PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΓΕΝΝΕΣΙΣ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

Liontarina sofia
25-05-11, 16:03
Κοριτσια εχει κανει καμμια απο σας με 375 μοναδες gonal?
Πολλες δεν ειναι ?Με φοβιζει η τοσο μεγαλη δοση

salvation
25-05-11, 16:04
Lucky, γεια σου! Κι εγώ το ίδιο πρωτόκολλο έχω. Έχω διαβάσει ότι δεν παχαίνεις, αλλά γίνεται κατακράτηση υγρών. Γι'αυτό καλό είναι να μην τρως πολύ αλάτι, ζάχαρη και λιπαρά. Επίσης είναι καλό να πίνεις νερό και φαντάζομαι γενικά διουρητικά ροφήματα, ώστε να μην πρηστούμε. Από ότι καταλαβαίνω δλδ μία τύπου υγιεινή διατροφή. Να σου πω εγώ ήδη προσέχω και έχω ξεπρηστεί και έχω χάσει και κιλά! Π.χ. δεν έπινα καθόλου νερό παρά μόνο αναψυκτικά, και με έχει βοηθήσει πολύ. Όταν αρχίσω τις ενέσεις θα τους ρωτήσω αν πρέπει να προσέχω κ τίποτα άλλο.

salvation
25-05-11, 16:07

Σοφάκι μου, νομίζω εγώ θα κάνω 300. Θα δω και θα σου πω σίγουρα. Η δόση μπορεί και να προσαρμοστεί κατά τη διάρκεια από ότι ξέρω ανάλογα με την αντίδραση που θα έχει ο οργανισμός.

Liontarina sofia
25-05-11, 16:39
Thank you Salvi μου.Σημερα πηγα και Χωραιμειο και εκανα για τις μεταλλαξεις και για κυστικη ινωση.
Οι μεταλλαξεις βαση των εξετασεων που ειδαν δε θα αργησουν αλλα η κυστικη μου πε θα κανουν κανενα μηνα !!
Τοσο τους πηρε και για σενα?(Η κυστικη εννοω γιατι ξερω οτι με τις μεταλλαξεις ταλαιπωρηθηκες πολυ).

mona liza
25-05-11, 18:02
kalispera sofia!!!egw simera ekana tin prwti enesi kai mou eipane gia 5 meres 150.min agxwnesai mallon einai analoga me tin periptwsi tis kathemias kopelas

niki16
25-05-11, 22:29
Γειά σας κορίτσια,
μπαίνω κι εγώ στην παρέα σας γιατί έχω μια ερώτηση. Γνωρίζω την εξέταση για την κυστική ίνωση αλλά αυτό που λέτε για τις μεταλλάξεις τι είναι; Πρώτη φορά το ακούω.

salvation
25-05-11, 22:32
Σοφάκι, κι εμένα έτσι μου είπαν στην αρχή για την κυστική, αλλά τελικά με πήραν τηλ μετά από λίγες μέρες. Πιστεύω ότι είναι ανάλογα με τη δουλειά που έχουν και λένε ένα μήνα για να είναι μέσα.
Niki, οι μεταλλάξεις που λέμε είναι γιατί εγώ και η Σοφία κάνουμε έλεγχο για στίγμα μεσογειακής αναιμίας γιατί έχουν και οι άντρες της ζωής μας!

Liontarina sofia
26-05-11, 09:20
Mακαρι Σαλβι μου να γινει το ιδιο !Τελικα 300 θα κανεις??
Νικι αυτο που σου πε η Σαλβι ειναι δυστυχως για εμας δεν ειναι μια κλασσικη εξωσωματικη...
Οποτε μην σκεφτεσαι μεταλλαξεις εσυ
Mona Liza καλη επιτυχια κοριτσι μου !

enio
26-05-11, 09:32
δυστηχως ειναι η τριτη μου προσπαθεια και με φαρμακα κιολας λογο κακης ποιοτητας σπερματος δεν καταφερνα να κρατησω γονιμοποιημενα στην καταψυξη.

enio
26-05-11, 09:38
Πασχαλια σ ευχαριστω πολυ!Εγω ξεκιναω τον Ιουνιο και απο ψυχολογια ειμαι καλα.Δεν εχω αγχωθει ακομα.Ισως οταν ξεκινησω για τα καλα να εχω λιγο..
Οσο για τη ναρκωση μη φοβασαι καθολου!εγω που εκανα στο Γεν..ς το χειρουργειο για την ενδομητριωση ημουν κατω απο συνεχη παρακολουθηση και γενικοτερα ενιωθα ασφαλης. Εξαλλου απ ο,τι ξερω δεν θα μας κανουν ολικη αναισθησια για να παρουν τα ωαρια.Υπο ελαφρια μεθη γινεται ..η φαση και λενε πως δεν καταλαβαινεις κατι.Μετα πονας λιγο σα να εχεις περιοδο (αλλα παιρνεις χαπι και σου περναει).
Να σε ρωτησω κατι?εσυ μεχρι στιγμης εχεις παρατηρησει αλλαγες στο σωμα σου?Σου εχουν δωσει κορτιζονη?Ακουω κατι περιεργες ιστοριες για κοπελες που πηραν πολλα κιλα σε τετοιες περιπτωσεις και μου φαινεται λιγο ...καπως!
Και για να μην παρεξηγηθω:Σαφως θεωρω οτι το να κανω ενα παιδακι ειναι για μενα προτεραιοτητα(γι αυτο εξαλλου προχωρω και σε εξωσωματικη) ,αλλα θα ηθελα να περασω απο αυτη τη διαδικασια και να ξερω οσο το δυνατον περισσοτερα.

enio εχουμε το ιδιο πρωτοκολλο!!Arvecap και μετα Gonal.Εγω ειναι να κανω 225 μοναδες.Εσυ ποσες κανεις?

εμενα μου εχει δωσει 300 μοναδες Gonal αλλα πρην ξεκινησω τη διεγερση θα μιλησω μαζι τους να το επιβεβαιωσω για να ειμαι σιγουρη.

luckystar
26-05-11, 10:02
enio μη στεναχωριεσαι,ολα θα πανε καλα!Ξερω περιπτωση σαν τη δικη σου με 3 εξωσωματικες (και μεγαλο ζητημα με το σπερμα)και τωρα η κοπελα εχει δυο αγορακια υγιεστατα!Μη φοβασαι,ολα θα γινουν οπως πρεπει με τη βοηθεια του Θεου.Αυτη τη φορα θα τα καταφερεις!!;);)

niki16
26-05-11, 10:14
Salvi και Σοφία σας ευχαριστώ για την απάντησή σας. Ούτε εγώ κάνω κλασική εξωσωματική. Έχω κάνει και με προεμφυτευτικό. Ανεξήγητη υπογονημόντητα. Θέλω να ρωτήσω οι μεταλλάξεις είναι μόνο για τη μεσογειακή αναιμία; Επίσης Σοφία θέλω να σου πω ότι εγώ έπαιρνα 300 μονάδες γκονάλ και 75 μονάδες μενοπούρ. Όλο μαζί μας κάνει 375. Αν λοιπόν εσύ παίρνεις μόνο γκονάλ καλό μου φαίνεται. Αν έχεις αμφιβολίες μπορείς να πάρεις το γιατρό να τον ρωτήσεις. Δεν πρέπει να διστάζουμε να κάνουμε ερωτήσεις που θεωρούμε σημαντικές για το σώμα και την υγεία μας. Μας τις οφείλουν. Και κάτι άλλο. Έχει κάνει καμία κοπέλα προεμφυτευτικό για ανεξήγητη υπογονημότητα;

salvation
26-05-11, 10:25
Σόφι μου, ναι τελικά είναι 300 μονάδες, το κοίταξα.
Niki, σε τί βοηθάει ο προεμφυτευτικός στην ανεξήγητη υπογονιμότητα? Με μικρογονιμοποίηση δεν είχες καλά αποτελέσματα? Ή εννοείς ότι γονιμοποιούνται, γίνεται εμβρυομεταφορά και έχεις αρνητική χοριακή? Στον Π την έχεις κάνει ή αλλού?
Enio, χρειάζεται υπομονή και επιμονή. Χωρίς άγχος ε? Το ξέρεις αυτό! Θα τα καταφέρουμε!
Να κάνω και μια ερώτηση. Είμαι 34 και ο γυναικολόγος μου μου είπε να κάνω και μια μαστογραφία προληπτικά, επιδή θα πάρω ορμόνες. Εσάς σας ζήτησε κάτι αντίστοιχο ο γιατρός σας?
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΥΓ.: Σε μια εβδομάδα θα κάνω την πρώτη μου ένεση...

Liontarina sofia
26-05-11, 11:25
Σαλβι οχι για τη μαστογραφια πρωτη φορα το ακουω.Δεν ειναι κακο ομως ξερω και γω με τοσες ορμονες...
Νικι μου χει δωσει 375 gonal +75 menopur.
Μου ειπε οτι το κανει γιατι θελει να κανω πολλα λογω προεμφυτευτικης αλλα φοβαμαι ρε γαμωτο καμμια υπερδιεγερση με τοσο μεγαλη δοση.Θα ξαναρωτησω οπωσδηποτε.

Νικι ο προεμφυτευτικος απο οτι ξερω βοηθαει και για αλλου ειδους χρωμοσωμικες παθησεις αλλα αν δεν εχουν καταληξει οι γιατροι στο τι θελουν να αποκλεισουν γιατι κανουν προεμφυτευτικο?Ειδικη δεν ειμαι βεβαια απλα αναρωτιεμαι

enio
26-05-11, 11:34
enio μη στεναχωριεσαι,ολα θα πανε καλα!Ξερω περιπτωση σαν τη δικη σου με 3 εξωσωματικες (και μεγαλο ζητημα με το σπερμα)και τωρα η κοπελα εχει δυο αγορακια υγιεστατα!Μη φοβασαι,ολα θα γινουν οπως πρεπει με τη βοηθεια του Θεου.Αυτη τη φορα θα τα καταφερεις!!;);)

μακαρι πραγματικα παντα βεβαια με τη βοηθεια του θεου και μετα με την επιστημη αμα πετυχει θα ειμαι η ποιο ευτιχισμενη γυναικα του κοσμου!! ευχομαι ολες μας να τα καταφερουμε παντως πραγματικα!!

Παουλίνα
26-05-11, 19:00
Πασχαλια σ ευχαριστω πολυ!Εγω ξεκιναω τον Ιουνιο και απο ψυχολογια ειμαι καλα.Δεν εχω αγχωθει ακομα.Ισως οταν ξεκινησω για τα καλα να εχω λιγο..
Οσο για τη ναρκωση μη φοβασαι καθολου!εγω που εκανα στο Γεν..ς το χειρουργειο για την ενδομητριωση ημουν κατω απο συνεχη παρακολουθηση και γενικοτερα ενιωθα ασφαλης. Εξαλλου απ ο,τι ξερω δεν θα μας κανουν ολικη αναισθησια για να παρουν τα ωαρια.Υπο ελαφρια μεθη γινεται ..η φαση και λενε πως δεν καταλαβαινεις κατι.Μετα πονας λιγο σα να εχεις περιοδο (αλλα παιρνεις χαπι και σου περναει).
Να σε ρωτησω κατι?εσυ μεχρι στιγμης εχεις παρατηρησει αλλαγες στο σωμα σου?Σου εχουν δωσει κορτιζονη?Ακουω κατι περιεργες ιστοριες για κοπελες που πηραν πολλα κιλα σε τετοιες περιπτωσεις και μου φαινεται λιγο ...καπως!
Και για να μην παρεξηγηθω:Σαφως θεωρω οτι το να κανω ενα παιδακι ειναι για μενα προτεραιοτητα(γι αυτο εξαλλου προχωρω και σε εξωσωματικη) ,αλλα θα ηθελα να περασω απο αυτη τη διαδικασια και να ξερω οσο το δυνατον περισσοτερα.

enio εχουμε το ιδιο πρωτοκολλο!!Arvecap και μετα Gonal.Εγω ειναι να κανω 225 μοναδες.Εσυ ποσες κανεις?

Με καθησύχασες Lucky Star για το θέμα της νάρκωσης και σε ευχαριστώ πολύ, καλό μου ακούγεται ότι είχες πολλά άτομα που σε προσέχανε όλη την ώρα.
Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω παρατηρήσει κάτι διαφορετικό στο σώμα μου, αλλά προσπαθώ να πίνω πολύ νερό (1,5 λίτρο καταφέρνω) γιατί από ότι ξέρω, τα φάρμακα κάνουν κατακράτηση υγρών. Δεν ξέρω αν τα φάρμακα που παίρνω έχουν μέσα κορτιζόνη..
Καλά κάνεις και ρωτάς, γιατί και μένα με ενδιαφέρει πολύ τι πρέπει να προσέχω κατά την διάρκεια που θα παίρνω τα φάρμακα. Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει και κάτι άλλο πάνω σ΄ αυτό το θέμα, ας μας ενημερώσει.

Παουλίνα
26-05-11, 19:03
kalispera sofia!!!egw simera ekana tin prwti enesi kai mou eipane gia 5 meres 150.min agxwnesai mallon einai analoga me tin periptwsi tis kathemias kopelas

Καλή επιτυχία σου εύχομαι mona liza, η πρώτη σου εξωσωματική είναι?

Παουλίνα
26-05-11, 19:10
δυστηχως ειναι η τριτη μου προσπαθεια και με φαρμακα κιολας λογο κακης ποιοτητας σπερματος δεν καταφερνα να κρατησω γονιμοποιημενα στην καταψυξη.

Αυτή θα είναι η τυχερή σου φορά, εύχομαι να έχεις αίσιο τέλος και να γίνεις επιτέλους μανούλα!!!!
Μην απογοητεύεσαι, γιατί με τόσες πολλές και διαφορετικές περιπτώσεις που έχω διαβάσει σ΄ αυτό το φόρουμ, πάντα βρίσκεται στο τέλος η λύση στο κάθε πρόβλημα.

luckystar
26-05-11, 23:56
Πασχαλια σ ευχαριστω για την απαντηση.Για τη ναρκωση πραγματικα δεν πρεπει να το σκεφτεσαι.Ειναι το πιο ευκολο απ ολα!8-)

niki16
27-05-11, 11:03
Σάλβι είναι αυτό που λες, γονιμοποιούνται, γίνονται βλαστοκύστες αλλά τελικά η χοριάκη 0. Όσο για τη μαστογραφία εγώ είμαι υπέρ. Κανονικά θα πρεπε να ναι υποχρεωτικό. Μας δίνουν τόσες ορμόνες χωρίς να μας κάνουν ούτε ένα έλεγχο. Τι είμαστε πειραματόζωα; Δεν ξέρω ποιος γιατρός σου το είπε αλλά για μένα μπράβο του.
Σοφία η αλήθεια είναι και γω την τελευαταία φορά μου φαίνονταν πολλές οι ορμόνες που έπαιρνα. Αν όμως έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό συζήτησέ το μαζί του. Θα σε καθησυχάσει. Αν πάλι έχεις αγωνία για υπερδιέγερση μπορείς να ζητήσεις να κάνεις υπέρηχο καθημερινά για να έχουν πιο άμεση εικόνα της κατάστασής σου. Έχεις ξανακάνει υπερδιέγερση;
Όσον αφορά τον προεμφυτευτικό ξέρεις όταν οι γιατροί δεν έχουν άλλη λύση πάντα βρίσκουν κάτι να προτείνουν. Θεωρώ ότι ο προεμφυτευτικός έλεγχος θα μπορούσε να είναι μια λύση για μένα αλλά ίσως όχι με τον τρόπο που γίνεται. Παίρνω μεγάλες δόσεις για να κάνω πολλά ωάρια. Από τα πολλά όμως που κάνω λίγα γονιμοποιούνται και μένουν. Και αναρωτιέμαι: μήπως στην προσπάθεια να κάνω πολλά ωάρια χάνουμε την ποιότητα; Μήπως ένα πρωτόκολο που θα έδινε έμφαση όχι στην ποσότητα αλλά στην ποιότητα είχε καλύτερα αποτελέσματα. Θυμάμαι παλιότερα έκανα λιγότερα ωάρια αλλά γονιμοποιούνταν περισσότερα. Τι να πω δεν ξέρω. Γιατρός δεν είμαι γι' αυτό προσπαθώ να βρω ένα γιατρό που να του έχω εμπιστοσύνη. Τώρα είμαι στον Πάντο. Του έχω εμπιστοσύνη αλλά αποτέλεσμα δεν έχω. Κι από ότι βλέπω κι αυτός δεν έχει κάτι να μου προτείνει. Δεν ξέρω αν υπάρχει λύση στο πρόβλημά μου θα ήθελα όμως να υπάρξει τουλάχιστον απάντηση.

sailormoon
27-05-11, 11:29
Nikh απο εδω και περα τι σου εχει προτεινει?
εγω ειχα μολις την τεταρτη αποτυχια μου με κατεψυγμενες βλαστοκυστες, περιμενω να με παρει τηλ ο Π.αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω. Τι να μου πει και αυτος. και προεμφυευτικο να κανουμε ποιος μας πιστοποιει το αποτελεσμα?
Δεν με εχει παρει και πολυ απο κατω, περισσοτερο σκεφτομαι τι αλλο μπορω να κανω ετσι ωστε η επομενη προσπαθεια να ειναι επιτυχης.
δεν εχουμε καποιο διαγνωσμενο προβλημα και ψαχνουμε ψυλους στα αχυρα.

giasemi1
27-05-11, 11:40
Σάλβι είναι αυτό που λες, γονιμοποιούνται, γίνονται βλαστοκύστες αλλά τελικά η χοριάκη 0. Όσο για τη μαστογραφία εγώ είμαι υπέρ. Κανονικά θα πρεπε να ναι υποχρεωτικό. Μας δίνουν τόσες ορμόνες χωρίς να μας κάνουν ούτε ένα έλεγχο. Τι είμαστε πειραματόζωα; Δεν ξέρω ποιος γιατρός σου το είπε αλλά για μένα μπράβο του.
Σοφία η αλήθεια είναι και γω την τελευαταία φορά μου φαίνονταν πολλές οι ορμόνες που έπαιρνα. Αν όμως έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό συζήτησέ το μαζί του. Θα σε καθησυχάσει. Αν πάλι έχεις αγωνία για υπερδιέγερση μπορείς να ζητήσεις να κάνεις υπέρηχο καθημερινά για να έχουν πιο άμεση εικόνα της κατάστασής σου. Έχεις ξανακάνει υπερδιέγερση;
Όσον αφορά τον προεμφυτευτικό ξέρεις όταν οι γιατροί δεν έχουν άλλη λύση πάντα βρίσκουν κάτι να προτείνουν. Θεωρώ ότι ο προεμφυτευτικός έλεγχος θα μπορούσε να είναι μια λύση για μένα αλλά ίσως όχι με τον τρόπο που γίνεται. Παίρνω μεγάλες δόσεις για να κάνω πολλά ωάρια. Από τα πολλά όμως που κάνω λίγα γονιμοποιούνται και μένουν. Και αναρωτιέμαι: μήπως στην προσπάθεια να κάνω πολλά ωάρια χάνουμε την ποιότητα; Μήπως ένα πρωτόκολο που θα έδινε έμφαση όχι στην ποσότητα αλλά στην ποιότητα είχε καλύτερα αποτελέσματα. Θυμάμαι παλιότερα έκανα λιγότερα ωάρια αλλά γονιμοποιούνταν περισσότερα. Τι να πω δεν ξέρω. Γιατρός δεν είμαι γι' αυτό προσπαθώ να βρω ένα γιατρό που να του έχω εμπιστοσύνη. Τώρα είμαι στον Πάντο. Του έχω εμπιστοσύνη αλλά αποτέλεσμα δεν έχω. Κι από ότι βλέπω κι αυτός δεν έχει κάτι να μου προτείνει. Δεν ξέρω αν υπάρχει λύση στο πρόβλημά μου θα ήθελα όμως να υπάρξει τουλάχιστον απάντηση.

νικι 16, ούτε ειδικός είμαι ούτε την έξυπνη θέλω να κάνω. Απλά θα σου πω ότι και εγώ πήγαινα σε κάποια γιατρό, έπαιρνα του κόσμου τα φάρμακα και αποτέλεσμα δεν έβλεπα. Ανεξήγητη υπογονιμότητα. Μέχρι που κάποια γνωστή μου μου είπε για το γιατρό της και ότι πήρε ελάχιστα φάρμακα. Τον είδα κι εγώ, τον εμπιστεύτηκα, πήρα πράγματι ελάχιστα φάρμακα(από το 8 κουτιά μενοπουρ χρησιμοποίησα τα 4) και δόξα το θεό έμεινα έγκυος. Μπορεί να ήταν και τύχη, μπορεί και θέμα γιατρού ή ψυχολογίας. Δεν ξέρω. Είχα πάει και στον Πάντο αλλά μου φάνηκε πολύ απρόσωπο το όλο σύστημα και δεν το άντεχα. Επίσης, μου φαίνονταν πολλά και τα φάρμακα.

luckystar
27-05-11, 14:05
niki16 συμφωνω απολυτα με αυτο που ειπες για τη μαστογραφια.Κι εμενα δε μου ζητησε ο Π...ς και μου εκανε εντυπωση!Εγω θα κανω ομως.Εκανα και καποιες ορμονικες εξετασεις και βλεπουμε..

niki16
27-05-11, 17:23
Sailormoon λυπάμαι για το αρνητικό σου. Αισθάνομαι ακριβώς όπως και συ. Δεν ξέρω τι να κάνω για να πετύχει η επόμενη προσπάθεια. Πόσα ωάρια κάνεις και πόσα έμβρυα; Εγώ κάνω πολλά ωάρια αλλά πολύ λίγα φτάνουν σε βλαστοκύστες. Κι αυτά που φτάνουν τα βάζουμε όλα (4 συνήθως).
Γιασεμί, όπως είπα στον Πάντο έχω εμπιστοσύνη. Κανένας γιατρός όμως δεν είναι θεός. Όπως και συ ξέρω κι άλλες κοπέλες που πήγαιναν στα μεγάλα κέντρα και δεν τα κατάφεραν και τα κατάφεραν σε ένα πιο μικρό κέντρο. Και πράγματι αξίζει τον κόπο να δοκιμάσει κανείς όπως έκανες κι εσύ. Η αληθεια είναι ότι εγώ είμαι και αρκετά μεγάλη και δεν έχω πολλά περιθώρια για δοκιμές. Αυτό που θέλω πάντως τώρα είναι να βρω που βρίσκεται το πρόβλημα. Ανεξήγητη υπογονημότητα για μένα δεν υπάρχει. Και γω δεν θέλω να κάνω την έξυπνη αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε να βάλουμε επανελλημένα σε επαφή ένα πολύ καλό ωάριο και ένα πολύ καλό σπέρμα, να τα βάζουμε σε μια υγειή μήτρα και να μην έχουμε εγκυμοσύνη. Εσύ Γιασεμί πόσες προσπάθειες είχες κάνει; Αν θέλεις στείλε μου με π.μ. το όνομα του γιατρού σου.

ΛΙΝ
27-05-11, 17:53
Nikh απο εδω και περα τι σου εχει προτεινει?
εγω ειχα μολις την τεταρτη αποτυχια μου με κατεψυγμενες βλαστοκυστες, περιμενω να με παρει τηλ ο Π.αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω. Τι να μου πει και αυτος. και προεμφυευτικο να κανουμε ποιος μας πιστοποιει το αποτελεσμα?
Δεν με εχει παρει και πολυ απο κατω, περισσοτερο σκεφτομαι τι αλλο μπορω να κανω ετσι ωστε η επομενη προσπαθεια να ειναι επιτυχης.
δεν εχουμε καποιο διαγνωσμενο προβλημα και ψαχνουμε ψυλους στα αχυρα.

γεια σου sailormoon, λυπαμαι και σε καταλαβαινω απολυτα.
παρε το χρονο σου και οποτε με το καλο ξεκινησης, ευχομαι να εχεις το αποτελεσμα που επιθυμεις!
χρειαζεται να εχουμε υπομονη και επιμονη για να πετυχουμε το στοχο μας και θα τον πετυχουμε! αρκει να το πιστευουμε.

χαιρετω και τα υπολοιπα κοριτσια της παρεας!!

giasemi1
27-05-11, 18:02
niki16, είμαι 39 χρονών. Πριν αλλάξω γιατρό έκανα τρεις εξωσωματικές και τρεις προσπάθειες σε φυσικό κύκλο. Παρόλα τα φάρμακα δεν έκανα πολλά έμβρυα, ένα με δύο. Στην τέταρτη προσπάθεια με τον καινούργιο γιατρό έκανα πάλι δύο έμβρυα ένα πολύ καλό κι ένα μέτριο, τα μεταφέραμε και τα δύο και ''πιάστηκε"' το ένα. Τώρα είμαι στην 27η εβδομάδα. Ο γιατρός λέγεται Νίκος Βλάχος(θα σου στείλω αν θες πμ με τηλ.). Δε λέω ότι είναι θεός,απλά ότι εγώ εκεί βοηθήθηκα. Το θέμα με την ηλικία το είχα κι εγώ, ότι είμαι μεγάλη και δεν με παίρνει ο χρόνος και τέτοια. Όμως γνωστές μου έμειναν έγκυες σε μεγαλύτερη από αυτή την ηλικία. Άρα, καλύτερα να μην το πολυσκεφτόμαστε μήπως και ηρεμήσουμε. Σου εύχομαι σύντομα να έχεις ευχάριστα νέα και το πιστεύω ότι θα έχεις. Εγώ για να διαχειριστώ το όλο άγχος δε σου κρύβω ότι επισκέφτηκα και ψυχολόγο, που με βοήθησε πολύ.

Παουλίνα
27-05-11, 19:48
Enio, παίζει να έχουμε καθυστέρηση στον κύκλο λόγο ενέσεων? Κανονικά δεν πρέπει να αδιαθετήσουμε στης 28 ημέρες και μετά αφού η οιστραδιόλη είναι στα επίπεδα που θέλει ο γιατρός να ξεκινήσουμε με puregon?

Lucky Star ποιες (ορμονικές) εξετάσεις έκανες αν επιτρέπεται? Θα ήθελα να μου πείς επίσης, αν θέλεις, για ποιόν λόγο μπήκες στην διαδικασία της εξωσωματικής?

sailormoon
28-05-11, 00:23
niki16 ειχα 18 ωαρια απο τα οποια γονιμοποιηθηκαν και τα 18, εχω στην καταψυξη 6 τριων ημερων και απο τα 12 που ειχαν αφησει για βλαστοκυστες ειχαν γινει τα 6. Οποτε τι να πω και ειμαι μολις 30 χρονων. τεσσερις προσπαθειες, τις δυο με φρεσκα και παντα τελεια εμβρυα και αλλες 2 με κατεψυγμενα αμφιβολου ποιοτητας με μονο μια βιοχημικη (αν μπορεις να πεις το 29,9 θετικο). Τι να πω εχω εναποθεσει ολες μου τις ελπιδες πλεον στο Θεο μιας και δεν ειναι στο χερι μου ουτε με τον φυσικο τροπο, αλλα ουτε και με τη βοηθεια της επιστημης.

ΛΙΝ μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Δεν στεναχωρεθηκα και παρα πολυ, προσπαθω να δω θετικα τα πραγματα και ελπιζω στη βοηθεια του Θεου. Τωρα προτεραοτητα εχουν τα κιλα που πηρα και σε αυτη την προσπαθεια, καθε φορα προσθετονται και απο 3-4 κιλακια στα καλα μου γοφακια.

ΛΙΝ
28-05-11, 06:50
niki16 ειχα 18 ωαρια απο τα οποια γονιμοποιηθηκαν και τα 18, εχω στην καταψυξη 6 τριων ημερων και απο τα 12 που ειχαν αφησει για βλαστοκυστες ειχαν γινει τα 6. Οποτε τι να πω και ειμαι μολις 30 χρονων. τεσσερις προσπαθειες, τις δυο με φρεσκα και παντα τελεια εμβρυα και αλλες 2 με κατεψυγμενα αμφιβολου ποιοτητας με μονο μια βιοχημικη (αν μπορεις να πεις το 29,9 θετικο). Τι να πω εχω εναποθεσει ολες μου τις ελπιδες πλεον στο Θεο μιας και δεν ειναι στο χερι μου ουτε με τον φυσικο τροπο, αλλα ουτε και με τη βοηθεια της επιστημης.

ΛΙΝ μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Δεν στεναχωρεθηκα και παρα πολυ, προσπαθω να δω θετικα τα πραγματα και ελπιζω στη βοηθεια του Θεου. Τωρα προτεραοτητα εχουν τα κιλα που πηρα και σε αυτη την προσπαθεια, καθε φορα προσθετονται και απο 3-4 κιλακια στα καλα μου γοφακια.

sailormoon μου, αχ! αυτα τα κιλακια δεν μπορω να τα χασω με τιποτα, ημουν 60 και με της προσπ. εχω φταση 78 κιλα, το ασχημο ειναι στα γοφακια αλλα, εχω και στην κοιλιτσα για να καταλαβεις με περνουν για εγκυο τοσο χαλει εχω:oops:.

luckystar
28-05-11, 10:18
Καλημερα σε ολη την παρεα!
Πασχαλια τις εξετασεις μου τις εγραψε ο γιατρος.Ειναι οι γνωστες ορμονικες:FSH,LH,E2,PRL κλπ.
Οπως εχω ξαναγραψει,εγω εχω σοβαρης μορφης ενδομητριωση.Εκανα λαπαρ/ση διοτι δεν φαινοταν απο τους υπερηχους(ολοι οι γιατροι μου ελεγαν μην αγχωνεσαι,δεν εχεις τιποτα).(Η αδελφη μου ελεγε οτι ηταν ενδομητριωση-μασκε!!:lol:).
Το σπερμα ειναι μια χαρα και ετσι εχασα χρονο κανοντας προσπαθειες,χωρις αποτελεσμα βεβαια,αφου η παθηση μου θεωρειται απο τους βασικους λογους υπογονιμοτητας.Να σημειωσω εδω οτι η ενδομητριωση μπορει να φανει καμια φορα και στον υπερυχο,αλλα οχι παντα.Που να το ηξερα κι εγω?Μονο ο Π..ς μου το ανεφερε για πρωτη φορα και μαζι του το ψαξαμε.Μετα το χειρουργειο,6 μηνες χωρις περιοδο(!),μετα 2 σπερ/σεις και πλεον παμε για εξωσωματικη γιατι δεν παει αλλο..Να ξανασημειωσω οτι ακομα και με ενδομητριωση τα ποσοστα επιτυχιας στην εξωσωματικη ειναι 50% (οπως για ολες τις εξωσωματικες ανεξαρτητως του προβληματος)το οποιο ειναι πολυ μεγαλο,αν με ρωτατε!Γι αυτο,ουτε με εχει παρει απο κατω,ουτε αγχωνομαι,ουτε τιποτε!Ο,τι ειναι να γινει ,θα γινει.Με τη βοηθεια του Θεου και της επιστημης λεω εγω..

Παουλίνα
28-05-11, 15:00
Καλημερα σε ολη την παρεα!
Πασχαλια τις εξετασεις μου τις εγραψε ο γιατρος.Ειναι οι γνωστες ορμονικες:FSH,LH,E2,PRL κλπ.
Οπως εχω ξαναγραψει,εγω εχω σοβαρης μορφης ενδομητριωση.Εκανα λαπαρ/ση διοτι δεν φαινοταν απο τους υπερηχους(ολοι οι γιατροι μου ελεγαν μην αγχωνεσαι,δεν εχεις τιποτα).(Η αδελφη μου ελεγε οτι ηταν ενδομητριωση-μασκε!!:lol:).
Το σπερμα ειναι μια χαρα και ετσι εχασα χρονο κανοντας προσπαθειες,χωρις αποτελεσμα βεβαια,αφου η παθηση μου θεωρειται απο τους βασικους λογους υπογονιμοτητας.Να σημειωσω εδω οτι η ενδομητριωση μπορει να φανει καμια φορα και στον υπερυχο,αλλα οχι παντα.Που να το ηξερα κι εγω?Μονο ο Π..ς μου το ανεφερε για πρωτη φορα και μαζι του το ψαξαμε.Μετα το χειρουργειο,6 μηνες χωρις περιοδο(!),μετα 2 σπερ/σεις και πλεον παμε για εξωσωματικη γιατι δεν παει αλλο..Να ξανασημειωσω οτι ακομα και με ενδομητριωση τα ποσοστα επιτυχιας στην εξωσωματικη ειναι 50% (οπως για ολες τις εξωσωματικες ανεξαρτητως του προβληματος)το οποιο ειναι πολυ μεγαλο,αν με ρωτατε!Γι αυτο,ουτε με εχει παρει απο κατω,ουτε αγχωνομαι,ουτε τιποτε!Ο,τι ειναι να γινει ,θα γινει.Με τη βοηθεια του Θεου και της επιστημης λεω εγω..

Αυτό πιστεύω και εγώ Lucky Star, πως ότι είναι να γίνει θα γίνει. Έχεις δίκιο να λες πως 50% θεωρείται ένα πολύ καλό ποσοστό για την εξωσωματική, γιατί με την σπερματέγχυση έχεις μέχρι 20% και ανάλογα την ηλικία βέβαια. Γνωρίζοντας εγώ αυτό το ποσοστό, προσπάθησα 3 φορές με σπερματέγχυση, αλλά το αποτέλεσμα ήταν μηδέν. Τουλάχιστον εσύ ξέρεις ποιό είναι το πρόβλημά σου, εγώ δεν μπορώ να εξηγήσω πως έμεινα πέρυσι φυσιολογικά έγκυος και μέχρι σήμερα δεν τα έχω καταφέρει...
Την ενδομητρίωση την έχεις θεραπεύσει τελικά? Όσο για τις ορμονικές εξετάσεις που αναφέρεις, τις έχω κάνει και εγώ, αλλά δεν βρέθηκε κάτι...
Εγώ Lycky Star πέρα από την πίστη μου στο γιατρό μου, πιστεύω και στην Αγ. Ειρήνη Χρυσοβαλάντου, που είναι θαυματουργή...Βοηθάει γυναίκες με προβλήματα υπογονιμότητας, δεν ξέρω αν έχεις ακούσει κάτι.... Ελπίζω πως θα μας βοηθήσει όλες τις κοπέλες που κάνουμε αυτήν την προσπάθεια να αποκτήσουμε το μωράκι μας!

luckystar
28-05-11, 20:48
Πασχαλια σ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.
Την ενδομητριωση δε μπορεις να τη θεραπευσεις ποτε!Ηξερα οτι περιπου στους 9 μηνες αφου γινει η επεμβαση υπηρχε περιπτωση να μου ξαναδημιουργηθει.Και ετσι κι εγινε.(το καταλαβαινω απο τους πονους τις περιοδου που αυξανονται προοδευτικα!).Η ενδομητριωση ειναι κυτταρα που φευγουν απο τη μητρα και πανε και κολλανε εξω απο αυτη(σε αλλα οργανα).Οταν ερχεται η περιοδος αυτα βγαζουν αιμα(αφου αυτο ειναι προορισμενα να κανουν) αλλα δεν βρισκονται εκει που πρεπει.Αυτο εμποδιζει να μεινω εγκυος και προκαλει αφορητους πονους.(αυτο ομως δεν ειναι απαραιτητο.Μπορει να εχεις ενδομ και να μην πονας στην περιοδο).Γι αυτο την κοψαμε ,μηπως συρρικνωθουν αυτες οι εστιες.Συγγνωμη αν τα λεω..παιδικα,αλλα ετσι τα εχω καταλαβει.Φανταζομαι,αν διαβαζει καμια γιατρος θα τραβαει τα μαλλια της!!:D:D
Τελοσπαντων ,δε θα κατσω να σκασω!
Εδω υπαρχουν ανθρωποι με σοβαρα προβληματα υγειας.Εγω,δεν πρεπει να μιλαω!!
Πασχαλια,ποιο γιατρο εχεις?Τον ιδιο εχουμε?Αν ναι,γραψε μου τη γνωμη σου.Αν δε θες εδω ,στειλε ΠΜ.

luckystar
28-05-11, 20:55
Πασχαλια για την Αγια Ειρηνη Χρυσοβαλαντου το εχω ακουσει κι εγω!Πιστευω πως εχει βοηθησει κοπελες.Ελπιζω κι εμας..

Παουλίνα
29-05-11, 11:04
Lucky Star, καλημέρα, να σου πω την αλήθεια δεν έχω στείλει ποτέ pm και δεν ξέρω πως γίνεται, αν μπορείς να μου πεις ...
Όσων αφορά την ενδομητρίωση, ποιος ο λόγος να μπείς στην διαδικασία του χειρουγείου, αφού μετά από 9 μήνες ξαναδημιουργείτε? Γι΄αυτόν τον λόγο τώρα θα κάνεις εξωσωματική?
Συγνώμη άλλα έχω μπερδευτεί λίγο..

luckystar
29-05-11, 17:04
Πασχαλια εχεις δικιο να απορεις.Ομως
1.Αποφασισα να προχωρησω στο χειρουργειο γιατι ηθελα να δω που οφειλεται η υπογονιμοτητα μας.Δεν ηταν σιγουρο οτι θα βρισκαμε ενδομητριωση.
2.Δεν ηθελα να μπω στη διαδικασια εξωσωματικης χωρις να υπαρχει καποιος λογος (τουλαχιστον φανερος).δηλαδη ηθελα να το ψαξω περισσοτερο.
3.Οσο για τους 9 μηνες,αυτο δεν ειναι σιγουρο οπως ειπα στο προηγ. μηνυμα μου.Μπορει η ενδομ να μην ξαναεμφανιζοταν και ποτε.Επισης ,υπηρχε και μεγαλη πιθανοτητα μετα τη θεραπεια να εμενα φυσιολογικα εγκυος.Γι αυτο την εκανα εξαλλου.Απλα,σ εμενα δε συνεβη ποτε αυτο!
Παντως ειμαι και 36+ χρονων και δε θελω να περιμενω αλλο.Τον αλλο μηνα εχω γενεθλια και "πιανω"τα 37.Ποσο να περιμενω?

luckystar
29-05-11, 17:56
Ασχετο:Τις προαλλες ακουγα μια γνωστη να λεει πως εχει κανει δυο αγορια και ηταν ατυχη και ηθελε κοριτσια.Τελικα στη ζωη ειναι πολλα πραγματα σχετικα.Τι να της πεις?Τετοια ακουω και πεισμωνω περισσοτερο.

Πιστευω πως το οτι δεν εχουμε κανει παιδια ακομα,δεν εχει να κανει μονο με το ποσο προσπαθουμε ή ποια μεθοδο χρησιμοποιουμε ή τι προβληματα εχουμε,αλλα ειναι και θεμα τυχης.Κι επειδη εμεις δεν το αφηνουμε μονο στην τυχη,αλλα εχουμε και την επιστημη συμμαχο,πιστευω πως σιγουρα θα τα καταφερουμε!!
;););););););)
:D:D:D:D:D
:cool::cool:

salvation
29-05-11, 20:45
Απλά θα ήθελα να συμφωνήσω με τα τελευταία λόγια της lucky και γενικά με το τελευταίο post! Όλα θα πάνε καλά κορίτσια! Ελπίζω αυτό το καλοκαίρι να είναι το καλοκαίρι μας!!!

Liontarina sofia
30-05-11, 09:38
Νικι εχω κανει σπερματεγχυση με menopur εκανα 3 ωαρια και εμεινα εγκυος με την πρωτη.
Η προεμφυτευτικη και μενα με ανησυχει αλλα δυστυχως στη περιπτωση μου δεν εχω επιλογη...
Οσο και αν εχω ψαξει εδω δεν εχω βρει κοπελα που να εχει πετυχει με προεμφυτευτικη...

salvation
30-05-11, 09:55
Η αλήθεια είναι Σόφι μου ότι αυτό το σκεφτόμουνα κι εγώ. Δεν έχω συναντήσει κοπέλα που να έχει μείνει με προεμφυτευτική. Υπόψη ότι εμείς θέλουμε πολλά γονιμοποιημένα για τον έλεγχο και συνηθώς δεν επιβιώνουν τόσα πολλά. Μακάρι να είμαστε τυχερές!

enio
30-05-11, 10:54
Enio, παίζει να έχουμε καθυστέρηση στον κύκλο λόγο ενέσεων? Κανονικά δεν πρέπει να αδιαθετήσουμε στης 28 ημέρες και μετά αφού η οιστραδιόλη είναι στα επίπεδα που θέλει ο γιατρός να ξεκινήσουμε με puregon?

Lucky Star ποιες (ορμονικές) εξετάσεις έκανες αν επιτρέπεται? Θα ήθελα να μου πείς επίσης, αν θέλεις, για ποιόν λόγο μπήκες στην διαδικασία της εξωσωματικής?

Πασχαλια μου εγω πηρα primolute που μου εδωσε ο Π....ς για να ειμαστε σιγουρη και εχθες το βραδι μου ηρθε η περιοδος και αυριο παω για την πρωτη οιστραδιολη ειναι η 10 μερα. Εσυ δεν πηρες χαπια ?

mrt
30-05-11, 11:15
Η αλήθεια είναι Σόφι μου ότι αυτό το σκεφτόμουνα κι εγώ. Δεν έχω συναντήσει κοπέλα που να έχει μείνει με προεμφυτευτική. Υπόψη ότι εμείς θέλουμε πολλά γονιμοποιημένα για τον έλεγχο και συνηθώς δεν επιβιώνουν τόσα πολλά. Μακάρι να είμαστε τυχερές!

Λοιπον εγω την περασμενη Τετάρτη εκανα ωοληψια σε φυσικο κυκλο.Στο
δωματιο που με ειχαν υπηρχαν αλλες 4 κοπελες.Η μια εκανε πρωτη φορα
εξωσωματικη (με το γνωστο daronda - gonal) μακρυ πρωτοκολλο.Και της
πηραν 30 ωαρια !!!!!! Ακουτε??? 30 ωαρια!!! ηταν 31 ετών ..
οποτε η κοπελα αυτη αν επελεγε pgd θα ηταν μια χαρα σε οποιο κεντρο
κ αν πηγαινε.. Οποτε εσεις κοριτσια μην φοβαστε.. θεωρω ότι
θα κανετε πολλα ωαρια με το μακρυ που σας εδωσε...

Εγω να δω τι θα κανω.. ακουστε πρωτοκολλο
2η μερα gonal 300 μεχρι 7η ημερα . Την 8η υπερηχο κ κραταω μαζι κ cetrotide
ανταγωνιστες.. και οταν ερθει η ωρα 2 Pregnyl.. οχι 1 αλλα 2 ..

Εχει καμια κανενα αντιστοιχο κοκτειλ?

luckystar
30-05-11, 12:58
mrt τι εννοεις 2 pregnyl?Δυο ενεσεις μαζι?
Δευτερη απορια.Οταν λες στο δωματιο σου υπηρχαν αλλες 3 κοπελες,εννοεις την ωρα της ωοληψιας?!!
και ακομα,τι ειναι το pgd?

Παουλίνα
30-05-11, 13:46
Πασχαλια μου εγω πηρα primolute που μου εδωσε ο Π....ς για να ειμαστε σιγουρη και εχθες το βραδι μου ηρθε η περιοδος και αυριο παω για την πρωτη οιστραδιολη ειναι η 10 μερα. Εσυ δεν πηρες χαπια ?

Καλημέρα Enio, χάπια δεν έχω πάρει, μόνο daronda, αδιαθέτησα όμως την Παρασκευή αργά το βράδυ... είπα και ΄γω......
Σήμερα το πρωϊ έκανα οιστραδιόλη (11η μέρα), θα έχω όμως τα αποτελέσματα στις 19.30 το βράδυ. Επειδή θα βρίσκομαι στην δουλειά, θα πάρω τηλέφωνο τον γιατρό μου και θα του πω τα αποτελέσματα τηλεφωνικά, αν χρειαστεί να ξεκινήσω τα Puregon θα πάω από το ιατρείο του για να μου δείξει πως να κάνω την ένεση. Εσύ τι ενέσεις θα κάνεις?

mrt
30-05-11, 13:49
Eννοω 2 ενεσεις Pregnyl αντι της 1 Ovitrelle... ουσιαστικα ειναι το ιδιο πραγμα
αλλα θεωρω πως αυτος ο Σφακιαν.... που μου το προτεινε κατι ηξερε.. αλλα
δεν μου αιτιολογησε..

Πριν την ωοληψια εισαι σε ενα δωματιο κ φορας το ρομπακι σου.
Συνηθως εμπαινα μονη μου καπου. Αυτη την φορα ημουν σε 5κλινο δωματιο..
Μας εκανε μεγαλη εντυπωση σε ολες..Τελος παντων περασε η ωρα συζητωντας
οποτε ηταν καλα..
Εννοειται πως την ωρα της ωοληψιας πας σε χειρουργειο κ εισαι μονη σου καλε!!!

Το ΠΓΔ (Προεμφυτευτικη Γενετικη Διαγνωση)δεν σε αφορα lucky.. ειναι για αποφυγη κληρονομικου νοσηματος..
Κ εσυ δεν εχεις τετοιο θεμα κοριτσακι.. :)

Παουλίνα
30-05-11, 13:53
Πασχαλια εχεις δικιο να απορεις.Ομως
1.Αποφασισα να προχωρησω στο χειρουργειο γιατι ηθελα να δω που οφειλεται η υπογονιμοτητα μας.Δεν ηταν σιγουρο οτι θα βρισκαμε ενδομητριωση.
2.Δεν ηθελα να μπω στη διαδικασια εξωσωματικης χωρις να υπαρχει καποιος λογος (τουλαχιστον φανερος).δηλαδη ηθελα να το ψαξω περισσοτερο.
3.Οσο για τους 9 μηνες,αυτο δεν ειναι σιγουρο οπως ειπα στο προηγ. μηνυμα μου.Μπορει η ενδομ να μην ξαναεμφανιζοταν και ποτε.Επισης ,υπηρχε και μεγαλη πιθανοτητα μετα τη θεραπεια να εμενα φυσιολογικα εγκυος.Γι αυτο την εκανα εξαλλου.Απλα,σ εμενα δε συνεβη ποτε αυτο!
Παντως ειμαι και 36+ χρονων και δε θελω να περιμενω αλλο.Τον αλλο μηνα εχω γενεθλια και "πιανω"τα 37.Ποσο να περιμενω?

Καλημέρα Lucky Star, έχεις δίκιο, το ίδιο σκέφτομαι και εγώ ότι λόγου ηλικίας, δεν με έπαιρνε άλλο να το αφήσω στην τύχη, αλλά δεν ήθελα να μπλέξω με χειρουργεία χωρίς λόγο. Είπαμε να δοκιμάσουμε με εξωσωματική, μήπως και μας λυπηθεί και εμάς ο Θεός....
Συμφωνώ πάντως ότι με την επιστήμη και με την βοήθεια του Θεού, θα τα πάμε όλες τέλεια!!!!!!!!!
Πότε θα πας στον γιατρό για να ξεκινήσεις? Στις 3/6?

enio
30-05-11, 14:05
Καλημέρα Enio, χάπια δεν έχω πάρει, μόνο daronda, αδιαθέτησα όμως την Παρασκευή αργά το βράδυ... είπα και ΄γω......
Σήμερα το πρωϊ έκανα οιστραδιόλη (11η μέρα), θα έχω όμως τα αποτελέσματα στις 19.30 το βράδυ. Επειδή θα βρίσκομαι στην δουλειά, θα πάρω τηλέφωνο τον γιατρό μου και θα του πω τα αποτελέσματα τηλεφωνικά, αν χρειαστεί να ξεκινήσω τα Puregon θα πάω από το ιατρείο του για να μου δείξει πως να κάνω την ένεση. Εσύ τι ενέσεις θα κάνεις?

εμενα αυτη τη φορα μου εχει δωσει Gonal 300 μοναδες βεβαια θα το συζητησουμε παλι. Puregon ειχα κανει στην προηγουμενη προσπαθεια..!

luckystar
30-05-11, 16:46
mrt εχεις δικιο.Ρωταω χαζα,αλλα δεν ξερω πως γινεται η διαδικασια πριν.

πασχαλια εχω ηδη παει στο γιατρο.Ξεκιναω ενεσεις σε λιγες μερες.Εσυ ποτε θα πας στο γιατρο ξανα?Εχεις κανει τις πρωτες ενεσεις,ετσι δεν ειναι?

mrt
31-05-11, 09:14
καλημερα καλημερα !!!
Θελω να ευχηθω καλη επιτυχια στα κοριτσια που ξεκινανε αυτες τις μερες
την προσπαθεια τους !! τους ευχομαι να γινουν διδυμομανούλες !!!

mrt εχεις δικιο.Ρωταω χαζα,αλλα δεν ξερω πως γινεται η διαδικασια πριν.

καλε καθολου χαζα !!! αν δεν ρωτας πως θα μαθεις???

yesiamtroubled
31-05-11, 17:46
Eννοω 2 ενεσεις Pregnyl αντι της 1 Ovitrelle... ουσιαστικα ειναι το ιδιο πραγμα
αλλα θεωρω πως αυτος ο Σφακιαν.... που μου το προτεινε κατι ηξερε.. αλλα
δεν μου αιτιολογησε..

κοριτσάκι κάνουν το ίδιο πραγμα ακριβώς, εχω δοκιμάσει και τις δύο.. και πάντα η πρεγκνυλ σε διπλή δόση..
Τώρα σε τι φαση είσαι?? Μαζεύεις αυγουλάκια???
Καλή επιτυχία!

mrt
01-06-11, 09:07
A ωραια σε ευχαριστω για την απαντηση yesiamtrouble!!!

Τωρα εχω στο ψυγειο 4 εμβρυακια 3ης μερας, που προηλθαν απο 2
κυκλους εξωσωματικης .Τωρα προσθεσα αλλο ενα απο φυσικο κυκλο.Θα
προσπαθησω να παρω κ τον επομενο μηνα.οποτε θα εχω 6 στην καταψυξη.
Θα κανω κ αλλο ενα ολοκληρωμενο κυκλο τον Ιούλιο κ οσα βγαλω θα
τα προσθεσω μαζι με τα αλλα κ θα πανε μετα για βιοψια κ για ελεγχο..
Και με την δυναμη του Θεου (ευχομαι) αυτα που θα αντεξουν κ θα ειναι
και γερα 8α μου τα μεταφερουν ..
Απλα ειπα να μην καθομαι με σταυρωμενα τα χερια κ να αξιοποιησω τους 2 μηνες
που μεσολαβουν στις προσπαθειες..
Εσυ πως πας? μεγαλωνει η κοιλιτσα ε?

Παουλίνα
01-06-11, 13:28
Καλημέρα Lucky Star, εγώ έχω κάνει μέχρι τώρα 13 ενέσεις daronda και την Δευτέρα είχα κάνει εξέταση οιστραδιόλης, το αποτέλεσμα ήταν 11 μονάδες και το βράδυ ξεκίνησα της puregon. Δεν κατάλαβα όμως ότι έπρεπε να κάνω και την ένεση daronda, γιατί νόμιζα ότι σταματάμε αυτές και ξεκινάμε με Puregon. Ευτυχώς το ανέφερα στον γιατρό και μου είπε να την κάνω το βράδυ... Λέτε να υπάρχει πρόβλημα που δεν την έκανα στην ώρα της? Την έκανα μετά από 4 ώρες. Οι ποιο έμπειρες κοπέλες αν μπορούν να μου απαντήσουν, θα το εκτιμούσα πολύ...
Καλή αρχή σου εύχομαι Lucky,αν θυμάμαι καλά ξεκινάς στις 03/06? Θα περιμένω νέα σου ..

ελενη -σωτ
01-06-11, 16:56
Κοριτσια μου γεια σας. Ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω και ουτε ξερω αν τελικα βρηκα τον τροπο.Η ιστορια μου ειναι μεγαλη και πικρη .Εγω και ο αντρας μου ειμαστε παντρεμενοι απο τις 06-03-2005 ,απο τοτε προσπαθουμε να κανουμε ενα παιδακι.Τα πρωτα 2 χρονια ημασταν απλως υπογονιμοι μετα αυτο θα αλλαζε καναμε μια θεραπεια με ενεσεις Gonal και μερικες μερες πριν ερθει περιοδος επειδη πρηστικε η κοιλια μου εκανα τεστ θετικο και μετα μου ηρθε κανονικα περιοδος . Μετα 6 μηνες μενω εγκυος παλι με ενεσεις φτανει εως τη 18η εβδομαδα και σπανε τα νερα στον υπνο μου. Παρελειψα να σας πω οτι εως εκεινη τη στιγμη ειχα κανει ολες τις γυναικολογικες εξετασεις εκτος απο λαπαροσκοπηση. Αφου το χασαμε αρχισαμε αλλες εξετασεις ανοσολογικες οπου οριακα επρεπε να κανουμε ενα εμβολιο ανοσοποιησης και το καναμε.Εκανα παλι GONAL τρεις φορες χωρις να μενω,οταν σταματησα εμεινα χωρις φαρμακα και παλινδρομμησε την 9η εβδομαδα. Μετα καναμε εξετασεις θρομβοφιλιας οπου βρεθηκα ετεροζυγη σε μια μεταλλαξη και καρυωτυπο που ηταν φυσιολογικος.Μετα απο πολυ καιρο αλλαξα γιατρο ο αλλος γιατρος γραφει τις Puregon και κανουμε σπερματεγχυση τεστ θετικο με χοριακες να ανεβενουν σαν χελωνα ,βιοχημικη κυηση λεει και οπως ανεβηκαν οι χοριακες ετσι κατεβηκαν. Και αποφασιζουμε να κανουμε λαπαροσκοπηση μηπως εχω ενδομητριωση και ειχα λιγο, μου σταματα την περιοδο για τρεις μηνες και 23 Απριλιου ξεκινησαμε διαδικασια εξωσωματικης με αποτελεσμα 1η χοριακη 174 ,2η χοριακη 1045 την επομενη μερα μου ηρθαν καφετια και ξεκινησε και κατηφορα της χοριακης. Μου σταματησε τα φαρμακα να ερθει περιοδος και να περιμενω να μηδενηστη η χοριακη .Αυτη ηταν η μεγαλη και κουραστικη ιστορια μου συγνωμη αν σας ζαλισα και να δουμε θα μπορεσω να το στειλω

ΛΙΝ
01-06-11, 17:14
Κοριτσια μου γεια σας. Ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω και ουτε ξερω αν τελικα βρηκα τον τροπο.Η ιστορια μου ειναι μεγαλη και πικρη .Εγω και ο αντρας μου ειμαστε παντρεμενοι απο τις 06-03-2005 ,απο τοτε προσπαθουμε να κανουμε ενα παιδακι.Τα πρωτα 2 χρονια ημασταν απλως υπογονιμοι μετα αυτο θα αλλαζε καναμε μια θεραπεια με ενεσεις Gonal και μερικες μερες πριν ερθει περιοδος επειδη πρηστικε η κοιλια μου εκανα τεστ θετικο και μετα μου ηρθε κανονικα περιοδος . Μετα 6 μηνες μενω εγκυος παλι με ενεσεις φτανει εως τη 18η εβδομαδα και σπανε τα νερα στον υπνο μου. Παρελειψα να σας πω οτι εως εκεινη τη στιγμη ειχα κανει ολες τις γυναικολογικες εξετασεις εκτος απο λαπαροσκοπηση. Αφου το χασαμε αρχισαμε αλλες εξετασεις ανοσολογικες οπου οριακα επρεπε να κανουμε ενα εμβολιο ανοσοποιησης και το καναμε.Εκανα παλι GONAL τρεις φορες χωρις να μενω,οταν σταματησα εμεινα χωρις φαρμακα και παλινδρομμησε την 9η εβδομαδα. Μετα καναμε εξετασεις θρομβοφιλιας οπου βρεθηκα ετεροζυγη σε μια μεταλλαξη και καρυωτυπο που ηταν φυσιολογικος.Μετα απο πολυ καιρο αλλαξα γιατρο ο αλλος γιατρος γραφει τις Puregon και κανουμε σπερματεγχυση τεστ θετικο με χοριακες να ανεβενουν σαν χελωνα ,βιοχημικη κυηση λεει και οπως ανεβηκαν οι χοριακες ετσι κατεβηκαν. Και αποφασιζουμε να κανουμε λαπαροσκοπηση μηπως εχω ενδομητριωση και ειχα λιγο, μου σταματα την περιοδο για τρεις μηνες και 23 Απριλιου ξεκινησαμε διαδικασια εξωσωματικης με αποτελεσμα 1η χοριακη 174 ,2η χοριακη 1045 την επομενη μερα μου ηρθαν καφετια και ξεκινησε και κατηφορα της χοριακης. Μου σταματησε τα φαρμακα να ερθει περιοδος και να περιμενω να μηδενηστη η χοριακη .Αυτη ηταν η μεγαλη και κουραστικη ιστορια μου συγνωμη αν σας ζαλισα και να δουμε θα μπορεσω να το στειλω

κοριτσακι μου γλυκο, μην ζητας συγνωμη δεν μας ζαλισες καθολου. ειμαστε εδω για να στηριζη η μια την αλλη. εχεις περαση παρα πολλα σε καταλαβαινω απολυτα, (απο το 2008 προσπαθουμε και εμεις για μπεμπε αλλα, τιποτα ειχα και εχω μια παλλινδρομη κυηση.) με ολα αυτα που εχεις περαση, πρεπει να εισαι δυνατη και να μην χανεις το κουραγιο σου. σου ευχομαι πολυ συντομα να πραγματοποιηθη!!! η επιθυμεια σου και το ευχομαι για ολες μας.
χρειαζετε να εχουμε πιστη στο ΘΕΟΥΛΗ, επιμονη-υπομονη και ολα θα ερθουν.
ΟΛΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!!!

niki16
01-06-11, 23:01
Ελένη τι σου λένε οι γιατροί γι' αυτές τις συνεχείς παλίνδρομες; Κάνε υπομονή και έχε πίστη. Όλα θα γίνουν. Κι όσα δε γίνουν θα ναι για καλό μας. Καταλαβαίνω καλά την ιστορία σου γιατί κι εγώ έχω χοριακές που ξεκινάνε καλά και τελικά πέφτουν. Εγώ βέβαια δεν έχω προχωρήσει τόσο πολύ σε εγγυμοσύνη.

luckystar
02-06-11, 01:37
Ελενη τι να σου πω κοριτσι μου.Πολυ με συγκινησε η ιστορια σου.Πρεπει να κανεις υπομονη και να προσπαθεις.Ελπιζω ο Θεος να σου δεινει κουραγιο και δυναμη να συνεχισεις και ειμαι σιγουρη οτι στο τελος θα τα καταφερεις!;)

Παουλίνα
02-06-11, 12:24
Ελένη, δεν ξέρω τι να πω, πόση δύναμη χρειάζεται κανείς να αντέξει τόσες ατυχίες? Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι, να ψάξεις να βρείς τον κατάλληλο γιατρό που θα σε αναλάβει, μήπως και βρείς το πρόβλημα που προκαλεί συνεχώς σ΄ αυτό το αποτέλεσμα. Καλό κουράγιο σου εύχομαι και να πιστεύεις πάντα πως κάποια στιγμή θα πετύχει!
Lucky Star, τι κάνεις? Ξεκίνησες? Περιμένω νέα σου! Εγώ πάω αύριο στον γυναικολόγο για τον πρώτο υπέρηχο, για να δούμε πως παει η διέγερση.
Ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο, ξέρει καμία κοπέλα αν επιτρέπεται να κάνουμε ανταύγειες σ΄ αυτήν την φάση (της διέγερσης)?

yesiamtroubled
02-06-11, 18:19
A ωραια σε ευχαριστω για την απαντηση yesiamtrouble!!!

Τωρα εχω στο ψυγειο 4 εμβρυακια 3ης μερας, που προηλθαν απο 2
κυκλους εξωσωματικης .Τωρα προσθεσα αλλο ενα απο φυσικο κυκλο.Θα
προσπαθησω να παρω κ τον επομενο μηνα.οποτε θα εχω 6 στην καταψυξη.
Θα κανω κ αλλο ενα ολοκληρωμενο κυκλο τον Ιούλιο κ οσα βγαλω θα
τα προσθεσω μαζι με τα αλλα κ θα πανε μετα για βιοψια κ για ελεγχο..
Και με την δυναμη του Θεου (ευχομαι) αυτα που θα αντεξουν κ θα ειναι
και γερα 8α μου τα μεταφερουν ..
Απλα ειπα να μην καθομαι με σταυρωμενα τα χερια κ να αξιοποιησω τους 2 μηνες
που μεσολαβουν στις προσπαθειες..
Εσυ πως πας? μεγαλωνει η κοιλιτσα ε?

mrt καλή επιτυχία! άντε πλησιάζεις στο όνειρο!! Καλά έκανες και αξιοποίησες τους 2 μήνες, σίγουρα είναι προς όφελός σου!
Εγώ καλά είμαι, έχω γίνει τεράστια! Εύχομαι και στα δικά σας πολύ σύντομα! Και όλες οι κοπέλες που προσπαθούν, ψηλά το κεφάλι και αισιοδοξία! Ολα θα γίνουν!

mrt
03-06-11, 08:58
Να σαι καλα κοπελα μου!!κι εσυ με ενα γερο μωρο !!!!
Σε ευχαριστω !!!

salvation
03-06-11, 09:56
Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα!
Ελένη έχεις περάσει τόσα πολλά και είσαι ακόμα δυνατή! Μπράβο σου! Θα έρθει αυτό που σου αξίζει, αυτό που αξίζει σε όλες τις γυναίκες!
Εγώ άρχισα εχθές με την arvekap! Νιώθω μεγάλη χαρά και ελπίζω να αισθάνομαι έτσι για πολύ καιρό!
Καλή συνέχεια σε όλες!

enio
03-06-11, 16:27
γεια σας κοριτσια ηθελα να ρωτησω κατι γιατι εχω ανγχωθει παρα πολυ εχει κανει καμια κοπελα ο συζηγος της παρακεντηση για να παρουν το σπερμα απο εκει και να εχει πετυχει η εξωσωματικη γιατι εμεις εχει μεν σπερμα αλλα ειναι τοσο κακης ποιοτητας που εχουμε παει 3 φορες για καταψυξη και εχουμε καταφερει μονο τη μια και αυτος ειναι και ο λογος που και τις 2 φορες δεν μου εχουν μεινει κατεψυγμενα εμβρυα στην καταψυξη. Εχει καμια κοπελα αντιστοιχει εμπειρια ειναι καλυτερα απο τις σπερματιδες?

luckystar
04-06-11, 13:42
Πασχαλια ξεκιναω σε λιγες μερες.(Αντε,να δουμε!!;)).Εσυ,πως τα πας?Εχεις κατακρατηση ή προσεχεις?Ευχομαι ολα καλα να πανε!!Τουλαχιστον δεν κανει και παρα πολυ ζεστη.Κατι ειναι κι αυτο.Προσωπικα δε την μπορω με τιποτα!
Οσο για τις ανταυγες η γνωμη μου ειναι να τις αποφυγεις.Ξερω οτι η βαφη ,το ξεβαφτικο κλπ,"κατεβαινουν" κατω γι αυτο και κανονικα δεν βαφουμε τα μαλλια μας οταν εχουμε περιοδο.Εξαλλου με τοσες ορμονες,μπορει και να μη "πιασει" καλα το χρωμα.Σου τα λεω αυτα γιατι μια απο τις κολλητες μου ειναι κομμωτρια και επειδη εγω εχω κολλημα με τις βαφες(βαφω τα μαλλια μου πολυ συχνα),μου εχει πει να το αποφευγω οταν εχω περιοδο.
Δεν ξερω αν επηρεαζει αλλα γιατι να το ρισκαρεις?

Παουλίνα
05-06-11, 19:57
Πασχαλια ξεκιναω σε λιγες μερες.(Αντε,να δουμε!!;)).Εσυ,πως τα πας?Εχεις κατακρατηση ή προσεχεις?Ευχομαι ολα καλα να πανε!!Τουλαχιστον δεν κανει και παρα πολυ ζεστη.Κατι ειναι κι αυτο.Προσωπικα δε την μπορω με τιποτα!
Οσο για τις ανταυγες η γνωμη μου ειναι να τις αποφυγεις.Ξερω οτι η βαφη ,το ξεβαφτικο κλπ,"κατεβαινουν" κατω γι αυτο και κανονικα δεν βαφουμε τα μαλλια μας οταν εχουμε περιοδο.Εξαλλου με τοσες ορμονες,μπορει και να μη "πιασει" καλα το χρωμα.Σου τα λεω αυτα γιατι μια απο τις κολλητες μου ειναι κομμωτρια και επειδη εγω εχω κολλημα με τις βαφες(βαφω τα μαλλια μου πολυ συχνα),μου εχει πει να το αποφευγω οταν εχω περιοδο.
Δεν ξερω αν επηρεαζει αλλα γιατι να το ρισκαρεις?

Καλησπέρα Lucky Star, καλή αρχή σου εύχομαι και να πάνε όλα καλά!!!!
Εγώ προσέχω στο τι τρώω και πίνω πολύ νερό, δεν έχω καταλάβει να έχω κατακράτηση να σου πω την αλήθεια, ούτε κιλά έχω πάρει...
Με ταλαιπωρεί όμως εδώ και δυο εβδομάδες μια αμυγδαλίτιδα, η οποία γύρισε σε φαρυγγίτιδα και τώρα δεν μπορώ να καταπιώ... Τουλάχιστων έχει περάσει ο βήχας, γιατί από ότι ξέρω, καλό είναι να μην έχουμε τέτοιο πρόβλημα μετά την εμβρυομεταφορά.
Όσων αφορά τις ανταύγειες, ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε τώρα μπορώ να κάνω μετά όμως όχι. Επειδή είναι πολύ ξανθά τα μαλλιά μου, όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να τα αφήσω έτσι και θα τα βάψω στο φυσικό μου χρώμα για να μην ξαναασχοληθώ τώρα με "ρίζα". Άλλη προτεραιότητα έχουμε τώρα!!
Από άγχος πως πάς? Εγώ δεν έχω καθόλου άγχος, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν ξέρω όταν φτάσει η ώρα της ωοληψίας...
Περιμένω νέα σου όταν ξεκινήσεις με το καλό!

Liontarina sofia
06-06-11, 14:49
Κοριτσια απορια
Τα Gonal οχι το στυλο το αλλο με τις αμπουλες θελει ψυγειο??
Στη συσκευασια με το στυλο λεει ψυγειο το αλλο ομως δε λεει

salvation
06-06-11, 16:55
Κοριτσια απορια
Τα Gonal οχι το στυλο το αλλο με τις αμπουλες θελει ψυγειο??
Στη συσκευασια με το στυλο λεει ψυγειο το αλλο ομως δε λεει

Σοφάκι εμένα από το φαρμακείο μου είπαν δεν θέλει. Το έχω σε ένα ντουλάπι όμως που δεν το χτυπάει ο ήλιος, δλδ να είναι κάπως δροσερά.

salvation
06-06-11, 16:58
Πασχαλία, πότε άρχισες ενέσεις εσύ? Με arvekap ξεκίνησες κι εσύ? Εγώ σήμερα θα κάνω την Πέμπτη ένεση. Κι εγώ καθόλου άγχος δεν έχω. Αλλά νομίζω θα με πιάσει όταν θα αρχίσουμε τους υπερήχους στις gonal!

Παουλίνα
06-06-11, 21:38
Πασχαλία, πότε άρχισες ενέσεις εσύ? Με arvekap ξεκίνησες κι εσύ? Εγώ σήμερα θα κάνω την Πέμπτη ένεση. Κι εγώ καθόλου άγχος δεν έχω. Αλλά νομίζω θα με πιάσει όταν θα αρχίσουμε τους υπερήχους στις gonal!

Καλησπέρα Salvation, εγώ ξεκίνησα 20/05 με ενέσεις Daronda για συνολικά 12 μέρες και την 10η μέρα ξεκίνησα με ενέσεις puregon (διέγερση). Μέχρι σήμερα έχω κάνει την 7η ενέσεις Puregon και σήμερα που πήγα πάλι στον γυναικολόγο μετρήσαμε 13 ωοθυλάκια.
Ποιο πρωτόκολλο ακολουθείς εσύ? Είναι η πρώτη σου εξωσωματική? Πολλά ρωτάω έ?....

Lucky Star, τι κάνεις ξεκίνησες? Που είσαι περιμένω νέα σου!!!!!

salvation
07-06-11, 11:41
Πασχαλία, η πρώτη μου είναι. Κι εγώ μακρύ πρωτόκολλο κάνω αλλά με arvekap & gonal. Έχω ακόμα δρόμο μπροστά μου, αν και οι μέρες περνάνε πολύ γρήγορα! Πότε υπολογίζεις για ωοληψία? Νομίζω τα 13 ωοηθηλάκια σε αυτήν τη φάση που είσαι είναι καλός αριθμός ε?

luckystar
07-06-11, 12:01
Κοριτσια καλη μας επιτυχια!
Πασχαλια την Παρασκευη ξεκιναω με Arvecap και μετα Gonal.Ξερω οτι θα τις κανω στην κοιλια.Απ οτι θυμαμαι δεν ποναει πολυ η ενεση στην κοιλια.γιατι ειχα κανει μια Οβιτρελ περυσι.Ειναι λεπτη η συριγγα.
Λεω μηπως τις κανω μονη μου ή να μου τις κανει μια φιλη που μενει κοντα στο σπιτι μου που ξερει.
Εσυ τις κανεις μονη σου?
salvation ποτε εκανες τον πρωτο υπερυχο μετα τις Arvecap?Σου ειπαν να κανεις οιστραδιολη?Αν ναι,ποια μερα?Εχεις καθολου παρενεργειες?Αυτο που ξερω ειναι οτι μπορει να μας κανει λιγα στομαχικα ή πονοκεφαλους,ζαλαδες κλπ.Και κατι αλλο.Ποσο σου κοστισαν οι Avecap και gonal?

salvation
07-06-11, 13:56
Lucky, εγώ την πρώτη ένεση πήγα στο Γένεσις και μου την κάνανε, μου δείξανε και τις κάνω μόνη μου. Δεν είναι τίποτα. Από παρενέργειες δεν έχω τίποτα, τουλάχιστον προς το παρόν. Προσέχω αλάτια και ζάχαρες και γενικά τρώω ελαφριά. Σήμερα που πήγα τράπεζα μου ήρθε λίγο μια ζαλάδα, αλλά ίσως επειδή ήμουν πολύ ώρα όρθια και είχε κ ζέστη. Δεν νομίζω ότι φταίει η arvekap. Υπέρηχο δεν χρειάζεται νομίζω στην συγκεκριμένη φάση. Μου είπαν όταν δω αίμα να τους πάρω τηλ. για να μου πουν πότε να πάω για οιστραδιόλη. Τα φάρμακα δεν τα πήρα μέσω ΙΚΑ. Τα πλήρωσα κανονικά.
Καλή μας επιτυχία βρε κορίτσια...!

luckystar
08-06-11, 14:59
καλη μας επιτυχια!!;)

Παουλίνα
08-06-11, 19:08
Salvation, καλησπέρα για ωολληψία υπολογίζω κάπου 15/06, 16/06 ή 17/06 από ότι μου είπε ο γιατρός....αρχίζω και φοβάμαι...Όσο αν είναι 13 ωοθηλάκια καλός αριθμός, δεν ξέρω να σου πω, ο γιατρός μου πάντως μου είπε μέχρι αύριο να κάνω 250 μονάδες puregon, ας μου απαντήσει κάποια κοπέλα που έχει κάνει εξωσωματική, αν ο αριθμός αυτός είναι ικανοποιητικός. Εγώ θα πάω αύριο πάλι για υπέρηχο και θα τον ρωτήσω. Μου απαγόρευσε πάντως να έχω επαφές και να κάνω μπάνιο στην θάλασσα!! Εσένα τι σου έχει πει ο γιατρός σου, έχεις απαγορεύσεις?
Lucky Star, από την πρώτη μέρα τις κάνω μόνη μου, γιατί η δουλειά μου είναι μια πρωινή βάρδια και μια απογευματινή, οπότε έπρεπε να ξέρω μόνη μου να την κάνω. Το τσίμπημα στην αρχή είναι λίγο άβολο, μετά όμως δεν είναι τίποτα!

Καλή μας επιτυχία και ο Θεός βοηθός κορίτσια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Enio, τι κάνεις κοπέλα μου, που είσαι? Όπου να ΄ναι πρέπει να πηγαίνεις εσυ για ωηλληψία έτσι δεν είναι? Περιμένω νέα σου και καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!!!!!

mrt
08-06-11, 19:38
Πασχαλία το 13 ειναι αρκετα ικανοποιητικος αριθμος!!
αν δωσουν κ 13 ωαρια ειναι σουπερ!!
το θεμα ειναι το μεγεθος τους..αυτο μετραει.. δηλαδη για να γινει ωοληψια θα
πρεπει να ειναι γυρω στο 20 τα περισσοτερα..

salvation
08-06-11, 20:58
Πασχαλία, εμένα δεν μου απαγόρευσαν τίποτα. Θάλασσα δεν πηγαίνω Αθήνα ούτως ή άλλως γιατί σιχαίνομαι, αλλά ερωτική επαφή είχα. Ίσως να μην κάνει κοντά στην ωοληψία μήπως δημιουργηθεί κάποια ευαισθησία?
Κορίτσια πριν λίγο έκανα την ενεσούλα μου και ζορίστηκα λίγο να μπει σήμερα. Ουφ! Ας πάνε όλα καλά! Για όλες! Αααα τον είδατε τον Πάντο σήμερα στην Ελένη? Εγώ δεν δούλευα και τον πέτυχα. Έλεγε για τον προεμφυτευτικό έλεγχο.

enio
09-06-11, 10:56
Salvation, καλησπέρα για ωολληψία υπολογίζω κάπου 15/06, 16/06 ή 17/06 από ότι μου είπε ο γιατρός....αρχίζω και φοβάμαι...Όσο αν είναι 13 ωοθηλάκια καλός αριθμός, δεν ξέρω να σου πω, ο γιατρός μου πάντως μου είπε μέχρι αύριο να κάνω 250 μονάδες puregon, ας μου απαντήσει κάποια κοπέλα που έχει κάνει εξωσωματική, αν ο αριθμός αυτός είναι ικανοποιητικός. Εγώ θα πάω αύριο πάλι για υπέρηχο και θα τον ρωτήσω. Μου απαγόρευσε πάντως να έχω επαφές και να κάνω μπάνιο στην θάλασσα!! Εσένα τι σου έχει πει ο γιατρός σου, έχεις απαγορεύσεις?
Lucky Star, από την πρώτη μέρα τις κάνω μόνη μου, γιατί η δουλειά μου είναι μια πρωινή βάρδια και μια απογευματινή, οπότε έπρεπε να ξέρω μόνη μου να την κάνω. Το τσίμπημα στην αρχή είναι λίγο άβολο, μετά όμως δεν είναι τίποτα!

Καλή μας επιτυχία και ο Θεός βοηθός κορίτσια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Enio, τι κάνεις κοπέλα μου, που είσαι? Όπου να ΄ναι πρέπει να πηγαίνεις εσυ για ωηλληψία έτσι δεν είναι? Περιμένω νέα σου και καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!!!!!

Πασχαλια καλά είμαι σας παρακολούθω αλλά δυστηχώς έχω πάρα πολύ ανγχος σήμερα ήμουν για το δευτερο υπέρηχο και εχω κανει 11 ωοθυλακια ειναι μεγαλα αλλα απαγοητευτηκα λιγο γιατι πιστευα οτι μπορει να εχω κατι παραπανω. Το τεραστιο ανγχος μου ειναι μεχρι την ημερα της ωοληψια οπου εκει δεν ξερω εαν θα γλυτωσουμε τη βιοψια και εαν θα πανε ολα καλα στη γονιμοποιηση. Εχω μιλήσει με τον Π.... να κανει τα αδυνατα δυνατα αυτη τη φορα το κοματι της γονιμοποιησης να παει καλα δεν αντεχω να παρει αλλη φορα φαρμακα πραγματικα.
Εσυ εκανες 13 ειδα δεν ειναι κακος αριθμος αν εχετε και λιγο καλο σπερματακι ολα θα πανε καλά ποτε βλεπεις για ωοληψια εμενα μαλλον Δευτερα?

salvation
09-06-11, 14:01
Enio μην έχεις άγχος, να είσαι αισιόδοξη και να σκέφτεσαι μόνο ότι όλα θα πάνε καλά. Καταλαβαίνω ότι κάποιες φορές οι αντοχές μας δεν είναι αρκετές, αλλά τώρα πρέπει να φανούμε δυνατές. Εγώ το Σάββατο πάω για οιστραδιόλη. Επίσης σήμερα κανονικά έπρεπε να αδιαθετήσω και τίποτα ακόμα. Θα δούμε...

luckystar
09-06-11, 15:15
Κοριτσια αυριο ξεκιναω!!Αντε, κι ο Θεος βοηθος!!Καλη επιτυχια σε ολες μας!!

salvation
09-06-11, 15:59
Lucky καλή αρχή και καλή επιτυχία! Να πάνε όλα καλά!

ΛΙΝ
09-06-11, 16:27
Salvation καλα εισαι? ελπιζω να με θυμασαι...
σου ευχομαι καλη επιτυχια!! οπως και στα υπολοιπα κοριτσια.

luckystar
09-06-11, 18:21
Σ ευχαριστω πολυ salvation!

salvation
09-06-11, 18:36
Ευχαριστώ πολύ ΛΙΝ! Και βέβαια σε θυμάμαι! Ήρθε η στιγμή τελικά και άρχισα κι εγώ! Εσύ σε τί φάση είσαι?

Παουλίνα
09-06-11, 21:29
Enio, καλησπέρα, μόλις γύρισα από τον γιατρό, έκανα και μια εξέταση οιστραδιόλη (το αποτέλεσμα ήταν 836 μικρο...κάτι δεν κατάλαβα της είπα της νοσοκόμας να στείλει τα αποτελέσματα στον γιατρό) και Δευτέρα θα πάω για ωολληψία! Μόλις μου το είπε, με έπιασε ένα άγχος, να καταλάβεις η κοιλιά μου έγινε πέτρα, δεν μπορούσε να με εξετάσει...και αυτό γιατί φοβάμαι....
Δεν ρώτησα να σου πω την αλήθεια πόσα ωοθηλάκια έκανα τελικά, ήταν παραπάνω από 13 πάντως...όλα καλά μου είπε ο γιατρός, να μην ανεβαίνω στο μηχανάκι, όχι επαφή και την Δευτέρα ανεβαίνω Αθήνα!
Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ, να εύχεσαι να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις και με πίστη όλα Θα γίνουν! Έφτασες στο τέλος και αυτό έχει σημασία, τώρα δεν χρειάζεται άγχος, ασ΄ τα όλα στα χέρια του γιατρού ....και όλα θα πάνε καλά!!!!!!!!!!!!!!!!! Λες να είμαστε μαζί την Δευτέρα?

Mrt, και σε μέγεθος καλά ήταν από ότι μου είπε ο γιατρός... εγώ θέλω να πάνε όλα καλά και τέτοιες λεπτομέρειες δεν έχουν σημασία..το αποτέλεσμα μετράει!!!!

Salvation & Lucky Star, καλή μας επιτυχία βρε κορίτσια!!!!!!!

salvation
09-06-11, 22:18
Αχ Πασχαλία μου καταλαβαίνω το άγχος σου! Έφτασε η στιγμή λοιπόν. Όλα θα πάνε καλά! Ώστε είναι ανοιχτό το κέντρο την Δευτέρα και το είχα απορία. Νομίζω όμως ότι το μεγαλύτερο άγχος είναι όταν γίνεται εμβρυομεταφορά. Αχ πότε θα έρθει αυτή η μέρα άραγε?

ΛΙΝ
10-06-11, 11:42
Ευχαριστώ πολύ ΛΙΝ! Και βέβαια σε θυμάμαι! Ήρθε η στιγμή τελικά και άρχισα κι εγώ! Εσύ σε τί φάση είσαι?

Εχω κανει σπερματεγχυση και περιμενω να ερθει η μερα να κανω τη χοριακη.
Καλη επιτυχια!!!! σε ολες μας

enio
10-06-11, 14:42
[QUOTE=Πασχαλία;2053325]Enio, καλησπέρα, μόλις γύρισα από τον γιατρό, έκανα και μια εξέταση οιστραδιόλη (το αποτέλεσμα ήταν 836 μικρο...κάτι δεν κατάλαβα της είπα της νοσοκόμας να στείλει τα αποτελέσματα στον γιατρό) και Δευτέρα θα πάω για ωολληψία! Μόλις μου το είπε, με έπιασε ένα άγχος, να καταλάβεις η κοιλιά μου έγινε πέτρα, δεν μπορούσε να με εξετάσει...και αυτό γιατί φοβάμαι....
Δεν ρώτησα να σου πω την αλήθεια πόσα ωοθηλάκια έκανα τελικά, ήταν παραπάνω από 13 πάντως...όλα καλά μου είπε ο γιατρός, να μην ανεβαίνω στο μηχανάκι, όχι επαφή και την Δευτέρα ανεβαίνω Αθήνα!
Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ, να εύχεσαι να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις και με πίστη όλα Θα γίνουν! Έφτασες στο τέλος και αυτό έχει σημασία, τώρα δεν χρειάζεται άγχος, ασ΄ τα όλα στα χέρια του γιατρού ....και όλα θα πάνε καλά!!!!!!!!!!!!!!!!! Λες να είμαστε μαζί την Δευτέρα?

καλη μας επιτυχια θα ειμαστε μαζι τη Δευτέρα εγω θα ειμαι εκει 8:00 π.μ
δεν ειναι κακη η οιστραδιολη σου αλλα ουτε και τα ωοθυλακια γιατι ανγχωθηκες για αυτο εμενα μου φαινετε μια χαρα σου ειπε κατι ο γιατρος ?

enio
10-06-11, 14:43
Κοριτσια αυριο ξεκιναω!!Αντε, κι ο Θεος βοηθος!!Καλη επιτυχια σε ολες μας!!

καλη επιτυχια ευχομαι να σου πανε ολα καλα....!

luckystar
10-06-11, 15:04
Σ ευχαριστω πολυ enio.Σου ευχομαι ο,τι επιθυμεις!

salvation
10-06-11, 19:02
Enio και Πασχαλία είστε τόσο τυχερές που θα είστε μαζί! Πόσο περίεργα και ανάμικτα συναισθήματα?
Lucky Καλή αρχή!!! ΛΙΝ καλά αποτελέσματα! Εύχομαι σύντομα να απολαύσεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη μέχρι τέλους!
Εγώ αδιαθέτησα σήμερα και πονάω περισσότερο από άλλες φορές. Ελπίζω να είναι φυσιολογικό. Αύριο το πρωί θα πάω για οιστραδιόλη. Ελπίζω όλα να προχωράνε καλά.
Φιλάκια κορίτσια!

ΛΙΝ
10-06-11, 19:48
Enio και Πασχαλία είστε τόσο τυχερές που θα είστε μαζί! Πόσο περίεργα και ανάμικτα συναισθήματα?
Lucky Καλή αρχή!!! ΛΙΝ καλά αποτελέσματα! Εύχομαι σύντομα να απολαύσεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη μέχρι τέλους!
Εγώ αδιαθέτησα σήμερα και πονάω περισσότερο από άλλες φορές. Ελπίζω να είναι φυσιολογικό. Αύριο το πρωί θα πάω για οιστραδιόλη. Ελπίζω όλα να προχωράνε καλά.
Φιλάκια κορίτσια!

salvation μου, ποτε ξεκινας ενεσουλες?

salvation
10-06-11, 20:00
salvation μου, ποτε ξεκινας ενεσουλες?

ΛΙΝΑΚΙ, σήμερα θα κάνω την 9η arvekap! Έχω ξεκινήσει ήδη από 2 Ιουνίου! :grin:

ΛΙΝ
10-06-11, 20:06
ΛΙΝΑΚΙ, σήμερα θα κάνω την 9η arvekap! Έχω ξεκινήσει ήδη από 2 Ιουνίου! :grin:

και εγω στη τελευταια εξωσ. ειχα κανει arvekap + menopour.

Σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα με πολλα αυγουλακια και γερα!!!! και να γατζοθουν στην κοιλιτσα σου:wink:

Παουλίνα
10-06-11, 20:42
Salvation, επειδή έχω κάνει σπερματέγχυση, νομίζω ότι δεν θα αγχωθώ στην εμβρυομεταφορά, ίσως επειδή ο φόβος μου για την νάρκωση είναι μεγαλύτερος...
Το κέντρο είναι την Δευτέρα ανοιχτό μόνο για όσους έχουν ραντεβού για ωοληψία ή εμβρυομεταφορά. Με το καλό θα έρθει και η δική σου η σειρά μην ανησυχείς άσ΄ τα όλα στα χέρια του γιατρού σου! Εσύ να είσαι ήρεμη και ότι είναι να γίνει θα γίνει! Ελπίζω βέβαια το αποτέλεσμα να είναι θετικό για όλες μας!!!!!
ΛΙΝ, καλά αποτελέσματα σου εύχομαι, άντε τα πρώτα ευχάριστα να είναι από σενα!!!!!
Enio, όλα καλά μου είπε ο γιατρός, αν και δεν μιλάει πολύ, καλύτερα όμως, γιατί όσο λιγότερα ξέρω, τόσο το καλύτερο!! Πολύ χαίρομαι που θα είμαστε μαζί την Δευτέρα, εσύ δεν είχες ξεκινήσει 2 μέρες μετά από μένα? Πως είναι δυνατόν και έτυχε την ίδια μέρα η ωοληψία? Θα ήθελα να σε ρωτήσω, εσυ νιώθεις πίεση όταν σου έρχεται να πας τουαλέτα, σαν να ένα σφίξημο? Πόσα ωοθηλάκια έκανες τελικά?
Καλή μας επιτυχία Enio!!!
Lucky Star, επιτέλους ξεκίνησες και εσύ, άντε να έχουμε καλά αποτελέσματα όλες οι κοπέλες!!!!

ΛΙΝ
10-06-11, 20:53
Salvation, επειδή έχω κάνει σπερματέγχυση, νομίζω ότι δεν θα αγχωθώ στην εμβρυομεταφορά, ίσως επειδή ο φόβος μου για την νάρκωση είναι μεγαλύτερος...
Το κέντρο είναι την Δευτέρα ανοιχτό μόνο για όσους έχουν ραντεβού για ωοληψία ή εμβρυομεταφορά. Με το καλό θα έρθει και η δική σου η σειρά μην ανησυχείς άσ΄ τα όλα στα χέρια του γιατρού σου! Εσύ να είσαι ήρεμη και ότι είναι να γίνει θα γίνει! Ελπίζω βέβαια το αποτέλεσμα να είναι θετικό για όλες μας!!!!!
ΛΙΝ, καλά αποτελέσματα σου εύχομαι, άντε τα πρώτα ευχάριστα να είναι από σενα!!!!!
Enio, όλα καλά μου είπε ο γιατρός, αν και δεν μιλάει πολύ, καλύτερα όμως, γιατί όσο λιγότερα ξέρω, τόσο το καλύτερο!! Πολύ χαίρομαι που θα είμαστε μαζί την Δευτέρα, εσύ δεν είχες ξεκινήσει 2 μέρες μετά από μένα? Πως είναι δυνατόν και έτυχε την ίδια μέρα η ωοληψία? Θα ήθελα να σε ρωτήσω, εσυ νιώθεις πίεση όταν σου έρχεται να πας τουαλέτα, σαν να ένα σφίξημο? Πόσα ωοθηλάκια έκανες τελικά?
Καλή μας επιτυχία Enio!!
Lucky Star, επιτέλους ξεκίνησες και εσύ, άντε να έχουμε καλά αποτελέσματα όλες οι κοπέλες!!!!

πασχαλια μου ευχαριστω! μακαρι τα αποτελεσματα να ειναι ευχαριστα για ολες μας.....
Καλη Επιτυχια!!!! http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000204AE.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={BB7EED79-7C78-45C7-B7FC-E72BD6DA40AE})

http://content.sweetim.com/tbsig/sig.asp?img=ad1 (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12&p={BB7EED79-7C78-45C7-B7FC-E72BD6DA40AE})

Παουλίνα
11-06-11, 11:49
Enio, καλημέρα, μόλις γύρισα από τον γιατρό, μου είπε ότι έχω 22 ωοθηκάκια τελικά, το βράδυ στης 20.30 θα κάνω την Ovitrelle και την Δευτέρα 08.00 θα κάνω την ωολληψία. Μου είπε να μην κάνω τίποτα, να είμαι ήρεμη και ξαπλωμένη και αύριο βράδυ να φάω ελαφριά, όχι γαλακτοκομικά και την Δευτέρα το πρωϊ εντελώς νηστική..ούτε τσίχλα μου είπε!!!!
Εσένα τι σου είπε να προσέξεις? Επίσης θα ήθελα να μάθω, τι ρούχα πρέπει να φοράω όταν μπω για ωολληψία? Πρέπει κάτι άλλο να προσέξω? Μόνο εγώ πρέπει να φοβάμαι έτσι, δεν έχω ακούσει καμία κοπέλα να φοβάται την νάρκωση όπως εγώ. Τρέμω μόνο στην ιδέα μήπως και δεν με πιάσει...αφού χθες βράδυ είχα εφιάλτες.....

Holly
11-06-11, 14:32
Γεια σας κοριτσια.Ειμαι η Holly,30 χρονων απο την Θεσσαλονικη.Διαβαζω το φορουμ πολυ καιρο αλλα δεν εγραφα.Μου κρατουσε συντροφια ομως στις ατελειωτες μερες που περιμενα τα αποτελεσματα των χοριακων..Ελυνα και τυχον αποριες μου μεσα απο τις ιστοριες των αλλων κοριτσιων..Εχω κανει δυο ανεπιτυχεις προσπαθειες σε κεντρο της Θεσσαλονικης και απο οτι μας λεγανε ημασταν και ευκολη περιπτωση(το προβλημα ειναι η ολιγοασθενοσπερμια του συζηγου).Τωρα σκεφτομαι να παω αλλου..Δεν ξερω πραγματικα αν ειναι θεμα τυχης το αποτελεσμα μιας εξωσωματικης η αν εγκειται στην σωστη δουλεια μιας ομαδας ενος κεντρου υποβοηθουμενης αναπαραγωγης..Τι λετε και εσεις το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κατεβω στην Αθηνα..Διαβαζω οτι εχετε πολλες επιτυχιες εκει.Καλη επιτυχια σε ολες σας κοριτσια που περνατε την διαδικασια της εξωσωματικης..Καταλαβαινω απολυτα τα αγχος και την αγωνια σας..Ευχομαι θετικα και μονο θετικα αποτελεσματα!

ΛΙΝ
11-06-11, 15:07
Enio, καλημέρα, μόλις γύρισα από τον γιατρό, μου είπε ότι έχω 22 ωοθηκάκια τελικά, το βράδυ στης 20.30 θα κάνω την Ovitrelle και την Δευτέρα 08.00 θα κάνω την ωολληψία. Μου είπε να μην κάνω τίποτα, να είμαι ήρεμη και ξαπλωμένη και αύριο βράδυ να φάω ελαφριά, όχι γαλακτοκομικά και την Δευτέρα το πρωϊ εντελώς νηστική..ούτε τσίχλα μου είπε!!!!
Εσένα τι σου είπε να προσέξεις? Επίσης θα ήθελα να μάθω, τι ρούχα πρέπει να φοράω όταν μπω για ωολληψία? Πρέπει κάτι άλλο να προσέξω? Μόνο εγώ πρέπει να φοβάμαι έτσι, δεν έχω ακούσει καμία κοπέλα να φοβάται την νάρκωση όπως εγώ. Τρέμω μόνο στην ιδέα μήπως και δεν με πιάσει...αφού χθες βράδυ είχα εφιάλτες.....

Πασχαλια μου, η ναρκωση δεν ειναι τιποτα μην φοβασαι;) δεν θα καταλαβης απολυτος τιποτα.
θα πας με ρουχαλακια να ειναι ανετα π.χ φορμα,φορεματακι....για να μην σε σφηγκουν στην κοιλιτσα.
πριν πας για ωολληψια θα σου δωσουν να φορεσης ειδικη ρομπιτσα.
ελπιζω να βοηθεισα λιγακι.
φιλακια
http://gfx.glittergraphicsnow.com/albums/ll149/glittergn/goodluck/goodluck002.gif

Παουλίνα
11-06-11, 16:51
Πασχαλια μου, η ναρκωση δεν ειναι τιποτα μην φοβασαι;) δεν θα καταλαβης απολυτος τιποτα.
θα πας με ρουχαλακια να ειναι ανετα π.χ φορμα,φορεματακι....για να μην σε σφηγκουν στην κοιλιτσα.
πριν πας για ωολληψια θα σου δωσουν να φορεσης ειδικη ρομπιτσα.
ελπιζω να βοηθεισα λιγακι.
φιλακια
http://gfx.glittergraphicsnow.com/albums/ll149/glittergn/goodluck/goodluck002.gif

Σε ευχαριστώ πολύ ΛΙΝ για τις συμβουλές σου και την "καλή τύχη" την χρειάζομαι σίγουρα!!!!!

salvation
11-06-11, 17:06
Holly, Καλώς ήρθες στην παρέα! Δεν έχω τόση εμπειρία για να έχω ολοκληρωμένη άποψη, αλλά πιστεύω ότι η επιτυχημένη εξωσωματική οφείλεται στη σωστή διάγνωση και αντιμετώπιση του προβλήματος του κάθε ζευγαριού ξεχωριστά, αλλά βέβαια και στην τύχη, καθώς ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και η αντίδραση σε φάρμακα/θεραπείες επίσης διαφορετική. Εγώ τώρα κάνω την πρώτη μου προσπάθεια και επέλεξα το συγκεκριμένο κέντρο καθαρά για τις γνώσεις τους στον προεμφυτευτικό έλεγχο. Το συγκεκριμένο συνεργάζεται και με κέντρο στα Ιωάννινα αν σε βολεύει καλύτερα από θέμα απόστασης. http://www.pantos.gr/frames-gr.htm
Λοιπόν, κορίτσια τα νέα μου είναι τα εξής. Έκανα σήμερα οιστραδιόλη, είναι 12, συνεχίζω arvekap σήμερα και αύριο, και από Δευτέρα αρχίζω και gonal. Την επόμενη Δευτέρα πάω για υπέρηχο και οιστραδιόλη. Αυτό που δεν είχα ακούσει μέχρι τώρα ήταν ότι η περίοδος θα ήταν τόσο έντονη. Μίλησα όμως με συντονίστρια και μου είπε ότι έτσι πρέπει να είναι. Έχω χάσει τόσο αίμα που ζαλίζομαι, πονάω συνέχεια πάρα πολύ. Εχθές το βράδι έκλαιγα παρόλο που πήρα παυσίπονο. Κι εσάς έτσι ήταν??? Lucky όλα καλά?
Πασχαλία μην έχεις καθόλου άγχος, εγώ έχω κάνει κανονική νάρκωση και ενώ φοβόμουν τόσο πολύ, δεν ήταν τίποτα. Πόσο μάλλον η μέθη που είναι πιο ελαφριά.

luckystar
11-06-11, 18:48
Κοριτσια καλησπερα!Καλη επιτυχια σε ολες μας!
Salvation αγχωθηκα με αυτα που γραφεις για την περιοδο!Εγω περιμενω την αλλη εβδομαδα.Πιστευω συντομα να σου περασει.Τι στο καλο,δεν μπορει να ποναει για παντα!!Παντως κι εμεις πανω κατω μαζι παμε!Εχουμε και ιδιο πρωτοκολλο!!
Πασχαλια μου,εχω την εντυπωση πως τα ωοθυλακια σου ειναι πολυ καλα στον αριθμο!!Μπραβο κοπελα μου!
ΛΙΝ ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου να εισαι εγκυος!!Σου στελνω baby dust!!
enio τι κανεις?Που εισαι στην προσπαθεια?

friendly
11-06-11, 18:56

τωρα τι να σου πω κοπελιτσα μου γλυκια σα να ακουω εμενα πριν τη Τριτη!!!ειλικρινα δεν ειναι τιποτα!! να σου πω μονο οτι εγω μολις ξυπνησα μετα απο 10' τους εβαλα και χερι γιατι με ξυπνησαν!!! αληθεια!!!!:p

Παουλίνα
11-06-11, 19:20
Friendly, σε ευχαριστώ πολύ, μου δίνεις θάρρος, αλήθεια μετά έχεις πόνους? Επίσης πριν την ωολληψία μπορείς να πας τουαλέτα, γιατί κάποια κοπέλα είχε πει κάτι γι΄ αυτό αλλά δεν θυμάμαι καθόλου.
Salvation, εγώ όταν αδιαθέτησα δεν είχα πρόβλημα, με την διαφορά ότι κράτησε περισσότερες μέρες, χωρίς πόνους όμως. Αυτό όμως μην σε ανησυχεί, γιατί ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Εμένα πονάει πάρα πολύ το στήθος μου, τόσο που όταν βγάζω το σουτιέν, πονάω αφόρητα! Σε ευχαριστώ για το θάρρος που μου δίνεις, το χρειάζομαι στ΄ αλήθεια!!!
Lucky Star, τι κάνεις πως είσαι? Τα πας καλά με τις ενέσεις? Έχεις συνηθίσει λίγο την διαδικασία? Θα δεις θα περάσει πολύ γρήγορα ο καιρός, εγώ ούτε που το κατάλαβα.
Enio, όλα καλά? Την ίδια ώρα θα είμαστε στο κέντρο, εγώ θα κάνω την επέμβαση 08.00 - 08.30, γιατί σήμερα θα κάνω στις 20.30 την Ovitrelle όπως μου είπε ο γιατρός!! Πόσα ωοθηλάκια έχει εσύ τελικά? Ελπίζω να είναι καλά και στην ποιότητα, αν όχι όλα που αποκλείεται να είναι, ας είναι όσα χρειαζόμαστε για να πετύχει!!!!
Περιμένω νέα σου!!!!!

ΛΙΝ
11-06-11, 19:27
Κοριτσια καλησπερα!Καλη επιτυχια σε ολες μας!
Salvation αγχωθηκα με αυτα που γραφεις για την περιοδο!Εγω περιμενω την αλλη εβδομαδα.Πιστευω συντομα να σου περασει.Τι στο καλο,δεν μπορει να ποναει για παντα!!Παντως κι εμεις πανω κατω μαζι παμε!Εχουμε και ιδιο πρωτοκολλο!!
Πασχαλια μου,εχω την εντυπωση πως τα ωοθυλακια σου ειναι πολυ καλα στον αριθμο!!Μπραβο κοπελα μου!
ΛΙΝ ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου να εισαι εγκυος!!Σου στελνω baby dust!!
enio τι κανεις?Που εισαι στην προσπαθεια?

luckystar! μακαρι απο το στομα σου και στου ΘΕΟΥ τ'αυτι

friendly
11-06-11, 19:52
[QUOTE=Πασχαλία;2055320]Friendly, σε ευχαριστώ πολύ, μου δίνεις θάρρος, αλήθεια μετά έχεις πόνους? Επίσης πριν την ωολληψία μπορείς να πας τουαλέτα, γιατί κάποια κοπέλα είχε πει κάτι γι΄ αυτό αλλά δεν θυμάμαι καθόλου.

εγω μετα το μονο που αισθανομουν ηταν σα να ηταν 2 τα μεσανυχτα ειχα πιει κανα δυο ποτακια και ηθελα να παω για υπνο!!!!

Παουλίνα
11-06-11, 20:39
[QUOTE=Πασχαλία;2055320]Friendly, σε ευχαριστώ πολύ, μου δίνεις θάρρος, αλήθεια μετά έχεις πόνους? Επίσης πριν την ωολληψία μπορείς να πας τουαλέτα, γιατί κάποια κοπέλα είχε πει κάτι γι΄ αυτό αλλά δεν θυμάμαι καθόλου.

εγω μετα το μονο που αισθανομουν ηταν σα να ηταν 2 τα μεσανυχτα ειχα πιει κανα δυο ποτακια και ηθελα να παω για υπνο!!!!

Καλό μου ακούγεται αυτό, οπότε πόνο δεν αισθανόσουν?

Παουλίνα
11-06-11, 20:40
ΛΙΝ, πότε με το καλό θα έχεις τα αποτελέσματα? Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είσαι τυχερή και πάνω από όλα έγκυος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα περιμένουμε τα νέα σου!!

ΛΙΝ
11-06-11, 21:04
ΛΙΝ, πότε με το καλό θα έχεις τα αποτελέσματα? Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είσαι τυχερή και πάνω από όλα έγκυος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα περιμένουμε τα νέα σου!!

Ακομα εχω αρκετες μερες μεχρι 19/6
ευχαριστω πολυ για της ευχες σου!!
Καλη επιτυχια!!!!!!!! να εχεις κοριτσακι μου!
φιλακια πολλα!

Holly
11-06-11, 21:07
Πασχαλια η μεθη δεν ειναι τιποτα,κι εγω θεωρουσα το κομματι αυτο της εξωσωματικης το πιο δυσκολο αλλα μετα καταλαβα οτι το πιο δυσκολο ηταν να περιμενεις δυο βδομαδες σχεδον για τη χοριακη!Σου δινουν φαρμακο και κοιμασαι για 10 λεπτα με ενα τεταρτο.Εγω σηκωθηκα κατευθειαν απο τη μεθη και ανεβηκα και σκαλοπατια,αφου μια αλλη κοπελα που ηταν πιο ζαλισμενη λεει στη μαια καλα αυτη τρεχει κι ολας και η μαια της απαντησε οτι ειναι και στον οργανισμο.

luckystar
11-06-11, 21:08
Πασχαλια μου δεν εχω προβλημα με τις ενεσεις.Τσουζει λιγο το φαρμακο οταν μπαινει στον οργανισμο,αλλα αντεχεται.Τελικα αποφασισα να μην κανω μονη τις ενεσεις κυριως γιατι φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια και παει στραφι η προσπαθεια.Οσο για την ναρκωση να σου πω.Εγω οταν εκανα τη λαπαροσκοπηση (2+ ωρες χειρουργειο) και μου εκαναν ολικη ναρκωση,ειδα ΚΑΙ ονειρο!χαχαχα!Αλλα ηταν σα να ειχα κλεισει απλα τα ματια μου για 2 λεπτα!Ουτε καταλαβα τιποτα,ουτε ποναγα.Νομιζω οτι στην ωοληψια ομως,δεν κανουν καν ολικη ναρκωση.Μαλλον ελαφρια μεθη κανουν.Αρα νομιζω θα ειμαστε ξυπνιες.Νομιζω...:?

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΑΣΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΙΟ!!!

luckystar
11-06-11, 21:17
Holly εχεις κανει δυο εξωσωματικες?Πω,πω!!Σε θαυμαζω!οταν ακουω για κοπελες με δυο ή περισσοτερες προσπαθειες,τις θαυμαζω απεριοριστα!Πραγματικα,αν δεν το εχει περασει καποια,ειναι δυσκολο να καταλαβει τη δυναμη που χρειαζεται για να κανεις εστω και μια!!
Σου ευχομαι τα καλυτερα μεσα απο την καρδια μου!

Holly
11-06-11, 21:55
lyckystar αν μου ελεγες πριν απο δυο χρονια οτι θα κανω εξωσωματικη θα σου ελεγα τρελος παπας σε βαφτησε!Ξεκινησαμε και βαλαμε μπρος,ζωγραφησα και το παιδικο δωματιο,αφου νομιζα τον αλλο μηνα θα ειμαι εγκυος.Εβαψα και τα μαλλια σκουρα στο φυσικο εγω η ορκισμενη ξανθια,εκοψα και το τσιγαρο!Κι αφου περνουσαν οι μηνες και εξαντληθηκε η υπομονη μας ειπαμε με τον αντρα μου να ψαχτουμε.Βρηκαμε σοβαρη ολιγοασθενοσπερμια και μας παραπεμψανε στην εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση.Τα νευρα κουρελια,το μαλλι ξαναγυρησε στο ξανθο και μετα απο την πρωτη αποτυχημενη προσπαθεια επεστεψε και το τσιγαρο.Η δευτερη προσπαθεια μου εγινε με τα κατεψυγμενα που μεινανε απο την πρωτη προσπαθεια αλλα και παλι τιποτα..

salvation
11-06-11, 23:26
Lucky για το τέλος ovitrelle σου έχει δώσει? Ναι έχουμε ίδιο πρωτόκολλο, ελπίζω να έχουμε και ίδια αποτελέσματα (θετικά εννοείται!)!
Γενικά εγώ πονάω πάντα στην περίοδο. Απλά εχθές και σήμερα πάρα πολύ! Η συντονίστρια μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να είναι πιο έντονη η περίοδος ανάλογα και με τον οργανισμό βέβαια. Όπως το ίδιο ακούω και για την ωολήψία. Μερικές κοπέλες δεν καταλαβαίνουν τπτ μετά, και άλλες λένε είναι στο κρεβάτι και πονάνε. Είναι και αυτό ανάλογα με τον οργανισμό, αλλά ίσως και το πόσα ωάρια έχει η κάθε κοπέλα. Αλλά για την μέθη όλες λένε τα ίδια... ότι είναι υπέροχα χεχεχε!
Και τέλος, να συμφωνήσω τόοοοσο πολύ με την Lucky "αν δεν το εχει περασει καποια,ειναι δυσκολο να καταλαβει τη δυναμη που χρειαζεται για να κανεις εστω και μια!!"
Καληνύχτα!:)

friendly
12-06-11, 07:04
[QUOTE=friendly;2055336]

Καλό μου ακούγεται αυτό, οπότε πόνο δεν αισθανόσουν?

οχι τιποτα απολυτως!!
αληθεια!!
κοριτσια δε ξερω αλλα εγω το μονο που ζητησα απο τη Παναγια μας ηταν να με βοηθησει να αντεξω!! να περασω οσο πιο ανωδυνα τη διαδικασια για να εχω τη δυναμη να το ξανακανω αν χρειαστει....
χχχ

luckystar
12-06-11, 13:12
Holly κι εγω ετσι ημουν!(εκτος απο το τσιγαρο γιατι δεν καπνιζω).Αν πριν δυο χρονια κι εμενα μου ελεγαν οτι θα εκανα εξωσωματικη θα τους ελεγα τρελους!Τωρα "τρωω" τις ενεσεις στην κοιλια και...κανω την παπια!Τι να κανουμε βρε κοριτσια,μπηκαμε στο χορο,θα χορεψουμε!:cool:

salvation κι εμενα μου εχει δωσει ovitrelle για το τελος.Κι εγω ποναω πολυ στην περιοδο,λογω ενδομητριωσης.Εχεις κι εσυ το ιδιο προβλημα?Συγγνωμη που σε ξαναρωταω,αλλα δε θυμαμαι γιατι προχωρας σε εξωσωματικη.:oops:

Friendly ολα καλα θα πανε!;)

Πασχαλιτσα κοριτσακι μου,τι εγινε??αυριο θα πας?Αντε με το καλο και να μας γραψεις να μας πεις πως πηγες!Καλη επιτυχια κοπελα μου!!

salvation
12-06-11, 14:29
Καλή Επιτυχία στα κορίτσια μας που πάνε για ωοληψία αύριο! Όλα θα πάνε καλά!
Lucky, εγώ κάνω εξωσωματική γιατί θέλουμε προεμφυτευτικό έλεγχο λόγω στλίγματος μεσογειακής αναιμίας και των δύο!
Κι εγώ πριν ένα χρόνο περίπου που αποφασίσαμε να κάνουμε παιδάκι με τον σύντροφό μου, δεν μπορούσα να σκεφτώ ότι σε έναν χρόνο θα κάνω εξωσωματική. Αλλά μόλις πήραμε τα αποτελέσματα για το στίγμα, φάγαμε την κρυάδα... Να σημειώσω ότι προσπάθησα και φυσιολογική σύλληψη και έμεινα αμέσως, αλλά κατέληξε σε εξωμήτριο κύηση και αφαίρεση σάλπιγγας! Καλό ε?
Καλή συνέχεια κορίτσια!

mrt
12-06-11, 15:34
ακριβως ετσι ειναι !!! ειναι ΤΕΛΕΙΑ η ναρκωση της ωοληψιας !!! ειναι η καλυτερη
φαση σε ολη την εξωσωματικη.. γιατι σε χαλαρωνει απιστευτα..

Η συντονίστρια μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να είναι πιο έντονη η περίοδος ανάλογα και με τον οργανισμό βέβαια. Όπως το ίδιο ακούω και για την ωολήψία. Μερικές κοπέλες δεν καταλαβαίνουν τπτ μετά, και άλλες λένε είναι στο κρεβάτι και πονάνε. Είναι και αυτό ανάλογα με τον οργανισμό, αλλά ίσως και το πόσα ωάρια έχει η κάθε κοπέλα. Αλλά για την μέθη όλες λένε τα ίδια... ότι είναι υπέροχα χεχεχε!

Σαλβι μου ναι ! ετσι ειναι .. εξαρταται τον οργανισμο..
Πολυ χαιρομαι που ξεκινας τις γκοναλ κ ετσι οπως τα υπολογιζω οταν εσυ την αλλη
Τεταρτη θα εισαι για τον δευετρο σου υπερηχο , εγω μπορει να κανω ωοληψια
στο φυσικο μου κυκλο :)

Kαλη επιτυχια στα κοριτσια που θα κανουν ωοληψια ευχομαι !!

luckystar
12-06-11, 19:01
Αν και δε θελω να αγχωνομαι απο τωρα,εχω ενα ερωτημα.Παρακαλω οποια κοπελα το χει περασει ας μου απαντησει.
Ολα καλα με την ωοληψια.Σε βαζουν κατω,σου δινουν ενα ωραιο φαρμακακι,ψιλο-ζαλιζεσαι και δεν καταλαβαινεις τιποτα.Στην εμβριομεταφορα τι γινεται κοριτσια?Γιατι εκει μου φαινεται δε δινουν φαρμακα,ετσι δεν ειναι?
Το ρωταω αυτο,γιατι 3 φορες που εκανα σπερμ/ση για μενα τουλαχιστον ηταν σχετικα ενοχλητικη διαδικασια (εως κι επιπονη θα ελεγα..).Οχι οτι φοβαμαι τον πονο τοοοοσο πολυ,αλλα θα ηθελα να ξερω τι με περιμενει..:cool:

luckystar
12-06-11, 19:07
salvation λυπαμαι πολυ που σας ετυχε αυτο!Τουλαχιστον ζουμε σε μια εποχη που η ιατρικη ειναι σε θεσει να δωσει λυσεις σε σχεδον ολα τα προβληματα.Οσο για το αν θα μεινεις εγκυος αυτη τη φορα,νομιζω πως εχεις πολυ καλες πιθανοτητες!!

αγγελικι
12-06-11, 21:07
κοριτσακια μου τι κανετε???εχω χασει πολλαααααα επεισοδια...εγω γεννησα λιγο νωριτερα γιατι ανεβασα πιεση μου τον εβαλαν λιγο στην θερμοκοιτιδα αλλα τωρα ολα καλα...ευχομαι σε ολεςςς μεσα απο την καρδια μου καλη επιτυχια σε καθε τους προσπαθεια και με το καλο να κρατησουν γερα μωρακια στην αγκαλια τους...σας στελνω μπολικη μωρουδοσκονη...

Παουλίνα
12-06-11, 22:13
Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, μου δώσατε πολύ θάρρος, θα προσπαθησω να είμαι ήρεμη αύριο και ελπίζω να είναι το ίδιο ήρεμη και η Enio.
Enio καλή μας επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

enio
12-06-11, 23:35

μπραβο Πασχαλια πηγες παρα πολυ καλα εμενα μου ειπε οτι εχω κανει περιπου 11 ωοθυλακια η ναρκωση ειναι παρα πολυ μικρης διαρκειας και δεν προκειτε να καταλαβεις τιποτε. Εγω ειχα ξεκινησει το πρωτοκολο 25 ημερα του κυκλου ενω εσυ υποθετω 21 ημερα και παει απο τη ξερω αναλογος πως δουλευει ο καθε οργανισμος. Ευελπιστω να μας πανε ολα καλα και να εχουμε καλη επιτυχια, και εμεις 8:00 πρωι θα ειμαστε εκει και μπορει να κανει και ο συζηγος μου βιοψια ειμαστε προετοιμασμενη και για αυτο.
Προσπαθησε οσο μπορεις να μην ανγχωνεσε κατι που προσπαθω να κανω και εγω οσο γινετε βεβαια.
Καλο βραδι και καλη μας επιτυχια....!!!

enio
12-06-11, 23:42
κοριτσακια μου τι κανετε???εχω χασει πολλαααααα επεισοδια...εγω γεννησα λιγο νωριτερα γιατι ανεβασα πιεση μου τον εβαλαν λιγο στην θερμοκοιτιδα αλλα τωρα ολα καλα...ευχομαι σε ολεςςς μεσα απο την καρδια μου καλη επιτυχια σε καθε τους προσπαθεια και με το καλο να κρατησουν γερα μωρακια στην αγκαλια τους...σας στελνω μπολικη μωρουδοσκονη...

να σου ζησει κοριτσακι μου ο μπεμπης γερος και καλοτυχος,
και στα δικα μας τωρα.!:grin:

enio
12-06-11, 23:47
Γεια σας κοριτσια.Ειμαι η Holly,30 χρονων απο την Θεσσαλονικη.Διαβαζω το φορουμ πολυ καιρο αλλα δεν εγραφα.Μου κρατουσε συντροφια ομως στις ατελειωτες μερες που περιμενα τα αποτελεσματα των χοριακων..Ελυνα και τυχον αποριες μου μεσα απο τις ιστοριες των αλλων κοριτσιων..Εχω κανει δυο ανεπιτυχεις προσπαθειες σε κεντρο της Θεσσαλονικης και απο οτι μας λεγανε ημασταν και ευκολη περιπτωση(το προβλημα ειναι η ολιγοασθενοσπερμια του συζηγου).Τωρα σκεφτομαι να παω αλλου..Δεν ξερω πραγματικα αν ειναι θεμα τυχης το αποτελεσμα μιας εξωσωματικης η αν εγκειται στην σωστη δουλεια μιας ομαδας ενος κεντρου υποβοηθουμενης αναπαραγωγης..Τι λετε και εσεις το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κατεβω στην Αθηνα..Διαβαζω οτι εχετε πολλες επιτυχιες εκει.Καλη επιτυχια σε ολες σας κοριτσια που περνατε την διαδικασια της εξωσωματικης..Καταλαβαινω απολυτα τα αγχος και την αγωνια σας..Ευχομαι θετικα και μονο θετικα αποτελεσματα!

ακριβως το ιδιο προβλημα εχουμε και εμεις εχω κανει και εγω 2 αποτυχημενες και αυτη ειναι η τριτη. Θεωρω οτι απο τη στιγμη που γινει σωστα η γοινοποιηση σε περιπτωσης σαν τις δικες μας ολα θα πανε καλα. Μην χανεις το κουραγιο σου εγω παντως βιωνω το ακριβως ιδιο προβλημα γι΄αυτο και αυτη τη φορα αυριο δηλαδη μαλλον θα του γινει βιοψια με παρακεντηση για να βρουμε ποιο ποιοτικα σπερματοζωαρια και
ο Θεος μαζι μας παντα.

mrt
13-06-11, 09:12

Αχ Αγγελικη μου να σου ζησει ο μπεμπης !!παντα καλοτυχος κ γερος ευχομαι !!!
πως περασε ετσι ο καιρος??? σαν χτες μου φαινεται που ανακοινωσες την εγκυμοσυνη..

Lucky k Enio καλη επιτυχια σημερααααααααααααααααααα!!!!

Holly
13-06-11, 09:56
ακριβως το ιδιο προβλημα εχουμε και εμεις εχω κανει και εγω 2 αποτυχημενες και αυτη ειναι η τριτη. Θεωρω οτι απο τη στιγμη που γινει σωστα η γοινοποιηση σε περιπτωσης σαν τις δικες μας ολα θα πανε καλα. Μην χανεις το κουραγιο σου εγω παντως βιωνω το ακριβως ιδιο προβλημα γι΄αυτο και αυτη τη φορα αυριο δηλαδη μαλλον θα του γινει βιοψια με παρακεντηση για να βρουμε ποιο ποιοτικα σπερματοζωαρια και
ο Θεος μαζι μας παντα.

Δεν μπορω να καταλαβω ομως βρε enio μου γιατι δεν καταφερνουν να γατζωθουν τα εμβρυα στην περιπτωση μας αφου ειχαμε αριστα εμβρυα ποιοτικως,την πρωτη φορα εγινε η εμβρυομεταφορα την τριτη μερα και ηταν 8 κυταρων και την επομενη φορα μου τα βαλανε μια μερα πριν να γινουν βλαστοκυστη..Αν θελεις μου λες τη δικη σου περιπτωση αναλυτικα γιατι με ενδιαφερει πολυ.Ποσα εκατομμυρια ανα μλ ειχατε,και τωρα γιατι σας προτεινουν βιοψια?Εμεις ξεκινησαμε στο πρωτο σπερματοδιαγραμμα να εχουμε 8 εκατ/μλ και συνεχως κατεβαινει ο αριθμος.Τωρα εχουμε 1,5 εκ/μλ.

Holly
13-06-11, 10:06
Αν και δε θελω να αγχωνομαι απο τωρα,εχω ενα ερωτημα.Παρακαλω οποια κοπελα το χει περασει ας μου απαντησει.
Ολα καλα με την ωοληψια.Σε βαζουν κατω,σου δινουν ενα ωραιο φαρμακακι,ψιλο-ζαλιζεσαι και δεν καταλαβαινεις τιποτα.Στην εμβριομεταφορα τι γινεται κοριτσια?Γιατι εκει μου φαινεται δε δινουν φαρμακα,ετσι δεν ειναι?
Το ρωταω αυτο,γιατι 3 φορες που εκανα σπερμ/ση για μενα τουλαχιστον ηταν σχετικα ενοχλητικη διαδικασια (εως κι επιπονη θα ελεγα..).Οχι οτι φοβαμαι τον πονο τοοοοσο πολυ,αλλα θα ηθελα να ξερω τι με περιμενει..:cool:

Η εμβρυομεταφορα luckystar ειναι μια διαδικασια οπως ενα τεστ παπ,κι ακομα καλυτερα γιατι δεν σου παιρνει δειγμα αλλα σου αφηνει με ενα λεπτο καθετηρακι τα εμβρυα.Πολυ ευκολο ευχαριστο και γρηγορο!Μακαρι η εξωσωματικη να ξεκινουσε και να τελειωνε στην εμβρυομεταφορα!!

salvation
13-06-11, 10:33

Σε ευχαριστούμε πολύ Αγγελική! Να σου ζήσει το μωράκι σου και να είναι πάντα γερό και δυνατό!

markar
13-06-11, 10:55
Καλημέρα, κορίτσια και καλή επιτυχία σε όλες τις προσπάθειές σας. Σας βλέπω ως μεγάλες ηρωίδες γιατί αυτό που κάνετε στοιχίζει οικονομικά και ψυχικά. Απευθύνομαι στο δικό σας θέμα που ανοίξατε για την εξωσωματική και ειδικά με ενδιαφέρει η άποψή σας για τον κ. Πάντο. Αλλά πρώτα να σας πω τα σχετικά με την ιστορία:
Αρχικά να πω ότι δεν ενδιαφέρομαι για μένα αλλά για την αδερφή μου, η οποία εχει ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ. Εχει κάνει τα πάντα από εξετάσεις και τα πάντα από μεθόδους υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Βέβαια τις εξωσωματικές της δεν τις έκανε στον Πάντο αλλά σε κάποιους άλλους (που πρέπει να ήταν απαράδεκτοι) καθώς η εμπειρία της τόσο στην ωοληψία όσο και στην εμβρυομεταφορά ήταν η χειρότερη. Από την αρχή ένιωθε ότι με την αντιμετώπιση που είχε δε θα είχε καμία ελπίδα. Εγώ της είπα για τον Πάντο, γιατί έχω ακούσει ότι κάνει θαύματα, αλλά τώρα αρνείται να πάει οπουδήποτε από το φόβο που είχε με τις προηγούμενες εμπειρίες. Εδώ διάβασα κάποια ενθαρρυντικά, ότι δεν πονάτε που είναι πολύ σημαντικό.
Είδα τις προάλλες για μία κοπέλα, την Αλεξάνδρα, που γέννησε μετά από εξωσωματική δίδυμα, και μάλιστα ήταν η πρώτη που έκανε λέει προεμφυτευτική διάγνωση (αν κατάλαβα καλά) στην Ελλάδα. Πήρα μεγάλο κουράγιο. Της το είπα να το δει αλλά είναι σε φάση άρνησης.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πόσο περίπου στοιχίζει η προσπάθεια στον κ. Πάντο (στείλτε μου αν δε μπορείτε να πείτε και με π.μ.). Στην εξωσωματική στράφηκε καθώς της διαγνώστηκε απόφραξη σαλπίγγων και ξέρω ότι αν δεν αποφασίσει να ξανακάνει τέτοια προσπάθεια, δε θα χαρεί ποτέ δικό της παιδάκι. Εδώ βλέπω το κουράγιο σας και την επιμονή σας και σας θαυμάζω.
Πάντως είναι φοβερό αυτό που συμβαίνει με μας τις γυναίκες. Εγώ έπιανα συνέχεια παιδιά αλλά μου έτυχαν ένα σωρό αποβολές ακόμα και στο β' τρίμηνο, η δε αδερφή μου δε μπορεί να συλλάβει με τίποτα. Τώρα που είμαι όμως έγκυος στο τρίτο παιδί, βλέπω τον καημό της όταν πιάνει την κοιλιά μου για να ακούσει το μωρό και κλαίει και δε θέλω να τα παρατήσει με τίποτα. Ισως ο Πάντος να είναι η μοναδική της πια ελπίδα, σχεδόν σε όλους τους άλλους γνωστούς έχει πάει, αλλά τώρα βρήκε να πεισμώσει. Μου λέει "Δε πειράζει, έχω ανίψια" αλλά της λέω ότι δεν είναι το ίδιο, ότι αξίζει να κάνει τα πάντα για να μείνει έγκυος και να φέρει το ΔΙΚΟ ΤΗΣ παιδί στον κόσμο, γιατί έχει έναν σύζυγο εξαιρετικό και αγαπάει τόσο τα παιδιά που αξίζει να γίνει μάνα, γιατί θα έχει μία ισορροπημένη οικογένεια.

Βέβαια πρώτα θα πρέπει να το πάρει η αδερφή μου απόφαση, αυτό ίσως να είναι και το πιο δύσκολο. Έχει βρεθεί καμιά σας σε ανάλογη θέση; Μήπως θα βοηθούσε να της έλεγα κάτι; Φοβάμαι μήπως στην προσπάθειά μου να τη βοηθήσω τελικά την εκνευρίζω περισσότερο.
Ευχαριστώ που με ακούσατε, και ουσιαστικά θα ήθελα να μάθω περισσότερα για τις εμπειρίες σας στο "ΓΕΝΕΣΙΣ" (και τις τιμές φυσικά).

kiss75
13-06-11, 11:09
Markar καταρχήν είναι πολύ συγκινητική η αγάπη και το ενδιαφέρον που δείχνεις για την αδερφή σου! Εγώ δεν έχω απόψη για τον κο Πάντο, αλλά σε αυτή τη φάση, νομίζω ότι σε όποιον γιατρό και αν της έλεγες να πάει, θα ήταν αρνητική. Ο φόβος της αποτυχίας είναι μεγάλος, και ειδικά όταν την έχεις αντιμετωπίσει αρκετές φορές. Ίσως πρέπει να πάρει το χρόνο της, και σιγά σιγά η ελπίδα θα επανέλθει, οπότε και οι προσπάθεια. Νομίζω ότι όλες οι κοπέλες που προσπαθούμε για παιδάκι, το έχουμε ήδη στη φαντασία μας, οπότε κάθε αποτυχία είναι μία απώλεια του σημαντικότερου πλάσματος της ζωής μας. Εύχομαι σύντομα η αδερφή σου να ανακτήσει τις δυνάμεις της και να κάνει το επόμενο βήμα. Και ελπίζω αυτή τη φορά να την οδηγήσει στο δώρο της ζωής της!

markar
13-06-11, 12:10
Markar καταρχήν είναι πολύ συγκινητική η αγάπη και το ενδιαφέρον που δείχνεις για την αδερφή σου! Εγώ δεν έχω απόψη για τον κο Πάντο, αλλά σε αυτή τη φάση, νομίζω ότι σε όποιον γιατρό και αν της έλεγες να πάει, θα ήταν αρνητική. Ο φόβος της αποτυχίας είναι μεγάλος, και ειδικά όταν την έχεις αντιμετωπίσει αρκετές φορές. Ίσως πρέπει να πάρει το χρόνο της, και σιγά σιγά η ελπίδα θα επανέλθει, οπότε και οι προσπάθεια. Νομίζω ότι όλες οι κοπέλες που προσπαθούμε για παιδάκι, το έχουμε ήδη στη φαντασία μας, οπότε κάθε αποτυχία είναι μία απώλεια του σημαντικότερου πλάσματος της ζωής μας. Εύχομαι σύντομα η αδερφή σου να ανακτήσει τις δυνάμεις της και να κάνει το επόμενο βήμα. Και ελπίζω αυτή τη φορά να την οδηγήσει στο δώρο της ζωής της!

Σε ευχαριστώ πολύ kiss75 για την άμεση απάντησή σου. Ναι, την αδερφή μου τη λατρεύω και είναι πέρα από αδερφή μου πολύ αξιόλογος άνθρωπος, απλά, να, ανησυχώ γιατί πάτησε φέτος τα 41 και ξέρω ότι όσο νωρίτερα αποφασίσει θα είναι πιο εύκολα και καλύτερα γι αυτήν. Ταλαιπωρείται πάνω από δεκαετία, δυστυχώς της έτυχαν μερικές πολύ δυσάρεστες εμπειρίες από κάποιους γιατρούς και περισσότερο αυτούς φοβάται. Νιώθει ότι όλοι τη βλέπουν σαν πορτοφόλι και τίποτα παραπάνω. Επειδή έχει και λίγα παραπάνω κιλά μάλιστα, έχει ακούσει και πολλές κοροϊδίες. Της λέω να μη δίνει σημασία, της είπα να σκεφτεί ακόμα και την υιοθεσία, αλλά εκεί είναι που τη βλέπω ακόμα περισσότερο αρνητική.
Επειδή είναι δύσκολες εποχές και έχουν υποστεί κυριολεκτική οικονομική αφαίμαξη με τις τόσες προσπάθειες, σκέφτομαι να της κάνω μαζί με τους γονείς μου μία δώρο (γι αυτό και σκεφτόμουν τον Πάντο γιατί έχω ακούσει ότι είναι άνθρωπος και όχι μικρόψυχος). Ίσως αν πάμε μία φορά να δει το κλίμα να αλλάξει γνώμη. Ωστόσο έχεις δίκιο, αν δεν το πιστέψει και δεν το πάρει απόφαση η ίδια, το βλέπω χλωμό.
Καλή επιτυχία και σύντομα μανούλα, σου εύχομαι! Να έχεις πίστη! Εγώ και από όσες γνωστές μου ξέρω, όσες δεν τα παρατήσανε τελικά όλες απέκτησαν το δικό τους μωρό :)

luckystar
13-06-11, 13:12
markar πρωτα απ ολα να σου πω ενα μεγαλο μπραβο που αγαπας και σκεπτεσαι τοσο την αδελφη σου.

Κοιτα,προσωπικα δεν εχω κανει αλλη προσπαθεια.(Ελπιζω να ειναι η πρωτη και η τελευταια!:)).Τωρα βρισκομαι στο σταδιο των ενεσεων.Θα σου γραψω την εμπειρια μου με το Γεν...ς μεχρι τωρα κι εσυ αποφασιζεις.

Εγω πηγα εκει γιατι προσπαθουσα αρκετο καιρο και δεν εμενα εγκυος.Ρωτησα τρεις ανθρωπους του ιατρικου χωρου και οι τρεις μου μιλησαν με πολυ καλα λογια γι αυτον.Ο Πα...ς ηταν ο μονος γιατρος που μου μιλησε για πιθανη ενδομητριωση και τελικα ειχε δικιο!Πρεπει να σου πω οτι μας εξηγησε απλα και κατανοητα για το ποιες ηταν οι επιλογες μας και καταλαβα οτι ο ανθρωπος ειναι σοβαρος επιστημονας.Ειναι γεγονος βεβαια οτι εγω δεν ειχα εμπειρια απο μεγαλα ιατρικα κεντρα σαν το δικο του και ενιωσα λιγο μια...ψυχρα,αλλα τελικα μετα την πρωτη φορα καταλαβα οτι αυτο δεν ηταν σωστο.Ο ανθρωπος αυτος (κατα τη δικη μου εκτιμηση παντα) ειναι ενας επιστημονας που κανει πολυ καλα τη δουλεια του.Και προσωπικα αυτο θελω.Δεν με ενδιαφερει να πιασω ψιλοκουβεντα μαζι του.Και μαλιστα οταν εχει τυχει να τον χρειαστω στο κινητο,παντα το σηκωνει ο ιδιος,ειναι ευγενικος και ετοιμος να με βοηθησει.Το οτι εχει πολλη δουλεια,οτι μπορει να εχεις ραντεβου στις 10 και να σε δει στη 1 ,οτι ειναι πολυς ο κοσμος που περιμενει,ειναι δεδομενο.Αλλα εγω δεν στεκομαι σ αυτα,ουτε ειναι του χαρακτηρα μου να κολλαω σε λεπτομερειες.Ξερω οτι ειναι απο τους κορυφαιους στην Ελλαδα,οτι εχει πολυ δυνατη ομαδα βιολογων και αυτο μου φτανει.Και βεβαια με τη βοηθεια του Θεου ευχομαι για το καλυτερο.
Οσο για το αν πρεπει να μιλησεις στην αδελφη σου παλι..Τι να σου πω.Ειναι δυσκολο να πεισεις μια γυναικα να κανει κατι τετοιο με το ζορι.Σε ενα προηγουμενο ποστ εγραψα οτι εαν περυσι μου ελεγε καποιος οτι εγω θα εκανα εξωσωματικη θα τον αποκαλουσα τρελο!Αρα, η ταπεινη μου αποψη ειναι να μην της κανεις και πολυ στενο..μαρκαρισμα.Πιστευω οτι εαν ειναι μια φορα δυσκολο να κανεις μια εξωσωματικη,ειναι 10 φορες πιο δυσκολο να κανεις τριτη ή τεταρτη ή πεμπτη!Αρα δεν μπορω να μπω 100% στην ψυχολογια της.
Πιστευω πως μονο και μονο οτι εισαι διπλα της και την αγαπας τοσο,ειναι το πιο σημαντικο.
Σου ευχομαι το καλυτερο,να χαιρεσαι την οικογενεια σου και ολα τελικα να πανε καλα!

markar
13-06-11, 14:40
Σ' ευχαριστώ πολύ, luckystar, για τα καλά σου λόγια και καλή επιτυχία σου εύχομαι στην προσπάθειά σου. Κι εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει σε τέτοια θέματα να υπάρχει σοβαρότητα από τους γιατρούς. Ξέρεις πόσοι της τάζαν της αδερφής μου ότι θα έμενε έγκυος με την πρώτη και χάδια και φιλιά και όταν αποτύγχανε μόνο που δεν τη βρίζανε. Μάλιστα ένας (τέρας όχι γιατρός) της είπε να μην ξανακάνει εξωσωματική σε αυτόν γιατί του χαλάει τα ποσοστά. Ασε, τι έχει ακούσει κι αυτή κι εμείς τόσον καιρό.

Θα περιμένω νέα σου και θα παρακολουθώ την πορεία σου. Όλα καλά θα πάνε. Εχε πίστη!!!

luckystar
13-06-11, 14:59
Holly σ'ευχαριστω παρα πολυ!!με ηρεμησες λιγο γιατι κατι με ειχε πιασει χθες!!:oops:

markar να εισαι καλα!Σ ευχαριστω!;-)

salvation
13-06-11, 15:43
Markar, γεια σου! Κι εγώ πρώτη φορά κάνω εξωσωματική. Εγώ έμαθα για τον Πάντο μέσω της τηλεόρασης και των εφημερίδων, και ψάχνοντας πληροφορίες όταν χρειάστηκε, αλλά και με παρότρυνση του γυναικολόγου μου, τον επισκέφτηκα. Η αλήθεια είναι ότι έχει πολύ κόσμο και φαίνεται κάπως απρόσωπο το κέντρο γενικά, αλλά δεν είναι έτσι. Όταν χρειαστείς κάτι, πάντα υπάρχει κάποιος να σε συμβουλέψει. Προσωπικά τους εμπιστεύομαι και ελπίζω να ανταποκριθεί καλά ο οργανισμός μου. Πάντως από ότι έχω ακούσει, ο Πάντος ειδικεύεται στις "δύσκολες περιπτώσεις", αλλά και στον προεμφυτευτικό έλεγχο (αυτό που διάβασες πρόσφατα κι εσύ).
Αν όμως η αδελφή σου έχει αποφασίσει να μην προχωρήσει, μην την πιέσεις. Ή μπορείς να της προτείνεις απλά να κάνει ένα ραντεβού να ακούσει τί έχει να της πει κι αυτός ο άνθρωπος. Μπορεί να ακούσει κάτι που δεν της έχουν πει άλλοι γιατροί. Από εκεί και πέρα, ας μην προχωρήσει αν δεν θέλει. Αυτό το πρώτο ραντεβού κοστίζει 180 ευρώ. Η εξωσωματική με προεμφυτευτικό που θα κάνω εγώ μου είπε γύρω στα 5.500-6.000.
Καλή Συνέχεια!

salvation
13-06-11, 15:44
Enio και Πασχαλία, ελπίζω να πήγατε καλά! Περιμένουμε τα νέα σας!!!:-P

giota stab
13-06-11, 18:21
Γεια σας κοριτσια καλη επιτιχια σε ολες μας..Ειναι η 2 προσπαθεια που κανο τιν 1 αλλου και τωρα στο γεννεσης ξεκινισα το σαββατο την 1 ενεση..εξωσοματικη με προεμφυτευτικο τι σημενη?

salvation
13-06-11, 18:27
Γεια σας κοριτσια καλη επιτιχια σε ολες μας..Ειναι η 2 προσπαθεια που κανο τιν 1 αλλου και τωρα στο γεννεσης ξεκινισα το σαββατο την 1 ενεση..εξωσοματικη με προεμφυτευτικο τι σημενη?

Γεια σου Γιώτα και Καλή Επιτυχία! Προεμφυτευτικός είναι όταν ελέγχονται τα έμβρυα πριν την εμβρυομεταφορά αν είναι υγιή. Ποια φάρμακα σου δώσανε? Εγώ κάνω arvekap & gonal. Σήμερα αρχίζω την πρώτη gonal μαζί με arvekap.

giota stab
13-06-11, 18:35
Γεια σου Γιώτα και Καλή Επιτυχία! Προεμφυτευτικός είναι όταν ελέγχονται τα έμβρυα πριν την εμβρυομεταφορά αν είναι υγιή. Ποια φάρμακα σου δώσανε? Εγώ κάνω arvekap & gonal. Σήμερα αρχίζω την πρώτη gonal μαζί με arvekap.

Γεια σου κοριτσι μου καλη μας επιτυχια..ξεκινησα το σαββατο για 10 μερες arvekap και μετα για 3 μερες μαζι με puregon.μου ειπαι αλλα πραγματα απο τον αλλο γιατρο που ειχα παι..μακρι προτοκολο και βλαστοκυστες..τι να πω θα ξερει κατι για να το λει..εσυ εχεις κανη και αλες?

markar
13-06-11, 19:00
Markar, γεια σου! Κι εγώ πρώτη φορά κάνω εξωσωματική. Εγώ έμαθα για τον Πάντο μέσω της τηλεόρασης και των εφημερίδων, και ψάχνοντας πληροφορίες όταν χρειάστηκε, αλλά και με παρότρυνση του γυναικολόγου μου, τον επισκέφτηκα. Η αλήθεια είναι ότι έχει πολύ κόσμο και φαίνεται κάπως απρόσωπο το κέντρο γενικά, αλλά δεν είναι έτσι. Όταν χρειαστείς κάτι, πάντα υπάρχει κάποιος να σε συμβουλέψει. Προσωπικά τους εμπιστεύομαι και ελπίζω να ανταποκριθεί καλά ο οργανισμός μου. Πάντως από ότι έχω ακούσει, ο Πάντος ειδικεύεται στις "δύσκολες περιπτώσεις", αλλά και στον προεμφυτευτικό έλεγχο (αυτό που διάβασες πρόσφατα κι εσύ).
Αν όμως η αδελφή σου έχει αποφασίσει να μην προχωρήσει, μην την πιέσεις. Ή μπορείς να της προτείνεις απλά να κάνει ένα ραντεβού να ακούσει τί έχει να της πει κι αυτός ο άνθρωπος. Μπορεί να ακούσει κάτι που δεν της έχουν πει άλλοι γιατροί. Από εκεί και πέρα, ας μην προχωρήσει αν δεν θέλει. Αυτό το πρώτο ραντεβού κοστίζει 180 ευρώ. Η εξωσωματική με προεμφυτευτικό που θα κάνω εγώ μου είπε γύρω στα 5.500-6.000.
Καλή Συνέχεια!

Salvation, σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση και σου εύχομαι σούπερ επιτυχία με την πρώτη στην προσπάθειά σου, γιατί ξέρω από την αδερφή μου ότι κάθε προσπάθεια είναι αρκετά επώδυνη. Η αδερφή μου έχει κάνει 6 σπερματεγχύσεις και μετά (αφού της διαγνώστηκαν) κλειστές σάλπιγγες 8 εξωσωματικές σε διαφορετικά κέντρα. Πάντα της έβρισκαν καλά ωάρια και της έλεγαν 80 - 100% επιτυχία. Τι στο καλό, όλοι την κοροϊδεύουν; Ελπίζω να μην είναι τόσο δύσκολο να καταφέρει, ίσως να δοκίμαζε και αυτήν τη νέα μέθοδο. Εϊναι ακριβός βέβαια ο Πάντος απ' ό,τι μου λες και κυρίως τώρα που έχουμε και οικονομική κρίση, αλλά περισσότερο με νοιάζει να είναι τίμιος στη δουλειά του και να πει την αλήθεια όποια κι αν είναι αυτή. Αν τα καταφέρει η αδερφούλα μου, χαλάλι το χρήμα.

Καλή συνέχεια λοιπόν σε σένα και σε όλες τις κοπέλες!

luckystar
13-06-11, 19:53
Συγγνωμη markar ,μετα απο 6 ολοκληρες σπερ/σεις καταλαβαν οι γιατροι οτι ειχε κλειστες σαλπιγγες η αδελφη σου??Μα καλα,ειναι δυνατον??!!
Εμενα μια απο τις πρωτες εξετασεις που μου εκανε ο Πα..ς ηταν σαλπιγγογραφια.Μου φαινεται οτι ειχε πεσει σε ατομα που κοιταγαν πολυ το πορτοφολι της..
Με συγχωρεις αν ακουγομαι σκληρη,αλλα μου ακουγεται παραλογο!Ειναι δυνατον??

kuriaki
13-06-11, 20:00
Αγγελικούλα μου γέννησες!!!!! Να σου ζήσει το μωράκι σου! Να το χαίρεσαι πάντα γερό και καλότυχο να ναι! Πολλά φιλάκια! Και ευχαριστούμε για τη μωρουδόσκονη, τη χρειαζόμαστε!

salvation
13-06-11, 20:59
Γεια σου κοριτσι μου καλη μας επιτυχια..ξεκινησα το σαββατο για 10 μερες arvekap και μετα για 3 μερες μαζι με puregon.μου ειπαι αλλα πραγματα απο τον αλλο γιατρο που ειχα παι..μακρι προτοκολο και βλαστοκυστες..τι να πω θα ξερει κατι για να το λει..εσυ εχεις κανη και αλες?

Όχι, η πρώτη μου φορά είναι! Και ελπίζω η τελευταία!!!

enio
13-06-11, 21:01
γεια σας κοριτσια εγω εκανα ωοληψια και μου πηραν 15 ωαρια και ο αντρας μου εκανα μια παρακεντηση για ληψη σπερματος καλης ποιοτητας αυριο θα εχω νεα απο τη γονιμοποιηση.
Η Πασχαλια ευελπιστω να εχει παει και εκεινη καλα περιμενω νεα της και ετσι η Παρακευη η Σαββατο παω για εμβρυομεταφορα......!!

Holly
13-06-11, 21:03
Aγγελικη να σου ζησει το μωρακι!!Εχω παρακολουθησει την ιστορια σου απο την αρχη και πολυ χαρηκα που τα καταφερες!Καλη επιτυχια και σε ολα τα υπολοιπα κοριτσια!!:razz:

Holly
13-06-11, 21:07
γεια σας κοριτσια εγω εκανα ωοληψια και μου πηραν 15 ωαρια και ο αντρας μου εκανα μια παρακεντηση για ληψη σπερματος καλης ποιοτητας αυριο θα εχω νεα απο τη γονιμοποιηση.
Η Πασχαλια ευελπιστω να εχει παει και εκεινη καλα περιμενω νεα της και ετσι η Παρακευη η Σαββατο παω για εμβρυομεταφορα......!!

Μπραβο enio!Tα πηγες πολυ καλα!!15 ωαρια ειναι πολυ καλα!Τωρα τι θα ακολουθησει?Μικρογονιμοποιηση φανταζομαι!Σου εγραψα και σε προηγουμενο ποστ αν μπορεις γραψε μου γιατι προχωρησατε σε βιοψια?Ειναι ευκολη για τον αντρα?Μπορει να επιστρεψει γρηγορα στη δουλεια?Το κοστος?

Holly
13-06-11, 21:14
Salvation, σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση και σου εύχομαι σούπερ επιτυχία με την πρώτη στην προσπάθειά σου, γιατί ξέρω από την αδερφή μου ότι κάθε προσπάθεια είναι αρκετά επώδυνη. Η αδερφή μου έχει κάνει 6 σπερματεγχύσεις και μετά (αφού της διαγνώστηκαν) κλειστές σάλπιγγες 8 εξωσωματικές σε διαφορετικά κέντρα. Πάντα της έβρισκαν καλά ωάρια και της έλεγαν 80 - 100% επιτυχία. Τι στο καλό, όλοι την κοροϊδεύουν; Ελπίζω να μην είναι τόσο δύσκολο να καταφέρει, ίσως να δοκίμαζε και αυτήν τη νέα μέθοδο. Εϊναι ακριβός βέβαια ο Πάντος απ' ό,τι μου λες και κυρίως τώρα που έχουμε και οικονομική κρίση, αλλά περισσότερο με νοιάζει να είναι τίμιος στη δουλειά του και να πει την αλήθεια όποια κι αν είναι αυτή. Αν τα καταφέρει η αδερφούλα μου, χαλάλι το χρήμα.

Καλή συνέχεια λοιπόν σε σένα και σε όλες τις κοπέλες!

Τι να πω markar,εγω πιστευω πως αν εχεις πανω απο 3 αποτυχιες πρεπει να γινονται περισοτερες και αναλυτικοτερες εξετασεις απο τα κεντρα εξωσωματικης πριν σε βαλουν παλι στην διαδικασια.Εγω εχω δυο αποτυχιες και θελω να ψαχτω πολυ πριν παω σε επομενη προσπαθεια.

giota stab
13-06-11, 21:18
Όχι, η πρώτη μου φορά είναι! Και ελπίζω η τελευταία!!!

Ναι κοριτσι μου να ειναι η τελευταια..αντε να δουμε σχεδον τιν ιδια περιοδο θα περιμενουμε τα αποτελεσματα :p :p :p

Παουλίνα
13-06-11, 21:45
Enio, και βέβαια ήμουν εκεί, ίσως να καθόμασταν και στον ίδιο καναπέ! Εμένα μου πήρανε 20 και από ότι μου είπε ο γιατρός τα 18 είναι καλής ποιότητας, επίσης το σπέρμα του άντρα μου ήταν καλό και θα κάνω εμβρυομεταφορά την Παρασκευή (σε στάδιο βλαστοκύστης)από ότι μας ενημέρωσε ο γιατρός στην κλινική, έχουν την δυνατότητα να φτάσουν εκεί από μόνα τους. Εγώ είχα αιμορραγία μετά, και ζαλάδα. Τώρα πονάω πάρα πολύ, δεν ξέρω βρε κορίτσια αυτό είναι φυσιολογικό? Δεν μπορώ να περπατήσω ίσια, με πονάει κάτω χαμηλά τόσο πολύ, που όταν πάω τουαλέτα υποφέρω!! Εσύ πως είσαι Enio?

enio
13-06-11, 22:19
Enio, και βέβαια ήμουν εκεί, ίσως να καθόμασταν και στον ίδιο καναπέ! Εμένα μου πήρανε 20 και από ότι μου είπε ο γιατρός τα 18 είναι καλής ποιότητας, επίσης το σπέρμα του άντρα μου ήταν καλό και θα κάνω εμβρυομεταφορά την Παρασκευή (σε στάδιο βλαστοκύστης)από ότι μας ενημέρωσε ο γιατρός στην κλινική, έχουν την δυνατότητα να φτάσουν εκεί από μόνα τους. Εγώ είχα αιμορραγία μετά, και ζαλάδα. Τώρα πονάω πάρα πολύ, δεν ξέρω βρε κορίτσια αυτό είναι φυσιολογικό? Δεν μπορώ να περπατήσω ίσια, με πονάει κάτω χαμηλά τόσο πολύ, που όταν πάω τουαλέτα υποφέρω!! Εσύ πως είσαι Enio?

Eγω ειμαι μια χαρα ποναω λιγακη αλλα υποφερτα εγω θα παω για εμβρυομεταφορα η Παρασκευη η Σαββατο εμενα μου ειπαν οτι κατα 15 ηταν καλης ποιοτητας. Τον αντρα μου τον πηραξε λιγο η ναρκωση..στην τουαλετα και εγω ζοριζομαι λιγακη. Καλη μας επιτυχια περιμενω νεα σου αυριο για την γονομοποιηση και θα σου γραψω και εγω τα δικα μου.

luckystar
13-06-11, 22:20
enio και πασχαλια μπραβο κοριτσια!Το δυσκολοτερο περασε πιστευω!Τα ωαρια σας ειναι πολλα!Με το καλο να προχωρησετε και να πετυχετε!!

Νιωθω σα να πηγα εγω βρε παιδια,αληθεια!Βεβαια πλησιαζει και η δικη μου η σειρα.Ευχομαι το καλυτερο μεσα απο την καρδια μου κοριτσακια!!

Πασχαλια μου,νομιζω ο πονος ειναι φυσιολογικος.Παρε ομως κι ενα τηλ στην κλινικη,μηπως σου δωσουν κανενα φαρμακο να σου περασει.Ασε,απο τετοιους πονους(εννοω τυπου περιοδου,εγω ξερω πολυ καλα!).Υπομονη,δε γινεται να ποναει παντα.Τι να κανει,θα περασει!!8-)8-)

luckystar
13-06-11, 22:26
enio τι εννοεις πονας στην τουαλετα?Θελεις να πηγαινεις συχνα?Νιωθεις πιεση?Χιλια συγγνωμη για την αδιακριτη ερωτηση.Αμα δε θελεις φυσικα και δεν απαντας!!

mrt
14-06-11, 09:34
Enio και Πασχαλια μπράβο σας κοριτσια !!! κανατε καλη αβγουλοπαραγωγη!!!!!
Γραψτε μας σημερα τι σας ειπαν??? ποσα γονιμοποιηθηκαν?

enio τι εννοεις πονας στην τουαλετα?Θελεις να πηγαινεις συχνα?Νιωθεις πιεση?Χιλια συγγνωμη για την αδιακριτη ερωτηση.Αμα δε θελεις φυσικα και δεν απαντας!!
Εννοει οτι την ωρα που παει για την αναγκη της νιωθει εναν πονο που
δεν μπορει να προσδιοριστει αν ειναι εντερο ή κατι αλλο.. για λιγες ημερες
θα το εχεις Ενιο. Ειναι οι "σακουλιτσες" (ωοθυλακια) που αδειασαν κ τωρα
γεμιζουν με υγρα απο το σωμα κ γι αυτο πονας.. κανε λίγο υπομονη κ θα περασει..\
αν δεν περασει μπορεις να πας να σου κανουν παρακεντηση σε ευτο το υγρο
μου το ειχαν πει κ εμενα αλλα δεν ηθελα να κανω.. περναει μετα απο λιγο..

Συγγνωμη markar ,μετα απο 6 ολοκληρες σπερ/σεις καταλαβαν οι γιατροι οτι ειχε κλειστες σαλπιγγες η αδελφη σου??Μα καλα,ειναι δυνατον??!!
Εμενα μια απο τις πρωτες εξετασεις που μου εκανε ο Πα..ς ηταν σαλπιγγογραφια.Μου φαινεται οτι ειχε πεσει σε ατομα που κοιταγαν πολυ το πορτοφολι της..
Δεν εισαι σκληρη !!κι εγω οταν το διαβασα τρελαθηκα!!!! ειναι δυνατο να
κανεις σπερματεχγυση χωρις σαλπιγγογραφια????
ειμαστε με τα καλα μας??? ειμαι πολυ περιεργη ποιος γιατρος εκανε κατι τετοιο!!!!
Αισχος !! το κοριτσι εχει ταλαιπωρηθει τοσο καιρο τσαμπα !!!!

salvation
14-06-11, 10:33
Enio και Πασχαλία μπράβο κορίτσια! Τα πήγατε πολύ καλά! Εύχομαι αντίστοιχα καλά να είναι και τα αποτελέσματά σας σήμερα! Όσο για τα πονάκια, κάντε λίγη υπομονή. Ξεκουραστείτε να είστε έτοιμες να δεχτείτε τα μωράκια σας. Γιατί δεν ανταλλάζετε τηλέφωνα να βρεθείτε? Είναι ωραίο συναίσθημα. Εγώ έχω γνωρίσει δυο τρελές από εδώ μέσα και μίλησα για το θέμα μου ξέροντας ότι μιλάω και με καταλαβαίνουν και κυρίως δεν με λυπούνται!
Εγώ πήγα εχθές το απόγευμα στο Γένεσις και έκανα και την πρώτη gonal. Μου την είχε εξηγήσει η συντονίστρια, αλλά επειδή είχε περάσει καιρός, πήγα για σιγουριά! Όλα καλά! Και σχεδόν αμέσως σταμάτησε και η περίοδος. Σήμερα το πρωί είχα μόνο λίγο ροζάκι. Αχ κορίτσια κάθε μέρα ανυπομονώ να έρθει η ώρα της ένεσης.
Καλημέρα!

enio
14-06-11, 10:40
καλημερα κοριτσια ειμαι πολυ χαρουμενη με πηραν απο το Γενεσις και μου ειπαν οτι γονιμοποιηθηκαν 12 πρωτη φορα θα μου μεινουν και στην καταψυξη επιτελους.

Πασχαλια πες μας νεα σου εμενα μου ειπαν την Παρασκευη εμβρυομεταφορα..!

markar
14-06-11, 10:40

Συγνώμη, luckystar, μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Είχε κάνει κι άλλη σαλπιγγογραφία και όλα φαίνονταν οκ. Γι αυτό και ξεκίνησε από τη σπερματεγχυση που είναι και πιο απλό. Υποτίθεται πιο απλό, γιατί σε μία από τις προσπάθειες ένας γιατρος (χασάπης καλύτερα) επειδή δε μπορούσε να περάσει τον καθετήρα από τον τράχηλο,της έβαλε κάποιο όργανο για να τον ανοίξει. Μετά όλως τυχαίως(!) η επόμενη σαλπιγγογραφία που την έστειλε να κάνει έδειχνε απόφραξη. Αλλά ένας άλλος εξωσωματικός που πήγε και του είπε την ιστορία, της είπε ότι μάλλον η όλη διαδικασία της προκάλεσε κάποιου είδους μόλυνση ή λοίμωξη, και εφ' όσον δεν πήρε αντιβίωση καταστράφηκαν οι σάλπιγγες. Τώρα τι να πιστέψουμε; Αυτά είναι που την έχουν τρελάνει την αδερφή μου. ΑΡχισε να φοβάται ότι κάθε φορά που πάει σε γιατρό της κάνουν ζημιά. Μετά έκανε και χειρουργεία: λαπαροσκοπήσεις (για να δει για ενδομητρίωση), υστεροσκόπηση (γιατί είχε κάτι ινομυώματα) κτλ. Σε δουλειά να βρισκόμαστε...

Βασίλισσα1975
14-06-11, 11:01
γεια σας κοριτσια...

ειμαι στην 6η μερα μετα την εμβρυομεταφορα....και το στηθος μου ξεπρηστηκε...σημαινει κατι αυτο??? υπαρχουν κοριτσια που ειχαν θετικη χοριακη χωρις πρησμενο στηθος???

φιλια!!

giota stab
14-06-11, 12:55
γεια σας κοριτσια...

ειμαι στην 6η μερα μετα την εμβρυομεταφορα....και το στηθος μου ξεπρηστηκε...σημαινει κατι αυτο??? υπαρχουν κοριτσια που ειχαν θετικη χοριακη χωρις πρησμενο στηθος???

φιλια!!

Γεια σου κοριτσακι καλα αποτελεσματα να εχεις..νομιζω οτι ειναι αναλογα την εγκυμοσινη.εγω στης 2 που ειχα την μια ηταν πρισμενο και την αλλοι οχι..αν και δεν ολοκληροθηκαν..

luckystar
14-06-11, 13:01
Μπραβο enio!!με το καλο!!Τετοια να ακουω να χαιρομαιιιι!!!

salvation πως ηταν η ενεση?πονεσε σαν τις arvecap ή περισσοτερο??Αντε,κοντευεις κι εσυ!και μετα σε ακολουθω!;)

markar τι να πω γι αυτους τους..γιατρους!δεν εχω λογια!:evil:

Πασχαλιτσα μου που εισαι??ολα καλα??

enio
14-06-11, 15:38
γεια σας κοριτσια...

φιλια!!

κοριστακη μου δεν ξερω τη μπορει να σημαινει παντως ευχομαι οτι ειναι να ειναι για καλο...!

isis73
14-06-11, 16:25
γεια σας κοριτσια...

φιλια!!

και εγω 5η ημερα!!! Εγω δεν ειχα καθολου πρησμενο στηθος. Μονο κατι πονακια, χαμηλα, ακαθοριστα όμως, και συχνουουρια. Σκεφτομαι με τα οιστρογονα και την προγεστερονη που παιρνω δεν θα επρεπε να εχει πρηστει το στηθος μου ουτως η αλλως? Καλη επιτυχια και στις δυο μας!!!

salvation
14-06-11, 16:50
Μπράβο Enio! Όλα πάνε μια χαρά! Μακάρι να τα πάμε κι εμείς τόσο καλά!
Lucky, δεν κατάλαβα τίποτα από την gonal, αλλά έχει πιο λεπτή βελόνα. Βέβαια ούτε στην arvekap είχα καταλάβει τίποτα, αλλά είναι αλλιώς όταν στην κάνει άλλος και αλλιώς μόνη σου. Με τον νοσηλευτή, ούτε που κατάλαβα πότε τελειώσαμε. Επίσης, μου είπε ότι επειδή στην gonal η δόση που μου έχει δώσει είναι 300, να μην την πετάω στις 3 φορές, γιατί έχει μέσα εφεδρικό άλλα 150, οπότε να τις φυλάξω, αν τύχει να μου αυξήσει δόση να συμπληρώνω από αυτές. Εγώ δεν το ήξερα, γι'αυτό το γράφω.
Isis & Synik, εγώ δεν έχω κάνει εξωσωματική, αλλά διαβάζω από τα κορίτσια που έχουν κάνει ότι η κάθε μία έχει διαφορετικά συμπτώματα. Υπάρχουν κοπέλες που πήγαν σίγουρες για αρνητική χοριακή λόγω μη συμπτωμάτων και κατέληξαν με δίδυμα!!!

Παουλίνα
14-06-11, 22:17
Καλησπέρα κορίτσια, συγνώμη που άργησα να σας γράψω, αλλά τώρα σηκώθηκα λίγο από το κρβάτι, είμαι πολύ καλύτερα απ΄ ότι χθές, πονάει, αλλά υποφερτά. Enio, μπράβο κοπέλα μου, χαίρομαι πάρα πολύ για σένα, γιατί στην δική σου περίπτωση τράβηξε και σοβαρό λούκι ο σύζηγός σου. Εμένα που με πήρανε σήμερα τηλέφωνο από την κλινική μου είπανε ότι γονιμοποιήθηκαν τα 17 και ότι πάμε πολύ καλά!! Από την χαρά μου έβαλα τα κλάματα...ρεζίλι έγινα! Για εμβρυομεταφορά μου είπανε να πάμε την Πέμτη τελικά στις 07.30 το πρωϊ.
Salvation, το gonal που ξεκίνησες είναι για την διέγερση? Εύχομαι να έχεις και εσύ τα επιθυμητά αποτελέσματα, όπως και όλα τα κορίτσια που ξεκινήσανε ή βρίσκονται στην διαδικασία.
Lucky Star, εσύ καλά τα πάς? Εύχομαι να έχεις συνηθίσει πλέον τις ενέσεις, θα δεις θα περάσει γρήγορα ο καιρός και θα έρθει και η σειρά σου!!!
Όλα καλά θα πάνε, το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, θέλω να χαρώ, αλλά για να μην απογοητευτώ, κρατάω και μια πισινή...

luckystar
15-06-11, 00:19
Μπραβο Πασχαλια μου!!17 εμβρυα!!Ειμαι τοσο χαρουμενη για σενα!Ολα θα πανε καλα!Τα δυσκολα περασαν!!!!!:grin::grin::grin:

Βασίλισσα1975
15-06-11, 08:11
καλη επιτυχια σε ολα τα κοριτσια ....
ιsis73 μακαρι να εχουμε καλα αποτελεσματα..εγω καποιες ωρες νομιζω θα σκασω....απιστευτη αυτη η αναμονη...
καθε πρωι σηκωνομαι χαλια και μεχρι το βραδυ εχει αναπτερωθει το ηθικο μου....ποναω προβληματιζομαι ..δεν ποναω παλι προβληματιζομαι...μονο εγω κοριτσια εχω τον νου μου μονο εκει?? μονο εγω ψαχνω απεγνωσμενα για συμπτωματα???
ειναι το πιο δυσκολο κομματι της εξωσωματικης...

salvation
15-06-11, 10:03
Πασχαλία μου μπράβοοοο πολύ τέλεια τα νέα σου! Ναι, με την gonal άρχισα διέγερση. Σήμερα θα κάνω μαζί με την Arvekap και από αύριο μόνη της. Όντως περνάνε οι μέρες πολύ γρήγορα. Αύριο κλείνω 2 εβδομάδες από τότε που ξεκίνησαν οι ενέσεις και δεν το έχω καταλάβει καν.
Πάντως synik, θα συμφωνήσω μαζί σου, μετά την εμβρυομεταφορά αρχίζει το μεγάλο άγχος. Από την άλλη ότι είναι να γίνει, θα γίνει. Οπότε άσε τα συμπτώματα και χάιδεψε την κοιλίτσα σου!;)
Καλημέρα σας!

Παουλίνα
15-06-11, 10:13
Lucky Star, καλημέρα και εγώ είμαι πολύ χαρούμενη και εύχομαι να πάνε όλα καλά και στην συνέχεια. Όντως τα δύσκολα πέρασαν, γιατί οι πόνοι σε μένα ήταν αφόρητοι, η Enio είδα ότι έγραψε στο forum κατά της 10.30 και δεν το πίστευα! Πότε πρόλαβε και συνήλθε από την νάρκωση? Μπράβο Enio, χαίρομαι πολύ για σένα που ήταν όλα πιο εύκολα για σένα. Εγώ συνήλθα κατά της 12.30 γιατί είχα ζαλάδα και τάση για εμετό. Lucky εσύ βρίσκεσαι λογικά στην φάση της καταστολής, έτσι δεν είναι?
Synik και Isis73 σας εύχομαι καλή επιτυχία και θετικά αποτελέσματα!!!!!!!!!!!!!
Πόσες μέρες σας είπε ο γιατρός πρέπει να μείνετε στο κρεβάτι? Επίσης ήθελα να ρωτήσω ποιά μέρα κάνατε εμβρυομεταφορά και πόσα ωοθυλάκια γονιμοποιήθηκαν εσάς?
Salvation, καλημέρα, πως είσαι σήμερα? Από αύριο αρχίζει δηλαδή η διέγερση...άντε και σε 10-12 μέρες θα έρθει και η δική σου σειρά!!!!

Βασίλισσα1975
15-06-11, 10:19
Πασχαλια μου καλη σου επιτυχια ....εγω 3 ωαρια ειχα αυτα γονιμοποιηθηκαν και αυτα εβαλα...ξαπλα μου ειπε 3-4 μερες (και οχι ξαπλα απλα να ειμαι στο σπιτι χαλαρα) την Πεμπτη εκανα την εμβρυομεταφορα και την τριτη ηρθα στην δουλεια (δουλεια γραφειου)
εκανα την εμβρυομεταφορα την 3 μερα μετα την ωοληψια....

Παουλίνα
15-06-11, 10:40
Πασχαλια μου καλη σου επιτυχια ....εγω 3 ωαρια ειχα αυτα γονιμοποιηθηκαν και αυτα εβαλα...ξαπλα μου ειπε 3-4 μερες (και οχι ξαπλα απλα να ειμαι στο σπιτι χαλαρα) την Πεμπτη εκανα την εμβρυομεταφορα και την τριτη ηρθα στην δουλεια (δουλεια γραφειου)

Καλή επιτυχία σου εύχομαι να έχεις θετικό αποτέλεσμα, θα διαβάζω τα νέα σας, γιατί από αύριο που θα κάνω την εμβρυομεταφορά, δεν θα μπορώ να μπω στο forum, γιατί θα είμαι ξαπλωμένη...
Να είσαι προσεκτική πάνω απ΄ όλα και να σκέφτεσαι τα μωράκια σου!!!!!!

linaraki
15-06-11, 13:01
Κορίτσια καλημέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι. Ξεκινάω και εγώ εξωσωματική και θα την κάνω στο Γέννεσις που συνεργάζεται ο γυναικολόγος μου. Μου είπαν ότι την 21η μέρα του κύκλου θα κάνω τη πρώτη ένεση, μετά απο πόσες μέρες περίπου γίνεται η εμβρυομεταφορά γιατί θέλω να δώ αν θα προλάβω να την κάνω μέχρι το τέλος Ιουλίου γιατί τον Αύγουστο είναι όλα κλειστά. Θα περιμένω τη βοήθειά σας. Ευχαριστώ πολύ!

giota stab
15-06-11, 13:32
Κορίτσια καλημέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι. Ξεκινάω και εγώ εξωσωματική και θα την κάνω στο Γέννεσις που συνεργάζεται ο γυναικολόγος μου. Μου είπαν ότι την 21η μέρα του κύκλου θα κάνω τη πρώτη ένεση, μετά απο πόσες μέρες περίπου γίνεται η εμβρυομεταφορά γιατί θέλω να δώ αν θα προλάβω να την κάνω μέχρι το τέλος Ιουλίου γιατί τον Αύγουστο είναι όλα κλειστά. Θα περιμένω τη βοήθειά σας. Ευχαριστώ πολύ!

καλημερα κοριτσι μου..και εγω το σαββατο που μας περασε εκανα τιν πρωτη ενεση και λογικα τον ιουλιο θα κανω την εμβρυομεταφορα γιατι δεν προλαβενα να κανο τον αλλο μηνα μετα πεφτι αυγουστος και ειναι κληστα..ποτε ειναι 21 μερα εσενα?

linaraki
15-06-11, 13:44
Στις 2 Ιουλίου είναι η 21η μέρα.

giota stab
15-06-11, 13:52
Στις 2 Ιουλίου είναι η 21η μέρα.

εμενα γυρο στης 17 ενεσης μου εχει δωση και βλεπουμε..σου ειπε οτι δεν προλαβενης?

luckystar
15-06-11, 18:19
Πασχαλια στις arvecap ειμαι.Οι μερες περνανε σα νερο!
Οι ενεσεις μια ψιλο-πονανε ,μια δεν πονανε καθολου.Γενικα ειναι μια αρκετα υποφερτη κατασταση.Δεν κραταει και 5 ωρες η ενεση!!:p
Οσο για το ηθικο.Νιωθω παρα πολυ ηρεμη.Ισως επειδη δουλευω και παραλληλα και δεν εχω το μυαλο μου συνεχεια εκει.Και γενικοτερα ειμαι της αποψης ο,τι ειναι να γινει, θα γινει.Ο,τι πει ο Θεος.Αυτο λεω.
Εσυ πονεσες οταν σου πηραν τα ωαρια ή ησουν χαλια λογω της ναρκωσης?Και κατι αλλο: Η ναρκωση που σου εκαναν ηταν πληρης ή ηταν μεθη?Και αν ηταν το δευτερο,καταλαβαινες τι γινοταν αλλα δεν ενιωθες κατι?πως ηταν?

isis73
15-06-11, 18:47
Lucky Star, καλημέρα και εγώ είμαι πολύ χαρούμενη και εύχομαι να πάνε όλα καλά και στην συνέχεια. Όντως τα δύσκολα πέρασαν, γιατί οι πόνοι σε μένα ήταν αφόρητοι, η Enio είδα ότι έγραψε στο forum κατά της 10.30 και δεν το πίστευα! Πότε πρόλαβε και συνήλθε από την νάρκωση? Μπράβο Enio, χαίρομαι πολύ για σένα που ήταν όλα πιο εύκολα για σένα. Εγώ συνήλθα κατά της 12.30 γιατί είχα ζαλάδα και τάση για εμετό. Lucky εσύ βρίσκεσαι λογικά στην φάση της καταστολής, έτσι δεν είναι?
Synik και Isis73 σας εύχομαι καλή επιτυχία και θετικά αποτελέσματα!!!!!!!!!!!!!
Πόσες μέρες σας είπε ο γιατρός πρέπει να μείνετε στο κρεβάτι? Επίσης ήθελα να ρωτήσω ποιά μέρα κάνατε εμβρυομεταφορά και πόσα ωοθυλάκια γονιμοποιήθηκαν εσάς?
Salvation, καλημέρα, πως είσαι σήμερα? Από αύριο αρχίζει δηλαδή η διέγερση...άντε και σε 10-12 μέρες θα έρθει και η δική σου σειρά!!!!
Πασχαλία, εγω τα μαζευα ενα ενα σε φυσικους. 3 βαλαμε. 3η ημερα μετα την ωοληψια. Μακαρι να ξεμπερδευα και εγω με ενα κυκλο διεγερσης-ειλικρινα εισαι πολυ τυχερη-μη φοβασαι τιποτα με τοσα ωαρια και εμβρυα αποκλειεται να μην τα καταφερεις. όσο για τις ημερες μου ειπε 3 ημερες χαλαρωση, όχι δουλειες βαρη κτλ και μετα μπορω να παω δουλεια.

enio
15-06-11, 19:43
Καλησπέρα κορίτσια, συγνώμη που άργησα να σας γράψω, αλλά τώρα σηκώθηκα λίγο από το κρβάτι, είμαι πολύ καλύτερα απ΄ ότι χθές, πονάει, αλλά υποφερτά. Enio, μπράβο κοπέλα μου, χαίρομαι πάρα πολύ για σένα, γιατί στην δική σου περίπτωση τράβηξε και σοβαρό λούκι ο σύζηγός σου. Εμένα που με πήρανε σήμερα τηλέφωνο από την κλινική μου είπανε ότι γονιμοποιήθηκαν τα 17 και ότι πάμε πολύ καλά!! Από την χαρά μου έβαλα τα κλάματα...ρεζίλι έγινα! Για εμβρυομεταφορά μου είπανε να πάμε την Πέμτη τελικά στις 07.30 το πρωϊ.
Salvation, το gonal που ξεκίνησες είναι για την διέγερση? Εύχομαι να έχεις και εσύ τα επιθυμητά αποτελέσματα, όπως και όλα τα κορίτσια που ξεκινήσανε ή βρίσκονται στην διαδικασία.
Lucky Star, εσύ καλά τα πάς? Εύχομαι να έχεις συνηθίσει πλέον τις ενέσεις, θα δεις θα περάσει γρήγορα ο καιρός και θα έρθει και η σειρά σου!!!
Όλα καλά θα πάνε, το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, θέλω να χαρώ, αλλά για να μην απογοητευτώ, κρατάω και μια πισινή...

Μπραβο Πασχαλια αυτα ειναι τελεια νεα καλη επιτυχια για αυριο εμενα μου ειπαν εμβρυομεταφορα την Παρακευη τελεια αντε με το καλο να μας πανε ολα..!

enio
15-06-11, 19:46

καλη επιτυχια ευχομαι να πανε ολα καλα μπορουσες να πας στη δουλεια ειχες οκ απο το γιατρο δεν ξερω γιατι εμενα τις αλλες 2 φορες μου ειχαν πει καναπε κρεβατι και χαλαρα και 5 σκαλια που εχω στο σπιτι για τις 3 πρωτες μερες να μην τα κατεβω?

Παουλίνα
16-06-11, 00:47
Πασχαλια στις arvecap ειμαι.Οι μερες περνανε σα νερο!
Οι ενεσεις μια ψιλο-πονανε ,μια δεν πονανε καθολου.Γενικα ειναι μια αρκετα υποφερτη κατασταση.Δεν κραταει και 5 ωρες η ενεση!!:p
Οσο για το ηθικο.Νιωθω παρα πολυ ηρεμη.Ισως επειδη δουλευω και παραλληλα και δεν εχω το μυαλο μου συνεχεια εκει.Και γενικοτερα ειμαι της αποψης ο,τι ειναι να γινει, θα γινει.Ο,τι πει ο Θεος.Αυτο λεω.
Εσυ πονεσες οταν σου πηραν τα ωαρια ή ησουν χαλια λογω της ναρκωσης?Και κατι αλλο: Η ναρκωση που σου εκαναν ηταν πληρης ή ηταν μεθη?Και αν ηταν το δευτερο,καταλαβαινες τι γινοταν αλλα δεν ενιωθες κατι?πως ηταν?

Καλησπέρα Lucky Star, έχεις δίκιο να λές ότι είναι να γίνει θα γίνει και εγώ αυτης της άποψης είμαι....ότι θέλει ο Θεός!! Και εγώ με τις ενέσεις μια πονάγανε και μια όχι, ανάλογα σε ποιο σημείο της έκανα.
Όσο για μετά την νάρκωση, είχα τάση για εμετό μέχρι της 12.30 το μεσημέρι, η ωολληψία έγινε στις 08.30 και μετά δεν μπορούσα να περπατήσω ίσια, πόναγα και είχα και ταξίδι 2.30 ωρών...Όταν έφτασα στο σπίτι και για όλη την ημέρα δεν μπορούσα ούτε να ανασηκωθώ μόνη μου από την καρέκλα ή το κρεβάτι...Πόναγα λες και μου είχαν ξεριζώσει τα πάντα από κάτω, σουβλιές συνέχεια, αλλα πολύ έντονα, είχα και αιμορραγία η οποία σταμάτησε ευτυχώς μέχρι το βράδυ. Μάλλον μέθη ήταν η νάρκωση, γιατί όταν μου έκανε την μισή δόση ο αναισθησιολόγος, μόνο βαρύ το κεφάλι μου αισθανόμουν, μέχρι να του πω ότι δεν ζαλίστηκα, πάτησε την ένεση.....μετά ξύπνησα στο κρεβάτι στο δωμάτιο.
Αύριο στις 07.30 θα κάνουμε την εμβρυομεταφορά και για τις πρώτες μέρες δεν θα μπορώ να σας γράψω, θα διαβάζω μόνο τα νέα σας. Μόλις σηκωθώ θα γράψω τα νέα μου, μέχρι τότε καλή συνέχεια....

Παουλίνα
16-06-11, 00:52
Isis 73, και εσυ τυχερή θα είσαι, αυτό πρέπει να το πιστέψεις και θα δεις όλα θα πάνε καλά και για σένα. Εσύ γιατί τα μάζευες σε φυσικούς, δεν είχες ανταπόκριση με φάρμακα? Όπως και να΄ χει σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!!
Enio, καλή μας επιτυχία και όλα θα μας πάνε καλά θα δείς!!!!!!!!! Καλά πότε πρόλαβες και συνήλθες από την νάρκωση? Φαντάζομαι ότι δεν θα είχες τόσους έντονους πόνους όπως εγώ......Πάει αυτό όμως πέρασε, τώρα φτάσαμε στο τελευταίο βήμα!!!!!!

enio
16-06-11, 08:55
Isis 73, και εσυ τυχερή θα είσαι, αυτό πρέπει να το πιστέψεις και θα δεις όλα θα πάνε καλά και για σένα. Εσύ γιατί τα μάζευες σε φυσικούς, δεν είχες ανταπόκριση με φάρμακα? Όπως και να΄ χει σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!!
Enio, καλή μας επιτυχία και όλα θα μας πάνε καλά θα δείς!!!!!!!!! Καλά πότε πρόλαβες και συνήλθες από την νάρκωση? Φαντάζομαι ότι δεν θα είχες τόσους έντονους πόνους όπως εγώ......Πάει αυτό όμως πέρασε, τώρα φτάσαμε στο τελευταίο βήμα!!!!!!

ευτηχως αυτη τη φορα σε σχεση με αλλες φορες δεν ειχα πονους λιγο το απογευμα μονο.Παει αυτο ομως περασε καλη σου επιτυχια απο καρδιας ευχομαι και διδυμομαμα.

Εμενα αυριο θα γινει δεν ξερω ομως ειμαι μεσα στην ενταση και γεματη νευρα λετε να ειναι απο τα φαρμακα?

luckystar
16-06-11, 13:09
Με το καλο enio και Πασχαλια!!!Αντε,σε 10 μερες να ακουσετε τα καλυτερα νεα κοριτσια!!!;);)

salvation
16-06-11, 14:03
Άντε κορίτσια να φέρουμε γούρι η μία στην άλλη να γίνουμε όλες μαζί μανούλες! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στα κορίτσια της εμβρυομεταφοράς! Και λίγη υπομονή ακόμα σε όσες περιμένουν χοριακή!

AGELIK
17-06-11, 12:52
κοριτσια καλημερα. Ειμαι καινουργια στο φορουμ.καλη δυναμη σε ολες μας.Θα ηθελα να σας ρωτησω αν καμια σας γνωριζει τον γυναικολογο Βασιλοπουλο Ιωαννη. Την εξωσωματικη την κανει στο medimall.Αν γνωριζεται κατι ενημερωστεμε . Ευχαριστω.

luckystar
17-06-11, 18:38
AGELIK λυπαμαι,δεν γνωριζω.Αν δε βρεις καποιον εδω να ξερει, γιατι δεν ρωτας και σε κανενα αλλο subforum?Η καλυτερα ,ξεκινα δικο σου θεμα.Ετσι θα το δει περισσοτερος κοσμος!
Καλη επιτυχια σε ο,τι κι αν προσπαθεις!!:wink:

salvation
17-06-11, 21:23
AgeliK ούτε εγώ ξέρω για τον γιατρό που ρωτάς, αλλά αν κάνεις ένα search με το όνομά του, θα δεις αν έχουν γράψει κάτι άλλες κοπέλες.
Lucky πώς τα πας? Πώς αισθάνεσαι?

luckystar
18-06-11, 15:53
salvation καλα ειμαι.Σε λιγο ξεκιναω τη δευτερη φαση και το παρακολουθω.Εσυ?Που βρισκεσαι?

salvation
18-06-11, 19:32
salvation καλα ειμαι.Σε λιγο ξεκιναω τη δευτερη φαση και το παρακολουθω.Εσυ?Που βρισκεσαι?

Γεια σου lucky! Εγώ την Δευτέρα θα πάω για τον πρώτο υπέρηχο και οιστραδιόλη. Εσύ πότε θα κάνεις οιστραδιόλη? Αδιαθέτησες?
Άραγε τί να περιμένω να δούμε την Δευτέρα? Θα είναι αυτός ο υπέρηχος ενδεικτικός αν πάμε καλά ή όχι? Σε δύο μέρες θα το μάθω!!!
Καλή συνέχεια!
Επίσης από Δευτέρα περιμένουμε και νέα σας enio & Πασχαλία!!!

markar
18-06-11, 20:05
Καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα σε όλες! Εκλεισα τελικά στον Πάντο για την αδερφή μου 11 Ιουλίου!!! Μετά από ένα μήνα σχεδόν! Ελπίζω να πάνε όλα καλά μια και το πήρε απόφαση. Παίρνουμε κουράγιο και από τις δικές σας προσπάθειες και την αισιοδοξία!

enio
19-06-11, 10:48
γεια σας κοριτσια εγω την εμβρυομεταφορα την εκανα εχθες τελικα.
Καλη επιτυχια σε ολες...!

zitamar
19-06-11, 13:01
enio σου ευχομαι καλη επιτυχια!! Ξεκουραση τωρα πλεον:p

salvation
19-06-11, 13:06
γεια σας κοριτσια εγω την εμβρυομεταφορα την εκανα εχθες τελικα.
Καλη επιτυχια σε ολες...!

Καλά αποτελέσματα να έχεις enio! Πόσα έβαλες? Πότε σου είπαν για χοριακή? Σε 2 εβδομάδες? Όλα θα πάνε καλά! Να σκέφτεσαι ότι είσαι εγκουούλα πλέον! Φιλάκια

luckystar
19-06-11, 16:40
enio πως ηταν στην εμβριομεταφορα?Ολα καλα?Αντε βρε κοριτσακι,με το καλο σε λιγες μερες να εχεις σπουδαια νεα!!!

salvation ξεκινησα Gonal.Ειναι μια χαρα,και δεν πονεσα σχεδον καθολου!την αλλη εβδομαδα θα κανω νεα Ε2 και υπερηχο.Ευχομαι ολα να πανε καλα για ολες μας!!;-)

enio
19-06-11, 21:10
Καλά αποτελέσματα να έχεις enio! Πόσα έβαλες? Πότε σου είπαν για χοριακή? Σε 2 εβδομάδες? Όλα θα πάνε καλά! Να σκέφτεσαι ότι είσαι εγκουούλα πλέον! Φιλάκια

μου εβαλε 4 βλαστοκυστες και την αλλη Τριτη θα κανω τη χοριακη ελπιζω αυτη η φορα να ειναι και η τυχερη.

Παουλίνα
20-06-11, 09:23
Καλημέρα κορίτσια, να ΄μαι και εγώ...όλα καλά πήγανε, μου βάλανε 3 ωαριάκια, τον 8,8 και 5 διαιρέσεων. Μου είπανε ότι ήταν πολύ καλά, μείνανε και 11 στην κατάψυξη και ότι όλα πήγανε μια χαρά!!!
Enio καλά μας αποτελέσματα εύχομαι, να έχουμε θετικές χοριακές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σήμερα σηκώθηκα λίγο και χθες που πήγα στον γιατρό μου, γιατί μου πόναγε το στομάχι μου. Τις πρώτες 3 μέρες ήμουν κρεβάτι-καναπέ-τουαλέτα μόνο!! Φοβόμουν και αρκετά, θέλω πάρα πολύ να πετύχει............
Salvation και Lucky Star τι κάνετε? Εσείς λογικά πρέπει να ξεκινήσατε την διέγερση, άντε λοιπόν καλή σας επιτυχία με πολλά αυγουλάκια!!!!

enio
20-06-11, 11:03
Καλημέρα κορίτσια, να ΄μαι και εγώ...όλα καλά πήγανε, μου βάλανε 3 ωαριάκια, τον 8,8 και 5 διαιρέσεων. Μου είπανε ότι ήταν πολύ καλά, μείνανε και 11 στην κατάψυξη και ότι όλα πήγανε μια χαρά!!!
Enio καλά μας αποτελέσματα εύχομαι, να έχουμε θετικές χοριακές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σήμερα σηκώθηκα λίγο και χθες που πήγα στον γιατρό μου, γιατί μου πόναγε το στομάχι μου. Τις πρώτες 3 μέρες ήμουν κρεβάτι-καναπέ-τουαλέτα μόνο!! Φοβόμουν και αρκετά, θέλω πάρα πολύ να πετύχει............
Salvation και Lucky Star τι κάνετε? Εσείς λογικά πρέπει να ξεκινήσατε την διέγερση, άντε λοιπόν καλή σας επιτυχία με πολλά αυγουλάκια!!!!

Πασχαλια ελπιζω ολα καλα να μας πανε εμενα 4 εμβρυακια μεινανε στην καταψυξη τελικα, ελπιζω ομως τα βασανα μου να τελειωσουν απο αυτη τη φορα εγω ειμαι ακομα κρεβατι γιατι τελικα εγινε το Σαββατο η εμβρυομεταφορα Εσυ ποτε θα πας για χοριακη?

salvation
20-06-11, 11:26
Λοιπόν, enio & Πασχαλία, θέλω την γνώμη σας! Πήγα σήμερα και έκανα τον πρώτο υπέρηχο και οιστραδιόλη.
Μέτρησαν 4 δεξιά και 8 αριστερά όλα σε πολύ καλό μέγεθος μου είπαν (13-16χιλ.). Υπάρχουν και 3-4 μικρότερα, τα οποία δεν είναι ακόμα μετρήσιμα. Μου είπαν μόλις βγει και η οιστραδιόλη θα με πάρουν τηλ. Ποια είναι η γνώμη σας? Καλά τα πάω?

djina76
20-06-11, 11:29
Καλη επιτιχια σε ολατα κοριτσια που προσπαθουνε!Και εγω περιμενω να περαση ο καιρος για να βαλω τα "παγομενα" μου,μετα απο την αποβολη μου στην 21+6 μερες.Τα διδιμακια τα εχασα αλα ελπιζω την επομενη να ειναι η τυχερη μου.Κοριτσια ψαχνω για καλο γυναικολογο σε Δημοσιο νοσοκομιο που να ειναι καλος στην περιδεση-μηπως να μου προθηνετε καποιον-σας ευχαριστω τερμα και απο την εμπειρια σας-εσεις που κανατε την περιδεση-οποια εχει κανει φυσικα.

Παουλίνα
20-06-11, 13:41
Enio εγώ θα πάω για χοριακή στις 27/06, 15 ημέρες μετά την ωολληψία μου είπε ο γιατρός μου. Αν δουλεύω θα πάω το απόγευμα, διαφορετικά μάλλον θα αλλάξω βάρδια γιατί θα δουλεύω πρωί. Εσένα πότε σου είπε να πας για χοριακή? Το ότι έγινε σε στάδιο βλαστοκύστης είναι πολύ καλό σημάδι νομίζω έτσι δεν είναι?
Salvation, και εγώ στον πρώτο υπέρηχο που έκανα είχα 11 ωοθυλάκια, δεν είμαι και έμπειρη βέβαια, αλλα νομίζω είναι καλός αριθμός, ας μας βοηθήσει καμιά πιο έμπειρη κοπέλα όμως...

salvation
20-06-11, 16:14
Τελικά με πήραν τηλ. και μου είπαν να προσθέσω και menopur από σήμερα μέχρι και Τετάρτη μαζί με gonal και Πέμπτη ξαναπάω για υπέρηχο. Για να δούμε τί θα γίνει. Άραγε τα φαρμακεία έχουν menopur? Πού θα βρω σήμερα? Μου είπε αν δεν βρω, να το αρχίσω αύριο. Αγωνία...

enio
20-06-11, 16:53
Πασχαλια μου και 28/6 την Τριτη αν αντεξω και δεν παω τη Δευτερα. Εσυ δουλευεις τωρα η θα επιστρεψεις γιατι εγω θα κατσω ολη την εβδομαδα σπιτι οπως δηλαδη και τις αλλεσ 2 φορες αν και αυτο που καταλαβα και απο τα λεγομενα του γιατρου ειναι οτι οι πρωτες 2 - 3 μερες ειναι κρισιμες. Εχεις κανενα συμπτωμα περιεργο?

Παουλίνα
20-06-11, 18:02
Πασχαλια μου και 28/6 την Τριτη αν αντεξω και δεν παω τη Δευτερα. Εσυ δουλευεις τωρα η θα επιστρεψεις γιατι εγω θα κατσω ολη την εβδομαδα σπιτι οπως δηλαδη και τις αλλεσ 2 φορες αν και αυτο που καταλαβα και απο τα λεγομενα του γιατρου ειναι οτι οι πρωτες 2 - 3 μερες ειναι κρισιμες. Εχεις κανενα συμπτωμα περιεργο?

Θα επιστρέψω στην δουλειά μου την Πέμπτη πάλι και εγώ ήθελα να είμαι 7 ημέρες ξεκούραστη και ο γιατρός μου το ίδιο μου είπε, πως ότι είναι να γίνει, θα γίνει από την 1η έως την 3η μέρα! Ελπίζω πάρα πολύ να πήγαν όλα καλά για εμάς, προσπαθώ να μην το σκέφτομαι, αλλά είναι και λίγο αδύνατον αυτό! Σύμπτωμα δεν κοιτάω αν έχω, γιατί όταν είχα μείνει πέρυσι φυσιολογικά έγκυος, δεν θυμάμαι τόσο νωρίς να είχα συμπτώματα, αυτά αρχίσανε μετά την 5η εβδομάδα...

AGELIK
21-06-11, 10:03
καλημερα και καλη επιτυχία σε όλες σας.Με το καλο να έχετε τα ευχάριστα νέα που θέλετε. Ευχαριστω που απαντησατε στην ερωτηση μου Luckystar και Salvation

salvation
21-06-11, 11:07
Πασχαλία & Enio, φτάσατε στην τελική ευθεία. Προσπαθήστε απλά να μην κάνετε κάτι παραπάνω από το να πηγαίνετε στη δουλειά. Δηλαδή δουλειές στο σπίτι ή έξοδο με ορθοστασία. Νομίζω ότι συντηρητικά μπορείς να κινείσαι, εκτός και αν η δουλειά σας είναι δύσκολη. Φαντάζομαι την αγωνία σας! Μόνο θετικές σκέψεις και όλα θα πάνε καλά!:razz:

Παουλίνα
21-06-11, 11:39
Πασχαλία & Enio, φτάσατε στην τελική ευθεία. Προσπαθήστε απλά να μην κάνετε κάτι παραπάνω από το να πηγαίνετε στη δουλειά. Δηλαδή δουλειές στο σπίτι ή έξοδο με ορθοστασία. Νομίζω ότι συντηρητικά μπορείς να κινείσαι, εκτός και αν η δουλειά σας είναι δύσκολη. Φαντάζομαι την αγωνία σας! Μόνο θετικές σκέψεις και όλα θα πάνε καλά!:razz:

Salvation, καλή σου μέρα, σίγουρα υπάρχει μεγάλη αγωνία, προσπαθώ να το σκέφτομαι όσο γίνεται λιγότερο, η μεγάλη αγωνία θα είναι την Δευτέρα, θα πάω πρωί πρωί κατά της 07.30 για να έχω τα αποτελέσματα μέχρι το μεσημέρι!!! Αυτήν την αναμονή ποιός την αντέχει?!!!!!!!!!! Το μόνο που εύχομαι είναι να είναι θετικό το αποτέλεσμα, γιατί είναι τελικά πολύ δύσκολη όλη η διαδικασία....
Enio, πως πας εσύ απο ψυχολογία? Ελπίζω στο θετικό αποτέλεσμα και για τις δυο μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα σηκωθείς σήμερα ή θα μείνεις και άλλο στο κρεβάτι, εγώ όλη την ημέρα δεν κάνω απολύτως τίποτα, ξαπλωμένη στον καναπέ και ξεκούραση...

enio
21-06-11, 12:37
Salvation, καλή σου μέρα, σίγουρα υπάρχει μεγάλη αγωνία, προσπαθώ να το σκέφτομαι όσο γίνεται λιγότερο, η μεγάλη αγωνία θα είναι την Δευτέρα, θα πάω πρωί πρωί κατά της 07.30 για να έχω τα αποτελέσματα μέχρι το μεσημέρι!!! Αυτήν την αναμονή ποιός την αντέχει?!!!!!!!!!! Το μόνο που εύχομαι είναι να είναι θετικό το αποτέλεσμα, γιατί είναι τελικά πολύ δύσκολη όλη η διαδικασία....
Enio, πως πας εσύ απο ψυχολογία? Ελπίζω στο θετικό αποτέλεσμα και για τις δυο μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα σηκωθείς σήμερα ή θα μείνεις και άλλο στο κρεβάτι, εγώ όλη την ημέρα δεν κάνω απολύτως τίποτα, ξαπλωμένη στον καναπέ και ξεκούραση...

Γενικα ειμαι κρεβατι δεν εχω σηκωθει αλλα και ουτε εχω κατεβει της σκαλες του σπιτιου μου και δεν θα παω δουλεια μεχρι τη χοριακη απο το φοβο μου βεβαια δεν ξερω και εαν θα παρω θετικο αποτελεσμα εαν θα παω για ενα διαστημα γιατι γενικα ειμαι αρκετα καμενη !! Απλα αυτη τη φορα δεν νιωθω τιποτα απολυτως και δεν ξερω τι γινετε εκει κατω ανω τις αλλεσ φορες ολο και κατι ειχα πονακια περιοδου κατι τελος παντων αυτη τη φορα τιποτα και η αγωνια μου τεραστια ευχομαι να μας πανε ολα καλα και εσυ φουλ ξεκουσαση!!

linaraki
21-06-11, 12:44
Κορίτσια καλημέρα. Πήγα εχτές και έκανα σαλπιγγογραφία, είχα ένα πόνο και ειδικά μετα το μεσημέρι αφού έφυγα απο τη δουλεία και πήγα σπίτι να ξαπλώσω. Μού είπαν ότι την 21η μέρα θα κάνω τη πρώτη ένεση δηλαδή την 1η Ιουλίου και λογικά προς τα τέλη Ιουλίου θα κάνω την εμβρυομεταφορά και χαίρομαι πολύ που θα προλάβω πρίν τον Αύγουστο, απλά δεν ξέρω μετά απο αυτήν την πρώτη ένεση τι γίνεται πότε κάνω τις υπόλοιπες, αν μπορεί κάποια ας μου δώσει τα φώτα της. Ευχαριστώ πολύ!

salvation
21-06-11, 13:45
Linaraki, από ότι κατάλαβα, σου δώσανε μακρύ πρωτόκολλο. Ποιά φάρμακα θα πάρεις εσύ? Οι ενέσεις γίνονται κάθε μέρα, ίδια ώρα σε δοσολογία που θα σου πούνε από το κέντρο αρχικά και στη συνέχεια ανάλογα με τα αποτελέσματα των εξετάσεών σου. Φαντάζομαι σου τα έχουν δώσει γραπτώς όλα αυτά.

Παουλίνα
21-06-11, 15:12
Enio και εγώ φοβάμαι λίγο...αλλά θέλω να σκέφτομαι θετικά και ότι έχει πετύχει!!! Προσέχω αρκετά και στην δουλειά θα κάθομαι, τώρα ότι έγινε, έγινε μην σκέφτεσαι ότι δεν έχεις πόνους, κάθε φορά είναι και διαφορετική, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή μέχρι την χοριακή.... Θέλω να πιστεύω ότι πέτυχα....αυτό εύχομαι και για σένα, μόνο έτσι να σκέφτεσαι!!

Liontarina sofia
21-06-11, 15:21
Κοριτσια καλη επιτυχια σε ολες !
Ξεκιναω και εγω την Παρασκευη 20η μερα του κυκλου μου

luckystar
21-06-11, 16:23
enio και πασχαλιαΟλα θα πανε καλα κοριτσια!Τωρα ειστε στην τελικη ευθεια.Τερμα και οι ενεσεις,και ολα.Ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι ολα καλα!Να σκεφτεστε αισιοδοξα!!;)

linaraki
21-06-11, 21:08
Linaraki, από ότι κατάλαβα, σου δώσανε μακρύ πρωτόκολλο. Ποιά φάρμακα θα πάρεις εσύ? Οι ενέσεις γίνονται κάθε μέρα, ίδια ώρα σε δοσολογία που θα σου πούνε από το κέντρο αρχικά και στη συνέχεια ανάλογα με τα αποτελέσματα των εξετάσεών σου. Φαντάζομαι σου τα έχουν δώσει γραπτώς όλα αυτά.

Ποιά φάρμακα θα πάρω δεν ξέρω ακόμα αύριο θα ξέρω πιο σίγουρα που θα μάθουμε εάν θα προλάβουμε να έχουμε τις ενέσεις μέχρι την άλλη Παρασκευή που είναι η 21η μέρα και θα πρέπει να ξεκινήσω. Και εσύ εξωσωματική στο Γέννεσις έχεις κάνει? μπορείς να μου πείς πιο πολλές λεπτομέρειες? σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων!

giota stab
21-06-11, 21:50
Ποιά φάρμακα θα πάρω δεν ξέρω ακόμα αύριο θα ξέρω πιο σίγουρα που θα μάθουμε εάν θα προλάβουμε να έχουμε τις ενέσεις μέχρι την άλλη Παρασκευή που είναι η 21η μέρα και θα πρέπει να ξεκινήσω. Και εσύ εξωσωματική στο Γέννεσις έχεις κάνει? μπορείς να μου πείς πιο πολλές λεπτομέρειες? σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων!

καλη επυτιχια να εχουμε κοριτσια..salvation (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=24374) Πασχαλία (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=29524) Liontarina sofia (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=21021) luckystar (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=42642) linaraki (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=33951) enio (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=33089) Και οπια αλλα κοριτσια ξεχασα. Εχω ξεκινησει και εγω την τριτη θα παω για υπεριχο και θα δουμε ποτε θα μου πουν να μου τα παρουν..περιμενω νεα σας :p

salvation
21-06-11, 22:29

Linaraki, εγώ είμαι στην πρώτη μου προσπάθεια στο Γένεσις. Κάνω μακρύ πρωτόκολλο με arvekap & gonal. ΕΧθές έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο και έχω 12 ωοθηλάκια. Μου έδωσε να κάνω συμπληρωματικά και 3 menopur και θα με ξαναδεί την Πέμπτη. Ελπίζω να πάω καλά. Και εσύ το ίδιο!

salvation
21-06-11, 22:30
καλη επυτιχια να εχουμε κοριτσια..salvation (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=24374) Πασχαλία (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=29524) Liontarina sofia (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=21021) luckystar (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=42642) linaraki (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=33951) enio (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=33089) Και οπια αλλα κοριτσια ξεχασα. Εχω ξεκινησει και εγω την τριτη θα παω για υπεριχο και θα δουμε ποτε θα μου πουν να μου τα παρουν..περιμενω νεα σας :p

Ευχαριστούμε giota! Επίσης!!!:grin:

mrt
22-06-11, 08:39

Δασκαλίτσα μου εσυ !!!
ειδες που στην αναγκη όλες μαθαινουμε??? ;)

κοριτσακια μου
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!

salvation
22-06-11, 09:35
Δασκαλίτσα μου εσυ !!!
ειδες που στην αναγκη όλες μαθαινουμε??? ;)

κοριτσακια μου
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!

χεχε, ναι φοίτησα στο MRT College!
Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

linaraki
22-06-11, 09:48
Linaraki, εγώ είμαι στην πρώτη μου προσπάθεια στο Γένεσις. Κάνω μακρύ πρωτόκολλο με arvekap & gonal. ΕΧθές έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο και έχω 12 ωοθηλάκια. Μου έδωσε να κάνω συμπληρωματικά και 3 menopur και θα με ξαναδεί την Πέμπτη. Ελπίζω να πάω καλά. Και εσύ το ίδιο!

Καλημέρα. Και εγώ στη πρώτη προσπάθεια είμαι και δεν έχω ιδέα γι'αυτό ρωτάω να μάθω τι με περιμένει. Μιά χαρά πάντως σε βρίσκω με τα 12 και άντε να είναι όλα καλά! Έχω μεγάλη αγωνία και ανυπομονησία περιμένω πώς και πώς για να ξεκινήσω αφού μόλι μου είπαν ότι προλάβαίνουμε να γίνει η εμβρυομεταφορά μέσα στον Ιούλιο έκανα σαν τρελλή!:p

mrt
22-06-11, 12:31
Eγω να ρωτησω κατι?

το κεντρο μεχρι ποτε θα ειναι ανοικτο τον Αυγουστο???
ολο τον Αυγουστο ειναι κλειστο ή απο τις 10 και μετα πχ??
εχει ρωτησει καποια κοπελα?
εμενα μου βγαινει να κανω εμβρυομεταφορα τις πρωτες μερες του Αυγουστου..
λετε να μου πουν να μην κανω???

mrt
22-06-11, 12:39
χεχε, ναι φοίτησα στο MRT College!

κ εχεις αποφοιτησει με ΑΡΙΣΤΑ !!! :)

linaraki
22-06-11, 12:54
Eγω να ρωτησω κατι?

το κεντρο μεχρι ποτε θα ειναι ανοικτο τον Αυγουστο???
ολο τον Αυγουστο ειναι κλειστο ή απο τις 10 και μετα πχ??
εχει ρωτησει καποια κοπελα?
εμενα μου βγαινει να κανω εμβρυομεταφορα τις πρωτες μερες του Αυγουστου..
λετε να μου πουν να μην κανω???

mrt απ'όσο ξέρω το κέντρο θα είναι κλειστό όλο τον Αύγουστο βέβαια μου είπαν ότι αν είναι να γίνει η εμβριομεταφορά 1η Αυγούστου θα την κάνουν.

Liontarina sofia
22-06-11, 12:56
Giota μου και συ με το καλο
Μρτ μου καλα εισαι?Ωχ αυτο με τον Αυγουστο δε το φανταστηκα !
Πως κλεινει??Και οι κοπελες που ειναι για τοτε τι θα κανουν δηλαδη??
Σαλβι μου με τις Gonal δεν εχεις πρηστει ετσι?Πολυ με φοβιζει το συγκεκριμενο φαρμακο δε ξερω γιατι

mrt
22-06-11, 13:39
mrt απ'όσο ξέρω το κέντρο θα είναι κλειστό όλο τον Αύγουστο βέβαια μου είπαν ότι αν είναι να γίνει η εμβριομεταφορά 1η Αυγούστου θα την κάνουν.
A σε ευχαριστω πολυ Λιναρακι!!! εκανα ενα προχειρο υπολογισμο κ μεχρι 22
Ιουλιου θα μου εχουν κανει ωοληψια .. οποτε θα εχω αλλες 8 για εμβρυομεταφορα..
Αρα φτανουν κ περισσευουν !!! SOUPER !!!
Λιναρακι θα ειμαστε μαζι σην προσπαθεια απο οτι βλεπω .. χιχιχι

Giota μου και συ με το καλο
Μρτ μου καλα εισαι?Ωχ αυτο με τον Αυγουστο δε το φανταστηκα !
Πως κλεινει??Και οι κοπελες που ειναι για τοτε τι θα κανουν δηλαδη??
Σαλβι μου με τις Gonal δεν εχεις πρηστει ετσι?Πολυ με φοβιζει το συγκεκριμενο φαρμακο δε ξερω γιατι
μην φοβασαι Σοφουλα μου !! δεν θα πρηστεις!!! εκει προς το τελος λιγο πρηζεσαι
αλλα μετα περναει!! ωστοσο μετα την Εμβρυομεταφορα σου θα αρχισεις να "πρηζεσαι"
τοσο πολυ που για 9 μηνες ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΑ ΡΟΥΧΑ ΣΟΥ !!!!

linaraki
22-06-11, 13:52
[QUOTE=mrt;2065825]A σε ευχαριστω πολυ Λιναρακι!!! εκανα ενα προχειρο υπολογισμο κ μεχρι 22
Ιουλιου θα μου εχουν κανει ωοληψια .. οποτε θα εχω αλλες 8 για εμβρυομεταφορα..
Αρα φτανουν κ περισσευουν !!! SOUPER !!!
Λιναρακι θα ειμαστε μαζι σην προσπαθεια απο οτι βλεπω .. χιχιχι

mrt εγώ την πρώτη ένεση θα την κάνω το άλλο Σάββατο στις 2 Ιουλίου που είναι η 21η πρώτη μέρα και μου έιπαν ότι θα κάνω κάθε μέρα μέχρι να αδιαθετήσω. Απο εκεί και μετά τι γίνεται???:?:

Παουλίνα
22-06-11, 14:23
Enio καλημέρα τι κάνεις? Σηκώθηκες καθόλου από το κρεβάτι? Θα ήθελα πολύ να μου Salvation και Lucky Star πως τα πάτε με τις ενέσεις? Μπήκατε και εσεις στην τελική ευθεία...μέχρι την ωολληψία, άντε πολλά αυγουλάκια και καλά σας εύχομαι!!!!!!!

luckystar
22-06-11, 15:54
Liontarina Sofia σε καταλαβαινω που εχεις αγωνια να μην πρηστεις με τις Gonal αλλα να σου πω πως εγω που εχω κανει αρκετες μεχρι τωρα δεν εχω παθει κατι.ΟΜΩΣ προσεχω αρκετα.Δηλαδη,δεν τρωω καθολου αλατι (εκτος απο τις τροφες που περιεχουν ηδη αλατι -πχ,ψωμι ή δημητριακα),δεν τρωω καθολου τυρια, δεν πινω καθολου αλκοολ και πινω πολυ νερο.Παντως εγω το εκανα απο την πρωτη κιολας ενεση αυτο,χωρις να μου πει κατι καποιος.

Πασχαλια στις ενεσεις και στην αναμονη.Δεν εχω καθολου αγχος.Ο,τι ειναι να γινει,θα γινει.Εσυ,ολα καλα?Πρηζεσαι??Αντε με το καλο κοριτσακι μου!!

Παουλίνα
22-06-11, 19:05
Liontarina Sofia σε καταλαβαινω που εχεις αγωνια να μην πρηστεις με τις Gonal αλλα να σου πω πως εγω που εχω κανει αρκετες μεχρι τωρα δεν εχω παθει κατι.ΟΜΩΣ προσεχω αρκετα.Δηλαδη,δεν τρωω καθολου αλατι (εκτος απο τις τροφες που περιεχουν ηδη αλατι -πχ,ψωμι ή δημητριακα),δεν τρωω καθολου τυρια, δεν πινω καθολου αλκοολ και πινω πολυ νερο.Παντως εγω το εκανα απο την πρωτη κιολας ενεση αυτο,χωρις να μου πει κατι καποιος.

Πασχαλια στις ενεσεις και στην αναμονη.Δεν εχω καθολου αγχος.Ο,τι ειναι να γινει,θα γινει.Εσυ,ολα καλα?Πρηζεσαι??Αντε με το καλο κοριτσακι μου!!

Όπως τα λες lucky....πρήζομαι!!!!!! Ελπίζω να πρίζομαι για τους υπόλοιπους 9 μήνες......οι μέρες πλησιάζουν και η αγωνία μεγαλώνει!!!!!!

enio
22-06-11, 20:10
Enio καλημέρα τι κάνεις? Σηκώθηκες καθόλου από το κρεβάτι? Θα ήθελα πολύ να μου Salvation και Lucky Star πως τα πάτε με τις ενέσεις? Μπήκατε και εσεις στην τελική ευθεία...μέχρι την ωολληψία, άντε πολλά αυγουλάκια και καλά σας εύχομαι!!!!!!!

καλα ειμαι Πασχαλια μου εχω σηκωθει απο το κρεβατι απο σημερα αλλα μεχρι κουζινα και το πολυ μπαλκονι προς το παρον και οτι ειναι να γινει θα γινει τη Δευτερα θα ξερουμε κοντευουν η μερες μας παθαινω κατι τρελες οτι δεν εχει πετυχει σημερα το πρωι παραδειγμα σηκωθηκα και εκλαιγα τωρα ηρεμησα παλι και το εχω δει χαλαρα και ο θεος βοηθος. Εσυ πως πας γυρισες δουλεια?

Liontarina sofia
23-06-11, 09:05
Πασχαλια χιλιες ευχες κοριτσι μου μακαρι να εχεις το καλυτερο νεο του κοσμου !
Μρτ μου απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι με ανεβαζεις οπως παντα !
Luckystar εχω ακουσει και γω για το αλατι θα το εφαρμοσω αλλα μονο το τυρι δε μπορω να κοψω με τιποτα :)
Enio μου και συ με το καλο το αποτελεσμα !

salvation
23-06-11, 10:34
Liontarina, συμφωνώ απόλυτα με την lucky. Εγώ από την αρχή των ενέσεων έκοψα αλάτι και τηγανητά, πίνω πολύ νερό και γενικά τρώω ελαφριά και υγιεινά. Δεν έχω πρηστεί καθόλου, ούτε έχω πάρει κιλά. Είμαι στα ίδια και 1 κιλό πιο κάτω. Τυρί τρώω κι εγώ πάντως, λίγη ποσότητα βέβαια (30 γρ ανά γεύμα).
Λοιπόν, επίσης πήγα σήμερα πάλι στο Γένεσις. Από την πολύ μου αγωνία, δεν κατάλαβα και πολύ καλά πόσα ωοθηλάκια έχω. 20-23 χιλ πρέπει να είναι 15. Τα υπόλοιπα κάτω από 20. Τέλος πάντων, μου είπε ότι όταν βγει η οιστραδιόλη, θα με πάρουν τηλ να μου πούνε αν θα κάνω ωοληψία το Σάββατο ή την Δευτέρα.
Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι με ρώτησε αν έχω κάνει σαλπιγγογραφία ή υστεροσκόπηση και του είπα ότι δεν έχω κάνει τπτ από τα δύο και παραξενεύτηκε. Μετά του είπα ότι έχω κάνει αφαίρεση σάλπιγγας και μου λέει λαπαροσκοπικά? και λέω ναι. Α εντάξει μου λέει. Ίσως και να μην σημαίνουν τπτ όλα αυτά, αλλά τα σκέφτομαι τώρα, ενώ εκείνη την ώρα κολλάω και δεν ρωτάω τπτ. Είναι το άγχος, η αγωνία, η στάση, δεν ξέρω. Θα σας ενημερώσω αργότερα για το μέλλον μου...!
Πασχαλία & Enio κρατηθείτε κορίτσιαααα έρχονται τα καλά νέα!

Liontarina sofia
23-06-11, 11:01
15?????????Salvi μου αυτα ειναι τελεια νεα !!!!!
Αχ μακαρι Παναγια μου να γινει το θαυμα !!

luckystar
23-06-11, 13:06
Αντε βρε κοριτσια ,μακαρι!!!

quickly mummy
23-06-11, 13:21
Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι 30 ετών και παντρεμένη ένα χρόνο τώρα. Με τον άντρα μου αποφασίσαμε να μπούμε κι εμείς στο κλαμπ των γονέων και επειδή αυτός από νεαρή ηλικία είχε κάποιο πρόβλημα, αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε την μέθοδο της εξωσωματικής.Το διάστημα αυτό κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις, ενώ από τον Αύγουστο θα κάνω και κάποιες ενεσούλες, οι οποίες είναι απαραίτητες, και εαν πάνε όλα καλά τον Σεπτέμβριο θα γίνει και η "επέμβαση". Δόξα το Θεό, εγώ μέχρι στιγμής , δεν είχα παρουσιάσει ποτέ κάποιο πρόβλημα και το μόνο φάρμακο που έχω πάρει στην ζωή μου ήταν το depon, ενώ οι μέχρις στιγμής εξετάσεις , είναι όλες καλές. Παρόλα αυτά είμαι πολύ πολύ πολύ αγχωμένη , ασχέτως εάν ο γιατρός μου μου λέει πως όλα θα πάνε καλά ! Θέλω όσο τίποτα άλλο στον κόσμο ένα παιδάκι , και προσπαθώ να μετριάσω λίγο τον φόβο αλλά .... ΟΥΦ !

salvation
23-06-11, 16:44
Quick mum καλώς ήρθες στην παρέα μας. Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά!
Κορίτσια βοήθειααααα, σήμερα κάνω ovitrelle και το Σάββατο ωοληψία. Τί θα κάνω? Είχα ένα προαίσθημα ότι θα μου πουν Δευτέρα, αλλά ελέγξανε και προγεστερόνη και τελικά μου είπαν Σάββατο. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα νιώθω το πρήξιμο πιο έντονα και γενικά νιώθω σαν να κουβαλάω κάτι πολύ σημαντικό.
Τα κορίτσια που έχουν κάνει ωοληψία, επειδή θα την κάνω Σάββατο, θα μου πουν την Κυριακή πόσα γονιμοποιήθηκαν ή θα περιμένω Δευτέρα?

Παουλίνα
23-06-11, 17:43
καλα ειμαι Πασχαλια μου εχω σηκωθει απο το κρεβατι απο σημερα αλλα μεχρι κουζινα και το πολυ μπαλκονι προς το παρον και οτι ειναι να γινει θα γινει τη Δευτερα θα ξερουμε κοντευουν η μερες μας παθαινω κατι τρελες οτι δεν εχει πετυχει σημερα το πρωι παραδειγμα σηκωθηκα και εκλαιγα τωρα ηρεμησα παλι και το εχω δει χαλαρα και ο θεος βοηθος. Εσυ πως πας γυρισες δουλεια?

Enio τέτοια σκαμπανεβάσματα έχω και εγώ, αλλά περισσότερο σκέφτοαμαι ότι θέλω να πετύχει...παρά το αντίθετο!!!!!!Μακαρι Θεούλη μου.....!!!!!!!
Εγώ πήγα σήμερα πρώτη μέρα για δουλειά, καθόμουν βέβαια (σε σκαμπώ) όχι σε καρέκλα, εντάξει όχι και ενετλώς άνετα...αλλά από την ορθοστασία...καλύτερα!!Τώρα όμως είμαι ξαπλωμένη στον καναπέ μέχρι το βράδυ.. Λίγο ακόμη έμεινε Enio....πλησιάζουν οι μέρες!!!!
Salvation, μπράβω!!!!!!! Επιτέλους θα πας και εσυ για ωολληψία, καλή επιτυχία σου εύχομαι κοριτσάκι!!!!!!!!!!!!!!! Η Enio ξέρει αν ενημερώνουν την Κυριακή, που είχε κάνει ωολληψία το Σαββάτο!

enio
23-06-11, 20:39
Enio τέτοια σκαμπανεβάσματα έχω και εγώ, αλλά περισσότερο σκέφτοαμαι ότι θέλω να πετύχει...παρά το αντίθετο!!!!!!Μακαρι Θεούλη μου.....!!!!!!!
Εγώ πήγα σήμερα πρώτη μέρα για δουλειά, καθόμουν βέβαια (σε σκαμπώ) όχι σε καρέκλα, εντάξει όχι και ενετλώς άνετα...αλλά από την ορθοστασία...καλύτερα!!Τώρα όμως είμαι ξαπλωμένη στον καναπέ μέχρι το βράδυ.. Λίγο ακόμη έμεινε Enio....πλησιάζουν οι μέρες!!!!
Salvation, μπράβω!!!!!!! Επιτέλους θα πας και εσυ για ωολληψία, καλή επιτυχία σου εύχομαι κοριτσάκι!!!!!!!!!!!!!!! Η Enio ξέρει αν ενημερώνουν την Κυριακή, που είχε κάνει ωολληψία το Σαββάτο!

εγω εκανα ωοληψια μαζι με εσενα Δευτερα αλλα Κυριακη ενημερωνουνε γιατι εκανα την εμβρυομεταφορα Σαββατο και την Κυριακη με πηραν τηλφωνο να με ενημερωσουν για το τι καταψυχθηκε.
Πασχαλια παντως εγω ακομα δεν εχω βγει απο το σπιτι συνεχιζω να ειμαι καναπε φοβαμαι πολυ δεν ξερω βεβαια εαν εχει πετυχει γιατι δεν νιωθω απολυτως τιποτα ουτε πονακια ουτε τιποτα σαν να μην εχω κανει τιποτα ειναι.
Εσυ νιωθεις κατι?

Salvation καλη επιτυχια ευχομαι να πανε ολα καλα..!

mrt
24-06-11, 08:34
Τα κορίτσια που έχουν κάνει ωοληψία, επειδή θα την κάνω Σάββατο, θα μου πουν την Κυριακή πόσα γονιμοποιήθηκαν ή θα περιμένω Δευτέρα?

Ενημερωνουν κ την Κυριακη , αλλα δεν θυμαμαι τι ωρα.. Μετα την ωοληψια που
θα μιλησεις με τον γιατρο θα σου πει κ αναλυτικα τι ωρα θα σε παρουν τηλ.Οι εμβρυολογοι
πανε ενα 2ωρο (αν θυμαμαι καλα) τις Κυριακες..
Κοριτσακι μου ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!

Κι εγω εκανα χτες ωοληψια σε φ.κ. κ πηραν το ωαριο του μηνα.Τωρα περιμενω
να με παρουν τηλ να μου πουν αν γονιμοποιηθηκε για να μπει καταψυξη..
εχω λιγη αγωνια...

Liontarina sofia
24-06-11, 09:01
Σαλβι και Μρτ με το καλο να γονιπομοιηθουν τα αυγουλακια σας
Σαλβι για εμας δυστυχως δε τελειωνει η αγωνια με τη γονιμοποιηση εγω προσωπικα αγχωνομαι πιο πολυ με την προεμφυτευτικη και ποσα θα μεινουν μετα απο αυτο τι να κανουμε θα το παλεψουμε:)
Μρτ στον επομενο κυκλο θα κανεις την εξωσωματικη?

quickly mummy
24-06-11, 09:31
Quick mum καλώς ήρθες στην παρέα μας. Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά!
Κορίτσια βοήθειααααα, σήμερα κάνω ovitrelle και το Σάββατο ωοληψία. Τί θα κάνω? Είχα ένα προαίσθημα ότι θα μου πουν Δευτέρα, αλλά ελέγξανε και προγεστερόνη και τελικά μου είπαν Σάββατο. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα νιώθω το πρήξιμο πιο έντονα και γενικά νιώθω σαν να κουβαλάω κάτι πολύ σημαντικό.

Σε ευχαριστω πολυ πολυ ! Μακαρι να πανε ολα καλα γιατι ειλικρινα το θελω οσο τιποτα αλλο στον κοσμο!

mrt
24-06-11, 10:16
Δεν γονιμοποιηθηκε δυστυχως :(
δεν ειμαι καλα... ελεγα πως θα μαζευα αλλο ενα εμβρυακι , αλλα φαινεται
πως το ματιασα...

Σαλβι για εμας δυστυχως δε τελειωνει η αγωνια με τη γονιμοποιηση εγω προσωπικα αγχωνομαι πιο πολυ με την προεμφυτευτικη και ποσα θα μεινουν μετα απο αυτο τι να κανουμε θα το παλεψουμε:)
Μρτ στον επομενο κυκλο θα κανεις την εξωσωματικη?

ΝΑι Σοφακι .. λογικα 7/7 ξεκιναω γκοναλ.. εσυ?

linaraki
24-06-11, 10:54
[QUOTE=mrt;2067961]Δεν γονιμοποιηθηκε δυστυχως :(
δεν ειμαι καλα... ελεγα πως θα μαζευα αλλο ενα εμβρυακι , αλλα φαινεται
πως το ματιασα...

mrt Καλημέρα. Μη στεναχωριέσαι υπομονή θέλει να κάνεις όπως και όλες μας και κάποια στιγμή θα γεμήσουν οι κοιλίτσες μας. Και εγώ λέω μακάρι να έκλεινα τα μάτια μου και να ερχόταν το επόμενο Σάββατο για να ξεκινήσω τις ενέσεις. Αφού σκέφτομαι ότι είμαι τόσο χαρούμενη που επιτέλους θα ξεκινήσω τη διαδικασία που λέω σε ποιόν να το πώ και να πιστέψει ότι είμαι χαρούμενη που θα ξεκινήσω ενέσεις :rolleyes:

quickly mummy
24-06-11, 11:42
mrt[/B] : μην στεναχωριεσαι και μην σε παιρνει απο κάτω καθόλου! Σκέψου πως σ'ολο αυτόν τον μακρύ δρόμο δεν είσαι μόνη σου, πως γυρω σου υπαρχουν ανθρωποι οπου σαγαπούν , πως ο πελαργός που κουβαλάει το μωράκι σου ταξιδευει και κάποια στιγμή (αργα ή γρήγορα) θα έρθει και θα στο αφήσει στην αγκαλίτσα σου! Απλα πρέπει κι εσυ να τον βοηθήσεις για να μην βγει απο τον προορισμο του! Με αισιοδοξια, υπομονή , και επιμονη θα κρατησεις κι εσυ το αγγελουδι σου και αυτο θα σε ευγωμονει που το εφερες στην ζωη ! Τοτε ολα αυτα θα ειναι παρελθον , ενα ονειρο που ομως σε γεμιζε με απιστευτη δυναμη !Ειμαι σιγουρη πως το αξιζεις οποτε μην το βαζεις κατω και κυριως ανακτησε την αισιοδοξια σου !

quickly mummy
24-06-11, 11:50
linaraki: σε καταλαβαινω κι εγω απόλυτα! Περιμενω πως και πως να κάνω αυτες τις ενεσούλες! Τοτε πιστευω πως θα είμαι πιο χαλαρη και πιο ηρεμη! Αυτη η αναμονη πραγματικα με σκοτωνει! και να φανταστεις πως οι ενεσεις θα γινουν τέλη Αυγουστου !!!!!!!!! (γιατι το κεντρο εξωσωματικης οπου θα γινει ολη η διαδικασια κλεινει τον Αυγουστο:και οποτε δεν προλαβαινω)Να δω τι θα κάνω μέχρι τοτε! Τωρα κάνω τις εξετασεις που απαιτούνται ! Δοξα το Θεο ολα πάνε καλά! μακαρι να ξυπνουσα αυριο και να ηταν Σεπτεμβριος (τοτε θα γινει η "επεμβαση"). Ουφ !!!!!!!!!!!!!!!!! Μεχρι τότε υπομονη και τα ματια στραμμενα στον στοχο μας!

quickly mummy
24-06-11, 12:08
:):):):):)

mrt
24-06-11, 13:05
Linaraki k Quick Mummy σας ευχαριστω για τα καλα σας
λογια ..μπορει να μην αλλαζουν την κατασταση αλλα σιγουρα
με ενθαρρυνουν κοριτσια κ με κανουν να συνερχομαι πιο γρηγορα..
Σας ευχαριστω !!! αυτο το καλοκαιρι θελω ολες να γινουμε μανουλες!! γινεται???
(ακομα κ αυτες που ξεκινουν Αυγουστο , καλοκαιρι ειναι )

Λιναρακι τι πρωτοκολλο κανεις? μακρυ? Δηλαδη εσυ ξεκινας ενεσεις Σαββατο
κ εγω Πεμπτη??? αλλα εγω θα κανω βραχυ τροποποιημενο..

luckystar
24-06-11, 17:01
mrtλυπαμαι πολυ που δεν ειχες το αποτελεσμα που περιμενες:(.Συνεχισε να το παλευεις ομως!Δε μπορει,"θα κατσει" τελικα,που θα παει??

luckystar
24-06-11, 17:02
salvation με το καλο!!αντε,εμεις εδω θα ημαστε να μας πεις πως πηγε!Με το καλο!!!;)

luckystar
24-06-11, 17:24
Πασχαλια μου αντε τη Δευτερα να μας ερθεις με μια χοριακη μεχρι το..ταβανι!!

Παουλίνα
24-06-11, 18:00
Πασχαλια μου αντε τη Δευτερα να μας ερθεις με μια χοριακη μεχρι το..ταβανι!!

Σε ευχαριστώ πολύ Lucky...αυτό εύχομαι και εγώ......

linaraki
24-06-11, 20:24
Linaraki k Quick Mummy σας ευχαριστω για τα καλα σας
λογια ..μπορει να μην αλλαζουν την κατασταση αλλα σιγουρα
με ενθαρρυνουν κοριτσια κ με κανουν να συνερχομαι πιο γρηγορα..
Σας ευχαριστω !!! αυτο το καλοκαιρι θελω ολες να γινουμε μανουλες!! γινεται???
(ακομα κ αυτες που ξεκινουν Αυγουστο , καλοκαιρι ειναι )

Λιναρακι τι πρωτοκολλο κανεις? μακρυ? Δηλαδη εσυ ξεκινας ενεσεις Σαββατο
κ εγω Πεμπτη??? αλλα εγω θα κανω βραχυ τροποποιημενο..

Μακρύ πρωτοκολλο θα κάνω αλλά δεν ξέρω ακόμα λεπτομέρειες την Πέμπτη που μας έρχεται θα μάθω και περιμένω πως και πως. Μπορείς να μου πείς τι γίνεται μετά, δηλαδή αφού κανουμε τις ενεσείς μέχρι και την επόμενη περίοδο μετά;

salvation
24-06-11, 20:43
Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις ευχές για καλή επιτυχία. Δεν ξέρω γιατί, αλλά όση αγωνία εχτές έχει φύγει και σήμερα αισθάνομαι πολύ ήρεμη. Ανυπομονώ να έρθει το πρωί και να ξυπνήσω να πάω. Σήμερα το πρωί μέχρι το μεσημέρι αισθανόμουν έντονα το πρήξιμο στην κοιλιά μου και κάτι σαν σφύξημο. Τα ωοθηλάκια λέτε να ήταν?
Mrt είσαι μαχήτρια, θα παλέψεις και θα τα καταφέρεις. Τα σκαμπανεβάσματα τα ξέρουμε όλες (εντάξει εσύ παραπάνω), αλλά στο τέλος σηκώνουμε το κεφάλι και προχωράμε. Μακάρι τα μωράκια μας να είναι καλοκαιρινά! Να φουσκώσουμε όλες!
Σοφάκι ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!! :D
Lucky, πότε πας για υπέρηχο?
Quick & linaraki, πιστεύω ότι μόνο μια κοπέλα που είναι στη θέση μας μπορεί να καταλάβει την ψυχολογία. Από εκεί και πέρα όποια δεν είναι, θα μας λυπηθεί, θα δώσει κουράγιο, ίσως και να σου σφίξει το χέρι, αλλά να καταλάβει αποκλείεται. Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει πως είναι η στιγμή που κάνεις την ένεση και έρχεσαι λίγο πιο κοντά στο σκοπό σου. Εγώ κορίτσια από την πρώτη μέρα κρατάω ημερολόγιο και τα γράφω όλα. Ότι αισθάνομαι, ότι κάνω, ότι σκέφτομαι.
Υποψήφιες μανούλες enio & Πασχαλία λίγη υπομονή ακόμη. Θα δώσετε και σε εμάς τόση ελπίδα!;-)
Φιλάκια και θα τα πούμε αύριο ελπίζω με χαμόγελα...:smile:

linaraki
24-06-11, 20:55
Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις ευχές για καλή επιτυχία. Δεν ξέρω γιατί, αλλά όση αγωνία εχτές έχει φύγει και σήμερα αισθάνομαι πολύ ήρεμη. Ανυπομονώ να έρθει το πρωί και να ξυπνήσω να πάω. Σήμερα το πρωί μέχρι το μεσημέρι αισθανόμουν έντονα το πρήξιμο στην κοιλιά μου και κάτι σαν σφύξημο. Τα ωοθηλάκια λέτε να ήταν?
Mrt είσαι μαχήτρια, θα παλέψεις και θα τα καταφέρεις. Τα σκαμπανεβάσματα τα ξέρουμε όλες (εντάξει εσύ παραπάνω), αλλά στο τέλος σηκώνουμε το κεφάλι και προχωράμε. Μακάρι τα μωράκια μας να είναι καλοκαιρινά! Να φουσκώσουμε όλες!
Σοφάκι ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!! :D
Lucky, πότε πας για υπέρηχο?
Quick & linaraki, πιστεύω ότι μόνο μια κοπέλα που είναι στη θέση μας μπορεί να καταλάβει την ψυχολογία. Από εκεί και πέρα όποια δεν είναι, θα μας λυπηθεί, θα δώσει κουράγιο, ίσως και να σου σφίξει το χέρι, αλλά να καταλάβει αποκλείεται. Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει πως είναι η στιγμή που κάνεις την ένεση και έρχεσαι λίγο πιο κοντά στο σκοπό σου. Εγώ κορίτσια από την πρώτη μέρα κρατάω ημερολόγιο και τα γράφω όλα. Ότι αισθάνομαι, ότι κάνω, ότι σκέφτομαι.
Υποψήφιες μανούλες enio & Πασχαλία λίγη υπομονή ακόμη. Θα δώσετε και σε εμάς τόση ελπίδα!;-)
Φιλάκια και θα τα πούμε αύριο ελπίζω με χαμόγελα...:smile:

Αντε κορίτσι μου με το καλό και όλα να πάνε καλά! Πιστεύω ότι όσο επώδυνη και άν είναι η διαδικασία της εξωσωματικής όταν βλέπεις μια αυξημένη χοριακή τα ξεχνάς όλα. Άντε να φτάσω και έγω σε αυτό το στάδιο!!!

mrt
25-06-11, 07:55
Σαλβι μου σου ευχομαι καλη αυγουλομαζωξη σημερα!!!!!
με πολλα πολλα αυγουλακια !!!!!!!!!!!!!!!

Μακρύ πρωτοκολλο θα κάνω αλλά δεν ξέρω ακόμα λεπτομέρειες την Πέμπτη που μας έρχεται θα μάθω και περιμένω πως και πως. Μπορείς να μου πείς τι γίνεται μετά, δηλαδή αφού κανουμε τις ενεσείς μέχρι και την επόμενη περίοδο μετά;
κανεις τις ενεσεις κ αφου τελειωσουν κ φταουν τα ωοθυλακια στο επιθυμητο μεγεθος
κανεις ωοληψια κ μετα απο 3 ή 6 ημερες κανεις εμβρυομεταφορα...

salvation
25-06-11, 13:03
Γεια σας κορίτσια, τελείωσα και εγώ. Πριν την ωοληψία πόναγα αρκετά αλλά και μερά. Μου κάνανε παυσίπονη ένεση και μου είπαν όταν φάω να πάρω και παυσίπονο.
Λοιπόν, μου πήραν 13, βέβαια κάποια από αυτά είναι μικρά. Δεν είναι και ότι καλύτερο για την περίπτωσή μου. Θα δούμε πόσα θα γονιμοποιηθούν. Θα με πάρουν αύριο είπανε μέχρι τις 11. Είμαι κάπως απογοητευμένη. Τώρα ψιλοπονάω. Έστειλα τον άντρα μου να πάρει τα φάρμακα. Μακάρι να γονιμοποιηθούν τουλάχιστον 10... θα δούμε.