PDA

Επιστροφή στο Forum : τι να ειναι?

elachl
26-02-10, 20:06
καλησπερα!σημερα το μεσημερι ηρθε μια γνωστη μου τελευται στιγμη πριν την πτηση να βγαλει εισητηρια για την αδερφη της και το μωρακι της 9 μηνων.ηταν πολυ αναστατωμενη...τελοσπαντων ντραπηκα να τη ρωτησω.αργοτερα την ειδα στην κουριερ και μου ειπε οτι το μωρο της αδερφης της 9 μηνων εχει καποιο προβλημα εδω και ενα μηνα..
του βαζουνε λεει αιμοπαιταλια και σπανε τα αγγεια.ειναι κατι πολυ σπανιο κατι σαν αλεργια που το παθαινουν τα παιδια πανω απο 3 ετων..αυτο ειναι 9 μηνων...γενικα λεει ψαχνουν οι γιατροι αλλα δεν ξερουν ακομα τι ακριβως συμβαινει...και επισης αυτη η ασθενεια εχει φοβο να παθεις εσωτερικη αιμοραγια..
το εχετε ξανακουσει αυτο?
τι μπορει να συμβαινει στο παιδακι?:sad:

elachl
26-02-10, 23:26
καμια κοπελα δεν το εχει ξανακουσει?

UFO
26-02-10, 23:35
οι γιατρόι δεν ξερουν Η κοπέλα το ψαχνει !!!
εσυ ψαχνεις και ρωτάς ΕΔΩ
Γιατι ????

mariantinos
26-02-10, 23:38
Δεν είμαι σίγουρη αλλά κάπως έτσι δεν είναι ο λύκος;

elachl
26-02-10, 23:52
οι γιατρόι δεν ξερουν Η κοπέλα το ψαχνει !!!
εσυ ψαχνεις και ρωτάς ΕΔΩ
Γιατι ????
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

UFO
26-02-10, 23:53
ρε μη σοκαρεσαι
ρωτάω !
αλήθεια γιατι ρωτάς ?
ετσι για να μαθεις ???? :shock::shock::shock::shock:

elachl
26-02-10, 23:58
εμενα το μυαλο μου πηγε σε κακο αλλα μου ειπε αλεργεια και καπως ηρεμησα αλλα και παλι δεν εχω ηρεμησει..τωρα ειναι αθηνα..ελπιζω να καλυτερεψει η κατασταση

Dimitra83
26-02-10, 23:58
ο λυκος ειναι αυτοανοσο νομιζω που τα αντισωματα στρεφονται εναντιων των οργανων?

Dimitra83
26-02-10, 23:59
http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1937
το βρηκα

angel25
27-02-10, 00:07
η μεγαλη μου το επαθε 1μιση ετους , λεγετε ιδιωπαθης θρωμβοπενικη πορφυρα, πεφτουν τα αιμωπεταλια και δημιουργειται αιμοραγια και αιματωματα στο σωμα, και αιμοραγια απο το στωμα ουλα και μαγουλα, εσωτερικα...
ειναι αυτοανωσω ,, χωρηγουν γ-σφαιρινη , στο νοσοκομαιο και περιμενουν αν ο οργανισμος θα ανεβασει τα αιμοπεταλια, μολις σταθεροποιησουν οι γιατροι τα αιμοπεταλια και δουν οτι ανεβουν δεινουν εξητηριο,,, η μιρκη ειχε 9000 αιμοπεταλια και ξεκινησε η αιμοραγια , αυτο εγινε για 2 φορες,, δλδ 2 φορες εισαγωγη παιδων+τζανειο για 8 μερες,
ολοι μπορουν να το παθουν , μη φοβασαι , ελπιζω να ειναι αυτο και να μην ειναι τιποτα αλλο!! οτι θες εδω ειμαι ,, δεν θα της το πουν απο την πρωτη μερα , θα γινουν εξετασεις και μετα την 2 μερα θα πουν τι ειναι.

elachl
27-02-10, 00:10
αντζελ ευχαριστω για την απαντηση.μου ειπε οτι προς το παρον εχουν προλαβει την αιμοραγια,...και οτι αυτο συμβαινει εδω και ενα μηνα και δεν εχουν ακομα συγκεκριμενη απαντηση.επισης μου ειπε οτι δυστυχως δεν τα ανεβαζει τα αιμοπεταλια...με λιγα λογια δεν αντιδρα ο οργανισμος...

italiana
27-02-10, 00:12
http://www.idelhema.gr/purpura.html

angel25
27-02-10, 00:14
γιαυτο ειπα ελπιζω να ειναι αυτο ,, δεν θα σου πω για την περιπτωση της οικογενειακης μασ φιλης. μολις βγουν ο απαντησεισ να μας πεισ,, ελπιζω να ειναι εδω στο παιδων και οχι σε κανα νοσοκομειο μυτιλινη!!

elachl
27-02-10, 00:15
φυγανε σημερα.ειναι αθηνα αλλα δεν ξερω που ακριβως...δεν ρωτησα..η κοπελα ηταν πολυ ταραγμενη...

angel25
27-02-10, 00:19
ψυχρεμια θελει , στανταρ παιδων το πανε.. ειναι καλοι εκει μεσα, και εμπειροι , ευχομαι περαστικα να ειναι , μακαρι να εχει το παιδι αυτο που επαθε η μεγαλη μου!! καλο βραδυ!

smartaki09
02-03-10, 22:20
Ογιος μου το επαθε οταν ηταν πεντε χρονων ξεκινησε με πετεχειες στα ανω και κατω ακρα και στο προσωπο μετα απο ιωση .Τα αιμοπεταλεια επεσαν περιπου στα 1000 και ηταν δυσκολα τα πραγματα μετα απο παρακεντηση νωτιαιου μυελου και αλλες εξετασεις ευτυχως δεν ηταν απο καποιο αυτοανοσο, αλλα απο το πονσταν και μου ειπαν να μην ξαναπιει του χορηγησαν γ σφαιρινη και ευτυχως ανεβηκαν.Για χρονια καναμε συνεχεια εξετασεις και τον παρακολουθουσε αιματολογος απο το παιδων.Δοξα τον θεο ειναι καλα τωρα.Ευχομαι να παει καλα το μωρακι.