PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΓΕΝΝΕΣΙΣ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

leon74
23-12-10, 14:15
ΤΕΛΙΚΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ Η ΧΟΡΙΑΚΗ!!!!
ΛΥΠΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ....!!!!!

Αχ στεναχωρηθηκα τώρα... Περίμενα να δώ τα νέα σου...
Δεν πειράζει... Η επόμενη θα είναι θετική...
Τελικά με την πρώτη είναι πολύ δύσκολα να πετύχεις θετικό αποτέλεσμα...

Καλές γιορτές σε όλους...

enio
23-12-10, 14:48
ο μικροβιολογος μου πε πως δινει πολλες αρνητικες χοριακες.μια στισ 4 ειναι θετικη.τελικα τοσο δυσκολο ειναι να πετυχει μια εξωσωματικη με την πρωτη?

λυπάμαι πολύ δυστηχως το εχω περασει 2 φορες και σε καταλαβαινω εύχομαι την επομενη προσπαθεια να ειναι και η τυχερη. Προσπάθησε να μην σε πάρει από κάτω όσο γίνεται....!

zitamar
23-12-10, 15:15
koumar ξερω πως ότι και να σου πουμε τωρα δυστυχως δεν μπορουμε να απαλύνουμε τον πονο σου αυτη την στιγμη,το έχω περασει,εχω κλαψει,ξεσπασει και πήρα ξανα δύναμη να συνεχίζω .Το μονο που θα μπορουσα να σου πω είναι ότι συνηθως την πρωτη φορα είναι η "ενημερωτικη " που λεμε, δηλαδή αν δεν πετυχει μας δίνει πολλες πληροφορίες για την δευτερη προσπαθεια και την πρεπει να κανουμε. Κλείσε ραντεβου με τον γιατρό και αναλύστε τι μπορεί να μην πήγε σωστα και τι πρεπει να κανετε απο εδω και περα.΄Πάντως μην ξεκινήσεις αμεσα δευτερη προσπαθεια (ξερω ότι θα το θελεις πολύ),χαλαρώστε,ξεκούρασε το σώμα σου απο τις ορμονες,μιλα με τον γιατρό σου ίσως αν πρεπει να κανετε και άλλες εξετάσεις και μετα βουρ για το σκοπό μας.ΟΛΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ!!!

koumar
23-12-10, 15:41
κοριτσια σας ευχαριστω για τη συμπαρασταση ....η αληθεια ομως ειναι πως δεν μπορω να σταματησω να κλαιω....με εχει πιασει το παραπονο.....αν και ειχα στο μυαλο μου την αποτυχια τωρα που τη βιωνω δεν μπορω να τη διαχειριστω...δεν πειραζει....καλυτερα να ξεσπασω και θα ξαναπροσπαθησω αμεσωσ μολισ μου πουνε οτι μπορω να συνεχισω....να στε ολεσ καλα και καλη τυχη στισ υπολοιπες.....

kat_pms
23-12-10, 19:11
koumar, υπομονή και κουράγιο. Κλάψε, ξέσπασε αλλά μετά να μαζέψεις όλες σου τις δυνάμεις για την επόμενη φορά που θα είναι και η καλή!!! Πίστεψε στο όνειρο και αυτό θα γίνει πραγματικότητα!
Ρε κορίτσια, μήπως έχει καμια σας νέα από τη mazi????
Enio, δεν σε ξέχασα, θα σου εξηγήσω prive.
Καλά Χριστούγεννα σε όλες και εύχομαι η Γέννηση του Χριστού μας να δώσει κουράγιο και τα καλύτερα αποτελέσματα σε όλες!!!

mrt
23-12-10, 19:48
Koumar λυπαμαι πολυ κοριτσι μου !!!

Ευχομαι ο καιρος να απαλυνει τον πονο σου και να γινεις ακομα πιο δυνατη για
την επομενη φορα !!!

yesiamtroubled
23-12-10, 22:09
koumar κοριτσάκι μου, λυπάμαι πολύ...
Κλάψε, ξέσπασε, ρίξε μπινελίκια, βγάλτα όλα από το σύστημά σου και μετά... ψηλά το κεφάλι και συνεχίζουμε!!!!!!!! Εμείς είμαστε μαχητές, δεν είμαστε παίξε-γέλασε!!!!!!! Εδώ έχουμε αποστολή, να γίνουμε μάνες!!! Και θα γίνουμε, είμαι 100% σίγουρη.....
Φιλιά κοριτσάκι μου... να έχεις στο μυαλό σου ότι του χρόνου τα Χριστούγεννα θα σαι διπλή, μην πω τριπλή... Εύχομαι να είναι η τελευταία απογοήτευση που βιώνεις..

marrilou9
23-12-10, 22:15
Kαλησπερα!! Μπηκα να διαβασω τα νεα τις κουμαρ...
Λυπαμαι κουμαρ μου, σου ευχομαι η επομενη προσπαθεια
να ειναι κ η τελευταια σου..

Να ευχηθω καλα χριστουγεννα!!!
Να περασετε ομορφα οτι κ αν κανετε
κ μακαρι απο δω κ περα να εχουμε μονο
ευχαριστα νεα!!!
αυριο θα φυγουμε κ επεδη δουλευω δεν θα
προλαβω να μπω.
Καλο βραδυ να εχετε!!!!

ΛΙΝ
24-12-10, 08:59
χρονια πολλα !!

mrt
24-12-10, 09:06
καλημερα σε οσες μειναμε !!!
:)

Yesiamtrouble ξεκινησες??? για πες!!! πως τα πηγες με την πρωτη ενεσουλα?

luck
24-12-10, 09:09
καλημερα σ"ολα τα κοριτσια του φορουμ.
κουμαρ λυπαμε πολυ για το αρνητικο αποτελεσμα που πηρες ευχομαι το 2011 να μας επιφυλαση μονο ευχαριστα.γι"αυτο λοιπον ξεκουραση , καλη δυναμη και πιστη στα καλυτερα που ερχονται.

χρονια πολλα !!!!!
ευτυχισμενα χριστουγεννα και παραγωγικο νεο ετος.

βασιλικη

αγγελικι
24-12-10, 12:20
αν βρε κουμαρ μου στεναχωρεθηκα και μπηκα τωρα να μαθω τα ευχαριστα δεν πειραζει κοριτσακι μου βγες εξω να ξεχαστεις εγω ετσι ειχα κανει δεν μπορεισ αν πεις με σιγουρια οτι σιγουρα η πρωτη φορα δεν πιανει ετσι εγινε βαλτο οσο μπορεισ στο πισω μερος του μυαλου σου και προχωρα θετικα!!!η επομενη φορα θα ειναι θετικη σιγουρα!!!ολεσ θα γινουμεσ μανουλες!!!!παιδια οντωσ η μαζι τι εγινε καλε??????φιλια σε ολες και καλα χριστουγεννα!!!

enio
24-12-10, 13:17
XΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΑΙ ΠΕΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΤΥΧΕΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΡΟΥΝ ΔΙΠΛΕΣ Η ΤΡΙΠΛΕΣ.

ΚΟΥΜΑΡ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΚΟΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ.

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ !!

yesiamtroubled
24-12-10, 14:48
XΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!
Ολες οι εγκυούλες με το καλό, οι υπόλοιπες το 2011 να μας βρει διπλές και τριδιπλες!!!!

mrt ναι πήγα στο φαρμακείο για την πρώτη μου ένεση, είχα λίγη ενόχληση όταν έμπαινε μέσα το υγρό... Λίγες ώρες αργότερα είχα ελαφρούς πόνους περιόδου, είναι αναμενόμενο αυτό? Οχι ότι με ενδιαφέρει κ' ιδιαίτερα, απλά πληροφοριακά ρωτώ, γιατί όσες φορές έχω πάρει ορμόνες, έχω πάντα παρενέργειες, ενώ άλλες κοπέλες δεν καταλαβαίνουν τίποτα!!!
Αύριο θα την κάνω μόνη μου, ελπίζω να μην σφαχτώ!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Εσύ πως πάς????

Φιλιά σε όλες!

mrt
25-12-10, 11:39
kι εγω το ιδιο ειχα yes .. πονακια περιοδου ..πολλα.. αλλα υποφερτα..
οσο για τις ορμονες μια απο τα ιδια κι εγω..
μου εδωσαν παραταση απο το Γενεσις 2 ημερες λογω εορτων.. δηλαδη ενω ηταν
σημερα να ξεκινησω gonal θα ξεκινησω την Δευτερα.. οποτε αντε να εχουμε 4-5
μερες διαφορα η ωοληψια μας.. :) παρεουλα θα το περασουμε !!!
να περαστε ολες καλα σημερα ευχομαι κ του χρονου με ΠΟΛΛΑ μωρακια!!!

koumar
25-12-10, 17:50
χρονια πολλα σε ολες και καλα χριστουγεννα!

esys
26-12-10, 17:55
Χρόνια πολλά με καλές εγκυμοσύνες και γερά μωράκια στις εγκυούλες μας και ας ελπίσουμε ότι στο 2011 οι προσπάθειες όλων όσων προσπαθούμε θα ευοδώσουν και ο πελαργός θα επισκευτεί όλα τα κοριτσάκια που ονειρεύονται ένα γερό και γλυκό μπεμπάκι στις αγκαλιές τους

kuriaki
26-12-10, 19:06
Χρόνια πολλά και από εμένα! Καλή πρωτοχρονιά να έχετε όλες και το 2011 να φέρει αγάπη και ευτυχία σε όσες προσπαθούν. Εύχομαι το 2011 να τα καταφέρουν όλες οι κοπέλες και να τελειώσουν οι ταλαιπωρίες τους.
Εμείς κορίτσια κάναμε την αυχενική μας την προηγούμενη Πέμπτη και μόλις γυρίσαμε σπίτι. Και τα δυο φαίνονται να ναι μια χαρά! Ή 2 αγοράκια είναι ή ένα και ένα... Το ένα ήταν πανήσυχο και κοιμόταν και το βγάλαμε εύκολα φωτό και η γιατρός το μέτρησε πολύ γρήγορα. Το άλλο της έβγαλε την πίστη! Υπερκινητικό, γυρνούσε πλάτη, κλώτσαγε τα πόδια και τιναζόταν ολόκληρο! Με το ζόρι να το πετύχει, πολύ ζωηρό! Μας έδωσε τεράστια χαρά η αυχενική και τις φωτό μετά τις κοιτούσα συνέχεια, αφήστε που το ένα μοιάζει εμένα κατά γενική ομολογία και το άλλο στον άντρα μου! Εϊναι περίπου 7-7.5 εκ ακόμη, μια σταλίτσα, αλλά το ένα είναι προφίλ ίδιο η μαμά!
Σας φιλώ όλες πολύ και να στε όλες καλά!

djina76
27-12-10, 20:20
Κοριτσια μπηκα και εγω να σας πω τα νεα μου-θετικη η χοριακη!
Τελικα εγινε το θαυμα και μακαρι να συνεχισει ετσι εως το τελος!Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου καλη επιτυχια και στα υπολιπα κοριτσια :D

zitamar
27-12-10, 20:29
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! Βλεπω φετος ότι θα έχεις τα πιο μαγικα Χριστούγεννα!!!

yesiamtroubled
27-12-10, 21:41
συγχαρητήρια κι από μένα! με το καλό!
Ηταν η πρώτη σου προσπάθεια???

yesiamtroubled
27-12-10, 21:43
kι εγω το ιδιο ειχα yes .. πονακια περιοδου ..πολλα.. αλλα υποφερτα..
οσο για τις ορμονες μια απο τα ιδια κι εγω..
μου εδωσαν παραταση απο το Γενεσις 2 ημερες λογω εορτων.. δηλαδη ενω ηταν
σημερα να ξεκινησω gonal θα ξεκινησω την Δευτερα.. οποτε αντε να εχουμε 4-5
μερες διαφορα η ωοληψια μας.. :) παρεουλα θα το περασουμε !!!
να περαστε ολες καλα σημερα ευχομαι κ του χρονου με ΠΟΛΛΑ μωρακια!!!
Ναι ξέρω ότι λείπει ο Π., γι'αυτό πήρες παράταση...
Ναι παρεούλα, όπως είχαμε κανονίσει!!!!!
Αχ μακάρι να 'μαστε κι εμείς από τις τυχερές!!!!!!!!!!!

myrval
27-12-10, 22:02
Τελικα εγινε το θαυμα και μακαρι να συνεχισει ετσι εως το τελος!Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου καλη επιτυχια και στα υπολιπα κοριτσια :D

Μπράβο, συγχαρητήρια. Άντε με το καλό, να σου πάνε όλα τέλεια! Πόσες μονάδες είχες? Θα κάνεις επαναληπτική? Πόσα έμβρυα έχεις βάλει ?

marrilou9
27-12-10, 22:36

Συγχαρητηρια!!!!!! Σου ευχομαι τελειομηνη εγκυμοσυνη να εχεις!!!!!!!!
Ολα να πανε καλα κ ο καινουργιος χρονος να σου φερει
γερο/α μωρο/α!!!!!!

αγγελικι
27-12-10, 22:57
Συγχαρητηρια κοριτσακι μου ευχομαι μια τελειομηνη και υγιει εγκυμοσυνη να εχεισ!!!να προσεχεισ τωρα!!!!!τα ωραιοτερα Χριστουγεννα περναμε κοριτσια!!!!!!ευχομαι το 2011 να γεμισει σε ολα μα ολα τα κοριτσια τις κοιλιτσες τουσ!!!

rosalina
27-12-10, 23:16
Συγχαρητηρια!!!!!! Σου ευχομαι τελειομηνη εγκυμοσυνη να εχεις!!!!!!!!
Ολα να πανε καλα κ ο καινουργιος χρονος να σου φερει
γερο/α μωρο/α!!!!!!
Κοριτσια Χρονια Πολλα σε ολες. Ευχομαι αυτη τη χρονια να κανουμε ολες μωρακια. Διαβαζω τις εμπειριες σας και παιρνω κουραγιο. φιλια και ευχες

mrt
28-12-10, 09:53
Κοριτσια καλημερα ..
να σας ρωτησω κατι?

ΞΕκινησα χτες gonal 300 Μοναδες και ειχα τρομερους πονους στις ωοθηκες μου..
Ετσι ησασταν κι εσεις?
αστε που εχω απιστευτες ημικρανιες !!!
εχετε κι εσεις το ιδιο? ειναι φυσιολογικο?

συννεφακι
28-12-10, 10:14
ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΦΟΒΕΡΕΣ ΖΑΛΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΟΥΤΡΟΤΖΕΣΤΑΝ ΕΠΕΦΤΑ ΚΑΤΩ, ΔΙΟΤΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΟΛΛΑ.ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ , ΠΧ ΠΡΗΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΓΚΟΝΑΛ Ή ΤΑ ΠΟΥΡΕΓΚΟΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΥΜΠΑΝΙΣΜΟ ( ΑΛΛΕΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ) .ΜΗ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟ

αγγελικι
28-12-10, 11:31
Κοριτσια καλημερα ..
να σας ρωτησω κατι?

ΞΕκινησα χτες gonal 300 Μοναδες και ειχα τρομερους πονους στις ωοθηκες μου..
Ετσι ησασταν κι εσεις?
αστε που εχω απιστευτες ημικρανιες !!!
εχετε κι εσεις το ιδιο? ειναι φυσιολογικο?

και εγω ποναγα αλλα οχι απο την πρωτη μερα βεβαια εγω μετα την τριτη τεταρτη μερα αν θυμαμαι καλα δεν μπορουσα ουτε να κατσω αν και εγω ειχα παθει υπερδιεργερση....φυσιολογικα ειναι αλλα μην το αφηνεισ να πηγαινεισ για υπερυχουσ..

djina76
28-12-10, 12:03
Μπράβο, συγχαρητήρια. Άντε με το καλό, να σου πάνε όλα τέλεια! Πόσες μονάδες είχες? Θα κάνεις επαναληπτική? Πόσα έμβρυα έχεις βάλει ?

Kοριτσια σας ευχαριστω ολες σας,η χοριακη ητανε 846 και μου ειπανε την πεμπτη να ξανακανω,τα εμβρια που μου βαλανε ηταν τεταρτη μερα και ηταν 3.Η εστραδιολι ητανε 1992 και προγεστερονη πανω απο 60.Δεν ξερω κατα ποσο καλα ειναι τα νουμερα,εσεις τι λετε

Βασίλισσα1975
28-12-10, 14:04
κοριτσια καλησπερα!!
και Χρονια Πολλα!!

μια ερωτηση pleaseeeee!! αν γνωριζει καποια ..
εκανα εξωσωματικη η οποια απετυχε...μου ηρθε περιοδος 5/12 αλλα συνεχιζα τις προγεστερονες μεχρι της 9/12 που θα εκανα χοριακη...
και αναρωτιεμαι ..να μετρησω τον κυκλο απο της 5/12 ή απο 9/12 (που σταματησα τα utrogegstan)???

υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης αμεσω μετα την εξωσωματικα αραγε????

Βασίλισσα1975
28-12-10, 14:05
κοριτσια καλησπερα!!
και Χρονια Πολλα!!

μια ερωτηση pleaseeeee!! αν γνωριζει καποια ..
εκανα εξωσωματικη η οποια απετυχε...μου ηρθε περιοδος 5/12 αλλα συνεχιζα τις προγεστερονες μεχρι της 9/12 που θα εκανα χοριακη...
και αναρωτιεμαι ..να μετρησω τον κυκλο απο της 5/12 ή απο 9/12 (που σταματησα τα utrogegstan)???

υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης αμεσω μετα την εξωσωματικα αραγε????

περιμενω με αγωνια την απαντηση σας κοριτσια(αν ξερει καποια κοπελα)
φιλια

esys
28-12-10, 16:08
καλημέρα από 5/12 μετράς

kuriaki
28-12-10, 19:56
Γεια σου συνίκ και βέβαια υπάρχει περίπτωση να μείνεις έγκυος μετά από εξωσωματική. Θυμάμαι μια κοπέλα στο φόρουμ (άριελ νομίζω την έλεγαν, ή αυτό ήταν το άβατάρ της). Τη μια μέρα διάβασα τα νέα της ότι απέτυχε, μετά από λίγες μέρες βλέπω τικεράκι ότι είναι έγκυος. Λέω λάθος θα θυμάμαι ότι είχε αποτύχει... Και όμως είχε πιάσει στον αμέσως επόμενο κύκλο! Φοβερό ε? Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σπάνιο ή συχνό, αλλά συμβαίνει... Στο εύχομαι! ΦΙλιά πολλά!

mrt
29-12-10, 08:25
και εγω ποναγα αλλα οχι απο την πρωτη μερα βεβαια εγω μετα την τριτη τεταρτη μερα αν θυμαμαι καλα δεν μπορουσα ουτε να κατσω αν και εγω ειχα παθει υπερδιεργερση....φυσιολογικα ειναι αλλα μην το αφηνεισ να πηγαινεισ για υπερυχουσ..

το θεμα ειναι πως τον 1ο υπερηχο μου ειπαν να τον κανω 8η μερα της διεγερσης με gonal..
λογω οτι η 6η πεφτει Σαββατο (πρωτοχρονια..)
τι να κανω? να περιμενω μεχρι τοτε?
ολο το βραδυ δεν καλοκοιμηθηκα γιατι πονουσα πολυ στις ωοθηκες..

Βασίλισσα1975
29-12-10, 08:44
Γεια σου συνίκ και βέβαια υπάρχει περίπτωση να μείνεις έγκυος μετά από εξωσωματική. Θυμάμαι μια κοπέλα στο φόρουμ (άριελ νομίζω την έλεγαν, ή αυτό ήταν το άβατάρ της). Τη μια μέρα διάβασα τα νέα της ότι απέτυχε, μετά από λίγες μέρες βλέπω τικεράκι ότι είναι έγκυος. Λέω λάθος θα θυμάμαι ότι είχε αποτύχει... Και όμως είχε πιάσει στον αμέσως επόμενο κύκλο! Φοβερό ε? Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σπάνιο ή συχνό, αλλά συμβαίνει... Στο εύχομαι! ΦΙλιά πολλά!

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια

χωρις ελπιδα δεν παλευεται η κατασταση!!!:)
φιλια πολλα και καλες γιορτες

yesiamtroubled
29-12-10, 09:16
το θεμα ειναι πως τον 1ο υπερηχο μου ειπαν να τον κανω 8η μερα της διεγερσης με gonal..
λογω οτι η 6η πεφτει Σαββατο (πρωτοχρονια..)
τι να κανω? να περιμενω μεχρι τοτε?
ολο το βραδυ δεν καλοκοιμηθηκα γιατι πονουσα πολυ στις ωοθηκες..
Kαλημέρα!
Εγώ εμπειρία από γκοναλ δεν έχω (ακόμη!!!), όμως με τα άλλα φάρμακα πρόκλησης ωορρηξίας που έπαιρνα, είχα πόνους στις ωοθήκες.. Εγώ θα πρότεινα να περιμένεις και τη σημερινή μέρα, μήπως είναι η αντίδραση του οργανισμού και αν συνεχιστούν οι πόνοι, να πάρεις τηλέφωνο στο κέντρο και να τους πεις να κάνεις τον πρώτο υπέρηχο την Παρασκευή, για να ηρεμίσεις...

Τα δικά μου νέα, σήμερα έκανα την 6η ένεση καταστολής. Η μόνη 'δυσκολία' είναι να ετοιμάσω τις ενέσεις... Χτες προσπαθώντας να σπάσω την αμπούλα με το υγρό, έκοψα το χέρι μου άσχημα, και τρελάθηκα από τα νεύρα μου... Μετά χάλασα δύο δόσεις, είχα συγχυστεί... Βλακείες... Μου έδειξε ο άντρας μου πως να ανοίγω τις αμπούλες και σήμερα όλα πήγαν πολύ καλά...Το μόνο ότι αφού 'πέταξα' δύο δόσεις, θα πρέπει να φροντίσω να αγοράσω και 3ο κουτί αρβεκαπ...

Τα αποτελέσματα της οιστραδιόλης βγαίνουν αμέσως? Αν δεν έχει έρθει η περίοδος δεν πέφτει η οιστραδιόλη? Φαντάζομαι ότι για να αρχίσω διέγερση θα πρέπει να έχει έρθει πρώτα η περίοδος...

φιλιά σε όλες!!!!!!

yesiamtroubled
29-12-10, 09:18
συνικ, έχω ακούσει και εγώ ιστορίες για γυναίκες που έμειναν έγκυες αμέσως μετά από αποτυχημένη εξωσωματική! Εύχομαι να γίνει και με εσένα το ίδιο!!!!

kuriaki
29-12-10, 10:38
Yesiam... να τις ανοίγεις πάντα κρατωντας ένα βαμβακάκι, ποτέ με γυμνά χέρια! Και έτσι και αν ακόμη και το καπακάκι σου θρυμματιστεί δεν θα σε κόψει.

mrt
29-12-10, 11:15
Kαλημέρα!
Εγώ εμπειρία από γκοναλ δεν έχω (ακόμη!!!), όμως με τα άλλα φάρμακα πρόκλησης ωορρηξίας που έπαιρνα, είχα πόνους στις ωοθήκες.. Εγώ θα πρότεινα να περιμένεις και τη σημερινή μέρα, μήπως είναι η αντίδραση του οργανισμού και αν συνεχιστούν οι πόνοι, να πάρεις τηλέφωνο στο κέντρο και να τους πεις να κάνεις τον πρώτο υπέρηχο την Παρασκευή, για να ηρεμίσεις...

Τα δικά μου νέα, σήμερα έκανα την 6η ένεση καταστολής. Η μόνη 'δυσκολία' είναι να ετοιμάσω τις ενέσεις... Χτες προσπαθώντας να σπάσω την αμπούλα με το υγρό, έκοψα το χέρι μου άσχημα, και τρελάθηκα από τα νεύρα μου... Μετά χάλασα δύο δόσεις, είχα συγχυστεί... Βλακείες... Μου έδειξε ο άντρας μου πως να ανοίγω τις αμπούλες και σήμερα όλα πήγαν πολύ καλά...Το μόνο ότι αφού 'πέταξα' δύο δόσεις, θα πρέπει να φροντίσω να αγοράσω και 3ο κουτί αρβεκαπ...

Τα αποτελέσματα της οιστραδιόλης βγαίνουν αμέσως? Αν δεν έχει έρθει η περίοδος δεν πέφτει η οιστραδιόλη? Φαντάζομαι ότι για να αρχίσω διέγερση θα πρέπει να έχει έρθει πρώτα η περίοδος...

φιλιά σε όλες!!!!!!

Exei δικιο η Κυριακη..με ενα βαμβακι να τις ανοιγεις..
τα αποτελεσματα της οιστραδιολης εκαναν 2 ωρες στο εργαστηριο..
οσο για τις βρωμοarvecap ευτυχως σημερα κανω την τελευταια..

πηρα στο κεντρο κ μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο να ποναω με τις gonal..

αγγελικι
29-12-10, 11:16
αχ και εγω ειχα κοπει και αναγκαστικα και οηρα τριτο κουτι!!!χαχαχα σαν να με θυμαμαι τωρα...mrt μην το αφηνεισ παρτουσ τηλ να πασ για υπερυχο νωριτερα

Βασίλισσα1975
29-12-10, 11:44
συνικ, έχω ακούσει και εγώ ιστορίες για γυναίκες που έμειναν έγκυες αμέσως μετά από αποτυχημένη εξωσωματική! Εύχομαι να γίνει και με εσένα το ίδιο!!!!

:):):)να σαι καλα!!!

NINA26
29-12-10, 16:28
Καλησπερα σε ολους! Σας ευχομαι πρωτα καλη χρονια να εχετε και πολλες επιτυχιες!

Και εγω παλευω να αποκτησω ενα παιδακι εδω και 2 χρονια,αλλα μεχρι στιγμης δεν εχει συμβει. Το προβλημα εχει ο αντρας μου ( χαμηλή κινητικότητα του σπέρματος)

Εκλεισα το πρωτο μου ραντεβου στον Κ.Παντο τελη Ιανουαριου, και πριν παω ηθελα να σας ρωτησω τι ακριβως χρειαζεται απο τις αναλυσεις? Διαβασα εδω να μιλατε για το καρυοτυπο και κυστικη ινωση, και αναρωτιεμαι αμα ειναι υποχρεωτικες? να μην πω, οτι ειναι και πανακριβες... Τι αλλο χρειαζομαι πριν προχωρησω για το IVF?

Σας ευχαριστω παρα πολυ :)

esys
29-12-10, 16:47
Εκλεισα το πρωτο μου ραντεβου στον Κ.Παντο τελη Ιανουαριου, και πριν παω ηθελα να σας ρωτησω τι ακριβως χρειαζεται απο τις αναλυσεις? Διαβασα εδω να μιλατε για το καρυοτυπο και κυστικη ινωση, και αναρωτιεμαι αμα ειναι υποχρεωτικες? να μην πω, οτι ειναι και πανακριβες... Τι αλλο χρειαζομαι πριν προχωρησω για το IVF?

καλημέρα και καλή επιτυχία, ο Πάντος ζητάει πάντα την κυστική ίνωση δωρεάν στο Λαϊκό (και καλύπτει ένα 80% των μεταλλάξεων) και 150 ? στο Παίδων Αγ. Σοφία (Χωρεμιο κέντρο - καλύπτει το 95% των μεταλλάξεων). Τον καρυότυπο στο Παίδων Αγ. Σοφία (κέντρο υγείας του παιδιού) κοστίζει 62 ? το άτομο άρα 124 και οι δύο σας. Ο καρυότυπος καλύπτεται από τα ταμεία, για την κυστική ίνωση παίρνεις νομίζω 24 ? από το ΙΚΑ και τίποτε από ένα μεγάλο μέρος των υπολοίπων ταμείων. Τις υπόλοιπες εξετάσεις θα σου τις γράψουν. Απλά αυτές οι δυο είναι χρονοβόρες, εγώ καθυστέρησα κατά 2 μήνες να ξεκινήσω προσπάθειες γιατί περίμενα να έρθει η ημερομηνία του ραντεβού και ένα μήνα για τα αποτελέσματα.

NINA26
29-12-10, 17:00
Ευχαριστω παρα πολυ για την γρηγορη απαντηση.

Εμεις ομως δεν ειμαστε ασφαλισμενοι, οποτε μαλλον τα πληρωνουμε ολα απο την τσεπι μας. Ετσι δεν ειναι?

Σε τετοια περπτωση περιπου ποσα πληρωνουμε?

Χρειαζετε να κλεισουμε ραντεβου για αυτες τις εξετασεις?

esys
29-12-10, 17:14
Ευχαριστω παρα πολυ για την γρηγορη απαντηση.

Εμεις ομως δεν ειμαστε ασφαλισμενοι, οποτε μαλλον τα πληρωνουμε ολα απο την τσεπι μας. Ετσι δεν ειναι?

Σε τετοια περπτωση περιπου ποσα πληρωνουμε?

Χρειαζετε να κλεισουμε ραντεβου για αυτες τις εξετασεις?

Αν κλείσεις στο Λαικό για την κυστική ίνωση είναι δωρεάν (δεν έχω το τηλέφωνο). Στο παίδων όμως είναι 150? (αλλά είναι το πληρέστερο κέντρο σε όλη την Ελλάδα για την κυστική ίνωση). Στο παίδων τα τηλέφωνα για ραντεβού είναι 210-74.67.465 και 210-77.95.553

Για τον καρυότυπο είναι 124 ? και για τους δύο σας στο παίδων Αγ. Σοφια και το τηλέφωνο για ραντεβού είναι210-74.67.789

Στο Λαίκό για καρυότυπο (δεν ξέρω το κόστος) το τηλέφωνο είναι 210-33.81.127

NINA26
29-12-10, 18:54
Αν κλείσεις στο Λαικό για την κυστική ίνωση είναι δωρεάν (δεν έχω το τηλέφωνο). Στο παίδων όμως είναι 150? (αλλά είναι το πληρέστερο κέντρο σε όλη την Ελλάδα για την κυστική ίνωση). Στο παίδων τα τηλέφωνα για ραντεβού είναι 210-74.67.465 και 210-77.95.553

Για τον καρυότυπο είναι 124 ? και για τους δύο σας στο παίδων Αγ. Σοφια και το τηλέφωνο για ραντεβού είναι210-74.67.789

Στο Λαίκό για καρυότυπο (δεν ξέρω το κόστος) το τηλέφωνο είναι 210-33.81.127

Esys ευχαριστω παρα πολυ :-)

marrilou9
29-12-10, 21:45
Kαλησπερα!!!! Πως ειστε??
Νινα καλη επιτυχια να εχεις!!!
οταν πας στο ραντεβου θα παρεις μαζι σου οτι εξετασεις
εχετε κανει εσυ κ ο αντρας σου, θα τις δει ο γιατρος
κ θα σου δωσει οδηγιες με οτι αλλο χρειαζεται να κανεις.
εμενα μου εδωσε κυστικη ινωση κ καποιες αλλες αιματολογικες
κ κολπικες. πληρωσα περιπου 400 Ε γι αυτα σε ιδιωτικο εργαστηριο.
ορμονολογικες δεν μου εδωσε γιατι ειχα κανει παλιοτερα.
περιπου 300-350Ε εχουν αυτες αναλογα με το εργαστηριο.
το ραντεβου σου ομως ειναι κοντα.
περιμενε να δεις τι θα σου πει κ μετα ξεκινας..

Καλο βραδυ κ στα υπολοιπα κοριτσια!!!!!!

mrt
30-12-10, 10:42
Nina σου ευχομαι καλη επιτυχια !!!

αχ και εγω ειχα κοπει και αναγκαστικα και οηρα τριτο κουτι!!!χαχαχα σαν να με θυμαμαι τωρα...mrt μην το αφηνεισ παρτουσ τηλ να πασ για υπερυχο νωριτερα
απο χτες μου ψιλοπερασαν τα πονακια..μπορω να πω πως νιωθω σχεδον
φυσιολογικα !!! αρχισα ομως να τρωω και πολλα ασπραδια αυγων(δεν μου το ειπαν
απο το κεντρο, απο μονη μου)
Ειμαι απο επαρχια κ θα κανω του υπερηχους εδω..

Αγγελικη λες να παω για υπερηχο αυριο?θα ειναι η 5η μερα διεγερσης..δεν ειναι λιγο νωρις?
επισης εγω τις ενεσεις τις κανω το βραδυ.. αρα αυριο το πρωι θα εχω κανει
4 ενεσεις.. την Δευτερα που μου ειπαν θα εχω κανει 7 ενεσεις και εκεινη την ημερα το βραδυ θα κανω την 8η..

Σε ευχαριστω Αγγελικη μου για τις συμβουλες σου και συγνωμη αν σε ζαλιζω.. την ειχα ξαναπατησει κ ειχα παθει ελαφρια υπερδιεγερση και για
6 μηνες δεν μπορουσα να κατσω !!!κ γι αυτο φοβαμαι..

NINA26
30-12-10, 12:04
Marrilou, MRT

ευχαριστω για το καλωσορισμα :)

Marrilou, ξερεις τι γινετε, εχω ραντεβου με τον Κ. Παντο στις 27.01, και τις εξετασεις θα τις κανουμε στις 21.01 και μετα μπορουνε να μας κλεισουνε ραντεβου για το Μαρτιο. Εμεις δεν θελουμε να περιμενουμε τοσο πολυ, αλλα δεν ξερουμε αν θα μας ζητησει ο Κ. Παντος αυτες τις εξετασεις.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης? Ειναι υποχρεωτικες αυτες οι εξετασεις? Υπαρχει περιπτωση να μη μας τις ζητησει, και εμεις εχουμε ηδη πληρωσει 600eu?

kuriaki
30-12-10, 12:46
Νίνα γεια σου! Θυμάμαι στο πρώτο ραντεβού με τον Π. είχα πάει τελείως άσχετη... Δεν ήξερα καν για αυτές τις εξετάσεις. Είχα πάει με σαλπιγγογραφία, σπερμοδιάγραμμα, τα τελείως βασικά. Αυτοί μου έγραψαν και με καθοδήγησαν για το τι να κάνω. Δεν περιμένουν να τα ξέρουμε όλα. Θυμάμαι λοιπόν ότι μας είπε, ένας απ τους 2 μας να κάνει κυστική ίνωση... Καρυότυπο είχε ζητήσει μετά την αποτυχία της πρώτης εξωσωμ.... Στη θέση σου δεν θα τα έκανα πριν το ραντεβού... Γιατί δεν περιμένεις να σου πει τι να κάνεις? Τα επόμενα ραντεβού (μετά το πρώτο) κλείνονται πιο γρήγορα (γιατί πλέον σε έχει αναλάβει) και τα αποτελέσματα μπορείς να τα στέλνεις και με φαξ και σε ενημερώνουν...
mrt και εγώ νομίζω ότι οποιαδήποτε μέρα να πας πριν την 8η θα ναι νωρίς... Με την υπερδιέγερση κάνουμε πολλα ωάρια και φουσκώνουμε, δεν σημαίνει ότι ωριμάζουν και πολύ γρήγορα... Και εγώ ανέβαινα νωρίτερα για υπερήχους τζάμπα... Μου κάναν ωοληψία να φανταστείς την 11η μέρα νομίζω και είχα πάθει και ελαφριά υπερδιέγερση η οποία έφυγε τώρα τελευταία στον τρίτο μήνα εγκυμοσύνης :) Βέβαια δεν ξέρω τι δόση σου δίνουν... Αν θες πήγαινε την 7η μέρα, πιο νωρίς θα ναι πολύ νωρίς, αλλά παίρνε τους τηλ να τους ενημερώνεις αν πονάς... Εγώ είχα τις ίδιες ανησυχίες με σένα γιατί την είχα ξαναπάθει και μου είπαν ότι πρέπει να συμπληρωθούν κάποιες μέρες ενέσεων και μετά να με δουν, πιο πριν θα ταν άσκοπο...
Και τέλος έχω κάνει χεορότερο απ το να κοπώ με την άρβεκαπ... Έχω κάνει ένεση με σκέτο το διαλύτη, χωρίς να αναμείξω με τη σκόνη... Με σκέτο νεράκι δηλαδή... Καλό ε?

yesiamtroubled
30-12-10, 12:50
Marrilou, MRT

ευχαριστω για το καλωσορισμα :)

Marrilou, ξερεις τι γινετε, εχω ραντεβου με τον Κ. Παντο στις 27.01, και τις εξετασεις θα τις κανουμε στις 21.01 και μετα μπορουνε να μας κλεισουνε ραντεβου για το Μαρτιο. Εμεις δεν θελουμε να περιμενουμε τοσο πολυ, αλλα δεν ξερουμε αν θα μας ζητησει ο Κ. Παντος αυτες τις εξετασεις.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης? Ειναι υποχρεωτικες αυτες οι εξετασεις? Υπαρχει περιπτωση να μη μας τις ζητησει, και εμεις εχουμε ηδη πληρωσει 600eu?
Nina καλημέρα
Δεν κατάλαβα ακριβώς τον προβληματισμό σου. Δεν χρειάζεται να σε ξαναδεί για να αξιολογήσει τα αποτελέσματα των εξετάσεων (εκτός αν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, το οποίο βέβαια απεύχομαι). Θα κάνεις τις εξετάσεις που θα σου πει και θα τις στείλεις με fax στις συντονίστριες, αν χρειάζεται θα σου δώσουν κάποιες οδηγίες τηλεφωνικά και θα αρχίσεις το πρωτόκολλο που θα σου έχουν ήδη πει απο το πρώτο ραντεβού, χωρίς απαραίτητα να ξαναεπισκευτείς το κέντρο.
Σίγουρα θα σου πει τεστ παπ, καλλιέργεια κολπικού υγρού, κυστική ίνωση, αιματολογικές και ορμονικές.
Εμένα δεν μου έδωσε ούτε καρυότυπο, ούτε ΝΚ, ούτε θρομβοφιλία.
Ελπίζω να βοήθησα, αν θέλεις τίποτα παραπάνω, εδώ θα 'μαστε (που να πάμε!!):lol:

yesiamtroubled
30-12-10, 12:52
Και τέλος έχω κάνει χεορότερο απ το να κοπώ με την άρβεκαπ... Έχω κάνει ένεση με σκέτο το διαλύτη, χωρίς να αναμείξω με τη σκόνη... Με σκέτο νεράκι δηλαδή... Καλό ε?
ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!! Με ξεπέρασες!!!!!:lol::lol::lol::lol:

NINA26
30-12-10, 14:27
Nina καλημέρα
Δεν κατάλαβα ακριβώς τον προβληματισμό σου. Δεν χρειάζεται να σε ξαναδεί για να αξιολογήσει τα αποτελέσματα των εξετάσεων (εκτός αν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, το οποίο βέβαια απεύχομαι). Θα κάνεις τις εξετάσεις που θα σου πει και θα τις στείλεις με fax στις συντονίστριες, αν χρειάζεται θα σου δώσουν κάποιες οδηγίες τηλεφωνικά και θα αρχίσεις το πρωτόκολλο που θα σου έχουν ήδη πει απο το πρώτο ραντεβού, χωρίς απαραίτητα να ξαναεπισκευτείς το κέντρο.
Σίγουρα θα σου πει τεστ παπ, καλλιέργεια κολπικού υγρού, κυστική ίνωση, αιματολογικές και ορμονικές.
Εμένα δεν μου έδωσε ούτε καρυότυπο, ούτε ΝΚ, ούτε θρομβοφιλία.
Ελπίζω να βοήθησα, αν θέλεις τίποτα παραπάνω, εδώ θα 'μαστε (που να πάμε!!):lol:

yesiamtroubled, Kuriaki καλημερα σας και παλι ;)
yesiamtroubled o προβληματισμος μου ειναι, το γεγονος, οτι για να κανεις αυτες της εξετασεις θελει παρα πολυ χρονο και εμεις δεν θελουμε να χανουμε και αλλο.
Και το πρωτο ραντεβου για αυτες τις εξετασεις ειναι στις 21.01. και μετα θα εχουνε το Μαρτιο, και βαλε αλλο ενα μηνα για τα αποτελεσματα, πανε 3 μηνες.
Για αυτο το λογο, σας ρωτησα αν ειναι υποχρεωτικες. Αλλα, απο ο,τι μου λες εσυ δεν ειναι, και μπορει να μην μας τις ζητησει καν, και εμεις θα εχουμε ηδη πληρωσει. Οποτε θα παω πρωτα στον Κ.Παντο (27.01), και μετα βλεπουμε, ας ελπισουμε οτι δεν θα χρειαστουνε.
Με βοηθησατε παρα πολυ, ty :D

yesiamtroubled
30-12-10, 14:42
Nina, κατάλαβα τι λες... Εχεις ιστορικό αποβολών ή αποτυχημένων εξωσωματικών?

Μου λέτε τη γνώμη σας για κάτι? Αν θυμάστε μου είχαν βρει μύκητα candida και έκανα τη θεραπεία που μου είπαν από το κέντρο. Τώρα χρειάζεται να ξανακάνω επαναληπτικό έλεγχο να δω αν έφυγε ο μύκητας ή δεν χρειάζεται?

NINA26
30-12-10, 15:48
Nina, κατάλαβα τι λες... Εχεις ιστορικό αποβολών ή αποτυχημένων εξωσωματικών?

Μου λέτε τη γνώμη σας για κάτι? Αν θυμάστε μου είχαν βρει μύκητα candida και έκανα τη θεραπεία που μου είπαν από το κέντρο. Τώρα χρειάζεται να ξανακάνω επαναληπτικό έλεγχο να δω αν έφυγε ο μύκητας ή δεν χρειάζεται?

Οχι, δεν ειχαμε. Πρωτη φορα παμε για εξωσωματικη τωρα.

Σε σχεση με την candida, και εγω την ειχα, δεν χρειαζεται να κανεις ελεγχο αμα αισθανεσαι καλα. Να αποφυγεις τα γλυκα, ασπρο αλευρι, και να τρως παρα πολυ γιαουρτι.

marrilou9
30-12-10, 17:19
Καλησπερα σας!!!!!
Νινα συμφωνω με οσα σου ειπε η κυριακη.
Τωρα γι αυτο που λες οτι πρεπει να περιμενεις 3 μηνες
δεν το καταλαβα. εγω την επομενη μερα κιολας πηγα σε καποιο ιδιωτικο
κεντρο κ εκανα ολες τις εξετασεις που μου ειχαν γραψει.
αυτη η καθυστερηση υπαρχει στα δημοσια νοσοκομεια.
εσυ θα τις κανει που? κ τα αποτελεσματα δεν αργουν καθολου.
μην αγχωνεσαι τοσο γι αυτα.
yesiam.. παρε στο κεντρο κ ρωτησε τους.
εγω παντως θα ξαναεκανα για να ειμαι σιγουρη.
μεσα σε τοσες εξετασεις αλλη μια δεν εγινε κ τιποτα.
θα σου πουν ομως καλυτερα απ το κεντρο.
καλο απογευμα να εχετε!!!!

NINA26
30-12-10, 19:17
Καλησπερα σας!!!!!
Νινα συμφωνω με οσα σου ειπε η κυριακη.
Τωρα γι αυτο που λες οτι πρεπει να περιμενεις 3 μηνες
δεν το καταλαβα. εγω την επομενη μερα κιολας πηγα σε καποιο ιδιωτικο
κεντρο κ εκανα ολες τις εξετασεις που μου ειχαν γραψει.
αυτη η καθυστερηση υπαρχει στα δημοσια νοσοκομεια.
εσυ θα τις κανει που? κ τα αποτελεσματα δεν αργουν καθολου.
μην αγχωνεσαι τοσο γι αυτα.
yesiam.. παρε στο κεντρο κ ρωτησε τους.
εγω παντως θα ξαναεκανα για να ειμαι σιγουρη.
μεσα σε τοσες εξετασεις αλλη μια δεν εγινε κ τιποτα.
θα σου πουν ομως καλυτερα απ το κεντρο.
καλο απογευμα να εχετε!!!!

Ναι, εμεις θα κανουμε τις εξετασεις στα δημοσια νοσοκομεια, επειδι ειναι και πιο φτηνα. Εσυ ποσα πληρωσες στο ιδιωτικο κεντρο, αμα θυμασαι ? ;)

Τπτ Θα περιμενω το ραντεβου μου και βλεπουμε.

συννεφακι
30-12-10, 19:43
Αρχικό μήνυμα απο kuriaki Εμφάνιση μηνυμάτων

ΚΑΛΑ ΘΕΙΚΟ .ΠΕΘΑΝΑ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ.( ΚΑΙ ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΗ ΣΚΟΝΗ Ε;)

marrilou9
30-12-10, 20:38
Νινα μου, δε με παρακολουθεις....:p:p
στα εγραψα κ χθες.
ορμονολογικες περιπου 300 (αναλογα το εργαστηριο)
κ αιματολογικες, κολπικο περιπου 400.
μιλαω παντα για τις εξετασεις που μου εδωσε
ο Παντος κ οχι αυτες που εκανα απο μονη μου.
καποιες αιματολογικες τις κανει κ ο αντρας
αλλα επειδη ο δικος μου εχει βιβλιαριο
δεν θυμαμαι ποσα πληρωσε...
αυτο να κανεις!!! αλλωστε κοντευεις!!!!

NINA26
30-12-10, 22:18
Νινα μου, δε με παρακολουθεις....:p:p
στα εγραψα κ χθες.
ορμονολογικες περιπου 300 (αναλογα το εργαστηριο)
κ αιματολογικες, κολπικο περιπου 400.
μιλαω παντα για τις εξετασεις που μου εδωσε
ο Παντος κ οχι αυτες που εκανα απο μονη μου.
καποιες αιματολογικες τις κανει κ ο αντρας
αλλα επειδη ο δικος μου εχει βιβλιαριο
δεν θυμαμαι ποσα πληρωσε...
αυτο να κανεις!!! αλλωστε κοντευεις!!!!

Εγινε μπερδεμα :lol:

Εγω μιλαω για τις συγκεκριμενες εξετασεις, την κυστικη ινωση και το καρυοτυπο. Αυτες τις δυο ελεγα να τις κανω στο δημοσιο νοσοκομειο για να μην πληρωσω πολλα. Τις υπολοιπες, ορμονολογικες, αιματολογικες, κολπικο,κτλ, τις εχω ολες;)
Αμα εκανες αυτες τις δυο στο ιδιωτικο κεντρο, ποσα τις πληρωσες, για να ξερω αμα χρειαστει να τις κανω στο ιδιωτικο?

mrt
31-12-10, 09:07
mrt και εγώ νομίζω ότι οποιαδήποτε μέρα να πας πριν την 8η θα ναι νωρίς... Με την υπερδιέγερση κάνουμε πολλα ωάρια και φουσκώνουμε, δεν σημαίνει ότι ωριμάζουν και πολύ γρήγορα... Και εγώ ανέβαινα νωρίτερα για υπερήχους τζάμπα... Μου κάναν ωοληψία να φανταστείς την 11η μέρα νομίζω και είχα πάθει και ελαφριά υπερδιέγερση η οποία έφυγε τώρα τελευταία στον τρίτο μήνα εγκυμοσύνης :) Βέβαια δεν ξέρω τι δόση σου δίνουν... Αν θες πήγαινε την 7η μέρα, πιο νωρίς θα ναι πολύ νωρίς, αλλά παίρνε τους τηλ να τους ενημερώνεις αν πονάς... Εγώ είχα τις ίδιες ανησυχίες με σένα γιατί την είχα ξαναπάθει και μου είπαν ότι πρέπει να συμπληρωθούν κάποιες μέρες ενέσεων και μετά να με δουν, πιο πριν θα ταν άσκοπο...

kyriakoula μου σε ευχαριστω.. θα περιμενω να παω οποτε μου ειπαν μα δεν ειναι
και πολυ αργα.. ενημερωσα οτι ποναω κ μου ειπαν να παιρνω παυσιπονα κ οτι ειναι
καλο που ποναω γιατι ετσι δειχνει οτι λειτουργουν οι ωοθηκες.. anyway τωρα δεν ποναω τοσο οσο τις πρωτες ημερες.. (αναποδη ειμαι τελικα)
Οσο για τον διαλυτη που εκανες ... :) :) βρε θηριο πως τα καταφερες ετσι? χιιχιχχι

Εγω εκανα επαναληψη για να ειμαι 100% καλυμμενη κι ας ειχα τους μυκητες προ τριμηνο..
Εδω εβαλα τον αντρα μου να κανει επαναληψη καλλιεργειας σπερματος απο ψυχολογικο
μονο.. κ μου λεει ο μικροβιολογος "παλι εσυ? τι εγινε παλι? πριν 10 μερες δεν καναμε
καλλιεργεια κ ηταν καθαρη??"
χαχαχαχαχαχ

Εγω μιλαω για τις συγκεκριμενες εξετασεις, την κυστικη ινωση και το καρυοτυπο. Αυτες τις δυο ελεγα να τις κανω στο δημοσιο νοσοκομειο για να μην πληρωσω πολλα. Τις υπολοιπες, ορμονολογικες, αιματολογικες, κολπικο,κτλ, τις εχω ολες;)
Αμα εκανες αυτες τις δυο στο ιδιωτικο κεντρο, ποσα τις πληρωσες, για να ξερω αμα χρειαστει να τις κανω στο ιδιωτικο?
Μπορεις να τις κανεις στο Λαικο δωρεαν (κυστικη και στιγμα Μ.Α) για καρυοτυπο δεν ξερω..

kat_pms
31-12-10, 11:53
Καλημέρα κορίτσια!
Εύχομαι σε όλες η νέα χρονιά που έρχεται να είναι Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ!!!!
Όλες να επιτύχετε το στόχο σας και να έχουμε πολλά και υγειή μωράκια!!!!
Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά!!!

vickoulina
31-12-10, 13:40
Καλή επιτυχία σε όλες που προσπαθείτε κορίτσια, το νέο έτος να σας χαρίσει το μωράκι (ή τα μωράκια)που τόσο επιθυμείτε.

Αχ δεν αργεί ο καιρός που θα γράφω κι εγώ σ αυτό το υπο-φόρουμ:)

marrilou9
31-12-10, 15:28
Kαλησπερα!!
Χρονια πολλα, καλη χρονια με υγεια!!!!
Το 2011 ευχομαι να φερει πολλα μωρακια,
σε εγκυουλες κ μελλουσες εγκυουλες!!!!
Καλη πρωτοχρονια σε ολες σας!!!
Να περασετε ομορφα!!!!!!

yesiamtroubled
31-12-10, 20:15
Κορίτσια, η νέα χρονιά θα είναι ΔΙΚΗ ΜΑΣ!!!!!!!!!!! Εύχομαι υγεία και ευτυχία σε όλες μας!!!
φιλιά πολλά!

esys
01-01-11, 04:07
Καλή Χρονιά να χαίρεστε τις οικογένειές σας. Εύχομαι το 2011 να είναι γεμάτο εγκυμοσύνες και γερά μωράκια. Καλή λευτεριά στις εγκυούλες και καλή επιτυχία στις προσπάθειες που ξεκινούν αυτό το χρόνο :D

inopi1
01-01-11, 15:57
καλησπερα κοριτσια χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολες σας ευχομαι ο καινουργιος χρονος να χαρισει σε ολες μας ενα μωρακι!!!
ειμαι καινουργια στο forum εχω κανει και εγω την πρωτη μου προσπαθεια στον Κ παντο με αποτελεσμα να παθω υπερδιεργεση λογο πολυκυστηκων και να νοσηλευτω σε νοσοκομειο 13 μερες.βγηκα νικητρια ομως απο ολη την κατασταση αυτη με ενα εμβυακι στην κοιλια μου!!!ομως η χαρα δεν κρατησε πολυ στην 7 βδομαδα επαθα παλυνδρομη κυηση και το εχασα.εκανα αποξεση και πινω αντισυλληπτικα περιμενοντας τους 2 μηνες να περασουν για να ξανα προσπαθεισω με κατεψυγμενα αυτη τη φορα!!!!εχει συμβει κατι παρομιο σε καμια κοπελα απο εσας???το ανχος μου ειναι μηπως μειωνονται τα ποσοστα επιτυχιας λογο της αποξεσης?

yesiamtroubled
02-01-11, 12:11
καλημέρα!

mrt τι γίνεσαι????

Εγώ πάω για μέτρηση οιστραδιόλης αύριο (11η μέρα καταστολής). Αλλά αφού δεν μου έχει έρθει η περίοδος, δεν είναι άδικος κόπος????

melissadissa
02-01-11, 16:57
καλημέρα σε όλες και καλή χρονιά
έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα βοήθεια.
Από χθες ξεκίνησα ενέσεις καταστολής (arvekap), μακρύ πρωτόκολλο. Η περίοδος έρχεται κανονικά στις μέρες που περιμένω ή αλλάζει κάτι με τις ενέσεις της καταστολής;
Όταν ξεκινάει η φάση της διέγερσης θα συνεχίσω τις arvekap ή θα κάνω μόνο τις ενέσεις της διέγερσης;
Έχω διαβάσει ότι γενικώς παίρνει κανείς κιλά στην εξωσωματική. Υπάρχει τρόπος να περιοριστούν. Υπάρχουν τροφές που πρέπει να αποφεύγει κανείς (εκτός από τα γλυκά, ποτά και αλμυρά); Ένα ποτήρι κρασί ή μπύρας την ημέρα μπορεί να επηρεάσει το αποτέλεσμα της εξωσωματικής;
Είναι η πρώτη προσπάθεια και είμαι λίγο χαμένη στο διάστημα

esys
02-01-11, 17:21
Melissadissa καλησπέρα και καλή επιτυχία. Για το μακρύ πρωτόκολλο δεν ξέρω να απαντήσω.
Αλλά όσον αφορά στο αλκοόλ διάβασα σε site του Μαστρομηνά ότι έρευνες δείχνουν ότι πρέπει να το αποφεύγει τόσο η γυναίκα όσο και ο άντρας για όλη τη διάρκεια της διαδικασίας.
Τώρα για τα κιλά εγώ δεν έπαιρνα ποτέ κιλά στην εξωσωματική. Την τελευταία φορά πήρα 5 κιλά που πολεμάω ακόμη να χάσω. Η διαφορά της τελευταίας εξωσωματικής από τις προηγούμενες ήταν η arvekap την οποία θεωρώ υπεύθυνη για το φούσκωμα. Μπορεί βέβαια να είναι τυχαίο γεγονός αλλά ήταν η μόνη ορμονη που διέφερε από τις προηγούμενες φορές.

mrt
03-01-11, 08:29
Καλημερα !!! Καλη χρονια !!!! με πολλα μωρα!!!!!!!!!!

καλημέρα!

mrt τι γίνεσαι????

Εγώ πάω για μέτρηση οιστραδιόλης αύριο (11η μέρα καταστολής). Αλλά αφού δεν μου έχει έρθει η περίοδος, δεν είναι άδικος κόπος????
κι εγω εκανα μετρηση Ε2 σημερα κ παω για τον 1ο υπερηχο!! εχω αγχος για το ποσα
ωοθυλακια θα εχω!! φοβαμαι πως θα ναι λιγα παλι !!! κ θα παει στραφι ολο αυτο..ουφ
μεχρι τωρα καλα τα πηγα με το αγχος.. τωρα με επιασε απο χτες πολυυυυυυυυυυυυυ

Yes λογικα θα πρεπει να σου ερθει περιοδος για να κατεβει η Ε2.. αλλα εσυ πηγαινε
να την μετρησεις κ μετα παρε το κεντρο και ρωτα..

Από χθες ξεκίνησα ενέσεις καταστολής (arvekap), μακρύ πρωτόκολλο. Η περίοδος έρχεται κανονικά στις μέρες που περιμένω ή αλλάζει κάτι με τις ενέσεις της καταστολής;
Όταν ξεκινάει η φάση της διέγερσης θα συνεχίσω τις arvekap ή θα κάνω μόνο τις ενέσεις της διέγερσης;
Έχω διαβάσει ότι γενικώς παίρνει κανείς κιλά στην εξωσωματική. Υπάρχει τρόπος να περιοριστούν. Υπάρχουν τροφές που πρέπει να αποφεύγει κανείς (εκτός από τα γλυκά, ποτά και αλμυρά); Ένα ποτήρι κρασί ή μπύρας την ημέρα μπορεί να επηρεάσει το αποτέλεσμα της εξωσωματικής;
Είναι η πρώτη προσπάθεια και είμαι λίγο χαμένη στο διάστημα
Καλως ορισες melissadisa !! Η περιοδος ερχεται κανονικα λογικα αλλα επειδη ειναι
ορμονες παντα μπορει να υπαρξουν "ανωμαλιες" στην περιοδο..
Οσο για τις arvecup καθε πρωτοκολλο διαφερει!! θα πρεπει να παρεις τηλ στο κεντρο
να ρωτησεις! εγω πχ εκανα 3 ημερες gonal k arvecup κ μετα σταματησα την δευετρη
κ τωρα κανω μονο gonal..

Βασίλισσα1975
03-01-11, 08:42
mellisadissa καλη χρονια και καλη σου επιτυχια κοπελα μου..
υπαρχει περιπτωση οι ενεσεις καταστολης να επηρεασουν την περιοδο σου ...δεν ειναι κατι παραξενο..σε μενα παντως δεν την επηρεασαν...
να αποφευγεις οντως το αλατι και τα γλυκα και να τρως αν μπορεις κανα 2 ασπραδια απο αυγα (βοηθαει νομιζω στην κατακρατηση υγρων)

εγω δεν εβαλα κιλα παρα μονο στο τελος μετα την εμβρυομεταφορα με την ληψη προγεστερονης...( 2κιλα) περασε 1 μηνας μετα την αποτυχημενη μου εξωσωματικη και ακομα δεν μπορω να απαλλαγω απο αυτα ...ηταν και οι γιορτες καταλαβαινεις...
σου ευχομαι καλη επιτυχια και φιλια πολλα..

kuriaki
03-01-11, 11:17
Καλή χρονιά και ευτυχισμένο το 2011!!!!!
MRT καλή επιτυχία για σήμερα! Σίγουρα θα έχεις κάνει κάποια ωάρια τα οποία θα είναι πολύ καλά! Και λογικά θα ξαναπάς για υπέρηχο για να μεγαλώσουν και άλλο! Θα περιμένουμε νέα σου!

αγγελικι
03-01-11, 11:25
καλημερα χρονια πολλα ευτυχισμενο το 2011 και πολλεσ φουσκωμενεσ κοιλιτσες!!!!

mrt
03-01-11, 12:26
Ax κοριτσια δεν πιστευω αυτο που θα γραψω..
εχω περιπου 24 ωοθηλακια στο συνολο..
:) :) :)
ειμαι πολυ χαρουμενη!! βεβαια τα μεγεθη ειναι αλλαντ'αλλων αλλα δεν εχει
σημασια .. τα μικρα θα μεγαλωσουν κ τα μεγαλα ας κανουν οτι θελουν..
ξανα Ε2 κ υπερηχο Τεταρτη !!!

newbie G
03-01-11, 12:40
Ax κοριτσια δεν πιστευω αυτο που θα γραψω..
εχω περιπου 24 ωοθηλακια στο συνολο..
:) :) :)
ειμαι πολυ χαρουμενη!! βεβαια τα μεγεθη ειναι αλλαντ'αλλων αλλα δεν εχει
σημασια .. τα μικρα θα μεγαλωσουν κ τα μεγαλα ας κανουν οτι θελουν..
ξανα Ε2 κ υπερηχο Τεταρτη !!!

Συγνώμη για το θάρρος, αλλά γιατί θεωρείς ότι η ποσότητα είναι σημαντική; Η ποιότητα είναι που μετράει περισσότερο. Όσο θα μεγαλώνουν τα μικρά, θα μεγαλώνουν και τα ήδη μεγάλα. Κάποια ίσως γίνουν κυστικά. Άρα τη μέρα της ωοληψίας, δεν θα είναι όλα τα ωάρια κατάληλα για γονιμοποίηση. Γιατί θεωρείς ότι τα μεγέθη δεν έχουν σημασία; Αυτή είναι προφανώς δική σου άποψη και όχι του γιατρού σου σωστά; Επίσης 24 ωάρια θεωρείται υπερδιέγερση (δεν ξέρω βέβαια και την ηλικία σου), αλλά νομίζω πως οι εξωσωματικοί θεωρούν επιτυχία αν η γυναίκα έχει 6-8 καλά ωάρια. Όχι 24!

kuriaki
03-01-11, 12:43
MRT μπράβο!!!!
Γιατί καλέ να μην το πιστεύεις??? Αυτά ειναι τα "καλά" των πολυκυστικών...
Έτσι είναι πάντα, το μέγεθος ποικίλλει! Το θέμα είναι πως όταν έρθει η ώρα θα έχεις σίγουρα καμιά 15αριά στο σωστό μέγεθος! Και εμένα μου λέγανε έχεις καμιά 20ριά και μετά στην ωοληψία βγαίνανε 30ριά και βάλε... Θα δεις που στην ωοληψία θα σου πουν ότι πήραν περισσότερα! Με το καλό! Να συντονίσεις και τον άντρα σου όταν θα ξέρεις για την ωοληψία! 3 μέρες πριν αποχή, ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο!
ΦΙλιά πολλά! Μπήκες δυναμικά στο 11!!!

kuriaki
03-01-11, 12:47
Newbe όσο και να προσεχουν οι γιατροί στις πολυκυστικές την υπερδιέγερση την παθαίνεις, όσο μικρότερη τόσο καλύτερα. Και ο αριθμός των ωαρίων και η ποιότητα είναι σημαντική. Πολλά καλά ωάρια είναι καλύτερα όπωςκαι να το δεις από λίγα καλά... Περισσότερες πιθανότητες. Και εμένα μου πήραν 36 απ τα οποία γονιμοποιήθηκαν τέλεια τα 24! 2 ντουζίνες! Έχω και 10 έμβρυα κατάψυξη. Και 2 να μεγαλώνουν στην κοιλιά μου...
Εϊναι πολύ καλά τα αποτελέσματά της

newbie G
03-01-11, 12:55
Newbe όσο και να προσεχουν οι γιατροί στις πολυκυστικές την υπερδιέγερση την παθαίνεις, όσο μικρότερη τόσο καλύτερα. Και ο αριθμός των ωαρίων και η ποιότητα είναι σημαντική. Πολλά καλά ωάρια είναι καλύτερα όπωςκαι να το δεις από λίγα καλά... Περισσότερες πιθανότητες. Και εμένα μου πήραν 36 απ τα οποία γονιμοποιήθηκαν τέλεια τα 24! 2 ντουζίνες! Έχω και 10 έμβρυα κατάψυξη. Και 2 να μεγαλώνουν στην κοιλιά μου...
Εϊναι πολύ καλά τα αποτελέσματά της

Μακάρι! Καλή τύχη σου ευχομαι.

Εγώ με 24 ωάρια στα 30 μου και 3 σπερματεγχύσεις, δεν κατάφερα τίποτα. Με 1 μόνο ωάριο στα 40 μου, συνέλαβα με την πρώτη σπερματέγχυση. Ο γιατρός μου είπε ότι στην ηλικία μου δεν μπορούμε αλλά και δεν θέλουμε να έχουμε πολλά, γιατί η ποσότητα θα είναι εις βάρος της ποιότητας. Έχω ήδη ξεκινήσει ενέσεις καταστολής για την πρώτη μου προσπάθεια. :mrgreen:

melissadissa
03-01-11, 13:03
καλημέρα κορίτσια και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Διαβάζοντας σήμερα αυτά που γράφει η mrt μου δημιουργήθηκε ακόμη μια απορία (σας πρήζω το ξέρω και λυπάμαι, αλλά από την άλλη θέλω να μάθω). Όταν κάποια κοπέλα κάνει καταστολή αρχικά και μετά διέγερση (μακρύ πρωτόκολλο), δε θα πρέπει τα ωοθηλάκια να μεγαλώνουν συγχρώνως; Αλλιώς ποιο είναι το νόημα του πρωτοκόλλου αυτού;

yesiamtroubled
03-01-11, 13:57
mrt μου μπράβο κοριτσάκι μου, εύχομαι όλα να είναι τέλειας ποιότητας!

Εμένα μου ήρθε σήμερα η περίοδος, έκανα μία χαρά, δεν περιγράφεται! Το πρόγραμμα βαίνει καλώς!
Επίσης έκανα και την πρώτη μου μέτρηση οιστραδιόλης, θα ξέρω το απόγευμα που βρίσκομαι..

toniagr
03-01-11, 14:48
καλησπερα σε ολεσ και καλη χρονια.ξερει καμια το μπαθρελο στο γεννεσισ?τον επισκεφθηκα και εγω αλλα δεν εχω κανει καμια προσπαθεια ακομη σε εκεινον.καλοσ μου φανηκε παντωσ.:eek:

marrilou9
03-01-11, 15:48
καλη χρονια, με υγεια ευχομαι κ πολλα πολλα μωρακια!!!!
mrt τελεια ειναι τα νεα σου!! το 2011 ξεκινησε δυναμικα για σενα!!!
ευχομαι ετσι να συνεχισει!!!!
να κανω μια ερωτηση? στη φαση της καταστολης ή της διεγερσης
πρεπει να αποφευγουμε το αλατι κ να τρωμα ασπραδια?
νομιζα το 2ο, τωρα εχω μπερδευτει...

newbie G
03-01-11, 17:02

Εμένα δεν μου είπαν να αποφεύγω τίποτα στη φάση της καταστολής.

yesiamtroubled
03-01-11, 18:27
κορίτσια βγήκε η μέτρηση της οιστραδιόλης (11η μέρα καταστολής) και είναι 19! Για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν περίμενα να έχει πέσει τόσο πολύ!

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να αρχίσω απόψε την γκοναλ ταυτόχρονα με την αρβεκαπ. Από την Πέμπτη μόνο γκοναλ. Την Δευτέρα οιστραδιόλη και υπέρηχο. Αγχώθηκα λιγάκι τώρα!

Μου είπε η συντονίστρια ότι στο κέντρο πάμε για υπέρηχο & οιστραδιόλη χωρίς ραντεβού, αυτό τι σημαίνει? Οτι περιμένουμε με τις ώρες?

Επίσης μου είπε να κάνω τη γκοναλ νωρις το απόγευμα, ούτως ώστε να μην έχω άγχος με τους υπέρηχους. Ρώτησα γιατί αλλά δεν μου εξήγησε καλά, ξέρει καμιά τι εννοούσε? Εγώ σε κάθε περίπτωση μπορώ να κάνω την ένεση γύρω στις 9, νωρίτερα δουλεύω. Εσείς? Τι ώρα?

Μαρριλού, νομίζω ότι το αλάτι συνέχεια πρέπει να αποφεύγεται κατά τη διάρκεια της προσπάθειας. Εγώ που δεν το έχω κόψει έχω γίνει σαν μπαλόνι. Σίγουρα λένε κατά τη φάση της διέγερσης ότι δημιουργεί πρόβλημα. Και τα ασπράδια παίζουν ιδιαίτερα στη φάση της διέγερσης. Αναρωτιέμαι πως τα μαγειρεύουμε, εννοούμε ότι βράζουμε τα αυγά και τρώμε μόνο το ασπράδι? Πρέπει να αρχίσω και εγώ...

luck
03-01-11, 19:10
χρονια πολλα σε ολα τα κοριτσια του φορουμ.
καλη χρονια ολο υγεια και ευτυχια που θα ερθει μεσα απο μια επιτυχημενη προσπαθεια.
ευχομαι η φετινη χρονια να ειναι η χρονια η οποια θα μας μοιρασει απλοχερα , αυτο που μας χρωσταει εδω και χρονια.
yesiamtroubled σου ευχομαι καλη επιτυχια στην νεα σου προσπαθεια.
οσον αφορα για τα ασπραδια των αυγων και το αλατι.
μου ειπαν απο το κεντρο μετα την ωοληψια να φαω 3 ασπραδια αυγων [βρασμενων] και οχι αλατι και ολα αυτα για 3 μερες και τιποτε παραπανω.

luck [ βασιλικη ]

newbie G
03-01-11, 19:31
Μου είπε η συντονίστρια ότι στο κέντρο πάμε για υπέρηχο & οιστραδιόλη χωρίς ραντεβού, αυτό τι σημαίνει? Οτι περιμένουμε με τις ώρες?

Επίσης μου είπε να κάνω τη γκοναλ νωρις το απόγευμα, ούτως ώστε να μην έχω άγχος με τους υπέρηχους. Ρώτησα γιατί αλλά δεν μου εξήγησε καλά, ξέρει καμιά τι εννοούσε? Εγώ σε κάθε περίπτωση μπορώ να κάνω την ένεση γύρω στις 9, νωρίτερα δουλεύω. Εσείς? Τι ώρα?

Δε νομίζω να περιμένεις πάνω από 10-15 λεπτά, εφόσον πας το πρωί. Τις ενέσεις τις κάνουμε το απόγευμα, έτσι ώστε το πρωί που θα κάνεις τον υπέρηχο, να έχουν ήδη δράσει και να μπορεί ο γιατρός να αυξομειώσει τη δόση. Αν την κάνεις πρωί, δεν προλαβαίνει να δράσει και θα "δείξει" μετά από ώρες, άρα ο υπέρηχος γίνεται άδικα. Εμένα μου είπαν να τις κάνω μεταξύ 7 και 10 το βράδυ.

kuriaki
03-01-11, 20:24
Yes μια χαρά η οιστραδιόλη! Καλή αρχή και με τις γκονάλ!!! Νομίζω μας είχαν πει καλύτερα 7-10 το βραδάκι... Γιατί δεν τις κάνεις μετά τη δουλειά?
Για τον υπέρηχο δυστυχώς θα περιμένεις πολύ... Για την οιστραδιόλη επειδή απλά δίνεις αίμα, τελειώνεις σε 2 λεπτά... Αλλά όταν πήγαινα για υπέρηχο και ήμουν 9 εκεί, έμπαινα κάθε φορά κατά τις 11... Πίκρα... Λογικά σου είπαν απόγευμα γιατί όταν θα πηγαίνεις για υπέρηχο και οιστραδιόλη, τα αποτελέσματα της Ε2 βγαίνουν μεσημέρι και ώσπου να συννενοηθούν με το γιατρό πάει απόγευμα... Εμένα με έπαιρναν για να μου ρυθμίσουν τη δόση κατά τις 7 να φανταστείς...
Newbie καλή αρχή και σε σένα!
Θέλω να σε ρωτήσω κάτι άσχετο γιατί εδώ και πολλούς μήνες έχω ερωτευτεί το γατί στο άβατάρ σου! Είναι δικό σου? Πρέπει να ναι θηλυκό ε? Είναι κουκλί! Εγώ έχω ένα κατάμαυρο!

myrval
03-01-11, 20:39
καλημέρα κορίτσια και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Διαβάζοντας σήμερα αυτά που γράφει η mrt μου δημιουργήθηκε ακόμη μια απορία (σας πρήζω το ξέρω και λυπάμαι, αλλά από την άλλη θέλω να μάθω). Όταν κάποια κοπέλα κάνει καταστολή αρχικά και μετά διέγερση (μακρύ πρωτόκολλο), δε θα πρέπει τα ωοθηλάκια να μεγαλώνουν συγχρώνως; Αλλιώς ποιο είναι το νόημα του πρωτοκόλλου αυτού;

Δεν μεγαλώνουν το ίδιο όλα μαζί. Συνήθως υπάρχουν διαφορές 3-4 χιλ. ανάμεσα στα ωοθηλάκια. Δηλαδή μπορεί κάποια να έχουν φτάσει γύρω στο 10 και άλλα να είναι 12 ή 8. Σημασία έχει την τελευταία εβδομάδα της διέγερσης να σε παρακολουθούν στενά με υπέρηχους κάθε 2 μέρες και οιστραδιόλη ώστε να ξέρουν πότε είσαι έτοιμη για την ωοληψία και να αποφύγεις την υπερδιέγερση. Εμένα στον τελευταίο υπέρηχο είχα κάποια ωοθηλάκια στα 21 χιλ.και κάποια άλλα ήταν ακόμη στα 18. Παρόλα αυτά από τα 12 που έβλεπαν στον υπέρηχο καταφέραμε να πάρουμε 10 ώριμα και γονιμοποιήθηκαν και τα 10. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

αγγελικι
03-01-11, 21:20
καλησπερα σε ολεσ και καλη χρονια.ξερει καμια το μπαθρελο στο γεννεσισ?τον επισκεφθηκα και εγω αλλα δεν εχω κανει καμια προσπαθεια ακομη σε εκεινον.καλοσ μου φανηκε παντωσ.:eek:

καλη χρονια κοριτσακι μου εγω στον Μπαθρελλο εκανα την εξωσωματικη μου ειναι παρα πολυ καλος γιατρος αλλα και ανθρωποε πανω απ ολα θα σε προσεξει πολυ και οτι ωρα τον χρειαστεις θα ειναι διπλα σου...ειναι και αυτος μετοχος του Γεννεσις νομιζω...οτι πληροφορια θες πες μου αν θες αναφερε του και το ονομα μου με ξερει..:razz:

συννεφακι
03-01-11, 23:45

ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΔΕ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΕΜΕΝΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΧΑΝ ΩΡΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ 4 ΗΤΑΝ ΑΓΟΥΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ,ΠΑΡΟΛΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ 6 ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ 2 ΒΛΑΣΤΟΚΥΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ.ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΑΝ ΕΙΧΑ 25 ΑΥΓΑ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ , ΤΩΡΑ ΜΕ 2 ΕΜΒΡΥΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΑΩ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ.ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΛΟΤΕΛΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΙΝΑ .ΧΑ ΧΑ

koumar
04-01-11, 00:44
γεια σας κοριτσια !!καλη χρονια να εχετε !θα θελα να ρωτησω τισ κοπελες που απετυχαν στην πρωτη προσπαθεια εξωσωματικης τι εξετασεις τους ζητησε ο γιατρος τουσ να κανουν πριν προχωρησουν για τη δευτερη προσπαθεια.ειλικρινα εχω πελαγωσει......θα με βοηθουσατε πολυ αν με ενημερωνατε........

mrt
04-01-11, 08:50
Συγνώμη για το θάρρος, αλλά γιατί θεωρείς ότι η ποσότητα είναι σημαντική; Η ποιότητα είναι που μετράει περισσότερο. Όσο θα μεγαλώνουν τα μικρά, θα μεγαλώνουν και τα ήδη μεγάλα. Κάποια ίσως γίνουν κυστικά. Άρα τη μέρα της ωοληψίας, δεν θα είναι όλα τα ωάρια κατάληλα για γονιμοποίηση. Γιατί θεωρείς ότι τα μεγέθη δεν έχουν σημασία; Αυτή είναι προφανώς δική σου άποψη και όχι του γιατρού σου σωστά; Επίσης 24 ωάρια θεωρείται υπερδιέγερση (δεν ξέρω βέβαια και την ηλικία σου), αλλά νομίζω πως οι εξωσωματικοί θεωρούν επιτυχία αν η γυναίκα έχει 6-8 καλά ωάρια. Όχι 24!
Κοριτσακι σου απαντησαν οι προλαλησασες.. Σε εμενα ειναι ενα παραπανω σημαντικη η ποσοτητα για τι θα κανω προεμφυτευτικη διαγνωση..οποτε θελω γυρω στα 20 για να
πω οτι θα φτασουν στο στοχο μας 4-5 υγειη !!!
οσο για το μεγεθος, ειναι λογικο να ποικιλει.. δεν μπορει να εχει καποια 25 ισομεγεθη..
οσο για την υπεργιεγερση την φοβαμαι αλλα δεν γινεται αλλιως.. ετσι πρεπει κ το ξερω..

αυτο που με φοβιζει ειναι πως δεν μου κατεβασαν την δοση.. δηλαδη συνεχιζω με 300
μοναδες γκοναλ .. την δοση την εδωσε συντονιστρια να τονισω !!! πηρα τον Παντο
κ ειναι στην Αυστραλια.. γυρναει Δευτερα. οποτε θα παρω σημερα να μιλησω με καποιον
γιατρο γιατι δεν πολυ εμπιστευομαι την συντονιστρια ..

MRT μπράβο!!!!
Γιατί καλέ να μην το πιστεύεις??? Αυτά ειναι τα "καλά" των πολυκυστικών...
Έτσι είναι πάντα, το μέγεθος ποικίλλει! Το θέμα είναι πως όταν έρθει η ώρα θα έχεις σίγουρα καμιά 15αριά στο σωστό μέγεθος! Και εμένα μου λέγανε έχεις καμιά 20ριά και μετά στην ωοληψία βγαίνανε 30ριά και βάλε... Θα δεις που στην ωοληψία θα σου πουν ότι πήραν περισσότερα! Με το καλό! Να συντονίσεις και τον άντρα σου όταν θα ξέρεις για την ωοληψία! 3 μέρες πριν αποχή, ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο!
ΦΙλιά πολλά! Μπήκες δυναμικά στο 11!!!
Σε ευχαριστω κοπελα μου !!! να σαι καλα !!! με το καλο να κρατησεις κ εσυ τα
μωρακια σου αγκαλια !!!
το περιεργο ειναι πως δεν εχω πολυκυστικες .. :)

καλη χρονια, με υγεια ευχομαι κ πολλα πολλα μωρακια!!!!
mrt τελεια ειναι τα νεα σου!! το 2011 ξεκινησε δυναμικα για σενα!!!
ευχομαι ετσι να συνεχισει!!!!
Εγω (χωρις να μου το πουν απο το κεντρο) ξεκινησα 2-3 ασπραδια αυγων
βρασμενα την 2η ημερα την διεγερσης..

κορίτσια βγήκε η μέτρηση της οιστραδιόλης (11η μέρα καταστολής) και είναι 19! Για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν περίμενα να έχει πέσει τόσο πολύ!

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να αρχίσω απόψε την γκοναλ ταυτόχρονα με την αρβεκαπ. Από την Πέμπτη μόνο γκοναλ. Την Δευτέρα οιστραδιόλη και υπέρηχο. Αγχώθηκα λιγάκι τώρα!
Και τα ασπράδια παίζουν ιδιαίτερα στη φάση της διέγερσης. Αναρωτιέμαι πως τα μαγειρεύουμε, εννοούμε ότι βράζουμε τα αυγά και τρώμε μόνο το ασπράδι? Πρέπει να αρχίσω και εγώ...

Μπραβο Yes !!!! μια χαρα τα πας κι εσυ !!! ολα καλα λοιπον !!!!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΑΥΓΟΥΛΟΠΑΡΑΓΩΓΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ

λοιπον μην αγχωνεσαι !!! κανε αλλα πραγματα να απασχολησαι !!!
Τα αυγα τα βραζω , τρωω το ασπραδι κ πεταω τον κροκο ..

newbie G
04-01-11, 08:53
Newbie καλή αρχή και σε σένα!
Θέλω να σε ρωτήσω κάτι άσχετο γιατί εδώ και πολλούς μήνες έχω ερωτευτεί το γατί στο άβατάρ σου! Είναι δικό σου? Πρέπει να ναι θηλυκό ε? Είναι κουκλί! Εγώ έχω ένα κατάμαυρο!

Σ΄ευχαριστώ πολύ. :-) Ναι, δική μου είναι η γατούλα κι έχουμε κι άλλα δύο. Τα κατάμαυρα (ειδικά αν είναι μπουνταλάδικα αρσενικά) είναι η αδυναμία μου. :lol:

newbie G
04-01-11, 08:57
Κοριτσακι σου απαντησαν οι προλαλησασες.. Σε εμενα ειναι ενα παραπανω σημαντικη η ποσοτητα για τι θα κανω προεμφυτευτικη διαγνωση..οποτε θελω γυρω στα 20 για να
πω οτι θα φτασουν στο στοχο μας 4-5 υγειη !!!
οσο για το μεγεθος, ειναι λογικο να ποικιλει.. δεν μπορει να εχει καποια 25 ισομεγεθη..
οσο για την υπεργιεγερση την φοβαμαι αλλα δεν γινεται αλλιως.. ετσι πρεπει κ το ξερω..

Σόρρυ για την ασχετίλα, αλλά είναι η πρώτη μου προσπάθεια κι εδώ μέσα διαβάζω τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί. Τι είναι η προεμφυτευτική διάγνωση και γιατί την κάνουμε; Βλέπουμε το dna των εμβρύων;

Επισης να ρωτήσω κάτι. Οι puregon και οι gonal το ίδιο πράγμα δεν κάνουν; Με ποιο κριτήριο σε άλλες δίνουν puregon και σε άλλες gonal?

mrt
04-01-11, 10:28
Tην κανουν ζευγαρια προς αποφυγη γενετικων ανωμαλιων (ή κληρονομικων)
εμεις την κανουμε γιατι εχουμε κ οι 2 το στιγμα Μ.Α κ εχω μεινει 4 φορες
φυσιολογικα εγκυος .. ΚΑι τις 4 τα μωρα επασχαν κ εκανα διακοπη κυησης..

Καταλαβαινεις δεν ειναι απλα επιλογη .. ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η προεμφυτευτικη..

Σιγα σιγα θα μαθεις τα κολπα newbe .. :)
Οσο για τα φαρμακα.. θα σου πω αυτο που μου ειχε πει ενας γιατρος του κεντρου..
" ολες οι βενζινες ειναι βενζινες.. αλλα αλλο η shell, αλλο η ECO και αλλο η ΒΡ..
επισης δεν ειναι ολα τα αμαξια, που τα δεχονται, το ιδιο "

kuriaki
04-01-11, 13:47
Newbie είναι πανέμορφη!!! Τι ματάκια και ροζ μυτούλα είναι αυτή! Άσε όσο την κοιτάω τόσο χαζεύω...
Έτσι είναι ο δικός μας ακριβώς μπουνταλάς και χοντρούλης... Τον στειρώσαμε βέβαια γιατί είχε μείνει πετσί και κόκκαλο από τους τσακωμούς με τα αρσενικά και είναι τόσο αγαπητός στο νησί που τον ταίζουν όλοι και ας τους λέω να μην το κάνουν! Μου λείπει γιατί εδώ και καιρό είναι μακριά μας, αλλά τον ταίζει μια φίλη... Και είναι και το γούρι μας...
Είναι πανέμορφα τα άτιμα!

newbie G
04-01-11, 14:44
Tην κανουν ζευγαρια προς αποφυγη γενετικων ανωμαλιων (ή κληρονομικων)
εμεις την κανουμε γιατι εχουμε κ οι 2 το στιγμα Μ.Α κ εχω μεινει 4 φορες
φυσιολογικα εγκυος .. ΚΑι τις 4 τα μωρα επασχαν κ εκανα διακοπη κυησης..

Καταλαβαινεις δεν ειναι απλα επιλογη .. ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η προεμφυτευτικη..

Σιγα σιγα θα μαθεις τα κολπα newbe .. :)
Οσο για τα φαρμακα.. θα σου πω αυτο που μου ειχε πει ενας γιατρος του κεντρου..
" ολες οι βενζινες ειναι βενζινες.. αλλα αλλο η shell, αλλο η ECO και αλλο η ΒΡ..
επισης δεν ειναι ολα τα αμαξια, που τα δεχονται, το ιδιο "

Λυπάμαι... ελπίζω την επόμενη φορά να είσαι τυχερή.

Όσο για μένα, ελπίζω να μη χρειαστεί να μάθω τίποτα. Δεν σκοπεύω να κάνω πάνω από 1 εξωσωματική. Αν μας κάτσει, καλώς. Αλλιώς, υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή εκτός από τα παιδιά. :rolleyes:

mrt
05-01-11, 08:31
Λυπάμαι... ελπίζω την επόμενη φορά να είσαι τυχερή.

Όσο για μένα, ελπίζω να μη χρειαστεί να μάθω τίποτα. Δεν σκοπεύω να κάνω πάνω από 1 εξωσωματική. Αν μας κάτσει, καλώς. Αλλιώς, υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή εκτός από τα παιδιά. :rolleyes:

Eισαι σε πολυ καλο δρομο newbe !!! ετσι πρεπει να σκεφτομαστε ολες!!! εχεις πιασει το
νοημα.. πρεπει να ΖΟΥΜΕ !!! οχι να ζουμε μονο για να κανουμε παιδια ..

Και τωρα μια ερωτηση κρισης :)
ποσο ηταν η οιστραδιολη σας πριν σας δωσουν το οκ για ωοληψια?
στο περιπου αν θυμαστε ???
..γιατι θα εξαρτηθει το ποτε θα κανω ωοληψια μαλλον κ απο αυτο..

περιμενω να δω σημερα ποσο θα χει παει..προχτες ηταν 255 (χαμηλη) :(

kuriaki
05-01-11, 08:52
MRT μου πρέπει να ναι κάτω από 50 αν θυμάμαι καλά... Η δικιά μου ήταν εικοσικάτι... Θα σου πέσει και άλλο όμως σιγά σιγά

mrt
05-01-11, 09:03
οχι στην καταστολη.. στην διεγερση ανεβαινει Κυριακουλα μου ..
κ λεω ποσο πρεπει να ανεβει για να δωσουν οκ για ωοληψια ?

την προηγουμενη φορα σε αλλο κεντρο ειχε φτασει 1700 αν θυμαμαι καλα..

yesiamtroubled
05-01-11, 09:06
mrt σε ποια μέρα διέγερσης είσαι? τα αυγά τι μέγεθος έχουν?

mrt
05-01-11, 09:16
τωρα ειμαι στην 10η μερα διεγερσης..
εκανα το πρωι Ε2 κ περιμενω αποτελεσματα σε καμια ωρα..
τα αυγουλακια θα κανω υπερηχο το μεσημερι να δουμε μεγεθος..
πριν 2 ημερες ειχα 10 ωοθυλακια 13χ17 και 15 ωοθυλακια 11χ13
(δηλαδη η διαμετρος πως βγαινει?μου ειπαν απο το κεντρο αλλα
μπερδευτηκα!!!)

για πειτε βρε κοριτσια !!!

yesiamtroubled
05-01-11, 09:20
Λογικά θα σου πει να κάνεις την οβιτρελ αποψε ή αύριο, άρα σε 36 ώρες από την ένεση θα γίνει η ωοληψία! τρα λαλαλαλααλαααα:grin::grin::grin::grin:

mrt
05-01-11, 09:23
λες? λες?αχ ΠΑναγια μου βοηθα με !!!
μια φορα στην ζωη μου !!!
δακρυζω κ που το λεω!! και ειμαι στην δουλεια..

Υes .. σειρα σου τωρα !!!!!!!!! σε περιμενω !!!

yesiamtroubled
05-01-11, 09:27
κοριτσάκι μου έχει έρθει η σειρά σου! Υπομονή και όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά! Θα μπω μετά να διαβάσω τα νέα σου! φιλια πολλά

esys
05-01-11, 12:45
yesiamtroubled Δυστυχώς υπάρχει πάντα μια αναμονή στους υπερήχους και είναι παρατηρημένο ότι τις Δευτέρες είναι πάντα μεγαλύτερη. Υπολόγισε ένα διωράκι και αν τελειώσεις νωρίτερα να είσαι υπέρευχαριστημένη

συννεφακι τι μέγεθος είχαν τα ωοθηλάκια που σου πήραν και θεώρησες ότι ήταν ανώριμα;

koumar εμένα δε μου ζήτησαν καμία εξέταση. Τυφλά ξεκινήσαμε (σε άλλο κέντρο όχι στο Γένεσις) και τυφλά συνεχίσαμε. Μια σειρά εξετάσεων την έκανα εξαιτίας της παλλίνδρομης κύησης. Αν θέλεις θα σου τις γράψω σε πμ τις εξετάσεις αυτές για να πάρεις μια ιδέα αλλά σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να συνεννοηθείς και να ζητήσεις περαιτέρω έρευνα με το γιατρό σου.

mrt κοριτσακι μου, δεν ήξερα την ιστορία σου και σοκαρίστηκα. Ελπίζω από δω και πέρα να πάνε όλα καλά. Όσον αφορά στη δόση των φαρμάκων, εμένα με την ίδια δόση με ξεκίνησαν και με την ίδια έφτασα στο τέλος. Δεν υπήρχε καμία τροποποίηση της δόσης σε καμία φάση της διέγερσης. Τώρα για την οιστραδιόλη που ρωτάς θα πρέπει να υπολογίσεις 200 μονάδες για κάθε ωοθηλάκιο που αναπτύσσεται. Εσύ έχεις 10 άρα θα είσαι έτοιμη όταν φτάσουν τις 2000 μονάδες περίπου. Μην έχεις άγχος όλα καλά θα πάνε

Newbie G καλωσόρισες και καλή επιτυχία. Πότε ξεκινάς προσπάθειες;

irene333
05-01-11, 12:52
κορίτσια καλημέρα!! εύχομαι σε όλες καλή χρονιά αυτή η χρονιά να μας φέρει γούρι και φουσκομένες κοιλίτσες!!
θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι...πόσες μέρες διαρκεί η διαδικασία απο το ξεκίνημα της καταστολής μέχρι την εμβρυομεταφορά;; ξαναέκανα εξωσωματική αλλά στην κύπρο και τώρα θα έρθω Αθήνα και δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο..θέλω να αγοράσω και τα αεροπορικά εισητήρια και δεν ξέρω πότε. 19 ιανουαρίου αρχίσω αρβεκάπ...

kuriaki
05-01-11, 14:04
Δίκιο έχεις mrt μπερδεύτηκα:lol:!!! Τώρα θυμάμαι και εγώ που με έπαιρναν και μου έλεγαν κάτι 2.000 και κάτι, αλλά δεν θυμάμαι... Ουου τόσα νούμερα πια! Δεν έδινα ποτέ σημασία στην οιστραδιόλη να σου πω την αλήθεια, μου έφτανε μόνο που μου έλεγαν όλα καλά και τέλος! Πλησιάζει η ωοληψία σου!

myrval
05-01-11, 20:46
Έκανα σήμερα τον 1ο υπέρηχο! Έχουμε ένα εμβρυάκι 8.5 χιλιοστά με μια καρδούλα που χτυπάει σαν τρελή!!! Είμαι πολύ πολύ χαρούμενη...

yesiamtroubled
05-01-11, 20:50
myrval, μπράβο κοριτσάκι μου, με το καλό!!!!!!!!!!!!!!!!!

mrt τι έγινε??? περιμένουμε τα νέα τα καλά!

Εγώ σήμερα είχα τρομερή ημικρανία, προφανώς από τη γκοναλ, σε τέτοιο σημείο που κάποια στιγμή ανησύχησα μήπως πάθω τίποτα... Κατά τα άλλα, στις ωοθήκες δεν έχω καμία μα καμία ενόχληση, λέτε να μην με πιάνει το φάρμακο??????????????

χιονούλα
05-01-11, 23:15
Γεια χαρα!Είμαι καινούρια στο forum και το ανακάλυψα τυχαία ψάχνοντας να βρω απαντήσεις σε θέματα εξωσωματικής. Δυστυχώς έχω κάνει 8 εξωσωματικές αλλά δεν έχω αποκτήσει ακόμα μωράκι. Μεγάλη πίκρα...

mrt
06-01-11, 12:04
Καλημερα κοριτσακια !!!

εκανα χτες υπερηχο κ εχει καμια 25-30αρια ωοθυλακια.. τα μεγεθη ποικιλουν..
απο 25 χιλ μεχρι και 11 χιλ..
χτες εκανα ovitrelle.. και ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙ αυριο το πρωι παω για ωοληψια !!!
Μεγαλωσαν πολυ μεσα σε 2 μερες..

ομως η Οιστραδιολη χτες το πρωι ηταν 645 .. πολυ χαμηλη βρε κοριτσια..

μου ειπαν βεβαια οτι ειμαι ετοιμη .. αλλα αν ισχυει αυτο που λεει η Esys ..
τοτε τι? απο τα 30 θα εχω μονο 3 ωαρια??? υπαρχει περιπτωση?
ανησυχησα τωρα...

kuriaki
06-01-11, 13:20
μρτ έχει πραγματικά τόση σημασία η οιστραδιόλη? Γιατί δεν παίρνεις μια συντονίστρια να μας εξηγήσει γιατί είσαι έτοιμη και γιατί είναι χαμήλή όπως λες? Και εγώ είμαι περίεργη τώρα γιατί δεν ήξερα ότι είναι τόσο σημαντική αυτή η ορμόνη. Πάντα τη διάμετρο των ωαρίων κοιτάγαμε... Πάρε τηλ, γιατί να ανησυχείς? Θα σου λύσουν την απορία.

yesiamtroubled
06-01-11, 14:00
mrt συμφωνώ να πάρεις μία συντονίστρια για να σου φύγει το άγχος...
Μικρογονιμοποίηση θα κάνεις? Πως αποφασίζεται ποια μέθοδος γονιμοποίησης θα εφαρμοστεί? Το αποφασίζουν επι τόπου ή είναι κάτι που πρέπει να έχουμε ζητήσει εκ των προτέρων?

yesiamtroubled
06-01-11, 14:01
Γεια χαρα!Είμαι καινούρια στο forum και το ανακάλυψα τυχαία ψάχνοντας να βρω απαντήσεις σε θέματα εξωσωματικής. Δυστυχώς έχω κάνει 8 εξωσωματικές αλλά δεν έχω αποκτήσει ακόμα μωράκι. Μεγάλη πίκρα...
Χιονούλα, υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα? τι αγώνας.... Που έχεις κάνει τις εξωσωματικές?

Izabela
06-01-11, 17:40

χιονουλα και εγώ έχω κάνει 7 εξωσωματικές και μόλις την τελευταία φορά είχα θετική β-χωριακή αλλά τελικά την δεύτερη εβδομάδα μάθαμε ότι είχε "πιαστεί" εκτός μήτρας και τελικά έπρεπε να σταματήσουμε την εγκυμοσύνη. Εσύ είχες ποτέ θετικό αποτέλεσμα?..

αγγελικι
06-01-11, 18:43
myrval ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ κοριτσακι μου με το καλο μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ενα γερο μωρακι...μρτ και εγω ξερω μονο για τα ωοαρια οτι παιζει ρολο εγω δεν εδινα σημασια στην οιστραδιολη το μονο που θυμαμαι ειναι οτι πριν την ωοληψια ειχα 4.600 κατι οιστραδιολη και τρομαξα τοσο πολυ που επαιρνα συνεχεια τον γυναικολογο μου και τον ρωταγα τι μου συμβαινει γιατι θυμαμαι ξεκινησα με 42...ολα καλα θα πανε κοριτσακι μου θα το δεις καλη ειπτυχια....κυριακουλα μου τι κανεις εσυ???τα μωρακια σου?αισθανεσαι τιποτα??

marrilou9
06-01-11, 19:14
καλησπερα, πως ειστε????
mrt δεν εχω ιδεα να σου απαντησω.
μηπως πηρες τηλ. στο κεντρο να μαθεις?
καλη επιτυχια να εχεις!!περιμενουμε νεα σου!!!
εγω αυριο ξεκιναω αρβεκαπ,
ειμαι αρκετα ηρεμη κ σε γενικες γραμμες καλα!
προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη αλλα κραταω
κ μια επιφυλαξη για το αρνητικο..
καλο βραδυ, φιλια!!!!

kuriaki
06-01-11, 20:09
Αγγελικούλα σήμερα είμαι 14+2... Τίποτα δεν αισθάνομαι ακόμη... Εσύ τα έχεις νιώσει? Κάπου στην 16η-20η εβδομάδα διάβασα ότι θα τα νιώσουμε... Το περιμένω πως και πως! Με πονάει συνέχεια η μέση μου μόνο με το παραμικρό... Έχω πάρει και 4-5 κιλά από την αρχή της εγκυμοσύνης και δεν κάνει,προσπαθώ να προσέχω. Στις 19/1έχω τον επόμενο υπέρηχο που κλείνω τον 4ο...
Εσύ πως είσαι? Απο ψυχολογία? Ο γιος τι κάνει?

mrt
06-01-11, 20:28
μρτ έχει πραγματικά τόση σημασία η οιστραδιόλη? Γιατί δεν παίρνεις μια συντονίστρια να μας εξηγήσει γιατί είσαι έτοιμη και γιατί είναι χαμήλή όπως λες? Και εγώ είμαι περίεργη τώρα γιατί δεν ήξερα ότι είναι τόσο σημαντική αυτή η ορμόνη. Πάντα τη διάμετρο των ωαρίων κοιτάγαμε... Πάρε τηλ, γιατί να ανησυχείς? Θα σου λύσουν την απορία.
ΚΙ εγω αυτο ηξερα.. δεν πηρα τηλ γιατι θεωρω πως δεν υπαρχει λογος πλεον..
οτι ειναι να γινει θα γινει.. δεν αλλαζει κατι σημερα.. αυριο θα ξερω πλεον ποσο καλη
"κοτούλα" ημουν.. :)

mrt συμφωνώ να πάρεις μία συντονίστρια για να σου φύγει το άγχος...
Μικρογονιμοποίηση θα κάνεις? Πως αποφασίζεται ποια μέθοδος γονιμοποίησης θα εφαρμοστεί? Το αποφασίζουν επι τόπου ή είναι κάτι που πρέπει να έχουμε ζητήσει εκ των προτέρων?
Ναι μικρογον. γιατι κανω προεμφυτευτικο , οποτε μονο αυτη γινεται.. συνηθως το συζητατε μαζι με τον γιατρο για την μεθοδο..
αχ εχω λιγο αγχος αλλα ελπιζω να πανε ολα καλα.. εγω οτι εκανα εκανα ,, απο δω
και περα ειναι στα χερια του εργαστηριου κ του Θεου !!!

Σας ευχαριστω ολες!!! μολις συνελθω αυριο κ μπορεσω θα σας γραψω τα νεα μου ..
καλο βραδυ
φιλακια

GIOANDY
06-01-11, 22:20
Καλησπερα σας χαιρετω ολες ειχα καιρο να μπω απο τον νοεμβριο δηλαδη απο την αποβολη και μετα...περιμενω περιοδο αυριο-μεθαυριο κ ξεκιναω τις ενεσουλες ξανα...αυτη την φορα δεν θα βαλουμε βλαστοκυστες αλλα 3 ημερων κ 3 εμβρυακια!!!ελπιζω να εισαστε καλα κ τα μωρακια σας φυσικα!!

Bettina
06-01-11, 23:11
Κοριτσια γεια σας, εχω κανει μεχρι τωρα 2 προσπαθειες εξωσωματικης. Στην πρωτη δεν ειχαμε γονιμοποιηση, στη δευτερη πηρα μεγαλεσ δοσεις και εκανα 2 ωαρια και ειχαμε 1 εμβρυο αλλα η χοριακη ηταν αρνητικη. Τωρα σκεφτομαι να ξανακανω εξωσωματικη και να μεινω στην Θεσσαλονικη γιατι δεν ειμαστε για να ξοδευουμε παραπανω χρηματα για εισητηρια διαμονη κλπ. Αλλωστε αν κρινω απο τα αποτελεσματα μου δεν εγινε και τιποτα που πηγα στην Αθηνα. Ξερω οτι τα πραγματα δεν ειναι ευκολα αλλα θα παλαιψω. Εχετε εσεισ να μου προτεινεται που να παω. Σας ευχαριστω.

νινετα
06-01-11, 23:37
Έκανα σήμερα τον 1ο υπέρηχο! Έχουμε ένα εμβρυάκι 8.5 χιλιοστά με μια καρδούλα που χτυπάει σαν τρελή!!! Είμαι πολύ πολύ χαρούμενη...

Με το καλο κοριτσακι μου να σου πανε ολα τελεια !!!!:p:p:p:p:p

χιονούλα
07-01-11, 01:07
Χιονούλα, υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα? τι αγώνας.... Που έχεις κάνει τις εξωσωματικές?

Τις τρεις τελευταίες εξωσωσματικές τις έχω κάνει στον Πάντο. Την πρώτη φορά έπιασε με πρώτη χοριακή 65 η οποία μηδενίστηκε μετά από 2 μέρες. Ακολούθησε μια εμβρυομεταφορά, γιατί είχα κατεψυγμένα αλλά δεν έπιασε. Πριν ένα μήνα έκανα άλλη μια προσπάθεια με προεμφυτευτική διάγνωση αυτή τη φορά. Η πρώτη χοριακή ήταν 20 και μετά από 2 μέρες όχι απλά μηδενίστηκε αλλά έπεσαν και όλες οι ορμόνες και την ίδια μέρα αδιαθέτησα. Ακόμα δεν έχω συνέλθει ψυχολογικά. Μου στοίχισε πάρα πολύ.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και αυτό είναι το περίεργο.

χιονούλα
07-01-11, 01:13
χιονουλα και εγώ έχω κάνει 7 εξωσωματικές και μόλις την τελευταία φορά είχα θετική β-χωριακή αλλά τελικά την δεύτερη εβδομάδα μάθαμε ότι είχε "πιαστεί" εκτός μήτρας και τελικά έπρεπε να σταματήσουμε την εγκυμοσύνη. Εσύ είχες ποτέ θετικό αποτέλεσμα?..

Θετική β-χοριακή είχα την πρώτη φορά αλλά τελικά την 6η εβδομάδα παλλινδρόμησε. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε απόξυση. Επίσης είχα στην 6η προσπάθεια αλλά μηδενίστηκε μετά από 2 μέρες και το ίδιο συνέβη και πριν ένα μήνα που έκανα άλλη μια προσπάθεια αυτή τη φορά έχοντας κάνει και προεμφυτευτική διάγνωση. Αυτή τη φορά μου στοίχισε περισσότερο γιατί είχα πιστέψει ότι όλα θα πάνε καλά. Ακόμα στεναχωριέμαι πολύ.

inopi1
07-01-11, 01:24
χιονουλα μην στεναχωριεσαι ολλες ειμαστε σχεδων μια απο τα ιδια και εγω στον Παντο εχω κανει εξωσωματικη η οποια παλλυνδρομησε αλλα αναγκαστηκα να κανω αποξεση και τωρα περιμενω 2 μηνες να ξεκινησω με κατεψυγμενα εμβρυα αυτη τη φορα!!!ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις αν ο Παντος κανει βλαστοκυστη πριν την καταψυξη η μετα την αποψυξη?εκανες καρυοτυπο εμβρυου για να δεις τα αιτια?την προεμφυτηκη διαγνωση τη ζητας ειναι extra η την κανει απο μονος του?συγνωμη αν σε τρελλανα αλλα ειμαι και εγω σε ασχημη κατασταση!!!!

χιονούλα
07-01-11, 11:25
χιονουλα μην στεναχωριεσαι ολλες ειμαστε σχεδων μια απο τα ιδια και εγω στον Παντο εχω κανει εξωσωματικη η οποια παλλυνδρομησε αλλα αναγκαστηκα να κανω αποξεση και τωρα περιμενω 2 μηνες να ξεκινησω με κατεψυγμενα εμβρυα αυτη τη φορα!!!ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις αν ο Παντος κανει βλαστοκυστη πριν την καταψυξη η μετα την αποψυξη?εκανες καρυοτυπο εμβρυου για να δεις τα αιτια?την προεμφυτηκη διαγνωση τη ζητας ειναι extra η την κανει απο μονος του?συγνωμη αν σε τρελλανα αλλα ειμαι και εγω σε ασχημη κατασταση!!!!

Βλαστοκύστη όπως και προεμφυτευτική ο Πάντος κάνει πριν την κατάψυξη. Έχουμε κάνει ό,τι εξετάσεις υπάρχουν και δεν έχει βρεθεί κάτι. Αυτό είναι που μας κάνει να τρελαινόμαστε! Να μην υπάρχει κάτι κι όμως να ταλαιπωρούμαστε εδώ και 3 χρόνια! Τη προεμφυτευτική διάγνωση τη ζητήσαμε εμείς ως έσχατη λύση και χρεώνεται παραπάνω. Δυστυχώς στην περίπτωσή μας παρόλο που εμφυτεύσαμε υγιή έμβρυα πάλι κάτι δεν πήγε καλά.

αγγελικι
07-01-11, 16:56
Αγγελικούλα σήμερα είμαι 14+2... Τίποτα δεν αισθάνομαι ακόμη... Εσύ τα έχεις νιώσει? Κάπου στην 16η-20η εβδομάδα διάβασα ότι θα τα νιώσουμε... Το περιμένω πως και πως! Με πονάει συνέχεια η μέση μου μόνο με το παραμικρό... Έχω πάρει και 4-5 κιλά από την αρχή της εγκυμοσύνης και δεν κάνει,προσπαθώ να προσέχω. Στις 19/1έχω τον επόμενο υπέρηχο που κλείνω τον 4ο...
Εσύ πως είσαι? Απο ψυχολογία? Ο γιος τι κάνει?

κατι νιωθω σαν γαργαλητο αλλα δεν ξερω αν ειναι το μωρακι μου σημερα που πηγα στο ικα να μου γραψει τα φαρμακα μου ειπε ο γιατρος οτι απο δω και περα οτι αισθανομαι στην κοιλια μου ειναι το μωρο..καλε εσυ εισαι μια χαρα και με τα διδυμα εγω εχω ενα και εγω παρει ηδη 8 κιλσ!!!ωωω ναι!!!και εγω 19 ιανουαριου εχω υπερυχο την Δευτερα παω για εξετασεισ και εχω και μικρη καμπυλη ζαχαρου απο ψυχολογια μια ειμαι καλα και μια πεφτω φοβαμαι πολυ συνεχεια...θελω καθε μερα να το βλεπω...απο ερωτικη επαφη τι σου ειπε?εμενα απο τον Δεκεμβριο μου ειπε οτι μπορω αλλα εγω δεν εκανα τιποτα και σημερα που πηγαμε λιγο να προσπαθησουμε πονεσα και δεν το συνεχισα φοβαμαι..

inopi1
07-01-11, 17:41
Βλαστοκύστη όπως και προεμφυτευτική ο Πάντος κάνει πριν την κατάψυξη. Έχουμε κάνει ό,τι εξετάσεις υπάρχουν και δεν έχει βρεθεί κάτι. Αυτό είναι που μας κάνει να τρελαινόμαστε! Να μην υπάρχει κάτι κι όμως να ταλαιπωρούμαστε εδώ και 3 χρόνια! Τη προεμφυτευτική διάγνωση τη ζητήσαμε εμείς ως έσχατη λύση και χρεώνεται παραπάνω. Δυστυχώς στην περίπτωσή μας παρόλο που εμφυτεύσαμε υγιή έμβρυα πάλι κάτι δεν πήγε καλά.

Σε καταλαβαινω δυστοιχως καποια πραγματα στη ζωη μας δεν μπορουμε να τα εξηγησουμε και αυτο ειναι που μας τρελενη!!!!!θα δεις πως ολα στο τελος καλα θα πανε αυτο να σκεφτεσαι για να προχωρησης μπροστα δυστοιχως για καποιες ειναι μακρης αυτος ο δρομος!!!!!!εμεις καναμε μικρογωνιμοποιηση μηπως δεν χρειαζετε να κανω προεμφυτευτικη εχω μπερδευτη!!!!

mrt
07-01-11, 20:18
κοριτσια γεια σας..
εκανα την ωοληψια και μου πηραν 12 ωαρια..
οπως ειπε ο γιατρος ειναι ενας ικανοποιητικος αριθμος αλλα οχι πολυ καλος..
Αυριο θα μου πουν ποσα γονιμοποιηθηκαν για να δουμε αν θα προχωρησουμε στην
προεμφυτευτικη διαγνωση.. (αυτα μου τα ειπε ο Μπαθρ..)
εγω θα του πω πως οσα κ αν μεινουν να προχωρησουμε.. γιατι μου ειπε πως αν γονιμοποιηθουν πχ μονο τα 8 θελει να τα βαλει καταψυξη κ να ξανακανω ενα κυκλο
εξωσωμ. να μαζεψω κι αλλα..
αλλα εγω δεν θελω !!!
Εχει κανει καμια προεμφυτευτικο κ να της ειχαν παρει μονο 12?
Με απογοητευσε αυτος ο γιατρος..

Ωστοσο ποναω παρα πολυ!! ειμαι με παυσιπονα, δεν μπορω να κατσω κτλ...
anyway .. οτι μπορουσα να κανω το εκανα τωρα ειναι στο χερι του εργαστηριου κ του Θεου..

Σας ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση και για ολα!!

ΥΓ στην δικη μου περιπτωση θα κανουμε πρωτα καταψυξη κ μετα προεμφυτευτικο.. ετσι ειπε

οσο για την μικρογον. inopi ειναι αλλο.. ειναι τροπος γονιμοποιησης ενω η PGD ειναι ελεγχος ιγειων εμβρυων..

newbie G
07-01-11, 20:23
κοριτσια γεια σας..
εγω θα του πω πως οσα κ αν μεινουν να προχωρησουμε.. γιατι μου ειπε πως αν γονιμοποιηθουν πχ μονο τα 8 θελει να τα βαλει καταψυξη κ να ξανακανω ενα κυκλο
αλλα εγω δεν θελω !!!

Μην τον ακούς! 12 ωάρια είναι ικανοποιητικότατος αριθμός! Αν δεν θέλεις να κάνεις κι άλλο κύκλο, να μην κάνεις. Δεν πρέπει να μας πιέζουν. Αρκετή πίεση περνάμε κι από μόνες μας.

Καλή τύχη κορίτσι μου.

mir
07-01-11, 20:35
Κορίτσια καλησπέρα. SOS: Γνωρίζετε μήπως πόσο στοιχίζει μια εξέταση που λέγεται ΑΜΗ και δείχνει το απόθεμα των ωοθηκών? Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ :confused:

συννεφακι
07-01-11, 20:54
κοριτσια γεια σας..
αλλα εγω δεν θελω !!!

Ωστοσο ποναω παρα πολυ!! ειμαι με παυσιπονα, δεν μπορω να κατσω κτλ...
anyway .. οτι μπορουσα να κανω το εκανα τωρα ειναι στο χερι του εργαστηριου κ του Θεου..

Σας ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση και για ολα!!

ΥΓ στην δικη μου περιπτωση θα κανουμε πρωτα καταψυξη κ μετα προεμφυτευτικο.. ετσι ειπε

οσο για την μικρογον. inopi ειναι αλλο.. ειναι τροπος γονιμοποιησης ενω η PGD ειναι ελεγχος ιγειων εμβρυων..

ΚΟΙΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ 6-7 ΑΓΟΥΡΑ , ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΤΕΛΗΞΑΝ ΣΕ ΒΛΑΣΤΟΚΥΣΤΕΣ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΣΟ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ.ΑΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 20 ΩΑΡΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΥΡΩΘΕΙ Η ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΧΑΣΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ .ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟ ΑΠ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΠΟΡΑΚΙ.

συννεφακι
07-01-11, 20:57
Κορίτσια καλησπέρα. SOS: Γνωρίζετε μήπως πόσο στοιχίζει μια εξέταση που λέγεται ΑΜΗ και δείχνει το απόθεμα των ωοθηκών? Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ :confused:

ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΑ 80 ΕΥΡΩ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΗ ΘΗΒΑ.ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 200 ΜΕ 250 ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ.ΣΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΩ ΑΝ ΔΕ ΒΓΕΙ ΚΑΛΗ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΞΕΙΣ ΜΑΥΡΑ ΔΙΟΤΙ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΑΓΓΛΙΚΟ ΣΑΙΤ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΤΗ ΔΕΧΟΝΤΑΙ.ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΜΙΑΣ ΙΣΡΑΗΛΙΝΗΣ ΓΕΝΕΤΙΣΤΡΙΑΣ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ 12, 45 ΠΜΟΛ ΚΑΙ ΒΑΛΑΝΤΩΣΑ ΑΛΛΑ Ο ΠΑΝΤΟΣ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΒΕΒΑΙΑ.ΞΕΡΕΙΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ , ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΜΠΕΙ Η ΙΔΕΑ.

mrt
07-01-11, 20:57
Μην τον ακούς! 12 ωάρια είναι ικανοποιητικότατος αριθμός! Αν δεν θέλεις να κάνεις κι άλλο κύκλο, να μην κάνεις. Δεν πρέπει να μας πιέζουν. Αρκετή πίεση περνάμε κι από μόνες μας.

Καλή τύχη κορίτσι μου.

Σε ευχαριστω πολυ ναι σαι καλα..

αυριο θα ξερω .. ουφ αρκετα περναμε

mir
07-01-11, 21:27
ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΑ 80 ΕΥΡΩ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΗ ΘΗΒΑ.ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 200 ΜΕ 250 ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ.ΣΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΩ ΑΝ ΔΕ ΒΓΕΙ ΚΑΛΗ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΞΕΙΣ ΜΑΥΡΑ ΔΙΟΤΙ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΑΓΓΛΙΚΟ ΣΑΙΤ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΤΗ ΔΕΧΟΝΤΑΙ.ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΜΙΑΣ ΙΣΡΑΗΛΙΝΗΣ ΓΕΝΕΤΙΣΤΡΙΑΣ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ 12, 45 ΠΜΟΛ ΚΑΙ ΒΑΛΑΝΤΩΣΑ ΑΛΛΑ Ο ΠΑΝΤΟΣ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΒΕΒΑΙΑ.ΞΕΡΕΙΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ , ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΜΠΕΙ Η ΙΔΕΑ.

συννεφάκι σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Έχω υψηλή FSH και λίγο πολύ προβληματίζομαι...Να είσαι καλά και ό,τι επιθυμείς.:D

mariabe
07-01-11, 22:27
Εμένα μου πήραν το Μάιο 8 ωάρια και μου είπαν ότι είναι πολύ καλά! Τι να πιστέψουμε.... Πάντως η επιλογή πρέπει να είναι δική σου. Καλό κουράγιο.

mariabe
07-01-11, 22:28

Καλή τύχη κορίτσι μου.

Εμένα μου πήραν το Μάιο 8 ωάρια και μου είπαν ότι είναι πολύ καλά! Τι να πιστέψουμε.... Πάντως η επιλογή πρέπει να είναι δική σου. Καλό κουράγιο

kuriaki
07-01-11, 23:56
Αγγελικούλα εμάς μετά την αυχενική μας είπαν άφοβα για επαφή! Αλλά ο άντρας μου κάνει την πάπια, φοβάται πολύ και μου χει σπάσει τα νεύρα. Έχουν περάσει 2 εβδομάδες απ την αυχενική, τι του λέω για να τον πείσω, τίποτα... Με αυτά και αυτά η ψυχολογία έχει πέσει πολύ. Μόνο όταν βγαίνω έξω νιώθω καλά. Και όταν μένω μόνη φοβάμαι πολύ μην πάθω κάτι (άλλο και αυτό!)
Για τα μωρά δεν ανησυχώ. Πλέον έχω σιγουρευτεί ότι όλα πάνε καλά, τα νιώθω να έχουν πολύ ζωή και να ναι δυνατά, μου παίρνουν όλη την ενέργεια τα άτιμα...
Πρόσεξε με τα κιλά, δεν είναι καλό. Κόψε ψωμιά και γλυκά και τρώγε και σαλάτες. Μην γεννήσουμε και μας μείνουν και μας πάρει από κατω μετά... Και εκμεταλλεύσου τις ορέξεις του άντρα σου!

kuriaki
08-01-11, 00:02
mrt μου εμένα γιατί μου ακούγονται τέλεια τα αποτελέσματα? Τι να πω τώρα δεν ξέρω και τι γίνεται σε αυτές τις περίπτώσεις... Πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά όμως. Θα περιμένουμε αύριο τα καλά νέα σου...
Να σου πω όύτε εγώ θα πέρναγα άμεσα ξανά σε διέγερση, έλεος... Μίλα και με τον Π. να δούμε και αυτός τι θα σου πει... Φιλιά πολλά!

newbie G
08-01-11, 00:05
Εμένα μου πήραν το Μάιο 8 ωάρια και μου είπαν ότι είναι πολύ καλά! Τι να πιστέψουμε.... Πάντως η επιλογή πρέπει να είναι δική σου. Καλό κουράγιο

Φυσικά και είναι πολύ καλός αριθμός το 8!!! Θα το πω άλλη μια φορά κι ας καταντήσω κουραστική. Η ποιότητα μετράει και όχι η ποσότητα. Τι να το κάνω αν έχω 20 ωάρια, γονιμοποιηθούν τα μισά και τελικά προχωρήσουν μόνο τα 3; Προτιμώ να έχω λίγα και καλά και να καταλήξω σε ένα που θα εμφυτευτεί. Βέβαια έχει να κάνει και με την ηλικία της κάθε γυναίκας και το ιστορικό της. Εγώ εμπιστεύομαι τον εξωσωματικό μου όταν μου λέει ότι θέλει 6-8 καλά ωάρια. Κότα να ήμουν, δεν θα έκανα περισσότερα αυγά.

yesiamtroubled
08-01-11, 13:38
mrt τι γίνεσαι? αισθάνεσαι καθόλου καλύτερα?
Να είσαι αισιόδοξη κοριτσάκι μου, όλα θα πάνε καλά!

ΛΙΝ
08-01-11, 15:09
γεια σας κοριτσια σας ευχομε καλη χρονια!! και οτι επιθυμειται!! με πολλα μωρακια!!!! και γερα!!!

αρκετο καιρο εχω να σας γραψω νεα μου δεν ειναι ευχαριστα δυστιχος δεν πηγαι καλα η εγκυμοσινη μου παλινδρομησε:cry: αλλα τι να κανω προσπαθω να το ξεπερασω και να πρωχορισο παρακατω στην επομενη προσπαθεια.

kuriaki
08-01-11, 17:07
Λιν τι άσχημα νέα ήταν αυτά?
Εσύ να είσαι καλά. Εϊναι πολύ άσχημο αυτό και πηγαίναν τόσο καλά οι χοριακές σου στην αρχή, απ τη στιγμή που πήρε μπρος. Σίγουρα θα ξανακάνεις προσπάθεια και θα πάνε όλα καλά. Όλες έχουμε περάσει αποτυχίες. Ξεκουράσου και όποτε είσαι έτοιμη ξαναξεκινάς.
Λυπάμαι πολύ.
Πολλα φιλιά

Μόρφη
08-01-11, 17:15
κοριτσια καλησπέρα
Σήμερα άρχισα τις ενέσεις για την πρώτη μου εξωσωματική ελπίζω όλα να πανε καλά υπάρχει καποια από εσας που εκανε εξωσωματική στο γένεσι?

αγγελικι
08-01-11, 20:55
Αγγελικούλα εμάς μετά την αυχενική μας είπαν άφοβα για επαφή! Αλλά ο άντρας μου κάνει την πάπια, φοβάται πολύ και μου χει σπάσει τα νεύρα. Έχουν περάσει 2 εβδομάδες απ την αυχενική, τι του λέω για να τον πείσω, τίποτα... Με αυτά και αυτά η ψυχολογία έχει πέσει πολύ. Μόνο όταν βγαίνω έξω νιώθω καλά. Και όταν μένω μόνη φοβάμαι πολύ μην πάθω κάτι (άλλο και αυτό!)
Για τα μωρά δεν ανησυχώ. Πλέον έχω σιγουρευτεί ότι όλα πάνε καλά, τα νιώθω να έχουν πολύ ζωή και να ναι δυνατά, μου παίρνουν όλη την ενέργεια τα άτιμα...
Πρόσεξε με τα κιλά, δεν είναι καλό. Κόψε ψωμιά και γλυκά και τρώγε και σαλάτες. Μην γεννήσουμε και μας μείνουν και μας πάρει από κατω μετά... Και εκμεταλλεύσου τις ορέξεις του άντρα σου!

και εμενα φοβαται πολυ αλλα και εγω φοβαμαι και εγω οταν βγαινω νιωθω πολυ καλα αλλα μετα ειμαι ρακος το αμαξι με ανακατεβει πολυ και γενικα ακομα και τωρα εχω εμετους ειδικα το βραδυ..τα κιλα δεν τα ηθελα αλλα μεχρι και τελη δεκεμβρη επινα 15 ουτροτζεσταν την ημερα και γι αυτο τα πηρα αποτομα δεν τρωω ψωμια και γενικα δεν τρωω πολλα γλυκα ασ ειναι αυτο γερο και θα τα χασω τα κιλα...τι εγινε με την λιν δεν βλεπω κατι?

αγγελικι
08-01-11, 20:56
ααα τωρα το ειδα καλε τι κριμα???σε ποια εβδομαδα εγινε αυτο??????????λιν μου να εισαι δυνατη κοριτσακι μου!!!σου ειπαν το λογο οι γιατροι?

ΛΙΝ
08-01-11, 22:12
ααα τωρα το ειδα καλε τι κριμα???σε ποια εβδομαδα εγινε αυτο??????????λιν μου να εισαι δυνατη κοριτσακι μου!!!σου ειπαν το λογο οι γιατροι?
ημουν 7 βδομαδων και 3 ημερων τα λογια του γιατρου μου ηταν οτι το αποβαλε η φυση για καποιο λογο και αφου εμεινα εγκυος μπορω να ξαναμεινω. εκανα αποξεση και σε δυο βδομαδες θα εχω τα αποτελεσματα απο την ιστολογικη εξεταση.
λεμε για τον αλλο μηνα να ξεκινησουμε την επομενη προσπαθεια.

marrilou9
08-01-11, 22:16
Γεια σας κ απο μενα, μολις μπηκα κ επεσα πανω στα νεα της Λιν.
τι να πω κοριτσακι μου, να εισαι δυνατη κ να προχωρησεις..
κριμα πραγματικα..

Μορφη καλη επιτυχια να εχεις, εγω ξεκινησα χθες τις ενεσεις
οποτε μπορει κ την ιδια μερα να ειμαστε.
μακρυ πρωτοκολλο κανω, εσυ? ειναι η πρωτη μου εξωσωματικη
κ την κανω στο γεννεσις.

τελικα οι περισσοτεροι αντρες καπως ετσι λειτουργουν.

χαιρετω κ τα υπολοιπα κοριτσια!!!
καληνυχτα!!!

sogio
08-01-11, 22:51
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ
ΕΙΜΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ & ΕΓΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ
ΕΚΑΝΑ 1 ΦΟΡΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΠΕΡΣΙ ΚΑΙ ΑΠΕΤΥΧΕ
ΕΙΧΑ 17 ΩΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΓΟΝΗΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΑ 7 ΚΑΙ ΑΝΤΕΞΑΝ ΤΑ 3
ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΜΦΥΤΕΥΣΗ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ 1 :?
ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΑΤΟ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΜΟΡΦΗ......ΚΑΙ ΟΚ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΥΧΕΡΟ .......
ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ .... ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ..... ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ :cry: :cry: :cry: :cry:
ΕΚΑΝΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΓΤ ΕΝΙΩΘΑ ΟΤΙ ΑΠΟΓΟΤΕΥΣΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΠΕΤΥΧΕ....

inopi1
08-01-11, 23:04
γεια σας κοριτσια σας ευχομε καλη χρονια!! και οτι επιθυμειται!! με πολλα μωρακια!!!! και γερα!!!

αρκετο καιρο εχω να σας γραψω νεα μου δεν ειναι ευχαριστα δυστιχος δεν πηγαι καλα η εγκυμοσινη μου παλινδρομησε:cry: αλλα τι να κανω προσπαθω να το ξεπερασω και να πρωχορισο παρακατω στην επομενη προσπαθεια.

Λιν μην στεναχωριεσαι σε καταλαβενω γιατι ειμαι στην ιδια κατασταση με εσενα!!!την επομενη φορα θα ειναι ποιο καλα τα πραγματα αυτο να πιστεψης και ολα καλα θα πανε.

inopi1
08-01-11, 23:07
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ
ΕΙΜΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ & ΕΓΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ
ΕΚΑΝΑ 1 ΦΟΡΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΠΕΡΣΙ ΚΑΙ ΑΠΕΤΥΧΕ
ΕΙΧΑ 17 ΩΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΓΟΝΗΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΑ 7 ΚΑΙ ΑΝΤΕΞΑΝ ΤΑ 3
ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΜΦΥΤΕΥΣΗ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ 1 :?
ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΑΤΟ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΜΟΡΦΗ......ΚΑΙ ΟΚ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΥΧΕΡΟ .......
ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ .... ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ..... ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ :cry: :cry: :cry: :cry:
ΕΚΑΝΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΓΤ ΕΝΙΩΘΑ ΟΤΙ ΑΠΟΓΟΤΕΥΣΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΠΕΤΥΧΕ....

δυστιχως δεν ειναι οπως τα περιμενουμε πολλες φορες
μην το βαζεις με τον εαυτο σου πολλες φορες δεν ειναι στο χερι μας.
απο τοτε δεν εχεις ξανα προσπαθηση???

sogio
09-01-11, 00:01
οχι λογω δουλειας....δεν γινοταν να παρω αδεια.....
αλλα λεμε παλι να το κανουμε
αυτον τον μηνα
θα περιμενω να αδιαθετισω (μηλισα με γιατρο)
και θα αρχησω......

vanmarant
09-01-11, 00:06
Φυσικά και είναι πολύ καλός αριθμός το 8!!!

Κορίτσια ας μην είμαστε απόλυτες. Όταν κάνεις προεμφυτευτική υπάρχουν τα εξής στάδια κατά τα οποία μπορεί να έχουμε απώλειες: είναι και τα 8 ωάρια καλά; γονιμοποιήθηκαν και τα 8; είναι και τα 8 έμβρυα καλά ώστε να τους γίνει βιοψία και να γίνει έλεγχος; βγήκε αποτέλεσμα σε όλα τα έμβρυα; έχουμε υγειή έμβρυα; και τέλος έχουν γίνει τα υγειή μας έμβρυα βλαστοκύστεις ώστε να μεταφερθούν;
όπως καταλαβαίνετε τα 8 καμιά φορά δεν είναι αρκετά...γι αυτό μάλλον ο γιατρός είπε τουλάχιστον 12.
Φυσικά όμως έχουμε ακούσει προεμφυτευτική ακόμα και σε ελάχιστα έμβρυα με θετικό αποτέλεσμα, οπότε ας μην είμαστε απόλυτες...

inopi1
09-01-11, 00:07
οχι λογω δουλειας....δεν γινοταν να παρω αδεια.....
αλλα λεμε παλι να το κανουμε
αυτον τον μηνα
θα περιμενω να αδιαθετισω (μηλισα με γιατρο)
και θα αρχησω......

με το καλο ολλα καλα να σου πανε αυτη τη φορα. αισιοδοξη να εισαι και να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου και θα δεις οτι ολα θα πανε κατ ευχην.
ελπιζω συντομα να μας εχεις καλα νεα!!!!

sogio
09-01-11, 00:16
ΜΑΚΑΡΙ---ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ------
βασικα ειναι ολα μια ιδεα ---στην αρχη οταν δεν ξερεις τιποτα βαδιζεις στα τυφλα
δεν μου αρεσει καθολου η συμπεριφορα των γιατρων ----λες και ειμαστε ΖΩΑ
ελα εσυ φυγε εσυ
δεν εξηγουν τι γινετεκαθε φορα
και αλλες φορες τα λενε μισα .....
μηπωσ νομιζω?????
ενταξη ειμαι 31στα32 χρονων ----υπαρχουν και χειροτερα θα μου πειτε --αλλα
δεν μπρω να απογοητευομαι συνεχεια ---και να μην υπαρχει κι απαντηση------

inopi1
09-01-11, 00:25
ΜΑΚΑΡΙ---ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ------
βασικα ειναι ολα μια ιδεα ---στην αρχη οταν δεν ξερεις τιποτα βαδιζεις στα τυφλα
δεν μου αρεσει καθολου η συμπεριφορα των γιατρων ----λες και ειμαστε ΖΩΑ
ελα εσυ φυγε εσυ
δεν εξηγουν τι γινετεκαθε φορα
και αλλες φορες τα λενε μισα .....
μηπωσ νομιζω?????
ενταξη ειμαι 31στα32 χρονων ----υπαρχουν και χειροτερα θα μου πειτε --αλλα
δεν μπρω να απογοητευομαι συνεχεια ---και να μην υπαρχει κι απαντηση------

εχεις δικιο λογο φορτω εργασιας πολλες φερες ειναι απροσωπη το εχω δει και εγω αυτο ομως που ειπα ειναι οτι εμας μας ενδιαφερει το αποτελεσμα για να γινει αυτο πρεπει να δειξεις μεγαλη εμπιστοσυνη στον καθε γιατρο τον οποιο εχεις επιλεξη.αλλωστε εισαι μικρη!!!!εχουμε την ιδια ηλικια!!μην απογοητευεσε δυστιχος ειναι λιγο μακρης αυτος ο δρομος!!!!

sogio
09-01-11, 00:30
ΕΣΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ????
ή????

sogio
09-01-11, 00:32
ΕΣΥ? ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ?

inopi1
09-01-11, 00:45
ΕΣΥ? ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ?

εχω κανει ειδη την πρωτη εξωσωματικη η οποια μου στοιχεισε παρα πολυ ενω πηγαμε στο γιατρο τον πρωτο μηνα και ακουσαμε καρδιακη λειτουργια ξανα πηγα περιπου στο δευτερο μηνα και η καρδουλα του μωρου μου ειχε σταματηση να χτυπα!!!!!(παλινδρομη κυηση ειπε ο γιατρος)εκανα αποξεση!!!!
μαζευω και εγω τα κομματια μου και περιμενω τον επομενο μηνα να ξανα αρχησω. ο πονος μονο με μια χαρα απαλυνετε!!!!γι αυτο προχωρα και εσυ και να θυμασε πως οταν θελεις κατι παρα πολυ το πετυχενης αξιζει ο κοπος οσο και να ταλαιπωρηθουμε στο τελος θα ανταμοιφθης με ενα μωρακι που θα κρατας στην αγκαλια σου που πραγματικα στο ευχομαι!!!εσυ στον παντο πας???

sogio
09-01-11, 00:47
ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΕΣΗΣ ΕΙΣΤΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ?

sogio
09-01-11, 00:55
ΕΛΑ ΡΕ ...... ΠΩΠΩ .... ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.....-----

ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΙΧΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ --ΖΑΛΑΔΕΣ---ΠΡΙΞΙΜΟ----ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΩΙ 6 ΩΡΑ ΜΟΥ ΜΥΡΙΣΕ ΠΡΑΣΟΠΙΤΑ---- ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΠΑΜΕ --ΟΚ ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ --ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ7 ΜΕΡΕ--Σ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ ΚΑΙ .........
ΠΟΣΟ ΜΑΛΟΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΟΥΣ
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΣΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!!!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ 2011 ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΜΑΣ-----

sogio
09-01-11, 01:06
ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ
ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΠΑΛΙ
ΑΥΡΙΟ
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ;)

inopi1
09-01-11, 01:12
ΕΛΑ ΡΕ ...... ΠΩΠΩ .... ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.....-----

ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΙΧΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ --ΖΑΛΑΔΕΣ---ΠΡΙΞΙΜΟ----ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΩΙ 6 ΩΡΑ ΜΟΥ ΜΥΡΙΣΕ ΠΡΑΣΟΠΙΤΑ---- ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΠΑΜΕ --ΟΚ ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ --ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ7 ΜΕΡΕ--Σ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ ΚΑΙ .........
ΠΟΣΟ ΜΑΛΟΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΟΥΣ
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΣΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!!!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ 2011 ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΜΑΣ-----

μαζευης οτι σου εχει απομεινη και προχωρας μονο ετσι μπορεις να προχωρησεις ελπιζοντας πως στην επομενη φορα ολα καλα θα πανε.τωρα τι περασα για να μπορεσω να τα δω ετσι στη ζωη μου ειναι ενα αλλο θεμα και σε αυτο με βοηθησε πολυ το forum αυτο και ολες οι κοπελες να ειναι καλα!!!διαβαζοντας και αλλα περιστατικα περνης δυναμη και ειναι και οι μονες που μπορουν να σε καταλαβουν γιατι ξερουν τι περνας το εχουν περαση!!!οσο για το γεννεσις μονο καλα λογια εχω να πω εχει ενδιαφερθη ειναι καλος επιστημονας ξερει πολυ καλα τι δουλεια του δεν εχει πολλα λογια αλλα αυτο εμενα προσωπικα δεν με πειραζει το αποτελεσμα μετραει!!!!που πιστευω πρωτα ο θεος την επομενη φορα να μου παει καλα και να εχω ενα μωρακι στην αγκαλια μου!!!

αγγελικι
09-01-11, 11:16
ημουν 7 βδομαδων και 3 ημερων τα λογια του γιατρου μου ηταν οτι το αποβαλε η φυση για καποιο λογο και αφου εμεινα εγκυος μπορω να ξαναμεινω. εκανα αποξεση και σε δυο βδομαδες θα εχω τα αποτελεσματα απο την ιστολογικη εξεταση.
λεμε για τον αλλο μηνα να ξεκινησουμε την επομενη προσπαθεια.

τι να οω βρε κοριτσακι μου λυπαμαι πολυ να φανεις δυνατη οσο μπορεις και με το κσλο η νεσ σπροσπαθεια...γενικα το πρωτο τριμηνο ειναι δυακολο και εμενα μου ειχε πει οτι να ξερεις οτι το μωρο τωρα το αισθανεται η μητρα σαν ξενο σωμα και προσπαθει να το αποβαλει..με το καλο η νεα προσπαθεια και ευχομαι να ειναι πιο ευχαριστα τα νεα την επομενη φορα...φιλια και καλη δυναμη:razz:

mrt
09-01-11, 13:05
Λιν κοπελα μου λυπαμει πολυ !!!

Εμενα τα νεα μου δεν ειναι καλα.. απο τα 12 μονο τα 6 ηταν λεει καλα..
αρα γονιμοποιησαν τα 6 και απο τα 6 μονο τα 3 γονιμοποιηθηκαν δυστυχως..
αυριο θα ξερω αν προχωρησαν κ αν θα αντεξουν την βιοψια του προεμφυτευτικου..
αυτοι προτειναν να τα καταψυξω κ να ξανακανω αλλο ενα κυκλο..εγω ειχα παρει τηην
αποφαση μου κ ειπα δεν πειραζει παιρνω το ρισκο και προχωραω !!!!
οποτε αυριο το πρωι θα μαθω ακριβως αν τα καταφερε καποιο απο τα 3 ..

ειμαι χαλια :(

Κορίτσια ας μην είμαστε απόλυτες. Όταν κάνεις προεμφυτευτική υπάρχουν τα εξής στάδια κατά τα οποία μπορεί να έχουμε απώλειες: είναι και τα 8 ωάρια καλά; γονιμοποιήθηκαν και τα 8; είναι και τα 8 έμβρυα καλά ώστε να τους γίνει βιοψία και να γίνει έλεγχος; βγήκε αποτέλεσμα σε όλα τα έμβρυα; έχουμε υγειή έμβρυα; και τέλος έχουν γίνει τα υγειή μας έμβρυα βλαστοκύστεις ώστε να μεταφερθούν;
όπως καταλαβαίνετε τα 8 καμιά φορά δεν είναι αρκετά...γι αυτό μάλλον ο γιατρός είπε τουλάχιστον 12.
Φυσικά όμως έχουμε ακούσει προεμφυτευτική ακόμα και σε ελάχιστα έμβρυα με θετικό αποτέλεσμα, οπότε ας μην είμαστε απόλυτες...
εχεις απολυτο δικιο !! ακριβως ετσι ειναι ..

newbie G
09-01-11, 13:39
Εμενα τα νεα μου δεν ειναι καλα.. απο τα 12 μονο τα 6 ηταν λεει καλα..
αρα γονιμοποιησαν τα 6 και απο τα 6 μονο τα 3 γονιμοποιηθηκαν δυστυχως..
αυριο θα ξερω αν προχωρησαν κ αν θα αντεξουν την βιοψια του προεμφυτευτικου..
αυτοι προτειναν να τα καταψυξω κ να ξανακανω αλλο ενα κυκλο..εγω ειχα παρει τηην
αποφαση μου κ ειπα δεν πειραζει παιρνω το ρισκο και προχωραω !!!!
οποτε αυριο το πρωι θα μαθω ακριβως αν τα καταφερε καποιο απο τα 3 ..

ειμαι χαλια :sad:

Να μην είσαι χάλια. Μην προδικάζεις την έκβαση της κατάστασης. Εύχομαι όλα να πάνε καλά, να προχωρήσουν και τα 3 και να συ εμφυτεύσουν τα πιο δυνατά.

Μικρογονιμοποίηση έκανες; Έχετε κάποιο πρόβλημα με το σπέρμα;

toniagr
09-01-11, 15:16
καλησπερα κοριτσια και καλη χρονια.ειμαι καινουρια στο φορουμ.εχω κανει 4 αποτυχημενεσ προσπαθειεσ εξωσωματικησ και σημερα αρχιζω το νταροντα.επισκεφθηκα στο γεννεσισ τον μπ....... και εμεινα ικανοποιημενη απο αυτα που μου ειπε,αλλα ελα που εχω υλικο βιοψιασ στο αλλο κεντρο που παμε κ σπερμα στην καταψυξη.καναμε σπερμοδιαγραμμα και δεν βρηκανε ουτε ενα σπερματοζωαριο.τωρα αναγκαστικα θα προσπαθησω στον κανακα στην embryoland και θα δουμε αν επιτελουσ θα πετυχουμε.α σημειωτεον εχω προσπαθησει και στον παρ..... 2 φορεσ χωρισ κανενα αποτελεσμα.αν δεν πετυχω θα παω στο γεννεσισ αλλα δεν ξερω το κατα ποσο ειναι απρωσωπο και αν θα σου δινουν σημασια.και συν αυτο εχω ακουσει οτι οι πιο πολλεσ παθαινουν υπερδιεγερση.:-)

xara th
09-01-11, 20:59
καλησπερα κοριτσια και καλη χρονια.ειμαι καινουρια στο φορουμ.εχω κανει 4 αποτυχημενεσ προσπαθειεσ εξωσωματικησ και σημερα αρχιζω το νταροντα.επισκεφθηκα στο γεννεσισ τον μπ....... και εμεινα ικανοποιημενη απο αυτα που μου ειπε,αλλα ελα που εχω υλικο βιοψιασ στο αλλο κεντρο που παμε κ σπερμα στην καταψυξη.καναμε σπερμοδιαγραμμα και δεν βρηκανε ουτε ενα σπερματοζωαριο.τωρα αναγκαστικα θα προσπαθησω στον κανακα στην embryoland και θα δουμε αν επιτελουσ θα πετυχουμε.α σημειωτεον εχω προσπαθησει και στον παρ..... 2 φορεσ χωρισ κανενα αποτελεσμα.αν δεν πετυχω θα παω στο γεννεσισ αλλα δεν ξερω το κατα ποσο ειναι απρωσωπο και αν θα σου δινουν σημασια.και συν αυτο εχω ακουσει οτι οι πιο πολλεσ παθαινουν υπερδιεγερση.:-)

γεια σου γλυκια μου τονια ευχομαι καλη χρονια να εχεισ!!μου εχουν πει για το γενεσισ αυτο ακριβωσ οτι τον γιατρο δεν το βλεπεισ ειναι καπωσ πιο απροσωπα..για τον παρ..... δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο...καποιεσ φορεσ κ τα ονοματα ειναι μονο ι φιρμα τουσ...εχω ακουσει πολι καλα λογια για το μαστρομηνα...δε κσερω αμα μπλεκσεισ με τετεια...θελει δυναμη.ειμαι κ εγω καινουρια εδω....σε κανα μηνα κσεκιναω εκσωσωματικη κ αυτο γιατι τελικα μετα απο λαπαροσκοπιση που εκανα ειν βουλωμενεσ κ οι 2 σαλπιγγεσ κ δεν φτιαχνονται στο σιμειο που ειναι.τηα κανω στο μεντιμολ με το βασιλοπουλο..εχω μεινει πολι ευχαριστημενη κ ειναι απσογοσ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!!ευχομαι καλη επιτυχια κ σενα κ θα τα κσαναπουμε!εγω ιθελα να ρωτησω τι εννοεισ υπερδιεγερση τι ειν αυτο??κακο?κ επισισ αν παιρνεισ κατι απο το ικα πληρωνει κατι για την εκσωσωματικη???

toniagr
09-01-11, 22:34
xara th καταρχην καλη χρονια και οτι επιθυμεισ και του χρονου να εχεισ αγκαλια το μωρακι σου.:razz::)αυτεσ που εχουν πολυκυστικεσ ωοθηκεσ μπορει να το παθουν απο τα πολλα φαρμακα που τουσ δινουν αυξημενεσ δοσεισ δηλαδη.πρηζεσαι,μαζευει υγρα στην κοιλια,εχεισ εμετουσ και δοιαριεσ.μπορει να νοσηλευτεισ και στο νοσοκομειο για κανενα δεκαπενθημερο.απο το ικα απ οτι ξερω περνεισ αδεια και περνεισ και ενα ποσο πισω.εγω δεν εχω ικα για να σου πω απλα το εχω ακουσει απο αλλεσ κοπελεσ που καναμε εξωσωματικεσ μαζι.ο βασιλοπουλοσ που πασ ποσα χρηματα θα σου παρει αν επιτρεπεται?σου ειπε τι φαρμακα θα σου δωσει μετα την εμβρυομεταφορα?αν χρειαστεισ πληροφοριεσ παραπανω ρωτησε με οτι θεσ εχω κανει πλεον διατριβη σττο θεμα τησ εξωσωματικησ.στην πεμπτη βαδιζω.πριν λιγο εκανα το νταροντα.:-x

yesiamtroubled
09-01-11, 23:07
ΛΙΝ λυπήθηκα πολύ με τα νέα σου, δεν το περίμενα... Αλλά δυστυχώς αυτά συμβαίνουν, είναι στο 'παιχνίδι'... Αλλά δεν παραδίνουμε τα όπλα, τα μωρά μας μας περιμένουν... Εύχομαι να είναι το τελευταίο δυσάρεστο και από δω και πέρα μόνο χαρές...

mrt κάνε λίγο υπομονή κοριτσάκι μου, ποτέ μην προδικάζεις.. Και μην ξεχνάς ότι χρειάζεται μόνο ένα για να γίνει το θαύμα.. Θα περιμένω νέα σου με αγωνία...

marrilou, καλή αρχή κοριτσάκι μου! πως σου φάνηκαν οι ενέσεις? όλα καλά?

Εγώ αύριο έχω τον πρώτο υπέρηχο, έχω τρελαθεί από την αγωνία μου.. Βρε κορίτσια, δεν αισθάνομαι καθόλου διογκωμένες τις ωοθήκες μου, τίποτα απολύτως... Τις προηγούμενες φορές που έπαιρνα σερπαφαρ, ένιωθα ότι δούλευαν υπερωρίες οι ωοθήκες.. Μήπως δεν μου ταιριάζει το γκονάλ?

αγγελικι
10-01-11, 13:26
xara th καταρχην καλη χρονια και οτι επιθυμεισ και του χρονου να εχεισ αγκαλια το μωρακι σου.:razz::)αυτεσ που εχουν πολυκυστικεσ ωοθηκεσ μπορει να το παθουν απο τα πολλα φαρμακα που τουσ δινουν αυξημενεσ δοσεισ δηλαδη.πρηζεσαι,μαζευει υγρα στην κοιλια,εχεισ εμετουσ και δοιαριεσ.μπορει να νοσηλευτεισ και στο νοσοκομειο για κανενα δεκαπενθημερο.απο το ικα απ οτι ξερω περνεισ αδεια και περνεισ και ενα ποσο πισω.εγω δεν εχω ικα για να σου πω απλα το εχω ακουσει απο αλλεσ κοπελεσ που καναμε εξωσωματικεσ μαζι.ο βασιλοπουλοσ που πασ ποσα χρηματα θα σου παρει αν επιτρεπεται?σου ειπε τι φαρμακα θα σου δωσει μετα την εμβρυομεταφορα?αν χρειαστεισ πληροφοριεσ παραπανω ρωτησε με οτι θεσ εχω κανει πλεον διατριβη σττο θεμα τησ εξωσωματικησ.στην πεμπτη βαδιζω.πριν λιγο εκανα το νταροντα.:-x

τονια μου ειτε πας στον μπαθρελλο ειτε στον παρασχο ειτε δεν ξερω και εγω που αλλου αν εχεις πολυκυστικες 99% θα παθεις υπερδιεργερση δεν υπαρχει περιπτωση να μην παθεις και στο λεω ωσ παθουσα..εγω πηγα στον Μπαθρελλο και χωρις να εχω κανενα ωφελος σου λεω οτι ειναι ο καλυτερος Ανθρωπος και γιατρος ειχα πολλες γνωριμιες να παω και στον Παντο και στον Παρασχο αλλα ειδικα για τον δευτερο εχω ακουσει τα χειροτερα..το αποτελεσμα το βλεπεις στο τικερακι μου καλη επιτυχια..

marrilou9
10-01-11, 14:57
καλησπερα!!! τονια κ χαρα καπως ηλθατε κ καλη επιτυχια να εχετε!!!
yesiam... κ εγω με τα σερπαφαρ το ενιωθα αυτο που λες, τωρα για τις γκοναλ δεν ξερω να σου πω. υπομονη μεχρι αυριο να δουμε
τι θα δειξει ο υπερηχος.
σε ποια μερα παμε για τον 1ο υπερηχο? καλη επιτυχια κ σε σενα!!!
οκ με τις ενεσεις, μονο λιγο το φαρμακο ποναει κατα αλλα καλα!!!
καλο απογευμα σε ολες!!!

toniagr
10-01-11, 16:42
τονια μου ειτε πας στον μπαθρελλο ειτε στον παρασχο ειτε δεν ξερω και εγω που αλλου αν εχεις πολυκυστικες 99% θα παθεις υπερδιεργερση δεν υπαρχει περιπτωση να μην παθεις και στο λεω ωσ παθουσα..εγω πηγα στον Μπαθρελλο και χωρις να εχω κανενα ωφελος σου λεω οτι ειναι ο καλυτερος Ανθρωπος και γιατρος ειχα πολλες γνωριμιες να παω και στον Παντο και στον Παρασχο αλλα ειδικα για τον δευτερο εχω ακουσει τα χειροτερα..το αποτελεσμα το βλεπεις στο τικερακι μου καλη επιτυχια..αγγελικη σ ευχαριστω πολυ για τισ πληροφοριεσ!ναι αλλα αν το παθεισ δεν ακυρωνεται η προσπαθεια?εσυ επαθεσ στο μπαθρελλο υπερδιεγερση?εγω και τισ 4 φορεσ που εκανα ivf δεν επαθα υπερδιεγερση αλλα το φοβαμαι πολυ.

χιονούλα
10-01-11, 18:01
Λιν, λυπάμαι πολύ. Έχω περάσει κι εγω κάτι αντίστοιχο. Ήμουν 6 εβδομάδων όταν πήγαμε να ακούσουμε την καρδούλα του μωρού μας και ο γιατρός δεν έβρισκε ούτε το σάκο. Είχε παλλινδρομήσει η εγκυμοσύνη. Ευτυχώς εγώ δεν χρειάστηκα απόξεση. Ακόμα το σκέφτομαι εκείνο το μωράκι... Ανασκουμπώσου και συνεχίσε με περισσότερο πεισμα!!!!

mrt, στην τελευταία προσπάθεια που έκανα στον Πάντο έκανα κι εγώ προεμφυτευτική. Η αλήθεια είναι ότι μετά τη διάγνωση αυτή μένουν τα μισά έμβρυα. Ίσως για το λόγο αυτό να σου πρότειναν να καταψύξεις. Εύχομαι εσύ να είσαι πιο τυχερή από μένα και να πάνε όλα καλά!!!!

yesiamtroubled, τι έγινε με το υπέρηχο? Όλα καλα?

αγγελικι
10-01-11, 19:18
αγγελικη σ ευχαριστω πολυ για τισ πληροφοριεσ!ναι αλλα αν το παθεισ δεν ακυρωνεται η προσπαθεια?εσυ επαθεσ στο μπαθρελλο υπερδιεγερση?εγω και τισ 4 φορεσ που εκανα ivf δεν επαθα υπερδιεγερση αλλα το φοβαμαι πολυ.

αμα δεν εχεις παθει τοτε μην φοβασαι καθολου!!!!ναι στον Μπαθρελλο επαθα και υπερδιεργεση και εμεινα και εγκυος οταν επαθα την υπερδιεργεση πηγα 2 φορες και μου πηρε το υγρο απο την κοιλια και μου ειπε οτι αν θες προχωραμε σε εμβρυομεταφορα αλλα μπορει να χρειαστει να νοσηλευτεις και εγω τα εβαλα στην καταψυξη και προχωρησα στον επομενο αμεσωσ κυκλο βεβαια το αποτελεσμα ηταν βιοχημικη κυηση αλλα μετα ξαναεκανα στον επομενο κυκλο και ειμαι τωρα εγκυος βεβαια εγω εκανα 50 ωαρια γι αυτο ζοριστηκα ετσι...θελω να σου πω οτι εκει με εστειλε ο γυναικολογος μου και ηξερε απο την αρχη ο Μπαθρελος οτι δεν θα ειναι ο γιατρος μου και ομωσ ακομα και τωρα αν τον παρω τηλ θα μου φερθει αψογα δεν εχω κανενα παραπονο..οτι αλλο χρειαστεις ειμαι εδω

αγγελικι
10-01-11, 19:23
τονια σου εστειλα προσωπικο μυνημα

yesiamtroubled
10-01-11, 20:22
Γειά σας κορίτσια μου!!!

Εκανα υπέρηχο, οιστραδιόλη και επαναληπτική καλλιέργεια για τον βρωμομύκητα.

Ο υπέρηχος έδειξε 9 ωοθηλάκια από τα δεξιά, μεγέθη 10-15 και από αριστερά 12 ωοθηλάκια μεγέθη 11-16. Ενδομήτριο 7,5. Ο γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο (ούτε ποιος είναι δεν ξέρω) μου είπε ότι όλα δείχνουν πάρα πολύ καλά και ότι εύχεται να συνεχίσουν όλα να βαίνουν καλώς. Μου είπε ότι ίσως χρειαστεί να μειωθεί η δόση γκοναλ και ότι θα εξαρτηθεί από την οιστραδιόλη.

Η οιστραδιόλη τελικά ήταν 724 (με 7 μέρες διέγερσης). Μάλλον δεν είναι και πολύ καλό το νούμερο, διότι δεν μου μείωσαν την δόση, μου είπαν να συνεχίσω με 300 σήμερα και αύριο, και να πάω πάλι την Τετάρτη.

Εχει καμία σας άποψη για το νούμερο της οιστραδιόλης? Οταν ρώτησα την συντονίστρια μου είπε ότι είναι 'εντάξει'.. Ιδέα δεν έχω τι να περιμένω... Οποια μπορεί να μου πει τη γνώμη της, θα το εκτιμούσα...

φιλιά πολλά!

yesiamtroubled
10-01-11, 20:30
mrt, που 'σαι???

marrilou, να φροντίζεις να ανασαίνεις κατά τη διάρκεια της ένεσης, βοηθάει αρκετά... Τον πρώτο υπέρηχο μπορείς να τον κάνεις 6η μέρα (αν και είναι νωρίς).. Γενικά μέχρι την 8η μέρα ενέσεων διέγερσης μπορείς να κάνεις υπέρηχο!

toniagr
10-01-11, 20:30
[QUOTE=αγγελικι;1858021]τονια σου εστειλα προσωπικο μυνημα[/QUOTEαγγελικη μου σ ευχαριστω παρα πολυ να σαι καλα.θα παιξω το τελευταιο μου χαρτι σ αυτον που πηγα γιατι εχουμα βιοψια στην καταψυξη κ μπουκαλακια με σπερμα στην καταψυξη και μολισ πηρα το μπαθρελλο τηλεφωνο και μου ειπε οτι δεν γινεται να παμε να τα παρουμε απο την αλλη κλινικη εννοω να βαλουν δικο τουσ ανθρωπο.πρεπει να παμε εμεισ,και οπωσ βλεπεισ ειναι πολυ δυσκολο αυτο δεν μπορω να παω στην ψυχρα και να πω οτι ηρθα να τα παρω.ασε ειμαι μπρερδεμενη.....

toniagr
10-01-11, 20:38
Γειά σας κορίτσια μου!!!

Εκανα υπέρηχο, οιστραδιόλη και επαναληπτική καλλιέργεια για τον βρωμομύκητα.

Ο υπέρηχος έδειξε 9 ωοθηλάκια από τα δεξιά, μεγέθη 10-15 και από αριστερά 12 ωοθηλάκια μεγέθη 11-16. Ενδομήτριο 7,5. Ο γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο (ούτε ποιος είναι δεν ξέρω) μου είπε ότι όλα δείχνουν πάρα πολύ καλά και ότι εύχεται να συνεχίσουν όλα να βαίνουν καλώς. Μου είπε ότι ίσως χρειαστεί να μειωθεί η δόση γκοναλ και ότι θα εξαρτηθεί από την οιστραδιόλη.

Η οιστραδιόλη τελικά ήταν 724 (με 7 μέρες διέγερσης). Μάλλον δεν είναι και πολύ καλό το νούμερο, διότι δεν μου μείωσαν την δόση, μου είπαν να συνεχίσω με 300 σήμερα και αύριο, και να πάω πάλι την Τετάρτη.

Εχει καμία σας άποψη για το νούμερο της οιστραδιόλης? Οταν ρώτησα την συντονίστρια μου είπε ότι είναι 'εντάξει'.. Ιδέα δεν έχω τι να περιμένω... Οποια μπορεί να μου πει τη γνώμη της, θα το εκτιμούσα...

φιλιά πολλά!καλησπερα,σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχεισ ενα καλο αποτελεσμα το 724 ειναι λιγο μικρο για την 7η μερα τησ διεγερσησ.εγω θυμαμαι ειχα γυρω στο 1100.αλλα αφου σου ειπανε οτι ειναι καλο ετσι θα ναι.

candybaby
10-01-11, 22:31
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ KAI APO ΜΕΝα
καλη χρονια με οτι επιθυμει
η καθε μια σας με πολλαααα
αυγουλακια και πολλλλαααα
αυγουλομωρακιααα
Kiriaki ποσο μοιαζουμε
εχω και γω γατες 13 τον αριθμο
και μ αρεσουν τα μεγαλα ζουμπουρλα
ζωντανα εχω και γω εναν μαυρουλη
ζουμπουρλο
newbie η μικρη σου ειναι φοβερη εχω και γω ενα μωρο μωρο ιδια
χρωματα και αλλες 2 ιδιες πιο μεγαλες ιδιες μ αρεσουν πολυ αυτες
calico τις λενε σαν ρατσα
myrval συνεχισε δυναμικα
mrt ola θα πανε καλα
lin δεν εχω λογια
κρατα γερα ολα θα πανε καλα
θα το δεις το 11 θα ειναι η χρονια σου
aggeliki αυτο που νιωθεις λεγεται φτερουγισμα
καλα σου ειπαν απο τον 4 προς πεμπτο
θα πρεπει να νιωθεις τα σκιρτηματα τα φτερουγισματα
οσο για τα κιλα μην ανυσυχεις πεζουν μεγαλο ρολο τα χαπια
και γω 12 και βαλε ουτροτζεσταν επερνα στην προηγουμενη
προσπαθεια και μαζι με τα αλλα ,35 χαπια την ημερα και δεν
μπορουσα να σηκωθω απο την καταπτωση και το κλαμμα.
για το φαγητο ισως αν ετρωγες μικροτερα γευματα και πιο συχνα
να βοηθουσε και γω ολη την ωρα στο ψυγειο καθε 3 με 4 ωρες το μαξιμουμ
α aggeliki σε διαβαζω και καπου εχω μπερδευτει
εσυ εκανες την εξωσωματικη στο γεννεσις με τον παντο ή στον μπαθρελλο εξω και σε παρακολουθουν στο γεννεσις εχουμε ξαναμιλησει γι αυτο αλλα εχω μπερδευτει σε παρακαλω ξεμπερδεψε με
οσο για τα δικα μου νεα τωρα
την πεμπτη (εφτασε ο καιρος) παμε για την πρωτη μας αυχενικη κατα τα αλλα ειναι λες και δεν εχω εγκυμοσυνη ολα καλα και φυσιολογικα

mrt
11-01-11, 09:18
Καλημερα κοριτσακια μου !!

ελπιζω να ειστε ολες καλα..
εμενα τα νεα ειναι δυσαρεστα.. χτες γυρισα στο νησι μου..
Ναι καλα καταλαβατε .. δεν προχωρουσαν καλα τα εμβρυα! μονο 1 ηταν πιο
καλο απο τα αλλα κ οπως με διαβεβαιωσαν απο το κεντρο δεν ειχε νοημα να
κανω προεμφυτευτικο μονο σε 1 εμβρυο.. μπορει να μην αντεχε καν την βιοψια..

οποτε τα βαλαμε κ τα 3 καταψηξη για να τα εχω ως "συμπληρωμα" σε μια ακομα προσπαθεια που θα κανω παλι σε 2 μηνες..
οποτε τωρα ηρεμια, θα μαζεψω για αλλη μια ακομα φορα τα "κομματια" μου,
θα δαγκωσω τα δοντια κ θα προχωρησω..

φιλιά πολλά!

Eτσι κι εμενα ηταν την 8η 255 (εγω το θεωρησα μικρο αλλα αυτοι ειπαν οκ) ειχα κ εγω μια αντιστοιχη εικονα με εσενα.. κ περιμενα κ εγω να μου μειωσουν την δοση.. αυτοι την αφησαν στα 300.. δεν εκαναν λαθος αλλα ισως επρεπε να κανω υπερηχο καθε μερα..
μεσα σε 2 μερες μεγαλωσαν παρα πολυ τα δικα μου ωοθηλακια..
Δεν σημαινει πως θα γινει το ιδιο με σενα , αλλα εγω θα σου προτεινα να
κανεις καθημερινα υπερηχο!!!

το ιδιο θα κανω κ εγω την επομενη φορα!! καθημερινα υπερηχο !! μου το ειπε κ
ο ιδιος ο Π.. χτες

kuriaki
11-01-11, 09:30
mrt μου δηλαδή ήταν θέμα ωαρίων? και θέμα παρακολούθησης? Πολύ κρίμα βρε κορίτσι μου. Καλή ξεκούραση τώρα στο νησί ώσπου να ανασυγκροτήσεις δυνάμεις...

yesiamtroubled
11-01-11, 09:31
mrt πολύ κρίμα που εξελίχθηκαν έτσι τα πράγματα, αλλά με βάση τα δεδομένα δεν υπάρχει άλλη λύση... Καλύτερα που τα κατέψυξες, ούτως ώστε την επόμενη φορά να γίνει η διαδικασία όπως πρέπει. Να κοιτάξεις να χαλαρώσεις τώρα και να πάρεις δύναμη...

Γιατί λες ότι παραμεγάλωσαν τα δικά σου αυγά? Τι θα είχες κερδίσει με καθημερινούς υπέρηχους?
Εμένα χτες το μεγαλύτερο ωοθηλάκιο ήταν 16, όλα τα άλλα ήταν μικρότερα. Αν πήγαινα σήμερα, το μεγαλύτερο θα ήταν μετά βίας 18. Αύριο που θα ξαναπάω θα έχει σωστό μέγεθος για την οβιτρέλ, έτσι τουλάχιστον ερμηνεύω εγώ... Τώρα αυτό που με προβληματίζει είναι η οιστραδιόλη, αλλά δεν μπορώ να κάνω και τίποτα...

irene333
11-01-11, 11:00
mrt mou kalimera...καθε εμπόδιο για καλό...να σκέφτεσαι ότι παράγεις ωάρια και θα ξαναδοκιμάσεις σε 2 μήνες που είπε ο γιατρός.

εγω ξεκινάω ενέσεις 19 ιανουαρίου στον Π. και εγώ..απο κύπρο είμαι και θα έρθω 1 μέρα πριν την ωοληψία..βρε κορίτσια πόσες μέρες κράτησε η διαδιασία ενέσεων σε εσάς , συνολο δηλαδή διέγερσησ και καταστολής; αρχίζω 21η μέρα κύκλου με αρβεκάπ για 10 μέρες μου γράφουν και 5 μέρες γκονάλ 300 δόση..δηλαδή 15 μέρες θα κρατήσουν οι ενέσεις..πρέπει να αγοράσω και τα εισητήρια....ευχαριστώ και καλή αρχή σε όσες αρχίζουν!

mrt
11-01-11, 12:02
mrt μου δηλαδή ήταν θέμα ωαρίων? και θέμα παρακολούθησης? Πολύ κρίμα βρε κορίτσι μου. Καλή ξεκούραση τώρα στο νησί ώσπου να ανασυγκροτήσεις δυνάμεις...
Δεν βρηκαμε τι εφταιξε Κυριακη μου !! αλλα εγω πιστευω πως ηταν κ θεμα πρωτοκολλου!
δεν μου παει το μακρυ κ τους το ειπα κ χτες!!

mrt πολύ κρίμα που εξελίχθηκαν έτσι τα πράγματα, αλλά με βάση τα δεδομένα δεν υπάρχει άλλη λύση... Καλύτερα που τα κατέψυξες, ούτως ώστε την επόμενη φορά να γίνει η διαδικασία όπως πρέπει. Να κοιτάξεις να χαλαρώσεις τώρα και να πάρεις δύναμη...

Γιατί λες ότι παραμεγάλωσαν τα δικά σου αυγά? Τι θα είχες κερδίσει με καθημερινούς υπέρηχους?
Εμένα χτες το μεγαλύτερο ωοθηλάκιο ήταν 16, όλα τα άλλα ήταν μικρότερα. Αν πήγαινα σήμερα, το μεγαλύτερο θα ήταν μετά βίας 18. Αύριο που θα ξαναπάω θα έχει σωστό μέγεθος για την οβιτρέλ, έτσι τουλάχιστον ερμηνεύω εγώ... Τώρα αυτό που με προβληματίζει είναι η οιστραδιόλη, αλλά δεν μπορώ να κάνω και τίποτα...
Εμενα την μια μερα ηταν 16 τα μεγαλυτερα κ σε 2 μερες εφτασε 26 το μεγαλυτερο..
δεν ξερω αν εφταιξε η δοση ή η παρακολουθηση!! αυτο που καταλαβα παντως ειναι πως
πρεπει του υπερηχους να τους κανουμε εκει μεσα στο κεντρο!!
δεν σημαινει πως θα παθεις το ιδιο , προς Θεου!! εμενα ηταν ανεξηγητο αυτο που εγινε!!

mrt mou kalimera...καθε εμπόδιο για καλό...να σκέφτεσαι ότι παράγεις ωάρια και θα ξαναδοκιμάσεις σε 2 μήνες που είπε ο γιατρός.

εγω ξεκινάω ενέσεις 19 ιανουαρίου στον Π. και εγώ..απο κύπρο είμαι και θα έρθω 1 μέρα πριν την ωοληψία..βρε κορίτσια πόσες μέρες κράτησε η διαδιασία ενέσεων σε εσάς , συνολο δηλαδή διέγερσησ και καταστολής; αρχίζω 21η μέρα κύκλου με αρβεκάπ για 10 μέρες μου γράφουν και 5 μέρες γκονάλ 300 δόση..δηλαδή 15 μέρες θα κρατήσουν οι ενέσεις..πρέπει να αγοράσω και τα εισητήρια....ευχαριστώ και καλή αρχή σε όσες αρχίζουν!
Σε ευχαριστω Ιρενε !!
επειδη κ εγω απο μακρυα ειμαι πιστεψε με ισως ειναι καλυτερα να πας Αθηνα την 6η μερα διεγερσης για να σε παρακολουθησουν εκει!!
πλεον μιλαω εκ πειρας..

irene333
11-01-11, 13:04
ax mrt μακάρι να γινότανε...δεν γίνεται...ρώτησα και πριν πόσες μέρες διέρκεισαν οι ενέσεις γενικά;

ελενα76
11-01-11, 13:15
ax mrt μακάρι να γινότανε...δεν γίνεται...ρώτησα και πριν πόσες μέρες διέρκεισαν οι ενέσεις γενικά;

ειρινακι καλημερα και απο εμενα και καλη χρονια να εχεις...με το καλο να ξεκινησεις καιολα μα ολα να πανε καλα.....οσο για τις ενεσεισ αν θυμαμαι καλα απο την δικη μου εξω διερκεισε περιπου 15-20 μερες...και αυτο εξαρταται απο το ποσο γρηγορα μεγαλωνουν τα ωαρια...οποτε δεν μπορω να σου πω με σιγουρια...

salvation
11-01-11, 13:38

Γεια σου irene, τί κάνεις? Καλή Χρονιά! Πλησιάζουν οι μέρες να ξεκινήσεις ε? Εύχομαι όλα να πάνε καλά!:-D

salvation
11-01-11, 13:42
Κορίτσια, γεια σας! Την Πέμπτη έχω το πρώτο μου ραντεβού στο Genesis. Θέλω να κάνω εξωσωματική με προεμφυτευτική διάγνωση. Είχα ήδη μια εξωμήτριο κύηση και αφαίρεση σάλπιγγας δυστυχώς. Ελπίζω όλα να μπουν σε μια σειρά σύντομα και να καταφέρουμε να αποκτήσουμε ένα υγιές μωράκι.

toniagr
11-01-11, 13:49
καλησπερα salvation τι κανεισ?τι ειναι η προεμφυτευτικη διαγνωση?τι βλεπεισ μ αυτο?

salvation
11-01-11, 13:54
καλησπερα salvation τι κανεισ?τι ειναι η προεμφυτευτικη διαγνωση?τι βλεπεισ μ αυτο?

Γεια σου Τόνια, καλά είμαι. Εγώ και ο άντρας μου έχουμε το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας και θα την κάνουμε για αυτόν τον λόγο (έχουμε 25% πιθανότητα να νοσεί το παιδί από μεσογειακή αναιμία). Φαντάζομαι ότι γίνεται και για άλλες ασθένειες, αλλά δεν ξέρω για ποιες.

irene333
11-01-11, 14:03
ειρινακι καλημερα και απο εμενα και καλη χρονια να εχεις...με το καλο να ξεκινησεις καιολα μα ολα να πανε καλα.....οσο για τις ενεσεισ αν θυμαμαι καλα απο την δικη μου εξω διερκεισε περιπου 15-20 μερες...και αυτο εξαρταται απο το ποσο γρηγορα μεγαλωνουν τα ωαρια...οποτε δεν μπορω να σου πω με σιγουρια...

ελενάκι μου καλημέρα ! νόμιζα είπαμε καλή χρονιά!! α καλά εγώ είμαι αλλού για αλλλού θα σε πάρω τηλ απόψε ή αύριο να τα πούμε!!

irene333
11-01-11, 14:05
Γεια σου irene, τί κάνεις? Καλή Χρονιά! Πλησιάζουν οι μέρες να ξεκινήσεις ε? Εύχομαι όλα να πάνε καλά!:-D

καλή χρονιά και σε σένα και εύχομαι να είναι η χρονιά μας!! πλησιάζουν οι μέρες και αρχίζει το άγχος.....μπρρρρρ....αρχίζουν οι αυπνίες το βράδυ..σκέψεις ...σκέψεις...ξέρεις...να πάνε όλα καλά σε όλες μας και χαλάλι..εσύ την Πέμπτη για πρώτη φορά στο Γένεσις; ξέρεις πότε θα αρχίζει ή τώρα θα σου πείς

kuriaki
11-01-11, 14:16
mrt και εγώ το πιστεύω αυτό, είναι καλύτερα οι υπέρηχοι να γίνονται στο Γέννεσις. Ήμουν και εγώ σε παρόμοια θέση με εσένα τον περασμένο Ιούλιο... γονιμοποιήθηκαν ανώμαλα όλα τα ωάρια εκτός από 1 και μου είπαν ότι είναι καθαρά θέμα ωαρίων και δεν μπορούσε κανείς να μου εξηγήσει το γιατί. Μου είπαν απλά ότι είναι σπάνια περίπτωση, στο τηλέφωνο σαν να άκουσα τη βιολόγο που μιλούσε στον Π, τη λέξη υπερωρίμανση χωρίς να είμαι σίγουρη. Έτσι τον Σεπτέμβρη με έβαλαν στα γρήγορα ξανά για νέα προσπάθεια με άλλο πρωτόκολλο και τα αποτέλεσματα ήταν θεαματικά! 24 τέλεια εμβρυάκια! Τώρα στην κοιλίτσα μεγαλώνουν τα 2 και άλλα 10 στην κατάψυξη. Ήταν αναπάντεχο, με τον άντρα μου δεν το πιστεύαμε. Φοβόμουνα τόσο πολύ το τηλεφώνημα από την βιολόγο και όταν μου πε ότι έχουμε πολύ καλά νέα, τι να σου πω, τα θυμάμαι και συγκινούμαι...
Έυχομαι και σε σένα το ίδιο! Η επόμενη προσπάθεια να σας φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα! Η πρώτη είναι και λίγο αναγνωριστική για αυτούς και το τι έχει γίνει στο παρελθόν με άλλους γιατρούς δεν τους νοιάζει και πολύ και δεν ακούνε ό,τι και να λες εσύ και καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου...
Ξεκούραση!
Πολλά φιλιά και καλή δύναμη σε όλες τις κοπέλες που ξεκινάνε!

salvation
11-01-11, 14:58
καλή χρονιά και σε σένα και εύχομαι να είναι η χρονιά μας!! πλησιάζουν οι μέρες και αρχίζει το άγχος.....μπρρρρρ....αρχίζουν οι αυπνίες το βράδυ..σκέψεις ...σκέψεις...ξέρεις...να πάνε όλα καλά σε όλες μας και χαλάλι..εσύ την Πέμπτη για πρώτη φορά στο Γένεσις; ξέρεις πότε θα αρχίζει ή τώρα θα σου πείς

Δεν ξέρω, προφανώς θα μου ζητήσει κάποιες εξετάσεις και εφόσον τις έχω και αυτές, θα αποφασίσουμε πότε θα αρχίσουμε! Ελπίζω όσο πιο σύντομα!

αγγελικι
11-01-11, 16:12
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ KAI APO ΜΕΝα
καλη χρονια με οτι επιθυμει
η καθε μια σας με πολλαααα
αυγουλακια και πολλλλαααα
αυγουλομωρακιααα
Kiriaki ποσο μοιαζουμε
εχω και γω γατες 13 τον αριθμο
και μ αρεσουν τα μεγαλα ζουμπουρλα
ζωντανα εχω και γω εναν μαυρουλη
ζουμπουρλο
newbie η μικρη σου ειναι φοβερη εχω και γω ενα μωρο μωρο ιδια
χρωματα και αλλες 2 ιδιες πιο μεγαλες ιδιες μ αρεσουν πολυ αυτες
calico τις λενε σαν ρατσα
myrval συνεχισε δυναμικα
mrt ola θα πανε καλα
lin δεν εχω λογια
κρατα γερα ολα θα πανε καλα
θα το δεις το 11 θα ειναι η χρονια σου
aggeliki αυτο που νιωθεις λεγεται φτερουγισμα
καλα σου ειπαν απο τον 4 προς πεμπτο
θα πρεπει να νιωθεις τα σκιρτηματα τα φτερουγισματα
οσο για τα κιλα μην ανυσυχεις πεζουν μεγαλο ρολο τα χαπια
και γω 12 και βαλε ουτροτζεσταν επερνα στην προηγουμενη
προσπαθεια και μαζι με τα αλλα ,35 χαπια την ημερα και δεν
μπορουσα να σηκωθω απο την καταπτωση και το κλαμμα.
για το φαγητο ισως αν ετρωγες μικροτερα γευματα και πιο συχνα
να βοηθουσε και γω ολη την ωρα στο ψυγειο καθε 3 με 4 ωρες το μαξιμουμ
α aggeliki σε διαβαζω και καπου εχω μπερδευτει
εσυ εκανες την εξωσωματικη στο γεννεσις με τον παντο ή στον μπαθρελλο εξω και σε παρακολουθουν στο γεννεσις εχουμε ξαναμιλησει γι αυτο αλλα εχω μπερδευτει σε παρακαλω ξεμπερδεψε με
οσο για τα δικα μου νεα τωρα
την πεμπτη (εφτασε ο καιρος) παμε για την πρωτη μας αυχενικη κατα τα αλλα ειναι λες και δεν εχω εγκυμοσυνη ολα καλα και φυσιολογικα
τι κανεις βρε και σε σκεφτομουνα μπραβο αντε με το καλο!!!!!δεν θυμαμαι ενα μωρακι εχεις η δυο???εγω εκανα εξωσωματικη στον Μπαθρελο που μου τον συστησε ο γυναικολογος μου ο κ.Βλαχος και τωρα με παρακολουθει ο γυναικολογος μου σε ιδιωτικο ιατρειο οχι στο Γενεσισ...οσο για τα κιλα σκεψου οτι εγω μεχρι και πριν μια εβδομαδα εκανα εμετους αλλα εκανα το βραδυ και γι αυτο μου εμειναν τα κιλα ημουνα και ξαπλα μεχρι και τον τριτο και ηρθε και εδεσε γενικα δεν τρωω πολυ ουτε τρωω ψιλοβλακειες απλα μπορει να τσιμπαω ολη μερα αυτο ειναι το λαθος τωρα ειμαι σταθερη στα 8 κιλα ακομα!!με το καλο η αυχενικη περιμενουμε νεα!!!φιλια

χιονούλα
11-01-11, 23:29
τι κανεις βρε και σε σκεφτομουνα μπραβο αντε με το καλο!!!!!δεν θυμαμαι ενα μωρακι εχεις η δυο???εγω εκανα εξωσωματικη στον Μπαθρελο που μου τον συστησε ο γυναικολογος μου ο κ.Βλαχος και τωρα με παρακολουθει ο γυναικολογος μου σε ιδιωτικο ιατρειο οχι στο Γενεσισ...οσο για τα κιλα σκεψου οτι εγω μεχρι και πριν μια εβδομαδα εκανα εμετους αλλα εκανα το βραδυ και γι αυτο μου εμειναν τα κιλα ημουνα και ξαπλα μεχρι και τον τριτο και ηρθε και εδεσε γενικα δεν τρωω πολυ ουτε τρωω ψιλοβλακειες απλα μπορει να τσιμπαω ολη μερα αυτο ειναι το λαθος τωρα ειμαι σταθερη στα 8 κιλα ακομα!!με το καλο η αυχενικη περιμενουμε νεα!!!φιλια

Αγγελική μου, πώς είναι το μικρό όνομα του γυναικολόγου σου και πού έχει το ιατρείο του? Επειδή εγώ εκτός από τους γιατρούς που με παρακολουθούν στο Γένεσις δεν έχω κάποιο γυναικολόγο. Είναι καλός ο δικός σου?

mrt
12-01-11, 08:36
Εμενα ηταν 12 μερες καταστολη και 10 διεγερση.. συνολο 22 Ιρενε

Κορίτσια, γεια σας! Την Πέμπτη έχω το πρώτο μου ραντεβού στο Genesis. Θέλω να κάνω εξωσωματική με προεμφυτευτική διάγνωση. Είχα ήδη μια εξωμήτριο κύηση και αφαίρεση σάλπιγγας δυστυχώς. Ελπίζω όλα να μπουν σε μια σειρά σύντομα και να καταφέρουμε να αποκτήσουμε ένα υγιές μωράκι.
Salvi μου καλως ορισες σε αυτο το παρεακι !!! ευχομαι κοπελα μου ολα να
πανε καλα και θα πανε !! θα το δεις! εσυ εισαι κ Αθηνα κ θα σε παρακολουθουν εξ αρχης εκει..

mrt και εγώ το πιστεύω αυτό, είναι καλύτερα οι υπέρηχοι να γίνονται στο Γέννεσις. Ήμουν και εγώ σε παρόμοια θέση με εσένα τον περασμένο Ιούλιο... γονιμοποιήθηκαν ανώμαλα όλα τα ωάρια εκτός από 1 και μου είπαν ότι είναι καθαρά θέμα ωαρίων και δεν μπορούσε κανείς να μου εξηγήσει το γιατί. Μου είπαν απλά ότι είναι σπάνια περίπτωση, στο τηλέφωνο σαν να άκουσα τη βιολόγο που μιλούσε στον Π, τη λέξη υπερωρίμανση χωρίς να είμαι σίγουρη. Έτσι τον Σεπτέμβρη με έβαλαν στα γρήγορα ξανά για νέα προσπάθεια με άλλο πρωτόκολλο και τα αποτέλεσματα ήταν θεαματικά! 24 τέλεια εμβρυάκια! Τώρα στην κοιλίτσα μεγαλώνουν τα 2 και άλλα 10 στην κατάψυξη. Ήταν αναπάντεχο, με τον άντρα μου δεν το πιστεύαμε. Φοβόμουνα τόσο πολύ το τηλεφώνημα από την βιολόγο και όταν μου πε ότι έχουμε πολύ καλά νέα, τι να σου πω, τα θυμάμαι και συγκινούμαι...
Έυχομαι και σε σένα το ίδιο! Η επόμενη προσπάθεια να σας φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα! Η πρώτη είναι και λίγο αναγνωριστική για αυτούς και το τι έχει γίνει στο παρελθόν με άλλους γιατρούς δεν τους νοιάζει και πολύ και δεν ακούνε ό,τι και να λες εσύ και καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου...
Ξεκούραση!
Πολλά φιλιά και καλή δύναμη σε όλες τις κοπέλες που ξεκινάνε!
Κυριακη μου ποσο μοιαζει η ιστορια μας!!! μου δινεις θαρρος κοπελα μου !
Δεν ηταν ομως η πρωτη μου προσπαθεια.. ηταν η τριτη !!!
Τριτη φορα που φτανω μεχρι την ωοληψια!!! Δεν εχω κανει ποτε ΕΤ !!!
και τωρα παω για την τεταρτη προσπαθεια..

αυτοι μου ειπαν να ξεκινησω αμεσα την επομενη προσπαθεια..
Δηλαδη στην περιοδο του Φεβρουαριου.. ετσι το χες κανει κ εσυ Κυριακη? τοσο
συντομα? εγω ηξερα πως θελει τουλαχιστον 3 μηνες για να ηρεμησει ο οργανισμος..

kuriaki
12-01-11, 08:49
Και εγώ το ίδιο ήξερα για τους 3 μήνες... Την πίκρα την πήρα μέσα Ιούλη περίπου και επειδή εγώ δεν έχω περίοδο από μόνη μου, μου είπαν να πάρω 2 κουτιά αντισυλληπτικά (2 κύκλοι) και μετά ξανά εξωσωμ. Άσε ήμουν πολύ μπερδεμένη. Οι δικοί μου σκέφτονταν να αλλάξω γιατρό γιατί και εμένα ήταν η 2η αποτυχία και σκληρότερη... Αλλά είπα όχι θα εμπιστευτώ τον Π. για μια φορά και θα κάνω ό,τι μου πει... Τα 2 προηγούμενα πρωτόκολλα μου τα είχαν δώσει 2 άλλοι γιατροί... Τελοσπάντων, έτσι τον άκουσα και παρέμεινα στο κέντρο και για μια φορά ο οργανισμός λειτουργησε ρολόι... Κάπου μέσα στον Σεπτέμβρη γίναν όλα. Ωοληψία 7/10 και 11/10 μεταφορά... Τόσο σύντομα. Εγώ στη θέση σου θα τους άκουγα. Ο οργανισμός έχει πάρει μπροστά. Είναι στη δική σου ευχέρεια βέβαια. Έχε πίστη και επιμονή και θα γίνει!
Καλημέρα!

mrt
12-01-11, 09:42
Aυτο θα κανω Κυριακη μου !!!
θα τον εμπιστευτω ξανα κ ο Θεος βοηθος

irene333
12-01-11, 10:38
[QUOTE=mrt;1860229]Εμενα ηταν 12 μερες καταστολη και 10 διεγερση.. συνολο 22 Ιρενε

καλημέρα!! πολλές δέν ήταν;; εμένα που είπαν 10 αρβεκάπ και 5 γκονάλ...ξέρω......ουφ...πρέπει να πάρω τα εισητήρια και αρχίζω και ανχώνομαι...

mrt
12-01-11, 11:14
Δεν ξερω.. μηπως να παρεις να ρωτησεις? δεν σου εχουν δωσει αναλυτικο χαρτι?
εγω ειχα αναλυτικα τις μερες και τα φαρμακα

mrt
12-01-11, 11:16
μηπως ξερετε τις menopur πως θα τις παρω???
παω σε γιατρο του Ικα κ μου τις γραφει ή θελει ενα σωρο χαζοχαρτια κ επιτροπη?

irene333
12-01-11, 11:45
Δεν ξερω.. μηπως να παρεις να ρωτησεις? δεν σου εχουν δωσει αναλυτικο χαρτι?
εγω ειχα αναλυτικα τις μερες και τα φαρμακα

μου έδωσαν 2 χαρτάκια.δηλαδή στο ένα γράφει αρβεκάπ που γράφει για 10 μέρες και άλλο χαρτάκι που γράφει 5 μέρες γκονάλ 300 δόση..
εσένα σου έδωσαν κάτι άλλο;

yesiamtroubled
12-01-11, 12:11
μου έδωσαν 2 χαρτάκια.δηλαδή στο ένα γράφει αρβεκάπ που γράφει για 10 μέρες και άλλο χαρτάκι που γράφει 5 μέρες γκονάλ 300 δόση..
Και εμένα το ίδιο χαρτί για γκονάλ μου είχαν δώσει, σε τηλ. επικοινωνία όμως μου είπαν ότι η διέγερση κρατάει συνήθως 10-12 μέρες. Σήμερα είμαι στην 10η για να φανταστείς...

yesiamtroubled
12-01-11, 12:15
Σήμερα έκανα τον 2ο υπέρηχο, έχω ολοκληρώσει 9 μέρες διέγερσης. Ο γιατρός που μου έκανε υπέρηχο μέτρησε σήμερα μόνο τα ώριμα ωοθηλάκια, δηλ. αυτά που ξεπερνούν τα 17 χλστ. Βρήκε 10, το μεγαλύτερο είναι 21 χλστ. Μου είπε ότι υπάρχουν πολλά μικρότερα (τα οποία δεν μέτρησε γιατί βαριόταν). Η γνώμη του είναι ότι θα πρέπει να συνεχίσω φάρμακα για λίγες μέρες ακόμη, για να ωριμάσουν και τα μικρότερα, οπότε βλέπει ωοληψία Σάββατο ή Δευτέρα. Του λέω μήπως γίνει η ωορρηξία στο μεταξύ αν αργήσουμε τόσο πολύ και μου είπε να μην ανησυχώ, ότι αφού έχω πάρει άρβεκαπ δεν θα γίνει (???????????).
Για το νούμερο της προχθεσινής οιστραδιόλης (724) μου είπε ότι είναι πολύ καλό και να μην ανησυχώ καθόλου.
Αυτά τα νεότερα μέχρι στιγμής,
Φιλιά σε όλες!

candybaby
12-01-11, 13:02
mrt λυπαμαι πολυ
καλο κουραγιο καικαθε εμποδιο για καλο
να δεις που το 11 θα ειναι η χρονια σου
κοιτα μπροστα εχει δικιο η κυριακη εμπιστευσου το κεντρο
και γω στην δευτερη πρωτη για αυτους ειχα τοσο ανχος και στην τριτη πετυχαμε και με πολυ μικρα ποσοστα γιατι ημουν σε προεμυνοπαυση που σιμαινει ωαρια με το νουφεκι να προσεχεις ολα θα πανε καλα

mrt
12-01-11, 14:06
Σε ευχαριστω candybaby!!!
Σε ευχαριστω για το κουραγιο που μου δινεις κ την υποστηριξη!!!

ναι βρε 5 μερες κ μετα την 6η πας για τον 1ο υπερηχο, το ιδιο κ την 8η κ αν χρειαστει
10η .. δεν μπορει να ξερει κανεις απο πριν!!!

Σήμερα έκανα τον 2ο υπέρηχο, έχω ολοκληρώσει 9 μέρες διέγερσης. Ο γιατρός που μου έκανε υπέρηχο μέτρησε σήμερα μόνο τα ώριμα ωοθηλάκια, δηλ. αυτά που ξεπερνούν τα 17 χλστ. Βρήκε 10, το μεγαλύτερο είναι 21 χλστ. Μου είπε ότι υπάρχουν πολλά μικρότερα (τα οποία δεν μέτρησε γιατί βαριόταν). Η γνώμη του είναι ότι θα πρέπει να συνεχίσω φάρμακα για λίγες μέρες ακόμη, για να ωριμάσουν και τα μικρότερα, οπότε βλέπει ωοληψία Σάββατο ή Δευτέρα. Του λέω μήπως γίνει η ωορρηξία στο μεταξύ αν αργήσουμε τόσο πολύ και μου είπε να μην ανησυχώ, ότι αφού έχω πάρει άρβεκαπ δεν θα γίνει (???????????).
Για το νούμερο της προχθεσινής οιστραδιόλης (724) μου είπε ότι είναι πολύ καλό και να μην ανησυχώ καθόλου.
Αυτά τα νεότερα μέχρι στιγμής,
Φιλιά σε όλες!
οτι σου λενε να κανεις ..ετσι οπως μας τα λες νομιζω καμια 15αρια ωαρια θα τα εχεις
στην ωοληψια !!!καλη επιτυχια κοπελα μου !! βουρ για το θετικο !!!!
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΕΣΥ!!!

ΛΙΝ
12-01-11, 14:15
μηπως ξερετε τις menopur πως θα τις παρω???
παω σε γιατρο του Ικα κ μου τις γραφει ή θελει ενα σωρο χαζοχαρτια κ επιτροπη?
γεια σου mrt εγω πηγα σε γιατρο του ικα (στην Ηλιουπολη) και μου εγραψε της Menopur, δεν χρειαζετε επιτροπη.
να σου πω τη δικη μου διαδικασια πηγα στο ικα μου της εγραψε ο γιατρος και απο εκει με εστειλαν στο φαρμακειο του Γεννηματα μου ζητησαν
σαλπιγγογραφια
σπερμοδιαγραμμα του συζηγου
φωτοτυπια την ταυτοτητα (τη δικη μου)
και ληξειαρχηκη πραξει γαμου.
ελπιζω να σε βοηθεισα.
Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου καλη επιτυχεια!!!! και ολα να πανε καλα!!!!!
φιλια

marrilou9
12-01-11, 15:32
καλησπερα σας!!!
εφτασα κ εγω στην 6η αρβεκαπ σημερα, πλησιαζουμε...
σχεδον ολες που εχω κανει εχουν ματωσει λιγο, ετυχε κ σε σας?
ιρενε νομιζω εχεις μπερδευτει λιγο με τις ενεσεις.
ισχυει αυτο που σου ειπε η mrt. πας 6η μερα για υπερηχο
κ αναλογα σου λενε πως θα συνεχισεις.
αν θα μειωσεις ή θα αυξησεις τη δοση.
γενικα παντως 10 μερες τις θελουμε, ισως κ παραπανω
καποιες φορες.
yesiam, μια χαρα ειναι τα νεα σου!! ολα να πανε καλα μεχρι τελους!!
Λιν εσενα σου τα περασε σαν σπερματεγχυση τα φαρμακα
γι αυτο δε σε εστειλε επιτροπη κ σου ζητησε κ τα χαρτια αυτα.
το ιδιο εκανα κ εγω για να αποφυγω την επιτροπη.
το κακο ειναι οτι αν δεν παμε επιτροπη δεν παιρνουμε
το καταπληκτικο ποσο των 352Ε που δινει το ικα για εξωσωματικη.
τα υπολοιπα κοριτσια πως ειστε?

irene333
12-01-11, 15:35
Και εμένα το ίδιο χαρτί για γκονάλ μου είχαν δώσει, σε τηλ. επικοινωνία όμως μου είπαν ότι η διέγερση κρατάει συνήθως 10-12 μέρες. Σήμερα είμαι στην 10η για να φανταστείς...

yesiamtrouble ευχαριστώ για τηνπληροφορία...είμαι πολύ αγχωμένη και ίσως δεν τα καταλαβαίνω...δηλαδή εσύ έκανες 10 μέρες αρβεκάπ..μετράς οιστραδιόλη και σου λένε αν θα συνεχίσεις με αρβεκάπ;; αν ναι την 10η κάνεις και τις δύο; και μετα αρχίζεισ γκονάλ και σε πόσες μέρες ο υπέρηχος και κάθε πόσο;; ουφ συγνώμη για τις ερωτήσεις!!

αγγελικι
12-01-11, 17:09
Αγγελική μου, πώς είναι το μικρό όνομα του γυναικολόγου σου και πού έχει το ιατρείο του? Επειδή εγώ εκτός από τους γιατρούς που με παρακολουθούν στο Γένεσις δεν έχω κάποιο γυναικολόγο. Είναι καλός ο δικός σου?

ειναι Αριστος τον ξερω βεβαια χρονια δεν τον γνωρισα τωρα τον εχουμε απο μανα σε κορη να φανταστεις το μικρο του ειναι Σπυρος και το ιατρειο του ειναι στον Πυργο των Αθηνων οτι αλλη πληροφορια θες πες μου να σου στειλω π.μ γιατι απαγορευεται δημοσια

αγγελικι
12-01-11, 17:19
κοριτσαι εγω θυμαμαι ξεκινησα την 21 μερα του κυκλου αρβερκαπ στις 10 μερες επρεπε να αδιαθετισω γαι να ξεκινησω γκοναλ τελικα αδιαθετισα την 14 και τοτε εκανα νομιζω κανα 2 μερες και γκοναλ και αρβερκαπ και μετα μονο γκοναλ και μετα απο 8 μερες αν θυμαμαι καλα εκανα ωοληψια αν πατε στις πρωτες σελιδες του φορουμ τα λεω αναλυτικα

irene333
12-01-11, 17:26
κοριτσαι εγω θυμαμαι ξεκινησα την 21 μερα του κυκλου αρβερκαπ στις 10 μερες επρεπε να αδιαθετισω γαι να ξεκινησω γκοναλ τελικα αδιαθετισα την 14 και τοτε εκανα νομιζω κανα 2 μερες και γκοναλ και αρβερκαπ και μετα μονο γκοναλ και μετα απο 8 μερες αν θυμαμαι καλα εκανα ωοληψια αν πατε στις πρωτες σελιδες του φορουμ τα λεω αναλυτικα

Ευχαριστώ Αγγελική μου!! καλή εγκυμοσύνη να έχεις :)

mrt
13-01-11, 09:40
καλημερα κοριτσια Yesiamtrouble τι εγινε? πηγες? τι σου ειπαν?

yesiamtroubled
13-01-11, 14:41
οτι σου λενε να κανεις ..ετσι οπως μας τα λες νομιζω καμια 15αρια ωαρια θα τα εχεις
στην ωοληψια !!!καλη επιτυχια κοπελα μου !! βουρ για το θετικο !!!!
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΕΣΥ!!!
mrt, ευχαριστώ για την υποστήριξη και τη θετική ενέργεια, μακάρι...

καλησπερα σας!!!
εφτασα κ εγω στην 6η αρβεκαπ σημερα, πλησιαζουμε...
σχεδον ολες που εχω κανει εχουν ματωσει λιγο, ετυχε κ σε σας?
QUOTE]
marrilou, τι εννοείς ματώνουν? Σου γίνεται μελανιά ή βγάζει λίγο αιματάκι όταν βγει η βελόνα?

[QUOTE=irene333;1861025]yesiamtrouble ευχαριστώ για τηνπληροφορία...είμαι πολύ αγχωμένη και ίσως δεν τα καταλαβαίνω...δηλαδή εσύ έκανες 10 μέρες αρβεκάπ..μετράς οιστραδιόλη και σου λένε αν θα συνεχίσεις με αρβεκάπ;; αν ναι την 10η κάνεις και τις δύο; και μετα αρχίζεισ γκονάλ και σε πόσες μέρες ο υπέρηχος και κάθε πόσο;; ουφ συγνώμη για τις ερωτήσεις!!
Στην 21η μέρα της προηγούμενης περιόδου άρχισα αρβεκαπ. Την 10η έπρεπε να κάνω εξέταση οιστραδιόλης, αλλά ήταν Κυριακή. Την 11η μέρα Δευτέρα έκανα οιστραδιόλη και στο μεταξύ αδιαθέτησα. Η οιστραδιόλη ήταν κάνω από 50, ήταν 19 για την ακρίβεια. Ετσι επικοινώνησα με το κέντρο και μου είπαν να αρχίσω ταυτόχρονα και τις γκοναλ. Ετσι την Δευτέρα έκανα και αρβεκαπ και γκοναλ. Το ίδιο έγινε για δύο ακόμα μέρες, και στη συνέχεια έκοψα την αρβεκαπ και συνέχισα με γκοναλ.
Αρα συνολικά 11 μέρες αρβεκαπ. Πόσο θα διαρκέσει η διέγερση δεν ξέρω, γιατί ακόμα 'παλεύω'... Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις.

yesiamtroubled
13-01-11, 14:48
καλημερα κοριτσια Yesiamtrouble τι εγινε? πηγες? τι σου ειπαν?

Πήγα και πάλι σήμερα (3ος υπέρηχος). Τα αυγά έχουν ζουπηχτεί γιατί είναι αρκετά και μοιάζουν στον υπέρηχο με κυψέλες. Αυτός που μου έκανε υπέρηχο σήμερα δεν βαριόταν και μέτρησε υπομονετικά τα μεταλύτερα. Είναι τελικά 20 από 14-21 και αρκετά μικρότερα.

Οιστραδιόλη σήμερα 1157 και θα πάω και αύριο για μία από τα ίδια. Γκοναλ απόψε όπως και εχθές 375 (από 300).

Μάλλον με προορίζουν για ωοληψία την Δευτέρα, το πρόβλημά μου είναι ότι αν με συνεχίσουν με 375 μονάδες, θα μου τελειώσουν τα φάρμακα.. Θα ρωτήσω αύριο για να το φροντίσω. Με βλέπω να αναγκάζομαι να αγοράσω ένα κουτί...

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για κάτι.. Μέχρι τώρα δεν έχω δει καθόλου τον Πάντο. Απ' ότι κατάλαβα μόνο στην εμβρυομεταφορά εμφανίζεται, αλλά μήπως θα έπρεπε να ζητήσω να τον δω? Τώρα μιλάω με κάποιους γιατρούς μικρής κυρίως ηλικίας οι οποίοι μου κάνουν τους υπέρηχους... Και δυσκολεύομαι να τους εμπιστευτώ... Εσείς πως το κάνατε?

marrilou9
13-01-11, 15:29
Kαλησπερα!!!
yesiam, ρωτησε στο κεντρο μηπως εχουν να δωσουν
καμια γκοναλ γιατι πολλες κοπελες που τους περισσευουν
τα δινουν εκει. ποσα κουτια ειχες παρει?
μελανιες δεν μου κανουν εμενα ευτυχως,
μονο μια μικρουλα απεκτησα!! τα αιμα βγαινει λιγο οταν
βγαζω τη βελονα!!
περιμενουμε νεοτερα!!
γεια κ στα υπολοιπα κοριτσια!!!!

irene333
13-01-11, 16:35
Στην 21η μέρα της προηγούμενης περιόδου άρχισα αρβεκαπ. Την 10η έπρεπε να κάνω εξέταση οιστραδιόλης, αλλά ήταν Κυριακή. Την 11η μέρα Δευτέρα έκανα οιστραδιόλη και στο μεταξύ αδιαθέτησα. Η οιστραδιόλη ήταν κάνω από 50, ήταν 19 για την ακρίβεια. Ετσι επικοινώνησα με το κέντρο και μου είπαν να αρχίσω ταυτόχρονα και τις γκοναλ. Ετσι την Δευτέρα έκανα και αρβεκαπ και γκοναλ. Το ίδιο έγινε για δύο ακόμα μέρες, και στη συνέχεια έκοψα την αρβεκαπ και συνέχισα με γκοναλ.
Αρα συνολικά 11 μέρες αρβεκαπ. Πόσο θα διαρκέσει η διέγερση δεν ξέρω, γιατί ακόμα 'παλεύω'... Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις. [/QUOTE]

πιο κατατοπιστική δεν γινότατε :) ευχαριστώ...πολύ!! αντε με το καλό να πάς δευτέρα να συνεχίζεις! καλός και ο αριθμός σου με τα αυγουλάκια!! μια χαρά! μπράβο! αχ είνα και αυτό με τις γκονάλ βρε παιδάκι μου είναι και πανάκριβες ...αγχος μην μας τελειώσουν..ζήτα όλο και κάποια θα βρεθεί να σου δώσει..όσο για Π. πιστεύω αύριο πές δεν γίνεται να μου κάνει ο κ.Π τον υπέρηχο; δεν κατάλαβα........θα είμαστε σε επικοινωνία :)

salvation
14-01-11, 08:22
Π
Οιστραδιόλη σήμερα 1157 και θα πάω και αύριο για μία από τα ίδια. Γκοναλ απόψε όπως και εχθές 375 (από 300).

Με βλέπω να αναγκάζομαι να αγοράσω ένα κουτί...

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=79248&highlight=%E6%DE%F4%E7%F3%E7

YesIam, κοίτα εδώ τί βρήκα. Επίσης http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=37242.
Καλή συνέχεια!

mrt
14-01-11, 08:30
γεια σου mrt εγω πηγα σε γιατρο του ικα (στην Ηλιουπολη) και μου εγραψε της Menopur, δεν χρειαζετε επιτροπη.
να σου πω τη δικη μου διαδικασια πηγα στο ικα μου της εγραψε ο γιατρος και απο εκει με εστειλαν στο φαρμακειο του Γεννηματα μου ζητησαν
σαλπιγγογραφια
σπερμοδιαγραμμα του συζηγου
φωτοτυπια την ταυτοτητα (τη δικη μου)
και ληξειαρχηκη πραξει γαμου.
ελπιζω να σε βοηθεισα.
Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου καλη επιτυχεια!!!! και ολα να πανε καλα!!!!!
φιλια
να σαι καλα Λινακι μου αλλα κι εγω πηγα χτες στο γιατρο του ικα κ θα τα παρω παλι
με προκκληση..
η απορια μου ειναι βεβαια η εξης .. ποσες φορες μπορεις να παρεις φαρμακα με προκκληση?

Μάλλον με προορίζουν για ωοληψία την Δευτέρα, το πρόβλημά μου είναι ότι αν με συνεχίσουν με 375 μονάδες, θα μου τελειώσουν τα φάρμακα.. Θα ρωτήσω αύριο για να το φροντίσω. Με βλέπω να αναγκάζομαι να αγοράσω ένα κουτί...

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για κάτι.. Μέχρι τώρα δεν έχω δει καθόλου τον Πάντο. Απ' ότι κατάλαβα μόνο στην εμβρυομεταφορά εμφανίζεται,?
αχ κι εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω ΠΑΝΤΑ !! μεγαλες δοσεις κ δεν με φτανουν τα κουτια..εγω ψαχνω απο κοπελες περισσευμα.. τωρα πχ στην επομενη προσπαθεια
με βοηθησε η Κατ_pms κ μου εδωσε ενεσεις (Κατερινακι μου σε ευχαρσιστω κ παλι)

ΛΙΝ
14-01-11, 09:37
να σαι καλα Λινακι μου αλλα κι εγω πηγα χτες στο γιατρο του ικα κ θα τα παρω παλι
με προκκληση..
η απορια μου ειναι βεβαια η εξης .. ποσες φορες μπορεις να παρεις φαρμακα με προκκλη

αχ κι εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω ΠΑΝΤΑ !! μεγαλες δοσεις κ δεν με φτανουν τα κουτια..εγω ψαχνω απο κοπελες περισσευμα.. τωρα πχ στην επομενη προσπαθεια
με βοηθησε η Κατ_pms κ μου εδωσε ενεσεις (Κατερινακι μου σε ευχαρσιστω κ παλι)

καλημεραmrt απ'οτι γνωριζω μεχρι 3 φορες, αν δεν κανω λαθος.

mrt
14-01-11, 09:50
ωχ .. δεν μου αρεσει αυτο ..
ειναι η τεταρτη φορα που ζηταω τωρα...

λετε να με κοψουν????
εχει παρει καμια κοπελα πανω απο 3 φορες τα φαρμακα της εξωσωματικης με προκκληση?

ΛΙΝ
14-01-11, 12:09
ωχ .. δεν μου αρεσει αυτο ..
ειναι η τεταρτη φορα που ζηταω τωρα...

λετε να με κοψουν????
εχει παρει καμια κοπελα πανω απο 3 φορες τα φαρμακα της εξωσωματικης με προκκληση?
mrt, καλημερα! απ΄οτι καταλαβα περνας απο επιτροπη? εγω τα πηρα τα φαρμακα χωρις να περασω απο επιτροπη ειχα πει για σπερματενχιση.
συγνωμη αν σε αγχωσα.
ευχομαι ολα να πανε καλα!!!! και να εχεις συντομα τα φαρμακακια.
καλη επιτυχια!!!
καλημερα και στα υπολοιπα κοριτσια!!!!

Izabela
14-01-11, 12:13
εμένα την πέμπτη φορά δεν μου έδωσαν, άρα δίνουν μέχρι 4 φορές (δεν ξερώ αν πέσει ρολό εγώ περνώ puregon)....

yesiamtroubled
14-01-11, 13:27
Salvation ευχαριστώ για τα links! Kαι εσένα marrilou!
Tελικά θα μου φτάσουν τα φάρμακα, θα κάνω απόψε και αύριο από 375 γκοναλ και μετά στοπ. Κυριακή οβιτρελ μόνο. Δευτέρα τίποτα φάρμακα (????? τώρα που έμαθα????). Τρίτη 7:30 ωοληψία!!!!
Σήμερα στον υπέρηχο δεν είδα να μεγαλώνουν τα ωοθηλάκια, αλλά μου 'παν ότι όλα είναι καλά.

Mrt, 4 φορές δίνουν για πρόκληση ωορρηξίας. 5η φορά δεν έχει...

Φιλιά πολλά

yesiamtroubled
14-01-11, 13:28
Μετά την ωοληψία, μπορούσατε να δουλέψετε? Η πήρατε άδεια????

marrilou9
14-01-11, 15:04
yesiam.. παει κ αυτο.. πολυ καλη επιτυχια για την τριτη
αν κ θα τα ξαναπουμε!!!
σ αυτο που ρωτας δε γνωριζω να σου απαντησω
ας σου πει καποια κοπελα που ξερει, μ ενδιαφερει κ εμενα!!
mrt μακαρι να τα παρεις τα φαρμακα!! αν αντιμετωπισεις
προβλημα πες τους στο κεντρο, ολο κ κατι θα μπορουν
να κανουν.
salvation καλως ηρθες στην παρεα!!!
εγω εφτασα αισιως στην 8η αρβεκαπ.
για να μετρησω Ε2 την δευτερα θα πρεπει να εχω αδιαθετησει?
ή μετραω ετσι κ αλλιως?
καλο απογευμα να εχετε!!!

ΛΙΝ
14-01-11, 15:15
Salvation ευχαριστώ για τα links! Kαι εσένα marrilou!
Tελικά θα μου φτάσουν τα φάρμακα, θα κάνω απόψε και αύριο από 375 γκοναλ και μετά στοπ. Κυριακή οβιτρελ μόνο. Δευτέρα τίποτα φάρμακα (????? τώρα που έμαθα????). Τρίτη 7:30 ωοληψία!!!!
Σήμερα στον υπέρηχο δεν είδα να μεγαλώνουν τα ωοθηλάκια, αλλά μου 'παν ότι όλα είναι καλά.

Φιλιά πολλά

yesiamtroubled σου ευχομε μεσα απο την καρδια μου καλη επιτυχια!!!!!! να πανε ολα καλα!!!!!

yesiamtroubled
14-01-11, 15:59
Aλλαγή προγράμματος : Ωοληψία την Δευτέρα, γιατί η οιστριαδιόλη ανέβηκε στο 1825.. Αγχώθηκα τώρα!
Ρώτησα τη συντονίστρια και μου είπε καλύτερα να μην δουλέψω την Δευτέρα.. Ουφ, πότε να υπολογίζω να ζητήσω άδεια από τη δουλειά για την εμβρυομεταφορά? Την Πέμπτη?

ΛΙΝ ευχαριστώ για τις ευχές κοριτσάκι μου!

μαριλου, να πας ούτως ή άλλως την 10η να μετρηθείς. Εγώ κοντεύω να μην έχω φλέβα να τρυπήσω, αλλά χαλάλι...

salvation
14-01-11, 16:50
Aλλαγή προγράμματος : Ωοληψία την Δευτέρα, γιατί η οιστριαδιόλη ανέβηκε στο 1825.. Αγχώθηκα τώρα!
Ρώτησα τη συντονίστρια και μου είπε καλύτερα να μην δουλέψω την Δευτέρα.. Ουφ, πότε να υπολογίζω να ζητήσω άδεια από τη δουλειά για την εμβρυομεταφορά? Την Πέμπτη?

μαριλου, να πας ούτως ή άλλως την 10η να μετρηθείς. Εγώ κοντεύω να μην έχω φλέβα να τρυπήσω, αλλά χαλάλι...

YesIam πλησιάζεις!!! Εμένα μου είπανε ότι και καλά δεν πονάει η ωοληψία, ούτε μετά νιώθεις τίποτα, αλλά από ότι έχω διαβάσει, όλες οι κοπέλες πονάνε μετά, οπότε δεν νομίζω να μπορείς να πας δουλειά! Αυτό το άγχος με τη δουλειά το τρώω κι εγώ από τώρα! Όσο για τις φλέβες, μου πήραν αίμα σήμερα και πονάω μέχρι τον ώμο! Γινότανε χαμός στο Χωρέμειο και αναγκαστικά η κοπέλα έκανε όσο πιο γρήγορα μπορούσε!

salvation
14-01-11, 16:51
yesiam.. παει κ αυτο.. πολυ καλη επιτυχια για την τριτη
αν κ θα τα ξαναπουμε!!!
σ αυτο που ρωτας δε γνωριζω να σου απαντησω
ας σου πει καποια κοπελα που ξερει, μ ενδιαφερει κ εμενα!!
mrt μακαρι να τα παρεις τα φαρμακα!! αν αντιμετωπισεις
προβλημα πες τους στο κεντρο, ολο κ κατι θα μπορουν
να κανουν.
salvation καλως ηρθες στην παρεα!!!
εγω εφτασα αισιως στην 8η αρβεκαπ.
για να μετρησω Ε2 την δευτερα θα πρεπει να εχω αδιαθετησει?
ή μετραω ετσι κ αλλιως?
καλο απογευμα να εχετε!!!

Thank you marrilou!:grin:

αγγελικι
14-01-11, 17:33

κοριτσακι μου καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου οσο μπορεις να μην αγχωνεσαι καθολου!!καλο θα ητανε να μην πας την Δευτερα ισωσ πονας λιγο και το πιο πιθανο ειναι να σου μετρησουνε οιστραδιολη ξανα πριν την ωοληψια εκει στο Γεννεσισ..τι σου ειπαν αν τα πας τα εμβρυακια σου στο σταδιο της βλαστοκυστης θα γινει εμβρυομεταφορα την αλλη Δευτερα αλλιωσ αναλογωσ μετρας απο την γονιμοποιηση θα σου πουν και αυτοι...και παλι καλη επιτυχια!!!:razz:

yesiamtroubled
14-01-11, 21:24
ευχαριστώ Αγγελικούλα!
Ξέχασα να σας πω, μου είπαν να κάνω την οβιτρελ αύριο το απόγευμα στις 8, και να πάω για την ωοληψία την Δευτέρα στις 8. Εσάς τι ώρες σας είχαν πει? Μήπως γίνεται ζημιά αν προλάβουν και σκάσουν τα αυγα?

αγγελικι
14-01-11, 21:53
ευχαριστώ Αγγελικούλα!
Ξέχασα να σας πω, μου είπαν να κάνω την οβιτρελ αύριο το απόγευμα στις 8, και να πάω για την ωοληψία την Δευτέρα στις 8. Εσάς τι ώρες σας είχαν πει? Μήπως γίνεται ζημιά αν προλάβουν και σκάσουν τα αυγα?

οχι κοριτσακι μου και εμενα αν θυμαμαι Δευτερα την εκανα 9 το βραδυ και εκανα την ωοληψια την Τεταρτη 9 το πρωι ειχα δηλαδη ραντεβου με πηρανε μεσα κατα τις 10.30 και εγω φοβηθηκα αλλα μου ειπανε οτι δεν υπαρχει προβλημα!!!ολα θα πανε τελεια!!!!!ααα!!!!προσπαθησε να κατουρησεισ πριν μπεισ γιατι μετα θα θες πολυ:oops::razz: στο λεω εκ πειρας!!!!!!χαχαχα

yesiamtroubled
15-01-11, 09:08
Αγγελικούλα ευχαριστώ, με ηρέμησες!!!! Γιατί στο κέντρο γενικά αργούν και το θεωρώ απίθανο να με πάρουν όταν πρέπει...

Δεν μου έχουν πει ούτε ποια μέθοδο γονιμοποίησης θα επιδιώξουν, ούτε αν θα προσπαθήσουμε βλαστοκύστες.. Σου είχαν πει τίποτα εσένα εκ των προτέρων?

irene333
15-01-11, 09:17
καλημέρα!! αχ μπράβω έφτασε η μέρα!! να είσαι ήρεμη και δεν θα καταλάβεις τίποτα...μετά λίγο θα έχεις λίγα πονάκια σαν περίοδο αλλά είναι υποφερτά..!! όσο για βλαστοκύστες δεν σου είπαν τίποτα?? εμένα ήδη ο Π..απο το ραντεβού μου είπε ότι θα μου κάνει βλαστοκύστες..είναι η πρώτη σου εξωσωματική? αν ναι..αυτός είναι ο λόγος νομίζω δοκιμάζουν πρώτα με 3 ημερών και μετά...

yesiamtroubled
15-01-11, 09:42
καλημέρα!! αχ μπράβω έφτασε η μέρα!! να είσαι ήρεμη και δεν θα καταλάβεις τίποτα...μετά λίγο θα έχεις λίγα πονάκια σαν περίοδο αλλά είναι υποφερτά..!! όσο για βλαστοκύστες δεν σου είπαν τίποτα?? εμένα ήδη ο Π..απο το ραντεβού μου είπε ότι θα μου κάνει βλαστοκύστες..είναι η πρώτη σου εξωσωματική? αν ναι..αυτός είναι ο λόγος νομίζω δοκιμάζουν πρώτα με 3 ημερών και μετά...

καλημέρα ιρενε! ναι έφτασε η μέρα! είναι η πρώτη μου εξωσωματική! Πως και εσένα σου είπε αμέσως για βλαστοκύστες?

irene333
15-01-11, 10:03
καλημέρα ιρενε! ναι έφτασε η μέρα! είναι η πρώτη μου εξωσωματική! Πως και εσένα σου είπε αμέσως για βλαστοκύστες?

Εμένα καλή μου δεν είναι η πρώτη μου!! έκανα 1 που ήταν θετική(2 μωράκια) ..αλλά δυστυχώς το ένα εξωμήτριο και το άλλο χωρίς παλμούς...τύχη βουνό!! έκανα μετά με κατεψυγμένα 0 και μετά πήραμε σε φυσικό 1 ωάριο αλλά δεν προχώρησε...αυτά και είμαι και 35
μετά από όλα αυτά νομίζω θέλει να δοκιμάσει με βλαστοκύστες ...

marrilou9
15-01-11, 10:29
καλημερα σας!! τι κανετε σημερα? ελπιζω να ειστε καλα!!
να ρωτησω ποσες μερες κανατε συνολικα διεγερση??
ειδα το πρωτο σημαδι περιοδου, αρα οπου να ναι ερχεται...
θα ηθελα να υπολογισω περιπου τις μερες..
τα λεμε, φιλια!!!!

myrval
15-01-11, 12:15
καλημερα σας!! τι κανετε σημερα? ελπιζω να ειστε καλα!!
να ρωτησω ποσες μερες κανατε συνολικα διεγερση??
ειδα το πρωτο σημαδι περιοδου, αρα οπου να ναι ερχεται...
θα ηθελα να υπολογισω περιπου τις μερες..
τα λεμε, φιλια!!!!

Καλή αρχή κ καλή επιτυχία. Εγώ κ στις 2 εξωσωματικές μου έκανα 12 μέρες διέγερση, αλλά αυτό δεν είναι στάνταρ, αλλάζει από οργανισμό σε οργανισμό. Θα σε παρακολουθούν με υπέρηχους κ οιστραδιόλη κ οταν είσαι έτοιμη θα το δουν. Καλή δύναμη!

myrval
15-01-11, 12:20

Καλή επιτυχία σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου. Εγώ στην πρώτη ωοληψία δεν πόναγα μετά, στη δεύτερη όμως πόναγα αρκετά γιατί η μία ωοθήκη είχε "κρυφτεί" πάνω από τη μήτρα και δυσκολεύτηκαν να τα πάρουν. Μου έβαλαν υπόθετα voltaren πριν με ξυπνήσουν και μετά από κανένα μισάωρο με έπιασαν και ο πόνος ήταν υποφερτός, σαν πόνος περιόδου. Μετά το απόγευμα πήρα και δύο ντεπόν και την άλλη μέρα μια χαρά. Όλα καλά θα πάνε, μην ανησυχείς με την ώρα, ξέρουν αυτοί, δεν διακινδυνεύουν να χάσουν την ωοληψία. Καλή επιτυχία και πάλι.

yesiamtroubled
15-01-11, 19:57
marrilou εγώ εντέλει έκανα 12 μέρες διέγερση...

ιρενε, εύχομαι αυτή τη φορά να είναι επιτυχής η προσπάθεια, να ησυχάσει το μυαλό και το σώμα σου...

myrval αν δεν κάνω λάθος είσαι εγκυούλα? άντε με το καλό κοριτσάκι μου!

Σε λίγο θα κάνω την οβιτρέλ... Με πονάνε πάρα πολύ οι θηλές μου, λέτε να πάθω καμιά υπερδιέγερση???

αγγελικι
15-01-11, 20:09
Αγγελικούλα ευχαριστώ, με ηρέμησες!!!! Γιατί στο κέντρο γενικά αργούν και το θεωρώ απίθανο να με πάρουν όταν πρέπει...

Δεν μου έχουν πει ούτε ποια μέθοδο γονιμοποίησης θα επιδιώξουν, ούτε αν θα προσπαθήσουμε βλαστοκύστες.. Σου είχαν πει τίποτα εσένα εκ των προτέρων?

ναι εμενα μου ειχαν πει οτι θα κανουμε μικρογονιμοποιηση ξερω οτι οταν υπαρχει προβλημα με το σπερμα γινεται μικρονιμοποιηση..οσοσ για το αν θα φτασει βλαστοκυστη νομιζω σε ενημερωνουν..καλη επιτυχια

mrt
15-01-11, 21:10
Φιλιά πολλά

Καταρχην καλη επιτυχια στην ωοληψια κοριτσακι μου !!!
Δεν μου αρεσε αυτο με τις 4 φορες ... τι θα κανω δηλαδη αν δεν πετυχω κ αυτη την
φορα ???θα τα αγοραζω?

ευχαριστώ Αγγελικούλα!
Λοιπον εγω πονουσα μετα την ωοληψια κ σημερα 8 ημερες μετα ποναω οταν καθομαι,
σκυβω κτλ κτλ..
ομως απο την δευτερη τριτη ημερα (εξαρταται κ απο την περιπτωση)πας στην δουλεια
σου!!!
Εγω ειχα παει μια ωρα νωριτερα στο κεντρο (ετυχε) κ με εβαλαν κ νωριτερα..
γιατι σου κανουν κ εξετασεις οποτε ...
Εγω θα ελεγα 7.15 να εισαι εκει..

irene333
16-01-11, 09:58
ιρενε, εύχομαι αυτή τη φορά να είναι επιτυχής η προσπάθεια, να ησυχάσει το μυαλό και το σώμα σου...

ευχαριστώ πολύ και σε σένα επίσης!! καλή επιτυχία για αύριο!! να σου πάρουν όσο πιο πολλά αυγουλάκια γίνεται!!! περιμένουμε νέα σου!!!