PDA

Επιστροφή στο Forum : πρβλημα με χαπι σιδηρου

katia1984
03-03-10, 09:18
καλημερα κοριτσια.
σημερα πηρα για πρωτη φορα χαπια σιδηρου και συγκεκριμενα τα resoferon.το πηρα τελειως νηστικη οπως μου ειχε αναφερει ο γιατρος.
περασε κανενα μισαωρο και με επιασε εντονος στομαχοπονος αλλα εντονη αναγουλα.
ειχε καποια αλλη κοπελα τα ιδια συμπτωματα?
δυστυχως δεν μπορω να μην παρω σιδηρο γιατι ο αιματοκριτης μου απο 39 επεσε ξαφνικα αυτο τον μηνα στο 33.:-(

ευχαριστω πολυ!

kounelitsa
03-03-10, 09:31
Καλημέρα!! Μου κάνει εντύπωση που αργησες τόσο να πάρεις σίδηρο!!! Πολλά σκευάσματα προκαλούν αναγούλες κλπ πες στο γιατρό σου να σου αλλάξει τα χάπια, συνήθως έτσι κάνουν!!!

katia1984
03-03-10, 09:35
δεν μου τα εδινε ο γιατρος μου γιατι μου ελεγε οτι δεν τα ειχα αναγκη..τι να πω??
ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

ΛΙΖΑ75
03-03-10, 09:36
Καλημέρα,

εμένα μου έχει δώσει ένα που λέγεται FYSIOFOL έχει και σίδηρο και φολικό οξύ και κάθε δόση είναι ένα μικρό πλαστικό μπουκαλάκι με υγρό το σίδηρο και σκόνη το φολικό οξύ που τα ανακατεύεις και τα πίνεις όπως είναι ή διαλυμένα σε νερό ή χυμό. Δεν μου προκάλεσε ποτέ ενόχληση στο στομάχι. Μόνο λίγη δυσκοιλιότητα έχω που όμως μπορεί να οφείλεται μόνο στην εγκυμοσύνη. Ρω΄τα το γιατρό σου γιατί συνήθως τα φάρμακα σε υγρή μορφή (όπως τα αναβράζοντα) είναι λίγο πιο ήπια για το στομάχι αν υπάρχει ευαισθησία.

giota.
03-03-10, 09:40
Η δυσκοιλιοτητα οφειλεται στη ληψη σιδηρου,ανεξαρτητου σκευασματος!!!!!
Εγω και σ αυτην την εγκυμοσυνη κ την προηγουμενη παιρνω φερο-φολικ.
Αλλα θα πρεπει να παρεις τον ιατρο σου κ να τον ενημερωσεις,μηπως σου δωσει καποιο αλλο σκευασμα!

katia1984
03-03-10, 09:42
θα τον παρω γιατι ελικρινα μου χαλασε ολη τη διαθεση.
ευχαριστω πολυ κοριτσια!

nikijo
03-03-10, 10:36
εγω παιρνω τα Legofer(αμπουλες) κ ξεχωριστα το Filicine ....εχω ευαισθησια στο στομαχι κ μεχρι στιγμης ειμαι οκ.....

στελλα α.σ
03-03-10, 11:23
καλημερα κοριτσια.και γω legofer και felicine παιρνω απο την αρχη της εγκυμοσυνης.ξεκινησα με 38 αιματοκριτη και τωρα μπαινω στον 8ο με 33.ειναι λιγο? απλα τωρα τελευταια μου ειπε οτι να μην πινω γαλα πριν και μετα τη ληψη του σιδηρου και χθες που του πηγα τις αιματ.εξετασεις με ρωτησε αν το παιρνω νηστικη.η αληθεια ειναι οτι μονο οταν παιρνω το πρωι ειμαι νηστικη το βραδυ παντα κατι εχω φαει εφοσον δεν το ηξερα,αλλα και αυτος περιμενε να φτασω στον 8ο για να μου το πει?

katia1984
03-03-10, 11:29
στελλα η οδηγια που μου εδωσε ηταν να το παιρνω παντα νηστικη και στο επομενο 20λεπτο να μην φαω η πιω κατι.το felicine το παιρνω το μεσημερι μετα το φαγητο.εγω ξεκινησα με 40 αιματοκριτη και τωρα εχω 33,αρα εισαι καλα..ο γιατρος τι σου λεει?ειναι ευχαριστημενος απο τον αιματοκριτη σου?

στελλα α.σ
03-03-10, 11:36
ενταξει λεει οτι ειναι χωρις πολλα σχολια.και ποσο νηστικη δηλ πρεπει να ειμαι?ποση ωρα πριν να ειναι το τελευταιο γευμα.εγω εχω και το εξης προβλημα.παιρνω μαγνησιο,felicine και σιδηρο πρωι βραδυ και μια φορα τη μερα ασβεστιο το οποιο πρεπει να εχει 4 ωρες διαφορα με το μαγνησιο.

katia1984
03-03-10, 11:47
εγω σιδηρο παιρνω μια φορα την ημερα.με το ξυπνησω.το μεσημερι το felicine και το απογευμα το ασβεστιο.ειναι δυσκολο να κατσεις τελειως νηστικη ειδικα το βραδυ!στις οδηγιες του φαρμακου γραφει οτι πρεπει να τα παιρνεις πριν το γευμα νηστικη αλλα αν αυτο δεν ειναι εφικτο να τα παιρνεις μαζι με το φαγητο..δεν κανεις ομως παλι μια ερωηση στον γιατρο σου?

siderenia
04-03-10, 11:09
εγω παιρνω τα Legofer(αμπουλες) κ ξεχωριστα το Filicine ....εχω ευαισθησια στο στομαχι κ μεχρι στιγμης ειμαι οκ.....

Αυτά έπερνα κι εγώ μέχρι πριν ένα μήνα. Είχα πολούς εμετούς όμως και κάθε φορά που έπινα τον σίδηρο σίγουρα τον έβγαζα. Αποτέλεσμα ο αιματοκρίτης και η αιμοσφερίνη μου να πέσουν κατακόρυφα παρότι ξεκίνησα με 40. Τωρα είμαι κοντά στο 30. Τωρα πέρνω λεγκοφερ και είμαι πολύ καλύτερα. Ελπίζω να ανέβουν και οι τιμές μου!

nektaria...
07-03-10, 17:04
Εγω αν και ξεκινησα με 40 κ η γιατρος μου μουχε πει 2 την ημερα,εγω επαιρνα μονο 1...1 veltifer,1 felicine k 1 ασβεστιο..μεχρι κ προχθες ειχα αιματ. 36 αλλα τωρα πηγε στο 33,7 επειδη σταματησα να το παιρνω για 5 μερες απο την πολλη δυσκοιλιοτητα που ξαφνικα απεκτησα.( παρολο που παλεψα να αντιστρεψω )Ο θειος μου που ειναι φαρμακοποιος και η γιατρος μου πουναι ξαδερφη μου μουχαν πει οτι τον σιδηρο μπορεις να το παιρνεις και νηστικη και με το φαι και οτι αυτα που λενε για 20-30 λεπτα νηστικη ειναι μπουρδες...ειναι τα μυαλα παλια..αφου ουτως ή αλλως ο σιδηρος μπορει να απορροφηθει απο τον οργανισμο μεσα σε 7 ωρες.Α!!και πρεπει καλυτερα μαζι με felicine.κ οχι μετα απο ωρες γιατι αυτα τα 2 πανε πακετο...απλα μου ειπαν να προτιμαω το μαγνησιο μακρυα(μαξ 2 ωρες) απο γαλακτοκομικα κ απο το ασβεστιο ,οχι για αλλο λογο αλλα γιατι δεν γινεται καλη απορροφηση και ειναι σαν τα παιρνεις αδικα.βασικοι κανονες παγκοσμιως...Κατα τα αλλα η γιατρος μου μουπε να μην αγχωνομαι αν καποιο μηνα πεσει ο αιματοκρ. μου γιατι το μωρο καποιους μηνες εχει αναγκες πιο μεγαλες απο αλλους μηνες...και ειναι δεδομενο οτι θα πεσει...αρκει να προσεχω..δηλ τι???μην ξεχναω την διατροφη μου κ τα χαπια...μου εξηγησε οτι ακομα κ τωρα που ειμαι στον 7ο μπορει να με πειραξει ο σιδηρος ξαφνικα,οπως κ εγινε..γιαυτο οι γιατροι πηγαινουν με τα ματια κλειστα...Τωρα μου εδωσε σε χαπι το Gyno-Tardyferon κ βρηκα την υγεια μου. :wink: ευελπιστω οτι θα ανεβει λιγακι αλλα κ παλι δεν θα αχγωθω πολυ,εκτος βεβαια αν πεσει πολυ πολυ πιο κατω,πραγμα που σημαινει οτι δεν επαρκει για την μπεμπουλα μου και για την μανουλιτσα της ουτε ο σιδηρος ουτε το φυλλικο οξυ και δυστυχως θα πρεπει να το παιρνω πιο τακτικα....α!!!κ οι αποθηκες αρχιζουν κ αδειαζουν επικινδυνα ..εσεις που εχετε χαμηλο αιματοκρ. ,οι αποθηκες πως πανε???Βασικο ε!!!!

στελλα α.σ
07-03-10, 17:48
ωραιες και χρησιμες οι συμβουλες της ξαδερφης σου νομιζω.εγω μπηκα 30η εβδομαδα και ο αιματοκριτης μου ειναι 33,3,ελαφρως ανεβασμενος απο τον προηγουμενο μηνα που ηταν 32,7.ο γιατρος τον βρισκει ο.κ αν σκεφτεις οτι ξεκινησα την εγκυμοσυνη με 38.εχω ενα ψιλοθεματακι με τη δυσκοιλιοτητα την τελευταια εβδομαδα.ενω πηγαινα τουαλετα μια φορα στις 2 η 3 μερες,τωρα μπορει να πηγαινω και καθε μερα η και δυο φορες τη μερα.

siderenia
08-03-10, 10:54
Τον σίδηρο και γω μετά το φαγητό τον πέρνω, γιατί διαφορετικά με ενοχλεί στο στομάχι. Πέρνω και τα ουτροζεσταν που επίσης με πειράζουν και προσπαθώ τουλάχιστον να τα κρατάω στον οργανισμό μου. Σκέφτηκα ότι καλύτερα να απορροφηθεί ο μισός σίδηρος παρά να τον βγάζω, όπως τους πρώτους μήνες και να μην πέρνω καθόλου!

nektaria...
08-03-10, 11:02
στελλα νομιζω θα σε βοηθησουν τα υποθετα γλυκερινης αν σε ξαναπιασει δυσκοιλιοτητα και οποια αλλη εχει προβλημα...εκει που νομιζεις οτι δεν μπορεις ή δεν εχεις να πας,το βαζεις και σε 5 εισαι οκ....ειναι ακινδυνα 500% και πραγματικα σε ανακουφιζουν.δοκιμασε τα...ειναι σαν σιλικονη...

nektaria...
08-03-10, 11:10
σιδερενια,θα επιμεινω και θα σου πω οτι πρεπει οπωσδηποτε να σου αλλαξει ο,τι σε πειραζει ο γιατρος σου.απορω γιατι δεν στα εχει ηδη αλλαξει.εμενα μου φωναζε οταν της ειπα οτι για 15 μερες και...δεν τα επαιρνα τακτικα γιατι με πειραζαν..μου ειπε "εμεις γιατι ειμαστε εδω??...διακοσμητικοι?"
υπαρχουν λυσεις για ολα.μπορει να μην τις σκεφτομαστε εμεις και ορισμενες φορες ουτε καν οι γιατροι(για πολλους κ διαφορους λογους), αλλα το νου σας κοριτσια...βοηθηστε τον οργανισμο σας πριν τρελαθει εντελως

zouzounel
08-03-10, 11:39
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρεπει να λαμβάνεται ο σίδηρος μόνος του με άδειο στομάχι, πρώτη φορά το ακούω.
'Εχω πρόβλημα σιδηροπενικής αναιμίας χρονια τώρα, έχω πάει σε αιματολόγο και μου είχε πει τον σίδηρο να τον παίρνω το πρωί πίνοντας πορτοκαλάδα. Το ίδιο είπε και αθλητίατρος στα ανήψια μου (αθλητές γαρ). Μετά μπορούμε να φάμε πρωινό κανονικά, αλλά όχι γάλα ή οτιδήποτε γαλακτοκομικό (το ασβέστιο δεσμευει τον σίδηρο).
Resoferon παίρνω κι εγώ, εκεί κατέληξα μετά από πολλές δοκιμές σκευασμάτων. Ειναι σημαντικό να βρεις το σκεύασμα που ταιριάζει σε σενα.

siderenia
08-03-10, 11:56
Μου τα άλλαξε. Στις αρχές έπερνα αμπούλες τις οποίες δεν αντεχα καθολου. Μόλις του το είπα πήρα τα ρεσοφερον. ομως πέρνω ήδη τα χάπια του θυροειδη, 2 ουτροζεσταν την μέρα, 2 σίδηρο, ένα φιλικο και το ασβεστιο. Οσο και να τα μοιράσω μέσα στην μέρα είναι πολλά χάπια και με ενοχλούν. Και αμα είμαι νυστικιά κάνω εμετό. Οπότε δεν μπορώ να περιμένω κάθε φορά μισάωρα ανάμεσα στα χάπια μέχρι να φάω!

zouzounel
08-03-10, 12:01
Καλέ να τρως όποτε θες! Αλλοίμονό μας αν τα χαπάκια κανονιζουν και την πεινα μας (από λιγουρες άλλο τίποτα, άστα!). Το φυλικό να το παίρνεις μαζί με τον σίδηρο και πορτοκαλαδίτσα (η βιταμίνη C βοηθάει στην απορρόφηση και δε θα εχεις πρόβλημα δυσκοιλιότητας). Απλά το ασβέστιο να φροντίζεις να απέχει αρκετά (τουλάχιστον 2 ωρες μου έχουν πει) απ' τις ώρες που παίρνεις σίδηρο.
Τι να κάνουμε, όλες χαπακωνόμαστε αυτήν την περίοδο... Υπομονή :)

siderenia
08-03-10, 12:24
Ε ναι πλέον τρώω πριν τα χάπια. Μόνο του θυροειδή κρατάω το μισάωρο, όμως αρκετές φορές κάνω εμετο λίγο αφού το πάρω. Αλλά δεν έχει να κάνει με το χάπι. Είναι πρωί,είμαι και νηστικιά και με πειράζει το νερό, μια γουλίτσα όχι τιποτα φοβερό!

Φυλικό πίνω 1 την ημέρα μαζί με τον βραδυνό σίδηρο.

kounelitsa
08-03-10, 12:55
Εγώ έκανε το εξης θεικο!! Κάθε πρωί έπινα το γαλατάκι μου και τσουπ μαζί και το σίδηρο!!!! Ωραιααα!!! Στις εξετάσεις είχε πάει 34...δε μου είπε βέβαια τίποτα ο γιατρός αλλά το έμαθα μετά!!! Τώρα το πρωί πίνω πορτοκαλαδίτσα με το σίδηρο και το γαλατάκι το βραδάκι...για τη δυσκοιλιότητα αναγκαστικα κι εγώ να πάρω τα υπόθετα γλυκερίνης γιατί είχε φτάσει στο απροχώρητο!! σίγουρα αποτελέσματα!!!

katia1984
08-03-10, 14:21
εμενα παντως μονο εκεινη την ημερα με πειραξε ο σιδηρος.τωρα ολα μια χαρα!
να ρωτησω κατι ασχετο?πως μπορειτε και πινετε πορτοκαλαδα?με του που την πιω με πιανουν απιστευτες καουρες και αναγκαστηκα να τη σταματησω και πολυ στεναχωριεμαι

zouzounel
08-03-10, 14:28
πόσο διαφορετική ειναι η καθεμιά μας...
εγώ το πρωί που ξυπνάω, έχω μια πελώωρια λαχτάρα για πορτοκαλάδα :D
τόση, που αν δεν πιω, το σκεφτομαι όλη μερα!
:)

RMARY
08-03-10, 14:34
γιατι δε του ζητας να σου δωσει το υγρο σιδηρο που ειναι πιο ελαφρυ στο στομαχι αν κ εμενα κ αυτο με πειραζε κ δεν πηρα καθολου βεβαια επεσε αρκετα ο αιματοκριτης αλλα δεν αντεχα το στομαχοπονο κ τις καουρες .πηρα μετα το χαπακι σιδηρου κ το παιρνω ακομα κ ολα οκ.

katia1984
08-03-10, 14:37
πόσο διαφορετική ειναι η καθεμιά μας...
εγώ το πρωί που ξυπνάω, έχω μια πελώωρια λαχτάρα για πορτοκαλάδα :D
τόση, που αν δεν πιω, το σκεφτομαι όλη μερα!
:)

αχ!!σε ζηλευω!και εγω την βλεπω και την λιγουρευομαι.αλλα σκεφτομαι την καουρα και τον στομαχοπονο και μου φευγει καθε ορεξη...:-(

siderenia
08-03-10, 15:30
Και μένα με πειράζουν οι πορτοκαλάδες. Εχω πολλές καούρες κα φούσκωμα. Βασικά όλα με πειράζουν, με φουσκώνουν, δεν τα χωνεύω.

kounelitsa
08-03-10, 15:35
εμενα παντως μονο εκεινη την ημερα με πειραξε ο σιδηρος.τωρα ολα μια χαρα!
να ρωτησω κατι ασχετο?πως μπορειτε και πινετε πορτοκαλαδα?με του που την πιω με πιανουν απιστευτες καουρες και αναγκαστηκα να τη σταματησω και πολυ στεναχωριεμαι

Έχουν περάσει και εβδομάδες που με πείραζε απίστευτα...τώρα δε με πειράζει καθόλου:roll: Δεν ξέρω που οφείλεται:)

katia1984
08-03-10, 15:49
Και μένα με πειράζουν οι πορτοκαλάδες. Εχω πολλές καούρες κα φούσκωμα. Βασικά όλα με πειράζουν, με φουσκώνουν, δεν τα χωνεύω.

ωραια!μια απο τα ιδια!ελα να κανουμε παρεα!:roll:

Glor
08-03-10, 16:14
Γεια σας κορίτσια. Είμαι κι εγώ μία από το κλαμπ. Όσο μου αρέσει η πορτοκαλάδα τόσο δεν μπορώ να την πιω γιατί μετά επακολουθεί πόνος στο στομάχι, καούρα και γενικώς πολύ ταλαιπωρία. Σας καταλαβαίνω απόλυτα.....:p

katia1984
08-03-10, 17:05
ωραια!!ελα και εσυ στο κλαμπ!!χαχα

nektaria...
08-03-10, 17:23
εγω οπως σας ειπα παιρνω το σιδηρο σε χαπι και πλεον συνηλθα...υποθετα γλυκερινης οπωσδηποτε οταν βλεπω οτι δεν παω απο μονη τουαλετα,γιατι ακομα και αν δεν εχω κανενα προβλημα με την εγκυμοσυνη,η γιατρος μου μου ειπε να μην πιεζομαι ουτε κατα διανοια στην τουαλετα....φρουτα δεν τρωω καθολου ,γιατι κατα διαστηματα με πιανει αλλεργια σε διαφορα και δεν το πολυψαχνω...ασε δε που και με το εντερακι,κατι μηλα κλπ με φουσκωνουν..αλλα τα πορτοκαλια με το κιλο τα ψωνιζουμε για τον καθημερινο χυμο...
τωρα δυστυχως με διατροφη που συνηθως κανω(τπα ιδιαιτερο,απλα οπως παντα) ,με πιανει τρομερο φουσκωμα,απο το πρωι μεχρι αργα το βραδυ και δεν ξερω τι να κανω...πλεον δεν με πιανει ουτε το χαμομηλι ,ουτε κανα μαλοξ...δηλ με το τοστ που τρωω συνηθως το πρωι,ξαφνικα ...τσουκ...μεχρι εκει πανω η κοιλια...και χαλια εγω ολη την ημερα...φουσκωμα μεχρι αηδιας...
απαπααπαααα

siderenia
08-03-10, 18:02
Αχ όπως τα λές νεκταρία. Αριβώςόπως τα λες όμως...

mamvas
09-03-10, 09:34
Εγω επαιρνα ferofolic χαπακια μετα το φαγητο. Ποτε δεν με πειραξαν. Για τη δυσκοιλιοτητα υποθετα γλυκερινης κι εγω.

Skybeam
09-03-10, 18:56
Παίρνω κι εγώ λόγω χαμηλού αιματοκρίτη (δεν είμαι έγκυος) και το παίρνω πρωί-βράδυ ενδιάμεσα στο φαγητό. Δεν μπορώ νηστική.

mariw
10-03-10, 00:33
mamvas... ferofolic μετα το φαγητο????????!!!!!! κ εγω αυτα πέρνω αλλα ο γιατρος μου εχει πει κανα 2λεπτο πριν φαω..... οτι να ναι ο καθενας μου φενετε.........:confused:

Stap
10-03-10, 13:13
Να προτείνω μία εναλλακτική αντί για το πορτοκάλι-πορτοκαλάδα: ακτινίδιο ή φράουλες (που ξεκίνησαν να "κυκλοφορούν"! - μιαμ). Ειδικά το ακτινίδιο έχει πολλή βιταμίνη C, υπερδιπλάσια από τα πορτοκάλια, εάν φάμε ίση ποσότητα π.χ. ένα φλυτζάνι (άλλωστε αυτό είναι το σημαντικό για την απορρόφηση του σιδήρου , η βιταμίνη C κι όχι ο χυμός πορτοκάλι αυτός καθαυτός).
Τα ακτινίδια τα κόβω απλά στη μέση και τα "αδειάζω" με ένα κουταλάκι, σαν γιαουρτάκι.

marsolan
10-03-10, 20:08
Κατια,
εμενα ο γιατρος μου εγραψε απο την αρχη σιδηρο και ασβεστιο αλλα επειδη ειχα απιστευτο προβλημα με το στομαχι και εβγαζα και το νερο τα σταματησα και τα ξαναρχισα τωρα στην 27η εβδομαδα!Επειδη ανησυχουσα πολυ που δεν τα καταφερνα με τα φαρμακα μου ειπε οτι κανονικα και ιδιως στις γυναικες με υπερεμεση δινουν σιδηρο και ασβεστιο μετα την 22η εβδομαδα!
Εκανα και εξετασεις και παρολο που ο αιματοκριτης μου ειναι στο 34,οι αποθηκες ειναι φουλ.Το ασβεστιο μου εχει πεσει λιγο αλλα μεσα στα ορια...
Σημερα πηρα την πρωτη αμπουλα ολα καλα,μετα απο 2 ωρες πηρα ασβεστιο και μου προκαλεσε αναγουλες ξανα...εκει που ειχα ψιλοστρωσει!!Εχω κι εναν πονοκεφαλο βασανιστικο,ασε.

Olympia99
11-03-10, 10:48
Καλημέρα,
Λοιπόν εγώ πρωί πρωί, νηστική, παίρνω το χάπι για το θηροειδη.
Τώρα μου εδώσε και σίδηρο.
Σήμερα πήρα πρώτα το χάπι του θηροειδη και μετά από μια ώρα πήρα το σίδηρο, μετά από λίγη ώρα με έπιασε ένας πόνος στο στομάχι, αναγούλα και εξαγωγή.
Τι να κάνω, με τι πρόγραμμα να τα παίρνω για να μην έχω πάλι αυτό το πρόβλημα;

katia1984
11-03-10, 17:00
Καλημέρα,
Λοιπόν εγώ πρωί πρωί, νηστική, παίρνω το χάπι για το θηροειδη.
Τώρα μου εδώσε και σίδηρο.
Σήμερα πήρα πρώτα το χάπι του θηροειδη και μετά από μια ώρα πήρα το σίδηρο, μετά από λίγη ώρα με έπιασε ένας πόνος στο στομάχι, αναγούλα και εξαγωγή.
Τι να κάνω, με τι πρόγραμμα να τα παίρνω για να μην έχω πάλι αυτό το πρόβλημα;

καλησπερα.παρε τον γιατρο σου να σου αλλαξει φαρμακο.εμενα με πειραξε μια μερα,τον πηρα τηλεφωνο και μου ειπε να τα αλλαξω αν μου ξανατυχει.τα παιρνω σχεδον μια εβδομαδα και δεν με εχει ξαναπειραξει.

Μικ
15-03-10, 22:21
Καλησπέρα,
εμένα μου είπε η γιατρός μου 2 ώρες πριν και 2 ώρες μετά το σίδηρο να μην πίνω γάλα και να μην τρώω τίποτα γαλακτοκομικό. Αυτό το έχει πει σε καμία σας ο γιατρός της;
Ευχαριστώ.

siderenia
16-03-10, 09:49
Επειδή και γω τον έβγαζα τον σίδηρο (υγρη μορφή) άλλαξα και πήρα χάπια. Τον πέρνω συνήθως μετά το φαγητό, για να μην με βαραίνει και μια χαρά ανέβασα τον αιματοκρίτη 5 μονάδες σε 1 μήνα. Είχε πέσει πάρα πολύ επειδή μέχρι 5 μηνών τον έβγαζα.

Για τα γαλακτοκομικά μου το χουν πει και μένα ΜΙΚ

Μικ
16-03-10, 14:04
Εγώ από την αρχή έπαιρνα legofer. Μόλις μπήκα όμως στον 7ο μήνα άρχισε να με ανακατεύει η μυρωδιά του και η γιατρός μου τα άλλαξε με τα resoferon. Με το που δοκίμασα το πρώτο χάπι όμως με έπιασε το στομάχι μου. Πήρα ένα δεύτερο χάπι το βράδυ (γιατί η γιατρός μου μου είπε να παίρνω πρωΐ βράδυ) και με αποτελείωσε. 3 μέρες έκανα να συνέλθω. Μετά από αυτό, ξαναγύρισα στο legofer.

marsolan
16-03-10, 15:31
Εγω δεν βλεπω γιατρεια παντως...τιποτε δεν με πιανει!!!Και τι δεν εχω αλλαξει,τωρα με πειραξαν και οι αμπουλες!!!Εκει που ειχα ψιλοσυνελθει...3 μερες εκανα να επανελθω!!Μου φαινεται οτι την εγκυμοσυνη θα την βγαλω χωρις συμπληρωματα!

galat
16-03-10, 15:36
Εμενα δεν με πειραζουν γενικώς τα σκευασματα, στην πρωτη επινα τα λεγκοφερ(δεν εκαναν τιποτα)

Τωρα κι εγώ τα ρεζοφερόν.

Μια φιλη μου που δοκιμασε τα παντα και ειναι κορη παιδιατρου, τελικα πηρε αυτο που δινει και ο πατερας της στα παιδια κανονικος σιδηρος ειναι απλα σε σιροπι για να μπορουν να το πινουν τα παιδακια, ειναι το ferrum hausmann... και απο οτι το εψαξα η μορφη του (πολυμαλτοζικος σιδηρος) ειναι απο τις πιο αποτελεσματικες στην αποροφηση. Δοσολογια για τον ενηλικα δεν ξερω, παντως ρωτηστε τον γιατρο η τον φαρμακοποιο και δοκιμαστε το!

Αυτη ειχε προβλημα ακομα και με τα λεγκοφερ, τωρα ησυχασε η κοπελα...

siderenia
16-03-10, 21:07
Τα λεγκοφερ έπερα και γω μέχρι τον 5ο και με πέθαιναν. Δεν τον κράταγα με τίποτα. Με τα ρεσοφερον ηρεμησα. Είναι τελικα καθαρά θέμα οργανισμού!

ΜΑΝΟΥ
19-03-10, 22:55
[QUOTE=νεκταρια...;1500001]εγω οπως σας ειπα παιρνω το σιδηρο σε χαπι και πλεον συνηλθα...υποθετα γλυκερινης οπωσδηποτε οταν βλεπω οτι δεν παω απο μονη τουαλετα,γιατι ακομα και αν δεν εχω κανενα προβλημα με την εγκυμοσυνη,η γιατρος μου μου ειπε να μην πιεζομαι ουτε κατα διανοια στην τουαλετα....φρουτα δεν τρωω καθολου ,γιατι κατα διαστηματα με πιανει αλλεργια σε διαφορα και δεν το πολυψαχνω...ασε δε που και με το εντερακι,κατι μηλα κλπ με φουσκωνουν..αλλα τα πορτοκαλια με το κιλο τα ψωνιζουμε για τον καθημερινο χυμο...

Να προτείνω κάτι που εμένα τουλάχιστον με βοήθησε πολύ???
(και μάλιστα το πρότεινε ο γιατρός - τσακάλι μου!)

Απο τη στιγμή που τρώς πορτοκάλια και πίνεις το χυμό τους (σαν εμένα) κάνε το εξής:
Πρόσθεσε στο πρωινό σου, αν δεν το έχεις ήδη, 1 μπολ απαχο γαλα με δημητριακα ολικης αλεσης ( το κλασσικο!).. Μετά απο 3 ώρες, πιες ένα φυσικό χυμό πορτοκάλι...Είναι ο σωστός χρόνος!!!
Επίσης κόψε το χαμομήλι και το λευκό ψωμί και δες αντιδράσεις (εμένα, πχ, με πείραζε).

Με αυτόν τον τρόπο, τα συμπληρώματα σιδήρου και ασβεστίου, εμένα μου προκάλεσαν δυσκοιλιότητα, ίσα για 3 μέρες..Τώρα, πηγαίνω τουαλέτα 2 φροές την ημέρα, και φαντάσου, ότι πριν την εγκυμοσύνη, υπεφερα απο χρόνια δυσκοιλιότητα! Εγώ βεβαια, τρώω φρόυτα και λαχανικά καθημερινά, αλλά όπως και να έχει, δοκίμασέ το, δεν έχεις σίγουρα κάτι να χάσεις...

Ελπίζω να βοηθήσει!

νελλίτσα
21-03-10, 11:42
και εμένα αυτό με έσωσε γιατί τα υπόθετα τα σιχαίνομαι. μόνο που προσθέτω και 2 ακτινίδια στο πρωινό. αυτό που με αγχώνει είναι ότι πρέπει να αυξήσω τα χάπια σιδήρου σ ε2 την ημέρα γιατί έπεσε στο 32 ο αιματοκρίτης... μήπως αν το παλέψω μέσω διατροφής και βλέπουμε?....

siderenia
21-03-10, 12:25
Νελλίτσα όσο και να φας πόσο σίδηρο να πάρεις? Είναι ηδη χαμηλά ο αιματοκρίτης. καλύτερα πάρε τα χάπια να ανεβει και παράλληλα κάνεις την διατροφή. αν φτάσει σε καλά επίπεδα μπορείς να μειώσεις το χάπι και να τρώς ώστε να το διατηρήσεις. Αυτό το έω γιατί αν συνεχίσει να πέφτει μπορεί να φτάσεις στην γέννα με αιματοκρίτη κάτω από 30 που σίγουρα δεν είναι καλό! Οπότε αν ο γιατρός σου πρότεινε να το αυξησεις τότε καλύτερα ακολούθησε την συμβουλή του!

Anga
04-04-10, 21:28
Πάντως και εγώ είχα πρόβλημα στο στομάχι με το σίδηρο σε μορφή χαπιού. Πήρα τα λογκοφερ και γλύτωσα απο το στομάχι αλλά απέκτησα δυσκοιλιότητα. Βέβαια έπαιρνα και πολλά... 3 την ημέρα, αφού έφτασε ο αιματοκρίτης μου στο 30,5. Τα υπόθετα τα είχα μόνιμα ανά 2ήμερο... :sad:

galat
04-04-10, 23:16
Νελλίτσα όσο και να φας πόσο σίδηρο να πάρεις? Είναι ηδη χαμηλά ο αιματοκρίτης. καλύτερα πάρε τα χάπια να ανεβει και παράλληλα κάνεις την διατροφή. !

Θα διαφωνήσω, όσα χαπια και να παρεις ο καλυτερος τροπος να αυξησεις το σιδηρο ειναι η διατροφη... Ο γυναικολόγος μου μου ειχε πει να τρωω 2 φορες την εβδομαδα αυγα οπωςδηποτε, κοκκινο κρεας και τα υπολοιπα γνωστα τροφιμα...
η φυσικη απορροφηση δεν συγκρινται με αυτη των σκευασμάτων.

Μονο τότε αρχισε οντως να ανεβαινει...

Εφτασε κι εμενα 30 μετα απο λιγο ομως πηγε 32...

Γενικώς μην τρελενεστε για τον αιματοκρίτη, εκτος και αν σας κανει ζαλαδες κλπ. Το μωρο παιρνει ακριβως ο,τι χρειαζεται...

Μολις γεννησετε θα επανελθει. Ουτως ή αλλως δεν μπορεις να κανεις και τιποτα αλλο απο τη διατροφη και το συμπληρωμα...

eirini2
10-04-10, 15:51
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρεπει να λαμβάνεται ο σίδηρος μόνος του με άδειο στομάχι, πρώτη φορά το ακούω.
'Εχω πρόβλημα σιδηροπενικής αναιμίας χρονια τώρα, έχω πάει σε αιματολόγο και μου είχε πει τον σίδηρο να τον παίρνω το πρωί πίνοντας πορτοκαλάδα. Το ίδιο είπε και αθλητίατρος στα ανήψια μου (αθλητές γαρ). Μετά μπορούμε να φάμε πρωινό κανονικά, αλλά όχι γάλα ή οτιδήποτε γαλακτοκομικό (το ασβέστιο δεσμευει τον σίδηρο).
Resoferon παίρνω κι εγώ, εκεί κατέληξα μετά από πολλές δοκιμές σκευασμάτων. Ειναι σημαντικό να βρεις το σκεύασμα που ταιριάζει σε σενα.
ο σιδηρος παντα πρεπει να τον περνεισ με αδειο στομαχι για να κανει την απορροφηση.κι εγω ειμαι χρονια με αναιμια και ολοι λενε οτι πρεπει να το πινεις με χυμο πορτοκαλι για ν αγινει καλυτερη απορροφηση.εγω παιρνω τα gynotardyferon 2 φορες την ημερα και δεν εχω προβλημα με το στομαχι μου.μετα το μισαωρο που θα το πιεεις μπορεις να φας ο,τι θες.

Tour_baby
19-04-10, 17:47
Σίδηρο δεν έπερνα ποτέ ως τώρα και απο όσο θυμάμαι τον εαυτό μου ο αιματοκρίτης ηταν σταθερος στα 35.. Μόλις μπήκα στον 6ο μήνα ο γιατρός θεώρησε σωστό να ξεκινήσω, όπως και έκανα. Μου έδωσε τα μασώμενα Ferrum Fol γιατί με τις απμούλες θεώρησα οτι θα είχα προόβλημα και έτσι κάθε πρωί τρώω τα δημητριακά ολικής άλεσης με το γάλα μου και μετά απο 3 ωρίτσες μασουλάω και το χαπάκι μου.. Βέβαια πέρα απο το μεσημεριανό που είναι πλούσιο σε σαλάτα, το απογευματινό μου είναι ένα γιαουρτί που βοηθάνε τη λειτουργία του εντέρου και ετσί μπορώ να κοντρολάρω και το εντερό μου.. Πάντως αν δεν αντέχεις τις απμούλες δοκίμασε τα μασώμενα.. είναι τέλεια.. με γεύση σοκολάτα βανίλια!!!

nikolina78
30-04-10, 13:54
Εγώ που παίρνω φεροφολίκ από την αρχή της εγκυμοσύνης, βρήκα ένα κόλπο για να μη με πειράζει όποτε το παίρνω... Επειδή κ εγώ είχα πρόβλημα κ με το που το έπαιρνα είχα αναγούλες ή κ έκανα τελικά εμετό, τώρα το παίρνω το βράδυ που ξυπνάω για νερό ή τουαλέτα κ μετά ξανακοιμάμαι. Αν έχετε κάθε βράδυ ραντεβού με την τουαλέτα... τότε είναι καλή λύση να το παίρνετε τότε το σίδηρο.

GAK
18-05-10, 01:53
Μια φιλη μου που δοκιμασε τα παντα και ειναι κορη παιδιατρου, τελικα πηρε αυτο που δινει και ο πατερας της στα παιδια κανονικος σιδηρος ειναι απλα σε σιροπι για να μπορουν να το πινουν τα παιδακια, ειναι το ferrum hausmann... και απο οτι το εψαξα η μορφη του (πολυμαλτοζικος σιδηρος) ειναι απο τις πιο αποτελεσματικες στην αποροφηση. Δοσολογια για τον ενηλικα δεν ξερω, παντως ρωτηστε τον γιατρο η τον φαρμακοποιο και δοκιμαστε το!

Παρακαλώ να με συγχωράτε. Προσέξτε τι βρήκα σε μια τοποθεσία για το ferrum hausmann:
(Αναφέρει ότι αντεδείκνυται για τους τρεις πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης. Δεν γνωρίζω γιατί).

The use of Ferrum Hausmann is not recommended in cases of: anaemia not caused by iron deficiency, iron overload or disturbances in utilisation of iron, Rendu-Osler-Weber desease, rheumatoid polyarthritis, asthma, acute kidney infections, hyperparathyroidism, hepatocirrhosis, epidemic hepatitis, intravenous injection. First three months of pregnancy. Children under the age of 4 months.

Ο σύνδεσμος για την τοποθεσία είναι ο εξής:

http://www.farmamondo.com/vista.cfm?ID=777&LI=e

Επειδή λοιπόν όλα τα φάρμακα ή συμπληρώματα δεν είναι για όλους,
και κάθε περίπτωση ίσως να είναι και διαφορετική, νομίζω όπως είπε και η κυρία, ότι πρέπει να συμβουλευόμαστε τον Ιατρό μας. Ο Φαρμακοποιός δεν γνωρίζει ιατρικώς την δική μας περίπτωση, απλώς μπορεί να μας πει για τις περιπτώσεις που ενδείκνυται ή αντεδείκνυται, ή αν δημιουργεί παρενέργειες, και γενικά πληροφορίες φαρμακοτεχνικές.

Στην περίπτωση βέβαια που αμφιβάλλουμε για τον Ιατρό μας και δεν τον εμπιστευόμαστε, μπορούμε να αλλάξουμε Ιατρό.

Και πάλι συγγνώμη, δεν θίγω καμία, απλώς αναφέρω μια ταπεινή γνώμη που όποια κυρία θέλει την ακολουθεί.

πρωταρα
14-07-10, 13:17
Εμενα ο γιατρος απο χθες μου ξεκινησε το legofer και μου εκοψε το μανησιο. Μεχρι στιγμής δεν μου παρουσιασε καποιο προβλημα αλλα τρομοκρατηθηκα διαβαζοντας στη συνθεση του οτι περιέχει paraben E219 και paraben E217. Είναι δυνατον σε συμπληρώματα διατροφης απαραιτητα για την εγκυμοσύνη να περιέχονται paraben ?

ANTAPO
12-06-12, 10:06
Στην αρχή της εγκυμοσύνης μου έπαιρνα τα χάπια Tardyferon 1 την ημέρα. Δεν είχα αναγούλες αλλά πήγαινα συνέχεια στην τουαλέτα. Τώρα που παίρνω 2 την ημέρα το εντερό μου έχει γίνει χάλια και έχω κάθε μέρα διάροια. Έχει κάποια κοπέλα παρόμοιο πρόβλημα;

mammyblu
12-06-12, 10:23
Στην αρχή της εγκυμοσύνης μου έπαιρνα τα χάπια Tardyferon 1 την ημέρα. Δεν είχα αναγούλες αλλά πήγαινα συνέχεια στην τουαλέτα. Τώρα που παίρνω 2 την ημέρα το εντερό μου έχει γίνει χάλια και έχω κάθε μέρα διάροια. Έχει κάποια κοπέλα παρόμοιο πρόβλημα;

καλημερα ΑΝΤΑΡΟ κ εγω απο τοτε που ξεκινησα το σιδηρο καθε φορα που θα παω τουαλετα κανω διαροια.Το ειπα στον γιατρο κ μου ειπε αλλους τους προκαλει δυσκοιλιοτητανκ αλλους διαροια οποτε μην ανησυχεις.Εγω παιρνω το ferosanol αλλα κ το μαγνησιο προκαλει το ιδιο

Engleza
12-06-12, 13:15
Μια ενδιαφέρουσα εργασία για τον σίδηρο:
http://estia.hua.gr:8080/dspace/bitstream/123456789/469/1/kwstellh.pdf

neraid
12-06-12, 15:54
Εγω απο τον 5ο μηνα πινω το Tardyferon 1 την ημερα.
Απο τον 7ο μηνα και μετα παιρνω 2 λογω χαμηλου αιαματοκρίτη... Μια εχω διαροια και μια κανω 3 μερες να παω τουαλετα... εχω ακουσει παντως οτι το σιδηρο επηρεαζει τον εντερο!!!!!!! ανεξαρτητα την μαρκα του!!!!!