PDA

Επιστροφή στο Forum : Oι επιστήμονες αμφισβητούν τις τράπεζες βλαστοκυττάρων

Nepheli
26-02-10, 08:02
Οι κλινικές που προσφέρουν υπηρεσίες «φύλαξης» βλαστοκυττάρων από τον ομφάλιο λώρο του νεογέννητου παιδιού τους, για μελλοντική χρήση τους σε περίπτωση ασθένειας, είναι απάτες, σύμφωνα με τη δήλωση Αμερικανού επιστήμονα.

Κλινικές σε πολλές χώρες δίνουν τη δυνατότητα στους γονείς να αποθηκεύσουν τα βλαστοκύτταρα του ομφάλιου λώρου, με την προοπτική αυτά να χρησιμοποιηθούν για τη θεραπεία σημαντικών ασθενειών, εφόσον αυτές εκδηλωθούν στο μέλλον. Στην Ταϊλάνδη για παράδειγμα, οι γονείς πληρώνουν περίπου 3.600 δολάρια για τη φύλαξη των βλαστοκυττάρων του παιδιού τους, πιστεύοντας ότι με αυτό τον τρόπο πραγματοποιούν κατά κάποιο τρόπο ένα είδος ασφάλειας ζωής για το παιδί τους.

Ωστόσο, ο Ίρβινγκ Βάισμαν, διευθυντής του Ινστιτούτου Βλαστοκυτταρική Βιολογίας και Αναγεννητικής Ιατρικής του πανεπιστημίου Στάνφορντ στην Καλιφόρνα, δήλωσε ότι οι καλές προθέσεις των γονέων γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης από τις τράπεζες βλαστοκυττάρων.

«Ο ομφάλιος λώρος περιέχει βλαστοκύτταρα σε επίπεδο που θα διατηρούσε τη αιμοποιητική ικανότητα ενός πολύ μικρού παιδιού», δήλωσε ο Βάισμαν στο πλαίσιο του ετήσιο συνεδρίου της Αμερικανική Ένωσης για την Πρόοδο των Επιστημών. «Θα μπορούσαν ακόμη να προέλθουν μεσεγχυματικά βλαστοκύτταρα, που δεν έχουν όμως τη δυνατότητα να μετατραπούν σε εξειδικευμένα εγκεφαλικά, καρδιακά ή σκελετικά κύτταρα, ανεξάρτητα από τους ισχυρισμούς κάποιων», συνέχισε.

Ο Βάισμαν επεσήμανε ακόμη ότι αυτοί οι «μη επιβεβαιωμένοι θεραπευτές» τείνουν να στήνουν επιχειρήσεις σε χώρες με ανεπαρκείς ιατρικούς κανονισμούς, αν και το Γαλλικό Πρακτορείο, στην έρευνα που πραγματοποίησε, εντόπισε ιστοσελίδες για τράπεζες βλαστοκυττάρων τόσο σε χώρες μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όσο και στις ΗΠΑ.

Στις αρχές Απριλίου, η Διεθνής Βλαστοκυτταρική Ένωση θα εκδώσει έκθεση σχετικά τις μη αποδεδειγμένες θεραπείες, όπως η αποθήκευση του πλακούντα του βρέφους για μελλοντική χρήση.

Η κατάσταση στην Ελλάδα

Την ώρα, όμως, που η ιατρική επιστήμη ερευνά, πειραματίζεται και πρωτο-εφαρμόζει, οι τράπεζες βλαστικών κυττάρων δραστηριοποιούνται πολλά χρόνια, πλέον, και συλλέγουν. Στις δημόσιες τράπεζες φυλάσσονται τα βλαστικά κύτταρα που δωρίζονται από τους γονείς για να χρησιμοποιηθούν από οποιονδήποτε συμβατό αποδέκτη. Με αυτόν τον τρόπο, δημιουργείται αυτό που ονομάζουν παγκόσμια δεξαμενή βλαστικών κυττάρων. Ταυτόχρονα, αναπτύσσονται και οι ιδιωτικές τράπεζες παγκοσμίως. Στην Ελλάδα, υπάρχουν περισσότερες από δέκα ιδιωτικές, σε ένα αρκετά «θολό τοπίο» και αυτές τα διατηρούν μόνο για οικογενειακή χρήση.

Η ανάγκη ελέγχου της ποιότητας επεξεργασίας των δειγμάτων οδήγησε στην δημιουργία διεθνών κανόνων και οργανισμών πιστοποίησης της σωστής λειτουργίας των τραπεζών αυτών. Η Μεγάλη Βρετανία είναι από τους πρωτοπόρους στον τομέα του νομοθετικού πλαισίου και πιστοποίησης λειτουργίας. Ακολούθησαν και άλλες ευρωπαϊκές χώρες, όπως η Γερμανία και η Ισπανία ενώ η Ευρωπαϊκή Ένωση νομοθέτησε το πλαίσιο, σύμφωνα με το οποίο πρέπει να γίνεται η φύλαξη και κρυο-συντήρηση βλαστοκυττάρων. Στη χώρα μας δεν υπάρχει ακόμη νομικό πλαίσιο, ούτε έχει γίνει η εναρμόνιση με αυτό της ΕΕ. Την ώρα, όμως, που αναζητείται το καθεστώς λειτουργίας, οι επίδοξοι γονείς έρχονται σε επαφή με το ζήτημα και ανταποκρίνονται θετικά ή αρνητικά.

O κ. Ανδρέας Μπαζαίος, γυναικολόγος, μιλώντας για τη στάση των νέων ζευγαριών απέναντι στο ζήτημα, αναφέρει: «Σε γενικές γραμμές είναι πολύ θετική. Θα έλεγα ότι τουλάχιστον το 80% των ζευγαριών που με επισκέπτονται είναι θετικά προς αυτήν την προοπτική»

http://www.yourbaby.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=167&Itemid=13

πιγκουινακι
26-02-10, 10:48
εγώ παντως στο τελευταιο παιδακι -γιατι στα προηγουμενα ουτε καν γνωριζα τι ειναι τα βλαστοκυτταρα- αποφασισα και έδωσα στη δημοσια τραπεζα της ακαδημιας.Ετσι ουτε χρεωθηκαμε κατι και έχω και την ηθικη ικανοποιηση οτι ίσως έτσι να βοηθηθει ένα παιδακι που το έχει αναγκη.Απο την αλλη βεβαια καμια φορα που ακουω δυστυχώς διαφορα δυσαρεστα για παιδακια , λεω μηπως έπρεπε τελικα να έιχα δώσει σε ιδιωτικη τραπεζα αν ποτε χρειαστει -μακρια απο όλους μας...γιατι στη δημοσια δεν φυλαγονται τα βλαστοκυτταρα για το παιδι και την οικογενεια του-στην ουσια τα δωριζεις .ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ Ή ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΜΑΛΑΚΟΤΕΡΑ ΑΠΛΑ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απο οτι είναι σε θεση να πραγματοποιησουν αυτο θα το δειξει η χρηση που θα γινει στο μελλον..ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ?

Nepheli
26-02-10, 11:05
Βέβαια όμως, σε κανέναν δεν συμφέρει να λέει ότι η πραγματικότητα είναι άλλη: ότι τα βλαστοκύτταρα κάνουν το μεγαλύτερο καλό στο μωρό που γεννιέται και ότι τα χρειάζεται για να αναπτύξει το ανοσοποιητικό του.

Δεν θα έπρεπε να κόβεται ο ομφάλιος λώρος ενόσω ακόμα πάλλεται, ενόσω ακόμα το μωρό θρέφεται από αυτόν.

Ψάξτε το... μην πιστεύετε ότι σας λένε. Τα πάντα έχουν δυο όψεις. Ελεύθεροι είμαστε όταν γνωρίζουμε, όχι όταν ακούμε μαθητικά τους "ειδικούς" και αυτούς που έχουν συμφέροντα.

G.STONE
26-02-10, 11:35
Για να πώ την αλήθεια και εγώ κορίτσια δεν πολυέχω εμπιστοσύνη σε αυτές στις τράπεζες φύλαξης για αυτό και δεν έδωσα όταν γέννησα. Που να ξέρουμε τι γίνεται; φυλάσσονται όντως; και αν ναι κάτω από ποιές συνθήκες φυλάσσονται τα βλαστοκύτταρα;δεν ξέρω είμαι λίγο δύσπιστη...

evita79
26-02-10, 11:55
Βέβαια όμως, σε κανέναν δεν συμφέρει να λέει ότι η πραγματικότητα είναι άλλη: ότι τα βλαστοκύτταρα κάνουν το μεγαλύτερο καλό στο μωρό που γεννιέται και ότι τα χρειάζεται για να αναπτύξει το ανοσοποιητικό του.

Δεν θα έπρεπε να κόβεται ο ομφάλιος λώρος ενόσω ακόμα πάλλεται, ενόσω ακόμα το μωρό θρέφεται από αυτόν.

Ψάξτε το... μην πιστεύετε ότι σας λένε. Τα πάντα έχουν δυο όψεις. Ελεύθεροι είμαστε όταν γνωρίζουμε, όχι όταν ακούμε μαθητικά τους "ειδικούς" και αυτούς που έχουν συμφέροντα.
:?::?::?: τι εννοεις? ειχα την εντυπωση οτι ο λωρος κοβοταν χρονια τωρα,απο τοτε που υπαρχει ο ανθρωπος ως τις μερες μας με τον ιδιο τροπο και στον ιδιο χρονο(μολις γεννηθει το παιδι). Δηλαδη οσες δεν φυλαξατε βλαστοκυτταρα αφησαν το παιδι στο λωρο περισσοτερο?:shock:

efitsa
26-02-10, 12:08
ειμαι στο κλαμπ αυτων που αρνηθηκαν να κρατησουνε βλαστοκυτταρα.
και αυτο που με εκανε να οριστικοποιησω την αποφαση μου ηταν το τηλεφωνημα της ξαδερφης μου που μου ειπε πως απο την "τραπεζα " που εκανε τη φυλαξη του δικου της παιδιου, πως της δινουνε 200 ευρω δωροεπιταγη για οποιο φιλο η γνωστο της επιθυμει να κανει φυλαξη βλαστοκυτταρων:shock:.
ουτε η tupperware δεν τα κανει αυτα:rolleyes:

anti1980
26-02-10, 12:18
ουτε η tupperware δεν τα κανει αυτα:rolleyes::lol::lol::lol::lol:

Συμφωνώ απόλυτα.

Και εγώ δε κράτησα ομφαλοκύταρα για όλους τους παραπάνω λόγους, αλλά και για τον οικονομικό. Αλλά να πω την αλήθεια, μετάνιωσα λίγο που δε το έψαξα για την δωρεά...

kajoe2
07-03-10, 21:25
εμεις καναμε φυλαξη στην ακαδημια . Βασικα το αιμα , αυτο που πηρε η γιατρος απο το χερι μου ηταν για δωρεα . Τον ομφαλιο λωρο τον πληρωσαμε . Δεν ξερω , ουτε σιγουρη ειμαι . Αχρειαστο να ειναι , αλλα ποτε δεν ξερεις . Και επειδη αυτη η ακαδημια , ηταν και η μοναδικη που ειναι παγκοσμια , συνεργαζετε με τις αλλες τραπεζες σε ολο τον κοσμο , ηταν και η πιο φθηνη, ειπαμε να τα δωσουμε τα λεφτα. τωρα , αν πηγαν χαμενα , τι να πω . σεμιναριο μας εκαναν , θεωρησαμε καλο να κανουμε φυλαξη . που στην ακαδημια αυτη δεν ειναι φυλαξη ακριβως , απλα εαν χτυπα ξυλο συμβει κατι , θα ψαξουν δοτη απο ολες τις τραπεζες . οπως και το δικο μας μπορει να δοθει σε οποιον το χρειαστε με δικια μας εγκριση.

Nepheli
07-03-10, 21:45
:?::?::?: τι εννοεις? ειχα την εντυπωση οτι ο λωρος κοβοταν χρονια τωρα,απο τοτε που υπαρχει ο ανθρωπος ως τις μερες μας με τον ιδιο τροπο και στον ιδιο χρονο(μολις γεννηθει το παιδι). Δηλαδη οσες δεν φυλαξατε βλαστοκυτταρα αφησαν το παιδι στο λωρο περισσοτερο?:shock:

Όχι, γιατί στα μαιευτήρια, με τον "κλασσικό" τρόπο γέννησης των παιδιών, κόβεται αμέσως (λες και είναι κατόρθωμα) και δεν επιτρέπεται ούτε στο παιδί, ούτε στη μάνα να ζήσει τη θεία αυτή στιγμή σωστά.

Αλλά αν μείνει το μωρό ενωμένο για όσο χρόνο συνεχίσει να πάλλεται ο ομφάλιος λώρος, στην αγκαλιά της μαμάς του, τότε παίρνει το ίδιο όλα όσα δικαιούται και πρέπει να έχει από τη σύνδεση αυτή.

Όχι μόνο η θεωρία, αλλά και η εμπειρία μου αποδεικνύουν ότι αυτή είναι η αλήθεια. Όλα τα υπόλοιπα είναι για να βολεύουν τους γιατρούς, τα προγράμματα των φοβισμένων γονιών και το κέδρος.

kajoe2
07-03-10, 22:17
Όχι, γιατί στα μαιευτήρια, με τον "κλασσικό" τρόπο γέννησης των παιδιών, κόβεται αμέσως (λες και είναι κατόρθωμα) και δεν επιτρέπεται ούτε στο παιδί, ούτε στη μάνα να ζήσει τη θεία αυτή στιγμή σωστά.

Αλλά αν μείνει το μωρό ενωμένο για όσο χρόνο συνεχίσει να πάλλεται ο ομφάλιος λώρος, στην αγκαλιά της μαμάς του, τότε παίρνει το ίδιο όλα όσα δικαιούται και πρέπει να έχει από τη σύνδεση αυτή.

Όχι μόνο η θεωρία, αλλά και η εμπειρία μου αποδεικνύουν ότι αυτή είναι η αλήθεια. Όλα τα υπόλοιπα είναι για να βολεύουν τους γιατρούς, τα προγράμματα των φοβισμένων γονιών και το κέδρος.

δεν καταλαβα τι λες , συγνωμη . Δηλαδη , μολις βγει το μωρο , με τον ομφαλιο , να το επαιρνα αγκαλια ? απλα δεν εχω καταλαβει τι θελεις να πεις . δηλαδη , εσυ με την εμπειρια που λες , τι ενοιωσεις ? δεν σε ειρωνευομαι , απλα εχω περιεργεια

alexandra028
20-03-10, 21:53
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ 5Ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΛΙΓΑΚΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ... ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΟΡΟΣ ΝΕΟΤΗΤΑΣ. ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΥΣΟΠΟΥΛΗΘΟΥΝ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΥΡΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΛΙΦΤΙΝΓΚ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ??? ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΩ ΥΠΟΤΕΙΘΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΥΛΛΑΞΟΥΝ.... ΚΟΙΝΩΣ ΤΣΑΜΠΑ ΠΡΑΜΑ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ ΧΡΥΣΑΦΙ...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ... ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΟΙ?????

vera
20-03-10, 22:19
δεν καταλαβα τι λες , συγνωμη . Δηλαδη , μολις βγει το μωρο , με τον ομφαλιο , να το επαιρνα αγκαλια ? απλα δεν εχω καταλαβει τι θελεις να πεις . δηλαδη , εσυ με την εμπειρια που λες , τι ενοιωσεις ? δεν σε ειρωνευομαι , απλα εχω περιεργεια

Δεν ειναι θεμα εμπειριας κι αγκαλιας για τη μαμα, οσο το οτι ειναι πολυ καλο για το μωρο........ο ομφαλιος μωρος οσο παλλεται ειναι ζωντανος και μεταφερει πολυτιμα στοιχεια στο μωρο (και τα βλαστοκυτταρα που λεμε) και θεωρειται πολυ σημαντικο να μη κοβεται αμεσως.............σε αυτη τη γεννα θα το συζητησω με τη γιατρο μου μηπως το εφαρμοσουμε......

Η αγκαλια που λεει εχει να κανει με το γεγονος οτι αφου εχεις αγκαλια το μωρο για λιγη ωρα, δεν θα του κοψουν αμεσα τον ομφαλιο λωρο.......αν στο παρουν αμεσως (να το πλυνουν κλπ) εννοειται οτι θα τον κοψουν (αλλιως πως θα παρουν το μωρο?)

melisoula
21-03-10, 18:38
vera ολα αυτα τα εχεις διαβασει καπου ή απλα θποθετεις οτι ετσι είναι?

vera
21-03-10, 18:44
Τα χω διαβασει φυσικα.......δεν θα μπορουσα να κανω τετοιες υποθεσεις....δεν ειναι θεμα κοινης λογικης...

lial
22-03-10, 17:21
εμεις καναμε φυλαξη στην ακαδημια . Βασικα το αιμα , αυτο που πηρε η γιατρος απο το χερι μου ηταν για δωρεα . Τον ομφαλιο λωρο τον πληρωσαμε . Δεν ξερω , ουτε σιγουρη ειμαι . Αχρειαστο να ειναι , αλλα ποτε δεν ξερεις . Και επειδη αυτη η ακαδημια , ηταν και η μοναδικη που ειναι παγκοσμια , συνεργαζετε με τις αλλες τραπεζες σε ολο τον κοσμο , ηταν και η πιο φθηνη, ειπαμε να τα δωσουμε τα λεφτα. τωρα , αν πηγαν χαμενα , τι να πω . σεμιναριο μας εκαναν , θεωρησαμε καλο να κανουμε φυλαξη . που στην ακαδημια αυτη δεν ειναι φυλαξη ακριβως , απλα εαν χτυπα ξυλο συμβει κατι , θα ψαξουν δοτη απο ολες τις τραπεζες . οπως και το δικο μας μπορει να δοθει σε οποιον το χρειαστε με δικια μας εγκριση.
kajoe2, θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες; Μπορείς να μου επιβεβαιώσεις ότι η ακαδημία αθηνών είναι αυτή στο http://hcbb.bioacademy.gr;
Σκοπεύω να πάω για ενημέρωση αλλά θα ήθελα πρώτα να έχω μια ιδέα από μια μητέρα που το έχει κάνει. Γράφεις ότι πληρώσατε τον ομφάλιο λώρο, θυμάσαι πόσο; Και γιατί αυτό δεν είναι δωρεάν; Προορίζεται για οικογενειακή χρήση; Το παιδί που γίνεται δότης, έχει δικαίωμα αν συμβεί κάτι κακό, στην τράπεζα αυτή; και όλη η οικογένειά του; Σου ζητάνε την έγκριση αν πρόκειται να το χρησιμοποιήσουν; Αν το χρησιμοποιήσουν μια φορά, τελειώνει ή φτάνει για να χρησιμοποιηθεί πολλές φορές; Στο μαιευτήριο, τι σε χρέωσαν για τη συλλογή; Σε ευχαριστώ πολύ.

vera
22-03-10, 17:30
Αν εννοει την Δημοσια Τραπεζα, πριν 3 χρονια θυμαμαι οτι πληρωνες 20 ευρω.....

Και οχι δεν προοριζεται για το παιδι και την οικογενεια του.......επισης δεν μπορεις να εισαι σιγουρη οτι το υλικο τελικα θα ειναι καταλληλο και θα χρησιμοποιιηθει (θυμαμαι ελεγαν πως ενα 40% ειναι ακαταλληλο), επισης απο οσο γνωριζω δεν χρησιμοποιειται πολλες φορες, αντιθετως μπορει να μην ειναι αρκετο καν για ενα ασθενη......

Αυτα απο πληροφοριες που εχω διαβασει....

Ellemphriem
22-03-10, 20:05
Κοιτα ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι πολλες απο αυτες τις τραπεζες ειναι μουφα. Το ξερω εκ των εσω επειδη ο φιλος της κολλητης μου (πρωιν βασικα) που δουλευε στην εταιρεια ιατρικων μηχανηματων και αντιδραστηριων που δουλευα (δεν αναφερω ονομα) ανοιξε και καλα τραπεζα κρατησης βλαστοκυτταρων franchize απο Σαλονικα. Οκ? Οκ....το θεμα ειναι οτι το παληκαρι πρωτον ΔΕΝ εχει σπουδασει τιποτα, ειναι πωλητης και ηταν και στην εταιρεια που δουλευαμε μαζι.....διπλωμα δεν εχει παρει και κοροιδευει τον κοσμακι οτι εχει και δεν εχει καμια εμπειρια σχετικα με βλαστοκυτταρα. Ενα βιβλιαρακι διαβασε και δεχτηκε η Σαλονικα-εταιρεια να του δωσει το franchize .... ουσιαστικα ΤΙΠΟΤΑ επιστημονικο οπως καταλαβαινετε. Και ειχε πλησιασει και μενα για να μου ζητησει βλαστοκυτταρα. Καποια ειναι εγκυρα αλλα πια? Δεν ξερω. Και οντως εχω διαβασει και εγω οτι ειναι ΠΟΛΥ περιορισμενη η χρηση των βλαστοκυτταρων και δυσκολη η φυλαξη τους. Οτι δηλαδη μετα καιρο βγαινουν αχρηστα. Τι να σας πω. Απο αυτα που διαβασα και ακουσα δεν κρατησαμε......

ΜΕΛΙΝΑ
22-03-10, 21:22
Δεν ξέρω εαν το κείμενο που παρέθεσες είναι από μετάφραση πάντως κατά την μετάφραση έχουν γίνει λάθος οι όροι. Τα λεγόμενα βλαστοκύταρρα που φυλάσσονται στις ιδιωτικές τράπεζες ή που δωρίζονται στην Δημόσια λαμβάνονται από τον πλακούντα και είναι αιμοποιητικά εαν θυμάστε όσες δώσατε πήραν με σύριγγα αίμα και γέμισαν ένα ασκό. Αυτά λέγεται σύμφωνα με επιστημονες ότι περιέχουν έναν συγκεκριμένο αριθμό κυτάρρων που δεν φτάνει για να καλύψει έναν ενήλικα και επίσης χρησιμοποιούνται αποδοτικά μόνο για αλογενή μεταμόσχευση. Υποστηίζεται δε από σοβαρούς επιστήμοες ότι είναι καλύτερο να δωρίζονται στις δημόσιες τράπεζες ώστε να δημιουργηθεί μια δεξαμενή που να καλύπτει όλον τον πληθυμό. Στην Ελλάδα πχ εαν θυμάμαι καλά εαν δωριστούν 5000 θα μπορέσουν να καλύψουν όλες τις ανάγκες της χώρας μας για παιδάκια ή μεγάλους που πάσχουν από ασθένεις του αίματος και χρειάζονται μεταμόσχευση.
Ο ομφάλιος λώρος είναι διαφορετική ιστορία. Ο μαιευτήρας κόβει ένα κομμάτι που τοποθετεί σε ένα μπουκαλάκι και μπορεί να φυλαχτεί για ιδία χ΄ρηση στις ιδιωτικές ή στην Δημόσια τράπεζα. Ο λώρος περιέχει κύτταρα μη αιμοποιητικά και μπορούν από αυτά να καλλιεργήσουν και να δημιουργήσουν 1000 ώστε να χρησιμοποιηθούν στην ανάπλαση ιστών (έχει γίνει σε παγκοσμίου φήμης αθλητή στην Αμερική) στην σκληρυνση κατα πλάκας και στον κινητικό νευρώνα, στις δυο τελευταίες περιπτώσεις βρίσκεται σε πρόγραμμα σε μελέτη που πραγματοποιείται στο Γενικό ΚρατικόΑθηνών με πολύ καλά αποτελέσματα. Είναι δε καλύτερο να είναι αρχέγονα γιατί όταν προχωρήσουν οι συγκεκριμένες ασθένειες δεν μπορούν να πάρουν πια από εσένα τον ίδιο και εαν υπάρχει δότης από την οικογένεια μπορεί να μην μπορεί για διάφορους λόγους όταν χρειαστε΄να δώσει και σε ξένο να μην θέλει καθώς ε΄ναι ένα χειρουργείο και για τον δότη και μάλιστα πε΄ρίπλοκο.
Για το θέμα αυτό πάντως έχουν γίνει πολλές συζητήσεις με πολύ ενδιαφέρουσα συμπεράσματα στο forum.

Rosie
23-03-10, 15:29

Εγώ γέννησα σε μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο και το μωρό μου το πήρα αμέσως στην αγκαλιά μου με τον ομφάλιο λώρο, αυτή είναι η τακτική της γυναικολόγου μου. Ήταν πολύ τρυφερό που το αγκάλιασα και το ένιωσα έτσι όπως ακριβώς βγήκε από μέσα μου, χωρίς να το αγγίξουν, να το πλύνουν κτλ.

Ο ομφάλιος λώρος κόπηκε άρκετα αργότερα (από τον άντρα μου!), μου φαίνεται μετά που "γέννησα" και τον πλακούντα (αυτή τη φορά θα τα προσέξω όλα αυτά με μεγάλη λεπτομέρεια και θα σας πω).

Ούτε κι εγώ θα φύλαγα ή θα δώριζα ποτέ βλαστοκύτταρα γιατί αυτό θα σήμαινε ότι θα στερήσω πολύτιμο αίμα από το δικό μου το παιδί τη στιγμή που το χρειάζεται πιο πολύ από ποτέ, στη γέννησή του.

Αν κάποια ενδιαφέρεται περισσότερο για το θέμα αυτό στην ιστοσελίδα του Mothering μπορεί να βρει πολύ καλές και τεκμηριωμένες πληροφορίες σχετικά με την κοπή του ομφάλιου λώρου και τη φύλαξη των βλαστοκυττάρων.

vera
23-03-10, 15:39
Θυμασαι Rosie ποση ωρα τον κρατησες? Τον θηλασες κιολας? Θα το συζητησω με τη γιατρο μου την αλλη βδομαδα και την βλεπω να φρικαρει...χαχαχα.....

Rosie
23-03-10, 16:29
Θυμασαι Rosie ποση ωρα τον κρατησες? Τον θηλασες κιολας? Θα το συζητησω με τη γιατρο μου την αλλη βδομαδα και την βλεπω να φρικαρει...χαχαχα.....

Εγώ δεν θυμάμαι αλλά ρώτησα τον άντρα μου και μου είπε ότι πρέπει να πέρασε κανένα πεντάλεπτο. Μετά μου τον ξαναέδωσαν αμέσως και τον είχα στην αγκαλιά μου κατά τη διάρκεια των ραφών (σκίστηκα άσχημα γιατί βγήκε με τον αγκώνα τεντωμένο :(). Όταν μ' έραψε πήγαμε αμέσως
σε ήσυχο δωμάτιο χωρίς φωτισμό και εκεί τον θήλασα.

Αλλά αυτή τη φορά λέω να κάνω το breast crawl :-D

ΜΕΛΙΝΑ
23-03-10, 16:46
Εγώ γέννησα σε μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο και το μωρό μου το πήρα αμέσως στην αγκαλιά μου με τον ομφάλιο λώρο, αυτή είναι η τακτική της γυναικολόγου μου. Ήταν πολύ τρυφερό που το αγκάλιασα και το ένιωσα έτσι όπως ακριβώς βγήκε από μέσα μου, χωρίς να το αγγίξουν, να το πλύνουν κτλ.

Ο ομφάλιος λώρος κόπηκε άρκετα αργότερα (από τον άντρα μου!), μου φαίνεται μετά που "γέννησα" και τον πλακούντα (αυτή τη φορά θα τα προσέξω όλα αυτά με μεγάλη λεπτομέρεια και θα σας πω).

Ούτε κι εγώ θα φύλαγα ή θα δώριζα ποτέ βλαστοκύτταρα γιατί αυτό θα σήμαινε ότι θα στερήσω πολύτιμο αίμα από το δικό μου το παιδί τη στιγμή που το χρειάζεται πιο πολύ από ποτέ, στη γέννησή του.

Αν κάποια ενδιαφέρεται περισσότερο για το θέμα αυτό στην ιστοσελίδα του Mothering μπορεί να βρει πολύ καλές και τεκμηριωμένες πληροφορίες σχετικά με την κοπή του ομφάλιου λώρου και τη φύλαξη των βλαστοκυττάρων.

να στερήσεις τί το αίμα από τον πλακούντα που ούτως η άλλως πετιέται? Η διαδικασία αυτή γίνεται αφού έχουν πάρει το παιδί και το πλένουν και έχει βγεί και ο πλακούντας δεν παίρνουν κάτι από το παιδί, τι να τον κάνει τον πλακούντα και τον ομφάλιο λώρο αφού γεννηθεί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Μπορείς να επιχειρηματολογήσεις με επιστημονικά δεδομένα ότι εαν τα δώσεις στερείς όπως λές κάτι πολύτιμο από το παιδί σου την στιγμή που το χρειάζεσαι εκτός αν εσύ θεωρείς ότι είναι πολύτιμο.

ΜΕΛΙΝΑ
23-03-10, 17:03
http://www.yeskid.gr/egkymosyni/frontida/toketos/ta-stadia-fysiologikoy-toketoy?page=2
όπως μποεί κανείς να διαβάσει στο παραπάνω άρθρο 10 με 15 λεπτά μετά την γέννηση του παιδιού βγαίνει ο πλακούντας και εκεί γίνεται η διαδικασία λήψης του ομφαλοπλακουντιακού αίματος που είναι και ο σωστός όρος.

vera
23-03-10, 17:07
Οχι Μελινα, δεν θεωρει ΑΥΤΗ οτι ειναι κατι πολυτιμο.........υπαρχουν πολλες μελετες πανω στο θεμα αυτο.......στο φορουμ του mothering οπως ειπε η Rosie εχει πολυ υλικο.......κι εγω θελω να το ψαξω καλα το θεμα για να το εφαρμοσω αυτη τη φορα....

Εγω βρηκα λιγα πραγματα ως τωρα και οι αναφορες που περιειχαν μιλανε για ασθενειες που προκαλουνται στο παιδι ακριβως επειδη κοβεται ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ο ομφαλιος λωρος (οπως η αναιμια)......εκει εγκειται το προβλημα......οτι ο ομφαλιος λωρος κοβεται ενω ακομα παλλεται και μεταφερει σπουδαιο υλικο στο παιδι, πρεπει να κοβεται ΑΦΟΥ ολοκληρωσει το ρολο του ......παλιοτερα δεν συνεβαινε αυτο, αφηναν τις γυναικες να ολοκληρωσουν τον τοκετο χωρις βιασυνη και η γυναικα γεννουσε τον πλακουντα, δεν τον τραβουσαν βιαια.....

vera
23-03-10, 17:10
Αυτο ειναι ενα αρθρο που εχω βρει απο παραθεση της Rosie αλλου.....

The optimal time to clamp the umbilical cord
Delayed cord clamping
Are doctors causing infant brain damage by clamping the umbilical cord prematurely?

Before birth, the baby’s lungs are filled with fluid and very little blood flows through them; the child receives oxygen from its mother through the placenta and cord. This placental oxygen supply continues after the child is born until the lungs are working and supplying oxygen -- that is, when they are filled with air and all the blood from the right side of the heart is flowing through them.

After birth, when the child is crying and pink, the cord vessels clamp themselves. During this interval between birth and natural clamping, blood is transfused from the placenta to establish blood flow through the baby’s lungs. The natural process protects the baby’s brain by providing a continuous oxygen supply from two sources until the second source is functioning well.

However, according to George M. Morley, M.B., Ch. B., FACOG of Cordclamping.com, immediate cord clamping at birth instantly cuts off the placental oxygen supply and the baby remains asphyxiated until the lungs function. Blood, which normally would have been transfused to establish the child's lung circulation, remains clamped in the placenta, and the child diverts blood from all other organs to fill the lung blood vessels.

Keeping valuable oxygen and blood from an infant by clamping the umbilical cord prematurely increases the baby’s risk of brain hemorrhage and breathing problems. It has also been implicated as a contributing factor to:

• Autism
• Cerebral Palsy
• Anemia
• Learning disorders and mental deficiency
• Behavioral disorders
• Respiratory distress

Immediate cord clamping has even been identified as causing brain injuries that lead to death, according to Morley.

Και η γνώμη του Michel Odent πάνω στο θέμα αυτό:

I am researching early vs. late umbilical cord clamping. What is your opinion on the issue? Any suggestions on more resources?

Clamping the cord before the delivery of the placenta is to interfere with the physiological processes.

Having been in charge of more than 10,000 'non-managed third stages' of labour in the French state hospital of Pithiviers. I cannot see any reason to interfere with the exchanges of blood between the newborn baby and the placenta. We must keep in mind that it is between the birth of the baby and the delivery of the placenta that a woman has the capacity to release the highest possible peak of the hormone oxytocin. The release of oxytocin is always highly dependent on environmental factors. The main condition, in the particular case of the third stage of labour, is that the mother has nothing else to do than to look at the baby's eyes and to feel the contact with the baby's skin...in complete privacy, without any distraction. Clamping the cord or trying to detect the time when the cord stops pulsating are powerful distractions that 'brings back to our planet' a woman who had 'forgotten the rest of the world'.

Needless to recall that this peak of oxytocin is necessary for a safe delivery of the placenta and that this hormone has well-documented behavioural effects (it is the main 'hormone of love').

Rosie
23-03-10, 17:43
να στερήσεις τί το αίμα από τον πλακούντα που ούτως η άλλως πετιέται? Η διαδικασία αυτή γίνεται αφού έχουν πάρει το παιδί και το πλένουν και έχει βγεί και ο πλακούντας δεν παίρνουν κάτι από το παιδί, τι να τον κάνει τον πλακούντα και τον ομφάλιο λώρο αφού γεννηθεί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Μπορείς να επιχειρηματολογήσεις με επιστημονικά δεδομένα ότι εαν τα δώσεις στερείς όπως λές κάτι πολύτιμο από το παιδί σου την στιγμή που το χρειάζεσαι εκτός αν εσύ θεωρείς ότι είναι πολύτιμο.

Οι περισσότερες ιδιωτικές εταιρείες χρησιμοποιούνε το placental transfusion (δεν γνωρίζω τη μετάφραση στα ελληνικά) του νεογέννητου από τον ομφάλιο λώρο, προκειμένου να συλλέξουν ένα επαρκή αριθμό βλαστοκυττάρων. Γι' αυτό και ο ομφάλιος λώρος πρέπει να κοπεί ιδανικά μέσα σε διάστημα 30 δευτερολέπτων από τη γέννηση, διαφορετικά θα έχουμε συλλογή μη-επαρκούς ποσότητας αίματος.

Τώρα κάποια κέντρα στο εξωτερικό (δεν γνωρίζω για την Ελλάδα)ακολουθούνε την τακτική που αναφέρεις εσύ, δηλαδή μαζεύουν το αίμα που απομένει στον πλακούντα. Πρώτο, μ' αυτή τη μέθοδο το αίμα που μαζεύεται είναι πολύ λιγότερο σε σχέση μ΄αυτό που μαζεύεται από τον ομφάλιο λώρο, δεύτερο, πάλι απαιτείται η γρήγορη κοπή του λώρου προκειμένου να απομείνει έστω και λίγο αίμα στον πλακούντα και να μην μεταφερθεί στο νεογέννητο, τρίτο, η μέθοδος αυτή αποφεύγεται συνήθως γιατί υπάρχει ο κίνδυνος μόλυνσης (contamination).

Μπορώ να γράψω πολλά επί του θέματος αλλά δεν έχω το χρόνο να το κάνω. Αν κάποια ενδιαφέρεται να μου στείλει πμ να της δώσω references.

vera
23-03-10, 17:47
Εγω....εγω....εγωωωωωω!!!

STAUROULA
23-03-10, 18:02
kajoe2, θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες; Μπορείς να μου επιβεβαιώσεις ότι η ακαδημία αθηνών είναι αυτή στο http://hcbb.bioacademy.gr;
Σκοπεύω να πάω για ενημέρωση αλλά θα ήθελα πρώτα να έχω μια ιδέα από μια μητέρα που το έχει κάνει. Γράφεις ότι πληρώσατε τον ομφάλιο λώρο, θυμάσαι πόσο; Και γιατί αυτό δεν είναι δωρεάν; Προορίζεται για οικογενειακή χρήση; Το παιδί που γίνεται δότης, έχει δικαίωμα αν συμβεί κάτι κακό, στην τράπεζα αυτή; και όλη η οικογένειά του; Σου ζητάνε την έγκριση αν πρόκειται να το χρησιμοποιήσουν; Αν το χρησιμοποιήσουν μια φορά, τελειώνει ή φτάνει για να χρησιμοποιηθεί πολλές φορές; Στο μαιευτήριο, τι σε χρέωσαν για τη συλλογή; Σε ευχαριστώ πολύ.

θα ηθελα και εγω απαντησης σε αυτα τα ερωτηματα απο την kajoe2, γιατι και εμεις μαλλον για δωρεα παμε

kajoe2
23-03-10, 22:49
συγνωμη ειχα καιρο να μπω !!! λοιπον , το link που επισυναψατε δεν μου ανοιγει :confused: αλλα ειναι η εταιρια που τα δωσαμε και εμεις ( http://hcbb.bioacademy.gr/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1 )
Βασικα , απο το ολο θεμα , μας φανηκε η πιο τιμια , και βασικα επειδη και εμεις δεν ειμασταν σιγουροι , απλα μας εκαναν να νοιωσουμε , πως οτι και να γινει , ε , ισως και να μην τα χρειαστουμε εμεις ( μακαρι να μην τα χρειαστουμε εμεις ) ισως κανουμε καποιο καλο σε καποιον συνανθρωπο ( γιατι να πληρωσεις , θα μου πεις τωρα ) . Η εταιρια αυτη παροτι και κρατικη ως ακαδημια , δεν εχει εισοδηματα ουτε επιδοτησεις πολλες. Ειναι παγκοσμια τραπεζα και συνεργαζετε με τις υπολοιπες τραπεζες σε ολον τον κοσμο , που δεν ειναι νομιζω παραπανω απο 5 . Δεν ειμαι σιγουρη , το σεμιναριο το εκανα πριν 1 χρονο + :-D . Το περιφερειακο αιμα , μπορεις να το χαρισεις σε αυτους . Νομιζω η διαρκεια ζωης του δεν ειναι μεγαλη και απλα κανουν ερευνες με πρωτο υλικο . Κομματι απο τον ομφαλιο , τον αποθηκευουν , με χρεωση περιπου 1200 ευρω αν θυμαμαι καλα . Αυτο σημαινει πως για ολη του την ζωη το μωρο και η οικογενεια του , εαν ποτε χρειαστουν βλαστοκυτταρα ( που ειναι λαθος ορος απλα δεν θυμαμαι την σωστη λεξη , τα εξηγουν και στο σιτε και εκει στο σεμιναριο ) θα μπορεις να βρεις δοτη απ'ολο τον κοσμο . Γιατι υπαρχει περιπτωση τα ιδια να μην κανουν για μελος της οικογενειας. ο ομφαλιος του μωρου φυλασετε και δινετε σε αλλον δοτη μονο με την δικια μας εγκριση . Αυτος ο ομφαλιος εχει χωριστει σε αρκετα τμηματα ωστε να μην χρησιμοποιηθει μονο 1 φορα . Σου δινουν τον σακο συλλογης , αν ομως ο ομφαλιος δεν εχει αρκετη ποσοτητα αιματος ή ειναι αχρηστος , δεν θα πληρωσεις . Τωρα , η διαφορα με αλλες εταιριες , κατα την δικια μου αποψη. Οι περισσοτερες εταιριες ειναι ξενες . Οι τραπεζες τους ειναι σε αλλη χωρα . Η μεταφορα τους δεν σου δινει εγγυηση πως εαν γινει κατι , ενα ατυχημα , μια κακη μεταφορα θα σου δωσουν τα λεφτα πισω . Αρα πληρωνεις και αν χαλασουν αυτα , απλα τα πληρωσες . Αυτη ειναι ακαδημια . Οσο να'ναι , η ασχολια τους ειναι η ερευνα . Αρα αν αυτοι βρουνε κατι νεο , απλα οι αλλες εταιριες θα χρησιμοποιησουν την ερευνα τους . Οι αλλες εταιριες απλα αποθηκευουν , αυτη αποθηκευει και παραλληλα ερευνα σε τι αλλο μπορουν να χρησιμοποιηθουν . Τωρα ολα αυτα ειναι δικια μου αποψη , δεν ξερω αν ειναι σωστα αυτα που σκεφτομαι , αν ειναι αληθεια αυτα που μας ειπαν , ελπιζω απλα να μην χρειαστει ποτε να τα χρησιμοποιησω . Επισης οταν τα μωρακια γινουν 18 ετων τους μεταβιβαζετε το δικαιωμα των βλαστοκυτταρων , χωρις καμια χρεωση , παλι για ολη τους την ζωη . Ελπιζω να βοηθησα .

Επισης αυτο με τον ομφαλιο λωρο για μετα την γεννα , δηλαδη το μωρακι να ειναι με τον ομφαλιο στην αγκαλια , καταλαβα πως το ειπε η κοπελα , αλλα , δεν ξερω , και να το ηξερα απο πριν , παλι δεν νομιζω να το εκανα . Εμενα μου πηρε η μαια το μωρακι , το καθαρισε το επλυνε , σε 2 λεπτα το ειχα στην αγκαλια , και μαλιστα ηρεμησε αμεσως . Ειμαι και λιγο σιχασιαρα , ειδικα με αιματα , μαλλον θα πιποθυμουσα με το θεαμα:shock:

kajoe2
23-03-10, 22:54
κοριτσια συγνωμη , αλλα οσες γεννησατε νοιωσατε τον πλακουντα να βγαινει ?? το ρωταω για το θεμα με τον ομφαλιο και το μωρο , δηλαδη κανονικος κανονικος τοκετος , και να γεννησεις και τον πλακουντα . Εγω ουτε καν πιεσα γι ανα βγει . Πως τον εβγαλε >???? δεν ηθελα να ξερω τι γινετε εκει κατω , δεν ρωταγα , δεν εκανα τιποτα , απλα πιεζα να βγει ο μπεμπης . Δεν μπορωμε τιποτα ομως τα αιματα !!!!!!

lial
30-03-10, 16:31
..
kajoe2 ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Μήπως θυμάσαι και αν σε χρέωσαν στο μαιευτήριο για τη συλλογή και τι ποσό;

kajoe2
30-03-10, 17:34
τον οκτωβριο του 2009 που γεννησα , εκρεμουσε μια δικαστικη αποφαση για το εαν ειναι νομιμο το νοσοκομειο να χρεωνει την συλλογη . οι περισσοτεροι πληρωσαν γυρω στα 200 ευρω εαν δεν κανω λαθος . μας εδωσαν απο την εταιρια ενα χαρτι το οποιο ελεγε πως απαγορευετε να μας χρεωσουν , αλλα βασικα δεν χρειαστηκε καν να το δειξουμε , γιατι δεν μας χρεωσαν . Τωρα , νομιζω , πως το ολο θεμα εγινε λιγακι κρυφα . δηλαδη , η γιατρος μου , το εκανε ολο τοσο γρηγορα , και πριν την δει η προισταμενη , και ετσι κανεις δεν γνωριζε πως καναμε συλλογη ! δεν ξερω τι λεει η αποφαση , και νομιζω πως εαν κριθηκε τελικα παρανομο , οσο πληρωσαν θα παρουν τα λεφτα τους πισω . αλλα αυτο δεν το ξερω στα σιγουρα . νασαι καλα , και με το καλο το μωρακι σου !

vera
31-03-10, 12:31
Λοιπον μιλησα με την γιατρο σημερα και της ζητησα να μη κοψει αμεσως τον ομφαλιο λωρο........συμφωνησε μαζι μου, ειπε οτι οντως δεν πρεπει να κοβεται αμεσως, γιατι χανει πολυτιμο αιμα το μωρο και παθαινει αναιμια, πως στο εξωτερικο που ζουσε και δουλευε ποτε δεν τον εκοβαν πριν σταματησει να παλλεται, αυτη ειναι μια πρακτικη που εφαρμοζεται στην Ελλαδα..........χαρηκα πολυ που συνεννοηθηκαμε ευκολα κι ωραια!!!

G.Geo
31-03-10, 13:29
Rosie μπράβο στον γιατρό σου και σε σένα!
Μήπως μπορείς να μας πεις ποιος είναι,
μιας και στην περίπτωση αυτή η διαφήμιση είναι θετική??
Και σε ποια περιοχή είναι?

farfalina 09
31-03-10, 14:09
γεννησα τον Σεπτεμβριο στο Μητερα. ειχα αποφασισει να κανω δωρεα στην Ακαδημια, οπως κ εγινε. Στο τιμολογιο ειχα χρεωθει με το ποσο των 350ε. Ευτυχως το ειδα πριν φυγουμε.
Αφου κατεβηκα στο λογιστηριο-με τις πυτζαμες- και ουρλιαζα οτι ειναι δωρεα κ δεν θα επρεπε να χρεωθω και ο δ/ντης μου ελεγε οτι δεν τον νοιαζει γιατι αυτο εγινε στο ιδιωτικο μαιευετηριο και εχει χρεωση, στο τελος μου τα αφαιρεσε, κρατοντας ομως τα πρωτοτυπα τιμολογια που ειχαν κοψει κ δινοντας μου φωτοτυπιες, οι οποιες ελπιζω να περαστουν στην εφορια.
:-(:-(:-(

Rosie
31-03-10, 14:21
Χαίρομαι Βέρα! Μερικές φορές τα πράγματα είναι πιο απλά απ' ό,τι τα φανταζόμαστε! Δυστυχώς όμως πολλοί ιδιωτικοί μαιευτήρες έχουνε εμπορικοποιήσει τη γέννα στο σημείο που μοιράζουνε στα ιατρεία τουςδιαφημιστικά για τις τράπεζες φύλαξης των βλαστοκυττάρων.

Θυμάμαι ένα άρθρο πιο παλιά σε μια εφημερίδα που έλεγε οτι η Ελλάδα έχει σε αριθμό τις πιο πολλές τράπεζες φύλαξης βλαστοκυττάρων σ' όλο τον κόσμο! :shock:

Όταν ζούσα στην Αγγλία είχα δει μια φορά ένα πρόγραμμα για τις τράπεζες αυτές όπου ο ρεπόρτερ είχε πάρει απλά αίμα από το χέρι του και το έστειλε σε μερικές απ' αυτές ότι και καλά είναι αίμα από το νεογέννητο παιδάκι του και σε λίγες μέρες πήρε επιστολές ότι όλα ήτανε εντάξει με το αίμα, ότι το έλεγξαν και το φύλαξαν στην τράπεζά τους! :roll:

Αν γίνονται τέτοια πράγματα στην Αγγλία μπορούμε απλά να φανταστούμε τι θα γίνεται στην Ελλάδα μας...

G.geo θα σου στείλω πμ.

vera
31-03-10, 14:36
Ναι Rosie κι εγω ειχα αγχος αλλα το πηρε πολυ θετικα αμεσως.........μαλιστα μου πε η Χλοη αν αντιδρασει να ζητησω εστω και ενα λεπτο να το αφησει παραπανω, αλλα η γυναικα ηταν πολυ ενταξει.......

vera
31-03-10, 14:49
Με ρωτησε η γιατρος αν θελω να φυλαξω αιμα, αλλα της ειπα οτι προτιμω να τα παρει το παιδι......συμφωνησε οτι ειναι σημαντικο αυτο για το μωρο........μου φυγε ενα αγχος....απλα πρεπει αν της το θυμησω την ωρα του τοκετου......

sonar
08-04-10, 10:21
Κι εμείς κάναμε δωρεά βλαστοκυττάρων στην Ακαδημία, για τα οποία δεν πληρώνεις κάτι και τα δίνουν σε όποιος έχει ανάγκη. Αυτό που έχει κόστος είναι η φύλαξη του ομφάλιου λώρου (προαιρετικά), μας κόστισε 1000ευρώ και μας ενημέρωσαν ότι είναι για δικιά μας χρήση μόνο. Και στο δεύτερο τώρα εκεί θα τα δώσουμε.

kajoe2 ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Μήπως θυμάσαι και αν σε χρέωσαν στο μαιευτήριο για τη συλλογή και τι ποσό;
Η χρέωση αυτή είναι παράνομη και δεν πρέπει να τη δεχτείς σε καμία περίπτωση. Άλλωστε την κάνει ο γιατρός σου, χρησιμοποιεί υλικά που δεν ανήκουν και δεν παρέχονται από το μαιευτήριο, οπότε οι ίδιοι δεν "επιβαρύνονται" καθόλου. Θα το χαρακτήριζα τουλάχιστον απάτη.

mamavicky
08-04-10, 11:46
Κι εμείς κάναμε δωρεά βλαστοκυττάρων στην Ακαδημία, για τα οποία δεν πληρώνεις κάτι και τα δίνουν σε όποιος έχει ανάγκη. Αυτό που έχει κόστος είναι η φύλαξη του ομφάλιου λώρου (προαιρετικά), μας κόστισε 1000ευρώ και μας ενημέρωσαν ότι είναι για δικιά μας χρήση μόνο. Και στο δεύτερο τώρα εκεί θα τα δώσουμε.

Η χρέωση αυτή είναι παράνομη και δεν πρέπει να τη δεχτείς σε καμία περίπτωση. Άλλωστε την κάνει ο γιατρός σου, χρησιμοποιεί υλικά που δεν ανήκουν και δεν παρέχονται από το μαιευτήριο, οπότε οι ίδιοι δεν "επιβαρύνονται" καθόλου. Θα το χαρακτήριζα τουλάχιστον απάτη.
συμφωνώ απόλυτα!
κ εγώ το ίδιο έκανα.
τι γίνεται με το αίμα που λέτε κ τον ομφάλιο στην καισαρική?
δηλαδή τι στέρησα απο το μπεμπάκι μου?
παθαίνουν αναιμία? σε τι ηλικία?

vera
08-04-10, 12:27
Δεν μπορεις να ξερεις τι στερησες, ο γιος μου πχ εχει αναιμια τωρα (δεν μπορω φυσικα να ξερω αν οφειλεται σε αυτη τη στερηση η θα την ειχε ουτως αλλως λογω διατροφης, αλλα λογω του οτι εγω εχω αναιμια απο παιδι, οφειλω στο επομενο παιδι να μη το στερησω ) ....η αναιμια ειναι το πιο απλο που μπορει να προκαλεσει, εδω διαβαζουμε για χειροτερα.....

το θεμα ειναι πως προκειται για λαθος πρακτικη που εφαρμοζεται τα τελευταια χρονια και πανω της βρηκαν ευκαιρια να κερδοσκοπουν οι εταιρειες.......αντι να αφησουμε να παρει το μωρο μας ολα οσα δικαιουται ειτε τα πεταμε ειτε τα δωριζουμε, ειτε τα χρυσοπληρωνουμε για φυλαξη χωρις να ξερουμε αν θα πιασει τοπο.....

Το σημαντικο ειναι να το γνωριζουμε και να το απαιτουμε απο τους γιατρους μας......κι εγω με αγχος το προτεινα στην γιατρο και συμφωνησε αμεσως, ειναι κατι πολυ ευκολο να γινει, μιλαμε για αναμονη λιγων λεπτων.......

vera
08-04-10, 12:28
Ο ομφαλιος λωρος ειναι αλλο θεμα......καπου διαβαζα ενα σχετικο αρθρο, υποτιθεται το φυλας παλι για μελλοντικη χρηση, αυτο μπορεις να το κανεις, δεν βλαπτεται σε κατι το παιδι, αρκει να παρει ολο το αιμα που περιεχει....

Rosie
08-04-10, 12:39
Εξ' όσων γνωρίσω στην καισαρική τομή ο ομφάλιος λώρος πρέπει να κοπεί αμέσως γιατί η γυναίκα είναι "ανοικτή" και υπάρχει ο κίνδυνος σοβαρής αιμορραγίας αν δεν ραφτεί γρήγορα.

mamavicky
08-04-10, 13:29
τι να πω ρε κορίτσια εγώ πρώτη φορά το ακούω.
δηλαδή τόσο σημαντικό είναι πια?
τι άλλο χειρότερο μπορεί να πάθει? την αναιμία πως κ πότε την κάνουμε διάγνωση?

vera
08-04-10, 14:53
Ε καλα, μη το παιρνεις κατακαρδα........λεμε να τα μαθαινουμε να ξερουμε την επομενη φορα........κι εγω την πρωτη δεν ηξερα-δεν ζητησα........υπαρχουν πολλες μελετες γι αυτο το θεμα, δεν εχει νοημα να σκας τωρα, ουτε μπορεις να ξερεις αν κατι που εμφανισε το παιδι (και οταν) οφειλεται σε αυτο η σε κατι αλλο..........απλα οταν εχουμε την ευκαιρια να το κοιταξουμε αυτο το θεμα (οσες ειναι να γεννησουν δλδ) καλο ειναι να το σκεφτουν....αυτο ειναι ολο.........οτι εγινε εγινε......

no doubt
08-04-10, 15:44
Εγώ τα κράτησα και στα 3 μου παιδιά. Κανένα δεν έχει αναιμία και δεν έπαθαν απολύτως τίποτα από την διαδικασία.
Η επιλογή είναι προσωπική είτε πρόκειται για επιθετικό μάρκετινγκ δηλ κρατήστε τα γιατί κανείς δεν ξέρει είτε πρόκειται για δικαιολογία που δεν τα κράτησε κάποιος ότι δηλ, είναι απάτη για να έχει τη συνειδησή του ήσυχη.
Σας φιλώ και μην το πάρετε προσωπικά.

Rosie
10-04-10, 23:54
Εξ' όσων γνωρίσω στην καισαρική τομή ο ομφάλιος λώρος πρέπει να κοπεί αμέσως γιατί η γυναίκα είναι "ανοικτή" και υπάρχει ο κίνδυνος σοβαρής αιμορραγίας αν δεν ραφτεί γρήγορα.

Update: Διάβαζα κάποια άρθρα σήμερα για την κοπή του ομφάλιου λώρου και υπήρχαν και αναφορές στην περίπτωση της καισαρικής τομής. Έλεγαν ότι στις περιπτώσεις αυτές το μωρό πρέπει να αφαιρεθεί μαζί με τον πλακούντα χωρίς να κοπεί ο ομφάλιος λώρος και μετά απλά να παραμείνει ο λώρος πάνω στο μωρό μέχρι να σταματήσει να πάλλαται.

(άντε να βρεις γυναικολόγο στην Ελλάδα τώρα που θα σου κάνει τέτοια καισαρική :roll: )

ΜΕΛΙΝΑ
14-04-10, 16:59
ξαναλω δεν παιρνουν αιμα από τον ομφαλιο λωρο από τον πλακουντα παιρνουνε. Μπορεις εαν θελεις να κρατησεις κομματι του ομφαλιου λωρου για φυλαξη και παιρνουνε εαν κομματακι που ουτως η αλλως πετιεται και το βαζουνε σε ενα σωληνα. Η διαδικασία αυτη δεν εχει καιμια σχεση με αυτό που λες η διαδικασια μπορεί να γίνει 10 λεπτα μετά την εξοδο του μωρου αλλα προλαβαινει ο γιατρος να βαλει το παιδι με τον λωρο επανω στην μανα και ειναι ασχετο αυτό με την φυλαξη βλαστικων κυταρρων. Εχεις δημιουργησει συγχυση στον κοσμο δινοντας του την εντυπωση οτι με την φυλαξη υπαρχει κινδυνος αναιμιας ενω αυτό δεν προκυπτει από καμια μελετη. Αλλωστε δεν είναι χαζοι οι γιατροι που κοβουν τον λωρο κατι θα ξερουν παραπανω.

Με ρωτησε η γιατρος αν θελω να φυλαξω αιμα, αλλα της ειπα οτι προτιμω να τα παρει το παιδι......συμφωνησε οτι ειναι σημαντικο αυτο για το μωρο........μου φυγε ενα αγχος....απλα πρεπει αν της το θυμησω την ωρα του τοκετου......

rrrrr
14-04-10, 17:52
εμεις αποφασισαμε να φυλαξουμε τα βλαστοκυταρα της μπεμπας μου με το σκεπτικο οτι αν ειναι απατη απλα θα χασουμε 2000 ευρω αν ομως η επιστημη εξελιχθει και μια στο εκατομυριο το παιδι τα χρειαστει για να σωθει,τοτε θα χτυπουσαμε το κεφαλι μας αν δεν τα κρατουσαμε.

ΜΕΛΙΝΑ
14-04-10, 17:59
επίσης θα σε παρακαλουσα να μας πεις γιατί ειναι σημαντικό για το παιδί,τι είδους αναιμία παθαίνουν, τι εννοεις με την λεξη αιμα (ποιο αιμα εννοεις) και σε ποια επισημη επιστημονικη κλινικη μελετη αποδεικνυονται αυτά που λες. Ευχαριστώ.

Rosie
14-04-10, 18:29
ξαναλω δεν παιρνουν αιμα από τον ομφαλιο λωρο από τον πλακουντα παιρνουνε. Μπορεις εαν θελεις να κρατησεις κομματι του ομφαλιου λωρου για φυλαξη και παιρνουνε εαν κομματακι που ουτως η αλλως πετιεται και το βαζουνε σε ενα σωληνα. Η διαδικασία αυτη δεν εχει καιμια σχεση με αυτό που λες η διαδικασια μπορεί να γίνει 10 λεπτα μετά την εξοδο του μωρου αλλα προλαβαινει ο γιατρος να βαλει το παιδι με τον λωρο επανω στην μανα και ειναι ασχετο αυτό με την φυλαξη βλαστικων κυταρρων. Εχεις δημιουργησει συγχυση στον κοσμο δινοντας του την εντυπωση οτι με την φυλαξη υπαρχει κινδυνος αναιμιας ενω αυτό δεν προκυπτει από καμια μελετη. Αλλωστε δεν είναι χαζοι οι γιατροι που κοβουν τον λωρο κατι θα ξερουν παραπανω.

Δυστυχώς δεν ξέρεις τι λες!
Σου απάντησα για τη μέθοδο του πλακούντα εδώ και αρκετό καιρό. Αν ενδιαφέρεται κάποια να διαβάσει περισσότερο οι πηγές είναι πάρα πολλές...

vera
14-04-10, 20:18

Η γιατρος που οπως λες δεν ειναι χαζη, ακριβως αυτα ειπε! Κατι θα ξερει παραπανω.....και καθοτι οικογενειακη φιλη, δεν εχει να βγαλει μιζα απο καποια εταιρεια φυλαξης .

Απο την στιγμη που θα αφησεις τον ομφαλιο λωρο μεχρι να σταματησει να παλλεται, δεν μενει αιμα να φυλαξεις, το ειπε ξεκαθαρα. Αλλο το αιμα (που μεταφερεται στο μωρο απο τον πλακουντα μεσω ομφαλιου λωρου) και αλλο να φυλαξεις κομματι ομφαλιου λωρου (νεο τρεντ αυτο)

Απορω για το κολλημα με την αναιμια......απο το αρθρο που εβαλα (στα αγγλικα) μονο αυτο σου εμεινε η δεν το διαβασες καν? Η αναιμια ειναι η λιγοτερο σημαντικη, κατα τη γνωμη μου. απο τις ενδεχομενες επιπτωσεις στο μωρο. Υπαρχουν περισσοτερες και σημαντικοτερες.

Οποιος ενδιαφερεται υπαρχει υλικο να διαβασει, εγω καλυφθηκα πληρως ειδικα απο την στιγμη που συμφωνησε αμεσως η γιατρος......

ΜΕΛΙΝΑ
15-04-10, 13:48
δεν απαντησες σε κανενα ερωτημα που σου εθεσα και δεν παρεθεσες ουτε εαν πεισημο στοιχειο παρα λες οτι λες στον αερα και μετα μας παραθετεις να διαβασουμε πραγματα που δεν εχουν σχεση με αυτα που λες.
Το θεμα του τοπικ ειναι οι επιστημονες αμφισβητουν τις τραπεζες φυλαξης βλαστοκυτταρων και εσυ μας λες οτι δεν εκανες την φυλαξη γιατι δεν ηθελες να στερησεις οτ πιαδι σου απο το αιμα και προτιμουσες να το παρει αυτο γιατι αλλιως θα παθαινε ζημια τι ζημια και ποιος το λεει στον αερα. Επισης η γιατρος σου και εσυ είστε οι εξυπνοτερες στην Ελλαδα και γνωριζετε καλυτερα την διαδικασια αμφιζβητωντας τις δημοσιες τραπεζες την Ακαδημια Αθηνων και στις μελετες ερευνητων που γινοιτναι παγκοσμιως. Αλλα ναι εσυ τους εχει ξεπερασει και ολοες εμεις ειμαστε ηλιθιες και μαζι οι γιατροι μας οι οποιο παιρνυν μιζες και θετουν τα παιδια μας σε κινδυνο . Μονο το δικο σου παιδι ειχε την τυχη λογω της εξυοναδας σου να παρει αυτο το πολυτιμο αιμα εμεις οι χαζες το στερησαμε.
Και σε ενημερωνω οτι ο γιατρος μου ειναι σε Δημοσιο Νοσοκομειο και μονη μου επελεξα να τα δωρισω στην Δημοσια Τραπεζα και του το ειπα τελευταια στιγμη δεν ζητησε ουτε λεφτα ουτε τιποτα και ουτε μου εθεσε θεμα επικινδυνότητας αλλα ειπαμε εσυ και η γιατρος σου ..
εγω δεν ξερω τι λεω ειμαι ηλιθια.

vera
15-04-10, 14:25
Melina κανε ενα κοπο πρωτα και διαβασε τοσα που εχουν γραφτει στην προηγουμενη σελιδα.......μια χαρα σου εχει απαντησει η Rosie σε αυτα που ρωτας.....και για τη μεθοδο του πλακουντα και για τον ομφαλιο λωρο....μη ρωταμε μονο, να διαβαζουμε και καμμια απαντηση......τα χεις μπερδεψει εντελώς!

Ουτε ΚΑΝ διαβασες οτι εγω ΔΕΝ καθυστερησα το κοψιμο του ομφαλιου λωρου στο πρωτο παιδι (γιατι αγνοουσα το θεμα) και ομως εκφραζεσαι πολυ ασχημα και αρνητικα απεναντι μου και βγαζεις οτι συμπερασμα σε εξυπηρετει.....κανεις δεν ειπε οτι η δημοσια τραπεζα δινει μιζες, μιλαμε για τις ιδιωτικες τραπεζες, ξεκολλα λιγο απο τα 5 πραγματα που νομιζεις οτι ξερεις και διαβασε κατι περισσοτερο...ειδικα αν σε ενδιαφερει τι γινεται στο εξωτερικο υπαρχει τεραστια βιβλιογραφια........αν δεν σε ενδιαφερει παλι μην ασχολεισαι και μην γινεσαι αγενης και επιθετικη απεναντι σε οσους ενδιαφερονται για το θεμα!

vera
15-04-10, 14:45
Μερικες μονο απο τις απειρες αναφορες που βρισκεις με ενα απλο search στο ιντερνετ......ορεξη να χεις να διαβαζεις (εκτος κι αν εχεις ορεξη μονο να απαξιωνεις και να επιτιθεσαι....)

http://www.gentlebirth.org/archives/cordIssues.html

http://birthing-options.suite101.com/article.cfm/when_to_cut_the_umbilical_cord

http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01029496

http://www.facebook.com/topic.php?uid=53283169502&topic=12330

http://www.sgbirthservices.com/delayed.pdf

http://midwifeinfo.com/articles/cord-clamping--please-wait

http://informahealthcare.com/doi/abs/10.3109/14767050903551475

http://www.fsneo.org/JourClub/3-019.htm

http://www.naturalchildbirth.org/natural/resources/labor/labor04.htm

http://neoreviews.aappublications.org/cgi/content/extract/5/4/e142

http://birthbliss.wordpress.com/2009/01/30/late-vs-early-clamping-of-the-umbilical-cord-in-newborn-babies/

http://www.abbol.com/bookbank/books/van%20Rheenen.pdf

vera
15-04-10, 15:02
βΑΖΩ ΑΛΛΟ ενα κειμενο που εξηγει καποια πραγματα (αναμεσα στα οποια το θεμα της αναιμιας).......απο κατω υπαρχουν και ολα τα επιστημονικα references.(επιστημονες τα εχουν συγγραψει, οχι περιπτεραδες)

Cord Clamping - Please Wait!

There are suggestions that the practice of early cord clamping may have far-reaching detrimental effects on the infant, such as autism, infant anemia, childhood mental disorders and hypoxic ischemic brain damage.

"Immediate clamping of the umbilical cord can reduce the red blood cells an infant receives at birth by more than 50%, resulting in potential short-term and long-term neonatal problems." So concluded Judith Mercer, CNM and colleagues in a study reported in the fall of 2001 in the Journal of Midwifery and Women's Health (Mercer, 2001). "Early clamping of the umbilical cord at birth, a practice developed without adequate evidence, causes neonatal blood volume to vary 25% to 40%. Such a massive change occurs at no other time in one's life without serious consequences, even death. Early cord clamping may impede a successful transition and contribute to hypovolemic and hypoxic damage in vulnerable newborns" (Mercer, 2002).

A quick look at Varney's midwifery textbook says that the timing of cord clamping is "controversial;" Williams' obstetrics textbook notes that delayed clamping results in shifting an average of 80 ml. of blood from the placenta to the baby, increasing the iron stores and reducing the frequency of iron deficiency anemia later in infancy. Nonetheless, despite no evidence for the benefits of early cord clamping and overwhelming evidence that delayed clamping is beneficial, almost all obstetricians and many midwives just cannot wait to clamp and cut that cord. In a survey by Mercer of the habits of nurse-midwives, she found that about a quarter clamped before 1 minute after birth; slightly over a third clamped from1 to 3 minutes; and a third clamped after pulsations cease (Mercer, 2000). The clamps and scissors are readied ahead of time and, as soon as the baby is out, before there is time to assess how he is doing or to hand him up to the arms of his waiting mother, the big, fat, living, pulsing cord is clamped in two places and severed between, often spraying blood from the force of the pulsations. In the interests of being family-friendly, the scissors are frequently handed to the dazed and wide-eyed father, who hasn't had time to take stock of the momentous event that has just occurred, nor to have a good look at his baby. "Here, dad, you want to cut the cord?"

Why this hurry? There seems to be a fear that something just terrible will happen if the baby is not separated immediately from his lifeblood, from the placental oxygen and nutrients that have nourished him for nine months. Or is it just a rush to get on with things, to get this case finished up and move on to the next one? Recently, an additional rationale for early clamping of the cord has been promoted - collecting that precious cord blood to be saved, either for use in this baby's later life, for another individual, or for research. By clamping umbilical cord blood at an early stage, researchers obtain "a greater number of CD34+ cells" (Pafumi et al.). But wait a minute! Those CD34+ cells belong to this infant! When they are "harvested" for another purpose, there is a great possibility that this infant is being robbed of substances that he needs for normal growth and development. It makes intrinsic sense that, during the incredible transition from intrauterine to extrauterine life, while he is trying to take his first breaths and fill his lungs with air, the baby can benefit from the additional oxygen coming from the still-attached placenta.

On the website Cord Clamping.com, there are suggestions that the practice of early cord clamping may have far-reaching detrimental effects on the infant, such as autism, infant anemia, childhood mental disorders and hypoxic ischemic brain damage. These hypotheses do not seem far-fetched, considering that the infant is being deprived of half of his blood supply. (See the web site for an explanation of the basics of the cord clamping /brain damage issue.)

In her study, Mercer reviewed cord clamping studies from 1980 to 2001. According to her results, "five hundred thirty-one term infants in the nine identified randomized and non-randomized studies experienced late clamping, ranging from 3 minutes to cessation of pulsations, without symptoms of polycythemia or significant hyperbilirubinemia. Higher red blood cell flow to vital organs in the first week was noted, and term infants had less anemia at 2 months and increased duration of early breastfeeding. In seven randomized trials of preterm infants, benefits associated with delayed clamping in these infants included higher hematocrit and hemoglobin levels, blood pressure, and blood volume, with better cardiopulmonary adaptation and fewer days of oxygen and ventilation and fewer transfusions needed. For both term and preterm infants, few, if any, risks were associated with delayed cord clamping." Mercer noted that longitudinal studies are needed to confirm the benefits of delayed cord clamping.

In one study of preterm infants in Louisiana, delayed cord clamping significantly reduced the requirement for blood and albumin transfusion. It also increased the initial hematocrit, red blood cell count, hemoglobin levels, and mean blood pressure (Ibrahim et al.). In another study of very premature babies delivered by cesarean section in Germany, cord clamping was delayed for 45 seconds. The researchers concluded that this practice "is feasible and safe in preterm infants below 33 weeks of gestation. It is possible to perform the procedure at caesarean section deliveries and it should be performed whenever possible. It reduces the need for packed red cell transfusions during the first 6 weeks of life" (Rabe et al.). Finally, in another study of babies born to anemic mothers in India, a randomized controlled trial, the risk for anemia at three months of age was almost eight times higher in the early compared to the delayed clamping group (Gupta et al.).

Waiting until the cord has stopped pulsing is such a simple thing. It requires no additional skills, knowledge, protocols, or investment in equipment or supplies. It has no social, political or economic ramifications; no one is opposing it. Only infrequently is a cord so short that the baby cannot be placed on his mother's breast with the cord intact, and in those instances a simple explanation about the importance of waiting will reassure the mother. If all of us - midwives, physicians, nurses, doulas, families, and childbearing women - remember the importance of this simple act, and gently remind one another to wait before clamping the cord, we can optimize the chances for our babies to make a successful transition to extrauterine life, minimize newborn anemia, and perhaps prevent significant problems in later life.

References

Gupta R, Ramji S. Effect of delayed cord clamping on iron stores in infants born to anemic mothers: a randomized controlled trial. Indian Pediatr 2002 Feb;39(2):130-5

Ibrahim HM, Krouskop RW, Lewis DF, Dhanireddy R. Placental transfusion: umbilical cord clamping and preterm infants. J Perinatol 2000 Sep;20(6):351-4

Mercer JS.Current best evidence: a review of the literature on umbilical cord clamping. J Midwifery Womens Health 2001 Nov-Dec;46(6):402-14

Mercer JS, Skovgaard RL. Neonatal transitional physiology: a new paradigm. J Perinat Neonatal Nurs. 2002 Mar;15(4):56-75. Review.

Mercer JS, Nelson CC, Skovgaard RL. Umbilical cord clamping: beliefs and practices of American nurse-midwives. J Midwifery Womens Health 2000 Jan-Feb;45(1):58-66
Pafumi C, Milone G, Maggi I, Russo A, Farina M, Pernicone G, Bandiera S, Giardina P, Mangiafico L, Mancari R, Calogero AE, Cianci A. Early clamping of umbilical cord blood and foetal CD34 enrichment. Acta Med Austriaca 2001;28(5):141-4

Rabe H, Wacker A, Hulskamp G, Hornig-Franz I, Schulze-Everding A, Harms E, Cirkel U, Louwen F, Witteler R, Schneider HP. A randomised controlled trial of delayed cord clamping in very low birth weight preterm infants. Eur J Pediatr 2000 Oct;159(10):775-7

Rosie
15-04-10, 15:31
Το πιο κάτω άρθρο έχει πολλές επιστημονικές αναφορές:

http://www.sarahjbuckley.com/articles/leaving-well-alone.htm

The recent discovery of the amazing properties of cord blood, in particular the stem cells contained within it, heightens the need to ensure that a newborn baby gets its full quota. These cells are unique to this stage of development, and will migrate to the baby's bone morrow soon after birth, transforming themselves into various types of blood-making cells,
Cord blood harvesting, which is currently being promoted to fill cord blood banks for future treatment of children with leukaemia, involves immediate clamping, and up to 100 ml of this extraordinary blood can be taken from the baby to whom it belongs. Perhaps this is justifiable where active management is practiced, and the blood would be otherwise discarded, but, unfortunately, cord blood donation is incompatible with a physiological (natural) third stage.

Και τέλος ξαναεπαναλαμβάνω: δεν έχει σημασία αν το αίμα για τη φύλαξη παρθεί από τον ομφάλιο λώρο ή τον πλακούντα, και στις δύο περιπτώσεις ο ομφάλιος λώρος πρέπει να κοπεί νωρίς, πριν σταματήσει να πάλλαται, για να υπάρχει ικανοποιητική ποσότητα αίματος για την τράπεζα.

Αλλά μου κάνει εντύπωση που η δημόσια τράπεζα στην Ελλάδα εξακολουθεί ν' ακολουθεί τη μέθοδο του πλακούντα, η μέθοδος αυτή έχει καταργηθεί στις πιο πολλές χώρες γιατί ο κίνδυνος επιμόλυνσης είναι αυξημένος (σε κάνει ν' αναρωτιέσαι για την ποιότητα της συλλογής :roll:).

vera
15-04-10, 16:44
Apo οτι λεει η Δημοσια Τραπεζα ΜΟΝΟ ενα 40% του αιματος που συλλεγεται ειναι τελικα αξιοποιησιμο και καταλληλο για χρηση. Ισως ειναι θεμα μεθοδου και χρονου, ισως ομως εχει να κανει με την ικανοτητα των μαιευτηρων να παιρνουν το αιμα.

Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα φθασει πολυ κοντα στο να να κρατησω τα βλαστοκυτταρα (με ολη εκεινη την πλυση εγκεφαλου που γινοταν) και με πολλη πιεση απο την εταιρεια που μου μου συστησαν (κι εκανα το λαθος να επικοινωνησω μαζι τους για πληροφοριες)...ειχαν φθασει στο σημειο να μου στειλουν το κιτ συλλογης με κουριερ με το ζορι.

Τοτε γνωρισα στα μαθηματα ανωδυνου, μια κοπελα η αδερφη της οποιας δουλευε σε μεγαλη εταιρεια φυλαξης βλαστοκυτταρων. Μου πε λοιπον οτι αυτη θα εκανε φυλαξη καλου κακου, αλλα με την προυποθεση οτι το δειγμα θα λαμβανε την ωρα του τοκετου, ενα ατομο απο την εταιρεια που ειχε ειδικα εκπαιδευτει για τη δουλεια αυτη.....οχι ο μαιευτηρας της γιατι τελικα δεν ξερουν να κανουν σωστα την συλλογη αιματος. Καταλαβαινεις λοιπον, οτι για να διασφαλισεις την εγκαιρη ληψη αιματος και την οσο μεγαλυτερη ποσοτητα ειναι δυνατον, πρεπει να κοπει ο ομφαλιος λωρος οσο πιο συντομα γινεται......

Και μου πε οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των βλαστοκυτταρων που δινονται για φυλαξη, ειναι εντελως ακαταλληλα (ειτε λογω επιμολυνσης κατα τη συλλογη, ειτε επειδη δεν υπηρχε αρκετο αιμα) αλλα δεν ενημερωνουν τα ζευγαρια γι αυτο οπως οφειλουν, για να γινει η χρεωση κανονικα, με την προοπτικη οτι αν καποιος στο μελλον τα χρειαστει και τα ζητησει να του πουν οτι το δειγμα δεν ηταν αρκετο η καταλληλο για τη συγκεκριμενη αναγκη.......γεγονος ειναι οτι κοροιδευουν τον κοσμο. Αυτο ειναι και το βασικο επιχειρημα της Δημοσιας τραπεζας εναντια στις ιδιωτικες εταιρειες....πως γινεται δλδ σε αυτους να ειναι αξιοποιησιμο μονο τ0 40% των δωρεων που λαμβανουν ενω οι ιδιωτικες δεν απορριπτουν τιποτα? Θα φανει η αληθεια τα επομενα χρονια, απο κεινα τα ζευγαρια που θα χρειαστουν τα βλαστοκυτταρα που φυλαξαν.

Για αυτο κι εστειλα τελικα το κιτ πισω (με χιλια ζορια και τεραστια επιμονη απο τον εκπροσωπο της εταιρειας...μονο τα κλαμματα που δεν εβαλε)

ΜΕΛΙΝΑ
17-04-10, 13:39

Σου παραθετω το τι εγραψες και τα συμπερασματα δικά σας.
Οσο για τα αρθρα που παρεθεσες τα διαβασα και επιμενω οτι δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που επικαλεισαι στο κειμενο που γραφεις. Το αν η διαδικασια συλλογής του αιματος γινεται λαθος και πορκαλει προβληματα ειναι αλλη ιστορια απο το να αποτρεπεις κοσμο να κανει συλλογη του αιματος γιατι κατα τα λεγομενα σου ειναι σημαντικοτερο να τα παρει το παιδί σου. Παραθετω και επισημη ιστοσελίδα της Ελληνικης Εταιρειας Μεταμοσχευσεων να την διαβασει οποιος ενδιαφερεται http://www.eom.gr/article_detail.asp?e_cat_id=6&e_article_id=59. Σε καποιο σημειο λεει <<ειναι μια συλλογη χωρις κανεναν κινδυνο για τον δοτη-νεογνο ..
Παραθετεις αποψεςι την στιγμη που εχει γινει πραξη και εεχει σωθει παιδι 16 ετων απο την διαδικασια αυτη. Η διαδικασια εγινε απο τον μαιευτηρα κ Παντο και από τον κορυφαιο γενετιστη Κ. Παγκαλο.
Στην ουσια αποτρεπεις τις κοπελες να φυλαξουν το ομφαλοπλακουντιακό αιμα λεγοντας μαλιστα σε καποια δεν πειράζει και εγω δεν ηξερα στο πρωτο μου παιδι.
Ευχομαι παντως ναμ ην χρειαστει να βρεθεις στην θεση να ψαχνεις στις Παγκοσμιες Τραπεζες για μεταμοσχευση για να σωθει το πιαδι σου η του αδελφου σου και να μην βρισκεις γιατι καποιο δεν τα δινουν φοβουμενοι οτι η διαδικασια ειναι επικινδυνη για το παιδί του
Αυτα καταλαβαινω και δεν μιλησα αρνητικα εναντιον σου.
Η συζητηση ελαβε τελος εχω τις αποψεις μου και εσυ τις δικες σου.

vera
17-04-10, 14:26
Μελινα δεν παραθετω καμμια δικια μου αποψη, δεν ονειρευομαι διαφορα και μετα τα παραθετω ως επισημες αποψεις........ειναι γεγονος οτι τα τελευταια χρονια μας εχει πιασει μια φρενιτιδα να κραταμε αιματα, δοντια, και ποιος ξερει τι αλλο θα σκαρφιστουν ακομα για να μας τα αρπαξουν οι ιδιωτικες (τονιζω) εταιρειες.

Τελευταια αρχισαν να αναθεωρουν οι επιστημονες κατα ποσο τελικα ειναι καλο για το μωρο που γεννιεται, να κοβεται τοσο γρηγορα ο ομφαλιος λωρος (γιατι για να γινει σωστα η συλλογη αιματος πρεπει να κοβεται ο ομφαλιος λωρος αμεσα) και ψαχνουν να βρουν τις αρνητικες συνεπειες πανω στα ιδια τα μωρα.....και σου παρατεθηκαν ενα σωρο λινκ με τετοια συμπερασματα και μελετες.........ΑΝ κανεις τον κοπο να διαβασεις ΚΑΤΙ (αντι να τα απαξιωνεις επειδη ΔΕΝ διαβασες απολυτως τιποτα) θα δεις οτι μελετουν οχι μονο τον τροπο γεννησης του καθε μωρου, αλλα και το λεπτο κατα το οποιο κοβεται ο ομφαλιος λωρος και βγαζουν τα πορισματα τους.

Πολυ ωραια αυτα που λες για την Δημοσια τραπεζα και μακαρι οσοι εκαναν δωρεα να τα εκαναν σε αυτη , αντι για τις ιδιωτικες, γιατι ΤΟΤΕ δεν θα ειχε αναγκη κανεις να φυλαει τα δικα του, μπας και καποτε τα χρειαστει, το θεμα ειναι οτι δεν το κανουν παρα ελαχιστοι, προτιμουν να τα δωσουν στις ιδιωτικες χωρις να ξερουν καν αν τα δειγματα που παρθηκαν ειναι αξιοποιησιμα. Μηπως θα επρεπε να διοχετευσεις αυτη την επιθετικοτητα σου σε κεινους που τα δινουν στις ιδιωτικες τραπεζες αφου τοσο πολυ σε απασχολει το δημοσιο καλο?

Απο κει και περα τιθεται επισης το ερωτημα κατα ποσο προτιμα καποιος να στερησει κατι απο το δικο του παιδι, την στιγμη που απο οτι λενε οι ΕΡΕΥΝΕΣ το βλαπτει και να προτιμα να το χαρισει (παντα με το σκεπτικο οτι μονο ενα 40% των ληψεων τελικα ειναι αξιποιησιμο, συμφωνα με τα λεγομενα της Δημοσιας τραπεζας). Εχει δικαιωμα νομιζω ο καθενας να βαλει ΠΡΩΤΑ το καλο του δικου του παιδιου (κατι που κανει ουτως αλλως φυλασσοντας τα βλαστοκυτταρα) και μετα να σκεφτει θεματα δωρεας με οτι του περισσευει.

Μιας κι εγω εχω αναιμια απο παιδι και ολη μου τη ζωη παιρνω φαρμακα, προτιμω να δωσω την ευκαιρια στο επομενο παιδι μου να μη την εμφανισει (και μιλαω για την αναιμια που ειναι μια απλη "παρενεργεια" της προωρης κοπης του ομφαλιου λωρου, υπαρχουν πολυ σοβαροτερες, ΑΝ διαβασεις θα το διαπιστωσεις). Παλιοτερα αυτο ακριβως εκαναν οι γιατροι και παντα με το σκεπτικο της αναιμιας, στα λινκ που παρατιθονται περιγραφει ακριβως για ποιο λογο προκαλειται η αναιμια (και πολλα αλλα σοβαροτερα)

Το συγκεκριμενο τοπικ, που κατ εμε δεν εχει τον σωστο τιτλο, γιατι η ιδια η κοπελα που το ξεκινησε επικεντρωνεται ακριβως σε αυτη τη λεπτομερεια, την προωρη κοπη του ομφαλιου λωρου και τις επιπτωσεις στο μωρο που γεννιεται, υπαρχει για να ενημερωνει τους γονεις και ΓΙ ΑΥΤΟ το ενδεχομενο, και ειναι δικαιωμα ολων μας νομιζω να ξερουμε, μακαρι να ειχα ενημερωθει και πριν την πρωτη μου γεννα, μπορει να χα γλυτωσει καποια προβληματα.

Οποτε δεν μπορεις να απαγορευεις σε καποιον να ασχοληθει με το συγκεκριμενο θεμα επειδη εσυ νομιζεις οτι βλαπτεται η Δημοσια Τραπεζα (που αν την ενδιεφερε τοσο πολυ το θεμα θα φροντιζε να κανει και τις ληψεις βλαστοκυτταρων απο τους ενδιαφερομενους δωρητες, πραγμα που δεν κανει σε ολα τα μαιευτηρια και ειμαι γνωστρια γιατι ηθελα να τα χαρισω)

Και εξακολουθω να μη θεωρω λογικη την απαιτηση σου να δωρισω ντε και καλα, κατι που αποδεδειγμενα στερω απο το παιδι μου. Το τι αποφασιζει ο καθε γονιος ως καλυτερο για το παιδι του ειναι δικη του ευθυνη. Θελει να τα κρατησει το παιδι? Θελει να τα βαλει σε ιδιωτικη τραπεζα? Θελει να τα χαρισει στην δημοσια? Γουστο και καπελο του αρκει να ειναι ενημερωμενος σωστα.

Αυτα και δεν μπαινω στην διαδικασια να σου ΞΑΝΑΠΩ τα ιδια αφου δεν διαβαζεις τιποτα ουτως αλλως (αν διαβαζες δεν θα το κουραζαμε και τοσο πολυ)

vera
17-04-10, 15:14
Κι εχε υποψη σου οτι πλεον και τα νεογιλα δοντια φυλασσονται (κι αυτα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τα στερειται κανενα παιδι απο την στιγμη που πεφτουν μονα τους) ....κρατα η δωρισε αυτα αφου τοσο πολυ νοιαζεσαι για το γενικο καλο, κατι που σε τιμα φυσικα. (και υποθετω οτι εισαι ηδη προσωπικα δωρητρια αιματος, οργανων κλπ αφου εχεις τετοια ευαισθησια με το θεμα, δεν δωριζεις μονο οσα ανηκουν σε αλλους)

Rosie
17-04-10, 17:21
Μελίνα το θέμα αυτό όπως είπε και η Βέρα είναι καθαρά ενημερωτικό για τους γονείς που ενδιαφέρονται να φυλάξουν/δωρίσουν το ομφαλοπλακούντιο αίμα. Οπότε το να βγαίνεις εσύ και να λες ότι η διαδικασία αυτή είναι τελείως ακίνδυνη για το νεογέννητο είναι στην καλύτερη περίπτωση παραπλάνηση, από τη στιγμή που υπάρχει ένας τεράστιος όγκος έρευνας σε διεθνή αξιόπιστα επιστημονικά που τονίζει την καθοριστική σημασία του αίματος αυτού στη μελλοντική υγεία του παιδιού!

Αν διαβάσεις ξένα sites ή forums (πχ το mothering forum) θα διασπιστώσεις ότι πολλές φορές η μαία ή ο γιατρός αφήνουνε τον ομφάλιο λώρο άθικτο για τουλάχιστον δύο ώρες αφού γεννηθεί το μωρό. Και πολλοί επιλέγουνε να μην τον κόψουνε καθόλου αλλά να τον αφήσουνε να "πέσει" μόνος του μετά από λίγες μέρες (εννοείται ότι ο λώρος είναι συνδεδεμένος και με το μωρό και με τον πλακούντα κατά το διάστημα αυτό). Η μέθοδος αυτή ονομάζεται Lotus Birth αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις περισσότερα και γι' αυτή έχει γράψει ίσως ο πιο διάσημος γυναικολόγος-μαιευτήρας στον κόσμο, ο Michel Odent.

ada9
17-04-10, 18:20
Μελίνα το θέμα αυτό όπως είπε και η Βέρα είναι καθαρά ενημερωτικό για τους γονείς που ενδιαφέρονται να φυλάξουν/δωρίσουν το ομφαλοπλακούντιο αίμα. Οπότε το να βγαίνεις εσύ και να λες ότι η διαδικασία αυτή είναι τελείως ακίνδυνη για το νεογέννητο είναι στην καλύτερη περίπτωση παραπλάνηση, από τη στιγμή που υπάρχει ένας τεράστιος όγκος έρευνας σε διεθνή αξιόπιστα επιστημονικά που τονίζει την καθοριστική σημασία του αίματος αυτού στη μελλοντική υγεία του παιδιού!

Αν διαβάσεις ξένα sites ή forums (πχ το mothering forum) θα διασπιστώσεις ότι πολλές φορές η μαία ή ο γιατρός αφήνουνε τον ομφάλιο λώρο άθικτο για τουλάχιστον δύο ώρες αφού γεννηθεί το μωρό. Και πολλοί επιλέγουνε να μην τον κόψουνε καθόλου αλλά να τον αφήσουνε να "πέσει" μόνος του μετά από λίγες μέρες (εννοείται ότι ο λώρος είναι συνδεδεμένος και με το μωρό και με τον πλακούντα κατά το διάστημα αυτό). Η μέθοδος αυτή ονομάζεται Lotus Birth αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις περισσότερα και γι' αυτή έχει γράψει ίσως ο πιο διάσημος γυναικολόγος-μαιευτήρας στον κόσμο, ο Michel Odent.
Στο εξωτερικό γεννάνε και στο σπίτι με μαία!Γιατι να δεχτώ εγώ οτι αυτό που κάνουν στην Αγγλία ή στη γερμανία ειναι το σωστό και όχι αυτό που γίνεται στην Ελλάδα!

ada9
17-04-10, 18:25
Από τι στιγμή που κάποιος δεν ειναι γιατρός δεν νομίζω οτι θα έπρεπε να επιμένει με τόσο σθένος για πράγματα που απλώς διαβάζει κάπου!
το φορουμ ειναι για να λέμε την αποψη μας και ως εκεί!Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατι αυτή η κόντρα!

vera
17-04-10, 19:21
Αντα και στην Ελλαδα γεννανε σπιτι με μαια......γεννησε προσφατα φιλη μας συμφορουμιτισσα και δεν ειναι η μονη......πολλες το κανουν, υπαρχουν σχετικες αναφορες στο φορουμ.

Οσο για το αλλο, κανεις δεν παραθετει δικες του αποψεις, παραθετουμε αποψεις γιατρων.....αυτο ελειπε να χουμε και προσωπικες αποψεις για τοσο σοβαρα θεματα!

παντελινο
17-04-10, 19:58
καλησπερα!δεν χρειαζεται να μαλωνεται,πριν επιτεθητε διαβαστε εγκυρα σαιτ,για να ενημερωνομαστε μπαινουμε και οχι να μιλαμε επιθετικα σε οποιον μας παραθετει την γνωμη του,και ισως δεν συμφωνουμαι..:roll:,καλο ειναι να ''ψαχνομαστε'' και να μην τρωμε οτι μας δινουν.

valeri
18-04-10, 12:25
Αυτο ειναι ενα αρθρο που εχω βρει απο παραθεση της Rosie αλλου.....

The optimal time to clamp the umbilical cord
Delayed cord clamping
Are doctors causing infant brain damage by clamping the umbilical cord prematurely?

Before birth, the baby’s lungs are filled with fluid and very little blood flows through them; the child receives oxygen from its mother through the placenta and cord. This placental oxygen supply continues after the child is born until the lungs are working and supplying oxygen -- that is, when they are filled with air and all the blood from the right side of the heart is flowing through them.

After birth, when the child is crying and pink, the cord vessels clamp themselves. During this interval between birth and natural clamping, blood is transfused from the placenta to establish blood flow through the baby’s lungs. The natural process protects the baby’s brain by providing a continuous oxygen supply from two sources until the second source is functioning well.

However, according to George M. Morley, M.B., Ch. B., FACOG of Cordclamping.com, immediate cord clamping at birth instantly cuts off the placental oxygen supply and the baby remains asphyxiated until the lungs function. Blood, which normally would have been transfused to establish the child's lung circulation, remains clamped in the placenta, and the child diverts blood from all other organs to fill the lung blood vessels.

Keeping valuable oxygen and blood from an infant by clamping the umbilical cord prematurely increases the baby’s risk of brain hemorrhage and breathing problems. It has also been implicated as a contributing factor to:

• Autism
• Cerebral Palsy
• Anemia
• Learning disorders and mental deficiency
• Behavioral disorders
• Respiratory distress

Immediate cord clamping has even been identified as causing brain injuries that lead to death, according to Morley.

Και η γνώμη του Michel Odent πάνω στο θέμα αυτό:

I am researching early vs. late umbilical cord clamping. What is your opinion on the issue? Any suggestions on more resources?

Clamping the cord before the delivery of the placenta is to interfere with the physiological processes.

Having been in charge of more than 10,000 'non-managed third stages' of labour in the French state hospital of Pithiviers. I cannot see any reason to interfere with the exchanges of blood between the newborn baby and the placenta. We must keep in mind that it is between the birth of the baby and the delivery of the placenta that a woman has the capacity to release the highest possible peak of the hormone oxytocin. The release of oxytocin is always highly dependent on environmental factors. The main condition, in the particular case of the third stage of labour, is that the mother has nothing else to do than to look at the baby's eyes and to feel the contact with the baby's skin...in complete privacy, without any distraction. Clamping the cord or trying to detect the time when the cord stops pulsating are powerful distractions that 'brings back to our planet' a woman who had 'forgotten the rest of the world'.

Needless to recall that this peak of oxytocin is necessary for a safe delivery of the placenta and that this hormone has well-documented behavioural effects (it is the main 'hormone of love').

θα ηθελα να πω και εγω τη γνωμη μου απο τα λιγα που διαβασα στο συγκεκριμενο θεμα
για να προκληθουν
οι συγκεκριμενες παθησεις που αναφερονται μονο και μονο λογω προωρης αποκοπης του πλακουντα μου φαινεται λιγο υπερβολικο εκτος απο την αναιμια <και αυτο με μεγαλη επιφυλαξη μαλλον>
η υποξια μεχρι να ενεργοποιηθουν οι πνευμονες σε ενα φυσιολογικο νεογνο διαρκει πολυ λιγο για να επηρεασει τον εγκεφαλο εκτος αν προκειται για εγκυμοσυνη υψηλου κινδυνου οπου απο πριν γνωριζει ο γιατρος οτι υπαρχει πιθανοτητα για υποξια η ασφυξια του εμβρυου
και εαν ο πλακουντας απο πριν την γεννα δεν εχει καποιο προβλημα μαλλον οντως μπορει να λειτουργησει επικουρικα εαν τον αφησουμε για περισσοτερη ωρα.
τωρα ο αυτισμος που αναφερεται και πρωτος στη λιστα καθε φορα αποδιδεται σε οτιδηποτε περιεργο .
με τον γυναικολογο που παραθετει τις αποψεις του πιο πανω παλι δεν διαφωνω αλλα νομιζω οτι δεν μας λεει οτι ειναι πολυ πολυ απαραιτητο
στο Παπανικολαου της Θεσσαλονικης οπου πηγα προσφατα να ενημερωθω ο διευθυντης αναφερε οτι για την καταψυξη χρειαζονται περιπου 60 ml αιματος και οτι η ποσοτητα του αιματος που μενει στον πλακουντα διαφερει απο γεννα σε γεννα και απο αυτο εξαρταται και η καταλληλοτητα του δειγματος.Δηλ μπορει να μην μεινει και τιποτα.
Καπου αναφερεσται οτι οταν σταματησει να παλλεται ο λωρος αδειαζει ο πλακουντας τελεις αυτο ισχυει παντα?

vera
18-04-10, 17:21
H giatros μου οταν το συζητησαμε, το σκεφτηκε για λιγο και ειπε οτι οχι, αν αφησουμε να σταματησει να παλλεται ο λωρος τοτε δεν μπορουμε να κρατησουμε και αιμα για φυλαξη.

Αν σκεφτεις οτι , κατα τα λεγομενα της Δημοσιας τραπεζας, ενα 40% των ληψεων μονο ειναι αξιοποιησιμες και καταλληλες για χρηση, και δεδομενου οτι ο ομφαλιος λωρος κοβεται σχεδον αμεσως μολις βγει το μωρο, ε ειναι λογικο να μη μπορει να αξιοποιηθει οτι μενει στον πλακουντα (η να εχει επιμολυνθει).....σιγουρα οσο πιο γρηγορα κοβεται τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες για μια καλη ληψη.

Προσωπικα εχω μεγαλυτερη εμπιστοσυνη σε αυτα τα θεματα στη Δημοσια τραπεζα γιατι δεν εχει το οφελος των ιδιωτικων, να σου παρουν δλδ τα χρηματα για φυλαξη.

Οσον αφορα τα υπολοιπα που αναφερεις (και χαιρομαι αφανταστα που μπηκες στον κοπο να τα διαβασεις και σχολιασεις, θεωρω εξαιρετικα ενδιαφερον το θεμα) μη ξεχναμε οτι καθε τοκετος διαφερει και μερικα μωρα καθυστερουν να παρουν ανασα με τους πνευμονες (θυμαμαι ποσο κρατησε η αναμονη για το δικο μου μωρο και ημουν με κομμενη τη δικη μου ανασα μεχρι να κλαψει), οποτε θα μπορουσε να παθει εγκεφαλικη βλαβη μεχρι να αρχισει να οξυγονωνεται ο εγκεφαλος....δεν μπορουμε να το αποκλεισουμε......και αυτο ακριβως το θεμα μελετουν.

Οσον αφορα τον αυτισμο. σιγουρα ειναι πολυπαραγοντικος αλλα μιας και εχει κλιμακωθει τις τελευταιες δεκαετιες, δεν ειναι κακο να ληφθει υποψη κι αυτος ο παραγοντας.....

Εκνευριζομαι οσο σκεφτομαι την πρωτη μου γεννα, που ουτε ειχα σκοπο να φυλαξω το αιμα, ουτε προεκυψε η δωρεα στην δημοσια τραπεζα, (αφου ηταν κατι που επρεπε να φροντισω αποκλειστικα εγω), και ο γιατρος εκοψε τον ομφαλιο λωρο σε χρονο dt, μη τυχον και αργησει κανα πενταλεπτο να την κοπανησει απο το νοσοκομειο......αν ηξερα τοτε κατι σχετικα θα μπορουσε να το αφησει λιγο παραπανω.....δεν θα χαλουσε ο κοσμος........στα μαθηματα ανωδυνου του νοσοκομειου μας ειχαν ενημερωσει για το ενδεχομενο να γεννησουμε μονες ειτε σπιτι, ειτε στο αυτοκινητο και μας ειπαν οτι δεν κοβουμε τιποτα, δεν πειραζουμε τιποτα, οπως ειναι το μωρο με τον ομφαλιο λωρο, το κραταμε αγκαλια μεχρι να φθασουμε στο νοσοκομειο, οσο το μωρο ειναι συνδεδεμενο με τον πλακουντα δεν θα παθει απολυτως τιποτα........

Οταν το συζητησα με την τωρινη μου γιατρο, περιμενα τις γνωστες αντιρρησεις και μου κανε εντυπωση που συμφωνησε αμεσως, αφου με ρωτησε φυσικα αν προτιμουσα να τα κρατησω (απο οτι καταλαβα σχεδον ολοι πια τα κρατανε)........και ειπε οτι οταν δουλευε στο εξωτερικο (προ 20ετιας και βαλε) τα μωρα μολις εβγαιναν τα τοποθετουσαν σε ενα τραπεζακι και περιμεναν να σταματησει να παλλεται ο λωρος για να τον κοψουν. Κι αυτο το εκαναν για λογους αναιμιας, δεν υπηρχαν συσχετισμοι με αλλες ασθενειες εκεινη την εποχη. Σημειωτεον η συγκεκριμενη γιατρος ειναι παλια οικογενειακη φιλη, οποτε οι σχεσεις μας ειναι διαφορετικες και δε με βλεπει σαν πορτοφολι, δεν θελει καν να πληρωθει για τον τοκετο για αυτο και της εχω εμπιστοσυνη σε τετοια θεματα.

Το θεωρω σημαντικο γιατι ξερω οτι καθε γιατρος που κανει ληψη για ιδιωτικη εταιρεια, πληρωνεται περι τα 300-400 ευρω απο την εταιρεια, οποτε εχουν συμφερον να σε πεισουν να τα φυλαξεις σε ιδιωτικη τραπεζα. Ο προηγουμενος γιατρος μου οταν ρωτουσα για φυλαξη σε ιδιωτικη ηταν μεσα με χιλια, για δωρεα σε δημοσια δεν ενδιαφερθηκε καθολου......

Rosie
18-04-10, 18:52
WHO/MSM/96.24
του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (Π.Ο.Υ.):"Φροντιδα στο φυσιολογικο τοκετο: Ένας πρακτικος οδηγος"

http://www.birthchoices.gr/wp-content/uploads/2010/04/Φροντίδα-στο-φυσιολογικό-τοκετό.pdf

Γ7. Γρήγορη απολίνωση του ομφάλιου λώρου.

Η φυσιολογική τακτική θα ήταν η καθυστερημένη απολίνωση του λώρου (ή ακόμα και η μη απολίνωση). Δικαιολογείται άλλος χειρισμός εάν υπάρχει ευαισθητοποίηση στον παράγοντα rhesus ή πρόωρος τοκετός, οπότε η καθυστέρηση της απολίνωσης μπορεί να δημιουργήσει επιπλοκές.

Έχει γίνει μια σειρά εργασιών για την επίδραση που έχει ο χρόνος της απολίνωσης του λώρου στην υγεία του παιδιού. Αν μετά την γέννηση το νεογέννητο τοποθετηθεί στο ύψος του αιδοίου ή χαμηλότερα για τρία λεπτά πριν απολινωθεί ο ομφάλιος λώρος, 80 ml αίματος περνούν από τον πλακούντα στο νεογνό (Yao et al 1971, 1974, Dunn 1985).Τα ερυθροκύτταρα αυτού του αίματος θα καταστραφούν σύντομα προσφέροντας 50 mg σιδήρου στα αποθέματα του παιδιού, περιορίζοντας έτσι την πιθανότητα να αναπτύξει σιδηροπενική αναιμία αργότερα. Γεγονός ιδιαίτερα σημαντικό για τις αναπτυσσόμενες χώρες (Michaelsen et al 1995, Pisacane 1996).
Θεωρητικά αυτή η μετάγγιση αίματος από τον πλακούντα μπορεί να προκαλέσει υπερογκαιμία, πολυκυτταραιμία, αύξηση της γλοιότητας και επίσης υπερχολερυθριναιμία.
Εργασίες που έγιναν για τη μελέτη αυτών των φαινομένων (Prendiville και Elbourne 1989), έδειξαν ότι σε γρήγορη απολίνωση του λώρου τα νεογνά είχαν χαμηλότερες τιμές αιματοκρίτη και αιμοσφαιρίνης. Δεν υπήρχαν διαφορές όσον αφορά την αναπνευστική δυσχέρεια των νεογνών. Τα επίπεδα της χολερυθρίνης ήταν επίσης χαμηλότερα σε αυτήν την ομάδα των νεογνών, ωστόσο δεν υπήρξε καμιά διαφορά όσον αφορά τη νοσηρότητα τους.

vera
18-04-10, 19:00
Poly kalo Rosie. Εχει σημασια σε τι υψος πρεπει να ειναι το μωρο?

Γραφει

Αν μετά την γέννηση το νεογέννητο τοποθετηθεί στο ύψος του αιδοίου ή χαμηλότερα για τρία λεπτά πριν απολινωθεί ο ομφάλιος λώρος, 80 ml αίματος περνούν από τον πλακούντα στο νεογνό

πρεπει να το ζητησω στην αγκαλια μου η να το κρατησει η γιατρος χαμηλα?

Rosie
18-04-10, 19:15
Γραφει

Αν μετά την γέννηση το νεογέννητο τοποθετηθεί στο ύψος του αιδοίου ή χαμηλότερα για τρία λεπτά πριν απολινωθεί ο ομφάλιος λώρος, 80 ml αίματος περνούν από τον πλακούντα στο νεογνό

πρεπει να το ζητησω στην αγκαλια μου η να το κρατησει η γιατρος χαμηλα?

Να σου πω ότι κι εγώ πρώτη φορά το διάβασα αυτό με το ύψος. Αν προσέξεις όμως οι μελέτες στις οποίες αναφέρεται ο ΠΟΥ είναι λίγο παλιές (και ερεύνησαν μόνο 3 λεπτά πριν την κοπή). Στα βιβλία που έχω που είναι πολύ πιο πρόσφατα τονίζεται πόσο σημαντικό είναι το νεογέννητο να τοποθετηθεί στην αγκαλιά της μητέρας όπως είναι (δηλ. με το αίμα και το αμνυακό υγρό) στο στήθος/κοιλιά της μητέρας για να πάρει τα απαραίτητα αντισώματα και να νιώσει τη ζεστασιά της και τον κτύπο της καρδιάς της.

Ρώτα και τη Χλόη αν θες που η μαία της Ευτοκίας το άφησε τουλάχιστον 20 λεπτά στην αγκαλιά της πριν κόψει τον ομφάλιο λώρο.

(άντε και ανοίγω συνεχώς το κινητό μου για να δω αν έστειλες μήνυμα ότι γέννησες!)

valeri
18-04-10, 23:49
H giatros μου οταν το συζητησαμε, το σκεφτηκε για λιγο και ειπε οτι οχι, αν αφησουμε να σταματησει να παλλεται ο λωρος τοτε δεν μπορουμε να κρατησουμε και αιμα για φυλαξη.

Αν σκεφτεις οτι , κατα τα λεγομενα της Δημοσιας τραπεζας, ενα 40% των ληψεων μονο ειναι αξιοποιησιμες και καταλληλες για χρηση, και δεδομενου οτι ο ομφαλιος λωρος κοβεται σχεδον αμεσως μολις βγει το μωρο, ε ειναι λογικο να μη μπορει να αξιοποιηθει οτι μενει στον πλακουντα (η να εχει επιμολυνθει).....σιγουρα οσο πιο γρηγορα κοβεται τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες για μια καλη ληψη.

θυμαμαι ποσο κρατησε η αναμονη για το δικο μου μωρο και ημουν με κομμενη τη δικη μου ανασα μεχρι να κλαψει), οποτε θα μπορουσε να παθει εγκεφαλικη βλαβη μεχρι να αρχισει να οξυγονωνεται ο εγκεφαλος....δεν μπορουμε να το αποκλεισουμε......και αυτο ακριβως το θεμα μελετουν.

, οπως ειναι το μωρο με τον ομφαλιο λωρο, το κραταμε αγκαλια μεχρι να φθασουμε στο νοσοκομειο, οσο το μωρο ειναι συνδεδεμενο με τον πλακουντα δεν θα παθει απολυτως τιποτα........

. Κι αυτο το εκαναν για λογους αναιμιας, δεν υπηρχαν συσχετισμοι με αλλες ασθενειες εκεινη την εποχη.

....
Αρα βερα απο οτι καταλαβαινω αδειαζει εντελως ο πλακουντας
Στην ενημερωση στο Παπανικολαου ο διευθυντης αναφερθηκε σε αρκετους παραγοντες που συμβαλλουν στο να ειναι καταλληλο ενα δειγμα οπως
1.η ποσοτητα του αιματος που παραμενει στον πλακουντα< υπαρχουν περιπτωσεις οπου ακομη και μετα απο αμεση απολινωση του λωρου ο πλακουντας μπορει να ειναι ηδη αδειος>
2.οπως επισης εαν ο γιατρος χρειαζεται να ασχοληθει με την μητερα για οποιονδηποτε λογω μετα την γεννα ,εαν δηλ. μεσα σε 4-5 λεπτα μετα την απολινωση του λωρου δεν γινει αιμοληψια τοτε το αιμα στον πλακουντα πηζει και ειναι αδυνατη η αιμοληψια
3.η περιεκτικοτητα του δειγματος σε κυτταρα

Εχεις παραθεσει αρκετες διευθυνσεις που αφορουν στο θεμα μπορεις σε παρακαλω να τονισεις ποιες συγκεκριμενα ειναι πιο ενδιαφερουσες και πιο προσφατες για να τις διαβασω επειδη δεν εχω και πολυ χρονο να τα ψαξω ολα και κυριως να αφορουν μελετες που να ανφερονται στην ισχαιμια και υποξια που προκυπτει μετα απο γρηγορη απολινωση του λωρου στα τελειομηνα μωρα χωρις προβληματα στη διαρκεια της κυησης.?

valeri
19-04-10, 00:23
7. Γρήγορη απολίνωση του ομφάλιου λώρου.

Η φυσιολογική τακτική θα ήταν η καθυστερημένη απολίνωση του λώρου (ή ακόμα και η μη απολίνωση). Δικαιολογείται άλλος χειρισμός εάν υπάρχει ευαισθητοποίηση στον παράγοντα rhesus ή πρόωρος τοκετός, οπότε η καθυστέρηση της απολίνωσης μπορεί να δημιουργήσει επιπλοκές.

Έχει γίνει μια σειρά εργασιών για την επίδραση που έχει ο χρόνος της απολίνωσης του λώρου στην υγεία του παιδιού. Αν μετά την γέννηση το νεογέννητο τοποθετηθεί στο ύψος του αιδοίου ή χαμηλότερα για τρία λεπτά πριν απολινωθεί ο ομφάλιος λώρος, 80 ml αίματος περνούν από τον πλακούντα στο νεογνό (Yao et al 1971, 1974, Dunn 1985).Τα ερυθροκύτταρα αυτού του αίματος θα καταστραφούν σύντομα προσφέροντας 50 mg σιδήρου στα αποθέματα του παιδιού, περιορίζοντας έτσι την πιθανότητα να αναπτύξει σιδηροπενική αναιμία αργότερα. Γεγονός ιδιαίτερα σημαντικό για τις αναπτυσσόμενες χώρες (Michaelsen et al 1995, Pisacane 1996).
Θεωρητικά αυτή η μετάγγιση αίματος από τον πλακούντα μπορεί να προκαλέσει υπερογκαιμία, πολυκυτταραιμία, αύξηση της γλοιότητας και επίσης υπερχολερυθριναιμία.
Εργασίες που έγιναν για τη μελέτη αυτών των φαινομένων (Prendiville και Elbourne 1989), έδειξαν ότι σε γρήγορη απολίνωση του λώρου τα νεογνά είχαν χαμηλότερες τιμές αιματοκρίτη και αιμοσφαιρίνης. Δεν υπήρχαν διαφορές όσον αφορά την αναπνευστική δυσχέρεια των νεογνών. Τα επίπεδα της χολερυθρίνης ήταν επίσης χαμηλότερα σε αυτήν την ομάδα των νεογνών, ωστόσο δεν υπήρξε καμιά διαφορά όσον αφορά τη νοσηρότητα τους.

rosie
το συγκεκριμενο αρθρο το βρηκα αλλα επειδη αναφεροταν σε ερευνες πιο παλιες δεν το παρεθεσα ,αλλα αν συνεχιζουν να ισχυουν αυτα που εχω σημειωσει με μαυρα δηλ.
1.αναφερεται στις αναπτυσσομενες χωρες οπου η διατροφη δεν ειναι επαρκης αρα οποιαδηποτε ελλειψη σιδηρου που προκυπτει μετα απο γρηγορη απολινωση του λωρου δεν αναπληρωνεται ευκολα σε αντιθεση με τις ανεπτυγμενες δηλ τις δικες μας οπου παρολο που στις περισσοτερες περιπτωσεις ο λωρος κοβεται γρηγορα η ελλειψη σιδηρου ειναι σπανια γιατι απλα αναπληρωνεται γρηγορα .
2.δεν υπηρχε αναπνευστικη δυσχερεια
3.ουτε διαφορα στην νοσηροτητα

τοτε δεν υπαρχει ουσιαστικο προβλημα

Να σου πω ότι κι εγώ πρώτη φορά το διάβασα αυτό με το ύψος. Αν προσέξεις όμως οι μελέτες στις οποίες αναφέρεται ο ΠΟΥ είναι λίγο παλιές (και ερεύνησαν μόνο 3 λεπτά πριν την κοπή). Στα βιβλία που έχω που είναι πολύ πιο πρόσφατα τονίζεται πόσο σημαντικό είναι το νεογέννητο να τοποθετηθεί στην αγκαλιά της μητέρας όπως είναι (δηλ. με το αίμα και το αμνυακό υγρό) στο στήθος/κοιλιά της μητέρας για να πάρει τα απαραίτητα αντισώματα και να νιώσει τη ζεστασιά της και τον κτύπο της καρδιάς της.

στο βιβλιο σου γραφει οτι υπαρχει διαφορα στο τι προσφερει ο πλακουντας .εαν κρατηθει ο παραπανω απο 3 λεπτα? η επαφη με τη μαμα μπορει να συνεχιστει και χωρις να ειναι δεμενο το παιδι με τον πλακουντα για να εποφεληθει απο την ψυχικη επαφη μαζι της.

εννοεις να παρει αντισωματα απο τον πλακουντα ?

Rosie
19-04-10, 08:04
το συγκεκριμενο αρθρο το βρηκα αλλα επειδη αναφεροταν σε ερευνες πιο παλιες δεν το παρεθεσα ,αλλα αν συνεχιζουν να ισχυουν αυτα που εχω σημειωσει με μαυρα δηλ.
1.αναφερεται στις αναπτυσσομενες χωρες οπου η διατροφη δεν ειναι επαρκης αρα οποιαδηποτε ελλειψη σιδηρου που προκυπτει μετα απο γρηγορη απολινωση του λωρου δεν αναπληρωνεται ευκολα σε αντιθεση με τις ανεπτυγμενες δηλ τις δικες μας οπου παρολο που στις περισσοτερες περιπτωσεις ο λωρος κοβεται γρηγορα η ελλειψη σιδηρου ειναι σπανια γιατι απλα αναπληρωνεται γρηγορα .

Πώς αναπληρώνεται γρήγορα δηλαδή; Αν το μωράκι θηλάζει, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αναπτύξει αναιμία γι' αυτό γύρω στο εξάμηνο προτείνεται από τους παιδιάτρους το ρυζάλευρο το οποίο είναι εμπλουτισμένο με συνθετικό σίδηρο ο οποίος προκαλεί πολλά προβλήματα στα μωράκια. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τη φόρμουλα που είναι εμπλουτισμένη με συνθετικό σίδηρο. Άρα και στις δύο περιπτώσεις συμβιβάζεσαι με κάτι υποδεέστερο και αμφιβόλου ποιότητας.

(το θέμα του σιδήρου συζητήθηκε πολλές φορές στην ενότητα του θηλασμού)

2.δεν υπηρχε αναπνευστικη δυσχερεια

Υπάρχουν πρόσφατες μελέτες που δείχνουν ότι αν κοπεί ο λώρος πρωτού το νεογέννητο πάρει την πρώτη του αναπνοή τότε μέχρι και θάνατος μπορεί να επέλθει.

Επίσης στις περιπτώσεις καισαρικής τομής όπου ο λώρος κόβεται αμέσως αυξάνεται κατά πολύ η πιθανότητα το μωράκι να παρουσιάσει αναπνευστικά προβλήματα (εγώ γνωρίζω τουλάχιστον πέντε παιδάκια που γεννήθηκαν με κ.τ. και κάθε φορά που αρρωσταίνουν παρουσιάζουν δυσκολίες στην αναπνοή τους και χρειάζονται μασκούλες/ αερολίν).

3.ουτε διαφορα στην νοσηροτητα

Αυτό αναφέρεται στα επίπεδα επίπεδα της χολερυθρίνης στην περίπτωση όπου υπάρχει ασυμβατότητα ομάδας αίματος και ρέζους. Αν πχ υπάρχει ασυμβατότητα στην ομάδα αίματος μητέρας-νεογνού (το οποίο δεν μπορείς να το γνωρίζεις πριν γεννηθεί το παιδί) τότε με το να μην κοπεί ο λώρος αμέσως οι πιθανότητες για παρουσίαση ικτέρου αυξάνονται, αλλά όπως αναφέρει δεν υπάρχει διαφορά στη νοσηρότητα.

Αυτό το έζησα με το πρώτο μου παιδί το οποίο είχε ομάδα αίματος Β+ κι εγώ Ο+. Επειδή ακριβώς η γιατρός μου καθυστέρησε την κοπή του λώρου ο γιος μου παρουσίασε σύντομα ίκτερο σε σχετικά ψηλά επίπεδα σε σχέση με τα υπόλοιπα μωράκια που γεννήθηκαν τις μέρες εκείνες. Και μάλιστα ο ίκτερος έκανε και κανένα μήνα τουλάχιστον να φύγει. Αλλά ο ίκτερος αυτός δεν είναι παθολογικός και το μωρό δεν διέτρεχε κίνδυνο.

στο βιβλιο σου γραφει οτι υπαρχει διαφορα στο τι προσφερει ο πλακουντας .εαν κρατηθει ο παραπανω απο 3 λεπτα? η επαφη με τη μαμα μπορει να συνεχιστει και χωρις να ειναι δεμενο το παιδι με τον πλακουντα για να εποφεληθει απο την ψυχικη επαφη μαζι της.

Το τρια λεπτά είναι απλά ένας μέσος όρος. Κάποια παιδάκια χρειάζονται περισσότερο χρόνο και κάποια άλλα λιγότερο μέχρι να σταματήσει να πάλλεται ο λώρος.
Στη φύση κανένα θηλαστικό δεν κόβει το λώρο πρωτού γεννηθεί και ο πλακούντας, και ο πλακούντας σ' ένα φυσικό τοκετό μπορεί να πάρει μέχρι και μερικές ώρες για να βγει, γι' αυτό και στους φυσικούς τοκετούς εκτός νοσοκομειακού περιβάλλοντος καθυστερείται πολύ η κοπή του λώρου.

Όπως λέει και ο ΠΟΥ καλό είναι επίσης να μην κόβεται καθόλου, που είναι το Lotus Birth.

Για τις πρόσφατες μελέτες στο θέμα αυτό καθώς και στη φύλαξη του αίματος από τις τράπεζες θα σου πρότεινα να πάρεις το εξής βιβλίο:

http://www.amazon.co.uk/Gentle-Birth-Mothering-Childbirth-Parenting/dp/1587613220/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1271653246&sr=8-1

Περιέχει ένα εκτεταμένο κεφάλαιο με επιστημονικές αναφορές γύρω από το θέμα αυτό.

valeri
19-04-10, 16:01
7.

.
.Τα ερυθροκύτταρα αυτού του αίματος θα καταστραφούν σύντομα προσφέροντας 50 mg σιδήρου στα αποθέματα του παιδιού, περιορίζοντας έτσι την πιθανότητα να αναπτύξει σιδηροπενική αναιμία αργότερα. Γεγονός ιδιαίτερα σημαντικό για τις αναπτυσσόμενες χώρες (Michaelsen et al 1995, Pisacane 1996).

Τα επίπεδα της χολερυθρίνης ήταν επίσης χαμηλότερα σε αυτήν την ομάδα των νεογνών, ωστόσο δεν υπήρξε καμιά διαφορά όσον αφορά τη νοσηρότητα τους.

rosie

εννοεις να παρει αντισωματα απο τον πλακουντα ?

Πώς αναπληρώνεται γρήγορα δηλαδή; Αν το μωράκι θηλάζει, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αναπτύξει αναιμία γι' αυτό γύρω στο εξάμηνο προτείνεται από τους παιδιάτρους το ρυζάλευρο το οποίο είναι εμπλουτισμένο με συνθετικό σίδηρο ο οποίος προκαλεί πολλά προβλήματα στα μωράκια. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τη φόρμουλα που είναι εμπλουτισμένη με συνθετικό σίδηρο. Άρα και στις δύο περιπτώσεις συμβιβάζεσαι με κάτι υποδεέστερο και αμφιβόλου ποιότητας.

ROSIE
μονο 50 mg Fe προσφερει ο πλακουντας στο μωρο
εαν σκεφτουμε οτι οι ημερησιες αναγκες για σιδηρο μεχρι ενος ετους ειναι απο 10 εως 15 mg τοτε αυτη η προσφορα του πλακουντα στα αποθεματα του σιδηρου ειναι ελαχιστη
αρα η πιθανοτητα να εχει το μωρο αναιμια λογω προωρης αποκοπης του πλακουντα ειναι σχεδον ανυπαρκτη < ετσι νομιζω > και αυτα τα 50 mg μπορουν να προσληφθουν πολυ γρηγορα μεσα σε μερες δηλ.η με τον θηλασμο η ναι και με ξενα γαλατα.
δεν διαφωνω οτι με τον θηλασμο μπορει να αναπτυχθει αναιμια αλλα δεν νομιζω οτι προλαμαβανεται με 50 mg σιδηρου < μου κανουν εντυπωση οι ερευνες που υποστηριζουν το αντιθετο>
το μωρο μας παρολο που θηλασε και παρολο που δεν εφαγε ποτε εμπλουτισμενα με Fe φαγητα δεν παρουσιασε αναιμια

Υπάρχουν πρόσφατες μελέτες που δείχνουν ότι αν κοπεί ο λώρος πρωτού το νεογέννητο πάρει την πρώτη του αναπνοή τότε μέχρι και θάνατος μπορεί να επέλθει.

Επίσης στις περιπτώσεις καισαρικής τομής όπου ο λώρος κόβεται αμέσως αυξάνεται κατά πολύ η πιθανότητα το μωράκι να παρουσιάσει αναπνευστικά προβλήματα (εγώ γνωρίζω τουλάχιστον πέντε παιδάκια που γεννήθηκαν με κ.τ. και κάθε φορά που αρρωσταίνουν παρουσιάζουν δυσκολίες στην αναπνοή τους και χρειάζονται μασκούλες/ αερολίν).

Ναι μεχρι να αδειασουν οι πνευμονες απο το υγρο που περιεχουν ,γεγονος που συμβαινει στη διαρκεια του τοκετου η αμεσως μετα, καλο ειναι να περιμενουμε

Αυτό αναφέρεται στα επίπεδα επίπεδα της χολερυθρίνης στην περίπτωση όπου υπάρχει ασυμβατότητα ομάδας αίματος και ρέζους. Αν πχ υπάρχει ασυμβατότητα στην ομάδα αίματος μητέρας-νεογνού (το οποίο δεν μπορείς να το γνωρίζεις πριν γεννηθεί το παιδί) τότε με το να μην κοπεί ο λώρος αμέσως οι πιθανότητες για παρουσίαση ικτέρου αυξάνονται, αλλά όπως αναφέρει δεν υπάρχει διαφορά στη νοσηρότητα.

αν προσεξεις το αρθρο αναφερεται στα χαμηλα επιπεδα χολερυθρινης μετα απο προωρη απολινωση και οχι στα υψηλα μετα απο καθυστερημενη

Το τρια λεπτά είναι απλά ένας μέσος όρος. Κάποια παιδάκια χρειάζονται περισσότερο χρόνο και κάποια άλλα λιγότερο μέχρι να σταματήσει να πάλλεται ο λώρος.
Στη φύση κανένα θηλαστικό δεν κόβει το λώρο πρωτού γεννηθεί και ο πλακούντας, και ο πλακούντας σ' ένα φυσικό τοκετό μπορεί να πάρει μέχρι και μερικές ώρες για να βγει, γι' αυτό και στους φυσικούς τοκετούς εκτός νοσοκομειακού περιβάλλοντος καθυστερείται πολύ η κοπή του λώρου.

Όπως λέει και ο ΠΟΥ καλό είναι επίσης να μην κόβεται καθόλου, που είναι το Lotus Birth.

Για τις πρόσφατες μελέτες στο θέμα αυτό καθώς και στη φύλαξη του αίματος από τις τράπεζες θα σου πρότεινα να πάρεις το εξής βιβλίο:

http://www.amazon.co.uk/Gentle-Birth-Mothering-Childbirth-Parenting/dp/1587613220/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1271653246&sr=8-1

Περιέχει ένα εκτεταμένο κεφάλαιο με επιστημονικές αναφορές γύρω από το θέμα αυτό.

αρα οταν κοβεται ο πλακουντας και παραμενει ακομη στη μητρα μαλλον αχρηστευεται δεν προσφερει τιποτα ουτε στο νεογεννητο αλλα ουτε ειναι χρησιμο για ληψη βλαστοκυτταρων ?
ευχαριστω για το βιβλιο
στα ελληνικα υπαρχει τιποτα ?

Rosie
19-04-10, 16:55
ROSIE
μονο 50 mg Fe προσφερει ο πλακουντας στο μωρο
εαν σκεφτουμε οτι οι ημερησιες αναγκες για σιδηρο μεχρι ενος ετους ειναι απο 10 εως 15 mg τοτε αυτη η προσφορα του πλακουντα στα αποθεματα του σιδηρου ειναι ελαχιστη
αρα η πιθανοτητα να εχει το μωρο αναιμια λογω προωρης αποκοπης του πλακουντα ειναι σχεδον ανυπαρκτη < ετσι νομιζω > και αυτα τα 50 mg μπορουν να προσληφθουν πολυ γρηγορα μεσα σε μερες δηλ.η με τον θηλασμο η ναι και με ξενα γαλατα.
δεν διαφωνω οτι με τον θηλασμο μπορει να αναπτυχθει αναιμια αλλα δεν νομιζω οτι προλαμαβανεται με 50 mg σιδηρου < μου κανουν εντυπωση οι ερευνες που υποστηριζουν το αντιθετο>
το μωρο μας παρολο που θηλασε και παρολο που δεν εφαγε ποτε εμπλουτισμενα με Fe φαγητα δεν παρουσιασε αναιμια

Αντιγράφω από άρθρο (αν ενδιαφέρεσαι να σου στείλω αναφορές με πμ):

The baby whose cord is clamped early also loses iron contained within the blood. An average placental transfusion contains 30 to 50 ml of additional iron, which is equivalent to the iron contained in 100 litres of breastmilk.

A recent meta-analysis suggests that early cord clamping increases the risk of anemia by five times at one to two days and doubles the risk at age two to three months, compared with clamping at two minutes or later. In this analysis early clamped infants also had lower iron stores at six months.

Και άλλα πολλά...

Προσωπικά συνθετικό σίδερο είτε σε συμπλήρωμα είτε μέσω εμπλουτισμένων τροφών δεν θα έδινα ποτέ στο παιδί μου, θεωρώ ότι οι κίνδυνοι είναι πολύ μεγαλύτεροι από τα οφέλη. Ακόμη και τώρα στην εγκυμοσύνη που έχω πολύ χαμηλό σίδηρο και φερριτίνη η γιατρός μου δεν δίνει ποτέ συνθετικό σίδερο, μόνο φυσικό σε υγρή μορφή.

αν προσεξεις το αρθρο αναφερεται στα χαμηλα επιπεδα χολερυθρινης μετα απο προωρη απολινωση και οχι στα υψηλα μετα απο καθυστερημενη

Το ίδιο πράγμα λέμε! Υπάρχει εκτεταμένη βιβλιογραφία γύρω από την καθυστερημένη κοπή του λώρου και την παρουσίαση ψηλού ικτέρου όταν υπάρχει ασυμβατότητα αίματος και ρέζους.

αρα οταν κοβεται ο πλακουντας και παραμενει ακομη στη μητρα μαλλον αχρηστευεται δεν προσφερει τιποτα ουτε στο νεογεννητο αλλα ουτε ειναι χρησιμο για ληψη βλαστοκυτταρων ?
ευχαριστω για το βιβλιο
στα ελληνικα υπαρχει τιποτα ?

Γιατί δεν ρωτάς το γιατρό σου πόσο γρήγορα πρέπει να κοπεί ο λώρος για να μείνει επαρκής ποσότητα αίματος στον πλακούντα; Εγώ απ' όσα διάβασα και έχω ακούσει από γυναίκες που τα φύλαξαν/δώρησαν ο λώρος κόβεται πολύ σύντομα μετά τη γέννηση του μωρού, συνήθως μέσα σε 30 δευτερόλεπτα.

Δυστυχώς τα ελληνικά βιβλία δεν είναι ενημερωμένα με την τελευταία επιστημονική έρευνα, όπως άλλωστε σχετικά παλιό είναι και το άρθρο του Π.Ο.Υ.

Και τέλος παραθέτω τη γνώμη της Αμερικάνικης Παιδιατρικής Εταιρείας:

"Cord blood donation should be discouraged when cord blood stored in a bank is to be directed for later personal or family use, because most conditions that might be helped by cord blood stem cells already exist in the infant's cord blood"

If cord clamping is done too soon after birth, the infant may be deprived of a placental blood transfusion, resulting in lower blood volume and increased risk of anemia later in life ... There maybe temptation to practice immediate cord clamping aggresively to increase the volume of cord blood that can be harvested for cord blood banking. This practice is unethical and should be discouraged.

valeri
23-04-10, 15:17
Αντιγράφω από άρθρο (αν ενδιαφέρεσαι να σου στείλω αναφορές με πμ):

Και άλλα πολλά...

Γιατί δεν ρωτάς το γιατρό σου πόσο γρήγορα πρέπει να κοπεί ο λώρος για να μείνει επαρκής ποσότητα αίματος στον πλακούντα; Εγώ απ' όσα διάβασα και έχω ακούσει από γυναίκες που τα φύλαξαν/δώρησαν ο λώρος κόβεται πολύ σύντομα μετά τη γέννηση του μωρού, συνήθως μέσα σε 30 δευτερόλεπτα.

:

rosie στειλε μου
ρωτησα τον γιατρο, η τακτικη του ειναι να κοβεται ο λωρος αμεσως και ειπε επισης οτι η ποσοτητα που παραμενει στον πλακουντα εξαρταται επισης απο το ποτε αποκολλαται απο την μητρα ,θελω να μαζεψω αρκετες πληροφοριες γυρω απο το θεμα και μετα να του θεσω ερωτησεις μπας και απαντησει σε καμια.Γενικα ανεξαρτητα αν δινεις βλαστοκυτταρα η οχι, στην Ελλαδα ο λωρος κοβεται γρηγορα.Και φυσικα εαν προκειται για ιδιωτικη και ο γιατρος ειναι υπερ αυτης τοτε σιγουρα θα τον κοψει γρηγορα .

Rosie
24-04-10, 09:47
Βάλερι αν ο γιατρός σου έχει αυτή την τακτική δυστυχώς θα είναι πολύ δύσκολο να τον πείσεις για το αντίθετο! Επιστημονική βιβλιογραφία υπάρχει μπόλικη, και μάλιστα αυτός θα έχει και άμεση πρόσβαση σ' αυτήν αν το θελήσει μέσω των ηλεκτρονικών ιατρικών βάσεων, αρκεί να είναι ανοικτόμυαλος να το ερευνήσει.

Φυσικά υπάρχει και το θέμα των αγγλικών: θυμάμαι όταν πήγα σ' ένα γνωστο και τρανό γυναικολόγο στην αρχή της πρώτης μου εγκυμοσύνης και κάναμε μια έντονη συζήτηση για τους υπέρηχους, προσφέρθηκα να του πάρω διάφορα επιστημονικά άρθρα να διαβάσει επί του θέματος. Με παρακάλεσε να του τα μεταφράσω γιατί ... δεν τα πήγαινε καλά με τα αγγλικά!!! Δεν ξαναπάτησα, εννοείται...

bouklitsa
24-04-10, 11:40
κοριτσια και ο δικος μου στην ουσια με απετρεψε λεγοντας μου οτι ουτε στα παιδια του δεν εκανε, οποτε και εγω το αφησα.

valeri
24-04-10, 14:13
η αληθεια ειναι οτι εγω ακομη το ψαχνω το θεμα
rosie δεν μου εστειλες τις αναφορες? η vera μαλλον γεννησε ?
παντως οι περισσοτεροι γιατροι δεν ειναι ενημερωμενοι για τετοιου ειδους θεματα
ουτε για την δημοσια τραπεζα ουτε για τις πιθανες επιπτωσεις τις γρηγορης απολινωσης του λωρου ,το μονο που ξερουν ειναι να μαζευουν διαφημιστικα απο τις ιδιωτικες τραπεζες ακομη και στα δημοσια νοσοκομεια ,εδω στην Βορεια Ελλαδα οι περισσοτεροι γυναικολογοι ακομη να μαθουν σε ποιο δημοσιο νοσοκομειο της Θεσσαλονιικης βρισκεται η τραπεζα του ομφαλοπλακουντιακου αιματος.
boukitsa αφου θα τον κοψετε τον λωρο νωρις μηπως σκεφτεσαι να δωρισεις τα βλαστοκυτταρα στην δημοσια τραπεζα η να τα κρατησεις?

Rosie
24-04-10, 14:54
Οι επιστημονικές αναφορές στην ιατρική βιβλιογραφία είναι αμέτρητες, όρεξη και θέληση να έχει να τις διαβάσει!

Προσωπικά αν ο γιατρός μου ήτανε άσχετος θα του έδειχνα την έκθεση του Π.Ο.Υ. που έβαλα πιο πάνω, πολύ δύσκολο κάποιος γιατρός να αμφισβητήσει τον Π.Ο.Υ.!

Μπορείς ν' αρχίσεις μ' αυτές:

Gunther M. The transfer of blood between baby and placenta in the minutes after birth. Lancet 1957;272(6982):1277-80.

Linderkamp O. Placental transfusion: determinants and effects. Clin Perinatol 1982;9(3):559-92.

Yao AC, et al. Placental transfusion-rate and uterine contraction. Lancet 1968;1(7539):380-3.

Pisacane A. Neonatal prevention of iron deficiency. Br Med J 1996;312(7024):136-7, p 136.

Usher R, et al. The Blood Volume of the Newborn Infant and Placental Transfusion. Acta Paediatr 1963;52:497-512.

Morley GM. Cord Closure: Can Hasty Clamping Injure the Newborn? OBG Management July 1998;29-36.

Landau DB. Hyaline membrane formation in the newborn; hematogenic shock as a possible etiologic factor. Mo Med 1953;50(3):183-5.

Peltonen T. Placental transfusion--advantage an disadvantage. Eur J Pediatr 1981;137(2):141-6.

Van Rheenen P, Brabin BJ. Late umbilical cord-clamping as an intervention for reducing iron deficiency anaemia in term infants in developing and industrialised countries: a systematic review. Ann Trop Paediatr 2004;24(1):3-16.

Michaelsen KF, et al. A longitudinal study of iron status in healthy Danish infants: effects of early iron status, growth velocity and dietary factors. Acta Paediatr 1995;84(9):1035-44.

Darwin E. Zoonomia or The Laws of Organic Life. Second ed. London: J Johnson, 1796.

Kinmond S, et al. Umbilical cord clamping and preterm infants: a randomised trial. Br Med J 1993;306(6871):172-5.

McDonagh A. Bilirubin the beneficent. Pediatrics 2004;114(6):1741-2; author reply 1742-3.

Sedlak TW, Snyder SH. Bilirubin benefits: cellular protection by a biliverdin reductase antioxidant cycle. Pediatrics 2004;113(6):1776-82.

Hutton, E. K. and E. S. Hassan (2007). "Late vs early clamping of the umbilical cord in full-term neonates: systematic review and meta-analysis of controlled trials." JAMA 297(11): 1241-52.

http://www.mothering.com/breastfeeding-and-iron

Αν πάρεις και το βιβλίο που ανέφερε νωρίτερα θα βρεις πάρα πολλές σύγχρονες αναφορές μια και το βιβλίο είναι πολύ πρόσφατο και άρα ενημερωμένο.

Ναι η Βέρα γέννησε χθες, όλα καλά! :D

nimar
26-04-10, 10:39
Εφοσον οι γιατροι κοβουν το λωρο αμεσως, ειτε οι γονεις εχουν επιλεξει να κρατησουν βλαστοκυτταρα ειτε οχι, νομιζω πως το προβλημα δεν ειναι οι τραπεζες φυλαξης και αποτελει ξεχωριστο θεμα "μην αφηνετε τους γιατρους να σας κοψουν αμεσως τον ομφαλιο λωρο". Εμεις τα κρατησαμε και ευχομαι να ειναι τα πιο πεταμενα λεφτα που δωσαμε ποτε, αλλα εχω παρατηρησει πως οσοι τα κρατανε τηρουν μια πιο σιωπηλη σταση, ενω οσοι οχι εχουν υπερβολικα εντονη διαθεση να αποδειξουν ποσο δικιο εχουν...

vera
04-05-10, 16:34
η αληθεια ειναι οτι εγω ακομη το ψαχνω το θεμα
rosie δεν μου εστειλες τις αναφορες? η vera μαλλον γεννησε ?
παντως οι περισσοτεροι γιατροι δεν ειναι ενημερωμενοι για τετοιου ειδους θεματα
ουτε για την δημοσια τραπεζα ουτε για τις πιθανες επιπτωσεις τις γρηγορης απολινωσης του λωρου ,το μονο που ξερουν ειναι να μαζευουν διαφημιστικα απο τις ιδιωτικες τραπεζες ακομη και στα δημοσια νοσοκομεια ,εδω στην Βορεια Ελλαδα οι περισσοτεροι γυναικολογοι ακομη να μαθουν σε ποιο δημοσιο νοσοκομειο της Θεσσαλονιικης βρισκεται η τραπεζα του ομφαλοπλακουντιακου αιματος.

Βαλερι ναι γεννησα κι ολα καλα........εγιναν οπως θελαμε και το μωρο εκανε λιγο ικτερο που ηταν αναμενομενο, μια μερα καθισαμε παραπανω.

Θα σου πω το εξης, δεν εχει νοημα να προσπαθησεις να πεισεις το γιατρο, το θεμα ειναι τι θες εσυ........εγω ξεκινησα τη συζητηση μαζι της λεγοντας οτι θελω να μου το κανει ως χαρη, δεν ειχα σκοπο να μπλεξω σε αντιπαραθεση ουτε να την πεισω.....κι αν διαφωνουσε θα της ελεγα οτι πες ειναι δικη μου παραξενια που θελω να τηρησει και να μου κανει αυτη τη χαρη....τοσο απλα......ουτε βιβλιογραφιες ουτε τιποτα........

kajoe2
05-05-10, 22:58
Κι εχε υποψη σου οτι πλεον και τα νεογιλα δοντια φυλασσονται (κι αυτα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τα στερειται κανενα παιδι απο την στιγμη που πεφτουν μονα τους) ....κρατα η δωρισε αυτα αφου τοσο πολυ νοιαζεσαι για το γενικο καλο, κατι που σε τιμα φυσικα. (και υποθετω οτι εισαι ηδη προσωπικα δωρητρια αιματος, οργανων κλπ αφου εχεις τετοια ευαισθησια με το θεμα, δεν δωριζεις μονο οσα ανηκουν σε αλλους)

σορρυ που παρεμβαινω , απλα τα νεογιλα οπως μας εξηγησαν στην ακαδημια , στο σεμιναριο στην παραδοση του σακου , ειναι μια απατη λενε . μην κανετε καμια φυλαξη νεογιλων δοντιων ! ετσι μας ειπαν δηλαδη .

ngeo23
06-05-10, 11:26
εμεις τα δωρησαμε στη δημοσια τραπεζα αλλα δεν εγιναν δεκτα λογω μη ικανοποιητικού όγκου αιματος,
θελει ομως να ασχοληθεις καιρο πριν γιατι ειναι δυσκολο να τους πετυχεις και να κανονισεις

vera
06-05-10, 13:00
σορρυ που παρεμβαινω , απλα τα νεογιλα οπως μας εξηγησαν στην ακαδημια , στο σεμιναριο στην παραδοση του σακου , ειναι μια απατη λενε . μην κανετε καμια φυλαξη νεογιλων δοντιων ! ετσι μας ειπαν δηλαδη .

Σε πιστευω......

valeri
06-05-10, 23:34
Βαλερι ναι γεννησα κι ολα καλα........εγιναν οπως θελαμε και το μωρο εκανε λιγο ικτερο που ηταν αναμενομενο, μια μερα καθισαμε παραπανω.

Θα σου πω το εξης, δεν εχει νοημα να προσπαθησεις να πεισεις το γιατρο, το θεμα ειναι τι θες εσυ........εγω ξεκινησα τη συζητηση μαζι της λεγοντας οτι θελω να μου το κανει ως χαρη, δεν ειχα σκοπο να μπλεξω σε αντιπαραθεση ουτε να την πεισω.....κι αν διαφωνουσε θα της ελεγα οτι πες ειναι δικη μου παραξενια που θελω να τηρησει και να μου κανει αυτη τη χαρη....τοσο απλα......ουτε βιβλιογραφιες ουτε τιποτα........

να σου ζησει το μωρακι σου

και στο Παπανικολαου στη Θεσσαλονικη το ιδιο υποστηριζουν

vera
12-05-10, 23:26
Βρηκα κι αυτα ταενδιαφεροντα αρθρα......

http://naturalchildbirthedu.com/2010/01/25/delayed-cord-clamping/

http://www.givingbirthnaturally.com/cord-blood-collection.html

Κι υπαρχει αυτο το γκρουπ

http://www.facebook.com/delayedcordclamping?v=wall

Anna Tsoukala
19-05-10, 14:33
Σας παραθέτω άρθρο που βρήκα

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤO ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ 8/5/2010
ΚΟΚΚΩΝΑ ΚΟΥΖΗ-ΚΟΛΙΑΚΟΥ
ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

Τα τελευταία χρόνια με συνεχείς αναδημοσιεύσεις και χωρίς προσθήκη νέων δεδομένων διαιωνίζεται τεχνηέντως μια αντιπαράθεση ανάμεσα στην επιλογή των γονέων να φυλάξουν τα βλαστοκύτταρα του παιδιού τους στον ιδιωτικό ή τον δημόσιο τομέα. Με ελλιπή, αντιφατική και ανακριβή παράθεση επιστημονικών δεδομένων καλούνται οι γονείς μέσω των δημοσιευμάτων να επιλέξουν τον δημόσιο τομέα, γνωστού όντως ότι τα βλαστοκύτταρα 85000 γεννήσεων κατ έτος στην Ελλάδα καταλήγουν στα άχρηστα των χειρουργείων. Οι υπόλοιπες 15000 επιλέγουν τον δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα κατόπιν ενημέρωσης και συνειδητής επιλογής, η οποία σχετίζεται με τις ανάγκες και τις προτεραιότητες της κάθε οικογένειας.
Σήμερα σε όλο τον κόσμο βρίσκονται σε εξέλιξη ή έχουν ολοκληρωθεί 3023 εγκεκριμένες κλινικές μελέτες με βλαστοκύτταρα του τύπου του ενήλικα, εκ των οποίων οι 904 χρησιμοποιούν βλαστοκύτταρα που προέρχονται από τον ίδιο τον ασθενή, είναι αυτόλογα, και από αυτές οι 11 αφορούν χρήσεις του αίματος του πλακούντα. Καμία από αυτές τις μελέτες δεν χρησιμοποιεί εμβρυικά βλαστοκύτταρα, τα οποία ενοχοποιούνται για εμφάνιση όγκων στα σημεία της χορήγησης, λόγω ανεξέλεγκτου πολλαπλασιασμού. Πρέπει να σημειώσουμε, ότι τα βλαστοκύτταρα του πλακούντα ανήκουν στον τύπο του ενήλικα και η ασφάλειά τους έχει δοκιμαστεί τα τελευταία 20 χρόνια.
Η επιστημονική αλήθεια σήμερα για τις χρήσεις των βλαστοκυττάρων δεν στηρίζεται στον φανατισμό των υποστηρικτών της διόγκωσης του δημόσιου τομέα, ούτε και στην επιστημονική ανεπάρκεια του ιδιωτικού τομέα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Γαλλία όπου δεν υπάρχουν ιδιωτικές τράπεζες βλαστοκυττάρων, το δημόσιο δίκτυο των τραπεζών είχε καταφέρει να συντηρήσει μέχρι το 2008 μόλις 7000 μονάδες από τις 500000 περίπου γεννήσεις που γίνονται στη χώρα αυτή κάθε χρόνο. Το αποτέλεσμα είναι η Γαλλία να εισάγει αιμοποιητικά μοσχεύματα με ένα κόστος 15000 – 25000 ? ανά μόσχευμα. Το 2007 το 67% των αιμοποιητικών μοσχευμάτων που χρησιμοποιήθηκαν στη Γαλλία ήταν εισαγόμενα με ένα επιπλέον κόστος 3,6 εκατομμύρια ? για το ασφαλιστικό σύστημα της χώρας.
Σε όλο τον κόσμο τα ποσοστά φύλαξης βλαστοκυττάρων στον ιδιωτικό τομέα είναι πολύ υψηλότερα σε σχέση με τον δημόσιο τομέα και ποτέ μέχρι σήμερα δεν διέκοψε τη λειτουργία της ιδιωτική τράπεζα φύλαξης σε αντίθεση με τον δημόσιο τομέα όπου κατ επανάληψη δημόσιες τράπεζες αναστέλλουν τη λειτουργία τους για οικονομικούς λόγους. Στην Ιταλία και τη Γαλλία όπου ποτέ δεν λειτούργησαν ιδιωτικές τράπεζες η αποστολή βλαστοκυττάρων στο εξωτερικό είναι συνήθης τακτική, με συνεχή εκροή συναλλάγματος προς το εξωτερικό κάτι που για πολλά χρόνια συνέβαινε και στη χώρα μας μέχρι που δημιουργήθηκαν ελληνικές τράπεζες.
Η ποιότητα αλλά και η καταλληλότητα χρήσης των βλαστοκυττάρων του πλακούντα είτε φυλάσσονται στον δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα είναι η ίδια. Στον ιδιωτικό τομέα επειδή τα μοσχεύματα φυλάσσονται επώνυμα υπάρχει η δυνατότητα ελέγχου κάθε δείγματος στην περίπτωση που το παιδί σε πολύ μικρή ηλικία αρρωστήσει από λευχαιμία και έχει φυλάξει τα βλαστοκύτταρά του. Άρα λοιπόν περισσότερο κινδυνεύει ένα παιδί από ένα μη ελεγμένο αλλογενές μόσχευμα παρά από ένα ελεγμένο δικό του, εκτός του ότι υφίσταται όλες τις επιπλοκές της αλλογενούς μεταμόσχευσης, με κυριότερη την απόρριψη. Στην πράξη έχουν χορηγηθεί βλαστοκύτταρα του ίδιου του παιδιού για τη θεραπεία της οξείας λεμφοβλαστικής λευχαιμίας με αποτέλεσμα ίαση. Τα διλήμματα είναι πολλά, και η τελική απόφαση είναι εξατομικευμένη και πάντα προς το συμφέρον του ασθενούς. Οι Έλληνες γονείς έχουν ελλιπώς ενημερωθεί από την δημόσια τράπεζα και σήμερα πιστεύουν ότι η δωρεά των βλαστοκυττάρων προς την κοινωνία συνοδεύεται και από αντίστοιχη δωρεά της δημόσιας τράπεζας προς αυτούς. Στην πραγματικότητα η χρέωση των βλαστοκυττάρων από τη δημόσια τράπεζα είναι δεκαπλάσια της αξίας φύλαξης από τον ιδιωτικό τομέα, άσχετα εάν κάποιος είναι δωρητής.
Τα μεσεγχυματικά βλαστοκύτταρα από τον ιστό του ομφαλίου λώρου τα οποία η δημόσια τράπεζα φυλάσσει για λογαριασμό της οικογένειας επί αμοιβή, έχουν ακριβώς τις ίδιες πιθανότητες προδιάθεσης για λευχαιμία όπως και το αίμα του πλακούντα. Επομένως η ενημέρωση που παρέχεται από τη δημόσια τράπεζα στερείται επιστημονικής βάσης, δεδομένου ότι και τα δύο είδη κυττάρων επειδή έχουν κοινή προέλευση είναι υγιή ή πάσχουν ταυτόχρονα, κάτι το οποίο κατ επανάληψη έχουμε δηλώσει.
Η ιατρική επιστήμη βρίσκεται στη φάση όπου συσσωρευμένα αποτελέσματα έρευνας μεταφέρονται στην κλινική πράξη με χαρακτηριστικό παράδειγμα τη χρήση μεσεγχυματικών βλαστοκυττάρων του λιπώδους ιστού σε αντικατάσταση οποιασδήποτε άλλης πηγής, περιλαμβανομένου και του μυελού των οστών, λόγω της εύκολης λήψης, της ασφάλειας χρήσης και του μεγάλου αριθμού τους.
Η πληροφορία ότι τα κύτταρα του δέρματος αποτελούν εναλλακτική λύση και δεν χρειάζεται πλέον οι γονείς να καταφεύγουν στη φύλαξη του αίματος του πλακούντα, μετά από νεότερες έρευνες δεν ισχύει, όπως ήταν και αναμενόμενο άλλωστε, δεδομένου ότι τα βλαστοκύτταρα που προκύπτουν από το δέρμα μετά από γενετική τροποποίηση είναι πολύ γηρασμένα, έχουν την ηλικία του δότη και πεθαίνουν πολύ γρήγορα χωρίς να έχουν καμία προοπτική χρήσης.
Τον τελευταίο καιρό νέες ανησυχίες εκφράζουν οι μέλλουσες μητέρες για το πότε είναι ο καταλληλότερος χρόνος για να γίνει η διατομή του ομφαλίου λώρου, ούτως ώστε να μην στερηθεί το νεογέννητο το αίμα του πλακούντα. Τα αγγεία του πλακούντα και τα αγγεία του παιδιού λειτουργούν σαν συγκοινωνούντα δοχεία και η τοποθέτηση του παιδιού επάνω στην κοιλιά της μητέρας καθορίζει και το πόσο αίμα θα παραμείνει μέσα στον πλακούντα μετά τον τοκετό. Όλα τα ζώα στη φύση γεννούν επάνω στο έδαφος (ίδιο επίπεδο με την μήτρα) και αυτόματα η φύση καθορίζει την ποσότητα αίματος του πλακούντα που θα μεταφερθεί στο παιδί. Η τοποθέτηση του παιδιού σε χαμηλότερο επίπεδο από την μήτρα μετακινεί σημαντική ποσότητα αίματος του πλακούντα μέσα στην κυκλοφορία του παιδιού με αποτέλεσμα συμφορητική καρδιοπάθεια, ενώ αντίθετα η τοποθέτηση του παιδιού σε υψηλότερο επίπεδο μετακινεί αίμα από το παιδί προς τον πλακούντα και πρόκληση αναιμίας. Επομένως δεν χρειάζεται κανένας να καταναλώνει πνευματικές δυνάμεις για να κάνει το αυτονόητο, να τοποθετήσει δηλαδή το νεογέννητο επάνω στην κοιλιά της μητέρας του, όπως η φύση προνοώντας κάνει στο ζωικό βασίλειο.

Rosie
19-05-10, 15:16
Τον τελευταίο καιρό νέες ανησυχίες εκφράζουν οι μέλλουσες μητέρες για το πότε είναι ο καταλληλότερος χρόνος για να γίνει η διατομή του ομφαλίου λώρου, ούτως ώστε να μην στερηθεί το νεογέννητο το αίμα του πλακούντα. Τα αγγεία του πλακούντα και τα αγγεία του παιδιού λειτουργούν σαν συγκοινωνούντα δοχεία και η τοποθέτηση του παιδιού επάνω στην κοιλιά της μητέρας καθορίζει και το πόσο αίμα θα παραμείνει μέσα στον πλακούντα μετά τον τοκετό. Όλα τα ζώα στη φύση γεννούν επάνω στο έδαφος (ίδιο επίπεδο με την μήτρα) και αυτόματα η φύση καθορίζει την ποσότητα αίματος του πλακούντα που θα μεταφερθεί στο παιδί. Η τοποθέτηση του παιδιού σε χαμηλότερο επίπεδο από την μήτρα μετακινεί σημαντική ποσότητα αίματος του πλακούντα μέσα στην κυκλοφορία του παιδιού με αποτέλεσμα συμφορητική καρδιοπάθεια, ενώ αντίθετα η τοποθέτηση του παιδιού σε υψηλότερο επίπεδο μετακινεί αίμα από το παιδί προς τον πλακούντα και πρόκληση αναιμίας. Επομένως δεν χρειάζεται κανένας να καταναλώνει πνευματικές δυνάμεις για να κάνει το αυτονόητο, να τοποθετήσει δηλαδή το νεογέννητο επάνω στην κοιλιά της μητέρας του, όπως η φύση προνοώντας κάνει στο ζωικό βασίλειο.

Πολύ ωραία τα λέει αλλά αποφεύγει ν' αναφέρει ότι για τη συλλογή των βλαστοκυττάρων θα πρέπει ο ομφάλιος λώρος να κοπεί σχεδόν αμέσως μετά τη γέννα προκειμένου να παραμείνει επαρκής ποσότητα αίματος στον ομφάλιο λώρο ή στον πλακούντα για συλλογή...

Τα ζώα (μια και αναφέρει το ζωικό βασίλειο) κόβουν τον ομφάλιο λώρο μετα τη γέννηση του πλακούντα, άρα κι εμείς θα πρέπει να το κάνουμε αυτό. Ο πλακούντας, χωρίς τη χρήση ωκυτοκίνης, μπορεί να καθυστερήσει μέχρι και μερικές ώρες να γεννηθεί. Δεν πρόκειται να παραμείνει σταγόνα αίματος για φύλαξη αν ακολουθηθεί αυτή η τακτική, άρα τι θα πρέπει να κάνουμε; Να τα φυλάμε ή οχι; :roll:

Κάπως αντιφατικό το όλο άρθρο της καθηγήτριας και αναρωτιέμαι αν εξυπηρετεί κάποια συμφέροντα!

rrrrr
27-05-10, 00:10
εμεις αποφασισαμε να φυλαξουμε τα βλαστοκυταρα της μπεμπας μου με το σκεπτικο οτι αν ειναι απατη απλα θα χασουμε 2000 ευρω αν ομως η επιστημη εξελιχθει και μια στο εκατομυριο το παιδι τα χρειαστει για να σωθει,τοτε θα χτυπουσαμε το κεφαλι μας αν δεν τα κρατουσαμε.

ισως ειμαι η πρωτη που ερχομαι σε αντιπαραθεση με τον εαυτο μου!!!!!

μολις ειδα το ντοκυμαντερ Εξαντας και μετανοιωνω πικρα που δεν δωρισα τα βλαστοκυταρα της μπεμπας μου σε δημοσια τραπεζα....γιατι δυστυχως το παιδι μου δεν προκειται να τα χρειαστει γιατι πολυ απλα τα εχει....!!!!

Σοφία Τ.
27-05-10, 00:49
Δεν ξερω αν γραφτηκε παραπανω αλλα διαβαστε το:http://exandas.ert.gr/el/geografika/eyropi/to-polytimo-kyttaro

Γιατι πρεπει να ψαχνουμε λιγο περισσοτερο τα πραγματα με τις ιδιωτικες τραπεζες...

Kim Kar
27-05-10, 10:21
Το είδα χτες το εξάντας αλλά έμεινα με την απορία. Γιατί δεν μπορώ εγώ να χρησιμοποιήσω τα δικά μου ενώ μπορεί κάποιος άλλος? για μένα θα είναι άρρωστα ενώ για άλλον θα είναι καλά? :???:

Diana 29
27-05-10, 10:39
Το είδα χτες το εξάντας αλλά έμεινα με την απορία. Γιατί δεν μπορώ εγώ να χρησιμοποιήσω τα δικά μου ενώ μπορεί κάποιος άλλος? για μένα θα είναι άρρωστα ενώ για άλλον θα είναι καλά? :???:

An genniete ena arrosto paidaki p.x me mesogiaki anemia kai tou pairnoun ta vlastokutara, tote ta vlastokutara avta tha einai akatalila gia olous!!! To paidaki me mesogiaki anemia tha xriastei gera vlastokutara apo sumvato doti.

Diana 29
27-05-10, 10:42
Koritsia ego meta to dokumanter apofasisa na doriso ta vlastokutara tou paidiou mou pou tha genniso ton Iyulio sthn dimosia trapeza. Tha rotiso prota ton giatro mou pos ginete oli i diadikasia. Lete na exei kapia antirisi?? Ego tha geniso sto Alexandras. To ekane kapia apo esas?

ngeo23
27-05-10, 16:06
εμεις καναμε δωρεα, μαρτιος του 2008 που γεννηθηκε η μικρη, ακομα δεν ηταν γνωστη η δημοσια τραπεζα και στη θεσσαλονικη δεν υπηρχε ακομα.
ενανα 2 μηνες να συννενοηθω μαζι τους, 1 εβδομαδα πριν παρελαβα τον σακο, χαλια οργανωση, απιστευτα τηλεφωνα για να βρω με ποιον θα επικοινωνησω αλλα θα το ξανακανω για το 2ο οταν με το καλο.
οποιος με ρωταει του λεω τη γνωμη μου οτι αν ολοι καναμε το ιδιο, που δεν κοστιζει παρα την παραλαβη του σακου γιατι ημουν εκτος αθηνας, δεν θα ειχαμε κανενα προβλημα.
αυτα που ακουσαμε χθες λες να αγγιξαν κανεναν; ελπιζω.
στην κουνιαδα μου που ρωτησε στη θεσσαλονικη στη δημοσια γιατι δεν ενημερωνουν τον κοσμο της ειπαν οτι δεν εχουν προσωπικο.
για να βγηκε χθες να μιλησει η διευθυντρια λογικα ελπιζω να εχουν παρει κανεναν.
παντως σε θεματα δωρεας νομιζω ειμαστε πισω, αιμα, βλαστοκυτταρα, οργανα κτλ...
καιρος ειναι να διαδωσουμε και εμεις οσο μπορουμε το μηνυμα σε ολους τους γνωστους μας.
εννοειται οτι ο καθενας πραττει συμφωνα με τα πιστευω και τιποτα δεν ειναι κατακριτεο εννοειται. Ακουσα και για ανθρωπους που ειχα κρατησει και χρειαστηκαν απο αλλου.ειναι δυνατον 21 τραπεζες;;;

ααα, ξεχασα να πω, οτι δεν εγινε δεκτο το δειγμα γιατι δεν ηταν ικανοποιητικος ο αριθμος του αιματος, μου το ειπαν 1 βδομαδα μετα

Kim Kar
27-05-10, 16:41
An genniete ena arrosto paidaki p.x me mesogiaki anemia kai tou pairnoun ta vlastokutara, tote ta vlastokutara avta tha einai akatalila gia olous!!! To paidaki me mesogiaki anemia tha xriastei gera vlastokutara apo sumvato doti.

Για τη μεσογειακή αναιμία που είναι κληρονομική το κατάλαβα αν και σήμερα είναι λίγο δύσκολο να μην το γνωρίζεις με τόσες εξετάσεις που πρέπει να κάνεις. Έχω ακούσει για γονιδιακές θεραπείες που γίνονται πλέον αλλά δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες. Για τις λευχαιμίες ξέρω ότι έχει να κάνει με το πότε παρουσιάστηκε στο αίμα η προδιάθεση, κατά την κύηση ή μετά τον τοκετό. Αν είναι μετά τον τοκετό τότε δεν υπάρχει πρόβλημα και τα βλαστοκύτταρα θα είναι καλά. Αυτά γιατί να μην μπορώ να τα πάρω εγώ ή κάποιος μέσα από την οικογένεια μου αλλά μόνο κάποιος άλλος? Στη δημόσια τράπεζα που ενημερώθηκα κατάλαβα ότι δεν κάνουν αυτόν τον έλεγχο γιατί είναι πολύ μικρή η πιθανότητα να συμβεί, 6 μήνες τα κρατάνε σε καραντίνα όπως ανέφεραν και μετά αν δεν τους ειδοποιήσουν οι γονείς τα διαθέτουν γιατί θεωρούν ότι δε νοσούν.

Diana 29
28-05-10, 10:35
εμεις καναμε δωρεα, μαρτιος του 2008 που γεννηθηκε η μικρη, ακομα δεν ηταν γνωστη η δημοσια τραπεζα και στη θεσσαλονικη δεν υπηρχε ακομα.
ενανα 2 μηνες να συννενοηθω μαζι τους, 1 εβδομαδα πριν παρελαβα τον σακο, χαλια οργανωση, απιστευτα τηλεφωνα για να βρω με ποιον θα επικοινωνησω αλλα θα το ξανακανω για το 2ο οταν με το καλο.
οποιος με ρωταει του λεω τη γνωμη μου οτι αν ολοι καναμε το ιδιο, που δεν κοστιζει παρα την παραλαβη του σακου γιατι ημουν εκτος αθηνας, δεν θα ειχαμε κανενα προβλημα.
αυτα που ακουσαμε χθες λες να αγγιξαν κανεναν; ελπιζω.
στην κουνιαδα μου που ρωτησε στη θεσσαλονικη στη δημοσια γιατι δεν ενημερωνουν τον κοσμο της ειπαν οτι δεν εχουν προσωπικο.
για να βγηκε χθες να μιλησει η διευθυντρια λογικα ελπιζω να εχουν παρει κανεναν.
παντως σε θεματα δωρεας νομιζω ειμαστε πισω, αιμα, βλαστοκυτταρα, οργανα κτλ...
καιρος ειναι να διαδωσουμε και εμεις οσο μπορουμε το μηνυμα σε ολους τους γνωστους μας.
εννοειται οτι ο καθενας πραττει συμφωνα με τα πιστευω και τιποτα δεν ειναι κατακριτεο εννοειται. Ακουσα και για ανθρωπους που ειχα κρατησει και χρειαστηκαν απο αλλου.ειναι δυνατον 21 τραπεζες;;;

ααα, ξεχασα να πω, οτι δεν εγινε δεκτο το δειγμα γιατι δεν ηταν ικανοποιητικος ο αριθμος του αιματος, μου το ειπαν 1 βδομαδα μετα

Evxaristo gia tis plirofories. Tha rotiso ton gunekologo mou, na mou pei pos sunegazontai me thn dhmosia trapeza.

Diana 29
28-05-10, 10:39
Για τη μεσογειακή αναιμία που είναι κληρονομική το κατάλαβα αν και σήμερα είναι λίγο δύσκολο να μην το γνωρίζεις με τόσες εξετάσεις που πρέπει να κάνεις. Έχω ακούσει για γονιδιακές θεραπείες που γίνονται πλέον αλλά δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες. Για τις λευχαιμίες ξέρω ότι έχει να κάνει με το πότε παρουσιάστηκε στο αίμα η προδιάθεση, κατά την κύηση ή μετά τον τοκετό. Αν είναι μετά τον τοκετό τότε δεν υπάρχει πρόβλημα και τα βλαστοκύτταρα θα είναι καλά. Αυτά γιατί να μην μπορώ να τα πάρω εγώ ή κάποιος μέσα από την οικογένεια μου αλλά μόνο κάποιος άλλος? Στη δημόσια τράπεζα που ενημερώθηκα κατάλαβα ότι δεν κάνουν αυτόν τον έλεγχο γιατί είναι πολύ μικρή η πιθανότητα να συμβεί, 6 μήνες τα κρατάνε σε καραντίνα όπως ανέφεραν και μετά αν δεν τους ειδοποιήσουν οι γονείς τα διαθέτουν γιατί θεωρούν ότι δε νοσούν.

Shgoura ta vlastokutara tou idiou tou morou tha einai xrisima se kapies arrosties, alla apo oti katalava apo to dokumanter pos oi idiotikes trapezes anaferoun stis listes arrosties pou den therapevontai!!! Lene pos einai 1 stis 100 pos tha ta xriastei to moro, eno oi epistimones lene pos einai 1 stis 30.000 an den kano lathos.

Niki81
28-05-10, 10:56
Κι εγω την ιδια απορια με την Kim Kar.Ενταξει καταλαβαινω πως τα βλαστοκυτταρα δε μπορουν να χρησιμοποιηθουν για το ιδιο το παιδι αλλα δε θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν για το αδερφακι του.Τα αδερφια συνηθως ειναι συμβατοι δοτες ,ετσι δεν ειναι?Δλδ αν εχω 2 παιδακια και εχω κρατησει τα βλαστοκυτταρα τους και το ενα παθει κατι δεν μπορω να χρησιμοποιησω τα δικα του βλαστοκυταρρα για να θεραπευτει εφοσον κι αυτα θα ειναι αρρωστα αλλα δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν τα βλαστοκυτταρα του αδερφου?

Kim Kar
28-05-10, 17:28
Από όσα έχω διαβάσει, στις ασθένειες αίματος μπορείς να κάνεις αλλογενή μεταμόσχευση ενώ σε όλες τις άλλες θεραπείες επιτρέπεται μόνο η αυτόλογη. Δεν ανέφεραν κανένα περιστατικό από αυτές τις θεραπείες δυστυχώς. Αλλά ακόμα και στις λευχαιμίες που έλεγαν, αν τα βλαστοκύτταρα μου μετά από έλεγχο δεν έχουν την προδιάθεση γιατί να μην τα χρησιμοποιήσω εγώ? Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω!!! Αν δωρίσω τα βλαστοκύτταρα του παιδιού μου, χρειαστούν για κάποιον άλλον και δεν έχουν την προδιάθεση μετά από έλεγχο, αυτά θα δοθούν. Αν νοσήσει όμως το παιδί αργότερα? Αυτά δεν είναι υγιή κύτταρα αφού δόθηκαν σε κάποιον άλλον? Δε θα μπορούσαν να τα χρησιμοποιηθούν στο ίδιο το παιδί? Όσο διάβασα τα βλαστοκύτταρα νοσούν ή όχι ανάλογα με το πότε εμφανίστηκε η προδιάθεση, πριν τη γέννα η μετά. Καταλαβαίνω κάτι λάθος? Γιατί βγαίνει ο καθένας στην τηλεόραση και υποστηρίζει τα δικά του και παρουσιάζει τα γεγονότα όπως τον βολεύει. Στην ουσία αυτό που είδα είναι κανένας έλεγχος από το ίδιο το κράτος ούτε στη δημόσια τράπεζα ούτε σε ιδιωτική εταιρεία. :sad: Άσε που διάβασα ότι η κυρία από τη Γαλλία που μιλούσε, Gluckman νομίζω την έλεγαν, που μιλούσε υπέρ της δημόσιας φύλαξης είναι πρόεδρος σε ιδιωτική εταιρεία!!! :?

Kim Kar
28-05-10, 17:39
Κι εγω την ιδια απορια με την Kim Kar.Ενταξει καταλαβαινω πως τα βλαστοκυτταρα δε μπορουν να χρησιμοποιηθουν για το ιδιο το παιδι αλλα δε θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν για το αδερφακι του.Τα αδερφια συνηθως ειναι συμβατοι δοτες ,ετσι δεν ειναι?Δλδ αν εχω 2 παιδακια και εχω κρατησει τα βλαστοκυτταρα τους και το ενα παθει κατι δεν μπορω να χρησιμοποιησω τα δικα του βλαστοκυταρρα για να θεραπευτει εφοσον κι αυτα θα ειναι αρρωστα αλλα δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν τα βλαστοκυτταρα του αδερφου?

Θα πρέπει να γίνει έλεγχος ιστοσυμβατότητας για να χρησιμοποιηθούν τα βλαστοκύτταρα. Είναι όμως πιο εύκολο να είναι συμβατά μέσα στην οικογένεια σε σχέση με το μυελό των οστών γιατί αυτά είναι νεαρά κύτταρα και συνήθως χρησιμοποιούνται. Στις αιματολογικές ασθένειες, τα βλαστοκύτταρα αν τα έχεις φυλάξει θα πρέπει να ελεγχθούν αν νοσούν η όχι. Αυτό έχω καταλάβει. Αν δεν είναι αιματολογική ασθένεια νομίζω ότι επιβάλλεται η αυτόλογη μεταμόσχευση. Είναι οι ασθένειες που είπαν ότι είναι σε κλινικές δοκιμές, αλλά δεν τις θυμάμαι όλες τώρα.

Rosie
28-05-10, 18:10
Διαβάστε κι αυτό το μικρό άρθρο που δημοσιεύθηκε σήμερα στο Βήμα:

Δεν πρέπει να κόβεται αμέσως ο ομφάλιος λώρος

ΛΟΝΔΙΝΟ. Αμερικανοί επιστήμονες υποστηρίζουν ότι η κοπή του ομφάλιου λώρου δεν πρέπει να γίνεται αμέσως μετά τον τοκετό, αλλά λίγη ώρα αργότερα, καθώς η μητέρα συνεχίζει να δίνει στο μωρό πολύτιμα βλαστικά κύτταρα. Συνήθως ο ομφάλιος λώρος αποκόπτεται σε διάστημα 30-60 δευτερολέπτων μετά τη γέννηση του μωρού.

Σύμφωνα με ερευνητική ομάδα του Πανεπιστημίου της Νότιας Φλόριδας, ακόμη και μετά τη γέννηση η μητέρα συνεχίζει να τροφοδοτεί με αίμα και βλαστικά κύτταρα το μωρό, οπότε όσο περισσότερο παραμείνει ο λώρος ανέπαφος τόσο περισσότερο ενισχύεται ο οργανισμός του.

Οι ερευνητές αναφέρουν ότι κατά τη διάρκεια του τοκετού ο πλακούντας και ο ομφάλιος λώρος συστέλλονται και στέλνουν αίμα στο νεογέννητο.

Ο ομφάλιος λώρος πάλλεται όσο διαρκεί η διαδικασία μεταφοράς του αίματος και μόλις σταματήσει η ροή του αίματος σταματούν και οι παλμοί. Σύμφωνα με τους ερευνητές, οι γιατροί θα πρέπει να κόβουν τον λώρο όταν έχει ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία ώστε το μωρό να έχει λάβει όλες τις διαθέσιμες ποσότητες αίματος και βλαστικών κυττάρων.

Οπως αναφέρουν, η πλήρης απορρόφηση του αίματος από τον πλακούντα θα αποτελέσει ασπίδα απέναντι σε διάφορες ασθένειες, όπως για παράδειγμα η αναιμία, μία από τις πιο κοινές παθήσεις του αίματος η οποία προκαλείται από έλλειψη ερυθρών αιμοσφαιρίων.

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artId=334209&dt=28%2F05%2F2010

Δεν μπορώ να κατάλάβω τη λογική του να κόβεται αμέσως ο ομφάλιος λώρος και να συλλέγονται τα βλαστοκύτταρα σε περίπτωση που ίσως φανούνε χρήσιμα στο μέλλον (δεδομένου ότι η συλλογή ήτανε επιτυχής!).

Η φύση δεν κάνει λάθη, τα βλαστοκύτταρα αυτά προορίζονται για το καινούργιο μωράκι και είναι αυτά που θα το προστατέψουν από τις ασθένειες που προσπαθούμε να θεραπεύσουμε μ΄ αυτά...

Diana 29
28-05-10, 22:25

Mporoun an o adelfos einai sumvatos dotis pou h pithanotita einai peripou 1:4.

Kim Kar
29-05-10, 00:10
Mporoun an o adelfos einai sumvatos dotis pou h pithanotita einai peripou 1:4.

nomizw to 1:4 einai stin xeiroteri periptwsi gia ta blastokyttara. exei na kanei me ta xrwmoswmata poy pairnei apo tous goneis to paidi. mou to eixe exigisei enas gnwstos mou, an theleis mporw na ton rwtisw na sou to pw akrivws.

vera
29-05-10, 16:59

Δεν μπορώ να κατάλάβω τη λογική του να κόβεται αμέσως ο ομφάλιος λώρος και να συλλέγονται τα βλαστοκύτταρα σε περίπτωση που ίσως φανούνε χρήσιμα στο μέλλον (δεδομένου ότι η συλλογή ήτανε επιτυχής!).

Η φύση δεν κάνει λάθη, τα βλαστοκύτταρα αυτά προορίζονται για το καινούργιο μωράκι και είναι αυτά που θα το προστατέψουν από τις ασθένειες που προσπαθούμε να θεραπεύσουμε μ΄ αυτά...

Αυτο το διαστημα βγαινουν συνεχεια σχετικα αρθρα....καθε μερα και κατι νεο........διαβασε το παρακατω, δεν κρατησα δυστυχως το λινκ, μονο το αποθηκευσα.......προσεξε ειδικα την τελευταια παραγραφο που διατεινεται οτι μπορεις και να δωσεις στο μωρο τα κυτταρα αλλα και να δωρισεις/κρατησεις.....αναφερατι σε καποια τεχνικη.....(αντε βρες τωρα στην ελλαδα γιατρο να την εφαρμοσει)

A Warning: Fetal Cord Blood Banking
Banking of a newborn baby's stem cells after birth is an increasingly popular option for parents as a sort of additional health insurance policy for their baby and other family members. The procedure involves obtaining 3-5 oz of fetal cord blood usually from a clamped umbilical cord. The blood is then shipped to a cord blood bank where the stem cells are processed and preserved at sub zero temperature for a fee.

To date, cord blood has been used to successfully treat over 70 diseases including leukemia, sickle cell anemia, non-Hodgkins lymphoma, and Hodgkins disease among others. Cord blood has a 25% chance of being a genetic match for full siblings and a 50% chance for parents. Of course, cord blood is a perfect match for the baby it came from.

Cord blood is preferred to bone marrow as it is less likely to cause life threatening rejection complications. As a result, using cord blood for a less than perfect match is more likely to work than a similar procedure using bone marrow. Cord blood is desirable, then, for extended family members as well and has a better chance than bone marrow of not being rejected. Cord blood is also a more pristine source for stem cells and is much less likely to be contaminated with viruses such as Epstein-Barr which can cause serious infections in transplant patients.
Cord Clamping Procedure

Many prospective parents do not realize that when they opt to bank their newborn baby's cord blood that the birth attendants are more likely to cut the umbilical cord early (within 30 seconds of birth) in order to ensure an adequate amount of cord blood is collected for the cord blood bank. This is not desirable, as the umbilical cord should never be cut until it has completely stopped pulsing. A recent study at the University of South Florida confirms that giving the baby all the cord blood improves outcome, even for healthy, full term infants. Allowing all the cord blood to flow into the baby may take in excess of 3 full minutes. Cutting it prior to this point can deprive the baby of much needed oxygen in those crucial minutes as the baby transitions to breathing on its own.

Some scientists have expressed concern that early clamping of the umbilical cord can lead to iron deficiency anemia, brain impairment, and even autism. David Hutchon, a consultant obstetrician at Darlington Memorial Hospital went so far as to call premature clamping of the umbilical cord "criminal" for at risk and vulnerable babies. This concern was borne out by a large scale study in 2007 of 1900 newborns where delay of cutting the umbilicus for 2 minutes reduced anemia by half and low iron levels by one third.

In babies where cord clamping is delayed, the chance of polycythemia are heightened (an increased level of circulating red blood cells), but has proven to be of no concern. In addition, the risk of excessive bleeding in the Mother does not appear to be significantly increased when there is a delay in cutting the umbilical cord. In fact, delay in cutting the cord appears to be of primary benefit to the baby and of little concern for the health of the mother. It may well prove inconvenient for hospital birthing staff, however, which is why discussion of your desire to delay the cord cutting needs to be discussed well in advance of the birth even if you don't plan to bank your baby's cord blood!

How to Get Cord Blood AND Delay Cutting the Umbilical Cord

Once you've established with your OB or midwife that you desire for the umbilical cord to be cut only once it stops pulsing with blood flow into the baby, the next question is how to get cord blood for the cord blood bank? The answer is from the placenta! Once the placenta is delivered, the birthing staff can obtain plenty of cord blood to meet this need. It will likelly take a bit more time and effort to retrieve the cord blood from the placenta versus the umbilical cord. The extra effort is well worth it given the much improved chances for health in the newborn by doing so!

vera
29-05-10, 17:01
Και αλλα σχετικα....

Waiting to Clamp the Umbilical Cord May Be Better for Babies
http://newsfeedresearcher.com/data/articles_m22/cord-blood-cells.html

Umbilical Cords Clamped Too Soon, Researchers Say
http://www.livescience.com/health/delay-clamping-umbilical-cord-100524.html

valeri
29-05-10, 22:35
Από όσα έχω διαβάσει, στις ασθένειες αίματος μπορείς να κάνεις αλλογενή μεταμόσχευση ενώ σε όλες τις άλλες θεραπείες επιτρέπεται μόνο η αυτόλογη. Δεν ανέφεραν κανένα περιστατικό από αυτές τις θεραπείες δυστυχώς. Αλλά ακόμα και στις λευχαιμίες που έλεγαν, αν τα βλαστοκύτταρα μου μετά από έλεγχο δεν έχουν την προδιάθεση γιατί να μην τα χρησιμοποιήσω εγώ? Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω!!! Αν δωρίσω τα βλαστοκύτταρα του παιδιού μου, χρειαστούν για κάποιον άλλον και δεν έχουν την προδιάθεση μετά από έλεγχο, αυτά θα δοθούν. Αν νοσήσει όμως το παιδί αργότερα? Αυτά δεν είναι υγιή κύτταρα αφού δόθηκαν σε κάποιον άλλον? Δε θα μπορούσαν να τα χρησιμοποιηθούν στο ίδιο το παιδί? Όσο διάβασα τα βλαστοκύτταρα νοσούν ή όχι ανάλογα με το πότε εμφανίστηκε η προδιάθεση, πριν τη γέννα η μετά. Καταλαβαίνω κάτι λάθος? Γιατί βγαίνει ο καθένας στην τηλεόραση και υποστηρίζει τα δικά του και παρουσιάζει τα γεγονότα όπως τον βολεύει. Στην ουσία αυτό που είδα είναι κανένας έλεγχος από το ίδιο το κράτος ούτε στη δημόσια τράπεζα ούτε σε ιδιωτική εταιρεία. :sad: Άσε που διάβασα ότι η κυρία από τη Γαλλία που μιλούσε, Gluckman νομίζω την έλεγαν, που μιλούσε υπέρ της δημόσιας φύλαξης είναι πρόεδρος σε ιδιωτική εταιρεία!!! :?
Αν και το θεμα εδω εχει ξεφυγει λιγο γιατι αναφερεται στην κοπη του ομφαλιου λωρου θα ηθελα να πω οτι
Κατα την εμημερωση στο Παπανικολαου Θεσσαλονικης ο διευθυντης της κλινικης που την εκανε τονισε<με οσο απλα λογια γινεται> τα εξης¨ στις παθησεις του μυελου των οστων στις οποιες ανηκουν και οι αιματολογικες η μεταμοσχευση επιβαλλεται να ειναι αλλογενης γιατι πρωτον πασχει ο μυελος και δευτερον οπως συμβαινει στις λευχαιμιες υπαρχει το πλεονεκτημα της αντιλευχαιμικης δρασης.Στις υπολοιπες παθησεις που δεν αφορουν τον μυελο γινεται αυτολογη μεταμοσχευση δηλ.λαμβανονται βλαστοκυτταρα απο τον μυελο των οστων του ιδιου του ασθενη .
Την προδιαθεση πως την ελεγχουν ακριβως?
Ακομη και να μην πασχουν τα βλαστοκυτταρα του ιδιου του παιδιου θα του ειναι αχρηστα στην λευχαιμια γιατι δεν θα εχουν αντιλευχαιμικη δραση <αυτο βασικα σημαινει οτι εαν μετα απο χημειοθεραπεια κατα την οποια καταστρεφεται ο μυελος των οστων παραμεινουν καποια λευχαιμικα κυτταρα τοτε τα βλαστοκυτταρα που προερχονται απο αλλο ατομο τα καταστρεφουν >.
Τωρα, τα αδελφια ειναι αληθεια οτι μπορει να εχουν μεγαλυτερη ιστοσυμβατοτητα ,μονο τα αδελφια οχι και οι γονεις ,προτιμουνται τα βλαστοκυτταρα να λαμβανονται απο τον μυελο των οστων γιατι δεν προηγειται η καταψυξη.Μετα απο αποψυξη των βλατοκυτταρων απο το ομφαλοπλακουντιακο αιμα μπορει τα περισσοτερα απο αυτα να ειναι ηδη ανενεργα .Η διαδικασια ληψης του μυελου τωρα πια ειναι ανωδυνη ,χορηγουνται αυξητικοι παραγοντες και γινεται μια απλη αιμοληψια απο μια φλεβα ,ουτε γενικες αναισθησιες ,ουτε εισαγωγη μεγαλων βελονων στα οστα της λεκανης.Γενικα παντα ψαχνεται καταληλλος δοτης πρωτα αναμεσα στους δοτες του μυελου των οστων και μετα στις τραπεζες του ομφαλοπλακουντιακου αιματος.
θΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΟΛΙΣ ΜΠΟΡΕΣΩ .

ada9
30-05-10, 23:41

Στην Ελλάδα μόνο 130 παιδάκια έχουν σωθεί από αιματολογικά προβλήματα (λευχαιμια, μεσογειακή αναιμια κλπ) με τη μέθοδο των βλαστοκυττάρων που λήφθησαν από τα μικρότερα αδερφια τους!
Γι αυτό καλό θα ήταν να μην απαξοιώνουμε επιστημονικές μεθόδους που σώζουν ζωες και να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο!
Προσωπικά όλοι οι γνωστοί μας κράτησαν βλαστοκύτταρα και κανένα παιδάκι δεν έπαθε αναιμία ή κατι άλλο!Δόξα το θεό όλα ειναι υγιεστατα!

vera
01-06-10, 11:20
ada9 πλεον καθε μερα ακομα και ελληνικες εφημεριδες αναφερονται στην καθυστερηση κοπης ομφαλιου λωρου και των πλεονεκτηματων για τα μωρα.......

Το δικο μου παιδακι παντως επαθε αναιμια και μαλιστα διαβαζα χθες στο παρακατω αρθρο πως ειδικα οι μητερες που πασχουν απο αναιμια (οπως εγω) πρεπει να φροντιζουν τα μωρα τους να παιρνουν ολο το ομφαλοπλακουντιο αιμα.......μακαρι να το ηξερα πριν γεννησω το πρωτο....να βρισκοταν ενας εστω ανθρωπος να με "παραπληροφορησει" οπως κατηγορεις την Rosie....θα ημουν υποχρεη.

Πολυ ενδιαφερον το αρθρο αυτο....

http://www.bellybelly.com.au/articles/birth/cord-clamping-delaying-cord-clamping

vera
01-06-10, 11:38
Στην Ελλάδα μόνο 130 παιδάκια έχουν σωθεί από αιματολογικά προβλήματα (λευχαιμια, μεσογειακή αναιμια κλπ) με τη μέθοδο των βλαστοκυττάρων που λήφθησαν από τα μικρότερα αδερφια τους!
Γι αυτό καλό θα ήταν να μην απαξοιώνουμε επιστημονικές μεθόδους που σώζουν ζωες και να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο!
Προσωπικά όλοι οι γνωστοί μας κράτησαν βλαστοκύτταρα και κανένα παιδάκι δεν έπαθε αναιμία ή κατι άλλο!Δόξα το θεό όλα ειναι υγιεστατα!

Σχετικα με αυτα που γραφεις, πρεπει να καταλαβεις οτι το προβλημα δεν εγκειται στο τι κανει καποιος τα βλαστοκυτταρα ΑΦΟΥ τα παρει απο το παιδι, αν τα κραταει, αν τα δωριζει η αν αν τα κανει κορνιζα αλλα στο γεγονος καθαυτο οτι τα στερει απο το καθε μωρο......αυτο ειναι μια τακτικη που εφαρμοζεται τα τελευταια 50 χρονια χωρις κανενα σοβαρο λογο........απλα επειδη συνηθιζεται........

Και πλεον βαση σοβαρων μελετων που διεξαγονται εχουν αλλαξει οι αποψεις γι αυτο το θεμα......αν σκεφθεις οτι τα βλαστοκυτταρα αυτα περιερχουν αναμεσα στα αλλα, πολυτιμα cancer-fighting T-cells δε νομιζεις οτι ειναι κατι πολυ πιο χρησιμο για το ιδιο το μωρο που τα δικαιουται, παρα να τα βαλεις σε ενα ψυγειο μηπως και χρειαστουν στο μελλον? Αν τα παρει ως βρεφος, οπως οριζει η φυση και θωρακισει την υγεια του μπορει και να μη τα χρειαστει στο μελλον.....

Οσον αφορα δωρεες/φυλαξεις ειναι μια καλη ευκαιρια να τελειοποιησουν (και να εκπαιδευσουν ιατρους) να κανουν ληψεις με οτι αιμα παραμενει στον πλακουντα, ετσι κερδιζει και το παιδι και μπορει να γινει δωρεα, αφου θεωρειται απο καποιους μελετητες εφικτο.

Οπως και να χει ειναι ενα θεμα που πρεπει να μελετησει ο καθε γονιος μονος του και να μην επαφιεται στο τι εκαναν οι προσωπικοι γνωστοι του καθενα........

Kim Kar
03-06-10, 08:28
Το βρήκα και νομίζω ότι τα λέει έτσι όπως είναι... http://www.ivf-embryo.gr/vlastika-kyttara.htm

Από τα τέλη της δεκαετίας του 1980 είναι γνωστό ότι το αίμα του πλακούντα του νεογνού, που μετά τη γέννηση απορρίπτεται, περιέχει αρχέγονα αιμοποιητικά κύτταρα και για τον λόγο αυτό μπορεί να υποκαταστήσει τα μοσχεύματα του μυελού των οστών στις αιμοποιητικές μεταμοσχεύσεις. Οι αιμοποιητικές μεταμοσχεύσεις ομφαλοπλακουντιακού αίματος μετά χιλιάδες επιτυχημένες εφαρμογές μέχρι σήμερα αποτελούν πλέον μια καθιερωμένη ιατρική πρακτική.

Σήμερα γνωρίζουμε ότι το ομφαλοπλακουντιακό αίμα περιέχει εκτός από τα αρχέγονα αιμοποιητικά κύτταρα και πολυδύναμα κύτταρα (βλαστοκύτταρα), τα οποία μπορούν να διαφοροποιηθούν προς οποιοδήποτε κύτταρο του ανθρώπινου οργανισμού. Τα κύτταρα αυτά προέρχονται από τον μυελό των οστών του νεογνού. Είναι επίσης γνωστό ότι ορισμένα κύτταρα που προέρχονται από τον μυελό των οστών των ενηλίκων μπορούν κα αυτά να διαφοροποιηθούν σε μια μεγάλη ποικιλία κυττάρων του οργανισμού. Από την άλλη πλευρά όμως, έχει αναφερθεί ότι πολυδύναμα κύτταρα, που προέρχονται από κύτταρα μελού των οστών ενος πάσχοντος και γερασμένου ενήλικα, είναι κατώτερα ποιοτικά από τα ίδια, που προέρχονται από τον μυελό των οστών ενός υγιούς νεαρού ατόμου, όπως, π.χ. ενός νεογνού.

Συνεπώς, το αίμα του νεογνού, που απορρίπτεται μαζί με τον πλακούντα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί όχι μόνο ως αιμοποιητικό μόσχευμα, αλλά και ως πηγή υψηλής ποιότητος πολυδυνάμων κυττάρων, που θα είναι χρήσιμα σε εφαρμογές αναγεννητικής ιατρικής, όπου σήμερα χρησιμοποιούνται αυτοάλογα κύτταρα από τον μυελό των οστών. Πρόσφατα πειραματικά δεδομένα ανοίγουν τον δρόμο για πολλαπλές εφαρμογές στο μέλλον ακόμη και για δημιουργία μικρών οργάνων, όπως είναι π.χ. οι καρδιακές βαλβίδες.

Ένα πρώτο υπόδειγμα μεθόδου αναγεννητικής ιατρικής, που εφαρμόζεται σήμερα και στη χώρα μας, είναι η αναγέννηση και η επαναιμάτωση του μυοκαρδίου μετά από έμφραγμα. Όπως φαίνεται από πολλές δημοσιεύσεις ερευνητικών αποτελεσμάτων στον διεθνή επιστημονικό τύπο, τα κύτταρα που προέρχονται από το αίμα του ομφαλίου λώρου μπορεί να είναι όχι μόνο εφάμιλλα αλλά καλύτερα για τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Δυστυχώς, όμως, οι σημερινοί ασθενείς, δεν διαθέτουν αυτόλογα μοσχεύματα από τον ομφάλιο λώρο μόνο και μόνο επειδή την εποχή της γέννησής τους ουδείς γνώριζε τις θεραπευτικές δυνατότητες, που θα μπορούσαν να προσφέρουν σήμερα τα βλαστοκύτταρα.

Παρ' όλ' αυτά κάποιοι εστιάζουν τις προσπάθειές τους στο να στερήσουν από τους μελλοντικούς ασθενείς τη δυνατότητα να έχουν πρόσβαση σε υψηλής ποιότητος αυτόλογα βλαστοκύτταρα, όταν αυτοί τα χρειασθούν. Στερώντας από τους μελλοντικούς ασθενείς τη δυνατότητα να φυλάξουν βλαστοκύτταρα από το αίμα του ομφαλίου λώρου, στερούμε από την ιατρική του μέλλοντος και τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει έστω και δοκιμαστικά μια πρώτη ύλη, που τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα υποστηρίζουν ότι είναι πολύτιμη.

Είναι γενικά παραδεκτό ότι τα αυτόλογα μοσχεύματα είναι προτιμότερα από τα ετερόλογα για εφαρμογές αναγεννητικής ιατρικής, όπως αυτή της επούλωσης του εμφράγματος του μυοκαρδίου ή της θεραπείας της εγκεφαλικής παράλυσης. Αυτό συμβαίνει εξαιτίας του κινδύνου της οξείας ή της χρόνιας αντίδρασης του μοσχεύματος εναντίον του ξενιστή, που πάντα ελλοχεύει σε μια ετερόλογη μεταμόσχευση, ακόμη και με "ισοσυμβατό" δότη.

Υπάρχουν χιλιάδες συνδυασμοί του συστήματος ιστοσυμβατότητας των αντιγόνων των λεμφοκυττάρων του ανθρώπου (ΗLA) και μοιραία η εργαστηριακή τυποποίηση των αντιγόνων αυτών είναι ακόμη ατελής. Παρ' όλο που σήμερα ελέγχονται τα κυριότερα αντιγόνα του συστήματος αυτού, ο έλεγχος κατά HLA δεν αποκλείει την αντίδραση του μοσχεύματος κατά του ξενιστή και έτσι 30% περίπου των ατόμων, που σύμφωνα με τα εργαστηριακά αποτελέσματα θεωρούνται μεταξύ τους συμβατά, είναι στην πράξη ασύμβατα. Το ποσοστό της μη ανιχνεύσιμης εργαστηριακά ασυμβατότητας είναι πολύ μικρότερο, όταν πρόκειται για μεταμόσχευση μεταξύ αδελφών, όπου η πιθανότητα γενετικής συμβατότητας είναι μία στις τέσσερις και αμελητέο σε μονοωογενείς διδύμους που ταυτίζονται γενετικά.

Πρέπει να σημειώσουμε ότι ακόμη και μεταξύ εργαστηριακά ιστοσυμβατών αδελφών δεν αποκλείονται διαφορές σε ελάσσονα αντιγόνα ιστοσυμβατότητος, που όμως, προκαλούν συνήθως χρόνια και όχι οξεία νόσο. Στην περίπτωση ιστοσυμβατών αδελφών το αίμα του ομφαλίου λώρου του αδελφού φαίνεται ότι είναι το ιδανικό μόσχευμα, με αμελητέα πλέον πιθανότητα ασυμβατότητας, δεδομένου ότι τα αιμοποιητικά μοσχεύματα από τον ομφάλιο λώρο παρουσιάζουν λόγω ανωριμότητας ελαττωμένη αντιγονικότητα.

Το γεγονός αυτό δημιούργησε ήδη από τις αρχές της δεκαετίας του 1990 την ανάγκη ίδρυσης οικογενειακών τραπεζών φύλαξης μοσχευμάτων από τον ομφάλιο λώρο, οι οποίες έχουν χορηγήσει μέχρι σήμερα σε αδέλφια και άλλους συγγενείς εκατοντάδες μοσχεύματα. Στις τράπεζες αυτές η φύλαξη γίνεται με έξοδα της οικογένειας, η οποία είναι και ο μοναδικός δικαιούχος του μοσχεύματος.

Παράλληλα, δημιουργήθηκαν τόσο στις Ηνωμένες Πολιτείες όσο και στην Ευρώπη τράπεζες ετερόλογων μοσχευμάτων αίματος ομφαλίου λώρου (δημόσιες), οι οποίες, όπως προαναφέρθηκε, έχουν χορηγήσει μέχρι σήμερα χιλιάδες μοσχεύματα σε ασθενείς. Οι τράπεζες αυτές, για να καλύψουν το κόστος τους, διαθέτουν τα μοσχεύματα έναντι αμοιβής, ενώ παράλληλα επιχορηγούνται από το δημόσιο ή από κοινωφελή ιδρύματα.

Από τις αρχές της δεκαετίας του 1990, όταν ακόμη δνε ήταν γνωστό ότι τα πολυδύναμα βλαστοκύτταρα που βρίσκονται στο ομφαλοπλακουντιακό αίμα είναι άριστη πρώτη ύλη για εφαρμογές αναγεννητικής ιατρικής, άρχισε μία αντιπαράθεση μεταξύ των υποστηρικτών της "δημόσιας" και της "οικογενειακής" φύλαξης.

Οι υποστηρικτές της "δημόσιας" φύλαξης, που τυχαίνει να είναι και οι ίδιοι που διαχειρίζονται τα αιμοποιητικά μοσχεύματα, διατείνονταν ότι:

Η πιθανότητα χρήσης ενός αιμοποιητικού αυτομοσχεύματος είναι μικρή, άρα τα δείγματα που φυλάσσονται σε οικογενειακές τράπεζες μάλλον δεν θα χρησιμοποιηθούν ποτέ.
Τα δείγματα που συλλέγονται σε οικογενειακές τράπεζες δεν είναι κατάλληλα για αυτόλογη χρήση σε περίπτωση λευχαιμίας επειδή μεταφέρουν την προδιάθεση για λευχαιμία.
Τα αυτόλογα μοσχεύματα είναι έτσι κι αλλιώς ακατάλληλα για τη θεραπεία της λευχαιμίας, για την καταπολέμηση της οποίας απαιτείται ετερόλογη μεταμόσχευση.
Οι οικογενειακές τράπεζες αποσύρουν μοσχεύματα από την παγκόσμια δεξαμενή.
Πολλά από τα δείγματα που συλλέγονται στις οικογενειακές τράπεζες θα απορρίπτονταν από τις "δημόσιες".
Ο τρόπος φύλαξης στις "δημόσιες" τράπεζες ακολουθεί ασφαλέστερες προδιαγραφές από ό,τι στις οικογενειακές.
Όμως τα τελευταία επιστημονικά δεδομένα δεν υποστηρίζουν πλέον τα πιο πάνω επιχειρήμτα.

Η ετήσια συχνότητα εμφάνισης καρκίνου σε παιδιά υπολογίζεται 130 στο εκατομμύριο, άρα η πιθανότητα να αναπτύξει ένα παιδί καρκίνο ή λευχαιμία μέχρι την ηλικία των 16 ετών είναι 1 στα 500 και περίπου για ένα από τα τέσσερα παιδιά με καρκίνο απαιτείται για τη θεραπεία τους αιμοποιητική μεταμόσχευση. Άρα η πιθανότητα να χρειασθεί το ίδιο το παιδί το αιμοποιητικό μόσχευμα μέχρι την ηλικία των 16 ετών είναι 1 στις 2.000. Δηλαδή επί 110.000 περίπου ετησίων γεννήσεων στη χώρα μας (www.statistics.gr) περίπου 55 παιδιά από 0-16 ετών χρειάζονται κάθε έτος αιμοποιητική μεταμόσχευση. Η πιθανότητα χρήσης του μοσχεύματος διπλασιάζεται, αν υπολογίσει κανείς και τους εξ αίματος συγγενείς που μπορεί να κάνουν χρήση του μοσχεύματος. Αν υπολογίσει κανείς την ίδια πιθανότητα μέχρι και την ηλικία των εβδομήντα ετών, αυτή φθάνει στο 1/20042. Πρέπει να σημειωθεί ότι η πιθανότητα αυτή περιλαμβάνει μόνο την περίπτωση του αιμοποιητικού μοσχεύματος και όχι τις εφαρμογές που τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα δείχνουν ότι θα αποτελούν ρουτίνα στο μέλλον, όπως π.χ. το έμφραγμα του μυοκαρδίου, το εγκεφαλικό επεισόδιο ή ο σακχαρώδης διαβήτης. Αν συνυπολογίσει κανείς και τέτοιου είδους εφαρμογές, η χρησιμοποίηση των βλαστοκυττάρων από τον ομφάλιο λώρο σε κάποια στιγμή της ζωής του παιδιού πρέπει να θεωρείται σχεδόν βέβαια.

Η συχνότητα εμφάνισης προλευχαιμικών κλώνων στην κυκλοφορία του αίματος είναι 100 φορές μεγαλύτερη από αυτή της παιδικής λευχαιμίας. Αυτό σημαίνει ότι μόνο 1% των παιδιών με προλευχαιμικό κλώνο θα αναπτύξουν λευχαιμία. Επίσης, είναι άγνωστο αν όλα τα παιδιά με λευχαιμία είχαν τον προλευχαιμικό κλώνο στο αίμα του ομφαλίου λώρου. Πρέπει επίσης να σημειωθεί ότι τα ετερόλογα μοσχεύματα δεν ελέγχονται για την πιθανότητα ύπαρξης γενετικής προδιάθεσης για λευχαιμία, ως θα όφειλε να γίνεται, εάν η πιθανότητα του 1% ήταν σημαντική. Πρόσφατα δημοσιεύθηκε επιτυχημένη αυτόλογη μεταμόσχευση βλαστοκυττάρων του ομφαλίου λώρου σε παιδί με λευχαιμία, ενώ επιτυχημένη αυτόλογη μεταμόσχευση βλαστοκυττάρων του ομφαλίου λώρου έχει γίνει και στο παρελθόν για τη θεραπεία του ρετινοβλαστώματος, που είναι καρκίνος με σαφή γενετική προδιάθεση.

Η αυτομεταμόσχευση μυελού των οστών αποτελεί σήμερα θεραπεία επιλογής σε αιματολογικά νοσήματα, όπως τα λεμφώματα και το πολλαπλούν μυέλωμα, ιδιαίτερα όταν δεν έχει καταληφθεί από τη νόσο ο μυελός των οστών. Επιπλέον η αυτόλογη μεταμόσχευση βλαστοκυττάρων χρησιμοποιείται και σε νοσήματα, όπως η κατά πλάκας σκλήρυνση. Αξίζει να αναφερθεί επίσης ότι η αυτόλογη μεταμόσχευση μυελού των οστών αποτελεί σήμερα συχνή θεραπεία και στις λευχαιμίες, όπου η αυτομεταμόσχευση γίνεται μετά από χημειοθεραπεία, που σκοπό έχει να απομακρύνει τα λευχαιμικά κύτταρα από τον μυελό των οστών. Το μεγαλύτερο πρόβλημα στην περίπτωση της λευχαιμίας είναι η αναζωπύρωση της νόσου, που μπορεί να αποδοθεί σε υπολειπόμενα λευχαιμικά κύτταρα στο αυτομόσχευμα, ενώ το μεγαλύτερο πρόβλημα στα ετερόλογα μοσχεύματα είναι η οξεία και η χρόνια αντίδραση του μοσχεύματος κατά του ξενιστή. Έτση η συνολική επιβίωση μεταξύ αυτό- και ετερομεταμοσχευθέντων στη λευχαιμία δεν διαφέρει σημαντικά. Ποιο λοιπόν, πρόβλημα δημιουργείται εάν ο ασθενής διαθέτει το δικό του αυτομόσχευμα ή έστω ένα ετερομόσχευμα από HLA συμβατό αδελφό, επειδή οι γονείς τους είχαν προνοήσει να φυλάξουν το αίμα του ομφαλίου λώρου; Γιατί αυτό το αυτομόσχευμα είναι ακατάλληλο και τα άλλα όχι; Η πιθανότητα της πειραματικής θεραπείας με μη συμβατά αλλομοσχεύματα που επικαλούνται ορισμένοι δεν δικαιολογεί την άρνηση χορήγησης αυτομοσχεύματος, όταν αυτό υπάρχει. Ο γιατρός πρέπει πάντα να αποφασίζει προς όφελος του ασθενούς κατά περίπτωση και με βάση τα επιστημονικά δεδομένα.

Το επιχείρημα ότι οι οικογενειακές τράπεζες αποσύρουν μοσχεύματα από την παγκόσμια δεξαμενή, έχει αποδειχθεί έωλο, δεδομένου ότι το ποσοστό των γονέων, που αποφασίζουν να φυλάξουν τα βλαστοκύτταρα του παιδιού τους σε οικογενειακές τράπεζες, με τους πιο αισιόδοξους υπολογισμούς μόλις και ξεπερνά σήμερα το 10%. Οι "δημόσιες" τράπεζες θα μπορούσαν, αν ήθελαν, να συλλέγουν το υπόλοιπο 90%. Το ερώτημα είναι: γιατί δεν το κάνουν; Από την άλλη πλευρά όμως, ορισμένες οικογενειακές τράπεζες διεθνώς προσφέρουν σήμερα και δημόσια φύλαξη, ενώ άλλες ορίζονται εξ αρχής ως υβριδικές, δηλαδή δίνουν τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ δημόσιας και οικογενειακής χρήσης, εάν προκύψει ανάγκη να χρησιμοποιηθεί ένα συγκεκριμένο δείγμα. Με τον τρόπο αυτό η οικογενειακή φύλαξη όχι μόνο δεν μειώνει, αλλά πολλαπλασιάζει σημαντικά τα διαθέσιμα δημόσια δείγματα. Στην Αγγλία γνωστός επιχειρηματίας, ιδιοκτήτης αεροπορικής εταιρείας, πρόσφατα ανακοίνωσε τη λειτουργία της πρώτης "υβριδικής τράπεζας ομφαλίου λώρου" και στην Ευρώπη. Στη Γαλλία ήδη συζητείται να επιτραπεί η δημιουργία ιδιωτικών τραπεζών μαι που αρκετοί Γάλλοι γονείς καταφεύγουν στο εξωτερικό, προκειμένου να επωφεληθούν από την ιδιωτική φύλαξη, ενώ η απαγόρευση ουδόλως ωφέλησε τη δημόσια φύλαξη. Αντίθετα, η Γαλλία από πρωτοπόρος στον τομέα των βλαστοκυττάρων από το αίμα του ομφαλίου λώρου κατά τη δεκαετία του 1980 σήμερα είναι ουραγός. Στην Κύπρο, στην Αγγλία, τον Καναδά, την Αυστραλία, τη Νέα Ζηλανδία, τη Γερμανία, Ελβετία, Αυστρία, Ηνωμένες Πολιτείες, στο Ισραήλ, την Τουρκία, στις αναπτυσσόμενες χώρες της μέσης και άπω ανατολής, στην κεντρική και νότια Αμερική, τη νότια Αφρική, εταιρείες βιοτεχνολογίας φυλάσσουν βλαστοκύτταρα. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να το διαπιστώσει ερευνώντας το διαδίκτυο. Στην Ιταλία πρόσφατα επετράπη εκ νέου η ιδιωτική φύλαξη βλαστοκυττάρων από τον ομφάλιο λώρο.

Το μέσο διεθνώς αποδεκτό ποσοστό απόρριψης σε δημόσιες τράπεζες είναι περίπου 20% αν και κάποιες από αυτές ομολογούν ότι το ποσοστό απόρριψής τους μπορεί να φθάνει και το 70% (Καθημερινή της Κυριακής, 27-5-2007). Οι οικογενειακές τράπεζες πληροφορούν τους γονείς για τα αποτελέσματα του ποιοτικού ελέγχου του δείγματος που έχουν συλλέξει. Ορισμένες μεγάλες οικογενειακές τράπεζες έχουν καθιερώσει τη δωρεάν φύλαξη σε περίπτωση "μικρού δείγματος" ή δείγματος με βακτηριολογικό φορτίο. Πρέπει ακόμη να σημειωθεί ότι η έννοια του "μικρού δείγματος" σε λίγα χρόνια θα είναι ξεπερασμένη, δεδομένου ότι ήδη δοκιμάζονται κλινικά πρωτόκολλα εξωσωματικού πολλαπλασιασμού των βλαστοκυττάρων, ενώ μοσχεύματα με βακτηριολογικό φορτίο μπορεί να χρησιμοποιηθούν μετά από κατεργασία με αντιβιοτικά. Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε ότι με τη μέθοδο της έκπλυσης των αγγείων του πλακούντα δίνεται η δυνατότητα συλλογής ποσότητας βλαστοκυττάρων ικάνής να καλύψει ακόμη και υπέρβαρα ενήλικα άτομα.

Είναι γεγονός ότι τα βλαστοκύτταρα μπορούν να διατηρηθούν για πολλά χρόνια κάτω από την επιφάνεια του υγρού αζώτου. Αν και μακροχρόνια κρυοσυντήρηση έχει αναφερθεί μόνο για φύλαξη σε κρυοσωληνάρια, είναι γενικά αποδεκτό ότι το σχήμα του δοχείου συντήρησης (ασκός ή σωληνάριο) δεν επηρεάζει τη βιωσιμότητα των κυττάρων. Η χρήση ασκών κρυοσυντήρησης είναι προτιμητέα στις δημόσιες και ορισμένες ιδιωτικές τράπεζες λόγω του ευκολότερου χειρισμού και της δυνατότητας αυτοματοποίησης, που προσφέρει εξοικονόμηση σε χρόνο εργασίας και σε έμπειρο προσωπικό. Από την άλλη πλευρά, όμως, είναι γνωστό ότι οι ακοί συλλογής γίνονται εύθραυστοι σε χαμηλές θερμοκρασίες και μπορεί όχι μόνο να χάσουν το περιεχόμενό τους αλλα και να μολύνουν τους γύρω ασκούς, που κι αυτοί μπορεί να παρουσιάζουν μικρές ρωγμές. Η λύση στο πρόβλημα αυτό είναι η συντήρηση των ασκών σε ατμούς υγρού αζώτου τουλάχιστον μέχρι την ολοκλήρωση του ιολογικού και μικροβιολογικού ελέγχου. Όμως η θερμοκρασία των ατμών του υγρού αζώτου μπορεί να ποικίλει, μειώνοντας έτσι τη βιωσιμότητα των κυττάρων. Έτσι, οι δημόσιες τράπεζες που φυλάγουν τα βλαστοκύτταρα σε ασκούς έχουν να να διαλέξουν ανάμεσα στην πιθανότητα μολυνσης και την ελαττωμένη βιωσιμότητα. Η ελαττωμένη βιωσιμότητα αντιμετωπίζεται με την αποδοχή μόνο δειγμάτων με πολύ υψηλή συγκέντρωση βλαστοκυττάρων. Από την άλλη πλευρά δεν έχει αναφερθεί μόλυνση σε δείγματα, που φυλάσσονται σε κρυοσωληνάρια κάτω από το υγρό άζωτο και μάλιστα η μόλυνση αποκλείεται, εάν αυτά είναι καλυμμένα με το ειδικό πλαστικό κάλυπτρο Cryosheath.

Επειδή, λοιπόν, τα επιστημονικού τύπου επιχειρήματα εναντίον των οικογενειακών τραπεζών φύλαξης βλαστικών κυττάρων καταρρίπτονταν ένα-ένα, τα τελευταία χρόνια οι θιασώτες και διαχειριστές της "δημόσιας" φύλαξης έθεσαν θέμα "ηθικής φύσεως", αν δηλαδή είναι ηθικό να μην διαθέτουμε αλτρουιστικά προς την κοινωνία τα βλαστοκύτταρα των παιδιών μας, αλλά να τα διαφυλάττουμε ως "εγωιστική επένδυση" για τη μελλοντική τους υγεία.

Το ερώτημα "σε ποιον ανήκει το αίμα του ομφαλίου λώρου;" απαντήθηκε με ελαφριά καρδιά "στην κοινωνία". Η "κοινωνιστική" αυτή άποψη υιοθετήθηκε από την ευρωπαϊκή επιτροπή βιοηθικής και από κυβερνήσεις ευρωπαϊκών κρατών, με αποτέλεσμα να απαγορευθεί η οικογενειακή φύλαξη βλαστοκυττάρων στην Ιταλία και τη Γαλλία, ενώ στην Ισπανία να υποχρεωθούν οι οικογενειακές τράπεζες να διαθέτουν τα δείγματά τους και για δημόσια χρήση.

Είναι άραγε ηθικό να στερεί ή να δημεύει κανείς από ένα νεογέννητο παιδί, που δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του, ένα υλικό πολύτιμο για το μέλλον του; Τι θα πούμε σε αυτά τα παιδιά; Ότι θεωρήσαμε ότι η υγεία τους άξιζε λιγότερο από τα χρήματα που έπρεπε να διαθέσουμε; Ότι έπρεπε πρώτα να αξιολογήσουμε όλες τις πιθανές εφαρμογές ενός υλικού, που για να αξιολογηθεί θα έπρεπε πρώτα να είχε φυλαχθεί; Ότι τα ετερομοσχεύματα είναι καλύτερα από τα αυτομοσχεύματα; Ότι η ιδιωτική φύλαξη ήταν μόνο για πριγκίπισσες;

Μήπως τα παιδιά αυτά, όταν ενηλικιωθούν, θα μηνύσουν κάθε υπεύθυνο γι' αυτή την παράληψη, όπως αναφέρει η J. Gunning, καθηγήτρια της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου του Cardiff; Μήπως είναι ανήθικο να αποκρύπτουμε από τις μέλλουσες μητέρες ότι το παιδί τους έρχεται μαζί με ένα δώρο από τη φύση, "μια ασφάλεια ζωής", όπως ανέφερε ο καθηγητής R. Short στο ετήσιο συνέδριο της Ακαδημίας επιστημών της Αυστραλίας το 2005;

Η αντιπαράθεση αυτή τείνει σήμερα να καταλήξει στις εξής κοινές παραδοχές:

Τα βλαστικά κύτταρα από το αίμα του ομφαλίου λώρου είναι πολύτιμο βιολογικό υλικό, που δεν πρέπει να καταλήγει στα σκουπίδια.
Οι γονείς πρέπει, αφού, πληροφορηθούν για τις δυνατότητες που έχουν, να επιλέξουν ελεύθερα τον τρόπο φύλαξης των βλαστοκυττάρων που επιθυμούν.
Οι οικογενειακές τράπεζες βλαστικών κυττάρων είναι καλό να παρέχουν στους υποψήφιους γονείς και τη δυνατότητα της δημόσιας φύλαξης ή τη δυνατότητα να δωρίσουν το δείγμα, εάν αυτό χρειασθεί.
Όλες οι τράπεζες βλαστοκυττάρων, δημόσιες και οικογενειακές, πρέπει να ακολουθούν τις υψηλότερες προδιαγραφές ποιότητος, να ελέγχονται και να αδειοδοτούνται.
Οι παραδοχές αυτές οδήγησαν στην άρση της απαγόρευσης της οικογενειακής φύλαξης στην Ιταλία, στην έναρξη προγραμμάτων δημόσιας φύλαξης ή μεικτής φύλαξης από οικογενειακές τράπεζες βλαστοκυττάρων στην Αμερική και την Ευρώπη και την αναγγελία της ίδρυσης της πρώτης ευρωπαϊκής "υβριδικής" τράπεζας βλαστοκυττάρων.

Η οικογενειακή φύλαξη βλαστοκυττάρων στη χώρα μας ξεκίνησε μόλις το 2005, ενώ μέχρι τότε οι Έλληνες γονείς, που αποφάσιζαν να φυλάξουν τα βλαστοκύτταρα του παιδιού τους, εξυπηρετούνταν από τους εμπορικούς αντιπροσώπους δεκάδων ξένων εταιρειών, οι οποίες από το 2000 δραστηριοποιούνταν ανεμπόδιστα στην ελληνική αγορά. Η εμφάνιση των ελληνικών εταιρειών φαίνεται ότι για κάποιο λόγο ενόχλησε τόσο τους εμπορικούς αυτόυς μεσάζοντες, όσο και κάποιους από τους διαχειριστές των αιμοποιητικών μοσχευμάτων, οι οποίοι και συμπαραστάθηκαν εναντίων των ελληνικών εταιρειών βιοτεχνολογίας, επαναλαμβάνοντας όψιμα μια συζήτηση που στον διεθνή χώρο φαίνεται ότι βαίνει προς τη λήξη της.

vera
24-06-10, 15:39
Βρηκα αυτα τα πολυ ενδιαφεροντα λινκ.........το εξοργιστικο που αναφερουν (και τα δυο) ειναι πως οι γιατροι και οι ιδιωτικες κλινικες πουλανε κρυφα το ομφαλιοπλακουντικο αιμα σε εταιριες......

http://www.givingbirthnaturally.com/restricted-umbilical-cord-problems.html

Restricted Umbilical Cord Problems

The most common source of restricted umbilical cord problems in childbirth is completely preventable and due to a procedure documented as harmful to the baby - early cord clamping. (see references at conclusion of article for further information)

What is Early Cord Clamping?

Early cord clamping (ECC) is defined as any method by which the cord is manipulated to stop the flow of blood to the baby while it is still pulsating. This includes clamping, cutting, hand squeezing, tying or holding the baby too high or too low.

In a natural vaginal birth with no medications, the cord pulsates on average for 7 minutes. In a medicated birth, including c-sections or babies with a compressed cord, the cord will pulsate for as long as 20 minutes. Good practice is to leave the cord alone for 12 minutes or until it turns white/silver in color.

Serious Risks Associated with Early Cord Clamping

Whenever a pulsating umbilical cord is clamped, 20-60% of the baby's total blood volume is trapped inside the placenta. A 9 pound baby manufactures only 10 ounces of blood during gestation. It will take over 6 months for the baby to replenish the volume of blood lost by early cord clamping.

In essence, newborns become involuntary blood donors. HALF their blood volume is lost when their cords are early clamped.

This decrease in necessary blood volume causes the babies to become anemic. In most cases, the anemia is not diagnosed and the infant is sent home in a weakened state, more susceptible to a host of complications, including SIDS.

Restricted umbilical cord problems associated with anemia are Autism, heart perforations, thyroid disorders, brain tumors, leukemia, hormonal imbalances and liver/kidney disease.

Male infants will suffer more than females. They have higher metabolisms that require 10% more blood. This trend is also seen in that males represent a greater proportion of children receiving special education services in schools and higher incidences of disabilities such as ADD, behavioral issues, and Autism.

Currently, 1 in 16 babies are revived after birth. For how many is this due to low blood volume, an inflicted condition? In effect, medical personnel must undo the wrong they're created. Another critical correlation is the fact that the United States ranks 29th for infant mortality in the world and practices early cord clamping as a routine procedure.

Any baby whose cord has been early clamped is weakened. Weaker babies become more susceptible to infection, especially at the site of the cut cord. There are 25 known infectious strains resistant to all antibiotics and they are primarily found in hospitals. This mix is just asking for trouble.

Another of the restricted umbilical cord problems is engorged placenta, a direct threat to the mother and future pregnancies. When the blood flow is restricted by clamping, the blood can pool in the placenta, causing it to rupture or backflow the baby's blood into the mother's. This cause lead to serious side effects, such as maternal hemorrhage and can even prohibit future pregnancies due to the blood mixing.

Why are Cords Early Clamped?

Restricted umbilical cord problems caused by early cord clamping occur for many reasons, none of them acceptable or in the best interest of the child. The first is ignorance. Many doctors are unaware of the risks of early cord clamping. This is in part due to poor training. Some commonly used medical texts still detail the use of early cord clamping. However, this represents a serious concern in that ACOG guidelines now refute the use of early cord clamping. Early cord clamping was first documented as harmful in 1801 and again in 1957. It wasn't until after 1923 that it began to be mainstreamed.

The second is convenience and time management. Doctors want to be in and out of the birthing room. Waiting an extra 20 minutes for the cord pulsation to stop naturally and the placenta to detach on its own may not fit into their agenda. They put your child at risk of developing restricted umbilical cord problems for their own convenience. Someone should remind them of that oath they took to do no harm.

If those two reasons weren't enough, the third will blow your mind. It represents an unforgivable injustice. Many doctors early cord clamp so the placenta and its cord blood can then be sold to the highest bidder. Yes, that's correct. When you sign papers allowing the hospital to "dispose" of the placenta and other remnants of birthing, when you think they are being burned or safely disposed, they're actually selling them to medical research for as much as $30,000 each! This figure was reported by the Children's Hospital in Randwick, Australia. This was confirmed in the 10th edition of the Principles of Anatomy and Physiology, 2003 page 1076. They're placing the baby at risk of these restricted umbilical cord problems to make money.

For each mother who allowed the hospital to dispose of her placenta (the vast majority), medical testing could currently be performed on your baby's stem cells, including cloning. This misuse of the placental blood represents a violation of informed consent. You did not consent to medical experimentation, only to disposal.

False Reasons for Clamping

Short cord, maternal hemorrhage, c-section, respiratory distress are just a few of the worthless reasons to clamp a cord. Even a baby in distress can be revived with the cord intact. It also allows better access to the umbilical vein as it remains uninjured. All of the restricted umbilical cord problems are usually the result of drugs given during labor, including oxytocin, pitocin, iv fluids, and pain medications, not a result of leaving the cord intact.

The cold truth is that hospital operate under the assumption that something will go wrong. This subconscious message is transmitted to every mother birthing in a hospital - from the sterile, cold environment to the brisk pace of the nurses. What they don't want you to know is that the interventions cause the complications. 93-95% of all births proceed normally with no complications whatsoever. If this information became widespread, they'd be out of business, fast.

When Should a Cord be Early Clamped?

The only situations in which a cord should be early clamped is when the cord has torn or with a placenta previa. Babies born via c-section can be delivered with their cord and placenta intact. Multiples can also be delivered without risk of restricted umbilical cord problems.

Prevention of Restricted Umbilical Cord Problems

* Birth in a warm room or warm water - cold temperatures cause blood flow to slow

* Wrap the baby immediately head to toe in warm blankets or allow skin-to-skin contact with the mother with blankets covering both.

* Do not manipulate the baby to breathe. While the cord is pulsating, the baby is receiving oxygenated blood, thus not triggering the need to take an additional breath. As the blood travels into the baby's expanding lungs, once they become filled, the baby will feel its own signal to breathe and will do so with fully expanded lungs.

* If the cord is wrapped around the baby's neck, have the birth attendant insert a finger between the neck and the cord, allowing the birth to proceed normally.

* If you choose a hospital birth, request your placenta. Take it home and plant it under a new tree that will grow as your baby does.

To stop the atrocity of restricted umbilical cord problems due to early cord clamping, sign this petition http://www.thepetitionsite.com/takeaction/102580814 to protect the health and welfare of babies and mothers.

For more information on early cord clamping, see article Leaving well alone: A natural approach to the third stage of labour by Dr. Sarah J. Buckley, physician and natural birther.

References

Rabe H, Reynolds G, Diaz-Rosello J. Early versus delayed umbilical cord clamping in pre-term infants. Cochrane Database Syst Rev, 2004 Oct 18;(4):CD003248.

Wadrop CA, Holland BM. The roles and vital importance of placental blood to the newborn infant. J Perinat Med, 1995;23(1-2):139-43.

Simon N, Morley GM. Brainstem lesions in autism: birth asphyxia and ischemia as causative factors. International Meeting for Autism Research. November 1, 2004, Available online at www.cordclamping.com/IMFAR/IMFARpaper.htm

Gunther M. The transfer of blood between baby and placenta in the minutes after birth. Lancet, 1957 Jun 22;272(6982):1277-80.

Peltonen T. Placental transfusion: advantage and disadvantage. Eur J Pediatrics 1981 Oct;137(2):141-6.

Και αυτο ειναι το δευτερο για οποιον θελει να το διαβασει.....

http://healthwyze.org/index.php/cutting-the-umbilical-cord-too-soon.html

Σοφία Τ.
24-06-10, 15:46
Eγω εχω μια απορια σχετικα με το οτι δεν πρεπει να κοβεται αμεσως ο λωρος:εννια μηνες το μωρο μεσα στη μητρα παιρνει αιμα και ουσιες απο το λωρο-την ωρα του τοκετου τι αλλαζει σε αυτες τις ουσιες και πρεπει οπωσδηποτε να τις παρει;Εννια μηνες δεν ηταν αρκετοι;Απλη απορια για εμενα που ειμαι και ξανθια...:confused:

vera
24-06-10, 16:15
Γιατρος δεν ειμαι για να σου κανω μια επιστημονικη εξηγηση....απλα θα υποθεσω με το μικρο μου ξανθο (επισης) μυαλο οτι ο πλακουντας παρεχει αιμα για οσο διαστημα ειναι το μωρο στην κοιλια .........η φυση εχει προνοησει μετα τη γεννα ολο αυτο αιμα να παει στο μωρο (γιατι πλεον θα λειτουργει μονο χωρις βοηθεια πλακουντα)...μαζι με το αιμα πανε στο μωρο και τα βλαστοκυτταρα........προφανως η θεση τους ειναι στον πλακουντα οσο ακομα ειναι στη μητρα το μωρο και συντηρειται απο αυτον .......αυτη η διαδικασια αποκαλειται ως η πρωτη μεταμοσχευση που γινεται στο μωρο απο την μανα του.("nature's first stem cell transplant")

Αυτο οσο αφορα το αιμα...υπαρχουν πολλοι αλλοι παραγοντες που καθιστουν αυτη τη διαδικασια απαραιτητη......

Κανε ενα κοπο και διαβασε το αρθρο που παρεθεσα, εχει πολυ ενδιαφερον και εξηγει ωραια πολλα πραγματα.......οσο περναει ο καιρος θα διαβαζουμε γι αυτο το θεμα περισσοτερα πραγματα κι απο τα ελληνικα μεσα,ηδη εχουν ξεκινησει (οπως παντα στην Ελλαδα ερχονται ολα με καθυστερηση)

vera
24-06-10, 16:21
Just Sign This Form

Parents usually have no clue that the blood of their child is being taken for research, and this is not accidental. Parents usually sign the fine print allowing their hospital to "dispose" of the cord blood and placenta, which is actually saved, and then sold to the highest bidder. Late cord clamping does not go well with the profit agenda. Ironically, the aim of the research is often to find cures for disorders which are caused by this early cord clamping. In other words, should we hurt John to help Luke? We can be sure that early cord clamping is, in some cases, creating future life-long 'customers' of the medical establishment, but this seems to be the normal pattern with allopathic medicine.

Since the cord blood can contain one quarter of the total blood volume of an infant, the loss is a huge blow to his immune system.

Το αιμα αυτο αποτελει το ενα τεταρτο του συνολικου ογκου αιματος του βρεφους....

Κι οπως λεει το ιδιο αρθρο (το δευτερο λινκ που παραθεσα) το αιμα των προορων βρεφων ειναι πολυτιμο γιατι εχει πολυ μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε βλαστοκυτταρα και ειδικα το προωρα δεν θα πρεπε να το στερουνται, αλλα ειναι αυτο που κυνηγουν περισσοτερο οι εταιρειες......

vera
24-06-10, 16:25
Ενα γκρουπ με πολλες πληροφοριες για το θεμα....

http://www.facebook.com/delayedcordclamping

Κι αλλο ενα λινκ

http://health.usnews.com/health-news/family-health/womens-health/articles/2010/05/26/waiting-to-clamp-the-umbilical-cord-may-be-better-for-babies.html

Βγαινει καθημερινα νεο υλικο για το θεμα.......σχεδον καθε μερα λαμβανω τετοια αρθρα....

vera
10-01-11, 19:24
Ενα ενδιαφερον αρθρο

Why do Obstetricians Still Rush to Clamp the Cord?
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/12/02/obstetricians-immediate-cord-clamping-routine.aspx?aid=CD945

Επισης τι λεει ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας για το θεμα

http://amro.who.int/English/AD/FCH/CA/Delivery_care_practices.pdf