PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακουμπησε στο καυτο ταψι!(έγκαυμα)

Σοφία Τ.
06-03-10, 14:57
Τι το ηθελα...Εψησα γλυκα ψωμακια και η κορη μου βιαζοταν να φαει...Ετσι οπως εβγαλα το ταψι απο το φουρνο ηρθε και στριμωχτηκε διπλα μου και ακουμπησε το σαγονι της πανω στο πλαινο μερος του ταψιου!Εχει ασπρισει, ειναι μια γραμμη 2-3 εκατοστα σε μηκος και δεν την ποναει καθολου.Στην αρχη εβαλα οδοντοκρεμα αλλα μετα το επλυνα με δροσερο νερο και εβαλα μια αποστειρωμενη γαζα...Τρελαθηκα,δεν ηρεμησα ακομη, φοβαμαι να μην μεινει σημαδι, εστω και κοκκινιλα...!Βοηθεια!

bouboukakia
06-03-10, 14:59
Έχεις ψυκτικό για εγκαύματα;

Σοφία Τ.
06-03-10, 15:02
Οχι τι ειναι αυτο;

ΤΙΤΗ
06-03-10, 15:18
ποτέ μην βάζεις οδοντόκρεμα.άσε τι έλεγαν παλιά,το καλύτερο ήταν το δροσερό νεράκι για να της πάρει την θερμότητα, όσο για κρέμα, εμένα με έχει σώσει η flamigel αλλα δεν ξέρω αν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις στο πρόσωπο.καλό είναι να πάρεις τον παιδίατρο τηλ,ή να ρωτήσεις σε ένα φαρμακείο.πάντως, αν δείχνει να μην ενοχλείτε ίσως να μην ακούμπησε τόσο πολύ όσο νομίζεις.περαστικά σας εύχομαι

oikat
06-03-10, 16:58
λίγο που το έψαξα για τα απλά καψίματα προτείνουν τρεχούμενο νερό βρύσης, σκούπισμα ταμποναριστά και γάζα.

Πάρε κι ένα τηλέφωνο τον παιδίατρο.

pontikaki
06-03-10, 17:09
Κρυο νερακι Σοφια μου και αν θελεις βαλε και λιγο betadine αλλα μην το κλεινεις για να περνει αερα.
Ισως να ακουμπησε λιγο και γι αυτο να μην την ποναει δε νομιζω να μεινει σημαδι αλλα για να ηρεμησεις παρε τηλ την παιδιατρο.
Περαστικουλια σας και ανωδυνα!

Dimitra83
06-03-10, 18:11
ο γιατρος μου ειπε μολις καιγεσαι κατευθειαν γιαουρτι.τραβαει ολο το καψιμο κ δε κανεις φουσκαλες!

babystar
06-03-10, 21:12
Προσωπικά, επειδή είμαι επιρρεπής στα καψίματα-δε γίνεται να μαγειρέψω και να μην καώ- η μόνη κρέμα που με έχει σώσει είμαι η bepanthol. Τη βάζω αμέσως μετά το κάψιμο και δε μου μένει κανένα σημάδι, με δροσίζει και τραβάει όλη τη θερμότητα. Η οδοντόκρεμα θεωρείται λάθος αντιμετώπιση από τις πρώτες βοήθειες πλέον.

Πώς πάει το κοριτσάκι σου?Πιστεύω δε θα είναι κάτι σοβαρό, μιας και δε δείχνει να την πονάει...Περαστικά σας.

Σοφία Τ.
06-03-10, 21:22
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια...Η μικρη δεν πονουσε απο την αρχη, ουτε διαμαρτυρηθηκε...Μου φαινεται οτι δεν ειναι τιποτα αλλο παρα, ενα πολυ επιφανειακο καψιμο...Αλλα επειδη εχω μεγαλη φοβια με την φωτια και τα εγκαυματα γενικα κι επειδη παντα εχω το νου μου οταν μαγειρευω, σημερα δεν ξερω πως την επαθα ετσι...Εχω ηρεμησει κι εγω λιγο,θα δω πως θα παει και αυριο...

bouboukakia
06-03-10, 21:46
Υπάρχει ένα ψυκτικό σπρέι για ήπια εγκαύματα και τραυματισμούς, ρώτα στο φαρμακείο. Περαστικά στη μικρούλα!

elenik
06-03-10, 22:28
Στα εγκαυματα ΚΡΕΜΥΔΙ παιδια. Δεν μενει τιποτα απο σημαδι :cool:

Οσο για το ταψι το ειχε κανει και ο Γιαννης . Δεν προλαβα να αντιδρασω και επιασε το ταψι. Ως συνηθως εκλαιγα παρεα του μετα :(.
Περαστικα

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
06-03-10, 22:32
Aλλο ενα γιατροσοφι...που οταν μου το ειπαν ... δεν το πιστευα..αλλα επειδη ειχα καει εκεινη την ωρα...και δεν ειχα κατι αλλο το εκανα....παγακι...το περνας λιγο απο πανω..για 2-3 λεπτα (οχι συνεχομενα) και φευγει ο πονος δεν κανει φουσκαλα...κτλ(ειχα καει απο καυτο λαδι)

marsolan
06-03-10, 23:24
Δεν ξερω αν εμπιστευεσαι τις χειροποιητες αλοιφες ή αν το παιδακι εχει αλλεργιες,εγω παντως εχω στο ψυγειο μου παντα κηραλοιφη και ειναι η μονη που με ανακουφιζει!!!Την καθιερωσαμε απο τοτε που η μαμα μου επαθε μεγαλο εγκαυμα και δεν της εμεινε σημαδι καθολου!Το ιδιο και ενα μικρουλι ξαδελφακι μου που καηκε στα δαχτυλακια του μονο ετσι ανακουφιστηκε...Ρωτα και τον γιατρο σου για το παιδι κυριως κι αν μπορεις να βρεις χειροποιητη αλοιφη με αγνο κερι και λαδι,προμηθευσου και να εχεις παντα στο σπιτι σου.

Morchelina
06-03-10, 23:35
Προσωπικά, επειδή είμαι επιρρεπής στα καψίματα-δε γίνεται να μαγειρέψω και να μην καώ- η μόνη κρέμα που με έχει σώσει είμαι η bepanthol. Τη βάζω αμέσως μετά το κάψιμο και δε μου μένει κανένα σημάδι, με δροσίζει και τραβάει όλη τη θερμότητα. Η οδοντόκρεμα θεωρείται λάθος αντιμετώπιση από τις πρώτες βοήθειες πλέον.

Πώς πάει το κοριτσάκι σου?Πιστεύω δε θα είναι κάτι σοβαρό, μιας και δε δείχνει να την πονάει...Περαστικά σας.

Γιατί δεν κάνει η οδοντόκρεμα; Εγώ την έχω χρησιμοποιήσει σε μένα πολλές φορές με επιτυχία. ¶λλες φορές πάγο.

oikat
06-03-10, 23:42
Δεν ξερω αν εμπιστευεσαι τις χειροποιητες αλοιφες ή αν το παιδακι εχει αλλεργιες,εγω παντως εχω στο ψυγειο μου παντα κηραλοιφη και ειναι η μονη που με ανακουφιζει!!!Την καθιερωσαμε απο τοτε που η μαμα μου επαθε μεγαλο εγκαυμα και δεν της εμεινε σημαδι καθολου!Το ιδιο και ενα μικρουλι ξαδελφακι μου που καηκε στα δαχτυλακια του μονο ετσι ανακουφιστηκε...Ρωτα και τον γιατρο σου για το παιδι κυριως κι αν μπορεις να βρεις χειροποιητη αλοιφη με αγνο κερι και λαδι,προμηθευσου και να εχεις παντα στο σπιτι σου.

και που την πουλάν αυτήν την κηραληφή;

Σοφία Τ.
06-03-10, 23:42
Γιατί δεν κάνει η οδοντόκρεμα; Εγώ την έχω χρησιμοποιήσει σε μένα πολλές φορές με επιτυχία. ¶λλες φορές πάγο.

Eγω σημερα ψαχνοντας διαβασα αυτο καπου (δεν θυμαμαι που,συγνωμη απλα copy το εκανα)

"η οδοντόκρεμα όχι απλώς είναι ανούσια, είναι και βλαπτική: κατΆ αρχάς είναι υλικό με βάση το νερό, όχι το λάδι, που σημαίνει ότι δε δημιουργεί κανένα φιλμ. Το πρόβλημα είναι πως το pH της δεν είναι απολύτως συμβατό με το δέρμα, και τα αιθέρια έλαια που περιέχει (μέντες και λοιπές...) προκαλούν τοπική αγγειοδιαστολή, σε περιοχή που λόγω του εγκαύματος ήδη έχει διεσταλμένα αγγεία. “Δροσίζει” λοιπόν, αλλά δεν ωφελεί."

οποτε και αφαιρεσα αμεσως την οδοντοκρεμα απο το δερμα της μικρης.Τωρα αληθεια ειναι,ψεμματα ειναι,δεν ξερω...:(

Morchelina
07-03-10, 00:09
Αχ, περαστικά σας. Και εγώ τίποτα δεν έχω για εγκαύματα πρόχειρο. Κάτι κρέμες τις έχω μαζί με τα μαγιώ θαμμένες και θα θέλουν και πέταμα το καλοκαίρι.

marsolan
07-03-10, 00:52
[QUOTE=oikat;1498591]και που την πουλάν αυτήν την κηραληφή;[/QUO

ΟΙΚΑΤ,εμεις μενουμε επαρχια και μας την φτιαχνει μια γνωστη μας κυρια η οποια δεν παιρνει χρηματα αρκει να της πας τα υλικα δηλαδη αγνο λαδι και κερι!Μαλιστα μου ειπε οτι την εβαζε και στα μπουτακια απο τα εγγονια της οταν ειχαν συγκαμα και στοπ οι ερεθισμοι.Ψαχνω κι εγω να μαθω πως γινεται γιατι δεν το λενε ολοι,ιδιως αν βαζουν και τιποτε αλλα βοτανα μεσα!!Παλιοτερα την προμηθευομασταν απο μια γιαγια η οποια πεθανε πλεον και ειπε χαρακτηριστικα στην μανα μου "παιδι μου την αλοιφη μου την παραδεχτηκανε γιατροι και γιατροι" αλλα τον τροπο παρασκευης δεν τον ξερουν οι συγγενεις της!!
Παντως αν εχεις καμια ακρη σε χωριο,επαρχια κλπ δεν χανεις τιποτε να δοκιμασεις..δεν εχει ουτε χημικα ουτε συντηρητικα μεσα γι'αυτο και τολμω να το προτεινω...

agentP
07-03-10, 11:59
Κι εμένα είχαν κάψει λίγο τα χεράκια τους, στο σίδερο και στο καλοριφερ. Η bepanthol με τη ροζ ρίγα είναι πολύ καλή και η healing cream κι αν μείνει σημάδι δοκίμασε Κelosoft. Ευτυχώς σ' αυτή την ηλικία δεν αφήνει εύκολα σημάδι.

joa
16-03-10, 13:53
Επειδη πριν απο ενα μηνα ο γιος μου καηκε με ασχημο εγκαυμα σε εκτεταμενο βαθμο , στο νοσοκομειο μας ειπαν τα εξης
Μολις καει το παιδι αμεσως αφαιρουμε τα ρουχα΄(αν ειναι σε σωμα )και ριχνουμε φυσιολογικο ορο ,αν δεν υπαρχει φυσιολογικος ορος βρεγμενη δροσερη πετσετα ή ειδαλλως κατω απο το ντουζ με κρυο νερο ..
Οταν με το καλο επουλωθουν οι πληγες κρεμουλα bepanthol
τωρα για την πρακτικη αλοιφη εχω ακουσει οτι κανει θαυματα αλλα απο φοβο δεν την εχω χρησιμοποιησει στο παιδι
Επισης καλο κανει και η αλοη ..

candy1234
16-03-10, 14:22
[QUOTE=oikat;1498591]και που την πουλάν αυτήν την κηραληφή;[/QUO

ΟΙΚΑΤ,εμεις μενουμε επαρχια και μας την φτιαχνει μια γνωστη μας κυρια η οποια δεν παιρνει χρηματα αρκει να της πας τα υλικα δηλαδη αγνο λαδι και κερι!Μαλιστα μου ειπε οτι την εβαζε και στα μπουτακια απο τα εγγονια της οταν ειχαν συγκαμα και στοπ οι ερεθισμοι.Ψαχνω κι εγω να μαθω πως γινεται γιατι δεν το λενε ολοι,ιδιως αν βαζουν και τιποτε αλλα βοτανα μεσα!!Παλιοτερα την προμηθευομασταν απο μια γιαγια η οποια πεθανε πλεον και ειπε χαρακτηριστικα στην μανα μου "παιδι μου την αλοιφη μου την παραδεχτηκανε γιατροι και γιατροι" αλλα τον τροπο παρασκευης δεν τον ξερουν οι συγγενεις της!!
Παντως αν εχεις καμια ακρη σε χωριο,επαρχια κλπ δεν χανεις τιποτε να δοκιμασεις..δεν εχει ουτε χημικα ουτε συντηρητικα μεσα γι'αυτο και τολμω να το προτεινω...

Μια φίλη της μαμάς μου κάποτε της την είχε δώσει...και δεν είχε τύχει να την χρησιμοποιήσουμε ποτέ...ώσπου της γειτόνισσας μας το παιδάκι (2-3 ετών τότε) κάηκε σοβαρά απο καυτό λάδι...μπρρρ...Έτρεξε και της την έδωσε η μητέρα μου..και από τότε η γειτόνισσα την ευλογάει την μαμά μου...Το παιδάκι εκτός του ότι δεν πόναγε...δεν του άφησε και σημάδι...ούτε λίγο...
Θα ήθελα και εγώ την συνταγή αυτής της κρέμας...να υπάρχει στο σπίτι..αχρείαστη να' ναι βέβαια..αλλά είναι όντως θαυματουργή

JENIA
16-03-10, 14:29
κουκλες εμενα η κορη μου 13 μηνων επαθε εγκαφμα 2ου βαθμου και στα δυο της χερακια απο πυρομενο σιδερο του τζακιου δυο βηματα απομακριθηκα και το κακο δεν προλαβε να γινει . νερο χλιαρο ριχνεις για κανενα 10 δεκαλεπτο συνεχομενα μετα βαλε μπεταντιν για εγκαβματα ειναι αλιφη και μπορεις και στο προσωπο το μονο που πρεπει να προσεχεις ειναι το εγκαυμα να περνει αερα και να μην παει κατι και το λερωσει . αμα με ρωτησεται αν επαθα εγκεφανικο ναι δεν ηξερα τη να κανω στην αρχη

anti1980
16-03-10, 14:37
Μια φίλη της μαμάς μου κάποτε της την είχε δώσει...και δεν είχε τύχει να την χρησιμοποιήσουμε ποτέ...ώσπου της γειτόνισσας μας το παιδάκι (2-3 ετών τότε) κάηκε σοβαρά απο καυτό λάδι...μπρρρ...Έτρεξε και της την έδωσε η μητέρα μου..και από τότε η γειτόνισσα την ευλογάει την μαμά μου...Το παιδάκι εκτός του ότι δεν πόναγε...δεν του άφησε και σημάδι...ούτε λίγο...
Θα ήθελα και εγώ την συνταγή αυτής της κρέμας...να υπάρχει στο σπίτι..αχρείαστη να' ναι βέβαια..αλλά είναι όντως θαυματουργή

Όντως είναι πολύ καλή η κεραλοιφή. Την φτιάχνει και η μανούλα μου. Το απόγευμα αν το θυμηθώ, θα την ρωτήσω πως την φτιάχνει και θα σας γράψω τη συνταγή. Δεν είναι καθόλου δύσκολη. Ξέρω ότι θέλει αγνό κερί και λάδι ελιάς. Θα ρωτήσω ποσότητες και λεπτομέρειες και θα σας πω. Εσείς φυλάξτε στην άκρη καθαρά βαζάκια από κρέμες που έχουν τελειώσει και ένα τενεκεδάκι από φαρί λακτέ (άδειο εννοείτε) ή Νες καφέ και θα την έχετε τη συνταγούλα αύριο.

Κάνει καλό σε εγκαύματα, χτυπήματα, σπυράκια, ξηροδερμίες και άλλα τέτοια… Εμένα με έχει ανακουφίσει πολλές φορές αλλά να σας πω την αλήθεια, προτιμώ κάτι που να είναι λιγότερο λαδερό. Δε τα πάω καλά με τις αλοιφές που γλιτσιάζουν και γιΆ αυτό χρησιμοποιώ σε τέτοιες περιπτώσεις καθαρή αλόη.

anti1980
17-03-10, 10:35
Λοιπόν κορίτσια, πήρα τη συνταγή από τη μαμά μου.

Κεραλοιφή.

Υλικά

1 φλ./ποτηρι ελαιόλαδο

50 γρ. καθαρό κερί μέλισσας (θα το βρείτε συνήθως σε μαγαζιά με βότανα, εκκλησιαστικά είδη, βιολογικά προϊόντα, αγορές τύπου «καπάνι»)

30 γρ. μαστίχα Χίου (για το άρωμα και τις επουλωτικές ιδιότητες της)

Παίρνουμε ένα μεταλλικό κουτί καθαρό(π.χ. από φαρί λακτε) το βάζουμε επάνω στο γκαζάκι, με όλα τα υλικά μέσα και τα ανακατεύουμε με ένα μεταλλικό σκεύος (ανάποδο κουτάλι ή μαχαίρι ή ότι άλλο σας έρθει στο μυαλό). Μόλις λιώσουν όλα και διαλυθούν εντελώς, σβήνουμε το γκαζάκι και το αφήνουμε 10 λεπτά. Μετά το περιχύνουμε σιγά σιγά μέσα σε γυάλινα καθαρά βαζάκια (π.χ. από κρέμες που μας τέλειωσαν). Μόλις πήξει, θα δούμε ότι έχει αλλάξει χρώμα. Μόλις κρυώσει, βάζουμε και τα καπάκια και έχουμε μπόλικη κεραλοιφή για εμάς και για όσους θα αγαπάμε.:mrgreen::mrgreen:

Προσοχή να μη σας πέσει και πάνω απΆ όλα να προσέχετε πως θα πιάσετε το μεταλλικό κουτί για να μη καίτε.

roulaki71
17-03-10, 11:13
Ευχαριστουμε θα τη φτιαξω καλο ειναι να την εχεις.

Καποτε ειχαμε στο αυτοκινητο εναν ξαδερφο του πατερα μου και τον πηγαιναμε στο χωριο του. Καποια στιγμη μας λεει να σταματησουμε. Κατεβαινει και μαζευει ενα ψιλο κιτρινο λουλουδακι απο την ακρη του δρομου. Μαζεψε ενα ματσακι, το δινει στη μητερα μου και της λεει να το βαλει σε ενα γυαλινο δοχειο, μεγαλουτσικο γεματο ελαιολαδο και να το βαλει στον ηλιο για 6 μηνες. Αφου κοκκινισει, να το μαζεψει σε μπουκαλακια και να το χρησιμοποιει σε πληγες και εγκαυματα. Πραγματικα ηταν θαυματουργο, καιγοσουν το εβαζες στο εγκαυμα και αμεσως ψηνονταν το σημειο δεν εκανε καν φουσκαλα ουτε πονουσες. Θελαμε να μας πει ποιο ακριβως ηταν το λουλουδακι αλλα δυστυχως σκοτωθηκε ξαφνικα και δεν το μαθαμε ποτε αφου ειναι πολλα παρομοια. Δωσαμε μαλιστα και σε συγγενεις. Ενας γειτονας της θειας μου ηταν ξυλουργος και του "πηρε"η κορδελα το δερμα του αντιχειρα απο την πανω μερια της παλαμης. :? Ειχε βαρεθει να πηγαινοερχεται στο νοσοκομειο για να του κανουν αλλαγη τη γαζα. Του εδωσε για δοκιμη η θεια μου λιγο απο το ματζουνι και σε μια εβδομαδα η πληγη εκλεισε :shock:. Οπως ειπα δυστυχως δεν ξερουμε το βοτανο. :-(

anti1980
17-03-10, 12:16
Το βότανο αυτό λέγεται βαλσαμόχορτο και είναι πάρα πολύ θεραπευτικό. Εμένα με έσωσε τις πρώτες εβδομάδες του θηλασμού που πονούσαν οι θηλές μου. Βάζεις ελάχιστο επάνω στο δέρμα και κάνει πολύ καλή δουλειά.

Δε το ξέρω στην όψη το φυτό αλλά το κατάλαβα από την περιγραφή του τρόπου παρασκευής. Έχω μεγάλη οικογένεια με διαφορετικές ειδικότητες ο καθένας και έτσι μονίμος βρίσκω φυσικές συνταγές και πραγματικά έχω λατρέψει τη φύση.

agentP
17-03-10, 17:08
Το βότανο αυτό λέγεται βαλσαμόχορτο και είναι πάρα πολύ θεραπευτικό.
Το βρήκα προχθές στο "Μανδραγόρα" το μαγαζί με τα βότανα και το πήρα. Στην ετικέττα το λέει "υπερικό Κομοτηνής, βάλσαμο, σπαθόχορτο, του Αη-Γιάννη το χόρτο".

roulaki71
17-03-10, 19:39
Αυτο που λεω ειναι ενα κιτρινο ψιλο λουλουδακι σαν την μαργαριτα δεν ξερω αν το λενε βαλσαμοχορτο. Εψαξα αλλα βρηκα 2-3 παρομοια και δεν ηξερα ποιο ειναι.

http://3lyk-n-filad.att.sch.gr/secret/botana/3Fyta/FBalsamoxorto/Balsamo.html

Αυτο ειναι μοιαζει παντως

oikat
08-06-10, 22:30
και ήρθε και η σειρά μας. Το απόγευμα η μικρή ακούμπησε στη σχάρα του φούρνου και κάηκε το χέρι της. Την έβαλα κάτω από κρύο νερό, έγινε φουσκάλα και η παιδίατρος μου είπε για κορτιζονούχα αλοιφή μέχρι να σπάσει η φουσκάλα. Μετά bedandin. Τώρα είδα ότι εκτός από υγρό υπάρχει και αλοιφή και δε ξέρω τι εννοούσε. Πάντως μου ειπε ότι δε θ'αφήσει σημάδι.

Τώρα είδα τη συνταγή για τη κηραλοιφή. Θα φροντίσω να την κάνω.

Έβαλε καμιά κορτιζονούχα αλοιφή;

spyni
08-06-10, 22:37

Κεραλοιφή.

Υλικά

1 φλ./ποτηρι ελαιόλαδο

50 γρ. καθαρό κερί μέλισσας (θα το βρείτε συνήθως σε μαγαζιά με βότανα, εκκλησιαστικά είδη, βιολογικά προϊόντα, αγορές τύπου «καπάνι»)

Παίρνουμε ένα μεταλλικό κουτί καθαρό(π.χ. από φαρί λακτε) το βάζουμε επάνω στο γκαζάκι, με όλα τα υλικά μέσα και τα ανακατεύουμε με ένα μεταλλικό σκεύος (ανάποδο κουτάλι ή μαχαίρι ή ότι άλλο σας έρθει στο μυαλό). Μόλις λιώσουν όλα και διαλυθούν εντελώς, σβήνουμε το γκαζάκι και το αφήνουμε 10 λεπτά. Μετά το περιχύνουμε σιγά σιγά μέσα σε γυάλινα καθαρά βαζάκια (π.χ. από κρέμες που μας τέλειωσαν). Μόλις πήξει, θα δούμε ότι έχει αλλάξει χρώμα. Μόλις κρυώσει, βάζουμε και τα καπάκια και έχουμε μπόλικη κεραλοιφή για εμάς και για όσους θα αγαπάμε.:mrgreen::mrgreen:

Προσοχή να μη σας πέσει και πάνω απΆ όλα να προσέχετε πως θα πιάσετε το μεταλλικό κουτί για να μη καίτε.

μπορω να το κανω σε μπρικι η θα κολλησει και δε θα βγαινει???σε ευχαριστουμε παντως.....

babystar
08-06-10, 23:05
Το βότανο αυτό λέγεται βαλσαμόχορτο και είναι πάρα πολύ θεραπευτικό. Εμένα με έσωσε τις πρώτες εβδομάδες του θηλασμού που πονούσαν οι θηλές μου. Βάζεις ελάχιστο επάνω στο δέρμα και κάνει πολύ καλή δουλειά.

Αυτο που λεω ειναι ενα κιτρινο ψιλο λουλουδακι σαν την μαργαριτα δεν ξερω αν το λενε βαλσαμοχορτο. Εψαξα αλλα βρηκα 2-3 παρομοια και δεν ηξερα ποιο ειναι.

...ή αλλιώς σπαθόχορτο. Ο ξάδερφος του πατέρα σου roulaki, έφτιαξε σπαθόλαδο...Το χαρακτηριστικό κόκκινο λάδι που πίνουν μέχρι και αυτοί που έχουν έλκος στομάζου, γιατί επουλώνει θαυματουργά τις πληγές...

Σπαθόλαδο έβαζα και στις θηλές μου, μαζί με μητρικό γάλα και αερισμό και έγιανα πολύ γρήγορα τον πρώτο καιρό που θήλαζα και η μικρή με είχε τραυματίσει...

Έχω μια γειτόνισσα που έχει στην αυλή της σπαθόχορτο και μαζεύουμε και κάνουμε σπαθόλαδο...Είναι καταπληκτικό...

babystar
08-06-10, 23:08

Κεραλοιφή.

Υλικά

1 φλ./ποτηρι ελαιόλαδο

Προσοχή να μη σας πέσει και πάνω απʼ όλα να προσέχετε πως θα πιάσετε το μεταλλικό κουτί για να μη καίτε.

Ευχαριστούμε για τη συνταγή...θα την φτιάξω και αχρείαστη να είναι!!!

maria77777
09-06-10, 00:15
η κεραλοιφη εχει συγκεκριμενη διαρκεια ζωης?

sandy8
15-06-10, 14:37
Καλησπερα σας ηταν να το περασω κι εγω.. Πριν 3 ωρες ο μικρουλης μου καηκε απο το σιδερο στο μαγουλακι του, εριξα νερο, βουτυρο, παγο δε ξερω κι εγω τι αλλο μεσα στον πανικο μου, τον πηγα στο φαρμακειο με το που τον βλεπει η φαρμακοποιος λεει δεν κλαιει? Οχι απανταω εκλαιγα εγω αλλα αυτος τιποτα τεσπα μου λεει θα βαλεις bepanthol αλλα για σιγουρα παντον στον παιδιατρο. Τον παιρνω κ φευγουμε αφου μας λεει ο γιατρος οτι πρεπει να προσεχουμε με τα ατυχηματα κτλ ρωταει δεν κλαιει (αντε παλι λεω απο μεσα μου) οχι δεν εκλαψε καθολου απανταω τον βαζει bentadin κ μου ειπε να βαζουμε pulvo σπρει 3 φορες τη μερα ευτυχως ειναι ελαφρυ κ δε θα μεινει σημαδι (μακαρι παναγιτσα μου)
Τωρα περιμενω τον αντρα μου να δουμε πως θα του το πω...
Κοριτσια ΠΡΟΣΟΧΗ στα παιδακια σας αρκει 1 δευτερολεπτο για να γινει η ζημια..

Stellinula
15-06-10, 14:52
Να πω και εγώ ένα φυσικό μυστικό???? Πατάτα.....

Κόψε την πατάτα και έτσι όπως είναι υγρή βάλε πάνω στο κάψιμο....Θα με θυμηθείς κοπελιά μου!!!...

Η πάτατα έχει αντιφλογικές ιδιότητες και θρέφει γρήγορα το κάψιμο!!!

babystar
15-06-10, 15:23
μου ειπε να βαζουμε pulvo σπρει 3 φορες

Pulvo σε κάψιμο???Κατάλαβε ότι ΚΑΗΚΕ το παιδί και ότι δε χτύπησε απλά???Pulvo σε κάψιμο από ότι ξέρω, δεν κάνει....Είχα καεί και εγώ παλιά και ο γιατρός μου ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ να βάλω pulvo...-έβαζα όμως σε χτυπήματα και πληγές-ήμουν φρόνιμο παιδί και δε χτυπούσα ποτέ...χαχα!!Συγγνώμη αν σε αναστατώνω, αλλά pulvo σε κάψιμο δεν το ξαναάκυσα να το λέει γιατρός...

Περαστικά σας, αφού είναι ελαφρύ, μάλλον δε θα μείνει σημάδι...Εγώ ακόμα τα έχω τα σημάδια μου, αλλά ευτυχώς στο πόδι...Είμαι επιρρεπής στα καψίματα, δυστυχώς..

babystar
15-06-10, 15:24
οχι δεν εκλαψε καθολου

Τελικά γιατί όλοι φαγώθηκαν αν έκλαψε???Δείχνει κάτι αν κλάψει ή όχι???Ας πούμε ότι δεν πόνεσε, άρα δεν είναι σοβαρό???

Σοφία Τ.
15-06-10, 16:21
Εγω που ανοιξα το θεμα θα σου πω οτι απαξ και καει το παιδι το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις το καμμενο σημειο οσο περισσοτερη ωρα και σε οσο το δυνατον πιο κρυο νερο γινεται.Ειναι το μονο που θα ανακουφισει τον πονο και θα "τραβηξει" το καψιμο ωστε να ελαττωθει η οποια ζημια εγινε στους ιστους.

sandy8
15-06-10, 16:38
Τελικά γιατί όλοι φαγώθηκαν αν έκλαψε???Δείχνει κάτι αν κλάψει ή όχι???Ας πούμε ότι δεν πόνεσε, άρα δεν είναι σοβαρό???

Κι εγω κατι τετοιο φανταζομαι οτι αφου δεν πονεσε δεν προχωρησε το εγκαυμα βαθια ωστε να προκαλεσει ζημια θα δειξει ο χρονος αν δεν αφησει καποιο σημαδι, γιατι κι εγω καηκα μικρη απο σιδερο κ το σημαδι ακομα το εχω αλλα ευτυχως στο ποδι, του μικρουλη μου ειναι στο προσωπο...

Οσο για το pulvo κ η φαρμακοποιος αυτο μου ειπε καλα στην πληγη θα το βαλεις εν τω μεταξυ δεν εχει πληγη αλλα ενα πραγμα σαν καπακι παω να διαβασω τις ενδειξεις κι αν δε γραφει τιποτα για εγκαυμα δε θα το βαλω..

ΜΕΛΙΝΑ
15-06-10, 20:06
ο γιος μου οταν ηταν 1 ετους καηκε απο νερο ζεστο στο κεφαλι και ειχε για καιρο ουλές περασνα ομως οπως μου ειχε πει και ο παιδίατρος .Ειχα παει σε πλαστικό χειρουργό και μου ειπε οτι ειναι τοσο νεο το δερμα και τοσο προς αναπτυξη που δεν θα αφησει τιποτα. Βεβαια δεν μιλάω να ειναι ενα πολύ σοβαρο εγκαυμα που αν ηταν θα σε εστελνε στο νοσοκομείο. Γνωμη μου ειναι να ζητήσεις και την συμβουλή ή δερματολογου ή πλαστικοιύ χειρουργου εχει στο παιδων πολύ καλούς ή να σου συστήσει ο παιδίατρος καποιον ιδιωτη να το δει κακο δεν ειναι. Πάντως θα περάσει και δεν θα εχει σημαδάκι μην αγχωνεσαι και μην στεναχωριεσαι ο παιδιατρος μου ειχε πει τοτε που εκλαιγα οτι θα αντιμετωπίσω πολλά ατυχηματα και να ηρεμήσω γιατι τοσα χρονια εχει ακουσει πολλά και οι γονεις δεν μπορουν να τα προβλέχουν ολα.

sandy8
15-06-10, 23:15
Σε ευχαριστω Μελινα λιγο με παρηγορησες με τα λογια σου ευχομαι να περασει αλλα πιστευω με καταλαβαινεις πως νιωθω τωρα Αφου περσασες κι εσυ τα ιδια, ποσο περιπου εκαναν να φυγουν οι ουλες κανενα μηνα ή παραπανω, τι βαζατε πανω στις ουλες?

ΜΕΛΙΝΑ
16-06-10, 23:10
ξερω πολυ καλα πως νιωθεις φαντασου οτι ηταν λιγο μηνων και μπουσουλουσε εγω εβραζα το αυγο του στο γκαζακι και το ειχα οανω στον παγκο αρκετα μεσα και σκουπιζα τον παγκο το παιδι μπουσουλώντας ηρθε στα ποδια μοιυ και πιαστηκε το καημενο απο το χερουλι του ντουλαπιου για να σηκωθει το γκαζακι απο το τρανταγμα ταρακουνηθηκε επεσε το μπρικι και ολο το νερο κυλησε στο κεφαλι του επαθα σοκ αρχισα να ουρλιαζω και ειχε κανει ουλες στο κεφαλι και στην πλατη του περιττο να σου πω οτι εκλαιγα μερες νομιζοντας οτι του εκανα μεγαλο κακό τελικά με καθυσηχασε ο γιατρος αλλα πηγα και σε πλαστικο μου ειπε να ενυδατωνω την περιοχη οσο μπορω με οποιο προιον ηθελα απο φαρμακειο και θα περνουσε ττα σημάδια εξαφανιστηκαν μετα από περίπου 9 μηνες πηρα την bepanthol που ειναι θαυματουργη και του εβαζα. Παντως καλυτερα να πας το παιδι να το δουνε και να σου πουνε τι να βαζεις γιατι εγκαυμα απο εγκαυμα διαφερει. Παντως ειμαι σιγουρη οτι θα περάσει απλά φροντισε να το ενυδατωνεις με μια καλη αλοιφη. Μην στεναχωριεσαι ξερω πολυ καλα πως νιωθεις πως σε καταλαβαινω. Αφου να φανταστεις δεν χρησιμοποιησα ποτε ξανα γκαζακι και το παιδι εφαγε αυγο μετα απο 1 χρονο το ειχα συνδεσει ψυχολογικα με το ατυχημα και δεν του εδινα φαντασου.

mmdad
16-06-10, 23:25
Για τους πιο παλιους...
Φευγει το σημαδι απο το καψιμο??? Ο Κωνσταντινος ακουμπησε σε μια μαυρη μηχανη (ετσι λεει). Δεν διαμαρτυρηθηκε και ο πατερας του νομιζε οτι το χερακι του ειχε κοκινησει απο το σφιξιμο (περπαταγαν σε ενα πολυσυχναστο δρομο). Μετα απο κανα δυο ωρες που το ειδα και καταλαβαμε οτι ειναι καψιμο (υποθεσαμε απο κερι αλλα το παιδι επιμενει οτι ακουμπησε σε μηχανη - ειδαμε και χτες μια και με ρωτησε αν καιει) του βαλαμε αλοιφουλα απο αυτη που βαζουμε στο συγκαμα. Χτες που πηγαμε στο φαρμακειο μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται κατι αλλα τωρα που ξερενεται μου φαινεται οτι ανοιγει...
Τι να του βαλω πανω? Εχει ενα μωβ χρωμα..

sandy8
17-06-10, 13:03
ξερω πολυ καλα πως νιωθεις φαντασου οτι ηταν λιγο μηνων και μπουσουλουσε εγω εβραζα το αυγο του στο γκαζακι και το ειχα οανω στον παγκο αρκετα μεσα και σκουπιζα τον παγκο το παιδι μπουσουλώντας ηρθε στα ποδια μοιυ και πιαστηκε το καημενο απο το χερουλι του ντουλαπιου για να σηκωθει το γκαζακι απο το τρανταγμα ταρακουνηθηκε επεσε το μπρικι και ολο το νερο κυλησε στο κεφαλι του επαθα σοκ αρχισα να ουρλιαζω και ειχε κανει ουλες στο κεφαλι και στην πλατη του περιττο να σου πω οτι εκλαιγα μερες νομιζοντας οτι του εκανα μεγαλο κακό τελικά με καθυσηχασε ο γιατρος αλλα πηγα και σε πλαστικο μου ειπε να ενυδατωνω την περιοχη οσο μπορω με οποιο προιον ηθελα απο φαρμακειο και θα περνουσε ττα σημάδια εξαφανιστηκαν μετα από περίπου 9 μηνες πηρα την bepanthol που ειναι θαυματουργη και του εβαζα. Παντως καλυτερα να πας το παιδι να το δουνε και να σου πουνε τι να βαζεις γιατι εγκαυμα απο εγκαυμα διαφερει. Παντως ειμαι σιγουρη οτι θα περάσει απλά φροντισε να το ενυδατωνεις με μια καλη αλοιφη. Μην στεναχωριεσαι ξερω πολυ καλα πως νιωθεις πως σε καταλαβαινω. Αφου να φανταστεις δεν χρησιμοποιησα ποτε ξανα γκαζακι και το παιδι εφαγε αυγο μετα απο 1 χρονο το ειχα συνδεσει ψυχολογικα με το ατυχημα και δεν του εδινα φαντασου.

Σε ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου εδωσες, σταματησα να βαζω pulvo κ βαζω την κεραλοιφη που συστηνουν πολλοι εδω μεσα για εγκαυματα ημουν τυχερη γιατι την ειχε ο κουμπαρος μου ετοιμη μακαρι να μην αφησει σημαδι παναγιτσα μου κ να πανε ολα καλα.

fairy's mom
17-06-10, 14:27
...ή αλλιώς σπαθόχορτο. Ο ξάδερφος του πατέρα σου roulaki, έφτιαξε σπαθόλαδο...Το χαρακτηριστικό κόκκινο λάδι που πίνουν μέχρι και αυτοί που έχουν έλκος στομάζου, γιατί επουλώνει θαυματουργά τις πληγές...

Nα ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα? Στην πληγή / κάψιμο βάζουμε το σπαθόλαδο ή το χόρτο που έχει αποξαραθεί?

sandy8
17-06-10, 15:02
Νομιζω οτι το σπαθολαδο βαζεις πανω στην πληγη αλλα δεν ειμαι σιγουρη

babystar
17-06-10, 15:15
Nα ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα? Στην πληγή / κάψιμο βάζουμε το σπαθόλαδο ή το χόρτο που έχει αποξαραθεί?

Σε πληγές, καψίματα κτλ, βάζεις σπαθόλαδο...Το σπαθόλαδο φτιάχνεται από φρέσκο σπαθόχορτο..

Το αποξηραμένο χόρτο, είναι για άλλες χρήσεις...

fairy's mom
17-06-10, 21:05
Σε πληγές, καψίματα κτλ, βάζεις σπαθόλαδο...Το σπαθόλαδο φτιάχνεται από φρέσκο σπαθόχορτο..

Το αποξηραμένο χόρτο, είναι για άλλες χρήσεις...

Ευχαριστώ babystar!

Αλήθεια, ποιες είναι η χρήσεις του αποξηραμένου χόρτου, ξέρεις?

maria77777
17-06-10, 21:38

μηπως ξερει καποια κοπελα?ευχαριστω!

babystar
17-06-10, 21:40
Ευχαριστώ babystar!

Αλήθεια, ποιες είναι η χρήσεις του αποξηραμένου χόρτου, ξέρεις?

Τσάι, είτε επειδή σου αρέσει, είτε επειδή θέλεις να το χρησιμοποιήσεις για έλκος, όπως και το σπαθόλαδο που χρησιμοποιείται για το έλκος...

Σίγουρα με το αποξηραμένο ΔΕΝ κάνεις σπαθόλαδο...

sandy8
17-06-10, 22:41
μηπως ξερει καποια κοπελα?ευχαριστω!

Μου ειπαν οτι κραταει αρκετα χρονια απλα εγω ειχα αλλη απορια πρεπει να τη διατηρουμε στο ψυγειο τωρα το καλοκαιρι ή δεν παθαινει τιποτα.

supermama
18-06-10, 14:33
κουκλες!!! θα το γραψω κεφαλαια γιατι πραγματικα μιλαω για θαυμα! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΜΕΣΑ ΟΜΩΣ ΜΟΛΙΣ ΚΑΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΛΙΚΟ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ!!!! ειλικρινα ακουγετε παραξενο αλλα κοριτσακια μου θα με θυμηθητε. μολις το βαλεις περνει ολο το καψιμο χωρις να τσουζεικαθολου και σε ενα λεπτο δε θυμασαι τι εγινε. ουτε ΄πληγη ουτε φουσκαλα ουτε τιποτα! δοκιμασμενο σε πολυ γερα καψιματα! απλα ριξτε το αμεσως μολις καητε και αλειψτε το απαλα.

Agni-Maria
18-06-10, 19:40
Pulvo σε κάψιμο???Κατάλαβε ότι ΚΑΗΚΕ το παιδί και ότι δε χτύπησε απλά???Pulvo σε κάψιμο από ότι ξέρω, δεν κάνει....Είχα καεί και εγώ παλιά και ο γιατρός μου ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ να βάλω pulvo...-έβαζα όμως σε χτυπήματα και πληγές-ήμουν φρόνιμο παιδί και δε χτυπούσα ποτέ...χαχα!!Συγγνώμη αν σε αναστατώνω, αλλά pulvo σε κάψιμο δεν το ξαναάκυσα να το λέει γιατρός...

Περαστικά σας, αφού είναι ελαφρύ, μάλλον δε θα μείνει σημάδι...Εγώ ακόμα τα έχω τα σημάδια μου, αλλά ευτυχώς στο πόδι...Είμαι επιρρεπής στα καψίματα, δυστυχώς..

κοπελια μου ειμαι βοηθος χειρουργειου κ σου λεω οτι το πουλβο ειναι το πρωτο που βαζουμε στα εγκαυματα......ειναι η πρωτη βοηθεια κ μετα προχωραμε σε κρεμα αντιβιωτικη απο πανω...οχι ομως θεραπεια σε εγκαυμα μονο ως πρωτη βοηθεια ,σταματαει το εγκαυμα να προχωρησει.κ οχι πεντατιν,το πενταντιν επειδινωνει το εγκαυμα.

maria77777
19-06-10, 00:47
Μου ειπαν οτι κραταει αρκετα χρονια απλα εγω ειχα αλλη απορια πρεπει να τη διατηρουμε στο ψυγειο τωρα το καλοκαιρι ή δεν παθαινει τιποτα.

σωστο κι αυτο...καποιος που να γνωριζει?

Danielaki
19-06-10, 01:33
http://www.kypramanton.gr/%CE%95%CE%93%CE%9A%CE%91%CE%A5%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%91.htm

Danielaki
19-06-10, 01:37
Κι επισης fuicidin,αυτην εβαζα εγω οταν ημουν μικρη και ειχα καψει σχεδο το μισο μου ποδι με καυτο λαδι..παντως για σημαδι μη φοβασε,οσο ειναι μικρα τα σημαδια απο εγκαυματα δε μενουν..εμενα παντως το σημαδι μετα απο τρια χρονια δε υπηρχε καν

babystar
19-06-10, 08:37
κοπελια μου ειμαι βοηθος χειρουργειου κ σου λεω οτι το πουλβο ειναι το πρωτο που βαζουμε στα εγκαυματα......ειναι η πρωτη βοηθεια κ μετα προχωραμε σε κρεμα αντιβιωτικη απο πανω...οχι ομως θεραπεια σε εγκαυμα μονο ως πρωτη βοηθεια ,σταματαει το εγκαυμα να προχωρησει.κ οχι πεντατιν,το πενταντιν επειδινωνει το εγκαυμα.

Δηλ. με το που καώ αμέσως βάζω pulvo???Αλλά μετά όχι???Ρωτάω για να ξέρω...;) Είπαμε, είμαι επιρρεπής σε εγκαύματα, μεγαλώνω και παιδί, αχρείαστο να είναι, αλλά ας ξέρουμε...

Εμένα πάντως τότε ο γιατρός μου το είχε απαγορέψει...Και το θυμάμαι γιατί ήμουν μεγάλη...Δεν αμφιβάλλω αυτό που λες, αλήθεια, απλά για ακόμα μια φορά σκέφτομαι ότι κάθε γιατρός είναι ό,τι ναναι...Τι κρίμα...

oikat
19-06-10, 10:04
το σημάδι πάει πολύ καλά. Η φουσκάλα έσκασε από τη 2η μέρα. Εβαζα λίγο μπεντατίν αν και λέει μέσα όχι σε μωρά κάτω των 30 μηνων. για λιγο δεν πειραζει. Επισης η παιδιατρος μου ειπε να βαζω πουλβο μεχρι να γινει καλα. Εγω πηρα και το μερκουροχρωμ που ειναι σα το μπενταντιν αλλα επιτρεπεται σε αυτους που εχουν θυροειδή.

Τωρα δε βαζω τιποτα και περναει σιγα σιγα

Agni-Maria
19-06-10, 10:58
Δηλ. με το που καώ αμέσως βάζω pulvo???Αλλά μετά όχι???Ρωτάω για να ξέρω...;) Είπαμε, είμαι επιρρεπής σε εγκαύματα, μεγαλώνω και παιδί, αχρείαστο να είναι, αλλά ας ξέρουμε...

Εμένα πάντως τότε ο γιατρός μου το είχε απαγορέψει...Και το θυμάμαι γιατί ήμουν μεγάλη...Δεν αμφιβάλλω αυτό που λες, αλήθεια, απλά για ακόμα μια φορά σκέφτομαι ότι κάθε γιατρός είναι ό,τι ναναι...Τι κρίμα...

babystar μου καταλαβαινω οτι στο ειπε ο γιατρος αλλα......
ναι βαζεις αμεσως πουλβο αφηνεις να στεγνωσει λιγα δευτερολεπτα αμεσως απο πανω απο το πουλβπο βαζεις πεπανθολ....σταματαει το εγκαυμα,αλλα μετα δεν χρειαζετε αλλο εκτοα κ αν εχει κανει πληγη.....η κορη μου καηκε σε φωτια το χερι της..πολυ ασχημο εγκαυμα....κ πολυ σοβαρο με το που καηκε βαλαμε τα πρωτα δευτερολεπτα πουλβο κ απο πανω πεπανθολ....αμεσως μετα πηγαμε στο νοσοκομειο,φυσικα οι γιατροι ειπαν οτι εκανε οτι επρεπε να κανει ενας γιατρος για αμεση βοηθεια κ ευτυχως που εβαλε πουλβο επειδη θα συνεχειζε μεσα στο χερι το εγκαυμα κ θα επηρεαζε κ τα νευρα κ θα παθενε ζημια.απο κει κ περα πρεπει να ακολουθησεις αγωγη φαρμακευτικη,αντιβιωση δηλαδη φουσιδιν κ πεπανθολ για ενυδατωση.αυτα χρειαζονται σε εγκαυμα.ενα φαρμακειο πρεπει παντα να εχει ενα πεπανθολ, πουλβο,φουσιντιν,φουσικορτ,πενταντιν,οξυζενε,γαζες,βαμβακι,γαντια,ψαλιδακι,ιμοντιουμ (χαπια για διαροια),εμετοστοπ (χαπια για εμετο.),οινοπνευμα.ασπιρινες,ντεπον,πονσταν,θερμομετρο.πιεσομετρο.κ φυσικα παντα στη καταψυξη μια παγοκυστη.μπορει κατι απο φαρνμακα να μου διαφευγει τωρα...

παντως μπορει να παιζει κ το ενδεχομενο να πηγες σε λαθος γιατρο,εννοω οτι για εγκαυματα παμε παντα σε πρωτο ενδεχομενο σε γενικο χειρουργο κ δευτερον σε δερματολογο

oikat
19-06-10, 12:27
ναι βαζεις αμεσως πουλβο αφηνεις να στεγνωσει λιγα δευτερολεπτα αμεσως απο πανω απο το πουλβπο βαζεις πεπανθολ....

΄κάτω από το νερό δε το βάζεις πρ'ωτα και μετά όλα αυτά που είπες;

sandy8
19-06-10, 14:33
Κοριτσια συνοχιζοντας τι ειναι τελικα να βαλουμε τα πρωτα δευτερολεπτα που γινει η ζημια? Απ οτι καταλαβα νερο κατω απ τη βρυση κ μετα ολα τ αλλα? (pulvo, bebanthol κτλ)

Danielaki
19-06-10, 16:50
Κοριτσια συνοχιζοντας τι ειναι τελικα να βαλουμε τα πρωτα δευτερολεπτα που γινει η ζημια? Απ οτι καταλαβα νερο κατω απ τη βρυση κ μετα ολα τ αλλα? (pulvo, bebanthol κτλ)
Εχω βαλει ενα link που λεει τι πρεπει να κανεις..ριξε μια ματια

Agni-Maria
19-06-10, 17:46
΄κάτω από το νερό δε το βάζεις πρ'ωτα και μετά όλα αυτά που είπες;
κανονικα απαγορευετε το νερο,αν νομιζεις οτι μπορει να ειναι βρωμικο,τοτε θα το καθαρισεις με πολυ απαλες κινησεις με οξυζενε,θα το ταμποναρεις να μην ειναι υγρο κ μετα τα υπολοιπα....ενα λινκ λεει που βλεπω εδω αν σπασουν οι φουσκαλες να πλυνεις με νερο κ σαπουνι ειναι μεγα λαθος......μπορει να μολυνθει....παντα με οξυζενε καθαριζουμε η αλλιως με φυσιολογικο ορο κ οσο για το σαπουνι πρεπει να ειναι ειδικο δερματολογικο απο το φαρμακειο,αναλογα ο καθε ενας οτι νομιζει πιο σωστο,εμεις στη δουλεια μας ετσι λειτουργουμε επειδη περα απο τη θεωρια ειναι κ καποια πραγματα που πρακτικως δεν στεκουν.επεισης για να χρησιμοποιησεις γαζες καλα θα ειναι να τις χρησιμοποιησεις οσο δεν εχουν σπασει οι φουσκαλες,οταν σπασουν δυστυχως δεν γινετε επειδη κολλανε πανω στη πληγη ακομη κ αν ειναι αντικολιτικες η με αντιβιωση γαζες.οσο για τα παυσιπονα που λεει το λινκ ποτε χωρις γνωμη γιθατρου επειδη μπορει να χει κανει ζημια κ να μη καταλαβεις λογω του παυσιπονου,καλα θα ειναι πρωτα να επισκεπτομαστε τον γιατρο κ μετα να ακολουθουμε την αγωγη που συμπεριλαμβανει κ παυσιπονα.

anti1980
28-06-10, 11:51
μπορω να το κανω σε μπρικι η θα κολλησει και δε θα βγαινει???σε ευχαριστουμε παντως.....

Οπς…. Τώρα την είδα αυτή την ερώτηση… καλύτερα να μη το φτιάξεις στο μπρίκι γιατί θα κολλήσει…

Όσο για τη διάρκεια ζωής που ρώτησε κάποια άλλη κοπέλα, απ΄ όσο γνωρίζω κρατάει πολύ καιρό.

Α!!!! και μια συμβουλή για το σπαθόλαδο-βαλσαμόχορτο…. Είναι ποιο αποτελεσματικό αν το χρησιμοποιείτε βράδυ. Τώρα τελευταία το έμαθα αυτό όπως και για την Aquazol τη κρέμα… Δε ξέρω γιατί, αλλά είναι δοκιμασμένο!!!

Σοφία Τ.
28-06-10, 15:47
Συνταγη για κεραλοιφη!

http://ariadni144.wordpress.com/2010/06/28/keraloifi/

sandy8
01-07-10, 16:36
Καλησπερα κοριτσια περασαν αισιως 15 μερες απο εκεινη τη μερα που ο μικρουλης μου καηκε με το σιδερο στο μαγουλακι του αυτο που εχω να πω ειναι οτι σημερα φαινεται ενα μικρο αχνο σημαδακι στο μαγουλακι του ισα ισα που να μας το θυμιζει κ οπως ειπε ο γιατρος θα φυγει τελειως κ δε θα μεινει κανενα σημαδι. Δε ξερω τι απ ολα τον εκανε καλα μαλλον ο καλος Θεουλης που προσευχομουν να πανε ολα καλα αλλα κ η κεραλοιφη την οποια κ βαζω ακομα μεχρι να εξαφανιστει τελειως το σημαδι.
Απλα ηθελα να ρωτησω κατι αν ξανακαει (μακρια απο μας) κανεις απ την οικογενεια βαζουμε κατευθειαν την κεραλοιφη ή η χρηση της ειναι μονο αφου γινει το κακο κ μετα τη χρησιμοποιουμε?

anti1980
02-07-10, 08:26
Απλα ηθελα να ρωτησω κατι αν ξανακαει (μακρια απο μας) κανεις απ την οικογενεια βαζουμε κατευθειαν την κεραλοιφη ή η χρηση της ειναι μονο αφου γινει το κακο κ μετα τη χρησιμοποιουμε?

Αν καεί κάποιος, που ελπίζω και εύχομαι να μη συμβεί, μπορείς να τη βάλεις και κατευθείαν. Δεν υπάρχει πρόβλημα… εκτός και αν θέλει κάποιος, για να ανακουφιστεί να ρίξει νερό κρύο ή κάτι άλλο… δε ξέρω τι κάνει κιόλας να βάλεις σε αυτές τις περιπτώσεις… αλλά ναι την κεραλοιφή μπορείς να τη βάλεις και από τη πρώτη στιγμή…

Ifigeneia20
20-07-10, 12:24
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΟΝΙΟΣ... ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΤΑ ΕΓΚΑΥΜΑΤΑ... ΣΗΜΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΕΠΑΘΑ ΕΝΑ ΣΤΗΝ ΓΑΜΠΑ..ΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ ΚΑΨΙΜΟ ΑΠΟ ΕΞΑΤΜΙΣΗ...ΔΕΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΩ...ΝΑΙ Η ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΒΑΣΙΚΑ.... ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΡΕΜΑ ΑΠΟ ΚΕΡΙ ΚΑΙ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ... ΠΟΤΕ ΒΕΤΑΝΤΙΝ... ΒΑΣΙΚΑ ΣΕ ΕΓΑΥΜΑΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΔΙ..Η ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΛΑΔΙ ΣΤΟ ΕΓΑΥΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΑΛΑΤΙ... ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΜΙΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΦΟΥΣΚΑΛΑ... ΕΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΦΟΥΣΚΑΛΑ... ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΣΠΑΣΕΤΕ...ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΕΠΟΥΛΩΣΗΣ.. ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΑΡΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΠΑΣΕΤΕ ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΡΦΙΤΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΨΕΤΕ.. ΠΑΡΤΕ ΑΠΟΣΤΥΡΩΜΕΝΗ ΒΕΛΟΝΑ ΤΡΥΠΗΣΤΕ ΤΗΝ ΦΟΥΣΚΑΛΑ...ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΤΣΑΚ... ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΥΓΡΟ..ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΕΧΤΕ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΞΕΙ ΜΟΛΥΝΣΗ!!!

xara52
20-07-10, 15:25
γλυκια μου anti1980 χαρηκα πολυ που εβαλες αυτη τη συνταγουλα για την κεραλοιφη. 2 ερωτησουλες να κανω? λες 1φλ/ποτηρι ελαιολαδο. δηλαδη? ποτηρι η φλυτζανι. η ειναι επιλογη μας?και 2ον λες σε γκαζακι σε ματι πειραζει και μετα που αφηνουμε 10' εκτος ματιου για ναψιλοκρυωσει?
ευχαριστω πολυ!

anti1980
20-07-10, 16:03
γλυκια μου anti1980 χαρηκα πολυ που εβαλες αυτη τη συνταγουλα για την κεραλοιφη. 2 ερωτησουλες να κανω? λες 1φλ/ποτηρι ελαιολαδο. δηλαδη? ποτηρι η φλυτζανι. η ειναι επιλογη μας?και 2ον λες σε γκαζακι σε ματι πειραζει και μετα που αφηνουμε 10' εκτος ματιου για ναψιλοκρυωσει?
ευχαριστω πολυ!

Χαρά μου, μέτρησε το με ότι σε βολεύει. Φτάνει να μην είναι μεγάλη η διαφορά τους.

Μπορείς να το φτιάξεις και στο μάτι της κουζίνας. Φτάνει να είσαι προσεκτική και να μη σου χυθεί. Αν σου χυθεί μετά δε θα βγαίνει εύκολα. Ειδικά αν έχεις τις παλιές εστίες.

10 λεπτά το αφήνουμε για να κρυώσει λίγο και να πήξει…
Αυτά…

Ότι άλλες απορίες έχετε, εδώ είμαστε πάλι!!!;)

xara52
20-07-10, 23:51
σε ευχαριστω για την απαντηση να σαι καλα. θα κανω φλυτζανι για αρχη! εχω κεραμικη κουζινα αλλα ελπιζω να μην κανω ζημια. μια τελευταια ερωτηση απο περιεργεια αν και θα μαθω σε 2 μερες αλλα να ξερω. το κερι ειναι ακριβο?εχω ενα μαγαζι κοντα με βιολογικα θα ρωτησω.....

anti1980
21-07-10, 08:23
σε ευχαριστω για την απαντηση να σαι καλα. θα κανω φλυτζανι για αρχη! εχω κεραμικη κουζινα αλλα ελπιζω να μην κανω ζημια. μια τελευταια ερωτηση απο περιεργεια αν και θα μαθω σε 2 μερες αλλα να ξερω. το κερι ειναι ακριβο?εχω ενα μαγαζι κοντα με βιολογικα θα ρωτησω.....

Να σου πω την αλήθεια, δε γνωρίζω. Το αγοράζει η μητέρα μου. Δε νομίζω όμως να είναι ακριβό…

platykodon
17-10-10, 11:59
Σε πόσο καιρό φεύγει το σημάδι από έγκαυμα?

Σοφία Τ.
17-10-10, 14:03
Στην δικη μας περιπτωση που το εγκαυμα ηταν επιπολαιο εντελως εκανε 5 μηνες για να εξαφανιστει εντελως.Βαλε με το νου, ποσο περισσοτερο καιρο θα χρειαζεται ενα σοβαροτερο εγκαυμα!

platykodon
18-10-10, 10:33
Στην δικη μας περιπτωση που το εγκαυμα ηταν επιπολαιο εντελως εκανε 5 μηνες για να εξαφανιστει εντελως.Βαλε με το νου, ποσο περισσοτερο καιρο θα χρειαζεται ενα σοβαροτερο εγκαυμα!
Εξαφανίστηκε τελείως? Το δικό μας τώρα έχει κακαδιάσει όπως τα τράυματα στο γόνατο.

Σοφία Τ.
18-10-10, 11:48
Nαι εντελως...Κακαδι εκανε τις πρωτες μερες...Και μεχρι που εξαφανιστηκε ηταν απλα κοκκινιλα...

sagia
31-10-10, 10:06
χθες το μωρακι μου ακουμπησε στο καλοριφερ...με κοιταζε και ουρλιαζε και ως που να τρεξω να του παρω το χερακι, η ζημια ειχε γινει.το εβαλα λιγο στο κρυο νερο και μετα περιμενα, δυσυχως δε σταματουσε να κλαιει και σχηματιστηκε μια μικρη φουσκαλα :(. μετα απο κανα μισαωρο που εκλαιγε πηρα το γιατρο που μου ειπε να του βαλω κοκκινο ιωδιο.Πηγε ο αντρας μου στο φαρμακειο και τελικα του πηρε και bepanthol.
Σημερα εχει βγαλει τρεις μεγαλες φουσκαλες στα τρια του δαχτυλακια, του βαζω συνεχεια bepanthol. κοκκινο ιωδιο δε εβαλα ακομα....αντε να δουμε τι θα γινει τωρα...:?

genuine
31-10-10, 19:15
Σάγια πως είναι το μωρούλι σου? Μήπως να έφτιαχνες την κεραλοιφή που λένε παραπάνω τα άλλα κορίτσια?

sandy8
31-10-10, 22:31
Σάγια πως είναι το μωρούλι σου? Μήπως να έφτιαχνες την κεραλοιφή που λένε παραπάνω τα άλλα κορίτσια?

Εγω παντως με την κεραλοιφη ΣΩΘΗΚΑ!! Καηκε με το σιδερο το καλοκαιρι κ τωρα δεν φαινεται τιποτα.

Mariansist
19-11-10, 14:42
Εχω κεραλοιφη σε βαζακι για τουλαχιστον 15 χρονια ! Δεν εχει παθει απολυτως τιποτα!

artemida
19-11-10, 15:34
Εχω κεραλοιφη σε βαζακι για τουλαχιστον 15 χρονια ! Δεν εχει παθει απολυτως τιποτα!

πραγματικά δεν παθαίνει τίποτε απολύτως. εγώ την έχω και στο ψυγείο και την έχω χρησιμοποιήσει και σε σκασμένα χείλια και σε έγκαυμα στο χέρι. πολύ αποτελεσματική

http://lb2f.lilypie.com/ljGap3.png

DALIA
19-11-10, 15:40
παιδιά πολύ προσοχή στα εγκαυματα όταν κάνουν φουσκάλες, είναι πολύ επικύνδινα για μολύνσεις

sagia
19-11-10, 15:49
ναι, ειναι επικινδυνο για μολυνσεις...εμενα εσκασαν τελικα και οι τρεις φουσκαλες που εκανε και του εβαζα συνεχεια κοκκινο ιωδιο.τωρα φαινονται μονο τα σημαδακια. θελει πολλη προσοχη βρε παιδι μου παντως...!

oikat
20-11-10, 09:33
κανει και για φτερνες;;

demmie
03-01-11, 16:56
καλησπερα, δυστυχως τη τεταρτη καηκε το μωρο μου ειναι 14 μηνων με καυτο νερο. μου τραβηξε το πιατο που του εφτιαχνα κρεμα. εχει καει αρκετα απο την παλαμη εως κ λιγο πιο πανω απο τον αγκωνα του. τον πηγα στο νοσοκομειο κ μου ειπαν οτι για 10 μερες θα του βαζω μονο μπεταντιν 2 φορες την ημερα κ βλεπουμε πως θα παει.
κοντευω να τρελαθω......
τον πηγα κ σε πλαστικο χειρουργο κ μου ειπε οτι σε αυτο το νοσοκομειο για τα εγκαυματα αυτοι χρησιμοποιουν την κληστη μεθοδο. δε ξερω φοβαμαι πολυ μηπως το εγκαυμα συνεχιζει, μηπως εχει πηραξει τους ιστους αλλα ολοι ειπαν οτι πρεπει να περιμενω....
εχει ακολουθησει καμια σας αυτη την ανοιχτη μεθοδο;

julief
13-04-11, 09:21
καλημέρα, και εμένα ο μικρός μου οταν ηταν 2 κάηκε στο χέρι και στο στήθος του απο ζεστό καφε. πηγαμε και εμεις στο νοσοκομείο εγκαυμα δευτερου βαθμού δεν ξερω για κλειστη μεθοδο αυτο που έκανα εγω ηταν τις πρωτεσ ημερεσ ανα δυο ωρεσ νατου βαζω αλοιφεσ και καθε εξι παυσιπονα βεβαιως και betandin απο την στιγμη που επουλωθηκαν τα τραυματα του βάζω elicina μια κρεμα από σαλιγκάρι μου την συνεστησε ο πλαστικός χειρουργός. το θέμα μου και το μαράζι μου είναι οτι ακόμα βλέπω τα σημάδια του τα οπόια ειναι ασπρα αυτη την περίοδο και αναρωτιεμαι αν θα του φύγουν εντελώς. πάντως θα πρεπει να είσαι ψυχραιμη και υπομονετική! καλο κουραγιο και περαστικά!!!

anastasiaspil
13-04-11, 10:46
Καλημέρα κορίτσια. Κεραλοιφή στα εγκαύματα. Κάνει θαύματα. Είναι δοκιμασμένο.

Σοφία Τ.
16-04-11, 15:18
Κοριτσια σημερα εκανα την κεραλοιφη!

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1993073#post1993073

Kίττυ
13-11-13, 11:17
αχ κοριτσια ηταν να το παθω και εγω!χθες το απογευμα πεταγομαι μεχρι το φαρμακειο να παρω γαλα για τον 15 μηνων γιο μου και δεν προλαβαινω να βγω απο το φαρμακειο με παιρνουν τηλ απο το σπιτι να τρεξω γρηγορα γιατι επεσε καυτος φιδες στο προσωπο του μωρου.δεν ηξερα τι θα αντικρίσω!με την ψυχη στο στομα φτανω σπιτι και παω το παιδι κατευθειαν νοσοκομειο οπου και δεν του εκαναν τιποτα,του εριξαν φυσιολογικο ορο και να παιρνουμε αντιβιωση. μου ειπαν να το δει και παιδοχειρουργος.στην πολη μου δεν υπαρχει παιδοχειρουργος και παω στην παιδιατρο μου,μου εδωσε να του βαζω μια αλλοιφη και μου ειπε δεν θα μεινει σημαδι γιατι ειναι μικρος.σημερα θα τον παω σε παιδοχειρουργο για σιγουρια.το μαγουλακι του ειναι κατακοκκινο και εχει κανα δυο φουσκαλες,"ευτυχως" καηκε μονο στη μια μερια του προσωπου και δεν πειραχτηκε το ματακι του!μου ηρθε να παιθανω και ακομα αυτο σκεφτομαι πως αμα μεινει στο παιδακι μου σημαδι θα παιθανω Χριστε μου,τι θα κανω?ευχομαι να μην το περασει καμια αυτο....