PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΡΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ- ΜΑΤΙΩΝ

candy1234
08-02-10, 12:02
Δεν ήξερα που να ποστάρω το θέμα μου..αν τυχών είναι άσχετο παρακαλώ να το μεταφέρετε.
Το ερωτημά μου είναι το εξής:
Είμαι 31 ετών και βλέπω το πρόσωπο μου οτι είναι αρκετά αφυδατωμένο.. Οι πόροι θα έλεγα είναι σαν τρυπίτσες...φαίνονται δηλαδή κάπως έντονα με μια πιο προσεχτική ματιά. Τα μάτια μου..κυρίως οταν γελάω σχηματίζουν στα πλάγια ρυτίδες..πιο έντονες από ότι παλαιότερα..
Δεν χρησιποποιώ καμια κρέμα... ενυδατική ή αντιγήρανσης..Νομίζω όμως πως ήρθε ο καιρός να ξεκινήσω εντατικά με τη φροντίδα του προσώπου μου..πριν είναι αργά. Εσείς ποια κρέμα χρησιμοποιήτε; Καμια μασκούλα μήπως πρέπει να κάνω; Γενικά, ακούω τις συμβουλές σας επι του θέματος....γιατί έχω αρχίσει και αγχώνομαι γιατί νιώθω πως αμέλησα το θέμα επιδερμίδα..!

kalamaraki
08-02-10, 12:14
αχ γλυκεια μου κάντυ!! Μια απο τα ίδια και εδω.....
Λοιπόν εγω να σου πω την αλήθεια οταν ανακαλυψα τα σαιτ με τα φθηνότερα επώνυμα καλλυντικά βρήκα ευκαιρια και πήρα κρέμες ενυδατική αντιγηραντική της biotherm πήρα και μερας και νύχτας , πηρα μια κρέμα ματιών και ειδα σημαντικη διαφορα΄στις σακούλες και στο φουσκωμα του βλεφάρου, και οντως το δέρμα μου ειναι ποιο απαλο και πιο ραφινάτο και δειχνει ποιο υγειές! Και τώρα ετοιμάζομαι να πάρω και το σέρουμ που εχει η σειρά ειναι αυτή BIOTHERM
- Age Fitness Power2 - http://oth.strawberrynet.com/skincare/biotherm/#8448 την ειχε η κουνιάδα μου περυσι και έτσι την πήρα και εγώ μετά που μου ειπε οτι έμεινε ευχαριστημένη!

katerinak
08-02-10, 12:17
[QUOTE=kalamaraki;1473258]αχ γλυκεια μου κάντυ!! Μια απο τα ίδια και εδω.....
ανακαλυψα τα σαιτ με τα φθηνότερα επώνυμα καλλυντικά QUOTE]

ποιο ειναι το site; ειναι πιο φθηνα;ειναι καλ ομως; κ εγω στα ματια εχω προβλημα..παντα ειχα κ δεν νομιζω οτι βλεπω βελτιωση με κρεμες

candy1234
08-02-10, 12:26
Σκέφτηκα να πάω στα Hondos ή σε κάποιο άλλο κατ/μα...αλλά βρε κορίτσια, όσες φορές έχω προβεί σε τετοια κίνηση, πάντα μου πασάρουν ότι θέλουν..τα οποία δεν έχουν αποτέλεσμα.. Πιθανόν γιατί οι περισσότερες κοπέλες εκεί δεν έιναι αισθητικοί αλλά απλά πωλήτριες που θέλουν να πουλήσουν τα προϊόντα τους...! Γι' αυτό ρωτάω εσάς, εκ πείρας, να μου πείτε για μια επιδερμίδα παρόμοια με τη δική μου, τι βάζετε; Την δική μου θα την χαρακτήριζα ξηρή...ή μεικτή.. και θα ήθελα να μου προτείνετε και συγκεκριμένη καλή κρέμα ματιών. Πρέπει να βάζω και κρέμα ημέρας, νύχτας, ενυδάτωσης και τι άλλο; Πολλά μου ακούγονται..ουφ..και τα βαριέμαι αυταααα..αλλά τι να κάνω; Αν πρέπει, θα τα βάλω..σαν θεραπεία! Ενας ορος αντιγύρανσης, κάνει για την ηλικιά των 30 ή είναι νωρίς ακόμη;

elachl
08-02-10, 12:42
οχι στα χοντος κοπελα μου...καλυτερα απο το σαιτ...ειναι κριμα να δινεις παραπανω για τα ιδια πραγματα.
επισης και η oriflame εχει καλα και φθηνα πραγματα...
www.oriflame.gr (http://www.oriflame.gr)

katerinak
08-02-10, 12:42
εχω το ιδιο δερμα.η δερματολογος μου εδωσε την may κ για μερα-νυχτα-ματια.για μερα νυχτα μου αρεσε ειχε ωραια αισθηση.κ ματια καλη ειναι αλλα δεν καταλαβαινω πολλα γιατι δεν πιστευω οτι διορθωνουν απλα δεν χειροτερευει.ειναι απο φαρμακειο κ μου ειπε οτι ειναι ανταξια της la praire.τι να πω;;δεν ηταν πολυ ακριβες παντως

kalamaraki
08-02-10, 12:49
Καλά καλέ...εχει βουίξει το φορουμ με αυτο το θεμα θα σας μαλώσω!!!
εδώ ειναι το θέμα μας με τις αγορές απο ιντερνετ μαγαζια , στη λιστα αυτη εχει μονο αξιοπιστα μαγαζια που ολες μας εχουμε αγοράσει , μονο ετσι μπαινει ενα σαιτ στη λιστα, και φυσικά οι τιμες ειναι πολυ χαμηλότερες απο ελλαδα ακομα και σε περίοδο εκπτώσεων!!!
Ιδου....
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1472936#post1472936
αν κανεις λιγο ποιο πανω την σελιδα θα σου δειξει την λιστα μας.
Εγω τα αγορασα απο το www.strawberrynet.com και ήρθαν σε 6 εργάσιμες μερες χωρις μεταφορικα απο το χονγκ κονγκ , επίσης οι κρεμες που αγορασα χαρακτηριστικα η νυκτος εδω εχει 78ευρώ και εγω την πήρα 38ευρώ......

katerinak
08-02-10, 12:51
Εγω τα αγορασα απο το www.strawberrynet.com και ήρθαν σε 6 εργάσιμες μερες χωρις μεταφορικα απο το χονγκ κονγκ , επίσης οι κρεμες που αγορασα χαρακτηριστικα η νυκτος εδω εχει 78ευρώ και εγω την πήρα 38ευρώ......

θα το κοιταξω κ εγω..ειναι ολες πιο φθηνες η να παω πρωτα να ρωτησω για να συγκρινω τιμες;

Niki81
08-02-10, 12:53
Κι εγω τον τελευταιο χρονο χρησιμοποιω μονο φαρμακευτικα προιοντα.Μια χαρα μου φαινονται...Παλαιοτερα εδινα με το τσουβαλι τα λεφτακια μου στο Hondos για να αγοραζω ακριβες κρεμες αλλα δεν ειδα να εχουν και κανενα τρομερο αποτελεσμα.

Πηγα μια μερα και αγορασα καμποσα προιοντα της biotherm.Κρεμα μερας,νυχτός ,ματιων,καθαριστικο ,λοσιον κλπ....εσκασα γυρω στα 300 ευρω.Οτανναρχισα να τα χρησιμοποιω μεσα σε δεκα μερες ειχα γεμισει ακμη...σκατα ειχα γινει και καταλαβαινα οτι εφταιγαν οι κρεμες.
Δεν εννοω οτι τα προιοντα Biotherm ειναι χαλια ... αλλα προφανως δεν ηταν καταλληλα για το δικο μου δερμα...απλα νευριασα γιατι η κοπελα που μου τα εδωσε ηταν αισθητικος και θεωρησα θα ξερει .

Απο τοτε σταματησα τις σπαταλες και χρησιμοποιω φαρμακευτικα.

Οπως ειπε και η katerinak οι κρεμες ματιων δεν κανουν τπτ σπουδαιο...δε διορθωνουν δλδ ...εχω γενικως προβλημα στα ματια ...εχω δοκιμασει πολλες κρεμες αποτελεσμα καλο δε εχω δει.

Να πινεις πολυ νερο...βοηθαει πολυ!!!!

kalamaraki
08-02-10, 12:54
Σκέφτηκα να πάω στα Hondos ή σε κάποιο άλλο κατ/μα...αλλά βρε κορίτσια, όσες φορές έχω προβεί σε τετοια κίνηση, πάντα μου πασάρουν ότι θέλουν..τα οποία δεν έχουν αποτέλεσμα.. Πιθανόν γιατί οι περισσότερες κοπέλες εκεί δεν έιναι αισθητικοί αλλά απλά πωλήτριες που θέλουν να πουλήσουν τα προϊόντα τους...! Γι' αυτό ρωτάω εσάς, εκ πείρας, να μου πείτε για μια επιδερμίδα παρόμοια με τη δική μου, τι βάζετε; Την δική μου θα την χαρακτήριζα ξηρή...ή μεικτή.. και θα ήθελα να μου προτείνετε και συγκεκριμένη καλή κρέμα ματιών. Πρέπει να βάζω και κρέμα ημέρας, νύχτας, ενυδάτωσης και τι άλλο; Πολλά μου ακούγονται..ουφ..και τα βαριέμαι αυταααα..αλλά τι να κάνω; Αν πρέπει, θα τα βάλω..σαν θεραπεία! Ενας ορος αντιγύρανσης, κάνει για την ηλικιά των 30 ή είναι νωρίς ακόμη;

εγώ εχω μεικτη επιδερμίδα, με το Τ δηλαδη , ξηρη στα μάγουλα αλλα λιπαρη στο μετωπο στο πηγούνι και στη μυτη με πόρους, πηρα αυτες που σου ειπα ημέρας και νυκτος γιατι δεν ειμαι πια 20χρονων να βαζω μονο ημερας , πηρα και ματιων και βαζω ευλαβικα πρωι βραδυ , το πρωι μολις πλενομαι πριν ξυπνησει η μικρη και το βραδυ αφου εχω τελειωσει τα παντα πριν μπω στο φορουμ πασαλειβομαι παλι...χαχαχαχα Πηρα επισης καλο ντεμακιγιαζ και ενα τονερ για μετα το ντεμακιγιαζ και πριν τη κρεμα...κοινως ξοδεψα γυρω στα 150ευρω μεσω νετ...για ελλαδα δεν το συζητω τι θα μου εβγαινε!
Και εννοειται οτι θα βαλεις αντιγυρανσης απο τωρα...εγω βαζω ενυδατικη απο τα 15 μου... και αντιγυραντικη απο τα 28 μου ετσι μου ειχε μαθει η μαμα μου χε χε!

kalamaraki
08-02-10, 12:55
θα το κοιταξω κ εγω..ειναι ολες πιο φθηνες η να παω πρωτα να ρωτησω για να συγκρινω τιμες;

Οχι ειναι ολα ποιο φθηνα απο ελλαδα...καμια συγκριση δεν υπάρχει στις τιμες!!!

kalamaraki
08-02-10, 12:56
Κι εγω τον τελευταιο χρονο χρησιμοποιω μονο φαρμακευτικα προιοντα.Μια χαρα μου φαινονται...Παλαιοτερα εδινα με το τσουβαλι τα λεφτακια μου στο Hondos για να αγοραζω ακριβες κρεμες αλλα δεν ειδα να εχουν και κανενα τρομερο αποτελεσμα.

Πηγα μια μερα και αγορασα καμποσα προιοντα της biotherm.Κρεμα μερας,νυχτός ,ματιων,καθαριστικο ,λοσιον κλπ....εσκασα γυρω στα 300 ευρω.Οτανναρχισα να τα χρησιμοποιω μεσα σε δεκα μερες ειχα γεμισει ακμη...σκατα ειχα γινει και καταλαβαινα οτι εφταιγαν οι κρεμες.
Δεν εννοω οτι τα προιοντα Biotherm ειναι χαλια ... αλλα προφανως δεν ηταν καταλληλα για το δικο μου δερμα...απλα νευριασα γιατι η κοπελα που μου τα εδωσε ηταν αισθητικος και θεωρησα θα ξερει .

Απο τοτε σταματησα τις σπαταλες και χρησιμοποιω φαρμακευτικα.

Οπως ειπε και η katerinak οι κρεμες ματιων δεν κανουν τπτ σπουδαιο...δε διορθωνουν δλδ ...εχω γενικως προβλημα στα ματια ...εχω δοκιμασει πολλες κρεμες αποτελεσμα καλο δε εχω δει.

Να πινεις πολυ νερο...βοηθαει πολυ!!!!

εγώ παντως μεχρι στιγμης -τα χρησιμοποιω γυρω στις 3 βδομαδες - ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο την εν λογω εταιρεια... ειλικρινα θαυματα δεν κανει αλλα εκανε δουλεια στα ματια μου εφυγαν οι σακουλες και εφυγε το γκριζο που ειχα λογω συνεχους αυπνιας!!

candy1234
08-02-10, 14:15
http://oth.strawberrynet.com/skincare/biotherm/age-fitness-power-2-yeux/42899/#DETAIL
http://oth.strawberrynet.com/skincare/biotherm/age-fitness-power-2-recharging/42535/#DETAIL
http://oth.strawberrynet.com/skincare/biotherm/aquasource-super-hydrator---normal-/99925/#DETAIL
http://oth.strawberrynet.com/skincare/biotherm/reminerale-repair-yeux-intense/93336/#DETAIL
Μπήκα στη σελίδα και σκέφτομαι να αγοράσω αυτά που σας παραθέτω... Μήπως χρειάζομαι και τίποτα άλλο;

kalamaraki
08-02-10, 14:19
To 3o γιατι να το παρεις βρε? αφου πηρες ενυδατική! Και μερας και νυχτας
Παρε ενα σερουμ για μπουτάρισμα αν θελεις να πλακώσεις την επιδερμίδα σου!
Και θα επιμένω στα καλα ντεμακιγιάζ ματιων και προσώπου και στο τονερ, αν δεν παρεις ντεμακιγιαζ να παρεις σιγουρα ενα τονερ, να διωχνει την λιπαρότητα μετα το ντεμακιγιαζ και να τονώνει την επιδερμιδα πριν μπει η ενυδατική

katerinak
08-02-10, 14:27
οι τιμες ειναι αυτες που γραφει;

Niki81
08-02-10, 14:28
To 3o γιατι να το παρεις βρε? αφου πηρες ενυδατική! Και μερας και νυχτας

Βασικά τι είναι αυτό το 3ο?
Η ενυδατική που εχεις διαλεξει είναι μονο νυκτός.Μήπως να έπαιρνες και μια ημερας?

Η κρέμα ματιών νομίζω είναι λίγο βαρια για την ηλικία σου.Η ίδια σειρα με την κρέμα νυκτός έχει και κρέμα ματιών που είναι πιο ελαφρια.Εγώ θα προτιμούσα αυτή.

kalamaraki
08-02-10, 14:39
οι τιμες ειναι αυτες που γραφει;

oh yes! την παραγγελια θα την κανετε σε δολλάρια μην τα αλλάξετε στο σαιτ σε ευρω γιατι τα βγάζει σε περισσοτερα ευροπουλα, εσεις παραγγειλτε τα ετσι και θα βαλετε στην κάρτα σας την αναλογια τους σε ευρω
αυτο ειναι πολυ καλο για να βλεπετε http://www.dhl.gr/publish/gr/gr/tools/currency.high.html

kalamaraki
08-02-10, 14:42
Βασικά τι είναι αυτό το 3ο?
Η ενυδατική που εχεις διαλεξει είναι μονο νυκτός.Μήπως να έπαιρνες και μια ημερας?

Η κρέμα ματιών νομίζω είναι λίγο βαρια για την ηλικία σου.Η ίδια σειρα με την κρέμα νυκτός έχει και κρέμα ματιών που είναι πιο ελαφρια.Εγώ θα προτιμούσα αυτή.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με την Νικη...η πράσινη σειρα για την ηλικια μας ειναι καλη η άλλη ειναι για αλλες ηλικιες 40 και πανω δες και εδω να παρεις μια ιδεα απο τιμες και ηλικιες www.beautycom.gr οι τιμες τους ειναι ελληνικοτατες!!

mariantinos
08-02-10, 14:47
Γνώμη μου είναι να πασ πρώτα σε μια αισθητικό να σου πει ακριβώς τι χρειάζετε το πρόσωπο σου.

mariadi
08-02-10, 14:52
να κανω κ εγω μια ερωτηση κ συγνωμη αν καταχραζομαι το θεμα σου καντυ!

ειμαι 27 χρονων κ χρησιμοποιω την hydrazen της lancome. μου ειπαν οτι ειναι καλυτερες οι κρεμες της dior. τι γνωμη εχετε; εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο; γενικα, κανετε εναλλαγη στις κρεμες για να μην "συνηθιζει" το προσωπο σας το ιδιο προιον;

γενικα τι κρεμες βαζετε κ με τι σειρα; το σερουμ ειναι απαραιτητο;;

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις...:oops::oops::oops::oops:

candy1234
08-02-10, 15:22
http://oth.strawberrynet.com/skincare/biotherm/aquasource-non-stop---oligo-thermal/36952/#DETAIL για κρέμα ημέρας
http://oth.strawberrynet.com/skincare/biotherm/age-fitness-power-2-recharging/42535/#DETAIL για κρέμα νυχτός
http://oth.strawberrynet.com/skincare/biotherm/aquasource-non-stop-yeux-oligo-thermal/36917/#DETAIL ματιών
http://oth.strawberrynet.com/skincare/biotherm/biosource-invigorating-toner-n-c/29458/#DETAIL τόνερ
http://oth.strawberrynet.com/skincare/biotherm/biosource-clarifying-cleansing/36919/#DETAIL καθαρισμός make up

Αυτά πώς σας φαίνονται; Συνολικό Κόστος: 197$, δηλαδή περίπου 150?. Μεταφορικά δεν χρεώνουν;

apo+mpempa
08-02-10, 15:56
Και θα επιμένω στα καλα ντεμακιγιάζ ματιων και προσώπου και στο τονερ, αν δεν παρεις ντεμακιγιαζ να παρεις σιγουρα ενα τονερ, να διωχνει την λιπαρότητα μετα το ντεμακιγιαζ και να τονώνει την επιδερμιδα πριν μπει η ενυδατική

Kalamaraki πιο θα πρότεινες για ντεμακιγιαζ και τονερ? Εχουμε την ιδια ηλικία και τον ιδιο τυπο δερματος που ανεφερες πιο πανω.

Niki81
08-02-10, 16:15
γενικα, κανετε εναλλαγη στις κρεμες για να μην "συνηθιζει" το προσωπο σας το ιδιο προιον;

Αποψη μου παντα είναι οτι καλό θα ηταν καθε εξαμηνο πχ να αλλαζεις προιον ή να βρεις 2-3 κρεμούλες που σου αρεσουν και να τις χρησιμοποιεις εναλλαξ ανα καποιους μηνες 2 μηνες τη μια,δυο την αλλη κλπ.

Ο λόγος δεν ειναι να μη συνηθιζει το δερμα σου σε ενα προιον.Αλλά σκέψου οτι αλλα συστατικά εχει η μια κρεμα άλλα η άλλη,άλλες βιταμινες σου δινει η μια άλλες η αλλη.Εναλλάσοντας προιόντα φροντιζεις να παίρνεις ολες τις διαφορετικές αυτές ουσίες.

Το ίδιο ισχύει και για τα σαμπουάν.Καλό είναι να μη χρησιμοποιείς μονίμως το ίδιο σαμπουάν.

bp-IOLH
08-02-10, 16:29
Έχω βάλει στα μούτρα μου ό,τι πιο ακριβό υπάρχει. Ποτέ δεν είδα βελτίωση. Μάλιστα κάποια στιγμή γέμισε το πρόσωπό μου σπυριά (με μια κρέμα της biotherm).
Έχω πάει σε 4 δερματολόγους και μου είπαν όλοι μακριά από τα Hondos, τα καλύτερα είναι τα φαρμακευτικά.
Έτσι παίρνω Avene και Roc.
Τα προϊόντα της May που γράφει πιο πάνω μια κοπελιά είναι πολύ καλά. Τα έχω δοκιμάσει και αυτά.
Η δερματολόγος είπε ότι οι κρέμες ματιών δεν κάνουν τίποτε. Έχω από 18 χρονών γραμμές στα μάτια και μου είπε ότι είναι, επειδή γελάω πολύ κι ότι δεν πρόκειται να φύγουν ό,τι και να βάλω.
Η περιποίηση που μου είπε να ακολουθήσω είναι η εξής:
Πλύσιμο πρωί βράδυ με ένα φαρμακευτικό σαπουνάκι (Roc ή Avene) και κρεμούλα ενυδατική της Avene το βράδυ αλλά όχι κάθε βράδυ, μόνο βράδυ παρά βράδυ. Το πρωί μετά το πλύσιμο με σαπουνάκι βάζω το χειμώνα μια αντιηλιακή με δείκτη προστασίας 20 και το καλοκαίρι με δείκτη προστασίας 50.
Αυτά και τίποτε άλλο.
Κι εμένα το δέρμα μου είναι μεικτό, δηλ. λιπαρό στο Τ και πιο στεγνό στις παρειές.
Και η ηλικία μου 38 ετών.
Και φυσικά με όλα αυτά έχω γλιτώσει πάρα πολλά χρήματα, γιατί τα φαρμακευτικά είναι πολύ πιο φτηνά.

angel_mammy
08-02-10, 16:32
Κορίτσια καλησπέρα,

Candy κι εγώ αντιμετώπισα μια περίοδο οπού είχαν δημιουργηθεί ρυτίδες κάτω από τα μάτια μου. Ήμουνα τυχερή τότε και έτυχα σε ένα 50% που είχε στo πιο γνωστό σε όλες κατάστημα καλυντικών και πήρα μια κρεμα η οποία είχε 110 ευρώ στα 15ml (αν θυμαμαι καλα) αλλά λόγω έκπτωσης την πήρα στη μισή τιμή. Για να μην αναφέρω επωνυμία και θεωρηθεί διαφήμιση η συγκεκριμένη μάρκα είναι από τις πιο ακριβές και πολύ γνωστή αν δεν κάνω λάθος ελβετικής προέλευσης. Αν και δεν το περίμενα είδα τρομερή διαφορά. Οι ρυτίδες εξαφανίστηκαν, βεβαια και εγω τη χρησιμοποιούσα καθημερινά. Και μάλιστα είδα οτι τελικά τα άξιζε τα λεφτά της, μιας που τα μάτια δεν χρειάζονται ποσότητα μεγάλη οπότε με εβγαλε περίπου 4-5 μήνες χαλαρά.

Έμεινα τρομέρά ευχαριστημένη και σίγουρα αν τα οικονομικά μου μου το επέτρεπαν δεν θα το σκεφτόμουνα καθόλου. Τώρα όμως περιμένω το επόμενο κύμα εκπτώσεων που θα κάνει το κατάστημα ξανα. Αν και 50% δεν νομιζω να ξανακάνει. Μέχρι 35% το παει το πολύ πλέον.

Niki81
08-02-10, 16:36
Κορίτσια καλησπέρα,

Candy κι εγώ αντιμετώπισα μια περίοδο οπού είχαν δημιουργηθεί ρυτίδες κάτω από τα μάτια μου. Ήμουνα τυχερή τότε και έτυχα σε ένα 50% που είχε στo πιο γνωστό σε όλες κατάστημα καλυντικών και πήρα μια κρεμα η οποία είχε 110 ευρώ στα 15ml (αν θυμαμαι καλα) αλλά λόγω έκπτωσης την πήρα στη μισή τιμή. Για να μην αναφέρω επωνυμία και θεωρηθεί διαφήμιση η συγκεκριμένη μάρκα είναι από τις πιο ακριβές και πολύ γνωστή αν δεν κάνω λάθος ελβετικής προέλευσης. Αν και δεν το περίμενα είδα τρομερή διαφορά. Οι ρυτίδες εξαφανίστηκαν, βεβαια και εγω τη χρησιμοποιούσα καθημερινά. Και μάλιστα είδα οτι τελικά τα άξιζε τα λεφτά της, μιας που τα μάτια δεν χρειάζονται ποσότητα μεγάλη οπότε με εβγαλε περίπου 4-5 μήνες χαλαρά.

Έμεινα τρομέρά ευχαριστημένη και σίγουρα αν τα οικονομικά μου μου το επέτρεπαν δεν θα το σκεφτόμουνα καθόλου. Τώρα όμως περιμένω το επόμενο κύμα εκπτώσεων που θα κάνει το κατάστημα ξανα. Αν και 50% δεν νομιζω να ξανακάνει. Μέχρι 35% το παει το πολύ πλέον.

Κοριτσάκι μου αν σου είναι ευκολο στείλε μου ενα pm να μου πεις για ποια κρέμα λες γιατι εχω κι εγω θεμα με τα ματια μου...ετοιμαζομαι να γινω και νυφούλα :lol: :lol:!!!Please....

kalamaraki
08-02-10, 16:39
Kalamaraki πιο θα πρότεινες για ντεμακιγιαζ και τονερ? Εχουμε την ιδια ηλικία και τον ιδιο τυπο δερματος που ανεφερες πιο πανω.

http://eu.strawberrynet.com/skincare/yves-saint-laurent/softness-cleansing-silky-balm/82429/#DETAIL αυτο το πηρα 8 λιρες προσφορά και ειναι καλο αν και λιπαρο αρκετα και θελει τονερ μετα οπωσδήποτε!
πήρα αυτο για τα ματια γιατι εχω ενα θεματακι , δακρυζω με ολα τα ντεμακιγιαζ , http://eu.strawberrynet.com/skincare/biotherm/biocils-waterproof-eye-makeup-remover/28705/#DETAIL
και πήρα αυτο το τονερ
http://eu.strawberrynet.com/skincare/biotherm/biosource-invigorating-toner-n-c/29458/#DETAIL

kalamaraki
08-02-10, 16:42
Έχω βάλει στα μούτρα μου ό,τι πιο ακριβό υπάρχει. Ποτέ δεν είδα βελτίωση. Μάλιστα κάποια στιγμή γέμισε το πρόσωπό μου σπυριά (με μια κρέμα της biotherm).
Έχω πάει σε 4 δερματολόγους και μου είπαν όλοι μακριά από τα Hondos, τα καλύτερα είναι τα φαρμακευτικά.
Τα προϊόντα της May που γράφει πιο πάνω μια κοπελιά είναι πολύ καλά. Τα έχω δοκιμάσει και αυτά.
Η δερματολόγος είπε ότι οι κρέμες ματιών δεν κάνουν τίποτε. Έχω από 18 χρονών γραμμές στα μάτια και μου είπε ότι είναι, επειδή γελάω πολύ κι ότι δεν πρόκειται να φύγουν ό,τι και να βάλω.
Πλύσιμο πρωί βράδυ με ένα φαρμακευτικό σαπουνάκι (Roc ή Avene) και κρεμούλα ενυδατική της Avene το βράδυ αλλά όχι κάθε βράδυ, μόνο βράδυ παρά βράδυ. Το πρωί μετά το πλύσιμο με σαπουνάκι βάζω το χειμώνα μια αντιηλιακή με δείκτη προστασίας 20 και το καλοκαίρι με δείκτη προστασίας 50.
Αυτά και τίποτε άλλο.
Κι εμένα το δέρμα μου είναι μεικτό, δηλ. λιπαρό στο Τ και πιο στεγνό στις παρειές.
Και φυσικά με όλα αυτά έχω γλιτώσει πάρα πολλά χρήματα, γιατί τα φαρμακευτικά είναι πολύ πιο φτηνά.

εγώ πάλι θα συμφωνήσω μαζι σου μονο στο εξης...
παιρνω χρονια μονο τις φαρμακευτικες....δεν ειδα ποτε αποτελεσμα οπως τωρα αλλα σιγουρα την αντιλιακη μου δεν την αλλάζω Αβεν και παλι αβεν!! Ειναι η μοναδικη που βαζω και δεν βγαζω πανάδες-σε σχημα μικρο σαν φακιδες!!Και ειχα παρει ενα φεγγάρι και μια λευκαντικη τους της αβεν για να διωξω τις πανάδες οντως εκανε θαυματα!

apo+mpempa
08-02-10, 16:46
Σευχαριστώ για την απάντηση!! Να σαι καλά!

angel_mammy
08-02-10, 17:06
Για την αντιλιακή θα συμφωνήσω κι εγώ με kalamaraki. Μάλιστα λόγο αποτρίχωσης με λέιζερ που κάνω στο πρόσωπο μου είναι άκρως απαραίτητη. Χειμώνα καλοκαίρι.

Χρυσουλιτα
08-02-10, 17:59
να κανω κ εγω μια ερωτηση κ συγνωμη αν καταχραζομαι το θεμα σου καντυ!

ειμαι 27 χρονων κ χρησιμοποιω την hydrazen της lancome. μου ειπαν οτι ειναι καλυτερες οι κρεμες της dior. τι γνωμη εχετε; εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο; γενικα, κανετε εναλλαγη στις κρεμες για να μην "συνηθιζει" το προσωπο σας το ιδιο προιον;

γενικα τι κρεμες βαζετε κ με τι σειρα; το σερουμ ειναι απαραιτητο;;

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις...:oops::oops::oops::oops:
βρε συ 27 εισαι οχι 57!!!βαζε απλα μια ενυδατικη(μιας και δουλευω σε φαρμακειο θα σου προτηνα φαρμακειου)εχει η LIERAC πολυ καλες κρεμουλες επισης η aderma και κανε και μια δυο φορες/βδομαδα μασκουλες.μη ξεχνας καλο ντεμακιγιαζ!!!

marsolan
09-02-10, 02:18
geia sas,
simfono arketa me tin Ioli an kai eimai tis apopsis oti to kathe derma exei tis dikes tou anages..Emena to derma mou einai kanoniko me elafros liparo T..Prin apo liga xronia emfanisa ksafnika akmi kyrios sto aristero magoulo oxi se olo to prosopo. o dermatologos pou piga-dieythintis stin dermatologiki dimosiou nosokomeiou mou eipe na xrisimopoio ena sapouni katharismou proi-vrady(to Dermac,den to exo allaksei pote apo tote),mia enydatiki tis froica 90ml kai gia ekeini tin periodo mono evaza to vrady mia eidiki elafria aloifi gia spyrakia..apotelesma????TELEIO. Mou eipe oti den xreiazontai polla-polla sto derma mas,i krema mation borei na anakoufisei apo travigmata alla stin ousia den kanei polla kai genika na min polyfortonoume to prosopo mas!Se emena ola osa eipe epiasan..apla pleon sta 31 kano 2 fores ton xrono katharismo se mia kali aisthitiko kai protimo ki ego na akoloutho tin symvouli ekeinou tou giatrou. Pantos gia antiliaki exo meinei apolyta euxaristimeni me ths Mastic Spa..oles oi alles eniotha na me varainoun!

bp-IOLH
09-02-10, 09:25
εγώ πάλι θα συμφωνήσω μαζι σου μονο στο εξης...
παιρνω χρονια μονο τις φαρμακευτικες....δεν ειδα ποτε αποτελεσμα οπως τωρα αλλα σιγουρα την αντιλιακη μου δεν την αλλάζω Αβεν και παλι αβεν!! Ειναι η μοναδικη που βαζω και δεν βγαζω πανάδες-σε σχημα μικρο σαν φακιδες!!Και ειχα παρει ενα φεγγάρι και μια λευκαντικη τους της αβεν για να διωξω τις πανάδες οντως εκανε θαυματα!

Ποιά είναι η λευκαντική της Avene? Δεν την γνωρίζω. Βέβαια έχω σκοπό να πάω στη δερματολόγο να με δει.
Εγώ έχω το εξής πρόβλημα: Μόλις μπαίνει ο Μάιος βγάζω μια πανάδα στο μέτωπο σε σχήμα τριγωνικό που ξαναφεύγει τον Οκτώβρη. Αυτή η πανάδα δημιουργήθηκε ένα καλοκαίρι που ξεχάστηκα να βάλω αντιηλιακή κι, επειδή έχω τα μαλλιά μου να πέφτουν στο μέτωπο σε μακριά φράντζα χωρισμένη στη μέση, ο ήλιος έκαψε ό,τι δεν κάλυπτε το μαλλί.
Επίσης, βγάζω κι άλλη μια πανάδα στο άνω χείλος σαν μουστάκι χιτλερικό.
Κι αυτή βγήκε από τον ήλιο, επειδή με την ανάστροφη του χεριού σκούπιζα τον ιδρώτα στο άνω χείλος.
Μεγάλη πίκρα.
Πάντως, για την ελβετική κρέμα που λέτε για τα μάτια, την έχω αγοράσει κι εγώ, τίποτε δεν μου έκανε. Επίσης, τρεις φίλες μου αγόρασαν την ελβετική κρέμα αλλά όχι αυτή που κοστίζει 110 ευρώ αλλά αυτή που κοστίζει 250 ευρώ. Δεν είδα καμιά διαφορά, ούτε κι αυτές είδαν διαφορά και μετά από καιρό δεν την ξαναγόρασαν.
Μάλιστα η μία φίλη μου που έπαιρνε χρόνια κρέμες αυτής της ελβετικής εταιρείας κάποια στιγμή τις πέταξε, πήγε σε δερματολόγο, πήρε φαρμακευτικά και τώρα το δέρμα της είναι καλύτερο, παρότι έχει φτάσει αισίως τα 43 της χρόνια.
Εγώ πιστεύω ότι το δέρμα μας αντανακλά τη διατροφή μας, τον συναισθηματικό μας κόσμο και τις συνήθειές μας. Όταν ειμαι χαρούμενη, το δέρμα μου λαμποκοπάει. Όταν είμαι στενοχωρημένη, δεν πα να βάλω όλες τις κρέμες του Χόντου, παραμένει χάλια.
Επίσης, έχω δει φοβερή διαφορά στο δέρμα μου όταν μειώνω το κάπνισμα και όταν τρώω πιο υγιεινά.
Και εννοείται ότι ο ύπνος και η ξεκούραση κάνουν το δέρμα λαμπίκο.

maridoula80
09-02-10, 18:09
καλησπερα και απο μενα να ρωτησω και εγω κατι?το δερμα μου ειναι λιπαρο πολυ λιπαρο να φανταστητε το make up δεν κραταει πολλες ωρες και το προσωπο μου γυαλιζει αρκετα τελος παντων με τα πολλα βρηκα μια ενυδατικη κρεμα γνωστης εταιριας που ειναι αρκετα καλη απο οσες εχω δοκιμασει και μια κρεμα ματιων της ιδιας σειρας.μαζι μου εδωσε δωρο και μια συσκευασια με serum της σειρας αυτης αλλα καθοτι ασχετη δεν ξερω σε ποια στιγμη να το βαζω μεχρι τωρα το εβαζα μετα τον καθαρισμο και μετα την ενυδατικη ειναι σωστο και ειναι τοσο χρησιμο που πρεπει να το παιρνω και αφου τελειωσει?και μια τελευταια ερωτηση το αντηλιακο για το προσωπο σε ποια σειρα το βαζουμε?

kalliopaki
09-02-10, 19:16
Εγώ πιστεύω ότι το δέρμα μας αντανακλά τη διατροφή μας, τον συναισθηματικό μας κόσμο και τις συνήθειές μας. Όταν ειμαι χαρούμενη, το δέρμα μου λαμποκοπάει. Όταν είμαι στενοχωρημένη, δεν πα να βάλω όλες τις κρέμες του Χόντου, παραμένει χάλια.
Επίσης, έχω δει φοβερή διαφορά στο δέρμα μου όταν μειώνω το κάπνισμα και όταν τρώω πιο υγιεινά.
Και εννοείται ότι ο ύπνος και η ξεκούραση κάνουν το δέρμα λαμπίκο.

συμφωνώ απόλυτα!!!!
Της γνωστής ελβετικής πήρα κι εγώ απελπισμένη για να συνεφέρω το δέρμα μου. Δε λέω, είδα βελτίωση, αλλά το ίδιο αποτέλεσμα είχαν και οι φαρμακευτικές που χρησιμοποιούσα νωρίτερα.
Εγώ θέλω μια αντιηλιακή (φαρμακείου) ελαφριά σχετικά. Τι προτείνετε? Είδα γράψατε για αβεν, τίποτα άλλο?

Επίσης, χρυσουλίτα μήπως μπορείς να προτείνεις καμιά μασκούλα καθαρισμού από φαρμακείο?

kalamaraki
09-02-10, 19:19
καλε...ποια ειναι αυτη η γνωστη ελβετική εταιρεια...? Δηλώνω ανίδεη!!!

Skybeam
09-02-10, 19:38
Αυτά και τίποτε άλλο.
Συμφωνώ με ό,τι λες, Ιόλη, αν και αργά το κατάλαβα. Πλέον μόνο φαρμακευτικά. Χρησιμοποιώ τις κρέμες της Nuxe, γαλλική εταιρία που αποφεύγει εξαιρετικά τα χημικά. ¶! χρησιμοποιώ και αμπούλες βιταμίνης Ε, κι αυτές από το φαρμακείο. Όποιος μπορεί να βρεί εύκολα αγνά έλαια (αμυγδαλέλαιο ή jojoba για το πρόσωπο, δαφνέλαιο για μαλλιά) eίναι τυχερός. Μια φίλη αισθητικός, το μόνο που βάζει κάθε βράδυ στο πρόσωπό της και γύρω από τα μάτια (και κάνει μασάζ) είναι το απλό, απλούστατο ελαιόλαδο. Και τελευταία μου ανακάλυψη: για ντεμακιγιάζ ανθόνερο! Ναι, ανθόνερο από το φαρμακείο + κάποιο σαπουνάκι ή σαπουνοειδές καθαριστικό φαρμακευτικό αν θέλουμε να πλύνουμε το πρόσωπό μας μετά.

kalliopaki
09-02-10, 20:30
Δηλαδή Skybeam το ανθόνερο αφαιρεί και το μακιγιάζ ματιών ??
Επίσης, το δαφνέλαιο τι κάνει στα μαλλιά? Αν μπορείς δώσε πληροφορίες, με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα!

Niki81
09-02-10, 20:47
Το δαφνελαιο οπως και το ελιολαδο κανουν πολυ καλο στα μαλλια..τα δυναμωνουν.Εγω μια φορα στις δυο εβδομαδες βαζω ελαιολαδο στα μαλλια και τα αφηνω ετσι οσο περισσοτερη ωρα μπορω.Μου το εχει συστησει κομμωτρια.το δαφνελαιο ειναι ακομα καλυτερο ομως προσεχε γιατι μου εχουν πει οτι το δαφνελαιο σκουραινει το μαλλι.Αν εισαι ξανθια θα επιρεαστει το χρωμα των μαλλιων σου.εγω για το λογο αυτο δεν το βαζω και προτιμω το ελαιολαδο.

bp-IOLH
09-02-10, 22:53
καλησπερα και απο μενα να ρωτησω και εγω κατι?το δερμα μου ειναι λιπαρο πολυ λιπαρο να φανταστητε το make up δεν κραταει πολλες ωρες και το προσωπο μου γυαλιζει αρκετα τελος παντων με τα πολλα βρηκα μια ενυδατικη κρεμα γνωστης εταιριας που ειναι αρκετα καλη απο οσες εχω δοκιμασει και μια κρεμα ματιων της ιδιας σειρας.μαζι μου εδωσε δωρο και μια συσκευασια με serum της σειρας αυτης αλλα καθοτι ασχετη δεν ξερω σε ποια στιγμη να το βαζω μεχρι τωρα το εβαζα μετα τον καθαρισμο και μετα την ενυδατικη ειναι σωστο και ειναι τοσο χρησιμο που πρεπει να το παιρνω και αφου τελειωσει?και μια τελευταια ερωτηση το αντηλιακο για το προσωπο σε ποια σειρα το βαζουμε?

Εμένα το πρόσωπό μου δεν είναι τόσο λιπαρό, μόνο στο Τ λιπαίνεται, και χρησιμοποιώ make-up πολύ ελαφρύ (συνήθως η υφή λέγεται fluide), γιατί τα άλλα που είναι κρεμώδη είναι πολύ πιο λιπαρά. Εγώ και make-up χρησιμοποιώ φαρμακευτικά (έχω πάρει ένα της Laroche poshe και άλλο ένα της Vichy) και είναι κορυφαία! Σκεφτείτε ότι έχω χρησιμοποιήσει τα πάντα: dior, lancome, Helena Rubinstein, Biotherm, Este Lauder, Mac, Clinique και πολλά άλλα και πιστεύω ότι τα φαρμακευτικά δεν με κάνουν να φαίνομαι σοβατισμένη αλλά πολύ φυσική.
Ένα άλλο tip είναι να ταμπονάρεις μετά το make up με πούδρα. Εγώ πλέον δε βάζω κρέμα ενυδατική πριν το make-up, το φοράω κατευθείαν, για να μη λαδώνει το πρόσωπο και κάνει γραμμές.
Επίσης, ένα εκπληκτικό προϊόν για όσες έχουν λιπαρό δέρμα είναι κάτι χαρτάκια της Shiseido. Παίρνεις ένα πακετάκι, κοστίζει 18 ευρώ και τα έχεις μαζί σου, για να ταμπονάρεις το πρόσωπό σου πάνω από το make-up, μόλις το δεις ότι λαδώθηκε. Εμένα μου τα είχαν δώσει ως διαφημιστικά δείγματα δωρεάν και από τότε τα χρησιμοποιώ και σώθηκα. Ειδικά το καλοκαίρι είναι σωτήρια. Λέγονται "Pureness oil-control blotting paper" και είναι της Shiseido.

συμφωνώ απόλυτα!!!!
Της γνωστής ελβετικής πήρα κι εγώ απελπισμένη για να συνεφέρω το δέρμα μου. Δε λέω, είδα βελτίωση, αλλά το ίδιο αποτέλεσμα είχαν και οι φαρμακευτικές που χρησιμοποιούσα νωρίτερα.
Εγώ θέλω μια αντιηλιακή (φαρμακείου) ελαφριά σχετικά. Τι προτείνετε? Είδα γράψατε για αβεν, τίποτα άλλο?

Επίσης, χρυσουλίτα μήπως μπορείς να προτείνεις καμιά μασκούλα καθαρισμού από φαρμακείο?

Αντιηλιακές ωραίες και ρευστές κατάλληλες για λιπαρά δέρματα είναι οι εξής:
1) GALENIC Soins Soleil Fluide non gras visage με δείκτη προστασίας 30 (εγώ τη φοράω το χειμώνα).
2) La Roche-Posay Anthelios XL Fluide extreme με δείκτη προστασίας 50+ (εγώ τη φοράω το καλοκαίρι).

καλε...ποια ειναι αυτη η γνωστη ελβετική εταιρεια...? Δηλώνω ανίδεη!!!

Εγώ θα τολμήσω και θα σου πω ότι είναι η La Prairie.

Το δαφνελαιο οπως και το ελιολαδο κανουν πολυ καλο στα μαλλια..τα δυναμωνουν.Εγω μια φορα στις δυο εβδομαδες βαζω ελαιολαδο στα μαλλια και τα αφηνω ετσι οσο περισσοτερη ωρα μπορω.Μου το εχει συστησει κομμωτρια.το δαφνελαιο ειναι ακομα καλυτερο ομως προσεχε γιατι μου εχουν πει οτι το δαφνελαιο σκουραινει το μαλλι.Αν εισαι ξανθια θα επιρεαστει το χρωμα των μαλλιων σου.εγω για το λογο αυτο δεν το βαζω και προτιμω το ελαιολαδο.

Μια κοπέλα κομμώτρια που μένει στην πολυκατοικία μου και δουλεύει σε πολύ ακριβό κομμωτήριο στο Κολωνάκι μου είπε να μην αγοράζω μάσκες για τα μαλλιά αλλά να βάζω ελαιόλαδο. Με ένα βαμβάκι να περνάω τις άκρες και μετά να τα τυλίγω για καμιά ώρα και να τα λούζω. Αν μπορείς να τα κρατήσεις και όλη τη νύχτα, ακόμη καλύτερα.
Εγώ για τα μαλλιά χρησιμοποιώ σαμπουάν, μαλακτική και μάσκα μια στις 15 μέρες από το φαρμακείο. Η μάρκα λέγεται PHYTO και έχει εξειδικευμένα προϊόντα για κάθε τύπο μαλλιών, για κάθε χρήση. Επίσης, έχω ένα σαν σιλικόνη που το χρησιμοποιώ, για να ισιώνω τα μαλλιά μου που είναι κατσαρά. Τα προστατεύει και από το styling και από το σίδερο ισιώματος.
Παλιά έπαιρνα ό,τι μάσκα και σαμπουάν κομμωτηρίου κυκλοφορούσε. Από τότε που χρησιμοποιώ αυτά του φαρμακείου, σώθηκα. Βέβαια, να πω την αλήθεια παίζει ρόλο ότι σταμάτησα να κάνω ανταύγειες.

ultraviolet
09-02-10, 23:02
κοριτσια μου εγω που τα αγοραζω απο φαρμακειο ετσι απλα ειμαι ξεπερασμενη?? κλαψ!! εδω και 3 χρονια χρησιμοποιω σταθερα vichy ενυδατικη και αφρο καθαρισμου και παντα αντιηλιακη avene αυτη με το χρωμα..αυτα..

maria- elpida
09-02-10, 23:10
κοριτσια,
και εγω χρησιμοποιω μονο φαρμακευτικα καλλυντικα.
για ενυδατωση βαζω vichy και για ντεμακιαζ ενα φοβερο τζελ της galenic και εχω και πολυ λιπαρο δερμα και εχω δει βελτιωση με την χρηση.
επισης δοκιμαστε ολα τα βαφτικα του κορρε ειναι απιθανα και μυριζουν τελεια..

bp-IOLH
09-02-10, 23:29
κοριτσια,
και εγω χρησιμοποιω μονο φαρμακευτικα καλλυντικα.
για ενυδατωση βαζω vichy και για ντεμακιαζ ενα φοβερο τζελ της galenic και εχω και πολυ λιπαρο δερμα και εχω δει βελτιωση με την χρηση.
επισης δοκιμαστε ολα τα βαφτικα του κορρε ειναι απιθανα και μυριζουν τελεια..

Του ΚΟΡΡΕ χρησιμοποιώ μολύβι για τα φρύδια και μολύβι τα χείλια.
Το τζελ για ντεμακιγιάζ της Galenic που χρησιμοποιείς πώς λέγεται?
Εγώ για ντεμακιγιάζ χρησιμοποιώ ένα γαλάκτωμα της Roc που είναι 3 σε 1 και είναι ένα τεράστιο μπουκάλι γύρω στα 500ml που το αγοράζω, όταν έχει προσφορές γύρω στα 13 ευρώ (αν θυμάμαι καλά) και περνάω περίπου 1,5 χρόνο.
Πάντως έχω να πω ότι το καλύτερο σαπουνάκι για πλύσιμο του προσώπου είναι ένα της Shiseido που είναι σε σωληνάριο και λέγεται Benefiance. Κοστίζει ακριβά, βέβαια, κάνει 48 ευρώ αλλά πραγματικά είναι πολύ ωραίο, ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει. Βέβαια, τώρα μου έχει τελειώσει και δεν είχα χρήματα να το ξαναπάρω κι έτσι αγόρασα ένα της Roc.

maria- elpida
10-02-10, 09:42
καλημερα bp-IOLH
το τζελ λεγεται galenic gel nettoyant asanissant cauterets.
ειναι σε πρασινο διαφανο σωληναριο.
αν εχεις λιπαρο δερμα ειναι πολυ καλο και δεν ειναι ακριβο, κανει 15€
και περνας πολυ καιρο.
φιλια..

bp-IOLH
10-02-10, 09:49
καλημερα bp-IOLH
το τζελ λεγεται galenic gel nettoyant asanissant cauterets.
ειναι σε πρασινο διαφανο σωληναριο.
αν εχεις λιπαρο δερμα ειναι πολυ καλο και δεν ειναι ακριβο, κανει 15€
και περνας πολυ καιρο.
φιλια..

Μαρια-ελπίδα, σ' ευχαριστώ πολύ.

kalliopaki
10-02-10, 13:16
bp-IOLH ευχαριστώ για τις αντιηλιακές!
Μήπως έχεις να προτείνεις και κάποιο προϊόν για την κυταρίτιδα? Ξέρω ξέρω, διατροφή, γυμναστική κτλ... Αλλά δεν λέω όχι και στην εξωτερικη βοήθεια ;-)

melita
10-02-10, 13:44
Δεν πρόσεξα πότε αλλά το δέρμα μου παρουσίασε μια μορφής δερματίτιδα και προς το παρόν δεν μπορώ να πάρω αγωγή λόγω θηλασμού.
Προσωπικά δεν έχω πάρει ποτέ ακριβές κρέμες, μόνο από το σούπερ μάρκετ l'oreal κτλ...Πλένω το πρόσωπο κάθε πρωι και όποτε θυμηθώ το βράδι.
Σκέφτομαι και εγώ να ξεκινήσω καμμιά φαρμακευτική κρέμα. Εσείς ποια συστήνετε και πόσο κοστίζει?

Niki81
10-02-10, 13:52
Πλένω το πρόσωπο κάθε πρωι και όποτε θυμηθώ το βράδι.

Λαθος αυτό.Καθε βράδυ καθαρισμό προσώπου ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ.
Σκεψου ποση σκονη και μολυνση τρωει καθε μερα το δερμα μας.Για να μην αναφερω το μακιγιαζ.Το βραδυ ειναι η ευκαιρια για το δερμα σου να ξεκουραστει και να αναπνευσει και για να γινει αυτο θα πρεπει να ειναι καθαρο.Οποτε καλο ντεμακιγιαζ και καθαρισμο καθε βραδυ...;) ;)!!!

kalliopaki
10-02-10, 14:01
Σκέφτομαι και εγώ να ξεκινήσω καμμιά φαρμακευτική κρέμα. Εσείς ποια συστήνετε και πόσο κοστίζει?

Έχω ευαίσθητο δέρμα σε γενικές γραμμές κι ελαφρά λιπαρό στο Τ.
Η τελευταία φαρμακείου που δοκίμασα ήταν της lierac η κρέμα ημέρας που ενδείκνυται και για τις πρώτες ρυτίδες (δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, μπορεί να μη σου χρειάζεται) και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Δεν βάρυνε το δέρμα μου, ούτε προκάλεσε σπυράκια, κτλ
Από τιμή δεν θυμάμαι δυστυχώς να σουπω.

Skybeam
10-02-10, 19:18
Δηλαδή Skybeam το ανθόνερο αφαιρεί και το μακιγιάζ ματιών ??
Επίσης, το δαφνέλαιο τι κάνει στα μαλλιά? Αν μπορείς δώσε πληροφορίες, με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα!

Το ανθόνερο αφαιρεί μακιγιάζ ματιών, αλλά όχι αδιάβροχη μάσκαρα. Μετά το ντεμακιγιάζ με ανθόνερο, εγώ σαπουνίζω το πρόσωπό μου με φαρμακευτικό σαπούνι, για να φύγουν τυχόν υπολείμματα, και μετά βάζω κρέμα.

To ελαιόλαδο είναι το καλύτερο ενυδατικό, όπως και αμυγδαλέλαιο, jojoba κλπ. Το τριανταφυλλέλαιο, αν θυμάμαι καλά, είναι αντιγηραντικό.

Το δαφνέλαιο δυναμώνει τα μαλλιά. Όντως τα σκουραίνει, αν είναι ξανθά, αλλά αν το αναμείξεις με έλαιο χαμομηλιού, τότε είναι οκ. Συνταγές πολλές για τέτοιες "αλχημείες" θα βρείτε στο www.beautyelixir.blogspot.com (http://www.beautyelixir.blogspot.com)

Mamilein
10-02-10, 19:36
Γενικά στον χρόνο δε μπορείς να αντισταθείς. Όμως δε χρειάζεται και να αφεθείς... Από δερματολόγους ξέρω ότι πέρα από μια ενυδάτωση και σωστό καθαρισμό δε χρειάζεται τίποτα το δέρμα. Εγώ βάζω τώρα προιόντα της Clarins αλλά κατα καιρούς έχω χρησιμοποιήσει από ακριβές έως φαρμακείου. Όλες έχουν σχεδόν την ίδια δράση. Καλό είναι να αλλάζεις μάρκα (έτσι λένε)... Πολύ καλές βρίσκω και της Apivita που έχουν τα φαρμακεία. Της L occitane είναι επίσης καλές, αλλά όντως ακριβές. Επένδυσε καλύτερα σε σωστό καθαρισμό που θα κάνει ειδικός! Πάντως και λίγο αμυγδαλέλαιο να απλώνεις το βράδυ είναι μια καλή αρχή!

kalliopaki
10-02-10, 21:05
Το ανθόνερο αφαιρεί μακιγιάζ ματιών, αλλά όχι αδιάβροχη μάσκαρα. Μετά το ντεμακιγιάζ με ανθόνερο, εγώ σαπουνίζω το πρόσωπό μου με φαρμακευτικό σαπούνι, για να φύγουν τυχόν υπολείμματα, και μετά βάζω κρέμα.

To ελαιόλαδο είναι το καλύτερο ενυδατικό, όπως και αμυγδαλέλαιο, jojoba κλπ. Το τριανταφυλλέλαιο, αν θυμάμαι καλά, είναι αντιγηραντικό.

Το δαφνέλαιο δυναμώνει τα μαλλιά. Όντως τα σκουραίνει, αν είναι ξανθά, αλλά αν το αναμείξεις με έλαιο χαμομηλιού, τότε είναι οκ. Συνταγές πολλές για τέτοιες "αλχημείες" θα βρείτε στο www.beautyelixir.blogspot.com (http://www.beautyelixir.blogspot.com)

σ'ευχαριστώ!! έχω μία τάση προς τα πιο φυσικά προΪόντα τελευταία, ίσως και λόγω πρόσφατης γέννας.
με απασχολεί πολύ και το θέμα της κυταρίτιδας, καμιά καλή πρόταση κορίτσια? υπάρχει αλλού σχετικό θέμα? γιατί μάλλον η ερώτηση μου είναι εκτός κλίματος ...

bp-IOLH
10-02-10, 22:01
bp-IOLH ευχαριστώ για τις αντιηλιακές!
Μήπως έχεις να προτείνεις και κάποιο προϊόν για την κυταρίτιδα? Ξέρω ξέρω, διατροφή, γυμναστική κτλ... Αλλά δεν λέω όχι και στην εξωτερικη βοήθεια ;-)

kalliopaki, για την κυτταρίτιδα έχω χρησιμοποιήσει πέρσι ένα προϊόν της Roc (το πήρα το καλοκαίρι σε διπλή συσκευασία που είχε σε προσφορά) και επίσης πρόπερσι άλλο ένα της Galenic (επίσης σε διπλή συσκευασία σε προσφορά).
Το θέμα όμως είναι ότι δεν μπορώ να σου πω αν κάνει δουλειά. Εγώ και τις δυο φορές που αγόρασα τα έβαλα για κανά 20ήμερο και μετά τα ξέχασα. Φαντάσου ότι από τη διπλή συσκευασία, η μία συσκευασία είναι άθικτη και από την άλλη έβαλα λίγο παραπάνω από το μισό. Όμως εγώ έχω ελάχιστη κυτταρίτιδα. Πάντως πριν από 3-4 χρόνια που είχα βάλει ξανά της Roc το ένα μπουκάλι από τα δύο, μου έκανε δουλειά αλλά, όπως σου είπα, δεν έχω κυτταρίτιδα. Ή μάλλον έχω το χειμώνα που τρώω σοκολάτες και κάνω καθιστική ζωή. Το καλοκαίρι που κάνω καλύτερη διατροφή, αδυνατίζω και κολυμπάω λιγουλάκι μου φεύγει η κυτταρίτιδα. Α, και μην ξεχάσω ότι το καλοκαίρι που μαυρίζω, αυτή η λίγη κυτταρίτιδα ίσως καλύπτεται από το μαύρισμα.
Α, και κάτι άλλο:
Εγώ, αν και είμαι κανονική στα κιλά, ωστόσο έχω κοιλίτσα. Για την ακρίβεια πολλές φορές με περνάνε για έγκυο, γιατί προεξέχει λόγω του ότι το υπόλοιπο σώμα είναι κανονικό.
Πριν από 5 χρόνια λοιπόν, είχα πάει σε μια αισθητικό και έκανα κάτι θεραπείες με φύκια. Πριν ξεκινήσω, με είδε η αισθητικός και μου είπε ότι το πρόβλημά μου είναι η κοιλίτσα και ελάχιστη κυτταρίτιδα στα πόδια. Μου έκανε 7 θεραπείες με φύκια και 3 θεραπείες για σύσφιξη σε ένα μηχάνημα που κάθεσαι ξαπλωμένη και σου βάζει κάτι καλώδια που κάνουν παθητική γυμναστική.
Μετά τις θεραπείες αυτές έγινα κορμάρα! Εξαφανίστηκε η κυτταρίτιδα και η κοιλίτσα έπεσε πολύ. Παράλληλα έκανα και διατροφή. Έτσι έφτασα τα 54 κιλά ενώ συνήθως είμαι 57-58 (και κατά καιρούς που ρημάζω τις σοκολάτες φτάνω τα 60). Δυο χρόνια αργότερα ήταν χειμώνας και με ρωτάει μια κοπελιά σε μια γιορτή πόσα χρόνια κάνω γυμναστήριο. Έμεινα κάγκελο γιατί σε γυμναστήριο είχα να πάω από 20 χρονών και, μόλις της το είπα μου είπε ότι αποκλείεται. Της λέω με βλέπεις με τα ρούχα, κάτσε να με δεις και το καλοκαίρι με μαγιώ! Και μου λέει, αφού σε έχω δει και με μαγιώ. Πού με είδες? της λέω. Τότε που κάναμε διακοπές εκεί όλοι μαζί. Και θυμήθηκα ότι ήταν το καλοκαίρι που έκανα αυτές τις θεραπείες και στα καπάκια πήγα διακοπές.
Βέβαια μετά που ήρθε ο χειμώνας εγώ πλακώθηκα στις σοκολατίτσες και η κοιλίτσα φούσκωσε πάλι.
Είχα δώσει τότε, δηλ. πριν από 5 χρόνια 250 ευρώ.
Τώρα μια μέρα σκεφτόμουν την άνοιξη να ξεκινήσω πάλι να κάνω αυτές τις θεραπείες μπας και δω αποτέλεσμα.
Πάντως δε χάνεις τίποτε να χρησιμοποιήσεις αυτό το προϊόν της Roc, αρκεί να βάλεις και τα δυο μπουκάλια, μην το αφήσεις σαν εμένα που βαριέμαι.

FiL_75
18-02-10, 23:06
Γειά σας Κορίτσια...
Είμαι καινούργια στο φόρουμ και μολις πριν ειχα κάνει αναζητηση στο google για κρέμες προσώπου. είμαι τελείως άσχετη απο αυτα τα θέματα γιατί δεν εχω βάλει ποτέ στη ζωή μου κρέμα προσώπου (και είμαι 35 χρονών και δείχνω για 27, έτσι μου λένε όλοι).
Το δέρμα μου είναι λιπαρό και το μόνο που έκανα όλα αυτά τα χρόνια είναι να το πλένω συστηματικά κάθε μέρα. ( Α! και δεν βάφομαι, πολύ σπάνια αν ειναι για κανά γάμο μόνο :oops:).
Σήμερα όπως ήμουν στο φαρμακείο αποφάσια να πάρω μια ενυδατική κρέμα να την δοκιμάσω. Μου την συστησε ο φαρμακοποιός (άντρας) και
είναι η Βepanthol Ultra (Κρέμα θρέψης και αναδόμησης). Την έχετε χρησιμοποιησει? και αν ναι, τι γνώμη έχετε? Δεν γνωρίζω καθόλου απο αυτά και δεν θέλω να βάλω κρέμες ότι να ναι και θα ήταν πολύτιμη η βοηθειά σας. :)

katerinak
18-02-10, 23:52
Γειά σας Κορίτσια...
Είμαι καινούργια στο φόρουμ και μολις πριν ειχα κάνει αναζητηση στο google για κρέμες προσώπου. είμαι τελείως άσχετη απο αυτα τα θέματα γιατί δεν εχω βάλει ποτέ στη ζωή μου κρέμα προσώπου (και είμαι 35 χρονών και δείχνω για 27, έτσι μου λένε όλοι).
Το δέρμα μου είναι λιπαρό και το μόνο που έκανα όλα αυτά τα χρόνια είναι να το πλένω συστηματικά κάθε μέρα. ( Α! και δεν βάφομαι, πολύ σπάνια αν ειναι για κανά γάμο μόνο :oops:).
Σήμερα όπως ήμουν στο φαρμακείο αποφάσια να πάρω μια ενυδατική κρέμα να την δοκιμάσω. Μου την συστησε ο φαρμακοποιός (άντρας) και
είναι η Βepanthol Ultra (Κρέμα θρέψης και αναδόμησης). Την έχετε χρησιμοποιησει? και αν ναι, τι γνώμη έχετε? Δεν γνωρίζω καθόλου απο αυτά και δεν θέλω να βάλω κρέμες ότι να ναι και θα ήταν πολύτιμη η βοηθειά σας. :)

εβαλα την ιδια αλλα μαλλον την πιο απλη.καλη ειναι.ζημια παντως δεν θα κανει

kalliopaki
19-02-10, 10:28
Γειά σας Κορίτσια...

καλά είναι τα προϊόντα bepanthol, τώρα βέβαια εξαρτάται εάν θα σου ταιριάξει και στο δέρμα. Τη συγκεκριμένη δεν την έχω δοκιμάσει, ίσως να είναι καλή για το χειμώνα, αλλά μήπως την άνοιξη έρθει λίγο "βαριά"? Πάντως και κρεμούλα να μη βάζεις (έχεις καλά γονίδια εσύ!), να πάρεις οπωσδήποτε μια αντιηλιακή, ειδικά από εδώ και περα που θα ανοίξει ο καιρός.

katerinak
19-02-10, 13:40
πηγα χτες πρωτη φορα για καθαρισμο προσωπου(37 ). δεν ειχα κατι ιδιαιτερο,δεν κρατησε πολυ κτλ..μου τη σπασανε που για να μου πουλησουν τα προιοντα τους βγαλανε αχρηστη τη δερματολογο που μου συστησε καποια αλλα ,οτι δεν πρεπει να αγοραζω απο τον ψιλικατζη της γειτονιας(!),κ γενικα μια κοντρα με τους δερματολογους οι αισθητικοι!! εχω λιγο αφυδατωμενο δερμα κ να μου λενε.."ειδες; γα να παιρνεις οτι σου λενε οι μη ειδικοι τι παθαινεις;;"

kalliopaki
19-02-10, 14:40
πηγα χτες πρωτη φορα για καθαρισμο προσωπου(37 ). δεν ειχα κατι ιδιαιτερο,δεν κρατησε πολυ κτλ..μου τη σπασανε που για να μου πουλησουν τα προιοντα τους βγαλανε αχρηστη τη δερματολογο που μου συστησε καποια αλλα ,οτι δεν πρεπει να αγοραζω απο τον ψιλικατζη της γειτονιας(!),κ γενικα μια κοντρα με τους δερματολογους οι αισθητικοι!! εχω λιγο αφυδατωμενο δερμα κ να μου λενε.."ειδες; γα να παιρνεις οτι σου λενε οι μη ειδικοι τι παθαινεις;;"

εντάξει, αυτό δυστυχώς είναι έλλειψη επαγγελματισμού, τι να κάνεις...

bp-IOLH
19-02-10, 17:52

Εγώ εμπιστεύομαι τους δερματολόγους ασυζητητί.
Ο δερματολόγος, για να γίνει δερματολόγος, σπούδασε 6 χρόνια στην Ιατρική και τουλάχιστον 4 στην ειδικότητα, σύνολο δηλ. 10 χρόνια.
Ο αισθητικός έχει σπουδάσει 3-4 χρόνια στο ΤΕΙ.
Ε, δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο.
Σε αισθητικό πηγαίνω για καθαρισμό προσώπου, αν και έχω να πάω 5 χρόνια. Σ' αυτή πάντως που πήγα για τις θεραπείες σώματος, είδα βελτίωση.
Δε θέλω να τα μηδενίζω όλα αλλά δεν είναι και το ίδιο.

anastasia76
19-02-10, 18:55
Εμένα ο δερματολόγος μου ήταν κατα των καθαρισμων απο τις αισθητικους. Μου έλεγε "μην καθεσαι να βγαζουν γουστα στο δερμα σου σπαζοντας τους πορους" και μου ελεγε κανε ενα πηλινγκ 1-2 φορες την εβδομαδα και μια κρεμουλα και εισαι μια χαρα. Μου είχε δωσει τοτε και ενα πηλινγκ απο το φαρμακειο με φλοιο αμυγδαλου ηταν τελειιο αλλα δεν θυμαμαι ποιο ήταν ... κριμα πφφφ :(

katerinak
19-02-10, 18:58
μαλλον εναν ανταγωνισμο τον εχουν οι αισθητικοι! θα δω αν ξαναπαω..μου παν για θερπεια ενυδατωσης κτλ

kalamaraki
19-02-10, 19:09
Και εγώ δεν εμπιστεύομαι τους αισθητικους....
Κυριως γιατι το δέρμα μας ειναι το μεγαλύτερο όργανο του σώματος μας! Αναπτύσσεται αναπνεέει , αναπλάθεται κτλπ...δεν ειναι δουλεια της αισθητικου να μου κανει διάγνωση και να μου προτεινει προίόντα! Δουλεια της ειναι να μου κανει καθαρισμο, μια καλη ενυδάτωση και να μου προτείνει προιόντα μακιγιάζ ...πάντα κατα την γνώμη μου!!

kalliopaki
19-02-10, 19:27
O πλέον κατάλληλος γι απροβληματικά δέρματα είναι ο δερματολόγος, θα συμφωνήσω κι εγώ. Σε αισθητικό πάω κι εγώ για κανά καθαρισμό πότε-πότε, αποτρίχωση, άντε και κανά μακιγιάζ (1 φορίτσα δηλαδή, όταν έγινα κουμπάρα). Βέβαια είναι και θέμα καρτάρτισης και ατόμου. Μία αισθητικός κατά το παρελθόν με βοήθησε πολύ. Η ίδια όμως προκάλεσε μία μόλυνση σε μία φίλη μου (το διαπιστώσαμε ότι είχαμε την ίδια αισθητικό κι εντελώς διαφορετική άποψη χρόνια μετά) που΄έτρεχε και δεν έφτανε η καημένη....

Οι συμβουλες των αισθητικών είναι όπως ανταλλάσουμε εδώ... Απλά έχουν πιο πολύ πείρα μαι και είναι του χώρου.

katerinak
19-02-10, 19:40
Και εγώ δεν εμπιστεύομαι τους αισθητικους....
Κυριως γιατι το δέρμα μας ειναι το μεγαλύτερο όργανο του σώματος μας! Αναπτύσσεται αναπνεέει , αναπλάθεται κτλπ...δεν ειναι δουλεια της αισθητικου να μου κανει διάγνωση και να μου προτεινει προίόντα! Δουλεια της ειναι να μου κανει καθαρισμο, μια καλη ενυδάτωση και να μου προτείνει προιόντα μακιγιάζ ...πάντα κατα την γνώμη μου!!

εμενα μου ελεγε..¨"ο δερματολογος ειναι για τις ελιες!ο επαγγελματιας αισθητικος ξερει τις κρεμες για το δερμα σου!" ειχε κ πλακα ολο αυτο! την επομενη θα πω οτι μου συστησε τις κρεμες μια αλλη αισθητικος να δω τι θα πει!

α!ελεγε κιολας οτι πουλανε κατευθειαν τα προιοντα κ δεν δινει δειγματα γιατι αυτη ΞΕΡΕΙ κ εχει εμπιστοσυνη στον εαυτο της,οχι σαν τους δερματολογους κ τους φαρμακοποιους που δεινουν δειγματα κ σου λενε να διαλεξεις για να μην εχουν ευθυνη!"

kalamaraki
19-02-10, 19:41
εμενα μου ελεγε..¨"ο δερματολογος ειναι για τις ελιες!ο επαγγελματιας αισθητικος ξερει τις κρεμες για το δερμα σου!" ειχε κ πλακα ολο αυτο! την επομενη θα πω οτι μου συστησε τις κρεμες μια αλλη αισθητικος να δω τι θα πει!

α!ελεγε κιολας οτι πουλανε κατευθειαν τα προιοντα κ δεν δινει δειγματα γιατι αυτη ΞΕΡΕΙ κ εχει εμπιστοσυνη στον εαυτο της,οχι σαν τους δερματολογους κ τους φαρμακοποιους που δεινουν δειγματα κ σου λενε να διαλεξεις για να μην εχουν ευθυνη!"

χαχαχαχα ε καλα τι θα έλεγε!!!

bp-IOLH
20-02-10, 21:33

Ωχ, τι άλλο θ' ακούσω!
Εμένα μου δίνανε οι αισθητικοί κάτι κρέμες λιπαρές, γιατί το δέρμα μου είχε ανάγκη από αυξημένη φροντίδα.
Γέμισα σπυριά που δεν είχα ούτε στην εφηβεία μου.
Πήγα σε δερματολόγο και μου είπε το αντίθετο, ότι δηλ. το δέρμα μου χρειάζεται πολύ ελαφριές κρέμες, ίσα για ενυδάτωση.
Ακολούθησα τις συμβουλές και τα σπυριά έφυγαν.

kwtina
22-02-10, 14:40

Κορίτσια εγώ είμαι φαρμακοποιός. Τα δείγματα τα δίνουμε για να είμαστε σίγουροι ότι η συγκεκριμένη κρέμα κάνει για το συγκεκριμένο πρόσωπο. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Η κρεμα που κάνει σε μένα σε εσένα μπορεί να μην ταιριάζει.
Για να μη μιλήσω για τα εγκαύματα και τις πληγές που καλούμαστε κατά καιρούς να αντιμετωπίσουμε λόγω αδεξιότητας των αισθητικών. Θεωρώ οτι οι κλάδοι αυτοί πρέπει να συνεργάζονται και όχι να προσπαθεί ο ένας να βγάλει τον άλλο άχρηστο.
Αυτά, αν μπορώ να βοηθήσω κάπως αλλιώς πού ευχαρίστως!!
φιλια

marilu
22-02-10, 15:14
Πήρα μια κρέμα απο φαρμακείο προσώπου νυκτός της himalaya. Εχετε ακούσει κάτι? Προς το παρόν μια χαρά φαίνεται, απλά θέλω και γνώμη απο καποιον που χρησιμοποιεί τέτοια προϊόντα.

peony
22-02-10, 18:18
Τώρα ανακάλυψα το thread...

Και εγώ δηλώνω φανατική των φαρμακευτικών - Avene και La Roche Posay, αν και γενικά είμαι πολύ αμελής με τη φροντίδα του δέρματός μου.
Έχω μεικτή επιδερμίδα που με τη 2η εγκυμοσύνη γέμισε σπυράκια. Οπότε ως τώρα (άμα γεννήσω βλέπουμε) χρησιμοποιώ το effaclar της La Roche POsay για καθαρισμό (είναι τζελ, δεν μπορώ τις λοσιόν) και μετά, μόνο την ημέρα Hydrance OPtimale της Αvene. Κατά καιρούς πάιρνω μάσκες και πήλινγκ της AVene, και βέβαια κάθε καλοκαίρι τα σούπερ αντιηλιακά της.

Κορρέ έβαζα την κρέμα τριαντάφυλλο, αλλά μου έπεσε βαριά - χρησιμοποιώ όμως τις κρεμες σώματος.

Δεν ξέρω, λυπάμαι να δώσω πάνω από 20 ευρώ για μια κρέμα.

Niki81
23-02-10, 12:06
Κι εγω πλεον χρησιμοποιω φαρμακευτικα.
Ψαχνω κατι να χρησιμοποιω για το προσωπο μου τη νυχτα...οχι ομως κρεμα νυχτος.Καποιον ορο ισως...δεν ξερω.Εχετε να προτεινετε κατι?

katerinak
23-02-10, 12:11
Κορίτσια εγώ είμαι φαρμακοποιός. Τα δείγματα τα δίνουμε για να είμαστε σίγουροι ότι η συγκεκριμένη κρέμα κάνει για το συγκεκριμένο πρόσωπο. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Η κρεμα που κάνει σε μένα σε εσένα μπορεί να μην ταιριάζει.
Για να μη μιλήσω για τα εγκαύματα και τις πληγές που καλούμαστε κατά καιρούς να αντιμετωπίσουμε λόγω αδεξιότητας των αισθητικών. Θεωρώ οτι οι κλάδοι αυτοί πρέπει να συνεργάζονται και όχι να προσπαθεί ο ένας να βγάλει τον άλλο άχρηστο.
Αυτά, αν μπορώ να βοηθήσω κάπως αλλιώς πού ευχαρίστως!!
φιλια

προτεινε μας κατι!

kwtina
23-02-10, 14:22
προτεινε μας κατι!

Χμμ! Να δούμε... Πρόσφατα φέραμε μια σειρά βιολογικων πιστοποιημένων προϊόντων τα Dr. Hauschka. Τα δοκίμασα κ μου άρεσαν πολύ. Βολεύουν πολύ κ τις κοπέλες που δε χρησιμοποιούν κρέμες νυκτός, διότι δεν έχουν κρέμες νυκτός.
Από κει κ πέρα μου αρέσουν κμ τα san't angelica, τα δουλεύω αρκετά.
Λοιπόν καθαρισμός gel nettoyant AVENE, κρεμα ημέρας KIREGE της SAN'T ANGELICA (αυτό με το σαλιγκάρι) κ ματιών YSTHEAL AVENE. Αυτός είναι ο δικός μου συνδιασμός.;)
Τα Dr. Hauschka έχουν τη δική τους φιλοσοφία.
Φιλάκια φεύγω να πάρω τη μικρή από τον παιδικό.

voulam
23-02-10, 14:49
Καλησπέρα κορίτσια.Δεν έχω δοκιμάσει την κρέμα της san't angelica.Είναι καλή;Το δέρμα μου είναι μεικτό και συνεχίζω να παιδεύομαι στο να βρω την κατάλληλη κρέμα.Την βρίσκεις σε όλα τα φαρμακεία;

MIDE
24-02-10, 15:18
γεια σας κ απο μενα....
εγω εμαι 31 κ μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα μονο φαρμακευτικα εκτος απο μια φορα που χρησμοποισα μια κρεμα της lancome που ηταν μια χαρα μπορω να πω κ αλλη μια της clinique που δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενη...
με τις φαρμακευτικες ολα μια χαρα...
εδω κ λιγο καιρο ομως εχω μια σειρα της yellow rose μιας κ μια ξαδερφη μου ειναι αισθητικος κ μου προτεινε να της δοκιμασω...ειμαι πααρα πολυ ευχαριστημενη με ολα αυτα που πηρα..εχω κανονικο με ξηρο δερμα...τωρα το δερμα μου λαμπει , δεν με τραβαει καθολου..κ οταν το ακουμπαω ειναι πενταμαλακο σαν παιδιου...
επειδη ειναι αισθητικος φυσικα τα πηρα ολα στις τιμες που αγοραζει εκεινη χωρις κανενα ευρω παραπανω...
αυτη τη μαρκα τη χρησιμοποιουν μονο ασθητκοι κ δεν τις βρισκεις σε μαγαζια παρα μονο σε 1-2 στην αθηνα.μπορεις μονο να παραγγειλεις μεσω της αισθητικου σου...
να μην σας πω για τις τιμες θα παθετε σοκ...
πηρα..κρεμα ημερας ,, κρεμα θρεψης ημερας-νυκτας ,,κρεμα ματιων,,μασκα,,τζελ καθαρισμου,,λοτιον κ γαλακτωμα...ολα αυτα ξερετε ποσο? περιπου 60 ευρω...
ενδυκτικα κοιταξα την τιμη λιανικης για μια κρεμα στα 50μλ κ οχι στα 125μλ που πηρα εγω κ ξερετε ποσο ειχαν ? περιπου 40-48 ευρω...βεβαια ηταν αλλη κρεμα αυτη που κοιταξα αλλα η διαφορα σε χονδρικη τιμη ηταν 3-5 ευρω απ αυτη που πηρα εγω...φανταστιτε τι βγαζουν....

υπαρχει καποια αλλη πουνα εχει χρησιμοποιησει αυτη τη μαρκα?
σκεφτομαι να παρω κ το σερουμ τωρα...

mary_marie
20-04-10, 21:02
Όντως είναι πολύ καλά καλλυντικά, και οι τιμές τους στην λιανική καλές. Εννοώ αν τα πάρεις από μαγαζί. Τα έχει ο Πατίστας στην Ευριπίδου. Και όταν κάνει και 50% έκπτωση είναι πιο φθηνά. Το θέμα είναι ότι έχουν αποτέλεσμα που το βλέπεις και το νιώθεις. Αν σκεφτείς ότι άλλα πιο ακριβά δεν κάνουν τίποτα.

peony
20-04-10, 21:54
Κι εγω πλεον χρησιμοποιω φαρμακευτικα.
Ψαχνω κατι να χρησιμοποιω για το προσωπο μου τη νυχτα...οχι ομως κρεμα νυχτος.Καποιον ορο ισως...δεν ξερω.Εχετε να προτεινετε κατι?

Λοιπόν, προχτές πήγα και πήρα την καινούρια της Vichy, την Aqualia Antiox, και καλά για θαμπές επιδερμίδες κτλ (απευθύνεται σε ηλικίες 25 -35). Καλή φαίνεται τις 2 μέρες που την έχω βάλει (? 20)
Πήρα όμως και την "αγωγή" της ίδιας σειράς, έναν ορό (? 30), με τον οποίο γίνεται το εξής: ανακατεύεις ένα φακελάκι βιταμίνη C με το διάλυμα (και τα 2 στη συσκευασία υπάρχουν) και το φυλάς στο ψυγείο. Διαρκεί 21 ημέρες. Εγώ το βάζω κάθε βράδυ. Θα σου πω εντυπώσεις σε 19 ημέρες.
Σετάκι πήρα και την κρέμα ματιών και το τζελ καθαρισμού της Vicky Aqualia Thermale. ΚΙ αυτά φαίνονται οκ, αν και σαν το τζελ της La Roche Posay δεν μου φαίνεται τίποτα.

μινουλα
20-04-10, 22:42
Λοιπόν, προχτές πήγα και πήρα την καινούρια της Vichy, την Aqualia Antiox, και καλά για θαμπές επιδερμίδες κτλ (απευθύνεται σε ηλικίες 25 -35). Καλή φαίνεται τις 2 μέρες που την έχω βάλει (? 20)
Πήρα όμως και την "αγωγή" της ίδιας σειράς, έναν ορό (? 30), με τον οποίο γίνεται το εξής: ανακατεύεις ένα φακελάκι βιταμίνη C με το διάλυμα (και τα 2 στη συσκευασία υπάρχουν) και το φυλάς στο ψυγείο. Διαρκεί 21 ημέρες. Εγώ το βάζω κάθε βράδυ. Θα σου πω εντυπώσεις σε 19 ημέρες.
Σετάκι πήρα και την κρέμα ματιών και το τζελ καθαρισμού της Vicky Aqualia Thermale. ΚΙ αυτά φαίνονται οκ, αν και σαν το τζελ της La Roche Posay δεν μου φαίνεται τίποτα.

Γεια σας, ειμαι 32 χρ (και μισο :lol:) και δεν εχω βάλει σχεδόν ποτέ κρέμα στο πρόσωπό μου, εκτός απο τις φορές που αγόραζα κάτι, το εβαζα για 2-3 φορές και μετά το ξεχνούσα-βαριόμουν κτλ...
Ουτε καθαρισμό δεν κάνω...:?
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια κρέμα ημέρας, αντιηλιακη προσωπου, κάτι για τα μάτια... Ειμαι παντελώς άσχετη και δεν ξέρω τι να παρω. Εχω βγάλει και κάτι πανάδες, σαν φακίδες και εχω ψιλοφρικάρει...:-(

MIDE
21-04-10, 11:01
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια κρέμα ημέρας, αντιηλιακη προσωπου, κάτι για τα μάτια... Ειμαι παντελώς άσχετη και δεν ξέρω τι να παρω. Εχω βγάλει και κάτι πανάδες, σαν φακίδες και εχω ψιλοφρικάρει...:-([/QUOTE]

μονο κ μονο που ιεπες για παναδες χρειαζεσαι επειγωντως ΑΝΤΙΗΛΙΑΚΗ...
μονο με την αντιηλιακη δεν θα γβαζεις παναδες ...
τωρα επειδη λες οτι ηδη εχεις βγαλει ρωτα στο φαρμακια για καμια που καταπολεμαει τις παναδες ή έυκαντικη νομιζω τις λενε..δεν ειμαι σιγουρη...
θα σε συμβουλευα αντιηλικαη να παρεις μονο απο φαρμακειο...υπαρχουν πολλες καλες...
aven , la roche posay, vichy..ολες καλες ειναι...εγω παντως αντιηλιακη παιρνω ΜΟΝΟ απο φαρμακειο..

τωρα για υδατικη κ ματιων..αν κ εγω δεν πολυεβαζα ...επαιρνα εβαζα καμια εβδομαδα κ μετα τα ξεχνουσα..αλλα κατα 99% επαιρνα κ αυτες απο φαρμακειο...κ μαλιστα πριν παρω αυτες που παιρνουν κ οι αισθητικοι που τις βρηκα πολυ καλες.. επαιρνα του κορρε που ειναι χωρις χημικα κ επειδη ειχα κ λιγο ξηρο δερμα ειχα παρει μια καλη υδατικη σουπερ..!

ΤΙΓΡΑΚΙ
21-04-10, 11:18
εγω εχω του κορρε για τα ματια το νυχτολουλουδο και για το προσωπο το ροδι.εχουν ταιριαξει στο δερμα μου και εχουν και καλη τιμη.εμενα γενικα μου αρεσουν τα προιντα του κορρε ειναι αναλαφρα.
για τις παναδες εχω ακουσει και εγω οτι θελει αντηλιακη αλλα και πιο δερμα δε θελει.

MIDE
21-04-10, 11:37
εγω εχω του κορρε για τα ματια το νυχτολουλουδο και για το προσωπο το ροδι.εχουν ταιριαξει στο δερμα μου και εχουν και καλη τιμη.εμενα γενικα μου αρεσουν τα προιντα του κορρε ειναι αναλαφρα.
για τις παναδες εχω ακουσει και εγω οτι θελει αντηλιακη αλλα και πιο δερμα δε θελει.

κ εγω πριν παρω αυτες που εχω τωρα επαιρνα του κορρε...κ αν δεν εβρισκα αυτην την ευκαιρια ,,του κορρε θα συνεχιζα παλι....δεν ξερω αλλα τις εμπιστευομαι κ ημουν αρκετα ευχαριστημενη...

γενικα ολα τα προσωπα χρειαζοντε αντιηλιακη χειμωνα καλοκαιρι..κ ιδιαιτερα τα δερματα που βγαζουν παναδες εχουν ενα λογω παραπανω...γιατι με την αντιηλιακη προλαβαινεις τις παναδες...τωρα αν καποια εχει βγαλει ηδη εννοειτε οτι θελει αντιηλιακη για να μην γεμισει κι αλλες κ μια αλλη κρεμα για να της φυγουν αυτες που εχει ηδη βγαλει..στα φαρμακεια ξερουν ποια θα δωσουν για να φυγουν οι παναδες...κ εννοειτε μετα παντα αντιηλιακη για να μην ξαναβγαλει..ιδιαιετερα με το που πιανουν οι πρωτες καλες μερες με ηλιο (αν κ ειπαμε θελει χειμωνα καλοκαιρι)

μινουλα
22-04-10, 10:36
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια κρέμα ημέρας, αντιηλιακη προσωπου, κάτι για τα μάτια... Ειμαι παντελώς άσχετη και δεν ξέρω τι να παρω. Εχω βγάλει και κάτι πανάδες, σαν φακίδες και εχω ψιλοφρικάρει...:-(

μονο κ μονο που ιεπες για παναδες χρειαζεσαι επειγωντως ΑΝΤΙΗΛΙΑΚΗ...
μονο με την αντιηλιακη δεν θα γβαζεις παναδες ...
τωρα επειδη λες οτι ηδη εχεις βγαλει ρωτα στο φαρμακια για καμια που καταπολεμαει τις παναδες ή έυκαντικη νομιζω τις λενε..δεν ειμαι σιγουρη...
θα σε συμβουλευα αντιηλικαη να παρεις μονο απο φαρμακειο...υπαρχουν πολλες καλες...
aven , la roche posay, vichy..ολες καλες ειναι...εγω παντως αντιηλιακη παιρνω ΜΟΝΟ απο φαρμακειο..

τωρα για υδατικη κ ματιων..αν κ εγω δεν πολυεβαζα ...επαιρνα εβαζα καμια εβδομαδα κ μετα τα ξεχνουσα..αλλα κατα 99% επαιρνα κ αυτες απο φαρμακειο...κ μαλιστα πριν παρω αυτες που παιρνουν κ οι αισθητικοι που τις βρηκα πολυ καλες.. επαιρνα του κορρε που ειναι χωρις χημικα κ επειδη ειχα κ λιγο ξηρο δερμα ειχα παρει μια καλη υδατικη σουπερ..![/QUOTE]
Σε ευχαριστώ, το ξέρω οτι εχω αφησει πολυ τον εαυτο μου, αλλα με ειχε βολεψει πολυ το οτι γενικα δεν ειχα ποτε δερματικα προβληματα ουτε καν εφηβη, τα βαριεμαι κιολας ολα αυτα-βαλε κρεμα, βγαλε κρεμα, σκραμπ, κρεμα νυχτος, μερας, κτλ- οποτε ειχα επαναπαυθει λιγακι. Θα παω να ρωτήσω σήμερα κιολας σε φαρμακείο!

eleana82
22-04-10, 10:51

ποσο κοστιζουν οι κρεμες κορρε;

mom
22-04-10, 11:01
Βρε κορίτσια, έχω κι εγώ πρόβλημα με πανάδες σαν αναμνηστικό απο την εγκυμοσύνη! :evil:

Το θέμα είναι, ότι όταν χρησιμοποίησα την Avene (με σύσταση δερματολόγου) είχα τα εξής δύο προβλήματα. 1ον Ήταν πάρα πολύ λιπαρή και το δέρμα μου γυάλιζε και το μακιγιάζ "έλιωνε" και 2ον έβγαλα πάλι πανάδες, παρόλο που τη χρησιμοποιούσα απο τον Μάρτιο και στην θάλασσα ήμουν με καπέλο (σαν τις θείτσες:().
Το ίδιο συνέβη και με τις άλλες αντιηλιακές που χρησιμοποίησα. (με ελαφριές διαφορές στην λιπαρότητα της κρέμας)

Τέλος, με την λευκαντική κρέμα που χρησιμοποιώ, ναι μεν απαλύνουν οι πανάδες αλλά μου δημιουργεί άπειρη ξηρότητα. Το πρόσωπο μου, γεμίζει παντού μικρές πετσούλες. (το δέρμα μου είναι ούτως ή άλλως ξηρό και γίνεται χειρότερα) Πήλινγκ κάνω, δεν σώζεται. Σταματάει μόνο όταν σταματήσω να χρησιμοποιώ την λευκαντική. Και τότε εμφανίζονται πάλι οι πανάδες...:evil:

Και επειδή έχω απελπιστεί και έχω κουραστεί να φοράω συνέχεια make up, πρωί μεσημέρι, βράδυ και επειδή αργεί ακόμη η μέρα που θα κάνω laser, ερωτώ ξανά!:p
1. Έχει βρει καμία απο εσάς που έχει πρόβλημα με πανάδες, κάποια αντιηλιακή που να την χρησιμοποιεί και να μην εμφανίζονται ξανά?
2. Λευκαντική κρέμα που και να εξαφανίζει ή τουλάχιστον μειώνει τις πανάδες, αλλά δεν προκαλεί ξηρότητα?

μινουλα
22-04-10, 11:54
:-PΒρε κορίτσια, έχω κι εγώ πρόβλημα με πανάδες σαν αναμνηστικό απο την εγκυμοσύνη! :evil:

Το θέμα είναι, ότι όταν χρησιμοποίησα την Avene (με σύσταση δερματολόγου) είχα τα εξής δύο προβλήματα. 1ον Ήταν πάρα πολύ λιπαρή και το δέρμα μου γυάλιζε και το μακιγιάζ "έλιωνε" και 2ον έβγαλα πάλι πανάδες, παρόλο που τη χρησιμοποιούσα απο τον Μάρτιο και στην θάλασσα ήμουν με καπέλο (σαν τις θείτσες:().
Το ίδιο συνέβη και με τις άλλες αντιηλιακές που χρησιμοποίησα. (με ελαφριές διαφορές στην λιπαρότητα της κρέμας)

Τέλος, με την λευκαντική κρέμα που χρησιμοποιώ, ναι μεν απαλύνουν οι πανάδες αλλά μου δημιουργεί άπειρη ξηρότητα. Το πρόσωπο μου, γεμίζει παντού μικρές πετσούλες. (το δέρμα μου είναι ούτως ή άλλως ξηρό και γίνεται χειρότερα) Πήλινγκ κάνω, δεν σώζεται. Σταματάει μόνο όταν σταματήσω να χρησιμοποιώ την λευκαντική. Και τότε εμφανίζονται πάλι οι πανάδες...:evil:

Και επειδή έχω απελπιστεί και έχω κουραστεί να φοράω συνέχεια make up, πρωί μεσημέρι, βράδυ και επειδή αργεί ακόμη η μέρα που θα κάνω laser, ερωτώ ξανά!:p
1. Έχει βρει καμία απο εσάς που έχει πρόβλημα με πανάδες, κάποια αντιηλιακή που να την χρησιμοποιεί και να μην εμφανίζονται ξανά?
2. Λευκαντική κρέμα που και να εξαφανίζει ή τουλάχιστον μειώνει τις πανάδες, αλλά δεν προκαλεί ξηρότητα?

Δεν εχω βρει ακομη κατι, αλλωστε δηλωνω παντελως ασχετη με αυτο το θεμα :razz:, αλλα λεω να παω σε δερματολογο απο βδομαδα μηπως και μου γραψει καμια κρεμα για τις παναδες. Μου ειπανε για την La roche Posay, οτι ειναι πολυ καλη αντιηλιακη, λεω να αρχισω τουλαχιστον φοροντας αντιηλιακη και να δουμε!!!:D
Α! και τωρα που το θυμηθηκα! Ξερετε που μπορω να βρω ανθόνερο για ντεμακιγιαζ? Εψαξα μεσω ιντερνετ αλλα δεν βρηκα κατι.

mom
22-04-10, 11:56
Και τη La roche Posay τη δοκίμασα....:(

Ανθόνερο, μπορείς να βρείς στο φαρμακείο.:-D

μινουλα
22-04-10, 12:06
Και τη La roche Posay τη δοκίμασα....:(

Ανθόνερο, μπορείς να βρείς στο φαρμακείο.:-D

Δλδ δεν ειναι καλή η Posay?
Σε ευχαριστω, παω να παρω τωρα κιολας!!! (ανθονερο :) )

mom
22-04-10, 12:13
Θεωρείται απο τις καλύτερες, απλά εγώ είχα τα ίδια προβλήματα που έγραψα παραπάνω....

Γενικώς μάλλον δεν υπάρχει καμία "μαγική" κρέμα....μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση. Μόνο το laser θα με σώσει....:cool:

MIDE
22-04-10, 12:33
:-P

Α! και τωρα που το θυμηθηκα! Ξερετε που μπορω να βρω ανθόνερο για ντεμακιγιαζ? Εψαξα μεσω ιντερνετ αλλα δεν βρηκα κατι.

εγω ανθονερο εχω δει κ στο σουπερ μαρκετ που ψωνιζω...το εχει εκει που εχει κ τα μπαχαρικα..
αυτο το ανθονερο εννοειτε ?
κανει κ για νταμακιγιαζ ?

μινουλα
22-04-10, 12:43
εγω ανθονερο εχω δει κ στο σουπερ μαρκετ που ψωνιζω...το εχει εκει που εχει κ τα μπαχαρικα..
αυτο το ανθονερο εννοειτε ?
κανει κ για νταμακιγιαζ ?

Α, δεν ξερω αν είναι το ίδιο....Με προβλημάτισες τώρα :-P...

maria2
26-04-10, 09:28
Καλημέρα....
το δέρμα μου είναι λιπαρό και όποια κρέμα να βάλω, σε λίγες ώρες
θα γυαλίζει!!:(

Έχετε δοκιμάσει καμιά αντηλιακή που να απορροφάτε και απλώνετε ωραία
χωρίς να "λαδίζει";

newagemama
26-04-10, 10:15
Γεια σας κορίτσια

Εχω κι εγώ μικτό δέρμα, πολύ λευκό, με τάση για πανάδες (ειδικά τέτοια εποχή που ο ήλιος αρχίζει "απότομα" να καίει. ΚΑτέληξα με πολλές δοκιμές στα εξής προϊόντα, τα οποία όμως πρέπει να βάζω σχολαστικά και όχι όποτε θυμάμαι: πρωί. Μετα από πέρασμα με καθαριστική λοσιόν της Αβέν (χωρίς ξέπλυμα), βάζω ενυδατικό σέρουμ της Φροικα. Μετά από 10 λεπτά αντιλιακή της Λα Ρος Ποσέ με δείκτη 50+ για λιπαρά δέρματα. Γεν γυαλίζει τίποτα. Αν κυκλοφορήσεις έξω το αντιλιακό χρειαζεται ανανέωση κάθε 2-3 ώρες. Το βράδυ καθάρισμα και σέρουμ. Αυτά. Και καπελάκι το μεσημέρι.

Edit E

MIDE
26-04-10, 11:58
Καλημέρα....
το δέρμα μου είναι λιπαρό και όποια κρέμα να βάλω, σε λίγες ώρες
θα γυαλίζει!!:(

Έχετε δοκιμάσει καμιά αντηλιακή που να απορροφάτε και απλώνετε ωραία
χωρίς να "λαδίζει";

η la roche posay βγαζει μια αντιηλιακη προσωπου που δεν ειναι πολυ λιπαρη...ειναι για προσωπα που εχουν προβλημα με λιπαροτητα...ειναι σε πολυ ρευστη μορφη κ αποροφατε γρηγορα απο την επιδερμιδα..

εγω αν κ δεν εχω λιπαρο προσωπο ,, το καλοκαιρι οσο κ να κανεις κατω απο τον ηλιο στη θαλασσα κ γενικα πολλες ωρες με ζαστη το δερμα με την αντιηλιακη γυαλιζει κ ιδρωνει πολυ...γι'αυτο την ειχα παρει μια φορα κ τη χρησιμοποιουσα στη θαλασσα κ οχι μονο κ ημουν πολυ ευχαριστημενη...

MIDE
26-04-10, 11:59
Μετά από 10 λεπτά αντιλιακή της Λα Ρος Ποσέ με δείκτη 50+ για λιπαρά δέρματα. Γεν γυαλίζει τίποτα.

ακριβως αυτη λεω κ εγω..ειναι πολυ καλη....

kounelitsa
26-04-10, 13:42
Καλησπέρα κορίτσια!!! Μακάρι να βρίσκαμε όλες τη μια και μοναδική κρέμα που θα χρησιμοποιούσαμε και θα εξαφάνιζε πανάδες, σπιράκια ρυτίδες, θα έκανε για μερα νύχτα καλοκαίρι χειμώνα αααα και θα ήταν και δωρεάν!!!!
Δυστυχώς όμως...δεν υπάρχει...εμένα το προβλημα μου είναι το ευαίσθητο δέρμα μου...ότι κρέμα και να βάλω μου κάνει καλό για δύο εβδομάδες και μετά αρχίζουν τα παρατράγουδα....το ιδιο δέρμα έχει και η μαμά μου και ο δερματολόγος της είπε να αλλάζει κρέμα κάθε 15 μέρες...εναλλάξ δηλαδή δύο διαφορετικές κρέμες...ενώ εμένα μου είπε να μη βάζω τίποτα!!!!!!!!
Αφού δεν έχεις κανένα πρόβλημα μου λέει τί τις θες τις κρέμες?? Βάζε λίγη νιβεούλα ή bepanthol...αλλά λίγη όμως και μια φορά την ημέρα!! (και να σας πώ ότι το δέρμα μου είναι ξηρό)ααα και μου είπε να πλένομαι ΜΙΑ φορά την ημέρα στο πρόσωπο!
Τί να πώ με αυτές τις απλές συμβουλές το δέρμα μου έλαμψε!!! Περίεργο αλλά πέτυχε...λίγη nivea πολυυυυυυυ λίγη για να μη γιαλίζει και έξω από το σπίτι....

Όσο για την κυτταρίτιδα θεωρώ θαυματουργή τη roc...κάθε χρόνο κατά τα μέσα Μαιου αρχίζω και τη βάζω και βλέπω θεαματικά αποτελέσματα...βέβαια όταν τη σταματάς πάλι τα ίδια βλέπεις..αλλά βρε κορίτσια μην περιμένουμε και θαύματα....μου φτάνει που τη βάζω και βγαίνω στην παραλία χωρίς κυτταρίτιδα (τουλάχιστον αν δεν την εξαφανίζει....την καλύπτει σε χρονο μηδέν και με μηδεν κόπο!!!)

kalliopaki
27-04-10, 01:59
Έχετε να προτείνεται καμία μάσκα καθαρισμού? Βλέπω το δέρμα μου κάπως "μπουκωμένο" αλλά δεν θέλω να πάω για καθαρισμό γιατί συνήθως φεύγω με κοκκινίλες.....
Κάνω κι ένα απαλό Peeling αραιά και που αλλά δεν έχω δει όφελος. Κάποτε είχα πάρει μια πολύ καλή μάσκα καθαρισμού, μάλλον από φαρμακείο ή από αυτά μέσω ντήλερ, έχω κολλήσει δεν θυμάμαι μάρκα. Έχετε καμία πρόταση?

Να καταθέσω επίσης ότι πήρα λα ρος ποσέ και βρήκα την υγειά μου! Φοβερή αντιηλιακή με ματ αποτέλεσμα παρά τον υψηλό δείκτη προστασίας.

vickoulina
08-05-10, 17:03
Πολύ καλή κρέμα ημέρας είναι της olay η complete multi radiance, τη βάζω κάθε πρωι κ έχει φοβερή αίσθηση. Και είναι πολύ καλή και σαν βάση μακιγιαζ.
Διάβασα το θέμα αυτό και μου λύθηκε η απορία για το ποια αντηλιακη προσώπου να πάρω, θα παω να πάρω αυτή της λα ρος :wink:

kalliopaki
08-05-10, 19:55
Κορίτσια βάζω εδώ την ερώτηση μου, μου φαίνεται σχετικό το θέμα: κοιτιέμαι στον καθρέφτη λοιπόν και διαπιστώνω ότι στα μάγουλακια, πάνω στα "μήλα" έχω αρκετούς ανοικτούς πόρους, που φαίνονται έντονα. Παλιά δεν είχα, δεν ξέρω πώς προέκυψε, ξαφνικά το διαπίστωσα κι εγώ. Τι μπορώ να κάνω, πρώτον για να βελτιώσω την κατάσταση και δεύτερον για να το καμουφλάρω κάπως?

barbie2000
04-11-10, 12:23
Eδώ έπρεπε -μάλλον- να γράψω και άνοιξα άλλο θέμα. (τώρα το είδα)
Μου προτείναν την εξής: Olay Anti Wrinkle Nature Fusion Day Cream SPF15 50ml , αλλά μου φάνηκε βαρύ για την ηλικία μου (33). Την έχει δοκιμάσει καμία?

kalliopaki
04-11-10, 15:25
όχι δεν την έχω δοκιμάσει, εγώ στα 36 μόλις πήρα της Lierac, το emulsion, ελαφρυ, ματ, καλό μου φαίνεται. Το συνδυάζω με ορό ποτε πότε οπότε ειμαι οκ, για να μην φοράω κάτι "βαρύ" καθημερινά

tsofaki_ka
06-12-10, 21:25
καλησπέρα και από μένα!είμαι καινούργια και ο λόγος που γράφτηκα είναι για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα αφού σπουδάζω αισθητική στα Α.Τ.Ε.Ι. Θεσσαλονίκης.Καταρχάς πρέπει να επισημάνω ότι αισθητικοί 'βγαίνουν' και από ΤΕΙ και από ΙΕΚ.Στα ΤΕΙ τα μαθήματα του πρώτου χρόνου είναι σχεδόν ΙΔΙΑ με την νοσηλευτική(ανατομία,φυσιολογία,μικροβιολογία κτλ και εχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια βιβλια).'Επειτα για 2 χρόνια κάνουμε μέσα σε όλα τα άλλα και δερματολογία.Θέλω να πω ότι έχουμε(ή τουλάχιστον θα έπρεπε να έχουμε) τις γνώσεις για να μας εμπιστευτεί ένας πελάτης.ΣΑΦΩΣ και δεν ειμαστε γιατροι και μασ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να επεμβαίνουμε σε σοβαρα δερματικα προβληματα!Η αισθητικος χρειαζεται για ολα τα παραπάνω θεματα που συζητατε(αντιγηρανση,ενυδατωση,τονωση κτλ της επιδερμιδας).Η συμβουλη μου?ΜΗΝ ΠΑΤΕ σε αισθητικο που δν εμπιστευεστε 100%,που δν σας δειχνει το ενδιαφερον που θα επρεπε και που δεν ενδιαφερεται η ιδια για τα αποτελεσματα των προϊοντων που σας προτεινε!Να ξερετε οτι μια σωστη αισθητικος πρεπει να παρει στην πρωτη συνεδρια το ιστορικο σας(πχ αλλεργιες)σε καθε θεραπεια π ακολουθειτε πρεπει να σας προτεινει και να σας συμβουλευει πως να κανετε συντηρηση του αποτελεσματος και θα πρεπει να ενδιαφερεται αυτη πρωτη απο ολους για το αν μεινατε ευχαριστημενοι!Συγγνωμη αν τα ειπα ολα μαζι αλλα θεωρω αδικο να υπαρχει τετοια κακη και αρνητικη αποψη για την αισθητικο και περισσοτερο λυπαμαι που 'συναδελφοι' δεν ειναι σωστοι απεναντι στους πελατες τους.ελπιζω να μην σας κουρασα :) :) :) :)

Thaumataki
06-12-10, 22:23
Εγώ είμαι 29 σχεδόν και χρησιμοποιώ μόνο ενυδατική, την Ηydrazen της Lancome.
Πρωί-βράδυ πλένω το πρόσωπό μου με το σαπουνάκι της Clinique και μετά βάζω τη κρεμούλα μου, χωρίς το serum.

ligeri
08-12-10, 10:43
Εδώ και μια εβδομάδα χρησιμοποιώ τη σειρά της exuviance. Νιώθω ήδη την αλλαγή στο δέρμα μου!

mariada
16-12-10, 12:13
Αποψη μου παντα είναι οτι καλό θα ηταν καθε εξαμηνο πχ να αλλαζεις προιον ή να βρεις 2-3 κρεμούλες που σου αρεσουν και να τις χρησιμοποιεις εναλλαξ ανα καποιους μηνες 2 μηνες τη μια,δυο την αλλη κλπ.

Ο λόγος δεν ειναι να μη συνηθιζει το δερμα σου σε ενα προιον.Αλλά σκέψου οτι αλλα συστατικά εχει η μια κρεμα άλλα η άλλη,άλλες βιταμινες σου δινει η μια άλλες η αλλη.Εναλλάσοντας προιόντα φροντιζεις να παίρνεις ολες τις διαφορετικές αυτές ουσίες.

Το ίδιο ισχύει και για τα σαμπουάν.Καλό είναι να μη χρησιμοποιείς μονίμως το ίδιο σαμπουάν.
Νομίζω πως έχεις δίκιο και για τις κρέμες και για τα σαμπουάν. Πολλές αισθητικοί μου έχουν πει πως πρέπει να φοράμε την ίδια κρέμα αλλά εγώ έχω παρατηρήσει ότι όταν αλλάζω εταιρεία το δέρμα μου στις αρχές είναι πιο ενυδατωμένο και κοντά στο τρίμηνο δεν βλέπω σχεδόν καμιά διαφορά βάλω δεν βάλω. Οπότε από προσωπική εμπειρία και μόνο θα συμφωνήσω μαζί σου!

maraki28
31-12-10, 04:11
Καλημέρα σας!Ψάχνοντας στο gοogle σχετικά με κρέμες ματιών και ενυδάτωσης έπεσα στο φόρουμ σας!
Διάβασα ότι έχει γραφτεί στο συγκεκριμένο θέμα και θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου.
Αν έχετε να μου προτείνετε κάποια μάσκα καθαρισμού προσώπου.Δεν έχω ξανακάνει και θα ήθελα μια γνώμη.Είδα στο νετ μάρκες όπως,Avene,Ducray,Korres.Ποιά θα μου προτείνατε και κάθε πότε είναι καλό να γίνεται ο καθαρισμός.Επίσης και κάτι για peeling(έτσι δεν το λένε)στα πόδια,όπου έχω ευαισθησία και γενικότερα έχω κοκκινίλες.
Κρέμα ματιών χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια την Ysteal της Avene,μου την είχε δώσει δερματολόγος,και δεν πολυασχολούμαι απλά την βάζω,αλλά πρόσεξα τελευταία ότι οι μαύροι κύκλοι είναι πολύ έντονοι σαν να μην βάζω κάτι και γενικά το μάτι δεν είναι και στα καλύτερά του.:-(Από ότι διάβασα και εδώ δεν κάνουν και πολλά πράγματα αυτές οι κρέμες,αλλά σκέφτομαι να πάρω κάτι άλλο την επόμενη φορά.Καμία πρόταση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

mariada
16-02-11, 12:37
Μια φίλη μου έχει έντονους (νομίζει) κύκλους κάτω από τα μάτια και έχει δοκιμάσει πάρα πολλά και αρκετά από αυτά πολύ ακριβά προϊόντα. Αποτέλεσμα; Κανένα. Νομίζω το καλύτερο είναι σωστη διατροφή και ΥΠΝΟΣ! Όσον αφορά τα peeling φίλη μου αισθητικός ενώ επιμένει για να φοράω μια από τις πιο ακριβές κρέμες ματιών, για τα peeling με διαβεβαιώνει πως όλα κάνουν την ίδια δουλειά.

mirtoula4
19-02-11, 16:52
Για λιπαρά δέρματα καλή είναι της Macrovita Retinol A&W για λιπαρά. εμένα μου έστρωσε πολύ. Επίσης για όσες είναι Θεσσαλονίκη είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από τις κρέμες που παίρνω από ένα φαρμακείο στο κέντρο της οποίες παρασκευάει η φαρμακοποιός. Θαυματουργικές!

anastasia76
19-02-11, 23:45
Για πες μας το φαρμακειο... Ποτε δεν ξερεις ;-)

mirtoula4
20-02-11, 00:05
Της Αθηνάς Πορφύρη στην Παλαιών Πατρών στο κέντρο. Αυτή προτείνει να πάρεις όλη τη σειρά δηλ για πρωι-βράδυ-καθαριστικό περίπου 80 E, έχει κ ματιών βέβαια κ μάσκα προεραιτικά. Είναι με ρετινόλη. Εγώ είδα θεαματικά αποτελέσματα

valeri
20-02-11, 00:13
Της Αθηνάς Πορφύρη στην Παλαιών Πατρών στο κέντρο. Αυτή προτείνει να πάρεις όλη τη σειρά δηλ για πρωι-βράδυ-καθαριστικό περίπου 80 E, έχει κ ματιών βέβαια κ μάσκα προεραιτικά. Είναι με ρετινόλη. Εγώ είδα θεαματικά αποτελέσματα

αυτες τις κρεμες τις διατηρεις στο ψυγειο?και για ποσο καιρο
εκτος αν βαζει συντηρητικα οποτε ουτε ψυγειο χρειαζονται και θα εχουν και μεγαλο χρονο ληξης
με ενδιαφερει και εμενα

depybal
20-02-11, 00:51
κορίτσια..να σας ρωτήσω κάτι?έχετε δοκιμάσει ποτέ κρέμες από τηλεμαρκετινγκ ή μια εκπομπή...τιβικοσμετικς?πέτυχα χθες την εκπομπή στο τελεάστυ..έλεγε ότι κάνουν θαυματα κτλ..!!!μούφα..?

Νατασούλα
20-02-11, 08:39
κορίτσια..να σας ρωτήσω κάτι?έχετε δοκιμάσει ποτέ κρέμες από τηλεμαρκετινγκ ή μια εκπομπή...τιβικοσμετικς?πέτυχα χθες την εκπομπή στο τελεάστυ..έλεγε ότι κάνουν θαυματα κτλ..!!!μούφα..?

Δεν εμπιστεύομαι τα τελεμάρκετινγκ γενικότερα, πόσο μάλλον για να βάλω κρέμες στο πρόσωπο...... Την έχω δει και εγώ αυτήν την εκπομπή αλλά δεν..........
Εγώ χρησιμοποιώ κρέμα προσώπου της Lancome (και ίδιο σέρουμ) για τις πρώτες ρυτίδες και κρέμα ματιών Dior. Έχω χρησιμοποιήσει κατά διαστήματα και φαρμακευτικές (Vichy, Macrovita, Mastic spa) αλλά δεν μπορώ να πώ ότι ταίριαξαν στο πρόσωπό μου. Λίγο καλύτερη ήταν η ενυδατική της Macrovita με ελιά (για το δέρμα μου πάντα). Ωστόσω η συγκεκριμένη εταιρεία έχει πολύ καλή σειρά αφρόλουτρων - προϊόντων ντεμακιγιάζ και τα χρησιμοποιώ από την εγκυμοσύνη ακόμα :p.

mirtoula4
20-02-11, 14:52
αυτες τις κρεμες τις διατηρεις στο ψυγειο?και για ποσο καιρο
εκτος αν βαζει συντηρητικα οποτε ουτε ψυγειο χρειαζονται και θα εχουν και μεγαλο χρονο ληξης
με ενδιαφερει και εμενα

Όχι δεν θέλουν ψυγείο. Και μου είχε πει ότι τη ρετινόλη τη βραδυνή πχ που δεν κάνει να τη φοράς καλοκαίρι με τον ήλιο μπορώ να την κρατήσω μέχρι 6 μήνες. Οπότε κρατάνε αρκετά

Kira
23-03-11, 22:44
να ρωτησω κι εγω,κοριτσια,ξερετε καποια καλη κρεμα που να βοηθαει να μειωθούν τα σημαδια απο ακμη;ειχα περασει παλια μια μολυνση,και απο τοτε εχουν μεινει καποια σημαδια.

ninoula
28-03-11, 13:01
χτες παρήγγειλα απο strawberrynet
http://www.strawberrynet.com/skincare/clinique/clarifying-lotion-3---premium-price/13194/#DETAIL
http://www.strawberrynet.com/skincare/clinique/liquid-facial-soap-mild-6f37/45002/#DETAIL
http://www.strawberrynet.com/skincare/clinique/dramatically-different-moisturising/46719/#DETAIL
πήρα και μια μάσκαρα
http://www.strawberrynet.com/makeup/pupa/ultraflex-kit---mascara---instant/115877/#DETAIL

έβαλα την παραγγελία σε δολάρια (να σαι καλά καλαμαράκι) όποτε γλίτωσα έτσι κοντά 10-15 ευρώ και τώρα περιμένω να έρθουν....:-P:-P
συνολικά μου βγήκε 104$ ή 74 ευρώ....νομίζω πολύ καλά..
όσο για την κρέμα και το όλο σύστημα περιποίησης της clinique στο δικό μου πρόσωπο κάθεται μια χαρά...