PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΓΕΝΝΕΣΙΣ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25

Chrysa1974
30-05-12, 23:08
Έχω πρόβλημα με τα σπερμοδιαγραμμα τα. Έχω δυο απο ιδιωτικό κ θέλει το ένα απο δημόσιο. Θα με τρελάνουν. Που θα βρω άμεσα ραντεβού σε δημόσιο ; Πρέπει να έχω πάρει τα φάρμακα μέχρι τις 10 Ιούνη.

pasteli
01-06-12, 17:15
πρεπει να εχουν υπογραφη βιολογου και ασ ειναι απο ιδιωτικο κεντρο...

Sunty
02-06-12, 00:31
Koritsia τις εξετασεις που κανεις στο γενεσις μπορει να τις κανεις και έξω ή πρεπει υποχρεωτικά εκει;

Cristy
02-06-12, 13:16
Koritsia τις εξετασεις που κανεις στο γενεσις μπορει να τις κανεις και έξω ή πρεπει υποχρεωτικά εκει;

Εγώ οιστραδιόλη μετρούσα εκεί κι απ΄ ότι ξέρω μπορούσα να την μετράω κι αλλού, αρκεί να τους ενημέρωνα το συντομότερο για να "διαμορφωθεί το πρόγραμμα καταλλήλως" από το γιατρό και να ακολουθήσει έγκαιρη ενημέρωση από τις συντονίστριες...

Sunty
02-06-12, 13:23
Cristy, επειδη ταχεις προσφατα τί εξετασεις ζητανε για να προχωρησεις σε εξωσωματική ; Τις υποχρεωτικές εννοω:
HIV
Hpat B, C
VDRL
Omada αιματος
εξεταση για μεσογειακη ανεμια
πιστοποιητικο οικογ. καταστασης

Υπαρχει κατι άλλο;

Cristy
02-06-12, 13:42
Cristy, επειδη ταχεις προσφατα τί εξετασεις ζητανε για να προχωρησεις σε εξωσωματική ; Τις υποχρεωτικές εννοω:
HIV
Hpat B, C
VDRL
Omada αιματος
εξεταση για μεσογειακη ανεμια
πιστοποιητικο οικογ. καταστασης

Υπαρχει κατι άλλο;

Καρυότυπο ζεύγους
Κυστική ίνωση
Έλεγχο θρομβοφιλίας
Καμπύλη ζαχάρου
ορμονολογικές και θυρεοειδούς
Μαστογραφία
Καρδιογράφημα
Έλεγχο για ΝΚ (natural killers)

και εννοείται σαλπιγγογραφία - σπερμοδιάγραμμα - παπ τεστ

Στο ΓΕΝΕΣΙΣ μόνο κυστική ίνωση κάναμε επιπλέον, όλα τα άλλα τα είχα, μαζί και με λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση.
Τα υπόλοιπα τα είχα κάνει και ίσως κάποια να "μπήκαν" στη λίστα λόγω αποβολών.
Αλλά νομίζω πως επειδή δεν έχουμε πια περιθώρια για "άσκοπες" αποβολές, καλό είναι οι εξετάσεις αυτές να γίνονται.

isis73
03-06-12, 23:26
κοριτσια,
εκανα τον πρωτο υπερηχο και δυστυχως ειχαμε μονο τρια ωοθυλακια...και δυο μικρα, η καταστολη σε εμενα δεν απεδωσε...περιμενουμε 2ο υπερηχο και προγραμματισμο...

Cristy
04-06-12, 12:51
κοριτσια,
εκανα τον πρωτο υπερηχο και δυστυχως ειχαμε μονο τρια ωοθυλακια...και δυο μικρα, η καταστολη σε εμενα δεν απεδωσε...περιμενουμε 2ο υπερηχο και προγραμματισμο...

Ψυχραιμία.
Το 3+2 μικρά μπορεί να οδηγήσει σε μια πολύ καλή εμβρυομεταφορά, ανάλογα με την ποιότητά τους.
Μην απογοητεύεσαι, είναι ακόμη νωρίς.

isis73
05-06-12, 17:54
τελικα παμε για δυο καλα ωοθυλακια...μονο. αυριο θα με ενημερωσουν για το κοστος. γνωριζει καποια κοπέλα το κοστος της ωοληψιας?

ΛΙΝ
06-06-12, 11:12
Καλημερα κοριτσια σημερα μιλησα με το κεντρο κ ζητησα να δω τον ιδιο τον παντο εχω ραντεβου τη Δευτερα το πρωι θα ειναι η 11η μερα του κυκλου. εκτος απο εξετασεις σας ζητησαν κατι επιπλεων σε χαρτια?

Cristy
06-06-12, 14:12
Καλημερα κοριτσια σημερα μιλησα με το κεντρο κ ζητησα να δω τον ιδιο τον παντο εχω ραντεβου τη Δευτερα το πρωι θα ειναι η 11η μερα του κυκλου. εκτος απο εξετασεις σας ζητησαν κατι επιπλεων σε χαρτια?

Καλή αρχή σου εύχομαι.
Όχι, απλά να έχεις όοολες τις εξετάσεις σου και όλο το ιστορικό σου (προηγούμενες σπερματεγχύσεις πχ).

Cristy
06-06-12, 14:19

Καλή αρχή σου εύχομαι.
Όχι, απλά να έχεις όοολες τις εξετάσεις σου και όλο το ιστορικό σου (προηγούμενες σπερματεγχύσεις πχ).

ΛΙΝ
06-06-12, 19:35
καλησπερα κοριτσια, πηρα τηλ. την υπευθυνη που ασχολητε με τα φαρμακα κ μου ειπαι να εχω μαζι ολα τα απαρετητα χαρτια για τα φαρμακα αλλα για να τα παρω θα πρεπει ναπερασουν 3-4 μερες εγω νομιζα οτι την ιδια μερα θα τα παρω το πολυ 2 μερες μπορω να μεινω Αθηνα αν τους πω να μου τα στειλουν? εχει τυχη σε καμια κοπελα το ιδιο? κ μετα απο ποσες μερες μερες πειρατε τα φαρμακα?

Αχ εχω πολυ αγωνια καποιες στιγμες η ψυχολογια μου ειναι πολυ χαλια κ ξερω οτι δεν κανει καλο, αλλα τι να κανω κ ακομα δεν εχω φτασει στην εμβυομεταφορα (εχω πολυ δρομο ακομα) που να φτασω κιολας να ειμαι κ στην αναμονη για το αποτελεσμα.

ΛΙΝ
07-06-12, 18:15
Σημερα ετοιμασα το φακελο που θα παω στον Παντο, εξετασεις θυροειδη,ορμονολογικες,θρομβοφιλιας,ανοσολογικες,5 τελευταια σπερματοδιαγραματα,τελευταιους υπερηχους,εξετασεις μετα απο αποβολες,σαλπιγγογραφια, κ την πιο προσφατη κολπικη καλλιεργεια
Eλπιζω να ειμαι καλημενη, τι αλλο χρειαζετε;;
και κατι αλλο να ρωτησω εχω κανει παροσφατες εξετασες γενικες κ βιοχημικες χρειαζετε να της εχω ή δεν ειναι κ τοσο απαρετητες;;
Σας εχει τυχη απο εξετασεις που ειδη εχετε κανει να σας εχουν πει οτι πρεπει να της ξανακανετε;;

MarianS
08-06-12, 17:34
καλησπερα κοριτσια, πηρα τηλ. την υπευθυνη που ασχολητε με τα φαρμακα κ μου ειπαι να εχω μαζι ολα τα απαρετητα χαρτια για τα φαρμακα αλλα για να τα παρω θα πρεπει ναπερασουν 3-4 μερες εγω νομιζα οτι την ιδια μερα θα τα παρω το πολυ 2 μερες μπορω να μεινω Αθηνα αν τους πω να μου τα στειλουν? εχει τυχη σε καμια κοπελα το ιδιο? κ μετα απο ποσες μερες μερες πειρατε τα φαρμακα?

Αχ εχω πολυ αγωνια καποιες στιγμες η ψυχολογια μου ειναι πολυ χαλια κ ξερω οτι δεν κανει καλο, αλλα τι να κανω κ ακομα δεν εχω φτασει στην εμβυομεταφορα (εχω πολυ δρομο ακομα) που να φτασω κιολας να ειμαι κ στην αναμονη για το αποτελεσμα.

ΛΙΝ, αν περασεις από επιτροπή παιρνεις το χαρτι αυθημερον και με αυτο παιρνεις και τα φαρμακα από το φαρμακειο του ΙΚΑ εντελώς δωρεάν.

Αν τα γραψεις με προκληση ωορρηξιας ειναι γεγονος ότι αυτο μπορει να διαρκεσει 3-4 μερες γιατι καθε μερα έχουν δικαιωμα να γραφουν μεχρι καποιες μοναδες. Επομενως σωστα στο ειπε η κυρια αυτη που ρωτησες.

MarianS
08-06-12, 17:36
Σημερα ετοιμασα το φακελο που θα παω στον Παντο, εξετασεις θυροειδη,ορμονολογικες,θρομβοφιλιας,ανοσολογικες,5 τελευταια σπερματοδιαγραματα,τελευταιους υπερηχους,εξετασεις μετα απο αποβολες,σαλπιγγογραφια, κ την πιο προσφατη κολπικη καλλιεργεια
Eλπιζω να ειμαι καλημενη, τι αλλο χρειαζετε;;
και κατι αλλο να ρωτησω εχω κανει παροσφατες εξετασες γενικες κ βιοχημικες χρειαζετε να της εχω ή δεν ειναι κ τοσο απαρετητες;;
Σας εχει τυχη απο εξετασεις που ειδη εχετε κανει να σας εχουν πει οτι πρεπει να της ξανακανετε;;

Αυτες που σιγουρα θα πρεπει να επαναλαβεις ειναι οι ορμονολογικές (FSH. E2 κλπ) αν δεν ειναι τελευταιου 3μηνου

ΛΙΝ
08-06-12, 20:09
Αυτες που σιγουρα θα πρεπει να επαναλαβεις ειναι οι ορμονολογικές (FSH. E2 κλπ) αν δεν ειναι τελευταιου 3μηνου

οι ορμονολογικες εγιναν τον περασμενο μηνα.

isis73
09-06-12, 00:19
Λιν μην αγχωνεσαι.
θα σου εξηγησουν αναλυτικα τι πρεπει να κανεις.
εμενα μου ζητησαν
θυροειδικο ελεγχο.
ορμονολογικο 2-3 ημερας και ΑΜΗ,
Ca-125 για ενδομητριωση,
θρομβοφιλικο έλεγχο
καμπυλη σακχαρου,
ηπατιτιδες,ΗΙV, συφιλη και εγω και ο συζυγος
καρυοτυπο και εγω και ο συζυγος
σαλπιγγογραφια
επιπλεον μου συνεστησε να κανω υστεροσκοπηση λογω προηγ αποτυχιών.
κυστικη ινωση ο ενας απο τους δυο
νομιζω αυτα
βεβαια εαν ειναι η πρωτη σου προσπαθεια μπορει να ζηταει λιγότερα....

isis73
09-06-12, 00:20
και σπερμοδιαγραμμα...

isis73
09-06-12, 05:12
κριστυ,
ποτε πας για χοριακη?
και εγω εκανα ωοληψια την πε και μεταφορα τη Δευτερα. 3 γονιμοποιημενα. ελπιζω να εχω δυο τη Δευτερα
δεν μου εδωσε σαικαλκουρ, οιστραδιολη.
μου εκανε εντυπωση γιατι σε ολες τις προηγ προσπαθειες ειχα παρει. θεωρησα οτι ειναι πολιτικη του κεντρου αλλα βλεπω οτι εσυ παιρνεις. κατα τα αλλα βασκορ, αντιβιωση, πρεζολον, παιδ ασπιρινη και 3 πρεγνυλ.

Sanna
09-06-12, 15:16
Isis εμένα μου είχανε δώσει και τις δυο αγωγές σε διαφορετικές εμβρυομεταφορες εννοείται. Νομίζω ότι το επιλέγουν βάση των τιμών των ορμονών κατα την πορεία τηςδιεγερσης. Η πρεγνυλ όμως έχει την ιδιότητα να κάνει τον οργανισμό να παράγει αυτολογη οιστραδιολη και προγεστερονη. Οπότε μην ανυσηχεις.

MarianS
09-06-12, 16:58
isis σε φυσικους κύκλους τα μαζεψες; Αν ναι γιατι δεν έκανες υπομονη για κατι παραπανω από 3 έμβρυα;

Μου ειχε πει ο πρωην μεγαλοεξωσωματικος μου ότι αν μεταφερεις σε φυσικο κύκλο μπορεις να μην παρεις όλα τα φαρμακα που δινουν για μετα την εμβρυομεταφορά. Μονο ουτρο και ασπιρινη αρκουν.

isis73
09-06-12, 18:58
είναι μετα από διεγερση αλλα η ανταποκριση ηταν ως συνηθως φτωχη.
ειχα κανει και προσπαθεια με φυσικούς που οδηγησε σε βιοχημικη.
για να δουμε τι θα εχω τελικώς τη Δευτερα...

MarianS
09-06-12, 20:21
Μια χαρα ειναι τα 3 έμβρυα. Ενα θέλεις για να γινει η δουλειά. Καλη επιτυχια!

Πληροφοριακα, δεν μπορουσες να μαζεψεις και 1-2 από φυσικους για να τα βαλεις όλα μαζι με την διέγερση;

ΛΙΝ
09-06-12, 21:11
Λιν μην αγχωνεσαι.
θα σου εξηγησουν αναλυτικα τι πρεπει να κανεις.
εμενα μου ζητησαν
θυροειδικο ελεγχο.
ορμονολογικο 2-3 ημερας και ΑΜΗ,
Ca-125 για ενδομητριωση,
θρομβοφιλικο έλεγχο
καμπυλη σακχαρου,
ηπατιτιδες,ΗΙV, συφιλη και εγω και ο συζυγος
καρυοτυπο και εγω και ο συζυγος
σαλπιγγογραφια
επιπλεον μου συνεστησε να κανω υστεροσκοπηση λογω προηγ αποτυχιών.
κυστικη ινωση ο ενας απο τους δυο
νομιζω αυτα
βεβαια εαν ειναι η πρωτη σου προσπαθεια μπορει να ζηταει λιγότερα....

αγχωθηκα περισσοτερο γιατι δεν εχω κανει ουτε υστεροσκοπηση ουτε για κυστικη ινωση ουτε για καρυοτυπο κ δυστηχος θα κανω τωρα την 8η προσπαθεια.στο κεντρο στον κ@πετ@.... που ημουν μετα απο καθε αποτυχια δεν με προετρεπε για περισσοτερο ελεχγω να φανταστης μου εδινε της οδηγιες τηλεφωνικα ουτε καν μου ελεγε πιο προτοκολο ξεκιναω βλεπεις ειμουν τοσο χαζη που κ της
7 της εκανα στον ιδιο εχω πολυ δρομο ακομα μεχρι να φτασω στην εμβρυομεταφορα.

isis73
09-06-12, 22:49
αγχωθηκα περισσοτερο γιατι δεν εχω κανει ουτε υστεροσκοπηση ουτε για κυστικη ινωση ουτε για καρυοτυπο κ δυστηχος θα κανω τωρα την 8η προσπαθεια.στο κεντρο στον κ@πετ@.... που ημουν μετα απο καθε αποτυχια δεν με προετρεπε για περισσοτερο ελεχγω να φανταστης μου εδινε της οδηγιες τηλεφωνικα ουτε καν μου ελεγε πιο προτοκολο ξεκιναω βλεπεις ειμουν τοσο χαζη που κ της
οι περισσοτεροι εξωσωμ δεν κανουν τοσο εξειδικευμενες εξετασεις και οι πιθανοτητες να ειναι κατι απο αυτα παθολογικο ειναι απειροελαχιστες. υπολογισε 300 ευρω καρυοτυπο και οι δυο και 200 κυστικη ινωση ο ενας απο τους δυο. θα στα πουν αναλυτικα και συστηνουν το αγια σοφια για πιο πληρη ελεγχο. εαν εχεις κανει τοσες προσπαθειες θα σου συστησουν λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση,νομιζω... εμενα ετσι εκαναν. κοστος 3000 ευρω. βεβαια ο παντος μου ειπε οτι και να μην την κανω θα δοκιμασουμε. γενικα συστηνουν μακρυ πρωτοκολλο μετα καταστολη. γιατι δεν πετυχαν οι προηγ προσπαθειες? ειχες λιγα ωαρια? η προβλημα σπερματος?

ΛΙΝ
09-06-12, 23:53
οι περισσοτεροι εξωσωμ δεν κανουν τοσο εξειδικευμενες εξετασεις και οι πιθανοτητες να ειναι κατι απο αυτα παθολογικο ειναι απειροελαχιστες. υπολογισε 300 ευρω καρυοτυπο και οι δυο και 200 κυστικη ινωση ο ενας απο τους δυο. θα στα πουν αναλυτικα και συστηνουν το αγια σοφια για πιο πληρη ελεγχο. εαν εχεις κανει τοσες προσπαθειες θα σου συστησουν λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση,νομιζω... εμενα ετσι εκαναν. κοστος 3000 ευρω. βεβαια ο παντος μου ειπε οτι και να μην την κανω θα δοκιμασουμε. γενικα συστηνουν μακρυ πρωτοκολλο μετα καταστολη. γιατι δεν πετυχαν οι προηγ προσπαθειες? ειχες λιγα ωαρια? η προβλημα σπερματος?

να συμπληρωσω οτι στην τελευταια προσπαθεια εμεινα εγκυος αλλα παλινδρομισε την 9η βδομαδα, σε ολες της προσπαθεις ειχα αρκετα ωαρια γυρο στα 20-25 μπορει κ παραπανω δεν θυμαμαι κ καλο ενδομητριο κ το σπερμα πολυ καλο μαλιστα πηραμε σημερα τα αποτελεσματα κ ειναι τα εξης
αριθμο σπερμ. αν ml-200000000 με φυσιολογικη τιμη >20000000
αριθμο σπερμ.ολικος-400000000 με φυσιολογικη τιμη >40000000
ζωτικοτητα- 90% με φυσιολογικη τιμη 50% στα 60'

τωρα για πιο λογο δεν τα εχουμε καταφερει με φυσιολογικο ειτε με υποβοηθουμενη αναπαραγωγη ενας θεος ξερει, λενε οτι το αγχως ειναι ο χειροτερος εχθρος αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα ειμαι πολυ μπερδεμενη εκει που τα εχω ολα ξεκαθαρα κ λεω θα τ ακαταφερω ερχοντε στιγμες που χανω την αισιοδοξια μου κ κλεινομε στον εαυτο μου και συνεχεια με πιανει το παραπονω κ ενα τεραστιο ΓΙΑΤΙ να μην αποκτησο και εγω ενα παιδι τοσο ευκολα ειτε με υποβοηθουμενη αναπαραγωγη οπως αλλες γυναικες το ξερω δεν ειμαι η μονη και αλλες γυναικες κανουν οτι μπορουν για να αποκτησουν ενα παιδι.

Χιλια συγνωμη αν σας κουρασα και αν βγεικα λιγο εκτος θεματος απλα ηθελα να ανοιξω την καρδια μου σε ανθρωπους που θα με καταλαβουν

newbie G
10-06-12, 10:02

Υστεροσκόπηση να κάνεις οπωσδήποτε.

ΛΙΝ
10-06-12, 10:51

η υστεροσκοπηση ειναι οπως την σαλπιγγογραφια? και ποσο κοστιζει μια υστεροσκοπηση?

isis73
10-06-12, 11:25
η υστεροσκοπηση ειναι οπως την σαλπιγγογραφια? και ποσο κοστιζει μια υστεροσκοπηση?

Λιν νομίζω οτι θα τα καταφερεις. απορω πως και δεν εχει ηδη συμβει. εχεις πολυ καλο αποθεμα ωαριων και νομιζω οτι αυτο ειναι το πιο σημαντικο απο όλα. Η υστεροσκοπηση ειναι πιο ακριβη από την σαλπιγγογραφια. Η σαλπιγγογραφια εχει 160 ευρω και 160 ο αναισθησιολογος/καρδιολογος εαν την κανεις με μεθη. η υστεροσκοπηση δεν ειμαι σιγουρη, νομιζω γυρω στα 600. εαν ειναι όμως καλύτερα να την κανεις εκει που θα κανεις και τις προσπαθειες εξωσωματικης.
Οπως και να εχει θα σε κατευθυνουν αυτοι. μπορει να κρινουν οτι δεν χρειαζεσαι.
πιστευω οτι θα τα καταφερεις μια χαρα....

ΛΙΝ
10-06-12, 12:24
Λιν νομίζω οτι θα τα καταφερεις. απορω πως και δεν εχει ηδη συμβει. εχεις πολυ καλο αποθεμα ωαριων και νομιζω οτι αυτο ειναι το πιο σημαντικο απο όλα. Η υστεροσκοπηση ειναι πιο ακριβη από την σαλπιγγογραφια. Η σαλπιγγογραφια εχει 160 ευρω και 160 ο αναισθησιολογος/καρδιολογος εαν την κανεις με μεθη. η υστεροσκοπηση δεν ειμαι σιγουρη, νομιζω γυρω στα 600. εαν ειναι όμως καλύτερα να την κανεις εκει που θα κανεις και τις προσπαθειες εξωσωματικης.
Οπως και να εχει θα σε κατευθυνουν αυτοι. μπορει να κρινουν οτι δεν χρειαζεσαι.
πιστευω οτι θα τα καταφερεις μια χαρα....

Απορω και εγω η ιδια γιατι δεν εχει συμβει:confused:
Την εξωσωματικη θα την κανω στον Παντο, αν χρειαστη για υστεροσκοπηση την κανει ο ιδιος?
isis73 μου σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου κ για την αισιοδοξια σου μου δινεις κουραγιο να σαι καλα!

αυριο το πρωι εχω ραντεβου στο παντο δεν σας κρυβω οτι ειμαι πολυ αγχωμενη για το τι θα μου πει...
θα σας ενημερωσω για τα νεα μου (αν παρω μαζι μου το λαπτο αν οχι απο βδομαδας) αποψε το βραδυ ταξιδευω.

isis73
10-06-12, 20:33
Απορω και εγω η ιδια γιατι δεν εχει συμβει:confused:
Την εξωσωματικη θα την κανω στον Παντο, αν χρειαστη για υστεροσκοπηση την κανει ο ιδιος?
isis73 μου σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου κ για την αισιοδοξια σου μου δινεις κουραγιο να σαι καλα!

αυριο το πρωι εχω ραντεβου στο παντο δεν σας κρυβω οτι ειμαι πολυ αγχωμενη για το τι θα μου πει...
θα σας ενημερωσω για τα νεα μου (αν παρω μαζι μου το λαπτο αν οχι απο βδομαδας) αποψε το βραδυ ταξιδευω.
καλη επιτυχια στο ραντεβου. Ναι κανει υστεροσκόπηση έχει πολύ καλή ομάδα, μην ανησυχεις καθολου. εγω εκανα λαπαρασκοπικη αφαιρεση εστιών ενδομητρίωσης και υστεροσκόπηση και σαλπιγγογραφια και εμεινα πολυ ικανοποιημενη απο την ομαδα του και την οργανωση. περιμενουμε νεα σου!

Cristy
11-06-12, 12:23
Κορίτσια εγώ... γκαστρώθηκα... 1090 η χοριακή μου... Περιμένω το τηλ του κου Π...ου για περαιτέρω οδηγίες.
Καλή επιτυχία σε όσες προσπαθείτε.

αμαρρυλίδα
11-06-12, 13:36

καλησπερα!!!δεν ξερω αν με θυμασαι κοριτσακι μουεχουμε μηλησει οταν ημουν στη πρωτ μου προσπαθεια κ εσυ κοντα 6 μηνων.αν δεν κανω λαθος εσυ εισαι που ξεκινησες με 22 μοναδες?
εγω επιτελους εμεινα εγκυος,ειμαι 5 βδ.κ η παναγια μαζι μου!
καταλαθος μπηκα εδω κ ανακαλυψα οτι γεννησες ενα αγορακι???
να σου ζησει,γερο κ καλοτυχο!!!
εγω ειμαι στο γεννεσις θεσ/νικης με την κ. κ.....ου.!

καλη επιτυχια σε ολες!!!

Sunty
11-06-12, 20:05
Cristy, καταρχην χιλια συγχαρητηρια! Μας εντυπωσιασες με την τεραστια χοριακή σου. Βέβαια, εγω, όπως σου ειπα τις προάλλες..., ήμουν σιγουρη για σενα για το θετικο. Αλλά εσυ έσκισες στη κυριολεξια. Μπορει να ναι και 3δυμα.
Ολα καλα να σου πανε απο δω και περα και να χεις μια ξεκουραστη και τελειομηνη εγκυμοσυνη.

kathrin...
11-06-12, 20:13
καλησπερα σας!!!ειμαι η κατερινα και καινουρια στο φορουμ...βρισκομαι στην πρωτη προσπαθεια εξωσωματικης στο κεντρο γενεσις.γιατρος μου ο κος Πικουλας.η αληθεια ειναι οτι εχω μια απορια διαβαζοντας τις συζητησεις σας.μου εχει δωσει ηδη και κανω τις γκονιπεπτιλ.αυριο θα κανω την οιστροδιολη,και θα ξεκινησω τις μενοπουρ....μονο αυτες ομως.δεν μου εχει δωσει γκοναλ ουτε μου εχει πει κατι για αλλα φαρμακα...και σε μια συζητηση που ειχα με μια φιλη μου που και αυτη εκανε εξωσωματικη στο γενεσις στον κο παντο,απορησε που δεν μου εδωσε γκοναλ....μηπως επειδη ειναι η πρωτη φορα?????τι να πωεχω μπερδευτει!!!!!!

Sunty
11-06-12, 21:53
kathrin έχω ακουσει πρωτοκολλα και με μενοπουρ μονο. Οποιο και να ειναι το πρωτοκολλο ευχομαι να ναι θετικο το αποτέλεσμα.

zouzounaki12
11-06-12, 22:30
καλησπερα σας!!!ειμαι η κατερινα και καινουρια στο φορουμ...βρισκομαι στην πρωτη προσπαθεια εξωσωματικης στο κεντρο γενεσις.γιατρος μου ο κος Πικουλας.η αληθεια ειναι οτι εχω μια απορια διαβαζοντας τις συζητησεις σας.μου εχει δωσει ηδη και κανω τις γκονιπεπτιλ.αυριο θα κανω την οιστροδιολη,και θα ξεκινησω τις μενοπουρ....μονο αυτες ομως.δεν μου εχει δωσει γκοναλ ουτε μου εχει πει κατι για αλλα φαρμακα...και σε μια συζητηση που ειχα με μια φιλη μου που και αυτη εκανε εξωσωματικη στο γενεσις στον κο παντο,απορησε που δεν μου εδωσε γκοναλ....μηπως επειδη ειναι η πρωτη φορα?????τι να πωεχω μπερδευτει!!!!!!

καλησπερα κοριτσι, μην ανησυχεις καθολου. εγω την πρωτη μου εξωσωματικη την εκανα με μακρυ πρωτοκολλο που ειχε μια ενεση(μηνιαιας δρασης) για καταστολη, την daronda depot. στη συνεχεια(μετα απο 1+ μηνα) εκανα διεγερση μονο με menopour. στην αρχη με 4 σκονες και μετα τις λιγοστευα. ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες και οι γιατροι χρησιμοποιουν τις ορμονες που θεωρουν οτι ταιριαζουν περισσοτερο, αναλογα με την ηλικια, το ορμονικο προφιλ της καθεμιας κλπ.

kathrin...
12-06-12, 11:32
σας ευχαριστω πολυ κοριτσια....σας ευχομαι οτι επιθυμητε να πραγματοποιηθει!!!!καλα αποτελεσματα να εχουμε...

isis73
12-06-12, 23:10
Μια χαρα ειναι τα 3 έμβρυα. Ενα θέλεις για να γινει η δουλειά. Καλη επιτυχια!

Πληροφοριακα, δεν μπορουσες να μαζεψεις και 1-2 από φυσικους για να τα βαλεις όλα μαζι με την διέγερση;

ειναι πολυ λογικη σκεψη. και εγω αυτο ειπα αλλα μου ειπαν οτι μετα απο θεραπεια ενδομητριωσης ειναι πιο ευνοικες οι συνθηκες...

isis73
12-06-12, 23:16
Κορίτσια εγώ... γκαστρώθηκα... 1090 η χοριακή μου... Περιμένω το τηλ του κου Π...ου για περαιτέρω οδηγίες.

κριστυ, τι τιμή ειναι αυτη? σουπερ!
εγω μετεφερα τρια 4ης ημερας, τα δυο μου ειπε ηταν πολυ καλα ειχαν συντηχθει τα κυτταρα τους.
τα υπολοιπα οπως τα ειπες, ουτε γεματη ουροδοχος κυστη, ατομικο δωματιο, δεν με ενοχλησε κανείς. πολυ οργανωμενο.
μου εδωσε και σαικλακουρ και ενεσεις αντιπηκτικές. εσυ εκανες ενεσεις?
και παλι ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

Cristy
13-06-12, 09:47
κριστυ, τι τιμή ειναι αυτη? σουπερ!
εγω μετεφερα τρια 4ης ημερας, τα δυο μου ειπε ηταν πολυ καλα ειχαν συντηχθει τα κυτταρα τους.
τα υπολοιπα οπως τα ειπες, ουτε γεματη ουροδοχος κυστη, ατομικο δωματιο, δεν με ενοχλησε κανείς. πολυ οργανωμενο.
μου εδωσε και σαικλακουρ και ενεσεις αντιπηκτικές. εσυ εκανες ενεσεις?
και παλι ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι.
Εγώ όχι αντιπηκτικές - μόνο παιδική ασπιρίνη.
Μου είπε όμως μια ένεση pregnyl 3 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά.

isis73
13-06-12, 09:58
και pregnyl 3 συνολικα, ανα 3 ημερες. και ειναι ενδομυικα δυστυχως...
τουλαχ γλιτωσες τις αντιπηκτικες.
εντωμεταξυ δεν εχω θρομβοφιλια.
τωρα τι συνεχιζεις απο φαρμακα?
τη δε θα πας για να δειτε σακο/σακους?

Cristy
13-06-12, 23:31
Κορίτσια, έχω μια ερώτηση για όσες πετύχατε εγκυμοσύνη στο κέντρο αυτό. Μετά από πόσο καιρό έγινε η "πάσα" από το ΓΕΝΕΣΙΣ στον γιατρό που παρακολουθούσε την υπόλοιπη εγκυμοσύνη?
Στη φάση που είμαι, δηλ πρώτη μέτρηση χοριακής-οιστραδιόλης-προγεστερόνης, μου δίνουν οδηγίες οι μαίες του Π...ου.
Αύριο που θα κάνω επανάληψη μέτρησης επίσης.
Μετά είπε θα κανονίσει να δούμε την κύηση υπερηχογραφικά. Αυτό δεν φανταζόμουνα ότι θα γινόταν στο κέντρο εξ/κης... και όμως.
Όχι ότι με νοιάζει ιδιαίτερα, απλά έχω περιέργεια για το "πλάνο"

ΛΙΝ
14-06-12, 14:33

Cristy μου σουπερ η χοριακη συνχαρητηρια!!! ολα να πανε καλα κ να εχεις μια ηρεμη εγκυμοσινη.

ΛΙΝ
14-06-12, 15:15
Γεια σας κοριτσια!
επεστρεψα σημερα, ειμαι πολυ κουρασμενη απο το ταξιδι αλλα ηθελα να σας πω τα νεα μου,οτι εξετασεις ειχα κανει σε ολες της προσπαθειες μου ηταν καλες,ο παντο που ειπαι κ εκανα υστεροσκοπηση για να δουμε που υπαρχει το προβλημα κ δεν εχω μεινη εγκυος μεχρι στιγμης επιπλεων θα κανω για κυστηκη ινωση,καρυοτυπο ζευγους, κ για καμπυλη ζαχαρου.

Η υστεροσκοπηση εδειξε οτι η μητρα ηταν σε καποια σημεια ερεθυσμενη κ ενα πολυ μικρο πολιποδακι με ενημερωσαν οτι δεν ειναι κατι το ανησυχητικο θα το στειλουν για βιοψια κ ιστολογικη εξεταση κ για 10 μερες να περνω αντιβιωση vibramicin 2 χαπακια την ημερα.
ο κυριος παντο μου εδωσε ελπιδες οτι θα τα καταφερω του λεω γιατρε θελω ενα παιδι κ να ειναι γερο μου λεει μπορει κ δυο, απο την αλλη δεν θελω να ενθουσιαζομαι, γιατι πρωτα θελω ολα αυτα να γινουν στην πραξει που σημαινει να πετυχο

στης 24/6 ξεκιναω gonapeptyl για 10 μερες κ συνχρονος primolut δυο την ημερα για 5 μερες εξεταση οιστραδιολης αναλογα το αποτελεσμα στη συνεχεια altermon-gonapeptyl για επτα μερες κ τελος ovitrelle 250 πριν παω για ωοληψια

εχει κανει καμια κοπελα την ιδια θεραπεια;;

isis73
15-06-12, 12:40
καλη αρχη Λιν
τελικα ποσο στοιχισε η υστεροσκόπηση?
εγω ειμαι 4η ημερα μετα την εμβρυομεταφορά.
το περίεργο ειναι ότι δεν αισθανομαι τιποτα. ενω την πρωτη δευτερη ημερα ειχα καποιες συσπασεις χαμηλα, τωρα τιποτα. ακομα και το οιδημα εχει υποχωρησει... Λετε να εξαφανισθηκαν? Πως θα αντεξω μεχρι την επομενη δευτερα?

Sunty
15-06-12, 15:20
Υπομονη Isis. Ξέρεις ότι δεν υπαρχουν συμπτωματα που να μπορεις να καταλαβεις αν έχεις πιασει. Ευχομαι μια τριψηφια χοριακή.

ΛΙΝ
15-06-12, 17:22
καλη αρχη Λιν
τελικα ποσο στοιχισε η υστεροσκόπηση?
εγω ειμαι 4η ημερα μετα την εμβρυομεταφορά.
το περίεργο ειναι ότι δεν αισθανομαι τιποτα. ενω την πρωτη δευτερη ημερα ειχα καποιες συσπασεις χαμηλα, τωρα τιποτα. ακομα και το οιδημα εχει υποχωρησει... Λετε να εξαφανισθηκαν? Πως θα αντεξω μεχρι την επομενη δευτερα?

isis μου ευχαριστω πολυ, σου ευχομαι καλα αποτελεσματα!
η υστεροσκοπηση κοστισε 1000

ο γιατρος με ρωτησε αν εβαζα ηπαρινη στης προιγουμενες προσπαθειες μου κ του απαντησα οχι κ λεει σε αυτη την προσπαθεια θα ξεκινησουμε για πιο λογο βαζουμε ηπαρινη εχει τυχη σε καμοια?

zouzounaki12
15-06-12, 22:54

ο γιατρος με ρωτησε αν εβαζα ηπαρινη στης προιγουμενες προσπαθειες μου κ του απαντησα οχι κ λεει σε αυτη την προσπαθεια θα ξεκινησουμε για πιο λογο βαζουμε ηπαρινη εχει τυχη σε καμοια?

1000 ευρω η υστεροσκοπηση;;;;;;;; αν ηταν λαπαροσκοπηση ποσα θα επαιρνε;; οι ηπαρινες δρουν κατα της πηξης του αιματος. συνηθως γινεται χορηγηση στην εξωσωματικη.

isis73
15-06-12, 23:24

και εμενα μου εβαλε ηπαρινη αν και δεν εχω θρομβοφιλια. για να αιματωνεται καλυτερα η μητρα...
η λαπαροσκοπηση επεμβατικη +υστεροσκοπηση 3000

πεπίκα
15-06-12, 23:53
Καλή επιτυχία,Λυν!Εκανα και εγώ 3 εξωσωματικεές στο Γένεσις με τον κ.Πάντο,πέτυχαν όλες,η πρώτη μόνο σταμάτησε στους 5,5 μήνες,ήταν κοριτσάκι.Στις άλλες,έκανα το γιο και μετά την-πολυπόθητη-κόρη!Τον κ.Πάντο τον σταμάτησα μόλις τέλειωσαν τα χάπια-ορμόνες της εξωσωματικής,τέλος 3ου μήνα περίπου.Να μην κουράζεσαι και να μην ξεθαρρεύεις!Τα ίδια φάρμακα με σένα έπαιρνα,ίσως,να άλλαξε κάτι,αλλα αυτό το κρίνει ο γιατρός.Θα αγαπάς το/τα παιδί/α σου πιο πολύ από κάποιον που τα απέκτησε φυσιολογικά,είναι μαγικό!Υπομονή και κουράγιο!

πεπίκα
15-06-12, 23:59
Κορίτσια, έχω μια ερώτηση για όσες πετύχατε εγκυμοσύνη στο κέντρο αυτό. Μετά από πόσο καιρό έγινε η "πάσα" από το ΓΕΝΕΣΙΣ στον γιατρό που παρακολουθούσε την υπόλοιπη εγκυμοσύνη?
Στη φάση που είμαι, δηλ πρώτη μέτρηση χοριακής-οιστραδιόλης-προγεστερόνης, μου δίνουν οδηγίες οι μαίες του Π...ου.
Αύριο που θα κάνω επανάληψη μέτρησης επίσης.
Μετά είπε θα κανονίσει να δούμε την κύηση υπερηχογραφικά. Αυτό δεν φανταζόμουνα ότι θα γινόταν στο κέντρο εξ/κης... και όμως.
Όχι ότι με νοιάζει ιδιαίτερα, απλά έχω περιέργεια για το "πλάνο"
Εγώ άλλαξα γιατρό στο τέλος του 3ου μήνα ,μόλις τέλειωσαν τα φάρμακα της εξωσωματικής.Απέκτησα 2 παιδάκια με τον τρόπο αυτό στο Γένεσις.Καλή επιτυχία!

dany7
16-06-12, 10:17
Κορίτσια καλημέρα!
Ξεκινάω και εγώ στο Γένεσις, μόλις μου έρθει περίοδος, με βραχύ πρωτόκολλο.Ξέρετε αν μπορούν να μου κάνουν εκεί τις ενέσεις και αν τις κάνουν και τα Σαββατοκύριακα?

isis73
16-06-12, 11:59
ξερω οτι κανουν εκει ενεσεις. Τωρα για ΣΚ δεν γνωριζω αλλα λογικά θα γίνεται το ιδιο. Πως και βραχυ? συνηθως προτιμουν το μακρυ νομίζω. Εχεις κανει αλλου προσπαθειες?

dany7
16-06-12, 12:23
Είναι η πρώτη φορά και δεν έχω κάνει καμία άλλη προσπάθεια.Παντρεύτηκα πριν 3 μήνες και λόγω ηλικίας ( 41) ξεκινήσαμε αμέσως τις εξετάσεις και βρέθηκε ότι έχω ανεβασμένη Fsh. Μάλλον για αυτό μου έδωσαν το βραχύ.

isis73
16-06-12, 12:31
ok. να ζησετε ευτυχισμενοι.
εγω ειχα κανει ηδη αρκ προσπ σε αλλα κεντρα με βραχυ και τωρα μου προτειναν να δοκιμασω το μακρυ. Για καλυτερης ποιοτητας ωαρια. γιατι απο ποσοτητα δεν εχω ουτως η αλλως.
καλη επιτυχια

dany7
16-06-12, 12:42
Σε ευχαριστώ πολύ! Και σε εσένα εύχομαι τα καλύτερα!!
Όλες σου οι προσπάθειες ήταν στο Γένεσις?

isis73
16-06-12, 12:47
Σε ευχαριστώ πολύ! Και σε εσένα εύχομαι τα καλύτερα!!
Όλες σου οι προσπάθειες ήταν στο Γένεσις?

οχι ήταν με εναν ιατρο που συνεργαζοταν με το Λητω.
ειναι η πρωτη στο γενεσις.
νομιζω ομως οτι εκανες καλη επιλογη. ειναι το πιο οργανωμενο κεντρο που εχω παει. Βεβαια, παντα το αποτελεσμα ειναι αυτο που κανει τη διαφορα...
εγω ειμαι σε φαση αναμονης...για χοριακή...

dany7
16-06-12, 13:04
Καλά αποτελέσματα!!!Την εμβρυομεταφορά στην έκανε ο γιατρός με υπέρηχο?Έχω αγχωθεί λίγο γιατί στη σαλπιγγογραφία που έκανα στο Μητέρα έκαναν αρκετή ώρα για να περάσουν τον καθετήρα και κάπου διάβασα ότι στο Γένεσις δεν χρησιμοποιουν υπέρηχο στην εμβρυομεταφορά.. αλλά μπορεί να κατάλαβα και λάθος.

isis73
16-06-12, 13:18
και εγω ειχα στο παρελθον λιγο προβλημα με την εισοδο του καθετηρα στο τραχηλικο στομιο. να σκεφτεις μια φορα επειδη δεν μπορουσαν να περασουν τον καθετ της μεταφορας, ο ιατρος πηρε τα εμβρυα τα ξαναεβαλε στον κλιβανο, εβαλε καθετηρα οδηγο και ξαναεφερε τα εμβρυα απο τον κλιβανο...
στο γενεσις ηταν αψογα.
την ημερα της μεταφορας ενημερωσα τον Π οτι εχω ενα μικρο προβλημα με την εισοδο του καθετηρα και αυτος ειπε στην νοσηλευτρια να του φερει οδηγο καθετηρα (τον βαζουν πριν απο αυτον της μεταφορας). δεν καταλαβα τιποτα, εγινε πολυ γρηγορα, σχολιασε και ο ιδιος οτι δεν συναντησε δυσκολια.
πραγματι δεν χρησιμοποιει υπερηχο ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙΣ ΝΕΡΟ. για εμενα αυτο ηταν επισης πολυ σημαντικο. η πιο ευχαριστη εμβρυομεταφορα που εχω κανει.
επισης, εχεις δωματιο δικο σου σαν κουκετα με τηλεοραση και μπανιο και καθεσαι απο μια ωρα μετα μεχρι οσο θελεις. αψογα.

dany7
16-06-12, 13:29
και εγω ειχα στο παρελθον λιγο προβλημα με την εισοδο του καθετηρα στο τραχηλικο στομιο. να σκεφτεις μια φορα επειδη δεν μπορουσαν να περασουν τον καθετ της μεταφορας, ο ιατρος πηρε τα εμβρυα τα ξαναεβαλε στον κλιβανο, εβαλε καθετηρα οδηγο και ξαναεφερε τα εμβρυα απο τον κλιβανο...
στο γενεσις ηταν αψογα.
την ημερα της μεταφορας ενημερωσα τον Π οτι εχω ενα μικρο προβλημα με την εισοδο του καθετηρα και αυτος ειπε στην νοσηλευτρια να του φερει οδηγο καθετηρα (τον βαζουν πριν απο αυτον της μεταφορας). δεν καταλαβα τιποτα, εγινε πολυ γρηγορα, σχολιασε και ο ιδιος οτι δεν συναντησε δυσκολια.
πραγματι δεν χρησιμοποιει υπερηχο ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙΣ ΝΕΡΟ. για εμενα αυτο ηταν επισης πολυ σημαντικο. η πιο ευχαριστη εμβρυομεταφορα που εχω κανει.
επισης, εχεις δωματιο δικο σου σαν κουκετα με τηλεοραση και μπανιο και καθεσαι απο μια ωρα μετα μεχρι οσο θελεις. αψογα.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με καθησύχασες γιατί το είχα πολύ άγχος!Βέβαια έχω πολυ δρόμο ακόμα για να φτάσω στην εμβρυομεταφορά, αλλά επειδή έκανα πρόσφατα τη σαλπιγγογραφία και για περίπου 20 λεπτά γινόντουσαν προσπάθειες με τον καθετήρα, το σκεφτόμουν συνέχεια.

Cristy
16-06-12, 20:54
Εγώ άλλαξα γιατρό στο τέλος του 3ου μήνα ,μόλις τέλειωσαν τα φάρμακα της εξωσωματικής.Απέκτησα 2 παιδάκια με τον τρόπο αυτό στο Γένεσις.Καλή επιτυχία!

Νάσαι καλά γλυκιά μου για τις πληροφορίες. Σ΄ ευχαριστώ πολύ. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.

Cristy
16-06-12, 20:56
Καλά αποτελέσματα!!!Την εμβρυομεταφορά στην έκανε ο γιατρός με υπέρηχο?Έχω αγχωθεί λίγο γιατί στη σαλπιγγογραφία που έκανα στο Μητέρα έκαναν αρκετή ώρα για να περάσουν τον καθετήρα και κάπου διάβασα ότι στο Γένεσις δεν χρησιμοποιουν υπέρηχο στην εμβρυομεταφορά.. αλλά μπορεί να κατάλαβα και λάθος.

Ο Π....ς ΔΕΝ χρησιμοποιεί υπέρηχο. Που σημαίνει ότι ΔΕΝ πίνεις νερό πιο πριν, αν δε διψάς φυσικά...

ΛΙΝ
19-06-12, 11:37
Καλημερα κοριτσια!

Τελικα θα ξεκινησω την εξωσωματικη το Σεπτεμβριο, γιατι το κεντρο τον Αυγουστο ειναι κλειστω. κανονικα την πρωτη ενεση θα την εβαζα αυτο το μηνα στης 24/6, αλλα επειδη δεν θα προλαβω να γινει εμβρυομεταφορα
θα ξεκινησω σεπτεμβριο να εχω κανει και ολες της εξετασεις που μου ειπαι ο Π..... γιατι καποιες απο αυτες καθηστερουν τα αποτελεσματα.

Υπαρχει κοπελα που να της ειπαι ο γιατρος να ξεκινηση αυτο το μηνα ενεσεις?

Σημερα ειναι ακριβως μια βδομαδα που εκανα την υστεροσκοπιση και πειρα τηλ. στο κεντρο για να με ενημερωσουν για το αποτελεσμα της βιοψιας και μου ειπαι μια κυρια αν ειχαμε τα αποτελεσματα θα σας ειχαμε παρει ειδη τηλ. ουτε καν με ρωτησε πως λεγομε..

Οποια κοπελα εχει κανει υστεροσκοπιση στο Γεννεσης κ χρειστηκε να περιμενει αποτελεσματα βιοψιας μετα απο ποσες μερες σας ειδοποιησαν? κ κατι αλλο σας ειπαν τηλεφωνικος το αποτελεσμα ή σας τα εστειλαν?

isis73
19-06-12, 15:36
καλυτερα να ξεκινησεις σεπτ. δεν ηξερα οτι κλεινουν αυγουστο. τοσο μεγαλο κεντρο κ να κλεινει ολοκλ μηνα?
εγω ειχα κανει λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση. μολις εφυγα μου εδωσαν το dvd και την εκθεση της εξετασης. δυο εβδομαδες μετα με πηραν τηλ οτι βγηκε το αποτελ της βιοψιας. με ενημ οτι κατι για φλεγμονη λεει τιποτα ανησυχητικο. μετα στο επομ ραντεβου πηρα το αποτελ απο τη γραμματεια.
τι σου ειπαν? βρηκαν τιποτα?

Ele-Ni
19-06-12, 16:02
Κορίτσια γεια σας κι από εμένα.
Σήμερα πήγα εκ νέου στο Γενεσις για κάτι εκκρεμόητες για το βλακοταμείο μου το ΤΣΜΕΔΕ.. έκανα λαπαροσκόπηση/υστεροσκόπηση τον Απρίλη κ ακόμα τρέχω με τα μερεμέτια!
Κορίτσια λογικά το Σεπτέμβρη θα μπω κ εγώ σε πρόγραμμα.. αν και λένε ότι μετά τη θεραπεία ενδομητρίωσης (είναι on going τώρα.. με 3μηνη καταστολή περιόδου!!) o οργανισμός είναι σούπερ φιτ και μπορείς να συλλάβεις αμέσως.. όμως εγώ δε θέλω να ρισκάρω το καλό fitness του οργανισμού οπότε θα μπω στο κυρίως θέμα. Επίσης το Σεπτέμβρη γίνομαι 36, και δε θέλω να εξαντλήσω τα περιθώρια.
Έχω ήδη μιλήσει με τον κΠά..ο οπότε και θα τον δω μες στον Ιούλη να δούμε πώς θα προχωρήσουμε. Πιστεύω ότι μετά τις διακοπές η ψυχολογία θα είναι καλή και θα βοηθήσει την κατάσταση!
Μέχρι στιγμής, έχω μείνει απολύτως ικανοποιημένη από τις υπηρεσίες τους. Το κέντρο φαίνεται να λειτουργεί πολύ σωστά. Οπότε θα οπλιστώ με υπομονή και κουράγιο και θα ξεκινήσω.
Εύχομαι σε όλες σας καλή επιτυχία!!

Ele-Ni
19-06-12, 16:11
Καλημερα κοριτσια!

Τελικα θα ξεκινησω την εξωσωματικη το Σεπτεμβριο, γιατι το κεντρο τον Αυγουστο ειναι κλειστω. κανονικα την πρωτη ενεση θα την εβαζα αυτο το μηνα στης 24/6, αλλα επειδη δεν θα προλαβω να γινει εμβρυομεταφορα
θα ξεκινησω σεπτεμβριο να εχω κανει και ολες της εξετασεις που μου ειπαι ο Π..... γιατι καποιες απο αυτες καθηστερουν τα αποτελεσματα.

Σημερα ειναι ακριβως μια βδομαδα που εκανα την υστεροσκοπιση και πειρα τηλ. στο κεντρο για να με ενημερωσουν για το αποτελεσμα της βιοψιας και μου ειπαι μια κυρια αν ειχαμε τα αποτελεσματα θα σας ειχαμε παρει ειδη τηλ. ουτε καν με ρωτησε πως λεγομε..

Οποια κοπελα εχει κανει υστεροσκοπιση στο Γεννεσης κ χρειστηκε να περιμενει αποτελεσματα βιοψιας μετα απο ποσες μερες σας ειδοποιησαν? κ κατι αλλο σας ειπαν τηλεφωνικος το αποτελεσμα ή σας τα εστειλαν?

Lyn μου τα αποτελέσματα βγαίνουν περίπου μετά από 2 εβδομάδες.. κάπου εκεί τα έμαθα κι εγώ. Μην ανησυχείς, είναι σχεδόν τυπικά. Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!

ΛΙΝ
19-06-12, 17:24
καλυτερα να ξεκινησεις σεπτ. δεν ηξερα οτι κλεινουν αυγουστο. τοσο μεγαλο κεντρο κ να κλεινει ολοκλ μηνα?
εγω ειχα κανει λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση. μολις εφυγα μου εδωσαν το dvd και την εκθεση της εξετασης. δυο εβδομαδες μετα με πηραν τηλ οτι βγηκε το αποτελ της βιοψιας. με ενημ οτι κατι για φλεγμονη λεει τιποτα ανησυχητικο. μετα στο επομ ραντεβου πηρα το αποτελ απο τη γραμματεια.
τι σου ειπαν? βρηκαν τιποτα?

εμενα μου εδωσαν της εικονες της υστεροσκοπισης κ ενα χαρτι που αναφερει τη ακριβως φαινετε στης εικονες κατι σαν γνωματευση.
το μονο που μου ειπαν την ιδια μερα που εγινε η εξεταση οτι ηταν ερεθισμενο το ενδομητριο κ ενα πολυ μικρο πολιποδακι απο το οποιο περιμενω το αποτελεσματα της βιοψιας. μου ειπαι ο Π.....ς και ο γιατρος ο Σ.....ς που μου εκανε την εξεταση οτι δεν ειναι ανησυχητικο.

ποιο καλα που ξεκιναω σεπτεμβριο να εχω κανει και ολες της αιματολογικες εξετασεις, αυριο θα κανουμε καρυοτυπο και οι δυο μας και εχω κλειση ραντεβου την αλλη βδομαδα για κυστικη ινωση, καμπυλη ζαχαρου, αντισωματα, για ενδομητριοση και καποιες αλλες που δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη ολες αυτες θα κοστισουν πανω απο χιλιαρικο μετα απο τοση ταλαιπορια και τοσα εξοδα ελπιζω να πανε ολα καλα

ΛΙΝ
19-06-12, 17:27
Lyn μου τα αποτελέσματα βγαίνουν περίπου μετά από 2 εβδομάδες.. κάπου εκεί τα έμαθα κι εγώ. Μην ανησυχείς, είναι σχεδόν τυπικά. Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!

Ele-Ni μου ευχαριστω! σου ευχομαι τα καλυτερα!

dany7
19-06-12, 19:29
Καλημερα κοριτσια!

Καλησπέρα Λιν! Εγώ θα ξεκινήσω ενέσεις τέλος Ιουνίου -αρχές Ιουλίου, αλλά το βραχύ πρωτόκολλο,οπότε μάλλον προλαβαίνω..

isis73
19-06-12, 19:43
εμενα μου εδωσαν της εικονες της υστεροσκοπισης κ ενα χαρτι που αναφερει τη ακριβως φαινετε στης εικονες κατι σαν γνωματευση.
το μονο που μου ειπαν την ιδια μερα που εγινε η εξεταση οτι ηταν ερεθισμενο το ενδομητριο κ ενα πολυ μικρο πολιποδακι απο το οποιο περιμενω το αποτελεσματα της βιοψιας. μου ειπαι ο Π.....ς και ο γιατρος ο Σ.....ς που μου εκανε την εξεταση οτι δεν ειναι ανησυχητικο.

ποιο καλα που ξεκιναω σεπτεμβριο να εχω κανει και ολες της αιματολογικες εξετασεις, αυριο θα κανουμε καρυοτυπο και οι δυο μας και εχω κλειση ραντεβου την αλλη βδομαδα για κυστικη ινωση, καμπυλη ζαχαρου, αντισωματα, για ενδομητριοση και καποιες αλλες που δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη ολες αυτες θα κοστισουν πανω απο χιλιαρικο μετα απο τοση ταλαιπορια και τοσα εξοδα ελπιζω να πανε ολα καλα

o S....s ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ στα επεμβατικα..ίδ στα λαπαροσκοπικα, που πρεπει να εχεις εμπειρια.
εγω ειμαι σε φαση αναμονης. τη δευτερα χοριακη. εχω πολυ αγωνια. μου εχει ανοιξει και η ορεξη με τις ορμονες. εντωμεταξυ ψαχνω για συμπτωματα και εαν εξαιρεσουμε το φουσκωμα στην κοιλια, που ειναι μαλλον απο το φαγητο κ τις ορμονες, δεν εχω τιποτε αλλο... και εχει γεμισει μικρες μελανιες η κοιλια μου απο τις αντιπηκτικες..ποσο θα ηθελα καποιο απο τα εμβρυακια να εχει εμφυτευθει κ να μεγαλωνει.....

ΛΙΝ
19-06-12, 19:58
o S....s ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ στα επεμβατικα..ίδ στα λαπαροσκοπικα, που πρεπει να εχεις εμπειρια.
εγω ειμαι σε φαση αναμονης. τη δευτερα χοριακη. εχω πολυ αγωνια. μου εχει ανοιξει και η ορεξη με τις ορμονες. εντωμεταξυ ψαχνω για συμπτωματα και εαν εξαιρεσουμε το φουσκωμα στην κοιλια, που ειναι μαλλον απο το φαγητο κ τις ορμονες, δεν εχω τιποτε αλλο... και εχει γεμισει μικρες μελανιες η κοιλια μου απο τις αντιπηκτικες..ποσο θα ηθελα καποιο απο τα εμβρυακια να εχει εμφυτευθει κ να μεγαλωνει.....

isis μου! σου το ευχομαι μεσα στην κοιλιτσα σου να υπαρχει το πιο ομορφο δωρακι;) και να σε κανει πολυ-πολυ χαρουμενη!!!

ΛΙΝ
19-06-12, 20:00
Καλησπέρα Λιν! Εγώ θα ξεκινήσω ενέσεις τέλος Ιουνίου -αρχές Ιουλίου, αλλά το βραχύ πρωτόκολλο,οπότε μάλλον προλαβαίνω..

καλησπερα dany! σου ευχομαι καλη αρχη και να σου πανε ολα καλα!!!

dany7
20-06-12, 20:35
καλησπερα dany! σου ευχομαι καλη αρχη και να σου πανε ολα καλα!!!
Σε ευχαριστώ πολυ πολυ ΛΙΝ!!Και σε σενα τα καλυτερα!!!

pasteli
20-06-12, 23:30
εγω θα κανω τον ιουλιο φυσικο τροποποιημενο για καταψυξει..... οτι κλεινη τον αυγουστο μας το ειπαν και σε εμας αλλα παραλληλα κλεινη και ο γεντιστης που συνεργαζονται... εμεις θα κανουμε και προεμφυτετικο

ΛΙΝ
21-06-12, 01:28
καλησπερα πηγα στο γιατρο για να κανω της εξετασεις για κυστικη ινωση και καρυοτυπο ζευγους τα αποτελεσματα θα τα ξερω σε 15 μερες.
ρωτησα το γιατρο για πιο λογο γινοντε οι εξετασεις και μου ειπαι για να γνωριζουμε αν χρειαζετε ή δεν χρειαζετε να κανουμε προεμφυτευτικο ελεγχο. ρωτησα το κοστος αν τελικα χρειαστη να κανω προεμφυτευτικο και μου ειπαι 3000 ΜΟΝΟ Ο ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΤΙΚΟΣ:shock:
ας ελπιζω να βγουν φυσιολογικα τα αποτελεσματα και να μην υπαρχει προβλημα.

ΛΙΝ
21-06-12, 09:59
εγω θα κανω τον ιουλιο φυσικο τροποποιημενο για καταψυξει..... οτι κλεινη τον αυγουστο μας το ειπαν και σε εμας αλλα παραλληλα κλεινη και ο γεντιστης που συνεργαζονται... εμεις θα κανουμε και προεμφυτετικο

pasteli μου καλη επιτυχια!! να πανε ολα καλα!!

ΛΙΝ
21-06-12, 12:05
ειμαι χαρουμενη με ενημερωσαν πριν λιγο απο το κεντρο για τα αποτελεσματα της ιστολογικης απο την υστεροσκοπιση οτι το υλικο που σταλθηκε δεν υπαρχει κακοηθεια.

isis73
21-06-12, 19:50
μπραβο Λιν. σου ζητησε και καμπυλη σακχαρου?
ντανυ7 και παστελι καλη επιτυχια...
στο φυσικο τροποποιημενο τι ακριβως παιρνεις απο φαρμακα?

Cristy
21-06-12, 20:09
Να σας γράψω κι εδώ τα αποτελέσματά μου, μια και χτες είχα τον πρώτο υπέρηχο κύησης...
ΤΕΤΡΑΔΥΜΑ!!!
(Ουπς)
Τώρα??? Υπέρηχο ξανά σε μία εβδομάδα κι ελπίζουμε κάποιο/α να... αρχίσει/ουν να υποχωρούν από μόνα τους...
Διαφορετικά... βλέπουμε...

isis73
21-06-12, 20:23
κριστυ, σου εγραψα τα συγχαρητηρια μου και στο άλλο τοπικ.
Αυτο και εαν ειναι επιτυχια!!!
ευχομαι διδυμακια!!! νομιζω οτι ειναι το ιδανικο!!!!

Sunty
21-06-12, 21:49
Cristy μου συγχαρητηρια και ευχομαι κ γω διδυμακια στο τελος!

Cristy
21-06-12, 22:45
isis 73 & Sunty
ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας.
Η αλήθεια είναι ότι μια αγωνία την έχω γιατί έπεσα σε "πολύ βαθειά νερά".
Τωρά απλά ελπίζω στο καλύτερο δυνατόν...

pasteli
21-06-12, 22:52
Για τον προεμφυτευτικο σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να μην σου χρειαστει γιατι ειναι δυσκολος δρομος... τωρα τα 3000 χιλιαρικα ειναι για 5εμβρυα αν εχεισ παραπανω ειναι 500 ευρο το καθε ενα.. εγω κανω τροποποιημενο με κλομιφεν...

ΛΙΝ
21-06-12, 23:24
μπραβο Λιν. σου ζητησε και καμπυλη σακχαρου?
ντανυ7 και παστελι καλη επιτυχια...
στο φυσικο τροποποιημενο τι ακριβως παιρνεις απο φαρμακα?

ναι καμπυλη σακχαρου και καποιες αλλες που εχω αναφερει σε προηγουμενα μνμ

ΛΙΝ
21-06-12, 23:28
Να σας γράψω κι εδώ τα αποτελέσματά μου, μια και χτες είχα τον πρώτο υπέρηχο κύησης...
ΤΕΤΡΑΔΥΜΑ!!!
(Ουπς)
Τώρα??? Υπέρηχο ξανά σε μία εβδομάδα κι ελπίζουμε κάποιο/α να... αρχίσει/ουν να υποχωρούν από μόνα τους...

Cristy μου συνχαρητηρια!! σου ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχεις γερα μωρακια

ΗΛΙΟΣ
22-06-12, 17:33
Christy, θα μου δώσεις τα δύο;;;;;;;;;;
Ή έστω το ένα;;;;;;;;;;;
Καλή εγκυμοσύνη & να κρατήσεις στην αγκαλιά σου τόσα παιδιά, όσα αυτή χωράει!!!!!!!

gogo38
23-06-12, 17:08
Κρίστυ κορίτσι μου τι λες τώρα;;;4δυμα;Θα μας τρελάνεις!!!!πως πάνε; είναι ΟΚ και τα 4; Πως είσαι ψυχολογικά; Προχθές έκανε την επέμβαση ο μπαμπάς μου και όλα καλά, οπότε θα ηρεμήσω και εγώ τώρα. Σας έχω χάσει και τα νέα τρέχουν!

Σάντυ εσύ τί έκανες;Ξεκίνησες;Είσαι έγκυος μήπως;

έχω μείνει πίσω...από Σεπτέμβριο θα αρχίσω πάλι εγώ...τώρα ζεσταίνομαι!

Sunty
23-06-12, 18:01
Gogo, η Cristy ειπε να μεινει έγκυος και το παρακανε. 4 στα 4. Χαχαχα. Περα από την πλακα ευχομαι να πανε όλα καλά γιατι καταλαβαινω το άγχος της.

Εγω ξεμεινα στο φυσικο κυκλο αυτο το μηνα. Τη Δευτερα, καλως εχοντων των πραγματων (αν δεν έχει σπασει), έχω ωοληψια. Για καταψυξη.

Cristy
23-06-12, 19:24
Christy, θα μου δώσεις τα δύο;;;;;;;;;;
Ή έστω το ένα;;;;;;;;;;;

Γλυκιά μου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να γίνεις σύντομα μανούλα...
Μακάρι να γινότανε να μοίραζα μερικά...

Κρίστυ κορίτσι μου τι λες τώρα;;;4δυμα;Θα μας τρελάνεις!!!!πως πάνε; είναι ΟΚ και τα 4; Πως είσαι ψυχολογικά; Προχθές έκανε την επέμβαση ο μπαμπάς μου και όλα καλά, οπότε θα ηρεμήσω και εγώ τώρα. Σας έχω χάσει και τα νέα τρέχουν!

Είδες βρε gogo!!!
Μόνο του ...σπανού τα γένια που λένε δεν γίνονται!

Περαστικά για τον μπαμπά σου!

Ψυχολογικά εκείνη τη στιγμή το σοκ ήταν τεράστιο, ευτυχώς που έκανα τον υπέρηχο στον δικό μου γιατρό και όχι στο ΓΕΝΕΣΙΣ γιατί είχα μια διάθεση να του βάλω μπουρλότο επιτόπου...
Καρδούλες δεν ακούσαμε, ήταν πολύ νωρίς, αυτή την Τετάρτη θα ξαναπάμε κι ελπίζω να ακούσουμε μόνο δύο για να μην έχουμε περίεργα διλήμματα...

Εντωμεταξύ, δυο μέρες μετά τον "εν λόγω" υπέρηχο, ακολούθησε ο επανέλεγχος στον πνεύμονα της κόρης μου (δεν ξέρω αν σας είχα πει για μια μεγάλη περιπέτεια που περάσαμε το χειμώνα), ο οποίος ήταν καθαρός κι έχουμε γεμίσει αισιοδοξία.
Πιστεύω πως θα καταφέρουμε να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση.

isis73
24-06-12, 21:14
κοριτσια,
αυριο εχω χοριακη... εχω πολυ αγωνια. καμια αλλη κοπελα απο γενεσις σε φαση αναμονης για χοριακη???

κοκκινουλα
24-06-12, 21:30
καλη επιτυχια isis73:p

zouzounaki12
24-06-12, 22:19
κοριτσια,
αυριο εχω χοριακη... εχω πολυ αγωνια. καμια αλλη κοπελα απο γενεσις σε φαση αναμονης για χοριακη???

καλη επιτυχια κουκλα!!!

isis73
24-06-12, 23:01
ευχαριστω κοκκινουλα κ ζουζουνάκι.
ο,τι ποθειτε και εσεις...
θα σας πω αυριο.
ελπίζω να ειναι ευχαριστα τα νεα.....

Sunty
24-06-12, 23:11
Καλα αποτελεσματα isis!

Cristy
24-06-12, 23:38
κοριτσια,

Σου εύχομαι κι από εδώ καλή επιτυχία!!!

newbie G
25-06-12, 08:35
Ψυχολογικά εκείνη τη στιγμή το σοκ ήταν τεράστιο, ευτυχώς που έκανα τον υπέρηχο στον δικό μου γιατρό και όχι στο ΓΕΝΕΣΙΣ γιατί είχα μια διάθεση να του βάλω μπουρλότο επιτόπου...
Καρδούλες δεν ακούσαμε, ήταν πολύ νωρίς, αυτή την Τετάρτη θα ξαναπάμε κι ελπίζω να ακούσουμε μόνο δύο για να μην έχουμε περίεργα διλήμματα...

Cristy, με ποια λογική σου βάλανε 4 έμβρυα; Ποια είναι η ηλικία σου, αν επιτρέπεται, δεν θυμάμαι. Είχες πολλές αποτυχημένες προσπάθειες πιο πριν;

Συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα της κόρης σου.

ΛΙΝ
25-06-12, 20:52
Καλησπερα κοριτσια, να κανω μια ερωτηση αν και ακομα ειναι πολυ νωρις να σκευτωμαι για εμβρυομεταφορα επειδη ξεκιναω σεπτεμβριο, αλλα δεν παυουν απο το μυαλο μου να περνανε διαφορες σκεψεις οπως.. την ημερα της εμβρυομεταφορας γινετε υπερηχος;

Αυτες της μερες εχω αρκετο αγχος περιμενω τα αποτελεσματα απο τον καρυοτυπο και απο εκει θα εξερτηθει αν γινει προεμφυτευτικος ελεγχος και τα αποτελεσματα για κυστικη ινωση, αυριο θα παω για καμπυλη ζακχαρου και καποιες αλλες για αντισωματα μακαρι να πανε ολα καλα και να μην παρουσιαστη καποιο προβλημα.

Cristy
25-06-12, 21:15
Cristy, με ποια λογική σου βάλανε 4 έμβρυα; Ποια είναι η ηλικία σου, αν επιτρέπεται, δεν θυμάμαι. Είχες πολλές αποτυχημένες προσπάθειες πιο πρiν;

Είμαι 40 προς 41 και η νομοθεσία επιτρέπει μέχρι 4.
Ήταν η 2η προσπάθεια, στην 1η είχα 2 ωοθυλάκια χωρίς ωάρια.
Πέρυσι έκανα συνολικά 4 σπερματεγχύσεις κ έμεινα έγκυος στις 2, η μία ήταν παλλίνδρομη-ανεμβρυική και η άλλη βιοχημική. Στην ανεμβρυική η ιστολογική που ακολούθησε της απόξεσης έδειξε χρωμοσωματικές ανωμαλίες-θεωρήθηκε φυσικό λόγω ηλικίας.
Ο γιατρός θεώρησε ότι ακόμη και στην περίπτωση που πιάσουν πάνω από 2 (το 4 δεν θεωρήθηκε ιδιαίτερα πιθανό), πάλι υπάρχουν αρκετές πιθανότητες κάποιο - κάποια να μην είναι καλά και να παλλινδρομήσουν...
Τώρα να σου πω ότι δεν ήθελα δίδυμα? Ψέματα θα σου πω... Σαν τρελή τάθελα!
Κρατώ την ψυχραιμία μου μέχρι το επόμενο ...επεισόδιο αυτή την Τετάρτη - υπέρηχος που αναμένουμε να ακούσουμε καρδιές.

την ημερα της εμβρυομεταφορας γινετε υπερηχος;

Ο Π....ς δεν κάνει υπέρηχο. Στα βάζει κατευθείαν και δεν χρειάζεται να έχεις πιεί νερό πιο πριν. Πολύ ανακουφιστικό όταν το έμαθα...
Με το καλό.

isis73
25-06-12, 21:20
μην ανησυχεις ειναι εξαιρετικα σπανιο να υπάρχει προβλημα στον καρυοτυπο, πιο πολυ τυπικο ειναι πιστευω...
οσον αφορα την κυστικη ινωση, εαν εχει ο ενας απο τους δυο σας θα κανει και ο αλλος, θα πρεπεικαι οι δυο να εχουν το γονιδιο ωστε να εκδηλωθει νοσος στο παιδι, επισης εξαιρετικα σπανιο.
μην αγχωνεσαι για αυτα....
την ημερα της μεταφορας δεν γινεται υπερηχος, ουτε χρειαζεται να εχεις πιει νερο. και εαν κρινουμε απο την κριστυ που επιασαν και τα 4, δεν ειναι και τοσο απαραιτητος...
ο,τι αλλο θελεις, πες μας...
εμενα με ταλαιπωρησε πολυ η καμπυλη, τοσες ληψεις 3 ωρες εχασα ενα πρωΐ!!!
καλα αποτελεσματα

ΛΙΝ
25-06-12, 23:31
μην ανησυχεις ειναι εξαιρετικα σπανιο να υπάρχει προβλημα στον καρυοτυπο, πιο πολυ τυπικο ειναι πιστευω...
οσον αφορα την κυστικη ινωση, εαν εχει ο ενας απο τους δυο σας θα κανει και ο αλλος, θα πρεπεικαι οι δυο να εχουν το γονιδιο ωστε να εκδηλωθει νοσος στο παιδι, επισης εξαιρετικα σπανιο.
μην αγχωνεσαι για αυτα....
την ημερα της μεταφορας δεν γινεται υπερηχος, ουτε χρειαζεται να εχεις πιει νερο. και εαν κρινουμε απο την κριστυ που επιασαν και τα 4, δεν ειναι και τοσο απαραιτητος...
ο,τι αλλο θελεις, πες μας...
εμενα με ταλαιπωρησε πολυ η καμπυλη, τοσες ληψεις 3 ωρες εχασα ενα πρωΐ!!!
καλα αποτελεσματα

κυστικη εκανα μονο εγω, στη καμπυλα θα κανω 75 γραμ.γλυκοζη αν και πολυ φοβαμαι αυτη την εξεταση για το αποτελεσμα, γιατι στην απλη εξεταση για ζαχαρο ημουν στο οριο το αποτελεσμα ηταν 119 και Φ.Τ 120.
isis μου σε ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σου! οπως και τα υπολοιπα κοριτσια.
εσυ πως εισαι? ποτε θα πας για χοριακη?

..HOPING!!
27-06-12, 17:30
ΤΕΤΡΑΔΥΜΑ!!!
(Ουπς)

Wow!!!!!!!!!!!!!!
Re kopelia tinaxes tin banka ston aera!!!!!

Eyxomai na sou pane ola kala & na exeis dynami , antoxi & kouragio
.. osa einai grafto na meinoun na exelixthoun se ygiestata morakia !!!!!!!!!

kathrin...
02-07-12, 11:40
καλημερα κοριτσια.εκανα την ωοληψια την δευτερα 25/6.εβγαλα 19 ωαριακια...ο γιατρος πολυ ικανοποιημενος και εγω φυσικα το ιδιο....με επερνε καθημερινα και με ενημερωνε οτι ολα πηγαιναν πολυ καλα....την δευτερη μερα(τεταρτη) περιμενα να μου πει για το ποτεθα γινει η εμβρυομεταφορα....μετα απο τηλεφωνο και αφου μου ειπε οτι τα 11 ειναι γονιμοποιημενα και προχωρανε μου ειπε οτι θα γινει σαββατο(30/6).ημουν χαρουμενη γιατι αφου 11 προχωρανε καλα θα μου μεινει και κανενα για καταψυξη...σαββατο πρωι 9.30 ημασταν στο κεντρο.δυστυχως (δεν μου ειχε πει κατι ο γιατρος)η κοπελα μου λεει πως πρεπει να πιω νερο για να γεμισει η κυστη....αφου ηρθε ο γιατρος μου ανακοινωνει οτι μονο 2 καταφεραν να προχωρησουν σε βλαστοκυστες...η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα λιγακι :( αλλα δεν το αφησα να με κυριευσει....απλα λεω οτι μπορει να μην τα καταφερνε κανενα ετσι δεν ειναι?και μετα????τσαμπα η προσπαθεια????παντος κοριτσια ειναι μαρτυριο με γεματη κυστη!!!!!!τα ειδα ολα!!!!τα 20 λεπτα που περιμενα μετα ηταν μαρτυριο...μετα σηκωθηκα και εφυγα κανονικα για χαλκιδα...τωρα ειμαι σε φαση αναμονης για χοριακη στισ 10/7....ελπιζω να πανε ολα καλα.....συγνωμη αν σας κουρασα....καλη επιτυχια να εχουμε ολες!!!!!

ΛΙΝ
02-07-12, 12:20
καλημερα κοριτσια.εκανα την ωοληψια την δευτερα 25/6.εβγαλα 19 ωαριακια...ο γιατρος πολυ ικανοποιημενος και εγω φυσικα το ιδιο....με επερνε καθημερινα και με ενημερωνε οτι ολα πηγαιναν πολυ καλα....την δευτερη μερα(τεταρτη) περιμενα να μου πει για το ποτεθα γινει η εμβρυομεταφορα....μετα απο τηλεφωνο και αφου μου ειπε οτι τα 11 ειναι γονιμοποιημενα και προχωρανε μου ειπε οτι θα γινει σαββατο(30/6).ημουν χαρουμενη γιατι αφου 11 προχωρανε καλα θα μου μεινει και κανενα για καταψυξη...σαββατο πρωι 9.30 ημασταν στο κεντρο.δυστυχως (δεν μου ειχε πει κατι ο γιατρος)η κοπελα μου λεει πως πρεπει να πιω νερο για να γεμισει η κυστη....αφου ηρθε ο γιατρος μου ανακοινωνει οτι μονο 2 καταφεραν να προχωρησουν σε βλαστοκυστες...η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα λιγακι :( αλλα δεν το αφησα να με κυριευσει....απλα λεω οτι μπορει να μην τα καταφερνε κανενα ετσι δεν ειναι?και μετα????τσαμπα η προσπαθεια????παντος κοριτσια ειναι μαρτυριο με γεματη κυστη!!!!!!τα ειδα ολα!!!!τα 20 λεπτα που περιμενα μετα ηταν μαρτυριο...μετα σηκωθηκα και εφυγα κανονικα για χαλκιδα...τωρα ειμαι σε φαση αναμονης για χοριακη στισ 10/7....ελπιζω να πανε ολα καλα.....συγνωμη αν σας κουρασα....καλη επιτυχια να εχουμε ολες!!!!!

να μην αγχωνεσε θα πανε ολα καλα, σου ευχομαι καλη επιτυχια!!!

kathrin...
03-07-12, 17:26
κοριτσια συγνωμη αν γινομαι κουραστηκη αλλα θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι...απο την εμβρυομεταφορα και μετα εχω συνεχεια δεκατα 37.1...συνηθως απογευματινες ωρες ...ειναι φυσιολογικο???ανησυχω λιγακι...ευχαριστω....

MarianS
03-07-12, 23:34
Κριστυ, ποσες φορες περιπου σε παρακολουθουν το πρωτο τριμηνο και τι εξετασεις κανεις; και απο χρηματα;
Καθριν δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις,με τοσα φαρμακα που παιρνουμε υπαρχουν διαφορες παρενεργειες,μπορει κ πυρετος

Cristy
04-07-12, 20:28
κοριτσια συγνωμη αν γινομαι κουραστηκη αλλα θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι...απο την εμβρυομεταφορα και μετα εχω συνεχεια δεκατα 37.1...συνηθως απογευματινες ωρες ...ειναι φυσιολογικο???ανησυχω λιγακι...ευχαριστω....

Είναι απολύτως φυσιολογικό αν πρόκειται τελικά για εγκυμοσύνη.
Αλλά καθώς και όλες οι ορμόνες που παίρνουμε στη φάση αυτή αποτελούν "προσομοίωση εγκυμοσύνης", πάλι φυσιολογικό είναι, οπότε...be cool.

Κριστυ, ποσες φορες περιπου σε παρακολουθουν το πρωτο τριμηνο και τι εξετασεις κανεις; και απο χρηματα;

1ος υπέρηχος στο ΓΕΝΕΣΙΣ μετά από επιτυχή εξωσωματική = Δωρεάν

Γενικά, υπολόγιζε 2 βδομάδες μετά την ωοληψία (=6η εβδομάδα της κύησης) έναν υπέρηχο για επιβεβαίωση της κύησης, φαίνεται αριθμός σάκων, αν υπάρχουν εμβρυικά στοιχεία και το κυριότερο, αν πρόκειται για ενδομήτρια κύηση. Πιθανόν να ακουστεί και καρδούλα ή καρδούλες.
Συνήθως ακολουθεί 2ος υπέρηχος μία εβδομάδα μετά τον πρώτο, όπου το σπόρι έχει γίνει φασόλι και η καρδιά χτυπάει πάνω από 150 φορές το λεπτό.
Αν σ΄ αυτή τη φάση όλα πάνε πολύ καλά, ο επόμενος υπέρηχος είναι η αυχενική διαφάνεια στις 12 εβδομάδες ηλικία κύησης (μετρημένες από μέρα τελευταίας περιόδου) ακριβώς.

isis73
05-07-12, 00:12
δεν ενημερωσα....
δυστυχως η πρωτη χοριακη ηταν 40, που θεωρηθηκε χαμηλη, η δευτερη 3 ημ μετα 45 οποτε σταματησα τα φαρμακα.
το κακο ειναι οτι η χοριακη δεν πεφτει αλλα ανεβαινει... πολυ αργα.
μου ειπαν οτι προκειται για βιοχημικη που ομως το κυημα δεν εχει απορριφθει ακομα απο το ενδομητριο....τι να πω ολα τα περιεργα. εγω πιστευα οτι σταματωντας τα φαρμακα θα επεφτε η χοριακη και καποια στιγμη θα αδιαθετουσα. τωρα εχω ψιλομπλεξει....

Cristy
05-07-12, 11:33
δεν ενημερωσα....
δυστυχως η πρωτη χοριακη ηταν 40, που θεωρηθηκε χαμηλη, η δευτερη 3 ημ μετα 45 οποτε σταματησα τα φαρμακα.
το κακο ειναι οτι η χοριακη δεν πεφτει αλλα ανεβαινει... πολυ αργα.
μου ειπαν οτι προκειται για βιοχημικη που ομως το κυημα δεν εχει απορριφθει ακομα απο το ενδομητριο....τι να πω ολα τα περιεργα. εγω πιστευα οτι σταματωντας τα φαρμακα θα επεφτε η χοριακη και καποια στιγμη θα αδιαθετουσα. τωρα εχω ψιλομπλεξει....

Μην απελπίζεσαι ακόμη. Είναι ίσως νωρίς αν είχες φτιάξει καλό ενδομήτριο. Για βιοχημική η αλήθεια είναι ότι ήταν λιγάκι πιο υψηλή η τιμή, οπότε ίσως πάρει λίγες μέρες ακόμη. Κουράγιο.

ΛΙΝ
06-07-12, 21:13
Καλησπερα!
τωρα με πηρε τηλ. ο γιατρος για τα αποτελεσματα κυστικης ινωσης και καρυοτυπο ζευγους και ειπαι οτι ειναι μια χαρα οι εξετασεις δεν υπαρχει προβλημα:D
οσες εξετασεις μου ειχαι πει της εκανα, τωρα πρωτα ο θεος υγεια να υπαρχει περιμενω να ξεκινησω σεπτεμβρη.

Gioiagr
07-07-12, 20:11
Καλησπέρα σε όλες τις έν δυνάμει μανουλες. Ξεκίνησα και εγω προσπάθειες με εξωσωματικη μετα απο δυο παλινδρομες κυησεις στις αρχές του τρίτου μήνα. Διάλεξαν και εγω το γενεσις και τον κ. Παντο γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα. Διαβάζοντας τις απόψεις σας θέλησα να μπω και εγω στο παρέα κι σας γιατί μονη μου δεν την παλεύω :) Έχω ήδη κανει την Δευτέρα που πέρασε την elonva και αναμένω τον πρώτο υπέρηχο. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια απο εσάς έκανε την ίδια ένεση και είχε συμπτώματα όπως λιγο ζάλη και υπνηλια. Θελω να ευχηθώ σε όλες γεμάτες με μωρά αγκαλιτσες μέσα από την καρδιά μου. Και κάτι τελευταίο σε πια μέρα περίπου γίνεται η ωοληψια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην κούρασα με το μεγάλο μήνυμα.

ΛΙΝ
07-07-12, 20:34
Καλησπέρα σε όλες τις έν δυνάμει μανουλες. Ξεκίνησα και εγω προσπάθειες με εξωσωματικη μετα απο δυο παλινδρομες κυησεις στις αρχές του τρίτου μήνα. Διάλεξαν και εγω το γενεσις και τον κ. Παντο γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα. Διαβάζοντας τις απόψεις σας θέλησα να μπω και εγω στο παρέα κι σας γιατί μονη μου δεν την παλεύω :) Έχω ήδη κανει την Δευτέρα που πέρασε την elonva και αναμένω τον πρώτο υπέρηχο. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια απο εσάς έκανε την ίδια ένεση και είχε συμπτώματα όπως λιγο ζάλη και υπνηλια. Θελω να ευχηθώ σε όλες γεμάτες με μωρά αγκαλιτσες μέσα από την καρδιά μου. Και κάτι τελευταίο σε πια μέρα περίπου γίνεται η ωοληψια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην κούρασα με το μεγάλο μήνυμα.

δυστηχος δεν ξερω να σου πω για την ενεση, αλλα θελω να σου ευχηθω καλη επιτυχια!!

Gioiagr
08-07-12, 00:34
Λιν, σε ευχαριστώ πολυ. Βλέπω ότι ξεκινάς Σεπτέμβριο σου εύχομαι και εγω να παν όλα τέλεια:grin:

ΛΙΝ
08-07-12, 09:12
Λιν, σε ευχαριστώ πολυ. Βλέπω ότι ξεκινάς Σεπτέμβριο σου εύχομαι και εγω να παν όλα τέλεια:grin:

σε ευχαριστω πολυ!

kathrin...
08-07-12, 11:10
κοριτσια καλη σας μερα.οπως εχω αναφερει ειμαι στην αναμονη για χωριακη την τριτη 10/7.εχθες ολη την ημερα σχεδον ειχα πονο χαμηλα οπως της περιοδου αλλα οχι τοσο εντονο οπως οταν ηταν να αδιαθετησω.....εχθες ειναι αληθεια κουραστικα ολη την ημερα,οχι οτι εκανα δουλειες απλα συνεχεια ημουν εξω απο το σπιτι.μονο 2 ωρες το μεσημερι ξαπλωσα .μεχρι τις 1.30 το βραδυ που ξαπλωσαμε ειχα τα πονακια μου που καθε φορα που πηγαινα τουαλετα ελεγα οτι θα εχω αδιαθετηση.σημερα το πρωι σηκωθηκα και πανω στο εσωρουχο ειχα κατι κηλιδες καφε....στην ουρηση και οταν σκουπιστικα τιποτα!οποια εχει εμπειρια ας με βοηθησει!!!!!!να ανησυχω?α!το στηθος συνεχιζει να ειναι πρησμενο,η μεση να με ψιλοενοχλει.......σας ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!

jackrussel
08-07-12, 12:53
κοριτσια καλη σας μερα.οπως εχω αναφερει ειμαι στην αναμονη για χωριακη την τριτη 10/7.εχθες ολη την ημερα σχεδον ειχα πονο χαμηλα οπως της περιοδου αλλα οχι τοσο εντονο οπως οταν ηταν να αδιαθετησω.....εχθες ειναι αληθεια κουραστικα ολη την ημερα,οχι οτι εκανα δουλειες απλα συνεχεια ημουν εξω απο το σπιτι.μονο 2 ωρες το μεσημερι ξαπλωσα .μεχρι τις 1.30 το βραδυ που ξαπλωσαμε ειχα τα πονακια μου που καθε φορα που πηγαινα τουαλετα ελεγα οτι θα εχω αδιαθετηση.σημερα το πρωι σηκωθηκα και πανω στο εσωρουχο ειχα κατι κηλιδες καφε....στην ουρηση και οταν σκουπιστικα τιποτα!οποια εχει εμπειρια ας με βοηθησει!!!!!!να ανησυχω?α!το στηθος συνεχιζει να ειναι πρησμενο,η μεση να με ψιλοενοχλει.......σας ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!

να μην ανησυχεις αυτα τα συμπτωματα υπαρχουν ετσι κι αλλιως, κι εγω μετα απο εμβρυομεταφορα ειχα και πονακια χαμηλα και πρησμενο στηθος, τ οτι δεν εχεις δει ακομα αιμα αυτο ειναι το πιο σημαντικο,,,σου ευχομαι τα καλυτερα θα κανεις μια χοριακουλα οπου να ναι και θα δεις που θα ειναι θετικη, καλη συνεχεια:p:p

kathrin...
08-07-12, 18:42
να μην ανησυχεις αυτα τα συμπτωματα υπαρχουν ετσι κι αλλιως, κι εγω μετα απο εμβρυομεταφορα ειχα και πονακια χαμηλα και πρησμενο στηθος, τ οτι δεν εχεις δει ακομα αιμα αυτο ειναι το πιο σημαντικο,,,σου ευχομαι τα καλυτερα θα κανεις μια χοριακουλα οπου να ναι και θα δεις που θα ειναι θετικη, καλη συνεχεια:p:p

σε ευχαριστω πολυ!!!και σε σενα ευχομαι οτι επιθυμεις!!!!

Sunty
09-07-12, 11:55
Καλημερα κοριτσια. Ξερετε ποτε ακριβως κλεινει το Γενεσις για διακοπες;

MAmom?
09-07-12, 12:19
Κορίτσια καλησπέρα!! Κι εμείς ξεκινάμε Σεπτέμβρη για εξωσωματική και έχω πάρει σβάρνα όλους τους γιατρούς για να βρώ τον καλύτερο...Έκλεισα ραντεβού με τον Κολυμπιανάκη του Γένεσις, έχει καμιά από εσας εμπειρία από αυτόν; Μου τον σύστησαν ως άριστο, αλλά μου έχουν πει και ότι το Γένεσις ως κλινική δεν είναι καλό....έχω μπερδευτεί πολύ!

ΛΙΝ
09-07-12, 14:24
Καλημερα κοριτσια. Ξερετε ποτε ακριβως κλεινει το Γενεσις για διακοπες;

Τον Αυγουστο

Sunty
09-07-12, 15:00
Κορίτσια καλησπέρα!! Κι εμείς ξεκινάμε Σεπτέμβρη για εξωσωματική και έχω πάρει σβάρνα όλους τους γιατρούς για να βρώ τον καλύτερο...Έκλεισα ραντεβού με τον Κολυμπιανάκη του Γένεσις, έχει καμιά από εσας εμπειρία από αυτόν; Μου τον σύστησαν ως άριστο, αλλά μου έχουν πει και ότι το Γένεσις ως κλινική δεν είναι καλό....έχω μπερδευτεί πολύ!

Εγω παντως έχω ακουσει ότι έχει πολυ καλό εμβρυολογικο και ειναι πολυ οργανωμενο. Τα κοριτσια που έχουν εμπειρια από το κεντρο μπορει να απαντησουν καλυτερα

ΛΙΝ
09-07-12, 15:16
το γεννεσης ειναι πολυ καλο κεντρο εχω ακουση τα καλυτερα ειχα το πρωτο ραντεβου τον περασμενο μηνα και εμεινα πολυ ευχαριστημενη και απο το γιατρο τον κυριο Π.... και απο ολους τους.
Οπως εχω αναφερη σε προιγουμενα μνμ ξεκιναω το Σεπτεμβρη εξωσωματικη οχι την πρωτη προσπαθεια, αλλα στο γεννεσης θα ειναι η πρωτη(ελπιζω και τελευταια) ημουν σε αλλο κεντρο Κ.........ς που εκανα εξωσ. και μπορω να πω καμια μα καμια σχεση το ενα με το αλλο.

Ευχομαι σε ολες μας να ειμαστε τυχερες και να αποκτησουμε η καθε μια απο ενα γερο μωρακι.

Gioiagr
11-07-12, 15:35
Νά΄μαι πάλι. Εκανα τον πρώτο υπέρηχο και είδαμε 9 ωαρια και ο Π...ς είπε να κάνω και puregon. Έχει καμία σας εμπειρία στο ποσο ωαρια ειναι καλα να έχει κανείς; Του φάνηκαν λίγα και μου έδωσε και άλλο φάρμακο; Σημειωτέον ότι ειμαι 37 ετων. Τώρα θα πάω πάλι αύριο για υπέρηχο. Το μέγεθος των ωαρίων ήταν απο 14x12 το μεγαλύτερο και 9,8x 9,3 το μικρότερο. Πάντως έχω πολυ πολυ άγχος και δεν καταφέρνω να ηρεμήσω με τίποτα. Ήμουν στην 7η μέρα μετα την πρόκληση και η οιστραδιολη ήταν 90.

Gioiagr
11-07-12, 15:43

Τι έκανες jackrussel με τη χωρική; Εύχομαι να πήγαν όλα καλα:?:

Gioiagr
15-07-12, 16:48
Τι έκανες kathrin με τη χωρική; Εύχομαι να πήγαν όλα καλα:?: kathrin ήθελα να γράψω ως καινουρια στο forum τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω πως λειτουργεί. Συγνώμη :oops:

jackrussel
15-07-12, 17:00
kathrin ήθελα να γράψω ως καινουρια στο forum τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω πως λειτουργεί. Συγνώμη :oops:

καλε μην ανησυχεις εγω 2 χρονια κι ακομα δεν εχω καταλαβει πως κανεις
πολλαπλες παραθεσεις

ΛΙΝ
16-07-12, 15:03
Γεια σας κοριτσια και καλο μεσημερη.
Oσες εχετε κανει απο ενεσεις ovitrelle και gonapeptyl
πρεπει να ειναι στο ψυγειό???

Sunty
16-07-12, 19:21
Με αυτη τη ζεστη ναι. Μεχρι 25 αντεχουν. Σημερα έχουμε 43 βαθμους!!!

ΛΙΝ
16-07-12, 19:44
Με αυτη τη ζεστη ναι. Μεχρι 25 αντεχουν. Σημερα έχουμε 43 βαθμους!!!

της εβαλα στο ψυγειο, φοβαμαι να μην χαλασουν.

ΛΙΝ
29-07-12, 16:02
καλησπερα, οπως ειχα πει σε προιγουμενα μνμ ειχα κανει εξετασεις για κυστικη ινωση πηρα τα αποτελεσματα εχθες και δεν υπαρχει κανενα προβλημα, μεχρι στιγμης οτι εκανα απο εξετασεις ολα καλα!
περιμενω πως κ πως να ερθει ο σεπτεμβρης να ξεκινησω την εξωσωματικη.

υπαρχει καμια κοπελα που να ξεκιναει το σεπτεμβρη??

jackrussel
29-07-12, 16:27
καλησπερα, οπως ειχα πει σε προιγουμενα μνμ ειχα κανει εξετασεις για κυστικη ινωση πηρα τα αποτελεσματα εχθες και δεν υπαρχει κανενα προβλημα, μεχρι στιγμης οτι εκανα απο εξετασεις ολα καλα!
περιμενω πως κ πως να ερθει ο σεπτεμβρης να ξεκινησω την εξωσωματικη.

υπαρχει καμια κοπελα που να ξεκιναει το σεπτεμβρη??

εγω απο οκτωβρη ομως,,,με κατεψυγμενα ομως, εσενα ειναι η πρωτη?
εγω στην πρωτη μου απεκτησα τον γιο μου

ΛΙΝ
29-07-12, 16:40
εγω απο οκτωβρη ομως,,,με κατεψυγμενα ομως, εσενα ειναι η πρωτη?
εγω στην πρωτη μου απεκτησα τον γιο μου

jackrussel μου, η πρωτη θα ειναι στο Γεννεσης με τον κυριο Παντο, εχω κανει και αλλες προσπαθειες σε αλλο κεντρο.

Την πρωτη που εκανες και απεκτησες το γιο σου να τον χαιρεσε! ηταν στο Γεννεσης?

Με το καλο και το δευτερο!

jackrussel
29-07-12, 16:45
jackrussel μου, η πρωτη θα ειναι στο Γεννεσης με τον κυριο Παντο, εχω κανει και αλλες προσπαθειες σε αλλο κεντρο.

Την πρωτη που εκανες και απεκτησες το γιο σου να τον χαιρεσε! ηταν στο Γεννεσης?

Με το καλο και το δευτερο!

ναι ηταν εκει! και θα πανε ολα καλα θα δεις,,,ειναι μαγος,,,σε 2 πρωτες μου ξαδερφες που ταλαιπωρηθηκαν αλλου πετυχε με αυτον,,η μια απο τις δυο ειχε κανει 10 προσπαθειες,,,με τον παντο μετεφερε εμβρυο απο αλλου της το τοποθετησε και επιασε! μετα αφου απεκτησε τον γιο της εκανε διεγερση με παντο και απεκτησε διδυμα! μετα εβαλε απο την καταψυξη αλλα δυο που ειχαν μεινει και επιασε 1,,,εχει λοιπον 4 απο τον παντο,,,οκ το πρωτο ηταν απο το ελενα νομιζω αλλα επειδη ειχαν αποτυχει ολες οι προηγουμενες προσπαθειες μεταφερθηκε στο γενεσις,,,
εσεις τι προβλημα αντιμετωπιζετε αν επιτρεπεται?

ΛΙΝ
29-07-12, 17:09
ναι ηταν εκει! και θα πανε ολα καλα θα δεις,,,ειναι μαγος,,,σε 2 πρωτες μου ξαδερφες που ταλαιπωρηθηκαν αλλου πετυχε με αυτον,,η μια απο τις δυο ειχε κανει 10 προσπαθειες,,,με τον παντο μετεφερε εμβρυο απο αλλου της το τοποθετησε και επιασε! μετα αφου απεκτησε τον γιο της εκανε διεγερση με παντο και απεκτησε διδυμα! μετα εβαλε απο την καταψυξη αλλα δυο που ειχαν μεινει και επιασε 1,,,εχει λοιπον 4 απο τον παντο,,,οκ το πρωτο ηταν απο το ελενα νομιζω αλλα επειδη ειχαν αποτυχει ολες οι προηγουμενες προσπαθειες μεταφερθηκε στο γενεσις,,,
εσεις τι προβλημα αντιμετωπιζετε αν επιτρεπεται?

ανεξηγητη υπογονιμοτητα
απο εξετασεις εχω κανει αποιρες ο γιατρος απορει με τοσο καλες εξετασεις, γιατι να μην εχω πετυχη. στο προιγουμενο κεντρο που ημουν ειχε τυχη εγκυμοσινη, αλλα παλινδρομησε την 9βδομαδα.

jackrussel
29-07-12, 17:27
ανεξηγητη υπογονιμοτητα
απο εξετασεις εχω κανει αποιρες ο γιατρος απορει με τοσο καλες εξετασεις, γιατι να μην εχω πετυχη. στο προιγουμενο κεντρο που ημουν ειχε τυχη εγκυμοσινη, αλλα παλινδρομησε την 9βδομαδα.

κουκλαρα θα τα καταφερεις,,,θα ειμαστε εδω το φθινοπωρο και θα τα λεμε:p:p

ΛΙΝ
29-07-12, 17:36
κουκλαρα θα τα καταφερεις,,,θα ειμαστε εδω το φθινοπωρο και θα τα λεμε:p:p

μακαρι να τα καταφερω, γιατι οσο περνουν και τα χρονια αγχωνομ περισοτερο.
θα τα λεμε:)

mary B
02-08-12, 00:23
καλησπερα κοριτσια! και εγω τον Σεμπτεμβριο θα κανω την 2η προσπαθεια μου μετα απο μια παλλινδρομη κυηση.καλη αρχη να εχουμε...:)

Doram
09-08-12, 12:13
κορίτσια γεια σας/ Και εγώ το Σεπτέμβριο, πρώτα ο Θεός, ξεκινάω ενέσεις για την 4η προσπάθεια (πρώτη στο Γένεσις). Ελπίζω όλα να πάνε καλά για όλες μας.

ΛΙΝ
09-08-12, 14:23
κορίτσια γεια σας/ Και εγώ το Σεπτέμβριο, πρώτα ο Θεός, ξεκινάω ενέσεις για την 4η προσπάθεια (πρώτη στο Γένεσις). Ελπίζω όλα να πάνε καλά για όλες μας.

Doram αν επιτρεπετε με πιο πρωτοκολλο ξεκινας?

καλη επιτυχια να εχουμε ολες μας

Doram
11-08-12, 10:41
με το μακρύ, ξεκινάω 21η μέρα του κύκλου, θα κάνω gonapeptyl menopour και gonal

ALEX.G
11-08-12, 19:33
Καλη επιτυχια σε ολες μας!!!!!!!!Με το μακρυ,πιστευω πως ειναι καλυτερα.....Ευχομαι να μας πανε ολα καλα!!!!!!!

Doram
12-08-12, 18:52
Μακάρι, σε όλες μας

αμαρρυλίδα
13-08-12, 12:01
καλησπερα κοριτσια! και εγω τον Σεμπτεμβριο θα κανω την 2η προσπαθεια μου μετα απο μια παλλινδρομη κυηση.καλη αρχη να εχουμε...:)
Κοριτσακι μου καλο καλη επιτυχια το ξερεις οτι σου ευχομαι μεσα απτην καρδια μου!!
εγω καλα το μωρακι μεγαλωνει.....:grin:!!κ περιμενω καθε επισκεψη στο γιατρο με ανηποονησια!!
σου ευχομαι τα καλυτερα κοπελιτσα μου!!
κ σε ολες σας κοριτσια υπομονη κ προσευχη,ολα ερχονται!!

ΛΙΝ
13-08-12, 12:06
.....

ΛΙΝ
13-08-12, 14:16

Εγω ξεκιναω 24η μερα με Gonapeptyl, Primolut, Altermon και Ovitrelle.

MarianS
13-08-12, 15:57
Γιατι αλλες ξεκινατε 21 η μερα κ αλλες 24η στο μακρυ; παει αναλογα τον κυκλο;

jackrussel
13-08-12, 16:40

νομιζω πως ναι εγω ειχα ξεκινησει την 17η γιατι εχω κυκλο 22 ημερων

MarianS
13-08-12, 16:50
Μαλλον το ξεκιναμε 5 μερες πριν την αναμενομενη περιοδο

ΛΙΝ
13-08-12, 17:23

ναι, εγω εχω κυκλο καθε 30

MarianS
13-08-12, 19:39
Κοριτσια μου χει πει κ μενα ο γιατρος για μακρυ αλλα εγω εχω καποιες αμφιβολιες αν ταιροαζει στην ηλικια μου,43, κ στο γεγονος οτι στο βραχυ κανω μονο 2 ωαρια πια. Βεβαια υπαρχουν περιπτωσεις που ειχαν καλυτερη ανταποκριση με μακρυ αλλα συνηθως δεν γινεται κατι τετοιο.

Doram
13-08-12, 21:30
εμένα ο κύκλος παίζει, πότε 27 πότε 28......ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα που ξεκινάω 21η μερα.

Marian, τις αμφιβολίες σου τις είπες στο γιατρό;;;; Μπορεί να λειτυουργήσεις στο μακρυ, δεν ξερεις

ΛΙΝ
14-08-12, 00:11
Κοριτσια μου χει πει κ μενα ο γιατρος για μακρυ αλλα εγω εχω καποιες αμφιβολιες αν ταιροαζει στην ηλικια μου,43, κ στο γεγονος οτι στο βραχυ κανω μονο 2 ωαρια πια. Βεβαια υπαρχουν περιπτωσεις που ειχαν καλυτερη ανταποκριση με μακρυ αλλα συνηθως δεν γινεται κατι τετοιο.

με τη πρωτοκολλο πρεπει να ξεκινησουμε εχει σχεση με τη ηλικια? ειμαι 28 και ξεκιναω με το μακρυ.

αν εχεις αμφιβολιες καλυτερα να μιλησης με το γιατρο σου

mary B
18-08-12, 00:11
Αμαρρυλακι σου ευχομαι σε καθε επισκεψη στον γιατρο,να βλεπεις το μωρακι σου ολο και πιο μεγαλο:)
κοριτσια απο οσο γνωριζω ο καθε γιατρος αναλογα με το ιστορικο,την ηλικια,τις εξετασεις και τον κυκλο,αποφασιζουν με ποιο πρωτοκολλο θα ξεκινησουν.τις περισσοτερες φορες ξεκινανε με το μακρυ χωρις αυτο να σημαινει κατι.ισως γιατι ο οργανισμος δεν μπαινει αποτομα σε ολη αυτη την διαδικασια.αν συνεχισεις και σε αλλες προσπαθειες,σημαντικο ρολο παιζει το πως ανταποκριθηκε ο οργανισμος στα προηγουμενα πρωτοκολλα,γι'αυτο και πολλες φορες αλλαζουν το ειδος και τη δοση των φαρμακων.θα ηθελα να ρωτησω εσας που εχετε κανει δυο ή περοσσοτερες προσπαθειες,με ποιο πρωτοκολλο ανταποκριθηκε καλυτερα ο οργανισμος σας απο θεμα ποσοτητας και ποιοτητας ωαριων;

Dada75
21-08-12, 12:48
Koritsia kalhspera ....

Tha ksekinio kai egw telos sept. tis enesis. O giatros mou (N. Bathrelos) mou edose daronda, puregon kai ovitrelle. Ksekinao 20 mera tou kiklou.

Einai i proti mas prospathia. Makari na pane ola kalaaaaa ....

ΛΙΝ
21-08-12, 18:08
Koritsia kalhspera ....

Tha ksekinio kai egw telos sept. tis enesis. O giatros mou (N. Bathrelos) mou edose daronda, puregon kai ovitrelle. Ksekinao 20 mera tou kiklou.

Einai i proti mas prospathia. Makari na pane ola kalaaaaa ....

Στο ευχομαι απο καρδιας να ειναι πρωτη και τυχερη!!

ΛΙΝ
22-08-12, 23:40
Καλησπερα σας!
Αν δεν σας κουραζω θα ηθελα να μοιραστω καποια πραγματα
Οπως εχω αναφερη σε προιγουμενα μνμ ξεκιναω τον αλλο μηνα εξωσωματικη στο γεννεσης αθηνων και ολο αυτο το διαστημα κανω διαφορες εξετασεις πριν ξεκινησω την διαδικασια.
Σημερα πηρα τα αποτελεσματα θυροειδη και επισκευτηκα την ενδοκριν. μου ειδε της εξετασεις και της βρηκε οκ! αλλα, οταν μου εκανε υπερηχο ειδε οτι υπαρχει καποια προδιαθεση:( και πριν εναμιση χρονο που ειχα παει τα ιδια ειχε πει αλλα, αυτη τη φορα ειναι λιγο πιο ''αγριος'' ειπαι οτι μπορει να εχει επιδεινωθει επειδη ειναι καλοκαιρι, δεν μου εδωσε τιποτα απο φαρμακα, απλα ειπαι σε περιπτωση που μεινω εγκυος(μακαρι!) πρεπει οποσδηποτε να την επισκευτω, γιατι πιθανον να χρειαζετε παρακολουθηση.
Δεν εφτανε αυτο ειπαι οτι εχω αυξημενες τιμες καμπυλης ζακχαρου να σταματισω τα γλυκα και να κανω σωστη διατροφη για να χασο κιλα, (ειμαι 80λογο απο της ορμονες που εχω βαλει στο παρελθον) πρωτον για την υγεια μου και σε περιπτωση που πετυχη εγκυμοσινη για να μην εχω προβλημα επειδη τωρα που θα ξεκινησω παλι ορμονες θα παρω καποια κιλα και θα ειναι δυσκολο.

Εχω το αγχως για το αν θα πετυχο θα σκευτωμαι και ολα αυτα και γινομαι down.

Σας ζηταω χιλια συγνωμη αν σας κουρασα
και μπορει καποιες κοπελες να πουν οτι δεν ειναι το καταληλο θεμα που εγραψα, αλλα δεν βρηκα κατι αλλο και σκευτηκα να γραψω επειδη εκει θα κανω την εξωσωματικη στο γεννεσης.

Καληνυχτα σας!

Cristy
23-08-12, 15:02
Καλέ!
Μην απελπίζεσαι!
Βάλε την ενδοκρινολόγο στη ζωή σου συστηματικά και ηρέμησε σκεπτόμενη ότι γι΄ αυτό το θέμα έχεις πλέον αναλάβει δράση.
Όσο για τα κιλά, νομίζω μια επίσκεψη σε διαιτολόγο και λίγη γυμναστική τύπου γιόγκα ή κολύμπι θα σε βοηθούσαν πάρα πολύ, όχι μόνο σωματικά, αλλά και ψυχολογικά.

jackrussel
23-08-12, 15:13
Καλέ!
Μην απελπίζεσαι!
Βάλε την ενδοκρινολόγο στη ζωή σου συστηματικά και ηρέμησε σκεπτόμενη ότι γι΄ αυτό το θέμα έχεις πλέον αναλάβει δράση.
Όσο για τα κιλά, νομίζω μια επίσκεψη σε διαιτολόγο και λίγη γυμναστική τύπου γιόγκα ή κολύμπι θα σε βοηθούσαν πάρα πολύ, όχι μόνο σωματικά, αλλά και ψυχολογικά.

εσυ πως πας με τα διδυμακια σου, σε ποια εβδομαδα βρισκεσαι?

ΛΙΝ
23-08-12, 15:16
Καλέ!
Μην απελπίζεσαι!

ημουν μια χαρα, αλλα απο χθες που επισκευτηκα την ενδοκρινολογο απογοητευτηκα. οσο για τα κιλα που ειμαι δεν φαινομε για 80, αλλα πρεπει να τα χασο γιατι, θα παρω αλλα λογο της εξωσωμ. ποτε θα προλαβω να τα χασο αυτα που εχω ειδη αφου ξεκιναω τον αλλο μηνα.

εσυ πως πας με τα νινακια σου?

girandola
23-08-12, 15:23
ειμουν μια χαρα, αλλα απο χθες που επισκευτηκα την ενδοκρινολογο απογοητευτηκα. οσο για τα κιλα που ειμαι δεν φαινομε για 80, αλλα πρεπει να τα χασο γιατι, θα παρω αλλα λογο της εξωσωμ. ποτε θα προλαβω να τα χασο αυτα που εχω ειδη αφου ξεκιναω τον αλλο μηνα.

ΛΙΝ σου απαντησα και διπλα, μην σε αγχωνει ο θυροειδης! Δεν εχεις ακομη αλλα απλα θα το παρακολουθεις πιο στενα! Και να αποκτησεις ου μη γεννητω, θα παιρνεις την αγωγη σου και ολα καλα! Τοσα και τοσα κοριτσια εχουν θυροειδη και ειναι ευτυχισμενες μανουλες!
Για τα κιλα, τι να σου πω, θελει αποφαση και κοπο. Αν ξεκιναγες περπατημα μαζι με μια πιο μαζεμενη διατροφη?

jackrussel
23-08-12, 15:28
ειμουν μια χαρα, αλλα απο χθες που επισκευτηκα την ενδοκρινολογο απογοητευτηκα. οσο για τα κιλα που ειμαι δεν φαινομε για 80, αλλα πρεπει να τα χασο γιατι, θα παρω αλλα λογο της εξωσωμ. ποτε θα προλαβω να τα χασο αυτα που εχω ειδη αφου ξεκιναω τον αλλο μηνα.

εσυ πως πας με τα νινακια σου?

θα χασεις οσα μπορεις μεχρι τοτε, θα αρχισεις να τρως πιο σωστα και θα παρεις το χαπι σου,,,και οταν μεινεις εγκυος γιατι θα μεινεις θα εισαι υπο παρακολουθηση ενω θα εισαι σχολαστικη με τη διατροφη σου

να χαιρεσαι που το εντοπισες τωρα γιατι μονον ρυθμιζοντας το θεμα αυτο θα μεινεις εγκυος και θα εχεις μια εγκυμοσυνη με θετικη εκβαση

εγω τα ακουω θετικα ολα αυτα,,,φροντισε το σωμα σου που θα υποδεχθει το ζουζουνι σου

red
29-08-12, 15:44
Καλησπερα...μηπως γνωριζει καποια κοπελα ποσο στοιχιζει η εμβρυομεταφορα με κατεψυγμενα ?Αν ναι ας μου στειλει πμ

MarianS
29-08-12, 18:48
Δεν έχω κανει αλλά έχω ακούσει ότι ειναι στα μισά από μια κανονική, δηλ. γύρω στα 1500.

mary B
09-09-12, 11:35
καλησπερα σε ολες! εγω ειμαι στην 9η μερα των ενεσεων και η ανταποκριση στο σχημα ειναι μικρη.εχω μονο 4 αυγουλακια τα οποια ειναι ολα του ιδιου μεγεθους και ενα πολυ καλο ενδομητριο.φοβαμαι μονο επειδη ειναι λιγα.πειτε και εσεις καμμια γνωμη,οτι εχετε ακουσει.εχω πιθανοτητες να ειναι καλα?

MarianS
09-09-12, 13:22
mary ειναι παρα πολυ καλά τα 4 ισομεγεθη. Εγω να φανταστεις στην τελευταια με 300 δοση έκανα 2 ανισομεγεθη. Ευχομαι να γονιμοποιηθουν όλα και να έχουν άριστα αποτελεσματα,

Dada75
11-09-12, 17:21
Thanks ΛΙΝ ... Exo ksekinisei to PUREGON (2 mera). Eutixos den exo kamia enoxlisi, mexri tora ola pane kala.
Pote prepi na kano proto iperixo? Pia mera tou kiklou? Kseris?

Dada75
11-09-12, 17:32
Στο ευχομαι απο καρδιας να ειναι πρωτη και τυχερη!!
ΛΙΝ ksekinises?

ΛΙΝ
11-09-12, 23:28
Thanks ΛΙΝ ... Exo ksekinisei to PUREGON (2 mera). Eutixos den exo kamia enoxlisi, mexri tora ola pane kala.
Pote prepi na kano proto iperixo? Pia mera tou kiklou? Kseris?

:) Καλη αρχη Dada μου, σου ευχομαι με θετικη χοριακη!
Το πρωτοκολο που σου εδωσαν δεν γραφει; εμενα λεει τη 13η μερα υπερηχο και οιστραδιολη. πρωτο φαρμακο που ξεκιναω ειναι Altermon μαζι με Gonapeptyl και χαπακια primulot για 5μερες.
Εγω ξεκιναω αυτο το μηνα περιμενω να αδιαθετησο 24 με 25/09
Σιγα-σιγα πλησιαζουμε το ονειρακι μας!!!

Dada75
12-09-12, 14:18
:) Καλη αρχη Dada μου, σου ευχομαι με θετικη χοριακη!
Το πρωτοκολο που σου εδωσαν δεν γραφει; εμενα λεει τη 13η μερα υπερηχο και οιστραδιολη. πρωτο φαρμακο που ξεκιναω ειναι Altermon μαζι με Gonapeptyl και χαπακια primulot για 5μερες.
Εγω ξεκιναω αυτο το μηνα περιμενω να αδιαθετησο 24 με 25/09
Σιγα-σιγα πλησιαζουμε το ονειρακι μας!!!

Se euxaristo para poluuuuu !!! Makari ...
Sto protokolo den grafei tpt kai genika o giatros mou einai poli xalaros. Milame sto til, mou lei ti prepi na kano auti tin evdomada as poume kai sto telos ton perno til kai mou lei ti einai to epomeno !!! Xaxaxaxa !!! Etsi eimai kai egw polu xalari. Se genikes grames ksero ti prepi na gini. Mou eipe oti tin evdomi mera periodu tha pao gia iperixo. Tin oistradioli den mou tin zitise tora. Tha doume !!!
Pion giatro exis?

Ante, ante kai esu na ksekinisis !!! Tha pane ola kala !!!

ΛΙΝ
12-09-12, 16:49
Se euxaristo para poluuuuu !!! Makari ...
Sto protokolo den grafei tpt kai genika o giatros mou einai poli xalaros. Milame sto til, mou lei ti prepi na kano auti tin evdomada as poume kai sto telos ton perno til kai mou lei ti einai to epomeno !!! Xaxaxaxa !!! Etsi eimai kai egw polu xalari. Se genikes grames ksero ti prepi na gini. Mou eipe oti tin evdomi mera periodu tha pao gia iperixo. Tin oistradioli den mou tin zitise tora. Tha doume !!!
Pion giatro exis?

Ante, ante kai esu na ksekinisis !!! Tha pane ola kala !!!

Εχω τον Κυριο Παντο. Εσυ?

Ετσι πρεπει χαλαρη να συνεχεισης να εισαι και ολα θα πανε τελεια!

Ευχομαι πολυ-πολυ συντομα να συζηταμε για τα μωρακια μας!!!:D:D

Didianna
12-09-12, 18:28
Καλησπέρα κορίτσια,
Μόλις μπήκα στο φόρουμ και ξεκινάμε και εμείς την α μας προσπάθεια εξωσωματικης με τον κ.Παντο. Έχω το α ραντεβού μαζί του για υπερηχο την Παρασκευή. Φαντάζομαι ότι εκεί θα ακούσουμε και την λυπητερη των τιμών...όμως έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτόν το γιατρό και την ομάδα του....

MarianS
12-09-12, 18:49
Κοριτσια ήθελα να σας ρωτησω: στο Γενεσις κανουν σχεδον παντα ICSI άσχετα με το άν υπαρχει αντρικός παραγοντας; Εχω ακουσει ότι στις μεγαλύτερες γυναικες και όσες έχουν λιγα ωαρια κανουν σχεδον παντα. Εσεις τί εμπειρια έχετε;

Dada75
12-09-12, 20:46
Εχω τον Κυριο Παντο. Εσυ?

Ετσι πρεπει χαλαρη να συνεχεισης να εισαι και ολα θα πανε τελεια!

Ευχομαι πολυ-πολυ συντομα να συζηταμε για τα μωρακια μας!!!:D:D

Egw exo ton Kurio Bathrello. Ton eixe mia fili mou, kai i koumpara mou.

Autes apoktisane ta morakia tous fisiologika. Egw ekana kai mia laparoskopisi sto Genesis, kai mou to ekane autos.

Eimai para polu euxaristimeni. Prota apo ola einai anthropos !!!

Kai egw mas to euxomeeeeeee !!!!!!! Tha gini tha deis !!!!!!!

Dada75
12-09-12, 20:51
Καλησπέρα κορίτσια,
Μόλις μπήκα στο φόρουμ και ξεκινάμε και εμείς την α μας προσπάθεια εξωσωματικης με τον κ.Παντο. Έχω το α ραντεβού μαζί του για υπερηχο την Παρασκευή. Φαντάζομαι ότι εκεί θα ακούσουμε και την λυπητερη των τιμών...όμως έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτόν το γιατρό και την ομάδα του....

Sou euxome kalh epitixia ...
Poses prospathies ekanes sinolo?

Einai oloi para poli kali ekei kai exoune poles epitixies.

Tora ksekinas?

Cristy
12-09-12, 21:37
Κοριτσια ήθελα να σας ρωτησω: στο Γενεσις κανουν σχεδον παντα ICSI άσχετα με το άν υπαρχει αντρικός παραγοντας; Εχω ακουσει ότι στις μεγαλύτερες γυναικες και όσες έχουν λιγα ωαρια κανουν σχεδον παντα. Εσεις τί εμπειρια έχετε;

Εμάς το σπέρμα ήταν σούπερ κι ενώ έκανα αρκετά ωάρια παρά τις άσχημες προγνώσεις λόγω εξετάσεων - 9 παρακαλώ, μας έκανε ICSI, λόγω ηλικίας είπε (είμαι 41). Με τη μικρογονιμοποίηση αφενός αυξάνονται οι πιθανότητες γονιμοποίησης καθώς στις μεγαλύτερες ηλικίες και το εξωτερικό περίβλημα του ωαρίου είναι πιο σκληρό κι "ακατάδεκτο", αφετέρου αυξάνονται οι πιθανότητες εμφύτευσης στη μήτρα μέσω της "οπής" που δημιουργείται στην εξωτερική ζώνη του ωαρίου κατά τη μικρο.
+ στο κέντρο αυτό δεν την χρεώνουν έξτρα.

jackrussel
12-09-12, 21:47
Εμάς το σπέρμα ήταν σούπερ κι ενώ έκανα αρκετά ωάρια παρά τις άσχημες προγνώσεις λόγω εξετάσεων - 9 παρακαλώ, μας έκανε ICSI, λόγω ηλικίας είπε (είμαι 41). Με τη μικρογονιμοποίηση αφενός αυξάνονται οι πιθανότητες γονιμοποίησης καθώς στις μεγαλύτερες ηλικίες και το εξωτερικό περίβλημα του ωαρίου είναι πιο σκληρό κι "ακατάδεκτο", αφετέρου αυξάνονται οι πιθανότητες εμφύτευσης στη μήτρα μέσω της "οπής" που δημιουργείται στην εξωτερική ζώνη του ωαρίου κατά τη μικρο.
+ στο κέντρο αυτό δεν την χρεώνουν έξτρα.

εσυ κριστι εχει ηδη ενα παιδακι απο εξωσωματικη εκει και τωρα εισαι εγκυος σε διδυμα απο κατεψυγμενα?
αν ναι ποσα επιβιωσαν κατα την αποψυξη?

Cristy
13-09-12, 12:26
εσυ κριστι εχει ηδη ενα παιδακι απο εξωσωματικη εκει και τωρα εισαι εγκυος σε διδυμα απο κατεψυγμενα?
αν ναι ποσα επιβιωσαν κατα την αποψυξη?

Το παιδάκι μου ήταν φυσιολογική σύλληψη στα 36 μου.
Μετά δεν έπιανα με τίποτα και ουσιαστικά στον Πάντο ήταν η 1η μου ολοκληρωμένη προσπάθεια (είχα κι άλλη μία που όμως μετά τη διέγερση δεν είχα ωάρια και ούτε έμβρυα).
Βάλαμε 4 φρέσκα στο στάδιο των προ-βλαστοκύστεων (5ης μέρας).
Δεν έχω εμπειρία από κατάψυξη - απόψυξη.

ΕΥΗ!
13-09-12, 14:56
καλησπερα σε ολες! εγω ειμαι στην 9η μερα των ενεσεων και η ανταποκριση στο σχημα ειναι μικρη.εχω μονο 4 αυγουλακια τα οποια ειναι ολα του ιδιου μεγεθους και ενα πολυ καλο ενδομητριο.φοβαμαι μονο επειδη ειναι λιγα.πειτε και εσεις καμμια γνωμη,οτι εχετε ακουσει.εχω πιθανοτητες να ειναι καλα?

Μαιρουλα μολις ειδα τα νεα σου!!!καλη επιτυχια κοριτσακι μου!!!σου ευχομαι ολα να πανε καλα στην οωληψια,που ησως την εκανες κιολας και μια τεραστια χοριακη!περιμενω νεα σου!!!φιλακια!

ΛΙΝ
13-09-12, 18:48
(kalispera, signwmi gia tin aggliki grafh ksero den epitrepete apo tous kanones tou forum. kati exei pathi to pc kai den mporw sta ellinika na to epanafero)

eimai poli atixi shmera peira ta apotelesmata apo thn kolpiki kalliergeia kai exw mukites se megali anaptiksi:evil:. ti tha kanw pou apo aurio ksekinao antiviosi kai auto to mhna ksekinao kai tis eneshs.

peite mou ti gnwmi sas uparxei periptosi na empodisoun oi mikites tin oli diadikasia this eksosomatikis?

uparxei kopela pou exei petixi egkimosini kai na eixai mikites?

euxaristw kai signomh kai pali gia th grafei.

Didianna
13-09-12, 19:51
Sou euxome kalh epitixia ...
Poses prospathies ekanes sinolo?

Einai oloi para poli kali ekei kai exoune poles epitixies.

Tora ksekinas?
σ' ευχαριστω!
ειναι η πρωτη μας προσπαθεια... μετα απο πολλες επεμβασεις και επωδυνες διαδικασιες ιασης... Απο χτες το βραδυ αισθανομαι μεγαλη αισιοδοξια αλλα και παρα πολυ αγωνια μιας και απ' οτι φαινεται εχουμε μονο μια προσπαθεια...
εσυ? εχεις κανει πανω απο μια προσπαθεια?

marathn37
14-09-12, 07:51
Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια του Γένεσις!
Και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!
Έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά και τα χειρότερα ΄
σχόλια για το κέντρο. Ακριβές τιμές, ψυχρότητα, ατελείωτες
ουρές αλλά και πολλές επιτυχίες ιδίως στις μεγαλύτερες ηλικίες.
Εχοντας ήδη μία αποτυχημένη εξωσωματική ψάχνομαι για το καλύτερο.
Εσείς τί έχετε βιώσει από τα παραπάνω?
Και οι τιμές? Πόσο υψηλές είναι?

ΛΙΝ
14-09-12, 10:11

Kalimera,
egw prosopika den viosa tipota apo ta parapanw.
ontos oi times einai akrives opws se olla ta kentra, sto leo giati prin hmoun se allo kentro exw kanei 5 eksosomatikes kai twra eimai sto gennesis(proti fora)

eimai poli euxaristimeni me to gennesis

Den mporo na katalavo auto pou les oti epitixies iparxoun idios se megaliteres ilikies diladi egw pou eimai 28 na exw amfivolies?

Pisteuo oti den uparxei kentro pou na exei mono epitixies distixos tha uparxoun kai apotixies

Tin eksosomatiki tin ekanes sto gennesis? 'h se allo kentro?

Dada75
14-09-12, 12:38
σ' ευχαριστω!
ειναι η πρωτη μας προσπαθεια... μετα απο πολλες επεμβασεις και επωδυνες διαδικασιες ιασης... Απο χτες το βραδυ αισθανομαι μεγαλη αισιοδοξια αλλα και παρα πολυ αγωνια μιας και απ' οτι φαινεται εχουμε μονο μια προσπαθεια...
εσυ? εχεις κανει πανω απο μια προσπαθεια?

Kai emas einai h proti mas prospathia. Na eisai iremi kai cool kai ola kala tha pane ... Min exis agonia katholou.
Emis to diaskedazoume kai olas. Kanoume plaka tipou: Ama me nevriaseis tha sou vareso mia enesi !!! Mono coolllll !!!!

Dada75
14-09-12, 12:43

Prosopika eimai para polu euxaristimeni me olous ekei. Ekana kai laparoskopisi ekei kai plirosa 18.. Pio ftina apo kathe ali kliniki pou rotisa. Episis kai oli i diadikasia exosomatikis einai 22.. me 25.. Theoro oti den einai katholou ipsili timi, poli kali tha elega. Prosopiki apopsi !!!

Cristy
15-09-12, 00:07
peite mou ti gnwmi sas uparxei periptosi na empodisoun oi mikites tin oli diadikasia this eksosomatikis?

Σε αυτές που παλεύουν φυσικά, συνήθως οι μύκητες βοηθάνε.
Για την εξωσωματική δεν ξέρω.
Εγώ είχα μύκητες στην 1η μου εγκυμοσύνη σχεδόν σε όλη τη διάρκειά της.
Γενικά η εγκυμοσύνη "ευνοεί" τους μύκητες.
Σ΄ αυτήν, αρχικά δεν είχα, αφού έμεινα έγκυος κι έκανα εξετάσεις μου βρήκανε, ο γιατρός είπε να πάει Β τρίμηνο και αν συνεχίζουν να δούμε μήπως πάρω θεραπεία.
Τελικά πήγε Β τρίμηνο και φύγαν μόνοι τους.
Το PH στο "πουτί" μιας εγκύου είναι πάρα μα πάρα πολύ περίεργο!!!
Στη φάση που βρίσκεσαι, οι μαίες του κέντρου θα σε διαφωτίσουν καλύτερα!

Παρομοίως.
Επίσης είχα ακούσει ότι έχει πολλά περιστατικά γυναικολογικών καρκίνων, ότι δίνουν πολύ "βαρβάτα" πρωτόκολλα κλπ.
Η αλήθεια είναι ότι μέχρι πέρυσι πρέπει να ήταν το πιο ακριβό κέντρο. Τώρα έχει ρίξει τις τιμές αισθητά.
Ως εκ τούτου, οι κοπέλες πήγαιναν συνήθως σε αυτόν αφού είχαν πειραματιστεί με διάφορους αριστερά και δεξιά και είχαν κάνει εντελώς ανεξέλεγκτα και εκτός πρωτοκόλλων πράγματα.
Εγώ, τον Πάντο που είχα, τον βρήκα πάρα μα πάρα πολύ σωστό και εντελώς εντός προδιαγραφών και νομικού πλαισίου.
Επίσης, μπορείς να έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στους συνεργάτες του που θα ασχοληθούν μαζί σου και στο εργαστήριο. Ωοληψία, γονιμοποίηση, καλλιεργητικά υγρά, παρακολούθηση κ συντήρηση ωαρίων κ εμβρύων αποτελούν ένα πολύ σημαντικό μέρος της επιτυχίας της όλης διαδικασίας.
Όσον αφορά την ψυχρότητα εγώ προσωπικά την ένιωσα, αλλά όχι από το προσωπικό.
Μου φαινόταν απίστευτα ψυχρό το όλο περιβάλλον που μου θύμιζε εργοστάσιο.
Και όντως οι ουρές και οι αναμονές ήταν ατελείωτες.
Αλλά το ζητούμενο είναι η επιτυχία έτσι?
Μην το ξεχνάμε.
Γιατί είχα πάει και στο φιλικότατο Αρεταίειο πιο πριν, χωρίς ουρές, χωρίς αναμονές, χωρίς κόστος, με άριστο επιστημονικό προσωπικό, αλλά με τόσο μα τόσο μειωμένες δυνατότητες για αυτό το "κάτι" παραπάνω που θα έφερνε την επιτυχία.
Εν ολίγοις:
1) Θα προτιμούσα να είχα μείνει έγκυος στο δημόσιο Αρεταίειο.
2) Δεν μετάνιωσα που πήγα στο ΓΕΝΕΣΙΣ, μακάρι να είχα πάει νωρίτερα.

Sunty
15-09-12, 17:12
θεωρώ ότι τα πρωτοκολλα του Γενεσις ειναι όπως σε άλλα κεντρα. Μεγαλες δοσεις από 300-450. Εχω ακουσει βέβαια και ακομα πιο μεγαλες δοσεις για άλλο κεντρο (750!!!). Εκει βεβαια που οι δόσεις ειναι αυξημενες ειναι μετα την εμβρυομεταφορά. Ολα στο 3πλάσιο σε σχέση με άλλα κεντρα. Δεν μπορω βεβαια να κρινω αν κανουν καλά ή όχι αλλά το σιγουρο ειναι ότι γινεσαι τουρμπο στα φαρμακα.
Οι τιμες έχουν εξορθολογιστει σε σχέση με παλια.

marathn37
17-09-12, 08:04
Καλημέρα σε όλες τις κοπέλες!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μου
λύσατε απορίες.
Μην με παρεξηγείτε αλλά έχω ακούσει εξωφρενικές τιμές,
4-5000.
Εγώ έκανα σε άλλο κέντρο εξωσωματική και πλήρωσα 2200.
Οπότε καθόλου ακριβός δεν είναι και γνωρίζω ότι τα εργαστήρια
του είναι άρτια.
Όσον αφορά τις επιτυχίες σε μεγαλύτερες ηλικίες, το ξέρω από γνωστή μου-ετών 44-που αφού ταλαιπωρήθηκε περίπου μία δεκαετία,τα κατάφερε στον Πάντο.
Λινάκι εσύ είσαι μικρό παιδί-δεν σε αφορά η παραπάνω πληροφορία, μην μου αγχώνεσαι.
Εγώ έκλεισα τα 37 και όσο και μην θέλω αγχώνομαι!

Dada75
17-09-12, 11:09
Καλημέρα σε όλες τις κοπέλες!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μου
λύσατε απορίες.
Μην με παρεξηγείτε αλλά έχω ακούσει εξωφρενικές τιμές,
4-5000.
Εγώ έκανα σε άλλο κέντρο εξωσωματική και πλήρωσα 2200.
Οπότε καθόλου ακριβός δεν είναι και γνωρίζω ότι τα εργαστήρια
του είναι άρτια.
Όσον αφορά τις επιτυχίες σε μεγαλύτερες ηλικίες, το ξέρω από γνωστή μου-ετών 44-που αφού ταλαιπωρήθηκε περίπου μία δεκαετία,τα κατάφερε στον Πάντο.
Λινάκι εσύ είσαι μικρό παιδί-δεν σε αφορά η παραπάνω πληροφορία, μην μου αγχώνεσαι.
Εγώ έκλεισα τα 37 και όσο και μην θέλω αγχώνομαι!

Kamia sxesi me 4-5000 !!! Egw tha kano tora me 2200-2500 to poli ...
Simera ekana to proto mou iperixo meta apo 8 merese PUREGON. Mia evgale 2 kai ali 6 avgoulakia !!! Kala pame. Tha pao pali tin Pempti kai tha doume. Malon to savato tha gini olipsia. Makari na pane ola kala.

marathn37
17-09-12, 14:13
Μπράβο Dada75!!
Εγώ με puregon 300 μονάδες
για 10 μέρες έκανα μόνο3.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μας
πεις τα ευχάριστα!!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!!!

gogo38
17-09-12, 19:34
2-2,5??? τι έγινε βρε κορίτσια?πέσανε τόσο πολύ?
και εγώ το σκέφτομαι τότε για τον Πάντο!

Cristy
17-09-12, 21:03
θεωρώ ότι τα πρωτοκολλα του Γενεσις ειναι όπως σε άλλα κεντρα. Μεγαλες δοσεις από 300-450. Εχω ακουσει βέβαια και ακομα πιο μεγαλες δοσεις για άλλο κεντρο (750!!!). Εκει βεβαια που οι δόσεις ειναι αυξημενες ειναι μετα την εμβρυομεταφορά. Ολα στο 3πλάσιο σε σχέση με άλλα κεντρα. Δεν μπορω βεβαια να κρινω αν κανουν καλά ή όχι αλλά το σιγουρο ειναι ότι γινεσαι τουρμπο στα φαρμακα.
Οι τιμες έχουν εξορθολογιστει σε σχέση με παλια.

Ακόμη και στο μετά όμως, υπάρχει στενότατη παρακολούθηση. Εμένα πχ μου έκοψε σχεδόν τα πάντα αμέσως και κατάντησα να έχω πολύδημη κύηση χωρίς καθόλου προγεστερόνη!!!
Τη στιγμή μάλιστα που στην κόρη μου η οποία ήταν φυσιολογική σύλληψη, είχα πάρει utrogestan όλο το 1ο τρίμηνο!!!
Επίσης, το τι θα δώσει στην κάθε περίπτωση, εξαρτάται από το ιστορικό της κάθε κοπέλας.
Με άλλες δυο πχ, που ήμασταν μαζί στην ωοληψία και την εμβρυομεταφορά, είχαμε τελείως μα τελείως διαφορετικό φύλο οδηγιών!

mrt
18-09-12, 08:48
Οι τιμες που λετε ποιος σας τις ειπε?
Απο το λογιστηριο? και τι αφορουν κοριτσια???
Απλη γονιμοποιηση? Μικρογονιμοποιηση? τι ακριβως?

Γιατι εμενα που κανω προεμφυτευτικο μεχρι περυσι εδινα 5.500€
και φετος τον Γεναρη στην προσπαθεια μου πηγαινωντας στο
λογιστηριο μου λεει η κοπελα "πηρε αυξηση 500€"
δηλαδη η καθε μου προσπαθεια στοιχιζει τωρα 6.000 αντι 5.500!!!!!

MarianS
18-09-12, 09:21
mrt, με προεμφυτευτικο παει ακριβα. Εμενα μου έχουν πει καπου 3200 πριν καποιους μηνες με δυνατοτητα να γινει μια περαιτερω έκπτωση. Αυτη η τιμη αφορα ειτε απλη εξωσωματικη,ειτε μικρογονιμοποιηση

Dada75
18-09-12, 17:12
Μπράβο Dada75!!
Εγώ με puregon 300 μονάδες
για 10 μέρες έκανα μόνο3.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μας
πεις τα ευχάριστα!!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!!!

Se euxaristw para polu koritsaki mou !!! Tha enimeroso !!!!!!

stellina14070
19-09-12, 18:36
Κορίτσια, καλησπέρα. Μονάχα τώρα βρίσκω το θάρρος να γίνω νέο μέλος παρόλο που είμαι στην παρέα σας σχεδόν δύο χρόνια. Θα ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να σας πω την μικρή μου ιστοριούλα. Με τον αρραβωνιαστικό μου είμαστε κάτι περισσότερο από 3 χρόνια μαζί κι έχουμε στο ιστορικό μας μία αποβολή προ 2 έτη. Καθότι προσπαθούμε όλο τον καιρό για ένα παιδάκι αποτανθήκαμε στον γιατρό μας ο οποίος μετά από μία μικρή σειρά εξετάσεων μας συνέστησε τον κ.Πάντο. Ήθελα να ακούσω την γνώμη σας καθώς η 1η τηλεφωνική επικοινωνία με τον γιατρό έχει γίνει ήδη και είμαστε σε φάση εξετάσεων. Τα ραντεβού με τον γιατρό πάνε πολύ μακριά? Συγγνώμη προκαταβολικά αν σας κούρασα.

pasteli
19-09-12, 21:57
εμεις που π ειμαστε σε προγραμμα με μικρογονιμοποιηση μας ειπαν 5000 και προεμφυτευτικο θα παμε σε αλλον γιατρο...

Dada75
20-09-12, 18:24
Koritsia piga kai simera sto giatro, ola kala. Sinolika einai 9 avgoulakia. To vradi stis 10 tha kano OVITRELLE kai to savato olipsia.

Meta apo poses meres ginete i emvriometafora?

ΛΙΝ
20-09-12, 23:22
Koritsia piga kai simera sto giatro, ola kala. Sinolika einai 9 avgoulakia. To vradi stis 10 tha kano OVITRELLE kai to savato olipsia.

κοριτσακι μου σου ευχομαι καλη επιτυχια!!! με το καλο να υποδεχτεις τα εμβριακια σου με θετικα αποτελεσματα!!!

mrt
21-09-12, 19:51
Σημερα λοιπον που εκανα ωοληψια μας ειπαν παλι αλλη τιμη!!!
Ξαναγυρισαμε στα 5.500 με τον προεμφυτευτικο μαζι :)
κατι ειναι κι αυτο!!

ΛΙΝ
21-09-12, 19:59
Κοριτσια χωρις προεμφυτευτικο ποσο κοστιζει?

Cristy
21-09-12, 20:56
Απ΄ ότι έχω καταλάβει ο προεμφυτευτικός κοστίζει περίπου τα μισά λεφτά...
Δεν μπορεί να κάνει κάτι το κέντρο σ΄ αυτό, καθώς η τιμή του προεμφυτευτικού (ανάλογα για το ποιες "ανωμαλίες" ψάχνουν, ορίζεται από το αντίστοιχο συμβεβλημένο κέντρο γενετικής. Νομίζω το ΓΕΝΕΣΙΣ συνεργάζεται με τον Πάγκαλο.

Εμάς χωρίς προεμφυτευτικό, κόστισε 3000 περίπου και έκανα ωοληψία 24 Μαΐου κ εμβρυομεταφορά 28 Μαΐου...

mmk
21-09-12, 22:11
Καλησπερα σε ολες! ειχα γραψει παλια στο parents... οταν και εγω ημουν στις προσπαθειες! Ειπα να γραψω τωρα την μικρη ιστορια μου μονο και μονο για να δωσω κουραγιο σε πολλες απο εσας! Τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο... Από Απριλιο του 2008 ξεκινησαν και τελειωσα αισιως τον Απριλη του 2012! Ημουν 28 ετων. Εχω κανει τρια χειρουργεια (ενα ανοιχτο και 2 λαπαροσκοπησεις) για μεγαλο βαθμο ενδομητριωσης! Αφαιρεσα τις 2 σαλπιγγες! Εκανα 1η εξωσωματικη με δικα μου (5 στο συνολο γονιμοποιημενα)... 2η εξωσωματικη με κατεψυγμενα δικα μου.... 3η εξωσωματικη με δανεικα ωαρια.. και 4η εξωσωματικη με δικα μου! η 4η πετυχε και τον Απριλη γεννησα 2 αγγελουδια.... Η αποψη μου υστερα απο ολα αυτα... Πριν ξεκινησετε οτιδηποτε παρτε γνωμες απο 2 γιατρους... Και μεινετε στον γιατρο που θα σας αρεσει και θα σας κανει το κλικ που λεμε μεχρι να τα καταφερετε... μην αλλαζετε διαρκως! Ο γιατρος σας μπορει να πετυχει με την πρωτη αλλα μπορει και να κανει πολλες προσπαθειες μεχρι να βρει τον ιδανικο τροπο και μεθοδο για εσας! Οταν αλλαζεις διαρκως γιατρο ειναι σα να φτιαχνεις παστιτσιο και επειδη δεν βγηκε καλο φτιαχνεις κοτοπουλο... Κακώς, μπορει να φταιει το λαδι που εβαλες η να παρατηγανισες τις πατατες... προσπαθεις παλι το παστιτσιο μεχρι να βρεις τον καταληλο συνδυσμο γευσεων...Ετσι και εγω... Ρωτησα ... και αποφασισα να παω στον συγκεκριμενο γιατρο...! Μου αρεσε ο τροπος που με αντιμετωπισε απο την αρχη! Μπορει να ρχεις λιγακι μεχρι να σε παρει αλλα χαλαλι του! Του οφειλω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!! Θα πω και το ονομα του μηπως βοηθησω και αλλες κοπελες... εστω και για μια γνωμη.... ΛΑΙΝΑΣ στο ΕΥΓΟΝΙΑ! Καλη επιτυχια σε ολες! οποια θελησει να με ρωτησει κατι το mail μου ειναι mantomariak@yahoo.gr!

MarianS
21-09-12, 23:24
Καλος ειναι ο λαινας στις διεγερσεις. Για φυσικους μακρια. Ηγνωμη μου

ΛΙΝ
21-09-12, 23:58
Φυσικο ειναι οτι οποια εχει επιτυχια στο κεντρο που ειναι να τον θεωρει τον γιατρο τον καλυτερο, καθε γυναικα εχει τη δικη της γνωμη-εμπειρα αναλογα με αυτα που βιωνη.

κοκκινουλα
22-09-12, 13:49
Κορίτσια, καλησπέρα. Μονάχα τώρα βρίσκω το θάρρος να γίνω νέο μέλος παρόλο που είμαι στην παρέα σας σχεδόν δύο χρόνια. Θα ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να σας πω την μικρή μου ιστοριούλα. Με τον αρραβωνιαστικό μου είμαστε κάτι περισσότερο από 3 χρόνια μαζί κι έχουμε στο ιστορικό μας μία αποβολή προ 2 έτη. Καθότι προσπαθούμε όλο τον καιρό για ένα παιδάκι αποτανθήκαμε στον γιατρό μας ο οποίος μετά από μία μικρή σειρά εξετάσεων μας συνέστησε τον κ.Πάντο. Ήθελα να ακούσω την γνώμη σας καθώς η 1η τηλεφωνική επικοινωνία με τον γιατρό έχει γίνει ήδη και είμαστε σε φάση εξετάσεων. Τα ραντεβού με τον γιατρό πάνε πολύ μακριά? Συγγνώμη προκαταβολικά αν σας κούρασα.

καλη επιτυχια στελλινα.εγω εχω κανει μια προσπαθεια στον γιατρο αυτο και σε λιγο θα κανω την δευτερη.αν και δεν τα εχω καταφερει ακομα,εχω μεινει ευχαριστημενη απ το κεντρο.υπαρχει οργανωση και νιωθεις οτι ξερουν την δουλεια τους!!!!πολυ σημαντικο!
στα ραντεβου ,μπορει να εχει αρκετη αναμονη,αλλα ειναι τοσος ο κοσμος που ειναι λογικο.τον γιατρο τον βλεπεις λιγη ωρα αλλα ολο το προσωπικο του ειναι εκει και σου λυνει καθε σου απορια.εγω ηθελα να κλεισω ενα ραντεβου για αυτην την εβδομαδα ,αλλα μου ειπαν οτι δεν υπηρχε κατι ,μονο απο οκτωβριο.αλλα αν θελω να παω και να περιμενω και θα τον δω.οποτε μην ανυσηχεις,υπαρχει τροπος παντα.
ευχομαι ολα να σου πανε καλα!;)

κοκκινουλα
22-09-12, 14:24

καλη επιτυχια.η εμβριομεταφορα γινεται μετα απο 3 μερες εκτος αν πας για βλαστοκυστες που ειναι την 5η μερα .:)

Sanna
22-09-12, 14:36
Γεια σας κορίτσια κιαπο εμένα! θα ήθελα να ρωτήσω ποσο πάει η προσπάθειά στο γενεσις χωρις προεμφυτευτικο αλλά με μικρογονιμοποιηση.

κοκκινουλα
22-09-12, 14:51
Γεια σας κορίτσια κιαπο εμένα! θα ήθελα να ρωτήσω ποσο πάει η προσπάθειά στο γενεσις χωρις προεμφυτευτικο αλλά με μικρογονιμοποιηση.

2500 με 2700 περιπου.

Dada75
22-09-12, 18:09
καλη επιτυχια.η εμβριομεταφορα γινεται μετα απο 3 μερες εκτος αν πας για βλαστοκυστες που ειναι την 5η μερα .:)

Simera ekana olipsia. Telika pirame 10 avgoulakia. Mas eipe o gitros oti ola einai ok kai oti sperma tou andra mou einai poli kalo kai malon den tha kanoume mikrogonimopiisi. Avrio tha doume posa telika tha gonimo. kai apo auto exartate an tha pame gia vlastokistes. Tha pame gia vlastokistes mono an gonimopiithoune pola.

Ante na doume ....

Tha sas enimeroso !!!!!!!!!!!!!
Filakia ...

κοκκινουλα
22-09-12, 21:11
Simera ekana olipsia. Telika pirame 10 avgoulakia. Mas eipe o gitros oti ola einai ok kai oti sperma tou andra mou einai poli kalo kai malon den tha kanoume mikrogonimopiisi. Avrio tha doume posa telika tha gonimo. kai apo auto exartate an tha pame gia vlastokistes. Tha pame gia vlastokistes mono an gonimopiithoune pola.

Ante na doume ....

Tha sas enimeroso !!!!!!!!!!!!!
Filakia ...

μπραβο,καλη επιτυχια!!!!!προσπαθησε για βλαστοκυστες,εχουν περισοτερα ποσοστα επιτυχιας!!:)

Sanna
23-09-12, 11:56
2500 με 2700 περιπου.

Σε ευχαριστώ πολύ ! Η τιμή αυτή είναι με τον Πάντο ή με άλλο γιατρό του κέντρου?

κοκκινουλα
23-09-12, 13:55
Mε τον Παντο!

Dada75
23-09-12, 18:25
μπραβο,καλη επιτυχια!!!!!προσπαθησε για βλαστοκυστες,εχουν περισοτερα ποσοστα επιτυχιας!!:)

Se euxaristw polu ...

Telika tin emvriometafora tha mou kanei o k. Pantos, epidi o giatros mou tha einai ektos Athinon.

Telika apo 10, 5 gonimopithikan mona tous kai tha pame gia emvriometafora tin Triti. Oso afora vlastokistes i oxi mou eipe o giatros oti ta pososta einai idia telika.

Pame kanonika kai vlepoume !!!!

stellina14070
23-09-12, 19:30
Καλησπέρα ξανά. Απ'ότι βλέπω οι τιμές ποικίλουν αναλόγως του τι ακριβώς θα κάνεις...Μήπως έχει ιδέα κανείς για το κοστολόγιο των φαρμάκων,γιατί θα πρέπει να τα αγοράσουμε καθότι δεν είμαστε παντρεμένοι?

ΛΙΝ
23-09-12, 19:49
Καλησπέρα ξανά. Απ'ότι βλέπω οι τιμές ποικίλουν αναλόγως του τι ακριβώς θα κάνεις...Μήπως έχει ιδέα κανείς για το κοστολόγιο των φαρμάκων,γιατί θα πρέπει να τα αγοράσουμε καθότι δεν είμαστε παντρεμένοι?

στην πρωτη εξωσωμ. που ειχα κανει ειχα πληρωση στο φαρμακειο 800 ευρο.

Sunty
23-09-12, 20:04

stellina, ποιός σου έχει πει ότι επειδη δεν ειστε παντρεμενοι πρέπει να αγορασετε τα φαρμακα; Αν περάσεις από επιτροπή, χρειάζεται μονο συμαβολαιογραφική πραξη. Θα πας τον συντροφο σου σε συμβολαιογραφο και θα υπογραψετε συμφωνητικό ότι αποδεχεται το παιδι που έτσι και αλλιώς θα σας στο ζητησουν από το κεντρο εξωσωματικής (ειναι υποχρεωτικο από τον Νομο). Αυτο το χαρτι αντιστοιχει με το πιστοποιητικό γαμου. Δεν θα έχεις κανενα προβλημα.
Επίσης μπορεις να γραψεις μεχρι 3000 μοναδες ως προκληση ωορρηξιας χωρις να περασεις επιτροπή. Συννενοήσου με το γιατρο.

Dada75
24-09-12, 12:08

Oute emeis den imaste pantremeni, ala perasa tin epitropi kanonika.
Apla min kaneis lathos opos ekana kai egw kai tora prepi na kano kai deuteri συμαβολαιογραφική πραξη epidi stin proti den exoume grapse sosta auta pou theloun sto kentro. Egw tin ekana vasi se auto pou mou eipan apo tin epitropi, oxi vasi se auton pou theloun apo to kentro.

Opote tin kaneis mia kai kali.
Kalh epitixia sou euxome !!!

ΛΙΝ
24-09-12, 13:27
Στο γεννεσης ειναι η Κυρια Τσ..... που ασχολειτε στο θεμα των φαρμακων.

stellina14070
24-09-12, 16:39
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Οι πληροφορίες σας ήταν πολύτιμες. Φαντάζομαι όμως ότι όλα αυτά θα μας τα διευκρινίσουν στο Γένεσις, έτσι? Μακάρι να μπορούσαμε να αποφύγουμε την διαδικασία "ΙΚΑ-επιτροπή", η οποία λίγο με φοβίζει, αλλά απ'ότι βλέπω το κόστος των φαρμάκων είναι μεγάλο... Εσείς όμως κορίτσια διακρίνω ότι είστε πολύ διαβασμένες στο θέμα εξωσωματική, έτσι? Μήπως μπορούσατε χρονικά να μου προσδιορίσετε το διάστημα από την 1η επίσκεψη στον γιατρό έως την ωοληψία?Ή κι αυτό το διάστημα ποικίλει αναλόγως την περίπτωση?

ΛΙΝ
24-09-12, 17:22
Κοριτσια σημερα αδιαθετησα και την πρωτη ενεση θα την κανω 17 Οκτωμβρη θα ξεκινησω με gonapeptyl.
Υπαρχει αλλη κοπελα που να ξεκιναει την ιδια ημερομηνια με το ιδιο φαρμακο;

Doram
24-09-12, 17:44
Εγω είμαι στη φάση της διέγερσης, ΛΙΝ αλλά ξεκίνησα και εγώ με γκοναπεπτυλ

ΛΙΝ
24-09-12, 17:49
Εγω είμαι στη φάση της διέγερσης, ΛΙΝ αλλά ξεκίνησα και εγώ με γκοναπεπτυλ

για ποσες μερες? το πρωτοκολο εμενα λεει για δεκα μερες.

Cristy
24-09-12, 22:32
Κοριτσια σημερα αδιαθετησα και την πρωτη ενεση θα την κανω 17 Οκτωμβρη θα ξεκινησω με gonapeptyl.

Άντε βρε Καλή Επιτυχία!!!
Το ίδιο πρωτόκολλο με μένα σε βάλανε να κάνεις!!!
Εύχομαι να έχεις και το ίδιο αποτέλεσμα: διδυμάκια!!! (τώρα είμαι στην 20η εβδομάδα)

Sunty
24-09-12, 23:03
Doram, έχεις κανει τον πρωτο υπέρηχο; Αν ναι, πόσα ωαρια έχουν βγει με το μακρυ πρωτόκολλο;
Πάντως κοριτσια είναι εντυπωσιακό το πώς αντιδρα καθε οργανισμος στα φαρμακα. Εκανε και μια φιλη το μακρυ σε άλλο κεντρο και έβγαλε μόνο 1 ωαριο ενω με το βραχυ έβγαζε 3-4. Cristy, εσυ ειχες το εντελώς αντιθετο αποτέλεσμα με το μακρύ. Τί να πω!

Dada75
25-09-12, 16:09

Mpravo ΛΙΝ !!! Kalh arxi !!!

Egw simera ekana emvriometafora. Telika valame 3. Me makry protokolo ekana 10 oaria, 5 gonimopoithikan kai telika 3 htan poli kala. Kaname apli IVF, xoris mikrogonimopiisi. plirosame 2200. Ola mia xara !!!

Ti epomeni paraskevi pao gia B horiaki ...

Pos tha perasoun autes tis meres !!????

κοκκινουλα
25-09-12, 17:51
καλη επιτυχιαααααα!!!!

ΛΙΝ
25-09-12, 19:21
Άντε βρε Καλή Επιτυχία!!!
Το ίδιο πρωτόκολλο με μένα σε βάλανε να κάνεις!!!
Εύχομαι να έχεις και το ίδιο αποτέλεσμα: διδυμάκια!!! (τώρα είμαι στην 20η εβδομάδα)

Eυχαριστω! μακαρι να εχω κ'γω το ιδιο αποτελεσμα μονο στην ιδεα τρελαινομαι:D
τι ειναι αγορια 'η κοριτσια?

ΛΙΝ
25-09-12, 19:29

Egw simera ekana emvriometafora. Telika valame 3. Me makry protokolo ekana 10 oaria, 5 gonimopoithikan kai telika 3 htan poli kala. Kaname apli IVF, xoris mikrogonimopiisi. plirosame 2200. Ola mia xara !!!

Καλη επιτυχια! κ ευχομαι σε λιγες μερες να μας ανακοινωσεις τα ευχαριστα!
θα περασουν τοσο γρηγορα οι μερες που δεν θα το καταλαβεις;)

Cristy
26-09-12, 02:06

Καλή σου επιτυχία!!!
Εγώ έκανα στην αναμονή:
Ξάπλα - τηλεόραση - DVDs - περιοδικά - ίντερνετ και... πέρασε ο καιρός...

Eυχαριστω! μακαρι να εχω κ'γω το ιδιο αποτελεσμα μονο στην ιδεα τρελαινομαι:D
τι ειναι αγορια 'η κοριτσια?

Κορίτσια!!!
Θα πήξουμε στο φουστάνι! Και το πρώτο μου κόρη είναι και σέρνει τον μπαμπά της από τη μύτη!!!

Dada75
26-09-12, 10:12
[QUOTE=Cristy;2463524]Καλή σου επιτυχία!!!
Εγώ έκανα στην αναμονή:

Cristy, egw simera eimai doulia. Mono extes hmoun ksapla. Distixos den mporusa na paro adeia. Odigao kai olas. Den exo ali epilogi. Eimai sto grafeio, kathome kai ola xalara. Tha doume.

Sunty
26-09-12, 14:29
[QUOTE=Cristy;2463524]Καλή σου επιτυχία!!!
Εγώ έκανα στην αναμονή:

Cristy, egw simera eimai doulia. Mono extes hmoun ksapla. Distixos den mporusa na paro adeia. Odigao kai olas. Den exo ali epilogi. Eimai sto grafeio, kathome kai ola xalara. Tha doume.

ΛΙΝ καλή αρχη, όλα να πανε καλά!

Dada, καλή επιτυχια με μια τεραστια χοριακή. Προσπάθησε τουλάχιστον να εισαι οσο το δυνατό πιο ήρεμη στη δουλειά. Και γω όταν ειχα θετική χοριακή ειχα παει από τη 2η μερα στη δουλειά. Πιστευω ότι δεν παιζει ρόλο η ξάπλα στην επιτυχια.

ΛΙΝ
26-09-12, 19:17
[QUOTE=Dada75;2463582]

ΛΙΝ καλή αρχη, όλα να πανε καλά!

Dada, καλή επιτυχια με μια τεραστια χοριακή. Προσπάθησε τουλάχιστον να εισαι οσο το δυνατό πιο ήρεμη στη δουλειά. Και γω όταν ειχα θετική χοριακή ειχα παει από τη 2η μερα στη δουλειά. Πιστευω ότι δεν παιζει ρόλο η ξάπλα στην επιτυχια.

Sunty μου ευχαριστω! να'σαι καλα!

Doram
27-09-12, 16:43
ΛΙΝ και εγώ για δέκα ημέρες εκανα γκοναπεπτυλ. μακρύ κάνω και εγώ

Στον πρώτο υπέρηχο είχα 9 από τη μια ωοθήκη και τρία/τεσσερα από τη δεξιά. αύριο θα κάνω το δεύτερο υπέρηχο, να δούμε πώς μεγάλωσαν

mrt
29-09-12, 10:33

ευχομαι να πανε ολα καλα κ να εχεις μια θετικη χοριακη!!!
να σε ρωτησω κατι σημαντικο ?

Σου εφαρμοσε ο Παντος μια νεα μεθοδο με "συγκοληση"?
Δηλαδη σου εβαλε ενα συγκολητικο τζελ στην μητρα σου για 7 λεπτα
κ μετα σου μετεφερε τα εμβρυα?

κοριτσια το εκανε σε καμια σας?

Dada75
29-09-12, 11:48

Telika, tin emvriometafora mou ekane o dikos mou o gittros, o k. Bathrellos. Egw ekana apli IVF, oute mikrogonimopiisi oute sigkoklitiko gel, tpt. Exei o theos !!!!

Exo fovero pono sti mesi oles tis meres.Tin triti ekana tin emvriometafora kai simera einai savato, me petheni i mesi mou. Stithos prismeno, ponakia kato xamila, ipnilia. Mpori ola auta na einai apo ta farmaka, den ksero.

ΛΙΝ
29-09-12, 15:51

Η μεθοδος με συγκοληση αυξανει περισσοτερες της πιθανοτητες?

mrt
29-09-12, 18:36
Η μεθοδος με συγκοληση αυξανει περισσοτερες της πιθανοτητες?

δεν εχω ιδεα...ο Παντος ετσι μου ειπε... κ οτι ειναι νεα μεθοδος που αυξανει τα
ποσοστα εμφυτευσης...
Δεν το εκανε σε καμια αλλη?

dada δυστυχως δεν μπορουμε να ξερουμε το αποτελεσμα γιατι τα συμπτωματα
ειναι τα ιδια ..οποτε υπομονη... αν ειναι να κατσει , θα κατσει!! ετσι λεω εγω..

Dada75
29-09-12, 18:43
δεν εχω ιδεα...ο Παντος ετσι μου ειπε... κ οτι ειναι νεα μεθοδος που αυξανει τα
ποσοστα εμφυτευσης...
Δεν το εκανε σε καμια αλλη?

dada δυστυχως δεν μπορουμε να ξερουμε το αποτελεσμα γιατι τα συμπτωματα
ειναι τα ιδια ..οποτε υπομονη... αν ειναι να κατσει , θα κατσει!! ετσι λεω εγω..

Ypomonh kano, kai genika eimai iremi. To alo savato po apogevma tha kseroume. Ales 7 meres einai, tha perasoun kai tha katsei !!!!!

Se euxaristw polu gia tis euxes sou ... Esu, se ti stadio vriskese?

mary B
29-09-12, 23:06
καλησπερα κοριτσια! θα ηθελα να μου πειτε,το σπερμοδιαγραμμα που ζητανε απο την επιτροπη και πρεπει να ειναι απο το ικα,το κανουμε καπου συγκεκριμενα ή σε οποιοδηποτε ικα.πρεπει να κλεισουμε ραντεβου,να εχουμε καποιο παραπεμπτικο απο ουρολογο ή αλλο γιατρο? οτι πληροφοριες εχετε για το θεμα,πειτε μου.

mrt
30-09-12, 09:56
Ypomonh kano, kai genika eimai iremi. To alo savato po apogevma tha kseroume. Ales 7 meres einai, tha perasoun kai tha katsei !!!!!

Se euxaristw polu gia tis euxes sou ... Esu, se ti stadio vriskese?

σου στελνω π.μ.

Dada75
30-09-12, 17:09
mrt, sou estila PM ...

tania78
30-09-12, 22:24
καλησπερα κοριτσια. θα σας πω γρηγορα την ιστορια μου για να με γνωρισετε. σε 6 χρονια εχω κανει 3 χειρουργεια και 10 εξωσωματικες. οι 4 τελευταιες ηταν στον Παντο, στην πρωτη που εκανα σε αυτον ειχα παλλινδρομιση σε 3διμα. μετα εμεινα ξανα στην τελευταια οπου μετα κοπεις και βασανων καταφερα να γεννησω την κορουλα μου που τωρα ειναι 8μιση μηνων. εχω στην καταψυξη 2 εμβρυα ακομα απο φυσικους κυκλους και θα ηθελα να ρωτησω ποσο κανει η εξωσωματικη με κατεψυγμενα. υποθετω οτι ειναι πιο φθηνη απο την εξωσωματικη με διεγερση και ωοληψια. επισης διαβασα για τη μεθοδο με τη συγκοληση και θελω να μου πει καποια κοπελα αν την εχει κανει και αν ειχε αποτελεσμα. σας ευχαριστω!!!!!

Sunty
30-09-12, 22:57
Καλησπερα Τανια. Εχεις και συ βαρυ ιστορικό εξωσωματικών αλλα τουλαχιστον με θετικο αποτέλεσμα. Τα κατεψυγμενα για να τα βαλεις στοχιζουν τα μισα χρηματα απ' ότι μια εξωσωματικη. Γύρω στα 1500 ευρω.
Πες μου κατι: την κορουλα σου την έπιασεις με μαζεμα φυσικων κύκλων;
Ευχομαι καλή επιτυχια και να χαρισεις συντομα αδερφακι-α στην κορουλα σου.

mary B
30-09-12, 23:07
καλησπερα κοριτσια! θα ηθελα να μου πειτε,το σπερμοδιαγραμμα που ζητανε απο την επιτροπη και πρεπει να ειναι απο το ικα,το κανουμε καπου συγκεκριμενα ή σε οποιοδηποτε ικα.πρεπει να κλεισουμε ραντεβου,να εχουμε καποιο παραπεμπτικο απο ουρολογο ή αλλο γιατρο? οτι πληροφοριες εχετε για το θεμα,πειτε μου.

να υποθεσω πως καμμια δε γνωριζει....

tania78
30-09-12, 23:33
mary b εμεις το καναμε στο ικα στην πλατεια θεατρου με ραντεβου και το δευτερο που θελουν σε δημοσιο νοσοκομειο. μας ειχαν πει οτι εκει επρεπε να γινουν.

tania78
30-09-12, 23:35
Καλησπερα Τανια. Εχεις και συ βαρυ ιστορικό εξωσωματικών αλλα τουλαχιστον με θετικο αποτέλεσμα. Τα κατεψυγμενα για να τα βαλεις στοχιζουν τα μισα χρηματα απ' ότι μια εξωσωματικη. Γύρω στα 1500 ευρω.
Πες μου κατι: την κορουλα σου την έπιασεις με μαζεμα φυσικων κύκλων;
Ευχομαι καλή επιτυχια και να χαρισεις συντομα αδερφακι-α στην κορουλα σου.

sunty ευχαριστω για την απαντηση σου. η κορη μου δεν ηταν απο φυσικο κυκλο. αυτα που εχω καταψυξη ειναι απο τροποποιημενο φυσικο.

mary B
30-09-12, 23:38
το ραντεβου το κλεινουν συντομα ή περιμενεις κανα μηνα οπως και για την επιτροπη.περνεις στο ιδιο τηλ?

tania78
30-09-12, 23:47
νομιζω οτι ειχε αναμονη. εμενα ο αντρας μου ειχε παει απο εκει και το εκλεισε το ραντεβου οποτε δεν μπορω να σου πω αν ειναι το ιδιο τηλ. ολα αυτα δεν ξερω αν ισχυουν σημερα γιατι εμεις τα καναμε αυτα πριν 6 χρονια. πριν κανω το οτιδηποτε επρεπε να παω σε γυναικολογο του ικα που μου εδωσε ενα χαρτι με το τι χρειαζεται. αυτος μς ειχε καθοδηγησει κιολας τοτε.

Dada75
01-10-12, 12:13
το ραντεβου το κλεινουν συντομα ή περιμενεις κανα μηνα οπως και για την επιτροπη.περνεις στο ιδιο τηλ?

Δύο πλήρη σπερ
μοδιαγράμματα του συζύγου που πρέπει να έχουν γίνει με
μεσοδιάστημα 3 μηνών το ένα από το άλλο και το ένα τουλάχιστον να έχει γίνει στο ΙΚΑ-
ΕΤΑΜ και τα δύο σπερμοδιαγράμματα θα πρέπει να υπογράφονται από ιατρό
μικροβιολόγο- βιοπαθολόγο ή και βιολόγο, αλλά όχι από ιατρό γυναικολόγο του κέντρου
εξωσωματικής γονιμοποίησης.
Σε περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος, εκτός περιπτώσεων με σπέρμα κάτω
του 1.000.000/ml έως και αζωοσπερμία, απαιτείται ιατρική γνωμάτευση
ενδοκρινολόγου ή ουρολόγου για τα πιθανά αίτια της νόσου, η θεραπευτική προσπάθεια
που έγινε και αν αυτή είχε και ποια αποτελέσματα.

Auto thelei i epitropi ....