PDA

Επιστροφή στο Forum : Σας αρέσει το όνομα Μυρσίνη?

Connie
29-01-10, 17:06
Μόλις ανακοίνωσα στη μητέρα μου πως η μπέμπα μας θα βαπτιστεί Μυρσίνη, μου είπε πως δεν της αρέσει καθόλου αυτό το όνομα.Τα αδέρφια μου μου είπανε να το ξαναφτώ. Κάποιοι φίλοι είπανε πως είναι....καλό.Προσωπικά το θεωρώ ιδιαίτερο και αρχοντικό όνομα! Πειτε μου σας παρακαλώ ειλικρινά αν σας αρέσει αυτό το όνομα ή όχι, και γιατί.Δεν θα ήθελα το κοριτσάκι μου να αισθάνεται άσχημα για το όνομά της στο μέλλον.

TARA
29-01-10, 17:14
Μου αρεσει παρα πολυ και το θεωρω αρχοντικο και σπανιο ονομα! Μου φερνει κατι σε ανοιξη! Μπραβο για την επιλογη σας!

06eva
29-01-10, 17:15
εμενα μου αρεσει παρα πολυ οπως ειπες ειναι ονομα ασυνηθηστο και αρχοντικο.να το ονομασεις το μωρο οπως θες μην ακους κανεναν μακαρι να μπορουσα και εγω να μην βγαλω το μωρο το ονομα του πεθερου μου αλλα βλεπεις το εχουν δεσει και δεν θελω να τους χαλασω χατηρη γιατι ειναι καλοι ανθρωποι και το περιμενουν πως και πως.

Souloumpamia
29-01-10, 17:15
Πάρα πολύ ωραίο όνομα!

twins!
29-01-10, 17:16
Η επιλογή και η προτίμηση ονόματος/ονομάτων είναι κάτι πάρα πολύ προσωπικό.Στηρίζεται στο πόσο εύηχο είναι ένα όνομα,τι αντιπροσωπεύει για εμάς,με ποιά άτομα ή καταστάσεις το έχουμε συνδέσει.
Συγνώμη που θα σε στεναχωρήσω,αλλά εμένα το όνομα Μυρσίνη δεν μου αρέσει :-(
Δεν μπορώ να στο αιτιολογήσω...Έτσι απλά
Παρολαυτά,αν το όνομα αρέσει σε εσένα και τον σύζυγο σου μην σκεφτείτε και μην ακούσετε κανέναν!!!;)Δώσ'τε στην πριγκίπισσα σας το όνομα που έχετε ονειρευτεί εσείς για εκείνη

Με το καλό η βάφτιση!

Pola
29-01-10, 17:24
Μ' αρέσει πολύ!:D:D Α, και μην ακούς κανέναν, δώστε στο παιδί σας το όνομα που σας αρέσει!!!

aleka-
29-01-10, 17:28
Πολύ ωραίο...μου θύμισε κατευθείαν αυτό...www.stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&act=details...με το καλό!

Aggeloudia
29-01-10, 17:38
Παααααααρα πολύ
Απο τα ωραιότερα..!!!!!!!!!!!

peper
29-01-10, 17:38
Μου αρέσει πάρα πολύ και μόλις πριν λίγο, δεν είχα δει το δικό σου θέμα, το πρότεινα και στην twins. να σου ζήσει το μωρό σου και να είναι καλοφώτιστο.

MARIAEVA
29-01-10, 18:10
ναι ναι ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!

κατια81
29-01-10, 18:31
Παρα πολυ ωραιο και ασυνηθιστο!!!:DΓια μενα παντως να βαλετε ενα ονομα στο παιδακι σας που θα αρεσει πραγματικα σε εσας!!!Ολα ειναι θεμα γουστου και ειναι πολυ προσωπικο για τον καθενα!!!!
Να την χαιρεστε!!:D

Lora2
29-01-10, 20:52
Συγνώμη που θα σε απογοητευσω, αλλά δε μου αρέσει καθόλου! Θεωρώ το συνδιασμό συμφωνων, που έχει το όνομα, κακόηχο Μ+ρσ (προσωπική αποψη πάντα). Αντιθετα το Μυρτώ (που γιορτάζει την ίδια μέρα, και είναι παρόμοιο) το λατρευω. Προσωπική πάντα γνώμη και περι ορέξεως...

efitsa
29-01-10, 21:38
κοιτα....το μυρσινη το φαιδρα κλπ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ονοματα θυμιζουν σε πολλους παλιους την εξαρση του κομμουνισμου στην ελλαδα:lol::lol::lol:!!!!!
ειναι τ ε λ ε ι ο!!!!!!!!!!
αρχοντικο δεν το λες (κ να μην το λες)
αλλα μαναρακο ειναι πανεμορφο και πως να στο πω...ΜΟΣΧΟΒΟΛΑΕΙ:D

katerinak
29-01-10, 22:11
πολυ ωραιο!

Connie
29-01-10, 22:19
Ευχαριστώ πολύ πολύ όλες όσες απαντήσατε, θετικά ή αρνητικα. (aleka- δεν μπορώ να δω αυτό που αναφέρεις. Μήπως είναι το τραγούδι του Παπαδόπουλου το http://www.youtube.com/watch?v=bovu2OhtD7M)
Πιστεύω πως ο άνθρωπος κάνει το όνομα. Σκεφτείτε πόσα κοινά ονόματα έχουν ξεχωριστή θέση στην καρδιά μας

MarcoPolo
29-01-10, 22:51
Mου αρεσει παρα πολυ, το θεωρω ρομαντικο και ιδιαιτερο. Μου θυμιζει την αυρα των τραγουδιων του Μανου Λοιζου.

jtse
29-01-10, 23:10
Πάρα πολύ ωραίο και ξεχωριστό !!!!

fistikaki
29-01-10, 23:37
παααααααααρα πολυ μου αρεσει!!!!!!!!!!!!!! παρα πολυ!!!!!!

BEBE
29-01-10, 23:42
Ημουνα αναμεσα στο Μυρσίνη και στο Μυρτώ. Μουαρέσουν και τα δυο πάρα πολύ. Διάλεξα το δεύτερο γιατι αρεσε και στο σύζυγο. ΤΕΛΕΙΟΟΟΟ ΜΗ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ. Τι πιο ωραίο κοριτσίστικό, δροσερό, ελληνικό, ανοιξιάτικο έχει γιορτή 24/09 και έχει τοόνμα της Παναγίας. ΜΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.

katerinaki75
30-01-10, 00:01
Μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ είναι τέλειο...

kalamaraki
30-01-10, 00:08
Μόλις ανακοίνωσα στη μητέρα μου πως η μπέμπα μας θα βαπτιστεί Μυρσίνη, μου είπε πως δεν της αρέσει καθόλου αυτό το όνομα.Τα αδέρφια μου μου είπανε να το ξαναφτώ. Κάποιοι φίλοι είπανε πως είναι....καλό.Προσωπικά το θεωρώ ιδιαίτερο και αρχοντικό όνομα! Πειτε μου σας παρακαλώ ειλικρινά αν σας αρέσει αυτό το όνομα ή όχι, και γιατί.Δεν θα ήθελα το κοριτσάκι μου να αισθάνεται άσχημα για το όνομά της στο μέλλον.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ειναι πολυ ομορφο όνομα! Μην τους ακούς ειναι ιδιαίτερο ευηχο και αεράτο!! Εχω δυο μαθήτριες Μυρσινες και λατρευω να τις φωνάζω με το όνομά τους!

casperαki
30-01-10, 00:11
εμενα δεν μου αρεσει αλλα πραγματικα στο λεω μην ακους κανεναν γιατι αυτο το ονομα προφανως σου αρεσει και σου φερνει ευχαριστα στο μυαλο αν αρεσει και στον συζηγο ετσι να την βγαλεις.και ας μην αρεσε ισε κανενα στην οικογενεια σου!Εισαι τυχρεη που μπορεις και το ονομαζει οπως θελεις και οζχι αναγκαστικα απο πεθερα

hara pallini
30-01-10, 01:01
Απο οσο γνωριζω ειναι τοπικο και χαρακτηριστικο των Κυθηρων απο την Παναγια την Μυρτιδιωτισσα. Κατα τη γνωμη μου καλο και το Μυρτω αλλα το Μυρσινη καλυτερο σαν να ευωδιαζει ο τοπος με ενα δροσερο αρωμα...οπως το Green Tea Tropical της Arden ... (Υπερβολικος ισως ο παραλληλισμος αλλα μου κανει πολυ δροσερο και αερινο....)Ωραια επιλογη....

Αληθεια ποσες και ποσοι δεν εχετε δωσει στα παιδια τα ονοματα των γονιων???(Ανοιγω θεμα μεγαλο τωρα, το ξερω-αν δεν εχει ανοιχθει ηδη απο αλλον...)

kalamaraki
30-01-10, 01:05
εγώ δεν έχω δωσει από προσωπική επιλογη! Το όνομά της Άρτεμις!

Lora2
30-01-10, 01:50
Το θέμα είναι όταν δεν σου αρέσουν τα ονοματα των γονιών να έχεις τη "μαγκιά" να ονομάσεις το παιδί σου κάπως αλλιώς, γιατί αν δεν σου αρέσει εσένα, πως θα αρέσει στο παιδί σου αργότερα; Και φυσικά οι γονείς να έχουν το υπόβαθρο να δεχτούνε κάτι τέτοιο.
Επίσης όπως αναφέρθηκε πιο πάνω αν αποφάσισατε να δώσετε αυτό το όνομα στο μωρό δε σε ενδιαφέρει καθόλου τι θα πει ο κόσμος. Και φυσικά περι ορέξεως...
Τέλος efitsa το όνομα Μυρσίνη αν ειναι να μου θυμίσει κάτι σε τραγούδι μου θυμίζει το στιχάκι της "θειάς Μερσούδας", παρά την εξάρση του κομμουνισμού στην Ελλάδα.

xelonaki
30-01-10, 04:54
Μ' αρέσει τόσο πολύ αυτό το όνομα!!! Όπως και το Μανόλια (άσχετο). Μακάρι να μπορούσα να δώσω κι εγώ ένα άλλο όνομα στο παιδί μου αλλά ο άντρας μου είναι κάθετος...:evil:

eleana82
30-01-10, 09:57
Κ εμενα μου αρεσει το ονομα ΜΥΡΣΙΝΗ, ειναι πολυ σπανιο!

twins!
30-01-10, 11:40
Απο οσο γνωριζω ειναι τοπικο και χαρακτηριστικο των Κυθηρων απο την Παναγια την Μυρτιδιωτισσα. Κατα τη γνωμη μου καλο και το Μυρτω αλλα το Μυρσινη καλυτερο σαν να ευωδιαζει ο τοπος με ενα δροσερο αρωμα...οπως το Green Tea Tropical της Arden ... (Υπερβολικος ισως ο παραλληλισμος αλλα μου κανει πολυ δροσερο και αερινο....)Ωραια επιλογη....

Αληθεια ποσες και ποσοι δεν εχετε δωσει στα παιδια τα ονοματα των γονιων???(Ανοιγω θεμα μεγαλο τωρα, το ξερω-αν δεν εχει ανοιχθει ηδη απο αλλον...)

Θα βαφτίσουμε τις μικρές μας με άσχετα ονόματα
1)γιατί δεν μας αρέσει αυτό το έθιμο
2)γιατί δεν μας αρέσουν τα ονόματα των παππουδογιαγιάδων
;)

aleka-
30-01-10, 12:08
Ευχαριστώ πολύ πολύ όλες όσες απαντήσατε, θετικά ή αρνητικα. (aleka- δεν μπορώ να δω αυτό που αναφέρεις. Μήπως είναι το τραγούδι του Παπαδόπουλου το http://www.youtube.com/watch?v=bovu2OhtD7M)
Πιστεύω πως ο άνθρωπος κάνει το όνομα. Σκεφτείτε πόσα κοινά ονόματα έχουν ξεχωριστή θέση στην καρδιά μας

Καλημέρα, ναι αυτό εννοώ...μου κάνει δροσερό και ανοιξιάτικο, όπως είπαν και άλλες κοπέλες...

fourfouromama
30-01-10, 23:56
Ευγενικό, εύηχο, ελληνικό, κοριτσίστικο, ευωδιαστό, όμορφο και θα ήθελα πολύ να αποφασίσεις μόνη σου, γιατί μπορεί οι άλλοι να σε μεταπείσουν, να βάλεις τελικά κάποιο άλλο και μετά να σου πούνε "ε καλά, αν ήθελες θα το έβαζες.Εμένα θα άκουγες;;;"Κάτι τέτοια με κάνουν και φουντώνω...στο λεπτό!!!!!!!!!!!!

eleni_k
31-01-10, 00:02
Πάρα πολύ όμως!!! Κι εμένα μου θυμίζει την άνοιξη και τις μυρωδιές της! Να την χαίρεσαι!!!:p

τιτινα
03-02-10, 23:02
καλησπερα κι απο μενα.ειναι απο τα πιο ομορφα ονοματα(ετσι θα ονομασουμε κι εμεις τη δικια μας νεραιδα);).αντικειμενικοτατη ετσι?

nicole23
04-02-10, 01:38
Εμένα μου θυμίζει Μάνο Λοϊζο...τον λατρεύω... υπέροχο όνομα...:-)

alan
04-02-10, 01:52
ναιιιιιιι
πολυ καλο, ευηχο και καπως ασυνηθιστο
η αληθεια είναι οτι ψιλοπηξαμε στις Λυδίες στις Νεφελες αν και θεωρώ οτι είναι καταπληκτικα ονοματα αρχισαν να γινονται .... συνιθισμενες

ippoliti
04-02-10, 02:34
mmmmm tha simfoniso me alan

nicole23
04-02-10, 16:02
ναιιιιιιι
πολυ καλο, ευηχο και καπως ασυνηθιστο
η αληθεια είναι οτι ψιλοπηξαμε στις Λυδίες στις Νεφελες αν και θεωρώ οτι είναι καταπληκτικα ονοματα αρχισαν να γινονται .... συνιθισμενες

'Οπως λέι και μια φίλη μου, οι Λυδίες και οι Νεφέλες είναι οι Μαρίες του αύριο...:smile:

eva27
04-02-10, 19:02
Κι εμένα μου αρέσει το Μυρσίνη, αλλά έχω τρελή αδυναμία στο Μυρτώ!Αν τα καταφέρουμε και κάνουμε κι άλλο κοριτσάκι θα το βαφτίσουμε έτσι;)

SAN
06-02-10, 10:14
Επειδή το Μυρσίνη είναι από τα ονόματα που σκεφτόμουν πολύ έντονα για τη μικρή μου ... είδα ότι κάποιοι το "λατρεύουν" και κάποοι το "μισούν". Δεν έχει ενδιάμεσες καταστάσεις... π.χ. 'αδιάφορο"! Εγώ το Λατρεύω!!!

Mirsini77
06-02-10, 10:40
Oπως βλεπεις αυτο ειναι το ονομα μου , απο μικρη οποιος το ακουει μονο θετικα σχολια κανει. Νομιζω ομως οτι εσυ πρεπει να αποφασισεις χωρις να επηρεαζεσαι απο αλλους. Α! και γιορταζουμε στις 24 Σεπτεμβριου της Παναγιας της Μυρτιδιωτισσας.

maan
06-02-10, 11:18
Συγνώμη που θα σε απογοητευσω, αλλά δε μου αρέσει καθόλου! Θεωρώ το συνδιασμό συμφωνων, που έχει το όνομα, κακόηχο Μ+ρσ (προσωπική αποψη πάντα). Αντιθετα το Μυρτώ (που γιορτάζει την ίδια μέρα, και είναι παρόμοιο) το λατρευω. Προσωπική πάντα γνώμη και περι ορέξεως...

συμφωνώ με την προλαλήσασα!

tinaki
06-02-10, 11:49
Εμένα μου αρέσει!!! :D

katerinak
06-02-10, 17:12
θεωρω οτι ειναι σαν μουσικη..

gerakina
06-02-10, 18:15
πανέμορφο!

elenada
12-03-10, 21:45
κι εμενα μου αρεσει παρα πολυ!
τρελαινομαι για πρωτοτυπα κι ασυνηθιστα ονοματα!!!
μακαρι να μπορουσα κι εγω να βγαλω ενα τετοιο ονομα την κορη μου.αλλα μονο στο τριτο παιδι θα μπορω,αν κανω τριτο.....

Aggeloudia
14-03-10, 10:30
Πολύ!!!!!!!!!

maman
14-03-10, 10:42
Μυρσινούλα...Μαγικό όνομα!

maria- elpida
14-03-10, 10:43
ναι, τελειο!!!!

stavroulitsa
14-03-10, 12:37
Και εμένα μου αρέσει πολύ το Μυρσίνη, Μυρσινούλα, Μυρσινάκι.
Το θεωρώ ρομαντικό, ιδιαίτερο και νεραϊδένιο. Με το καλό το μωράκι σας και να μην ακούτε κανένα.

40+mama
14-03-10, 12:45
Μου αρεσει παρα πολυ και το θεωρω αρχοντικο και σπανιο ονομα! Μου φερνει κατι σε ανοιξη! Μπραβο για την επιλογη σας!

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!!!!!!!!
Το σκέφτομαι και για την κόρη μου.
Μου αρέσει και ολόκληρο και το Μυρτώ για τις τρυφερές στιγμες μαμάς κόρης.
Μην μασάς είναι υπέροχο

40+mama
14-03-10, 12:48

Άνοιξε ένα καινούριο θέμα τέτοιο να γράψουμε όλες....

iliangelo
05-04-10, 11:48
Στη Μυτιληνη παντως ειναι πολυ συνηθισμενο ονομα για κοριτσια

marye
05-04-10, 12:15
'Οπως λέι και μια φίλη μου, οι Λυδίες και οι Νεφέλες είναι οι Μαρίες του αύριο...:smile:

Αχ, να αγιάσει το στόμα σου κοπέλα μου! Εχω μια ξαδέλφη τόσο δήθεν (κυρία νεοπλουτίδου όνομα και πράγμα) που ονόμασε την κόρη της Νεφέλη και τον γιο της Θησέα!

Τώρα θα μου πεις εσένα τι σε πειράζει. Δεν θα με πείραζε, εξάλλου έχω κι άλλα άτομα στο φιλικό μου κύκλο που έχουν βγάλει τέτοιου τύπου ονόματα, απλά η συγκεκριμένη το έκανε για να είναι trendy και το είπε κιόλας.

Η καημένη η μάνα της -αδελφή της δικής μου μάνας- δεν ήθελε να την βγάλουν αλλά ήθελε να βγάλουν το αγόρι Γιώργο γιατί ο πατέρας της έχει πεθάνει αρκετά χρόνια και μάλιστα αναπάντεχα. Τον πεθερό της επίσης Γιώργο τον έλεγαν και εκείνος έχει φύγει κι αυτή βγάζει το παιδί Θησέα!!!! Ασχετο!!!

Οταν γέννησα εγώ τέλος Ιουνίου ρωτάει η θεία μου την μάνα μου με ένα παράπονο και έναν πόνο "Γιώργο θα το βγάλετε?" και λέει κι η μάνα μου αυθόρμητα "Ε, ναι, πως αλλιώς Επαμεινώνδα?" και η καημένη η θεία βούρκωσε...

Τέλος πάντων. Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα...

ΜΕΡΣΑ
05-04-10, 18:21
Στη Μυτιληνη παντως ειναι πολυ συνηθισμενο ονομα για κοριτσια

ναι ναι!! κι εγώ που είμαι από την Μυτιλήνη, έτσι με έχουν βαφτίσει...Πολύ ωραίο όνομα.... χιχιχιχι!!!! (το ΜΕΡΣΑ είναι για το forum μόνο).

cow
05-04-10, 19:11
...και Μυρσίνη δοξαστική!
μια χαρα ονομα είναι.....θα σου αρεσε Τούλα , Σουλά κτλ

ssttaa
05-04-10, 19:34
πολύ ωραίο όνομα! όταν μεγαλώσει μπορεί να διαλέξει και το Μυρτώ που είναι υποκοριστικό της Μυρσίνης. Μην ακούτε κανένα!

culte
05-04-10, 19:55
εμένα μου αρέσει...είναι ο άντρας μου από τη Μυτιλήνη βέβαια...

alan
05-04-10, 19:57
υπέροχο!!!!

polly
27-05-10, 23:20
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΒΑΠΤΙΣΩ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΥΡΤΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΓΝΩΜΕΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΝΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΜΑΖΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ( ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟ ΑΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ....) ΕΜΑΣ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 24/9/2010 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΗΣ ΜΥΡΤ/ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΤΗΣ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΕΝΕΤΑΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ???
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ANNA27!
27-05-10, 23:31
είναι πάαααρα πολύ ωραίο το Μυρσίνη!!!

ANNA27!
27-05-10, 23:34
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΒΑΠΤΙΣΩ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΥΡΤΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΓΝΩΜΕΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΝΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΜΑΖΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ( ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟ ΑΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ....) ΕΜΑΣ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 24/9/2010 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΗΣ ΜΥΡΤ/ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΤΗΣ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΕΝΕΤΑΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ???
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

δε νομίζω να του αρέσει και πολύ αυτό! πάντως σαν όνομα είναι ωραιότατο!
προτείνω το Μαρία-Μυρτώ για να γιορτάζει 15αυγουστο. ή δε στέκει;;;:confused:είναι το ίδιο όνομα μήπως; μπερδεύτηκα τώρα

ολγακι
28-05-10, 00:14
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΓΙΟΡΤΗ ΚΑΙ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΜΑΖΙ...ΤΟ ΜΥΡΤΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ..ΒΓΑΛΤΗς ΚΑΙ ΕΜΑ ΟΝΟΜΑ ΑΚΟΜΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΝΟΜΑ

Connie
28-05-10, 10:14
Εμένα θα μου άρεσε πάρα πολύ! Σκέψου πως κανείς δεν θα ξεχάσει ποτέ τα γεννέθλιά της!Βολεύει και εσένα, μ΄ένα σμπάρο δυο τριγώνια!!!

ΜΑΡΙΤΑ
28-05-10, 10:33
Το Μυρσίνη δε μου αρέσει αλλά το Μυρτώ είναι υπέροχο!!!
Και τι πειράζει που θα έχει γιορτή και γενέθλια μαζί;; Αρκεί που θα έχει ένα υπέροχο όνομα όπως το Μυρτώ!

Titi_S
28-05-10, 12:12
Το ΜΥΡΣΙΝΗ μου αρέσει πολύ!

Aggeloudia
28-05-10, 14:40
Το ΜΥΡΣΙΝΗ μου αρέσει πολύ!

Παρομοίως...!!!!!!!!!

Stellinula
28-05-10, 14:53
Βασιλικό όνομα....Με 10000 το πάω αυτο το όνομα!!!

depybal
28-05-10, 15:08
μου αρέσει πάρα πολύ!είναι από τα αγαπημένα μου!μήπως οι συγγενείς περίμεναν να βάλεις κανένα άλλο όνομα..?ξέρεις..... από συγγενικό πρόσωπο..Με το καλό να το βαφτίσεις και να το χαίρεσαι!Μυρσίνη!Απίστευτο!

Lucy
28-05-10, 15:22
Μου αρέσει πολύ το Μυρσίνη όπως και το Μυρτώ! Όπως και να'χει όμως είναι τελείως σχετικό το τι αρέσει στον καθένα. Μην ρωτάς κανέναν. Κάνε αυτό που αρέσει σε εσένα και τον άντρα σου.

polly
29-05-10, 12:17
Μου αρέσει πολύ το Μυρσίνη όπως και το Μυρτώ! Όπως και να'χει όμως είναι τελείως σχετικό το τι αρέσει στον καθένα. Μην ρωτάς κανέναν. Κάνε αυτό που αρέσει σε εσένα και τον άντρα σου.
Απο τη πρωτη στιγμη μας αρεσε το Μυρτω !!!!
Εχεις δικιο , εξαλλου το ονομα θα την αντιπροσωπευει μια ζωη ολοκληρη και οχι τους παππουδες και τις γιαγιαδες !!!
Τη πεθερα μου τη λενε Ευαγγελια ( δεν μου αρεσει καθολου ,ουτε του αντρα μου ....και τη μαμα μου Αθανασια ) Μυρτω παει και τελειωσε ....!!!
Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας να ειστε καλα.

polly
29-05-10, 12:26
μου αρέσει πάρα πολύ!είναι από τα αγαπημένα μου!μήπως οι συγγενείς περίμεναν να βάλεις κανένα άλλο όνομα..?ξέρεις..... από συγγενικό πρόσωπο..Με το καλό να το βαφτίσεις και να το χαίρεσαι!Μυρσίνη!Απίστευτο!
Η μαμα μου δεν ηθελε να της βγαλουμε το ονομα (Αθανασια) για να μη δημιουργησει θεμα με τη μαμα του αντρα μου(Ευαγγελια ).....Την ημερα που γεννηθηκε η μικρη γιορταζει η Παναγια η Μυρτ/σα και ετσι αποφασισαμε να τη πουμε Μυρτω γαι να την προστατευει !!!!
Τι να πω βρε κοριτσια πριν παντρευτεις σε πρηζουνε ,,,αντε και στα δικα σου....παντρευεσαι ξανα τα ιδια ,,αντε με ενα παιδακι..τωρα αντιζηλειες για το ονομα !!!!...ωχ βαρεθηκα πια με τα "δηθεν" πρεπει και τα γιατι !!!...σε ησυχια δε σε αφηνουν . Ευχαριστω και παλι για τα σχολια σας ,,να χαιρεστε τα παιδακια σας.

polly
29-05-10, 12:32
Το Μυρσίνη δε μου αρέσει αλλά το Μυρτώ είναι υπέροχο!!!
Και τι πειράζει που θα έχει γιορτή και γενέθλια μαζί;; Αρκεί που θα έχει ένα υπέροχο όνομα όπως το Μυρτώ!
Σε ευχαριστω Μαριτα

40+mama
30-05-10, 17:11
Σου απαντησα στο Pmσου. Αν θελεις κοιτα το

Titi_S
31-05-10, 11:47
Η μαμα μου δεν ηθελε να της βγαλουμε το ονομα (Αθανασια) για να μη δημιουργησει θεμα με τη μαμα του αντρα μου(Ευαγγελια ).....Την ημερα που γεννηθηκε η μικρη γιορταζει η Παναγια η Μυρτ/σα και ετσι αποφασισαμε να τη πουμε Μυρτω γαι να την προστατευει !!!!
Τι να πω βρε κοριτσια πριν παντρευτεις σε πρηζουνε ,,,αντε και στα δικα σου....παντρευεσαι ξανα τα ιδια ,,αντε με ενα παιδακι..τωρα αντιζηλειες για το ονομα !!!!...ωχ βαρεθηκα πια με τα "δηθεν" πρεπει και τα γιατι !!!...σε ησυχια δε σε αφηνουν . Ευχαριστω και παλι για τα σχολια σας ,,να χαιρεστε τα παιδακια σας.

Έχεις τόσο δίκιο!
Εμείς την πρώτη μου κόρη τη βγάλαμε όπως την πεθερά μου, δεν χωρούσε συζήτηση το θέμα! :(
Τώρα περιμένω γιο! Να δω τι θα κάνουμε και με αυτό, γιατί κάτι έχω ακούσει να δώσουμε το όνομα του πεθερού μου και κοντεύω να φρικάρω!
Τέλοσπάντων, εσείς καλά κάνατε και το βγάζετε ένα ουδέτερο όνομα, είναι ΚΑΙ πολύ όμορφο, ΚΑΙ αποφεύγετε όλες τις βλακείες με τα σόγια! Να σας ζήσει!

μινουλα
31-05-10, 12:11
Με λενε Μυρσινη, και οπου το λεω ακουω πολυ ομορφα λογια για το ονομα μου. Εμενα δεν με ενθουσιαζει, αλλα εχω αρχισει και το συνηθιζω μετα απο 33 χρονια:p!!!
Στην Μυτιληνη παντως, αποπου καταγομαι, οι μισες ειναι Μυρσινες!!!
Να βγαλεις το παιδακι σου οπως αρεσει εσενα και τον ανδρα σου και μην ακους κανεναν ;) .

Chrysoula :)
09-06-10, 19:09
Το λατρεύω αυτό το όνομα, πραγματικά!
Μαζί με το Ιφιγένεια και Νεφέλη είναι το αγαπημένο μου!
Μήπως η μαμά απλά θέλει το δικό της όνομα? :Ρ

sofia1981
29-06-10, 00:51
Για μένα το ωραιότερο όνομα είναι το Αριάδνη!!!Είναι ονειρεμένο!!!
Ήμουν σίγουρη ότι θα έβγαζα έτσι την κορούλα μου (είχαμε φτιάξει και σεντονάκι με το όνομά της), αλλά τελικά επείδή γεννήθηκε 17/7 της Αγιάς Μαρίνας (και επειδή είχαμε και κάποια προβληματάκια μετά την γέννηση της) την τάξαμε εκεί και την βγάλαμε Μαρίνα (η Αγία Μαρίνα είναι και η προστάτιδα όλων των παιδιών μου είπαν).
Πάντως το Μυρσίνη είναι πολύ ωραίο όνομα και όχι συνηθισμένο.

Μυρτακι
29-06-10, 20:16
Εμεις ειχαμε διλλημα αναμεσα στο Μυρτω και στο Μυρσινη τελικα αφησα τον αντρα μου να διαλλεξει και αποφασισε Μυρτω. Το ανακοινωσαμε και στην πεθερα μου και δεν αντεδρασε αρα ολα καλα.

Catalina
03-07-10, 01:19
Εϊναι απλά εξαιρετικό. Μου αρέσει πάρα πολύ και μου κάνει κάτι πολύ αυθεντικό και ελληνικό και καθόλου ψωνίστικο.

Έτσι από περιέργεια, ενημερώστε μας τί αποφασίσατε τελικά...

ΜΕΛΙΝΑ
03-07-10, 01:23
και τα δυο ειναι ωραια απλα το ΜΥΡΤΩ μειναι ποιο ευηχο απο το ΜΥΡΣΙΝΗ.