PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΡΟΓΧΙΚΟ ΑΣΘΜΑ Η ΣΠΑΣΤΙΚΗ ΒΡΟΓΧΙΤΙΔΑ!!ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ

Dimitra83
25-01-10, 15:07
Γεια σας
το ΣΚ η κορη μου εμφανισε πολυ εντονο βηχα και εχτες εκανε και πυρετο.πηγαμε στο παιδιατρο και μας ειπε οτι εχει βροχικο ασθα η οπως αλλιως λεγεται σπαστικη βρογχιτιδα.
μου ειπε με λιγα λογια οτι οποτε αρρωσταινει το παιδι θα εχει παντα και αυτο το προβλημα λογω αλλεργιας στη σκονη του αερα η στη γυρη η σε μαλλινα που μαδανε κλπ.επισης οτι ειναι κληρονομικο.η μανα μου εχει τετοιες αλλεργιες αρα πρεπει να κληρονομησε.μας εδω σε αντιβιωση αμοξιλ που το αραιωνεις με νερο και κατι σταγονες που πρεπει να τις πινει.αν σε 7 μερες δεν γινει καλα μαλλον θα πρεπει να χρησημοποιησουμε μασκα αερολιν:cry::cry:
εχει συμβει σε καμια απο σας η εστω σε καποιο γνωστο σας ατομο?
πειτε μου οτι πληροφοριες εχετε.πανω στον πανικο μου δε ρωτησα και πολλα πραγματα.ποσες φορες τη μερα να αεριζω το σπιτι κ για ποση ωρα?
να της κανω σαουνα στο μπανιο ?να παρω μηχανημα ανιχνευσης απνοιας για τον υπνο?τι να κανω?ειμαι σε απογνωση !μου ρχεται να βαλω τα κλαματα !!!:cry::cry::cry::cry:

Niki81
25-01-10, 15:24
Δες αυτο

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=53567

Dimitra83
25-01-10, 15:27
σε ευχαριστω!!!

elenasteraki
25-01-10, 15:31
Dimitra ηρέμησε μη τρελαίνεσαι...έχει και εμένα ο μικρός το ιδιο πρόβλημα σε ήπια όμως μορφή. Το ανακαλύψαμε όταν ένα βράδυ πέρυσι έπαθε κρίση δύσπνοιας. Συνήθως καθώς μεγαλώνουν τα παιδάκια αυτό το πρόβλημα εξαφανίζεται και νομίζω μετά τα 10-12 είναι πολύ μικρό το ποσοστό των παιδιών στα οποία παραμένει. Απόλυτα δεν ξέρει να σου πει κανείς πως προκαλείται...η κληρονομικότητα παίζει ρόλο (σε εμάς έχει ο μπαμπάς του) οι καιρικές συνθήκές παίζουν ρόλο (υγρασία κλπ), η εποχή (η Ανοιξη με τη γύρη) και πολλά άλλα. Πρέπει όντως να αερίζεις καλά το σπίτι καθημερινά, αν μπορείς να αποφύγεις τα χαλιά γιατί μαζεύουν σκόνη και τα γνωστά τυπικά που ακολουθούμε με την καθαριότητα. Απο εκεί και μετά θα πρέπει να παρακολουθήσεις αν κάτι συγκεκριμένο την ενοχλεί....πχ εμένα τον ενοχλεί οποιοδήποτε λουλούδι μέσα στο σπίτι. Μπορείς επίσης να πας παιδοπνευμονολόγο ο οποίος είναι και απόλυτα ειδικός για το πρόβλημα και μπορεί να σου συστήσει από το τίποτα αν δεν είναι σοβαρό το πρόβλημα (εμείς είμαστε σε αυτή την κατηγορία και απλά έχουμε αερολιν πάντα στο σπίτι) μέχρι να πάρει φαρμακευτική αγωγή (συνήθως εισπνεόμενα) με συγκεκριμένο σχήμα. Εγώ αυτό που είχα ρωτήσει γιατί στην αρχή ήμουν στη δική σου κατάσταση ήταν σε περίπτωση που τον πιάσει έντονη δύσπνοια και αρχίζει και μελανιάζει τι κάνω; Έλαβα οδηγίες για αυτό και όλα καλά. Εύχομαι περαστικά σας.

Dimitra83
25-01-10, 15:55
τι οδηγιες σου εδωσε?μπορεις να μου πεις σε παρακαλω για να ξερω μεχρι να κλεισω ραντεβου σε πνευμονολογο?σε ευχαριστω παντως!τελικα μηχανημα για την απνοια στον υπνο να παρω?φοβαμαι πολυ!

elenasteraki
25-01-10, 16:12
Αυτό το μηχάνημα δεν το ξέρω οπότε δεν έχω άποψη. Εγώ τον πρώτο καιρό έκανα αυτό το κλασσικό με τον υγροποιητή αλλά την ίδια δουλειά κάνει και η βρεγμένη πετσέτα ή ένα μπολ με νερό πάνω στο καλοριφέρ. Οι οδηγίες περιλαμβάνουν φάρμακο το οποίο διαλύω σε λίγο νερό με ζάχαρη του το δίνω και καλώ αμέσως το γιατρό. Ομως αφορά ξεκάθαρα την περίπτωση που το παιδί δεν μπορεί να αναπνεύσει και μελανιάζει, σε κάθε περίπτωση δύσπνοιας τρέχεις στο γιατρό ή ακόμη καλύτερα σε νοσοκομείο, εμένα η ερώτηση μου αφορούσε ας πούμε τα κρίσιμα λεπτά μέχρι να παω σε νοσοκομείο. Και ευτυχώς μέχρι σήμερα δεν έχει χρειαστεί να κάνω κάτι τέτοιο και ελπίζω να μη χρειαστεί, μάλλον αφορά αρκετά βαριές περιπτώσεις. Αφού τώρα σου έδωσε φαρμακευτική αγωγή θα γίνει καλύτερα αλλά έτσι και αλλιώς να πας σε πνευμονολόγο για να ξέρεις ακριβώς τι σου γίνεται και να ρωτήσεις και την περίπτωση της έκτακτης ανάγκης.

ΖΑΝΙ
25-01-10, 16:12
Δήμητρα με την κόρη μου αντιμετωπίσαμε τέτοια προβλήματα παλιότερα και επειδη δεν ηθελα αντιβιωσεις και κορτιζόνες ξεκινησαμε ομοιοπαθητικη , τη βοηθησαν αρκετα τοτε οπως και το μικρο που ειχε αλλεργικη ρινιτιδα. Μασκες βεβαια καναμε καποιες φορες ή αντισταμινικες σταγονες.... δεν ειναι τοσο φοβερο νομιζω. Περαστικούλια ......

ΖΑΝΙ
25-01-10, 16:28
Μάσκα εννοώ για εισπνεόμενα όχι άπνοιας .

Dimitra83
25-01-10, 16:54
να ρωτησω και κατι τελευταιο ? αυτο που βαζουμε πανω στο καλοριφερ με νερο ,πρει να ειναι μεταλλικο η οτιδηποτε?πχ γυαλινο μπωλ η πλαστικο?
επειδη δε ξερω κανεναν παιδοπνευμονολογο,θα ψαξω σημερα να βρω .η αληθεια ειναι πως κ γω δε θελω να δωσω κορτιζονη στη μικρη.η ομοιοπαθητικη τι ειδους θεραπεια περιλαμβανει κ τι αποτελεσματα εχει?φυσικα θα προτιμησω αυτο που εχει τα καλυτερα αποτελεσματα.

elenik
25-01-10, 17:00
τα εγραψα εδω http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1457568&postcount=40 και μετα ειδα οτι ανοιξες ποστ

ΖΑΝΙ
25-01-10, 17:05
θυμαμαι τις εκατομμύρια συμβουλές που μου έδιναν . νομιζω οτι μπορει να είναι οτιδήποτε αυτο με το νερο . επισης να βραζει νερο στο σπιτι , ή να βραζεις φυλλα ευκαληπτου , να αεριζεται ο χώρος όπως σου είπαν , οχι χνουδωτά κλπ... επίσης όταν την έπιανε ο βήχας την κουκουλωνα και την εκανα βολτες στο μπαλκόνι ή βολτα με το αυτοκίνητο και ανοιχτό παράθυρο ,, ή ακομα καλυτερα βόλτα στη θάλασσα . Σε πνευμονολόγο δεν πήγα ποτέ γιατί όσα περιστατικά ξέρω ειδικα τα αλλεργικα τα αντιμετωπίζουν με κορτιζόνη . Στην ομοιοπαθητικη καναμε κανονικη θεραπεια , σε περιπτωσεις δύσκολες σε συνδιασμο με τα κοινα φαρμακα , και περασε με λιγοτερο "ντοπάρισμα" αυτη η δυσκολη φάση μέχρι που υποχωρησε όπως ήρθε !!! (έτσι μου φαίνεται τώρα ,,, τότε υπέφερα ))))

elenik
25-01-10, 17:09
τι οδηγιες σου εδωσε?μπορεις να μου πεις σε παρακαλω για να ξερω μεχρι να κλεισω ραντεβου σε πνευμονολογο?σε ευχαριστω παντως!τελικα μηχανημα για την απνοια στον υπνο να παρω?φοβαμαι πολυ!

Αρχικα πρεπει να πατε σε εναν πνευμονολογο ο οποιος θα σας πει τι μορφη ασθματος ειναι .
Καλο θα ηταν να παρατηρεις εσυ ποτε την πιανει. Εγω πχ ειμαι μετερεολογικο δελτιο :lol::lol: με το που ειναι να βρεξει..βηχας. Υγρασια επισης. Αγχος πολυ δυνατος παραγοντας. Γενικα παρατηρησε την εσυ ωστε να μπορεσεις να καθοδηγησεις και το γιατρο στο σωστο δρομο και να εχετε πιο γρηγορη διαγνωση της μορφης.

Για να παρεις μια ιδεα:

Κλινικές μορφές του βρογχικoύ άσθματος
1. Το παροξυσμικό βρογχικό άσθμα. Όπου τα συμπτώματα εμφανίζονται σποραδικά, ύστερα από έκθεση σε αντιγόνο ή λοίμωξη του αναπνευστικού. Ασθενείς ευαισθητοποιημένοι σε γύρεις εκδηλώνουν παροξυσμούς σε ορισμένη εποχή του έτους, συνήθως την άνοιξη, (εποχιακό άσθμα). Το παροξυσμικό βρογχικό άσθμα χαρακτηρίζεται ελαφρύ, όταν ο ασθενής σποραδικά 1 -2 φορές το μήνα δύσπνοια, δυσχέρεια στην πλήρωση του θώρακα με αέρα και συριγμό. Οι παροξυσμοί αυτοί, όπως έδειξαν συνεχεία μετρήσεις των αντιστάσεων των αεροφόρων οδών, ενδέχεται να είναι σοβαροί. Σπανιότερα σε παιδιά και νεαρά άτομα οι παροξυσμοί είναι ιδιαίτερης βαρύτητας.
2. Το χρόνιο βρογχικό άσθμα Όπου οι ασθενείς παρουσιάζουν απόφραξη σ όλη τη διάρκεια του χρόνου. Ο βαθμός της βρογχικής απόφραξης ποικίλλει τόσο κατά τη διάρκεια του 24ώρου, όσο και από ημέρα σε ημέρα. Χαρακτηρίζεται ως βαρύ ή ελαφρύ, ανάλογα με τον βαθμό των νυχτερινών αφυπνίσεων λόγω δύσπνοιας, τον χρόνο που απαιτείται μετά την πρωινή αφύπνιση προκειμένου να υποχωρήσει η δύσπνοια και την κατανάλωση βρογχο-διασταλτικών φαρμάκων.
3. Η πρόκληση βρογχόσπασμου με την άσκηση. Η άσκηση μπορεί να προκαλέσει επιδείνωση του βρογχόσπασμου, η οποία αρχίζει να εκδηλώνεται στο τέλος της άσκησης, αλλά συνήθως είναι πιο έντονη μετά το τέλος της. Σε νεαρά άτομα το φαινόμενο αποτελεί συχνά τη μόνη εκδήλωση του βρογχικoύ άσθματος
4. Το αιφνίδιο βρογχικό άσθμα Με τον όρο αυτό περιγράφονται επικίνδυνες για τη ζωή κρίσεις βρογχικoύ άσθματος Οι ασθενείς παρουσιάζουν έντονη δύσπνοια, ορθόπνοια και αναγκάζονται να χρησιμοποιούν τους επικουρικούς μυς.
Ενδέχεται να παρουσιάζουν συγχυτική κατάσταση, απώλεια των αισθήσεων, κυάνωση.
Όταν η συμπτωματολογία του αιφνίδιου βαρέως άσθματος διαρκεί, παρά τη θεραπεία, περισσότερο από 24 ώρες, τότε αναφερόμαστε σε εμφάνιση ασθματικής κατάστασης (status astmaticus).
Εκλυτικοί παράγοντες είναι:
1. Άσκηση.
2. Μη ειδικοί εκλυτικοί παράγοντες «ερεθιστικές ουσίες».
3. Λοιμώξεις.
4. Φάρμακα.
5. Αλλεργιογόνα, κυρίως εισπνεόμενα.
6. Ψυχολογικοί παράγοντες.

Θεραπεία του βρογχικoύ άσθματος

Το βρογχικό άσθμα που εμφανίζεται κατά την παιδική ηλικία, έχει συνήθως καλή πρόγνωση. Παιδιά με 2-3 κρίσεις βρογχικoύ άσθματος το χρόνο ιδίως όταν αυτές εμφανίζονται ύστερα από λοιμώξεις του αναπνευστικού, συνήθως απαλλάσσονται των συμπτωμάτων μετά την ήβη. Αντίθετα οι παροξυσμοί του βρογχικoύ άσθματος συνεχίζουν να εκδηλώνονται και μετά την ήβη, όταν έχουν εμφανιστεί από τη βρεφική ηλικία, όταν συνοδεύονται από έκζεμα, ή άλλες αλλεργικές εκδηλώσεις και όταν τα παιδιά παρουσιάζουν συνεχώς σημεία βρογχικής απόφραξης.

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/asthma_bronchial_homeopathy_treating.html

Ολα θα πανε καλα. Και ο Βασιλης το περασε και λογω του ιστορικου μου ειχα φρικαρει (κληρονομικοτητα...δυστυχως).
Αλλα με τις καταληλες ενεργειες παει πολυ καλα και φαινεται να μην ειναι χρονιο σε εκεινον. Τα παντα ειναι θεμα σωστον χειρισμων.
Το κολυμβητηριο (ανοιχτο με συσταση γιατρου κι ας εκανε κρυο) μπορω να πω βοηθησε πολυ.

Δες και εδω για την σπαστικη βροχιτιδα
http://www.whatsnew.gr/wikilinks/18/1254386448_33.html

Dimitra83
25-01-10, 17:18
να ειστε καλα κοριτσια σας ευχαριστω για τις συμβουλες και τα σαιτ.θα σας πω νεα μολις παμε στον πνευμονολογο.εκτος κ α θυμηθω τιποτα να ρωτησω πιο μπροστα :p ευχαριστω και παλι.μακαρι να μην ειναι πολυ σοβαρο και να μην ειναι χρονιο...

marh
25-01-10, 19:10
εμένα ταλαιπωρείται από πέρισι! του κόσμου τα εισπνεόμενα και τις αντιβιώσεις έχει πάρει! τελικά καταλήξαμε να κάνει μία προλυπτική θεραπεία με sigulaire και flixotide για όλο τον χειμώνα και σταματάμε το καλοκαίρι! ο γιατρός μου είπε ότι συνήθως 4 με 5 τους περνάει! είναι κληρονομικό, εμένα το είχε ο αδερφός μου και τώρα είναι μια χαρά!θέλει όμως προσοχή στις ιώσεις γιατί υπάρχει ευαισθησία!

Dimitra83
25-01-10, 19:26
εννοεις οτι ολο το χειμωνα το παιρνει χωρις να εχει βηχα η κατι αλλο?
κ κατι ακομα που μολις μου ηρθε.υπαρχει περιπτωση να κολλησει κ ο μικρος βηχα τωρα που η μεγαλη ειναι με βηχα κ πυρετο η ειναι καθαρα κληρονομικο κ αλλεργικο?εγω δε το κληρονομισα απο τη μανα μου.οπως φαινεται το κληρονομισε η κορη μου :???:

marh
25-01-10, 20:11
εμένα όταν τον πήγα, ο πνευμονολόγος μου είπε ότι έχει ιωγενή βροχοσπασμο και του προκαλεί κάποιες φορές βράσιμο. συγκεκριμένα όμως τότε είχε και πυρετό, μετά όταν είχε λίγο βήχα τον πήγαινα να τον ακούσει και τελικά μου είπε ότι ο μικρός έχει ένα βρογχόσπασμο που προκαλείται από εξωτερικό παράγοντα και του προκαλεί βήχα. αυτός ο εξωτερικός παράγοντας μπορεί να είναι άγχος, κούραση, έντονη αθλητική δραστηριότητα, αλλεργία ή ιός. αν είναι ιός ή κάποια ασθένεια του προκαλλεί και βράσιμο αν είναι κάποιος άλλος παράγοντας με την προλυπτική θεραπεία δεν θα έχω έντονο βήχα. όπως καταλαβαίνεις αν είναι κάποιος παράγοντας εκτός από ιό δεν κολλάει! αλλά αν είναι από ιο μπορεί και να κολλήσει, εγώ δεν έχω άλλο παιδάκι, οπότε όταν μου ανεβάζει πυρετό το πολύ να κολλήσω εγώ ή ο άντρας μου! αυτό που κάνω εγώ είναι να ακολουθώ την αγωγή και να αερίζω΄καλά το δωμάτιο. διάβασα ότι το μεσημεράκι είναι πιο καλά γιατί η γύρη κυκλοφορεί το πρωί, και αερίζω σκεπάσματα και μαξιλάροθήκη αλλάζω κάθε 2 μέρες!(για να προλάβω αλλεργίες από ακάρεα).πέρυσι έπαιρνε μόνο το sigulaire όλο τον χειμώνα, αλλά μου το είχε δώσει παιδίατρος, φέτος τον πήγα σε παιδίατρο- πνευμονολόγο.κι εγώ στην αρχή πανικοβλήθηκα όταν τα πρωτοάκουσα, αλλά τώρα είναι πιο καλά, προσέχω βέβαια για ιώσεις.

Dimitra83
25-01-10, 20:21
κ η δικια μου εκανε πυρετο.μεχρι 39.7 εφτασε σημερα κ μετα απο αντιπυρετικο τωρα εχει 37.6. τα σεντονια τα αλλαζω καθε 5 μερες αλλα τωρα θα αρχισω μερα παρα μερα...ξερετε καποιο τροπο για να καθαριζω τα στρωματα?εχω κατοσεντονο με λαστιχο κατω απο το σεντονι που ξαπλωνει αλλα δε ξερω με πιο τροπο να απολυμανω το στρωμα!την κουβερτα της την επλενα καθε 15 μερες.αλλα τωρα θα την πλενω καθε βδομαδα.δεν ειναι απαυτες που βγαζουν χνουδι.ειναι βελουτε.
αν δεν ειναι απο ιο τοτε μπορει να ανεβασει πυρετο απλαα κ μονο απο αλλεργια?
(ναι ξερω πολλες οι ερωτησεις αλλα δε ξερω τιποτα γιαυτο το θεμα!:???:)

marh
25-01-10, 20:30
κι εγώ δεν ξέρω τι να σου πω για την αλλεργία γιατί εμένα όταν ανέβαζε πυρετό μου έδινε αντιβίωση άρα πιστεύω ότι ήταν ο ιος ο λόγος που ανέβαζε! 39,7 είναι ψιλός για να είναι απλά από αλλεργία νομίζω, αλλά επειδή δεν είμαι γιατρός καλύτερα να ρωτήσεις τον παιδίατρό σου! όσο αφορά τα στρώματα εγώ θα το έβγαζα να το χτυπήσει ήλιος, έχω ακούσει ότι 3 ώρες στον ήλιο και ψοφάνε τα ακάρεα από κουβέρτες και χαλιά αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για να είμαι ειλικρηνής!

mmdad
25-01-10, 20:33
Εγω εχω ασθματικη βροχιτιδα και μαλιστα την απεκτησα μετα τα 17! Ο βηχας απο την ασθματικη βροχιτιδα δεν ειναι κολλητικος, ομως πιθανοτατα η κορη σου θα εχει μια ευαισθησια στις ιωσεις (εγω οτι κυκλοφορει το αρπαζω) και οι ιωσεις θα ειναι κολλητικες.. Ενα ηπιο γιατροσοφι ειναι το χαμομηλακι που ειναι καταπραιντικο. Α! και στο δοχειο που θα βαλεις στο καλοριφερ μην βαλεις για αρχη ευκαλυπτο. Ναι μεν ανοιγει την αναπνοη αλλα μπορει το εντονο αρωμα να την ενοχλησει

Dimitra83
25-01-10, 20:43
ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα εχουμε ενα προβλημα...ζουμε γερμανια κ ο ηλιος ως τον απριλιο ειναι...ανυπαρκτος..προχτες βγηκε κ ειχε απο το νοεμβριο...:shock: καποιος αλλος τροπος για να απολυμανω το στρωμα?αν ξερει καμια...
mmdad οντως η μικρη ειναι παρα πολυ ευαισθητη στις ιωσεις κ στα κρυωματα ...με το παραμικρο την αρπαζει :???:

geoste
25-01-10, 21:10
dimitra83 εχουμε δυο εβδομαδες που βγηκαμε απο το νοσοκομειο μετα απο 3 μερες νοσηλεια.εμενα ειχε εκτος απο βηχα και δυσπνοια που με εισπνεομενα καθε 3 ωρες και 3 φορες μετα απο soldesanil δεν γινοταν καλυτερα καταληξαμε στο νοσοκομειο.ενω στην αρχη μου ειπαν οτι ειναι λοιμωξη του αναπνευστικου ,οταν φυγαμε ο παοιδιατρος μου ειπε οτι ειναι ασθματικη βρογχιτιδα.οι οδηγιες που μου εδωσε ειναι αυτες που διαβασα,αερισμος του χωρου,οχι λουτρινα παιχνιδια,οχι βολτες στον παγωμενο αερα,να βαζω στο καλοριφερ ενα γυαλινο μπολακι με νερο και λιγες σταγονες ευκαλυπτου[αφου το εχω ξαναχρησιμοποιησει και δεν την ενοχλει],οπου υπαρχει μουχλα να καθαριζεται με 1μεζουρα χλωρινη αραιωμενη σε 10 μεζουρες νερο και επισκεψη σε παιδοπνευμονολογο.βεβαια μας εχει μεινει ακομα απο εισπνεομενα το flixotide που θα το παιρνουμε μεχρι τελος φεβρουαριου προληπτικα και βλεπουμε
τωρα για απολυμανση του στρωματος εχω ακουσει 2 τροπους αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστοι.1ον σιδερωνουμε το στρωμα και 2ον ριχνουμε μαγειρικη σοδα στο στρωμα και αφηνουμε για κανα 2ωρο και στην συνεχεια μαζευουμε με την ηλε σκουπα

geoste
25-01-10, 21:13
ξεχασα να σου πω οτι ειναι το δευτερο περιστατικο μεσα σε ενα χρονο και γιάυτο μας στελνει σε παιδοπνευμονολογο.αυτο που μου ειπε ακριβως ειναι οτι συνηθως διαρκει τα πρωτα 5 με 6 χρονια αλλα καλο ειναι να εξαντλησουμε ολα τα δεδομενα γιατι το πιο πιθανο ειναι σε μια επομενη ιωση να την ξαναπατησουμε:(

Dimitra83
25-01-10, 21:17
σε ευχαριστω κ ευχομαι περαστικα κ σε σας...τι κακο κ αυτο:(
την σοδα τη ριχνουμε στεγνη η βουρτσιζουμε το στρωμα με νερο κ σοδα?θα τα κανω κ τα 2 κ σιδερωμα κ με σοδα.
ευκαλυπτο δε ξερω αν την ενοχλει.πως θα το καταλαβω?
κ σεις ειχατε μεγαλη περιπετεια...ευχομαι να μη σας ξανασυμβει

mmdad
25-01-10, 21:35
Αν τη ν ενοχλει θα την πιασει εντονος βηχας

geoste
25-01-10, 21:35
ριχνουμε σκονη σοδας σκετη και αφου αφησουμε 2ωρες τοτε την σκουπιζουμε.ετσι μου εχουν πει οτι γινετε απολυμανση του στρωματος,ευχαριστω για τα περιστατικα ελπιζω να τελειωσαμε εδω γιατι δεν μπορω να παω παλι σε τετοιο νοσοκομειο και με τετοιους γιατρους που στην αρχη μου την ειπαν δυο φορες μια οτι δεν εχει δυσπνοια γιατι εχει την πιπιλα στο στομα και την αλλη γιατι να παμε νοσοκομειο αφου μπορουμε να κανουμε την θεραπεια στο σπιτι μας:evil:τελικα ο ιδιος γιατρος μας εδωσε και το εξητηριο μας ειπε οτι τελικα επρεπε να νοσηλευτει:shock::twisted:.ουτε να τους δω δεν θελω οχι να ξαναπαμε

Dimitra83
25-01-10, 21:41
Αν τη ν ενοχλει θα την πιασει εντονος βηχας
οκ θα το δοκιμασω ευχαριστω:D

ριχνουμε σκονη σοδας σκετη και αφου αφησουμε 2ωρες τοτε την σκουπιζουμε.ετσι μου εχουν πει οτι γινετε απολυμανση του στρωματος,ευχαριστω για τα περιστατικα ελπιζω να τελειωσαμε εδω γιατι δεν μπορω να παω παλι σε τετοιο νοσοκομειο και με τετοιους γιατρους που στην αρχη μου την ειπαν δυο φορες μια οτι δεν εχει δυσπνοια γιατι εχει την πιπιλα στο στομα και την αλλη γιατι να παμε νοσοκομειο αφου μπορουμε να κανουμε την θεραπεια στο σπιτι μας:evil:τελικα ο ιδιος γιατρος μας εδωσε και το εξητηριο μας ειπε οτι τελικα επρεπε να νοσηλευτει:shock::twisted:.ουτε να τους δω δεν θελω οχι να ξαναπαμε

ΕΛΕΟΣ:evil::shock::shock::evil::evil:
μερικοι γιατροι απορω πως πηραν πτυχιο:shock:
θα το απολυμανω αυριο κιολας το στρωμα.

ΖΑΝΙ
26-01-10, 09:38
Αυτες τις μερες μετά από καιρό πιάνει την κορη μου ένας έντονος βήχας μόνο στον ύπνο ,, της σηκωσα τα μαξιλάρια (κοιμήθηκε σχεδόν καθισμένη ) όπως καναμε και παλιά και σε σκεφτηκα ,, η σταση του σωματος στο ξάπλωμα όταν το παιδί εχει βήχα βοηθάει ,, α,, και καθαρή μυτη Οπωσδήποτε, φυσιολογικό ορό ποτάμια ....... μην πανικοβάλεσαι , ολα καλα θα πάνε , Λίγο επιφυλακτική να είσαι μόνο με τα φάρμακα , εχω συναντήσει γιατρούς που δεν έχουν μέτρο .. !

η δική μας παιδίατρος πχ. flixotide εδινε σε ακραια περίπτωση με ακρόαστικά και δεν ξερω και τι άλλο,,. ακου προληπτικά...
δηλαδη ένα ολοκληρο χειμώνα κορτιζόνη στο παιδί ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ?

και για το μικρό σου που ρωτησες να σου πω οτι ο γιος μου ποτε δεν κόλλησε απο την κόρη μου .(μιλω για αυτην την περιπτωση )

Dimitra83
26-01-10, 09:57
O παιδιατρος μας εδωσε για 7 μερες αμοξιλ αντιβιωση και σταγονες salbubronch.το ξερει καμια να μου πει αν περιεχει κορτιζονη γιατι απο τις πληροφοριες που εχει μεσα στα γερμανικα δεν καταλαβα!

elenik
26-01-10, 10:02
εμένα ταλαιπωρείται από πέρισι! του κόσμου τα εισπνεόμενα και τις αντιβιώσεις έχει πάρει! τελικά καταλήξαμε να κάνει μία προλυπτική θεραπεία με sigulaire και flixotide για όλο τον χειμώνα και σταματάμε το καλοκαίρι! ο γιατρός μου είπε ότι συνήθως 4 με 5 τους περνάει! είναι κληρονομικό, εμένα το είχε ο αδερφός μου και τώρα είναι μια χαρά!θέλει όμως προσοχή στις ιώσεις γιατί υπάρχει ευαισθησία!

διαβασε λιγο αυτο για το singulair http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=53970&highlight=singulair
& εγω το περνω αλλα με παρακολουθηση και συναισθηση του τι κανω. Οχι σε παιδια το singulair.....

Dimitra83
26-01-10, 10:05
4 τις αρχισε της δικιας μου κ μας ειπε οτι συνηθως τραβαει ως τα 12:-?

Elli
26-01-10, 13:29
Δυστυχώς δεν έχω κάτι να προτείνω,το μόνο που θέλω να πω είναι ότι σαν παιδί υπέφερα κάθε άνοιξη και φθινόπωρο από άσθμα και επιπλέον κάθε φορά που αρρώσταινα,δηλαδή αρκετά συχνά.Εισπνεόμενα και τέτοια δε θυμάμαι να μου δίνανε,μάλλον δεν υπήρχαν τοτε...Θυμάμαι πόσο παράπονο είχα που μου απαγόρευαν να μυρίζω τα λουλούδια...
Οι γονείς μου δεν είχαν παρόμοιο πρόβλημα,είχε όμως η γιαγιά και ο θείος μου.
Το εμφάνισα σε ηλικία 15 ημερών και σύμφωνα με τα λεγόμενα του παιδιάτρου πιθανότατα θα το ξεπερνούσα γύρω στα 10.
Πράγματι κοντά στα 8 μου πέρασε.Ποτέ ως τώρα δεν είχα κρίση ξανά.

Επομένως υποθέτω πως στις περισσότερες περιπτώσεις είναι κάτι που ξεπερνιέται,γι'αυτό εύχομαι υπομονή και να περάσει γρήγορα!

Dimitra83
26-01-10, 13:34
σε ευχαριστω για την απαντηση ελλη μου!η δικια μου δε πηρε εισπνεομενα ακομα.μονο αντιβιωση κ σταγονες!αν δε καλυτερευσει ως την κυριακη τη δευτερα θα αρχισει μασκα..:-( ελπιζω να μη χρειαστει κατι τετοιο...

elenik
26-01-10, 16:16
soldesanil ειναι οι σταγονες?
Αν ναι δεν νομιζω να χρειαστειτε μασκα.;)

Για να μην γραφω περα δωθε :lol: (εννοω και στα 2 ποστ) διαβασα στο αλλο οτι αναφερεις οτι χειροτερευει την νυχτα. Ειναι κατι απολυτα φυσικο . Γι αυτο οταν ειναι αρωστα τα παιδια αν δεν παει 4-5 δεν ηρεμω. Τοτε ειναι οι πιο επικυνδινες ωρες (νυχτα ως ξημερωματα) για αναπνευστικα

Διαβασε λιγο και αυτο http://health.in.gr/allergies/Article.asp?ArticleId=19151&CurrentTopId=19147&IssueTitle=%C1%EB%EB%E5%F1%E3%DF%E5%F2

Τόνια 1712
26-01-10, 16:19
Δημητρουλα, τώρα ειδα το θέμα για την μικρή σου. Ευχομαι περαστικά κοριτσάκι. Οντως αν οι σταγόνες ειναι οι soldesanil δεν θα χρειαστεις μάσκα. Κάνουν καλή δουλεια. Το ξέρω απο την μικρη ανηψιά μου που πρόλαβε δυο φορες την βροχιολιτιδα

Dimitra83
26-01-10, 17:04
soldesanil ειναι οι σταγονες?
Αν ναι δεν νομιζω να χρειαστειτε μασκα.;)

Για να μην γραφω περα δωθε :lol: (εννοω και στα 2 ποστ) διαβασα στο αλλο οτι αναφερεις οτι χειροτερευει την νυχτα. Ειναι κατι απολυτα φυσικο . Γι αυτο οταν ειναι αρωστα τα παιδια αν δεν παει 4-5 δεν ηρεμω. Τοτε ειναι οι πιο επικυνδινες ωρες (νυχτα ως ξημερωματα) για αναπνευστικα

Διαβασε λιγο και αυτο http://health.in.gr/allergies/Article.asp?ArticleId=19151&CurrentTopId=19147&IssueTitle=%C1%EB%EB%E5%F1%E3%DF%E5%F2

κοριτσια οι σταγονες γραφουν επανω salbubronch elixier δε λεει πουθενα soldesanil αχ δε ξερω τις εχετε ακουστα στην ελλαδα? οντως elenik
4 κοιμηθηκαμε χτες το βραδυ...σημερα απολυμανα κ τα στρωματα των παιδιων κ το δικο μας με σιδερο.το κακο ειναι πως στα υπνοδωματια κ στο χωλ εχει μοκετα κατι που συνηθιζεται στη γερμανια λογω κρυου(-16 εφτασε σημερα:-?)
ειπα στην ιδιοκτητρια να περασω ξυλο με δικα μας εξοδα κ αρνηθηκε.επισης ουτε να αλλαξει τη μοκετα θελει:evil: αυτες οι σκουπες που καθαριζουν χαλια με νερο δεν ειναι επικυνδινες για υγρασια στο σπιτι?το ρουφανε το νερο αλλα δεν στεγνωνει εντελως.να το κανω ετσι?ξερετε καποια αλλη μαρκα που να τις πλενει αλλα να στεγνωνει εντελως μετα?(κ να μη κοστιζει κ μια περιουσια:?)

THEODOSI
26-01-10, 23:24
Οσον αφορά την απολύμανση χαλιών και στρωμάτων από τα ακάρεα καλά θα κάνεις να πάρεις έναν ατμοκαθαριστη ο οποίος θα είναι ταυτόχρονα και σκούπα και θα έχει ενσωματωμένο και φίλτρο αέρα με αυτόν μπορείς να περνάς τα χαλιά και τα στρώματα μια φορά την εβδομάδα έτσι ώστε να σκοτώνεις τα ακάρεα και ταυτόχρονα να τα μαζεύεις, γιατί η σκόνη από τα ακάρεα νεκρά ακέρεα είναι και αυτή επιβαρυντικός παράγοντας σε τέτοιες καταστάσεις. Επισης μπορείς να πάρεις ένα υπόστρωμα το οποίο πλένεται στους 90 βαθμούς και να το πλένεις τακτικά για να εξασφαλίζεις την απουσία ακάρεων. Τρίτο και πιο σημαντικό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ένας καλός παιδοπνευμονολόγος που θα δώσει την σωστή αγωγή για να αποφύγετε τα παρατράγουδα. Και εμένα τα δίδυμάκια μου έχουν και μεγάλη ευαισθησία από το αναπνευστκό τους και κάθε ίωση κατέληγε τουλάχιστον σε βρογχίτιδα να μηνμιλήσουμε για τις βρογχιολίτιδες τις βρογχοπνευμονίες και τις πνευμονίες.Εδώ όμως και δύο χρόνια που βρισκόμαστε σε θεραπεία με flixotide και singulair τα έχουμε ξεχάσει όλα αυτά. Επίσης να μην ξεχάσω να αναφέρω τα πολλά μπάνια το καλοκαίρι εάν αυτό είναι δυνατό καθώς και από κάποια ηλικία και έπειτα και με την σύγχρονη γνώμη γιατρού το κολυμβητήριο.

Dimitra83
26-01-10, 23:59
πηρα τηλ σε πνευμονολογο σημερα κ μου ειπε οτι χρειαζεται χαρτι απο παιδιατρο.αυριο θα παω στον παιδιατρο να το παρω κ λογικα την πεμπτη θα παμε στον πνευμονολογο.ο ατμοκαθαριστης τα στεγνωνει εντελως η τα αφηνει υγρα?

BEBE
27-01-10, 00:17
Κοριτσάκι και η Μυρτώ ανήκει στο club. Έχει ασθματική βρογχίτιδα. Σημαίνει κρίσεις αναπνευστικού. Ειχαμε 2 μέσα στο 2010. Θεραπεία aerolin, flexotide μάσκα καθημερινά και σκόνη singulair 4 κάθε απόγευμα (φάρμακο που κάνει τις κρίσεις μικρότερης έντασης και πιο σύντομες). Ο γιατρός μας είπε ότι θα μεγαλώσει λίγο και θα περάσει. Συμβουλές: οχι συνθετικά, όχι σκόνη, όχι εντονες μυρωδιές, όχι ηλ. σκούπα κοντά, όχι αρωματα . Εξαερισμός καλά στο σπίτι ακόμη και αν εχει πολικό ψύχος εξω. Υπάρχει κάποιο τεστ που μπορεί να δεις τι ειναι αυτό που την πειράζει αλλά ακόμη δεν εχουμε φθάσει σε σημείο τόσο άσχη μο για να το κάνουμε. Υπομονή ...........:(

Dimitra83
27-01-10, 00:23
τι κρισεις ειχε κ πως τις αντιμετωπισες?το σπιτι το αεριζα καθε πρωι αλλα ο γιατρος μου ειπε 3 φορεσ τη μερα απο 15 λεπτα.ηδη εχω μαζεψει ολα τα αρκουδακια της κ αν κ δεν ειχε πολλα συνθετικα ρουχα δε θα της τα ξαναφορεσω.μαλλινες μπλουζες κανει????

BEBE
27-01-10, 11:23
Κρίση = Ξαφνικά αρχίζει να βήχει. Βήχας ξερός και επίμονοσ. Χωρίς αερολίν δεν περνάει ..........
αερισμός καθε 4-5 ώρες 10 με 15 λεπτά
λούτρινα εξω από το σπίτι ( τα χάρισα ΟΛΑ) Συνθετικά ρούχα με τίποτα. Ενα χαλάκι παζλ εχω στο δωμάτιο της και μου είπε να το βγάλω. Μάλλινες όχι βαμβακερα ΜΟΝΟ. ΑΥΤΑΑΑΑΑ

Dimitra83
27-01-10, 11:35
ευχαριστω για τις πληροφοριες.να δω πως θα κανουμε χειμωνα χωρις μαλλινες.για γερμανια μιλαμε.χιονιζει εδω κ πανω απο 1 μηνα κ τωρα εχουμε -11:evil: δε τα βγαζω εξω εννοειται με τοσο κρυο.ρωτησα σημερα τον παιδιατρο να μου δωσει χαρτι για πνευμονολογο κ μου ειπε πως οι πνευμονολογοι εδω ειναι μονο για μεγαλους κ πως ολοι οι παιδιατροι εχουν αυτη τη ειδικοτητα για παιδια.
κανονικα λεει πρεπει 1 βδομαδα μετα την αντιβιωση να εχει υποχωρησει αισθητα.
μπορειτε αν ξερετε να μου προτεινετε καποιον ατμοκαθαριστη?

mmdad
27-01-10, 16:04
Για πνευμονολογο ψαξε να δεις που εχει παιδιατρικη κλινικη κοντα σας (και εδω περιπου το ιδιο συστημα ειναι και θελει ψαξιμο για να βρεις ειδικο). Για τα ρουχα να της φορεσεις φουτερ? Και μηπως πρεπει να βγαινεται και λιγο εξω μην πλητει μεσα? Εγω με τις λαριγγιτιδες και τα χιονια τους κρατησα μεσα (6 μηνων, 2μιση χρονων και τη μαμα μου 75) για ενα μηνα αλλα βελτιωση δεν ειδα. Μηπως οταν δεν εχει πυρετο και δεν εχει και χιονοθυελλα μια μικρη βολτουλα της κανει καλο?

Dimitra83
27-01-10, 17:56
αυτο σκεφτηκα κ γω αλλα ο γιατρος κ καποια σχετικα σαιτ στο ιντερνετ λενε οτι ο παγωμενος αερας ειναι οτι χειροτερο:-?
εδω κ ενα μηνα χιονιζει κ η θερμοκρασια εχει φτασει το πολυ μεχρι -3.τωρα εχουμε -12:? που να τα παω με χιονια κ -12?εκανε εως κ -19
ασε πικρα σου λεω βαρεθηκα να τα βλεπω ολα ασπρα..!!!
δηλαδη εννοεις να παω σε καποιο νοσοκομειο?

mmdad
27-01-10, 18:52
αυτο σκεφτηκα κ γω αλλα ο γιατρος κ καποια σχετικα σαιτ στο ιντερνετ λενε οτι ο παγωμενος αερας ειναι οτι χειροτερο:-?
εδω κ ενα μηνα χιονιζει κ η θερμοκρασια εχει φτασει το πολυ μεχρι -3.τωρα εχουμε -12:? που να τα παω με χιονια κ -12?εκανε εως κ -19
ασε πικρα σου λεω βαρεθηκα να τα βλεπω ολα ασπρα..!!!
δηλαδη εννοεις να παω σε καποιο νοσοκομειο?

Καλα ελεγα λοιπον οτι εμεις με -1 μεγιστη εχουμε καλοκαιρι και διαμαρτυρονται στην Αθηνα που εχει 5 βαθμους. Εγω θα ελεγα να πας σε νοσοκομιο που να εχει παιδιατρικη κλινικη. Αλλα και σε οποιο νοσοκομιο πας καποιος θα ειδικευεται σε παιδια. Εγω πηγα προσφατα σε πνευμονολογο για μενα και ειχαν κατι περιεργα μηχανηματα που δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο σε επιπεδο ιατριοι.
Τωρα το οτι ο παιδιατρος ειναι για τα παιδια συμφωνω. Αυτος θα σε καταυθεινει αλλα αλλο πραγμα ο ειδικος. Βεβαια μπορει να της περασει οταν τελειωσει η αντιβιωση (και το ευχομαι φυσικα)

BEBE
27-01-10, 23:34
ο οικογεινειακός γιατρός του ΙΚΑ είναι ειδικός στο άσθμα. Του είπα ότι έχω μια κόρη κλπ κλπ μου είπε ότι άμα θέλω μπορεί να τη φέρεις να τη δω ΑΛΛΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ για την υγεία της εκείνος απλα θα τη δει και θα πει μία γνωμη. Πάντως συμφωνούσε με το singulair για την πρόληψη των κρίσεων.

zoitheodos
28-01-10, 07:21
Το singulair όντως βοηθάει πολύ και ο ορός βέβαια!

Dimitra83
28-01-10, 11:57
το singulair εχει κορτιζονη?γιατι καπου διαβασα οτι δε κανει για παιδια
δε το εχω ακουστα βασικα δε ξερω αν το εχουμε εδω.τι ακριβως ειναι?
ο βηχας παραμενει ιδιος.ο παιδιατρος ειπε χτες να παρει αντιβιωση ως την κυριακη κ μετα να περιμενουμε αλλη μια εβδομαδα κ αν δεν καλυτερευσει να την ξαναπαω

mmdad
28-01-10, 16:48
Εμεις οπως εχω ηδη πει παθαινουμε λαριγγιτιδες. Πειρα ομως το μηχανακι για τις εισπνοες και τους κανω προληπτικα καθε βραδυ μονο με γυσιολογικο ορο. Εχει βελτιωθει πολυ η κατασταση και των 2. Δεν βηχουν τοσο και αναπνεουν καλυτερα. Στον μεγαλο που φαινεται να εχει πιο μεγαλο προβλημα (ισως θυμασαι και την ερωτηση μου για τις απνοιες) εχω βαλει και υγραντηρα και κοιμαται καλυτερα..

myangel
02-02-10, 15:32
μου κάνει εντύπωση το προηγούμενο που γράφετε "έκανε 2 κρίσεις"... εμάς έκανε 2 μέρες που.. δεν έκανε κρίση!!
σήμερα πήρα σπρέι για τα ακάρεα από το φαρμακείο για όλο το σπίτι (κουβέρτες-στρώματα, ριχτάρια, λούτρινα, χαλιά) λέγεταιι paradust. Ακριβούτσικο το βρήκα (19ευρώ το σπρέι που από ότι το κόβω για 4-5 εφαρμογές θα μου φτάσει για όλο το σπίτι - έχω όμως πάνω από 10 μάλλινα χαλιά)
όσο αφορά τις θεραπείες, είπαμε όχι κατηγοριματικά σε αντιβίωση και κορτιζόνη. ξεκινήσαμε εδώ και λίγες μέρες singulair, aerolin σε περίοδο κρίσεων, και μας σωζει από ότι φαίνεται το ομοιοπαθητικό σκεύασμα που παίρνουμε παράλληλα.
Πάντως εγώ είδα και αλλαγή στη συμπεριφορά του παιδιού μου, επειδή υποφέρει και δυσκολεύεται να εκτονωθεί (με 15'' τρέξιμο έχουμε κρίση ΑΜΕΣΩΣ). Έγινε δύστροπος, άρχισε να είναι επιθετικός... και αυτό άλλαξε μόνο με την ομοιπαθητική.
Επίσης παρόλο που όλοι μου είπαν να μη δώσω κανένα συμπλήρωμα εγώ ξεκίνησα σταγονίτσες βιταμινούχες.
Εχω υγραντήρα ψυχρών υδρατμών αλλά μου είπαν (κάποιοι γνωστοί, όχι ειδικός) ότι πρέπει να είναι θερμών υδρατμών για αυτές τις πςριπτώσεις. Γνωρίζετε μήπως κάτι??

Dimitra83
02-02-10, 16:11
myangel αυτο το σπρει πως το βαζεις?ψεκαζεις κ αφηνεις η πρεπει να το καθαρισεις κ με σφουγγαρι?κανει κ για χαλια κ κουβερτες???
η δικια μου δεν εκανε καμια κριση.πηρε την αντιβιωση ως την κυριακη που επρεπε αλλα ο γιατρος ειπε πως πρεπει να περασει αλλη μια βδομαδα μετα για να υποχωρισει.

myangel
02-02-10, 18:25
σου γράφω τι λέει πάνω στο κουτί
ότι έχει φυσικά συστατικά μπορείς να το χρησιμοποιείς απευθείας πάνω σε κρεββάτια, λούτρινα, χαλιά κλπ, προετείνει για τις πρώτες 5 μέρες κάθε μέρα, και μετά κάθε 3-4 μέρες.
λέει ότι αποτελέσματα έχεις σε 10 μέρες. περιέχει: <5% ανιονικούς επιφανειοδραστικούς παράγοντες, 2-μεθυλ-4-ισοθειαζολιν-3-όνη και άρωμα.
η φαρμακοποιός μου μας είχε φέρει κι ένα ακομη, δε θυμάμαι την ονομασία... εκείνο ήταν για χρήση 1 φορά/μήνα, πολύ πιο δυνατό (με χημικά) και χρησιμοποιούνταν ως εξής: αφού ψέκαζες, μετά από 3 ώρες δημιουργούνταν κρύσταλλοι τους οποίους και έπρεπε να μαζέψεις με την ηλεκτρική.
Προτίμησα το paradust (το site της εταιρίας που το εισάγει στην Ελλάδα είναι Omega-pharma.gr, Μπορεί κι εκεί να έχει ινφο.
για να δούμε....

Dimitra83
02-02-10, 18:30
σε ευχαριστω!κ γω χωρις χημικα θελω.θα το ψαξω στο ιντερνετ να το παραγγειλω.σημερα τα εκανα ολα με το σιδερο στο φουλ κ με ατμο αλλα επειδη καθεται κ στου μικρου το κρεββατι αλλα ξαπλωνει κ στο δικο μας ...σιδερωσα 3 στρωματα 4 μαξιλαρια κ 4 κουβερτες ! κ απο τις 2 τις μεριες.μεχρι κ τα καθαρα σεντονια που εβαλα τα ξανασιδερωσα:shock: 2 ωρες μου πηρε να τα κανω ολα!

myangel
02-02-10, 18:34
σε ευχαριστω!κ γω χωρις χημικα θελω.θα το ψαξω στο ιντερνετ να το παραγγειλω.σημερα τα εκανα ολα με το σιδερο στο φουλ κ με ατμο αλλα επειδη καθεται κ στου μικρου το κρεββατι αλλα ξαπλωνει κ στο δικο μας ...σιδερωσα 3 στρωματα 4 μαξιλαρια κ 4 κουβερτες ! κ απο τις 2 τις μεριες.μεχρι κ τα καθαρα σεντονια που εβαλα τα ξανασιδερωσα:shock: 2 ωρες μου πηρε να τα κανω ολα!
ξέρω ότι έχει και ειδικά καλύμματα αλλά δεν ξέρω που να τα βρω... επίσης μην εστιάζεις μόνο στα ακάρεα - τα επίπεδα υγρασίας, η σκόνη, ο κρύος αέρας, όλα παίζουν το ρόλο τους... εύχομαι να μην γίνετε τόσο ευαίσθητοι όσο εμείς... με το παραμικρό κολλάει όλες τις ιώσεις, βήχει συνέχεια και είναι μονίμως μπουκωμένος... ελπίζω τα πράγματα να πάνε προς το καλύτερο για όλους μας!!!

Dimitra83
02-02-10, 18:34
βρηκα ενα λινκ
http://www.omega-pharma.gr/324/article/greek/324/252/index.html

Ένα ακάρεο της σκόνης αποβάλλει περίπου 200 περιττώματα την εβδομάδα:shock:

Το Paradust είναι ένα καθαριστικό που περιέχει προβιοτικούς οργανισμούς, κατάλληλο για τις υφασμάτινες επιφάνειες:
o Περιέχει ένα μείγμα προβιοτικών οργανισμών («χρήσιμα βακτήρια») το οποίο έχει διπλή δράση:
- Μειώνει την υγρασία της επιφάνειας στην οποία έχει εφαρμοσθεί, δημιουργώντας έτσι ένα μη ευνοϊκό περιβάλλον για τα ακάρεα της σκόνης
- Οι προβιοτικοί οργανισμοί καταναλώνουν τα περιττώματα των ακάρεων της σκόνης, τα οποία αποτελούν την πραγματική αιτία της αλλεργίας

1 ακαρεο κανει 200 περιτωματα?????????????ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

myangel
02-02-10, 18:37
χαχαααα
σιγάααα βρεε μην τρομάζεις!!!
ένα ακάρεο είναι πιο μικρό νομίζω από το 1/10 της τρίχας των μαλλιών μας... και τρώει νεκρά κύτταρα από το δέρμα μας, αυτά που πέφτουν πάνω στο κρεββάτι όταν ξαπλώνουμε

Dimitra83
02-02-10, 18:46
Αν ΕΝΑ ακαρεο κανει 200 περιτωματα
τοτε τα εκατομυρια ακαρεα που εχουμε σπιτια μας ποσα κανουν????
πρεπει να ανατρεξω στα μαθηματικα!!!!!!!
δισεκατομμυρια περιτωματα ακαρεων μας κατακλυζουν!!!
πρεπει να βρω σαιτ να παραγγειλω το σπρει αν δε το βρω θα παω σε φαρμακειο αλλιως οπου κ να πιασουμε εχει κακα απο ακαρεα!:evil:

myangel
02-02-10, 18:47
βρηκα κι ενα αλλο (απο Γερμανια) Potema Λεγεται

Dimitra83
02-02-10, 18:58
να σαι καλα θα το δω κ αυτο.πρεπει να παρω σιγουρα

myangel
02-02-10, 20:11
καλό βράδι και χωρίς άγχος!! :)

litsa24
26-04-10, 23:24
καλησπερα!
εμανα η αδερφη μου επαθε σημερα κριση.μας ειπαν στο νοσοκομειο οτι εχει σπαστικη βροχιτιδα!
ειναι κολλητικη?
σας παρακαλω απαντηστε μου γιατι εχω ενα κοριτσακι 17 μηνων κ φοβαμε μηπως κοολησει!

ol_ko
26-04-10, 23:55
οχι δεν ειναι κολλητικη, μην αγχωνεσαι

myangel
23-05-10, 17:16
απαντώντας μετά από τόσο καιρό, εγώ να πω μόνο ότι είμαστε 100000 φορές καλύτερα... ο βήχας έχει κοπεί σχεδόν εντελώς (σε έντολη άθληση μόνο βήχει λίγο), σε κανα δύο εξάρσεις (λόγω μετακόμισης σε φρεσκοβαμμένο σπίτι με κήπο) πήραμε τα ομοιοπαθητικά μας, κι είμαστε cool... δε μπορώ καν να σκέφτομαι πως ζούσαμε μέχρι τώρα...
ελπίζω τα παιδάκια σας να είναι όλα καλά!

BEBE
23-05-10, 23:38
Εμείς ζήσαμε άλλη μια κρίση την πρηγούμενη εβδομάδα. Ειμαστε με αερολιν κλπ κλπ ο Θεος ξέρειπότε θα απαλαγούμε εντελώς.:-(

annat29
26-06-10, 20:11
βρε κοριτσια και με το σφουγγαρισμα τι γινεται? οκ σκουπιζουμε καθε μερα στρωματα κ χαλια αλλα με το σφουγγαρισμα? εμεις εχει εδω και 15 μερες που μας εμφανησε το ασθμα και φοβαμαι να καθαρισω.υπαρχει αοσμο απορρυπαντικο?
και επισης τεστ αλλεργιας κανατε?εσεις το aerolin καθε ποτε το παιρνετε? με το σιδερο τι κανετε? ο γιατρος που μας παρακολουθει ειπε να μην ειναι παρων οταν σιδερωνω? ισχυει και για εσας αυτο?

maria-lina
22-02-11, 20:29
Γεια σας
το ΣΚ η κορη μου εμφανισε πολυ εντονο βηχα και εχτες εκανε και πυρετο.πηγαμε στο παιδιατρο και μας ειπε οτι εχει βροχικο ασθα η οπως αλλιως λεγεται σπαστικη βρογχιτιδα.
μου ειπε με λιγα λογια οτι οποτε αρρωσταινει το παιδι θα εχει παντα και αυτο το προβλημα λογω αλλεργιας στη σκονη του αερα η στη γυρη η σε μαλλινα που μαδανε κλπ.επισης οτι ειναι κληρονομικο.η μανα μου εχει τετοιες αλλεργιες αρα πρεπει να κληρονομησε.μας εδω σε αντιβιωση αμοξιλ που το αραιωνεις με νερο και κατι σταγονες που πρεπει να τις πινει.αν σε 7 μερες δεν γινει καλα μαλλον θα πρεπει να χρησημοποιησουμε μασκα αερολιν:cry::cry:
πειτε μου οτι πληροφοριες εχετε.πανω στον πανικο μου δε ρωτησα και πολλα πραγματα.ποσες φορες τη μερα να αεριζω το σπιτι κ για ποση ωρα?
να της κανω σαουνα στο μπανιο ?να παρω μηχανημα ανιχνευσης απνοιας για τον υπνο?τι να κανω?ειμαι σε απογνωση !μου ρχεται να βαλω τα κλαματα !!!:cry::cry::cry::cry:

καλησπερα μανουλα!!!!εγω οταν ημουν μικρη επασχα απο σπαστικη βροχιτιδα!!!!η μητερα μου μου εβαζε βραστηρα στο δωματιο μου με σταγονες απο ευκαληπτο!!!!!!ειναι κατι που πραγματικα με ανακουφιζε!!!!και κοιμομουν καλα το βραδυ!!!!!τωρα αν δεν εχεις βραστηρα με ειχε μανο απο μια κατσαρολα και ανασαινα τους ατμους!!!!!!και αυτο ανακουφιζει!!!!μην ανησυχεις!!!!θελει υομονη πολυ αυτο!!!!!!καλο ειναι να το αεριζεις συχνα το σπιτι!!!!!!στις κρισεις μου με επιαναν με πηγαιναν βολτα με το αυτοκινητο με ανοιχτο παραθυρο!!!!!ελπιζω να σε βοηθεισα καπως!!!!!

BALLERINA
23-02-11, 10:28
Γεια σας

Καλημέρα Δημητρα,
Ακριβώς την ίδια κατάσταση βιωσαμε περισυ με την μικρή μου και δυστυχώς τα εισπνεόμενα τα χρησιμοποιούσαμε εως το καλοκαίρι. Κουράγιο! Σημερα έμαθα ότι, το βότανο λινόσπορος βοηθάει πολυ στο βήχα / άσθμα! Συγκεκριμένα άτομα τα οποία είχαν έντονο βήχα επι μήνες, ήπιαν το συγκεκριμένο τσάι και ανακουφίστηκαν. Θα προσπαθήσω σήμερα το αργότερο αύριο να το βρω για να το δώσω στην μικρή μου μήπως και ηρεμήσουμε με τον βήχα επιτέλους και θα σε ενημερώσω. Φετος προς το παρών δεν χρησιμοποήσαμε τα εισπνεομένα, αλλά δυστυχώς είμαστε συνέχεια με τα αντιβηχικά και την κορτιζόνη (soldesanil σταγόνες) :(

πετρούλα κάμτση
20-10-11, 23:52
βρε κοριτσια και με το σφουγγαρισμα τι γινεται? οκ σκουπιζουμε καθε μερα στρωματα κ χαλια αλλα με το σφουγγαρισμα? εμεις εχει εδω και 15 μερες που μας εμφανησε το ασθμα και φοβαμαι να καθαρισω.υπαρχει αοσμο απορρυπαντικο?
και επισης τεστ αλλεργιας κανατε?εσεις το aerolin καθε ποτε το παιρνετε? με το σιδερο τι κανετε? ο γιατρος που μας παρακολουθει ειπε να μην ειναι παρων οταν σιδερωνω? ισχυει και για εσας αυτο?

Υπάρχουν και οικολογικά απορυπαντικά τα οποία τα χρισιμοποιούν και στα νοσοκομεία κυκλοφορούν και στα σούπερ μάρκετ εγω αυτά χρισιμοποιό.Είχα με βρογχικά άσματα και τον μεγάλο μου γιο (τώρα είναι 14 χρονών) αλλα και με τον μικρό μου τα ίδια περνάω (3,5). Θα περάσει υπομονή χρειάζετε.

πετρούλα κάμτση
20-10-11, 23:56
Καλημέρα Δημητρα,
Ακριβώς την ίδια κατάσταση βιωσαμε περισυ με την μικρή μου και δυστυχώς τα εισπνεόμενα τα χρησιμοποιούσαμε εως το καλοκαίρι. Κουράγιο! Σημερα έμαθα ότι, το βότανο λινόσπορος βοηθάει πολυ στο βήχα / άσθμα! Συγκεκριμένα άτομα τα οποία είχαν έντονο βήχα επι μήνες, ήπιαν το συγκεκριμένο τσάι και ανακουφίστηκαν. Θα προσπαθήσω σήμερα το αργότερο αύριο να το βρω για να το δώσω στην μικρή μου μήπως και ηρεμήσουμε με τον βήχα επιτέλους και θα σε ενημερώσω. Φετος προς το παρών δεν χρησιμοποήσαμε τα εισπνεομένα, αλλά δυστυχώς είμαστε συνέχεια με τα αντιβηχικά και την κορτιζόνη (soldesanil σταγόνες) :(
Εμένα ο γιός μου παιδευεται απο τα μέσα Σεπτεβρίου τώρα είμαστε στο στάδιο με τα εισπνεόμενα. Αυτό με τον λινόσπορο δεν το ήξερα θα το δοκιμάσω όμως;-)

BEBE
19-02-12, 23:03
Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα μιά και η Μυρτώ έπαθε για μια φορά ακόμη κρίση. Την προηγούμενη εβδ. την έπιασε πυρετός, κόλλησε από τον αδερφό της. Εφτασε ο πυρετός μέχρι το 39.6, κάναμε συνέχεια ντους, αντιπυρετικά αφήσαμε να περάσουμε 3 ημέρες αλλα δεν υποχωρούσε. Την Πέμπτη ημέρα της έδωσα αερολίν γιατί άρχισε να αναπνέει περίεργα. Πήγαμε στο γιατρό. Αυτή γεμάτο πύον, μας έδωσε αντιβίωση (το ιδιο και για το γιο μου: διάγνωση αυτί και αυτός). Αρχίσαμε την αντιβίωση Παρασκευή πρωί, το σάββατο άρχισε ο βηχας, μια ξεκίναγε μια σταματαγε..βράδυ Σαββάτου προς Κυριακή ξενυχτήσαμε στον καναπέ καμια βελτίωση...Κυριακή βήχας.Πήγαμε στο νοσοκομείο το απόγευμα της Κυριακής...μας ειπαν δεν εχει πνευμονία, αλλά έπαθε κριση άσθματος. Τα φάρμακα αερολίν, φλεξοταιδ και σινγκοθλαιρ κανονικα και σε αυξημένη δοσολογία. Κλείσαμε ραντεβού σε παιδιατρο εξειδικευμένο στο άσθμα αρχές Μαρτίου. Πέρα από την ταλαιπωρία της όλη την εβδομάδα, η Μυρτώ σε 2 24ωρα έγινε αγνώριστη. Μάτια κομμένα από την αυπνία, όρεξη μηδέν για φαγητό , γκρίνια με το παραμικρό, κλάμα και οταν αρχίζει να βήχει, λέει δε μπορώ να βήχω άλλο. Θα συνεχίσουμε την δοσολογια μέχρι τον Απρίλιο που θα ανοίξει ο καιρός αφού θα μεσολάβησει και το ραντεβού με το γιατρό. Μετα από τέτοια κρίση θέλει περίπου ενα μήνα για να επανέλθει.....:cry: εσείς κορίτσια το έχετε ακόμη το πρόβλημα? :( Και φανταστείτε ότι λέγαμε πώς ισως εδω το ξεπεράσαμε το πρόβλημα...αλλά που τέτοια τύχη. Για να παω την αλήθεια. νοιώθω απίστευτες τύψεις γιατί δεν έδωσα νωριτερα τα εισπνεόμενα, αλλά δεν φανταζόμουνα τέτοια εξέλιξη......:oops:

rainman47
20-02-12, 09:25
Θεωρώ δεδομένο πως επαναλαμβανόμενα περιστατικά του κατώτερου αναπνευστικού μας οδηγούν κατευθείαν σε έναν καλό πνευμονολόγο που είναι ο μόνος ειδικός να παρακολουθεί τα παιδιά μας με αναπνευστικά προβλήματα.
Προβλήματα που πολλές φορές έχουν να κάνουν με κληρονομικότητα, προωρότητα και άλλους παράγοντες.
Αναλόγως της σοβαρότητας μπορεί να χρειαστεί από βρογχοσκόπηση έως και αξονική κάποιες φορές για να αποκλειστούν κάποια άλλα πράγματα.
Τέστ ιδρώτα για κυστική ίνωση, χρωμοσωμάτων για τον επιφανειοδραστικό παράγοντα και ο κατάλογος δεν έχει τέλος.
Ας το απλουστεύσουμε όμως και ας μείνουμε στο βρογχικό δέντρο που αν υπάρχει ευαισθησία σε κάθε κρυωματάκι χρειάζεται πολλή προσοχή και να μην φοβόμαστε την αντιβίωση και τα εισπνεόμενα, αλλιώς διατρέχουμε τον κίνδυνο επαναλαμβανόμενων πνευμονιών (όταν υπάρχει βλέννα και βράσιμο στο στήθος είναι το πιο πρόσφορο έδαφος για ανάπτυξη λοιμώξεων).

BEBE
20-02-12, 11:23
Από τους όρους που χρησιμοποιείς φαντάζομαι ξέρεις καλά το θέμα.
Το πρόβλημα μου ειναι όμως μπορείς να δινεις σε ενα παιδι μόλις 3,5 ετών εισπνεόμενα όλο το χειμώνα για να το προστατευσεις από ενδεχόμενο κρυωμα?
Πότε ειναι η κατάλληλη ή σωστή στιγμη ώστε να μην εξελιχθεί σε κρίση?
Οι κρίσεις της ειναι 1-2 το χρόνο για αυτό και δεν εχουμε πάει σε νοσοκομείο για νοσηλεία. Εδω πήγαμε γιατί έβηχε τόσο πολύ και για τόσες ώρες που φοβήθηκα χειρότερα.....

rainman47
21-02-12, 08:11
Τα εισπνεόμενα στην ουσία λειτουργούν ως βρογχοδιασταλτικά και βοηθούν στην καλύτερη οξυγόνωση των κυψελίδων των πνευμόνων και σαν προστασία.
Αν υπάρχει ευαισθησία συνίσταται η χρήση τους πέρα από κάποιο, ας πούμε φυσιολογικό όριο που θα αφορούσε κάποιο άλλο παιδί χωρίς ευαισθησία.
Το ζητούμενο είναι να μην έχουμε περιστατικά λοίμωξης του αναπνευστικού που θα οδηγήσουν σε πνευμονίες και ξεκινώντας από αυτό ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.
Στην κατηγορία που ανήκουν τα παιδιά μας, άλλα βαρύτερα και άλλα ελαφρύτερα όσον αφορά το κατώτερο αναπνευστικό, δεν υπάρχει κατάχρηση, απλά πρόληψη για να αποφύγουμε τα χειρότερα.
Σε οτιδήποτε νομίζεις πως μπορώ να βοηθήσω μπορείς να μου το ζητήσεις, εγώ και η γυναίκα μου έχουμε εντρυφήσει στο θέμα γιατί απλά δεν γυρίζει ένας διακόπτης και σταματάνε τα προβλήματα στην ηλικία των 5-6 όπως συνηθίζουν να λένε οι παιδίατροι, κάποιες φορές φτάνουμε στα 10, 11 ή και 12.