PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινούριος νόμος για "μωρομάνες"??

sweet_february
02-02-10, 23:29
Καλησπερα σε ολες και ολους! Θα ηθελα να ρωτησω κατι που μου ειπανε και με προβληματισε πολυ..

Τον τελευταιο καιρο εργαζομαι απο το σπιτι κανοντας καποιες δακτυλογραφησεις. Επειδη ομως ο εργοδοτης μου αποφασισε να προσλαβει καποια κοπελα που να μπορει να βρισκεται στο γραφειο του με ενημερωσε πως οταν βρει, δεν θα χρειαστει αλλο τη βοηθεια μου. Να σας πω βεβαια πως μου ζητησε να παω εγω στο γραφειο του αλλα δεν μπορω γιατι ειναι πολυ μακρια απο το σπιτι μου και δεν εχω μεσο μεταφορας για μεχρι εκει. Και περναω στο θεμα που με απασχολει..
Περασα απο συνεντευξη για μια δουλεια σημερα, ως υπαλληλος σε σουπερ μαρκετ. Η υπευθυνη εκει λοιπον μου ειπε πως θα μου εκαναν προσληψη αν δεν ειχα τοσο μικρο μωρο (η κορη μου ειναι 11 μηνων και κατι). Οπως μου εξηγησε, βγηκε καινουριος νομος που απαγορευει την προσληψη σε μητερες με βρεφη κατων των 30 μηνων. Ισχυει κατι τετοιο ή ηταν απλη υπεκφυγη της υπευθυνης προσωπικου?
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!:D

yasemi
02-02-10, 23:44
δε το εχω ακουσει αλλα εαν ισχυει τοτε πραγματικα θα κατεβω με τα μωρα στη βουλη και θα με δουν στα καναλια....ειναι ρατσιστικο τελειως και αδικο...ενα γκουκλινγκ που εκανα προχειρο δε μου εβγαλε κατι....θα ξαναψαξω οταν κοιμηθει και το μικρο ταλιμπανακι....:evil::evil::evil::evil:

peony
03-02-10, 00:15
Ούτε εγώ έχω ακούσει κάτι σχετικό και θα μου φαινόταν και εξαιρετικά κουλό. Ελπίζω να ξέρει κανείς άλλος να μας διαφωτίσει.

Πολύ πρόχειρα βρήκα και αυτό:
Ο Ν. 3488/2006 (ΦΕΚ 191/Α’/11-9-2006)«Εφαρμογή της αρχής της ίσης μεταχείρισης ανδρών και γυναικών όσον αφορά στην πρόσβαση στην απασχόληση, στην επαγγελματική εκπαίδευση και προώθηση, στους όρους και στις συνθήκες εργασίας» ενσωματώνει την κοινοτική οδηγία 2002/73/ΕΚ... Με το νόμο αυτό καταργείται κάθε διάκριση μεταξύ ανδρών και γυναικών στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα, όσον αφορά την πρόσβαση στην απασχόληση. Ο εργοδότης δεν μπορεί να αρνηθεί την πρόσληψη γυναίκας λόγω εγκυμοσύνης ή πρόσφατου τοκετού ενώ η εργαζόμενη που έχει λάβει άδεια μητρότητας μετά το πέρας της άδειας αυτής να επιστρέψει στην εργασία του σε ισοδύναμη θέση με τους ίδιους επαγγελματικούς όρους και συνθήκες και να επωφεληθεί από οποιαδήποτε βελτίωση των συνθηκών εργασίας. Η προστασία αυτή ισχύει και για τους εργαζόμενους γονείς που κάνουν χρήση γονικής άδειας ανατροφής παιδιού.
Φορέας παρακολούθησης της εφαρμογής της αρχής της ίσης μεταχείρισης ανδρών και γυναικών ορίζεται ο Συνήγορος του Πολίτη, ο οποίος για τον ιδιωτικό τομέα θα συνεργάζεται με το Σώμα Επιθεωρητών Εργασίας (ΣΕΠΕ) (άρθρο 13).

sweet_february
03-02-10, 00:29
Ευχαριστω βρε κοριτσια.. Κι εγω το εψαξα αρκετα αλλα δεν βρηκα κατι.. Σκεφτηκα να παρω κι ενα τηλεφωνο στην επιθεωρηση εργασιας να ρωτησω αν ισχυει.. Γιατι αν ισχυει τοτε μεχρι να παει η Μαρια μου 30 μηνων με δεσμευουν απο ολες τις δουλειες. Τι να πω πια..
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παντως! :D

μαμαλευτερακι
03-02-10, 00:38
Πολύ ρατσιστικό προς της μικρομανες .
Ποιο χαζή δικαιολογία δεν μπορούσε να σου πει .????????

sweet_february
03-02-10, 00:43
Πολύ ρατσιστικό προς της μικρομανες .
Ποιο χαζή δικαιολογία δεν μπορούσε να σου πει .????????
Αυτο νομιζω κι εγω.. Πως ηταν μια απλη δικαιολογια για να μην με προσλαβει. Θα προτιμουσα βεβαια να μου πει πως δεν με παιρνει επειδη φοβαται πως ισως την "κρεμασω" καποιες φορες λογω του μωρου (οπως πχ οταν -χτυπα ξυλο- αρρωσταινει) παρα αυτη η δικαιολογια. Γιατι αν τελικα δεν ισχυει κατι τετοιο, υποτιμησε την νοϋμοσυνη μου ξεκαθαρα πιστευοντας πως θα το χαψω και δεν θα ασχοληθω παραπανω..
Τελος παντων.. Θελω να πιστευω πως ηταν μια γελοια δικαιολογια για να μην με παρει στη δουλεια και πως δεν ισχυει. Τουλαχιστον να μπορεσω να παω καπου αλλου να δουλεψω..:-?

μαμαλευτερακι
03-02-10, 00:48
Εγώ προσωπικά θα πήγαινα και θα τους ρωτούσα αφελέστατα αν ο μόνος λόγος που δεν με προσλαμβάνει είναι ο νομός που βγήκε ?
Αν μου απαντούσε ναι …

θα τις έλεγα ότι δεν υπάρχει κόλλημα γιατί απλά δεν υπάρχει τέτοιος νόμος:lol::lol:

dora
03-02-10, 00:55
Για να λεμε και του στραβου το δικιο και εγω αν ειχα δικη μου δουλεια κ χρειαζομουν υπαλληλο δεν θα επερνα μωρομανα.. Το βλεπω απο τον εαυτο μου ποσο συχνα χρειαζεται να λειπω απο τη δουλεια..
Και τωρα που ψαχνω κοπελα για τη μικρη μου, αποκλειω οσες γυναικες εχουν μικρα παιδια..
Αν πχ αρρωστησει το παιδι της το δικο μου ποιος θα το κρατησει? Αν σπαταλαω την αδεια μου επειδη αρρωστεισε το παιδι της νταντας αν αρρωστεισει το δικο μου τι θα κανω??

μαμαλευτερακι
03-02-10, 00:59
Dora Είναι άδικο αυτό δεν θα ήθελες να σου το κάνουν ………..
Να μην σε πάρουν στην δουλεία γιατί έχεις παιδί μιλάς εκτ του ασφαλούς αυτήν την στιγμή

sweet_february
03-02-10, 01:00
Εγώ προσωπικά θα πήγαινα και θα τους ρωτούσα αφελέστατα αν ο μόνος λόγος που δεν με προσλαμβάνει είναι ο νομός που βγήκε ?
Αν μου απαντούσε ναι …

θα τις έλεγα ότι δεν υπάρχει κόλλημα γιατί απλά δεν υπάρχει τέτοιος νόμος:lol::lol:
Αχ βρε μαμα του Λευτερακη με εκανες και γελασα.. Να σου πω την αληθεια εχω απελπιστει λιγακι με την αγορα εργασιας. Εχουν ακουσει τα αυτακια μου.. Την Πεμπτη στις 12:40 το μεσημερακι ειχα ραντεβου στο κεντρο για συνεντευξη για τη θεση υπαλληλου σε μια εταιρεια που ειχε ως αντικειμενο της την ενημερωση και προληψη πολιτων σε θεματα υγειας . Η αγγελια εγραφε απλα πως θελουν αποφοιτους ή ακομη και φοιτητες νοσηλευτικης για να υπαρχει μια επαφη με το αντικειμενο. Πηγα κι εγω και τελικα αποδειχτηκε εκδοτικος οικος που πουλουσε εγκυκλοπαιδειες με θεματα υγειας. Οταν τους εδωσα το βιογραφικο μου με απορριψανε λογω του οτι δεν γνωριζω 2η ξενη γλωσσα για να μπορεσω να πεισω καποιον που δεν ομιλει την ελληνικη ουτε την αγγλικη να αγορασει (προφανως οι εγκυκλοπαιδειες εβγαιναν και σε αλλες γλωσσες περαν απο ελληνικα - αγγλικα)..
Dora συμφωνω και στο κατω - κατω ειναι δικαιωμα του καθε εργοδοτη ποιον υπαλληλο θα προσλαβει και ποιον οχι. Απλα θα μπορουσε να μου το πει ξεκαθαρα και οχι να μου πει πως βγηκε νομος. Αν εχει βγει παντως.. Υπομονη και σφιξιμο μεχρι να παει 30 μηνων η μπουμπου μου. Να σου ζησει κι εσενα η μικρουλα σου!

elenik
03-02-10, 02:38
Για να λεμε και του στραβου το δικιο και εγω αν ειχα δικη μου δουλεια κ χρειαζομουν υπαλληλο δεν θα επερνα μωρομανα.. Το βλεπω απο τον εαυτο μου ποσο συχνα χρειαζεται να λειπω απο τη δουλεια..
Και τωρα που ψαχνω κοπελα για τη μικρη μου, αποκλειω οσες γυναικες εχουν μικρα παιδια..
Αν πχ αρρωστησει το παιδι της το δικο μου ποιος θα το κρατησει? Αν σπαταλαω την αδεια μου επειδη αρρωστεισε το παιδι της νταντας αν αρρωστεισει το δικο μου τι θα κανω??

Καλα με εστειλες μητερα πραγμα.:?

Το παιδι της θα το κρατησει οποιος το κραταγε παντα. Τι αποριες ειναι αυτες?

ΥΓ. Νομος δεν υπαρχει. :evil::evil::evil:

GeorginaS
03-02-10, 07:54
Καλά, τι λέμε τώρα, εγώ πήγα σε συνέντευξη για θέση στο Δημόσιο (μόλις είχα γεννήσει) και από ότι μου είπαν εκ των υστέρων, στα μέλη της Επιτροπής δεν άρεσε καθόλου που είχα μικρό μωρό.

JENIA
03-02-10, 08:29
Καλά, τι λέμε τώρα, εγώ πήγα σε συνέντευξη για θέση στο Δημόσιο (μόλις είχα γεννήσει) και από ότι μου είπαν εκ των υστέρων, στα μέλη της Επιτροπής δεν άρεσε καθόλου που είχα μικρό μωρό.

καλημερα και υποτηθεται οτι ανεβαζουν και τα μορια οποιες ειναι με παιδια καλα δεν ντρεπονται οι αλητες . οσο για το αν ισχυοι τετοιος νομος οχι .

kounelitsa
03-02-10, 08:34
Καλά δεν αντέχω άλλο να ακούω τέτοια πράγματα κι εγώ έπεσα θύμα τέτοιας συμπεριφοράς (λόγω εγκυμοσύνης) και μάλιστα στο δημόσιο και μάλιστα ενώ ο νόμος με καλύπτει...έλεος πια...από τη στιγμή που πας για δουλειά έχεις ανάγκη δεν πας για την πλάκα σου...δουλεύεις και όταν (χτύπα ξύλο) αρρωστήσει ή σε χρειαστεί το παιδί σου παίρνεις όση άδεια σου αναλογεί νόμιμα. Και να πάρεις φυσικά και την επιθεώρηση και να ενημερώσεις/καταγγείλεις και στο Υπουργείο για να σου πουν τους νόμους που σε καλύπτουν. Στην Ελλάδα φτάσαμε να υποτιμούμε τις εγκύους, τις μωρομάνες και η νέα μόδα είναι ότι προσλαμβάνουν μόνο ανύπαντρες (μέχρι 28 ετών) για να μην έχουν ούτε άντρα πάνω από το κεφάλι τους. πρόσφατα απέρριψαν την κολλητή μου από δουλειά γιατί ήταν αρραβωνιασμένη!!!! Της έιπε ο εργοδότης με θράσσος ότι εσύ τώρα θέλεις παντρειά και θα κάνεις και κανα παιδί σε κανα χρόνο κι εγώ θα σε πληρώνω..άσε που είσαι και μεγάλη...!!!!!!!!!! (είναι 32!!!!!)

xuito
03-02-10, 09:16
Μάλλον η "υπεύθυνη" που σου πήρε συνέντευξη , εννοούσε ότι η συγκεκριμένη εταιρία δεν προσλαμβάνει μητέρες με μωρά κάτω των 30 μηνών γιατί πολύ απλά μέσα σε αυτό το διάστημα έχει η εργαζόμενη το δικαίωμα να ζητήσει μειωμένο ωράριο. Οπότε , σου λέει , άσε να μην την πληρώνουμε 8 ώρες και να δουλέυει λιγότερες...αίσχος!!!

candy1234
03-02-10, 09:31
Καλά, όπως την έχουν δει ορισμένοι εργοδότες...σε λίγο θα ζητούν να μας στειρώνουν κιόλας για να είναι εξασφαλισμένοι....Αίσχος!

yasemi
03-02-10, 09:46
στειρωση οχι αλλα χαρτι οτι δε θα κανεις παιδι για 2-3 χρονια σε βαζουν να υπογραφεις και οτι εαν μεινεις σε απολυουν κλπ κλπ κπχωρις να τους τρεξεις και καλαδικαστικα...σε φιλη μου πριν ενα μηνα της το ειπαν και τους διαολοστειλε...:evil:

sweet_february
03-02-10, 11:24
Ευχαριστω πολυ βρε κοριτσια! Πριν λιγο πηρα και την επιθεωρηση εργασιας και μου ειπε πως δεν υπαρχει τετοιος νομος, απλα δικαιουμαι μειωμενο ωραριο και καποιο επιδομα τα οποια η επιχειρηση μαλλον θελει να γλιτωσει και για αυτο δεν με πηρανε στη δουλεια. Τετοιος νομος παντως δεν υπαρχει, οποτε οι μωρομανουλες ας κανουμε το σταυρο μας κι ας κοιταξουμε αλλου..
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας!

Vann
03-02-10, 11:46
Τετοιος νομος δεν ΥΠΑΡΧΕΙ απλα στο ειπε αυτο γιατι εαν σε προσλαβει τωρα καποιος εργοδοτης δικαιουσαι το μειωμενο ωραριο,εγω ετυχε κ αλλαξα δουλεια οταν η κορη μου ηταν 13 μηνων κ τοτε ο διευθυντης προσωπικου μου ειπε οτι θα με προσλαβει αλλα δεν θα ζητουσα το μειωμενο ωραριο κ το δεχτηκα

surfmammy
09-02-10, 12:54
Άλλο κουλό πάλι και αυτό. Φυσικά και τέτοιοσ νόμος δεν υπάρχει. Η υπεύθυνη μάλλον εννοούσε την πολιτική της εταιρείας αλλά είναι τόσο πανάσχετη που την βάφτισε "νόμο".

natmanou
09-02-10, 13:48
στειρωση οχι αλλα χαρτι οτι δε θα κανεις παιδι για 2-3 χρονια σε βαζουν να υπογραφεις και οτι εαν μεινεις σε απολυουν κλπ κλπ κπχωρις να τους τρεξεις και καλαδικαστικα...σε φιλη μου πριν ενα μηνα της το ειπαν και τους διαολοστειλε...:evil:
Δεν επρεπε να τους διαολοστειλει, επρεπε να υπογραψει και μετα να εμενε εγκυος και δεν νομιζω οτι μπορουν να την απολυσουν ετσι και αλλιως λογω εγκυμοσυνης και να σου πω εγω τι θα παθαιναν.

natmanou
09-02-10, 13:51
Για ποια θεση στο δημοσιο αν επιτρεπεται, εστω και με π.μ., γιατι στις προσλήψεις απο ασεπ δεν κοιτανε αν εισαι μωρομανα (οπως στον ιδιωτικο), ετσι νομιζω τουλάχιστον, ξερω κοπέλες που διοριστηκαν μεσω ασεπ στο δημοσιο, ενω ηταν εγκυες και ηρθαν στην δουλεια 1,5 χρονο μετα.

fraoulina
10-03-10, 17:46
κοπελα μου επειδη εργαζομαι σε σουπερ-μαρκετ εχω να σου πω οτι ειναι η πιο ηλιθια δικαιολογια που εχω ακουσει απο διευθυνση μεχρι σημερα φυσικα και δεν ισχυει κατι τετοιο εχουν κανει προσληψη σε κοπελες με πολυ μικροτερη ηλικια απο το παιδακι σου.

vaw
10-03-10, 19:12
Μου φαίνεται πολύ αστείο και μάλιστα back χιούμορ! Με πρόσέλαβαν όταν η κόρη μου ήταν 6 μηνών σε Νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου. Πάντως ψάξε να βρεις τη νομοθεσία και την επόμενη φορά που θα έρθεις αντιμέτωπη με τέυοιους ανθρώπουνα ξέρεις τι να απαν΄τησεις. Το πιθανότερο είναι πως δε ν σε ήθελαν επειδή δικαιούσε μειωμένο ωράριο και επίδομα για το μωρό.

manoulina
10-03-10, 19:38
Καλά δεν αντέχω άλλο να ακούω τέτοια πράγματα κι εγώ έπεσα θύμα τέτοιας συμπεριφοράς (λόγω εγκυμοσύνης) και μάλιστα στο δημόσιο και μάλιστα ενώ ο νόμος με καλύπτει...έλεος πια...από τη στιγμή που πας για δουλειά έχεις ανάγκη δεν πας για την πλάκα σου...δουλεύεις και όταν (χτύπα ξύλο) αρρωστήσει ή σε χρειαστεί το παιδί σου παίρνεις όση άδεια σου αναλογεί νόμιμα. Και να πάρεις φυσικά και την επιθεώρηση και να ενημερώσεις/καταγγείλεις και στο Υπουργείο για να σου πουν τους νόμους που σε καλύπτουν. Στην Ελλάδα φτάσαμε να υποτιμούμε τις εγκύους, τις μωρομάνες και η νέα μόδα είναι ότι προσλαμβάνουν μόνο ανύπαντρες (μέχρι 28 ετών) για να μην έχουν ούτε άντρα πάνω από το κεφάλι τους. πρόσφατα απέρριψαν την κολλητή μου από δουλειά γιατί ήταν αρραβωνιασμένη!!!! Της έιπε ο εργοδότης με θράσσος ότι εσύ τώρα θέλεις παντρειά και θα κάνεις και κανα παιδί σε κανα χρόνο κι εγώ θα σε πληρώνω..άσε που είσαι και μεγάλη...!!!!!!!!!! (είναι 32!!!!!)

Συμφωνώ απολύτως γιατί το ζω πολύ έντονα τον τελευταίο καιρό. Ψάχνω για δουλειά και όπου πάω να αφήσω βιογραφικό μόλις ακούνε οτι είμαι παντρεμένη με ρωτάνε "θα κάνεις και παιδί?" Και βέβαια η κουλή ερώτηση στο βιογραφικό που μου δίνουν να συμπληρώσω είναι "τα σχέδια σας για τα επόμενα τρία χρόνια". Δεν κάνω σχέδια ρε φίλε γιατί αν γράψω παιδί και είχα κάποιο μικρό ποσοστό να πάρω τη δουλειά, πάει το έχασα!!!!

sweet_february
10-03-10, 22:07
Fraoulina αστα.. Οντως η πιο γελοια δικαιολογια που μπορουσαν να βρουν!
Vaw ακριβως γι' αυτο δεν με ηθελαν! Για το μειωμενο ωραριο δηλαδη (γιατι η επιχειρηση θα προτιμησει να πληρωσει καποιον που πληρωνεται 4ωρο και φευγει στην ωρα του παρα να πληρωνει καποιον 4ωρο και να φευγει στο 3ωρο). Οσο για το επιδομα δεν ξερω στα σιγουρα αλλα νομιζω πως μπαινει μεσω ΟΑΕΔ, οποτε δεν πιστευω να ειχανε θεμα και με αυτο!
Manoulina καλη επιτυχια και σε εσενα στην ευρεση εργασιας!
Σας ευχαριστω πολυ ολες που μου απαντησατε! :D

elenik
11-03-10, 09:57
Θεωρω αυτονοητο οτι σε νεα δουλεια δεν θα παει γυναικα και θα πει ειμαι μωρομανα απαιτω μειωμενο.
Εννοειτε δεν θα την προσλαβει κανεις.
Προσωπικα ειχα βγει στην αγορα εργασιας με 2 μηνων παιδι (εφυγα απο τον προηγουμενο επειδη στραβωσε με την εγκυμοσυνη) και εννοειτε δεν απαιτουσα απο τον νεο εργοδοτη μειωμενο ωραριο.
Οποτε αν στο ελεγε ξεκαθαρα θα το ξεκαθαριζατε και δεν υπηρχε προβλημα. Αυτο το πλαγιο τρικ του νομου ηταν εκνευριστικο. :evil:

sweet_february
11-03-10, 11:06
Ακριβως αυτο βρε elenik μου! Δεν θα με πειραζε να τις δουλευω ολες τις ωρες, ακομα κι αν δικαιουμαι μειωμενο ωραριο. Αλλα... Τελος παντων, δεν πειραζει!
Ασχετο, εχω στειλει ενα σωρο βιογραφικα την εβδομαδα αυτη προς ολες τις κατευθυνσεις!!!! Μακαρι να βρεθει κατι! :D

Kira
17-08-10, 15:27
Εγώ μενω σε νησι,και προπερσυ το καλοκαιρι ζητούσαν απο τραπεζα προσωπικο,με απλο βιογραφικό,πήγα να αφησω το δικο μου και μου ειπαν ότι δεχονται βιογραφικα μόνο απο άντρες,γιατι..τελος με τις γυναικες σε αυτο το υποκαταστημα!4 υπάλληλοι τους ειχαν φυγει λογω εγκυμοσυνης εκεινη την περιοδο,και δεν ήθελαν λεει να επαναληφθει το ίδιο,οπότε και θα προσλάμβαναν μόνο αντρες πια!!!:evil::evil:

Coraline
17-08-10, 15:32
Πάντως όσο παράνομο και να είναι, το κάνουν δυστυχώς, στην προηγούμενη μου δουλειά όταν με προσλάβαν μου κάναν διάφορες ιατρικές εξετάσεις μεταξύ των οποίων και τεστ εγκυμοσύνης, αλλά ήταν και μια επιχείρηση που συστηματικά καταπατούσε τα δικαιώματα των εργαζόμενων.

maestria
17-08-10, 15:33
Εγώ μενω σε νησι,και προπερσυ το καλοκαιρι ζητούσαν απο τραπεζα προσωπικο,με απλο βιογραφικό,πήγα να αφησω το δικο μου και μου ειπαν ότι δεχονται βιογραφικα μόνο απο άντρες,γιατι..τελος με τις γυναικες σε αυτο το υποκαταστημα!4 υπάλληλοι τους ειχαν φυγει λογω εγκυμοσυνης εκεινη την περιοδο,και δεν ήθελαν λεει να επαναληφθει το ίδιο,οπότε και θα προσλάμβαναν μόνο αντρες πια!!!:evil::evil:

Ναι βέβαια, μην κάνουμε παιδιά, τους χαλάμε τη δουλειά!

Κατά τ' άλλα, κάντε παιδιά, ν' αντιμετωπιστεί η υπογεννητικότητα. :roll:

sweet_february
17-08-10, 17:35
Τελικα κοριτσια δεν ειμαι η μονη που αντιμετωπισε τετοιου ειδους συμπεριφορα... Τουλαχιστον να ξερω απο εδω και στο εξης πως θα το χειριζομαι... Την τελευταια φορα που περασα συνεντευξη και μου αρχισαν τα "μα-μου-σου-του", απαντησα "δεν ηξερα πως η οικογενεια ειναι πια θεμα ταμπου για να βρεις δουλεια" και σηκωθηκα κι εφυγα... Οχι θα κατσω να "αρνιεμαι" (καταλαβαινετε πως το λεω ε?) το παιδακι μου!
Τοσο καιρο μετα και απειρα βιογραφικα αργοτερα, δουλευω καθε Παρασκευη ως καθαριστρια σε μια μεζονετα κοντα στην περιοχη μου. Και φυσικα χωρις να με εχουν δηλωμενη.. :roll:
Και παλι καλα να λεω! :rolleyes:

ΜΕΛΙΝΑ
17-08-10, 18:29
μπουρδες σου ειπαν και αν την κατεγραφες να λεει τετοιες μπουρδες θα της εκανες μηνυση στον συνηγορο του πολιτη για ρατσιστικη αντιμετωπιση.
Οι νομοι ειναι αυτοι που πολυ ωραια εγραψε και βρηκε η peony.
Αν υπήρχε τετοιος νομος δεν θα προσλαμβανανε καμια στο δημοσιο εδω στις υπήρεσιες του δημοσιου ορκιζονται υπάλληλοι που εχουν γεννησεις και τις βγαζουν αυτοματα στην αδεια ανατροφης τεκνου και πληρωνονται κανονικοτατα και σου ειπαν για νομο που λεει τετοια μαλλον ασχετη ηταν. Απλα θα μπορουσες να ρωτησεις να σου αναφερει τον νομο και να σου τον δειξει.
Αει σ... να τα λενε αυτα γυναικες σε γυναικες, μανες σε μανες που ξερουν πως ειναι δηλαδη δεν ηθελε να πει οτι ειναι η πολιτικη της εταιρειας και σου ειπε ψεμα? Αλλα τι περιμενεις, εδω εγκυμονεις και θεση δεν δινουν, μονο κανας αντρας αν βρεθεις, παιδι κρατας δεν δινουν θεση, καροτσι παλευα να ανεβασω προχθες γιατι ειχε σκαλες και επεσε κατά την προσπαθεια η τσαντα και μαζευα τα γαλατα και το μονο που ειπε ειναι να κανω ακρη να περασει και ενας αντρας ηρθε και με βοηθησε να τα μαζεψω και να ανεβασω το καροτσι.
Να τους καταγγειλεις και να ζητησουν συγνωμη για την ρατσιστικη συμπεριφορά τους.