PDA

Επιστροφή στο Forum : άγχος άγχος άγχος

victoria1
09-03-10, 19:36
Καλησπέρα σας θα ήθελα και εγώ με τη σειρα μου να σας πω το προβλημα το οποίο αντιμετωπιζω...ονομαζομαι Βικτόρια και ειμαι 27 ετών.Εδώ και 5 μήνες προσπαθώ να αποκτήσω μωράκι αλλά τιποτα.Έχω συμβουλευτει το γιατρο μου ο οποιος με καθυσηχασε λεγοντας μου οτι ειναι νωρις ακομα για να απογοητευομαι και οτι δεν πρεπει να το σκεφτομαι!Το μεγαλυτερο μου ομως προβλημα ειναι οτι στο παρελθον στην ηλικια των 20 περιπου ειχα μεινει εγκυος απο τον τοτε φιλο μου και αναγκαστηκα λογω συνθηκών να κανω έκτρωση...κατι που τωρα εχω μετανιώσει απιστευτα.Φοβαμαι πολυ μηπως φταει αυτο το γεγονός που δεν μπορω να μεινω εγκυος τωρα τοσο ευκολα οσο τοτε!Το εχω συνεχεια στο μυαλο μου!Ο συζυγος μου ειναι ενημερωμενος για το γεγονος αυτο αλλα με στηριζει!Ο τοτε γιατρος που με παρακολουθουσε μου ειπε να μην στεναχωριεμαι και να δω τη θετικη πλευρα δηλαδη οτι ειμαι υγιεις κ μπορω να συλλαβω!Εγω ομως το βλεπω σαν τιμωρια κ αγχωνομαι περισσοτερο.....τι να κανω?

Madline
09-03-10, 20:27
Προσωπική εμπειρία δεν έχω, αλλά το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως η κουμπάρα μου είχε ακριβώς την ίδια εμπειρία μαζί σου (έγκυος πριν από τόσα χρόνια και έκτρωση) και τώρα είναι στον δευτερο μήνα της εγκυμοσύνης της! Οπότε αφού και ο γιατρός σε διαβεβαιώνει ότι όλα είναι καλά, έτσι θα είναι! Απόλαυσε την διαδρομή και ο στόχος θα επιτευχθεί, να είσαι σίγουρη! Σου εύχομαι τα καλύτερα!

kriaraki
09-03-10, 21:33
Οταν αποφασισα πως θελω να μεινω εγκυος ειχα πολυ αγχος. Λογω ηλικιας (36), λογω του οτι δεν ειχα μεινει ποτε παρ ολο που δεν προσεχα ιδιαιτερα, πιστευα πως δεν μπορω να μεινω εγκυος.

Αρχισα λοιπον σιγα σιγα να αποκλειω καποια κοινα προβληματα.
1. γνωριζα οτι δεν εχω πολυκυστικες ωοθηκες οποτε οκ ειμαστε απο κει.
2. εκανα μια απλη εξεταση αιματος, και ορμονες θυροειδους και γυναικολογικες.
3. εκανα μια υστεροσαλπιγγογραφια.
4. πηρα τεστ ωορρηξιας

Το μεγαλυτερο αγχος μου ηταν μηπως εχω καποιο ανατομικο προβλημα. Η υστεροσαλπιγγογραφια για μενα ηταν η λυτρωση μου! Η περιοδος που ηρθε πριν τη σαλπιγγογραφια ηταν η τελευταια περιδος που ειδα! μετα εμεινα εγκυος . (βεβαια η εγκυμοσυνη μου δεν παει και πολυ καλα αλλα αυτο δεν εχει σχεση με την συζητηση μας)

Αυτα τα πραγματακια τα εκανα που λες χαλαρα, οταν ειχα χρονο, και χωρις αγχος. Καθε εμποδιο που περνουσε με χαλαρωνε ακομα περισσοτερο. Επισης εκανα και καθε βραδυ προσευχη και ζητουσα ενα μωρακι.

Εχω διαβασει πως καποιες κοπελες οταν καταπιανονται με εξετασεις , τεστ ωορρηξιας και λοιπα αγχωνονται. Κι αυτο φυσιολογικο το βρισκω αλλα ευχτυχως δεν ηταν η περιπτωση μου.

Εγω σου ειπα την εμπειρια μου. Ισως να σε βοηθησε.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ! ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!

victoria1
09-03-10, 21:45
sas eyxaristw koritsia eilikrina den 8a mporousa na to syzhthsw me kanenan allo kai hdh me kanate kai eniwsa kalytera!!!ennoeite pws ka8e vrady proseyxomai kai pisteyw pws ola 8a pane kala!o 8eos einai megalos!
exetaseis pera apo tis typikes ws ayth th stigmh mou eipan pws dn xreiazetai na kanw......alla 8a h8ela na ma8w perissotera gia ayto to ''τεστ ωορρηξίας'' ti akrivws einai pou mporw na to kanw kai pws??kai epishs 8a h8ela na ma8w kai gia thn''υστεροσαλπιγγογραφια''
(eyxaristw prokatavolika)

kriaraki
09-03-10, 22:03
sas eyxaristw koritsia eilikrina den 8a mporousa na to syzhthsw me kanenan allo kai hdh me kanate kai eniwsa kalytera!!!ennoeite pws ka8e vrady proseyxomai kai pisteyw pws ola 8a pane kala!o 8eos einai megalos!
exetaseis pera apo tis typikes ws ayth th stigmh mou eipan pws dn xreiazetai na kanw......alla 8a h8ela na ma8w perissotera gia ayto to ''τεστ ωορρηξίας'' ti akrivws einai pou mporw na to kanw kai pws??kai epishs 8a h8ela na ma8w kai gia thn''υστεροσαλπιγγογραφια''
(eyxaristw prokatavolika)

Διαβασε το φορουμ "θελω να γινω μαμα/μπαμπας" θα μαθεις ενα σωρο πραγματα