταξύ

1. Κυβέλη
2. Σεμέλη
3. Υβόννη

Ποιά η γνώμη σας ???

katerinak
01-11-10, 20:48

1. Κυβέλη
2. Σεμέλη
3. Υβόννη

Ποιά η γνώμη σας ???

σεμελη.μουσικο. οπως κ το σεσιλια που ακουσα κ γιορταζει κιολας

sadamo
01-11-10, 20:50
Υβόννη με χίλια

koullam
01-11-10, 20:52
σεμελη.μουσικο. οπως κ το σεσιλια που ακουσα κ γιορταζει κιολας

Είχα λίγο τις επιφυλάξεις μου για αυτό γιατί μπερδεύεται με το τι σε μέλει !!! :?: :-?

pashalitsa
01-11-10, 21:05
Υβόννη με χίλια
Συμφωνώ!!!!!!!

leman
01-11-10, 21:07

1. Κυβέλη
2. Σεμέλη
3. Υβόννη

Ποιά η γνώμη σας ???

Σεμελη εβγαλα τη μικρη μου πριν λιγο καιρο! ευηχο και σπανιο! το μονο κακο οτι δεν το πιανουν με την πρωτη και συνηθως νομιζουν οτι βγαινει απο το Σιμελα:shock:

Αγγελίνα#2
01-11-10, 21:11
Kι εγώ το Υβόννη προτιμώ. Πάντως είχα και μια μαθήτρια Κυβέλη, τη δίδυμη αδελφούλα της τη λέγανε Λυδία. Το Σεμέλη μου θυμίζει ένα ορεινό resort που έχουμε στον Όλυμπο.

Φαίη06
01-11-10, 21:25
χλόη,και το μελίνα είναι ένα πολύ ωραίο όνομα!αν 8έλετε περίεργα ονόματα είναι ωραία τα μαρια8ένια, φιλαρέτη, μυρσίνη.για κορίτσι νομίζω έχεις πολλές επιλογές!

sissie
01-11-10, 21:40

1. Κυβέλη
2. Σεμέλη
3. Υβόννη

Ποιά η γνώμη σας ???

Υβόννη... Πανέμορφο!!!

katerinak
01-11-10, 22:02
Είχα λίγο τις επιφυλάξεις μου για αυτό γιατί μπερδεύεται με το τι σε μέλει !!! :?: :-?

εγω ηθελα παλια το μελενια κ θα ακουγοταν με λενε μελενια,ιδιο!

pasxalitsa v
04-11-10, 18:01
μονο εμενα μ αρεσει το Κυβελη?:D

May'11
04-11-10, 18:16
Κυβέλη!Είναι πανέμορφο όνομα :D

Το Σεμέλη μου κάνει όχι ελληνικό.Το δε Υβόννη μου θυμίζει μεσήλικη κυρία:confused:

v & a
04-11-10, 19:09
Σεμέλη... μου θυμιζει ..."σαν μέλι" και ειναι και ασυνηθιστο!

leman
04-11-10, 21:05
Κυβέλη!Είναι πανέμορφο όνομα :D

Το Σεμέλη μου κάνει όχι ελληνικό.Το δε Υβόννη μου θυμίζει μεσήλικη κυρία:confused:

οχι επειδη λενε την κορη μου ετσι, αλλα το σεμελη μια χαρα ελληνικο ειναι. απο την ελληνικη μυθολογια. παντως οντως για καποιον που δεν το εχει ξανακουσει κανει λιγο ιταλικο ισως?
για το υβοννη συμφωνω κι εγω

May'11
04-11-10, 21:10
Ναι,ιταλικό μου κάνει.
Το είχα ξανακούσει μια φορά στο παρελθόν :-)

Marigoula
04-11-10, 21:27
μονο εμενα μ αρεσει το Κυβελη?:D

Κι εμένα μου αρέσει!! Έχει μια θεατρικότητα!!
Υβόννη δεν μου αρέσει καθόλου, Σεμέλη έτσι κι έτσι, μου ακούγεται λίγο "εισαι μέλι" ;)

v & a
04-11-10, 21:30
οχι επειδη λενε την κορη μου ετσι, αλλα το σεμελη μια χαρα ελληνικο ειναι. απο την ελληνικη μυθολογια.

Συγκεκριμενα η σεμελη ηταν μητερα του διονυσου, περισσοτερα ΕΔΩ (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%B7);)