PDA

Επιστροφή στο Forum : υπάρχουν απαγορευμένες τροφές?

lloullou
28-01-10, 20:46
Γειά σας κορίτσια!

είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης μου και ήθελα να ρωτήσω εσάς τι σας απαγόρεψε ο γιατρός σας να τρώτε? εκτός από τα κλασσικά που όλες ξέρουμε (ωμά τυριά ή κρέατα π.χ.) υπάρχει κάτι άλλο που προσέχετε??

ευχαριστώ!

kounelitsa
28-01-10, 21:20
Καλησπέρα εμένα ο γιατρός μου (που είναι και λίγο ψείρας εδώ που τα λέμε..) μου είχα πει ένα μεγάλο ΟΧΙ σε...καφέ, αναψυκτικα, ζάχαρη, αλάτι, συκώτι και αλλαντικα!!!
Δεν το ακολούθησα αυστηρά το πρόγραμμά του αλλά προσπάθησα.....
Επίσης μου είχε απαγορεύσει κρέμες, βαφές και αποσμητικό!!! (άσχετο αλλά μου είχε κάνει εντύπωση..)

Marigoula
28-01-10, 21:31
Προσοχή σε ό,τι περιέχει ωμά αυγά (σως, μαγιονέζα, μους, παγωτό, κλπ), καλά πλυμένα λαχανικά, όχι ξιφία, τόνο σε μικρή ποσότητα. Γενικά προσοχή στα θαλασσινά. Εγώ προσεχα πάρα πολύ το φαγητό απ΄έξω, ποτέ δεν έτρωγα ωμές σαλάτες και σως. Γενικά τα πολύ λιπαρά, τσιγαριστά κλπ να τα αποφεύγεις.Καλή εγκυμοσύνη!!!!

lloullou
28-01-10, 22:04
ευχαριστώ πολύ!

lena-aggelos
29-01-10, 00:27
συκωτι δεν κανει και φαγητο απο εξω(κυριως απο μαγαζια που δεν ξερεις την ποιοτητα.ωμο ψαρι(και γενικως ο,τι δεν ειναι καλοψημενο)και φυσικα οχι μυδια και τιποτα περιεργα μανιταρια.η γιατρος μου μου ειχε πει οτι οι ελιες κανουν πολυ καλο στο μωρο.ομως σε περιπτωση που εχεις πιεση,πρεπει να τις ξαλμυριζεις.

maria- elpida
29-01-10, 09:55
ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΕΓΚΥΕΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΣΑΦΡΑΝ. ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ. ΑΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ.
ΚΑΛΗ ΚΑΛΗ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ :p:p:p:p:p:p

nikijo
29-01-10, 23:47
εκτος απο τα απαγορευμενα ο δικος μου γιατρος μου ειπε ολα με μετρο!!!
...κ γλυκα τρωω, κ αλμυρα, κ ντεκαφεινε κ αναψυκτικα πινω κ απ ολα....Τα τρανταχτα κ μεγαλα ΟΧΙ κατι μου κανουν....δεν μπορω να χαρω βρε παιδι μου;;;;!!!:)

eri
30-01-10, 11:19
Κορίτσια καλημέρα!Μόλις χθες έμαθα ότι είμαι έγκυος στα τέλη της 5ης εβδομάδας και επειδή δεν το είχα καταλάβει όλο αυτόν τον καιρό έτρωγα όλα τα απογορευμένα.Λέτε να υπάρχει πρόβλημα;;;

lloullou
30-01-10, 16:12
όχι, μην αγχώνεσαι γιαυτο! όλες πριν μείνουμε έγκυες κάναμε διάφορα, αφού δεν το ξέραμε! και μεθύσια, και ξενύχτια, και κούραση και ο,τι θες! κι εμένα ο γιατρός μου δεν είναι υπερβολικός πάντως. μου είπε δεν πειράζει λίγο κρασάκι ή καμια μπυρίτσα, όπως επίσης και τα γλυκά ή τα αλμυρά, απλά να παρακολουθώ το βάρος μου για να μην ξεφύγω...λογικό..

ραφαελ
30-01-10, 17:51
Κορίτσια καλημέρα!Μόλις χθες έμαθα ότι είμαι έγκυος στα τέλη της 5ης εβδομάδας και επειδή δεν το είχα καταλάβει όλο αυτόν τον καιρό έτρωγα όλα τα απογορευμένα.Λέτε να υπάρχει πρόβλημα;;;

ερη μου χαρηκα πολυ..μπραβο...να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη και ενα υγειεστατο μωρακι...μπραβο....μην αγχωνεσαι δεν νομιζω να πειραζει...τοση καταχρηση εκανες πια....φιλια

Ανδρομέδα
31-01-10, 11:16
κι εμενα παροτι ειμαι και 135 κιλα βουβαλα δεν μου ειπε σε τπτ μη... απλα να μην το παρακανω...

zouzounel
01-02-10, 12:06
Άλλο τα φαγητά που πρέπει να προσέχουμε για να μην παχύνουμε (γλυκά, αναψυκτικά) και άλλο τα φαγητά που πρέπει να αποφεύγουμε γιατί μπορεί να μας κανουν κακό.
Πχ
- μη παστεριωμένα γαλακτοκομικά, μαλακά τυριά, αλλαντικά, καπνιστά θαλασσινά μπορεί να προκαλέσουν λιστερίωση (δε θελω να αναφερθώ στο τι μπορείς να παθεις, δε θελω ούτε να το σκέφτομαι -οποιος θέλει να μάθει, μια αναζητηση στο google θα βγάλει πολλά αποτελεσματα).
- Μεγάλα ψάρια όπως ξιφίας, τόνος σε κονσέρβα, σολομός, γαρίδες μπορεί να περιέχουν υψηλά επίπεδα ψευδαργύρου και μεθυλαργύρου (επίσης πολύ-πολύ επικίνδυνες ουσίες για το έμβρυο).
- Οστρακοειδή, σούσι, συκώτι ,κρεατικά/πουλερικά που δεν είναι καλά μαγειρεμένα μπορεί να περιέχουν βακτήρια και ιούς.
- Για το αλκοολ όλες ξέρουμε ότι επηρεάζει κάθε κύτταρο του εμβρύου, δεν αναφέρεται πουθενά ασφαλής ποσότητα κατανάλωσης αλκοολ κατά την εγκυμοσύνη. Ναι μεν λέμε ένα ποτηράκι μια στο τόσο δεν πειράζει, αυτό όμως δεν είναι επιστημονικά επιβεβαιωμένο.

Επίσης για τα βότανα δεν υπάρχουν αρκετες μελέτες που να επιβεβαιώνουν ότι είναι ασφαλής η κατανάλωσή τους στην εγκυμοσύνη.

Αποφεύγουμε να τρώμε απ' έξω φαγητά που δεν είναι καλά μαγειρεμένα και ωμά λαχανικά (γιατί δε μπορούμε να είμαστε σίγουρες ότι είναι καλά πλυμένα). Είναι αρκετά τα "μη", δε λέω, αλλά εντάξει, 9 μήνες είναι θα περάσουν και ποιος διακινδυνεύει να συμβεί κάτι, ενώ θα μπορούσε τόσο απλά να το αποφύγει? Γνώμη μου βεβαίως βεβαίως, καθε εγκυούλα αποφασίζει για τον εαυτό της.

G.Geo
01-02-10, 12:13
Να προσθέσω σε όλα τα παραπάνω που είπαν οι άλλες κοπέλες, τα εντόσθια γενικά..(κοκορέτσια κτλ)

terezoulina
19-02-10, 18:47
ο γιατρός μου είπε οτι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να φάω κουκιά... ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. γιατί μπορεί εμείς να μην έχουμε πρόβλημα αλλα στο μωρό να λείπει κάποιο ένζημο και το αποτέλεσμα να είναι οδυνηρό.

rani
20-02-10, 00:31
ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΕΓΚΥΕΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΣΑΦΡΑΝ. ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ. ΑΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ.

Αναφερεται σε καποια αρθρα οτι προκαλει εκτρωση...

dilena
25-02-10, 13:56
emena me to kalhmera sas mou ekopse alkool,anapsiktika eidika koka kola, gluka me polu metro, thganita episis me metro ,sikoti apagoreuetai,wma kreata psaria kai 8alassina kai polu kala plummena laxanika kai frouta.episis kremes pou periexoun vitamini a dhladh retinolh, kremes adunatismatos pou exoun mesa kafeinh kai aloifes gia thn akmh oute na tis plhsiasw! gai vafes malliwn kai meta to prwto trimhno e
htan pio malakos alla oxi pws sumfwnouse!
ayta!

dilena
25-02-10, 13:56
a kai nes kafe kai frape.mono ellhniko galliko epitrepei!

nikijo
25-02-10, 22:39
...εγω λεω να μας βαλουν ορο για 9 μηνες!!!!!!!!
...πολυ υπερβολη βρε παιδι μου....

wannabe-mom
18-03-10, 00:14
Βρε κορίτσια είδα που στις περισσότερες σας απαγόρεψαν το συκώτι και σίγουρα θα εχουν λόγο οι γιατροί που το λένε, αλλά αν είναι καλά μαγειρεμένο όπως και όλα τα κρεατικά φυσικά γιατί να απαγορεύεται; Ρωτάω γιατί ήταν ένα φαγητό που το είχα συχνά στη διατροφή λόγω χαμηλού σιδήρου. Θα μου πείτε θα πάρω συμπληρώματα αλλά μου'χει μείνει η απορία...:rolleyes: Προς το παρόν παίρνω μόνο φυλλικό (είμαι στην 3η βδομάδα) και δεν ξέρω αν καλύπτομαι για το σίδηρο και τη φερριτίνη...Δεν είναι πιο αυξημένες τώρα οι αναγκες; Και έχω επισημανει στη γιατρό μου ότι είχα χαμηλό σίδηρο...

soevan07
18-03-10, 17:23
Το συκώτι απαγορεύεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης
γιατί
είναι πλούσιο σε βιταμίνη Α η οποία μπορεί να προκαλέσει και τερατογένεση!!!

Δείτε επίσης και αυτό:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1510341#post1510341

wannabe-mom
18-03-10, 20:30
Το συκώτι απαγορεύεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης
γιατί
είναι πλούσιο σε βιταμίνη Α η οποία μπορεί να προκαλέσει και τερατογένεση!!!

Δείτε επίσης και αυτό:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1510341#post1510341

Σ'ευχαριστώ πολύ, δεν το ήξερα (όπως και πολλά άλλα...). Καλά που έχω κι εσάς! Με βλέπω τελικά να αλλάζω γιατρό μ'αυτά και μ'αυτά!:-?

ellain
26-03-10, 12:34
Για οσες ενδιαφερονται να εχουν απαγορευμενες και επιτρεπομενες τροφες συγκεντρωμενες σε ενα πινακακι (αν και ολες λιγο -πολυ γνωριζουμε τι επιτρεπεται και τι οχι)...
http://www.foodauthority.nsw.gov.au/_Documents/consumer_pdf/pregnancy_table.pdf

despina100
27-03-10, 07:17
Για οσες ενδιαφερονται να εχουν απαγορευμενες και επιτρεπομενες τροφες συγκεντρωμενες σε ενα πινακακι (αν και ολες λιγο -πολυ γνωριζουμε τι επιτρεπεται και τι οχι)...
http://www.foodauthority.nsw.gov.au/_Documents/consumer_pdf/pregnancy_table.pdf

ρε συ ellain....με τσακισες με αυτη τη λιστα!!μεχρι και τη φετα εχει μεσα!!!!!ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΩ ΦΕΤΑ 9 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΛΥΣΣΑΞΩ!!!!:shock::shock::shock::shock:

dimibo76
27-03-10, 07:24
ρε συ ellain....με τσακισες με αυτη τη λιστα!!μεχρι και τη φετα εχει μεσα!!!!!ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΩ ΦΕΤΑ 9 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΛΥΣΣΑΞΩ!!!!:shock::shock::shock::shock:

τυριά όπως η φέτα ή η ricotta απαγορεύονται όταν είναι από μη παστεριωμένο γάλα, δηλαδή μόνο από καμιά στάνη σε κανένα χωριό, όλα τα συσκευασμένα τυριά είναι πλέον από παστεριωμένο γάλα δηλαδή εντελώς ακίνδυνα!!!! οπότε αποφεύγουμε "σπιτικά" τυράκια και σπιτικές μαγιονέζες του εμπορίου δεν έχουν πρόβλημα αν δεν είσαι σίγουρη για κάποιο προιόν απλά κοίτα την ετικέτα παντού λέει από παστεριωμένο γάλα ή αβγά κτλ.... οπότε βουρ ελεύθερα!!!!!

Αναστασί
27-03-10, 10:53
Γεια σας κορίτσια; Μαγειρίτσα τρώμε; Με συκώτι και χορταρικά μόνο. Έτσι την κάνει η μαμά μ ου και ήδη τη σκέφτομαι ............:p

ladyeri
27-03-10, 18:28
Εεεεεμ....

ladyeri
27-03-10, 18:29
Και εγω προβληματιζομαι για τη μαγειριτσα...Τι λετε?

ladyeri
27-03-10, 18:31

Εγω φετα τρωω παρα πολύ!

fwfw
27-03-10, 18:41
από την αρχή της εγκυμοσύνης έχω βγάλει από την διατροφή μου
καφέ κάθε είδους
τσαί
αναψυκτικά
αλκοόλ
τόνο
ωμές σαλάτες από έξω ή σε εστοιατόριο
θαλλασινά
χοιρινό
αλλαντικά
συκώτι και εντόσθια

άρα μαγειρίτσα και κοκορέτσι δεν θα τα αγγίξω ;-);-)

mikio
27-03-10, 19:02
Πέρυσι το Πάσχα έφαγα μια χαρά τη μαγειρίτσα... και φέτος επίσης θα φάω. Από δικό μας χασάπη, πολύ προσεκτικά πλυμένα και μαγειρεμένα. Η υπερβολική ποσότητα συκωτιού μπορεί να βλάψει το μωρό λόγω της ρετινόλης. Αλλά κι αυτό... κοντεύω να μην το πιστεύω και πολύ... Έχω ακούσει από γυναίκες 40-45 χρονών ότι τότε τους έλεγαν οι γιατροί να τρώνε συκώτι που έχει και πολύ σίδηρο. Μια χαρά είναι τα παιδιά τους. Κι η μάνα μου ο ίδιο έκανε και δόξα τω Θεώ μια χαρά είμαι κι εγώ. Μάλλον πρέπει να το παρακάνεις για να δημιουργηθεί πρόβλημα. Για μια φορά και τόση λίγη ποσότητα δεν νομίζω να κάνει κακό. Και φέτα τρώω, δεν την παλεύω να μη φάω! Ειδικά με λαδερά δε γίνεται να αντισταθώ.
Έκοψα από πέρυσι τσιγάρο, ούτε ίχνος καφεΐνης δεν πέρασε στο αίμα μου, δεν έτρωγα ψάρια όπως ξιφία και τόνο, κουκιά και όλα τα ανθυγιεινά... όπως αλλαντικά, φαγητό απέξω και σνακ γλυκά και αλμυρά. Μια δυο φορές σε γιορτές ήπια ένα ποτηράκι κρασί. Έτρωγα υγιεινά, συνέχισα τις δραστηριότητές μου κανονικά και περπατούσα πάρα πολύ. Έκανα ένα σούπερ μωρό υγιέστατο δόξα τω Θεώ! Τα ίδια θα κάνω και σε αυτή την εγκυμοσύνη. Δε χρειάζεται πιστεύω πανικός και υπερβολή. Προσοχή και καθαριότητα στην προετοιμασία του φαγητού και αποφυγή των γρήγορων. Και μπορούμε να φάμε κι έξω απλά να προσέξουμε με το κρέας και τις σαλάτες και να πηγαίνουμε σε καθαρά εστιατόρια.

ellain
27-03-10, 20:52

despoinaki κι εγω δεν ζω χωρις φετα, εννοειται οτι την τρωω, απλα πλεον παιρνω συσκευασμενη κι αυτο μονο για λογους υγιεινης και καθαριοτητας του βαρελιου και των δισκων που φυλλασσονται οι χυμα φετες. Μην ειμαστε και υπερβολικες...

mikio καλα τα λες, συμφωνω μαζι σου.

Morchelina
27-03-10, 21:17
Κορίτσια, τώρα που είναι Πάσχα προσοχή στο αρνάκι να είναι καλοψημένο γιατί καμιά φορά στα κόκκαλα μένει και λίγο με το αιματάκι του. Ξέρω περίπτωση που κοπέλα κόλλησε τοξόπλασμα στην εγκυμοσύνη και το μωράκι είχε σοβαρό πρόβλημα και το συζήταγα με κτηνίατρο ότι κολλάει από τις γάτες και μου λέει είναι μύθος και οι πιο πολλές περιπτώσεις με τοξόπλασμα είναι από κακοψημένο αρνίσιο κρέας.

lloullou
30-03-10, 11:00
πάντως κατσικάκι και αρνάκι τρώμε κανονικά, έτσι?? και παίδάκια κλπ.

zouzounel
30-03-10, 11:10
ναι, απλά να είναι καλοψημένο, οπως είπε και η φιλη πιο πριν
εντοσθια, μυαλά και τέτοια δεν τρώμε, ούτε κοκορέτσι

demi
30-03-10, 11:13
οντως το συκωτι προσοχη οπως και το πατε απο συκωτι...ειναι κατι σαν αλοιφη και το βαζεις στο ψωμακι η σε κρακερακια...ειναι νοστιμο το ατιμο...

zouzounel
31-03-10, 16:22
πείτε μου μια γνώμη κορίτσια
εχθές είχα πάει για ψώνια και σ' ενα κατάστημα με τυριά/αλλαντικά κλπ μυριζε ο παστουρμάς, τοσο πολύ, που μου είχε σπασει τη μύτη! (και γενικώς δε λιγουρεύομαι ούτε μου μυρίζει τιποτα). Δεν πήρα, αλλά μου εχει κάτσει στο μυαλό και θα ήθελα να παρω. Κανει ομως ή και αυτός ανηκει στα αλλαντικά?

miriki
31-03-10, 16:57
Πάρε και φτιάξε πίτα καισαρείας, οπότε θα ψηθεί κιόλας....

watcher
09-04-10, 13:26
Καλησπέρα εμένα ο γιατρός μου (που είναι και λίγο ψείρας εδώ που τα λέμε..) μου είχα πει ένα μεγάλο ΟΧΙ σε...καφέ, αναψυκτικα, ζάχαρη, αλάτι, συκώτι και αλλαντικα!!!
Δεν το ακολούθησα αυστηρά το πρόγραμμά του αλλά προσπάθησα.....
Επίσης μου είχε απαγορεύσει κρέμες, βαφές και αποσμητικό!!! (άσχετο αλλά μου είχε κάνει εντύπωση..)
Αποσμητικό? Δηλαδή για την πρόληψη της εφύδρωσης στην περιοχή της μασχάλης τι βάζεις. Ούτε καν μου το ανέφερε ο δικός μου γιατρός και εγώ επίσης το θεωρώ τελείως τρελό. Εγώ χρησιμοποιώ πολλά χρόνια το Noxzema και πάντα μία εφύδρωση την έχω, που σημαίνει ότι οι πόροι δεν φράσσονται. Τι να πω? Δεν πιστεύω πως ούτε οι κρέμες, ούτε τα παντός είδους καλλυντικά εισχωρούν τόσο βαθιά στο δέρμα μας, αλλιώς θα έκαναν θαύματα!.

watcher
09-04-10, 13:38
Άσχετο με τις τροφές αλλά εγώ νομίζω πως αυτό που παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο στην εγκυμοσύνη είναι η ψυχολογία που θα πρέπει να έχει η εγκυμονούσα. Εγώ πότε - πότε έχω κακή διάθεση, και όταν εννοώ κακή διάθεση εννοώ κακές σκέψεις (όχι αναφορικά με την εγκυμοσύνη), λες και τώρα υπήρχε λόγος να τα θυμηθώ όλα. Φέρομαι χάλια στη μάνα μου, της φωνάζω, μου τη δίνουν όλοι βασικά. Η πλάκα είναι πως ό,τι μου περνάει από το μυαλό το βιώνω πιο έντονα και αισθάνομαι ενοχές γιατί νομίζω ότι αυτό περνάει στο νινάκι και εισπράττει αρνητική ενέργεια από μένα. Γενικώς δεν έχω νεύρα αλλά κάποιες μέρες τρώγομαι με όλους και όλα. Φαντάζομαι ότι θα περάσει (είμαι στην 11η προς 12η εβδομάδα).Ευχαριστώ για την κατανόηση

annaplani
09-04-10, 13:39
Αποσμητικό ούτε καν χρειάζεται να φοράς στην εγκυμοσύνη γιατί ο ιδρώτας δεν μυρίζει καθόλου... μα καθόλου!!!
Να σας πω δύο τροφές που άκουσα ότι δεν κάνει στην εγκυμοσύνη να τις φας και κουφάθηκα; Σπανάκι και μέλι! Είχα διαβάσει τις εξηγήσεις αλλά δεν τις θυμάμαι! Πάντως καλού-κακού δεν έφαγα καθόλου!

sevoula
09-04-10, 13:52
εγώ στην εγκυμοσύνη μου δεν έφαγα καθόλου οστρακοειδή, συκώτι, εντόσθια.
το κρέας όπως και τα αβγά θέλουν καλό μαγείρεμα. όχι ωμά ψάρια, όχι μελάτα αβγά, εκτός αν τρώτε από τις κοτούλες του χωριού σας. εμένα μου έφερνε η μανούλα μου από το χωριό.
επίσης, όχι αναψυκτικά, για το λόγο ότι δεν προσφέρουν τίποτα.
καλά δεν συζητώ για καφέ και τσιγάρο ή ποτό.μαχαίρι.
Μέλι έτρωγα και κάνει καλό, αρκεί να είναι αυθεντικό.το καλύτερο για το βράδυ, πριν τον ύπνο είναι γάλα με μέλι.
το σπανάκι κάνει καλό, αλλά με μέτρο, γιατί πρώτον είναι δύσπεπτο και έπειτα ερεθίζει το έντερο, που ήδη είναι επιβαρυμένο.
με μέτρο και η σοκολάτα, για το θέμα της νευρικότητας του μωρού (αυτό όμως μου το είπαν άλλες γυναίκες, όχι γυναικολόγος).
Επίσης πολύ καλό είναι να στίβετε πορτοκάλια κάθε φορά που παίρνετε σίδηρο. Βοηθάει στη μεγαλύτερη απορρόφηση από τον οργανισμό.

sevoula
09-04-10, 13:57
και δεν τρώμε μαλακά τυριά, τύπου ροκφόρ, μπλου τσηζ....
προτιμήστε ελληνική φέτα ή κασέρι ή κεφαλοτύρι ακόμα καλύτερα που έχει περισσότερο ασβέστιο. το περισσότερο ασβέστιο το έχει η παρμεζάνα.
φρούτα φρέσκα και αποξηραμένα είναι ό,τι καλύτερο, όπως και οι ξηροί καρποί, ωμοί, όμως, γιατί αλλιώς έχουν μόνο θερμίδες.
με το καλό τα μωράκια!

mikio
09-04-10, 14:05
Βρήκα συνταγή για μαγιονέζα χωρίς αυγό!!!! Όχι τπτ άλλο αλλά ένα τραπέζι θέλω να κάνω κι ήθελα να κάνω μια μακαρονοσαλάτα και μια παντζαροσαλάτα που μου ζητάνε οι φίλοι μου και δε λέει να μη φάω κι εγώ... :lol:

Γράφτε οι λάτρεις της μαγιονέζας:

1 ποτήρι αραβοσιτέλαιο
μισό ποτήρι εβαπορέ γάλα αδιάλυτο
1 κουταλιά κοφτή μουστάρδα
1 κουταλάκι του γλυκού ζάχαρη
1 κουταλάκι του γλυκού αλάτι
1 κουταλιά της σούπας λεμόνι
1 κουταλιά της σούπας ξίδι

Βάζετε τα υλικά στο μπλέντερ (διαβολάκο) και χτυπάτε μέχρι να πήξουν! Βάζω σε μπολ κι ανακατεύετε κι είναι έτοιμη! Σαν τις έτοιμες!!!

ellain
09-04-10, 16:00
Αποσμητικό? Δηλαδή για την πρόληψη της εφύδρωσης στην περιοχή της μασχάλης τι βάζεις. Ούτε καν μου το ανέφερε ο δικός μου γιατρός και εγώ επίσης το θεωρώ τελείως τρελό. Εγώ χρησιμοποιώ πολλά χρόνια το Noxzema και πάντα μία εφύδρωση την έχω, που σημαίνει ότι οι πόροι δεν φράσσονται. Τι να πω? Δεν πιστεύω πως ούτε οι κρέμες, ούτε τα παντός είδους καλλυντικά εισχωρούν τόσο βαθιά στο δέρμα μας, αλλιώς θα έκαναν θαύματα!.

Αποσμητικό ούτε καν χρειάζεται να φοράς στην εγκυμοσύνη γιατί ο ιδρώτας δεν μυρίζει καθόλου... μα καθόλου!!!
Να σας πω δύο τροφές που άκουσα ότι δεν κάνει στην εγκυμοσύνη να τις φας και κουφάθηκα; Σπανάκι και μέλι! Είχα διαβάσει τις εξηγήσεις αλλά δεν τις θυμάμαι! Πάντως καλού-κακού δεν έφαγα καθόλου!

Ο γιατρος απαγορευσε αναμεσα σε τοσα αλλα το αποσμητικο και προτεινε καποια αποσμητικα που βρισκεις στα φαρμακεια τα οποια ειναι χωρις αρωμα, μονο με μεταλλα και μοιαζουν με στηλη αλατος. Βρεχεις την ακρη τους και τα χρησιμοποιεις. Εμενα δεν με βολεψε με τιποτα, οποτε παρα τις αντιρρησεις του χρησιμοποιω ακομα το αποσμητικο μου, αντι για spray πηρα roll-on.
Επισης, εγω ιδρωνω κανονικοτατα και η μια μονο μασχαλη μου οπως παντα οταν περιμενα να αδιαθετησω ειναι δυσοσμη. Οποτε τι μου φταιει ο κοσμος τον οποιο συναναστρεφομαι ???

soevan07
12-04-10, 17:45
Γεια σας κορίτσια!
Είμαι στις προσπάθειες με τον άντρα μου για δεύτερο παιδάκι και θέλω να είμαι πολύ προσεχτική με το θέμα των απαγορευμένων τροφών!
Είχα μια αποβολή και μια παλλίνδρομη κύηση στο παρελθόν και δεν θα το αντέξω να πάει και πάλι κάτι στραβά!!
Σας παρακαλώ μπορείτε να μου απαντήσετε στις παρακάτω απορίες μου?...

είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης μου και ήθελα να ρωτήσω εσάς τι σας απαγόρεψε ο γιατρός σας να τρώτε? εκτός από τα κλασσικά που όλες ξέρουμε (ωμά τυριά ή κρέατα π.χ.) υπάρχει κάτι άλλο που προσέχετε??

ευχαριστώ!

Ωμά τυριά :shock: Τι εννοείς? Δηλάδή μόνο ψημένα πρέπει να τρώμε?
(σε τοστ κλπ?)

Τι είναι το σαφράν ? (δεν έχω ιδέα η δόλια :confused:)

Πέρυσι το Πάσχα έφαγα μια χαρά τη μαγειρίτσα... και φέτος επίσης θα φάω. Από δικό μας χασάπη, πολύ προσεκτικά πλυμένα και μαγειρεμένα. Η υπερβολική ποσότητα συκωτιού μπορεί να βλάψει το μωρό λόγω της ρετινόλης. Αλλά κι αυτό... κοντεύω να μην το πιστεύω και πολύ... Έχω ακούσει από γυναίκες 40-45 χρονών ότι τότε τους έλεγαν οι γιατροί να τρώνε συκώτι που έχει και πολύ σίδηρο. Μια χαρά είναι τα παιδιά τους. Κι η μάνα μου ο ίδιο έκανε και δόξα τω Θεώ μια χαρά είμαι κι εγώ. Μάλλον πρέπει να το παρακάνεις για να δημιουργηθεί πρόβλημα. Για μια φορά και τόση λίγη ποσότητα δεν νομίζω να κάνει κακό.

Φιλενάδα εδω θα διαφωνήσω μαζί σου...
Το οτι (ευτυχώς) δεν ΕΤΥΧΕ κάτι σε εσάς δεν σημαίνει οτι όλοι θα είναι τυχεροί!
Η υγιής εξέλιξη μιας εγκυμοσύνης βασίζεται σε πιθανότητες....
...οπότε καλύτερα "φύλαγε τα ρούχα σου"

Κορίτσια, τώρα που είναι Πάσχα προσοχή στο αρνάκι να είναι καλοψημένο γιατί καμιά φορά στα κόκκαλα μένει και λίγο με το αιματάκι του. Ξέρω περίπτωση που κοπέλα κόλλησε τοξόπλασμα στην εγκυμοσύνη και το μωράκι είχε σοβαρό πρόβλημα και το συζήταγα με κτηνίατρο ότι κολλάει από τις γάτες και μου λέει είναι μύθος και οι πιο πολλές περιπτώσεις με τοξόπλασμα είναι από κακοψημένο αρνίσιο κρέας.

Και εμένα ο γυναικολόγος μου στην εγκυμοσύνη της κόρης μου
μου είχε πει ακριβώς αυτό
οτι δηλαδή πιο εύκολα κολλάς τοξοπλασμωση απο ωμό κρέας και απο άπλυτη σαλάτα
παρά απο τον γατούλη που είχα
(και τον ρώτησα εαν έπρεπε να τον διώξω :()

Σπανάκι και μέλι??
Μήπως επειδή το μέλι θα μπορούσε να περιέχει αλλεργιογόνες ουσίες?
Θυμήσου σε παρακαλώ για ποιό λόγο σου το είπαν? :confused:
Εγώ καταναλώνω ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ το μέλι
και δεν θυμάμαι ο γυναικολόγος μου να μου το είχε απαγορέψει στην εγκυμοσύνη της κόρης μου...:?

Ο γιατρος απαγορευσε αναμεσα σε τοσα αλλα το αποσμητικο .......................................................
.................τι μου φταιει ο κοσμος τον οποιο συναναστρεφομαι ???

Οταν πήγα για υπέρηχο μαστού κάποια στιγμή στο "κέντρο μαστού" του Ιασώ
μου είπε ο γιατρός εκεί
οτι ΓΕΝΙΚΑ καλό θα είναι να αποφεύγονται τα αποσμητικά στην μασχάλη
γιατί απο εκεί περνάνε πολλοί αδένες
και μου πρότεινε να βάζω παιδική πούδρα ή οινόπνευμα.
Οπότε, στην εγκυμοσύνη ένας λόγος παραπάνω να το αποφεύγουμε..

maria- elpida
12-04-10, 23:30
το σαφραν ειναι το ανθος του λουλουδιου που λεγεται κροκος και παραγεται στην κοζανη.
αποξηραμενο το βαζουμε στα φαγητα και εκτος απο υπεροχη γευση, χαριζει και υπεροχο χρυσο χρωμα.
δοκιμασε και θα δεις.

αν κανω σε κατι λαθος, παρακαλω οι κοζανιοτισσες να με διορθωσουν!

marilu
16-04-10, 15:15
Έχω και εγώ απορία για τα ωμά τυριά! Δηλαδή ανθότυρο δεν επιτρέπεται?
Εγώ τρώω μισό κιλό emmedal μόνη μου, ούτε αυτό? Αν θέλω να φτιάξω ένα τοστ τι τυρί να βάλω?

spirgeor
19-04-10, 01:52
Είμαι τρομοκρατημένη... Κάναμε σήμερα τις εξετάσεις αυχενικής διαφάνειας 1ου τριμήνου και όλα πήγαν καλά. Στη συνέχεια "γιορτάσαμε" με τον άντρα μου και πήγαμε για φαγητό στα Fridays όπου έφαγα μισοψημένη μοσχαρίσια μπριζόλα... Δεν ήξερα πως δεν έπρεπε... ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ????? Θα πάω αύριο πρωί πρωί για εξετάσεις. Φοβάμαι πολύ :(

mikio
19-04-10, 11:24
Είμαι τρομοκρατημένη... Κάναμε σήμερα τις εξετάσεις αυχενικής διαφάνειας 1ου τριμήνου και όλα πήγαν καλά. Στη συνέχεια "γιορτάσαμε" με τον άντρα μου και πήγαμε για φαγητό στα Fridays όπου έφαγα μισοψημένη μοσχαρίσια μπριζόλα... Δεν ήξερα πως δεν έπρεπε... ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ????? Θα πάω αύριο πρωί πρωί για εξετάσεις. Φοβάμαι πολύ :(

Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου! Όλα καλά θα είναι! Έχω φάει κι εγώ και πολύς κόσμος μισοψημένο κρέας... Δε σημαίνει ότι απαραίτητα θα κολλήσεις τοξόπλασμα. Έχεις μεν περισσότερες πιθανότητες αλλά υπάρχει και περίπτωση μια ζωή να τρως και να μην κολλήσεις ποτέ. Αφού πήγες ήδη φαντάζομαι για εξετάσεις όλα καλά θα είναι!! Με το καλό το μωράκι σου!

ismeni
19-04-10, 11:30
Γειά σας κορίτσια!

ευχαριστώ!

απορώ...
εμενα δεν μου απαγόρεψε τιποτα. μονο να πινω 1 καφε την ημέρα.
κι επειδή ηταν Πασχα δεν μου ειπε να μην φαω κοκορέτσι. ετρωγα τα παντα ωμα ή ψημένα. αυγ'α, γαλα, τυριά, κρέατα. τα παντα!!!!! θαλασσινα, λαχανικά ωμά. τα πάντα!!!!!

ninaki10
19-04-10, 12:18
Κορίτσια η καθεμία είναι καλό να συμβουλεύεται τον γιατρό της.
Εμένα για παραδειγμα δύο πράγματα μου απαγέρευσε αυστηρά: το κάπνισμα και το αλκοόλ (ούτε ένα ποτηράκι)!!!
Επίσης μου είπε ότι μπορώ να πίνω καφέ αλλά μόνο έναν τη μέρα (ό,τι καφέ θέλω). Αναψυκτικά με μέτρο γιατί παχαίνουν κι όχι γιατί κάνουν κακό.
Γενικότερα από φαγητά μου είπε να τρώω τα πάντα εκτός από αυτά που δεν μου αρέσουν, δηλαδή αν κάτι δεν θέλω να το φάω δε θα πιέζομαι μόνο και μόνο επειδή είναι υγιεινο. Επίσης να περιορίσω γλυκά τηγανιτά και άλλα παχυντικά για να μην παίρνω κιλά χωρις λόγο.
Τα υπόλοιπα για καρότα συκώτια ωμα κρέατα κλπ τα διάβασα στο ιντερνετ.
Για την βιταμίνη Α που προκαλει τερατογενέσεις και για άλλες τροφές.
Ρωτησα τον γιατρό και μου είπε ότι η υπερκατανάλωση αυτών των τροφών πχ συκώτι υπαρχουν πιθανότητες αλλά είναι πολύ σπάνιο και να μη τα ψειρίζω όλα τόσο πολύ. Για τα ωμά λαχανικά μου είπε ότι πάντα πρέπει να προσέχω κι όχι μόνο τώρα που είμαι έγκυος. Σαλμονέλα από ωμό αβγο ή κοτόπουλο παθαίνεις κ χωρίς να είσαι έγκυος οπότε σίγουρα πρέπει να προσεχουμε πάντα. Για το ωμό κρέας το ίδιο μου είπε. Το τοξόπλασμα βρίσκεται σε οικόσιτα ζώα απλά οι γάτες κ οι σκύλοι το μεταφέρουν. Οπότε ωμά αρνια και κατσίκια είναι επικίνδυνα αλλά και πάλι όχι μόνο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης!!!!
Επίσης να σας υπενθιμίσω ότι τα εντόσθια τα μυαλά και τα λοιπά έχουν απαγορευτεί εδώ κ αρκετά χρόνια, άσχετα αν εμείς οι Έλληνες δεν μπορουμε να τα αποχωριστούμε!!!
Πάντος εγώ έφαγα και συκώτι (διότι το λατρεύω και το ζήλεψα) και μαγειρίτσα και κατσικάκι πάντα καλομαγειρεμενα και σπιτικά βέβαια!!
Γενικότερα θεωρώ ότι αν είμαστε υπερβολικοί δεν κάνουμε καλό στον εαυτό μας. Η υγιεινή διατροφή είναι κάτι που πρέπει να υιοθετήσουμε στη ζωή μας και όχι μόνο κατα τη διαρκεια της εγυμοσύνης.
Φανταστείτε να τρώτε μόνο τα επιτρεπόμενα κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετα να αφήσετε τον ευατό σας. Τον άσχημο τρόπο ζωή σας θα τον μάθει το παιδί σας αργότερα και θα τον υιοθετήσει!!!
Πάλι κακό θα του κάνει...
Αυτή είναι η ταπεινή γνώμη μου και τα συμπεράσματα δικά σας!!8-)8-)8-)

mikio
19-04-10, 12:46
Φιλενάδα εδω θα διαφωνήσω μαζί σου...
Το οτι (ευτυχώς) δεν ΕΤΥΧΕ κάτι σε εσάς δεν σημαίνει οτι όλοι θα είναι τυχεροί!
Η υγιής εξέλιξη μιας εγκυμοσύνης βασίζεται σε πιθανότητες....
...οπότε καλύτερα "φύλαγε τα ρούχα σου"

'Εχεις δίκιο ότι πραγματικά σε μια εγκυμοσύνη παίζουμε με τις πιθανότητες.
Απλά πραγματικά αν καθίσουμε να σκαλίσουμε το παραμικρό κινδυνεύουμε να γίνουμε υπερβολικές και να αγχωνόμαστε με το παραμικρό με αποτέλεσμα να μην χαρούμε την εγκυμοσύνη μας προσωπική μου άποψη πάντα είναι ότι στα πάντα χρειάζεται μέτρο. Ειλικρινά μπορώ να καταλάβω και τις κοπέλες που προσέχουν το παραμικρό και ειδικά αν έχουν κάποια απώλεια όπως εσύ. Από την άλλη δε θα κατακρίνω κι όσες πουν ένα "έλα μωρέ και τι έγινε?" και μια στο τόσο κάνουν κάποια ατασθαλία. Δεν εννοώ φυσικά κάτι αποδεδειγμένα επικίνδυνο για το μωρό τους ή τις ίδιες.

Πχ αν είμαστε ακραία υπερπροστατευτικές και αγχώδεις δε θα πρέπει:

Να τρώμε όλα τα παραπάνω που αναφέρθηκαν:

Για αλλεργίες: Σόγια, μέλι, ξηρούς καρπούς, κουκιά, φάβα και μπιζέλια.

Για τον κίνδυνο λιστερίασης, σαλμονέλας ή τοξοπλάσμωσης: κάθε είδους αλλαντικό, ωμές σαλάτες, ωμά τυριά, μη παστεριωμένα ή τηγμένα τυριά, αλλαντικά, ωμό ή μισοψημένο κρέας ή ψάρι, θαλασσινά όπως μύδια, ωμό αυγό σε παγωτά του ζαχαροπλαστείου και μαγιονέζες ή άλλες σάλτσες ή μελάτο κλπ

Βότανα που μπορεί να προκαλέσουν συσπάσεις ή αποβολή, αιμορραγία ή άλλα προβλήματα όπως: κανέλα, γαρύφαλλο, μάραθο, θυμάρι, φασκόμηλο, τζίνσενγκ, γλυκάνισο κ.α

Υπερβολικές ποσότητες βιταμίνης Α από πατέ και Ε.
Κάθε είδους γλυκαντική ύλη όπως η ασπαρτάμη που δεν μπορεί να τη μεταβολίσει το έμβρυο.

Αλκοόλ ούτε σταγόνα ειδικά στο α τρίμηνο.
Τσιγάρο ούτε κατά διάνοια.
Καφεΐνη από καφέ, τσάι, αναψυκτικά και σοκολάτες.
Γλυκά, υπερβολικές ποσότητες υδατανθράκων όπως λευκό ψωμί, μακαρόνια, πατάτες γιατί μπορεί να εμφανίσουμε διαβήτη κύησης.
Αλάτι ή αλμυρά σνακ γιατί μπορεί να εμφανίσουμε υπέρταση και κατά συνέπεια να πάθουμε εκλαμψία.

Έπειτα φαγητό από έξω ή φαγητό έξω γιατί είναι όλα αμφιβόλου ποιότητας κι επίσης δεν γνωρίζει κανείς πώς συντηρούνται, πόσο πλένονται, πώς και σε τι σκεύη μαγειρεύονται, με τι λάδι και αν μας ξανασερβίρουν φαγητό προηγούμενου πελάτη όπως επίσης αν το πιάτο είναι φτιαγμένο από περισσεύματα... Πολλά έχουν δει τα μάτια της ξαδέρφης μου που έχει δουλέψει σε εστιατόρια και μάλιστα μεγάλα και ακριβά! Δε μπορώ να φανταστώ τι γίνεται με τα μικρά....

Γαλακτοκομικά όπως γάλατα γιαούρτια κλπ, μέχρι να φτάσουν στο σπίτι μας είναι το πρόβλημα... γιατί είχε κάνει ένα φεγγάρι ο αδερφός μου σε μεταφορές με ψυγεία και έχουν δει πολλά και τα δικά του τα μάτια. Και από συντήρηση στα σούπερ-μάρκετ πόσες φορές δε βλέπουμε να βγαίνουν προϊόντα από το ψυγείο για κάποια ώρα και να γυρίζουν αργότερα. Ειδικά τα χύμα τα παίρνουμε και ληγμένα κάποιες φορές...

Γλυκά από ζαχαροπλαστείο επ ουδενί!!! Κακή συντήρηση, αμφίβολη η διαδικασία παρασκευής, όλα όσα δεν πωλούνται ανακυκλώνονται και φυσικά σπάνια θα φας κάτι φρέσκο.

Ψωμί από φούρνο... Αλεύρι αμφιβόλου ποιότητας και πολλές φορές ποντικάκια στις αποθήκες... Έχω συναντήσει σε ψωμί: Έντομο, συνδετήρα(!!!) γόπα, τρίχες... κι έκτοτε πήρα αρτοπαρασκευαστή και φτιαχνω μόνη μου.

Λαχανικά και φρούτα αφού όλα είναι μες στην ορμόνη και το φυτοφάρμακο!

Και φυσικά με μεγάλη επιφύλαξη από τα βιολογικά γιατί φίλος του άντρα μου με γυναίκα που δούλευε σε αλυσίδα καταστημάτων με βιολογικά προϊόντα του εκμυστηρεύτηκε ότι ανακατεύουν με προϊόντα που δεν είναι βιολογικά για μεγαλύτερο κέρδος.

Κρέατα θα φας με ασφάλεια αν έχεις μπάρμπα από χωριό, το ίδιο και αυγά. Ή αν πάρεις μερικές κοτούλες, κουνελάκια, κατσικάκια.

Λάδι μόνο δικής σου παραγωγής και φυσικά ελαιόλαδο.

Ψάρια απαπα!! Εκτός του ότι για να βρεις φρέσκο και καλό πρέπει να έχεις γκόμενο τον ψαρά... οι θάλασσες είναι τόσο μολυσμένες που τρώμε μόλυβδο και κάδμιο με το κιλό!

Νερό βρύσης ο Θεός φυλάξοι και από εμφιαλωμένο έχει και θέμα εδώ στο πάρεντς αλλά το έχω ακούσει κιόλας ότι το χειρότερο νερό βρύσης είναι το καλύτερο εμφιαλωμένο.

Για τον αέρα που αναπνέουμε τι να πρωτοπεί κανείς...

Κι από εκεί και πέρα, καλλυντικά, βαφές μαλλιών, αποσμητικά, ηλιακή ακτινοβολία, ασύρματα ίντερνετ, σταθερά και κινητά, φάρμακα, ορισμένα αιθέρια έλαια, ζεστά μπάνια, χαμάμ, σάουνες, σολάριουμ και διάφορες αισθητικές επεμβάσεις...
Ηλιοθεραπεία, διάφορα απορρυπαντικά και χημικά, χλωρίνη, εντομοαπωθητικά

Φροντίδα ζώων με προσοχή και καλύτερα μακριά από μικρά παιδάκια που μπορεί να κουβαλάνε από ιώσεις μέχρι λοιμώδη νοσήματα.

Δε σηκώνουμε βάρη, δε σκύβουμε, δεν κάνουμε βαριές δουλειές, αποφεύγουμε την ορθοστασία πολλή ώρα, το άγχος, τη στεναχώρια, το θυμό.

Πρέπει να οδηγούμε με προσοχή κι απαγορεύεται μηχανάκι φυσικά...
Κάποιοι γιατροί αποθαρρύνουν τις εγκύους από μπάνιο στη θάλασσα για τυχόν μυκητιάσεις κλπ και από μακρινά ταξίδια.
Επίσης και με το σεξ υπάρχουν πιθανότητες να πάθεις συσπάσεις, αιμορραγία ή αποκόλληση... οπότε πρέπει να προσέχεις πολύ...

Κι όλο και κάτι θα ξεχνάω... Βασικά αν κάτσουμε να τα σκεφτούμε όλα αυτά θα τρελαθούμε! Ειλικρινά θα τρελαθούμε γιατί μπορεί και να είμαστε και πολύ προσεκτικές και πάλι κάτι κακό να συμβεί...
Μέτρο πιστεύω πρέπει να υπάρχει σε όλα.
Από εκεί και πέρα φυσικά κάθε κοπέλα πρέπει να κάνει όπως το λέει η καρδιά της και η λογική της. Εγώ στην 1η εγκυμοσύνη έκανα τα πάντα... δουλειές, περπάτημα, ιστορίες και πού και πού κανένα παραστράτημα και ήμουν απόλυτα υγιής, ένιωθα καλά κι έχω κι ένα μωρό μια χαρά. Τώρα στη 2η από το τπτ έπαθα αποκόλληση και τραβιέμαι. Πολλά είναι θέμα τύχης. Όσο μπορούμε να μην την προκαλούμε αλλά κι από την άλλη δε γίνεται 9 μήνες να μη βγεις έξω, να μην πας ένα ταξίδι ή μια θάλασσα, να φάμε ένα γλυκό, να πάμε σε μια ταβέρνα, να πιούμε μια φορά μια μπυρίτσα....

Αχ βαριέμαι να ξαναδιαβάσω το μνμ... αλλά ένα θέλω να πω. Δεν έχω πρόθεση να ειρωνευτώ όποια κοπέλα προσέχει πολύ, το λέω για να μην παρεξηγηθώ γιατί πολλές φορές ο γραπτός λόγος γίνεται αιτία παρεξήγησης αν παρερμηνεύσεις τις προθέσεις του άλλου. Απλά τη γνώμη μου παραθέτω.

Εύχομαι σε όλες μια καλή, ανέφελη εγκυμοσύνη κι ένα γερό μωρό!!:D

mikio
19-04-10, 12:48
Νινάκι με πρόλαβες και συμφωνώ απόλυτα! :lol:

rebeccaz
19-04-10, 13:06
κοριτσια μου μην τρελαινεστε...ξερω οτι τουλαχιστον στην αρχη τα πραγματα δεν ειναι ευκολα ειδικα αν ειναι πρωτη εγκυμοσυνη....εδω αγχωνομαστε εμεις που εχουμε ηδη παιδια...οντως υπαρχουν αρκετες τροφες που πρεπει να προσεχουμε ειδικα σημερα που οι τροφες μας ειναι γενικως μεταλαγμενες....αλλα ολα με μετρο ειναι το σωστο....σιγουρα αν θα παρεις λιγο κοκορετσι η φας ενα πιατο μαγειριτσα δεν θα παθεις τιποτα...αλλα στρειδια μανιταρια περιεργα η κακομαγειρεμενο φαγητο απο εξω που λεμε καλο ειναι να το προσεχουμε....οχι τιποτα αλλο απλα επειδη ουτως η αλλως προκαλουνται διαφορες αλλεργιες και δηλητηριασεις....προς θεου η φετα δεν κανει κακο..αλλα προσοχη στα μη παστεριωμενα...που πια δεν υπαρχουν πολλα..αν φας επωνυμα προιοντα εισαι οκ....μην υστεριαζομαστε μια καλη και κυριως μεσογειακη διατροφη ειναι το πιο σωστο....οχι ακροτητες....

soevan07
19-04-10, 17:13
Mikio είσαι αφασία!!!
Φιλιά στην όμορφη Κρήτη (και ο άντρας μου κρητικός είναι ;))

Θα πρέπει κάποιος να μας βάλει τα ΟΣΑ είπες
σε σειρά προτεραιότητας.....βάσει πιθανοτήτων!!...:mrgreen:

mikio
19-04-10, 18:00
Mikio είσαι αφασία!!!
Φιλιά στην όμορφη Κρήτη (και ο άντρας μου κρητικός είναι ;))

Θα πρέπει κάποιος να μας βάλει τα ΟΣΑ είπες
σε σειρά προτεραιότητας.....βάσει πιθανοτήτων!!...:mrgreen:

:lol: :lol: Το σκέφτηκα όταν τα έγραφα αλλά δεν είμαι και καλή στη στατιστική! Πάντως εγώ καφέ ποτέ δεν έπινα και ένα παραπάνω στην εγκυμοσύνη για να μη βγει λέει νευρικό το μωρό. Για τον ίδιο λόγο δεν ήπια σταλιά αναψυκτικό, τσάι, και δεν έτρωγα σοκολάτα!!! Άκουσον-άκουσον!! :lol: Κι έβγαλα έναν μικρό Ταλιμπάν! Σε αυτή την εγκυμοσύνη σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω τους καφέδες μπας και μου βγει αντίστροφο μωρό! :lol:

Πέρα από την πλάκα πάντως...φέτα τρώω, μαγειρίτσα έφαγα... πάω και σε κανένα ταβερνάκι, σεξ ρε γμτ λόγω της αποκόλλησης δεν μπορώ... :lol: από εκεί και πέρα προσέχω τι ψωνίζω και μαγειρεύω προσεκτικά, όπως θα έκανα και για το μωρό μου δλδ, κάνω και την προσευχή μου να βάλει κι ο Θεός το χέρι του, κάνω το δικό μου ψωμάκι είπαμε και δικό μου παγωτό για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου! Και μην ξεχνάμε....ανακάλυψα και συνταγή για μαγιονέζα χωρίς αυγό!!! :lol:

Kοπελιά για να είναι ο άντρας σου Κρητικός θα έχετε κανά θείο να σας στέλνει κανένα αυγό, κανένα τυρί, κανένα κοτοπουλάκι ε?? Θα στη φιλήσω την Κρήτη αλλά καλύτερα να έρθεις εσύ το καλοκαιράκι να της δώσεις ένα φιλάκι από κοντά να τσακώσεις και το μπεμπάκι αν δεν το έχεις τσακώσει ως τότε, που στο εύχομαι! ;)

Όλα καλά να μας πηγαίνουν! Με το καλό τα μωρουδέλια!

_mpoumpou_
20-04-10, 02:06
Μικιο τέλειο το κειμενάκι σου!!!
Πραγματικά τι να πρωτοπροσέξεις... Λίγο μέτρο και κοινό νου θέλει και όλα θα είναι καλά!

ninaki10
20-04-10, 10:05
Μικιο ειλικρινά συγχαρητήρια!!
Κι εγώ αυτά ήθελα να πω αλλά εσύ δεν παίζεσαι!!!!
Φιλιά στην όμορφη Κρήτη!!:):cool:;)

Rea_1971
20-04-10, 11:00
Και εγώ με το mikio είμαι. Όπως μου είπε ο γιατρός μου, συνεχίζω τη ζωή μου κανονικά και φυσιολογικά.

Αυτά που πρόσεχα πριν προσέχω και τώρα. Και δεν σηκώνω βάρη. Ίσως κάποια πράγματα όπως η αποφυγή ρετινόλης να είναι ένα πρόσθετο μέτρο, αλλά τα πάντα τα αντιμετωπίζω με ψυχραιμία και δέουσα προσοχή - όπως πάντα.

Απλά με τα ψώνια στο σούπερ μάρκετ έχει πλάκα, γιατί η εγκυμοσύνη δεν φαίνεται και θα λένε οτι είμαι γαιδούρα να μη κρατάω τίποτα κα ο άντρας μου να σηκώνει 500 σακκούλες...:mrgreen:

zouzounel
20-04-10, 11:02
mikio πράγματι πολύ ωραίο το κειμενάκι σου! και ναι, είναι τόσα αυτά που θεωρητικά πρέπει να προσέχουμε, που τελικά δε φχαριστιέσαι την εγκυμοσύνη σου. Για να είμαι ειλικρινής, εγώ εντόσθια δεν τρώω ποτε. Συκώτι έτρωγα, λόγω σιδηροπενίας, αλλά κι αυτό το έκοψα, όταν στα εργαστήρια βιολογίας στη σχολή εξετάσαμε στο μικροσκόπιο συκώτι, απλό συκωτι που είχαμε πάρει από τον κρεοπωλη... το τι είδαμε επάνω, δεν λέγεται... από τότε τέλος και το λέω και σε όλους, αν δεν ξερετε από πού είναι, μην τρώτε συκώτι! Τεσπα, εννοείται ότι παίζουμε με τις πιθανότητες, έχω όμως συνέχεια στο μυαλό μου (δεν το θέλω, μου έρχεται) ένα μωράκι που πέθανε από αλλαντίαση πέρσυ, από το μέλι. Ποια διακινδυνεύει να δώσει μέλι σε μωράκι που δεν έχει -τουλάχιστον- χρονισει? Το ίδιο λοιπον (εγώ προσωπικά) θεωρώ ότι πρέπει να φερόμαστε και στο αγέννητο μωρό μας, με όσο δυνατόν περισσότερο προσοχή. Αν αυτό σημαίνει ότι πρέπει να στερηθώ πολλά πράγματα που ίσως μου αρέσουν, πολύ ευχαρίστως να το κάνω!
Ταπεινή μου άποψη πάντα...

Tour_baby
20-04-10, 11:34
Πάν μέτρον άριστον έλεγαν οι άρχαιοι και το ίδιο μου είπε και γιατρός.. Δεν είναι περίοδος για να κάνεις τρομερές αλλαγές στις συνήθειες σου αλλά είναι καιρός να βάλεις φρένο στις υπερβολές!!

soevan07
09-05-10, 08:16
Kοπελιά για να είναι ο άντρας σου Κρητικός θα έχετε κανά θείο να σας στέλνει κανένα αυγό, κανένα τυρί, κανένα κοτοπουλάκι ε?? Θα στη φιλήσω την Κρήτη αλλά καλύτερα να έρθεις εσύ το καλοκαιράκι να της δώσεις ένα φιλάκι από κοντά να τσακώσεις και το μπεμπάκι αν δεν το έχεις τσακώσει ως τότε, που στο εύχομαι! ;)

Έχουμε και μπάρμπα κρητικό...
αλλά μήπως είναι λίγο επικίνδυνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης να τρώμε αυγά και πουλερικά του χωριού και του κάθε κοτετσιού
που όσο να΄ναι είναι πιό ενεξέλγκτα απο αυτά της αγοράς?

Στο λέω αυτό
γιατί όταν ήμουν έγκυος τότε στην κόρη μου
(ήταν πρόσφατο το θέμα της "γρίπης των πουλερικών")
θυμάμαι τον γιατρό μου να μου λέει
οτι οι "κότες ελευθέρας βοσκής" είναι πιο επικίνδυνες στο να έχουν κολλήσουν την γρίπη επειδή είναι πιό εκτεθειμένες έξω,
παρά αυτές των ορνιθοτροφείων οι οποίες είναι κλεισμένες μέσα
και τρώνε συγκεκριμένες τροφές... :-?

hope@
10-05-10, 16:10
κοριτσια υπαρχει καμια που στην εγκυμοσυνη της να ειχε ευαισθησια σε ορισμενες τροφες στην εγκυμοσυνη??απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου σχεδον εχω τεραστιο προβλημα οταν τροω λιγο πιο βαρια απο το κανονικο π.χ. αυγα ,σοκολατα αλλαντικα πικαντικα και ψαρια...μολις τα φαω αρχιζω και βγαζω καντιλες παντου.αυτο ειναι ενα προβλημα που ποτε στην ζωη μου δεν το αντιμετωπισα ξανα...και πραγματικα υποφερω γιατι ειναι πολλα αυτα που δεν μπορω να φαω μα φαω!!!!και μερικες φορες τα τρωω και δεν μπορω να αντισταθω ξεροντας εκ των προτερων οτι θα περασω ενα βραδυ με φαγουρα και κοκκινιλες!!!!!ξερω οτι στην εγκυμοσυνη υπαρχει μεγαλυτερη ευαισθησια στις αλλεργιες αλλα τοσο???

pinakiiii
19-06-10, 21:29
egw pou diavazw polla vivlia gnwrizw oti o stigmiaios kafes kai o ellhnikos einai ok mono 1 me 2 flitzania th mera.o gallikos apagoreuetai kathetws.....exei th megaliterh posothta kafeinhs.

popi1987
20-06-10, 11:00
καλημερα κοριτσια
διαβαζω το τι σας εχει απαγορευσει ο γιατρος και εχουν βγει τα ματια μου
εμενα μ ειπε τα παντα μπορεις ν φας αλλα με μετρο στα αλμυρα κ στα γλυκα
κοκα κολα δεν πινω .
αλλα η φετα κανει καλο κια γαλα . αλλα επειδη δεν μ φτανει τ γαλα και τ τυρι περνω κ συμπληρωμα ασβεστιο κ σιφηρο
τ θαλασσινα επισης τ ν φατε ψαρακι κανει παρα πολυ καλο εχουν βιταμινες

kxristina
21-06-10, 11:38
καλημερα κοριτσια
διαβαζω το τι σας εχει απαγορευσει ο γιατρος και εχουν βγει τα ματια μου
εμενα μ ειπε τα παντα μπορεις ν φας αλλα με μετρο στα αλμυρα κ στα γλυκα
κοκα κολα δεν πινω .
αλλα η φετα κανει καλο κια γαλα . αλλα επειδη δεν μ φτανει τ γαλα και τ τυρι περνω κ συμπληρωμα ασβεστιο κ σιφηρο
τ θαλασσινα επισης τ ν φατε ψαρακι κανει παρα πολυ καλο εχουν βιταμινες
Πόπη κι εμένα το ίδιο μου είπε, ότι θέλω να τρώω εκτός από αλμυρά και πικάντικα. αναψυκτικά δεν πίνω, γλυκά προσπαθώ να τα αποφεύγω (για να μη βάλω 200 κιλά)

aliki1983
28-07-10, 08:55
Κορίτσια καλημέρα!!
Έχω μία απορία. Χτες έφαγα μία σαλάτα ντάκο (+ντομάτα και φέτα) εκτός σπιτιού.
Λέτε να έκανα κακό στο μπεμπε μου? Γιατί πραγματικά με όσα έχω διαβάσει έχω πανικοβληθεί.
Φοβάμαι μήπως άθελά μου του κάνω κακό.

maria- elpida
28-07-10, 09:07
καλημερα, γιατι κοριτσακι μου να εχεις κανει κακο?
τι εχει ο ντακος και μπορει να κινδυνευσεις?
αν μπορεις να το αποφυγεις κυριως τα πρασινα σαλατικα να το κανεις, αλλα λιγη ντοματουλα δεν βλαπτει.

aliki1983
28-07-10, 09:20
καλημερα, γιατι κοριτσακι μου να εχεις κανει κακο?
τι εχει ο ντακος και μπορει να κινδυνευσεις?
αν μπορεις να το αποφυγεις κυριως τα πρασινα σαλατικα να το κανεις, αλλα λιγη ντοματουλα δεν βλαπτει.

Επειδη έχει την ντομάτα και μήπως δεν έχει πληθεί καλά. Και εγώ για τα πράσινα ήξερα.
Θα προσπαθήσω να τρώω μόνο βραστες σαλάτες από έξω. Αν και γενικά το έξω το έχω κόψει...

mamanea
27-08-10, 21:37
Κορίτσια χαλαρά!
Όταν ρώτησα τη γιατρό μου πώς μπορώ να πάθω τοξοπλάσμωση μου είπε, αν μια γάτα είναι μολυσμένη και κάνει κακά της και εγώ τα φάω!!! Οκ, μπορεί να τύχει ένα στο εκατομμύριο να έχει κάνει κακά στα λαχανικά που θα φάω, αλλά δεν μπορώ τώρα να κάτσω να σκέφτομαι ότι θα μου τύχει κάτι τέτοιο.
Και αυτά με τα ψάρια και τα μύδια και τα διάφορα δεν έχουν αποδεικτεί ποτέ. Δεν πρόκειται να τρώω κάθε μἐρα τρεις τόνους που έχουν υδραργυρο και να βλάψω το μωρό (για τέτοιες ποσότητες μιλάμε), αλλά δεν θα το βγάλω και από τη διατροφή μου. Έλεος! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πρόσεχα σαν τρελλή. Ε, μόλις έμαθα ότι στο θηλασμό θα πρέπει να προσέχω περισσότερο, ξεσάλωσα και ήμουν στον 9ο! Δε θα το ξαναπεράσω!

soevan07
28-08-10, 00:04
Δεν νομίζω οτι είναι τόσο τρομερό το να "προσέχει" κάποιος το τι τρώει!

Aυτό θα έπρεπε να ισχύει γενικώς στη ζωή μας
ανεξάρτητα απο το εαν περνάμε περίοδο εγκυμοσύνης ή όχι.

Πόσο μάλλον όταν μεγαλώνουμε μέσα μας ένα πλασματάκι!!

Ας μην είμαστε τόσο κοιλιό-δουλοι επιτέλους!!....:roll:

Baby A
28-08-10, 00:41
Κορίτσια χαλαρά!
Όταν ρώτησα τη γιατρό μου πώς μπορώ να πάθω τοξοπλάσμωση μου είπε, αν μια γάτα είναι μολυσμένη και κάνει κακά της και εγώ τα φάω!!! Οκ, μπορεί να τύχει ένα στο εκατομμύριο να έχει κάνει κακά στα λαχανικά που θα φάω, αλλά δεν μπορώ τώρα να κάτσω να σκέφτομαι ότι θα μου τύχει κάτι τέτοιο.
Και αυτά με τα ψάρια και τα μύδια και τα διάφορα δεν έχουν αποδεικτεί ποτέ. Δεν πρόκειται να τρώω κάθε μἐρα τρεις τόνους που έχουν υδραργυρο και να βλάψω το μωρό (για τέτοιες ποσότητες μιλάμε), αλλά δεν θα το βγάλω και από τη διατροφή μου. Έλεος! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πρόσεχα σαν τρελλή. Ε, μόλις έμαθα ότι στο θηλασμό θα πρέπει να προσέχω περισσότερο, ξεσάλωσα και ήμουν στον 9ο! Δε θα το ξαναπεράσω!

κοριτσι μου δεν ειναι ακριβως ετσι, δεν ειναι κακο να προσεχεις εφοσον ξερεις απο πριν ποια τροφιμα βλαπτουν, εισαι αποκλειστικα υπευθυνη γι αυτη την ψυχουλα. εννοειται οτι ολα βγαινουν ως στατιστικα δεδομενα αλλα ποτε δεν ξερεις την εκβαση μιας παρακαμψης.
αλλωστε στην πραγματικοτητα εχουν συμβει, δεν ειναι ετσι. γνωμη μου τωρα, τι να πω εγω παντως δεν εκανα του κεφαλιου μου τα φοβομουν πολυ ολα αυτα.

silia84
28-08-10, 01:21
εγω δεν ετρωγα συκωτι,οστρακοειδη,τονο,ξιφια, μαρουλι απο εστιατορια που τα πλενουν προχειρα(μονο σπιτι) και αναψυκτικα...κουκια δεν ετρωγα ποτε ετσι κ αλλιως..
στο θηλασμο τωρα εξακολουθω να μην τρωω τονο και ξιφια...και γενικα τοοοσο μεγαλα ψαρια..

Baby A
28-08-10, 01:40
εγω δεν ετρωγα συκωτι,οστρακοειδη,τονο,ξιφια, μαρουλι απο εστιατορια που τα πλενουν προχειρα(μονο σπιτι) και αναψυκτικα...κουκια δεν ετρωγα ποτε ετσι κ αλλιως..
στο θηλασμο τωρα εξακολουθω να μην τρωω τονο και ξιφια...και γενικα τοοοσο μεγαλα ψαρια..

και εγω κοριτσι μου οπως και εσυ περιπου τα ιδια και προσεχα να πλενω τα χερια καλα αν μαγειρευα εγω κρεας, ε, ενταξει δεν εγινε και τιποτε , τα μικορυλια μας να ειναι καλα, τοσα βλεπουμε γυρω καθημερινα δε λεει να ρισκαρεις την υγεια τους.

mamanea
28-08-10, 12:10
Δε διαφωνώ... Να προσέχουμε.
Αλλά δε πρέπει να μας γίνονται εμμονές αυτά. Δεν είπα ότι δεν μπορώ να συγκρατηθώ, ούτε κοιλιόδουλη είμαι. Όμως ο φόβος πολλές φορές είναι αδικαιολόγητος. Πώς γίνεται σε άλλες χώρες να υπάρχει (αν υπάρχει) μια λίστα με 2-3 πράματα και σε μας να απαγορεύονται τα πάντα;
Θυμάμαι είχα διαβάσει ότι απαγορεύεται η φέτα, γιατί μπορεί να μην είναι καλά παστεριωμένη και όταν ρώτησα τη γιατρό μου, γούρλωσε τα μάτια και μου είπε ότι αν συνεχίσω έτσι, θα πεθάνω απ' το άγχος μου.
Νομίζω ότι είμαστε κάπως υπερβολικές με το θέμα. Αν φάω μια φορά 5-6 γαρίδες δεν πρόκειται να πάθω τίποτα.
Το ίδιο συμβαίνει και με το θηλασμό. Μη το ένα μη το άλλο γιατί προκαλεί κολικούς και στο τέλος μόνο βλακείες έτρωγα, μέχρι που μίλησα με μια ειδική παιδίατρο και μου είπε ότι όλα αυτά είναι υπερβολές.

popi1987
28-08-10, 13:32
βασικα ολα ειναι απο τον γιατρο . εμενα μου ειπε τα παντα μπορεις ν φας αλλα με μετρο ουτε πολυ γλυκα ουτε πολυ αλμυρα σε φυσιολογικα πλαισια . εκτος εαν υπαρχει καποιο προβλημα και βαλει διατροφη συγκεκριμενη .

silia84
28-08-10, 14:54
Δε διαφωνώ... Να προσέχουμε.
Αλλά δε πρέπει να μας γίνονται εμμονές αυτά. Δεν είπα ότι δεν μπορώ να συγκρατηθώ, ούτε κοιλιόδουλη είμαι. Όμως ο φόβος πολλές φορές είναι αδικαιολόγητος. Πώς γίνεται σε άλλες χώρες να υπάρχει (αν υπάρχει) μια λίστα με 2-3 πράματα και σε μας να απαγορεύονται τα πάντα;
Θυμάμαι είχα διαβάσει ότι απαγορεύεται η φέτα, γιατί μπορεί να μην είναι καλά παστεριωμένη και όταν ρώτησα τη γιατρό μου, γούρλωσε τα μάτια και μου είπε ότι αν συνεχίσω έτσι, θα πεθάνω απ' το άγχος μου.
Νομίζω ότι είμαστε κάπως υπερβολικές με το θέμα. Αν φάω μια φορά 5-6 γαρίδες δεν πρόκειται να πάθω τίποτα.
Το ίδιο συμβαίνει και με το θηλασμό. Μη το ένα μη το άλλο γιατί προκαλεί κολικούς και στο τέλος μόνο βλακείες έτρωγα, μέχρι που μίλησα με μια ειδική παιδίατρο και μου είπε ότι όλα αυτά είναι υπερβολές.
καμια εμμονη να μην εχεις...τις παραπανω τροφες τις απεφευγα οχι γιατι ηθελα να προσεχω μην παρω κιλα,γενικα ετρωγα τα παντα οπως και οταν ηθελα...απλα τα παραπανω τροφιμα ειναι σχετικα επικινδυνα για το εμβρυο...
τον τονο και ξιφια τωρα που θηλαζω δεν τρωω λογω υδραργυρου που περναει εστω κ λιγο στο γαλα(διαβασα κ αυτο με τους ιαπωνες που τρωνε δελφινια και λογω υδραργυρου τα μωρακια εχουν προβλημα και ψιλοφοβηθηκα)....ολα τα αλλα κανονικοτατα και δεν ειχαμε ποτε προβλημα ουτε με κολικους,ουτε τιποτα...
δεν πειραζει τσακιζω τα αλλα ψαρακια:-):-):-) που ειναι κ πιο νοστιμα!!!!
και οι γαριδουλες μια χαρα ειναι...;-)

soevan07
29-08-10, 00:11
Νομίζω ότι είμαστε κάπως υπερβολικές με το θέμα.

Προφανώς αναφέρονταν στις ανεξέλεγκτες και μη τυποποιημένες φέτες
πχ. απο το χωριό της τάδε γιαγιάς.

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιου είδους απαγόρευση
για τα επώνυμα προϊόντα
στα οποία η παστερίωση είναι υποχρεωτική απο τον νόμο!

mamanea
29-08-10, 10:39
καμια εμμονη να μην εχεις...
Μερσί. Φυσικά και δε θα έχω. Αυτό όμως δεν πάει "δεν έχω εμμονές, αλλά ό,τι φάω το περνώ από σαρωτή" γιατί αυτή ΕΙΝΑΙ εμμονή, απλά δεν την παραδέχομαι. Αυτά αλλού δε γίνονται. Όλα με μέτρο (το μέτρο έχει δυο μεριές υπερβολής).

Νικουδάκι
29-08-10, 13:10
Κορίτσια... εμένα ο γιατρός μου απαγόρευσε τα μπιζέλια και τα κινέζικα... :( Τον ρώτησα τι κακο έχουν τα κινέζικα και μου ειπε πως φοβαται τις σαλτσες που χρησιμοποιούν... τι να πω... εσείς τρωτε κινέζικα?

souzi201
29-08-10, 13:18
Μήπως φοβάται καμιά σάλτσα μην έχει μέσα αυγό, γιατί το ωμό αυγό είναι επικίνδυνο. εγώ έτρωγα κινέζικο, αλλά έτρωγα σε γνωστό μου μαγαζί, αν θες να σου πω που :wink:

mamanea
29-08-10, 14:41
Τα μπιζέλια λένε όχι όπως και τα κουκιά γιατί έχουν ένα ένζυμο που μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα. Αλλά η ουσία στα μπιζέλια είναι ελάχιστη.
Τώρα τα κινέζικα... μάλλον ο γιατρός σου θα έχει πάθει καμιά δηλητηρίαση και τους πήρε με κακό μάτι!

aurorina
07-12-10, 09:26
Καλημερα κοριτσια!!!

Γαριδες τρωμε στην εγκυμοσυνη???ή απαγορευεται??τι λετε??

hristin30
08-12-10, 16:09
Κορίτσια γεειά σας..
Εχω μια χαζή απορία..΄Το τοξόπλασμα λένε ότι κολλάει από μη καλά πλυμένα φρεσκα λαχανικά.Υπάρχει περίπτωση να κολλάει από αποξηραμένα? Π.χ. από μυρωδικά..εγω βάζω ρίγανη στισ πατάτεσ.. υπάρχει περίπτωση να κολάει από αυτό? Πόσο ζεί αυτό το πρωτόζωο? που μπορώ να βρώ πληροφορίεσ?
κ όταν βράσει ένα λαχανικό που είναι μολυσμένο από το τοξόπλασμα τότε πεθαίνει το τοξόπλασμα και δεν κινδυνεύουμε??????

joan80
08-12-10, 17:17
'Ολα τα μικρόβια σκοτώνονται με το βράσιμο οπότε δεν υπάρχει θέμα. Όσο για τη ρίγανη που αναφέρεις, νομίζω ότι είναι μυρωδικό και όχι λαχανικό. Κανένας δεν μου είχε αναφέρει κάτι για τα αποξηραμένα όταν ήμουν έγκυος. Πρεπει όμως να αποφεύγεις τα πράσινα λαχανικά όπως το μαρούλι ή τη σαλάτα όταν δεν ξέρεις αν έχουν πλυθεί καλά. Καλό θα ήταν δηλαδή να μην τρως σαλάτα έξω, αλλά μόνο στο σπίτι σου που θα την έχεις πλύνει εσύ καλά και θα ξέρει ότι δεν έχει πρόβλημα. Για το μαρούλι ξέρω ότι μπορείς να το βάλεις σε λίγο νερό με ξύδι για να πλυθεί καλύτερα.

memedaki
07-08-11, 17:45
απορώ...
εμενα δεν μου απαγόρεψε τιποτα. μονο να πινω 1 καφε την ημέρα.
κι επειδή ηταν Πασχα δεν μου ειπε να μην φαω κοκορέτσι. ετρωγα τα παντα ωμα ή ψημένα. αυγ'α, γαλα, τυριά, κρέατα. τα παντα!!!!! θαλασσινα, λαχανικά ωμά. τα πάντα!!!!!

ακριβώς το ίδιο κ μενα, δεν μου απαγόρευεσε τίποτα, απο τροφές μέχρι κ βαφή μαλλιών. το μόνο που μου είπε είναι αν δεν θέλω να παχύνω να κόψω τηγανιτά, γλυκά κ οτιδήποτε παχυντικό!

nikaki77
21-11-12, 14:18
ειλικρινά θα πέσω κάτω με τόσες υπεροβολές που διαβάζω.
Πιστεύω ότι τελικά φταίνε οι γιατροι που λενε λενε λενε και τελικα δεν ξερουνε κ γιατι το λενε. Μάλλον μας θεωρούν αρκετά ηλίθιες ώστε να μην χρειάζεται να εξηγήσουνε τίποτα.
Όλα με μέτρο, πάντως δεν ισχύει. Το λέει και η διατροφολόγος μου και ο γιατρός μου, ο οποίος είναι ψέιρας αλλά όχι ψυχάκιας.
Όντως είναι εξαιρετικά κακή ιδέα τα μισοψημένα τρόφιμα και τα ωμά αυγά ή μή παστεριωμένα γαλακτοκομικά και τα αλλαντικά που δεν έχουν υποστεί θερμική επεξεργασία. Κι αυτό γιατί μπορεί να είναι ζωντανοί σε αυτά μικροοργανισμοί οι οποίοι θα βλάψουν σοβαρότατα το έμβρυο.

Αλλα όχι συκώτι?

Όχι ψάρια?

¨οχι εντόσθια?

Νομίζω υπερβάλλουμε.

Το συκώτι έχει μπόλικη βιταμίνη Α. Ναι, θεωρείται υπεύθυνη για τερατογενέσεις. Πόσο συκώτι θα φάς? Μιά μερίδα 150 γραμμάρια? Πόσο συχνά? Μιά φορά το μήνα? δύο?
Αμφιβάλλω αν αυτές οι συγκεντρώσεις είναι ικανές να προκαλέσουν βλάβες στο έμβρυο.
Τα εντόσθια που κουβαλάνε μικροοργανισμούς....έλεος....η μάνα μου τα πλένει με ξύδι (σκοτώνει τα πάντα και ενδύκνειται ως απολυμαντικό αντικαθιστώντας τα χημικά μέχρι και στην τουαλέτα για τις εγγύους που δεν κάνει να αγγίζουμε χημικά και πολύ, και από το υγειονομείο για τα εστιατόρια...κάτι θα ξερουν κ αυτοί, ε...λεω εγώ τωρα....).

Μετά δε, τα εντόσθια βράζονται καλά και πετάμε και το νερό τους, πρίν ξαναμαγειρευτούν με όλα τα υπόλοιπα λαχανικά στη μαγειρίτσα, πχ...εντάξει, πιό νεκρά δεν γίνεται να είναι βακτηρίδια κ μικροοργανισμοί, έτσι?
όσο για κοκορέτσι κ σπληνάντερα, ε. δε νομίζω κανείς να γουστάρει να τα τρώει ωμά. γιατί μόνο έτσι είναι επικίνδυνα. Δεν τίθεται απο ότι ξέρω θέμα ποσότητας εδώ. Εκτός κ ζείτε στη χώρα του πάσχα κ κάνετε κάθε μέρα ανάσταση....

Όσο για το αλκοόλ, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Άλλοι γιατροί επιτρέπουν ένα μικρό ποτηράκι κρασί μία φορά την εβδομάδα.... εγώ τόσο πίνω, αν κ νιώθω τύψεις κ λέω να το κόψω μέχρι τον τρίτο μήνα γιατί λενε περνάει κατευθείαν στο έμβρυο..κ τώρα είναι σε βασική φάση...άλλοι λένε μαχαίρι. Δεν το πολυ πιστεύω...αργότερα θα το πίνω ένα ποτηράκι χαμηλό...τώρα ένα δαχτυλάκι το λιβανίζω όλο το βράδυ...

Τσιγάρο δεν το συζητώ καν. Μαχαίρι. Καρδιαγγειακά νοσήματα για πλάκα.

Καφές? Χα. ευτυχώς μου προκαλεί αναγούλα, αλλά μία μερίδα καφέ, ένα κουταλάκι δηλαδή, δεν θα το δείς πουθενά γραμμένο, νομίζω, ότι θα το βλάψει το έμβρυο.

Τώρα, αν θέλεις να πίνεις 5 καφέδες την ημέρα, ετοιμάσου για σύνδρομο υπερκινητικότητας και ελλειματικής προσοχής. Μέχρι χάπια θα παίρνει το παιδι. Αλλα είπαμε. Αν πίνεις 5 καφέδες. Όχι να κόψεις και τον ένα τον πρωινό.

Τι είναι πιο επικίνδυνο. Να τρακάρω το πρωί επειδή με πήρε ο ύπνος με την υπνηλία που με βασανίζει ή να πιώ ΕΝΑΝ καφέ να συνέλθω?
Εσεις αποφασίζετε....

Γενικά ρωτάτε. Οι γιατροί τείνουν να πετάνε απαγορευτικά για να μη μπούν στον κόπο να σου πούνε λεπτομέρειες... μή γινόμαστε αφελείς. Άλλα πράγματα απαγορεύονται δια ροπάλου. (πχ. τα ωμά)
Άλλα επιτρέπονται με μέτρο. (καφείνη, Πχ)
Άλλα εμπίπτουν σε γκρίζες ζώνες και είναι δική σας απόφαση τί θα κάνετε.

Καλά μυαλά, εύχομαι. Μήν αφήνετε να σας τρομοκρατούν. Ενημερωθείτε βιβλιογραφικά. Επιστημονικά.

Με το καλό σε όλες.

Varda
18-02-13, 00:34
Η αλήθεια είναι σίγουρα πρέπει να είμαστε προσεκτικές στο τι τρώμε και πόσο αλλα σήμερα και'γω εκνευριστηκα με τα τόσα "μη" ξαφνικά στη διατροφή!
Αφού διαβαζω για τα αλλαντικά ότι γιατρός τ'απαγορευει δια ροπαλου γιατί έχουν αλατι,συντηρητικά και μπορεί να προερχονται απο ωμό κρεας.Εκατσα και εψησα το παριζάκι για να το βάλω στο τοστ που τοσο λαχταρουσα αλλά πλέον έχουμε γίνει τρομερά ενοχικές και δε θα τρώμε τίποτα σε λίγο!
Δηλαδή τόσες βλαβερές ουσίες όπως το τσιγάρο ή οι διαφορες ουσίες απ'τις οποιες μπορει να εξαρτώνται καποιες αλλες γυναικες και κανουν υγιεστατα παιδακια,πως το εξηγείτε?Θα αισθάνομαι ενοχές και για λίγο παριζάκι τώρα?Μήπως να χαλαρώσουμε λίγο?Δεν είπα να προκαλείς και τη μοίρα σου αλλά περισσοτερο κακό θα κανουμε στο παιδάκι με τα νευρα που θα εχουμε παρά με τον τονο που θα φαμε μια φορα την εβδομαδα!

Κατερίνα24
22-02-13, 18:39
Καλησπερα σε ολους!
Βρισκομαι στην 6η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου και η αληθεια ειναι οτι εχω τρομοκρατηθει λιγο με τοσα που εχω διαβασει σχετικα με διατροφη κλπ... Θα ηθελα να ρωτησω, δλδ αν φαω ενα χαμπουργκερ,η ενα κλαμπ σαντουιτς η ενα γλυκο μια φορα στο τοσο (δεν λεω καθε μερα η καθε εβδομαδα), θα παθω κατι?γενικα εχω ξεκινησει να τρωω οσο πιο σωστα κ υγιεινα μπορω αλλα οκ..

Ευχαριστω!!!

Ria_85
22-02-13, 21:24
Καλησπερα σε ολους!
Βρισκομαι στην 6η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου και η αληθεια ειναι οτι εχω τρομοκρατηθει λιγο με τοσα που εχω διαβασει σχετικα με διατροφη κλπ... Θα ηθελα να ρωτησω, δλδ αν φαω ενα χαμπουργκερ,η ενα κλαμπ σαντουιτς η ενα γλυκο μια φορα στο τοσο (δεν λεω καθε μερα η καθε εβδομαδα), θα παθω κατι?γενικα εχω ξεκινησει να τρωω οσο πιο σωστα κ υγιεινα μπορω αλλα οκ..

Ευχαριστω!!!

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Να μην τρομοκρατείσαι καθόλου! Και το χάμπουργκερ σου θα φας, και το γλυκό σου και τον καφέ σου θα πιεις, αρκεί να μην γίνονται καταχρήσεις! Τουλάχιστον ο δικός μου γιατρός μου είχε πει από την αρχή και από τη στιγμή που δεν είχα κάποιο θέμα άλλο, να τρώω τα πάντα αλλά με μέτρο! Εννοείται καλομαγειρεμένα κρέατα, καλοπλυμένα λαχανικά (να πω την αλήθεια ωμά λαχανικά δεν έτρωγα έξω, και ακόμα και σάντουιτς ζητούσα χωρίς μαρούλι και ντομάτα) και καθόλου μύδια, στρίδια κλπ. Και 2-3 καφέδες τη βδομάδα πίνω και τώρα ειδικά με τις καούρες θα πιω και κανένα αναψυκτικό. Εννοείται πως πάντα μετά από συνεννόηση με το γιατρό μου τον οποίο εμπιστεύομαι απόλυτα. Απλά κάτι που μου διευκρίνησε κι εκείνος από την αρχή είναι πως δεν είμαι άρρωστη, αλλά έγκυος και καλό είναι να προσέχω αλλά χωρίς υστερίες και υπερβολές και φυσικά χωρίς περιττές στερήσεις! Απλά πρόσεξε λίγο με την καφείνη. Εγώ για παράδειγμα αν πιω καφέ, δε θα πιω την ίδια μέρα κοκα κολα ή δε θα φάω σοκολάτα. Με το καλό!

markela35
22-02-13, 22:15
ειλικρινά θα πέσω κάτω με τόσες υπεροβολές που διαβάζω.
Πιστεύω ότι τελικά φταίνε οι γιατροι που λενε λενε λενε και τελικα δεν ξερουνε κ γιατι το λενε. Μάλλον μας θεωρούν αρκετά ηλίθιες ώστε να μην χρειάζεται να εξηγήσουνε τίποτα.
Όλα με μέτρο, πάντως δεν ισχύει. Το λέει και η διατροφολόγος μου και ο γιατρός μου, ο οποίος είναι ψέιρας αλλά όχι ψυχάκιας.
Όντως είναι εξαιρετικά κακή ιδέα τα μισοψημένα τρόφιμα και τα ωμά αυγά ή μή παστεριωμένα γαλακτοκομικά και τα αλλαντικά που δεν έχουν υποστεί θερμική επεξεργασία. Κι αυτό γιατί μπορεί να είναι ζωντανοί σε αυτά μικροοργανισμοί οι οποίοι θα βλάψουν σοβαρότατα το έμβρυο.

Αλλα όχι συκώτι?

Όχι ψάρια?

¨οχι εντόσθια?

Νομίζω υπερβάλλουμε.

Το συκώτι έχει μπόλικη βιταμίνη Α. Ναι, θεωρείται υπεύθυνη για τερατογενέσεις. Πόσο συκώτι θα φάς? Μιά μερίδα 150 γραμμάρια? Πόσο συχνά? Μιά φορά το μήνα? δύο?
Αμφιβάλλω αν αυτές οι συγκεντρώσεις είναι ικανές να προκαλέσουν βλάβες στο έμβρυο.
Τα εντόσθια που κουβαλάνε μικροοργανισμούς....έλεος....η μάνα μου τα πλένει με ξύδι (σκοτώνει τα πάντα και ενδύκνειται ως απολυμαντικό αντικαθιστώντας τα χημικά μέχρι και στην τουαλέτα για τις εγγύους που δεν κάνει να αγγίζουμε χημικά και πολύ, και από το υγειονομείο για τα εστιατόρια...κάτι θα ξερουν κ αυτοί, ε...λεω εγώ τωρα....).

Μετά δε, τα εντόσθια βράζονται καλά και πετάμε και το νερό τους, πρίν ξαναμαγειρευτούν με όλα τα υπόλοιπα λαχανικά στη μαγειρίτσα, πχ...εντάξει, πιό νεκρά δεν γίνεται να είναι βακτηρίδια κ μικροοργανισμοί, έτσι?
όσο για κοκορέτσι κ σπληνάντερα, ε. δε νομίζω κανείς να γουστάρει να τα τρώει ωμά. γιατί μόνο έτσι είναι επικίνδυνα. Δεν τίθεται απο ότι ξέρω θέμα ποσότητας εδώ. Εκτός κ ζείτε στη χώρα του πάσχα κ κάνετε κάθε μέρα ανάσταση....

Όσο για το αλκοόλ, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Άλλοι γιατροί επιτρέπουν ένα μικρό ποτηράκι κρασί μία φορά την εβδομάδα.... εγώ τόσο πίνω, αν κ νιώθω τύψεις κ λέω να το κόψω μέχρι τον τρίτο μήνα γιατί λενε περνάει κατευθείαν στο έμβρυο..κ τώρα είναι σε βασική φάση...άλλοι λένε μαχαίρι. Δεν το πολυ πιστεύω...αργότερα θα το πίνω ένα ποτηράκι χαμηλό...τώρα ένα δαχτυλάκι το λιβανίζω όλο το βράδυ...

Τσιγάρο δεν το συζητώ καν. Μαχαίρι. Καρδιαγγειακά νοσήματα για πλάκα.

Καφές? Χα. ευτυχώς μου προκαλεί αναγούλα, αλλά μία μερίδα καφέ, ένα κουταλάκι δηλαδή, δεν θα το δείς πουθενά γραμμένο, νομίζω, ότι θα το βλάψει το έμβρυο.

Τώρα, αν θέλεις να πίνεις 5 καφέδες την ημέρα, ετοιμάσου για σύνδρομο υπερκινητικότητας και ελλειματικής προσοχής. Μέχρι χάπια θα παίρνει το παιδι. Αλλα είπαμε. Αν πίνεις 5 καφέδες. Όχι να κόψεις και τον ένα τον πρωινό.

Τι είναι πιο επικίνδυνο. Να τρακάρω το πρωί επειδή με πήρε ο ύπνος με την υπνηλία που με βασανίζει ή να πιώ ΕΝΑΝ καφέ να συνέλθω?
Εσεις αποφασίζετε....

Γενικά ρωτάτε. Οι γιατροί τείνουν να πετάνε απαγορευτικά για να μη μπούν στον κόπο να σου πούνε λεπτομέρειες... μή γινόμαστε αφελείς. Άλλα πράγματα απαγορεύονται δια ροπάλου. (πχ. τα ωμά)
Άλλα επιτρέπονται με μέτρο. (καφείνη, Πχ)
Άλλα εμπίπτουν σε γκρίζες ζώνες και είναι δική σας απόφαση τί θα κάνετε.

Καλά μυαλά, εύχομαι. Μήν αφήνετε να σας τρομοκρατούν. Ενημερωθείτε βιβλιογραφικά. Επιστημονικά.

Με το καλό σε όλες.

Νομιζω οτι ετσι ομως φτανουμε και στο αλλο ακρο...δλδ αν φας κοκορετσακι και δεν εχει πλυθει σωστα και παθεις δηλητηριαση πως θα σε σωσει ο γιατρος και σενα και το μωρο???? που θα πρεπει να σου δωσει φαρμακα που απαγορευονται για να σε σωσει ???
Αν φας μυδια στριδια και σε πιασει αλεργικο σοκ το οποιο δεν ειχες ποτε προ εγκυμοσυνης διοτι ηταν πιο δυνατος ο οργανισμος σου πως θα σε σωσει ??

Πολλα απο αυτα που λενε οι γιατροι ειναι υπερβολες αλλα υπαρχουν και αλλα τοσα που το κανουν για προληψη διοτι η γυναικα ειναι πολυ ευαλωτη στην διαρκεια της εγκυμοσυνης και το πιο βασικο αν παθει κατι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ!!!!Στο κατω κατω δεν ειμαστε ολοι γιατροι....

νικολ28
22-02-13, 22:28
Καλησπερα σε ολους!

Ευχαριστω!!!
καλησπερα κοριτσουδια!μολις εφαγα μια κρεπα ενισχυμενη χωρις τυψεις και ενοχες!δε θα τρελαθω κι ολας επειδη ειμαι εγκυος(φυσικα με νοιαζει να γεννηθει γερο το μωρακι μου).ειμαι στον ογδοο κ εχω βαλει μονο 6 κιλακια.τρωω απ'ολα αλλα με μετρο,αλλα εννιοτε ξεφευγω κι ολας(οπως αποψε).τρωω τα κρεατα καλοψημενα,πρασινες σαλατες ποτε δεν ετρωγα εκτος απο αγρια χορτα που μαζευει η μαμα μου και η πεθερα μου.η γιατρος μου ποτε δεν μου απαγορευσε τροφες γιατι ισως κολλησω κατι.απλα μου ειπε πως οτι τρως να ειναι καλοψημενο και καλοπλυμενο.και να αποφευγω τα εξω για να μην παρω βαρος.ισως γιατι ειχα αντισωματα ηδη στο τοξοπλασμα.

Κατερίνα24
23-02-13, 09:55
Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Να μην τρομοκρατείσαι καθόλου! Και το χάμπουργκερ σου θα φας, και το γλυκό σου και τον καφέ σου θα πιεις, αρκεί να μην γίνονται καταχρήσεις! Τουλάχιστον ο δικός μου γιατρός μου είχε πει από την αρχή και από τη στιγμή που δεν είχα κάποιο θέμα άλλο, να τρώω τα πάντα αλλά με μέτρο! Εννοείται καλομαγειρεμένα κρέατα, καλοπλυμένα λαχανικά (να πω την αλήθεια ωμά λαχανικά δεν έτρωγα έξω, και ακόμα και σάντουιτς ζητούσα χωρίς μαρούλι και ντομάτα) και καθόλου μύδια, στρίδια κλπ. Και 2-3 καφέδες τη βδομάδα πίνω και τώρα ειδικά με τις καούρες θα πιω και κανένα αναψυκτικό. Εννοείται πως πάντα μετά από συνεννόηση με το γιατρό μου τον οποίο εμπιστεύομαι απόλυτα. Απλά κάτι που μου διευκρίνησε κι εκείνος από την αρχή είναι πως δεν είμαι άρρωστη, αλλά έγκυος και καλό είναι να προσέχω αλλά χωρίς υστερίες και υπερβολές και φυσικά χωρίς περιττές στερήσεις! Απλά πρόσεξε λίγο με την καφείνη. Εγώ για παράδειγμα αν πιω καφέ, δε θα πιω την ίδια μέρα κοκα κολα ή δε θα φάω σοκολάτα. Με το καλό!

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!Συμφωνω απολυτα!και ο γιατρος μου πανω κατω τα ιδια μου ειπε...πω..πω..πολλες υπερβολες διαβασα κ τρομαξα....αν εχεις γεννησει να σου ζησει,αν οχι ακομα, με το καλο!!!:-)

Amarullida
23-02-13, 11:45
Εγω κοριτσια τα βλεπω ολα λιγο υπερβολες!Παιρνω σαν γνωμονα την μαμα μου.Δεν φανταζεστε τι καταχρησεις εκανε ειδικα στην εγκυμοσυνη της αδερφης μου.Απο γλυκα,αλμυρα κ ειδικα το με το κρασι το παραεκανε!Κι ομως η αδερφουλα μου μια χαρα βγηκε κ τωρα κανει το μεταπτυχιακο της στα οικονομικα.Α κ συκωτη εκτρωγε γιατι ειχε σιδιροπινικη αναιμια κ δεν της το απαγορευσε ο γιατρος της.
Εγω με την σειρα μου τρωω οπως κ πριν!!!
Δεν στερουμαι τιποτα απολυτως!!!
Ο μονος λογος που προσεχω πλεον λιγο ειναι τα κιλα!!
Απλα μετριαζω τις ποσοτητες.Ο γιατρος μου δεν με παροτρυνε να αποφευγω καποιες τροφες,το μονο που μου επισημανε ηταν οι ποσοτητες για το βαρος(παρ'ολο που ημουν στεκα).

Ria_85
23-02-13, 11:51
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!Συμφωνω απολυτα!και ο γιατρος μου πανω κατω τα ιδια μου ειπε...πω..πω..πολλες υπερβολες διαβασα κ τρομαξα....αν εχεις γεννησει να σου ζησει,αν οχι ακομα, με το καλο!!!:-)

Να είσαι καλά! Αρχές Μάρτη μπαίνω στο μήνα μου, οπότε έχω ακόμα μερούλες! (Υποθέτω δηλαδή:rolleyes:) χχχ

Κατερίνα24
26-02-13, 13:28
Να είσαι καλά! Αρχές Μάρτη μπαίνω στο μήνα μου, οπότε έχω ακόμα μερούλες! (Υποθέτω δηλαδή:rolleyes:) χχχ

Με το καλο!!!Ευχομαι να πανε ολα καλα!!!:smile: