PDA

Επιστροφή στο Forum : κακα παιδια... υπαρχουν?

fistikaki
27-01-10, 18:04
πιστευετε οτι υπαρχουν κακα παιδια?

χωρις εισαγωγικα.... οχι "κακα", κακα.... κακοψυχα

παντα μου νομιζα οτι κατι τετοιο δεν ισχυει, μεχρι χτες..

καναμε μια συζητηση στο μαθημα με τα παιδια, για εναν συμμαθητη τους που φερεται ασχημα, τα χτυπαει, τα στεναχωρει

προσπαθουσα να τους εξηγησω οτι δεν ειναι κακος, απλα θελει την προσοχη τους, να γινει αποδεκτος, και τα λοιπα...

εγιναν εξαλλα τα αλλα πιτσιρικια... (10χρονα)
επεμεναν πως απλα ειναι κακος...

και γυρναει ενα κοριτσακι και με ρωταει... στελνοντας με, αδιαβαστη!!!:shock:

'κυρια, αφου εσεις οι μεγαλοι μας λετε να προσεχουμε τους κακους ανθρωπους... αρα, υπαρχουν κακοι ανθρωποι... αυτοι οι κακοι ανθρωποι δεν ηταν καποτε παιδια? μεχρι ποτε καποιος δεν ειναι κακος, και μετα γινεται κακος?'

ελα μου ντε.....................

(δικη μου 'κουλη' απαντηση "εεεεεεεεεεεμ... καλα καλα, με ολη αυτη τη κουβεντα χασαμε ολο το μαθημα... γιααααααααααα ανοιξτε τα βιβλια σας" :oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops: )

gavrias
27-01-10, 18:32
Δική μου απάντηση:
Ένα παιδί (δεδομένο ότι τα παιδιά δεν έχουν κακία),μετά απο πολύ παρέα και επιροή απ'τους μεγάλους και τις πράξεις τους,μεγαλώνοντας μπορεί να κυριαρχείται απο άσχημα συναισθήματα που σαν ενήλικα τον οδηγούν να κάνει κυρίως κακές πράξεις.

Μαριρενα
27-01-10, 18:59
Ουτε εγω πιστευω οτι υπαρχουν κακα παιδια
υπαρχουν παραμελημενα παιδια με κακες επιροες που επειρεαζουν αρνητικα την ψυχολογια τους και τους οδηγει αργοτερα να προβαινουν σε κακες - εγκληματικες - αποκλινουσες συμπεριφορες

eleni_k
27-01-10, 19:21
Κακό παιδί? Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτός ο όρος... Κακότροπο παιδί ναι, σαφώς! Αν αυτό το κακότροπο παιδί συνδυαστεί με αδιαφορία, παραμέληση ακόμα και κακοποίηση των γονιών ή συγγενών του το πιθανότερο είναι να κάνει κακές πράξεις στο μέλλον.

kiknaki
29-01-10, 01:25
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τις προλαλήσασες.
Ο άνθρωπος δεν γεννιέται αλλά γίνεται.
Τα παιδιά μας είμαστε εμείς, είναι οι καθρέφτες μας.
Ο λόγος και η πράξη τους αντικατοπτρίζουν τα δικά μας είδωλα..τα δικά τους πρότυπα!

babystar
30-01-10, 23:03
'κυρια, αφου εσεις οι μεγαλοι μας λετε να προσεχουμε τους κακους ανθρωπους... αρα, υπαρχουν κακοι ανθρωποι... αυτοι οι κακοι ανθρωποι δεν ηταν καποτε παιδια? μεχρι ποτε καποιος δεν ειναι κακος, και μετα γινεται κακος?'

Απάντηση στο κοριτσάκι...."Στο Λύκειο!!!"

Για να μην παρεξηγηθώ...Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν κακά παιδιά, αλλά επειδή δουλεύω σε Λύκειο, με παιδιά 16-18 χρονών (και αν έχουν χάσει χρονιές και μεγαλύτερα), εκεί, υπάρχουν κακοί έφηβοι, κακά παιδιά, κακοί ενήλικες...Σε εκείνη την ηλικία το "παιδί" μπορεί να είναι πραγματικά κακό. Δυστυχώς...Οπότε μάλλον ότι είναι να γίνει, γίνετε μέχρι πριν το Λύκειο...Αν και πάντα αφήνω περιθώριο αλλαγής από εκείνη την ηλικία. Και για μένα αυτοί οι μαθητές μου είναι η πρόκληση για μένα..Να καταφέρω να έρθω κοντά του...να καταλάβω γιατί και αν μπορώ και θέλει, να βοηθήσω.

Για παιδιά πιο μικρής ηλικίας, καλώς ή κακώς, θεωρώ ότι είναι αθώα και εμείς οι ενήλικες είναι που "γράφουμε" στις ψυχούλες τους...

Για το περιστατικό στην τάξη σου...Ποιος ξέρει αυτό το "κακό" παιδί τι έχει από πίσω?Έχω μάθει και κάθε μαθητή μου το βλέπω σα ξεχωριστή μονάδα και είναι εκπληκτικό τι βάσανα, πόσα προβλήματα από γονείς/οικογένεια και πόνο κουβαλάνε κάποια παιδιά (ακόμα και στο Λύκειο). Αυτή είναι η μαγεία στο επάγγελμα μου, που δουλεύω με εφήβους, δίνω και παίρνω πολλά...Συζητάω,έρχομαι κοντά τους και αυτοί σε μένα...(μάλλον βγήκα εκτός θέματος, οπότε σταματάω εδώ...)

mamakoula
01-02-10, 12:48
Εγώ έχω την εξής απορία και παρακαλώ τα φώτα σας μια και βλέπω ότι κάποιες είσαστε εκπαιδευτικοί. Τι σημαίνει κακό παιδί ή κακός άνθρωπος. Πραγματικά ποτέ δεν το ξεκαθάρισα μέσα μου. Πιστευω ότι υπάρχουν αγενείς ή δύσκολοι ή παράνομοι ή σκληροι τρόποι όχι άνθρωποι. Πόσο μάλλον παιδιά. Αποφεύγω να χρησιμοποιω τη λέξη κακός είτε για πράγματα είτε για ανθρώπους γιατί σκέφτομαι ότι άν η κόρη μου με ρωτήσει τι σημαίνει δεν θα ξέρω να της δώσω σαφή ορισμό. Και φυσικά πιστευω ακράδαντα ότι κάθε αναφορά στα παιδιά μας λειτουργεί ως αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Δηλαδή αν καθημερινά λες σε ένα παιδί είσαι ζωηρό, στο τέλος θα το πιστέψει. Το ίδιο αν του λες ότι είναι σκληρό, αγενές, άχρηστο κλπ. Οπότε γιατί να μην αντικαταστήσουμε αυτούς τους χαρακτηρισμούς με άλλους όπως είσαι φιλότιμος, είσαι άξιος, είσαι ικανός, είσαι ευγενικος κλπ. και προς Θεού όλοι άνθρωποι είμαστε και κάποτε χα΄νουμε την ψυχραιμία μας. ίσως όμως είναι καλύτερα αυτές τις στιγμές να σιωπούμε και να μην αποδίδουμε χαρακτηρισμούς που θα μετανοιώσουμε αργότερα. Αλήθεια πάντως θεωρώ ότι το κακός είναι μια αοριστη και δύσκολα προσδιορίσιμη έννοια.

DALIA
01-02-10, 13:38
Aπό αυτό που βλέπω στον κόσμο γύρω τείνω να συμπεράνω ότι τελικά ο άνθρωπος γεννιέται και δεν γίνεται...
Αυτό κατεπέκταση στο θέμα πιστεύω ότι ναι μάλλον υπάρχουν και κακά παιδιά..

ευτυχώς μέχρι σήμερα δεν μου τέθηκε τέτοια ερώτηση από τον μικρό...όταν θα μου τεθεί το πρώτο πράγμα που θα τον ρωτήσω είναι γιατί ρωτάει και μετά θα απαντήσω....
φυσικά σε μεγαλύτερες ηλικίες 10-11 ετών είτε πεις ότι δεν υπάρχουν κακά παιδιά είναι ένα και το αυτό, διότι τα παιδιά έχουν βγάλει τα δικά τους συμπεράσματα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι πάντα σωστά...

***δεν ξέρω αν εκφράστηκα σωστά***

ΤΙΓΡΑΚΙ
01-02-10, 14:49
Ουτε εγω πιστευω οτι υπαρχουν κακα παιδια
υπαρχουν παραμελημενα παιδια με κακες επιροες που επειρεαζουν αρνητικα την ψυχολογια τους και τους οδηγει αργοτερα να προβαινουν σε κακες - εγκληματικες - αποκλινουσες συμπεριφορες

συμφωνω αλλα μηπως ολο αυτο καταληγει σε ζηλια και η ζηλια σε κακία....;;;

babystar
01-02-10, 15:00
Mamakoula, προσωπικά βλέπω κακά παιδιά μέσα στις τάξεις μου...Είναι τα παιδιά που προσπαθούν με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, να βλάψουν εσκεμμένα και επίτηδες τον άλλο άνθρωπο..Όχι να το κλέψουν, όχι να το βρίσουν, όχι να το χτυπήσουν, κτλ, αλλά να το βλάψουν. Με πονηριά, με ύπουλο τρόπο, με ψέματα...Λες και το βάζουν σκοπό, όλη τους η σκέψη αναλώνεται εκεί...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για την αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Εγώ το λέω "δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες!", δηλ. δεν μου αρέσει να αποκαλώ κάπως τον άλλο, γιατί το απεχθάνομαι και μέσα σε μια τάξη το θεωρώ λάθος να αποκαλέσω ένα παιδί "είσαι κακός/ψεύτης/πονηρός/τεμπέλης κ.α."

DALIA
01-02-10, 15:26
Mamakoula, προσωπικά βλέπω κακά παιδιά μέσα στις τάξεις μου...Είναι τα παιδιά που προσπαθούν με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, να βλάψουν εσκεμμένα και επίτηδες τον άλλο άνθρωπο..Όχι να το κλέψουν, όχι να το βρίσουν, όχι να το χτυπήσουν, κτλ, αλλά να το βλάψουν. Με πονηριά, με ύπουλο τρόπο, με ψέματα...Λες και το βάζουν σκοπό, όλη τους η σκέψη αναλώνεται εκεί...

Aυτό βλέπω και εγώ ( δεν είμαι εκπαιδευτικός )και παιδάκια χωρίς οικογενειακά προβλήματα όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενα ποστ...

bouboukakia
01-02-10, 16:15
Εγώ δεν πιστεύω ή δεν θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν κακά παιδιά. Μάλλον είναι παραμέληση, κακή διαπαιδαγώγηση ή παραλείψεις των γονιών. Το 12χρονο ύπουλο παιδάκι μάλλον έχει δει αυτή τη συμπεριφορά στο σπίτι του και τη θεωρεί μέσο επιτυχίας.

babystar
01-02-10, 16:25
Το 12χρονο ύπουλο παιδάκι μάλλον έχει δει αυτή τη συμπεριφορά στο σπίτι του και τη θεωρεί μέσο επιτυχίας.

Προσωπικά δε μιλησα για 12χρονα, αλλα για Λύκειο και το τόνισα στο post μου..Απλά, για να μην παρεξηγούμε...

PASOUMI
01-02-10, 16:28
εγω δεν πιστερυω οτι υπαρχουν κακα παιδια μεχρι καποια ηλικια. ολα τα παιδια ειναι αθωα απο τη φυση τους λογω ελλειψης εμπειριων κ αφου ειναι αθωα αποκλειεται να ειναι και κακα.πιστευω ομως οτι μπορει να υπαρχει προδιαθεση χαρακτήρα.

bouboukakia
01-02-10, 16:34
Προσωπικά δε μιλησα για 12χρονα, αλλα για Λύκειο και το τόνισα στο post μου..Απλά, για να μην παρεξηγούμε...
΄Μα κι εγώ απαντούσα στο πρώτο ποστ, όχι στο δικό σου:D. Στο Λύκειο έχω ζήσει κι εγώ παιδιά που έβλεπα ότι θα είχαν κακή εξέλιξη ως χαρακτήρες. Μάλλον όμως ήταν συνέχεια της συμπεριφοράς τους στο γυμνάσιο...

Vitsi
01-02-10, 16:43
Ωραιο θεμα και εποικοδομητικο....

Απ τη στιγμη της συλληψης και κατα τη διαρκεια του σχηματισμου του νεου ανθρωπου,γραφονται στο DNA τα χαρακτηριστικα του,εξωτερικα και εσωτερικα.
Μαυρα μαλλια,πρασινα ματια,πεισματαρης,ευαισθητος κ.ο.κ.....
Υπαρχουν ηδη τα κληρονομικα στοιχεια,οσον αφορα τον χαρακτηρα του παιδιου και ζωντας μεσα στην οικογενεια και μετεπειτα στην κοινωνια,"συλλεγει"στοιχεια,ερεθισματα και οριζει καποιους ανθρωπους ως προτυπα του...
Αναπαραγει συμπεριφορες,οντας ακομα μικρος ηλικιακα και σε σχεση με τα στοιχεια του χαρακτηρα του,αντιδρα και συμπεριφερεται αναλογα....

Οταν ας πουμε καποιο παιδακι,ειναι απ τη φυση του ευαισθητο ή εσωστρεφες,ζωντας με γονεις που του μαθαινουν πως να μην ειναι νροπαλο,να το κοινωνικοποιουν μεσα απο διαφορες δραστηριοτητες και γενικα,να του δινουν σημασια,τοτε το παιδακι αυτο,θα ξεφυγει απ το "χαρισμα"που του προσεφερε η φυση και θα δημιουργηθει μια προσωπικοτητα υγιης.

Θελω να καταληξω λοιπον,στο οτι τα παιδακια,οι ενηλικες κτλ,εχουν απ τη φυση τους καποια χαρακτηριστικα,θετικα ή αρνητικά,αυτο ειναι σχετικο.
Το θεμα ειναι να ζει σε συνθηκες καταλληλες,που να βοηθουν το καθε παιδακι να βελτιωνει τα στοιχεια του χαρακτηρα του,που του δημιουργουν προβλημα στη κοινωνικη και προσωπικη του ζωη και να το ενθαρρυνουν,να καλλιεργει ακομη περισσοτερο τα στοιχεια αυτα που το κανουν ενα χαρουμενο και ισορροπημενο παιδακι.

Κανενα παιδακι δεν ειναι κακο,κατε με....Υπαρχουν ομως αδιαφοροι γονεις,γονεις που δεν περνανε χρονο με τα παιδακια τους και αυτο τα σημαδευει με διαφορες αντιδρασεις και συμπεριφορες προς τους συνομηλικους τους.

Λυπαμαι πολυ,που ερχονται στο κοσμο παιδακια και λογω της ανικανοτητας των γονεων ή της αγνοιας τους,γινονται δυστυχισμενα και ταλαιπωρουνται εφ ορου ζωης...

elenik
01-02-10, 16:45
Πιστευω οτι πισω απο τα "κακα" παιδια κρυβεται ενα παιδακι με μεγαλες ανασφαλειες.
Μια αγκαλια και μια τρυφερη λεξουλα ισως μας το αποδειξει.

alan
01-02-10, 16:47
δεν υπάρχουν κακα παιδια

υπάρχουν κακοι γονεις

φυσικα και καθενας μας γεννιέται με τον χαρακτηρα του, με την εννοια οτι σε μια οικογενεια με τους ιδιους γονεις τα αδελφια δεν είναι το ιδιο
και επισης βλεπουμε απο μικρουλακια οτι εχουν ενα καποιο χαρακτηρα.

Αυτο ομως είναι πραγαμταικά το ελαχιστο. Αποδειξη βλεπεις δυστροπα παιδια που οι γονεις ομως με την συμπεριφορα τους τα κανουν αξιολογους και χρησιμους ανθρωπους.
Βλεπεις παλι και καλοβολα εξυπνα παιδιακια που γινονται κατι ενήλικες .....αστα

Το καλοκαιρι (μενω Αγιο Παντελεήμονα) ειδα παιδάκια να παιζουν με καιτ ψευτικα οπλα. Χεστηκα απανω μου απο το υφος τους, δλδ ητνα 10 χρονων και απο το στυλ που κρατουσανε το οπλο μεχρι οι κουβεντες τους φαινοταν οτι ο μπαμπας ηταν σωματεμπορος και οτι την σκηνη την επαναλαμβανουν!!!! Ειχαμε μεινει με τον συζυγο στηλη αλατος!!!!!:shock:
Τωρα δεν ειναι προδιαγεγραμμενο το μελλον και η συμπεριφορα τους?

Ισως ο συνδυασμος ενος "δυσκολου" χαρακτηρα και ενος κακου περιβαλλοντος .....????

elenik
01-02-10, 17:09
Τωρα δεν ειναι προδιαγεγραμμενο το μελλον και η συμπεριφορα τους?
Οχι

Δεν θα μπορουσα ποτε να υποθεσω οτι ενα παιδι θα γινει κακος ενηλικας μονο και μονο απο το οικογενειακο του περιβαλλον ή καποιες λαθος φαινομενικα φιλικες συναναστροφες.

Επισης να ξεκαθαρισω οτι οταν λεω κακο ανθρωπο δεν εννοω μπλεγμενο. Υπαρχουν καποιες συγκηριες στην ζωη που μας κανουν να παρεκλινουμε απο την αρχικη μας πορεια - πχ ενα παιδι με μια ηληθια παρεα μπλεκουν σε μια κλοπη αυτο δεν τα κανει κακα. Το αν βρουν μια αγκαλια βγαινοντας ή κλειστες πορτες και πανε βαθυτερα επισης. Ισως καθορισει ολο αυτο το τι πορεια ζωης θα ακολουθησει αλλα οχι την καλοσυνη του.

Γενικα εχω δει γραβατακιδες και κυριλεδες να κοιτανε πως θα με βλαψουν και ανθρωπους χωμενους στα ναρκωτικα να με προστατευσουν.
Αυτο που φαινεται παντα καποιος δεν ειναι αυτο που ειναι.

Εξακολουθω να πιστευω το οτι απο ροδο βγαινει αγκαθι καιαπο αγκαθι βγαινει ροδο.
Δεν θα υποθεσω ποτε οτι ενα παιδι με κακους γονεις ειναι κακο ή οτι θα γινει απαραιτητα κακο. Το οτι του λειπει η στοργη ναι, το οτι εχει θυμο μεσα του ναι , αλλα οχι κακο.
Μιμουνται συπεριφορες και οχι συναισθηματα - πιστευω δλδ.

Ellemphriem
01-02-10, 21:21
Κακα παιδια δεν υπαρχουν, υπαρχουν κακοι γονεις.....και ειναι κυκλος.....μακρυς........εγω αυτο θα απαντουσα στην μικρη και τελος.....:evil:

alcyon
01-02-10, 22:46
Προβληματίστηκα...
κακός....
Ανέτρεξα στο λεξικό, αλλά δε βρήκα κάποιο βοήθημα. "Κακός" είναι επίθετο. Χαρακτηρίζει κάποιο άλλο ουσιαστικό. Άρα είναι γενική λέξη και όχι τόσο συγκεκριμένη όσο πιστεύουμε.

Μετά σκέφτηκα και υπέθεσα πως όταν λέμε κακός, εννοούμε να έχει πρόθεση κακιά. Δηλαδή να είναι κάποιος μοχθηρός. Αυτό.... χμμ ναι ... φτιάχνεται. Δε γενιέσαι μοχθηρός. Γεννιόμαστε με κάποια χαρακτηριστικά που μας κάνουν ικανούς να γνωρίσουμε το περιβάλλον και να επιβιώσουμε μέσα από αυτό.

Αν λοιπόν το περιβάλλον είναι "αφιλόξενο" και στερημένο θετικής σκέψης και ενίσχυσης, τότε ενισχύονται οι άσχημες συμπεριφορές. Δε γνωρίζει κάποιος τρόπους να εκφραστεί και χρησιμοποιεί λεκτική ή και σωματική βία. Ψάχνει τρόπους να επιτύχει αυτό που θέλει (=καθημερινή "επιβίωση") και μη γνωρίζοντας άλλους τρόπους, πατάει επί πτωμάτων.
Το αν θα υιοθετήσει τέτοιες συμπεριφορές, εξαρτάται κατά πολύ από την ιδιοσυγκρασία του αλλά και από το περιβάλλον του. Ποσοστό σε αυτά τα δύο δε μπορώ να βάλω γιατί ποικίλει.

Μοχθηρούς ανθρώπους, μπορώ να πω πως έχω συναντήσει, αλλά ελάχιστους (ίσως έναν ή δύο). Πάντως γίνονται εύκολα αντιληπτοί και έτσι σε εύλογο χρονικό διάστημα περιθωριοποιούνται.

Μοχθηρά παιδιά, όμως δεν έχω συναντήσει (τουλάχιστον όχι ακόμα).

Υπάρχουν όμως παιδιά που έχουν τη δυνατότητα μεγαλώνοντας να γίνουν μοχθηρά. Οι ελλείψεις στην επικοινωνία, κόβουν και τις δυνατότητες να αποκτήσει κανείς πρόσβαση σε αυτά τα παιδιά κι επομένως όλο και πιο δύσκολα μπορεί κάποιος να επέμβει. Έτσι με μειωμένη εμπειρία και εσφαλμένη αντίληψη του κόσμου ή στρεβλωμένη αντίληψη του κόσμου ξεκινά ένας κύκλος φόβου-προσπάθειας επιβολής που χρησιμοποιεί κάθε μέσο. Αν υπάρξει επικοινωνία με αυτά τα παιδιά (συνήθως από μεγαλύτερα άτομα, γιατί οι συνομήλικοι δεν έχουν την ικανότητα να "βλέπουν" τι θέλει να πει πίσω από τις λέξεις και παράλληλα μπορεί να "παρασυρθούν"), τότε ίσως τη γλυτώσουν. Αλλιώς.... απλά ευχόμαστε να μην αποκτήσει πολύ δύναμη και να κάνει όσο λιγότερο κακό γίνεται στους γύρω του.

alan
01-02-10, 22:53
Οχι

Δεν θα μπορουσα ποτε να υποθεσω οτι ενα παιδι θα γινει κακος ενηλικας μονο και μονο απο το οικογενειακο του περιβαλλον ή καποιες λαθος φαινομενικα φιλικες συναναστροφες.

Επισης να ξεκαθαρισω οτι οταν λεω κακο ανθρωπο δεν εννοω μπλεγμενο. Υπαρχουν καποιες συγκηριες στην ζωη που μας κανουν να παρεκλινουμε απο την αρχικη μας πορεια - πχ ενα παιδι με μια ηληθια παρεα μπλεκουν σε μια κλοπη αυτο δεν τα κανει κακα. Το αν βρουν μια αγκαλια βγαινοντας ή κλειστες πορτες και πανε βαθυτερα επισης. Ισως καθορισει ολο αυτο το τι πορεια ζωης θα ακολουθησει αλλα οχι την καλοσυνη του.

Γενικα εχω δει γραβατακιδες και κυριλεδες να κοιτανε πως θα με βλαψουν και ανθρωπους χωμενους στα ναρκωτικα να με προστατευσουν.
Αυτο που φαινεται παντα καποιος δεν ειναι αυτο που ειναι.

Εξακολουθω να πιστευω το οτι απο ροδο βγαινει αγκαθι καιαπο αγκαθι βγαινει ροδο.
Δεν θα υποθεσω ποτε οτι ενα παιδι με κακους γονεις ειναι κακο ή οτι θα γινει απαραιτητα κακο. Το οτι του λειπει η στοργη ναι, το οτι εχει θυμο μεσα του ναι , αλλα οχι κακο.
Μιμουνται συπεριφορες και οχι συναισθηματα - πιστευω δλδ.

μαλλον δεν το διατυπωσα καλα, δεν εγινα κατανοητη
δεν εννοώ οτι είναι κακοψυχα τα συγκεκριμένα παιδια αλλα οτι μιμουμενα την συμπεριφορα των δικών τους που ειναι τα προτυπα τους εχουν ηδη απο την τοσο μικρη ηλικία των 10 ετών υοθετήσει μια συμεπριφορα που τρομοκρατει εμενα ή τον συζυγο φαντασου τα συνομιλικα τους. Δεν πιστευω οτι μπορουν αν ξεφυγουν πια απο αυτο οχι μονο λογω θελησης αλλα ...... αυτοι που τα μεγαλώνουν δεν θα τα αφησουν :sad: γι αυτους ειναι και αλλα χερια στην δουλεια :sad:. Γι αυτο λεω ειναι προδιαγεγραμενο το μελλον τους.....
Φυσικα εχεις δικιο: οι εξεραισεις ειναι αυτες που επιβεβαιώνουν τον κανονα πραγμα που πραγαμτικα ευχομαι σε καθε περιπτωση!!!!!

fistikaki
01-02-10, 23:01
Μοχθηρούς ανθρώπους, μπορώ να πω πως έχω συναντήσει, αλλά ελάχιστους (ίσως έναν ή δύο). Πάντως γίνονται εύκολα αντιληπτοί και έτσι σε εύλογο χρονικό διάστημα περιθωριοποιούνται.

Μοχθηρά παιδιά, όμως δεν έχω συναντήσει (τουλάχιστον όχι ακόμα).

.

εστω...

πότε λοιπον, το παιδι -που ΔΕΝ το λεμε μοχθηρο- γινεται μοχθηρος ενηλικος? στα 18? στα 20? πιο ειναι το οριο που βαζουμε αναμεσα στην παιδικη και την ενηλικη ηλικια?

φανταζομαι αυτο εννοουσε η πιτσιρικα στο μαθημα..

alan
01-02-10, 23:05
θα ελεγα οτι δεν είναι θεμα ηλικίας αλλα θέμα ...συνειδησης.
Δλδ οταν ενα παιδί χρησιμοποιει αυτην τν μεθοδο για να πετυχει τους στοχους του γνωρίζοντας τον πονο που θα προκαλέσει αλλα παρ' ολα αυτα δεν πτοειται και συνεχιζει ....είναι μοχθηρο!

Δεν είμαι απολυτη μια σκεψη κανω περιμενω τις γνώμες σας

alcyon
01-02-10, 23:47
Δεν είναι θέμα ηλικίας, αλλά πράξεων και προθέσεων.
Το λέμε μοχθηρό, όταν συμπεριφέρεται συνειδητά ως τέτοιο. Όταν οι πράξεις του είναι προσχεδιασμένες για να επιτύχει κάτι, και έχει φύγει από τον παρορμητισμό της στιγμής.

Η πρόθεση και ο σχεδιασμός στη σκοπιμότητα κάνουν τη διαφορά. Όταν το επιτύχει αυτό τότε θεωρείται μοχθηρό. Και δεν είναι θέμα ηλικίας.

Πάντα κατά τη γνώμη μου... (μιλώντας από διαίσθηση).

elenik
02-02-10, 00:21
χμμμμ δυσκολα βαζεις ω ρε fistiki :lol::lol:
Κατσε να ανατρεξω στην παιδικη μου ηληκια ..(πω πω τι μου κανες νυχτιατικα :rolleyes:)
...
Θεωρω οτι ο ανθρωπος μπορει να γινει κακος οταν παψει να νοιωθει παιδι.
Και αυτο δεν εχει ηληκια καλο μου :D:D:D

DALIA
02-02-10, 08:41
εγω δεν πιστερυω οτι υπαρχουν κακα παιδια μεχρι καποια ηλικια. ολα τα παιδια ειναι αθωα απο τη φυση τους λογω ελλειψης εμπειριων κ αφου ειναι αθωα αποκλειεται να ειναι και κακα.πιστευω ομως οτι μπορει να υπαρχει προδιαθεση χαρακτήρα.

H άποψη μου με 2 λόγια...
ευχαριστώ pasoumi;)

PASOUMI
02-02-10, 09:12
H άποψη μου με 2 λόγια...
ευχαριστώ pasoumi;)

στη διάθεσή σου...:-P

mamakoula
02-02-10, 10:37
[QUOTE=babystar;1466187]Mamakoula, προσωπικά βλέπω κακά παιδιά μέσα στις τάξεις μου...Είναι τα παιδιά που προσπαθούν με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, να βλάψουν εσκεμμένα και επίτηδες τον άλλο άνθρωπο..Όχι να το κλέψουν, όχι να το βρίσουν, όχι να το χτυπήσουν, κτλ, αλλά να το βλάψουν. Με πονηριά, με ύπουλο τρόπο, με ψέματα...Λες και το βάζουν σκοπό, όλη τους η σκέψη αναλώνεται εκεί...

Έχεις δίκιο σ αυτό. Το βίωσα όταν ήμουν στο σχολείο. Έχω προσωπική εμπείρια. Και για τη δική μου περίπτωση μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η συμπεριφορά του παιδιού ήταν απόλυτη μίμηση της συμπεριφοράς και της καθοδήγησης που είχε από το σπίτι και συγκεκριμένα από τη μητέρα. Και να σου πω την αλήθεια για όσες περιπτώσεις ανασύρω τώρα απ΄οτη μνήμη μου. Θυμάμαι άριστο συμμαθητή με ιδιαίτερα αποκλίνουσα συμπεριφορά στον αύλιο χώρο. Απορούσαμε γιατί. Μέχρι που γνωρίσαμε την μητέρα του. Και μας λύθηκαν όλες οι απορίες. Είχε τόσο δεσποτική και αγενή συμπεριφορά προς όλους και το παιδί της που στο τέλος του δημιούργησε πρόβλημα και με τους καθηγητές και παραλίγο να τον διώξουν και από το σχολείο. Και βέβαια είδα ότι μου μιλάς για εφήβους πια. Όμως επιμένω, τι σημαίνει κακός? Είναι πολύ αόριστο. Ας πούμε πονηρός, μοχθηρός, κακόβουλος, τεμπέλης, ζημιάρης?Που και πάλι λάθος είναι ο χαρακτηρισμός προσώπου. Το σωστό και το παιδαγωγικό είναι από όσα λίγα ξέρω να επισημαίνουμε τη συμπεριφορά και να τη χαρακτηρίζουμε κι όχι το υποκείμενο της πόσο μάλλον όταν πρόκειται για παιδί.

kiknaki
04-02-10, 10:30
εστω...

πότε λοιπον, το παιδι -που ΔΕΝ το λεμε μοχθηρο- γινεται μοχθηρος ενηλικος? στα 18? στα 20? πιο ειναι το οριο που βαζουμε αναμεσα στην παιδικη και την ενηλικη ηλικια?

φανταζομαι αυτο εννοουσε η πιτσιρικα στο μαθημα..

Πιστεύω όταν αυτό το παιδί γίνει ενήλικας. Και δεν εννοώ ενήλικας στην ηλικία αλλά στην σκέψη και κατά συνέπεια στις πράξεις του.
Εγώ π.χ μπορεί να πέρασα από το στάδιο της εφηβίας στην ενηλικίωση στα 20 μου χρόνια ενώ κάποιος άλλος στα 18 του.Ισως και κάποιος άλλος στα 22 κ.ο.κ.
Θέλω να πω οτι η ωρίμανση της σκέψης και η επίγνωση των πράξεων δεν εξισώνεται με την ηλικία αλλά με τα ερέθισματα και τα βιώματα που δέχεται κανείς.

nicole23
04-02-10, 15:45
Ο χαρακτήρας μας διαμορφώνεται τα πρώτα 4 χρόνια της ζωής μας, σύμφωνα με τους ψυχολόγους. Συνεπώς, από τα τέσσερα και πάνω μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιος κακός, καλός πράος ευγενικός κλπ.

Με την δική μου απλή λογική...

alcyon
04-02-10, 16:01
Δηλαδή ένα 5χρονο παιδί εσύ μπορείς να πεις οτι είναι κακό; Και πως έχει την ευθύνη των πράξεών του??? !!!

nicole23
04-02-10, 16:13
Την ευθύνη την έχουν οι γονείς σε κάθε περίπτωση. Αυτοί ευθύνονται για το χαρακτήρα του παιδιού. Μετά τα πέντε, με σωστή καθοδήγηση, ενδεχομένως να μπορεί κάπως να "μπει στον ίσιο δρόμο". Αυτό θα το απαντήσει καλύτερα ένας ψυχολόγος.
Υπάρχουν πάντως παιδιά που έχουν τελέσει εγκληματικές πράξεις. Μη ξεχνάμε την περίπτωση του Άλεξ.
Τέλως πάντων, για μένα κακός σημαίνει δυστυχισμένος άνθρωπος, ανήλικος ή ενήλικος, ο οποίος είναι ανίκανος να διαχειριστεί με την λογική τα άσχημα που του συμβαίνουν.

elenik
04-02-10, 21:42
Την ευθύνη την έχουν οι γονείς σε κάθε περίπτωση. Αυτοί ευθύνονται για το χαρακτήρα του παιδιού. Μετά τα πέντε, με σωστή καθοδήγηση, ενδεχομένως να μπορεί κάπως να "μπει στον ίσιο δρόμο". Αυτό θα το απαντήσει καλύτερα ένας ψυχολόγος.
Υπάρχουν πάντως παιδιά που έχουν τελέσει εγκληματικές πράξεις. Μη ξεχνάμε την περίπτωση του Άλεξ.
Τέλως πάντων, για μένα κακός σημαίνει δυστυχισμένος άνθρωπος, ανήλικος ή ενήλικος, ο οποίος είναι ανίκανος να διαχειριστεί με την λογική τα άσχημα που του συμβαίνουν.

Αλλαζει ο χαρακτηρας με καθοδηγηση...:confused::confused::confused:

Το λέμε μοχθηρό, όταν συμπεριφέρεται συνειδητά ως τέτοιο. Όταν οι πράξεις του είναι προσχεδιασμένες για να επιτύχει κάτι, και έχει φύγει από τον παρορμητισμό της στιγμής.

Η πρόθεση και ο σχεδιασμός στη σκοπιμότητα κάνουν τη διαφορά.
Αυτο που λεει η συμπεθερα καταλαβα κι εγω οτι εννοουμε. Και αυτο δεν καθοδηγειτε. Γενικα τα αισθηματα δεν καθοδηγουνται (κατ εμε)

kiknaki
05-02-10, 00:38
Ο χαρακτήρας μας διαμορφώνεται τα πρώτα 4 χρόνια της ζωής μας, σύμφωνα με τους ψυχολόγους....

Αυτό το έχω διαβάσει κι εγώ και η αλήθεια είναι οτι δεν συμφωνώ.
Είναι μια θεωρία σχετικώς επηρεασμένη από την ανάλυση του χαρακτήρα του Βίλχεμ Ράιχ που επισημαίνεται η ευαισθητοποίηση και η σημαντικότητα των πρώτων χρόνων της ζωής ενός παιδιού για την διαμόρφωση του χαρακτήρα του.
Η διαμόρφωση του χαρακτηρά του όμως δεν σταματά εκεί. Για να υπάρξει τελειόποιηση στην διαμόρφωση πρέπει να υπάρξει η δόμηση του Εγώ και αυτό πιστεύω είναι αδύνατον να γίνει τα πρώτα χρόνια της ζωής ενός παιδιού.
Κατανοώ την ευαισθησία των πρώτων χρόνων της ζωής ενός μικρού παιδιού π.χ άλλο είναι να μαλώνεις ένα 3χρονο παιδί και άλλο ένα 10χρονο. Η σωστή κρίση και σκέψη είναι σαφώς πιο ανεπτυγμένη στο 10χρονο από οτι στο 3χρονο.
Αλλά δεν πιστεύω οτι η ψυχοσωματική εξέλιξη ενός παιδιού σταματάει μετά τα 4χρόνια του. Αντιθέτως συνεχίζει για αρκετά χρόνια ακόμη και οι γονείς είναι οι μόνοι υπεύθυνοι στην ομαλή ή όχι πορεία εξέλιξης του.
Γιάυτό το λόγο δεν μπορεί κάποιος να χαρακτηρίσει ένα μικρό παιδί, να του βάλει την ταμπέλα του καλού ή του κακού παιδιού, του ντροπαλού ή όχι, του ευγενικού ή όχι από την στιγμή που η διαμόρφωση του χαρακτήρα του δεν έχει ακόμη τελειοποιηθεί.
Είναι σαν να απορρίπτεις ένα έργο χωρίς καν να έχεις δει το πρώτο μέρος του.Η να απορρίπτεις ένα βιβλίο χωρίς να έχεις διαβάσει ούτε το πρώτο κεφάλαιο.

nicole23
08-02-10, 12:12
Αλλαζει ο χαρακτηρας με καθοδηγηση...:confused::confused::confused:

Η λέξη καθοδήγηση ίσως να μην είναι η κατάλληλη (αν είναι η λέξη που σε ξένισε). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορεί να αλλάξει ο χαρακτήρας του παιδού, με "καθοδήγηση", αγάπη, σωστή ανατροφή, πες το όπως σου ταιριάζει καλυτερα δεν έχει σημασία.

Kiknaki μπορεί να έχεις δίκιο. Το ερώτημα όμως παραμένει: πότε το "αθώο παιδί" μετατρέπεται σε "μοχθηρό ενήλικα"? Στα 18 όταν ενηλικιώνεται σύμφωνα με τον νόμο? Το να θέσουμε ένα χρονικό σημείο ως turning point (σόρι για την αγγλικούρα, δε μου ήρθε άλλη λέξη) μου φαίνεται λίγο
αυθαίρετο...

kiknaki
08-02-10, 22:58
Kiknaki μπορεί να έχεις δίκιο. Το ερώτημα όμως παραμένει: πότε το "αθώο παιδί" μετατρέπεται σε "μοχθηρό ενήλικα"? Στα 18 όταν ενηλικιώνεται σύμφωνα με τον νόμο? Το να θέσουμε ένα χρονικό σημείο ως turning point (σόρι για την αγγλικούρα, δε μου ήρθε άλλη λέξη) μου φαίνεται λίγο
αυθαίρετο...

Ακριβώς αυτό έγραψα λίγο παραπάνω. Οτι δεν μπορούμε να ξέρουμε πότε ένα παιδί/έφηβος ενηλικιώνεται. Δεν μπορούμε να δώσουμε μία στάνταρ χρονική στιγμή.

Πιστεύω όταν αυτό το παιδί γίνει ενήλικας. Και δεν εννοώ ενήλικας στην ηλικία αλλά στην σκέψη και κατά συνέπεια στις πράξεις του.
Εγώ π.χ μπορεί να πέρασα από το στάδιο της εφηβίας στην ενηλικίωση στα 20 μου χρόνια ενώ κάποιος άλλος στα 18 του.Ισως και κάποιος άλλος στα 22 κ.ο.κ.
Θέλω να πω οτι η ωρίμανση της σκέψης και η επίγνωση των πράξεων δεν εξισώνεται με την ηλικία αλλά με τα ερέθισματα και τα βιώματα που δέχεται κανείς.

Η ενηλικιωση ενός ατόμου χαρακτηρίζεται κατά κύριο λόγο από την ολοκλήρωση της προσωπικοτητας του. Ένας ενήλικας είναι ένας άνθρωπος ολοκληρωμένος. Τα μετέπειτα βιώματα και ερεθίσματα είναι απλά πινελιές στον καμβά της προσωπικότητας του.Το τελικό στάδιο της διαμόρφωσης του χαρακτήρα είναι και αυτό που θα χαρακτηρίσει έναν άνθρωπο. Και πάλι αυτό είναι απόλυτο. Η προδιάθεση μπορεί να ανιχνεύεται και από την εφηβική ηλικία ή σπάνια και από την παιδική. Εδώ φυσικά έρχεται ο ρόλος των γονέων που θα συντελλέσουν στην ομαλή πορεία της ψυχοσωματικής εξέλιξης του ατόμου. Ένας ρόλος που πρέπει οι γόνεις να δουν πολύ σοβαρά για να μην αναρωτηθούν αργότερα "Τι κάναμε λάθος και έγινε έτσι το παιδί μας??Γιατί αυτή η συμπεριφορά και η αντιμετώπιση?"

ρ1ρ1
25-03-12, 06:50
καποτε ελεγαν οτι το παιδι ειναι ο καθρεφτης του σπιτιου,κι ετσι ειναι.αυτο που νιωθω εγω ειναι οτι ο ανθρωπος πλαθεται,κι αν ο γονεας θελει να κανει το παιδι του,ενα ομορφο αγαλμα,ειναι στο χερι του.ομως το υλικο που του εχει δωθει,διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο.αρα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι,οσο κι οπως κι αν μας πλασει η οικογενεια μας.οσο ομορφο αγαλμα και να φτιαξεις απο ενα κουτσουρο,παντα θα ειναι κουτσουρο.οσο ακατεργαστη κι αν αφησεις μια πετρα χρυσου,παντα θα ειναι χρυση.αυτο μου το ειπε η κορη μου 10 ετων,ειναι δικη της διαπιστωση.και μετα καθομασταν να πουμε,απο τι υλικο πιστευουμε οτι ειναι οσοι αγαπαμε και πως εγω σαν μητερα τους θελω να τα πλασω,τα παιδια μου ενοω.
δε ξερω,πραγματικα τι πλαθει εναν ανθρωπο κακο.ολοι με ενα ζευγαρι φτερα γεννιομαστε και οι περισσοτεροι φευγουμε με κερατα απ αυτο τον κοσμο.ισως να ειναι οι γονεις,με τον τροπο που πλαθουν τα μικρα τους,ισως το υλικο που ερχεται απο εκει ψηλα να παιζει κι αυτο το ρολο του,δε ξερω.
αλλα προσωπικα εχω δει κακα παιδια,κι απορω,που χωραει ολο αυτο σ ενα μικρο πιτσιρικακι?και κακια δεν ειναι η βια,οπως γραφτηκε,ολα τα παιδια καμια φορα αντιδρουν ετσι,ουτε η αναρμοστη συμεπριφορα,κι αυτο μες στο προγραμμα ειναι.
αλλα οταν βλεπεις φθονο στα ματια ενος παιδιου,ζηλια,ραδιουργια,δε ξερω πως να το περιγραψω,νιωθω απροετοιμαστη σ ολο αυτο,δε ξερω τι να πω στα παιδια μου σε τετοιες περιπτωσεις.
απλα οταν μενω μονη αναρωτιεμαι,αν επιβιωσουν ετσι οπως τα μεγαλωνω.

ethy
25-03-12, 09:43
πιστευετε οτι υπαρχουν κακα παιδια?

χωρις εισαγωγικα.... οχι "κακα", κακα.... κακοψυχα

παντα μου νομιζα οτι κατι τετοιο δεν ισχυει, μεχρι χτες..

καναμε μια συζητηση στο μαθημα με τα παιδια, για εναν συμμαθητη τους που φερεται ασχημα, τα χτυπαει, τα στεναχωρει

προσπαθουσα να τους εξηγησω οτι δεν ειναι κακος, απλα θελει την προσοχη τους, να γινει αποδεκτος, και τα λοιπα...

εγιναν εξαλλα τα αλλα πιτσιρικια... (10χρονα)
επεμεναν πως απλα ειναι κακος...

και γυρναει ενα κοριτσακι και με ρωταει... στελνοντας με, αδιαβαστη!!!:shock:

ελα μου ντε.....................

(δικη μου 'κουλη' απαντηση "εεεεεεεεεεεμ... καλα καλα, με ολη αυτη τη κουβεντα χασαμε ολο το μαθημα... γιααααααααααα ανοιξτε τα βιβλια σας" :oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops: )

Για να μπορεις να αγαπησεις και τα ενδιαφερθεις για τον αλλον πρεπει να σε εχουν αγαπησει και να εχουν νοιαστει για σενα...ενα παιδι που δεν εχει νιωσει οτι το αγαπουν πώς μπορει να αγαπησει και αυτο;Ενας ανθρωπος που εχει μεγαλωσει σε ενα περιβαλλον οπου του διδαξαν τη ζηλια,τον εγωκεντρισμο και το "προχωρω πατώντας επί πτωματων"θεωρει οτι αυτος ειναι ο μονος τροπος να πας μπροστα...ενας ανθρωπος που απο παιδι εχει μεσα του ενα κενο αυτοπεποιθησης πιθανον σαν ενηλικος να προσπαθει να καλυψει αυτο το κενο μειώνοντας τους αλλους.Πιστευω οτι υπαρχει η ιδιοσυγκρασια του καθενος μας,φαινεται και απο μωρα που ειμαστε οτι καποια πραγματα τα εχουμε απλα στη φυση μας,αλλα το να φτασεις να ειναι κακοψυχος οπως λες εχει βαθια αιτια και βασιζεται σε εμπειριες και αναμνησεις...

Maya
25-03-12, 10:18
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους και όλες.
Σίγουρα τα παιδιά δεν γεννιούνται κακά. Σε αυτό πρέπει να συμφωνήσουμε. Για τα άλλα η θεωρία μου είναι η εξής:
Το να χωρίζουμε τα παιδιά και τους ανθρώπους σε καλούς και κακούς είναι λίγο απλοϊκό. Μπορεί να το χρησιμοποιούμε στα παιδιά μας για να καταλάβουν αλλά από μία ηλικία και μετά είναι απλοϊκό και γι αυτά.
Αν τα παιδιά δοκιμάζουν απόρριψη και αρνητικές συμπεριφορές, ή αν μεγαλώσουν σε κακό περιβάλλον (ακούνε μόνο κριτική για εκείνα και για τους άλλους, τους ασκείται βία κλπ), τότε εκδηλώνουν συμπεριφορά κακού ανθρώπου, που σιγά σιγά με το χρόνο, γίνεται 'δική' τους συμπεριφορά....
Τελικά, δεν υπάρχουν ούτε κακά παιδιά, ούτε κακοί άνθρωποι (συνολικά). Ακόμα και αυτός που σκότωσε, μπορεί να δείξει τρυφερότητα σε ένα ζωάκι ή ακόμα και σε έναν άλλον άνθρωπο. Μου δόθηκε κάποτε η ευκαιρία να δουλέψω σε φυλακή και σας πληροφορώ ότι γνώρισα εγκληματίες αλλά όχι απαραίτητα κακούς ανθρώπους (συνολικά). Όλοι μέσα μας έχουμε τη δυνατότητα να είμαστε καλοί και οποιαδήποτε στιγμή στη ζωή μας μπορούμε να κινητοποιήσουμε αυτη τη δυνατότητα. Αυτό μπορεί να είναι δύσκολο ή εύκολο ανάλογα με τα παιδιά μας χρόνια και τη δύναμη του χαρακτήρα μας.
Και επίσης, ας μην ξεχνάμε, όλοι έχουμε μία 'κακή' πλευρά, την οποία πρέπει πολλές φορές να καταπιέζουμε και τώρα τελευταία είναι και όλο και πιο δύσκολο.......:wink:

jackrussel
25-03-12, 17:54
προτιμω απο το κακο παιδι , το παιδι με δυσκολιες η παιδι προβληματικο εστω,,,αλλα κακο τι σημαινει? τα παιδια ομως λενε οτι τους λενε οι μεγαλοι αυτο εχουν μαθει αυτο λενε,,,κι αυτα τα καλο η κακο για το οτιδηποτε για μενα δεν σημαινουν απολυτως τιποτα η και τα παντα,,θεωρω οτι ειναι τα καταλοιπα του χριστιανισμου

προτιμω να πω στο παιδι μου αυτο που κανεις ειναι ανεπιτρεπτο η επικυνδινο η σαχλο η υπερβολικο η παρανομο, η κανεις κατι που ενοχλει τους αλλους,,,αυτο ειναι κατι συγκεκριμενο,,,αλλα εισαι κακος τι σκατα σημαινει??οτι δεν σε αγαπαμε, οτι δεν μας εισαι αποδεκτος? ερμηνευεται με χιλιους δυο τροπους νευρωτικους,,,γιατι ενα κακο παιδι μπορει ο συμμαθητης του να το γουσταρει,,, αρα τη συμπεριφορα ερμηνευουμε και χαρακτηριζουμε

προτιμω να πω στο παιδι μου προσεχε γιατι ο συμμαθητης σου εχει καποιες δυσκολιες η ψυχολογικα και φερεται βιαια οποτε παρε τα μετρα σου,,,η μην φερεσαι οπως δεν θα ηθελες να σου φερονται η οι παρανομες συμπεριφορες εχουν κυρωσεις

αν μου ελεγε ο γιος μου ειναι κακος ο χαρουλης, εγω ως μανα θα ρωτουσα, δηλαδη τι εννοεις? τι κανει? και θα μου ελεγε ας πουμε χτυπαει την αδερφη του,,,και θα ελεγα κριμα αλλα μπορει και να ζηλευει και να μην το ελεγχει , οι γονεις του σιγουρα δεν θα τον ειδαν να το κανει γιατι θα τον μαλωναν και θα του εξηγουσαν

η αν μου ελεγε ο ταδε ειναι κακος γιατι κλεβει, σκοτωνει θα ελεγα ειναι ενας ανθρωπος που παραβατει ειναι εκτος νομου, μπορει να ειναι και τρελλος κι αυτο δεν επιτρεπεται και πρεπει να τιμωρηθει κλπ

αλλα τα παιδια οπως μαθουν,,,,,

missirlou
25-03-12, 19:10
αλλα οταν βλεπεις φθονο στα ματια ενος παιδιου,ζηλια,ραδιουργια,δε ξερω πως να το περιγραψω,νιωθω απροετοιμαστη σ ολο αυτο,δε ξερω τι να πω στα παιδια μου σε τετοιες περιπτωσεις.
απλα οταν μενω μονη αναρωτιεμαι,αν επιβιωσουν ετσι οπως τα μεγαλωνω.πόσο συμφωνώ!!!....και εμένα αυτή είναι η αγωνία μου..

Πιστευω οτι υπαρχει η ιδιοσυγκρασια του καθενος μας,φαινεται και απο μωρα που ειμαστε οτι καποια πραγματα τα εχουμε απλα στη φυση μας,αλλα το να φτασεις να ειναι κακοψυχος οπως λες εχει βαθια αιτια και βασιζεται σε εμπειριες και αναμνησεις...και εγώ το πιστεύω...από την άλλη όμως μια κακή εμπειρία και ανάμνηση μπορεί κάποιον να τον κάνει καλύτερο και άλλον να τον στείλει στον πάτο. Οπότε πάλι κατλήγω στο 'κακό γονίδιο'

Όλοι μέσα μας έχουμε τη δυνατότητα να είμαστε καλοί και οποιαδήποτε στιγμή στη ζωή μας μπορούμε να κινητοποιήσουμε αυτη τη δυνατότητα. Αυτό μπορεί να είναι δύσκολο ή εύκολο ανάλογα με τα παιδιά μας χρόνια και τη δύναμη του χαρακτήρα μας.

πολύ σωστό και αυτό.

αν μου ελεγε ο γιος μου ειναι κακος ο χαρουλης, εγω ως μανα θα ρωτουσα, δηλαδη τι εννοεις? τι κανει? και θα μου ελεγε ας πουμε χτυπαει την αδερφη του,,,και θα ελεγα κριμα αλλα μπορει και να ζηλευει και να μην το ελεγχει , οι γονεις του σιγουρα δεν θα τον ειδαν να το κανει γιατι θα τον μαλωναν και θα του εξηγουσαν
η αν μου ελεγε ο ταδε ειναι κακος γιατι κλεβει, σκοτωνει θα ελεγα ειναι ενας ανθρωπος που παραβατει ειναι εκτος νομου, μπορει να ειναι και τρελλος κι αυτο δεν επιτρεπεται και πρεπει να τιμωρηθει κλπ
,,,,
σωστά! Ανεξάρτητα τι πράγματι πιστεύουμε εμείς, αυτός είναι ο τρόπος που πρέπει να το χειριζόμαστε.

Maya
25-03-12, 19:18
απλα οταν μενω μονη αναρωτιεμαι,αν επιβιωσουν ετσι οπως τα μεγαλωνω.

Τα παιδιά πρέπει να μάθουν να 'χειρίζονται' τις συμπεριφορές που θα βρουν μπροστά τους και να επιλέγουν πώς θα συμπεριφερθούν, ανάλογα με τις αρχές τους και όχι ανάλογα με τον ποιον έχουν απέναντί τους.
Πχ. αν ο συμμαθητής βρίζει, πρέπει το παιδί να μπορεί επιλέξει, αν θέλει να του απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ή να παραμείνει ψύχραιμος και να μην απαντήσει.
Η βασική μου αρχή είναι να μην παρασύρονται από τη συμπεριφορά των άλλων. Στο γιο μου λέω: Έλα να μου πεις ότι ήθελες να τον χτυπήσεις (θα υπάρχει συνέπεια βέβαια αλλά θα μπορούμε να το συζητήσουμε), μην μου πεις όμως ότι τον έδειρες επειδή σε έδειρε κι εκείνος (αυτό θα με απογοητεύσει).
Νομίζω ότι μία χαρά θα επιβιώσει!

maela
25-03-12, 19:28
Maya (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=7703) πολυ μου αρεσει η θεωρια σου!Θα προσπαθισω να την υιοθετισω!

Maya
25-03-12, 20:24
Ευχαριστώ. Ξέρεις, το πιο δύσκολο μάθημα είναι να ελέγχουμε τον εαυτό μας και να κάνουμε αυτό που πραγματικά θέλουμε.

Ηλιόχαρις
06-10-12, 12:02
Κι εγώ λοιπόν πάντα πίστευα πως δεν υπάρχουν κακά παιδια, πως το παιδί ειναι καλό απο τη φύση του όπως έλεγε ένας καθηγητής στο πανεπιστήμιο.
Πλέον μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι αυτό δεν είναι αλήθεια. Δεν μιλάω για παραβατικές συμπεριφορές, κλεψιές, ξύλο, βρισιές απο παιδάκια. Ναι οκ αυτά τα κάνουν και αν τα πάρεις και τους μιλήσεις όμορφα και τα βάλεις στο φιλότιμο ηρεμούν και ζητούν συγγνώμη. Όχι όμως όλα. Έχω συναντήσει περιπτώσεις που υπήρχε απουσία εσωτερικού ήθους. Μέσα τους πίστευαν οτι όντως μπορούν να δέρνουν τα μικρότερα ή να μιλούν άσχημα στους δασκάλους. Σε όλα τα χρόνια που εργάζομαι, περίπου 10, έχω συναντήσει 2-3 περιπτώσεις τέτοιες. Στη μια δε η μαμα ήταν σε απόγνωση, με άλλα 2 παιδιά που ήταν μια χαρά.
Όλοι οι δάσκαλοι εκεινου του σχολείου συμφώνησαν οτι πρόκειται για παιδί με κακό χαρακτήρα, απλά κακό. Σπάνιο, ξαναλέω, αλλά αν η απουσία εσωτερικού ήθους και εσωτερικού αισθήματος δικαίου δεν δείχνουν κάποιον κακό τότε τι δείχνουν?
Ναι πιστεύω οτι υπάρχουν κακά παιδιά. Σπάνια αλλα υπάρχουν.

riniw 1980
06-10-12, 13:27
Κι εγώ λοιπόν πάντα πίστευα πως δεν υπάρχουν κακά παιδια, πως το παιδί ειναι καλό απο τη φύση του όπως έλεγε ένας καθηγητής στο πανεπιστήμιο.
Πλέον μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι αυτό δεν είναι αλήθεια. Δεν μιλάω για παραβατικές συμπεριφορές, κλεψιές, ξύλο, βρισιές απο παιδάκια. Ναι οκ αυτά τα κάνουν και αν τα πάρεις και τους μιλήσεις όμορφα και τα βάλεις στο φιλότιμο ηρεμούν και ζητούν συγγνώμη. Όχι όμως όλα. Έχω συναντήσει περιπτώσεις που υπήρχε απουσία εσωτερικού ήθους. Μέσα τους πίστευαν οτι όντως μπορούν να δέρνουν τα μικρότερα ή να μιλούν άσχημα στους δασκάλους. Σε όλα τα χρόνια που εργάζομαι, περίπου 10, έχω συναντήσει 2-3 περιπτώσεις τέτοιες. Στη μια δε η μαμα ήταν σε απόγνωση, με άλλα 2 παιδιά που ήταν μια χαρά.
Όλοι οι δάσκαλοι εκεινου του σχολείου συμφώνησαν οτι πρόκειται για παιδί με κακό χαρακτήρα, απλά κακό. Σπάνιο, ξαναλέω, αλλά αν η απουσία εσωτερικού ήθους και εσωτερικού αισθήματος δικαίου δεν δείχνουν κάποιον κακό τότε τι δείχνουν?
Ναι πιστεύω οτι υπάρχουν κακά παιδιά. Σπάνια αλλα υπάρχουν.

συμφωνώ...είναι σπάνια αλλά υπάρχουν..
θυμάμαι την ταινία με τον Ρουβά,το θρίλερ που είχε πρωταγωνιστήσει,όπου έδειχνε την εγκληματική του φύση απο παιδί..δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αλλά πιστεύω οτι υπάρχει απουσία ηθικής αυτογνωσίας

LouSalome
06-10-12, 16:28
Jon Venables and Robert Thompson

Jesse Pomeroy

Mary Bell

διαβαστε γι αυτους!

Melina22
06-10-12, 18:33
συμφωνώ...είναι σπάνια αλλά υπάρχουν..
θυμάμαι την ταινία με τον Ρουβά,το θρίλερ που είχε πρωταγωνιστήσει,όπου έδειχνε την εγκληματική του φύση απο παιδί..δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αλλά πιστεύω οτι υπάρχει απουσία ηθικής αυτογνωσίας

Εννοείτε "κακά" παιδιά εκ φύσεως; Χωρίς επίδραση περιβάλλοντος; Δυσκολεύομαι πολύ να το πιστέψω. Νομίζω έλλειψη ενσυναίσθησης ή ηθικής- συνείδησης είχε παρατηρηθεί σε παιδιά που μεγάλωσαν σε ίδρυμα από τον Bowlby. Γενικά είχε δώσει έμφαση στον πρώιμο δεσμό και είχε υποστηρίξει ότι είναι καταλυτική η επίδρασή του. Οπότε πως μπορούμε να ξέρουμε ακόμα κ για αυτές τις σπάνιες περιπτώσεις που λέτε αν δεν είχαν δεχθεί αρνητικές επιδράσεις από το περιβάλλον τους;

Να πω ότι το παράδειγμα με τα 2 παιδάκια στην οικογένεια που ήταν μια χαρά ενώ το τρίτο όχι δεν αποδεικνύει πως ευθύνεται το παιδί κ όχι η οικογένεια.

Melina22
06-10-12, 18:38
Με μια πρώτη ματιά στην βιογραφία της Mary Bell ..."Bell's mother Betty was a prostitute who was often absent from the family home..."

AthinaP
06-10-12, 19:00
Ναι και τα δεκάχρονα που σκότωσαν το δίχρονο το έκαναν όσο έκαναν κοπάνα από το σχολείο. Ποιος λέει ότι έγιναν όλα τα βήματα που μπορούσαν να γίνουν, όσο οι μεγάλοι είχαν την εποπτεία των παιδιών; Και τελικά τα παιδιά πήγαν φυλακή και οι μεγάλοι τίποτα. Θα μου πεις άλλο κάνει κοπάνα και άλλα πιθανά δειγματα που έδειξαν πριν και άλλο σκοτώνει...

AthinaP
06-10-12, 19:12
Όλες οι πληροφορίες για αυτή την υπόθεση κινούνται γύρω από το χρονικό εκείνης της μέρας και τι έγινε μετά και ότι ο ένας από τους δύο ξαναγύρισε στη φυλακή. Λες και τα χρόνια που προηγήθηκαν από το κακό δεν είχαν καμία σημασία... :-|

Edit. Ναι τελικά υπάρχουν πληροφορίες και για τους δύο. Δεν προέρχονταν από περιβάλλον με φυσιολογική ανατροφή. Και πώς θα μπορούσαν άλλωστε. Ωστόσο το συμβάν ήταν τόσο πρωτόγνωρο και σοκαριστικό, που η τότε κοινή γνώμη τα έβαλε μόνο με τα παιδιά.

http://www.trutv.com/library/crime/notorious_murders/young/bulger/7.html
http://www.trutv.com/library/crime/notorious_murders/young/bulger/8.html

Δέχομαι ότι υπάρχουν δύσκολα παιδιά. Ίσως και μερικά εξαιρετικά δύσκολα που δεν μπορούν να προκαλέσουν θετικά συναισθήματα στους άλλους, ούτε και στους γονείς τους ίσως. Αλλά παιδιά που η μοίρα τους είναι προδιαγεγραμμένη, μου είναι δύσκολο να το πιστέψω.

riniw 1980
06-10-12, 20:24
Εννοείτε "κακά" παιδιά εκ φύσεως; Χωρίς επίδραση περιβάλλοντος; Δυσκολεύομαι πολύ να το πιστέψω. Νομίζω έλλειψη ενσυναίσθησης ή ηθικής- συνείδησης είχε παρατηρηθεί σε παιδιά που μεγάλωσαν σε ίδρυμα από τον Bowlby. Γενικά είχε δώσει έμφαση στον πρώιμο δεσμό και είχε υποστηρίξει ότι είναι καταλυτική η επίδρασή του. Οπότε πως μπορούμε να ξέρουμε ακόμα κ για αυτές τις σπάνιες περιπτώσεις που λέτε αν δεν είχαν δεχθεί αρνητικές επιδράσεις από το περιβάλλον τους;

Να πω ότι το παράδειγμα με τα 2 παιδάκια στην οικογένεια που ήταν μια χαρά ενώ το τρίτο όχι δεν αποδεικνύει πως ευθύνεται το παιδί κ όχι η οικογένεια.

εννοώ γονιδιακούς (κατά βάσην) παράγοντες...π.χ. δεν μπορώ να πιστέψω πως κάποιος έγινε μια ημέρα των ημερών δολοφόνος,στα καλά του καθουμένου..όπως κάποιος παιδεραστής που φέρει τα πρώτα σημάδια ήδη απο την εφηβεία ή την προεφηβεία του...κάπως έτσι...
και υπ'οψην δεν εννοώ τα κακομαθημένα,που δεν τους χαλαν' χατήρι...εννοώ τα κακα που κάνουν κακές πράξεις και τις γουστάρουν,τις κάνουν είς γνώσην τους

Ηλιόχαρις
06-10-12, 23:16

Μπορεί να μην αποδεικνύει ολοκληρωτική ευθύνη του παιδιού οκ, αλλά οτι το ένα παιδί επηρεάστηκε από οποιεσδήποτε καταστάσεις στην οικογένεια ή τυχόν προβλήματα και του βγήκε σε κακία κάτι δείχνει για την προδιάθεση και τον χαρακτήρα του.
Και γενικά για όλα αυτά τα παιδιά και δεν μιλαώ για τις πολύ ακραίες καταστάσεις με γονείς δολοφόνους βιαστές κλπ.
πχ. ένα παιδί που οι γονείς του τσακώνονται πολύ μπορεί να επηρεαστεί με δύο τρόπους,
α) να θεωρεί τον τσακωμό και το να τα κάνει όλα λαμπόγυαλο την εύκολη και μοναδική λύση στο να αντιμετωπίζει τα προβλήματα του
β) να σιχαθεί τους τσακωμούς και τα ουρλιαχτά τόσο που να αποφεύγει τις έντονες λογομαχίες όπως ο διάολος το λιβάνι.
(πραγματικά παραδείγματα και τα δυο, σε δυο αδερφια)
Εκεί παίζει ρόλο ο χαρακτήρας του παιδιού, η προδιάθεση του.

moon child
07-10-12, 00:02
λοιπον...

κάποτε δούλευα σε φροντηστήριο αγγλικών... ειχα δυο αδερφες στην ιδια τάξη, 10 και 11, αβανάκια, από ζωρησμένους γονείς.

η μία ήταν υπόδειγμα σε όλα, άψογη συμπεριφορά, ευγένεια, ήταν διακριτική, ήρεμη, άριστη μαθήτρια, συνεπής, καθόταν στην άκρη και έκανε την δουλειά της (η μεγαλύτερη), και πάντα δικαιολογούσε τα καπρίτσια της αδερφής

η αδερφή όμως, η άλλη, την προσέβαλε συνέχεια, ήταν μέτρια μαθήτρια, ψεύτρα, νευρική, επιθετική, εριστική, ζηλειάρα, κλέφτρα (ακόμη κλαίω το πορτοφολάκι μου) και ήθελε όλοι να την προσκυνάμε... θα μου πείτε, πολλά παιδιά έχουν τέτοια χαρακτηρισικά, χωρίς να είναι κακά κακά...

είναι όμως το μόνο τοσο μικρό παιδί που αντιπάθησα ποτε... όταν με έκλεψε, και ξέρω πως ήταν αυτή, δεν είπα τίποτε γιατί τοτε οι μετανάστες ήταν πολύ πιο ευάλωτοι και δεν ήθελα να την στιγματίσω και να δώσω και ένα παραπάνω βάσανο στους γονείς... δεν πίστεψα δηλαδή οτι θα έβγαινε καλό... αυτό που με συγκλόνισε όμως είναι οτι αμέσως μετά το αχ που είναι το πορτοφόλι κτλ κτλ, καθόταν στο πρώτο θρανίο, με κοιτούσε και χαμογελούσε με νόημα.... όχι μόνο δεν με απέφευγε, δεν έκανε πχ την αδιάφορη, στρώθηκε πρώτο τραπέζι, και χαμογελούσε.... και το χαμόγελο αυτό το θυμάμαι ακόμη, όχι όλο το πρόσωπο, μονο το χαμόγελο. Και θυμάμαι και εμένα να νιώθω τυλιγμένη σε μια κόλα χαρτί απ' το 1Ο χρονο.

δεν ξέρω τι απέγινε, αλλά δυστυχως είχε όλα τα προσόντα να εξελιχθεί σε έναν κακό ενήλικα...

Melina22
07-10-12, 00:08
Μπορεί να μην αποδεικνύει ολοκληρωτική ευθύνη του παιδιού οκ, αλλά οτι το ένα παιδί επηρεάστηκε από οποιεσδήποτε καταστάσεις στην οικογένεια ή τυχόν προβλήματα και του βγήκε σε κακία κάτι δείχνει για την προδιάθεση και τον χαρακτήρα του.
Και γενικά για όλα αυτά τα παιδιά και δεν μιλαώ για τις πολύ ακραίες καταστάσεις με γονείς δολοφόνους βιαστές κλπ.
πχ. ένα παιδί που οι γονείς του τσακώνονται πολύ μπορεί να επηρεαστεί με δύο τρόπους,
α) να θεωρεί τον τσακωμό και το να τα κάνει όλα λαμπόγυαλο την εύκολη και μοναδική λύση στο να αντιμετωπίζει τα προβλήματα του
β) να σιχαθεί τους τσακωμούς και τα ουρλιαχτά τόσο που να αποφεύγει τις έντονες λογομαχίες όπως ο διάολος το λιβάνι.
(πραγματικά παραδείγματα και τα δυο, σε δυο αδερφια)
Εκεί παίζει ρόλο ο χαρακτήρας του παιδιού, η προδιάθεση του.

Συμφωνώ ότι παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας αλλά δεν είναι τόσο απλό όσο ίσως φαίνεται από το παράδειγμα με τους τσακωμούς. Γιατί ακόμα κ όταν τα αδέρφια βιώνουν τις ίδιες ακριβώς καταστάσεις μέσα στην οικογένεια υπάρχει από πίσω ένα ολόκληρο πλέγμα αλληλεπιδράσεων ανάμεσα στα μέλη της οικογένειας που διαφοροποιεί εντελώς το πως βιώνει το κάθε παιδί τα πράγματα. Οι γονείς δεν φέρονται ποτέ το ίδιο σε όλα τα παιδιά. Η συμπεριφορά τους εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες. Από την κοιλιά ακόμα μπορεί να ξεκινά η διαφοροποίηση (π.χ πολύ απλό αλλά επίσης αληθινό παράδειγμα, το πρώτο παιδί είναι επιθυμητό, ενώ το δεύτερο όχι για διάφορους λόγους). Πριν καν ακόμα προλάβει να φανεί στους γονείς ο χαρακτήρας, το φύλο η εμφάνιση ή οτιδήποτε άλλο τους επηρεάζει και πριν ακόμα γίνει οποιαδήποτε ασυνείδητη προβολή πάνω στο παιδί που θα καθορίσει κ την συμπεριφορά τους, τα δύο αδέρφια ήδη ξεκινούν από διαφορετική αφετηρία. Οπότε είναι σημαντικό να λαμβάνει κανείς κ αυτό υπόψιν όταν ερμηνεύει τη συμπεριφορά ενός παιδιού και όταν συγκρίνει τα αδέρφια μιας οικογένειας. Παρόλο που φαίνεται ότι τα αδέρφια βιώνουν τα ίδια γεγονότα η αλήθεια είναι διαφορετική. Και η ηλικία που βιώνουν το ίδιο γεγονός είναι επίσης σημαντική κ διαφοροποιεί τις αντιδράσεις του κάθε παιδιού. Και χίλια δυο ακόμα..

manitaraki
07-10-12, 00:51
κακοί γονείς υπάρχουν σίγουρα...

Melina22
07-10-12, 00:54
κακοί γονείς υπάρχουν σίγουρα...

Σωστά..Και δυστυχώς είναι φαύλος κύκλος...

Κοριτσομανα
07-10-12, 01:05
Διαβαζοντας σας πραγματικα και εγω προβληματιστηκα. Τα παιδια ειναι και υποκειμενικοι κριτες, μερικες φορες βλεπουν μονοπλευρα μια κατασταση και εχουν εν μερει δικαιο.

Και εγω εχω 10 χρονια στην εκπαιδευση και τοσο προβληματικα παιδια με ετυχαν φουρνιες μαθητων που περιείχαν 1-2 παιδια που τα ονομαζω εγω πολυ σκληροκαρδα, αλλά πιστευω οτι μπορουσες να τα προσεγγισεις με το φιλοτιμο. Αλλα ηταν γυμνασιο ακομη. Και επισης, ηταν ''φουρνιες'', δηλαδη το σχολικο περιβαλλον και οι παρεες τους γενικα, τα ενθαρρυνε γι' αυτου του ειδους τη συμπεριφορα, επηρεαζε το ενα με το αλλο.

Νομιζω οτι τα παιδακια δεν ειναι ουτε καλα ουτε κακα. Διαμορφωνονται αναλογως τις επιδρασεις που θα εχουν. Στην εφηβεια αυτο φαινεται πια, ξεχωριζει.

Δε θα ξεχασω κατι και θα σας το πω και σε εσας μιας και δεν εχει ακουστει, μα δε θα δωσω λεπτομεριες, αλλωστε τι νοημα θα εχουν:πριν απο πολλα χρονια, ειχε γινει ενα εγκλημα απο εφηβους. Ο ενας ειχε δολοφονησει με ενα συγκεκριμενο απεχθη τροπο εναν ανδρα. Αυτον τον τροπο, την ενεργεια αυτην,ειχε απεικονισει καιρο νωριτερα σε ζωγραφιες σε τετραδια του...που να φανταζοταν τοτε καποιος οτι θα το εκανε αληθινα!!! Δηλαδη το σχεδιαζε, το ονειρευοταν αυτο, ενω ηταν παιδι. Η δε συμπεριφορα του ηταν προκλητικη και ενοχλητικη απο το σχολειο ηδη, απο το δημοτικο-γυμνασιο.

Ισως αν τον γνωριζαμε αυτο το παιδι να το ονομαζαμε κακο παιδι, δεν ξερω.
Ποτε ενα παιδι ξεπερνα τα ορια και ειναι κακο;

Νομιζω οτι απλα υπαρχει ο σπορος και της κακιας και της καλοσυνης ο οποιος οπως θα καλλιεργηθει, θα ανθισει ειτε ο καρπος της κακιας ειτε ο καρπος του καλου. Και αναλογως το βαθμο που υπαρχει μεσα μας, θα εκδηλωθει στην τελικη του μορφη, καποια στιγμη ή σε πολλες στιγμες, με καποια αφορμη.

Ηλιόχαρις
07-10-12, 15:14
Δε θα ξεχασω κατι και θα σας το πω και σε εσας μιας και δεν εχει ακουστει, μα δε θα δωσω λεπτομεριες, αλλωστε τι νοημα θα εχουν:πριν απο πολλα χρονια, ειχε γινει ενα εγκλημα απο εφηβους. Ο ενας ειχε δολοφονησει με ενα συγκεκριμενο απεχθη τροπο εναν ανδρα. Αυτον τον τροπο, την ενεργεια αυτην,ειχε απεικονισει καιρο νωριτερα σε ζωγραφιες σε τετραδια του...που να φανταζοταν τοτε καποιος οτι θα το εκανε αληθινα!!! Δηλαδη το σχεδιαζε, το ονειρευοταν αυτο, ενω ηταν παιδι. Η δε συμπεριφορα του ηταν προκλητικη και ενοχλητικη απο το σχολειο ηδη, απο το δημοτικο-γυμνασιο.

Ισως αν τον γνωριζαμε αυτο το παιδι να το ονομαζαμε κακο παιδι, δεν ξερω.
Ποτε ενα παιδι ξεπερνα τα ορια και ειναι κακο;

Μπορεί όμως σε αυτό το παιδί να προϋπήρχε ψυχιατρικό πρόβλημα? Δηλαδή να μην είναι θέμα κακίας αλλά ψυχιατρικού προβλήματος? και αν έπαιρνε την κατάλληλη αγωγή να μην έκανε τίποτα.
Πάντως στο θέμα της οικογένειας και των αδερφών που λέγαμε πριν, πιστεύεται οτι ο χαρακτήρας δηλαδή είναι θέμα μόνο βιωματων? Το κάθε μωρό που γεννιέται δεν έχει κάποια εκ γεννετής χαρακτηριστικά τα οποία φαίνονται πολύ νωρίς? Δεν το έχετε δει στα παιδιά σας? (δυναμικό, καλόβολο, πεισματάρικο, συνεσταλμένο, απαιτητικό).
Επίσης ο κάθε άνθρωπος άσχετα με το περιβάλλον του, τους γονείς του (και ξαναλέω οτι δεν μιλάω για πολύ ακραίες περιπτώσεις), τα αδέρφια του έχει αισθήματα που πηγάζουν απο μέσα του όπως η τάση για προστασία/φροντίδα στα ζώα, και στους αδύναμους.
Ο κάθε άνθρωπος σε διαφορετικό βαθμό. όταν κάποιο παιδί δεν έχει τέτοιες τάσεις αλλά οι τάσεις του είναι να κάνει κακό τότε δεν μπορούμε να πούμε οτι είναι καλό και αθώο παιδάκι.

Μαρια2010
07-10-12, 17:39
Εγω πιστευω πως ολοι οι ανθρωποι εχουν μεσα τους και την καλη πλευρα και την κακη,αλλος λιγοτερο αλλος περισσοτερο.Οποιο δουλευτει περισσοτερο αυτο και θα βγει πρως τα εξω και αυτο θα επικρατησει.ΚΑι δεν ειναι παντα και ολα θεμα οικογενειας,αςμην ξεχναμε ολοι μας σιγουρα εχουμε παραδειγματα απο πολυ καλο οικογενειακο περιβαλλον οπου το παιδι εχει γινει πολυ κακο και αντιστροφα.Πραγματικα νομιζω ανθρωπος γεννιεσαι δεν γινεσαι και πως ειναι περισσοτερο θεμα χαρακτηρα.Για το αν υπαρχουν κακα παιδακια δεν ξερω γιατι δεν μπορεις να καταλαβεις και πολλα σε μικρες ηλικιες σιγουρα ομως υπαρχουν κακοι εφηβοι,ενηλικες κλπ κλπ.

Κοριτσομανα
07-10-12, 19:11
Μπορεί όμως σε αυτό το παιδί να προϋπήρχε ψυχιατρικό πρόβλημα? Δηλαδή να μην είναι θέμα κακίας αλλά ψυχιατρικού προβλήματος? και αν έπαιρνε την κατάλληλη αγωγή να μην έκανε τίποτα.
Πάντως στο θέμα της οικογένειας και των αδερφών που λέγαμε πριν, πιστεύεται οτι ο χαρακτήρας δηλαδή είναι θέμα μόνο βιωματων? Το κάθε μωρό που γεννιέται δεν έχει κάποια εκ γεννετής χαρακτηριστικά τα οποία φαίνονται πολύ νωρίς? Δεν το έχετε δει στα παιδιά σας? (δυναμικό, καλόβολο, πεισματάρικο, συνεσταλμένο, απαιτητικό).
Επίσης ο κάθε άνθρωπος άσχετα με το περιβάλλον του, τους γονείς του (και ξαναλέω οτι δεν μιλάω για πολύ ακραίες περιπτώσεις), τα αδέρφια του έχει αισθήματα που πηγάζουν απο μέσα του όπως η τάση για προστασία/φροντίδα στα ζώα, και στους αδύναμους.
Ο κάθε άνθρωπος σε διαφορετικό βαθμό. όταν κάποιο παιδί δεν έχει τέτοιες τάσεις αλλά οι τάσεις του είναι να κάνει κακό τότε δεν μπορούμε να πούμε οτι είναι καλό και αθώο παιδάκι.

Στην αρχη σκεφτηκα οτι εχεις ισως δικαιο αλλα μετα αναλογιστηκα οτι καταδικαστηκε κανονικοτατα και οτι δεν επικαλεστηκε κανενα ψυχιατρικο προβλημα. Αλλα και στο σχολικο περιβαλλον, εβλεπαν μονο ενα παιδι που δημιουργουσε καποια προβληματα στο σχολειο και στα παιδια και χωρις ψυχιατρικα θεματα και μαλιστα χωρις οικογενειακα προβληματα, τουλαχιστον οχι εμφανη.Δε θελω να δωσω λεπτομεριες μιας που ο τυπος αυτος ειναι τωρα ελευθερος, νομιζω, εχουν περασει παρα πολλα χρονια.

Ισως η πραξη του δειχνει διαταραγμενο ατομο και να εχρηζε θεραπειας αλλα ενας ψυχιατρος θα μπορουσε μονο να μας το πει αυτο. Τοτε ομως δε θυμαμαι να καταδικαστηκε πιο ελαφρα λογω ψυχιατρικης διαταραχης.

Πιστευω οτι ΙΣΩΣ ειναι απο τις ελαχιστες περιπτωσεις που θα μπορουσε να αναρωτηθει καποιος αν θα μπορουσε να το καταταξει σε καποια κατηγορια για κακα παιδια. Φυσικα και πιστευω οτι το καθε παιδι εχει το χαρακτηρα του μα και τις κακες στιγμες του και σιγουρα δεν μπορουμε να το στιγματισουμε ως κακο.

Τα παιδια το κανουν αυτο, κρινουν ομως απο τις στιγμες και χωρις να σκεφτουν και οτι μια δικη τους σκληρη συμπεριφορα προκαλεσε καποια αντιδραση του παιδιου που αυτα ονομαζουν ''κακο''. Που ομως αυτη η αντιδραση δε σημαινει οτι αντικατοπτριζει το συνολο του χαρακτηρα του παιδιου και σαφως το αδικουν.

marchalina
07-10-12, 19:39
Αν υπαρχουν καλά υπαρχουν και κακά
Και επειδη χαρακτηριζουμε συμπεριφορες ..στις ηλικιες αυτες υπαρχουν τροποι να σπρωξεις το παιδι σε καλυτερες συμπεριφορες