PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΤΡΟΦΙΜΑ

BABY
03-02-10, 12:59
Καλησπερα. θα ηθελα να σας ρωτησω αν δινετε στα μωρακια σας τωρα στο ξεκινημα των στερεων τροφών βιολογικα φρουτα και τροφιμα. Ρωτω, επειδη οι γνωμες διιστανται. Εμας ο παιδιατρος μας ειπε να τα προτιμουμε, μιας και τα περισσοτερα απο τα μη βιολογικα ειναι ραντισμενα, αλλοι λενε πως δεν μπορει η ανθρωποτητα να ζησει με βιολογικα λογω ανεπαρκειας ποσοτητων. Ποια η γνωμη σας?

zouzounel
03-02-10, 13:05
Εγώ προσωπικά παίρνω μόνο βιολογικά λαχανικά, φρούτα, όσπρια, κρέας και κοτόπουλο.
Δεν μπορώ να ξέρω αν πραγματικά είναι βιολογικά, θέλω όμως να πιστεύω ότι οι έλεγχοι που γίνονται στους παραγωγούς είναι πραγματικοί και δε χρησιμοποιούνται φυτοφάρμακα, ορμόνες και χημικά.

hara pallini
03-02-10, 14:16
Αγαπητες μανουλες...

καλο θα ηταν να μπορουσαμε να εχουμε ολοι προσβαση σε καθαρα προιοντα, μικροι και μεγαλοι... Υπαρχει ομως και εκει κοινωνικος ρατσισμος..
Εστω οτι παιρνουμε βιολογικα. Ειμαστε σιγουρες για το τι περιεχουν? Και γιατί στο σουπερ μαρκετ υπαρχουν τρια ειδη βιολογικης πατατας σε τρεις διαφορετικες τιμες? Οι φθηνοτερες ειναι λιγοτερο βιολογικες απο τις ακριβες??
Προσωπικα -επειδη δεν τη γλιτωνουμε τη χημεια οπως και να εχει- εχω συμβουλευτει γιατρο που μου λεει να προτιμαμε τα βιολογικα σε προιοντα που ζει ο καρπος τους μεσα στη γη. Ετσι παιρνω για τη μπεμπα πατατες και καροτα -ενιοτε- βιολογικα για τις σουπες της. Φρουτα ομως οχι.
Αχ να ναι καλα ο μπαμπακας μου που φυτευει στον κηπο του στην παλληνη ολα τα χορταρικα και σαλατικα εποχης. Τρωμε και κατι καθαρο...

Με το κρεας και το ψαρι τι κανουμε??

lenaG
03-02-10, 15:23
εμεις βιολογικα δεν πολυτρωμε. στο φαγητο εχω τον εξης κανόνα:
δεν αγοραζουμε τιποτα εκτος εποχης , κι αν δεν μπορω να το αποφυγω παιρνουμε βιολογικα π.χ. ντοματα (για το φαγητο εχω κρατησει απο το καλοκαιρι στην καταψυξη)
για τα παχυφυλλα πχ λαχανο δεν τιθεται θεμα οπως μου ειπε γεωπονος για τα λεπτοφυλλα πχ μαρουλι ψωνιζω απο μια γιαγια στη λαικη που δεν ειναι και πολυ εμφανισιμα εχουν και καμποσα ζωυφια επάνω αλλά αυτο σημαινει τοι δεν εχουν και λιπασματα.
για κρεατα και ψαρια αποφευγω τα τυπου.... ντοπια ( που για μενα ειναι αγνωστης προελευσης) και παιρνω συσκευασμενα βιολογικα η μη και ενημερωνομαι απο την greenpeace για γαλακτοκομικα, αυγά κλπ.
ευτυχως που και ο δικος μου μπαμπας ολο και κατι καλλιεργει και ξερουμε οτι σιγουρα δεν εχουν φυτοφαρμακα.
Τελικα ειναι πολυ δυσκολο το θεμα της διατροφής δεν ξερουμε κατα ποσο τα βιολογικα είναι βιολογικα αλλα΄και να ειναι ποσα αντεχει ο καθενας μας να ξοδευει στα ειδικα καταστηματα που οι τιμες τους ειναι πολυ πιο πανω απο το κλασσικο (σημερα ειδα εβαπορε γαλα 500 μλ με τιμη 3,4 Ε. αν εχεις 2 παιδια θες μονο για βιολογικο γάλα και ψωμι 5 τουλαχιστον ευρω τη μέρα!!!!!!!!!!!!!)

fridoula
03-02-10, 15:27
και εγω παιρνω το αχλαδι και το μηλο οπως και την πατατα με το καροτο,επισης το γιαουρτακι ειναι βιολογικο υπαρχει σε διαφορες γευσεις γιατι προσωπικα με το γιαουρτι ειχα ενα θεμα στο τι να δωσω..τωρα πια που ειμαστε εννια μηνων αν τυχει και δεν εχω βιολογικα θα δωσω μη...η παιδιατρος δεν μου τα προτεινε μονη μου το αποφασισα απο φοβο δικο μου..το κοτοπουλο επισης το παιρνω βιολογικο και το κρεας απο δικο μας χασαπη στην Φλωρινα..οσο για το ψαρι που θα ξεκινησουμε ευτυχως ο πεθερος μου εχει τις ακρες του.οσο για τις τιμες ειναι τσουχτερες,εχθες πηρα 4αχλαδια 3,50ευρω!ελεος!ευτυχως τις πρασιναδες(μαρουλι σπανακι κτλ)εχει κηπο ενας θειος και μας δινει για την μπεμπα!οσο για την greenpeace ειδα προσφατα την καινουρια λιστα και δεν υπαρχει κατι μη μεταλλαγμενο!ολες οι βρεφικες κ παιδικες μαρκες μεσα!οπως και τροφιμα που καταλωνουμε εμεις οι ιδιοι!εν παση περιπτωσει οσο μπορω να το προφυλαξω θα το κανω αλλα πιστευω απο ενα σημειο κ μετα θα ειναι ανωφελο..

zouzounel
04-02-10, 09:39
Μιας και αναφέρθηκαν τα μεταλλαγμένα...
Να έχετε υπόψιν σας ότι τα βιολογικά προϊόντα αναγράφουν επάνω στη συσκευασία "βιολογικής γεωργίας", αυτό και μόνο (δλδ χωρίς χρήση λιπασμάτων, φυτοφαρμάκων και χημικών). Τι είναι ο σπόρος (μεταλλαγμένος ή μη) φυσικά και δεν ξερουμε. Και φυσικά και δεν ξέρουμε τι σπόρος είναι αυτός που χρησιμοποιεί ο μπαμπας/παπούς/θείος στον κήπο του... Μη μπλέκουμε τα πράγματα...

zouzounel
04-02-10, 13:18
δείτε κι εδώ ένα ωραίο θεματάκι:

http://parents.gr/forum/showthread.php?t=29604

christina77
12-02-10, 10:30
Κι εμείς κορίτσια προσπαθούμε όσο μπορούμε να δίνουμε βιολογικά προϊόντα στις μικρές, ιδίως αυτά που έχουν λεπτή φλούδα και εκτίθενται περισσότερο σε λιπάσματα και φυτοφάρμακα. Από βιολογικά δίνουμε μήλα, αχλάδια, ακτινίδια, μανταρίνια, πορτοκάλια, λαχανικά (καρότα, πατάτες, φασολάκια, αρακά, μπρόκολο κουνουπίδι, λάχανο, μαρούλι κλπ.), οπωσδήποτε αυγά και κοτόπουλο και το καλοκαίρι ροδάκινα, βερύκοκα, φράουλες, κεράσια, σταφύλια, ντομάτες, αγγούρια. Το μόνο φρούτο που δεν παίρνουμε βιολογικό είναι οι μπανάνες και από φαγητό το μοσχάρι. Δεν έχουμε βέβαια πειστεί απολύτως για την 100 % ασφάλεια των βιολογικών τροφίμων, απλά πιστεύω ότι ακόμη κι αν δεν είναι καλύτερα από τα συμβατικά, σίγουρα δεν μπορεί να είναι χειρότερα.

PASOUMI
12-02-10, 11:01
εγω διαβασα σε ενα αρθρο οτι πρεπει να αγοραζουμε βιολογικα κ εχει περισσοτερη σημασια, οσα φρουτα-λαχανικά μεγαλωνουν μέσα στη γη ή ειναι χαμηλά φυτά και εχουν επαφη με το χωμα περισσοτερο γιατι αυτα ειναι πιο επιρρεπεί στα φυτοφαρμακα κλπ. οπως το σπανακι, τα καροτα, τις πατατες, το μπροκολο-κουνουπίδι κ οχι τοσο πχ τα φρουτα.
απ τη μια εχει μια λογικη αυτο.

christina77
12-02-10, 11:35
εγω διαβασα σε ενα αρθρο οτι πρεπει να αγοραζουμε βιολογικα κ εχει περισσοτερη σημασια, οσα φρουτα-λαχανικά μεγαλωνουν μέσα στη γη ή ειναι χαμηλά φυτά και εχουν επαφη με το χωμα περισσοτερο γιατι αυτα ειναι πιο επιρρεπεί στα φυτοφαρμακα κλπ. οπως το σπανακι, τα καροτα, τις πατατες, το μπροκολο-κουνουπίδι κ οχι τοσο πχ τα φρουτα.
απ τη μια εχει μια λογικη αυτο.

Και τα φρούτα όμως δυστυχώς είναι επιρρεπή σε ραντίσματα και ψεκάσματα με φυτοφάρμακα. Τα μήλα για παράδειγμα είναι το φρούτο που ραντίζεται περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο, με αποτέλεσμα το φάρμακο να έχει εισχωρήσει στον καρπό του και να μην περιορίζεται στη φλούδα. Με μία σύντομη έρευνα στο google μπορείς να δεις ποια είναι τα πιο επικίνδυνα και επιρρεπή τρόφιμα σε φυτοφάρμακα. Εννοείται ότι σ' αυτά περιλαμβάνονται και όσα αναπτύσσονται υπογείως!

sofie
12-02-10, 12:27
Κι εμένα με απασχολεί αυτό το θέμα μιας και σε 20 μέρες θα αρχίσουμε κι εμείς στερεες τροφές.Για το ελαιόλαδο τι γνωρίζετε;Ποιο να προτιμάμε;
Christina μήπως γνωρίζεις καταστήματα βιολογικών προϊόντων στη Θεσσαλονίκη;

kalamaraki
12-02-10, 12:51
Αν σε ενδιαφέρει για αναταλικά συγκεκριμένα Καλαμαριά εχει την λαικη βιολογικών μονο προιόντων καθε Σάββατο πισω απο το γηπεδο του Απόλλωνα καλαμαριάς καθετα στην οδο παπάγου!

sofie
12-02-10, 17:16
Σ'ευχαριστώ kalamaraki!:)Πολύ ενδιαφέρουσα η πληροφορία σου,δεν το γνώριζα!

μινι
12-02-10, 17:33
σε πια περιοχη εισαι για να σου πω.

sofie
12-02-10, 17:43
Εγώ μένω δυτικά αλλά αν δεν υπάρχει κάτι θα πηγαίνουμε μια φορά την εβδομάδα εκεί που μου έγραψε η kalamaraki

zouzounel
13-02-10, 15:41
Προσέχετε κορίτσια με τις λαϊκές βιολογικών, είχα δει στις ειδήσεις προ καιρού έφοδο που έκανε η αγορανομία σε βιολογική λαϊκή στον Πειραιά και στον έλεγχο των προϊόντων αποδείχθηκε ότι μόνο βιολογικά δεν ήταν...
Ίσως ειναι καλύτερα τα συσκευασμένα, που έχουν και όλες τις πληροφορίες πιστοποίησης επάνω...

Sam
13-02-10, 16:26
μήπως γνωρίζεις καταστήματα βιολογικών προϊόντων στη Θεσσαλονίκη;

Λαϊκές Αγορές Βιολογικών Προϊόντων

ΝΟΜΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Τρίτη
Δήμος Θερμαϊκού: Φιλελλήνων & Ανθέων γωνία, Κάτω Περαία, ώρες 16:00 – 20:30
Πέμπτη
Νεάπολη: Δημαρχείο Νεάπολης, ώρες 8:00 – 14:00
Σάββατο
Καλαμαριά: πρώην στρατόπεδο Κόνδρα, ώρες 8:00 – 14:00

Kαταστήματα μπορείς να δεις κι εδώ
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=817913&postcount=41
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=817934&postcount=42
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=817943&postcount=43
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=817949&postcount=44

(από ότι γράψανε τα κορίτσια πιο κάτω κάποια μετακομίσανε) και μπορείς να βρεις και σε μεγάλα S/M:)

sofie
13-02-10, 17:06
Ok κορίτσια ευχαριστώ!Θα κάνω έναν έλεγχο αγοράς:)

fridoula
13-02-10, 20:30
Κι εμένα με απασχολεί αυτό το θέμα μιας και σε 20 μέρες θα αρχίσουμε κι εμείς στερεες τροφές.Για το ελαιόλαδο τι γνωρίζετε;Ποιο να προτιμάμε;
επισης ανατολικα υπαρχει μαγαζι με βιολογικα στην Καλλιδου και στην θ.σοφουλη εχω ψωνισει αρκετες φορες απο αυτα τα δυο,το ενα μαλιστα στην σοφουλη εχει και delivery δινεις παραγγελια και σου τα φερνουν σπιτι!:p:p:p

mom
13-02-10, 20:55
sofie, δυτικά έχει λαϊκη βιολογικών προϊόντων, κάθε Παρασκευή στην Νέα Πολιτεία Ευόσμου, πάνω απο το κλειστό Γυμναστήριο και δίπλα στην καινούρια Εκκλησία Κυρίλλου και Μεθοδίου. Η οδός λέγεται Καζαντζάκη αν δεν κάνω λάθος.;)

christina77
16-02-10, 11:19
Καλημέρα sofie, συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά λείπαμε εκτός για τριήμερο και μόλις είδα το μήνυμα. Όπως είπαν και τα κορίτσια, εξαιρετικά συμφέρουσες είναι οι βιολογικές λαϊκές αγορές. Κι εμείς φρούτα και λαχανικά παίρνουμε από τη λαϊκή αγορά της Νεάπολης κάθε Πέμπτη πρωί, γιατί είναι κοντά στη δουλειά μου και βολεύει. Οι τιμές είναι πάρα πολύ καλές, καμμια φορά είναι ακόμη φτηνότερα και από τα συμβατικά του super market. Εκτός από φρούτα έχει και ψυγεία του κτήματος Αραμπατζή με κοτόπουλα και φρέσκα αυγά. Επίσης υπάρχουν πάγκοι με ψωμιά, ψυγεία με γιαούρτια, μαρμελάδες, όσπρια κλπ. Έχουμε βρει τη χαρά μας εκεί. Αν δεν σε βολεύει η λαϊκή αγορά (που έχει και στην καλαμαριά) υπάρχει και το "Ελληνικόν" στη Σοφούλη, αλλά και στην πλατεία Άθωνος, που πραγματικά έχει τα πάντα. Αυτά κορίτσια από εμένα. Α, με μια αναζήτηση στο Internet μπορείς να βρεις όλα τα καταστήματα βιολογικών προϊόντων στη Θεσσαλονίκη και να επιλέξεις αυτό που σε βολεύει. Αλήθεια, σε ποια περιοχή μένεις;

fridoula
16-02-10, 16:28

Ok κορίτσια ευχαριστώ!Θα κάνω έναν έλεγχο αγοράς:)
το ελληνικον ειναι που σου ειπα οτι εχει και delιvery εδω στην σοφουλη ρωτα μηπως εχει και στο κεντρο..και εγω πιο πολυ απο μαγαζι ψωνιζω παρα απο λαικη γιατι εδω στην καλαμαρια τουλαχιστον ειναι αρκετα μικρη και οπως ανεφερε κ μια μανουλα πιο πανω δεν ξερεις σιγουρα αν ειναι οντως...:p:p:p

WeirdTales
24-02-10, 08:56
Κορίτσια γνωρίζει καμία σας στην Αθήνα που μπορώ να προμηθευτώ βιολογικά φρούτα και λαχανικά;; Μένω Σεπόλια και με βολεύουν οι περιοχές όπως Αττική, Πατήσια, Γαλάτσι, Αγ. Ανάργυροι, Αθήνα κέντρο κτλ.

WeirdTales
10-03-10, 11:17
Λίστα με όλες τις βιολογικές λαϊκές αγορές σε όλη την Αττική :p

Βιολογικές Λαϊκές Αγορές (http://maps.google.com/maps/ms?hl=el&ie=UTF8&oe=UTF8&msa=0&msid=105350562958394889485.00045b55fa42cfa962d74&mid=1227007480)

sevoula
23-04-10, 11:18
καλημέρα κορίτσια.
καταρχήν να πω ότι είμαι οπαδός των βιολογικών προϊόντων για τη μικρή μου. της δίνω βιολογικό λάδι ψυχρής έκθλιψης, ρυζάλευρο holle και όταν έρθει η ώρα αντί για φαρίν λακτέ θα της δώσω βρώμη, κεχρί, σιμιγδάλι, μείγμα δημητριακών holle επίσης.
ενώ της ξεκίνησα τα βιολογικά φρουτάκια, πατατούλες καροτάκια, κολοκυθάκια, έχω να παρατηρήσω ότι ενώ εμπιστεύομαι τα συσκευασμένα βιολογικά από το καρφούρ (είναι υποχρεωμένοι από τη νομοθεσία να τα πωλούν συσκευασμένα) δεν υπάρχουν πάντα αυτά που χρειάζομαι. το αποτέλεσμα είναι να καταφεύγω στη λαϊκή αγορά βιολογικών που γίνεται στη Λάρισα κάθε Παρασκευή πρωί. αλλά επειδή κι εγώ και ο σύζυγος δουλεύουμε, έστειλα την αδερφή μου να τα ψωνίσει. οι πατάτες καταπράσινες, μουχλιασμένες, κούφιες, αχλάδια και μπανάνες δεν υπήρχαν καθόλου, τα καρότα ήταν σε αποσύνθεση. κολοκυθάκι επίσης δεν υπήρχε. και ρωτάω τώρα η μάνα, τί είναι καλύτερο να δώσω στο μωρό, βιολογικό "ληγμένο" ή συμβατικό εποχής σε καλή κατάσταση;
το κοτόπουλο το παίρνω από τη μαμά μου, τα φρούτα που αγοράζω ή τα λαχανικά τα βιολογικά που είναι συσκευασμένα, αν και εξωτερικού ,τα περισσότερα είναι καλοσυντηρημένα. πόσο υγιεινά είναι τα σάπια λαχανικά, φρούτα;
εγώ δεν θα έτρωγα πράσινη πατάτα, όσο και να την καθάριζα καλά. να την δώσω στο μωρό; δεν παίζει με τίποτα. τα έχω πάρει στην κράνα!
κάθε πότε γίνονται έλεγχοι στις βιολογικές αγορές;δηλαδή αυτά που δεν ψώνισα εγώ ή η αδερφή μου τα αγοράζουν άλλοι και τα τρώνε;πού είναι οι υγειονομικοί έλεγχοι;
φταίω εγώ, αν πάρω τηλέφωνο την αγορανομία;ΈΛΕΟΣ!

fridoula
24-04-10, 17:06
καλημέρα κορίτσια.
καταρχήν να πω ότι είμαι οπαδός των βιολογικών προϊόντων για τη μικρή μου. της δίνω βιολογικό λάδι ψυχρής έκθλιψης, ρυζάλευρο holle και όταν έρθει η ώρα αντί για φαρίν λακτέ θα της δώσω βρώμη, κεχρί, σιμιγδάλι, μείγμα δημητριακών holle επίσης.
ενώ της ξεκίνησα τα βιολογικά φρουτάκια, πατατούλες καροτάκια, κολοκυθάκια, έχω να παρατηρήσω ότι ενώ εμπιστεύομαι τα συσκευασμένα βιολογικά από το καρφούρ (είναι υποχρεωμένοι από τη νομοθεσία να τα πωλούν συσκευασμένα) δεν υπάρχουν πάντα αυτά που χρειάζομαι. το αποτέλεσμα είναι να καταφεύγω στη λαϊκή αγορά βιολογικών που γίνεται στη Λάρισα κάθε Παρασκευή πρωί. αλλά επειδή κι εγώ και ο σύζυγος δουλεύουμε, έστειλα την αδερφή μου να τα ψωνίσει. οι πατάτες καταπράσινες, μουχλιασμένες, κούφιες, αχλάδια και μπανάνες δεν υπήρχαν καθόλου, τα καρότα ήταν σε αποσύνθεση. κολοκυθάκι επίσης δεν υπήρχε. και ρωτάω τώρα η μάνα, τί είναι καλύτερο να δώσω στο μωρό, βιολογικό "ληγμένο" ή συμβατικό εποχής σε καλή κατάσταση;
το κοτόπουλο το παίρνω από τη μαμά μου, τα φρούτα που αγοράζω ή τα λαχανικά τα βιολογικά που είναι συσκευασμένα, αν και εξωτερικού ,τα περισσότερα είναι καλοσυντηρημένα. πόσο υγιεινά είναι τα σάπια λαχανικά, φρούτα;
εγώ δεν θα έτρωγα πράσινη πατάτα, όσο και να την καθάριζα καλά. να την δώσω στο μωρό; δεν παίζει με τίποτα. τα έχω πάρει στην κράνα!
κάθε πότε γίνονται έλεγχοι στις βιολογικές αγορές;δηλαδή αυτά που δεν ψώνισα εγώ ή η αδερφή μου τα αγοράζουν άλλοι και τα τρώνε;πού είναι οι υγειονομικοί έλεγχοι;
φταίω εγώ, αν πάρω τηλέφωνο την αγορανομία;ΈΛΕΟΣ!
εχεις απολυτο δικιο γιατι μου εχει τυχει και εμενα αυτο,εχω παρει πρασινες πατατες αχλαδια που ηταν σαν αγγουρια η σαπια μηλα επισης ανοστα και πολυ αγουρα..με το κολοκυθι αγανακτησα σε καποια φαση δεν εβρισκα με τιποτα και αυτα που εβρισκα ηταν μικρα και σαπια..αναγκαστικα λοιπον και κανω συνδιασμους με συμβατικα τωρα ας πουμε που ειναι η εποχη για το κολοκυθι θα το προτιμησω συμβατικο γιατι ειναι καλυτερο στην οψη.Αλλα μες στο καταχειμωνο επαιρνα μονο βιολογικα γιατι δεν ηταν η εποχη τους και τα φοβομουνα του θερμοκηπιου...προχθες που ημουνα στην δικη μας λαικη την συμβατικη εννοω επεσα πανω σε ελεγχο που τους κανανε για τα προιοντα τι ποιοτητα ειναι πραγματικα και τι γραφουν οι ταμπελες τους..στην βιολογικη δεν το πετυχα ποτε αυτο γι'αυτο συνηθως παιρνω συσκευασμενα που τα κοιταω προσεκτικα...ασε μπαχαλο και εχεις δικιο οτι και να πεις..θελουν και αυτοι τον ελεγχο τους σαφως...:p:p:p

mom
24-04-10, 18:06
Πάντως κορίτσια εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το φυσιολογικό είναι να βρίσκετε στα βιολογικά προιόντα, μικρά, χτυπημένα και όχι όμορφα σε εμφάνιση προϊόντα. (δεν αναφέρομαι φυσικά σε πράσινες πατάτες, ούτε σε καρότα σε φάση αποσύνθεσης..;-))
Σημαίνει ότι δεν έχουν καλλιεργηθεί με πολλά λιπάσματα και διάφορα χημικά. :cool:

Ίσα ίσα που αν πάρεις ντομάτες οι οποίες είναι μεγάλες και σχεδόν ίδιου μεγέθους και ίδιου χρώματος, πρέπει να υποψιαστείς ότι κάτι δεν πάει καλά. Είχαν οι δικοί μου μπαχτσέ για κάποια χρόνια στο εξοχικό και ποτέ τα προϊόντα δεν ήταν μεγάλα όμορφα και ίσα σε μέγεθος και χρώμα....Τα φρούτα δε, πάντα είχαν επάνω τους μικρά μικρά χτυπηματάκια και πολλά σάπιζαν μέχρι να ετοιμαστούν όλα.
Όσο λιγότερα χημικά χρησιμοποιήσεις, τόσο περισσότερες απώλειες και ζημιές έχεις.

kalamaraki
24-04-10, 18:13
Αυτο μου ειπε και ο παππούς μου (αγροτης) οταν ανοιξα σπιτι....
Αν βλεπεις μου λεει λαχανικα, φρουτα τέλεια στην οψη χωρις ενα χτυπημα χωρις ενα τσιμπημα απο ζουζουνι...κατι παει λαθος...και ουτε τα ζουζουνια δεν τα θελουν και για αυτο δεν τα πλησιάζουν!

marandnik
24-04-10, 18:36
Άλλο τα μη τέλεια προϊόντα και άλλο τα προϊόντα που έχουν χαλάσει.
Εγώ καταλαβαίνω απόλυτα τις κοπέλες παραπάνω γιατί μου έχει συμβεί άπειρες φορές να αναγκαστώ να πετάξω βιολογικά προϊόντα που έχω ακριβοπληρώσει. Πριν από δυο εβδομάδες κιόλας έτυχε να βάλω στη χορτόσουπα του μωρού βιολογικά κολοκυθάκια τα οποία αποδείχτηκε εκ των υστέρων ότι είχαν πικρήσει. Εκτός του ότι τα 5 κολοκυθάκια κάνανε γύρω στα 4 ευρώ, αναγκάστηκα να πετάξω και όλη τη χορτόσουπα με το βιολογικό κοτόπουλο, λάδι, πατάτες, μπρόκολο, καρότα, κλπ. Και εκτός αυτού έπαθε και ένα ψυχολογικό το μωρό και αρνούνταν για δυο - τρεις μερες να φάει χορτόσουπα και την έβγαλε με θηλασμό και γιαουρτάκι.

Εγώ προσωπικά έχω διαπιστώσει τραγική ποιότητα και σε συσκευασμένα λαχανικά. Για τα χύμα, δεν το συζητώ επίσης χάλια. Και ναι μου την έχει δώσει απίστευτα να αγοράζω 5 κολοκύθια 4 ευρώ και να καταλήγουν στον σκουπιδοτενεκέ. :evil:

Τα είπα και ξεθύμανα.:rolleyes:

Maggie
24-04-10, 18:38
αλλοι λενε πως δεν μπορει η ανθρωποτητα να ζησει με βιολογικα λογω ανεπαρκειας ποσοτητων. Ποια η γνωμη σας?
Το αν μπορεί η ανθρωπότητα να ζήσει με βιολογικα είναι βέβαια μεγάλο θέμα (και η απάντηση είναι ναι μπορεί, τα βιοκαύσιμα φταίνε για την ανεπάρκεια) αλλά είναι άσχετο με την ποιότητα τους και το αν πρέπει να τα προτιμάμε για τα μωράκια μας

Ψωνίζω από τη βιολογική λαϊκή στο Ηράκλειο Αττικής και την προτιμώ γιατί
1) είναι πιο φθηνά από το μάρκετ, αφού ψωνίζω απευθείας από τον παραγωγό χωρίς ενδιάμεσους χονδρέμπορους και λιανοπωλητές και χωρίς να πληρώνω τη συσκευασία
2) διαλέγω εγώ τι θα ψωνίσω. Παρα πολλές φορές μου έχει τυχει να ψωνίσω συσκευασμένα από το μάρκετ και να πετάξω τα μισα επειδή ήταν σαπισμένα. Πάνω τους αναγράφουν την ημερομηνία συσκευασίας και όχι την ημερομηνίας κοπής. Το γεγονός ότι πετάω, τα κάνει ακόμα πιο ακριβά
3) Στη λαϊκή βρίσκω πάντα φρέσκα. Βέβαια αν κάποιος πάει λίγο πριν κλείσει εννοείται ότι θα βρει ότι δεν διάλεξαν όσοι πήγαν πιο νωρίς, δηλαδή χειρότερη ποιότητα, αλλά αυτό ισχύει και για τις συμβατικές λαϊκές

Maggie
24-04-10, 18:40
Αν τα χύμα είναι χάλια γιατί τα αγοράζετε; Υποτίθεται ότι τα χύμα τα διαλέγουμε ένα ένα

Maggie
24-04-10, 18:44
Αλλα μες στο καταχειμωνο επαιρνα μονο βιολογικα γιατι δεν ηταν η εποχη τους και τα φοβομουνα του θερμοκηπιου...
Γιατί φοβάσαι τα θερμοκήπια; Μια χαρά είναι. Υπάρχουν και βιολογικά θερμοκηπίου. Το θερμοκήπιο είναι άσχετο με το αν έχει γίνει ορθολογική χρήση φυτοφαρμάκων
ή γενικά χρήση φυτοφαρμάκων.

Σχετικά με τις μπανάνες που αναφέρθηκαν σε κάποιο ποστ. Η Ελλάδα έχει πολύ μικρή παραγωγή μπανάνας στην Κρήτη και καθώς στις λαϊκές πωλούν οι παραγωγοί, είναι λογικό να είναι σπάνιες. Επίσης, η εποχή της μπανάνας είναι από τον Μάρτιο μέχρι τον Μάιο. Αν όμως επιμένετε για ντόπιες βιολογικές μπανάνες, θα βρείτε αυτή την εποχή στο σούπερ μάρκετ Πράσινο

Maggie
24-04-10, 18:59
Τα παρακάτω συνήθως έχουν πολύ χαμηλή περιεκτικότητα σε χημικά και δεν είναι ανάγκη να τα χρυσοπληρώνουμε ως βιολογικα (συγχωρέστε με που αντέγραψα και δεν μετάφρασα)
Fruits
Pineapples
Plantains
Mangoes
Bananas
Watermelon
Plums
Kiwi Fruit
Blueberries
Papaya
Grapefruit
Avocado
Vegetables
Cauliflower
Brussels Sprouts
Asparagus
Radishes
Broccoli
Onions
Okra
Cabbage
Eggplant

Αντίθετα, τα παρακάτω είναι τα πιο επικίνδυνα και πρέπει να προτιμούμε τα βιολογικά
Fruit
Peaches
Apples
Strawberries
Nectarines
Pears
Cherries
Red Raspberries
Imported Grapes
Vegetables
Spinach
Bell Peppers
Celery
Potatoes
Hot Peppers

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2003/07/23/organic-food-part-two.aspx

sevoula
27-04-10, 23:34
Το αν μπορεί η ανθρωπότητα να ζήσει με βιολογικα είναι βέβαια μεγάλο θέμα (και η απάντηση είναι ναι μπορεί, τα βιοκαύσιμα φταίνε για την ανεπάρκεια) αλλά είναι άσχετο με την ποιότητα τους και το αν πρέπει να τα προτιμάμε για τα μωράκια μας

Ψωνίζω από τη βιολογική λαϊκή στο Ηράκλειο Αττικής και την προτιμώ γιατί
1) είναι πιο φθηνά από το μάρκετ, αφού ψωνίζω απευθείας από τον παραγωγό χωρίς ενδιάμεσους χονδρέμπορους και λιανοπωλητές και χωρίς να πληρώνω τη συσκευασία
2) διαλέγω εγώ τι θα ψωνίσω. Παρα πολλές φορές μου έχει τυχει να ψωνίσω συσκευασμένα από το μάρκετ και να πετάξω τα μισα επειδή ήταν σαπισμένα. Πάνω τους αναγράφουν την ημερομηνία συσκευασίας και όχι την ημερομηνίας κοπής. Το γεγονός ότι πετάω, τα κάνει ακόμα πιο ακριβά
3) Στη λαϊκή βρίσκω πάντα φρέσκα. Βέβαια αν κάποιος πάει λίγο πριν κλείσει εννοείται ότι θα βρει ότι δεν διάλεξαν όσοι πήγαν πιο νωρίς, δηλαδή χειρότερη ποιότητα, αλλά αυτό ισχύει και για τις συμβατικές λαϊκές

κορίτσια η αδερφή μου είναι γεωπόνος, ο πατέρας μου αγρότης, εγώ μεγάλωσα σε χωριό που ζει από τη γεωργία. ξέρουμε να ξεχωρίζουμε το φτιαχτό από το γνήσιο. σαφώς προτιμώ τα βιλογικά από τα συμβατικά για το μωρό μου, αλλά το σάπιο είναι σάπιο και η έλλειψη στις βιολογικές λαϊκές δεδομένη από τις 9.30π.μ.
μιλάω για Λάρισα.
και 50 ευρώ να έκανε η πατάτα δεν τα κλαίω τα λεφτά, αλλά να τα δώσω για την υγεία του μωρού, όχι για να το σκοτώσω.
και οι γονείς μου έχουν κήπο, όπου στην εποχή τους σπέρνουν λαχανικά.
το πόσο βιολογικά είναι τα βιολογικά ... δεν το γνωρίζω, αλλά επιμένω κι ας μου επισημαίνει η αδεφή μου από αυτά που έχει διαβάσει ότι δεν είναι 100%, λόγω χρήσης φυτοφαρμάκων με πρόγραμμα, λόγω γειτνίασης με χωράφια όπου γίνεται κατάχρηση σε φυτοφάρμακα, λόγω διαφθοράς των ελεγκτικών μηχανισμών, λόγω .....
σίγουρα θα είναι καλύτερα από τα ανεξέλεγκτα.
το θέμα είναι να ελέγχονται και οι βιολογικές λαϊκές στην ποιότητα και την επάρκεια.:mad: γιατί η αδερφή μου πήγε να ψωνίσει και η ίδια για την ανηψιά μου. πώς να αγοράσει χαλασμένο φρούτο, σάπιο λαχανικό; δεν υπάρχει τσίπα;:mad:

Julianna
25-02-12, 01:03
Γνωρίζετε κανένα αξιόπιστο βιολογικό κρεοπωλείο στη Θεσσαλονίκη;

Zuzunaki
25-02-12, 01:38
Εμείς δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα στερεές τροφές αλλά για τη μικρή θα παίρνω σίγουρα βιολογικά, όπως παίρνω τώρα και για εμάς. Εγώ βρίσκω αρκετά πράγματα στο ΑΒ, όχι όλα όμως. Τις περισσότερες φορές τα λαχανικά που έχω αγοράσει είναι ΟΚ, με τις πατάτες μου έχει τύχει αρκετές φορές να είναι χαλασμένες. Δεν ξέρω αν τα ΑΒ έχουν και βιολογικές κρέμες, αλλιώς θα πάω σε μάρκετ βιολογικών. Βέβαια εκεί όλα είναι πιο ακριβά. Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το πόσο βιολογικά είναι τα βιολογικά, αλλά σίγουρα περισσότεροι έλεγχοι έχουν γίνει. Για αυτό τα προτιμά όλο και περισσότερος κόσμος.