PDA

Επιστροφή στο Forum : βαφτιση σε εκκλησια με θεα Αθηνα η μεσα σε παρκο/πρασινο χωρο

Prinzessin
07-02-10, 13:22
Καλησπερα σε ολες!!!
Οπως βλεπω ΚΑΙ στο θεμα της βαφτισης οι συμβουλες και οι πληροφοριες εδω στο φορουμ βοηθουν παρα πολυ. Να σας αναφερω λοιπον και γω καποια στοιχεια μημπως εχετε καποιες πληροφοριες, συμβουλες για τη μικρη μου Christine που σκεφτομαστε να τη βαφτισουμε το πρωτο 15μερο του Σεπτεμβρη.
Γνωριζει κανεις εκκλησιες, στις περιοχες Νεο, Παλαιο Ψυχικο, Παπαγου, Φιλοθεη, Τουρκοβουνια/ Γαλατσι Αττικο αλσος , Χολαργο, χωρις να απομακρυνθουμε πολυ ειτε προς βορα ειτε προς νοτο, που ενδεχομενως να βρισκονται σε υψωμα και να εχουν 8εα το λεκανοπεδιο? επισης αλλη ιδεα να βρισκονται μεσα σε πρασινο χωρο, καποιο παρκο, αλσος, δασακι και κοντα να υπαρχει καποιο ομορφο εστιατοριο πιθανον ΜΕΣΑ στο ιδιο παρκο κτλ ωστε οι καλεσμενοι να μη χρειαζετε για το τραπεζι να οδηγησουν εκατο ωρες :-P και τους φυγει η διαθεση? Τα κτηματα βλεπω κυριως λογω κοστους να τα αποκλειουμε.
Οποια ιδεα θα μας βοηθησει πολυ να κνω καποια αρχη, γιατι ηδη εχω αρχισει και αγχωνομαι:sad:
Σας ευχαριστω

Skybeam
07-02-10, 13:36
επισης αλλη ιδεα να βρισκονται μεσα σε πρασινο χωρο, καποιο παρκο, αλσος, δασακι και κοντα να υπαρχει καποιο ομορφο εστιατοριο πιθανον ΜΕΣΑ στο ιδιο παρκο κτλ ωστε οι καλεσμενοι να μη χρειαζετε για το τραπεζι να οδηγησουν εκατο ωρες :-P και τους φυγει η διαθεση?
Στο Πεδίον του Άρεως υπάρχουν δύο εκκλησίες, του αγίου Χαραλάμπους, αν δεν κάνω λάθος, (εκεί βαφτίστηκε η κόρη του σπιτονοικοκύρη μου), και των Ταξιαρχών (εκεί παντρεύτηκα). Από μαγαζιά, μέσα στο πάρκο υπάρχει το Green Park, με τραπεζάκια και καρέκλες σε τεράστιο χώρο, έξω. Εκεί καθίσαμε μετά τη βάφτιση που σου προανέφερα. Βόλεψε ιδιαίτερα τα παιδάκια, που είχαν χώρο να κινηθούν. Δεν θυμάμαι αν υπάρχουν άλλα μαγαζιά μες στο πάρκο, νομίζω πως όχι.

peony
07-02-10, 13:42
Αγία Σκέπη στου Παπάγου, αν και δεν νομίζω να έχει θέα, αλλά είναι μέσα στο πράσινο, και μετά φαγητό στο Verde, 5 λεπτά πιο κάτω.

nefelli
07-02-10, 14:15
Η Αγία Σκέπη είναι πράγματι πολύ ώραια και το verde μια πολύ καλή λύση. Αν μιλήσεις με verde μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις για το κόστος.

Στο πεδίο του Άρεως έχει πράγματι 2 εκκλήσιες, στην μία μάλιστα που ειχα πάει σε βάπτιση (πριν χρόνια όμως) είχανε επιτρέψει και catering στον περίβολο. Στα μειονέκτηματα όμως θα πρέπει να προσμετρίσεις και το δύσκολο παρκάρισμα (βεβαια εχει ιδιωτικο πάρκινγκ στην οδο Μουστοξύδι). Ειδικά το πάνω εκκλησακι (αυτο που ειναι πιο κοντα στα δικαστηρια) ειναι πολυ γραφικό

Μία πολυ όμορφη εκκλησια είναι επίσης και η Αγία Φωτεινή στο... Μετς να το πω... Παγκράτι να το πώ κεντρο Αθήνας να το πω? Anyway είναι κοντά στις στύλες του Ολυμπιου Διός ...και μια μένα αποτελεσε μία όμορφη εκπληξη σε ένα γαμο που ειχα πάει. Για μετα εχεις πολλες επιλογές Απο Αίγλη Ζαπείου εως κανα 2 μεγαλα ξενοδοχεια σε αποσταση αναπνοης και επισης κάποια μαγαζάκια δίπλα στο Καλλιμάρμαρο. Παρκινγκ ανυπαρκτο....πάρτε το τραμ καλυτερα

Η τελευταια λύση προφανος δεν θα σε βολευει αλλα ειπα να την γραψω γιατι πραγματικα η εκκλησια της Αγιας Φωτεινης ειναι πολύ ομορφη.

vickytsoch
07-02-10, 14:53
στα τουρκοβουνια/αλσος υπαρχει ο προφιτης Ηλιας. Με φοβερή θεα..
Και εκει πιο κατω εχει κανα 2 μαγαζια για φαγητό....
μονο που δεν πας περπατητά... θελει αυτ/το....

yasemi
07-02-10, 15:56
στο αλσος φιλαδελφειας εχει επισης μικρο εκκλησακι μεσα στα δεντρα (εκει παντρευτηκα) διπλα εχει και ενα μαγαζι δε ξερω ομως για φαγητοκαι τετοια δεν εχω παει...καναμε αλλου στη φιλαδελφεια βεβαια το τραπεζι...

Prinzessin
07-02-10, 16:14
Σας ευχαριστω πολυ πολυ!!!! Λεω να κανω μια αρχη με αυτες τις πληροφοριες. Θα κοιταξω για τον Προφητη Ηλια στα Τουρκοβουνια, υπαρχει και το κεντρο Υαδες εκει στο Αλσος, θα τηλ. αν δεχονται βαφτισεις και φυσικα πανω κατω το κοστος. Το Παιδ. Αρεως θα ταν καλη λυση, αλλα εχω ακουσει πως εκτος του προβλ.παρκινκ υπηρχε τουλαχιστον μεχρι πριν απο καιρο θεμα με ναρκομανεις. Το Green Park δεν λειτουργει πια. Θα δω και τη λυση Παπαγου, μου ακουγεται πολυ ωραιο....αν εχετε και αλλες ιδεες καλοδεχουμενες
Φιλια και ευχαριστω

peony
07-02-10, 17:01
Αν ρωτήσεις στο Verde, σε παρακαλώ ενημέρωσε μας, μια και αυτό συνδυασμό σκεφτόμουν εγώ για τη βάπτιση του μωρού που έρχεται, όταν με το καλό γίνει (γύρω στον Οκτώβρη).

Για Χολαργό, έχω ακούσει πώς κάνουν βαπτίσεις και σε ένα μοναστήρι κοντά στο βουνό (αλλά το λέω με κάθε επιφύλαξη).

elieva
07-02-10, 17:39
Στο Π. Ψυχικό είναι και ο Αγ. Δημήτρης μέσα στο πράσινο.

TXARA
08-02-10, 01:13
ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΟΝ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟ.ΑΓΙΟΙ ΙΣΙΔΩΡΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΑΧΟ ΣΤΟ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟ,ΦΟΒΕΡΗ ΘΕΑ,ΜΕ ΠΑΓΚΑΚΙΑ & ΤΡΑΠΕΖΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ 99 ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ!!!ΕΠΙΣΗΣ Ο ΠΑΠΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟΣ.ΑΓΙΑ ΦΩΤΕΙΝΗ ΙΛΙΣΣΟΥ ΣΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΟΥ ΔΙΟΣ,ΓΡΑΦΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΕ ΘΕΑ ΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΙΟΝ Ο ΕΝΑΣ Ο ΠΑΠΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΡΗΓΙΛΛΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ & Ο ΠΑΠΠΑΣ ΥΠΕΡΟΧΟΣ.ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΣΤΟ ΜΕΡΟΠΕΙΟ ΙΔΡΥΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΗΡΩΔΕΙΟ,ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΘΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ.

Prinzessin
08-02-10, 13:41
ευχαριστω πολυ! ΤΧΑΡΑ το τοσο κεντρο λεω να το αποφυγω, γιατι φανταζομαι ειδικα Κυριακη θα χει πολυ κοσμο και μεχρι να πλησιασουν, να παρκαρουν και να ρθουν ποδαρατο οι καλεσμενοι, μαλλον το βλεπω να μας "θυμωσουν" και να τα ακουσουμε στα διαφορα σχολιακια που ουτως η αλλως ποτε δεν απουσιαζουν απο τετοιου ειδους κοινωνικες εκδηλωσεις:-P Ο Λυκαβηττος εχει οντως τελεια θεα, αλλα με τα σκαλια κομματι δυσκολο....πως να ανεβει η καημενη 84χρονη γιαγιουλα μου εκει?:-P
Φιλακια

peony
08-02-10, 13:47
Επίσης ειδικά ο Άγιος Ισίδωρος δεν προσφέρεται για καροτσάκι λόγω των σκαλιών - επειδή έτυχε να πάμε σε γάμο εκεί με το μωρό, μιλάω εκ πείρας.

valvis
09-02-10, 00:05
ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΟΝ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟ.ΑΓΙΟΙ ΙΣΙΔΩΡΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΑΧΟ ΣΤΟ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟ,ΦΟΒΕΡΗ ΘΕΑ,ΜΕ ΠΑΓΚΑΚΙΑ & ΤΡΑΠΕΖΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ 99 ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ!!!ΕΠΙΣΗΣ Ο ΠΑΠΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟΣ.ΑΓΙΑ ΦΩΤΕΙΝΗ ΙΛΙΣΣΟΥ ΣΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΟΥ ΔΙΟΣ,ΓΡΑΦΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΕ ΘΕΑ ΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΙΟΝ Ο ΕΝΑΣ Ο ΠΑΠΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΡΗΓΙΛΛΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ & Ο ΠΑΠΠΑΣ ΥΠΕΡΟΧΟΣ.ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΣΤΟ ΜΕΡΟΠΕΙΟ ΙΔΡΥΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΗΡΩΔΕΙΟ,ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΘΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ.

Ναι κι εγω συμφωνώ ... ότι η Αγία Σοφία Ακροπόλεως με την μοναδική της θέα στον Παρθενώνα είναι μία από τις καλύτερες επιλογές Καταρχήν έχεις άνεση επειδή δεν βάζουν το ένα μυστήριο πίσω απο το άλλο, μπορείς στο περιστύλιο να βάλεις τραπέζι να κερνας καλεσμένους με θεα Ακρόπολη και από την άνοιξη νοικιάζουν οικονομικά τον κήπο πίσω από το Ναό. Χωραει πάνω από 100 ατομα με τραπεζάκια, τα πίσω τραπεζια βλέπουν Ακρόπολη, έχει δέντρα,είναι απίθανα !!! Εχει έναν γλυκύτατο ψηλό παπά, η Αγγελική που είναι στο γραφείο μας είχε εξυπηρετήσει πολύ σε όλα. Και΄εμένα με ευχαριστεί ότι όλα τα χρήματα πάνε για καλό σκοπό, για τις γιαγιούλες του Γηροκομείου που έχει το Μερόπειο στην Καλλιθέα.
Και οι Αγιοι Ισίδωροι είναι καλά με θεα πιάτο την Αθηνα είναι καλή επιλογή αλλά η ανηφόρα όντως σκοτώνει και έχει πολυκοσμία. Δεν ξέρω η Αγία Φωτεινή μου φαίνεται .. κάπως με τη βαβουρα από τα αμάξια

nefelli
09-02-10, 15:37
Και μερικοι σύνδεσμοι με πληροφορίες και εικόνες από τον ναό

http://meropeia2009.blogspot.com/2010/01/blog-post_19.html

http://www.meropion.gr/ekdilosis.htm

valvis
10-02-10, 18:18

Νεφέλη σ ευχαριστώ. Οντψς όμορφος χώρος. Εμείς βαπτίσαμε τη μικρή περισυ το Μαη και μετα καναμε μια μικρή δεξιωση πίσω.
Να σου πώ ότι μας ήρθε πολύ φτηνότερα από το να πηγαίναμε σε κέντρο, το σέρβις και το κειτερινγκ ήταν πολύ καλό αλλά αυτό που ενθουσιάσε τον κόσμο ήταν ότι καθόμασταν σε ένα δροσερό κήπο και απολαμβάναμε την φωτισμένη Ακρόπολη από τα πίσω τραπεζάκια του κήπου.
Η γυναίκα μου μεγάλωσε στου Μακρυγιαννη και ξέρουμε ότι όλα τους τα έσοδα τα δίνουν στο Μερόπειο Γηροκομείο που έχουν στην Καλλιθέα.
Αφου φευγουν που φευγουν τα λεφτα να πάνε σε καλη μεριά

mariab
10-02-10, 19:42
Νεφέλη σ ευχαριστώ. Οντψς όμορφος χώρος. Εμείς βαπτίσαμε τη μικρή περισυ το Μαη και μετα καναμε μια μικρή δεξιωση πίσω.
Να σου πώ ότι μας ήρθε πολύ φτηνότερα από το να πηγαίναμε σε κέντρο, το σέρβις και το κειτερινγκ ήταν πολύ καλό αλλά αυτό που ενθουσιάσε τον κόσμο ήταν ότι καθόμασταν σε ένα δροσερό κήπο και απολαμβάναμε την φωτισμένη Ακρόπολη από τα πίσω τραπεζάκια του κήπου.
Η γυναίκα μου μεγάλωσε στου Μακρυγιαννη και ξέρουμε ότι όλα τους τα έσοδα τα δίνουν στο Μερόπειο Γηροκομείο που έχουν στην Καλλιθέα.
Αφου φευγουν που φευγουν τα λεφτα να πάνε σε καλη μεριά

Το κέτερινγκ είναι δικό τους? Είναι εύκολο να κλειστεί η εκκλησία ή θέλει μήνες πριν? Η θέα στην Ακρόπολη όντως αξίζει!!!!

valvis
11-02-10, 00:46
Μαρία εσύ επιλέγεις... εμας μας είχαν ρωτήσει αν θα φερουμε δικό μας catering , αλλά το Μερόπειο συνεργαζετε με τη Marmita και είχαμε επιλέξει εμείς από αυτούς ένα οικονομικό menu ( πολύ πιο φτηνό από όσα είχαμε ρωτησει έξω )
Ναι το χαμε κλείσει κανα τρίμηνο πρίν.. επειδή από ότι κατάλαβα δεν βάζουν πολλά μυστήρια την ίδια μέρα. Το πολύ δύο και με διαφορα δίωρου το ένα από το άλλο
Ναί, η θέα της Ακρόπολης είναι το κάτι άλλο, δεν πληρώνεται
Αλλα το βασικό είναι η ηρεμία, οι άνθρωποι, πολύ εξυπηρετικοί
Η νονά του μωρού μας θα παντρευτεί στην Αγία Σοφία τον Μαιο, γιατί είναι πιά από τις ελάχιστες εκκλησίες που επιτρεπουν να πετάς ρύζι.
Βρήκα κι αλλο σύνδεσμο να δείς χώρο
http://meropeion.blogspot.com

mariab
11-02-10, 14:57
valvis, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Θα τους πάρω οπωσδήποτε τηλ. για να ρωτήσω λεπτομέρειες (κόστος ενοικίασης χώρου, χωρητικότητα κ.λ.π.). Εσύ τα θυμάσαι αυτά?

valvis
11-02-10, 17:11
Mariab παρακαλώ....για τιμές ...απ ότι θυμάμαι ηταν 400 ευρώ για τον κήπο και μείναμε ώρες... πολύ καθαρά και προσεγμένα....απόλυτη ησυχία... δροσερά... και εμείς που χαμε κάτσει πίσω βλέπαμε πιάτο την Ακρόπολη...
Για το catering είχαμε δώσει εικοσι και κάτι το άτομο... και ήταν πολυυυ χορταστικό...Κοίτα αν θές τηλεφώνησε και ζήτησε την κα Αγγελική... εμάς μας είχε πολύ εξυπηρετήσει... αν δεν βρείς τηλ πές μου να ψάξω να το βρώ....

katerinak
11-02-10, 17:23
την άνοιξη νοικιάζουν οικονομικά τον κήπο πίσω από το Ναό. Χωραει πάνω από 100 ατομα με τραπεζάκια, τα πίσω τραπεζια βλέπουν Ακρόπολη, έχει δέντρα,είναι απίθανα !!!

υπαρχει τετοιος κηπος;; ειναι της εκκλησιας;

katerinak
11-02-10, 17:28
τι μου κανετε τωρα;;;εκλεισα λουμπαρδιαρη, μ αρεσει πολυ αλλα μετα ειδα κ την α σοφια.ειναι 8 μαιου μεσημερι,λετε να κλεινουν το χωρο κ για αλλους η μονο για τη δικια οτυς εκκλησια;

valvis
11-02-10, 23:14
Κατερίνα, με το καλό και να χαίρεσαι το παιδάκι σου !!!\
Ναι κι ο Λουμπαρδιάρης πολύ όμορφα είναι και τον είχαμε σκεφτεί κι εμείς, αλλά στριμώχνουν τα μυστήρια, δεν αφήνουν χρόνο και είναι πολύ μικρο εκκλησάκι. Στην Αγία Σοφία δεν είχε άλλο μυστήριο και είχαμε όλοι μας την άνεση να το χαρούμε.
Πάντως κι Αη Δημητρης είναι μεσα στο πράσινο. Καλή επιλογή...
Κοίτα στο Μερόπειο ο κήπος είναι πίσω από τον ναο της Αγίας Σοφίας, και δεν επικοινωνεί άρα και άλλο μυστήριο να έχουν μέσα δεν θα το ενοχλείς.
Λογικά δεν θα έχουν πρόβλημα να σου νοικιάσουν τον κήπο αλλά τηλ κα Αγγελική και ρώτησε
Αν δεν βρεις τηλέφωνα πές μου να ψάξω

valvis
11-02-10, 23:23
Στο blog τους έχουν στην αρχή και φωτογραφίες του κήπου και αν κρίνω από τον στολισμόείναι από βάπτιση .... για να έχεις άποψη
Όπως βλέπεις τον κήπο αυτοί που είναι στο βάθος βλέπουν πιατο τον Παρθενώνα. Αν πάς στο Διόνυσο - ξερεις στο καφέ που βλέπεις Ακροπολη - χρεώνουν 10 ευρώ ένα καφέ... και νοικιάζεις ολόκληρο χώρο για 400 ευρώ - τουλάχιστον πέρισυ
Βρήκα τα τηλέφωνα
210 - 92.18.991 και 210-92.19.398
Πρωί να πάρεις... την κα Αγγελική να ζητήσεις για να βγάλεις άκρη
http://www.meropeion.blogspot.com (http://www.meropeion.blogspot.com/)

katerinak
11-02-10, 23:28
Στο blog τους έχουν στην αρχή και φωτογραφίες του κήπου και αν κρίνω από τον στολισμόείναι από βάπτιση .... για να έχεις άποψη
Όπως βλέπεις τον κήπο αυτοί που είναι στο βάθος βλέπουν πιατο τον Παρθενώνα. Αν πάς στο Διόνυσο - ξερεις στο καφέ που βλέπεις Ακροπολη - χρεώνουν 10 ευρώ ένα καφέ... και νοικιάζεις ολόκληρο χώρο για 400 ευρώ - τουλάχιστον πέρισυ
Βρήκα τα τηλέφωνα
210 - 92.18.991 και 210-92.19.398
Πρωί να πάρεις... την κα Αγγελική να ζητήσεις για να βγάλεις άκρη
http://www.meropeion.blogspot.com (http://www.meropeion.blogspot.com/)

ευχαριστω πολυ!λες να εχουμε προβλημα με τον καιρο 8 μαιου;μεσημερι ειναι..βεβαια υπαρχει κ μεσα απο οτι ειδα απλα ειναι λιγο πιο..θλιμμενο..!η τιμη ειναι πολυ καλη μαλλον..

katerinak
11-02-10, 23:36
τα λεφτα ειναι 400 για το χωρο και 20 το ατομο γαι το φαγητο;δηλ εγω για 100 ατομα θελω 2400

valvis
12-02-10, 00:05
Κατερίνα χωρίς πλάκα, κοιτα sites με προβλεψη καιρού... είναι πολλά από δαύτα αλλάαυτό θα το κοιταξεις τελη Απρίλη αρχή Μαίου για να ναι αξιοπιστο
Τωρα για την τιμή κανονίζεις εσύ... δηλαδή δεν είσαι υποχρεωμένη να πάρεις το catering τους... απλά νοικιάζεις τον κήπο ή την αίθουσα και φέρνεις κάποιο άλλο που θα βρείς εσύ.. εμείς είχαμε κάνει σύγκριση με πολλά και τους είχαμε βρεί φτηνούς.... αλλά έχεις πολύ καιρό.. οπότε ρωτάς
Απλά τσεκαρε πρώτα αν είναι διαθεσιμος ο κήπος για 8 Μαιου και αν το 400 ισχύει ή πήρε την πάνω βόλτα :p:p

epigeas
12-02-10, 00:16
Φοβερός κήπος. Ήμουνα εκεί άνοιξη σε βάφτιση και δεν παιζόταν. Λες και δεν ήμουν Αθήνα αλλά εξοχή.

valvis
12-02-10, 00:19
οταν είχαμε μπεί κι εμεις να τη δουμε μας φάνηκε κάπως....
Ξερεις θυμίζει παλάτι, ανάκτορο ...αλλά με το που μας άνοιξαν τα παράθυρα τρελλαθήκαμε.... Βλέπουν Παρθενώνα ...ακριβώς απέναντι.... όλα τα λεφτά είναι η θέα
Αλλά ο κήπος είναι το κάτι άλλο
Δεν το χει πάρει χαμπάρι ο πολύς ο κόσμος ότι πάνω στο πεζόδρομο της Διονυσίου είναι τετοιος κήπος...
εμένα μου άρεσε ότι όπως είναι το ιερό από πίσω έχει σαν πέτρινη σκηνή υπερυψωμένη.... εκεί είναι να βάλεις κανείς live-music
Το Σεπτεμβρη είχαμε περάσει και έκαναν πρίν της Αγίας Σοφίας τα "Μερόπεια" και είχαν στον κήπο καρεκλες και προτεκτορα και πρόβαλλαν αυτα που παρουσιάζαν στην αίθουσα στον κήπο.
Φανταστκό... δροσούλα... και να ακούς live Μικρασιατικα.... ήταν όνειρο

valvis
12-02-10, 00:22
Ηρεμία... γαλήνη... πράσινο... δροσιά... στο κέντρο της Αθηνας

epigeas
12-02-10, 00:32
Τους έπιασα μετά στο μπίρι μπίρι (χάρισμα) και μας φτιάξανε και καφέ. Μαζεύανε τα παιδιά και εμείς χαλαρά. τι να σου λέω

TXARA
12-02-10, 00:51
ΜΕ ΤΟΣΑ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΑ ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΧΩΡΟ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.
ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΒΑΠΤΙΣΗ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΝΙΚΟΛΑΟ ΡΗΓΙΛΛΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ.ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ Ο ΚΗΠΟΣ ΕΧΕΙ ΘΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ?

Prinzessin
13-02-10, 18:30
κοριτσια το θεμα αποκτα ενδιαφερον, θα παρω και γω να ρωτησω, γιατι σημερα ξεκινησα την αναζητηση και απο τις τιμες απογοητευτηκα. Στις Υαδες(αττικο αλσος), δε λεω πολυ περιποιημενο με θεα Αθηνα και μου ζητησαν 40 Ευρω το ατομο και τα μικρα παιδια το ιδιο ποσο!!!!!!!!!!!!! Τωρα περιμενω και πληροφοριες απο το Βερντε στου Παπαγου μεσω μαιλ.
Να ρωτησω...αν κατι παει στραβα με τον καιρο, τοτε ΤΙ γινεται με το Μεροπειο?σωζεται η κατασταση? και αν θυμαται η κοπελα 20 ευρω στοιχισε ο μπουφες .ηταν σχετικα"πλουσιος" και ευγευστος?εννοω το catering με το οποιο συνεργαζονται εκει......

katerinak
14-02-10, 11:00
κοριτσια το θεμα αποκτα ενδιαφερον, θα παρω και γω να ρωτησω, γιατι σημερα ξεκινησα την αναζητηση και απο τις τιμες απογοητευτηκα. Στις Υαδες(αττικο αλσος), δε λεω πολυ περιποιημενο με θεα Αθηνα και μου ζητησαν 40 Ευρω το ατομο και τα μικρα παιδια το ιδιο ποσο!!!!!!!!!!!!! Τωρα περιμενω και πληροφοριες απο το Βερντε στου Παπαγου μεσω μαιλ.
Να ρωτησω...αν κατι παει στραβα με τον καιρο, τοτε ΤΙ γινεται με το Μεροπειο?σωζεται η κατασταση? και αν θυμαται η κοπελα 20 ευρω στοιχισε ο μπουφες .ηταν σχετικα"πλουσιος" και ευγευστος?εννοω το catering με το οποιο συνεργαζονται εκει......

εχει κ μεσα μια αιθουσα,απλα δεν ειναι τοοοσο καλη.δηλ στοιχιζει 400 ο χωρος κ οτι φαγητο βαλει ο καθενας;

katerinak
14-02-10, 11:01

κοιτα κ στο ξενοδ παρθενον διπλα στη ακροπολη.εγω εκει μαλλον θα κλεισω αν κ θα ριξω μια ματια κ στην α σοφια. απο 26 ο μπυφες

Marigoula
14-02-10, 12:47
Κορίτσια καταπληκτική η Αγία Σοφία και καθόλου γνωστή για τόσο ωραίο χώρο, θέα, κλπ.Εγώ τουλάχιστον πρωτη φορά την ακούω και είμαι όλο στο κέντρο. Μην το διαδίδετε και πολύ γιατί στο τέλος δεν θα βρίσκεις ημ/νια ούτε με μέσον χαχαχα :))) κρατήστε στο "κοινό μυστικό". Αντε με το καλό να βαπτίσετε τα παιδάκι σας!!!!

valvis
15-02-10, 19:55
Εν πρώτοις Καλή Σαρακαοστή !!!!
Πηγαίνοντας για του Φιλοπάππου, από Διονυσίου Αρεοπαγίτου περάσαμε να ανάψουμε ένα κεράκι στην Αγία Σοφία. Έξω είχαν ένα τραπαεζάκι με πολύ ωραία και καλαίσθητα έντυπα για την ιστορία της εκκλησίας, και τις μουσικές εκδηλώσεις που κάνει το Μερόπειο στην αίθουσα και στον κήπο. Εμαθα ότι το Σεπτεμβρη διοργανώνουν και τα Μερόπεια...κάνουνε και Bazaar...και άλλα πολλά.. όπότε Μαριγούλα....θα το μάθουν πολλοί ;)
Ναί συμφωνώ ότι η αίθουσα είναι καααπως σοβαρή για παιδάκια... αλλά είναι πολύ κυριλέ ... ξέρεις με άρωμα αθηναικού αρχοντικού.... αλλά σε περίπτωση κακοκαιρίας φαντάζομαι ότι θα μπορείς να μεταφέρεις το catering από τον κήπο στην αίθουσα....

nefelli
16-02-10, 14:27
Prinzessin

Ρώτησες και στο Zeppelin? Αν όχι κάντο.Ο Προφήτης Ηλίας ειναι πιο κοντά στο Zellepin Σίγουρα οι Υάδες είναι ομορφότερος σαν χώρος αλλα εγώ τις 2 τελευταιες φορές που έφαγα στις Υαδες απογοητευτηκα (πάει κανένας χρόνος τώρα). Έχεις σκεφτεί μία πιο οικονομικη λύση να προσφερεις στις Υάδες αναψυκτικά - ελαφρύ πότο (π.χ. σαγκρία ή κρασί) ίσως ένα κρύο πιάτο και γλυκο ή αντι γλυκού παγωτό?

Και μην ξεχάσεις περιμενουμε να μας πεις και την προσφορά απο το Verde

Prinzessin
16-02-10, 18:08
γεια σου Νεφελη,
οχι δεν εχω ξεχασει σχετικα με το Verde, περιμενω να μου στειλουν μαιλ με τισ προσφορες, επικοινωνησα παλι σημερα, μου ειπαν οτι ο υπολογιστης τους εχει καποιο προβλημα και περιμενουν τεχνικο. Μου δειχνουν αξιοπιστοι, εξαλλου ειχα παει και προσωπικα εκει με τον αντρα μου να δουμε το χωρο, απλα ελειπε ο υπευθυνος.
Το Zeppelin ειναι τυρα κλειστο, το ανακαινιζουνε και δεν υπαρχει κανεις ουτε τηλεφωνικα για πληροφοριες.α....οσο για την ιδεα με τις Υαδες δεν μπορω να κερασω μονο κατι, θελουμε με τον αντρα μου να ειναι βαφτιση με γευμα, απλα να μην ξεφυγουμε πολυ, γιατι οπως και να το κανουμε 2 αντε το πολυ 3 ωρες ειναι το τραπεζι, ασε που οι πολλοι τρωνε κι αμεσως την κοπανε:-P.
Για ο,τι νεοτερο θα επανελθω....α.....και επειδη εχω αρχισει και απογοητευομαι με τους χωρους και αυτα που ζητανε μου περασε απο το μυαλο καποιο ωραιο εστιατοριο στην παραλια εκει στο υψος του Παλαιου Φαληρου, ενδεχομενως να διοργανωνουν κατι.Εχει καποια φιλη καμια προταση?
φιλια

katerinak
17-02-10, 23:44
πηγα σημερα απο κει.δεν ηταν η υπευθυνη να μου πει τιμες,αλλα δινουν το χωρο ακομα κ αν δεν κανεις εκει βαφτιση η αν θελεις για αλλο λογο πχ γεννεθλια. ο χωρος μικρος ειναι,γυρω στα 100 ατομα.ομορφος,οχι κατι το πολυ ιδιαιτερο αλλα ησυχα κ σε λιγο που θα εχει περισσοτερο πρασινο θα ειναι πιο ομορφα.απο φωτο που μου δειξανε ο χωρος εδειχνε πολυ με τον στολισμο.εχουν να κλεισεις οτι θες,μουσικη,στολισμο φαγητο.παντως θεα δεν ειχε,μονο αν εισαι στην αιθουσα. η αληθεια ειναι οτι επηρεαστηκα αρκετα γιατι θα ειναι ωραια η ατμοσφαιρα,μεσημερι,ηλιος,πρασινο.μαλλον ομως θα παω στο ξενοδ που βρηκα εκει διπλα,επειδη δινουν κ δωματιο για το μωρο εκεινη την ωρα αν χρειαστει κατι. παντως για μια αλλη γιορτη θα πηγαινα

valvis
18-02-10, 00:16
Ο κήπος την άνοιξη και το καλοκαίρι με τα δενδρα ανθισμένα είναι το κατι άλλο. Θέα Ακρόπολη έχουν τα πίσω τραπεζάκια.... όπως μπάινεις στον κήπο ευθεία.. Ναι στο έλεγα ότι βασικά νοικιάζουν το χώρο και κάνεις εσύ ότι θέλεις με catering πάντως και το δικό τους μας άρεσε...
Αν τηλεφωνήσεις ζήτα την Αγγελική... μας είχε βοηθήσει σε όλα..
Ασφαλώς το ξενοδοχείο αφου δίνει και δωματιο υπερτερεί... εμείς προτιμησαμε τον κήπο γιατι διαφερει από τα τυποποιημένα... μυρίζει Αθηνα... παραδοσιακά και αρχοντικά...

katerinak
18-02-10, 08:50
πηγα να δω για θεα αλλα με την πρωτη ματια δεν ειδα.ντραπηκα να παω κ σε καθε γωνιτσα να δω..αυτο για το αρωμα αθηνας θα συμφωνησω..κ εγω το ενιωσα!αφου χτες πηρα τη μπεμπα με το μετρο κ κατεβηκαμε ακροπολη κ ολη η βολτα μεχρι λουμπασρδιαρη κ πισω,καφεδακι μονες μας,ηλιος..πολυ ομορφα!

ΜΕΛΙΝΑ
18-02-10, 15:17
Συγνώμη κορίτσια αλλά εμε΄να αυτός ο χώρος ιδίως ομέσα με τρόμαξε σαν αίθουσα για μνημόσυνα είναι. Ιδίως αυτά τα αγαλματάκια με την κουκουβάκια παναγία μου. Δεν ξέρω για τον κήπο μπορεί ν είναι ωραίος αλλά δεν θα τον έλεγα κατι ιδιαίτερο πέρα της θέας στην Ακρόπολη. Επίσης ο κόσμος δεν θα περάσει από μέσα για να πάειστην αυλή. Δεν ξέρω ίσως κάνω λάθος.

katerinak
18-02-10, 18:55
Συγνώμη κορίτσια αλλά εμε΄να αυτός ο χώρος ιδίως ομέσα με τρόμαξε σαν αίθουσα για μνημόσυνα είναι. Ιδίως αυτά τα αγαλματάκια με την κουκουβάκια παναγία μου. Δεν ξέρω για τον κήπο μπορεί ν είναι ωραίος αλλά δεν θα τον έλεγα κατι ιδιαίτερο πέρα της θέας στην Ακρόπολη. Επίσης ο κόσμος δεν θα περάσει από μέσα για να πάειστην αυλή. Δεν ξέρω ίσως κάνω λάθος.

η αιθουσατσι ειναθ..για πισω εχει ενα στενακι που πας

valvis
20-02-10, 23:08
.... κάποια στοιχεία της διακόσμησης είναι old-fashioned αλλά σκέψου ότι έχει και ιστορία ενος αιώνα... και μένα μου χε ξινίσει και η κουκουβάγια και ένα ξύλινο σύνθετο και τους ρώτησα.. και είπαν ότι αυτή ήταν η αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου που λειτουργούσε μέχρι το 1922 και ήθελαν να κρατησουν στοιχεία της ιστορίας τους...
Για να πάς στον κήπο δεν περνάς από την αίθουσα ... και από την εκκλησία άμα δείς έχει μια πόρτα και αριστερα πάς κήπο... και από την κοινη είσοδο έχει στενάκι όπως είπε και η Κατερινα...
Πάντως πρεπει να το παραδεχθειτε ότι έχει μια ενέργεια θετική... τελείωσε οι αρχαίοι κάτι θα ήξεραν και φτιαξαν εκεί την Ακρόπολη

Prinzessin
24-02-10, 21:08
λοιπον κοριτσια,

ειχα ενημερωση σημερα απο Verde.Οι τιμες που μου εδωσαν για μπουφε ηταν 30, 40 και 45 ευρω.
Φιλια

Marigoula
25-02-10, 18:29
λοιπον κοριτσια,

ειχα ενημερωση σημερα απο Verde.Οι τιμες που μου εδωσαν για μπουφε ηταν 30, 40 και 45 ευρω.
Φιλια

Επειδή έχω δει τραπέζι βάπτισης μεσημέρι στο Verde (εγώ έπινα καφέ έξω), μου φάνηκε ότι ο κόσμος ήταν καπως στριμωχτά. Έχεις δει το χώρο από κοντά; Για πόσα άτομα είναι; Μπορεί και να μου φάνηκε αλλά δες το καλού κακού.

argyroxag
28-06-10, 09:56
Καλημέρα,

προκειται να βαφτισω την κόρη μου και θα κάνουμε ενα κερασμα στον κήπο στο Μεροπειο. Μαζευτήκαμε περίπου 80 άτομα και σκάφτομαι να βάλω περιμετρικα 10-12 τραπεζάκια και να στεκόμαστε όρθιοι. Έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο, είναι αρκετός ο χώρος ή θα είμαστε στριμωγμένοι?

Ευχαριστώ πολύ

MarcoPolo
28-06-10, 10:20
Το Σαββατο εκανα εκει την βαφτιση του γιου μου και δεν μπορω να σου περιγραψω ποσο τελεια ηταν ολα. Ονειρεμενα οπως τα ειχα ολα φανταστει. Κατω απο την Ακροπολη με πανσεληνο παρειστικα και ρομαντικα. Μεχρι 80 ατομα ειναι καλα παραπανω θα ζοριστειτε αν θες καρεκλες για ολους. Αν εχεις παραπανω ατομα θα βαλεις 7 ροτοντες που χωρανε κατω ανετα και 5 τραπεζακια στο υψωμα που εχει που χωρανε 15 ατομα πανω αλλα και ορθιοι να σου μεινουνε δεν πειραζει γιατι ειναι χαλαρα σαν να εισαι σε κηπο και πινεις το ποτακι σου. Εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο το κετερινγκ που διαλεξα με 20 ευρω το ατομο και μεσα και το καροτσι παγωτου στην τιμη. Οτι πληροφοριες θελεις πες μου μιας και τα εχω προσφατα στο μυαλο μου. Ο παπας ηταν τελειος και γλυκος και ολο το προσωπικο της εκκλησιας αψογο. Με βοηθησαν με ολα. Ολοι οι καλεσμενοι με ρωτουσαν που ανακαλυψα αυτο το υπεροχο μερος ,μια οαση μεσα στην Αθηνα. Τους εκανε πραγματικη εντυπωση το μερος.

argyroxag
28-06-10, 10:36
MarcoPolo

σου έστειλα πμ. ευχαριστώ πολύ

katerinak
28-06-10, 11:48
Το Σαββατο εκανα εκει την βαφτιση του γιου μου και δεν μπορω να σου περιγραψω ποσο τελεια ηταν ολα. Ονειρεμενα οπως τα ειχα ολα φανταστει. Κατω απο την Ακροπολη με πανσεληνο παρειστικα και ρομαντικα. Μεχρι 80 ατομα ειναι καλα παραπανω θα ζοριστειτε αν θες καρεκλες για ολους. Αν εχεις παραπανω ατομα θα βαλεις 7 ροτοντες που χωρανε κατω ανετα και 5 τραπεζακια στο υψωμα που εχει που χωρανε 15 ατομα πανω αλλα και ορθιοι να σου μεινουνε δεν πειραζει γιατι ειναι χαλαρα σαν να εισαι σε κηπο και πινεις το ποτακι σου. Εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο το κετερινγκ που διαλεξα με 20 ευρω το ατομο και μεσα και το καροτσι παγωτου στην τιμη. Οτι πληροφοριες θελεις πες μου μιας και τα εχω προσφατα στο μυαλο μου. Ο παπας ηταν τελειος και γλυκος και ολο το προσωπικο της εκκλησιας αψογο. Με βοηθησαν με ολα. Ολοι οι καλεσμενοι με ρωτουσαν που ανακαλυψα αυτο το υπεροχο μερος ,μια οαση μεσα στην Αθηνα. Τους εκανε πραγματικη εντυπωση το μερος.

κ εγω το ειχα σκεφτει κ εχεις δικιο οτι ειναι οαση μεσα στην αθηνα!ερωτηση! βλεπατε ακροπολη απο κει;εμενα μου φανηκε οτι δε φαινοταν οταν το ειδα..

τα λεφτα ηταν 20 το ατομο κ 400 η εκκλησια;

MarcoPolo
28-06-10, 12:21
3ΟΟ η εκκλησια και 20 ευρω το ατομο και μεσα τα παγωτα ολα και τα ποτα. Ολα τα πανω τραπεζια βλεπαν Ακροπολη αλλα και τα κατω που δεν εβλεπαν ηταν τελεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μολις βγουν οι φωτο θα ανεβασω.

TXARA
29-06-10, 01:11
Αγιος Νικολαος Ρηγιλλης εκανα τη βαπτιση του γιου μου πριν μια εβδομαδα.Κηποι με παγκακια προσφερεται για κετερινγκ,λειτουργια στα νεοελληνικα και ο παππας απλα ΤΕΛΕΙΟΣ.
Απο την επομενη μερα με παιρνανε τηλεφωνο και μου λεγανε συγχαρητηρια.
Ηταν μαγευτικα!!!Το συνιστω ανεπιφυλακτα.

katerinak
29-06-10, 10:26
3ΟΟ η εκκλησια και 20 ευρω το ατομο και μεσα τα παγωτα ολα και τα ποτα. Ολα τα πανω τραπεζια βλεπαν Ακροπολη αλλα και τα κατω που δεν εβλεπαν ηταν τελεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μολις βγουν οι φωτο θα ανεβασω.

περιμενουμε!πιστευω οτι αξιζει κ για διαφορετικη εκδηλωση!

Marakious
29-06-10, 14:13

ποσο δικαιο εχεις!!! εκει εγινε και ο γαμος μου με τον αθλιο παπα και κρατησε μολις 8 λεπτα με το ρολοι...
αλλα ειναι απιστευτα ομορφη εκκλησια

Marakious
29-06-10, 15:34

ποσο δικαιο εχεις!!! εκει εγινε και ο γαμος μου με τον αθλιο παπα και κρατησε μολις 8 λεπτα με το ρολοι...

TXARA
30-06-10, 01:39

επειδη μενω στη συγκεκριμενη περιοχη εχω ακουσει ιστοριες απειρου καλλους για το συστημα και το συγκεκριμενο παππα!

argyroxag
12-07-10, 19:24
Μερόπειο

Έγινε χθες το απόγευμα και η δική μας βάφτιση, ήταν όλα τέλεια , η μικρή βέβαια έκλαψε πολύ αλλά ο κήπος και η καταπληκτική φιλοξενία μας αποζημίωσαν με το παραπάνω. Ένα μεγάλο ευχαροστώ στην κα.Αγγελική και τις υπόλοιπες κυρίες για αυτό που μας προσέφεραν

MarcoPolo
12-07-10, 21:44
Αργυρω πηγαν ολα καλα βλεπω!!!!!!! Μπραβο να σας ζησει το βλασταρι σας. Τελικα ποιο κατερινγκ διαλεξες????

mariab
12-07-10, 22:25
Να σας ζήσουν τα μικρά σας!!!

Επειδή σκέφτομαι και εγώ το Μερόπειο για τη βάφτιση της μπέμπας μου, θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:
Ο μπουφές που σκέφτομαι να κάνω θα είναι μόνο γλυκά, οπότε τελείως όρθιοι. Θα ήθελα μόνο 2-3 τραπέζια για να ακουμπάει ο κόσμος τα ποτήρια του και μερικές καρέκλες για τους ηλικιωμένους. Μας παίρνει για 150 άτομα ή όχι? Επίσης, τα τραπέζια και οι καρέκλες είναι δικά τους ή πρέπει να φροντίσω εγώ?
Πότε θα βάλετε φωτογραφίες, βρε κορίτσια.

MarcoPolo
12-07-10, 23:29
Φωτο θα βαλω την αλλη εβδομαδα που θα τις εχω. 150 ατομα εισαι στο οριο αλλα αφου θα ειναι ορθιοι μπορει να χορεσετε. Τραπεζια καρεκλες τα παρεχει το μεροπειον

argyroxag
13-07-10, 07:30
Καλημέρα Marco Polo

Τελικά διάλεξα το συνεργαζόμενο με το Μερόπειο catering το οποίο ήταν πολύ καλό , το φαγητό νόστιμο και πολύ, να φανταστεις μας έδωσαν και παγωτίνια για το σπίτι.

Τέλος καλό όλα καλά. Η μικρή βέβαια έπαθε μεγάλο σοκ, αλλά ελπίζω ότι σήμερα δεν θα θυμάται τίποτα.

argyroxag
13-07-10, 07:32
Mariab

Εμείς ήμασταν 75 και όλοι καθιστοί και ήταν άνετα, δεν μπορώ να πω. Αλλά καλύτερα να μιλήσεις με την κα.Αγγελική να σε κατευθύνει. Επιπλέον κλείσε έγκαιρα ημερομηνία γιατί δεν στιμώχνουν τα μυστήρια, οπότε κάνουν ένα το πρωι και ένα το απόγευμα. Αν χρειαστείς άλλες πληροφορίες στείλε μήνυμα.

victoria09
31-08-10, 21:53
Καλησπέρα
Είμαι καινούργια στο φορουμ αν και σας παρακολουθώ καιρό και με έχετε βοηθήσει πολύ.
Αρχές Οκτώβρη εχω γαμο και βάφτιση στον Αγιο Νικόλαο Ρηγγίλης.Εχω αγχωθεί γιατί σε βάπτιση που πήγε γνώστός μου πριν λίγο καιρό ο παππά εκανε ολόκληρη φασαρία μπροστα στον κόσμο για το οικονομικό.Εγώ είχα ακούσει πολύ καλα λόγια για τον ιερέα.Δεν ξερω τι να κάνω δεν θέλω να πανε οι κουμπάροι και να έρθουν σε δύσκολη θέση.Αν κάποια κοπέλα εχει εμπειριά αυτή την εκκλησια ας μου πει
Σας ευχαριστώ

SEAGULL11
01-09-10, 09:24
Καλησπέρα
Είμαι καινούργια στο φορουμ αν και σας παρακολουθώ καιρό και με έχετε βοηθήσει πολύ.
Αρχές Οκτώβρη εχω γαμο και βάφτιση στον Αγιο Νικόλαο Ρηγγίλης.Εχω αγχωθεί γιατί σε βάπτιση που πήγε γνώστός μου πριν λίγο καιρό ο παππά εκανε ολόκληρη φασαρία μπροστα στον κόσμο για το οικονομικό.Εγώ είχα ακούσει πολύ καλα λόγια για τον ιερέα.Δεν ξερω τι να κάνω δεν θέλω να πανε οι κουμπάροι και να έρθουν σε δύσκολη θέση.Αν κάποια κοπέλα εχει εμπειριά αυτή την εκκλησια ας μου πει
Σας ευχαριστώ

βικτώρια09 καλημέρα.
Άν και το ποστάρισμά σου θα είχε για σένα καλύτερο αποτέλεσμα σε πιό σχετικό θέμα με το πρόβλημά σου, το πιό απλό είναι να ρωτήσετε τον παπά εκ των προτέρων, οπότε ότι γίνει θα είχει γινει νωρίτερα.

victoria09
01-09-10, 09:44
Σε ευχαριστώ,
Θα πάμε την παρασκευή από την εκκλησία για τις άδειες του γάμου και θα ρωτήσω αλλά έχω αγχωθεί με το τι θα ακούσω γιατί δεν μπορώ νά αλλαξω τώρα εκκλησία
Το θέμα το έβαλα εδώ γιατί σε προηγούμενη σελίδα έχουν αναφερθεί στην συγκεκριμένη εκκλησία κάποιες κοπέλες και ελπίζω να το δουν

SEAGULL11
01-09-10, 16:49
Σε ευχαριστώ,
Θα πάμε την παρασκευή από την εκκλησία για τις άδειες του γάμου και θα ρωτήσω αλλά έχω αγχωθεί με το τι θα ακούσω γιατί δεν μπορώ νά αλλαξω τώρα εκκλησία
Το θέμα το έβαλα εδώ γιατί σε προηγούμενη σελίδα έχουν αναφερθεί στην συγκεκριμένη εκκλησία κάποιες κοπέλες και ελπίζω να το δουν

Κοίτα να δεις.

Κατά την επίσημη εκκλησία (τουλάχιστον από όσα είχα μάθει στα θρησκευτικά), όλα τα μυστήρια εκτελούνται δωρεάν από την εκκλησία. Οπότε όσα και να ζητήσει ο παππάς για "τους πολυελαίους" δεν θα είναι πολλά. Σάμπως πληρώνουν ρεύμα? edit admin Τι να πεις? να πάρεις ένα σκουπόξυλο και να .................. ΄

τελικά μην αγχώνεσαι. θα περάσει και θα είναι όμορφα όλα.

TXARA
02-09-10, 15:45
Σε ευχαριστώ,

Εγω εκανα τη βαπτιση του παιδιου μου τον Ιουνιο.Εχει δυο παππαδες εμεις μιλησαμε με τον πατερ Κουμαριανο και τη βαπτιση την τελεσανε και οι δυο.Προσωπικα εχω να πω τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο την εκκλησια ,το χωρο,τη νεοκορισσα,το κετερινγκ και φυσικα τον πατερ Κουμαριανο που ειναι απλα τελειος εκανε ενα μυστηριο και ολοι μα ολοι του δωσανε συγχαρητηρια 150 ατομα και δεν ακουγες κιχ.Εμεινα τοσο ευχαριστημενη που στο τελος του μυστηριου του εδωσα και εγω κατι γιατι απλα ηταν πολυ καλος και εβγαλε ενα λογο για το ονομα του παιδιου μου που η περισσοτεροι συγκινηθηκαμε.Δε μετανοιωσα ουτε λεπτο για την επιλογη μου.

victoria09
02-09-10, 22:35
Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση.Και εμείς με τον πατέρα Κουμαριανό μιλήσαμε και μας έκανε πολύ καλή εντύπωση.Απλώς μου μεταφέρθηκε κάποιο όχι ευχάριστω γεγονός και με άγχωσε.Αυριο θα πάμε από εκεί και ελπίζω να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.
Και εγώ θα κάνω κετερινγκ στην αυλη. Πληρωσες κάτι για το χώρο?

TXARA
03-09-10, 01:00
Προσωπικα εγω δεν πληρωσα αλλα δεν επετρεψα στο κετερινγκ να αφησουνε ουτε καρφιτσα κατω.Αλλα ακουσα οτι υπαρχει ενα μικρο αντιτιμο που σε καμμια περιπτωση δεν αγγιζει τα ποσα που παιζονται αλλου.Οτι αλλο θελεις στη διαθεση σου.

victoria09
03-09-10, 09:33
Εμάς μας είπε ότι δεν τον νοικιάζουν το χώρο αλλα υπάρχει ένας κύριος που περιποιείται τον κήπο και επειδή πληρώνεται ελάχιστα καλό θα ήταν να του αφησουμε 100? χωρίς όμως να είναι υποχρωτικό.

TXARA
04-09-10, 01:48
Πηγες και τα ειπατε απο κοντα η τηλεφωνικως?

Ellemphriem
04-09-10, 08:58
Με Θεα Αθηνα: Αγ. Γεωργιος - Λυκαβηττος, Αγ. Ισιδωροι Λυκαβηττος...

victoria09
04-09-10, 09:15
Είχαμε περάσει από εκεί.Χθές πηγαμε πάλι για τις άδειες τον ρωτήσαμε για το οικονομικο και μας είπε, οτι και να δωσουν οι κουμπάροι πολλά ή λίγα το μυστήριο το ίδιο θα είναι, οτι δίνουν ότι θέλουν, αν ρωτήσουν τους λένε ένα ποσο Α αλλα και πάλι δεν είναι υποχρεωτικό και όλα με απόδειξη . Εμείς έχουμε κανονίσει με τους κουμπάρους 250E για 2 μυστήρια.Οσον αφορά τον κήπο δεν είπαμε χθες τίποτα αλλα εγώ θέλω να τα δώσω τα λέφτα γιατί πράγματι όσες φορές πήγαμε πρωί ή απόγευμα ήταν εκεί ο κύριος Μιχάλης -αν δεν κάνω λάθος στο όνομα-και καθάριζε τον κήπο.Και εγώ έχω σκοπό να μην αφήσουμε τίποτα στο χώρο το θεωρώ ντροπή να αφήσουμε σκουπίδια στο χώρο της εκκλησίας.Μετα τη συζήτηση ηρέμησα γιατι είχα αγχωθεί τοσα ακούς για τους παπάδες ,ευτυχώς όλα καλά.
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για το ενδιαφέρων σου

babyprince
11-10-10, 18:37
Ξέρει καμία πόσο κοστίζει ο Λουμπαρδιάρης στον Φιλοπάππου για να τον κλείσεις για βαφτίσια???

katerinak
11-10-10, 18:42
Ξέρει καμία πόσο κοστίζει ο Λουμπαρδιάρης στον Φιλοπάππου για να τον κλείσεις για βαφτίσια???

εννοεις την εκκλησια;καποτε υπηεχε μαγαζι διπλα τωρα ειναι κλειστο.εγω σ αυτη εκανα γαμο - βαφτιση,ηταν πανεμορφα!ο παπας ειπε οτιθελουν οι κουμπαροι να πληρωσουν. αν θες εκει κοντα να σου συστησω το ξανοδ που εκανα εγω τη δεξιωση.ητανπαραπανω απο αψογα ολα.κ οικονομικα

babyprince
11-10-10, 19:27
εννοεις την εκκλησια;καποτε υπηεχε μαγαζι διπλα τωρα ειναι κλειστο.εγω σ αυτη εκανα γαμο - βαφτιση,ηταν πανεμορφα!ο παπας ειπε οτιθελουν οι κουμπαροι να πληρωσουν. αν θες εκει κοντα να σου συστησω το ξανοδ που εκανα εγω τη δεξιωση.ητανπαραπανω απο αψογα ολα.κ οικονομικα

Συγνώμη αλλα δεν κατάλαβα ποιο είναι το ξανοδ, εννοείς ξενοδοχείο??? Πόσο κατ/άτομο?

katerinak
11-10-10, 19:47
Συγνώμη αλλα δεν κατάλαβα ποιο είναι το ξανοδ, εννοείς ξενοδοχείο??? Πόσο κατ/άτομο?

ξενοδοχειο ναι!26 μπουφε με τουρτα μεσα ,λουλουδια κ δωματιο.

babyprince
11-10-10, 23:06
Σε ευχαριστώ αλλά με την οικονομική κρίση έχω σκεφτεί μία ιδέα πολύ σούπερ για να είναι και τα βαφτίσια πολύ γγλυκά και ο κοσμος χαρούμενος. 26 νομίζω ότι ειναι πολλά, τη σήμερον ημέρα.

katerinak
12-10-10, 10:49
Σε ευχαριστώ αλλά με την οικονομική κρίση έχω σκεφτεί μία ιδέα πολύ σούπερ για να είναι και τα βαφτίσια πολύ γγλυκά και ο κοσμος χαρούμενος. 26 νομίζω ότι ειναι πολλά, τη σήμερον ημέρα.

γι απες ιδεα!εμεις ειχαμε κ γαμο μαζι κ θελαμε καπου εκει κοντα~

babyprince
12-10-10, 19:24
ΣΚέφτομαί οτι αν και δε θέλω να ξοδέψω μία περιουσία για δεξίωση εν καιρώ οικονομικών κρίσεων, αλλά ούτε και ξεπετάξω με ένα γλυκάκι το μωρό μου, το καλύτερο είναι: να κάνω ένα μπουφέ με 3-4 γλυκά, όπως λουκουμάδες, χρωματιστά ποπ κορν, σουβλάκια φρούτων με λιωμένη σοκολάτα και παγωτά και να βάλω έξω από την εκκλησία μία νεράιδα να κάνει τρελοκοτσιδάκια και νεροτατουάζ και έναν ξυλοπόδαρο να μοιράζει τις μπουμπουνιέρες. Αν΄γίνει νωρίς σε εκκλησία στην Αθήνα σε πεζόδρομο που θυμίζει κάτι από ταινία. Το κόστος είναι σαφέστατα λιγότερο. Ειδικά μάλιστα αν την ψάξεις με τις μπουμπουνιέρες και τις προσκλήσεις που πάνε στα σκουπίδια.
Πώς σας φαίνεται???

katerinak
12-10-10, 20:53
ΣΚέφτομαί οτι αν και δε θέλω να ξοδέψω μία περιουσία για δεξίωση εν καιρώ οικονομικών κρίσεων, αλλά ούτε και ξεπετάξω με ένα γλυκάκι το μωρό μου, το καλύτερο είναι: να κάνω ένα μπουφέ με 3-4 γλυκά, όπως λουκουμάδες, χρωματιστά ποπ κορν, σουβλάκια φρούτων με λιωμένη σοκολάτα και παγωτά και να βάλω έξω από την εκκλησία μία νεράιδα να κάνει τρελοκοτσιδάκια και νεροτατουάζ και έναν ξυλοπόδαρο να μοιράζει τις μπουμπουνιέρες. Αν΄γίνει νωρίς σε εκκλησία στην Αθήνα σε πεζόδρομο που θυμίζει κάτι από ταινία. Το κόστος είναι σαφέστατα λιγότερο. Ειδικά μάλιστα αν την ψάξεις με τις μπουμπουνιέρες και τις προσκλήσεις που πάνε στα σκουπίδια.
Πώς σας φαίνεται???

χωρις μπομπο;τοτε καλα ειναι γιατι ο ξυλοπ κ η νεραιδα θα πανε 150 και πανω

victoria09
12-10-10, 20:59
Μου αρέσει η ιδέα σου και δεν θέλω να σε απογοητέυσω αλλά πριν δέκα μέρες κάναμε τη βάφτιση μας και το είχα ψαξει το θέμα.Επειδή κάναμε και γάμο μαζί δεν θέλαμε να δώσουμε μονο ένα γλυκό και κοιτάξαμε σε κετερινγκ και ζαχαροπλαστεία για ποικιλία γλυκών αναψυκτικά και κρασί.Σε πληροφορώ ότι κυμαίνονταν γύρω στα 8-10 ευρώ το άτομο(μαζί με το σερβις) χωρίς καποιο ιδιαίτερο σε γλυκό ουτε παγωτό .Το παγωτό το χρεώνουν3,5-4 ευρώ το άτομο τώρα για λουκουμάδες δεν ξέρω. Ζαχαροπλαστειο ζητησε 10 ευρώ για ζαχαρωτά και μακαρόν.Δεν ξέρω τι θες να δώσεις αλλά φοβάμαι ότι δεν θα έιναι πολύ οικονομικό αυτό που θες.Εγώ προτίμησα στα ίδια λεφτά αλμυρά καναπεδάκι και ταρτάκια με σολωμό ,γαρίδες και προσούτο και σφηνάκι γλυκό με αναψυκτικά και κρασί.Σου έυχομαι να γίνουν όλα όπως τα ονειρέυεσαι.Με το καλό η βάφτιση

babyprince
13-10-10, 22:51
Θα σου πω πως το σκέφτηκα αλλα έχω και τις ευκολίες μου... Ένας μπουφές (ή δανεικός από γνωστό ή ενοικιαζόμενος) που πάνω θα έχει λουκουμάδες, χρωματιστό ποπ κορν και σουβλάκια φρούτων με λιωμένη σοκολάτα. Αυτά είναι περίπου στα 2€ / άτομο. Μέτά θα σερβίρουμε λεμονάδα-βυσσινάδα 1€/άτομο και σκέφτηκα και 3 αλμυρά όπως κις λωρέν, mini bagel και πιτσάκια (?) €3/άτομο. Συνολο €6 χ 200 άτομα=1200 μαξιμουμ.

Ο άντρας μου είναι μάγειρας και έχει αρκετούς βοηθούς και σερβιτόρους, οπότε θα μπορούσαμε να τα φτιάξουμε και σερβίρουμε. Αρκεί να το οργανώσουμε. Τώρα για τα μακαρόν και τα ζαχαρωτά η τιμή είναι εξωφρενική και σε σχέση με τα αλμυρά νομίζω και πάλι σου ζήτησαν πολλά.

Έχω βρει ένα ζαχαροπλαστείο στον Αγ. Δημήτριο - μία τρύπα - που έχει πολύ αξιοπρεπή γλυκά και κάνει ότι του ζητήσεις. Είμαι σίγουρη πως μακαρόν δεν κάνει, αλλά λίγο πιο απλά πράγματα. Οι λουκουμάδες του είανι τέλειοι και πολύ φθηνοί. Να σου πω μόνο πως όταν είχαμε κάνει πάρτυ γεννεθλίων στο γιο του άντρα μου αντί για τεράστια τούρτα είχα πάρει ατομικά ΄προφιτερόλ σε κουτάκια louney tunes και μου είχαν κοστίσει 0,80 το οποίο το θεωρώ καλή τιμή.

victoria09
14-10-10, 09:23
Αν είναι έτσι οκ.Συμφέρει .Το είχα σκεφτεί να το κάνω και εγώ μονιμου αλλά ειχάμε και γάμο μαζί και δεν μπορούσα να είμαι εκεί να το οργανώσω γιατί δεν υπήρχε κάποιος να βοηθήσει.Αφού και ο άντρα σου είναι γνώστης όλα θα πάνε καλά.Που είναι το μαγαζί με τους λουκουμάδες ? Και εμείς Αγιο Δημήτριο μέναμε πρώτα.

babyprince
17-10-10, 10:19
λέγεται ΠΡΙΓΚΗΠΟΣ. ειναι κυριολετικα μία τρύπα αλλά κάνουν ωραια σιροπιαστα. ειναι απο την Πόλη. Βρίσκεται κοντα στη Λιδορικίου αμα την ξερεις.

stinaxri11
12-07-11, 22:52
Καλησπέρα κοριτσια. Θα ήθελα την γνώμη σας για τη βάπτιση του γιου μου. Μενουμε στο Παγκράτι και μας ενδιαφέρει να βρούμε μια ωραία εκκλησία με πράσινο αν γίνεται και να έχει κοντά και κάποιο μαγαζί για 100 άτομα περίπου. Ακουσα για την Αγία Σκέπη στου Παπάγου. Μήπως γνωρίζετε κάτι σχετικά? Ευχαριστώ

Titi_S
12-07-11, 23:35
Εξαρταται για πότε την θες, γιατί προς το παρόν γίνονται έργα στον περιβάλλοντα χώρο της Αγίας Σκέπης και είναι τα πάντα σκαμμένα! Χάλια. Και δεν ξέρω πότε θα τελειώσουνε, γιατί βρίσκονται σε δικαστικές διαμάχες οι εμπλεκόμενοι δήμοι. Θα σου πρότεινα καλύτερα την Αγία Σοφία στο Νέο Ψυχικό.

Marigoula
13-07-11, 10:30
Καλησπέρα κοριτσια. Θα ήθελα την γνώμη σας για τη βάπτιση του γιου μου. Μενουμε στο Παγκράτι και μας ενδιαφέρει να βρούμε μια ωραία εκκλησία με πράσινο αν γίνεται και να έχει κοντά και κάποιο μαγαζί για 100 άτομα περίπου. Ακουσα για την Αγία Σκέπη στου Παπάγου. Μήπως γνωρίζετε κάτι σχετικά? Ευχαριστώ

Είναι το Samartzis catering ακριβώς από κατω: http://www.samartzis-catering.gr/
και το Verde ακριβώς απέναντι στο άλσος: http://www.piuverde.com.gr/index2.htm
Επειδή η συγκεκριμένη εκκλησία ειναι πολυ δημοφιλης και ενδέχεται να μην βρεις, ρίξε μια ματιά και στον Τίμιο Σταυρό, είναι πολύ κοντά στην Αγία Σκέπη και είναι μέσα στο πράσινο και αυτή.
Εξαρταται για πότε την θες, γιατί προς το παρόν γίνονται έργα στον περιβάλλοντα χώρο της Αγίας Σκέπης και είναι τα πάντα σκαμμένα! Χάλια. Και δεν ξέρω πότε θα τελειώσουνε, γιατί βρίσκονται σε δικαστικές διαμάχες οι εμπλεκόμενοι δήμοι. Θα σου πρότεινα καλύτερα την Αγία Σοφία στο Νέο Ψυχικό.
Η Αγία Σοφία είναι ωραία εκκλησία αλλά τεράστια και δίπλα σε πολυσύχναστο δρόμο, δεν είναι και τόσο γραφική για βάπτιση ειδικά, προσψπική μου άποψη πάντα.
Υπάρχει επίσης, δεν ξέρω αν εχει αναφερθει προηγούμενα, μέσα στο Άλσος Ν.Φιλαδέλεφειας η Ζωοδόχος Πηγή, μικρό γραφικό εκκλησάκι, αξίζει να του ρίξεις μια ματιά.
Είναι και ο Αγιος Δημήτριος Ν.Ψυχικού,είναι μέσα σε πρασινο, δημοφιλής και αυτη σαν την Αγια Σκέπη, πρεπει να κλεισεις νωρίς.

SEAGULL11
13-07-11, 16:13
Υπάρχει επίσης, δεν ξέρω αν εχει αναφερθει προηγούμενα, μέσα στο Άλσος Ν.Φιλαδέλεφειας η Ζωοδόχος Πηγή, μικρό γραφικό εκκλησάκι, αξίζει να του ρίξεις μια ματιά.
Είναι και ο Αγιος Δημήτριος Ν.Ψυχικού,είναι μέσα σε πρασινο, δημοφιλής και αυτη σαν την Αγια Σκέπη, πρεπει να κλεισεις νωρίς.

Μήπως εννοέις του Π. Ψυχικού τον Αγ. Δημήτριο?

Την Ζ.πηγή Ν. Φιλαδέλφεια, δεν την αλλάζω εύκολα. Μικρή, γραφική, με άνετο παρκινγκ, με τον κένταυρο δίπλα, έχει την λίμνη, αλλά και εκεί τριγύρω υπάρχουν πολλά κουτουκάκια, ταβερνάκια, κλπ άν δεν θες τον Κένταυρο. edit admin

Το verde νομίζω ότι είναι τσιμπητερό.

Marigoula
13-07-11, 17:21
Μήπως εννοέις του Π. Ψυχικού τον Αγ. Δημήτριο?

Την Ζ.πηγή Ν. Φιλαδέλφεια, δεν την αλλάζω εύκολα. Μικρή, γραφική, με άνετο παρκινγκ, με τον κένταυρο δίπλα, έχει την λίμνη, αλλά και εκεί τριγύρω υπάρχουν πολλά κουτουκάκια, ταβερνάκια, κλπ άν δεν θες τον Κένταυρο.

Το verde νομίζω ότι είναι τσιμπητερό.

Ναι μωρέ του Π.Ψυχικού ήθελα να γράψω και εκ παραδρομής έγραψα Ν.Ψυχικού!!

Ναι, όντως το Verde είναι "τσιμπητερό" χωρίς να θυμάμαι συγκεκριμένη τιμή αλλά είναι δίπλα στην εκκλησία όπως και οι χώροι του Σαμαρτζή.

Ανετο το παρκινγκ στη Ζ.Πηγή δεν το λες γιατί γίνεται ο κακός χαμός (εννοώ στο πλάι στο δρομάκι) αλλά είναι γενικά ωραία επιλογή αν σου αρέσουν τα εκκλησάκια.

makris
02-10-11, 12:57
ΝΕΦΕΛΗ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ 400 ΕΥΡΩ
ΤΕΤΡΑΚΟΣΙΑ ΕΥΡΩ
ΟΤΑΝ ΕΙΠΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΕΡΓΟΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΧΡΕΩΝΟΥΜΕ ΕΜΙΕΣ ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΛΛΟΥ
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΜΕΡΟΠΕΙΟ
ΑΙΣΧΟΣ

makris
02-10-11, 13:00
περιμενουμε!πιστευω οτι αξιζει κ για διαφορετικη εκδηλωση!
ΠΩΣ ΕΣΕΝΑ ΠΗΡΑΝ 300
ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ 400 ΕΥΡΩ !!!!!!!!!!!!! ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ
ΟΤΑΝ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ
ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΤΕΤΡΑΚΟΣΙΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΡΙΣΗ ???

SEAGULL11
03-10-11, 13:30
ΠΩΣ ΕΣΕΝΑ ΠΗΡΑΝ 300

Φίλε/Φίλη, εγώ όταν κάναμε θρησκευτικά στο σχολείο μου έμαθαν ότι η εκκλησία είναι υποχρεωμένη να κάνει τα 7 μυστήρια δωρεάν.

Άν θες ψάξε το, αλλά "κόρακας κοράκου μάτι, δεν βγάζει". Ειδκά με τις εκκλησίες είναι σωστή 100% η παροιμία. edit admin

Υπάρχουν πάντως άν το ψάξεις (δεν ξέρω τι περιθώρια χρόνου έχεις), υπάρχουν όμορφες εκκλησίες και εκκλησάκια που σου λένε ότι θες.

Δεν έχει λεφτά η εκκλησία γιαυτό και δεν πληρώνει και φόρους. Θέλουν οικονομική ενίσχυση. Τι να πεις?...............

Άν θες μεγάλη εκκλησία και δεν είναι μακρυά σου, ρίξε μία ματιά στην Αγ. Βαρβάρα (αγ. Βαρβάρα Αιγάλεω). Όμορφη, μεγάλη, άνετο πάρκινγκ, ειδικός χώρος για χαιρετούρα, γλυκά κλπ και πολύ καλός και άνετος ιερέας. Νέος, συγκαταβατικός και ήρεμος. Πολύ τον πάω (φάνηκε ε? :D:D:D) τον τύπο.

mariab
04-10-11, 13:35
ΠΩΣ ΕΣΕΝΑ ΠΗΡΑΝ 300

Τα 400 ευρώ τα ζητάν διότι η Αγ. Σοφία δεν είναι εκκλησία ενορίας, αλλά ανήκει στο ίδρυμα και δεν έχει μόνιμο ιερέα, ψάλτη κ.λ.π. Τα χρήματα αυτά, για τα οποία σου δίνουν απόδειξη, παν για αμοιβές, ΔΕΗ κλπ. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες γιατί εγώ είχα ρωτήσει πέρισυ, αλλά μέσες άκρες αυτός είναι ο λόγος. Πάντως, το σύνολο των χρημάτων (μαζί με το κόστος της αυλής) είναι οικονομικό σε σχέση με άλλες λύσεις.

nitsachris
13-03-12, 15:13
Αξιζει να κοιταξεις και στην αγια Κυριακη αττικου αλσους στα τουρκοβουνια , γραφικοτατο εκκλησακι με αφθονο παρκινγκ , καταπρασινο περιβαλλον . Βρισκεται τερμα πανω στον οικισμο 300 μετρα περιπου πιο πανω απο την παλια καφετερια zeppelin .

Marigoula
13-03-12, 17:05
Τα 400 ευρώ τα ζητάν διότι η Αγ. Σοφία δεν είναι εκκλησία ενορίας, αλλά ανήκει στο ίδρυμα και δεν έχει μόνιμο ιερέα, ψάλτη κ.λ.π. Τα χρήματα αυτά, για τα οποία σου δίνουν απόδειξη, παν για αμοιβές, ΔΕΗ κλπ. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες γιατί εγώ είχα ρωτήσει πέρισυ, αλλά μέσες άκρες αυτός είναι ο λόγος. Πάντως, το σύνολο των χρημάτων (μαζί με το κόστος της αυλής) είναι οικονομικό σε σχέση με άλλες λύσεις.

Βρε δεν είμαστε καλά...400 ευρώ;;;;;;;;;; Για κορόιδα ψάχνουν μου φαίνεται.....απαράδεκτοι!!!!

gorgina.th
11-03-14, 09:24
Βρε δεν είμαστε καλά...400 ευρώ;;;;;;;;;; Για κορόιδα ψάχνουν μου φαίνεται.....απαράδεκτοι!!!!
Ναι Μαριγούλα , ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!! Οταν τα νεα ζευγαρια πεινανε , και παίρνον βασικο 290 ευρώ για 6 ώρες η Αγια Σοφια Ακροπολης και το Μεροπειο ξεδιαντροπα ζητανε τετοια ποσα. Βρηκα στο ιντερνετ και άλλα λινκ που δειχνουν τι γινεται εκει από το 2011 και πως ζηταγανε απο κοπελα που εκανε πολιτικο γαμο 800 ευρω για να κανει γαμο και βάπτιση !! ΟΚΤΑΚΟΣΙΑ ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΔΕΞΙΩΣΗ
http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=24&t=218148

marianioak
11-03-14, 22:58
Αυτα που λέει η φιλη mariab δεν ισχύουν. Η εκκλησία ανηκει στην Αρχιεπισκοπή και όχι σε ιδρυμα και εχει οχι έναν αλλά δύο ΜΟΝΙΜΟΥΣ ιερεις. Μπες στο site της Αρχιεπισκοπής να δεις. Αρχιμανδριτης Χρυσοστομος Συμεωνίδης και Πρωτοπρεσβυτερος Παναγιωτης Παπαπαναγιωτου. Αρα είναι παραμυθι να λενε ότι δεν έχουν μονιμο παπα και ψάλτη κλπ. Δικαιολογίες είναι και είναι καλό να παραπονεθουμε στην Αρχιεπισκοπή επειδή σε αλλες εκκλησίες δεν ζητάνε λεφτά και λενε ότι θέλεις να δώσεις. 400 ευρώ για ενα μυστηριο είναι ΑΙΣΧΟΣ

valvis
12-03-14, 22:55
πραγματικά....

valvis
12-03-14, 22:57
καλημερα σας

valvis
12-03-14, 23:01
πολλές φορές σε ρωτησα αλλα δεν απάντησες

valvis
12-03-14, 23:03
η ελένη τελικά δεν μου απάντησε αν το έλαβε

valvis
12-03-14, 23:05
διαφορετικη αντιμετωπιση

valvis
12-03-14, 23:16
Μου ηρθαν ειδοποιησεις προσωπικων μην για νεα σχολια για τον Ιερο Ναο Αγιας Σοφιας Ακροπολης. Κάποιες μαλιστα μου εστειλαν και προσωπικό μηνυμα για όσα είχα γράψει και για το οτι εκθειαζα τον χωρο.. Διαβασα τα σχολια τις παρατηρησεις και όσα έχετε πει....δεν ξερω τι να απαντησω. Δεν ήξερα το τι γινόταν και γίνεται Anyway Πολυς θορυβος για το τιποτα. Απο ότι εχει ανακοινωθει απο άλλη φιλη που τηλεφωνησε να κλεισει την πληροφορησαν οτι ο Ιερος Ναος Αγιας Σοφιας Ακροπολης έκλεισε προκειμενου να γινουν οικοδομικες εργασιες συντηρησης και δεν ξερουν πποτε θα ανοιξει

valvis
12-03-14, 23:17
διαφορετικη αντιμετωπιση
συγνωμη αλλα από το chat εμφανιστηκαν εδω

makris
25-03-14, 23:00
Ναι κι εγω συμφωνώ ... ότι η Αγία Σοφία Ακροπόλεως με την μοναδική της θέα στον Παρθενώνα είναι μία από τις καλύτερες επιλογές Καταρχήν έχεις άνεση επειδή δεν βάζουν το ένα μυστήριο πίσω απο το άλλο, μπορείς στο περιστύλιο να βάλεις τραπέζι να κερνας καλεσμένους με θεα Ακρόπολη και από την άνοιξη νοικιάζουν οικονομικά τον κήπο πίσω από το Ναό. Χωραει πάνω από 100 ατομα με τραπεζάκια, τα πίσω τραπεζια βλέπουν Ακρόπολη, έχει δέντρα,είναι απίθανα !!! Εχει έναν γλυκύτατο ψηλό παπά, η Αγγελική που είναι στο γραφείο μας είχε εξυπηρετήσει πολύ σε όλα. Και΄εμένα με ευχαριστεί ότι όλα τα χρήματα πάνε για καλό σκοπό, για τις γιαγιούλες του Γηροκομείου που έχει το Μερόπειο στην Καλλιθέα.
Και οι Αγιοι Ισίδωροι είναι καλά με θεα πιάτο την Αθηνα είναι καλή επιλογή αλλά η ανηφόρα όντως σκοτώνει και έχει πολυκοσμία. Δεν ξέρω η Αγία Φωτεινή μου φαίνεται .. κάπως με τη βαβουρα από τα αμάξια
Η δικη μας εμπειρία από την Αγια Σοφια Ακροπολης άλλα μας δίδαξε. Πρωτον. Απλά ΔΕΝ υπάρχει θέα. Ο Παρθενώνας είναι κρυμμενος από δέντρα. Το περιστυλιο είναι εντελώς ακατάλληλο επειδή υπάρχει φόβος να σου έρθει καμμια μπαλα στα μουτρα από τους πιτσιρικους που παίζουν φουτμπολ μπροστα από το ναό και σηκώνουν σκόνη και δεν ακούς τίποτα. Μετα λές ότι νοικιάζουν οικονομικά. 600 ευρώ είναι οικονομικά ??? Για τρείς ώρες ?? Και με το που πας να βάλεις μουσική να πλακώνει το 100 επειδη ενοχλουνται οι γειτονες. Λες μετα για 100 άτομα ??!!?? Ουτε 40 δεν χωράει, εκτός αν είσαι πατεις με πατω σε !!
Τωρα για τον παπά και την κυρία στο γραφείο ας μην μιλήσω. Ουτε ψηλός, είναι ουτε γλυκος. Και για τον καλό σκοπό που το βρήκες. Το Μεροπειο ειναι Πανσιον Ηλικιωμενων και χρεώνει 1200 ευρω το μηνα για να πάρει μια ηλικιωμένη. Αρα που βλέπεις να πηγαίνουν για φιλανθρωπία. Δες τι γράφουν εδώ και τόσα χρόνια για το Μεροπειο και την Αγια Σοφια Ακροπολεως
http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=24&t=218148&p=5418581&hilit=%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B5%CE%B9%CE%BF#p5418581

makris
25-03-14, 23:02
Μου ηρθαν ειδοποιησεις προσωπικων μην για νεα σχολια για τον Ιερο Ναο Αγιας Σοφιας Ακροπολης. Κάποιες μαλιστα μου εστειλαν και προσωπικό μηνυμα για όσα είχα γράψει και για το οτι εκθειαζα τον χωρο.. Διαβασα τα σχολια τις παρατηρησεις και όσα έχετε πει....δεν ξερω τι να απαντησω. Δεν ήξερα το τι γινόταν και γίνεται Anyway Πολυς θορυβος για το τιποτα. Απο ότι εχει ανακοινωθει απο άλλη φιλη που τηλεφωνησε να κλεισει την πληροφορησαν οτι ο Ιερος Ναος Αγιας Σοφιας Ακροπολης έκλεισε προκειμενου να γινουν οικοδομικες εργασιες συντηρησης και δεν ξερουν πποτε θα ανοιξει
Καλα άλλα έλεγες τότε και τωρα δεν ξερεις ?
Εκλεισε... δεν το ξερω
Πάντως και φίλη που την πάτησε και πήγε το περασμένο καλοκαίρι το έχει σκυλομετανιωσει

makris
25-03-14, 23:05
Είναι το Samartzis catering ακριβώς από κατω: http://www.samartzis-catering.gr/
και το Verde ακριβώς απέναντι στο άλσος: http://www.piuverde.com.gr/index2.htm
Επειδή η συγκεκριμένη εκκλησία ειναι πολυ δημοφιλης και ενδέχεται να μην βρεις, ρίξε μια ματιά και στον Τίμιο Σταυρό, είναι πολύ κοντά στην Αγία Σκέπη και είναι μέσα στο πράσινο και αυτή.

Η Αγία Σοφία είναι ωραία εκκλησία αλλά τεράστια και δίπλα σε πολυσύχναστο δρόμο, δεν είναι και τόσο γραφική για βάπτιση ειδικά, προσψπική μου άποψη πάντα.
Μαριγουλα, συμφωνω απολυτα μαζι σου. Γινεται φοβερη βαβουρα το καλοκαιρι και ο ναος της Αγιας Σοφιας Ακροπολεως είναι σαν σαλονι. Δεν κάνει για μυστηρια

p.mpou
27-03-14, 09:48
Μαριγουλα, συμφωνω απολυτα μαζι σου. Γινεται φοβερη βαβουρα το καλοκαιρι και ο ναος της Αγιας Σοφιας Ακροπολεως είναι σαν σαλονι. Δεν κάνει για μυστηρια
Μακρη και Μαριγουλα, δεν ειναι μονο η βαβουρα που γινεται. Η Αγια Σοφια Ακροπολεως που λετε δεν μοιαζει καν με εκκλησια. Ενα ψυχρο κτιριο, με κολωνες απ εξω σαν μεγαρο. Και μεσα λιγες εικονες. Δεν εχει τρουλο, ουτε πολυελεους, γενικα μοιαζει με αιθουσα και οχι με Ναο. Προσωπικη μου αποψη λεω, αλλα θελουμε οταν βαπτιζουμε το παιδι μας να νιώσουμε ότι γινεται μυστηριο. Δεν μας τραβαει καθολου ο Ναός.