PDA

Επιστροφή στο Forum : Που κάνατε εξωσωματική;

Σελίδες : [1] 2

kalliroi.
28-02-10, 21:32
κορίτσια που κάνατε εξωσωματική;; πείτε μου τις θετικές και μη εμπειρίες σας!!

Chryssaki
01-03-10, 13:20
μπήκα και γω να διαβάσω εμπειρίες αλλά τίποτα....

Μαργαρώ
01-03-10, 13:47
Καλό μήνα σε όλους! Εγώ κορίτσια έκανα την εξωσωματική μου στη Θεσσαλονίκη στο Embryolab, με γυναικολόγο τον Νίκο Χριστοφορίδη και εμβρυολόγο την Αλεξία Χατζηπαρασίδου. Απίστευτοι επιστήμονες και πάνω απ' όλα άνθρωποι και οι δύο και ιδιαίτερα ο Νίκος Χριστοφορίδης. Εμένα προσωπικά η εξωσωματική σαν διαδικασία δεν με κούρασε καθόλου και την συστήνω ανεπιφύλακτα! Με βοήθησε πάρα πολύ η μονάδα από την αρχή και όσον αφορά την επιτροπή εξωσωματικής του ΙΚΑ και την απόκτηση των φαρμάκων. Στη συνέχεια έγιναν όλα στη μονάδα. Την δεύτερη-τρίτη μέρα της περιόδου έγιναν όλες οι απαραίτητες αιματολογικές, ορμονικές και καλλιέργειες κολπικών υγρών για εμένα τα αποτελέσματα των οποίων μου καθόρισαν τις ημερίσιες μονάδες puregon που έπρεπε να πάρω, ενώ για τον σύζυγό μου έγινε ένα σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια. Οι ενέσεις ξεκίνησαν την τρίτη μέρα της περιόδου μου, οι οποίες γίνοντα στην κοιλιά και μου τις έκανε ο αντρούλης μου, δεν πονάνε καθόλου!!! Από την 6η μέρα άρχισαν οι επισκέψεις που περιλάμβαναν κολπικό υπέρυχο για μέτρημα του ενδομητρίου και παρακολούθηση των ωοθηλακίων, καθώς και αιματολογικές για την οιστραδιόλη (Ε2), μετά τον πρώτο υπέρηχο μου αύξησαν λίγο τις μονάδες και όλα καλά! Όταν τα ωοθηλάκια έφτασαν τα 17 με 18 χιλ. προγραμματίστηκε η ωοληψία, η οποία σαν διαδικασία είναι ανώδυνη! Έφτασα στη μονάδα την καθορισμένη ώρα εντελώς νηστική από το προηγούμενο βράδυ, μου έκαναν μία ελαφριά νάρκωση-μέθη, εγώ όμως κοιμήθηκα κανονικά, και όταν ξύπνησα είχαν τελειώσει όλα. Με άφησαν να αναπαυθώ για περίπου 40 λεπτά και μετά σπίτι, είχα πολύ ελαφριά πονάκια όπως όταν έχεις ωορηξία και ελάχιστο ροζ αίμα στο σκούπισμα περισσότερο παρά στο σερβιετάκι και μας ενημέρωσαν για το πλήθος και την ποιότητα των ωαρίων ενώ ο σύζυγός μου έδωσε σπέρμα. Την επόμενη ημέρα μας πήραν τηλέφωνο και μας είπαν πόσα από τα ωάριά μας γονιμοποιήθηκαν, την μεθ' επόμενη μέρα μας ενημέρωσαν για την πορεία της διάσπασης τους και αν όλα πάνε καλά και μας έκλεισαν ραντεβού για την επομένη μέρα, την τρίτη μετά την ωοληψία για την εμβρυομεταφορά.... Η εμβρυομεταφορά ήταν σαν απλώς να ξάπλωσα στην περιβόητη αυτή γυναικολογική καρέκλα... και να σηκώθηκα... δεν κατάλαβα τίποτα....ένιωσα όμως μια απίστευτη συγκίνηση σε σημείο να δακρύσω στο δωμάτιο ανάπαυσης της μονάδας.... έκανα το σταυρό μου, την προσευχή μου και σε μισή ωρίτσα μετά επέστρεψα στο σπίτι μου με τα δύο εμβρυάκια μου στην κοιλιά!!!! Αυτό συνέβει στις 25 Φεβρουαρίου, σήμερα 4 ημέρες μετά την εμβρυομεταφορά είμαι σε μία κατάσταση καναπέ-κρεββάτι και αντίστροφα και περιμένω την Δευτέρα 8 Μαρτίου να κάνω την χοριακή για να δούμε αν πέτυχε η θεραπεία μας....αυτό που με δυσκόλεψε σε όλη τη διαδικασία είναι το πρήξιμο από τις ορμόνες, τρελλό πρήξιμο!!!!!, και η ξάπλα από την εμβρυομεταφορά και μετά.... δεν είμαι και συνηθισμένη βλέπετε, είμαι λίγο εργασιομανής.... η αιτία που προχωρήσαμε σε εξωσωματική είναι τα 3 χρόνια άκαρπων προσπαθειών, εν μέσω διαφόρων εξετάσεων, λαπαροσκόπησης, σαλπιγγογραφίας, σπερματέγχυσης, ήπιας ενδομητρίωσης κ.α. με τελική γνωμάτευση ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ!!! Αυτά κορίτσια και ελπίζω να σας βοήθησα, ότι άλλο χρειαστείτε στην διάθεσή σας και εύχομαι την Δευτέρα να είμαι σε θέση να σας πω και τα ευχαριστά και να κλείσει αυτός ο κύκλος με το θαύμα που περιμένουμε!!!

kalliroi.
01-03-10, 13:58
Καλό μήνα σε όλους! Εγώ κορίτσια έκανα την εξωσωματική μου στη Θεσσαλονίκη στο Embryolab, με γυναικολόγο τον Νίκο Χριστοφορίδη και εμβρυολόγο την Αλεξία Χατζηπαρασίδου. Απίστευτοι επιστήμονες και πάνω απ' όλα άνθρωποι και οι δύο και ιδιαίτερα ο Νίκος Χριστοφορίδης. Εμένα προσωπικά η εξωσωματική σαν διαδικασία δεν με κούρασε καθόλου και την συστήνω ανεπιφύλακτα! Με βοήθησε πάρα πολύ η μονάδα από την αρχή και όσον αφορά την επιτροπή εξωσωματικής του ΙΚΑ και την απόκτηση των φαρμάκων. Στη συνέχεια έγιναν όλα στη μονάδα. Την δεύτερη-τρίτη μέρα της περιόδου έγιναν όλες οι απαραίτητες αιματολογικές, ορμονικές και καλλιέργειες κολπικών υγρών για εμένα τα αποτελέσματα των οποίων μου καθόρισαν τις ημερίσιες μονάδες puregon που έπρεπε να πάρω, ενώ για τον σύζυγό μου έγινε ένα σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια. Οι ενέσεις ξεκίνησαν την τρίτη μέρα της περιόδου μου, οι οποίες γίνοντα στην κοιλιά και μου τις έκανε ο αντρούλης μου, δεν πονάνε καθόλου!!! Από την 6η μέρα άρχισαν οι επισκέψεις που περιλάμβαναν κολπικό υπέρυχο για μέτρημα του ενδομητρίου και παρακολούθηση των ωοθηλακίων, καθώς και αιματολογικές για την οιστραδιόλη (Ε2), μετά τον πρώτο υπέρηχο μου αύξησαν λίγο τις μονάδες και όλα καλά! Όταν τα ωοθηλάκια έφτασαν τα 17 με 18 χιλ. προγραμματίστηκε η ωοληψία, η οποία σαν διαδικασία είναι ανώδυνη! Έφτασα στη μονάδα την καθορισμένη ώρα εντελώς νηστική από το προηγούμενο βράδυ, μου έκαναν μία ελαφριά νάρκωση-μέθη, εγώ όμως κοιμήθηκα κανονικά, και όταν ξύπνησα είχαν τελειώσει όλα. Με άφησαν να αναπαυθώ για περίπου 40 λεπτά και μετά σπίτι, είχα πολύ ελαφριά πονάκια όπως όταν έχεις ωορηξία και ελάχιστο ροζ αίμα στο σκούπισμα περισσότερο παρά στο σερβιετάκι και μας ενημέρωσαν για το πλήθος και την ποιότητα των ωαρίων ενώ ο σύζυγός μου έδωσε σπέρμα. Την επόμενη ημέρα μας πήραν τηλέφωνο και μας είπαν πόσα από τα ωάριά μας γονιμοποιήθηκαν, την μεθ' επόμενη μέρα μας ενημέρωσαν για την πορεία της διάσπασης τους και αν όλα πάνε καλά και μας έκλεισαν ραντεβού για την επομένη μέρα, την τρίτη μετά την ωοληψία για την εμβρυομεταφορά.... Η εμβρυομεταφορά ήταν σαν απλώς να ξάπλωσα στην περιβόητη αυτή γυναικολογική καρέκλα... και να σηκώθηκα... δεν κατάλαβα τίποτα....ένιωσα όμως μια απίστευτη συγκίνηση σε σημείο να δακρύσω στο δωμάτιο ανάπαυσης της μονάδας.... έκανα το σταυρό μου, την προσευχή μου και σε μισή ωρίτσα μετά επέστρεψα στο σπίτι μου με τα δύο εμβρυάκια μου στην κοιλιά!!!! Αυτό συνέβει στις 25 Φεβρουαρίου, σήμερα 4 ημέρες μετά την εμβρυομεταφορά είμαι σε μία κατάσταση καναπέ-κρεββάτι και αντίστροφα και περιμένω την Δευτέρα 8 Μαρτίου να κάνω την χοριακή για να δούμε αν πέτυχε η θεραπεία μας....αυτό που με δυσκόλεψε σε όλη τη διαδικασία είναι το πρήξιμο από τις ορμόνες, τρελλό πρήξιμο!!!!!, και η ξάπλα από την εμβρυομεταφορά και μετά.... δεν είμαι και συνηθισμένη βλέπετε, είμαι λίγο εργασιομανής.... η αιτία που προχωρήσαμε σε εξωσωματική είναι τα 3 χρόνια άκαρπων προσπαθειών, εν μέσω διαφόρων εξετάσεων, λαπαροσκόπησης, σαλπιγγογραφίας, σπερματέγχυσης, ήπιας ενδομητρίωσης κ.α. με τελική γνωμάτευση ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ!!! Αυτά κορίτσια και ελπίζω να σας βοήθησα, ότι άλλο χρειαστείτε στην διάθεσή σας και εύχομαι την Δευτέρα να είμαι σε θέση να σας πω και τα ευχαριστά και να κλείσει αυτός ο κύκλος με το θαύμα που περιμένουμε!!!

σ' ευχαριστώ πολύ Μαργαρίτα, καλή επιτυχία μακάρι να έχουν πιάσει και τα δυο και να κάνετε διδυμάκια, υγιή και τυχερά.!!!!!!

tania72
01-03-10, 14:06
στο ιασω ,1η προσφατη αποτυχημενη.τα πραγματα απο νορμαλ ως καλα.σκεφτομαι εκει παλι για την δευτερη αλλα με απασχολει η πρωτη αποτυχια μεσω της εν λογω κλινικης:confused:
επισης μια αποτυχημενη σπερματεγχυση στο εμβυο-κ.γατος=νορμαλ ,με μεγαλο αρνητικο την πολυκοσμια και την κακη εξυπηρετηση και ασυνενοησια στην γραματεια τους.με λιγα λογια για εμβυο πρεπει να διαθετεις γαιδουρινη υπομονη

Chryssaki
01-03-10, 14:43
μαργαρώ πολύ κατατοπιστική....καλλιρροίτσα δεν πας και συ στο ίδιο εκει στη Θεσσαλονίκη!!
μαργαρώ θα περιμένουμε νέα!!!!!!διδυμάκια μαργαρώ μου ευχομαι!!!!
αν καποια ξερει τον Τσιριγώτη ας μου πει!

Μαργαρώ
01-03-10, 14:55
μαργαρώ πολύ κατατοπιστική....καλλιρροίτσα δεν πας και συ στο ίδιο εκει στη Θεσσαλονίκη!!

chryssaki σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ευχή σου και πραγματικά θα ήθελα πάρα πολύ να δώσει ο Θεός διδυμάκια!!!! ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για τις ευχές, πιστέψτε με είναι πολύ σημαντικό!!!! να είστε όλες καλά

kalliroi.
01-03-10, 15:15
στο ιασω ,1η προσφατη αποτυχημενη.τα πραγματα απο νορμαλ ως καλα.σκεφτομαι εκει παλι για την δευτερη αλλα με απασχολει η πρωτη αποτυχια μεσω της εν λογω κλινικης:confused:
επισης μια αποτυχημενη σπερματεγχυση στο εμβυο-κ.γατος=νορμαλ ,με μεγαλο αρνητικο την πολυκοσμια και την κακη εξυπηρετηση και ασυνενοησια στην γραματεια τους.με λιγα λογια για εμβυο πρεπει να διαθετεις γαιδουρινη υπομονη

τάνια, από Αθήνα έχω πάει Γιάνναρη (έμβρυοαρτ), Μαστρομηνά & Παράσχο.
από τους 3 καλύτερος μου φάνηκε ο Γιάνναρης και από εξυπηρέτηση κέντρου και από τον ίδιο το γιατρό, και έχω ακούσει πως έχουν πολύ καλύ εμβρυολόγο την Φλωρεντίν..

καλή επιτυχία στην επόμενη και τυχερή σου προσπάθεια!!!!!!!

Chryssaki
01-03-10, 15:33

εμενα τον Τσιριγώτη μου συστησεογιατρός μου...συγκεκριμένα μου είπε ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΛΛΟΙ! θα δείξει!!!

http://www.mtsirigotis.gr/

alcyon
01-03-10, 15:40
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=50495&highlight=%C3%C5%CD%CD%C7%CC%C1
Ρίξτε μια ματιά εδώ... έχει κάποιους. :)

kalliroi.
01-03-10, 18:56
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=50495&highlight=%C3%C5%CD%CD%C7%CC%C1
Ρίξτε μια ματιά εδώ... έχει κάποιους. :)

ευχαριστούμε alcyon η δική σου ιστορία είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντική, να χαίρεσαι την οικογένειά σου!!!

Πενιώ
01-03-10, 21:13
εμβρυογεννηση - μαστρομηνας!! ανθρωπινος, γλυκος με εξαιρετικο και εμπειρο προσωπικο! με την δευτερη επιασα τα διδυμακια μου!

angela_kgr
01-03-10, 21:25
..... (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=20544)

red
01-03-10, 21:43
Mετα απο αποτυχημενες προσπαθειες σε επαρχια πηγα στο Γενεσις στον Παντο - κορυφη για μενα! στην Αθηνα και επιασα το γιο μου με τη μια....:p

Μάγκι Σ.
02-03-10, 11:45
Mετα απο αποτυχημενες προσπαθειες σε επαρχια πηγα στο Γενεσις στον Παντο - κορυφη για μενα! στην Αθηνα και επιασα το γιο μου με τη μια....:p

Και γω έκανα 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και 4 αποτυχημένες εξωσωματικές Θεσσαλονίκη και τώρα είπα να δοκιμάσω την τύχη μου στην Αθήνα στον Πάντο.Ελπίζω να είναι τελευταία και τυχερή η προσπάθειά μου, σαν και σένα!!!

xrysa3w
02-03-10, 12:07
Παντος στο Γεννασις αθηνων...με την πρωτη επιασα τα διδυμακια μου μετα απο μικρογονιμοποιηση!Τις ενεσεις τις εκανα μονη μου στην κοιλιτσα μετα απο εκπαιδευση της φαρμακοποιου μου!Γενικα ολη η διαδικασια για μενα ηταν σαν να ημουν διακοπες...σκεφτομουν θετικα κ απολαμβανα την καθε στιγμη οση ταλαιπωρια κ αν ειχε!Απο τα 16 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 10 μου εβαλαν τα 3 επιασαν κ τα 3 εχασα το 1 τωρα εχω τα μωρακια μου κ αλλα 7 στο Γεννεσις!Σκεφτομαι κ για τριτο καποια στιγμη!Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα....να σκεφτεστε θετικα!

Μάγκι Σ.
02-03-10, 19:06
Παντος στο Γεννασις αθηνων...με την πρωτη επιασα τα διδυμακια μου μετα απο μικρογονιμοποιηση!Τις ενεσεις τις εκανα μονη μου στην κοιλιτσα μετα απο εκπαιδευση της φαρμακοποιου μου!Γενικα ολη η διαδικασια για μενα ηταν σαν να ημουν διακοπες...σκεφτομουν θετικα κ απολαμβανα την καθε στιγμη οση ταλαιπωρια κ αν ειχε!Απο τα 16 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 10 μου εβαλαν τα 3 επιασαν κ τα 3 εχασα το 1 τωρα εχω τα μωρακια μου κ αλλα 7 στο Γεννεσις!Σκεφτομαι κ για τριτο καποια στιγμη!Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα....να σκεφτεστε θετικα!

Να σου ζήσουν τα διδυμάκια σου και με το καλό να γίνεις και τρίτεκνη μανούλα!!Μόνη μου τις βάζω τις ενέσεις στην κοιλιά και αυτή τη φορά νιώθω όπως ανέφερες παραπάνω!!!!

xrysa3w
02-03-10, 19:23
Να σου ζήσουν τα διδυμάκια σου και με το καλό να γίνεις και τρίτεκνη μανούλα!!Μόνη μου τις βάζω τις ενέσεις στην κοιλιά και αυτή τη φορά νιώθω όπως ανέφερες παραπάνω!!!!
Ευχαριστω..:p κ εσυ με το καλο να αποκτησεις κ 1 κ 2 κ 3 κ 4 παιδια...:lol::lol::lol: μεσα απο την καρδια μου.....!Ετσι πρεπει να νιωθουμε....ολες....;)

babas
02-03-10, 21:33
Καλό μήνα σε όλους! Εγώ κορίτσια έκανα την εξωσωματική μου στη Θεσσαλονίκη στο Embryolab, με γυναικολόγο τον Νίκο Χριστοφορίδη και εμβρυολόγο την Αλεξία Χατζηπαρασίδου..........................................προσπαθειών, εν μέσω διαφόρων εξετάσεων, λαπαροσκόπησης, σαλπιγγογραφίας, σπερματέγχυσης, ήπιας ενδομητρίωσης κ.α. με τελική γνωμάτευση ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ!!!

Για να μην πολυλογώ, οι μόνες διαφορές μας με την Μαργαρώ είναι ότι ανηκουμε στο ΤΕΒΕ και ότι είμαστε λίγο πιο προχωρημένοι.

Μαργαρώ στον 1ο υπέρηχο είδαμε 1 σάκο. Απ΄τον 2ο και μετά φάνηκε και η δεσποινίς !!!!
Καλή επιτυχία σου εύχομαι !

RHNIO
02-03-10, 22:30
Εγω κοριτσια ειμαι στην πρωτη προσπαθεια στο ΕΛΕΝΑ με τον κ.Παπαριστειδη...Θα δειξει...Ευχομαι ολα να πανε καλα...Εχω ακουσει πολυ καλα λογια....

stamatina
02-03-10, 23:17
]εμβρυογεννηση - μαστρομηνας!! ανθρωπινος, γλυκος με εξαιρετικο και εμπειρο προσωπικο! με την δευτερη επιασα τα διδυμακια μου![/QUOTE]

και εγω εκει πηγα,ολα ηταν τελεια με βοηθησαν πολυ απο την πρωτη στιγμη μου
ειπε πως εχουν τα πραγματα.αλλα επειδη ακουμε και τους αλλους πηγα και στον παρασχο(που να μην πηγαινα) εχω πολυ ασχημη εντυπωση και στον αντρα μου επισης αλλα η κοπελα που με πηγε εκει τον εχει θεο.

κοιτα ειναι σχετικα ολα αυτα που σου λεμε δυστυχως θα πρεπει να κανεις μερικες
επισκεψεις και οποιος σου αρεσει εσενα καλυτερα!!

marios+hlianna
02-03-10, 23:44
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΕΠΙΤΥΧΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΓΕΝΝΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ Κ.ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟ.ΑΨΟΓΑ ΟΛΑ.ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ.ΣΤΟ ΓΕΝΝΗΜΑ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΑΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΟΛΩΝ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΑΡΙΟΣ+ΗΛΙΑΝΝΑ 19 ΜΗΝΩΝ ΣΗΜΕΡΑ.ΚΑΛΛΙΡΟΗ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!

BEBE
02-03-10, 23:54
Γιατρός ΛΑινάς Τρύφων, Ευγονία. Με 1,5 ωάριο που έβγαλε ( δεν ειχα και άλλα άλλωστε) έπιασα το γιο μου με την πρώτη.

kalliroi.
03-03-10, 11:06
σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τη συμβολή σας..:-P
να χαίρεστε τα παιδάκια σας όσες τα καταφέρατε και με το καλό
όσες το προσπαθείτε..!!

ranioula
03-03-10, 11:16
κοριτσάκια, γειά σας και από εμένα...
έχω αρκετές απορίες στο θέμα που έχετε ανοίξει και θα ήθελα τη βοήθειά σας! Αυτό το μήνα θα επισκεφτώ τον γυναικολόγο μου να συζητήσουμε για εξωσωματική ...θα ήθελα κάποιες πληροφορίες, ώστε να είμαι ψιλιασμένη για το τι πρόκειται να ακούσω.
Καταρχήν, τι εξετάσεις πρέπει να κάνω εγώ και ο σύζυγος? έχω κάνει μόνο σαλπιγγογραφία (και παλιότερα είχα κάνει λαπαροσκόπηση).
Αν πάμε αυτό το μήνα, μπορούμε να προγραμματίσουμε την πρώτη προσπάθεια μέσα στον επόμενο μήνα ή χρειάζεται περισσότερος χρόνος προετοιμασίας?
Ποιό είναι το κόστος χονδρικά σε ιδιωτική κλινική?
Πρέπει να πάρω άδεια από τη δουλειά μου?
Σας ευχαριστώ...κάθε βοήθεια πολύτιμη, γιατί είμαι πολύ αγχωμένη!!!

dinad
03-03-10, 12:04
Καλημέρα κοριτσάκια. Καλή επιτυχία σε όλες όσες προσπαθούν για μωράκι.
Κι εγώ καινούργια είμαι...μπήκαμε κι εμείς στην μέθοδο της εξωσωματικής.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω κι εγώ είναι πόσες μέρες χρειάστηκε να πάρετε άδεια? Θα μπορέσω να κάνω την διαδικασία χωρίς να με πάρουν χαμπάρι στην δουλειά? ή θα πρέπει να παίρνω συνέχεια άδεια για εξετάσεις και ξεκούραση??

kalliroi.
03-03-10, 12:14
ranioula & dinad
στο ρωτήστε και στο καφέ εξωσωματικής
http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=222&page=156
γιατί μπορεί οι κοπέλες που έχουν μπει στη σχετική διαδικασία να μην έχουν δει αυτό το θέμα και να είναι σε θέση να σας λύσουν πολλές απορίες!

domnina
03-03-10, 14:28
Ντινάκι μου,

Εγώ μέχρις στιγμής δεν χρειάστηκε να πάρω άδεια από τη δουλειά αλλά εγώ δουλεύω 11-19 κάθε μέρα.

Επειδή οι αιμοληψίες πρέπει να γίνονται πρωϊνές ώρες θα πρέπει να κανονίσεις το πρόγραμμά σου έτσι ούτως ώστε να μη δημιουργηθεί θέμα με τη δουλειά σου. Αν πάλι το κέντρο εξωσωματικής είναι κοντά στη δουλειά σου δεν θα υπάρχει θέμα.

Εγώ σκοπεύω να πάρω 1 μέρα άδεια κατά την ωοληψία και μετά 2-3 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά. Βέβαια η δική μου η δουλειά δεν είναι κουραστική (είναι δουλειά γραφείου) οπότε δεν τίθεται θέμα ιδιαίτερης κούρασης. Αν όμως είσαι εμπορουπάλληλος σίγουρα δεν θα μπορείς να στέκεσαι όρθια με τις ώρες μετά την εμβρυομεταφορά..

Όλα είναι σχετικά πάντως διότι και κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Εγώ μέχρις στιγμής δεν έχω καταλάβει τίποτε..

culte
03-03-10, 14:35
κορίτσια εγώ έκανα στον Μιχάλη Μπομπότη αν τον ξέρετε...πολύ καλός νέος επιστήμονας...έπιασα τη Ζωίτσα με την πρώτη!!

alcyon
03-03-10, 16:06
Συνήθως συστήνουν σπερμοδιάγραμμα για τους άντρες και ορμονικό έλεγχο για τις γυναίκες. Από εκεί και πέρα εξαρτάται κατά περίπτωση. Καλύτερα θα σου τα πει κάποιος εξειδικευμένος γιατρός για εξωσωματική.

Να προτιμάτε τους ειδικούς για τέτοια θέματα και όχι τους απλούς γυναικολόγους.

Το πότε μπορεί να ξεκινήσει ένα ζευγάρι μια προσπάθεια εξωσωματικής, εξαρτάται από τις εξετάσεις του. Ο γιατρός θα το πει αυτό.

Φυσικά και μπορεί να γίνει διακριτικά η όλη διαδικασία. 2 μέρες άδεια χρειάζεται. Μια μέρα κατά την ωοληψία και μία κατά την εμβρυομεταφορά.

Εμείς ήρθαμε από επαρχία και πάλι δεν κατάλαβε κανένας τίποτα! Δεν είναι δύσκολο να μη δώσεις στόχο. :)

ΚΡΗΤΗ
04-03-10, 14:24
Εγω κοριτσια ειμαι στην πρωτη προσπαθεια στο ΕΛΕΝΑ με τον κ.Παπαριστειδη...Θα δειξει...Ευχομαι ολα να πανε καλα...Εχω ακουσει πολυ καλα λογια....
ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΡΟ . ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΘΑ ΔΙΞΕΙ!!!!!!!!!!!!!! ΤΙ ΘΕΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΤΙ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ, ΤΙ ΚΑΛΟΣ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΟΣ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ...................

ΚΡΗΤΗ
04-03-10, 14:31
Καλημέρα κοριτσάκια. Καλή επιτυχία σε όλες όσες προσπαθούν για μωράκι.
Κι εγώ καινούργια είμαι...μπήκαμε κι εμείς στην μέθοδο της εξωσωματικής.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω κι εγώ είναι πόσες μέρες χρειάστηκε να πάρετε άδεια? Θα μπορέσω να κάνω την διαδικασία χωρίς να με πάρουν χαμπάρι στην δουλειά? ή θα πρέπει να παίρνω συνέχεια άδεια για εξετάσεις και ξεκούραση??
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!
ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΗΡΑ ΑΝΑΡΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΔΕΙΑ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΧΡΕΙΑΣΤΩ .........................

tania72
05-03-10, 07:34
θα μπορουσα να μαθω το κοστος στον παντο για μικρογονιμοποιηση?

Μάγκι Σ.
05-03-10, 08:27

Ωοληψία - εμβρυομεταφορά μαζί με τον αναισθησιολόγο 3.900 Ε μου είπανε πριν δυό - τρεις μήνες που τηλεφώνησα.Τώρα αν άλλαξε κάτι δεν ξέρω!Τηλεφώνησε στο λογιστήριο τους και θα σου πούνε ότι θέλεις.....

candy1979
06-03-10, 00:14
εγω την εκανα στο πανεπιστημιακο κρητης λογω του γιατρου αντωνη μακρυγιανακη και επιασε με την πρωτη!!οσο για αδεια δουλεψα το απογευμα μετα την ωοληψια αλλα μετα την εμβρυομεταφορα ημουν 2 εβδομαδεσ ξαπλα!εντολη γιατρου!!

xrysa3w
06-03-10, 00:40
Τον ιουνιο του 2008 3700Ε με αποδειξη..απ'οτι εχω ακουσει απο μια γνωστη μου ομως καμια φορα προτεινουν αυτοι να μην δωσουν αποδειξη (μετα την εμβρυομεταφορα)κ το κοστος κατεβαινει 600 με 700Ε!Αλλα αυτο το τελευταιο παιζει...δεν μπορω να εγγυηθω,ετσι μου εχουν πει!

alcyon
06-03-10, 11:55
Τι νούμερα είναι αυτά?!! :shock:

Το 2006 είχα πληρώσει περίπου 1800 ευρώ, με απόδειξη!
+ 300 ευρώ τα φάρμακα (γιατί το ταμείο δικαιολογούσε το 75%).
Από τα οποία 1800 πήρα πίσω κάποια λόγω ταμείου.

Έχουν ανέβει γενικά οι τιμές ή είναι σε συγκεκριμένα κέντρα;

Υ.Γ. Μόλις πρόσεξα πως μιλάτε για μικρογονιμοποίηση!! Λάθος!! Εγώ μιλούσα για απλή εξωσωματική. Η μικρογονιμοποίηση είναι σαφώς πιο ακριβή!

efichris
06-03-10, 12:14
Τον περασμένο Μάιο έκανα την πρώτη μου εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση στον Μαστρομηνά.Η εμπειρία ήταν ικανοποιητική με δεδομένο ότι λόγω ηλικίας (39) και χαρακτήρα δεν μπορούσα να πιστέψω ότι μερικούς μήνες μετά θα κρατούσα αγκαλιά τον δεύτερο άντρα της ζωής μου.Με αντιμετώπισαν ανθρώπινα.Δεν μου αρέσει να δίνω συμβουλές αλλά αν αληθινά το πιστεύεις και το θέλεις πολύ και με τη βοήθεια του θεού θα κρατάς το μικρό σου θαύμα στην αγκαλιά σου και δε θα το πιστεύεις.Γέννησα στις 26/2/2010 και αν με ρωτούσε κάποιος αν άξιζε η ταλαιπωρία, οι ενέσεις, η ψυχολογική κατάσταση, τα προβλήματα που αντιμετώπισα γενικότερα, θα έλεγα πως τίποτα δεν συγκρίνεται με τη χαρά που σου δίνει ένα παιδί και ολοκληρώνει την σχέση με τον σύντροφό σου.Εύχομαι με το καλό να πραγματοποιηθούν τα όνειρά σας μέσα από την καρδιά μου!:grin:

miracle!
06-03-10, 13:26
Υπάρχει κάποια που να έχει κάνει εξωσωματική στη Μονάδα Αναπαραγωγικής Ιατρικής του Τζεφεράκου στο Λητώ;

Σκέφτομαι εκεί να κάνω την πρώτη μου εξωσωματική και μιας και το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε είναι ιδιαίτερο σοβαρό (αζωοσπερμία) ίσως να μην έχω το περιθώριο για πολλές προσπάθειες. Είναι σημαντικό να είναι το κέντρο καλό λοιπόν. Αν και θεωρώ πως μόνο αν θέλει ο Θεός, θα έρθει.

kalliroi.
08-03-10, 11:12
Τι νούμερα είναι αυτά?!! :shock:

Το 2006 είχα πληρώσει περίπου 1800 ευρώ, με απόδειξη!
+ 300 ευρώ τα φάρμακα (γιατί το ταμείο δικαιολογούσε το 75%).
Από τα οποία 1800 πήρα πίσω κάποια λόγω ταμείου.

Έχουν ανέβει γενικά οι τιμές ή είναι σε συγκεκριμένα κέντρα;

Υ.Γ. Μόλις πρόσεξα πως μιλάτε για μικρογονιμοποίηση!! Λάθος!! Εγώ μιλούσα για απλή εξωσωματική. Η μικρογονιμοποίηση είναι σαφώς πιο ακριβή!

alcyon, τώρα στο Γέννημα το κόστος είναι 3.000 ευρώ για απλή και 3.500 ευρώ για μικρογονιμοποίηση, τεράστια διαφορά από το 2006 έως σήμερα..:evil:

kalliroi.
08-03-10, 11:13
επιπλέον, στο πακέτο των 3.000 ή 3.500 ευρώ, συμπεριλαμβάνεται η παρακολούθηση (υπέρηχοι κλπ.)
εγώ που ζω εκτός Αθηνών, και δεν θα κάνω την παρακολούθηση στο κέντρο, δε μειώνεται το κόστος του πακέτου...

kriskris
08-03-10, 13:23
επιπλέον, στο πακέτο των 3.000 ή 3.500 ευρώ, συμπεριλαμβάνεται η παρακολούθηση (υπέρηχοι κλπ.)
εγώ που ζω εκτός Αθηνών, και δεν θα κάνω την παρακολούθηση στο κέντρο, δε μειώνεται το κόστος του πακέτου...
σε βρηκα!!αρα το αποφασισες κοριτσαρα,ξεκινας!~!!!καλη επιτυχιααααααααααααααααααααααααααααααααααααα:cool:

marikaki
08-03-10, 13:43
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΓΕΝΝΕΣΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟ ΤΑΣΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΥ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΜΕΣΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΤΑ ΕΞΗΓΟΥΣΕ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΞΕΡΑΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ. ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΔΕΙΧΝΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΜΕ.
ΣΑΣ ΤΟΝ ΣΥΝΗΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!

ANGELIN
09-03-10, 17:10
Εγώ έκανα στο ΕΜΡΥΟART με τον Μουστακαρία (συνεργάτης του Χασιάκου). Δουλεύει μαζί και με το Γιάνναρη (κάπου είδα μια κοπέλα να αναφέρει το όνομα του).Η 1η παλλινδόμησε και είμαι στη 2η εξωσωματική και μου δίνει απίστευτο θάρρος ότι θα μείνω οπωσδήποτε έγκυος. Αυτό που έχω να πω είναι ότι υπάρχει απίστευτη χημεία όχι μόνο με το γιατρό αλλά και με όλο το προσωπικό. Όλοι είναι δίπλα σου.Συνιστώ ανεπιφύλακτα και το κέντρο και τον γιατρό. Μία συμβουλή σε όλες '' Πρέπει να έχετε εμπιστοσύνη στο γιατρό σας''.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ

MHTSH
11-03-10, 10:29
ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΡΟ . ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΘΑ ΔΙΞΕΙ!!!!!!!!!!!!!! ΤΙ ΘΕΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΤΙ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ, ΤΙ ΚΑΛΟΣ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΟΣ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ...................

ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ 2Η..κοριτσια ειναι τυχερό ..όπου και να πας ακους και επιτυχιες και αποτυχιες ..εγω τον εμπιστευομαι κι ετσι μενω εκει..θα δειξει.
ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

alcyon
11-03-10, 17:40
alcyon, τώρα στο Γέννημα το κόστος είναι 3.000 ευρώ για απλή και 3.500 ευρώ για μικρογονιμοποίηση, τεράστια διαφορά από το 2006 έως σήμερα..:evil:

Δεν ξέρω τις σημερινές τιμές!!
Πράγματι αν είναι αυτές η διαφορά είναι μεγάλη!!!!
Για το δικό μου εισόδημα ας πούμε θα ήταν απαγορευτική. Πάντως θυμάμαι την ύπαρξη δύο τιμολογίων.... (πάντα με απόδειξη). Άρα αν υπάρχει κάποιο οικονομικό θέμα, ίσως να συζητιώταν με το γιατρό...;

Εγώ ας πούμε τότε είχα εξηγήσει στο γιατρό την οικονομική μας κατάσταση και τον είχα ρωτήσει για το ακριβές ποσό που θα χρειαζόταν γιατί τέτοια για ποσά θα έπρεπε να κάνω μεγάλο οικονομικό προγραμματισμό. Γενικά όμως δεν αισθάνθηκα πως με κοιτούσε στην τσέπη. Και κατάλαβα πως όπου υπήρχε περιθόριο έκανε γενναίες εκπτώσεις... Και περιθόρια υπήρχαν αρκετά (τουλάχιστον τότε).

Μια μικρή διευκρίνηση.... Το 2006 δεν υπήρχε το Γέννημα... Αυτό δημιουργήθηκε μετά. Δε γνωρίζω τις τιμές του συγκεκριμένου κέντρου, αν και το γιατρό τον ξέρω πάρα πολύ καλά. Κι αυτό γιατί είχα τη συγκυρία να τον γνωρίσω πριν δημιουργήσει το κέντρο.

ΝΙΤΑ
12-03-10, 17:22
Θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε καποιο κεντρο για φυσικό κυκλο στη Θεσσαλονίκη κ αν γνωριζετε τιμές. Γενικά τι εμπειρίες εχετε, θετικές ή αρνητικές. Εκανα την πρωτη εξωσωματική με την οποια απεκτησα το γιο μου κ ετοιμαζομαι για τη δευτερη τωρα.

ΟΛΓΑ79
13-03-10, 11:50
καλημερα και απο μένα!
Εγω εκανα την εξωσωματική στον Παρασχο και ημουν τυχερη γιατι με την πρωτη προσπάθεια τα κατάφερα και αυτη την στιγμη εδω και 1,5 μηνα εχω στην αγκαλιά μου τα διδυμακια μου!
Ευχομαι σε ολα τα κοριτσια μεσα απο την καρδια μου να εχουν την τυχη μου και συντομα στην αγκαλιτσα τους ακόμη και 2 πανεμορφα πλασματακια!

kalliroi.
13-03-10, 20:02
Δεν ξέρω τις σημερινές τιμές!!
Πράγματι αν είναι αυτές η διαφορά είναι μεγάλη!!!!
Για το δικό μου εισόδημα ας πούμε θα ήταν απαγορευτική. Πάντως θυμάμαι την ύπαρξη δύο τιμολογίων.... (πάντα με απόδειξη). Άρα αν υπάρχει κάποιο οικονομικό θέμα, ίσως να συζητιώταν με το γιατρό...;

Εγώ ας πούμε τότε είχα εξηγήσει στο γιατρό την οικονομική μας κατάσταση και τον είχα ρωτήσει για το ακριβές ποσό που θα χρειαζόταν γιατί τέτοια για ποσά θα έπρεπε να κάνω μεγάλο οικονομικό προγραμματισμό. Γενικά όμως δεν αισθάνθηκα πως με κοιτούσε στην τσέπη. Και κατάλαβα πως όπου υπήρχε περιθόριο έκανε γενναίες εκπτώσεις... Και περιθόρια υπήρχαν αρκετά (τουλάχιστον τότε).

Μια μικρή διευκρίνηση.... Το 2006 δεν υπήρχε το Γέννημα... Αυτό δημιουργήθηκε μετά. Δε γνωρίζω τις τιμές του συγκεκριμένου κέντρου, αν και το γιατρό τον ξέρω πάρα πολύ καλά. Κι αυτό γιατί είχα τη συγκυρία να τον γνωρίσω πριν δημιουργήσει το κέντρο.

alcyon αυτό είναι το κοστολόγιο, αυτό που με ενόχλησε είναι ότι πλήρωσα την πρώτη επίσκεψη, με εξέταση/υπέρηχο, εκ των πραγμάτων την παρακολούθηση θα την κάνω στην πόλη μου μιας και δεν είμαι από Αθήνα, και δεν αφαιρείται από το πακέτο έστω το στοιχειώδες κόστος της παρακολούθησης με υπερήχους ή των εξετάσεων αίματος.
Τέλος πάντων τίποτα δεν είναι όπως θα έπρεπε αυτό είναι γνωστό και ελπίζω να με προσέξει και να έχω καλά αποτελέσματα!

domnina
13-03-10, 20:10
Καλλιρόη μου,

Την πρώτη επίσκεψη την πληρώνει οποιαδήποτε κοπέλα είτε συνεχίσει με το Γέννημα είτε όχι μιας και είναι περισσότερο ως επίσκεψη διερευνητική και συμβουλευτικού χαρακτήρα.

Είμαι σίγουρη ότι θα σε προσέξουν και τα κορίτσια (που είναι όλα καταπληκτικά με άψογη συμπεριφορά και διάθεση να βοηθήσουν πάντα) και ο γιατρός μας ο οποίος είναι εκεί για να σου λύνει την οποιαδήποτε απορία.

Πότε ξεκινάς τελικά κορίτσι μου;

Καλή μας επιτυχία!

kalliroi.
13-03-10, 20:28
Καλλιρόη μου,

Την πρώτη επίσκεψη την πληρώνει οποιαδήποτε κοπέλα είτε συνεχίσει με το Γέννημα είτε όχι μιας και είναι περισσότερο ως επίσκεψη διερευνητική και συμβουλευτικού χαρακτήρα.

Είμαι σίγουρη ότι θα σε προσέξουν και τα κορίτσια (που είναι όλα καταπληκτικά με άψογη συμπεριφορά και διάθεση να βοηθήσουν πάντα) και ο γιατρός μας ο οποίος είναι εκεί για να σου λύνει την οποιαδήποτε απορία.

Πότε ξεκινάς τελικά κορίτσι μου;

Καλή μας επιτυχία!

ναι το ξέρω ότι την πρώτη επίσκεψη την πληρώνεις παντού, τέλος πάντων δεν είναι το τι πληρώνεις εν τέλει αλλά το πόσο σε προσέχουν.
Ο κυριότερος λόγος που κατέληξα στον Μαντούδη είναι τα τόσο καλά σας λόγια ελπίζω να έχω και εγώ να λέω καλά λόγια και χαρούμενες ιστορίες!!
καλή μας επιτυχία! :p

domnina
13-03-10, 20:32
Είμαι σίγουρη ότι θα χεις!

panan
13-03-10, 21:49
Θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε καποιο κεντρο για φυσικό κυκλο στη Θεσσαλονίκη κ αν γνωριζετε τιμές. Γενικά τι εμπειρίες εχετε, θετικές ή αρνητικές. Εκανα την πρωτη εξωσωματική με την οποια απεκτησα το γιο μου κ ετοιμαζομαι για τη δευτερη τωρα.
εγω την εκανα στο ******** στην θεσ/νικη.πρωτη φορα και πετυχημενη .ειμαι στην 9 εβδομαδα.λογικα θα κανουν και φυσικο κυκλο.

ninouk
17-03-10, 21:25
το ιδιο ασχημη εμπειρια ειχα κι εγω κατα την επισκεψη μου στον παρασχο!!

alcyon
17-03-10, 22:02
O Παράσχος δεν είναι στο Γέννημα. :)

Την πρώτη επίσκεψη την πληρώνεις σε οποιοδήποτε κέντρο. Και μάλιστα ... αδρά!
Όμως μετά την πρώτη επίσκεψη σε όλη την παρακολούθηση καθώς και τον προγεννητικό έλεγχο δεν πλήρωσα τίποτα! (Εξαιρείται το PAPP-A, που το έκανα αλλού και όχι στο Γέννημα).

Να σκεφτείς πως όταν αναζητούσα το λόγο υπογονιμότητας και πήγαινα από γιατρό σε γιατρό... κάθε "πρώτη επίσκεψη" σε κέντρο.... ήταν και 100 ευρώ (τότε).

zafeiroula30
19-03-10, 20:29
Γεια σας,
ειμαι σχετικα καινουργια στο forum και θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με κεντρα, γιατρους και εμπειριες σχετικα με εξωσωματικη στη Θεσσαλονικη.

BABY1
19-03-10, 21:53
Εγω πηγαινω στο Embryolab Θεσσαλονικη.Ξεκινησα τη διαδικασια αλλα σταματησα λογω μη ανταποκρισης στα φαρμακα.Ειναι η πρωτη μου προσπαθεια οποτε δεν εχω και πολυ εμπειρια.Μεχρι τωρα παντως ειμαι ευχαριστημενη.

zafeiroula30
20-03-10, 19:36
Baby σε ευχαριστω πολυ.
Παντως εδω μέσα εχει αναφερθει πολλες φορες το συγκεκριμενο κεντρο.
Εσυ πως το επελεξες?Σου το προτεινε ο γιατρος σου?
Όταν λες "μη ανταπόκριση στα φαρμακα τι εννοεις?"
Ότι και να ειναι σου ευχομαι καλη επιτυχια...Και οχι μονο σε σενα αλλα σε ολες που προσπαθουν(συμπεριλαμβανομενου κι εμενα...)
Φιλια προς το παρον...

BABY1
20-03-10, 20:19
H γιατρος μου μου προτεινε τον Κολυμπιανακη που συνεργαζεται με το Γεννεσις.Τον επισκεφθηκα απλα δε μου εκανε το κλικ χωρις να σημαινει τιποτα αυτο.Το συγκεκριμανο κεντρο το βρηκα απο ερευνα που εκανα στο internet και σε αυτο το φορουμ.
Οι ωοθηκες μου δεν αντεδρασαν καθολου στα φαρμακα και δεν παρηγαγαν ωαρια.
Ειναι τεμπελες,κουρασμενες,γηρασμενες οπως θελει τις αποκαλει καποιος.
Ζορικη η κατασταση!

Mamaka32
26-03-10, 21:32
Κορίτσια εγώ τις πρώτες μου 2 προσπάθεις για εξωσωματική της έκανα με έναν απαράδεκτο γιατρό (δεν θα αναφερθώ) και αφού έφυγα απο εκεί πήγα στο embio medical center του Θάνου Παράσχου και εντάξει εμέινα πολύ ευχαριστημένη και απο αυτόν και απο την ομάδα του!

michel
27-03-10, 15:29
Μαμακα32,να μας το πεις το ονομα του γιατρου,να ξερουμε ,μην πεσουμε και εμεις στην παγιδα του.(επιτρεπονται τα ονοματα...βαλε και ενα συμβολο στη μεση,να μην φανει καθαρα το ονομα του...)

noramalt
22-04-10, 10:24
Κορίτσια καλημέρα,
Εγώ έκανα εξωσωματική στο embryoart με τον Γιάνναρη και αυτή τη στιγμή περιμένω τις δύο κοράκλες μου (24η εβδομάδα και προχωράμε.....). Το μόνο που έχω να πώ για το κέντρο είναι ότι όλοι είναι άψογοι. Σε κάνουν να αισθάνεσαι άνετα, ασφάλεια για οτιδήποτε χρειαστείς γιατί είναι συνέχεια δίπλα σου για να σε βοηθήσουν και για να σου συμπαρασταθούν.
Όσο για τον γιατρό μόνο τα καλύτερα μπορώ να πώ, προσιτός και απλός ως άνθρωπος, μας στηρίζει πολύ ως ζευγάρι, αλλά πάνω από όλα μας έχει επιβεβαιώσει έμπρακτα ότι μπορούμε να του έχουμε εμπιστοσύνη γιατί ξέρει τι κάνει και πώς να το κάνει.

Καλή επιτυχία σε όλες και όσες είσαστε στην αναμονή με το καλό να αγκαλιάσουμε τα αγγελούδια μας!!!!!

barao_myges
03-05-10, 21:38
ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ ΦΙΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΚΑΚΑ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΚΑΙ 3 ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΑΘΕ ΟΤΙ Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ9 ΕΓΓΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ
...

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΧΟΡΟΠΗΔΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΤΗΣ...ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΤΑΡΑΤΣΑ....

ΚΟΠΕΛΑΡΕΣ ΜΟΥ..ΠΗΓΑΜΕ ΑΘΗΝΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗ ΝΑΤΑΣΣΑ...ΤΟΥ ΚΡΑΜΑΝ..ΑΛΗ ΝΤΕ..ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΧΧΧ...ΜΑΣ ΕΙΔΑΝ ΟΜΩΣ ΣΑΝ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ 500ΕΥΡΑ

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΘΕΣΝΙΚΗ..ΜΕΝΟΥΜΕ ΚΟΖΑΝΗ..ΣΤΟ ΝΙΚΟ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗ...ΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΓΥΟΣ..ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ...

ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΣΑΣ...ΤΗ ΖΟΥΣΑ ΜΕ ΤΗ ΧΑΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΥΛΑ ΜΟΥ...

ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΑΣ ΛΕΩ....ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗΣ= ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ...ΜΕ Α ΚΕΦΑΛΑΙΟ...ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ...

ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ...ΚΑΙ Η ΑΛΕΞΙΑ ΚΑΙ Η ΒΕΑΤΡΙΚΗ...

ΤΟ ΧΡΗΜΑ=ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ...

ΚΛΑΙΩ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΑΣ ΤΟ ΓΡΑΦΩ...

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ..ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΗΡΕΜΙΑ...ΜΕΤΑ ΖΑΜΑΝ ΦΟΥ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΝΝΙΤΑ...ΜΗΝ ΣΑΣ ΧΑΛΑΕΙ ΤΙΠΟΤΕ....ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ...

ΦΙΛΑΚΙΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΤΡΕΛΑΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΓΧΩΜΕΝΟ...ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

Stellinula
03-05-10, 22:17
ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ ΦΙΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΚΑΚΑ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΚΑΙ 3 ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΑΘΕ ΟΤΙ Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ9 ΕΓΓΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ
...

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΧΟΡΟΠΗΔΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΤΗΣ...ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΤΑΡΑΤΣΑ....

ΚΟΠΕΛΑΡΕΣ ΜΟΥ..ΠΗΓΑΜΕ ΑΘΗΝΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗ ΝΑΤΑΣΣΑ...ΤΟΥ ΚΡΑΜΑΝ..ΑΛΗ ΝΤΕ..ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΧΧΧ...ΜΑΣ ΕΙΔΑΝ ΟΜΩΣ ΣΑΝ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ 500ΕΥΡΑ

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΘΕΣΝΙΚΗ..ΜΕΝΟΥΜΕ ΚΟΖΑΝΗ..ΣΤΟ ΝΙΚΟ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗ...ΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΓΥΟΣ..ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ...

ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΣΑΣ...ΤΗ ΖΟΥΣΑ ΜΕ ΤΗ ΧΑΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΥΛΑ ΜΟΥ...

ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΑΣ ΛΕΩ....ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗΣ= ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ...ΜΕ Α ΚΕΦΑΛΑΙΟ...ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ...

ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ...ΚΑΙ Η ΑΛΕΞΙΑ ΚΑΙ Η ΒΕΑΤΡΙΚΗ...

ΤΟ ΧΡΗΜΑ=ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ...

ΚΛΑΙΩ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΑΣ ΤΟ ΓΡΑΦΩ...

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ..ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΗΡΕΜΙΑ...ΜΕΤΑ ΖΑΜΑΝ ΦΟΥ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΝΝΙΤΑ...ΜΗΝ ΣΑΣ ΧΑΛΑΕΙ ΤΙΠΟΤΕ....ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ...

ΦΙΛΑΚΙΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΤΡΕΛΑΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΓΧΩΜΕΝΟ...ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

τι γλυκός που είσαι απέναντι στην γυναίκα σου ...χίλια μπράβο και καλη και ήρεμη εγκυμοσύνη στην αγαπούλα σου!!!

Αλεξάνδρα9
05-05-10, 13:46
εμβρυογεννηση - μαστρομηνας!! ανθρωπινος, γλυκος με εξαιρετικο και εμπειρο προσωπικο! με την δευτερη επιασα τα διδυμακια μου!
Γειά σου, είμαι η Αλεξάνδρα, είμαι 43 ετών, έχω ήδη κάνει δύο αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής στο embryoland στην Αθήνα, δεν έχω μείνει ευχαριστημένη από τις απαντήσεις των γιατρών ( θέμα ηλικίας ) και σκέφτομαι να επισκεφτώ τον κο Μ. Μαστρομηνά.
Μπορείς να με βοηθήσεις σε παρακαλώ με πληροφορίες σχετικά με αυτό το κέντρο του κου Μαστρομηνά?

Ευχαριστώ

Αλεξάνδρα

ΗΛΙΟΣ
05-05-10, 15:58
Συγνώμη βρε κορίτσια εγώ έχω κάνει 3 εξωσωματικές μέχρι τώρα. Με 2 διαφορετικούς γιατρούς. Κάθε φορά η σύσταση είναι: μια εβδομάδα ξεκούραση καναπές - κρεβάτι, δεν σκύβουμε ,δεν σηκώνουμε βάρη, δεν αγχωνόμαστε
Για ποιες 2 μέρες μου λέτε;;;;;;;;;;;;;
Εγώ αυτή τη φορά είμαι μέσα από την Παρασκευή είναι Τρίτη & σήμερα μου είπαν ότι αν θέλω να βγω λίγο έξω να ξεσκάσω, όχι να κάνω δουλειά, να περιμένω την Πέμπτη να με πάνε με αμάξι που θα με αφήσει έξω από εκεί που θέλω να πάω να κάτσω μια ώρα & να γυρίσω να ξαπλώσω

ΗΛΙΟΣ
05-05-10, 16:00
Σορρυ μπήκε αλλού η απάντησή μου Δε ξέρω πως

ιππόκαμπος
07-05-10, 11:11
καλημερα,κανω προσπαθειες για παιδακι,εκανα και εξωσωματικη και εμβρυομεταφορα πετυχαν αλλα παλλινδρομησαν.λεω να δοκιμασω στην αθηνα,ο μαστρομηνας εχει μεγαλο και ειδικευμενο κεντρο? ισως χρειαστει να γινει βιοψια στα εμβρυα πριν τοποθετηθουν,γνωριζεται αν υπαρχει τετοιο τμημα στον μαστρομηνα?

domnina
07-05-10, 12:46
Ιπποκαμπάκι μου,

Βιοψία στα έμβρυα δεν γίνεται κοριτσάκι μου.. Απλώς οι εμβρυολόγοι επιλέγουν να τοποθετήσουν τα έμβρυα που έχουν τις καλύτερες προϋποθέσεις να αναπτυχθούν. Και πάλι όμως κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους..

Μάλλον έχεις μπερδέψει την προεμφυτευτική διάγνωση που αναφέρουμε συχνά.. Ότι απορία έχεις ευχαρίστως να στη λύσω..

ιππόκαμπος
07-05-10, 14:58
Ιπποκαμπάκι μου,

Βιοψία στα έμβρυα δεν γίνεται κοριτσάκι μου.. Απλώς οι εμβρυολόγοι επιλέγουν να τοποθετήσουν τα έμβρυα που έχουν τις καλύτερες προϋποθέσεις να αναπτυχθούν. Και πάλι όμως κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους..

Μάλλον έχεις μπερδέψει την προεμφυτευτική διάγνωση που αναφέρουμε συχνά.. Ότι απορία έχεις ευχαρίστως να στη λύσω..

αυτο μας το ειπε η εμβρυολογος-γενετικης,παιρνουν εμβρυο απο μια παρτιδα κανουν βιοψια με αποτελεσμα βεβαια να καταστραφει αλλα βλεπουν τα υπολοιπα πως ειναι.

domnina
07-05-10, 16:12
Συγνώμη που αμφισβητώ αυτά που είπε η γενετίστρια αλλά το μυαλό μου και η κοινή λογική μου λένε ότι το κάθε έμβρυο είναι διαφορετικό από το άλλο. Βλέπεις το ένα έμβρυο μπορεί να είναι φορέας μεσογειακής αναιμίας και το άλλο να μην είναι. Το ένα έμβρυο μπορεί να έχω χρωμοσομικές ανωμαλίες και το άλλο όχι. Δεν πάει να πει ότι επειδή ένα έμβρυο μπορεί να έχει πρόβλημα αλλά ούτε και αν το ένα έμβρυο είναι υγιές τα άλλα δεν πάσχουν.

Νομίζω πως κάτι έχεις καταλάβει λάθος.

efichris
08-05-10, 10:47
καλημερα,κανω προσπαθειες για παιδακι,εκανα και εξωσωματικη και εμβρυομεταφορα πετυχαν αλλα παλλινδρομησαν.λεω να δοκιμασω στην αθηνα,ο μαστρομηνας εχει μεγαλο και ειδικευμενο κεντρο? ισως χρειαστει να γινει βιοψια στα εμβρυα πριν τοποθετηθουν,γνωριζεται αν υπαρχει τετοιο τμημα στον μαστρομηνα?
Σχετικά με τη βιοψία δεν γνωρίζω, απλά ξέρω ότι κάνουν εξαιρετική δουλειά,πριν από ένα χρόνο που πήγα για μικρογονιμοποίηση και πέτυχε με την πρώτη.Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι όλοι μένουν ευχαριστημένοι και κρατούν ένα μωρό στην αγκαλιά τους με την πρώτη φορά που θα κάνουν εξωσωματική.Εξαρτάται πάντα από την περίπτωση που είναι διαφορετική και από κάποιους παράγοντες.Καλό θα ήταν να τους τηλεφωνούσες έτσι ώστε να ενημερωθείς άμεσα.Η σελίδα τους είναι www.embryogenesis.gr .Δοξάζω το θεό καθημερινά που μου χάρησε τον θησαυρό μου!Εύχομαι πολύ σύντομα όλα να έρθουν όπως τα ονειρεύεσαι και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο.:-D

demi
08-05-10, 11:15
δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα στο παπαγεωργιου θεσσαλονικης υπαρχει μοναδα υπογονιμοτητος και κανουν εξωσωματικες..οταν γεννησα εκει οι κοπελες που προσπαθουσαν μου ειπαν οτι οι γιατροι εκει κανουν θαυματα και χωρις τις αμοιβες των αλλων ιδιωτικων ιατρειων...μακαρι ολες οι κοπελες που προσπαθουν να τα καταφερουν και ας ειναι οποιος γιατρος θελει..μονο να πετυχει ο σκοπος...

Αλλα βρε κοριτσια λυστε μου μια απορια..Παντος γυναικολογος υπαρχει και στο παπαγεωργιου θεσ/νικης...ειναι πολυ αυστηρος και αποτομος αλλα καλος γιατρος..
υπαρχει και στην αθηνα?

nad
08-05-10, 19:38
Γειά σας κορίτσια! Θα ήθελα να μου πείτε εάν έχετε ακούσει και τι για τον γιατρό ΑΝΑΣΤΑΣΤΙΟ Πάντο που είναι στο μητέρα και ασχολείται και με εξωσωματικές. Έχω ακούσει δυο κοπέλες που έχουν πάει και είναι ευχαριστημένες.

ιππόκαμπος
10-05-10, 09:53
δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα στο παπαγεωργιου θεσσαλονικης υπαρχει μοναδα υπογονιμοτητος και κανουν εξωσωματικες..οταν γεννησα εκει οι κοπελες που προσπαθουσαν μου ειπαν οτι οι γιατροι εκει κανουν θαυματα και χωρις τις αμοιβες των αλλων ιδιωτικων ιατρειων...μακαρι ολες οι κοπελες που προσπαθουν να τα καταφερουν και ας ειναι οποιος γιατρος θελει..μονο να πετυχει ο σκοπος...

Αλλα βρε κοριτσια λυστε μου μια απορια..Παντος γυναικολογος υπαρχει και στο παπαγεωργιου θεσ/νικης...ειναι πολυ αυστηρος και αποτομος αλλα καλος γιατρος..
υπαρχει και στην αθηνα?

ναι,υπαρχει και ο παντος στην αθηνα που κανει μονο εξωσωματικες και ειναι ο καλυτερος αυτην την στιγμη (ετσι λενε τουλαχιστον)

ιππόκαμπος
10-05-10, 09:59
Μελετήθηκε δηλαδή το κατά πόσον η απομάκρυνση ( ή αλλιώς βιοψία) ενός ή δύο κυττάρων από το έμβρυο, για να ελεγχθεί για κληρονομικές παθήσεις ή γενετικές ανωμαλίες μπορεί να θέτει τα νεογνά σε μεγαλύτερο κίνδυνο για άλλα προβλήματα υγείας.
Οι συγγραφείς επισημαίνουν: "Το κύριο συμπέρασμα είναι ότι η βιοψία εμβρύων στην εξωσωματική γονιμοποίηση δε φαίνεται να προσθέτει κινδύνους, όπως π.χ. οι δυσπλασίες, για την υγεία των νεογνών που γεννιούνται ύστερα από την προκείμενη διαδικασία (PGD/PGS)"

αυτο το γραφει στο site της εμβρυογενεσις.αν καταλαβα καλα για βιοψια εμβρυων μιλαει.και δεν θελω να βρω αν το εμβρυο εχει μεσογειακη αναιμια κ.α. αλλα εαν το dna του συζυγου μεταφερθηκε σωστα στο εμβρυο,για να αποφυγω τις συνεχεις αποβολες,γιατι μπορει να φταιει αυτο.τωρα αν εννοουν αλλο δεν ξερω.

domnina
10-05-10, 14:19
Ιπποκαμπάκι μου,

Αυτό ακριβώς που γράφεις και αναφέρεις από το συγκεκριμένο site λέγεται και "προεμφυτευτική διάγνωση" με την οποία γίνεται έρευνα για συγκεκριμένες ασθένειες αν έχουν κληρονομηθεί στο έμβρυο. Δυστυχώς το dna δεν μπορεί να ελεγχθεί μέχρις στιγμής.. Αυτό τουλάχιστον γνωρίζω εγώ.. Πάντως οι πλέον κατάλληλοι να σου λύσουν τη συγκεκριμένη απορία είναι οι αρμόδιοι γιατροί εξωσωματικής..

ιππόκαμπος
11-05-10, 10:24
τι να σου domnina μου,ισως υπαρχει καμια λυση,τωρα η επιστημη προοδευσε,εσυ πρωτη φορα απεβαλες? γιατι κανεις εξωσωματικη? που την εκανες? συγνωμη,για τις πολλες ερωτησεις αλλα ψαχνω μηπως βρω καμια ακρη,καμια ιδεα.

domnina
11-05-10, 12:09
Ιπποκαμπάκι μου,

Εγώ έκανα εξωσωματική διότι έχουμε πολύ σοβαρό πρόβλημα στο σπέρμα. Μάλιστα καταφύγαμε στη λύση της μικρογονιμοποίησης. Η εξέλιξη του μωρού δεν προχώρησε διότι λογικά είχε χρωμοσωμικές ανωμαλίες.. Τέλος πάντων, δεν πτοούμαστε.. Θα προχωρήσουμε σε δεύτερη προσπάθεια τέλος καλοκαιριού και ειλικρινά ελπίζω να είναι τελευταία και τυχερή!

Την εξωσωματική την έκανα στο Γέννημα με τον κ. Μαντούδη. Υπάρχει θέμα "Εξωσωματική στο ΓΕΝΝΗΜΑ". Εκεί μπορείς να βρεις όλες τις λεπτομέρειες που χρειάζεσαι..

jackrussel
29-05-10, 21:13
Στο γενεσις παντος......και εγω και 2 ξαδερφες μου με διαφορετικο προβλημα η καθεμια....εμενα ειχε χοντρο προβλημα ο συζυγος....τα καταφεραμε και οι 3 με την πρωτη...εχω να πω μονο τα καλυτερα και για τον ιδιο και για τους συνεργατες του....φυσικα αναφερομαι μονο στο κομματι της εξωσωματικης δεν με παρακολουθησαν αυτοι μετα...

natalia11
01-06-10, 12:05
μολις τελειωσα δευτερη αποτυχημενη μικρογονοιμοποιηση στι ιασω-κοντοπουλος οπως και η πρωτη.κατα 99% τα παραταω γιατι ειδα οτι και αλλες κοπελες εκει δεν ειδαν φως.ολα καλα σε γονιμοποιησηση,εμβρυομεταφορα αλλα εγκυμοσυνη 0,και δεν σου εξηγουν τι εφταιξε.

menia45
01-06-10, 12:42
Koρίτσια μου εγω κάνω εξωσωματική στον Λουτράδη και συγκεκριμένα στο Ισντιτούτο γονιμότητας στη Παστερ 15( http://iga.nelios.com και είμαι πολύ ευχαριστημένη....
και με τον ίδιο και με το προσωπικό
το βασικό ειναι ότι νιώθω ότι δεν με κοροιδεύει

ιππόκαμπος
01-06-10, 13:16
εγω πειριμενω να αδιαθετησω για να ξεκινησω την θεραπεια μου στον μαστρομηνα.μου αλλαξε φαρμακα,πρωτοκολλο.να δουμε τι θα γινει!!

zitamar
01-06-10, 21:03
και εγω το ιδιο αισθάνομαι με εσενα,η απάντηση του μαστρομηνα είναι ανεξηγητη υπογονημότητα αφου λύθηκε με μικρογονιμοποιηση το προβλημα συζύγου και τώρα εχω στραφει στα ανοσολογικά.δυστυχώς δεν ξέρω τι να πολεμησω...μετα απο 2 αποτυχημενες μηδενικες χοριακες στις εξωσωματικες

zitamar
01-06-10, 21:03
κοριτσια απάνταγα στην natalia αλλα βλεπεις δεν τα εχω μαθει καλα ακομα

natalia11
01-06-10, 21:45
και εγω το ιδιο αισθάνομαι με εσενα,η απάντηση του μαστρομηνα είναι ανεξηγητη υπογονημότητα αφου λύθηκε με μικρογονιμοποιηση το προβλημα συζύγου και τώρα εχω στραφει στα ανοσολογικά.δυστυχώς δεν ξέρω τι να πολεμησω...μετα απο 2 αποτυχημενες μηδενικες χοριακες στις εξωσωματικες
ακριβως ιδιες περιπτωσεις εχουμε νομιζε.οταν λες ανοσολογικα τι ενοεις?

zitamar
01-06-10, 22:19
natalia μου αφού κάναμε όλες τις υπόλοιπες εξετάσεις καρυότυπο,dna,ΝΚ και πολλες άλλες εξετάσεις μας έστειλαν σε αιματολόγο όπου μου έδωσε να κάνω ενέσεις αντιπηκτικές πρωι-βραδυ γιατι θεωρούν ότι (εκτός από αποβολές που σε πολλές περιμπτώσεις φταίει η θρομβοφιλία αν υπάρχει ελαφριά θρομβοφιλία ή δεν αιματώνεται σωστά η μητρα δεν γίνεται και η εμφύτευση αυτό μου το είπε η αιματολόγος φοιφα (που με έστειλε ο μαστρομηνάς) και τώρα με βλέπει ο χατζης (με εστειλε ο Πάντος που με παρακολουθεί τώρα). Απο εκεί και πέρα δεν έχω σκοπό να το ψάξω με αντιπατρικα,θεραπείες με λεμφοκύταρα κ.α. που ακούω γενικα
Μακάρι να βρίσκαμε τη λύση,αλλά...

natalia11
02-06-10, 00:11
ευχαριστω για τις πληροφοριες ,καρυοτυπο ο ανδρας μου του ειχαν πει να κανει αλλα το προσπερασαμε λογω τιμης εξετασης και λογου οτι μας ειπαν οτι γινεται μονο και μονο για να δουν αν και το παιδι αν θα γεννηθει αγορι θα αντιμετωπιζε προβλημα υπογονιμοτητας.λες να το κανουμε μηπως ριξει φως στην περιπτωση μας?

zitamar
02-06-10, 19:40
τώρα τι να σου πω,ούτε εγω ξερω.εμάς μας έστειλαν και έκανε ο άντρας μου και για κυστική ίνωση περίπου αν θυμάμαι 220Ε. Το μόνο που δεν έχω κάνει γιατι όλοι οι γιατροί μου είπαν όχι είναι λαπαροσκόπιση,ενώ επιμένω να την κάνω καλού κακού κανένας τους δεν θέλει (περίεργο για γιατρούς),όπως και προεμφυτευτικό έλεγχο μου λένε όλο όχι στην επόμενη προσπάθεια .... πότε δηλαδή βρε παιδιά ??

eleni kalamata
02-06-10, 21:52
γεια σου zitamar μου..αυριο παω για μεταφορα....καλη επιτυχια και για σενα την παρασκευη.....πολλα φιλια!!!!!!καλη μας επιτυχια!!!!!!!!!!!!!

ευα21
02-06-10, 22:03
γεια σου zitamar μου..αυριο παω για μεταφορα....καλη επιτυχια και για σενα την παρασκευη.....πολλα φιλια!!!!!!καλη μας επιτυχια!!!!!!!!!!!!!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΛΕΝΙΤΣΑ!!!!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ!!!!!!!!!

vasilikh82
06-06-10, 10:30
Καλημέρα σε όλα τα μέλη και από εμένα!!!!

Η δική μας ιστορία έχει ως εξής: Το δικό μου πρόβλημα ήταν είναι ότι έχω πολυκιστικές ωοθήκες. το πρόβλημα αυτό το γνωρίζω από αρκετά μικρή ηλικία,και είχαμε και μικρή ασθενοσπερμία που αν όλα ήταν φυσιολογικά σε εμένα δεν θα υπήρχε πρόβλημα φυσιολογικής σύλληψης. μετά από 1.5 χρόνια προσπαθειών πήραμε την απόφαση να προχωρήσουμε στην εξωσωματική. Πήγαμε στο Γένεσις στην Θεσσαλονίκη στην κυρία Ζερβακάκου Γλυκερία!!! Δεν έχω λόγια να περιγράψω την όλη συμπεριφορά της γιατρού όσο και της κοπέλας που είναι στην γραμματεία. συνολικά μας κόστισε 3000 ευρώ ( μικρογονιμοποίηση ICSI). H Κυρία Ζερβακάκου ήταν απλά άψογη με πρόσεξε όσο περισσότερο γινόταν μιας και υπήρχε σοβαρή περίπτωση υπερδιέγερσης λόγο τον πολυκυστικών. Η διέγερση κράτησε 24 μέρες κάναμε περίπου 10 εξετάσεις αίματος και υπέρυχους ανά δύο ημέρες για να μην υπάρξει πρόβλημα!!!! Ήταν ήρεμη πάντα χαμογελαστή πρόθυμη να απαντήσει σε κάθε ερώτηση χωρίς να την ενδιαφέρει πόση ώρα θα περάσει σε κάθε εξέταση!!! ( οι εξετάσεις ήταν μέσα στο ποσό της εξωσωματικής) Στην ωοληψία πήραμε 9 ωάρια απο τα οποία γονιμοποιήθηκαν τα 8 και όλα ηταν στα 7-8 κύτταρα χωρίς σπασίματα (τις επόμενες ημέρες δεν είδα σταγόνα αίμα ούτε καν καφέ ούτε πόνο δεν ένοιωσα). Στην εμβρυομεταφορά βάλαμε 2 και τα άλλα 6 τα καταψύξαμε. Αυτό που με στιγμάτισε περισσότερο από όλα είναι ότι την ώρα που ήρθε στο δωμάτιο μετά την εμβρυομεταφορά για να μας πει τι κάνουμε από εκεί και μετά όταν μας μιλούσε δάκρυσε όταν μας έλεγε ότι όλα είναι με το μέρος μας όλα θα πάνε καλά και οτι ο σκοπός της είναι αυτός να κάνει τα ζευγάρια ευτυχισμένα.......... Το αποτέλεσμα τις πρώτης εξωσωματικής ήταν θετικό αλλά δυστυχώς παλινδρόμησε πριν λίγες μέρες.
Τώρα κάνουμε όνειρα και ετοιμαζόμαστε σε λίγους μήνες να πάμε πάλι στην ίδια γιατρό για την επόμενη προσπάθεια.........

Ειλικρινά είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι

kamizis1976
09-06-10, 00:59
γεια σου...
είσαι ευχαριστημένη από τον Λουτράδη;

kamizis1976

ιππόκαμπος
09-06-10, 12:31
Καλημέρα σε όλα τα μέλη και από εμένα!!!!

Η δική μας ιστορία έχει ως εξής: Το δικό μου πρόβλημα ήταν είναι ότι έχω πολυκιστικές ωοθήκες. το πρόβλημα αυτό το γνωρίζω από αρκετά μικρή ηλικία,και είχαμε και μικρή ασθενοσπερμία που αν όλα ήταν φυσιολογικά σε εμένα δεν θα υπήρχε πρόβλημα φυσιολογικής σύλληψης. μετά από 1.5 χρόνια προσπαθειών πήραμε την απόφαση να προχωρήσουμε στην εξωσωματική. Πήγαμε στο Γένεσις στην Θεσσαλονίκη στην κυρία Ζερβακάκου Γλυκερία!!! Δεν έχω λόγια να περιγράψω την όλη συμπεριφορά της γιατρού όσο και της κοπέλας που είναι στην γραμματεία. συνολικά μας κόστισε 3000 ευρώ ( μικρογονιμοποίηση ICSI). H Κυρία Ζερβακάκου ήταν απλά άψογη με πρόσεξε όσο περισσότερο γινόταν μιας και υπήρχε σοβαρή περίπτωση υπερδιέγερσης λόγο τον πολυκυστικών. Η διέγερση κράτησε 24 μέρες κάναμε περίπου 10 εξετάσεις αίματος και υπέρυχους ανά δύο ημέρες για να μην υπάρξει πρόβλημα!!!! Ήταν ήρεμη πάντα χαμογελαστή πρόθυμη να απαντήσει σε κάθε ερώτηση χωρίς να την ενδιαφέρει πόση ώρα θα περάσει σε κάθε εξέταση!!! ( οι εξετάσεις ήταν μέσα στο ποσό της εξωσωματικής) Στην ωοληψία πήραμε 9 ωάρια απο τα οποία γονιμοποιήθηκαν τα 8 και όλα ηταν στα 7-8 κύτταρα χωρίς σπασίματα (τις επόμενες ημέρες δεν είδα σταγόνα αίμα ούτε καν καφέ ούτε πόνο δεν ένοιωσα). Στην εμβρυομεταφορά βάλαμε 2 και τα άλλα 6 τα καταψύξαμε. Αυτό που με στιγμάτισε περισσότερο από όλα είναι ότι την ώρα που ήρθε στο δωμάτιο μετά την εμβρυομεταφορά για να μας πει τι κάνουμε από εκεί και μετά όταν μας μιλούσε δάκρυσε όταν μας έλεγε ότι όλα είναι με το μέρος μας όλα θα πάνε καλά και οτι ο σκοπός της είναι αυτός να κάνει τα ζευγάρια ευτυχισμένα.......... Το αποτέλεσμα τις πρώτης εξωσωματικής ήταν θετικό αλλά δυστυχώς παλινδρόμησε πριν λίγες μέρες.
Τώρα κάνουμε όνειρα και ετοιμαζόμαστε σε λίγους μήνες να πάμε πάλι στην ίδια γιατρό για την επόμενη προσπάθεια.........

Ειλικρινά είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι

καλησπερα,σχεδον εχουμε την ιδια περιπτωση εκτος απο τις πολυκυστικες.χαμηλο σπερμα,στην κ.ζερβακακου,10 ωαρια,9 γονιμοποιηθηκαν,2 εμφυτευθηκαν,6 καταψυχθηκαν,εγκυμοσυνη και παλλινδρομηση.συμφωνω οτι ειναι πολυ ευγενικη.εγω ομως μετα εκανα εμβρυομεταφορα τα 3,παλι επιασα αλλα απεβαλα νωρις. ισως βρηκαμε ενα προβλημα στο dna του σπερματος.καλη επιτυχια σου ευχομαι αυτη την φορα να πετυχεις τον στοχο σου.:smile::smile:

vasilikh82
12-06-10, 20:30
καλησπερα,σχεδον εχουμε την ιδια περιπτωση εκτος απο τις πολυκυστικες.χαμηλο σπερμα,στην κ.ζερβακακου,10 ωαρια,9 γονιμοποιηθηκαν,2 εμφυτευθηκαν,6 καταψυχθηκαν,εγκυμοσυνη και παλλινδρομηση.συμφωνω οτι ειναι πολυ ευγενικη.εγω ομως μετα εκανα εμβρυομεταφορα τα 3,παλι επιασα αλλα απεβαλα νωρις. ισως βρηκαμε ενα προβλημα στο dna του σπερματος.καλη επιτυχια σου ευχομαι αυτη την φορα να πετυχεις τον στοχο σου.:smile::smile:

Σε ευχαριστώ πολύ Και σε εσένα ότι καλύτερο και να λυθεί το πρόβλημά που βρήκατε και σύντομα να έχετε το μωράκι σας στην αγκαλιά σας

Foula76
30-06-10, 15:51
Καλησπέρα

ειμαι νεα στο "club" και κατα 99% σύντομα θα κανω και γω την 1η προσπάθεια για εξωσωματική.
Ένα κέντρο που μου προτάθηκε από φίλη αλλά δεν το έχω δει να αναφέρεται σε κάποιο φορουμ είναι το future family.
Εχει κάποιος-α εμπειρία από το συγκεκριμένο κέντρο;

*rena*
29-07-10, 21:36
Έχει κανείς άποψη για τον Μεσσήνη Γιάννη και το Πανεπιστημιακό της Λάρισας;

mazi
31-07-10, 12:03
Κορίτσια καλημέρα.
Θα ξεκινήσω και εγώ τον Σεπτέμβρη την πρώτη προσπάθεια για σύλληψη με εξωσωματική γονιμοποίηση.
Έχω ακούσει τόσα μα τόσα πολλά για τα διάφορα κέντρα, αλλά αποφάσισα να εμπιστευτώ τον κο Πάντο.
Το όνομά του και η εμπηρεία του μου εμπέουν εμπιστοσύνη. Έχω ακούσει πως έχει μια πολύ καλή ομάδα.
Μακάρι να μας βοηθήσει όλες ο Θεός!!!

GEORGIACH
01-08-10, 10:21
Κορίτσια καλημέρα.
Θα ξεκινήσω και εγώ τον Σεπτέμβρη την πρώτη προσπάθεια για σύλληψη με εξωσωματική γονιμοποίηση.
Έχω ακούσει τόσα μα τόσα πολλά για τα διάφορα κέντρα, αλλά αποφάσισα να εμπιστευτώ τον κο Πάντο.
Το όνομά του και η εμπηρεία του μου εμπέουν εμπιστοσύνη. Έχω ακούσει πως έχει μια πολύ καλή ομάδα.
Μακάρι να μας βοηθήσει όλες ο Θεός!!!

καλη επιτυχια κοπελα μου!!!!!!εγω απο τον κ.παντο ειμαι ενθουσιασμενη αφου με την πρωτη εξωσωματικη εχω σημερα δυο πανεμορφες (η κουκουβαγια τα παιδια της......) κορουλες!!!!!!!εμεινα απολυτα ικανοποιημενη και απο εξυπηρετιση και απο ευγενεια.ειναι πολυ καλη η επιλογη σου και ευχομαι να εχεις το αποτελεσμα που ειχα και εγω.με το καλο τα μωρακια σου!!!!!!!!!!

mazi
01-08-10, 12:20
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ γλυκειά μου!
Τα καλά σου λόγια με τονόσανε πάρα πολύ!
Να είσαι καλά και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!

pna
01-08-10, 18:08
Θα ήθελα κι εγώ πληροφορίες για τον Λουτράδη.

marilina
21-09-10, 00:14
εγω την εκανα στο Εμβρυογενεσις με τον Μαστρομηνα και εμεινα εγκυος με την πρωτη στα διδυμακια μου!Πολυ καλο κεντρο και πολυ καλη εξυπηρετηση απο ολο το προσωπικο!μονο καλα λογια εχω να πω για αυτους!

artemi
21-09-10, 13:29
Καλημέρα κορίτσια,

και εγώ θα ξεκινήσω προσπάθεια για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο τον Οκτώβριο ή το Νοέμβριο. Έχω μπλεχτεί μεταξύ δύο γιατρών και θέλω λίγο χρόνο να αποφασίσω.... Μακάρι να έρχονταν πιο εύκολα...Είναι όμως παρήγορο να ξέρεις ότι και άλλοι αντιμετωπίζουν πάνω κάτω τα ίδια...Έχει καμία εμπειρία από εξωσωματική στο Μητέρα και στο Ιασώ?

Katerina 1970
23-09-10, 17:50
Εγώ έκανα την κόρη μου με κανονική εξωσωματική στην Ιατρική Έρευνα του Λαινά, (έκανα μόνο μια ορμονοθεραπεία, αλλά τα κατάφερα την 2η φορά με κατεψυγμένα έμβρυα). Στη συνέχεια αποφάσισα για 2ο παιδί να δοκιμάσω φυσικό κύκλό, για να μην φορτωθώ ορμόνες, και τα καταφέραμε με την πρώτη... Και αυτό το έκανα στο Λαινά, και είμαι πολύ ευχαριστημένη και από ιατρικής αλλά και από ανθρώπινης πλευράς Μια φίλη, μετά από πολλές προσπάθειες, τα κατάφερε τελικά με φυσικό κύκλο, αλλά δεν θυμάμαι που το έκανε. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

artemi
23-09-10, 18:48
κατερίνα ευχαριστώ πολύ και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Προτού καν αρχίσω έχω λίγο απογοητευθεί γιατί όλοι λένε ότι είναι λίγες οι πιθανότητες με το φυσικό κύκλο. Πριν την ωοληψία στο φυσικό κύκλο είχες κάνει κάποια ένεση?

sugaroula
24-09-10, 16:18
ΕΜΕΙΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ (γνωστο, γνωστοτατο! ενα απο τα καλυτερα) ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑΜΕ ΟΙΚΤΡΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΗΤΑΝ ΩΜΟΣ, ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΠΕΤΑΞΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΒΛΕΠΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ. ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΗΘΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ. ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙ. Ο λόγος που φυγαμε τρεχοντας ήταν όταν εκλεισα εκανα τεστ παπ και κολπικο υπερηχο (φυσικα δεν εμφανιστηκε αυτος αλλα οι βοηθοι του) και μου βρηκαν πολυποδα στη μητρα, με φωναξε στο γραφειο του να με ενημερωσει. Ήταν σαν αγγουρι και υφος αδιαφορο και το μονο που εκανε ήταν να γραψει σ'ενα χαρτι το ονομα και το κινητο καποιας και μου ειπε: "παρε αυτη να πας να το βγαλεις". Καμια άλλη πληροφορια. Ηταν απαραδεκτος.Χεστ... που εγω εκλαιγα με λυγμους γιατι εμφανιστηκε αλλη μια δυσκολια. Όταν τον ρωτησα ποτε θα ξεκινησουμε την εξωσωματικη μετα την υστεροσκοπιση, εκεινος με διαβεβαιωσε οτι θα ξεκινησω μετα απο 20 μερες περιπου. (ασχετο!!!) Θα πηγαινε η προσπαθεια υπερ πιστεως και πατριδος και τα χρηματα στην τσεπη του. Ευτυχως φυγαμε. Οταν πηγα φυσικα στον γυναικολογο μου για 2ο υπερηχο το κλιμα ηταν αλλιως. Ηταν απο πανω μου, μου εξηγησε και τελικα εκανα την υστεροσκοπηση με επιτυχια σ'αυτον. Φυσικα ο γυν. μου, με ενημερωσε οτι μετα την υστεροσκοπηση δεν μπορουμε να μπουμε σε διαδικασια εξωσωματικης αμεσως αλλα θα πρεπει να περιμενουμε τουλαχιστον 1 κυκλο και βλεπουμε... για να αναλάβει η μητρα. Τωρα με το καλο, θα παμε συστημενοι απο το γιατρο μου σε αλλο κεντρο. Ας ελπισουμε να ειναι τουλαχιστον "ανθρωποι". Συγγνωμη για την "πολυλογια".

metohi
07-11-10, 22:31
Ακεσω με τον κυριο Τσιριγωτη
εχω διδυμακια
σου ευχομαι καλη επιτυχια

metohi
07-11-10, 22:35
ΕΜΕΙΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ (γνωστο, γνωστοτατο! ενα απο τα καλυτερα) ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑΜΕ ΟΙΚΤΡΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΗΤΑΝ ΩΜΟΣ, ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΠΕΤΑΞΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΒΛΕΠΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ. ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΗΘΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ. ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙ. Ο λόγος που φυγαμε τρεχοντας ήταν όταν εκλεισα εκανα τεστ παπ και κολπικο υπερηχο (φυσικα δεν εμφανιστηκε αυτος αλλα οι βοηθοι του) και μου βρηκαν πολυποδα στη μητρα, με φωναξε στο γραφειο του να με ενημερωσει. Ήταν σαν αγγουρι και υφος αδιαφορο και το μονο που εκανε ήταν να γραψει σ'ενα χαρτι το ονομα και το κινητο καποιας και μου ειπε: "παρε αυτη να πας να το βγαλεις". Καμια άλλη πληροφορια. Ηταν απαραδεκτος.Χεστ... που εγω εκλαιγα με λυγμους γιατι εμφανιστηκε αλλη μια δυσκολια. Όταν τον ρωτησα ποτε θα ξεκινησουμε την εξωσωματικη μετα την υστεροσκοπιση, εκεινος με διαβεβαιωσε οτι θα ξεκινησω μετα απο 20 μερες περιπου. (ασχετο!!!) Θα πηγαινε η προσπαθεια υπερ πιστεως και πατριδος και τα χρηματα στην τσεπη του. Ευτυχως φυγαμε. Οταν πηγα φυσικα στον γυναικολογο μου για 2ο υπερηχο το κλιμα ηταν αλλιως. Ηταν απο πανω μου, μου εξηγησε και τελικα εκανα την υστεροσκοπηση με επιτυχια σ'αυτον. Φυσικα ο γυν. μου, με ενημερωσε οτι μετα την υστεροσκοπηση δεν μπορουμε να μπουμε σε διαδικασια εξωσωματικης αμεσως αλλα θα πρεπει να περιμενουμε τουλαχιστον 1 κυκλο και βλεπουμε... για να αναλάβει η μητρα. Τωρα με το καλο, θα παμε συστημενοι απο το γιατρο μου σε αλλο κεντρο. Ας ελπισουμε να ειναι τουλαχιστον "ανθρωποι". Συγγνωμη για την "πολυλογια".
sugaroula
δεν ξερω εαν εννοεις το κεντρο στην παπανικολη στο χαλανδρι, γιατι εγω ειχα χειροτερη εμπειρια
Μου ειπαν οτι εαν θελω βοηθεια οτα μιλησα για το κοστος,
να παω στον Ερυθρο Σταυρο......
Τι αλλο να πεις?

metohi
07-11-10, 22:42
metohi- Εγω αν και απο θεσσαλονικη εκανα διδυμακια με τον Κο Τσιριγωτη στο Ακεσω. Συστηνω ανεπιφυλακτα
Σου ευχομαι καλη επιτυχια:)

Aeriko
07-11-10, 22:47
Έκανα 3 εξωσωματικές με τον Μουρελάτο. Η πρώτη στη Διάγνωση στην Αλεξάνδρας (εκεί είχαμε κάνει και τις 4 σπερματεγχύσεις) και οι άλλες δύο στο MediMall. Η πρώτη απέτυχε παταγωδώς και όταν πήγαμε για τη δεύτερη μας είπε ότι δεν θα κάνουμε εξωσωματική αλλά λαπαρόσκοπηση γιατί του έχει τύχει πάμπολες φορές οι εξετάσεις να είναι τέλειες αλλά εσωτερικά να υπάρχει κάτι που δεν το πιάνουν οι υπέρηχοι λόγω υφής. Το αυτό και κάναμε. Στη λαπαροσκόπηση βρήκε συμφύσεις και πολύποδες που αφαίρεσε. Προχωρήσαμε στη δεύτερη μετά από έναν κύκλο. Ήταν επιτυχής αλλά το κύημα παλλινδρόμησε τον 2ο μήνα. Κάναμε την τρίτη μετά από έναν κύκλο ήταν ΑΠΟΛΥΤΑ επιτυχής και έχω σήμερα το πιτσιποπάκι :D

metohi
07-11-10, 22:54
καλη επιτυχια κοπελα μου!!!!!!εγω απο τον κ.παντο ειμαι ενθουσιασμενη αφου με την πρωτη εξωσωματικη εχω σημερα δυο πανεμορφες (η κουκουβαγια τα παιδια της......) κορουλες!!!!!!!εμεινα απολυτα ικανοποιημενη και απο εξυπηρετιση και απο ευγενεια.ειναι πολυ καλη η επιλογη σου και ευχομαι να εχεις το αποτελεσμα που ειχα και εγω.με το καλο τα μωρακια σου!!!!!!!!!!
....και εγω σου ευχομαι καλη επιτυχια.
Να εισαι προετοιμασμενη ομως να αποδεχτεις οτι προσωπικη φροντιδα θα ειναι δυσκολη. Περασα απο εκει, και μετα μαστρομηνα και τελος κατεληξα στο Ακεσω για να πετυχω την ευτυχια με τον Τσιριγωτη.
Καλη επιτυχια ομως οποια και εαν ειναι η επιλογη σου
Τελικα ολες στο ιδιο καζανι ειμαστε και θεωρουμε σωστο και τελειο τον γιατρο με τον οποιο πετυχαινουμε το αποτελεσμα που θελουμε...
Αυτα !!

Βασίλισσα1975
08-11-10, 12:09
καλημερα κοριτσια!! καλη επιτυχια σε όλες!!

και γω ξεκινησα στο διαβαλκανικο (θεσ/νίκηw) εξωσωματική με τον ko λουφοπουλο ..αλλα δεν εχω βρει καμια κοπελα που να εχει εμπειρια με τον συγκεκριμμενο γιατρο ή το κέντρο...και αισθανομαι η μοναδικη εκει...ελπιζω να μου βγει σε καλο η επιλογη μου..

διαβαζω συχνα οτι αποτυχαινει μια εξωσωματικη λόγω του dna του σπερματος η του ωαριου??? τι σημαινει αυτο ?? ειναι συχνο φαινομενο?? μπορω να κανω κατι για αυτο ? υπαρχει δηλαδη θεραπεια?

φιλια
συνικ

latiatoula
08-11-10, 13:52
Πρώτα ο Θεός, θα ξεκινήσω αύριο, πρωτόκολλο με ενέσεις Menopur. Στο Μητέρα πάω εγώ...για να δούμε, τι θα δούμε.
Κούκλες, καλή επιτυχία σε όλες μας!

sugaroula
25-11-10, 19:26
sugaroula
δεν ξερω εαν εννοεις το κεντρο στην παπανικολη στο χαλανδρι, γιατι εγω ειχα χειροτερη εμπειρια
Μου ειπαν οτι εαν θελω βοηθεια οτα μιλησα για το κοστος,
να παω στον Ερυθρο Σταυρο......
Τι αλλο να πεις?
ΟΧΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΣ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΩΡΑ ΠΗΓΑΜΕΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟΓΕΝΝΕΣΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ!!!!!!!!!!!!!!! ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΨΥΧΗ.

KATERINAD81
01-12-10, 00:18
και γω ξεκινησα στο διαβαλκανικο (θεσ/νίκηw) εξωσωματική με τον ko λουφοπουλο ..αλλα δεν εχω βρει καμια κοπελα που να εχει εμπειρια με τον συγκεκριμμενο γιατρο ή το κέντρο...και αισθανομαι η μοναδικη εκει...ελπιζω να μου βγει σε καλο η επιλογη μου..

kalispera egw exw kanei mia apotuximenh praspathia sto diabalkaniko me giatro omws ton k .tzafeta twra xekinaw gia na kanw ta katepsigmena embria proswpika den exw kapoio problima apo to diabalkaniko , apo ton giatro k apo tin xenia tin embriologo exw gnwrisei k alles kopeles pou kaname mazi alles me epituxia k alles oxi.twra pou tha xekiniseis tis pio sixnes episkepseis tha deis oti tha gnwriseis k esu perissoteres kopeles.
Den exw idaieteri empeiria na se boithisw giati ekana mono 1prospathia k den epsaxa polu oute gia to kentro alla oute gia ton giatro

RHNIO
12-12-10, 13:13
Κοριτσια καλημερα!!!

Καμια που να εχει κανει εξωσωματικη στο Μητέρα?
Εγω εκει εχω κανει τωρα την 3 μου προσπαθεια και περιμενω την χοριακη μου?
Εχετε καλες ή κακες εμπειριες?
Εμένα ο γιατρος που ειμαι (δεν ξερω αν κανει να το γραψω το ονομα) ειναι καταπληκτικος ανθρωπος και εδειξε οτι εκανε καλη δουλεια για το πριν...Τώρα για το μετά πρεπει να βάλει και λιγο η τύχη το χεράκι της....

Σας φιλω γλυκα!!!!

anasam
15-12-10, 10:45
Και εμεις καναμε την πρωτη μας προσπαθεια στο Μητερα με τον Σκλαβουνο! Ημασταν τυχεροι και πιασαμε με την πρωτη και τωρα ειναι ηδη 2 χρονων η μικρη μας. Σκεφτομαστε για δευτερη και παλι εκει και παλι με τον ιδιο.

latiatoula
10-01-11, 13:08
Κοριτσια καλημερα!!!

Καμια που να εχει κανει εξωσωματικη στο Μητέρα?
Εγω εκει εχω κανει τωρα την 3 μου προσπαθεια και περιμενω την χοριακη μου?
Εχετε καλες ή κακες εμπειριες?
Εμένα ο γιατρος που ειμαι (δεν ξερω αν κανει να το γραψω το ονομα) ειναι καταπληκτικος ανθρωπος και εδειξε οτι εκανε καλη δουλεια για το πριν...Τώρα για το μετά πρεπει να βάλει και λιγο η τύχη το χεράκι της....

Σας φιλω γλυκα!!!!

Καλή χρονιά σε όλες. Ρηνιώ, πως τα πήγες, κοπέλα μου? Αν θέλεις, πες μας τα αποτελέσματά σου.
Εγώ μετράω δύο αποτυχημένες προσπάθειες στο Μητέρα. Όταν λέμε αποτυχημένες, δε, μιλάμε για την απόλυτη ήττα, τη δεύτερη φορά, βγάλαμε μόνο έναν ψωροωάριο και δεν γονιμοποιήθηκε καν. Ο γιατρός στον οποίον πήγα (καλό είναι να μην αναφέρω όνομα), θεωρείται πολύ επιτυχημένος, πολύ υπεύθυνος και πολύ έντιμος. Εγώ όμως, δεν έμεινα ικανοποιημένη, όχι μόνο γιατί δεν πήγαμε καλά (ΟΚ, για αυτό φταίει κυρίως ο οργανισμός μου, μην τα ρίχνουμε και όλα στο γιατρό), αλλά λόγω συμπεριφοράς. Σε καμία περίπτωση δεν θα αποτρέψω κάποια κοπέλα από το να πάει στο Μητέρα για να κάνει την προσπάθειά της! Όμως, σε άλλη φίλη μου, που επίσης πήγε στο κέντρο του Μητέρα, σε άλλο γιατρό από τον δικό μου, ο οποίος της έκανε πολύ περισσότερο κλικ και γενικά είναι πολύ ευχαριστημένη μαζί του, πρότεινα αφού δεν είχε θετικό αποτέλεσμα (ούτε εκείνη), να αλλάξει κέντρο.
Αυτή είναι απλά, η προσωπική μου άποψη. Περισσότερες λεπτομέρειες αν θέλετε, θα σας πω με π.μ..

Leni7
10-01-11, 17:30
Κοριτσια γεια σας,
Εγω πιστευω οτι ολοι οι γιατροι, οσο ειναι καλοι για καποιες αλλο τοσο μπορει να φανουν απαραδεκτοι σε αλλες...
Εγω εκανα 2 εξωσωματικες Tsi.... (εμεινα εγκυος αλλα τελικα και οι 2 δεν προχωρησαν).Πιστευω οτι ειναι καλος, αλλα με στεναχωρησε το οτι δεν μου ειχε πει, πριν κανω τις εξωσωματικες οτι μπορει να εχω ενδομητριωση και γιαυτο να μην μενω και μονη μου. Θα ηθελα αυτο να το εχω μαθει πιο πριν. Πρεπει ο γιατρος να εχει λιγο φαντασια, να εχει το κατι παραπανω...Δεν ξερω...
Εχασα χρονο...

LA PUPA
11-01-11, 12:34
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ 9 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ ΚΑ ΥΓΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ Κο ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΙΝΑΡΕΤΖΗ. (ΔΙΔΥΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ). ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΘΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΟ ΧΑΖΗ ΜΟΥ ΑΠΟΡΙΑ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΤΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΧΕΔΟΝ 20 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ ΟΛΕΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙ.

epang
11-01-11, 13:53
Θα ήθελα κι εγώ πληροφορίες για τον Λουτράδη.
Ο τύπος είναι κορυφή!!!
Το καλό του είναι ότι αντιλαμβάνεται αμέσως την ψυχολογία των επίδοξων γονιών και εφαρμόζει τη μέθοδο που ταιριάζει στην κάθε περίπτωση.
Όσες ξέρω να έχουν προσπαθήσει μαζί του είχαν όλες επιτυχία, εκτός από μία (η οποία όμως είχε σύνθετο πρόβλημα και μετά από 10 προσπάθειες σε διάφορα κέντρα τελικά υιοθέτησε παιδάκι).
Γεγονός είναι ότι στην ψυχολογία της μάνας βασίζεται το 50% της επιτυχίας, από εκεί και πέρα κάνει δουλειά η επιστήμη. Γι'αυτό η γνώμη μου είναι ότι δεν ωφελεί να ψάχνεις θαύματα στους γιατρούς άν δεν έχεις βρει το θαύμα μέσα σου. Καλές επιτυχίες !!!!

drosostalida27
18-01-11, 17:22
Eγω παντως εχω αλλη αποψη. Καλη και η ψυχολογια αλλα για μενα η επιστημη παιζει τον σημαντικοτερο ρολο. Ολες με καλη ψυχολογια και την θετικοτερη διαθεση ξεκιναμε. Απο τα αποτελεσματα ομως φαινεται πως η καλη ψυχολογια δυστυχως δεν σημαινει και επιτυχημενη εξωσωματικη. Και η εξωσωματικη δεν πετυχαινει κατα τυχη λογω καλης ψυχολογιας. Η εξωσωματικη και η υποβοηθουμενη αναπαραγωγη ειναι ΕΠΙΣΤΗΜΗ. Μιλαω απο προσωπικη πειρα. 3 προσπαθειες εκανα τα τελευταια χρονια, με ψυχολογο απο το κεντρο να με στηριζει και την βιολογο να μου λεει να σκεφτομαι θετικα και πως ολοι κανουν το καλυτερο δυνατο και προσπαθουν μαζι μου, ειμαστε ομαδα και αλλα τετοια. 3 προσπαθειες, 3 αποτυχιες... Εγω δεν ηθελα το καλυτερο "δυνατο", ηθελα το ΚΑΛΥΤΕΡΟ!! Και το βρηκα!! Με την πρωτη προσπαθεια στο ******** και στον κ.Πραπα τα καταφερα! Αυτη ειναι η διαφορα του επιστημονα. Ο γιατρος μου ειναι Καθηγητης στο Πανεπιστημιο της Θεσσαλονικης και εχει εξειδικευτει πολλα χρονια στα καλυτερα Πανεπιστημια του Εξωτερικου πανω στο αντικειμενο της υποβοηθουμενης αναπαραγωγης. Δεν με κοροιδεψε ουτε και τα φορτωσε στην ψυχολογια, αλλα με τις γνωσεις και την εμπειρια του μου χαρισε ενα μωρακι που σε 2 μηνες θα σφιξω στην αγκαλια μου!! Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου σε ολες να πραγματοποιησετε το ονειρο σας να γινετε μανουλες το συντομοτερο δυνατο!! Απλα εμπιστευτειτε τους καταλληλους.

marilina
18-01-11, 17:30
στον Μαστρομηνα και εμεινα εγκυος με την πρωτη. Εμεινα απολυτα ικανοποιημενη απο το προσωπικο!Ειδικα απο τον κ. Παπανικοπουλο!Το συνιστω ανεπιφυλαχτα το κεντρο αυτο!

nani
18-01-11, 18:19
Embryoart, Μουστακαρίας!!! Κορυφή!!! Έμεινα με την πρώτη σε δίδυμα!!!

larisa
19-01-11, 08:45
Κορίτσια καλημέρα σε όλες. Θέλω την βοηθειά σας για το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας και τον καθηγητή Μεσσήνη. Έχει κάποια προσωπική εμπειρία?

alikoula
24-01-11, 20:26
Όταν είχέ πάει πριν δύο μήνες μια ξαδέρφη μου μου είπε ότι τις φάνηκε πολύ καλος γιατρός στην θεωρία άλλα σαν να του έλειπε η πείρα που έχουν άλλοι. Πάντως εγω θα σου πρότεινα απο προσωπική εμπειρία να πάς στο ********. Νομ'ίζω ότι το αναφέρει πιο πάνω και η δροσοσταλίτσα. Είμαι σίγουρη ότι σε ακούσουν και θα βρούν λύση σε όποιο πρόβλημα και αν έχεις. Τουλάχιστον εγώ έιμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη.!!!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!!

larisa
25-01-11, 10:15
Όταν είχέ πάει πριν δύο μήνες μια ξαδέρφη μου μου είπε ότι τις φάνηκε πολύ καλος γιατρός στην θεωρία άλλα σαν να του έλειπε η πείρα που έχουν άλλοι. Πάντως εγω θα σου πρότεινα απο προσωπική εμπειρία να πάς στο ********. Νομ'ίζω ότι το αναφέρει πιο πάνω και η δροσοσταλίτσα. Είμαι σίγουρη ότι σε ακούσουν και θα βρούν λύση σε όποιο πρόβλημα και αν έχεις. Τουλάχιστον εγώ έιμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη.!!!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά από ότι καταλαβαίνεις έχουμε και ένα θέμα με το οικονομικό για αυτό και πήραμε την απόφαση για δημόσιο νοσοκομείο.

leon74
25-01-11, 10:52
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά από ότι καταλαβαίνεις έχουμε και ένα θέμα με το οικονομικό για αυτό και πήραμε την απόφαση για δημόσιο νοσοκομείο.

Καλημέρα κοριτσάκι... Αφού ψάχνεις για δημόσιο νοσοκομειο έχω ακούσει καλά λόγια για το Παν/κο Νοσ/μειο στα Γιάννενα... Από εκεί είμαι αλλά έχω παντρευτεί Θεσ/κη και την προσπαθειά μου την κάνω σε ιδιωτικό...
Πάρε κανένα τηλ. και προσπάθησε να πάς να πάρεις και άλλη μια γνώμη...

Καλή επιτυχία σε ότι και να κάνεις...

larisa
25-01-11, 11:32
Καλημέρα κοριτσάκι... Αφού ψάχνεις για δημόσιο νοσοκομειο έχω ακούσει καλά λόγια για το Παν/κο Νοσ/μειο στα Γιάννενα... Από εκεί είμαι αλλά έχω παντρευτεί Θεσ/κη και την προσπαθειά μου την κάνω σε ιδιωτικό...
Πάρε κανένα τηλ. και προσπάθησε να πάς να πάρεις και άλλη μια γνώμη...

Καλή επιτυχία σε ότι και να κάνεις...

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, είμουν μεταξύ Λάρισας και Γιάννενα γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για τα δύο νοσοκομεία, πήρα όμως την απόφαση για Λάρισα επειδή έχω συγγενείς εκεί και έχω κάπου να μείνω. Να φανταστείς είμαι από την Πελλοπόνησο.

ΛΙΝ
26-01-11, 10:19
Καλημερα!
Εχετε εμπειρια για το κεντρο εξωσωματικης του ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗ???

sugaroula
01-02-11, 18:24
στον Μαστρομηνα και εμεινα εγκυος με την πρωτη. Εμεινα απολυτα ικανοποιημενη απο το προσωπικο!Ειδικα απο τον κ. Παπανικοπουλο!Το συνιστω ανεπιφυλαχτα το κεντρο αυτο!
ΣΥΜΦΩΝΩ!! ΥΠΕΡΟΧΟΣ Ο Κ. ΠΑΠΑΝΙΚΟΠΟΥΛΟΣ!!!!!!! ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!!!!;)

mensta
04-02-11, 00:35
Εχει καμια εμπειρια απο Αρκουλη ή Τσιτσιλώνη?????? Ψαχνω κανενα καλο γιατρο στον Πειραια αν μπορει καμια να βοηθησει.

michel
08-02-11, 20:15
mensta,σου εστειλα π.μ(αφου εχω παει στον Αρκουλη)

nad
08-02-11, 20:58
Michel, Θα ήθελα και εμένα να μου πεις τη γνώμη σου σχετικά με το κέντρο Μίτωσις, σκεφτόμουν να το επισκεφτώ. Αν θέλεις σε παρακαλώ στείλε μου μήνυμα.

michel
08-02-11, 21:12
οκ.αν και μετα απο τοσα που εχουμε γραψει κατα καιρους,τι π.μ.,τι εδω,το ιδιο ειναι!
ελεγα οτι εγω προσωπικα εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο εκει,μιας και με δεχθηκε μες στο καλοκαιρι,σαββατο,κιολας...μιλησαμε πολυ ωρα,μου προτεινε τεχνιτη εμμυνοπαυση,με 2 ενεσεις δαρονδα,και μετα,ειπε οτι μου δινει πολυ μεγαλο ποσοστο επιτυχιας!

..με νευριασε λιγο,που δεν ηθελε να μου γραψει τις ενεσεις 2 μαζι,για να μην ξαναπαω,αλλα και εγω το ελυσα το θεμα,γραφοντας τα σε αλλον γυναικολογο,εδω στην επαρχια!
.....το θεμα μου ειναι οτι δεν ξαναπηγα γιατι δεν με βολευει καθολου η περιοχη,μιας και εζησα εναν εφιαλτη με 40 βαθμους κελσιου ,μες στον ηλεκτρικο,μετρό,και ποδαράτα κανα 2 χιλιομετρα,μεχρι να φτασω στο κεντρο του!!!!

.κατα τα αλλα ,νομιζω πως βλεπει την καθε υποθεση με προσωπικο ..ματι,και δεν τα γενικευει,οπως κανουν στα "μεγαλα κεντρα"....
...αν με βολευε η περιοχη,η μπορουσε ο ανδρας μου να με παει μερα παρα μερα εκει(που αποκλειεται,δηλαδη!),θα πηγαινα ευχαριστως στον Αρκουλη.αλλα δυστυχως......δεν γινεται!
..........τωρα ψαχνω παλι,κααατι βρηκα στο μαρουσι,που με βολευει...για να δουμε πότε θα παρω την αποφαση να παω.......

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ,ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ! Ο'ΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ!

efalcon
09-02-11, 18:01
Καλησπέρα σε όλες τις θαρραλέες γυναίκες του θέματος.
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για την οποία δε βρίσκω σχετικό θέμα: όταν κάνουμε εξωσωματική τοπιθανότερο είναι να γεννήσουμε μερικές εβδομάδες ΝΩΡΙΤΕΡΑ και αν ναι, πόσες περίπου;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το ενδιαφέρον.

MARIA4327
09-02-11, 18:33
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΣΤΟ ΜΑΣ...ΝΑ (3 ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ 3 ΜΕ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ )ΕΠΙΑΣΑ ΜΕ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΣΤΟ ΠΑΝΤΟ ΕΧΩ 2 ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 12 ΒΛΑΣΤΟΚΥΣΤΕΣ ΣΤΗ ΚΑΤΑΨΥΞΗ .

efalcon
11-02-11, 16:36
Βρε κορίτσια μία ερώτησή: με εξωσωματική γεννάς στις 40 εβδομάδες ή νωρίτερα;
Οι περισσότερες με δίδυμα γεννήσατε πόσο νωρίτερα;

Ευχαριστώ!

sugaroula
17-02-11, 11:16
Μελλοντικες μαμαδες & μπαμπαδες,
μολις εκανα εμβρυομεταφορα. Την εξωσωματικη την εκανα στο Εμβρυογενεσις με τον κ. Παπανικοπουλο. Οι ανθρωποι εκει ειναι υπεροχοι, ζεστοι, καταρτισμενοι, αληθινοι και αποτελεσματικοι. Απο τις γραμματεις μέχρι φυσικα τους γιατρους. Ανεξαρτητα με το δικο μου αποτελεσμα (που δεν ξερω ποιο θα ειναι) συνιστω το κεντρο λογω της ανθρωπιας του , της ειλικρινιας του, και του επαγγελματισμου τους.
Μπαινω στη διαδικασια να σας πω τη γνωμη μου διοτι ειχα 1 ασχημη εμπειρια πριν απο αυτο το κεντρο και πραγματικα δε θα επιθυμουσα κανενα ζευγαρι να μην την ζησει.

michel
21-02-11, 09:32
σουγαρουλα,καλο ειναι να λες και σε ποιο κεντρο ειχες την δυσαρεστη εμπειρια σου,δεν ειναι κακο,πιστεψε με...,για να ξερουμε και εμεις ,μην πεσουμε κατα λαθος εκει......δεν νομιζω οτι απαγορευεται να πεις την εμπειρια σου,και φυσικα ΠΟΥ την εζησες!

Μαργαρώ
21-02-11, 09:41
sugaroula άσε όλα τα δυσάρεστα πίσω σου, τώρα θα σκέφτεσαι τα μωράκια σου για να τα βοηθήσεις να μείνουν κοντά σου!!!! καλή επιτυχία και ο Θεός μαζί σου!

TRIANTAFYLLO
28-02-11, 14:08
Γειά σας κορίτσια,
έχει κανει καμιά σας εξωσωματικά στο ΕΛΕΝΑ?Θα κάνω τον άλλον μήνα με την γιατρό Καργάκου.Είναι η τέρτατη φορά,άν και θα είχα γίνει μανούλα άν δέν είχε γ'ινει ιατρικό λάθος.Δέν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω σε ιδιωτικο,ετσι μου συστισε μια γνωστή μου αυτην την γιατρό στο ελενα.Αν γνωρίζει καποια απο εσάς παρακαλώ να μου πει.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ

michel
02-03-11, 20:28
Καλη μου,σου ευχομαι να πανε ολα καλα! θα με συγχωρεσεις τωρα,που θα σε ρωτησω,ποιος σου ειπε οτι στο ελενα,και στην καργακου,ειναι δωρεαν η διαδικασια? (παρ'ολο που γραφεται σε βιβλιαριο και λογικα "καλυπτεται" απο το κρατος)?...εμενα μου στοιχισε οσο και σε ιδιωτικο ,και το σκυλομετανιωσα που πηγα σε αυτην,και ας φαινεται γλυκομιλητη και ευγενικια! μονο αυτο δεν ειναι!!!!
....αυτο που επαθα εγω,μετα την εμβρυομεταφορα,ευχομαι να ΜΗΝ το παθει κανενας ανθρωπος!με αναμικτα συναισθηματα, γεματη χαρα και αισιοδοξια,και ελπιδες οτι ολα πηγαν και θα πανε καλα,περιμενα να περασει 1 ωριτσα,να σηκωθω να φυγω,να παω σπιτι να ξαπλωσω,οταν εμφανιστηκε απο πανω μου και μου ζητησε ενα ποσο....λας και ημουν σε ιδιωτικο,και εγω φυσικα "τα επαιξα"..γιατι δεν φανταζομουν τοσα....και δεν ειχα μαζι μου τοσα........
....το λαθος ηταν τελικα δικο μου,που κατεβηκα στο μηχανημα τραπεζας,στο ισογειο και εγβαλα λεφτα,να της δωσω!ΕΠΡΕΠΕ ,ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΣΗΚΩΘΗΚΑ,ΝΑ ΦΩΝΑΞΩ ΕΚΕΙ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ,ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ,να τους δειξω το βιβλιαριο που ειχε ηδη συμπληρωθει η διαδικασια,και να δουν και το ποσο που μου ζητησε.
...και σε ολη αυτη τη φαση δεν ημουν μονη μου,στην κουμπαρα μου τα εδωσα να της τα δωσει,που ηταν μαζι μου,εκεινη την ημερα,και απ'οτι μου ειπε μετα,τα βουτηξε σε δευτερολεπτα και τα εκρυψε σε ενα βιβλιο,σε ενα ραφι......
.......
....θα μου πεις τωρα"αν πετυχαινε θα το ελεγες?"....ΝΑΙ,δεν φοβαμαι ποτε την αληθεια,και δεν μου αρεσει η αδικια!!!!να θελω εγω να τα δωσω,οκ,αλλα οχι να με αναγκαζει να τα δωσω,με το ετσι θελω!!!...και φυσικα αποδειξη δεν ηθελε να κοψει,ειναι λεει "μαυρα" αυτα....δεν μπορει να κοψει.......

newbie G
02-03-11, 20:52
....θα μου πεις τωρα"αν πετυχαινε θα το ελεγες?"....ΝΑΙ,δεν φοβαμαι ποτε την αληθεια,και δεν μου αρεσει η αδικια!!!!να θελω εγω να τα δωσω,οκ,αλλα οχι να με αναγκαζει να τα δωσω,με το ετσι θελω!!!...και φυσικα αποδειξη δεν ηθελε να κοψει,ειναι λεει "μαυρα" αυτα....δεν μπορει να κοψει.......

Μια καταγγελία τους χρειάζεται να δούμε μετά αν τολμήσουν να το ξανακάνουν. Ακούς εκεί μαύρα! Και μετά έχεις τους μεγαλογιατρούς να δηλώνουν εισοδήματα μικρότερα από του μισθωτού. Οι αλήτες!!! :evil:

michel
02-03-11, 20:58
...ασ'τα να πανε!!!ειχα ομως την τολμη να την ρωτησω οσο ευγενικα μπορεσα εκεινη την ωρα "γιατι πληρωνω ,αφου η διαδικασια στα δημοσια νοσοκ. γραφεται σε βιβλιαριο",και μου απαντησε το εξης "κοριτσι μου ,ηρθες κατευθειαν σε μενα,ηθελες προσωπικο γιατρο,την επομενη φορα(ηξερε αραγε οτι δεν θα πετυχει και θα υπαρχει και η επομενη φορα!!!!!!),να πας να γραφτεις στην λιστα αναμονης,και οοοοοταν ερθει η σειρα σου,θα κανεις την διαδικασια με ...οποιονδηποτε γιατρο..!!!!!!!!!!
.....

newbie G
03-03-11, 08:20
...ασ'τα να πανε!!!ειχα ομως την τολμη να την ρωτησω οσο ευγενικα μπορεσα εκεινη την ωρα "γιατι πληρωνω ,αφου η διαδικασια στα δημοσια νοσοκ. γραφεται σε βιβλιαριο",και μου απαντησε το εξης "κοριτσι μου ,ηρθες κατευθειαν σε μενα,ηθελες προσωπικο γιατρο,την επομενη φορα(ηξερε αραγε οτι δεν θα πετυχει και θα υπαρχει και η επομενη φορα!!!!!!),να πας να γραφτεις στην λιστα αναμονης,και οοοοοταν ερθει η σειρα σου,θα κανεις την διαδικασια με ...οποιονδηποτε γιατρο..!!!!!!!!!!
.....

Α την κατσίκα!!!! :evil::evil::evil:

PAVIVI74
03-03-11, 22:35
θα μιλήσω και εγώ για την εμπειρία μου στο συγκεκριμένο νοσοκομείο , με την συγκεκριμένη γιατρό. Σαφώς και το νοσοκομείο είναι δημόσιο, σαφώς και κανένα ζευγάρι όταν απευθύνετε σε δημόσιο νοσοκομείο δεν πρέπει να πληρώνει. Όταν όμως καλείς στο κινητό έναν γιατρό του δημοσίου, κλείνεις αλλεπάλληλα ραντεβού μαζί του μιας και είναι απαραίτητα για την παρακολούθηση και την διαξαγωγή μιας εξωσωματικής, τον καλείς ανα πάσα ώρα στο κινητό για οδηγίες, απορίες κλπ γνωρίζεις πάρα πολύ καλά ότι παρακάμπτεις μια λίστα αναμονής τριών τουλάχιστον μηνών. Αυτό λοιπόν έχει και το κόστος του. Εσύ michel έκλεισες ραντεβού μαζί της μέσω του νοσοκομείου? Από την στιγμή λοιπόν που ο ίδιος ο "ασθενής" παρακάμπτει εξ αρχής τις νόμιμες διαδικασίες δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση η απαίτηση του οποιουδήποτε γιατρού για χρήματα. Μόνες μας τους δίνουμε το δικαίωμα να τα απαιτήσουν. Από την προσωπική μου εμπειρία, την ρώτησα απο την πρώτη μας συνάντηση για το κόστος της διαδικασίας, μου απάντησε, ήθελα και συνέχισα. Ξεκάθαρα πράγματα.Θα μπορούσα να είχα σταματήσει. Και δεν ξαναμιλήσαμε ποτέ για το θέμα ούτε μου έκανε καποια νύξη, πήγε να της τα δώσει η πεθερά μου αμέσως μετά την εμβρυομεταφορά και δεν τα έπερνε , περίμενε να τελειώσουν όλα και μετά πληρώθηκε.Το κόστος βέβαια δεν είχε καμία σχέση με το κόστος σε ιδιωτικό , 3000-4000 ευρώ. Τέλος , όσο άσχημο είναι να βλέπουμε τέτοιες συμπεριφορές εμείς απο γιατρούς, άλλο τόσο απρεπές είναι πίσω απο την ανωνυμία που μας προσφέρει το φόρουμ να κατηγορούμε γιατρούς. Επίσης η προσπάθεια μου ήταν ανεπιτυχή αλλά αυτό δεν κάνει αυτόματα και την γιατρό ανίκανη, άκαρδη και φιλοχρήματη.

michel
03-03-11, 23:03
...Κοπελα μου,σε ειχα χασει,εχω καιρο να σε δω στο φορουμ,αν και εγω δεν εμπαινα και πολυ συχνα,τελευταια!...ωστε δεν πετυχε και σενα,εε? γμτ...δεν ξερω τι φταει,αλλα γενικα στα δημοσια στις 10 περιτωσεις,πετυχαινει η μια!
...τωρα...ειναι θεμα ιατρου η εμβρυολογου.....που να ξερω!!! και τι να πω!!!! εμενα μου εκανε εντυπωση παντως,που σαν να ηξερε οτι θα υπαρχει και "δευτερη φορα"...και ποιο πολυ μου εκανε εντυπωση μια απαντηση της ,οταν της εξηγησα ποσο με προβληματιζει η ηλικια μου ....ειπε το εξης "..μμμ,μην κανεις ετσι...και εγω 39 ειμαι και δεν εχω ουτε ανδρα ,ουτε παιδι!!!!"......τι να πεις!!!!!!!.....

......οσο για το "προσωπικο ιατρο μεσ σε δημοσιο νοσοκ",εγω απλα ειχα παρει πληροφοριες για εκεινη απο το φορουμ,και πηγα ενα πρωι εκει,εδωσα ιστορικο στην νοσοκομα,περιμενα υπομονετικα,και οταν τελειωσε με ολους που περιμεναν εκει,μπηκα και εγω !!! και δεν την ενοχλησα ποτε ,οποιαδηποτε ωρα,στο τηλεφωνο,αντιθετως δεν μου εκανε καμια διευκολυνση,σε τιποτα,σε πληροφορω!

....ναι το ξερω οτι φταιμε εμεις,που δεχομαστε να τους τα ακουμπαμε,αλλα μες στην απελπισια μας,το κανουμε και αυτο.......και κατι αλλο,επισης....τον πονο μου,και το παραπονο μου ειπα,στο φορουμ,χωρις να "κρυφτω",πισω απο την ανωνυμια...θες να γραψω το ονομα μου εδω? να το γραψω,που θα βοηθησει?.....εαν εκεινη την ωρα θα ειχα κανει ΕΠΩΝΥΜΗ φυσικα,καταγγελια,τωρα θα ξερατε σιγουρα το ονομα μου,γιατι θα ειχε κανει το γυρο του κοσμου,η ειδηση.....αλλα...αφου δεν το εκανα τοτε,οταν επρεπε...τωρα...νομιζω ...οτι και να λεμε...ειναι περιττο....

michel
03-03-11, 23:06
..εσυ τι κανεις,τωρα? σε τι φαση βρισκεσαι? αλλαξες γιατρο,φυσικα,ετσι δεν ειναι?

newbie G
03-03-11, 23:15
θα μιλήσω και εγώ για την εμπειρία μου στο συγκεκριμένο νοσοκομείο , με την συγκεκριμένη γιατρό. Σαφώς και το νοσοκομείο είναι δημόσιο, σαφώς και κανένα ζευγάρι όταν απευθύνετε σε δημόσιο νοσοκομείο δεν πρέπει να πληρώνει. Όταν όμως καλείς στο κινητό έναν γιατρό του δημοσίου, κλείνεις αλλεπάλληλα ραντεβού μαζί του μιας και είναι απαραίτητα για την παρακολούθηση και την διαξαγωγή μιας εξωσωματικής, τον καλείς ανα πάσα ώρα στο κινητό για οδηγίες, απορίες κλπ γνωρίζεις πάρα πολύ καλά ότι παρακάμπτεις μια λίστα αναμονής τριών τουλάχιστον μηνών. Αυτό λοιπόν έχει και το κόστος του. Εσύ michel έκλεισες ραντεβού μαζί της μέσω του νοσοκομείου? Από την στιγμή λοιπόν που ο ίδιος ο "ασθενής" παρακάμπτει εξ αρχής τις νόμιμες διαδικασίες δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση η απαίτηση του οποιουδήποτε γιατρού για χρήματα. Μόνες μας τους δίνουμε το δικαίωμα να τα απαιτήσουν. Από την προσωπική μου εμπειρία, την ρώτησα απο την πρώτη μας συνάντηση για το κόστος της διαδικασίας, μου απάντησε, ήθελα και συνέχισα. Ξεκάθαρα πράγματα.Θα μπορούσα να είχα σταματήσει. Και δεν ξαναμιλήσαμε ποτέ για το θέμα ούτε μου έκανε καποια νύξη, πήγε να της τα δώσει η πεθερά μου αμέσως μετά την εμβρυομεταφορά και δεν τα έπερνε , περίμενε να τελειώσουν όλα και μετά πληρώθηκε.Το κόστος βέβαια δεν είχε καμία σχέση με το κόστος σε ιδιωτικό , 3000-4000 ευρώ. Τέλος , όσο άσχημο είναι να βλέπουμε τέτοιες συμπεριφορές εμείς απο γιατρούς, άλλο τόσο απρεπές είναι πίσω απο την ανωνυμία που μας προσφέρει το φόρουμ να κατηγορούμε γιατρούς. Επίσης η προσπάθεια μου ήταν ανεπιτυχή αλλά αυτό δεν κάνει αυτόματα και την γιατρό ανίκανη, άκαρδη και φιλοχρήματη.

Για μένα ακόμα κι αυτό είναι μεμπτό! Γιατί παρακάμπτοντας τις νόμιμες διαδικασίες, παίρνουμε τη σειρά κάποιας άλλης κοπέλας που περιμένει υπομονετικά στη λίστα.

mammy30
09-04-11, 12:34
Μουστακαρίας, δαγκωτό!!!!
Χάρη σε εκείνον έγινα μανούλα!!!

pondikaki
10-05-11, 21:13
Γειά σας κορίτσια,
μπαίνουμε κι εμείς στον χορό και πρέπει να χορέψουμε!!! χρειάζομαι τα φώτα σας, έχω μπερδευτεί για τα καλά με τα κέντρα, ... με βολεύει καλύτερα η Θεσσαλονίκη και θα προτιμούσα να μην κατεβαίνω Αθήνα, ποιά κέντρα αξίζουν τον κόπο ; Και τι πρέπει να κάνω αν θέλω να τους γνωρίσουμε πρώτα, κανονίζω συνάντηση (... και την πληρώνουμε); ... ΑΑΑΧ, φαίνεται ότι είμαι εντελώς ΑΣΧΕΤΗ ; :shock::shock::shock:

bianca28
14-05-11, 00:56
embrioart, ο κ. Μουστακαριας ειναι καταπληκτικος επιστημονας και πανω απο ολα ΑΝΘΡΩΠΟΣ.....

Ειμαι δύο μηνων εγκυος με την πρωτη προσπαθεια, με τη βοηθεια του θεου και την φροντιδα του κ. Μουστακαρια. Τα παντα στο embrioart, προσωπικο, μεθοδοι, συμπεριφορα ειναι αψογα.....

ΛΙΝ
16-05-11, 23:14

Στο χαλανδρι ειχα τον Καπετανακη, εχω να πω τα χειροτερα.....:evil:
αυτον εννοεις???

AGELIK
17-06-11, 12:49
κοριτσια καλημερα. Ειμαι καινουργια στο φορουμ. καλη δυναμη σε ολες μας.Θα ηθελα να ρωτησω αν καμια σας γνωριζει τον γιατρο Βασιλοπουλο Ιωαννη κανει την εξωσωματικη στο medimall. Εχει καμια σας γνωμη. Ευχαριστω.

στοφαινα
21-06-11, 17:59
καλησπερα κοριτσια! μολις εκανα εγγραφη και ειδα οτι εδω εχετε αναφερει το ονομα του κυριου χριστοφοριδη..ηταν γυναικολογος μου για λιγο καιρο και μολις προχθες εμαθα οτι ειμαι εγγυος και με παρεπεμψε στον ασλανιδη αναστασιο ο οποιος λεει ειναι συνεργατης του. ειχε καποια κοπελα εμπειρια? γιατι θα παω πρωτη φορα την τεταρτη και θα θελα να ξερω τι θα αντιμετωπισω και αν γενικα εχει καλες κριτικες. ευχαριστω πολυ εκ των πρωταιρων.:)

palmoma
21-06-11, 18:04
Εμένα όλες μου οι εμπειρίες (σπερματεγχύσεις) ειναι στο Embryogenesis με τον κο Παπανικόπουλο! Και ήταν σουπερ...παρά τις 2 αποτυχημένες προσπάθειες...και σε λίγες μέρες θα δουμε τα αποτελέσματα της 3ης!

pegy30
06-10-11, 16:02
κορίτσια είμαι καινούρια στο forum!! ξεκιναώ με σπερματέγχυση τον άλλο μήνα-τη πρώτη μου! η όλη διαδικάσια ειναι επώδυνη. 400€ μας είπαν!

newbie G
06-10-11, 16:40
κορίτσια είμαι καινούρια στο forum!! ξεκιναώ με σπερματέγχυση τον άλλο μήνα-τη πρώτη μου! η όλη διαδικάσια ειναι επώδυνη. 400€ μας είπαν!

Καθόλου επώδυνη. Το μόνο που αισθάνεσαι είναι όταν σου βάζουν τον κολποδιαστολέα κι ίσως ένα τσιμπημακτάκι όταν μπαίνει ο καθετήρας στη μήτρα. Σε 5 λεπτά έχεις τελειώσει. Καλή επιτυχία.

faith32
19-10-11, 23:28
Καλησπέρα σας!!!
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΣΑΣ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΓΙΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΒΟΗΘΑΤΕ Η ΜΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΗΘΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ 2 IVF ΣΤΟ Μ. ΜΑΣΤΡΟΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ''ΧΕΡΙ'' ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΕΝΤΡΟ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΗ ΤΥΧΗ ΜΟΥ.!!! ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΝΤΟΥΔΗ (ΚΕΝΤΡΟ ΓΕΝΝΗΜΑ) Η ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΙΝΑ (ΕΥΓΟΝΙΑ) ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ??ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ, ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ (2) ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...ΕΧΩ ΧΑΜΗΛΗ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΩΟΘΗΚΩΝ, ΚΑΙ ΑΣΘΕΝΕΣ ΣΠΕΡΜΑ...HELP PLEASE!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

Sunty
20-10-11, 21:32
Faith32, o Λαινάς, παρόλο που και γω δεν έπιασα, καλός είναι αλλά το ίδιο πιστεύω και για τον Μαστρομηνά. Το αν θα πιάσεις ή όχι είναι και θέμα τύχης καθότι οι πιθανότητες να μην πιάσεις είναι περισσότερες από το να πιάσεις. Θα σου πω το γνωστό τετριμένο ότι "οι γιατροί δεν είναι Θεοί".

Τώρα αν θέλεις να αλλάξεις κέντρο γιατί θέλεις κάτι να αλλάξει, ίσως στη ψυχολογία σου, ναι καντο και μην το σκέφτεσαι καθόλου.
Καλή επιτυχία σε ο,τι κάνεις!

faith32
21-10-11, 19:59
Faith32, o Λαινάς, παρόλο που και γω δεν έπιασα, καλός είναι αλλά το ίδιο πιστεύω και για τον Μαστρομηνά. Το αν θα πιάσεις ή όχι είναι και θέμα τύχης καθότι οι πιθανότητες να μην πιάσεις είναι περισσότερες από το να πιάσεις. Θα σου πω το γνωστό τετριμένο ότι "οι γιατροί δεν είναι Θεοί".
Τώρα αν θέλεις να αλλάξεις κέντρο γιατί θέλεις κάτι να αλλάξει, ίσως στη ψυχολογία σου, ναι καντο και μην το σκέφτεσαι καθόλου.
Καλή επιτυχία σε ο,τι κάνεις!

SUNTY,

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!! ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΟΙΡΑ, ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ!! ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ??ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΕΜΕΙΝΕΣ ΕΓΚΥΟΣ???ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΝΤΟΥΔΗ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΠΙΣΩ,.ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ, ΦΙΛΙΚΟΣ ΚΛΠ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ....ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΙΣ!!?

katerinakaterina
21-10-11, 20:12
κοριτσια εγω εχω ραντεβου 31 οκτωβριου με τον Μαντουδη οπου εχω ακουσει κ τα καλυτερα.εβαλα κ μια φιλη μου δημοσιογραφο να ρωτησει κ για το κεντρο κ για τον γιατρο κ μου ειπε να παω με κλειστα ματια!
εχω πολυ αγχος κ φοβαμαι οτι απο τη ψυχολογικη μου φορτιση οταν μπω στο κεντρο θα βαλω τα κλαματα κ θα γινω ρομπα!
Δε ξερω βρε κοριτσια αλλα ενστικτωδως επελεξα αυτον αναμεσα σε πολλα ονοματα που μου προτεινε η γιατρος μου ..
ευχομαι σε ολα τα κοριτσια που προσπαθουν να μεινουν εγκυες ειτε με εξωσωματικη ειτε φυσιολογικα να εχουν τη βοηθεια της Παναγιας κ να πανε ολα καλα .
Ο Θεος μαζι μας!!!!!!!

Sunty
21-10-11, 20:19
To "ευγονία" έχει καλούς εμβρυολόγους, αν αυτό εννοείς. Τώρα για το αν τα μηχανήματα είναι νέας τεχνολογίας δεν το γνωρίζω. Πιστεύω πως ναι. Εγώ μόνο στο "ευγονία' έχω κάνει αλλά δεν έχω πετύχει. Αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Εσύ μπορεί να πετύχεις.

τζωνα
30-10-11, 17:23
καλησπερα κοριτσια,θελω να μου πειτε αν γνωριζεται καποιο κεντρο στη θεσσαλονικη που να μεινατε ευχαριστημενοι απο το γιατρο.εχω κανει τεσσερις θεσσαλονικη και τρεις αθηνα αλλα δυστυχως τιποτα.....

nelli-k
16-11-11, 00:20
καλησπερα κοριτσια,θελω να μου πειτε αν γνωριζεται καποιο κεντρο στη θεσσαλονικη που να μεινατε ευχαριστημενοι απο το γιατρο.εχω κανει τεσσερις θεσσαλονικη και τρεις αθηνα αλλα δυστυχως τιποτα.....
καλησπερα τζωνα. εγω εκανα 2 στο embryolab και ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο ολη την ομαδα. 2 προσπαθειες=2 εγκυμοσυνες, η πρωτη παλινδρομησε και τωρα ειμαι στην 7η εβδομαδα απο τη δευτερη. εσυ που εκανες τις προηγουμενες?

vasiliki83
16-11-11, 17:33

εγω εκανα την πρωτη μου και πετυχημενη εξωσωματικη με τον φελεσακη και την ωοληψια και την εμβρυομεταφορα την καναμε στο ********....αν θες μπορω να σου πω λεπτομερειες για τον γιατρο εγω παντως εμεινα πολυ ευχαριστημενη!!!

ΕΥΗ!
16-11-11, 23:24
Γεια σας κοριτσια!Ειμαι καινουρια στην ομορφη παρεα σας!εγω ειμαι σε διαδικασια εναρξης της πρωτης μου εξωσωματικης.Εχω αποφασισει να την κανω στο embryolab Θεσ/νικη με γυναικολογο τον Κ.Βασιλειαδη..εξωτερικο συνεργατη τους.Εχω ραντεβου για ενημερωση της διαδικασιας το Σαββατο!εχει καμια κοπελα απο τον συγκεκριμενο γυναικολογο?

mariata
16-11-11, 23:41
Καλησπέρα σας!!!
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΣΑΣ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΓΙΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΒΟΗΘΑΤΕ Η ΜΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΗΘΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ 2 IVF ΣΤΟ Μ. ΜΑΣΤΡΟΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ''ΧΕΡΙ'' ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΕΝΤΡΟ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΗ ΤΥΧΗ ΜΟΥ.!!! ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΝΤΟΥΔΗ (ΚΕΝΤΡΟ ΓΕΝΝΗΜΑ) Η ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΙΝΑ (ΕΥΓΟΝΙΑ) ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ??ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ, ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ (2) ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...ΕΧΩ ΧΑΜΗΛΗ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΩΟΘΗΚΩΝ, ΚΑΙ ΑΣΘΕΝΕΣ ΣΠΕΡΜΑ...HELP PLEASE!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

Γεια σας! Κι εγω είμαι καινούρια στο forum και μου φαίνεται πολύ χρήσιμο γιατί επικοινωνείς με ανθρώπους που πέρασαν/περνάν τα ίδια με σένα και μπορούν να σε βοηθήσουν χωρίς σκοπιμότητες και άλλες επιδιώξεις...

Είμαι έγκυος στην 11 εβδομάδα μετά από εξωσωματική στο κέντρο "ΓΕΝΝΗΜΑ" με γιατρό τον κύριο Μαντούδη. Με την 1 φορά αν και το πρόβλημα ήταν πολύ σοβαρό!!! Αν θέλετε οποιαδήποτε πληροφορία ευχαρίστως να βοηθήσω. Έχω γίνει expert γιατί διάβασα πολύ και γενικώς ρωτούσα.....

ΕΥΗ!
18-11-11, 00:09
Γεια σου Μαριατα!Συγχαρητηρια για την εγκυμωσυνη σου!!!Ευχομαι σε λιγους μηνες να εχεις ενα υγειεστατο μωρακι!Το Σαββατο θα παω στον Γυναικολογο μου να με κατατοπησει και αν βεβαια εχεις την διαθεση θα ηθελα να μου γραψεις για την εμπειρια της εξωσωματικης!Και παλι χαρικα για την επιτυχια σου!Ετσι νιωθω κι εγω την ελπιδα οτι συντωμα θα εχω ευχαριστα νεα!

nelli-k
18-11-11, 11:45
Γεια σας κοριτσια!Ειμαι καινουρια στην ομορφη παρεα σας!εγω ειμαι σε διαδικασια εναρξης της πρωτης μου εξωσωματικης.Εχω αποφασισει να την κανω στο embryolab Θεσ/νικη με γυναικολογο τον Κ.Βασιλειαδη..εξωτερικο συνεργατη τους.Εχω ραντεβου για ενημερωση της διαδικασιας το Σαββατο!εχει καμια κοπελα απο τον συγκεκριμενο γυναικολογο?
καλημερα ευη. κι εγω στο embryolab ειμαι και ειμαι πολυ ικανοποιημενη. για το γιατρο σου δεν εχω ακουσει κατι. την παρακολουθηση κατα τη διαρκεια της εξωσωματικης,ωοληψια, εμβρυομεταφορα θα στην κανουν στο embryolab η θα στα κανει ο γιατρος σου?

ΕΥΗ!
18-11-11, 14:02
Γεια σου nelly! Καλη επιτυχια σου ευχομαι! σε ποιο σταδιο εισαι?Η ολη διαδικασια θα γινει στο ebryolab απλα ο γυναικολογος μου θα ερχεται εκει για ο,τι χρειαστει

evadimitr
19-11-11, 19:20
κοριτσια γεια σας! και γω μετα απο μια μακρα ερευνα αγορας και αφου γυρισα αρκετα κεντρα αποφασισα οτι καλυτερο και με μεγαλη διαφορα μαλιστα ειναι το embryolab. ακουσα τα καλυτερα και με ενθουσιασαν γενικα τα ατομα που δουλευουν εκει. η εμβρυολογος δε του κεντρου ειναι αυτη που σε καθηλωνει. μακαρι η πρωτη εντυπωση ,που σε μενα παντα μετραει, να συνεχισει. θα μπω στη διαδικασια μετα τα χριστουγεννα. ηθελα το χρονο μου. γιατρο θα εχω τη χριστινα του ιδιου κεντρου. ευχομαι σε ολες τα καλυτερα!!!!!!!!!!

ΕΥΗ!
20-11-11, 21:05
καλως ηρθες evadimitr!Πηγα το Σαββατο για μια τελευταια επισκεψη ριν ξεκινησω την διαδικασια στο κεντρο και οι εντυπωσεις μου συνεχιζουν να ειναι πολυ θετικες!Ηκυρια Χατζηπαρασιδου μου ειπε μια εκφραση που πραγματικα οπως λες κι εσυ με καθηλωσε! "απο την στιγμη που θα ξεκινησεις την θεραπεια ειμαστε συνοδοιπωροι"...ειναι πολλοι φιλικοι ολο εκει μεσα!Εγω εχω γυναικολογο εναν εξωτερικο συνεργατη τους και μου εκανε εντυπωση που δεν εκανε ουτε μια κινηση για να με αναλλαβει ενας απο τους δικους τους γυναικολογους αλλα απεναντιας μου μιλησε πολυ θετικα για την επιλογη μου.Οποτε απ'οτι βλεπω μαλλον θα εχουμε συμπαρασταση η μια απο την αλλη μιας κι εγω ξεκινω αρχες Ιανουαριου.τα λεμε!

nelli-k
21-11-11, 10:39
καλημερα και καλη εβδομαδα. εγω τωρα ειμαι εγκυος 7w+4 (απο κρυσοσυντηρημενα), ακουσαμε και καρδουλα, ολα καλα.
καλη επιτυχια σας ευχομαι!παντως την ιδια εντυπωση που ειχα απο την πρωτη μερα για το embryolab την ιδια εχω μεχρι σημερα.
θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα.

ΕΥΗ!
21-11-11, 11:03
Συγχαρητηρια nelli-k ! ευχομαι ολα απο εδω και περα να πανε υπεροχα!αντε να ακουμε επιτυχιες εμεις που βρισκομαστε στην αρχη της προσπαθειας μας για να παινουμε δυναμη.φιλια!

evadimitr
21-11-11, 20:26
καλη βδομαδα και σε σας κοριτσια!!!!!! χαιρομαι που εχουμε την ιδια εντυπωση nelli για το κεντρο σου ευχομαι τα καλυτερα και να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη.
οσο για σενα ευη μαλλον μαζι θα ειμαστε συνοδοιποροι. ευχομαι και σε σενα τα καλυτερα. οπως και για ολες τις κοπελες βεβαια.

Sunty
21-11-11, 21:29
Καλή εβδομάδα και από μενα κορίτσια. Εγω αύριο θα πάω για χοριακή αλλά μάλλον αρνητική θα είναι. Εχω καφετιά σήμερα σαν αρχή περιόδου.
Εντωμεταξύ ψάχνομαι για γιατρό. Είμαι ανάμεσα σε @κΕ$w, embryo@rt, kai medim@ll. Tί λέτε;

mariata
21-11-11, 23:14
Γεια σου Μαριατα!Συγχαρητηρια για την εγκυμωσυνη σου!!!Ευχομαι σε λιγους μηνες να εχεις ενα υγειεστατο μωρακι!Το Σαββατο θα παω στον Γυναικολογο μου να με κατατοπησει και αν βεβαια εχεις την διαθεση θα ηθελα να μου γραψεις για την εμπειρια της εξωσωματικης!Και παλι χαρικα για την επιτυχια σου!Ετσι νιωθω κι εγω την ελπιδα οτι συντωμα θα εχω ευχαριστα νεα!

Σου εύχομαι καλή επιτυχία ΕΥΗ!!! κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά όπως λέω πλέον "με τη βοήθεια του θεού και του γιατρού!!!". Θέλεις να σου πω για τα πρακτικά,τη διαδικασία δηλ? ή για το πώς το βιώσα σωματικά και ψυχολογικά?
Ευχαρίστως να σου απαντήσω σε ότι θέλεις! Πάντως ξεκινώντας τη διαδικασία ήμουν πεπεισμένη ότι θα πετύχει(παρόλο που ήταν δύσκολη περίπτωση) με την έννοια ότι δεν γινόταν να περάσουμε ξανά την ίδια διαδικασία, ούτε ψυχολογικά ούτε οικονομικά! Το είχα πάρει ως μονόδρομο....

mariata
21-11-11, 23:16
Καλή εβδομάδα και από μενα κορίτσια. Εγω αύριο θα πάω για χοριακή αλλά μάλλον αρνητική θα είναι. Εχω καφετιά σήμερα σαν αρχή περιόδου.
Εντωμεταξύ ψάχνομαι για γιατρό. Είμαι ανάμεσα σε @κΕ$w, embryo@rt, kai medim@ll. Tί λέτε;

πού βρίσκεσαι? Αθήνα ή Θεσ/κη?

Babs Bunny
22-11-11, 00:31
Κορίτσια καλησπέρα! Ήθελα την βοήθεια σας, είμαι στο ψάξιμο για κέντρο εξωσωματικής και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το ΑΚΕΣΩ και τον γιατρό Στέλιο Γρηγοράκη. Μήπως κάποια κοπέλα έχει πάει εκεί να μου πεί την εμπειρία της??

ΕΥΗ!
22-11-11, 09:13
Καλημερα evadimitr!Πολυ ωραια!απο εδω και περα θα δινουμε θετικη ενεργεια σε καθε βημα η μια στην αλλη και σε οποια αλλη κοπελα βεβαια ειναι στην θεση μας!

ΕΥΗ!
22-11-11, 09:18
Ευχαριστω πολυ Μαριαττα!Θα με ενδιεφερε πιο πολυ να ακουσω πως το βιωσες ψυχολογικα και σωματικα.Για τα διαδικαστικα μιλησα με τον γιατρο και το κεντρο και μου ανεβασαν αρκετα την ψυχολογια θα ελεγα.Εγω θα ξεκινησω με το βραχυ πρωτοκολο τελικα.πλεον πιστευω οτι θα τα καταφερω με τις ενεσεις!με την οωληψια λιγο αγχωνομαι αλλα εφοσον αποφασησα να μπω στην διαδικασια θα τα καταφερω!φιλια!

nelli-k
22-11-11, 12:13
Ευχαριστω πολυ Μαριαττα!Θα με ενδιεφερε πιο πολυ να ακουσω πως το βιωσες ψυχολογικα και σωματικα.Για τα διαδικαστικα μιλησα με τον γιατρο και το κεντρο και μου ανεβασαν αρκετα την ψυχολογια θα ελεγα.Εγω θα ξεκινησω με το βραχυ πρωτοκολο τελικα.πλεον πιστευω οτι θα τα καταφερω με τις ενεσεις!με την οωληψια λιγο αγχωνομαι αλλα εφοσον αποφασησα να μπω στην διαδικασια θα τα καταφερω!φιλια!

Καλημερα! Ευη η ωοληψια μη σε αγχωνει καθολου. Εγω ημουν κοιμισμενη και δεν καταλαβα τιποτα και μετα κατι πονακια πιο ελαφρια και απο περιοδου ειχα. Καλη επιτυχια!

ΕΥΗ!
22-11-11, 12:48
Καλημερα! Ευη η ωοληψια μη σε αγχωνει καθολου. Εγω ημουν κοιμισμενη και δεν καταλαβα τιποτα και μετα κατι πονακια πιο ελαφρια και απο περιοδου ειχα. Καλη επιτυχια!
Καλημερα nelly!Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!η αληθεια ειναι οτι κ η κ Χατζηπαρασιδου με διαβεβαιωσε οτι θα ειναι διπλα ο αναισθησιολογος και θα φροντισει καθ΄ολη την διαρκεια να μην πονεσω καθολου.Μαλιστα ειπε οτι δεν διαννοουνται να αφησουν μια κοπελα να ποναει επιβαρυνοντας την κατασταση μια τοσο συμαντικη στιγμη!

mariata
22-11-11, 17:47

Εγώ έκανα το μακρύ πρωτόκολλο (γύρω στις 15 ημέρες διάρκεια, με κλιμάκωση των ενέσεων. Σε κάποια φάση έκανα 3 την ημέρα). Κατά τη διάρκεια των ενέσεων δεν είχα τρομερές παρενέργειες. Πολύ λίγο πρήξιμο, οι ορμόνες μου δεν τρελλάθηκαν και τις βελόνες δεν τις φοβόμουν ποτέ. Μία φόρα έκανα ένεση σε τουαλέτα cafe, την άλλη σε γάμο και άλλη σε φιλικό σπίτι! Βέβαια, είναι προτιμότερο να είσαι σπίτι σου γιατί νιώθεις ανασφάλεια και άγχος μην κάνεις κανένα λάθος ή χύσεις κάποιο φάρμακο και πάει στράφι!!!! Εγώ αυτά φοβόμουν!

Στην ωοληψία σου κάνουν μέθη οπότε μην αγχώνεσαι. Δεν καταλαβαίνεις τίποτε. Απλώς σε μένα είχα ταλαιπωρία μετά γιατί έμεινα στο καπάκι έγκυος, οι ωοθήκες μου ήταν ήδη πρησμένες, είχα κάνει και αφαίρεση 2 κυστών μία μέρα πριν την έναρξη των ενέσεων και πονούσα αρκετά στην κοιλιά μέχρι και το 2ο μήνα. Σαν πόνος μικρής εγχείρησης και όχι πόνοι εγκυμοσύνης. Αλλά αυτό είναι διαφορετικό σε κάθε περίπτωση.

alexouli
25-11-11, 19:35
καλησπερα κοριτσια και καλη επιτυχια σε ολες μας.εγω εκλεισα ρανεβου στο embryolab στη θεσσαλονικη.πρωτη επισκεψη θα ειναι και φοβαμαι και αγωνιω κι ολα τα χω:confused:ευχομαι να εκανα καλη επιλογη.θα δειξει θα σας πω κι εγω την εμπειρια μου οταν παω.

moloulini
02-02-12, 15:10
SUNTY,

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!! ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΟΙΡΑ, ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ!! ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ??ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΕΜΕΙΝΕΣ ΕΓΚΥΟΣ???ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΝΤΟΥΔΗ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΠΙΣΩ,.ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ, ΦΙΛΙΚΟΣ ΚΛΠ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ....ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΙΣ!!?
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ!ΜΠΟΡΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΛΟΥΣ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΟΥΣ. ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΠΑΝΤΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ. ΕΙΜΑΙ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ!

FamilyGuy
02-02-12, 16:29
Στο Embryoart με τον κ. Μακράκη.
Απόλυτα ευχαριστημένοι από όλες τις απόψεις!

kathi
02-02-12, 20:03
ξεκιναμε στο ιασω με τον κοντοπουλο βασιλη-γιωργο, η γυναικολογος μου ειναι εκει και μου προτεινε τον συγκεκριμενο εχω ακουσει καλα λογια, τωρα τι να πω θα δειξει....

GOYFI78
03-02-12, 23:17
καλησπερα και εμεις ξεκινησαμε σημερα τη θεραπεια για την πρωτη μας εξωσωματικη στο EMBIO με τον κο Γατο Ηλία.Ευχομαι σε ολες μας τα καλυτερα και γρηγορα!!!!:D

moloulini
04-02-12, 12:27
εκανα εξωσωματικη στον παντο και ειμαι 6 εβδομαδων μετα απο αποτυχημενες προσπαθεις αλλου και σε κεντρα που αναφερεται. θελει προσοχη!καλη επιτυχια σε ολες

αμαρρυλίδα
04-02-12, 17:52
εγω ειμαι στη θεσσαλονικη στο βιογεννεσις.αν κ αποτελεσμα δεν ειδα στην 1η προσπαθεια ολα καλα κ παμε για την 2η.ολα καλα κ με την γιατρο κ με το κεντρο(προς το πατον )τουλαχιστον.
μακαρι να βοηθησει ο θεος κ εμας κ τα μωρα μας..................

besie
08-02-12, 01:24
Κορίτσια καμια στον Πειραια? Ενα κεντρο υπαρχει εκει.......

besie
08-02-12, 01:27
Και ποσο σας κοστισε? Καμια δεν λεει ενω μιλαμε ανοιχτα για κεντρα για γιατρους. Για βοηθηστε και εσεις μπας και αποφασισω και εγω που να παω!!!!!

kathi
08-02-12, 15:01
Και ποσο σας κοστισε? Καμια δεν λεει ενω μιλαμε ανοιχτα για κεντρα για γιατρους. Για βοηθηστε και εσεις μπας και αποφασισω και εγω που να παω!!!!!

λοιπον εγω τωρα θα κανω την 1η προσπαθεια(ελπιζω και την τελευταια) στο ιασω, μου ζητησαν 2528,40 με μικρογονιμοποιηση και ολες οι εξετασεις μεσα (υπερηχοι, καρδιογραφημα,ναρκωση,ωοληψια,εμβρυομεταφορα) ή αλλιως 1963.40 χωρις μικρογονιμοποιηση. Τις τιμες αυτες μου τις εδωσαν πριν ενα μηνα ελπιζω να σε βοηθησα. Τα φαρμακα τα πληρωνεις εσυ.

besie
09-02-12, 00:49
Kαλη σου επιτυχια kathi και βεβαια βοηθησες.

Περιμενουμε να μας ενημερωσεις για το θετικο σου αποτελεσμα.

Βαστα γερα..........

kathi
09-02-12, 14:43
σε ευχαριστω πολυ besie.

besie
09-02-12, 22:40
Στον παντο η ταριφα ποια ειναι 3.500? Αν ειναι τοσο ειναι πολυ πιο ακριβα απο τους αλλους. Ελπιζω να τα αξιζουν.

mellita
13-02-12, 19:54
Γεια σας,

Καταρχήν εύχομαι το καλύτερο για όλους.Πρώτη φορά στο forum κ ήθελα να σας ρωτήσω ποια η άποψη σας για τον Ζιώγα Βασίλη του Τιτάνη .Ξεκινάω την 1 εξωσωματική και ειναι χαμένη.Ευχαριαστώ για το χρόνο σας.

besie
13-02-12, 23:51
η γυναικολογος μου ειναι στο ιασω αν της πω οτι ψαχνομαι για εξωσ. εκει θα με στειλει σιγουρα η ελενα παπασ,,,,,,,,, την ξερεις μηπως?

besie
13-02-12, 23:53
λοιπον εγω τωρα θα κανω την 1η προσπαθεια(ελπιζω και την τελευταια) στο ιασω, μου ζητησαν 2528,40 με μικρογονιμοποιηση και ολες οι εξετασεις μεσα (υπερηχοι, καρδιογραφημα,ναρκωση,ωοληψια,εμβρυομεταφορα) ή αλλιως 1963.40 χωρις μικρογονιμοποιηση. Τις τιμες αυτες μου τις εδωσαν πριν ενα μηνα ελπιζω να σε βοηθησα. Τα φαρμακα τα πληρωνεις εσυ.

συγνωμη δεν καταλαβα στο ποσο 2528,40 ειναι μεσα και οι εξετασεις? αν ειναι ετσι ειναι σουπερ τιμη ενημερωσε μασ για το αποτελεσμα

GEOELI
16-02-12, 13:50
Γεια σας,

Καταρχήν εύχομαι το καλύτερο για όλους.Πρώτη φορά στο forum κ ήθελα να σας ρωτήσω ποια η άποψη σας για τον Ζιώγα Βασίλη του Τιτάνη .Ξεκινάω την 1 εξωσωματική και ειναι χαμένη.Ευχαριαστώ για το χρόνο σας.

Απλά ... εξαιρετικός. Και ως επιστήμονας αλλά και ως άνθρωπος. Να του έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη !
Σου εύχομαι με όλη μου την καρδιά να γίνεις πολύ σύντομα μανούλα !

maritoula
20-02-12, 18:02
Κορίτσια καλησπέρα! Εύχομαι να φέρουμε όλες σύντομα στον κόσμο ένα παιδάκι. Εγώ έκανα εξωσωματική για πρώτη φορά στην embryoland στους αμπελοκήπους, συγκεκριμένα ωοληψία και περιμένω να γίνει σύντομα και η εμβρυομεταφορά. είμαι πολύ ευχαριστημένη με το κέντρο, τον κο μαντζαβίνο, όλοι ευγενέστατοι και σε ενημερώνουν για το κάθετι. έχω βέβαια μεγάλη αγωνία. έχει καμία σας εμπειρία από το κέντρο αυτό;

papamika
21-02-12, 09:35
καλησπερα κοριτσια και καλη επιτυχια σε ολες μας.εγω εκλεισα ρανεβου στο embryolab στη θεσσαλονικη.πρωτη επισκεψη θα ειναι και φοβαμαι και αγωνιω κι ολα τα χω:confused:ευχομαι να εκανα καλη επιλογη.θα δειξει θα σας πω κι εγω την εμπειρια μου οταν παω.

Και εγώ εκεί σκέφτομαι να πάω... έχω ήδη 2 αποτυχημένες.... η εμβρυολόγος πάντως μας εντυπωσίασε.

Sunty
21-02-12, 09:47
συγνωμη δεν καταλαβα στο ποσο 2528,40 ειναι μεσα και οι εξετασεις? αν ειναι ετσι ειναι σουπερ τιμη ενημερωσε μασ για το αποτελεσμα

Οι αιματολογικές δεν είναι μεσα. Τις πληρώνεις ξεχωριστά. Αν έχεις βιβλιάριο είναι αρκετά μειωμενες αλλιώς είναι τσουχτερές. Υπολόγισε άλλα 300 με 350 χωρίς βιβλιαριο. Με βιβλιαριο γυρω στα 100.

leuta
21-02-12, 09:56
Εμας στο Διαβαλκανικό μας είπαν 2500 όλα. Τα φάρμακα τα πληρώνεις εσύ βέβαια.

pegg
21-02-12, 11:06
Καλημερα κοριτσια!!!Εγω κατεβηκα Αθηνα στον Μαστρομηνα και ειμαι υπερευχαριστημενη 1 προσπαθεια και επιασα τα τριδυμακια μου αν και δεν ειχε αισια καταληξη (Μου εμεινε μονο ενα μωρακι) και εβαλα μετα απο ενα χρονο τα κατεψυγμενα και τωρα διανυω την 20η εβδομαδα στο γιο μου.Με λιγα λογια και οι 2 προσπαθειες μου ηταν θετικες!!!

Καλη επιτυχια σε ολες

kathi
21-02-12, 13:42
Οι αιματολογικές δεν είναι μεσα. Τις πληρώνεις ξεχωριστά. Αν έχεις βιβλιάριο είναι αρκετά μειωμενες αλλιώς είναι τσουχτερές. Υπολόγισε άλλα 300 με 350 χωρίς βιβλιαριο. Με βιβλιαριο γυρω στα 100.

οντως οι αιματολογικες ειναι ξεχωριστα, αλλα μια φορα δινεις αιμα, τα φαρμακα τα πληρωνεις εσυ, αλλα περα απο αυτα δεν μου ζητησαν κατι αλλο. νομιζω οτι ολα τα κεντρα πανω κατω αυτα πρεπει να ζητανε.

μπιμπο
22-02-12, 09:42
Εμας στο Διαβαλκανικό μας είπαν 2500 όλα. Τα φάρμακα τα πληρώνεις εσύ βέβαια.
ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΝΝΕΣΙΣ ΜΕ 3000 ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΦΥΣΙΚΑ

μπιμπο
22-02-12, 09:43
Και εγώ εκεί σκέφτομαι να πάω... έχω ήδη 2 αποτυχημένες.... η εμβρυολόγος πάντως μας εντυπωσίασε.
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ

dolphin69
23-02-12, 12:57
Καλησπέρα Μαριάτα! Καινούργια και εγώ!
Όντως η κοινή επιθυμία/προσπάθεια μας ενώνει και η εμπειρία της καθεμίας μιλάει καλύτερα στην ψυχή μας (θεραπευτικά αλλά και ενθαρρυντικά).

Έχω κάνει ήδη 3 προσπάθειες αλλά δεν είχα αποτέλεσμα. Τα ωάριά μου είναι καλά. Όμως το ενδομήτριό μου είναι λεπτό και είμαι 43 ετών. Αλλοι μου λένε ότι είναι προβλημα και άλλοι δεν το θεωρούν απαγορευτικό. Το αποτέλεσμα όμως μετράει.... Πρόσφατα άκουσα οτι μετά από θεραπειες με φάρμακα γίνεται και εξωσωματική με φυσικό κύκλο που στις συγκεκριμένες περιπτώσεις είχαν επιτυχία! Λέω να το προσπαθήσω! Ξέρεις κάτι?

Πιστεύω πάντως κάθε περίπτωση είναι μοναδική, η ψυχολογία μετράει αλλά και ότι ο παράγοντας "τύχη" παίζει σπουδαίο ρόλο!!!

Σου εύχομαι τα καλύτερα :p

Γεια σας! Κι εγω είμαι καινούρια στο forum και μου φαίνεται πολύ χρήσιμο γιατί επικοινωνείς με ανθρώπους που πέρασαν/περνάν τα ίδια με σένα και μπορούν να σε βοηθήσουν χωρίς σκοπιμότητες και άλλες επιδιώξεις...

Είμαι έγκυος στην 11 εβδομάδα μετά από εξωσωματική στο κέντρο "ΓΕΝΝΗΜΑ" με γιατρό τον κύριο Μαντούδη. Με την 1 φορά αν και το πρόβλημα ήταν πολύ σοβαρό!!! Αν θέλετε οποιαδήποτε πληροφορία ευχαρίστως να βοηθήσω. Έχω γίνει expert γιατί διάβασα πολύ και γενικώς ρωτούσα.....

μπιμπο
24-02-12, 10:03

ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΑΝΩ ΑΔΙΑΚΡΙΤΗ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΜΟΥ ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΡΚΕΤΑ ΣΟΒΑΡΟ

miranda!
25-02-12, 14:05
κοριτσια γεια σας! ξεκιναω σημερα τις ενέσεις!Θα κανω εξωσωματικη στο παν/κο Λάρισας.
αρχικά με ειχαν για βραχύ πρωτοκολλο αλλα τελικά θα κάνω μακρύ ξεκινώντας σήμερα. Αυτό γιατί ο γιατρός μου τις μέρες που θα έκανα ωοληψία, θα πρέπει να λείψει εξωτερικό για ένα συνέδριο. Έτσι μου είπαν να κάνω το μακρύ να μη χάσω τον κύκλο. Βεβαια ξαφνιάστικα λίγο, ελπίζω να μην επηρεάσει το αποτελεσμα ή οτιδήποτε άλλο....

Είμαι στη 2η μέρα περιόδου και θα κάνω 1 gonapeptyl για 10 ημέρες. Μετά μετράω οιστραδιόλη την 11η μέρα και βλέπουμε. Ποια από σας εκανε το μακρύ πρωτόκολλο; Ξεκινησατε κι εσεις στη 2η μέρα; γιατι καπου διάβασα οτι το μακρύ ξεκινάει στην 21η μερα του κύκλου. Και στο μακρύ πρωτόκολλο μετά απο πόσες μερες γίνεται η ωοληψία;

Αχ κορίτσια μου!!!! Ερωτήσεις-πολλές ερωτήσεις το ξέρω αλλά όσες προηγηθήκατε από μενα πιστεύω καταλαβαίνετε!!!!

Καμία συμβουλή??? οτιδήποτε???

kathi
25-02-12, 18:57
κοριτσια γεια σας! ξεκιναω σημερα τις ενέσεις!Θα κανω εξωσωματικη στο παν/κο Λάρισας.
αρχικά με ειχαν για βραχύ πρωτοκολλο αλλα τελικά θα κάνω μακρύ ξεκινώντας σήμερα. Αυτό γιατί ο γιατρός μου τις μέρες που θα έκανα ωοληψία, θα πρέπει να λείψει εξωτερικό για ένα συνέδριο. Έτσι μου είπαν να κάνω το μακρύ να μη χάσω τον κύκλο. Βεβαια ξαφνιάστικα λίγο, ελπίζω να μην επηρεάσει το αποτελεσμα ή οτιδήποτε άλλο....

Είμαι στη 2η μέρα περιόδου και θα κάνω 1 gonapeptyl για 10 ημέρες. Μετά μετράω οιστραδιόλη την 11η μέρα και βλέπουμε. Ποια από σας εκανε το μακρύ πρωτόκολλο; Ξεκινησατε κι εσεις στη 2η μέρα; γιατι καπου διάβασα οτι το μακρύ ξεκινάει στην 21η μερα του κύκλου. Και στο μακρύ πρωτόκολλο μετά απο πόσες μερες γίνεται η ωοληψία;

Αχ κορίτσια μου!!!! Ερωτήσεις-πολλές ερωτήσεις το ξέρω αλλά όσες προηγηθήκατε από μενα πιστεύω καταλαβαίνετε!!!!

Καμία συμβουλή??? οτιδήποτε???

καλη αρχη κοριτσακι μου και καλη επιτυχια, και εγω περιμενω στις 17/03 περιοδο και ξεκιναω, συντομα να εχουμε καλα αποτελεσματα.

miranda!
26-02-12, 12:40
καλη αρχη κοριτσακι μου και καλη επιτυχια, και εγω περιμενω στις 17/03 περιοδο και ξεκιναω, συντομα να εχουμε καλα αποτελεσματα.

Σε ευχαριστώ πολύ Kathi μου! Εύχομαι να μας πάνε όλα καλά !!! Και σε μας και όλα τα κοριτσάκια εδώ που προσπαθούμε!!!!
Χτες το μεσημέρι έκανα την πρώτη μου!!! επιτέλους ξεκίνησα!
Μου ήρθε λίγο ξαφνικό βεβαια ότι άλλαξα το πρωτοκολλο αλλά οκ!
Απλά δεν είμαι σίγουρη πόσες μέρες παραπάνω θα χρειαστεί μέχρι την ωοληψία!

5 Μάρτη κανω έλεγχο οιστραδιόλης και βλέπουμε!!!!!

Εσύ θα κάνεις βραχύ;

garufalia
26-02-12, 12:46
Miranda το μακρύ συνήθως αρχίζει την 21η μερα, δεν εχω ακουσει για 2η μερα. Μπορει αυτο που κανεις να ειναι κατι μεταξυ βραχέως και μακριού ισως; Ωοληψια θα πρεπει να περιμένεις 12-15 μερες αφου ξεκινήσεις τις ενεσεις για τη διέγερση.

Καλως ήρθες, και καλή επιτυχία!

miranda!
26-02-12, 13:14
Miranda το μακρύ συνήθως αρχίζει την 21η μερα, δεν εχω ακουσει για 2η μερα. Μπορει αυτο που κανεις να ειναι κατι μεταξυ βραχέως και μακριού ισως; Ωοληψια θα πρεπει να περιμένεις 12-15 μερες αφου ξεκινήσεις τις ενεσεις για τη διέγερση.

Καλως ήρθες, και καλή επιτυχία!

Σε ευχαριστώ πολύ garyfalia μου!
Κι εγώ πιο συχνά διαβάζω για την 21η μερα αλλά γίνεται και στη 2η. Το γραφει και στο φύλλο οδηγιών στις ενέσεις!
Τώρα αν είναι κάτι μεταξύ των δύο? δεν ξέρω...

Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι ότι μου έδωσαν τις gonapeptyl να ξεκινήσω. Τις έχει χρησιμοποιήσει καμιά σας;Δεν τις βλέπω να "παίζουν" και πολύ...

kathi
27-02-12, 01:17
βρε κοριτσια.... εγω γιατι μπερδευομαι με τα πρωτοκολλα? τι ειναι το βραχυ και τι το μακρυ? ειναι αναλογα με τον κυκλο?

agkalitsa
29-02-12, 16:28
Καλησπέρα κι από εμένα. Το Σάββατο ξεκίνησα κι εγώ την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής στο EMBIO με τον κο Γάτο. Ξεκίνησα το μακρύ πρωτόκολλο την 21η μέρα του κύκλου κάνοντας 1 ένεση Daronda κάθε μέρα . Περιμένω να αδιαθετήσω για να γίνει έλεγχος οιστραδιόλης και να ξεκινήσω και Puregon.

kathi
29-02-12, 19:33
καλη επιτυχια agkalitsa!!!!!

miranda!
01-03-12, 09:00
Καλησπέρα κι από εμένα. Το Σάββατο ξεκίνησα κι εγώ την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής στο EMBIO με τον κο Γάτο. Ξεκίνησα το μακρύ πρωτόκολλο την 21η μέρα του κύκλου κάνοντας 1 ένεση Daronda κάθε μέρα . Περιμένω να αδιαθετήσω για να γίνει έλεγχος οιστραδιόλης και να ξεκινήσω και Puregon.

Καλή επιτυχία κι από μένα!!!
Κι εγώ το Σαββάτο ξεκίνησα την πρώτη μου προσπάθεια με την πρώτη ένεση gonapeptyl, 2η μέρα περιόδου όμως. Κι εγώ το μακρύ πρωτόκολλο κάνω!
Πότε θα κάνεις οιστραδιόλη; Εγώ τη Δευτέρα!

miranda!
01-03-12, 09:05
βρε κοριτσια.... εγω γιατι μπερδευομαι με τα πρωτοκολλα? τι ειναι το βραχυ και τι το μακρυ? ειναι αναλογα με τον κυκλο?

Kathi μου ξεμπερδεύτηκες τελικά με τα πρωτόκολλα???

"Η διαφορά τους έγκειται κυρίως στη διάρκεια χορηγήσεως του αναλόγου GnRH. Τα φάρμακα που χρησιμοποιούνται και στις δύο περιπτώσεις είναι τα ίδια. Η επιλογή του καλύτερου πρωτοκόλου και της ιδανικής δοσολογίας για κάθε περίπτωση ασθενή γίνεται σύμφωνα με την ηλικία της γυναίκας, την ανταπόκριση του οργανισμού και των ωοθηκών και τον αριθμό και την πορεία παλαιότερων προσπαθειών".

http://www.ivf-embryo.gr/eksosomatiki-ivf/eksosomatiki-gonimopoiisi/protokolla-diegersis/protokola-diegersis

Ποιο θα ακολουθήσεις τελικα εσύ;

agkalitsa
01-03-12, 12:53
Καλημέρα, Καλό Μήνα. Ευχαριστώ για τις ευχές σας, εύχομαι πολύ καλή επιτυχία σε όλες τις κοπέλες που βρισκόμαστε στην ίδια φάση. Σχετικά με την οιστραδιόλη, περιμένω να αδιαθετήσω (από μέρα σε μέρα) οπότε και θα ενημερώσω το γιατρό. Απ' ότι μου είπε θα κλείσουμε ραντεβού για τις τελευταίες μέρες της αδιαθεσίας οπότε και θα κάνω τη μέτρηση οιστραδιόλης για να ξεκινήσω και τις puregon. Πάντως βρε κορίτσια....πολλάάά φάρμακα. Με 2 σακούλες έφυγα από το φαρμακείο :???:

kathi
01-03-12, 14:57
καλο μηνα και απο εμενα και καλα αποτελεσματα!!!!! ετσι οπως τα διαβασα μαλλον το μακρυ πρωτοκολλο θα ακολουθησω....παντως οπως και να χει ξεκιναω την 2η μερα της περιοδου με κολπικο υπερηχο και την 3η τις ενεσεις (gonal).

GOYFI78
01-03-12, 20:16

καλησπερα και καλη επιτυχια σου ευχομαι:pκαι εγω σημερα εκανα εμβρυομταφορα με τον κο Γατο και εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο τον ιδιο και απο το κεντρο;)

agkalitsa
02-03-12, 10:05
καλησπερα και καλη επιτυχια σου ευχομαι:pκαι εγω σημερα εκανα εμβρυομταφορα με τον κο Γατο και εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο τον ιδιο και απο το κεντρο;)

Καλημέρα, εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία ! Κι εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από το γιατρό και όλο το προσωπικό του κέντρου. Είναι όλοι πολύ φιλικοί και για τον γιατρό είχα πάρει ήδη καλές συστάσεις από δύο άτομα του φιλικού και συγγενικού κύκλου που είχαν επιτυχία στις προσπάθειές τους.

alexouli
06-03-12, 19:35
καλησπερα σε ολα τα κοριτσια.ξεκινησα με τις καλυτερες εντυπωσεις για το embryolab στη θεσσαλονικη.αφου καναμε ενα αρκετα μεγαλο πακετο εξετασεων βρεθηκα να εχω θρομβοφιλια.ΑΛΛΑ....οι εξετασεις που υποτιθεται οτι μου βαλανε να κανω περιειχαν 11 παραγοντες.τα αποτελεσματα που πηρα εγω ομως δειχνανε μονο ενα παραγοντα.τους πηρα τηλ και μου τα μασαγανε.οτι εγινε λαθος στο εργαστηριο κτλ...για να μην πω οτι στο τελος της τυποποιημενης φωτοτυπιας μου προτεινανε και αγωγη.:mad:να σημειωσω οτι ειχα 3 αποβολες εως τωρα.πηγα σε αλλο γιατρο εκτος κεντρου ανοσολογο τα ειδε ο ανθρωπος κι εφριξε.μου λεει΄ κοριτσι μου σε φυλαξε ο θεος και δεν προχωρησες σε εξωσωματικη γιατι παλι παλινδρομη θα κατεληγε.ουσιαστικα δεν ηταν πληρης ελεγχος αυτος που μου βαλανε και τον οποιο χρησοπληρωσα.κανενας γυναικολογος δεν εχει τη γνωση να σου προτεινει θεραπεια για παθησεις του αιματος.και στο κεντρο δεν υπαρχει ουτε παθολογος ουτε ανοσολογος.δεν ξερω αν ετυχε σεμενα αλλα δεν θελω να τους ξαναδω.λυπαμαι.απλα λυπαμαι γιατι αλλες εντυπωσεις ειχα για το συγκεκριμενο κεντρο.

nelli-k
06-03-12, 23:37
καλησπερα σε ολα τα κοριτσια.ξεκινησα με τις καλυτερες εντυπωσεις για το embryolab στη θεσσαλονικη.αφου καναμε ενα αρκετα μεγαλο πακετο εξετασεων βρεθηκα να εχω θρομβοφιλια.ΑΛΛΑ....οι εξετασεις που υποτιθεται οτι μου βαλανε να κανω περιειχαν 11 παραγοντες.τα αποτελεσματα που πηρα εγω ομως δειχνανε μονο ενα παραγοντα.τους πηρα τηλ και μου τα μασαγανε.οτι εγινε λαθος στο εργαστηριο κτλ...για να μην πω οτι στο τελος της τυποποιημενης φωτοτυπιας μου προτεινανε και αγωγη.:mad:να σημειωσω οτι ειχα 3 αποβολες εως τωρα.πηγα σε αλλο γιατρο εκτος κεντρου ανοσολογο τα ειδε ο ανθρωπος κι εφριξε.μου λεει΄ κοριτσι μου σε φυλαξε ο θεος και δεν προχωρησες σε εξωσωματικη γιατι παλι παλινδρομη θα κατεληγε.ουσιαστικα δεν ηταν πληρης ελεγχος αυτος που μου βαλανε και τον οποιο χρησοπληρωσα.κανενας γυναικολογος δεν εχει τη γνωση να σου προτεινει θεραπεια για παθησεις του αιματος.και στο κεντρο δεν υπαρχει ουτε παθολογος ουτε ανοσολογος.δεν ξερω αν ετυχε σεμενα αλλα δεν θελω να τους ξαναδω.λυπαμαι.απλα λυπαμαι γιατι αλλες εντυπωσεις ειχα για το συγκεκριμενο κεντρο.

Καλησπερα κατ αρχην. Είσαι σίγουρη γι αυτά που σου είπε ο ανοσολογος; Σε ρωτάω γιατί μετά την παλινδρομη με αυτά που διάβαζα πήγα κι εγώ εκτός κέντρου κι εκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια. Μου έκαναν περίπου 1000 ευρώ εξετάσεις για να μου πουν ότι έχω σοβαρό πρόβλημα,να αλλάξω κέντρο αλλιώς παιδί δεν κάνω. Πήγα και ξαναεεκανα εξετάσεις αλλου και τελικά δεν έχω τίποτα! Θα σου πρότεινα να το ψάξεις λίγο. Εμένα τελικά μου είπαν ότι μάλλον θα έγινε κάποιο λάθος, έγιναν μεγάλος χαμός στο τέλος αλλά δεν θέλω να το συζήτησω. Τελικά στο Embryolab αν κατάλαβα βρήκαν το πρόβλημα και σου έδωσαν και αγωγή,εσένα σε ενόχλησε ότι σου την έδωσε γυναικολογος;

alexouli
07-03-12, 10:06
καλημερα.οχι δε με ενοχλησε που μου τα εδωσε η γυναικολογος.απλα μου δωσανε ενα κατεβατο εξετασεων απο τα οποια θεωρησαν οτι πιο σωστο ειναι να ψαξουν μονο για τα αιμοπεταλια,χωρις να με ενημερωσουν οτι τα υπολοιπα δεν θα γινουν.πχ.τα αποτελεσματα αναφερουν μονο οτι εχω αυξημενο αριθμο αιμοπεταλιων και τιποτα αλλο.οταν με καλεσε η γυναικολογος στο κεντρο μου τα εδωσε κι επειδη απο κατω εγραφε και τι πρεπει να παρω,μου λεει το εξης.ναι κοριτσι μου εχουμε μια αυξηση αιμοπεταλιων κι απο οτι μας λεει εδω θα παρεις σαλοσπιρ.και τις λεω .δηλ με ενα σαλοσπιρ θα ειμαι καλυμενη;αυτο ηταν;και μου απανταει ε απο οτι λεει εδω ναι.αφου δεν εγινε πληρης ελεγχος τελικα μπορω να νιωθω σιγουρη;ε και ετσι εφτασα στον ανοσολογο.οπου τελικα ναι τα αιμοπεταλια ειναι αυξημενα αλλα τπαρχει και κατι αλλο.ολοτε σε συνδιασμο αυτων των 2[προβληματων]δεν επιτυγχανεται σωστα η εμφυτευση.και λεω εγω τωρα.αν δεν πηγαινα στον ανοσολογο.τι θα γινοταν;πιθανον αν προχωρουσα σε οτιδηποτε αλλο παλι δεν θα κατεληγε καλα.αυτο με απογοητευσε.:confused:

nelli-k
07-03-12, 10:32
καλημερα.οχι δε με ενοχλησε που μου τα εδωσε η γυναικολογος.απλα μου δωσανε ενα κατεβατο εξετασεων απο τα οποια θεωρησαν οτι πιο σωστο ειναι να ψαξουν μονο για τα αιμοπεταλια,χωρις να με ενημερωσουν οτι τα υπολοιπα δεν θα γινουν.πχ.τα αποτελεσματα αναφερουν μονο οτι εχω αυξημενο αριθμο αιμοπεταλιων και τιποτα αλλο.οταν με καλεσε η γυναικολογος στο κεντρο μου τα εδωσε κι επειδη απο κατω εγραφε και τι πρεπει να παρω,μου λεει το εξης.ναι κοριτσι μου εχουμε μια αυξηση αιμοπεταλιων κι απο οτι μας λεει εδω θα παρεις σαλοσπιρ.και τις λεω .δηλ με ενα σαλοσπιρ θα ειμαι καλυμενη;αυτο ηταν;και μου απανταει ε απο οτι λεει εδω ναι.αφου δεν εγινε πληρης ελεγχος τελικα μπορω να νιωθω σιγουρη;ε και ετσι εφτασα στον ανοσολογο.οπου τελικα ναι τα αιμοπεταλια ειναι αυξημενα αλλα τπαρχει και κατι αλλο.ολοτε σε συνδιασμο αυτων των 2[προβληματων]δεν επιτυγχανεται σωστα η εμφυτευση.και λεω εγω τωρα.αν δεν πηγαινα στον ανοσολογο.τι θα γινοταν;πιθανον αν προχωρουσα σε οτιδηποτε αλλο παλι δεν θα κατεληγε καλα.αυτο με απογοητευσε.:confused:

επειδη κατα καιρους τους εχω ζητησει κι εγω οτι εξεταση μου κατεβαινει στο κεφαλι (απο αυτα που διαβαζω δηλαδη, να σκεφτεις ο γιατρος μου ειπε να κοψω το ιντερνετ μπας και συνελθω) μου εχουν πει οτι αποφευγουν να δινουν εξετασεις χωρις ενδειξεις και ειδικα με μεγαλο κοστος. Θελω να πιστευω οτι αν συνεχιζες θα σου διναν και κατι επιπλεον να κανεις εφ οσον ειχαν ενδειξεις απο την πρωτη εξεταση. απλα σοκαρομαι γι αυτο σε ρωταω (εχω και αλλα 6 κατεψυγμενα εκει). ειχα και την εμπειρια απο τον τον ανοσολογο που μονο εξετασεις και φαρμακα ηξερε να δινει, ασε που ειχε κι ενα αγχος να παω σε αλλο κεντρο (ουτε δικο του να ηταν). εμενα δεν μου εχουν δωσει τετοια δειγματα παντως. εγω παντως θα σου προτεινα να το συζητησεις μαζι τους και να μην τους απορριψεις αβιαστα. γιατι δεν κλεινεις ενα ραντεβου με την Χατζηπαρασιδου την εμβρυολογο που ειναι και πολυ συζητισιμη, απ οτι ξερω ειναι και διευθυντρια του κεντρου η με αλλον γυναικολογο πχ Χριστοφοριδη? αν και απ οτι καταλαβα με την ιωακειμιδου πρεπει να μιλησες η οποια εμενα με βοηθησε πολυ. τελος παντων το σημαντικοτερο ειναι να νιωθεις καλα και πανω απ ολα να εχεις εμπιστοσυνη

alexouli
07-03-12, 10:53
δεν το συζητω θα παω κι απο κοντα να μιλησουμε την αλλη εβδομαδα.ουτε κραταω κακια .εχεις δικιο γιατροι δεν ειμαστε.δεν τους αποριπτω και ειδικα την κυρια χατζηπαρασιδου.απλα μου φανηκε λιγο παραλογο να μου λεει η κυρια ιωακειμιδου αυτη ειναι η θεραπεια σου και τελικα να που βρεθηκε και κατι αλλο,που οι ιδιοι δεν το ελεγξανε.σέυχαριστω για το ενδιαφερον σου.οταν μιλησω μαζι τους θα σου εχω νεοτερα.

garufalia
07-03-12, 10:57
Alexouli, αν πληρωσες κανενα χιλιαρικο στο Empryolab για να σου κανουν μοριακο ελεγχο για θρομβοφιλια (τα dna δηλαδη), να πας πισω και να απαιτησεις να σου παρουν αιμα και να το ξαναστείλουν (το στελνουν στη Γαλλια απ΄ο,τι ειχαν πει) και να σου κανουν το σωστο μοαριακο ελεγχο. Αν δεν το πληρωσες το χιλιαρικο, τοτε να βρεις εκτος κεντρου (οποιο κεντρο και να ειναι αυτο) εναν αιματολογο να σου γραψει τις εξετασεις που πρεπει να κανεις, και να τις κανεις, και να τις αξιολογησει ο αιματολογος (οχι ο γυναικολογος, και οχι ο ανοσολογος). Μετα απο 3 παλλινδρομες, μην κανεις αλλη εξωσωματικη χωρις να ελεγξεις και τη θροβοφιλια. Αν εχεις καποιον απο τους παραγοντες που βρίσκουν με τις μοριακες εξετασεις, τοτε το salospir μπορει να μη φτανει, και να πρεπει να κανεις αντιπικτικες ενεσεις (εξαρταται απο το ποιος παραγοντας θα βγει θετικος, αν βγει καποιος θετικος). Τα αυξημενα αιμοπεταλια απο μονα τους δε λενε τιποτε, πρεπει να δεις αιματολογο.

Τι αλλο σου βρήκε ο ανοσολογος;;; ΝΚ;

Γενικα κι εγω για το Embryolab ειχα ακουσει τα καλυτερα, και μου κανει μεγαλη εκπληξη ολη αυτη η ιστορια. Παρε τα πραγματα στα χερια σου, και να απαιτησεις αυτα που δικαιουσαι και που πρεπει να γινουν.
Καλη δυναμη και καλη επιτυχια!

alexouli
07-03-12, 11:08
σ'ευχαριστω επειδη ειμαι στη δουλεια και γραφω σκαστα θα σας πω μετα τα υπολοιπα με τις εξετασεις.σας ευχαριστω κοριτσια.

ΚΑΝΑΡΙΝΙ
07-03-12, 23:06
Καλησπέρα,όταν γέννησα το πρώτο μου παιδί,νεκρό,ζήτησα από τον
Νίκο στο εμβρυολάμπ να κάνω έλεγχο θρομβίφιλίας.Ο άνθρωπος μου
εξήγησε ότι δεν χρείαζονταν,γιατί η βιοψία είχε βρεί τον λόγο.Εγώ
όμως τον έκανα,ο Νίκος έγραψε τις εξετάσεις,δεν μου είπε που να
πάω και όλα πήγαν καλά.Σήμερα έχω το μωράκι μου,βέβαια δεν είχα
πρόβλημα,αλλά επειδή πολλά παιζόνται ρώτα και την γνώμη του Νίκου.
Οι ανοσολόγοι εκμεταλλέυονται και θέλουν να κάνουμε εξετάσεις χωρίς
λόγο και τα λεγόμενα μπολίασματα λές και είμαστε φυτά.Τι θεραπεία σου
πρότεινε ο ανοσολόγος?έμενα μετά ο γιατρός που παρακολούθουσε την
κύηση μου είπε ότι ο έλεγχος δεν ήταν πλήρης αλλά τελίκα επρόκειτο για
ένα γιατρό που μόνο καθαρές αμοιβές δεν ήθελε να παίρνει.Ρώτησε τους,
εγώ όταν βγήκαν τα αποτελέσματα μέχρι και τον μικροβιολογό του εργαστηρίου ρώτησα.:roll:

Mary 79
08-03-12, 15:58
Σκέφτομαι να ξεκινήσω διαδικασίες εξωσωματικής και ακούω από χίλιες μεριές γνώμες και συμβουλές.
Έχω καταλήξει στον κ. Λαϊνά, του ''Ευγονία''.
Μία γνωστή μου έμεινε έγκυος με την πρώτη ενώ δύο άλλες φίλες της -οι οποίες και της τον σύστησαν- είχαν επίσης πετύχει κύηση.
Γενικά έχω ακούσει τα καλύτερα, έχω μπει και στο site του και το έχω ''ξεσκονίσει''. Και όλες οι κοπέλες δηλώνουν απόλυτα ικανοποιημένες.
Γνωρίζει κάποια από εσάς τον συγκεκριμένο γιατρό; Θα εκτιμούσα και μία ακόμα γνώμη
ευχαριστώ.
Μαρία

maritoula
09-03-12, 00:57
Κορίτσια καλησπέρα! Εύχομαι σε όλες σύντομα να έχετε ένα μωράκι στην αγκαλιά σας! Είμαι έγκυος με την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής και πολύ ευτυχισμένη! Ελπίζω γρήγορα να αισθανθείτε κι εσείς το ίδιο. Καλό βράδυ και φιλιά πολλά

Elenaki25
04-04-12, 14:23
καλησπέρα κορίτσια!!!είμαι έγκυος με την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής στο Emvryo Art με τον κ.Μακράκη. Μετά από 2 χρόνια ανεξήγητης υπογονιμότητας επιτέλους μπορώ να τολμήσω να πω οτι είμαι έγκυος!!Χίλια ευχαριστώ στους ανθρώπους του κέντρου και ιδίως στον γιατρό μου για το καλό που μου έκαναν και την άψογη συμπεριφορά τους καθ'ολη τη διάρκεια της διαδικασίας!!!

christina_26
27-10-12, 02:08
σε βρηκα!!αρα το αποφασισες κοριτσαρα,ξεκινας!~!!!καλη επιτυχιααααααααααααααααααααααααααααααααααααα:cool:

ax koritsia ti na prwto pw....exw kanei idi tin prwth ekswswmatiki moy k eimai molis 27 xronwn nai kala diavasate 27....eleipsi wariwn....me polytekni mana parakalw exw alla 4 aderfia agoria ola.anyway emeina para ma para poly euxaristimeni k egw k i koyniada moy poy kaname k oi 2 mas ekei tis ekswmatikes mas prwth prospa8eia k gia tis 2 mas.egw eixa 4 wo8hlakia me 2 waria k stin teliki 1 gonimopoihmeno alla A poiotitos k omws emeina egkuos alla eixa vioximiki egkymosini moy ir8e treli aimorragia k distixws to exasa..h koyniada moy ekana tin emvruometafora prin 2 meres perimenoyme se 10 meres ta apotelesmata tis me 2 gonimopoiimena waria.to synistw anepifilakta to kentro new life k fysika ton an8rwpo-giatro-psuxologo-8eo moy ola mazi....ATHANASIO PANTELH for ever apla.opoia ton kserei as pei tin gnwmi tis.

marged
28-10-12, 19:01
Εγώ θα ξεκινήσω εξωσωματική στο Μητέρα με τον κ.Μαυρίκιο.Μας είπε 2900 ευρώ με μικρογονιμοποιηση.Τι έχετε ακούσει για το μητέρα γενικά και για τον κ.Μαυρίκιο?Η τιμή σας φαίνεται καλη?

Σοφία s
28-10-12, 19:13
Ειμαι η Σοφια , 30 χρονων κ εχω κανει 3 προσπαθειες στο Γενεσις Αθηνων με τον κ.Παντο . Η 1η μου προσπαθεια τον Ιανουαριο 2012 κατεληξε σε βιοχημικη αποβολη , η 2η μερικους μηνες αργοτερα με κατεψυγμενα εμβρυακια ηταν αρνητικη κ η 3η μεχρι στιγμης δειχνει να πηγαινει μια χαρα καθοτι ειμαι 7εβδομαδων κ κατι εγκυος !!!
Ειμαι απολυτα ευχαριστημενη απο το κεντρο κ το συνιστω ανεπιφυλακτα . Εμας μας συστησαν 2 συναδερφοι του αντρα μου που ειχαν επιτυχια με τη πρωτη !
Καλη επιτυχια σε ολα τα κοριτσια που προσπαθουν μεσα πο τη καρδια μου !

kelly77
04-12-12, 12:24
Kαλημερα σε ολα τα κοριτσια. εκανα την πρωτη μου προσπαθεια το 2010 στον μαστρομηνα εμβρυογενεσις και σημερα εχω την κορη μου 2 ετων και κατι. πλεον σκεφτομαι να μπω ξανα στην ιδια διαδικασια αν και ειχα μια φυσιολογικη συληψη το 2011 ενα χρονο μετα την γεννηση της κορης μου αλλα δυστυχως μου πηραν το μωρο στον τεταρτο μηνα λογω σοβαρης καρδιοπαθειας που ειχε. ρωτησα και στο ιασω οπου δουλευει ο γυναικολογος μου και κανει και εξωσωματικες η τιμη του ειναι στα 2500 χονδρικα αλλα δεν ξερω μεσα αν ειναι οι εξετασεις. ο μαστρομηνας φετος εχει ολο το πακετο στα 3,200 απο 4,000 που ειχα πληρωσει εγω χωρις φυσικα τα φαρμακα που αν θελεις τα γραφεις στο ικα αλλα τωρα πλεον λογω απεργιας δε μπορεις. ευχομαι σε ολες καλη επιτυχια και να μη το βαζετε κατω.τα μωρακια ερχονται!!!!!!

meniatasos
25-12-12, 23:00
γεια σας κοριτσια και απο εμασ θελουμε να ζητησουμε την βοηθεια σασ. ειμαστε ζευγαρι .τασοσ 44 χρονων και μενια 38 χρονων.εγω με χαμιλο αριθμο σπερματοζωαριων και H μενια μετα απο ενα εχωμητριο kai αφαιρεσει και τισ δυο σαλπιγγεσ εφοσον η μια ηταν ειδει βουλομενη ξεκεινησαμε τισ προσπαθειεσ για εχοσωματικη ....7 συνολο κοριτσια.. 5 σε μεγαλο νοσοκομειο δημοσιο στην θεσαλια 1 σε ιδιωτικο νοσοκομειο στιν αθηνα...(ολεσ χωρισ επυτιχεια και η τελευταια πριν 2 μηνεσ στον πειραια..η πρωτη φορα που ο γιατροσ ηταν αψογοσ και ανθρωποσ προπαντων μαζι μασ..στιν τελευταια μασ προσπαθεια ,,χωριακη η πρωτη 37 η 2 57 η 3 876 ουαοοοοοοο.....κοριτσια τρελαθηκαμε....μετα απο 5 χρονια προσπαθεισ και 7 εχωσοματικεσ ειπαμε επειτελουσ θα εχουμε μωρακι..αλλα.....μασ πιανουν ξαφνηκα πονοι...εισαγωγη στο νοσοκομειο..εχετασεισ γενικεσ εματοσ και χωριακησ...και.....η μεγαλη απογοητευση για μια ακομη φορα...τριτη εβδομαδασ εγκιμοσινησ μολισ αρχεισε να σχηματειζετε ο σακοσ...φανεικε στον υπερηχο και χωριακη 1300 και τιν επομενη μερα αρχεισε να πεφτει 960 μετα 670-380-και προχθεσ 180 σταματησαμε τα φαρμακα πλεον (ετσι μασ ειπαν οι γιατροι).τελικο αποτελεσμα παλινδρομησε.......καταλαβενετε οτι χασαμε την γη κατω απο τα ποδιασ μασ..και ειμαστε σιγουροι οτι μασ καταλαβενετε..καιρο τωρα διαβαζουμε τισ ιστορεισ σασ τισ αποφεισ σασ και να ξερετε οτι βοηθατε πολυ κοσμο που σασ διαβαζει..εμεισ κοριτσια γραφουμε για πρωτη φορα εδω..ζειταμε ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ..θελουμε να ξαναπρωσπαθησουμε..αλλα τα οικονομικα μασ πλεον ειναι σε αθλια κατασταση..οποια κοπελα εχει περησεμα PURENGON και μπορει να μασ το δωσει (να τα αγορασουμε ζειταμε)γιατι οπωσ ξερετε εξω ειναι πανακριβο..θα μασ διευκολεινε παρα πολυ.σασ παρακαλω ξερουμε οτι μπορειτε να καταλαβετε τον καιμο μασ και τον πονο μασ.οποισ μπορει να μασ βοηθειση θα του ειμαστε ευγνομων ...μασ εχει μεινει ενα κουτι PURENGON ΚΑΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΑΛΛΑ 3 ΣΙΓΟΥΡΑ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΕΙΣΤΟΥΜΕ .ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΩΜΑΣΤΕ ΚΑΛΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΘΗΜΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ..ΔΕΝ ΧΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΕΠΕΙΚΙΝΟΝΙΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ..ΑΝ ΝΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ..ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΟΛΕΣ ΣΑΣ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΛΑ....ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΕΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ..

ANASTASIA1976
26-12-12, 14:01
γεια σας κοριτσια και απο εμασ θελουμε να ζητησουμε την βοηθεια σασ. ειμαστε ζευγαρι .τασοσ 44 χρονων και μενια 38 χρονων.εγω με χαμιλο αριθμο σπερματοζωαριων και H μενια μετα απο ενα εχωμητριο kai αφαιρεσει και τισ δυο σαλπιγγεσ εφοσον η μια ηταν ειδει βουλομενη ξεκεινησαμε τισ προσπαθειεσ για εχοσωματικη ....7 συνολο κοριτσια.. 5 σε μεγαλο νοσοκομειο δημοσιο στην θεσαλια 1 σε ιδιωτικο νοσοκομειο στιν αθηνα...(ολεσ χωρισ επυτιχεια και η τελευταια πριν 2 μηνεσ στον πειραια..η πρωτη φορα που ο γιατροσ ηταν αψογοσ και ανθρωποσ προπαντων μαζι μασ..στιν τελευταια μασ προσπαθεια ,,χωριακη η πρωτη 37 η 2 57 η 3 876 ουαοοοοοοο.....κοριτσια τρελαθηκαμε....μετα απο 5 χρονια προσπαθεισ και 7 εχωσοματικεσ ειπαμε επειτελουσ θα εχουμε μωρακι..αλλα.....μασ πιανουν ξαφνηκα πονοι...εισαγωγη στο νοσοκομειο..εχετασεισ γενικεσ εματοσ και χωριακησ...και.....η μεγαλη απογοητευση για μια ακομη φορα...τριτη εβδομαδασ εγκιμοσινησ μολισ αρχεισε να σχηματειζετε ο σακοσ...φανεικε στον υπερηχο και χωριακη 1300 και τιν επομενη μερα αρχεισε να πεφτει 960 μετα 670-380-και προχθεσ 180 σταματησαμε τα φαρμακα πλεον (ετσι μασ ειπαν οι γιατροι).τελικο αποτελεσμα παλινδρομησε.......καταλαβενετε οτι χασαμε την γη κατω απο τα ποδιασ μασ..και ειμαστε σιγουροι οτι μασ καταλαβενετε..καιρο τωρα διαβαζουμε τισ ιστορεισ σασ τισ αποφεισ σασ και να ξερετε οτι βοηθατε πολυ κοσμο που σασ διαβαζει..εμεισ κοριτσια γραφουμε για πρωτη φορα εδω..ζειταμε ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ..θελουμε να ξαναπρωσπαθησουμε..αλλα τα οικονομικα μασ πλεον ειναι σε αθλια κατασταση..οποια κοπελα εχει περησεμα PURENGON και μπορει να μασ το δωσει (να τα αγορασουμε ζειταμε)γιατι οπωσ ξερετε εξω ειναι πανακριβο..θα μασ διευκολεινε παρα πολυ.σασ παρακαλω ξερουμε οτι μπορειτε να καταλαβετε τον καιμο μασ και τον πονο μασ.οποισ μπορει να μασ βοηθειση θα του ειμαστε ευγνομων ...μασ εχει μεινει ενα κουτι PURENGON ΚΑΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΑΛΛΑ 3 ΣΙΓΟΥΡΑ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΕΙΣΤΟΥΜΕ .ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΩΜΑΣΤΕ ΚΑΛΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΘΗΜΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ..ΔΕΝ ΧΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΕΠΕΙΚΙΝΟΝΙΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ..ΑΝ ΝΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ..ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΟΛΕΣ ΣΑΣ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΛΑ....ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΕΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ..
Τάσο καλησπέρα και Χρόνια Πολλά! Πολύ λυπάμαι για την τελευταία σας αποτυχία.Ακου τώρα προσεκτηκά.Μπορείς να γράψεις τις puregon σε δικό σου βιβλιάριο, Θα πας στον ενδοκρινολόγο που συνεργάζεται ο γιατρός σας και μπορεί να σου σου γράψει μέχρι 1800 μονάδες τον μήνα(δηλαδή τα 3 κουτιά που χρειάζεσται) λόγω αζωοσπερμιάς.Είναι ενέσεις που ευτυχώς γράφονται και στον άντρα.Εμείς επειδή χρειάζόμασταν πολλές μονάδες είχαμε γράψει τα 5 κουτιά που δικαιούμαι εγώ στο δικό μου βιβλιάριο και τα άλλα 3 στο σύζυγο.Καλή επιτυχία!

rose78
26-12-12, 14:33
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!
Μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ πάρα πολύ τις εντυπώσεις σας από για τους κυρίους Μαμά Λ. και Τσιριγώτη (ΑΚΕΣΩ)? Πρέπει να επιλέξω μεταξύ των 2 και ειλικρινά οποιαδήποτε συμβουλή/προτροπή σας θα με βοηθούσε πάρα μα πάρα πολυ!

MELISSA2
29-01-13, 15:58
Εγώ έκανα 2 αποτυχημένες στο Embryoland και 1 αποτυχημένη στο Embryogenesis. Λέω ν αλλάξω. Επίσης σκέφτομαι τον βελονισμό. Τι λέτε?

kale
30-01-13, 09:09
εύχομαι επιτυχημένες προσπάθειες σε όλους μας και γλυκά μωράκια στις αγκαλιές μας! MELISSA2 κάνε μια έρευνα αγοράς σε 2-3 κέντρα, να δεις και αν συγκλινουν οι αποψεις τους αναφορικά με αίτια αποτυχίας, προτεινόμενα πρωτόκολλα κλπ. Στη μοναδική μου προσπάθεια έκανα 7 συνεδρίες βελονισμού, αλλά ίσως δε λειτούργησαν σε μένα, ίσως υπάρχει και κάποιο άλλο πρόβλημα τι να πω... πάντως δεν ξέρω αν στην επόμενη προσπάθεια ξανακάνω γιατί είναι και το ρημαδο-οικονομικό στη μέση....

vasiliki2202
06-02-13, 16:32
Κορίτσια καλησπέρα!
Έκανα εξωσωματική στο Medimall στον Πύργο Αθηνών!
Με την 1 προσπάθεια έμεινα έγκυος.Έχει πολύ καλή εμβρυολόγο το κέντρο!
Καλη επιτυχία σε όλες!!

mimitra
07-02-13, 15:23
Καλησπέρα
Εγω έκανα εξωσωματικη στο ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ με τον κο ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΙΝΑΡΕΤΖΗ.
Εμεινα με την 1η έγκυος αλλα ήταν ανεμβρυικη κυηση και έκανα αποξεση.

pinky
09-02-13, 09:30
Καλημέρα, εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία ! Κι εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από το γιατρό και όλο το προσωπικό του κέντρου. Είναι όλοι πολύ φιλικοί και για τον γιατρό είχα πάρει ήδη καλές συστάσεις από δύο άτομα του φιλικού και συγγενικού κύκλου που είχαν επιτυχία στις προσπάθειές τους.

Καλημερα akalitsa...σου γραφω γιατι και εγω με τον Γατο ξεκιναω αυτον τον μηνα εξωσωματικη.Μπορεις να μου πεις εμπειριες μιας και εισαι ηδη στην διαδικασια?
Προσωπικα το Γατο τον εχω συμπαθυσει πολυ και νιωθω οικια και εμπιστοσυνη με ολο το προσωπικο....
Εσυ?